Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Kudy z dluhové pasti ... „Řešení“ viníků krize jsou jen vyděračskou simulací...

$
0
0


Charles Eisenstein
26.8. 2015   Střípky ze světa
„Legitimita daného společenského řádu tkví v legitimitě jeho dluhů,“ píše americký analytik Charles Eisenstein. Právě takové posouzení těch dnešních – anoncuje už titulkem stati – se však snaží zablokovat šejdířská lež.To, že se dluhy mají splácet, je meřítkem férovosti od nepaměti. Na první pohled by se proto mohlo zdát, že i „země typu Jamajky či Řecka nebo municipality jako Baltimore či Detroit, mají-li k úhradě svých dluhů nedostatečné příjmy, by se v zájmu svých splátek věřitelům měly cítit morálně zavázány k privatizaci veřejných statků, seškrtání penzí i mezd, odprodeji přírodních zdrojů a redukci veřejných služeb“.

Sílící „hnutí odporu proti dluhu však čerpá z poznání, že mnohé z těch závazků nejsou fér“. Nejvíc to bije do očí u „půjček, zahrnujících nelegální či podvodné praktiky“, obnažených krizí z roku 2008. Počínaje pofidérními hypotékami se závěrečným „balónovým efektem“, přes „půjčky šité na míru nekvalifikované klientele“ až po „nesrozumitelné bankovní produkty, podsouvané lokálním exekutivám, udržovaným, co do jejich rizik, v nevědomosti“. To vše „vyústilo ve vícenáklady v miliardách dolarů k tíži občanů a veřejných institucí“.

V Evropě tyto šejdířské praktiky konfrontuje Mezinárodní občanská síť pro audit dluhů (International Citizen Debt Audit Network, ICAN). Její aktivisté spouštějí vlnu „občanského auditu dluhů“. „Procházejí účetní knihy municipalit a jiných veřejných institucí.“ A „identifikují dluhy, zatížené podvody, nespravedlností či porušením zákona“. S touto faktickou oporou se „pak snaží příslušnou exekutivu či instituci přesvědčit, aby podobné závazky rozporovala a renegociovala“.

Několik francouzských měst tak oznámilo už roku 2012, že část svých závazků vůči bance Dexia, sanované z veřejných financí, splácet nebudou. Poněvadž její úvěrové smlouvy obsahovaly podvodné triky, šponující úrok až na 13 procent. Americké město Baltimore se zase soudí s bankéři, usvědčenými z manipulace s úrokovou sazbou Libor. Skandální švindl hrozil městu ztrátou v miliardách dolarů.

Zfixlovaný „Libor je ovšem jen špičkou ledovce“. Efekt „občanských auditů“ však limituje už fakt, že „hříčkou manipulace finančními zájmy je zákon sám“. Dvojnásob na vlně „systémové korupce“ po krizi z roku 2008, „konvertující ´rizikové´ deriváty v bezrizikové produkty – nikoli snad jejich vlastní zásluhou, nýbrž díky sanaci Federálním rezervním systémem, který z nich udělal faktickou garanci“.

„Původci ´finančních instrumentů hromadného ničení´ (jak je oznámkoval Warren Buffett) si namastili kapsy, zato majitelům rodinných domů, jiným dlužníkům a daňovým poplatníkům zbyla jen zhroucená hodnota aktiv a ještě větší dluhy.“ Problém však sahá ještě hlouběji – k „nespravedlivým ekonomickým, politickým či sociálním podmínkám, jež lidi nutí si půjčovat a stát se dlužníky“. A „je-li to bezpráví tak všudypřítomné, není snad nelegitimní už většina samotných dluhů?“

„Pokles reálných mezd a redukce veřejných služeb lidi v řadě zemí doslova nutí, aby se zadlužili, mají-li si zachovat životní úroveň. Je snad legitimní dluh, systematicky oktrojovaný velké většině zemí a národů? A pokud ne, odpor vůči nelegitimními dluhu má i zásadní politické důsledky.“

Těch, kdo to pociťují na vlastní kůži, je nepřeberná škála – „od zemí Afriky a Latinské Ameriky, jižní a východní Evropy až po komunity jiné barvy pleti, majitele obydlí na hypotéku, municipality a nezaměstnané. Okruh shrbených pod tíhou enormních dluhů, aniž by sami v čemkoli pochybili, nemá konce.“ Proto se mezi aktivisty, co dluhovému vyděračství kladou odpor, šíří jako lavina heslo, mířící k samému jádru věci: „Necítíš-li se dlužníkem, neplať.“ („Don´t owe. Won´t pay.“)

Pokud by zůstalo odkázáno jen na morální apely, bylo by to málo. Právo zná naštěstí klauzuli, opravňující neuznat i dluh, jenž s literou zákona jinak formálně v rozporu není. Terminus technicus zní „odiózní dluh“. „Původně označoval finance, půjčené jménem země jejím vedením, z nichž sama daná země neměla užitek.“ „Totéž pojetí lze však uplatnit na širší ploše“ – „jako mocný nástroj systémové změny“.

S úspěchem se jím řídil nejeden „audit dluhů na úrovni země“, například Ekvádoru. Ten roku 2008 vyhlásil „default svých závazků vůči zahraničním věřitelům v řádu miliard dolarů“. „Nic strašného ho za to nestihlo, zato však vytvořil nebezpečný precedent (z hlediska věřitelů). O shodnou možnost jde i řecké Komisi pro pravdu o veřejném dluhu, provádějící audit suverénního dluhu země. S gustem ho sledují i jiné státy, jejichž dluhy, které jsou očividně nesplatitelné, je na věčné časy odsuzují k vynuceným úsporným opatřením, škrtům mezd, rozprodeji vlastních přírodních zdrojů, privatizaci atd.“ Jediným „privilegiem“, jež z toho mají, je „viset až po uši v dluzích i nadále (a zůstat součástí globálního finančního systému)“.

„Většina dluhů není stejně jaktěživ splacena.“ Například Jamajka si od roku 1970 půjčila celkem 18,5 miliardy dolarů – a přestože jich už splatila 19,8 miliardy, dalších 7,8 miliardy ji stále čeká. Filipíny si půjčily celkem 110 mld. USD, splatily 125 miliard, dalších 45 miliard však dluží i nadále. „Nejsou to ojedinělé případy. Ve své podstatě jde o to, že se peníze – v podobě pracovní síly a přírodních zdrojů – z těchto zemí vysávají. A ven jich odplyne víc, než jich kdy dorazí do nich.“

Z křiklavých příkladů „odiózního dluhu“ je třeba „financování výstavby jaderné elektrárny ve filipínském Bataan, z níž enormně profitoval Westinghouse i Marcosovi kumpáni, žádnou elektřinu však jaktěživ nevyrobila“. Anebo „vojenské výdaje junt v Salvadoru nebo Řecku“. A „co kolosální dluhy, které zůstaly po rozsáhlých centralizovaných rozvojových projektech? Neoliberální ideologie hlásá, že z nich má velkolepý užitek daná země, teď se však ukazuje, že tím, kdo z nich profitoval nejvíc, byly korporace právě ze zemí, které na ně půjčily. Motivem rozvoje tohoto ražení je umožnit tomu, kdo si půjčuje, aby generoval zahraniční měnu tím, že nechá exploatovat svou ropu, minerály, dřevo či jiné zdroje, nebo že zemědělství, živící vlastní populaci, promění v komoditní agrobyznys, anebo předhodí svou pracovní sílu globálnímu kapitálu. Generovat zahraniční měnu se požaduje proto, aby se splácely dluhy, záruka, že z toho budou mít prospěch i lidé dané země, však neexistuje.“ Není už proto „většina dluhů ´rozvojového´ světa, vzniklých za koloniálních a imperiálních poměrů, odiózní?“

„To samé platí o dluzích municipalit, domácností a fyzických osob. Daňové zákony, finanční deregulace a ekonomická globalizace vysály peníze do rukou korporací a těch nejzámožnějších a všechny ostatní, aby zajistili své základní potřeby, donutily k půjčkám. Dnes si municipality a regionální vlády musí půjčovat na služby, které se, dokud průmysl v ´dostizích až na dno´ nedezertoval do zemí s menší regulací a lacinou pracovní silou, financovaly z daňových inkas. Půjčovat si na své univerzitní roky, dotované dřív značnou měrou vládou, musí i studenti.“

„Líčit to tak, že růst dluhů je dílem narůstající lenosti a nezodpovědnosti, proto nelze. Únik z dluhové pasti je zablokován systémově. Není to fér a lidé to vědí. Úměrně tomu, jak se bude koncepce nelegitimních dluhů šířit, bude slábnout i morální závazek je splácet a přibude i nových forem odporu.“ V „zemích, zasažených ekonomickou krizí typu Španělska, kde legitimitu hypotéčních dluhů konfrontují silná hnutí proti konfiskaci obytných nemovitostí, byl jeden z jejich aktivistů právě zvolen primátorem Barcelony.“

„Momentální řecké drama však ilustruje, že izolovaným aktům odporu hrozí snadná porážka.“ Osamělé Řecko stálo před volbou, těhotnou humanitární katastrofou. Třebaže Syriza nakonec kapitulovala, minulé týdny a měsíce světu názorně demonstrovaly „pravou tvář dluhového otroctví i nedemokratických institucí typu Evropské centrální banky, diktujících státům i domácí ekonomickou politiku“.

Tím rychleji expandují varianty, „mířící mimo konvenční finanční systém“. Prokreslují i kontury toho, co „by ho mohlo nahradit“. V podobě „alternativních měn“ i „časových bank“. „Zemědělských družstev, napojených přímo na odběratele“ i „družstev právní“ nebo „lékařské pomoci“. „Půjčoven nástrojů“ i „družstev pro péči o malé děti“. A řady dalších „forem ekonomické kooperace, šířících se právě hlavně v Řecku a Španělsku“.

Téma dluhu má co politické aktivizace, již je s to vyvolat, velký potenciál. „Díky své všudypřítomnosti i psychologickému náboji.“ Lidé dluh vnímají jako „chomout“, „břemeno“ a „permanentní mez vlastní svobody“. „Dluh toho či onoho druhu mají tři čtvrtiny Američanů. Studentské dluhy už činí přes 1,300 miliard dolarů. V průměru víc než 33.000 dolarů na absolventa. Municipality napříč zemí osekávají služby až na kost, propouští zaměstnance a snižují penze. Proč? No aby zaplatili dluhy. To samé platí o celých zemích. Většina lidí o tom, že dluh jejich životy tyranizuje, už žádné sáhodlouhé výklady nepotřebuje.“

Všechny dosavadní návrhy, kudy z dluhové pasti, míří až k následkům. Příčiny míjí velkým obloukem. Průchodné řešení komplikuje už fakt, že „odpis dluhů by znamenal i zánik aktiv, s nimiž celý finanční systém stojí a padá“. A to i těch, jež „tvoří základ vašeho penzijního fondu, solvence vaší banky, spořícího účtu vaší babičky“. „Chaosu by tak předešlo jen to, že by určitý subjekt dluhy vyplatil a pak je zrušil (plně či zčásti, nebo alespoň snížil úrok na nulu)“.

Že takový sv. Mikuláš je jen z říše snů, ví i Eisenstein. A obratem dodává: „Naštěstí se nabízejí i varianty, které jdou do hloubky víc a jsou i elegantnější.“ A sice buď v podobě „pozitivních peněz“, anebo „záporně úročené měny“. V prvém případě má na mysli „peníze emitované přímo vládou a poskytované dlužníkům na úhradu jejich dluhu a jeho následný výmaz“. „Negativně úročenou měnou“ rozumí „poplatek z hotovosti v bankovních rezervách, zdaňující bohatství přímo u jeho zdroje“. A „umožňující úvěry za nulový úrok, redukující koncentraci bohatství a udržující finanční systém ve funkčním stavu i v době, kdy ekonomika neroste“.

Všechny skutečně „radikální návrhy spojuje vědomí, že peníze, stejně jako majetek a dluh, nejsou než sociopolitické konstrukce“. „Společenské konvence, zprostředkované symboly: ciframi na papírových bankovkách a bity v kompjútrech. Neměnné rysy reality samé, jimž nezbývá než se přizpůsobit, to nejsou. Konvence, jimž říkáme peníze a dluh, změnit lze. Má-li toho být dosaženo, vyžaduje to však hnutí, konfrontující neměnnost stávajícího systému a kreativně hledající jeho alternativy.“

Videorozhovor: Ruský analytik Valerij Pjakin porozprával o zmenách v a prekvapivých udalostiach na Ukrajine

$
0
0
26.8. 2015   Hlavné správy
 Známy ruský analytik Valerij Pjakin vo svojej pravidelnej relácii odpovedal na otázky novinárov o dianí vo svete. Vymenoval niekoľko horúcich bodov. Jeho odpovede ponúkame našim čitateľom v pôvodnom zmení s českými titulkami


Díky Barroso,za med ,jimž jste mazali kolem úst africko- blízkovýchodních běženců...Chytl se toho Islámský stát a udělal si z tragického exodu svůj byznys...

$
0
0

Břetislav Olšer
26.8. 2015   Rukojmí
Přečetl jsem si někde titulek „Spasit Schengen...“ Je jedno, zdali za těmito slovy byl otazník či tečka; obojí představuje utopii, jakou je víra ve čtvrtý muslimský ráj s 72 huriskami, řekami plnými mléka, medu a vína; no nekup to...


Pojďme zpět v čase, na začátek budování utopie; provizoria zvaného Schengenský prostor; bylo 21. prosince 2007, když hlásil ministr vnitra Ivan Langer ve své nově zrekonstruované kanceláři, že jeho inspekce státní hranice dopadla skvěle, stejně jako vstup do schengenské zóny. Co nás čeká? Co zánik pohraniční stráže? Ivan Langer: rok 2007-Schengen: “Nebudu se cítit podobně jako 10 milionů obyvatel Česka v Evropě méněcenný”

Jaký aspekt byl pro Langera nejdůležitější? “Pocit rovnoprávnosti a spokojenosti, protože jsme dosáhli jedné ze svobod, která je spojena s principem evropské integrace. Nebudu se cítit podobně jako 10 milionů obyvatel Česka v Evropě méněcenný. Jako liberál mám k evropské integraci výhrady, jsem ale přesvědčen, že její kouzlo je postaveno na základních svobodách, k nimž patří i volný pohyb…” Co nás čekalo v Schengenu? Opravdu si ani dnes, v tom děsivém běženeckém chaosu, nepřipadá pan Langer méněcenný, když vidí, kam nás dovedly ty jeho oblíbené floskule, tzv. základní svobody a volný pohyb...? Co to vlastně je, resp. byl, Schengenský prostor...?

Schengenský prostor představuje území, na němž prý bude zaručena volnost pohybu osob. Země, které dohodu podepsaly, zrušily všechny vnitřní hranice a používají společné vnější hranice. Zde se používají společná pravidla a postupy vzhledem k vízům pro krátkodobé pobyty, žádosti o azyl a ochranu hranic. Zároveň byla posílena spolupráce a koordinace mezi policejními službami a soudními orgány pro zajištění bezpečnosti v rámci schengenského prostoru. Utopie, viz největší exodus lidstva od poslední světové války, a jelikož ještě neskončil, možná i největší vůbec.. .http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10095426857-interview-ct24/215411058040824/

Oficiálním názvem byla Úmluva o postupném odstraňování kontrol na společných hranicích podepsána 14. června 1985 u Schengenu v Lucembursku mezi Belgickým královstvím, Spolkovou republikou Německo, Francouzskou republikou, Lucemburským velkovévodstvím a Nizozemským královstvím ; postupně se rozšířila a nyní zahrnuje prakticky všechny členské státy. Itálie podepsala dohodu 27. listopadu 1990, Španělsko a Portugalsko se přidaly 25. června 1991, Řecko následovalo 6. listopadu 1992, potom Rakousko 28. dubna 1995 a Dánsko, Finsko a Švédsko 19. prosince 1996. Česká republika, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Polsko, Slovensko a Slovinsko se připojily 21. prosince 2007 a Švýcarsko 12. prosince 2008.

A nyní jsme zase zpátky, přesně o osm let. Slavný Schengen je v troskách, ať se EU snaží této blamáži zabránit třeba tvořením Unijních jednotek. Holport, stejný, jako když se vytvářelo EU letadlo, podvodná hra, v němž vyvolené státy dostávaly víc, než kolik do tohoto sofistikovaného podfuku vložily. Tak nyní vzniknou tzv. unijní partičky pohraničníků, jimž je však kdoví kde konec. Nač ale jsou nějaké kvóty kolik a kdy přijmout běženců, když oni sami se nás neptají a v počtu tisíců každý den zaplavují Evropu, která marně volá po Unijních jednotkách na hranicích Schengenského prostoru.

Tvořili by je pohraničníci EU, tedy i Česka. Ovšem, kde je brát a nekrást, zvláště, když jsme u nás vojáky zrušili a hranice otevřeli s jásotem o svobodě volného pohybu a demokracii. Dnes už horempádem staví všichni ostnaté ploty s žiletkovými dráty, k tomu bezpečnostní zdi, čím delší a vyšší, tím lepší. V současné době máme na hranici s Německem ( 810 km), Rakouskem (467km) a Slovenskem (251 km) přibližně 500 policistů nebo členů cizinecké policie. Tedy velmi zjednodušeně jeden policista na tři kilometry. Mávnutím kouzelného proutku jsme zapomněli na moralizování Izraele, když se stejným způsobem bránil před teroristickými útoky Palestinců. Milí vědátoři a vědátorky, chcete miliardy na vědu a výzkum? Zapomeňte, shrábnou je vaši běženečtí chráněnci; peníze jsou přece nic proti lidství…

Dřív stačilo na Blízkém východu postavit bezpečnostní zeď, aby byli zadrženi teroristé. To stačilo Izraeli nebo Saúdské Arábii do té doby, než si muslimové pod těmito zdmi vykopali tunely. Nyní je zde třetí varianta využívající moře, po němž se do Evropy hrnou uprchlíci na pašeráckých lodích, což je ideál pro infiltraci nebohých štvanců z afrických zemí… Napřed pokrytci žalovali u OSN na Izrael pro jeho bezpečnostní zeď proti sebevražedným atentátům muslimů, nyní Saúdská Arábie už sama začala se stavbou ochranné zdi proti stejným teroristům. Dnes se opevňuje kvůli hrozbě teroristické organizace Islámský stát. Začala stavět po celé mnohasetkilometrové délce hranic s Irákem zeď. Žalovali u OSN na bezpečnostní zeď Izraele, dnes si ji sami staví

Ale ouha, ani jakékoli zábrany nestačí, mohou o tom povídat vojáci v Makedonii, Maďarsku, Turecku, Bulharsku, Řecku či kolem vjezdů do tunelu pod kanálem La Manche. Hordy neovladatelných a všeho schopných uprchlíků se nezastaví před ničím, ochotni jsou obětovat svůj život, stejně jako to chladnokrevně činí sebevražední atentátníci, kteří milují umírání, na rozdíl od nás, jež toužíme žít, co nejdéle. Vše se blíží tolik odsuzovanému stavu, kdy eupohraničníkům na hranicích Schengenu nezbude nic jiného, než v nutné sebeobraně střílet. Takové budou konce sofistikované konspirace Islámského státu, který celé největší stěhování národů financuje a organizuje.

Předpověděl to nedávno zavražděný libyjský vůdce Muammar Kaddáfí, když v roce 2008 prohlásil: “Proč umírat za islám? Nepotřebujeme už teroristy ani sebevražedné atentátníky. Přes 50 milionů muslimů v Evropě ji samo změní za pár desítek roků na islámský kontinent…” Muslimy zavražděný nizozemský režisér Theo van Gogh k tomu dodal: “Multikulturalismus je zdvořilé ustupování roztahovačnému hostu, který vás postupně vytěsňuje z vašeho příbytku…” A je to tady; naplňují se prorocká slova: „Zalidníme Evropu našimi dětmi. Porazíme bezvěrce dělohami našich žen!” Tuto větu neřekl žádný středověký islámský sexuální maniak, ale v roce 1974 prezident Alžírska Houari Boumedienne… Tož, a teď, babo Šabatová hidžábová, raď…

A tak nám vláda oznámila jednohlasně, že přijmeme prvních patnáct rodin ze Sýrie, tedy asi 70 osob plus sto milionů, a ministr kultury ČR k tomu pronesl bezduché klišé: “Nezavírejme brány, ani srdce”. Za takovou falešnou frází mi nestojí za to, abych uvedl jeho jméno. Ať si udělá turné po Evropě a v Paříži, Londýně, Madridu či Moskvě všem zopakuje svoji mírně schizofrenní iluzi; zda se ve zdraví vrátí za svým vládním byznysem je ve hvězdách…

Se vstřícným krokem k uprchlíkům přišla též Univerzita Karlova v Praze. Cizincům, tedy té Piňosově „kvalitě“, za níž jednou poděkujeme, kteří získají azyl a právo pobytu na území České republiky, odpustí školné. Zájemci tak budou moci zdarma absolvovat studijní programy v anglickém jazyce; že jsou v Česku a měli by umět česky, o tom žádná. Podobný submisivní krok zvažuje i Masarykova univerzita v Brně. Aby to ale naši běženečci neměli úplně zadarmo, upozorňuje rektorát Univerzity Karlovy, zájemci z řad azylantů se samozřejmě nevyhnou přijímacímu řízení. Teprve jeho úspěšné splnění, včetně zkoušky z angličtiny, jim otevře cestu k bezplatnému studiu. No, to jsme ale přísní, Jen aby se toho nechytly neziskovky, že děláme něco proti lidským právům... Běženců, nebo Čechů...? Už vím, proč se běženci v českých uprchlických táborech bouří; ne kvůli stravě, ale proto, že si je ještě nevybrali naši mudrcové jako ty nejkvalitnější ze všech…

Pro Afričany to první poslední, ale opovažte se dávat úlevy studentům z Ruska. Od roku 2001 se jejich počet zvýšil z necelých tří set až k loňským čtyřem tisícům. Díky podobnosti slovanských jazyků jim totiž stačí krátký kurz a pak studují v češtině, tedy zdarma. Poslankyně ANO proto chce změnit zákon, aby tito studenti museli za studium platit. „Za peníze daňových poplatníků vystudují a pak své znalosti odjedou uplatňovat do Ruska,“ kritizuje stav poslankyně Kristýna Zelienková. Domnívá se údajně, že je to nefér, a studenti z Ruska by podle ní měli platit. Afrika a Sýrie, to je něco úplně jiného, na ně jsou přece kvóty EU...

Ale pozor; co se stane, když Německo zavře své hranice a nám nechá, resp. vrátí své běžence, jako do "dublinské" výchozí země? A co následné deportace do mateřských států, budeme též cálovat i za běžence v cizích uprchlických táborech...? Blázinec, tedy spíš bordel na kolečkách, když po 42 dnech propustíme z detenčních zařízení i ty, kteří nemají žádné doklady a mlčí, aby se v klidu dočkali zákonné lhůty a byli propuštění a mohli se díky naší zhůvěřilé vstřícnosti volně pohybovat po Česku, resp. EU....

Inu, tisíceré vřelé díky, soudruhu Barroso, předsedo maoistických komunistů Portugalska, za skvělý med, jimž jste mazali kolem úst africko-blízkovýchodních běženců, až se toho chytl Islámský stát a udělal si z tragického exodu svůj byznys...

Zdravotník ukrajinské armády řekl světu pravdu o stavu ukrajinské armády

$
0
0
26. 8. 2015     zdroj
Ukrajinská armáda je v žalostném stavu. Vojáci jsou nuceni v bojích používat vadnou munici a zbraně. Jak informoval portál "Politnavigator", řekl to zdravotník praporu "Mírotvůrce" Michail Gulak na setkání se členy ATO. Mluvil o tom, že během bojů o Ilovajsk byli ukrajinští vojáci ponecháni bez vody a jídla.


"Dobře, že tam byl rozbombardován obchod. Nabral jsem tam tehdy šest pytlů potravin pro raněné,"řekl Gulak.

Zdravotník také hovořil o tom, s jakými zbraněmi jsou vojáci ukrajinské armády nuceni bojovat. Řekl, že ze šesti hozených granátů explodoval pouze jeden a z deseti raketových granátů - pouze dva.

"Ze šesti granátů (existuje svědek z praporu "Cherson"), přenášel jsem munici pod nepřátelskou palbou, ze šestů granáů, které byly hozeny, protože nepřítel se přiblížil na výstřel z pistole, jen jeden granát explodoval. Z deseti raketových granátů explodují pouze dva. Každý to ví. Proto, když chcete v obklíčení prorazit, není prostě čím to udělat. Tak to je tedy naše neštěstí,"řekl Gulak.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr.Vladimíra Grulichová

Potvrzeno: Islámský stát použil v Sýrii chemické zbraně

$
0
0

26. 8. 2015   Svobodné noviny
Lékaři bez hranic (MSF) uvedli ve své zprávě, že ošetřili čtyři členy syrské rodiny, „kteří trpěli na dýchací potíže a rozsáhlé puchýře“ poté, co minometný granát zasáhl jejich domov ve městě Marea, severně od Aleppa, uvedla tisková agentura ARA.Mezitím, Syrian American Medical Society také potvrdila, že ošetřila 50 pacientů „vykazujících příznaky expozice chemikáliím.“


Místní zdroje ve městě Marea uvedly, že minometné granáty byly vypáleny minulý pátek z vesnice ležící východně od města, která je pod kontrolou ISIL.

Teroristé ISIL použily chemické zbraně při útoku na severní syrské město Marae, uvedly lékařské zdroje

Pablo Marco, programový inženýr Lékařů bez hranic v Sýrii, uvedl v úterním prohlášení, že „klinické symptomy, způsob, jakým se tyto symptomy v průběhu času mění a svědectví pacientů o okolnostech otravy poukazují na to, že byli pacienti vystaveni chemickým zbraním.“

Aktivista za občanská práva Abdulrahman al-Tayyib uvedl, že „více než 50 granátů odpálených Islámským státem zasáhlo v pátek město Marea. Většina granátů obsahovala vojenský plyn yperit, který způsobil vážné ztráty mezi civilisty.“

Na začátku tohoto měsíce, Centrální velení Spojených států uvedlo, že Islámský stát je podezřelý z toho, že používá chemické zbraně při útocích na kurdské síly v severní Sýrii. Zprávy o útoku yperitem na irácké kurdské bojovníky Pešmerga v Iráku jsou také předmětem zkoumání.

Jak fungují české mediální agentury pro průzkum veřejného mínění?

$
0
0
26.8.2015   Rukojmí
Exkluzivní výpověď zaměstnance o praktikách, spin doctoringu, plánování výsledků průzkumů, prefabrikace volebních preferencí, ovlivňování nerozhodnutých voličů, opakování průzkumu, pokud výsledek nedopadl podle představ a další machinace!

Redakce AE News přináší exkluzivní rozhovor s vrcholovým manažerem renomované agentury pro průzkum veřejného mínění v Česku. Exkluzivní rozhovor, šokující svědectví, bez cenzury a natvrdo. Jelikož je osoba u této agentury stále zaměstnána, upravili jsme rozhovor takovým způsobem, aby byla zaručena bezpečnost a anonymita tohoto whistleblowera, jehož výpověď nemá v historii české žurnalistiky obdoby. Svědectví je natolik závažné, že jsme velice vděčni za to, že můžeme tyto informace publikovat exkluzivně právě u nás.

Popravdě, pro nás jsou informace z rozhovoru známými fakty, ovšem je to poprvé, kdy někdo vystoupil se svědectvím přímo zpoza informační barikády těchto agentur. Redakce si ověřila tuto osobu, i skutečnost, že opravdu u agentury působí. Jméno osoby jsme na její žádost v textu změnili. Po poradě s naším právníkem jsme se rozhodli neuveřejnit jméno agentury, kvůli zachování korektního rozměru článku, neboť kontaktováním agentury s žádostí o vyjádření se k informacím bychom informátora vystavili riziku odhalení ze strany jeho zaměstnavatele. Nemáme možnost tedy ověřit validitu jednotlivých informací a událostí, poskytujeme zde pouze publikační prostor lidem, kteří chtějí přinést svá svědectví. Cílem článku není obvinění konkrétní agentury z něčeho nekalého, ale jde nám o svědecký pohled na podivné praktiky v českých mediálních agenturách. Finální verze a redakční úpravy článku byly odsouhlaseny po vzájemné dohodě.

Mediální propaganda pohledem zevnitř agentury

Petře, můžete našim čtenářům říct něco bližšího o sobě?

Pracuji pro agenturu už velmi dlouho, počet let nechci kvůli identifikaci uvádět. Vystudoval jsem zahraniční politologii a mediální vztahy, stejně jako někteří moji kolegové a v agentuře pracuji na manažerské pozici. O rodině bych nerad hovořil, nerad bych je nějak ohrozil nebo identifikoval sám sebe v médiích. Nabídl jsem anonymní rozhovor i jedné komerční české televizi, ale odmítli mne bez udání důvodu. Rozhodl jsem se tedy informace uveřejnit anonymně na internetu a AE News mi přišlo jako vhodná platforma, protože umožňujete publikování informací od anonymních whistleblowerů. O vás jsem se dozvěděl teprve nedávno v souvislosti s kauzou červených lístků proti prezidentovi Zemanovi. Nastal čas, aby někdo udělal to, co je nutné. Aby lidé věděli, jak je s nimi manipulováno ze strany médií.

Proč jste se rozhodl promluvit?


Poslední události okolo tendencí a snah o svržení českého prezidenta jsou plně v souladu s tím, na čem jsme v agentuře pracovali i ve spolupráci s Českou Televizí a poslední vývoj v tomto veřejnoprávním médiu je opravdu neskutečný převrat, se kterým nikdo z dozorových institucí nechce nebo spíš neumí nic udělat a já nehodlám nečinně přihlížet. Ty informace, které o nich máme, jsou v podstatě v té poloze, že z České Televize se stala neřízená střela, neovladatelné těleso, kterého se zmocnili bývalí aktivisté okolo vůdců známého „spacákového povstání“, tedy lidé z okolí bývalého prezidenta Václava Havla a Jana Rumla.

Chcete říct, že současná kampaň proti Zemanovi je řízena z Kavčích Hor tzv. Havlisty?

Není odtamtud řízená, je odtamtud pouze medializována. Zato ale velmi intenzivně. Řízena je však odjinud.

Počítám, že oba víme, kdo ji řídí.

Ano, ta kampaň pochází přímo od amerických mediálních poradců ministerstva zahraničí Spojených států amerických a od jejich detašovaných pracovišť na ambasádách, od lidí, kteří řídili rozvrat v Kyjevě na konci minulého roku. Jsou to stejní lidé, kteří dnes řídí prefabrikaci průzkumů veřejného mínění v České Republice, kteří financují tyto průzkumy a pomáhají logisticky zajišťovat hlavní eventy v ulicích.

Co to je prefabrikace?

To je předpříprava mediálního mínění odvozeného od plánovaného předpokladu průzkumu občanských postojů a názorů. Je to hlavní model ovlivňování myšlení obyvatelstva v západních zemích a USA. Skrze prefabrikaci lze rozpoutat revoluci nebo i válku, zvrátit výsledek voleb na poslední chvíli, dostat neparlamentní stranu do sněmovny, zajistit rezoluci rady OSN, prakticky cokoliv.

To zní opravdu děsivě, jak to funguje?

V principu jde o Machiavelismus implementovaný do mediálního prostoru 21. století. Funguje to tak, že mediální agentura, která dělá průzkum veřejného mínění, podsune veřejnosti nejprve prefabrikát. To znamená uměle vytvořený konstrukt, který veřejnost velmi rychle pojme v podvědomí za svůj vlastní názor. V tom spočívá princip a největší síla. Dokonalým prefabrikátem se stala tragédie letu MH17 na Ukrajině. Média bez jediného důkazu nebo stanoviska vyšetřovatelů posunula veřejnosti pohotový prefabrikát o vině Ruska a pro-ruských separatistů. Tyto prefabrikáty jsou ihned vzápětí testovány v průzkumech veřejného mínění. Pokud se prefabrikát uchytí, začne se s ním pracovat jako s nezvratným faktem, pravdou, a následně média a tiskové agentury začnou prefabrikát šířit do médií.

V Česku jste pracoval na nějakém prefabrikátu?


Ano, byla to předvolební kampaň hnutí ANO. V podstatě šlo o to, abychom pomohli vytvořit v očích nerozhodnutých voličů prefabrikovanou představu o tom, že neznámé hnutí ANO v preferencích roste a že představuje alternativu vůči zavedeným stranám v době, kdy o hnutí nikdo ještě nevěděl.

Jak to probíhalo?

Nejprve jsme museli analyzovat vzorek našich vybraných respondentů, které na projekt použijeme z naší databáze. Většina veřejnosti si totiž myslí, že průzkum probíhá na ulici nebo náhodným telefonováním na různá náhodná čísla. I když i to se někdy používá, je to jen zcela výjimečně, protože z náhodných dotazů náhodných osob nelze tak snadno sestavit reprezentativní vzorek. Veřejnost si myslí, že při průzkumu se používá faktor náhody.

A tak to nefunguje?

Kdepak. Na průzkumech se podílí vzorek tzv. „vybraných respondentů“. To jsou osoby, které s naší agenturou spolupracují. My o nich máme sociologický a profesní profil, známé jejich rodiny, přátele, zaměstnání, rodinný příjem a vše ostatní, abychom mohli respondenta zařadit do určité sociální skupiny. Množina těchto respondentů potom vytvoří tzv. reprezentativní vzorek, se kterým se dál pracuje.

Počkat, takže to znamená, že vy víte, jak kdo bude na jaké otázky přibližně odpovídat?

Ano, víme to s velmi vysokou přesností. Obecně můžeme říct, že známe dopředu reakci respondenta na určité téma s přesností převyšující 90% pravděpodobnosti. Dokážeme tedy naplánovat výsledek zadaného průzkumu klienta, aniž bychom zfalšovali jediný checkbox. Toto je tedy nezbytné pro agenturu a její přežití.

Proboha, ale to znamená, že ten průzkum je zfalšovaný, ne?

To právě není. Je pouze prefabrikovaný. Nikdo nefalšuje odpovědi respondentů. My pouze zajistíme, že otázky budou položeny na stůl vybraným respondentům, o kterých bezpečně víme, že odpoví podle našich představ, resp. podle představ zadavatele. Většina zadavatelů nechce zjistit názor veřejnosti, ale chce potvrdit svůj předpoklad. To se mnohdy rozchází s výsledky průzkumů, a potom klient chce buď průzkum opakovat, anebo od nás odejde ke konkurenci, kde mu vyjde lepší výsledek průzkumu. Možná vás to překvapí, ale většina průzkumů je placena až v okamžiku, kdy je klient o něčem přesvědčen a očekává pouhé potvrzení z průzkumu. Že by nám někdo dal zakázku bez představy, jak výsledek dopadne, to se stává jen málokdy.

Takže průzkumy slouží spíš jako podklad pro nějaké teze nebo tvrzení?

V devíti z deseti případů jde o tzv. konfirmační průzkumy, tedy jak název napovídá, průzkumy, které mají něco zadavatelovi potvrdit. Pokud nepotvrdí, je problém. A to se potom průzkum obvykle opakuje, třeba i několikrát, dokud se výsledek nedostaví. Empirických průzkumů, tedy těch, které nic dopředu nepředpokládají ze strany zadavatele, těch je opravdu znatelná menšina a každým rokem jich je méně.

Kdo si u vás objednává prefabrikované výsledky?

Různé subjekty. Od politických stran mimo i uvnitř poslanecké sněmovny, přes média až po soukromé firmy. Např. Česká Televize si zažádá o průzkum na téma soužití Čechů s menšinami. Ta otázka na respondenty zní: „Bydleli byste s Romy v jednom domě?“ a když my uděláme průzkum, ten výsledek je takový, jaký asi sami tušíte, a nám přijde potom z České Televize reakce, že ten průzkum chtějí udělat znovu, protože „výsledek průzkumu nezapadl do konceptu jejich zpravodajství“. Takže oni nám pošlou novou upravenou otázku a ta zní: „Jak hodnotíte soužití s menšinami?“.

A ten výsledek vyjde podruhé jinak?


Jistě. Však otázka je podruhé již zcela neutrální. V televizi se to ale potom interpretuje tak, že čeští občané mají od minulého roku lepší pohled na spolužití s etnickými menšinami a Romy zejména. Někdy děláme průzkum pro klienta i 4x po sobě, než je konečně spokojen. Platí ale pochopitelně jen za jeden průzkum, ten, který mu vyhovuje. Agentura si nemůže dovolit o klienta přijít.

Byl tohle důvod obrovských rozporů v průzkumech před volbami do parlamentu v roce 2010?


Ano, ČSSD tehdy chtěla výsledky za každou cenu materializovat v průzkumech, neměli čas na prefabrikaci postojů občanů, to vyžaduje čas a peníze v mediálním prostoru. Prostě nabídli peníze jenom na průzkumy a chtěli výsledek. Když nebyl podle jejich představ, šli ke konkurenci. ČSSD tehdy měla přitom dost času zainvestovat do finančně náročnějšího spin doctoringu a přetavit ty „zdoktorované“ průzkumy v reálný výsledek.

Co je to spin doctoring?

To je technika předvolebního boje, kdy donutíte média postavit otázku veřejné volební diskuse okolo jediného a mnohdy banálního zástupného tématu. Vezmete si téma, ve kterém je vaše strana nejsilnější a váš největší soupeř nejslabší. Prefabrikovaný průzkum veřejného mínění, o který se postaráme my, potom ukáže, že toto téma zajímá voliče nejvíc. Najednou to spustí lavinu a pár takovýchto průzkumů změní výsledek voleb. A také změnil.

Takže se přiznáváte, že jste potopili Jiřího Paroubka v roce 2010?

Okolo Jiřího Paroubka se podařilo pravici roztočit spin doctoring poslední měsíc před volbami v roce 2010. Strany TOP09 a ODS si objednávaly desítky prefabrikovaných průzkumů, které měly za cíl vyvolat dojem, že Jiří Paroubek škodí ČSSD. Ve skutečnosti to bylo jinak, on byl pro ČSSD jejich nejsilnější postava, ale spin zafungoval a veřejnost tomu začala opravdu věřit, najednou se začaly ozývat hlasy i zevnitř ČSSD, že Paroubek není dobrý lídr. Byl to jeden z nejlepších spinů posledních 20 let, pravici se podařilo pomocí tohoto spinu zlikvidovat předsedu nejsilnější politické strany v té době. ČSSD měla spoustu munice, jak tehdy oslabit pravici, ale neschopným managementem volební kampaně ČSSD ze strany pana Tvrdíka to dopadlo pro Jiřího Paroubka katastrofálně.

Zmínil jste protesty proti Zemanovi. Jde také o spin?

Ano, ale to není česká práce. To je řízené ze zahraničí. Cílem spinu okolo Zemana je vytvořit mediální prefabrikát, který pojme česká veřejnost za svůj názor, že český prezident škodí této zemi a že, když lidé vyjdou do ulic, aby měli pocit, že je to jejich volba a jejich rozhodnutí, že tam jsou. Stále ale tvrdím, že bez 17. listopadu by nikdy nevyšlo do ulic tolik lidí. V tomto ohledu pouze spin využil příležitost tohoto svátku naakumulovat co nejvíce lidí do průvodu. Průvod s peticí na Pražský Hrad před několika dny měl už potom pouze nějakých 200 až 500 lidí. Čili, jak vidíte, nejde o národní hnutí proti prezidentovi, jde o mediální spin.

Jsou protesty proti Zemanovi legitimní?

Nejde o to, jestli jsou legitimní, jde o to, že jsou zcela absurdní. Miloš Zeman je totiž široko daleko v Evropě jediný politik, který hájí národní zájmy své země při návštěvách v cizině jako lev, o Zemanovi víme, že je národní patriot a kdyby takovým patriotem býval třeba Václav Havel, těžko by dnes stála jeho busta v hlavním městě USA, ale byla by v Česku, nejlépe někde na Václavském náměstí. To, že k tomu nedošlo a že na tom Václaváku jeho busta nebo socha není, to je znamením, že Václav Havel se netěší oblibě u české veřejnosti, tedy rozhodně ne u většiny. Miloš Zeman je terčem velmi agresivního spinu, který jsem ještě nezažil. Já tomu říkám „majdanizace“ českého mediálního prostředí. Zeman jako nepřítel č. 1, podobně jako Janukovyč v Kyjevě počátkem tohoto roku.

Jak se vlastně podsouvá veřejnosti cizí názor? Tedy jak se dělá ta „prefabrikace“? Jak to vypadá krok za krokem?


Tak především je třeba na toto mít peníze. Prefabrikace vyžaduje mediální prostor (noviny, servery a televize) a prefabrikované průzkumy veřejného mínění. Když přijde klient, např. nové politické hnutí, které se chce dostat do sněmovny, tak my jim poradíme spinová témata, doporučíme jim mediální prostor v televizi a připravíme sérii šesti až osmi prefabrikovaných průzkumů, které posílí spinová témata a vyvolají ve veřejnosti představu, že nové hnutí má našlápnuto k dobrému výsledku. To je hlavní motor celého projektu.

Aha, takže oni potom s těmi průzkumy od vás jdou do médií, aby jim tam dali prostor?

Ano. Pokud průzkumy ukazují růst preferencí strany, v médiích tomu uvěří a voliči tomu také věří a média je pustí do vysílání. A nerozhodnutí voliči mají tendenci takovou stranu vyzkoušet a hlasovat pro ní. Politická základna nerozhodnutých voličů je v ČR obrovská. Jsou to lidé, kteří rádi experimentují, ale zároveň neradi dávají hlas někomu, kdo se do sněmovny nedostane. My tedy připravíme podmínky k tomu, aby byli přesvědčení, že nové hnutí má trvalý růst a určitě se do sněmovny dostane. V případě Věcí Veřejných a hnutí ANO se nám to povedlo.

Často se hovoří o začarovaném kruhu pro nové politické subjekty, že nemají mediální prostor…


Tak přesně pro tohle zde jsou mediální a průzkumové agentury, aby ten kruh rozsekly. Do médií se dostanete pouze v případě, že máte šanci na zajímavý výsledek ve volbách. Abyste ale měli šanci na zajímavý výsledek, musíte se dostat do médií, aby se o vás voliči vůbec dozvěděli. Ale protože do médií se dostanete teprve až poté, co získáte dostatek voličů, tak to znamená, že se pohybujete v kruhu. My dokážeme ten kruh prolomit, že zajistíme prefabrikované průzkumy ukazující růst preferencí díky spinovým tématům, které posuneme sami do médií a položíme rovnítko mezi spinové téma a nový politický subjekt, který se s tímto spinovým tématem umí nejlépe vypořádat.

Hnutí ANO Andreje Babiše je tedy produktem prefabrikátů a spinu?

Samozřejmě, však ANO si rezervovalo průzkumy u mnoha agentur, už rok před volbami, v době, kdy ještě nikdo netušil, že vůbec nějaké předčasné volby na podzim v roce 2013 proběhnou. My jsme dostali do ruky průzkum na jaře 2013, kde figurovalo tehdy neznámé hnutí ANO s preferencemi postupně od 3 do 11%, a já sám jsem netušil, odkud se to exotické hnutí vzalo a bylo mi jasné, že se dívám na prefabrikovaný průzkum od konkurence. Už tehdy totiž běžel u konkurence spin a prefabrikovaný průzkum, ústředním bodem Babišova spinu bylo „zatočení s korupcí“ a „Babiš má tolik peněz, že nebude v politice krást“. Lidé tomu uvěřili. Poté, co Agrofert zakoupil Mafru, tak začala doslova tsunami mediálního spinu a průzkumy vyráběly obraz rostoucích preferencí hnutí ANO, které ještě tehdy ve skutečnosti ale nerostly. Byl to jen prefabrikát. Podílela se na tom i ČT s průzkumy, které brala od nás a od kolegů z konkurence. Prefabrikace ANO začala fungovat v poctivých empirických průzkumech na přelomu srpna a září 2013. Veřejnost tehdy konečně vzala růst prefabrikovaných preferencí ANO za svůj názor a lidé opravdu pro ANO nakonec hlasovali.

Samotný prefabrikovaný průzkum probíhá jak?

Vybereme z naší databáze respondenty, kteří sebe definují jako nerozhodnuté voliče a mají tendenci zkoušet nové perspektivní strany. Vzorek respondentů konfrontujeme se vzorkem bez prefabrikace. Tím ověřujeme skutečnost a radíme klientovi, co by měl udělat a změnit, aby se prefabrikát začal přetavovat v realitu v empirice.

Čili to je doslova vaření výsledků voleb na objednávku?

Ano, je to technika převzatá z amerických volebních kampaní. Tam jsou průzkumové agentury doslova závislé na spinech a na výrobě výsledků voleb. Ten level je tam úplně někde jinde. Koneckonců, kde jinde než v USA by si lidé zvolili do svého čela neznámého politika, o kterém nikdy v životě neslyšeli, který je černoch a který nebyl nikdy politickým matadorem a pomáhal v kanceláři charity na předměstí Chicaga. Spinové téma „Change“ a „Yes, We Can!“ srovnalo republikánskou kampaň se zemí. V Česku byl předmětem spinu i Jan Švejnar a Jan Fischer při prezidentské kandidatuře, ale jejich americky řízené kampaně dojely na zoufale nízkou volební disciplínu mladých voličů, kteří dlouhodobě chodí k volbám ve větších počtech jenom v Praze a Brně, zbytek republiky válcují voliči nad 45 let věku. Spinová témata v Česku přitom oslovují hlavně prvovoliče, starší osoby mnohem méně. Čím starší ročník, tím menší pravděpodobnost, že podlehne spinu.

Mládež nakonec hlasovala hlavně pro Karla Schwarzenberga, ne?

Ano, ta kampaň byla povedená, kníže s čírem jako pankáč oslovil mladé voliče, díky své jadrné mluvě (hovno, prdel, neposrat se z toho…), která mladým lidem u Karla Schwarzenberga nevadí, na rozdíl od prezidenta Miloše Zemana, což mne dodnes udivuje, že ti lidé nemají trochu sebereflexe.

Kdo bude podle vás zvolen prezidentem po Miloši Zemanovi v roce 2018?

Pokud se nestane v Česku něco na způsob kyjevského Majdanu, bude to opět Miloš Zeman. Na to si můžete i vsadit. Česká veřejnost nemá na výběr jiného kandidáta, na kterém by byl volební konsenzus a který by nabídl více, než může nabídnout Miloš Zeman. Existují tu ale dvě hrozby: zrušení přímé volby prezidenta a odvolání prezidenta pro neschopnost výkonu funkce.

Opravdu podle vás hrozí svržení prezidenta?

Američané ho nechtějí na hradě. A nechce ho tam ani Brusel. Tady na AE News jsem o tom četl od vás článek, který vyvolal v českých médiích rozruch, pro mne to není překvapení, tohle je standardní práce amerického velvyslanectví, stejně takto řídili i demonstrace v Berlíně proti Merkelové minulý rok, načež Merkelová obrátila svůj vstřícný postoj vůči Rusku o 180 stupňů, a to jistě nebyla náhoda. Německé i české neziskovky používají stejné scénáře a prvoplánové šablony při demonstracích, anglické transparenty, anglicky mluvící poradce, není to nic, co bychom u nás v agentuře neznali. Američané nejsou příliš dobří s utajením v těchto záležitostech, jim to ale nevadí. Oni vydají např. dementi a tím to pro ně končí. Pokud jsem si všiml, dementovali i váš článek. Ale to nic neznamená. Oni vydávali dementi i o tom, že nijak nezasahují do politiky Íránu před vypuknutím Íránské revoluce, přičemž těmto dementi nevěřili potom ani samotní američtí zákonodárci.

A to zrušení přímé volby?


To je věc, kterou jsme dostali na stůl minulý týden. Jedná se o průzkum názorů, jestli by občané souhlasili se zrušením přímé volby prezidenta.

Kdo si tento průzkum žádal?


To nemohu sdělit, jenom prozradím, že nejde o domácí zakázku, ale je to zahraniční klient z USA, který si podobnou zakázku zadal i u konkurence.

Znamená to něco konkrétního o dalším spinu z USA?

Nemusí to znamenat nic, mnoho průzkumů se zadává přes prostředníky, zahraniční firmy, český klient třeba nechce odhalit identitu, pro koho se průzkum zadává, takže to posune přes zahraničního prostředníka, třeba z USA. Ale je to vypovídající fakt o tom, že politické strany v ČR litují přímé volby prezidenta. Miloš Zeman má obrovský silný mandát mezi nejsilnějším volebním elektorátem s nejsilnější volební disciplínou v ČR, u lidí mezi 50 až 65 lety. Ať už stojí proti Zemanovi kdokoliv, musí nejprve odstranit tento jeho elektorát. A protože to vypadá, že to asi ani nepůjde, tak zřejmě se někdo chystá na plán B a chce přijít rovnou se zrušením přímé volby.

A to by podle vás prošlo?

Určitě, pomocí vhodného spinu. Sprostý prezident, každý den nový článek proti Zemanovi na hlavních serverech, každý den reportáž proti Zemanovi v České Televizi a série průzkumů veřejného mínění, které se postaví tak, že větší spokojenost obyvatelstva byla s prezidenty v době, kdy nebyli voleni přímo. Taková hezká mediální zkratka, že? A když už jsme u toho, mediálně se to pokryje v České Televizi diskusním pořadem o politické kultuře, že tady existuje reálná hrozba, že si lidé příště zvolí díky své nezodpovědnosti a neuvědomělosti nějakou osobu ještě horší, než je Miloš Zeman a to by mohlo být bezpečnostní riziko pro Českou republiku. Nakonec proti zrušení přímé volby nebude ani nikdo protestovat, jak už jste psali v jednom vašem článku, to bylo výstižné. Podle mne je to reálná možnost, že Česko příště už prezidenta přímo volit nebude, pokud současná koalice zjistí, že se jí nepodaří dosadit na Hrad svého člověka po (nebo proti) Zemanovi.

Koho chce na Hrad současná koalice?

Pravděpodobně to ještě ani sami neví. Vědí, že nechtějí Zemana, ale nemají kandidáta, který by vyhrál přímé volby u občanů. To je ten největší problém pro koalici. Američané by rádi viděli někoho z dua Švejnar – Schwarzenberg, ale ti nemají v konkurenci s Milošem Zemanem šanci. Pokud by ale Zeman již nekandidoval, situace by se změnila, ta šance by u obou dramaticky vzrostla, a to i na úkor takových kandidátů, jako Bohuslav Sobotka nebo Andrej Babiš. Konkrétně Babiš je takový černý kůň případné prezidentské volby, ale on chce být primárně příštím premiérem, aby mohl kontrolovat mocensko-ekonomický business ve státě. To by z pozice prezidenta nemohl.

Je pravda, že Američané chtějí Babiše na Hradě?


Američané chtějí v té pozici někoho, s kým se domluví, kdo jim bude umět kývat na jejich představy a kdo tyto představy pojme za své vlastní. Nemyslím si ale, že se nějaký takový politik tohoto profilu podruhé najde, Václav Havel byl výjimka, natolik významná, že mu odhalili i bustu v americkém kongresu. Babiš je ale oligarcha na český způsob a s těmito lidmi se umí Američané domluvit vždycky. A prezident Babiš by posloužil Američanům lépe než premiér Babiš, protože Američané potřebují ovládat prezidenta jako nejvyššího představitele státu ve vztahu navenek. Premiér je důležitá pozice směrem dovnitř státu a to Američany moc nezajímá. Oni neuznávají historický systém premiérů evropských vlád, nerozumí tomuto systému a proto je i zcela běžné, že když přijede premiér nějaké evropské země do USA, prezident USA ho vůbec nepřijme, není-li to nezbytně nutné. Snad jedinou výjimkou je britský premiér a německá kancléřka, ale ani jeden z nich není typickým premiérem, jejich pravomoci jsou na rozdíl od běžných premiérů evropských zemí obrovské.

Zemana na Hradě tedy nechce ani Brusel? Ten byl ale z jeho volby původně nadšený, ne?

To nadšení vyprchalo v okamžiku, kdy se Zeman začal chovat více jako prezident České Republiky a méně jako panevropský hodnostář střihu pana Rompuye. Zemanův silný tlak na posilování ekonomických vazeb českých podniků s východními trhy způsobil v Bruselu nejprve zdvižená obočí a po jeho vstřícných slovech směrem ke zrušení sankcí proti Rusku i doslova zděšení. Zeman ale pořád představuje pro Brusel politika, který má velmi silné pro-evropské a pro-unijní smýšlení a dokud toto zůstane, Brusel bude za Zemana vděčný. Kdykoliv se ale objeví možnost jeho výměny za někoho více proti-ruského a alespoň stejně pro-evropského, tak nebudou váhat a Zemana potopí.

Když se podíváme na průzkumy třeba v médiích, jak má člověk poznat, že jde o prefabrikát?

Pokud to poznáte, tak to znamená, že jde o velmi špatný prefabrikát. Ale i těch je mnoho. Takovými nepovedenými prefabrikáty jsou třeba různé průzkumy pro některé orgány Evropské Unie a různé neziskové organizace, kde je explicitně poptávka po prefabrikátech za každou cenu. Např. průzkum toho, jestli jsou lidé šťastní, který stát představuje pro naši zemi největší hrozbu, jestli jsou lidé spokojeni se svojí životní úrovní, jestli se lidem žije lépe dnes než před rokem 1989 a mnohé další průzkumy, kterým prefabrikace čouhá z obalů, že to nejde přehlédnout. Takové průzkumy ale nemají žádný potenciál, nemají žádný „impact“ na společnost.

Proč nemají žádný dopad?

Protože nemají vypovídací hodnotu. Když udělá agentura takový průzkum, tak dostane pokaždé jiný výsledek. Dnes jsou respondenti šťastní, protože si našli báječnou partnerku. Za týden se s ní rozejdou a hodnotí svůj život jako nešťastný. V televizi uvidí respondent dvě reportáže o ruské agresi na Ukrajině a do dotazníku napíše, že největší hrozbou pro naši zemi je Rusko. Za týden je hlavním tématem v televizi Islámský stát a ten samý respondent napíše, že největší hrozbou pro Česko je nestabilní Sýrie a Irák. Tyto průzkumy jsou zcela zavádějící a slouží více jako propaganda než jako seriózní materiál s nějakou vypovídající hodnotou. Přesto je však o tyto průzkumy velký zájem. Hlavně ze strany médií a televize.

Znamená to tedy, že mainstream vědomě šíří propagandu a podkládá ji průzkumy stejného ražení?

Já nemám rád slovo propaganda, protože to slovo je posunuté úplně do jiné polohy, než ve které by mělo být. Pokud se snažíte někomu posunout informaci a ta informace má určitý tvar a strukturu, tak to samo o sobě může být vnímáno jako propaganda a přitom jste neudělali nic špatného. Jenom jste vzali informaci vyskytující se v bodě A a přesunuli jste ji do bodu B. Tímto úkonem, jakkoliv se zdá neškodný, vzniká velmi často propaganda, nebo alespoň to, jak ji dnešní média nazývají.

Můžete uvést příklad?

Takovým příkladem je např. kauza Pussy Riot. To je modelový příklad. Ta děvčata provedla výtržnost v kostele a policie je logicky zatkla, zcela korektně, jak by se stalo v každé západní zemi, v USA nebo i u nás. Zahraniční média tu informaci z ruských médií vyzvedla a přenesla ji na hlavní stránky západních novin a serverů ve vyznění, že ruský režim uvěznil disidentskou skupinu. Ty články jsem četl, byly doslova přeložené z ruštiny, bez jediného změněného slova, ale přesto vyznění těch článků v západním tisku byla hotová surová propaganda, která de facto vysvětlovala, že pokud nemůže člověk v kostele svobodně skákat po oltáři a tancovat za doprovodu zvukové aparatury divoké tance, tak je to projevem totalitního režimu a diktatury a nesvobody.

Ano, tak nějak to uváděla i česká média.
Nejenom, že to uváděla česká média. Česká média to slovo do slova převzala od zahraničních tiskových agentur, tuším od Reuters pocházela ta originální zpráva.

Když mluvíme o těchto agenturách, jaké máte s nimi zkušenosti?

Ty velké zpravodajské agentury, to jsou mediální kolosy, kde nejde o novinařinu. Oni novinařinu ani nedělají, ale spíš fungují jako agregátory informací. Fungují de facto jako rádiové vysílače, které přenášejí pouze signál, ale ten signál obsahuje informace, které vznikají mimo tiskové agentury. A problém těchto agentur je v tom, že do svého přenosového pásma pouštějí pouze úzkou skupinu vstupních zdrojů. Přebírají informace od velkých novin, velkých serverů, jak se říká, od mainstreamu. Ale i od VIP bloggerů. A neznámých subjektů s akreditací a tiskových odborů vlád a zpravodajských služeb. A protože mainstream je v soukromých rukách, mnohdy v nadnárodních svazcích, tak najednou začnete zjišťovat, že všechny tyto agentury šíří jeden typ informací, což je velmi nebezpečné pro svobodu a demokracii v západních zemích, protože ne všechno, co se do přenosového pásma těchto agentur dostane, je zpravodajství.

Platí stále ona poučka, že jakákoliv propaganda a lež, kterou posvětí velká trojka, se stává pravdou?
Samozřejmě, platí to stále a vlastně dnes to platí více, než tomu bylo kdykoliv předtím. Agentury AP, AFP a Reuters tvoří 99% všech mediálních zpráv v EU a v USA, každou minutu chrlí tisíce zpráv, které okamžitě přebírají národní tiskové agentury jednotlivých zemí a od nich noviny, média a televize. Když půjdete hluboko zpětně po původu těchto zpráv, tak se nedozvíte, kdo je napsal, kde vznikly, kdo je certifikoval jako validní. Dnes stačí zkrátka certifikace toho, že informace vypadla z jedné z těchto tří agentur a tím pátrání po původu informace končí. V tom je obrovská hrozba pro informační integritu v médiích. A když se podíváte, jaký propagandistický étos šíří třeba Česká televize, a to je velmi malá lokální ryba, jaký dopad asi musí mít informace chrlené z těchto tří zpravodajských agentur, které nikdo nekontroluje a neověřuje jejich vstupy?

Jsou tedy informace na alternativních serverech pravdivější?

Propaganda jede na plné obrátky na celé mediální frontě. Také alternativní média publikují často věci za horizontem toho, co bych se já odvážil nazývat pravdou. Ovšem na rozdíl třeba od mainstreamu probublává v alternativních médiích na povrch nezkreslená pravda, ta zásadní pravda bez příkras a nějakého vylepšování. Čtenář má možnost se dozvědět pravdu a dát si jí do konfrontace s informačními produkty mainstreamu. To vidím jako pozitivní věc a světlo na konci tunelu.

Čtete AE News pravidelně?

Občas přijdu a přečtu si nějaké články, na můj vkus jsou příliš dlouhé a obsáhlé, nemám moc času, ale je fajn, že píšete o událostech v širokých souvislostech, o kterých my víme třeba v agentuře, ale do médií se nic takového nedostává. Práce, kterou děláte, může být z určitého pohledu i lehce nebezpečná, protože otevíráte hnisavé rány současné západní mediokracie, mluvíte o vlivech amerických tajných služeb na dění v ČR, o kterém my víme, že se děje v neskutečném měřítku a rozsahu, je ale dobře, že tyto informace zaznívají.

Co byste závěrem vzkázal čtenářům?

Aby neposuzovali zprávy v médiích podle mustru typu „říkali to v televizi, tak to bude pravda„, nebo „psali to na nejserióznějším zpravodajském serveru, bude to pravda„, protože v dnešní době je pravda velmi křehké, vzácné a výbušné zboží, které se do mainstreamových médií mnohdy ani nedostane. Přemýšlejte nad mediálními zprávami, zdali se nestáváte obětí spinu.

Kníže Dimitrij Romanov návštíví na Krymu místa spojená s historií rodu

$
0
0
26. 8. 2015     zdroj
Nejstarší z představitelů carského rodu Romanovců Dimitrij Romanov a jeho manželka, kněžna Theodora (Dorrit) Alexejevna, se vydali na návštěvu Krymu. Hned na letišti poskytli rozhovor ruským médiím. Jak zdůraznil Dimitrij Romanovič, tato cesta je pro něj velmi důležitá, protože Krym již tradičně zaujímal zvláštní pozornost představitelů dynastie Romanovců.


"Toto je velký okamžik v mém životě, hold památce mé rodiny," uvádí TASS slova Romanova, který také dodal, že Krym měl vždy pro Rusko zvláštní význam.

"Ze všech drahých míst měl můj otec Roman Petrovič nejraději Krym, a tak nyní já, jeho syn, mohu přijet na náš Krym, nyní opět ruský,"řekl Dimitrij Romanovič.

Manželský pár plánuje návštěvu Sevastopolu, který je dávným snem potomka knížecího rodu; pro Romanovi bude uspořádána speciální prohlídka základny Černomořské flotily.

Romanov a jeho manželka také navštíví Livadijský palác, kde byl nedávno zbudován pomník na počest posledního ruského vladaře Nikolaje II., a Dulber, kde bylo sídlo dědečka Dimitrije Romanova, Petra Nikolajeviče.

Tato návštěva se stává první návštěvou zástupců carské rodiny po znovusjednocení Krymu s Ruskem; orgány poloostrova nazývají událost symbolem, který představuje spojení epoch.

Jak tisku řekl Dimitrij Romanovič, v domě carských potomků se po desetiletí uchovávala zvláštní relikvie - láhev s krymskou půdou, kterou s sebou do exilu vzal jeho otec, kníže Roman Petrovič, druhý bratranec a kmotřenec Nikolaje II.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr.Vladimíra Grulichová

Česká mediální tragedie - aneb necháte si vymývat hlavu radši od Babiše nebo Bakaly či Křetínského?

$
0
0
- Leo K. -
26.8.2015 Kosa zostra čili https://vlkovobloguje.wordpress.com/

Leo K. v neděli v obsáhlém článku Názor je úsudek popsal současnou globální situaci ohledně manipulace a indoktrinace. Takhle věc je nám každému zřejmá a tak nějak známa. Doyen kosířských autorů se pokusil o jakési sumární shrnutí, z kterého mrazí!


Skag dnes ve své miniatuře Nemáme německé noviny ze své dlouholeté osobní zkušenosti v pozici vrcholového manažera v české pobočce německého vydavatelského domu pregnantně ozřejmil konkrétní situaci novin a novinářů.

Ty články takhle nejsou seřazené náhodou. Protože realita, speciálně na trhu tištěných medií, nemůže být tristnější. Po koupi vydavatelství Vltava Labe Press slovenskou skupinou Penta. Ano to je ta, která na Slovensku jela v oné obří korupční kauze Gorila. Nyní už jsou české tituly rozděleny pouze mezi slovenské a české oligarchické skupiny.

Je to náramný výčet!

Chcete li nějaké informace, pak máte na výběr jen zda si je koupíte od Babiše, Bakaly, Savova, Soukupa, Křetínského nebo Penty…. Mimo tahle uskupení stojí jen pár okrajových titulů a Právo, které vydává Borgis a.s. U které ovšem nelze dohledat, kdo ji skutečně ovládá. Takže až na jedny jediné významné noviny se můžete spolehnout na to, že pokud něco tištěného vezmete do ruky, pak za své peníze dostanete vždycky nikoli informace ale jen přesně dávkovanou a cílenou dávku oblbování. Lepšího a horšího druhu.

Tím lepším druhem míním obyčejnou útočnou reklamu, která na vás volá z každého rohu, že nemůže žít bez nějaké naprosté zbytečnosti, navíc zaručené předražené. Opakuji – ta záplava prvoplánové reklamy na prací práček, dámskou intimní hygienu nebo lahváče, bez kterých zahynete žízní jako naprostý nýmand, který ani neměl na to, aby si pořídil výhodný tarif u svého operátora a nový stajlový mobil, je, bohužel ten lepší případ.

Tím horším pak je ten obsah, kvůli kterému si tiskovinu vlastně kupujete – informace, co nejsou prvoplánovou reklamou a vás zajímají, a které hodláte vydolovat z textu a obrázků konkrétního novinového nebo časopiseckého titulu. Protože ty mají asi stejně korektního a relevantního obsahu jako Babišovy buřty masa!

Inu, informací dostanete přehršel, o tom žádná. Jen jejich kvalita je jaksi účelová. Proto si totiž zmínění pánové své noviny pořizovali!!!! Aby o nich bylo psáno a referováno tak, jak si oni přejí a jak je z jejich pohledu žádoucí. Zkrátka jako vlivový prostředek. V řadě neposlední jako klacek na politiky ve smyslu - když nám nepůjdete na ruku, tak… Viz například serie MfD ohledně ministra zdravotnictví Němečka a tak podobně.

Uvedu daleko brutálnější, navíc čerstvý příklad. Náhodou se mi dostaly do ruky Hospodářské noviny v den, kdy vypukla aféra s prodejem Bakalovy firmy RPG byty zahraničnímu investorovi. Pro všechny ostatní sdělovadla to byl trhák na první stranu. Jen pro HN, které se tváří jako nejserioznější ze seriozních to byla naprosto nezajímavá noticka na straně 12. O pár řádcích. Přirozeně že naprosto žádný komentář. Zda to nějak pitvali v následujících dnech už nemám povědomí. HN neodebírám, ale silně pochybuji.

Co pořád ještě kupuji, jsou Lidovky. Sám sobě se opravdu divím. Ale prostě kupuji. Nevím jestli to je nostalgie nebo nějaká patologická úchylka, kterou by měl už dávno zkoumat lékař. Nicméně ukecávám se, že zkrátka i nějakou tu preparovanou informaci holt mít musím.

Když před časem vypukl skandál kvůli tomu, že policie chce zažalovat, kromě jiných, také firmu Agrotec z Babišova imperia kvůli manipulacím ohledně zakázek České pošty, dával jsem velmi pozor, jak o tom budou Lidové noviny referovat… A bylo to stejné jako v případě Bakaly, RPG bytů a Hospodářek. Opět, tuším strana 8 uvnitř listu, pár řádek vpravo dole na šedivém podkladu.

V komentářích tamních hlídacích ratlíků ani štěk. Žádný kousavý a řízný komentář takového Zvěřiny, Kamberského nebo Petráčka, kteří jindy rozdávají moudra a patentní řešení napravo nalevo a kážou morálku čistší křištálu s hbitostí obchodníka s deštěm. A dávají si záležet, aby každé jejich slůvko u potrefeného nebožáka sedělo jak rána bičem. A že by v téhle věci sedl za klábosnici sám velký šéfredaktor – Ištván Léko nebo že by to aspon svěřil svému synovi, který už také přesně cílí v redakci Lidovek , stejně jako mladý Klesla svá písmena do slabin protivníků Velkého Andyho? Ani zdání! To si nemůže myslet ani absolvent předposlední třídy mateřské školky.

Nicméně až do té chvíle mi bylo naprostou záhadou proč speciálně Lidové noviny tak neuvěřitelným způsobem jely proti ministru vnitra Chovancovi v kauze uprchlíků v Bělé p. Bezdězem a počínání policie tam, proč neustále psali, že policie je nezákonně zadržuje a omezuje, porušuje jejich práva atd. A vždycky to končilo zcela jednoznačně – může za to Chovanec!

V momentě, kdy vešlo ve známost, že policie dokončila spis ohledně České pošty a chystá se obžalovat některé z jejích /bývalých/ vrcholných manažerů a že v tom jede a půjde před soud i jedna z Babišových firem, nebyl naprosto žádný problém si počínání jistého redaktora Hrušky z Lidovek spárovat s touhle informací. Zejména, když následně ČT přišla s tím, že snad v představenstvu, v pozici místopředsedy působil i JAROSLAV FALTÝNEK, takto Babišova dvojka v ANO a dnešní šéf poslaneckého klubu.

Ani náhodou se v Lidovkách nedozvíte například toto:

Manažer pošty Patrik Z. při výslechu výslovně popsal Babišův Agrotec jako firmu, které šla pošta na ruku. “Uvedl, že společnost Agrotec byla v rámci České pošty takzvaným preferovaným dodavatelem. Rozuměl se jím VIP dodavatel, kterému měla být věnována nadstandardní péče, a který měl být upřednostňován při zadávání veřejných zakázek,” citovali kriminalisté jeho výpověď v jednom ze záznamů ve spise.

Převedeno do praxe – podle policejní verze měl Agrotec VIP postavení například v osmnáctimilionové zakázce na dodávku pneumatik pro vozový park pošty. Poté, co firma nesplnila kriteria, a hodnotící komise ji vyřadila, zasáhl spřátelený manažer pošty Patrik Z. a docílil zrušení celého tendru. Následně pošta vypsala soutěž novou a podmínky už ladil Patrik Z. přímo s odpovědným manažerem firmy Agrotec. Tím byl Pavel R., ředitel divize Iveco Moravia, která je součástí Babišovy společnosti.

Zdroj?

http://neovlivni.cz/policie-ma-na-babisuv-agrotec-nabito-manazer-posty-promluvil/

Zato Lidovky a nejspíš i MfD najednou velmi zevrubně a podrobně začaly líčit story jistého podnikatele Čadka. Velmi iniciativně se toho ujal jistý Adama Junek.

Ta story velmi shrnuto vypadá takto. V roce 2010 jednal Čadek s vedením České pošty o dodávce dárkových předmětů. A protože prý měl ústní příslib!!!!, tak začal nakupovat zboží. Kontrakt měl mít objem 24 milionů. Jenže z něj sešlo. A on se marně domáhal nějakého odškodného, protože to prý financoval předem!!! A nyní prý má škodu 27 milionů.

Opakuji, na základě ústního příslibu naivestoval!!!! ve své téměř 25 leté praxi v bance, včetně mnohočetného úvěrování firemních projektů, jsem se s obdobným případem NIKDY nesetkal. Pan Čadek se, z mého pohledu choval jako naprostý blázen. Na základě vágního příslibu investuje do nákupu čehosi tak pofiderního, jako jsou dárkové předměty dvouciferné sumy v milionech…. Nebo že byl ten příslib nebyl nezávazně ústní a nezávazně mailový, jak zatím všechno nasvědčuje? A měl konkrétní pododobu v jistých soukromých transakcích s tehdejším vedením ČP z roku 2010? Nevím a spekuloval bych. Což nechci. V každém případě – kdybych byl novinářem u Babiše nebo Bakaly, píšícím o téhle věci, rozhodně bych se Čadka na podobné věci zeptal. Oni kupodivu nikoli. Respektive – z jejich článků se o položení takovýchto dotazů rozhodně nedozvíme. Což nemusí znamenat, že se nezeptali a že nejsou až taková duševní nedochůdčata, jak se v otištěných věcech jeví.

Zpět k Čadkovi – onen ústní příslib dokládá jakýmisi maily a to mimo jiné s jednou z ředitelek ČP, bývalou vedoucí sekretariátu exhejtmana Davida Ratha – Barborou Snopkovou – Haberovvou. O téhle dámě jsem se zmínilv komentáři nad rozsudkem v Rathově procesu s tím, že se socdem musela poněkud pominout na zdravém rozumu, když pro ni našla ředitelské místo ve vedení tak exponovaného podniku, jakým už dost dlouho Česká pošta je. To ještě nebylo o kauze Čadek – Chovanec obecně ani potuchy. Čas mi dal za pravdu daleko dříve a daleko více než sám jsem čekal. A to i přesto, že policejní znalci mezitím konstatovali, že mail se Snopkovou-Haberovou, kterým operuje Čadek je upraven a tedy významově padělán. Spojení Snopková–Haberová - Rath spolehlivě u veřejnosti asociuje těžká šméčka středočeského exhejtmana a vrhá nepřímo špínu na ty, co jí do toho postu pomohli a stojí nad ní – viz třeba ministr Chovanec. A to nemluvím o tom, že soudný člověk si řekne – měla tahle děvenka z Rathovy stáje jako šéfka sekretariátu opravdu tak nespornou kvalifikaci, aby zastávala ředitelku pro správu majetku jednoho z největších podniků v zemi? Opravdu se na pracovním trhu nenabízel někdo kvalifikovanější? Však také Adam Junek si to velmi šikovným způsobem vychutnává. Sice vždycky napíše, že jednou možností celého příběhu Čadek je očernění ministra, aby hned vzápětí napsal něco ve smyslu: Snopková -Haberová je velmi blízko ministru Chovancovi. Letěla s ním například nedávno do Berlína. V době, kdy ministr jednal se svým německým kolegou, ona řešila budoucnost České pošty s vedením té německé… Nejde o přesný citát, jen reprodukci. A před tím je zmíněno, že se účastnila finálových kol krajské soutěže Miss…. Prostě klasické vytvoření podprahového dojmu postelového typu.

Celá afera Čadek však nastartovala tehdy, když se do věci namontoval a Čadka oslovil jakýsi Choc, člen středočeské sociální demokracie. S tím, že Čadek může dostat svoje peníze, když bude ochoten pustit 3 miliony. Dva údajně pro sociální demokracii a její potřeby a jeden osobně pro Chovance.

Ze schůzky existuje nahrávka. O které Čadek tvrdí, že ji nepořizoval, ale kterou má, kupodivu, k dispozici. http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/EXKLUZIVNE-Vybusna-nahravka-proti-Chovancovi-Poslechnete-si-celou-schuzku-o-poste-ktera-hybe-vladou-396038y

celou si ji celou můžete poslechnout zde:

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/EXKLUZIVNE-Vybusna-nahravka-proti-Chovancovi-Poslechnete-si-celou-schuzku-o-poste-ktera-hybe-vladou-396038

Nehodlám dělat ministru Chovancovi advokáta. Nemám k tomu důvod. Ale musel by být naprosto dementní, kdyby ze své funkce ministra poslal k Čadkovi opravdu nějakého emisara a do takové kauzy se chtěl pustit. Neznám jej osobně, ale mám dostatek známých, kteří s ním osobní zkušenost mají. A ti jednohlasně tvrdí, že je plně příčený a inteligentní. Je-li tomu tak, pak mu jistě hned v začátku, kdy Čadkův případ k němu nějak dorazil, došlo, že jediné přirozené řešení Čadka a jeho věci je – nechat ho přijít před soud. A tam obhájit svůj nárok. S tím, že podle mého odhadu – nemá nejmenší šanci, nemá-li v ruce ohledně smluvních vztahů nic než ty bláboly o ústních příslibech.

Navíc – kdyby totiž opravdu Čadkovi pomoci chtěl naznačeným směrem za naznačenou cenu, je inkasovaný milion naprosto neúměrná cena za jasná rizika takového konání. O vyplacení Čadkových „nároků“ by nepochybně muselo rozhodnout nejvyšší vedení České pošty. Gremiálně. Tohle si nikdo sám na triko nevezme. Z jednání by musel být pořízen zápis a v něm by nešlo neuvést, a to velmi precizně, důvody, které by obstály v jakémkoli budoucím zkoumání. Ať už například nového managementu, renomované auditorské firmy a zejména NKU a pak policie. Protože pravděpodobnost, že ti první tři to zkoumat budou je stoprocentní a policejní přezkum skoro stejně reálný. Podkladem pro to konečné odškodnění by muselo být zejména rozhodnutí současného vedení ČP – tedy toho z roku 2015, že oprávnění vedoucí pracovníci téhož podniku v roce 2010!!!! Že skutečně smlouvu z Čadkem tehdy právně neprůstřelně dřívejší management uzavřel a současný, nechce-li firmě způsobit větší škodu, musí plnit! Chci vidět někoho trochu normálního, kdo by to udělal! A navíc to všechno buď úplně zadarmo nebo za pár tisíc, protože milionem moc hlav nepodělíte. Což ovšem Adama Junka a další psáče netankuje už vůbec.

Nicméně, ani přes dobré reference o příčetnosti a schopnosti logicky uvažovat ministra vnitra, nemohu absolutně vyloučit, že prostě není naprostý korupční hraboš totálně mdlého rozumu. Nebyl jsem u toho, neznám jej osobně . Ovšem proti jeho angažmá v Čadkově kauze svědčí i to, že Chovanec, jakmile se o věci , ve spojení se svým jménem dozvěděl, nemeškal a podal trestní oznámení. Které ovšem nepodal Čadek, i když měl nahrávku.

Zato se Čadek nechal slyšet, že má důkazy a jakési choulostivé fotografie, které dokazují, že ministerstvo vlastně řídí spolumajitel PR agentury Bison a Rose - Růžička. A to proto, že náměstek ministra, jakýsi Zmatlík kandiduje jaksi na funkci jeho budoucího zetě. No já mám v tom případě naprosto věrohodné zprávy, že Křetínský řídí ministerstvo spravedlnosti, respektive přímý výkon celé české justice, protože jeho partnerka Klára Cetlová se stala vrchní ředitelkou důležité justiční sekce, která má v gesci veškeré soudce. Kupodivu něčemu takovému současný český žurnalista z mainstreamu nevěnuje nejmenší pozornost!

Ale znovu se věnujme Čadkovi – ty fotky mají být brizantní. Kupodivu ale ani Čadek netvrdí, že mají jakoukoli spojitost s jeho kauzou. Jen prý dokazují, že vnitro je ovládáno temnými silami PR agentury… Ovšem kdo fotky pořídil a proč je pořídil? Tak to Čadek, stejně jako u nahrávky – neví. Aspon to tvrdí. Ale má je.

A ještě není podivnostem konec. Je taky naznačováno, že celý případ může také souviset s tím, že firmě Alcom, která ČP dodává dlouhá léta jakési služby bezpečnostního charakteru hrozí ztráta tohoto zákazníka. Protože vedení pošty a snad i ministr tlačí na vypsání výběrového řízení. A Čadek spojení odmítá, odmítá i to, že ony nebezpečné fotografie dostal právě od Alcomu, Čadek navíc nejdříve popíral, že s Alcomem byl ve spojení, pak přiznal, že ano, že se sešel s vedením firmy A na otázku proč, tak odvětil, něco ve smyslu, že ho vždycky zajímalo spojení výpočetní techniky s Českou poštou…

V mezičase ovšem vyšlo najevo, že s Čadkem se také sešel Babišův poradce – Adam Vojtěch, prý na ministrův pokyn, když Čadek oslovil šéfa financí.

Babišův poradce se podle Chovance do kauzy zapojil tím, že komunikoval s Čadkem. „Měl mu dávat jakési přísliby. Tvrdí to alespoň pan Čadek. Je potřeba si to vysvětlit, odkrýt a říci veřejnosti, kde je pravda,“ řekl ministr vnitra České televizi.

Vojtěch zapojení do kauzy popírá. „Zásadně odmítám tvrzení ministra vnitra Milana Chovance, že bych měl cokoli společného s kauzou České pošty. S panem Lukášem Čadkem jsem se sešel dvakrát a pokaždé jsme se rozešli s tím, že mu nemohu nijak pomoci,“ uvedl Vojtěch.

Setkání se podle něj uskutečnilo 10. března. Tedy nejméně 1/4 roku než skandál vypukl.

Následuje, začátkem června druhá schůzka o které Vojtěch tvrdí toto:

„Pan Čadek mi dále stejně jako novinářům sdělil, že si celou schůzku nahrál na mobilní telefon, přičemž tuto nahrávku hodlá zveřejnit a rovněž mi ji nabízel. Já jsem mu sdělil, že pokud má podezření, že byl spáchán trestný čin, ať se neprodleně obrátí na policii. To odmítl s tím, že policie je podle jeho názoru propojená s panem ministrem vnitra Milanem Chovancem a v trestním oznámení proto neviděl smysl,“ popisuje setkání Vojtěch. Dodává, že s podnikatelem od té doby nebyl v kontaktu, a odmítá tvrzení o údajných příslibech.

Zdroj: http://domaci.eurozpravy.cz/politika/129179-babisuv-poradce-vojtech-odmita-zapojeni-do-kauzy-ceske-posty/

Takže minimálně panuje rozpor ve výpovědi Čadka a Vojtěcha ohledně autorství nahrávky.

Zjevné je jedno – že do věci byl involvován Babiš přes svého poradce a to daleko dříve, než Chovanec. Takže měl informace. A stejně tak zjevné je, že kauza byla medializována v okamžiku, kdy se objevil problém Agrotec. A jeho poradce sice Čadkovi sdělil, že mu nemůže pomoci a že se má on sám obrátit na policii, ale Čadek je zřejmě nedoslýchavý, tak že mu to musel jít říci ještě jednou. A vůbec neměl strach, že bude nahráván a fotografován…

Náhoda? Může být. Ale já dávno na náhody nevěřím. A zejména ne v okamžiku, kdy si mediální prostor mezi sebe rozdělili oligarchové. A ani se tím netají. A že s prvním výstřelem přišel v Chovancově kauze Bakala a jeho HN a následně Aktuálně s DVTV? A proč ne, když zde byla akutní kauza PRG byty? Nicméně následně hlavní slovo převzala zřejmě MfD a hlavně iDnes. A proč ne? Vždyt nám vypukla kauza Agrotec a policie uzavřela případ a má se jít před soud….

Nicméně – může být, že Agrotec i Čadek jsou jen zástupné problémy v daleko vyšší a nekonečně větší hře. Pokud je něco na této krátké úvaze Erika Besta:
Česká pošta je nový ČEZ


20. 08. 2015 – EB

Když Karel Schwarzenberg v září 2011 objevil Ameriku a prohlásil, že ČEZ financuje politické strany, měla společnost zlatý věk už za sebou. Tunely byly vyhloubeny a snadné peníze byly pryč. Přišel čas jít jinam a Schwarzenberg už tak jenom pronášel smuteční řeč na pohřbu ČEZké republiky. Martin Roman ležel v žaludku tolika lidem proto, že kontroloval samostatné mocenské centrum a mohl politikům říkat, co mají dělat. Jeho nástupce Daniel Beneš je ve srovnání přitakávač, a stejně je na tom ředitel České pošty Martin Elkán. Rozpočet ČEZu na PR a marketing sice stále udržuje mechanismus v chodu, zdá se však, že budoucnost patří novému odštěpnému závodu České pošty ICT služby. Proč by jinak ČSSD a ANO tropily takový povyk kvůli dvěma menším korupčním skandálům, v nichž jde jen o pár milionů? Protože skutečnou výhrou v České poště jsou IT kontrakty v řádech miliard.

Zdroj: http://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2015-08-20

Pak ovšem ta mediální masáž z Babišova tisku má „vyšší poslání“!

Putovní cena po polistopadových redakcích všeho druhu – Pavel Šafr situaci v současné české mediální scéně popisuje takto:

Tak mi skončila roční smlouva o mlčenlivosti. Takže bych tu rád uvedl, že pan Křetinský slouží Andreji Babišovi a nechal zmanipulovat Blesk i Reflex, tak aby se v Agrofertu líbily. Posledním příkladem je dnešní titulka Reflexu. Redakce chtěla dát kritický titulek o Andreji Babišovi a přátelé z Energetického holdingu zasáhli tak, že titulek je nakonec nezávadný a nesmyslný. Tam, kde mělo být řečeno, že Babiš škodí zemi, zůstala jen otázka, zda náhodou není vláda v krizi. Takhle se to dělá, když média vlastní a řídí prostituti. A pan šéfredaktor s tímto faktem mocenské manipulace seznámil celou redakci na úterní poradě.

Zdroj: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Skoncila-mi-rocni-smlouva-o-mlcenlivosti-takze-Safr-se-vypsal-z-toho-co-se-pry-deje-v-Babisovych-mediich-381317

Nejsem nijak překvapen. Už drahným časem jsem konstatoval na Kose, že mezi Babišem a Křetínským evidentně panuje vzájemně vhodný pakt o neútočení. A ještě dříve v okamžiku, kdy Babiš získal Lidovky, MfD a další tituly a Křetínský byl před koupí českého Ringiera zde
Může být, že budu na Kojzara a Zlámalovou s láskou vzpomínat

tohle

Česká demokracie, politika mediální svět je prostě jiný než byl před nástupem Babiše. Před tím se propojovala politika a byznys k jednoduchým zlodějnám. A žurnalistika jim k tomu demagogicky sekundovala. Po Babišovi je to jinak. Žurnalistika je pákou k zesoukromničení všeho v zemi pro několik málo vybraných. Politika, jako samostatná disciplina? Skončila. Stejně jako nezávislá novinařina.Kdybychom žili někde v Africe nebo v Orientu, chápal bych to. Tam jsou takovéhle zvyklosti doma. Ale my jsme ve střední Evropě!!Nejspíš ovšem jen geograficky. Civilizačně už asi ne….

Někdo mi může namítnout, že i v tradičních demokratických zemích jsou velké mediální skupiny. Třeba ta Murdochova nebo Springerova. A nic zas až tak hrozného se v mediální Británii nebo Německu neděje.Což je nepopiratelná pravda. Ale tohle není vhodný příměr pro současné Česko. U nás nekupuje žádný Murdoch, ale Babiš. A místního Springera chce J and T.

Rozdíl mezi Murdochem a Babišem a mezi Springerem a Křetínským je zásadní. Jejich HLAVNÍM byznysem je ten v oblasti medií. Tak jako pro Babiše – potravinářství a chemie. Už to, že Agrofert je naprosto dominantní v zemědělské prvovýrobě, velkoobchodu a zpracování je havárie našeho systému.V ní hledejte tahanice kolem ministerstva zemědělství. Ale těžký malér je, když dojde k propojení oligarchockého byznysu s politikou. Což je případ ANO. A k superprůšvihu dojde pak tehdy, když se někdo zmocní dominantně a současně některých základních sektorů národní ekonomiky, politiky a mediální krajiny určité země. Murdoch nemá vlastní stranu v žádném parlamentu. Ani nepoužívá svoje noviny proto, aby si připravil podmínky třeba pro těžbu ropy v Severním moři nebo pro stavbu další atomové elektrárny nebo pro změkčení hygienických norem v potravinářství. A tohle se nám přihodilo s Babišem. A Bakalovi s J and T už schází jen politická strana s parlamentní účastí!


Bohužel ten odhad se potvrdil. Až příliš. Kdo je oligarchům jakkoli nepohodlný, je a bude v jejich tisku cupován na kousky. Bez ohledu na věcnou podstatu.

Nemáme sebemenší šanci jim uniknout! V tištěných mediích už to drží až na právo naprosto dokonale. V elektronických je to obdobné. S výjimkou veřejnoprávního rozhlasu a televize. Ale i tam sahá, nejméně velmi silně nepřímo, jejich vliv. Novináři z veřejnoprávního sektoru mají dokonale jasno – pokud ČT nebo ČRo opustí a budou chtít v branži působit dále, nezbývá ani jim nic jiného než výběr mezi Babišem, Bakalou, Křetínským, Dospivou, Savovem a Soukupem. Takže si dají sakra pozor, aby u nich z minula neměli vroubek.

To ještě nemluvím o zbrani silnější – totiž o možností politického tlaku přes poplatky a poplatkovou politiku pro veřejnoprávníky, o tlacích přes mediální rady, které volí parlament, kde si druhá nejsilnější parlamentní strana jistě umí , zejména přes expsáče Komárka více než dobře ohlídat své zájmy, atd.atd.

A situace mezi nezávislými zdroji. Ano, jsou zde projekty nezávislé žurnalistiky typu Echo 24 nebo Neovlivní.cz

Jenže Echo 24 má čtenost sice 10x větší než vlkova Kosa, ale pořád desetkrát menší než třeba dost mizerně čtené Lidovky. O MfD a nebo Blesku nemluvě.

A Slonkové Neovlivni.cz? Tak to je, přes veškerou finanční podporu ani ne na dvojnásobných číslech co Kosa.

Takže těžká bída! Živoření! Nemluvě o tom, že mnoho z těchto titulů prostě jeden na těžkých preferencích Kalouskovy nebo odeesácké lumpenpravice a nikdy se jí nevzdá. O nějakém masovém dopadu se nedá rozhodně mluvit. Takže zatímco informace mainstreamu jsou cezeny ve prospěch oligarchů, silnější nezávislé projekty je cedí, aby ladily zájmům Kalousekpartaje nebo modrých.

A levicově orientované servery? Naprosto nemasový charakter - jen pro informaci: zavedené Britské listy mají jen 6x vetší čtenost než Kosa, Slobodný vysielač je 3x silnější….. Všichni z této části spektra, bez výjimky, jsme bez možnosti obsáhnout nezávislé zpravodajství. Jsme nuceni přebírat už přecezené a ohýbané informace a tyto nějak analyzovat. Prostě totální beznaděj. To je náš aktuální mediální svět.

Co s tím? Nevím.

Němečtí „investoři“ začínají rabovat Řecko

$
0
0
Darrell Delamaide 26. 8. 2015  Zvědavec

Fraport, která je ironicky vlastněna z většiny státem a místními vládami Německa, si mezi řeckou sítí regionálních letišť vybrala k převzetí pouze ta, která jsou zisková. Ostatních 30 ztrátových letišť velmi rád ponechá v rukou zbankrotovaného státu.

Řecký ministr pro infrastrukturu Christos Spirtzis řekl německé televizi, že tato dohoda o odebrání ziskových letišť a ponechání vládě pouze letišť potřebujících dotace „je znakem kolonie, místo členského státu EU“.

Oficiální memorandum o porozumění (MoU) schválené tento týden specificky zmiňuje dohodu o letištích a to, že to musí být s již schváleným kupujícím, ačkoliv převážná část privatizací, které Řecko musí provést, bude dokončena teprve až v březnu příštího roku.

Sven Giegold, německý člen Evropského parlamentu, který zastupuje stranu Zelených, označil toto izolované opatření za „bizarní“.

Dokonce i po oznámení ústupků řecké vlády německá společnost prohlásila, že bude možná usilovat o lepší podmínky, než jaké byly dohodnuté.

Stejný vzorec přebírání ziskových aktiv za sražené ceny bude bezpochyby uplatněn i u dalších prodejů nařízených dohodou.

Mezi další aktiva, která budou prodána, patří přístavy Pireus a Soluň a cenné pozemky u vody pro výstavbu hotelů a kasin. Privatizována má být také státní energetika a železnice.

Jak může někdo tuto šmelinu považovat za prohlubování procesu evropské integrace je záhadou. Jak může jakýkoliv Evropan pohlížet na tuto čirou německou agresi bohorovně je též nepochopitelné.

Nezkrotný Yanis Varoufakis, nepokořen po svém vzdoru vůči kapitulaci, který ukončil jeho krátké působení ve funkci ministra financí, v komentované verzi MoU poznamenává, že řecká vláda v květnu navrhla alternativní cestu privatizace, která by měla na veřejná aktiva pákový efekt a podpořila by více investic a větší růst.

Podle tohoto plánu by Řecko zmodernizovalo veřejná aktiva, za plného využití dostupných zdrojů z EU, jako od Evropské investiční banky, aby pomohlo posílit růst, a pak by je zprivatizovalo vlastním tempem a za mnohem vyšší ceny.

Stejně jako všechny ostatní návrhy řecké strany byl i tento návrh Němci vedenými vyjednavači EU okamžitě odmítnut.

Válka skončila; nechť začne okupace.


German “Investors” Begin the Looting of Greece vyšel 21. srpna 2015 na Global Research.

Pan Porošenko v Berlíně odkýval vše, co mohl, ale…

$
0
0

(foto Twitter Petra Porošenka)
Berlín i Paříž znovu daly najevo, že upřednostňují diplomacii se všemi zúčastněnými, přičemž je názor kyjevských oligarchů a politiků a jejich problémy nezajímají.



Těsně před odletem do Berlína na kobereček k Angele Merkelové a Francoisi Hollandovi stihl kyjevský prezident Petro Porošenko dvacetiminutový projev ke svému rozklíženému národu u příležitosti Dne nezávislosti. Jeho slova zněla bojovně, nicméně rétoricky byla zcela nová: namísto dosud běžně používané „protiteroristické operace“ na východě země se objevila obecnější „bojová činnost“, přibyla otevřená obvinění Ruské federace (zmíněna celkem 10krát) z agrese a vzápětí i pětkrát opakovaná „podpora“, jíž se Ukrajině dostává od blíže nespecifikované „mezinárodní koalice“. K tomu dodal, že „v současnosti“ neexistuje minským dohodám alternativa, což měl být nejspíš vzkaz do Berlína, že se Ukrajina dohod z Minsku otevřeně nezříká, ale do budoucna „se uvidí“. Vysvětlil zároveň, že Ukrajina je sice „pro mír, ale není pacifistická“, a tak do konce roku armáda získá ještě 300 kusů těžké vojenské techniky a 30 tisíc raket a munice. A prostým občanům vzkázal, že existuje „opatrné oprávnění“ tvrdit, že ekonomika „překonala hlubokou krizi“ a nebýt války na východě země, obnovila by svůj růst. Ukrajinští politologové mají tuto pasáž za nejpochybnější z celého projevu: „Mám dojem, že Porošenko má jiné statistiky než my ostatní,“ konstatoval například Kosť Bondarenko. „V každém případě neexistují důvody tvrdit, že se situace zlepšila. Dál žijeme na dluh, jíme na účet zahraniční dárců, ztratili jsme staré trhy a nové nezískali.“ A jeho kolega Jevgenij Filindaš podotkl: „Krom toho avízované další zdražení komunálních služeb jen prohloubí zadluženost obyvatelstva, životní úroveň se znovu zhorší. O jakém růstu může být řeč?“

Kyjev sice znovu odložil vyhlášení bankrotu, ale podle oficiálních ukrajinských údajů přitom – především v důsledku války, ztráty průmyslových kapacit Donbasu a někdejších ruských trhů -- letos v prvním pololetí HDP země meziročně propadlo o více než 16 procent, přičemž jedinou oblastí, do níž hodlá vláda investovat, jsou výdaje na zbrojení; do roku 2020 by měly dosáhnout pěti procent (fakticky neexistujícího) rozpočtu. Mimochodem, ze 166 zemí světa, které umožnily plný přístup ke svým údajům o HDP mezi lety 1991 až 2014, jich trvalý propad HPD vykazuje jen pět: Středoafrická republika (-0,94 procenta), Zimbabwe (-2,3 procenta), Gruzie (-15,4 procenta), Moldova (-29 procent) a Ukrajina, která se za dobu své nezávislosti v HDP propadla o 35 procent.



Ukrajina? Co je to?

Ve finále ale Porošenkův proslov v Berlíně velký dojem neudělal. Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius Porošenkovi vzápětí vzkázal, aby se raději ze všeho nejvíc soustředil na dodržování Minsku 2 a ukončení války, a totéž posléze zdůraznila i německá kancléřka, která vyzvala Kyjev, aby „dohody naplňoval, namísto aby se je snažil zpochybňovat“. Angela Merkelová současně vyloučila možnost, že by se k „normandskému“ formátu jednání přidaly také třeba USA, Pobaltí nebo Polsko, jak navrhoval polský prezident Andrzej Duda, jemuž se za takové nápady dostalo kritiky i od vlastního ministerstva zahraničí. Porošenko s německou kancléřkou plně „souhlasil“, a to přesto, že se – po telefonátu do Moskvy -- na tiskové konferenci obrátila se vzkazem k ruskému prezidentovi Putinovi a celou kyjevskou snahu utvořit „koalici“ Ukrajiny, Německa a Francie proti Rusku postavila na hlavu: „Chceme přibrat Rusko, dát mu možnost účastnit se našich jednání, aby mohlo naslouchat a ve finále nastoupilo cestu rozumu, protože bez toho úspěchu dosáhnout nelze.“ Berlín i Paříž tím v každém případě ale zdůraznily, že upřednostňují diplomacii se všemi zúčastněnými, přičemž je názor kyjevských oligarchů a politiků nezajímá. A míru tohoto nezájmu výmluvně ilustrují zprávy o dohodě mezi Ruskem a Německem o dalším navyšování kapacity plynovodu Nordstream, což – nejspíš i s francouzskou účastí -- promění Německo v plynový hub Evropy a většina členských států EU se tak kromě závislosti na ruském zemním plynu stane energeticky závislými navíc i na Německu. Tranzit ruského plynu přes Ukrajinu už tedy není žádným tématem, čímž Kyjev ztrácí jeden ze svých posledních trumfů, přičemž ale zároveň ožívají teze o budoucí ose Peking, Moskva, Berlín propojených novou čínskou Hedvábnou stezkou.

„Porošenko jel do Berlína na kobereček: zeptali se ho na boj s korupcí, na slíbené reformy, ale hlavně, proč neplní Minské dohody,“ shrnul jednání ukrajinský politolog Michail Pohrebnický. Co se týče samotných dohod Minsk 2, chce je Kyjev „pohřbít, aby nemusel na východě Ukrajiny pořádat volby, které ale existující dohody předpokládají“. Volby by totiž legalizovaly lidi, kteří jsou pro Kyjev nevýhodní, a právě s nimi by pak kyjevská vláda musela usednout k jednacímu stolu, míní Pohrebnický. Mereklová, Hollande i Porošenko byli sice na detaily svých jednání skoupí, v otázce voleb na Donbasu ale Kyjev přece jen čehosi dosáhl: byly prý stanoveny „červené čáry“, za něž Rusko nesmí zajít, pokud nechce další prohloubení západních sankcí (Kreml přitom oficiálně tvrdí, že více než sankce jeho ekonomice škodí nízké ceny ropy). Moskva prý má přimět „doněcké“, aby sami vzdali volby naplánované na polovinu října, a pokud se hlasování přesto uskuteční, nemá jejich výsledky oficiálně uznat.

Ekonomická destabilizace, finanční propad a manipulace se šanghajským akciovým trhem?

$
0
0


Michel Chossudovsky
27.8.2015 GlobalResearch  překlad Zvědavec

Dramatický kolaps Šanghajské akciové burzy byl veřejnosti prezentován jako důsledek spontánního „tržního mechanismu“, spuštěného slabostí čínské ekonomiky.

Západní média konsensuálně a sborově hlásají, že propad čínských akcií je důsledkem „nejistoty“ v reakci na poslední údaje, „naznačující pokles druhé největší ekonomiky světa“.
Tato interpretace je chybná. Pokřivuje fungování akciových trhů, které jsou předmětem rutinních spekulačních operací. Zosnovaný pokles u Dow Jones, například, lze uspíšit několika způsoby: např. prodeji na krátko, sázkou na pokles Dow Jones Industrial Average na opčním trhu, atd. (1)

Je dostatečně dokázáno, že finanční trhy jsou manipulovány mega bankami. Mocné finanční instituce, včetně JP Morgan Chase, HSBC, Goldman Sachs, Citigroup a spol., a na ně napojené hedge fondy jsou schopné „vytlačit“ akciový trh a pak ho „srazit“. Vydělávají obrovské peníze stejně tak na pohybu nahoru, jako dolu. Tento proces se týká také ropy, kovů a komoditních trhů.
Je to finanční podvod, či jak tomu říká bývalý vysoce postavený insider Wall Street a bývalá náměstkyně Catherine Austin Fitts – „vytlač a sraz“, a je to definováno jako „umělé nafukování ceny akcie nebo jiného cenného papíru pomocí reklamy, aby se prodala za nafouknutou cenu“, a pak znovu vydělat při propadu prostřednictvím prodeje na krátko. „Tato praxe je nezákonná, přesto je však obzvláště běžná“ (Viz Stephen Lendman, Manipulace: Jak finanční trh funguje skutečně, Global Research, 20. března 2009).
Kolaps Šanghajské akciové burzy

Šanghajský kompozitní index SSE během posledního roku vzrostl z přibližně 2209 27. srpna 2014 na více než 5166 21. června 2015 (zhruba 140% nárůst); pak po 21. červenci se během dvou týdnů propadl o více než 30%, na 3507 (8. července).
K dalšímu kolapsu došlo počínaje 19. srpnem, v týdnu bezprostředně následujícím po výbuších v Tianjin (12. srpna 2015), a vyvrcholilo to černým pondělkem 24. srpna (dramatickým denním propadem o 7,63%).
Přispěl výbuch v Tianjin ke zvětšení „nejistoty“ ohledně čínského kapitálového trhu?
Šanghajský kompozitní index SSE 25/8/2015, v 14:08
Vývoj SSE za poslední rok nemá nic společného se spontánními tržními silami či referenčními aktivy reálné ekonomiky. Vše má charakteristiky pečlivě zosnovaného spekulativního útoku, vytlačení a následného sražení.
Možnost zmanipulování trhu byla zkoumána čínskými úřady v červenci 2015, po propadu na Šanghajské akciové burze 21. června (viz graf výše):
Regulátor uvedl (ve zprávě z 3. července), že bude zkoumat, které strany u prodejů finančních produktů nepostupovaly adekvátně. …
Čínská komise pro regulaci cenných papírů (CSRC) řekla, že své vyšetřování bude stavět na zprávách o abnormálních pohybech na trhu akcií a burzách futures.
…Některé zprávy obvinily zahraniční investory z manipulování s cenami pomocí prodejů akcií na krátko na čínských burzách, což znamená, že sázeli na pád akcií.
… Všechny kriminální případy budou předány policii, uvedl regulátor.
Čínská burza finančních futures (CFFEX) zrušila za měsíc kvůli prodejům na krátko 19 účtů, uvádí zpravodajská agentura Reuters s odkazem na nejmenované zdroje. (BBC, 25. srpna 2015).
Mediálním konsensem (stejně jako tím, s čím přicházely čínské úřady) bylo, že za procesem manipulace akciového trhu stáli čínští hráči na trhu, spíše než zahraniční banky: „Zahraniční investoři mají omezený přístup na čínský trh.“ Manipulace s trhem nevycházela ze zahraničních zdrojů, podle Global Times.
Toto hodnocení však nebere v úvahu, že Goldman Sachs, JP Morgan Chase, HSBC a spol. jsou v Číně velkými finančními hráči, kdy působí v Šanghaji v zastoupení prostřednictvím čínských finančních institucí v rámci společných podniků.
Navíc o těchto západních finančních institucích je známo, že hrály rozhodující roli v manipulování s akciovými trhy a s forexovými trhy:
Regulátoři, po ročním globálním vyšetřování, pokutovali šest hlavních bank za to, že nezabránily obchodníkům v pokusu manipulovat forexový trh, v celkové výši 4,3 miliard dolarů.
HSBC Holding Plc, Royal Bank of Scotland Group Plc, JPMorgan Chase & Co., Citigroup Inc., UBS AG a Bank of America Corp dostaly jako důsledek vyšetřování pokuty, za hrátky s velké části neregulovaným trhem s denním obratem 5 bilionů dolarů, urychlení automatického obchodování a chycení Bank of England do pasti.

Dealeři používali k identifikaci klientů přezdívky, aby je nejmenovali, a vyměňovali si informace na internetových chatech za pomoci pseudonymů, jako „hráči“, „3 mušketýři“ a „1 tým, 1 sen“. Ti, kteří se toho neúčastnili, byli diskreditováni, a obchodníci používali obscénního jazyka k blahopřání si k rychlým ziskům z jejich podvodů, uvedly úřady (Reuters, 11. listopadu 2014).
Goldman Sachs, mimo dalších velkých finančních institucí, působí ze Šanghaje od r. 2014 pod krytím dohody o společném podniku s Beijing Gao Hua Securities Company.
O Goldman je také známo, že u transakcí na akciovém trhu používá tak zvané „programy vysokofrekvenčního obchodování“:
„Trhy lze manipulovat pomocí počítačů za použití programů vysokofrekvenčního obchodování (HFT), které nyní tvoří 70% obchodů na trhu; a Goldman Sachs je nezpochybnitelným vůdcem u této nové hráčské techniky.“ (Viz Ellen Brown, Kolaps akciového trhu: Další manipulace Goldman Sachs, Global Research, 8. května 2010).
Dalším faktorem, který usnadnil spekulační operace na Šanghajské akciové burze, byla integrace akciového trhu Hong Kongu a Šanghaje v r. 2014 prostřednictvím tak zvaného spojení „Stock Connect“. Tato procedura umožňuje cizincům nakupovat čínské akcie kotované na šanghajské burze z Hong Kongu, s „malými omezeními“, což je prakticky úplný přístup na čínský akciový trh.

Finanční válčení

Tyto zosnované pohyby nahoru a dolů u Šanghajského kompozitního indexu nakonec vedly ke konfiskaci bohatství ve výši miliard dolarů, včetně čínských státních zdrojů, které poskytla Lidová banka Číny na podporu šanghajského akciového trhu. Kam tyto peníze šly? Kdo je beneficientem tohoto multi-miliardového obchodování?
V reakci na srpnový propad nabídla Lidová banka Číny „7-denní reverzní repa, formu krátkodobých úvěrů, ve výši 150 miliard juanů (23,43 mld dolarů)“. Tyto peníze byly utraceny nadarmo. Nevedlo to ke zvrácení propadu na Šanghajské akciové burze.

Geopolitika

Geopolitické úvahy jsou relevantní rovněž. Zatímco Pentagon a NATO koordinují vojenské operace proti suverénním zemím, Wall Street provádí souběžné destabilizační akce na finančních trzích, včetně manipulace u ropy, zlata a na forexových trzích, namířené proti Rusku a Číně.
Je „možná“ manipulace se Šanghajskou akciovou burzou součástí širšího balíčku amerických akcí proti Číně, majících za cíl oslabit čínskou ekonomiku a finanční systém?
Vyhovuje čínský finanční kolaps širším americkým zahraničně-politickým zájmům, ke kterým patří i rutinní hrozby Číně, nemluvě o nasazení amerických ozbrojených sil v Jihočínském moři?
Máme co do činění s „finanční válkou“ namířenou proti konkurující světové mocnosti?
Stojí za zmínku, že spekulační procedury (manipulace) byly použity rovněž u ropy a kurzu proti Ruské federaci. Spolu s režimem sankcí bylo cílem stlačit cenu ropy (jakož i hodnotu ruského rublu) a oslabit ruskou ekonomiku.
„Obamovo „ukotvování se v Asii“, namířené proti Číně, je posilováno prostřednictvím souběžných destabilizačních akcí na Šanghajské akciové burze. Konečným cílem je podkopat – prostřednictvím nevojenských prostředků – národní ekonomiku Čínské lidové republiky.“ (Michel Chossudovsky, Vysílání vojenských jednotek USA-NATO, ekonomická válka, Goldman Sachs a příští finanční krach, Global Research, 8. srpna 2015).

Poznámka
1) Ten patří k několika nástrojům používaným spekulanty. Nedochází k žádnému nákupu a prodeji akcií společnosti kotované na burze: jen se vypíše sázka na pohyb DJIA nahoru či dolů. Jde o indexovou operaci: call a put opce.

Rozhovor s Igorem Strelkovem

$
0
0
27. 8. 2015  Svobodné noviny bez cenzury

Rozhovor britského novináře Grahama Phillipse s bývalým velitelem armády DLR Igorem Strelkovem

Hodně se o vás mluví, povídají se různé historky, jste považován za legendu. Co vy sám o sobě můžete říci?

Teď jsem penzionovaný voják. Říkají, že jsem veřejný činitel, možná proto, že dávám rozhovory a snažím se zapojit do veřejného a politického života. Jsem veterán různých válečných konfliktů a vystudovaný historik. Bývalý důstojník specnazu. Přestože se říká, že bývalí rozvědčíci neexistují, nemám teď s tajnými službami žádné spojení. A neměl jsem ho ani na Donbase.



Něco o vaší rodině… 
  
Pocházím z Moskvy, z inženýrské rodiny s dlouholetou vojenskou tradicí. Dědečkové byli důstojníci, účastnili se války, mají hodně bojových řádů a medailí. Rodiče absolvovali Vysokou školu civilního letectví. Otec pak pracoval ve vojenském průmyslu a již nežije. Matka je v důchodu. Podle rodinných kronik se moji předkové účastnili 1. světové i občanské války. Znám své předky do páté generace. Vím, že v Anglii jsou rodiny, které znají svůj rodokmen do více než desáté generace, ale já tak daleko do historie své rodiny nevidím.

Co škola, oblíbené předměty?

Jsem humanitně založený, nejvíce mě bavil dějepis, literatura. Po střední škole jsem studoval na vysoké škole, fakultu dějin, obor archivář. Nejvíce mě zajímalo období občanské války, poslední léta ruského impéria. Později mě uchvátila i doba 2. světové války. Po absolvování studia, v roce 1992, jsem pochopil, že stát, ve kterém jsem vyrostl, se nachází ve stadiu rozpadu. Má profese nebyla žádaná, i když někteří moji kolegové dosáhli úspěchů ve vědeckých oborech. Sedět někde v archivu nebo učit dějepis ve škole by mě nebavilo. Byl jsem vždy veřejně aktivní a zvláště v té době. Po promoci, hned jak jsem slyšel o událostech v Podněstří, jsem se společně s kamarádem rozhodl tam odjet jako dobrovolník. Přijeli jsme tam s vlastní výzbrojí, měli jsme staré pušky, munici a potřebné vybavení. Byli jsme hned připraveni vstoupit do boje. Válčil jsem tam půldruhého měsíce, získal jsem válečné zkušenosti. Bohužel v jednom boji u Bender můj kamarád zahynul. Tak začala má vojenská kariéra.

Mám tady hodně otázek od diváků. Jaký je váš názor na vaši popularitu a zájem médií?

Média mi připisují hrdinské činy a nadpřirozené vlastnosti, které nemám. Hvězdu ze mě udělala ona. Dívám se na to skepticky. Navíc popularitu nemám rád, ale postupně si na ni zvykám. Byl jsem spíše zvyklý na anonymitu, vzhledem k mé účasti na speciálních operacích a při plnění zvláštních úkolů. Když jsem na Donbase dostal rozkaz odkrýt svoji tvář, byla to pro mne těžká zkouška. Na Krymu jsem ji ještě skrýval, i když jsem tam měl úkoly technického rázu, ale zúčastnil jsem se i některých důležitějších akcí. Nechystal jsem se k jejímu odkrytí před kamerami ani na Donbasu. Kdyby tam byly tak významné osobnosti jako Čalyje nebo Aksjonov, kteří už na Krymu udělali kus práce, nemusel bych to dělat.

A co fotografování?

Nerad se fotím, beru to jako daň popularitě.

Jsou i takoví, co nemají rádi vás.

Spíše mě nenávidí.

Povídají se o vás různé fámy, například o vaší účasti v Bosně, při višegradském masakru.
Do Višegradu jsem se dostal až po těch událostech, na podzim roku 1992. Co vím já, tak „čistky“ probíhaly z obou stran, muslimové podřezávali Srby, Srbové muslimy. Teď se všechny hříchy připisují Srbům. Neznamená to ale, že druhá strana byla svatá. Kdo vítězil, ten podřezával nepřítele. Já jsem se toho neúčastnil, ale nevím, jak bych se zachoval, kdybych se do takové situace dostal. Byl jsem účastníkem průzkumných operací, kontaktních bojů a přestřelek s protivníkem.

Proč se nevrátíte na Donbas?

Protože jsem zastáncem tvrdého postoje vůči kyjevské juntě a jsem přesvědčen, že pokud se má válka skončit, musí se zasadit tvrdý úder karatelům. Teď převládá pozice ruské vlády, která chce usmíření za každou cenu. Očekává se, že Ukrajina přizná nezávislost DLR a LLR, uzná Krym jako součást Ruska, Západ ukoční sankce a vztahy Evropy a Ruska se budou normalizovat. Můj názor je, že je to fantasmagorie, Ukrajina je loutka v rukou Spojených států a nikdy se s takovým vývojem nesmíří a na žádné ústupky nepůjde. Rusko jde cestou bývalé Jugoslávie, kdy Miloševič pořád mluvil, usmiřoval se a pak nepochopitelně zemřel v Haagu, v té době, kdy tam měl oficiálně vypovídat. Nemohu se vrátit na Donbas, protože teď tam velí „strana míru“, která má jediný úkol – vtáhnout Donbas zpět na Ukrajinu jako autonomii. K tomu se já stavím velmi negativně.

Co si myslíte o Plotnickém a Zacharčenkovi?

Plotnického neznám, ale slyšel jsem o něm hodně špatného, výsledky jeho práce nejsou také nic moc. Co se týče Zacharčenka, můžu říci, že na sebe včera naložil více, než může unést. Nedokážu si ho představit na postu ministerského předsedy. Hlavním jeho nedostatkem je, že je to člověk bez cti. Ano, lid ho zvolil, on však hned poté podepsal kontroverzní dohody, podle kterých se DLR stala zvláštním teritoriem jiného státu. Co si o něm můžu potom myslet? Existuje analogie, během občanské války v USA opustili generál Lee a prezident Konfederace Jih po porážce a nikdy se tam nevrátili, aby prosili Sever o začlenění do Unie. Prohráli válku a se ctí odešli. A tady – válka není prohraná, ale z výsledků voleb je fraška a lidem se vysmáli do očí. On pro mě jako člověk již neexistuje.

Co Gubarev, Motorola, jak se vám s nimi bojovalo?

Gubarev nikdy nebojoval, jen pomáhal, pracoval u nás v informačním centru. Motorola je výborný voják, umí bojovat, vede za sebou lidi, nebojí se. Opravdový hrdina. U mě velel četě, pak rotě, potom zase četě. Jeho helma a vesta byla stále poznamenaná střepinami. Bojoval v Semjonovce, nejtěžším úseku Slavjansku. Osobně jsem ho vybíral do své skupiny ještě v Simferopoli, než jsme přecházeli hranici.

Odkud momentálně získáváte informace?
Většinou od bojových druhů, někteří z nich jsou již vytlačeni z Donbasu, jsou v záloze. Přijíždí za mnou a povídají. Informace dostávám skoro každý den.

A stýská se vám po Donbasu?

Ano, navíc cítím osobní odpovědnsot za to, co se tam děje. A nemůžu jen tak zapomenout, ukončit jednu kapitolu svého života a zabouchnout za ní dveře. Dokud tam pokračuje válka, jsem nepřímo zodpovědný za všechny oběti a ruiny.

Slavjansk, to je pro vás jen takové dobrodružství, nebo spíše vážný konflikt?

Doufal jsem, že se zopakuje krymský scénář. Rusko bude pokračovat ve svém vítězném tažení a připojí k sobě tato teritoria, lidi, vše, co mu patří od dávných dob. Historická spravedlnost zvítězí, Rusko opět získá suverenitu, ztracenou v roce 1991, přestane se ohlížet na „syčení“ Západu a začne budovat pozici světové velmoci. Bohužel se to nestalo, naše vedení se zaleklo vlastní odvahy. Udělalo první krok, zvedlo nohu pro druhý a zůstalo stát jako čáp, který neví, jestli chce jít dál nebo zpátky. Právě v takové nestabilní pozici se momentálně nachází náš stát.

Jaká byla účast Ruska na událostech ve Slavjansku? Pořád jsou tu jen samé domněnky.

Já nechci a nebudu na tuto otázku odpovídat, necítím se být oprávněný. Kdo chce, ať na ni odpoví, ale já to nebudu.

Dobře.

Já osobně jsem bojoval dobrovolně.

Ve Slavjansku jsem se seznámil s Ponomarjovem. Co můžete říci o něm?

Tento člověk se tam cítil jako doma a také se tak i choval. Ze své ochranky vytvořil gang, který terorizoval okolí. Užívaly se tam drogy a tak jsem se rozhodl ho izolovat. Nechtěl jsem zasahovat do řízení civilního života, nerozumím tomu. Ale vadilo mi, že nějaká ozbrojená banda civilistů zasahuje do vojenského řádu, který jsem tam vytvořil. V civilním životě jsem se spoléhal na místní policii. Proto, když nepomohlo ani ozbrojení Ponomarjova, uvalil jsem na něj vazbu. Za válečného stavu by zasloužil tvrdý polní vojenský soud, který by ho asi poslal kopat zákopy, ale já ho raději izoloval, vzhledem k jeho bývalým zásluhám.

Ukrajinská média hodně psala o vašem neférovém jednání během války, špatném zacházení s protivníkem apod. Můžete to okomentovat?

Nechci to komentovat. Ve válce neplatí pravidla, v každé válce každý bojuje, jak umí. Mohli jsme udržet Slavjansk? Spíše ano, ale vedlo by to k velkým ztrátám na životem a naší konečné porážce.

Jaký k vám mělo vztah civilní obyvatelstvo?

Civilisté nás radostně vítali, chovali se k nám loajálně, po městě jsem se klidně a bezpečně pohyboval, mohl ke mně přijít kdokoliv z místních. Jediný pokus o mítink byl před budovou SBU. Sešlo se tam 10 – 15 lidí a začalo křičet, abychom odešli. Stačilo jim říci, že budou zatčeni a vše se uklidnilo. Myslím, že tak je to dobře, protože v podmínkách války musí být tvrdá disciplína. Většina obyvatelstva nás stejně podporovala a my jsem proti nim téměř nemuseli používat sílu.

Předtím než jste odešel ze Slavjansku, jste se přes internet obrátil k místním o pomoc.

Ano, potřebovali jsme dobrovolníky, zbraně, nevytvářeli jsme zásoby. Proto jsem se musel obrátit na lidi. Všechno se vytvářelo improvizovaně, za pochodu. Neměli jsme připravené kádry, proto se někdy stalo, že na nějakou funkci byl jmenován špatný kandidát. Zoufale chyběli velitelé čet, rot, štábní pracovníci, zásobovači. Proto jsme brali každého.

A pomoc přišla?

Ano, poté, co jsem v květnu požádal na internetu o pomoc, razantně se zvýšil proud dobrovolníků.

Pojmenujte hlavní důvod vašeho ústupu ze Slavjanska.

Byli jsme obklíčeni, bez dostatečných zásob potřebných na obranu. Byla to jen otázka několika hodin, záleželo to jen na šikovnosti ukrajinské armády. Prostě nám chyběla výzbroj. Můžu zopakovat čísla: Měli jsme 9 minometů a k nim 67 min. Pro dva funkční tanky jsme měli 1,5 kompletů munice, pro 4 BVP 2 komplety munice. Neměli jsme prakticky žádné protitankové zbraně. Během boje o Nikolajevku nefungoval ani jeden granátomet. Jednoduše by nás vybombardovali, zničili by město, jak to dělají pořád. Ptom, bychom museli vyjít z obklíčení, což by samozřejmě vedlo k velkým lidským ztrátám.

Jak hodnotíte tu situaci teď, po roce od události?

Doufal jsem do poslední chvíle, že nám pomůžou s výzbrojí a budeme bránit město. Musíte pochopit, že kromě Slavjanska jsme byli odpovědní za Kramatorsk a Konstantinovku. Pod mým vedením byl Mozgovoj, který držel Lisičansk a Severodoněck. Zkrátka celou severozápadní frontu. A situace se pro nás vyvíjela špatně. Vytvářel se druhý kruh obklíčení od Nikolajevky přes Kramatorsk, který nás neustále ostřeloval z děl. Tím Slavjansk ztratil strategický význam. Jak je však známo, v občanských válkách hraje důležitou roli morální duch. Proto jsem se snažil město udržet do poslední chvíle. O svém počínání jsem přesvědčen na sto procent, i kdyby mi někdo chtěl oponovat, zachován si svůj názor.

A teď tam visí ukrajinská vlajka…

A co myslíte, jaká vlajka tam visela během německé okupace? Samozřejmě, že hitlerovská vlajka a civilisté byli naháněni na různé akce okupantů. Chcete, aby všichni lidé byli hrdinové a padli za Rusko nebo Novorusko? To po nich nikdo nechce. Pravidelně komunikuji s představiteli Charkova, Oděsy, Záporoží a vysvětluji jim, že je zbytečné, aby si nějak vyskakovali, dělali nepokoje, pokud je v tom nepodpoří Rusko.

Jste patriot?

Směšná otázka. Vždy jsem byl patriotem, i v 90. letech, kdy to slovo mělo spíš hanlivý význam. Nikdy jsem se za to nestyděl, ani během služby v ruské FSB.

Jaký máte vztah s prezidentem Putinem?

S Putinem nemám žádný vztah, nikdy jsem s ním nemluvil a nikdy jsem se s ním nesetkal. Mám na něj komplikovaný názor, přesto ho mám za svého prezidenta, vždy ho podpořím. Kdyby byl odstraněn, začne v Rusku velký chaos, několikrát větší než na Ukrajině. Putin je momentálně legitimní pro lid i pro úředníky. Nástupce zatím není, musíme ho podporovat. Nesouhlasím se všemi jeho rozhodnutími, ale to neznamená, že ho musím osočovat. Obzvláště teď, když není podporován na Západě, dostal od něj „Černého Petra“. A také doufat, že pochopí, že ta cesta, kterou vybral, vede do propasti. Dříve nebo později to pochopí, a pak se hodně věcí změní.




Překlad: V. Kostik

Další krok: Ministerstvo spravedlnosti Ukrajiny zaregistrovalo nacionalistickou stranu UNA-UNSO

$
0
0


27. 8. 2015    zdroj
Ministerstvo spravedlnosti Ukrajiny registrovalo nacionalistické sdružení UNA-UNSO jako politickou stranu. Informoval o tom TASS s odkazem na tiskovou službu pravicové radikální organizace.


Ve sdružení bylo upřesněno, že registrace byla dokončena 20. srpna. Zástupci UNA-UNSO věří, že to poskytne straně možnost zúčastnit se místních voleb, které jsou stanoveny na říjen letošního roku.

Toto není první pokus o registraci organizace: 3. července Ministerstvo spravedlnosti Ukrajiny žádost UNA-UNSO odmítlo. Mluvčí ministerstva oznámil, že odmítnutí je opodstatněno tím, že "členové UNA-UNSO bojovali v roce 1942 na straně fašistů", informuje TASS.

V polovině června bývalý vůdce UNA-UNSO Dmitrij Korčinskij, který nyní stojí v čele nacionalistické strany "Bratrství", vyzval Kyjev, aby převzal metody, které byly praktikovány během druhé světové války v USA. Korčinskij konkrétně řekl, že je účelné bombardovat obytné čtvrti a budovat koncentrační tábory pro obyvatele samozvaných DLR a LLR.

Ukrajinské národní shromáždění - Ukrajinská národní sebeobrana (UNA-UNSO) je veřejná organizace pravicového radikálního zaměření. Byla založena v roce 1990. Rozhodnutím Nejvyššího soudu Ruska byly organizace UNA-UNSO i "Bratrství" shledány extremistickými. Jejich činnost byla v zemi zakázána.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr.Vladimíra Grulichová

Vymyká se to americké elitě z rukou? Trump je v čele, ale Sanders roste, zatímco „naděje“ Hillary byly v New Hapshire rozdrceny

$
0
0

Tyler Durden
27. 8. 2015   AC24

Ohromujících 78% Demokratů v New Hampshire podle posledních průzkumů pohlíží na Bernie Sanderse příznivě. Jak hlásí The Hill, na Hillary Clinton pohlíželo příznivě takovéto procento v dubnu, ale už mezi Demokraty spadla o 15 procentních bodů. S tím, že Sanders předběhl Clintonovou s 44 procenty oproti 37 procentům (když vicepresident Joe Biden získal 9%) a podpora Trumpa mezi Republikány je na 35%, takže to vypadá, že se prozatím sériové lhářství Oligarchii nevyplácí …




Jak hlásí The Hill:

Republikánský presidentský kandidát v čele Donald Trump dominoval u davů v republikánském poli v časně hlasujícím státě New Hampshier, když si podle nového průzkumu urval 24% vedení před svým nejbližším rivalem.

Trumpa v tomto státě v primárkách podpořilo 35 procent republikánských voličů a následoval ho guvernér Ohia John Kasich (11 procent) a podnikatelka Carly Fiorina (10 procent), uvádí průzkum zveřejněný v úterý levicovým Public Policy Polling.

Bývalý floridský guvernér Jeb Bush a wisconsinský guvernér Scott Walker dostali každý po 7 procentech následováni penzionovaným neurochirurgem Benem Carsonem s 6 procenty.

Guvernér New Jersey Chris Christie, texaský senátor Ted Cruz a floridský senátor Marco Rubio mají každý po 4 procentech, zatímco senátor z Kentucky Rand Paul spadl na 3 procenta.

Nový průzkum zjistil propad podpory u několika kandidátů včetně výrazného propadu u Walkera (17 procent), který také podobně zažil, že mu Trump nedávno urval jeho vedení v Iowě, v dalším brzy hlasujícím státě.

Bush si to s Trumpem minulý týden rozdal v New Hampshier, načež poslední zaznamenaná čísla ukázala, že jen 38 voličů primárek má příznivý názor na Bushe, v porovnání s 41 procenty s negativním.

Na straně Demokratů předběhl senátor Bernie Sanders (I-Vt.) dlouhodobě v čele umístěnou Hillary Clinton o 7 procent s 42 procenty oproti jejím 35 procentům.

Je to stejný rozdíl jako v jiném průzkumu v tomto státě počátkem tohoto měsíce. Skoro osm z 10 Demokratů v New Hampshire, tj. 78 procent, pohlíželo v posledním průzkumu příznivě na Sanderse.

Na Clintonovou pohlíželo toto procento příznivě v dubnu, ale mezi Demokraty doteď spadla o 15 procent.

Zatímco Clintonová vede s 51 procenty ku 34 procentům mezi seniory, má Sanders náskok 45 procent ku 29 mezi všemi pod 65 lety, tvrdí průzkum. Ti dva jsou si blízcí ideologicky.

* * *

Možná právě z toho je akciovým trhům tak nevolno? Buď socialistické peklo, nebo úpadek tyranie dolaru? Vyberte si.

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: zerohedge.com

V Číně obviňují z otřesů na fondových trzích Fed USA

$
0
0

27. 8. 2015 Sputnik

Světový trh akcií prudce poklesl především kvůli tomu, že hráči očekávají zvýšení diskontní sazby Federálního rezervního systému USA v září, píše list China Daily s odvoláním na ředitele finančního ústavu při Lidové (centrální) bance ČLR Yao Yudonga.


Podle jeho názoru „způsobila podobná očekávání prudké výkyvy na trhu". V současné době jsou analytici znepokojeni tím, že zvýšení sazby Fedu může vyprovokovat pokles amerických akcií a mít za následek prodej aktiv po celém světě. Tyto faktory mohou zapříčinit novu světovou finanční krizi, podotýká vydání. USA „mají zachovávat trpělivost" až dokud nedosáhne úroveň inflace 2%, cituje China Daily slova čínského experta.

Názor Yao Yudunga sdílí také jiní analytici. Třeba výzkumník Zhang Ming z Akademie společenských věd ČLR soudí, že Čína a jiné rostoucí ekonomiky se staly hlavními oběťmi očekávání zvýšení sazby Fedu, protože tato možnost provokuje devalvaci jejich národních měn a v důsledku toho i únik kapitálu. Správce hedgeového fondu Shanghai Shiva Investment Zhou Ling je přesvědčen, že „uvalovat na Čínu vinu za prudký pokles trhů není spravedlivé", protože problémy v čínské ekonomice samy o sobě a pokles cen ropy nebyly pro nikoho překvapením, píše The South China Morning Post.

Na trzích cenných papírů mnoha zemí, mj. asijských, označili 24. srpen za „černý pondělek". Index Šanghajské burzy měl nejhorší ukazatele od r. 2007, a po něm začaly prudce klesat také indexy jiných trhů, a měny rozvojových ekonomik okamžitě zeslábly. Ceny surovin poklesly na minimum za posledních 16 let, mj. ceny ropy obnovily minimum za posledních 6,5 let — ropa se prodává za cenu méně než 44 USD za barel.

Na pozadí globálních problémů na trzích cenných papírů se začal kurz ruble snižovat vůči hlavním měnám, euro znovu vystoupilo nad 80 rublů, a USD nad 69 rublů na pozadí dalšího snižování cen ropy. Cena říjnových futures na ropu značky Brent se znovu snižuje, ztrácí 0,14%, a činí 43,15 USD za barel.



Americký soud rozhodl, že vládcem této planety jsou Spojené státy

$
0
0
Mojmír Babáček
27. 8. 2015 Outsidermedia

Soud v americkém městě Richmond ve státě Virginia prohlásil bývalého ruského velitele tanku Ireka Hamidulina vinným z materiální podpory terorismu, pokusu o zničení amerického letadla a záměru použít zbraň hromadného ničení... 


Hamidulin se v době rusko-afghánské války připojil k afghánskému odboji a potom bojoval i proti americkým okupačním silám. V roce 2009 se zúčastnil útoku Tálibánu na afghánskou policejní stanici a pokusil se neúspěšně sestřelit americkou helikoptéru, která afghánským policistům přiletěla na pomoc. Byl jediným členem jednotky, který útok helikoptéry přežil. Podle svědectví jedné části americké posádky helikoptéry se pokusil na helikorptéru vypálit, ale jeho zbraň selhala a podle druhé části se vypálit nepokusil.

Ačkoli je fakticky válečným zajatcem, který by měl být po skončení války propuštěn a nikoli souzen u civilního soudu, američtí státní žalobci argumentovali, že americké zákony chrání americké vojáky, ať jsou kdekoli na světě a že proto Hamidulin zjevně porušil americké zákony. Soudce sice zakázal státním žalobcům nazývat Hamidulana teroristou, ale přesto ho porota uznala vinným mimo jiné z podpory terorismu. Hrozí mu trest doživotního vězení.
(Zdroj)

V USA platí, že pokud soud nějak rozhodne, vytvořil tím precedens a další soudní řízení se mohou řídit tímto vzorem. Pokud tedy rozsudek nad Hamidulinem nebude zvrácen, bude to znamenat, že americké soudy budou moci odsoudit kohokoli, kdo se kdekoli na světě postaví proti americké okupační armádě, a de fakto americké vládě, jako teroristu.

V roce 1929 byla podepsána tzv. Ženevská konvence o zacházení s válečnými zajatci. Tuto dohodu, pokud šlo o nepřátelské armády, dodržovalo během druhé světové války dokonce i fašistické Německo. Podle této dohody je považován za válečného zajatce každý, kdo měl v době zadržení na sobě uniformu nebo nosil viditelně zbraň. Jestliže USA jsou dnes připraveny soudit každého, kdo se v zahraničí postaví jejich armádě se zbraní v ruce podle amerických občanských zákonů, znamená to, že se považují za neomezené vládce planety, pro které nemá mezinárodní právo žádnou hodnotu ani závaznost. Mlčení českých sdělovacích prostředků k této události je zarážející. Pokud rozsudek na Hamidulinem nebude zvrácen, doporučoval bych české vládě a českému národu, aby zvážil, jestli chce být i nadále součástí NATO a podporovat tak mezináordním právem neomezovanou moc americké vlády a americké armády ve světě.

Mimochodem jeden z kandidátů na místo amerického prezidenta, bratr bývalého prezidenta George Bushe mladšího Jeb Bush, odpověděl na otázku novinářů, jestli by znovu povolil mučení vězňů, že to nemůže vyloučit. Sedmdesát let od skončení druhé světové války a porážky fašismu svět nebezpečně zapomíná, jak katastrofální následky může mít zákony neomezená touha po moci.

Generál Šedivý pro PL: Němci zavřou hranice a uprchlíci se zastaví u nás. Kdo nemá doklady, bez milosti pryč. Neposlouchat Brusel, je mimo realitu. Jinak to lidé vezmou do vlastních rukou

$
0
0
- rozhovor -
27. 8. 2015  ParlamentníListy

Kdo si myslí, že se České republiky problém uprchlíků nedotkne tolik jako jiných zemí, které jsou cílovou stanicí imigrace, se podle bývalého náčelníka Generálního štábu české armády Jiřího Šedivého plete.

Je totiž přesvědčen, že Německo, kde očekávají letos osm set tisíc žadatelů o azyl, bude muset přijmout radikální opatření. „Zavřou hranice a v tom okamžiku se ta vlna migrantů zastaví v České republice,“ předpovídá generál Šedivý, v současné době pedagog na vysoké škole CEVRO Institut.V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz varuje, že neřešení sílící migrace skončí válkou uvnitř Evropy. Proto protiimigrační nálady nepovažuje za projev xenofobie, ale přirozeného strachu před reálnou hrozbou.

Před časem jste mi v rozhovoru v souvislosti s migrací říkal, že Evropa zaspala, protože se stará o nepodstatné věci, místo aby zajistila vlastní bezpečnost. Změnili evropští politici svůj přístup, když vidíme sílící vlnu uprchlíků, která míří do Evropy?
Myslím, že dneska už poměrně velká část politiků a sto procent bezpečnostních expertů chápou, že tato migrační vlna je velkou hrozbou, se kterou si, bohužel, pravděpodobně nebudeme vědět rady a bude nás to stát velké úsilí. Za svým výrokem, že Evropa zaspala, si stojím a současná situace to podle mne podtrhuje.

Nyní se začínají objevovat názorové střety mezi těmi, kteří stejně jako vy považují migrační invazi za velmi vážnou hrozbu, velká část veřejnosti se přílivu uprchlíků obává, a mezi těmi, kteří naopak říkají, že větším nebezpečím je xenofobie; premiér Bohuslav Sobotka dokonce mluvil o fašizujících tendencích. Jsme opravdu xenofobní, když máme strach z toho, co se nyní děje na hranicích i uvnitř Evropy?
Je to propojené jedno s druhým. Kdyby tady ta reálná hrozba nebyla, kdyby si lidé neuvědomovali, co je skutečnou hrozbou, tak by se pravicová nebo levicová část politického spektra pravděpodobně tolik neaktivizovala. Jednoduše: něco jiného říkají politici, kteří sedí v Bruselu a parlamentu a s tím reálným životem nejsou úplně spojeni. Ve velké části evropských států je ten názor úplně stejný. A něco jiného si myslí lidé, kteří chápou, co nastane, když se do jejich města, vesnice přesune patnáct, dvacet tisíc lidí, kteří nemají žádné prostředky, kteří si musí jídlo opatřovat různým způsobem, mimo jiné tím, že budou používat násilí nebo budou krást. Co je divného na tom, že se jim to nelíbí? Chápou to jako své vlastní ohrožení, a to je živná půda pro to, aby se radikální názory začaly prezentovat. A ty tendence jsou evidentní. Nemají pravdu ti, kteří pořád jen kritizují, že se mezi obyvatelstvem zvyšuje protiimigrační nálada, že to je něco nepřirozeného. Právě naopak. To je přirozený odpor běžných lidí, kteří tu hrozbu vidí. Myslím, že bychom to tak měli vnímat.

Takže nesouhlasíte s tím, aby ten, kdo protestuje proti přílivu takového množství uprchlíků, byl automaticky označován za xenofoba a rasistu?
Ani zdaleka ne. Ale jestli přijde do Německa osm set tisíc lidí, přece není možné myslet, že těch osm set tisíc lidí se okamžitě integruje do společnosti. Jak ve Francii, Británii, Belgii, mohl bych jmenovat řadu států včetně toho Německa, jsou přece problémy s integrací imigrantů, kteří přišli před desítkami let. A z této frustrace se rodí radikální řešení, vzpomeňme na nepokoje, které vypukly před několika lety v Paříži, Marseille apod. Čím víc takových lidí tady bude, tím bude složitější situace. My jsme se nevypořádali s imigrační vlnou, která přišla v šedesátých a sedmdesátých letech, a dneska je to ještě mnohem horší. Ať lidé, kteří kritizují ty, co se obávají migrantů, řeknou, jak to chtějí řešit. Jestli čeští vědci začínají podepisovat nějaké výzvy a radí, že bychom neměli být xenofobní, ať tedy řeknou, až sem přijde patnáct dvacet tisíc, možná i více lidí, co s nimi budeme v republice dělat. My jsme nezvládli ani romskou menšinu, máme s ní obrovské problémy a tohle bude něco podobného. My nemáme řešení B. Uprchlíky přijmeme, to je možná správné, ale neznáme B. A obávám se, že to C bude mnohem komplikovanější, než si lidé myslí.

Myslíte si, že integrace lidí, kteří neznají jazyk, nemají často ani pracovní návyky, zastávají jiné hodnoty, bude složitá, ne-li nemožná?

Bude velmi komplikovaná. Byli jsme svědky nepokojů v Paříži a toho, co se dneska ve druhé, třetí generaci imigrantů děje, že to jsou lidé, kteří odcházejí bojovat za Islámský stát. To jsou přece jasné tendence, kterými se musíme vážně zabývat. Pokud to budeme přehlížet a hrát jen líbivou politiku, která nereflektuje realitu, nemůže to dopadnout dobře.

Zastánci imigrace argumentují tím, že pro Českou republiku nejsou uprchlíci hrozbou, na rozdíl od zemí, které jsou jejich cílovou stanicí, například Německem, kam má letos přijít, jak už jste zmínil, kolem osmi set tisíc migrantů.

Jestliže v Německu nebudou vhodné podmínky pro to, aby tam uprchlíci mohli přežívat, když proti nim začnou velmi aktivně působit radikální bojůvky, které se začínají objevovat a budou čím dál radikálnější, tak ty lidi vytlačí do České republiky. A dopadne to jako s vietnamskou menšinou; Němci v devadesátých letech vytlačili Vietnamce do České republiky a dneska tady máme v některých případech nekontrolovanou skupinu lidí, se kterými máme problémy, protože přešli na výrobu drog a dalších věcí. A to se stane i v tomto případě. Nevěřím tomu, že by se naši němečtí přátelé chovali v budoucnosti jinak.

Souhlasíte s názorem, který řekl místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, že imigranti, kteří jsou v současné době na evropském území, už tady zůstanou? A že máme jedinou možnost – zabránit v příchodu dalším?

Ten proud zastavit musíme, jiné řešení není. Ti, kteří tady nemají co dělat, se musí odeslat zpátky, odkud přišli, protože je špatné připustit, aby sem přišli žít v blahobytu, aniž by se o to přičinili. Jenže jak dneska ty statisíce lidí, kteří se už pohybují po Evropě, budete rozčleňovat? Oni navíc zahazují osobní doklady, aby nebylo možné zjistit, kam patří, a my jim to tolerujeme. Podle mého názoru člověk, který nemá doklady, je kandidát na to, aby byl bez milosti odeslán pryč. Za tím je nějaký úmysl. Kdyby ti lidé utíkali jen před nějakým nebezpečím, nebudou házet své doklady do kanálu, aby nebylo identifikovatelné, odkud jsou. Stejně tak je přece trestný čin, když nezákonně překročíte hranice jakéhokoli státu.

Sdílíte názor, že nám jde teď o samu podstatu evropské civilizace, o to, jestli ji dokážeme uchránit?

Bohužel tendence v Evropě jsou takové, že jsme tak demokratičtí, že vlastně v důsledku řada rozhodnutí působí proti našim společnostem. Podívejte se, jak islámské státy, například Saúdská Arábie, velmi tvrdě bojují proti jakýmkoli krokům, které by narušily islámské náboženství a ideologii, která v jejich islámských státech funguje. Copak si tam mohou křesťané dovolit, co si mohou muslimové dovolit u nás? Já nejsem proti muslimům, ale musí to být vyvážené . Pokud chce někdo přijít a zneužívat našich demokratických zásad, my bychom měli zároveň vyžadovat, aby se to samé dělo i na druhé straně. Přirozené by přece bylo, kdyby vlna uprchlíků směřovala do arabských nebo sousedních států Středního východu, protože buď používají stejný nebo podobný jazyk a jsou si nábožensky a kulturně blízcí. Proč utíkají a trpí při cestě do Evropy? Myslím, že to svědčí o něčem, co není úplně v pořádku.

Zpravodajské služby upozorňují, že mezi desítkami tisíc imigrantů jsou i radikální islamisté. Je podle vás tato hrozba reálná?

To je druhý problém, který dnes řada lidí vnímá, že zákonitě s touto vlnou migrantů, ač někteří experti říkají, že to není pravda, ale já si myslím, že to pravda je, přichází ta myšlenka Islámského státu, která říká: přenesme boj proti křesťanství do Evropy a Spojených států amerických. Takové výzvy už jsme slyšeli. A pravidelně slýcháme, že někdo se pokusí někoho ubodat, někdo se pokusí ve vlaku po někom střílet, někde jsou zlikvidované bojůvky. Myslím, že to jsou zcela jasné signály, kterými se musíme zabývat. Představte si, kdyby ten člověk, který cestoval v rychlovlaku z Bruselu do Paříže a měl s sebou samopal a další zbraně, začal střílet? Cestující by neměli šanci nikam utéct. Bylo štěstí, že ve vlaku byli stateční lidé včetně amerických vojáků, kteří zasáhli a útočníka zneškodnili. Ale kdyby se mu podařilo, co měl v plánu, tak tady máme mnohem větší tragédii, než byla Charlie Hebdo.

Nesouhlasíte tedy s názorem, s kterým přišel britský komentátor Ruben Andersson v deníku The Guardian, že bychom měli reagovat jako některé evropské země po druhé světové válce a vzít migraci jako příležitost a namísto potápění člunů a nasazování policie a armády na hranicích bychom uprchlíkům měli nabídnout víza a letenky. Nebylo by to humánnější nebo „evropštější“?
Myslím, že dneska je úplně jiná situace. Když se Evropa vzpamatovávala z druhé světové války, tak to byli Evropané, kteří pomáhali Evropanům, zapojila se i Amerika a Kanada, ale pořád to byl jeden kulturní prostor. V tomto případě to tak není. Valí se sem vlna lidí, kteří vůbec neví, kam jdou. Jdou za blahobytem. Z velké části. Někteří z nich odcházejí z válkou postižených území. Ale na to mám také argument: když všichni utečou ze Sýrie, Iráku, Eritreje, Afghánistánu, kdo bude bojovat proti těm, kteří tam vraždí a ty společnosti ničí? To přece není normální. Normální by bylo, kdyby uprchlíci přišli sem, řekli, dejte nám zbraně, my půjdeme zpátky bojovat. To přece bylo schéma například při druhé světové válce, kdy Čechoslováci, Poláci a příslušníci jiných národností šli do států, které odolaly nacistickému Německu, a chtěli bojovat za svobodu své vlasti. V tomto případě je to něco jiného, je to únik z nebezpečného prostoru za lepším.

Jak se jako voják díváte na to, když vidíte neschopnost chránit hranice schengenského prostoru? Viděli jsme na řecko-makedonské hranici, jak byla policie bezmocná tváří v tvář několikatisícovému davu uprchlíků, které pouhé zastrašování nezastavilo.
Policie není schopná reagovat na to, co se děje na hranicích. Ale až se migranti dostanou do jednotlivých států a rozptýlí se po různých společnostech, vytvoří různá ghetta, kde budou absolutně mimo kontrolu, bude to mnohem horší. Kdyby migrační vlna byla rozmělněna do několika let, bylo by to něco jiného, ale v tak krátkém časovém úseku to je opravdu nebezpečné. Zákonitě se musí objevit u lidí, kteří sem přišli, deziluze, až uvidí, že vysněný blahobyt nepřijde, navíc budou v nepřátelském prostředí. A starousedlíci, Němci, Britové, Francouzi i Češi, budou frustrovaní zase z té velké masy uprchlíků, kteří sem přijdou a nebudou pracovat. A nebudou tu peníze na zdravotnictví, na důchody, na sociálně slabé v naší společnosti. Lidé si pak zákonitě řeknou, proč máme platit někoho, kdo sem přišel a nechce strádat ve svém státě, protože se nechce vystavovat nebezpečí v boji za svoji vlast, proč to máme odnášet my? Začnou se objevovat další radikální názory, začnou se vytvářet bojůvky, které začnou působit. Němci to už dneska zažívají.

Rodí se i takové nápady jako vybudovat s pomocí OSN trvalejší uprchlické tábory s možností nabídky práce v dosud třeba prázdných či nehostinných oblastech. Bylo by to podobné australskému modelu přístupu k uprchlíkům. Je to podle vás správný recept?
To snad ne. To by bylo podobné nějakému vyhnanství. Je jednoduše potřeba zabránit, aby sem ti lidé šli. Protože čím víc jich sem pustíme, tím víc jich sem bude chtít jít. Skončí vlna ze Sýrie a Afghánistánu a přijde další vlna ze střední Afriky a bude to pokračovat dál. Nevím, jestli je možné vytvářet obrovské tábory, kde se soustředí desítky tisíc migrantů a tam se budou držet. V tom řešení v žádném případě nespočívá. Na hranicích se musí vyfiltrovat, kdo má právo sem přijít, a kdo ne; a zbytku – možná i za použití nějakých donucovacích prostředků – zabránit, aby hranice přecházeli.

Říkáte, že je potřeba zabránit nelegálním migrantům v překročení hranic schengenského prostoru. Ale jakým způsobem? Ploty ani jiné zábrany nepomáhají, policie zklamala. Bude tedy nutné nasadit armádu, a když to bude potřeba, použít i zbraně?

Policie zná způsoby, jak zastavit dav. Možná by to vedlo k nepokojům, možná i k násilí, ale jednoduše nejde, aby někdo překračoval hranice a řekl: my máme právo vstoupit do vašeho státu a dělat si tam, co chceme. Podle mého názoru jsme se stali objektem hybridní války. Islámský stát velmi dobře ví, jak provádět hybridní válku, a výzvu k tomu už vyslal: zaměřte se na Balkán, přeneste násilí do Evropy. Tohle je přece jeden z nástrojů hybridní války: využít migrační vlny k tomu, abyste dostali své jednotky, útvary, bojovníky na území svého protivníka. Sice chápu, že část lidí říká, že to není pravda, ale já tomu nevěřím. Myslím, že tady probíhá něco, co se nám v budoucnu vymstí.

Je tedy podle vás nutné zabránit dalšímu obrovskému proudu migrantů za každou cenu, abychom uchránili sebe i hodnoty, které zastáváme?
Maďaři postavili plot, aby zabránili migrantům vstoupit do schengenského prostoru , přitom nechali volné železniční přechody, přes které proudí tisíce a tisíce lidí. K čemu to tedy je? Proč tedy vlastně existuje schengenský prostor. Tak otevřme hranice bez jakýchkoli limitů a nemusíme se bavit o Schengenu. Proč vůbec existuje? Proč jsou hraniční kontroly, když do Evropy projdou každý den tisíce lidí bez toho, že by se respektovaly hranice, suverenita států, pravidla vstupu do země?

Myslíte si, že to skončí uzavíráním národních hranic? Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann pohrozil, že pokud se na řešení přistěhovalecké vlny nebudou podílet všechny země Evropské unie, bude nutné přistoupit k obnově hraničních kontrol. Další země včetně Česka by to brzy následovaly. Blíží se tedy konec Schengenu a drobení Evropské unie, která je postavena na volném pohybu osob?
Ale rozpad schengenského prostoru už dneska probíhá, protože schengenský prostor je otevřený. A jestli jako následný krok některé státy uzavřou své hranice, bude to jen reakce na to, že jsme nebyli schopni schengenský prostor ubránit. První kroky k tomuto scénáři jsme už udělali. Kdyby migrační vlna byla zastavena už na začátku, kdyby se začalo v Itálii, kam imigranti připlouvali, radikálně pracovat, nebylo by možné, aby se tisíce migrantů dostávalo přes Itálii do Evropy, dneska bychom pravděpodobně takový problém neměli. Ale protože jsme na začátku nebyli schopni reálně začít uvažovat a celou situaci řešit, tak jsme ukázali, jak je jednoduché do Evropy přijít. A chytli se toho pašeráci, kteří si z migrace udělali obrovský byznys a začali celou vlnu dirigovat a uprchlický fenomén pozvedli na mnohem vyšší úroveň. A to byl už začátek konce schengenského prostoru. Němci budou muset jednou ty hranice uzavřít, jinak to není možné, když denně přichází tři tisíce migrantů jen tou cestou přes Balkán a všichni míří do Německa. To by Němci nedělali nic jiného, než by pracovali na tisíce migrantů, kteří stoprocentně nebudou pracovat. Aspoň drtivá většina z nich. Němci budou nakonec muset přijmout radikální opatření, zavřou hranice a v tom okamžiku se ta vlna zastaví v České republice.

Proto mne překvapuje, když někdo argumentuje tím, že České republiky se problém s uprchlíky nijak vážně nedotýká, na rozdíl od zemí jako právě Německo.
To je strašně jednoduché. Když nebudou moci imigranti zůstat v Rakousku, ani dojít do Německa, zůstanou v České republice. Podle mého názoru ani jiný scénář nemůže nastat. Prostě musíme hlídat hranice a nedopustit, aby do České republiky vstoupil kde kdo, neposlouchat různé rady, co máme dělat, které přicházejí z Bruselu, protože ti lidé jsou úplně mimo realitu. Jinak občané vezmou spravedlnost do svých rukou a začne problém, se kterým si nebudeme vědět rady. Spustí se řada nebezpečných útoků jedné skupiny lidí proti druhé a začne válka uvnitř Evropy. Pokud se nebude tento problém řešit, tak to nedopadne jinak.



Foto: Radim Panenka
Popisek: Uprchlíci před autobusovým nádražím v Bělehradě. Do Srbska denně dorazí až tisíc imigrantů, kteří chtějí do EU. Hlavně do Německa či Švédska.




Psali na PL:

Erik Best: Čína a PPF v české zahraniční politice

$
0
0
27. 8. 2015       EB
Před svým nástupem na ministerstvo zahraničí napsal Petr Drulák v knize "Politika nezájmu: Česko a Západ v krizi", že ekonomická elita v dnešním světě působí jako oligarchie prosazující soukromé zájmy svých členů na úkor zájmu veřejného. 



Tvrdil, že tato oligarchie představuje úpadek legitimní moci a dodal, že obsluha oligarchie se stala smyslem české politiky. Ve včerejším projevu ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka k českým velvyslancům na tento směr myšlení neodkazovalo vůbec nic. Ani jednou nezmínil, že je česká politika vůči Rusku a Číně podřízena zájmům PPF. Poukázal ale na problémy, se kterými se v současné době potýkají země BRICS, Čína a Rusko mezi nimi. Není náhodou nyní, když sledujeme propad čínských akcií, čas ptát se, do jaké míry bylo moudré přijmout koncepci zahraniční politiky založenou z velké části na soukromých zájmech několika oligarchů? Drulák byl možná na ministerstvu upozaděn, ale jeho poselství v tomto duchu je stále aktuální.

NATO a Rusko se trumfuje. A co takhle válka na zkoušku?

$
0
0
Horst Teltschik
27. 8. 2015   První zprávy
NATO se snaží v konfrontaci s Ruskem demonstrovat sílu, včetně rozsáhlých vojenských cvičení a nyní by měly být přemístěny do Evropy i stealth bombardéry F-22.
Horst Teltschik, politolog a bývalý vicekancléř úřadu spolkového kancléře Helmuta Kohla varuje před těmito hrozbami.



"Je obrovskou chybou, že NATO nekomunikuje s Ruskem,"říká Horst Teltschik.

Spojené státy přemístí na vojenské cvičení do Evropy neviditelné bombardéry F-22, Bundeswehr se účastní s pěti stíhačkami ochrany vzdušného prostoru nad pobaltskými státy a NATO otevře sídlo pro síly rychlé reakce v Litvě.

Je to přiměřená reakce na "ruskou agresi" ?

Zatímco mluvčí Severoatlantické aliance tyto aktivity v poslední době obhajoval jako adekvátní odpověď na "zvýšení ruské agrese", objevují se také kritické hlasy proti strategii NATO vůči Rusku..

Jedna z kritických zpráv přichází z londýnského Evropského Leadership Network (ELN), jedná se o zprávu s názvem "Příprava na nejhorší: Vojenská cvičení Ruska a NATO jako příprava války v Evropě". podle publikace je současná konfrontace a strategie Rusko-NATO vysoce nebezpečná.
Autoři publikace upozorňují, že manévry nadále zhoršují napětí na obou stranách. Podobně negativně vnímá NATO i ruská vojenská cvičení v sousedních zemích.

"Tyto manévry je třeba chápat jako vzájemné hrozby. Rusko se snaží zastrašovat NATO - a naopak, "říká Horst Teltschik. Podobné manévry vždy existovaly, a to i ze strany NATO. Ale stejná strategie ze strany Ruska i NATO je velmi nebezpečná,"říká expert a dodává, "během studené války politika NATO byla moudřejší, než je tomu dnes".

Na rozdíl od minulosti nyní zanedbává Severoatlantická aliance dialog a spolupráci s Ruskem. "Myslím si, že to je obrovská chyba,"řekl Teltschik, "jen díky dialogu lze zabránit konfrontaci."
Místo toho, ale NATO naprosto zmrazilo možnosti k budování důvěry a spolupráci s Ruskem, obviňuje bývalý Kohlův poradce Severoatlantickou alianci.

O politice zmírňování napětí by se mohlo více mluvit, je přesvědčen Teltschik. Hodně z důvěry mezi Ruskem a NATO, která byla pečlivě budována v uplynulých desetiletích, nyní svou strategií NATO zničilo.

Ve zprávě londýnského Evropského Leadership Network se dokonce píše, že Rusko se již připravuje na konflikt s NATO - "a NATO se připravuje na konfrontaci s Ruskem".

Teltschik: Podle mne, ale k válce nejspíše nedojde

"K válce mezi Ruskem a zeměmi NATO, myslím nedojde. Nechce ji ani jedna strana, " je přesvědčen Teltschik.

Přesto tyto hrozby, jež vyjadřují obě strany současné mohou být nebezpečné. "Může se stát, že jedna ze stran bude více nervózní a vznikne incident,"říká Teltschik.
Nicméně, zrovna tak Teltschik doufá, že napětí mezi Ruskem a NATO by se mohlo v dohledné budoucnosti zmenšovat. V pobaltských zemích bude hlídat vzdušný prostor od září jen devět stíhaček NATO. Předtím jich tam bylo 16. "A to je třeba hodnotit pozitivně,"řekl Teltschik.

"Krok správným směrem by bylo rozhodnutí obnovit přímou linku mezi NATO a ruskou armádou. V krizových situacích to může být hodně důležité," dodává Horst Teltschik.

Horst Teltschik byl jedním z nejbližších poradců Helmuta Kohla v letech 1999 až 2008. Jako čestný profesor Teltschik přednášel na Technické univerzitě v Mnichově. Teltschik byl členem četných výborů rady BMW , Boeingu a Roche a i nyní je členem v různých amerických a švýcarských firmách. Ekonomický a politický poradce je členem prezidia německo-ruského fóra o surovinách.


(rp,prvnizpravy.cz,focus,foto:arch.)

Genscher: Je nutné opustit politiku konfrontace a zasednout ke stolu 

Naše justice je jako tchoř

$
0
0

Pavel Letko 
27. 8. 2015  E-republika

Dnešní justice pomáhá vymýtit kriminalitu asi jako ten Pupákův tchoř, co si řekl: „Smrdí to tady, a proto se odtud nehneme, dokud ten zápach nevyženem
“.

Příznačný titulek zvolily naše weby ke kauze Nečas: Osvobozující verdikt v kauze Nagyová: Nečas vzal všechno na sebe a vyšlo to. Zprávu jsem marně hledal v rubrice „Domácí“. Nalézala se zcela vhodně v rubrice „Krimi“. Ano, s tím lze rovněž souhlasit, je to správně zařazeno. Česká politika připomíná skutečně dlouhý krimi seriál.

V sobotní Mladé frontě psali, že přítel někdejšího prezidenta, předsedy vlády a nejvýraznější postavy české transformace Václava Klause vypsal odměnu 10 milionů na zavraždění „protikorupčního“ miliardáře Janečka. Jiný článek poukazuje na „200 míčů“ pro vládnoucí chobotnici ČSSD. Rozuměj 200 milionů za rok z pošty do kapsy členům a jiným sympatizantům s levicovou ČSSD. To je skutečná levicová pohroma pro tuto zemi. Těch 200 míčů mohlo klidně odpočívat v náruči pravicové ODS či TOP09, ale levičáci jim to vyfoukli. No nenaštvalo by vás to? Měli bychom vyjít do ulic s transparenty „naše peníze výhradně do Kalouskových a knížecích kapes“. Dost bylo levice.

Zpět k osvobozujícímu rozsudku v kauze Nagyová – Nečasová, o které jsme psali v článku Madam de Pompadour nové české demokracie. Tento rozsudek nás skutečně už osvobodil, všechny. Zejména od iluzí, které nám snad ještě zbyly. Naši soudci si z nás dělají blázny, a jak se zdá, nikomu to nevadí. Zdůvodnění osvobozujícího rozsudku od soudkyně Heleny Králové za seriózní komentář nestojí, připomíná totiž někdejší humorné historky z pera Šimka a Grossmana. Dnešní justice pomáhá vymýtit kriminalitu asi jako ten Pupákův tchoř, co si řekl „Smrdí to tady, a proto se odtud nehneme, dokud ten zápach nevyženem“.


Související články:

Viewing all 19126 articles
Browse latest View live