Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Vyděrač Erdogan dosáhl svého a může si diktovat podmínky! Ankara mezitím horlivě obchoduje s ropou IS na černém trhu a zcela promyšleně organizuje běženeckou invazi.Turci bombardují kurdské jednotky, jež na rozdíl od Turecka proti terorismu skutečně bojují...

$
0
0
Břetislav Olšer
8.3. 2016 Rukojmí
Tak se nám právě v Bruselu odehrálo další posilování protektorátů EU, k těm 28 stávajícím by mělo přibýt i Turecko. Není náhodou že novému Mnichovu, byť se odehrál v Bruselu, šéfuje Němka Merkelová; geny jsou geny a Turecko fašistické...


Přes deset roků se snaží islámský asijský stát Turecko zaplevelit už tak nesvobodné EU, proto též vstoupilo, resp. bylo USA vybráno do NATO jako další člen, který se Hitlerovci podobá nejen křišťálovou nocí. Naopak ho vlastně předstihlo, jelikož těch křišťálových nocí v podání Turecka bylo mnohem víc, ne však proti Židům jako kdysi, ale proti Kurdům, kteří též jako kdysi Židé neměli svůj vlastní stát. Dnes mají Izrael, Kurdové, největší 40milionový národ světa, si pořád ještě o něm musí nechat jen zdát..,

Naopak Turci se snaží vojenskými invazemi na území Iráku ničit bombardováním tisíce kurdských vesnic s mlčením jehňátek NATO, a aby toho nebylo málo, dnes v rámci tzv. protiteroristického boje s IS-DAEŠ bombardují pro změnu kurdské jednotky, jež na rozdíl od Turecka proti terorismu skutečně bojují. Ankara mezitím horlivě obchoduje s ropou IS na černém trhu a zcela promyšleně organizuje běženeckou invazi. Něco za něco. Konečně nastal ten den D, kdy vyděrač Erdogan dosáhl svého a může si diktovat podmínky.

Na svém území má už na tři miliony uprchlíků, na jejichž údajné výdaje dostal tři miliardy eur, přičemž však jen asi půl milionu z nich žije v táborech, zbytek jen pod mosty, v parcích, na náměstích a kde se dá. A to je další záměr Erdogana, dovést běženeckou krizi do ad absurdna, aby si mohl klást vyděračské podmínky fašistického šmejda; my přijmeme námi k vám nahnané "vaše" běžence, co nemůžete zvládnout, ale Turecko za to dostane další tři miliardy, bude navíc přijato do EU a zrušíte nám vízovou povinnost do vašich států.




Tož, tak se to dělá; zatlačit někoho pomalým a latentním přitahováním šroubů do kouta, aby měl před sebou jen bezpečnostních zdi a drátěné ploty, z nichž pak není jinak úniku. A co bude další díl této tragédie, když se stane islámský asijský stát členem Evropské unie? To, co se stalo za Hitlera po Mnichovské dohodě; státy reprezentované Francií a Anglií podepsali "mír", Hitler dostal mj. Sudety a další země pod svou kontrolu, viz. Protektorát Böhmen und Mähren, tak se po Erdoganově vstupu do Evropy konečně naplní nejen Barrosův projekt EUROMED.

Jak je všeobecně známo, evropskými křesťany bylo v pominutém hnutí mysli slíbeno přijetí 80 milionů muslimů na starém kontinentu, což zatímně završí Erdoganovu fašistická rozpínavost, jejímž smyslem je zaplevelit nejen Evropu islámem, jak říkají Halíkové a spol. islamismem, což je pěšky jak za vozem... A to byla před Hitlerem ještě děsivá 2. sv. válka, co je před Erdoganem se neví, ale jen tuší.... Ano, a je to tady; naplňují se prorocká slova: „Zalidníme Evropu našimi dětmi. Porazíme bezvěrce dělohami našich žen!” Tuto větu neřekl žádný středověký islámský sexuální maniak, ale v roce 1974 prezident Alžírska Boumedienne. http://www.rukojmi.cz/clanky/240-proc-nemaji-kurdove-se-40-miliony-obyvateli-jeste-svuj-vlastni-stat-aneb-turecko-utoci-na-bojovniky-s-islamskym-statem

Pro mizející evropské kultury je to důležité; o dvacet let později se totiž tento na první pohled směšný blábol do puntíku naplňujev celé své zrůdnost. Předběžný odhad desítek milionů migrantů má údajně vyrovnat demografický úbytek v celé Evropě. Realita je však krutě jiná; přetvořit křesťanskou Evropu v muslimskou. Jde právě o ony „dělohy islámských žen“, resp. těch tureckých, jejichž porodnost je mnohonásobně vyšší než Evropanek. A to všechno již předpověděl nejen alžírský, ale též libyjský prezident Kaddáfí, který byl proto pro jistotu zavražděn, aby si jeho proroctví nikdo nemohl vysvětlit jako velmi pravdivé a pravděpodobné...

Kdyby ještě můj přítel novinář v Londýně Karel Kyncl žil, určitě by napsal fejeton rovněž o muslimském kazateli Abu Waleed, jenž se Britům za jejich shovívavost odměnil svým kázáním 23. června 2011 v Londýně, kdy je seznámil s jejich „blízkou budoucností“. „S Alláhovou pomocí dobudeme Bílý dům. Zažijeme den, kdy budou vykopnuty dveře do Bílého domu a vejde kalif (následník Mohameda),“ vykřikoval za souhlasného halekání kolemstojících muslimů.



S Tureckem v EU se budou i bývalé křesťanské chrámy měnit v mešity... Istanbul...Snímek Břetislav Olšer
„Přijde den, kdy skončí Obama i Cameron na kolenou, aby nám muslimům platili daň za ochranu nemuslimů,“ prohrábl si svůj mohutný plnovous. „Prapor islámu zavlaje nad Bílým domem i nad sídlem britské vlády na Downing Street.“ Inu, stará dobrá Anglie, co se jednou změní v další zemi proroka Mohamada, kde už dnes uslyšíte proroctví: „Věřte mi, přijde den, kdy královna Alžběta II. bude nosit burku…”



A těch prorockých předzvěstí nynějšího Erdoganova počátku celoevropské invaze islámu bylo víc: “Muslimové celého světa, bezprávní této země, povstaňte! Vybojujte drápy a zuby své právo, nebojte se řevu velmocí! Sjednoťte se pod pyšným praporem islámu a zaveďte jeho vládu,” napsal ve svém testamentu ajatolláh Chomejní. A Islámský stát ho poslechl, jeho teroristé právě podřezávají krky bezvěrcům a ovládají už půlku arabského světa až k Evropě.

Proč si připomínat dávnou minulost; nedávno počátkem roku 2015 prohlásil německý islamista Christian Emde, jeden z tisíců těch, kteří z Německa odešli mezi teroristy Islámského státu v Iráku a Sýrii, aby se zde naučil zabíjet nevinné lidi: „Jednoho dne si podrobíme Evropu. Ne že chceme, my to uděláme. Tím jsme si jisti. Evropané, přestoupíte na islám, jinak zemřete! Židé a křesťané, kteří nepřijmou islám jako svou víru, nebo kteří nezaplatí peníze ze svou ochranu, budou zabiti“.

A přitom jsme měli jsme možnost tomu ještě zabránit; bylo to 3. října 2005, kdy se v Bruselu začaly vést rozhovory s Tureckem o jeho vstupu do EU, rádoby smysluplná politika evropských vůdců však byla zlomena systematickým "náborem" běženců od Afriky až po Blízký východ, kdy se Evropa ocitla v kleštích, z nichž není úniku. A to byl čas, na který čekal Erdogan, aby udeřil; pověřil svého ministra pro vztahy s EU Volkana Bozkira, svého Goebbelse, který včera řekl v Bruselu: "Nepotřebujeme peníze, potřebujeme se cítit s EU v jedné rodině..." Inu, tak prolhaným lišákem nebyl ani zmiňovaný Goebbels, který netvrdil takovou lež, jako po 85 letech turecká diplomacie, co řká, že je špatné, když si proevropští intelektuálové a aktivisté myslí, že "EU prodává lidská práva za pomoc Turecku s uprchlíky...¨ Jak to bylo, pohádko, se Smolíčkem pacholíčkem a třemi prstíky o kousek tepla žadonících Jeskyněk.,.?

Francouzský politolog Emmanuel Leroy: "Váš Putin jednoduše brání našim oligarchům dorozdělovat svět". "Charlie" je spojen s klanem Bushů. Střet civilizací. Rusko - poslední naděje. Svět je na pokraji války všech proti všem

$
0
0

Edvard Česnokov
8. 3. 2016 zdroj
Západní oligarchie zastává názory zcela protikladné politice Putina, vlastně právě proto je pro ně překážkou. "Charlie" je spojen s klanem Bushů
V roce 2015 se Evropa zachvěla: střílení v "Charlie" a "Bataclanu", znásilnění v Kolíně. Co čeká Evropu v roce 2016?
Evropa včetně mojí rodné Francie je vazalem Američanů. Naši politici nanejvýš využijí tyto zločiny jako důvod pro nová omezení občanských svobod, podobně jako USA po teroristických útocích 11. září.



To je vláda. Ale co veřejnost?
Žádné ponaučení si z teroristických útoků neodnese. Evropská společenství jsou si velmi odcizena a mají zájem pouze o materiální hodnoty. Právě proto nejsme schopni pochopit motivaci islamistických fanatiků, a už vůbec ne odrazit jejich nové útoky.

A co inteligence? Také mlčí?
Pokud máte na mysli karikaturisty z "Charlie Hebdo", myslím, že jimi bylo prostě manipulováno, aby naštvali islamisty a dali podnět k teroristickému útoku. Philippe Val, někdejší vydavatel a redaktor "Charlie", se dokonce netajil styky s americkými "jestřáby" z klanu Bushů.

Ale přece: Změnila se Evropa za rok po teroristických útocích?
Život je děsivější, to je pravda. Avšak vnitřní politika Evropské unie plyne jako dřív. Jsme slabí a lehkomyslní, jak jsme byli, tak to také zůstává. Hollande vyhlásil mimořádný stav, ale "utahování šroubů" pocítili pouze čestní Evropané, kterým je zakazováno pořádat shromáždění proti migraci.

Odvěká otázka: kdo má z toho výhodu?
Tvůrci současného světového řádu, kteří chtějí rozšířit oblast "řízeného chaosu" nyní i na Evropu. Přesně tak rozkládali i Sovětský svaz: zavedení liberální ideologie, vytvoření agentů vlivu, vnucování analogů vaší "přestavby".

Střet civilizací

Jaké jsou cíle těch, kteří připravují teroristické útoky v Evropě?
Dnes lze mladými muslimy v celém světě lehce manipulovat tím, že se hněv zaměřuje na "bohapustý" Západ. A Evropa se postrkuje ke konfrontaci s islámským světem. V důsledku zde máme "střet civilizací". Místo skutečného nepřítele, mezinárodní finanční oligarchie, je lidem podsouván obětní beránek - "cizí" víra.

Vzniká dojem, jako by byly dvě Evropy: politici, kteří považují Rusko za nepřítele, a prostý lid, který více znepokojuje pořádek ve vlastním domě.
Máte pravdu. Ale první Evropa se neskládá jenom z politiků a žurnalistů, ale také z mezinárodních finančních kruhů, jako je George Soros. Ostatně, ti všichni dohromady tvoří méně než 1% obyvatel Evropské unie.

Ale vždyť něco dělají, aby nebyly v Evropě dopuštěny další teroristické akce?
Přední představitelé Evropské unie jsou pouze nástrojem pro vnější kontrolu evropských národů. Ostatně, kdybych byl pan Hollande, vyvedl bych Francii z NATO a úplně bych změnil naši blízkovýchodní politiku tím, že bych přestal podporovat režimy váhabitů v Saudské Arábii a Kataru. No ale nejprve bych obnovil nezávislost Francie a přestal se podřizovat příkazům z Washingtonu a Davosu.

Rusko  - poslední naděje

Celá tato propaganda proti Rusku, ale za přijetí nových běženců z Blízkého východu, ta je v evropských médiích odkud?
Nejvýznamnější mediální holdingy patří oligarchům. A ti už dávno pod sebe dostali západní Evropu a nyní jdou na Východ. Poslední, co je odděluje od definitivní nadvlády nad planetou, je Rusko. Neboť to kontroluje důležité území  - srdce Euroasie, tedy i celého světa.
Co se týká migrantů, jejich invaze přibližuje vytvoření "člověka obecného" bez pohlavních a etnických příznaků, ani bílého ani černého, ani muže ani ženu. Vše jako v antiutopii Aldouse Huxleye  - "nádherný nový svět" nezná individualitu nebo národní identitu.

Vy sám jste byl v Rusku?
Nejednou! V Moskvě, Petrohradě, Kaliningradě, ve Vladimiru a Suzdalu, v Novgorodě i na Sibiři.

A jak se ve skutečnosti Evropané chovají k Rusku a Putinovi?
Na toto se těžko odpovídá - sociologické průzkumy se na taková témata neprovádějí. Podle mých pocitů se západní oligarchie drží názorů úplně protikladných politice Putina  - vlastně právě proto je pro ně překážkou; ale právě proto by ho mnoho Francouzů rádo vidělo jako svého prezidenta, který by zavedl v jejich Republice pořádek!

Svět je na pokraji války všech proti všem

K čemu to však všechno povede?
Nejsem astrolog, ale bez rizika, že udělám chybu, říkám toto: svět je na pokraji války všech proti všem. Naděje však přichází z Ruska, které v Sýrii likviduje teroristy. Proto si myslím, že váš prezident by byl nejlepším kandidátem na Nobelovu cenu míru v nejbližším období.

A co se týká Ukrajiny?
Je třeba pochopit: Evropská unie má co do činění se zkorumpovaným proamerickým režimem, kterému se nehnusí posílat prapory karatelů proti obyvatelům Donbasu, který unikl před neonacistickou diktaturou.
Vím, někteří Rusové litují, že vaše armáda dosud nesmetla kyjevský režim. Ale jsem rád, že měl Putin dostatek rozumu a nevtrhl na Ukrajinu. Jeden jeho pokyn a vaši výsadkáři by už obsadili Kyjev i Lvov. Ale v tom případě by se celý Západ s radostí sjednotil proti vám.

Vím, že jste navštívil Donbas.
Ano, před rokem jsme s kolegy vytvořili humanitární hnutí "Pomoc dětem Donbasu". Od té doby jsem tam byl dvakrát. Lidé tam jsou hodní úcty a odvážní. Vzali do rukou zbraně, aby ubránili svobodu, jazyk a kulturu. Klaním se před nimi!
Rusko dodává na Donbas humanitární pomoc, ale stále je tam mnoho problémů. Školy bez topení, sirotci v dětských domovech, kterým sotva stačí na jídlo. Když tě tříletá holčička bere za ruku a ptá se: "Vrátíš k nám domů tatínka?" co je jí možné odpovědět? Proto chci říci všem Rusům - pomáhejte Donbasu, alespoň humanitárně.

Poznámka K: Emmanuel Leroy, narozený v roce 1956, právnické vzdělání.
Politolog. Byl konzultantem předsedkyně strany Národní fronta Marine Le Pen pro problematiku spolupráce s Ruskem. Tiskový tajemník francouzského veřejného hnutí "Pomoc dětem Donbasu". Pracovník televizního kanálu Liberte. 

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Měl jsem nejlepší dětství! - tip kulturního referenta a nástěnkáře

$
0
0

8. 3. 2016, Petr Ďoubalík, hudba, video, text, překlad - procvičení ruštiny

Anton Lirnik (Ukrajina) - Měl jsme dětství!


Včera jsem slíbil, že pověsím onu písničku, jejíž překlad byl nečekaně obtížný. Slib plním, za videem následuje text s překladem a "dobovými obrázky". 

Anton Anatoljevič Lirnik, narozen 1976, Ukrajinská SSR, herec, scénárista, Písnička je z roku 2011. Lirnik je pro mne vlastně mladík, do písničky vložil vzpomínky především z osmdesátých, možná i počátku devadesátých let.

Já jsem sice ročník 1960, ale ve shodě s Antonem také tvrdím, že jsem měl nejkrásnější dětství a mládí. A tak mě napadlo, že se zvolím z vašeho středu nástěnkářem a budu sem věšet vzpomínky na naše krásné dětství, pokud mi je pošlete (doubalik.petr@seznam.cz). Čtvrt století slyším, jaké to bylo v té době strašné, doslova k nežití. Organizací, štědře dotovaných, které se živí dokazováním toho, jak bylo před rokem 1989 příšerně, je mnoho. Abych alespoň lehce vyvažoval, zřizuji tedy nástěnku "Pozitivní paměť národa". 

K tomu přidám perličku z tisku. 18. 2. 2015 byla zveřejněna v hradecké "Radnici" výzva, aby občané posílali své fotografie, zachycující Hradec Králové v období 1945 - 1989. Píše se, cituji: 

"Při přípravě publikace jsme však narazili na problém - cenzuru. Ne současnou, ale dvojí autocenzuru v době totalitního režimu,"říká jeden z tvůrců knihy Jiří Zikmund a vysvětluje, že každý fotograf zvažoval, má-li zveřejnit zajímavou a informačně hodnotnou fotografii, jejíž obsah mohl být vykládán protirežimně. A když se přece jen odhodlal a fotografii chtěl uplatnit a uchovat pro budoucnost, paměťové instituce (muzea, archivy...) se z téže příčiny bály fotografii oficiálně zařadit do svých sbírek. Tvůrci knihy proto mají k dispozici méně fotografií, než očekávali..."

Musím se té zoufalé a průhledné výzvě smát. Prostě mají fotografií dost, ale ten "totalitní režim" z nich vypadá málo "totalitně". Rádi by plivali a chybí sliny. Chudinky.

Lirnik - Dětství (doporučuji přehrávat v kvalitě 1080):


У нас было детство!
Měli jsme dětství!

У меня было самое лучшее детство
Я таскал абрикосы во дворе по соседству
Дергал за косы отличницу Зойку
И завтракал под "Пионерскую зорьку".

Měl jsem nejlepší dětství, trhal jsem meruňky v sousedním dvoře
Tahal za copy premiantku Zojku a snídal při "Pionýrské hvězdičce"

А по воскресеньям под "В гостях у сказки"
Я шил ватно-марлевые повязки
Я палил дымовухи и бросал их с балкона
У меня на стене был плакат Сталлоне

A po nedělích při "Na návštěvě u pohádky"jsem šil vato-gázové obvazy
Zapaloval jsem dýmovničky a házel je z balkónu, na zdi mi visel plakát Stallona

Меня не возили в Европу на лето
Мне не покупали Плейстейшн третий
Зато! Зато!
Припев:
У меня было детство!
У меня было детство!
У меня было детство!
У меня было самое лучшее детство!

Nevozili mě na léto do Evropy, nekupovali mi Playstation třetí.
Ale zato! Zato!
Refrén:
Jsem měl dětství! Jsem měl dětství! Jsem měl dětství! Jsem měl nejlepší dětství!

У меня было сорок вкладышей "турбо"
Мне рвали ниткой молочные зубы
Когда я болел, мне ставили банки
Подорожники мне заживляли ранки

Měl jsem 40 vkládaček "Turbo" (ze žvejkaček), mléčné zuby mi trhali nitkou
Když jsem byl nemocný, přikládali mi baňky, jitrocel mi léčil ranky

Я гордо ходил с дипломатом в школу
Я хранил бутылку от пепси-колы
Мой учитель труда был с другой планеты
А мой двухкассетник жевал кассеты
Я не играл в контр-страйк по сетке
На КаZантипе не ел таблетки.
Зато! Зато!

Pyšně jsem chodil do školy s diplomatkou, schovával jsem si lahvičky od pepsi-koly
Můj učitel pracovní výchovy byl z jiné planety a můj kazeťák ("dvojče") žvejkal kazety
Nehrál jsem Counter-Strike po síti, nebral jsem drogy na KaZantipe 1)
Ale zato! Zato!
Refrén:

У нас было детство то что надо
Пусть мы не носили гуччи и прада
И что такое айфон мы вообще не знали
Мы в волка и яйца годами играли
Родители нам не дарили мобилы
Мы с рюкзаками в походы ходили
Спали в палатках, а не в бунгало
Ели не мюсли - картошку с салом

Měli jsme dětství kolik bylo třeba, sice jsme nenosili Gucci a Pradu
A co je iphone jsme fakt nevěděli, roky jsme hráli vlka a vejce
Rodiče nám nedávali mobily, s batohy jsme na pochody chodili
Spali jsme ve stanech, ne v bungalovech, nejedli jsme musli - ale brambory se slaninou

Мы носили варешки на резинке
Барби мы видели на картинке
Мы сбивали нунчаками люстры в зале
Когда умер Вертер, мы все рыдали
Рабыня Изаура, Комиссар Катани
Спокойной ночи с тетей Таней
Слон, попугай, удав и мартышка
Кефир в бутылках с зеленой крышкой

Nosili jsme palčáky na gumičce, barbie jsme viděli (jen) na obrázku
Rozbíjeli jsme nunčakami lustry v sálu, když umřel Verter, všichni jsme řvali
Otrokyně Izaura 2), Komisař Katani, Dobrou noc s tetou Táňou
Slon, papoušek, hroznýš a kočkodan, kefír v lahvích se zeleným víčkem

Утренние почты, АБВГДейки
Один доллар - 63 копейки
Пекарь, квадрат, резинки, салочки
Котлеты в тесте, кукурузные палочки
Вода с сиропом, шоколад Аленка
Шампунь кря-кря, пирамиды, варенки
Кармен, Технология, Дюна, На-на
Фотопарат Зенит, велосипед Десна
У нас не было дачи на Кипре где-то
Не было памперсов и интернета.
Зато!
Зато!...

Ranní pošty, AVGDějky (televizní pořad), jeden dolar - 63 kopějek
Pekař (hra), Kvadrat (Čtverec, hra), Guma (skákání gumy - hra), Saločky (honičky "na babu")
Karbanátky v těstě, kukuřičné tyčinky, voda se sirupem, čokoláda Alenka
Šampón Krja-krja (bulharský dětský šampón), piramidy (populární džínové kalhoty), varenki (strakaté džíny, "plísňáky"), Karmen, Technologija (hudební skupina, vrchol 1991-93), 
Duna (hudební skupina založena 1987), Na-Na (hudební skupina založena 1989)
Fotoaparát Zenit (má být obnovena výroba této značky, info z ledna 2016), kolo Desna (jízdní kolo "skládačka")
Neměli jsme chatu někde na Kypru, nebyly Pampersky a internet.
Ale zato! Ale zato!...


1) KaZantip - stát ve státě, místo velkých hudebních festivalů na černomořské krymské pláži, více info ve včerejším příspěvku zde kazantip

2) brazilský tv seriál Otrokyně Izaura


Na návštěvě u pohádky

teta Táňa, u nás Štěpánka Haničincová, pamatujete?

vatogázové obvazy

vatogázové obvazy asi byly za úkol z BV

žvejkačkové vkládačky děti sbíraly a vyměňovaly






festival KaZantip




skládačka Desna

skupina Djuna

Karmen

karbanátky v těstě


kukuřičné tyčinky


hra Kvadrat (princip nohejbalu, 4 hráči)



skupina Nana

kalhoty piramidy

Otrokyně Izaura

šampón Krja krja

skupina Technologija

"plísňáky" tenkrát určitě nebyly strečové...

...vyráběly se doma ve vaně tak...

...ruční domácí výroba strakatých "plísňáků"

džíny, to je kapitola sama o sobě. Pamatujete, jak "zvonáče" střídaly "mrkváče"?

první elektronická hra Vlk a vejce

Kukuřice - plnou parou vpřed!

vstupenka do kina Illjuzion, cena 50 kopějek

fotoaparát Zenit

postavičky dětských programů

prezervativ pryžový, cena 2 kopějky



kdo nebyl v SSSR, není mu 60 a nejedl "Maróžennoe", nemá co radit

nunčaka

skáčou ještě dnes holčičky gumu?


tehdejší normální sirup byl 5x hustší než dnešní "extra hustý!"

jogurty a kefíry, tenkrát jsme netušili, že mají "1A" kvalitu

v roce 1980 jsem se celý den toulal po Moskvě a těchto nanuků snědl asi 10!

Nástěnka pozitivní paměti národa
A závěrem první mechanizovaná vzpomínka na nástěnku "pozitivní paměti národa". Foceno kolem roku 1960 v Pardubicích na Dukle. Domy stojí, ale sídliště ještě není dokončeno. Obrázek by se mohl jmenovat třeba "Nejkrásnější dětské hřiště, postaveno bez přispění EU". Dívám se, každý prcek má nějakou funkci, někdo to musel řídit, děti musely komunikovat, sehnat si nástroje, spolupracovat... A když se pak přehrada odšpuntovala, to byla paráda! 
foto: V. Ďoubalík, Pardubice - Dukla, 1960











































Vyskočí Stoltenberg z okna?

$
0
0
Jens Stoltenberg

8. 3. 2016, zdroj zde


Alexej Puškov: Aby gensek (generální sekretář) NATO nevyskočil z okna s voláním „Rusové jdou!“


Předseda výboru dumy pro mezinárodní záležitosti Alexej Puškov vyjádřil znepokojení ohledně duševního zdraví generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga.

"Stoltenberg je na tom špatně: každý den zadržuje "asertivní Rusko" a brání mu rozdělit do NATO. Aby nakonec nevyskočil z okna s křikem "Rusové jdou!" - napsal Puškov na Twitteru. V předvečer Stoltenberg řekl, že Rusko se snaží různými způsoby rozdělit NATO.

22. května 1949 bývalý americký ministr obrany James Forrestal, nacházející se v psychiatrické léčebně, spáchal sebevraždu skokem z okna. Během nemoci, podle rozšířeného příběhu, byl v deliriu a stále opakoval slova The Russians are coming – „Rusové jdou!".
Alexej Puškov, zdroj: zde

Newyorské švadleny a boj za rovnoprávnost žen: 8. března 1908

$
0
0
Ingrid Puskajlerová 
7.3.2016  E-republika

Proč se dnes vytěsňuje z povědomí svátek MDŽ? Asi jsme v podobné politické a ekonomické situaci jako na začátku 20. století.


Každoročně si 8. března připomínáme Mezinárodní den žen. Muži koupí svým přítelkyním, manželkám, sestrám nebo babičkám květiny, bonboniéru nebo jim popřejí, pokud nezapomenou. A pokud není čas na osobní setkání, využívají se sociální sítě, kde se sdílejí například pohledy s květinami anebo vše nejlepší k MDŽ.

Známe ale podstatu tohoto svátku? Není opomíjená? Koná se v tento den veřejné setkávání žen, aby si připomněly boj za občanská a sociální práva, za rovnoprávnost se svými mužskými protějšky?

Základní myšlenku daly v roce 1907 rakouské socialistické delegátky ve Stuttgartu. Na prvním sjezdu socialistek přednesly požadavek, aby ženy veřejně žádaly stejná práva jako muži. MDŽ není komunistický svátek, jak to naše většinová společnost nosí v povědomí, ani to není květina s bonboniérou. Podstatou svátku je mezinárodní boj žen za politickou a ekonomickou rovnoprávnost.
 

Heslo „chléb a růže“ a newyorské švadleny

Již v březnu roku 1857 ve Spojených státech stávkovaly ženy masově za zlepšení pracovních podmínek. Především dělnice, které pracovaly v textilních továrnách (tzv. „garment workers“). Viz znak jejich odborové unie v anotaci. Od roku 1857 se začal odpočítávat čas ke vzniku MDŽ. Více než 15 000 žen vyšlo v březnu roku 1908 pod heslem „chléb a růže“ odvážně do ulic New Yorku v protestní stávce známé jako The Bread and Roses Strike. Dělnice požadovaly zákaz práce dětí, zlepšení pracovních podmínek, zkrácení pracovní doby a rovné hlasovací právo. Chléb symbolizoval ekonomické jistoty a růže rozkvět, zlepšení lidského života. Mnohé ženy byly za toto vystoupení vyhozeny z práce.




Socialistická strana v USA po tomto protestu rozhodla, že poslední únorovou neděli bude slaven svátek nazvaný "Národní den žen". Prvně se tento svátek slavil 28. února roku 1909 a poté každý rok. Německá socialistka, bojovnice za rovnoprávnost Klára Zetkinová prosadila na první mezinárodní ženské konferenci Druhé internacionály v Kodani, aby se Národní den žen stal mezinárodním svátkem. V roce 1910, se MDŽ slavil 19. března v Rakousko-Uhersku, ve Švýcarsku, v Německu, v Dánsku a v Americe. Na 8. března se MDŽ přesunul roku 1913, a to na počest stávky newyorských švadlen. K 8. březnu přispěla též masivní demonstrace v Petrohradu, která se konala poslední neděli v únoru roku 1917. To je datum, které odpovídá gregoriánskému kalendáři. Konečné schválení MDŽ přišlo roku 1975, kdy OSN oficiálně MDŽ uznala za mezinárodní svátek.
 

Mezinárodní den žen a komunistický režim

Víme, že Mezinárodní den žen je jeden z významných a důležitých svátků pro ženy, protože připomíná boj za jejich rovnoprávnost. Vinou komunistického režimu byl tento svátek zdiskreditovaný. Ve společnosti se později vytvořil jakýsi mýtus, že svátek MDŽ vymysleli komunisté a nemá smysl ho slavit. Vědomí občanů bylo úmyslně pokřiveno. Po roce 1989 ovládaném neoliberalistickou ideologií se význam tohoto svátku začal bagatelizovat. Jak vidíme, historie dokazuje, že opak je pravdou. A dnešní doba degradace sociálních práv ukazuje, jak hluboký smysl tento svátek má.
 

MDŽ dnes, 8. březen 2016

Tisíce žen z různých koutů světa bojovaly a bojují za rovnoprávnost. Proto si musíme tento den připomínat, i veřejně. Nesmíme zapomenout na všechny známé i neznámé ženy angažované v tomto boji. Příkladem může být zmíněná K. Zetkinová, která tento svátek pomohla zavést. žena jako ona bojovaly nejen za svou generaci, ale i za naši přítomnost. Je naší povinností tento odkaz boje za politickou svobodu a za sociální práva dále rozvíjet.


Zdroje:



Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč - Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde: Děkujeme!

 

Související články:

Davutoglu štěpí summit Merkelové

$
0
0
Eric Bonse
8. 3. 2016     Telepolis
Turecko chce najednou převzít všechny nové uprchlíky z Řecka, požaduje však za to vysokou cenu. Zatím kancléřka bojuje o volnost na balkánské trase – a o svou image „poslední Evropanky“. Takhle si zřejmě Angela Merkelová „ svůj“ summit s Tureckem nepředstavovala. Krátce před třemi důležitými zemskými volbami nechala kancléřka v pondělí svolat do Bruselu 28 šéfů států Evropské unie. Tím se po měsících krize a štěpení chtěla opět prezentovat jako rozhodná „šéfka“ a usnesením EU zvýšit vážnost své sporné uprchlické politiky.


Ale pak všechno nevyšlo. Nejprve byl zamítnut návrh předsedy Rady EU Donalda Tuska, ve kterém EU prohlašuje balkánskou trasu za „ uzavřenou“. To bylo hodnoceno nejen jako vítězství zastánců tvrdé linie ve východní Evropě a Rakousku, ale také jako hlučný políček kancléřce. Němečtí diplomaté EU v Bruselu zjevně spali – nebo selhali.

Pak se ale vymkl z otěží i předběžný rozhovor s tureckým premiérem Ahmetem Davutoglu. Davutoglu měl vlastně nyní konečně přislíbit, že z Řecka vezme zpět do Turecka „ ilegální“ uprchlíky bez nároku na azyl, tedy zejména Afghánce a Severoafričany. Tak to bylo domluveno, tak to i nahlas oznámil Tusk.

Ovšem svéhlavý politik AKP, který ještě před svým odjezdem do Bruselu ospravedlňoval brutální zavření opozičního listu „ Zeman“, nechtěl najednou o tom nic vědět. Musíme mluvit nejen o uprchlících, ale i o vstupu do EU, požadoval. Merkelová a k tomu přivolaný předseda rady Marc Rutte (Holandsko) byli zaražení.

Z plánované krátké předchozí potyčky v neděli večer se stalo pětihodinové jednací kolo, které skončilo teprve v časných ranních pondělních hodinách. A z očekávaného triumfálního vystoupení kancléřky na summitu EU se stala cesta do Canossy. „ Není možné, aby se něco zavíralo“, řekla kancléřka při vstupu do budovy summitu. Merkelová se octla v defenzívě.

Ďábelský pakt

Kancléřka, která se v uprchlické krizi ráda prezentuje jako „poslední Evropanka“, musela nečekaně bojovat na dvou frontách. Jednak proti těm, kteří prohlásili balkánskou trasu za uzavřenou a nyní chtěli pevně uzavřít „ pevnost Evropu.“ Vedle kancléře Rakouska Wernera Faymanna k nim patřil i francouzský prezident Hollande. A pak zde byl ještě boj proti šéfům, kteří odmítají úzkou spolupráci s Tureckem a nechtějí převzít v kontingentech žádné „ legální“ uprchlíky. Maďar Viktor Orbán se podle očekávání ukázal jako přední představitel této tvrdé linie. Ale také maltézský premiér Joseph Muscat požadoval více času. I samotné státy EU, které nepatří do skupiny „ neposlušných“, vyjádřily výhrady.

Neboť co Merkelová vyjednala s Davutoglu, vytváří mnoho otázek – je to dohoda plná zádrhelů. Organizace lidských práv Pro azyl odsoudila plán jako „ďábelský“, protože rozehrává proti sobě lidské životy. Přitom to na první pohled zní lákavě: Turecko může vzít z Řecka zpět všechny nové uprchlíky, slíbil Davutoglu.

Ovšem Turecko si uprchlíky ponechat nechce. Takzvaní ekonomičtí uprchlíci, kteří byli vzati zpět, se mají dále odsunout do svých původních zemí. A za každého Syřana, kterého Ankara vezme zpět z Řecka, má EU přijmout jednoho z 2,7 miliónů Syřanů, kteří již žijí v Turecku. Jedna hlava pro nás, jedna hlava pro vás, jeden dovnitř, jeden ven – zní podivná logika.

A to nejsou jediné požadavky, které vyvolaly vrásky na čele: Na rok 2018 požaduje Ankara od EU ještě další tři miliardy EUR podpory navíc.

Kromě toho k volnosti víz pro turecké občany, která se plánovala nejdříve na podzim, má dojít již od června. A ve sporných jednáních o vstupu do EU se obratem mají zahájit nové kapitoly.

Celkem dost nestravitelný koktejl, který tu namíchali Merkelová a Davutoglu. Řecku by se sice odlehčilo, ale přes balkánskou cestu by se sotva nějaký uprchlík dostal do Evropy. Zato se uvede do chodu obrovské přerozdělování Syřanů z Turecka do zemí EU – tedy přesně to, proti čemu se Orbán α Co. brání rukama nohama.

Čím více se show Merkelová – Davutoglu protahovala, tím více vzrůstala nevole

Také pro „ poslušné“ obsahuje tento pakt několik těžko stravitelných šeredností: Za prvé musí skutečně urychlit jednání o vstupu – po převzetí „ Zeman“ státem právě mnoho politiků EU požadovalo opak. Za druhé Turecko dosáhlo svého nejdůležitějšího cíle: Jeho občané budou moci brzy přicestovat do EU bez víz. Přesně tohle Francie dosud kategoricky vylučovala.

Také pro Německo by to bylo problematické – neboť většina Turků samozřejmě chce navštívit největší zemi EU, mnozí zde dokonce chtějí trvale žít. Ale pro Merkelovou, jak se zdá, to není problém. Na tomto památném zasedání summitu se zaměřila zejména na to, aby se prezentovala jako „ počestná makléřka“ mezi Evropou a Tureckem – a nechala historicky problematickou německo – tureckou osu zazářit v novém lesku.

Proto byla i ochotna ujít „ míli navíc“ a prodloužit summit až do pozdního večera. Ale čím víc se show Merkelová – Davudoglu protahovala, o to víc narůstala nevole. Kypr uplatňoval své výhrady vůči urychleným jednáním o vstupu. Italský ministerský předseda Renzi prohlásil, že smlouvu s Tureckem nepodepíše, pokud se v ní explicitně neodkáže na svobodu tisku.

Mnoho šéfů států EU pociťovalo překvapení, společná linie nebyla již v pozdním pondělním večeru na dohled. Místo aby EU spojovali, Merkelová a Davutoglu 28 států ještě více rozštěpili. Ani v otázce, zda by ten večer mělo dojít ke shodě, nebyli jednotni. Konečně za deset dnů se v Bruselu koná další summit EU.

Ale tak dlouho Merkelová čekat nechtěla – chtěla by bezpodmínečně zazářit ještě před zemskými volbami. To se jí zásadně nepovedlo. Neboť i kdyby se dohoda s Tureckem včas uskutečnila, zůstanou obrazy hluboce rozštěpené Evropské unie a krize, která se dávno vymkla kontrole.

Pozn. Eric Bonse pracoval delší dobu jako korespondent EU pro Handelsblatt. Těžištěm jeho zájmu jsou německo – francouzské vztahy. Má své vlastní webové stránky.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila Mgr. Zdeňka Holešová

Jednadvacátý týden ruského zásahu v Sýrii: Klid před bouří?

$
0
0
The Saker  
8. 3. 2016 Zvědavec

Příměří v Sýrii (které ve skutečnosti žádným příměřím není, ale „přesměrováním bojových operací“) probíhá překvapivě dobře. Je tomu primárně díky vynikající taktice donutit každou z bojujících skupin v Sýrii definovat se buď jako „dobří umírnění“, a mít zaručenu bezpečnost, nebo jako „zlí teroristé“ a stát se nezpochybnitelným legitimním cílem, na který mohou pálit všichni. 

De jure jsou těmi jedinými, kdo může legálně útočit na kohokoliv v Sýrii, pouze Rusové a Syřané, všichni ostatní, včetně USA vedené koalice, jsou tam přítomni naprosto ilegálně, avšak de facto poslední dohoda také uznává právo všech stran na napadání „zlých teroristů“. Donucením všech skupin se definovat připravili Rusové o jakoukoliv důvěryhodnost všechna absurdní obvinění, že bombardují „hodné teroristy“, kdy tato kategorie z konfliktu v podstatě zmizela. A abych byl opravdu upřímný a otevřený, USA byly nuceny akceptovat ruskou definici teroristů jako „všech, kdo bojují proti syrské vládě“. Ach, vím, nikdy se na takovémto znění nedohodli, ale protože ti, kteří doposud bojovali, byli zařazováni do skupin „hodné“ a „zlé“ opozice vůči syrské vládě, a protože nyní „hodná opozice“ akceptuje příměří, znamená to, že ti, kteří bojují proti vládě, jsou ipso facto „zlí“. Tudíž všichni chápající se zbraní proti syrské vládě jsou „zlí“ a jsou legitimním cílem pro totální vyhlazení. QED.

Tou nejhorší částí pro Američany muselo být, že vpochodovali do této pojmové pasti s naprosto otevřenýma očima, ale nemohli s tím vůbec nic udělat. Věděli, že jejich jedinou možností, jak se vyhnout ponižující vojenské porážce na zemi, bylo ji mávnutím kouzelného proutku přeměnit na „příměří“, následované jakýmsi vágním „přechodným obdobím“. Takže jo, nenávidí tento výsledek, ale ten druhý byl ještě horší. Mimo to někteří představitelé bez pochyby pochopili, že americká politika v Sýrii byla naprosto šílená, hraničící s jakousi disociační poruchou identity, kdy si různé agentury nebyly vědomy toho, co dělají jiné, a v některých případech spolu dokonce doslova na zemi válčily. Trvání na tomto naprosto šíleném kurzu hrozilo velkou válkou s Ruskem, něčím, co ani Evropané, ani většina (ne neokonzervativních) částí amerického státu skutečně nechtěla. Takže zatímco můžeme legitimně pohrdat imbecilitou politiky Obamovy vlády v Sýrii, mějme také vždy na paměti, že to mohlo být horší (jen si představte v Bílém domě Hillary!). Úkrokem zpět od okraje propasti učinily USA správnou věc.

Ani bychom se neměli zalykat vděčností. Zaprvé, USA vytvořily tento bordel, to v první řadě, a zadruhé, není zatím ani oprávněné se domnívat, že by se plně vzpamatovaly a byly opět při smyslech. Nejen, že USA bublají vzteky kvůli tomuto ponížení Ruskem, ale nyní jistí fanatičtí neokonzervativci chtějí soudit Assada, Rusko a Írán za „válečné zločiny“ v Sýrii! Tento nesmyl je přímým výsledkem tohoto jedinečně amerického koktejlu přeludů a bezmocného vzteku na Rusko a, skutečně, na celý svět. Něco, jako když dítě rozbije hračku, u které mu bylo řečeno, že ji nemůže mít. Zatímco bych nikdy nezavrhoval možnost, že USA udělají něco opravdu nezodpovědného, hlavní nebezpečí dnes, stejně jako dříve, nepředstavují USA, ale toxický a explozivní mix Turecko+Saudové.

Ankara a Riyadh vydávají všechny známky toho, že nic dobrého od nich čekat nelze. Nejen, že jejich rétorika zůstává válkychtivá, ale také provozují všemožné velmi nebezpečné vojenské hrátky: jako projev naprosté nezodpovědnosti a bezohlednosti. Saúdská Arábie údajně shromáždila 150,000 vojáků v rámci toho, co Saudové popisují jako „druhé největší vojenské uskupení od Pouštní bouře“. Jiné zdroje (zde a zde) mluví o 350,000 vojácích (těchto cvičení se nyní oficiálně účastní 20 zemí). Saudové také přesunuli 4 F-15S na leteckou základnu Incirlik v Turecku. To není mnoho, ale mohlo by jít jen o „obranné síly na bojovém perimetru“, které by, po napadení, mohly ospravedlnit nasazení mnohem většího a moderního saúdského vojenského letectva (zhruba 300 bojových letadel, 5 AWACSů a 5 vzdušných tankerů). Přidejte si k tomu turecké letectvo (zhruba 250 bojových letadel, 4 AWACSy a 7 vzdušných tankerů) a uvidíte, že hrozba pro malinké ruské vzdušné a kosmické síly (50 bojových letadel) je velmi reálná, dokonce přesto, že ruští piloti a jejich letadla jsou mnohem lepší, než cokoliv, co mají Turci a Saudové. Íránci se také cítí ohroženi a varují před invazí do Sýrie.

Takže jak velkou tato saudsko-turecká hrozba skutečně je?

To opravdu záleží na vašich předpokladech.

Pokud předpokládáte, že Turci a Saudové jsou racionálními hráči, pak hrozba není tak velkou. Mimo dalšího, pokud tato „wahhabistická koalice“ nasadí spoustu letectva, jejich pozemní síly, i když velké, jsou daleko od zóny konfliktu a nemají potřebné pro střet se silami Sýrie, Íránu a Hizballahu na zemi. A protože samotné letectvo válku vyhrát nemůže, jsou jedinými pozemními silami, na které se Turci a Saudové mohou spolehnout, síly Daesh. Což není vůbec dobrou možností, ani vojensky, ani politicky. Nicméně:

Pokud předpokládáte, že Turci a Saudové to „prohráli“ a mlátí kolem sebe z frustrace ze svého selhání při svržení Assada a ovládnutí Sýrie, pak zcela určitě mohou spustit přímý konflikt s Ruskem: neboť malé ruské síly v Sýrii se sami proti tak velkému protivníkovi ochránit nemohou, a proto nebude mít Rusko jinou možnost, než nasadit do bojů svá úderná aktiva dlouhého dosahu (vzdušné a kosmické síly, střely s plochou dráhou letu a rakety). Ještě relevantnější je, že Rusko by muselo zaútočit na Turky a Saudy, kteří by operovali ze svých leteckých základen sdílených v Turecku a Saúdské Arábii s USA (CENTCOM) a NATO. V případě takového nestoudného saudsko-tureckého útoku na ruské síly bych plně očekával, že na nepřátelská letadla budou nasazeny ruské MiG-31 (zřejmě ze základny v Íránu). Konec konců ani Írán, ani Rusko nedovolí wahhabistům převálcovat Sýrii, tudíž se Turci a Saudové musí zeptat sami sebe, jestli opravdu chtějí válku s Ruskem, Íránem, Sýrií a Hizballahem, obzvláště válku, ve které jak Rusko, tak Írán mohou zaútočit, a pravděpodobně tak učiní, na síly a jejich podpůrnou infrastrukturu rozmístěné doma.

Pravděpodobnějším scénářem je, že USA, Turecko a KSA se pokusí najít nějaký způsob, jak zachránit Daesh a zbastlit jakýsi „syrský Wahhabistán“, který by bylo možné použít k udržení Sýrie slabou a krvácející pro dohlednou budoucnost. To je evidentně možnost, kterou upřednostňují také Izraelci: rozbít Sýrii do de facto syrského Kurdistánu na severu, Wahhabistánu na východě a sekulární syrské republiky podél pobřeží Středozemního moře. Fakt, že toto vše je v naprostém rozporu s rozhodnutími Rady bezpečnosti OSN, evidentně ty, kteří uvažují o takových možnostech, netrápí.

Zdá se, že jsme v příslovečné situaci „klidu před bouří“ a že válka v Sýrii brzy opět vzplane, možná s ještě větší intenzitou, než doposud.

PS: zdá se, že turecký premiér Ahmet Davutoglu nyní odcestoval do Teheránu, aby si tam promluvil se svým íránským protějškem. Dobrá. Dá-li bůh, Íránci snad vtlučou do hlav tureckých vládců trocha rozumu.

Week twenty-one of the Russian military intervention in Syria: the calm before the storm? vyšel 6. března 2016 na thesaker.is. Překlad v ceně 451 Kč Zvědavec.

Britské listy jako server ostražitých domovnic

$
0
0
- vlk -
8. 3. 2016 Kosa zostračili vlkovobloguje.wordpress.com

Vždycky jsem obdivoval Jana Čulíka za jeho dlouholetou práci na poli alternativního zpravodajství. A to i přesto, že od dob vypuknutí konfliktu na Ukrajině se, podle mne rozešel se zdravým rozumem. Jak on tak samozřejmě i Britské listy a to včetně další opory tohoto serveru – Karla Dolejšího. Ale respektuji, že každý má právo na vlastní názor. A vůbec není důležité, jestli mi konvenuje nebo ne. Já si do těch svých také mluvit nenechám.


Navíc po nepřímé polemice Kosy s Janem Čulíkem před časem, kdy se jaksi ukázaly zajímavé věci, které by mohly vysvětlovat názorový kotrmelec Britských listů a jejich vydavatele, viz série

Financování studií Madeleine Albrightové a jedna vyjasněná záhada
Nepřímá odpověd Jana Čulíka na včerejší článek Kosy o Britských listech a nadaci Madeleine Albrightové na Universitě Glasgow
Přímá odpověď Kosy Janu Čulíkovi
jsem se zařekl, že už na Britské listy reagovat nebudu, bez ohledu na to, co tam vyjde. Tedy konfrontačně. A to nikoli proto, že bych se snad střetu s Janem Čulíkem nebo Karlem Dolejším, či kýmkoli jiným z BL obával. Právě naopak. Ale říkal jsem si, že prostě jim musím přiznat to, co sám sobě – psát podle svého. Alfa a omega mého nastavení a první zákon Kosy – měřit sobě i druhým stejným metrem.

Navíc, zoufale mi schází čas, takže nestíhám spoustu zdrojů a Bristké listy navštěvuji skutečně minimálně. Není čas a nejsou lidi…

Vlastně není čas. Lidi jsou. Dneska mi jeden z dlouholetých přátel poslal mail, který mne po ověření opravdu zdvihl ze židle:



Aby vše bylo náležité a Kosa nemohla být obviněna z vytrhávání z kontextu, přetisknu nejprve celý článek z Novinek.cz
Český lékař upozornil na kolegyni operující v hidžábu a byl suspendován

Nemocnice Royal Hallamshire Hospital v britském Sheffieldu údajně postavila mimo službu českého anesteziologa za to, že zveřejnil případ muslimské kolegyně, která se chystala operovat v hidžábu. Chirurgyně se podle lékaře Vladislava Rogozova odmítla zařídit podle hygienických předpisů a z operačního sálu odešla. Kolegové tak za ni museli urychleně hledat náhradu.

Dnes 8:35 – Sheffield

„Přišel jsem na operační sál, kde jsem se setkal s operatérkou zahalenou v muslimském šátku. Okamžitě jsem přerušil operaci a požádal ji, aby si vyměnila hidžáb za předepsanou roušku,“ cituje českého lékaře server The Daily Mail.

„Po dlouhé výměně názorů, vedené s respektem, slušností a faktickými argumenty, odešla z operačního sálu. Dodatečně jsme za ni sehnali náhradního chirurga, který to odoperoval,“ dodal Rogozov.

Lékařka vzápětí Rogozova, který ve Spojeném království vykonává lékařskou péči přes deset let, obvinila z rasové diskriminace.
Dala raději výpověď

Během vyšetřování incidentu se nicméně vedení Royal Hallamshire Hospital přiklonilo na stranu českého odborníka, když uznalo, že hidžáb na operační sál skutečně nepatří. Vzpurná lékařka podle serveru Daily Mail dala výpověď.
„Po operaci za mnou přišli ostatní členové týmu a potichu, za zavřenými dveřmi mi říkali, že měli dlouhodobě obavy o zdraví pacientů (zmiňované lékařky – pozn. red.), ale zdráhali se na to upozornit z obavy, že by mohli být obviněni z netolerance či rasismu,“ vzpomíná Rogozov. Osobně prý zažil i to, že chirurg na operačním sále předčítal verše z koránu a muslimští členové týmu si během zákroku dělali přestávky na modlení.

Popisovaný incident se stal už v roce 2013, nemocnice o něm ale mlčela, a když se o něm Rogozov minulý měsíc na svém zmínil na svém blogu, byl suspendován.

„Náš zaměstnanec nebyl postaven mimo službu za to, že upozornil na možné ohrožení pacienta. To naopak bereme velice vážně. Od publikace jeho příspěvků (na blogu – pozn. red.) jsme ale zaznamenali stížnosti na tón, který je v nich použit, a ten prověřujeme,” řekl britskému deníku mluvčí sheffieldské nemocnice David Throssel.
Zdroj:
http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/396861-cesky-lekar-upozornil-na-kolegyni-operujici-v-hidzabu-a-byl-suspendovan.htm

Nyní si dáme článek z Britských listů:
Sheffieldský lékař vyšetřován za „islamofobní“ články publikované v ČR

7. 3. 2016
Vladislav Rogozov, lékař, pracující v Sheffieldu, je v současnosti vyšetřován svým zaměstnavatelem za „islamofobní“ články, které publikoval česky v Parlamentních listech a jinde.

Podrobnosti v angličtině ZDE
– See more at: http://www.blisty.cz/art/81440.html#sthash.7oz1FSe6.dpuf
Tak jsem si rozklikl ten odkaz, Britských listů na původní britský zdroj překopíruji i jeho celý obsah
Sheffield doctor under investigation for ‘Islamophobic’ comments about Muslim colleagues

A senior Sheffield doctor is under investigation for allegedly making ‘Islamophobic’ comments about Muslim colleagues.

A formal complaint has been made against Dr Vladislav Rogozov, a consultant cardiac anaesthetist for Sheffield Teaching Hospitals NHS Foundation Trust, following comments attributed to him on a Czech website.

Dr Rogozov is said to have claimed that ‘Muslim doctors regularly abandon their patients to go to pray’ and that a Muslim anaesthetist ‘was reading out from the Koran during an operation and was trying to persuade all the other staff to read along with him’.

A translated version of his interview quotes the doctor adding: “It must be noted that in our teaching hospital, this problem is much less pronounced than in many smaller hospitals. There it is even worse.”

In the interview, Dr Rogozov is also quoted as saying that ‘many places here look like the streets of Pakistan’ and that the ‘Islamisation’ of the UK ‘is already irreversible’.
The trust has confirmed it is investigating a complaint against Dr Rogozov that has been made by Dr Jan Culik, a senior lecturer in Czech studies at the University of Glasgow.

In his letter of complaint sent in January, Dr Culik said he believed Dr Rogozov, who has worked in Sheffield for ten years, has been making ‘biased, Islamophobic public statements’.



He said the comments ‘seem to be inappropriate from a professional point of view’ and has also highlighted a number of blog posts that appear to have been written by Dr Rogozov in which other comments relating to Muslims are made.

Dr Rogozov was not available for comment today.

It follows a story in a national newspaper on Monday in which a ‘source’ said Dr Rogozov had been suspended for claiming he had confronted a Muslim surgeon wearing a headscarf during an operation.

Hospital rules are that any scarves must be removed in the interest of patient safety and hygiene.

The trust has said Dr Rogozov has not been suspended and the investigation relates to concerns about the ‘tone’ he has used in a number of published articles rather than him raising concerns about the alleged headscarf incident.

Dr David Throssell, Medical Director at Sheffield Teaching Hospitals NHS Foundation Trust, said: “We have received a complaint which makes allegations about a member of staff. We are now looking into the allegations as part of our formal complaints process.

“We are proud to have a diverse patient population and work force and on that basis we have a code of conduct which recognises this.

In relation to the national newspaper article, he added: “The member of staff has not been excluded from work for raising patient safety issues as we take these very seriously.

“However since the publication of articles, attributed to the member of staff, we have received concerns about the tone he has used. On this basis the content and nature of the views published are currently being investigated.----”

Read more: http://www.thestar.co.uk/news/sheffield-doctor-under-investigation-for-islamophobic-comments-about-muslim-colleagues-1-7778959#ixzz42F4cApyX
Ano, ten, kdo mne na tyhle články upozornil má pravdu. Je mi z toho také na zvracení. Jedna věc je mít jiný názor, jiná pak být příslovečnou domovnicí, co také otražitě hlásila na příslušná místa. Bohužel musím vzít na vědomí, že Bristké listy jsou dneska referenčním serverem ostražitých domovnic. Je mi z toho stydno.

Nicméně – na konec by to chtělo něco veselého – na Britských listech nyní často pracují s tímhle sloganem:



Zda řeknete svým známým o BL opravdu nechám na vás. I to, co jim případně o nich řeknete….

Je Evropa na pokraji války?

$
0
0

Je Evropa na pokraji války?
8.3.2016 Security magazin

Politická destabilizace, konflikty mezi Kurdy a Turky v Německu, mezi šíity a sunnity v západní Evropě, i doutnající válka na Balkáně. Pochmurné vyhlídky Evropy.
Dnes server ParlamentniListy.cz zveřejnil rozhovor s poradcem několika československých komunistických premiérů a významným politickým analytikem Jaromírem Sedlákem. V něm mimo jiné uvádí:
"V červnu, až bude ve Velké Británii probíhat referendum, bude Evropa už v takovém rozkladu, že by Britové byli blázni, aby hlasovali pro setrvání v Evropské unii. Ostatně v Německu už se hroutí státní aparát. A letos mají přijít až dva miliony uprchlíků. Argument, že toho hned využijí Skotové, aby se trhli a sami si požádali o členství v EU, je mimo. Zlatý oči. I oni budou vidět ten bordel v Evropě."

Podobný názor vyjádřil koncem února francouzský politický analytik Maxime Tandonnet pro list Le Figaro, který uvedl: "Evropské unii se nepodařilo udržet jeden ze základních stavebních kamenů, na kterém postavila svoji budoucnost. Existuje reálné nebezpečí, že politická destabilizace Evropy povede k návratu nacionalistických režimů,"
"Ostatně v Německu už i někteří bývalí přívrženci Merkelové říkají, že se bude střílet. Prý to začnou Maďaři a Makedonci. Na Balkáně vznikne nejspíš kvůli tomu nová válka, podobná té z devadesátých let. Nikdy to tam neutichlo, pořád to vře. Bude také velmi krvavá. Nicméně se to nemusí rozšířit do celé Evropy."
Německá kancléřka Merkelová v pondělí 2. listopadu loňského roku na konferenci v jihoněmeckém Darmstadtu varovala, že uzavření hranic v rámci Evropy by mohlo vést k vojenskému konfliktu na Balkáně. Merkelová se tehdy údajně snažila vyvolat strach mezi vládami balkánských států, aby je odvrátila od rozhodnutí postavit podél svých hranic zábrany proti uprchlíkům.

"V případě potřeby je na německých hranicích nutné použít střelné zbraně," tvrdí šéfka opoziční AfD

Analytik Jaromír Sedlák dále uvádí: "Možná asi dojde na Zemanova slova, vyhlásí se všeobecná mobilizace a všichni se budou snažit za každou cenu izolovat od konfliktu. Ostatně i uprchlíci jsou ozbrojení. Pro osobní obranu si nesou slzáky, pepřáky, dýky a jiné obranné prostředky. Bojí se totiž jeden druhého. Takže se do té války zamíchají ještě problémy mezi šíity a sunnity, Kurdové versus Turci a tak dále." Celý rozhovor naleznete zde.

Není bez zajímavosti uvést, co řekl prezidentský kandidát Donald Trump - podle něj vyvolá uprchlická krize v Evropě revoluce a může znamenat i její konec, pokud země nevezmou situaci pevně a rozhodně do svých rukou.

Na konci loňského roku upozornili bezpečnostní experti ze Stratforu na tři hlavní trendy v letošním roce:
  • vztahy mezi USA a Ruskem se ocitnou na "mrtvém bodě,
  • v Evropě bude i nadále vzrůstat nacionalismus a
  • Turecko posílí svůj význam "regionální mocnosti". 
Tyto trendy jsou vzájemně propojeny a budou se přímo ovlivňovat. Islámský stát (IS) se nepodaří v příštím roce porazit, ale díky intenzívním vojenským zásahům bude oslabena jeho "konvenční schopnost". Hrozba IS bude příčinou vzrůstající islamofobie na Západě, která povede k postupnému rozpadu Evropské unie, tvrdí Stratfor. "Kontroly na hranicích a výzvy k zachování národní identity oslabí celou EU. Uzavřené hranice způsobí nárůst migrantů v oblasti západního Balkánu, přitom tento region se již nyní vyznačuje etnickým a náboženským napětím." 

„Společnost v západní Evropě je na pokraji chaotického násilí způsobeného narušením hospodářství, masovou imigrací a terorismem,“ varoval začátkem ledna spoluobčany armádní generál André Blattmann, velitel švýcarských ozbrojených sil.

O koho jde víc: o Peroutku nebo o Zemana?

$
0
0
Jiří Baťa
8. 3. 2016
Kauza Zeman versus Peroutka, resp. madam Kaslová postoupila až tak daleko, že se jí zabýval soud. Vynesený nepravomocný rozsudek neuspokojil ani jednu stranu a kauza bude i nadále pokračovat dalšími tahanicemi o (ne)pravdu. Přes poněkud nestandardní žalobu, kterou na prezidenta M. Zemana podala vnučka F. Peroutky paní Kaslová, se džin vypuštěný s lahve paní Kaslové, rozpíná v poněkud netypické atmosféře. 

Tou atmosférou je intenzivní ofenziva protizemanovských odpůrců ze všech oblastí veřejného i politického života a pohříchu nutno konstatovat, že jich není málo. Ani kauza Peroutka není ničím jiným, než „naskočením“ na vlnu současné antizemanovské hysterie. Kdyby něco podobného řekl např. Schwarzenberg, ani ve snu by nikoho nenapadlo to rozdmýchávat jako v případě, že to řekl zrovna Zeman. Ono v podstatě nejde vůbec o to, co podle Zemana Peroutka řekl nebo napsal, ale o to, že to řekl zrovna Zeman, což se lidem jako paní Kaslová (nejen vnučka F. Peroutky, ale i žena bývalého primátora Prahy J. Kasla z ODS) a dalším sluníčkářům či pravdoláskařům náramně hodí jako voda na antizemanovský mlýn.
Bohužel, na stejné vlně se zřejmě veze i sama soudkyně, která nepravomocný rozsudek vynesla, protože se očividně projevila jako zaujatá vůči prezidentu Zemanovi, když odmítla číst statě či pasáže z Peroutkova článku v předválečném časopise „Přítomnost“. Paní soudkyně zřejmě seznala, že by to mohlo žalobci(kyni) neprospět, protože podle ní je to podsouvání Peroutkova kladného poměru k nacismu, což by se prý dotklo každého. Zamítnutí přečtení exponovaných statí článku v Přítomnosti dokazuje, jakým velkým obloukem obešla to nejpodstatnější, co se od soudu očekává a tím jsou důkazy, fakta, pravda a spravedlnost.

Nemá smysl se ze široka rozepisovat o podstatě, který dala příčinu vzniku této kauzy. Dostatečně a vyčerpávajícím způsobem tak již učinili např. známý levicový „extremista“ Radim Valenčík, nebo stejně orientovaný publicista Břetislav Olšer a jiní. Miloš Zeman svůj výrok k osobě F. Peroutky neřekl bez toho, že by k tomu neměl důvod a jestli je přesvědčen, že kdysi vyřčený článek v časopise „Přítomnost“ četl, měl k tomu o důvod víc se takto vyjádřit. Že se článek dosud jako „corpus delicti“ nenašel, resp. že se mohl v jeho názvu Miloš Zeman zmýlit nemění nic na věci, že zde nehraje roli název článku, ale obecně Peroutkovy postoje v kritickém období let 1938-39. V „Přítomnosti“ zcela prokazatelně (možná i z taktických důvodů, kdož ví) však Peroutka zjevně stranil nacistickému Německu, o Hitlerovi nemluvě, což dostatečně dokazuje jeho „chvalozpěv“ k vůdcovým 50. výročí jeho narození v časopise „Přítomnost“. To, že nakonec za své osobní projevy sympatií po k Německu i jeho vůdci doplatil, je věc druhá a nemůže jej zcela očistit od snahy se Hitlerovi zavděčit. Není divu, že o tom Peroutkova vnučka nechce mluvit a vše považuje za sprostou pomluvu a urážku čestného člověka.

Že by však Peroutkova vnučka paní Kaslová, její manžel a spol. neznali obsah článku s blahořečením vůdce, se nechce věřit, o to více se jeví jako šaškárna počínání paní Kaslové, která chce tzv. „z hovna uplést bič“ na M. Zemana. Nic nemění na věci skutečnost, že se inkriminovaný článek dosud nenašel, neboť rozhodující je smysl, resp. obsah článku, ne jen inkriminovaný název článku „Hitler je gentleman“, zmíněný M. Zemanem. Článek a jeho statě byly jako neklamný důkaz nabídnuty k dispozici soudu k přečtení, ovšem jak již výše zmíněno, soud nepovažoval za potřebné je citovat. Paní soudkyně, lze se tak alespoň domnívat, zřejmě znala obsah článků a z obav váhy důkazního materiálu takticky (ale také protiprávně) zamítla požadavek žalované strany o jejich přečtení.

Jestliže se prezident Zeman se nehodlá omlouvat podle umíněných požadavků paní Kaslové, pro kterou by taková omluva znamenala zadostiučinění jako dosažení krutého ponížení Zemanova majestátu, činí tak pan prezident Zeman ze zcela pochopitelných, logických a i veřejností chápaných jako naprosto správné rozhodnutí. Paní Kaslová se snaží hlavou prorazit Zemanovu hradní zeď, ale má jen málo šancí, že se jí takové satisfakce z umanuté a neprokazatelné urážky osoby jejího děda podaří.

Kauza nejspíše dopadne jak bývá v české kotlině v poslední době zvykem, že „vlk se nažere a koza zůstane celá“. Paní Kaslová a její pan manžel zřejmě s výsledkem spokojeni nebudou, ale ani být nemohou. Jejich snaha pokořit nebo zlomit Zemanovu hrdost a tvrdošíjnost se jim nepodaří a ani nemůže, protože pravda (ani veřejnost) není na jejich straně. A že soudy v ČR nesoudí spravedlivě, o tom rovněž není a ani nemůže být pochyb. Nicméně, paní Kaslové a jejím přátelům-sluníčkářům se podařilo dát znamenitě najevo, „jak rádi“ mají svého prezidenta. A to se také „cení“!

PS: DŮLEŽITÉ!Toto jsem dostal v dopbě, kdy jsem se chystal odeslat článek ke zveřejnění. Takže výše uvedené platí už jen sotva z poloviny, k ostanímu díky foto není třeba žádných slov.

Robin Hood naruby ... „Ždímat peníze z lidí v nouzi je však zatím byznys, který vzkvétá.“

$
0
0


Bill Quigley 
9.3.2016   Střípky ze světa
Exkurze americkým labyrintem lichvy
Někdo se rodinám, které uvízly v bídě, snaží pomoci. Jiní zas v jejich bídě vidí šanci, jak se nabalíkovat, píše Bill Quigley, profesor Loyola University New Orleans a náměstek ředitele Střediska pro ústavní práva. Nabízí exkurzí lumpárnami lichvy:

Za proplacení šeku na 100 dolarů, specifikuje prvou z nich, si Walmart účtuje 3 dolary. A TB Bank, nemá-li člověk bankovní účet, dokonce dolarů 5. Bankovní účet v Americe nemá na 10 miliónů domácností, tedy téměř desetina populace. „Většina z nich prostě proto, že nemají ani tolik peněz, aby to stačilo na minimální zůstatek.“ Na 6.500 přepážek, likvidujících šeky, má roční obrat 100 miliard dolarů.

Na 30 miliónů lidí závisí na zastavárnách. Průměrná výše jejich půjčky činí 150 dolarů. Největší z nich, Cash America, přiznává, že jí zůstává v rukou 30 procent všech zastavených věcí. Jejich prodejem generuje celou polovinu svého zisku. Za praktiky, zneužívající tísně klientů, schytal roku 2014 její generální ředitel pokutu ve výši 6 miliónů dolarů.

11 miliard dolarů ročně vynáší bankám pokuty za přečerpání limitu. Spousta šejdířské tvořivosti opřádá i tento byznys. Za „přečerpání“ se leckdy penalizují i klienti, mající na účtu hotovosti dostatek. Za to už banky, psaly nedávno New York Times, schytaly penále přes miliardu dolarů.

Rok co rok si Američané vezmou na 15 miliónů rychle návratných půjček. Úrok tu dosahuje i 400 – 700 procent. Obrat tohoto byznysu dělá 7 miliard dolarů. Federal Trade Commission dosáhla soudní penalizace dvou firem v oboru, které za jistinu 300 dolarů požadovaly splátku 975 dolarů. Klienty přitom držely v omylu, že to bude 390 USD. Největší firma v branži, Advance America, účtovala, než jí to zatrhl soud, úrok ve výši 450 procent p. a.

Firmy, půjčující proti zástavě osobního vozu, inkasují ročně 3 miliardy dolarů. Průměrná výše půjčky činí 951 dolarů. Splátky – 3.093 dolary. Tento byznys provozuje více než 7 tisíc firem.

Inkasních agentur je v USA asi 6 tisíc. Zaměstnávají 140.000 lidí. Rok co rok absolvují na 1 miliardu osobních kontaktů s dlužníky a trží kolem 13 miliard USD. Za platby v prodlení je ročně penalizováno 35 procent dospělých obyvatel země.

Inkasní agentury profitují z prostoru, který jim nabízejí platné paragrafy. O to čilejším jsou volebním sponzorem. Od roku 2001 přispěly jen do fondů federálních kandidátů 100 milióny dolarů, dalšími 280 milióny sponzorovaly „federální lobbisty“.

Jejich klíčovými klienty jsou Citigroup, JPMorgan Chase, Bank of America a Wells Fargo. Ty pro své vymahače s gustem vstupní dokumentaci i falšují. Jen Citibank za to byla příslušnou federální komisí odsouzena už dvakrát.

Spoustou švindlů jsou opředeny i firmy typu Encore Capital Group, „specializované na skupování pohledávek jiných věřitelů a statisíce soudních žalob“. Ta jich vahou soudního verdiktu musela stáhnout ve 4.500 případech jen v New Yorku.

JPMorgan Chase musela uhradit pokuty i odškodné klientům, z nichž její pohledávky vymáhaly inkasní agentury v nelegitimní míře, ve dvou balících o hodnotě 130 a 389 miliónů dolarů.

To vše je byznys, postihující hlavně „rodiny s ročním příjmem pod 35.000 dolarů a lidi barevné pleti“. U těchto kategorií je riziko, že se stanou se obětí lichvy, třikrát větší než činí celostátní průměr.

Demokratická strana sice iniciovala zákon o Úřadu finanční ochrany spotřebitele. Ten už „monitoring a regulaci predátorských metod také zahájil“. Agilním účastníkem republikánských pokusů ho zlikvidovat je prezidentský kandidát Ted Cruz. Oklestit jeho akční rádius se ovšem pokoušejí i někteří demokratičtí zákonodárci. Poradenství proti lichvě poskytuje nově Středisko zodpovědného úvěru.

„Ždímat peníze z lidí v nouzi je však zatím byznys, který vzkvétá.“

Evropská unie nevznikla náhodou: U kolébky "smrti národů" stáli Američané.

$
0
0
John Laughland
9.3 2016 Protiproud
Jeden z nejvýznamnějších britských politologů a publicistů, připomíná počátky Evropské unie, kterou od začátku až do dnešních dramatických dnů rozhodujícím způsobem ovlivňují nejmocnější finanční a politické síly za mořem
EU - základní součást Nového světového řádu. Proč jediné Německo nemůže "federaci" opustit? Zločin financovaný Rockefellerem

Chceme-li pochopit, co se právě v Evropě odehrává, co stínují a zakrývají všechny summity a zdánlivě dramatická jednání lídrů evropských států, musíme, nejprve vědět, co "projekt EU" doopravdy je. John Laughland nám dává nahlédnout pod pokličku vzniku tohoto šíleného projektu, který byl od počátku součástí plánu na instalaci Nového světového řádu - a dnes žene i náš národ ke zničení v migrantském kotli:

Postupná přeměna evropských států na federální Unii byl po roce 1945 projekt, který poháněly za kulisami Spojené státy americké. Lidé ze CIA to řídili organizačně, Ford a Rockefeller dali peníze. Obzvláště Němcům namluvili, že jde o sebeurčení a mír.

Kdo dnes mluví o svobodě pro Německo, musí samozřejmě mluvit i o národním osvobození z nadnárodních struktur Evropské unie. Německo je jediným členem EU, jehož ústava mu nedovoluje opustit EU. Evropský článek statutu zavazuje Německou spolkovou republiku v dobrém nebo ve špatném spolupůsobit při uskutečňování sjednocené Evropy. To se stalo pro Němce svěrací kazajkou.

Federalistická Evropa se vytvořila podle amerického vzoru. Přitom se Američanům podařilo přesvědčit Evropany, aby tuto Evropu sami stvořili a pokřtili

Ústavněprávní podřízení Německa se skrývá obecně pod určujícím úkolem vlády v evropských záležitostech. Nadvláda Německa existuje, pokud vůbec, jen vůči svým evropským partnerům, ne proti Spojeným státům americkým. Proto je důležité vědět, že evropské struktury byly ve velké míře koncipovány a uvedeny do života Spojenými státy. Tato historická událost se zastírá přes 70 let.

Všechno to začalo lží

Podle oficiálního zakládajícího příběhu mělo vše začít 9. května 1950 Schumanovým prohlášením (pojmenované podle tehdejšího francouzského ministra zahraničí Roberta Schumana). V tento den, který se dnes slaví jako Den Evropy, oznámil politik vytvoření Evropského společenství uhlí a oceli (EGKS, později Montanunion). Podle oficiálního výkladu byl Schumanův plán vypracován v tajnosti. První spolkový kancléř Konrad Adenauer se o tom měl dozvědět jen pár hodin předem, a přece s tím hned souhlasil. Tímto plánem se stanovila německo-francouzská spolupráce jako základna pro budoucí evropskou integraci.

Bližší analýza a zdravý lidský rozum ukazují, že tato verze je vymyšlená. Není možné, aby se strategický plán pro integraci černouhelné ocelářské produkce mohl vyjednat v naprosté tajnosti. Je nepravděpodobné, že by nějaký spolkový kancléř, ať by to byl i mocný muž jako Konrad Adenauer, mohl souhlasit s takovým plánem bez úmluvy s vlastními ministry. Je zcela jasné, že Schumanův plán byl sjednán předem. Cílem bylo postavit celou Evropu před hotovou věc.

Princip nadnárodního charakteru byl tak poprvé napsán. S Evropským společenstvím pro uhlí a ocel se podnikl první krok k odstranění historických národů Evropy. To je důvod, proč se Schumanův plán podsunul jako skutečný začátek evropské integrace do popředí. Tento plán však není začátkem evropské konstrukce, ale destrukce, čili rozpouštění evropských národů nadnárodními institucemi.

Tajný Dullesův plán odejmout národům moc


Schumanův plán, který mluvil jen o německo-francouzské, a nikoli o celoevropské integraci, vyloučila Velká Británie jako tehdy největší evropský výrobce uhlí a oceli, protože Jean Monnet - průmyslník, který se rád označoval za otce Evropy - a jeho spolubojovníci věděli, že Britové by neakceptovali žádnou federální vládu. Cílem Schumanova plánu bylo vyvolat v život nadnárodní struktury budoucí EU a antifederální Brity jednoduše obejít. Je veřejným tajemstvím, že vlastním autorem Schumanova plánu byl vlastně Jean Monnet. Ministr Schuman jen přečetl text, a pak opustil sál bez jakékoli diskuse s přítomnými novináři. Je důležité vědět, že Monnet byl muž zastupující Američany.

Často se zamlčuje skutečnost, že američtí politici velmi brzy ovlivnili evropské poválečné uspořádání. Obzvláště pozdější ministr zahraničí USA John Foster Dulles byl v této věci aktivní již v roce 1941. Přestože byl během svého života nejznámějším propagátorem evropské integrace dnes se na něho neprávem zapomnělo. Už předtím, než vstoupily Spojené státy do 2. světové války, si udělal v srpnu 1941 velmi jasnou představu o politické přeměně Evropy. Podle Dullese by měla být organizována jako "federalistický Commonwealth", protože suverenita evropských států prý vedla v dějinách vždy k válkám.

Názor, že národní suverenita je hlavní příčinou válek, se rozšiřoval skoro celé staletí po celém světě a až nyní vyrkoval s myšlenkou Nového světového řádu a nového práva národů. Že se před vypuknutím první světové války podnikly skoro každé dva roky mírové iniciativy a také před rokem 1914 byly vyjednány mírové smlouvy a vytvořeny mírové struktury, to v žádném případě neotřáslo nadnárodními představami otců a zakladatelů EU. Právě naopak: rozpad nadnárodních svazů povzbudil tyto „misionáře“ Nového světového řádu k tomu, aby zesílily své úsilí po 2. světové válce. John Foster Dulles byl takovým misionářem. Myslel si, že roztříštěnost států Evropy je kletbou, kterou je třeba zastavit nadstátními strukturami a odnětím moci národům. Jeho idea, že národy ve jménu míru odstraní, patří k základům evropské ideologie.


Iluze o velkých Evropanech

Od založení Evropského společenství koncem roku 1950 se národy Evropy, zdánlivě ve jménu míru, začaly opravdu potlačovat. Důležitým prostředkem k tomu je multikulturní ideologie, která je nám i dnes s migračním přílivem fyzicky vnucována. Kancléřka Angela Merkelová proto tak nadšeně přivítala milion uprchlíků - aby se německý národ rozplynul ve větší multikulturní jednotě.

V poválečných časech to nebyl John Foster Dulles, ale jeho bratr Allen, který se nejsilněji zasazoval o sjednocenou Evropu. Na rozdíl od svého bratra agitoval Allen Dulles jen v zákulisí. Oba bratři obsadili v roce 1953 nejvyšší státní úřady v USA: John Foster se stal ministrem zahraničí a Allen ředitelem CIA. Začátky evropského projektu sahají tedy hluboko do stínu světa tajných služeb. Cílem Amerického výboru pro Sjednocenou Evropu, financovaného Fordem a Rockefellerem, bylo tajně popohnat evropské sjednocování. To bylo důležité proto, aby se vytvořila iluze, že evropské sjednocení bylo započato Evropany, a ne Američany. Tak se mohl vyrobit veřejný souhlas k vojenskému sjednocení Evropy - pod vedením USA.

V tomto ničivém procesu byl příspěvek USA vždy rozhodující. Byly to americké peníze, které Evropské hnutí - rozhodující motor evropských procesů, založený v roce 1948 - v prvních letech své existence zachránily od krachu. Američané tento proces nejen financovali, ale i řídili.

Washington prosadil federální model, zatímco především Londýn favorizoval Evropu národních států. Když v roce 1950 šlo o vyloučení „antifederálních“ Britů z evropského procesu, byl americký vliv určující. Joseph Retinger, tehdejší generální tajemník Evropského hnutí a spoluzakladatel Konference Bilderberg napsal při této příležitosti Duncanu Sandysovi, tehdejšímu prezidentovi tohoto hnutí, který zastupoval současně jako zeť W. Churchila britské odmítavé stanovisko k federálnímu spojení: "Naši američtí přátelé s Vaší taktikou vůbec nesouhlasí."

Muž, který se jmenoval Paul-Henri Spaak, převzal brzy Sandysiho úřad a dal se rychle do práce, aby uspokojil Američany. Obchodní vedoucí ACUE a důstojník tajné služby Thomas Braden napsal bývalému šéfovi CIA Bedell Smithovi, že hlavním úkolem nového sekretariátu by mělo být "zavést velkou propagační kampaň do všech evropských zemí". Vytvořila se tak federalistická Evropa podle amerického vzoru. Přitom se Američanům podařilo přesvědčit Evropany, aby tuto Evropu sami stvořili a pokřtili.

To si i ve chvíli, kdy se tento umělý projekt rozpadá, mnozí myslí dosud.

Lužičtí Srbové mají právo na svůj domov! - otevřený dopis

$
0
0
9. 3. 2016

Osobnosti českého kulturního a vědeckého života se obracejí otevřeným dopisem, který byl odeslán dne 3. března 2016, na představitele tří českých energetických firem: ČEZ, EPH a Vršanská uhelná. Tyto společnosti chtějí odkoupit povrchové doly na hnědé uhlí a tepelné elektrárny v Lužici (Německo). Podepsaní upozorňují, že povrchovým dobýváním hnědého uhlí a bouráním sídel velmi utrpělo obyvatelstvo Lužice.

Povrchová těžba hnědého uhlí probíhá v Lužici nepřetržitě už více než 100 let. Za tu dobu bylo vysídleno zcela nebo částečně 136 sídel, přes 25 000 obyvatel Lužice, v převážné většině Lužických Srbů, ztratilo své domovy. Podle současných plánů mají být zbourány další vsi a městečka v Lužici, vysídlení bezprostředně hrozí asi 3 000 obyvatelům, Lužickým Srbům a Němcům.
Právě dobývání hnědého uhlí je jednou ze zásadních příčin toho, že se v některých částech Lužice ocitli Lužičtí Srbové na samé hraně etnického a jazykového přežití. Ohrožena je i jedinečně dochovaná národopisná oblast obývaná Lužickými Srby, Slepsko ve střední Lužici.





Lužičtí Srbové mají právo na svůj domov!
otevřený dopis


Vážený pane Ing. Danieli Beneši, předsedo představenstva společnosti ČEZ, a. s.,
Vážený pane JUDr. Danieli Křetínský, předsedo představenstva Energetického a průmyslového holdingu, a. s.,
Vážený pane Ing. Vladimíre Šístku, předsedo představenstva společnosti Czech Coal, a. s.,

Vaše společnost má zájem o koupi lužického podílu společnosti Vattenfall. Chcete tedy převzít těžbu hnědého uhlí, výrobu elektrické energie a další činnosti.

Představitelé společnosti Vattenfall a politici německých spolkových zemí Saska a Braniborska v minulých letech zveřejnili záměr zbourání a přesídlení několika dalších vsí a městeček v Lužici. Důvodem je pokračování povrchové těžby hnědého uhlí. Některá z těchto sídel mají být odstraněna úplně, jiná částečně, tyto plány se týkají více než 3 000 obyvatel.

Řízení o přesídlení byla již v některých obcích zahájena. Je s podivem, že bourání sídel a přesídlování obyvatel se dodnes děje podle zákona, který pochází z nacistické doby. Většina obyvatel ohrožených sídel chce své domovy uchovat. Své jasné stanovisko dávají najevo na řadě protestních akcí, které se každým rokem v Lužici konají.

Chápeme důležitost elektrické energie pro tu část lidstva, která ráda zdůrazňuje svoji vyspělost. Připouštíme, že i my každodenně elektrickou energii využíváme. Chceme však zároveň upozornit, že výroba elektrické energie z hnědého uhlí má mimořádně drastické následky na lidské životy, přírodu a krajinu.

Vážený pane předsedo, jistě i vy připouštíte, jak obtížné je žít léta nebo dokonce desetiletí v obavách ze ztráty domova. Nejspíš také budete souhlasit s tím, že stěhování je zásadní změnou v lidském životě, v řadě případů dokonce otřesem – zvláště pokud probíhá pod nátlakem. Dodáváme, že domovem není jen byt či dům, k domovu patří také sousedé, okolní ulice, náves, přilehlá krajina, v Lužici také jména vesnických dvorů, která bez ohledu na změnu majitelů přetrvávají již dvě stě nebo tři sta let.

Povrchový důl nenahraditelně ničí i veškerá místa, která můžeme označit jako svatá. Mezi ně patří místa, kde stojí kostely a kde byly zřízeny hřbitovy (často na místech někdejších ještě mnohem starších předkřesťanských svatyň), místa, kde rostou prastaré stromy, kde pramení voda, kde došlo k významným událostem, v Lužici také pozůstatky desítek hradišť, svědků dávných bojů místních slovanských kmenů o politickou nezávislost a národní svébytnost.
Každým rokem se v Lužici koná Den odbagrovaných vsí, vzpomínková akce na některou z vesnic, která byla v důsledku povrchové těžby hnědého uhlí zbourána. Od někdejších obyvatel při těchto příležitostech bývá slyšet i slova, že zničení rodné vsi – ačkoli uplynulo již třeba třicet let – ještě nedokázali překonat a že se jim to snad ani nikdy nepodaří.

Povrchová těžba hnědého uhlí tvrdě zasahuje do lidských osudů bez ohledu na to, děje-li se v severních Čechách, Lužici nebo jinde. Chceme však poukázat, že škody způsobené povrchovým dolováním uhlí v Lužici mají ještě jeden rozměr zásadní důležitosti. Dobýváním uhlí velmi utrpěl slovanský národ Lužických Srbů.

Lužičtí Srbové jsou původními obyvateli Lužice. V 10. století podlehli německým výbojům. Období pro lužickosrbský národ příznivější byla střídána dobami tvrdého útlaku. Velmi těžkým podmínkám čelili Lužičtí Srbové zvláště v té části Lužice, která se po roce 1815 stala součástí Pruska.
Také nacismus a druhá světová válka se svými důsledky Lužické Srby krutě zasáhly. V důsledku tohoto vývoje v rozsáhlých oblastech Lužice ztratili Lužičtí Srbové svůj jazyk a kulturu, poněmčili se.

Chceme podtrhnout: Slepsko je jedinečně zachovalou národopisnou oblastí. Patří k těm výjimečným evropským místům, ve kterých se hra na lidové nástroje bez přestávky předává od středověku až do současnosti. Na třístrunné malé a velké housle a dva druhy dud (Slepjanske huslički, wulke serbske husle, kozoł, měchawa) hrají v současnosti umělci místního souboru Serbski folklorny ansambl Slepo, hře se učí mladí pokračovatelé tradic.

Lidé na Slepsku mluví svérázným nářečím lužické srbštiny a tento svůj jazyk si chtějí uchovat. Vydali již mluvnici „slepjanštiny“, nedávno také zpěvník lidových písní, sestavuje se slovník, v tomto mikrojazyce vycházejí i literární texty.

Střediskem lužickosrbského života na Slepsku je Njepilův dvůr v Rowném (selský dům spojený s osobností Hanza Njepily, mimořádně zajímavého srbského písmáka z přelomu 18. a 19. století). Také této vsi hrozí úplné zničení. Njepilovu dvoru v lepším případě přenesení na jiné místo.

Ptáme se – pokud by plány na těžbu uhlí byly uskutečněny – mohli by vůbec Lužičtí Srbové na Slepsku takový otřes překonat? Podotýkáme, že pokud by Lužičtí Srbové na Slepsku nepřežili, padl by s konečnou platností jeden ze tří základních pilířů lužickosrbské kultury a identity v Lužici a došlo by k nevratné škodě celoevropského významu.

Vážený pane předsedo, chceme poukázat na skutečnost, že vztahy mezi Lužickými Srby a Čechy byly v předchozích staletích úzké a dodnes jsou velmi živé. Horní Lužice již od roku 1075 s přestávkami přímo náležela českému státu, Dolní Lužice od roku 1373. Čeští panovníci obě Lužice prohlásili za nedílné části Koruny české a právě toto období patří v dějinách lužickosrbského etnika k těm příznivějším.

Avšak i po odtržení Horní a Dolní Lužice od českého státu v roce 1635 pokračovaly bohaté vztahy Lužických Srbů s českým prostředím. Důležitou událostí bylo založení Lužického semináře v Praze na Malé straně v roce 1728. Mezi stovkami studentů, kteří prošli Lužickým seminářem, bylo mnoho pozdějších významných představitelů lužickosrbského kulturního života a předních postav národního obrození.

Již v roce 1907 byla v Praze založena Společnost přátel Lužice, která účinně podporovala Lužické Srby zvláště po nástupu nacimu v Německu ve 30. letech minulého století a která ve své kulturní, vzdělávací a další činnosti pokračuje i v současnosti.

Také v dnešní době mají Lužičtí Srbové silný citový vztah k Praze a České republice. Současný český stát dokonce považuje Lužické Srby formálně za krajany.

Vážený pane předsedo, mějte na paměti, že malé etnikum Lužických Srbů mělo ve svých pohnutých dějinách hlavní zastánce v obraně proti postupné likvidaci své etnické a jazykové identity právě mezi Čechy – a že v případě tlaku právě české firmy na vystěhovávání zdejších obyvatel byste se podíleli také na pošlapání starého tradičního přátelství mezi našimi národy i na zradě našich vlastních dějin.

Vážený pane předsedo, chceme nadále využívat všech demokratických prostředků, abychom pomohli obyvatelům Lužice v uchování jejich domovů!

PhDr. Josef Bartoň, Th.D., filolog a teolog
prof. PhDr. Lenka Bobková, CSc., historička
Monika Čapková, vedoucí folklórního souboru Furiant Malá Bělá
Mgr. Václav Dvořák, dokumentarista
doc. PhDr. Petr Kaleta, Ph.D., historik a slavista
Ing. Vojtěch Kouba, hudebník
PhDr. Jiřina Langhammerová, etnoložka
Mgr. Jan Luffer, PhD., etnolog
Ing. Miloš Malec, občanská iniciativa „Za zachování lužických vsí a měst“
prof. PhDr. Leoš Šatava, CSc., etnolog
Mgr. Jakub Štědroň, ředitel Domu národnostních menšin v Praze
doc. Ing. Ilona Švihlíková, Ph.D., ekonomka
Mgr. Adam Votruba, Ph.D., historik a etnolog

Na vědomí:
Ing. Miloš Zeman, CSc.
prezident republiky
Milan Štěch
předseda senátu
MUDr. Přemysl Sobotka
místopředseda senátu
Ing. Ivo Bárek
místopředseda senátu
Mgr. Miluše Horská
místopředsedkyně senátu
Ing. Zdeněk Škromach
místopředseda senátu
Bronislava Vacková, tajemnice
Stálá komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí
Jan Hamáček
předseda poslanecké sněmovny
Ing. Jaroslava Jermanová
místopředsedkyně poslanecké sněmovny
JUDr. Vojtěch Filip
místopředseda poslanecké sněmovny
Mgr. Petr Gazdík
místopředseda poslanecké sněmovny
Ing. Jan Bartošek
místopředseda poslanecké sněmovny
Mgr. Bohuslav Sobotka
předseda vlády České republiky
PhDr. Lubomír Zaorálek
ministr zahraničních věcí
Ing. Jan Mládek CSc.
ministr průmyslu a obchodu
Mgr. Richard Brabec
ministr životního prostředí
Jan Rovenský
Greenpeace Česká republika
Ing. Vladimír Buřt
starosta, Horní Jiřetín
Dawid Statnik
předsyda, Domowina - zwjazk Łužiskich Serbow
Hanzo Wylem-Kell
pśedsedaŕ, Łužyska Alianca
Manfred Nickel
pćedsedaŕ, towaristwo Njepilic dwór
Wolfgang Kotissek
wjednik, Serbski folklorny ansambl Slepo
Dr. Martin Kühne
zástupce, Grüne liga Chotěbuz
Doc. PhDr. Zdeněk Uherek, CSc.
ředitel, Etnologický ústav AV ČR
doc. PhDr. Helena Ulbrechtová, Ph.D.
ředitelka, Slovanský ústav AV ČR.
doc. PhDr. Marek Jakoubek, Ph.D. et Ph.D.
ředitel, Ústav etnologie FF UK
doc. PhDr. Miroslav Válka, Ph.D.
vedoucí ústavu, Ústav evropské etnologie FF MU
Lukáš Novosad
předseda, Společnost přátel Lužice
Mgr. Jana Nosková, Ph.D.
předsedkyně, Česká národopisná společnost
Doc. RNDr. Jan Minář, DrSc.
předseda, Slovanský výbor ČR
sdělovací prostředky
spojení pro komunikaci:
Ing. Miloš Malec, Pionýrů 310/5, 289 23 Milovice, milos.malec@seznam.cz

Tvůrce meldonia vysvětlil zařazení preparátu do seznamu zakázaných prostředků a odmítl považovat preparát za doping

$
0
0
9. 3. 2016  zdroj a zdroj
Tvůrce meldonia, lotyšský vědec Ivar Kalvinš, prohlásil, že preparát byl zařazen do seznamu zakázaných prostředků kvůli tlaku ze strany konkurence. Informuje o tom agentura RIA Novosti s odkazem na rozhlasovou stanici Baltkom. 
(pozn. red.: Meldonium bylo minulý týden prokázáno u Marie Šarapovové.)

"Myslím, že jde o lobby výrobců karnitinu. Tento preparát je nejrozšířenějším potravinovým doplňkem, který používají sportovci, bodybuildeři. Naše skupina, která svého času meldonium vyvíjela, konstatovala, že karnitin není neškodný prostředek, může ovlivňovat rozvoj aterosklerózy", řekl Kalvinš.

Vědec také vyjádřil názor, že výrobci karnitinu se snaží chránit svůj byznys a všemi způsoby se snaží ovlivnit konkurenty nebo ty, kteří mluví o negativních vlastnostech tohoto preparátu.

Profesor Ivar Kalvinš prohlásil, že jeho preparát nebyl vyvíjen jako doping. V rozhovoru s Le Monde popsal farmakologické účinky prostředku.

"Rozsáhlý farmakologický a biochemický výzkum potvrdil, že meldonium snižuje hladinu karnitinu v organismu člověka a zachovává rychlost metabolických procesů. To buňkám umožňuje kompenzovat nedostatek kyslíku při fyzické zátěži", prohlásil Kalvinš.

Profesor rovněž dodal, že meldonium je ochranný preparát, který nevede ke zvýšení fyzického výkonu nebo zlepšení fyzických schopností člověka.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Budoucnost Kurdů

$
0
0
9. 3. 2016
Český rozhlas Brno: Rozhovor Petra Žantovského s Yektou Uzunoglu


Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Prima Partie

$
0
0
9. 3. 2016
Dobrý den, pane prezidente.
Krásný dobrý den.
Ve středu pražský soud rozhodl o tom, že se Kancelář prezidenta republiky má omluvit za výroky na adresu novináře Ferdinanda Peroutky. Pane prezidente, co jste říkal na výrok soudu?
Začal bych jedním citátem. Ve třicátých letech napsal velký český novinář Ferdinand Peroutka článek Hitler je gentleman. A z toho článku vyplývalo, že se s Hitlerem je možné dohodnout. Víte, pane redaktore, kdo je autorem tohoto výroku? Bývalý ministr kultury Pavel Dostál, rok 2002, odvysíláno ČT 1 v pořadu Naostro. 

Od té doby uplynulo čtrnáct let. Je zajímavé, že paní Kaslová tehdy Pavla Dostála nežalovala. Já bych ten problém rozdělil na dvě věci. Teze, že se v určitém období, konkrétně v období druhé republiky a protektorátu, Ferdinand Peroutka přiklonil bohužel k nacismu. A přitom i nadále tvrdím, že to byl velký novinář, jedno nevylučuje druhé. Bohužel paní soudkyně odmítla jakékoliv důkazní materiály této teze. Já mohu pouze nabídnout, abych dlouho nezdržoval, dva články. Češi, Němci a Židé z období druhé republiky, kde se píše, že Židé jsou otravou Německa. Anebo článek Dynamický život, 26. dubna 1939, tedy už v období protektorátu, oslava narozenin Adolfa Hitlera s citátem Hitler je největší z Němců. Tyto materiály existují a není třeba je hledat. Mohl bych pokračovat desítkami případů, ale řeknu už jenom jeden. Existuje velmi zajímavý a podrobný materiál profesora Rataje, který dokumentuje na mnoha příkladech tehdejší Peroutkův příklon k nacismu. To jsou fakta.

A teď k tomu Peroutkovu článku Hitler je gentleman. Já jsem se několikrát veřejně omluvil za to, že se ten článek dosud, zdůrazňuji dosud, nepodařilo najít. Pokud se ho nepodařilo najít, a soudkyně z toho vyvozuje, že ten článek neexistuje, je to něco podobného, jako kdybyste prohlásil, že bůh neexistuje, protože ho nikdo nenašel. Nicméně přemýšlel jsem o tom, proč se ten článek nepodařilo najít, a myslím si, že základní vysvětlení je toto. Časopis Přítomnost vycházel ve dvou vydáních. V tom druhém vydání byly některé Peroutkovy články cenzurovány, zdůrazňuji, prvorepublikánskou cenzurou, a to právě za jistou oslavu nacismu. Peroutka sám přiznal jednu cenzuru, on ten článek se pak našel, kde říká pro změnu, že Hitler má geniální politické schopnosti. Konec citátu. Já jsem v univerzitní knihovně před drahnou dobou četl jeden ze svazků Peroutkovy Přítomnosti. A ještě nejsem tak senilní, abych si nepamatoval, protože ten titulek mě šokoval, a nejsem tak senilní, abych si ten článek vymyslel, ostatně proč bych to dělal, když je pro dokázání té předchozí teze dostatek jiných materiálů. Takže článek budeme dále hledat, vypsal jsem odměnu z vlastních soukromých prostředků sto tisíc. Věřím, že se jednou najde, a jsem zvědav na reakci těch, kdo teď tvrdí, že neexistoval.

A jak si vysvětlujete, že ten článek vlastně ještě nebyl nalezen?
Na to jsem Vám teď právě odpověděl. Protože jestliže byl cenzurován, tak zřejmě existuje, protože jsem to četl na vlastní oči, já k cenzurovaným materiálům nemám přístup, a tehdy už vůbec ne, a existoval pouze v prvním vydání deníku Přítomnost. V druhém se už neobjevil, protože prošel cenzurou.

A myslíte, že zmizel i z té knihovny, kde jste ho četl?

Tak to nevím, protože to už jsou opravdu desítky let, pane redaktore.

Vaše výroky projednával včera také Senát. Senátoři přijali usnesení, ve kterém po Vás požadují, abyste byl zdrženlivý a nerozděloval národ. Přehodnotíte na základě tohoto usnesení nějak své výroky a postoje?

Rozhodně ne. Tak za prvé. Jak dobře víte, Senát má osmdesát jedna členů. Pro toto usnesení hlasovalo osmnáct senátorů, to znamená necelá čtvrtina Senátu, a prošlo o jeden jediný hlas. Já jsem byl zvolen přímou volbou občany, nikoli Senátem, a zodpovídám se tedy zásadně a pouze občanům, kterým pravidelně, například na krajských výjezdech i jindy, skládám své účty. A pane redaktore, zamyslete se nad jednou maličkostí. Já samozřejmě nedůvěřuji průzkumům veřejného mínění, to je o mně známo, ale Senát má důvěru zhruba třiceti procent veřejnosti, zatímco důvěra v prezidenta se podle jednotlivých agentur pohybuje mezi šedesáti a sedmdesáti procenty. Nepokládáte náhodou za drzost, když instituce, která má třicetiprocentní důvěru, radí tomu, kdo má sedmdesátiprocentní důvěru, jak zvýšit svoji důvěryhodnost?

Tak to je samozřejmě naprosto jasná odpověď.
Ano.

Zmiňoval jste, že diskutujete s občany na svých výjezdech do krajů. Teď Vás čeká výjezd do Karlovarského kraje. V Karlových Varech je velkým tématem rekonstrukce hotelu Thermal. Ten vlastní ministerstvo financí. Ministerstvo financí přislíbilo, že uvolní tři sta milionů korun na rekonstrukci, ale vleče se to. V září se mělo začít opravovat, vypadá to, že se nezačne. Hospodaří Ministerstvo financí se svým majetkem správně? A má vůbec třeba stát podnikat v hotelnictví?

Já si myslím, že v zásadě ne, pokud se samozřejmě sežene dobrý investor, ať už domácí nebo zahraniční, mimochodem k tomu hotelu Thermal patří také bazén.

Je jeho součástí.

A vedou se spory o privatizaci tohoto bazénu. Co je to velký hotel bez bazénu, to je jasné, že to patří dohromady. Nicméně základním problémem Karlovarského kraje je problém lázeňství. A protože prezident nemá do kraje přijet jenom proto, aby řekl, to jsem rád, že jsem tady, a mějte se krásně, ale má svým, byť třeba malým, dílem pomoci, tak vycházím z toho, že za několik týdnů sem přijede čínský prezident s delegací špičkových podnikatelů, že spolu budeme jednat o čínských investicích. A nejenom o investicích, ale i o turistech. Jak jistě víte, tak už jsou v provozu, nebo budou brzy v provozu, dokonce tři letecké linky z Pekingu, z Šanghaje a Čeng-tu, což je hlavní město západočínské provincie. A teď si představte, že by úbytek ruských turistů byl více než kompenzován přílivem čínských turistů a čínských pacientů, protože v těch lázních se samozřejmě budou léčit. A to by souviselo i s tím, že by čínské investice mohly jít do některých lázeňských objektů, jako příklad Vám uvedu lázně Kyselka, které jsou zcela zdevastovány, které jejich majitel zanedbává. Pozor, teď jsem si uvědomil, že na mě bude podáno další trestní oznámení, že jsem majitele lázní Kyselka označil za toho, kdo zanedbává lázně, ale bohužel disponuji fotografickou dokumentací, takže to mohu snadno prokázat. A protože na lázeňství je tak či onak napojeno minimálně čtyřicet tisíc osob a protože Karlovarský kraj je nejchudším, ne nejmenším, ale nejchudším krajem v republice, průměrná mzda je tam dvacet dva tisíc korun, což je o čtyři tisíce méně, než je celorepublikový průměr, a to ještě musíte počítat medián, který je o dva tisíce nižší, a protože Číňané dobře platí, říká se, že platí lépe než Rusové, tak toto všechno jsou důvody, proč jedu do Karlovarského kraje, abych s hejtmanem, zastupitelstvy, ale i s městy, kde budu, tyto záležitosti projednával.

Hovořil jste o obchodní činnosti nebo obchodní náplni cesty čínského prezidenta do České republiky, hovořil jste o investicích do lázeňství. Kam ještě by mohly směřovat další čínské investice?
Já zastávám názor, zastával jsem ho už minule, že o investicích konkrétně se má hovořit teprve tehdy, a pouze tehdy, je-li uzavřena příslušná smlouva. Zatím Vám pouze mohu prozradit, že jsem kdysi řekl, že první vlna investic bude deset miliard, a to se také skutečně stalo, mimochodem byly koupeny České aerolinie, pivovar Lobkowicz, fotbalový klub Slavia, televize Barrandov a tak dále a tak dále. A podle mých informací by druhá vlna mohla znamenat přibližně čtyřicet pět miliard s tím, že už teď je v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta připraveno k podpisu asi dvacet konkrétních obchodních dohod.

Budete konkrétnější?

Ne, to víte, že ne. O těchto věcech se mluví, až když je dohoda podepsána.

Zkusit jsem to musel. Další velké téma, o kterém se ve společnosti hodně mluví, je samozřejmě téma migrace. V posledních dnech se opět objevily nějaké snahy zastavit, nebo alespoň omezit, příliv migrantů do Evropy. Pro nás jako pro Českou republiku je bezesporu nejzásadnější ta informace, která přišla z Bavorska, že Bavorsko uvažuje o uzavření hranic s Rakouskem. Pane prezidente, odkloní uzavření rakousko-bavorských hranic ten proud migrantů přes Českou republiku?

No, to je právě můj základní spor s premiérem. Když jsme na poradě ústavních činitelů diskutovali o migrační krizi, tak premiér tvrdil, že má z německé strany záruky, že německé hranice nebudou nikdy uzavřeny. Jak vidíte, situace se změnila a bude se měnit i nadále. Za druhé je podle mého názoru naivní předpokládat, že migranti se pokorně vrátí na Balkán. Řekl jsem asi před měsícem, že v tomto roce nás patrně zasáhne stejná migrační vlna, jako před tím už zasáhla asi deset jiných zemí. Půjdou přes Jižní Moravu. A já jsem proti tomu, abychom je umisťovali do detenčních zařízení. Jsem pro to, aby policie spolu s armádou uzavřela hranice a nepouštěla je vůbec sem, protože kdybychom je pustili a oni prošli do Německa, tak nám tu část ekonomických migrantů, a to je většina, Německo vrátí, a pak už budou vevnitř. A teď Vám řeknu něco, co se stalo nedávno, k té deportaci. Jeden účastník nedávné lánské expertní schůzky, který si nepřeje býti jmenován, navrhl velmi originální řešení migrační krize, které spočívá v tom, že na řeckých ostrovech by byla vybudována záchytná střediska, kam by byli deportováni i migranti z Evropy, například švédský premiér chce deportovat osmdesát tisíc lidí, a Řecko by udržováním těchto záchytných středisek splácelo svůj jinak nevymahatelný zahraniční dluh vůči zahraničním věřitelům. Je to originální řešení, které by zabilo dvě mouchy jednou ranou, to znamená, zastavilo by příliv existujících ilegálních imigrantů a na druhé straně by poskytlo prostor pro návrat deportovaných do, řekněme, zařízení s elementární civilizační úrovní. Ale řeknu Vám na závěr ještě jednu věc. Teď se vynořila taková šílená teorie, a sice že místo toho, aby migranti šli přes jižní Moravu do Německa, tak, protože mají rádi cestování, půjdou přes Bulharsko, Ukrajinu, Rusko, Bělorusko a Polsko do Německa. A to se nazývá novou migrační trasou místo existující balkánské trasy. Já sice nemám nic proti dálkovým pochodům, ale skoro si myslím, že autor této myšlenky se zbláznil.

Říkal jste, že by měla Česká republika uzavřít své hranice v případě, že by se ta migrační vlna odklonila. Neměli by ale už policisté a vojáci obsadit hranice, a ve své podstatě uzavřít, v těchto chvílích, aby vyslali jasný signál organizátorům, jak Vy říkáte, té invaze. Ten signál by měl být, tudy ne přátele, tudy cesta stále nevede a nepovede?

To je rozumný návrh, ale já dostávám od ministra vnitra každý týden zprávy o migraci, o počtu lidí, kteří překročili hranice. Mohu Vás ujistit, že v této chvíli je to kolem deseti lidí týdně, což je směšné číslo. A jestliže to skokem vzroste, a ono to budou asi nejdříve stovky a teprve poté tisíce, tak podle mých informací armáda a policie je schopna základní uzavření hranic realizovat do šesti hodin a to úplné uzavření, včetně takzvané zelené hranice, do dvou dnů. To si myslím, že je dostatečně krátká doba, aby nehrozilo riziko, že sem migranti ve větším počtu proniknou.

Evropa stále řeší, co vůbec s tou migrační krizí. Angela Merkelová stále opakuje, že je nutná dohoda s Tureckem. Státy visegrádské čtyřky se shodly na pomoci, na tom plánu B, pomoci Makedonii a Bulharsku ochránit hranice s Řeckem. Dohoda s Tureckem nebo plán B?
Tak já jsem pro plán A, který znamená krýt celé hranice Evropské unie, ale pokud tento plán nevychází díky laxnosti vedení Evropské unie, pak jsem pro plán B, to znamená, pro krytí těch hranic s Řeckem. To, pro co rozhodně nejsem, je dávat Turecku tři miliardy eur za to, že na svém území zadrží dva a půl milionu migrantů. Za prvé, prezident Erdogan už nyní zvýšil požadavek na šest miliard, to znamená, ten původní podíl České republiky osm set milionů by se také zdvojnásobil. A já myslím, že jsou to vyhozené peníze z toho prostého důvodu, že Turecko není ani schopno, ani ochotno s těmi migranty cokoliv dělat, pokud by je samozřejmě nechtělo posadit do vězení, ale to se asi nestane.

Bývalý velvyslanec v Rakousku Jan Koukal odhaduje, že vznikne nějaké nové uskupení na základech visegrádské čtyřky, které by mohlo být silnou opozicí pro Evropskou unii. Zasloužila by si Evropská unie silnou opozici?

Tak polský prezident Duda při našem nedávném setkání, a předpokládám, že při jeho blížící se návštěvě se toto téma opět objeví, mluvil o jistém společenství na ose Sever - Jih. To znamená od baltských států přes existující Visegrád, až, řekněme, po Slovinsko, Chorvatsko a případně Srbsko. Když si to spočtete, tak to už by byla poměrně dostatečná protiváha takovým takzvaně starým zemím Evropské unie, která by měla minimálně blokační minoritu.

Vy jste říkal, že jeden z Vašich poradců navrhoval řešení, že by se v Řecku postavily nebo zřídily ty záchytné tábory. Vy už jste o Řecku hovořil v souvislosti s tou jeho ekonomickou krizí, že by mělo být vyloučeno z eurozóny. Když si teď vezmeme, že vlastně Řecko je hlavní branou do Evropy pro migranty, nebylo by Evropě lépe bez Řecka?
Tak Evropě jako Evropské unii ne. Proč? Ale eurozóně určitě ano. Mimochodem jistě víte, že do eurozóny se Řecko dostalo podvodem, statistickým podvodem. To se to falšují statistiky, že? A z toho vyplývá, že když se tam dostalo podvodem, tak už to samo o sobě je důvod vyloučení, ale ty další důvody jsou, že Řecko nesplácí své dluhy, teď se ty dluhy přesunuly z dluhů bank na dluhy státu, ale pořád zůstávají a dokonce rostou. Kdyby Řecko opět zavedlo drachmu, protože eurozóna je elitní klub, a ne každý patří do elitního klubu, tak by samozřejmě přestalo žít nad poměry, jak se říká, maminka Káji Maříka říkala, jak peřina stačí. No, tak bohužel Řecku ta peřina nestačí. A pak by se mohlo časem do eurozóny vrátit. Podařilo se překonat krizi v Irsku, částečně v Portugalsku, ale Řecko bohužel je zemí, která naopak svoji ekonomickou krizi dále prohlubuje.

Pojďme se z Evropy přenést do Spojených států. Spojené státy mají za sebou takzvané superúterý. Vypadá to, že na podzim se o Bílý dům utkají Hillary Clintonová a Donald Trump. Tak koho z těch dvou byste si vybral?
Víte, pane redaktore, za prvé, já se nechci vměšovat do amerických vnitřních záležitostí. Za druhé, o profilech obou kandidátů vím velice málo, téměř nic o Donaldu Trumpovi. A četl jsem životopis Hillary Clintonové, který byl docela zajímavý. Kdybych se měl přiklonit k některému z těchto kandidátů, tak pouze na základě jízlivosti, která mně vůbec není vlastní, protože někteří novináři mě označují za českého Donalda Trumpa. Já dosud nevím proč, protože se přiznávám, že jeho projevy neznám.

Změní se nějak zahraniční politika, nebo myslíte, že se změní nějak zahraniční politika Spojených států po prezidentských volbách? A teď tím myslím zapojení Spojených států například do boje proti Islámskému státu nebo nějaká pomoc z řešení migrační krize?

Tak zahraniční politika se mění s každým americkým prezidentem. Někdy k lepšímu, někdy k horšímu. K horšímu, když vpadnete do Iráku a hledáte tam zbraně hromadného ničení, které neexistují. K lepšímu, když Nixon přijede do Číny, to byla ta slavná návštěva, kterou si jistě pamatujete. A tak bych mohl pokračovat dál a dál, ale každý prezident se logicky snaží přinést určitou změnu.

Pojďme zpátky do České republiky. Vysoce postavený vyšetřovatel Stanislav Švábenský ve videozpovědi, kterou natočil krátce před tím, než spáchal sebevraždu, tvrdí, že dva vysocí důstojníci ÚOOZ kryli vrahy expolicisty Michala Tofla. Stanislav Švábenský také zmiňuje, že vedení ÚOOZ informoval o problému s metanolem v České republice poměrně dlouhou dobu před vypuknutím té aféry, která stála život padesát lidí. Zaznamenal jste tuto kauzu Stanislava Švábenského?

Vůbec ne, pane redaktore. Já se omlouvám, ale takových kauz je poměrně mnoho. Kdybych se měl zabývat každou z nich, tak bych nedělal nic jiného.

Přesto, zeptám se, například i kauza Nagyová, která spadá do tohoto resortu, také se zatím ještě nechýlí úplně k vyřešení. Jaká je podle Vás pozice šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty, a nemáte pocit, že selhalo třeba ÚOOZ zrovna v této kauze?
Já bych předeslal, že kauza Nagyová je daleko vyšší liga, protože vedla k pádu vlády. Kauza, kterou zmiňujete Vy, k pádu vlády nevedla a patrně ani nepovede. A víte, kritizovat práci policistů, to je velice snadná věc, já jsem někdy obviňován z populismu, a jistě by mně to přineslo pár bodů do mé důvěryhodnosti, kdybych pana Šlachtu nebo kohokoli jiného teď obvinil, že řídí ÚOOZ špatně, ale já to neudělám, protože já neznám podmínky jeho práce, já nevím o informacích, které případně ještě má. Jenom bych mu trochu smutně vytknul, že z té kauzy Nagyové nakonec opravdu zbyly ty kabelky, a to je trochu málo.

Vás čeká významný oběd odpoledne, podepisování smlouvy, dohody mezi Pražským hradem a katolickou církví o majetkovém vyrovnání. Dohodu velmi kritizuje ministryně Šlechtová. Ne příliš vstřícně se k ní stavěl i premiér Sobotka. Bude tato dohoda definitivní?
Tak on ji z druhé strany kritizuje kardinál Vlk jako vydírání státu vůči katolické církvi, protože součástí dohody je závazek katolické církve věnovat nemalou částku peněz z vlastních zdrojů do opravy dvou chátrajících budov. Jinak já rozumím hlasům, které navrhují, aby celý Hrad byl majetkem státu. Ale ptám se, proč v takovém případě vláda, která je u moci už dva roky, nepředložila odpovídající návrh zákona, nedělala nic, budovy chátrají. A tak s panem kardinálem jsme se museli dohodnout samostatně. Součástí této dohody samozřejmě je, že se církev vzdává restitučních nároků na asi sedm objektů na Pražském hradě.

Je ta dohoda definitivní, už by se nemělo potom nějak nějakým dalším způsobem jednat o dalších budovách a o nějakých změnách?
Já pevně doufám, že ne, ale teď jsem si zrovna vzpomněl na výrok, nikdo nemá nic míti za definitivní, pouze smrt je definitivní.

Tak pojďme k dalšímu tématu. Minulý týden na návštěvě Libereckého kraje jste říkal, že jste se s ministrem zahraničních věcí dohodl na znění smlouvy s Norskem, jenže ministr Zaorálek vzápětí přišel s úplně protichůdnou informací. Jak to tedy je, dohodli jste se, nebo nedohodli?
Tak podívejte se, není slušné říkat, že ministr lže, proto decentně řeknu, že ministr nemluví pravdu. Byl u toho svědek, dokonce, myslím, náměstek ministra zahraničí, který řekl, že na rozdíl od předchozí verze je tato verze přijatelná. Takže tvrdím i nadále, že jsme se dohodli, nevím, jestli na pana ministra zahraničí byl vyvíjen nějaký tlak, aby tuto dohodu odvolal, já sám bych jenom chtěl upozornit, což ministr zahraničí možná ani neví, že již v roce 2014 Poslanecká sněmovna svým usnesením požádala prezidenta a vládu v tomto pořadí, aby připravili návrh mezinárodní smlouvy s Norskem přesně na to téma, o kterém teď mluvíme. No, a když vláda, bylo to v roce 2014, rok a půl nereagovala, tak jsem reagoval já.

Budete chtít nějak mluvit na toto téma s panem Zaorálkem, vysvětlit si vlastně, v jaké fázi ta smlouva je?

Ale tak samozřejmě, že i když prezident má podle ústavy právo sjednávat mezinárodní smlouvy, což se málo ví, ne jenom podepisovat, tak já jsem jako „favor“ Ministerstvu zahraničí poskytl návrh této smlouvy s tím, že uvítám, když Ministerstvo zahraničí bude s prezidentskou kanceláří spolupracovat.

Když se zaměříme na ty norské případy na odebrání dětí českým rodičům, nebo alespoň jednomu z českých rodičů, tak víme o dvou případech, ale hovoří se také o tom, že je ještě nějaký třetí případ, o kterém se zatím nemluví. Tak už se o něm může začít mluvit, máte informace?
Ne, nemám žádné informace o třetím případu. Vím, že ta devítiměsíční holčička, což byl druhý případ, byla na základě rozhodnutí norského soudu vrácena rodičům, a velice to vítám. Podívejte se, pane redaktore, ta smlouva je profylaktická, to znamená, že je určena nejenom pro případy, které již nastaly, jako jsou děti Michalákových, ale pro jakýkoliv obdobný případ, ať se vyskytne za pět let, za deset let, za patnáct let. Takže to je hlavní účel této smlouvy.

Pomůže v tomto případě, že se norská vláda rozhodla, že by letos chtěla přistoupit, nebo že přistoupí k haagské úmluvě o ochraně dětí?
Je to jistě možný pozitivní krok. Stejně tak pozitivní je, že česká vláda bude vedlejším účastníkem řízení u Evropského soudu v této kauze. Já jsem ještě navrhoval, že máme některé možnosti u OSN, Komise pro lidská práva, Rady Evropy ve Štrasburku a samozřejmě Evropského parlamentu a že bychom všech těchto možností měli využít.

Když Norsko přistoupí k té haagské úmluvě na ochranu dětí, nebude pak ta Vaše smlouva zbytečná?
Bohužel ta smlouva o ochraně dětí je užitečný první pozitivní krok, ale ještě příliš nenutí norskou vládu k vydání českých dětí, pouze ji znesnadňuje jejich držení.

A u dětí ještě chvíli zůstaneme. Hodně se diskutuje o inkluzi ve školství. Je nějaká podoba inkluze, kterou byste podpořil?

Podívejte se, pane redaktore, my jsme před chvilkou mluvili o migraci. A migrace je inkluze ve velkém. Představte si, že Vám do Evropy přijde zatím milion ilegálních migrantů, na tento rok se odhadují dva miliony, možná více, a ti se mají nějakým způsobem smísit s evropskou populací. A vznikají pochybnosti, zda to funguje. Já tyto pochybnosti na základě příkladů ze západoevropských zemí sdílím. A jsou naopak nadšení zastánci „Refugees Welcome“, kteří vítají uprchlíky s otevřenou náručí, upřímně řečeno, postupně je to přechází. No, a teď se vraťme k Vaší otázce. Podívejte se, já jsem před dvěma lety vystoupil v odpovědi na jednu otázku proti inkluzi a řekl jsem svůj názor jako občan České republiky, nikoli jen jako prezident. A tento názor byl tehdy velmi silně mediálně ostrakizován, prakticky všichni vystupovali proti. Najednou vidím, že i někteří novináři, kteří horlivě psali pro inkluzi, dnes píšou proti inkluzi, tedy v obráceném gardu, na internetu jsem našel krásný termín „restituti“, ale ten snad není vulgární, takže Vás nikdo nebude pokutovat za vulgarismy, a řekl jsem už tisíckrát patnáct argumentů proti inkluzi, nemluvíme teď o velmi lehkém mentálním postižení, pokud je tomu na přání rodičů a pokud to bude fungovat, mluvíme především o středním a těžkém mentálním postižení, ale ona je velká otázka, jak to definovat a kde jsou ty hranice. To je jádro problému. Tak já Vám řeknu, abych Vás dlouho nezdržoval, jenom poslední, velice smutný argument proti inkluzi, který jsem nedávno slyšel a tedy přejal. V každém případě, i když to mentálně postižené dítě bude mít asistenta, tak v takzvaně normální třídě bude téměř vždy poslední. Já jsem si teď velmi podrobně prostudoval materiál Ministerstva školství o zavedení inkluze, kde se předpokládá, že to dítě může třídu dvakrát opakovat a podobně, a bude poslední, a tím, že bude poslední nebo jedno z posledních, tak ztratí jednu z největších radostí, které v životě máme, radost z úspěchu. Snažte se nad tím zamyslet, v té normální třídě bude poslední, nebude úspěšné, v té speciální nebo praktické třídě může být klidně i první a bude mít radost z úspěchu, to znamená, nevím, jak ve Vašem osobním životě, pane redaktore, zaujímá v preferenčním žebříčku hodnot hodnota radosti z úspěchu, jestli je hodně vysoko nebo hodně nízko, ale myslím si, že každý normální člověk je rád, když má úspěch, a tomu inkludovanému dítěti tu radost z úspěchu vezmete.

Podaří se Vám podle Vás přemluvit nebo vysvětlit ministryni školství nevhodnost inkluze? A jaká je vlastně její budoucnost podle Vás?

Tak měli jsme na mém expertnímu týmu paní ministryni Valachovou v Lánech, musím říci, že paní ministryně poslouchala velice pozorně, jak všichni členové expertního týmu jsou jednomyslně proti inkluzi, a dá se uvažovat o tom, že by se alespoň uvolnily podmínky pro vůli rodičů, to znamená, když to dítě s pláčem přijde z normální třídy, že je poslední, tak rodič bude mít právo ho přeřadit zpátky. Tak nějak neurčitě, velmi neurčitě, se mluvilo o tom, že by se inkluze odložila o dva roky, a já zatím stále nevím, protože ty zprávy jsou protikladné, zda to platí, nebo ne, ale v každém případě opakuji svůj návrh. A ten návrh spočívá v tom, vyzkoušejme si tu formu inkluze, která se teď navrhuje a která je odlišná od inkluze, která již byla na několika vzorcích, na několika školách. Nezavádějme to plošně, protože kdyby se ukázalo, že to nefunguje, tak v každém případě ta ztráta by byla menší, než kdyby zavedení inkluze v této formě bylo plošné. Řeknu Vám ještě jednu anekdotu, já věřím, že paní ministryně Valachová toho poradce už vyhodila, ten totiž navrhoval, aby to mentálně postižené dítě mělo nejenom asistenta, což bych pochopil, ale paravan, to znamená, bylo by skryto v té třídě za paravanem. A protože já vážím argumenty pro a proti a uznávám, že třeba cílem inkluze bona fide je socializace těch mentálně postižených dětí, tak když to oddělíte paravanem, tak samozřejmě jednáte proti socializaci. Ten návrh se vyskytl. Já pevně doufám, že byl už dávno na Ministerstvu školství pohřben.

Inkluze, jednotné učební plány, jednotné přijímačky, jednotné maturity, není to podle Vás snaha Ministerstva zprůměrovat českého žáka?

Tak pokud dojdete k názoru, a já jsem učitelské dítě, pane redaktore, takže o tom něco vím…

Proto se Vás na to ptám.
...od své maminky. Pokud dojdete k názoru, že všichni žáci jsou průměrní, tak je tento záměr chvályhodný. Pokud máte pochybnosti a domníváte se, že v každé třídě, a teď nemluvím o mentálně postižených dětech, jsou žáci nadprůměrní, průměrní a podprůměrní, tak taková unifikace je často nežádoucí. Znáte přísloví, rychlost kolony je určena rychlostí nejpomalejšího vozidla? A Ivan Vyskočil jednou napsal krásnou povídku Kosti, kde říká, že postupně se univerzity budou měnit na lepší střední školy, střední školy se budou měnit na lepší základní školy a základní školy budou přecházet, dejme tomu, na úroveň mateřských škol. To je tak, když rychlost kolony je opravdu určena rychlostí nejpomalejšího vozidla a když učitelé se samozřejmě musí věnovat pouze určité skupině žáků, a to vše, pane redaktore, je potencováno tím, že existuje naprosto nesmyslný předpis, podle něhož dotace školám se vyplácejí podle počtu žáků, takže žádný ředitel si nedovolí vyhodit i naprosto debilního žáka, protože by ztratil část dotací. A pak je zde ještě jedna věc, jmenuje se Ken, ale není to partner panenky Barbie, je to koeficient ekonomické náročnosti. A jak jsem se dozvěděl od předsedy hospodářské rady Plzeňského kraje, tak například humanitní obory mají daleko vyšší koeficient ekonomické náročnosti, a tedy vyšší dotace, než obory technické, zatímco my potřebujeme pravý opak. Potřebujeme preferovat technické obory, protože po jejich absolventech je neuspokojená poptávka.

Hovořil jste o tom, že problém je v tom, jak je školství financováno a že ředitelé nebudou chtít vyhazovat slabší žáky. Jak to tedy změnit, jak byste navrhoval změnit financování českého školství?
Velmi jednoduše. Navrhoval bych, aby se financování odehrávalo na základě kritéria, které se jmenuje uplatnitelnost na trhu práce. Už dnes jsou asi desetileté časové řady této uplatnitelnosti prakticky u každé školy. Jsou školy, které mají uplatnitelnost devadesát devět procent, to je kupříkladu vysoká škola Škody Auto Mladá Boleslav. Jsou školy, které mají uplatnitelnost šedesát procent, takže čtyřicet procent jejich absolventů končí na úřadech práce. Ale kdybych Vám teď řekl jméno této školy, tak bych riskoval další trestní oznámení, a já si myslím, že už tak jich mám poměrně dost.

Když mluvíte o trestních oznámení, pojďme zůstat tedy u spravedlnosti. Začátkem roku, kdy jste udělil svou první prezidentskou milost, tak jste při té příležitosti oznámil, že jste byli s předchozí ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou domluvení na otevření případu Jiřího Kajínka u jiného než plzeňského soudu.

Ano.

Ministr Pelikán tomu ale moc nakloněný není. Tak jak budou postupovat ta jednání? Vyvinete nějakou aktivitu tímto směrem?
My máme plánovanou návštěvu ministra Pelikána v Lánech. Původně měla být v březnu, ale protože půjde na nějakou operaci, to snad neprozrazuji nic tajného, tak jsme to odsunuli na duben, a tam samozřejmě s panem ministrem budeme mluvit. Víte, pane redaktore, to je smutný osud prezidenta, kterého nemůžete během funkčního období prakticky vyměnit, když přihlíží, jak se ministři mění jako na běžícím pásu, a když to, co si dohodne s předchozím ministrem, už neplatí u nového ministra. Mimochodem za osm let máme asi deset ministrů dopravy. Z toho vyplývá, že žádný ministr nemůže fungovat, pokud má životnost osm nebo devět měsíců. Takže řešením by skutečně bylo buď, kdyby to ministerstvo řídil nějaký odborník, který by tam byl na dlouhou dobu, a ministr by byl jakási politická figura, anebo kdyby tady byli vybíráni tak kvalitní ministři, že by je nemusel jejich šéf, tedy stranický šéf, každého půl nebo tři čtvrtě roku měnit.

Říkal jste, že se s panem ministrem Pelikánem sejdete v Lánech. Jaké třeba budete mít nějaké další argumenty pro to, aby se ten případ Jiřího Kajínka...
Tak já si především myslím, a koneckonců Vy sám jste to říkal v jiné souvislosti, to byla ta výpověď toho, kdo se zasebevraždil, že policisté kryli vraždu. Tak jsou indicie, zdůrazňuji indicie, nikoliv důkazy, že něco takového mohlo být i v plzeňském případu pana Kajínka, sám Pavel Rychetský, když byl asi dva měsíce ministrem spravedlnosti, tak vyslovoval veřejné pochybnosti v tomto směru, a protože sama obhájkyně pana Kajínka říká, že daleko lepší než udělení milosti je přesunutí toho soudu jinam, kde by nemohl být obviněn z podjatosti, tedy obnova řízení na základě údajných nových důkazů, protože když dostanete milost, tak pořád zůstáváte sprostý podezřelý, jak by řekl Jára Cimrman, když Vás soud osvobodí, tak už tohle stigma na Vás neulpívá.

Pane prezidente, děkuji, že jste si na nás a naše diváky udělal čas. Moc děkuji, že jsme si tady na Pražském hradě mohli společně povídat. Děkuji Vám.
Bylo mi potěšením.

Na shledanou.
Na shledanou.

Ekonomické aspekty druhé světové války

$
0
0
Jan Schneider
9. 3. 2016     Židovské Listy
Budou tací, kteří budou varovat: "Nepodléhejte konspiračním teoriím!". My se však nebudeme zabývat konspiračními teoriemi, nýbrž konspirační praxí. Přesně podle rady, kterou dostali významní badatelé John Loftus a Mark Aarons od jakéhosi amerického zpravodajce: Kašlete na ideologii. Sledujte peníze.
Podobně učinil kandidát na post velvyslance v ČR Norman Eisen, když spoluzaložil neziskovou organizaci Center for Responsive Politics pro sledování toků peněz v americké politice.


Na rozdíl od mazlavých až kluzkých debat o ideologických aspektech druhé světové války je totiž zpočátku téměř úlevné se zabývat neoddiskutovatelnými materiálními stopami minulých dějů. Úlevu však často vystřídá úděs, když ty stopy začnou promlouvat. Právě proto, že to nejsou hladké ideologické řečičky, ale důkazy "na tvrdo". Není divu, že se jim mnozí radši vyhýbají, protože na klidném spánku nepřidávají. Je to však konečně bádání čestné a důstojné a hodnotné.

NENÍ BIS JAKO BIS
K rozplétání složitějších dějů je dobré se vystříhat náhodných jednotlivostí, a snažit se najít místa, v nichž se sledované děje vyskytují nenahodile a koncentrovaně. Pro finanční transakce jsou těmi neuralgickými body zejména banky, jako vrcholné finanční instituce. Začněme tedy tou nejpozoruhodnější z nich.

Mluvě o ekonomickém pozadí druhé světové války, nutně narazíme na BIS, která hrála nejen v jejím průběhu extrémně významnou roli. Není to však Bezpečnostní informační služba, nýbrž Banka pro mezinárodní vyrovnávací platby (Bank for International Settlements), sídlící v Basileji.

Založena byla v roce 1930, v rámci tzv. Youngova plánu (splácení německých reparací po I. světové válce). Do jejího čela byli jmenováni zástupci vítězných velmocí a Německa. BIS fungovala jako banka a vykazovala zisky. Dividendy pak převáděla na konta svých zakladatelů (Bank of England, Říšská banka, Belgická, Italská a Francouzská centrální banka, First National NY, First National Chicago, J. P. Morgan, Bank of Japan). Není od věci si je zapamatovat.

Youngův plán byl zřejmým začátkem masivních americko-německých finančních transakcí. Zaškrcené německé hospodářství nebylo schopno splácet reparace. Německo si na ně tedy půjčilo z Ameriky, zejména prostřednictvím firmy Sullivan & Cromwell. Ta zařizovala nejprve prodej německých dluhopisů, posléze i americké investice do Německa. Německo tak zaplatilo reparace Francii a Británii, o to větší pohledávky však vznikly v USA. Ty byly tak úspěšně v Německu kapitalizovány, že rozpoutaly přímo investiční smršť. Za druhou polovinu 20. let to údajně bylo 1,5 miliardy dolarů! Takový odliv volného amerického kapitálu svým dílem dokonce přispěl ke krachu na burze a následné hospodářské krizi na straně jedné, a na straně druhé pak k rozhodujícímu rozmachu nacionálního socialismu, se všemi důsledky.

Na německé straně byl v té době klíčovou figurou prezident Říšské banky a ministr financí Hjalmar Schacht, kterého vysoce respektovaly západoevropské a americké finanční trhy. Schacht z Hitlerova popudu neustále žádal o další americké a anglické půjčky - a dostával je. Ford a General Motors tak pomohli prostřednictvím svých pobočných závodů v Německu vybudovat motorizované útvary, a J. P. Morgan Göringovo letectvo (a ještě po celou válku financoval výrobu letadel Focke Wulf). IG Farben byl kapitálově propojen se Standard Oil - který zásoboval německé letectvo benzínem a mazadly.

PROFIT ÜBER ALLES

Začala II. světová válka - a BIS fungovala dál. Příslušník NSDAP Paul Hechler byl ředitelem banky, Američan Thomas H. McKittrick jejím prezidentem. V BIS se tak zhmotnil poněkud šílený princip (zlaté pravidlo mezinárodního kapitálu), že i v době války musí být otevřené finanční kanály. Přes BIS platili nacisté celou válku úroky ze svých dluhopisů, procházely tudy dividendy z předválečných investic. A kromě jiného, právě přes BIS nacisté ukradli české zlato, které jim hanebně vydala Bank of England.

Prezident BIS Thomas H. McKittrick byl - zřejmě nikoliv náhodou - velmi dobrým přítelem zpravodajského důstojníka Allena Dullese, "zakrytého" funkcí amerického velvyslance v Bernu (po válce byl ředitelem CIA). Allen spolu se svým bratrem Johnem Fosterem Dullesem byli před válkou partnery zmíněné právnické firmy Sullivan & Cromwell, jejímž prostřednictvím byly prováděny ony masivní investice do německého průmyslu. V době války John Foster Dulles poskytoval právní služby pro BIS v New Yorku. Po britském vyhlášení války Německu v roce 1939 vyplnili vzniklou mezeru na německém trhu američtí obchodníci. Budoucí ministr zahraničí John Foster Dulles se stal členem správní rady IG Farben, jeho bratr Allen byl ve správní radě Schröder Bank, spolu se zástupcem SS.

"Jednoho rána v květnu 1944, zatímco mladí Američané umírali na italském pobřeží, přišel do svého úřadu uhlazený gentleman Thomas H. McKittrick, americký prezident nacisty kontrolované basilejské Bank for International Settlements, aby se svými německými, japonskými, britskými a americkými spolupracovníky projednal důležitou otázku 378 miliónů dolarů ve zlatě, které v době po Pearl Harboru poslali nacisté do BIS, aby byly jejich vůdcům k dispozici po válce. Toto zlato bylo ukradeno státním bankám v Československu, Rakousku, Holandsku a Belgii, a roztaveno spolu se zlatými zuby a dalšími zlatými předměty, až po snubní prsteny zavražděných Židů." (Takto začíná kniha Charlese Highama "Trading with the enemy". Zřejmě netřeba doporučovat.)


NENÍ POČÍTÁNÍ JAKO POČÍTÁNÍ

Jiný významný badatel na tomto poli, Edwin Black, věnuje mnoho záslužné péče objasnění role IBM na tzv. "konečném řešení". Došel k závěru, že IBM produkovala technologická řešení, která Hitlerovi reálně umožnila urychlit klíčové aspekty perzekuce Židů, homosexuálů, Svědků Jehovových a dalších lidí, považovaných nacisty za nepřátele.

Po napadení Polska nacisté anektovali jeho severozápadní část. V ní se IBM angažovala prostřednictvím své německé pobočky Dehomag (Deutsche Hollerith Maschinen Gesellschaft), především v oblasti systematizování platů v slezských uhelných dolech a těžkém průmyslu. IBM přímo obsluhovala logistický systém Třetí říše až do prosince 1941, kdy Amerika vstoupila do války s Německem.

Pro působení v Generálním Gouvermentu, což byl zbytek
okupovaného polského území, založila IBM speciální pobočku nazvanou "Watson Business Machines", která pronajala říšské železnici počítací stroje a vyvinula speciální programy pro řízení říšské železnice. V tiskárně v Rymarské ulici č. 6, hned naproti varšavskému ghettu, tato pobočka vyrobila několik milionů příslušných děrných štítků. Toto tedy byla náplň činnosti Watson Business Machines, varšavské, nikoli Dehomagu, tedy německé pobočky IBM. Tento rozdíl je důležitý. IBM se totiž neustále brání poukazem na ztrátu kontroly nad svou německou pobočkou Dehomag.

Watson Business Machines dostaly po americkém vstupu do války za správce oddaného nacistu Hermanna Fellingera, který zachoval původní tým zaměstnanců a manažerů a udržoval firmu produktivní pro Říši a ziskovou pro IBM. Dividendy z činnosti Watson Business Machines byly vypláceny IBM přes ženevskou pobočku IBM. Po válce IBM dostala navráceny zpět všechny své polské zisky a stroje.

OPEL BLITZ
General Motors koupil automobilku Opel v roce 1929 a vlastnil ji nepřetržitě 80 let. Ředitel GM Alfred Sloan od prvních týdnů Třetí říše pomáhal změnit koňmi taženou německou armádu na motorizovanou. GM podle charakteru výroby velmi přesně věděl, na jakou válku se Německo připravuje: Opel vyráběl nákladní vozy Blitz pro Blitzkrieg. GM dokonce těsně před napadením Polska přesunul ohromné sklady náhradních dílů pro vozy Blizt těsně k polským hranicím. Dividendy byly prý pravidelně vypláceny. To na rozdíl od kolínské pobočky Forda, nad níž mateřská společnost za války ztratila vliv a z jejíž činnosti údajně po celou válku neviděla ani pfennig. Nevyplacené dividendy ovšem nacistická správa investovala do růstu pobočky, která po válce připadla opět mateřské firmě. Chraň někoho ruka páně ovšem vykládat, že Ford vydělal na válce! Ještě nějaké další otázky?

STANDARD FARBEN

Rockefellerova firma Standard Oil (kapitálově propojená s IG Farben) prodala v letech 1939-1940 nacistům 500 tun tetraetylu (přísada do leteckého benzínu, díky níž byla Luftwaffe schopna bombardovat Anglii). Hermann Göring zaplatil jedenáct milionů dolarů Standard Oil za užívací práva k rumunským ropným polím. Standard Oil chtěl v roce 1941 převést svou maďarskou pobočku na IG Farben (nestalo se tak pouze díky zásahu amerického ministerstva financí). V témže roce dostali američtí zpravodajci informaci, že pobočka Standard Oil, sídlící na ostrově Aruba (Nizozemské Antily), dodává nacistům přes Španělsko ropu. Její lodi měly imunitu zajištěnu náměstkem ministra obrany Jamesem Forrestalem. Ministr vnitra Harold Ickes chtěl tento obchod zrušit s poukazem na platný Trading with the Enemy Act z 13. prosince 1941. To byla poslední věc, o kterou se jako ministr pokusil.

Ale nebyl sám, kdo měl srdce a svědomí. V roce 1942 chtěl zástupce generálního prokurátora Truman Arnold zahájit stíhání Standard Oil pro činnost proti zájmům státu. Standard Oil však rychle vysvětlila vládě, že válečné úsilí závisí na dodávkách její ropy a ty by se mohly zastavit. Podobně bratři Dullesové zase pohrůžkou, že zastaví dodávky ropy do Británie, zabránili zveřejnění svých vztahů s IG Farben. A karavana táhla dál.

Ve stejném roce popsal budoucí prezident Spojených států, tehdejší senátor Harry Truman, chování Rockefellera a jeho firem jako velezrádné. Vše, co se mu podařilo, bylo v souhrnu několik měsíců přerušených dodávek, jinak dodávala Standard Oil of New Jersey nacistům ropu po celou válku.

BUSH A OSVĚTIM
V roce 1924 byla v New Yorku založena firma The Union Banking Corporation (UBC). Jejím výkonným ředitelem se stal Prescott Bush (otec G. Bushe). Zabýval se veškerými obchodními transakcemi ve vztahu k Německu. Posléze UBC získala Thyssenovu a Flickovu Consolidated Silesian Steel Corporation. Tak se stalo, že část otrockých prací v Polsku byla řízena Prescottem Bushem, neboť Consolidated Silesian Steel Corporation, později přejmenovaná na Silesian American Corporation, byla jednou ze třiceti společností, do nichž byli na práci dováženi vězni z nedalekého koncentračního tábora Osvětim. Prescott Bush byl obviněn na základě zákona Trading with the Enemy Act a byly zablokovány všechny akcie UBC. Ďáblův advokát však opět americké vládě vysvětlil, že případné trestní stíhání tohoto druhu by mohlo podrýt veřejný pořádek i válečnou morálku, a americkým chlapcům by se obtížně rukovalo do války, kdyby věděli, že část zisků z německého zbrojního průmyslu proudí do kapes některým jejich "spoluobčanům".

NEVINNÉ ŠVÝCARSKO
Toto je bohužel nevyčerpatelné téma. Podle Jeana Zieglera (Židovské zlato, Švýcaři a smrt) dorazilo v letech 1939-1945 z Německa do bernských bankovních sejfů zlato v hodnotě 1,7 mld švýcarských franků (zhruba 1/3 celkové světové produkce za tu dobu). V tom není započteno ukradené zlato, soukromě uložené příslušníky SS a dalšími osobami.

Zlato se pralo v trojúhelníkových obchodech. Říše prodala do Švýcarska zlato. Obdržela franky, za něž nakoupila z Turecka, Portugalska, Švédska, Španělska a dalších zemí strategické suroviny. Zmíněné země pak za utržené franky odkoupily ze Švýcarska (ono) zlato, coby běžný nákup švýcarského zlata, "který jim nikdo nemůže vyčítat".

A na konci války výše nesplacených švýcarských vyrovnávacích úvěrů, "nezištně" poskytnutých Německu, přesahovala jednu miliardu švýcarských franků. Tomu se říká neutralita!

Pointa? Jen v dubnu 1945 přijaly argentinské pojišťovací společnosti, banky, poručnické společnosti, správci majetku a obchodní domy jmění pocházející z kořisti nacistů, v hodnotě přibližně jedné miliardy dolarů. Kde se to jmění celou dobu hřálo?

CHLADNOKREVNÉ SVINSTVO
Právnicky a ekonomicky lze popsat poválečné "chladné znárodňování" v některých východoevropských zemích takto: Země byly zničené válkou, po níž si i Stalin odvezl svou kořist, a potřebovaly bankovní úvěry a přístup na mezinárodní finanční trh. Švýcaři naopak požadovali odškodnění za vyvlastněné majetky v těchto zemích. Východoevropské státy by Švýcary odškodnily rády, ale neměly peníze. Bern našel smluvní řešení, v němž se zavázal, že požádá švýcarské banky, aby zlikvidovaly spící účty osob z příslušné smluvní země a tyto prostředky převedly do smluvní země.

Švýcarské soukromé banky poslechly tohoto zcela protiprávního pokynu, neboť většinou patřily k těm, které byly poškozeny zestátňováním. Peníze převedly do smluvní země, opět bez jakéhokoliv právního základu, navíc při zcela zjevném porušení bankovního tajemství, jindy ve Švýcarsku tak svatého a nedotknutelného. Jakmile východoevropským státům přistály tyto prostředky ze švýcarských státem vykradených spících kont do zlopověstných bankovních "schránek hanby", obratem vyplatily vyvlastněným Švýcarům odškodné, pěkně ve valutách.

Tak proběhlo dvojstranné švýcarsko-polské vyrovnání (1949). Polští komunisté zestátnili švýcarské podniky, konta, pohledávky, zemědělské podniky a další švýcarské majetky v celkové výši kolem 53 miliónů švýcarských franků. Polsko však mělo zájem udržet dobré (zejména finanční) vztahy se Švýcarskem, bylo ochotné za zestátněné majetky zaplatit odškodné, avšak nemělo na to finanční prostředky. Proto bylo formou výměny tajných dopisů mezi zástupci obou zemí dojednáno, že švýcarská vláda pomůže odblokovat "spící konta" polských občanů, především židů (těch bylo jen v Polsku vyvražděno na 3 milióny!), a prostředky ze spících kont pošle do varšavské centrální banky. Polská strana se stejnou formou zavázala poslat odškodné za zestátněný majetek na konto, které švýcarská národní banka za tímto účelem otevřela v polské národní bance ve Varšavě.

Pointa byla v tom, že švýcarská vláda prostředky z odblokovaných spících kont polských občanů ve Švýcarsku "nedopatřením" nedoprovodila jmenným seznamem, komu tyto prostředky patří. Tím pádem Poláci tyto prostředky nemohli vyplatit, neboť nevěděli komu, a mohli je použít na odškodné za zestátněné majetky švýcarských občanů v Polsku, jejichž detailní seznam švýcarská vláda přiložit tentokráte nezapomněla. Po dohodě s Polskem uzavřel Bern podobnou dohodu s Maďarskem.

POINTA A SOUČASNOST
Není divu, že ex-prezident Říšské banky Hjalmar Schacht mohl před norimberským tribunálem dávat najevo svoji převahu: chtějí-li ho soudit, musí soudit i britské a americké společnosti, že pomohly vyzbrojit Německo. Schacht byl skutečně osvobozen a propuštěn. I ostatní šéfové německého průmyslu byli na nátlak Washingtonu ochráněni před tribunálem; byli postaveni před místní soudy, které byly svěřeny americkým soudcům - a ti se řídili precedentním rozhodnutím norimberského tribunálu ohledně Schachta. Evidentně kvůli nebezpečí, že by se průmyslníci v ostře sledovaných procesech mohli "zbytečně rozpovídat". (Současné politické elity o tom vědí své. Tak málo se svět mění.)

Aniž bychom se dotkli další, převelice citlivé problematiky "ukradeného umění", můžeme konstatovat, že druhou světovou válku je možno hospodářsky charakterizovat jako obrovský byznys, kdy mnozí profitovali z obou stran konfliktu. Majetkoprávně šlo o loupež rozsahu již globálního (otázka japonského "špinavého zlata"), podvod, zneužití informací, zneužití pravomocí, obchod s nepřítelem atd. Ohromné jmění bylo přes Švýcarsko a Vatikán přesunuto do "klidných zón", ponejvíce diktátorských, kde bylo zaručeno, že nikoho ani nenapadne se ptát po původu majetku. Z hlediska etického se pak o válce co do jejího ekonomického pozadí nic publikovatelného napsat nedá.

Mají tyto skutečnosti vliv na současné dění? Nesporně přímo ovlivnily těsně poválečné děje. Poté jejich vliv (z tohoto pohledu naštěstí) částečně zmrazila studená válka. V současnosti se však vede nápadně mnoho "hladkých" propagandistických řečí o proběhnuvších dějích, relativizuje se i nos mezi očima, a stavěním komunismu na roveň s nacismem se efektivně gumuje (popírá) šoa, jež je naopak jejich téměř základním referenčním rozdílem. Čemu může sloužit ono postupné vyviňování nacismu, zejména poukazováním na to, že "již tehdy chránil Evropu před bolševismem"? Nejde o skrytý počátek rehabilitace nacismu?

Námitku, že se zde dostáváme do oblasti "konspiračních teorií", rázně vrátíme zpět na zem. Vyviňování nacismu může být totiž jednou z důležitých součástí legalizace oněch ulitých majetků. Proto je třeba sledovat stopu peněz, abychom měli šanci zjistit, co se vlastně děje.

Smést říši zla z povrchu planety: Projev na tajné poradě vedoucích pracovníků zahraničně politických služeb v červnu 1984

$
0
0
Ronald Reagan
9. 3. 2016     zdroj
Sešli jsme se, abychom posoudili co nejúčinnější cestu boje s komunismem. Jak dobře víte, všechny dosavadní pokusy zničit bolševickou nákazu končily neúspěšně. Totalitní režim přežil od Října 1917 občanskou válku i hitlerovskou pohromu. Dokonce i Hitler se svou velkolepě vyzbrojenou armádou, která pokořila celou Evropu, na Sovětském svazu pohořel. 



Po válce, bez ohledu na hospodářskou blokádu a další naše tvrdé sankce, tempa rozvoje SSSR byly dvakrát vyšší než ve Spojených státech, nemluvě o jiných kapitalistických státech s rozvinutou ekonomikou. Předstihli nás v těžbě nafty a plynu, byli první, kdo vybudovali atomové elektrárny a ledoborce, kdo pronikli do kosmu. První člověk, který se objevil v kosmickém prostoru, byl jejich člověk. Dohnali a předstihli nás v řadě kritických vojenských inovací, dosáhli termojaderné parity s námi, jejich ponorky s jadernými zbraněmi dnem i nocí brázdí nedaleko od našich břehů. Spolu s USA se sovětská říše zla stala velmocí, a pokud jí dovolíme splnit ještě 2 – 3 pětiletky, pak už je žádná síla nezastaví. Naopak, řeč může být o zániku Ameriky a celého svobodného světa.

Nejsem první prezident USA, který pochopil, že vojensky a ekonomickou blokádou Sověty neporazíme. Richard Nixon přede mnou dospěl k závěru: boj, jehož se účastníme, je velká bitva idejí, tady musíme zvítězit nebo zahynout. Také prezident Kennedy přiznal nezbytnost nepřetržitého ideologického útoku na komunismus.

Projekt „Pravda“ – kolosální program demokracie
Základní myšlenky boje s říší zla jsem vyložil ve svém vystoupení ve Westminsterském paláci v Londýně v červnu 1982. Před třemi lety vstoupil v platnost náš projekt „Pravda“. V minulém roce jsme vyhlásili kolosální program demokracie a otevřené diplomacie. Je to platforma s mnoha cíli a s globálním rozměrem a rozmachem. Vytyčili jsme v ní ambiciózní, fantastický, ale reálný úkol – smést komunismus z povrchu planety, odklidit ho na spáleniště dějin.

Abychom však toho dosáhli, je nezbytné pochopit povahu ruských lidí, objasnit, oč se opírá říše zla, co jí dává obrovskou sílu. „Ruská duše“ duše je pro mnohé záhadná. Naši specialisté, zabývající se Ruskem, nakonec jeho duši odhalili. Základními rysy ruské povahy jsou: pokorná víra v dobrého cara nebo vůdce, prostosrdeční důvěřivost ke slibům všeho druhu, neprotivící se dlouhodobá trpělivost a stádnost. Náš program počítá s těmito vlastnostmi sovětských lidí. Naši specialisté v ruské problematice poznali, oč se opírá říše zla, a pochopili, co je zapotřebí udělat k vymýcení sovětské nákazy.

Hlavní náš cíl je likvidovat socialismus jako systém a zavést vývoj v zemích východní Evropy a v Sovětském svazu do řečiště kapitalistické ekonomiky. K tomu je ovšem nezbytné dosáhnout toho, aby u nich na všech místech soukromé vlastnictví potlačilo vlastnictví společenské a státní. Kolektivismus a socialistický internacionalismus musí být zaměněny individualismem a kosmopolitismem. Marxistická ideologie musí ustoupit místo ideologii svobodného podnikání.

Třeba rozvrátit a zničit víru sovětských lidí v komunistickou stranu a socialismus, v hrdinskou minulost jejich země a ve světlou komunistickou budoucnost. Lenin je v Rusku uctíván více než Ježíš Kristus. To je špatné. Musíme úporně a seriózně popracovat, aby sovětští lidé přehodnotili své názory a aby na Lenina pohlíželi jako na zločince. KSSS je silná svými základními organizacemi. Je nezbytné odstranit je z podniků, ústavů, škol a především z armády, bezpečnosti, prokuratury, nesmí tam mít žádný vliv. V každém městě i na vesnici je nezbytné zesílit útoky demokratů na stranické funkcionáře, především na tajemníky ÚV, krajských a okresních výborů KSSS. To je vykolejí. Nebudou se zabývat prací, ale budou myslet jen na sebe. Za poslední roky vstoupily do KSSS tisíce našich stoupenců. Mnozí z nich už dokázali začlenit se do centrálních orgánů strany.

Až naši lidé vezmou moc v Rusku do svých rukou, první, co udělají, bude zákaz činnosti KSSS, konfiskace jejího majetku, likvidace prokomunistických mládežnických organizací až do pionýrů. S tím, aby se KSSS již nikdy nezrodila.

Když zničíme komunistickou stranu, poradíme si snadněji i s rozložením „jednotného mohutného Sovětského svazu“ (jak se zpívá v jejich hymně) na množství samostatných republik. Třeba rozmetat všechny státní struktury bolševické strany.

Sovětskou moc je nezbytné zaměnit za prezidentskou nebo parlamentní republiku. Musíme přezkoumat jejich Ústavu a vytvořit takový volební systém, takové zákonodárné a výkonné orgány, do kterých by se dostali naši lidé a do nichž by byl prokomunistickým představitelům vstup ztížen.

Další aspekt našeho boje – sovětská plánovaná ekonomika. Právě ona umožnila bolševikům obstát a zvítězit ve II. světové válce a obnovit národní hospodářství zpustošené válkou. Právě ona umožnila Sovětům udržovat za jejich éry neuvěřitelně nízkou úroveň plateb za bydlení, elektřinu, plyn, bezplatně učit a léčit lidi, nezvyšovat ceny.

Stačí zaměnit v Rusku socialismus divokým trhem, jaký byl na Západě před 200 lety, a uvidíte, věřte mi, že Sovětský svaz se zhroutí jako domeček z karet. Nedávno vědci Harvardské univerzity přišli se zajímavou myšlenkou. Aby privatizace státního vlastnictví v Rusku proběhla bezbolestně, třeba dát každému, zdůrazňuji každému, jakýsi kupón nebo šek na část tohoto vlastnictví. Lidé, kteří prožili válku a pak ještě 2 roky po válce „lístkový systém“, budou pokorně čekat na svou část majetku, aniž by měli tušení, že se stali obětí podvodu.

Polygonem programu zničení říše zla také ČSSR

Historickým cvičištěm, polygonem našeho programu zničení říše zla musí být Východní Evropa. Tady už jsme do celé věci vložili mnoho prostředků. Je načase, aby se nám dostalo odměny. Právě v Polsku, Maďarsku a Československu zahajujeme historický proces převedení zemí od socialismu ke kapitalismu. „Odstřelíme“ tak Varšavskou smlouvu i Radu vzájemné hospodářské pomoci zevnitř. Při útocích na komunismus musíme vytrvale ukazovat světu, především však socialistickým zemím, nejpřitažlivější stránky svobodného světa. Sebevědomě, bez uzardění musíme přesvědčovat lidi o tom, že Amerika je nejdůslednějším ochráncem ideálů svobody a míru, že americký způsob života je ztělesněním všech lidských tužeb.

Současně je nezbytné pohotově reagovat na jakoukoli kritiku směřující na adresu Spojených států. V žádném případě, jak jsme toho žel byli dříve svědky, není přípustné poukazovat na protiklady americké společnosti, bídu značné části obyvatel, která u nás, v USA, skutečně existuje, na ustavičně rostoucí zločinnost, narkomanii a jiné nedostatky a vady, které zaplevelily Spojené státy.

Naše plány jsou impozantní. Budou pro jejich uskutečnění stačit síly a prostředky? Domnívám se, že budou. Vědci Hoovardova institutu „ruských center“ Kolumbijské, Harvardské a jiných univerzit, a také speciálně vytvořených komisí, ukončili řadu unikátních studií týkajících se demontáže socialismu v SSSR. Tyto práce jsou dostatečně podložené, cílevědomé a konkrétní. Abychom je realizovali, reorganizovali jsme a posílili aparáty zahraničněpolitických úřadů USA v mnoha zemích.

V současnosti disponujeme rozsáhlou, široce rozvětvenou sítí našich propagandistických center na celé planetě. Jen Americká informační agentura (USIA) má více než 200 oddělení ve 129 zemích. A pokud jde o úlohu rozhlasu a televize, řeknu otevřeně, v ideologické válce, těžko ji docenit. Čtyřicet našich rozhlasových stanic vysílá nepřetržitě na území SSSR, dnem i nocí v 23 jazycích.

Z pochopitelných důvodů nebudu se dnes zmiňovat o činnosti CIA. Řeknu pouze, že tam máme špičkové profesionální mužstvo. Dobře vědí o svých úkolech, dovedou pracovat. Jim vděčíme za to, že víme, co si po telefonu vyříkávají sovětští vysoce postavení činitelé, o čem píší sovětské noviny, co kdo prohlásil v rozhlase nebo v televizi. Známe náladu obyvatelstva v každém regionu Sovětského svazu. Díky našemu vytrvalému propagandistickému vlivu přibývá v SSSR počet lidí nespokojených s režimem, včetně těch, kdo touží emigrovat ze SSSR. Upřímně řečeno, většina z nich jsou lidé toužící po majetku, ziskuchtivci, podvodníci, kariéristé, lidé dopouštějící se trestných činů, morálně rozložení. Ale jsou i takoví, na které se můžeme spolehnout. Patří k nim ti, kdo byli za drobné přestupky vyloučeni z KSSS, ti, kterým sovětská moc ublížila, někteří z bývalých obětí represí a jejich potomci trpící komplexem odplaty, skrytou zlobou.

Nelitovat prostředků na vytvoření „páté kolony“

V okruhu našeho vlivu jsou také funkcionáři z předního sledu sovětské nomenklatury, ti, kdo se derou k moci. Mezi nimi je řada vedoucích činitelů komunistických stran republik a oblastí, vysokých vojenských velitelů, jsou mezi nimi významní vědci, národní umělci a dokonce i sovětští velvyslanci v zemích Západu.

Zvláštní naději vkládáme do mistrů ruského divadla a filmu, herců, mezi kterými, snadněji než kde jinde, lze najít ty, kdo jsou ochotni přejít tam, kde je tučnější krmě. Jejich vliv na mnohamilionové auditorium je neocenitelný. V náležité chvíli budou bezvýhradně pracovat pro nás.

Chápu, svržení totalitního režimu si vyžádá velké finanční prostředky, včetně velkého množství peněz na zaplacení budoucích vůdců a lidí, které budeme v SSSR potřebovat. Jdeme na to. Už nyní vynakládáme na rozvrácení komunismu více než 10 mld. dolarů ročně. Není to málo. Lépe však, hynou-li ve studené válce naše dolary, než aby v horké válce hynuli tisíce Američanů.

Sověty – to je země hesel. A my jsme tato hesla pro sovětské lidi vymezili. Je to demokracie, otevřenost, pluralismus, dialog. Deklamujíce tato hesla, nepřipouštíme ovšem žádnou komunistickou nákazu!

Pod zástěrkou boje za demokracii budeme usilovat o to, aby naši stoupenci dosáhli na všech stupních budoucí moci pevných pozic. Hlásajíce pluralismus budeme namísto mnoha forem vlastnictví utvrzovat vlastnictví soukromé, namísto systému mnoha stran takový systém, kde z politické arény musí za každou cenu zmizet komunistická strana, a místo mnohokvěté kultury zavedeme masovou kulturu Západu. A dokonce, jakkoli budeme lidská práva deklarovat, nemáme vůbec v úmyslu je hájit. Vyznávajíce toleranci k jakýmkoli ideologiím, nebudeme trpět v žádném případě ideologii komunismu. Budeme od nich požadovat svobodu tisku, ale kategoricky budeme také požadovat, aby svůj tisk osvobodili od leninských idejí.

Velký Američan Henry Ford říkával: kádry rozhodují vše. Toto heslo je důležité i v naší práci. Západ potřebuje kvalifikované sovětology pro svá ideologická centra. A takové kádry je nezbytné připravovat v Sovětech. Nelitovat prostředků. Všichni si musíme uvědomit, že nedosáhneme-li toho, aby k jejich mikrofonům v rozhlase a televizi přišli naši lidé, jsme odsouzeni k nezdaru. Musíme našim lidem v SSSR pomoci také ve vydávání demokratických novin a vytvořit tak neúnosné podmínky pro „Pravdu“ a jiný prokomunistický tisk.

Pošpinit a přepsat historii socialismu
A ještě jeden významný aspekt. Je zapotřebí deheroizovat revoluční a socialistické roky sovětské epochy, přepsat její historii. Musíme dosáhnout toho, aby sovětští lidé nebyli hrdí na Čapajeva, Matrosova, maršála Žukova, ale na admirála Kolčaka, považovaného dosud za krvavého kata, aby byli hrdí na generála Vlasova, zrádce SSSR. Třeba dosáhnout toho, aby uctívali nikoli Hrdinu práce Stachanova, ale znovu se objevivší úspěšné podnikatele.

Bude také nezbytné, až toho dosáhneme, organizovat masová přejmenování měst, ulic, závodů pojmenovaných po hrdinných bojovnících za revoluci, za sovětskou moc, za socialismus, po vynikajících sovětských vojevůdcích, kteří významně přispěli k rozdrcení německých fašistických uchvatitelů.

Snažíme se nasadit svého člověka do kremelské nomenklatury – a ještě lépe do politbyra, odkud by řídil hromadné sdělovací prostředky. Pomůže nám také najít v archivech mnoho zajímavých dokumentů, takové např. jakým je údajná tajná doložka ke „smlouvě Molotov-Ribbentrop“, nebo tzv. Katyňská kauza, vytáhnout na světlo stenografické záznamy týkající se událostí v Koreji, Maďarsku, Československu, Afganistánu. Ten člověk by nám také mohl pomoci najít důkazná svědectví o násilném připojení jednotlivých národů Ruské říše, o obětech Stalinova kultu. Doufám, že dobře chápete, o čem je řeč a také to, jakými metodami bude nutné pracovat. Jak se však říká, cíl ospravedlňuje prostředky.

Zvláštní pozornost musíme věnovat Sovětské armádě. Bude-li jejich televize a jejich tisk vytrvale pranýřovat neschopnost a zkorumpovanost generálů, pitky a týrání vojáků důstojníky, budou-li filmy a televize neustále a s patřičným zveličením poukazovat na neúnosné poměry v kasárnách, pak v případě, že vojákům poručí rozehnat demonstranty, lid se od takové armády odvrátí.

Po Rusku přijde na řadu Čína

Jsou před námi velké věci. Náš program počítá s 20 lety. Naše rozhodnost může však naše vítězství přiblížit. Dosáhneme nakonec toho, aby se Varšavská smlouva zhroutila, aby země Východní Evropy svrhly jho totalitarismu, a aby se obě Německa co nejdříve sjednotila. Sovětské impérium se rozloží na množství nemohoucích států s neschopnými, ale samolibými vůdci. Válka o suverenitu, rozepře o hranice, rozdělování vojenské techniky a loďstva, o kosmodrom Bajkonur, o sporná území nevyhnutelně povedou ke krvavým srážkám. Dojde k vleklým požárům mezi národy bývalého Sovětského svazu a my s NATO je budeme hasit, neboť místo současné mohutné, skvěle vyzbrojené prokomunistické ideologické Sovětské armády zůstanou na kolosálním území Sovětského svazu jen slabé vojenské jednotky, jež se okamžitě rozutekou při prvních výstřelech Turecka, Iránu a dalších sousedních zemí, jež si budou přát přiživit se na situaci.

A to nejdůležitější: až Západ rozdrtí říši zla, otevře se mu konečně přístup k mimořádně bohatým surovinovým zdrojům a k laciné pracovní síle Sovětského svazu. Nezaměstnanost, bída, nouze, vysoká úmrtnost, vymírání národů přinutí Rusy i další národy SSSR pozbýt svou hrdost, pokořit se. Pro kus chleba budou dělat vše, co jim přikáže západní civilizace. S pádem Sovětského impéria vážným naším protivníkem zůstane pouze Čína. K ní, doufám, se vrátíme, jakmile se vyrovnáme s Ruskem. Bůh nám pomáhej!

Pramen: Советская Россия № 133(14081) 27 ноября 2014 года 
Překlad: J. K. (zvýrazněný text a mezititulky redakce)

Dostával Tusk peníze také od BND?

$
0
0
9. 3. 2016 Vaše věc

Disident z časů komunistického Polska Krzysztof Wyszkowski se obrátil na prokuraturu s podezřením, že Donald Tusk se v minulosti dopustil vlastizrady. V oznámení sugeruje, že Tusk a jeho spolupracovníci přijímali peníze od německé tajné služby BND.

Investigativní novinář týdeníku „wSieci” Witold Gadowski se svém týdenním komentáři na Youtube k tomu ještě dodává, že v řadách Solidarity řídily vlastní sítě agentů také rozvědky Československa, NDR a Maďarska.

Na seznamu československých agentů mělo být 36 lidí.

Gadowski navrhuje začít po těchto lidech pátrat. Podle jeho soudu by možná po odhaleních bylo třeba přepsat moderní polské dějiny. Investigativní novinář s odvoláním na své rozhovory s bývalým šéfem vojenské tajné služby a pozdějším ministrem vnitra generálem Czeslawem Kisczakem mluví také o praktice východoněmecké Stasi, která měla „obchodovat“ se spisy lidí namočených do spolupráce s nacistickým režimem.

Již v minulosti bývalý generální tajemník Občanské platformy Pawel Piskorski řekl, že Donalda Tuska po roce 1990 financovala německá CDU.




Clintonová na severu bita

$
0
0
Zbyněk Fiala
9. 3. 2016   Vaše věc
 

Bernie Sanders porazil Hillary Clintonovou v průmyslovém státě Michigan, centru Středozápadu s převahou bílých voličů s modrými límečky. Bývalá ministryně zahraničí si přesto udržuje výrazný náskok v počtech delegátů na nominační kongres, ale nejlidnatější státy, kde se bude rozdávat nejvíc, teprve přijdou na řadu. A Sanders vytrvale tlačí Clintonovou dále doleva.

Mezi americkou pracující třídou zabírá ostrá kritika „obchodní politiky“ Spojených států, která je vnímána jako vývoz obrovského počtu pracovních míst do Asie a dalších částí světa ve prospěch zisku majitelů a vedení korporací. Demokratický kandidát Bernie Sanders obviňuje svoji stranickou konkurentku Hillary Clintonovou, že se na této politice podílela z postu ministryně zahraničí.

Nemá však monopol na téma, ve kterém se propírá dohodnutá pacifická dohoda PTT i chystaná atlantická TTIP a argumentuje se zkušenostmi ze severoamerické dohody NAFTA. Podobné útoky zaznívají i ze strany republikánského Donalda Trumpa, který rovněž ve státě Michigan vyhrál. A pokud by se Trumpa podařilo zastavit vedením Republikánské strany, která je zoufalá z toho, že na něj nemá žádný vliv, mohl by Sanders postupně získávat i část republikánských voličů.

Podle průzkumů agentury Edison Research v průmyslovém státě Michigan - se srdcem automobilového průmyslu Detroitem – tři pětiny dotázaných při odchodu z volebních místností vyjádřily obavu, že obchodní dohody je připraví o místa. A tito voliči preferovali Bernieho Sanderse.

To byl také důvod, proč zde Clintonová prohrála, přestože stát Michigan považovala za příležitost, kde může ukázat svoji univerzální přijatelnost. Její téma však bylo jiné, soustředila se na kontaminaci pitné vody ve městě Flint olovem z průmyslové činnosti. O tom však mluvili i ostatní, a z obou stran.

Primárky v Michiganu tak zvýraznily slabé postavení Clintonové mezi bílými pracujícími muži a nezávislými voliči bez jasné stranické příslušnosti. S tím bude muset Clintonová něco udělat. Pracující voliči se cítí zrazeni vedením Demokratické strany, která je opustila v honbě za globalizací a deregulací. Mimochodem, názor amerických pracujících se tak neliší od těch evropských, kde zaznívají podobné obavy a odpor proti TTIP vyjadřují pravidelná masová shromáždění napříč EU.

Celostátní souhrn průzkumů, který je k dispozici na stránkách Wikipedie, ukazuje, že propad preferencí Sanderse byl jen dočasný a křivky obou kandidátů se znovu prudce sbližují. Tento souhrn se však skládá z mnoha různorodých výsledků. V druhé polovině února Sanders v mnoha průzkumech držel krok nebo mírně vedl. Pak se to obrátilo. Před Michiganem, kde se očekávalo vítězství Clintonové, byl poměr podle průzkumu podle NBC News / Wall Street Journal 53 C : 44 S. Ale samotné primárky pak ukázaly něco jiného.

<href="#Polls_conducted_in_2016">https://en.wikipedia.org/wiki/Nationwide_opinion_polling_for_the_Democratic_Party_2016_presidential
_primaries#Polls_conducted_in_2016
Pohled na volební mapy ukazuje, že Demokraty dělí 37 rovnoběžka - Clintonová měla úspěchy na jih od této linie, Sanders na severu. Vyrovnanější je to v centrálních státech Unie. Úspěchy Donalda Trumpa jsou vyznačeny spíše po liniích poledníků. Je úspěšný na východě až k hranicím Texasu. Na západě toho moc nebylo, ale uspěl v Nevadě.

http://www.nytimes.com/elections/2016/national-results-map 

Republikánské primárky nyní přecházejí na většinový princip, demokratické zůstanou až do konce v poměrném sytému. Ani velké procentní prohry tak Clintonovou nepřipraví o určitý příděl delegátů. Jenže teď už se začíná hrát o to, kdo by mohl porazit Trumpa. A tam se může stát, že Clintonové bez úspěchu mezi bílými pracujícími utečou i dosud jisté hlasy superdelegátů, tedy pěti stovek volených stranických představitelů.
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live