Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Uprchlická krize: Podřezáváme si pod sebou větev. Kam až tohle všechno dojde?

$
0
0
Tereza Spencerová
14.5. 2016   Literárky
První problém: Erdogan a jeho vydírání a zastrašování Evropy. Druhý problém: Imigrace z chudých afrických států. Tyto dva rozměry hrozícího bujení uprchlické krize v Evropě rozebírá ve svém pravidelném shrnutí týdenních událostí Tereza Spencerová  pro server Parlamentní listy. Zamýšlí se také, jak by nám „pomohli" případní vítězové prezidentských voleb v USA.
Tento týden se vyjednává o osudu Sýrie. Minule jste řekla, že změnou bude fakt, že Asad a opozice spolu teď budou už doopravdy jednat. Děje se to? Uplatňuje Asad sílu nabytou volbami a ruskou pomocí? Hnuly se někam boje u Aleppa? A co čachrování s tím, zda je někdo „bojovník za svobodu“ nebo „terorista“? Co bychom zkrátka měli vědět?

Zkusím to klubko otázek trochu rozmotat. Ano, na mírových rozhovorech v Ženevě, které zatím nevedou žádným ze směrů, které by Západ nebo Saúdové a Turci akceptovali, syrská vláda dosáhla alespoň normálnějšího jednacího modu s opozicí, která není tak „zabejčená“ jako lidé placení výše zmíněnými subjekty. A k tomu americký ministr zahraničí John Kerry oznámil, že se „saúdským ministrem zahraničí dojednal návrat syrské opozice k jednáním o zastavení palby“. Nedělám si legraci. Takhle dva ministři cizích zemí rozhodují o tom, co bude či nebude dělat „jejich“ svrchovaná a legitimní „syrská opozice“, kterou západní mainstream cituje, kudy může, coby „ty pravé“ zástupce syrského lidu. Čili USA i Saúdové usoudili, že kapric s odchodem od jednacího stolu povede jen k tomu, že se cosi dohodne bez nich (a možná i o nich), takže jsou najednou připraveni pokračovat, i kdyby jen kvůli tomu, aby celý proces zkoušeli sabotovat a prodlužovat.

A prodlužovat se budou i boje kolem Aleppa, byť se dohadují stále nová a nová „zastavení palby“. Rusko zkusilo v Radě bezpečnosti OSN zařadit na seznam teroristických skupin, na něž se smí útočit, i Islámskou armádu a Ahrár al Šám. Islámskou armádu sponzoruje Saúdská Arábie a útočí především v provincii Damašek. „Ahrár“ je jednou z největších islamistických skupin v Sýrii, má peníze z Turecka a z Perského zálivu a pravidelně bojuje bok po boku se syrskou frančízou Al-Káidy, Frontou al-Nusrá. Na přání Saúdů a se souhlasem Západu mají obě džihádistické skupiny své zastoupení i v Ženevě a nyní v RB OSN Spojené státy, Británie, Francie a snaživá Ukrajina odmítly, že by byli teroristé a zdůraznily, že mají být dál chráněni. Tudíž útoky syrské armády, ruského letectva nebo různých šíitských jednotek z Libanonu nebo Íránu třeba na společnou základnu Al-Káidy a Ahrár al Šám budou na Západě dál považovány za porušení dohod o zastavení palby. Následovat budou třebas i nějaké sankce nebo vojenské akce, ovšem ve jménu záchrany džihádu a Al-Káidy… Vlastně se dá říci, že Západ své pozice v Sýrii plně vzdal – fakticky kapituloval – ve prospěch Saúdů, Turků a jimi podporovaných teroristických organizací. Zkrátka, jeden by se z toho našeho „boje proti terorismu“ zbláznil.

A k tomu se navíc začíná nečekaně vyvíjet situace kolem starobylé Palmýry. Syrská armáda ji před dvěma měsíci osvobodila z rukou Daeše, Rusové odminovali, Putin tam uspořádal symfonický koncert a Damašek navozil přes stovku zahraničních novinářů a televizních štábů… a najednou se zdá, že je Daeš zpět a město obkličuje. Pokud by Palmýra, kterou si Moskva očividně vybrala za symbol svých úspěchů v Sýrii, znovu padla do rukou Daeše, bylo by to obrovské – skutečné i propagandistické – vítězství džihádu. Byla by to pro ně obrovská vzpruha. Nemluvím jen o Sýrii, ale o celém světě. Nezapomínejme, že zatímco my se tady s Rusy hádáme a všemožně je očerňujeme (a vice versa), tak z pohledu správného džihádisty jsme jedna křesťanská, křižácká parta…

Zdá se, že nás pěkně vypekl Erdogan. Zaprvé vyrazil premiéra, se kterým se Merkelové dobře jednalo, a zadruhé pohrozil, že pokud nebudou splněny jeho požadavky, roztrhá dohodu o zadržování uprchlíků. Podmínky jsou jasné: Bezvízový styk. Podmínky EU také: Víc než 70 bodů. Ale nemá Erdogan lepší karty než my? Objevují se analýzy, že do této situace vmanévroval Evropu záměrně a cíleně. Nechceme po vás konspirační teorie, ale co když něco bude na tom „řízení migrace“? Jemu by to vyhovovalo...

V komentáři k onomu „palácovému převratu“ v Turecku, tedy k vyhazovu premiéra, jsem si v pondělí dopoledne zkusila tipnout, že tím Erdogan jen navyšuje sázky – tedy, že je mu bezvízový režim málo a bude požadovat rovnou přistoupení svého čím dál islamizovanějšího státu k EU. A hned ten den odpoledne turecký superprezident spustil, že právě to je jeho strategický cíl. Proboha, když to ale umím odhadnout já, tak mi neříkejte, že v celém tom lidském masomlejnu zvaném Brusel nemají nikoho, kdo by takový vývoj předvídal. A pokud to někdo předvídal, tak proč ho „lídři EU“ neposlouchali a vlezli Erdoganovi na lopatu?

Jistě, že má lepší karty než my. Ale proč? Z jakého rukávu si je asi tak vytáhl? Války – bohužel vesměs „naše“ války -- nutí lidi na pochod, klimatické změny nutí lidi na pochod… A jen z pohledu na globus je zřejmé, že z určitého směru planety stíhaného našimi válkami a klimatickými změnami se všichni budou muset hrnout přes Turecko a mohou se tak stát „migrační zbraní“. A najednou jsou tu z toho všichni zodpovědní „pif paf“, že si Turecko vše dopředu dobře spočítalo a spustilo dokonale úspěšnou akci s vydíráním EU, což fakticky značí, že vydírá i své „kolegy“ z NATO. Europarlament prý hrozí, že zablokuje dohodu o bezvízovém styku s Tureckem. No páni! Tak Turecko do Evropy vpustí ilegální migranty… a vyhraje. V angličtině tomu říkají „win-win“, vítězství, ať se stane cokoli.

V této souvislosti bych chtěla připomenout záznam rozhovoru z loňské listopadové schůzky Erdogana s unijním prezidentem Tuskem a šéfem Evropské komise Junckerem, protože je důležitá pro pochopení reality. „Můžeme kdykoli otevřít brány do Řecka a Bulharska a naložit uprchlíky do autobusů… Jak se chcete s uprchlíky vypořádat, když nebudeme mít dohodu? Chcete uprchlíky zabíjet?“ ptal se prý tehdy Erdogan těch dvou. Tusk s Junckerem nechtěli přiznat, že se setkání vůbec konalo, ale Erdogan se vydíráním EU nijak netají: „Evropská unie se bude muset vypořádat nejen s jedním mrtvým klukem na tureckém břehu. Bude jich deset tisíc, patnáct tisíc. Jak se postavíte k tomu?“ Přepis z jednání ukazuje i na to, jak se oba lídři EU před Erdoganem plazili a snažili se ho konejšit připomínkami, že se k němu přece „v Bruselu chovají jako k princi“. „Jako k princi?“ reagoval Erdogan. „To je přece přirozené. Nezastupuji přece žádnou zemi třetího světa.“ Letos v únoru Recep Erdogan zdůraznil, že je „hrdý na vše, co tehdy řekl“. A prý řekl, že je mu „líto, ale otevřeme dveře a řekneme migrantům sbohem“, protože Turci „nejsou žádní idioti“ a Evropa si musí uvědomit, že „trpěliví budou jen do určité chvíle a pak udělají to, co bude nezbytné“. Prostě, Erdogan se dnes stal možná nejmocnějším mužem Evropy a přitom vcelku brutálně, ale svým způsobem elegantně ukázal, jak Evropská unie funguje. Není to dobrý pohled. Mimochodem, bezvízový režim s Evropou chce nejpozději do října a vše ostatní ve velmi zrychleném režimu. Takže do podzimu mají „naši lídři“ čas vymýšlet hlouposti typu „plánu B“ – všichni migranti by prý měli být navezeni na řecké ostrovy, za což by zbytek EU – tedy zbytek bez uprchlíků -- Řecku platil. Není to dobrý nápad, obávám se.

Pokud se Turecka týče, doplňme čtenářům některé souvislosti: Co si v Turecku můžete, či nemůžete dovolit napsat? Jak je vlastně možné, že v Německu jsou stíháni satirici za vtipy o Erdoganovi? Může se stát, že zatímco s námi se Erdogan rozkmotří, s Američany v rámci NATO „pojede dál“?


Slavný turecký literární nobelista Orhan Pamuk nyní o své zemi mluví jako o království strachu, přinejmenším co se týče médií nebo akademické sféry. EU původně mimo jiné požadovala změnu tureckých antiteroristických zákonů, které za teroristu fakticky označovaly každého, kdo se na Erdogana byť jen křivě podíval. Před soudem nebo už i ve vězení jsou novináři a akademici jen za to, že byli ochotní nahlas přemýšlet o racionalitě turecké války proti svým Kurdům, což svým způsobem evokuje orwellovské „myšlenkové zločiny“. EU sice cosi požadovala, ale když Angela Merkelová kývla na to, že před soudem může skončit německý satirik za „báseň“ o Erdoganovi, tak je jasné, že jsme kapitulovali. Onu „báseň“ píšu v uvozovkách, protože to podle mého byla jen a především snaha vyválet tureckého „neosultána“ v co největším hnusu, ale na druhou stranu, není to tak dlouho, co se celý Západ jako jeden muž či žena stavěl za právo Charlie Hebdo urážet islám, protože tady přece máme svobodu projevu… A najednou soud?

Erdogana to nesmírně nabudilo, a tak nyní rozesílá stížnosti a žaloby proti médiím snad v celé Evropě… Někteří házejí jeho požadavky do koše, jiní nad nimi možná už vážně přemýšlejí, v Německu už ale mají jasno. A kam až to všechno dojde? Nevím, počkejme a uvidíme. Určitě nebudeme muset čekat nijak dlouho.

Otázka budoucí turecké trajektorie je aktuálně vcelku složitá, protože je sice pravdou, že se na jednu stranu vydal do boje s evropskou částí „své“ NATO a že tomu USA jako by jen přihlížejí, ale Barack Obama je „chromá kachna“ a jako takový se nebude pouštět do žádných velkých akcí, navíc do takových, které by mohly nějak NATO ohrozit. Budeme muset počkat na nového amerického prezidenta. Tedy, přesněji řečeno, museli bychom se dočkat toho, že se prezidentem stane Donald Trump, protože veřejně zpochybňuje smysl NATO a všech možných podivných spojenectví, která Ameriku většinou zahánějí jen do čím dál větších dluhů a geopolitických průšvihů. Pokud by vyhrál Trump, byla by tu jistá možnost, že by se Evropa mohla proti Turecku dočkat nějakého zastání. Ovšem pokud vyhraje Hillary, „stará“ agresorka, která by spíš – teoreticky – podpořila turecké snahy o invazi do Sýrie, než že by se snažila Ankaru nějak krotit... Čili hodně ve zkratce, v případě jejího zvolení se Evropa bude o sebe muset postarat sama. A to i v otázce, jak se uchránit před migrační vlnou vedoucí přes Libyi, jejíž funkční stát právě Hillary nechala zlikvidovat…
A nezapomínejme ani na další možnost. Třeba Obamovi nynější „turecká hra“ vyhovuje, protože potřebuje v Evropě prosadit svou smlouvu o „volném“ obchodu TTIP, která slibuje americkým korporacím nadvládu i nad evropskými zákony. Třeba někde v zákulisí fakt létá „handl“: když podepíšete, já domluvím Turecku…

Ať tak či onak, migrační průšvih se nám zhoršuje i z jižního azimutu, tedy přes Středozemí do Itálie. Francouzské tajné služby varují, že v důsledku bídy a klimatických změn se můžeme „těšit“ na obrovské masy migrantů z Afriky. Ostatně různí vědci monitorující globální oteplování něco takového říkají už dlouho. Tak tedy: Co s tím dělat teď, co do konce roku a co dlouhodobě? Zde se nebavíme o zemích zasažených válkou, tudíž světlo na konci tunelu v podobě jejího konce jaksi nevidíme.

Kdysi jsem se byla podívat na květinové burze v holandském Aalsmeeru. Bylo to neuvěřitelné. Je to největší podnik svého druhu na světě a nákladní jumba tam každé ráno přivážejí stovky tun kytek z celého světa. Věděl jste například, že většina karafiátů v Evropě je z Keni? A že se tam na jejich zalévání používá pitná voda, která pak chybí místním lidem?

Tak ty tuny kytek se odněkud – třeba ze subsaharské Afriky – dostanou každý den do Evropy, v Aalsmeeru se prodají, spousta firem se na nich pravidelně napakuje a prostřednictvím stovek kamionů se pak, ještě před rozbřeskem, začínají rozvážet po celé Evropě. A tady si tu kytku koupíte za pořád ještě přijatelnou cenu… Tedy, pokud chápeme „přijatelnost“ jako situaci, kdy sami její pěstitelé nemají co pít. A možná i proto se tito lidé vydávají na pochod kamsi, kde voda ještě je – ale oproti kytkám nelétají jumbem a spousta z nich se cestou utopí ve vodě, která se opravdu pít nedá.

Jinými slovy, namísto toho, abychom investovali peníze v zemích či oblastech, odkud migrační vlny vycházejí, a umožnili tamním lidem žít a pracovat doma – a třeba si tím i trochu ochudili nabídku v květinářstvích – svou chamtivostí migraci sami jen podporujeme. Takových příkladů, jako jsou květiny, by se dal vyjmenovat bezpočet. Důležitější je konstatování, že si pod sebou podřezáváme větev, a jedním dechem si stěžujeme, že kvůli těm migrantům přece nechceme přijít o náš způsob života. Prostě mám pocit, že se náš svět už úplně zbláznil.

Máme za sebou týden úvah na téma „Kdo nás vlastně osvobodil?“ ,,Osvobodili nás roku 1945 Sověti, nebo nás okupovali?“ A samozřejmě také ,,Noční vlci“. Co jste si z letošních oslav konce války odnesla, pokud něco?

Pokud jsem předchozí odpověď ukončila přesvědčením o tom, že jsme se už zbláznili, tak tohle téma je jasným důkazem, že mám pravdu. Možná že je na čase – namísto dalších a dalších akvaparků a zbastlených kilometrů dálnic – nalít peníze do zdravotnictví, pro účely výstavby nových, hezkých, optimistických, ale hlavně velkokapacitních blázinců.

Zatímco komunisti dějiny první republiky dokázali smrsknout do několikeré střelby do nezaměstnaných dělníků, naši dnešní samozvaní určovatelé jediného správného názoru na minulost zkoušejí přepisovat dokonce i tak zásadní událost, jakou byla druhá světová válka. A přitom jim podle všeho ani nedojde, že jsou stejně hloupí, jako byli komunisti před nimi. Nebo lépe, že se chovají jako komunisti. Ano, „dějiny píší vítězové“, ale přitom je jasné, že to, co se už stalo, změnit nejde a všechno se nakonec provalí, ne? Tak proč se ztrapňovat tím, že se o to budu pokoušet? Osobně mě hodně překvapilo, že zatímco ČT ve svém zpravodajství pravidelně bojuje proti Rusku, jak jí jen fantazie dovoluje, tak na dvojce dávala klasické sovětské válečné filmy jako Osvobození nebo Bojovali za vlast… Schizofrenie?

Nicméně se mi zdá být vcelku jasným, že ony vámi zmíněné „úvahy“ na téma „Kdo nás vlastně osvobodil?“ a „Osvobodili nás roku 1945 Sověti, nebo nás okupovali?“ si mohou dovolit jen ti, kteří žijí. Čili ti, jimž kdysi – na našem území převážně, ale v rámci celé války hlavně – díky Sovětské armádě přežili prarodiče a rodiče. Bez ní by tu ti dnešní mudrlanti vůbec nebyli. A pokud jsou s to přehlížet takovou „zásadní věc“, jako je jejich vlastní existence, tak co si z nich má kdo vzít? Nechávám je být. Nestojí za pozornost. Tedy s výjimkou jejich „komunistických“ snah učit děti „svému výkladu“ dějin. To je zavrženíhodné. A komunisticky trapné.

A co se týče Nočních vlků? Nevím. Před časem jsem nechápala to rozčilení kolem průjezdu amerického vojenského konvoje, tím spíš, že jsme přece členy NATO, a dneska nechápu, proč to rozčílení nad partou nějakých ruských motorkářů, kteří se jedou poklonit k hrobům sovětských vojáků z druhé světové války. Jasně, vím, že těch hrobů je tady víc než jiných, a proto by „nežádoucí“ pozornost k nim mohla „přepisovat naše přepisování dějin“, ale proboha! Vždyť je přece naše demokracie pevná jako skála, nezkorumpovaná, všemi občany milovaná, svrchovaná a sebevědomá, rozhoduje přece sama za sebe a v nejlepším zájmu českého národa… Takže ji přece pár desítek motorkářů nemůže ohrozit! No ne?



A na závěr tradiční otázka: Co bychom měli v nejbližší době rozhodně sledovat?

Pro Evropskou unii bude klíčové pokračování migračních jednání s Tureckem. To slibuje tragikomickou podívanou v přímém přenosu s možnými dalekosáhlými důsledky.

Syrské válčiště 13.5.

$
0
0
14.5. 2016   New World Order Opposition
Do Khan Tuman dorazily posily al-Nusra (více než 100 mužů), zatímco se šíří fámy, že loajalisté v nadcházejících dnech zahájí operaci k osvobození tohoto města. Zatím v této oblasti dochází k dělostřeleckým soubojům a přestřelkám. Podle ruského ministerstva obrany militanti Al-Nusra vyslali k syrskému městu Aleppo chemické zbraně. Několik náklaďáků vezoucích munici vlastní výroby s náplní jedovatých látek na bázi chlóru dorazilo z provincie Idlib na severní okraj města Aleppo.

12. května jednotky Jaysh al-Islam a Ahrar as Sham zabraly Jarjisah a Al-Zara v severní části provincie Homs v Sýrii. V Alawitské vesnici Al-Zara unesli mnoho dětí a žen, zničili domy a vyloupili majetek místních.

V provincii Al-Hasaka domobrana Syrských demokratických sil (SDF) si od ISIS sebrala zpět vesnici Qashqash. Střety byly pozorovány i v Ziyana, jelikož kurdské jednotky postupují jižním směrem.

Turecký president Recep Tayyip Erdogan 12. května oznámil, že turecké ozbrojené síly se připravují od teroristů „vyčistit“ území na syrské straně hranice. Podle mediálních zpráv budou oficiálním důvodem tohoto činu „potíže v Kilis.“ Erdogan obvinil spojence, že mu nejsou nápomocni a uvedl, že Ankara je připravena jednat sama.

Zdroj: https://southfront.org/international-military-review-syria-may-13-2016/

Ve „smiřování“ přituhuje

$
0
0
Ogňan Tuleškov
15.5.2016 České národní listy
 
Bude D. Herman prvním členem vlády ČR, který se oficiálně zúčastní srazu tzv. sudetoněmeckého landsmanšaftu, nebo je prvním členem vlády ČR, který je členem „sudetoněmeckého landsmanšaftu“? Odpověď není jednoduchá.

Víme, že již nějakou dobu je D. Herman předsedou Sdružení Ackermann-Gemeinde (SAG). To je zřejmě registrováno jako samostatný český spolek. Má v celé ČR asi 300-400 členů. Někteří z nich nejsou ledajací. Mezi ty prominentní patří i kardinál D. Duka, Čestným členem je i kardinál M. Vlk. A to nemluvíme o řadě katolických prelátů, kteří jsou zřejmě i oporami SAG.

Spolková realita je přece jenom složitější. Pražský SAG je složkou mnichovské Ackermann-Gemeinde, jenž je též registrován jako samostatný spolek. V jeho čele stojí spolkový předseda, M. Kastler. Oba subjekty mají společné sjezdy, společné vedení. Jeden z těchto celoněmeckých sjezdů se konal před lety v Plzni, kde samozřejmě řečňoval i B. Posselt. Ten pozdější se odehrával v Budyšíně. Byl pod záštitou K. Schwarzenberga, tehdejšího místopředsedy vlády a ministra zahraničních věcí ČR. Pozvánka na tento sjezd byla, až na několik českých slov, německá.

Ostatně pro nás není tajemství, že pan K. Schwarzenberg říkal, že se necítí být Čechem, ale Böhmem. Tak nějak o sobě soudí i mnozí sudeti.

Mnichovské Ackermann-Gemeinde je součástí tzv. sudetoněmeckého landsmanšaftu (SL). Další základní složkou SL je Seliger-Gemeinde a též i Witikobund. Tak to zakotvují i stanovy SL:

Ale abychom se vrátili k ministru D. Hermanovi. Vzhledem k uvedenému můžeme dojít k závěru, že pan ministr kultury je zřejmě zprostředkovaně členem SL.

Pokud bude u vlády sobotkovská ČSSD a bělobrádkovská KDU-ČSL, fakticky jen KDU, pak v česko-„sudeto“-německých vztazích se postupně můžeme dočkat řady dalších, pro většinu z nás, velmi nemilých překvapení. Strategický česko-německý dialog pokračuje. Bez ohledu na to, že pro nás nejbližším národem jsou Slováci a nikoliv Němci. Tzv. smiřování se sudety se „rozvíjí“. Přijede zítra bavorská delegace, v níž bude několik hlavounů SL, známých „přátel“ českého lidu, na diskusi s čs. vládou do Prahy nebo další jednání budou pokračovat v Mnichově opět jako česko-bavorská? Bude jejich výsledkem další rozmělňování našich státních a národních zájmů?

Nečeká nás osud 17. země Spolkové republiky Německo, jak kdysi o tom mluvil dr. Špidla? Záleží na nás. Především hlasovacími lístky můžeme ve volbách rozhodnout již během několika měsíců i o této vládě.

Sledujme však vystoupení pana ministra na sjezdu SL. Jistě bude mít příležitost veřejně požádat ze sjezdové tribuny bavorského premiéra H. Seehofera, B. Posselta o omluvu za výroky, jichž se dopustili na minulém sjezdu SL. Nelze přece bez dalšího spolknout obvinění, že jsme se dopustili zločinů proti lidskosti, válečných zločinů či dokonce genocidy, jak rakouští landsmani si dali do motta svého tzv. Dni vlasti, který se konal v září minulého roku v Klosterneuburgu. O těchto těžkých obviněních jsou pánové z naši vlády informováni, dokonce i námi. Pokud pan ministr Herman o tom se nezmíní, pak již víme, jak na tom jsme a hlavně budeme.

I našim cílem jsou dobré vztahy s Německem. Musí být však budovány na základě principů mezinárodního práva, zejména na zásadě rovnosti subjektů, nevměšování se do vnitřních záležitostí, reciprocity a plného respektování našich národních a stáních zájmů. Pokud nepostavíme česko-německé vztahy na tomto fundamentu, můžeme se jednoho dne octnout u německé boudy.

Dr. O. Tuleškov

Jihlavský seminář Nové republiky 7.května 2016 - vystoupení Petra Žantovského

$
0
0
15.5.2016   Jihlavský seminář Nové republiky


Na semináři Nové republiky Jihlava 2016 vystoupil publicista a vysokoškolský pedagog Patr Žantovský na téma český mediální svět dnes a výhled do budoucnosti. Český stát dnes nemá mediální politiku a měl by ji mít. Historie mediální scény od roku 1990, privatizace médií a vytvoření veřejnoprávních médií, mediální krize - arbitráž TV NOVA a televizní krize 2001. Současný stav a vhled do budoucnosti.


EU je nová šílená utopie a monstrózní kreatura, která musí být zničena. EU se proměnila v hrobku národů a byl zaveden nový druh otroctví. Musíme si uvědomit své vlastenectví

$
0
0
14. 5. 2016   Rukojmí
Paní Marine Le Pen je francouzskou političkou, právničkou a předsedkyní Národní fronty. Kandiduje na prezidentku Francie ve volbách, které se uskuteční příští rok a její šance jsou reálné. Paní Le Pen chce vystoupit z eurozóny a zavést opět národní měnu frank. EU je dle paní Marine Le Pen svěrací kazajkou a vězením národů. "Musíme obnovit naše tradice a uvědomit si své vlastenectví".

V roce 2010 Marine Le Pen přirovnala muslimské pouliční modlitby ve Francii k nacistické okupaci. Za tento výrok stanula v prosinci 2015 před soudem pro šíření nenávisti a rasismu. Soudem byla osvobozena.

Před nedávnem se vyjádřila pro televizi Al-Jazeera...


Hrozbou Francie je snaha některých náboženských skupin prosadit právo Šaría a postavit toto právo nad zákony Republiky. To jsou ti, kteří jsou ve všech pohledech proti naší kultuře, našemu způsobu života a naší morálce. A je potřeba říci, že často s velkou agresivitou. To je to, co je hrozba. Kritika fundamentalismu a radikalismu není kritikou Islámu, ale pro ty, kteří stojí v čele Francie, pro ty je každá kritika radikalismu, kritikou Islámu. Masová migrace v tomto měřítku je skutečný problém. Žádná země na světě by neakceptovala nevázanou a značnou migraci lidí, kteří, bezpochyby mají jiné náboženství, kulturu a kteří sekýrují Francouze.

Necítím nenávist vůči nikomu, ale nechci, aby moji lidé snášeli věci, které by nikdo jiný nechtěl. Říkám, že je zde obrovský problém masivní migrace do naší země, která vytváří podmínky pro konflikt, pro rozklad společnosti, který narušuje naši jednotu a naše zákony. Francie byla dříve jednou z nejbohatších zemí, ale ti co jsou u moci ji dostali do bankrotu. Každá země má svoji DNA, svoji historii, svoji identitu. Francie je země řecko-římské kultury a křesťanské civilizace. To určuje náš způsob života, náš kalendář. To určuje způsob jak se chováme k druhým. To určuje vztahy mezi muži a ženami.

Ve společnosti je neklid, protože některé generace migrantů se neasimilovali. Je jich mnoho. Dnes jsou požadavky muslimů kvůli vysokému a stále rostoucímu počtu silnější. Jsem proti pouličním modlitbám a je to legitimní požadavek. Věta, která přináší mír mezi lidi, včetně migrantů zní.."Když jsi v Římě, chovej se jako Říman". Jsem absolutní zastánce naší svobody a naší nezávislosti. Všichni na světě, kteří si drží svoji identitu a svůj národ mi rozumí.

Nechci vidět ve Francii důsledky multikulturalismu jako v Británii. Británie není náš vzor. Chci, aby Francie zůstala Francií se svými zákony, řády, morálkou a ne se zákony, řády, morálkou a způsobem života jiných zemí. Hájím kulturu všech zemí. Hájím právo každé země bránit svoji kulturu a svoji identitu. Jsem přesvědčena, že všichni občané, kteří jsou oddaní své zemi, mi rozumí. EU je zodpovědná za kolaps našich zemí. Experiment EU selhal. Evropa se stává bankrotujícím kontinentem.

EU měla chránit naše hranice před migrací. Byla neschopná to udělat. Frontex je absolutní selhání. Schengen je absolutní selhání. EU odsuzuje země, které si hranice začali chránit sami. Jsem matkou, jsem francouzskou matkou, která miluje svoji zemi, která si myslí, že Francie musí žít a že pro svět je výhodné, aby Francie zůstala Francií.

Cítím obrovskou lásku ke svému lidu a pro svoji zemi, kterou budu bránit za všech okolností.

Paní Marine Le Pen zvítězila se svou Národní frontou v lońských regionálních volbách ve Francii se ziskem 30.6% a její popularita u Francouzů je vysoká a vůbec se tomu nedivím. Ona má ráda své Francouze a bojuje za ně. Nedávné drtivé volební vítězství Norberta Hofera v prvním kole rakouských prezidentských voleb je pro některé komentátory a odborníky varováním před posilováním radikalismu v Evropě.

Paní Marine Le Pen si to nemyslí a Hoferovo jednoznačné vítězství okomentovala slovy.."Bravo Rakušané"! Věřím, že pan Hofer zvítězí i v kole druhém a moc bych si přál, abych za rok po francouzských prezidentských volbách mohl napsat..Bravo Francouzi!

Bravo všichni evropští vlastenci, protože Evropa ještě není ztracena.

Hegemonie USA v číslech a dynamice: Trumpova doktrína je plně racionální

$
0
0
Jevgenij Požidajev 
14. 5. 2016  Eurasia24
Donald Trump fakticky ohlásil svoji zahraničněpolitickou doktrínu. Její hlavní teze nás přivádí k následujícímu:
1. Kolaps globalizace „kvůli globalizaci“ a přechod ke kvaziprotekcionistické politice (revize obchodních dohod).
2. Hledání kompromisu s jinými silnými nezávislými hráči – a odmítnutí taktiky „kdo není s námi, je proti nám“.
3. Omezení praxe intervencionismu.
4. Zbavení se „vyžírek“, tedy „klientů“ pasivně „konzumujících“ bezpečnost.
5. Posílení americké vojenské síly.

Celkově vzato, je to zcela přirozená reakce na „úspěchy“ americké vnější politiky posledních třinácti let. Za 807 miliard dolarů (pouze) přímých výdajů, nepočítaje srovnatelné výdaje na sociální zabezpečení veteránů, se „podařilo“:

- dostat k moci v Iráku proíránský režim a vytvořit „šíitský půlměsíc“ visící nad Blízkým východem,

- ve výsledku „Arabského jara“ získat mnohem méně proamerický vojenský režim v Egyptě,

- chaos v Libyi a v Sýrii namísto zvyšujících se dodávek ropy a vytvoření nových tranzitních možností,

- a nakonec, v důsledku konfliktů, mít armádu výrazně slabší, než by mohla být – a to při současném posílení konkurentů.

Jinými slovy, současná politika, v níž USA hodlají úporně pokračovat, působí stále více neadekvátně.
Celkově nás Trumpovo „poslání“ přivádí k tomu, že Spojené státy nemohou hrát tu roli, kterou na sebe zkouší vzít. Má v tom pravdu a snadno nás o tom přesvědčí jednoduchý pohled na dynamiku podílu USA na světové průmyslové výrobě.

Na začátku epochy jejich hegemonie, v roce 1913, USA kontrolovaly podle různých údajů mezi 32 a 35,8 procenty světové průmyslové produkce. Před druhou světovou válkou jejich podíl vzrostl na 40 procent. Vrcholu dosáhly okolo roku 1950 – 54,5 procent. K roku 1960 se podíl snížil na 46 procent. A už ani v rámci „amerického dvacetiletí“, v letech 1940 až 1960, kontrola Spojených států nad světem v žádném případě nebyla všeobjímající.

V roce 1970 byl tento podíl 29,3 procent, v roce 1980 činil 27,3 procent, v roce 2000 pak 25 procent. Ale už v roce 2013 spadl na 15,9 procent, kdy se Spojené státy přemístily na druhé místo za Čínu.







Jinými slovy „dlouhé dvacáté století“, celkově vzato americké, skončilo. Svět se „dovalil“ do epochy klasického „koncertu mocností“ a Spojené státy si už technicky nemohou dovolit chovat se tak, jako když jim náleželo 40 procent světové průmyslové produkce.




Neudržitelný intervencionismus a snahy zadusit jakákoliv alternativní centra síly jen proto, že existují, vychází velmi draho. Přitom u toho prvního často nestačí zdroje pro upevnění výsledků, zatímco to druhé je často nerealistické. Koneckonců taková politika oslabuje svůj vlastní nástroj – na „říši“, která si vzala nadměrnou zátěž, dříve nebo později dopadnou problémy jejího silového potenciálu.




A tak se například letecká složka nejaktivněji bojující (americké) námořní pěchoty nachází v podivném stavu: z 276 stíhacích letounů F/A18 Hornet je k plnění bojových úkolů připraveno jen okolo 30 procent. A ze 147 vrtulníků CH-53E Super Stallion je operačně nasaditelných jen 42.




Při tom dominance Spojených států, byť ohrožovaná Sovětský svazem, byla počínaje 70. lety značně podporovaná úsilím jejich spojenců.




Nyní „svobodný svět“ celkově stále ještě kontroluje zhruba 40 procent průmyslové výroby, ale příspěvek „menších bratrů“ do společné vojenské síly je s tím americkým nesrovnatelný. Nynější Evropská unie je vůči Spojeným státům absolutně loajální – ale je pro ně skoro absolutně nepoužitelná, alespoň do podpisu TTIP v „americkém formátu“.




Jako vojenští spojenci zahájily klíčové země EU fakticky „italskou stávku“. Při hrubém domácím produktu o něco větším, než mají Spojené státy, Unie udržuje jen jednu letadlovou loď (aktuálně se jedná o francouzský nosič Charles de Gaulle, ale v blízké budoucnosti přibudou dvě britské jednotky třídy Queen Elizabeth, pokud ovšem mezi tím Británie neopustí Evropskou unii – pozn. překl.).




Na souši a ve vzduchu to vypadá v podstatě podobně. Typický příklad: z původně 400tisícového Bundeswehru s 2,1 tisíci tanky zůstalo 185 tisíc mužů s 328 stroji; ze 119 nových stíhačů Eurofighter Typhoon bylo v prosinci schopno plnit bojové úkoly jen 55.




Zatímco u Spojených států zůstává podíl vojenských výdajů na HDP na úrovni 3,3 %, v případě Francie je to 2,1 %, Británie 2 %, Německa 1,2 % a Itálie 1,3 %. Spojenci na východě na tom nejsou lépe – například podíl vojenských výdajů na japonském HDP představuje pouhé jedno procento. Podobně je na tom Kanada.




Jinými slovy Trumpovo heslo „dost krmení EU“ je plně pochopitelné.




Vojensko-politická část strategie kandidáta na prezidenta Spojených států Donalda Trumpa vypadá zhruba takto: snížit vojenskou aktivitu, přesunout část výdajů na zajištění bezpečnosti na spojence a uvolněné prostředky využít k oživení absolutní převahy v síle. Problém je v tom, že na rozdíl od „strategie“ vrhání se do nesmyslných a bezohledných bojů nynějších „elit“, je Trumpova strategie plně racionální a může být schopna nadlouho upevnit americkou dominanci.




Jevgenij Požidajev




Zdroj: EurAsiaDaily




Překlad: Geo, Eurasia24.cz

Bývalý americký prezidentský kandidát Ralph Nader přinásí pár znepokojivých zpráv ohledně voleb

$
0
0

15. 5. 2016  AC24
S tím, jak má teď Trump prakticky zajištěnou republikánskou kandidaturu a jediná zbývající soutěž je mezi Hillary a Berniem o demokratickou kandidaturu, tak má Ralph Nader, sám bývalý presidentský kandidát pár znepokojivých slov, ukáží-li se pravdivá, o procesu demokratických primárek.


V článku publikovaném v US News řekl Nader, že Hillary Clinton v soutěži s Berniem Sandersem u Demokratů „zvítězí přes diktaturu“.

„Dvacet-pět procent superdelegátů jsou převážně kamarádíčci. Ti nejsou voleni,“ řekl v pátek Nader, aktivista a bývalý presidentský kandidát Strany Zelených.


„Ti tam jsou, aby zastavili někoho takového jako Bernie Sanders, který by při hlasování mohl zvítězit.“

Clintonová, demokratická favoritka v této soutěži o Bílý dům, si zajistila 2 240 z 2383 delegátů potřebných k urvání nominace své strany, tvrdí sledovač delegátů od Associated Press. Její téměř nepřekonatelné vedení je způsobeno převážně podporou 524 superdelegátů, tj. nevázaných mocenských handlířů, kteří budou hlasovat na červencovém konventu.

Sanders se pokusil přivábit tyto hlasy na svou stranu, takže tento senátor za Vermont má celkem 1 473 delegátů včetně 40 superdelegátů.

Sanders slíbil, že bude bojovat až do Demokratického národního konventu v červenci s odkazem na „hybnost“, kterou nabyl po vítězstvích v posledních státech. I tak má Clintonka z průběhu primárek ještě asi o 3 miliony hlasů více než Sanders.

Nader ve skutečnosti pronesl i pár hezkých slov o Trumpovi, když řekl, že Donald přednesl pár důležitých témat. „Zpochybnil obchodní dohody. Předhodil pár problémů s Wall Streetem – ale nevím, jak je to autentické. Řekl, že je proti šmelině vyplácení odměn ze zhodnocení kapitálu pro spekulativní fondy. Financoval se sám, a tudíž útočí na peníze zvláštních zájmů, a to je velice důležití,“ říká Nader. „Snížil ale úroveň politické debaty do neslýchaných hlubin obscénních, pomlouvačných bezduchostí přizdobených ohromným vytahováním a opakováním.“

No, ale co když právě to Amerika chce…?

Na druhou stranu se ale Nader pustil do Hillary, kterou obvinil, že „korporativistickou, militaristickou Demokratkou“, kterou by Sanders porazil, kdyby se v každém státě vedly otevřené primárky. Nader rovněž řekl, že si myslí, že Sanders udělal během soutěže o Bílý dům „jen velmi málo chyb“ a pro očekávaného republikány nominovaného Donalda Trumpa by znamenal většího soupeře.

„Ten ale nemůže udělat nic se superdelegáty. Už ale skoro zvítězil, zvítězit však nemohl,“ citoval Nadera The Hill. „Ten by mohl Trumpa porazit, daleko snadněji, než by ho porazila Clintonová.“

„Ten nedělá botu za botou. Je velice konzistentní a netýkají se ho žádné skandály. Který politik je po 35 letech v úřadech bez skandálu?“

Nader má pravdu, ale důvod, proč Bernie nedělá boty má co dělat s ideologií, která ho drží v odstupu od sporných kongresových potyček, při nichž se od každého politika žádá, aby se jim podvolil v naději, že tak se prosadí. A také, že tomu není tak, jako řekněme u Hillary, aby Bernie snad nevěřil své ideologii – to on s největší určitostí věří, a to zaníceně, což je zjevné v každém jeho proslovu. Jediný problém je ten, že ta věc, ve kterou věří, je socialismus. Abyste se rychle podívali na upoutávku o tom, co se děje za socialismu, tak se jen podívejte do Venezuely nebo do kteréhokoliv nedávno se zhroutivšího státu.

Nakonec, ač by mohla Clintonka Bernieho porazit, tak to, co se bude dít v listopadu, už je jiný příběh. Nader si myslí, že Trump letos na podzim porazí sám sebe: „Trump dovede Republikánskou stranu do Trumpo-žumpy,“ žertuje, ale dodává, že není vyloučeno, že tento newyorský realitní magnát zvítězí, kvůli zranitelnosti Clintonové skandály.

„Nikdy nevíte, kdy po někom z nich hodí někdo botou,“ říká Nader o Hillary Clinton a jejím manželovi bývalém presidentovi Billu Clintonovi.

A to je přesně ten důvod, proč se presidentské volby rychle promění nejen v ty nejskandálnější v historii USA, ale také v ty nejzábavnější.

Jan Campbell: Profese vladařů

$
0
0

karel IV a anna svidnická
Jan Campbell
15.5.2016  Vaše věc

Dnes, kdy píši tyto řádky, budou mnozí vzpomínat narození Karla IV, vladaře, otce vlasti a stavitele mostu. Dnešní vladaři dokazují svým konáním, že ví o opravdovém vladaření, otcovství a stavitelství velice málo. 
Je tomu proto, že forma středověkého vůdcovství je hodně vzdálená od formy současného vůdcovství. Středověk a dnešek spojuje mince, na jejíž jedné straně je historická paměť, na druhé straně dějepisná věda. Jestli historická paměť zachází s historickými tématy jako se součástí aktuálního kulturního a politického života, to dějepisná věda produkuje fakty, které se nemusí každému líbit nebo hodit do patřičné argumentace a politiky. Proto přepisujeme dějiny.
V kontextu aktuální migrace a migrační politiky EU připomínám, že Karel IV žil v době nábožensky motivovaném antijudaismu. Proto mohl povolit vraždění a vyhnání židů z Norimberka, současně založit kostel Panny Marie jako symbol pokání za jím povolenou brutalitu, a v neposlední řadě se zabývat přípravou obrany Evropy před osmanskými Turky. Abychom Karla IV nezapomněli, rozhodl se podporovat, ba prosazovat inovativní výtvarnictví, literaturu a legislativu. O tom svědčí například obraz pořízený Janem Očkem, který je možno vidět na výstavě Císař Karel IV v Národní galerii. Ale i náboženské texty, vlastní životopis a v neposlední řadě i říšský základní zákon.

Ani jedno ani druhé výše uvedené, ale ani založení Nového města či univerzity by nebylo možné, kdyby Karel IV neměl možnost navázat na ekonomickou a politickou základnu jeho předchůdců, včetně otce Jana Lucemburského. Současní vladaři by nemohli prohospodařit to, co prohospodařili, kdyby naši předchůdci nezanechali cenné hospodářské a politické dědictví.

Při srovnání toho mála uvedeného a konání jeho následníka Václava IV a konání našich současných vladařů bude všem jasno, proč jsme tam, kde jsme. Proč husitské revoluce vzaly nemalou část výsledků konání Karla IV a proč to s námi, v přeneseném slova smyslu, nemůže dopadnout lépe. Bez schopného vladaře, otce národa a stavitele mostů se propadáme do hluboké propasti pokrytectví. Pokrytectví není nic jiného, než zamést pod koberec to, v co máme opravdu věřit. Je zcela jedno, jedná-li se o křesťanské nebo jiné hodnoty, včetně víry v hospodářský systém, jeho principy (expanze) a fungování (tzv. svobodný trh).

Pokrytectví je proto již dnes jednou z hlavních příčin před našima očima probíhajícím brazilským jarem. V této modifikované formě státního převratu se může donašeč informací cizí mocnosti stát přinejmenším dočasným prezidentem. V daném případě Brazílie, s pomocí demokratické procedury, pro jejíž implementaci neexistuje objektivní a právní důvod. Pouze zrada, korupce, jejichž výsledkem je pokrytectví. Pokrytectví je proto jednou z hlavních příčin slabosti politiky, včetně konání smluvního spojenectví EU. Stačí si položit několik otázek spojených s křesťanstvím a odpovědět na ně. Ihned budeme vědět, kde jsme, a o co mám na mysli. Chování orgánů v kauze Randsdorf, o které se zmiňuje Petr Sedláček v komentáři z 13.5. ve vaše věc, je dalším příkladem pokrytectví na místní úrovni. Autora příspěvku a zájemce o práci zesnulého Ransdorfa si dovoluji, zatím neoficiálně, informovat o tom, že se podnikají kroky, aby jeho život a práce nebyly rychle zapomenuty a byly dány do širšího profesionálního, politického a partajního kontextu. Příkladů je mnohem více, jistě i mnohem výraznějších. Nebudu se o nich rozepisovat. Dnešní příspěvek by měl inspirovat k zamyšlení jak komunální, tak i vládní politiky, členy politických stran a všechny občany, kteří se umějí ptát a mají zájem o dění v měnícím se světě, které se ztrácí ve stínu měsíce lásky. Na příklad, proč 80 % Britů je ochotno se odstěhovat do Ruska, na Dálný východ?

Průzkum Express, provedený mezi 22 tisíci Brity po podepsání zákona prezidentem Putinem o možnosti bezplatného přidělení 1 ha půdy na Dálném východě vyjevil toto překvapivé číslo. Věřit se mu nemusí, podobně jako nelze věřit jiným průzkumům. Ale číslo je na světě.

Podobně se nemůže věřit oficiálním důvodům nově otevřené PRO základny v Rumunsku, nebo budující se základně v Polsku. Informaci o PRO je totiž možné charakterizovat jako pokryteckou. Jedná se totiž bezpochybně o rozvědné – informační instalace, které mají umožnit širokou kontrolu života civilistů a vojáků na území Ruské federace s pomocí sofistikovaných technologií. Proto v případě přiblížení se politiky a diplomacie k bodu nenávratu si mohu představit, že lokality PRO může čekat masivní útok ze strany RF s cílem totálního zničení, se všemi představitelnými a méně představitelnými následky, včetně historicky prvního napadení na USA. To nemusí být bombami. Stačí se podívat na oddělování zemské kůry na východě USA. Fantazii nebudou kladeny žádné meze. A to nemluvím o západním břehu USA se svoji seismografickou charakteristikou.

K ničení dojde, protože z profese středověkých vladařů typu Karla IV se vypařila schopnost zabíjet vlastnoručně v bitvách a schopnost brát vážně odpovědnost za ty, jimž se vládne a zemi, kterou společně obývají. Našim vladařům zůstala jenom sofistikovaná schopnost spřádat národní a lokální politické intriky, navštěvovat summity pořádané neevropskými organizátory a rozhodovat o urgentních, ne důležitých záležitostech. Opak by byl správným.

Rozpor mezi slovy a činy umožňuje politická korektnost neumožňující popisovat věci tak, jak opravdu jsou. Tomu napomáhá i jazykový archetyp češtiny. Nikdy se nedovím od Čecha více než 50 – 60 procent toho, co mi chce sdělit. Zbytek si nemohu logicky domyslet jako na příklad u francouzštiny. Přidám-li k jazykovým archetypům kulturní kontext, který je mnohem důležitější než například náboženská orientace, a srovnám-li ho s poučkami tzv. autorit, včetně západních specialistů na Rusko, kteří ovládají myšlením, které si sami většinově vymysleli, je na bíle dni, proč dnes vidíme kvetoucí extrémní narcismus, extrémní xenofobii a sluníčkářství. A proč profese našich vladařů není schopná porozumět komplexní rovnici: není udržitelného rozvoje bez míru, podobně jako není udržitelného míru bez rozvoje.

Rozpor mezi slovy a činy umožňuje politická korektnost. Denně ji předvádí EU. Stačí se seznámit s březnovým zasedáním Evropského hospodářského a sociálního výboru (EHSV) v Bruselu. Zasedání bylo bezesporu mimořádné. A to nejen tím, že na jeho jednání přišli hned dva eurokomisaři, aby tam vysvětlili své představy o vývoji jim svěřených úseků činnosti aparátu EU. Pozornost účastníků jednání zaujala témata, která jsou v současnosti asi těmi nejdiskutovanějšími v široké veřejnosti: imigrace.

Prvním hostem byla Federica Mogherini (1973), vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku. Na tak vysoký post je velmi mladá. Ale mládí patří budoucnost.

Politice se paní Mogherini věnuje už do středoškolských studií. Začínala v roce 1988 - v patnácti letech - jako aktivistka v Italské federaci mladých komunistů. Nakonec skončila v italské Demokratické straně. Za tu se také stala v únoru 2014 nejmladší italskou ministryní zahraničních věcí od druhé světové války. Po necelých devíti měsících ve funkci se stala v listopadu 2014 Vysokou představitelkou EU po zahraniční věci a bezpečnostní politiku. Vybral jsem paní Mogherini ne proto, že bych ji obdivoval, nebo že její vystoupení bylo obsáhlé, ale kvůli obsahu jejího vystoupení. Ten shrnuji do hlavních tézí následovně:

A) Zahraniční politika se dá dělat pomocí neziskových organizací. B) Je potřeba klást velký důraz na setkávání s mladými lidmi, především se studenty a znát jejich náměty pro zahraniční politiku EU. C) Dřívější rozhodnutí o vytvoření bezpečnostní strategie EU dnes již neplatí – dnes vytváříme globální strategii EU. Ta bude zahrnovat nejen bezpečnost, ale i obchod, energetickou politiku, změny klimatu atd. D) Migrace: V minulosti jsme si mysleli, že demokracie se dá vyvážet, ale tu musejí také chtít občané dané země. V Libyi se dnes dá hovořit jen se starosty některých měst, centrální vláda tam nefunguje. V Tunisku byla také fungující země, ale dnes i odtud vycházejí bojovníci IS. V Sýrii se možná dá najít společné řešení situace. EU tam dnes poskytuje největší humanitární pomoc. E) Problém uprchlíků není jen problém Evropy, ve světě je v pohybu mnohem více lidí než zde v Evropě. F) Ukazuje se, že nějaké národní řešení uprchlické krize neexistuje a národní nástroje selhaly, proto musí nastoupit společné evropské řešení a k tomu máme společné nástroje. G) Je úspěchem, že nevracíme uprchlíky, je úspěchem, že lidé již neumírají na moři. H) Musíme přijmout jednotný evropský azylový systém založený na společném fondu, což předpokládá také vyšší příspěvky jednotlivých států.

Co k tomu říci? Osobně si dovoluji tvrdit, že: 1) K určité funkci je potřeba něco odžít. Životní zkušenost se přece nedá nahradit ničím. Základy společné evropské politiky formovali v minulosti výrazné osobnosti, Jean Monnet, Robert Schumann. Takové osobnosti v současné době v evropské politice chybějí. EU nevedou osobnosti, ale sluhové. 2) Není odpovídající životní zkušenosti se snažit rychle zapomenout a současně rychle vymýšlet nějakou novou strategii, nepodaří-li se naplnit předchozí strategii. Bez reflexe a národního zájmu je to cesta do pekel. 3) Je nezbytné veřejně připomínat vladařům EU a EP, že bez jasného neemocionálního hodnocení minulosti musí počítat s občanskými nepokoji. Neplní to, co zapsali jejich předchůdci do lisabonské strategie: EU se do roku 2010 stane „nejdynamičtější a nejkonkurenceschopnější ekonomikou světa založenou na znalostech, schopnou udržitelného hospodářského růstu, vytváření více kvalitních pracovních příležitostí a zachovávající sociální soudržnost.“ Proto by se měli seznámit s pocitem strachu a nejistoty.

Vystoupení druhého hosta bylo ještě zajímavější. Komisař Dimitris Avramopoulos zodpovídající za vnitřní záležitosti, migraci a občanství je zkušený politik s dlouhou kariérou ve vnitřní a zahraniční politice. Byl ministrem zahraničních věcí, velvyslancem, starostou Athén. Hlavní teze jeho vystoupení se dají shrnout takto: A) Objíždějíc Evropu vidí, že se situace zhoršuje a ztrácí optimismus. B) Je to ostuda Evropy, že lidé musejí žít ve velmi špatných podmínkách uprchlického tábora v Idomeni v Řecku. C) Musíme pochopit, že oni už nemají co ztratit, život v jejich zemi nemá žádnou cenu. D) V Turecku je dalších 2,7 mil lidí, pro které se musí najít legální cesta, jak se dostanou do Evropy. Bude-li se tak dít legálně, pak to potlačí pašeráctví, které se v Turecku nijak neomezuje. S Tureckem je nutno jednat, protože to může být partner pro řešení této krize, neboť je to tranzitní země a může potlačit základny pašeráků. E) Je nutno změnit současný systém, aby umožnil lépe chránit uprchlíky. Vlády musejí přijmout programy integrace uprchlíků do Evropy, protože mnozí z uprchlíků zde zůstanou a vlády musí zajistit jejich integraci. Není to nic nového, již v minulosti byly takové krize. Do léta bude akční plán, jak to řešit. F) Musíme se naučit být hostiteli uprchlíků. Evropa musí mít otevřené hranice. Je v demografické krizi a potřebuje nové pracovní síly pro svůj rozvoj. G) EU přijme evropskou migrační politiku, aby ti, kteří chtějí do Evropy přijít, tak mohli učinit a tito lidé měli legální možnost do EU přijít.

Co k tomu říci? Za prvé: Kdyby byla EU řízena jako firma, o což se snaží český ministr financí a šéf ANO na lokální úrovni, oba komisaři by museli být dávno propuštěni bez zlatého padáku v podobě diplomatického statutu, vysoké penze a celé řady dalších výhod. Museli by být propuštěni, protože v jejich konání zcela absentuje úvaha o tom, jak nejen tato krize, ale i předešlé (uhelná, zemědělská, měnová) vznikly a kdo či co stálo při jejich vzniku. Byla to politika moderních západních vladařů, která vedla k tomu, že se likvidovaly některé do té doby fungující státy, včetně Libye a Sýrie. Současná krize je malou částí historické změny paradigmatu, která nebyla seslána odněkud z hůry, nebo nějakou vyšší mocí. Toto zjištění není dobrý příslib do budoucna. Obecně totiž platí, že poznáme-li příčiny určitého jevu, pak ho můžeme řešit tam, kde vzniká a řešit jeho příčiny a nikoli až jeho následky.

Za druhé: Aparát EU a zřejmě i část politických elit v EU došly společně k závěru, že Evropa nemá dostatek pracovních sil a nebude mít ani v budoucnu dostatek lidí, kteří by vydělávali na důchody. Proto požaduje novou dodatečnou pracovní sílu. Na tomto místě se nabízí myšlenka jedné české socioložky. Ta došla k závěru, že prý přesun Němců po válce byl něčím podobným, jako je současný příchod uprchlíků. Německo si s tím dokázalo bez větších problémů poradit a jednalo se o možná až 5 milionů osob. Dovoluji si tvrdit, a případně i dokázat, že paní socioložka zjevně překrucuje fakty. Skutečností bylo: 1) Noví lidé vyplnili mezery, které v ekonomice Německa zbyly po padlých za války, 2) Venkov zůstal v podstatě nedotčen, takže bylo možné pro tyto lidi sehnat přístřeší. 3) Byli to lidé jednoho jazyka, vyučení nějakému řemeslu či vzdělaní ve školách a jednoho náboženství, které není militantní. Již z těchto důvodů bych paní socioložku nechal okamžitě při zkoušce propadnout a poprosil ji odpovědět na příklad na otázku: Není na údajný nedostatek pracovních sil, laciných, nízko placených pracovních sil – receptem zvýšení produktivity práce pomocí robotizace, vyššího nasazení moderní techniky atd.? Tak, jak to bylo přirozené a jak se to nakonec dělo i v minulosti. Před podobným problémem rostoucí produktivity práce stála evropská ekonomika na konci 60 let a její řešení bylo nalezeno ve zkrácení pracovního týdne.

Úvaha o potřebě dalších pracovních sil je pochybná i z hlediska přispívání do systému sociálního pojištění. Krátký příklad 30 letého uprchlíka, který je připraven pracovat a ochoten přijmout jakoukoli práci, by si měli propracovat všechny levicové strany, včetně dnes zasedajícího sjezdu komunistické strany. Trvá to zhruba pět let, aby se uprchlík mohl zařadit do plnohodnotné práce. Do systému sociálního pojištění bude přispívat zhruba 25 - 30 let. Přitom bude mít stejný plat jako ostatní zaměstnanci. Když půjde do důchodu ve stejném věku jako jeho evropský vrstevník, který bude pracovat zhruba o deset let déle, protože začal pracovat dříve, pak musí mít zákonitě nižší důchod. Možná, že bude on příjemcem sociálních dávek, které budou dorovnávat jeho starobní důchod na průměrnou úroveň. V čem potom bude jeho přínos pro sociální systém? Kdo ví, ať napoví.

Do třetice všeho dobrého a zlého: Princip společné evropské migrační politiky a společný systém rozmisťování uprchlíků do jednotlivých zemí.

Krátce popsané a mnou subjektivně hodnocené zasedání EHSV z března 2016 nadhodilo témata, která již po měsíci dostávají reálnou podobu. Turecko vydírá bez ostychu. Uprchlíci budou direktivně rozděleni do jednotlivých zemí na základě kvót, které budou schváleny většinově, jak to nakonec předpokládá lisabonská smlouva. Tedy i přes nesouhlas některých zemí. Má to svoji logiku: chcete-li sdílet to dobré – tedy dotace z evropských fondů solidarity, kohezních fondů - pak musíte sdílet i to špatné. Na druhé straně této mince – logiky je život: v EU, podobně jako v NATO a každém asymetrickém společenství neplatí pravidlo Tří mušketýrů: všichni za jednoho a jeden za všechny?

Proto očekávám, že profese moderních vladařů nedovolí předpokládat, že zvládnou suverénně diskuze příštích měsíců bez další ztráty důvěry lidu, kterému vládnou a zemí, které společně obývají, ale se kterými nesdílejí svůj osud. Nevylučuji proto, že hrobky moderních vladařů zmizí podobně nevysvětlitelně, jako zmizela Karlem IV vybudovaná hrobka. Novodobí vladaři by si proto měli nastudovat husitské vyčištění, jehož analog známe od roku 1541, nebo možné úmyslné vymazání památky na české vladaře Habsburky, a co nejrychleji změnit profesi, odejít ze scény a nabídnout místo schopným mladým. Jenom ne prosím takovým mladým, jakou je naše Vysoká představitelka EU po zahraniční věci a bezpečnostní politiku a jí podobní. Nejsou to ani vladaři, ani otcové nebo matky vlasti a již vůbec ne stavitelé mostů mezi národy. Souhlasu netřeba.

Jak dopadl IX. sjezd KSČM?

$
0
0
15. 5. 2016     RadimValenčíkPíše
Rozhodovalo se o tom, zda KSČM bude stranou pragmatickou, nebo ideovou, tj.:
- Buď stranou, rentiérského typu, kde každý dokáže vyzískat ze své pozice nemalé prostředky, postupně se na úrovni krajů propojí s vládnoucími multistranickými mafiemi a centrum bude ztrácet kontrolu nad jejím fungováním (jako v případě ČSSD).



- Nebo stranou, která je nositelem poznání toho, o co jde, která k takové pozici má i reálný základ v podobě zvládnuté reflexe dávné, nedávné i nejnovější historie, která jako ideová strana vznikla (bez revoluční teorie není revoluční hnutí) a která ideovou převahu využívá ke sjednocování různých proudů i působení na společnost.
Před sjezdem bych tipoval 70:30 ve prospěch první alternativy.
A jak to tedy dopadlo?
Z tisku se člověk moc nedozví. "Nejzasvěcenější", tj. Novinky (Právo) vyslali na akci A. Mitrofanova, který podal tuto zprávu (modře):
"Předsedou KSČM zůstane nadále Vojtěch Filip. Delegáti ho zvolili v prvním kole volby na sobotním devátém sjezdu strany. Dostal 203 hlasů z celkových 353. Filip porazil svého protikandidáta - pražského zastupitele a levicového radikála Josefa Skálu. Pro toho hlasovalo 150 delegátů. Skála byl nakonec zvolen místopředsedou.
"Věřím, že KSČM přivedeme k ještě lepším výsledkům, než po roce 2012," prohlásil po volbě Filip, který vede komunisty už jedenáct let.
Výsledek ale nebyl vůbec jednoznačný. Část straníků totiž volala po radikálnějším směřování strany, které by představoval právě Skála.
Ten v kandidátském projevu apeloval na své kolegy, aby se KSČM posunula více doleva. Nakonec však zvítězil Filip, který je spíše politickým pragmatikem.
I po svém zvolení řekl, že nijak zásadně nehodlá měnit dosavadní styl strany. "Zásadní změna kurzu nebude,” prohlásil. Průběh sjezdu podle něj ukáže, že jeho strana je připravená na letošní krajské a senátní volby a bude připravena i na parlamentní.
Delegáti nakonec Skálu zvolili místopředsedou. Svůj místopředsednický post obhájil i poslanec Jiří Dolejš.
"Jsem přesvědčen, že KSČM bude nekompromisním kritikem současné vládní koalice. Nebude se chovat tak, že by zdržovala, ale bude vždycky opozicí, která má návrh na realistické řešení," sliboval po obhajobě křesla.
To však zpochybnil šéf pravicové ODS Petr Fiala. "Vládní koalice se může radovat. Díky znovuzvolení Vojtěcha Filipa zůstává KSČM její pevnou součástí,” komentoval.
Komunisté si v sobotu večer zvolili také prvního místopředsedu. Svůj post obhájil Petr Šimůnek. Jeho protikandidátem byl jihočeský zastupitel Petr Braný. Adeptem byl původně i europoslanec Jaromír Kohlíček, ten však ve prospěch Šimůnka před volbou odstoupil. Šimůnek získal 263 hlasů, Braný 84.
Levicový nezávislý publicista M. Rokytka, který průběh sjezdu soustředěné sledoval, napsal (červeně):
Josefu Skálovi se podařilo získat 150 hlasů, to nestačilo a staronovým předsedou Ústředního výboru KSČM se stal JUDr. Vojtěch Filip. Na levici se tak otevírá obrovský prostor pro alternativní politický subjekt, který osloví masu nevoličů i zklamané voliče bankrotující ČSSD a zahnívající KSČM řízenou agenturou. Chceme sociální spravedlnost v celé EU, jsme Evropané, nestyďme se za to, hřímal spisovatel programových materiálů "třešínek" ing. Jiří Dolejš do poloprázdného sálu.
Nevěřím mu, nadává vlastencům do xenofobů a "většinové bloky" ať si s ním dělá "Tupá" s Vojtou, říkali si zklamaní voliči.  Poznání mu může svítit na cestu a ne do očí, jak pořád povídá, ale ještě nenapsal ani jeden odborný článek o tom "poznání", naopak skutečnou akademickou práci bez argumentů odmítá, dodávali v kuloárech. 
Šimůnek jakožto znovuzvolený 1. místopředseda bude mít evidentně ještě těžší práci než v minulém období a Zdeňka Lišková se "ukontroluje". Tunelování strany a čachrům s nemovitostmi však prý asi nezabrání, podobně jako kontroloři v Lidovém domě. Vždyť k pravosti smluv na letošní rok s agenturou se kdokoliv zodpovědný odmítl i přes přímé dotazy delegátů vyjádřit. Kauza Altner ukázala, jak snadné je pro právníky přivést stranu do insolvence. 
Později Skála těsně získal pozici místopředsedy pro ideologickou práci. Stal se jedinou novou tváří v úzké sestavě vedení KSČM, odkud vypadla kontroverzní místopředsedkyně Miloslava Vostrá. Jiří Dolejš se udržel.
Oba komentáře se shodují v tom, že se patrně nic nezmění a KSČM propásla šanci na změnu.
Všimněte si zajímavého momentu. Novinky nepovažovaly za důležité (bylo to "pod jejich rozlišovací úroveň) zdůraznit, že J. Skála byl zvolen do nově zaváděné funkci místopředsedy KSČM pro ideologickou práci. To je velmi podstatné. Opozice vůči V. Filipovi si totiž zavedení této funkce jako protiváhu ideové vyprázdněnosti strany svým způsobem vynutila. A to, že tento post obsadil J. Skála je významný posun.
Měl jsem možnost sledovat některá vystoupení. Selektivě, podle toho, zda jsem měl zrovna čas. Průběžně jsem komentoval na FB volbu V. Filipa takto:
"Dost překvapivý výsledek. Netušil jsem, že bude tak vyrovnané. Asi to o něčem svědčí:
Předsedou ÚV KSČM zůstává Vojtěch Filip. Delegáti ho zvolili v prvním kole. Získal 203 hlasů z celkových 353, jeho protikandidát Josef Skála 150."
J. Skála skutečně získal víc, než jsem čekal. A už vůbec jsem nečekal, že se mu podaří obsadit pozici, ze které lze něco změnit. (I když to hodně nebude mít lehké.)
Mj. svědčí to o tom, že opozice vůči Filipovi je velmi silná a většina strany nechtěla, aby "vítěz bral vše". To má pro budoucí vývoj KSČM značný význam.
Takže závěrem: Po sjezdu tipuji šanci na to, která alternativa (pragmaticko-rentiérská versus ideově funkční) zhruba 50:50.

Bombardér Tu-160 rozmetal u Aleppa celé letiště

$
0
0

15. 5. 2016    zdroj
Ruské letectvoprovedlo bojový vzlet, při němž byla neutralizována teroristická hrozba. Původně se teroristé "Fronta an-Nusrá" upevnili v oblasti letecké základny Abu al-Ḑuhūr. Později přesunuli džihádisté ​​své hlavní síly přímo na území vojenské letecké základny. Klíčovým aspektem operace bylo pombardování teroristických pozic, jež bylo provedeno nadzvukovým strategickým bombardérem s raketovým nosičem Tu-160. Za zmínku stojí skutečnost, že byl doprovázen dvěma ruskými víceúčelovými stíhacími letouny Su-35.


Podle informací armádního zdroje shodil bombardér Tu-160 asi deset bomb, jejichž výbuchy vyvolaly řetězovou reakci po celé letecké základně Abu al-Ḑuhūr. Podle něj vyvola tato série leteckých úderů detonaci bomb a jiné munice, které teroristé skladovali v prostorách a hangárech vojenského objektu. Stíhačky Su-35 zase poskytly spolehlivé krytí.

Mrtvých teroristů Fronta an-Nusrá jsou desítky. Mezi mrtvými, jak se ukázalo, byli tři velitelé teroristů. Teroristická skupina zveřejnila v internetu informace o smrti několik svých členů, mezi nimiž jsou: Abu Turab, Abu Al-Sheima`a, Abu Batol, Abu Seif, Zaid Al-Hamwí, Abu Al-Tuqa, Abu Mohamed Al-Ansari.

Kromě toho bylo také oznámeno, že na základě potvrzených a odsouhlasených informací bylo v oblasti syrských provinciích Aleppo a Idlib osm ruských letounů. Prováděly protiteroristickou činnost a uskutečnily sérii leteckých úderů.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Turecký bitevní vrtulník padá k zemi po zásahu ruskou raketou (video)

$
0
0
15.5. 2016   Eurasia24
napsal/přeložil ea
Pro dvoučlennou posádku tureckého bitevního vrtulníku AH-1W Super Cobra byl pátek 13. května osudný. Bojovníci ozbrojeného křídla Kurdské strany pracujících toho dne ráno v turecké provincii Colemêrg na helikoptéru zaútočili infračerveně naváděnou raketou ruského přenosného

protiletadlového kompletu 9K38 Igla a cíl přesně zasáhli.
Exploze rakety vrtulníku utrhla ocasní část, zbytek stroje se dostal do rotace, která způsobila jeho destrukci a rozpad ještě ve vzduchu. Pilot ani operátor zbraňových systémů neměli šanci přežít. Video naprosto rozbíjí pokusy tureckého generálního štábu líčit ztrátu vrtulníku jako následek „technické závady“.

Jedná se o další katastrofu tureckých ozbrojených sil a důsledek agresivní politiky prezidenta Recepa Erdoğana, která se stále více obrací proti Turecku. Eurasia24.cz nedávnopřinesla video tří útoků islámských ozbrojenců na nejnovější turecké samohybné houfnice T-155 Fırtına na syrsko-tureckém pomezí. (ea24)




Rovnost + relativizace = cesta do pekel

$
0
0
Lea Vojteková
15.5.   Rukojmí
To, že multikulturalisté relativizují dobro a zlo, na to jsme si již zvykli. Prý kamenování a další nelidské tresty jsou v pořádku, protože jsou součástí jisté kultury. Tyto lidi nezajímá člověk jako takový. Nezajímají je lidská práva. Oni kulturu a svou utopii povyšují nad lidský život.

Když už jsme si mysleli, že vrcholu cynismu bylo dosaženo, přišli aktivisté s novým “výdobytkem”. Alespoň v Norsku. Třetí největší město Trondheim ležící na severu Norska zakázalo reklamy, v nichž se objevuje nahé nebo polonahé tělo, tedy i postavy v plavkách. Tímto krokem se údajně snaží bojovat proti zobrazování lidského těla jako nástroje dokonalosti, čímž se podle radních vytváří nátlak na člověka.

Představte si, jak to musí být hrozné. Vidíte krásnou ženu nebo muže a pak se podíváte na sebe. To musí být frustrace. Hlavně zřejmě pro ty aktivisty, kteří s tímto nápadem přišli. Ok, fotky hezkých žen a mužů odstraníme, jenže co uděláme s hezkými ženami a muži v ulicích? Vždyť to může taky vyvolávat frustraci. Zahalíme je do burky? To bude příští krok. Prostě krása ani ošklivost nebudou existovat.

Jenže náš prapor rovnosti vlaje dál. Co udělat s chytrými lidmi? Zrušíme Nobelovu cenu, aby se někdo necítil frustrován, že není tak chytrý? Kolik je 1+1? Nevíte? To nevadí. Jde hlavně o emoce. Vyjádřete, jaké emoce ve Vás vyvolává číslo 1. Vědomosti nejsou důležité, hlavní je, abyste se cítili dobře. Snaha po rovnosti ve školství (resp. inkluze) je podobný nesmysl, jako kdyby se zrušila paralympiáda a paralympionici by trénovali a soutěžili společně se sportovci bez handicapu.

Ale co udělat s muži a ženami? To je problém. Proč nemohou být všichni jako Conchita Wurst? Proč nám to ti muži a ženy musí takto komplikovat? My chceme přece rovnost. Rovnost ve všem! Kdy už budou konečně muži rodit a ženy makat v dolech? Dokonce ani v Norsku (nejvíce genderově vyvážené zemi) to jaksi nefunguje. Pořád převažují ženy, které chtějí být zdravotními sestřičkami a muži, kteří chtějí být inženýři. Kde udělali soudruzi chybu?

A jak by mohla taková rovnostářská společnost fungovat? Tady je úryvek k knihy Kurta Vonneguta:
„Byl rok 2081 a všichni si konečně byli navzájem rovni. Nebyli si rovni jen před Bohem a před zákonem. Byli si rovni všemi způsoby. Nikdo nebyl chytřejší než někdo jiný, nikdo nevypadal lépe než kdokoli jiný. Veškerá tato rovnost byla zajištěna dvoustým jedenáctým, dvoustým dvanáctým a dvoustým třináctým dodatkem k ústavě a neustávající bdělostí agentů v Handicapovacím centru Spojených států.”

V této povídce v anti-utopickém vesmíru nosí každý „handicap“, aby se zajistila perfektní sociální rovnost. Silní lidé s sebou musí vléct těžká břemena, krásní lidé musí nosit masky a inteligentní lidé musí nosit sluchátka, která přehrávají každých několik sekund hrozné poryvy hluku, aby jim přerušovaly myšlenky. Čím jste inteligentnější, tím častější jsou ty hluky.

Heslo “Rovnost, svoboda, bratrství” zní sice fajn, ale nic se nemá přehánět.

Zdroj: http://echo24.cz/a/wmTwF/norove-zakazali-reklamu-s-lidmi-v-plavkach-je-to-natlak-na-cloveka

Jihlavský seminář Nové republiky 7. května 2016 - vystoupení Radima Valenčíka

$
0
0
16.5.2016  Jihlavský seminář Nové republiky

Na semináři Nové republiky "Jihlava 2016" vystoupil vysokoškolský pedagog Radim Valenčík s vizí budoucnosti, která bude muset reagovat na důsledky 4.průmyslové revoluce, která podle odhadů vyprodukuje až 40% nezaměstnaných. Seznámil přítomné s projektem ekonomického růstu na základu produktivních služeb.


Odpornost jménem Eurovize

$
0
0
Geo
16.5.2016   Eurasia24
 

Po předloňském deviantním vítězství exhibicionisty Thomase Neuwirtha („Conchita Wurst“) v soutěži Eurovision Song Contest se zdálo, že nic nechutnějšího v tomto stále úchylnějším podniku už nastat nemůže. Letošní ročník ukázal, že může.

Že vítězství ukrajinské zpěvačky Susany Džamaladinovové (Jamala)v této „striktně nepolitické“ soutěži je jasně politické, vědí úplně všichni.

Otřesné jsou ale dvě věci: jak nepokrytě už dělají blbce z milionů lidí, a hlavně jak důmyslně to nachystali, abychom tento fakt prostě spolkli a posléze nestrávený vyloučili, zatímco to hlavní – omáčku, v které plaval – hezky snědli a nechali se jí vyživit.

Nachystané to bylo zhruba takto:

- Nacionalismus, chuť nenávidět Rusko a vraždit „Moskaly“ na Ukrajině klesá s tím, jak klesá tamní HDP, hodnota měny a počet pracovních míst – bylo potřeba jej trošku „napumpovat“ nevinným vlastenectvím prostřednictvím mírumilovné aktivity, jakou je mezinárodní pěvecká soutěž s „evropským renomé“.

- Současně s tím se pokusit rozdmýchat „vzdor krymských Tatarů“; vybrat tmavookou brunetku s typickým a píárově dobře foremným jménem, vymyslet dojemný příběh o trápení prababičky, zabalit to do srdcervoucí písničky a do ještě více srdcervoucího vystoupení.

- A teď první pozor: v průběhu soutěže s pomocí údajných „bookmakerů“ a korporátních médií působit na veřejné mínění tak, že favoritem je ruský interpret: „Rusko je největším favoritem bookmakerů na vítězství v letošním finále písňové soutěže Eurovision Song Contest. Jedním z důvodů je i to, že Moskva nešetřila na přípravu a průběh okázalého představení finalisty Sergeje Lazareva.“

- Nechat vyhrát Ukrajinu a v kontrastu se zmíněným očekáváním „bookmakerů“ a zmanipulované veřejnosti – z velké části mladých lidí, na které tato ryze politická soutěž cílí – maximálně „potupit Rusko“.

- A dále tímto „vítězstvím“: vzedmout vlnu upadajícího umělého národovectví a (sebe)vražedného nacionalismu na Ukrajině; zkusit opětovným nastolením „krymské otázky“ etnicky rozleptat Krym, který globální oligarchové nutně potřebují k vojenskému napadení Ruska; provést další informační ofenzívu v hybridní válce vedené proti Rusku.

- A teď druhé pozor: zatímco v oficiální zprávě o „výročí konce války“ veřejnoprávní Česká tisková kancelář ani jednou(!) neuvedla slovo „sovětský“, v reportáži o Eurovizi je slovo „sovětský“ uvedeno rovnou čtyřikrát, vždy v negativním významu.

- No a nakonec samozřejmě zařídit Ukrajině pořadatelství této blbosti v příštím roce.

Kdo vyhraje? Gruzínka? Pacient nemocnice v Aleppu? Humanoid?


Daniel Hermann, sjezd Landsmanschaftu, Marcela Augustová a obrovská příležitost pro Lukáše Dolanského

$
0
0
- vlk -
16.5.2016 Kosa zostračili vlkovobloguje.wordpress.com

Ministr kultury !!!! sic!!! - Daniel Herman prolomil dosud nepřekročitelné tabu české politiky - oficiálně se z titulu své funkce zúčastnil sjezdu sudetoněmeckého landsmaschaftu o víkendu v Norimberku….


Stejně neuvěřitelné jako nepochopitelné!!! Nechápu to. Naprosto to nechápu! Samozřejmě, že se mu tam dostalo obrovského potlesku a mnoha a mnoha úsměvů. Mně z těch úsměvů a ovací naskakuje husí kůže. A z, bohužel ministra, české vlády – zvedá žaludek!

Už první Hermannova slova – Liebe Landsleute - Milí krajané! byla jak výstřel z pistole. U naší hlavy.

A dál už to bylo jen a jen horší…. Viz následující úryvek z Hermannovi řeči:

Vztahy mezi Čechy a Němci pustošily zločiny nacionálních socialistů, které se děly ve jménu německého národa vůči národu českému. Ale to nebyl konec. Neboť touha po pomstě a po odplatě za tyto válečné zločiny na sebe vzala hrůznou podobu ve zločinech ze strany části českého obyvatelstva vůči německy mluvícím spoluobčanům na sklonku války,

Aby všemu nasadil korunu tímhle:

Přijímám slova lítosti nad činy některých z vašich předků v minulosti. A vyslovuji hluboké politování z naší strany nad tím, co učinili před sedmi desetiletími někteří z našich předků a co narušilo naše staleté soužití,

Neumím si představit člena žádné vlády, co jich v Evropě je, který by tahle trapně a fatálně shodil svou vlastní zemi!!!

Ne, nejsem z těch, kteří bagatelizují zločiny divokého odsunu a přiznávám, že se stydím za onen dekret prezidenta Beneš, kterým dal po válce generální pardon všem, kteří se dopustili na odsouvaných Němcích, často velmi brutálních zločinů. Tyhle právní předpisy zakotvené v našem právním pořádku nikdy neměly spatřit světlo světa:

Amnestie prezidenta č. 243 z 29. srpna 1945 a usnesení vlády o všeobecné amnestii č. 296 z 2. října 1945. Amnestijní zákon č. 115 z 8. května 1946 měl krýt především trestné činy spáchané v revolučním období od května 1945. Vyhlašuje nejen beztrestnost, ale přímo právnost (není bezprávné) trestných jednání v době od 30. září 1938 až do 28. října 1945 (!), pokud jejich účelem bylo přispěti k boji o znovunabytí svobody Čechů a Slováků či které směřovalo ke spravedlivé odplatě.

Ano, tohle se nemělo stát. Nicméně historie, jak se nám snaží vnutit – pochopitelně Landsmaschaft a leckdo na německé straně a pro nás naprosto neuvěřitelně – ministr české vlády, nezačíná 9.května 1945, ale daleko dříve.

Ta historie, která skončila odsunem začala daleko a daleko dříve – přesně v době, kdy německá menšina v českých zemích zablokovala jakoukoli možnost česko-rakouského narovnání po vzoru vyrovnání rakousko-maďarského. Pokračovalo to odbojem proti vzniku Československa v historických hranicích Zemí koruny české a skončilo Mnichovem a hrůzami II. světové války. Tohle všechno někdo jako Daniel Herman staví na roveň zločinům a někdy dodejme – bestiálním, při divokém odsunu. Ačkoli je jasné, že kdyby nedošlo k Mnichovu, na kterém sudetoněmecké obyvatelstvo a jeho naprosto většinový prohitlerovský postoj měli lví podíl, nebyl by žádný odsun. A to ani řízený ani divoký.

Samozřejmě , že si Hermann neodpustil bláboly o kolektivní vině. Rád bych tomuhle, bohužel ministru, české vlády připomenul, že odsun jako takový byl posvěcen už v Postupimských dohodách– konkrétně v bodu XII. bodu Protokolu jednání postupimské konference, který zní zní:

Tři vlády prozkoumaly tuto otázku ze všech hledisek a uznávají, že se má do Německa uskutečnit transfer německého obyvatelstva nebo jeho složek, které zůstávají v Polsku, Československu a Maďarsku. Jsou zajedno v tom, že jakýkoliv transfer musí být prováděn spořádaně a humánně.

Pro Daniela Hermana dodávám, že tyto protokoly podepsali nejvyšší představitelé tří vítězných mocností a to dne 2.srpna 1945. A žádný z těchto států NEMĚL doposud sebemenší důvod se Německu a už vůbec ne speciálně Sudetským Němcům za článek XII. jakkoli omlouvat. Nejde o žádný zlovolný český výmysl, ale o rozhodnutí vítězných mocností!!! Stejné rozhodnutí jako třeba to o válečných reparacích!!!

Touhle podivnou sebemrskačskou mánií trpí jen někteří čeští představitelé. Není mi totiž známo, že by se našel jediný oficiální polský politik, který by trpěl podobným totálním zatměním mozku! Ačkoli Polsko, v článku VIII. získává na úkor poraženého Německa velká území na západě a severu země. A odsun je automatickou součástí tohoto aktu!!!

Dodejme, že Spojenci souhlasili s odsunem německých menšin zejména proto, aby zabránili recidivě v možnosti Německa někdy v budoucnu zneužít svých menšin v zahraničí k rozpoutání dalších krizí, podobných té československé z roku 1938!!! Tohle byl hlavní motiv. Nikoli nějaká česká pomstychtivost

Ano, divoký odsun je skvrnou na české historii. Nicméně ta skvrna nevznikla tím, že si ji český národ prostě jen tak z rozmaru kydnul na vestu. Vznikla jako důsledek hrůz, kdy jen o pověstný vlásek unikl totální fyzické likvidaci.

Rád bych Danielu Hermannovi připomenul, když už mluví o kolektivní vině, ohledně odsunu dvě zajímavé souvislosti. Snad bude vědět, že poslední svobodné volby, které se v předmnichovském Československu konaly, byly ty obecní mezi 22.květnem a 12.červnem 1938.

Dám sem screenshot celkových výsledků na sudetských územích – respektive výsledný zisk SdP – Sudetoněmecké strany:


Zopakujme si podstatná fakta – SdP získala 89,57 % z hlasů odevzdaných německými voliči!!! A volby se uskutečnili v poslední dekádě května a první dekádě června 1938….

Tedy s dostatečným odstupem po jiném významném data – česko sudetoněmeckých vztahů – 23. a 24. dubnem 1938.

Proč je toto datum významné? Pan, bohužel ministr, Daniel Herman by to měl vědět z paměti. Pokládá se prý za znalce problematiky. Ale pro jistotu si dovolím mu to připomenout – tehdy, koncem dubna, tedy měsíc před posledními svobodnými volbami v předválečné ČSR, vyhlásila Sudetoněmecká strana ústy svého vůdce Konráda Henleina tzv. Karlovarský program SdP – Karlsbader Programm der SdP!!!

Což nebylo nic jiného než osm požadavků Henleinovy Sudetoněmecké strany vůči československé vládě. Požadovaly zejm. vytvoření ohraničeného německého území v rámci ČSR, jeho samosprávu, uznání německé národní skupiny v ČSR za právnickou osobu a svobodu pro nacistickou propagandu.

A panu, bohužel ministrovi, – sic!!! kultury, doporučuji pečlivě prostudovat zejména požadavek č.8 -

Plná svoboda přiznání se k německé národnosti a k německému světovému názoru.

Stačí k tomu málo – otevřít Wikipedii.

Takže když to dáme do nějaké logické souvislosti - téměř 90% sudetoněmeckých voličů dalo hlas straně, jejímž programem bylo rozbití tehdejšího Československa!

Jak ostatně už naprosto bez obalu přiznal sám Henlein ve svém známém (že by nikoli Danielu Hermannovi?) projevu ve Vídni, z kterého si dovolím citovat:

Konrad Henlein, Naším cílem vždy bylo zničení Československa. Ze zpráv o projevu ve Vídni 4. března 1941

Východní marka a Sudety měly po dlouhou dobu společné dějiny a byly spolu spojeny společným utrpením i společnými cíli. Právě zde v dunajské kotlině a v Sudetech povstali první hlasatelé Velkého Německa, právě zde poprvé zapustila své kořeny idea pangermanismu, a po válce právě zde znělo hlasitě a jasně volání po anšlusu Rakouska a po Velkém Německu…

Němci ze_Sudet se snažili od roku 1918 paralyzovat tlak Čechů. Německá (nacistická strana v Československu] NSDAP, která dělala záslužnou práci a připravovala cestu hnutí sudetských Němců za politické sjednocení, byla však vystavena brutálním potlačovacím metodám, jimiž se české úřady na podzim roku 1933 snažily zlomit politickou vůli sudetských Němců…

Když mě během velkého pronásledování na podzim roku 1933 Vůdce (nacistické strany v Německu) NSDAP vyzval, abych převzal politické vedení sudetského němectva, byl jsem postaven před velkou otázku: Má být národně socialistická strana vedena ilegálně, anebo má hnutí vést boj na přípravu k převedení do vlasti – do velkoněmecké říše – zcela legálně?

Pro nás sudetské Němce zbyla pouze volba druhé cesty…Výsledek jejich boje tuto cestu stoprocentně a bezezbytku ospravedlnil. Abychom se vyhnuli zásahům českých úřadů a rozpuštění, museli jsme zpočátku skrý­vat naši příslušnost k nacionálnímu socialismu. To byla nejtěžší psychická zatěžkávací zkouška, které jsem musel své následovníky vystavit.

Během několika let se sudetským Němcům podařilo ohrozit vnitřní stabilitu Československa tak zásadně a rozrušit jeho vnitřní poměry tak dokonale, že bylo zralé pro likvidaci. To vše se mohlo stát jedině díky tomu, že všichni sudetští Němci se stali nacionálními socialisty…

Skutečnost, že německá otázka se stávala stále naléhavější, umožnila přenést ji v jejím plném významu na forum mezinárodního veřejného mínění…

Avšak bez ohledu na vše, co jsme my sudetští Němci dokázali svým vlastním úsilím, nebyli bychom nikdy mohli dosáhnout svého cíle bez pomoci Vůdce. Jeho idea nás inspirovala, jeho síla posilovala i nás, jeho Německo nám dávalo víru ve vítězství. Historie vynese jednoho dne svůj soud: Sudetští Němci vykonali věrně a dobrovolně svou povinnost.  Zdroj

Herman a podobné profesionální plačky, lkají nad odsunem jako aktem zlovůle a uplatnění kolektivní viny.

Takže si neodpustím ještě jednu citaci – tuhle:

V rámci tohoto odsunu odešlo cca 660 000 Němců. Organizovaným odsunem bylo vystěhováno 2 256 000 německých obyvatel, dodatečným odsunem v první polovině roku 1947 dalších 80 000. Koncem května 1947 činil počet Němců v ČSR 204 000.      Zdroj

Když nad těmi čísly provede i takový Daniel Herman jednoduché kupecké počty, zjistí, že po skončení odsunu zůstalo na území tehdejšího Československa cca 7% z původního německého obyvatelstva. Kolik že procent ze sudetoněmeckých voličů v květnu a červnu 1938 nevolilo už tehdy nepokrytě nacistickou SdP? Připomenu to – 10 %

Když uvážíme válečné ztráty, kdy sudetští Němci rukovali povinně do jednotek Wehrmachtu a SS a dále fakt, že řada německých antifašistů, zejména těch, co byli navázáni na Wenzela Jaksche šla s rodinami do odsunu dobrovolně, protože se nechtěli identifikovat s poválečnou ČSR, troufnu si tvrdit, že počet odsunutých přesně koresponduje s množinou těch, co koncem jara 1938 voli, zcela vědomě nacistickou SdP a tím i rozbití Československa! Kdyby Daniel Herman a podobní měli o tom ještě nějakou pochybnost, pak je odkáži na další historické datum – 12. březen 1938! Ten den totiž překročila 8. armáda německého wehrmachtu německo-rakouské hranice. V historické literatuře se ta akce nazývá Anšlus Rakouska…

Pro mne z toho vychází, že nikdo, kdo tehdy volil SdP se nemohl vymlouvat, že nevěděl, že neznal, že byl sveden…. že nemohl volit jinak…. Všechny důležité skutečnosti voličům Henleinovy partaje byly dokonale známy. S jednou jedinou výjimkou – že prohrají válku a budou za to muset zaplatit.

Tohle je podstata problému!!! Tady se pane, bohužel ministře, rozhodlo o odsunu a jeho peripetiích!!! Tady došlo k onomu fatálnímu tomu, co vy eufemisticky nazýváte narušení našeho staletého soužití!!!

Divoký odsun a jeho hrůzné excesy byly pouze důsledkem, Nikoli příčinou.

Hermannovo vystoupení v Norimberku bylo včera otevírací zprávou hlavních večerních zpráv na ČT. Moderovala je Marcela Augustová. Nikdy jsem neměl zapotřebí tuhle paní jakkoli pojednávat na Kose. Bral jsem ji jako celkem solidní značku v té leckdy neuvěřitelné bídě, kterou nabízí zpravodajství ČT. To, co ovšem předvedla včera, byla vrcholná servilita!!! Nechala Daniela Hermana nepřístojně blábolit aniž by si dovolila ho nějak obtěžovat trochu padnoucími otázkami. Například, jestli měl pověření vlády ke svému vystoupení. Nebo alespoň KDU-ČSL. Nebo zda to byla privátní návštěva a vyjadřoval tedy soukromé názory. Přiznávám, že mne ani nenapadlo očekávat, že by paní Augustová nebo někdo jiný z ČT si dal práci s třeba takovým letmým výběrem základních historických faktů, vážících se k problematice odsunu, jaký v tomto článku já předkládám vám. Ale ta míra servility vůči ministrovi, který pro mne zcela jasně zneužil svého úřadu a poškodil dlouhodobé zájmy vlastního státu, tak ta mne zaskočila. Totálně. Úplně stejně jako tragický výprask Viktorky v sobotu na Slávii. Jenže fotbal a trapná ostuda v něm je naprostá banalita proti tomu, s čím budeme určitě někdy, jako důsledkem té víkendové norimberské Hermanoviny, konfrontováni v budoucnu.

Prý přispěl ke zlepšení vztahů s Německem… Podle mne jsou dobré jako nikdy v minulosti. A v budoucnu by se vyvíjely úplně stejně i kdyby nikam nejel a zůstal doma. Ten, kdo se na německé straně smířil se statusem quo, žádnou další omluvu, po té kterou přednesl hned po pádu železné opony v roce 1990 prezident Havel a po následném podepsání česko-německé deklarace, nepotřebuje. Ten kdo by rád ze sudetských Němců nebo jejich potomků revanš, toho nějaký Hermann a jeho ponížené blábolení nemohlo uspokojit. Hermann nedosáhl naprosto ničeho. Jen do budoucna zatížil vlastní stát a významně zhoršil jeho vyjednávací pozici, pokud by se na německé straně někdy objevil někdo, kdo by otázku odsunu znovu otevřel!!! A on tohle udělat dobrovolně a ze své vůle!!! Neumím si představit žádného polského politika, jakkoli je Polsko nesmiřitelně rozděleno a probíhá tam, podle Lecha Walesi studená občanská válka, který by provedl něco, třeba jen vzdáleně podobného Hermannovu norimberskému extempore!

Ale ještě chvilku zůstanu u Augustové. Ta tedy měla včera formu! Dokonce připomenula, že na české politické scéně se ozvala řada protestů k Hermanovině. Ovšem jmenovala jediný a dala si na něm zatraceně záležet – prý se ohradil staronový šéf komunistů Filip! A tím byly ty protesty odbyty. Klasicky – protestoval komouš!! Zase komouš, takže to hovoří za všechno! Punktum! Pokud by byl někdo chtěl průzkum toho, co si většinově o Hermanově výletu do Norimberku myslí politická scéna, zjevně nebyl žádný problém se zeptat - stačilo pár telefonátů. Viz Parlamentní listy.

Celkem chápu, že disponibilní informační penzum Marcely Augustové a lidí kolem ní nestačí na to, aby na naprosto nesmyslnou a dvakrát v relaci opakovanou Hermanovu repliku o tom, že by rád s Německem dosáhl stejné úrovně vztahů, jakou má Francie, kontrovala poznámkami typu

- Francie neměla žádné odsunuté sudetské Němce

- my postavení Francie s Německem NIKDY dosáhnout nemůžeme, protože prostě jednak nejsme stát velikosti, významu a potenciálu Francie, ale hlavně – nemáme a nikdy nebudeme mít nezávislou a NATO nepodléhající atomovou odstrašující kapacitu! Kterou si Francie zcela jasně drží zejména kvůli tomu, kdyby se vztahy k východnímu sousedovi někdy měly začít zhoršovat. Kdyby, bohužel ministr, Herman a další podobní chtěli pochybovat o tomto mém závěru, pak nechť si obstarají elementární údaje o francouzských nukleárních nosičích a jejich maximální operativní použitelnosti! Většinově stačí právě tak na pokrytí Německa a malý kousek dál.

Ale alespoň základní profesionalitu očekávat rozhodně chci. I od ní.

Například takovou, kterou předvedl minulý týden Lukáš Dolanský při rozhovoru s hejtmanem Haškem. Když ho zpovídal v Událostech a komentářích ohledně focení s Nočními vlky.

Ten rozhovor vzbudil na českém internetu docela slušnou bouři. Původně jsem se k němu nechtěl vyslovovat. A to hned ze dvou důvodů

1 - myslím si, že jde o nepodstatnou blbinu a že máme na krku daleko důležitější věci – například problémy s OKD, kterým bychom měli věnovat daleko více pozornosti

2 - na rozdíl od většiny alternativních kanálů si myslím, že Dolanský, nikoli Hašek, byl objektem manipulace a nefér praktik diskusního partnera. A navíc, že měl ke svým dotazům plné právo.

U tohoto bodu se chvilku zdržím, abych vysvětlil svou pozici. Většina z vás je na straně Haška. A Dolanském vidí svévolného manipulátora. Já nikoli. Myslím si, že pro to interview i pro styl, jakým ho vedl, měl dost dobrých důvodů. Jenže nakonec dopadl jak sedláci u Chlumce a byl za hlupáka.

Ve své přípravě došel jen k bodu, že někdo ve vysoké oficiální funkci se sešel s někým, kdo je mezinárodně dost nekošer (bez ohledu na to zda právem či neprávem) a s tím, že to ten dotyčný nebude umět věrohodně obhájit. A dál se nepřipravoval. Protože si myslel, že to má, tak říkajíc, v kabele.

Nejen, že neměl, ale dostal naprosto ukázkovou lekci z kontaktu s politkáři. Z nichž Hašek, je pravděpodobně po Kalouskovi, vůbec nejprotřelejší a nejkluzčí. Takže na Dolanského uplatnil veškeré triky, kteří takoví jako on, v očekávání nepříjemných dotazů, používají. Počínajíc zdržováním a natahováním času, přes snahu odejít od hlavního tématu na nezajímavé podružnosti, až po připravenou snahu rozhodit totálně dotazujícího se novináře velmi hrubým až sprostým osobním útokem! Čímž mám na mysli, onen okamžik, kdy Hašek obvinil Dolanského ze lži! Kdybych učil budoucí novináře, tak tenhle rozhovor by patřil k tomu základnímu, co bych jim předváděl ve výuce! Jako demonstraci toho, na co si mají dávat pozor. A na základě toho bych se jim snažil vštípit nějaký seznam základních pravidel, jak se připravovat na Hašky, Kalousky a podobné. Jakkoli je to mimořádně obtížné.

Navíc, zpětně jsem, po zvážení všech souvislostí, přesvědčen, že Hašek, kdy už na tu akci s Nočními vlky šel, kalkuloval s odezvou a s tím, že si ho někdo z ČT v hlavních zpravodajských relacích bude chtít „vychutnat“ a měl dopředu připravený scénář i argumentaci. Včetně té věci s nařčením partnera ze lži. A hlavně s klíčovým argumentem – pane redaktore, ti lidé dostali schengenská víza a orgány, které je udělovaly na nich neshledaly vůbec nic závadného, tak proč bych se neúčastnil oficiální pietní akce, na kterou mne oficiálně pozval konzul Ruské federace v Brně?! Všechno měl do detailu vykalkulované předem. S ohledem na zisk hlasů v nadcházejících podzimních krajských volbách.

Lukáš Dolanský se dostal tímhle interview do pozice jednak nepřipraveného Vency Poplety a pro značnou část veřejnosti se stal jen těžce stranickým pseudonovinářem. Toho Vencu Popletu už nezachrání. Ale má dnes po tom Hermanově norimberském úletu, možnost dokázat, že není stranický pseudožurnalista. Nýbrž novinářský vlčák, který prostě jde důsledně po KAŽDÉ stopě a po KAŽDÉM!!!

Takže já očekávám, že si nejpozději do středy pozve do studia Událostí Hermanna a pustí se do něj stejně nekompromisně jako do Haška!

Má k tomu zatraceně dobrý důvod! Jestliže mu vadila účast vysokého českého oficiálního činitele na pietě s těmi, co projížděli Evropou ve stopách svých dědů a navštěvovali jejich hroby v celé východní a střední Evropě, kterou osvobozovali od nacistů, za cenu vlastních životů, pak by mu tím spíše měla vadit účast ještě vyššího českého oficiálního hodnostáře na podniku těch, kteří se na vzniku té války fakticky podíleli!!!

Očekávám to od něj. Pokud nemají mít pravdu ti, co tvrdí, že je vlastně jen poskokem v předem připravené oblbovací pseudozpravodajské relaci. Je to na něm. A na lidech kolem něj.

Doufám, že si Hermana podá. A věřím, že bude tentokrát daleko lépe připraven. Klidně může čerpat z tohoto článku. Kdyby snad nenašel nic lepšího. A nejen to. Ještě mu pár typů přidám.

Herman nepochybně bude zase plkat o dvou věcech
1 - o francouzsko-německém smíření

2 - o té kolektivní vině
To první jsem už pojednal výše. Francie je velmoc a svou nedotknutelnost ze strany historicky fatálního nepřítele si jednou pro vždy pojistila svým nukleárním arzenálem. Teprve až s ním v zádech režíroval de Gaulle onen historický průlom ve vztazích k Německu v červenci 1962 s Konradem Adenauerem. Nic Lukáši Dolanskému nebrání, aby se Hermanna dotázal, kde vidí nějakou paralelu pro současnou ČR, která je hospodářsky naprosto závislá na Německu, s de gaulovskou Francií roku 1962…

Ohledně té kolektivní viny – osobně bych se Hermanna zeptal, jestli si myslí, že by šlo žalovat výrobce automobilů za smrtelné havárie jejich automobilů v letech po druhé světové válce a chtít po nich odškodnění pro pozůstalé tehdejších obětí havárií, které přišly o život jen proto, že tehdejší auta neměly bezpečnostní pásy, tedy dnešní nejzákladnější povinnou výbavu. Je to totiž argumentačně úplně ekvivalentní vykřikovat dnes o nepřípustnosti kolektivní viny hned po skončení II. světové války, jako požadovat pro tehdejší auta současný základní technický standard pro výbavu automobilů dnes!

Ale může být, že by takováhle jednoduchá a přímočará argumentace v této věci připadala (pro mne nepochopitelně) žinantní. V takovém případě mám pro něj záložní variantu – zeptal bych se, bohužel ministra Hermana, na jednoduchou věc – jestli pokládá za nepřístojné omezení na základě kolektivní viny i okupační správu Německa vítěznými mocnostmi s tím, že byla vysazena z platnosti základní občanská práva obyvatelstva, které se muselo, bez možnosti cokoli namítnout, podřídit, kvůli důslednému uplatnění právě kolektivní viny, rozhodnutí okupační správy. Přesně v těch letech, kdy probíhal odsun. A ještě pár let po jeho skončení.

Tohle by na Hermanna mělo stačit. Je to na Lukáši Dolanském. Já si rád tenhle týden počkám, jestli je, jak doufám, novinář nebo jen na provázku voděná loutka. Laťku si rozhovorem s Haškem nastavil sám. Hic Rhodus, hic salta – vlastně Hic Herman, hic salta! Lukáši Dolanský.

Málem jsem zapomenul. V reakci na návštěvu čínského prezidenta napsal bohužel ministr Herman na svém twitteru toto:


Tak jo, už začal dělat…. Řekl bych, že je čas, aby Daniel Herman jako ministr skončil. Sofort!


Paměť národa není nezisková!

$
0
0

Zdeněk Hrabica
16. 5. 2016
Před letošním přímým přenosem z terezínské tryzny se český televizní divák dozvídá, nejen kolik tisíc bylo českých a evropských obětí – a to ještě 2.května 1945, ale i kolik Němců bylo z Československa odsunuto, včetně ztrát na životech. Ani muk o tom, že se tak odsunem stalo na základě kategorického rozhodnutí velmocí, protifašistické koalice, která přijala k řešení tento –na svou dobu – spravedlivý akt. 



Nikdo dneska ani nepípl, o dávných myšlenkách Jana Masaryka, které na účet německých zločinů pronesl z Londýna k Čechům, Slovákům, k porobené Evropě - milovaný Jan Masaryk. Nikdo nepřipomněl slova, která padla na teheránské konferenci v roce 1943 – Stalin, Roosevelt, Churchill, kde Winston přišel dokonce se svým dávno vysloveným návrhem o nutném vykastrování německých mužů, aby se tento národ dále nemohl rozmnožovat. 

Nynější přátelské a rozzářené oslovení českého ministra kultury na adresu sudetských Němců v Mnichově se mně nesmírně dotklo, už proto, že tento muž stál v čele Ústavu pro studium totalitních režimů. Ač se v cestě za kariérou každoročně ubíral bez položení kytičky u Hlávkových kolejí také u pamětní desky, popraveného komunisty Otakara Runy.

Do noty mi pak vcelku ladí i slova, stará několik dnů, exprezidenta Václava Klause na pražském veletrhu Svět knihy, že, pokud jde o Českou televizi, nespatřuje změnu poměrů v jejím zestátnění, na rozdíl od prezidenta Miloše Zemana, ale spíše v jejím zrušení. Dávám mu za pravdu, někdy se mi zdá, že by se hodně změnilo rozehnáním těch, kdo čpí od rána do večera oheň a síru proti těm, kteří se již bránit nemohou a odpočívají nejenom na terezínském Národním hřbitově – ale třeba i v Osvětimi, Lidicích a Ležácích.

Psáno pro Novou republiku, Slovo a LUK!

Krymští Tataři za války sloužili u Wehrmachtu a SS, vystěhování z Krymu nebyl žádný trest, nýbrž akt Stalinova milosrdenství!

$
0
0
Ladislav Kašuka
16.5.2016   zasláno redakci NR
Krymští Tataři nahlas „pláčou“ a stěžují si, jakým způsobem se k nim Stalin a „zlí Rusové“ zachovali po válce a jak bylo nelidské je vystěhovat z Krymu do Tatarstánu. Tak trošku „zapomínají“ uvádět důvody, proč k tomu vlastně došlo!
Ona totiž většina Krymských Tatarů za války bojovala pod vlajkou s hákovým křížem společně s Wehrmachtem, nebo dokonce v brigádách SS! Krymští Tataři tedy stříleli do sovětských vojáků bránících Krym a Sevastopol! Když později Rudá armáda osvobodila Krym, Krymští Tataři šli společně s nacisty do států střední Evropy a Blízkého Východu, kde dále zabíjeli nepřátele Hitlerovi nacistické třetí říše!

Když se pak Krymští Tataři vrátili po válce domů, Stalin raději vydal rozkaz k jejich deportaci z Krymu, kde k nim většina lidí cítila téměř stejnou nenávist jako k Němcům! Nebylo by se totiž čemu divit, kdyby došlo k hromadným pogromům. Místní lidé, totiž měli v čerstvé paměti, za koho Krymští Tataři bojovali a koho zabíjeli!

Jejich deportace do Tatarstánu, tedy vlastně zachránila většině z nich život a nebyla ničím jiným, než aktem Stalinova milosrdenství, který je mohl za jejich vlastizradu klidně nechat všechny popravit, nebo prostě jen zavřít oči a nechat na obyvatelích Krymu „vykonání spravedlnosti“!

Krymští Tataři, kteří za války bojovali v divizích SS, jako byla Waffen-Brigade der SS (Tatar nr.1), případně Tataren-Gebirgs jäger-Regiment der SS a později v SS-Waffengruppe Krim a dalších jednotkách SS a Wehrmachtu a jejich rodinní příslušníci, tak dostali od Stalina šanci na nový život v jiném státě Sovětského svazu, než v tom, kde spáchali svou hroznou zradu!

Tato fakta jsou samozřejmě v současnosti před světovou veřejností zatajována a pohádka o zlém Stalinovi a hodných Krymských Tatarech je hojně využívána v informační, nebo spíše dezinformační válce, kterou v současnosti vede USA a Evropská unie proti Ruské federaci!

Ladislav Kašuka.

Amerika vyhrožuje Rusku: „Přecházíme od výcviku k bojové připravenosti“

$
0
0
16.5. 2016   Eurásia24
napsal/přeložil Christopher Black
„Svět čelí proxy válkám prostřednictvím sil podporovaných z USA a je destabilizován jen kvůli americkým zájmům. Bitva proti ‚teroristům' z Aleppa je skutečnou bitvou proti silám USA v Sýrii.“
Ve zprávě publikované v Americkém časopise National Security News z 9. května tohoto roku (den vítězství nad fašismem a německým nacismem) bylo uvedeno: „Pokud jde o hrozbu z východu – čímž je míněno Rusko –, EUCOM (Americké vojenské síly podléhající evropskému velení NATO) změní stav výcviku na stav bojové připravenosti.“

Článek pokračuje: „To neznamená, že USA plánují válku s Ruskou federací, ale spíše že je potřeba posílit současné struktury ve snaze odstrašit Moskvu a ochránit spojence v NATO před Putinovými choutkami pokračovat v tom, oč se pokusil na Ukrajině.“

Samo sebou, autoři článku neuvádějí, co Rusko „zkoušelo na Ukrajině“, neboť tento výrok je eufemismem pro Amerikou zorganizovaný puč, který přivedl k moci současnou kyjevskou loutkovládu. Tento režim pak napadl obyvatele na východní Ukrajině, neboť odmítli přijmout převrat v Americké režii, zbavení úřadu demokraticky zvoleného prezidenta a likvidaci jejich kultury a jazyka.

Pokud Američané hovoří o tom, že „neplánují válku“, my víme, že to je přesně to, co plánují. Čím jiným jsou válka na Ukrajině, válka v Sýrii, destrukce Jugoslávie a Libye než válkou proti Rusku?


Článek dále popisuje „zhoršující se vztahy mezi USA a RF a pokračující agresivní a nepřátelské akce proti válečnému loďstvu i letectvu USA v mezinárodním prostoru“. Přeloženo do češtiny to znamená: „Rusko nás nenechá volně kráčet, plout a létat v Pobaltí, na Ukrajině, v Sýrii nebo kdekoli jinde“.

Přípravy na válku probíhají rychlým tempem, pokud srovnáme nárůst počtu jednotek NATO na východě Evropy dnes a síly německých armád před zahájením operace Barbarossa 21. června 1941. Podobnost čistě nenáhodná se zvyšuje měsíc od měsíce. Ruská vláda se při vědomí, co se tu odehrává, rozhodla odpovědět odpovídajícím způsobem: blízkým sledováním pohybu plavidel USA na Baltu, jenž ohrožují Kaliningrad, Petrohrad a tím přístup Ruska k Atlantiku. A též zformovala tři nové armádní sbory, z nichž dva mají sloužit k ochraně západních hranic RF a jeden k obraně jižního křídla.

Před nedávnem Američané přesunuli jednoho vrcholového generála na území Jižní Koreje, generál Breedlove v Evropě byl vystřídán generálem Scaparottim. Tyto změny jsou něčím více než jen kosmetikou, neboť Breedlove byl generálem letectva, kdežto Scaparotti má přímou bojovou zkušenost z několika útočných operací USA proti suverénním státům.

Gen. Brooks, čerstvě pověřený velením v Koreji, je též generálem pozemních vojsk, který byl zástupcem velitele operací při útoku na Irák (2003) a předtím se účastnil agrese NATO proti Jugoslávii (1999) a Afghánistánu (2001) i právě probíhající „války proti teroru“ na Středním východě.

Oba jsou generálové s bojovou zkušeností a nikoli zahřívači armádních křesel hluboko v zázemí. Jejich jmenování tedy poukazuje na zvyšující se agresi USA na Korejském poloostrově a při ruském příhraničí. Gen. Scaparotti k tomu počátkem května stručně poznamenal: „NATO potřebuje zůstat v bdělosti a připravené k boji už dnes v noci“. Varovná slova!

Ve snaze čelit stupňujícímu se tlaku Ameriky vyzval prezident Putin v pondělí 9. května k vytvoření nezávislého systému mezinárodní bezpečnosti proti „globálnímu teroru“. Co tím myslel, není zcela jasné, zvláště pak jeho „nezávislost“ – v jakém smyslu? A jak by měl takový systém vypadat?

Nesmíme zapomenout, že Hnutí neúčastněných zemí (NAM) stále ještě existuje: bylo založeno v Bělehradu 1961 Indickým premiérem Nehrú, prezidentem Indonésie Sukarnem, egyptským prezidentem Násirem, ghanským prezidentem Nkrumahem a Josipem Brosem Titem, prezidentem tehdejší Jugoslávie. Fungovalo jako mediátor mezi oponenty v tzv. studené válce.

Fidel Castro řekl roku 1979 ve svém prohlášení, že NAM chce zajišťovat „národní nezávislost, suverenitu, teritoriální soudržnost a bezpečnost nezávislých států v jejich boji proti imperialismu, neokolonialismu, všem formám cizí agrese, okupace, dominance, vměšování nebo hegemonie, stejně jako proti velmocenské politice a mocným blokům“. Tato stanoviska, nutno přiznat, byla v plném souladu s oficiálním postojem Sovětského svazu, ale v přímém protikladu ke všemu, čeho chtěl dosáhnout americký imperialismus – nadvlády nad celým světem.

Sovětská vláda opakovaně prohlásila, že podporuje stanoviska vyjádřená v Castrově prohlášení. Spojené státy opakovaně prohlásily a prokázaly, že na ně nebudou brát žádné ohledy. Takže se zdá, že oživení NAM, které ztratilo svůj význam s koncem studené války, by najednou mohlo být významným krokem ke vzniku něčeho, co asi měl prezident Putin na mysli. Zajímavé otázky a ještě zajímavější možnosti.

Ale mají dnešní představitelé národů nebo alespoň někteří z nich touhu, která by pomohla odvrátit blížící se katastrofu?

Ať už prezident Putin hovoří o iniciativě ustavení obecné bezpečnosti s těmito všemi zeměmi, či jen v rámci (B)RICS, je obtížné si představit, jak dostat všechny k jednacímu stolu. Ale uvidíme. Prezident Putin je velmi inteligentní a možná má na mysli nějaké konkrétní záležitosti, které by mohly věcí pohnout kupředu. Můžeme jen doufat. Stejně jako on, i my dobře víme, že když ve své řeči z 9. května 2016 zmiňuje „globální hrozbu terorismu“, má především na mysli globální terorismus USA.

Je přece jasné, že svět čelí proxy válkám prostřednictvím sil podporovaných z USA a je destabilizován jen kvůli americkým zájmům. Bitva proti „teroristům“ z Aleppa je skutečnou bitvou proti silám USA v Sýrii. Nikdo už není na omylu, když je zmiňován vágní termín „teroristé“. Vyšlo to najevo právě při invazi USA do Sýrie během několika posledních týdnů, kdy si vytvořily základny pro něco mnohem většího. Prezident Putin aktuálně zmínil ve své řeči, že: „Dvojí metr a krátkozraké přehlížení těch, kteří spřádají nové zločinné plány, jsou nepřijatelné!“

Volání po vytvoření nezávislého bezpečnostního systému může být vykládáno jako uvědomění si totální bezvýznamnosti OSN a její role v mezinárodním právu – obojím USA a jejich spojenci pohrdají.

Po amerických prezidentských volbách můžeme očekávat pouze zhoršení. Oba dva potenciální kandidáti na prezidenta USA mají v úmyslu „učinit Ameriku opět velikou“, dominující celému světu. Ale protože nemají jakožto zástupci vládnoucích elit žádný recept na řešení ekonomického poklesu a zhroucení sociálního systému v USA, které se dále prohlubují, je válka jediným možným východiskem.

Je čas na novou konferenci v Bandungu (Indonésie, 1955), jež napomohla vzniku NAM, která tehdy hostila zástupce afrických a asijských států pod patronací prezidenta Sukarna. Členské státy přijaly deklaraci ve prospěch zachování míru ve světě a rozvíjení spolupráce podle Nehrúových pěti principů: vzájemný respekt k celistvosti území a suverenitě, vzájemné neútočení, vzájemné nevměšování se do vnitřních záležitostí, rovnost a sdílení výhod, mírová koexistence. Tyto principy musí být obnoveny a ve světle aktuální reality uvedeny v konkrétní systém mezinárodní bezpečnosti, jak navrhuje prezident Putin.

Harold Pinter (laureát Nobelovy ceny): „USA se neohlížejí na OSN, mezinárodní právo či kritický nesouhlas, naopak považují je za impotentní a bezvýznamné. Jak je přinutit, aby na to přestaly kašlat, než nás všechny pozabíjejí?“ Inu to je otázka.

Christopher Black (je právníkem trestního práva v Torontu a členem společnosti pro legislativu Horní Kanady, zabývá se též lidskoprávními otázkami a válečnými zločiny)

Zdroj: globalresearch.ca


Foto: Kremlin.ru

Kdo vyhraje Eurovizi 2017 - víme jako první!

$
0
0

16. 5. 2016, Petr Ďoubalík, zdroj: Anatolij Šarij, překlad, procvičení ruštiny, hudba a zpěv (?), video


Zdravím vás po delší odmlce (i kulturnímu referentovi občas dojdou síly). Teď připravuji souhrnnější pohled na letošní Eurovizi a snad to bude brzy hotové. Jen předešlu: dospěl jsem k závěru, že ta vyčpělá hudební soutěž byla letos vynikající a dopadla nejlépe, jak mohla. Jako předkrm vám ale posílám exkluzivní informaci o tom, kdo bude reprezentovat Ukrajinu za rok. Přeji pěkný poslech.


název videa Anatolije Šarije:
Koho Kyjev pošle příště na Eurovizi?
No přece - nejlepšího pěvce země.
překlad mluveného slova v úvodu videa:
Když se snažíš připravit nějaké vážné téma, najednou tě překvapí takové svěží, lehké téma, jako třeba Eurovize... takové lehké bylo, než se do něho vmíchala politika. Já vím, koho Ukrajina vyšle na příští Eurovizi, a sláva bohu, že Janukovyč postavil, aby bylo kde ho uspořádat, krvavý tyran, i letiště, aby bylo jak přiletět na tu Eurovizi. Kdo bude reprezentovat Ukrajinu, to je informace exkluzivní, vím to zatím jen já, ale nemohu se s vámi nepodělit. Dnes uchazeč, vlastně jednoznačně už kandidát na Eurovizi (2017), vystupoval, možná jste to nezaznamenali, ale já mám záznam:
zpěv hymny (viz video)
dovětek od 2:30:
Jak to chápu, zapomněli mikrofon vypnout, no nevadí, však jak on zpívá! Když zpívá, všechny struny duše tak "drin, drin". Vítěz!

Ilona Švihlíková: Vyměňte Merkelovou, jinak nás nic dobrého nečeká.

$
0
0
16. 5. 2016   Parlamentní listy, část  rozhovoru
Na dlouhodobé problémy Finska u nás nikdo neupozorňuje si myslí ekonomka.A problémy dusícího se Řecka jsou mediálně potlačeny!Není divu, že se hovoří o další krizi eurozóny. „Pokud nebudou evropské elity, na prvním místě Angela Merkelová, rychle vyměněny, tak nás nic dobrého nečeká,“ sděluje rezolutně docentka Švihlíková.
Řecko jsme „opustili“ v době, kdy bylo vystaveno podmínkám EU pro ustavení tzv. záchranného balíčku. Ten obnášel mimo jiné „oktrojovanou“ privatizaci zbylého řeckého národního majetku i další reformy. Kam jsme se od té doby dostali a co byli Řekové nuceni obětovat?

Asi to nejhorší na celé řecké tragédii je, že ačkoliv míra oběti řecké ekonomiky a společnosti stoupá, vyřešeno není nic. Jen před pár dny prošlo řeckým parlamentem další zvýšení daní a další snížení penzí. Navíc by tento rok měla být provedena privatizace aktiv státu za více než 50 miliard eur.

Sami věřitelé z toho dělají „nekonečný příběh“, protože podmínky, které Řecku stanovují, jsou naprosto nesplnitelné. Až nyní tohle začal intenzivněji vyjadřovat i Mezinárodní měnový fond, který tlačí zejména na Německo, aby přistoupilo na odpuštění části řeckého dluhu. V dopise, který měly k dispozici např. Financial Times, vyjadřuje Christine Lagardeová stanovisko směřující k realistickým fiskálním cílům. Primární přebytek stanovený na 3,5 % HDP je absolutně mimo realitu. Jenže Německo už dlouho žádnou realitu vidět nechce. Proto MMF říká, že pokud nedojde ke změně postoje, tak z programu na „záchranu“ Řecka odejde. A to je zase pro Německo nepřijatelné. Takže je tu šance, že se konečně pořádně „řízne“ a nebude pokračovat ta typická německá politika nekonečného odkládání problémů, které byly samotnými německými představiteli způsobeny.

Nejnovější prvky těchto reforem přivedly do ulic Athén tisíce lidí. Jak má levicový volič vnímat demonstraci radikálně levicového davu směřovanou vůči vládě, jejímž základem je strana rovněž vnímaná jako radikálně levicová?

Je to velice důležitá informace nejen pro levicového voliče. Ukazuje totiž, jak doopravdy funguje eurozóna. Je zcela jedno, jakou si zvolíte vládu, politiku musí provádět jen jednu – a tu vám naordinuje zahraničí, resp. Německo. Můžeme sice Syrizu chápat jako stranu, která buď zradila, nebo to takticky nezvládla, ale faktem je, že Tsipras a spol. byli v neskutečně obtížné pozici. Z ČR se to snadno kritizuje. Pro mě je to informace o nedemokratickém, a navíc i ekonomicky kontraproduktivním fungování eurozóny. Ne nadarmo Varufakis, bývalý ministr financí, vzpomíná, že při jedné ze schůzek s věřiteli ironicky nadhodil, že zadlužené země by možná ani neměly mít volby, a odpovědí mu bylo jen mlčení… to vypovídá o stavu eurozóny hodně.

Co je ovšem možná nejpodstatnější, evropský občan vidí v tuto chvíli dvojí zátěž Řecka: Kromě nekončících problémů se sanací státního dluhu i problém přítomnosti uprchlických zařízení na ostrovech v Egejském moři. Jak běžní Řekové vnímají to druhé? A řekněme si na rovinu... Kdyby dnes byly předčasné volby, jak by to dopadlo při souběhu obou dvou těchto problémů?

Nemůžu mluvit za běžné Řeky. Je ale pravda, že tlak na jejich zemi je enormní. Však už také Řekové varovali, že nejsou daleko od zhrouceného státu. Politika EU je ale natolik přihlouplá, že si zhroucené státy vyrábí sama jak na běžícím pásu a pak se diví následkům. Někdy z toho mám pocit, že by evropské elity přivítaly, kdyby se k moci v Řecku dostala vojenská junta…

Oběvují se zvěsti o další budoucí „eurokrizi“. Hraje v ní hlavní roli Řecko, nebo jde o jiné faktory? Abychom hovořili hlasem zdravého selského rozumu... O jak moc hůře by to pro Řeky mohlo dopadnout a mohlo by se Řecko, již tak oslabené, stát spouštěčem další eurokrize?

Není divu, že se hovoří o eurokrizi. Je to proto, že základní problémy eurozóny prostě nebyly vyřešeny; a to vůbec nejde jen o Řecko, kde je to sice nejpatrnější, ale Řecko není jediná země, která má problémy. Podívejme se na Finsko, které má už delší recesi než za Velké deprese – o něm se nicméně u nás skoro vůbec nemluví.

Z hlediska Řecka jde krátkodobě pořád o jedno a totéž – odpustit větší část dluhu, zainteresovat Evropskou centrální banku a zaměřit se na růstová opatření řecké ekonomiky, protože jenom tak může Řecko splácet. Z delšího časového horizontu je patrné, že euro je měna je do dobrého počasí. Jakmile nějakou zemi zasáhne nějaký asymetrický šok, tak eurozóna zná jediné „řešení“: tlak na pokles mezd a cen. Což je nevyhnutelně nejen bolestivé, ale i socio-ekonomicky kontraproduktivní. V současné době euro nesbližuje, ale naopak země rozděluje. Je to od počátku chybně navržená měna, protože nepočítá s pomocí slabším zemím či regionům. Ale i v rámci jednoho státu je možno udržet jednu měnu (viz např. Československo) jen díky přerozdělování. To není otázka ideologie, ale čiré ekonomické praxe.

Pro Řeky to nakonec může dopadnout tak, že iracionalita evropských „elit“ nebude korigována postojem MMF a Řecko se jako stát zcela zhroutí a vezme to tam do rukou armáda. Koneckonců by to nebylo poprvé. A jak jsem uvedla v předchozí odpovědi, obávám se, že by to část evropských představitelů i uvítala. Řecká ekonomika tvoří sice jen necelá 2 % evropského HDP, ale další nejistota ohledně fungování a přežití eurozóny společné měně jistě nijak nepomáhá. Ale za to si mohou představitelé EU sami.

Máme zde Itálii, o které se dlouho hovoří jako o nestabilním prostředí. Španělsko, kde neexistuje stabilní vláda. Francii, o jejíž veřejných financích se vedou legendy... Kde vidět nebezpečí?

EU má neuvěřitelnou schopnost vytvářet problémy, které následně nedokáže řešit, a to jak ve vnitřní politice, tak i v zahraniční – a pak se divit následkům, viz Ukrajina, Sýrie, Libye…

Itálie je určitě riziková z hlediska děsivého stavu svého bankovního sektoru. Ve Španělsku se přeměňuje celá politická scéna, ve Francii socialistická vláda zavádí neoliberální děs a běs v zákoníku práce. Já vidím nebezpečí v nízké kvalitě evropských elit. Kombinace zbabělosti, přenášení tlaku na ty nejslabší, neuvěřitelné geopolitické hlouposti (podíl na rozvrácení Sýrie, o Libyi nemluvě, či vydírání Tureckem...), to je něco, co nás všechny ohrožuje. Nelze se pak divit, že znejistělí občané hledají alternativu, třebas i na extrémnější pravici. Pokud nebudou evropské elity, na prvním místě Angela Merkelová, rychle vyměněny, tak nás nic dobrého nečeká.


Viewing all 19126 articles
Browse latest View live