Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Saúdská Arábie se znovu pokouší nastražit na Moskvu past

$
0
0
Petr Lvov
3. 8. 2016   Zvědavec
Washington se zřejmě rozhodl rozdrtit Rusko spolu s Íránem a Sýrií, aniž by čekal na příchod Hillary Clintonové jako nově zvolené hlavy státu. Z pohledu do zákulisí to vypadá, jako by vládcové Ameriky měli strach z možného vítězství Donalda Trumpa v nadcházejících volbách. Proto spěchají, aby dosáhli svého hlavního strategického cíle, kterým je svržení Vladimíra Putina a vyvolání změny režimu v Rusku za každou cenu. Ve snaze dosáhnout tohoto cíle se spoléhají na dvě strategie - stlačení cen ropy a podkopávání pozice Ruska a Íránu v Sýrii.

Nedávný skandál s Olympiádou, brilantně rozehraný Washingtonem, Londýnem, Paříží a Berlínem, zasadil Moskvě citelnou ránu. Případná porážka v Sýrii by mohla být ještě bolestnější, zvláště pokud by ji doprovázely trvale klesající ceny ropy, což by ohrozilo ruskou ekonomiku. V těchto dnech nemá Amerika času nazbyt, a to nejenom z důvodu prezidentských voleb, která nutí západní think tanky pracovat dvacet čtyři hodin denně. Washington je pořádně znepokojen situací v Turecku. Ankara se zřejmě rozhodla přiklonit k Rusku. Proběhla také řada následných teroristických útoků v Evropě. V tomto ohledu vyznívají nedávné útoky v Německu pro Washington obzvláště znepokojivě, protože tato evropská mocnost zůstávala po celá léta baštou evropské bezpečnosti. Takže se Washington zákonitě opět obrací na Saúdskou Arábii, bez níž by Washington neměl šanci vystrnadit Rusko z globálních ropných trhů.

Zdá se, že nikdo nevěnoval pozornost skutečnosti, že téměř okamžitě po návštěvě Muhammada bin Salmána ve Spojených státech v polovině června Washington nehledě na všechny sliby a ujednání zveřejnil zprávu o 11. září. Jde právě o tu zprávu, kde se uvádí, že členové saúdské královské rodiny byli zapojeni do příprav teroristických útoků v New Yorku a Washingtonu. Proč se ale Washington pustil do něčeho podobného v situaci, kdy zástupce saúdského korunního prince přislíbil Washingtonu veškerou pomoc ve všech možných oblastech včetně vojenské a bezpečnostní spolupráce?

Následovalo stejně podivné prohlášení saúdskoarabského ministra zahraničí z 22. července. Ádel bin Ahmed Al-Džubair prohlásil, že Saúdská Arábie je připravena napomoci Rusku stát se na Blízkém východě mocností se stejným vlivem, kterému se těšil Sovětský svaz. Nejvyšší saúdský diplomat řekl, že je přesvědčen o tom, že z hlediska Ruska by bylo rozumnější spíše než podporovat syrského prezidenta Bašára Asada udržovat úzké vztahy se Saúdskou Arábií, protože Rusko by tak mohlo získat přístup na trhy členských států GCC a také rozsáhlé investice.

Není pochyb o tom, že nedávný neúspěšný pokus o převrat v Turecku jednoznačně ovlivnil postoj Rijádu k syrské krizi ve světle možného sblížení mezi Moskvou a Ankara. V případě, že uspějí pokusy Teheránu a Ankary o navázání úzké komunikace, veškerá moc v regionu se ocitne v rukou Ruska, Turecka a Íránu, což by byl z hlediska Saúdské Arábie krajně znepokojivý vývoj. Ve světle této skutečnosti Washington přiměl Království Saúdské Arábie (KSA) opětně nastoupit hospodářské tažení proti Moskvě. Je třeba poznamenat, že postoj Rijádu je silně ovlivněn Evropskou unií, která v posledních týdnech trpěla řadou teroristických útoků. Tyto teroristické útoky byly provedeny s pomocí Islámského státu (ISIS), proti němuž Moskva a Teherán úspěšně bojují. Z tohoto důvodu už Evropa rezignaci Asada více nenastoluje.

Ruská vojenská přítomnost v Sýrii radikálně změnila rovnováhu sil v regionu. Odhodlání Moskvy postavit se za Damašek nepříjemné překvapilo Západ a GCC. Zvláště proto, že se nepředpokládalo, že rusko-syrské vztahy budou natolik silné, že by se Moskva angažovala v tak nepředvídatelné válce. V roce 2003 opustil Kreml Saddáma Husajna téměř bez boje, i když byl Irák mnohem významnějším spojencem pro Moskvu, než je Sýrie dnes. Rozhodující úlohu v tomto vývoji sehrávají rusko-íránská vojenská spolupráce v Sýrii a společné zájmy. Oslabení saúdských pozic v Sýrii napomohla rovněž napjatá situace v Jemenu, vyčerpání finančních zdrojů Saúdské Arábie vyvolané klesajících cen ropy a nesčetné oběti teroristických útoků v Evropě.

Poté co selhalo diplomatické úsilí USA a Saúdské Arábie týkající Sýrie, začaly Moskva a Teherán diktovat vlastní pravidla hry. To přinutilo Rijád opětně kontaktovat Moskvu. Washington kalkuluje s tím, že s pomocí Rijádu začne Rusko spolupracovat, aniž by to Spojené státy něco stálo. A slova saúdského ministra zahraničí během jeho nedávné návštěvy v Bruselu o přání Rijádu, aby dnes mělo Rusko větší vliv na Blízkém východě než za do sovětské éry, to dosvědčují. Ádel bin Ahmed Al-Džubair prohlásil, že návrat Ruska ke statusu supervelmoci je skutečností a že jeho vliv nikdy nebude nižší než Spojených států a Evropské unie.

Vedle toho mnozí odborníci tvrdí, že Moskva nemá zájem na Asadovi jako takovém, že jí jde jen o své vlastní zájmy v tomto regionu. Saúdská Arábie se snaží zkoušet tento trik na Rusku znovu a znovu, slibuje lukrativní smlouvy, které jsou revokovány ihned, jakmile Saúdská Arábie dostane to, o co jí šlo.

Tentokráte je ale situace složitější. Velmi mnoho lidí říká, že pokud by Moskva souhlasila se saúdským návrhem, přineslo by to ozdravení ruské ekonomiky, zvláště když Rijád a další státy Perského zálivu odstraní tlak, který uplatňují na trzích s ropou a plynem. Vladimír Putin pak bude moci zlepšit životní podmínky většiny ruských občanů a otupí stávající domácí kritiku. Pokud Rusko tento návrh přijme, otevřou se údajně nové horizonty spolupráce s Evropou a se Spojenými státy a konflikt se Západem ohledně Ukrajiny postupně vyprchá díky upevnění regionální role Ruska jako klíčového hráče při urovnání syrské krize.

Doufejme, že ani tentokráte Rusko neuvěří saúdským slibům, protože jinak by spadlo do další pasti nastražené Saúdskou Arábií. Saúdská Arábie bude vždy schopna dramatickým poklesem cen ropy ohrozit ruskou ekonomiku, ale Moskva už nebude mít možnost obnovit důvěru Sýrie a Íránu.

Pokud Moskva odmítne, stále si udrží pozici nejefektivnějšího hráče v regionu, protože všechny karty jsou nyní v jejích rukou. Obnoví svou dřívější přítomnost na Blízkém východě a zároveň získá tolik potřebnou podporu Íránu stejně jako Turecka. Teherán a Ankara respektují pouze silného. Navíc to přiměje Spojené státy, aby se zaměřily na změnu režimu v Saúdské Arábii. Kromě toho zachování ruské vojenské přítomnosti v Sýrii znemožní přepravu katarského zemního plynu do Evropy pozemní trasou přes syrské území, což Moskvě umožní zachovat si prvenství v oblasti dodávek plynu do Evropy.

Pro Rusko, Írán a Sýrii nyní nastupuje klíčový moment. Moskva je pod ohromným tlakem ze strany Západu a GCC. Sankce pokračují. NATO se přibližuje k ruským hranicím. A i když není jasné, kdo nastoupí do Bílého domu, Ruská federace nesmí uzavřít handl se Saúdskou Arábií. Můžeme jen doufat, že logika převáží nad přáním rychle vyřešit ve světle saúdskoarabských slibů všechny problémy, protože není nepravděpodobné, že tyto sliby budou splněny.

 zdroj:Saudi Arabia is Setting a Trap for Moscow Yet Again

Aktualne.cz: Poplašná zpráva o tom, co jedna paní povídala - pro čtenáře mdlého ducha

$
0
0
Ivan David
3. 8. 2016
Se zájmem pozoruji, kdo všechno je ochoten se znemožňovat pokusy paušálně zpochybňovat nezávislé informační zdroje. Je krajně naivní se domnívat, že osoby zasažené touto propagandou budou její magickou silou přitaženy k čerpání z jediné studnice pravdy (a lásky), tedy z prorežimních médií. Aktualne.cz vydalo dnes článek o tom, že "policie vyvrací hoaxy" (zde). Vybralo si však zvláště pochybný příklad "hoaxu" a tak zpochybňuje spíše samo sebe, policii a "systém" (režim).



Hoaxem má být jakási blíže nespecifikovaná zpráva, že "muslimové zaútočí v Česku". Dozvídáme se doslova, že někdo napsal a jiní sdíleli, že to jedna paní povídala a to na základě toho, že jí to řekl nějaký muslim v obchodním domě. To je pro Aktualne.cz "hoax", tedy podle slovníku: "falešná zprávu, mystifikace, novinářská kachna, podvod, poplašná zpráva, výmysl, žert, kanadský žertík".

Jakou asi věrohodnost bude připisovat čtenář s IQ nad 90 (asi 3/4 populace) takové zprávě? Někdo neznámý informuje o nějaké paní, které něco řekl údajně nějaký muslim údajně v obchodním domě... Je taková zpráva způsobilá vyvolat paniku u osob nad pásmem slabomyslnosti. Těžko. Přináší Aktualne.cz nějaký důkaz o její nepravdivosti? Nepřináší. Proč by nemohla být pravdivá? Proč by jedna paní opravdu nemohla něco povídat?

Aktualne.cz nestačí, že zesměšňuje sebe, zesměšňuje také Policii ČR: "Každé podobné oznámení policie prověřuje, nově se jimi zabývá také Národní centrála proti organizovanému zločinu", řekla mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová." No, pozdrav pánbůh... Jestli "takové" zprávy policie prověřuje a tím nás zřejmě chrání (a také nám asi pomáhá), pak se nemůžemě divit, že se nedostává kapacit na objasňování z hlediska naší bezpečnosti relevantní trestné činnosti. Paní mluvčí má na mysli poplašné zprávy "které mohou vyvolat obavy z teroristického útoku". Aktualne.cz inteligentně nabídla jediný příklad - jak jedna paní povídala.

Každého daňového poplatníka potěší, pokud se opravdu takovými zprávami zabývá navíc "Národní centrála proti organizovanému zločinu" (kliknutím se ovšem o ní nic nedozvíme). Hned se cítíme bezpečněji!

Aktualne.cz ještě připomíná HateFree Culture, kterou označuje jako "vládní iniciativu". Jako bývalý člen vlády (na sklonku minulého století, kdy jsme ještě nezažívali dobrodiní přicházející z Bruselu), jsem chtěl vědět co by to mělo být "vládní iniciativa". Dozvěděl jsem se, že to je "projekt , který iniciovala Agentura pro sociální začleňování při Úřadu vlády České republiky". Další parazitní organizace realizuje další nesmyslný projekt. Kolik to asi stojí?

Takže napsat, že "jedna paní povídala" je organizovaný zločin... Ach, jak jsou ty nezávislé weby nebezpečné! Jak je potřeba je zastrašovat, že budou označeny jako "organizovaný zločin", tedy horší než individuální poslech rozhlasových zpráv z Londýna za druhé světové války...

Jedna z charakteristik inteligence je schopnost rozpoznat důležité od nepodstatného...

Ministr zahraničí Maďarska: Rusko není pro NATO hrozba

$
0
0

Andrej Vasiljev
4. 8. 2016    zdroj
Ministr zahraničí Maďarska Peter Siyyarto řekl v rozhovoru se zpravodajským portálem Index.hu, že předpoklad, že Rusko zaútočí na kterýkoli členský stát NATO, "je nereálný." Tento názor, poznamenává Reuters, je v ostrém kontrastu s prohlášením vlád některých jiných členských zemí aliance, které vidí v Moskvě "opravdovou hrozbu".


Podle Siyyarto mají členské státy NATO nejrůznější pocity ohledně předpokládané hrozby z Ruska a on respektuje názory ostatních.

"Ale nemyslím si, že Rusko je pro nás skutečná hrozba," prohlásil maďarský ministr.

Připomeňme si, že členy NATO včetně Polska a pobaltských států bylo vyjádřeno znepokojení nad tím, že "mohou být předmětem nepřátelských akcí Ruska." Minulý měsíc se na summitu Severoatlantické aliance ve Varšavě vedoucí představitelé NATO dohodli na rozmístění jednotek ozbrojených sil u ruských hranic a nárůstu leteckého a námořního hlídkování.

Maďarsko, Česká republika a Slovensko vyzývají k budování dobrých sousedských vztahů s Moskvou. Slovenský premiér Robert Fico vyzval ke zrušení sankcí, uvalených Západem na Rusko.

 Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová 

Evropa si uprchlíky vyrábí sama

$
0
0

Hafsat Abiola Costello
4.8. 2016 Střípky ze světa
Africe podsouvá další nerovnou smlouvu o „volném obchodu“
„Politici slibují, že budou příčinám migrace čelit přímo v chudých zemích. V Africe se však EU snaží prosadit katastrofální smlouvy o volném obchodu,“ píše členka kabinetu v Ogun State, průmyslovém centru Nigérie, v německém Die Zeit. Rozvojovou ekonomii absolvovala na Harvardu.



Merkelová má vlastně pravdu,“ dodává obratem. Protože „uprchlíků, přicházejících do Evropy, není skutečně ještě tolik, aby si s nimi tento bohatý kontinent nedovedl úctyhodným způsobem poradit. Nyní však EU dokazuje den co den, že situaci není schopna adekvátně zvládnout.“ „Migrace, jejíž příčinou je chudoba, vzdaluje od sebe evropské země, podrývá právo na svobodu pohybu a ohrožuje celý evropský projekt. I když novinové titulky plní uprchlíci ze zemí, které sužuje válka, jako Sýrie a Afghánistán, většina migrantů

pochází ze západní Afriky. Mnoho politiků již nicméně poznalo, že řešením není poslat lidi zpátky na moře. Místo toho si předsevzali, že budou bojovat proti příčinám toho, že celé rodiny dávají ze zoufalství v sázku svůj život plavbou přes Středozemní moře.“

„V případě Sýrie a Afghánistánu tkví příčiny útěku ve vojenských, strategických a rozvojově-politických problémech. Jde o ´failed states´ (zhroucené státy), terorismus, Západ a islámský svět. V západní Africe se však mají věci jinak. Zde by se příčiny útěku vlastně daly relativně lehce odstranit – být k tomu ovšem politická vůle.“

„EU momentálně vyjednává se západoafrickými zeměmi hospodářskou smlouvu pod názvem EPA. Dal by se předpokládat společný zájem na dohodě, která ekonomikám těchto zemí pomůže na nohy. Nakonec je to právě hospodářská bezvýchodnost, co africké migranty žene do Evropy. Pokud by měli vyhlídku na slušnou práci ve svých vlastních zemích, riskovat vlastní životy, aby se dostali do Evropy, by je jaktěživ nenapadlo.“

Ženou je „nerovnost, bída a konflikty“. A „smlouva, kterou navrhuje EU, toho neobsahuje o mnoho víc, než staré známé koncepty, točící se ve stále stejném bludném kruhu. Slibuje krátkodobé zisky evropským koncernům i podíly malé africké elitě.“ Za cenu „notoricky známých důsledků“ v podobě „rostoucí nerovností v oblasti, kde vládne bída a narůstající konflikty“.

„Zatímco prezidenti a premiéři pořádají pořádají k uprchlické krizi před novináři z celého světa v Bruselu jednu tiskovou konferenci za druhou, jen o pár ulic dál se téměř neznámé oddělení Evropské komise zabývá sjednáváním smlouvy volného obchodu, která by v oné části světa, z níž většina migrantů přichází, dokázala problémy vyřešit jedním rázem. EU však svou ideální šanci zajistit, aby migranti zůstali doma, maří.“

„Momentálně se proti ratifikaci smlouvy staví ještě tři ze šestnácti západoafrických států. Nigérie, Mauretánie a Niger. Většina ostatních zemí je závislá na evropské rozvojové pomoci a dávno podlehly tlaku. Možná se domnívají, že smlouva je to nejlepší, nač mají šanci.“ Sama „Nigerie však generuje 78% ekonomického výkonu celé oblasti a čítá 180 ze 330 miliónů jejích obyvatel. Nepokoje na severu a v nejjižnějších částech země vládě ukázaly jasně, co vše je při daných jednáních v sázce. Akceptovat tak lze jen takovou smlouvu, která zajistí lepší hospodářské perspektivy pro široké vrstvy domácí populace.“ Jen to má smysl pro „zemi, kde je 15 až 34 let plných 56% lidí bez práce“.

„Ekonomové západoafrické hospodářské unie ECOWAS a Světové banky tvrdí, že Nigérie bude ze smlouvy EPA profitovat. Nigerijští ekonomové však došli k jinému závěru. Předpovídají, že EPA naše trhy promění v rumiště evropské produkce. A značně tak omezí nejen možnosti našich malých a středních podniků, které jsou vůči evropské konkurenci bez šance,“ ale povede i tomu, že „nigerijská vláda přijde ve středním a dlouhodobém výhledu o značná daňová inkasa“. Což lze jen sotva „považovat za dobrý nápad“ za situace, kdy „naše vláda není už teď s to zvládnout základní úkol státu“ – zajistit „všem základní školní vzdělání, všeobecnou zdravotní péči atd.“. A kdy potřebuje i další „zdroje na profesionalizovali naší justice a policie“.

„Někdy to prostě od země v podobné situace vyžaduje politickou odvahu.“ Tak jako „za bankovní krize v roce 1997 v případě Malajsie. Ta tehdy navzdory doporučením MMF svůj bankovní a měnový sektor neliberalizovala, a vyšla tak z krize daleko lépe, než se očekávalo i než sousední země. Troufalé malajsijské vykázání expertů z Washingtonu se mezitím stalo novou ortodoxií pro všechny, kdo se poohlížejí po zásadních reformách. Dělat donekonečna to samé v naději, že to tentokrát přesto dopadne jinak, je přece nesmysl.“

„Protože smlouva vyžaduje jednomyslný souhlas, tři zbývající země jsou s to ji zablokovat. Záruka lepší nabídky však neexistuje. To by totiž EU musela být ochotná změnit svou politiku. Vyrazit do Afriky s cílem rychlého výnosu na bázi kalkulace, že vlastní byznys půjde na vrub kontinentu, je jednoduše passé. Dnes by to Evropa snad už měla opravdu vědět.“

„Kdo se však v Evropě o novou politiku zasadí? Kdo se tu postará o to, aby evropské firmy stavěly v západní Africe továrny, lidé tu našli práci a dostávali i přiměřené mzdy? Afričtí migranti se teď z novinových titulků možná vytratili, jejich touha po lepší šanci jinde však trvá i nadále. Od letošního ledna vyrazilo z Afriky do Evropy dalších 50.000 lidí. Teď se nacházejí v internačních táborech a chřadnou tu. 3.000 z nich zemřelo na útěku. Mrtví i živí jsou obžalobou nás všech. Chce-li Evropa masový exodus ekonomických uprchlíků zastavit doopravdy, zasadit se o jinou politiku je nejvyšší čas.“ .

Jsem přesvědčen, že to, co se děje, je postupné potlačování občanské společnosti pod záminkou chránit ji – nás – před nějakou velmi děsivou hrozbou. To, co po nás naši imperiální vládci opravdu chtějí, je, abychom buď bojovali proti sobě navzájem, nebo abychom alespoň bojovali proti větrným mlýnům.To je přesně to, jak nás naši vůdci chtějí vidět: vyděšené, zmatené a především roztěkané s rozptýlenou pozorností!

$
0
0
The Saker
4.8. 2016   Zvědavec
Když přemýšlím o nedávném vývoji v USA (střelba v Dallas, v Orlandu) a Evropě (Nice, zavražděný kněz, střelba v Německu), mám takový nepříjemný pocit, že něco není úplně v pořádku. A to kvůli jedné věci - pachatelé jsou naprosto směšní: pseudomuslimové, z nichž se vyklubou alkoholici a homosexuálové, bývalí pacienti psychiatrických léčeben - druh lidí, kterým říkám „přes noc se stali muslimem“: všichni se zatraceně ujišťují v tom, aby několikrát za sebou prohlásili „Alláhu Akbar“, ale jinak nikdo z nich neprojevuje žádné známky islámu.



 Ve skutečnosti mají hodně daleko od vycvičených bojovníků Daeše, jsou to všichni ztracené existence a mají slabošskou povahu. Přesně tento typ lidí chtějí zvláštní služby (a náboženské sekty) ukořistit, protože jsou slabí a snadno zmanipulovatelní. Ach ano, já vím, že lidé poslušní Daeši končí tvrzením, že pachatel je jedním z nich, ale to opravdu nic nedokazuje (možná až na to, že se Daeš zoufale snaží zvýšit svou nechvalnou proslulost).

Samozřejmě pro to nemám žádný důkaz, ale mám takový silný pocit, že se někdo setsakra hodně snaží vyděsit televizní dav. Ale proč? Proč by se někdo tak snažil, jen aby vytvořil zcela fiktivní hrozbu?

A měli bychom skutečně odmítnout tvrzení všech těch nesčetných svědků, kteří hovoří o „více než jednom střelci“? A co ta absolutně směšná „přemíra“ policistů, když jich byla stovka vyslána do akce, aby se vypořádala s jedním střelcem? Nepřipadá vám to divné? Jsem jediný, kdo má pocit, že to, co je nám předhazováno, je pečlivě zinscenované představení?

Pak tu máme novinářskou kachnu o islámské hrozbě. Dobře, je to pravda, že všichni tito islámští teroristé řekli policajtům, a všem, kteří byli ochotni naslouchat, že zabíjejí bezvěrce pro větší slávu Boží. To mi připomíná cestovní pasy, užitečně nalezené v New Yorku 9/11 (a při útocích Charlie Hebdo) nebo jak údajní islámští teroristé z 9/11 zanechali výtisky Koránu v baru, kde si užívali „striptýzovou show“. Problém se všemi těmi nesmysly spočívá v tom, že neexistuje žádný důkaz, že by některý z těchto teroristů měl skutečné islámské vzdělání nebo vyznával islámskou víru. Kromě toho, i když by se dokonce ukázalo, že každý z nich byl hluboce věřící a zbožný muslim, sotva by to cokoliv dokazovalo. Členové IRA byli „římští katolíci“, a přesto nikdo nemluvil o „katolické hrozbě“. Je pravdou, že existuje velmi reálná hrozba pro celý Střední východ od šílenců z Daeše (ano, přesně těch, o nichž Spojené státy mluví jako o „umírněné opozici“ a nechtějí, aby je Rusové nadále bombardovali), ale neexistuje vůbec žádný důkaz o jakékoliv skutečné spojitosti/koordinaci mezi takfiristy (nevěřící militanti z tzv. Islámského státu v Iráku a Levantě, pozn. překl.) na Středním východě a pachateli nedávných masových vražd v USA a Evropě.

Položíme-li si otázku kdo má z toho prospěch (cui bono), samozřejmě to ukáže na zájmy těch, kteří se zoufale chtějí opírat o labilní mýtus „islámské hrozby“: samozřejmě sionisté, ale také neokonzervativní elity v USA a EU.

Přemýšlejte o tom: jejich velkou nadějí bylo, že Rusko „vtrhne“ na Donbas (nebo ještě lépe, na celou Ukrajinu) a osvobodí jej od nacistických neokonzervativců, kteří jsou u moci v Kyjevě. Takový ruský tah by byl použit jako „důkaz“, že zlí revanšističtí Rusové se chystají obnovit Sovětský svaz, napadnout východní Evropu a možná dokonce přijet tanky k anglickému kanálu. Pokud by se našlo hodně lidí, kteří by uvěřili této teorii „ruské hrozby“, museli by rovněž akceptovat větší vojenský rozpočet (ještě více vykrmit americký vojensko-průmyslový komplex MIC) a rozmístit více amerických ozbrojených sil ve východní Evropě (kde by poskytli mnoho potřebného a někdy pouze zdroj příjmu). Potom by bylo možné svést všechny vnitřní problémy v Evropě na ruskou hrozbu (ve stylu „Putin chce Brexit“) nebo je alespoň zatemnit ruskou hrozbou. Avšak ten otravný Putin neskočil na návnadu a teď je Evropa ve slepé uličce bez uvěřitelné hrozby, která by sloužila k zastrašování obyvatelstva. Samozřejmě NATO a jeho „zaprodané kolonie“ v Pobaltí a Polsku rádi předstírají, že bezprostředně hrozí ruská invaze, ale nikdo tomu už doopravdy nevěří. Dokonce podle některých průzkumů jsou lidé v Pobaltí na pochybách ohledně reálné ruské hrozby (zapomeňte na Polsko: země s národním hrdinou, jakým je Pilsudski /Pilsudski/, je beznadějný případ).

Ale pak, téměř ve stejném okamžiku, kdy si neokonzervativci uvědomili, že Rusové neskočili na návnadu, náhle prudce vzrostl stálý příval uprchlíků, přicházejících ze Středního východu a z Afriky, a to zásluhou zmatku a chaosu, který vytvořila neokonzervativní politika na Středním východě. Jak dlouho si myslíte, že to trvalo vládcům Říše, než si uvědomili, jaká fantastická příležitost se jim naskytla tímto přílivem uprchlíků?

Za prvé, tato vlna uprchlíků vytváří řadu větších sociálních problémů, které by mohly být využity k tomu, aby odvedly pozornost od masivní krize a hospodářských strastí EU. Bez ohledu na to, jak špatné jsou ekonomické ukazatele, vždy je můžete „schovat“ za hlavní titulky jako např.: „Uprchlík znásilnil 79letou ženu na německém hřbitově“ (“Refugee rapes 79yo woman at German cemetery”) (jde o pravdivý případ, stačí kliknout na odkaz).

Za druhé, právě v době, kdy jsou vládnoucí kompradorské elity EU ohroženy nespokojenou veřejností, uprchlická krize vytváří ideální záminku k tomu, aby byla přijala mimořádná legislativa a případně zavedeno stanné právo.

Za třetí, čím je krize v Evropě horší, tím je to lepší pro americký dolar, který se stává bezpečný (bezpečnější) měnou, po níž bychom měli sáhnout.

Za čtvrté, čím více vojenských jednotek je rozmístěno v Evropě, na rozdíl od běžných policejních sborů, tím více si Evropané zvyknout na myšlenku, že „pouze armáda nás může ochránit“.

Za páté, jestliže se nakonec v EU skutečně tank a budou se šířit nepokoje, povstání a chaos - hádejte, kdo se objeví, aby „ještě jednou zachránil Evropu?“ Ano, je to tak - strýček Sam a NATO. Docela dobrá mise pro jinak nelegitimní přežitek z dob studené války, ne?

V ideálním případě by se evropská populace měla rozdělit na ty, kteří předstírají, že uprchlíci nejsou vůbec žádný problém, a na ty, kteří na ně všechno svalují. Čím více se společnost polarizuje, tím více bude „zapotřebí“ udržet zákon a pořádek.

Připadá vám to všechno povědomé?

Ano, samozřejmě, to je také přesně to, co se děje v USA s hnutím Black Lives Matter („Na černých životech záleží“).

Přestože je v USA velké množství imigrantů, jsou to většinou Hispánci a Asiaté /mostly Hispanics and Asians/, kteří se přizpůsobují americké společnosti poměrně dobře. Dobrou zprávou pro americký „hluboce ponořený stát“ je, že černoši v USA mohou ve velké míře plnit stejnou úlohu, jako uprchlíci v Evropě: jsou velmi hlasitou menšinou, většinou hluboce odcizenou, mají v sobě nahromaděný vztek proti zbytku společnosti, který se může velmi snadno projevit formou nepokojů a páchání trestných činů. Je také poměrně snadné najít několik šílenců mezi těmito černochy, kteří začnou vraždit policisty (ideální symbol despotického bělošského establishmentu) a tím přispějí k vytvoření pocitu krize, který bude natolik akutní, že dostatečně zdůvodní nasazení policie, národní gardy a potenciálně i ozbrojených sil, jen aby byl obnoven „zákon a pořádek“.

Je to opravdu jen náhoda, že americké prezidentské volby nabízejí velmi názorově odlišné postavy, jako jsou Hillary a Trump, a že korporační média v USA již spustila určitou úroveň násilí svojí hysterickou proti-trumpovskou propagandou? Jen si na vteřinku představte, co by se mohlo stát v USA v případě, kdyby „osamělý střelec“ zabil Hillary nebo Trumpa? Společnost by doslova explodovala a zákon a pořádek by musel být „obnoven“.

Modality se mohou lišit, ale jak v EU, tak v USA, můžeme nyní v ulicích spatřit těžce ozbrojené a povšechně militarizované síly ve snaze „chránit“ nás před cizí a děsivou hrozbou.

Je snad možné, že to má co do činění se skutečností, že drtivá většina Evropanů a Američanů absolutně nenávidí vládnoucí elity? Samozřejmě, že ano!

Jsem přesvědčen, že to, co se děje, je postupné potlačování občanské společnosti pod záminkou chránit ji – nás – před nějakou velmi děsivou hrozbou. Jsem také přesvědčen, že součástí tohoto plánu je co nejvíce polarizovat naší společnost za účelem vytvoření civilního sporu a zakrytí skutečných, systémových a strukturálních problémů naší zcela dysfunkční společnosti a zdiskreditovaného, protiprávního politického systému.


Metoda panem et circenses (chléb a hry) funguje pouze ve společnosti, která je schopná poskytnout dostatek bohatství svým lidem, aby je zabavila. Ale když říše činí zoufalé pokusy, když už její armáda nevyhrává války, když je její vůdce zesměšňován, když je její měna postupně oslabována a dokonce nahrazována, a když už se nikdo nebojí její síly, potom říše není schopná poskytnout minimální podmínky k tomu, aby udržela své subjekty v klidu a poslušnosti. V tomto okamžiku je volba jednoduchá: buď najít vnějšího nepřítele, nebo alespoň identifikovat nějakého tuzemského. Tentokrát anglo-sionisté našli to, o čem si myslí, že je perfektní kombinace: nejasné/vágní vnější ohrožení (islám) a snadno identifikovatelná interní „dopravená“ hrozba (uprchlíci v Evropě, černoši v USA). Skutečnost, že americká vláda již léta plánuje různé druhy situací výjimečného stavu či stanného práva není velkým tajemstvím (viz: „Prezidentská směrnice národní bezpečnosti 51“ a „Plán zavedení politiky národní kontinuity“ nebo „Rex84“) /National Security Presidential Directive 51 a National Continuity Policy Implementation Plan nebo Rex84/, ale nyní existují důkazy, že to plánují i Němci. Vlastně si můžeme být jisti, že na tom pracují právě teď, když čtete tento článek.

Naposledy, když Říše cítila potřebu znovu získat kontrolu nad Evropou a zabránit zvolení protiamerických politických stran, zapojili se do notoricky známé operace GLADIO pod falešnou vlajkou /GLADIO false flag campaign/, aby neutralizovali „komunistickou hrozbu“ (viz úplný dokument zde) /here/. Zdá se, že ti stejní lidé dělají znovu to samé, ale tentokrát proti domnělé „islámské hrozbě“ /same thing again, but this time against the putative “Islamic threat”/. Vypadá to, že se anglo-sionisté rozhodli pro plán, který jde spíše proti intuici, jen aby se ujistili, že se obyčejní lidé opravdu vyděsí:
oficiálně (politici) zavrhují jakoukoliv protiislámskou rétoriku.
neoficiálně (média, veřejní činitelé) neustále varují před hrozbou islámského extremismu.
přijímají sice výrazně zjevná, ale jinak naprosto nepoužitelná opatření (TSA, protiteroristický výcvik) za účelem obrany proti islámskému útoku.
skrytě, ale aktivně podporovat takfirismus (podobající se Daeši) na Středním východě a stavět se na odpor těm, kteří, jako např. Rusové, Íránci a Syřané, proti nim opravdu denně bojují.

Čeho má takový zdánlivě nelogický a sebezničující plán dosáhnout? To je jednoduché! Posílit strach a polarizovat společnost.

Tento druh umělé polarizace není nic nového. To je například důvod, proč lidé, kteří nenávidí Obamu, ho nazývají socialistou (nebo dokonce komunistou), zatímco lidé, kteří nenávidí Trumpa, ho nazývají fašistou (přestože jsou ve skutečnosti Obama i Trump jen loutkami různých kapitalistických frakcí stejné jednoprocentní elity).

To, co po nás naši imperiální vládci opravdu chtějí, je, abychom buď bojovali proti sobě navzájem, nebo abychom alespoň bojovali proti větrným mlýnům. Podívejte se na americkou veřejnost - ta je naprosto posedlá nedůležitými otázkami, jako je např. homosexuální manželství, kontroly zbraní versus „aktivní střelci“, Black Lives Matter versus policajti a časem prověřené interrupce versus protesty proti interrupci. Předpokládám, že jistou menšinu tyto záležitosti opravdu zajímají, ale pro drtivou většinu Američanů to jsou zcela nedůležité a nesmyslné kecy, které se jich nikterak nedotýkají – jen prostřednictvím korporačních médií.
To mi opravdu připomíná orchestr v Titaniku, který hrál, když se loď potápěla: Říše praská ve švech, existuje velmi reálná možnost jaderné války s Ruskem a my vážně diskutujeme o tom, zda by se v obchodech Target měli transsexuálové jít vyčurat na pánské nebo dámské záchodky /trannies should pee in male or female toilets when in the Target store/. To je šílené, samozřejmě, ale je to stěží náhodné. To je přesně to, jak nás naši vůdci chtějí vidět: vyděšené, zmatené a především roztěkané s rozptýlenou pozorností.
Upřímně řečeno, jsem pesimistický ohledně nadcházejícího období ve střednědobé budoucnosti. Když vidím, jak snadno uvěřili novinářské kachně o „islámské hrozbě“ nejen oficiální propagandisté, ale dokonce i jinak většinou racionální a vzdělaní lidé, tak zjišťuji, že událost 9/11 nás naučila velmi málo. Stejně jako býk v býčích zápasech i my jsme stále ochotni reagovat na jakýkoliv červený hadr, který nám předloží, nehledě na to, kdo vlastně ten hadr drží nebo nás ve skutečnosti nechává vykrvácet.

Dobrou zprávou je, že bez ohledu na naši naivní pasivitu se Říše hroutí, sice možná ne tak rychle, jak by si někteří z nás přáli, ale dostatečně rychle na to, abychom si skutečně dělali obavy o naše vládce. Podívejte se na Izraelce - již si přečetli nápis na zdi a nyní jsou v procesu výměny patronů, od nynějška znovu získali velké přátelství s Ruskem - sňatek z rozumu pro obě strany, které do něj vstoupily, držíce si přitom své nosy. To samé platí pro Erdogana, který se zřejmě rozhodl, že ani EU nebo USA nemohou být považovány za spolehlivé ochránce. Dokonce i Saúdové se snažili, i když neohrabaně a hrubě, dostat Rusko na svou stranu.
V nadcházející době bude show „islámské hrozby“ nadále pokračovat, stejně jako „aktivní střelci“, Black Lives Matter a celý zbytek programu, který si pro nás Říše připravila. Falešné vlajky budou i nadále vlát v mnoha dalších prázdných slovech z Říše.

Výroky nebezpečných psychopatů.Allbrigtová : "Savčenková rozumí pojmu svoboda. Je mi ctí, že se mohu na summitu setkat s touto hrdinkou."

$
0
0
Miroslav Petr
4.8. 2016   Rukojmí 
 Savčenková : "Ukrajina potřebuje diktátora, který vrátí moc lidu. Nechci, ale mohu také velmi brzo být nucena stát se prezidentkou Ukrajiny." Porošenko : "Nabízím NATO své zkušenosti s válčení s Ruskem." Bělobrádek : "Budeme přijímat ročně přes tisíc upruchlíků Imigrant do každé rodiny."Shireff, generál NATO : "Putin může přes noc vyhlásit válku alianci!"
Merkelová : "Pomáhat uprchlkům je naším úkolem. S invazí se vyrovnáme."

Junker : "Nikdy se nevzdáme otevřených hranic bez ohledu na migrační krizi a dopady terorismu."

Soros : "Evropa musí přijmout minimálně tři sta tisíc uprchlíků ročně a dát desítky miliard eur na jejich integraci. Tito lidé by byli bezpečně přepravováni z Blízkého východu do Evropy."

Shireff, generál NATO : "Putin může přes noc vyhlásit válku alianci!"

H.Blaško, generálmajor ve výslužbě : "Vše je řízeno z Moskvy, která má všude své agenty. Brexit je dílem promyšlené propagandy z Moskvy. Junker a Merkelová jsou agenty zcela nepochybně, protože svojí činností uvedli Evropu do chaosu, který Moskvě určitě vyhovuje. Je nutno zahájit přípravu na možný válečný konflikt s Ruskem."

Dienstbier : "Referendum by mohlo ohrozit demokracii. Imigranti mohou být pro společnost přínosem, měli bychom jich dobrovolně přijmout více."

Bělobrádek : "Budeme přijímat ročně přes tisíc upruchlíků Imigrant do každé rodiny."

Schwarzenberger : "ČR může přijmout stovky syrských uprchlíků. Musíme k nim být vstřícní."

Kalousek : "Sebevědomé Česko by se nemělo bát tří tisíc uprchlíků."

Sedláček, ekonom : "O budoucnosti Anglie rozhodla stará nevzdělaná generace."

Telička : "Já zaplatil na daních tolik, že z nich žije spousta lidí dost dlouhodobě, možná i vy."

Svoboda, KDU-ČSL : "Zrušte český dabing, lidé si zlepší znalosti cizího jazyka."

Sobotka "Je dobře, že jsme v EU a NATO. Už jen pouhé zahájení diskuse by ohrozilo všechny výhody EU a NATO. Kdo jiný nám garantuje bezpečnost než náš spojenec NATO. Není důvod k referendu a nejsou reálné důvody ke změně. Bylo by to hazardování s zájmy našich lidí. Nedomnívám se, že by EU někoho poškodilo."

P. Kolář : "Musíme se naučit žít v ohrožení. Není důvod k panice."

P. Pavel, generál NATO : "Pokud může NATO proti terorismu podniknout něco, musí se zaměřit na příčinu vzniku terorismu."

M. Horáček : "Zemanovo přijíždění za občany je součást volební kampaně. Prezident jezdí za naše peníze. Nástupem na prezidenta nepostupuji žádnou obět. Nemám 40 milionů na kampaň. Máme moře, protože jsme v Evropě."
J. Bok : "Chováme se k příchozím blbě, vychováváme z nich radikály."
Novotný, bulvární novinář : "Všichni jsou debilové, povl, idioti. Nikdo tomu nerozumí. Já jsem nejlepší novinář."
Tito šílenci vládnou / nebo někteří chtějí vládnout/ deseti milionům občanů nebo dokonce půl miliardě Evropanů. Nebylo by na čase tyto vlastizrádné vrahy Evropy konečně odstranit?

Evropsky hodnotný Jakub Janda

$
0
0
Ivan David
4. 8. 2016
Ti, kteří si Jakuba Jandu vybrali jako reprezentanta, měli špatný odhad, protože většina česky mluvících obyvatel ČR ještě vkus neztratila. Kde nejsou hranice a pojmy ztrácejí smysl, tam nejsou hodnoty. Mluví se o něm jako o známém lobistovi zde, natočil porno za peníze, teď prostituuje ve jménu "Evropských hodnot". Jaké hodnoty šíří po sociálních sítích Janda sám? Kdo a proč jsou jeho podporovatelé a "kolegové"?

Zdá se, že ONI nejsou schopni sehnat nikoho než než lobistu a pornoherce. Slušný člověk by to nedělal. Kdo to dělá, není slušný člověk. Funguje jako Tomáš Klvaňa při propagaci radaru v Brdech.

Podstata prostituce podle psychiatra profesora Jana Dobiáše není v tom, že si nechá platit, podstata je v bezvýběrovosti, jakýkoliuv partner je přijatelný. Promiskuitní člověk si přece jen vybírá, vydržovaný milenec si vybral toho, kdo platí. Prostitut si vybírá kohokoli, kdo platí. Nemusí jít jen o sex.

Prorežimní média berou tohoto prostituta zcela vážně a tím dokazují svůj pokleslý vkus a pocit kolegiality s individuem, které dokázalo a dokazuje, je za peníze schopno skoro všeho .

V rámci "západních hodnot", které hájí má Jakub Janda vytetována na prsu čínská písmena - možná vyjadřují západní hodnoty a mají blízko k západní Číně - možná turkickému národu Ujgurů vyznávajících islám a bojujících proti ČLR na jejimž území žijí. Někteří Ujguři se přidali k Islámskému státu aby bojovali proti "západní zvrácenosti".

Protože Janda ukázal, že je všeho schopný, mohou být i Evropské hodnoty v jeho pojetí čímkoliv. Podle toho kdo a za co platí. V devatenácti si nechal zaplatit za gay porno. Je to pornografie (ze starořeckého pornos chlapec a grafein zobrazovat).

Pro Radiožurnál je pornoherec autoritou

Nedivme se, že se Radiožurnál dovolává Jakuba Jandy jako moralizující autority. Ostudné je i to, že jakéhosi Josefa Šlerku s vyjadřováním arogantního primitiva představuje Radiožurnál jako reprezentanta Univerzity Karlovy. Podobně byl nedávno jistý blábol vydáván za produkt Masarykovy Univerzity. 

Naprostou ztrátu schopnosti sebereflexe a dobrého vkusu pak redakce Radiožurnálu dokazuje například tím, že nechává pana Šlerku komentovat autoritativní výrok lobisty a pornoherce Jandy o prezidentu republiky jako pro Český rozhlas relevantní názor zde. Šlerka ovšem v tomto bodě s pornohercem Jandou nesouhlasí a připisuje prezidentovy výroky jeho slábnoucí paměti. Paní redaktorka Karolína Koubová se táže Šlerky, zda vyjádření prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka, že Jandova tvrzení jsou jen žvásty, je vyjádření dostatečné k tak vážnému obvinění. Ignoruje, skutečnost, že prezident může vnímat jako vážná obvinění pouze taková, která pocházejí od osob, které si vážnost zaslouží. Podle paní redaktorky si pornoherec Janda zaslouží takovou vážnost, aby se jeho bláboly prezident vážně zabýval. Ukazuje to, kam až došel Radiožurnál. O prezidentovi republiky to nevypovídá nic. Ostatně pornoherec Janda není ani na úrovni k níž by se sklonil prezidentův mluvčí. Vyjádřil se k němu jen proto, že na to byl reprezentantem prorežimních médií dotázán. K tomu ostatně byl "think tank" Evropské hodnoty stvořen. Tvůrci nepochopili, že pornoherec prezidenta neponíží - stále ještě v žádné evropské zemi.

Koho chleba jíš...

Jak redaktorka Karolína Koubová sama připomíná, na financování "Evropských hodnot" přispělo Ministerstvo školství vedené "sociální demokracií" 300 000.-, sponzorskými dary Evropský parlament (nechápu, jak může parlament někoho sponzorovat...) a Americké ambasády. Tedy Ministerstvo školství, USA a Evropský parlament financují pornoherce Jandu, aby nám definoval Evropské hodnoty. Podle Škerky je to v pořádku "mají prostě transparentní účet a nějak financovaný jsou.. z něčeho ty lidi žít musej a dostávají granty v rámci toho, co chtějí dělat... máte taky ňákou čest jó... kdybyste byli usvědčený z toho, že jste něco udělali jen proto, že jste potřebovali ty peníze, tak příště už žádný nedostanete..." Poslední věta je nejen hloupá, ale i zjevně lživá, neboť je zřejmé, že je to přesně naopak.

Když je systém postavenej na lži, tak nebude fungovat...

"Tyhlencty servry" podle Šlerky "devastují politickou scénu". Tento člověk je Radiožurnálem představován jako "odborník na analýzu dat ze sociálních sítí". K tomu snad není co dodat. Paní redaktoraka hovoří o "české desinformační scéně". Expert Šlerka "z Karlovy Univerzity" si klade otázku, proč čtvrtina lidí volí "antisystémové strany jako KSČM a Úsvit Tomia Okamury, které jsou v rozporu s demokratickým uspořádáním". Podle "experta" může být parlamentní strana úspěšná ve volbách "v rozporu s parlamentním uspořádáním"... Připouští že stav je způsoben nespokojeností a nelze ho opravit změnou ve "virtuálním světě", kterým míní svět stvořený médii. Má úplnou pravdu v tvrzení, že: "Když je systém postavenej na lži tak nebude fungovat."

Oba - Janda i Šlerka nejsou reprezentanty onoho Západu, který dosáhl vysoké kulturní úrovně, jsou reprezentanty úpadku Západu tak, jak ho známe dnes s degradací hodnot včetně morálky. Nelze současně fungovat jako pornoherec a jako morální autorita. Pornoherci mohou být společensky tolerováni, nemohou být a nebudou pro společnost vzorem.

Proč čtvrtina Čechů považuje za relevantní zdroje netransparentní alternativní servery?
Soudím, že ona čtvrtina jsou inteligentní občané, kterým současně není lhostejné, kam směřuje společenský vývoj a proto se chtějí seznámit i s tím, co prorežimní média úmyslně zamlčují nebo překrucují. Protože polovina obyvatel má podprůměrný intelekt, znamená to, že ona čtvrtina je už polovina - to je to, co režim znepokojuje.

Úpadek Západu způsobil, že slova už nic neznamenají a každý se může označovat jak chce. "Evropské hodnoty" se samy označují jako think tank, tedy doslova jako nádrž plná myšlenek. Jsou sice nádrží, do které někdo sype peníze, chudost myšlenek ovšem nepřekvapí. Jak řekl pan Škerka, na lži se nedá dlouhodobě stavět.

Makroekonom narovinu: Češi jsou v Evropě za žebráky, miliardy odchází do zahraničí a dovážet na práci Vietnamce, Mongoly, Ukrajince...

$
0
0

Makroekonom narovinu: Češi jsou v Evropě za žebráky, miliardy odchází do zahraničí a dovážet na práci Vietnamce, Mongoly, Ukrajince...

rozhovor
4. 8. 2016   ParlamentníListy
 
Ve srovnání s německými a rakouskými platy jsou ty české stále žebrácké, tvrdí makroekonom Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Šulc. Mnoho peněz podle něj míří do zahraničí, místo aby zůstávaly v České republice. Podotknul také, že možnosti vlády ovlivňovat situaci jsou tím nižší, čím více se připravuje o majetek v energiích i infrastruktuře a přenechává
ho soukromému sektoru.

Nacházíme se v době ekonomického růstu, lidé se mají lépe. Objevují se ale také názory, že růst se neodráží ve mzdách, nebo že peníze putují spíše firmám, či do zahraničí. Jak to vidíte? 
 
Stačí se podívat do statistik. Ekonomický růst se nepochybně obnovil. V minulém roce tempo přírůstku hrubého domácího produktu vyskočil dokonce na čtyři a půl procenta a jasně vybočilo z přirozené křivky. V 2014 to bylo 2,7 procenta a letos očekávám zhruba stejnou dynamiku. Extrémní zrychlení vloni souvisí s několika naprosto jednorázovými a přechodnými faktory, zejména s dočerpáním peněz z Evropské unie. Ale pokračuje růst zisků a také odliv dividend do zahraničí. Pokud jde o růst nominálních mezd, tak se také obnovil na hladině 4,4 procenta a tím, že je velmi nízká inflace – za posledních dvanáct měsíců jen tři desetiny procenta, tak je růst jak nominálních, tak reálných mezd nebývale velký. A pokud jde o případné brzdící faktory? Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se dnešní tempo nemohlo dál držet, protože dopady Brexitu nemusí být fatální.

Vidím jen jednu anomálii brzdící růstový pohyb, a to je pomalý vývoj u firemních, soukromých investic. Ta bariéra je daná především tím, že zde není vyřešena EIA, tj. prověrka procesu dopadu investice na životní prostředí, ale evidentně jde o přechodnou záležitost. Takže stačí se podívat na čísla statistiky, jak roste hrubý domácí produkt, osobní spotřeba o 2,9 procent, export o 7,7 procent a dovoz o téměř devět procent. Byly zveřejněny výsledky státního rozpočtu s rekordním přebytkem sedmdesát miliard za sedm měsíců, což svědčí o tom, že ekonomika roste a že se dobře vybírají daně. Kdo tvrdí opak, asi nečte statistiky.

Vladimír Dlouhý kritizoval odbory, že se stávají čtvrtou koaliční stranou a jde jim o moc. Ve skutečnosti že nechtějí dělat nic pro lidi. Reagoval tak i na mediální odborářské kampaně s hesly „Konec levné práce“ a podobně. Co vy na to? 

Já mám velký problém s odpovědí, protože jsem poradce předsedy odborové konfederace Josefa Středuly. Proto představa, že snad souhlasně přitakám výrokům mého jinak dlouholetého přítele Vladimíra Dlouhého, je absurdní. Vladimír se vžil do role prezidenta Hospodářské komory a jen zpívá písničku, jakou očekávají její členové. A to, co zpívá, ale přece nemá s realitou až tak mnoho společného. Vladimíra vaším prostřednictvím pozdravuji a ptám se, zda si myslí, že by snad odbory měly postupovat jinak, než postupují, tedy hájit zájmy zaměstnanců, které jsou samozřejmě v přímém protikladu se zájmy podnikatelů, které on reprezentuje. Já mu také nevyčítám, že kde chodí, tudy hlásá, že pro podnikání je třeba vytvořit lepší prostředí, než tady máme. Svoji v uvozovkách prezidentskou úlohu hraje velmi dobře stejně, jako Středula mluvící za odbory. Ale jakou jinou úlohu mají mít odbory, než hájit zájmy zaměstnanců a jejich mzdy? Ale i říci, že to jsou odbory, které přitlačily na vládu tak, že ve fabrikách po zmrazení v letech 2007 až 2013 konečně přidávají na minimální mzdě, a že i takto se kolektivně a zpožděně dotahuje růst ekonomiky do koncovky – do růstu mezd a platů a tudíž do poptávky. Vladimír Dlouhý ostatně velmi dobře ví, že ve srovnání s Německem či Rakouskem jsou české mzdy a české důchody pořád ještě žebrácké. Přece člověk, který je zcestovalý, ví, jaká je německá minimální a průměrná mzda a ví, jaká je česká minimální a průměrná mzda. V tomto smyslu jsme skutečně evropští žebráci. Vůbec mu to nezazlívám, ale doporučil bych mu, aby se ve svých výrocích na naši adresu mírnil, bylo by to ku prospěchu věci.

Když jsme na to narazili. Jaká poslední opatření, kroky, či iniciativu změny zákonů ze stran odborů považujete za zásadní? Co udělaly přímo a čistě pro lidi? 

Odbory jsou ve většině případů takzvaným nepominutelným připomínkovým místem v legislativním procesu ve fázi vnějšího připomínkového řízení u řady zákonů. K nim se odbory vyjadřují, což ale nutně neznamená, že ty zákony odbory samy navrhují, od toho si přece platíme státní správu a její legislativní úseky, tedy profesionální legislativce.

Nicméně je tu jedna výjimka, a to nedávný návrh zákona o rozšíření počtu svátků a volných dnů v obchodech. To byla inciativa, která vzešla z odborů, konkrétně od Odborového svazu pracovníků v obchodě, šla přes senátora Františka Bublana. Bohužel v dolní komoře Parlamentu byla tak výrazně okleštěna, že se ta její původní myšlenka nenaplnila, nebo se naplnila jen z velmi malé části. Jinak odbory, i když odbornou kapacitu k psaní zákonů jistě mají, tak tuto variantu, kdy bychom vlastně dublovali státní správu, nepovažujeme v tuto chvíli ani za užitečnou či potřebnou. My nemáme zákonodárnou úlohu, my se do toho nepleteme. Nicméně, jak říkám, v procesu připomínkového řízení, kdy se nějaký zákon nebo vyhláška významně dotýká zaměstnanců, tak do něj vstupujeme a předkládáme odborná stanoviska, doporučení a podobně.

Středula kritizoval nápad dovážet do Čech na práci Ukrajince či Moldavany. Prohlásil, že to ukazuje, jak si chtějí firmy pouze snižovat náklady na mzdy. Souhlasíte s tím? 

Jak se říká, na každém šprochu bude asi pravdy trochu. Vyjádřím výslovně pouze svůj názor. Podle mého soudu není pro žádnou ekonomiku, ani pro tu českou, vůbec dobré, abychom se v horizontu deseti let dostávali do extrémní pozice, kdy jednou potřebujeme sto až tři sta tisíc lidí na volná pracovní místa jako v letech 2007 a 2008, abychom kvůli tomu sem dováželi Mongoly, Vietnamce, Ukrajince, nemluvě o Slovácích a Polácích a ze dne na den zas hledali způsob, jak se jich zbavit – mluvím o jaru 2009 a měsících a letech následujících, vlastně do předloňska. A teď jsme zas ve stejné situaci, jako před osmi lety – ve fabrikách chybí přinejmenším sto tisíc lidí. Jako ekonom tvrdím, že houpat v extrémech čtyři až pět set tisíc lidí nahoru a dolů v rozmezí necelých deseti let, což je asi desetina české zaměstnané pracovní síly, vůbec není dobré svědectví pro tuto ekonomiku. Takovéto výkyvy jsou nezdravé, jejich tlumení drahé. Dobrá ekonomika musí mít jiné nástroje, třeba situaci řešit vyšší produktivitou. A vůbec mi není jedno, jestli si na této české patálii domácí či polští nebo ukrajinští šmelináři s pracovní silou a podvodné pracovní agentury namastí kapsu! Taková situace je vždy jen ostudou evropského pracovního trhu jedenadvacátého století. Nemohu to celé klasifikovat jinak, vše ostatní – včetně skrblictví s nízkými mzdami gastarbeiterů – jsou v podstatě jen doprovodné drobnosti.


(celý rozhovor ZDE)

Návrh pro zákonodárce

$
0
0
Oldřich Průša
4. 8. 2016
Motto: Dost chození kolem horké kaše
V současné situaci - zbytečné podrobněji vysvětlovat - nelze přemýšlet o jiném, než o obraně – nejen vlastní, ale především o obraně Vlasti. Je potřeba říci naplno, že nemáme armádu, která by byla bojeschopná v současné situaci, při potřebách a v podmínkách naší země. Je nutno zdůraznit, že nemáme policii, která by byla schopna účinně bránit hranice území naší země. Lze i připomenout, že ani celní služba se s podílem úkolů nadcházející předpokládané možné situace nevyrovná. Tak snad myslivci nebo hasiči? 

Zdá se, že už zbývají jen lidi. Aktivní. Nějaké máme i v zastupitelských sborech.

Z toho pramení i následující, určitě ne bezvýznamný návrh pro zákonodárce: Navrhnout, projednat a urychleně přijmout „Zákon o cizích agentech“ nebo nějak jinak nazvaný; ale mající podstatu v tom, že bude znemožněno bez registrace a dohledu spolufinancovat zahraničními zdroji u nás působící nevládní organizace.

Samozřejmě to všichni příslušní vědí, ale mlčí.

Zmíněný zákon byl ve třicátých ledech minulého století přijat v USA, když už není v módě připomínat nic, co pochází z východu. To jen na vysvětlenou.

Na tahu jsou poslanci a senátoři. Kdo se bojí, ať přenechá místo náhradníkovi, resp. vyvolá za sebe senátorskou volbu, případně na podzim nekandiduje. Tací ani onací nejsou k potřebě, když teče do bot.

Vláda i její ministr financí trpí trvalým nedostatkem rozpočtových prostředků. Řešení je nasnadě.

Nefinancovat rozpočtem, tj. ze státních prostředků uvedené „nevládní neziskové organizace,“ Členové vlády se v minulých dnech střídali u ministra Babiše jako apoštolové na orloji a vyjednávali o přidání financí do jejich rezortního rozpočtu. Přispívat dotacemi - na různé evropské hodnoty, které nejsou ani evropskými, ani hodnotami, ani v tísni - z jednotlivých rezortů je zvrácené. Naznačené rozhodné kroky by byly zjevně obecně významně prospěšné a navíc by hned bylo pár miliard navíc.

Premiér a ministr vnitra ujišťují, že na ochraně a obraně nelze šetřit. Je to částečně pravda. Ono totiž ale není, kde brát – peněz málo a nejsou lidi a čas běží. „Opatření“ do roku 202? nás nevytrhnou. Jejich řečmi se neubráníme. Hic Rhodus, hic salta! Zde je Rhodos, zde skákej! (Teď a zde ukaž, co umíš!). Ono 49 policistů sem nebo 60 tam v zásadě vůbec nic neřeší.

Uslyší po dovolených naši zodpovědní politici takovýto apel?

Kacerování eurokomisaře Günthera Oettingera, „výhodnost“ členství ČR v EU, skrblictví českých pánů r. 1620 a kat Mydlář

$
0
0
Jiří Babača
4. 8. 2016
Jak informovaly Parlamení listy zde, eurokomisař pro digitální ekonomiku a společnost Günther Oettinger měl v rozhovoru pro německé rádio FFN slovně napadnout prezidenta ČR Miloše Zemana a kacerovat jej za jeho názory na řešení migrační krize. Podle výroku Günthera Oettingera, „ten, kdo jako Zeman, takovým způsobem haní evropské zákonodárství, oslabuje Evropu jako celek“. Güntheru Oettingerovi se nemělo líbit prohlášení, že náš prezident nesouhlasí s jakýmkoliv přijímáním migrantů. 


Vytvářeli bychom podhoubí pro barbarství na území ČR. Oettinger v současné době, kdy příchozí migranti začínají páchat kromě násilné kriminality již i teroristické útoky, místo aby měl pochopení pro hlavu státu ČR a uznání, že kritici německé zvací politiky měli pravdu, tak na ně útočí a vynucuje si na ČR přijímání migrantů, které loni na začátku léta pozvala do Německa jejich kancléřka Angela Merkelová.

Eurokomisař Oettinger argumentuje tvrzením, že „uprchlické kvóty byly přijaty většinou a staly se tak evropským právem“. „Taktně“ však zamlčuje, že k jejich přijetí se uchýlila bruselská věrchuška podvodu, kdy místo projednání na Evropské radě, kam tato agenda patří, kde zasedají premiéři vlád a kde mají jednotlivé země právo veta, byl tento bod účelově předložen Radě ministrů, kde právo veta členské země nemají. Ať si myslíme o našem prezidentu Miloši Zemanovi cokoli, máme dílčí výhrady, nedá se mu upřít fakt, že ve věci migrační krize je konzistentní a že před muslimským fundamentalismem varoval již v době, kdy to mnohým přišlo spíše úsměvné stahování kalhot před brodem, který je hóóóódně daleko. Čas mu i dalším kritikům migrační krize dal za pravdu. Čas dal za pravdu dokonce i entomologům, po jejichž boku MZ vystupoval na tribuně 17. listopadu 2015 a za jejichž přítomnost byl MZ napadán a ostrakizován tzv. Pražskou kavárnou.

Osobně jsem přesvědčen o tom, že Evropskou unii naopak oslabují nejvíce ti, kteří migranty do EU zvou. Tedy i lidé jako eurokomisař Oettinger, kteří se snaží silou zlomit menší, ekonomicky chudší země než je Německo a kteří se k nim (k nám) nechovají s respektem, ale naopak jako ke své kolonii a snaží se nám vnutit věci, které jdou jednoznačně proti občanům ČR. Proto bych si dovolil panu eurokomisaři Güntheru Oettingerovi doporučit, aby si nejprve zametl před svým prahem a svou kritiku nasměroval do vlastních řad.

tak nastolují téma smysluplnosti členství České republiky v EU! Je nepochybné, že představitelé evropského žaláře národů zvaný EU by měli tendence dát nám případný odchod z unie patřičně „vyžrat“. Jistě by se nejednalo o žádnou romantickou selánku, ale jak už to v životě bývá, vždycky je něco za něco. Günther Oettinger nám však nechtíc připomíná, abychom se vážně zamysleli nad tím, jaké výhody nám ze členství v EU plynou a zda nám stojí za hrozby a rizika, která nám členství v EU přináší. Měli bychom se nad těmito klíčovými otázkami včas zamyslet, dokud není pozdě a dokud se s tím dá ještě něco dělat. 

Zkušeností s předchozími totalitami máme dost. A to jak s německou totalitou protektorátu Böhmen und Mähren, tak i s komunistickou. S tím rozdílem, že zatímco komunistická totalita se evolučně vyvíjela od krvavé (padesátá léta) k softtotalitě konce osmdesátých let, tak ta předchozí německá šla přesně opačným směrem. Podobně jako dnes ta Bruselsko-berlínská euro-unijní diktatura, která postupně přechází od pověstného cukru k dlouhému biči. Vezměme proto rozum do hrsti a zvažme všechna pro a proti, dokud je ještě čas. Až nás budou přidělení migranti anebo jejich potomci multikulturně obohacovat kriminalitou, násilím a terorem, bude již pozdě bycha honiti. Mohlo by se totiž stát, že snaha bagatelizovat rizika plynoucí z našeho členství v EU z důvodů obav ekonomických dopadů případného vystoupení z EU by se nám mohla hrubě nevyplatit. Skrblictví českých pánů před bitvou na Bílé hoře r. 1620 později popravených na Staroměstském náměstí katem Mydlářem budiž nám výstrahou.

PS: „Lépe jest částku jmění svého ztratiti a opykati s poctivostí,
nežli potomně s velikou hanbou a posměchem přijíti o všechno...“
(Albrecht Jan Smiřický ze Smiřic zde)

Jeden kolaterální zisk z Brexitu

$
0
0
Stanislav A. Hošek
4. 8. 2016
Jsem přesvědčen, že je ve skutečnosti úplně jedno, zda Velká Británie odejde z EU, nebo ne. Život půjde dál – půjde dál, protože jednoduše dál jít musí. Jistěže dojde ke změnám, na které, jako vždycky někteří doplatí, ale jiní naopak hodně získají – vydělají. Určité skupiny však přesto panikaří. Naštěstí je to pro veřejnost dobré, protože většina z panikářů se doslova odkopává, přesněji, prozrazuje veřejnosti své nejhlubší přesvědčení, se kterým se dosud ještě nikdy neodvážili „pochlubit“.


K technologii zastupitelské demokracie.
Všechny současné barvy liberálů považují státní zřízení ve formě zastupitelské demokracie za dostatečnou, ba dokonce jedinečnou realizaci posvátného ideálu demokracie. Té Demokracie s velkým D, kterou ve všech svých ideologiích šermují jako mečem Parsifalovým, představující v jejich očích reálnou „vládu lidu“. Pro ně je tato forma vlastně jedinou, kterou si vůbec dovedou představit. Opravdu představit? Na tuto otázku se pokusí odpovědět následující text.

Když získala KSČ moc, tak si její ideologové pro svůj státní systém vymysleli označení „lidově demokratické zřízení“. Tento pojem mi byl k smíchu, protože jsem nechápal celou hloubku té „lidově lidové vlády“. Jako protiklad pak vládu za první republiky, stejně jako vlády západních zemí, pojmenovali „buržoazními demokraciemi“, čímž mne zmátli úplně. Slovo buržoa bylo do té doby pro mne vždycky francouzským pojmem pro občana. Jenže, jak opět zdůrazňovali ideologové KSČ, rovněž také pro měšťana, měšťáka, či dokonce maloměšťáka. Již tehdy jsem se proto začal o oba systémy zajímat mnohem podrobněji.

Dneska si troufám proto tvrdit, že každá zastupitelská demokracie není ničím jiným, než promyšlenou, záměrnou a především řízenou „výrobou“, reprezentantů politické moci, čili všech těch zastupitelů „lidu“ na jednotlivých úrovních mocenských institucí od obcí, po Evropský parlament – zatím, pokud nebudeme volit světový parlament. Prakticky tedy generují elity, konkrétně pak politické elity, což zasluhuje na tomto místě velice jasného zdůraznění. Zastupitelská demokracie není ničím jiným, než líhní elit, elit politické moci.

Rozdíl mezi zastupitelem lidově demokratického zřízení a jiného mocenského systému spočívá pouze v tom, v čí prospěch pak musí vládnout, spravovat stát, rozhodovat. Opět zdůrazňují slovo „musí“. Každý kandidát na funkci zastupitele je totiž vychováván, připravován, nebo alespoň vybrán teprve tehdy, když reálné vládnoucí vrstvy mají zajištěno, že se nepostaví proti jejich zájmům. „Menu“ kandidátů voličům pro jakékoliv volby totiž „připravuje“ dobře propracovaný, celý mocenský aparát. Ten zajišťuje, že nikdo jiný nemůže kandidovat, než člověk, který projde celou procedurou stranických a jiných technik, které zaručí reálně mocným pokračování jejich nadvlády. Politický systém zastupitelské demokracie tedy není ničím jiným, než výběrem elit již dříve prověřenými elitami, tedy elitářstvím elit. Lid v té proceduře nemá žádné slovo. Jen „právo“ vybrat si z předloženého jídelního, pardon, volebního lístku. Proto zatím každá zastupitelská demokracie zdegenerovala buďto v komplexní nadvládu, čili totalitu, v případě jedné politické strany, nebo polyarchii, vládu konkrétních klanů při dvou dominantních politických stranách, či konečně v oligarchii vůdců v politickém prostoru mnoha politických stran.

Zdroj zuřivosti elitářských demokratů.

Zastupitelská demokracie je ve všech případech systémem, zajištujícím kontinuitu stávající moci přes „úskalí“, které pro mocenskou elitu představují každé volby. Proto lidoví mudrci říkají, že by volby nebyly povoleny, kdyby měly něco změnit. Pravda je mnohem tvrdší. Volby panská třída svým ovládaným povolila tehdy a teprve až tehdy, když si celým právním systémem zajistila, že nemohou nic změnit a že je fakticky plně ovládá její prověřená a poslušná, obslužná elita. Proto to trvalo několik staletí, než si veřejnost volby vyvzdorovala a stálo velké hmotné obětí a nespočet mrtvých, samozřejmě že jen na straně bezmocných a ovládaných.

Pravá podstata zastupitelské demokracie je veřejností ovládaných a bezmocných už samozřejmě poznána. Proto již nejméně století existují pokusy o její změny. Jedna z cest takové změny je odborně nazývána přímou demokracií. Ač je v současnosti zúžena jen a pouze na referendum, tam kde se prosadí jeho realizace, vyprodukuje výsledek často vášně elit Demokratů s velkým D. Stane se tak samozřejmě vždy, když výsledek referenda odporuje zájmům panské vrstvy a jejích obslužných elit. Tak tomu bylo právě po výsledku hlasování občanů Velké Británie o odchodu z EU.

Kvantitativně novým je, že ještě nikdy ve veřejném prostoru naší země nebylo slyšet tolik odsudků vůči vůli veřejnosti. Novou kvalitou zase je, že ještě nikdy jsem u nás nezaznamenal tolik argumentů dokazujících nekompetentnost „lidu“ k rozhodování o svém osudu. Celkově si dovoluji konstatovat, že ještě nikdy v polistopadovém období jsem nezaznamenal z úst expertů tolik pochybností dokonce o samotné demokracii. Naprostá většina z obslužných elit současné moci se tím v mých očích doslova odkopala a konečně tedy kápla „božskou“. Musela. Jejich suverenita je každým referendem reálně ohrožena. Jestliže si ovládaní uvědomí svou vlivovou šanci ve společnosti, mohli by je všechny zbavit moci a postupně i nadvlády. Což nemohou vládci, ani jejich slouhové dovolit.

V mých očích se konečně v polistopadové době i u nás odhalilo, že třídní boj nejenže existuje, ale je naprosto nesmiřitelný. Probíhá nepokrytě mezi vládci a ovládanými, mezi mocnými a bezmocnými a stále zřejměji se prokazuje, že mezi jejich zájmy nemůže existovat kompromis. Proto tedy nikdy žádné volby nemohou systém změnit. Bohužel.

Nemělo by uniknout pozornosti, že to jako první v ČR veřejně odhalila katolická církev. Její primas byl prvním, kdo neváhal už mnohem menší projev lidové vůle, tedy demonstraci odborů, označit za aktivitu luzy.

Ano. Lid, masy, dav, ulice, luza, to jsou všechno pojmy, kterými elita, zdůrazňuji, že tak zvaná demokratická elita, již znova straší veškerou veřejnost a řízeně tak otravuje celý veřejný prostor. Její zuřivost je jako obvykle přímo úměrná jejímu strachu. Děsí se, protože si dobře pamatuje. Pamatuje na několik reálných vzepětí vůle „mas“ v dějinách, které proběhly pod vedením vůdců nesloužících současné panské vrstvě. A kterým se, byť na historicky krátkou dobu, podařilo smést moc tehdejších elit.

Revoluce, skutečná revoluce, čili pokus o vytvoření něčeho nového a ne jenom hnutí navracející společnsot ke starým praktikám, které se před víc jak čtvrt stoletím u nás podvodně za revoluci samo prohlásilo. Revoluce, která se znova pokusí o změnu v současnosti skomírajícího systému, který už prokazatelně nestačí řešit celou širokou škálu vznikajících společenských problémů. Revoluce, která bude muset doslova rozprášit příslušníky všech dosavadních elit, nejen těch politických. To je strašák, který donutil puncovaným demokratům současnosti otevřít hledí svých ideologických krunýřů a „přiznat barvu“. Dovoluji si konstatovat že, alespoň pro mne, je tento vedlejší výsledek brexitu daleko významnějším přínosem, než všechny jeho ostatní důsledky. Demagogové demokracie museli začít odkrývat karty.

Závěrečná poznámečka.
Nikdy jsem živelně nevěřil, že lze dosáhnout zásadní mocenské změny reformami, včetně volebního práva všech občanů. Postupem doby jsem pro toto přesvědčení získával nové a nové argumenty. Dneska, po brexitu, se mé přesvědčení o nevyhnutelnosti revoluce jenom upevnilo a získalo další důkazy i v chování příslušníků současné politické moci, bez skrupulí sloužící panské třídě a přiživující se tak na její reálné nadvládě. Tvrdím, že revoluce je nutná.

Otázky jsou dvě. Za prvé kdy nadejde revoluční čas. Za druhé, kdo je konkrétně oněmi elitami, odsouzenými ke zbavení moci, kterou po celá tisíciletí disponují a zneužívají na úkor většiny. Několik desítek řádků o jmenovaných otázkách snad ještě někdy napíši.

Ministerstvo zahraničních věcí Číny: Vladimír Putin bude hlavním hostem na summitu G20 v Chang-čou

$
0
0
4. 8. 2016   zdroj
Prezident RF Vladimír Putin bude hlavním hostem na summitu G20 v čínském Chang-čou, kam přijede na pozvání Xi Jinpinga, oznámil ředitel departementu pro Evropu a Střední Asii ministerstva zahraničí Číny Gui Tsunyuy.


Jak oznámil zástupce ministerstva zahraničí Číny, uskuteční ruský vůdce a čínský prezident Xi Jinping na půdě summitu samostatné plnohodnotné bilaterální jednání, formát akce je propracováván zahraničně-politickými rezorty obou zemí.

Čínský diplomat rovněž dodal, že Rusko a Čína dojednají v rámci setkání obou lídrů nové dohody. "Patrně to bude pro média překvapení,"řekl Gui Tsunyuy.

Summit G20 se bude konat v Číně začátkem září.

 Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová 

Ústava v éře destrukce

$
0
0
Erik Best
5. 8. 2016  EB
Žijeme v éře destrukce, kdy západní svět systematicky strhává po generace budovaná monumentální díla naší civilizace, některá dobrá, jiná špatná. Mezi instituty, kterým hrozí zničení, jsou i ústavy. Otec padlého amerického vojáka Khizr Khan držel v ruce americkou ústavu, když se snažil zahanbit Donalda Trumpa za jeho plán zakázat muslimům vstup do země. Ať už si o Trumpově plánu myslíte cokoli, s ústavou to nemá nic společného. 



Khanovi neměli žádné ústavou zaručené právo přistěhovat se do Spojených států. Ústava Spojených států se nevztahuje na lidi, kteří nejsou ani obyvateli, ani občany Spojených států. Každému cizinci může navíc být odepřen vstup do země. V České republice chce Miloš Zeman deportovat neúspěšné žadatele o azyl. Zároveň ale musí vědět, že mezinárodní závazky jsou podle Ústavy českým zákonům nadřazené a v mnoha případech deportace znemožňují. Ú

stava, která klade práva všech lidí na světě na stejnou úroveň, je bezcenným cárem papíru. K tomu západní svět směřuje.

Savčenko doporučuje, aby byl ukončen "bordel" s názvem "ATO"

$
0
0

5. 8. 2016     zdroj
"Je to velmi nebezpečná rétorika, že je nezbytné zavést válečný stav". "Bordel" s názvem "antiteroristická operace" (ATO), která probíhá na východě Ukrajiny, "je nutné ukončit co možná nejrychleji, bez jakékoliv další války". Prohlásila to bývalá příslušnice armády a ukrajinská poslankyně Naděžda Savčenko ve vysílání Espresso.TV.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Povolíme v Česku lidem zbraně, do ústavy dáme dodatek o jejich právu je veřejně nosit, školy vybavíme bezpečnostními rámy a vyškolíme smuteční řečníky při pohřbech zastřelených školáků.....?

$
0
0
Břetislav Olšer
5.8. 2016  Rukojmí
Mám rád prezidenta Miloše Zemana, dělal jsem s ním rozhovor a chápu, že má jako hlava státu obavy o životy českých občanů. Proto jim doporučuje, aby se ozbrojili; podle něj už zbraň vlastní dokonce i jeho manželka. Zároveň přiznal, že události z nedávné doby ho přinutily změnit názor na držení velkého počtu zbraní v populaci.

Kdyby prý měl někdo zbraň v oblasti obchodního střediska Olympia na severozápadě Mnichova, kde nedávno osmnáctiletý Němec íránského původu zabil devět lidí a dalších 21 zranil, mohl teroristu zlikvidovat, aby byl počet obětí menší....Miloš Zeman je prezidentem ČR; zvítězil zdravý rozum…


Samozřejmě, ale kdo by čekal teroristu v obchoďáku, kdo by u sebe nosil zbraň při nakupování, když útok byl nečekaný a nepředvídatelný. Kdo by si s sebou bral pistoli na oslavu Pádu Bastily v Nice, aby se díval na ohňostroj? Kdo by tušil, že někdo pojede nákladním vozem dva kilometry, aby zmasakroval přes osmdesát nic netušících a veselících se lidí? Mít u sebe zbraň je dobré, když víme, že hrozí bezprostřední nebezpečí. Ve Spojených státech ale asi žádná rizika patrně neexistují, alespoň ne v tamní smetánce horních deseti tisíc...

Proto si dal Obama na nominačním sjezdu demokratů záležet na optimistickém tónu, aby ji povzbudil. Ekonomika země se podle něj vzpamatovala. "Podle mnoha měřítek je naše země silnější a bohatší, než když jsme začínali," uvedl Obama na konci nominace, z něhož vyšla vítězně Clintonová jako podzimní soupeřka republikána Trumpa.... "Zajímají-li se voliči o to, kdo ochrání je a jejich rodiny v nebezpečném světě, pak bude jejich volba jasná," konstatoval Obama a objal možná budoucí šéfku Bílého domu.

Siesta, idylka a bezostyšnost mocipánů, obklopených neustále hordou ozbrojených bodyguardů. Přitom vědí, že ve Spojených státech je každý rok zakoupeno přes 4,5 milionu zbraní a občané zde vlastní nejvíce střelných zbraní na světě. Na každých sto Američanů jich připadá 90. Jak uvedl New York Times, podle přehledu o malých zbraních jich vlastní Američané při počtu obyvatel více než 312 milionů přes 270 milionů z celkových zhruba 900 milionů zbraní na světě. Ke všemu druhý dodatek Ústavy plně platí pro všechny státy USA: “Dobře organizovaná milice je nezbytná v zájmu bezpečnosti svobodného státu. Právo lidu držet a nosit zbraně nesmí být proto omezováno…”




Přestože je Obama černoch, je ve Spojených státech rasismus mnohem větší problém; bílá rasa, která vidí, že jí po čertech ubývá a že do třiceti roků bude vůči černochům v menšině, si po poradě s demografy přibrala i tzv. barevné obyvatele. Z nouze ctnost; bělochů i s barevnými je přes 75 procent, přesto by jich mělo být v roce 2042 už jen 46 procent a globálně necelých dvacet procent. Charakteristika americké společnosti současnosti; počet lidí pod hranicí chudoby – 47 milionů, nebo ve vězení – 2,245 milionu, resp. 751 na 100 000 obyvatel – asi 7,5× více než průměr EU.


Změna barvy“ však netrvala odhadované desítky let, když podle nedávných výsledků sčítání obyvatelstva USA se běloši již stali menšinou v Houstonu, Los Angeles, Philadelphii, New Yorku a Chicagu. V hlavním městě Washingtonu se scvrkli na pouhých 30 procent a New Orleans je skoro pouze černošský… Současné nepokoje, které vypukly po celých USA, vyprovokovala policie, jež ruku v ruce s Národní gardou zastřelila v krátké době po sobě tři neozbrojené černochy. V americkém Baltimore platil nedávno výjimečný stav. Guvernér amerického státu Maryland Larry Hogan ho vyhlásil kvůli násilí, které město zachvátilo po pohřbu černošského mladíka Freddieho Graye. Ten zemřel 19. dubna 2015 v Baltimore výjimečně ne zastřelením, ale na následky zlomeniny krčních obratlů při zatýkání.

Navíc je zde další šok; osoby, kterým je více než 21 let, mohou do univerzitních kampusů v Texasu nosit zbraně. Povoluje to nový zákon, který začal platit počátkem srpna 2016. Má pomoci zabránit útokům střelců na bezbranné studenty. Pokud tedy student legálně vlastní zbraň, může s ní nově do univerzitního kampusu. Zbraň ale nesmí být na první pohled vidět. Pokud ji ale schová například pod tričko, bude s ní smět klidně vstoupit i do učeben. Zákon neplatí pro soukromé vysoké školy....

Okres Harrold v americkém státě Texas, rozuměj tzv. školní okres, tedy v podstatě jedna venkovská škola se 113 studenty, rozhodl již v srpnu 2008 jako první v USA povolit učitelům nosit do školy zbraně. Toto průlomové rozhodnutí, kdy byla vytvořena tzv. gun free zone, tedy volná zóna zbraní, je důsledkem rostoucí kriminality na školách. Americký Kongres před časem zakázal učitelům nošení zbraní na školách po celých Spojených státech, ale Nejvyšší soud později toto nařízení zrušil poté, co jihokorejský mladík Čo Sung-hu vystřílel v učebnách na virginské polytechnice během devíti minut 170 ran a zabil dvaatřicet studentů a pedagogů…




New York; ve Spojených státech je každý rok zakoupeno přes 4,5 milionu střelných zbraní a občané jich zde vlastní nejvíce na světě. Na každých sto Američanů jich připadá devadesát, jak uvedl New York Times... Snímek Břetislav Olšer

Třiadvacetiletý student, který po hrůzném činu spáchal sebevraždu, byl podle spolužáků a učitelů až nepřiměřeně uzavřeným člověkem, který se na univerzitě takřka nestýkal s okolím. Napsal prý dvě školní literární práce plné „hrůzného násilí“. Pro všechny občany Česka, kdož zvažují, zda se po vzoru USA, našeho novopečeného Big Brothera, ozbrojit či nikoli, uvedu nyní jen stručný přehled "stříleček" v amerických školách, jak říkají naši fanatici bojových her na PC. Možná to bude vhodná četba zejména pro rodiče, jejichž děti studují...

Země neomezených možností si potřísnila svůj americký sen další temnou skvrnou; při střelbě v kampusu v Oregonu zemřelo v říjnu 2015 10 lidí včetně střelce a 7 dalších bylo zraněno. Vrah byl zabit po krvavém řádění. Vlastnil třináct zbraní Podle policejních zdrojů byl pachatelem 26letý Chris Harper Mercer, který zemřel po přestřelce s policií. Měl u sebe čtyři zbraně, doma dalších devět. Známý militant a prezident v jedné osobě Barack Obama vyzval ke zpřísnění pravidel pro prodej a držení zbraní. Žvásty; druhý dodatek Ústavy Spojených států je zkrátka druhý dodatek, všemi velmi ctěn jako skvělý výplod americké demokracie a svobody země neomezených možností...

Motiv vraždění útočníka, který přišel do jedné z budov v kampusu v oregonském městě Roseburg a začal pálit po lidech v několika učebnách, se zjišťuje. Vyšetřovatelé vyslýchají všechny, kteří byli s Mercerem v kontaktu den před tragédií, kdy se údajně s krvavými plány svěřoval na sociálních sítích.


Brutální vrah – 26letý Chris Harper Mercer…


Svědci potvrdili; střelec vešel do třídy a všem řekl, ať si lehnou na podlahu. Potom nařídil, aby vstali ti, kteří jsou křesťané. „Dobře, protože jste křesťané, uvidíte se s Bohem hned za vteřinu,“ prohlásil prý a začal střílet. Celkem podle šerifa okresu Douglas Johna Hanlina zemřelo deset lidí včetně pachatele. Na místě se našly tři pistole a jedna puška. Mercera identifikoval státní prokurátor; denně na střelná zranění zemře osmdesát lidí...

Za posledních několik let se v USA stalo na dvacet tragédií na amerických školách. Řádění střelce na univerzitě ve Virginii a smrt třiatřiceti lidí znovu staví Spojené státy před otázku, zda by nebylo dobré změnit zákony o volném prodeji zbraní. Podle odhadů má v zemi zbraň přibližně pětatřicet procent domácností, ročně zahyne na následky střelby zhruba 30 tisíc lidí...Střílečka do aut i lidí jako ve virtuální počítačové hře…?

Nejtragičtější masakry na amerických školách:

Austinská univerzita,
Texas 1.srpna 1966

25-letý Charles Whitman zastřelil během 2 hodin 46 lidí, z toho většinou dětí. Střílel ze sto metrů vysoké rozhledny. Whitman měl nádor na mozku, jak později ukázala pitva a byl z neúplné rodiny. V mládí byl údajně šikanován.

Columbine High School 20.dubna 1999
Dva studenti, Eric Harris (18) a Dylan Klebold (17)postříleli dvanáct studentů a jednoho profesora. Zraněno bylo několik desítek dalších studentů. Cílem ovšem nebyla prvotně střelba, ale odpálení propanbutanových lahví ve školní jídelně, kde se v té době nacházelo okolo 450 studentů a profesorů. K výbuchu nedošlo a tak za pomocí poloautomatických zbraní byl podniknut jeden z nejznámějších masakrů, který byl později i zfilmován. Běsnění ukončí ještě před příjezdem jednotek SWAT sebevražda obou útočníků.

Střední škola v Red Lake 21.března 2005
Mladý student této školy nejprve zavraždil své prarodiče, poté své běsnění zamířil na své spolužáky. Deset mrtvých a třináct zraněných si jeho střelba vyžádala. Mladík pocházel z indiánské rezervace, jeho dědeček byl místním policistou. Běsnění ukončil sebevraždou při přestřelce s policií.

Virginia Tech 16.dubna 2007
Jihokorejský student Čo Sung-hu zabil střelbou v kampusu školy 32 lidí a desítky jich zranil. Údajně psychicky vyšinutý Sung-hu jednal brutálně, většina jeho obětí měla v těle minimálně tři kulky. Své řádění započal na koleji, kde zabil dva spolužáky. Ve vzkazu, který se později našel se doznává k nenávisti k okolí a zejména svým spolužákům. I v tomto případě spáchal střelec sebevraždu.

Tragicky dopadlo řádění Adama Lanzy v Sandy Hook. Tento dvacetiletý student postřílel dvacet studentů a šest žen, většinou učitelek. I zde řádění předcházela vražda. Lanza nejprve zavraždil svoji matku, poté naložil do vozu zbraně. Ke střelbě používal zejména poloautomatickou M-15, Glocky a Sig Sauer. K dispozici měl stovky nábojů a i rezervní brokovnici. Lanza se zastřelil, stejně jako všichni předchozí útočníci.

Vraždí se však také ve školách jiných zemích:


V roce 1985 mladý muž zabil 13 studentek a sekretářku polytechnické školy v kanadském Montrealu.

Na univerzitě v kanadském Montrealu postřílel 6. prosince 1989 pětadvacetiletý nepřítel žen Marc Lepine 14 studentek.

Ve škole ve skotském Dunblane zastřelil 20. října 2003 třiačtyřicetiletý Thomas Hamilton 16 dětí ve věku od pěti do šesti let a jejich učitelku. Po činu spáchal sebevraždu.

V mateřské škole skotského Dunblane bylo v roce 1996 sběratelem zbraní zavražděno 16 dětí.

Náboženský fanatik v Jemenu zastřelil na předměstí Sanaay 10 dětí.

Na základní škole v japonském městě Ikeda bylo nožem usmrceno 8 dětí.

Na gymnáziu v durynském Erfurtu zabil 26. dubna 2002 devatenáctiletý bývalý žák školy Robert Steinhäuser 16 lidí a pak sebe. Během amoku postřílel pistolí 13 dospělých pracovníků školy, převážně učitele, dále dva školáky a jednoho policistu.

Matti Juhani Saari zastřelil 23. září 2008 na střední škole v Kauhajoki na jihozápadě Finska deset spolužáků a několik dalších těžce zranil. Pak obrátil zbraň proti sobě a po převozu do nemocnice zemřel...


Jakoby nám nestačily čtyři vraždy příbuzných v Brně na doživotí již odsouzeného Američana Kevina Dahlgrena (22)...

Inu, bývalý předseda vlády Jiří Paroubek má na české ozbrojování svůj názor: "Myslím, že by to u nás dopadlo stejně jako ve Spojených státech, kde mají možnost být ozbrojeni všichni. A podle toho to také dopadá, tu a tam vidíme střelbu na ulicích, a pokud to chceme u nás změnit na divoký západ, tak se domnívám, že tohle je ta nejlepší cesta..."

PS: Policie v Phoenixu připsala neznámému sériovému vrahovi, který řádí ve městě od července 2016 další pokus o vraždu. Při předcházejících devíti útocích zabil sedm lidí, uvedl list USA Today...

Čína ukazuje ohromující sílu na moři (video)

$
0
0
5.8. 2016  Eurasia 24
napsal/přeložil ea24
Východočínské moře je v těchto dnech dějištěm rozsáhlých manévrů čínského námořnictva. Říše Středu ukazuje výsledky modernizace svých ozbrojených sil, přičemž právě námořnictvo hraje klíčovou roli ve snaze Číny odradit Spojené státy od narušování její svrchovanosti.
Cvičení je podle čínského ministerstva obrany zaměřeno na zlepšení „intenzity, přesnosti, stability a rychlosti“ nasazení ozbrojených sil. Manévry mají posílit schopnost čínského námořnictva rychle a účinně reagovat v podmínkách námořního střetu založeného na využití informačních technologií.
Do cvičení jsou zapojena velká hladinová plavidla, ponorky, bojová letadla a vrtulníky a také síly pobřežní obrany.
Čína nezvratně snižuje náskok Spojených států nejen v počtu plavidel, ale také v jejich technologické úrovni. Příkladem je supermoderní torpédoborec Type-052D, který je plně srovnatelný s nejmodernějšími západními plavidly téže třídy.

video zde


Proč je bláhové se domnívat, že se Turecko dostane z pasti NATO – to je právo na vstup, pokud nejsi proti ostatním členům, ale je bez nároku na odchod. NATO – to je právo na vstup, pokud nejsi proti ostatním členům, ale je bez nároku na odchod!

$
0
0
Gajaz Validi
5.8. 2016 Zvědavec
Dnešní vztahy Turecka s NATO nelze zjednodušovat. Jakékoli řeči o tom, že Erdoganův obrat k Rusku může vést k odchodu Turecka z aliance, jsou nepochopením současné reality. A není to jen kontroverzním Recepem Erdoganem, navíc se totiž spojuje jeho osobní nepředvídatelnost v rozhodnutích s nejistotou výběru dominantního geopolitického směru a o to více je důležité pochopit princip "pasti NATO" pro Turecko z celkového pohledu.


Samotná fráze "vztahy s NATO" také nemůže být vnímána doslovně. Aliance zastupuje sílu a zájmy různých mocností, kde vztah s každou z nich je samostatným příběhem. Například pokus opustit NATO ze strany Ankary jako první, by oslabil pozici západního světa ve sporu s Ruskem. Navýšení vlivu Moskvy samozřejmě zásadně vadí Washingtonu, kde pozorně sledují všechny body v US-tureckých vztazích. Pojďme tedy podrobně prozkoumat všechny komplexní faktory, které představují pro současné Turecko pasti NATO.

1. Kurdové. Zejména Kurdská otázka se stala bolavým místem ve vztazích Washingtonu a Ankary po zahájení války v Sýrii. Kurdové jsou pro Turky hlavní nepřátelé a jednou z klíčových hrozeb. Ale zřeknout se Kurdů, kteří jsou nejvíce boje způsobilou proamerickou silou v Sýrii, to USA také nemohou (a není to ani v plánu). Sebemenší pokus Turecka rozloučit se s NATO povede k tomu, že "kurdský problém" prostřednictvím USA nabude v Ankaře gigantických rozměrů.

2. Řecko. Kyperská otázka rozhádala Řecko a Turecko na celá desetiletí, doposud není vyhlídka na jakékoli řešení. Kdysi se stal jejich konflikt precedentem sporů účastnických zemí NATO, proto se také snaží konflikt řešit s minimálním vojenským vměšováním. Ale pokud Turecko opustí NATO a Řecko zůstane, kyperská otázka se demonstrativně začne zvedat z mrtvého bodu. A samozřejmě v neprospěch vše chápající Ankary.

3. Zbraňový systém. Diskuse o vojenské alianci mezi Ruskem a Tureckem vypadají velmi nedůvěryhodně a podivně, oba státy mají různé zbrojní standardy a jejich změny jsou v krátké době nereálné. A kolik by takový přechod Turecko stál, to je v čase jeho těžkých ekonomických otřesů zvlášť směrodatné.

4.Bezpečnostní systém NATO. Rozpoznávací kódy "přítel- nepřítel", kódování v rádiových komunikačních systémech i v odpalování raket, výměnný programu výzvědných služeb - to vše by při odstoupení od Aliance formálně padlo do rukou nejen "nečlenské zemí", ale také státu, který má na spadnutí potenciální konflikt přinejmenším s jedním jiným členem NATO – Řeckem.. Washington udělá cokoli, aby systémy obrany jeho klíčové vojenské síly mimo území Spojených států ničím neutrpěly.

5. Neschopnost samostatně zajistit obranu v případě invaze. Členové NATO mohou výrazně ušetřit peníze na vojenském rozpočtu, aniž by ohrozily svou bezpečnost. Každá země (s výjimkou USA, kde armáda poskytuje zásadně odlišné úrovně bezpečnosti) podporuje a rozvíjí bojovou způsobilost svých profilových modulů a zbraňových systémů. Chybějící články v národní obraně ale bude možné v kritické situaci pohotově doplnit ze společných sil NATO. Turecko v dlouhodobém výhledu nikdy nepočítalo s pojistkou obrany pro případ odchodu z Aliance a pouze příprava učinit takové rozhodnutí by vyžadovala neskutečně vysoký budžet a dlouhé roky práce. Ale situace je taková, že i když je ekonomika slabá, může se vše změnit jakkoli a kdykoli.

6. Zhoršení vztahů s Evropou. Faktické blokování vstupu Turecka do EU neznamená, že Brusel a Ankara jsou nevratně rozhádáni. Evropské země Aliance možným odchodem Turecka utrpí vážnou ránu ve své vojenské bezpečnosti a zároveň vzniká potřeba posílit finanční rezervy na okamžité zaplnění "mezery". Získat zpět svou pozici v Turecku ale mohou řadou doplňkových kvót, sankcí a omezení – k dispozici je široký arzenál možností a je zaručeno, že USA pomohou vybrat ta nejtvrdší opatření.

7. Duální charakter islamizace. Erdogan aktivně odvrací zemi od tradičních hodnot sekulárního státu (jak chtěl Mustafa Kemala Atatürka) k islamismu a náboženské radikalizaci. Ale na poli tvrdé islamizace čekají Erdogana již zavedení konkurenti, od Saúdské Arábie až po extremisty. Absence členství v NATO otevře před Ankarou "široké perspektivy", od agresivních akcí až po nepřátelskou expanzi. A možná odpověď Ankary? Žádná.

8. Vztahy s Izraelem. Turecko a Izrael se pokusily zmírnit napětí a hledají vzájemný dialog. V Izraeli mají už historicky velký vliv na politický život ve Spojených státech a je pro ně snadné, aby prostřednictvím USA přiměli Ankaru k přijetí lepších nebo horších řešení. Jako člen NATO je Turecko pro Izrael předvídatelný partner. Bez členství poroste napětí. Poroste tak silně, že to nebude pro Ankaru únosné.

9. Vnitřní nepokoje s revolucí. Rozehraná domácí situace nejde Erdoganovi na ruku. Jedna věc je pokusit se potlačit existující ohniska odporu proti němu, ale zároveň vytvořit více takových ohnisek - to už je hloupost. Erdogan to může ustát, ale jen když dokáže kolem sebe seskupit dostatečnou vojenskou sílu. Odchod z NATO (a Američané už dali najevo, že takový rozchod bude skutečným konfliktem), může armádní síly vzájemně rozhádat i mezi sebou, ale zcela jistě je to postaví i proti Erdoganovi.

Seznam by mohl pokračovat dál a to i méně významnými příčinami, ale závěr je jasný- i kdyby nepředvídatelný Erdogan sebevíc chtěl přerušit vztahy s Aliancí, udělat to nemůže (a nedovolí mu to). V Ankaře to dobře vědí, Washington jim to tajnými komunikačními kanály už vysvětlil a jistě přidal i mnoho mnohem vážnějších důvodů. I to je důvod, proč jsou dobře chráněny projekty jako "informační vojska" Turecka, která Ukrajinu posouvají blíže ke konfliktu s Ruskem.

NATO se může zdát atraktivní pro dobrovolný vstup pouze ty, kteří jsou okouzleni chováním NATO, jako je tomu třeba v případě Gruzie a Ukrajiny. Ale pro zásadní členy Aliance (a dnes už vlastně pro všechny) to už vypadá úplně jinak, zde už příliš mnoho nezávislosti není a ani být nemůže. NATO – to je právo na vstup, pokud nejsi proti ostatním členům, ale je bez nároku na odchod.

V rámci diskuse o možném vystoupení Turecka z aliance se může Ankara pokusit vyhandlovat s Ruskem dodatečné benefity nad rámec vztahů, aniž by sama dala něco na oplátku. Ale to už je kapitola pro samostatnou analýzu.

Bezmezná nenávist

$
0
0


Uri Avnery
5.8. 2016   Střípky ze světa
Na poplach bije izraelský veterán
„Nedostane-li vážně míněné úsilí o mír sebemenší šanci, nenávist už jen neustále poroste, dokud nás nepohltí všechny.“
„Palestinský mladík se vloupal do osady, vešel do nejbližšího domu a ubodal 13letou spící dívku, poté byl zabit. Tři izraelští muži unesli náhodně vybraného 12letého palestinského chlapce, odvlekli ho na pole a zaživa upálili,“ píše Uri Avnery.

Už je mu přes devadesát. Životopis má strhující. Do Palestiny emigroval s rodiči před Hitlerem z Německa. Bojoval už v řadách Irgun – a pro výhrady k jejím teroristickým metodám ji opustil už ve 30. letech. Krk nasadil i za prvé izraelsko-arabské války v roce 1948. Se zbraní v ruce i coby válečný korespondent. Po několik volebních období zasedal v Knesetu. Založil izraelské mírové hnutí – a jako vůbec první izraelský politik se osobně sešel s Jásirem Arafatem.

Výčet děsivých hororů, jimiž svou poslední úvahu startuje, pak ještě pokračuje:

„Dva Palestinci z malého města nedaleko Hebronu nelegálně vstoupili do Izraele, dali si kávu v telavivské zábavní čtvrti a pak postříleli všechny okolo, než byli zadrženi. Stali se národními hrdiny. Izraelský voják viděl vážně zraněného palestinského útočníka ležícího na zemi, přišel k němu a z bezprostřední blízkosti ho střelil do hlavy. Většina Izraelců mu aplaudovala.“

„To nejsou ´normální´ činy ani za gerilové války. Jsou to projevy bezedné nenávisti. Nenávisti tak otřesné, že se vymyká úplně všem normám lidskosti.“

„NEBYLO tomu tak vždycky. Několik dní po šestidenní válce, v níž Izrael dobyl východní Jeruzalém, Západní břeh Jordánu a Pásmo Gazy, jsem po nově okupovaných územích cestoval osobně. Byl jsem vítán takřka všude, lidé mi dychtili prodat své zboží a vyprávět mi své příběhy. Byli zvědaví na Izraelce a my byli zvědaví na ně.“

„Palestince v té době, že okupace potrvá věčně, nenapadlo ani ve snu. Jordánské vládce nenáviděli a byli šťastní, že jsme je jejich nadvlády zbavili. Věřili, že brzy odejdeme a dovolíme, aby si konečně vládli sami.“

„V Izraeli mluvili všichni o ´benevolentní okupaci´. První vojenský guvernér Chaim Herzog, pozdější prezident Izraele a otec současného předsedy Strany práce, byl velice lidský.“

To „vše se však změnilo už během pár let. Palestinci zjistili, že Izraelci odejít v plánu nemají, ale chystají se jim jejich zemi ukrást, a to doslova, a zaplavit ji svými vlastními osadami. Něco podobného se stalo o 15 let později vjižním Libanonu. Šíitské obyvatelstvo vítalo naše vojáky květinami a rýží v přesvědčení, že by Palestince vyženou a odejdou. Když jsme neodešli, změnili se v odhodlané gerilové bojovníky a nakonec založili Hizballáh.“

„Dnes je nenávist všudypřítomná. Arabové a Izraelci užívají rozdílné silnice, je to však mnohem horší nežjihoafrický apartheid, protože tam neměli bílí sebemenší zájem černé vyhnat. Je to dokonce ještě mnohem horší, než většina forem kolonialismu, protože imperiální síly, aby se na jejich půdě usadily, ji domorodcům obecně nebrali.“

„Vzájemná nenávist dosahuje vrcholu právě teď. Osadníci terorizují své arabské sousedy, arabští chlapci házejí kameny a improvizované zápalné bomby na židovská auta projíždějící po silnicích, jichž sami užívat nesmí. Nedávno bylo kameny napadeno auto vysokého armádního důstojníka. Ten vystoupil a prchajícího chlapce pronásledoval, střelil do zad a zabil, čímž nehorázně porušil armádní pravidla užití střelné zbraně.“

„DNES, NĚJAKÝCH 120 let od začátku sionistického experimentu, je nenávist mezi oběma národy gigantická. Konflikt našim životům vládne. Týká se ho víc než polovina mediálních zpráv.“

„Vstát zakladatel moderního sionismu, vídeňský novinář Theodor Herzl z mrtvých, strnul by v naprostém šoku. Život v budoucím židovském státu popsal do detailu v německy psané futuristické povídce, nazvané Altneuland(Staronová země). Jeho arabští obyvatelé tu jsou vyobrazeni jako šťastní vlastenečtí občané, vděční za pokrok a výhody, které jim sionisté nadělili.“

„Na počátku židovské imigrace byli Arabové skutečně pozoruhodně svolní. Možná věřili, že sionisté jsou replikou německých náboženských imigrantů, kteří dorazili o několik desetiletí dřív a zemi skutečně přinesli pokrok. Tito Němci, kteří si říkali templáři (daný název nemá se stejnojmennou středověkou skupinou křižáků žádnou spojitost), neměli žádné politické ambice. Založili vzorové vesnice i městské čtvrti a žili šťastně, dokud je nenakazili němečtí nacisté. Na počátku 2. světové války je Britové deportovali všechny do daleké Austrálie.“

„Sarona, vzorová vesnice těchto templářů vystavěná nedaleko Jaffy, je nyní zábavním parkem v Tel Avivu. Je přesně tím místem, kde došlo k poslednímu teroristickému útoku.“

„Když Arabové zjistili, že noví sionističtí přistěhovalci nejsou reprízou templářů, ale novým agresivním kolonialistickým implantátem, konflikt se změnil ve fatální nevyhnutelnost. Zhoršuje se rok od roku. Zdá se, že nenávist mezi oběma národy dosahuje stále nových vrcholů.“

„NYNÍ to vypadá, že oba národy žijí ve dvou odlišných světech. Staletá arabská vesnice a nová izraelská osada, ležící jedna od druhé pouhou míli, působí klidně jako ze dvou různých planet.“

„Děti z obou rozdílných etnik tu od svých rodičů slýchají zcela odlišné příběhy už od prvých dnů na světě. To samé pokračuje i ve škole. A v době, kdy dospějí, toho vidí stejnýma očima jen pramálo.“

„V případě mladého Palestince jde o příběh nadmíru prostý. Toto byla arabská půda, součást arabské civilizace, po víc než 14 století. Pro leckoho má vlastnictví jejich země tradici tisíců let, protože islám, když dobyl Palestinu, zdejší křesťanskou populaci nikam nepřestěhoval. Islám byl tehdy náboženstvím mnohem pokrokovějším, takže jej postupně přijímali i místní křesťané.“

„Z palestinského hlediska ovládali ve středověku Židé Palestinu jen po pár desetiletí. Současný židovský nárok na zemi, založený na slibu daném jejich soukromým židovským bohem, je bezostyšným kolonialistickým švindlem. Sionisté do země přišli ve 20. století jako spojenci britské imperialistické moci, aniž na ni měli jakékoli právo.“

„Většina Palestinců je teď připravena uzavřít mír a žít bok po boku s Izraelem dokonce i ve zmenšeném palestinském státu. Izraelská vláda jim to však upírá, celou ´izraelskou zemi´ si nárokuje pro židovskou kolonizaci a Palestincům hodlá ponechat jen několik oddělených enkláv.“

„PALESTINSKÝ ARAB, který ví, že je to právě tak, žije mnohdy jen pár set metrů od židovského Izraelce přesvědčeného, že jde o snůšku lží z dílny arabského antisemitismu (což je oxymóron), prahnoucího zahnat Židy do moře. Každé židovské dítě v Izraeli se učí od útlého věku, že tato zem byla Židům dána Bohem, ti jí vládli už po řadu století před tím, než urazili Boha a ten je pak potrestal dočasným vyhnáním. A že nyní se Židé do své země, obsazené cizími lidé původem z Arábie, prostě vrátili. A tito cizí lidé mají tu troufalost tu zemi prohlašovat za svou vlastní.“

„Být to skutečně tak, jak tvrdí oficiální izraelská doktrína, žádné řešení ani neexistuje. Musíme být jen připraveni bránit sebe sama a svou zemi nadlouho, prakticky natrvalo. Mír je nebezpečná iluze.“

„Herzlově naivní vizi oponoval vůdce pravicových sionistů Vladimír (Ze'ev) Žabotinsky. Poznamenal, a vcelku právem, že ještě nikde na světě se nestalo, aby domácí obyvatelstvo vydalo svou cizincům svou zemi po dobrém. A musí se proto, jak řekl, vybudovat ´železná zeď´, bránící naše nové osídlení v zemi vlastních předků.“

„Žabotinsky, který studoval v liberální Itálii po risorgimentu, vyznával liberální krédo. Jeho dnešními následníky jsouBenjamin Netanjahu a strana Likud, kteří jsou čímkoli, liberály však ani náhodou.“

A právě „oni by zdivočele jásali, pokud by Bůh nechal všechny Palestince z ´naší´ země zmizet přes noc“. A dost „možná se jím dokonce honí hlavou, zda v tom pánubohu i tak trochu nepomoci“.

„BŮH hraje v konfliktu SKUTEČNĚ roli čím dál větší.“ Přestože na samém počátku ji „hrál jen mizivou“. Tím spíš, že „skoro celá první generace sionistů, včetně Herzla a Žabotinského, byla ze zarytých ateistů“. A o sionistech se tak „tradovalo, že tak jako v Boha sice nevěří, právě Bohu zároveň připisují, že to byl on, komu za zemi zaslíbenou vděčí“.

Právě to se však „změnilo radikálně, a na obou stranách.“

„Na samém počátku konfliktu, tedy na prahu minulého století, byl celý arabský svět infikován nacionalismem evropského ražení. Islám tu sice byl stále, ne ovšem coby hybná síla. Hrdinové arabského nacionalismu typuGamála Abdana Násira byli zapálenými nacionalisty, kteří slibovali sjednotit Araby a změnit je ve světovou sílu.“

„Arabský nacionalismus však uboze selhal. Komunismus nezapustil v islámských zemích kořeny nikdy. Politický islám, který nad Sověty vyhrál v Afghánistánu, získává půdu napříč celým arabským světem.“

„To samé se však překvapivě událo v Izraeli. Po šestidenní válce, jíž Izrael dokončil dobývání Svaté země, zejménaChrámové hory a Zdi nářků, ztrácel ateistický sionismus krok za krokem půdu pod nohama a převládla militantně náboženská forma sionismu.“

„V semitském světě totiž evropská idea odluky církve od státu nikdy kořeny skutečně nezapustila. V judaismu i islámu jsou stát a náboženství navzájem neoddělitelné.“

„V Izraeli je u moci pravicová vláda, ovládaná extrémní ideologií náboženské pravice, kdežto ´sekulární´ levice je naopak dlouhodobě na frontálním ústupu.“

„V arabském světě se děje to samé, jen ve větším měřítku. Al-Kájda, Islámský stát i další skupiny získávají všude. V Egyptě i jinde se tento proces snaží zastavit vojenské diktatury, jejich základy jsou však vratké.“

„Někteří z nás, izraelských ateistů, varujeme před tímto nebezpečím už po desítky let. A říkáme, že nacionalistické státy jsou kompromisu a míru dosáhnout s to, kdežto v případě náboženských hnutí je to takřka nemožné.“

„Sekulární vládce typu Muammara Kaddáfího v Libyi a Jicchaka Rabina v Izraeli lze atentátem zlikvidovat („to assassinate“). Náboženská hnutí však své vůdce, stane-li se jim to samé, přežívají. (Asasín je zkomolenina arabského slova hašášín. Ve 12. století zakladatel sekty, starý muž z hory, co svým emisarům podával hašiš a vysílal je na neuvěřitelně troufalé mise. Velký Saláh ad-dín (Saladin) se jednou ve své posteli probudil a našel vedle sebe dýku. Pak s vůdcem asasínů uzavřel rychle dohodu.)“

„Jsem přesvědčen, že uzavřít mír s palestinským lidem a s arabským světem obecně je v životním zájmu Izraele.“ A to „dřív, než tato nebezpečná nákaza zachvátí celý arabský a muslimský svět“.

„Jak palestinští vůdci Západního břehu Jordánu, tak Pásma Gazy jsou lidmi stále relativně umírněnými. To platí dokonce i pro náboženské hnutí Hamás.“

„Dovolil bych si tvrdit, že podpořit mír v našem regionu má prvořadou důležitost pro celý západní svět. A nic dobrého mu nevěští ani politické bouře, postihující některé arabské země teď.“

„Na řádky dokumentů typu zprávy blízkovýchodního kvarteta z tohoto týdne jsem šokován jejich autodestruktivním cynismem. Ten komický dokument kvarteta, složeného z USA, EU, Ruska a OSN, se koncentruje na ´vyváženost´ - tím, že rovným dílem obviňuje dobyvatele i dobývané, utlačovatele a utlačované a okupaci zcela pomíjí. Coby skutečně vrcholný kousek pokrytectví, zvaného diplomacie.“

„Nedostane-li vážně míněné úsilí o mír sebemenší šanci, nenávist už jen neustále poroste, dokud nás nepohltí všechny.“
„Pokud se neodhodláme konat a nezarazíme ji, dokud je čas.“

Inflační cílení do vlastního kolena

$
0
0
Zbyněk Fiala5. 8. 2016        VašeVěc
Česká národní banka bude pokračovat v intervenčním oslabování koruny ještě rok, nejméně do půli roku 2017. Rozhodla o tom bankovní rady, kterou poprvé vedl nový guvernér Jiří Rusnok. Proč to dělá, je záhada. Bohužel drahá. Bylo by to k smíchu, kdyby nešlo o stovky miliard. Česká národní banka vidí nebezpečí tam, kde nejsou, a přehlíží je tam, kde přímo křičí. 



Bankovní rada zasedala poprvé s novým vedením guvernéra Jiřího Rusnoka zopakovala obavy z (blahodárného) vlivu nízkých cen energetických surovin a dalších komodit a hodlá pokračovat v (nebezpečném) udržování nízkého kurzu koruny další rok, do léta 2017. Nadále tak usnadní přežívání i těm nejslabším exportérům, závislým na podbízení cenou.

Součástí levné koruny je i kultura laciné práce. A kde nejsou peníze, musí být ceny nízko, to dá rozum i bez diplomu na zahraničních univerzitách. Pak jsou nehybné ceny a není inflace, po které ČNB tak touží. Něco tu nehraje. Někdo něco neumí, ale dál na to dostává stamiliardy korun.

Záhada měnové politiky ČNB má svůj počátek roku 2013, kdy se centrální banka rozhodla používat kurz koruny jako další nástroj své měnové politiky. Kdyby měl někdo odvahu a sílu, mohl by to napadnout u Ústavního soudu, protože byl fakticky zrušen měnový trh s korunou a stanoven dlouhodobý fixní kurz, který se udržuje za státní peníze.

Zákon ČNB sice zmocňuje k operacím, jejichž cílem je cenová stabilita, avšak když si přečteme komentáře ČNB k výsledkům svých zásahů, na které už vydala stejně jako vláda za půl roku na všechny položky státního rozpočtu, vidí, že ČNB je zároveň s existencí cenové stability znepokojená! Je to trochu na hlavu, ale ČNB bojuje s tím, co si lidé ve známé písničce vysnili „tam za mořem piva“ – ceny jsou stálé a v zemi je ráj. Ne, že by v naší zemi byl ráj už teď, ale každému je jasné, že stálé ceny jsou žádoucí. ČNB ráj nechce, chce inflaci.

Dejme tomu, že inflaci skutečně potřebujeme. Tahle úvaha bude hodně přes hlavu, protože inflaci (samozřejmě malou, kontrolovatelnou) potřebují jen banky a rentiéři, za předpokladu, že úroky z vkladů jsou o něco výš, aby z nich byl reálný výnos. Ale nejčastěji jde zároveň o bič na lidi, protože mzdy zaostávají za inflací. To je ten nejstarší osvědčený trik, jak lidi odřít. Mzdy za inflací dobíhají s určitým časovým zpožděním a ten rozdíl – o kolik bylo lidem zaplaceno míň než zdrávo - kasíruje zaměstnavatel.

Lidem je tedy se stálými cenami dobře a musí se divit, proč se ČNB neřídí svým zákonným zmocněním doslova. Cenovou stabilitu? Jistě, to by bylo bezvadné. Proč tedy centrální banka zároveň udržuje korunu v souchotinářské slabosti, která umocňuje naše postavení žebráků Evropy?

Čím víc se tím zabývám, tím víc mi v hlavě vrtá podezření, že to dělá proto, protože prostě nic jiného neumí. Začínám stále víc věřit názorům některých radikálních ekonomů, jako byl nositel Nobelovy ceny a guru ekonomického liberalismu Milton Friedman, že centrální banky je potřeba zrušit a nahradit je levným, třeba i starším počítačem. Máme-li se řídit nějakými formulkami, počítač to dokáže rychleji a přesněji. A pokud formulka přestane fungovat, zbavíme se jí snáze než dogmatické bankovní rady.

Teorie centrálního bankovnictví podléhají módám, a tou platnou, byť už značně obnošenou, je inflační cílení. To možná mělo smysl před třiceti lety, kdy většina produkce vznikala doma. Mezitím však malá otevřená ekonomika České republiky ztratila samostatnost a navíc i konkurenceschopnost, takže je v situaci, kdy ceny přijímá. Děláme za tolik, kolik si řeknou jiní. Máme právo jen souhlasit. Když stagnují nebo dokonce klesají ceny jinde, musíme srazit podpatky a přijmout, co se nabízí. Levnější koruna nám usnadňuje pokračovat hlouběji v tomto závodu ke dnu a sáhnout i po tom, co nikdo jiný nebere. Řeči o stabilitě měny tedy v tomto případě vedou ke stabilitě výhledu k horšímu.

Co ovlivnit nemůžeme? Především ceny hlavních dovozů. Ty se víceméně odvíjejí od ceny ropy. Před dvěma lety byla ropa za 100 dolarů za barel, teď je za méně než polovinu. Můžeme se hádat o to, zda je to dobře, nebo špatně, ale je to, nic s tím neuděláme. Inflační cílení v souboji s takovou veličinou je směšným pokusem prodavačů deště. Když déšť přijde, zasloužíme si naše královské platy. Když nepřijde, musíte připlatit, a přijde příště…

Pokles cen ropy – trvající, trendový - však není jen cenovou veličinou. Je to signál, že svět se změnil. Rozpadá se stará ekonomika, která byla založena na využívání tohoto zdroje a projevovala se také koncentrací moci z jeho monopolního ovládání. Česká republika se připojila k tomuto vlaku v době, kdy byl v největší síle, proto bezmocně vlaje někde na konci. Oslabování tohoto světa je naší příležitostí. Nové technologie zpřístupnily výrobu v menším množství, na kratší vzdálenost a bez závislosti na vzdálených ropných polích.

Rýsuje se svoboda, ale musí se to umět. Vyžaduje to modernizaci ekonomiky. Jenže jak se na to vybavit, když máme ruce v okovech uměle oslabené koruny? A ke všemu za naše peníze!

Součástí nového ekonomického modelu by mohlo být i víc dobře placených míst a větší využití kvalifikačního vzestupu, který už řadu let masově produkují naše vysoké školy. Jenže levná koruna stimuluje spíše k dojížďáku ekonomického pravěku ze století páry. Zrychluje pádění ke dnu, tedy přesně opačným směrem.

V sadě argumentů ČNB, se kterými se pustila do intervenčního oslabování koruny, najdeme i tu o vyšších mzdách. Jako pohádka pro usínání je to dobré. Levná koruna inflaci doveze, protože učiní dovážené zboží dražším, a to by mohlo působit na zvyšování mezd. Až se mzdy zvednou, ČNB toho nechá. Zkusme tedy ty konce propojit – slabá koruna usnadňuje závody ke dnu, zvedají se levné exporty s nízkou přidanou hodnotou, a to by mělo přinést vyšší mzdy…

V nízkých cenách, které k nám přináší levná ropa, prostě riziko není, nebo aspoň ne takové, jaké hlásá ČNB. Pro dovozce je to blahodárné. A bylo by to ještě blahodárnější, kdyby byl národ klimaticky uvážlivý a nebyl nízkou cenou motivován k plýtvání.

Kde riziko je? Klíčová jsou dvě.

První: Česká ekonomika je monokulturní, příliš závislá na automobilovém průmyslu zahraničních vlastníků. Dominuje Volkswagen, který začíná být existenčně ohrožen svou dieselgate. Množí se soudní spory s nedozírnými následky, objevily se i zákazy dovozu aut VW, poprvé v Jižní Koreji. Zostřený boj o zrno se dá pochopit, protože se blíží konec dnešních aut. Vystřídá je elektromobilita, možná i lepší veřejná doprava a různé formy sdílení stále autonomějších vozů. Automobilový průmysl stojí na kraji převratných inovací, které zasáhnou ČR vzhledem ke koncentraci tohoto oboru u nás více než jiné země. Něco by se mělo rychle udělat. Zadarmo to nebude. Se slabou korunou to bude dražší.

Druhé riziko: Brexit. Z EU odejde největší odpůrce prohlubování integrace, inciativu dalšího postupu přejímá eurozóna. Kdo tam nebude, vypadne z kola. Měnová intervence proti přirozenému posilování koruny je aktivní politikou zadržování republiky v přístupu k měnové unii. S takovým kurzem tam nemůžeme.

Když si člověk uvědomí tato dvě klíčová rizika, je čeho se bát. To nejsou magické formulky z inflačních modelů, to nejsou smyšlení bubáci uprchlíků. Tohle je reálná hrozba opravdu za rohem. Nereagovat na to je něco na pokraji vlastizrady. Inflační cílení tu míří do vlastního kolena. Chtělo by to něco jiného. A někoho, kdo to umí.


Friday Edition: Je Turecko ještě spojencem?

$
0
0
Eric Best
5. 8. 2016   Friday Edition

Fethullah Gülen minulý týden v New York Times napsal, že se jeho filosofie s ozbrojeným povstáním neslučuje. Dodal, že za demokracii bojuje už dlouhá desetiletí, a pokud se pokusu o převrat v Turecku zúčastnil někdo, kdo vypadal jako sympatizant jeho hnutí Hizmet, zpronevěřil se ideálům hnutí. Dále také napsal, že se Erdogan „systematicky a nebezpečně přibližuje k vládě jednoho muže“, odmítl ale, že by on sám měl něco společného s pučem, který se tento vývoj snažil zastavit.

Istanbulský spisovatel Mustafa Akyol v těch samých novinách napsal, že existuje dobrý důvod věřit tomu, že Gülen součástí puče byl. Podle Akyola Gülenovi příznivci po desetiletí infiltrovali státní orgány jako jsou policie, justice a armáda. Zastánci Gülena prý v minulosti dokonce za použití falešných důkazů nechali uvěznit sekulární vojenské představitele a jejich civilní stoupence.

Podle Akyola je spravedlivý soudní proces jediným způsobem, jak zjistit, jestli se Gülen na puči podílel. Akyol se přimlouval za to, aby Spojené státy vyjednaly s Tureckem dohodu o vydání, která by takový proces zajistila.

Spojené státy prohlašují, že Gülenův případ bude posuzován stejně jako jakákoliv jiná žádost o vydání. Pokud existují důvody pro jeho extradici do Turecka, bude vydán, pokud takové důvody nejsou, vydán nebude.

Na celé situaci je překvapivé, že nikdo nemluví o možnosti stíhat Gülena ve Spojených státech. Pokud existují důvody pro jeho vydání k soudnímu procesu do Turecka, ty samé důvody by mohly být použity jako základ pro jeho trestní stíhání ve Spojených státech.

Podle amerických zákonů, konkrétně 18 U.S. Code § 960, je protizákonné plánovat na americké půdě převrat v zemi, se kterou Spojené státy neválčí. Takový čin se jmenuje „tažení proti spřátelenému státu“ a hrozí za něj až tři roky vězení. Pokud by Gülenovi ve Spojených státech někdo pomáhal, mohl by být stíhán i on.

Jako člen NATO se Turecko určitě počítá mezi spřátelené národy. Anebo ne, když se teď „systematicky a nebezpečně blíží k vládě jednoho muže“?

Viewing all 19126 articles
Browse latest View live