Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Pořad "Přímá linka s Vladimírem Putinem" se uskutečnil dnes

$
0
0


14. 4. 2016, Ď.

"Přímá linka s Vladimírem Putinem" skončila. Putin hovořil s obyvateli Ruska v přímém přenosu 3 hodiny 40 minut a odpověděl na víc než 75 otázek.


Dobře udělaný přehled a výběr je na Sputniku, kdo ovládá rychločtení, ten si udělá představu o průběhu "Přímé linky" za 10 minut.

Vyzkoušejte si...
...jak pohotový(á) jste řečník a diplomat. Představte si, že jste v pozici Putina, jste v přímém přenosu, dostáváte otázku za otázkou a teď přijde dotaz:

Kdyby se Porošenko a Erdogan topili, koho byste zachránil jako prvního?

Řekněte si v duchu odpověď, která vás napadla, kterou jste vymysleli. Máte? A teď se mrkněte, jak reagoval Putin zde (text i video).
my hoši, co spolu mluvíme: Erdogan a Porošenko
prezident RF Vladimír Putin v pořadu "Přímá linka s V. P."











































Jarní obnovení bojů na Ukrajině dle Speciální monitorovací mise OBSE (SMM)

$
0
0
sestavil a přeložil Mireček
14.4.2016  Kosa zostračili  vlkovobloguje.wordpress.com

Poslední informace které jsem vám předložil od SMM byly z 22. záři 2015. Tehdy situace vypadala velmi nadějně. V daný týden docházelo jenom k ojedinělým přestřelkám z ručních zbraní (sem tam dávka) a k cvičné palbě z těžkých zbraní. Docela dlouho i klid na Donbasu vydržel a já jsem tak neměl potřebu vás o situaci informovat. Ano za podzim a zimu už situace nebyla jenom tak růžová jako v mojí poslední svodce, a obě strany konfliktu na sebe občas stříleli, ale nebylo to nic vážného a v porovnání se stavem před tím než se tak nějak začalo dodržovat příměří se jednalo o relativní klid zbraní.

Během zimy občas došlo ke krátkodobému zintenzivnění bojů v nějaké oblasti, ale maximálně během pár dnů se situace zase uklidnila (předpokládám po té co na obě strany řvali pánové z SMM a JCCC). Teď je ale situace jiná. Dlouho jsem čekal a doufal že dojde ke zmírnění bojů, ale bohužel. Musím vám s lítostí zdělit, že na Ukrajině je už válka opět v plném proudu.

Situace se začala přiostrovat kolem půlky března. Tehdy to vypadalo jenom jako lokální zvýšení intenzity bojů v různých částech Doněcké oblasti. Sem tam se v některém klíčovém místě fronty na den nebo dva spustili tvrdší boje (desítky explozí z granátometů a minometů), ale SMM se podařilo boje mírnit svojí přítomností. Na následujícím videu je vidět stopy po ostřelování obce Zajecevo, které proběhlo v noci z 12. na 13. 4. 2016. Reportérka uvádí, že jen co mise OBSE (SMM) opustí oblast, začne ostřelování a boje nanovo.

Koncem března se už ale situace stávala pro SMM neudržitelnou a na velkém množství klíčových úseků fronty docházelo k intenzivnějším bojům. K nejtvrdším bojům dochází mezi obcemi Avdiivka a Yasynuvata  (Avdějevka a Jasinovataja - pozn.NR). Zde zaznamenala SMM 28. března – 29. března okolo 140 výbuchů denně, 29. března v Horlivce (Gorlovce) zaznamenáno skoro 60 explozí, 30. března v blízkosti Doněcku skoro 200 explozí. 31. března pak z Avdiivky už zaznamenáno 445 explozí. Takové množství nebylo zaznamenáno ani v některé dny z Doněcku v době kdy se ještě příměří prakticky vůbec nedodržovalo!

Začátkem dubna se už na příměří začalo úplně kašlat. V Doněcku je zaznamenáváno i přes 400 explosí denně a proto 5. dubna představitelé Ruska, USA, Franci, Běloruska, Finska, Německa, Itálie, Švédska a Turecka při OBSE vydávají první urgentní výzvu k dodržování příměří dle dohod z Minsku. Výzva bohužel nepomohla. V následující dny jsou zaznamenány boje i v Svitlodarsku (Světlodarsku), Horlivka (Gorlivka), Debaltseve (Děbaltsevo), Lebedynske (Lebedinskoje), Shyrokyne (Širokino) a v mnohých dalších. A různí lidé ve vedení OBSE vydávají do této doby ještě další 2 výzvy k dodržování příměří.

V bojích mezi obcemi Avdiivka a Yasynuvata je SMM zaznamenáno 8.dubna 979 explozí!

Teď o víkendu došlo k relativnímu zmírnění intenzity bojů, ale pořád je zaznamenáváno v oblasti několik set explozí denně.

SMM také provedla pozorování škod po bombardování a to převážně v obcích pod kontrolou DLR. Je mi velmi podezřelé, že neproběhlo žádné pozorování škod v obcích pod Kyjevskou správou, ale nemohu vám poskytnout relevantní informace.

Na následujícím videu je vidět stopy po ostřelování obce Zajecevo, které proběhlo v noci z 12. na 13. 4. 2016. Reportérka uvádí, že jen co mise OBSE (SMM) opustí oblast, začne ostřelování a boje nanovo.

 
Na následujícím videu je vidět stopy po ostřelování obce Zajecevo, které proběhlo v noci z 12. na 13. 4. 2016. Reportérka uvádí, že jen co mise OBSE (SMM) opustí oblast, začne ostřelování a boje nanovo.


Samozřejmě že SMM zaznamenala také zvýšené množství těžkých zbraní v oblasti bojů, zbraní které by dle Minsku měli být dávno staženy. Bylo pozorováno hlavně velké množství BVP, Gradů, houfnic a obrněných transportérů.

V důsledku bojů dochází k většímu množství zranění a úmrtí civilistů v oblasti. I členové SMM jsou stále ve větším nebezpečí a jenom za duben došlo alespoň ke třem situacím kdy se skupina SMM dostala pod přímou palbu.

Ani v JCCC (Joint Centre for Control and Co-ordination) kde jsou vojenští zástupci Ukrajiny, Ruska i Doněcké a Luhanské lidové republiky) není vše v pořádku a začíná docházet k rozbrojům. 29. března pozorovací skupina složená z ruských a ukrajinských pozorovatelů ze střechy jedné továrny v Avdiivce (UKR) viděla jak je bombardována Yasynuvata (DLR) těžkým dělostřelectvem umístěným přímo v Avdiivce. Následně také viděli jak se ihned po palbě těžká technika přesouvá pryč. Místo toho, aby ukrajinští zástupci při JCCC začali toto jasné porušení příměří (a taky hnus v tom schovávat dělostřelectvo v civilní zástavbě) řešit, začali bránit v dalším přístupu ruských zástupců na toto pozorovací místo s tím, že to není bezpečné. O téhle situaci víme také jenom proto, že SMM byla na žádost ruských představitelů při JCCC přítomna urovnání tohoto konfliktu. Jasně z toho plyne, že minimálně někteří ukrajinští pozorovatelé JCCC mají tendenci skrývat porušování příměří, za které je zodpovědná ukrajinská strana.

V Luhanské oblasti je zatím více méně klid. Dochází tam sice k ojedinělým přestřelkám, ale v porovnání s tím co se děje v Doněcké oblasti je intenzita bojů zanedbatelná. Pouze ve Stanytsia Luhanska (Stancija Luhanskaja) došlo k větším bojům.

Co říci závěrem? To co je samozřejmé – vyjádřit naději na mír pro Ukrajinu. V mediích se v poslední době Ukrajina začala zase objevovat jako téma, ale jenom kvůli rezignaci Jaceňuka, holandskému referendu a Panama Papers. O tom jak se tam teď zase válčí se maximálně objevila krátká zpráva o zintenzivnění bojů s nulovou vypovídající hodnotou. Prosím mluvte o válce na Ukrajině. Šiřte dál to co se tam děje. Je možné, že pokud se tomu začnou věnovat média dojde k tlaku na obě strany a dojde k dodržování příměří. Moc bych si to přál.
 
  
Exhumace hromadného hrobu 18 popravených opločenců v mohyle mezi obcemi Spornoje a Grubovka na kyjevskou armádou okupované části Doněcké oblasti. Těla oblečená v maskáčích nesla stopy brutálního mučení před popravou.

Nový kurz zahraniční politiky Ruska

$
0
0
Jevgenij Radugin
14.4.2016  Eurasia24

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov informoval přední světové politiky, že Rusko vytvoří novou zahraničněpolitickou doktrínu. Prý k tomu, právě včas, dal ministerstvu zahraničních věcí pokyn prezident země. Svět se totiž po událostech na Ukrajině změnil. A v tomto jiném světě má také Rusko jinou úlohu.

Nechceme, aby to znělo jako domýšlivost, použijeme proto slova známého amerického politika, jehož zásluhy uznávají všichni Američané. Henry Kissinger, téměř legendární státní tajemník Bílého domu: „Rusko je třeba vnímat jako důležitou součást jakékoli světové rovnováhy, nikoli přednostně jako hrozbu pro Spojené státy...“

Dnešní realita je kardinálně odlišná od názorů tohoto největšího (amerického) odborníka na ruské otázky, žít v ní však musíme.

Po událostech na Ukrajině se svět stal multipolárním; je to jediné možné uspořádání na Zemi, které může naší planetě zajistit mírový rozvoj. Vzájemná konkurence mezi předními světovými mocnostmi narůstá a neexistují žádné důvody se domnívat, že se to rychle změní. Základem nové zahraniční politiky (Ruska) musí být pochopení této skutečnosti. Lavrov charakterizoval mezinárodní situaci jako „... velmi rozmanitou a rozporuplnou. Na tyto tendence se snažíme reagovat v základních dokumentech nové doktríny: Doktríně národní bezpečnosti Ruska a v Koncepci zahraniční politiky Ruska.

Rusko mnohotvárnost světa vnímá a respektuje. Tím se Ruská federace automaticky dostává do konfrontace se západní společností, která si chce jakýmikoli prostředky uchovat svoje dominantní postavení, nebo, jak říkají Američané, pozici „globálního lídra“.

Nejrozvinutější národy si volí (vůči dalším zemím) nejrůznější metody nátlaku, ekonomické sankce a dokonce i vojenské intervence. Tzv. „informační války“ jsou kombinovány s metodou „barevných revolucí“. Protiústavní změny režimů, proti kterým jsou vedeny tyto kampaně, se pro národy, jichž se to týká, stávají zničující.

Také Rusko prošlo dlouhou cestu budování mnohonárodnostního státu, nepříznivého klimatu a vnějších agresí a důsledně proto volí cestu evolučních změn. Ministr zahraničních věcí je přesvědčen, že veškeré změny „by měly být uskutečňovány takovými metodami a takovým tempem, aby to plně odpovídalo tradicím i stupni rozvoje dané společnosti.

Západ a Rusko měly zcela výjimečnou šanci překonat rozpory a uskutečnit dávný sen Charlese de Gaulla. Jde o sen „společného evropského domu“. O území sahající od Lisabonu až po nejzazší hranice Ruska. Vždyť reálně jsou hranice Ruska i hranicemi kontinentu.

Ve své době prominentní německý politik Egon Bahr tvrdil, že „ukončení studené války a s ní související nesmiřitelné ideologické konfrontace otevřelo jedinečnou příležitost k reorganizaci evropské architektury, spočívající v zásadách rovné a nedělitelné bezpečnosti a široké neomezené spolupráce.

Ruská dosavadní doktrína vycházela z této sice neveliké, ale reálné šance. Snahy (Ruska) byly vyjádřeny ve dvou dokumentech: Koncepce zahraniční politiky Ruské federace (od r. 2013) a v prezidentském dekretu „O opatřeních k uskutečňování zahraničněpolitického kurzu Ruské federace“ (od r. 2012).

V souladu s těmito dokumenty bylo úsilí Ruska zaměřeno na využití (výše uvedené) nabízející se šance. Rusko bylo připraveno poskytnout Evropské unii, zasažené ekonomickou krizí, finanční pomoc, vydalo se cestou navázání a rozvoje praktické spolupráce s NATO, doufalo, že se Ukrajina zapojí do procesu evropské integrace. Vynakládalo veškeré úsilí k definitivnímu ukončení období konfrontace na evropském kontinentu.

A náhle jsme nuceni žít ve zcela jiné situaci, vytvořené přímočarou snahou západního světa podřídit celý svět jeho hodnotám. Tato diktátorská politika, neústupnost a hloupost dovedly Evropu k řadě těžkých problémů, jakými jsou migrační krize nebo zmrazený vojenský konflikt uprostřed kontinentu (Donbas).

Stále je šance, a Lavrov ji také nevyloučil, že události se pohnou pozitivním směrem, ovšem i při těch nejlepších úmyslech napravit situaci a „zalátat díry“ (ve vztazích) vzniklé přehnaným sebevědomím Západu, to bude trvat dlouho.

A proto Rusko vytváří novou doktrínu vztahů s vnějším světem. S tím světem, který přivedl NATO k ruským hranicím, který vsadil na ovládání geopolitického prostoru a který určuje způsob života zemím a lidem, kteří o to nestojí. Tyto (systémové) problémy zničily sen o celoevropském domu.

Žádný „magický recept“ na vyřešení situace neexistuje, existují však směry vývoje. Jasný vzkaz, který vysílá Rusko (do světa), je velmi jednoduchý: Nic nebude jako dřív, jsme ale otevřeni dialogu.

Rádi bychom naše partnery upozornili: dialogu! Ne vašim příkazům, ne ideologickým blábolům, ne poslouchání vašich přáníček. Tedy – svět vstoupil do nové éry: od období světové integrace jsme přešli do epochy obrany. K obhajobě svého práva na vlastní způsob života, myšlení, pořadí hodnot a, zjednodušeně řečeno, na právo žít si ve své zemi jednoduše – rusky.

Bude dobré si připomenout, že „v průběhu minimálně dvou posledních století skončily všechny pokusy o sjednocení Evropy bez Ruska nebo proti němu velkými tragédiemi. Překonání důsledků těchto tragédií se pak vždy podařilo pouze za rozhodující účasti naší země“.

Jevgenij Radugin
Zdroj: Politikus.ru

Homosexualita: Staronové otazníky

$
0
0
14. 4. 2016     Debatní klub
Diskutují:   MUDr. Ivan David, CSc. a Prof. PhDr. Petr Weiss, PhD.

Dekolonizace...

$
0
0
Ludvík Smýkal 

14. 4. 2016 

Zajímavá, chvílemi až bouřlivá, byla neformální debata občanů, kteří se v úterý 12. dubna 2016 sešli na Klubu politické iniciativy Nová republika (NR) v Praze. Jejími účastníky byli lidé rozdílného profesního zaměření a věku, kterým není lhostejný současný morální a hospodářský stav v naší republiky a jsou odhodláni přispět k jeho zlepšení.


Diskuze, zpočátku nesmělá a neuspořádaná, se postupem času zaměřila na pojmenování a rozbor příčin neutěšeného stavu našeho školství, zdravotnictví, hospodářství, kultury, bezpečnosti a obrany, spravedlnosti, zahraničních věcí, apod. 

Nikdo nepochybuje, že náprava nebude jednoduchá a rychlá. Václav Vondráček připomněl nedávno vydanou knihu docentky Ilony Švihlíkové„Jak jsme se stali kolonií". Jestliže si nepřejeme dále vidět Českou republiku v takovém postavení, pak musí být naším cílem dekolonizace, tedy dosažení stavu v němž si naše země zachová dostatek prostoru pro vlastní řešení a nebude povinna se "mýlit s Bruselem". Návrh Václava Vondráčka byl přijat jako vtipná zkratka pro jeden z nutných cílů našeho snažení.

Neformální diskuze občanů, které bude politická iniciativa NR pořádat pravidelně každý měsíc v Praze a postupně i na dalších místech v České republice, mohou významně napomoci hledání lepších řešení, než jsou ta, která jsou nám nyní předkládána a prosazována.  

Jak běží studená válka v médiích

$
0
0
Václav Umlauf
14.4.2016 E-republika

  Globální jedno procento, které jako jediné války opravdu potřebuje, začalo tlačit na vydání "náhubkových zákonů", aby se mohly nezávislé weby pokojně a zákonně zaříznout. 




Podle zpráv Sputniku (zde) Moskva protestovala proti odmítnutí českých úřadů prodloužit akreditaci zpravodajovi MIA Rossia Segodnia Alexandru Kuranovovi a zpravodajovi novin Večerňaja Moskva Vladimiru Sněgirjovovi. Reakce prý přijde, nemusíme se obávat, sdělilo MZV Ruska. A Kuranovov zde navíc působí už od roku 2014.

Začněme Francií. Oligarcha Vincent Bolloré si koupil významný privátní TV kanál Canal+. Nejprve vygumoval "Gumáky" (Les Guignoles), na které jsme se každý pracovní den dívali asi všichni, kdo umíme francouzsky. Nyní vyházel kompletní vedení TV redakcí a nasadil si tam své vlastní lidi. Kšeft je jeho, tak ho může nechat i zkrachovat. Předtím si Gumáci ovšem mohli dělat legraci i z původních majitelů Canal+. Labutí píseň redakce před masovým vyhazovem bylo toto vysílání ze série Zapping (pátek, 8. 4. 2016), které popisovalo celý masakr redakce. Tento kanál ze zisku podporuje i nezávislou francouzskou kinematografii, která je opravdu výborná, a z reálného života. Jenže v českých kinech a v TV ovládaných americkými korporacemi tyto filmy neuvidíte.

Další příklad je dán studenou válkou mezi Íránem a Saúdskou Arábií. Saúdové po roce války v Jemenu jsou opravdu na dně, je to jejich Vietnam. Viz heslo Jemen. Už ztratili jednu vlastní provincii. Bojovníci jim rozstříleli po několikráte tlupy profesionálních žoldnéřů z předělaného Blackwateru, kterým tiše šéfuje USA a Velká Británie s Izraelem. Tyto země řídí a plánují pro Saúdy bombardování civilních měst v Jemenu, což jsou hrozné masakry na tržištích, ženy, děti. Saúdové s podporou citovaných zemí připravují druhý scénář rozvrácení země, jako to provedli v Sýrii a v Libyi. Írán pochopitelně šíitské povstalce podporuje, protože to dělá už asi tisíc let. Saúdové jsou navíc tlačeni do kouta a do dluhu, kvůli klesajícím cenám ropy. Navíc Írán je dlouhodobě zničí, protože teď dává na trh ropu, kterou produkuje za stejnou výrobní cenu, a předtím ji nemohl vyvážet kvůli embargu.

Tak se nedivme, že Saúdové zatrhli Íránu přístup k jimi vlastněným arabským družicím vysílajícím TV pořady pro všechny arabské země. Také není divu, když Íránci ukazují Saúdské mrtvé teroristy v Sýrii a mrtvé vojáky v Jemenu. Postup byl jednoduchý. Egyptský vojenský diktátor Abdel Fattah Sísí je zadlužený u Saúdů a Egypt vlastní TV družici Nilesat, kde běžel šíitský kanál Almanar. Jako EU uplatilo v nelegálním bazarovém obchodu s uprchlíky tureckého prezidenta Ergogana, tak Saúdský princ Salman ben Abdel Aziz donesl do Káhiry 4 miliardy dolarů, a generál Sísí kanál zařízl. A předtím už totéž provedl s citovaným TV kanálem jiný arabský systém Arabsat kontrolovaný Saúdy. Teď si musí Arabové sítě natočit satelitní talíře na ruský TV satelit Express, který vysílání Almanaru přenáší dál. A připomeňme osud webu Aeronet.cz. Rakouská ERSTE nařídila slovenské Spořitelně uzavřít jejich bankovní účet, a to bez soudního příkazu. Tím se skutkem dokázalo, že banky jsou v EU nejlepšími strážci demokracie. O tom píšeme hodně, stačí se podívat na poslední bankovní loupež století, která je v běhu (Je třeba kontrolovat centrální banky, než nás přivedou do hrobu).

Rusko a USA si vzájemně vyhodily novináře a zrušily organizace působící v zemi, které zde podle té či oné země připravovaly "řízený rozvrat" a "protistátní činnost". Organizace typu Amnesty International a Lékaři bez hranic si pod křídla USA a Západu rozjeli své divné hrátky, které v případě Sýrie stály organizaci Lékařů životy lidí, kteří zde pracovali. Nemocnice pracující v týlu ISIL nebyla nahlášena jako řádně vedená nemocnice a stala se terčem bombardování. Dodnes se k tomuto činu nikdo nepřihlásil. A Lékaři pak řekli, že tuto nemocnic jen tzv. "podporovali". Podobné hrátky ale znamenají, že svět přestává fungovat jako jedno lidské společenství. K tomu jsem psal článek Lhaní v zájmu demokratických hodnot.

Nedávný článek o růstu zbrojení ukazuje, že začalo další kolo studené války (Globální trendy ve zbrojení: SIPRI 2015). Pak je jasné, že globální jedno procento, které jako jediné války opravdu potřebuje, začalo tlačit na vydání "náhubkových zákonů", aby se mohly nezávislé weby pokojně a zákonně zaříznout. Terorismus, který Západ rozpoutal v Sýrii a v Libyi, už k nám přišel zpět. To podporuje logiku "boje proti terorismu" tím, že je konečně legálně možné rušit demokracii. Pak se bude jednomu procentu vládnout na této planetě celkem dobře, protože oligarchický systém je pro diktaturu jako stvořený.

Závěr je jasný: pokud necháme padnout nezávislý tisk a nebudeme ho podporovat, pak skončíme jak vykulení mladí Němci u Stalingradu v zimě 1943. Z Paulusovy 300 tisícové armády se po propuštění z ruských lágrů nakonec vrátilo domů 6 tisíc mužů. Jenže u nás ani nevíme, co vlastně ten "nezávislý tisk" je. Asi by bylo načase uvažovat nad veřejně ověřitelnými kritérii této nezávislosti, jasně je napsat a sestavit weby, které tuto společně formulovanou "chartu nezávislosti" dodržují veřejně kontrolovaným způsobem.


- - -


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde. Děkujeme!

Související články:

Ron Paul: Evropský Patriot Act lidem žádné dodatečné bezpečí nepřinese. A co dělal šéf TSA v Bruselu na letišti?

$
0
0
Květa Pohlhammer Lauterbachová
15.4.2016  E-republika

Evropané by měli žádat po svých vládách odpověď na otázku, proč politici provokovali obyvatelstvo Středního Východu svou agresívní zahraniční politikou a pak otevřeli vrata milionům z nich, kteří mají více zájmů, než jenom bezplatné ubytování a sociální dávky. Přišli tito politici o zdravý rozum?



Je úděsné vidět v televizi záběry z dnešního Bruselu. A není vůbec náhodou, že k teroristickému útoku došlo ve městě, které je symbolem dnešní Evropy. A to přesto, že zatčení údajní teroristé přísahají, že měli původně v plánu další teroristické akce v Paříži.

Jak píše Ron Paul na svých stránkách:

Netrvalo dlouho, aby po bombových útocích v Bruselu takzvaní bezpečnostní experti nevarovali, že se Evropané budou muset vzdát svých svobod, aby je vlády mohly chránit před terorismem. Odhaduji, že lidé si nemají všimnout, že každý teroristický útok představuje selhání vlády a toto selhání odmění stejnou politikou jako dosud, které přinese zaručeně další selhání. Jsem si jist, že vystrašené obyvatelstvo bude považovat sliby vlády k zajištění bezpečnosti atraktivními a bude ochotno připustit rozsáhlé šmírování a dohled nad soukromým životem. Mělo by se ale především zamyslet, co jeho „vláda“ udělala skutečně pro vnitřní bezpečnost. Francouzská vláda prováděla například na Středním Východě obzvlášť agresívní politiku. Tehdejší francouzský prezident Sarkozy byl rozhodným přívržencem „změny režimu“ v Libyi. Tato operace uvrhla zemi do chaosu, přičemž velká část teritoria padla do rukou islámského státu a al-Kájdy. Organizací, které se tam „před osvobozením“ nevyskytovaly. Jak vyšlo navenek z e-mailů Hillary Clintonové, starali se Sarkozy a britský premiér Cameron mnohem víc o to, aby se po svržení Kaddáfího zmocnili libyjské ropy. Že tak vytvořili líheň terorismu, který tak nalezne cestu do Evropy, nebylo důležité. Chtěli zajistit enormně ziskové smlouvy pro propojené francouzské a britské energetické koncerny. Evropané by měli žádat po svých vládách odpověď na otázku, proč politici provokovali obyvatelstvo Středního Východu svou agresívní zahraniční politikou a pak otevřeli vrata milionům z nich, kteří mají více zájmů, než jenom bezplatné ubytování a sociální dávky. Přišli tito politici o zdravý rozum?"

A nyní z jiného soudku:

Petr Neffenger, šéf americké Transportation Security Administration (TSA), se nacházel na bruselském letišti právě v den bombových útoků minulý měsíc. „Náhodou“, samozřejmě. Údajně se měl setkat se svými „evropskými kolegy“. Pokud tomu uvěříte, budu vám vyprávět pohádku a muslimských teroristech, kteří řídili letadla do mrakodrapů, protože nenávidí naši svobodu.

Kolem WTC 7 se spustil poprask. Poslechněte si video ZDE, jak majitel mrakodrapu odsouhlasuje odstřel. Tato odporná, nevychovaná postava, přežvykující během svého proslovu žvýkačku, vstoupí jistě do dějin. Naši vládci a média jsou však tak arogantní, že si nelámou hlavu s tím, že si většina z nás myslí, že jde o připravenou akci pod falešnou vlajkou, aby bylo možné dostat obyvatelstvo pod kontrolu a myslí si, že má cenu použít tuto tragédii k naší instrumentalizaci. Poslechněte si ještě arogantního svědka pana Neffengera, který se vytahoval směrem k americkému senátu:

„Dorazili jsme právě, když bomby detonovaly…. Řeknu vám, být tam, vidět tu katastrofu, chaos v okolí letiště a všechno to zlo za tím, to vše bylo důrazné připomenutí na důležitost naší práce, kterou každý den zajišťujeme bezpečnost cestujících“.

Po jeho řeči chybí pouze fanfáry a volání sláva bezpečnostním agenturám! Takže až budete na letišti, tak si vzpomeňte, až vás budou osahávat před vstupem do odletové haly, proč naši vládci odůvodňují taková bezpečnostní opatření: Že se právě ve stejném momentu jako bomby nacházel v Bruselu navýsost perverzně smýšlející šéf TSA.

A na závěr ještě slova Rona Paula:
Normálně mají takzvaní bezpečnostní experti, kteří se vyslovují pro více sledování občanů po teroristickém útoku, problém: Jsou ve střetu zájmů. Velmi často profitují z většího rozpočtu na bezpečnostní aparát. Nejistota je denním chlebem bezpečnostních“expertů“. Neměly by vlády po teroristickém útoku spíš potrestat selhání, než aby naopak selhání bezpečnostních složek odměnily vyšším objemem peněz?"



- - -

 

Zdroje:

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 350 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde. Děkujeme!

Související články:

Na válečné stezce: Umění lži jako nástroj islámu k dobytí světa. Čtyři pojmy, které musíme znát: takija, tavrija, kitman a muruna. Proč Hillary Clintonovou nazývali Princeznou Muslimského bratrstva?

$
0
0


Louis Palme
15. 4. 2016  IslamWatch  (překlad Protiproud)
Louis Palmevysvětluje pro nemuslima často nepochopitelnou lstivost mohemedánů, jimž jejich náboženství dovoluje "z taktických důvodů" jednat v rozporu s domněle mírovými zásadami a normami, které jejich svatá kniha údajně hlásá.




V roce 539 před naším letopočtem babylónský král Baltazar uviděl na stěně rukou napsána čtyři zdánlivě nesmyslná prorocká slova. Tento "rukopis na zdi" nakonec prorok Daniel vysvětlil jako předpověď pádu království. Měl pravdu. Babylon padl zásluhou médských Peršanů právě v tu noc.



Jsme v obdobné situaci. Také dnes existují čtyři arabská slova, která by mohla vést k podřízení se celého světa islámu, pokud nemuslimové zcela neporozumí jejich významu a důsledkům. Tato slova jsou takija, tavrija, kitman a muruna. Každé popisuje jinou metodu podvodu používanou muslimy při diskusích o islámu, nebo o vlastních muslimských aktivitách. Mohamed to řekl výstižně: "Válka je podvod." A korán se chlubí, že Alláh je "pánem všech úkladů" (Súra 13:42), a že je "ve svých machinacích velkolepý" (Súra 8:30).


Západ není zvyklý na jednání s lidmi, kteří povýšili podvod na umění. Proto nejlepší způsob, jak bojovat proti agendě islamistů, je sdělení: "Jsme si vědomi vašich podfuků. Nás neoblafnete!" Moc se odvíjí od vědění. Takže se na to podívejme:



Takija

Takija je definována jako přetvářka o muslimské identitě jedince. Pochází z verše v Koránu, který říká, "Ať si věřící neberou nevěřící za přátele místo věřících! Kdo tak učiní, nedostane se mu od Boha ničeho, jedině v případě vlastní obrany."(Illa an-tattaqu minhum tuqah) (súra 3:28). Tato "vlastní obrana" omlouvá přetvářku. Islámské právo šaría stanoví, "Když je možné dosáhnout cíle lhaním, je povoleno lhát, pokud je dosažení cíle žádoucí a klamání je povinné, pokud je povinný cíl." (Průvodce cestovatele, část r 8.2) Příklady zahrnují klamání na ochranu islámu nebo muslima. Prostě účel světí prostředky.




Tavríja

Tavríja je definována jako skrývání a dala by se nazvat "kreativní lží". Je v pořádku porušit záměr, ducha přísahy, pokud neporušíte její text. Jak to funguje? Předpokládejme, že někdo protestuje, že súra 1 z Koránu ponižuje křesťany a Židy, protože je prosbou, kterou muslimové vznášejí k Alláhovi sedmnáctkrát denně, aby se neocitli na cestě s "těmi, na které se bůh zlobí" a "těmi, kteří ztratili svou cestu". Muslim by mohl reagovat: "Súra 1 nikde výslovně nezmiňuje Židy nebo Křesťany." Praktikuje tavríju, protože ačkoli súra 1 skutečně nezmiňuje Židy a Křesťany jmenovitě, bezpochyby ví, že slova "těmi, těch" odkazují především na Židy a křesťany.


Kdyby podle tavríji muslim reagoval třeba na váš pozdrav "Šťastné Vánoce!", může říci, "Přeji ti to nejlepší." Vy si myslíte, že vám vrátil křesťaský pozdrav. Ve skutečnosti však vyjádřil svou touhu, abyste konvertovali k islámu; přeje vám to nejlepší, čímž myslí to, že se stanete muslimem.



Kitman

Kitman je charakterizován tím, že obsahuje pouze část pravdy. Nejběžnějším příkladem je, když muslim říká, že džihád ve skutečnosti odkazuje na vnitřní, duchovní boj. Neříká "pravdu, celou pravdu a nic než pravdu", jak přísahají svědkové na Bibli u amerických soudů. Kitman naopak často vede k hrubému zkreslení pravdy. V uvedeném příkladu Korán používá džihád a jeho odvozeniny 59 krát. Z nich by pouze 16 mohlo být považováno za "vnitřní", bez jakéhokoliv otevřeného boje vůči nemuslimskému objektu.


Další běžnou formou kitmanu je citovat jen několik mírumilovných pasáží z Koránu, přičemž muslim ví, že tyto pasáže byly později nahrazeny militantnějšími verši, které jsou s citovanými mírumilovnými v protikladu.


Zde je příklad:


"Není donucení v náboženství" (súra 2: 256, včasná Medina). "A pokud jiné náboženství než bohem určené by chtěli - Jemu se oddá každý, kdo je v nebesích a na zemi, ať už dobrovolně, nebo nedobrovolně. A k Němu se navrátí" (súra 3:83, pozdní Medina).


Další příklad:


"Tomu (muslimovi), proti němuž vede boj (jinověrec či bezvěrec), je dáno povolení (bojovat) proto, že jim bylo ukřivděno." (Súra 22:39, pozdní Mekka). To vypadá vcelku logicky. Jenže ve skutečnosti to zní: "A až uplynou posvátné měsíce, pak zabíjejte modloslužebníky, kdekoliv je najdete, zajímejte je, obléhejte je a chystejte proti nim všemožné nástrahy!" (Súra 9:5, pozdní Medina)





Muruna

Muruna znamená používání "flexibility" na splynutí s nepřítelem nebo okolím. Omluvou pro tento druh podvodu je trochu bizarní interpretace súry 2:106, která říká: "Kdykoliv zrušíme jeden verš nebo způsobíme, že bude zapomenut, nahradíme jej jiným lepším nebo podobným." Tak, muslimové mohou zapomenout na některé příkazy v Koránu, pokud sledují aktuálně "výhodnější" příkaz. Muslimové usilující o dominanci islámu, se mohou odchýlit od svých islámských zákonů za účelem poklesu ostražitosti a zvýšení důvěry nemuslimů.


Aby nebyli muslimové odhaleni, postupují stejným způsobem, jako když chameleon mění barvy. Muslimové si někdy oholí brady, nosí západní oblečení či dokonce pijí alkohol - to vše je přípustné, aby splynuli s nemuslimy. Dnes není pro islamisty nic cennějšího než muslim - modrooký běloch, který je ochoten zapojit se do terorismu. 


Hillary jako princezna Muslimského bratrstva

Další běžný způsob používání muruny je, oženit se s nemuslimkou, nebo chovat se jako nemuslimové, aby jejich skutečné záměry nebudily podezření. Únosci (ať již domnělí či skuteční, pozn. PP) z 11. září v USA chodili na letecké kurzy nejen proto, aby věděli, jak řídit letadlo. Navštěvovali také striptýzové kluby a bary. Mnoho Američanů věří, že poradkyně Hillary Clintonové, Huma Abedini, se provdala za židovského kongresmana Anthonyho Weinera přinejmenším proto, aby zlepšila svůj bezpečnostní kredit, a aby tak mohla proniknout do nejvyšší úrovně administrativy. (Huma Abedinová je pravou rukou Hillary Clintontonové a byla šéfkou jejího personálního oddělení v době, kdy byla ministryní zahraničí USA a měla kvůli angažovanosti svých rodinných příslušníků přezdívku "Princezna Muslimského bratrstva").


Důsledky této vysoce specializované taktiky klamání, mohou být pro naivní západní společnost fatální. Před dvaceti lety psycholog Paul Ekman napsal zasvěcenou knihu "Telling Lies", která demonstrovala, že lidé, kteří lžou, vysílají rozpoznatelné signály. Vlastní svědomí je nutí nedobrovolně se potit, zvyšovat hlas, nebo dělat jiná rozpoznatelná gesta. Nicméně Dr. Ekman dělal výzkum výhradně s lidmi ze západních kultur. Muslimové "na válečné stezce" neprokazují při lhaní žádné rozeznatelné znaky, protože necítí vinu - ba právě naopak. Jsou přesvědčeni, že dělají přesně to, co od nich Alláh požaduje, pro to, aby islám zvítězil.


Jistě nejde o to být paranoidní - ale vědět. Důvěřuj, ale prověřuj - je jediná trochu bezpečná cesta, po které je nutné jít při jednání s islamisty.


Zdroj.


Válka elit proti veřejnosti se stupňuje: Arogance totalitní moci probudila obra. Kavárna vede kampaň pro kandidáta, který není. Kuny v kurníku řádí. Na západní frontě neklid. Všeho do času

$
0
0
Petr Hájek
15. 4. 2016 ProtiProud

Petr Hájek komentuje zběsilé útoky „kulturní, umělecké a mediální fronty“ od Prahy po Washington, které signalizují její slabost a předsmrtné křeče
.



Jsme světoví. Pevná součást (západní) světové socialistické soustavy vzor 2016. Alespoň si to musí myslet člověk, který ještě zcela nerezignoval, a čte sem tam nějaké noviny nebo časopisy, respektive pustí občas Českou nebo americkou (Nova) televizi. V Praze i za mořem totiž nabírá nejvyšší obrátky kampaň před prezidentskými volbami.

Bez ohledu na to, že ve Spojených státech proběhnou volby „nejmocnějšího muže (i kdyby jí měla být žena) planety“ již na podzim, zatímco v České republice toho „nejbezmocnějšího“ až počátkem roku 2018. Ostatně to už se naše země bude jmenovat Czechia (pokud se nepodaří zavřít ministra Zaorálka z ČSSD včas do Bohnic), ale to snad naše spojence nezmate.

Mohlo by se totiž stát, že kolony amerických armád, které si už z České republiky dělají pod patronací ministra Stropnického průchoďák, by mohly zabloudit a skončit v detenčních táborech jako „uprchlíci“. A kam je potom vyhostit? Do Německa kde momentálně (jako okupační mocnost) sídlí, nebo do USA – které ovšem v té době (pod Trumpem) už nemusejí být „bezpečnou zemí“?


Čím si osladit kafe?



Právě tyto obrovské problémy řeší intelektuální a umělecké elity „nejsvobodnějšího a nejdemokratičtějšího“ kousku naší planety (jak o sobě pravidelně tvrdí každá umírající totalita). Nějaké hlouposti jako další hospodářská krize, která již opět zdvořile klepe na dveře, nebo zvedající se vlna odporu proti migrantským guerillám, jež může kdykoli přerůst v občanské nepokoje (politicky korektní výraz pro občanskou válku), se jich netýkají. V jejich světě je vždy blahobyt.

Je to podivuhodné. Zdá se totiž, že „kavárny“ na obou stranách Atlantiku se již tak „internacionalizovaly“ (dnes se říká globalizovaly), že přímo dýchají ve stejném rytmu stejného vzrušení: Bojují o bytí a nebytí. Pokud by člověk vzal vážně produkci jejich ohroženého metabolismu, dospěl by k překvapivému závěru: Pokud by se stalo, že prezidentský úřad v Praze za dva roky opět převezme Miloš Zeman, mělo by to pro světový mír přinejmenším stejně fatální důsledky, jako když do Bílého domu usedne počátkem toho příštího Donald Trump.

Nemluvě o tom, že přibližně ve stejné době bude s pravděpodobností hraničící s jistotou opět v Rusku zvolen prezidentem Vladimír Putin. Umíte si tu hrůzu představit? To už by docela reálně hrozilo, že svět nakonec neutone v tyranii Nového světového řádu či globálního konfliktu, ale poskládá se zpět do klasických zájmových (politických) rozměrů. Nebo dokonce (nedej čert) začne hledat ztracenou pevninu opuštěných tradičních hodnot: Vlastenectví opět bude ctnost a ne fašismus a xenofobie, muž, žena a dítě budou tvořit rodinu, vládnout budou volení a ne „neziskovky“... No prostě hotová kontrarevoluce!

Kde chudák pražský (washingtonský, moskevský, bruselský, berlínský) intelektuál pak najde útěchu? Čím si osladí svou denní dávku kávy – onu navyklou „pětiminutovku nenávisti“, jak to nazýval Orwell? Co se to děje? Vždyť ještě docela nedávno se zdálo, že skrze mediální mašinérii, kterou měl (domněle) v rukou, to všechno perfektně ovládal. Nechme stranou, že i v tom se mýlí. Že byl jen využívanou a zneužívanou součástkou mechanismu, který řídí někdo jiný.

Něco se stalo

Fakt nicméně je, že kavárny („manipulátoři všech zemí, spojte se!“) skutečně běží závod o život. A musejí ho prohrát, přestože jsou stejně nesmrtelné, jako každá lidská hloupost, namyšlenost a pýcha po všechny časy. Což ani v nejmenším ještě neznamená, že „druhá strana“ - autentický politický lid, kterého se tak touží zbavit - vyhraje.

Přesto však to, co se v Americe nazývá voličskou vzpouru či revolucí, která nese vzhůru Donalda Trumpa, je skutečně jen jinou verzí téhož, co sledujeme v Evropě i u nás. Jiné kulisy, ale stejný půdorys, stejně bezradná reakce vládnoucího establishmentu, stejně tupá válka médií, vedená pod heslem Nejde-li to silou, půjde to ještě větší silou.

Zběsile arogantní činy současných bruselských elit, to dokládají nade vše ilustrativně: Za dveřmi je britské referendum o vystoupení z EU. Blíží se volby v Německu a ve Francii, rozhodujících zemích evropského protektorátu a trend je jasný: Merkelová zapadá, Le Penová vychází. Referendum v Nizozemí řeklo NE smlouvě s Ukrajinou (ve skutečnosti Bruselu). V Polsku drtivě zvítězili konzervativci Práva a spravedlnosti – a činí kroky, jako by byli suverénní zemí. A nic moc si nedělají z trestných výprav, které k nim vládnoucí unijní panstvo posílá.

V této kritické chvíli Brusel odpoví takzvanou rezolucí Evropského parlamentu, jež potvrzuje šílený merkelovský plán: Pokračování migrační operace „Dobytí Evropy muslimy bez boje v zájmu německého humanismu“ (což je protimluv přímo výstavní). Činí tak, přestože ví, že půjde do nesmiřitelného střetu s řadou zemí – již ne jen ze střední Evropy – které „povinné kvóty“ na import imigrantů jednoznačně odmítají, protože tamní veřejnost by jinak své politické elity smetla v lidovém povstání. Vysvětlení je jednoduché:

Když slovenský europoslanec právě tuto skutečnost na jednání „parlamentu“ vznese, jeho italský socialistický kolega odpoví přesně v duchu brežněvovských pohrobků: Jednou jste součástí „tábora míru a socialismu“, tak budete držet ústa a krok! Tento dobrák, žijící v komunistickém luxusu bezpracných astronomických příjmů z „evropských“ daní (tedy i našich) tak dá přesvědčivě najevo, že do bruselského skleníku ještě nedolehlo, že „tam venku“ se něco stalo.

Čeho je moc...

Není to zase taková záhada: Prostě to soudruzi přehnali – a čeho je moc, toho je příliš. Tak dlouho chodili se džbánem příkazů, zákazů a „regulací“ pro mrtvou vodu totalitního vládnutí, až se spícímu obru veřejnosti začala odchlipovat víčka. Migrantská zkáza ho nakonec probudila zcela. Teď se protahuje a nabírá sílu. Žvásty „novořeči“ (politická korektnost, tato nejmodernější forma pokrytectví, lži a cenzury svobodného projevu) ho již neuspává do letargie, ale dráždí a alergizuje. Tento „kolektivní tvor“ intuitivně pochopil, že mu jde o život. A že když tak či onak nevezme věci do svých rukou, jeho údajnému „dobru“ oddaní političtí vůdci ho dovedou bezpečně na jatka.

Fenomén Trump není o ničem jiném. A o tomtéž je i po desítky let nevídaná kampaň médií a „kulturní a umělecké fronty“ (jinak, než tímto bolševickým termínem nelze to, co se dnes v Americe děje nazvat), která má odstranit tuto veřejností (nebo její významnou probuzenou částí) milovanou „kunu v kurníku“.

Kampaň „forever“?

Miloš Zeman je v našich poměrech tímtéž. Jistá „specifika“ v podobě ještě bezhlavějších útoků „kulturní, umělecké a mediální fronty“ spočívají v tom, že zdejší kavárna je osudově havlistická. Má prostě cosi „ideově společného“. Její zvěčnělý guru se jí stal pohanským božstvem, kterému nadále přináší modlitby a oběti. Někdy i potenciálně krvavé (viz třeba účast Kocábů, Štětinů a Schwarzenbergů na ukrajinském Majdanu).

Nemine den, aby „jejich“ noviny a televize nebyly plné zběsilých útoků „na Hrad“. K šílenství je dovádí, že navzdory tomu (netuší ovšem, že právě také pro to) podpora veřejnosti pro prezidenta nadále roste. Vedou kampaň za prezidentského kandidáta, jenž se má Zemanovi postavit – který se ovšem ještě neobjevil. Spekulují o jeho vlastnostech, šancích v prvním a druhém kole...

Je to vskutku „havlovsky“ absurdní divadlo, které nemůže bavit nikoho, kromě nich. Léčí si tím svou frustraci. Prodali by okamžitě naši zemi na součástky Bruselu, otevřeli dokořán (zatím ještě stále neexistující) hranice pro migranty, umístili by zde základny pro americké vojáky, opojeni očekávají (a přivolávají) válku s Ruskem. Nikoli proto, že to jsou „zločinci od narození“ – ale údělem.

Když umístili na Národní muzeum obří megaboard s tváří svého boha, napsali pod něj své vyznání: Havel forever, na věčné časy, jak říkávali jejich předchůdci, kteří alespoň ještě hovořili česky.

Protože bolševik z pražské kavárny nepochopí, že v lidském světě nic netrvá věčně, ale všeho do času. Zatímco tuhle prostou pravdu „lid“ intuitivně zná.

Na věčné časy.

Mne zabilo krásné velké letadlo - tip kulturního referenta

$
0
0

15. 4. 2016, Petr Ďoubalík - Julija Čičerina, píseň "Prosím", video, překlad, procvičení ruštiny


Zvěrstva pučistické bandy z Kyjeva, podporované i evropskými politiky, české nevyjímaje, by neměla být zapomenuta. 


Armáda a státem podporované oddíly extremistů zabíjející vlastní obyvatele. Turčinov, Jaceňuk, Porošenko, Jaroš... - bude zajímavé sledovat jejich osud. Jednou se dočteme i v dětských učebnicích dějepisu, koho naši politici podporovali: zda vrahy nebo hrdiny?



Písnička je věnována Aničce Kostenko, zabité 13. srpna 2014 výbuchem kazetové bomby na dětské pláži města Zugres v Doněcké oblasti.

Anička Kostenko zahynula, když jí ještě nebyly tři roky. Spolu s rodiči přijela z Šachťorska na dětskou pláž města Zugres (východně do Doněcka), která byla pokládána za bezpečné místo i v době bojů. Celá rodina Kostenkových byla na pláži, když začalo ostřelování. Podle svědků události zabily kazetové bomby 20 lidí, z toho 3 děti.
Julija Čičerina v písni "Prosím"
Čičerině to vyprávěli při jedné z jejích návštěv Donbasu. Do druhého rána vznikla tato píseň.
"Mám možnost potkávat se s lidmi, kteří se dostali do bezvýchodné situace, ke kterým přišla do domu válka. Příběh Ani Kostenko - jeden z tisíců. Děti umírají, stávají se sirotky... Tisíce dětí se do dnes nachází v oblasti konfliktu".
"Berte tuto píseň jako žádost maličké Ani Kostenko. Obrací se ke všem, kteří mohou a mají vliv na situaci" - říká v komentáři Čičerina.

Ministr kultury DLR Alexandr Pareckij řekl, že nová píseň Čičeriny je prostoupena bolestí a soucitem s dětmi a celým národem Donbasu. "Pro nás je důležitá podpora ruských interpretů prostřednictvím jejich tvorby" - řekl.

Od započetí vojenské agrese Kyjeva na Donbasu navštívila nejednou Julija Čičerina DLR a LLR s koncerty a humanitární pomocí. V rozhovorech upozorňuje na strádání, které zažívají obyvatelé republik.

Žádné spory, žádné rozpory nestojí za život nevinného dítěte.


Julija Čičerina - Prosím

Mne zabilo krásné velké letadlo
Já se na něj usmívala, ale ono to nevědělo
Měla jsem takovou radost, když letělo
Vždyť mně se líbí, jak letadla létají

Prosím, ať více nikdo neumře
Ať více nikdo nikdy neumře
Prosím, ať více nikdo neumře
Ať více nikdo nikdy neumře

Vyřiďte, prosím, dospělým
Možná o tom nevědí
Moc to bolí a moc se chce žít
Když tě zabíjejí
Jestli jen je to možné
Jestli někdo zůstal živý z lidí
Vyřiďte prosím dospělým:
Nikdy nestřílejte do dětí

Prosím, ať více nikdo neumře
Ať více nikdo nikdy neumře
Prosím, ať více nikdo neumře
Ať více nikdo nikdy neumře

Překlad: Ďouba

Babiš je Babiš, má také máslo na hlavě, ale jeho lidé mu připravili něco, co dlouho v PČR nezaznělo a zaznít mělo

$
0
0
15.4.2016  přišlo internetem resp. z Poslanecké sněmovny

Čekal jsem, že se každý poslanec, který z řečniště poslanecké sněmovny tak zásadově odsuzoval A. Babiše, na úvod omluví občanům České republiky za sebe a za stranu, kterou reprezentuje, za to, že Poslanecká sněmovna PČR po více než dvě desetiletí pokrývala bez zaváhání mlčením kauzy, které A. Babiš vyjmenoval ve svém projevu a které občany ČR stály stovky miliard korun?

Výňatky z vystoupení A. Babiše:



... Takže, pane Bendo, prostřednictvím paní předsedající, vy tady sedíte 24let, tak já se ptám, co jste tady řešili z těch tunelů polistopadové historie naší země (...)

... Vy jste tady řešili kupónovou privatizaci, Harvardské fondy Koženého? Ty nás stály 100 miliard. (…) Státní banky, které jste nechali rozkrást a které jste následně vyvedli do ČKA*/, kde jste to rozkradli po druhé

... A co lehké topné oleje. A konkurs Chemapolu. A Agrobanka za 50 miliard. A Bohemia za 20. A co kauza IZIP, peníze, které skončily někde na účtech ve Švýcarsku. Proč jste nevysvětlili tento tunel vašim členům ODS!

... ČKA nás stála 230 (236?) miliard. IPB měla 270 miliard špatných úvěrů.

... A co naše předsednictví Evropské unii spojené s kauzou ProMoPro. Pan Kalousek mluvil v Bruselu o ostudě ohledně Čapího hnízda.
Ne, vy jste udělali největší ostudu. Vy jste řešili kauzu ProMoPro za 180 milionů Kč, které odešly na účty nastrčených firem a které vybírali bílí koně v hotovosti.

... A co třeba mimořádná schůze kvůli solárním spekulantům?

... Celkem Češi - daňoví poplatníci zaplatí kvůli špatnému zákonu zhruba 600 miliard korun navíc za podporu solárních baronů, což je kvalifikovaný odhad Energetického regulačního úřadu. A navíc pět z dvaceti největších solárních elektráren mělo anonymní akcie. Kdopak asi byl jejich vlastníkem? Martin Roman? Nebo Háva od Kalouska? Kmotři? Nebo dokonce někteří poslanci?

... Když náklady na solární elektrárny začaly prudce klesat, ale podpora ceny garantované státem ne, očekávalo se, že vláda Mirka Topolánka nějak zareaguje. K ničemu nedošlo. Důsledky - jedno z největších tunelů na veřejné prostředky se tak potýkáme dodnes. Za rok 2016 vydá český státní rozpočet na podporu obnovitelných zdrojů téměř 44 miliard, z toho je dotace ze státního rozpočtu 22 miliard a zbytek zaplatí občané.

... Dotační podvody. Já se ptám, prostřednictvím paní předsedající, paní Němcové, ta tu sedí 18 let. Svolali jste mimořádnou schůzi třeba kvůli největšímu dotačnímu podvodu ROP Severozápad, kde byl tehdejší šéf Petr Kušnierz už odsouzen na pět let za to, že si říkal o úplatky? Právě dnes ho soud poslal do vězení na sedm let za ovlivňování dotačních projektů v hodnotě 1,4 miliardy korun. Zajímalo by vás, kdo ho do funkce dosadil? No přece ODS. Konkrétně tehdejší předseda regionální rady Jiří Šulc. A pan Kušnierz začal u soudu mluvit - o tom, jak ho ovládala chobotnice vedená lidmi napojenými na ODS. A vysvětloval to tady někdo?

... A proč jste ve Sněmovně neřešili privatizaci karlovarské Becherovky?
Nebo asi tady všichni trpíte ztrátou paměti. Tak já vám to připomenu. O privatizaci karlovarské Becherovky pravděpodobně rozhodlo to, že vítězná firma měla ve vlastnické struktuře Karla Schwarzenberga přítele finančníka Zdeňka Bakaly, který o několik let později brutálně ovlivnil privatizace OKD a z firmy vytuneloval 110 miliard korun.

... Vše kolem privatizace Becherovky se odehrálo ve středu 3. září 1997. O přestávce jednání Poslanecké sněmovny. Tehdy se pro strach z parlamentu narychlo sešla Klausova vláda a většinou hlasů upřednostnila nabídku pana Bakaly a Schwarzenberga. (...)
Pro tento projekt zvedli ruce všichni ministři za Občanskou demokratickou alianci. Je zvláštní, že členem ODA byl tentokrát taky pan Schwarzenberg. Byť většina Klausovy partaje podle pamětníků upřednostňovala firmu Stock. Nicméně vyhrál tedy pan Schwarzenberg a s panem Bakalou, a to přesto, že jejich podnikatelský záměr byl meziresortní komisí vlády označen za nejhorší. Proč jste tedy ve Sněmovně nikdy neřešili podivné okolnosti této privatizace, kterou prokazatelně ovlivnila vysoká politika, nikoliv ekonomické zájmy českého státu?

... Privatizace OKD. (…) Proč policie nezasáhla, když bývalý šéf Fondu národního majetku Češka podal trestní oznámení a pokusil se tento proces zastavit? Případ OKD je případ bezprecedentního bezcitného vytunelování firmy, kde jeho finančník Bakala a jeho kumpáni díky privatizaci získali a vytáhli z firmy OKD přibližně 110 mld. korun. Ano, vážení horníci, 110 mld. korun.

... A co je dneska výsledkem? OKD hrozí kolaps. Hrozí uzavírání dolů a propouštění horníků. Ptám se. Proč nehovoříme o této kauze a jejich důsledcích, která se významnou měrou dotýká státu? Je tu snad mimořádná schůze kvůli tomu? Jasné, že není. Pan Bakala byl přece sponzorem politických stran. Přece ODS a TOP 09. Jen v roce 2010 dal 15 mil. ODS a TOP 09 7,5 mil. A Věcem veřejným 6 mil. Já vás tedy žádám, abyste ty peníze vrátili firmě OKD. Vraťte to horníkům, abychom platili méně pro jejich předčasné důchody, které jsme jim slíbili… atd."


*/ Česká konsolidační agentura

Stížnost na ČT – veřejný archiv

$
0
0
napsal PP
15.4.2016  Kosa zostračili vlkovobloguje.wordpress.com

V předchozích dnech na Kose (a pak i na Nové republice) vyšly články, které shrnovaly obsah stížnosti na ČT. Shrnutí spolu s doporučením ovšem činí jen 10% obsahu celé stížnosti a ze své podstaty navíc není příliš konkrétní či dostatečně průkazné.

Navíc vůbec neuškodí, aby každý mohl obsah stížnosti posoudit sám za sebe bez nutnosti spoléhat se na jakékoliv prostředníky. Proto jsem nyní zveřejnil celou stížnost na stránce stiznost.wordpress.com.

Podání mám naplánováno na příští týden a až do té doby je tedy možné posílat případné připomínky (stiznostct@post.cz)… A pak se uvidí.

vlkův doplněk:

v diskuzi pod jednotlivými částmi seriálu o stížnosti na zpravodajství ČT, kterou zpracoval PP jsme byl opakovaně vyzván, abych na Kose otevřel petici na podporu této stížnosti.

Přemýšlel jsem o tom a klidně bych i poptávce vyšel vstříc. Nicméně neumím to technicky zařídit. Podpisy bych mohl přidávat jen formou diskusních příspěvků, což mi nepřijde pro tento účel vhodné a případné. Bohužel neznám techniku, která by umožnila na WordPressu, aby čtenář fakticky mohl vstoupit interaktivně do článku. Jakkoli momentálně chodím na kurs WordPressu, abych s ním uměl trošku více, než to absolutní minimum, které používám. A zjistil jsem pozoruhodnou věc – že vlastně moje tzv. šablona, v které je redigována Kosa jaksi neumožňuje vůbec nic. Žádné rozšíření nad úroveň současného nastavení. protože neumí pracovat s tzv. pluginy, kterými se normálně do šablon WP dají přidávat další a další funkce… Zvláštní jev.

Andrea Germanos: Co chystá Sanders na „banksters“

$
0
0
Andrea Germanos
15. 4. 2016  StřípkyZeSvěta

Zkrotí galerku spekulace nová regulace?
Sanders o sobě říká, že je „demokratický socialista“. Americká smetánka z toho má kopřivku. Madam Hillary hrozí konečná kariéry. „Banksters“ ji nosí na rukou. Sanders jim hází rukavici. Poslední fázi mapuje Andrea Germanos.

Jde o Sandersův rozhovor s New York Daily News. Je sice už z 1. dubna, transkript však vyšel až tento týden. Řeč byla o tom, jak hodlá zkrotit vyděračskou zvůli bank, „příliš velkých na to, aby mohly padnout“ („too-big-to-fail“). Madam Hillary se ráčila vyjádřit, že tomu její rival nerozumí. Zvěřinec mediálního „mainstreamu“ jí úslužně sekundoval.

Zazněly však i jiné hlasy. „Celkově vzato“ - napsal i ekonomický komentátor New York Times Peter Eavis - „mají Sandersovy odpovědi hlavu a patu. A co je rozhodující, míří racionálně a přímočaře k fragmentaci bank, jak ji už loni prezentoval Kongresu.“

Sám Sanders v rozhovoru uvedl, že hodlá v daném směru „prosadit buď zákon, nebo zmocnit ministra financí“. S jasným cílem zakotvit, že „tyto banky jsou pro ekonomiku nebezpečím“. Ba dokonce „větším, než jen proto, že jsou příliš velké na to, aby mohly padnout“.

Konkrétní návrhy, „jak se mají rekonfigurovat“, hodlá umožnit i jim. Jen ovšem v mezích jednoznačné zásady, že „je-li banka příliš velká na to, aby mohla padnout, je příliš velká i na to, aby směla existovat“. A nevyvodí-li z toho adekvátní závěry sama, „je tu ministr financí či další lidé, co o tom hodně vědí, a rozhodnou. A zjistí-li, že Goldman Sachsči JPMorgan Chase jsou příliš velké, pak ano, pak budou rozděleny.“

V úterý zveřejnil Sandersův volební štáb i vlastní prohlášení. Na téma, co jeho kandidát podnikne, vyhraje-li prezidentské volby. S poznámkou, že madam Hillary má v daném směru „značně odlišné názory“.

Zato „senátor Sanders bude už během prvých 100 dní své administrativy žádat po Ministerstvu financí, aby sestavilo seznam komerčních bank, které jsou ´příliš velké na to, aby mohly padnout´, stínových bank a pojišťovacích společností, jejichž bankrot by, nemají-li je sanovat daňoví poplatníci, vystavil ekonomiku Spojených států katastrofálnímu riziku“.

Během prvého roku své vlády chce - ve spolupráci s Federálním rezervním systémem a orgány finanční regulace – dosáhnout, aby se zmíněné finanční a pojišťovací instituce rozdělily („podle článku 121 Dodd-Frankova zákona“).

Senátor Sanders – uvádí se dále v prohlášení – „bude bojovat rovněž o Glass-Steagallův zákon pro 21. století, jímž se striktně navzájem oddělí komerční a investiční banky a pojišťovací služby“. Tomu se madam Hillary staví na zadní obzvlášť agilně.

Glass-Steagallův zákon podepsal už Franklin Delano Roosevelt. Právě s „cílem spekulantům z Wall Street zabránit, aby to dovedli až k další Velké depresi“. Zákon „fungoval po víc než pět desetiletí“. Dokud ho „Wall Street za prezidenta Reagana nepotopila“. A „za prezidenta Clintona nezařízla“.

Sanders ho hodlá obnovit. Proti švindlu dnešního „kasina“. Jak se mu asi usíná? Vybaví-li si temné pohnutky „banksters“?

 

zdroj:In Fact, Sanders Has a Very Clear Plan on How to Break Up Too-Big-to-Fail Banks

Státní duma varuje EU před novým Černobylem

$
0
0

15. 4. 2016    zdroj
Poslanci se obracejí k Nejvyšší radě Ukrajiny s výzvou, aby se sežností postavila situaci, která vznikla v oblasti jaderné bezpečnosti. Státní duma projedná 15. dubna návrh prohlášení "O 30. výročí černobylské tragédie a zajištění jaderné bezpečnosti v Evropě v současné etapě", oznámil předseda Státní dumy Sergej Naryškin. Státní duma hodlá oslovit parlamenty a obyvatelstvo států Evropské unie, světovou veřejnost s výzvou, v níž je vyjádřena nutnost vzdát se politické konjunktury při hodnocení stavu jaderné bezpečnosti na Ukrajině, přijetí všech opatření k ochraně obyvatelstva Evropy před hrozbou technogenních katastrof na ukrajinských jaderných elektrárnách, nedovolit, aby v centru Evropy vznikl zdroj nekontrolovatelného šíření jaderných a radioaktivních materiálů.


Poslanci rovněž vyzývají Nejvyšší radu Ukrajiny, aby se v zájmu současnosti a budoucnosti postavila se vší vážností situaci, která vznikla v oblasti jaderné bezpečnosti.

Státní Duma prohlašuje, že je připravena zajistit svůj přiměřený přínos k podpoře zajištění bezpečnosti na jaderných objektech Ukrajiny. "Jsme pro otevřenou spolupráci s Nejvyšší radou Ukrajiny a parlamenty států Evropské unie za účelem pomoci při zajištění jaderné bezpečnosti jak na Ukrajině, tak i celkově v Evropě", je uvedeno v dokumentu.

Poslanci věnovali pozornost tomu, že vláda Ukrajiny přijímá, v rozporu s mezinárodními normami a bezpečnostními opatřeními Mezinárodní agentury pro atomovou energii, rozhodnutí o prodloužení životnosti řady jaderných elektráren o deset roků bez koordinace se zpracovatelem - státní korporací Rosatom, potvrzení existence potřebných finančních prostředků, a také bylo zahájeno vytvoření celoevropského skladu jaderných odpadů v černobylském pásmu, což vyvolává mimořádné obavy.

"Pokračování konfliktu na Ukrajině, absence politické a ekonomické stability v zemi, existence ozbrojených seskupení, nepodléhajících kontrole vlády, včetně teroristických, vytvářejí nebezpečí nekontrolovatelného šíření v Evropě a v celém světě odpadních jaderných materiálů, které jsou skladovány v Černobylu. Zvláštní znepokojení vyvolává hrozba spáchání teroristických útoků na ukrajinských jaderných elektrárnách", je uvedeno v návrhu prohlášení.

Podle názoru poslanců Státní dumy to všechno vytváří vážnou hrozbu jaderných havárií a velkorozměrného radiačního znečištění nejenom Ukrajiny a sousedních států, ale také celé Evropy. Poslanci vyzývají současnou ukrajinskou vládu, aby dodržovala všechny mezinárodní závazky v oblasti jaderné bezpečnosti.

26. dubna roku1986 se na černobylské jaderné elektrárně stala největší technogenní katastrofa na světě, která vedla k radiační kontaminaci značné části území Běloruska, Ruska a Ukrajiny, k četným obětem na životech v těchto zemích.


Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Čína tvrdě zkritizovala stav lidských práv v USA

$
0
0
15.4. 2016   První zprávy
V roce 2015 se v oblasti lidských práv ve Spojených státech nejen nepodařilo vyřešit staré problémy, ale nepřetržitě se objevovaly nové, uvádí se v čínské zprávě.Poznamenává, že se dohled nad střelnými zbraněmi v USA vymkl z kontroly, takže jsou lidé vážně ohroženi. Připomíná, že k 28. prosinci 2015 ve Spojených státech došlo více než 51,600 incidentům za použití zbraní, při nichž bylo zabito 13,1 tisíc lidí, a zraněno téměř 26.500.

Čína v reakci na kritiku Washingtonu ohledně porušování lidských práv v Číně zveřejnila svou zprávu, v níž ostře kritizovala situaci s právy lidí ve Spojených státech, uvedla agentura RIA Novosti.

Před pár dny zveřejnilo americké ministerstvo zahraničí zprávu o stavu lidských práv ve světě. Tradičně se hlavní kritika zaměřila na Čínu a Rusko, ale také obsahovala tvrdé výroky proti spojenci v NATO – Turecku, a rovněž vůči Egyptu, dostávající masivní americkou vojenskou pomoc.

Ve čtvrtek čínský informační úřad Státní rady zveřejnil zprávu s názvem „Lidská práva ve Spojených státech v roce 2015". Připomíná, že zpráva Spojených států znovu posuzovala stav lidských práv v jiných zemích, „ale pomlčela o porušování lidských práv v jejich vlastní zemi".

Čína vrací úder: USA jsou rasistickou a násilnickou zemí!

„V roce 2015 se v oblasti práv lidí ve Spojených státech nejenže nedospělo k vyřešení starých problémů, ale neustále se objevovaly nové. Vzhledem k tomu, že americká vláda není nakloněna podívat se na sebe do zrcadla, je třeba se pouze spoléhat na pomoc druhých," uvádí se ve zprávě.
Poznamenává, že se dohled nad střelnými zbraněmi v USA vymkl z kontroly, takže jsou lidé vážně ohroženi. Připomíná, že k 28. prosinci 2015 ve Spojených státech došlo více než 51,600 incidentům za použití zbraní, při nichž bylo zabito 13,1 tisíc lidí, a zraněno téměř 26.500.

Ve zprávě se zdůrazňuje, že vzhledem k policejní brutalitě při plnění svých povinností, absentuje záruka bezpečnost občanů. Text uvádí, že do konce roku 2015policie v USA zastřelila 965 lidí v průběhu roku, a zneužívání moci ze strany policistů nebylo dostatečně vyšetřováno.

Zpráva Státní rady rovněž uvádí, že z důvodu závažných případů korupce ve vězeňském systému jsou hrubě porušována práva vězňů; pro běžné občany je obtížné dostat se do politiky kvůli politickým klanům; existují problémy s ochranou sociálních a ekonomických práv občanů USA; existují vážné rasově motivované problémy; zhoršuje se situace v oblasti práv žen; USA i nadále porušují práva občanů jiných zemí.

Čtení na víkend: Masarykova filosofie českých dějin

$
0
0
Marie L. Neudorflová
(Přednáška pro Masarykovu demokratickou akademii, Brno, 29. 3. 2015)



15.4.2016 

K tématu Masarykovy filosofie českých dějin musím přistoupit ze širšího pohledu, neboť ‚filosofie dějin‘ jako náhled na minulost, na společnost, na historii má kořeny už v mytologii, v antice a mnohem zřetelněji ve středověku. Nás však bude zajímat moderní pojetí ‚filosofie dějin‘, s kořeny v osvícenství. 



Všechna pojetí mají společné alespoň to, že nějakým způsobem hledají dlouhodobější dopady událostí, lidských snah, že hledají kontinuitu určitých mravních principů, hledají poučení z minulosti. Později, zvláště v osvícenství, k tomu přistupuje i hledání zákonitostí v historii, včetně aspektu vývoje a jeho smyslu. ‚Filosofie dějin‘ začala být v osvícenství vnímána jako síla, sledující pozitivní úsilí lidí, někdy více někdy méně úspěšné, někdy potlačené, ale žijící v myšlenkové oblasti. Jinými slovy prostřednictvím znalostí, samozřejmě nejen historie, schopností se z minulosti poučit, se otvírala cesta k nenásilnému řešení sociálních a mravních problémů ve prospěch neprivilegovaných živořících vrstev, k větší spravedlnosti, k předcházení revolucí a válek, které byly nejobvyklejší cestou mocenských vrstev řešení sociálních problémů. Součástí tohoto myšlenkového proudu byl i důraz na vzdělání, na vědu, kterou katolická církev otevřeně potlačovala až do 19. století. Ještě v 17. století církev upalovala ty, kteří kladli důraz na znalosti a na vědu, na pravdu poznanou a odmítali církevní dogmata. Ještě v 19 století v habsburské říši se církev snažila, aby dostala školy pod svou kontrolu. Masaryk v tomto prostředí vyrůstal a dobře si uvědomoval neblahé následky nedostatečného vzdělání.

Za původce pojmu a jeho šíření je obvykle považován pronásledovaný Voltaire, za jeho moderní obsah obvykle J. G. Herder (1744-1803).[1] Oba spojovali filosofii dějin s vývojem, se vzděláním lidí, s obecným pokrokem, s možností se z historie poučit, navazovat na pozitivní, co minulé generace každého národa vytvořily. V pozadí byla víra v pozitivní potenciál každého člověka a právo ho rozvíjet. Herderovo pojetí bylo chápáno řadou českých obrozenců jako základ moderního humanitního ideálu. Obsahoval důraz na osobní duševní rozvoj lidí, na vzdělání a úsilí řešit sociální problémy. Vliv Voltairea byl v Evropě v 18. století obecný, včetně osobností českého národního obrození, Josefa Dobrovského, Jana Kollára, Františka Palackého, Augustina Smetany, Karla Havlíčka Borovského, Josefa Šafaříka. Masaryk považoval za důležité, že „hlavní obsah jejich filosofie se nesl směrem humanitním“ [2], opírajíc se vědomě či nevědomě o ‚filosofii dějin‘. Koncept ‚filozofie dějin‘ nebyl a není přijímán všemi historiky, což bude později ještě zmíněno.[3]

Když Masaryk v České otázce (1895) aplikoval pojem ‚filosofie dějin‘ na české dějiny, specificky na reformaci a obrození, předeslal, že pojem převzal z Jana Kollára a z dějin Františka Palackého, který ho aplikoval na českou reformaci s jejím důrazem na vzdělání, na rozumné náboženství totožné s mravností a na národní identitu.[4] Je nutné poznamenat, že výklad historie na školách se ještě v polovině 19. století soustřeďoval převážně na panovníky, války, územní změny, ale kulturní, sociální, ekonomické aspekty historie téměř scházely. V českém případě se Bílá hora a doba pobělohorská popisovaly pozitivně, reformace negativně, převládal pohled privilegovaných Němců s jejich vírou ve svou superioritu a právo vládnout.

Masaryk si všímal nedostatečných znalostí české historie, všímal si nedostatečného sebevědomí Čechů a jejich upínání se po celé 19. století na Rukopis Zelenohorský a Královedvorský, ač bylo dávno jasné, že nejsou pravé. Dal prostor pro vědecké články v Athenaeu (Jan Gebauer), ale veškerá zášť stoupenců Rukopisů se obrátila v tisku i ve veřejnosti proti Masarykovi, který z toho onemocněl. Hlavně by obviňován, že ničí to nejcennější, co český národ měl. To znamená důkaz o jeho větší literární úrovni ve středním středověku než měli Němci, kteří neustále předkládali Čechům, že jsou národ druhořadý.[5] V 19. století se úroveň národů posuzovala ne podle ekonomiky, ale podle úrovně jejich kultury. Když se Masaryk za podpory své ženy Charlotty uzdravil, pochopil, že reakce veřejnosti byla výrazem její nedospělosti, nedostatečné znalosti historie a malé sebedůvěry českého národa.

Masaryk se zajímal o českou historii od studií, zažil v Brně ponižování českých studentů, a snad proto, že brzy po svatbě přestoupil k protestantství, vysoko oceňoval českou reformaci a její osobnosti, zvláště Mistra Jana Husa. Samozřejmě četl Dějiny Františka Palackého. A rozhodl se pro jakýsi protiútok nejen proti stoupencům Rukopisů, ale hlavně s ambicí inspirovat mladou českou inteligenci, zvláště historiky, k intensivní práci k sebeznalosti českého národa, zvláště historie, a k vědomé práci pro úroveň českého národa. Když se člověk podívá, čím se většina historiků té doby zabývala, tak je jen o něco horší než dnešní, historici se zabývají hlavně podružnými problémy středověku.

Koncem roku 1894 vydává Masaryk svou českou otázku, v níž formuloval svou filosofii českých dějin, v níž se soustředil na málo známé aspekty českých dějin, zvláště na české národní obrození a na českou reformaci. Kniha obsahuje také poměrně důkladnou kritiku liberalismu, který byl, podobně jako dnes, převažující atmosférou doby. Na liberalismu mu zvláště vadil jeho materialismus, nedostatek respektu pro duchovní oblasti lidské existence, pro kvalitní kulturu, jeho víra ve spontánní vývoj k pokroku. Dotkl se také konservatismu, kterému scházela víra ve vývoj, sociální spravedlnost a v pokrok. Obě ideologie hrubě nedoceňovaly kolektivní, národní identitu lidí. Nejdůležitějším aspektem České otázky bylo soustředění se na zanedbané aspekty české historie, které navzdory podmínkám podporovaly morální a myšlenkový rozvoj lidí, vzdělání.

Masaryk o sobě nikdy netvrdil, že byl historik, chtěl jen upozornit na zanedbané, ale důležité aspekty české historie. Chtěl českému národu ukázat, že má cennější tradice než byly Rukopisy, ze kterých mohl čerpat zdravější sebevědomí, sebedůvěru a inspiraci. Poukázal, že v české historii, podobně jako v historii většiny evropských národů, existovala více či méně viditelná kontinuita snah, často mocensky potlačovaných, o zlepšení podmínek lidské existence, o pokrok. Tyto snahy byly často doprovázeny násilnými konflikty (povstání, revoluce, politické úsilí). Tato kontinuita měla demokratizační charakter, myšlenkově, sociálně, stále více závislém na kolektivním snažení, z něhož bylo nejdůležitější národní.

Teoreticky, znalost historie umožňovala vědomě navazovat na pozitivní, co minulé generace vytvořily, a vyhýbat se tomu, co pozitivnímu rozvoji nepřálo. To, podle Masaryka bylo jak v zájmu celkové úrovně národa, tak v zájmu civilizace. Stavěl na víře, že touha lidí po zdokonalování, po pravdě, po spravedlnosti byla bytostně trvalou součástí lidské existence. Bylo mnohem efektivnější usměrňovat ji vědomě ku prospěchu všech, než spoléhat na spontánní vývoj. Masaryk v mnohém navazoval i na principy původního křesťanství, kterému šlo o mravnost, o spravedlnost, o rovnost lidí. Ale byl nesmiřitelně kritický ke katolické církvi, která původní křesťanství dávno opustila.

V odkrývání pozitivních snah, myšlenkových i reálných, v jejich kontinuitě, někdy více, někdy méně zjevné, viděl Masaryk podstatu ‚filosofie dějin‘, která dávala dějinám smysl, dávala možnost na ně mravně a ideově navazovat. Zároveň byla zdrojem inspirace pro národ nerezignovat na úsilí o svůj pozitivní rozvoj za nepříznivých podmínek, neboť příležitosti k pozitivním změnám čas od času přicházejí a je třeba na ně být připraven. To neznamenalo ignorovat negativní, násilné stránky historie, naopak ty bylo nutné také znát, aby se dalo co nejvíce předcházet jejich opakování. V tomto pojetí nezáleželo na velikosti národa, důležité bylo, jak se staral o svou úroveň. Problém byl, že velké národy či státy tento přístup nesdílely, naopak považovaly malé národy za překážku pokroku, aniž zkoumaly, jak ke své velikosti přišly, že to bylo obvykle násilím.[6]

Masaryk nebyl první, kdo kladl důraz na znalost české historie, na její relevanci k demokratizaci, k důstojnosti národa, již Bernard Bolzano nabádal české studenty na pražské univerzitě v první čtvrtině 19. století, aby se zajímali o českou historii a po něm další, zvláště Palacký. Vzhledem k tomu, že od konce 60. let bylo více svobody (parlamentarismus, konstitucionalismus) Masaryk nedostatek znalosti české historie částečně zazlíval historikům.[7]

Své znalosti o české historii Masaryk používal i ve své praxi říšského poslance v letech 1891-1893. Dokazoval, že Češi dosáhli téměř stejné úrovně jako rakouští Němci hlavně svým vlastním úsilím a většinou navzdory nespravedlivým politickým a národnostním poměrům. Zdůrazňoval, že úroveň národů je otázkou vývoje, vzdělání. Tak jako ostatní čeští poslanci požadoval hlavně rovnoprávnost českého národa s třetinovou německou menšinou žijící v českých zemích a mající politická a kulturní privilegia.[8] Když pochopil marnost svých důkladných a věcných argumentů, vzdal se svého mandátu a věnoval se vzdělávání mladé české inteligence. V podstatě obrozenecká a Palackého myšlenka, že kdykoli jsme vítězili, bylo to duchovními prostředky.

Masarykova zásadní idea relevantní pro jeho koncept ‚filosofie českých dějin‘ byla, že české národní obrození, jakkoli bylo součástí osvícenství, svým konkrétním směřováním navazovalo, znalosti, vzdělávání, věda, sociální aspekt, navazovalo na myšlenky velkých českých reformátorů, jako byl Mistr Jan Hus, Petr Chelčický i Jan Amos Komenský. Masaryk tuto myšlenku dokazoval hlavně odkazy na skutečnost, že navzdory kruté censuře, pálení knih katolickou církví a krutého pronásledování všeho nekatolického po Bílé Hoře, někteří obrozenci znali díla hlavních českých reformátorů a čerpali z nich inspiraci ke své důvěře v pozitivní potenciál českého národa, v jeho schopnost se obrodit. Později tato návaznosti byla plně prokázána literárním historikem J. B. Čapkem.[9] Masaryk byl přesvědčen, že v podtextu reformačního i obrozeneckého úsilí byla podobná filosofie, podobná víra v právo lidí na svobodu a na svůj pozitivní rozvoj. Všichni lidé byli stvořeni k obrazu božímu. A z toho brzy vyplynul národní aspekt jako důležitý pro následující vývoj,[10] přerušený Bílou horou, ale obnovený českým národním obrozením ve formě humanismu. [11] Masaryk věřil, že znalost filozofické a náboženské podstaty české reformace usnadňovala českým obrozencům jejich práci. Vědomí úrovně a prestiže českého jazyka v době reformace, muselo být velkou inspirací, podobně jako působení Jana Husa, Petra Chelčického, J. A. Komenského. Masaryk obdivoval, že přední osobností českého obrození přesně odhadly, co český národ pro svůj pozitivní rozvoj potřeboval.

Masaryk zdůraznil, jak významné bylo, že se humanita v osvícenství stala nadřazená právům zděděným, právům šlechty, čímž se oslaboval katolický princip stavovské společnosti jako dané Bohem. Připomněl, že Palacký odvozoval humanitu z evangelia: „Čehož sobě nechceš, jinému nečiň.“ Důraz na národní, kolektivní identitu vyplynul z poznání, že byla cenným výsledkem dlouhého a bolestného historického vývoje a že vytvářela jednu z hlavních podmínek pro rozvoj demokracie.

V souladu s J. A. Komenským, F. Palackým, K. Havlíčkem, Masaryk chápal národnost jako mravní ideu – lásku, vzájemnost podle jazyka, rodu, ideálů, směřování, s právem národa na svou existenci. Nerespekt k národům přinášel vždy více destrukce než pozitivních výsledků. Zároveň však s Havlíčkem věřil, že se český národ musí vždy spoléhat hlavně sám na sebe, což předpokládalo důkladnou sebeznalost, včetně historické, důkladné vzdělávání a přijetí demokratizačních hodnot.

Jako velmi cenný zdroj inspirace Masaryk viděl unikátní politicky vzdělávací činnost Karla Havlíčka a humanitní národní politický program Františka Palackého. Obojí směřovalo ke vzdělávání českého národa, k jeho demokratizaci, k jeho integritě. „Humanitní ideál vyžaduje, abychom soustavně, všude, ve všem a vždy odpírali zlému, vlastní a cizí nehumanitě společnosti a jejím orgánům osvětovým, církevním, politickým, národním. Humanita není sentimentalita, ale práce a opět práce.“ Bylo třeba počítat i s konflikty s nehumanitně orientovanými směry, skupinami, většinou mocenskými a expansivními, a řešit je, pokud možno nenásilně. V sebeobraně však Masaryk uznával i obranu železem.

Dnes převažují pokusy od sebe oddělovat osvícenství a české národní obrození, a interpretovat 19. století jako století nacionalismu. Tato tendence souvisí se snahou nedemokratických konservativně pravicových sil (nadnárodní korporace, katolická církev) snižovat hodnotu národních entit pro úroveň lidí. Bojí znalosti historie národů, neboˇsouvisí s vývojem demokracie. V případě českého národa doprovodnou tendencí je potlačování pozitivních stránek české historie, zdůrazňování negativních, a dokonce desinterpretace v zájmu katolické církve, šlechty, cizích zájmů.[12] Devatenácté století bylo jak stoletím negativního nacionalismu (Němci), tak pozitivního nacionalismu, zvláště v případě menších národů, soustředěných na svůj pozitivní kulturní rozvoj, na vymanění se z nadvlády větších a agresivnějších národů. Bylo to úsilí za dotažení reformačních a osvícenských ideálů v oblasti kulturní a politické. (Dvakrát se konservativně-pravicové síly pokusily o zvrat demokratizačního vývoje v podobě obou světových válek a v současnosti se zdá, jakoby se připravoval pokus třetí).

Znalost historie, vědomí ‚filosofie historie‘ nám umožňuje abychom rozuměli více nejen minulosti, ale i přítomnosti, abychom byli schopni bránit výdobytky minulosti proti destruktivním zvratům nedemokratických sil. V současnosti je ale problém s akademickými přístupy k historii, které se příliš často soustřeďují na nepodstatné, ignorují příčiny a důsledky jevů, důležité souvislosti. Z historie se stává objekt pobavení a bohužel má vliv. Masaryk tuto tendenci nazýval ‚tretky‘ a snažil se přesvědčit mladé historiky, aby se věnovali důležitým tématům z hlediska demokratizace, relevantních konfliktů, úrovně kultury, společnosti, národního rozvoje. Také je nabádal, aby ve své metodě výzkumu aplikovali metody používané ve filosofii, sociologii, ekonomii, psychologii. Jeho pohled na historii byl mnohem širší než dosud. Ve svém úsilí měl nečekaný úspěch.

Tím se Masaryk lišil hlavně od pojetí uznávaného pozitivisticky orientovaného (fakta mluví za sebe) a vlivného historika Josefa Pekaře, jehož pohled na historii byl užší. Jejich dlouholetý spor se týkal hlavně toho, že Pekař vnímal ne náboženský, ale národní aspekt reformace jako primární a že nevěřil v dlouhodobou kontinuitu a působení určitých idejí. Nevěřil, že je možné se z historie poučit. Proto odmítal Masarykovu ‚filosofii české historie‘.[13] Přitom Masaryk uváděl řadu osobností, v jejichž písemnostech se odkazy na osobnosti reformace objevovaly, navzdory tvrdé censuře. Spory kolem ‚filosofie českých dějin‘ se vedly po několik desetiletí a do určité míry setrvávají do dnes. Účastnilo se jich na desítky českých historiků, kromě Masaryka, ten řekl své a věnoval se jiným problémům. Pekař ještě dlouhá léta vedl s Masarykem monolog.[14]

Důležitým cílem Masarykovy analýzy v České otázce bylo ukázat, že filozofický a náboženský podtext reformace i obrození byl stále relevantní k současnosti. Malý český národ nemohl brát svou existenci jako samozřejmou, ale musel na své úrovni, identitě a integritě vědomě pracovat. O tuto otázku se Masaryk dostal do sporu s předním českým liberálem Josefem Kamzlem, který vyvozoval české obrození výhradně z osvícenství a ekonomicko liberální orientaci považoval za dostatečnou záruku existence a úrovně českého národa.[15] Masaryk v polemikách odmítl brát existenci malého českého národa jako samozřejmou a dokazoval nutnost vědomé pozitivní práce pro jeho úroveň, podloženou humanitní filosofií a poučením z minulosti (filosofií české historie) [16]. Také odmítl liberální úzké chápání národa omezené jen na politické a ekonomické aspekty. Pro Masaryka měl národ i duchovní, mravní, kulturní a historickou dimenzi. O několik let později Kaizl uznal, že se ve svých názorech mýlil.

Masaryk se ve své práci dotkl také otázky, která začíná být důležitá v současnosti. Byl přesvědčen, že při rozvíjení demokracie každého národa musí být určující podmínky a potřeby každého národa, neboť mezi národy byly velké kulturní, historické a sociální rozdíly.[17] Z ciziny bylo možné přijímat jen to, co se k těmto podmínkám a potřebám hodilo.

Podobně jako mnozí osvícenci, Masaryk entitu národa vnímal, jako nesmírně cenný výdobytek staletí trvajícího, bolestného a konfliktního vývoje. Obdivuhodný stupeň integrace národních entit, sdílené hodnoty jako jazyk, území, kultura, historie, potřeby, vzdělání, možnost efektivní komunikace, atd. byly znakem rostoucí demokratizace společnosti a podmínkou pro politickou demokracii. V žádné jiné entitě se jednotlivec nemohl smysluplně ztotožnit s tak širokou škálou dimenzí týkajících se veřejných zájmů. V žádné jiné entitě nebyl tak mnohovrstevný prostor pro politickou participaci veřejnosti, včetně její možnosti kontrolovat mocenskou vrstvu, která má za každého režimu tendenci zneužívat moc ke svým soukromým zájmům. Z hlediska demokracie a stability bylo třeba národy respektovat a to velkými národy. Za počátek moderního českého národa Masaryk považoval vystupování Mistra Jana Husa ve prospěch mravní úrovně lidí, svobody svědomí a ve prospěch českého jazyka. Obecně řečeno, velké národy a státy nebyly zárukou demokracie a stability, naopak měly inklinaci k expansi na úkor slabších národů.

Podobně jako řada osvícenských myslitelů, demokracii Masaryk považoval za jediný systém, který se svým unikátním principem rovnosti a spravedlnosti, byl schopen reagovat na důležité potřeby veřejnosti, národa, státu, ku prospěchu celku, většiny a ne na úkor slabších, případně menšin.[18] Ostatní systémy sloužily převážně zájmům menšinové mocenské vrstvy a společnost rozdělovaly. Demokratické hodnoty (rovnost, spravedlnost, spolupráce, práva vyvážená povinnostmi, sociální solidarita, snadno dostupné kvalitní vzdělání, atd.) přispívaly také k integraci společnosti[19], k vědomí společných potřeb a zájmů, k vzájemné spolupráci občanů.[20]

Masaryk snad ani nečekal do jaké míry ovlivní Českou otázkou mladou generaci, zvláště historiky. Práce, které začali publikovat začátkem 20. století, jsou cenné do dnes. Demokraticky orientovaní historikové přijali za svou jeho humanitní ‚filosofii českých dějin‘, opřenou o kritické vědecké poznání a znalosti historie. F. X. Šalda ji nazval ‚českou filosofií‘ a v článku v Rozhledech s uznáním hodnotil, že inteligence, která ji přijala, se vědomě ztotožnila se svým národem, s jeho potřebami a vědomě začala poctivou prací přispívat k jeho sebeznalosti a úrovni. Pochopila, že znalost historie a z ní plynoucí integrita národa, přijetí pozitivních hodnot ve vztahu k sobě, k druhým, k práci pro národ, jsou nezastupitelné pro jeho úroveň, pro úroveň většiny, pro rozvíjení demokracie.[21]Šalda oceňoval, že Masaryk Českou otázkou odpoutal mladou generaci české inteligence od módních trendů, kterým vlastně ani nerozuměla (nihilismus, individualismus, modernismus, volná láska atd.), které vedly k diletantismu, eklekticismu a nedostatku zodpovědnosti. Vědomé ztotožnění se s českým národem, přijetí ‚filosofie českých dějin‘ jim dávalo sílu odolávat „pasivnímu materialistickému a lhostejnému determinismu“, dávalo jim dokonce pocit „vyššího smyslu“ života a brát se vážně. Šaldův ¨termín ‚česká filosofie‘ se brzy obecně ujal. Minulost mnohokrát potvrdila Masarykovu víru, že se vplatí bránit cenné výdobytky minulosti související s demokracií a sociální úrovní českého národa a pokračovat vědomě v jejich rozvíjení. K tomu bylo potřeba znalostí, mravní sílu, víru v demokracii, zdravou sebedůvěru a odvahu.

Kritika, která nepochopila Masarykův koncept ‚humanitního ideálu‘ spjatého s ‚filosofií českých dějin‘, vzešla i z pera Antonína Hajna, radikálního člena pokrokové strany. Hajn věřil v revoluci jako nejrychlejší cestu k pozitivním změnám pro český národ i pro dělnictvo. [22] Masaryk v článku, který se stal součástí Naší nynější krize (1895), dokazoval, že politická humanitní taktika byla mnohem spolehlivější cestou k pokroku než revoluce, které bývají většinou nějak zneužity.

Je nutné zdůraznit, že politický podtext Masarykovy ‚filosofie českých dějin‘, otázka, jak překonávat konflikt mezi nedemokratickými zájmy mocenských vrstev a demokratickou orientací většiny, úsilím o obecný pokrok – duchovní, mravní, kulturní i sociální, má trvalý ráz, je trvale aktuální. Řada západních historiků (Robert Dahl, John Dunn, Charles Tilly atd.) se domnívá, že bez znalosti historie a existence historicky integrovaných národů, existence demokracie není možná. Někteří se dokonce domnívají, že bez znalosti historie se společnost rozpadne (Tilly). Katolicky církevně, liberálně a marxisticky orientovaní historikové, jejichž počet nikdy nebyl zanedbatelný, masarykovskou filosofii historie odmítají. Mělo by pro nás být velmi poučné, že v době publikace Masarykovy České otázky se proti její koncepci ‚filosofie české historie‘ postavili jak pozitivisticky a katolicky orientovaní historikové, tak liberalisticky a radikální a že na jejich pozici se do současnosti mnoho nezměnilo.

(((Pekařova řeč k Masarykovým osmdesátinám, reakce, Anička)))

[1] Masarykovi neušlo, že Herder, J. G. byl velikým obdivovatelem Slovanů, zvláště Rusů a velikým kritikem Prusů. Masaryk, T. G., Česká otázka. Naše nynější krize. Jan Hus. Praha, MÚ AV ČR a ÚTGM, o. p. s. 2000, s. 26-27.

[2] Na tuto problematiku Masaryk odkazuje již na začátku svého spisu Česká otázka (1895). Masaryk, T. G., Česká otázka. Naše nynější krize. Jan Hus, s. 20-21, 39.

[3] Základní podrobnější údaje o vývoji konceptu a pojmu ‚filozofie dějin‘ jsou v každé solidnější encyklopedii. V tomto příspěvku jsou zdůrazněny aspekty důležité pro Masarykovo pojetí.

[4] Masaryk, T. G., Česká otázka. Naše nynější krize. Jan Hus, s. 18.

[5] Spory o Rukopisy Byly pro Masaryka těžkou zkouškou, neboť kruté útoky stoupenců jejich pravosti měly na Masaryka i zdravotní následky. Masaryk se ve své kritice Rukopisů opíral hlavně o důkladnou odbornou znalost jazykozpytce Jana Gebauera. Relevantní texty jsou v obsáhlé publikaci Masaryk, T. G., Z bojů o Rukopisy 1886-1888. Praha 2004.

[6] V poslední době vyšlo několik závažných publikací, ukazující tento aspekt německých přístupů na základě velkého počtu dokumentů. Například: Brandes, D., Germanizovat a vysídlit. Praha, Academia 2015; Eva Hahnová, Od Palackého k Benešovi. Praha, Academia 2014; Eva Hahnová, Dlouhé stíny předsudků. Německé a anglické stereotypy o Češích v dějinách 20. století. Praha, Academia 2015.

[7] O poměrech na české univerzitě v Praze je možné se dovědět například v práci: Hoffmannová, J., Václav Novotný (1869-1932). Život a dílo univerzitního profesora českých dějin. Praha, Academia 2014; také: Hana Kábová, H., Josef Vítězslav Šimák. Jeho život a dílo se zvláštním zřetelem k historické vlastivědě. České Budějovice-Pelhřimov, SPKD 2013.

[8] Všechny jeho projevy v jeho prvním poslaneckém období jsou ve spise: T. G. Masaryk, Parlamentní projevy 1891-1893. Praha 2001. Přehled Masarykových názorů na důležité aspekty české existence před r. 1918 s odkazy na literatur je například Neudorflová, : M. L., T. G. Masaryk – politický myslitel. Praha, Arsci 2011.

[9] J. B. Čapek, Československá literatura toleranční 1781—1861. Praha 1933. Také Eva MELMUKOVÁ, Patent zvaný toleranční. Praha 1999.

[10] Velmi podrobně se problémem zabývá Šmahel, F., Idea národa v husitských Čechách. Praha, Argo 2000.

[11] Slušným přehledem českého osvícenství je například kniha Haubelt, J., České osvícenství. Praha 1986; Hlavní aspekty českého národního obrození v širším kontextu jsou obsaženy například v práci Kočí, J., České národní obrození. Praha, Svoboda, 1979. Vedle toho existuje celá řada cenných prací zabývající se dílčími problémy obou období.

[12] Když pomineme německou literaturu z konce 19. století a ze 30. let 20. století nenávistnou vůči Čechům, tento trend začal sílit již v 80. letech 20. století v zahraničí a to i u některých emigrantů navázaných na Colegium Karolinum v Mnichově a ještě více po roce 1989. Do tohoto trendu patří například jména jako: Roman Szporluk, F. Gregory Campbell, Eva Schmidt Hartmann (ta podstatně změnila své názory v posledních dvou desetiletích), Josef Kalvoda, Ján Mlynárik, Jiří Gruša, Podivem, Mary Heimann, Andrea Orzoff.

[13] Rozdílem mezi chápáním historie Masaryka a Pekaře se velmi zajímavě zabývá Kučera M., Pekař proti Masarykovi. Praha, ÚTGM 1995. Dochází k závěru, že v podstatě tento rozdíl nebyl zase tak vážný. Nekatoličtí historikové byli Masarykovi vděční, že ukázal reformační historii v pozitivním světle v době, kdy byla málo známá.

[14] Pekař, J., Spor o smysl českých dějin. In: Český časopis historický, 1898; Pekař, J. Masarykova česká filosofie. In: Český časopis historický, 18, 1912, č. 2. Spory se vedly na stránkách různých časopisů a účastnily se jich desítky historiků: Například, J. Vančura, Z. Nejedlý, F. M. Bartoš, E. Rádl, J. Jareš, J. Werdstadt, B. Mendl, J. Borovička, J., Slavík atd.

[15] Kaizl, J., Naše nynější krize. In: České noviny, 1895, 11. 7 a 12. 7. Později Kaizl rozvíjel svou obhajobu liberalismu v publikaci České myšlénky. Praha 1895. Zmínky jsou také v jeho memoárech Z mého života. I-III. Ed. Z. Tobolka. Praha, R. Vilímek 1909-1911, III, s. 375-379.

[16] Například, Masaryk, T. G., Dr. Josef Kaizl: České myšlénky. In: Čas, 1895, 28. 2., s. 817-829;. Masaryk, T. G., Pryč s Kollárem a Palackým. In: Čas, 1896, 22. 2.

[17] Tuto filosofii, které se začíná v současnosti věnovat značná pozornost ve vztahu k problémům na Blízkém a Středním východě, Masaryk rozvinul i v Nové Evropě r. 1918 pro presidenta W. Wilsona jako součást argumentů ve prospěch vytvoření samostatných demokratických států střední Evropy. Masaryk, T. G. , Nová Evropa. Stanovisko slovanské. Praha, G. Dubský 1920. (Anglicky 1918).

[18] Počet politicko vědních autorů, včetně žurnalistů, kteří považují pro jejich stupeň integrace národy za nezbytné k funkční demokracii západního typu, stoupá. Z klasických autorů například: Robert Dahl,R., O demokracii. (Průvodce pro občany). Přel. Jiří Foltýn. Praha, Portál 1998; Dunn, J., Democracy. A History. USA, Penguin Group, 2005; Charles Tilly, Democracy. USA 2007. Tilly je dokonce názoru, že bez znalosti historie se společnost rozpadne.

[19] Liberální hodnoty neměly integrující sílu: svoboda téměř bezbřehá, individualismus podceňující hodnotu společnosti, národa, konkurence destruktivní vůči slabším, ekonomika orientovaná především na soukromý zisk, práva bez definování povinností, důraz na menšiny na úkor většiny, atd

[20] V takové situaci se do značné míry nachází nejen česká společnost v současnosti, ale tento trend je na vzestupu i na Západě.

[21]ŠALDA, F. X., Těžká kniha. In: Rozhledy IV, 1895, s. 641-648, 711-721.

[22] HAJN, Ant., In: Rozhledy, IV, 1895, č. 4-7.

Skandál Unaoil: Společnost, která uplatila svět

$
0
0
15.4.2015   Wertyz Report

Zapomeňme na limitované úniky Panama Papers, protože právě teď policejní oddělení po celém světě začínají vyšetřovat obrovský korupční skandál zahrnující společnost Unaoil (se sídlem v Monaku), praní špinavých peněz a politiky od Nového Zélandu až po New York. Podle uniklých dokumentů, které získaly Huffington Post a Fairfax Media, se skandál také týká těch největších korporátních gigantů jako jsou Halliburton, Samsung atd. Během následujících dnů budeme zveřejňovat třídílnou sérii článků odhalující rozsáhlou korupci ropného průmyslu.
Tohle vlastně není ani žádnou novinkou, informace akorát poskytují pohled do světa velké ropy a fungování některých společností.
 

1. část: Unaoil: Společnost, která uplatila svět

Na seznamu těch největších společností světa nikde nevidíme Unaoil. Poslední dvě dekády rodinný byznys z Monaka systematiky zkorumpoval globální ropný průmysl, přerozděloval úplatky v hodnotě milionů dolarů ve jménu korporátních gigantů jako jsou Samsung, Rolls-Royce, Halliburton a australská Leighton Holdings.

Velké množství uniklých emailů a dokumentů potvrzuje to, co si mnozí o ropném průmyslu mysleli, a osvěcuje aktivity světového obchodníka, který kupoval činitele a manipuloval kontrakty po celém světě.

Obrovský únik tajných dokumentů poprvé odhalil opravdový rozsah korupce uvnitř ropného průmyslu, týká se desítky vrchních společností, byrokratů a politiků v sofistikované síti úplatkářství a korupce.

Po šestiměsíčním vyšetřování na dvou kontinentech Fairfax Media a The Huffington Post odhalují, že kvůli úplatkům ve jménu britské ikony Rolls-Royce, amerického giganta Halliburton, australské Leighton Holdings a korejských obrů Samsung a Hyundai byly udělovány vládní kontrakty v hodnotě miliard dolarů.

Vyšetřování se zaměřuje na monackou společnost zvanou Unaoil, kterou řídí klan Ashaniů. Po zašifrované inzerci ve francouzských novinách zavedla série tajných schůzek a půlnočních telefonátů naše reportéry k stovkám tisícům emailů a dokumentů této rodiny.

Odhalují, jak se objímají s monarchy, účastní večírků, zesměšňují protikorupční agentury a ovládají tajnou síť vyjednavačů a prostředníků ve státech produkujících ropu.

Korupce v ropné produkci – v jednom z nejbohatších průmyslů světa – podporuje nerovnost, okrádá lidi o jejich základní potřeby a způsobuje sociální nepokoje v některých nejchudších zemích světa. To bylo jedním z faktorů, který podnítil Arabské jaro.

Fairfax Media a The Huffington Post odhalují, jak Unaoil rozdělila části ropného průmyslu Blízkého východu ve jménu Západních společností v letech 2002 – 2012.

Ve druhé části se zaměříme na zbídačené bývalé ruské státy, abychom odhalili nevhodné chování nadnárodních společností včetně Halliburtonu. Vyšetřování završíme ukázkou toho, jak korupční praktiky pronikly hluboko do Asie a Afriky.

Uniklé soubory odhalují jako zkorumpované dva irácké ministry ropy, prostředníka spojeného se syrským diktátorem Basharem Asadem, vysoké činitele bývalého libyjského režimu, íránské ropné činitele, mocné osoby ve Spojených arabských emirátech a kuvajtského operátora známého jako „velký boss.“

Západní firmy zapojené v blízkovýchodní operaci Unaoil zahrnují některé z nejbohatších a nejrespektovanějších společností: Rolls-Royce a Petrofac z Británie; americké společnosti FMC Technologies, Cameron and Weatherford; italské giganty Eni a Saipem; německé společnosti MAN Turbo (dnes MAN Diesal & Turbo) a Siemens; německou firmu SBM Offshore; a italského giganta Larsen & Toubro. Ukazují také, že offsoreová pobočka australské společnosti Leighton Holdings byla zapojena ve vážné a důkladné korupci.

Uniklé soubory odhalují, že někteří lidé v těchto firmách věřili, že si najímají seriózní lobbisty a další, které věděly, nebo podezřívaly, že financují úplatky, vše přehlížely.

Některé věděly daleko víc. Velký počet vysoce postavených insiderů z firem jako jsou španělská společnost Tecnicas Reunidas, francouzská firma Technip a těžební gigant MI-SWACO nejenže aktivně podporovali úplatkářství, shrábli také provize; americký obranný gigant Honeywell a australská Leighton Offshore souhlasily se zakrytím úplatků v kontraktech v Iráku; manažer Rolls-Royce vyjednal měsíční provize za únik informací.

Spousta odhalených osob, a to včetně bohaté Ahsaniho rodiny, která Unaoil vede, stále beztrestně operuje.

Dokumenty odhalují zradu obyčejných lidí na Blízkém východě. Po svržení Saddáma Husajna USA prohlásily, že irácká ropa bude pomáhat iráckému lidu. V této části je tohle tvrzení vyvráceno.
 

Fabrika na úplatky


Monacká společnost téměř vyšperkovala umění korupce k dokonalosti.

Nazývá se Unaoil a vedou ji členové Ahsaniho rodiny – monačtí milionáři, kteří se objímají s princi, šejky a americkými a evropskými elitními podnikateli. V čele rodiny stojí Ata Ahsani a jeho dva elegantní synové Cyrus a Saman. Jejich charity podporují umění a děti, členové této rodiny sedí v radách nevládních organizacích s bývalými politiky a miliardáři. Před deseti lety měli podle tabulky hotovost, podíly a majetek v hodnotě 190 milionů eur. Jsou členy globální elity.

Jak nabyli takové jmění, je jednoduché. Státy bohaté na ropu často trpí špatným vedením a vysokou úrovní korupce. Obchodním záměrem Unaoil je děsit Západní společnosti, že nemohou získat kontrakty bez její pomoci.

Operativci pak uplácejí činitele ve státech produkujících ropu, aby svým klientům pomohli získat vládou dotované projekty. Zkorumpovaní činitelé mohou zmanipulovat tendrové výbory. Nebo mohou vypouštět informace zevnitř. Nebo zajistit kontakt bez tendru.

„Neobchodujeme se zařizováním prací pro lidi. Naše práce je prostá. Integrujeme Západní technologii s lokáními možnostmi,“ řekl Fairfax Media a The Huffington Post.

Uplácí Unaoil veřejné činitele? „Odpovědí je absolutní ne.“

Důkazy z jejich interních emailů jasně ukazují, že Unaoil od svých klientů bere milionové poplatky a pak je přerozděluje do průmyslové úplatkářské operace, která zakořeňuje korupci mezi těmi nejmocnějšími.

Praní špinavých peněz Unaoil zařídily bankéři v New Yorku a Londýně, zatímco si Ahsaniové vybudovali velký investiční byznys v centru Londýna. Od roku 2007 je Unaoil certifikována protikorupční agenturou Trace International. To samo vyvolává otázky o věrohodnosti takových akreditací.

Pro Západní společnosti, které byly konfrontovány otázkami o protikorupčních zákonech v jejich vlastních jurisdikcích, se Unaoil zdá uznávaným a diskrétním prostředníkem, což podnikům nabízí „věrohodné odmítání.“

Oslovené společnosti zdůrazňují, že mají silné protikorupční politiky a jsou odhodlány obchody s Unaoil vyšetřit.
 

Irák

Když koalice vedená USA vyhrála druhou válku v Perském zálivu, šla si pohlídat ministerstvo ropy – bagdádské muzeum nechala napospas zlodějům.

Ministerstvo ropy od zlodějů neochránila. Soubory odhalují, že Západní společnosti ve spolupráci s novou iráckou elitou samy začaly zlodějskou kampaň.

Unaoil zaplatila přes prostředníky minimálně 25 milionů dolarů, aby zajistila podporu vlivných činitelů – zatímco si stěžovala, že jsou to „kreténi a zazobanci.“

V letech 2004 až 2012 Unaoil korupčně ovlivnila špičku ropného průmyslu země: vicepremiéra Iráku a ministra školství Hussaina al-Shahristaniho; ministra ropy Abdula Kareema Luaibiho, který byl nahrazen v roce 2014; generálního ředitele South Oil Company, Dhia Jaffara al-Mousawiho, který se v roce 2015 stal vicepremiérem a vysokého ropného činitele Odaye al-Quraishiho.

Většina vysoce postavených politiků dostala miliony dolarů, ti v nižším patře potravinového řetězce dostali menší množství. Quraishi, který dohlížel na nejdůležitější ropný projekt, dostal měsíční provize v hodnotě 6000 amerických dolarů – „5 tisíc pro něj a zbytek pro lidi uvnitř“ – kromě dalších plateb.

Ministr Shahristani, který je teď iráckým ministrem školství, odmítl zapojení v podivných praktikách. Další iráčtí činitelé na žádosti neodpověděli.

Unaoil také uplácela vysoké insidery pracující pro mezinárodní ropné společnosti, které byly Irákem kontaktovány pro správu ropných polí. Uniklé dokumenty odhalují velkou korupci uvnitř italského ropného giganta Eni, který dostal tender na práce na obřím ropném poli Zubair.

Klienti Unaoil v Iráku zahrnovaly britského giganta Rolls-Royce, americké firmy FMC Technologies and Cameron, italskou Saipem, německou společnost MAN Turbo, Weatherford se sídlem v USA, nizozemskou společnost SBM Offshore a australskou Leighton Offshore.
 

Írán

„Vše funguje a postupuje s ohledem na konexe a vztahy se zvláštním talentem.“ To napsal íránský prostředník, součást sítě insiderů odhodlané platit a inkasovat úplatky. Po nedávném uvolnění sankcí se stala tato síť ještě cennější.

V roce 2006 si agent Unaoil v emailech stěžoval, že mu jeden z klientů, britská firma Weir Pumps (dnes vlastněná americkou firmou SPX), dluží stovky tisíc dolarů, které slíbil, že podstrčí lidem v Íránu.

„Je tu konec Íránského nového roku, očekávání jsou vysoká, mám ale nedostatek hotovosti a byznys s Weir v hodnotě asi pěti milionů dolarů je v ohrožení…Protože nemohu splnit své povinnosti vůči mému týmu stoupenců.“

Pokud peníze nepřijdou, varoval, Weir Pumps riskovala „roztopení jako kus ledu, den po dnu.“

„…přes půl milionu dolarů mých konzultačních poplatků…jsem utratil za propagaci jejich byznysu v Íránu.“

Jiné uniklé soubory z roku 2006 říkají, že Unaoil zaplatí „10 tisíc měsíčně,“ aby zajistila podporu ředitele firmy předsedané vysoce postaveným íránským činitelem, kterou z části vlastní firma íránské vlády a je kontrolována radou s „politickým vlivem.“

„Ředitel…chce 10 tisíc měsíčně. AA (myšleno Ata Ahsani) s tím souhlasil s vzhledem na jeho výjimečné konexe.“

Íránská síť Unaoil – která byla využita k pomoci firmám jako ABB, Elliott a japonské Yokogawa – se rozpíná až daleko za ropný průmysl. V roce 2011 Unaoil pomohla vyřešit spor jednoho z australských klientů kontaktováním „několika vlivných kontaktů…včetně šéfa íránské policie.“

Před nedávným zmírněním sankcí Unaoil využívala různé strategie jako např. zástěrkové společnosti, aby se vyhnula dohledu Západních činitelů. Svým korupčním prostředníkům radila, aby peníze nepředávali v amerických dolarech a nevyužívali společnosti, „které nemají ve jméně Irán.“
 

Libye

V roce 2004, když Západ začal rušit sankce proti Libyi a režim plukovníka Kaddáfího začal obchodovat s cizími firmami, Unaoil byla připravena.

V roce 2011 její síť zkorumpovaných insiderů zahrnovala činitele a předáky schopné ovlivnit obchody se spoustou nejdůležitějších ropných a plynárenských agentur země.

Koncem roku 2008 kanadská těžební firma Canuck Completions Unaoil sdělila, že „se zajímá o to…jaký typ bakšiše je potřeba dát těmto lidem, aby se mohlo pracovat.“

Mezi zkorumpovanými inisdery Unaoil byl mocný libyjský činitel Mustafa Zarti, konfident Kaddáfího režimu. Soubory Unaoil Zartiho popisují jako „dobrého přítele syna prezidenta Kaddáfího, která má velký vliv na lobbování práce v Libyi.“ Unaoil souhlasil tajně Zartimu zaplatit miliony dolarů. Na oplátku měl svůj vliv využít ve prospěch klientů Unaoil.

“MZ (Zarti) sedí v radě LFIC (Libyjský výbor pro zahraniční investice)…který ovládá…ropný fond (6 miliard dolarů)…Svou roli vidí v provádění a zařizování problémů, které máme. MZ souhlasil s převedením veškeré jeho ropné a plynárenské práce nám,“ stojí v emailu ze září 2006.

Nadnárodní klienti Unaoil v Libyi byli malajský gigant Ranhill, korejský konglomerát ISU a španělská společnost Tecnicas Reunidas.
 

Sýrie a Jemen

V Sýrii se Unaoil obrátila na prostředníka blízkého režimu syrského prezidenta Bashara Asada.

V roce 2008 a 2009 Unaoil slíbil muži 2,75 milionu eur za kontrakt pro britského klienta Petrofac. „Důvěrně tajné“ emaily z roku 2008 ukazují, že tento prostředník slíbil zaplatit dalším.

Když nebylo zaplaceno včas, stěžoval si, že průtahy způsobují problémy s „přáteli“ v Sýrii.

„Začíná být pro mě nepříjemným neplnit to, co bylo plánováno,“ napsal Unaoil v prosinci 2009.

Petrofac zřejmě nic o zapojení Unaoil v syrských obchodech neví a na otázky odpověděla, že „splňuje nejvyšší standardy etického chování.“

V Jemenu Unaoil zaplatila miliony na švýcarské účty zařizovatele a byznysmena Haithama Alainiho, syna bývalého jemenského premiéra. Alaini na oplátku využil své kontakty v Jemenu, aby Unaoil pomohl.
 

Kuvajt a SAE

V Kuvajtu měla Unaoil na své výplatnici mocného činitele, kterého nazývala „velkým šéfem.“

Za kontrakt pro dlouhodobého klienta na Blízkém východě, americkou firmu FMC Technologies, chtěla Unaoil platbu ve výši 2,5 milionu dolarů. Pak plánovala nasadit prostředníka pro manipulaci „velkého šéfa v Kuvajtu a rozhodnutí, jaký podíl…mu půjde.“

Ve Spojených arabských emirátech síť Unaoil zahrnovala veřejné činitele s vazbami na korunního prince Abu Dhabi. Uniklé dokumenty odhalují, že tento činitel má komerční vztahy s rodinou Ahsaniů, která chtěla na oplátku oficiální podporu v regionu. To zahrnovalo vstup do projektu financovaném úřadem „Jeho ctihodnosti Šejka Mohammeda bin Zayefa.“

Unaoil podplatila vysokého činitele dceřiné firmy Abu Dhabi’s National Oil. Tento insider ovlivnil tender pro indický konglomerát Larsen & Toubro.

Zdroj: http://www.theage.com.au/interactive/2016/the-bribe-factory/day-1/the-company-that-bribed-the-world.html

Eurasia Daily: Lukašenko a Erdoğan se setkali na jachtě

$
0
0
15.4. 2016   Eurásia24
napsal/přeložil Geo
„Nastal čas posílit spolupráci,“ prohlásil prezident Běloruska Alexandr Lukašeno během setkání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoğanem v Istanbulu ve středu 13. dubna večer. Informaci přinesl server Eurasia Daily.Lukašenko vyzval tureckého vůdce k „aktualizaci agendy spolupráce“ a „úpravě cestovní mapy vztahů“. Podle tiskové služby běloruského prezidenta oba vůdci diskutovali potenciál růstu tureckých investic do běloruské ekonomiky, posílení cestovního ruchu díky intenzivnějšímu využití leteckého spojení a další opatření. Erdoğan nazval Bělorusko „ostrovem stability v regionu“ a potvrdil záměr navštívit Minsk.

Podle běloruského portálu tut.by se větší část setkání Lukašenka s Erdoğanem konala za zavřenými dveřmi a média nemají informace o skutečném obsahu rozhovorů. Prezidenti se setkali na jachtě, kde byli přítomni rovněž představitelé Bahrajnu, Afghánistánu, Malajsie, Kamerunu, Libanonu, Jordánska, Alžírska, Kataru, Bosny a Hercegoviny, Jemenu, Pobřeží slonoviny, Pákistánu, Guiney a palestinské samosprávy.

Později Erdoğan pozval Lukašenka do prezidentského paláce. Před Lukašenkem se zde turecký vůdce setkal s prezidentem Ázerbájdžánu Ilhamem Alijevem.

Bělorusko, přestože je členem Eurasijské ekonomické unie a Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OSKB), se nepostavilo na stranu Ruska po sestřelení ruského stíhacího bombardéru tureckým letadlem loni v listopadu a namísto toho zaujalo „neutrální postoj“.

V souvislosti s nedávnou eskalací napětí v Náhorním Karabachu byl zase běloruský velvyslanec v Jerevanu Igor Nazaruk předvolán arménským ministerstvem zahraničí. Byl informován, že prohlášení Minsku o situaci v Náhorním Karabachu neodpovídá přátelským arménsko-běloruským vztahům, je v rozporu se závazky těchto dvou zemí v CSTO a dalších mezinárodních organizacích a poškozuje vyjednávací proces k urovnání konfliktu.

Zdroj: EADaily.com

Česko se chce prezentovat jako Czechia. Bude v mapách i na dresech sportovců

$
0
0
15.4. 2016   novinky
Czechia místo Czech Republic. Takový bude anglický překlad nově prosazovaného názvu naší země v zahraničí. Název by měl být zaznamenán v oficiální databázi zemí v OSN. Návrh ve čtvrtek na schůzce na Pražském hradě podpořili nejvyšší ústavní činitelé.
Shodli jsme se, že vedle politického názvu Czech Republic - Česká republika - bychom do zahraničí mohli dát vědět, že zkrácený název, který zdomácněl jako Česko, by měl mít jediný správný překlad, a to je v angličtině Czechia. Jinak dochází k deformacím a zkomoleninám,“ řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).
Česko v dohledné době podá tzv. verbální nótu OSN, v níž požádá o uvedení překladů, podle ministra to bude záležitost týdnů. Praktické důsledky úpravy v seznamu OSN budou podle Zaorálka vidět na sportovních i jiných mezinárodních akcích, projeví se také při propagaci ČR nebo označení českých výrobků. Bude například i na mapách, které se v zahraničí vydávají.

Ne všichni jsou ale s názvem spokojeni. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) upozornila, že Česko již vydalo nemalé peníze na propagaci názvu Česká republika.

„Nesouhlasím s názvem Czechia. Nechci, aby si naši zemi pletli s Čečenskem (anglicky Chechnya). Máme za miliardu koupeno logo Czech Republic. To hodlám prosadit,“ uvedla.


V databázi OSN má každý stát svůj oficiální politický název, může připojit i zkrácenou geografickou verzi. U obou názvů jsou pak uvedeny i odpovídající překlady do šesti oficiálních jazyků OSN - angličtiny, francouzštiny, arabštiny, čínštiny, ruštiny a španělštiny. Česko má v seznamu zatím jen překlady dvouslovného pojmenování.

Moravané protestují

Proti jiné formě pojmenování republiky se ohradila strana Moravané, podle níž je název protiústavní.
”Pojem „Czechia“, tj. Čechie (německy Böhmerland), je v souvislosti s názvem státu ahistorickým produktem sociálního inženýrství a pozdního českého šovinistického nacionalismu, evokuje pouze Čechy, nerespektuje ostatní země našeho státu, tj. Moravu a část Slezska. Jedná se o bezprecedentní útok na identitu Moravanů a Slezanů a jako takový je protiústavní,” uvedla strana.

President je debil!

$
0
0

Zdeněk Hrabica
15. 4. 2016

Kam oko pohlédne, všude na nás, tedy i na mně, číhá opovržení vůči prezidentu České republiky. Ať otevřu kterýkoliv program veřejnoprávní televize, vyčouhne na mně jako ze skříně plivanec na Miloše Zemana nebo na Vladimíra Putina. Prodělávám psychotůru, která jediná mně přivede k ignoraci a bezmezné lhostejnosti. Konečně, narodil jsem se jako člověk XX.století do světa, kdy mne tato technika míjela a nechyběla mi.

„Miloš Zeman nás táhne na Východ, táhne nás do Ruska a do Číny,“ opakuje jako na verpánku, flašinetu či kolovrátku - pořád do omrzení ambiciózní Miroslava Němcová. Měrou vydatnou se zasloužila o naprostou diskreditaci ODS. I jako ústavní představitelka a posléze žijící v naději, že získá koryto předsedkyně vlády, veskrze pohořela. V poslední době občas perlí i další český ústavní činitel - předseda Senátu Milan Štěch, plete v historickém pohledu na svět hrušky s jablky. Výrok o tom, že západní spojenci vtáhli ve druhé světové válce na svou stranu, do hry Josifa Vissarionoviče Stalina (Džugašvilliho) zůstane i v kamenných deskách zachován – a to i po případném jaderném útoku ze strany zločinného Putina.

Proč se i předseda senátu začíná hodně pochybně vymezovat vůči hlavě státu, je mi však záhadou.

Plivance na Zemana jsou dneska už součástí každodenního českého politického folkloru. Patří k dobrému jménu a k INN. V Českém rozhlasu to naposledy pregnantně vyjádřil i někdejší děkan HAMU, skladatel a klarinetista, když v ústrety vůči zřetelné debilnosti hlavy státu pořídil řadu vizionářů v pořadí Čapek a Hašek. Samozřejmě, že v té řadě nemohl chybět ani Havel.



Když jsem před několika dny kráčel z akce Občanského sdružení Pro Bohemia - Média Na pomoc památkám XIX, proběhlé pod záštitou ministra kultury a zaštitěnou, kým jiným než moudrostí Mesiáše, narazil jsem u zcela zdevastovaných skulptur ak.soch. Miroslava Hudečka před pražskou stanicí metra Vltavská na nápis v betonu: „President je debil 2015“.

Nepochyboval jsem ani na okamžik, o kterého prezidenta jde.

Psáno pro Novou republiku, Nové slovo a LUK.
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live