Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Moskva bude mít přímé letecké spojení s Teheránem

$
0
0
15. 1. 2016   zdroj
Íránská letecká společnost Mahan Air bude od 21. ledna zajišťovat přímé spojení mezi Moskvou a Teheránem. Jak 14. ledna informovala agentura "Interfax", oznámil to íránský velvyslanec v Rusku Mehdi Sanai. Bylo uvedeno, že lety se budou uskutečňovat jednou týdně.

"Očekává se, že současný proces rozšiřování vztahů mezi Íránem a Ruskem a také nové oblasti a možnosti, které se objevily, povedou v budoucnu ke zvýšení počtu letů mezi hlavními městy a regiony obou zemí,"řekl Sanai.

Velvyslanec také upřesnil, že od 20. února se frekvence letů zvýší na dva týdně.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr.Vladimíra Grulichová

Nesplacení dluhů jako zbraň: Poslední odpověď Ruska na agresi Západu?

$
0
0

Pepe Escobra
15.1.2016 Zvědavec

Nesplacení 700 miliard dolarů dluhu Ruskem by vyslalo šokovou vlnu celým západním finančním systémem.

Začněme s trochou klasické ruské politiky. Ministr financí Anton Siljanov navrhuje ruskou ekonomickou strategii na rok 2016, včetně státního rozpočtu. Siljanov – v podstatě liberál, schvalující zahraniční investice – předloží své návrhy Kremlu koncem tohoto měsíce.

Zatím nic senzačního. Ale pak, před pár dny, v Kommersant uniklo, že ruská Rada bezpečnosti požádala prezidentova asistenta Sergeje Glazjeva, aby přišel s vlastní strategií a předložil ji radě tento týden. To není až taková novinka, protože ruská Rada bezpečnosti v minulosti žádala malé strategické skupiny o jejich ekonomické hodnocení.

Rada bezpečnosti je vedena Nikolajem Patruševem, bývalým šéfem Federální bezpečnostní služby. On a Siljanov nejsou zrovna na stejné vlnové délce. A zde zápletka houstne. Glazjev, skvělý ekonom, je ruský vlastenec – osobně pod sankcemi USA.

Glazjev do toho jde údajně naplno. Je pro zákaz ruským společnostem používat zahraniční měny (což dává smysl); zdanění konverze rublů na zahraniční měny (totéž); zákaz zahraničních půjček ruským firmám; a – kouřící zbraň – požadování po ruských firmách, které mají úvěry ze Západu, je nesplácet.
Předvídatelně některé části amerického „Mozkolandu“ začaly šílet a s maximální jistotou tvrdily, „že ruský energetický sektor by nebyl schopen najít tolik finančních zdrojů bez napojení na Západ“. Nesmysl. Ruské firmy by snadno našly finance u čínských, japonských nebo jihokorejských zdrojů.

Ať v Kremlu nalezne pozornost jakékoliv Glazjevovo opatření, celá tato epizoda již nyní znamená, že Moskva si nedělá žádné iluze ohledně blízké budoucnosti co se týká „výjimečných“ (stačí se podívat na prezidentské kandidáty, od „El Trumpissimo“ po „The Hillarator“); jak nedávno řekl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov, „měli bychom očekávat zvýšení sankčního tlaku“.

Jedna věc je však naprosto jistá: Moskva udělá všemožné, aby „zpacifikovala“ Washington.

Že by neo-carismus?

Člověk by mohl být v pokušení si myslet, že Glazjev připravuje plány na jakýsi návrat caristické soběstačnosti za odstřižení vazeb na Západ. Za předpokladu, že by nějaká takováto verze byla schválena Kremlem, jisté je, že by z toho mohla být obrovská rána pro EU, ze které by se nevzpamatovala.

Představte si, že by Rusko nesplatilo celý svůj zahraniční dluh – přes 700 miliard dolarů – pro které západní sankce zvýšily u splácení náklady o trestní penále.

Toto nesplacení by bylo odplatou za párovou manipulaci Západu u ceny ropy a kurzu rublu. Součástí této manipulace bylo vrhnutí na trh navíc více než pěti milionů barelů ropy denně díky navýšení produkce obvyklými podezřelými, plus derivátová manipulace s NYMEX se sražením cen.

Pak manipulace s rublem pomocí derivátů vedla k propadu této měny. Téměř všechny dovozy do Ruska byly prakticky zablokovány – kdy vývoz ropy a zemního plynu zůstal konstantní. Nicméně z dlouhodobého hlediska by to mělo vytvořit pro Rusko výrazný přebytek obchodní bilance; což je velmi pozitivní faktor pro dlouhodobý růst domácího ruského průmyslu.

Vladimir Jakunin, bývalý šéf Ruských železnic, který by měl nyní změnit místo, řekl jednoznačně AT, že cílem amerických sankcí bylo odstřihnout Rusko ekonomicky od Evropy.

Sankce, doplněné o spekulace proti ropě a rublu, zatlačily ruskou ekonomiku v r. 2015 do ekonomického propadu. Jakunin, stejně jako většina ekonomické/podnikatelské elity, očekává, že ekonomické problémy Ruska budou přetrvávat nejméně do r. 2017.

V současné době jsou jedinými produkty, které Západ od Ruska potřebuje, ropa a zemní plyn. Možné nesplacení dluhů Ruskem by nemělo žádný vliv na poptávku v krátkodobém horizontu; a s největší pravděpodobností ani v dlouhodobém, pokud by to nepřispělo k nové finanční krizi na Západě, něčemu, co se stalo již v r. 1998.

Všichni si pamatujeme srpen 1998, kdy ruské nedodržení finančních závazků otřáslo celým západním finančním systémem do základů. Pokud je nyní nesplacení dluhů Ruskem vážně v nejvyšších sférách – do kterých patří samozřejmě FSB, SVR, GRU – zvažováno, tak je strašák matky všech finančních krizí na Západě zpět. A pro EU by to bylo fatální.
 
Je to vaše chyba, že nemůžeme drancovat

Do hry vstupuje Írán. Zrušení sankcí vůči Íránu – údajně na počátku r. 2016 – nemá naprosto nic společného s jadernou otázkou. Je to „Velká Trubkostánová hra“ a jde o ropu a zemní plyn.

Vlhkým snem USA – a EU – stále je nahradit u dovozů zemního plynu a ropy do EU Rusko Íránem. Každý seriozní analytik ví, že by to mohlo trvat nejméně deset let, a vyžádalo by si to investice více než 200 miliard dolarů; a to nemluvě o tom, že by Gazprom použil v boji své hrozivé – komerční – zbraně ze svého arzenálu.

Zároveň západní finanční velmoci v ose New York-Londýn nepředjímaly, že by se Moskva nepodvolila a nepřijala jejich požadavky, aby Putin nechal být Ukrajinu – aby mohly plundrovat převážně zemědělské území Ukrajiny dle libovůle. Evidentně se nepoučily z historie; Putin neustoupil, ani když jim zabránil plundrovat Rusko.

Takže celá ta politováníhodná kyjevská epizoda, jakož i gambit nekonečného rozšiřování NATO, byly pokusem zabránit Putinovi, aby zabránil plundrování Ukrajiny Západem.

Důsledkem toho byl tektonický geopolitický posun; rekonfigurace celé světové rovnováhy moci, neboť Rusko a Čína prohloubily své strategické partnerství – založené na společné externí hrozbě přicházející většinou z USA, s EU coby doplňkem. Ruské výzvědné kruhy velmi dobře vědí, že aliance nyní činí Rusko a Čínu nezranitelnými, zatímco samostatně by se snadno staly obětí zavedeného pravidla rozděl a panuj.

Co se týká sféry opatření proti NATO, Rusko mělo spoustu času na přezbrojení a zaměřilo se na obranné a útočné rakety; klíč v příští velké válce, ne jako překonané americké letadlové lodě. Ruské obranné rakety, jako jedinečný systém S-500 a útočný Topol-M s deseti naváděnými hlavicemi, neutralizují cokoliv, co může mít Pentagon na skladě.

Po Rusku se západní finanční „páni vesmíru“ vrhli na Čínu za to, že se spojila s Ruskem. Obvyklí finanční podezřelí zmanipulovali čínský akciový trh, v rámci pokusu zkolabovat ekonomiku, za použití nastrčených figurek Wall Streetu, které zmanipulovaly vypořádací mechanismus, aby nejdříve zvýšily ceny čínských prvotřídních akcií a vytvořily obří konjunkturu, a pak směr manipulace obrátily, aby trh zkolabovaly.

Není divu, že Peking, velmi dobře si vědom toho, co se děje, masivně zasáhl; aktivně studuje kroky u vypořádání peněz; a pečlivě prověřuje záznamy velkých akciových brokerů v Číně.
 

Třeba sebrat podezřelé z centrální banky

Kreml musí něco udělat s ruskou centrální bankou.

Ruská centrální banka držela úrokové sazby vysoko, nutila ruské producenty ropy a zemního plynu financovat své operace ze západních zdrojů, a tím zatáhla ruskou ekonomiku do dluhové pasti.

Tyto půjčky Rusku byly součástí kontrolního mechanismu finanční osy New York-Londýn. Pokud by Moskva Západ „neuposlechla“, Západ by požadoval splacení svých úvěrů po sražení kurzu rublu, což by učinilo splacení téměř nemožným, jak to udělali s Íránem.

To je mechanismus, jehož prostřednictvím Západ – a jeho instituce, MMF, Světová banka, BIS a celý gang – vládne. Peking hodlá tuto strukturu buď doplnit, nebo nahradit novými a demokratičtějšími mezinárodními institucemi.

Pokud by ruská centrální banka fungovala na zdravějších principech, půjčovala by peníze za nižší úrokové sazby, než západní, a každý úvěr by navázala na produktivní investice. Což je modus operandi zcela odlišný od amerického – kde většina půjček centrální banky jde bankám a finančníkům na jejich spekulační podvody.

Michael Hudson, mimo dalších, již uvedl, že celý Fed slouží jen zájmům jeho finančních vládců, a americká průmyslová infrastruktura, která byla postupně přesunuta do kolonií či nevolnických států, jakož i do Číny, je mu naprosto ukradená.

Takže „páni vesmíru“ si mysleli, že tvrdý tlak jak na Rusko, tak pak na Čínu, bude fungovat. Nefungoval. Existují důvody, proč být znepokojen; „páni vesmíru“ budou zvyšovat sázky, výše a výše.

Budoucí scénář bude znamenat i to, že Rusko se bude posunovat dále na Východ, zatímco zároveň se bude vyprošťovat z většiny institucionální architektury Západu. Spojení Čínou prosazovaných Nových hedvábných stezek, alias „jeden pás, jedna cesta“ a Ruskem vedené Eurasijské ekonomické unie, ačkoliv bude probíhat pomalu a bude plné úskalí, je nezvratné. Je v jejich nejlepším společném zájmu investovat do pan-eurasijské tržnice a rozvíjet ji.

Íránský zemní plyn půjde většinou do asijské části Eurasie a ne do EU. A čínská ekonomika se v příštích patnácti letech nejméně ztrojnásobí, jak budou USA nadále odprůmyslňovány.

Ať již budou Putin a Obama probírat na svém možném setkání koncem měsíce v New Yorku cokoliv, tlak výjimečných na medvěda nepoleví. Takže se medvědovi vyplatí držet si na skladě smrtící finanční zbraň.



Weaponized Default: Russia's Ultimate Answer to Western Aggression? vyšel 19. září 2015 na russia-insider.com. Překlad v ceně 560 Kč Zvědavec.

Čína se může připojit k operaci proti DAEŠ

$
0
0

15. 1. 2016   zdroj
Čína může vyslat vojenské síly do boje s teroristickou skupinou DAEŠ. 14. ledna to oznámily noviny The Washington Times s odvoláním se na zdroje v ozbrojených silách USA.



Publikace uvádí, že k takovému rozhodnutí může Peking postrčit rostoucí počet teroristů čínského původu, kteří jsou v řadách skupiny.

Zároveň je zdůrazněno, že zůstává otevřená otázka o tom, "na čí straně" se Čína do boje proti DAEŠ zapojí. Noviny se domnívají, že Peking se spíše připojí k operaci, kterou v Sýrii vedou VKS RF než ke koalici vedené USA.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr.Vladimíra Grulichová

Nela Lisková: Bělobrádku, vyzval jste mě do ringu? Přijímám!

$
0
0

Foto: Archiv Nely Liskové




15.1.2016   Parlamentní listy
Vlastizrádci vs. Vlastenci... Ať národ rozhodne o vítězi...
Vážení občané, již dlouhodobě systematicky svými veřejnými vyjádřeními poukazuji na skutečnost, že je naše vláda s ohledem na její aktivity a trestné činy, které páchá spolu s americkou administrativou na našem národu, jen banda kriminálních živlů. Ale to většinou už víte... .

Pan Bělobrádek patrně nemůže rozdýchat má vyjádření na jeho adresu. Vydal prohlášení, kde je prohlásil za hoax (lež) a mě za lhářku a neúspěšnou kandidátku, která prošla několika politickými stranami. Místo toho, aby se choval jako chlap a politik, zachoval se opět jako zbabělec a lhář. Pro informaci a uvedení jeho výroků na moji adresu jen dodávám, že si za každým svým slovem stojím. Ostatně čerpala jsem z veřejně dostupných zdrojů, takže jestli lhali autoři těchto zdrojů, měl my se pan Bělobrádek obrátit na ně. Ale z jeho hysterické reakce je evidentní, že "trefili hřebíček na hlavičku" a potrefená husa začala kejhat ...

Nikdy jsem nebyla členkou žádné politické strany, kromě ČSSD, kde jsem byla pár měsíců a znechucena poměry, intriky a mafiánskými praktikami jsem se vydala na svou, tedy nezávislou cestu. Ano, neuspěla jsem ve volbách na primátorku Ostravy. No a co? Aktivně hájím zájmy svého národa, poukazuji na všechna svinstva, která naše vláda páchá, nebojím se jim do očí a veřejně sdělit, jak to vnímáme my, vlastenci, intenzivně pracuji na humanitární pomoci pro východ Ukrajiny pro civilní obyvatelstvo postižené válkou, kterou podporuje i naše vláda z našich daní, nerozkrádám stát a neohrožuji zdraví, životy a majetky občanů České republiky, tak jak to dělá pan Bělobrádek a celá naše vláda vlastizrádců.

Takže mi z tohoto vychází jediné. Já jsem vlastenec a pan Bělobrádek lhář a zločinec. Já hájím zájmy naši země a našeho národa. Pan Bělobrádek hájí jen zájmy USA, Saudské Arábie, a Německa, potažmo EU a ty jsou plně v rozporu se zájmy naši země. Cestuje si na výlety s rodinou vládním speciálem, zatím co důchodci a nejen ti, živoří na hranici přežití. Jestliže hájí zájmy muslimských teroristů, je stejně jako ostatní politici zodpovědný za četná znásilnění a zabíjení žen muslimy v Evropě. Nelegální migranti plánovali uskutečnění noci znásilňování v Helsinkách. Kolem tisícovky nelegálních migrantů původem z Iráku mělo v úmyslu uskutečnit sérii útoků na ženy během silvestrovské noci v hlavním městě Finska i toto je práce politiků, kteří to tolerují.

Umožnit volební právo a plnou účast muslimským teroristům se podílet na vývoji politické situaci v naši zemi je další trestný čin. Svými rozhodnutími proti zájmům našeho státu nás, občany České republiky přímo ohrožuje na zdraví a na životech. My platíme politiky a proto očekávám, že by se měli jako vzorní "zaměstnanci" s nadstandardními příjmy a nesčetnými bonusy chovat. Místo toho se chovají jako nenažraná banda kriminálníků, kteří už neví, kde, co rozkrást, pokud jsou u koryta a ještě to jde ! Ale to vše, my občané vidíme ! Dochází vám to pane Bělobrádku, že to všichni vidíme a vnímáme vaše chování, jako vlastizradu ?

Osobně zastávám názor, že patříte s celou vládou do vězení a to jsem velmi umírněná. Vaše vláda je bezkonkurenčně nejhorší od roku 1989. Takže jestli vás oprávněně kritizuji, protože jste zločinec a já mám právo na to poukazovat, tak byste měl držet ústa a krok a zamyslet se na tím, co nás vede k tomu, že jako národ vámi a celou vládou pohrdáme na nejvyšší možnou míru. Jen doufám, že zbaběle neutečete dřív, než vás za vaše zločinecké aktivity poženeme k plné zodpovědnosti. Ale ty nemovitosti různě po světě za nakradené peníze asi máte vy, vlastizrádní činitelé, nakoupeny přesně za tímto účelem, že ? Víme...

Je mi doslova ukradené, jakou lež, vykonstruovanou kauzu nebo jinou levárnu na mě vymyslíte. Já se před takovými, jako jste vy, hrbit nebudu a lidé vás tak nenávidí a nevěří vám, že budete stejně, jako v tomto případě jen k smíchu nebo lépe řečeno k politování hodný ubožák. Takže, co ? Zbyl vám ještě kousek sebereflexe a půjdete se mnou do přímé konfrontace , veřejně před národem ? Já jsem připravena ...

Nela Lisková

Barrie Trower: Mikrovlnné zbraně a pokusy na lidech (video - české titulky)

$
0
0
15.1.2016  NWOO

Dr. Barrie Trower je vědec, fyzik, učitel, odborník na mikrovlnné záření a bývalý agent britské MI5.

Rozhovor o délce 30-ti minut vznikl v květnu 2012 pro organizaci ICAAT, což je Mezinárodní centrum proti zneužívání tajných technologií (http://www.icaact.org/). Dr. Trower hovoří o mikrovlnných zbraních, mobilních telefonech a kontrole lidské mysli ("mind kontrol"). Po celém světě dochází k enormnímu nárůstu rakoviny, leukémie, sebevražd a psychických poruch.


O čem se ve videu hovoří:
- používají se mikrovlnné zbraně na pokojné a nenásilné demonstranty?
- můžete pro vládu nepohodlného, ale jinak zdravého člověka nechat umřít na infarkt?
- provádějí se pokusy na lidech bez jejich souhlasu a mohu se potom zbláznit?
- můžete lidi prostřednictvím čipu kontrolovat a řídit ze satelitu?
- probíhá záměrné šíření smrtelných bakterií a virů?
- provádějí se pokusy na těhotných matkách, nenarozených plodech a malých dětech?
- jaký vliv má projekt TETRA na policii?
- kdo falšuje statistiky s rakovinou, je to už epidemie?
- proč na školkách, školách a učilištích vyrůstají antény pro mikrovlnné záření?


Další informace o práci Dr. Trowera a jeho životopis najdete např. zde: http://geopathology-za.wikidot.com/ba...
Zpráva Prof. John R. Goldsmitha, M.D., M.P.H.: http://www.buergerwelle.de/assets/fil...
 

Navazující informace: Mobilní telefony jsou spojeny s rakovinou, dlouhodobé používání souvisí s Alzheimerem, Parkinsonem, bolením hlavy a podrážděním pokožky: http://www.nwoo.org/2015/08/04/studie...

Likvidace Ateliéru

$
0
0
Petr Kovář
15.1.2016 Kulturní Noviny

K prvnímu lednu 2016 vstupuje Společnost časopisu Ateliér „pro nedostatečné finanční zajištění“ do likvidace. Je děsivé, na jaký slovník jsme si zvykli. Ale ještě děsivější je, že nás konec čtrnáctideníku pro výtvarné umění vlastně nepřekvapuje a že jsme hotovi se spíše podivit, jak se mohl takový oborový časopis udržet celých dvacet osm let.


Kdo z pravidelnějších čtenářů Ateliéru se někdy jízlivě nezasmál nebo nenaštval nad recenzemi výstav notoricky zveřejňovanými až po jejich ukončení? Ano, tomu jsme se navykli smát, přestože v posledních dvou letech se zpravodajská včasnost zlepšila. Ale který časopis to ve stejném záběru dělá lépe? Žádný. Protože tu jiný nebyl a není. Situace se do značné míry změnila založením internetového Artalku (2008), ale ani tady není překryv úplný, a to především schopností redakce Ateliéru přinášet servis o výtvarném dění i v regionech, mimo „kulturní centra“.

Ateliér na sobě měl co změnit, ne že ne. Vedle širokého recenzního monitorování jsem osobně postrádal hlubší zpracování témat nebo určitou angažovanou a subjektivní notu; na oslabení financí se dalo reagovat posílením webu a redukcí v tisku, ovšem při zachování výjimečného novinového formátu a periodicity. Někdo jiný by řekl něco jiného a také by se dalo říct, že Ateliér byl mimořádný právě i proto, že žádnou ze jmenovaných změn nepodstoupil; zůstával čistým objektivním a pestrým zpravodajstvím o světě výtvarného umění, zakládal si na kvalitní obrazové dokumentaci, a tedy na papíru i tisku.

Ovšem to, co nyní ztrácíme, není jen nějaká koncepce, ale cenná kontinuita. Dojde k přetržení vztahů, rozbití jistého společenství autorů, publikační platformy, která nebyla formována ideově ani generačně, a kterou nelze jednoduše vzít a přenést jinam.

Na místě by bylo zopakovat, jak málo pozornosti věnují naše vlády oblasti kultury, a tedy že v systému přerozdělování ničeho se už nelze ani trefovat do rozhodnutí dotačních komisí. Když jsem před třemi lety v malém sborníku vytvořeném na brněnské Katedře výtvarné výchovy (1) otiskl výsledky krátkého průzkumu stavu výtvarné publicistiky, z něhož vyplývalo, že o výtvarném umění se píše mezi všemi uměleckými obory nejméně, netušil jsem, že obdobnou disproporci představují už třeba i ministerské dotace. Pro stručnou ilustraci: dotace pro periodika zařazená pod okruh „literatura“ byla v roce 2015 přibližně tři a půl krát větší než dotace pod okruhem „výtvarné umění“. Zatímco nejdotovanější časopis literární sekce (A2) získal necelých dva a půl milionu korun, ve výtvarné sekci to byl právě zanikající Ateliér s částkou pětinovou (2).

Je to ta stálá zacyklenost – píšeme tak málo či špatně, že nám na to peníze raději nedají, nebo máme tak málo peněz, že se psát ani „nevyplatí“? Podstata je stejná: čtenář se nedozví nic, nebo málo, od ledna ještě o Ateliér méně.

Přitom to rozhodně není malý čtenářský zájem, na co by si šéfredaktorka Ateliéru Blanka Jiráčková v článku nazvaném Nekrolog Ateliéru (Ateliér č. 25–26/2015) stěžovala, naopak uvádí „bohatou čtenářskou základnu“ – asi stěží mohla být v našich poměrech vyšší. Na většinu provozních nákladů si Ateliér vydělával sám (tři z pěti milionů korun ročně). To podstatné je, že oborové časopisy neuživí volná ruka trhu, protože je čte jen malá část obyvatelstva. Nepřítomnost těchto periodik však vede k oslabení odborné kritické komunikace jako takové, což má dopad nejen na těch pár potenciálních čtenářů, ale také na společnost jako celek.

Samozřejmě, že kultura v podobě, v jaké ji tu dnes oplakáváme, je nadstavbou člověku najedenému a v relativním bezpečí. A samozřejmě, že i tato kultura nějak přežije (romantik by utrousil: snad po hospodách a v lokálních spolcích), ale bude to obraz tragický. A neméně tragické je, že se s takovou životaschopností již předem počítá.

19. října předala šéfredaktorka časopisu Ateliér Blanka Jiráčková na podatelnu Ministerstva kultury ČR trosky nadživotní makety Ateliéru, adresované ministryni kultury Aleně Hanákové. Vyvrcholil tak happening Destrukce, který na podporu Ateliéru uspořádaly přední osobnosti české výtvarné scény.

- - -



Poznámka pod čarou:

Podle údajů na na své webové stránce měl Ateliér, jenž vznikl na konci osmdesátých let, náklad 2300 kusů, přes tisíc předplatitelů a téměř 6900 čtenářů. Ročně přišlo vydávání Ateliéru na pět milionů korun. Tři z nich si dokázal vydělat prodejem a reklamou, zhruba dva miliony dostával formou grantu od ministerstva kultury. To byla na české poměry velmi slušná soběstačnost. Od roku 1990, celých 22 let, byla šéfredaktorkou Ateliéru historička umění Blanka Jiráčková.

Při posledním rozdělování ministerských grantů (2015) dostal Ateliér podporu 560 tisíc korun místo požadovaných 2,916 milionu. Šetří se všude, a proto méně peněz získal v roce 2015 i od inzerentů. Redakce pracovala v maximálně úsporném režimu, přestěhovala se do levnějších prostor a neplatila externistům žádné honoráře, navzdory tomu jí chybělo do konce roku 1,3 milionu korun.

Zdroj


Jak Bulharsko dodávalo zbraně a drogy Al-Kájdě a Islámskému státu

$
0
0


Thierry Meyssan
15.12.2016  Wertyz Report a Voltair

Zdá se, že vše začalo náhodou. Asi třicet let byl v západoněmeckém sportu fenetylin využíván jako droga povzbuzující výkon. Podle trenéra Petera Neururera jej brala běžně více jako polovina atletů. Bulharští drogoví dealeři uviděli příležitost a po rozpadu Sovětského svazu až do vstupu Chorvatska do Evropské unie jej začali produkovat a nelegálně vyvážet do Německa pod jménem Captagon.


Dvě mafiánské skupiny byly ve vážné konkurenci – Vasil Iliev Security (VIS) a Security Insurance Company (SIC), společnost, která zaměstnala karatistu Bojko Borisova. Tento atlet, profesor policejní akademie, vytvořil společnost dodávající ochranu pro důležité osoby a stal se z něj bodyguard prosovětského exprezidenta Todora Živkova a také proamerického (cara) Simeona II. Když se Simeon II. stal premiérem, Borisov byl jmenován do čela Ministerstva vnitra, pak byl zvolen starostou Sofie.

V roce 2006 velvyslanec USA v Bulharsku (a budoucí velvyslanec v Rusku) John Beyrle pospal Borisovův charakter v tajné depeši odhalené WikiLeaks. Borisova představil jako spojku dvou mafiánských bosů, Mladena Michaleva (přezdívaného Madzo) a Rumena Nikolova (přezdívaného „Pača“), oba dva byli zakladatelé SIC.

V roce 2007 ve zprávě napsané obrovskou švýcarskou společností U.S. Congressional Quarterly Beyrle tvrdil, že vyžehlil několik vyšetřování Ministerstva vnitra, a že byl zapojen do 28 vražd. Očividně se stal partnerem Johna E. McLaughlina, zástupce ředitele CIA. Údajně vytvořil tajnou věznici agentury v Bulharsku a pomohl poskytnout vojenskou základnu pro útok na Írán.

V roce 2008 německý expert na organizovaný zločin Jürgen Roth Bojko Borisova označil za „bulharského Al Capona.“

Když se stal premiérem a jeho země byla v NATO a EU, byl agenturou využit na pomoc při válce proti Muammaru Kaddáfímu. Borisson dodával captagon, vyrobený SIC, džihádistům v Libyi. CIA tuto syntetickou drogu udělala ještě atraktivnější a silnější smícháním s běžným hašišem, což pomohlo lépe manipulovat bojovníky v souladu s prací Bernarda Lewise. Poté Borisov svůj trh rozšířil do Sýrie.

CIA od něj koupila zbraně sovětského typu za 500 milionů dolarů a přepravila je do Sýrie – šlo převážně o 18800 přenosných protitankových granátometů a 700 protitankových systémů Konkurs.

Když Hizballáh poslal do Bulharska tým kvůli informacím o tomto kanálu, v Burgasu explodoval autobus plný izraelských turistů, zraněno bylo 32 lidí. Benjamin Netanyahu a Bojko Borisov okamžitě obvinili Hizballáh a západní tisk rozšiřoval několik obvinění o kamikaze libanonského hnutí. Forenzní expertka Dr. Galiva Mileva si pak všimla, že tělo atentátníka nesouhlasilo s popisem svědků – šéf kontrarozvědky plukovník Lubomir Dimitrov uvedl, že nešlo o kamikaze (sebevražedného atentátníka), ale o prostého přenašeče bomby a že výbušnina byla odpálena na dálku, možná bez jeho vědomí. Tisk obvinil dva Araby a Kanaďana s australským občanstvím, ale Sofia News Agency citovala amerického komplice známého pod pseudonymem David Jefferson. Výsledkem bylo, že když Evropská unie chtěla incident využít k označení Hizballáhu „teroristickou organizací,“ ministr zahraničí (během krátké doby, kdy byl Borisov mimo výkonnou moc) Kristian Vigenin prohlásil, že nebylo nalezeno nic, co by útok spojilo s libanonským hnutím.

Na konci roku 2014 CIA zrušila své rozkazy a byla nahrazena Saúdskou Arábií, která mohla koupit zbraně, které už nepocházely ze sovětského arzenálu, byly ale moderním materiálem NATO, jako např. rakety TOW BGM-71. K Rijádu se brzy připojily Spojené arabské emiráty. Oba státy Perského zálivu předaly dodávky Al-Kájdě a Islámskému státu přes Saudi Arabian Cargo a Etihad Cargo, a to buď v Tabuku na saúdsko-jordánské hranici, nebo na vojenské základně SAE, USA a Francie Al-Dhafra.

V červnu 2014 CIA zesílila tlak. Tentokrát zakázala Bulharsku umožnit přístup ruskému plynovodu South Stream, který by dodával plyn do západní Evropy. Rozhodnutí, které odepřelo Bulharsku velice důležitý příjem, nejenže pomohlo zpomalit růst Evropské unie, jak popsal Wolfowitzův plán, ale také uvalit sankce proti Rusku, které byly uvaleny pod záminkou ukrajinské krize, pomohlo rozvinout břidlicový plyn ve východní Evropě a udržet zájem svrhnout Syrskou arabskou republiku, hlavního exportéra plynu.

Aktuálně je to tak, že Bulharsko – členský stát NATO a Evropské unie – pokračuje v dodávkách drog a zbraní Al-Kájdě a Islámskému státu i přes rezoluci 2253, kterou jednohlasně přijala Rada bezpečnosti OSN.


Tento článek vyšel 4. ledna 2016 na webu Voltaire.
Foto: Bojan Borisov

Evropští politici si vyrobili islámský exodus a ze strachu, lenosti, hlouposti a nevzdělanosti nedokážou bránit hodnoty západní civilizace.

$
0
0
Tamara Dřevikovská
15.1.2016   Rukojmí
Z evropských politiků se stali „světáci“. Tito loutkovodiči se stydí za svůj dělnický původ. Vánoce v Dubaji, lyže v Aspenu, košile z Londýna, boty za tisíc dolarů. Na inteligentní dovolenou (na které není nic inteligentního) létají první třídou a bydlí v pětihvězdičkových hotelích. Nedostatek schopnosti vést (kdyby to nebyla výzva, nejdou do toho) předvádějí v elitním klubu zvaným Evropský parlament, který je plný užvaněných šašků s pohádkovým platem, výron populistických blbostí (jednání o sjednocení velikosti sedadel v letadlech – každá ..... se tam musí vejít … a hotovo!!). 


Kdy sběrač .....je ekologický operátor, hospodyně rodinná asistentka, a homosexuální diverzita je označena pojmem gay. Tito vyhořelí vůdci s absencí zdravého rozumu haraší ruským strašákem a snaží se nám namluvit, že všechny revoluce (občanské války) začínaly na univerzitách (o mešitách ani slovo).

Muslimské země ovládla již v roce 2006 vlna demonstrací usilující – úspěšně – o veřejnou omluvu papeže Benedikta XVI za výroky, jímiž urazil islám. Korunu všemu nasadil i svatý otec Wojtyla a poprosil ze svého vatikánského úřadu o odpuštění křížové výpravy, kterou vedli jeho předchůdci za osvobození Božího hrobu. Odpuštění muslimské strany za následnou krádež předmětného hrobu se nedočkal.

Je neuvěřitelné, že politici ani církev nechápou, že s nájezdem migrantů začala obrácená křížová výprava. Pro tyto novodobé křižáky je západ územím, které má být dobyto a podrobeno islámu. Arabové a muslimové se shromážďují ve jménu Alláha a ti, kteří zůstanou neutrální se ho zřekli a čeká je suterén pekla. Divoké hordy plundrují a znečišťují výkaly a odpadky západoevropská města, ulice, dálnice, přístavy. Divoké tváře, zbraně v rukou dětí, výbušniny na těle sebevrahů. A jejich matky? … žehnají Alláhovi za smrt vlastních dětí, za kterou dostanou zaplaceno.

Špičkou ledovce není jeden vůdce, fanatický terorista, jedna země. Je to přímo hora, která se za více než tisíc čtyřista let nepohnula ani neprozřela. Žije ve zrůdném tmářství imámů, uzavřena ve jménu svého boha před civilizací, demokracií, pokrokem, vědou, kulturou. Žije v bídě a negramotnosti (60%) a ovládájí ji králové, šejkové, bankéři, jejichž děti studují na amerických a evropských univerzitách a všechny jejich ženy jezdí nakupovat do New Yorku, Milána, Paříže, Londýna.

Všichni tito fanatici usilují o právo zabít vás a vaše děti, protože pijete alkohol, holíte si vousy, tančíte, chodíte do kina a do divadla a milujete se kdy chcete a ským chcete.

Skončila fáze výkřiků ať žije afghánský lid, Rusové táhněte z Kábulu, opěvování přítele USA Bin Ládina, nejmilejšího a nejhezčího z 64 dětí jeho nadrženého otce v sukni. Doba, kdy Američané přijížděli na pomoc afghánským přátelům. Slušelo jim to. Vždyť zbraně jsou tak sexy! Vousatí přátelé byli přáteli jen na oko – nenávidí je, lstivě je zabíjejí a uraženě si berou jejich peníze. Pryč jsou ty časy, kdy se opioví miliardáři bavili v nejdražší kábulské restauraci Bocaccio a na párty v budově UN (z peněz vojenské pomoci) skákal do bazénu nahý norský velvyslanec jeho Veličenstva.

Bezchybně funguje už jen kšeft s opiem.

Z evropských politiků se stali „světáci“. Tito loutkovodiči se stydí za svůj dělnický původ. Vánoce v Dubaji, lyže v Aspenu, košile z Londýna, boty za tisíc dolarů. Na inteligentní dovolenou (na které není nic inteligentního) létají první třídou a bydlí v pětihvězdičkových hotelích. Nedostatek schopnosti vést (kdyby to nebyla výzva, nejdou do toho) předvádějí v elitním klubu zvaným Evropský parlament, který je plný užvaněných šašků s pohádkovým platem, výron populistických blbostí (jednání o sjednocení velikosti sedadel v letadlech – každá prdel se tam musí vejít … a hotovo!!). Kdy sběrač hoven je ekologický operátor, hospodyně rodinná asistentka, a homosexuální diverzita je označena pojmem gay. Tito vyhořelí vůdci s absencí zdravého rozumu haraší ruským strašákem a snaží se nám namluvit, že všechny revoluce (občanské války) začínaly na univerzitách (o mešitách ani slovo).

Vyrobili si islámský exodus a ze strachu, lenosti, hlouposti a nevzdělanosti nedokážou bránit hodnoty západní civilizace.

Nedochází jim, že již vůbec nedefinují současnost.

Z nenávisti k Putinovi ignorovali dokonce i letošní výročí vítězství Ruska nad fašizmem. Drzí TV momentátoři si dovolili pomlouvat obránce a zpochybnit oběti.

Podlézavě se přidal i hmyz pod maskou novinářů, komentátorů, herců, kněží a pseudointelektuálních celebrit.

Je pravděpodobné, že příští rok dostane Nobelovu cenu míru (na odchodnou z politiky) multikulti Mutti Merkelová za přínos arabské kultury k dalšímu vývoji Evropy. Výměna technologií za „pracovní sílu“.

Za podvod zvaný humanitární pomoc.

Politika a úzkost očima psychiatra

MÁM SE JAKO PRASE V ŽITĚ - čtení na víkend

$
0
0
vfischer
15.1.2016 Kosa zostračili vlkovobloguje.wordpress.com

Osud mi nadělil souběžný dvojí život. Jeden byl programátorský, nejdřív kolem počítačů velkých jako stodoly. Pak kolem midi, mini a mikro až k éře internetu, pro velký centrální úřad s třemi sty referenty. Druhý je život muzikanta – hospodského hráče. Dívám se na svět očima zkušeností obou svých životů. Oba se doplňují a z obou vidím svět z mnoha různých pohledů, různých zážitků a příhod.


Zastávám názor, že to, co se řítí neviditelně a neslyšitelně kolem nás je čas, jediná nezpochybnitelná spravedlnost světa. Naopak to, co se kolem nás řítí viditelně a slyšitelně je ohlušující ryk mediálního humbuku. Jeho prostřednictvím se svět proměňuje na formát špinavé, smradlavé pavlače rozpadlého činžáku. Devadesát procent mediální produkce, prefabrikované bobtnající vrstvou parazitů, tyjících z čumilské nátury lidské smečky, jsou drby, lži, pomluvy a krvavé zvěsti o zvěrstvech válek všeho druhu, loupežích, smilstvech a mordech. Hrůza, strach, panika. Senzace, cizí neštěstí a zkáza. Exhibicionismus hyenismu. Opět a znovu hledání nepřítele, řinčení mečů a strašení válkou – definitivní apokalypsou. To jsou osvědčené, spolehlivé trouby obskurního fekalismu mediálních parazitů.

Byla zde polemika o takzvaných tvrdých a měkkých vědách. Od okamžiku, kdy pračlověk zvedl pazourek, aby zabil bližního svého, zkoumá sám sebe všemi dostupnými prostředky. Nejvíc proto, aby mohl motivy svých svých zločinů odůvodnit mrakem božstev a ideologií, věroukami o posmrtném ráji, nadřazeností ras, národů, kultur a jiných domnělých předností. Neurologie dnes umí zkoumat mozek na submolekulární úrovni. Výzkumy psychologie, sociologie a všech dalších šetření a statistik hodnotí faktorové analýzy superrychlými počítači. Jediná věc je pořád stejná. Všude tam, kde selhává „lidský faktor“, jde vždy o jevy pravděpodobnostní. Makro-ekonomické, prognostické a jiné globální modely a teorie selhávají i v globálním světě. Budoucnost je vždy nejistá. Jsem zastáncem názoru, že vědy filozoficko-psychologicko-sociologické lze označit jako nauky měkké. Sem bych rovněž přidal většinu ekonomických teorií.

Takové nauky se s oblibou zabývají skutečností, že určitá masa lidské populace je natolik manipulovatelná, ovladatelná a krmitelná mediálním fekalismem, že trvale uživí narůstající vrstvu parazitů mediálního průmyslu. Zkoumá se, nakolik a jak je v té či oné společnosti (sociální skupině či národu) rozvrstveno nebo zastoupeno ono magické (tisíckrát zneužívané) IQ a zejména, na jakém stupni přechází do potřebné demence, aby příjemce manipulativních lží přiměl k žádoucímu chování a názoru. Interpretace výsledků „socioprůzkumů“ na objednávku jsou pak „vědecky“ dokládané generalizace o určitých (ideologicky předem chtěných, kladných či záporných) vlastnostech sociálních nebo etnických skupin či vrstev (viz např. prognózy řeckého referenda).

Výsledkem všech manipulací je trvalé, nikdy nekončící překreslování, překrucování a tendenční výklad blízké i vzdálené minulosti ve prospěch ideologií a zájmů vládnoucích skupin (klik, gangů, chunt). Desetimilionovou populaci malého státu uprostřed Evropy, devastovanou řetězem emigračních vln a přílivem cizích etnik, systematicky okopávají armády parazitických řiťolezců, převlékačů kabátů a tlampačů cizích zájmů, schopných libovolně přemalovat upálení Jana Husa, atentát na Heydricha, odsun Němců z pohraničí i výsledky 2. světové války.

Pod vlivem systematické mediální masáže, narůstajícím vlivem zotročující computerizace, idiotské reklamy a volebních frašek, bojují miliony takzvaných „obyčejných“ lidí svůj každodenní boj o existenci. Snaží se najít práci, pečovat o děti a zachování rodiny, počítat každou korunu z nuzných příjmů a platů a udržet se, pokud možno, ve zdraví. Snaží se přežít, stejně jako ve všech dobách předchozích. Ti starší už definitivně pochopili tragickou realitu, že jeden lžistát před 27 lety ovládaný jedinou stranou a jedinou vírou, vystřídal mnohem rafinovanější, zákeřnější a tisíckrát prolhanější gangsteristán. Ideologie o sociální rovnosti vystřídaly povídačky o lidských právech, volném trhu, právním státu a demokracii, avšak sny, vzdušné zámky a sliby o radikálním zvýšení životní úrovně a vyrovnání ekonomického standardu se rozplynuly jako pára nad hrncem.

Vyrostly nové generace. Tragický stav společnosti, státu, státní správy a život v rozkradené guberniální kolonii vnímají jako onen „nový krásný svět“. Učí se komunikovat vítězným jazykem „newspeak“, důležitějším než mateřská řeč. Učí se plavat v šedočerné ekonomice a moři podvodných marketingových fíglů a reklam. Nebo živořit „na pracáku“. Počet takzvaných sociálně vyloučených lokalit (které omezují své obyvatele víc a lépe než hlídané hranice a koncentrační tábory) stoupá geometrickou řadou. K tomu lze brzy očekávat vznik skutečných táborů pro utečence z afrických etnik.

Iluze se rozplynuly. Nový krásný svět se změnil v evropanství vyvolených, vládu plutoktacie a v nově dobytých neokoloniálních guberniích bývalého ostbloku vlády zločineckých oligarchií a mafiánských klanů. To vše za doprovodu mouder a bubnů dnešních šamanů mediálního průjmu při jejich povídačkách o vyčůraném čecháčkovství a při patolízalském flagelantství řiťolezců o zločinech české lůzy na hodných a korektních chudácích Němcích, kdysi bezdůvodně vyhnaných ze svých domovů.

To je realita existence v gubernii Česko, jakou ji vidím a vnímám já, skrze svůj život a své životní zkušenosti. Viděl jsem exemplární rozklad a rozkradení kdysi prosperující počítačové firmy. Viděl jsem totální rozvrat a zničení informačního systému velkého centrálního úřadu, který se ze 325 nafoukl na 760 úředníků. Viděl jsem nástup zločinného gangsterismu počítačových podvodníků, kteří dodnes nekontrolovaně a nepostižitelně rozkrádají rozpočet úřadu v miliardovém řádu.

Ve světle těchto zločinů si dělám obrázek o celém systému řízení státní správy o způsobech správy rozpočtů a nekonečném řetězu chamtivých loupeží a odkloněných tunelů a penězovodů, o kterých se takzvaným „obyčejným lidem“ ani nesní. Takovou míru loupeživé chamtivosti nenasytí žádný, sebelépe spravovaný státní rozpočet, žádné sebelépe vybírané daně, ani žádná protikorupční policejní smečka.



* * * * *

Čas úvah a poznávání marnosti boje proti loupeživým čachrům gangsterských klik korunoval před patnácti lety náhlý úder rakoviny bílých krvinek (maligní lymfom, o kterém medicína uvádí, mimo jiné, jednu z možných příčin sníženou imunitu následkem dlouhodobého stresu). Perspektiva – dlouhodobá léčba, invalidita, transplantace kostní dřeně (kmenových buněk). Pokud se nepovede, odchod do věčných lovišť. Tak začal můj nový život.

Transplantace v Praze v Ústavu hematologie a krevní transfuze se povedla. Důchod invalidní se přelil ve starobní. Čas přinesl zcela jiné priority, než vztekat se nad nešvary doby. Opustil jsem byt v Praze, který jsem nemohl vydržovat za horentní, stále se zvyšující, nájem. Odstěhoval jsem se na venkov. Do vesničky střediskové, kde jsem mohl přízní osudu zakoupit malé rozpadlé hospodářství se stodolou plnou staré slámy, zbytky zpuchřelého žebřiňáku, prasečím chlívkem, hnojištěm a dřevěnou kadibudkou. Pustil jsem se do nejnutnějších záchranných prací. Nejdřív elekroinstalace. Pak rozvod vody, čistička odpadu a maraton dalších prací. Každý den 8 a více hodin kolečko a lopata – doporučená (ale spíš nutná) rekonvalescence po téměř dvou letech chemoterpií a autologní transplantaci. Kontaktem s okolním řemeslným obyvatelstvem chytám „rozumy“. V tomto svém novém životě a jiném světě jsem zde po deseti letech stále přicestovalý měšťák, který nic neví a nic neumí.

Sleduji zdejší poměry. Zemědělské družstvo se rozpadlo. Pozemky zpátky k soukromému hospodaření si nikdo nevzal. Vznikla akciová zemědělská společnost a zbyly rozvaliny zemědělských staveb. Kdysi hojně kritizovaná devastace půd za socialismu je ve srovnání se současným způsobem hospodaření na půdě naprostým čajíčkem. Společnost obhospodařuje cca 2 tis. ha zemědělské půdy. Na každý hektar inkasuje ročně cca 8 tis. Kč plošných nenávratných dotací. 16 melounů každý rok. Bývalý ministr Lux by jen zíral! Zanikly všechny přidružené výroby a všechna s tím spojená pracovní místa.

V místní komunitě mezi obyvatelstvem se obchoduje a hospodaří v hotovosti na dřevo, bez papírů a DPH. Veškeré myslitelné práce a služby např. autoopravy, obchod s auty, pokrývači, tesařina, klempířina, zedničina, truhlářství, instalce voda, kanalizace, čističky odpadu, elektro, kamnářství, kominictví, holičství, kadeřnictví atd., atd. všechno je přizpůsobeno neviditelné ruce trhu – platba čistá ruka.

Boj o přežití a schopnost odkoukat a vnímat zlodějsko-zločinecké manévry státní politické sebranky a megaloupežnické čachry na makroúrovni se kauzálně přelily do lokálních poměrů. Schopní řemeslníci se registrují jako OSVČ a pak provozují švarcsystém u větších firem. Souběžně na černo melouchaří. Značná část však již živnosťáky zahodila. Jsou na „pracáku“ a dělají příležitostné „kšefty“ opět jen čistá ruka, nebo na černo pomáhají u těch, kteří ještě „mají papíry“.

A protože tady každý každého zná, a jsou zde značně propojené příbuzenské vztahy, skrytě kvetou zajímavé poměry k úředníkům na pracáku, finančáku, v pojišťovnách, na sociálce, u policie a nakonec i u soudu. Tak jde zdejší život. Žádné elektronické pokladny a EET to nezmění i kdyby se bagrofert postavil na hlavu. Takzvaný „lid“ se, jako vždy a ve všech dobách, ohnul, prohnul a přizpůsobil! V širokém okolí se nejbohatším „podnikatelem“ stal instalatér, který v roce 90 začal na černo dovážet vraky aut z Itálie a Německa.

Ve svém novém životě při opravách polorozpadlých zdí zblízka vidím a poznávám práci zedníků, tesařů, pokrývačů, obkladačů, kamnářů, kominíků, instalatérů, elektrikářů. Vidím fortel řemeslné práce. Vidím přetrvávající odolnost a schopnost používat příslovečný „selský rozum“ v boji o přežití v současném světě. Lidem v okolí je jedno, co dělá Putin, islámský stát, bagrofert nebo spejblbotka. Na pseudopolitické žvásty není čas. Musí přežít, využít všech způsobů k zajištění existence svých rodin.

Tak běží zdejší život. Světy a sféry velké politiky, ukrajinská válka, řecký dluh, migrantský průval, hniloba EU i taškařice českých politických řiťolezců jsou zde, navzdory přívalům mediálního fekalismu a průniku internetu, vzdáleny světelné roky. Hospody zanikly. U krámku provozovaném Vietnamcem pravidelně do pozdního večera postává hrozen mladých nezaměstnaných povalečů a alkoholiků. Do noci řvou a čůrají kde je zrovna napadne. Svoboda projevu.

Z dávných dob zde stojí starý kulturák, který kdysi svépomocně postavila stavební parta bývalého JZD. Odehrávají se v něm všechny merendy, oslavy, bály, tancovačky. Děti ze školy sem chodí cvičit přes den. Večer ženské na aerobik a jednou za týden se hraje volejbal. Objekt udržuje obecní úřad. Všeobecně se uznává, kdyby nebyl starý kulturák, chcíp by tady pes. Jsou zde spolkové akce myslivců, včelařů, hasičů, sokolů event. naučné přednášky a dokonce několikrát do roka divadelní představení ochotníků z blízkých vsí. Zdejší „kultura“ kvete bez dotací, mediálního humbuku a kolotoče statisícových prebend. Přestárlí důchodci ještě občas vzpomenou na letitou tradici místní dechové kapely.

Během několika let se mi podařilo učinit své zříceniny trvale obyvatelné. Chodíme s několika přáteli muzikanty do ještě nezaniklých hospod v okolních vsích. Hrajeme všehochuť lidovek, zlidovělých trampíren, Osvobozeného divadla, starého Semaforu, Greenhorns, Rangers. Vzpomínky z mládí. Zpíváme a štamgasti všech generací zpívají s námi. Česky. Nevím, jak moc je trápí skutečnost, že už jsme zase guberniální kolonií. Praha zde byla asi vždycky stejně daleko jako Vídeň, Moskva nebo Brusel.

Naše, často diskutované a podceňované, zdravotnictví mi zachraňuje život. Před dvěma roky se rakovina vrátila. Noční můra. Další dva roky chemo a pak druhá autologní transplantace – poslední pokus. Ve finále měsíc na transplantační jednotce. Návrat v mrtvolném stavu. Nové pokusy o návrat do života. Znovu krůček po krůčku. Nejdřív se zkusit postavit. Pak přejít pokoj. Znovu se naučit jíst a neobrátit se při tom naruby. Obejít blok baráku. Sednout na kolo a ujet aspoň kousek. A pak znova naložit kolečko s pískem. Namíchat maltu a dozdít ze starých cihel kus rozpadlé zdi z hliněných vepřů. Jaká radost.

Už dávno jsem vyhodil televizi. Půl roku jsem si dopisoval se šéfem oddělení pro vybírání koncesionářských poplatků. Medium jedné propagandy se zvrhlo ve veřejnoprávní stoku jiné propagandy. Proud lží, idiotských reklam a stupidit s naordinovným smíchem. A na co má veřejnost právo? Být zticha a platit koncesionářské poplatky. Na bandy prodejných řiťolezeckých parazitů. Dospěl jsem k názoru, že naprosto žádná mediální produkce není takzvaně objektivní. Každá rádoby „objektivita“ zjevně nebo skrytě vychází z vnitřních motivů autorů a jejich názorů, ovládaných ve většině případů exhibicionismem, chamtivostí a devotním řiťolezectvím.

Chci zmínit svůj názor o víře, jako člověčím postoji k životu. Nevěřit v pánaboha neznamená nevěřit v nic. Nevěřit v pánaboha neznamená nemít víru žádnou, nebo se chovat a žít sviňácky jen proto, že to pánbůh nevidí, protože není. Věření (resp. víra) je nedílná trvalá (vědomá i nevědomá) součást existence jak lidského individua, tak celé společnosti. Projevuje se ve spojité množině věření něčemu, někomu a v něco. Věření vždy nastoupilo a nastoupí všude tam, kde končí, absentuje nebo selhává lidské poznání a vědění, kde není žádná dokazatelná nebo ověřitelná znalost, zkušenost.

Podle mého názoru to platí v nejelementárnějším okruhu lidského bytí stejně, jako na vrcholcích poznávání mikrokosmu a makrokosmu. Přebíjená a přetahovaná argumentace o složitosti oka, vzniku DNA, konce nebo nekonce vesmíru je drtivé většině populace šumafuk. Podstatné je, že v určitém socio a geo prostoru naší planety, platí, přes mnohé letité handrkování, shoda na tom, že by se lidé neměli zabíjet pro svou víru, nebo víru v nevíru. Že by se lidé neměli vzájemně nenávidět, označovat se za podřadnou vrstvu, třídu, nebo rasu pro jiný (ideologický, věroučný) názor.

Tato lidskoprávní tolerance vzešla z krvavé historie válek. Je založená na materiálně technické vyspělosti, míře konzumní nasycenosti, existenční pohodlnosti a míře sociálního zabezpečení. Veškerá pozitiva takto dosaženého stavu jsou však znova a zase (pokolikáté v historii ?) znegována a přebita bezohlednou chamtivostí, skrytou pod vlajkami novodobých křižáckých tažení. Vybuzenou ozvěnou je návrat tsunami středověké víry, hlásající řezání hlav, sekání rukou kamenování žen a zabíjení bezvěrců. Přichází zejména z míst, kam jsme spolu s našimi současnými spojenci poslali naše žoldáky páchat dobro naší lidskoprávní civilizace.

Nevěřím, že můj život a osud, stejně jako běh okolního světa, řídí vševědoucí, vševidoucí, všudepřítomný, nepoznatelný a nedokazatelný duch, zloduch nebo jiná neznámá síla. Nevěřím na jakoukoliv univerzální víru, ideologii, jedinou spravedlnost a cestu ke štěstí. Nevěřím pokrytecké lžimorálce džungle okolního světa a hlásným troubám parazitů vládnoucích zločinců.

Věřím ve schopnost člověka a lidského ducha, věřit a hodnotit poznané životní zkušenosti a změnit svůj názor vlivem nového poznání. Věřím, že každý člověk má v rámci svých životních zkušeností právo v něco věřit a v něco nevěřit, něco chtít a něco nechtít. Učinit si vlastní názor a podle něj řídit svůj život. K tomu všemu se nemusí veřejně identifikovat jako příslušník jakýchkoliv stran nebo chodit mávat na náměstí s vlajkami, transparenty a šibenicemi, nebo vystavovat někomu karty.

Nevím kdy a jak se začne smrákat nad mým osudem. S největší pravděpodobností to nebude pod přívalem agresivních migrantů, nebo v důsledku náhlého kolapsu euroatlantické říše „lidských práv“. Nejspíš to bude na nemocniční posteli s napíchanými hadičkami kapaček, které už budou stejně na enóno. Pokusím se odcházet smířen se svým prožitým životem jako životem bez válečných útrap, s myšlenkami na to, co bylo krásné ve všech dobách mého života.

Zatím se mám, jako prase v žitě ! Žiju ! Ještě stále žiju ! Mám co jíst, mám čím topit, teče voda, proudí elektřina, na dveře netlučou exekutoři. Každý den děkuji za nové ráno. Nevím a nedokážu posoudit, jak současné mladé generace dokážou zhodnotit svou současnou nesnesitelnou lehkost bytí. Vím, že generace mých předků si svou existenci musely tvrdě vydřít a dokázaly si vážit hodnot, které mladí současníci neumí ani pojmenovat ani pochopit. Můj otec prožil období dvou světových válek. Tu druhou šest let v německé káznici. Moji synové jsou zdraví v kvalifikovaném zaměstnání. Cestují po světě. Mé hořké zoufalství nad tragedií českého státu a vládnoucím gangsterismem nechápou. Zdá se, jakoby existenci zločineckého rozvratu společnosti vůbec nevnímali, nebo ji ignorantsky berou jako normální (nebo snad nutnou?) součást své dosavadní konzumní computerové existence.

To je ten nový krásný svět ? Každá doba měla a má své masy otroků. Nejdříve skutečných, pak feudálních, pak proletářských a nyní digitálních. Konzumují svůj život v diktátu svých ovladačů. Světy pánů Orwela a Huxleye jsou na dohled. Za vraty mých zřícenin zuří džungle pokrytectví přežraného světa, který se zalyká zvratky a výkaly své lidskoprávnosti a humanity z konzumní přecpanosti adrenalinovými excesy. Do mého života a do mého pokoje však už smí vstoupit jenom když mu to dovolím prostřednictvím okna stříbrné obrazovky mého notebooku. A je mi mnohdy k smíchu, jindy k pláči a často k bezmocnému vzteku. Už zase brzy přijde jaro. Koncem února už budu zase druhým rokem v remisi. Půjdu přiložit do kamen. Těším se, že zase budu jezdit s kolečkem. A pak si půjdu zazpívat staré odrhovačky s klukama do hospody.

Toho večera se roj helikoptér, který bzučel nad Hog’s Backem, podobal černému mraku, dlouhému deset kilometrů. Popis orgie souladu z minulé noci přinesly všechny noviny. „Divochu!“ volali první příchozí, jakmile přistáli se svou helikoptérou. „Pane Divochu!“. Žádná odpověď. Dveře do majáku byly pootevřeny. Strčili do nich a vstoupili do šera za zavřenými okenicemi. Klenutým průchodem na druhé straně místnosti mohli vidět první stupně schodiště, které vedlo do vyšších poschodí. Přesně pod vrcholkem oblouku se klátil pár nohou. „Pane Divochu!“ Pomalu, velmi pomalu, jako dvě nepospíchající střelky kompasu se nohy otáčely vpravo; na sever, severovýchod, východ, jihovýchod, jih,jihozápad; potom se zastavily a po několika vteřinách se otáčely znovu, vlevo, bez jakéhokoliv spěchu. Na jihozápad, jih, jihovýchod, východ . . . Aldous Leonard Huxley (1894 – 1963): Brave New World (1932)



Rozhovor s Bašárem Assadem: Evropa je vinna !

$
0
0
15.1. 2016   New World Order Opposition
Z lékaře se stal hrobařem. Syrský prezident je dnes po Vladimiru Putinovi největším nepřítelem Západu. Co provedl tak strašného? A kde vidí příčiny dnešní krize? „Západ jedním okem pláče pro uprchlíky, ale druhým na ně míří kulometem,“ říká v rozhovoru hlava státu, jenž je zmítán již skoro pět let válkou. ( na konci článku video)

Před jedenadvaceti lety se oblíbený začínající lékař chystal v Londýně na kariéru oftalmologa. Jenže kvůli autonehodě staršího bratra Basila se musel vrátit do Sýrie, kde se stal z rozhodnutí svého otce Hafíze, generála, jenž bezmála 30 let vládl zemi z pozice prezidenta pevnou ruku, jeho nástupcem. A tak po otcově smrti v roce 2000 „zdědil“ zemi tichý a vzdělaný Bašár Hafíz al-Asad s pověstí knihomola a fandy přes moderní technologie. Sýrie budovala vztahy se Západem a dnešní ministr zahraničí USA John Kerry Bašára oslovoval ještě v roce 2010 „drahý příteli“.

Jenže pak přišlo takzvané arabské jaro, které začalo obracet Blízký východ naruby. Arabská televize al-Džazíra ve svých analýzách předvídala, že ačkoli se otřásá jeden arabský režim za druhým, v Sýrii bude dle odborníků klid, protože v čele země je oblíbený prezident. „Mladí lidé jsou na něj hrdí,“ popisuje v reportáži Sýrie, země ticha, jež byla odvysílána v únoru roku 2011, jeden z citovaných analytiků. A je zde rovněž citován výňatek z Wall Street Journal, kde Asad říká, že musí dál reformovat zemi a že Sýrie bude vůči arabskému jaru imunní.

Pokud by bylo arabské jaro povstáním a spontánní revolucí nespokojeného obyvatelstva, byl by v zemi zřejmě opravdu klid. Dnes už ale víme, že byli (nejen) do Sýrie naverbováni žoldáci z celého světa, kteří jsou placeni a vyzbrojováni Katarem, Saúdskou Arábií, Tureckem a bohužel především Západem v čele s USA a Evropskou unií a kteří proti Asadovi vedou už skoro pět let krvavou válku, jež rozvrátila do té doby jednu z nejpříjemnějších a nejbohatších zemí regionu, zabila statisíce a z domovů vyhnala miliony lidí a má jeden hlavní cíl – změnu režimu a svržení nepohodlného prezidenta.

Stejně jako v Iráku či Libyi, kde byli podobně hanebným způsobem odstraněni Saddám Husajn a Muammar Kaddáfí, není agresorem ten, kdo válku s pochybnými cíli rozpoutal, nýbrž právě člověk, který se – ač nikdo netvrdí, že by byl ztělesněním mírumilovnosti a dobra – stal na Západě přes noc ze spojence a reformátora řezníkem a diktátorem. V případě Asada pak nepřítelem číslo dvě hned za Vladimírem Putinem.

V rozhovoru, který syrský prezident poskytl před rokem Literárním novinám, se jej na tento paradox západní propagandistické mašinerie ptala novinářka Tereza Spencerová. „Já se nezměnil, stejně jako se nezměnily naše politika, hodnoty nebo principy. Problém spočívá na Západě a není to problém nový. Souvisí s nezávislostí naší země. Ve skutečnosti je to problém, který má Západ s mnoha státy, včetně Sýrie. Naše vztahy se Západem byly dobré, ale nevycházely ze vzájemného respektu. Například Francie chtěla, aby Sýrie sehrála určitou roli kolem íránského jaderného programu, abychom Írán přesvědčili ke krokům, které byly proti jeho zájmům. Odmítli jsme to. Chtěli po nás také, abychom se postavili proti hnutí odporu v našem regionu dříve, než skončí izraelská okupace a agrese proti Palestincům. I to jsme odmítli. Chtěli po nás podepsat asociační dohodu s EU, což bylo proti našim zájmům, neboť by to naši zemi proměnilo jen v otevřený trh pro jejich zboží, zatímco našemu zboží na svých trzích by vyhradili velmi malý prostor. Odmítli jsme to, protože je to proti zájmům syrského lidu. To je jen několik příkladů našich vztahů a odpověď na otázku, proč se tak rozhodli,“ odpověděl tehdy Tereze Bašár Asad.

Postupně se situace ještě víc vyhrotila. A to nejen v Sýrii, kde se rozdováděl takzvaný Islámský stát (IS), Západem a dalšími zmiňovanými zeměmi placený spolek teroristů, jenž v pozici rovněž uměle vytvořené hrozby číslo jedna vystřídal al-Káidu. Pozoruhodné věci se odehrávají už i v Paříži, kde bylo islamisty postříleno sto třicet lidí a francouzská vláda, které se její podpora terorismu vrátila jako bumerang, vyhlásila výjimečný stav. „Divokému teroru, jaký poznala Francie, čelí syrský národ pět let,“ glosoval situaci Asad v libanonské televizi al-Majadín a připomněl, že právě Francie se na šíření terorismu vydatně podílela a podílí.

V září 2015 poskytl Bašár Asad další zajímavý rozhovor ruským médiím v čele s Russia Today či Ria Novosti – vysvětluje v něm příčiny imigrační krize, zmaru v jeho zemi a nemožnost posunout se dál, dokud Západ v čele s Američany nepřestane vyzbrojovat IS a jiné teroristické skupiny, jimž se na Západě eufemisticky říká umírněná opozice.

Rozhovor se uskutečnil těsně předtím, než do války v Sýrii vstoupili Rusové nebo jim Turci, o kterých Asad v interview mluví, sestřelili letadlo Su-24. S Rusy má Západ podobný problém jako se Sýrií – neposlouchají. A tak zatímco Sýrie a Rusko bojují proti IS a odnoži al-KáidyDžabhatan-Nusrá, Američané a jejich spojenci bojují proti Asadovi a Rusům. „Před dvěma dekádami bylo Rusko blízkým přítelem Západu, najednou je z něj ale agresorský stát a Západ začal prezidenta Putina démonizovat. V případě Sýrie i Ruska je přitom využívána stejná propaganda. Problém je tedy v nezávislosti těchto zemí. Západ si totiž žádá klientské státy spravované loutkami. To je ve vztazích se Západem klíčové. Nemá to co dělat s demokracií, svobodou nebo podporou národů regionu. Příkladem budiž, co se stalo v Libyi, i zabíjení v Sýrii,“ řekl Asad v lednu zmiňované Tereze Spencerové.

I proto, že je velmi těžké zaslechnout v protiasadovské a protiputinovské hysterii v našem veřejném prostoru nějaká rozumnější slova o příčinách dnešního chaosu, rozhodla se Šifra zveřejnit Asadů vynikající rozhovor pro ruská média – aby si zkrátka mohl čtenář udělat názor sám, co mu dává či nedává smysl. Bohužel jsme došli až do fáze, kdyby se člověk něco dozvěděl, musí číst rozhovor s blízkovýchodním „diktátorem“, který udělala ruská média, neboť ta naše mainstreamová mají zřejmě úplně jiné úkoly než informovat čtenáře o realitě dnešního světa.

Paradoxně v době naší uzávěrky udělala s Bašárem Asadem rozhovor i Česká televize, od které by to málokdo čekal. (Hned po rozhovoru ČT nasadila dlouhou debatu, kde se znepokojivá Asadova slova, například že na rozdíl od západního boje „naoko“ proti IS pomohla až ruská ofenziva, snažila zasadit do „správného“ kontextu; změna kurzu se tak nedá očekávat.)



Krize v Sýrii trvá už skoro pět let. Navzdory předpokladům západních lídrů, že budete vypuzen, jste stále prezidentem Syrské arabské republiky. Jak se stavíte ke spolupráci a sdílení moci se skupinami v opozici, které stále veřejně prohlašují, že nelze dojít k politickému řešení v Sýrii, pokud okamžitě neodejdete?

Myslím, že je potřeba pokračovat v dialogu a zároveň bojovat s terorismem, abychom dosáhli dohody o budoucnosti Sýrie. Chcete-li ale něčeho opravdu dosáhnout, je nemožné cokoli učinit, když vám mezitím zabíjejí lidi. Krveprolití neustalo, lidé se necítí bezpečně. Řekněme, že si spolu sedneme jako syrské politické strany a dohodneme se ohledně něčeho v politice, v ekonomice, ve vzdělání, ve zdravotnictví, ve všem. Jak můžeme cokoliv zavádět, když prioritou každého syrského občana je být v bezpečí? Můžeme tedy dosáhnout nějaké shody, ale nemůžeme nic z toho uskutečnit, dokud nezastavíme terorismus v Sýrii. Musíme porazit terorismus, ne pouze ISIS a an-Nusrá, které byly Radou bezpečnosti OSN prohlášeny za teroristické skupiny. Ohledně sdílení moci, samozřejmě že sdílíme moc s částí opozice. Před několika lety se připojili k vládě.

Západní propaganda nedávno vznesla obvinění, že uprchlíci utíkají před syrskou vládou, kterou oni nazývají režimem. Popravdě je to tak, že jedním okem západní svět pláče pro uprchlíky, ale druhým na ně míří kulometem. Ti uprchlíci utekli ze Sýrie především kvůli zabíjení a důsledkům terorismu. Když máte v zemi terorismus a zničenou infrastrukturu, nemůžete uspokojit základní životní potřeby, a tak mnoho lidí odchází a snaží se uživit někde jinde.

Západní svět s nimi soucítí, ale zároveň podporuje teroristy od začátku krize. Nejprve šlo údajně o nenásilné povstání, později říkali, že to je umírněná opozice, a teď už to jsou teroristé jako an-Nusrá nebo ISIS – ale na vině je syrský stát a jeho prezident. Čím déle bude tato propaganda pokračovat, tím víc uprchlíků bude Západ mít. Nejde o to, že by je Evropa nepřijala, jde o to, že se neřeší situace. Pokud o ně máte strach, přestaňte podporovat teroristy. Tohle je jádrem celého problému s uprchlíky.

Narazil jste na téma vnitřní syrské opozice. Co by měla učinit, aby syrským orgánům pomohla v boji proti terorismu, což je prý jejím cílem?

Jak víte, jsme ve válce s terorismem, který je podporován zahraničními mocnostmi. Znamená to, že jsme ve stavu totální války. Domnívám se, že každá společnost a každý vlastenecky smýšlející jednotlivec i strany by se měli spojit proti nepříteli; ať už má podobu domácího terorismu, nebo zahraničního. Pokud se zeptáte jakéhokoliv Syřana, co chce, první, co by řekl, by bylo: Chceme jistotu a bezpečí pro každého obyvatele a každou rodinu. Takže my, jako politické síly, ať už vně nebo mimo vládu, bychom se měli sjednotit okolo toho, co si lidé přejí. To znamená, že ze všeho nejdřív bychom se měli spojit proti terorismu. Je to logické a evidentní. Proto stále říkám, že se musí sjednotit jak politické síly a vláda, tak třeba i ozbrojené skupiny, které dříve bojovaly proti vládě, abychom bojovali s terorismem. To už se ale ve skutečnosti stalo. Některé skupiny bojují proti terorismu po boku Sýrie, i když předtím bojovaly proti ní. V tomto ohledu jsme učinili pokrok.

Jak využívá Západ terorismus pro své vlastní zájmy? Proč nemohou Turecko, Katar, Saúdská Arábie ani Západ bojovat proti terorismu? Proč přestává být účinná západní propaganda?Proč Evropa rozděluje oběti podle dvojího metru? A proč si Západ zasedl na Vladimira Putina? Celý rozhovor, který vyšel v aktuálním čísle časopisu Šifra a na www.casopis-sifra.cz, si můžete zdarma přečíst zde.


Německo je připraveno odpustit Erdoganovi všechno, jenom aby se neustupovalo Rusku

$
0
0

15. 1. 2016      zdroj a zdroj
Politika tureckého prezidenta neumožňuje považovat Ankaru za adekvátního partnera pro Evropu, ale přesto německá vláda preferuje dívat se na Erdoganovy činy přes prsty, píše Deutsche Welle. Německá vláda chápe, jak vzdálené je působení prezidenta Turecka Recepa Tayyipa Erdogana od dodržování principů zákonnosti, ale za současných podmínek Německo nemůže vymyslet jinou možnost, než s ním spolupracovat, píše Deutsche Welle.



Zástupci německé parlamentní opozice opakovaně upozorňovali na nesčíslné "hříchy" Erdogana a zdůrazňovali, že válka proti Kurdům, zatýkání novinářů a dodávky zbraní teroristům DAEŠ (DAEŠ, organizace v Rusku zakázaná) poskytují dostatečný důvod k opuštění myšlenky na úzkou spolupráci s Tureckem, uvádí publikace.

Členy vládnoucí koalice taková sdělení nepřekvapují. "Ano, Erdogan pronásleduje Kurdy a vytírá si nohy o svobodu projevu - v této budově o tom nikdo nepochybuje,"řekl Karl-Heinz Brunner, člen SPD na řádném zasedání Spolkového sněmu.

Nehledě na toto, německá vláda považuje Turecko, stejně jako Saúdskou Arábii, za jakési "pilíře stability" v oblasti Blízkého východu. Německo trvá na tom, že udržení partnerství s těmito zeměmi je jediný způsob, jak se postavit proti terorismu, nepřipustit zhoršení situace a vyřešit problém běženců, poznamenává Deutsche Welle.

Avšak je tu další důvod pro spolupráci Německa s těmito zeměmi, jejichž politika porušuje základy evropských hodnot. Podle německého experta na zahraniční politiku, poslance za stranu CDU Roderiha Kiesewettera, posilováním vazeb s Tureckem a Saúdskou Arábií se Německo snaží zabezpečit si jistotu, že situace v regionu Blízkého východu, který patří do sféry zájmů Evropy, nebude kontrolována takovými státy jako je Rusko a Írán.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr.Vladimíra Grulichová

V. V. Pjakin: Otázky a odpovědi ze dne 11. 1. 2015

$
0
0
Valerij Pjakin
15. 1. 2016 Outsidermedia
Silvestrovské násilí v Kolíně nad Rýnem * Sjednocení ČR a Slovenska * Severní Korea jako projekt globálního prediktora * Írán vs. Saúdská Arábie * Definice mezinárodního terorismu * Americká raketa „zatoulaná“ na Kubu * Vzájemné uzavření velvyslanectví Izraele a Běloruska * Dodávky ruské energie na Ukrajinu * Mali požádalo Putina o vojenskou pomoc * Ukrajina * Proč číst tlusté knihy vnitřního prediktora SSSR?


Překlad a titulky: Irena

Odcházení Saúdů nabírá tempo

$
0
0


Tereza Spencerová
15. 1. 2016 Literární noviny
Dva týdny poté, co saúdská královská rodina nechala popravit šíitského duchovního šajcha Nimra, je situace ve vztazích mezi Saúdskou Arábií a Íránem sice stále napjatá, ale vše přitom nasvědčuje, že jsme svědky jen dalšího saúdského kroku vedle.


Britský The Independent zveřejnil důvěrné dokumenty, podle nichž byla vedlejším produktem Nimrovy popravy kalkulovaná snaha vyprovokovat Írán, aby odhalil svou „násilnou“ tvář. Podařilo se a Írán do saúdské pasti opravdu „padl“, byť lze spekulovat, do jaké míry byla vypálená saúdská ambasáda v Teheránu, kterou organizovaný dav demonstrantů na protest proti smrti šajcha Nimra zaházel Molotovovými koktejly, pro změnu úlitbou konzervativnímu kléru íránskému. Rijád přehnaně rychle přerušil s Teheránem diplomatické styky i letecké spojení a přinejmenším podle reakcí západního mediálního mainstreamu se muslimský svět ocitl na hraně obřího střetu mezi sunnity a šíity.

Někde v tomto bodu ovšem čím dál nervóznější saúdské propočty – stejně jako mediální projekce -- znovu přestaly dávat kýžený výsledek. Íránský prezident Hasan Róhání vyzval k co nejrychlejšímu potrestání všech, kdo na saúdské velvyslanectví útočili (několik desítek jich policie zatkla přímo na místě) a zbavil funkcí i vysoké bezpečnostní úředníky, reakce muslimského světa byla vágní. Zatímco diplomatické styky s Íránem poslušně zhoršily jen Spojené arabské emiráty, Bahrajn, Kuvajt, Katar nebo Džibutsko (a podporu Rijádu vyjádřili rovněž „umírnění“ a Západem akceptovaní syrští teroristé z Islámské fronty), proti rozdmýchávání sektářských konfliktů se otevřeně – bez ohledu na pokračující saúdské investice -- postavil Egypt nebo Omán, Liga arabských států se shodla jen na vágním odsouzení Íránu a čtyři země s nejpočetnějším muslimským (a shodou okolností sunnitským) obyvatelstvem – Indonésie, Indie, Pákistán a Bangladéš – se tvářily, jako by si snah krále Salmána postavit se do čela bojovníků za budoucnost sunnitského světa, ani nevšimly. Pro většinu muslimů jsou rozdíly mezi sunnity a šíity přirozené, patří k jejich víře, a množí se komentáře, podle nichž by si Saúdové a Íránci měli nechat své rozbroje pro sebe a netahat špinavé muslimské prádlo na veřejnost. Neúspěchem skončil i výlet korunního prince Muhammada bin Sultána do Pákistánu, kde chtěl získat jednoznačnou podporu. Od šéfa armády se sice dozvěděl, že Pákistán nedopustí ohrožení saúdské územní celistvosti, ale vzhledem k tomu, že Islámábád přihlíží už měsíce tomu, jak jemenští Húthíové pronikají do Saúdské Arábie z jihu, je zřejmé, že smyslem prohlášení bylo udělat princi aspoň naoko radost. A premiér Naváz Šaríf namísto vyjadřování podpory tomu nebo druhému nabídl, že jeho země bude dalším z prostředníků v urovnání sporu s Íránem. V ulicích Islámábádu Saúda vítaly protesty, přičemž demonstranti podle všeho předčasně ukončili i původně několikadenní pákistánskou návštěvu saúdského ministra zahraničí – a to prý po pouhých jedenácti hodinách.

„Zradilo“ i Turecko, které se jinak -- po sestřelení ruského bombardéru nad Sýrií – snaží hledat v regionu nové přátele, především v Izraeli a právě Saúdské Arábii. Když zprávy o popravě šajcha Nimra a přerušení diplomatických vztahů s Íránem zaplavily svět, prezident Recep Erdogan si nejspíš teprve vybaloval kufry po návratu z Rijádu, kde se dohodl na „strategické spolupráci“. Turecko je převážně sunnitská saláfistická země a jeho vztahy s Íránem nejsou ideální, tím spíš při vyhlídce na Írán coby budoucí regionální velmoc. Přesto ale Ankara Saúdy nepodržela – ministerstvo zahraničí označilo popravu za politicky motivovanou a Erdogan pak jen tuto formulaci zmírnil s tím, že vše je to saúdská „vnitřní věc“. V době, kdy Turecko dál drží Evropu pod krkem s pohrůžkou „Plaťte, nebo vás zaplavíme uprchlíky“, je takový postoj možná překvapivě umírněný. Nicméně, objevují se úvahy, podle nichž se Ankara obává případného íránského vlivu na turecké šíitské alévity, a tak v konfliktu mezi Saúdy a Íránem vyčkává, přinejmenším na výsledek blížících se íránských voleb.

Na druhou stranu ale platí, že Turecko s Íránem -- bez ohledu na rozdílné přístupy k válce v Sýrii – spojují budoucí možnosti ekonomické spolupráce, ale především snahy řešit své kurdské „problémy“. Právě v tom se například Írán v Sýrii rozchází s Ruskem, které – společně s USA – vnímá syrské Kurdy jako přirozené spojence v boji proti Islámskému státu. Příznačným pro provázané zájmy v regionu je skutečnost, že se Teherán nabídl jako prostředník v urovnání sporu mezi Ruskem a Tureckem, zatímco Rusko a USA, které chtějí udržet při životě chatrný politický proces kolem Sýrie, už avizují ochotu pomoci při zmírnění sporu mezi Saúdy a Íránem a se stejným úkolem vyslala do obou zemí svého emisara i Čína…

Naivní a arogantní 

Pokud ale předchozí výčet ukazuje, na koho všeho se Saúdové (ne)mohou spolehnout, vychází z toho pohled na takřka osamělé panovníky, kteří se potýkají se záplavou ekonomických a sociálních problémů, a ve světě, který se doslova topí v levné ropě, si musejí začít připadat poněkud ztraceně. Rijád se podle všeho až dosud utěšoval, že má po ruce vždy ještě možnost použít sílu – někteří tomu říkají Salmánova doktrína– nicméně korunní princ v rozsáhlém rozhovoru pro The Economist zdůraznil, že Saúdové válku s Íránem rozhodně nechystají. Některé západní analýzy ale – ve shodě s názory saúdskými -- konstatují, že pokud se Rijád bude chtít udržet u moci, nakonec nezbude nic jiného než válka s Íránem, která by odpoutala pozornost od jeho slabostí a neschopností.

Princ Muhammad se pro Economist vyhnul přímé odpovědi na otázku, proč nechal jeho otec šajcha Nimra popravit zrovna nyní, když byl uvězněn už před čtyřmi lety a v cele smrti už od roku 2014. Zvláštní je i skutečnost, že při nejmasovější exekuci za poslední dekády bylo popraveno celkem 47 lidí, z nichž 43 byli členy sunnitské Al Kajdy a čtyři šíité. Právě takový je ale údajně i poměr sunnitů a šíitů v Saúdské Arábii. Měl to být nejspíš jasný vzkaz stále zradikalizovanějším domácím sunnitům, a lídr Al Kajdy Ammán Zavahrí už zareagoval výzvou k odplatě. Jinými slovy, snaha o rozhodnost přidala jen další problém na seznam těch už existujících.

Zatímco současná, vesměs na Západě vystudovaná íránská vláda prezidenta Róháního postupuje s chladnou hlavou, logicky a nenechala se pouličními protesty vyprovokovat k nějakému radikálnímu kroku, naopak, snaží se důsledky ataku davu na saúdskou ambasádu v Teheránu minimalizovat a trestat zodpovědné, největší slabinou současné Saúdské Arábie je samo její vedení. Na trůnu sedí král Salmán, o němž se stále častěji „šušká“, že je – eufemisticky řečeno – zapomnětlivým střelcem od boku, k ruce má devětadvacetiletého syna Muhammada, který nemá kdovíco zkušeností ani vědomostí, a kolem zástup pochlebovačů, kteří si pro udržení svých zisků nepřejí žádné změny. Německá tajná služba BND na konci loňského roku skutečného hybatele moci, prince Muhammada, charakterizovala jako naivního, ale o to víc arogantního muže, který je ochotný riskovat ještě hlubší politickou destabilizaci celého Blízký východ. Důkazem budiž, že Rijád – při absenci konstruktivních nápadů -- na stále ještě jen diplomatický konflikt s Teheránem reagoval eskalací náletů v Jemenu, kde bombarduje další nemocnice, přichází o drahocennou západní bojovou techniku a je nucen vyvracet tvrzení šéfa OSN, že používá zakázanou kazetovou munici a že „zabíjí civilisty v neúměrně vysoké míře“.

Existenciální otazníky

První velký politický střet roku 2016 tak podle všeho odhaluje jen další saúdský chybný propočet. Bude zřejmě třeba dalšího rázného – a nejspíš znovu krvavého – gesta k udržení královské image. Ani tak ale vyhlídky pro příští roky saúdské feudály k optimismu neopravňují; reálnější je totiž konstatování, že význam politicky a mocensky zakonzervovaného království na mezinárodní scéně bude už jen rychle upadat.

Mezinárodní měnový fond varuje, že pokud Saúdové výrazně nesníží výdaje – včetně těch na zbrojení– do pěti let už nebudou mít v královské pokladnici ani dolar. A americký Brookings Institute dodává: „Pokud má království přežít své sté výročí, musí se adaptovat na nový Blízký východ, na němž se za poslední dekádu dramaticky proměnila regionální politika i sociální řád. (…) Pokračující nadřazování zahraničních otázek těm domácím; pouhé řečnění o politických, sociálních a institucionálních reformách; financování rebelských uskupení; utrácení měnových rezerv na vojenské výdaje a ignorování potřeb budoucích generací, to vše jsou kroky, které by Saúdská Arábie už nesmí dále podnikat. Rijád potřebuje projít zásadní proměnou myšlení, aby se vrátil z okraje útesu, na němž se ocitl. Už nesmí déle ignorovat vítr změn.“

Proti masovým protestům v šíitských oblastech na východě Saúdské Arábie, odkud šajch Nimr pocházel, mezitím zasahuje armáda– demonstranti skandují„Smrt královské rodině!“, házejí Molotovovy koktejly na vládní budovy a umírají první lidé. Je tu ale i další nebezpečí saúdského protiíránského a protišíitského podněcování: je totiž nekontrolovatelné. „Jak ukazují Sýrie a Irák a další oblasti,“ podotýká New York Times, „sektářské násilí si žije svým životem, daleko za mantinely, v nichž by je jejich saúdští tvůrci byli s to zvládat.“

Král Salmán by se s íránským prezidentem Róháním mohl teoreticky setkat v dubnu v Istanbulu, kde by se měl konat summit Organizace islámské konference. Není ale jasné, co ze summitu v nestabilním Turecku ve skutečnosti zbude, nebo zda se ho opravdu zúčastní hlavy všech islámských zemí. To už ale bude například politický proces v Sýrii zase o kus dál, lze předpokládat, že přibude přinejmenším místních dohod o příměří, stejně jako přibude těch, kdo se smíří s tím, že Bašár Asad pro dohlednou budoucnost „nikam odcházet“ nebude. Jedna z hran saúdsko-íránského přetlačování se tak může otupit, tím spíš, že obě země ujišťují svět, že nehodlají politické řešení syrského konfliktu jakkoli bojkotovat…

Primátor Ankary doporučil velvyslanci USA, aby opustil Turecko

$
0
0

16. 1. 2016    zdroj a zdroj
Primátor Ankary Melih Gökçek vyzval amerického velvyslance Johna Basse, aby se vrátil do USA kvůli jeho slovům o zadržení tureckých vědců. Uvedla to 15. ledna agentura Today's Zaman.


"Snažíte se vykreslit Turecko jako nepřítele (...). Prosím, nekazte vztahy mezi Tureckem a USA. Pane velvyslanče, USA učinily špatnou volbu, když vás jmenovaly svým zástupcem v Turecku. Ať sem přijede jiný diplomatický zástupce, který nás lépe zná," napsal Gökçek sdělení do Twitteru.

15. ledna zadržela turecká policie 14 vědců, kteří podepsali výzvu vládě k zastavení násilí v jihovýchodní části země a řešení kurdské otázky pokojnou cestou. Prokuratura vznesla obvinění z "veřejného ponížení tureckého národa, státu, vlády, parlamentu, soudu" a z "propagace teroristické organizace". Celkem výzvu podepsalo 1128 tureckých a zahraničních vědců.

Velvyslanec USA v Turecku John Bass vyjádřil ve svém mikroblogu znepokojení se zadržením vědců. "Vyjádření pochybností ohledně použití násilí nemůže být přirovnáváno k podpoře terorismu. Kritika vlády není rovna vlastizradě", cituje sdělení amerického diplomata Hürriet Daily News.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr.Vladimíra Grulichová

V Turecku byli zatčeni vědci, signatáři petice "Nebudeme součástí tohoto zločinu"

$
0
0

16. 1. 2016   zdroj a zdroj
Turecká policie zadržela 14 vědců, kteří podepsali výzvu vládě k zastavení násilí v jihovýchodní části země a řešení kurdské otázky pokojnou cestou. 15. ledna o tom informovala agentura Anadolu.


Zadržení schválila prokuratura turecké provincie Kocaeli. Rozhodla o zadržení 21 vědců, kteří výzvu podepsali. Prokuratura proti nim vznesla obvinění z "veřejného ponížení tureckého národa, státu, vlády, parlamentu, soudu" a z "propagace teroristické organizace", cituje agentura RIA Novosti. Sedm osob dosud nebylo zatčeno.
Výzvu podepsalo 1128 tureckých a zahraničních vědců. V petici s názvem "Nebudeme součástí tohoto zločinu" vyzývají tureckou vládu, aby "zastavila krveprolití a masakry" a vrátila se k mírovému řešení kurdské problému. Výzva byla zveřejněna na k tomuto účelu svolané tiskové konferenci 11. ledna, informovala agentura CNN Turk.

"Vyzýváme vládu, aby vypracovala plán řešení kurdského problému a nastolení míru. Do tohoto procesu je nutno zapojit velké množství nezávislých expertů a dobrovolně prohlašujeme, že si přejeme se tohoto procesu zúčastnit," cituje z textu výzvy portál Politeka.net.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan 12. ledna obvinil vědecké pracovníky z ignorantství. "Tato tlupa, která se nazývá vědci, obvinila ve svém prohlášení stát. Hej, vy, takzvaná inteligence! Nejste osvícení, ale zaostalí. Nepodobáte se intelektuálům. Jste hlupáci a nic nevíte o východu a jihovýchodu (Turecka). Ale my tento region známe jako své boty," citovala politika agentura RIA Novosti s odkazem na televizní kanál NTV.





Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr.Vladimíra Grulichová

Drama “drzé holky na zabití” se blíží vyvrcholení

$
0
0
Zdeněk Jemelík
16. 1. 2016     JemelikZdenek
Bulvár včetně veřejnoprávní televize v pátek 15.ledna 2016 nadělal mnoho hluku se zprávou o návrhu PČR na podání obžaloby na předsedkyni Energetického regulačního úřadu (dále jen ERÚ) Alenu Vitáskovou kvůli jmenování bývalé nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké místopředsedkyní ERÚ. Spojil ji se zmínkou o soudním řízení trestním, probíhajícím u Krajského soudu v Brně, o němž v nepravdivé zlomyslné novinářské zkratce tvrdil, že v něm Alena Vitásková čelí obvinění z údajného podvodu při vydání licencí dvěma chomutovským fotovoltaickým elektrárnám, ke kterému sice došlo, ale ve funkčním období jejího předchůdce. 



Obraz doplnil o zprávu o právnických překážkách, jež Alenu Vitáskovou zcela jistě vypudí z čela úřadu, i kdyby orgány činné v trestním řízení nenaplnily očekávání.

Tomu, co se s Alenou Vitáskovou děje, se nelze divit. Byť se to snaží státní zástupci a někteří presstituti bagatelizovat, mnozí příjemci finanční podpory obnovitelných zdrojů energie a s nimi celé podhoubí na ně navázaných politiků a lobbistů vnímají Alenu Vitáskovou jako “drzou holku na zabití”. 42 miliard korun českých podpory obnovitelných zdrojů energie je částka dost velká na to, aby mohla svést k zločinu, natož k úsilí o likvidaci cestou zneužití právních prostředků. Dlouhodobě je předsedyně ERÚ ohrožena nejen sama, ale i její souputníci, kteří rovněž dostávají bolestivé rány.

Její případ lze považovat za sondu, odhalující nevalnou kvalitu českého právního prostředí. Právo právního státu by mělo být logické, vyhovující obecnému pojetí dobrých mravů, vnitřně souladné, stabilní, s předvídatelnými účinky jeho použití, s pevností smluvních ujednání. Nezbytné jsou pojistky proti zneužití nástrojů vymáhání práva k prosazení soukromých nebo skupinových (včetně politických) zájmů.

Alena Vitásková doplácí na nestabilitu právních poměrů a nepředvídatelnost jejich vývoje. Když do funkce nastupovala, stát s ní v souladu s platným energetickým zákonem uzavřel smlouvu na dobu určitou, s kterou nyní bezostyšně nakládá jako s cárem papíru. V době platnosti smlouvy novelizací zákona zrušil k 1. lednu 2016 její funkci v původním pojetí nezávislého orgánu a s účinností od 1. července 2017 ji nahradil pětičlenou závislou radou krásných pět trafik pro nominanty politických stran . Vzniklé bezvládí v mezidobí mezi zánikem fukce předsedy ERÚ a vznikem rady měla překlenout novela energetického zákona, která měla zachovat postavení předsedkyně ERÚ do 30. června 2017. Tu ale vládní koalice nedokázala včas protáhnout legislativním procesem, takže ke schválení má dojít v lednu letošního roku. Pak se ale vynořila další překážka pro setrvání Aleny Vitáskové do konce jejího smluvního období ve funkci v podobě konfliktu energetického zákona a zákona o státní službě, využitého ministerstvem vnitra k vynucování jejího podřízení zákonu o státní službě s povinností složit do konce února r.2016 služební slib. Pokud jej nesloží, její pracovní poměr okamžitě skončí. Ale i kdyby jej složila, osudu neunikne: jako trestně stíhaná by byla okamžitě postavena mimo službu. Je to zřejmě účelový nápad, protože členové dosud neexistující Rady Energetického regulačního úřadu zákonu o státní službě podléhat nebudou.

Aby měli její protivníci jistotu, že se jí skutečně zbaví, přišly ke slovo prostředky trestního práva. První trestní stíhání nepřímo souvisí se selháním bývalého vedení ERÚ, za jehož působení vydal ERÚ o silvestrovské noci v r.2010 dvě licence k provozování fotovoltaických elektráren v majetku rodinného klanu “slováckého miliardáře” Zdenka Zemka. V té době Alena Vitásková asi ještě ani netušila, že bude v ERÚ působit. Trestní stíhání vyústilo v soudní monstrproces u Krajského soudu v Brně, v němž Alena Vitásková spolu se svou podřízenou Michaelou Schneidrovou sdílí lavici obžalovaných s osmi lidmi, na jejichž údajné trestné činnosti se nemohla podílet, i kdyby chtěla. Na spojení věcí doplácejí obě dámy výrazným navýšením nákladů na obhajobu, ztrátami času a dlouhodobým vystavením stresu. Bývalí šéfové ERÚ jsou v pohodě a vystupují jako svědci obžaloby.Po jejich odpovědnosti za dění z 31.prosince 2010 se orgány činné v trestním řízení nepídí, ač by k tomu asi byl důvod.

Obžaloba spočívá na obvinění ze zastření “důvodných pochybností o nepodjatosti” ředitelky licenčního odboru ERÚ v řízení o povolení obnovy licenčního řízení s cílem odebrání dvou výše zmíněných licencí. Alenu Vitáskovou dale viní, že své podřízené nezabránila ve vydání rozhodnutí o zastavení zmíněného řízení. Tím měla spáchat “zvlášť závažný zločin účastenství ve formě pomoci k trestému činu zneužití pravomoci uřední osoby, zčásí dokonanému a zčasti ukončenému ve stádiu pokusu”. Za to pro ni žalobce žádá trest odnětí svobody v trvání 9 let a peněžitý trest ve výši 10 milionů Kč. Rozsudek bude vyhlášen 22. února 2016 a ti, kdo chtějí Alenu Vitáskovou dostat z úřadu, se jistě těší, že soud vyhoví návrhu žalobce. Na jejich místě bych se ale tolik netěšil, protože na základě slyšeného v soudní síni a vyčteného z listinných podkladů soudím, že podjatost ředitelky licenčního odboru je ničím nepodložená bajka a k odebrání licencí nebyl rozumný důvod, naopak jejich ponechání bylo projevem odpovědnosti a profesionální vyspělosti “pachatelky”. Považuji ostatně za prokázané, že Alena Vitásková ani neměla k disposici příslušný licenční spis, neznala jej, není jisté, že o záměru své podřízené věděla a neměla ani pravomoc cokoli jí v této věci nařídit nebo zakázat.

Poslední pojistkou, která má zbavit nenáviděnou “drzou holku” moci, je výše zmíněné trestní stíhání kvůli jmenování Renaty Vesecké místopředsedkyní ERÚ. Čirou náhodou bylo vyvoláno trestním oznámením zaměstance ČEZu a policie je z počátku odložila, aby se nakonec stroj trestního řízení rozjel do policejní razzie v úřadovnách ERÚ. Obvinění stojí na dvou výchozích předpokladech. Prvním je údajná nedostatečná kvalifikace Renaty Vesecké pro výkon funkce místopředsedkyně ERÚ, daná tím, že neodpracovala zákonem požadovaných sedm let v energetice. Předpokládám, že zákonodárce vůbec nenapadlo, že by se o tuto funkci někdy mohla ucházet právnička s výjimečnou téměř třicetiletou právní praxí ve vysokých funkcích až do funkce nejvyššího státního zástupce. Nedostatečná praxe je ale jen jedním z ukazatelů způsobilosti, přičemž ostatním by Renata Vesecká jistě vyhověla. Ale protože naše právo je extrémně formalistické, proto snad je možné zanedbání praxe přiznat význam administrativního deliktu, avšak v žádném případě trestného činu. Dalším předpokladem je údajná škoda, způsobená státu vyplácením mzdy Renatě Vesecké. Zde již nejde o formalismus, ale o absenci zdravého selského rozumu: Renata Vesecká skutečně v ERÚ pracuje a vykonává potřebnou práci. Mzda za účelně vykonanou odbornou práci nemůže být škodou. Mimo to trestný čin musí mít naplněnu subjektivní stránku: uvědomělost jednání a úmysl škodit. Netuším, v čem najde dozorující státní zástupce při posuzování návrhu vyšetřovatele náznaky naplnění subjektivní stránky trestného činu. Policisté a státní zástupci, kteří se na této štvanici podílejí, zřejmě netuší, že prostředky trestního práva jsou ultima ratio, čili že subsidiarita trestního práva patří k základním principům práva právního státu. Budou spokojeni, až kromě nich všichni ostatní budou dýchat vzduch, cezený mřížemi.

Zmíněné pokusy o kriminalizaci jednání Aleny Vitáskové mají vedlejší účinky, jež mají povahu podvracení ústředního orgánu státní moci. Úředníci, podávající vysvětlení na služebnách policie, jsou placeni za práci pro stát, ale místo své práce maří čas uspokojováním zvídavosti policistů. Alena Vitásková v době, kdy sedí v soudní síni, nemůže vykonávat svou práci, což se může nepříznivě odrážet v chodu úřadu. Dohánění zanedbaných úkolů jde na úkor jejího zdraví a opět se zpětně odráží v činnosti úřadu. Samozřejmě, ve srovnání se svržením vlády Petra Nečase je kriminalizace Aleny Vitáskové pouze drobná nepřístojnost, ale i tak stojí za zmínku, že “politicky cinknuté” kauzy se staly specialitou převážně Vrchního státního zastupitelství v Olomouci a jemu podřízených útvarů, přičemž v rozporu s principy územní příslušnosti dle trestního řádu jeho státní zástupci někdy uplatňují celostátní působnost. Tolerance k častému odchylování od základních procesních pravidel trestního řádu je překvapivá a neslučitelná s pravidly fungování právního státu.

Nový zbraňový systém Ka-52 Aligátor je další překvapení Rusů pro Sýrii !

$
0
0

16.1.2016   Eurásia 24
napsal a přeložil J.P.
Ruská i západní média v posledních hodinách informují o novém zbraňovém systému, který Rusko pravděpodobně nasadí v Sýrii. Má jít o obávaný bojový vrtulník Kamov Ka-52 Alligator.
Rusko podle těchto informací vyšle do Sýrie vrtulníky Ka-52 vybavené novým obranným palubním komplexem L370 Vitebsk. Moderní stroje budou zajišťovat bezpečnost letecké základny Hmeimim, odkud působí Vzdušné a kosmické síly Ruské federace v boji proti terorismu v Sýrii. Vrtulníky se mají podílet rovněž na případných pátracích a záchranných operacích.( viz video)

Pokud se informace potvrdí, půjde o historicky první nasazení těchto dvoumístných bojových strojů, vyznačujících se mohutnou palebnou silou a typickou konstrukcí s dvěma protiběžnými rotory nad sebou. Původní jednomístná verze Ka-50 byla s úspěchem nasazena v Čečensku.

V současné době v Sýrii působí ruské bitevní vrtulníky Mi-24P a Mi-35M a také transportní Mi-8AMTŠ, z nichž některé jsou vybaveny zmíněným systémem L370 Vitebsk.

Vrtulník Ka-52 Alligator krátce představuje následující video:
video zde

Čína oficiálně otevřela novou mezinárodní banka AIIB

$
0
0
16.1.2016   Rukojmí
V Pekingu dnes oficiálně zahájila provoz Asijská banka pro investice do infrastruktury (AIIB), kterou Spojené státy považují za konkurenci pro Světovou banku (SB). Slavnostního ceremoniálu, který vedl čínský prezident Si Ťin-pching, se zúčastnili zástupci 57 členských zemí banky.
Vytvoření AIIB navrhla v roce 2013 Čína, která je největším akcionářem nové instituce. Navzdory negativnímu postoji Washingtonu se členy banky stala i řada spojenců USA, včetně Británie, Německa, Itálie, Austrálie či Jižní Koreje.

AIIB má sloužit pro financování výstavby silnic, železnic, elektráren či telekomunikačních sítí v Asii. Základní kapitál banky činí 100 miliard dolarů (zhruba 2,5 bilionu Kč). Podle agentury Reuters se očekává, že AIIB bude během prvních pěti až šesti let poskytovat úvěry v objemu deseti až 15 miliard dolarů ročně.

Druhým největším akcionářem banky je Indie, následují Rusko, Německo a Jižní Korea. Mezi členy AIIB nepatří Japonsko, které podporuje Asijskou rozvojovou banku (ADB).

A to vám nevadí, že jste jako Fico? „Hvězdný“ týden moderátora Dolanského a dalších očima Petra Žantovského

$
0
0
16. 1. 2016   ParlementníListy

TÝDEN V MÉDIÍCH Zásah proti facebookové stránce Islám v ČR nechceme dává Petr Žantovský do souvislosti s tím, jak se neustále zužuje prostor naší svobody. Navíc se v tomto případě ani novináři proti zásahu do svobody slova a projevu vůbec neozvali. Mediální analytik si ve svém pravidelném ohlédnutí za minulým týdnem všímá i toho, jak opovržlivě mluvil redaktor České televize o slovenském premiéru Robertu Ficovi, ale i zbytečně vyhozených peněz za umělecký kanál ČT art.



Zablokováním facebookové stránky Islám v České republice nechceme začíná Petr Žantovský svůj pravidelný pohled do světa sdělovacích prostředků. „Jde o naprosto flagrantní porušení práv a svobod v nových médiích i ukázku toho, že pohrůžky Evropské unie a dalších mezinárodních institucí nebyly plané a že s myšlenkovým nepřítelem tyto instituce nedokážou bojovat myšlenkovými argumenty, ale pouze silově, tedy zákazem a kriminalizací. Navzdory tomu, že pan Konvička říkal různé zmínky o masokostní moučce, což jako žert chápeme velice těžko s evropskou zkušeností dvacátého století, kdy se podobné věci děly a z kůže Židů se v určitých zařízeních vyráběla stínítka na lampy, je to záležitost roku 2011 či 2012, jak říká jeho právnička Samková. A zablokovat facebookový profil jeho hnutí teď je samozřejmě velmi účelové,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální analytik Petr Žantovský.

Podle jeho názoru Facebook ukázal, že není svobodným prostorem pro výměnu názorů, není internetovým půdorysem, od něhož jsme si slibovali, že nebude nikoho pranýřovat, kádrovat ani cenzurovat, ale je to normální mocenský prostředek. „V tomto ohledu se velmi silně obávám, že nejen jsou schopni jakoukoli věc zablokovat, vymazat, znepřístupnit, ale jsou také schopni – a určitě se to i děje, a to nepodléhám konspiračním náladám – monitorovat obsahy, které se na Facebooku odehrávají. Kdyby je nemonitorovali, tak by tak snadno nedokázali zabojovat s panem Konvičkou a s jeho hnutím. Je pravda, že na tu stránku asi upozornili různí promuslimští aktivisté, ale na druhou stranu je nebo může být Facebook – stejně jako jiné globální nástroje na internetu, Google a vyhledávače obecně – prostředkem cenzury, prostředkem sledování,“ upozorňuje mediální analytik.


Je o nás rozhodováno a svoboda se nám čím dál víc zužuje

Má pocit, že se dostáváme velmi silně do stavu, který popsal britský spisovatel George Orwell v románu 1984 a Aldous Huxley v románu Překrásný nový svět. „Tedy do stavu, kdy jsme po světě posunováni, kdy je o nás rozhodováno, kdy se naše svoboda zužuje jen na prostor, jestli půjdeme zvoleným směrem nejdřív pravou, nebo levou nohou, ale tempo, kterým jdeme, a směr, který máme držet, si už neurčujeme. Je to socialismus, kterého jsme se podle našeho naivního domnění zbavili před pětadvaceti lety, ale spíš je to socialismus na čtvrtou, už ne na druhou. Je to cesta k záhubě Evropy. A jestliže bude Evropa bojovat se svými kritiky tímto způsobem, tak oslabí sebe sama, svoji institucionální schopnost, akceschopnost i poslední zbytečky důvěry, které možná ještě v někom vyvolává. I když z průzkumů víme, že důvěra v evropské instituce klesá poměrně rapidně. Stačí se podívat na vývoj eurobarometru, který zveřejňuje sama Evropská unie,“ podotýká Petr Žantovský.

To poslední, ať už si kdo chce co chce myslí o panu Konvičkovi, co by se proti němu mělo dít ze strany různých institucí vládních i nevládních, je zakazovat ho. „Má smysl ho kriminalizovat ve chvíli, kdy řekne: ‚Bijte muslimy po hlavě, vražděte je, zavírejte je do koncentračních táborů‘. Nebo kohokoli jiného, Židy, cyklisty, plešaté, to je úplně jedno, jakoukoli kolektivní skupinu obyvatel něčím se vyznačující a něčím pana Konvičku pobuřující. Ale tohle už je diktatura. To je znak ideologické diktatury,“ tvrdí mediální odborník a považuje za velmi zvláštní, že se ze strany českých médií neozvala vlna odporu, solidarity nebo i vlna kritiky.


Neprotestuje Syndikát novinářů, ani legrační Svobodu médiím

Postrádal k zablokování stránky Islám v České republice nechceme alespoň nějakou diskusi. „O tom, jestli je správné, nebo to není správné, že soukromá firma jménem Facebook tady ve jménu politického zájmu něčeho – ať už Ameriky, nebo Evropské unie, to už je vedlejší – zasahuje proti soukromým osobám, jednotlivcům nebo skupinám osob. To je zvláštní, vždyť naši novináři jsou vždy tak citliví na privátní svobodu slova a Syndikát novinářů to má přímo v preambuli, že by se tím měl zabývat. Nebo taková ta legrační skupina kolem paní Marvanové ‚Svobodu médiím‘. Proč se neozývá ‚Svobodu médiím‘? Já jsem neslyšel žádné jejich stanovisko, že by zde cítili narušení nebo porušení svobody slova a vznik cenzury. Čekám na jejich stanovisko a zatím marně,“ přiznává Petr Žantovský.

V té souvislosti už ani nebyl překvapen tím, že nedělní noční pořad České televize 168 hodin, který rekapituluje a analyzuje dění celého právě končícího týdne, zcela opomněl ohlasy na sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem o silvestrovské noci, jimiž ostatní média celý týden žila. A soukromá televize Nova je v obdobném pořadu Střepiny reflektovala hned v první reportáži. „Mě to nechalo vzpomenout na časy, kdy Nově šéfoval tehdy kolektivně nenáviděný Vladimír Železný, to jsou léta 1999 až 2001. A Vladimírem Železným vedená Nova byla tehdy, co se týče zpravodajství, mnohem veřejnoprávnější než celá Česká televize. To bylo navíc i v období vánoční krize České televize a po ní už to šlo všechno v tomto směru jenom z kopce,“ připomíná mediální analytik.


Ve 168 hodinách ČT zcela ignorovala sexuální útoky v Německu

Upozorňuje také, že Nova tehdy vysílala velmi seriózní, velmi důvěryhodné zprávy a minimálně byla názorově neutrálnější než Česká televize. „Hodně se to zkazilo po vynuceném odchodu pana Železného. Možná, že to má nějakou souvislost s tím, že dalším ředitelem byl Petr Dvořák, co teď sedí v České televizi. Ale to mi nepřísluší soudit, jestli tady ta souvislost je, nebo není. Možná to je jenom proto, že panu Dvořákovi je zpravodajství, nechci říct úplně jedno, ale je v jeho pořadí důležitosti až na nějakém dalším místě, asi ne na prvním. Takže to zpravodajství podle toho i vypadá, že se mu asi nevěnuje taková pozornost. Je samozřejmě fatální chybou, že Česká televize tuhle záležitost nechala být, kdežto komerční televize ji měla v headlinech,“ říká pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Druhé téma mu nabídla Česká televize středečním pořadem Události, komentáře, v němž se probíralo rozhodnutí české vlády podpořit snahu slovenského premiéra Roberta Fica o svolání mimořádného summitu EU kvůli migraci. „Pan moderátor Dolanský k tomu měl jako hosta pana místopředsedu KDU-ČSL Bartoška. A když pan Bartošek měl nějaké kritické připomínky k nárůstu počtu migrantů a k nárůstu počtu sexuálních útoků ze strany migrantů v některých evropských městech a vyslovil se pro podporu konání mimořádného summitu EU, k němuž vyzval slovenský premiér Robert Fico, tak mu pan moderátor položil onu slavnou otázku: ‚A to vám nevadí, že se tímto stavíte na roveň slovenského premiéra Fica?‘ Já se přiznám, že jsem té otázce vůbec neporozuměl,“ konstatuje mediální odborník.


Nemyšlení se pojí velmi homogenně s určitým diktátem potřeby ČT

Otázku Lukáše Dolanského si tak může vysvětlovat několika způsoby. „Třeba tak, že pan Dolanský se domnívá, že Fico je zločinec. Pak nevím, proč je pan Dolanský redaktorem České televize, protože to by se redaktor České televize domnívat neměl, neboť by si měl najít fakta a z nich by zjistil, že Robert Fico je premiérem svobodného státu Evropské unie – Slovenska. Takže patrně to s tím zpochybněním morálního nebo jiného kreditu pana premiéra Fica bude jinak, než se domnívá pan Dolanský. Nebo to také může být tak, že pan Dolanský nemyslí. To je pravděpodobnější vysvětlení. A to nemyšlení se samozřejmě pojí velmi homogenně s určitým diktátem potřeby toho média – v daném případě České televize – reprezentovat a podporovat určitý typ názorů,“ vysvětluje Petr Žantovský.

A určitý typ názorů v České televizi znamená, že slovenský premiér Robert Fico říká a prosazuje špatné věci. „To trvá už delší dobu, minimálně od časů, kdy Fico vyhrál předchozí volby, a to způsobem, že mohl sestavit jednobarevnou vládu. Už v tu chvíli byl Fico v českých médiích, zejména tedy veřejnoprávních, předmětem velké dehonestace. Pak přišli migranti a Fico se postavil celkem radikálně proti kvótám, vyzval ostatní státy Visegrádu k podpoře jeho stížnosti k mezinárodnímu soudu na kvóty migrantů. A Česká televize byla v čele boje proti Ficovi v této věci. Nevím, zda má Česká televize nějaké pokyny od pana premiéra Sobotky, nečetl jsem jeho zveřejněné maily, možná by se v nich na toto téma něco našlo, kdož ví,“ přemítá mediální odborník.


Sobotkovi chodily maily podepsané Šafaříkem a on je nezpochybnil

Nechává na tom, koho baví číst cizí korespondenci, aby se tím zabýval. „Mě to nebaví a já se tím zabývat nebudu. Ale vzhledem k tomu, že předseda Rady Českého rozhlasu pan Šafařík nás poučil, že jeho jménem odesílané maily panu Sobotkovi nebyly jeho, tak to znamená, že tam jsou nějaké maily podepsané jako Šafařík, a to samo o sobě je zvláštní. Člověk by totiž čekal od pana Sobotky, že když dostane mail od předsedy rady druhého nejvýznamnějšího veřejnoprávního média, tak že by si měl ověřit, jestli mu píše opravdu pan Šafařík, nebo nějaký jouda, který to hackuje. S ohledem na to, že ty maily jsou staré několik měsíců, tak si to pan Sobotka určitě nechal prověřit a zřejmě došel k závěru, že to byly maily od pana Šafaříka. Takže si teď můžeme klást otázku, jestli pan Šafařík říká pravdu,“ vybízí Petr Žantovský.

Hned ale dodává, že samotného pana Šafaříka a jeho „neautentické maily“ nechce příliš probírat, protože by ho někdo mohl obvinit z toho, že má kolizi zájmů. „A to proto, že jsem se účastnil neúspěšně tendru na ředitele Českého rozhlasu a pan Šafařík mi svůj hlas nedal. Ale není tomu tak. Nemám s touto skutečností žádný problém a v žádném případě to s tím nemá žádnou souvislost. Já se bavím o mailech panu Sobotkovi v souvislosti právě s tím, jak se tedy z domácího mailu pana Sobotky a možná i mailů jiných osob blízkých Úřadu vlády, třeba pana poradce Novotného z Lidového domu a podobně, mohou – já neříkám, že se to děje – dirigovat věci ve společenském nebo ve veřejném zájmu,“ poukazuje mediální analytik na to, jaké myšlenky může premiérova zveřejněná korespondence vyvolávat.


Je třeba prověřit, zda Polsko vykročilo za hranice demokracie

Mezi takové ovlivňování může patřit třeba také názor České televize na premiéra Roberta Fica a na jeho iniciativy v kontextu s masovou migrací. „Takhle já si vysvětluji otázku pana Dolanského ‚A to vám nevadí, že se tímto stavíte na roveň slovenského premiéra Fica?‘ Může být, že ta otázka byla míněna opačně, a to tak, že pan místopředseda Bartošek je pouhý místopředseda jedné, a to ještě nejmenší, vládní strany, a slovenský premiér je zároveň předsedou jediné slovenské vládní strany a nejsilnější politické strany na Slovensku. Možná že pan Dolanský chtěl pana Bartoška pohladit po sebevědomí a říct mu: ‚No vidíte, tak jste konečně také na úrovni toho velkého pana Fica.‘ Ale to si myslím, že je vysvětlení čistě hypotetické,“ nepochybuje Petr Žantovský.

A k pořadu Události, komentáře pokračoval i o den později. „Byl to znovu pan Dolanský, kdo v nich exceloval. Jednak mě tam ‚potěšila‘ paní Jourová, kterou Evropská unie pověřila, aby prověřila, zda Polsko vykročilo za hranice demokracie. To je úžasná formulace, jež proběhla v té liště obrazovky asi padesátkrát během toho vysílání. Nevím, kde a co je v Lisabonské smlouvě a v dalších základních dokumentech Evropské unie napsáno na téma, že nějaký orgán v Bruselu má právo posuzovat, co jsou hranice demokracie a zda je jednotlivé členské země překračují, či nepřekračují. To si myslím, že je výrazné překročení pravomocí samotné Evropské komise. K tomu si do Událostí, komentářů pozvali dva hosty, kteří se orientovali v této problematice podstatně více než pan Dolanský,“ zmiňuje mediální odborník Martina Ehla z Hospodářských novin a Víta Dostála z Asociace pro mezinárodní otázky.


Veřejnoprávní televize dělá v případě Polska téma z ničeho

Shodně říkali, že to je celé nesmysl, že tak jako nynější polská vláda, která vzešla z volebního vítězství Práva a spravedlnosti, konaly všechny předchozí vlády. „Dokonce Martin Ehl říkal, že pokud dnes někdo kritizuje jednání Poláků ve věci Ústavního soudu, tak že za to nemůže stávající pravicová vláda, ale předchozí liberální vláda Občanské platformy. Ta těsně před volbami velmi silově chtěla prosadit své lidi do Ústavního soudu, ačkoli jí bylo jasné, že volby mohou poměry na politické scéně zcela zamíchat a byla to jednostranná manipulativní akce, kterou Právo a spravedlnost dnes napravuje vlastně podle práva. A oba debatéři říkali, že to v podstatě není zpráva, protože nějaký subjekt vyhrál volby a chová se jako všechny subjekty před ním, prostě dělá věci tak, aby si naplnil svůj volební program, s nímž ty volby vyhrál, že se tam skutečně neděje nic, co by stálo za pozornost Evropské komise nebo České televize,“ poznamenává Petr Žantovský.

Proto je s podivem, že Česká televize dělá téma z ničeho a zeširoka se tomu věnuje. „Nevím, proč na to téma průběžně mluví v České televizi rozmanití intelektuálové typu Petrušky Šustrové, která má v Polsku spoustu kamarádů, ale v jiných stranách, než je Právo a spravedlnost. Onehdy se vyjádřila také v tom smyslu, že v Polsku se dějí katastrofální záležitosti zejména týkající se veřejnoprávních médií. Nu, oba dva čtvrteční debatéři nás ujistili o tom, že to, co udělala nynější vláda, je absolutně standardní, a v Polsku se to děje po každých volbách, že vedení státních nebo státem řízených firem mění managementy. Ale to neznamená, že se tam mění poměry nebo že se politicky vstupuje do zpravodajství,“ myslí si mediální analytik.


Na místě Poláků by se celá česká elita zlomila v pase

Naopak šlo o to, že by se měl zrovnoprávnit obsahový kontext zpravodajských pořadů polské veřejnoprávní televize, aby nedocházelo k propagaci pouze jedné, notabene v tuto chvíli poražené strany Občanská platforma, ale aby se zpravodajství odehrávalo nezávisle, nestranně a pokud možno objektivně. „To je to, co tam chybí a co chybí i České televizi. Kdyby tomu tak nebylo, tak by z tohoto nedělala zprávu, maximálně by se vyjádřil nějaký odborník na evropské právo a regule Evropské komise a Evropské unie jako takové, který by řekl, že tady Evropská komise zcela jasně překročila své pravomoci. Kauza s Polskem je možná dána tím, že jedním z šéfů Evropské unie je jistý Tusk, což je bývalý premiér a expředseda té poražené strany Občanská platforma,“ upozorňuje pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Neví proto, proč se z této nezprávy a z této neudálosti v České televizi dělá zpráva a událost. „Mimochodem jsem velmi zvědav, co na to budou říkat ostatní země. Polsko samozřejmě bude protestovat. To je zcela jisté, že se bude bránit všemi možnými způsoby, protože Poláci mají svoji hrdost. Myslím, že Česko, kdyby bylo v podobné situaci, že nám sem napochoduje nějaká Jourová a bude nás tady kádrovat, jestli dodržujeme mantinely demokracie, tak by se celá česká elita zlomila v pase a nosila by takové příslušné ‚Jourové‘ na zlatých podnosech všechno až pod nos. Tu hrdost jako Poláci nemáme. Tohle je vlastně první kauza tohoto typu, kdy Evropská unie začala posuzovat míru dodržování demokracie v některé členské zemi,“ konstatuje mediální odborník.


Jen další z působení Velkého bratra, z něhož musí být úzko

Je proto zvědavý, jestli takovou delegaci vyšle Evropská komise do Řecka, což je možné velice brzy, nebo do Španělska třeba v souvislosti s katalánským problémem, do Itálie nebo do jiných problémových zemí. „Vždyť v každé zemi je nějaký problém, každá země je specifická. Právě proto je Evropská unie nesmyslný projekt, protože sčítá problémy zemí, které jsou nesčitatelné a zároveň jsou společně neřešitelné. Každá země si musí řešit své problémy sama, protože jsou specificky její, a není možné, aby Jourová, Tusk nebo kdokoli jiný odněkud z Bruselu přišel a poučoval Poláky, Španěly, Italy nebo kohokoli o tom, jak si mají, nebo nemají vykládat pojem demokracie. To je další z působení Velkého bratra v naší současnosti a je mi z toho úzko, musím říci,“ přiznává Petr Žantovský.

Na závěr svou pozornost zaostřil na umělecký kanál ČT art. „Když se tato stanice před časem rozjížděla, tak jsme byli přesvědčováni o tom, že to bude konečně stanice, která bude po všech stránkách podporovat vynikající umělecké výkony, vynikající umělce, ojedinělé umělecké projekty, bude se hodně věnovat českým umělcům a bude takovou výkladní skříní, bude jako francouzská televize Arte v osmdesátých letech v českém provedení. Protože mám rád hudbu, tak jsem se podíval na to, co Česká televize nabízí v hudební oblasti na programu ČT art a jsou to opravdu úžasnosti. Třikrát – v premiéře a dvou reprízách – nám dali koncert popové zpěvačky Pink, dvakrát nám dali dokumentární záznam koncertu skupiny ABBA ze sedmdesátých a raných osmdesátých let,“ podivuje se mediální analytik.


Za artové produkty jsou vydávány koncerty Noida nebo Nightworku

Zařadili také koncert Eltona Johna, který sice představuje prověřenou hudební kvalitu, ale hodil by se spíše na ČT1. „Pak nám dali několikrát popový koncert Jessie J, reprízy jsou tam hojně využívané. Nebo koncert Václava Noida Bárty, to je také ‚typicky artová‘ záležitost. Nevidomý zpěvák Andrea Bocelli, já bych chtěl slyšet několik českých hudebních kritiků, třeba Jana Rejžka, Jiřího Černého, Pavla Klusáka a další znalce hudby, co si myslí o Andreu Bocellim a jestli považují jeho koncert za typický artový produkt. Několikrát se vysílal francouzský Cirque du Soleil, to je taková ta cirkusově-divadelní estráda, opět ryze komerční záležitost, to dali třikrát s různými programy během dvou týdnů. Celé je to prolínané různými seriály z HBO. To také nevím, proč by ČT art měla přebírat HBO,“ míní Petr Žantovský.

Nechyběl ani muzikál Andrewa Webbera Fantom Opery. „To je rovněž vysoce artová událost. Velmi silně mě ‚potěšil‘ několikrát opakovaný koncert skupiny Nightwork, která proslula onou ‚úžasnou a slzy v očích vyvolávající‘ písní ‚Jsem gay, jsem teplej‘. Tak to je opravdu artový produkt číslo jedna, ten by se měl asi na ČT art vysílat od rána do večera. To zřejmě na ČT art považují dramaturgové za typický artový produkt. ČT art nám střihla i Mam'zelle Nitouche, což je, jak víme, frivolní operetka. V podání Lubomíra Lipského byla dokonce legrační, ale rozhodně ne artová. Takže opravdu nevím, k čemu program ČT art je. Zatím jsem na to nepřišel,“ tvrdí mediální odborník.

Kromě dokumentu o Seifertovi byl ČT art půl roku zcela zbytečný

Za poslední půlrok jeho očekávání splnil jen hodinový dokument o Jaroslavu Seifertovi v den třicátého výročí básníkovy smrti. „Dokument přináší naprosto úžasně interpretované verše Jaroslava Seiferta z pozdního období, tedy raných osmdesátých let, s poměrně velmi pěkně nastříhanými většinou přírodními záběry a dobovými od čtyřicátých do osmdesátých let. To celé v režii Josefa Císařovského, který – pokud si někdo vzpomene – byl autorem vynikající dokumentární trilogie ----Čas mlčení, čas hanby, čas naděje-----, která zachycovala naši společnost těsně před listopadem 1989 a kolem něj. Seifertovský dokument je z roku 2001 a obávám se, že dnes už by nikdo takový nenatočil, protože by mu na to Česká televize nedala, neboť to je daleko za rámcem toho, co – jak jsme viděli – považuje Česká televize v současné době za umělecký projekt. Takže kladu otázku nad existencí a smyslem programu ČT art. Myslím si, že je zbytečný a že jsou to vyhozené peníze,“ dodává pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live