Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Radim Valenčík:Odpověděl Dienstbier na mé otázky? Neodpověděl!

$
0
0
 Současná politická reprezentace může maximálně zpomalit dopady narůstajícího zla na nás, ale obrat nepřinese. Nebude si chtít připustit, jaká hra se hraje a bude spíše zlu sloužit.Obrat k lepšímu je reálný jen na základě toho, že bude přibývat lidí, kteří se snaží chápat, o co jde, a také se jim bude víc a víc dařit, chápat, o co jde. K tomu je potřebná ucelená, srozumitelná vize s pozitivním vyústěním.
Jak jsem včera psal, rozhodl jsem se Jiřímu Dienstbierovi na FONTES RERUM (diskusní fórum organizované J. Mládkem) v návaznosti na hlavní téma položit dvě otázky:
1. otázka:
Na základě jakých informací, které jste měl k dispozici již 7.2., jste uvedl pro ČT24:
"Je to otázka celkové atmosféry ve společnosti, kdy se nenávistné projevy stávají zcela běžným, včetně výzev k osobní likvidaci nebo k použití střelných zbraní proti politikům.Fyzický útok na Kliniku tento víkend byl prozatímním vyvrcholením."
Tj. na základě čeho jste již tehdy vyloučil možnost, že v případě útoku na "Kliniku" se jedná o provokaci vedenou s cílem diskreditovat demonstrace 6.2.
2. otázka:
Čím si vysvětlujete, že média neinformují veřejnost o Vašich postojích (jako ministra mj. i pro lidská práva) k hromadnému zatýkaní a perzekuování tureckých profesorů a dalších členů akademické obce, kteří se "provinili" tím, že vyzvali k zastavení masakrů civilního kurdského obyvatelstva.Viz: http://radimvalencik.pise.cz/3174-na-co-se-dnes-zeptam-jirky-dienstbiera.html
Sál na Novotného lávce byl přeplněn, část lidí stála v otevřených dveřích i na chodbě. Účast odhaduji na více než 300 lidí. Otázku jsem uvedl tím, že plně souhlasím s apelem na dodržování ústavnosti, a tím, že největší nebezpečí pro nás nepředstavují uprchlíci, ale my sami. Podotknul jsem, že vůbec největším nebezpečím je možné selhání institucionálního systému či používání dvojího metru v posuzování dění u nás i kolem nás. Pak jsem přečetl výše uvedené otázky.
Vystupoval jsem jako první, takže v první sérii panelové diskuse se dostalo ještě na další tři otázky. Bohužel jedna z nich patřila právě do kategorie těch, které nebyly ani tak otázkou (protože předurčovala odpověď), ale tím, co lze označit za "nenávistný projev". Toho okamžitě využil J. Dienstbier a místo odpovědi na mé otázky poukázal na zmíněný projev jako na důkaz toho, že měl pravdu.
S tím jsem počítal, vstoupil mu do řeči (což jinak nedělám) a požadoval, aby odpověděl na jasně formulovanou (a přečtenou) otázku tak, jak jsem mu ji položil. Současně jsem po sálu i směrem k němu vyslal asi 15 exemplářů namnoženého textu otázek. To ho zarazilo (i v jeho případě platí, že někteří lidé už ani nedokážaou poslouchat, co říkají jiní) a začal improvizovat. V odpovědi či spíše neodpovědi začal místo toho, na co jsem se tázal, obviňovat z nenávistných projevů i Zemana. Tím sál pobouřil a rychle přibývalo těch, kteří chtěli, aby odpověděl na položený dotaz.
Situaci zachránil J. Mládek, který J. Dienstbiera požádal, aby si dotaz přečetl a připravil si na něj odpověď, současně vyzval V. Cílka, aby mezi tím odpověděl na další otázku. Ten využil situace k tomu, aby poukázal na to, že téma "uprchlíci" vyvolává značné emoce. K odpovědi na mnou položené otázky už nedošlo. I to se dalo očekávat. Podobně jako to, že někteří další tazatelé na tuto skutečnost upozornili.
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/3180-odpovedel-dienstbier-na-me-otazky-neodpovedel.html
Měl jsem možnost bezprostředně po akci i delší dobu po ní hovořit s větším počtem účastníku. Dva z nich mě dokonce ještě o půl jedenácté v pozdní večer vytáhli z postele, abych s nimi v blízké vinárně sitaci probral. Stručné závěry z diskusí:

1. Lidé, kteří přemýšlejí o tom, co se v současné době děje, velmi dobře chápou, o co jde.

2. Současná politická reprezentace může maximálně zpomalit dopady narůstajícího zla na nás, ale obrat nepřinese. Nebude si chtít připustit, jaká hra se hraje a bude spíše zlu sloužit.

3. Roli současné i nejbližších budoucích reprezentací musíme z toho hlediska posuzovat pragmaticky. Nědělat si o nich iluze, ale ani v nich nevidět původ všeho zla. Současné i nejbližší další politické reprezentace jsou v podstatě bezmocné a část z nich si vůbec nechce připustit to, že se staly figurkami ve sviňské hře.

4.Obrat k lepšímu je reálný jen na základě toho, že bude přibývat lidí, kteří se snaží chápat, o co jde, a také se jim bude víc a víc dařit, chápat, o co jde.

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/3180-odpovedel-dienstbier-na-me-otazky-neodpovedel.html

5. K tomu je potřebná ucelená, srozumitelná vize s pozitivním vyústěním.

K tomu si dovoluji ještě připomenout kouzelnou (typicky "policejní") oficiální zprávu o tom, kdy bude to, co se odehrálo 6.2. prošetřeno. Cituji z Novinek:
"Postup policie při demonstracích nyní prochází interní kontrolou, jejíž výsledky by měly být známy nejpozději po příštím týdnu."

Viz: http://www.novinky.cz/krimi/394673-sef-unie-bezpecnostnich-sboru-kvuli-objasnovani-sobotnich-akci-rezignoval.html

Takže kdy budou známy? No v logice toho, co je napsáno, mohou být známy DŘÍVE než po příštím týdnu, ale také KDYKOLI POZDĚJI po příštím týdnu. Tedy vlastně KDYKOLI. Vypadá to jako legrace. Ale není to legrace. To si ti, kteří jsou do toho namočeni, dělají legraci z nás. Ale my si to nenecháme líbit. Budeme trvale sledovat a připomínat vyšetřování kauzy "Klinika".

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/3180-odpovedel-dienstbier-na-me-otazky-neodpovedel.html


Modlitba pražské kavárny

$
0
0

Lubomír Man
20. 2. 2016


Vládo USA, jež jsi ve Washingtonu,
posvěť se jméno tvé a přijď království tvé i vůle tvá na Zemí i na moři,
všude, kam slunce dohlédne, a hlavně tam, odkud denně vyjde,
v to úpěnlivě věříme,
a za víru svou, jakož i za služby, jež jsme ve jménu tvém a též pro tebe vykonali,
i za lži a hříchy, jichž jsme se při tvé obraně dopustili,
chléb vezdejší i další požitky dej nám dnes
a odpusť nám, lhali-li jsme kdy tak,
že se nám lidé smáli a básničky uštěpačné na nás kroutili,
a neuveď nás v pokušení kvůli tomu pravdu přece jen zbaběle pokoušetii
a hlavně, zbav nás od dobrého
Amen

Migrace: je to o penězích hlupáku!

$
0
0
Stanislav Vozka
17.2.2016             Prozítřek
Současný svět, který jsme naší filozofií, politikou a ekonomikou tak úspěšně destabilizovali, se stává jevištěm pro nové, tentokrát globální stěhování národů. Představa, že se nám podaří Evropu uzavřít a ponechat migranty v péči zbytku světa je zcestná. Jednak proto, že námořní hranice Evropy nelze uzavřít (zde) a uzavření pozemních hranic jen posune problém na území všech států obklopujících EU (Makedonie, Srbsko, Ukrajina, Bělorusko, Rusko, Turecko), které nám budou jistě patřičně vděčné.


Existuje jediná rozumná možnost, jak mimořádně zoufalou situaci zvládnout. Pomocí mimořádných prostředků, které omezí (ale neohrozí) lidská práva migrantů. Na území států, kam nelegálové proniknou je nutno postavit uzavřené tábory, do kterých budou tito nuceně přesunuti a kde stráví v lidských podmínkách dva měsíce, během kterých bude zjištěn jejich skutečný původ a důvod cesty, nakrmeny jejich žaludky a vyléčeny jejich nemoce. Zároveň v táborech budou jejich dospělí obyvatelé povinně denně navštěvovat kursy o aspektech života v Evropě, budou se učit jazyku země, ve které by se chtěli usadit a případně dalším dovednostem. Jejich přístup k „vyučování“ bude mezi kritérii, jejichž suma rozhodne buď o přesunu migranta do cílové země (kde požádá o azyl), nebo o jeho návratu do země původu. Ostatní kritéria: souhlas cílové země s přijetím, původ z válečné zóny, předpoklad zapojení se do evropské ekonomiky a kultury, zcelení rodiny.

V současnosti nejsou evropské země (Řecko, Itálie) schopné zorganizovat ani pár hotspotů. Pochopitelně se tedy nabízí to, co my kapitalisté děláme dnes a denně: pověřit celou agendou soukromé firmy. Nabídnout jim dobrý výdělek (který bude bezpochyby trvalý) a pouze kontrolovat jejich práci, abychom zaručili že migrantům nebude ubližováno víc, než je nezbytně nutné k udržení kázně v táborech. Ti, kteří z táborů uniknou, musí být vraceni zpět, na což při dnešních technologiích a odlišnosti běženců od normální populace není třeba ostnatých drátů.

Celý proces přijímání migrantů do táborů a jejich dělení na azylanty a navracející se, musí být v zodpovědnosti Evropské unie. Území táborů by proto měla získat stejný statut jaký mají letiště, to znamená, že „do Evropy“ tito lidé vkročí až když budou tábor opouštět. Rozhodnutí o přijetí k azylovému řízení naopak musí zůstat v plném rozsahu na cílovém státu. Těm, kteří budou nuceni svůj vysněný cíl opustit, musí být kompenzovány náklady na cestu do Evropy a přidělen kapitál, který by jim dal šanci na uplatnění po návratu. Mateřskému státu migranta musí být vyplacena slušná suma jako úplatek aby nedělal potíže a přijal své, z Evropy vyloučené, občany zpět.

Každý běženec, který projde dvouměsíční zkušební lhůtou a bude přijat k azylovému řízení v cílovém státu, dostane provizorní identifikační doklad a musí souhlasit s tím, že po dobu třech let nebude z tohoto státu cestovat do jiných států Evropy bez svolení příslušné autority a bude se pravidelně jednou měsíčně hlásit na úřadu. Cestování migrantů bude na hranicích evropských států kontrolováno namátkově a neohrozí existencí Schengenského prostoru a volný pohyb evropských rezidentů. Kdo bude kdekoli v Evropě mimo zemi azylu zadržen bude opět internován a podstoupí další kůru v přijímacím táboře.

Vycházíme-li z toho, že do Evropy přijde ročně milión běženců (800 000 dospělých), můžeme poměrně přesně spočítat náklady na systém pružného zadržování. Nejdříve připusťme, že polovina běženců bude vracena přímo z táborů. Každý navracející se migrant nechť obdrží 5000 € a vládě jeho země je vyplaceno dalších 5000 €. To nás ročně přijde na 4 miliardy EUR.

Pro ubytování migrantů bude třeba postavit montované domky v táborech. Naštěstí přijímající země leží v mírném pásu a náklady nebudou vysoké. Jeden domek pro pět lidí vyjde na 50 000 €. Celkové náklady na stavbu 50 000 domků budou tak činit 25 miliard plus dalších patnáct na komunikace a inženýrské sítě. Náklady ale budou rozloženy podle životnosti domků minimálně do dvaceti let. Ročně to máme 2 miliardy €.

V táborech bude nutno živit a jinak opečovávat spoustu lidí. Předpokládáme-li náklady 15 € na osobu a den, znamená to ročně (milion osob, každá 60 dnů) necelou miliardu EUR. Předpokládejme, že na každých 20 dospělých běženců bude třeba 1 obslužná osoba (učitelé, lékaři, pořádková služba, kuchaři) s příjmem (včetně všech daní a pojistek) 4000 € měsíčně. Obslužný personál tedy přijde na 2 miliardy.

Na posledním, ale velmi důležitém místě je odměna „hostitelským státům“, jejichž orgány migranty vyloví z moře a zajistí jejich nástup do vzdělávacích táborů a omezí na minimum předčasné odchody. Řekněme 3000 € na osobu, to jsou na milion migrantů poslední dvě miliardy EUR. Sečteno, podtrženo: 12 miliard Euro ročně a dobrý byznys pro zařízení stavící a zařízení provozující firmy. Firmy odvádějící daně.

Zbývá maličkost: kde vzít 11 miliard? Podíváme-li se na rozpočet Evropské unie, zjistíme, že pro pro hospodářskou, sociální a územní soudržnost, neboli takzvané strukturální fondy – po česku dotace – je zde alokováno více než padesát miliard EUR na rok. Sníží-li tedy dotace na „nové země Evropy“ o 24 %, bude vystaráno. Ve skutečnosti bychom měli uprchlíkům ještě poděkovat, protože jedovaté evropské peníze naší ekonomice jen škodí.

Takže ano. Můžeme začít s realizací mého osobního plánu C. Jaro klepe na dveře.

Německo, EU: co se v mládí naučíš

$
0
0
- veverka -
20. 2. 2016  Kosa zostračili vlkovobloguje.wordpress.com

Integrace naruby. Přesně tak mnozí němečtí občané označují způsob, jímž úřady, školy a další instituce v zemi organizují soužití migrantů s etnickými Němci; s nádechem trpkosti a ironie hovoří o tom, že oni jsou začleňováni do arabského/muslimského obyvatelstva. Důvodů k tomu mají bohužel víc než dost.


Minule (10/2/16) jsem upozornila na arabské webové stránky Bundestagu a vlk současně zmínil návrh zavést v SRN arabštinu jako povinný školní předmět. Škola je vůbec oblíbeným hřištěm inženýrů lidských duší – dobře vědí, že stromky nutno ohýbat mladé a že v čem dítě vyroste, to pak považuje za normální. Kosa informovala (6/1/2016) i o tom, že na 46 základních školách v Hesensku se vyučuje islám; sedmiletí žáci druhých tříd se mj. dozvědí, že prorok Mohamed pomáhal druhým, prokazoval úctu mladým i starým a ke všem se choval přátelsky.
(zdroj)

Učitelka islámu ve čtvrté třídě základní školy v Orsbecku si pochvaluje, jaký dojem na děti udělalo předčítání z koránu v arabštině. Žáky prý zajímalo i pět sloupů islámu a muslimské zvyky a rituály. Společně s paní učitelkou došly děti k závěru, že v islámu a křesťanské víře existuje řada obdobných prvků. Závěr školního roku byl korunován návštěvou mešity, kde místní duchovní třídu provedl a děti blíže seznámil se životem a modlitbami muslimů. Paní učitelka ke své zprávě na stránkách školy připojila i několik fotografií.
(zdroj

S informací o tom, že naopak muslimští žáci se v rámci výuky dozvědí něco o křesťanství a případně navštíví i blízký kostel, jsem se zatím nesetkala.

Ani magazín „Der Spiegel“ na děti nezapomíná: „Dein Spiegel“, jeho varianta pro dětské čtenáře, přinesl v čísle 1/2016 (tj. těsně po událostech v Kolíně) obsáhlou a názornou informaci o oblékání muslimských žen. V textu se mj. uvádí: „Muslimské ženy se musejí oblékat slušně. Své šperky nevystavují na odiv a nenosí oděv, prozrazující tvar těla. Tím svému okolí jasně sdělují: ruce pryč, neflirtovat, neobtěžovat!“
(zdroj) 

Nový trend zachytil i měsíčník „Eltern“ (= rodiče), založený r. 1966. V únoru 2016 oslavil časopis padesáté výročí a při té příležitosti vyšlo namísto jednoho titulu hned pět různých. Na obálce jednoho z nich je fotografie muslimské ženy v šátku, držící na ruce malou dcerku.
(zdroj

Muslimské holčičky jistě potěší Hijarbie, tedy Barbie v hidžábu. Zatím sice existuje jen na internetu, ale kdo ví – její autorka se možná dohodne s výrobcem oblíbené panenky na obohacení dosavadního sortimentu.
(zdroj

Evangelická mateřská škola v Düren (Sev. Porýní – Vestfálsko) začala na nástěnce vyvěšovat jídelníček nejen v němčině, nýbrž i turecky (přičemž tureckou verzi doprovázejí obrázky jednotlivých jídel).
(zdroj

Ať už jsou jídelní lístky německých mateřských škol napsány v jakémkoli jazyce, jedno mají společné: mizí z nich vepřové maso. Nejnověji ve Frankfurtu a blízkém okolí – podle mluvčího cateringové firmy, zásobující školky „jsme na přání rodičů vypustili ze stravovacího plánu vepřové maso“. V některých frankfurtských čtvrtích činí podíl muslimských dětí padesát procent a více a s pokračující imigrací stále roste.
(zdroj)

„Jiný kraj, jiný mrav“ stále platí. Vedení města Randers (60.000 obyvatel, 6. největší město Dánska) rozhodlo, že mateřské školy na jeho území jsou nadále povinny vepřové maso dětem nabízet; podnět k tomu dala Dánská lidová strana. Radnice své rozhodnutí odůvodnila takto: bylo by problematické, kdyby se vepřové přestalo nabízet z důvodu nesprávně pochopených ohledů na příkazy islámu. Je nepřijatelné, aby mateřské školy odmítaly součást dánské stravovací kultury. Novým nařízením se navíc do budoucna vyloučí případné požadavky muslimských rodičů na výjimky pro jejich děti; vepřové maso se prostě stává samozřejmou a povinnou součástí stravovací nabídky mateřských škol. Proč se Dánská lidová strana vůbec ve věci začala angažovat? Loni jedna školka kvůli vysokému počtu muslimských dětí ze svého jídelníčku vepřové maso. dobrovolně vyškrtla.
(zdroj)

Jinde v EU chápou integraci imigrantů jinak. V jedné rakouské škole se desetiletá žákyně třetí třídy posmívala své syrské spolužačce kvůli špatné němčině. Třídní učitelka jí pak nařídila, aby se cizince písemně omluvila, a to arabsky.
(zdroj)

V jiné rakouské škole (Wels, asi 58.000 obyvatel, leží blízko Lince) změnila paní učitelka text tradiční náboženské písně z původního „Boží láska je tak úžasná“ na „Alláhova láska je tak úžasná“. Obě verze – původní i upravenou – vytiskla a svým žákům čtvrté třídy (kde většinu tvoří muslimské děti) rozdělila. Omylem se však text s Alláhem dostal do učebních materiálů křesťanské žačky a její otec si stěžoval.
(zdroj)

Švýcarsko je přece jen sebevědomější a odolnější: město Egerkingen (3.000 obyvatel, kanton Solothurn) zavedlo jednoduché opatření: kdo v areálu základní školy nebude mluvit německy (včetně přestávek), bude potrestán. Poprvé ústní výtkou, podruhé písemnou. Proviní-li se potřetí, bude se muset zúčastnit kursu němčiny, za který rodiče zaplatí 550 CHF. Odůvodnění: švýcarské děti se ve škole cítí vyloučeny, jestliže jejich spolužáci hovoří jinak než německy.
(zdroj)

Účelem tohoto textu však v žádném případě není sestavit seznam více či méně absurdních událostí či rozhodnutí, nýbrž dokumentovat a ilustrovat tendenci zmíněnou na začátku: že totiž (nejen) v Německu probíhá proces rychlého a všeobecného přizpůsobování země a jejích původních obyvatel nově příchozím, jejichž kultura, tradice, způsob myšlení i žebříček hodnot jsou diametrálně odlišné. Přehánějí Němci, když hovoří o islamizaci společnosti? Zda je příčinou „integrace naruby“ hloupost, naivita, promyšlený plán, ideologie nebo kombinace toho všeho, nechť posoudí každý sám.

 Hana a Josef Lamkovi: PozdraF v výstavy Botticelliho v Berlíně 2016

Podívejme se blíže na to, komu Němci a s nimi bohužel celý kontinent za tyto změny (také) vděčí. Ač rozhodují o osudech milionů lidí, mnozí současní čelní politici nemají žádnou odbornou kvalifikaci – ani pro práci ve vysoké politické funkci, ani pro výkon jakéhokoli běžného povolání.

Volker Beck, *1960, Zelení, od r. 1994 poslanec Bundestagu (parlamentu SRN), zastává několik důležitých funkcí jak ve straně, tak v parlamentu. Nejvyšší dosažené vzdělání: maturita. Žádná odborná kvalifikace. (zdroj)

Joseph (Joschka) Fischer, *1948, Zelení, v letech 1998 – 2005 německý ministr zahraničí a zástupce spolkového kancléře, 1.ledna – 30.června 1999 předseda Rady EU. Po r. 2005 opustil aktivní politiku a stal se politickým komentátorem, hospodářským poradcem, lobbistou. V mládí znám jako militantní levicový radikál. Vzdělání: střední školu (gymnázium) nedostudoval, opustil ji r. 1965 před dokončením 10. třídy. Poté se začal učit fotografem, učení záhy (1966) zanechal. Podle některých pramenů je jeho jedinou odbornou kvalifikací úspěšně složená zkouška řidiče taxi. (zdroj

Claudia Roth, *1955, Zelení, v letech 2001 – 2002 a 2004 – 2013 jedním ze dvou předsedů své strany, od října 2013 místopředsedkyní Bundestagu. Vzdělání: maturita na gymnáziu. Studium divadelní vědy, dějin a germanistiky na universitě v Mnichově opustila po dvou semestrech. (zdroj)

Martin Schulz, *1955, SPD, od r. 1994 poslanec Evropského parlamentu, od r. 2012 s krátkou přestávkou jeho předseda. Vzdělání: soukromé katolické gymnázium opustil r. 1974, maturitu ale nesložil. Rok pak strávil jako nezaměstnaný, v letech 1975 – 1977 se učil knihkupcem. Dalších pět let pracoval v různých nakladatelstvích a knihkupectvích, až v r. 1982 založil svůj vlastní podnik, který spoluvlastnil do r. 1994. Původně se chtěl stát profesionálním fotbalistou, v tom mu ale zabránil úraz. Propadl pak alkoholu, závislost na něm překonal až r. 1980. (zdroj)

Werner Faymann, *1960, SPÖ (soc. dem. strana Rakouska), od r. 2008 předsedou své strany a rakouským kancléřem. Vzdělání: maturita na reálném gymnáziu, studia práv zanechal po čtyřech semestrech. Tolik uvádějí oficiální prameny. Ve Faymannově životopisu existuje však sedm záhadných let, 1978 – 1985, k nimž se ani sám W.F. nechce vyjadřovat. Pro toto období chybí jakákoli informace o studiu či zaměstnání nebo jiné výdělečné činnosti, zato kolují fámy o jeho politickém nasazení v Nikaragui nebo v NDR. Někteří komentátoři zpochybňují jak kancléřovu maturitu, tak ony údajné čtyři semestry práv. Hovoří se o tom, že r. 1985 „ho do funkce na vídeňské radnici vytáhli přímo od volantu taxíku“.  (zdroj) 

Politiky občas pronásleduje vyložená smůla – když už konečně vystudují a po kariérním žebříčku vystoupí pořádně vysoko, najednou nějaký šťoura zjistí, že kdysi dávno opsali diplomovou práci a malér je tu. Možná to potká i současnou ministryni obrany SRN paní Ursulu von der Leyen, která na ortel čeká už několik měsíců.
(zdroj)

Zbyněk Fiala: Brexit na krku

$
0
0
Zbyněk Fiala
20.2.2016  Vaše věc

Komentáře k summitu EU, který má na programu také Brexit, nejčastěji vypočítávají, proč si Británie odchodem z EU nepomůže. Největší nervy jsou v londýnské City.
zdeTak jako se říkávalo, že Leonid Brežněv chodí spát pozdě, protože si přepichuje vyznamenání ze saka na pyžamo, čekám vznik legendy, že David Cameron před spaním zaleze do skříně a tam se dlouze fackuje za ten nápad s referendem. Sice mu pomohl vyhrát volby, ale nyní se chystá spustit katastrofu, jejíhož konce nelze dohlédnout. Poměr sil ve prospěch britského odchodu z EU či naopak setrvání je vyrovnán, dokonce prý přesně 50:50. Nepomáhá ani hra, že evropští vůdcové budou předstírat pobouření nad nepřijatelnými britskými požadavky na rozklížení EU, aby to eurofobní křídlo Konzervativní strany zaujalo. To by pak mohlo podpořit setrvání Spojeného království v EU s vyhlídkou, že tam bude dále škodit.

Co by se však stalo, kdyby Brexit opravdu spustil? Británie by ztratila funkci převodní páky USA v EU. Nejen to. Ztratila by cenu. Zajímavé je prohlášení ministra zahraničního obchodu USA Michaela Fromana, že po vystoupení z EU by Británie nemohla využívat obchodních zvýhodnění, která byla vyjednána mezi USA a EU – a Spojené státy by nespěchaly ani s uzavřením nějaké separátní dohody. Opačná tvrzení zastánců Brexitu, že lépe se bude žít bez pout EU a se zachováním dosavadních výhod, tak ztrácejí na atraktivitě.

„Jsem si absolutně jist, že Británie má větší slovo v jednání o obchodní smlouvě jako člen EU, jako součást většího společenství,“ řekl Frohman agentuře Reuters. (zde)

Jedním z klíčových problémů probíhajících jednání v Bruselu je postavení londýnské City v situaci, kdy Evropská centrální banka projevila zájem, aby obchody v eurech mohly být vypořádány jen přes clearing eurozóny. Napoprvé to neprošlo, ale napoprvé není naposledy. Jsou tu také další prvky evropské regulace, které City odmítá. To však může dopadnout špatně, evropským finančním centrem se může stát Frankfurt. Před touto vyhlídkou se City nezachrání tím, že Británie vystoupí z EU. Bez eura je prostě mimo hru. Těžko říci, zda City může dlouhodobě pomoci něco jiného, než nakonec Británie vymění libru za euro. Britský tisk se snaží zalehnout střílnu reportážemi z Frankfurtu, které mají dokázat, že do tak nudného města přece žádní opravdoví finančníci nepůjdou. (zde)

Z jiného pohledu je zřejmé, že vlídnější vztah k EU by dal Británii větší šanci zůstat Británií. Skotsko je naladěno proevropsky a Brexit by nejspíš nevydýchalo. Na řadě by bylo další referendum o oddělení, a to by mohlo dopadnout pozitivně. Zabrzdit by to mohl jen fakt, že nezávislé Skotsko dost spoléhalo na ropné příjmy ze Severního moře, které se však mezitím rozplynuly a na cestě jsou spíš obří náklady na postupnou likvidaci těžebních plošin.

Ale Brexit ohrožuje i Unii, byť by si možná mnozí oddechli, že skončily věčné britské obstrukce a ultimáta. Jenže ze střídačky by seskočily svěží síly, protože další státy by si povšimly, že drsný nájezd na Brusel přináší ovoce.

Čeho zatím Britové dosáhli, není jasné, protože jednání na Summitu EU v Bruselu skončila v 5:30 ráno a bylo sděleno jen to, že se bude pokračovat. Francouzský prezident Francois Hollande je rozhodně proti britským snahám nějak vetovat nebo oslabit regulaci evropského finančního trhu. Zdůraznil, že Evropa musí všude používat stejné instituce ve svém boji proti spekulaci a krizím. Belgický premiér Charles Michel zase odmítá opuštění formule o stále se prohlubující integraci EU. Řecko považuje za naléhavější migrační krizi a chce zablokovat jakoukoliv dohodu se Spojeným královstvím, dokud nebude jasné, že řecké hranice musí zůstat otevřeny aspoň do zvláštního summitu s Tureckem 6. března. Řekové nechtějí zůstat zemí, kde se uprchlíci hromadí a nemají kam jít. Německá kancléřka Angela Merkelová shrnula dosavadní jednání do neurčité věty, že „dohoda nebude pro mnohé snadná, ale vůle tu je“. (zde)

Teď jde jen o to, aby se dobrá vůle neprobudila jako dobrý vůl.

Turečtí vojáci upálili zaživa asi 150 Kurdů v provincii Širnak (VIDEO)

$
0
0
20. 2. 2016   AC24

Turečtí vojáci upálili zaživa asi 150 Kurdů v provincii Širnak, sdělila Sputniku Feleknas Uca, poslankyně za Demokratickou stranu národů Turecka, která aktivně hájí práva národních menšin v zemi.


„V okrese Čizre provincie Širnak bylo tureckými vojáky zaživa upáleno v různých domech asi 150 lidí. Některá těla byla nalezena bez hlavy,"řekla Uca. Dodala, že všechny oběti v regionu hraničícím se Sýrií a Irákem byly etnickými Kurdy. Uca rovněž sdělila, že turečtí vojáci pokračují v útoku na provincii Dyarbakyr obývanou převážně Kurdy.

„Situace v Dyarbakyru je hrozná. V okrese Sur trvá policejní hodina 79 dní, 200 lidí je uzavřeno v sklepech a turečtí vojáci je nedovolují zachránit,"řekla poslankyně.

Lidé se schovávají před tureckým útokem. Mnozí, včetně žen a dětí, potřebují lékařské ošetření, někteří jsou v kritickém stavu.


Míchaní karet na Blízkém východě. Varování velitelky kurdských ženských oddílů Evropě!

$
0
0

Emil Kalabus
20. 2. 2016   CzechFreePress

Syrský konflikt se podle některých analytiků ocitl ve zlomové fázi. Protivládní povstalci v největším městě země Aleppu jsou prakticky odříznutí od zásobování, k přetnutí pro ně důležité tepny z Turecka přispěli i Kurdové. Dění přiblížilo možnou porážku povstání i scénář turecké intervence na jeho podporu.



Sever Sýrie však přestává být pod kontrolou. Situace v severní části Sýrie může změnit chod celého konfliktu. Dochází k novému míchání karet s výzvou začít novou hru. Do Sýrie se tlačí jak Turecko tak Saúdská Arábie. Jsou to státy, které nemohou překousnout případnou porážku syrských vzbouřenců a teroristů, které tolik podporovaly.

Turecko již několik dní svým dělostřelectvem ostřeluje kurdské pozice a vysílá bandy, které mají proti Kurdům na severu Sýrie bojovat. O tom, že porušují mezinárodní právo neuvažují. Snad právě proto Rusko svolává RB OSN. Rezoluce bude obsahovat požadavek zastavit jakékoli akce, které podkopávají svrchovanost a územní celistvost Sýrie a odporují rezoluci RB OSN č. 2254.

Perspektiva, že jedna z členských zemí aliance přivede svá vojska do země, v níž bojuje mnoho různých sil včetně Ruska, je pro většinu členských zemí NATO obrovským strašákem a noční můrou. Doufejme, že NATO nepodpoří Turecko v jeho agresivní protiruské politice a politice narušování hranic Sýrie. Doufejme, že se NATO nenechá vtáhnout do konfliktu z něhož by již nebylo možné couvnout.

Turecko neupustilo od svého úmyslu vytvořit nárazníkovou zónu několik kilometrů do hloubky podél hranice se Sýrií. To by dovolilo Ankaře kontrolovat pohyb syrských Kurdů, což je její největší starost. Kromě toho vytvoření nárazníkové zóny dovolí vydechnout „umírněné syrské opozici", s níž bojuje syrská armáda. Spolu s tím Turecko dále poskytuje ozbrojencům přístup do Sýrie přes své území. Saudská Arábie je rovněž znepokojena rychlou ztrátou svého vlivu na situaci v Sýrii.

Někteří saúdští funkcionáři si myslí, že Rijád uvažuje o možnosti operace na jihovýchodě Sýrie — vedle jordánské hranice, s možnou účastí samotného Jordánska.

V NATO však mezitím došlo k jakési dohodě. Vedení aliance prohlásilo, že Turecko by nemělo počítat s bezpodmínečnou podporou v případě války s Ruskem. Oznámil to Der Spiegel.

Ministr zahraničních věcí Lucemburska Jean Asselborn v interview pro časopis prohlásil: „S ohledem na nedávné třenice mezi Ruskem a Tureckem se nemusí NATO nechat zatahovat do eskalace konfliktu s Ruskem". Podle slov politika, stanovy NATO zavazují státy stavět se za spojence jen v případě, když bude „přímo a nedvojsmyslně napaden". Ministr přitom upřesnil, že vyjadřuje společný názor členů aliance.

Je zřejmé, že aliance NATO si uvědomuje, že Turecko pod vedením Erdogana se
snaží konflikt na Blízkém východě ještě více rozdmýchat. Navíc se Turecko dostává stále hlouběji do fáze občanské války. Genocida Kurdů doma i na bojišti v Sýrii vede k odplatě. Atentát na turecké vojáky v Ankaře je toho důkazem. Kurdské seskupení Jestřábi svobody Kurdistánu (TAK) spojená s Dělnickou stranou Kurdistánu převzala odpovědnost za výbuch v Ankaře, oznámila v pátek agentura Reuters s odvoláním na webové stránky bojovníků.



„Večer 17. února uskutečnil sebevražedný terorista útok na vojenský konvoj… v Ankaře. Útok byl uskutečněn nesmrtelným praporem TAK", cituje agentura prohlášení uveřejněné na internetových stránkách seskupení. Zástupce turecké armády potvrdil, že exploze zasáhla kolonu vojenských vozidel, mezi nimi i autobus převážející vojáky. Bomba podle armádních zdrojů vybuchla právě ve chvíli, kdy vojenské autobusy zastavily na červenou. Zemřelo 28 tureckých vojáků.

Bojovníci prohlásili, že teroristický čin byl pomstou za situaci na jihovýchodě Turecka.

Publicisté a analytici mohou vyvozovat ze současného dění na Blízkém východě pouze jediný možný závěr. Čím více bude Turecko potlačovat Kurdy v Sýrii a na domácí půdě, tím častěji bude kurdským útokům čelit právě doma. Zdá se, že Erdoganova nenávistná politika vůči Kurdům povede k postupnému rozpadu Turecka. A jak jsem psal. Míchaní karet na Blízkém východě pokračuje.
Stačí jeden chybný krok a dojde k rozpoutání války, která bude strašit svět.

Mezitím co píši článek se sešla Rada bezpečnosti, aby projednala Ruskou rezoluci v OSN. Ruská rezoluce byla vetována. V patnáctičlenné Radě bezpečnosti byly podle diplomatů proti ruskému návrhu rezoluce kromě USA, Británie a Francie také Nový Zéland a Španělsko, takže situace v Sýrii se nemění a Turecko, může beztrestně přeshraničně ostřelovat Kurdy i nadále, přesně tak jak to provádí poslední týden. Ani tato skutečnost nezmění nic na tom, že IS je v Sýrii před porážkou a její bojovníci prchají ze Sýrie právě do Turecka.

Evropa by měla být bdělá. Nezapomínejme na varování velitelky kurdských ženských oddílů YPJ bojujících proti Islámskému státu v syrském Kobani Nesrin Abdullahové, která už dříve varovala:

„Když jsme my, Kurdové, už před lety poukazovali na nebezpečí islamizace Středního východu, nikdo nám nechtěl věřit. IS určitě na Středním východě nezůstane. Máme důvěrné informace, že se snaží pronikat do Evropy a USA. Je to rozhodně v souladu s jejich náboženskou ideologií. Je třeba, aby se svět poučil z toho, jak IS postupoval v Sýrii a v Iráku. Řadu let pracovali skrytě, i Asad je podcenil, stejně tak jako v Egyptě. Teprve když si byli jisti, že mají dostatek síly, tak zaútočili. Podobná situace se bude určitě opakovat v Evropě.“

Evropští politici a vítači migrantů by skrytou hrozbu tohoto scénáře neměli podceňovat. Je totiž možné, že s otevřením náruče migrantům o kterých nic nevíme, otevíráme pověstnou Pandořinu skříňku.

Erdogan: Turecko „Kurdský pás“ nedovolí

$
0
0
20.2.2016 New World Order Opposition
Ankara syrským Kurdům nedovolí, aby zřídili koridor mezi regiony, které kontrolují v severní Sýrii, řekl v pátek Erdogan novinářům. „Rusko se silami Assadova režimu stejně jako strana syrských Kurdů Demokratická unie a s ní asociované syrské kurdské sebeobranné síly operují koordinovaně. Rusko vytváří území, které je jim k dispozici, aby se zde rozmístily síly kurdské sebeobrany a vytvořily tak koridor (mezi kurdskými regiony na syrském severu – poznámka redakce). A to my jim nedovolíme,“ řekl Erdogan.

Erdogan zdůraznil, že Ankara nedovolí, aby syrské město Azaz, které je blízko k hranicím s Tureckem, padlo pod kontrolu kurdské strany Demokratická unie.

„Naše útoky jsou zaměřené tak, aby zabránily pokračování tohoto. Nebudeme se tiše dívat na ilegální aktivity na našich jižních hranicích,“ dodal Erdogan.

Turecké dělostřelectvo pálí na síly kurdské sebeobrany na letišti Minneh a v blízké vesnici už pátý den. Turecký premiér Davutoglu to vyhlásil za odvetná opatření proti hrozbě představované kurdskými jednotkami na turecké hranici, a požadoval, aby opustily své pozice severně od Aleppa, což kurdský vůdce Salih Muslim odmítl.

US vicepresident Joe Biden Turecko vyzval, aby přestalo s ostřelováním kurdských jednotek v Sýrii. Ruská MFA oznámila, že Moskvě dělá turecké bombardování syrského území starosti a považuje je za otevřenou podporu terorismu a porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

Komentář J.Hawka: Konečně od Erdogana něco konkrétního a „proveditelného“. Požadavek, že by tam měl vzniknout „koridor“, je relativně minimalistický, uvážíme-li jeho původní cíle války v Sýrii. Vypadá tedy, že už se smířil s faktem, že na hranicích s Tureckem k autonomii syrských Kurdů dojde – i když prozatím, aby došlo k velké kurdské autonomii, nechtěl, a to ze strachu, že by to destabilizovalo situaci na druhé straně hranice. Erdogan z perspektivy přežití Tureckého státu (a svého vlastního politického přežití) nemůže vypadat, že byl Kurdy a jejich mezinárodního příznivci poražen, když těmi příznivci jsou sice převážně Rusové, ale už i US se přes Erdoganovo vydírání postavily za kurdské síly. Podrobnosti se přirozeně pořád ještě vypracovávají, ale předáním této oblasti mezi kurdskými enklávami nějaké frakci „umírněné opozice“, která se v posledních měsících přidala na stranu Assada) by Erdoganovi umožnilo s Tureckem vycouvat bez ztráty tváře. Vzhledem k všeobecnému zamítání jeho plánů na bezletové zóny, bezpečné zóny, pozemní operace NATO atd. mu toho zbývá už hodně málo, v co může doufat bez vojenského střetu s Ruskem.

Původně vyšlo na RIA

Zdroj: http://southfront.org/erdogan-turkey-will-not-permit-a-kurdish-belt/

Západní země potopily ruskou rezoluci o Sýrii

$
0
0
20.2.16   Zvědavec
Spojené státy, Británie, Francie a další země odmítly návrh nové rezoluce o Sýrii, kterou představilo v pátek v Radě bezpečnosti OSN Rusko.
Rusko požádalo Radu bezpečnosti OSN, aby vyzvala k respektování syrské svrchovanosti, k zastavení přeshraničního ostřelování syrského území a aby odmítla snahy o uspořádání zahraniční pozemní operace v Sýrii.

Návrh rezoluce, který Moskva vypracovala, koloval mezi členy Rady. Jde o reakci na nedávné kroky Turecka, které pozemní ofenzívu v sousední zemi nevyloučilo. Turecko ale v dokumentu konkrétně zmíněno není, uvedla agentura Reuters.
-----------
Rada bezpečnosti OSN by se měla přejmenovat na Radu patolízalů. Takže co nám vlastně Západ sděluje svým odmítnutím? Že respektovat syrskou svrchovanost je nesmysl a ostřelování přes hranice z Turecka je v pořádku? Může být jasnější důkaz západní licoměrnosti, pokrytectví a zmrdství než toto? Jak trefně poznamenal někdo v diskuzi za článkem: Kdyby Rusko objevilo lék proti rakovině, Západ by jej odmítl.

To je velká válka kontinentů. Po dvou letech

$
0
0


Alexandr Dugin, filosof, politolog, profesor
přeložil  Pjotr Akopov
20.2.2016   Eurasia 24
Tento rozhovor byl v originálu publikován 20. února 2014, v předvečer protiústavního puče v Kyjevě. Jsou to přesně dva roky, a právě proto stojí za to si jej přečíst. Není jen o Ukrajině a Rusku: v kontextu níže napsaného,l ze nahlížet na celou řadu událostí, které se za uplynulou dobu staly i u nás, namátkou operaci„červená karta pro Zemana“ či obludnou manipulaci s „radikály“ alias maskovanými policisty (kolik takových od roku 1989 bylo?) Alexandr Dugin hovořil s listem Vzgljad.
„Americký scénář na Ukrajině přivede k vládě neonacisty, povede k represím a následovat bude to, že my budeme vtaženi do krvavého nepořádku na našich hranicích,“ řekl novinám Vzgljad (ВЗГЛЯД – Pohled) filosof Alexandr Dugin. Ale čas pracuje pro Rusko – USA ztrácejí svůj globální vliv a možnosti.

Vzgljad: Vývoj z 18. února (2014) je začátkem občanské války na Ukrajině?

A.D.: Ano, na Ukrajině začala občanská válka. USA přešly na radikalizaci vývoje. Směřují k vytvoření nacionalistické, fašistické diktatury. Pokud tato varianta neprojde, začne rozpad Ukrajiny, do kterého bude vtaženo Rusko. V případě prvního scénáře po nás budou chtít ihned stáhnout Černomořskou flotilu, při druhém scénáři uváznem v ukrajinském chaosu. Oba scénáře jsou pro nás negativní, vnucují nám je. Rozřešení bude v blízké době.

Vzgljad: Ale je jistá možnost, že se podaří vyhnout oběma negativním scénářům a situace se vrátí zpět ke křehkému soupeření, které se znovu rozhoří už jen během voleb. Jestli nyní tedy nemluvíme o rozpadu a kolapsu Ukrajiny, je možné navrácení Ukrajiny do svazku s Ruskem, sjednocení dvou částí jednoho celku? Jaká musí být politika Ruska směrem k Ukrajině ve střednědobé perspektivě?

A.D.: Je třeba umístit Ukrajinu do geopolitického kontextu. Existuje nejenom ukrajinská krize, je potřeba sledovat nejen rusko-ukrajinské vztahy a také vztahy trojúhelníku Rusko – Ukrajina – Evropa. To je mnohem složitější model – je to velká válka kontinentů. Počátkem 90. let, když dominovala liberální idea, geopolitika a idea soupeření kontinentů byly vysmívány, ale dnes žádného rozumného analytika nenapadne popírat zákony geopolitiky.

To, co se dnes odehrává na Ukrajině, to je boj jednopolárního světa, představovaného americkou hegemonií, proti Rusku, které ztělesňuje neustále rostoucí vůli k vytváření mnohopolárního světa. Je to boj USA za záchranu světové hegemonie. A vystupují zde stále ti samí lidé: Victoria Nulland (náměstkyně ministra zahraničí USA) a Bernard Henri Lévy (francouzský „filosof“ a občanský aktivista, který vystupoval na Majdanu na začátku února), kteří byli rozněcovateli válek v Lybii, Sýrii, Iráku, Bosně a tak dále. Dnešní boj kontinentů - Eurasie a Atlantiky – probíhá na několika frontách včetně na nejvíce životně důležité ukrajinské. I v Sýrii se řeší stejný problém, do značné míry se řešil i v Libyi – a jestliže v Libyi jsme se nevložili do věci (z toho důvodu, že u moci byl Medveděv), v Sýrii a na Ukrajině ano.

Takže jde o boj, který v jistém smyslu k Ukrajincům nemá žádný vztah, jsou pešci ve hře. V globální geopolitické hře mají velmi malou svobodnou volbu. Amerika bojuje za to, aby její právo nakládat se světem bylo neomezené. Rusko společně s dalšími zeměmi se zasazuje o omezení tohoto práva. Evropa se snaží velmi potichu dostat zpod americké boty, ale je to velmi složitý proces.

Vzgljad: Jak vážné jsou tyto pokusy Evropy? Včetně pohledu na ukrajinskou situaci. Formálně můžeme říci, že Evropa sází na Klička a USA na Jaceňuka, ale to jsou taktické neshody. Má Evropa sílu a rozhodnost vést opravdu svou geopolitickou linii ve světových záležitostech a nebýt rozehrávačem anglosaské elity?

A.D.: Jsou dvě Evropy: atlantická a kontinentální. Jedna je loutkou USA, podmaněným územím, okupovanou zónou a druhá se postupně posouvá směrem k nezávislosti. Ale posouvá se jemně, opatrně, v mezích atlantického partnerství, nečiní ostré kroky, ale přitom se neustále snaží posílit své pozice.

V celé Evropě jsou dvě identity představované dvěma lobby – dominuje proamerické, liberální společenství včetně gay lobby, které zavádí své zákony a evropští vůdci mu jdou často na ruku. Druhá je zastoupená především v konzervativních, vojenských kruzích, ve zpravodajských službách. A samozřejmě ve většině obyvatelstva.

Mínění lidu, jakož i demokracii, odsunuli stranou, neberou je v úvahu. Nakonec, v doslovném významu toho slova, to, co jsme viděli nedávno ve Švýcarsku, kde v referendu odhlasovali omezení migrace – to je demokracie, to je hlas Evropy. To je ta Evropa, která, pokud bude mít právo hlasu, právo reálné demokracie, okamžitě si vybere něco jiného: švýcarské Švýcarsko, německé Německo, evropskou Evropu. Proto demokracie v Evropě je dnes zcela neslučitelná s realizací americké linie. A tak se demokratických principů v Evropě vzdávají – jako v Řecku. Ale Evropa se brání, probíhá boj. Proto na Ukrajině a v dalších otázkách Evropa se snaží jít svou cestou.

To, že jsou američané hegemonističtí teroristé, kteří drží všechny přišlápnuté pod svou botou je dnes zřejmé všem Evropanům. Nyní není možné říct, jak rychle se jim podaří zbavit se amerického jařma, ale dříve nebo později se jim to podaří, to je nevyhnutelné, protože americká dominance se rozpadá.

Vzgljad: Mohou rozpory na Ukrajině urychlit proces osvobození Evropy od amerického vlivu?

A.D.: Zatím ne. Je ještě brzy. Zatím situace v americko-evropských vztazích nedošla tak daleko, je nezbytných ještě pět šest tahů. Ukrajina není konečná ani hlavní etapa této cesty. Jednou z těchto etap – spolu s aférou s odposlechy – je soupeření CIA a německé BND v Řecku. Vede se obrovský boj. A, samozřejmě, v Evropě mají svoji pátou kolonu, svojí „bolotnou“ (pozn. překl.: Na ulici Bolotné v Moskvě se pokusil zrealizovat akci - předchůdce dnešního Majdanu na Ukrajině - ve spolupráci s ruskými liberály velvyslanec USA v Rusku McFaul v roce 2012). A pokud u nás sídlí a šíří špínu na „Doždi“ (pozn. překl.: TV stanice Дождь – Déšť - v Rusku, v letošním roce např. znevažovali oběti v řadách obránců Leningradu za druhé světové války úvahami o tom, jestli nebylo lepší zabránit obětem tím, že by byl Leningrad, dnešní Sankt Peterburg vydán nepříteli bez boje, což vzbudilo v Rusku velké pozdvižení), tak v Evropě taková pátá kolona jednoduše dominuje, všeobecně vládne. Je to stejná americká svoloč, jako Bernard-Henri Lévy (pozn. překl.: francouzský aktivista působící na Majdanu a předtím společně s Nullandovou i na začátku jiných organizovaných státních převratů a revolucí posledních let). Je on opravdu Evropan? Je to prostě placený americký propagandista, který politiku, filozofii i módu falešně podá podle zadaného tématu. Námezdní dělník, který pracuje pro amerického „taťku.“

Přesně tak, jak americko-sorosovská síť, která je rozprostřená u nás, představuje dominantní pořádek ve světě, pracuje pro „knížete tohoto světa.“ Nebezpečnost naší páté kolony není v tom, že jsou silní, oni jsou úplně nicotní, ale v tom, že jsou najatí největším „kmotrem“ současného světa – USA. Proto jsou efektivní, působí, poslouchají je, všechno jim jde od ruky – protože za nimi stojí světová vláda. Stavě se za Ukrajinu, Putin jasně označil to, co prohlašoval už dříve: že je na opačné straně barikády. V boji unipolárního světa proti vícepolárnímu on vystupuje proti americké hegemonii.

Proto nyní, jakmile libovolný komentátor nebo analytik otevře pusu, aby mluvil o Ukrajině, je již zcela jasné, na čí straně je. Tak lidé bojují za jedno nebo druhé družstvo, zde nemůže vyhrát přátelení se, tady je nutné dát branku. Atlantisté všechno budou převracet na svůj způsob, tak jak to stále dělají, přitom formulace se budou zásadně lišit: Když homosexuál pochválí Putina, je to špinavý p… (pozn. překl.: v orig. textu - грязный п..., vytečkované slovo by mohlo být třeba пидор nebo петух, hanlivé výrazy pro jedince této sexuální orientace…) a jestli na něj bude nadávat, bude to respektovaný představitel gay komunity. Jestli někdo řekne, že je nutné omezit migraci Afričanů do Evropy, liberálové ho označí za neonacistu, a když francouzský komik Dieudonné (pozn. překl.: sám afrického původu) si udělá žert z nějakého aspektu sionismu, označí ho jako „nemytého negra.“ To je dvojí metr.

Ale není třeba je kritizovat, jsou americké standardy a jsou naše standardy, jedny se od druhých liší. Protože my vidíme pravdu ze svého úhlu pohledu a oni z jejich. Je třeba je chápat, když stále lžou na „Echu Moskvy“ (rozhlasová stanice). Každý, kdo vystupuje proti Janukovičovi v Rusku je příslušníkem americké sítě, má svoji logiku. Je třeba ho jen rozeznat jako vlivového agenta a pak se s ním v klidu bavit. Oni mají právo pracovat pro USA, koneckonců zpravodajskou (ve smyslu agentství) činnost nikdy nelze zcela potlačit. Někdo prostě tak nenávidí naši zem a multipolární svět, že to dělá upřímně. Takže analýza ukrajinské situace nemůže být neutrální, protože tam jsou pouze dvě strany – ne tři, ne deset, ale právě dvě: jejich a naše. Pozice atlantická a pozice euroasijská. Mezi nimi a námi jsou barikády.

Vzgljad: A Rusko se v této válce civilizací snaží o návrat Ukrajiny, rozumí, že bez ní bude neúplné…

A.D.: Chceme posílit euroasijský pól, sjednotit se s (Ukrajinou) blízkou nám ve všech směrech – historicky, nábožensky, kulturně, etnicky, jazykově – součástí našeho společného slovanského, pravoslavného euroasijského světa. Chceme to ne v prostředí bez ovzduší, ve vakuu, ale během probíhajícího boje proti nám. Prostě už proto, že si přejeme toto sjednocení, mluvíce o tom, jdeme proti USA a jejich plánům.

Podívejte se, jak se najednou mění oči Benediktova nebo Latyninové, když jen slyší o sjednocení. V reakci slyšíme řev, ne jejich, jim po tom nic není, to se valí obrovské mlýnské kameny velké války kontinentů, ve které jsou oni jen pěšáci. Tak jako my, mimochodem, jsme děti ruského národa a oni – antiruského. My stojíme na straně jedné civilizace a oni druhé. Ale jestli ti, kteří sedí ve Washingtonu, bojují za svou civilizaci a je to jejich právo, tak za co se bijí jejich služebníci u nás, pátá kolona? A jak to, že beztrestně propagují přímo mezi námi nenávist k nám?

V analýze ukrajinské situace je přítomno celé povodí poznatků o minulém, současném a budoucím. To je ta hranice, kde začíná současná politika, kde jsou definováni přátelé a nepřátelé.

Vzgljad: Dnešní ukrajinská krize je logickým výsledkem celé její postsovětské historie…

A.D.: Ukrajina se nyní nachází ve velmi složité situaci. Nacházela se ve velmi složité situaci i v době „oranžové revoluce“ v roce 2004 a v 90. letech v éře Kučmy. A dokonce i v SSSR, zejména v poválečných letech, na sobě prožívala některé zvláštnosti svého geopolitického umístění. Ukrajina jako národní stát historicky neexistovala – není ukrajinské etnikum, národnost, civilizace. Existuje západní ruské území.

Přitom vlastně západoruská území začínající na pravém břehu Dněpru mají velmi rozdílné historické osudy. Část byla součástí Polska, část spadala pod Rakousko (Habsburskou monarchii), část pod nás a občas se to měnilo. Pokud se týká levobřežní Ukrajiny, její území nemá k západoruským zemím vůbec žádný vztah. Jsou to kozácká území a žádné rozdíly mezi nimi až po Don nejsou, žijí ji tam jedni a titíž lidé, kteří mluví stejným jazykem a nemají nic společného se západoruskou kulturou.

Západoruský kulturní okruh se vždy cítil nezávislý na Polácích, Rakušanech i na Moskalech (pozn. překl.: termín pro ruské obyvatelstvo spadající přímo pod Moskvu).

Ideje vytváření západoruského archetypu, vlastní identity, se sklony k samostatnosti, existovaly vždy. Ale, souhlasíte, že mezi takovými nesmělými pokusy a samostatným státem je významný rozdíl. Jsou i životaschopnější státy, které jsou smířené s tím, že se ocitly uvnitř našeho systému.

Není třeba přeceňovat snahy západních Ukrajinců o svobodu a nezávislost, ony jsou umírněné. Mají na to plné právo, ale od tohoto práva k vytvoření národního státu je velká vzdálenost (pozn. překl.: místo toho se banderovské jádro po posledních událostech snaží zcela převzít centrální vládu celé Ukrajiny). Tím spíš, že státnost Ukrajiny na ně spadla úplně náhodou, v průběhu nejasného vědomí staršího bratra (pozn. překl.: míněn rozpad SSSR a následné období), historicky byla zcela nedůvodná. V tom momentu jsme byli prostě paralyzováni svojí pátou kolonou, nevěděli jsme, co se děje. Jako když člověk opilec přijde o ženu, děti, dům – to samé udělali Gorbačov a Jelcin. A nyní opilecké roky zrádcovství a rozvratu minuly, Rusko vystřízlivělo a uvažuje, co dělat s rodinou, dětmi, bratry, domy a zeměmi, propitými v hospodě.

Ukrajinci obdrželi příliš mnoho. Pro nás je prostor současné Ukrajiny příliš velký – západěnskou enklávu neasimilujeme. Vždy jsme potlačovali banderovce – jednali jsme tvrdě, zúčtovali jsme s nimi a zničili je po válce. Pravda, bolševici ještě dříve se stejně chovali i k Velkorusům – vykořeňovali ruskou identitu. Ve 20. letech to byla zvěrstva tehdy vítězné skupiny z „Echa Moskvy“ (pozn. překl.: zde patrně ironicky naráží na etnicitu lidí, kteří tvoří nynější radiostanici a tehdy tvořili většinu revolučního vedení?) – lze si představit, že se budou (banderovci) mstít svým nepřátelům nyní, pokud se ustaví totalitní diktatura.

V dnešních podmínkách, když na straně západěnců hrají Američané, Ukrajina v dnešních hranicích nemůže být proruskou. Za žádných okolností – i když bude co nejvíce proruský prezident (ačkoliv je to nyní nemožné, odmítla by ho většina obyvatelstva), bude nucen vést si tak jako Kučma nebo Janukovič. To je maximum toho, co můžeme získat (pozn. překl.: zde lze vycítit, že Janukovič až tak vyhraněně proruský nebyl, jak je prezentováno v médiích, pouze byl brán jako realita v daných poměrech a iniciace změn proto ani nebyla v zájmu ruské strany…). Rusku stojí za to uvažovat o tomto: Jestli chceme více proruského (prezidenta), než Kučmu nebo Janukoviče, povedeme si neodpovědně.

Vzgljad: Ale Janukovič se snaží sedět na dvou židlích…

A.D.: Když jsme po otevřeně rusofobním strupy rozežraném (pozn. překl.: doslova изъеденного паршой, narážka na prodělané zdravotní obtíže, způsobené snad otravou, připisovanou oficiálně tehdy Rusku) Juščenkovi obdrželi nekonzistentního, opatrného, vrtkavého partnera jakým je Janukovič, bylo nutné připravit druhý scénář. Nyní podporujeme Janukoviče (pozn. překl.: k 20.2. 2014), ale nemáme strategii. Stejně tak jsme nevytvořili proruskou, euroasijskou síť. Proto podporujeme Janukoviče a on dělá, co je schopen. Ale víc dělat nemůže, nechce, protože on je takový jaký je a kdyby takový nebyl, nikdy by se nestal prezidentem Ukrajiny. Ale Moskva se nikdy strategicky nezabývala Ukrajinou, teprve teď o ni Putin začal skutečně bojovat.

Vzgljad: Poté, co se nám podařilo přesvědčit Janukoviče aby nepřistoupil k asociační dohodě s EU, máme další strategii ve vztahu k Ukrajině? Co máme dělat – snažit se připoutat si Ukrajinu, uvést ji do Celní unie (pozn. překl.: Таможенный союз – ekonomický a potenciálně politický svaz v němž se nyní nachází Rusko, Kazachstán a Bělorusko a zájem o členství projevují další státy), sázet na rozpad, podporovat situaci neustálé konfrontace mezi proevpropskými a proruskými silami?

A.D.:Putin už má dlouhé pracovní zkušenosti s Ukrajinou. V době jeho prvních dvou období na Ukrajině už probíhaly dramatické události a v této situaci si vedl bezchybně. Ale při všech nesporných výhodách má Putin velký nedostatek: Domnívá se, že ideje nemají žádný význam, nevěří v ně, považuje je za (vnější) rámec pro technologické, někdy dokonce tajné operace. Pokud myslíte, že ideje jsou jen forma povídání, pak zákonitě navršíte řadu chyb.

Vzgljad: Ale za posledního půldruhého roku, dva roky, naopak mnohokrát hovořil o významu ideí, smyslu a hodnotách (ruské civilizace) i o ideologickém soupeření a boji…

A.D.: Ano, to je velmi dobrý náznak jeho vývoje. Učí se, roste jako prezident. Ale jestli budeme navracet Ukrajinu tak, jak jsme to dělali do roku 2012, nedosáhneme ničeho. Putin musí radikálně změnit politiku v tomto směru. Pochopit ideu. Ukrajina jako idea.

Vzgljad: Ukrajina jako hlavní idea pro Rusko, potřebujeme učinit sjednocení středem našeho programu…

A.D.: Ano, a to znamená, že sami chápeme náš status jednoho z pólů mnohopolárního světa. Začínáme jednat systematicky. A realizujeme personální politiku podle dvou principů: ideologie a efektivita.

Rusku musí vládnout idealistická patriotická elita (věrchuška, верхушка, pozn. překl.), která bude hledět na Rusko jako na ideu. Za druhé – efektivita. Jestli člověk dostal úkol a zvládl ho – plus, jestli ne, mínus. Ale většina lidí ve vládních úřadech u nás nezvládají, ale přesto dostávají nové úkoly. Je čas skončit s touto závadnou praxí, s touto loajalitou s odpadem, to není po-evropském ani po-ruském způsobu.

Jestli Putin postaví úkol řešit problémy Ukrajiny před efektivní manažery, které odvolá v případě neúspěchu a ocení při úspěchu, tak se tohle vše změní. Už po pár rotacích s všelijakou svoločí, která se bude snažit profitovat a lovit rybky v kalné vodě, se to znovu nestane, protože to bude velmi velká odpovědnost. Zůstanou lidé, kteří jsou připravení, chtějí a mohou se problémem zabývat.

Je třeba hrát o čas. V globálním světě dochází k oslabování americké hegemonie – a čím déle se budeme držet - v jakékoliv poloze, tím větší šance bude řešit vše mírně a klidně. Čas pracuje pro nás.

To co se děje kolem Nullandové, když jedná s EU jako matka s dítětem, je příznakem hysterie. Oni pomalu ztrácejí kontrolu nad světovou ekonomikou, pomalu přichází nová vlna krize. Ve skutečnosti Amerika žije v předvečer svého konce a jako každá říše se snaží prodloužit dobu své existence. Jednání Nullandové je jako jednání rižského OMONu v období konce SSSR, poslední agónie. Odtud pocházejí úniky, zmatenost, nedodržování vlastních slibů. Amerika padá a brzo se zhroutí. Jak brzy – to je složitá úvaha, může to trvat 20 let a může to trvat 2 roky. Ale to, že je řeč o konci americké globální hegemonie, chápou i samotní Američané. A proto žijí podle zásady „ty umři dneska, já zítra.“ Amerika tuhle hru hraje, je připravená utopit kteroukoliv zemi světa, která se jí brání, v krvavé občanské válce.

Vzgljad: Včetně Evropy…

A.D.: Samozřejmě. Zejména proto byla nutná strategie přílivu migrantů a multikulturalismu, aby byla maximálně oslabena evropská společnost - zbavit ji její homogenity (Nota bene!!, pozn. překl.).

Amerika bude exportovat občanskou válku a smrt, jako to dělá v Iráku, Afghanistánu, Libyi, Sýrii. Nyní to začíná v Bosně, potom to přijde do dalších balkánských zemí, možné jsou konflikty v Maďarsku a Rumunsku. Válka všech proti všem. A občanská válka na Ukrajině, to je pro USA způsob jak odložit svůj vlastní kolaps.

Vzgljad: Varianta rozpadu země a občanské války na Ukrajině je pro USA základním nebo nouzovým plánem – v případě, že jsou naprosto přesvědčeni o tom, že se eurointegrace nedaří?

A.D.: I když jsou USA nejsilnější ze všech, jejich vliv slábne. Vydali se na cestu sklouzávání směrem dolů, k pádu ne samotných USA, ale americké hegemonie. Paralelně s tím se bude Evropa stávat samostatným hráčem, hrajícím částečně s Amerikou, částečně s Ruskem. Dnes hrají z 95 procent s Amerikou a z 5 procent s Ruskem. Tento poměr se bude postupně měnit se stejnou rychlostí, s jakou bude opadávat vliv USA. Evropa dojde k normálnímu stavu: 50 procent s USA, 50 procent s Ruskem.

Pokud Evropa jde tímto směrem - a my stojíme tváří tvář slábnoucí Americe – západní vliv na Ukrajině bude rok od roku slabší. Už nebude narůstat, Evropa nebude přihrávat Americe, ona už tak se snaží méně vměšovat do ukrajinské situace, to se snaží činit jen američtí „kříženci“ (pozn. překl. : podvraťáci, vořeši?) mezi Evropany. Evropa bude z ukrajinských dějin odstraněna.

Otázka nikdy nebyla o vstupu Ukrajiny do EU, to se nikdy nestane. Řeč šla o etapě, smlouvě o asociaci, a to v momentě, kdy Řecko a Maďarsko začaly mluvit o otázce možného vystoupení z EU. Iniciativa zatáhnout Kyjev do EU byla ne-evropská a zrušený podpis využili k tomu, aby zaseli semeno občanského konfliktu.

Takže pokud se Rusko bude držet, dokonce i ne moc šikovně a bez ideje, jestli Putin udrží linii, kterou drží nyní a neudělá krok zpět, tak čím déle se bude držet, tím větší je šance, že Ukrajina se sama od sebe vrátí na naši stranu. To je objektivní. Chtěl bych, abychom jednali věcněji, efektivněji, ale i když jednáme s malou efektivitou, přece jen konáme alespoň něco a v podmínkách oslabování USA nám to dává šance. Ale, samozřejmě, pokud by USA byly v dobré kondici, pokud by vývoj v Evropě nebyl katastrofální, bylo by to nedostatečné. Ale nyní našim protivníkům věci padají z rukou – a my se musíme pouze držet. Pak máme šanci zachránit Ukrajinu i sebe.

Vzgljad: Na co máme sázet na Ukrajině?

A.D.: Na Ukrajině Američané nechtějí demokracii. Jak to? Vždyť oni vždy prosazovali demokracii…? Nyní je kromě Ukrajiny sotva nějaká demokratičtější země na světě, je nepravděpodobné, že někde ještě existuje tolik demokracie (pozn. překl.: k 20.2. 2014). Je toho dosaženo za pomocí dvou pólů: západu a východu Ukrajiny. Pokud by někdo chtěl vnucovat výhradně svojí vůli, druhá strana má všechny nástroje aby ji zastavila a plácla ho přes ruce. Juščenko pracoval v „oranžovém“ duchu čtyři roky a byl s potupou odhozen. Janukovič taky není svobodný – jakmile řekl, že za ním je Moskva, okamžitě dostala jeho legitimita takový úder, že byl nucen odvolat Azarova a mluvit o premiérství Jaceňuka.

Ukrajina vyčerpala demokratické možnosti. Demokracie na Ukrajině dnes pracuje ne jen proti nám, ale i proti Západu. Protože každá demokratická vůle lidu přivede znovu k vítězství Janukoviče. A snahy o přepočítávání hlasů opět povedou ke konfrontaci. Demokracie není východisko pro nikoho – ani pro nás, ani pro Západ, protože nikdo s její pomocí nemůže na Ukrajině nijak pokročit dál.

Nyní je hlavním problémem na Ukrajině údajně to, že člověk USA je Jaceňuk a Evropy – Kličko a co dělat s Tjagnibokem a Pravým sektorem Američané nevědí. Tak to není, oni velmi dobře vědí, co s nimi dělat. Protože hlavní intrika ukrajinské situace spočívá v tom, že Američané nadále nemohou využívat ve svých geopolitických plánech demokracii. Demokracie se stává nepřítelem USA. Demokracie jin nevyhovuje v Evropě, protože když se podíváme na demokratické rozhodování Francouzů, tak bude zaměřené proti zákonu o homosexuálních sňatcích a Skotsko vystoupí ze svazku Velké Británie.

Takže si myslím, že Američané mají velmi odlišný plán pro Ukrajinu. Ekonomicky ji nepotřebují, Evropa se jí také nechystá přijmout. Odpověď je jen jedna: Američané chtějí ustavit na Ukrajině nacionalistickou, nacistickou diktaturu (pozn. překl.: jasnozřivě řečeno pár dní předem…). Proto je hlavní postava Tjagnibok - a Jaceňuk, to je jen krytí. Nacionalismus je jediný způsob jak mobilizovat západní Ukrajinu do ostré politiky. Odepsat demokracii a pod egidou ukrajinského protiruského neonacismu mohou dosáhnout silové kontroly nad východem a Krymem. V duchu Saakašviliho – propracovali to v Gruzii a na Ukrajině už mohou jednat a vyhnout se neúspěchu z Jižní Osetie v roce 2008.

Vzgljad: To je krvavý scénář…

A.D.: Zatím ještě ne. Příchod neonacistů k moci v Kyjevě vytvoří předpoklady pro tvrdý nacionalistický režim. Který bude ihned požadovat stažení Černomořské flotily ze Sevastopolu a zrušení všech rozhodnutí východních oblastí zaměřených proti nové vládě, začnou tvrdá represivní opatření. V tom momentu přijdou Američané, kteří řeknou Rusku přibližně to, co jsme jim řekli, když jsme vstoupili v roce 1979 do Afghanistánu: oni nás pozvali. Tehdy nám tvrdili, že naše pozvání je falešné, protože nás pozvali komunisti a teď jim budeme zase mi říkat, že mají falešné pozvání, protože je pozvali neonacisti. Ale je to otázka síly – jestli Američané vstoupí na Ukrajinu, mohou nás postavit před ultimátum stažení Černomořské flotily, vyhrožujíce jadernou válkou.

Na to spoléhají na Ukrajině, protože všechno ostatní tam už i tak mají, nic dalšího demokratickým způsobem se tam už neprosadí. Demokratické hlasování ustaví znovu ten samý obrázek a dále se bude postupně zvyšovat sebeuvědomění východu, který se bude vzdalovat západu Ukrajiny, bude se tvořit ideologie východní Ukrajiny. K tomu bude docházet nevyhnutelně jako reakce na to, co se děje v zemi nyní – Ukrajinci jen potřebují čas, aby k tomu došli.

Takže Američané se zkrátka rozhodli předat moc neonacistickému vedení – právě tohle jim umožní řešit své bezprostřední problémy – i když jen dočasně a za strašnou cenu. Ale oni jsou pragmatici, přemýšlejí dva tři tahy dopředu. Přepadnou Afghánistán a nepřemýšlejí o tom, co bude za 10 let.

Vzgljad: Stěží Evropa, nemluvě o Rusku, budou klidně sledovat americkou hru na Ukrajině…

A.D.: Evropa se bude divit, když proamerické síly typu Lévy budou tleskat Tjagnibokovi a říkat, že to už není tamten Tjagnibok. Už mají své precedenty, když se krajně pravicoví politici dostali do parlamentu – stali se zcela přijatelnými figurami jako Gianfranco Fini, který jel do Izraele, poprosil o odpuštění a stal se vicepremiérem. A to se stalo v Itálii, kde působilo velmi silné antifašistické hnutí. Mají zkušenosti s ochočováním a kupováním nacionalistů, kteří se stávají užitečnými idioty Západu.

Tjagnibok byl vybrán pro takovou roli. Proto Západ nepotřebuje, aby se opozice domluvila s vládou, oni nic nepotřebují ani od Janukoviče, ani od Jaceňuka a Klička, kteří působí navenek jen jako zástěrka. Reálně USA mohou spustit jenom scénář radikálního ukrajinského nacionalismu. Bleskovou operaci na prosazení nedemokratických diktátorských zákonů, které pak budou postupně změkčovat nebo rušit, ale dílo už bude dokonané – flotila (Černomořská, pozn. překl.) bude vyvedena a bude vytvořen jednotný nacionální stát.

Nějaký čas poté začne občanská válka. Začne za velmi nevýhodných počátečních podmínek pro nás. Bude se mobilizovat Krym, na kterém se už nacházejí ozbrojené tatarské skupiny, které budou společně s ukrajinskými nacionalisty zabíjet Rusy. Západoukrajinské neonacistické brigády zahájí důsledné čistky na východní Ukrajině – tam je obyvatelstvo dostatečně ukolébané, až si uvědomí, co se děje, už může být promeškán kriticky důležitý okamžik. To znamená, že Američané podpoří neonacisty, a pak řeknou, že u toho nebyli, že všechno konají sami Ukrajinci.

Rusko v lepším případě bude moci uzavřít ventil, ztratíme čas a vliv na proces a pak, vtaženi do krvavého boje, velmi silně prohrajeme v očích Evropy. Amerika na to řekne Evropanům, že Rusové se opět vrátili ke svému imperialismu a neomezí se jen na východní Ukrajinu, ale půjdou směrem na Polsko a ovládnout Rumunsko… Evropa bude opět důsledně podřízena USA a tím USA zase na nějakou dobu odloží svůj konec. To je jejich scénář. Přivést k vládě neonacisty, rozpoutat represe a sledovat, jak my budeme vtaženi do krvavých nepokojů na našich hranicích. Co máme dělat? Pochopit o čem je řeč. Na prvním místě vědět, že jejich úkoly týkající se Ukrajiny nejsou konstruktivní, ale destruktivní. Jsme zvyklí myslet si, že protivník má nějaký konstruktivní scénář – v tomto případě to tak není, celý scénář vede k tomu, aby o dva tři tahy prodloužili svoji agónii, pro Ukrajinu, Evropu a nás k ničemu (pozitivnímu) nevede. Nedokážeme si představit, jak špatné jsou úmysly Ameriky, připustit si, že uvažují v kategoriích „dneska umřeš ty, zítra já.“

Vzgljad: No, jejich chování na širším Středním východě v posledních letech to potvrzuje: oni vůbec nepočítají s důsledky toho, co dělali v Iráku a Afghánistánu...

A.D.: Neví, co dělat ani s Afghánistánem, ani s Irákem. Šíitský Irák ovládne Írán a pak proti nim budou USA využívat wahábity, Al-Kaidu a Kurdy. To je nekonečný krvavý chaos. Do takového chaosu chtějí zatáhnout i Ukrajinu. Musíme tomu porozumět. Není třeba spěchat. Čím déle se bude situace na Ukrajině protahovat, tím lépe pro nás. Jsou situace, například Karabach nebo Podněstří, kdy jakékoliv řešení (zasahování) bude horší, než žádné.

Současně můžeme hrát o náskok: když víme, že Američané využívají Tjagniboka, trochu využít téma fašistické hrozby na Ukrajině (do určité míry už tak činíme) a přispívat k preventivní organizaci východu a Krymu, aby se stali samostatnými kartami ve hře. A když západěnci řeknou, že to tak není, poukážeme na administrativu ve Lvově a pak by měl východ odpovědět, že přebírá správu v Charkově a v Oděse.

Nyní potřebujeme posílit Janukoviče. Tento ukrajinský děs bude ještě přetrvávat, nemůže se nijak vyřešit, nemá žádné řešení, tak nechť ať zatím trvá.

Teď si nemůžeme vzít celou Ukrajinu – jestli se o to pokusíme, všechno ztratíme. Nekonečně trvající krize je pro nás taky nevýhodná, ale potřebujeme čas, abychom se mohli připravit.

Vzgljad: Iniciativa rozdělení musí přijít ze západních oblastí, tj. aby odešel slabší, který prohrál.

A.D.: Neměli bychom vystupovat jako iniciátoři rozdělení Ukrajiny. Měli bychom připravit, vytvořit situaci, kdy dvě části Ukrajiny budou dostatečně rovnovážně zmobilizované. Západ je už dobře mobilizován, ale východ ne. Potřebujeme mobilizaci východu Ukrajiny. Pokud bude východ připraven k oddělení, bude to naše šance na to, aby k takovému rozdělení nikdy nedošlo. Ale pokud východ nebude připraven, západ se ho pokusí pohltit (pozn. překl.: v období po 22.2. 2014 se vyvíjí situace podle všeho tak, že vlivem urychlené akcelerace západní strany a nedostatku času na přípravu východu přesně k tomu dochází …).

Demokratickým způsobem se to už nestalo – za Juščenka vládli západěnci a nic s východem udělat nemohli. Asimilovat ho se jim nepodařilo. To znamená, že demokracie už nepracuje pro zájmy západěnců, ale pro obě strany. Proto přichází scénář Majdanu s proamerickou nacionalistickou diktaturou.

Měli bychom pomoci mobilizaci východu a Krymu na ideologické a strukturální bázi. Poskytnout tam především ideu, v další řadě informační strategii a ve třetí – vše ostatní. Je nutné sestavit projekt „Východní Ukrajina“, který by tam měl být vložen. Ne proto, aby byl realizován rozpad Ukrajiny, ale by byl odvrácen. Protože pokud nebude silný samostatný východ, tento rozpad bude stejně pokračovat, ale ne jen podle našeho scénáře, ale i proti němu.

Kromě toho bychom měli pracovat v enklávách na západě Ukrajiny. Jsou tam dostatečně významné síly, se kterými můžeme spolupracovat. Pravoslavní ve Volyni, zakarpatští Rusíni – velmi mnoho lidí, kteří budou pro nás. My už západ nevrátíme, neovládneme ho, ale pokud oni začnou rozpad Ukrajiny, můžeme jim vytvořit mnoho potíží, nebudou mít tiché uličky ve Lvově. To, co se chystají vytvořit na východě Ukrajiny, by se mělo dít i u nich doma. Nepřevezmou východ, ale přivedou tam střelbu, teror, represe. A my bychom měli být připraveni odpovědět na teror na východě partyzánskou válkou na západě. Musíme mít argumenty – a to nejenom plyn.

Dnes se vytváří situace, kdy vystupováním proti prozápadním silám v našich bývalých republikách protivníci těchto sil jdou cestou co nejmenšího odporu. Západ přichází s modelem nacionalistické strany, jakýmsi liberálním neonacismem a jeho protivníci přicházejí s opačným extrémem a začínají hájit sovětismus. To se děje například v Moldávii. Z jedné strany ostře antirumunský prosovětský moldavismus komunistů a z druhé prorumunský liberál-nacionalismus. Přesně tak i na Ukrajině – liberál-nacionalismus na západě a proti němu lidé s portréty Stalina a rozhovory o velké epoše a sociálních vymoženostech.

U liberál-nacionalistů je koalice plně efektivní: neonacisté dodávají nezbytnou skutečnou energii a liberálové jsou jejich krytí. U samotných liberálů energie není – jsou to menšiny, ve všech významech toho slova, od sexuálních po národnostní, ale když vstoupí do koalice s nacionalisty, „malý národ“ liberálů získává sílu.

Jak odpovídáme? Ideologií pozdněsovětských kreslených filmů - Kocour Leopold a Čeburašky (pozn. překl.: „Чебурашки“ – postavičky zvířátek vymyšlené spisovatelem E. Uspenským v roce 1966, ztvárněné následně v animovaném filmu): „Pojďme žít spolu.“ Jsme nuceni uchýlit se k provozování dobré, stabilní, ale bezvýznamné sovětské nostalgie. Ale to není nástroj, to není politika – s takovou ideologií ani Oděsu, ani Donbas neubráníme. A tím spíš Kyjev. Potřebujeme novou ideologii pro Ukrajinu a pro Rusko a ne slogany o tom, že jsme žili ve velké době, ve které jsme vyslali do kosmu Gagarina. Potřebujeme národní, mobilizující ideologii eurasijství. Je třeba obracet se k něčemu významnému, smysluplnému.

Pjotr Akopov

Zdroj: Vzgljad
Překlad: Pavel Křížek


Spojené štáty neodpustia Putinovi víťazstvo v Sýrii

$
0
0
20.2. 2016  Hlavné správy
Rusko krok za krokom speje k víťazstvu v boji s ISIL v Sýrii. Ale Spojené štáty americké spolu so svojimi bábkami po celom svete, no v prvom rade v NATO, neodpustia Rusku a jeho prezidentovi toto víťazstvo nad svojimi hlavorezmi. Vôbec nie náhodou sa teraz začala nová kampaň vedúca k diskreditácii ba dokonca k démonizácii Vladimíra Putina. Jeho statočnosť a rozhodnosť privádza Západ do stavu šialenstva. V súčasnej dobe máme všetky dôvody tvrdiť, že rozpory medzi Západom a Ruskom sa skončia novou vojnou. V každom prípade, Západ vynakladá všetko úsilie k jej vyvolaniu.


O tomto hovorí známy a vplyvný taliansky politik, spisovateľ, bývalý europoslanec a člen Izborského klubu Giulietto Chiesa vo svojom obavami naplnenom televíznom príhovore k talianskej verejnosti.


Prebieha zúrivá kampaň za účelom démonizácie ruského prezidenta Vladimíra Putina. Vidia to mnohí, veď je to očividné. No nie všetci chápu príčiny tohto javu. Nie všetci vedia o tom, kto túto kampaň organizuje a prečo práve v tomto čase.

Poďme si zhrnúť fakty. Tie najaktuálnejšie, pretože proces prebieha už niekoľko rokov s rôznym stupňom úspešnosti a intenzity. Napríklad „Putin – agresor na Ukrajine“, „Putin silou anektoval Krym“, „Putin zostrelil malajzijský Boeing“, „Putin zavraždil Politkovskú“, „Putin zabil Nemcova na kremeľskom moste oproti červeným stenám Kremľa“.

Dnes sa zdvíha nová vlna – „Putin polóniom zabil Litvinenka“. Pravda, udialo sa to pred siedmimi rokmi, no valí sa nový prúd obvinení. Tvrdí to anglický súd. A my sme povinní mu veriť… Dajme tomu…, no tento súd pripája výraz „pravdepodobne“. O ťaživej pozícii Putina sa hovorí aj v dokumentárnom filme BBC bez uvedenia najmenších faktov. A útoky sa zosilňujú aj zo strany americkej administrácie s odobrením prezidenta Obamu.

Jedna moja čitateľka mi napísala myšlienku, s ktorou ba som sa chcel podeliť: „Kto postupuje takto, ten sa usiluje strhnúť most“. To znamená, že zo strany Západu a predovšetkým Ameriky je tu úsilie zamedziť každej možnosti k dialógu. Už možno v skorej dobe sa dočkáme novej „bomby“, pretože Medzinárodný súd v Haagu vyhlásil, že konečne predsa len začína vyšetrovať zločiny spáchané v gruzínskej vojne z 8. augusta 2008. Ako sa hovorí, práve v tom najlepšom čase, hoci už uplynulo skoro 8 rokov.

Oni ignorujú fakt, že Ruská federácia sama vykonala svoje vyšetrovanie udalosti už pred 8 rokmi na základe 500 vlastných informačných zväzkov. Je možné, že oni si to aj prečítali a že to zoberú do úvahy, no pochybujem o tom. Pretože cieľom operácie je dopracovať sa k takémuto rýchlemu uzáveru súdu: Ruská federácia je zodpovedná za napadnutie Gruzínska. Toto predstavuje nové palivo pod kotol pre ďalšie roznecovanie rusofóbie. Objektívne je možné predvídať cieľ podpory rusofóbskych nálad a ich stupňovanie novými témami. Samozrejme, že toto všetko sa deje bez skutočného vyšetrenia a dôkazov. Uhol pohľadu zo strany RF, samozrejme, verejnosti predložený nebude podobne, ako nebol zverejnený výsledok šetrenia ruskej komisie ohľadom zostreleného Boeingu nad Ukrajinou. A dokonca, ak by to zverejnené aj bolo, oni to nezoberú do úvahy, pretože výsledok všetkého je už dopredu predurčený. Pre západné média, ktoré sú nositeľmi orwelovského newspeaku a orwelovskej novologiky sú dôkazy zbytočné a nepotrebné. Oni dokonca ani nevedia ako ich získať a ako ich overiť. Pripomeniem: Aj Colin Powell sa oháňal „dôkazmi“ v Bezpečnostnej rade OSN obviniac Saddáma Husajna z vlastníctva zbraní hromadného ničenia. A hneď nato začali vojnu, ktorá stála životy 500 tisíc ľudí vrátane detí.

Existuje centrum, odkiaľ je táto kampaň koordinovaná. Kde sa fyzicky nachádza – to my nevieme, no ono pracuje a je v činnosti dňom i nocou. Je to niečo na spôsob Hlavného štábu imperiálnej propagandy a toto centrum nevyhnutnosť šetrenia finančných zdrojov ani v najmenšom nepociťuje.

„Putin bombarduje teroristov v Sýrii? Nie, to nie je pravda. Putin bombarduje civilných občanov, nemocnice, školy a deti“. Kto to povedal? Západná koalícia, ktorá financovala a organizovala ISIL. Nikto si neoveril, že to vyhlásil Erdogan. Úplne stačí, ak to tvrdia pohrobkovia nacistov v Kyjeve. Presne takí, ako tí, čo sympatizujú s nacizmom v Poľsku, Estónsku, Litve a Lotyšsku. Hovorí to aj Brusel. A tým je povedané všetko. Úplne stačí vedieť, že Brusel chodil na „majdan“ kde podporoval nacistický mocenský prevrat.

SŠA vydali vyhlásenie o nasadení vojsk do Sýrie v rozpore so všetkými zákonmi. Keďže nič také im nikto nepovolil a ani o to nepožiadal, povolili si to jednoducho sami. Chystajú sa vtrhnúť do Sýrie. Ako? Uvidíme. Vyhlásili, že to neurobia tak ako v Afganistane… Na ich šťastie… Pretože tam utrpeli porážku.

„Demokratická a osvietená „ Saudská Arábia sa k nim pripája. Tiež tam chce nasadiť armádu, podobne ako Turecko. V skutočnosti je to lož, pretože Turecko do Sýrie vtrhlo už dávno a zostalo tam doteraz.

Prečo sa deje toto všetko?


Z jedného prostého dôvodu: Rusko krok za krokom, systematicky likviduje ISIL. Američania organizujú semináre, na ktorých sa vyčísľujú straty. Straty svojich vlastných ľudí, straty hlavorezov – a tie sú značné, pričom oni všade ustupujú. Aj armáda Sýrie za podpory Leteckých a kozmických síl RF útočí na všetkých frontoch.

No existuje jeden významný rozdiel pre hodnotenie týchto faktov. Rusko sa tam nachádza legálne, podľa zákona – podľa medzinárodného práva. Pozvala ho tam legitímna vláda Damašku. Ale všetci ostatní, ktorí sa chystajú vtrhnúť do Sýrie – to sú agresori a priatelia hlavorezov. Tu treba hľadať dôvod, prečo boli prerušené jednania v Ženeve. V takejto situácii nemôžu pokračovať. Na pokračovaní ženevských jednaní má záujem Rusko. Ono ovplyvnilo Asada, aby sa na nich zúčastnil, aby sa sformovala koaličná vláda. V tejto situácii jednania nemôžu pokračovať, lebo Západ prehráva. Ten si neželá víťazstvo RF a to, aby pri moci ostal Asad.

Toto je ďalšie hrubé porušenie všetkých pravidiel medzinárodného práva. Ak Putin neustúpi, a on už potvrdil, že sa tak nestane, bude vojna. Nemusí byť nevyhnutne konkrétne v Sýrii, ale vojna bude. Možno bude na Ukrajine, kde prezident Porošenko – táto hovoriaca hus – už vyhlásil, že dnes je táto vojna pravdepodobnejšia, než tomu bolo včera. Alebo môže vypuknúť povedzme v Pobaltských štátoch, kde všetci kričia o nebezpečenstve ruskej agresie, ktoré v skutočnosti neexistuje. Neexistuje jediný dôkaz, ktorý by dokazoval zámer Ruska napadnúť Pobaltské republiky. No NATO kričí o tom, že Rusko sa chystá sem vtrhnúť, preto je treba len čakať na okamih, kedy sa nejaká provokácia stane zámienkou k vojne.

Nehovorte mi, že som panikár. Som všetko možné, len nie panikár. A tiež nie som slepý. Všetko vidím celkom jasne.

No byť informovaným, ešte nestačí k samotnej záchrane. „Taliani, ktorí sa na mňa teraz pozeráte, aj vy budete zatiahnutí do vojny v Sýrii“ – pripomína Chiesa. Zároveň tento politik vyzýva všetky zdravé sily svojich spoluobčanov mobilizovať sa proti svojej vláde, kým nie je neskoro. A hlavne – vystúpiť v jednotnom fronte za vystúpenie Talianska z NATO, ktorého krvavá politika hrozí utopiť svet v novej vojne.

Teroristé DAEŠ ztrojnásobili počet dětí-teroristů ve svých řadách

$
0
0

20. 2. 2016    zdroj
Teroristická organizace DAEŠ (DAEŠ, organizace v Rusku zakázaná) ztrojnásobila od roku 2014 počet dětí-teroristů ve svých řadách. Jak uvádí BBC News, hovoří se o tom ve studii univerzity v Georgii.


Extremisté oznámili, že od ledna roku 2015 zahynulo v bojích 89 dětí a výrostků ve věku od 8 do 18 let. 39 procent z těchto dětí bylo sebevražednými atentátníky v podminovaných automobilech, dalších 33 procent zahynulo v bojích. "Určitě jich ale zahynulo mnohem více. Toto jsou pouze ty děti, o nichž informovali teroristé DAEŠ, řekl jeden z autorů studie Charlie Winter.

Ve zprávě bylo oznámeno, že většina dětí, které jsou radikály používány, jsou Syřané, ale spolu s nimi bojují také výrostci ze Saúdské Arábie, Jemenu, Tunisu, Libye, Nigerie, Velké Británie, Francie a Austrálie.

Teroristé nejednou vystavovali do sítě videa surových poprav rukojmích, jichž se zúčastnily děti. 5. února byl například zveřejněn videozáznam, na němž 10-ti letý chlapec přeřízl nožem krk zajatce, oblečeného do oranžového oděvu.

V červenci roku 2015 se objevilo video, na němž 25 dětí ve věku 12-13 let střílelo do zad 25 zajatých vojáků v amfiteátru Palmýry. Popravu sledovaly desítky diváků, někteří z nich byly malé děti.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

USA stáhnou své bombardéry ze Sýrie a Iráku

$
0
0
20. 2. 2016     zdroj
USA stahují nadzvukové bombardéry B-1B Lancer, které provádějí letecké nálety na pozice teroristů mezinárodní teroristické organizace DAEŠ v Iráku a Sýrii. Informoval o tom generálporučík Charles Brown, odpovídající za činnost amerických vzdušných sil v rámci hlavního velení (CENTKOM) Ozbrojených sil USA, oznamuje server Military.com.


Podle něj se B-1B Lancer nebudou účastnit bojů s DAEŠ neurčitou dobu. Brown upřesnil, že bombardéry se vrátí do USA, kde bude provedena modernizace kabiny pilotů. Potom budou odveleny zpět. "Odvoláváme B-1B Lancer z kampaně, ale máme další mocné letouny. Je možné, že ztrácíme na akceschopnosti, ale na tento vývoj událostí jsme se připravili", dodal generálporučík.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Pavel Sviridov: rozvědka získala tajné plány operace Barbarossa-2 proti Rusku

$
0
0
20. 2. 2016     CzechFreePress
S odstupem času se rýsují podrobnosti kolem předčasného odjezdu Vladimira Putina ze summitu G-20 v Brisbane. Naše sdělovací prostředky si pospíšily s hodnocením, že Putin odjel se staženým ocasem kvůli Ukrajině, protože slušní západní politici s ním nemluví. Vypadá to ovšem, že to bylo trochu jinak. Ruský plukovník a absolvent jazykového institutu při ruském ministerstvu zahraničí Pavel Sviridov, zveřejnil na svém blogu pikantní detaily z velmi dlouhého jednání Vladimira Putina s kancléřkou Merkelovou. Píše:


Starý přítel z “vodojemu” mi sdělil příčinu, proč se Angela Merkelová už měsíc zmítá v protiruské hysterii. Jak je známo, na summitu G-20 v australském Brisbane měl Putin čtyřhodinovou schůzku s Angelou Merkelovou, během které mu řekla: “Vladimíre, no tak, Vy jen blafujete, nemáte síly na to přetahovat se s Amerikou. Vaše rakety prostě do Ameriky nedoletí.” Na to ruský lídr, po tříminutové pauze s pohledem na kancléřku, vytáhl z aktovky v Pentagonu vytvořený a potvrzený hlavami hlavních evropských států – členů NATO – plán “Barbarossa-2” (naše rozvědka se vynasnažila).

Podle plánu se Rusko dělí na zóny vlivu a okupuje se vojsky NATO v klíčových centrech. “Je to váš podpis?” – zeptal se merkantilního andílka. Rozčílená, zrudla a kývla. “Tak, tedy, může být, že do Ameriky nedoletí. Ale na základny USA na území Německa doletí přesně, to vám garantuji. No, možná se další desítka raket netrefí a místo na základny spadnou v Mnichově nebo ve Frankfurtu, podle toho jak to dopadne.”

Tetičce se po těch slovech udělalo špatně a schůzka byla ukončena. Putin odletěl z Brisbane předčasně, po téhle schůzce ho nepozvali na společnou snídani. A tak problémy se zdravím kancléřky zůstávají. Stejně jako s jednotou vládnoucí koalice v Německu ..


Zdroj: http://pavel-sviridov.livejournal.com/283997.html

Celá diskuse na facebookové skupině Nová republika vymazána...


NATO nepodpoří Turecko v případě konfliktu s Ruskem

$
0
0

20. 2. 2016     zdroj
Severoatlantická aliance je zavázána postavit se za spojence pouze v případě přímého otevřeného útoku. Severoatlantická aliance se nebude angažovat ve prospěch Turecka při eskalaci konfliktu s Ruskou federací. Toto 19. února prohlásil ministerský předseda Lucemburska Jean Asselborn, píše Der Spiegel.


Premiér zdůraznil, že vojenský blok NATO se nehodlá podílet na eskalaci turecko-ruského konfliktu, jak si to přeje Ankara. Asselborn zdůraznil, že vlády všech členských států NATO zastávají jednotné řešení dané otázky.

"Členské země aliance nesmí být zataženy do eskalace konfliktu Turecka s Ruskem. Podle zakládajícího dokumentu NATO se záruky vzájemné obrany vztahují pouze na případ otevřeného útoku", zdůraznil ministerský předseda Lucemburska.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Kurdové prohlásili, že 2 tisíce ozbrojenců vstoupili do Azazu ze strany Turecka

$
0
0
21. 2. 2016  Sputnik

Asi dva tisíce ozbrojených islamistů vstoupili do syrského kurdského města Azazu ze strany Turecka, aby zabránili jeho dobytí kurdskými oddíly, oznámil RIA Novosti zástupce syrského Kurdistánu v Moskvě Rodi Osman.

„V posledních dnech vstoupilo do města Azazu ze strany Turecka asi dva tisíce bojovníků skupin Sultan Murat, Ahrar aš-Šam a Džebhat an-Nusrá, oznámil zástupce syrského Kurdistánu.

„Bylo by naivní si myslet, že turecké úřady nevědí o tak velkém oddílu, který přechází jejich hranici", podotkl Osman, který je toho názoru, že ozbrojenci přišli, aby zabránili útoku kurdských oddílů na město, které je svéráznou branou země.

Prezident Turecka Tayyip Erdogan novinářům prohlásil, že Ankara nedovolí syrským Kurdům vzít Azaz pod svou kontrolu a spojit jimi kontrolované regiony na severu Sýrie.

Retro: Profízlovaná Amerika

$
0
0
Muriel Kane
21. 2. 2016   Whistleblower

Bývalý analytik Národní bezpečnostní agentury (NSA) Russell Tice, který pomáhal odhalit její nezákonné odposlouchávání telefonních hovorů v prosinci 2005, nyní vystoupil s ještě překvapivějším obviněním.



Tice řekl v populární americké televizní show Keitha Olbermanna na MSBNC, že programy, které špehovaly Američany, byly mnohem rozsáhlejší, než se tvrdilo, a byly zvláště zaměřeny na žurnalisty. „NSA měla přístup ke všem americkým komunikacím…“, tvrdil Tice. „Nehrálo roli, že jste v Kansasu, uprostřed státu a nikdy jste neměli žádný zahraniční hovor. Oni monitorovali veškerou komunikaci.“ Tice dále vysvětlil, že „i pro NSA je nemožné zaznamenávat skutečně veškerou komunikací. …To, co dělali, byla určitá metoda, kterou sledovali metadata … a vyslídili takové informace, které určí,  jaký typ komunikace by měl být zaznamenáván.

Podle Tice, má NSA k této tradiční „rybářské síti“ navíc schopnost zabrousit i do zvláštních skupin, což byl ten aspekt věci, kterým se zabýval on. Nicméně, i uvnitř NSA existovalo fiktivní vysvětlení, které mělo zamezit tomu, aby lidé jako Tice zjistili, co ve skutečnosti dělají. „V jedné z operací, jíž jsem se zúčastnil, jsme sledovali organizace, u nichž bylo velmi pravděpodobné, že bychom se na ně zaměřovat neměli,“ řekl Tice Olbermannovi. „Přišel jsem však na to, že jsme je sledovali 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a 365 dní v roce – a to nedávalo smysl… Začal jsem po tom pátrat. To se stalo někdy v té době, kdy za mnou přišli a vyhodili mě.

Když jej Olbermann tlačil k tomu, aby se vyjádřil přesněji, Tice utrousil: „Organizace, které byly sledovány, byly americké novinářské organizace, reportéři a novináři“. „Za jakým účelem?“ ptal se Olbermann. „Zkusím hádat, nevyskytuje se tam někde složka, v níž jsou všechny emaily poslané všem reportérům v New York Times? Nenašel by se tam záznam všech hovorů, které jsem měl se svou malou neteří ze severního New Yorku?“ Tice neodpověděl přímo, ale jednoduše prohlásil: „Pokud by to bylo zahrnuto v těchto zvláštních sledovacích metodách, bylo by tam všechno.“ Ovšem přidal poznámku, že neměl žádnou představu o tom, co se stalo s těmito informacemi, snad kromě toho, že si je jistý, že„byly digitalizovány a vloženy do jakýchsi databází“.

Tice poprvé začal obviňovat NSA a Obrannou zpravodajskou službu (DIA) v prosinci 2005, několik měsíců poté, co byl vyhozen z NSA. Posloužil v té době také jako zdroj pro články v New York Times, které odhalily nezákonný program odposlechů v NSA. Ovšem v několika dalších měsících byl Tice zklamaný z průběhu jeho slyšení před Kongresem, kde byla jeho věrohodnost zpochybňována útoky Billa O’Reillyho a Rushe Limbaugha, a byl poté předvolán k federálnímu porotnímu soudu ve zřejmém pokusu ho zastrašit. Tice se nyní vrací, protože George Bush je konečně pryč z úřadu. Řekl Olbermannovi: “Obamova vláda se mnou sice kvůli mým posledním odhalením není v kontaktu, ale poslal jsem dopis Brennanovi (John Brennan – Obamův bezpečnostní poradce – pozn. red.), ručně napsaný dopis, protože jsem věděl, že veškerá má komunikace byla sledována – telefony, počítač – FBI na mě visela, byli jako vši v kožichu … a já předpokládám, že dali informaci našemu současnému presidentovi – takže jsem se rozhodl říci o něco málo více, než jsem řekl v minulosti.


Překlad: Stan pro Outsidermedia

Peter Staněk: Stojíme na prahu obrovských zmien

Oskar Krejčí: Germanizace Evropské unie

$
0
0
21. 2. 2016     PrvníZprávy
Pokud jde o summit Evropské unie,Angela Merkelová je dnes v pozici, kdy musí i porážky vydávat za vítězství, jinak se v kancléřském křesle neudrží. Nejde ale vůbec o to, zda někdo vyhrál, nebo prohrál. Podstatné jsou dvě věci. Zaprvé šance, že velká Británie zůstane v Evropské unii, vzrostly. A zadruhé Evropská unie se mění.


PZ: Proč si myslíte, že se zvýšila pravděpodobnost, že Británie z Unie neodejde?

Výzkumy britského veřejného mínění za poslední rok ukazují rozkolísanost. Formující se dočasné většiny pro či proti členství v Unii jsou zpravidla relativní, tedy nepřesahují 50 % hlasů. Podíl nerozhodnutých osciluje kolem 15 %. Nejvíce pro odchod z Unie jsou občané Anglie, ale bez Londýna, jehož obyvatelé jsou v relativní většině pro členství. Skotsko a Wales jsou v relativní většině pro zachování členství. Ze známých politických stran je pro zachování členství Labouristická strana, Liberální strana – tedy donedávna koaliční partner vládnoucích konzervativců –, Strana zelených, ale i Sinn Féin, tedy severoirští republikáni. Proti setrvání v Unii je Strana nezávislosti Spojeného království, v Severním Irsku protestantská Demokratická unionistická strana, ale i několik dalších stran. Vládnoucí Konzervativní strana zaujímala oficiálně neutrální pozici, což jí loni v květnu přineslo překvapivě výrazné vítězství v parlamentních volbách. Ovšem řada osobností jak konzervativní, tak i labouristické strany agituje v rozporu s oficiální linií své strany.

Současná britská vláda je nejednotná. Pro zachování členství se vyslovil například ministr zahraničí či ministryně vnitra. Naopak pro vystoupení z Unie ministr práce a důchodů, ministr zaměstnanosti, ministryně pro Severní Irsko. Ale i šéf dolní komory parlamentu. Už z postojů ministrů je patrné, že nejvíce výhrad k členství v Unii mají ti, kteří zodpovídají za sociální rezorty – a v Bruselu premiér David Cameron prosadil své návrhy týkající se eurozóny, ochrany britského sociálního systému a volného pohybu osob. Proto premiér Cameron, který se dosud tvářil neutrálně, po summitu tvrdí, že bude agitovat za zachování členství v Unii. A má šanci uspět. Tedy když si pospíší a referendum proběhne dřív, než se jiné problémy Unie ukážou jako důležitější.

PZ: Které myslíte?

Sympatie k Evropské unii poklesly v Británii v souvislosti s migrační krizí. Když se například nepodaří zastavit válku v Sýrii a Berlín bude dále jednat tak, jak jedná, britští voliči se vyděsí. A to je jen jeden příklad.

PZ: Představitelé zemí Visegrádské čtyřky včetně premiéra Bohuslava Sobotky hájili zachování výplat nejrůznějších britských sociálních dávek občanům z jiných zemí EU. Neuspěli. Není to prohra?

Tento spor se asi nedal vyhrát. Něco musel Cameron domů přivézt. A nezapomínejme, že britský trh práce má specifickou přitažlivost pro lidi z ostatních členských států Unie: angličtinu. Tu se každý učí, každý si ji chce zdokonalit. Je tu bezesporu asymetrie, kterou euroskeptici v Británii umně využili.

PZ: Francouzský prezident François Hollande po summitu prohlásil, že dosažená dohoda „nijak neporušuje pravidla“ Unie. Podobně mluví i předseda Evropské rady Donald Tusk.

Je třeba rozlišit sebeobhajobu politiků a realitu. Nebyla porušena pravidla Evropské unie, protože byla změněna. Tedy budou změněna, když Británie v referendu odhlasuje setrvání v Unii.

PZ: Tím myslíte co?

Z hlediska osudu EU mnohem významnější než sociální benefity je fakt, že se posilují práva národních parlamentů a že se Velká Británie, prý vzhledem ke své specifické situaci, nemusí podílet na další politické integraci Evropské unie. Což má být vepsáno i do základních listin Unie. Řečeno jinak, dochází k další vnitřní strukturalizaci Unie.

PZ: Strukturalizaci... Mohl byste být srozumitelnější?

Máme zde ideál Evropské unie s jednotným trhem a stejnými právy pro všechny. V reálu to vypadá tak, že ne všechny státy Evropské unie jsou zahrnuty do schengenského systému. Z dvaceti osmi států Unie jich v eurozóně je devatenáct. Máme jednotný trh, ale stejné tričko stojí v ekonomicky slabém Řecku víc eur než v ekonomicky silném Německu – Unie se dělí na jižní a severní ekonomickou zónu. Navíc se mluví o dvojrychlostní Unii, o odlišení jádra a periferie Unie. A teď tu máme tři unijní mocnosti: Německo a Francii, které budou panovat v kontinentální části, a zvláštní pravidla pro třetí mocnost, Británii, do jejíchž záležitostí nebude Berlín a Paříž mluvit tak snadno jako do záležitostí Česka či Slovenska.

PZ: Poslední rok ale ukazuje, že ani v našem případě to nebude mít Berlín snadné.
To je jen další ukázka změny vnitřní struktury Evropské unie. Německé kancléřce se podařilo téměř nemožné: svoji migrační politikou vzkřísila Visegrádskou čtyřku. Tato organizace středoevropských států vznikla před čtvrt stoletím proto, aby popřela středoevropský charakter svých zemí: jejím cílem byl vstup do západoevropských integračních struktur – Evropské unie a NATO. Cíl se podařilo naplnit, všichni se začali cítit jako součást Západu, a Visegrádská čtyřka ztratila smysl. Jenže pak se vzedmula migrační vlna a Německo začalo prosazovat politiku, která se neněmeckým středoevropským zemím nelíbí. Uvědomily si, že mají specifické zájmy a platformu, na které by je mohly projednávat a prosazovat. Oživily Visegrádskou skupinu.

PZ: A myslíte si, že toto vnitřní strukturování Evropské unie, jak tomu říkáte, bude pokračovat?

Objevují se odlišné, a to významné zájmy, což diferencuje politiku a vytváří nové strukturální vazby. Jenže problém může být obecnější, zásadnější.

PZ: Jaký?

Nemám rád analogie, ale zákonitosti mezinárodní politiky se od doby, kdy státy vznikly, nemění. Takže občas si můžeme do dějin sáhnout na nějaké události, abychom mohli znovu zvolat „Nic nového pod sluncem“.

PZ: To zní hezky, ale nevím, kam míříte…
Mířím daleko, předaleko – tisíc let zpět. Až ke konci otonské dynastie v Německu. Jestli má čechoamerický historik František Dvorník ve své pozoruhodné knize Zrod střední a východní Evropy pravdu, pak císař Oto III. viděl Svatou říši římskou jako domovinu křesťanského lidu. Říši sjednocenou vírou, chcete-li „evropskými hodnotami“. Nevadilo mu, když Poláci a Maďaři věnovali své země papeži, jeho říše byla císařsko-papežskou říší. A nejen to – vychován matkou, která byla neteří byzantského císaře, a jako budoucí manžel byzantské princezny nerozlišoval západní a východní křesťanství. Byl vyznavačem ideálu harmonického soužití v rámci království božího na zemi.

Ale pak se něco změnilo. Po předčasné smrti Oty III. nastoupil na trůn jeho bratranec Jindřich II. Pragmatik, který nevyznával idealismus svého předchůdce a směřoval, dnes bychom řekli, k machiavelistické mocenské politice. Neváhal nastartovat druhý Drang nach Osten, spojit se s pohany a vést války proti polským a maďarským křesťanským vládcům, aby je donutil podřídit se jeho říši. Výsledkem jeho politiky byla staletí válek mezi křesťanskými státy a spory mezi papežem a císařem o to, kdo je tím nejdůležitějším v západní Evropě.

PZ: To je bezesporu hezký příběh, ale proč ho vyprávíte?
Svatá říše římská se v těchto procesech začala měnit na Svatou říši římskou národa německého. Nenaplnitelný ideál všeobjímající křesťanské harmonie vystřídala mocenská „národní“ politika. Protislovanská germanizační politika, která měla ale i slovanské podporovatele. Mimochodem, Přemyslovci podporovali jak Otu III., tak Jindřicha II. Trochu to připomíná současnou krizi ideálu Evropské unie, která má tendenci měnit se na „německou Unii“.

PZ: Chcete říci, že Německo ovládlo Unii? Že se opakuje tisíc let stará historie?

Inu, jednou jako tragédie, podruhé jako fraška – praví klasik. Nesmíme zapomínat, že německá suverenita končí u brány amerických kasáren.

PZ: To není úplná pravda. Angela Merkelová se přece poměrně ostře ohradila proti odposlechům jejího telefonu, který prováděla NSA.
A co jí vadilo víc – že byla odposlouchávána, nebo že to vyšlo na veřejnost? Hra na suverenitu Německa má svá pravidla.

Ale zpět ke „germanizaci Evropské unie“. Od počátku bylo jasné, že celý projekt Unie vyžaduje především naladění na geopolitické ose Berlín-Paříž. Dnes je vidět, že iniciativu převzalo Německo. Důvody jsou hned dva. Především ekonomika Německa, její stav a dynamika, je rozhodující pro život Unie. Tím druhým důvodem je prostý fakt, že orgány Evropské unie, jako je Komise či Evropský parlament, jsou nepoužitelné v krizových situacích. Nemají pravomoci, nemají nástroje a nemají potřebnou strategickou imaginaci. Byly od počátku vytvářeny jako doplněk k rozhodování Evropské rady, summitu Unie. Jsou naskládány z politiků třetí garnitury. Manažérů, kteří často na úrovni Komise ještě čtrnáct dní před jejím zformováním netuší, za jaký rezort budou zodpovídat. Jejich základním úkolem je adaptovat se. Jenže v těžkých dobách někdo musí převzít iniciativu, když vlastní orgány Unie jsou nepoužitelné. Někdo, kdo chápe, že byrokratická rutina nestačí, že je třeba k novým problémům přistoupit nově.

Je jen přirozené, že iniciativu převzala německá kancléřka. Iniciativu nemohl převzít malý stát, například Slovensko či Maďarsko. Angela Merkelová byla a je nejtalentovanějším státníkem mezi mocnostmi Unie. Státníkem s velkým odhodláním. Jenže udělala sérii hrubých chyb ve vztahu k Řecku, ve vztahu k Ukrajině a naposled ve vztahu k migrantům.

PZ: Chcete říci, že Angela Merkelová pohřbívá ideál Evropské unie stejně jako Jindřich II. pohřbil vizi jednotné křesťanské Evropy? Není to naopak ona, kdo dnes nejvíce hájí evropské hodnoty? Tak jak to zní z Berlína, ale i od již zmíněného Donalda Tuska, či ještě razantněji od předsedy Evropské komise Jean-Clauda Junckera?

Analogie nemohou nahrazovat analýzu, ale jsou inspirující. Vůbec nevylučuji, že se poučená Unie zotaví. Že překoná i tuto zpětnou vlnu, jako již překonala řadu předcházejících zpětných vln. Právě tak ale platí, že politici povětšině netuší, co činí. Zvláště když tak činí s těmi nejlepšími úmysly. Robespierre byl před francouzskou revolucí proti trestu smrti. Bolševici druhý den poté, kdy získali moc, dokonce trest smrti zrušili. A pak se snažili naplnit ideál, který neodpovídal dané době. Právě tak dnes rostoucí vliv Německa v Evropské unii může být projevem urputné snahy naplnit původní ideál, na který ale Evropa není připravena, snahy, která tento ideál může pohřbít.

Za První zporávy rozhovor s Prof. PhDr. Oskarem Krejčím, CSc. vedl Mgr. Jiří Kouda
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live