Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Cohen: Tolik nepřátelských sil nebylo okolo Ruska od druhé světové

$
0
0
Stephen Cohen
20. 5. 2016   První zprávy
Takové soustředění nepřátelských sil v blízkosti ruských hranic nebylo od doby invaze nacistického Německa v roce 1941, uvedl americký politolog, profesor Stephen Cohen v pořadu Johna Batchelora.
Jeho komentář se týkal nedávných akcí NATO posílit svou pozici ve východní Evropě, zejména s uvedením do provozu protiraketové základny v Rumunsku.
Mluvčí Vladimira Putina Dmitrij Peskov už poznamenal, že Rusko oplatí aktivity NATO nasadit svou protiraketovou obranu.

„Mám jednu otázku pro Washington, protože Washington kontroluje NATO – jestli jsme si uvědomili, že přecházíme ke skutečné válce s Ruskem, anebo je to plán vyprovokovat Rusko k vojenské akci?" uvedl profesor.

Pokud se jedná o první případ, pak to znamená, že Spojené státy si vlastně neuvědomují možné důsledky svých činů, a potom by se měly, podle Cohena, „probudit".

V případě, že platí druhá varianta, znamená, to, že Spojené státy „nejsou proti" válce s Ruskem, a „zbláznily se", vysvětluje profesor. Podle něj vojenský konflikt tohoto druhu nakonec musí skončí použitím jaderné zbraně jednou ze stran v té či oné podobě.

Cohen poukazuje na to, že za měsíc sleduje konstantní nahromadění sil NATO podél ruských hranic - na souši, na moři i na obloze. Podle analytika se takové množství nepřátelské síly nepřiblížilo k Moskvě od počátku Velké vlastenecké války. Rusové nezapomněli válku, takže akce NATO berou velmi vážně, podotkl.

Americký profesor také upozornil na vymýšlení důvodů, podle nichž USA a NATO upevňují pozici v Evropě. Cituje šéfa Pentagonu Ashtona Cartera, který hovořil o ruské agresi ve východní Evropě. Cohenovi není jasné, co má Carter na mysli pod pojmem „agrese". Nemohou za tím stát ruská vítězství nad Islámským státem v Sýrii, říká profesor.

„Co přesně udělal Putin? Říkají nám, že je nějakým způsobem agresivní nebo o to usiluje - to není odpověď, která může ospravedlnit americkou ochotu vstoupit do války s Ruskem," zdůraznil.

Cohen poukázal na to, že Rusko reaguje pouze na akce NATO, a má plné právo.Připomíná, že Putin přestal chodit kolem horké kaše a řekl bez obalu: akce NATO jsou hrozbou pro jeho zemi.

Putin se naštval: Ať netvrdí, že protiraketová obrana je proti Íránu!

Aliance má tu drzost si stěžovat na skutečnost, že Rusko „přemísťuje vojska blíže k NATO". „Samozřejmě, že ano, protože NATO je nyní v ruských hranic," vyhlásil Cohen.

Podle něj má Rusko plné právo nasadit síly na svém území kdykoli a kdekoli - včetně Krymu a v Kaliningradu.

Současnou krizi mezi Ruskem a NATO srovnává s kubánskou krizí v roce 1962. Ale určité náznaky ukazují, že nyní je situace ještě nebezpečnější, než tehdy. Přičemž, jestli se sovětské rakety v roce 1962 nacházely „90 mil od Ameriky", nyní se rakety NATO se nachází mnohem blíže - doslova na dva kroky.
Kromě toho, krize v roce 1962 měla pouze jeden bod geopolitické konfrontace. Nyní jich je najednou hned několik: Pobaltí, Ukrajina, Turecko a Sýrie.

Jiří Kouda,První zprávy

Prostě, zabil jsem svého otce

$
0
0

Zdeněk Hrabica
20. 5. 2016
O knize, která by měla být správně povinnou četbou na školách k vlastivědě a občanské nauce. Ale nikdy tomu tak nebude. Bohužel pan Josef Odložil se nezapsal do dějin této země jen jako skvělý atlet a atletický trenér (připomeňme si jeho druhé místo na OH v Tokiu z roku 1964 v běhu na 1500 metrů či celou řadu běžeckých rekordů), ani jako voják (v letech 1992 a 1993 byl velitelem Mírových sborů OSN v Iráku), ale především jako oběť české opatrovnické justice.


Jednou z největších životních chyb Josefa Odložila, i když to byl jinak čestný, neobyčejně vytrvalý a pracovitý člověk, bylo, že se oženil s Věrou Čáslavskou a žil v České republice. S Čáslavskou měl dvě děti – dceru Radku a syna Martina. Jejich matka děti však vedla k zahálce, podvodům a obcházení zákonů. V jakémsi bludném opojení ze slávy a moci jim dokonce výslovně vštěpovala, že se nemusí ani moc učit. Oddělovala je od otce a po rozvodu, který sama zavinila a jim lživě léta bulíkovala, že jejich otec je sadista, aby k němu náhodou nechtěly.

Pan Odložil se přirozeně mnohokráte obrátil na české soudy. Přestože argumentačně a morálně naprosto dominoval, úspěšný (jak jinak) nebyl. Obrátil se i na presidenta Havla, ale ten mu ani neodpověděl. Tak se Josef Odložil jen zpovzdálí musel koukat na mravní pád svých dětí, který byl čím dál tím strmější.

Když jeho syn Martin neudělal na střední škole, kterou procházel jen díky protekci své maminky, ale stejně však s trojkami z chování, ani maturitu, pan Odložil už to nevydržel a šel synovi domluvit. To se mu stalo osudným. Jeho chlapec, který se již v té době 7 let věnoval bojovým sportům, ho srazil k zemi útočnou ranou - pěstí obutou boxerem z rozběhu. Podle očitých svědků se opravdu ani na okamžik nezastavil. Rána měla obrovskou sílu a otec padl ihned toporně k zemi a již se nikdy neprobral. Po 35 dnech na to zemřel v nemocnici.

V každé civilizované zemi a v každé době toto byla otcovražda – nejtěžší zločin. Ne však v nynější České republice. Martin svého činu nikdy nelitoval, tak byl zdegenerovaný výchovou své matky. I před soudem prohlásil, že by to udělal zase!!!

Přesto dostal naprosto neuvěřitelně pouhé čtyři roky vězení a stejně si neodseděl si ani den, protože president Havel mu hnedka po rozsudku dal milost. A světe, nediv se, místo do vězení šel otcovrah rovnou na právnickou fakultu. Přestože nedokázal udělat ani maturitu! Inu špatný prospěch, trojky z chování a zejména otcovražda jsou patrně v našem právním prostředí tou nejžádanější kvalifikací. Možná by se nám hodil jednou jako soudce, že?“, řekli si. (Kdo poznal poměry u českých soudů, dobře ví, že to není vůbec přehnané tvrzení.)

Sestra pana Odložila, paní Ševčíková, o tom všem napsala moc dobrou knížku. Jmenuje se výstižně: „Prostě, zabil jsem svého otce.“ Přestože internetové odkazy na ni téměř vymizely či byly zablokovány, uchovali jsme ještě jeden funkční, kde je ke stažení ta knížka paní Ševčíkové.

http://k213.files.wordpress.com/2010/05/kniha.pdf

Vřele ji doporučujeme, protože jde i po létech o stálé živé memento, které se týká současného práva v naší zemi a nešťastných rodinných poměrů vnucovaných národu. Tato kniha by správně měla být povinnou četbou na školách, aby mladí lidé včas pochopili, co je čeká a do čeho se naše společnost odtržená od Boha řítí.

Copak globalističtí humanisté dělají něco spontánně? Drzí státní úředníci zneužívají peníze daňových poplatníků, organizátoři tvoří další „neziskovky“, aby z těchto peněz získali obživu, a příjemci takovýchto dotací si zvyšují zisk.

$
0
0
Jiří Hejlek,filosof
20. 5.  2016   Parlamentní listy, část článku
Kontrarevoluční reakční filozof Jiří Hejlek říká, že takzvaní bojovníci „proti nenávisti“ jsou sami hlavními nositeli nenávisti. Stačí, když nemáte v oblibě Havla nebo ekology nebo migranty a dáváte najevo lásku k vlasti nebo souhlas s prezidentem, a jste dle nich „nenávistníkem“. Skutečnými Evropany jsou dle něj uvědomělí příslušníci evropských národů. Hejlek prosazuje bezkonfliktní nacionalismus na bázi multinacionalismu, tedy svobodných evropských národů, které jsou nezávislé a zároveň ctí společnou evropskou kulturu. Dobré ploty dělají dobré sousedy.

Zaujala mě velmi silně kampaň „hatefree“. Protože opravdu vnitropolitické události nesleduji, domníval jsem se zprvu zcela naivně, že nějaký humanista-prosťáček okázale – možná z reklamních důvodů – svou kavárnu takto prezentuje z vlastní iniciativy. Pak se mi reakce jeho odpůrců jevila jako sice pochopitelná, avšak příliš ostrá. Celé mé hodnocení se ovšem prudce změnilo, když jsem byl informován o původu a financování této kampaně. Vždyť já zapomněl! Copak globalističtí humanisté dělají něco spontánně? Drzí státní úředníci zneužívají peníze daňových poplatníků, organizátoři tvoří další „neziskovky“, aby z těchto peněz získali obživu, a příjemci takovýchto dotací si zvyšují zisk.

První dvě skupiny lze pochopit z hlediska jejich zájmů. Zato ti, kteří k tomu propůjčují své živnosti, si zřejmě nejsou vědomi dosahu svých činů. Předně reakce, jakých se jim dostalo, postihnou jen je, a nikoliv ty, kteří je navedli. Dále si neuvědomují, že živnostník ze své podstaty poskytovatele služeb musí být neideologický. Měli by si přečíst Haškova „Švejka“. Hostinský Palivec na Švejkovu otázku, zda má rád Turky, jasně odpovídá, že host jako host a že naleje i Turkovi, protože pro živnostníky neplatí žádná politika. A nepotřeboval k tomu žádné „hatefree“ nálepky. V našem případě má tedy provozovatel kavárny podat kávu jak migrantovi, tak i odpůrci migrace. Z toho, že manifestuje svou neochotu tak činit, plyne, že je-li tu někdo „hater“, pak především účastníci této kampaně. Oni rozdělují lidi, oni rozněcují vášně.

Takže i vy jste vlastně pro boj proti nenávisti, ale ne prostřednictvím vládních kampaní?

Tak bych to neřekl. Ono jde totiž o to, že tu nemáme co činit s nenávistí. Toto slovo je pouhou nálepkou. Ve skutečnosti jde o potlačování určitých názorů. Poněvadž ideologové globálního humanismu nesmějí přiznat, že touží po potlačení určitých názorů, maskují to bojem proti něčemu, co dostatečně ošklivě zní uším lidí. Poté, co znásilnili pojmy „pravda“, „láska“ a „svoboda“, vytáhli do boje s cize znějícími slovy, jako je „populismus“, „xenofobie“ (o nich byla řeč minule), „diskriminace“, „nacionalismus“ a podobně. Jistě se k nim někdy dostaneme. Toto jsou ovšem slova cizí. Krásné slovo domácího původu se jim hodí do krámu mnohem lépe. Řadový občan mu rozumí a představuje si pod ním něco – a hlavně někoho – opravdu špatného. Přitom netuší, že sám je možná „hater“.

Stačí, když nemá v oblibě Havla nebo ekology nebo migranty a dává najevo lásku k vlasti nebo souhlas s prezidentem své země. Pouhý postoj je prohlášen rovnou za nenávist. Stejně tak racionálně podložený názor, je-li protikladný názoru humanistů. K nenávisti většinou patří zanícenost přesvědčení a vášnivá předpojatost. Ty ovšem prokazují právě tito zanícení bojovníci militantně a vášnivě brojící proti nenávisti. Sami jsou hlavními nositeli nenávisti v dnešní době. Jedním z nejhorších projevů skutečné nenávisti je vytváření nepřítele tam, kde není nebo by bez aktivity humanistů vůbec nemusel být. Jako příklad mohu uvést dnešní kampaň proti Rusku. Od jejího startu je Rusko v defenzívě. Přesto je prohlášeno za agresora. Ruský prezident hájí zájmy své země. To by neměl. Správně by měl stát na straně těch, kteří by si jeho zemi rádi rozebrali. Kdo odmítá nenávidět Putina, je „hater“!

Rusko bývá kritizováno kvůli potlačování lidských práv. Ale jak je na tom s lidskými právy takzvaný Západ? Známe juvenilní justici v severských zemích a ve Velké Británii. Tam Cameronova „konzervativní“ vláda přijala zákon, že katolické instituce, které zprostředkovávají adopce dětí, musejí děti nabízet i homosexuálům. V Itálii jsou snahy kriminalizovat kritiku adopce dětí homosexuály. V Německu jsou rodiče zavíráni do vězení, když odmítnou poslat své děti na sexuální výchovu, kde jsou děti vyučovány v masturbaci a análním styku. Jsou snad důležitější práva, než je svoboda projevu, která je dnes omezována, a právo žít ve své rodině a vychovávat své děti podle svého svědomí?

Vidíte, já ani o všech těchto hrůzách nevím. Dohromady to vytváří jasný obraz. Mluvil jsem o tom v minulém rozhovoru. Ze strany vládnoucího režimu globální plutokracie jde o dva základní směry destruování kulturních hodnot. Za prvé je to snaha rozbít přirozená společenství lidí, kteří jsou v těchto společenstvích vzájemně poutáni svazky loajality a skutečné lásky. To vede ke kooperaci jednotlivců, kteří nepotřebují uměle a zvenčí vnucovanou „solidaritu“ a uchovávají si zdravě sebevědomou svobodu lidí, kteří jsou důstojně právi svým závazkům. Nepotřebují uměle vykonstruovaná práva. Ta jsou někdy kritizována v tom smyslu, že postrádají jako nezbytný komplement povinnosti. V tom ale netkví jejich hlavní nedostatek.

Druhým směrem globální destrukce je totiž generování stále dalších a dalších vln „práv“, která spíše než skutečnými právy jsou zejména kladenými nároky, nebo dokonce privilegii. Těmito privilegii jsou vyzbrojovány jednotlivé uměle vytvářené minority, aby mohly zničit přirozené lidské skupiny a vazby. Každý člověk je utvrzován v názoru, že může patřit do některé z menšin a požívat výhod z toho plynoucích, zatímco taková rodina je k ničemu. Dále je pro režim výhodné, když se člověk v rámci „své“ menšiny vyžívá v nějaké úchylce a neplete se do politiky, kterou má přenechat „profesionálům“.

Jedna z tradičních ruských hodnot, kterou Rusům Západ vytýká, je také vlastenectví. Také kampaň „hatefree“ je zaměřena proti projevům nacionalismu a vlastenectví. Myslíte si, že v dnešní Evropě je pro vlastenectví ještě nějaké místo?

Dnes nastává k velké nelibosti humanistických ideologů doba obnoveného vlastenectví evropských národů. Globální pokrok prý navždy zlikvidoval národní státy a není prý cesty zpět. Je fakt, že v dějinách nedochází často k návratům. Formy národní existence typické pro devatenácté a dvacáté století dnes asi opravdu neobstojí. Nicméně před devatenáctým stoletím národy existovaly, i když si někteří historici a filosofové myslí opak. Měly však jinou podobu. Domnívám se, že tak tomu bude i v blízké budoucnosti. Ten, kdo bojuje proti starému nacionalismu, je doslova zpozdilý. Migrační krize to krásně ukázala. Skutečnými Evropany jsou uvědomělí příslušníci evropských národů.

Jak to myslíte?

Nás všechny Evropany spojuje to, že každý národ má na jedné straně svou specifickou tradici, na druhé straně ale všechny spojuje společné pouto se starou, předrevoluční křesťanskou Evropou. Toto vnitřní napětí se může stát zdrojem nové síly Evropy.

Patří podle vás do takové Evropy Rusko nebo Turecko?

Na obojí mám jednoznačné odpovědi. Rusko samozřejmě ano, Turecko samozřejmě ne. Rusko bylo vždy evropské, pokud tomu něco nebránilo zvenčí. Buď Tataři z východu nebo některé evropské státy ze západu. Turecko vpašovali do euroatlantických struktur západní spojenci jako účinnou hrozbu Sovětskému svazu.

Opět jsme se vlastně dostali k problematice migrační krize. Jak se díváte na úlohu Schengenu a – bohužel nehlídaných – hranic Evropy?

Z vlastní zkušenosti víme, že se svými sousedy se nám lépe a svobodněji žije, když naše pozemky mají mezi sebou ploty. Snižuje to riziko konfliktů. Nejen skutečné střežení celoevropských hranic, ale i obnovení hranic mezi evropskými zeměmi by podle mě spíše zlepšilo vztahy mezi evropskými národy, než zhoršilo. Pohodlnému pohybu Evropanů po Evropě mohou dobře sloužit celoevropské dohody, zatímco nelegální mimoevropští „cestovatelé“ by to měli o hodně obtížnější. Evropská unie nebude nikdy schopna řešit takové problémy, jako je migrace. Už proto, že to ani řešit nechce…


P.C. Roberts: Může se Svět ještě probudit?

$
0
0

20. 5. 2016     PaulCraigRoberts
Je to sebestřednost Washingtonu, jeho obluzení sebou samým a jeho nekonečná arogance, jež vytvořily „ruskou hrozbu“. Rusko se totiž Západu jako hrozba nepředstavuje. Přesto mu však Washington hrozí válečnickým nástupem USA a NATO v Černém moři, raketovými základnami na ruských hranicích a plány na zbudování mohutných pěchotních i tankových sil v baltských zemích a v Polsku, a dále i zapojením někdejších ruských provincií, jako jsou Gruzínsko a Ukrajina, do amerického obranného paktu proti Rusku.


Když Washington, jeho generálové a jeho evropští vazalové vyhlašují Rusko za hrozbu, míní tím, že Rusko má svoji nezávislou zahraniční politiku a jedná ve svém vlastním zájmu spíše než v zájmu Washingtonu. Rusko je hrozbou, protože prokázalo schopnost zarazit zamýšlenou invazi Washingtonu do Sýrie a jeho vybombardování Iránu. Kromě toho překazilo Rusko jeden z cílů washingtonského převratu na Ukrajině tím, že mírovou a demokratickou cestou zapojilo Krym, coby sídlo své černomořské námořní základny a ruskou provincii po několik staletí, zpět do svazku Ruska.

Možná jste se divili, jak je možné, že tak malé země, jako jsou Irák, Libye, Sýrie, Jemen a Venezuela, se mohly stát hrozbou pro americkou supermocnost. Je to samozřejmě absurdum non plus ultra. Cožpak američtí prezidenti, představitelé Pentagonu, poradci národní bezpečnosti a předsedové spojených náčelníků štábů považují vojensky tak málo významné země za hrozbu pro USA či země NATO?

Nikoliv, nepovažují. Ty země byly prohlášeny za hrozbu proto, že mají – anebo předtím, než byly smeteny – měly nezávislou zahraniční a ekonomickou politiku. Jejich politika nezávislosti znamená, že nepřijímají – anebo nepřijímaly – americkou hegemonii. A byly tedy napadeny proto, aby byly pod tuto hegemonii přivedeny. Podle washingtonského názoru se se svou nezávislou politikou ocitly mimo americký deštník, a proto se staly hrozbou.

Venezuela se podle vyjádření prezidenta Obamy stala „neobyčejnou a výjimečnou hrozbou národní bezpečnosti a zahraniční politiky USA, čímž vyprovokovala americký národní výjimečný stav k odvrácení této hrozby“ poté, co položila zájmy venezuelského lidu nad zájmy amerických korporací.

Rusko se stalo hrozbou, když ruská vláda prokázala schopnost zablokovat Washingtonem zamýšlené útoky na Sýrii a Irán, a když washingtonský převrat na Ukrajině nedospěl k svému hlavnímu cíli, jímž mělo být předání ruské námořní základny v Černém moři do rukou Washingtonu.

Samozřejmě, Venezuela nemůže představovat vojenskou hrozbu pro USA, takže nemůže být ani „ neobyčejnou a výjimečnou hrozbou národní bezpečnosti USA“. Venezuela je „hrozbou“, protože venezuelská vláda se nepodřídila washingtonským rozkazům.

Je mimo jakoukoli pochybnost, že Rusko v žádném případě není hrozbou pro Polsko, Evropu nebo Spojené státy. Je stejně nepochybné, že Rusko nenapadlo Ukrajinu. Jak to víme? Kdyby se totiž tak stalo, Ukrajiny by už nebylo. Byla by zase ruskou provincií, kterou – s výjimkou posledních dvaceti let – byla po staletí, v každém případě pak mnohem déle, než trvá existence Spojených států. A jen tak na okraj: Ukrajina patří k Rusku mnohem víc, než patří Havaj či vykořeněné a přemožené státy amerického jihu k USA.

Přesto všechno tyto fantastické protiruské lži, šířené z nejvyšších míst americké vlády, z NATO, z koupených a USA placených západních médií, od bruselských lokajů NATO i od koupené a USA placené EU, se neustále opakují jako zjevená pravda boží.

Sýrie stále existuje, a to jedině proto, že Rusko vystoupilo na její obranu. To je jediná příčina, proč ještě žije, a je to současně i jeden z hlavních důvodů, pro který chce Washington odklidit Rusko z cesty.

Uvědomují si Rusko a Čína nesmírné nebezpečí, ve kterém se dnes ocitají? Kdyby si je skutečně uvědomovaly, dovolila by např. ruská vláda, aby jedna třetina ruských médií byla v cizích rukou? A rozumí Rusko dostatečně tomu, že cizí ruce jsou de fakto ruce CIA? Proč ruská vláda umožňuje svou vlastní destabilizaci působením CIA skrze cizím kapitálem vlastněná média?

Ještě bezstarostněji se chová Čína. Působí zde totiž 7000 Amerikou placených nevládních neziskových organizací (NGOs). Teprve minulý měsíc se čínská vláda konečně pohnula, když omezila činnost agentů, zjevně pracujících k destabilizaci Číny. Členové těchto zrádných organizací však nebyli zatčeni a byli jen dáni pod policejní dozor. Což fungovat nebude, jelikož Washington disponuje neomezenýmimožnostmi, jak čínskou policii korumpovat.

Že Rusko a Čína dovolí Washingtonu, aby působil v jejích médiích i na jejích univerzitách, v jejích finančních systémech a v „dobro konajících nevládních neziskových organizacích“, jež prosakují do každého aspektu jejích společnosti, prokazuje, že obě vlády nemají přílišný zájem na přežití svých zemí coby nezávislých států. Jsou totiž až příliš vyděšeny tím, že by je západní presstitutky označily za „autoritáře“.

Jen tak za sebe proto předpovídám, že jak Rusko tak i Čína budou brzy vystaveny nevítanému rozhodnutí: Buď přijmout americkou hegemonii, nebo jít do války.

Vybral a přeložil Lubomír Man

Fragment řeči Igora Kolomojského v Haifě na počest Roš Ha-šanu (25.9.2014): "Provedli jsme s Ukrajinci pokus"

$
0
0

20. 5. 2016    zdroj
Vzali jsme jen jazykový rozdíl a přitlačili na dějiny, kde jsme za hlavní nepřátele rozkvětu "Nezávislé" prezentovali Rusy. Po 20 letech propagandy jsme získali ideální bojovníky proti Rusům v podobě jejich slovanských bratří - nyní již bude kterýkoliv Ukrajinec, který zabije Rusa, nazýván hrdinou. Doufám, že jsme jejich vztahy přerušili asi tak na sto let. Teď už bude snadné zničit samotné Ukrajince jejich odtržením od Ruska, když se jim budou poskytovat půjčky na válku, a pak se jim pro dluhy odebere všechno. Ti, kteří zůstanou, mrzáci, ženy a starci, se již vůbec nebudou schopni bránit."

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Valdimíra Grulichová

Maďarsko stojí v cestě plánům Sorose

$
0
0
20.5. 2016   Vaše věc
Referendum o kvótách pro přerozdělování migrantů bude také o tom, zda si Maďaři přejí demokratickou Evropskou unii, ve které pravidla nebude určovat bruselská elita v rozporu s vůlí Evropanů, řekl dnes v pravidelném pátečním vystoupení v Radio Kossuth maďarský předseda vlády Viktor Orbán.

Brusel prý po maďarském referendu nakonec couvne. Dnes si podle Orbána v Bruselu mohou říkat cokoli, protože neexistuje jednotný hlas lidí. Maďarský premiér se také vyjádřil ke kritice, kterou a Maďarsko a Polsko zamířil v rámci volební kampaně své ženy Bill Clinton. "Za představiteli Demokratické strany je třeba vidět Sorose, který hlásá, že každoročně je třeba do Evropy vpustit nejméně milion muslimů. Maďarsko je v tomto Sorosově americkém plánu překážkou,“ zdůraznil Orbán. Zazněla také pochvalná slova na adresu předsedy polské strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského, který uvedl, že ten kdo tvrdí, že v Polsku není demokracie, potřebuje lékařské vyšetření. Podle vyjádření Orbána bylo v minulosti možné považovat za jádro unie německo-francouzskou osu, když se ale dnes podíváme na hospodářské výsledky, centrem je střední Evropa, země V4 a Rumunsko.

Jihlavský seminář Nové rpeubliky 7. 5. 20165 - odpovědi na dotazy - odpovídá Martin Kunštek

$
0
0
22. 5. 2016  Jihlavský seminář Nové republiky 2016

Na otázky z pléna odpovídal Ing. Martin Kunštek:


Podléhá zrušení víz s Tureckem schválení všech parlamentů zemí EU? Jaké jsou možnosti vystoupení České republiky z EU a čím ji nahradit? Lze změnit politiku EU ve prospěch naší země? Kdo má z politiky EU vlastně prospěch? Jaký bude osud TTIP – projde nebo padne?

O probuzení Evropy nepochybuji

$
0
0

21. 5. 2016, Co je a není Evropa? 


Video z Německa - Evropa není Lampedusa ani Brusel - procvičení němčiny a slovenštiny




P.C. Roberts: Zabijte TTIP okamžitě

$
0
0

21. 5. 2016     zdroj
Ve svém projevu k evropským zdravotnickým profesionálům na shromáždění SANICADEMIA v rakouském Villachu na počátku května t.r. prohlásil světoznámý americký finanční analytik a profesor ekonomie na univerzitě v Missouri Michal Hudson, že důsledkem smlouvy o transatlantickém obchodním a investičním partnertsví (TTIP) bude zprivatizování systému zdravotní péče v Evropě a s tím spojené vyšší výdaje, které si za tuto péči budou lidé platit.


Z důkladné Hudsonovy analýzy smlouvy TTIP vyplývá, že politicky mocné korporace se už v západních „demokraciích“ domohly moci nejen nad lidmi, ale i nad vládami. Tyto korporace je třeba tvrdě srazit na místo, kam patří, jejich moc je nutno omezit a pod hrozbou trestního stíhání je přinutit ke službě veřejnosti a nikoliv k odvádění svých nadbytečných zisků exekutivě a akcionářům, tvořícím jedno procento.

Michal Hudson dále řekl, že TTIP je mnohem víc než jen obchodní dohoda. Je to mechanizmus, ohrožující funkčnost vlád. Záměrem je odblokovat tyto vlády od ochrany evropské ekonomiky i od ochrany jejich obyvatel, a též od sociální filozofie, která se zde v minulém století za převážně sociálně demokratických vlád vyvinula. Evropa by se měla vyhnout (a zatím se jí to dařilo), všemu, co je ve zdravotní péči USA špatné, což jsou hlavně monopolně vysoké ceny za léky a podplácení lékařů. Smlouva TTIP vede ovšem k pravému opaku.

Překlad: Lubomír Man

OSTKRAFT: nové cíle destabilizace - Bělorusko a Kazachstán

$
0
0

21. 5. 2016     zdroj
Experti analytického centra OSTKRAFT vypracovali informační a analytickou zprávu "Postsovětský prostor: vyčerpání protiruského modelu národní identity." Je v ní mimo jiné uvedeno, že "za posledních 10 let byly pozorovány snahy rozvrátit politickou nebo ekonomickou situaci prakticky ve všech zemích SNS. Nejvážnější z nich byly v Bělorusku, Kazachstánu, Arménii, Tádžikistánu, Kirgizii a na Ukrajině".


V období od roku 1990 do roku 2015 vzniklo na území bývalého SSSR 14 velkých ozbrojených konfliktů na etnickém základě. Některé z nich, jako například v Podněstří v roce 1992 nebo první čečenská válka v letech 1994-1996, měly charakter konfrontace "s Rusy". Ale celkově měly války podél ruských hranic převážně občanský charakter. Jejich typickým příkladem je občanská válka v letech 1992-1997 v Tádžikistánu, občanská válka v Gruzii v letech 1991-1993, události v Batkenské oblasti v Kirgizii a Uzbekistánu v roce 1999. Od roku 2006 jsou pozorovány zřejmé snahy Západu na odkonzervování všech zastaralých periferních konfliktů s jejich převedením do otevřené ozbrojené fáze. Jedná se i o ozbrojený konflikt s Gruzií v Jižní Osetii v srpnu 2008, i o Euromajdan na Ukrajině (2013-dosud), i pokus o zhoršení situace v Podněstří, i o vypuknutí bojů v Náhorním Karabachu, i o očividně vznikající proces sociální a politické destabilizace v Bělorusku a Kazachstánu.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Valdimíra Grulichová 

Nepřímá úměra české spravedlnosti v pojetí českého práva

$
0
0

Luděk Prokop
21. 5. 2016
Platí nejen v oblasti ekonomické, kdy menší delikt je trestán nekompromisně a čím závažnější, „mohutnější“ delikt, tím benevolentnější postih, mnohdy vyhnilý až do ztracena. Až k úplné beztrestnosti u deliktů nejmohutnějších (viz splácení, respektive neplacení dluhu ČSSD a nerespektování soudního verdiktu ve věci advokáta Altnera, nebo vyšumění skandální záležitosti kolem OKD - do neřešení vyústěném k nevyřešení).


Za takových okolností v oblasti práva a vymáhání práva, v našem nebohém a bezmocném právním systému, v němž vládne svévole nad spravedlností, se nelze divit, když nespravedlnost a svévole proniknou i do sportu, v daném případě do našeho fotbalu. Tímto článkem chci apelovat na příznivce fotbalu, na fotbalovou veřejnost, abychom se jen tak nesmiřovali s tím, co se v našem fotbale pod vedením ČAFR děje a jak zde nemorálnost s podlostí, zabalované do rádoby líbivých slovních obalů, stále narůstají. Dlužno dodat, že slova používaná v krycích obalech si často vzájemně příkře protiřečí.

Protiřečí si zvláště tehdy, je-li řeč zavedena na téma z oblasti morálky. V této oblasti jsou zřetelně velice závažné prohřešky překrývány bombastickým moralizováním v záležitostech prohřešků méně závažných. To by se dalo i skousnout, nikoli ale v případě, kdy za méně závažný prohřešek následuje výjimečný trest, a sice po neuvěřitelně nehorázném prohlášení Pelty, předsedy ČAFR: „Kdyby to šlo, navrhoval bych pro ně trest smrti. To však nejde, takže předložím výkonnému výboru návrh, aby byli navždy vyloučeni z řad fotbalu“. Čeho chtěl takhle nehorázně hloupým prohlášením Pelta docílit, lze jenom pro absurdní výjimečnost takového prohlášení bezradně fabulovat. Určitě nechtěl připomenout jiné, podstatně závažnější prohřešky i proto, že domyšlené, úmyslné a chtěné. Na rozdíl od opileckého újezdu, v případě rozhodčího Pilného. Jeho újezd byl krajně nedomyšlený, nechtěný a provázený polehčujícími okolnostmi. Na rozdíl od zmíněných prohřešků podstatně závažnějších a úmyslných. Pro úplnost si dovolím připojit některé citace.

Pelta: „Pochopitelně že jejich opilecký úlet v předposledním ligovém duelu Příbrami se Slavií skončil ostudou. A dokonce v přímém televizním přenosu, takže počínání dvou českých výtečníků se smál celý fotbalový svět. Proto teď pykají. Nejprve přišli o licenci rozhodčího, poté dostali od disciplinární komise dvouletý trest a finanční pokutu k tomu, dnes je výkonný výbor FAČR zbavil členství a tím je vyobcoval z řad fotbalu. Výjimečný trest!“

K tomu dlužno dodat, že zda se smál skutečně celý fotbalový svět, který má svých starostí dost, je diskutabilní. Ano, naše fotbalová veřejnost, mohu-li tak soudit podle sebe, se skutečně zasmála. Nebylo to po prvé, co se smála na úkor dění v našem fotbalu vedeném Peltou, dokonce při divadelní etudě tragikomického rázu s komickou hořkostí, vycházející z opravdových, nepřijatelně amorálních skutečností. Skutečností nesrovnatelně závažnějších, než byl opilecký újezd rozhodčích. V této souvislosti si dovoluji připomenout slova Horníka, aktéra z divadelní etudy - „Ivánku kamaráde“: „S Mirkem Peltou máme také léta dobrý vztah, i když jsme v klubech byli rivalové. On o mě měl zájem a mně by se to líbilo, ale… Dovedete si představit, co by se v médiích strhlo při spojení Pelta - Horník? Můj Ivánek, jeho Cinknuté jaro… Míra i já jsme to zvážili a řekli si, že by to nebylo dobré pro něho, ale ani pro klub.“ K této citaci přísluší i citace slov Pelty k otázce „právo na druhou šanci“, ve vztahu jak k vyjádření lítosti nad absencí trestu smrti, tak k jeho zdařilému úsilí prosadit ve věci rozhodčích výjimečný trest, komentovanému slovy: „Rozhodnutí Výkonného výboru vnímám jako důležité poselství všem lidem, kteří jsou spojeni s fotbalem nebo se o něj zajímají. Člověk může udělat chybu, ale my chceme dát jasně najevo, že takové chování ve fotbalovém prostředí nechceme.“ A jaké chování tedy ve fotbale chceme?

Právo na druhou šanci - Pelta: A Horníkova minulost? „Udělal průšvih, za který byl potrestán. Každý člověk má právo na novou šanci a já ji Ivanovi dávám. Doba, kdy jeho jméno rozdělovalo fotbalový národ a kdy jeho vyslovení vzbuzovalo negativní reakce, je pryč," odmítal Pelta, že by snad jeho krok mohl vzbudit v Jablonci a českém fotbale nevoli.

K tomu lze podotknout pouze tolik. Opilecký újezd, nechtěný i nepředpokládaný (nesporný vliv jarního sluníčka), samozřejmě nechceme a při kajícných slovech Pilného vysvětlujících polehčující okolnosti, lze oprávněně předpokládat, že by se již neopakoval. Lze snad totéž předpokládat například u Limberského, který bez jakékoli pokory k jeho prohřešku a k jemu udělenému trestu za alkohol za volantem, si opakovaně z toho dělá veřejně nemístnou legraci?

Pelta se tedy nebojí nevole v českém fotbale, z poskytnutí druhé šance kamarádu Ivánkovi, jehož prohřešky byly neomluvitelné, promyšlené a úmyslné. Možná by se měl bát opačného přístupu, kdy šanci za jiný prohřešek - nepromyšlený a nechtěný - bezohledně k objektivním polehčujícím okolnostem, důsledně, přísně a nekompromisně víceméně zmařil. Upozornil tak na související záležitosti, které ve vlastním zájmu, nikoli v zájmu našeho fotbalu, měl raději nechat nadále spát. Nenechal. Uvítal bych, aby tím probudil fotbalovou veřejnost, většinu příznivců fotbalu u nás. A sice takovou měrou, že hlasitá odezva veřejnosti na to všechno, včetně hlášky o trestu smrti, bude natolik hlasitá, že probudí všechny ty poctivější činovníky FAČR z nižších postů a konečně se pochlapí k vyvolání skutečných, žádoucích změn ve fotbalové asociaci.

Nemám sympatie k moralistům, ať již se přehnané moralizování týká čehokoli. Mé životní zkušenosti mne přesvědčily, že ti nejzarputilejší moralisté mívají vadný charakter a jejich morálka bývá často velice amorální.

Předseda parlamentu DLR: obnovení provozu internetové stránky "Mírotvůrce" je zločin

$
0
0

21. 5. 2016    zdroj
Zveřejnění osobních údajů novinářů a obnovení provozu "Mírotvůrce" je zločin a bylo to provedeno pod tlakem radikálních živlů, řekl novinářům předseda parlamentu DLR a zmocněný zástupce republiky v Minsku Denis Pušilin.


Dříve ukrajinská internetová stránka "Mírotvůrce" zveřejnila aktualizovaný seznam novinářů, akreditovaných v Doněcké lidové republice. Na stránce je uvedeno, že nový seznam z února r. 2016 obsahuje 5412 záznamů, mezi nimiž jsou údaje o 2082 ruských novinářích a 1816 zástupcích médií z jiných zemí.

Podle Pušilina byl provoz stránky obnoven pod tlakem radikálů, které podporuje ústřední vláda v Kyjevě.

"Je to již zločin samotné (ukrajinské) vlády, která není schopna kontrolovat ty, s nimiž uzavřela spojenectví, když přicházela k moci v důsledku státního převratu,"řekl Pušilin.

Zástupce OBSE pro svobodu médií Dunja Mijatovič dříve uvedla, že zveřejnění údajů pracovníků médií je "znepokojivým krokem, který může ještě více ohrozit bezpečnost novinářů.

"Činy majitelů "Mírotvůrce" zkritizovala i oficiální mluvčí ministerstva zahraničí RF Maria Zacharova. Nazvala zveřejnění "přímým podněcováním k surovému násilí proti novinářům."

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Valdimíra Grulichová

Merkelová opět vypískána (19. 5. 2016)

Jihlavský seminář Nové republiky 7.5.2016 - odpovědi na otázky - Oskar Krejčí a Martin Koller

$
0
0

21.5.2016  Jihlavský seminář Nové republiky 2016
Na otázky z pléna odpovídali prof. OSkar Krejčí a Ing. Martin Koller:
Jaký bude osud BRICSu? Jaká je historie používání islámu ve válkách? Co s NATO? Jak vystoupit z NATO? Proč jsou sociální demokraté obhájci NATO? Co se sankcemi proti Rusku, které jsou proti našim národním zájmům? Jak reagovat na rozpad sátu, rodiny atd.? Jak se můžeme dobrat referenda? Jak se rozbíjela Jugoslávie? Chystáte se, pane Kollere, vstoupit do aktivní politiky?

Klimbající Evropa, Rusko a Čína aneb Dokáže se svět probudit?

$
0
0
Paul Craig Roberts
22.5.2016  Zvědavec 


19. září 2000, tedy téměř před 16 lety, Ambrose Evans-Prichard z londýnského Telegraph napsal:
„Odtajněné dokumenty americké vlády ukazují, že americké tajné služby vedly v padesátých a šedesátých letech kampaň s cílem vytvořit podmínky pro sjednocenou Evropu. Financovaly a řídily evropské federalistické hnutí. Tyto dokumenty potvrzují podezření vyjádřená v té době, že Amerika pracovala agresivně za oponou na vtlačení Británie do evropského státu. Jedno memorandum, datované 26. červencem 1950, dává pokyny pro kampaň na prosazení plnohodnotného evropského parlamentu. Je podepsáno generálem Williamem J. Donovanem, šéfem amerického válečného Úřadu strategických služeb (OSS), předchůdce CIA.“


Dokumenty ukazují, že Evropská unie je výtvorem CIA.

Jak jsem napsal dříve, Washington věří, že je snazší ovládat jednu vládu, EU, než ovládat mnoho jednotlivých evropských vlád. Protože Washington má dlouhodobé investice v organizování Evropské unie, je zcela proti tomu, aby z této dohody vystoupila jakákoliv země. To je důvod, proč prezident Obama nedávno odjel do Londýna, aby tam řekl svému pudlíkovi, britskému premiérovi, že žádný odchod Británie se konat nemůže.

Stejně jako ostatním evropským národům, ani Britům nebylo nikdy dovoleno hlasovat o tom, jestli jsou pro, aby jejich země přestala existovat a stali se z nich Evropané. Britská historie by se stala historií lidí minulosti, jako v případě Římanů a Babyloňanů.

Utlačovatelská povaha nezodpovědných zákonů a regulací EU a požadavek EU na přijetí obrovského počtu přistěhovalců z třetího světa vytvořily lidový požadavek, aby Britové hlasovali o tom, jestli zůstanou suverénní zemí, nebo se rozpustí a podrobí se Bruselu a jeho diktátorským nařízením. Hlasovat se má 23. června.

Postojem Washingtonu je, že Britům nesmí být dovoleno rozhodnout proti EU, protože takovéto rozhodnutí není v zájmu Washingtonu.

Úkolem premiéra je vyděsit Brity údajnými závažnými následky „osamostatnění“. Tvrdí se, že „malá Anglie“ nemůže zůstat sama. Britům je říkáno, že izolace bude znamenat jejich konec a že se jejich země stane stojatými vodami, které pokrok obejde obloukem. Vše skvělé se bude dít jinde a oni budou opomenuti.

Pokud děsící kampaň neuspěje a Britové si odhlasují vystoupení z EU, je otevřenou otázkou, jestli Washington britské vládě dovolí demokratický výsledek akceptovat.

Alternativně britská vláda Brity podvede, jak to činí běžně, a prohlásí, že Británie vyjednala na Bruselu ústupky, které odstranily problémy, které Brity trápily.

Postoj Washingtonu ukazuje, že pevně věří, že důležité jsou pouze zájmy Washingtonu. Pokud si národní suverenitu chtějí uchovat jiní lidé, jsou prostě sobečtí. Navíc nejsou poddajní Washingtonu, což znamená, že mohou být prohlášeni za „hrozbu pro americkou národní bezpečnost“. Britům nesmí být dovoleno rozhodovat, že se nepřizpůsobí zájmům Washingtonu. Předpovídám, že Britové budou buď podvedeni, nebo ignorováni.

Je to sebestřednost a mimořádná arogance Washingtonu, co vysvětluje z palce vycucanou „ruskou hrozbu“. Rusko se vůči Západu jako vojenská hrozba neprezentovalo. Přesto Washington ohrožuje Rusko navyšováním námořních sil USA/NATO v Černém moři a navyšováním námořních sil, pozemních jednotek a tanků v Pobaltí a v Polsku, raketovými základnami na hranicích Ruska a plány na začlenění bývalých ruských provincií Gruzie a Ukrajiny do amerického vojenského paktu proti Rusku.

Když Washington, jeho generálové a evropští vazalové prohlásí, že Rusko je hrozba, míní tím, že Rusko má nezávislou zahraniční politiku a jedná ve vlastním zájmu, místo v zájmu Washingtonu. Rusko je hrozba, protože demonstrovalo schopnost blokovat Washingtonem zamýšlenou invazi do Sýrie a bombardování Íránu. Rusko utlumilo jeden z účelů puče Washingtonu na Ukrajině tím, že mírově a demokraticky opětovně přičlenilo Krym, domov ruské Černomořské flotily a provincii, která byla ruskou po několik staletí.

Možná jste se pozastavili nad tím, jak bylo možné, aby tak malé země, jako Irák, Libye, Sýrie, Jemen a Venezuela, byly hrozbami pro super velmoc USA. Na první pohled je toto tvrzení Washingtonu absurdní. Opravdu považují američtí prezidenti, představitelé Pentagonu, poradci pro národní bezpečnost a náčelníci generálního štábu země s tak malou vojenskou schopností za hrozby pro Spojené státy a země NATO?

Ne, nepovažují. Tyto země byly prohlášeny za hrozbu proto, že mají, či před svým zničením měly, nezávislou zahraniční a ekonomickou politiku. Jejich politická nezávislost znamená, že neakceptovaly nebo neakceptují americkou nadvládu. Jsou napadány proto, aby byly přivedeny pod nadvládu USA.

Z pohledu Washingtonu je jakákoliv země s nezávislou politikou mimo deštník Washingtonu, a proto je hrozbou.

Venezuela se stala, slovy amerického prezidenta Obamy, „neobvyklou a mimořádnou hrozbou pro národní bezpečnost a zahraniční politiku Spojených států“, což si vyžaduje „národní stav nouze“, aby se zastavila „venezuelská hrozba“, když venezuelská vláda staví zájmy Venezuelanů nad zájmy amerických korporací.

Rusko se stalo hrozbou, když ruská vláda demonstrovala schopnost blokovat Washingtonem zamýšlené útoky na Sýrii a Írán, a když puč Washingtonu na Ukrajině nedokázal dodat Washingtonu ruskou námořní základnu v Černém moři.

Venezuela evidentně nemůže ani zdaleka představovat pro USA vojenskou hrozbu, takže evidentně nemůže Venezuela být „neobvyklou a mimořádnou hrozbou pro národní bezpečnost USA“. Venezuela je hrozbou proto, že venezuelská vláda se nepodvoluje příkazům Washingtonu.

Je naprosto jisté, že Rusko naprosto nijak nevyhrožovalo Pobaltí, Polsku, Rumunsku, Evropě nebo Spojeným státům. Je naprosto jisté, že Rusko nenapadlo Ukrajinu. Jak to víme? Pokud by Rusko napadlo Ukrajinu, Ukrajina by již neexistovala. Byla by to opět ruská provincie, jakou ještě před 20 lety byla, a předtím po staletí, déle než existují USA. Skutečně, Ukrajina patří Rusku více, než Havaj a vykořeněné a dobyté jižní státy USA.

Přesto jsou tyto fantastické lži nejvyšších představitelů americké vlády, NATO, britských poskoků Washingtonu, koupených a uplacených západních médií a uplacené EU opakovány do nekonečna, jako by to byla bohem vyjevená pravda.

Sýrie stále existuje, protože je pod ochranou Ruska. To je jediný důvod, proč Sýrie stále existuje, a je to také další z důvodů, proč Washington chce dostat Rusko z cesty.

Chápou Rusko a Čína, že jsou v extrémním nebezpečí? Nemyslím, že dokonce i Írán chápe, že je v nebezpečí, ačkoliv je mu nejblíže.

Pokud by Rusko a Čína chápaly, že jsou v nebezpečí, dovolila by ruská vláda, aby jedna pětina médií byla vlastněna zahraničními majiteli? Chápe Rusko, že „cizáky vlastněné“ znamená vlastněné CIA? Pokud ne, tak proč ne? Proč tedy ruská vláda dovoluje vlastní destabilizaci z rukou tajných služeb Washingtonu, působících prostřednictvím cizáky vlastněných médií?

Čína je ještě více bezstarostná. V Číně působí 7,000 USA financovaných nevládních organizací. Až minulý měsíc čínská vláda konečně přistoupila, velmi opožděně, k jistým omezením u těchto zahraničních agentů, kteří pracují na destabilizaci Číny. Členové těchto vlastizrádných organizací nebyli zatčeni. Možná byli dáni pod policejní dohled, což je téměř zbytečné opatření, protože Washington může poskytnout nekonečně mnoho peněz na uplacení čínské policie.

Proč si Rusko a Čína myslí, že jejich policie je méně náchylná k uplácení, než mexická a americká policie? Navzdory desítky let trvající „válce proti drogám“ proudí drogy z Mexika do USA nerušeně. Skutečně, policie obou zemí má obrovský zájem na „válce proti drogám“, protože tato válka jim přináší bohatství ve formě úplatků. Vskutku, jak před mnoha lety dokázal později ukřižovaný reportér novin San José Mercury, sama CIA drogový byznys řídí.

Ve Spojených státech jsou lidé říkající pravdu pronásledováni a uvězňováni, nebo jsou pomíjeni jako „konspirační teoretici“, „antisemité“ a „domácí extremisté“. Celý západní svět je tvořen dystopií, mnohem horší, než jakou popsal George Orwell ve své slavné knize „1984“.

To, že Rusko a Čína umožňují Washingtonu působit v jejich médiích, na svých univerzitách, ve finančním systému a v „dobrodějných“ NGO, které infiltrují každý aspekt jejich společnosti, demonstruje,, že obě vlády nemají zájem na svém přežití coby nezávislých států. Jsou také příliš vyděšené, že budou západními médii prodejných děvek za to, že si chrání vlastní nezávislost, označeny za „autoritářské“.

Předpovídám, že Rusko a Čína budou brzy stát před nevítaným rozhodnutím: přijmout americkou nadvládu nebo jít do války.


Poznámka: Sakerův pohled na otevřenost ruských médií k západní proti-ruské propagandě najdete zde: Kontra propaganda, v ruském stylu.


Somnolent Europe, Russia, and China vyšel 5. května 2016 na www.paulcraigroberts.org. Překlad v ceně 601 Kč Zvědavec.

Eurozrada: Francie zablokovala poskytnutí Ukrajině bezvízového styku s EU

$
0
0

22. 5. 2016      zdroj
Otázka poskytnutí bezvízového styku s EU Ukrajině nebude řešena v nejbližších týdnech a měsících. Prohlásil to ministr vnitra Francie Bernard Cazeneuve během zasedání rady ministrů vnitra zemí EU, informuje Europe Online.


"Tato otázka (poskytnutí bezvízového režimu pro Ukrajinu, Gruzii a Kosovo) nemůže být v nejbližších týdnech a měsících posuzována,"řekl.

Postoj francouzského ministra sdílí německý ministr vnitra Thomas de Maizière, který v pátek řekl, že "žádná nová rozhodnutí o liberalizaci vízového režimu" nebudou přijata před schválením mechanismu o rychlém zastavení bezvízového režimu.


Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Bašta: Už nám zase diktují, co si máme, případně nemáme myslet!

$
0
0

Jaroslav Bašta
22.5. 2016   První zprávy
Domnívám se, že pro všechny, kdo zažili rok 1968 a následnou normalizaci, zůstává svoboda slova tou nejdůležitější hodnotou, kterou vývoj po roce 1989 přinesl.Víme, že bez ní všechny ostatní demokratické principy jsou neplnohodnotné a stávají se svou vlastní karikaturou. Nástup digitálních médií a zejména internetu se zdál být zárukou toho, že svobodu slova, vyjadřování a myšlení již nemůže nic ohrozit, že cenzura se stala pojmem, který se vztahuje pouze k minulosti.

Události posledních let nám však ukazují, že politici a další osoby toužící manipulovat naším myšlením a ovlivňovat naše názory, jsou zase o krok napřed. Již se nesnaží omezovat přístup k prostředkům masové komunikace a zakazovat výroky, které odporují vládnoucí ideologii, protože našli účinnější řešení, když cenzuru úspěšně nahradili autocenzurou zvanou politická korektnost. A společnost přestala o některých věcech mluvit nikoliv ze strachu, ale proto, že se nechala přesvědčit, že je to neslušné, nevhodné a nekorektní.

Zdánlivě to nikdo nenařizuje, jde přece o takový obecný konsenzus, že se o některých věcech nemluví, některé termíny se nepoužívají, a ten, kdo by je užil, se tím projeví jako hrubián, fašista, nácek a má automaticky znemožněn přístup třeba do veřejnoprávní televize či do “slušných“ novin. A může to být třeba i prezident. Princip politické korektnosti se zahnízdil zejména ve veřejnoprávní televizi a rozhlase, kde umožňuje redaktorům, kteří sice překypují sebevědomím, zároveň však nejsou ani příliš inteligentní či vzdělaní, dokazovat dnes a denně svou nadřazenost nejen divákům a posluchačům, ale hlavně lidem, kteří si myslí, či dokonce dělají něco jiného, než se má.

Kouzlo politické korektnosti tkví v tom, že je zdánlivě apolitická. Odhalit ideologii jejích autorů však lze analýzou toho, o čem se nemá mluvit. Vycházím z obecného přesvědčení novinářů o tom, že co nebylo v televizi, se vlastně nestalo. Jde-li o historické události, tak na ty, o nichž Česká televize nemluvila, máme zapomenout.

Letos nebyla jediná zmínka o 15. březnu 1939, takže by nikoho nemělo překvapit, že nebylo připomenuto ani výročí Pražského povstání 5. 5. 1945. Když k tomu přidám tezi, že jsme v tom roce 1945 nebyli osvobozeni, ale dobyti Stalinovým Sovětským svazem a rozsáhlé zpravodajství o sjezdu Sudetoněmeckého landsmanšaftu v Norimberku, připadá mi, že Kavčí hory se v tomto ohledu staly duchovním skanzenem Druhé republiky. Jen ten plakát s textem „Zachvátí-li tě, zahyneš!“, na němž se rudý pařát se srpem a kladivem napřahuje na Pražský hrad, tam zatím ještě nemají.

Zbořil: Podle ČT a ČRo se lhát může, když jde o to mít pravdu s USA

Z tohoto úhlu pohledu by nás nemělo překvapit, jakým způsobem informují o migrační krizi a občanské válce na Ukrajině. Teze jsou v těchto případech odjinud, nejspíš z Bruselu, abych redaktorům ČT nepodsouval přílišnou iniciativu. Dají se shrnout do několika bodů:

Migrace je věc veskrze pozitivní a prospěšná a nelze ji spojovat s nebezpečím terorismu. Politické síly, které s ní nesouhlasí, jsou xenofobní, islamofobní, koketují s fašismem a nejspíš jsou placeny Putinovým Ruskem. Na Ukrajině (stejně jako v Turecku) neprobíhá občanská válka, nýbrž protiteroristická operace proti invazi ruské armády. Teroristické útoky v západní Evropě nelze spojovat s islamismem (proto výkřiky „Alláhu akbar“ se v ČT řádně překládají do češtiny jako „Bůh je veliký“, aby snad diváky nenapadlo, že se sebevražedně odpálili islamisté).

Hodně mi to připomíná televizi a noviny v době normalizace, kdy se také o některých událostech nesmělo informovat buď vůbec, nebo jen ze správného ideologického pohledu. Třeba o zločinech, které páchají migranti v Německu se mluví stejně jako kdysi u nás o zločinech příslušníků Střední skupiny sovětských vojsk – také se tají. (Trochu mě to mate – jde o migraci nebo okupaci jako tenkrát?)

Chtěl bych se ještě vrátit k politické korektnosti a nástupu nové totality. Někdo se nás snaží přesvědčit, že se o některých událostech nemá mluvit. Když to přesto uděláte, zjišťujete, že jste označen za agenta Kremlu, ne-li za něco ještě horšího. A vrátila se možnost trestního stíhání za verbální trestné činy. Samozřejmě jen za některé, protože takto lze nejlépe dokázat, které ideje jsou povolené a které nikoliv, a že před zákonem si tím pádem nejsme rovni. Proto se ve společnosti šíří stavy úzkosti hraničící až s paranoiou. Vyplývá to z podvědomého zjištění, že totalita, o niž jsme si mysleli, že teprve klepe na dveře, už sedí v našem křesle v obývacím pokoji a zase nám diktuje, co si máme, případně nemáme myslet.

Obávám se, že pro naši budoucnost to nevěstí nic dobrého.


Il-114 dostal povel vzlétnout

$
0
0

Nikolaj Talikov
22. 5. 2016     zdroj
Na jednání s prezidentem Ruské federace, které bylo věnováno problematice regionální letecké dopravy, byla posuzována dvě čínská letadla - MA-60 a MA-600, dvě česká - L-410 a L-610, ukrajinský An-140 a ruský Il-114.


Při An-140 se všichni korespondenti z jednání vzdálili, proto mnozí také napsali, že ministr průmyslu Denis Manturov navrhoval An-140. Ale po odchodu zástupců tisku jednání pokračovalo a mluvilo se o stroji 114. Vystoupil vedoucí Federální agentury pro leteckou dopravu Alexandr Neradko, který referoval: český letoun je spíše taxi než regionální stroj, "Číňané" a totéž An-24 a An-140 se neprojevily tím nejlepším způsobem v podmínkách Jakutska. A zůstává vlastně jen náš stroj.

Neradko hovořil o tom, že nedávno byla uskutečněna letová a technická konference k Il-114, při níž vyplynulo: Rusko v současné době potřebuje 300 těchto strojů. Stejný počet potvrdil i průzkum, který provedla Federální agentura pro leteckou dopravu u všech zainteresovaných leteckých společností. Prezident dal pokyn Dmitriji Rogozinovi, aby připravil příslušný dokument k zahájení sériové výroby letadla. Je předpoklad, že se bude vyrábět na leteckém závodě v Nižním Novgorodě. Dříve jsme s tímto závodem nepracovali, neznáme zatím jeho možnosti. Musíme mít na paměti, že nikdy nevyráběl civilní stroje, vyráběl pouze vojenská letadla. Ale svého času ani na závodě pro výrobu letadel v Taškentě nebyla vyráběna civilní produkce, a přitom vyráběl 72 letounů Il-76 ročně. Proto se Taškent se stávajícím zařízením pustil do práce okamžitě. Byli schopni okamžitě vyrábět 20-30 letounů Il-114 za rok a dále potom kapacitu navyšovat.


Podle našich dokumentů byly uvedeny počty případné sériové výroby ve výši 12-18 letadel, ale Neradko, když potvrdil, že letadlo je potřebné, požádal, aby byly přezkoumány směrem k navýšení a aby byla doslova v nejbližších letech uspokojena poptávka na tato dopravní letadlo v celém Rusku. Konkrétní čísla zatím nelze oznámit, je třeba vše vyhodnotit a přepočítat. Dokumentace byla odeslána do továrny, ale je na papíru, musí být převedena do digitální podoby. A co je nejdůležitější - musí být vyčleněny náležité finanční prostředky pro tento program.

Rozumí se, že zhruba za nějaké dva měsíce musíme připravit podklady pro finální schválení programu sériové výroby. Zůstaly nám nějaké rezervy na leteckém závodě v Taškentě, když je převezeme do Nižního Novgorodu, první čtyři letadla budeme moci vyrobit na konci roku 2018 - začátkem roku 2019. A první letadla výroby čistě Nižniho Novgorodu se mohou objevit na konci roku 2019 - začátkem roku 2020. To znamená, že v dohledné době.

Jsem velmi rád, že se věc nakonec pohnula z místa. Chci věřit, že problém, který už dávno nazrál, se musí konečně začít řešit. Není to vlastně jen vytvoření letadla, ale především rozvoj regionální sítě letecké dopravy po celém Rusku. Když jsme vytvářeli Il-114, snažili jsme se, aby stroj byl stejně univerzální jako jeho legendární předchůdce Il-14. Může být využíván na všech letištích - i malých i velkých včetně hliněných. Rozhodnutí přijatá na jednání s prezidentem musí být realizována. A naše letectví, naše letecká výroba chytne druhý dech.



Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Co s TV? Taky ji máte doma?

$
0
0

Oldřich Průša
22. 5. 2016
Motto: (útržek z rozhovoru bývalého ministra kultury ČR Milana Klusáka a bývalého ředitele Československé televize Jana Zelenky: „Ředitel vysvětluje, jak práce v televizi probíhá…“
Ministr jej přeruší a na jeho slova reaguje: „Dobře, Honzo, já chápu, že televize je i výchovný prostředek, ale fakt by to nešlo nejdřív po dobrým?“

Po asi čtyřiceti letech je možno konstatovat, v poněkud jiné souvislosti, že po dobrým to stále nejde a nepůjde, pokud se něco nestane, pokud někdo nerozhodne, že se stane. Říká se, že „veřejnoprávní televizi“mají v rukou aktéři „Velké televizní stávky z přelomu let 2000-2001.


Nedomnívám se, že je to tak úplně pravda.

Proč? Jakoby před oponou, za oponou. Před obrazovkami jsme my koncesionáři /tj. 135,- měsíčně od každého elektroměru/. Za obrazovkami jsou ředitel a jeho podředitelé a houfce dalších s vlastními zájmy, neladícími, jak stále vyplouvá špička ledovce na povrch, s námi diváky, či konzumenty čehokoliv.

Co s tím? Národu se na náměstí nechce. Jednou, kvůli horku, druhdy kvůli dešti, povětšině však kvůli tomu, že je národ už zase tak nějak pěkně znormalizovaný. Nic s ním nehne. Proč protestovat proti televizi, když do ulic nevyšli, ani po podivném přijetí církevních /či katolických restitucích. ¨

Ve světě poměrně známý revolucionář dal jednomu ze svých spisů titul – Co dělat?

V souvislosti s „tou naší veřejnoprávní“ by se jako řešení mohlo jevit neplatit poplatek televizní instituci, ale v rámci zákona příslušnou částku odesílat tzv. advokátní nebo notářské úschovy. Věřím, že ledy by se začaly rychle lámat.

Tento krok by nebyl znárodněním, ale vyjádřením vůle nespokojených. Má-li být veřejnoprávnost /definic je řada/ jakž, takž zachována, mohl by tento postup na nějaký čas kombinován se „zakódovaním“ všech jejích programů /i regionálních/.

Až by se po čase, prach usadil i bez větších šarvátek, mohlo by se hledat nějaké lepší řešení.

I malý krok, může být pokrok.

Snad tento návrh dolehne k uším prezidenta, předsedům obou sněmoven Parlamentu, premiéra, i malým a velkým radním pro sdělovala.

Kéž by.

Rakouské volby: americký model/Philadelphia 2000?

$
0
0

Radim Valenčík
23. 5. 2016   RadimValenčíkPíše
Že by se i u nás v Eu zkoušel americký model "Philadelphia"?
Dle Novinek:
 Největší naději získat úřad rakouského prezidenta má podle předběžných výsledků Norbert Hofer kandidující za pravicově populistickou Svobodnou stranu Rakouska (FPÖ). Podle portálu ministerstva vnitra v neděli získal 51,9 procenta hlasů, zatímco jeho rival ze strany Zelených Alexander Van der Bellen obdržel 48,1 procenta hlasů. Rozhodnuto ale není, neboť ve výsledku nejsou započteny korespondenční hlasy.

Agentura DPA označila dnešní druhé a závěrečné kolo prezidentských voleb v Rakousku za infarktové finále a hlasování bez výsledku.

Konečné výsledky tak budou známy až v pondělí, což již v rozhovoru se stanicí ORF Hofer uznal. "Budeme si muset počkat do zítřka,"řekl Hofer, který se během volební kampaně vymezil proti přistěhovalectví, migrantům i Evropské unii.

Hofer podle ministerstva vnitra zvítězil s výjimkou Vorarlberska a Vídně ve všech spolkových zemích.

S předběžnými výsledky ale mohou výrazně zamíchat korespondenční hlasovací lístky, kterých bylo vydáno takřka 900 000, což je rekordní množství. Odhaduje se, že korespondenčně nakonec hlasovalo okolo 700 000 voličů. Takto odevzdané hlasy budou sečteny v pondělí.

Odhady výsledků korespondenčního hlasování podle portálu kurier.at připisují Hoferovi i Van der Bellenovi shodně po padesáti procentech hlasů. V prvním kole korespondenční hlasování vyhrál Van der Bellen, díky čemuž v celkovém výsledku připravil Hofera o 1,3 procentního bodu, poznamenala DPA.

Volební účast dnes činila 60,7 procenta a po započtení odhadu odevzdaných korespondenčních hlasů pak bude okolo 72 procent. Pro srovnání, před měsícem v prvním kole hlasovalo 68,5 procenta voličů. Oproti prezidentským volbám v roce 2010 volební účast výrazně vzrostla, tehdy se hlasování zúčastnilo 53,6 procenta oprávněných voličů.

Hoferovo vítězství, které před hlasováním naznačovaly i předvolební průzkumy, zřejmě bude mít pro rakouskou politickou scénu dalekosáhlé následky. Zástupce Svobodných, který se vymezil proti uprchlíkům a migraci i proti hlubší integraci Evropské unie, totiž předem avizoval, že by jako prezident neváhal rozpustit parlament a vyhlásit předčasné volby. V nich by měla největší šance právě jeho FPÖ.

Řádné volby jsou plánovány na rok 2018. V těch posledních před třemi lety zvítězili sociální demokraté, druzí byli lidovci a třetí FPÖ.

Hofer se staví nejen proti EU, ale vymezil se i proti uprchlíkům a migraci, když prohlásil, že pokud pracovní trh a sociální systém nedokáže přijmout další přicházející lidi, je nutné otevřeně říci, že není možné nechat hranice otevřené.

Van der Bellen má naopak k běžencům mnohem otevřenější postoj, o to více ale vystupuje kriticky vůči FPÖ. Řekl, že by jako prezident nedopustil jmenování zástupce Svobodných do čela vlády, čímž by výrazně zjednodušil pokračování dlouholeté koalice sociálních demokratů a lidovců.

Podle průzkumů by případné předčasné parlamentní volby, které by rád vypsal Hofer, vyhrála FPÖ.

Již po prvním kole voleb hlavy státu a debaklu sociálnědemokratického kandidáta rezignoval kancléř Werner Faymann, jehož v čele koaličního kabinetu i sociální demokracie nahradil Christian Kern.

Viz: http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/404197-infarktove-finale-rakouske-prezidentske-volby-vede-hofer-rozhodne-pondeli.htmlPro ne-pamětníky (my pamětníci víme, o co jde): 
Prezidentské volby v USA v roce 2000 byly jedny z nejtěsnějších voleb v historii USA. O výsledku rozhodlo jen několik stovek hlasů ve státě Florida. Během noci po uzavření volebních místností média předčasně dvakrát ohlásila vítěze voleb (na základě průzkumů). Až potom vyhlásila, že výsledek z Floridy je natolik těsný, že ho ještě není možno předpovědět. Hlavními soupeři byli republikán George W. Bush a demokrat Al Gore. Ve volbách zvítězil z rozhodnutí Nejvyššího soudu USA kandidát George W. Bush.
Jde o čtvrté prezidentské volby v dějinách Spojených států, při kterých nevyhrál kandidát, který získal největší počet hlasů voličů. Tři předešlé případy se odehrály v letech 1824, 1876 a 1888. 

https://cs.wikipedia.org/wiki/Volby_prezidenta_USA_2000
Myslím, že neprojde. Přece jen jsme v Evropě. Je na čase uvažovat o restartu EU. Připomenout roli Rakouska (Rakouska-Uherska) jako prvního multinárodního, multietnického, multikulturního, multináboženského a multikulturního soustátí. I Jugoslávii, brutálně likvidovanou (kým to že?). Restart EU z Visegrádu. Merkelovská EU je nejen mrtvá, ale toxicky mrtvá.

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/3461-rakouske-volby-americky-model-philadelphia-2000.html
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live