Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Američané se naučili zavírat oči na válečná zvěrstva

$
0
0
 Tom Engelhardt 
16.8.2015   Sputník
Nehledě na to, že od doby teroristických útoků 11. září 2001 USA rozpoutaly nekonečnou řadu válek, konfliktů, ničivých programů z bezpilotních letounů atd., společenské mínění v zemi mlčí a Američané se snaží nevnímat válečná zvěrstva, píše autor knih o vojenských kampaních Washingtonu Tom Engelhardt v článku, uveřejněném ve vydání The Nation.
Podle názoru autora je to spojeno s tím, že po zaplavení země protiválečným hnutím v letech 1960-1970 se američtí politici a vojáci rozhodli přenechat bojové akce profesionálním vojákům a soukromým společnostem.

V letech vietnamské války, píše Engelhardt, Američané vnímali válečné akce tak, jako by se to dělo v sousední ulici. Veteráni Vietnamu předávali ilegálním médiím fotografie krutých vražd, místních obyvatel politých napalmem, ohořelých těl, a byli ochotni svědčit sami proti sobě na zasedáních proti válečným zločinům. Američané diskutovali o jednání vlády v kuchyni i na kongresu, tisíce lidí vycházelo do ulic s protesty, nedali klidně spát prezidentům Johnsonovi a Nixonovi.

Dnes protiválečné hnutí ve Spojených státech podle názoru novináře umřelo. Nehledě na statisíce padlých místních obyvatel v Iráku a desetitisíce zavražděných civilních obyvatel v Afganistánu pro současné Američany jakoby válka neexistovala. Válka se bez protiválečného hnutí změní pro USA ve válku bez zastavení, válku bez konce, uzavírá Engelhardt.

Jde to i bez tanků

$
0
0
Marek Řezanka
16.8.2015 Literární noviny
Připomínáme-li si smutné výročí 21. srpna 1968, měli bychom neodmyslitelně vzpomenout i na vše pěkné, co mu předcházelo. Na šedesátá léta, která naši společnost vytrhla z paralýzy a otupění. Léta, kdy vzkvétaly naše kultura i vzdělanost. Kdy vznikala hodnotná díla – zvláště v literatuře – a kdy lidé více než o dnes tolik skloňované banány měli zájem o knihy. Rozvíjela se divadla malých forem. Naše společnost žila. Žádná šedivá scéna – naopak, pestrobarevná.

Pomalu dostávalo jasné obrysy cosi, co mohlo být skutečnou alternativou – a to jak ke zkostnatělému totalitnímu systému pod hlavičkou Sovětského svazu, tak k západnímu kapitalismu. Nelze se proto divit, že demokratický socialismus neměl oporu ani u jedné z velmocí – a obě se více méně domluvily na jeho zničení.

Zlomení ideály nemají

Dodnes si můžeme připomínat zlomeného Dubčeka, vzdorujícího Kriegela a spoustu lidí, jimž „bratrské tanky“ pohřbily jejich sny zaživa – a tím jim nalily do žil rezignaci a cynismus. Zde se lámala páteř naší společnosti.
Jako bychom však dnes podobný výjev viděli nanovo, a to v nedalekém Řecku. Můžeme sledovat hrdé čelo Varoufakisovo, zlomeného Tsiprase – a místo tanků finanční instituce, které dusí občanské vzepětí hrdého národa. Na dluhy, které způsobily vlády a nadnárodní korporace a vlivné finanční kruhy bylo naordinováno zadlužení lidí na několik generací. Kdo nám vysvětlí, jak se dluh splácí masivní privatizací klíčových řeckých podniků? Jak tím, že se poškodí řecké zdravotnictví a školství? Zbídačováním ještě nikdo nezbohatl.
„Řecké drama, jehož jsme svědky, je nesmyslné a zlověstné zároveň. Záchrana není záchrana, je to přesilovka. Smyslem nových půjček není snižování řeckého dluhu. Záchranný balíček pouze vytváří nové půjčky od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Tyto půjčky usedají na trestnou lavici místo půjček soukromých bank. Účelem záchranného programu není zachránit Řecko, ale vyplatit soukromé banky, jež řádně neprovedly hloubkovou kontrolu a půjčily věřiteli víc, než byl schopen splácet. Pokud Řecko není schopné splácet bankám, není schopné splácet ani EU a MMF.“ (Roberts, Paul Craig, Selhání kapitalismu volného trhu a ekonomický úpadek Západu,

Robertse si neidealizujme, jeho obdiv k éře Reagana, za jehož vlády působil jako poradce ministra financí, je zřejmý. Zde vidí pro USA východisko, již ale nevnímá, že za Reagana se na řadu dnešních problémů zaselo. Bylo to doba studenoválečného konfliktu a neokolonialismu jihoamerického kontinentu. S mírnou nadsázkou lze říci, že Roberts našel Reagana dneška – v Putinovi.
Přesto však nad jeho postřehy přemýšlejme. Velmi inspirující je jeho kritika již nefunkčního stádia kapitalismu, kritika takzvaného volného obchodu. Píše například: „Náklady, jež jsou tímto způsobem přenášeny na jiné, tedy na hospodářství, na daňové poplatníky a propuštěné pracovníky, značně převyšují užitek, který z této praxe plyne hrstce korporátních exekutivců a akcionářů. Uvalení těchto negativních externalit na společnost v zájmu prospěchu hrstky nejbohatších je neklamným příznakem selhání kapitalismu volného obchodu“ 

Podstatu problémů, s nimiž se nyní potýkáme, Roberts shrnuje slovy: „Volný obchod čili liberalizace obchodu zabraňuje zemím v zájmu jejich rozvoje chránit svá „nedospělá odvětví“. Privatizací se obvykle předává kontrola nad zdroji těchto chudých zemí do rukou korporací prvního světa. Chudé země tudíž mají cestu k rozvoji uzavřenou a stávají se pouhým zdrojem levných pracovních sil a surovin“ 

Jak ostře kontrastují s těmito postřehy výroky našich pravicových představitelů, ideologů volného obchodu do roztrhání těla, dokládá například pan Jakl: „Nadnárodní korporace nejsou žádným zlem. Baťa byl také nadnárodní korporací, která sice způsobila zruinování desetitisíců ševců po celém světě, ale která levně obula miliony lidí. Zlem je politika státu, která z vybraných korporací udělá svůj nástroj a sama se stane jejich nástrojem. A kdo za to může? My, voliči. Pořád voláme po regulacích, po zákazech všeho, co se nám nelíbí. Stát to ochotně udělá za cenu, že vstoupí do trhu a začne jím manipulovat. Výsledkem je pokřivený trh, kde cena není cenou a kde k úspěchu nevede větší efektivita, ale větší schopnost zalíbit se úřadu.“
Naši Svobodní zase přišli s tím, že Řecko dojede na to, že je „marxistické“. Kdepak připustit, že selhává kapitalismus. „Zlí marxisti za to mohou.“ Nebo snad „neomarxisti“?

Banky místo tanků

Mezinárodní měnový fond, Evropské komise a Evropská centrální banka pomáhají Řecku velmi podobně, jako nám v roce 1968 pomáhaly armády „bratrských států“. Velmoci přitom dávají od Řecka ruce pryč. Tsipras nemohl čekat podporu ani od USA, ani od Ruska. Ti dva sice spolu soupeří -- a velmi tvrdě – například o Sýrii, ani jeden z nich však nemá zájem, aby se Řecko přiblížilo ideálům československého Pražského jara. Systém je třeba udržet především.
V co se změní nadšení řeckých občanů, kteří se semkli, aby v legálním a legitimním referendu vyhlásili s jasnou převahou NE podmínkám, které si většinou diktuje dobyvatel? Jejich hlas byl naprosto devalvován, čímž byla devalvována demokracie jako taková. Jisté kruhy nám poslaly jasný vzkaz, který by šel vyjádřit slovy: Demokracie se vám zachtělo, holoubkové? My vám už ukážeme demokracii, jen počkejte…
Týden před výročím vpádu „bratrské pomoci“ do Československa Tsipras prohlásil, že předlužená země jinou možnost než přijmout v pořadí již třetí záchranný program nemá, neboť návrat k drachmě by byl sebevražedným rozhodnutím. Jak se asi při této větě cítil? Jako Dubček při podpisu pendrekového zákona?

Nenechme je v tom…

Nebuďme apatičtí. Ukažme řeckým spoluobčanům, že nejsou sami. Nedejme si diktovat, v jak silných okovech máme být sevřeni.
Podíváme-li se na Řecko, mělo by to být memento. To je totiž hrozba, které bychom se v dnešních dnech měli bát nejvíce. Že budeme zbaveni svých práv. Zotročeni. A ještě se bude všude kolem mluvit o svobodě. Pokrytectví dneška nezná mezí.
A jak to vypadá u našeho „demokratického vzoru“?: „Za účelem obžalovat mírové aktivisty z porušování teroristických zákonů se dnes svolávají velké federální poroty.“ (P. C. Roberts, s. 77).
Jsme zemí, která už zažila mnoho vzepětí i pádů, nadšení i zklamání, snů i deziluzí. Zkusme si z našich dějin vzít především onu touhu po vzdělání, kterou máme ve vínku již od dob husitství, kdy se výklad Bible rozšířil mezi lidi. Kdy kněží ztratili monopol na vzdělání a morálku. Kdy lidé začali číst a poznávat.

Chtějme být vzdělaní, abychom měli rozhled. Abychom nebyli závislí na tom, co nám kněží establishmentu naservírují. Neuzavírejme se do zdí, ale poznávejme ty, s nimiž můžeme najít společnou řeč proti kořenům problémů, jež se nás všech dotýkají. Podpořme řecké občany – a poukažme na nespravedlnost, kterou zakoušejí. Už jen z piety k Pražskému jaru.

Darmožrout ?

$
0
0
Lukáš Smutný
16.8.2015   Czechfreepress
Plat pana ředitele VZP Kabátka (předtím totéž u pana Horáka)
12 měsíců x 225 000,- = 2 700 000,-
+odměny 6 x 225 000,- = 1... 350 000,-
d o h r o m a d y ….......... 3 050 000,- za rok : 365 = 8 356,- Kč za jeden den včetně svátků.

Kolikpak si vydělá průměrný občan za jeden den? (maximálně 500,-). Proč má mít ředitel VZP větší požitky než prezident republiky a ministři? Nehledě na platy managementu pojišťoven, které jistě také nejsou pouze pětimístné cifry. A lidé to trpí - na nemocné děti a nákladné operace, které pojišťovna odmítá proplácet se pak pořádají sbírky, vláda a justice mlčí, pojišťovna se však chová jako stát ve státě a jede si dál.... Není to forma hyenismu, nebo něčeho ještě horšího? Na co je taková pojišťovna, když nemocný člověk musí za vše platit: návštěvu lékaře, pobyt a stravu v nemocnici, doplatky (a nemalé) za léky, některé operační zákroky atd.

Inu VZP tady není pro lidi, ale lidi tady jsou pro pojišťovnu, aby odváděli penízky na zdravotní pojištění a pojišťovna si mohla stavět paláce a rozdělovat horentní sumy svým zaměstnancům. A když něco málo zbyde - tak možná nějaký ty drobečky pro pacienty.
Sviňárna !!!

Oskar Krejčí: S Islámským státem na věčné časy

$
0
0
Oskar Krejčí, profesor a politolog
16.8.   2015 První zprávy rozhovor
Jsou hodní a zlí teroristé. Ti, co používají zbraně proti syrské vládě, jsou hodní, ti, kteří útočí na tureckou, jsou zlí...

 Ve Spojených státech a v Turecku opět sílí hlasy, že je třeba nad Sýrií vyhlásit bezletovou zónu. Je možné tímto způsobem zklidnit situaci?

Výraz „bezletová zóna“ slouží v hantýrce NATO trochu jako kódové označení pro vyhlášení letecké války. Znamenalo by to jednak zákaz letů syrských vojenských letadel, jednak legitimizaci útoků vlastního vojenského letectva v Sýrii. Bylo tomu tak v Iráku po první válce v Perském zálivu v letech 1991 až 2003. Tehdy západní mocnosti vyhlásily dvě bezletové zóny v Iráku – na severu takzvaně na ochranu Kurdů, na jihu na obranu šíitů. V souhrnu se jednalo o více než polovinu území Iráku. Akce se účastnila bojová letadla USA a Velké Británie, do roku 1998 i Francie. Už tehdy se ukázalo, že splnění takového úkolu vyžaduje kromě sestřelování iráckých letadel také ochranu vlastních letadel – tedy bombardování pozemní obrany Iráku.
Roku 2011 západní mocnosti společně s Arabskou ligou vyhlásily bezletovou zónu nad Libyi. Toho využila letadla NATO k bombardování libyjských ozbrojených sil. Počet zabitých vojáků a civilistů následkem bombardování je obtížné odhadnout. Oficiálně ze zdrojů NATO lze jen citovat zničení 5900 vojenských cílů, z toho 600 tanků a obrněných vozidel plus 600 dělostřeleckých či raketových postavení.

 Zklidnění tedy asi nebude správné slovo...

Hra kolem Sýrie se znovu rozjíždí. Vracíme se k původním západním představám o vojenské intervenci, přesněji před jednání Vladimíra Putina a Baracka Obamy v září 2013 v Petrohradu. Vzápětí po nových prohlášeních z Washingtonu a Ankary v minulých dnech bylo centrum Damašku cílem bombardování z minometů. A neútočili bojovníci tzv. Islámského státu. Následovala letecká odveta a obvinění syrského prezidenta Bašára Assada, že užívá napalm. A informace v americkém tisku, že bojovníci Islámského státu (IS) použili proti Kurdům chemické zbraně, konkrétně yperit. Nemělo by se ale zapomínat, že to nebyly jediné události minulého týdne – v Moskvě se s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem sešli představitelé protiassadovské opozice, kteří nechtějí řešit problémy válkou.

 Situace na Blízkém východě se komplikuje nejen na bojišti, ale i díky poklesu cen ropy. I to je spojováno dílem s politikou Saúdské Arábie, dílem s dumpingovými cenami, za které prodává ropu tzv. Islámský stát. Dokonce i v českých mainstreamových médiích je možné zaznamenat, že se v souvislosti s poklesem ceny ropy na světových trzích očekává u nás pokles ceny benzinu.

Také jsem to slyšel. Mám ale před sebou tabulky CCS o změnách cen benzinu v Česku a údaje serveru Oil Prices o vývoji cen ropy Brent. Když je porovnáte, zjistíte, že nejdražší byla ropa v červenci 2008, a to barel za více než 132 dolarů. Tehdy stál u nás litr benzinu Natural 95 více než 32 korun. Dnes, kdy se cena ropy propadla na přibližně 50 dolarů za barel, koupíte benzin zase za přibližně 32 korun. Čili, cena ropy klesla 2,6krát, cena benzinu je ale stejná. Řečeno trochu zjednodušeně – jste-li podílníkem na majetku nadnárodní korporace, například Shell, která dokáže prodávat ropné produkty koncovému zákazníkovi, pak se vás pokles ceny ropy příliš nedotkl. Každý z nás, kdo si u pumpy Shell koupí benzin, může klidně spát, protože pomáhá zajistit, aby akcionářům této firmy v tomto těžkém období neklesla životní úroveň. Ještě že máme svobodný trh a můžeme se rozhodnout, že podpoříme blahobyt akcionářů jiných firem.

Oskar Krejčí: Tragédii migrantů Evropská unie nevyřeší

A ještě jedna poznámka, která je důležitá k pochopení „energetické geopolitiky“ a postavení Ruska. Cena ropy prudce klesla v krizovém roce 2008, pak zase vyrostla, ale loni znovu závratně klesla. Jenže cena plynu od roku 2008 osciluje kolem stejné hodnoty. Ceny plynu nepodléhají dramatickým výkyvům jako ropa, odtrhly se od ní. Odlišná povaha globálního trhu s ropou a méně propojených lokálních trhů s plynem asi ztěžuje manipulaci s cenou plynu.

 Pojďme se se ale vrátit na bojiště Blízkého východu. Situace se tam zdramatizovala také proto, že Turecko začalo bombardovat základny Strany kurdských pracujících v Sýrii a Iráku. Prý se jedná o teroristickou organizaci…
Jsou hodní a zlí teroristé. Ti, co používají zbraně proti syrské vládě, jsou hodní, ti, kteří útočí na tureckou, jsou zlí. Nebo jinak: v přehledech, které několik desetiletí zveřejňuje vláda USA, nikdy nebyla mezi teroristické organizace zařazena Kosovská osvobozenecká armáda (UCK). Je tam ale Strana kurdských pracujících (PKK). Důvod je prostý – UCK útočila proti neposlušné Jugoslávii, PKK útočí na spojence v NATO. A je tu ještě jeden velký hřích PKK: požaduje demokratickou konfederaci a vedou ji levičáci, kteří by mohli znárodňovat majetek. To hodný kosovský muslim nikdy neudělá. I proto hlavní západní média zapomněla na Abdullaha Öcalana, jednoho ze zakladatelů PKK, drženého v tureckém vězení.

PZ: Mluvíte o konfederaci, ale mnoho kurdských organizací je obviňováno ze separatismu. Nemáte také pocit, že je toto obvinění mnohdy oprávněné?

V oblasti Blízkého východu jsou rozehrány dva velké teritoriální spory. Můžeme je pracovně nazvat „kurdská otázka“ a „Islámský stát“. Dnešní kurdská otázka má kořeny v koloniální politice Londýna a Paříže. Po skončení 1. světové války se na Pařížské mírové konferenci rozdělovalo dědictví po poražené Osmanské říši. V srpnu 1920 byla podepsána Sèvreská smlouva, v níž se Osmanská říše vzdala nároků na neturecká území. Smlouva mimo jiné předpokládala připojení části Malé Asie k Řecku. Výsledkem byla turecko-řecká válka s přibližně 50 tisíci mrtvých a vyhnání Řeků z Malé Asie, kde mimochodem v řeckých osadách vznikla antická filosofie, historie i medicína.

V Sèvreské smlouvě se mluví také o autonomii pro Kurdy. A nejen to. Uvádí se tam, že v případě, kdy si to většina Kurdů bude přát, mohou během roku po vstoupení této smlouvy v platnost požádat Radu Společnosti národů o udělení samostatnosti. Úmluva také přepokládala, že k takto vzniklému Kurdistánu by se mohli připojit i Kurdové obývající tu část Kurdistánu, která je zatím zahrnuta do mosulského regionu. Což je oblast dnešního Iráku.

 Třímilionový Mosul loni dobyli bojovníci Islámského státu…

Ano. Ale ještě zpět k Sèvreské smlouvě. Ta byla sice podepsána, ale nikdy nevstoupila v platnost. V Turecku vypuklo povstání, jehož výsledkem bylo vytvoření republiky, ale i zmíněný osud Řeků a známá tragédie Arménů. Po povstání byla v červenci 1923 podepsána nová dohoda s Tureckem – Lausannská smlouva. Turecko získalo nejen celou Malou Asii, ale i evropskou východní Thrákii – a na Kurdy se zapomnělo. Britové a Francouzi se již zabydleli na svých mandátních územích v Sýrii a Iráku. A tak více než 30 milionů Kurdů nemá stát. A mnozí z nich za jeho vytvoření neváhá bojovat v Turecku, Sýrii, Iráku a Íránu.

V Iráku po americké intervenci, kdy byla centrální vláda mírně řečeno oslabena, získali Kurdové výraznou autonomii. Irácký Kurdistán, který je dnes Ankarou bombardován, hraničí s Tureckem, Sýrií a Íránem. Prezidentem je předseda Kurdské demokratické strany Masúd Barzání. Tato konzervativní strana, jejímž zakladatelem byl asi nejvýraznější kurdský politik druhé poloviny 20. století Mustafa Barzani, též užívá ozbrojené formy boje za nezávislost. Když před rokem česká vláda rozhodla o dodávkách 500 tun munice kurdským milicím v Iráku, bylo jasné, že přispívá k růstu napětí v Turecku. Teda – bylo to jasné tomu, kdo trochu přemýšlí.

 A jaké jsou teritoriální požadavky bojovníků Islámského státu?


Vymezit území IS je obtížnější než v případě Kurdistánu, protože nehledáme etnické rozhraní, ale hranici náboženského fanatismu. Původně, tedy na počátku roku 2013, bojovníci hovořili o Islámském státu v Iráku. To bylo ještě srozumitelné. Pak ale došlo ke dvojí změně. Napřed se cílem stal tzv. Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL). Levanta je poměrně neurčitý zeměpisný pojem. V užším pojetí zahrnuje kromě Iráku i dnešní Sýrii, Izrael, Jordánko, Libanon a Kypr. V širším pojetí také Turecko, Egypt a Libyi. Někdy i Řecko. Jenže příběh pokračuje: loni už Abú Bakr al-Bagdádí, samozvaný chalífa, začal mluvit o světovém islámském státu.

 Pokud vím, odhaduje CIA počet bojovníků Islámského státu v Iráku a Sýrii na 20 až 31 tisíc. Opravdu je tak těžké je porazit?

Kdybyste se chystal na velkou válku, našel byste lepší příležitost pro testování zbraní a nácvik bojových operací, než nabízí cvičiště v pásu krvavého chaosu od Afghánistánu po Libyi? V regionu, kde lze míchat staré a nové konflikty mezi Araby, Turky, Peršany, Kurdy a v neposlední řadě i Židy. A kde lze to vše ještě okořenit spory mezi konfesemi i sektami.

 Jak dlouho může tato situace trvat?

Jak dlouho mohou trvat pokusy v laboratoři? Na věčné časy…
Osobně ale nevěřím, že všichni tvůrci zahraniční politiky USA vidí v zemích Blízkého východu a severní Afriky laboratoř. Někteří ve Washingtonu stejně jako v Moskvě vědí, že je třeba sjednotit všechny, kdo jsou proti Islámskému státu, a nepěstovat mezi nimi bratrovražednou nenávist. Je nutné pomáhat spojovat především umírněné muslimy a sekulární politiky regionu. Dříve, než celý ten chaos překvasí a z laboratorního kotěte se stane tygr… Jednou může radikálním muslimům dojít, že jejich spory někomu vyhovují. Pak národnost přestane být důležitá. Vzpomeňte na Saladina, který v druhé polovině 12. století sjednotil muslimy v oblasti Egypta a celého západního a jižního pobřeží Arabského poloostrova – a vyhnal křižáky z Jeruzaléma. Jeho příběh nedávno připomněl vynikající film Království nebeské. Saladin ale nebyl Arab. Nebyl to ani Turek. Byl to Kurd.

Čorkař Bakala si udělal ze státu dojnou krávu, aneb Kdy strhne Sobotku s premiérských výšin do hlubin zapomnění?

$
0
0
Břetislav Olšer
16.8.2015  blog idnes
Napřed koupil OKD za hubičku, stát připravil o 6 miliard, pak prodal byty slíbené horníkům za 20 miliard a nyní má dostat 200 milionů za prodej průmyslové zóny na místě kdysi Dolu Barbora u Karviné; penězi nenasytný psychopat...

Z více než 1,2 miliardy korun, které stát a kraj vloží do průmyslové zóny na místě bývalého Dolu Barbora u Karviné, dostane přes 200 milionů korun miliardář Zdeněk Bakala. Tuto částku má jeho firmě Asental, která pozemky vlastní, zaplatit Moravskoslezský kraj. Půdu přitom zhodnotí sám stát. Týdeník Euro již dříve uvedl, že cena, za niž od Bakaly kraj pozemky vykoupí, je vyšší než ta, kterou jako férovou označil soudní znalec. Zatímco kraj hodlá Bakalovu Asentalu vyplatit 212 korun za metr čtvereční, podle odhadce se správná cena pohybuje mezi 120 až 150 korunami.



Kdyby Václav Havel věděl, jak jeho sametoví borci rozkradou OKD a horníky na fotce kolem něho o byty připraví... Snímky Břetislav Olšer

Napřed to bylo pár miliard, které nechal Bakalovi, když byl ministrem financí a jeho, resp. Grossova vláda, prodala v roce 2004 menšinový podíl v OKD společnosti Karbon Invest za 4,1 miliardy Kč. Obžalobě dnes čelí úředníci FNM... Proč? Stát při doprodeji akcií OKD tehdejším majitelům minoritního podílu v čele s Viktorem Koláčkem nezahrnul do ocenění bytový fond, nebytové nemovitosti a další majetek. Prodejní cena necelé poloviny dolů byla proto zřejmě nižší, než odpovídalo tržní hodnotě. Stát za balík dostal 4 miliardy korun, Koláček a spol. pak balík obratem prodali Zdeňku Bakalovi a jeho partnerům. Kvůli privatizaci čelí už půl roku soudní žalobě státní úředníci a soudní znalec, kteří se na privatizaci podíleli. Soudní řízení s nimi ale dosud nezačalo.

Copak ví čorkař Bakala na Bohuslava Sobotku, jenž mu jako premiér ČR zobe z ruky...? Obžalobě dnes čelí dva bývalí úředníci Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek a odborný znalec Rudolf Doucha, kteří podle státního zástupce způsobili státu škodu 5,7 miliardy korun. Doucha údajně ocenil doly na mnohem méně, než byla jejich skutečná hodnota. A tehdejší ministr financi na to s klidem kývl...


MF Dnes a Zuzana Kubátová mají jasno; argumentují dotazem Evropské komise: "13. dubna 2005 učinil Karbon Invest nabídku ke koupi akcií od minoritních akcionářů, která naznačovala, že tržní hodnota OKD se rovná 22,4 miliardy. Hodnota privatizovaného státního podílu by mohla být 10 miliard Kč, oproti 4,1 miliardy Kč, za které byl tento podíl prodán. Jak zdůvodníte tak velký rozdíl mezi cenami?"

Stanovisko odeslané do Bruselu prý nepodepsal on, ale náměstek Eduard Janota. Ten už zemřel. Dopis do Bruselu však odešel s hlavičkou "Mgr. Bohuslav Sobotka, 1. místopředseda vlády". Když policie zjišťovala, proč ministerstvo privatizaci tak urputně hájilo, ukázalo se, že na odpovědi Bruselu úzce spolupracovalo s protistranou – tedy kupcem OKD. Dokumenty nasvědčují, že informace pro Evropskou komisi nechalo ministerstvo zpracovat kupce OKD, společnost Karbon Invest. Konkrétně její advokáty. Ti tedy neměli zájem nízkou privatizační cenu zpochybnit, na rozdíl od státu; za vším byl Zdeněk Bakala.


Protikorupční policie viní dva bývalé náměstky někdejšího Fondu národního majetku – Pavla Kutu a Jana Škurka – z toho, že tehdejší vládě "podstrčili" znalecký posudek, který podhodnotil cenu OKD. Oba to popírají. Sobotka říká, že tehdy žádnou chybu neudělal – postupoval prý jen podle pokynů podřízených. "Cena (při privatizaci OKD) vycházela ze znaleckého posudku, který jsme měli jako stát k dispozici,"říká premiér. Ministerstvo financí se před časem ohradilo proti kritice související s kauzou Mostecké uhelné společnosti (MUS). Vicepremiérka Karolina Peake (VV) v neděli uvedla, že česká strana se již nemůže připojit k řízení o náhradu škody, neboť včas nezareagovala na výzvy Švýcarska, které v rámci trestního řízení zablokovalo v přepočtu přes 12 miliard korun.

Ty měly pocházet z trestné činnosti. Vyšetřování Švýcaři otevřeli v červnu 2005 kvůli podezření, že z MUS byly přes vedení firmy nelegálně vyvedeny peníze. Významná část majetku byla podle obžaloby převedena do Švýcarska a "vyprána". Obžaloba zahrnuje skutky kvalifikované jako praní špinavých peněz, nekalá správa, podvod a falšování listin. Švýcaři podali obžalobu na sedm lidí, z nichž většinu tvoří Češi. Tehdejší ministr financí Kalousek zarytě mlčel, aby se nenamočil...?


Média v minulosti informovala o zájmu švýcarské prokuratury o privatizaci Mostecké uhelné společnosti (MUS). Privatizace MUS se uskutečnila koncem 90. let minulého století. Švýcarští vyšetřovatelé se zajímali o vyvedení miliardových částek ze státního podniku. Již dříve Český rozhlas uvedl, že švýcarští vyšetřovatelé podezřívají v souvislosti s privatizací MUS z praní špinavých peněz a z takzvaného nekalého hospodaření s veřejnými zájmy šest Čechů a jednoho Belgičana, konkrétně má jít o Antonína Koláčka, Jiřího Diviše, Luboše Měkotu, Oldřicha Klimeckého, Marka Čmejlu, Petra Krause a Jacquese de Groota.

Podnik OKD byl největší černouhelnou společností v České republice. Do jeho majetku patřilo více než pět a půl tisíc hektarů pozemků, přes osm tisíc budov a k tomu obrovské těžební areály i 44 tisíc bytů či železniční nákladní dopravce. Společnost OKD, která provozuje černouhelné doly na Karvinsku a Ostravsku, byla spolu se společnostmi Metalimex, Al Invest Břidličná a Českomoravské doly součástí podnikatelské skupiny Karbon Invest. Za první pololetí roku 2004 OKD vykázala výnosy 16,51 miliardy korun a čistý zisk 183 milionů korun. OKD se 16 tisíci pracovníky patřilo mezi největší zaměstnavatele v ČR. Ale poté přišla žaloba za tunelování. Žalobce vinil trojici podnikatelů, jejichž jmění se v případě Otavy a Koláčka odhaduje na miliardy korun, ze zneužívání informací v obchodním styku. Soud je však zbavil obvinění z tohoto trestného činu...


Čím víc prožívám krvavý bankrot Ukrajiny, tím víc vzpomínám na focení světového rekordmana Sergeje Bubky na povrchu v jednom z doněckých dolů. Byl počátek 90. let. Fáral jsem v černouhelném dole Zasjaďko.

Připomeňme si však i další stěžejní kauzu: přes 43 tisíc ve všech pádech skloňovaných bývalých bytů OKD v Moravskoslezském kraji má už pár dnů nového majitele. Stoprocentní podíl ve firmě RPG Byty, jež bývalé hornické byty vlastnil a kterou ovládal podnikatel Zdeněk Bakala, koupila mezinárodní investiční společnost Round Hill Capital, plně integrovaný investor a správce realitních investic a majetku. Spolu s RPG Byty kupuje i servisní firmu RPG Služby. Portfolio RPG Byty sestává ze 43083 bytů o celkové ploše přibližně 2,6 milionu metrů čtverečních;obchod, jenž přinesl Bakalovy cca za 20 miliard korun...

Jak nedávno deník E15 informoval, RPG Byty jen za loňský rok vynesly 461 milionů korun v čistém, tedy téměř šestkrát více než předloni. Z profitu si pak Bakala a jeho společník Peter Kadas nechali na jaře letošního roku vyplatit 261 milionů korun jako dividendu. Zbytek těchto peněz šel na účet nerozděleného zisku minulých let. Na něm již RPG Byty shromáždilo 9,7 miliardy korun. Konto přitom bylo ještě tučnější. Majitelé firmy si z něj ale loni stáhli 4,6 miliardy. Přitom kdysi dávno v privatizační smlouvě se Bakala zavázal, že v případě převodu byty nabídne přednostně dosavadním nájemníkům za netržních podmínek, což zatím neudělala. A jak vidno zříti, už nikdy neudělá..


Citace: Ministr financí Andrej Babiš důrazně odmítá informace zveřejněné, podle kterých hlasoval v souvislosti s přípravou průmyslové zóny Barbora na Karvinsku o prostředcích na výkup pozemků od společnosti Asental patřící Zdeňku Bakalovi. „Je to naprosto absurdní. O vybudování nové průmyslové zóny rozhodla již v roce 2013 vláda premiéra Rusnoka. Na nedávném výjezdním zasedání vlády v Ostravě byl tento záměr pouze potvrzen, a to z důvodu přetrvávající nedostatečné kapacity průmyslových zón a potřeby vytvořit nová pracovní místa v Moravskoslezském kraji. Vláda však v žádném případě nerozhodovala o nákupu pozemků, ale pouze o podílu státu na financování infrastruktury průmyslové zóny, která bude nabízena potenciálním zájemcům,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš.

„Je to jeho velké morální i podnikatelské selhání,“ poznamenal anální Sobotka na Bakalův „obchod snů“ s byty. Co na to říct? Nestydí se pan premiér? Vydrží nám do podzimu? Nestáhne ho Bakala do propadliště dějin? A co ministr průmyslu Mládek; kdepak jsou „nějaké peníze od Bakaly“, které nedávno v ČT sliboval. Pak ještě malér ministra vnitra, jenž měl dostat milion jako všimné od kauzy zadlužené České pošty, aby podnikatel a věřil Čadek dostal zpět své dvě desítky miliard.


Tak si zopakujme, co už o té falešné Sobotkově socialistické partičce víme; totálně znovu zklamal, když v roce 2013 sliboval volební výsledek ČSSD, co bude začínat trojkou, nakonec byl rád, že začínal alespoň dvojkou. Kdyby se prodlužovalo jako v hokeji, přišla by “rychlá smrt”, jelikož by ho Babiš z ANO sfoukl, jak skomírající plamínek svíčky. Ale politika není hokej, tedy je, ale ne hokej s pravidly. Fauluj, jak, kde a kdy můžeš, rowdies to vždy přijmou s nadšením.

Inu, existuje rčení: "Když jdeš nahoru, chovej se k lidem kolem sebe slušně, aby ses měl o koho opřít až budeš padat na držku" - trvalo to jen asi dva roky; nebalí si už své saky paky česká trojkoaliční vláda a nechystají se mimořádné volby, v nichž už bude mít většinu ANO s Andrejem Babišem, jenž stane premiérem, co chce řídit stát jako firmu...



Je dědická daň skutečně neslučitelná s konzervativními hodnotami?

$
0
0
 Květa Pohlhammer Lauterbachová
16.8. 2015   E-republika
Zavedení dědické daně je jedním z mnoha nástrojů, jak nastartovat dekoncentraci majetku a zabránit vzniku korporátního fašismu.
Kdokoliv, kdo se opováží obhajovat zavedení dědické daně a darovací daně, která by zabránila obcházení placení daně dědické, je okamžitě nálepkován jako socialista, ne-li komunista a ničitel pokroku. Proč by se podle všeobecně rozšířeného mínění lidé snažili být úspěšní a inovativní, když nejsou motivováni snahou zanechat svým dětem majetek, který může zlepšit jejich startovací podmínky do života oproti dětem těch „líných a neúspěšných“?

Odpověď na otázku, proč zavést vysokou dědickou daň, najdeme třeba zde:
Bavorská ústava, čl. 123 napsal(a):
Účelem dědické daně je zabránit koncentraci obrovských majetků v několika málo rukou.

Pohled z ženské perspektivy

Primitivní argumentace odpůrců dědické a darovací daně mě, přiznám otevřeně, vytáčí. Můj příspěvek budiž tudíž obhajobou, ale hlavně doplněním toho, co neřekl můj kolega Stanislav Blaha v tomto Dotazníku Debatního klubu.

Černobílé vidění světa a nálepkování názorů na pravicové a levicové je nám vnuceno zejména muži-politiky. Prostě se už nemusí rvát v těžké fyzické dřině o každodenní chléb náš vezdejší, mají v sobě zakódovanou soutěživost a často až moc nevybité energie. Politické bojiště tomu odpovídá. A počet psychopatů na politické scéně též.

Pro nás, ženy, které jsme ještě neztratily instinkty a vnímáme ohrožení naší civilizace, je vstup do této smečky, jdoucí si navzájem po krku, morálním problémem. Tedy alespoň pro většinu, protože jsme přesvědčeny, že ne vzájemný boj a konkurence, nýbrž kooperace, spolupráce a vzájemná pomoc přispívají k rozvoji lidstva.

Téměř vše ve společnosti ovlivňují muži. A ti - budu věrna odkazu profesora Milana Machovce, ke kterému se ráda a často vracím - v otázkách zachování rodu a života na planetě selhávají. Mají důležitější starosti: Boj o peníze, a když je pak mají, nastupuje boj o moc. Nezpochybňuji genialitu Billa Gatese, díky koncentraci majetku si dal jako hlavní úkol financovat očkovací program, který umožní redukci populace. Přísluší mu taková moc? Kdo mu dal právo rozhodovat o životě a smrti druhých? Peníze?

Abych nebyla nespravedlivá, čest výjimkám, jako je můj kolega z redakce. I když jako každý z nás občas šlápne vedle. Když však protistraně dojdou argumenty, jsme všichni onálepkováni jako komunisti.

A v této souvislosti mě napadá: Proč není více aktivních moudrých žen, které by také řekly svůj názor? Kde jsou? Odpovím si sama: Materialistky – pokud možno bezdětné, nebo s jedním dítětem a placenou chůvou, se cpou do manažerských pozic, které jsou jim muži ještě ochotni přenechat. Kolik znáte ředitelek bank? Ty šťastnější a „úspěšné“ si ve svém volném čase užívají cestování a radovánek a nebudou psát přece do nějakých alternativních médií, aby náhodou neohrozily svou pracovní pozici. A navíc zadarmo, prosím vás! Navíc je těch „úspěšných“ manažerek v Česku, podle vnucených hodnotových měřítek úspěšnosti (především výše výdělku) stejně velmi málo.

A najdou se snad nějaké úspěšné dosavadní političky? Ty, které hoši, co mluví pouze mezi sebou, pustí na obrazovky, aby se neřeklo, dělají inteligentním českým ženám jenom ostudu. Nelze je brát vážně. Jsou dravé, prodejné, opakují dogmata svých mužských kolegů, političku s vlastní vizí mezi nimi nehledejte. Jsou často nevzdělané, bez širších znalostí a především bezcharakterní. Nějaká výjimka se možná najde, ale určitě ne na pravici.

Idealistky nejsou většinou zaměřeny konzumně a děti si pořizují s veškerými riziky, že nakonec budou i svobodnými matkami. Viz statistika narozených dětí bez otců za posledních 25 let. To je hazard a potenciální vstupenka do bezdomovectví. Argumentují tím, že bylo přece hůř, děti se rodily do bídy, a dokonce i v době válek. Je to jejich volba a označila bych je za hrdinky společnosti. Jaké šance však mají jejich děti?

Skloubit péči o děti, které jsou jako malé často nemocné a později podléhají útoku masové konzumní kultury, s kariérou, to je těžký úděl. Znám mnoho žen, které se po narození dětí cítí málem méněcenné a po celé dětství svých dětí se třesou o své místo. Přitom podpora politiky rodinám je ostudou ve srovnání s reálným socialismem. Je to zřejmě záměr - vymazat český národ z mapy Evropy. Čím víc rozbitých rodin a matek samoživitelek, tím lépe se hloupnoucí mladá generace ovládá a okrádá.

Idealistky s dětmi nemají čas sedět na internetu nebo chodit na demonstrace. Vyznávají sice možná jiné hodnoty, než jsou peníze a hédonistický způsob života, mají se však co ohánět a jsou rády, když po celodenním kolotoči a stresu – kdy navíc velkou část času stráví dojížděním za prací, padnou večer polomrtvé do postele.

A proto těch 95 % žen, jež chtějí mít děti a které nepatří k těm 5 % narozeným se zlatým dudlíkem v puse, nemůže být nikdy úspěšných a bohatých natolik, aby je pálila otázka dědické daně.
Argumenty pro zavedení dědické daně od určité výše majetku

1. Nikdo nemá zájem uvalit dědickou daň na majetek, který si rodina vybudovala usilovnou prací, nikoliv spekulacemi na burze. Jde o jasné ohraničení výše majetku, na který by se daň měla vztahovat. Návrh mých rakouských přátel je nezdanitelných 500 tisíc eur, do kterých se vejde například 95 % nemovitostí v Rakousku. Nakonec i vyšší hodnota – třeba 1 milion není problém, vždy se dědici mohou dohodnout mezi sebou, jak budou postupovat. Pro Českou republiku bych navrhovala 200 tisíc eur, přece jenom máme nižší mzdy a navíc budujeme kapitalismus poněkud netradičně, ve stylu Ayn Randové - "chudým brát a bohatým dávat" (anebo také "poctivým brát", protože krást se zatím v Česku vyplácí). Předpokládám, že konzervativci nevidí loupež jako "hodnotu".

2. Argument Stanislava Blahy, podpořený mnoha studiemi (např. poslední Pikettyho bestseller Kapitál ve 21. století), že 1 % světové populace vlastní skoro polovinu světového bohatství a tento trend je nutno zastavit, je potřeba rozvést ještě dále. Nechci v žádném případě komentovat z pohledu mnohých konzervativců šokující stanoviska papeže Františka, který vstoupil na politické kolbiště. Doposud mne nepřesvědčil a obávám se, aby podpora k vyvlastnění střední třídy, kterou je cítit ze všech světových stran a institucí a k níž směřuje politika superbohatých elit a EU, nevedla k restauraci feudálních poměrů a vyvraždění „nepotřebného obyvatelstva“ na zeměkouli.

3. Dědickou, odstupňovanou daň je nutno zavést právě proto, aby zůstal prostor pro aktivitu střední třídy a demokracii. Je to proto, aby si 1 % nemohlo koupit politiku a definovat zákony, které pracují v jejich prospěch a v případě krizí vést mladé lidi na jatka válek, na kterých ještě vydělává. Hroby s nápisy, kde vidíte, že se nejdéle dožila matka a že tři její synové a manžel padli na frontě, najdete po celé Evropě, jen se vydat pěšky na cestu. Třeba Svatojakubskou, po Rakousku a dál. Koneckonců na prosperitě poválečného Německa a obnově Sovětského svazu mají zásluhu především ženy, jejichž muži padli na frontách II. světové války. Mají tedy připustit i tu třetí?

4. Dnešní majetek se rozmnožuje bez přičinění lidské práce. Míra zisku klesá, místo ní stoupá renta těch, kteří nikdy nepracovali, pracovat nemusí a nebudou muset. Ilona Švihlíková o tom mluví neustále. Možná jí ale někteří nerozumějí. Zisk z podnikání, spojeného s vytvářením konkrétních hodnot – nikoliv peněz, to je něco jiného než parazitická renta. A chceme-li demokracii, spravedlnost a ekonomiku fungující ve prospěch všech, bude nutné s tím něco udělat.

5. Majetek stoupá díky existenci instituce složeného úroku a podvodům finančního sektoru exponenciálně. Když už není kde brát, jde se do zbrojení. Dnes to budou Litva, Estonsko, Lotyšsko (má navýšit zbrojní výdaje o 100 %), Polsko a další země bývalého východního bloku, na které je vyvíjen tlak, aby se podobně jako Řecko zadlužovaly a nakupovaly zbraně.

Co bude asi chtít šéf NATO Jens Stoltenberg při blízké návštěvě v Praze? Jeho bývalý kolega, Anders Fogh Rasmussen, kterého právě Stolberg vystřídal ve funkci generálního tajemníka NATO, dostal po ukončení své mise teplé místečko. Hádejte kde? Asi se budete divit: U Goldman Sachs. Která banka bude asi zbrojní úvěry ve státech bývalé východní Evropy financovat? 

6. Je další koncentrace kapitálu přípustná? Je "hodnotou", kterou by měli prosazovat i ti, kteří se hlásí ke "křesťanským a humanistickým tradicím Evropy" a kteří se v Evropském parlamentu snaží protlačit smlouvu TTIP urychlující koncentraci majetku zejména US korporací a bank?

7. Vysoká koncentrace majetku představuje mocenský faktor, který vytváří sociální a ekonomickou nespravedlnost. Jakou účast na politickém dění má dítě příjemce dávek Hartz IV ve srovnání s potomky majitelů Porsche, BMW, Bushovými atd.?

Manažerem se člověk rodí, nikoliv stává. 80 % manažerů velkých německých podniků se rekrutuje ze 3% elitní nejbohatší vrstvy obyvatel Německa. Nikoliv ti nejlepší a nejnadanější. Sociolog Michael Hartmann ve své studii konstatuje, že pouze jeden jediný šéf podniku z celkových 30 německých firem na burze DAX pochází z dělnické rodiny. Za pozornost stojí i jeho přednáška na konferenci o chudobě

8. Zavedení dědické daně je jedním z mnoha nástrojů, jak nastartovat dekoncentraci majetku a zabránit vzniku korporátního fašismu. Nejde tak o posílení finanční moci státu, nýbrž o vytvoření spravedlivější vzdělávací základny pro všechny děti a podmínek pro nastartování jejich vlastní ekonomické aktivity. Pro vytvoření nového modelu "obecně prospěšné ekonomiky", podporující svobodu podnikání a realizaci potenciálu a talentů, které v mladých lidech, dostanou-li se ke vzdělání, dřímá, je zavedení dědické daně samozřejmostí.

Pro ekonomickou demokracii a demokracii obecně je však tato daň jednou z nezbytných podmínek.

Jan Campbell: Goya a prezident Zeman

$
0
0

 

Jan Campbell
26.8. 2015    Vaše věc
Interpretací rozhodnutí prezidenta Zemana jet do Číny na oslavy 70 let od ukončení války s Japonskem bylo již mnoho a bude jich během příštích týdnů ještě více. Vysvětlení různého kalibru budou podle mého předpokladu interpretovat prezidentovo rozhodnuti mimo jiné v závislosti od míry jejich vlastní osobní svobody. Míra osobní svobody se projevuje jak v materiálním zabezpečení, tak i v jasnosti interpretace. Jasnost slov ovlivňuje mnoho znalostních a jiných neznalostních faktorů. K těm posledně jmenovaným řadím inkvizici: starou, staro-novou a současnou, moderní.

Před 200 léty, 16.března 1815 začal výslech známého malíře – romantika Francisca dé Goya (1746 – 1828). Malíř měl především potvrdit, že je autorem obscesních obrazů nazvaných Nahá a Oblečená Maja. Dále měl malíř vysvětlit důvody svého konání, včetně jmenování případných objednavatelů obscénních kreseb.

Do dneška nevíme přesně, co Goya řekl. Za to víme s dostatečnou jistotou, že inkviziční výslech mu dělal starch. Víme také, že Maja se stala symbolem svobodomyslnosti prezentované chováním a v neposlední řadě také koncem erotické lži. To vše si dovolil držet ve své sbírce politicky nejmocnější muž tehdejšího Španělska, Manuel Godoy (1767 – 1851). Godoy se stal již ve věku 26 let vrchním velitelem armády a zbožňovaným kavalírem a dočasným milencem královny Marie Luise. Taková to byla doba zajímavá a plná talentů.

Koho zajímá Francisca dé Goya v literatuře, ten má možnost si prečíst román Lion Feuchtwangera nebo práce Ivana Nagela a další. Co má Goya společného s prezidentem Zemanem a jeho rozhodnutím jet do Číny na oslavy konce války s Japonskem?

Hned na začátku odpovědi musím vyjádřit svůj nesouhlas s nedávným názorem profesora Ruské státní humanitní univerzity Vadima Truchačeva, který byl zveřejněn ve Sputniku. Jeho názor mně inspiroval k tomuto příspěvku. Profesor Truchačev vyjádřil přesvědčení, že prezident Zeman ukázal USA a EU, kdo rozhoduje v Česku. Kéž by to byla všeobecně platná a zavazující pravda. Skutečnosti dokazují, že vše je v životě, především v ne akademickém, bohužel jinak. Co tím mám na mysli?

Úvodem jsem se zmínil o inkvizicí vyšetřovaném malíři a symbolech vyplývajících z jeho činnosti a konání a otázkách, na které měl odpovědět. V kontextu příspěvku věnovanému rozhodnutí prezidenta Zemana jet do Číny na oslavy konce války s Japonskem se nabízí analogie inkvizice, otázek a urážek z doby malíře Goya.

Výslechy, kterým se podrobil Goya, nebo v moderní historii někteří disidenti dnes nejsou potřebné. V současné době občané, především ti s kritickým myšlením a postojem vůči současnému politicko - hospodářskému systému, jsou “vyslýcháni” dnem a nocí v nepřítomnosti tázajících. Stačí si připomenout aktivity americké NSA a podobných organizací, tvořících a archivujicích kompromaty prakticky na každého z nás, vyrábějících z informací znalostní banky, a bude jasné, že máme co dělat s novou formou inkvizice se vším všudy.

Jak potvrzuje situace a reakce na následky aktivit NSA, MI6 a podobných organizací v sousední SRN, potvrzuje se staré pravidlo odvozené ze seznamu tabu knihy Book of Rights. Její nejstarší rukopisné záznamy sahají do doby 1390 – 1418. Před mocí je nutné se mít na pozoru, a současně je nutné moc chránit. Na téma Totem a Tabu psal Sigismus Schlomo Freud (1856 – 1930). Studium tématu Totem a Tabu by neškodilo žádnému ze současných politiků. Dovědět se, že žijeme v době konce mnoha tabu a proč je tomu tak, by pomohlo politikům si uvědomit i další Freudovu pravdu: Přítomnost si nemůžeme vychutnávat, aniž bychom ji znali, a nemůžeme jí znát, neznáme – li minulost. (Die Gegenwart kann man nicht genießen ohne sie zu verstehen und nicht verstehen, ohne die Vergangenheit zu kennen).

Prezident Zeman je v daném kontext symbolem, který v době Goya představovaly Nahá o Oblečená Maja. Prezident je současně formálním velitelem vojsk, reprezentantem malého státu ve velkém globalizovaném světě a v neposledni řadě ochráncem svobodomyslnosti prezentované jeho chováním a také podporou konce - ne erotické, ale politické lži. A také ničitelem tabu.

Prezident Zeman, podle mého hodnocení jeho osobnosti, v žádném případě nechtěl a také neukázal USA a EU, kdo rozhoduje v Česku. Kdo rozhoduje v Česku ví ti, kteří opravdu rozhodují, a ne ti, kterí se za ně vydávají. My obyčejní občané si můžeme dělat pouze představu o tom, kdo to je, nebo jsou. Prezident Zeman neukázal USA a EU, kdo rozhoduje v Česku, protože sám ví, že praktickou zahraniční politiku ČR neurčuje MZV ČR, stejně jako o vyslání vojsk v rámci NATO ve skutečnosti nerozhoduje prezident Obama, ale vysoce placení vojenští úředníci v Bruselu a jejich téměř neviditelní lídři daleko od Bruselu.

Vláda ČR hraje, nebo se snaží hrát podle not EU, NATO a v některých případech i podle not OSN. V žádném případě ale nemá vláda ČR praktickou možnost jednat samostatně jako prezident Zeman.

ČR, jejímž je prezident Zeman nejvyšším představitelem, je stát v současné geopoliticke hře s rolí do počtu, v geohospodářském kontextu stát nevýznamný a jako národ z hlediska geokultury finančního kapitalismu, ve kterém platí Já nebo Já tobě, možná i zbytečný. Jsem přesvědčen, že nejenom prezident Zeman, ale i čínský prezident Si Ťin-pching (narozen 1953) si jsou vědomi tohoto osobního, subjektivního, ale ne zcela chybného hodnocení.

Při předpokladu, že hodnocení není zcela chybné, se mi jeví rozhodnutí Zemana, jako prezidenta, adekvátní roli prezidenta konajícího na vyšší úrovni než mohou konat a konají politici jako výkonní sluhové v zájmu třetích, to jest asymetrického spojence USA a nedemokratického regulátora věcí všedních a nevšedních, EU – EK.

Rozhodnutí prezidenta Zemana z hlediska národních zájmů, které v současné době nejsou nikde jasně a konkrétne definovány, je symbolické. Hodnota této symboliky je v tom, že prezident mluví řeči prostou, jasnou a lidu srozumitelnou, ve smyslu "nebezpečného myšlenkování" K.H. Borovskeho, nemýlím li se. Takovéto “myšlenkování” je nebezpečné pro naše lídry, anonymní byrokraty a neviditelné elity, pro všechny, kteří svojí řečí mlží a nic konkrétního, kromě planých slibů, občanům nesdělují. A kteří jsou závislí na mnoha úrovních.

Prezident Zeman není materiálně ani karierně závislý, nepotřebuje pěstovat falešné ambice, a není ani dočasnou milenkou nějaké královny nebo krále, což se v době "manželství všech" nedá u mnohých našich lídrů vyloučit.

Proto jsou naivní otázky a urážky moderních inkvizitorů snažících se z potvrzení autortsví prezidentových výroků, vysvětlení svého konání, a důvodů pro cestu do Číny, včetně jmenování případných objednavatelů jeho činů, vykonstruovat ještě absurdnější obvinění, a tím oddalovat konec politické lži a boření tabu.

Proto přeji, jako občan sousedního státu, SRN, prezidentu Zemanovi šťastnou cestu do Číny, jejiž výsledkem může být udržení blikání malé ČR na velkém geopolitickém nebi s možností využití malé ČR a jejího blikání při re-orientaci Evropy, až dozraje čas. Vždyť stále ještě platí babiččina pravda: Nic netrvá věčně, ani láska k jedné slečně. Jan Werich by možná dodal: Čas má plné kapsy překvapení. Do třetice dodávám: Stáří se má ctít, a mládí chránit.

Paul Rosenberg: „Tohle je Řím roku 460. Tečka“

$
0
0

17. 8. 2015  It’s 460 AD in Rome: This Won’t Be Fixed

Co ještě smysl má - a co už ne - americkými očima

Amerikučeká další volební cyklus a spoustě lidí hrozí, že do něj investují mraky iluzí. „Tento systém se však už napravit nedá. Tohle je Řím roku 460. Tečka“. Píše Paul Rosenberg a dodává:


„Ti, co nám vládnou, jsou, tak jako v Římě, lháři, šílenci nebo opilci (dneska spíš feťáci), ne-li to všechno dohromady. ´Pád Říma´ byl samozřejmě mnohem složitější, než jsme se učili ve škole.“ Kulminoval jím „úpadek, vlekoucí se řadu let“. Spousta těch, kdo se ho „pokoušeli reformovat a zachránit, byla už v Římě“. Zvlášť agilně se o „to mimochodem snažili právě Gótové“. „Marně.“

„Nazvěme věci pravým jménem: Jakmile vládnoucí hierarchie překročí určitý bod, zreformovat se už nedá. Moderní Západ ten bod už překročil, tím jsem si jist.“

„Dá se snad uvěřit tomu, že by se svého monopolu zřekli centrální bankéři?“

„Očekávat, že se sto tisíc miliard dolarů dluhů nějak spláchne, aniž to bude mít následky?“

„To si opravdu myslíme, že se politici zřeknou moci a ještě za její zneužívání omluví?“

„A korporace, které jsou majiteli Kongresu, se zřeknou hrátek, z nichž bohatnou?“

„Myslí snad kdokoli vážně, že NSA přijde a řekne ´A jo, Čtvrtý dodatek Ústavy to říká jasně a my ho porušujeme úplně vším… takže tu máte všichni padáka a kdo zvedne kotvy jako poslední, ať za sebou laskavě i zhasne?“

„Věří snad kdokoli doopravdy, že vojensko-průmyslový komplex přestane podněcovat války, korporátní média se přestanou klanět státu nebo že se mu šerif za to, jak z poldů cepuje ničemné bestie, omluví?“

„Můžu pokračovat dál, to, co chci říct, však už zaznělo: Tento systém svou zásadní reformu jaktěživ nepřipustí. Snažit se o ni je jako oživovat studenou mrtvolu.“

„Systém, vládnoucí Západu, zbankrotuje.“

„A to, zda zkrachuje i širší západní civilizace, je na nás.“

„Nejsem heroldem ´posledního soudu´.“ Tváří v tvář dnešní dekadenci však není od věci, nahlédnou-li se poměry očima, sledujícíma už labutí píseň Římského impéria. Například moudrého Salviana, který žil v jeho metropoli pár let před jejím vyvrácením.

Jeho postřehy, jež se o tom zachovaly, jsou „o tom, jak stát utrácí“ – a „dělá manka“ - „už nikdo ani vážně neuvažuje“. Poněvadž „to, k čemu to vede, sám nijak nepociťuje“. A vše se točí už jen kolem „syslování mamonu, překračujícího všechny meze“.

„Jenže někdejší zdroje“ – zapsal si Salvianus – „jsou ty tam. Po krku už nám jde nouze, žízeň utrácet je však nezkrotná“. Stát tomu „zlu propadl natolik, že se bezpečně cítí už jen darebák“.

A „co dnes? Kdo mluví pravdu – a kdo lže?“ „Jon Corzine, Louis Lerner a Hillary Clintonová“ – „anebo Julian Assange, Edward Snowden a Chelsea Manning“? A „kdo za své kroky trpí? A kdo ne?“

„A co britské elity, dopřávající si nezletilé holčičky? Kdy za to skončí za mřížemi ty?“

„Máme se tvářit i nadále, že tyto systémy mají cokoli společného s tím, co je správné? Není to od jisté chvíle už jen trapas?“

Ještě „v 60. letech byla všude kolem spousta lidí, co to mysleli dobře a o reformu systému, zlepšující život, se pokoušeli ze všech sil. Dnes jsou tu zpátky právě problémy, jejichž řešení zasvětili život: válka, nouze, rasismus a policejní brutalita.“

Rosenberg je humanista jen úzkostlivě abstraktní. To hlavní však vnímá měrou exaktní: Snažit se „zachránit reformou“ Řím i za časů, zachycených Salvianem, už bylo o ničem. Jen mnohem hlubší změna je trvale udržitelná i dnes: „I kdyby tento systém nezkrachoval ještě dalších sto let, cokoli v jeho rámci už je předem ztracená varta.“

Na Balkánu si Vladimira Putina lidé velmi váží

$
0
0

17. 8. 2015  Sputnik

Na Balkánu si Vladimira Putina lidé velmi váží a všemožně to ukazují: v Sarajevu nosí mladí lidé trička s portréty ruského prezidenta, v Bělehradu je možno uvidět plakáty, na nichž je Rusko označováno za velkého bratra, píše Handelsblatt.


Zpravodaj Handelsblatt uvedl jako příklad názory několika obyvatel tohoto regionu. V Sarajevu se setkal mj. s 23letým studentem-politologem Dariem Marakovičem. Nosí tričko s obrázkem ruského prezidenta, pokládá ho za příklad a označuje za „jedinou naději pro Balkán".

A přitom když se zeptali Daria na Evropu, vyjádřil svou nelibost a jenom potřásl hlavou.

Podle informace Handelsblatt je v Srbsku situace stejná: nehledě na to, že země uchází o členství v EU, Rusko je tu přítomno na každém kroku. V srbské metropoli Bělehradu můžeme vidět velké plakáty, na nichž je Rusko označováno za „velkého slovanského bratra" Srbska.

Jak podotýká německé vydání, drtivá většina občanů země podporuje linii na sbližování s Ruskem. Tento názor má mj. 73letá Marija Seijičová, s níž také hovořil zpravodaj Handelsblatt.

Seijičová zažila podle jejích slov „hroznou válku, hlad a záplavy", a jedinou zemí, která jí může ještě pomoci, je Rusko. Mj., kdy loni byly na Balkánu záplavy, právě RF pomohla lidem rychle a bez byrokratických průtahů. Zatímco diskutovali úředníci v Bruselu o tom, jak a čím mají pomoci, Rusko už poslalo vrtulníky, čisticí techniku, lékařskou pomoc a záchranáře, píše Handelsblatt.

Podotýká, že Rusko a území Západního Balkánu osídlené pravoslavnými Slovany, jsou historicky úzce spojeny. Na Západě berou sbližování Ruska s balkánskými zeměmi znepokojeně. Mj. ministr zahraničí USA John Kerry letos prohlásil, že Srbsko, Kosovo, Černá Hora a Makedonie se ocitly na „frontové čáře" mezi Ruskem a Západem.

Z hlediska experta pro Balkán z německého Fondu pro ekonomiku a politiku Dušana Reljiče spočívá příčina přízně obyvatel tohoto regionu k Rusku v tom, že „ekonomické přeměny" v těchto zemích nezačaly dosud fungovat naplno. Sliby EU nebyly splněny, vysvětluje expert a dodává, že v současné době existuje riziko „vážného ekonomického úpadku" tohoto regionu. V těchto podmínkách by někteří politici chtěli, aby vznikl „kontraprojekt EU".

Reljič přitom pokládá „protiruskou hysterii" na Balkánu za neodůvodněnou: z jeho hlediska je ruský vliv na politiku tohoto regionu omezen. Podle jeho názoru „se přidržuje Srbsko evropského kurzu", ale přitom neztrácí Rusko z dohledu.



© AP Photo/ Marko Drobnjaković

Sýrie a kyjevský Majdan: jako přes kopírák

$
0
0
Tereza Spencerová
17. 8. 2015  Literární noviny


Pokud se v Iráku a Sýrii v rámci „budování demokracie“ mohl zrodit Islámský stát, lze podobně radikální vývoj očekávat i na Ukrajině?

Podle jedněch je důvodem prohlubující se krize Asadova režimu, jiní nabídnou obrázek přesně opačný, další namítnou, že by se spíš mělo mluvit o tom, že už jen málokoho „baví“ podporovat čtyři roky trvající patpřehnanou aktivitou. Určitě by se dalo připomenout i to, že podle nové studie Světové banky s návratem íránské ropy na světové trhy může cena padnout o dalších 10 dolarů za barel, takže USA, Rusko i Saúdská Arábie budou znovu mít svých starostí dost, natož aby jako doposud financovaly své hráče ve vzdáleném konfliktu, přičemž Saúdové se vlastním stlačením cen ropy už nyní dostali do rozpočtového deficitu, a to mají ještě „na krku“ brutální, „nevítěznou“, ale nejspíš o to prestižnější agresi do Jemenu, která je problematická nejen z hlediska financí, ale i páchání válečných zločinů. Další by poukázali, že USA a NATO v syrském konfliktu fakticky skončili u podpory džihádu a nejrůznějších teroristických organizací v čele s Islámským státem, což sice – z cynického pohledu – není nijak překvapivé, ale dlouhodobě udržitelná politika z toho také nekouká. A v neposlední řadě by se dalo mluvit třeba i o tom, že prostě jen region využívá dynamiku, která je po uzavření jaderné dohody s Íránem s to prolamovat i jiné dosud pevně zamčené dveře.

Svůj úhel pohledu si každý může vybrat sám, ale ať tak či tak, faktem je, že se kolem syrského konfliktu začíná cosi diplomaticky hýbat, a ke všem dosavadním jednáním přibývají nové a nové zprávy, třeba o tom, že Rusko už prý netrvá na osobě Bašára Asada v čele Sýrie, nebo že do hry vstupuje se svým mírovým plánem Írán, který pod vedením prezidenta Róháního očividně ustupuje od tradiční, šíitské sektářské politiky a obecně se otevírá i posílení vztahů s dosud arcinepřátelským, neboť sunnitským Perským zálivem. Mluví se také o přetahované mezi Saúdy a Íránem o tom, komu připadne budoucí lukrativní obnova zničené Sýrie a tím i vliv nad touto zemí… Zkrátka, vzniká silný dojem, že si protagonisté války v Sýrii pomalu chystají – diplomatickou -- koncovku tragické a krvavé syrské šachové partie.

V této souvislosti je velmi zajímavá analýza politiky Washingtonu vůči Sýrii, kterou publikovala americká agentura McClatchy. Čtyři roky po prvním zvolání „Asad musí padnout!“ je totiž Bašár Asad stále v čele státu a tvůrci americké politiky nyní přiznávají, že vlastně ani nikdy nechtěli dosáhnout v Sýrii „změny režimu“, a když, tak určitě ne ze dne na den, aby jim v klíně nezůstal další rozvrácený „Irák“. Zmíněná „kouzelná slova“ o nutnosti Asadova konce, od nichž se nyní velmi těžce ustupuje, tak prý vlastně zazněla jaksi bezděčně nebo snad ze setrvačnosti; kvůli snaze být na té „správné straně historie“, kvůli špatným politickým kalkulům, kvůli naprostému nepochopení situace… Ve finále tak USA, Západ a jejich blízkovýchodní klienti vlezli na vidle a než je vůbec napadlo přemýšlet, jak z nich slézt, ocitli se na stejné straně barikády s islamistickou teroristickou „opozicí“. Dál tak nezbývá než se obhajovat tím, že Asad je zosobněné zlo a za celou válku může jen a jen on – tím, že neposlechl příkaz ze Západu a neodstoupil (a Sýrie by dopadla úplně jako Irák a Libye, chce se dodat, přičemž i jedna z vlád Západem rozbombardované Libye nyní žádá „svět“ o další útoky, tentokrát proti Islámskému státu).

Zkrátka, je tu po čtyřech letech války vhodná příležitost si připomenout, jak to tedy v té Sýrii vlastně „všechno začalo“.


Popírání reality

Bylo nebylo, ale obecném povědomí na Západě se díky politikům a snaživým médiím ustálil obrázek, podle něhož krizi v Sýrii nastartovaly pokojné prodemokratické protesty z poloviny března 2011. Vláda zareagovala brutálním násilím a někdy od července 2011 už očití svědkové, oběti, média a občanská společnost hlásí fakticky jen to, že vládní síly občany vězní bez soudu, mučí je a klidně proti nim nasazují i těžké dělostřelectvo.

Dostupné informace tvrdí, že USA zpočátku nevěděly, jak se k syrské krizi postavit, neboť protichůdných názorů v Bílém domě i Kongresu se střetávalo až příliš. Problém „rozsekl“ – a oficiální linii stanovil -- v červenci 2011 až americký velvyslanec v Damašku Robert Ford svým dopředu prý neschváleným výletem do Hamá, kde otevřeně podpořil protivládní síly (a teprve za to ho Kongres schválil do funkce velvyslance). V srpnu se pak Barack Obama přidal k evropským politikům prohlášením, že Asad „musí čelit realitě, v níž syrský národ plně odmítl jeho režim“ a „odstoupit“. Následovaly západní sankce proti Sýrii, chaotické utváření „autentických“ opozičních sil s pozoruhodným pozadím, které ze zahraničíříkaly to, co chtěli západní politici slyšet, a když se tyto zákulisní hry začaly podle očekávání „šmodrchat“, nezbylo než udržovat „narativ“ tím, že se Asad onálepkuje za Hitlera, byť ještě pár let předtím byl pro USA „drahým přítelem“

Tento obrázek je sice pravdivý, vychází ale z poněkud nepravdivých premis, přinejmenším v tvrzení, že na počátku všeho byly jen „pokojné prodemokratické demonstrace“. Ještě v květnu 2011 se přitom některá „odvážnější“ (nebo prostě tehdy ještě jen čestná?) západní média omluvila svým divákům za to, že jim ukazují „demonstrace v Sýrii“, které se v Sýrii vůbec neodehrály, a že to tak slavné není ani s oněma „holýma rukama“ protivládních sil. K počátkům „syrské vzpoury“ se nedávno zevrubně na Consortium News dvěma materiály vrátil Jonathan Marshall.

Je faktem, že v syrské společnosti vládlo už několik let silné napětí vyvolané katastrofálním suchem, které do měst vyhnalo bezpočet rolníků, a syrská policie na počátku března 2011 zatkla a surově zbila několik studentů, kteří v Dará´a na jihu země popisovali zdi protivládními hesly. Vzápětí se v tamní mešitě začali scházet lidé skandující – očividně pod vlivem revolt arabského jara – hesla typu „Bůh, Sýrie, svoboda!“ Policie proti nim údajně nasadila vodní děla, obušky a při ostré střelbě do davu při rozhánění demonstrace zabila tři její účastníky. Argumentovalo se přitom, že protivládní aktivisté ničí automobily a drancují i jiný soukromý majetek, čímž vyvolávají „chaos a nepokoje“.

Vzápětí ale vláda ustoupila a v rámci gesta dobré vůle navrhla propuštění uvězněných studentů. To už ale v rámci nepokojů bylo zabito sedm policistů a vypáleny budovy soudu a regionálního vedení strany Baas. A počátkem dubna už ozbrojení „aktivisté“ při léčce zabili nejméně dvě desítky vládních vojáků, kteří směřovali do Dará´a. Některé zdroje přitom mluví ale až o šesti desítkách zabitých vojáků a je zajímavé, že tento masakr zůstával dlouho vlastně utajovaný– rebelové si chtěli dál uchovat image „pokojných demonstrantů s holýma rukama“, zatímco vláda v Damašku zase nechtěla přiznat, jak je slabá a na vývoj situace nepřipravená. Mimochodem, už v té době některé lidskoprávní organizace upozorňovaly na to, že se válečných zločinů proti civilistům dopouštějí i ozbrojené opoziční skupiny, a třeba Human Rights Watch ve svém „otevřeném dopisu“ lídrům protiasadovského boje v březnu 2012 připomněla, že se „ozbrojené opoziční elementy dopouštějí zločinů vůči stoupencům vlády, a to včetně únosů, poprav a sektářských útoků proti šíitům a alávitům“.

Bašár Asad se pokusil už v létě 2011 situaci zklidnit výměnou regionálního vedení a propuštěním studentů, jejichž zatčením vše – přinejmenším formálně – začalo, a k tomu navrhl řadu reforem, včetně utvoření nové vlády, odvolání mimořádného stavu, zrušení nejvyššího bezpečnostního soudu, rozsáhlé amnestie a nově vyhlášení práva občanů na pokojné demonstrace. Bylo ale už pozdě. „Pokojní demonstranti“ se zbraněmi v ruce už kromě Dará´a obsadili i další města a vláda zahájila „vojenskou operaci“ k obnovení mocenské kontroly. Zároveň se zprávami o zabitých protivládních aktivistech se ale dál objevovaly zprávy o zabitých vojácích, přičemž kdo na demonstracích střílí jak do aktivistů, tak i na vojáky, nebylo přesně známo. Západní média zabité vojáky zhusta připisovala státní tajné policii, která prý tím trestala jejich neochotu střílet do neozbrojených lidí, ale tento „narativ“ byl neudržitelný, jak už dávno shrnul přední americký expert na Sýrii Joshua Landis.

Dodnes na Youtube „přežila“ některá videa, která zachycují „neznámé“ snajpry vraždící demonstranty i vojáky zároveň. Například:

(dokončení textu zde)

Média: USA se chystaly shodit na Japonsko ještě 12 atomových pum

$
0
0

17.8.2015  Sputnik

USA neměly v plánu přestat s atomovým bombardováním Japonska po tom, co zničily Hirošimu a Nagasaki, nejen že smontovaly bombu ke třetímu úderu, ale plánovaly dalších dvanáct, píše The Daily Beast s odvoláním na americké vojenské archívy zveřejněné u příležitosti 70. výročí bombardování.
Dešifrování jednání vysoce postavených vojenských expertů ze 13. srpna roku 1945 svědčí o tom, že bomba pro třetí, potenciálně mnohem silnější úder, byla prakticky smontována na Mariánských ostrovech a mohla být použita 19. srpna. Konaly se rovněž přípravy na sériovou výrobu 12 dalších bomb — USA měly v plánu bombardovat Japonsko do té doby, dokud se nevzdá.


Speciální vojenský výbor uvažoval o takových cílech jako Kjóto, Hirošima, Jokohama, Kokura, Niigata a dokonce Tokio. Experti počítali s tím, že prozkoumají účinky atomového úderu, proto pro bombardování vybírali města, která nebyla poškozena v důsledku obyčejného bombardování. Přestože Tokio bylo značně poškozeno v průběhu náletů a zahynulo tam 100 tisíc lidí, komise ho ze seznamu nevyloučila.

The Daily Beast píše, že prioritními cíli byla vzhledem k budoucí invazi města na jihu země, mimo jiné Kjóto, to ale bylo ze seznamu vyškrtnuto, protože vojenský ministr USA Henry Stimson, který tam strávil líbánky, prohlásil, že Kjóto by se bombardovat nemělo, protože je to důležité kulturní středisko.

15. srpna Japonsko kapitulovalo a výroba bomb byla zastavena, přestože jaderná náplň byla připravena k odeslání z USA na Mariánské ostrovy, aby tu mohla být montáž dokončena.


 
© REUTERS/ Toru Hanai 

Bakalova nejvýnosnější šachta

$
0
0
Kateřina Konečná
17. 8. 2015  blog autorky

Jméno Zdeňka Bakaly je na severní Moravě po více než deseti letech jeho podnikatelských aktivit na tomto území doslova synonymem člověka, který bez jakýchkoliv skrupulí vyrýžoval, co se dalo, a pak zvedl kotvy. 


 

Jeho činnost snad nemůže nechat chladným žádného obyvatele mého rodného Moravskoslezského kraje. Vraťme se ale o jedenáct let zpět, kdy stát prodává svůj podíl v Ostravsko-karvinských dolech (OKD) a Českomoravských dolech a jako bonus Bakalovi, resp. jeho společnosti, k této transakci přidělí ještě více než 43 tisíc bytů. Bohužel i s nájemníky. Je dobré si také všimnout, že tuto transakci posvětil tehdejší ministr financí a dnešní premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Jestliže tedy dnes mluví o selhání podnikatele (spíše podnikavce) Bakaly, měl by se hlavně zamyslet nad selháním svým. Zřejmě ho ani nenapadlo při podepisování tohoto prodeje, že dává všanc také desítky tisíc občanů. A měl by veřejnosti jasně vysvětlit svou roli v celé kauze, a proč podepisoval privatizaci včetně bytového fondu.

Stejně tak, když europoslanec za ČSSD Jan Keller mluví o tom, že se kauza vymstí politickým stranám, které umožnily Bakalův vzestup, hovoří i o straně, za níž sám kandidoval. Jak příběh pokračuje, už všichni víme. Ze slibů, že byty budou za zvýhodněnou cenu prodány, zůstaly nájemníkům jen oči pro pláč.

Naopak pro Zdeňka Bakalu se staly doslova zlatým dolem. Vždyť jen za poslední dva roky vydělaly svému vlastníkovi téměř 5 mld. korun. Právě výše nájmů už donutila celou řadu obyvatel Bakalových bytů své domovy opustit. Bakala však dokázal i tohoto využít a část bytů obsadit nepřizpůsobivými, kteří společnosti vydělávali ještě více než původní obyvatelé.

Jedno pěkné přísloví říká, že „stará láska nerezaví“, a proto si stát pod vedením ČSSD od Bakaly pronajal byty pro uprchlíky. Pronajal si byty, které kdysi prodal téměř zadarmo a ze kterých byla až donedávna Bakalova nejvýnosnější šachta. Podobně jako ustupuje od uhelného průmyslu, totiž Bakala společnost RPG Byty prodal. Ostravsko se nicméně z jeho podnikání bude ještě dlouho vzpamatovávat.

Posttotalitní a pretotalitní

$
0
0
Eric Best
17. 08. 2015 Fleet Sheet's Final Word

Někdy v daleké budoucnosti, pokud bude ještě existovat svoboda projevu, si možná ono krátké období, v němž právě žijeme, vyslouží označení posttotalitní i pretotalitní. V roce 1989 začaly země střední a východní Evropy setřásat sovětské jařmo, ale pod maskou boje proti terorismu, praní špinavých peněz a ilegální migraci se nyní chystá další jařmo. 



Jde o globální fenomén, který je nejvíce zřejmý ve Spojených státech, ale jeho stopy nacházíme i v České republice ve formě dotěrných systémů daňových hlášení a rázných zákroků proti „nenávistným“ výrokům. Současný korupční skandál České pošty můžeme nepochybně vnímat jako pouhý závod v kydání špíny před nadcházejícími krajskými volbami, avšak má i hlubší rozměr.

Kdo bude ovládat českou policii v době, kdy se kolem krků obyvatel Západu utahuje jařmo? Budou to gauneři ve službách Milana Chovance, nebo někoho jiného?

Petice: Základní úmluvy byly porušeny

$
0
0

16.8.2015  Vaše věc

Německé hnutí za občanská práva pod názvem Solidarita začalo na svých webových stránkách sbírat podpisy pod peticí proti třetí světové válce. „V roce 70.výročí shození atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki se svět ocitl blíže k prahu jaderné války, než v době Kubánské krize v roce 1962. Příčinou je řada nesmyslných provokací vůči Rusku i Číně. Tímto způsobem Obamova vláda a NATO vystavují lidstvo nebezpečí zničení," uvádí petice.


Jako příklad provokací proti Rusku hnutí uvádí rozšíření NATO na východ. Po pádu železné opony jsme se dohodli, že nebude žádné další rozšíření NATO směrem k Rusku za jeho souhlas k německému sjednocení. Všechny tyto základní úmluvy byly porušeny. Připomíná se jednostranné odstoupení USA od Smlouvy o protiraketové obraně a umístění jejích systémů v Polsku a Rumunsku. Kromě toho připomíná, že Washington urychluje další výrobu a nasazení nové generace taktických jaderných zbraní.

Jak uvádí agentura Sputnik, která informaci o petici publikovala, Rusko na to odpovědělo tím, že dovybavuje své strategické jaderné síly, a následkem toho riziko vzniku jaderného konfliktu, „který může zničit Zemi více než desetkrát", značně vzrostlo, domnívají se autoři petice. „Žádáme, aby byla okamžitě přerušena konfrontace s Ruskem a Čínou a byl uskutečněn návrat k politickému řešení všech konfliktů," píše se v protiválečném textu.

Text petice v němčině

Virtuální korupce ČSSD na České poště

$
0
0




Jiří Paroubek
17.8.2015   Vaše věc

Zdá se, že největším problémem této vlády je mnohonásobný konflikt zájmů, ve kterém se nalézá její místopředseda a zároveň předseda hnutí ANO A. Babiš, což je zároveň také současným největším problémem české politiky jako celku.


V minulých dnech se v médiích objevila informace, že několik pracovníků firmy Agrotec (a také pracovníků České pošty) bylo policií obviněno pro údajnou korupci. Pro korupci – a to je poněkud podivné – v tendru České pošty, který se nakonec neuskutečnil. Dost dobře tomu nerozumím…

Mediální defenziva hnutí ANO ovšem netrvala dlouho. V páteční MfD, vlastněné A. Babišem, se objevily také útoky na ČSSD a na jejího prvního místopředsedu, ministra vnitra M. Chovance.

Těžká obvinění na adresu ministra vnitra z podílu na korupci mohou mít v zásadě tři příčiny:

Za prvé A. Babiš se svým bezpečnostním a marketingovým zázemím došel k názoru, že celou záležitost s Agrotecem zosnovala (nebo na ministerstvu vnitra neututlala) ČSSD. A útok na Chovance je pak odvetou za tento postup vládních kolegů.

Druhá možnost je, že předseda hnutí ANO došel k názoru, že bude nejlepší odvést pozornost od Agrotecu, a to tak, že tisku předhodí oběť, nejlépe „vysokou zvěř“, z jiné politické strany. A Babišova převaha v médiích mu pochopitelně pomáhá problém vyřešit, kauzu Agrotec přikrýt a zastínit ji problémem někoho jiného.

Třetí možností je, že se to všechno stalo více méně náhodou, samospádem. To ovšem považuji za zcela nepravděpodobné.

Články v páteční MfD měly všechny rysy bezpečnostního a marketingového konstruktu. Tajemný sociální demokrat Choc (nikdy před tím jsem jeho jméno neslyšel), který si měl říci jakémusi Čadkovi o třímilionový úplatek pro ČSSD (z toho milion pro Chovance).

Bývalá blízká spolupracovnice D. Ratha, nyní působící ve středním managementu České pošty, to je pro čtenáře MfD přece hrůza sama o sobě. Pro jistotu však MfD ještě čtenářům dodala foto té dámy. A to je jediný „důkaz“, který ovšem svědčí spíše o tom, že ta mladá právnička je opravdu hezká. Jinak ve článku vidím jen bláboly, nepotvrditelné hypotézy, konstrukce a blbosti. Nic jiného prostě ve článcích MfD o údajné úplatkářské aféře ČSSD na České poště není…

Babiš a jeho inženýři lidských duší ale mohou ve svých médiích celou věc oživovat tak dlouho, jak budou chtít a formovat veřejné mínění tak, jak budou potřebovat.

Je nutné si uvědomit, že Babišův střet zájmů není nic abstraktního, ale naopak jde o velmi konkrétní záležitost. Babiš má bezpečnostní zázemí, a proti ostatním politickým subjektům také nesrovnatelně silnější a kvalitnější marketingové zázemí. A dále také dost (vlastně neomezeně) peněz na permanentní volební kampaň. Jeho bezpečnostní a marketingové zázemí je operativně propojeno s vlastními a spřátelenými médii (mezi něž patří také veřejnoprávní televize)…

Vedení ČSSD pochopilo, že je čas se začít aktivně bránit. Ale převaha na straně A. Babiše je už příliš velká.

Zeman v seznamu zločinců

$
0
0

 Maxim Ravreba
17. 8. 2015         zdroj
Nová internetová stránka "Злочинець" (Zločinec), vytvořená k zastrašování a pronásledování lidí s jiným přesvědčením a "nepřátel" kyjevského režimu, nepobyla v síti ani den a noc. Byla zablokována za porušení pravidel hostingu. O den později, v pátek 14. srpna, se však opět v internetu objevila. 


Nový web, podobně jako jeho známější kolega (Mírotvůrce), je organizován jako sociální síť. Každý tam může přidat ty, kteří jsou (podle rubrikace) "nepřátelé", "zrádci", "teroristé", "agenti Kremlu ve světě." Ty osoby, které jsou představeny v aktuální verzi, byly shromážděny na základě anonymního průzkumu 30 ukrajinských sociologů a politologů 15.-31. července 2015." Na zpracování seznamu se podíleli pracovníci SBU", je uvedeno v anotaci.
 

"Třicet sociologů" je samozřejmě výmysl. "Pracovníci SBU" jsou také výmysl. Ti, které kyjevský režim dávno a spravedlivě neřadí mezi své příznivce, jsou dávno známi. Sociologie s tím nemá co dělat. Tak negramotně nepíší dokonce ani ukrajinští sociologové. A když máme usuzovat podle informací o "zločincích", jsou ti pracovníci SBU, kteří se podíleli na přípravě webu, velmi špatně informováni.

Těší i složení "týmu zločinců." Není tam jen Surkov, Kadyrov a Ardzinba, Janukovyč a Azarov, známí už od majdanu, kyjevští "vlastenci" a "coloradi", novináři Ravreba, Čalenko a Martirosjan. Ale je tam i exotika. Herci Steven Seagal a Gerard Depardieu sousedí s českým prezidentem Zemanem, předsedou vlády Řecka Tsiprasem, hlavou Čínské lidové republiky Xí Jìnpíngem. Je tam miliardář a americký prezidentský kandidát Donald Trump. Je tam francouzský exprezident Sarkozy. Vyhrožují jim tribunálem. Přiznejme si, ukrajinští sociologové a pracovníci SBU mají velmi podivné sklony. Web byl odstraněn, pak byl znovu vrácen. Je v síti. Jeden z mnoha. Dalo by se říci, že to je směšné. Ale je to k smíchu?

Euromajdan začal "černými listinami". Byla to zkouška perem. Když neměli síly pro svržení legitimní vlády, povstalci se rozhodli použít informační technologie psychologické války. Poprvé se v internetu, který se stal bitevním polem, objevily fotografie bojovníků milice a Berkutu. Prováděly to majdanem organizované skupiny, které hledaly a zveřejňovaly tyto fotografie. Vzhledem k tomu, že bojovníky milice nelze zastrašit tak naivním způsobem, informační teroristé šli dál. Začali publikovat fotografie rodinných příslušníků ochránců pořádku. Manželek, dětí. Udávat jejich domácí adresy. Bylo to do nebe volající porušení zákona, ústavy a lidských práv. Vytvářelo to podmínky pro ohrožení života, zdraví a dobré pověsti občanů, dodržujících zákony Ukrajiny, jejichž manželé a synové poctivě plnili svou povinnost a zachraňovali zemi před válkou. Začaly útoky na lidi, jejich pronásledování, likvidace. Poprvé v době míru byli občané Ukrajiny nuceni se skrývat.

Technologie "černých listin" nejen že nebyly západními zeměmi, které neskrývaly svou podporu euromajdanu, odsouzeny, ale byly dokonce podpořeny na mezinárodní úrovni. Objevily se první sankce proti jednotlivým představitelům na Ukrajině působící legitimní vlády. Sankce. Otevřeně byly zveřejňovány, což jasně ukázalo úmysl Západu v čele s USA uskutečnit otevřený tlak na Kyjev za účelem ochromení vůle, potlačení vůle klást odpor povstání, a nakonec předání moci do rukou povstalců. První sankce proti jednotlivým kyjevským úředníkům a politikům byly v podstatě "černé listiny". A v podstatě se tato taktika vyplatila. Tehdejší státní moc se skládala z podnikatelů, pro které existuje železný zákon: "peníze mají rády ticho". Strana regionů, která měla všechny pravomoci, velela milici, armádě a dalším bezpečnostním složkám, kterých nebylo málo, zakolísala. Bylo to vidět při nerozhodnosti, s níž úřady komunikovaly s protestním hnutím. Pomalu ustupovaly z jedné pozice za druhou až do svržení.

Bezprostředně po převratu se informační propagandisté ​​nové "junty", novináři, jejichž rukami se "revoluce důstojnosti"prováděla, pustili do svých nepřátel. První "černé listiny" v souvislosti s novináři, kteří vystupovali proti euromajdanu, se objevily na stránkách vydání "Telekritika", "Ukrajinská pravda" a v dalších zdrojích, které patřily k agitační propagandě převratu. 24.února 2014 poprvé v historii Ukrajiny, a vlastně celého postsovětského prostoru, zveřejnil tisk "proskripce", které zahrnovaly novináře, politické analytiky a politology. Mnozí z nich byli nuceni uprchnout ze země. To byla jen viditelná část jevu. Skutečné "černé listiny" těch, kteří byli určeni k popravě, k reálné likvidaci, měly úderné oddíly euromajdanu, "sebeobrany", Pravého sektoru, které postavily po celé zemi, na všech silnicích kontrolní stanoviště. Hledaly nepřátele euromajdanu. Zastavovaly auta, hledaly a ničily. Mnozí vlastenci v těchto dnech nenávratně zmizeli, když se snažili dostat se z Kyjeva, zachváceného pučem.

Síly povstalců se doopravdy chystaly uskutečnit krvavou "lustraci" a vyčistit Ukrajinu nejprve od "nepřátel majdanu", aby potom přešly k začištění veškerého sovětského a ruského dědictví. Chystaly se jít podle seznamů. Ale "Ruskaja vesna" odvedla pozornost režimu uchvatitelů od vnitřních nepřátel. Oko "revoluce důstojnosti" se zaměřilo na bouřící se jihovýchod. Vzhledem k tomu, že šlo o samotnou existenci nového režimu, těm, kteří se v roce 2014 rozhodli zůstat v Kyjevě, bylo rozhodnuto zatím nevěnovat pozornost a nechat je vylévat si svou nevoli v sociálních sítích. Pro povstalce byly organizovány "vlaky družby" s ozbrojenými bandity. Média nediskutovala ty, kteří byli ve starých "černých listinách" (bylo přikázáno o nich vůbec nemluvit), ale nové postavy ukrajinského dramatu. Zazněla nová jména. Donbas se chopil zbraní a egocentrický Kyjev ještě neznal ty, kteří to provedli. Krym řekl Ukrajině poslední "sbohem". Vzplanul Dům odborových svazů v Oděse. Zazněly výstřely na Rymarské v Charkově. V ulicích Mariupolu padli civilisté, kteří slavili Den vítězství. Zahřměla dělostřelba u Slavjanska. Do jam byly zahrabávány tisíce bezejmenných těl vojáků, kteří zahynuli v "kotlech".

V létě roku 2014 neměl kyjevský režim náladu na seznamy. Vrátili se k nim až po Minsku-2. Zpočátku byly živelné. Sestavovaly se v internetu takzvaným "informačním odporem". Byli v nich většinou lidé, kteří protestovali v sociálních sítích. Ale pak se do věci pustili profesionálně a systematicky. Vzniklo ministerstvo informací. Jeho šéf Stěc inicioval vznik "informační armády," do níž vstoupily desítky tisíc uživatelů internetu. Dostávali jednotlivé úkoly: hledat nepřátele a připravovat jejich seznamy. Proč? To bylo brzy jasné. Na podzim roku 2014 pod vedením Turčinova, Avakova a jeho poradce Geraščenka, současného gubernátora Luganska Tuky byl vystaven web "Mírotvůrce". Vzor profesionálního a systémového přístupu. Byl v podobě sociální sítě, přidat do seznamu ty, kteří jsou "nepřátelé", mohl každý, kdo chtěl (pouze z Ukrajiny). V "Mírotvůrci" byla jména a adresy "nepřátel". V jejich stopách šli skuteční vrazi, s Banderou v hlavě a automatem v ruce.

Padly první oběti. Nejznámější - Oleg Kalašnikov a Oles Buzina.Více než tři sta vlastenců bylo zabito, zatčeno, mučeno, zavřeno. Tato internetová stránka, i přes do nebe volající porušení všech možných zákonů, stále existuje a vyzývá k masovým represím. Pravdou je fakt, že nyní plní podpůrnou roli. Dekorace a výhrůžky. Strašák. Protože většina z těch, kteří žili v Kyjevě a dostali se na stránky "Mírotvůrce", byli nuceni opustit svou vlast. Seznamy jsou nyní sestavovány na ministerstvu vnitra a bezpečnostní službě, GPU a ministerstvu obrany. Ale nový web. Co to je? Vážné přání dostat Stevena Seagala a Thierry Marianiho s Donaldem Trumpem k tribunálu? Nebo pokus "přeříznout" kus štíhlého rozpočtu SBU a MVD? Je to spíše výsměch zákonům a lidským právům. Výsměch nebezpečných šílenců, v jejichž rukou je moc, nad obrovskou evropskou zemí, která je podle výstižného vyjádření kyjevského spisovatele větší než Francie. Je o čem přemýšlet.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr.Vladimíra Grulichová

Analytik Jan Schneider: Řekněte mi jediný důvod, proč by USA chtěly ,,rozmetat" Islámský stát. USA odejdou z Ukrajiny, ta se sesype, Ukrajince zachrání Rusové. Uprchlíci? Jsou nutné tři kroky

$
0
0
- rozhovor -
17. 8. 2015  ParlamentníListy
 

Bezpečnostní analytik a bývalý pracovník BIS, signatář Charty 77, spolupracovník Lidových novin a České pozice Jan Schneider pro ParlamentníListy.cz rozebírá vývoj na východě Ukrajiny, který poslední dobou média příliš nezajímal a komentuje i dohody Sergeje Lavrova a Johna Kerryho a co bylo jejich hlavním cílem. USA podle něho nemají zájem na zničení tzv. Islámského státu.

Jedním z nejdiskutovanějších témat dneška je zneužívání médií pro propagandu coby součásti takzvané hybridní války. Jak zaznamenáváte její působení zde?
Slýchám o ní. Myslím, že našinec ji dokáže odlišit. Desetiletí tréninku z minulého režimu si člověk mohl doplnit polistopadovým šokem, když zjistil praktiky druhé strany. Výsledná zkušenost je velmi praktická, neideologická.

Propagandou může být snad vše, co bylo řečeno – ale velmi nesnadno to, co řečeno nebylo, ač řečeno být mělo. Například, kdo byli ti vrazi z Oděsy, kteří upálili a brutálně pozabíjeli desítky lidí v Domě odborů 2. května 2014. Ukrajinské orgány měly k vyšetření dostatek času. To, že tak dosud neučinily, není propaganda, to je fakt.

Kdo střílel na Majdanu? Předběžná zpráva komise, sestavené v parlamentu již „barevného“ režimu, překvapivě nevyznívala proti Janukovyčovu režimu. To, že jsme se již další zprávy nedočkali, není propaganda, ale fakt.

To, co následovalo po sestřelení malajsijského letadla, bude jednou přednášeno ve školách jako příklad totální propagandy (nikoliv však ruské). Nejprve fenomén ejaculatio praecox– obvinění Ruska v okamžiku, kdy letadlo obrazně řečeno ještě nedopadlo na zem. Den ode dne je naopak významnější skutečností, že ani po roce takzvaně nezávislá vyšetřovací komise nebyla schopna (či spíše ochotna) sestavit z trosek letadlo, aby bylo možno provést forenzní (tedy nikoliv propagandistické) závěry.

Jan Schneider
Propagandisté učinili jeden z posledních pokusů ještě něco vyždímat z existence této komise. Jakýsi její člen oznámil, že se v troskách letadla (po roce!) našly zbytky jakési rakety, a že by mohlo jít o zbytky ruské rakety BUK. To už byla ale tak zjevně „propagandistická přidaná hodnota“, že ji mluvčí téže komise následně odmítl s tím, že „je příliš brzy na to činit jakékoliv závěry.“ Posléze upřesnil, že trosky rakety „byly nalezeny na východní Ukrajině,“ a tudíž „v současné chvíli nelze vyvodit žádné závěry, že by existovala přímá souvislost mezi objevenými fragmenty a havárií letu MH17!!!“

No, a tak přišel na řadu už docela dětinský pokus vytvořit další vyšetřovací komisi, ovšemže mezinárodní a nezávislou (tudíž tam může být kdokoliv, jen ne Rusové – exemplární ukázka rezignace na „evropské hodnoty“, mezi něž nesporně patří i tradice římského práva). Skutečný smysl existence této komise, bude-li ustavena, se však s největší pravděpodobností vyčerpá vydáním zase nějaké předběžné zprávy, která vyzní opět mlhavě protirusky, aby byla mysl veřejnosti udržována v požadovaném kurzu. Publikování závěrečné zprávy pak komise opět ohlásí na dobu, kdy už po ní pes neštěkne. Nedá se ovšem vyloučit, že mezitím zase někdo jiný vydá nějakou předběžně protiruskou zprávu.

Z podobného důvodu se objevila opět „předběžná“ zpráva z obnoveného vyšetřování Litviněnkovy smrti, že v tom – světe, div se! – mají opět prsty Rusové.

Podobně můžeme vyhodnotit činnost resuscitované arbitráže v Haagu, která vloni náhle rozhodla o odškodném 50 miliard dolarů, které má Rusko vyplatit bývalým majitelům Jukosu. Pro připomínku, Jukos získal Michail Chodorkovskij v roce 1995, když privatizací Jukosu byla pověřena banka Menatep, vlastněná shodou okolností též Chodorkovským. Takže takto „nestranně“ funguje západní arbitráž. (Mimochodem, toto je snad dostatečně varovný příklad proti našemu přijetí TTIP s jeho ustanovením o arbitráži!) A abychom se dostali do notoricky vyjetých kolejí, dodejme, že hned po „nezávislé“ arbitráži v Haagu o dalším odškodnění akcionářů Jukosu (1,86 miliardy euro) „nezávisle“ rozhodl Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburgu! Tentýž soud, který rok předtím rozhodl, že soud s Chodorkovským nebyl politicky motivovaný a za procesní vady nařídil Rusku vyplatit Chodorkovskému převratných 10 tisíc euro.

Chraň ale pánbu mluvit něco o protiruské propagandě a koordinovaných akcích. To se prý jen Evropa brání ruské agresivní propagandě, která je zřejmě ke všemu tak perfidní, že není vidět, nebo co.

Dobře, tak proti čemu vytvořila EU zvláštní, bohatě dotovaný útvar „strategické komunikace“, když podle vás přitom ruská propaganda vůbec neexistuje?

Určitě existuje, určitě jsou tam – stejně jako u nás a kdekoliv na Západě – přičinliví novináři, redaktoři, šéfredaktoři, majitelé médií, kteří vládnoucí moci „odezírají ze rtů“, takže příslušné pokyny ani nemusejí být vydávány, a oni píší jako z partesu.

Já se ale té ruské propagandy u nás nějak nemohu dopídit. Naše televize či tištěné noviny se jí nedopouštějí – to spíše naopak. Příležitosti k protiruským špílcům, jakkoli chabě vyfutrovaným, či dokonce podpásovým, jsou využívány až k trapnosti, jež je vlastní zamindrákovaným dušičkám, které si mohou konečně beztrestně hryznout do ruky, z níž dlouhá léta poníženě zobaly.

Ale když nejde prorok k hoře, musí hora k prorokovi. A tak došlo k velkému a trapnému odhalení pokusu ruské propagandy zdiskreditovat důvěryhodnou CIA, když Komsomolskaja Pravda zveřejnila záznam rozhovoru dvou údajných příslušníků CIA, domlouvajících se prý na zničení letu MH17, za účelem diskreditace proruských separatistů a samotného Kremlu.

Komické na tom je ale to, že tato „propaganda“ se dostala k našim uším až prostřednictvím naší bdělé protiruské kontrapropagandy, která tuto nicotnost v Rusku pečlivě vyslídila a rychle dovezla k nám domů. Jinak by zřejmě nebyla šance, aby se k nám ta „agresivní ruská propaganda“ dostala.

Takže ten nový „odbor strategické komunikace“ při Evropské komisi, zaměřený na boj s ruskou protizápadní propagandou, prostě proti ní bojovat bude, i kdyby ji měl vydupat ze země, i kdyby její činnost v Rusku měl sám financovat.

Za 4350 eur měsíčně už jednomu stojí za to tak nějak skromně zapomenout na sebe, leccos skousnout a podrobit se přání „vyšší moci“. Mottem toho europropagitkomu bude zřejmě bonmot Arta Buchwalda „USA znají odpověď. Jak zněla otázka?“ a jeho styl práce bude – s omluvou Zdeňkovi Jirotkovi – nejspíše připomínat „Kancelář pro uvádění románových příběhů na pravou míru“ ze závěrečné scény Saturnina.

Důležitý je ještě poznatek o agresivitě, která je průvodním jevem propagandy. Existuje zde několik „novinářů“, kteří se zabývají vypracováváním seznamů „nepřátel režimu“ a „Putinových pátých kolon“ a podobně. Občas slýchávám, že jsme se „komunismu“ ještě nezbavili. Když si vzpomenu na tyto devianty, agresivně a bezskrupulózně sestavující nejrůznější seznamy, pak musím přitakat. Činnost těchto agresivních „kontrapropagandistů“ pochází skutečně z lůna padesátých let.

Co soudíte o dohodách Johna Kerryho a Sergeje Lavrova? Šlo spíše o Blízký východ, Sýrii, IS a Írán než o Ukrajinu? Tereza Spencerová má za to, že Kerry s Lavrovem spoléhali, že se na Ukrajině dohodnou, a teď se tam odehrávají největší střety od dob Minsku.

Nevím, jestli se dá hovořit o Kerrym a Lavrovovi jedním dechem. Spíše bych to viděl tak, že Kerry spoléhá na to, že lze beztrestně rozvrtat zub a odejít... že se Ukrajina hned tak nezhroutí. Předpokládám, že USA se postupně přestanou viditelně angažovat na Ukrajině, protože strategicky z toho vůči Rusku už víc nevyždímou. Američané se budou do budoucna chtít vyhnout přímé odpovědnosti, takže by neradi byli nasvíceni na scéně, až se Ukrajina s nějakou prodlevou sesype. Pak si budou starostlivě mnout bradu a říkat „co tam ten Porošenko blbne?“ (Podobně, jako se zachovali vůči Saakašvilimu v roce 2008.)

Proč s tím v této fázi souhlasí Lavrov, bude obtížnější vysvětlit, krom obligátní fráze, že to pro Rusy asi bude v daném okamžiku výhodnější. Možná i proto, že se Rusům podařilo díky poziční obraně (znovu upozorňuji na to, že povaha zahraničních akcí má mnoho společného s „národním sportem“, jímž je u Američanů baseball, u Rusů šachy) odvést pozornost jestřábích stratégů jinam a jejich aktivity rozředit do značně velkého spektra problémů a oblastí. Ano, zejména na Blízký východ.

Nezbytným podkladem pro detailní analýzu současné situace by podle mého názoru byly aktuální informace o strategii rozvoje produktovodů s kaspickým a arabským uhlovodíkem. Vypadá to, že Spojené státy aktivizovaly Turecko, aby „hodilo vidle“ do „Turkish Streamu“, a aby novými a novými nároky a podmínkami projekt v podstatě torpédovalo. To je možná jeden z důvodů, proč USA Turkům tolerují protikurdskou kampaň.

Co vnitropolitická situace Ukrajiny? Odehrály se drobné excesy v Zakarpatí, k tomu fatální celostátní problémy. Země je v podstatě v bankrotu, možná ani nezačne topná sezona, dobrovolnické bataliony začínají být velmi emancipované. Popularita Arsenije Jaceňuka raketově padá, životní úroveň je tristní. Jak predikovat, co se na Ukrajině může stát alespoň do konce roku? V kontextu jiných problémů, které Evropu postihly (zejména imigrace), co může Ukrajina od EU čekat, co se týče vstřícných kroků jako přijímání zboží, vízový systém? Neskončí ty sliby v koši?


Pikantní by bylo, kdyby pointou tohoto vývoje na Ukrajině bylo uzavření staronových kontraktů o tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu. Samozřejmě až poté, co i nejzabedněnějšímu Ukrajinci začne docházet, v jakém jsou loji, a jaký je rozdíl mezi tím, co pro ně může Západ udělat – a co reálně udělá. Myslím, že Rusko se prostě o Ukrajinu bude muset nakonec postarat samo. Tragédií bude, že spousta nemovitostí na Ukrajině již bude patřit globálním korporacím, protože propadnou jako zástavy nesplatitelných půjček (ty půjčky však Ukrajinou jen proběhnou, aby v klidu spočinuly na privátních účtech v zahraničí, jako tomu bylo v Rusku za Jelcina). O své majetky se svět postará, o Ukrajince se budou muset postarat Rusové. Včetně toho topení.

Myslím, že Rusové tak získají velmi zajímavou šanci založit dlouhodobě kvalitnější soužití s Ukrajinci – to v případě, že je nebudou ponižovat. Moudrý Orient i Východ zná tradici, kdy obdarovávaný přijetím daru vlastně obohacuje dárce, který obdarovávanému za přijetí daru děkuje. Je to svým způsobem paradoxní, ale kdo ví, zda právě ten paradox není určitým nezbytným parametrem míru, který má mít trvalejší charakter.

Vždy jste vyslovoval obavy z nacismu na Ukrajině. V jakém stavu teď vaše obavy jsou? Jak to tam po této stránce vypadá?

Moje obavy se nezmenšily. Naopak. Aktivisté Pravého sektoru hned po Majdanu penetrovali silové struktury. Západní i náš fanklubový tisk tuto skutečnost bagatelizoval. Není mi nic známo o tom, že by Pravý sektor tyto pozice vyklízel. Takže potenciál na další převrat Pravý sektor nepochybně má. K tomu se Ukrajinou pohybují privátní militantní skupiny, které mohou podpořit neodhadnutelně kohokoliv.

Vezmu to z druhého konce. Ukrajinští oligarchové by se měli poučit z osudu představitelů německého velkokapitálu, který před osmdesáti lety podporoval nástup Hitlera k moci. Jistěže si v první fázi vyřídili své účty s německou levicí, ale ty konce! Fritz Thyssen by mohl být příkladem, ale jen do jisté míry, protože přežít Sachsenhausen a Dachau se opravdu nepodařilo každému.

Dobrým znamením pro Ukrajinu je to, že nejprve Kerry v Soči, později washingtonští zákonodárci odmítli financovat – expressis verbis – ukrajinské neonacisty v pluku Azov. A samy ukrajinské trestně-právní orgány prý jsou v tomto ohledu činné, což by znamenalo, že se tam ještě všichni nezbláznili!

Nicméně důvodů k optimismu je pramálo. Ukrajina bude mít s těmito zdivočelými militantními extremistickými silami strašné problémy. Situace v zásadě odpovídá tomu, co Západ za poslední desetiletí dělal po celém světě – vypouštěl hnusné džiny z lahví, jen aby destabilizoval regiony. To prosím není ruská propaganda, to je zásadní nález analýzy George Friedmana ze Stratforu. Západ však není nepoučitelný – když zjistí, že odšpuntoval nějakou hroznou nádobu, a že ten džin je opravdu špatný, snaží se s tím něco dělat. Pravidelně se mu však daří najít a otevřít ještě něco horšího. Tálibán vytěsňuje al-Káidou, tu pak Islámským státem.

Ukrajinská vláda bije na poplach řečmi o všeobecné mobilizaci. Lze to považovat spíše za „přeháňky“? Nebo je to něco, co se ukáže jako zásadní problém? Britské listy informovaly o studii, podle níž se údajně NATO a Rusko připravují na vzájemný konflikt. Vyplývá to prý z analýzy vojenských cvičení. Máme to brát jako něco zásadního, anebo jde o normální praxi každého zodpovědného velitele obrany, který se vždy připravuje na všechny možnosti?

Správná otázka. Vzpomínám na jednu sekretářku, která sloužila v BIS, a při takovýchto situacích s půvabným úsměvem hlásila, že nejhorší smrt je z úleku. A když si vzpomenu na Rašiho, který již ve středověku učil, že se nikdy nesmí přeskočit doslovná interpretace; ještě než se půjdu ze samého zděšení oběsit, vrátím se zpátky k tomu článku. Co v něm opravdu čteme?

Že se armádní svazy připravují na válku. Dobré jitro! Na co by se měly připravovat? Na rozvoz mléka do družiny? (Téměř to svádí k posměšné replice, že u nás, kdoví...) Že si NATO brousí zuby na Rusko, to pouze svědčí o nedokrvených mozcích některých vojevůdců, kteří se neradi vzdávají svých plánů, které s takovou láskou a péčí po desetiletí vybrušovali. Ovšem na ruské straně jsou jistě také generálové, kteří s těžko skrývaným potěšením oprášili plány, jak dojet tankem na Cabo da Roca.

Ukrajinská vláda je v poněkud zoufalé situaci. Cítí, že se věci začínají odehrávat někde jinde, přestává být hýčkána Západem v centru jeho pozornosti. Propadá se do zapomnění, a proto učiní ještě mnoho marných gest. Některá z nich ale mohou být provokativní, podobná bombardování Cchinvali, kterým chtěla Gruzie v srpnu 2008 vyvolat konflikt s Ruskem, což mělo ex post „dokázat“ důvodnost odmítnuté gruzínské žádosti o přijetí do NATO (v dubnu 2008) kvůli údajným imperiálním choutkám Ruska.

Ukrajina zřejmě chřestí zbraněmi i z jiného důvodu – Porošenko má asi dost nahnáno ze všech těch fašizujících sil, které se různě formují, ale nikoliv pod jeho velením. Dělají si, co chtějí, proto Porošenko těmito manévry možná provádí inventuru, kdo všechno ho ještě poslouchá; a ten bojeschopný zbytek udržuje v bojové náladě. Oficiálně je motivuje protirusky, reálně na svou ochranu před těmi privátními hordami ozbrojenců.

Ruský bezpečnostní expert Pavel Felgenhauer tvrdí, že Rusko velmi pravděpodobně brzy začne útok na východ Ukrajiny s cílem naprostého obsazení Doněcké a Luhanské oblasti s tím, že musí zároveň padnout kyjevský režim. Vše je k tomu prý připraveno. Nakolik bychom to měli brát vážně? A má se NATO chystat na případnou odvetnou reakci a pomoc Kyjevu?

Ruský bezpečnostní expert s „h“ uprostřed jména nebudí dojem nezávislosti. Pokud jsem správně pochopil, je vůči Putinovi kritický, avšak stále žije v tom totalitním Rusku, kde se údajně žít nedá. Též údajně má mít dobré zdroje v armádě. Z toho, co jsem se dočetl, však vyplývá, že spíše v armádách jiných, než ruských. Prý „předpověděl“ válku v Gruzii. Pak měl tedy zdroje u Saakašviliho. Logika je neúprosná.

Sám jsem znal jednoho astrologa, který toho moc do budoucna nepředpovídal, ale jednou přece. Předpověděl, že kohosi pustí Státní bezpečnost z vazby. Houbelec hvězdy, rezidentem Státní bezpečnosti byl tento astrolog!

Pointou těchto jestřábích snů je skutečně harašení zbraněmi. Nicméně se zdá, že už jestřábům dochází fantazie a vaří šlichtičku opravdu řídkou. Usuzovat na přepadení Ukrajiny z termínu příchodu nových branců a v dějinách tolikrát proslulého zimního počasí na Rusi, to opravdu, jak se říká, „všechna čest... stranou“.

Publicista Daniel Veselý upozornil na krok týmu vědců kolem časopisu Bulletin of the Atomic Scientists, mezi nimiž je 17 nositelů Nobelovy ceny. Ti posunuli ručičku pomyslných hodin z 11.55 na 11.57, kdy půlnoc má znamenat konec lidstva. Jako hrozby se uvádí především neregulované změny klimatu a závody v jaderném zbrojení. Jak se k tomu postavit?
Co se jaderného odzbrojení týče, chtělo by to, aby se v jaderných velmocích synchronně objevili místní Gorbačovové, kteří by tuto politickou sebevraždu (jaderné odzbrojení) učinili. Samozřejmě, že by to pak schytali za všech stran, ale něco úžasného by po nich zůstalo. To byla rétorika prorocká.

Realista by se při všem obdivu k étosu ukončení studené války před čtvrt stoletím prostě zeptal, jestli by byli Reagan a starý Bush stejně velkorysí a jestli by rozpadající se Sovětský svaz nedorazili, kdyby ty jaderné zbraně neměl.

Jak říká Miroslav Polreich, snižování napětí a budování důvěry to dá fušku. Není ale pro člověka důstojnější úlohy v dějinách. Skeptik však dodá, že otázkou je, zda lidstvo dříve dospěje a pochopí svou globální odpovědnost, anebo jestli nějakému cvokovi odpochodují nervy a on něco zmáčkne – a bude.

Nicméně nemůžeme konsternovaně vyčkávat, co se stane. Dennodenní huntování životního prostředí je věcí, na níž se podílí každý z nás. A nejde mi zase o nějaké hysterické kampaně, nahrávající tržnímu „řešení“ emisí a podobným zvrácenostem. Jde mi o odpovědný, důstojný a důsledný lidský postoj, trochu podobný jednomu náboženství, které má (alespoň podle mého mínění) ve svém genetickém kódu de facto svůj zánik. Ten ale spočívá v tom, že člověk místo náboženských obřadů začíná nábožensky žít. Jeho život se tak mění v jednu dlouhou modlitbu – ale beze slov, bez gest, bez obřadů. Tak nějak by měl žít ekologicky odpovědný jedinec.

Je potřeba ale trochu změnit myšlení. K tomu si dovolím vážené čtenáře upozornit na publikaci „Nová vodná paradigma“, vydanou slovensko-českým kolektivem autorů před devíti lety. Na webu je zdarma ke stažení na www.waterparadigm.org a vřele ji doporučuji. Zvláště v těchto tropických dnech.

*Rusko. Ekonomické ukazatele jsou alarmující. Prosakují informace o rozporech mezi kremelskými elitami, mluví se o válkách mezi „věžemi“ Kremlu. Profesor Andrej Zubov tvrdí, že se Putin už dlouho ve funkci neudrží. Do jaké míry se zvýšila šance Západu na svržení Putina?

Západ podcenil Putina už kdysi, při jeho nástupu. Hodnotil ho podobně trapně, jako nedávno Igor Lukeš v rozhovoru s panem Veselovským (doporučuji ke shlédnutí, protože jde o jedinečný doklad neskrývané protiruské propagandy, dehonestující druhdy respektuhodného Lukeše, což staví jeho domovskou bostonskou univerzitu na úroveň plzeňských práv v nejneslavnějších dobách). Na jednu stranu Lukeš tvrdí, jak je Rusko strašně nebezpečné, a za chvíli se stejně rozzářenou tváří tvrdí, že si to Rusko o sobě vlastně jenom myslí, protože není žádnou světovou velmocí, ale jen regionální silou, v čele s nějakým „plukovníčkem“.

Co se Zubova týče, obávám se, že veskrze odpovídá unikátnímu fenoménu, jímž je ruská emigrace. Světová literatura poskytuje mnoho působivých líčení její vášnivě nenávistné lásky k vlasti a rozpolcenosti a dalších barvitých úkazů. Racionálního však bych od Zubova mnoho neočekával.

Proto je velmi těžké reálně odhadnout Putinovu pozici. Jistěže budou platit obecné pravdy o mocenských frakcích a podobně, ale to je banální poznání, stejně jako skutečnost, že ruský vůdce to prostě ani nemůže mít lehké. Podpora veřejnosti ruské a respekt veřejnosti světové však nejsou výsledkem fikce či propagandy, což znamená, že případný Putinův nástupce, když by ho chtěl vystřídat mimo řádný termín (převratem), by měl značnou část veřejnosti proti sobě.

Nelze však pominout ani loňskou časovou a místní „koincidenci“ jedné z možných letových tras, kterou se Putin vracel do Ruska, a katastrofy barevně podobně vyvedeného malajsijského letadla. Těžko z toho vyvozovat víc, těžko to však nezmínit.

S tou obrovskou podporou Putina veřejností se západní média vypořádávají tak, že upozorňují na zfanatizovanost Rusů, absenci kritického myšlení a propagandistickou masáž a dokonce překládají příběhy intelektuálů, kteří skoro ani nevycházejí z domu, aby v té nenávistné a zfanatizované společnosti nemuseli žít. Kde je pravda?
Některým „intelektuálům“ by skutečně konfrontace se skutečným životem mohla velmi přitížit. Takoví lidé mají sklon považovat za propagandu vše, co se neshoduje s jejich názory. Nadto je třeba vzít v úvahu, že Rusko je ještě větší než Spojené státy. A i tam lze jistě najít mnoho „intelektuálů“ s podobnými osudy – a těžko z toho vyvozovat nějaké obecné „pravdy“.

Na „argumentaci“ věčně se někde potulujících novinářů – kolikrát jste na Ukrajině byl, že se o ní odvážíte vůbec hovořit? – odpověděl nedávno ausgerechnet právě v Lidových novinách jeden z nejrespektovanějších analytiků dneška, George Friedman ze Stratforu. Dostal otázku, zda Stratfor má zaměstnance nebo stálé spolupracovníky ve střední Evropě a v Rusku? Friedmanova odpověď tazatelku vyškolila:

„Podívejte, fakt, že mám svého člověka v Rusku, neznamená, že mám potřebné informace z Ruska. To je omyl, takhle informace neproudí, to si myslí jenom novináři. Někdy blízkost události pomůže, většinou ale nejvíc pomáhá odstup, protože nejste uprostřed vřavy, kde vám každý říká něco jiného. Osvědčilo se nám to během arabského jara v Egyptě. Velmi rychle jsme poznali, že nejde o vzestup liberálních demokratů, ale že se pouliční revolty proti mizerii zmocnilo a zmanipulovalo ji Muslimské bratrstvo. Stačila nám k tomu znalost egyptské armády a věděli jsme, jak funguje v Egyptě dav a jak s davem manipulovali v minulosti Násir či Mubárak. Nepotřebovali jsme nikoho na místě.“

Pokud jde o Islámský stát, Tereza Spencerová uvedla, že Turecko útočí proti Kurdům a občas vystřelí na IS, aby se neřeklo. Jak je možné, že tuto entitu jsme nebyli schopni rozmetat za rok? Jak spolehlivý spojenec je v tom Turecko? A proč dle vás nebyla zahájena plnohodnotná pozemní operace států NATO? Šíří se indicie, že Islámský stát podporuje Saudská Arábie, ropné arabské monarchie nebo dokonce Spojené státy. Co na tom vidíte pravdy?

USA možná musí „přivřít oči“ nad tureckou protikurdskou kampaní kvůli jejich diverznímu angažmá co se týče Turkish Streamu. Druhým zajímavým momentem je turecká podpora IS, která se stala veřejným tajemstvím, pročež Turecko začalo vyvíjet alespoň nominální aktivity proti IS.

V této souvislosti musím ocenit upřímné zděšení Karla Schwarzenberga, kterému (pozdě, ale přece) došla k pochopení Kissingerova slova, že „Američané nemají přátele, mají jen zájmy.“ Schwarzenberg napsal, že „Američané v touze dostat Turecko na svoji stranu jak v boji proti Asadovi, tak proti IS, údajně s útoky na Kurdy tiše souhlasí. Je-li tomu tak, jde o nejhorší zradu, které jsme v posledních letech byli svědky. Je to zrada vůči naším spojencům a spolubojovníkům proti Islámskému státu, kteří byli vražděni nejen IS, ale i jinými extremisty. Je-li toto dílo Západu, tak můžeme jen vzpomenout na velkého francouzského politika knížete Talleyranda, který o jednom z Napoleonových skutků prohlásil: Je to horší než zločin, je to blbost.“

Zrada to musí být opravdu strašná, když probrala i podřimujícího Schwarzenberga! Ten procitl, strašlivě pozdě, ale přece – a co ostatní? A co s tím poznáním teď Schwarzenberg bude dělat?

IS je podporován Saúdy, kde používá mnoho bankovních spojení. Je proti němu vedena opatrná kampaň, zkouší se technika, zbraňové systémy (jejich cena na trhu pak roste, protože na rozdíl od jiných producentů tito mohou své zboží ozdobit prohlášením „vyzkoušeno v ostrém boji“). IS poutá syrské, ruské a íránské kapacity. IS činí region nestabilním, pročež Izrael neustále žádá dozbrojení (a je za to povinován vděkem). Izraelské dozbrojení zvyšuje zase zbrojní apetit Saúdů, kteří chtějí mít totéž, to Izraelci – což z hlediska vojenskoprůmyslového komplexu je situace dlouhodobě žádoucí. Destabilizovaná situace v regionu generuje uprchlíky, kteří dávají zabrat Evropě, ale i ostatním sousedním státům.

Tak mi řekněte jediný důvod, proč by měly Spojené státy „rozmetat“ IS? Nota bene pozemní operací, když je Obama rád, že se mu povedlo nějaké vojáky z oblasti stáhnout živé, protože volby jsou na krku a demokratům by pozemní operace voličské preference nepřinesla.

Jak vnímat postupující uprchlickou krizi v Evropě? Přes balkánské země se denně pokouší projít tisíc lidí a existují signály, že na podzim se jejich počty ještě zvýší. Co s tím?

Především je třeba dělat všechno pro to, abychom z předěšení (které je zčásti přikrmováno uměle, o tom nepochybuji, a zčásti též mechanismem bulvárních médií) uškodili svým duším co nejméně. Mnozí „civilizovaní“ Evropané se v obavách o ty „vzácné evropské hodnoty“ již nyní vyjadřují jako váleční zločinci. Zatím jen mluví – obávám se ale, že tento vývoj by vedl směrem podobným, jakým se ze vzdělaného německého národa stala vraždící mašinérie.

Velmi podstatné je rozlišovat zdrojové země uprchlíků, a tedy i důvody jejich migrace. U skutečných válečných uprchlíků by měla být úřední defaultní hodnota rozhodnutí „spíše přijmout“, u ekonomických migrantů naopak. Tak to ostatně měl dělat i Západ za studené války, mohli jsme si ušetřit spoustu blbých příkladů, řečených z nějakého důvodu v této souvislosti, „jak nám Západ pomáhal“. Západ tehdy z ideologických důvodů přijímal i ekonomické uprchlíky z Východu, mezi nimi i všelijaké veksláky a kriminálníky, a ti nám nyní přednášejí svá moudra.

Vzpomínám si na setkání s tehdejší mluvčí Charty 77 Martou Kubišovou někdy v roce 1978. Stěžovala si, a ani neskrývala své zhnusení, že musela na rakouském velvyslanectví potvrdit, že nějaký člověk podepsal Chartu. Skutečně ji podepsal, ale okamžitě po podpisu letěl na rakouské velvyslanectví žádat o politický azyl z důvodu politické perzekuce coby signatář Charty! Státní bezpečnost se o něm ani nestačila dozvědět, natož se na něj byť jen křivě podívat, a už byl ptáček pryč, a určitě tam všem venku krmil uši o hrůzách, jimiž prošel.

Co říkáte na variantu vytvoření dočasných uprchlických táborů v místech, která bychom finančně podporovali a poté, co bude zničen Islámský stát, by uprchlíci v rámci jakéhosi Marshallova plánu byli vráceni zpět, tam jim byly postaveny domy a oni by se s naší pomocí pustili do obnovy země. Je takový scénář vůbec možný? Jednou z větví imigrační krize je samozřejmě řádění IS, druhou jsou ale ekonomické i klimatické problémy Afriky. Co můžeme udělat efektivně proto, abychom například vyřešili zásobování vodou apod. A co můžeme udělat k tomu, aby tam vznikala práce?

Podle mého soudu je třeba pracovat na třech plánech. První se týká umožnění života nebo zlepšení životních podmínek ve zdrojových zemích migrace. Druhý se týká ztížení podmínek pro nelegální migraci. Třetí se týká asimilace migrantů, kteří přes všechna ta opatření k nám doputují, a budou dobré důvody jim azyl udělit (anebo prostě nebude, kam je vrátit).

Kvůli tomu třetímu plánu se na mne hodně lidí zlobí, ale oni žijí asi půl metru nad zemí a neuvědomují si, že ta protimigrační opatření prostě nikdy nejsou hermetická a vždy sem nějací migranti budou přicházet. Musíme prostě na tento jev reagovat důmyslně a kultivovaně. Největší chybou by bylo uprchlíky umístit na jedno místo, bez práce, kde by se stupňovala jejich frustrovanost. Nikoliv. Musí být rozptýleni po republice, s přikázaným místem pobytu, kursy češtiny a prací. Žádné snové podmínky, které by lákaly další ekonomické migranty.

Proti tomu mnozí láteří a řeční o Schengenu. Upřímně řečeno, brala mě hrůza, když starý Dienstbier s Genscherem stříhali v roce 1990 ploty na „zelené hranici“. Mně nevadily. Vždy jsem chtěl důstojně chodit přes přechody, a ne se plazit s kontrabandem borůvčím. Již tehdy i mnoho z nás nových, kteří jsme přišli do bezpečnostního aparátu, mělo z toho totálně zbytečného ideologického aktu nedobrý pocit. Vždyť sousedé mezi svými pozemky také nebourají plůtky! Když chtějí na návštěvu, jdou k brance a zazvoní!

Pokud jde o ten druhý plán, ztížení migrace, ty hraniční ploty už s tím souvisí. Dále je to pomoc hraničním státům EU a pobřežním státům Levanty a Maghrebu. Co je v této situaci podstatné, účet by měl být Evropskou unií vyžadován po těch, kteří ty státy destabilizovali (především Spojené státy, Francie, Itálie, Německo). Z těchto finančních prostředků by měly být ony země stabilizovány a zde vystavěny ony přechodné uprchlické tábory.

Onen nejvzdálenější, první plán jsem si nechal na konec. Evropa by totiž mohla přispět zajímavou, polozapomenutou teorií, pocházející od velkého G. K. Chestertona. Touto teorií je distributivismus, jakási třetí cesta, jejíž přednosti pro současnou situaci se pokusím zde načrtnout a budu rád, vznikne-li na toto téma nějaká kloudná diskuse.

Všichni rozumní lidé uznávají, že vozit do postižených zemí peníze nebo produkty je – až na výjimečné jednorázové případy – kontraproduktivní. Nikoliv rýži, ale krumpáč, říká se. A Chesterton – pamětliv velmi sociálně citlivých encyklik katolických papežů, o nichž mnozí preláti zachovávají důsledné mlčení – chtěl pomoci odstranit velké sociální nerovnosti.

Bude férové uvést zde Chestertonovu motivaci, aby čtenář nebyl uveden ve zmatek. V knize „Co je špatného na světě“ Chesterton totiž napsal: „Máme-li zachrániti majetek, musíme jej rozdělit téměř tak přísně a radikálně jako francouzská revoluce. Můžeme se uchránit socialismu jenom změnou tak ohromnou jako socialismus.“

Proto se distributivismus zabývá rozdělováním, ale nikoliv všech majetků či produkce, ale pouze a jenom výrobních prostředků. Zamezuje tak koncentraci majetku, monopolizaci výroby. Utváří velké množství malých producentů, většinou organizovaných na základě rodinných vazeb. V době globalizace a rozpadajících se rodin to zní snad až příliš nadějně, nereálně. V každém případě bych však rád slyšel pro a proti, co se týče aplikace idejí distributivismu ve zdrojových zemích migrace.



Foto: Hans Štembera 

Rozvoral (SPD): Jaromíre Štětino, stále podporujete batalion Azov?

$
0
0
17. 8. 2015 PL

Na světlo světa prosákly fotografie z dětského tábora, na kterých si i malé ukrajinské děti hrají na vojáky v prostředí vyzdobeném vlčími runami, které byly symbolem nacistických záškodníků z druhé světové války.

Šokující záběry z dětského tábora pořádaném batalionem Azov, které přinesl Daily Mail (http://www.dailymail.co.uk/news/article-3195711/Now-CHILDREN-taking-arms-Shocking-pictures-inside-Ukraine-s-neo-Nazi-military-camp-recruits-young-six-learn-fire-weapons-s-ceasefire.html), se zcela určitě panu Štětinovi líbí a ukájí se z nich stejně jako ze znaku batalionu, který je ozdoben nacistickým symbolem. Na záběrech z tábora je vidět, jak zde malé děti pobíhají se samopaly a nacvičují bojové polohy. Učí se zbraně rozebírat a čistit, učí se mířit, přebíjet, střílet a to znamená i zabíjet.

Velice mi to připomíná výcvik malých dětí, které provádí Islámský stát. Kam to ta naše společnost spěje, když jeden ze zvolených zástupců České republiky v Evropském parlamentu mimochodem za nula devítku veřejně podporuje takováto zvěrstva? Máme zapotřebí, aby naší zem reprezentoval v zahraničí takovýto člověk?

Milý pane Štětino stydím se a je mi hanba za to, že nás takový člověk, jako vy zastupuje v Evropském parlamentu. Jsem přesvědčen o tom, že pokud byste byl tak drzí a s hroší kůží zkusil kandidovat do jakéhokoli zastupitelského orgánu někdy v budoucnu, se zlou se potážete a voliči vám to jistě spočítají i s úroky. Člověk, který veřejně podporuje jakoukoli z válčících stran je neskutečný cynik a k takovým není možné mít úctu.

Foto: RadekRozvoral.cz
Popisek: Radek Rozvoral 

Upozornění dTestu: Obálky-doma.cz nabízí práci, kterou si zaplatíte

$
0
0
17. 8. 2015  dTest

Na první pohled nenáročná a dobře placená práce z domova? Hledejte háček. Podnikatel provozující webové stránky www.obalky-doma.cz žádá po zájemcích téměř 1000 Kč, aby vůbec mohli začít pracovat. Až z písemného návrhu smlouvy lze vyčíst, že se nejedná o zaměstnání, ale o jinou formu spolupráce. 


Zájemce očekává plnění obálek a snadný přivýdělek. Ve skutečnosti však propagační letáky nestačí jen vložit do obálky, ale musí sám získat adresy, kam se obálky zašlou. Předpokládá se aktivní propagace určitých služeb zájemcem na inzertních portálech a v novinách, přičemž náklady hradí on sám. Bude-li se mu dařit, získá od třetích osob obálky opatřené adresou a známkou. Do nich vloží letáky a nezalepené je odešle podnikateli, který je bude rozesílat. Za to čeká zájemce odměna 6,50 Kč nebo až 12,50 Kč za obálku.
Spotřebitelský problém? Volejte poradnu dTestu na telefonním čísle 299 149 009. Naši poradci jsou připraveni vám pomoci každý všední den od 9 do 17 hodin.

Zdá se vám to zbytečně komplikované? Podle podnikatele Tomáše Velcla se nejedná o nabídku zaměstnání, ale o spolupráci formou samostatně výdělečné činnosti prováděné doma. Jestli jste podnikatel, nebo ne, jej však nezajímá. Ve smlouvě ani není místo pro vyplnění vašeho IČ. Příležitost uzavřít smlouvu o spolupráci dostanete až po registraci a zaplacení 980 Kč za startovní balíček, který ovšem neobsahuje nic víc než smluvní dokumenty. Existenci tohoto poplatku podnikatel zdůvodňuje tím, že si nemůže dovolit zasílat zdarma tyto nákladné podklady a materiály každému, kdo si o ně požádá.

Povinná placená registrace vás však nezavazuje k uzavření smlouvy o spolupráci. Je to, jako byste museli zaplatit poplatek za možnost stát ve frontě na určité zboží či službu. Pokud se nakonec rozhodnete nabídku nevyužít, budete rádi, když vám vrátí část poplatku zpět. Taková registrace je v rozporu s dobrými mravy a zájemci, kteří smlouvu neuzavřou, by měli namítat její neplatnost a vyžadovat zpět celou částku.

Hledáte-li přivýdělek na internetu, buďte obezřetní. Seriózní nabídku poznáte tak, že vás budoucí zaměstnavatel bude mít zájem poznat a dozvědět se o vás více. Rozhodně od vás nebude vyžadovat žádnou platbu před uzavřením smlouvy ani poté. Požadavek platby předem je nejspolehlivějším ukazatelem podvodného inzerátu. Dalšími varovnými signály jsou sliby vysokých výdělků za málo práce, nebo to, že inzerent o sobě neuvádí důležité informace, jako je název společnosti či jméno fyzické osoby, identifikační číslo (IČ) a další kontaktní údaje.


© ZIQUIU - Fotolia.com 

Připravují vás na válku u nás. To nemůže skončit dobře. Byl by zázrak, kdyby to někdo nezmáčkl, obává se Zdeněk Zbořil kvůli Ukrajině

$
0
0
- rozhovor -
17. 8. 2015 ParlementníListy

Hodně udiven je politolog Zdeněk Zbořil tím, že premiér Bohuslav Sobotka svolal Bezpečnostní radu státu kvůli poště, jako by šlo o státní převrat. Při hodnocení první poloviny mandátu Miloše Zemana na Hradě míní, že prezident prohloubil nepřátelství s těmi, co ho nevolili. V souvislosti s děním na Ukrajině si všímá psychologických operací, které mají připravit občany na válku, jejímž hlavním bojištěm má být střední a východní Evropa.

Překvapivé pokračování bude mít kauza, v níž zazněl požadavek na třímilionový úplatek pro ČSSD a jejího ministra vnitra Milana Chovance. Právě na jeho žádost totiž premiér Bohuslav Sobotka svolal schůzku předsednictva Bezpečnostní rady státu. Případ se objevil poté, co Nadační fond proti korupci podal trestní oznámení s tím, že podnikatele Lukáše Čadka oslovil člen ČSSD Kamil Choc a nabídl mu, že vyřeší Čadkův spor s Českou poštou za třímilionový úplatek pro sociální demokracii i samotného Chovance. Podnikatel poštu zažaloval o 24 milionů korun za to, že od ní získal zakázku, nakoupil zboží, ale pošta od smlouvy odstoupila. Šéf vnitra Chovanec odmítl, že by s tím měl něco společného, a také podal trestní oznámení.

V neděli Ministerstvo vnitra ve společném prohlášení s Českou poštou znovu nařčení odmítlo a Milan Chovanec případ považuje za „pokus o mediálně-politický atentát s ekonomickým cílem.“ Podle politologa Zdeňka Zbořila může kauza představovat ohrožení dalšího fungování vlády. „Ještě před několika dny říkal pan Chovanec, na koho podá trestní oznámení, a přitom se tvářil velmi rozhodně, až mě to překvapilo. Jako kdyby to bylo všechno jasné a že nemá na svou obranu nic jiného než se dovolávat podání trestního oznámení na nějakého neznámého pachatele, protože se neví, kdo to na něj mohl vymyslet. Nebo jestli tím jen vyhrožoval těm, co to zveřejnili,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil.

Svolat kvůli poště Bezpečnostní radu státu je silné kafe

Postoj Milana Chovance od prvního dne, kdy byl případ zveřejněn a kdy na něj začaly chodit první opatrné ohlasy, mu připadal až přespříliš rozhodný. „Tak jsem čekal, co se z toho vyvine, a musím říci, že mě překvapilo, jak to tak brzy dostává vyšší obrátky. Protože svolávat Bezpečnostní radu státu, jak v neděli učinil premiér Sobotka, tak to mi v případě, pokud by se mělo jednat o poštu, a ne třeba o obsazení státních hranic, připadá poněkud nepřiměřené. Takže pokud je to tak, že by se Bezpečnostní rada státu měla zabývat tím, že je někdo podezřelý z možného trestného činu, tak to se mi zdá silné kafe. To je, jako kdyby se jednalo o státní převrat,“ poznamenává politický analytik.

Pro koaliční vládu může být nepříjemná i kauza, v níž jsou obviněni manažeři společnosti Agrotec pro manipulaci s veřejnými zakázkami České pošty. Šéf poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek byl předsedou představenstva společnosti Agrotec v době, kdy měla páchat trestnou činnost. A stoprocentním vlastníkem firmy je ministr financí Andrej Babiš. „I tady mě překvapilo, že v prvním vyjádření byl pan Faltýnek nezvratně přesvědčen o tom, že jde o bouři ve sklenici vody a jednoznačně se od toho distancoval. Přitom vždy, kdy se objeví takový případ, tak bývá ta první informace neúplná a teprve časem nabývá na objemu. A jít na komára s kanónem jako v případě pana Chovance a trochu i v souvislosti s panem Faltýnkem je jistě trochu podezřelé,“ myslí si Zdeněk Zbořil.


Zaorálek a spol. jako by kvůli vládnutí na Moravskoslezský kraj zapomněli
Velice aktivní při první zmíněné kauze je deník MF Dnes, patřící do mediálního impéria šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, až to vypadá jako pokus o odpoutání pozornosti od kauzy Agrotec. „Všiml jsem si toho a zaujalo mě to právě tím, že je okurková sezona, všude horko na všech stranách, všechno bez pohybu a najednou to vypadá na konflikt mezi lidmi, kteří podporují koaliční vládu, ale jsou i významnými postavami svých politických stran. Ale označovat tu kauzu za ohrožení bezpečnosti státu je, jako kdyby se střílelo na policii nebo na nějakou důležitou instituci z rezortu spravedlnosti nebo na něco významnějšího, než je to, na co indicie, které známe, ukazují. A navíc ještě v létě, kdy se nic neděje a najednou taková rána jak z Tlusté Berty,“ přirovnává politolog efekt k pověstnému kanónu z Kruppových závodů.

Podobně jako kauzy kolem České pošty se bitevním polem mezi ČSSD a hnutím ANO může stát Moravskoslezský kraj kvůli prodeji bytů na Ostravsku miliardářem Zdeňkem Bakalou. „Odhadnout, kolik na tom ČSSD ztratí a naopak hnutí ANO, případně KSČM, získá, by bylo příliš velkým věštěním z křišťálové koule. Ale ukáže se, zda se postavy z ČSSD, počínaje panem Zaorálkem, až příliš nevěnovaly vysoké státní politice a nezapomněly na svůj rajón. Protože nikdo z nich nevyužil té příležitosti okolo rozprodání bytů k tomu, aby alespoň upozornil na to, že o tom ČSSD už dávno mluvila. Chovají se, jako kdyby se jich ten Moravskoslezský kraj téměř netýkal, alespoň poslední týden to tak vypadalo. Ale možná že to bylo ovlivněno tím, že se všichni byli koupat a teprve teď přijde ta pravá bouře,“ míní politický analytik.

Soud Peroutkovy vnučky a prezidenta může rozhodnout jen o velikosti ostudy

Uprostřed týdne se nepodařilo na schůzce právníků vnučky Ferdinanda Peroutky a prezidentské kanceláře dohodnout smír ve věci výroků Miloše Zemana na adresu jednoho z největších českých novinářů. O věci tak nejspíš rozhodne soud, u něhož se Peroutkova vnučka Terezie Kaslová domáhá omluvy hlavy státu. „Pokud to skončí soudem, tak to bude skutečně na pováženou,“ říká pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil.

Pozastavuje se také nad tím, že se pořád zapomíná, že případ Ferdinanda Peroutky velmi dobře popsal historik Jan Rataj, jenž se zabývá právě roky 1938 a 39 a zejména předprotektorátní a protektorátní publicistikou. „Toho si pan Ovčáček, popřípadě prezident Zeman, zřejmě ve své bohorovnosti nevšimli a stále hledají článek, který zřejmě neexistuje, nebo si jeho název pan prezident popletl. Ale i když to dojde až k soudu, tak ten o žádné vině prezidenta republiky nemůže rozhodnout. Může rozhodnout pouze o velikosti jeho ostudy, protože prezident je trestně-právně nepostižitelný. Připadá mi to jako drobnost, která začala hýbat celostátní politikou, nebo se jeví jako útok na nejvyšší instituci státu,“ konstatuje politolog.

Prezident v prvním poločase prohloubil nepřátelství s těmi, co ho nevolili

Miloš Zeman se už přiblížil poločasu svého prezidentského úřadování, a tak je namístě zamyslet se nad tím, zda dva a půl roku na Pražském hradě lze hodnotit jako úspěšné působení. „Tím bych si nebyl tak jistý. U svých voličů si buď udržel, nebo i zvýšil popularitu, ale na druhou stranu zase prohloubil nepřátelství s těmi, kteří ho nevolili. A přitom důvody, proč k tomu docházelo, nebyly nijak zvlášť podstatné. Protože prezidentovy útoky proti islámu i jeho vysvětlování imigrační vlny nešly po podstatě. Snažil se v tom hodnocení a zaujímání stanoviska zalíbit větší části svých voličů, ale nikoli těm ostatním. Takže to považuji za jistý neúspěch,“ přiznává Zdeněk Zbořil.

Připomíná i to, že se Miloš Zeman také rozhádal s akademickou obcí, když odmítl podepsat jmenování profesorů navržených akademickou obcí v případě docentů Jiřího Fajta, Ivana Ošťádala a Jana Eichlera. „Ke všemu si to ti lidé – alespoň mně se to zdá, protože dva z nich znám – určitě nezasloužili. Navíc Jan Eichler byl vůči prezidentu Zemanovi i k jeho politické minulosti vždy velmi tolerantní. Takže prezidentův neúspěch u akademické obce, ať už si o něm myslíme cokoli, je přece jenom až na hranici vykopání válečné sekyry. K hodnocení první poloviny jeho mandátu je třeba připočítat také vyšší míru populismu,“ podotýká politický analytik.
Když se člověk dostane k politické funkci, tak ho to zpravidla nějak promění

Vyšší míru populismu v podání Miloše Zemana si vysvětloval tím, že to je první zkouška politika ve funkci prezidenta státu, který byl zvolen v přímé volbě. „Ale některé příčiny toho rozladění a kritik prezidenta republiky jsou podle mého názoru až malicherné. Nemyslím tím na takové běžné novinářské nadávání prezidentovi, to se nic neděje, ale to, že se už podruhé dostal do konfliktu s akademickou obcí a že je v některých těch maličkostech zatvrzelý. To, že odmítá přijmout nějaký jiný názor, viz třeba o Ferdinandu Peroutkovi a dalších, se mi zdá být varováním před pozitivním hodnocením prezidentova vladařského výkonu,“ upozorňuje Zdeněk Zbořil.

Netroufá si ale posoudit, v čem jiná by byla Česká republika, kdyby ve druhém kole přímé volby zvítězil začátkem roku 2013 Karel Schwarzenberg. „Ukazuje se totiž, že člověk, když je zvolen a pak ustanoven do funkce, tak se chová trošku jinak, než jak sliboval. A to neříkám nijak zle, ale zřejmě když se člověk k té politické funkci dostane, tak ho to trochu promění. A možná by se Karel Schwarzenberg také choval jinak, kdyby byl zvolen prezidentem, než se choval v předvolební kampani, nebo než se choval dokonce i jako kancléř a než se chová jako představitel významné strany. Takže ten i onen by se chovali většinou jinak, než by od něj voliči očekávali,“ domnívá se politolog.

Zavřené dveře na Hrad pro velvyslance USA byly zbytečně siláckým výrokem

Velice aktivně si Miloš Zeman počínal na poli zahraniční politiky. Kritizoval sankce proti Rusku, navštívil Moskvu a metropole dalších postsovětských států, cestoval i do Číny. Za svou „východní“ politiku sklízel kritiku, že upřednostňuje byznys před tradičním pojetím lidských práv. „Zanedbávání lidských práv bych mu nevyčítal, z nich se stejně stal jen takový fetiš některých českých politiků. Ale horší je, že pan prezident nevystupuje v naprostém souladu s vládní politikou a že čas od času dochází k nějakému napětí, viz cesta do Moskvy na oslavy konce druhé světové války, což část veřejnosti velmi obtížně dokázala vstřebávat,“ připomíná Zdeněk Zbořil.

Někdy také dost dlouho trvá, než prezident své kroky v zahraniční politice dostane do souladu s vládou a ministerstvem zahraničních věcí. „A velká část jeho zahraničně-politických rozhodnutí bývá vysvětlována docela dobře nikoli jím, ale panem Kmoníčkem. Tím nechci říkat, že pan Kmoníček vystupuje jako hasič problémů, které si Miloš Zeman způsobil. Ale zdá se mi, že by bylo lépe, kdyby se pan prezident někdy nevyjadřoval tak jednoznačně k některým mezinárodně-politickým záležitostem. Tím myslím i veřejné oznámení, že americký velvyslanec v Praze má dveře na Hrad zavřené. To je naprosto zbytečné siláctví a nic by se nezměnilo na vztahu prezidenta k americkému velvyslanci, kdyby to neříkal tak nahlas,“ tvrdí politický analytik.

 Je správné, že v čele státu nemáme podpisového panáka a kladeče věnců

Nevidí ovšem ani nejmenší důvod k tomu, aby se kvůli prezidentským pravomocem měnila Ústava. „Její změnu kvůli tomu, aby se ovlivnilo chování jednoho prezidenta, beru jako velice nebezpečný precedens. To bychom mohli také dojít k tomu, že budeme Ústavu upravovat pokaždé, když bude v přímé volbě zvolen někdo, s kým jakoby ta Ústava nepočítá. Přitom problémem je výklad Ústavy. Protože nikdy se nedá napsat tak, aby pokrývala všechny možnosti prezidenta republiky při pokusu o její subjektivní výklad. Václav Havel, Václav Klaus i Miloš Zeman se pokusili vykládat si Ústavu ve svůj prospěch a do jisté míry považuji za významné a správné, že prezident nechce být podpisovým panákem a kladečem věnců. Ale obával bych se, kdyby se toto mělo řešit změnou několika paragrafů,“ konstatuje Zdeněk Zbořil.

Nad děním kolem uprchlíků se tentokrát zamýšlí z pohledu toho, jaký je rozdíl v integraci těch, kteří přicházeli do Francie už před více než půlstoletím, a těch, co do země, kterou sám často navštěvuje, zamířili až v posledních letech. „Francie je trošku specifický příklad. Ti lidé, kteří přicházeli z kolonií, se často stali obyvateli jakýchsi volně prostupných ghett, například v jižní Francii okolo Marseille a dalších měst. Integrace se nepovedla proto, že vytvořili, a to zřejmě bude i osud těch současných imigrantů, ve velkých městech jakýsi lumpenproletariát. Když se mluví o tom, že se policie bojí v noci vstoupit na předměstí Paříže, tak to není dáno tím, že ti lidé jsou z Afriky nebo že to jsou muslimové, ale je to dáno tím, že ta velká města produkují tu svoji zločinnost metropolí,“ vysvětluje politolog.

Migrace je ekonomický problém, které evropské země zneužívají proti sobě

Připomíná, že žebříček velkých měst ve světě, kde bují zločinnost, vede Los Angeles, kde by se také dalo v této souvislosti mluvit o barevném obyvatelstvu. „Ale není to dáno jeho barvou pleti. Je to dáno tím, že to město je veliké a jinak řízené. Někde daleko vzadu je Soul a další města v Asii, dokonce i v Číně, což se vysvětluje tím, že to je ovlivněno politickým terorem. Ale já si myslím, že důležité je, jakým způsobem ty světové megapole rostou a organizují se. Problém je tam spíše sociální než rasový, ten dokonce ani náhodou. A toto je problém i Francie. Podle mě je migrace, která už dnes vyvolává jakési národnostní a rasové napětí, především problémem ekonomickým a že ho dokonce evropské země začaly zneužívat proti sobě,“ poukazuje pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil.

Znovu se začíná dramatizovat situace na Ukrajině. Šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier varoval, že situace hrozí výbuchem. Vyzval obě znepřátelené strany usednout za jednací stůl, aby předešly dalšímu stupňování násilí. Podle separatistů je situace v Donbasu „krok od obnovení bojů v plném rozsahu“. Podle analýzy ukrajinské Národní bezpečnostní a obranné rady je na Ukrajině téměř devět tisíc příslušníků ruských federálních ozbrojených sil. Mark Galeotti, profesor globálních studií na Newyorské univerzitě, uvedl, že z důkazů vyplývá, že se Rusko připravuje k možné obnovené ofenzívě. Varoval, že kdyby se ruská armáda a proruští separatisté pokusili provést invazi na další, západnější území Ukrajiny, potenciálně by to mohlo znamenat třetí světovou válku.

Už běží psychologické operace, které mají připravit občany na válku

V podobném duchu informovala i některá západní média s tím, že plánovaná vojenská cvičení Ruska a NATO už jsou přípravou na vzájemný konflikt. „Mám pocit, že ti vojáci a vůbec ti muži v zeleném už neposlouchají své politiky. To, že ve Spojených státech o válce proti terorismu de facto rozhoduje šest lidí z Pentagonu a šest lidí ze CIA, a prezident do toho nemá co mluvit, svědčí o tom, že tu existuje skupina s přístupem ke zbraním hromadného ničení, která se domnívá, že rozhoduje o tom, kde se jaký konflikt povede. Nevíme takto detailně, jak to vypadá v Ruské federaci, ale vůbec si nedělám iluze, že to tam není podobné. A že ve chvíli, kdy se ukáže, že Západ vsadil na vojenské konflikty, tak se v Rusku objeví téměř vlna vojensky uvažujících osob, kterým ta válka pomůže dostat se k politické moci,“ usuzuje Zdeněk Zbořil.

Za příznačné přitom považuje, že zejména v USA existují skupiny válkychtivých nejen politiků, ale i jiných osob. „To nemůže skončit dobře. A dokonce je příznačné i chování Poláků, kteří chtějí, aby se jejich země stala základnou Severoatlantického paktu, v němž také sedí ti největší evropští jestřábi. Nebo militarizace občanské kultury, kterou můžeme sledovat v televizích, v nichž se neustále ukazují nějaké války, pokud možno představující Západ jako vítěze. Stejně jako programy, které předvádějí, jak jsou cvičeny ty zabijácké jednotky SEALs ve Spojených státech, nebo jak bylo snadné dobýt pozemní armádou Rusko za druhé světové války. Tak to je také důkazem toho, že už běží psychologické operace, které mají připravit občany na válku,“ myslí si politický analytik.

Válečnická mentalita politiků bobtná a škrtnutí sirkou může přijít kdykoli

Všímá si také toho, jaký význam je přikládán skutečnosti, že při cvičení NATO řídí vojáky český důstojník. „Od husitských spanilých jízd to je, myslím, první vstup českého vojáka na půdu Bavorska. To je také jedna z psychologických příprav na nějaký konflikt. Když je k dispozici tolik zbraní a s takovou ničivou silou a tolik válkychtivých politiků, tak to by byl zázrak, aby jednou někdo ten pomyslný knoflík nezmáčkl. A ještě se mi zdá, že se v americké vojenské strategii objevuje prvek, o kterém se téměř nemluví, přestože tady máme spoustu lidových i oficiálních geopolitiků. A to je ten, že za tohoto stavu věcí a za předpokladu, že budou použity zbraně hromadného ničení v masovém měřítku, tak jedním z hlavních bojišť může být střední a východní Evropa,“ upozorňuje Zdeněk Zbořil.

V tom mají Poláci pravdu, že se může také jednat o jejich budoucnost jako země, která měla vždy nepevné hranice. „A byla i obětí všech možných válek od prusko-rakousko-ruských přes druhou světovou až po obavy, které dnes sdílejí, že mohou být obětí konfliktu na Ukrajině. Ale asi si neuvědomují, že ten konflikt nebude jejich konfliktem, že do něj budou vtaženi. A ta jednoduchá až hloupá snaha polského prezidenta Dudy být účastni jednání jakéhosi dalšího minského kola o Ukrajině svědčí, že se polští politici jen přiznávají k tomu, že byli na začátku rozdmýchání konfliktu na Ukrajině, a že se jim zdá, že o něm už příliš nerozhodují, ale jsou už jen ve vleku událostí. Vypadá to, že válečnická mentalita politiků bobtná a mohutní, takže to škrtnutí sirkou se může odehrát už kdykoli a za jakýchkoli okolností,“ varuje politolog.
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live