Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Zbyněk Fiala: Brexit prohraje

$
0
0
Zbyněk Fiala
22.5.2016 Vaše věc

Co bude až Brexit prohraje? To je důležitější otázka, než jak to dopadne, protože bublina protiunijní rétorika už přestává držet pohromadě. A je tu také generační pohled.



Zatím to vypadá na mírnou převahu hlasů těch, kdo dávají přednost pokračování britského členství v Evropské unii. Brexit Poll Tracker, služba, která sleduje všechny běžící průzkumy na toto téma, nabízí na první pohled dost nepřehledný obraz. Dokonce i zpráva z 15. května o převaze stoupenců pokračujícího členství (zůstat 47 procent, odejít 39), která způsobila prudké posílení libry, nemá jasnou interpretaci. Stejná agentura ICM došla stejného dne i k opačnému výsledku, kdy 47 procent chce naopak odejít a jen 43 zůstat. Ten první výsledek byl totiž po telefonu, zatímco druhý po (mnohem nespolehlivějším) internetu.

Jiná agentura ORB došla stejného dne k podobnému výsledku jako ICM po telefonu, a sice 51 procent zůstat a 45 odejít. Průzkumy dalších agentur v následujících dnech vidí také převahu tábora Zůstat, dokonce podle ComRes v poměru 52 : 41. Přitom v týdnech na konci dubna a na začátku května to vypadalo spíše na odchod. Vidíme tedy trend ke zvratu původně odtažité nálady? Nebo nastal jen příklon agentur k vládnímu stanovisku? Těžko říci, jak to v Británii chodí, v paměti je strašlivá ostuda z minulých voleb. Agentury předpovídaly těsný výsledek, ale dopadlo to zcela jinak, vládnoucí labouristé dostali historicky nařezáno.

V každém případě, čísla nemůžeme brát úplně napřímo, když záleží na médiu, kterým byla pořízena. A předpovědi výsledku červnového referenda o tom, zda má Británie zůstat v Evropské unii, se výrazně liší podle toho, zda jde o telefonické nebo internetové dotazování. Na internetu je častěji víc těch, kdo chtějí odejít, telefon pravidelně ukazuje víc těch, kdo chtějí zůstat, ale také víc nerozhodnutých.

https://ig.ft.com/sites/brexit-polling/

Může to být ovlivněno charakterem média – na internetu se rozhoduji sám a Brexit je změna. Když změnu chci, mám tendenci jednat, když změnu považuji za zbytečnou, mohu se vyjádřit i tím, že nereaguji. Zatímco telefon zazvoní a ne každý to hned utne a vyhne se záludnostem otázek.

Bývala také tendence vysvětlovat rozdíly obou médií generačně – ti starší si s internetem nerozumí a jsou proto aktivnější na telefonu. Jenže dnes je mobil jak hlasovým pojítkem, tak internetem, to generační rozdíl dost zamlží. Je skoro zázrak najít mladého člověka, který má mobil odlepený od hlavy.

Existují však i jiné doklady toho, že stereotypní vnímání mladých ve spojení „internet – Brexit“, a starých jako „telefon – zůstat“, je falešné. Agentura Ipsos MORI sleduje generační rozložení důvěry či nedůvěry Britů v Evropskou unii dlouhodobě. Rozdělila ji na čtyři patra. Nejmladší je skupina 18 – 34 let (generace Y), pod ní středňáci do 54 let (generace X), pak silné poválečné ročníky dědečků a babiček, a nakonec ty předválečné, pra-. Může nabídnout dlouhodobý pohled, sleduje to od roku 1997. Našel jsem graf, který zachycuje vývoj těchto postojů do roku 2014. Je to tedy trochu starší, ale zase prosté jakýchkoliv aktuálních tlaků.

http://www.businessinsider.com/ipsos-mori-eurobarometer-eurosceptics-dying-out-eu-referendum-brexit-2016-5

Z tohoto grafu je patrné, že finanční krize důvěrou Britů v EU značně otřásla a vyvolala pokles ve všech generacích. Dno vidíme roku 2012 po sestupu o 10 procentních bodů, pak se to začalo obracet. Jen dědečkové a babičky představují výjimku, zřejmě se tu podepsaly dozvuky rozvratu fondových penzijních systémů a hypotéční krize. První poválečné ročníky jsou otrávené z EU zhruba stejně, jako ty předválečné, tedy hodně.

Vidíme tedy, že optimističtější výsledky průzkumů o britském referendu nelze vysvětlovat tím, že po telefonu reagují spíš starší lidé, protože ti starší naopak vykazují dlouhodobě největší nedůvěru k EU. Je to opačně – nejvyšší míru důvěry dlouhodobě vykazují mladí, a u nich také nacházíme nejstrmější obrat z krizové propasti. Roku 2014 tam byla dvakrát vyšší míra pozitivních odpovědí než u starých respondentů. A středňáci – jak už to s takovými bývá – byli ve středu.

Aktuální průzkum Ipsos MORI z 16. května ukazuje drtivou převahu Zůstat (48) nad Odejít (35). Po dubnovém průzkumu jedy stabilní podíl těch, kdo chtějí zůstat (byl 49), ale klesl podíl zájemců o odchod (byl 39). Příznivci Brexitu se zdají být zvikláni, neboť současně narostl podíl nerozhodnutých z 9 na 14 procent.

Existuje několik komentářů. Kampaň Brexit začala před oficiální výkopem, zákon pro ni vyhradil jen šest týdnů. Dlouho taky byl spor, jestli vláda smí vyjádřit, co chce. Nyní se premiér David Cameron probudil a začal bojovat o život. Na jeho straně je jeden důležitý prvek – může být nudný, může přehánět, ale ví se, že moc nelže.

Vláda nesmí moc lhát, protože to samotné ji může potopit, i kdyby byl žádoucí výsledek, o který šlo, na dosah ruky. Zato opozice obyčejně lhát musí. Je to nejspolehlivější způsob, jak na svoji stranu strhnout pozornost. Buď s tím vyhraje, nebo zůstane na svém. Proto taky dal Cameron přednost debatě s Nigelem Faragem před Benem Johnsonem. Farage je slabší a Johnsona to vytočí, takže může plácnout něco snadno napadnutelného.

Brexit musí pracovat se starými předsudky, a tam je vděčnějším posluchačem stará a nestarší generace válčící z pohodlí gauče. Mladí musí hledět dopředu. Británie přitom nežije jen Brexitem, nedávné lokální volby ukázaly, že labouristé i s prudkým levým obratem nového předsedy Jeremy Corbyna relativně uspěli. To je také obraz aktivizace mladých, podobně, jako je probudil ve Spojených státech socialista Bernie Sanders. Další významný levičák, francouzský ekonom Thomas Piketty, autor neomarxistické práce Kapitál pro 21. století, nyní vystoupil s výzvou, aby evropská levice zradikalizovala eurozónu.

http://abonnes.lemonde.fr/idees/article/2016/05/14/thomas-piketty-pour-un-noyau-dur-europeen_4919713_3232.html?xtmc=piketty&xtcr=6

Není pravda, že se s tím nedá nic dělat, že nás blokují nepřejednatelné unijní smlouvy, polemizuje Piketty s odevzdaností levicových prelátů. Tak je obejděme! Evropský stabilizační mechanismus i Pakt stability byly dojednány mezivládně! Jinou věcí je, že byly dojednány špatně a škodí. Náprava je však možná. K tomu je však potřeba demokratický nástroj, žádné uzavřené noční jednání ministrů financí, kteří se pak druhý den nedokážou shodnout, k čemu že vlastně došli.

Musí vzniknout Parlament eurozóny jako orgán „tvrdého jádra“, který působí souběžně, vedle oficiálních institucí EU. Vytvořil by se nepřímo, jednotlivé státy by do něj delegovaly určitý počet národních poslanců v poměru podle obyvatelstva a rozložení politických sil. Tento parlament by byl otevřený i členským zemím EU bez eura, pokud by měly zájem, ale musely by respektovat princip, že nesmějí blokovat zájemce o rychlejší postup. Rozhodnutí by se realizovala na bázi mezivládních dohod, tedy co se dojedná, potvrdí národní úrovně, samy mezi sebou.

Parlament eurozóny by převzal veškeré finanční a rozpočtové záležitosti této části evropské spolupráce. Včetně stabilizačního mechanismu, tedy pomoci zemím v dlužnické krizi. Vedle toho by dohodl společnou úroveň zdanění organizací (konec závodů ke dnu) a společný rozpočet na takové výši, aby umožnil investice do infrastruktury a univerzit. Jedním z cílů této další vrstvy spolupráce by bylo oddlužení. Prudký poválečný rozvoj byl postaven právě na tomto principu. Tenkrát bylo oddlužované hlavně Německo.

Až se tedy vystřílí prach v demagogických salvách Brexitu, zůstane tu vítězná strana evropské integrace a její významnou složkou bude probuzená mladá generace. Mohla by prokázat větší zájem o realitu, než ti, kdo se živí – na její úkor – hlavně přifukováním starých iluzí a hnojením nejdivočejších předsudků.

Rusko v novém hávu

$
0
0

Irina Alksnis
22. 5. 2016  Eurasia24

„Rusko rozvinulo ve světě informační ofenzívu, a to hned v několika oblastech – v politice, kultuře, umění nebo společenském vývoji. Nejzajímavější na tom je, že přitom tato ofenzíva probíhá z velké části spontánně a bez nutnosti ji organizovat.“


Jedno ruské přísloví říká, že „při setkání (hodnotíme člověka) podle šatů, při spolužití podle mysli“. Zpravidla je to interpretováno tak, že vlastnosti a charakter člověka jsou přednější, než jaký onen člověk vyvolává vnější dojem. Zdá se, že nadešel čas podívat se na tuto starou moudrost novýma očima.

Z přísloví jasně vyplývá odmítavý a přezíravý postoj k „oděvu“, tak jak je to většinově chápáno i v Rusku. V naší zemi se totiž opravdu na člověku oceňují především jeho vlastnosti a charakter. Jeho „obal“, „šaty“ nebo, chcete-li, vnější zjev nemá samozřejmě tak velký význam jako „nitro“, měl by ale být takový, aby mu nedělal ostudu. Navíc je pravdou, že nové „velké věci“ mají zpravidla i „atraktivní obal“.

Velmi příhodně to vyjádřil Tupolev svou větou „Dobře létat mohou jen krásná letadla“. A tomuto slavnému leteckému konstruktérovi stojí za to věřit.

Před téměř sto lety nabídlo Rusko světu zcela nový společensko-politický projekt, který sliboval celému lidstvu lepší a spravedlivější společenský řád.

Výsledkem tohoto nového projektu byly natolik geniální a novátorské práce a díla umělců, básníků, architektů, režisérů a také tak velká celospolečenská hnutí, že z nich svět čerpá inspiraci až do dnešních dnů.

A zřejmě ne náhodou se vnitřní rozklad projektu sovětů projevil vnějšími formami – nezáživností, formálností, ztrátou jiskry, síly a nadšení z prvních desetiletí jeho realizace.

Dnes se v Rusku hodně píše o podstatě vnitřních procesů probíhajících v zemi; autoři těchto úvah se snaží orientovat a porozumět těm nejzákladnějším a nejhlubším příčinám a mechanismům její obrody a znovu vznikající společenské svornosti.

Západ dnes zatím píše o „nových ruských hrozbách“ a důsledcích „ruské informační války“. Výsledky jeho zkoumání procesů probíhajících v Rusku a závěry, které z toho vyvozuje, jsou v podstatě k smíchu – jsou povrchní a přihlouplé. To ovšem není tak podstatné, protože má plnou pravdu v něčem jiném: v tom, že adekvátně a objektivně hodnotí hrozby, které z toho pro něj vyplývají – nikoli z podstaty změn (v ruské společnosti), ale z forem, kterými se projevují.

Rusko rozvinulo ve světě informační ofenzívu, a to hned v několika oblastech – v politice, kultuře, umění nebo společenském vývoji. Nejzajímavější na tom je, že přitom tato ofenzíva probíhá z velké části spontánně a bez nutnosti ji organizovat. Rusko v jejím průběhu hledá nové podněty (a jejich projevy), aby je v první řadě využilo samo pro sebe.

Do celého procesu je zapojena jak vláda a nevládní struktury, tak i řadoví občané. Přitom zejména stát, věren své tradiční byrokratické těžkopádnosti, si častěji než kdo jiný počíná značně neobratně. Akce „Georgijevská stužka“ byla iniciována agenturou RIA Novosti a akci „Nesmrtelný pluk“ celou vymysleli řadoví novináři z Tomska.

Přesto je proces národního znovuzrození tak mocný a silný, že i jeho „vedlejší efekty“, které pronikají do světa, stačí na to, aby západní sdělovací prostředky a političtí experti bili na poplach a hystericky vykřikovali, že „russkije idut“.

Televizní seriál „Máša a medvěd“ propaguje takové tradiční hodnoty, jako jsou aktivní přístup k práci, poctivost, laskavost, zájem o druhé a podobně – ale propaguje je ve zcela novém a moderním „balení“. Máša nosí sarafán a šátek, ale pod šátkem má krátce střižený účes a na nohou módní tenisky.

Zimní olympijské hry v Soči přinesly jasný důkaz toho, že Rusové dovedou vymyslet, udělat, postavit nebo vyrobit krásné věci a že dovedou využívat moderní technologie. „Třešničkou na dortu“ se přitom stal příběh nerozvinutého olympijského kruhu (červeného, tj. symbolu Ameriky) při zahájení her, který pořadatelé efektně „zopakovali“ při ukončení her.

Krátce po olympiádě, prakticky „co by dup“, uviděl svět ruské představení ve zcela jiné oblasti.

Jsme hrdi na to, že Krym se vrátil domů, do náruče Ruska bez prolévání krve. Stejně tak je ale důležité, jak dobře vypadala akce „Zdvořilí lidé“.

PR kampaň ruské armády ohromila svět svojí efektivitou, novátorstvím a vnějším dopadem. V rámci informační ofenzívy dnes Rusko aplikuje jak tradiční, tak i ty nejmodernější metody působení. Jde o využívání sociálních sítí, organizaci společných pracovních cest pro domácí i zahraniční žurnalisty nebo třeba o park „Patriot“ („Vlastenec“ – centrální muzeum vojenské techniky v Kubince), který teprve zahajuje svoji činnost.

Vojenská přehlídka pořádaná ke Dni vítězství 9.května se během posledních let změnila ve velkolepé divadlo, jehož součástí jsou jak předchozí zkoušky, tak netradičně umístěné kamery (v dlažbě Rudého náměstí, na hlavních tankových děl nebo v kabinách stíhacích letadel), které umožňují jejichpřekvapivé a dříve naprosto nedosažitelné záběry.

Něco o kamerách

Před nedávnem se jeden západní novinář rozohnil v alarmujícím článku o nové tajné zbrani ruské informační války – dronech, díky kterým začala ruská média využívat mimořádně efektní videozáběry, nejčastěji z oblastí válečných konfliktů.

A tady se znovu vracíme od vnějších projevů k vnitřní podstatě.

Rusku se daří překonávat krajně negativní hodnocení a intenzívní protiruskou informační kampaň západních sdělovacích prostředků díky tomu, že pravidelně a stále častěji dochází k událostem, které západní média prostě nemohou ignorovat, protože jsou samy o sobě tak velkým pozitivním poselstvím, že je svět přijímá i přes všechny negativní interpretace a komentáře.

Dochází k tomu hlavně proto, že jsou tyto události založeny na něčem velmi  reálném a skutečném , co není zabaleno do rádoby líbivé „slupky“. Samozřejmě, drony mají i západní sdělovací prostředky. Ale speciálně ruští vojenští zpravodajové jsou ochotni vlézt i do samotného pekla jen proto, aby připravili dobrou reportáž. A to je skutečnost, kterou západní odborníci nepochopili – tajnou zbraní ruských žurnalistů nejsou drony, ale přímo oni sami.

Proslulý koncert Symfonického orchestru petrohradského Mariinského divadla, který vyvolal negativní odezvy na Západě, byl také zbraní. Ano, byla to ohromující propagandistická a PR akce Ruska. Tak úspěšná, že naši oponenti div neskřípou zuby. V čem ale tato akce spočívala? V tom, že několik desítek umělců – interpretů klasické hudby – přiletělo do válčící země, a to nikoli do týlu, ale až k linii fronty.

Do místa vystoupení absolvovali osmihodinovou jízdu autobusem – pod palčivým sluncem, krví zalitou zemí, ve které na ně mohlo každým okamžikem číhat nebezpečí. A pak je čekalo vystoupení v Palmýře – v místech, kde ještě donedávna probíhaly masové popravy. Pro každého z hudebníků i jejich dirigenta to musel být projev jejich lidské a občanské statečnosti a odvahy.

Přesně ta statečnost a odvaha, jakou projevil i Alexandr Prochorenko, který u Palmýry padl hrdinnou smrtí, naplnila hluboký význam a smysl koncertu v tomto historickém městě bez ohledu na jakékoli pragmatické úvahy jeho pořadatelů.

A to je vysvětlení, proč Západ, obávající se informační a ideologické ofenzívy Ruska, má ke svým obavám opravdu pádný důvod. Rusko předkládá světu alternativu, která je jak svým obsahem, tak i formou natolik silná a životaschopná, že stále častěji úspěšně čelí totální protiruské kampani Západu.

A tak si myslím, že konstruktér Tupolev by dnes byl spokojen – ze současného Ruska se stává „krásné letadlo“.


Irina Alksnis
Zdroj: politikus.ru
Překlad: mbi, Eurasia24.cz


Masaryk a Česká otázka

$
0
0
Marie L. Neudorflová 
22.5.2016  České národní listy

Milé dámy, vážení pánové.

Musím začít poněkud v širokém kontextu, neboť ten má určité rysy ne nepodobné dnešním. Z nich jsou nejzávažnější pokusy atomizovat a přeinterpretovávat českou historii, snižovat hodnotu všeho pozitivního, čeho český národ dosáhl vlastními silami. Když se T. G. Masaryk začal zabývat „českou otázkou“ mělo to několik důvodů. Plynuly hlavně z nerovnoprávného postavení českého národa v rámci Rakousko-Uherska, dlouhotrvajících neřešených problémů, zvláště sociálních, a z neoprávněně vládnoucího a privilegovaného postavení Austroněmců a Maďarů. To snad skutečně věřili ve svou superioritu a právo vládnout, ač netvořili ani polovinu obyvatel říše.


Přesto Češi dosáhli od obrození obdivuhodných výsledků díky své iniciativě podmíněné důrazem na vzdělání, na kulturu, na svou národní identitu. Nikdo si už nedovede představit kolik námahy je však stálo povolení každé české školy, které si většinou pak vydržovali ze svých skromných zdrojů navzdory velkým daním, které centrální vládě do Vídně platili. Dobývání větší rovnoprávnosti v říši byla pro Čechy i po zavedení omezeného konstitucionalismu a parlamentarismu v 60. letech 19. století trvalá frustrace. V říšské radě se nevedly diskuse, schvalovaly se většinou jen návrhy vlády a deklarativně odůvodňovaly požadavky jednotlivých národností. Češi v Rakousko-Uhersku nikdy nedostali možnost přiměřeně ovlivňovat poměry v českých zemích, kde tvořili dvoutřetinovou většinu a Němci třetinovou menšinu. Úroveň národů se posuzovala podle jejich velikosti a podle jejich kulturní úrovně. Teprve s Marxem a jeho teoriemi začalo hrát vědomí ekonomické dimenze postupně primární roli. Od osvícenství začalo růst také vědomí, že znalost historie, zvláště národní, byla důležitá pro úroveň společnosti, pro její sebeznalost, identitu a integritu a tím i pro demokratizaci a rozvíjení demokratizace.

Příchod Masaryka na nově založenou českou univerzitu v Praze v roce 1882 znamenal určitou revoluci v tom, co Jan Herben nazval „kalné a stojaté vody“ univerzitního prostředí, v němž vládly autoritativní poměry a nepřekročitelné bariery mezi profesory a studenty. Příchod Masaryka byl také brzy poznamenán nelítostnými rukopisnými boji, jichž byl hlavní obětí. Masaryk si uvědomil, že lpění českého národa na pravosti Rukopisů plynulo z jejich malého sebevědomí, z malé sebedůvěry. Chtěli ukázat Němcům, že mají písemné památky starší než Němci, kteří upřímně věřili v inferioritu Čechů a dávali jim to při každé příležitosti hlasitě najevo. Masaryk nevěřil, že národ může stavět svou sebedůvěru a sebeúctu na falsech. Už od mládí věřil, že „co není pravdivé není veliké“. Byl přesvědčen, že Češi nemají zapotřebí opírat své sebevědomí o mýty, že mají svou nesmírně cennou historii, kterou však neznají.

Tradičně se historie vykládala ve prospěch monarchie, habsburské říše, katolické církve, šlechty, úspěchů ve válkách. Ani Palackého dějiny nebyly pro svou cenu obecně známy. Katolická církev se po dvě století snažila násilím vymazat z českého paměti vymazat dobu reformace, pronásledovala osvícenské myšlení a všechny, kteří s ním sympatizovali, občas to byli i katoličtí kněží na nejnižší úrovni, kteří měli soucit se zanedbaným a vydíraným lidem. V historiografii byl důraz na středověk, ale katolický. To nepřispívalo k sebeznalosti českého národa a k jeho mravní a politické dospělosti. Pokud máte pocit, že se nám tyto přístupy k historii vrací, tak nejste daleko od pravdy.

Masarykovi trvalo poměrně dlouho než se uzdravil z brutálních útoků v rukopisných bojích, v nichž, obecně řečeno, byl obviňován z nenávisti vůči českému národu. Oporou mu bylo několik přátel a hlavně jeho žena Charlotta. Přemýšlel, jak přispět k dospělosti národa, k jeho většímu sebevědomí, rovnoprávnějšímu postavení v říši, o což se čeští politikové bezúspěšně pokoušeli od revolučního roku 1848. Masaryk s nimi sdílel názor, že větší samostatnost českých zemí by pozvedlo sebevědomí a iniciativu českého národa a přineslo větší možnosti pro jeho pozitivní rozvoj. To byl důvod, proč s dalšími dvěma kolegy realisty, Josefem Kaizlem a Karlem Kramářem kandidoval ve volbách na jaře 1891 do parlamentu (říšská rada) ve Vídni. Předpokládal, že věcné, analytické rozbory problémů říše, včetně národnostních a sociálních, fundované argumenty ve prospěch decentralizace, demokratizace říše a sociálních reforem, přesvědčí německé poslance o nutnosti zásadních reforem v říši. Ve svých četných a dlouhých projevech se soustředil hlavně na problémy českého národa a českých zemí, které se obvykle shrnovaly pod pojem „česká otázka“. Brzy poznal, že Austroněmcům nešlo o spravedlnost, o úroveň všech národů a říše, ale o svou moc a privilegia.

Zvláště šokující bylo, když se strany německých poslanců ba i od vlády slyšel, že žádná „česká otázka“ neexistuje, že existují jen zájmy říše a že jedna národnost, německá, musí být vládnoucí. Odpověděl na to větou, že v říšské radě vlastně nebylo nic jiného slyšet než projevy k „české otázce“, neboť ta byla klíčem k řešení hlubokých problémů říše. Masarykovy projevy i jeho kolegů mladočeských poslanců, byly pro říšskou radu zjevením. Fundované, postavené na znalostech, na statistikách, s argumenty, na které němečtí poslanci zdaleka nestačili. Češi brali své projevy i jako prostředek k politickému vzdělávání české veřejnosti, k její větší politické dospělosti a iniciativě. V českých zemích se konalo na sta politických schůzí, kterých se účastnilo i několik tisíc lidí. Všechny projevy byly uveřejňovány v českém tisku.

Aktivita českých poslanců byla hlavním důvodem, že vídeňská vláda vyhlásila v září 1893 výjimečné právo v Čechách, zakázala politické shromažďování a uveřejňování parlamentních a veřejných projevů v tisku. Tato situace trvala dva a půl roku a značně změnila českou politiku z demokratizační a vzdělávací na výrazně liberální (J. Kaizl, K. Kramář, atd.). Nejnebezpečnějším důsledkem vyhlášení výjimečného práva byla značná demoralizace a apatie českého národa, která vyústila v malicherné hádky, hledání obětního beránka, a podobně.

Masaryk se vzdal svého poslaneckého mandátu a přemýšlel, jak nepolitickými cestami inspirovat zdravější sebevědomí národa a jeho iniciativu. Zaměřil se na inteligenci, hlavně mladou, neboť její určitý odklon od potřeb národa, od poctivé práce a zodpovědnosti za sebe, za druhé i za národ k nejrůznějším módním ismům, kterým ani nerozuměla, (liberalismus, radikalismus, kosmopolitismus, anarchismus, marxismus, individualismus, volná láska), viděl jako nebezpečný pro úroveň národa. Chtěl, aby se soustředila na studium, aby se učila cizím jazykům, četla, aby byli schopna si vytvářet kritické názory, aby přijímala z ciziny jen to, co se hodilo pro pozitivní rozvoj národa. Jinými slovy, Masarykovi šlo o rozvíjení jak úrovně inteligence tak podmínek pro demokracii.

Od osvícenství byla demokracie uznávaná mnohými mysliteli jako jediný systém, který je schopen pozitivně reagovat na důležité potřeby většiny lidí a společnosti jako celku. Víra v demokracii, na rozdíl od liberalismu a konservatismu, v sobě obsahovala myšlenku rovnosti lidí, spravedlnosti, víru ve vývoj, v pokrok a přesvědčení, že z historie je možné se poučit. Vzhledem ke katolické části společnosti, Masaryk předkládal Ježíšovo nepokradeš bral jako potřebu sociálních reforem, jež by nedovolily vykořisťování. Podobně relevantní byl princip „miluj bližního svého jako sebe sama“, který církev dávno opustila. Legitimita víry v oprávněnost demokracie plynula jak z původního křesťanství tak z osvícenských myšlenek, zvláště principu rovnosti, svobody, spravedlnosti a určitých práv.

Proto bylo nutné znát historii, nejlépe každého národa v rámci civilizace. Podmínky, ve kterých se národy vyvíjely a ve kterých existovaly, byly velmi rozdílné, což bylo nutné respektovat. Masaryk neuznával rozdělování národů na méně a více schopné, být národem menším nebo méně rozvinutým, ještě neznamenalo, že národ byl horší. Mnohokrát vysvětloval, že úroveň jednotlivých národů byla otázkou vývoje.

Masaryk se zajímal o českou historii od mládí. Už když si dopisoval se svou budoucí ženou Charlottou, zasvěcoval ji do historie české reformace, do historie národního obrození, do české kultury. Charlotta z těchto znalostí, které si rozšiřovala čtením, čerpala důvěru v český národ i v dobách pro Masaryka nepříznivých, kdy mu říkala, co bys ustupoval, když máš pravdu. Masaryk po své resignaci poslance se obrátil k důkladnému studiu zanedbané české historie, zvláště české reformace a českého obrození. Výsledkem bylo několik spisů, z nichž nejdůležitější byly Česká otázka. (Snahy a tužby národního obrození), Naše nynější krize, Jan Hus a Karel Havlíček, všechny vydané ve dvou letech 1895-1896.

Musím ještě zmínit, že v současnosti je 19. století mnohými historiky oddělováno od osvícenství a označováno za století nacionalismu, často s negativním přesahem až do současnosti. Tito historikové nedělají rozdíl mezi agresivním nacionalismem velkých a expansivních národů a nacionalismem menších národů, kterým šlo o rozvíjení své úrovně, o důstojnou existenci. Ve skutečnosti je 19. století pokračováním osvícenství v praxi, úsilím o demokratizaci společností, národů, úsilím o kvalitní, snadno přístupné vzdělání pro všechny, o větší sociální spravedlnost, o zakotvení politické demokracie, o to, aby veřejnost mohla efektivně ovlivňovat politiku ke své úrovni. To i dnes naráží na odpor konservativních, ekonomicko-liberálních, pravicových a globalizačních vrstev, kterým jde hlavně o levnou pracovní sílu a o co největší zisk bez ohledu na negativní dopady pro většinu lidí. Ignorují, že člověk je také duchovní, kulturní a mravní bytost.

V České otázce se Masaryk věnoval především stopování pozitivních aspektů české historie reformační a obrozenecké. Ukazoval, že navzdory často krutým podmínkám, český národ nejen přežil, ale vytvořil nesmírně cenné kulturní, duchovní a intelektuální hodnoty. Dával je do souvislosti i s náboženstvím, ne církevním, ale totožným s mravností, s humanitou. V České otázce rozebíral jejich aktuálnost, dokazoval souvislost mezi reformací a obrozením v podobě humanitní filosofie. Vysvětloval humanitní aspekty Husova učení, Chelčického, Komenského, celé reformace. Vysvětloval dlouhodobý pozitivní dopad působení Dobrovského, Palackého a Havlíčka i málo známých sociálních filosofů jako byl Augustin Smetana. Zdůrazňoval jejich kritické postoje ke konservatismu a dogmatismu katolické církve a šlechty, které popíraly vývoj a možnost pokroku pro všechny a věřily ve stavovskou organizaci společnosti, v níž většina tvořila levnou pracovní sílu pro malé mocenské menšiny. Masaryk zdůrazňoval silné sociální cítění osobností reformace i obrození a víru, že všichni lidé si jsou v podstatě rovni a mají právo na důstojný život. Odvolávali se i na Bibli, že na zemi je bohatství dost pro slušný život všech, ale ne pro luxus malých mocenských menšin. Připomínal, že již Komenského ideje vzdělávání (pro chlapce i pro dívky) byly obdivovány v celé protestantské Evropě. Jeho myšlenky se v praxi začaly zavádět až téměř o tři století později. Dobrovský vnesl do české vědy odvážně kritického ducha, věnoval se kultivaci českého jazyka, neboť ho ctil jako jazyk Husův a Komenského. Palacký napsal Dějiny národu českého s takovou vědeckou důkladností, která v té době nebyla obvyklá. Karel Havlíček Borovský vytvořil takovou úroveň žurnalistiky, že, podle Masaryka „nám ho svět může závidět“, a přál si takovou úroveň tisku ve své době. Český národ si tak zvykal spoléhat se hlavně na vlastní síly. Všechno toto úsilí, navzdory podmínkám v říši, přineslo v 19. století neobyčejný pozitivní rozvoj českého národa. To byly úctyhodné tradice. Humanitní filosofie v jejich pozadí je stále aktuální.

Masaryk občas kladl otázku: „Ukažte mi národ, který má slavnější historii než národ český?“

Masarykovi šlo o posílení sebeznalosti národa, včetně historické, o posílení jeho identity a integrity, aspekty důležité pro jeho sebeúctu a sebedůvěru. Šlo mu i o vystopování filosofie, která byla v pozadí pozitivního úsilí národa, neboť tato filosofie měla trvale platné hodnoty, použitelné v každé době. Byla svázána se zkušenostmi národa v evropském kontextu, při vědomí, že kultura, historie, potřeby a možnosti každého národa zůstávaly velmi rozdílné. Jen bylo potřeba tuto filosofii vyvodit a znát a umět ji aplikovat v praxi. Tím, že v České otázce dotáhnul Palackého filosofii dějin až do obrození vytvořil filosofii českých dějin, která se týkala důležitých pozitivních aspektů české historie, na něž se dalo navazovat. Negativní aspekty bylo nutné znát, aby se dalo problémům předcházet.

Ze své vlastní zkušenosti věděl, že tato filosofie má silný inspirační náboj a o to mu šlo -- inspirovat mladou českou inteligenci k jejímu přijetí, k respektu ke všemu, co pozitivního vytvořily minulé generace pro generace příští. Chtěl, aby se mladá generace ztotožnila s důležitými potřebami českého národa a zapojila se vědomě do práce pro jeho úroveň. Koncept „filosofie dějin“ měl kořeny v osvícenství, přes Herderovu filosofii byl přijat již protestanty Kollárem a Palackým, ale nebyl dotažen do obrození, což učinil Masaryk. Z Kollára také přijal pojem „humanitní ideál“.

„Humanitní ideál vyžadoval, „abychom soustavně, všude, ve všem a vždy odpírali zlému, vlastní i cizí nehumanitně, nehumanitně společnosti a jejím orgánům osvětovým, církevním, politickým, národním – všem. Humanita je práce a opět práce.“ Dodala bych, že tato práce také často vyžaduje odvahu.

Masarykův hlavní přínos spočíval v tom, že v České otázce odkrýval málo známé, ale nesmírně důležité pozitivní stránky české historie, odhalil určitou návaznost českého obrození na českou reformaci. Upozornil, že přes všechnu likvidaci reformační literatury katolickou církví, přes vyhnání českých protestantů z českého království katolickou církví a Habsburky, (30 tisíc rodin), velké osobnosti českého obrození znaly díla Jana Husa, Petra Chelčického, Jana Amose Komenského, Pavla Stránského, atd. Věřil, že byly velkou inspirační sílou pro víru českých obrozenců ve smysl svého snažení. Jeho idea návaznosti vzbudila vášnivé diskuse zvláště mezi historiky, které svým způsobem trvají do současnosti. Účastnilo se jich na desítky historiků. Problém zmíním podrobněji trochu níže.

Znalost historie, zvláště pozitivní, a vědomá práce pro úroveň vlastního národa, přinášela nejen obecný prospěch, ale i větší sebeúctu a zdravější sebevědomí. Masaryk věřil s Havlíčkem, že vnitřně silný národ, vzdělaný a mravný, si nakonec svobodu vydobude. Pojem „humanitní ideál“ se stal symbolem konstruktivní životní i politické filosofie a praxe. Malý národ si nemohl dovolit plýtvat silami. Komunita národa zůstává do současnosti nejširší entitou, se kterou se většina jejich jednotlivců může smysluplně ztotožnit, ke které může mít dokonce silný emocionální vztah. Užší i širší entity mají daleko méně těchto dimenzí. V národě lidé sdíleli: jazyk, území, kulturu, tradice a historii, možnost vzdělání, potřebný stupeň sounáležitosti, vědomí veřejných zájmů, perspektivu, možnost efektivní komunikace a tím i možnost řešit existující problémy rozumnými kompromisy, a ne zřídka měli i společného nepřítele. Všechny tyto aspekty vytvářely podmínky pro politickou účast veřejnosti, což znamenalo pro rozvíjení demokracie. Tlaky na rozklad a ovládání menších národů přinášely daleko více destrukce než užitku a bohužel, tyto tlaky v různých i násilných formách trvají do dnes.

Myslitelé - Kollár, Palacký, Herder, pojímali národ jako mravní a právní osobu, s přirozeným právem na svou existenci a rovnoprávnost s ostatními národy. Masaryk tyto názory sdílel. Upozorňoval, že katolická církev stále ještě usilovala o odstranění Palackého interpretace českých dějin (důležitost reformace) i o odstranění osvícenského dědictví. (Tento problém se nám v posledních letech vrátil.) Připomínal Cicerona, že bez znalosti historie zůstávají lidé dětmi, nedostatečně vzdělaní a nedostatečně zodpovědní.

V současnosti někteří západní historikové, jako Charles Tilly, Robert Dahl, John Dunn a další, dokazují, že bez znalosti historie se společnost rozpadne, atomizuje, a že bez znalosti historie není možné rozvíjet demokracii. Lidé se postupně stanou jen levnou pracovní silou pro silnější státy, korporace, mocné. Soudržná národní komunita, vzdělaná, s dostatečnou sebeznalostí, znalostí světa, ve kterém lidé žije, je stále nutnou podmínkou pro rozvoj demokracie, jejích institucí, pro spolupráci, pro zodpovědnou participaci veřejnosti v politickém systému. To zahrnuje i schopnost veřejnosti efektivně kontrolovat mocenskou vrstvu, která má vždy velkou inklinaci používat svou moc pro své soukromé zájmy. Jinými slovy, historie a její interpretace jsou vždy relevantní k politice. Ale jen některé její aspekty k demokracii, k humanitě.

Masaryk se věnoval v České otázce také kritice liberalismu (tržní ekonomice), jejíž ideologie staví spíše na hodnotách, které lidi rozdělují – individualismus, svoboda a konkurence až destruktivní, práva na úkor povinností, práva menšin na úkor celku, sociální lhostejnost, podceňování kolektivní, národní identity, atd. Podobně kritizoval marxismus, jeho materialismus, koncept revoluce a třídního boje a podceňování kultury, morálky a duchovní dimenze lidské existence. Ale uznával, že Karel Marx odhalil cenu lidské práce a zavedl pojem vykořisťování.

Masaryk dokonce věřil v nutnost národního programu, v nutnost konkrétní „vize“. Oceňoval, že Palackého politický program platil vlastně až do r. 1918. A nejvíce si cenil jeho důrazu na vnitřní pozitivní rozvoj národa. S Palackým a Havlíčkem sdílel, že příležitosti ke svobodnějšímu a důstojnějšímu životu národa čas od času přicházejí, ale většinou jsou promarněny tím, že společnost na ně není připravena a k moci se dostanou ti, kterým jde jen o moc, o privilegia na úkor většiny. Bylo důležité se připravovat na příležitost k větší svobodě a svéprávnosti. To vyžadovalo cílevědomou demokratizační práci. Jedinou zárukou tohoto procesu byla vzdělaná, demokraticky orientovaná veřejnost. Ta musela znát důležité aspekty historie, včetně filosofie v pozadí. Demokratizační práci ve ztížených politických podmínkách Masaryk nazýval „prací drobnou“, „politikou nepolotickou“. Před rokem 1918 přinesla nesmírně cenné výsledky a nebyla náhoda, že Československá republika v bujícím fašismu okolních států zůstala jedinou demokratickou zemí a musela být zničena zvenčí. Za krátkou dobu své existence dokázala zázraky, uváží-li se, jaké problémy, zvláště sociální, zdědila z habsburské říše. Otázka její návaznosti na práci české inteligence před rokem 1918 čeká stále na výzkum. I šedesátá léta se v tomto kontextu zdají velmi relevantní.

Masaryk, v tradici evropského demokratismu, považoval demokracii za jediný systém, který je sto zaručit pozitivní rozvoj menších národů, většiny jednotlivců, a přitom ne na úkor slabších a menšin. Demokratická vláda nikdy neměla representovat zájmy jen určitých skupin či vrstev nebo soukromé zájmy, ale naopak měla se velmi efektivně podílet na řešení problémů týkajících se veřejných zájmů, veřejného dobra, celku. Za tímto účelem byla zvolena a za tímto účelem placena z daní občanů. Efektivní kontrola vlády politicky dospělou veřejností byla tedy nezastupitelnou součástí demokracie. Ale veřejnost ke své dospělosti musela být stále vzdělávána a vychvávána.

Masaryk vysvětloval, že neexistuje žádná dokonalá demokracie, naopak, že demokracie se svým konceptem spravedlnosti a rovnosti lidí, není úplně přirozený pro lidskou společnost. Lidé mají příliš velkou inklinaci získávat privilegia, výhody a moc na úkor slabších. Masaryk tuto tendenci nazýval aristokratismem. V historii to byla většinou v každé společnosti malá menšina, která vládla většině, kterou často i zotročovala.

Vědomé úsilí o demokratizaci a o politickou demokracii bylo jak v zájmu úrovně všech tak v zájmu zdravého sebevědomí a sebeúcty lidí, neboť dávala určitý prostor veřejnosti pro účast v politice, pro svou iniciativu, pro pozitivní rozvoj. Bylo však také nutné, aby lidé sdíleli humanitní, pozitivní hodnoty a principy týkající se jednotlivců a jejich vztahu k celku, ke společnosti, k národu, ke státu. Znalost historie byla jejich primárním zdrojem, ukazovala, že nejdůležitější byla výchova a vzdělání, zodpovědnost za sebe, za druhé i za celek. To už byly otázky mravní. Orientace na demokracii byla nesmírným pokrokem ve vývoji lidstva a stálo za to ji bránit. Masaryk dokonce upozorňoval, že mohou nastat dočasné zvraty od vývoje k demokracii, ale touhu lidí po spravedlnosti a důstojném životě považoval za věčnou, podobně jako úsilí, třebas jen ideové, po jejich uskutečnění. V tomto kontextu byla znalost historie opět nezastupitelná.

Nyní je na čase podrobněji zmínit, že Česká otázka vzbudila nejrůznější reakce, pozitivní i negativní. Pro svoji filosofii českých dějin se stala nejdůležitější knihou českého národa. Na její téma se konala i řada konferencí. Kniha byla přeložena i do cizích jazyků, do angličtiny dvakrát. Pojem byl přijat většinou českých historiků, ale pozitivisticky, katolicky, konservativně a obecně nedemokratické ideové orientace tento koncept nepřijaly. Se vzrůstem konservatismu a atomizujících pohledů na historii, podporovanými nejrůznějšími granty, v současnosti jejich počet vzrůstá.

Spory zahájil pozitivisticky a katolicky zaměřený historik Josef Pekař, který odmítal důležitost náboženského aspektu naší reformace a dokazoval, že měla charakter národní. Také odmítal, že by bylo možné se z historie poučit a že by existovalo něco jako ‚filosofie dějin‘ a už vůbec nepřipouštěl, že by čeští obrozenci navazovali na některé aspekty české reformace. Později J. B. Čapek dokázal, že navazovali. Pekař byl stoupencem positivismu, „fakta mluví za sebe“, který odmítá důležitost myšlenkové kontinuity v historii a neklade si otázku po hlubších příčinách, důsledcích a souvislostech. Podobnou pozici zaujal Jan Patočka. Pekař vedl proti Masarykovi po desetiletí monology, ale přece jen začal alespoň uznávat inspirační sílu Masarykovy České otázky. Podobně tomu bylo u nejdůležitějšího představitele českých liberálů té doby Josefa Kaizla. Ten považoval liberalismus za dostatečnou záruku pokroku i existence českého národa. Později uznal, že Masaryk měl pravdu a to i v tom, že nebral existenci českého národa za samozřejmou.

Nadšená reakce na Českou otázku přišla od mladé generace. Mladý literární kritik F. X. Šalda ve dvou článcích knihu rozebíral, přijal Masarykovu filosofii českých dějin a nazval ji českou filosofií. Pojem se na dlouho vžil. A zároveň ocenil, že Masaryk inspiroval značnou část mladé české inteligence pro seriozní práci pro úroveň českého národa. Tato práce jim dávala dokonce i vyšší smysl života. Historická produkce, která z této generace vznikala od začátku 20. století, je cenná do dnes. Bylo to i v jiných oborech, mladá inteligence se naučila rozlišovat důležité, podstatné od nedůležitého. Začala vnímat vědu i jako službu úrovni veřejnosti.

Spory o přístupy k historii, spojené s českou otázkou budou trvat dál, podmíněny tím, zda lidé věří v možnost a prospěch demokracie a humanitního ideálu, zda mají důvěru v pozitivní potenciál každého člověka a každého národa, a zda věří, že by měli mít právo ho rozvíjet, anebo zda jednostranně preferují nedostatečně demokraticky orientovaná seskupení, jako EU, katolická církev, nadnárodní korporace, globalizace a podobně. A zda jsou ochotni demokracii a vše, co s ní souvisí, bránit. Z demokratického a humanitního hlediska je Masaryk jako teoretik a praktik demokracie se svým konceptem filosofie české historie trvale důležitý. Počítá s tím, že lidská touha po lidštějším životě, po nápravě nespravedlností, po určité rovnosti, po účasti v záležitostech veřejného zájmu, je trvalou součástí lidské existence a že existují hodnoty, ideje a principy, které mají sílu přispívat k lidskému pokroku v širokém smyslu. Národní úsilí, podložené znalostmi, humanitními hodnotami, spoluprací, je v tomto kontextu velmi relevantní. Oporu pro toto přesvědčení nacházel Masaryk v bohaté míře v české historii, v českém myšlení i praxi.



Hlavní použitá literatura:

MASARYK, T. G., Česká otázka. Naše nynější krize. Jan Hus. Praha 2000
MASARYK, T. G., Karel Havlíček.Snahy a tužby politického probuzení. Praha 1996
MASARY, T. G., Ideály humanitní. Praha 1990
MASARYK, T. G., Parlamentní projevy 1891-1893. Praha 2001

Přednáška pro SPaS, Dům odborů, Churchillovo náměstí, Praha 5, čtvrtek 12.5. 2016, 17 hodin

Ukrajinští kamarádi mnohých našich politiků v akci

$
0
0

22. 5. 2016, zdroj zde


"Krvavý čtvrtek": zločinci z batalionu "Ajdar" bijí a střílejí na pokojné demonstraci obyvatel Starobělska (archivní VIDEO)


V prvně pro veřejnost zveřejněném videu (po 2 letech! - pozn. překl.) je zaznamenána skupina zločinců s automatickými zbraněmi, pistolemi a pendreky, která brutálně bije a střílí pokojné obyvatele, kteří se shromáždili na demonstraci proti vyslání ukrajinské vojenské techniky na Donbas.

Po této krvavé akci, k níž došlo ve čtvrtek 22. května 2014, je několik obyvatel Starobělska (území LLR, dočasně obsazené Ukrajinou) nezvěstných.

Jak řekl "Ruské Vesně" (Ruská Vesna - viz zdroj) pramen z ministerstva státní bezpečnosti, struktury státní bezpečnosti lidových republik Donbasu v současné době aktivně pracují na identifikaci účastníků tohoto místního aktu genocidy, dříve či později budou všichni zatčeni, převezeni do LLR a po zásluze potrestáni.

překlad pro Novou republiku: Ďouba
doplnění překladatele: Za povšimnutí stojí i totální nečinnost přihlížejících policistů

Je to jen velká hra o velké prachy s pravou falší, nebo že by snad USA podrazily nohy svému pokrevnímu bratru v petrolejářském byznysu…?

$
0
0
Břetislav Olšer
22.5. 2016   Rukojmí  
Spojené státy mají další chucpe problém - po prodeji svých státních dluhopisů Číně za tři biliony dolarů se ozval další věřitel; Saúdská Arábie hrozí, že pokud Obama podepíše nejnovější zákon Senátu USA, který umožňuje pozůstalým po obětech z 11. září 2001 vymáhat po ní soudně odškodnění, prodají svá aktiva státních podniků a firem USA za 750 miliard USD, když z toho skoro 117 miliard dolarů státních dluhu USA rovněž patří Saúdské Arábii… Při celkovém megadluhu kolem 20 bilionů USD nemají za velkou louží zrovna na růžích ustláno…


V podstatě šlo "jenom" o fakt, že američtí senátoři schválili zákon proti sponzorování terorismu, čímž státy zapojené do útoků na území USA přijdou o imunity chránící je bez soudními žalobami. A potrefená husa zakejhala. Obama navíc údajně učiní v průběhu 60 dnů od května 2016 rozhodnutí o zveřejnění utajené části dokumentů týkajících se vyšetřování teroristických činů z 11. září v New Yorku.

Jde o 28 stránek z materiálů vyšetřování, které mohou poukazovat na podíl Saúdské Arábie na atentátu. Není to jen zastírací manévr Kongresu USA se snahou ještě víc zamlžit vše, co předcházelo 11. září 2001 a kdo nese za tuto tragédii největší podíl viny?
Zacarias Moussaoui, který si v USA odpykává za podíl na útocích z 11. září 2001 doživotní trest vězení, vypovídal u federálního soudu na Manhattanu před právními zástupci rodin obětí, jež obviňují Saúdskou Arábii z poskytování materiální podpory Al-Káidě. Jeden z potencionálních strůjců teroristických útoků na New York a Washington z 11. září 2001 totiž loni prohlásil, že organizaci Al-Káida, která měla atentáty na svědomí, podporovala saúdská královská rodina.


Někdo jen hodil po prezidentu Bushovi botou...

Proto nebo spíš přesto poslanci amerického Senátu schválili zákon, který umožňuje pozůstalým po obětech teroristických útoků z roku 2001 a přeživším zažalovat o náhradu škody vládu Saúdské Arábie. Při útocích na New York a Washington zemřely téměř tři tisíce lidí. Saúdské úřady jakýkoli podíl na teroristickém útoku popírají. Bílý dům bude zřejmě zákon vetovat. Vlk se nažere a koza zůstane celá... Přece nikdo nebude kazit skvělou globální partii černého dragouna v duchu kovbojského hesla: "Já na bráchu, brácha na mě, aneb Tancuj, tancuj. vykrůcaj, len mi byznys něztrůcaj..." Bude uplatnění spravedlnosti vůči sponzorům terorismu (Justice Against Sponsors of Terrorism Act, JASTA) jen pouze další černou dírou amerického protiteroristického boje...?
S atašé české mise při OSN ing. Šurmanem... Snímek Břetislav Olšer

Letos, kdy uplyne patnáct let od útoků na USA, je nutné si připomenout, proč nemůže být Saúdská Arábie popohnána k soudu a proč to přesto odpovídá spravedlnosti poamericku. Jak je to po americku? V New Yorku jsem si nenechal ujít s požehnáním našeho velvyslance při OSN JUDr. Vladimíra Galušky prohlídku sálu Valného shromáždění, neodolal jsem si snobsky vyzkoušet jednu z polstrovaných židlí v místnosti, v níž zasedá Rada bezpečnosti OSN.
Rada bezpečnosti OSN má přestávku na oběd... Snímek Břetislav Olšer

V předsálí s replikou Picassova obrazu Guernika. OSN je světový moloch number one, který by měl řídit světový pořádek, bez ohledu na přání hlavního sponzora. Dnes už vím, že je to mylná vize. Zažil jsem už desítky úmyslných kopanců Rady bezpečnosti i Valného shromáždění. OSN zavírala oči před invazemi USA do Grenady, na Havaj či do Iráku z nebo Libye, mlčela nad absolutně nesmyslnými válkami ve Vietnamu či nad „humanitárním bombardováním“ Bělehradu… Připomněl jsem si. který zloděj volá, chyťte zloděje a genesi nejen rodu Bushů a bin Ládinů, v neposlední řadě i Clintonů. Proč chce Kongres USA odškodnění po Saúdské Arábii, když za vším je třeba hledat miláčka Saudů G. W. Bushe mladšího, neúspěšného petrolejáře. http://blisty.cz/art/15604.html

Byl studentem kategorie „C“, dosáhl skóre 77 procent (bez „A“ hodnocení a s jedním hodnocením „D“ z astronomie), s průměrným ročním hodnocením 2,35 ze 4,00. Působil jako roztleskávač (cheerleader) u univerzitního týmu. Jeho vojenská kariéra se zastavila u šarže prvního důstojníka. Ve Vietnamu náš hrdina nikdy nebojoval. Dnes je jen hořce vzpomínaným bývalým 43. prezidentem Spojených států amerických. Zaskvěl se i svými neopakovatelnými výroky: "Naši nepřátelé jsou vynalézaví a schopní, a to jsme také. Nikdy nepřestanou vymýšlet nové způsoby, jak způsobit škody naší zemi a našemu lidu, a my taky ne."

Jako již hlava státu USA pravil v únoru 2002 na konferenci American Enterprise Institutu: "Dodnes tvořili dějiny jiní. Ode dneška je budeme tvořit my". Válka v Iráku začala o rok později, kde pro změnu prohlásil: "Přinesli jsme iráckému lidu svobodu a demokracii..." Kdo by si nevzpomněl, jak američtí generálové s ukazovátky v rukách ukazovali družicové záběry na “stoprocentní” továrny na výrobu chemických zbraní, dokonce na pohybující se speciální nákladní vozy, v jejichž nákladních prostorech měly být “zaručeně” mobilní výrobny ničivých prostředků. Pak válka s Irákem začala, skončila a po zbraních hromadného ničení ani vidu, ani slechu. A jak vypadá Irák dnes svědčí vraždící vizitka jménem IS-DAEŠ...

Vše mělo svoji děsivou posloupnost; Obama při rozhodování o tom, zda nový protisaúdsko-arabský zákon podepsat či nepodepsat, jistě z paměti nevymazal svůj proslov z 11. září 2011, kdy dal v podstatě svůj vnitřní souhlas se stavbou mešity vedle neuralgického bodu piety piet, jímž je místo, kde stávala dvojčata Obchodního centra... „Američané nebyli a nikdy nebudou ve válce s Islámem. Nebylo to náboženství, které na nás tento zářijový den zaútočilo. Byla to Al-Káida, bohužel skupina těch, kteří náboženství zneužívají,“ uvedl Obama v den, v němž si Američané připomínali na tři tisíce obětí atenttáů na USA. Ví si vždy ve své rétorice rady; teroristé dle něj 11. září útočili na americké ideály a nejlepší zbraní, kterou Amerika ve válce proti terorismu má, je tyto ctnosti hájit a žít podle nich.
Opakování je matka moudrosti, je nutné dávat opakovaně události do souvislostí; Obamova slova jsou jak přes kopírák totožné se slovy jeho předchůdce G. W. Bushe ml.: “Islám představuje mír, zatímco teroristé ztělesňují zlo války. Když přemýšlíme či mluvíme o islámu, myslíme na pocit bezpečí, který tato víra přináší miliardě lidí na celém světě. Miliardy lidí v něm nacházejí pocit bezpečí, útěchu a mír, a to činí z příslušníků jakékoliv rasy bratry a sestry. Mezi americkými občany žijí miliony muslimů a ti jsou pro naši zemi nepředstavitelně velkým přínosem hodnot…” Vyděrači…
A co "přínosného se v oblasti hodnot dělo", když Kennedyho letiště v New Yorku opouštěla 13. září 2001 bin Ládinova rodina v počtu 26 osob, kdy už byla zničena Twin Towers Obchodního centra. Ve svém soukromém letadle a za pozorné asistence příslušníků tajných služeb CIA odletěli všichni v pohodě, formálně vyslechnuti FBI, do Saúdské Arábie, odkud vyla většina atentátníků. Přestože jiné vzdušné soukromé i veřejné dopravní prostředky bez výjimky měly až do odvolání zákaz jakéhokoli startu či přistání, natož pak letu nad Spojenými státy. Válka je požehnaný byznys, hlavně v režii klanu Bushů.
Životní běh George W. s příznačnou ironií shrnul Michael Moore ve svém dnes už kultovním dokumentu Fahrenheit 9/11. G. W. Bush. ml. někdy v době, kdy byl jeho otec šéfem CIA, rozjel v Texasu svůj první podnik - ropnou společnost Arbusto, které se úspěšně dařilo vrtat do země samé suché díry. Odkud na to bral George W. Bush peníze? Investoval do něj finanční poradce rodiny bin Ládinů v Texasu a jeho dávný přítel James Bart. Otázka zněla, proč by měli Saúdové, kteří vlastní většinu ropy světa, investovat do malé podivné firmičky na druhém konci světa? Protože ta firmička měla jednu velkou přednost: v její správní radě seděl George W. Bush, syn prezidenta USA," podotýká dokument.
Podle deníku Boston Globe v záznamech Národní letecké gardy je rok a půl dlouhé „bílé místo“ (mezi lety 1972 a 1973), ve kterém není o Georgi W. Bushovi žádná zmínka, Nikdy ani nebojoval ve Vietnamu... Foto Reuters...

"Být synem prezidenta má své výhody," přiznává George W. Bush v dokumentárním filmu. Po 11. září 2001 Spojené státy zvýšily investice do zbrojařského průmyslu a bin Ládinové - spolu s Bushovými - z toho měli zisk. Jejich petrolejářská firma Carlyle, respektive její zbrojní divize United Defense, byla jedenáctým největším dodavatelem americké armády a vyráběla mimo jiné obrněné transportéry Bradley. Válka v Iráku, kterou George W. Bush zahájil v roce 2003, její profit jen navýšila. "Vědět, že se rodina Bushů stýkala s bin Ládinovými, zatímco Usáma bin Ládin byl hledaným teroristou dávno před 11. zářím, je velmi znepokojivé," konstatuje dokumentární film... Americký prezident George Bush a sedm dalších vysokých činitelů jeho administrativy učinili v prvních dvou letech po útocích z 11. září 2001 celkem 935 lživých prohlášení o Iráku... http://myslichvost.blogspot.cz/2012/04/rodina-bushu-jejich-bohata-historie.html
Ovšem, nejen Saúdové a rodina Bushů by měla být zodpovědná za smrt tisíců lidí 11. září 2001 a být postavena před soud; je zde také Bill Clinton, který neprozíravě ututlal první velký teroristický čin islamistů na newyorské Obchodní centrum. Opravdu Clintonové tak milovali svůj New York, že ho nechali napospas teroristům? Ráno 26. února 1993 žlutá dodávka Ford vjela na Manhattan. Řídil ji Mohammed Salameh, ilegální imigrant s vadou zraku – viděl natolik špatně, že musel skládat zkoušku na řidičský průkaz v New Jersey čtyřikrát. (Ilegální imigrant může získat v USA řidičský průkaz, protože u zkoušek nepotřebuje žádný doklad. Tato svoboda usnadňuje život těm, kdo do USA přicházejí pracovat bez náležitých dokladů – bohužel i teroristům...)
Automobil byl naložen sedmi sty kilogramy dusičnanu amonného, třemi nádržemi vodíku, čtyřmi válci nitroglycerinu a dalšími náležitostmi, včetně zápalných šňůr, a doprovázel ho únikový vůz, který řídil Mahmud Abouhalima. Krátce po poledni teroristé zaparkovali dodávku asi 30 metrů pod povrchem země v garáži severní věže WTC – toto místo si pečlivě vybrali poblíž jižní zdi, protože měli v úmyslu využít geometrii mrakodrapu pro svůj cíl. Bomba, která 26. února 1993 explodovala ve 12 hodin 17 minut 37 sekund, zabila šest lidí a více než tisíc jich zranila. Celou akci financovala teroristická skupina Al-Káida.


Kdo tuto hrozbu terorismu podcenil a proč? Byl to tehdy nový prezident Bill Clinton, který si připravoval důležitý projev a měl v úmyslu ohlásit detaily svého ambiciózního programu oživení americké ekonomiky. Zpráva o útoku na WTC ho od tohoto plánu nepříjemně vyrušila. Nejprve dokonce nechtěl ani slyšet, že jde o bombový útok, byť to moc dobře věděl..

Bílý dům připravuje převrat v Kazachstánu

$
0
0
23. 5. 2016    zdroj
Dávno známá strategie USA obklíčit Rusko kruhem nepřátelských států je zpátky v akci, tentokrát v Kazachstánu. Mohlo by se zdát, že barevné revoluce v bývalém Sovětském svazu musí skončit po hanebné katastrofě na Ukrajině, která zcela negativně ovlivnila mezinárodní vztahy a zmrazila řadu partnerských projektů. Přehledy zpráv však tvrdí, že v Západokazašské oblasti byly zaznamenány snahy o provokace a převrat.


V poslední době byla justičními orgány Republiky Kazachstán zastavena činnost radikální společenské organizace Abyroj, která vyzývala obyvatele Západokazašské oblasti, aby navštívili 21.května údajně klidné, avšak neregistrované shromáždění, namířené proti pozemkové reformě.

Provokativní plán byl již připraven a byl neskutečně jednoduchý, protože jeho "záběh" se uskutečnil v téměř desítce zemí, které měly tu smůlu, že padly do zorného pole kurátorů Spojených států amerických. Na shromáždění, kam byly pod blahostnými hesly prostřednictvím sociálních sítí lákáni obyčejní lidé, mělo proběhnout hned několik provokací, naplánovaných "abyrojevci" za účelem vytvoření napětí ve společnosti a jeho rozvinutí do ozbrojeného odporu a následného převratu.

Podle záznamů bezpečnostních sil byly v úřadovně Abyroje připraveny všechny doprovodné nástroje: alkohol, drogy, zbraně a propagační materiály. Něco podobného již probíhalo na konci roku 2013, kdy se v každodenním životě ukrajinského obyvatelstva objevily "setniny sebeobrany", "majdanový čaj" a propaganda, dodávaná díky americkým kurátorům ve vysokém stylu.

Provokativní činnost však byla přerušena, předáci Abyroje byli zadrženi až do objasnění okolností, práce bezpečnostních orgánů byla posílena a sociální sítě v zemi byly dočasně blokovány, protože právě díky nim diverzanti koordinují své vzájemné působení.

Podle všeho si odborníci zahraniční politiky USA přejí zahájit nové kolo epopeje s názvem "barevné revoluce" a "obklíčení Ruska." Zkrátka a dobře, splétání geopolitických intrik a šíření buřičských zájmů USA v Kazachstánu není překvapující, protože Astana je přece jedním z nejspolehlivějších a nejdůslednějších partnerů Ruské federace.

Je zajímavé, že pouze na exSSSR to není omezeno: nedávné odstranění brazilské prorusky zaměřené prezidentky Dilmah Rousseff je toho jasným důkazem. BRICS a EEU jsou alternativní světová centra, která činí svět multipolárním a která narušují americkou hegemonii, takže na ně jsou zaměřeny všechny destabilizující síly.

Kazachstán má však jasnou, dobře propracovanou a legitimní státní organizaci, což snižuje šance na "majdanský scénář" na minimum. Naši kazašští partneři jsou schopni poučit se z chyb druhých a nepřipustí "druhou Ukrajinu," protože vláda i obyvatelstvo Kazachstánu jsou proti jakýmkoli otřesům.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Klub "Nová republika" 24. 5. 2016

V zemi, ve které nechci, ale musím žít!

$
0
0

Jiří Baťa
23. 5. 2016
S velký zájmem jsem si přečetl článek paní Zwyrtek-Hamplové (zde), ve kterém bez jakékoliv nadsázky vykresluje život nás, občanů ČR. Není pochyb, že její kritický a pravdivý pohled se paušálně netýká všech občanů Česka, protože byť jen malá část má diametrálně odlišný, jiný způsob života a uznává jiné osobní hodnoty, než které paní Hamplová popisuje. Jsou to ti, o kterých paní Hamplová píše, kteří negativitu našeho života způsobují, tedy politiky počínaje, vězni, imigranty, atd. Vězni tvoří samostatnou kapitolu a bude o nich také řeč.


Chci se zabývat jinou věcí a sice, jak výše zmíněná, nepříliš početná skupina našich spoluobčanů, lidí, rekrutujících z řad Shapirem uplacených provokatérů (převážně studentů a mladých lidí, kteří za několik mrzkých jidášských dolarů zrazují vlast, zrazují své spoluobčany, zneuctívají a hanobí ty, kteří to s námi a s celou republikou myslí dobře), nebo jinak vypatlaných či vymytých mozků, nesoudných a nemyslících sympatizantů, loajalistů, pravdoláskařů, sluníčkářů, havloidů a jiných antipragmatických úchylů, obecně zvaných řiťolezci nebo přizdisráči. Do této kategorie patří také poslanci, alias politici, které jsme k naší velké lítosti, nesoudnosti, ale i z vlastní blbosti volili, aby nás ve věcech existenčních zastupovali. Tuto nevelkou skupinu našich spoluobčanů lidé hřejí na prsou, jako hada. Lze směle nazvat vlastizrádci. A není jich zrovna málo. Jejich političtí kolegové je velkoryse a loajálně přehlíží, jen aby si sami nezkazili svou reputaci, své postavení, aby tak nepřišli o své „penízky“. Tolik lidské nečestnosti, nepravdy, falše, neserióznosti, bezohlednosti, arogance, opovrhování a necitelnosti v naší společnosti nebylo ani za totality, za vlády komunistů.

Nelze popírat, že zdrojem všech těchto negativních, často až tragických skutečností, jsou vždy „až“ na prvním místě peníze a jim v patách hamižnost, touha po moci a vládnutí, po postavení a společenském uznání, to vše na úkor vlastní cti, morálky, etiky, spravedlnosti, pravdy, vzájemné úcty a tolerance. Pro peníze si nejen nechají, obrazně řečeno, vrtat koleno, ale jsou ochotni (ti horší) zabíjet, v lepším případě podlézat (když už ne zrovna lézt do jistých tělesných partií svých chlebodárců), neustále lhát, podvádět (a v ne malém rozsahu krást), zrazovat, ale i páchat to nejhorší, co lze od politiků očekávat – být vlastizrádcem. Tento faktor jakoby se u politiků stal hitem posledních let, protože vlastizradu evidentně vykazují mnohá jednání mj. K. Schwarzenberga, J. Štětiny, P. Bělobrádka, Hermana a zvláště, což je neočekávané a zarážející i premiéra B. Sobotky. Počátek tohoto vlastizrádného „hrdinství“ je však možné datovat již od dob prezidentování Václava Havla, který ruku v ruce s Karlem Schwarzenbergem nejen prolomili tzv. Benešovy dekrety, ale i deklarovali německé straně, přesněji Sudetoněmeckému landsmanšaftu omluvu za odsun (pro ně však i nadále vyhnání) německých občanů z Československa a to i navzdory jejich veřejnému do nebes volajícím prolhanému tvrzení (slibu), že Benešovy zákony jsou „tabu“. Jinými slovy, nástupem demokracie v České republice je, bohužel jen politikům, dovoleno de facto všechno.

Byla-li řeč o vězních, pak je to jen přímý důsledek výše popisovaných skutečností. Kdyby politici s vidinou peněz nelezli západním politikům do míst, kde končí záda a začíná sedací část těla, nebyli bychom v EU. Ale protože tam už jsme, stejně podlézavým způsobem jsou dnes politici povinni plnit přání a příkazy EU, kde mj. i otázka vězeňství, resp. normy a parametry, jak má být s vězni zacházeno, jak mají být zaopatřováni, jaké mají mít stravovací, hygienické a volnočasové podmínky atd., atd. Tato nařízení z obav sankcí a pokut, případně špatného hodnocení politiků či vlády za nenaplnění těchto nařízení, je stát nucen je do puntíku plnit. Problém je totiž v tom, že zatímco všemi těmito nařízeními je víceméně sledována především podpora zájmů podnikatelské sféry, je na druhé straně evidentní nezájem o dopad těchto nařízení na občany státu. Tyto „ptákoviny“ může Rada EU nařídit, ale ještě se nestalo a ani nestane, aby EU nařídila, že všichni občané EU musí mít stejnou životní úroveň jako v západních členských zemích EU (např. v SRN, Francii atd.), a za tím účelem vytvořit takové podmínky, aby této úrovně bylo co nejdříve dosaženo.

K bodům, které paní Hamplová vyjmenovala jako důvod, proč by nechtěla v této krásné zemi dále žít, bych dodal:

- Nechci žít v zemi, kde jdou lidé do politiky s cílem vlastního finančního prospěchu, zatímco s důvěrou a potřebami občanů, jak deklarovali při jejich zvolení a občany-voliči tak beztrestně opovrhují.

- Nechci žít v zemi, ve které jde politikům především o peníze, bohatství, kariéru.

- Nechci žít v zemi, kde vítězí lež, podvody, zlodějna, korupce, lichvářství, postavení a moc peněz.

- Nechci žít v zemi, kde zbabělí a falešní lidé nadbíhají či přímo se podbízejí západním politickým trendům, USA, NATO, čímž se dopouštějí vlastizrady.

- Nechci žít v zemí, kde jistá část lidí překrucuje dějiny a historii, kde se záměrně překrucují fakta a skutečnosti, kde se pohrdá vítězstvím ruské Rudé armády nad německým fašismem, aby na druhé straně záměrně a úmyslně byla prosazovány falešné a nepravdivé údaje o osvobození Československa americkou US Army.

- Nechci žít v zemi, ve které se proklamuje demokracie, právní stát, lidská práva a svoboda slova, které jsou poplatné jen pro několik vyvolených nebo zámožných lidí.

- Nechci žít v zemi, kde ne pravda a láska, ale nepravda zášť vítězí nad ctí, morálkou, poctivostí a slušností.

- Nechci žít v zemi, kde se pohrdá, uráží, pomlouvá, hanobí a dehonestuje funkce prezidenta a jeho osoba jenom proto, že není ochoten plnit příkazy amerického, agenta-provokatéra Shapira, neakceptuje politiku amerického establishmentu, uznává jiné evropské hodnoty stejně jako potřeby být v dobrých vzájemných vztazích také s Ruskem, Čínou apod.

- Nechci žít v zemi, kde jedna totalita má být nahrazena totalitou jinou, stejnou, ne-li ještě horší než byla ta komunistická.


Jakkoli nechci, musím zde žít, protože se mi nejenže nechce z této krásné země odejít, ale ono ve skutečnosti ani není kam. Takže nezbývá, než se s touto realitou nesmířit, ale se s ní společně s ostatními rozumnými lidmi, vlastenci, zasadit o změnu k lepšímu.

S Werichovým: „Ten dělá to a ten zas tohle... “ se nám to může, při dobré vůli časem podařit.

Sudetské restituce na obzoru? Bohuslav Sobotka hledá podporu u Sudetských Němců jako spojenců ve věci migrační krize! Chystá se po církevních restitucích další kauf?

$
0
0
- VK -
23.5.2016 AE News

Sudetské restituce na obzoru? Bohuslav Sobotka hledá podporu u Sudetských Němců jako spojenců ve věci migrační krize! Chystá se po církevních restitucích další kauf?


Zoufalství má mnoho podob a jak se zdá, premiér české vlády Bohuslav Sobotka opět zašel dále, než mnozí voliči ČSSD budou ochotni překousnout. V rozhovoru pro Novinky.cz [1] totiž zdůraznil potřebu spolupráce se Sudetskými Němci, aby blíže nespecifikovaným způsobem pomohli Česku ve věci lobování českých zájmů v Berlíně. Už minulý víkend totiž český „kulturminister“ Herr Daniel Herman von KDU-ČSL vystoupil na sjezdu Sudetoněmecké strany v Norimberku [2], kde ocenil skutečnost, že se Sudetští Němci ve stanovách své strany vzdali majetkových nároků na územích bývalých Sudet v Československu.

Daniel Herman (KDU-ČSL) na sjezdu Sudetských Němců v Norimberku.

Bohuslav Sobotka nyní přispěchal s oceněním takového přístupu a uvedl, že česká vláda se snaží najít u Sudetoněmeckého Landsmančaftu podporu ve věci migrační krize a tezí, které prosazuje česká vláda pod vedením Bohuslava Sobotky. To znamená odpor vůči povinným kvótám. Do značné míry mi ale uniká, proč ve snaze o nemožné se česká vláda dopouští něčeho, co by se dalo snadno označit za jakési doprošování u Sudeťáků. Znamená to snad, že vláda Bohuslava Sobotky nemá v Berlíně žádné slovo a žádnou váhu? Nikdo českou vládu v Berlíně neposlouchá, neslyší na české námitky? Pokud je to tak, potom to znamená, že česká vláda je slabá. A pokud je slabá, tak doprošování se o pomoc u Sudetoněmeckého Landsmančaftu se dá rovnou označit za nehorázné šílenství.
 

Proti Angele se Sudeťáky?


Nikdo si přece nemůže myslet, že když vláda Bohuslava Sobotky nenajde slyšení u Angely Merkel přímo, že se jí dostane vyslyšení přes pomoc sudetských lobbistů, ne? A pokud by to i byla pravda a Sudeťáci by měli moc změnit multikulti éthos politiky Angely Merkel, tak potom tady vyvstává otázka, co za to bude Landsmančaft chtít? Na nějakou „gratispolitik“ tady opravdu nevěřím a mám nepříjemný pocit, že lidovecký ministr s teologickými kořeny Herman zadělal na obrovský průser. Tady se zřejmě hraje o jakási gesta smíření, na jejichž konci budou sice majetkové požadavky neplatné, ale otevřou se dveře pro tzv. odškodnění Sudetských Němců. A tady pozor.

Daniel Herman sedí hned vedle po pravé ruce Berndta Posselta.

Tady v Německu se hovoří o této variantě mezi Sudetskými Němci jako o „partnerském vyrovnání“, kdy sice Sudeťáci nedostanou zpátky své nemovité majetky a pozemky v Sudetech, ale podle již existujícího modelu českých církevních restitucí by mohli uplatnit finanční nárok na kompenzaci, a to z titulu deklarace o „konečném vyrovnání“, o kterém Posselt hovořil už před 3 lety. Tyhle námluvy ministra a teologa Hermana, kdy přijede na sjezd Landsmančaftu do Norimberku a kdy premiér ČR hovoří o spolupráci se Sudetskými Němci, mi připadají šílené a znamená to, že se otevírají cesty k velkému kšeftu, sudetským restitucím! Prosadit něco takového u voličů ČSSD a KDU-ČSL si ale nedovedu představit. Situace, kdy by ze státního rozpočtu musely být vyplaceny „sudetské restituce“, by asi vyvolala obrovský odpor mezi veřejností.

Chystají se „sudetské restituce“ pod dohledem teologa Hermana?


Můžeme si však představit, že pokud by to bylo vyváženo „pomocí“ ze strany Sudetských Němců ve věci tlaku na Angelu Merkel, která by potom couvla z povinných kvót na migranty, tak by se mohlo stát, že část české veřejnosti by na takový „kauf“ mohla přistoupit. Není mi ale úplně jasné, jaké jiné řešení by mělo nastat ve věci migrantů. Migranti do Evropy musí být nasunuti, protože je to plán NWO a pokud by Sobotkova vláda tlačila na Angelu Merkel skrze Sudetské Němce, asi by to nebylo kvitováno s povděkem elit. Dokonce bychom se mohli dočkat další kauzy pádu premiéra ve stylu Petra Nečase. Těch plukovníků a státních zástupců v ČR připravených rozrazit za pomoci policie dveře u Strakovy akademie je opravdu dost.

Daniel Herman z dřívější doby
 


Pan Bohuslav Sobotka měl jistý problém se svými emailem, o to více se děsím, že teď se snaží ve spolupráci s ministrem kultury hrát vysokou hru se Sudetoněmeckým Landsmančaftem. Jak na to zareaguje Angela Merkel? Co když se urazí, že jí Bohuslav Sobotka chce obejít, resp. „zlobbovat“ skrze Sudeťáky a jejich vliv v Berlíně, který mimochodem je zcela zanedbatelný, na rozdíl od vlivu na Bavorsko a tamní zemskou vládu, kterou mají pod palcem prakticky neuvěřitelným způsobem, a to desítky let. Má vůbec Bohuslav Sobotka vlastního bezpečnostního poradce? Co když Herman v Norimberku něco slíbil, co neměl? Předpokládám, že ministr kultury Herman má bezpečnostní prověrku, ale v tom případě nerozumím, jak může přijmout pozvání na Sudetoněmecký sněm v Norimberku.

 

Sudetští Němci se myšlenek na odškodnění nikdy nevzdali!

Sudetští Němci jsou vesměs silně anti-multikulti a proti-migračně naladění. Zejména ta starší část jejich členského spektra, která má celý Landsmančaft pod palcem. Takže chápu ten prvoplánový postoj využit jejich vlivu v Německu a vydupat s jejich pomocí korekci pro-migračního kurzu vlády Angely Merkel. Ale jakkoliv tento nápad může znít zajímavě, na jeho konci bude zrada českých zájmů. Jinak to ani být nemůže. Aby bylo jasné, Landsmančaft se vzdal ve svých stanovách nároků na majetky, ale druhá část odpůrců toto napadla u německých soudů, že změna stanov byla protiprávní a porušila práva garantována Lisabonskou smlouvu. Soud v Mnichově žalobě vyhověl a v lednu tohoto roku změnu stanov zrušil [3]. I kdyby však změna stanov zůstala v platnosti, Sudetští Němci se ve stanovách ničeho nevzdali, protože tam umístili výrok okopírovaný z Lisabonské smlouvy, což byla de facto ještě horší varianta pro Česko. Dali tam totiž toto ustanovení:

Sudetoněmecký landsmančaft bude usilovat o takové národní a státní uspořádání, které garantuje dodržování lidských práv, práva na domov a sebeurčení národů a národních skupin a vylučuje vyhánění, genocidu a protiprávní vyvlastňování majetku.


Jak je vidět, Lisabonská smlouva je šikovný kus papíru. A tady se dostáváme opět k Václavu Klausovi. Určitě pamatujete, jak varoval před podpisem Lisabonu, že některé úseky LS ohledně lidských práv by mohly otevřít cesty k majetkovým a dalším nárokům Sudetských Němců. No vida, a už je to tady. Soud v Mnichově sice změny stanov zrušil, ale i kdyby si landsmančaft změnil stanovy napodruhé a lépe, tak zkrátka bude všechno právně v souladu s Lisabonem. A to je moc špatná zpráva pro ČR. Tudíž se ptám, kde premiér Sobotka bere jistotu, že se Sudetští Němci něčeho kdy vzdali?


Český ministr kultury na čestném místě vedle Berndta Posselta.

Klausův podpis Lisabonu, který byl nakonec vynucen hrozbami a vyhrožováním o obvinění z velezrady, kdyby nepodepsal, se nyní ukazuje jako jazýček na vahách, jestli celá kauza „vzdání se nároku na majetky“ neskončí u evropských soudů pro lidská práva. Nezanedbatelná část sudetských Němců ostře změnu stanov kritizovala a soud jim dal nakonec za pravdu, proto se doslova děsím výroků a postojů Bohuslava Sobotky, že prý dochází k nějaké normalizaci vztahů s Landsmančaftem. Proboha, k jaké normalizaci? Tohle je opravdu nebezpečné lhaní si do kapsy a pokud se na tom podílí lidovec, tak mně to nepřekvapí, protože ti jsou schopni všeho a jejich voliči jim to akceptují (s výjimkou holportu Miroslava Kalouska jít do vlády s J. Paroubkem za podpory komunistů), ale že něco takového budou tolerovat voliči ČSSD se svými sociálně orientovanými postoji, to je naprosté šílenství.

Závěrečné pozdravy…



V celé Evropě se mění politický éthos, mění se parlamenty, mění se prezidenti a v tomto procesu, který spustila migrační krize, nebude žádná země ušetřena politických změn. Není možné se tvářit, že Česko uprostřed Evropy je izolovaná země, kde se nic neděje. Problém je v tom, že když budou všechny země okolo v kolotoči politických změn, tak Česko bude semleto úplně stejně, jako bylo semleto Československo v roce 1989, kdy komunistický režim si myslel do poslední chvíle, že proces demise SSSR ve Východní Evropě ustojí. Neustál. Stejnou chybu dnes dělá Bohuslav Sobotka a jeho vláda. Myslí si, že když v okolních zemích se bourají systémy, politické skladby parlamentů, křesla prezidentů, že Česko bude tohoto procesu ušetřeno. Nebude. Pouze třeba dojde na Česko řada až na konci, ale vyhnout se tomuto procesu nemůže. Během boje o záchranu pozic ale může současná vláda napáchat mnoho škod. A podlézání Sudetoněmeckému Landsmančaftu mezi takové škody bude patřit zcela určitě.

-VK-
Šéfredaktor AE News

Svět ruskýma očima 352

$
0
0
zajoch
23.5.2016  Outsidermedia

Moskevská MGU se usazuje v Číně, Oděsa pokračuje v odporu proti ukrajinskému fašismu, rozhovor s prozatímně odstavenou brazilskou prezidentkou Dilmou Ruseffovou ... 

MGU (Moskevská státní univerzita M. V. Lomonosova) se usídluje v Číně

14. května 2016

Dne 6. května byl položen pamětní kámen komplexu budov Univerzity MGU-FDI v čínském městě Šen Čen, za účasti mluvčího ruského parlamentu Naryškina a rektora moskevské univerzity Sadovničije. Areál zaujme rozlohu 34 ha, přičemž celková plocha univerzitního komplexu bude 280 tisíc metrů čtverečních. Dokončena má být na konci roku 2018.

Poprvé v historii ruského vzdělávání se v Číně otevírá společný projekt Moskevské státní univerzity a Pekingské polytechnické univerzity. Není to filiálka, je to společná univerzita. Bude mít právo vydávat diplomy MGU. Výuka poběží ve třech jazycích: anglickém, čínském a ruském. Profesoři budou v podstatě řízeni z MGU. Čínská strana si přeje, aby kvalita přednášek byla na úrovni MGU. Přizvala ještě 6 zemí k vybudování stejných univerzit. Jedná se o USA, Austrálii, skandinávské země a Velkou Británii.

Bylo podepsáno memorandum o vzájemném porozumění mezi MGU a jednou z vedoucích technologických korporací Číny HUAWEI. Půjde o rozvoj informačních systémů MGU a také o vytvoření nejmodernějšího digitálního prostředí nové univerzity MGU-FDI v Šen Čenu s využitím cloud computing technologií.

Korporace HUAWEI zorganizovala videomost, kde vědci MGU a Novosibirska předvedli možnosti užití 3D technologií k záchraně historického dědictví a k popularizaci historie (archeologie, rekonstrukce komplexu Kláštera mučedníků v Moskvě, virtuální muzeum teorie ústavy Ruska a 3D rekonstrukce operace dobytí Berlína v roce 1945).

Sadovničij k tomu uvedl, že projekt plně kopíruje MGU. Bude připravovat bakaláře, magistry a po čase i aspiranty. Studenti mohou na univerzitu nastoupit už v tomto roce. Budova s učebnami a koleje jsou již vybudovány a budou sloužit do doby, než se postaví hlavní univerzitní komplex.

Převzato z Vestikavkaza.ru

http://www.vestikavkaza.ru/articles/MGU-obosnovyvaetsya-v-Kitae.html

***

Alik Větrov: „Oděsu se nepovedlo zdrtit“

Said Gafurov
14. května 2016

I přes zastrašování a teror byl v Oděse vzpomenut Den Vítězství. Přestože účastníky průvodu s prapory Vítězství na Aleji Slávy nazývali separatisty, milovníky Ruska, atd., šli lidé do průvodu s rudými prapory a georgijevskými stuhami, šli v Nesmrtelném pluku.

Alik Větrov je vůdce hnutí „Oděsa – ruské město“. Poskytl rozhovor Pravdě. V něm promluvil o odporu Kyjevu a proč vláda potřebuje krvavé události v různých částech Ukrajiny.


Oděsané považují své město za samostatný stát ve státě, něco jako svobodný přístav. To, co se v něm stalo 2. května 2014, nebylo dosud objasněno a úřady nemají snahu to objasnit. Existuje však i alternativní vyšetřování účastníky, podložené řadou videí a fotodokumentů. Zatím není možno spočítat počet obětí. Zatím to vypadá na více než 400. Dosud se neví kolik tam přišlo o život bezejmenných hlupáků z trestní operace, kteří byli v Domě odborů zablokováni. Jejich těla, která se nalezla, byla v tichosti odvezena.

Když se řekne, že všichni ti extrémní a brutální a ti, které pohřbili na Donbasu, kteří byli nacpáni drogami, řvali na majdanu, pálili pneumatiky a házeli do Berkutu koktejly a stříleli, že ti jsou odpad, chirurgické odpadky, vypadá to nesmyslně. Jenže vláda, která provedla na Ukrajině převrat a všechny krvavé události podnítila, ta to takto přijímá.

Mezi bezprostřední organizátory trestní operace patří Kolomojskij, jeho peníze, lidé a oddíl. Také politické strany jako je Svoboda a její vůdce Tjahnybok. Parubij bezprostředně dozoroval střelbu na majdanu i to, co se událo v Oděse. Dne 2. května zde byl, dělal prověrku a dával pokyny. Každý z těchto lidí dostával rozkazy. Všechno se dělalo proto, aby mohl jeden druhého vydírat. Jde o Avakova, Jaceňuka a jiné. Především však Turčinova jakožto vykonavatele povinností prezidenta, zakladatele chunty a organizátora státního převratu. Ti všichni mají informace s přesnými čísly a soupisy těch, které převáželi. Tito primitivové byli organizováni, během měsíce je dovezli a rozmístili do rekreačních středisek. Zaplatili jim a v prvních vlnách mobilizace je odvezli na Donbas.

Zastrašovali i nadále. Dne 9. května nás silných lidí šlo 300, s georgijevskými stuhami se šlo na Alej Slávy. Loni 9. května se sešlo v Oděse na 100 tisíc lidí, měli vlajky Vítězství, stuhy a volali „Ven z Oděsy, banderovští ďábli“, „Fašismus neprojde“ a podobně.

Dnes je na Ukrajině svého druhu ozbrojený feudalismus. Každý významnější politik nebo byznysmen má své útočné oddíly. Starosta Oděsy má radikály pod svým velením a magistrátní bezpečnost. Není to součást policie. Neexistuje zde žádný právní systém. Je jen právo silnějšího k násilí. V Oděse je kolem deseti aktivních gangů, jejich aktivity spočívají ve vydírání, vybírání výpalného, v drogách a v prostituci. Jsou placeni místními politiky a byznysmeny. Policie – to je samostatný stát ve státě.

Výhled na odpor existuje a je značný. Je potřeba se nebát. Nejhorší jsou dezorganizující, tzv. „protimajdanovské síly“, které vyzývají k nicnedělání. Pro ně je nejdůležitější, aby se neprolévala krev. Jenže rvačky bez odřenin nebývají.

Vláda Ukrajiny se bojí především vystoupení mnohatisícových mas. První možností je, když se lidé začnou po nedělích někde shromažďovat k pokojnému protestu. Vláda se bojí pospolitosti. Lidé jsou rozděleni chudobou. Vláda postavila 2 procenta pasáků nad 98 procent obyvatel. Ti jsou rozhořčeni, nevědí co s tím. Ale vládu chtějí odstranit všichni.

Převzato z Pravda.ru
http://www.pravda.ru/world/formerussr/ukraine/14-05-2016/1300764-vetrov-0/

***
 

Exklusívní rozhovor Dilmy Rousseffové televiznímu kanálu RT po sesazení z úřadu

19. května 2016

Federální senát Brazílie dočasně zbavil funkce prezidentku země. Řekla k tomu, že v zemi došlo k pokusu o státní převrat. Uvedla, proč je impeachment vůči ní v rozporu s ústavou, jakou roli zde sehráli oligarchové a promluvila i o úloze brazilské ropy v krizi země. Sdělila jak situaci prožívá, kdo za událostí stojí, co může Brazílie čekat a co sama chce podnikat. 

Budu pokračovat v boji

„Jsem dostatečně pozitivní. Pokračuji v zápase nejen proto, abych zůstala ve funkci prezidentky, ale především chci demokratická práva v mé zemi.“
Dilma Rousseffová řekla, že nebude sedět uzamčená ve své oficiální rezidenci, v paláci Alvorada. Prohlásila: „Chci navštívit mnoho měst Brazílie, pohovořit s lidmi, uvidět se s nimi. To mi umožní říci Brazílii a možná celému světu o tom, co ve skutečnosti v zemi probíhá, i o tom, jak s tím hodláme bojovat, co je podle nás snaha o státní převrat.

Dále uvedla: „Naše ústava impeachment předpokládá, ale jen pokud prezident poruší ústavu a lidská práva. Proto se v mém případě jedná o převrat, protože k žádnému z uvedených porušení nedošlo. Kritizují mě za problém dodatečného úvěru pro rozpočet, ale to praktikovali všichni prezidenti přede mnou. Nikdy to nebylo přestupkem a nebude to ani nyní.

Brazílie je prezidentská republika, nikoliv parlamentní, v níž může prezident rozpustit Kongres, který může po své linii dát vótum prezidentovi z čistě politických pohnutek. Čili v Brazílii není možný impeachment z politických pohnutek kvůli politické nedůvěře prezidentovi.

D. Rousseffová říká, že to, co dnes probíhá v Brazílii, je snaha o výměnu prezidenta bez viny, k níž nejsou žádné právní důvody spojené s korupcí, je to snaha politiků, kteří prohráli volby v roce 2014 vyhnout se nutnosti hlasovat a takto chtějí uchopit moc ve státě. Právě toto probíhá.

Ropa

Prezidentka uvádí, že impeachment vůči ní je, kromě státního převratu, také pokus změnit veškerý politický, sociální a hospodářský systém země, ve skutečnosti zaručit zahraničním společnostem přístup k brazilské ropě. Na programu je jasně neoliberální charakter státu. Sociální programy se mají zeštíhlovat na minimum, podle doktríny o „minimálním zasahování státu“. Tato doktrína je v rozporu s brazilským právním systémem, který je založen na pomoci ve zdravotnictví, stavebnictví, dostupnosti kvalitního vzdělání a dalším. V Brazílii byly objeveny zdroje ropy. Nyní se jí těží milion barelů denně, přitom ministři tvrdili, že není možno tyto zdroje prozkoumat. Důvodem bylo, že chtěli změnit zákony, aby mohli zdroje zpřístupnit zahraničním podnikům.

Vztahy s BRICS

D. Rousseffová upozornila, že předešlý prezident Lula da Silva i ona vždy hleděli upevnit spojení se zeměmi BRICS, s Jižní Amerikou, Afrikou a dalšími rozvojovými zeměmi. Leč nová vláda takto postupovat nechce.

Řekla k tomu: „BRICS je podle mého mínění jednou z nejdůležitějších mnohostranných skupin, které ve světě za posledních deset let vznikly. Jenže pohledy dočasné vlády, která nastoupila, nejsou stejné jako naše, ani na BRICS, ani na význam Jižní Ameriky.

A dále: „Chtěla bych vyzdvihnout jednu věc: tento proces probíhá uvnitř Brazílie. Řídí jej brazilské síly, jejichž zájmy jsou očividně uvnitř Brazílie. Současné události není možno považovat za důsledek zahraničního vměšování. Jedná se o Brazílii, vlivného hráče v kontinentální i mezinárodní politické aréně a pokud se v takové zemi podobným způsobem mění vláda, je to výhodné pro lecjaké hráče.

Michel Temer

O tomto nyní úřadujícím prezidentu Brazílie, který byl podle WikiLeaks napojen na USA, řekla prezidentka, že si dříve jeho skrytých motivů nevšimla. Uvedla: „Podobné kontakty s představiteli jiných zemí nejsou správné. Ale nemyslím si, že zahraniční vměšování je hlavní nebo druhořadou příčinou současných událostí v Brazílii. I bez toho se u nás vyvinula takováto obtížná situace. Převrat probíhá s pomocí existujících institucí ve prospěch nepřímých voleb, což není v ústavě. Je to převrat vedený rukami, které trhají brazilskou ústavu na kousky. Nevíme jaké budou následky.

Pokud nedošlo k přestupkům, je impeachment neopodstatněný a znamená to, že nová vláda zosnovala převrat a bude ji možno nazvat uchvatitelem.

Oligarchové a média

Podle D. Rousseffové se jejího sesazení účastnili místní oligarchové, kteří „nemohli nikdy přijmout, že nejchudší vrstvy obyvatel mají přístup ke službám, který za jiné vlády neměli“. Řekla k tomu: „Mnoho se ještě musí udělat, je jasné, že čelíme krizi, která postihla všechny rozvojové země. To vše se míchá a spojuje ve svazku medií a nespokojených sektorů podnikání. Vždy se v období krize objevuje problém, kdo za krizi platí.“
 

Olympiáda

Dilma si dělá naději, že se jí podaří účastnit se jí jako prezidentka. Řekla k tomu: „ 
Domohli jsme se uspořádání olympijských her v naší zemi v době vlády prezidenta Luly da Silvy, já jsem tehdy podepsala dokument o stanovení povinností. Když jsem se stala prezidentkou, tak jsme se na ně začali připravovat. Bez falešné skromnosti řeknu, že všechno bylo uděláno proto, aby se provedení stalo možným. Bylo to zásluhou efektivních kroků mé vlády, mých ministrů. Naším cílem bylo, aby OH v Brazílii byly co nejlepšími v poslední době. Budu velmi smutná, pokud tam nebudu moci fungovat. Dělám si přesto naději, že budu účastna jako prezidentka, kterou ve skutečnosti jsem.“

Rozhovor uzavřela: „Chci vám říci následující: budu každý den bojovat, každou minutu, každou chvilku svého života za to,. aby se to stalo. Doufám, že převážná část obyvatel Brazílie mě v tom podpoří.“
Převzato z Russian.rt.com
https://russian.rt.com/article/303427-rusef-v-pervom-posle-otstraneniya-intervyu-rt

Rakouské prezidentské volby – vyjde jim to ještě jednou? (Doplněno o hodnocení výsledků)

$
0
0
- vlk -
23.5.2016
 

Myslím, že podobné volby jako bylo druhé kolo rakouských prezidentských Evropa buď ještě vůbec nebo už hodně dlouho – nezažila.

V době, kdy začínám psát tenhle článek – 21,00 hodin včera, jsou sice sečteny všechny hlasy vhozené do uren a po jejich sečtení je zřejmé, že kandidát Svobodných Hofer získal 51,9 % oproti svému soupeři, exšéfovi Strany zelených Alexandru van der Bellenovi, kterému ve volebních místnostech projevilo důvěru 48,1 % voličů. Mělo by tedy být jasno.

Není!


Protože na sečtení ještě čekají hlasy těch, kteří volili korespondenčně. A těch je 885 347. Takže zásadní počet! Skoro 14% z celkového počtu 6,382.507 zapsaných voličů. Jinými slovy - Norbert Hofer vede momentálně o nějakých 114 885 hlasů. Což je jaksi nic. A trendově prý Hofer u těch, co nešli přímo do volebních místností, nýbrž na poštu, podle prognóz rakouského tisku i veřejnoprávní televize ORF, musí vysoce prohrát.

No uvidíme. Může být, že vy čtete tenhle sloupek v době, kdy už je úplně jasno. Pro mne samozřejmě platí, že ráno, či nejpozději někdy kolem poledne jej budu muset dodělat s ohledem na úplně konečné výsledky.

A tehdy už všichni budeme znát odpověď na klíčovou otázku těchhle rakouských, ale nebojím se říci – evropsky významných voleb – vyjde jim to ještě jednou?

Komu a co vyjde, se ptáte?

Jednoduchá odpověď – těm, kteří díky své nekompetenci, nabobské aroganci, neexistujícímu smyslu pro realitu a pudu sebezáchovy zdiskreditovali myšlenku a princip Evropské unie a jejích hodnot, udělali z Evropy starou ženu, která jen vzpomíná na časy své mladosti a nalhává sama sobě, že je ještě mladice a při tom už dávno není schopna rodit děti. Obrazně i doslova.

Tedy vyjde jim ještě jednou to, že se jim povede o pár tisíc hlasů porazit nespokojené voliče, kteří zkrátka už mají dost mistrování a blábolů a chtějí konečně vidět nějakou praktickou politiku, která bude mít hlavu a patu….

Abych byl upřímný – sám nevím, co si mám přát. Vlastně vím – jako občan České republiky si přeji vítěství Alexandera van der Bellena. Mám k tomu docela dost dobrých důvodů. Ještě se k nim dostanu. Ovšem zrovna tak vím, že být Rakušanem, byl bych volil Hofera! Říkáte schýza? Nikoli! Jen rozdíl mezi zájmy českého a rakouského voliče.

Ten rakouský hlasuje podle svých zájmů – to znamená, že svůj hlas dal tomu, kdo si myslí, že jeho zemi prospěje více. A je zcela zřejmé, že proti sobě stojí dva světy. Svět velkých rakouských měst a rakouský venkov. Všechno zcela jasně demonstruje následující mapka, která ukazuje, kdo z obou kandidátů kde vyhrál:

 
Modrá území = vítězství Hofera
zelená území = vítězství van der Bellena

To rozdělení je naprosto zřejmé! Van der Bellen je prostě kandidátem městských voličů! Vyhrál prakticky ve všech velkých centrech a jejich příměstských regionech. S výjimkou spolkové země Volralberg a oblasti Gnund v Solnohradsku všude jinde prohrál. A převážně drtivě. Venkov má zjevně plné zuby těch, co v Rakousku představují jejich tzv. kavárnu. Tedy samozvaných elit, sebejmenovaných mravokárných arbitrů a neomylných průvodců do všelijakých moderních a modernistických slepých uliček. Kteří kde koho poučují, co má dělat, co si má a jak myslet, co komu má a musí zaplatit. Tohle dobře známe i od nás – ve vztahu volební výsledky v Praze a středních Čechách versus zbytek republiky.

Proto říkám – být včera rakouským voličem, volil bych Hofera. Protože i já toho mám plné zuby a jakkoli jsem přesvědčený fanda myšlenek, na nichž vznikla Evropská unie, volil bych tentokráte proti ní. Protože neznám jiný recept, jak zařídit, aby se konečně vzpamatovala.

Ale jako občan České republiky si nezbytně musím přát, aby to Hoferovi nevyšlo. Důvod je jednoduchý - arogantní a sebestřední politikáři z EU, Berlína a Paříže dokonale zdiskreditovali svým počínáním jak na Ukrajině, tak při „řešení“ řeckého problému, ale hlavně migrační tsunami jednotnou Evropu a tzv. evropské hodnoty. Což samozřejmě probudilo a probouzí tvrdý nacionalismus v jednotlivých zemích. Včetně Rakouska. A to snadno vygeneruje v Evropě obrovské problémy v blízké budoucnosti!!!

Dokáži vám, že jde opravdu o krajně nebezpečnou hru s ohněm a proto si dovolím od Rakouska a tamních prezidentských voleb nyní odbočit. Mám totiž toho stále exponovanějšího a atrofovanějšího nacionalismu strach. Čím dál větší. Dám sem dva příklady, které jsem našel na monitoru tisku v posledních dnech.

Podle tohoto zdroje měl polský prezident Duda pronést v Sejmu nedávno následující slova:

„Apeluji na všechny občany Polské republiky, aby byli připraveni bojovat o návrat bývalých polských zemí, kde naši lidé jsou i nadále podrobeni obtěžování a ponižování od již nového ukrajinského vedení."

„Pokud moderní Ukrajina odsuzuje činy Sovětského svazu, tak by Ukrajina měla dobrovolně vrátit území Polska, která patřily k Polsku až do roku 1939. Již pracujeme na návratu Polesí, Galicie a Volyně a potřebujeme podporu celé populace Polské republiky. Každý občan této země by měl být připraven na spravedlivý boj o navrácení polského území, které je domovem pro obrovské množství etnických Poláků, kteří potřebují naši ochranu,"

V Budapešti to bylo ještě divočejší – tam už jaksi přešli od slov k činům:

„Slovensko, nenávidíme ťa!“ spievali vlani radikáli z Hnutia 64 žúp pred našou ambasádou, ktorú chránili zátarasy a desiatky policajtov.


Pred slovenskou ambasádou v Budapešti opäť zavejú vlajky Veľkého Uhorska, rozhoria sa fakle a bude sa skandovať „Mindent vissza!“ (Všetko späť!).

Maďarskí radikáli sa totiž stále nezmierili s Trianonskou mierovou zmluvou, ktorou sa 4. júna 1920 vymedzili nové hranice medzi nástupníckymi štátmi rakúsko-uhorskej monarchie.

Detaily si zájemci dohledají zde:

Našu ambasádu v Budapešti obkľúčia radikáli, budú žiadať Veľké Uhorsko

Dvě sousední země – v jedné žádá ulice totální revizi hranic, vzniklých jako výsledek I. světové války a v podstatě zničení jednoho suverénního státu, v druhé dokonce její prezident požaduje revizi výsledků II. světové války s tím, že mu jaksi vůbec nedochází, že pokud by někdo připustil změny východních hranic jeho země, nutně to bude znamenat současně i nové vytýčení polských západních hranic….

Jak orbánovské Maďarsko, tak Kaczinského Polsko mají v řadách českých/slovenských odmítačů Evropské unie velké sympatie. A zcela jistě i Hofer. Jen to nandat Bruselu…..

Promiňte, ale jako občan České republiky, pokud myslím alespoň na dva kroky dopředu, takový pohled sdílet nemohu!!! Ani trochu. Minulý týden jsem zde dvakrát psal o Hermanovi a jeho mimořádně servilním a pro Českou republiku fatálně nebezpečném podlézání Sudetským Němcům. Nemám na tom co měnit. Na rozdíl od Hermana a jiných podobných mne nijak neuklidnilo, že Landsmanschaft už zřejmě do svých stanov konečně zapracoval to, že se vzdává jakýchkoli majetkových nároků vůči České republice, vyplývající z odsunu.

Z prostého důvodu, například že jeho součást – takový Wittikobund, to se vší rozhodností a prý navždy odmítl. Takže když najde politickou podporu a ochotný soud, může majetkové otázky kdykoli otevřít. A jsme u jádra pudla – Wittikobund je nebo aspoň podle mých posledních informací byl součástí německého Lansmaschaftu. A bylo by velkou otázkou pro onen případný soud, zda musí nebo nemusí akceptovat rozhodnutí střešní organizace. Jenže vedle německých vyhnaneckých spolků a svazu existují ještě rakouské! A ty něco podobného odmítly a odmítají. A můžete hádat kdo je už delší čas největším zastáncem rakouských vyhnaneckých organizací – Hoferova mateřská strana FPÖ. Takže je otázkou času než….

Co tím chci říci – na českém/slovenském politickém internetu se velmi často uvažuje podle hesla – nepřítel mého nepřítele je můj přítel – ergo kladívko, každý, kdo je momentálně proti Bruselu/Merkelové je fajn a správný chlapík, s kterým bychom se měli paktovat.

Velmi před tímto zjednodušeným uvažováním českého/slovenského voliče – VARUJI!

Není to pravda a v případě nacionalismu a těch, kteří ho akcentují, to platí dvojnásobně. Jestliže totiž lovíte hlasy na základě nacionalismu a funguje vám tahle taktika, pak nutně musíte stále více a více „přikládat pod kotel, tedy neustále vyhledávat nové a nové nacionálně laděné agendy a to ve stále vyhrocenější formě!!! A nacionalismus vždycky nakonec vede k přímé konfrontaci se sousedy! Tak to prostě je!

A Hofer, resp jeho strana prostě nacionalisté jsou. Stejně jako v Německu Pegida!

Ještě si přejete Hofera?

Snad jsem to objasnil – chci, aby Brusel – tedy všichni ti Junckerové, Tuskové a Schulzové dostali ťafku, chci, aby ji dostala Merkelová, Hollande a s nimi celá pražská kavárna, všichni ti Halíci, Bursíkové, Kocábové, Štětinové, Schwarzenbergové... Nicméně problém je v tom, kdo jim jí dá… Aby od něj nepřišla pro nás časem ještě daleko horší.

Evropské elity a ti, co kontinentu vládnou, selhali a totálně selhávají. Viditelně každý den.

A rakouské a další volby za uplynulých 12-16 měsíců jsou toho naprosto dokonalým indikátorem! Hofer v I. kole dostal necelých 37% hlasů. V druhém se proti němu spojili všichni ostatní kandidáti a doporučili svým voličům, aby hlasovali pro ven der Bellena a to včetně bývalé předsedkyně Nejvyššího soudu Irmgard Grissové, která skončila jen velmi těsně třetí, a jejíž voliči zřejmě nakonec o novém rakouském prezidentovi fakticky rozhodli. Při účasti 68% zapsaných voličů v kole prvním, v tom druhém přišlo rekordních 72%!!! A přesto dokázal, bez korespondenčních hlasů získat Hofer skoro 52% . Proti celém zbylému politickému centru země!!! Neuvěřitelný výsledek – nadpoloviční většina! Jeden proti všem…

1.kolo                                                       2.kolo



HOF = Hofer

VdB = Van der Bellen

Gri= Grissová

atd.atd.

Nichtwahler = nevoliči.


Rozhodnou tedy ti, co volili nepřímo a poštou… A bude to podle všeho doslova o desítky hlasů. Už existují i odhady, jak že to poslední sčítání v pondělním dopoledni vyjde. Pokud prý korespondenční hlasování dopadne podobně jako to přes voličské průkazy, pro ty, co hlasovali jinde než ve svém obvodu, měl by van der Bellen nakonec obsadit prezidentský palác v Hofburgu s „VĚTŠINOU“ 2 900 hlasů!!!! Čtete dobře – prý to má být tak, že o budoucím rakouském prezidentovi rozhodnou necelé tři tisícovky hlasů navrch!!!! Tedy 0,0005% ze zapsaných voličů!! Jaká je asi tak legitimita takového prezidenta pro poražené!!!!

Pokud to zase Junckerům, Schultzům, Tuskům a Merkelovým vyjde, ačkoli oni v Rakousku fakticky totálně prohráli, zřejmě to bude znamenat, že se nic nezmění. Že se nepoučí. Ačkoli by je měl akutně strašit dnes už bývalý bývalý rakouský kancléř Faymann. Který jel dlouho na jejich vlně. Jak ohledně Řecka, tak především při migrační pohromě. Dopracoval to tak daleko, že nejdříve, vlivem klesajících voličských preferencí přístup k migrantům otočil totálně o 180 stupňů, ale stejně se dočkal drtivého debaklu v prvním kole prezidentských voleb obou kandidátů vládních stran a musel jít. A to Faymann i rakouští lidovci prohlédli, na rozdíl od Mama Merkel, už před drahným časem, tak, jak se to Bruselu nebo Berlínu zatím ani vzdáleně nepodařilo!!! Ale kdyby byl ještě týden zůstal ve svém úřadu, tak nejspíš už Hofer mohl slavit. Merkelová, Juncker a spol. nedokázali vyvodit rozumné závěry pro svou politiku z žádných, v poslední době konaných voleb. Jestliže vyhraje van der Bellen, budou i tentokráte dělat, že je všechno v pořádku a furt se práší za kočárem. Ačkoli jejich výhra bude historicky těsná. A skutečným výsledkem bude, že se Rakousko stane další zemí na pokraji studené občanské války. Tedy země hluboce a nesmiřitelně rozdělené. S tím, že Hoferovi voliči se s porážkou nejspíš hned tak, pokud vůbec – nesmíří. Protože budou mít za to, že jejich kandidátovi byl triumf ukraden. Tím spíše, že by k jeho porážce došlo v korespondenčním hlasování…. A nacionalismus v podalpské zemi bude mít velké žně!

My zase budeme poučováni mainstreamem o tom, jak zvítězily celoevropské hodnoty nad pravicovým populismem. Nikdo se nebude obtěžovat vyvozovat nějaké rozumné závěry, které by ten rostoucí nacionalismus zastavily. Opět to skončí jen u mistrování mravoučných keců a blábolů. Až to prostě jednou rupne.

V Rakousku klid nebude. Ať vyhraje ten či onen kandidát. Tam je zaděláno na opravdu trvalý konflikt. Hofer prohlásil, že by jako prezident zvážil své pravomoce, mezi kterými je odvolání vlády, van der Bellen se zase nechal slyšet, že pokud FPÖ nakrásně vyhrála příští volby, tak v žádném případě nepověří jejího šéfa Stracheho sestavením vlády. Parádní vyhlídky!!! Tohle je demokracie pro patologii.

A ještě jednu poznámku – když vidím tu aktuální podivnou politicko-voličskou mapu Rakouska, promítnuty mimořádně těsné výsledky a vzpomenu si na volbu londýnského starosty, nemohu se zbavit dojmu, že velká města a jejich hlasování versus venkov, rovná se v podstatě podílu migrantů (s volebním právem) v příslušném městě nebo obci. Tedy s výjimkou oblasti Gmundu a spolkové země Vorlarleberg… A toto tvrzení si dovolím vyjádřit o přesto, že mám k dispozici grafy o vzdělanostní struktuře voličů jak Hofera, tak van der Bellena, a které říkají, že Bellen profituje z kmene voličů s vyšším vzděláním...

Mám vůbec řadu zajímavých grafik v těmhle volbám. Ale třeba proto, že neznáme, zatím, odpověď na otázku všech otázek – kdo vlastně u našich jižních sousedů vyhrál…

Je nepochybné, že tyhle volby byly ani ne tak hlasováním o rakouských vnitřních věcech, ale prostě hlasováním o Evropské unii a jejím praktickém chování. Znovu však zopakuji, že pokud vyhrál van der Bellen, nikdo z toho hejna potrefených husí si z toho žádné poučení nevezme. Na poplach se začne být jen tehdy, když nakonec vyhraje Hofer. Rakousko okamžitě získá nálepku xenofobního státu a vůbec superošklivého kačátka, které bude potřebovat přísnou výchovu od pomazaných hlav. Při výhře jeho protikandidáta se dočkáme sebepřesvědčování, že demokracie přeci jen vyhrála nad těmi zlými. Současní mocní zase jednou obelžou sami sebe. Tak jako to udělala nedávno Amnesty International. Když dělala průzkum jak lidé v různých zemích světa přistupují k migrační problematice. Z výsledků vyjímám:

V průzkumu byly také dvě další otázky týkající se přístupu k azylu a současné azylové politiky.

Přístup k azylu:

  • 73 % dotazovaných souhlasí, že lidé prchající před válkou či pronásledováním by měli mít možnost získat ochranu v jiných zemích.
  • Nejvíce přístup k azylu podporují ve Španělsku (78 % rozhodně souhlasí), Německu (69 % rozhodně souhlasí) a Řecku (64 % rozhodně souhlasí)


Vlády by měly pro pomoc uprchlíkům udělat více:
  • 66 % respondentů si myslí, že vlády by měly udělat více pro to, aby uprchlíkům pomohly.
  • V několika zemích, které se nachází přímo v srdci uprchlické krize, více než tři čtvrtiny obyvatelstva čekají od úřadů víc. Totéž také v Německu (76 %), Řecku (74 %) a Jordánsku (84 %).
  • Nejméně větší činnost vlády v pomoci uprchlíkům podporují v Rusku (26 %), Thajsku (29 %) a Indii (41 %).

„Nečekali jsme, že uvidíme tolik solidarity vůči uprchlíkům, ale výsledky odrážejí inspirující soucit s lidmi, kteří prchají před válkou. Lidé chtějí udělat, co jen mohou, ne se k uprchlíkům otočit zády. Politici by se měli zachovat stejně. Zdá se, že lidé se řídí principy mezinárodního práva více než mnohé vlády. Ty stále více porušují nebo ignorují závazky, které existují už 65 let,”

Pokud vám lezou oči z důlků a zajímají vás další podrobnosti tohoto podivuhodného průzkumu, naleznete je na české stránce Transparency Internatonal

Ovšem prezidentské volby u našich sousedů hovoří prokazatelně úplně jinak! Ale koho to zajímá?

----


V Rakousku je hotovo!

Vyhrál van der Bellen. Asi o 30 000 hlasů….

Studená občanská válka u našich jižních sousedů právě začala! A Junckerům, Merkelovým a spol. to ještě jednou vyšlo!

Důsledky se ovšem dostaví.


Pozdravný dopis účastníkům Mezinárodní konference za vystoupení z EU konané v Paříži od 28. května 2016

$
0
0
23. 5. 2016
Vážení přátelé,
ačkoliv se z různých důvodů nemůžeme zúčastnit konference osobně, je nám ctí a zároveň potřebou alespoň touto cestou demonstrovat solidaritu s britskými odpůrci EU a sounáležitost s vámi, kteří jste se sešli v tomto sále. Dovolte nám zároveň vyslovit ty nejupřímnější solidární pozdravy francouzským pracujícím, kteří opět povstali proti bruselsko-berlínskému diktátu a jeho pseudosocialistickým vykonavatelům. V Česku a na Slovensku si stále více lidí uvědomuje kořeny dezolátního stavu Evropy a celého světa. V krátkosti jejich přehled:


1. Evropu ničí nadnárodní totalitní instituce zvaná Evropská unie. Neslouží občanům, ale globálnímu kapitálu a severoamerickému imperialismu.

2. EU se vyznačuje smluvně-politickým propletencem s NATO, při kterém není jasné, kde končí Unie a kde začíná Severoatlantický pakt, tato kriminální organizace, která má na svědomí nesčetné válečné zločiny.

Drazí přátelé, všem těm, kteří se ještě neodnaučili používat zdravý rozum, musí být jasné, že zlo světa má jednu podstatu a mnoho podob resp. názvů: fašismus, nacismus, neoliberalismus a jeho finanční trhy jsou buď tvrdě, nebo sofistikovaně represivní formy jednoho systému, nazývaného kapitalismus. Nadvláda kapitálu se jistí jednou pod maskou liberalismu, jindy jménem ideologické diktatury – podle situace a potřeby. A stále zřetelněji bije do očí, že „klasické“ fašisticko-ultranacionalistické síly plní v zájmu globálně operujícího finančního kapitálu stejnou dvojí úlohu jako islamofašistický terorizmus. Jednou strategický partner v násilných převratech, podruhé důvod k vojenským intervencím navenek a oklešťování ústavních práv občanů uvnitř. Kosovo, Ukrajina, Libye a Sýrie jsou toho čerstvé příklady. Kdo se podívá na historii 1930. - 40. let a roli anglo-amerického kapitálu v mocenském vzestupu německého nacismu, ten pochopí, že Evropu, její národy a celý svět ničily a ničí ty samé síly.

Liberální maska kapitalismu 1960. - 80. let definitivně padla a je tedy otázkou, jak dál. Zatímco „zahraniční politika humanitárních intervencí“ globálního kapitálu se stále více podobá politice „rozšiřování životního prostoru“ fašistických Německa, Itálie a Španělska, na vnitřních mocenských strukturách se dnes mohou podílet nejen bílí „árijci“ mužského pohlaví, ale de facto všichni, kdo přijmou jeho pravidla hry – bez ohledu na rasovou nebo etnickou příslušnost, náboženství, pohlaví, sexuální orientaci a barvu stranické knížky. Součástí Systému může být afroamerický nebo „socialistický“ prezident, „křesťanský demokrat“ zrovna jako třeba sunnitsko-wahabistický feudál ze Saudské Arábie či židovský oligarcha z Ukrajiny – po boku antisemitského Pravého sektoru. Fašizoidní / fašizující „neoliberalismus“ neničí ty nejcennější univerzální hodnoty otevřeným bojem proti nim, ale jejich hanebnou instrumentalizací k dosažení vlastních cílů. Jednou větou: v 1930. letech byli sociálnědemokratičtí vůdci zavíraní do koncentráku, dnes jsou plně integrovanou částí kapitálové totality.

Co s tím? Zrušení nadnárodní totalitní EUropy finančních trhů a vystoupení z NATO znamená záchranu solidární a sociální Evropy svobodných evropských národů. Pracujme společně na vypracování konkrétní podoby této cesty.

Jménem signatářů výzvy na podporu iniciativy britských pracujících za vystoupení z EU:

Petr Schnur (ČMF / Tschecho-Slowakischer Bulletin.EIT)

Výzvu solidarity s kampaní britských socialistů, odborářů a aktivistů za vystoupení z EU podepsali již zástupci 23 zemí. Za Českou republiku zástupci Vlasteneckého sdružení antifašistů ČR, Českého mírového fóra a Nové republiky. Kontakt: cmf@centrum.cz

Švýcarská národní banka pod tlakem demokracie

$
0
0
Květa Pohlhammer Lauterbachová
23.5.2016  E-republika

Povstaňme i my k obraně české koruny! Konference pod názvem „České ženy na obranu české koruny“ s podtitulem „Za monetární modernizaci“ se bude konat 10. září 2016 od 9 hod. v Praze.


Iniciativa Vollgeld (Plnohodnotné peníze) říká toto:
Švýcaři a jimi zvolení zákonodárci, nikoliv Švýcarská centrální banka, jsou ti, kdo musí rozhodnout o změně zákona umožňující přechod od emise dluhových peněz.

Nyní jejich stanovisko sdílí i Švýcarská národní banka, protože samotní akcionáři této banky přicházejí s požadavky na systémovou změnu. Asi se podivíte, že je Švýcarská národní banka akciovou společností. Proč tomu tak je?

Švýcarská národní banka je skutečně akciovou společností. Celkem 55 % akcií drží kantony a města, a zbylých 45 % soukromé osoby. Akcie jsou vystaveny na jméno, a co je velmi překvapivé, akcie jsou kótovány na burze. Akciový kapitál činí 25 milionů švýcarských franků. Podle švýcarského zákona o národní bance však může být akcionářům vyplacena dividenda pouze do maximální výše 6 %. To, co zůstane jako nerozdělený zisk, jde jednou třetinou státu (svazu) a ze dvou třetin kantonům.

Co se týká úrovně devizového kurzu, sdělila ŠNB 6. září 2011, že nadhodnocení franku se stalo akutním nebezpečím pro švýcarskou ekonomiku. Proto je cílem (podobně jako u České národní banky) důrazné a trvalé oslabování franku vůči euru a byl stanoven minimální kurz 1,20 franku za euro. Švýcarská banka tedy uměle - stejně jako ČNB - intervenuje a oslabuje měnu neomezeným nakupováním zahraničních deviz. Ihned po tomto prohlášení spadl kurz z 1,11 na 1,21 franku a cena akcií vylétla nahoru. To vede k umělému nafouknutí akciové bubliny celosvětově.

Tato politika vyvolala ve Švýcarsku velkou debatu a referendum s požadavkem uzákonění minimální držby 20 % zlata v devizových rezervách, který ovšem nakonec v referendu neměl úspěch. Většina lidí není odborníky na to, aby posuzovala, zda je pro Švýcarsko lepší držet v centrální bance místo dluhopisů nebo akcií zlato. Média pracovala tvrdě proti iniciátorům referenda a strašila argumentem o ztrátě exportů. Důležitou informací je fakt, že z 1040 tun zlata, které má Švýcarsko, je uloženo 70 % ve Švýcarsku, 20 % v Bank of England a 10 % v Kanadě. Žádné zlato nemá Švýcarsko v USA. Proč asi?

Další zajímavostí je, že se při oceňováním aktiv SNB řídí tato centrální banka tržní cenou na rozdíl od německé Bundesbanky a Fedu. Když v roce 2013 propadla cena zlata v důsledku tržních manipulací, poprvé za 100 let historie této centrální banky nebyla vyplácena dividenda. Celkem 10 požadavků akcionářů z Romandie vůči Švýcarské centrální bance je dobrou inspirací pro monetární modernizaci v Česku. Akcionáři vystoupili na valné hromadě s těmito požadavky:
1. Nechť centrální banka chrání účinně označení zákonného platidla „švýcarský frank“(CHF).
2. Nechť centrální banka definuje banky pouze jako exkluzívní uživatele ochranné známky zákonného platidla, tj. „švýcarského franku“(CHF).
3. Nechť má každý švýcarský občan právo otevřít si u centrální banky běžný účet, jako je umožněno zaměstnancům ŠNB.
4. Nechť centrální banka ve svém účetnictví a výkaznictví důsledně odděluje celkový objem peněžní emise od peněžní zásoby a tato data zveřejňuje.
5. Nechť centrální banka vysvětlí, definuje a zveřejní metodou výpočtu směnného kurzu zákonného platidla „švýcarský frank“ vůči zahraničním měnám.
6. Nechť centrální banka vede své interní účetnictví (organizace) odděleně od účetnictví týkající se zákonného platidla, tak jako v případě „aktiv ve správě“.
7. Nechť centrální banka rozšíří a důsledně uplatňuje „politiku ochrany životního prostředí“ na všechny své činnosti včetně cestování.
8. Nechť každý akcionář, který o to požádá, může nahlédnout do adresáře vlastníků a získat zápis z valné hromady.
9. Nechť každý švýcarský občan , který o to požádá, obdrží po jedné akcii centrální banky.
10. Nechť každý švýcarský občan, který o to požádá, může disponovat „suverénním“ účtem“ na podporu reálné ekonomiky. Centrální banka musí založit dále Národní databanku projektů, z nichž bude vybírat ty, které podpoří bezdluhovými penězi.

Všech deset bodů, se kterými přišli někteří akcionáři na valnou hromadu, zasahují podstatu našeho peněžního systému. Vezměme jenom požadavek chránící označení "švýcarský frank". Podle zákona o měně jsou jediným zákonným platebním prostředkem bankovky, mince a vklady na viděnou. Účetní peníze, které emitují obchodní banky prostřednictvím úvěru, nejsou ve Švýcarsku dle zákona uzákoněným platidlem. A na to reaguje iniciativa Vollgeld (Plnohodnotné peníze).

To by znamenalo, že všechny peníze, tedy i účetní měna, by byla vydávána prostřednictvím státní centrální banky. Obchodní banky by nemohly půjčovat - lidově řečeno - peníze, které dosud neexistovaly, a brát za jejich půjčování úrok. Samozřejmě se tyto body na pořad jednání valné hromady nepodařilo prosadit. Dobré ale je, že s nimi přišli samotní akcionáři.

Příklad pro Česko


I čeští centrální bankéři by měli být povinni vykazovat vzhledem ke svým platům odpovídající hospodářské výsledky. V České republice máme velmi mizerný zákon o ČNB, který by bylo zapotřebí změnit na základě demokratické iniciativy a tlaku na politiky zdola. To se může podařit pouze po přijetí závazného zákona o referendu. Způsob, jakým jednají členové Rady ČNB s politiky a jak komunikují s veřejností, kterou pokládají za masu blbečků, která těžko může rozumět „sofistikovanému složitému světu velkých financí“, je za peníze, které dostávají členové rady ČNB, do nebe volající.

Z jejich práva na emisi bankovek a mincí a jejich „podnikání“, neviděl český stát za dobu její existence ani korunu. Podle zákona o ČNB je tato centrální banka orgánem, vykonávajícím dohled nad finančním trhem a orgánem „příslušným k řešení krize“. K řešení krize by tu měla být snad především vláda a zákonodárné sbory. Porovnáme-li náš zákon o ČNB se zákonem o činnosti Rakouské národní banky, která je centrální bankou eurozóny, vidíme, že v rakouském zákoně je mnohem více zohledněn úkol podpory národního hospodářství a definována proticyklická povaha opatření měnové politiky. Tu ovšem za řízení eurozóny Evropskou centrální bankou v čele s Mariem Draghim, nelze v Rakousku prakticky realizovat. O tom píši pořád. K podrobnějšímu rozboru legislativy, týkající se centrální banky, se však ještě dostaneme později.

ČNB je banka, proto má stejné povinnosti a závazky jako každá jiná banka


Co lze realizovat i v rámci dnešního systému je požadavek, aby management národní banky byl povinen hospodařit tak, aby z práv, které jí zákonodárce v rámci stávajícího systému alespoň generoval nějaký zisk ze své činnosti, který je přínosem pro stát. A to ještě připomínám, že my, alternativní ekonomové, vidíme stávající bankovní systém za dlouhodobě neudržitelný.

V roce 2015 činil hospodářský výsledek Rakouské národní banky 752 576 tis. eur. Do státní pokladny byla odvedena korporátní daň 188 144 tis. eur a na Osterreich AG bylo převedeno 564 070 tis. eur. Z toho šla většina na posílení penzijních rezerv. V bankovní radě sedí ale pouze 4 členové, kteří dostali za rok 2015 odměny ve výši 1,125 milionu eur celkem. Guvernér Prof. Dr. Ewald Nowotny dostal 300 tis eur, ovšem ve skutečnosti čistého pouze polovinu, protože musí platit vysokou daň z příjmu. Porovnejme to s platem guvernéra ČNB Miroslava Singera a s výsledky, které dosáhl on jako manažer v čele banky. A čím přispěl díky monopolu emise peněz do státní kasy. Čistého to vychází jako u Ewalda Novotného. Jenom státní pokladna vyšla naprázdno. Já být prezidentkou ČNB, tak Singer jako manažer končí ve funkci guvernéra hned po prvním roce svého mandátu.

Závěr


Je nejvyšší čas, aby i v České republice vzniklo hnutí nezávislých odborníků, kteří se připojí k evropským iniciativám prosazujícím modernizaci měnového a finančního systému. Systém organizace peněz musí fungovat pouze jako infrastruktura k výměně zboží a služeb, nikoliv jako nástroje k bezprecedentnímu historickému přerozdělování majetku tak, jak je tomu dosud.

Aby bylo možné vůbec něco takového začít dělat, je potřeba prosadit v našem politickém systému prvky přímé demokracie jako doplněk demokracie reprezentativní. Je třeba si vynutit změnu základních zákonů a kontrolu fungování nad demokraticky zvolenými institucemi. O úloze vzdělávání jako prvotního základu občanského uvědomování si, získávání objektivních informací nutných pro účast v demokratickém rozhodování, asi není potřeba mluvit.

Letos si připomínáme 700. výročí narození Karla IV., skutečného Otce vlasti. Proto se chceme i my, některé ženy, angažovat v nové finanční a bankovní politice. Jsme si vědomy, že bez nových přístupů k penězům jako civilizace zahyneme. Proto se chceme postavit na obranu české koruny a ustanovit výbor nezávislých expertů, které budou analyzovat kroky ČNB, chování finančního sektoru a provádět demokratickou kontrolu činnosti zákonodárců, kteří schvalují v České republice zákony, týkající se finančnictví. Současné zákony a praxe rozhodně nevedou k růstu prosperity této země.

Konference pod názvem „České ženy na obranu české koruny“ s podtitulem „Za monetární modernizaci“ se bude konat 10. září 2016 od 9 hod. v Praze. Bližší informace k programu a podmínkám účasti uveřejníme po definitivním potvrzení přednášejících do konce měsíce května.

Zdroje k článku:

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu E-republika přispět, klikněte zde. Děkujeme!

Související články:

USA, Británie a EU jsou nyní diktaturami

$
0
0


Eric Zuesse
23.5.2016  Zvědavec

Jak je možné, že prakticky ve všech průzkumech u prezidentských kandidátů, které provedli jak demokratičtí, tak republikánští kandidáti během primárek, byl preferovaným demokratickým kandidátem proti všem republikánským Bernie Sandres, avšak téměř jistě nebude stranou nominován (více zde); a preferovaným republikánským kandidátem byl John Kasich, ale ani ten zcela jistě nebude za republikány nominován?


 
Orwelův 1984
Sanders a Kasich zaznamenali také ve svých stranách nejvyšší oblibu, ale téměř jistě nebude ani jeden z nich 8. listopadu na volebních lístcích. Jaký druh „demokracie“ to je?

Jak je možné, že v Británii sloužil „labouristický“ premiér Tony Blair jako pudlík George W. Bushe při invazi do Iráku v r. 2003, aby se zničily „Saddamovy ZHN“ (které ani neexistovaly) – a nebyl to konzervativní premiér, který provedl extrémně konzervativní (tj. agresivní) invazi, tím spíše, že na základě lží? Jaký druh „demokracie“ to je?

A jak je možné, že v celé EU je veřejnost proti GMO, jedovatým chemikáliím jako RoundUp či glyfosát, a toxickým „obchodním“ dohodám jako TTIP, ale političtí vůdci na všechny tyto věci tlačí seč mohou? To je způsob, jak se udržet ve funkci? Ne v demokracii.

Diktatura je státní vláda, která vládne veřejnosti, namísto aby veřejnost vládla ji. Existují různé typy diktatur, jako komunistická (diktatura „pracujících“), fašistická (diktatura korporací) atd., ale to jsou pouhé terminologické jemnůstky v podstatě stejné strašné bestie. A všechny varianty bestie mají dvě třídy lidí: aristokracii, která vládne, a veřejnost, které je vládnuto. Žádná diktatura nemá rovnost před zákonem, protože jakýkoliv typ diktatury zachází s aristokracií jako se skupinou nad zákonem a právně se nezodpovídající veřejnosti při porušování práva, a s veřejností jedná dle libovůle (v závislosti na tom, jestli spolupracuje s aristokracií, nebo ne) a ta je plně zodpovědná vládě (aristokracii) za jakékoliv porušení práva. (Tj. bezdomovci jdou do vězení, zatímco banksteři jsou nouzově vyplaceni).

Vládci nejsou v mnoha diktaturách vidět; jsou za oponou, jako neoficiální, avšak skuteční vládci; pro veřejnost jsou vládci zástupci aristokracie, neboť veřejnost nezastupují. Neviditelní vládci (vlastně převážně osobní zástupci neviditelných vládců) se setkávají na mezinárodních tajných setkáních, jako konferencích Bilderberg a trilateralistických konferencích, místo v parlamentu. Neviditelní vládci jsou velmi nenápadní, pravý opak okázalosti – tedy sotva „politické“ typy – a nechvástají se. Nepotřebují dělat dojem na nikoho. Chtějí jen, aby byli posloucháni.

17. května britský poslanec Craig Murray, který je ojedinělým skutečným demokratem a který je také členem zákonodárného sboru země, na svém skvělém blogu uvedl: „Konzervativci budou chráněni před svým volebním podvodem“. A zdokumentoval, že probíhá „nestoudná státní propagandistická manipulace“ a že „v této zemi není volební zákon vůči lidem u moci vynucován“. Držitelé moci v Británii mohou porušovat zákon beztrestně, dokonce i tehdy, když je porušení jasně zdokumentováno – a ukázal to.

Ve Spojených státech jediná vědecká studie toho, jestli jsou USA demokracií, zjistila, že nikoliv. Prozkoumala 1779 návrhů zákona od r. 1980 a zjistila, že osud zákonů ovlivňovaly jen zájmy bohatých („oligarchů“); zájmy veřejnosti (které se odrazily v průzkumech mínění ohledně daných záležitostí) zohledněny nebyly.

V důsledku toho, i když demokratické země (plus, a to je důležité, komunistická diktatura, SSSR) porazily v r. 1945 fašismus, již demokratické země demokraciemi nejsou; všechny jsou „oligarchiemi“ řízenými tím či oním typem aristokracie.

Korunou tohoto vývoje bude schválení ve formě zákona americkým prezidentem navrhovaných mezinárodních „obchodních“ dohod TTIP, TTP a TISA, a státní suverenita (demokratická či ne) se převede na mezinárodní korporátní diktaturu, která zakáže zvyšování regulací u potravinové bezpečnosti, bezpečnosti výrobků, práv pracujících a globálního oteplování a dalších záležitostí životního prostředí, a moc převede na vrcholné akcionáře mezinárodních korporací.

Otázkou v tuto chvíli je, jestli demokracie již byly tak závažně narušeny, aby smlouvy, jako ty, které protlačuje Obama, mohly být schváleny „demokratickými“ vládami. Pokud je odpovědí na tuto otázku ano, pak jsme již ve skvělém novém světě fašistické internacionály – ačkoliv je po druhé světové válce, tak fašisté konečně zvítězili, a to nikoliv jen možná, ale zcela jasně a rozhodně, pro celou dohlednou budoucnost – možná napořád, protože mezinárodní smlouvy, obzvláště ty, jejichž součástí je mnoho zemí, je prakticky nemožné ukončit. (Dobrým příkladem této věčnosti je NATO: důvod jeho existence skončil s rozpadem Sovětského svazu a rozpuštěním Varšavské smlouvy v r. 1991; ale přesto je tu dodnes a nyní hrozí, že přivodí třetí světovou válku, která by byla jeho vyvrcholením).

Pokud názor, že žijeme v diktatuře, vypadá přitažený za vlasy, protože jsme obklopení propagandou tvrdící opak, pak je zde stále inspirace v ústřední postavě Winstona Smitha z alegorické novely o fašismu, 1984– zahořkl vůči propagandě, kterou dělal, ale nakonec se vzpamatoval a spatřil světlo: Velký bratr byl nakonec jeho spasitelem. Bývalý americký senátor Gary Hart nedávno napsalčlánek z pozice ještě rozčarovaného Winstona Smithe, ale snad i lidé jako on nakonec spatří světlo a přestanou říkat takové věci, jako „Podle norem pro republiku ze starověku je americká republika silně zkorumpovaná“. Možná, že každý má svoji cenu, a jakmile dostane zaplaceno, i on spatří světlo. Ale i když nespatří, tak poskytl pozoruhodně přesný popis reality, které byla Orwellova kniha pouhou alegorií – již v r. 1948. Winston Smith by byl šokován takovým spřízněným duchem, píšícím nikoliv v r. 1984, ale v r. 2015.

Orwell, ve své době, měl problém, do jakého roku svůj román zasadit. Pravděpodobně v tom roce ještě nejsme. Nakonec ten rok byl zvolen po jaderné válce. Mezinárodní dohody – aliance – jsou již nějakou dobu na místě. Možná by se Orwellův román místo toho jmenovat třeba „2025“. To je již za pouhých pár let; již se nemůžeme dočkat (budeme-li mezi přeživšími).

Takové jsou způsoby mezinárodní aristokracie. Budeme-li je tolerovat. Ale když ne, tak co pak? Není nic mocnějšího, než oni. Ale je to konec příběhu? Jsou konečným morem? Může být s NATO skoncováno bez vyvrcholení? Nebo existuje nějaký jiný způsob?


US, UK, and EU, Are Now Dictatorships vyšel 22. května 2016 na Strategic Culture Foundation. Překlad v ceně 441 Kč Zvědavec.

Do ČR přichází cenzura: hlasujte, zda jste pro cenzuru a zdražení internetu

$
0
0

23. 5. 2016 AC24

Senát Parlamentu České republiky bude 25. května 2016 schvalovat návrh zákona o hazardních hrách, který povede k cenzuře a zdražení internetu.


Návrh zákona, o kterém bude hlasovat Senát (zde).



Proč si myslíme, že je zákon špatný:
1. Umožní úředníkům ministerstva financí označovat internetové stránky za „nepovolený hazard“ a cenzurovat tak internet.
2. Blokování internetových stránek je prakticky nerealizovatelné a vždy se najdou možnosti, jak ho obejít.
3. Donutí poskytovatele internetového připojení cenzurovat internet na své náklady, což samozřejmě pocítí koncoví uživatelé internetu.
4. Jedná se o bezprecedentní rozhodnutí, které může spustit lavinu dalších seznamů zakazovaných internetových stránek.


„Cílem naší iniciativy je upozornit na problémy a důsledky, které schválení zákona přinese, a ukázat, že uživatelům internetu v České republice není toto téma lhostejné. Na stránkách iniciativy je k dispozici také anketa. Chtěl bych tímto vyzvat všechny, aby se do ní zapojili a ukázali, co si o možné cenzuře a zdražení internetu myslí,“ říká Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC, které je jejím iniciátorem. „Jsme rádi, že se k nám už nyní přidala řada významných společností a organizací, a věříme, že se ozvou i další, jimž se zákon nelíbí, nesouhlasí s ním a jsou si vědomy toho, co by jeho schválení přineslo. Předem děkuji za podporu každému, kdo se do naší společné aktivity zapojí.“

Pokud by návrh zákona v současném znění schválil 25. května i Senát a poté ho podepsal prezident republiky, museli by všichni poskytovatelé internetu v České republice od příštího roku blokovat přístup ke stránkám na seznamu, který budou vytvářet a spravovat úředníci ministerstva financí.

"Náš spolek se dlouhodobě zasazuje o rozšiřování internetu v této zemi. Proto je pro nás nepřijatelné, aby zde existovalo něco, co jeho rozvoj omezí. Zákon s sebou může přinést i zdražení internetu a to bude mít dopad jak na koncové uživatele, tak ve svém důsledku také na ty, kteří se o jeho šíření starají. Rád bych zde apeloval na všechny, kteří můžou oslovit své senátory, aby tak co nejdříve učinili. Z pohledu rozvoje a dostupnosti internetu a svobody s ním spojené nám zákon nepřinese nic dobrého,"říká Miloslav Sova ze spolku Internet pro všechny, který je jedním ze subjektů podporujících iniciativu za neschválení zákona omezujícího svobodu internetu. „Jak se říká, s jídlem roste chuť. V tomto případě by z jednoho seznamu nepohodlných webů mohlo být v budoucnu seznamů více. Takovéto vyústění by nás posunulo směrem od západních demokracií ke státům, v nichž si s cenzurou těžkou hlavu nedělají.“


Poučení z privatizačního vývoje aneb V rukou politiků a bankéřů nejsme v bezpečí.

$
0
0
24.5.2016  Tribun

Za bezradného přihlížení pozůstalých horníků a státních úředníků pomalu dodýchává OKD, kdysi pyšné průmyslové srdce republiky a jeden ze symbolů specificky české formy kulturní revoluce zvané privatizace.

Nelze tvrdit, že kdyby OKD zůstala státní, byla by problémů ušetřena, před změnami v ekonomice, energetice i průmyslu by asi nebylo úniku ani tak a jiný vlastník by sám o sobě poptávku po uhlí vykouzlil jen těžko, lze ale spekulovat, že se státním či veřejným vlastníkem by pád nemusel být tak prudký a definitivní a firma i společnost by měli čas počkat, jak se situace vyvine, protože jednou uzavřené šachty už nikdo neotevře a kdo ví, nebudou-li se ještě v budoucnu hodit? Už jenom proto, že by ve firmě zůstaly zdroje, které soukromý vlastník ze své firmy vyvedl.

První poučení z privatizačního vývoje v OKD – a nejenom tam, ale osud této firmy prostě nelze tak snadno ignorovat – zní, že soukromý vlastník firmu nezachránil a jako lepší, než ten státní, se v žádném případě neukázal. V čem je soukromý vlastník nepochybně efektivnější, to je těžba renty, což jak se ovšem ukazuje, není nic, z čeho by stát a společnost měly užitek.

S tím úzce souvisí poučení druhé: cílem soukromého vlastníka nikdy nebylo těžit uhlí nebo zaměstnávat horníky a přispívat tak k prosperitě a sociální stabilitě regionu, ale právě těžit rentu. A když rentu vytěžil, tak hodil teď už vysátou firmu zpět na krk státu a stát, zatímco prodávat nemusel, ji teď zpátky vzít musí. Respektive firmu jako takovou nikoliv, ale náklady spojené s jejím krachem ano, těm utéct nemůže, ať již budou v jakékoliv podobě, od přímé sanace firmy po zvýšené důchody, podpory v nezaměstnanosti, propad lokální ekonomiky, zvýšenou kriminalitu či v neposlední řadě kolaps významné produkční infrastruktury.

Poučení třetí tak bude znít velmi povědomě: zisky privatizoval lze, ale ztráty nikoliv, ty nakonec vždy zůstanou socializované. To je ovšem něco, co nomádský kapitál netrápí, ba právě naopak je to něco, na co spoléhá.

Nebylo by těžké zformulovat řadu dalších poučení, například o tom, že rozhodování založené na monokriteriálních a redukcionistických proměnných typu HDP či EBITDA je krátkozraké a v konečném důsledku škodlivé, nebo tom, že klišé o prokapávání bohatství směrem dolů je právě jen klišé, které nemá s realitou nic společného, stejně jako klišé o dobrém soukromém vlastníku, o kterém již byla řeč.

Je tu ale ještě jedno poučení: veškerá poučení jsou na nic. Žádná z těchto zkušeností s kapitálem není nová, tento vývoj se dal na základě minulých zkušenosti velmi dobře předvídat, jenže víra opět jednou zvítězila nad rozumem a tak draze a krvavě nabyté zkušenosti našich předků se spekulanty, uhlobarony a kapitalisty přišly vniveč a my jsme si draze pořídili svoje vlastní, úplně stejné, jenom nové.

Zaplatili jsme si kurz praktického kapitalismu pro každého, ale byly to, obávám se, vyhozené peníze, protože když jde o kapitalismus, máme raději pohádky, než dokumenty.

Rozkol v NATO: Francie a Německo nechtějí hynout kvůli rozmarům USA

$
0
0
 Ilja Muromskij
23. 5. 2016    zdroj
Severoatlantickou aliancí zmítají vnitřní neshody ohledně perspektivy vztahů s Ruskou federací. Rostou obavy, že čelení Rusku se dostává mimo kontrolu. Čím to může vojenský blok ohrožovat? Korespondent Federální tiskové agentury besedoval s expertem, který řekl, co se v alianci stalo kamenem úrazu. Neshod v bloku si všiml list Financial Times, který píše, že v Bruselu ve dnech 19. a 20. května proběhlo setkání ministrů zahraničních věcí a náčelníků generálních štábů zemí NATO. 


Jak poznamenává list, na tomto jednání zástupci Francie a Německa hovořili o potřebě sblížení aliance s Ruskem a uskutečnění Rady Rusko-NATO, která by měla být organizována paralelně s červencovým summitem bloku ve Varšavě. Ostatní členové vojenské aliance se k této myšlence vyslovili velmi skepticky.

Například zástupce jedné z východoevropských zemí uvedl, že Rada Rusko-NATO má v první řadě uklidnit nikoli Ruskou federaci, ale Západ, "lidi, kteří se příliš bojí" Moskvy. Poznamenal, že RF pouze "hraje hry" s NATO.

Jak píše list, informační konfrontace mezi vojenským blokem a Ruskem začíná být příliš agresivní a znepokojující. Aliance plánuje velmi vážné posílení svých východních hranic, na což, jak Kreml slíbil, bude přiměřená odpověď. Britský generál Richard Shirreff také učinil dost halasné prohlášení o možnosti války s RF již v letošním roce.

Politolog mezinárodní monitorovací organizace CIS-EMO Stanislav Byshok v besedě c korespondetem Federální tiskové agentury poukázal na dva klíčové cíle při vytváření NATO po skončení druhé světové války. Prvním cílem byla legitimizace umístění amerických vojenských základen po válce v Evropě. Druhým bylo čelení tomu, co bychom dnes nazvali eurasijským integračním projektem Ruska v západním a jižním směru.

"Po rozpadu SSSR a na začátku období dočasného oslabení Ruska nabylo NATO chaotičtějšího charakteru, aliance se zabývala tu vojenskými intervencemi na Blízkém východě, tu "nucením Srbska k míru". A v posledních letech pak, jak se říká, zpět k začátku. Hlavním nepřítelem je opět Rusko. Patrick Buchanan, v minulosti dlouhodobý pracovník Bílého domu, si položil otázku: "Jak to, že když Rusové rozmísťují vojska na svém území, je to "provokativní chování", a když Spojené státy umísťují svá vojska Rusům na zápraží, je to normální?" Je to hlas volajícího na poušti,"řekl politolog. Podle experta se mezinárodní politika včetně politiky síly nepodřizuje vždy zákonům formální logiky. Podřizuje se vládnoucí doktríně. Zahraničněpolitická doktrína USA předpokládá předcházení vzniku v Eurasii státu nebo aliance států, které budou schopny čelit americké hegemonii. V posledních letech stanulo v roli takového státu Rusko.


Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Děsivá zpráva z Radiožurnálu: V případě odchodu Spojeného království z EU by tam čeští fotbalisté nedostali pracovní povolení. Brankář Čech by tak byl nucen vyniknout jinde.

$
0
0

Ivan David
24. 5. 2016
Radiožurnál posluchačům slíbil (nebo jim vyhrožuje?), že se bude v následujících dnech pravidelně věnovat předpokládaným důsledkům brexitu, tedy odchodu Spojeného království z EU. Pro začátek si vybral pro posluchače zvlášť hrůznou vizi. Pracovní povolení v zahraničí pro profesionální fotbalisty - to je problém hýbající společností v ČR. Aspoň podle představ redaktorů rozhlasu. Co z toho lze vyvodit?


Jako silná hypotéza se nabízí představa, že autorem rozhlasového komentáře je nějaký trotl. Takovou verzi nemůže pravidelný posluchač snadno odmítnout. Další možností je ta, kterou lze nejlépe vyjádřit parafrází výroku Jana Wericha – jde o optimismus redaktorů, že co posluchač, to blbec. Tedy, že jednoduší lidé mají rádi pohádky. Tradiční pohádky s králem, princi a princeznami nejsou už či stále ještě aktuální. Proto vyprávějí domněle či skutečně prostoduchému obyvatelstvu pohádky nové, řečeno opět s Werichem: „Přísně o dnešku!“ Jde jednak o televizní seriály, jednak legendy o žijících osobách z „veřejného prostoru“ – hercích, sportovcích či politicích, které by se mohly jmenovat například „Jak filmový princ do čela armády přišel“ či „O hodném Schwarzenbergovi a zlém Zemanovi“. V tomto případě byl použit legendární brankář Čech.

Třetí hypotézou, která předchozí dvě nevylučuje, je možnost, že se redaktorům nepodařilo najít žádný hrůznější důsledek brexitu. Tedy že následky by se podobaly důsledkům popravy boha Peruna, jak ho popisuje K.H. Borovský v Křtu svatého Vladimíra: „Počali se všichni báti strašlivých následků, neb žádný nic takového neslyšel od předků!“, jenže následky byly jiné: .... „Kdo zaplatil, měl u pánů všudy dobrou přízeň, hlad si zaháněli jídlem, ale pitím žízeň. Všecky řeky byly mokré a kamení tvrdé: Chalupnice hubovaly, že jsou selky hrdé...“

Jak sdělil spolehlivý zdroj – ČT, podle kvalifikovaných odhadů by v případě brexitu klesl hrubý domácí produkt Spojeného království o 2,2%, tedy jako v případě jedno až dvouleté stagnace.

To, čeho se panstvo skutečně bojí, je odhalení vlastní škodlivosti či alespoň nadbytečnosti.

Bezradnost akademická i politická

Česká televize večer opět politicky školila mužstvo. Pozvala si na to dva profesory účastnící se konference na téma „Populismus v Evropě“, sociologa z Německa, politologa z Oxfordu. Vždy jsem znovu překvapen, jakým žvaněním se také lze uživit. Od německého sociologa jsem se dozvěděl, že v politice nejsou důležité zájmy, ale emoce. Staré tradiční strany mají prý staré emoce, kdežto nové populistické strany mají nové emoce. Od oxfordského profesora jsem se poučil, že ve Francii je hodně nenávisti, kdežto v Británii je spíše úzkost... Podobné moudrosti moje venkovská babička komentovala výrokem „To by němej neřek, kdyby mu hubu rozplácal.“

Dozvěděl jsem se, že populisty jsou přinejmenším všichni, které významná část veřejnosti podporuje, zatímcco Evropská komise jim spílá. Označení „populista“ je tedy nálepka pro nepřátele Bruselem zavedeného režimu, kteří získávají podporu veřejnosti. Občané ztrácejí důvěru a naslouchají těm, kteří vyjadřují jejich obavy a slibují jim přijatelná řešení. Loutkovodiči hlavního proudu sdělovacích prostředků možná věří, že to zastaví. Jenže se svou mocí skončí stejně jako „strany se starými emocemi“, ztratí autoritu a tím moc.

Příznivci nového zeleného rakouského prezidenta Van der Bellena možná věří tomu, že zvítězili. Jenže pouze odsunuli porážku. Nechybějí jim „nové emoce“, ale schopnost nalézat nová řešení nových problémů. Z toho nevyplývá, že řešení nabízená jejich politickými rivaly jsou bezvýhradně dobrá. „Rozdělení národů“ se stěží podaří překonat propagandou nebo pokusy o odvádění pozornosti. Van der Bellenovi v řešení problémů asi moc nepomůže, že jeho zvolení podle Českého rozhlasu „uvítaly evropské země“, konkrétně Francie, Německo a Lubomír Zaorálek.

Lenka Procházková: Vyprávění o tom, jak slavila v St.Petěrburgu oslavy vítězství

$
0
0
Lenka Procházková
24. 5. 2016

První nápis, který jsem po přistání viděla na jedné z budov letiště, hlásal: Leningrad – město hrdina.


Byla jsem tu poprvé v životě. Kolega fotograf Jirka Skupien, který mě doprovázel, je však zkušený cestovatel, dokonce pěšky v mrazech přešel zamrzlý Bajkal a nezabloudil, a tak jsme trasu z letiště Pulkovo do centra pohodlně zvládli. Autobusem a metrem. 

Petrohradské metro je hodně hluboké, město je postavené na bažinách. Jízdenka stojí jenom 35 rublů, a pokud nevyjdete turniketem ven, můžete zkoumat podzemí celý den. Některé stanice působí jako rozsáhlé, dobře osvětlené bunkry s mnoha železnými vraty po obou stranách. Ta se otevírají až po příjezdu soupravy a pak nastoupíte rovnou do vlaku. Linky jsou čtyři, barevně odlišené a všude na stěnách jsou přehledné mapy, kde názvy jsou psané nejen azbukou, ale pro „inostrance“ i latinkou.

Složitější je to s čísly na domech, protože Petrohrad je plný dvorů, dvorků a vnitřních bloků. Ale paní Jekatěrina, zaměstnankyně cestovky, u které jsme si objednali byt, nás vyhlížela na chodníku a podle kufrů identifikovala už zdálky. „Jirži a Lenka? Přivezli jste nám krásné letní počasí! Ale šeříky tu ještě nekvetou…“

Starý nárožní činžák s restaurovanými honosnými štuky na zdech chodby, široké schodiště, které kdysi pokrýval koberec, ale my jsme jeli nově vestavěným miniaturním výtahem. Ve třetím patře nás čekal obrovský pokoj s kachlovými kamny, stěny pokryté historizujícími tapetami připomínajícími dobu Kateřiny Veliké, moderní koupelna i kuchyň a samozřejmě televize. „Éto užasnaja kvartýra!“ vyzkoušela jsem ruštinu. Jekatěrina překvapeně zvedla obočí. „Užasnaja znamená rusky strašná,“ upozornil mě bajkalský cestovatel. „Prekrasnaja!“ opravila jsem se.

Pak nás přišla uvítat paní děžurná, vybrala peníze za týdenní pronájem, sdělila nám přihlášení a heslo na Wi-Fi a šla si do kanceláře opsat údaje z našich pasů, aby nás mohla přihlásit na policii. Víza jsme měli decentně turistická, ale Jekatěrina věděla, o co Jiržimu jde především, a ukázala mu na mapě Puškinovo náměstí. „Uprostřed je socha. Tam se devátého v devět večer sejdeme. Vemte si pohodlné boty!“ pohlédla při odchodu na mé lodičky. „Vsjo pónjala!“ ujistila jsem ji.

„Já to lezení po střechách nenávidím!“ rozčílila se později u boršče v restauraci Olga, moje kamarádka, bohemistka. „Protože pod střechou bydlím a při každém ohňostroji slyším to dupání. Je to riskantní!“ „Tohle bude bezpečná střecha, když to zařizuje paní z cestovky,“ klidnila jsem ji a s očekáváním obhlížela její kabelku. „Máš s sebou tu knihu?“ Bohemistka a vydavatelka současně překvapeně zamrkala: „To mě nenapadlo, promiň. Těch pár dní, než bude křest, už to ale snad vydržíš.“ Otočila jsem hlavu k oknu, aby neviděla, jak moc jsem zklamaná. Olga však v myšlenkách dál trčela na střeše, dokonce nadzvedla ubrus: „V těchhle apartních botičkách tam doufám nepolezeš?!“ „Může jít bosá, je teplo,“ navrhl ležérně cestovatel. „Neblázni! Lidi u toho pijou, budou tam střepy,“ varovala bohemistka. „Klid, ribjata, mám v kufru tenisky,“ usmála jsem se přezíravě. „Ty se ti v Den pabědy budou hodit i do průvodu,“ přikývla zkušeně Olga. „Projdeme takových osm kilometrů!“

Neřekla ale, že nás půjde půl milionu. Vlastně mnohem víc, protože živí nesou v průvodu fotografie svých mrtvých rodičů či prarodičů. Pokaždé, když se v chůzi po Něvském prospektu ohlédnu, vidím pochodující les černobílých tváří připevněných na tyčkách. Můj navždy mladý dědeček tyčku nemá, držím jeho vyztuženou zvětšenou fotografii ve zdvižených rukou, na dolní růžek jsem přilepila českou vlaječku. Byl učitel a účastnil se odboje. Gestapáci ho umučili při výslechu, hrob nemá. Ale teď jde s námi v pochodu Nesmrtelného pluku v Petrohradě.

Zdálky, za našimi zády, zní hučení, blíží se jako bouře, mohutní a pak se k volání „URRRÁ!“ přidává i zástup kolem nás a posílá příbojovou vlnu dál dopředu. Až mě z toho mrazí v zádech. Tohle je zcela jiný zážitek než naše někdejší organizované prvomájové průvody, ze kterých jsme se snažili zdrhnout a odhazovali krepové třepetalky do odpadkových košů.

Podél široké vozovky Něvského prospektu jsou napnuté provazy, ale na každé křižovatce je podlézají davy z bočních ulic s fotografiemi svých lidí a policisté jim nebrání. I ti noví hned křičí „Urrrá!“ a „Paběda!“ a „Leningrad!“ Některé skupiny v chůzi zpívají častušky doprovázené harmonikou. Stařičká manželská dvojice veteránů obtížená medailemi a s rukama plnýma květů, pozoruje průvod z chodníku a každá řada, která je míjí, se jim uklání. U kavárny, kde Puškin před osudovým soubojem posnídal, stojí na vyneseném stole mladý operní pěvec ve smokingu. Jeho hrdinskou barytonovou árii, zesílenou mikrofonem, možná slyší i kameraman sedící v otevřených dveřích kroužícího vrtulníku, odkud natáčí Nesmrtelný pluk shora.

Olga nese na dlouhých bílých tyčkách zarámované fotografie maminky i tatínka. Oba byli v armádě, maminka odešla na frontu rovnou po maturitních zkouškách. Z celé třídy přežila jen hrstka studentů. Rok po válce se Olga narodila. Dnes je jí sedmdesát. Je drobná jako panenka a do vysoko zvednutých fotografií jejích rodičů se opírá vítr. Na smluveném místě u náměstí Vítězství však čeká Olžin manžel. Když nás v davu rozezná, podlézá provaz a přebírá od své ženy portrét jejího otce, důstojníka. V chůzi se seznamujeme. Jmenuje se Viktor, je jaderný fyzik. Bez přípitku si hned tykáme. „Vidíš to, Lenko?“ Zastavuje se a rozhlíží. „Copak tihle lidé chtějí další válku? Který idiot si to může myslet?“ volnou rukou si ťuká na čelo. Snažím se ho potěšit: „Letos se Nesmrtelný pluk poprvé koná i v Praze. A v dalších městech Evropy. Dokonce i v New Yorku!“ Olga s obavou povzdechne: „No, jen jestli to pomůže…“ (Druhý den se pak z televize dozvídáme, že ve stejné chvíli napadly průvod Nesmrtelného pluku ve Slavjansku fašistické bojůvky. Mladí „gerojové“ volali Sláva Ukrajině! a stříkali do tváří veteránů barevný sprej.)

Po dvou hodinách se nekonečný dav vlévá na Palácové náměstí. Den vítězství pokračuje, po vystavených dělech a tancích šplhají děti a z reproduktorů zní hudba. Jirka pořád fotografuje, tváře lidí i vojenskou techniku. Kromě historických tanků, například T34, který osvobozoval i Československo, jsou tu i moderní typy. Poslední vystavený tank je T90 Vladimir. „To je ten nejnovější?“ ptám se Viktora. „Ne. Nejnovější typ, ze kterého se amíci můžou posrat, je T14 Armata,“ objasňuje mi jaderný fyzik. „Armatu si tady dnes nenafotíš, kamaráde!“ směje se. A tak se fotografujeme aspoň společně, s portréty svých hrdinů a Zimním palácem a Ermitáží v pozadí. „Škoda že neuvidím Auroru,“ lituju. „Tak přijeď zase za rok,“ navrhuje Olga. „Teď je v doku, opravuje se.“ „Opravuje? Nebo ji Putin přezbrojuje?“ provokuje Jirka. Olga je ale bohemistka, a tak zná český typ humoru.

Před devátou večer, když jsme v lidové samoobslužné jídelně (stolovaja) levně, ale skvěle povečeřeli, se s Jirkou blížíme od metra k Puškinovu náměstí. Kolem sochy básníka sedí na lavičkách mladí lidé s oranžovo-černými georgijevskými stužkami v knoflíkových dírkách a gratulují každému kolemjdoucímu ke Dni vítězství. Vyhlížíme Jekatěrinu. Místo ní přichází vysoký veselý Vadim, její manžel, hudební režisér. Podle fotoaparátu nás hned rozezná: „Jirži a Lenka! Pospěšte. Ohňostroj začíná v deset a máme to daleko.“ V rychlé chůzi nám pak vysvětluje architekturu ulic, jména stavitelů. „Rozumíš mi, Lenko? Jekatěrina říkala, že umíš rusky chudo.“ „To není pravda,“ naštvu se. „Rozumím všemu, ale stydím se mluvit!“ Fotograf se mě kavalírsky zastane a objasní to výborným obrazem: „Ona ten bazén zná, ale léta v něm nebyla, tak teď zkouší, jestli nezapomněla plavat.“ Vadim se směje: „Napijem se a budeš plavat motýlka!“

Byt v posledním patře vysokého opršeného činžáku působí jako bohémské doupě. V kuchyni nás vítá Vadimova maminka, jeho čtrnáctiletá dcera a Jekatěrina. Usazují nás ke stolu. „Dobře mě poslouchejte!“ zvedá ukazováček Vadim: „Ta věc je nebezpečná, budete dělat všechno podle mých pokynů. Střecha je před rekonstrukcí. Už dvacet let. Musíte stát odděleně, ne všichni na stejném místě. Já jsem vedoucí a vy musíte plnit příkazy. Rozumíš mi dobře, Lenko?“ Mlčky přikývnu, hlas mám zadrhlý. (V dětství jsem totiž spadla ze skály. Od té doby mám závrať. Ale v městě hrdinů není taková drobnost žádnou omluvou.)

Pár minut před desátou Vadim odsune veliké křeslo od stěny. Za ním vidím nízká dvířka. Odemkne je, rozsvítí baterku a jako vedoucí vejde první na půdu. Ta je dvoupatrová. Jsou tam odrolené cihlové schůdky a vachrlaté zábradlí pokryté prachem. Pak přecházíme po houpavých prknech k úzkému okénku, které vede na střechu. Venku už je soumrak. Matně vidím, že střecha má na okraji nizoučký plůtek, odhadem starý sto let. A není rovná! Představovala jsem si střešní terasu, a ne že budeme šplhat vzhůru ke komínům po klouzavých plechových plástvích. Po čtyřech se sunout nemůžu, protože mám baloňák (husa!) a mohla bych si jej přišlápnout, a tak se chytám nějakého drátu. A hned si o něj rozříznu dlaň. „Pospěš!“ křičí Vadim. „Už to začne!“ Měla jsem zůstat s jeho maminkou v kuchyni!

Jirkovi jde lezení dobře, i když má na krku foťák a na zádech těžký batoh s objektivy. Vidím, že si lehá k protějšímu okraji střechy a cvičně ostří na Petropavlovskou pevnost, odkud budou pálit ohňostroj. Krůček za krůčkem stoupám po drnčícím plechu, dolů se nedívám. „Neboj se!“ křičí Vadim. Opřu se zády o komín. Právě včas, na horizontu, pět kilometrů vzdušnou čarou, vybuchne první oranžová hvězdice. Dům se zachvěje v základech. „Urrrá!“ ozve se z vedlejší střechy. Periferním viděním zaznamenám, že i tam stojí shluk lidí. Vadim sousedy radostně zdraví a Jekatěrina na mě volá, že ona se taky trošku bojí, ale že ten zážitek za to stojí. Její dcera má rozpřažené ruce, jako by své město chtěla obejmout. Ohňostroj duní jak kanonáda, trvá to snad dvacet minut. Je to velkolepá podívaná, ale já ji nedokážu v těch chvílích ocenit, pořád myslím na „užasnuju“ cestu zpátky, už za tmy, k malému okénku půdy.

Konečně sedíme zase v kuchyni. Vadimova maminka mi přelepuje poraněnou dlaň náplastí, Jekatěrina vaří čaj. „Jaký chcete?“ „Ruský, přece nebudem v Leningradě pít Earl Grey!“ směju se. Už mi otrnulo. „V Rusku čaj neroste,“ namítne maminka. „Jak to? Celý mládí jsem ho pila!“ „To byl gruzínský,“ podotkne Jirka. „Ruský čaj je tady,“ otvírá Vadim vodku. Zakusujeme ji chlebem se slaninou. Otevřeným oknem k nám stále vzlínají výkřiky a zpěv z ulic a dvorů. Tato noc nebude krátká, uvědomuji si.

O stakan později mi už ruština nedělá potíže, a tak si troufnu vplavat i na hloubku. Moje vyprávění o Pražském jaru je i pro vzdělaného Vadima šokující. Klade rozčílené doplňující otázky, nejvíc ho fascinuje příběh Františka Kriegla. „Kdyby všichni byli tak stateční jako ten frajer František, tak by dohody v Kremlu nepodepsali!“ mračí se. „Nezapomeň, že Brežněv jednal z pozice síly,“ namítne Jirka. „Když máš v zemi okupační armádu, to je pak těžké nepodepsat…“ Jekatěrina si otírá oči a její tchýně kvapně odchází. Pak se vrací s fotografií svého táty, kterou odpoledne nesla v Nesmrtelném pluku. „Byl pilot. Osvobozoval Bratislavu.“ Drží portrét jako odpustek.

Jirka mění objektiv, aby ji vyfotil s tatínkem, a já měním téma. Jelcinovu éru však Vadim opovržlivě smete ze stolu jako drobky pro psy. Tak probíráme aktuální Putinovu politiku. S tou zahraniční Vadim souhlasí, připadá mu obezřetná, a přitom nesnižuje hrdost lidí. Ale vnitřní problémy prý Putin řeší plocho (špatně). Důležité posty dál obsazuje korupčníky, což je nelogické a lidi to popuzuje. V duchu mě napadne, že to je od gosudara třeba taktika, jak si některé škůdce z páté kolony zajistit vděkem. Zkrátka rozděl a panuj. Maminka mezitím pobouřeně kritizuje úpadek ruského školství, ale to pláče na špatném hrobě.

Odcházíme až kolem druhé v noci, metro už nejezdí, a tak rázujeme několik kilometrů pěšky. Bary jsou ještě otevřené, obchody s jídlem a pitím taky, ale v nich je od jedenácti večer prodej alkoholu zakázaný. Lidé, které vidíme za osvětlenými okny bytů, jsou ale předzásobení, a tak si svátek protahují, přestože ráno už bude všední pracovní den.

K pozdní snídani si pouštíme zpravodajskou stanici Rossia 24, dávají tam šoty ze včerejších oslav. Putinův projev na Rudém náměstí je nezvykle stručný, v závěru míní, že hrdinové z Vlastenecké války by byli hrdí na své vnuky nasazené do bojů v Sýrii. „Víš, že Putin v dětství bydlel tady poblíž?“ ozve se Jirka studující průvodce městem. A tak tu ulici jdeme hledat. Cestou míjíme jinou, kde je na rohovém domě pamětní deska. Bydlela tam Naděžda Krupská. Lenin ji v kvartýru často navštěvoval, založil tam sociální demokracii a nějaké noviny. Představuju si, jak ho Naděnka vítala v župánku.

Ulice Putinova dětství se jmenuje Baskov. Dům číslo 12 zatím pamětní desku nemá. Z pasáže vedoucí do spleti dvorků, kde si budoucí gosudar v praxi nacvičoval strategii, že, je-li rvačka nevyhnutelná, je nutné udeřit jako první, vychází mladá žena s kufrem v ruce. O tom, kdo tu bydlíval, nemá přehled, je ze Soči, přijela jenom na návštěvu, slavit Den vítězství. Ale zpráva ji dojme a hned si ten dům fotí mobilem, aby ho v Soči ukázala rodině a kamarádům.

Před polednem odjíždíme do Kronštadtu. Na ostrovní pevnost nás veze levná maršrutka (mikrobus) po nově zbudované hrázi. Míjíme malé opevněné ostrůvky v zálivu, působí opuštěně, ale do bunkrů samozřejmě nevidíme. Pevnost Kronštadt s námořní základnou založil Petr Veliký. Sám nakreslil a vyprojektoval první suchý dok. Ten je tu stále jako národní technická památka, ale k používaným dokům s loděmi Baltské flotily je vstup zakázán. Ty, které kotví v přístavišti, si ale můžou fotit i cizinci. Aurora mezi nimi není.

Dok, ve kterém ji opravují, je prý při dobré viditelnosti pozorovatelný jen z moře. Dobrá viditelnost sice je, ale na tak drahou vyjížďku už nám chybějí peníze. A tak nabídku s lítostí odmítáme.

Do Mořské katedrály je vstup volný, vlasy si však musím skrýt pod šátek. Pozoruju ženy líbající pozlacené ikony, některé mají v náručí postižené dítě. Jiné je přivážejí na vozíčcích, katedrála má zázračné uzdravující účinky. Na stojanech plápolají stovky tenkých svíček zabořených v písku.

Za války tu ale sídlil generální štáb, který organizoval obranu pevnosti. Největší slávu si však Kronštadt vysloužil legendárním povstáním námořníků, vojáků a přístavních dělníků v březnu 1921.

Z nedávno odtajněných dokumentů je zřejmé, že odpor proti mocenskému aparátu komunistické strany vznikl spontánně „zdola“ a bez podpory emigrantů (bělogvardějců), což sovětská propaganda desítky let zapírala. Je symbolické, že mezi povstalci a členy Prozatímního revolučního výboru byli i dělostřelci, kteří v listopadu 1917 zahájili útok na Zimní palác. O necelé čtyři roky později se stali hlavními kritiky režimu, který je zklamal. Sepsané reformní požadavky kronštadtského revolučního výboru působí jako předzvěst přímé demokracie. Dějiny jsou však plné záznamů o potírání avantgardních myšlenek. Proti těm, které se zrodily v Kronštadtu, byla vyslána Rudá armáda. Zamrzlý záliv umožnil útok po ledu, ale pevnostní děla a kulomety první šturm rozprášily. Stovky vojáků z petrohradských posádek navíc přeběhly k obráncům pevnosti, svým druhům ve zbrani, takže pro druhý útok byly narychlo sváženy bataliony z celého státu, dokonce i tatarské a lotyšské jednotky, které na rozdíl od ruských neměly zábrany střílet do povstalců.

Dobývání pevnosti trvalo deset dní a nocí, kdy město, odříznuté ledem od zásobování, bylo bombardováno z letadel a především z pevniny. Bojové jednotky útočících pěšáků, mezi nimiž bylo hodně čekistů, měly bílé maskovací uniformy, zimní boty a dostatečnou menáž, přesto je vyhladovělí a nevyspalí obránci řadu dní úspěšně odráželi. Teprve soustředěný útok, jehož se zúčastnilo nejméně 50 tisíc vojáků, prorazil pevnostní obranu. Boj pokračoval v ulicích, dům od domu. Několika tisícům povstalců se podařilo po ledu utéct do Finska, jiní padli a dva tisíce mužů bylo zajato. Stovky z nich byly zastřeleny okamžitě, ze zbývajících bylo vybráno 13 mužů a v rychlém procesu výstražně odsouzeno k smrti a popraveno za účast v kontrarevoluci. Zbytek skončil v koncentračních lágrech.

Nicméně Lenin, vyděšený povstáním a v obavě, že reformní myšlenky se budou šířit i přes veškerá cenzurní opatření, vydal dekret, který ochránil rolníky před státními rekvírkami. Tím zpacifikoval hladovějící venkov. V posledních dnech před potlačením kronštadtského povstání pak vyhlásil NEP. Nová ekonomická politika se týkala obchodu a průmyslu. Opět byly povoleny živnosti, státní podniky byly za pakatel pronajímány, čímž rychle vznikla protekční vrstva podnikatelů. V přechodné době státního kapitalismu byly i zahraničním investorům udělovány výhodné podnikatelské koncese a těžební práva. Po devíti divokých letech byla hospodářská krize překonána a vedení nabralo dech k uskutečnění programu kolektivizace.

V devadesátých letech se divoká privatizace, tentokrát pod řízením zahraničních „odborníků“, rozjela opakovaně. Její důsledky, nejen ekonomické, ale i mravní, budou škodit ještě řadu let. Prozření lidí paradoxně urychluje západní propaganda stále oplakávající „humanistu a reformátora“ Jelcina, pod jehož vrávoravým vedením tisíce lidí umřely hladem a zimou.

Říká se, že život člověka je tak velký, jak velké jsou jeho sny. Sen kronštadtských povstalců o spravedlivém sociálním řádu a přímé demokracii, utopený před devadesáti pěti lety v krvi, sdílejí i dnes miliony snílků po celém světě. Nenásilná možnost, jak ten sen uskutečnit, se však pořád vzdaluje.

Kavárna, ve které sedíme a pročítáme údaje z internetu, je prázdná. Na obrazovce na zdi běží videofilm pro turisty. V angličtině. O povstání je tam jen zmínka. Vypínám počítač a Jirka mi dolévá domácí rybízový mošt. Je přeslazený, a tak si jej rozředím vodkou z cestovní placatky. „Kdybych tohle všechno věděla včera,“ poklepu na notebook, „mohla jsem Vadimovi tu naši ‚kontrarevoluci‘ v roce 1968 objasnit mnohem snadněji. „On si to určitě dohledá,“ ťukne do počítače fotograf. Najednou si připadáme jako poutníci, kteří přece jen někomu něco zvěstovali. A hned je nám veseleji.

Naproti kavárně je obchod se suvenýry. Na ramínkách visí trička s Putinem. Putin na koni s puškou v ruce, Putin s tygrem, Putin s medvědem… „Putina s potápěčskými brýlemi a amforou nemáte?“ ptá se Jirka prodavačky. Ale dívka český humor nechápe a smutně lituje, že tuhle sortu ještě nedostali. Snaživě nás vede k prosklené vitrínce, kde jsou okrasné hrníčky. Taky s Putinem. Na dolním regálu mě ale zaujmou repliky vojenských plecháčků s nápisy v azbuce. Na jednom je vyryto: „Ve chvílích, kdy se jiným klepou kolena, Rus se směje!“

V dalším dni si prohlížíme Petropavlovskou pevnost. Na navezeném písku pod opevněním se opalují lidé nadšení netypicky letním počasím, dva výrostci dokonce plavou v řece Něvě. Vstup do chrámu sv. Petra a Pavla je zpoplatněný, ale šátky povinné nejsou, přestože je to posvátné místo. Jsou tu pohřbeni carové, carevny, velkoknížata a velkokněžny. Největší nával je u výklenku, kde je hrobka s ostatky posledního ruského cara Mikuláše II., který byl i s manželkou a všemi pěti dětmi zavražděn v Jekatěrinburgu v červenci 1918, deset dní před tím, než město osvobodili českoslovenští legionáři. V hrobce jsou i ostatky carevniny zastřelené komorné a kuchaře. „Carevič Alexej tu ale není!“ šeptá starší žena své vnučce. „A kde je?“ rozhlíží se dívka po dalších náhrobcích. „Bolševici ho ušetřili. Pak žil pod novou identitou. Na začátku války se tajně setkal se Stalinem a dal mu zlato a diamanty na výrobu tanků.“

„Rusové milují legendy,“ usmívá se mateřsky Olga, když jí to v příštím odpoledni vyprávím. „To víš, zimy jsou tu pro vymýšlení legend příhodně dlouhé…“ Sedíme v horním sále Majakovského knihovny, za okny svítí slunce, po kanálu Fontánka plují vyhlídkové lodě. Bohemistka otevírá tašku a konečně vytahuje výtisky knihy mého táty Ať žije republika! První ruský překlad. Opožděný o padesát let, protože táta byl na seznamu českých „kontrarevolucionářů“. Prohlížím si pěknou obálku a zalituju, že mi knížku nedala hned ten první den u večeře. „Chtěla jsem si nacvičit čtení aspoň jedné stránky!“ „Nemohla jsem ti ji přinést dřív. Vytiskli to totiž až včera,“ přizná Olga. „Proboha!“ uklouzne mi zděšeně. „No to víš, my Rusové jsme mistři poslední vteřiny!“ směje se bohemistka. I návštěvníci prezentace jsou povětšinou bohemisté ze Společnosti bratří Čapků. Ale někteří příchozí česky neumějí, a tak mi Olga překládá. Jirka fotí.

Při besedě, která se protáhne na dvě a půl hodiny, se pořád pletu a místo Petrohrad říkám Leningrad. „To nám vůbec nevadí,“ křičí pán ze zadní řady. „My taky říkáme Leningrad.“ „S úcty a z lásky k těm, co umřeli za blokády,“ dovysvětlí mi Olga.

V opoziční rozhlasové stanici Echo Moskvy jsem ale v Den vítězství slyšela názor mladého politologa, že ten milion obětí byl zcela zbytečný a že se město mělo vzdát...

Na stále odkládanou prohlídku uměleckých skvostů Ermitáže už v posledním dni nemáme energii, ale projížďku lodí po Něvě a kanálech si dopřejeme. „Mluvíte moc pěkně rusky!“ chválí průvodkyně Jirku. „Odkud jste?“ „Czechia,“ zkouším Zaorálkovu zkratku. Žena rozpačitě krčí rameny. Zato Českou republiku zná a v Praze dokonce byla. Do Petrohradu prý ale moc Čechů nejezdí. A tak nám během plavby věnuje protekční pozornost. Na Jirkovu žádost nám ukazuje i Jusupův palác, kam spiklenci pozvali nenáviděného Rasputina na večeři a nabídli mu víno okořeněné krystalky cyankáli. Když jed na obra, který měl zřejmě pomalé spalování, nezabral, snažili se ho zastřelit. Nakonec stále žijícího jurodivého obmotali řetězy a hodili do řeky. Pitva potvrdila, že zemřel utonutím. Konečky prstů měl odřené o kameny, jak se chtěl z vody vydrápat…

Na letiště Pulkovo nás odváží Viktor. Má japonské auto s volantem vpravo. Ze zadního sedadla působí jízda dost divoce, a tak si pro uklidnění povídám s Olgou. „Pošlu ti tátův Kočár do Vídně,“ plánuju další spolupráci. „To je taky protiválečný příběh, vlastně balada. Je to tenká knížka, přeložíš ji za čtvrt roku,“ odhadnu. Bohemistka mě obejme: „Takže ty taky ještě věříš, že literatura má sílu měnit svět k lepšímu?“ Přikývnu. „Pravdivá literatura!“ dodá zepředu jaderný fyzik.

„Hele, už rozkvetly šeříky!“ upozorňuje Jirka. Ale fotoaparát má uložený v batohu. Tak až příště.

Od demokracie k neofeudalismu

$
0
0
Stanislav Vozka
24.5.2016      Prozitřek
Dědici vynálezu demokracie nejistě balancují na ramenech mrtvých obrů. Ovšemže i oni cítí, že ten úžasný záblesk génia made in USA 1790 už hodně skřípe. Jasnozřivější dokonce chápou, že se rozpadá a končí. Že na jeho místo bez fanfár, ale o to energičtěji vstupuje neofeudalismus, ve kterém vlastnictví kapitálu nahradilo vlastnictví půdy. A není to dobrá zpráva. Zatímco v demokracii bylo možné deklarované rituály dostatečným tlakem mas alespoň občas a dočasně proměnit na skutečné mechanismy moci, v neofeudalismu o tom můžete jen snít. 


Nová virtualita sice stále inzeruje ideály svobody a rovnosti, ale jen proto, aby zakryla, že už nikdy nebudou naplněny. Feudální řád vítězí, protože dokáže aplikovat na společnost dosud nikdy nepoužitou (neboť bez počítačů a umělé inteligence nemožnou) metodu impulsního pravděpodobnostního řízení (IPC), která vede k jejímu neviditelnému, ale plnému, ovládnutí a spoutání.

Systém IPC potlačuje efektivněji odpor díky mocné sledovací mašinérii stojící na protiteroristických zákonech, které se postupně zpřísňují po každém atentátu. Sledovací mánie se pod heslem bezpečnosti rozšiřuje o další a další výkonné pravomocí. A k sametovému gestapu přistupuje sofistikovaná kádrová politika. Nejsou vybíráni jen favorité budoucí moci, ale také její odpůrci. Vytvářejí se kontrolované opoziční skupiny, ve kterých se nespokojení otroci řízeně vybouří aniž by nadělali vládcům skutečné potíže. Výjimečně jsou některé izolované skupiny dokonce vedeny k protizákonnému jednání a zneužívány k zvyšování společenského strachu či ke kompromitaci až likvidaci nadaných, ale neovladatelných jedinců v jejich řadách.

Zásadní novinka však spočívá v tom, že budoucí vývoj není plánován a klasicky řízen. Lehkým perem mistra jsou načrtnuty jen předpokládané cíle a nikoli cesta jak je realizovat. Pravděpodobnostní řízení je založeno na poznání, že některé události (jakkoli zdánlivě důležité) nejsou rozhodující pro výsledek a o charakteru budoucích dějin rozhoduje jen málo dějových uzlů. Cestu k nim a skrze ně je možno průběžně a flexibilně předefinovávat podle toho jak světem hýbe věčný a nevypočitatelný chaos lidského hemžení.

Celý tento slalom společnosti skrze branky klíčových událostí je orchestrován v mnoha rovinách pomocí silnějších a slabších informačních organizačních a ekonomických impulsů. Ty jsou modulovány tak, aby si našly konkrétní adresáty, naladěné na správnou vlnu. Je to jako házení kamenů do rybníka. Vhozené oblázky vytvářejí vlny, které se střetávají, zesilují a zeslabují a posunují drobnosti plovoucí na hladině požadovaným směrem.

V pravděpodobnostním řízení nevadí, že každá příčina nemá žádaný následek. Důraz je kladen na mnohonásobnou, záměrně ne vždy však dokonalou, korekci. Nežádoucí jevy jsou v programované míře nejen tolerovány, ale vyžadovány. Proud impulsů, z nichž některé jsou funkční, jiné nahodilé a ještě jiné záměrně nesmyslné působí na prvky společenské sítě – fyzické osoby i skupinové inteligence – imituje přirozený chaos ale orientuje je přitom podle potřeby vládců. Zároveň jim poskytuje vysokou samostatnost, prostor pro iniciativu a improvizaci a co je velmi důležité – zdánlivou nejistotu budoucnosti.

Tento systém řízení – neřízení v mnohém napodobuje původní sebeorganizující společenské a ekonomické funkce a v mnoha případech využívá jejich (poznaných a popsaných) přirozených zpětných vazeb. Není podoben nervové soustavě organismu, ale ovládá společnost spíše tak, jako nás ovládají žlázy skrze kvantifikovanou sekreci různých, synergicky působících hormonů.

Vše je podmíněno převratnými dovednostmi věku umělých inteligencí – modelováním alternativních společenských a ekonomických budoucností celých komunit a skrze toto modelování nalézáním oněch klíčových událostí jejichž uskutečnění tvoří historii – bez ohledu na to jakým způsobem probíhá zbylých 99 % děje. Podmínkou k úspěšnému modelování jsou již existující dobře zásobené a propojené databáze s (nejen) kompromitujícími údaji o lidech, korporacích, politických stranách i zahrádkářských spolcích. Pro lidský aparát je nemožné tu spoustu dat zpracovat a vyhodnotit. Ne tak pro služebné umělé inteligence.

Kdyby manipulační páky neofeudalismu a sílu jeho umělých inteligencí měla k dispozici moudrá a milující boží jsoucnost, které záleží na štěstí všech bez výjimky, mohly by se naše děti dočkat skvělé budoucnosti. A bylo by jí obětováno relativně málo lidských osudů. Bohužel tomu tak není. Klíček odmykající Pandořinu skříňku řízení světa má v rukou několik přetlačujících se nátlakových skupin majetných sociopatů generovaných vztahovými sítěmi, jejich myšlenková zřídla, která financují a chapadla výkonné moci, která korumpují. Mezi jednotlivými nátlakovými centry pak poletují politici sbírající z nich peníze jako včely pyl z květů za to, že jim přihrávají potřebné kontakty a páky na státní struktury byvší demokracie– tajné služby, armádu, policii a celý státní byrokratický aparát.

Jednotlivé nátlakové skupiny se vzájemně přetlačují o výhody plynoucí z ovládání toho kterého lokálního až globálního procesu. Jejich základní strategické zájmy (přinejmenším těch náležících k transatlantické civilizaci) jsou však až na detaily totožné stejně jako řídící metody. Proto se impulsy jimi nezávisle generované u příjemců většinou sčítají, případně synergicky zesilují. Občasné třenice jen vylepšují funkci kouřové clony imitující volný trh, souboj idejí a vládu demokracie.

Zájmem nátlakové elity je především zajištění vlastní bezpečnosti v nejisté budoucnosti přelidněného a pod rostoucí vrstvou oxidu uhličitého se přehřívajícího se světa. Světa, kterému docházejí primární suroviny a který těmi sekundárními zamořuje planetu. Světa nad nímž přejímají vládu počítače, které eliminují potřebu lidské práce a odkazují pojem lidské důstojnosti do oblasti mýtů a pohádek. Světa, ve kterém je náplní – a zdůvodněním – lidské existence je pouze ekonomický utilitarismus. Světa, v němž dosud nevědomá masa chudých obyvatel třetích zemí náhle skrze internet reflektuje vlastní existenci a požaduje tím pádem stejné výhody, jako mají bohatí chudí – a jde si k nim vyzvednout své dávky. Světa, v němž se katastrofálně zjednodušuje přístup k technologiím masového vraždění a jeden bitcoin je víc než jeden lidský život. Světa, za kterého laskavý a milující Bůh odešel a nechal za sebou jen svůj násilnický fundamentalistický stín, nebo vakuum bezvěrectví.

Bezpečnost znamená v interpretaci superbohatých sociopatů především moc skrze neutuchající příliv zisků umožňujících financovat náročné obranné projekty. V zadlužené Transatlantidě však nastala doba stagnace. A její zdroje, pokud ještě existují, jsou a budou obětovány hladu a tlaku třetího světa. Ne z lásky, ale ze strachu. A také proto, že takové obětování přináší větší zisky než péče o miliardu zhýčkaných vlastních občanů.

Vlády regionů, států a jejich společenství, které tuto politiku produkují jsou obviňovány z neschopnosti. Ale ony se nechovají špatně, protože jsou neschopné, ale proto, že jim na nás nezáleží. Vědí že nás bezpečně ovládají ať už spokojeně předeme na peci, nebo zlostně vyjeme u vrat. Že ostrůvky klíčových událostí nastávají ve správném místočase a svět se posunuje o kousek požadovaným směrem. Zbytek nestojí za vynaložené náklady a je ponechán užitečnému chaotickému vývoji.

Chaos vytváří ve společnosti devadesáti procent chudších a chudých požadovaný pocit nejistoty a nebezpečí, který je fundamentální pro existenci feudálních vztahů. Neboť ohrožení s vděkem, ba nadšením akceptují nabídky ochrany mocných pánů. Kastovní síť dědičných ochranitelů a jimi ochraňovaných poddaných splácejících laskavost pilnou poslušností je lidskému naturelu přirozená mnohem víc než demokracie, kladoucí skrze deklarovanou rovnost na bedra každého obtížnou svobodu rozhodování. Chaos je navíc příznivější báze pro impulsní řídící zásahy, než pravidly prošpikovaná demokracie.

Díky tomu, že léta citlivě opečovávaná políčka demokratického konsensu a míru přestávají být důležitá a hospodáři se přesunuli jinam, vznikají energii nabité zlomové linie. Syriza v Řecku, Podemos ve Španělsku, hnutí Jeremy Corbyna v Anglii, aktivisté Donalda Trumpa a Bernie Sanderse v USA. Věci vybočují z hravé a nevinné atmosféry, které západní Evropa po šílené světové válce tak ráda uvykla. Na zlomových liniích jak známo stačí poměrně slabý impuls, který může přerůst v katastrofální zemětřesení. Které mnozí s marnou nadějí očekávají. Ale impulsní probabilistické řízení světa neofeudalisty to nedovolí.

Vládcům stačí, že vše to hrozné a nelidské, co se dosud odehrávalo ve virtuální realitě jiného, třetího vesmíru, neúprosně a necitelně vystupuje z obrazovek počítačových her a vpadá do načinčaných obýváků Evropanů nižší střední třídy spolu s vlnami asijských a afrických běženců. Imigrační vlna pocházející z muslimského světa nevadí, ba je potřebná a žádaná. Nově příchozí totiž neprošli rychlokursem demokracie a stále se ještě mentálně nalézají ve společnosti feudální. Pomohou nám proto efektivně překonat vzpomínky na krátké – jen dvě stě let trvající – intermezzo svobody a rovnosti.

Stali jsme se z ovladačů ovládanými a z obětujících obětovanými. Část z nás to stále nechce akceptovat a po Marxově vzoru vidí řešení ve změně systému. Efektivní změna systému je však zakázané, protože nebezpečné, téma. Namísto úvah o ní proto nastupují šaškovské férie, vydávané za státnická dramata. V prvním dějství se opatrně laškuje s myšlenkou lepší demokracie (u nás okleštěný zákon o referendu) a tématem druhého je omezení moci ekonomické elity (u nás zákon o střetu zájmů). Vše ochotnicky předváděno politiky čas od času jen pro to, aby se lid nažral a koza zůstala v bance.

Prostý lid ale ve své většině neregistruje ani toto velkolepé představení. Stačí, že mu před nos nastrkují pocit vlastní důležitosti a poloohlodanou kost materiálního – ještě kapitalistického – blahobytu. Demokracie totiž svobodou podnikání dlouho hnojila a vyživovala ekonomický superorganizmus, který stále ještě zajišťuje rezidentům transatlantické civilizace určitou formu komfortu, především proto, že je z principu homeostáze politicky těžko ovlivnitelný a dobře odolný proti nekvalifikovaným zásahům hroutících se vlád a probabilistickým experimentům neofeudálů. Ale doba podnikaelských experimentů končí a přichází plánovaný ping pong nemnoha superkorporací kombinovaný se žebráckými rentami pro ty co nemají svého ochránce.

Navíc internet navíc plodí generace, které znají mnohem méně o mnohem více věcech. Nelze jinak, než že jsou to vědomosti povrchní, nabízející zdánlivě jednoduchá nefunkční řešení, nicméně o to více v lidech utužující pocit, že všechno vědí nejlíp. Možnost bez časových prodlev komunikovat přes sociální sítě navíc vytváří iluzi lidové moci a možnosti zasahovat nekontrolovaně do děje. Moci, kterou systém ve skutečnosti kontrolovat ani nemusí a nechce.

To ovšem nepotrvá věčně. Na rozdíl od demokracie, která proti přirozenosti většiny lidské populace kladla důraz na silné individuality schopné se prosadit v konkurenčním prostředí, neofeudalismus stojí a padá se společností stratifikovanou na předem určené pány a poddané. Stojí na stabilních vazbách a světě, kde podřízení s vděčností přijímají vládu svých seniorů a výhody z toho plynoucí. Především sociální a ekonomickou bezpečnost pro sebe a své nejbližší. Legitimita nové moci se už neodvozuje od transcendentních nároků ani od demokratické volby, ale prostě od velikosti vlastněného a děděného kapitálu.

Na rozdíl od původního středověkého feudalismu v tomto novém světě peněz chybí funkční korektivy moci, jakými byl například rytířský kodex. Kterým se – div se světe – tehdejší mocní občas skutečně řídili. Nám neofeudálním chudým Evropy jednadvacátého století paradoxně zbývá jediná naděje – nová náboženská společnost, která v sobě nějaký funkční morální systém inherentně obsahuje. Například společnost islámu.
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live