Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Die Welt: "puč" proti Angele Merkelové je v plném proudu

$
0
0
31. 8. 2016    zdroj a welt
V Německu je v plném proudu převrat, namířený proti kancléřce Angele Merkelové, i když probíhá nepozorovaně, uvádí Die Welt.
"Vypadá to, že konec Merkelové, který byl předpovídán před několika měsíci, se pomalu začíná projevovat," píše autor článku Henrik M.Broder.


Podle něj to není proto, že Horst Seehofer, hlava Křesťansko-sociální unie (CSU), sesterské strany Angely Merkelové, Křesťansko-demokratické unie (CDU), "podřezává její trůn", ani ne proto, že bylo dosaženo "horní hranice integrace", což prohlašuje vicekancléř Sigmar Gabriel. Přičemž Gabriel, který stojí v čele Sociálně demokratické strany Německa (SPD), se nezmiňuje o úloze své vlastní strany v migrační krizi.

Důvod konce nespočívá dokonce ani v tom, že spolková kancléřka, jak se zdá, si konečně začala uvědomovat hranice vlastních možností. "Všechno je mnohem jednodušší. V plném proudu je puč proti Merkelové. I když na první pohled se mu to nepodobá,"říká Broder.

Autor uznává, že pojem "puč" vyvolává "určité asociace", a zdůrazňuje, že nemá na mysli násilný vojenský převrat. Podle něj současným "pučistům" stačí, aby nechali věci plynout vlastním tempem a věřit "sebedestruktivní síle" politiky spolkové kancléřky.

Merkel podle něj provedla řadu skutků, jejichž důsledky již nelze zvrátit. Poznamenává, že "pokud by ji bylo možno právě teď zastavit, země by byla v situaci emocionálního mimořádného stavu".

Lidé jsou jí znechuceni, stejně jako Horst Seehofer, který již loni na podzim nazýval rozhodnutí Merkel o vpuštění migrantů chybou. Podle něj neexistuje žádný způsob, jak "zazátkovat tuto láhev", čímž má na mysli otevřené hranice.

Proč vůdce CSU pouze hrozí místo zorganizování vlastní strany na federální úrovni, nejen v Bavorsku, a místo vyhlášení války Merkelové, diví se Broder.

Domnívá se, že v tom může spočívat jeho plán. "Ať dělá to, co dělá, tak dlouho, až už nebude s to. Dokud se její ratingy nepropadnou. Nesvrhneme ji z trůnu. Spadne z něj sama o sobě. Je to jen otázka času," vysvětluje novinář svou teorii.

Poznamenává, že "pučistou" nemusí být jen Seehofer: je docela možné, že několik mužů a žen nyní "sedí někde pohromadě" a spřádá plány na den, kdy Merkelová ztratí svou moc.

Nespokojenost s Angelou Merkelovou na pozadí její migrační politiky roste již dlouhou dobu. Jak uvedly noviny The Guardian v článku o německém poslanci, který by podle některých analytiků mohl vyměnit Merkelovou ve funkci kancléře, pokud se dříve v každé situaci mohla spoléhat na vlastní stranu, pak teď, rok po začátku krize s běženci, se její liberální pozice protiví dokonce její vlastní straně.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Muslimská radost z koupání, z jídla a pití

Rozbitá šachovnice:Brzezinski to s impériem vzdává

$
0
0
Mike Whitney
1. 9. 2016   Zvědavec
Hlavní architekt plánu Washingtonu na ovládnutí světa opustil tento projekt a teď se dožaduje utužení pout s Ruskem a Čínou. Článek Zbigniewa Brzezinského, jenž vyšel v periodiku The American Interest pod názvem „Toward a Global Realignment,“ („Vstříc globální restrukturalizaci“) byl médii sice z velké části ignorován, ale přesto jasně ukazuje, že někteří mocní členové establishmentu vytvářejícího politiku USA už nevěří tomu, že Washington na svém tažení za rozšíření americké hegemonie po Středním Východě a v Asii zvítězí. Brzezinski, jenž byl hlavním propagátorem této myšlenky a jenž ve své knize z roku 1997 The Grand Chessboard: American Primacy and Its Geostrategic Imperatives (v českém překladu vyšla pod názvem Velká šachovnice: K čemu Ameriku zavazuje její globální převaha) zkoncipoval schéma imperiální expanze, úplně otočil a začal se dovolávat dramatické revize této strategie. Zde je úryvek článku z AI:

Vzhledem k tomu, že éra jejich globální dominance končí, musí Spojené státy převzít vedení procesu restrukturalizace globální architektury moci.

Pět základních pravd, týkajících se vznikající redistribuce globální politické moci a násilného politického probouzení na Středním Východě, signalizuje nástup nové globální restrukturalizace.

První z těchto pravd je ta, že Spojené státy jsou z politického, ekonomického a vojenského hlediska stále nejmocnějším subjektem světa, ale vzhledem ke komplexním geopolitickým změnám regionální rovnováhy už nejsou globálně imperiální velmocí.

Zopakujme si: USA „už nejsou globálně imperiální velmocí“. Porovnejte si toto ohodnocení s Brzezinského výrokem před lety v Šachovnici, kde tvrdil, že USA jsou „prvořadá světová velmoc“.
…V posledním desetiletí dvacátého století jsme byli svědky strukturálního posunu ve světovém dění. Vůbec poprvé se tu vynořila mocnost jiná než eurasijská, a to nejen jako klíčový arbitr eurasijských mocenských vztahů, ale i jako prvořadá světová velmoc. Porážka a kolaps Sovětského svazu byla konečným krokem cesty vedoucí k nadvládě mocnosti sídlící na západní polokouli, Spojených států, jakožto jediné a rozhodně i první skutečně globální velmoci. („The Grand Chessboard: American Primacy And Its Geostrategic Imperatives,“ Zbigniew Brzezinski, Basic Books, 1997, str. 13)

Tady je další úryvek z článku v AI:
Skutečnost je taková, že žádná skutečně „dominantní“ globální velmoc nikdy neexistovala do doby, než se na světové scéně objevila Amerika… Rozhodující novou globální realitou byl nástup Ameriky na světovou scénu jako zároveň nejbohatšího a vojensky nejsilnějšího hráče. Během druhé poloviny 20. století se jí žádná jiná mocnost ani nepřiblížila. Ta éra teď končí.

Ale proč „ta éra teď končí“? Co se změnilo od roku 1997, kdy Brzezinski mluvil o USA jako o „prvořadé světové velmoci“?

Brzezinski poukazuje na růst vlivu Ruska a Číny, na slabost Evropy a na „násilné politické probouzení postkoloniálních muslimů“ jako na bezprostřední příčiny tohoto náhlého zvratu. Zejména jeho komentáře k islámu jsou velmi poučné, jelikož Brzezinski předkládá racionální vysvětlení terorismu místo standardizovaných oficiálních vět o „nenávisti k našim svobodám“. Brzezinskému je ke cti, že epidemii teroru vidí jako „vzkypění historické ukřivděnosti“ (vycházející z „hlubokého pocitu nespravedlnosti“), a ne jako bezmyšlenkovité násilí fanatických psychopatů.

Ve svém krátkém článku o 1 500 slovech Brzezinsky přirozeně nemohl probrat všechny výzvy (a hrozby), jimž budou USA možná čelit v budoucnu. Je ale jasné, že to, co mu dělá největší starosti, je posilování ekonomických, politických a vojenských vazeb mezi Ruskem, Čínou, Íránem, Tureckem a ostatními středoasijskými státy. To je hlavní oblast, jíž se týkají jeho obavy. Tento problém dokonce očekával už v roce 1997, kdy psal Šachovnici. Uvedl tam toto:


Od nynějška se budou Spojené státy možná muset rozhodovat, jak se vypořádávat s regionálními koalicemi, jež budou usilovat o vytlačení Ameriky z Eurasie, a tím ohrožovat status Ameriky jako globální velmoci. (str. 55)

Vyjádřeno terminologií brutálnější doby starověkých říší, tři nejdůležitější imperativy imperiální geostrategie jsou: zabránit tajným dohodám a udržet mezi vazaly bezpečnostní závislost, postarat se o neustálou poddajnost a zároveň ochranu poplatníků a zabránit barbarům, aby spojili síly. (str. 40)

„…zabránit tajným dohodám… mezi vazaly.“ To mluví za vše, že ano?

Zbrklá zahraniční politika Obamovy administrativy, obzvlášť svržení vlád v Libyi a na Ukrajině, silně zvýšila tempo, jímž se tyto protiamerické koalice formovaly. Jinými slovy, nepřátelé Washingtonu se objevili v odpověď na chování Washingtonu. Obama může klást vinu jen sám sobě.

Prezident Ruské federace Vladimir Putin zareagoval na rostoucí hrozbu regionální nestability a na umisťování vojenských jednotek NATO k ruským hranicím posílením aliancí se zeměmi ve svém bezprostředním sousedství a na Středním Východě. Putin a jeho kolegové z ostatních zemí BRICS (vedle Ruska je to Brazílie, Indie, Čína a Jižní Afrika) zároveň vytvořili alternativní bankovní systém (rozvojovou banku BRICS a Asijskou banku pro investice do infrastruktury, AIIB), který bude v konečném důsledku představovat zásadní výzvu pro systém, jemuž dominuje dolar a jenž je zdrojem globální moci USA. To proto Brzezinski otočil o 180° a opustil plán na hegemonii USA; důvodem je to, že má obavy z nebezpečí představovaného systémem nezaloženým na dolaru, který si budují rozvojové a neutrální země, ze systému, u nějž existuje možnost, že by mohl nahradit oligopol západních centrálních bank. Jestliže se tak stane, ztratí USA svoji pevnou kontrolu nad globální ekonomikou a vyděračský systém, díky němuž se hodnotné zboží směňuje za bezcenné dolarovky, skončí.

Naneštěstí není pravděpodobné, že by se Brzezinského opatrnějším přístupem řídila favoritka na funkci prezidenta USA Hillary Clintonová, která pevně věří v imperiální expanzi pomocí vojenské síly. Byla to Clintonová, kdo jako první uvedl do strategického slovníku výraz „pivot“ (ústřední bod, středobod), a to v projevu nazvaném „America’s Pacific Century“ (Pacifické století Ameriky), který vedla v roce 2010. Tady je výňatek z její řeči, jak ho uveřejnil časopis Foreign Policy:


Zatímco se válka v Iráku zklidňuje a Amerika začíná stahovat své jednotky z Afghánistánu, Spojené státy tu stojí jako středobod dění. Za posledních deset let jsme na tato dvě bojiště vyčlenili nesmírné zdroje. V dalších deseti letech budeme muset k investicím našeho času a energie přistupovat chytře a systematicky, abychom měli vždy nejlepší pozici pro udržení našeho vedení, zajištění našich zájmů a prosazování našich hodnot. Jedním z nejdůležitějších úkolů amerického státnictví v příští dekádě proto bude zacílení na podstatně zvýšené investice – diplomatické, ekonomické, strategické a jiné – v asijsko-pacifické oblasti…

Ovládnutí růstu a dynamičnosti Asie má pro americké ekonomické a strategické zájmy ústřední důležitost a pro prezidenta Obamu je klíčovou prioritou. Otevřené trhy v Asii nabízejí Spojeným státům bezprecedentní příležitosti k investicím, obchodu a přístupu k nejmodernějším technologiím… Americké firmy (se potřebují) napojit na obrovskou a rostoucí spotřebitelskou základnu Asie…

Tato oblast už teď vytváří více než polovinu globální produkce a téměř polovinu světového obchodu. Jelikož usilujeme o dosažení cíle stanoveného prezidentem Obamou, tedy zdvojnásobit do roku 2015 export, hledáme příležitosti k ještě většímu obchodování s Asií… a příležitosti k investicím do asijských dynamických trhů.

(„America’s Pacific Century“, ministryně zahraničních věcí Hillary Clintonová, Foreign Policy Magazine, 2011)

Porovnejte si řeč Clintonové s komentářem, který Brzezinski napsal o čtrnáct let dříve v Šachovnici:
Pro Ameriku je hlavní geopolitickou kořistí Eurasie… (str. 30). … Eurasie je největší kontinent zeměkoule a geopoliticky je umístěn na ose. Mocnost, jež bude dominovat Eurasii, bude ovládat dva ze tří nejrozvinutějších a hospodářsky nejproduktivnějších regionů světa… Asi 75 % celosvětové populace žije v Eurasii a rovněž se tam nachází většina fyzického bohatství světa, jak v podnicích, tak pod povrchem. V Eurasii vzniká 60 % světového HNP a nacházejí se tam asi tři čtvrtiny známých energetických zdrojů světa. (str. 31)

Strategické cíle jsou totožné, jediný rozdíl tkví v tom, že Brzezinski poopravil kurz na základě měnících se okolností a rostoucího odporu vůči šikaně ze strany USA, vůči americké dominanci a sankcím. Co se týče ztráty výsadního postavení USA, dosud jsme nedosáhli bodu zlomu, ale ten den se rychle blíží a Brzezinski to ví.

Na rozdíl od něj je Clintonová dosud zcela oddaná expanzi americké hegemonie po Asii. Nechápe, jaká rizika to představuje pro tuto zemi a pro celý svět. Bude trvat na intervencích, dokud někdo americký válečný moloch natvrdo nezastaví, což se soudě podle její přemrštěné rétoriky nejspíš stane někdy během jejího prvního volebního období.

Brzezinski předkládá racionální, leč vypočítavý plán, jak ustoupit od původního záměru, minimalizovat budoucí konflikty, vyhnout se vzplanutí jaderného konfliktu a zachovat globální řád (neboli „dolarový systém“). Ale bude se krvežíznivá Hillary jeho radami řídit?

Ani omylem. The Broken Chessboard: Brzezinski Gives Up on Empire

Patříme na Západ?

$
0
0
Tereza Spencerová
1. 9. 2016   Parlamentní listy (značně kráceno)
Otázka Parlamentních listů: "ODS rozvěsila po České republice billboardy s textem „Patříme na Západ“. Jakub Janda distribuuje hrnečky s „ksichty“ Putina a Zemana s nápisem „Nechceme zpátky na Východ“. Kam podle Terezy Spencerové patří naše malá a krásná republika?"

Nevím, jestli v ODS nebo u Jandů zkusili vzít Českou republiku a aspoň o metr s ní nějakým směrem pohnout, ale pokud ano, tak se vsadím, že se s námi o výsledek toho experimentu nepodělí. Nefunguje to. Jsme tam, kde jsme – k Západu hledíme tradičně s plebejskou pokorou až patolízalstvím, k Východu s opovržením. A přitom se nacházíme kdesi uprostřed a máme v sobě od obojího trochu, ať chceme, nebo ne. A co víc, podobný úhel pohledu platí i jinde – na Západě na nás pohlížejí jako na ten Východ a trochu skrz prsty. Dokud s nimi ve všem poslušně souhlasíme, jsme za hvězdy, jakmile si troufneme nadhodit, že máme i svůj názor, přicházejí hrozby tresty a sankcemi. A když si to vezmete kolem a kolem, tak občané východní Evropy byli jednou z příčin Brexitu… To jen k tomu tvrzení, že „Patříme na Západ“.

A už jen vymýšlení podobných hesel tak nějak svědčí o tom, že kdosi sází na přitroublost spoluobčanů a jejich sklon k tomu navléci si mikinu od Vietnamců s nápisem „Harvard“ a připadat si přitom jako nedílná a zcela přirozená součást „toho“ Západu. Nevím, ale nějak se mi vnucuje staré cimrmanovské „světový ohlas to vzbuzuje hlavně na Litoměřicku“. Podle mého bychom měli přestat snít o tom, že bychom se někam mohli sklouznout při tektonickém pohybu zemské kry a vyloupnout se někde u Hamburku jako úplně jiný národ, nebo že jsme lepší, než ve skutečnosti jsme. Co třeba začít uvažovat realisticky, v našem skutečném, a ne jen ideologickém zájmu. To by se pak mohly dít věci!

Mimochodem, nevíte, jestli ty Jandovy hrníčky nejsou náhodou Made in China?

Jackson Hole: Centrální bankéři otevřeně o zrušení hotovosti

$
0
0
 Květa Pohlhammer Lauterbachová
1.9. 2016   E-republika
Na prvním místě produktivita, výkon a soutěž o co největší zisky. To ovšem společnost něco stojí. A vyžaduje celého, plně flexibilního člověka, jehož celoživotním hlavním úkolem je výroba nadhodnoty. Pro mezilidské vztahy a rodinu tu prostor není.

Minulý týden se konalo zasedání bankéřů Fedu of Kansas City v Jacksone Hole. Centrální banky narazily na strop a neví kudy dál. Největší experiment v historii se vymkl z rukou a bezuzdný tisk nekrytých peněz a nulová úroková sazba ne a ne nastartovat hospodářské oživení. Jedinou cestou, kterou je možné jít při prosazování negativní úrokové sazby, má být zrušení hotovostních peněz.

Na konferenci, které se zúčastnili i zástupci ostatních centrálních bank z Evropy a Japonska, předložil Marwin Goodfriend (dobrý přítel) z university Carnegie Mellonpracovní dokument, ve kterém zdůrazňuje „negativní úrok“ jako použitelný instrument k nasazení monetárních impulsů.

Ovšem aby bylo jasno: To není negativní úrok ve smyslu „poplatku za zadržování peněz v oběhu“, onen cirkulační poplatek, o kterém píše Margrit Kennedyová ve své knížečceOccupy Money, tedy návrh, se kterým přichází ekonomové plédující pro bezúročnou ekonomiku. Nejde o alternativu, která by měla bránit vzniku krizí z důvodu nedostatku likvidity v reálné ekonomice. Likvidity je nadbytek, ale nedostává se tam, kam by bylo zapotřebí. Místo toho, aby byla investována do infrastruktury a vytvářela pracovní místa, končí ve spekulativních bublinách a v drahých spotřebitelských úvěrech, které řeší nízkou koupěschopnou poptávku. Protože o pravé příčině krize – krizi poptávky, o rozevírání nůžek mezi bohatou 1% menšinou a 99 % světové populace a odčerpávání zdrojů od těch, kteří musí pracovat, k těm, kteří pracovat nemusí, slovo nepadlo. V podstatě je to jednoduché, stačí si porovnat podíl horní desetiny obyvatel na celkových příjmech, a je jasné, že nemá smysl vyrábět víc řízků, když 50 % na ně nemá a bohatí jich deset nesní. Viz graf podílu horních 10% na příjmech z historického pohledu – podobnost vývoje se situací před II. světovou válkou musí každého uhodit do očí. Hlubší rozbor nabízí Dr. Jahnke ZDE




Goodfriend přichází s inovací: chce zavést tzv. „měnové karty“. Nejde o bezhotovostní placení smartphonem nebo kreditkou v on-line shopu nebo u kassy supermarketu v dnešním slova smyslu. Hovoří o očíslovaných „měnových kartách“, které budou mít určitou nominální hodnotu a budou vydávány jako dnešní předplacené karty mobilních operátorů, Google Play, či Amazonu. Tím by byl zajištěn jistý stupeň anonymity, bezpečí a možnost odložení koupě jako u hotovostních peněz.
Totální bezmoc centrálních bankéřů

Návrh odstranit hotovost ukazuje, jak bezmocní a zbyteční jsou centrální bankéři v dnešním systému a jakou škodu jsou schopni způsobit. Samozřejmě ukazují prstem na viníka – současné vlády a politiky, kteří se nestarají o provádění dostatečných „reforem“ dle jejich představ. Plně v zajetí svých teorií a představ vzdálených životu jsou přesvědčeni ve své nadřazenosti nad námi obyčejnými, hloupými pracujícími červy, že konají boží dílo. Za odpovídající platy, které si odsouhlasí sami sobě, pochopitelně. Prezident republiky nebo předseda vlády jsou proti nim ohodnoceni jako žebráci.

Není to však tak, že bychom chtěli dnešní politiky vyvinit z odpovědnosti. Většina jich má hypotéky a proto od nich nelze očekávat byť jediný regulativní zásah v neprospěch nenasytné chobotnice, pod jejíž chapadly sténají ekonomiky světa a umírají denně tisícovky dětí hladem. Jejich hluboký předklon před „finančními experty“, kteří přímo připravují znění zákonů, jak odhaluje dnes a denně v Bruselu organizace Finance Watch, pak snadno umožňuje tahat lidem peníze z kapes.
Odstranění hotovostních peněz nebylo jediným návrhem

Na okraji Rocky Mountains debatovali aktéři nejen o odstranění cash peněz, nýbrž volali také po rozdílných, radikálních konceptech. Dokonce po tom, že by se centrální banky měly vzdát „měnové politiky“ a místo toho by měly nastoupit rozsáhlé výdajové programy vlád. Jeden z ředitelů ECB Benoit Coeure předhodil evropským vládám, že prováděly pouze polovičaté reformy. Úplné reformy by zřejmě znamenaly dle tohoto pána ještě větší utahování opasků, ještě větší nezaměstnanost, úplnou likvidaci penzijních a zdravotních systémů. Japonský šéf centrální banky Haruhiko Kuroda přišel se svou vizí, že řešení pro Japonsko vidí v plném otevření země přistěhovalcům kvůli přestárlé populaci.

A to ještě nejsme v plně automatizované, digitalizované ekonomice. Člověk nemá šanci konkurovat svou výkonností robotovi. Lidská pracovní síla je tak příliš drahá. Naskýtá se tedy také otázka, zda se roboti stanou plátci daní? Nyní tuto otázku otevřel nový rakouský kancléř Christian Kern. A pěkně narazil.

Jestliže si Japonci myslí, že kapitalismus v dnešní podobě zachrání přistěhovalci, ať vyčkají na výsledky zapojení nových obyvatel z Afriky a Blízkého východu v Německu. Obě země vykazují po 2. světové válce řadu společných rysů. Obě byly ekonomickými šampióny, a to se odráželo i v sociálních vztazích. Na prvním místě produktivita, výkon a soutěž o co největší zisky. To ovšem společnost něco stojí. A vyžaduje celého, plně flexibilního člověka, jehož celoživotním hlavním úkolem je výroba nadhodnoty. Pro mezilidské vztahy a rodinu tu prostor není.

Teď jsme tedy na konci. Kapitál začal požírat svůj vlastní ocas.

Dalíka třeba chápat s Láskou

$
0
0
Ivan David
1. 9. 2016
Když výjimečně zapnu televizi, vždy si poznovu uvědomím o co přicházím. Dnes mne několikrát zastihla informace z rozhlasu, že politolog pan Dalík nebyl potrestán za korupci a to ani ve stadiu pokusu, ale za podvod. Předstíral totiž, že může nákup vojenské techniky ovlivnit. To je moc ošklivý podvod. Kdyby totiž opravdu za úplatek nákup vojenské techniky pro armádu, kterou vláda zdarma poskytuje jako výpomoc cizí mocnosti v zemích v nichž nemáme žádný zájem, ovlivnit mohl, pak by se nedopustil podvodu, ale jednal by čestně - prostě si sjednal odměnu za práci.

Otázkou zůstává, proč zástupci cizí firmy s Dalíkem jednali, když zakázku ovlivnit nemohl. Asi se domnívali, že zakázku ovlivnit může. Věděli, že jde o poradce předsedy vlády a mohli se domnívat, že šéfovi poradí. Dalíka na jednání patrně poslal premiér Topolánek. Kdo jiný. V těchto kruzích se přece jen nejedná jen tak po sousedsku s kýmkoli, jako když v Horní Dolní půjčuje jeden druhému štafle. K jednání o miliónech a tím spíše miliardách je třeba pověření. Těžko přijít s informací: "Hele já sem ňákej Dalík..." Ani v dobách vlády ODS nemohli výběrové řízení provádět nějací poradci. Dalík prostě neměl na žádném takovém jednání co dělat. Víme, že někdo nakonec nakoupit "pandury" poradil, protože nakoupeny byly a dobře si pamatujeme, jak se osvědčily. Vyjednal to jistě někdo čestný, někdo, kdo nepodváděl. Proto bylo lacino nakoupeno prvotřídní zboží, které armáda pro obranu vlasti nutně potřebovala.

Jedinec se zbytky paměti by možná pochyboval. Jenže v České televizi se čím dál úporněji pracuje proti pochybnostem a na podpoře víry. Proto si pozvali protikorupčního bojovníka senátora Lásku.

Jan Werich v jednom rozhovoru pravil: "Někdy mám pocit, že je mi sto, podle toho, co jsem prožil, a někdy si něco přečtu a mám pocit, že je mi pět." Takový pocit mívám z vystoupení senátora Lásky.

Přišla řeč na to, za jak dlouho asi bude pan politolog Dalík propuštěn. Kdoví proč nikdo nevěří, že si odsedí celé čtyři roky.

Jeden z diváků položil dotaz v němž vyslovil odvážnou hypotézu, že by u soudu mohlo dojít ke korupci, totiž že by nějaký čestný člověk zaplatil za zjištění, že je pan Dalík vážně nemocen a vězení mu nesvědčí.

Pan senátor Láska ovšem takové podezření diváka důrazně odmítl. Zdůvodnil to originálně, po svém. O něčem takovém prý nemůžeme vůbec hovořit, protože "veřejnost by ztratila k soudům důvěru". Je to svěží myšlenka ostatně v praxi hojně využívaná. K uchování autority institucí má postačit před veřejností tajit jejich selhání. Diváci, posluchači a čtenáři, kteří neuvidí, neuslyší a nepřečtou, si takto uchovají důvěru pak podporují tu demokracii, kterou zrovna máme. Pochybující či rozhořčená veřejnost by naopak mohla volit demokracii úplně jinou. To by mohlo ohrozit postavení těch, kteří sedí v křeslech a dokonce vést k tomu, že by byli posazeni jinde. Řiditelé dnešní demokracie se ale nemusejí obávat, že se něco provalí, oni si tím mohou být jistí. Přesto bojují proti dezinformačním kampaním šířícím teorii spiknutí. V praxi se ti vlivní samozřejmě spikávají, aby vliv posílili. Třeba takový Dalík. Musejí mít samozřejmě odvahu, která plebsu chybí, tak jako Dalíkův předseda vlády Topolánek s jeho heslem "Hlavně se neposrat!"

Pan redaktor však vzal Láskovo varování na lehkou váhu a začal povážlivě zpochybňovat. A co takový případ senátora Nováka? Vzal úplatek 40 miliónů a byl nejprve odsouzen podmíněně s uloženým peněžitým trestem 5 miliónů. Ne, tady nemůže jít o korupci! Soud senátorovi snížil výnos z trestné činnosti o celých 12%! Nakonec byl ovšem senátor za ODS odsouzen k sezení. Pan redaktor připomněl, že však byl po dvou letech propuštěn na základě společenské záruky poskytnuté motorkářským klubem. Nedivíme se tomu, že soud vyhověl. Všichni přece víme, jaké autoritě a důvěře se motorkáři těší.

Protikorupční senátor Láska však odpověděl opět kouzelně: "Případ senátora Nováka, to byl extrém, který bohužel byl vidět." Ano opět nebyla dodržena zásada protikorupčního senátora: Zatloukat, zatloukat a zase zatloukat. Takové šťoury, jako je pan redaktor by televize neměla zaměstnávat!

Rýsuje se příhodné předvolební heslo pro pana senátora: "Proti korupci s Láskou!"

Otázky redaktorů jsou někdy složité a ve studiu může být horko a tak dotazovaný politik omylem někdy řekne to, co si opravdu myslí. Zvláště když myslí poskrovnu.

Dalík, Novák i neposraný expremiér Topolánek působili v týmu ODS. Její předseda dnes z bilboardů hlásá, že patří na západ. Možná. Někteří na sedm západů. I jiné strany mají své talenty.



Jestli by to nechtělo přece jen jinou demokracii...?

Proč tak chtějí zabít Sýrii?

$
0
0
Darja Aslamovová
1. 9. 2016    zdroj
Před tzv. arabským jarem byla Sýrie jednou z velmi úspěšných, světských, bezpečných a civilizovaných zemí arabského světa. V r. 2010 činil růst ekonomiky 4,5 %, státní rozpočet byl bez deficitu. Přitom „krmila“ 1,2 milionu iráckých a 400 000 palestinských utečenců. Kvetl turismus. Zemědělství bylo jedním z nejproduktivnějších na planetě. Dokonce i sucho, které údajně vyprovokovalo „revoluci“, bylo sice nepříjemný, ale zde obvyklý jev. Díky němu Sýrie produkuje tvrdé odrůdy pšenice, které kupovali Italové pro výrobu těstovin. 


Speciální korespondentka Komsomolské pravdy Darja Aslamovová pobývala v Sýrii a přesvědčila se, že linie fronty tam prochází všemi místy.

Na úvod reportáže nás Darja přivedla na jednu ze silnic a syrský voják jí radil, aby se vrátila, protože to je cesta k DAEŠ (ISIL). Kolem se vznášel ve vzduchu červený oblak prachu, v němž slunce vypadalo jako krvavý kotouč. Písek ji dusil a zahlcoval jí plíce. Třesoucím hlasem se ptala svého překladatele a nového přítele Nazira, zda by skutečně přijeli k ISIL. Klidně jí odvětil, že tam přece nedojeli a že se tu cesty dělí: napravo k DAEŠ, přímo k Džabhat-An-Nusra, nalevo do Aleppa. Vojáci je poprosili o láhev vody. Ale sotva se zastavili na otevřeném prostranství, zahnal je ostrý hvizd kulek zpět do auta.

Obtížná cesta do Aleppa
Už před dvěma hodinami přijeli k Aleppu, z něhož se zvedal černý dým a bylo slyšet dunění výbuchů. Darja se tak vyděsila, že se rozhodla se zkrášlit, což nebyl dobrý nápad, protože se jí v 50stupňovém vedru rtěnka roztekla a pudr stekl s tváře. Propocené šaty se jí lepily na tělo a povzbudil ji jedině příslib Nazira, že dostane nejlepší kebab na světě a místní vodku zvanou arak, jinak výborný prostředek proti úplavici (neředěný vodou údajně propálí vnitřnosti), a dokonce i kadeřnici, pokud bude fungovat elektřina. Hlavní je – dostat se tam.

Nová silnice byla odříznuta islamisty, přímo na ní se vedly zuřivé boje a vojáci odmítli pustit je dál. Do Aleppa zbývalo deset kilometrů, ale docházel jim benzín, který si mohli načerpat pouze tam, kde se na něj ovšem stojí 24hodinové fronty. Dva náboje, které vybuchly nedaleko nich, zchladily Darjin zápal „prorazit“ do Aleppa. Nejbližší bezpečné město je ovšem 300 km vzdálený Homs. I kdyby zázrakem načerpali dost benzínu, za pár hodin se stmívalo a cesta by se stala smrtelně nebezpečnou, protože teroristé z An-Nusry a ISIL se stále pokoušejí odříznout jedinou cestu na Aleppo.

Na úseku dlouhém 150 kilometrů se řidiči pokoušeli ze stroje vymačkat co nejvíce. Obyvatelé aleppského předměstí jí nepřipadali přátelští, nikde nevisely portréty prezidenta Asada a syrské vlajky. Místo nich se v prachu válely vnitřnosti beranů, rozkládající se na slunci. Darja se nesměle zeptala Nazira, zda jim někdo poskytne přístřeší. Argumentovala tím, že Moskva hlásila, že cestu obsadila syrská armáda. Nazir ji ubezpečil, že je nechají přenocovat, ale v noci že dají zprávu ISIL. A ptal se jí, zda věří spíše Moskvě, nebo vlastním očím. Darja se rozhodla věřit Moskvě a argumentovala také obchvatem kolem města. Podle Nazira však tudy projedou jen džípy, jejich auto ne. Když zastaví, vezmou si je na mušku snipeři. Blahosklonně ale souhlasil, že je možné to vyzkoušet.

Zničený poklad
Za tři hodiny vjeli do Aleppa, ale nad pocitem triumfu převážila hrůza a beznaděj. Darja se vyděsila toho, v jakém stavu se nachází perla Blízkého východu, fata morgana v pustině, město čítající 8 000 let, město bazarů a mešit, místo oddychu pro unaveného poutníka, sen přičinlivého obchodníka. Místo toho vidí skutečnou apokalypsu! Skelety výškových domů, jejich mrtvé zřítelnice, pouhé zdi…

Najednou jim ovšem přestalo skřípat rozbité sklo pod nohama. Pevný asfalt, čisté ulice a kypící život na konci mrtvého tunelu. Jakýsi dobrovolník umýval stroj červený od prachu vodou z hadice. A náhle Darja zahlédla oázu: domy jedinečné východní architektury z udivujícího žlutého kamene, kavárnu, kde prodávali zmrzlinu, děti, skákající z mostu do řeky. Ženy, oblečené z pevných syntetických materiálech, v černých vlněných kalhotách, rukavicích, ponožkách a slunečních brýlích, si okázale prohlížely její bezstarostné šaty. Nikdo si nevšímal nedalekých výbuchů. Smrt se stala příliš obvyklou součástí místního života.

Viděla vitríny obchodů s klenoty značky Tiffany, hotely, které si uchránily lesk bývalé nádhery, kde se elektřina zapíná od šesti večer do jedné hodiny po půlnoci, ale není led, nefungují lednice, v noci se člověku z vedra vaří krev. Házela sebou nahá na posteli a slyšela, jak ruské letectvo bombarduje předměstí a východní část města, kde se usadili teroristé. Místní obyvatelé, žijící v západní části města kontrolované syrskou armádou, ty zvuky upokojují. S hrdostí říkají, že přiletěli „naši“, ruští.

Nad ránem Darju probudila zuřivá střelba z automatů pod okny hotelu. Vyhlédla z okna a zjistila, že kolemjdoucí nijak nereagují. Dokonce ani ženy s dětmi. Portýr jí vysvětlil, že je to salva na počest mrtvého vojáka, jehož tělo odvezli z márnice.

Bitva za Citadelu
Darja procházela se syrskými vojáky úzkými pouštními uličkami starého Aleppa, jakoby speciálně vytvořených pro léčky a útoky zpoza rohu. Starobylé město, zapsané do seznamu objektů UNESCO, se stalo hlavní arénou bojů mezi syrskou armádou a teroristy. Po třech letech bojů z něj zůstaly jen zdi.. Darja zakopla o cedulku s nápisem „belgický konzulát“. Před válkou bývalo Aleppo nejbohatší obchodní a průmyslové centrum Sýrie. Jeho kryté 13kilometrové tržiště je nejdelší na světě. Procházeli po nesčetných schodištích, dlouhými koridory i sklepy, kde se válely hadry, knoflíky, obuv. Chodili po rozbitém skle. Náhle se ocitli v hlavním štábu, kam stáhli z okolních domů solidní nábytek. Mapy, křesla, skutečná káva s kardamonem, ledová voda z miniaturní chladničky a dokonce ventilátor! Důstojník – člen oddílu speciálního nasazení jménem Nadyr – v Aleppu bojuje už tři roky. Právě on, krásný, ale unavený muž, velel operaci obsazení starobylé Citadely, která se tyčí 50 metrů vysoko nad městem.
Vysvětloval Darje, že obsazení Citadely není prostě převzetí kontroly nad hlavní strategickou výšinou města, tyčící se nad ním už 3 000 let. Je to hrdost obyvatelů Aleppa, morální symbol. Kdo ovládne Citadelu, ovládne město. Ukazoval jí pomocí mapy, že uvnitř jsou jeho vojáci, na vnější straně sjednocené bandy: Džabhat An-Nusra, Achrar aš-Šam, Nuruddin az-Zinki: v Ruské federaci zákonem zakázaná uskupení.

Darja připomněla, že Az-Zinki je uskupení, které nedávno popravilo 10letého palestinského chlapce a video s popravou vystavilo na internetu. Po uveřejnění videa prohlásili oficiální představitelé USA, že možná přezkoumají své vztahy s bandou, jejíž členové na jejich naléhání (tj. Američanů) představují oficiální syrskou opozici na ženevských rozhovorech. Nadyr uvedl, že bandy zapomněly na někdejší rozpory a bojují společně.

Darja se divila tomu, že syrská armáda kontroluje třetinu pustého města a hlavní pevnost, přesto nedokáže ty „krysy“ odtud „vykouřit“. Nadir jí zamračeně vysvětlil úlohu starobylých tunelů. Teroristé je kontrolují, rozšiřují a staví nové. Vojáci stále slyší, jak někde kopají. Před dvěma týdny se jim podařilo zabít teroristy, kteří vyšli na povrch, ale ne vždy mají úspěch.
Darja zatoužila vidět pevnost, je prý velkolepá. Nadyr jí to slíbil, i když tam už tři měsíce žurnalisty nepouštějí. Musí se ovšem pohybovat opatrně za ním.

Vlekli se v mrtvém tichu, přerušovaném pouze nenadálými výbuchy granátů. Náhle důstojník Darje přikázal, aby se přimkla se zdi, protože tam „pracovali snipeři“. Ukázal jí tři zničené budovy, kde operoval jeden oddíl syrské armády. Před dvěma lety teroristé prorazili tunel a všechny budovy zničili výbuchem. Zahynulo tam 67 vojáků. Jejich těla ani nemohli vytáhnout ze závalů, protože to místo neustále ostřelují. Rozechvělým hlasem slíbil, že až válka skončí, bude tam postavena bratrská mohyla a pomník.
Konečně ji uviděli! Tragický poklad už tři tisíce let zalévaný lidskou krví! Stojící na Hedvábné stezce. V této poušti rostou jako zázrakem olivovníky a pistáciovníky. Najednou uslyšeli bouřlivý modlitební zpěv mudžahedínů, protože byl pátek. Byli od nich vzdáleni 80 metrů. I když panovalo vysilující vedro, byla Darja zalitá chladným potem a měla husí kůži. Vzpomněla si na slova svého syrského přítele, který je charakterizoval slovem „zombi“: podle něho jsou to lidé, kteří mají „vymytý“ mozek, jsou přesvědčeni, že pozemský život je past pro hříšníky a ráj je tam nahoře. Smrt ve válce je propustka do ráje. A jak s nimi mají bojovat lidé, kteří si pozemský život užívají a cení?

Prázdné humanitární koridory
Jsou jen čtyři. Tři jsou určeny pro civilní obyvatelstvo a jeden pro teroristy. Ovšem jen několika rodinám se podařilo tudy proklouznout ven z města. Průchod je nyní zahrazen haldou odpadků. Syrští vojáci jí vysvětlili, že uvnitř je úzká chodbička, kterou se dá projít, ovšem opatrně, protože je ustavičně ostřelována snipery. Náhle uviděli místního obyvatele jménem Sultan, který tudy každodenně chodí se svým čtyřletým synem k vojákům pro chleba. Vysvětlil jim, že jim nikdo z obou bojujících stran neublíží. Vědí, že musí nakrmit svého syna.

Darja se ptala, zda tudy v poslední době někdo prošel. Vojáci jí vysvětlili, že neviděli nikoho kromě sniperů. Kdo chtěl prchnout, ten to už udělal. Připomněli, že západní tisk už několik týdnů „pláče“ nad „tragédií obyvatel dvoumilionového Aleppa“, které bombardují „zlá ruská letadla“, ovšem i opatrná Wikipedie uvádí, že ve městě zůstalo méně než milion obyvatel, kteří většinou žijí v západní části kontrolované syrskou armádou a trpí ne bombardováním, ale raketovým ostřelováním teroristů.

Místní rodák, doktor Abdul Načed, se podivil tomu, o jakých civilistech je řeč. Když před třemi lety bandy obsadily východní část města, všichni jeho známí, přátelé a známí známých z města ujeli. Ti movitější do Damašku, ti méně movití do Turecka a Evropy. Zůstali jen teroristé a jejich pomahači. Nelze sice podle jeho názoru vyloučit, že někdo tam zůstal, ale on o nikom takovém neví.
Abdul Načed, jeden z nemnoha lékařů, kteří zde zůstali, pochází z vážené rodiny. Před několika týdny syrská armáda osvobodila část města, kde stojí továrna na cukrovinky, která patří jeho otci. Ukázal Darje video, z kterého je vidět, že tovární budovy jsou zničeny, sklady rozkradeny, zařízení demontováno. Je nutné začít od nuly. Jeho rodinu živí jeho doktorský plat. Zůstal zde, protože chce být platný své zemi, ovšem každý den se obává toho, že jeho syn se nevrátí ze školy a on zahyne cestou domů ze zaměstnání. Je věřící člověk, přesvědčený muslim. Rozhořčuje ho to, že Západ a Amerika sponzorují DAEŠ, který páchá vraždy a hrůzné činy ve jménu islámu.

Komu překážela bohatá a silná světská Sýrie?
Před tzv. arabským jarem byla Sýrie jednou z velmi úspěšných, světských, bezpečných a civilizovaných zemí arabského světa. V r. 2010 činil růst ekonomiky 4,5 %, státní rozpočet byl bez deficitu. Přitom „krmila“ 1,2 milionu iráckých a 400 000 palestinských utečenců. Kvetl turismus. Zemědělství bylo jedním z nejproduktivnějších na planetě. Dokonce i sucho, které údajně vyprovokovalo „revoluci“, bylo sice nepříjemný, ale zde obvyklý jev. Díky němu Sýrie produkuje tvrdé odrůdy pšenice, které kupovali Italové pro výrobu těstovin.

Je tu úrodná červená půda přímo stvořená pro pěstování čehokoliv: pšenice, oliv, pistácií, vinné révy, fíků. Syřané jsou přičinlivý národ, který si po tisíciletí osvojuje zákon obchodu. Celá země je propojena sítí dobrých asfaltových cest, které stát zachránily, když teroristé ovládli hlavní silnice. Dokonce i v r. 2014 – nejtěžším válečném roce – činil průmyslový růst 1 %, nemluvíme-li o „šedé“ ekonomice.
Při odjezdu z Aleppa Darju udivilo množství náklaďáků, které i pod hrozbou ostřelování vezly znamenitý aleppský textil. Jinde buldozery hloubily výkop pro novou cestu, jelikož další obsadili teroristé. Pokračuje se v obdělávání polí. Syřané jsou podle ní neúnavní stavitelé a milovníci života. Svědčí o tom životem kypící a velmi starobylý Damašek, zvyklý už na ostřelování. Kavárnu, ve které před několika týdny zabili několik lidí, navštěvují obyvatelé města pokojně dál. V Aleppu Darja našla restaurační zařízení, kterému by podle ní Michelinův průvodce dal všechny tři hvězdičky.

Lidé jsou velmi milí a laskaví. I s místní byrokracií se dá sžít. Krádeže nejsou běžné, i když se v Damašku kvůli nárůstu běženců zvýšil trojnásobně počet obyvatel. Lidé zde nezamykají automobily. Damašek je město trpělivé, vlídné, kulturní, nábožensky snášenlivé – před válkou tu skoro nikdo nenosil hidžáby. Teprve venkované a uprchlíci, kteří „vtrhli“ do města, změnili jeho obraz. „Starousedlice“ ovšem stále nosí potrhané džíny, otevřené blůzičky s hlubokým dekoltem a barví si vlasy do nejrůznějších odstínů. Nikdo je kvůli tomu nepronásleduje.

Komu tedy překážela bohatá a silná světská Sýrie, kde svorně žili křesťané i muslimové a jejíž ekonomika rostla? Skoro všem. Saudské Arábii a Kataru, které toužily protít ji sítí ropo- a plynovodů a obrátit věřící na wahhábismus. Turecku, které si tradičně zvyklo považovat ji za svou doménu. Izraeli, který ji kdysi okradl o Golanské výšiny, důležité nejen ze strategického hlediska, ale také z hlediska klimatického, zemědělského, turistického a náboženského. Na straně syrské armády bojující libanonský Hizballáh, jeden z nepřátel Izraele, utrpěl vážné ztráty, zemřelo už údajně 2 000 bojovníků. Proto Izrael ochotně léčí teroristy z uskupení An-Nusra a ISIL, což maskuje milosrdenstvím. Darja se přiznala, že si to nedokáže vůbec představit. Nemálo expertů proto upozornilo na to, že ISIL nepředstavuje pro Izrael hrozbu a Izrael o něm mlčí. Mají mezi sebou normální pracovní vztahy. Na druhou stranu Izrael nejednou bombardoval kolony Hizballahu, které na území Sýrie (!) jely na pomoc syrské armádě. Hlavním nepřítelem je ovšem Amerika, jejíž základní strategií je zničit ušlechtilé světské muslimské země, kde neexistuje islámský extremismus. Jejím cílem je vytvořit celosvětový chaos. Proto zničila Irák, umírněnou Libyi, umírněný Egypt, kontrolovaný Mubarakem a teď se stala cílem Sýrie. Porušování lidských práv v Saudské Arábii a v Kataru ji nezajímá, nevzrušuje ji šíitský Bahrajn (kde se nachází americká základna), v němž vládne hrstka samozvaných sunnitských „monarchů“. Proč? Je to prosté. Wahhábismus byl vytvořen a placen v 19. století Angličany a ti v Saudské Arábii dosadili na panovnický stolec saudské uzurpátory, v jejichž žilách není ani kapka ušlechtilé krve potomků proroka Mohameda. Těmto uchvatitelům předali klíče od velkolepých svatyň Mekky a Mediny.

Jak žije Palmyra?
Těžce. Obtížně. Nefunguje zásobování vodou ani elektřinou, i když se vrátilo už 150 rodin. Syrští důstojníci pozvali Darju do první otevřené kavárny. Přímo na rozbombardované ulici, kde na všech domech visí tabulky s ruských nápisem „Nejsou tu miny“, si přičinlivý majitel obchůdku rozestavil divany, na které se můžete posadit, vypít si čaj či vykouřit vodní dýmku. Náhle uviděli tříletou dívenku, což jim připadalo jako zázrak. Život se vrací! Malinká koketka ochotně pózovala fotografům a zaujímala různé pózy jako skutečná modelka.

Prohlédli si také velkolepé palmyrské památky – římské kolonády a amfiteátr. Darju rozhořčil nezájem západní civilizace o rekonstrukci zničeného města. Je to podle ní ovšem také pochopitelné, protože fronta se nachází 20 kilometrů od města a ISIL se touží vrátit, aby tam uspořádal svůj vlastní „krvavý“ koncert. Sice zde už není co ukrást, ale pomstít se Rusům a zvednout svou prestiž je pro ně otázkou jejich barbarské „cti“. Generál Malik Darje potvrdil, že dva dny před jejím příjezdem se pokusili o nový útok, ovšem syrští a ruští rozvědčíci určili polohu jejich centra vzdáleného 25 km. Údaje předali ruskému centru letectví, jehož 6 bombardérů sklady se zbraněmi, cvičná centra i velitelské stanoviště zlikvidovaly. Předtím ISIL stačil barbarským způsobem zavraždit syrské vojáky zastižené na stanovišti.

Darja v rozhovoru poukázala na to, že Sýrie pustila na své území nejen Rusy, kteří jsou bytostně zainteresováni na zničení hlavního ohniska světového terorismu, v blízkosti jejich hranic, ale také libanonský Hizballáh a íránské vojáky. Nebojí se Syřané, že jim „předloží účet“? Generál odpověděl, že z toho strach mít nemusí. Sýrie vytvořila a podporovala libanonský Hizballáh. Morálně, materiálně, zbraněmi, zvlášť během války Izraele s Libanonem. Irán byl vždy přítelem Sýrie. Dokonce se postavila na jeho stranu během války s Irákem, kdy byl Írán velmi slabý a podrobený nejkrutějším sankcím. Írán také podporuje šíity v Libanonu, kvůli geografické poloze tak činí prostřednictvím Sýrie. Tyto státy si tedy navzájem pomáhají.

Darju také zajímalo, zda se po rozhovorech Putina s Erdoganem zmenšily kolony zásobující teroristy přes tureckou hranici. Generál Malik konstatoval, že prakticky ne. Zásobují je přes provincii Idlib. Ne proto, že je to Erdoganova vůle. On už nad ISIL, který vytvořil, nemá kontrolu. ISIL obsadil všechny osady na turecko-syrské hranice (kromě těch, které kontrolují Kurdové). V den převratu na hranici vypnuli elektřinu, aby dali možnost oddílům ISIL přejít bez překážek hranici. Měli v úmyslu jít na Istanbul, aby zachránili Erdogana.

Darja přemýšlela nad tím, co čeká Erdogana, až ISIL pochopí, že se postavil proti němu. Experti na Blízký východ se domnívají, že Američané ho chtějí jakkoli sesadit. K jeho nepřátelům patří Kurdové, velká část armády, vězněná a podrobená represím, jejich přátelé, příbuzní, opozice (více než 100 000 lidí bylo propuštěno ze zaměstnání), ISIL a Gülen, který organizoval převrat za pomoci Američanů. Generál Malik připomněl úlohu ruské rozvědky a upozornění Erdogana na možnost převratu. Označil ho v tomto momentě „nejmenší zlo“. Jestliže v Turecku vzplane občanská válka, zničí to celý region!

Zmrzačená armáda
Darja konstatovala, že syrská armáda „ztratila mnoho krve“. Je unavená. Nejlepší lidé byli zabiti, noví nejsou připraveni. Připustila, že viděla vynikající vojáky na předměstí Damašku, ale to není celá armáda. Její nedostatky vidí i civilisté. Špatné spojení mezi jednotkami. Slabá motivace. Přežitky rodového vědomí. Nedostatek nutné patriotické výchovy. Vzpomněla si, jak diskutovala se syrskými uprchlíky v Iráku a vytýkala jim, že oni zdraví mladí muži opustili svou zemi a prchli. Bránili se slovy, proč by měli bojovat za Asada. Nechápali, že mají bojovat za svou vlast. Je to důsledek toho, že jim nikdo jako dětem „nevtloukal do hlavy“, že jsou občany JEDNOTNÉ velké překrásné země s názvem Sýrie. A tu by měli bránit za cenu vlastního života. Být patrioty. Darja také konstatovala, že úroveň disciplíny je v armádě žalostná. Viděla, jak vojáci na stanovištích místo stráže sedí v kroužku, pijí čaj, kouří vodní dýmku a tlachají. Přijede kupř. generál. Kdosi se lenivě zvedne, přívětivě mávne rukou (vojáci dokonce ani nevědí, jak se vzdává čest) a zvedá závoru. To jí potvrdili anonymně mnozí důstojníci. Také to, že existuje mnoho případů dezerce. Když hrozí vojákům zastřelením, ti hrozí další dezercí. Dezertéry tedy vsazují na tři měsíce za mříže. Odpočinou si tam, třikrát denně se nají a „šup“ znova na frontu. Bojí se k smrti jedině ISIL. Když se ozve pokřik: „Allah akbar!“, všichni bývalí rolníci prchají. Staly se ostudné případy, že 12 teroristů ISIL zvítězilo nad stovkou ozbrojených vojáků, kteří na útěku odhodili i zbraně. Klidní jsou jen tehdy, když jsou vedle nich Rusové. Je nutno je naučit tomu, jak se bránit. V tomto jsou dívky učenlivější a zodpovědnější než mladí muži. Problém je o to složitější, že místní úřady odmítají provést všeobecnou mobilizaci, takže po damašských ulicích se prochází množství udatných pěstěných mladých lidí, kteří chodí na trénink v prestižních fitness centrech a popíjejí čaj. Měli by podle Darji už dávno sloužit v armádě a bránit svou vlast.

Politolog Ali al-Achmad Darje vysvětlil, že válka je dlouhá a těžká, že bývaly dni, kdy probíhalo souběžně 200 vojenských operací, a že vláda si přeje, aby země žila mírovým životem, aby pracovaly úřady, školy, nemocnice. To je příznak toho, že stát existuje i v těchto obtížných podmínkách.

Světová válka s terorismem
V Sýrii prochází linie fronty skutečně všude, neexistují tu bezpečná místa. Dokonce i Damašek je ostřelován ze tří různých míst. Darja poprvé v životě litovala, že nenosí obrněnou vestu v městečku Daraá nedaleko Damašku. Městečko je kompletně zničeno. Syrská armáda osvobodila většinu teritoria a obklíčila teroristy, kteří se usadili ve výškových domech s bytelnými sklepy, ze všech stran. Pokoušejí se je vyhladovět. Zaútočit na ně znamená zabít obrovské množství vojáků, vysvětlil Darje velitel 4. divize generál Hasan. Ve sklepích sedí kolem dvou tisíc sebevražedných atentátníků se zásobami zbraní a potravin. Požádají proto Rusy o letecké bomby schopné prorazit beton. Jinak je nedostanou.

Darju také zajímal jeho názor na tzv. občanskou válku v Sýrii. Generál jí objasnil, že o občanské válce nemůže být ani řeč, když podle údajů jedné anglické tiskoviny v posledních pěti letech do země proniklo skoro 400 000 žoldnéřů a na jejich výzbroj šlo 45 miliard dolarů! To jsou podle něho ještě zkreslené údaje – čísla budou vyšší. Válku považuje za Sýrii vnucenou zvnějšku. Nejprve se hovořilo o revoluci proti režimu, potom o střetech mezi sunnity a šíity. Kdyby ovšem většina místního obyvatelstva – věřících sunnitů – povstala proti vládě, padla by do několika měsíců. A země žije tak už více než pět let. A brání ji právě sunnité, společně s alavity, křesťany, Kurdy a šíity. Společenská atmosféra tu byla vždy umírněná, tolerantní. Generál zdůraznil, že bojují se zahraničními žoldnéry z Čečenska, Dagestánu, Kirgizie, Tadžikistánu, Iráku, Afghanistáu, Turecka. Objevují se tu i čínští Ujguři. Mezi nimi mohou být i zhlouplí Syřané, nejsou ovšem veliteli.

Sýrie vede světovou válku proti terorismu. Je nezbytné nutné, aby se nikdo z teroristů nevrátil domů.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Alena Mikulášková

Venezuela volá o pomoc a Světová rada míru reaguje: USA jsou pro Venezuelu hrozbou.

$
0
0
1. 9. 2016
Asociace Vojáci proti válce a České mírové fórum obdržely žádost Světové rady míru o vyjádření podpory legálně zvolenému vedení země, v čele s prezidentem Nicolásem Maduro, a tuto žádost podpořily. Světová rada míru odmítá praxi USA - vměšovat se do vnitřních záležitostí jiného státu a dosáhnout změny režimu.


USA mají v blízkém okolí Venezuely13 vojenských základen a utrácejí miliardy dolarů ročně na financování americké Agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID) a National Endowment for demokracie (NED), skrze něž podporují a sponzorují destabilizaci demokratických a ústavních vlád Latinské Ameriky.

Skupiny takzvané opoziční venezuelské pravice, podporované USA, provádí kriminální činnost a snaží se o převrat. Podporují násilí včetně atentátů, ekonomické sabotáže a mediální manipulace za účelem připravit veřejné mínění na cizí zásah.

SRM odsuzuje tyto provokativní akce, která mají propuknout v plné šíři dnes, 1. září, pod názvem: "Taking of Caracas".

Je zřejmé, že opozice je podporována Spojenými státy. USA mají ve Venezuele dlouhodobě své strategické zájmy. Těmto ekonomickým zájmům ale bohužel stojí dlouhodobě v cestě úsilí předcházejícího i současného prezidenta. Jde o důsledné pokračování a prosazování tzv. „bolívarských“ tradic, tedy snah o vymanění se států Jižní Ameriky ze závislosti na USA.

Barack Obama pronesl před rokem slova, že Venezuela představuje mimořádnou hrozbu pro národní bezpečnost a zahraniční politiku Spojených států. Avšak Světová rada míru konstatuje, že Spojené státy představují hrozbu pro Venezuelu a její lid.

Za České mírové fórum:
Jiří Bureš, Asociace Vojáci proti válce
Vladimíra Vítová, České mírové fórum
Praha 1.9.2016 

Rusko odmítlo USA v souvislosti s koordinací úderů na Aleppo

$
0
0
2. 9. 2016      zdroj
Rusko je ochotno koordinovat s USA údery na cíle v Sýrii všude kromě provincie Aleppo, protože v této oblasti působí pouze syrské letectvo a je nutno se domlouvat s nimi. Tuto pozici ruští představitelé naznačili při konzultacích o Sýrii, které se konaly minulý víkend v Ženevě. Izvestiím to sdělil zdroj, který je informován o průběhu jednání.


Experti se domnívají, že Moskva a Washington budou nakonec s to najít přijatelný rámec pro spolupráci, kromě toho se může Ruská federace stát prostředníkem mezi USA a syrskými úřady.

Spojené státy poslaly RF balík návrhů na koordinaci akcí letectva, především v provincii Aleppo. Moskva však dala jasně najevo, že VKS nebombardují Aleppo a jeho okolí a že na koordinaci leteckých úderů na cíle v této oblasti se USA musí domlouvat s velením syrského letectva, řekl zdroj Izvestij.

Zdroj dodal, že RF však není proti samotné myšlence koordinovaných úderů, ale pouze mimo oblast několika desítek kilometrů kolem Aleppa.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

(Některým) na vědomost se dává...

$
0
0
Jiří Baťa
2. 9. 2016
Těmi „některými“ jsou myšleni lidé, které vzhledem ke své na veřejnosti výrazné protiruské prezentaci není snad ani potřeba jmenovat. Lidé, kteří se s nebývalým úsilím snaží veřejnost přesvědčit, jak je Rusko pro nás a Evropu nebezpečné, protože (prý) má imperiální tendence a cíle, což pak rádi dokumentují na Krymu, který byl prý neoprávněně anektován, tj. nezákonně zabrán nebo, že se jej Rusko zmocnilo v rozporu s mezinárodním právem. 

Tito „někteří“ neustále opakují, že Rusko se území Krymu zmocnilo s cílem dál postupovat a zmocnit se Ukrajiny a dál dobývat Evropu, že jejich politika je nebezpečná, protože militantně a válečnicky ohrožuje evropské státy, zvláště v Pobaltí (Česko z toho nevyjímaje). Proto také souhlasí a nadále usilují o trestních následcích tohoto „nevídaného“ činu, jinými slovy souhlasí s „bezpečnostním opatřením“ USA a NATO svou přítomností v zemích střední Evropy, všemi deseti podporují sankce, kterými chtějí donutit Rusko padnout na kolena. Sankce, které mají poškodit Rusko, ale škodí nejen nám, ale i celé Evropě. Že jde o farizejství, pokrytectví, falešné, neopodstatněné obviňování je nad vší pochybnost, jenže oni, tedy ti „někteří“, poslušni svým chlebodárcům, melou stále stejnou písničku, neuznávají či lépe řečeno neznají (a ani nechtějí znát) žádné fakta a argumenty o historii Krymu a cíleně pomlouvají či obviňují Rusko a prezidenta Putina z válečných cílů.

Těm „některým“ je určena následující innfformace, resp. skutečnost, která by je měla když ne přivést k rozumu, pak alespoň ke zdržení se svých nepřátelských soudů. Tedy vězte vy „někteří“, že existuje také nějaký Izrael a vedle něj Palestina, kteří jsou spolu na „válečné noze“. To možná není až tak překvapující jako fakt, že Izrael obsadil (tj. anektoval) západní břeh Jordánu a východní část Jeruzaléma za války již v roce 1967! Tato území mají spolu s pásmem Gazy tvořit budoucí palestinský stát, o jehož vznik Palestinci plným právem dlouhodobě usilují. Přes tyto skutečnosti Izrael skandálně schválil rozšíření svých židovských osad na okupovaném palestinském Západním břehu Jordánu o dalších 284 nových bytů a zpětně legalizoval 179 již dříve postavených nelegálních bytů. Palestinci tuto izraelskou osadní politiku dlouhodobě odsuzují a zcela oprávněně ji označují za krádež půdy a jejich území. Ale ti „někteří“ mlčí jako hrob.

Takže vy „někteří“, co vy na to? Nevadí Vám, že stát Izrael již téměř 50 let neoprávněně okupuje a stále zabírá další a další území proti vůli Palestinců? V tomto případě nevidíte stejné, podle vás neoprávněné zabrání, alias anektování cizího území a mlčíte, zatímco na druhé straně stále vykřikujete a obviňujete Rusko z loupežného přepadení a neoprávněné zabrání Krymu? Kde jsou vaše protesty? Či snad není postup Izraele stejný, ne-li závažnější, než podobný případ s Krymem? Notabene, když se na hranicích Izraele a Palestiny neustále (už léta) vedou různé provokace, bojůvky a teroristické akce o kterých však mlčíte, protože se vám to nehodí do krámu (nejste za to zřejmě placeni)? Proč neměříte tyto události stejným metrem a proč neprotestujete proti těmto praktikám Izraele, ale na Rusko ukazujete jako na světové nebezpečí?? Bylo by zajímavé znáte váš postoj a názor, ale to se od vás asi nedočkáme, protože na to nemáte žádnou odvahu. Raději budete dále za jidášské peníze obviňovat Rusko, tleskat a podporovat záměry USA a NATO a v jejich službách vyvolávat napětí z vámi predikovaného ohrožení, které nám, podle vás, hrozí z Ruska. Víte co, jděte se vycpat!

Pozor, velice závažné: politik Štětina žádá POLITICKÉ zatčení Nely Lískové!

$
0
0
2. 9. 2016   Pařátdnes
Politické procesy bývalého bolševika Štětiny se opět vrací do českých luhů a hájů. Tyto zrůdnosti byly naposledy v padesátých letech minulého století, kdy komunisté osočili, udělali rozsudek a současně vydali trest ! Horáková musí viset, freneticky řvali. A skutečně visela ! A soudci jenom razítkem potvrdili !

Kdo je Jaromír Štětina: vývoj :
První záhada: prý pochází z buržoazně-komunistického prostředí, jeho babička byla zakládající členkou KSČ. Jeho otec pracoval na velvyslanectví v Číně.
Druhá záhada: v letech 1961 - 1967 vystudoval jako budoucí kádr KSČ vysokou školu.
Třetí záhada: údajně vystoupil po invazi v roce 1968, ale!!! Od roku 1970 jezdil do SSSR na Sibiř a do asijských zemí..
Takže přestože byl údajně v evidenci StB, jezdil do SSSR a Asie a zakládal tam rafting? Přitom každý, kdo byl podezřelý, měl přísný zákaz nejen na západ (to skoro všichni), ale i do Jugoslávie a stejně tak do SSSR, aby tam neorganizoval protisovětské zázemí. A Štětina byl výjimka?
Ono už zní zajímavě, že se komunista stal antikomunistou, pak bezpartijním, skoro zeleným levicovým, následně pravicovým s TOP09 a STAN. Úžasná politická turistika a politické prozření. Kolik že to hodí? 250 000 měsíčně nebo víc? A doživotní rentu? No, uznejte, kdo to má. Za to to přece stojí!

Bolševický hnůj a smrad z Bruselu!

Co na facebooku napsal Štětina?


Toto je dopis, který jsem dnes poslal ministru Zaorálkovi.
Toto je dopis, který jsem dnes poslal ministru Zaorálkovi.
Takto vypadaly politické procesy a jsou zde zpět. Co vy na to, údajný antikomunisto a antirusisto Gabale? Také si pamatujete tuto dobu, o které tak rád hovoříte a Štětina ji vrací zpět?

Prostě ta čistota svobody a cti z něj jenom crčí!
P.S. V demokratickém státě snad zákonnost a nezákonnost posuzují nezávislé soudy, pane Štětino. Nebo už je zde úplná totalita, jakou jste si v mládí oblíbil a dnes zase našel??

zdroj :paratdnes :cz

Ministerstvo zahraničí Ukrajiny protestovalo kvůli otevření zastoupení DLR v České republice

$
0
0

2. 9. 2016    zdroj
Ministerstvo zahraničí Ukrajiny vyjádřilo České republice protest kvůli otevření zastoupení samozvané Doněcké lidové republiky v Ostravě, informuje v komentáři ukrajinský rezort. Příslušná nóta byla předána velvyslanectví České republiky na Ukrajině.


Ukrajinské ministerstvo zahraničí požadovalo, aby byla přijata opatření k přezkoumání rozhodnutí místních orgánů, které je "v rozporu s mezinárodním právem a ukrajinsko-českými dohodami."

Ministerstvo dodalo, že údaje o pokusech "některých českých občanů legalizovat DLR byly předány orgánům činným v trestním řízení Ukrajiny" a budou právně posouzeny.

Oficiální ceremoniál otevření střediska zastoupení DLR proběhl 1. září v Ostravě, akce byla doprovázena protesty malé skupiny lidí s vlajkami EU a Ukrajiny. Středisko se nachází v blízkosti budovy honorárního konzulátu Ruska v České republice ve dvoupatrové budově na Sokolské ulici.

Podle vedoucí zastoupení Nelly Liskové se středisko bude zabývat především humanitární pomocí do postižených oblastí Donbasu a také navazováním hospodářských vztahů mezi Českou republikou a DLR.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová 

(pozn. red. Doněckou lidovou republiku neuznala ani Ruská federace a vyjadřuje se o ní jako o "samozvané" 2. 9. ráno ČT1 konstatovala, že byl osloven soud, aby občanské sdružení zrušil.)

Už i gruzínští politici se začínají obracet k Putinovi. Je „skvělý politik“

$
0
0
napsal/přeložil Geo
2.9. 2016   Eurasia 24
 Už před rokem jsme informovali o růstu proruských nálad v Gruzii. Změny ve vnímání Ruska gruzínskou společností, vystavované silné západní propagandě, teď potvrdila vrcholná gruzínská politička Nino Burdžanadze: dostala odvahu veřejně prohlásit, že Vladimir Putin je skvělý politik a není nepřítel Gruzie. Informaci přinesl portál EurAsia Daily.
Prezident Ruské federace Vladimir Putin je skvělý politik, který jedná podle zájmů svého státu, prohlásila bývalá dočasná prezidentka země, expředsedkyně gruzínského parlamentu a vůdkyně opozičního Sjednoceného demokratického hnutí Nino Burdžanadze ve vysílání televizní stanice Rustavi 2.

„Putin není nepřítelem Gruzie, Putin je skvělý politik a politici nejsou ani nepřáteli, ani přáteli pro kohokoliv. Putin je profesionál nejvyšší úrovně, jedná podle zájmů svého státu a naším úkolem, úkolem Gruzie je, aby Putin nebyl nucen přistupovat ke Gruzii jako k nepříteli,“ uvedla Burdžanadze.

A jak poznamenala, úkolem Gruzie je současně přesvědčit Rusko, že Gruzie není jeho nepřítelem.

Tbilisi přerušilo diplomatické styky s Ruskem v roce 2008 po agresi Gruzie, vedené tehdejším prezidentem Michailem Saakašvilim, proti Jižní Osetii a v reakci na uznání nezávislosti Jižní Osetie a Abcházie Ruskou federací. (Geo)

Zdroj: EurAsia Daily

K diskusi o (kanadském) dúchodovém systému

$
0
0

Jiří Jírovec
2. 9. 2016
Materiál, který jsem zveřejnil ZDE byl možná příliš obsáhlý na to, aby inspiroval ke skutečné diskusi. Jádrem příspěvku bylo, že kanadský důchodový systém vychází z nutnosti stanovit určitý (minimální) příjmový standard pro lidi nad 65 let. Zejména pro ty finančně slabé. Tato myšlenka vychází z premisy, že člověk, který tak tak vystačí s platem, nemůže na důchod nic ušetřit. Je-li český průměrný důchod asi 50% průměrného platu, je zřejmé, že občan, který za průměrný plat pracoval, je s polovičním důchodem v hajzlu s celou slávou.


Tohle by měl profesor, který předsedá důchodové komisi, vědět. Jenže on dostal kšeft, který si nebude kazit kritikou, či spíše zesměšňováním politiků, kteří drží kasu. Jeho honorář za paskvil, který nakonec vznikne, nejde (bohužel) ze Sobotkovy kapsy.

Kanadský (ryze kapitalistický) důchodový systém vyžaduje určitou formu přerozdělování bohatství.

Odpověď na otázku, kde na to vzít, není zas tak složitá. Zdroje jsou, bez ohledu na pořadí důležitosti, tyto:

(1) Progresivní daňový systém;
(2) Vybírání daní;
(3) Hospodaření s penězi daňových poplatníků; a
(4) Zvyšování státního dluhu.

Bod (3) například zahrnuje zdravotnictví, které v Ontariu vystačí s jednou pojišťovnou a povoluje výhradně neziskové nemocnice.

Bod (4) je vypadá nejméně žádoucí, ale otázka vždy je, na co si stát půjčuje.

Tento zdroj (https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_external_debt) obsahuje zajímavé údaje o zahraničních dluzích jednotlivých států. Například Island má s 300,000 obyvateli dluh 94 miliard USD a potíže s jeho splácením. Pak se cosi stalo, Islanďani poslali bankéřstvo do háje, a všechno utichlo.

My, na rozdíl od nich máme Grippeny a létáme "chránit" jejich vzdušný prostor před neexistujícím nepřítelem.

Jsme v NATO, které možná vyvolá další světovou válku, protože zbraně je nutné spotřebovávat a neziskové organizace nebudou na rozvalení Ruska stačit. Zavázali jsme se vyhazovat 2% HDP na zbrojení. Po roce 2020 to znamená dávat každoročně 40 miliard oproti současnému stavu. Toto číslo se velmi podobá přebytku důchodového účtu, než byl rozpuštěn ve státním rozpočtu.

President i ministerský předseda podporují vznik nesmyslu zvaného Evropská armáda. Patrně proto, že adjektivum "evropská" jim zdánlivě dodává velikost. Podněncují ale atmosféru strachu. Povšimněme si, že z jejich slovníku zmizela slova válka a člověk.

Jsou ochotni vyhazovat obrovské peníze na zbrojení i na vlastní ochranku. Podělali se strachem a tak uvolnili cestu špiclování. Víte, že policie sleduje a rozeznává poznávací značky všech aut, která jedou kolem letiště? A že má k dispozici technologii rozpoznávání obličejů? Veřejnost neví, kolik to všechno stojí. Jde ale o peníze, které pak sumárně chybějí jinde.

Otázka, jak to má fungovat, je tabu. Předpoklad, že budoucí terorista vyžvaní na sociálních sítích, co má za lubem - nejlépe pomocí klíčových slov, která příslušný software vyhledává - je hodná nedovzdělanců jistých fakult. Potenciální teroristé se časem přizpůsobí a zmizí z dohledu moderních technologií. To, že policejní archivy obsahují pouze kriminálníky druhé, třetí sorty, to věděl již laborant Jára Cimrman.

V české společnosti je nutné započítat do ztrát i nehorázný podvod zvaný církevní restituce. Kšeftaři s vírou při nich dostali nejen miliardy, ale i lesy a půdu.



Na obrázku, symbolizujícím nenažranost církve, není kardinál Duka. Nejde ani o propagandu z Dikobrazu nebo Rudého práva. Jde o dílo Františka Kupky, který na začátku minulého století neabstraktně ztvárnil svoje vidění církve.

Jakkoli to je paradoxní, katolická církev zrestituovala i heslo "bylo-li co ukradeno, musí to být vráceno".

Toto pravidlo by mělo platit především pro majetek, který byl po roce 1989 rozfofrován a svým způsobem představuje vykradení pensijního systému.

P.C. Roberts: Také vám mozek řídí CIA?

$
0
0

2. 9. 2016   PaulCraigRoberts
Ušklíbnete se, když zaslechnete pochybnost o pravdivosti oficiálních verzí událostí v Orlandu, San Sebestianu, Paříži či Nice? Máte za to, že vy víte více než 2500 architektů a inženýrů, či nespočet hasičů, civilních i vojenských pilotů, fyziků, chemiků a vysokých vládních úředníků, kteří všichni vyslovili pochybnosti o oficiální verzi 11. září 2001? Jestliže ano, jste loutka, ovládaná americkou výzvědnou službou Central Intelligence agency (CIA).


Termín „konspirační teorie“ vymyslela a do užívání uvedla CIA v roce 1964 proto, aby diskreditovala všechny skeptiky, kteří neuvěřili zprávě Warrenovy komise o Harvey Oswaldovi jako jediném vrahu prezidenta Kennedyho, který, jak známo, byl sám zavražděn ještě předtím, než mohl být vyslechnut. CIA tehdy využila veškerých svých kamarádičků v médiích k tomu, aby všechny možné pochybnosti o pravdivosti této oficiální verze zesměšnila - a skutečně slavila úspěch.

Mediální kampaň vedená k tomuto případu se stala „ jednou z nejúspěšnějších propagandistických akcí všech dob.“

Píše tak profesor politických věd Lance deHaven Smith ve své právě vydané knize Konspirační teorie v Americe. Líčí v ní, jak CIA veleúspěšně zvítězila v boji za podporu oficiálních verzí a za zesměšnění těch autorů, kteří se proti nim vyslovovali. Úspěch, kterého tehdy CIA ve stigmatizací všech skeptiků vůči vládnímu líčení věcí dosáhla, v podstatě znemožnil všechna vyšetřování dalších státních zločinů (State Crimes Against Democracy – SCAD), zvláště pak onoho zločinu nejspektulárněšího, jímž bylo 11. září. S veřejným míněním, naprogramovaným už tak, že se předem vysmíval „konspiračním blouznivcům“ a to i bez ohledu na to, jak nesmírně byla celá tahle záležitost podezřelá, dovolila si vláda – po likvidaci nejpřesvědčivějších důkazů – ignorovat či odkládat předepsané vyšetřovací procedury – a pak vytvořit politický výbor, který na oficiálně vyprávěný příběh vložil své imprimatur, čili punc pravosti.

Profesor deHaven Smith k tomu dodává, že ani v případě Kennedyho vraždy a ani v případě 11. září nebyla do vyšetřování zapojena oficiální policie či státní zastupitelství. Celá záležitost se prostě předala politickému výboru.

Úspěch CIA v tom, jak bezproblémově přijímá veřejnost její oficiálně vyprávěné příběhy – a to i těch nejpodezřelejších událostí – osmělila lidi u moci aranžovat i události, sloužící tzv. skrytým agendám. Příkladem takovéto události je právě 11. září, jež vytvořilo paradigma nekonečné války proti tzv. terorizmu, vedené v zájmu příštího Světa ovládaného z jediného centra – Washingtonu.

Kniha profesora deHaven Smitha vypovídá pravdivý příběh o zavraždění prezidenta Kennedyho s použitím pramenů z armády, z CIA i z dalších tajných služeb. A stejně tak jako Warrenova komise zatajila vládní zločin, zatajují se i zločiny jiné, a deHaven Smith nám na příkladu věcí zatajovaných ukazuje, proč nesmíme důvěřovat ani oficiální verzi 11. září.

Přečtěte si tu knihu! Pomůže vám od vymytého mozku.

A na závěr: Moc se divím, že CIA celý náklad téhle knihy nevykoupila a nespálila. Asi má za to, že ona už vymyla Američanům mozky tak důkladně a na trvalo, že jedna kniha v tom změnu přinést nemůže.

Vybral a přeložil Lubomír Man

Česko půjde proti Francii a Německu, chce TTIP

$
0
0
2.9. 2016   E 15
Česko chce, aby Evropská komise dál jednala se Spojenými státy o obchodní a investiční dohodě TTIP. „Budeme proti jakýmkoliv snahám o zastavení jednání s USA,“ řekl deníku E15 ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek před zářijovou neformální schůzkou ministrů obchodu EU. Tam bude zástupce členských států o postupu jednání informovat Evropská komise. Francie ovšem požádá komisi o zastavení jednání, protože dohoda ztratila politickou podporu vlády.

Kromě francouzského státního tajemníka pro zahraniční obchod Matthiase Fekla se proti TTIP tento týden vyslovil německý ministr hospodářství, sociální demokrat Sigmar Gabriel, a rakouský ministr hospodářství Reinhold Mitterlehner. Nynější vlna odporu vlivných evropských politiků vůči dohodě s USA podle Mládka souvisí s letošním rozhodnutím Velké Británie o odchodu z EU.

„V EU je skupina zemí, které podporují volný obchod, mezi něž patří i Česko. Tuto skupinu vedla Velká Británie. Tím, že v ní nyní Británie napůl není, tato skupina těžce oslabila a převážily protekcionistické tendence v jiných zemích,“ dodává Mládek.
Pokud by měla averze k uvolňování mezinárodního obchodu v EU dominovat, bude to pro Česko znamenat nebezpečí. „Na volném obchodě jsme vždy vydělávali. Problém je v tom, že žádného tak významného spojence jako Velkou Británii teď v EU nenajdeme,“ říká Mládek.

O pokračování vyjednávání o TTIP se Mládek tento týden bavil s ostatními ministry během zasedání vlády. Proti snaze o uzavření TTIP se nikdo nevyslovil. Česku by podle studie, kterou si nechalo zpracovat MPO, mohla dohoda vylepšit hrubý domácí produkt v řádu desetin procenta ročně.

Přečtěte si: Jednání o TTIP nezkrachovaly, ujišťuje EU

Fekl a Gabriel tvrdí, že jednání o TTIP nemohou pokračovat, protože Američané nechtějí přistoupit na ústupky, které požadují vyjednávači Evropské unie. Ověřit tato tvrzení nelze, protože vyjednávači se v oficiálních vyjádřeních omezují na obecná prohlášení, že jednání postupují kupředu. Přístup k dokumentům mají jen zástupci členských států či europoslanci, a to v omezeném režimu.

„Jde spíše o politický problém. Pro řadu politických stran je těžké čelit novým protestním hnutím,“ tvrdí Mládek. Německo a Francie čekají příští rok parlamentní a prezidentské volby. Odboráři či ekologická hnutí či strany zelených ostře proti dohodě s USA protestují.
Více na: http://zpravy.e15.cz/domaci/politika/cesko-pujde-proti-francii-a-nemecku-chce-ttip-1318404#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

Před 24.00: Chválím J. Jandu! BIS, zbraně atd

$
0
0
Radim Valenčík
3. 8. 2016        RadimValenčíkPíše
Po delší době jsem se rozhodnul dát dohromady pár střípků před 24.00. Doba je vážná a chce komplexnější reakce. Ale občas vyplave na povrch něco, co je klíčem ke čtení toho, co se děje a v čem žijeme. Začnu tímto (a vím, že se na mně budou mnozí zlobit, já si jen přeju, ať to nikomu neublíží: Asi dosud nejlepší dílo JJ. Ne, nedělám si legraci. 



Myslím to opravdu vážně. Má to logiku, údernost a v mnoha směrech přesné. "Kanonizace" zprávy (rozpačité, sloužící mnohá pánům) BIS prostě skvělá. Jen ten 15. bod... Ne. Nechci polemizovat a jizvit Jandovu bolístku. Jen bych připomenul toho blba (ne, to není hezké, přesněji toho, kdo z podlehnutí kariéře a z toho zblbnuvšího kdysi skutečného vojáka) Petra Pavla - ne, Petře, k tomu, abychom věděli, jak selhávají "demokraticky zvolení představitelé" (i ti dosazení a vydíratelní), co nám vládnou (co jsou dosazování? kým? asi ne Putinem...), k tomu opravdu nepotřebujeme ani Putina, ani ruské weby. K tomu nám stačí náš rozum.

A co jsem takto pochválil? Toto, opravu z dílny Jakuba Jandy:

Z výroční zprávy BIS lze vyvodit patnáct závěrů:

1) Evropské zkušenosti ukazují, že je fakticky nemožné organizovaně integrovat velké množství cizinců z kulturně odlišného prostředí do evropské společnosti

2) Dodržování pravidel se Česku v migrační krizi vyplácí

3) Současná migrační vlna představuje bezpečnostní riziko

4) Teroristé využívají uprchlickou vlnu k průniku do Evropy

5) Dochází k zneužívání azylové ochrany některými přistěhovalci z islámského světa

6) Džihádistická ideologie zatím v ČR nemá mnoho následovatelů

7) Česko je teroristy užíváno jako tranzitní stát

8) Mohamed Abbas nebo Muneeb Hassan Alrawi nereprezentují české muslimy

9) Protestovat proti migraci je v pořádku, jen pozor na míchání se s extremisty

10) Obdiv k putinovskému Rusku se šíří nejen na krajní pravici

11) Fanatičtí obhájci migrace jsou také bezpečnostní hrozbou

12) BIS bije na poplach před ruským vlivem, ukazuje směrem na Hrad

13) Obrovské ruské diplomatické zastoupení v ČR je zdrojem nepřátelských zpravodajských operací

14) Kontrarozvědka jasně popisuje cíle vlivových a dezinformačních operací Kremlu v Česku

15) Kreml si v Česku vybudovat pevnou infrastrukturu pro nacházející operace

K tomu byla ještě malá výměna názoru (ne příliš podstatná, možná v některých detailech ano):

Jakub Janda: Ad BIS: "Infrastruktura vybudovaná pro stávající účely nezmizí s koncem uvedených krizí, ale může být kdykoliv použita k destabilizaci či manipulaci české společnosti či politické scény, pokud to bude v zájmu Ruska."

Já: "Takovejch infrastruktur je... Ať si konkurují. Vždyť nás devastují (v pravém smyslu slova - a bylo tomu bohužel tak vždy) i další "infrastruktury". Před ruským medvědem je potřeba ostražitost (Heliodor Píka, to bylo svinstvo srovnatelné s 68.), ale i z druhé strany se dělaly a i nyní právě dělají stejná svinstva. (Udělat z nás target No 1 - dobrý nápad, ne).///O tom BIS pochopitelně nic neřekne, protože je sesraná - tedy její vedení."

Komentář k heslu Svobodných "Zbraň každému rozumnému člověku":

K tomu jsem dodal: "Já bych tu jejich výzvu četl takto: "Tak jako proletariát nachází svoji duchovní zbraň ve filozofii, tak filozofie nachází svoji materiální zbraň v proletariátu." A ještě bych přeformuloval slavné "obohacujte se" a aktuální "ozbrojujte se". (Granáty, nebo myšlenkami?!)"

(P. S. Jen pro znalce dějin.)

K "Vydatnému úderu": Viz: idnes

"Mj. sleduji už třetí den Rossija 24 (jsem v Bulharsku, běžně se nedívám) - žádná reakce, úplně stejné jako u nás. Rozhodli se to "vypustit". - To ovšem neznamená, že nemůže dojít k provokaci. Hodně velké. (Doufám, že nedojde, třeba právě proto, že je vše příliš čitelné.)"

K Hollanově hospodské akci jen stručně:

""HOLLAN CHYSTÁ ODVETU" - hledá hospodu, kde mu nedají do dršky."

K tomu co jsem se o sobě dočetl od Jindřicha Šídla a spol.:

"Jo vy jste bojoval s režimem v Lidovejch milicích, jo? To možná ještě dostanete nějakou medaili." (Jindřich Šídlo)

"Stranická organizace vám zakázala publikovat v časopise Politická ekonomie?! Tak to se moc omlouvám. To jste se měl někde hlásit o odškodný jako příslušník odboje. Ale teda nakonec to dopadlo dobře a nevyloučili vás ani z KSČ, ani z tý ilegálně ozbrojený organizace, jejíž příslušníci přísahali, že zabijou každýho nepřítele režimu, jo? (Jindřich Šídlo)

"Vylučovali, vylučovali, ale nevyloučili. Nebylo tenkrát tak špatně." (Jakub Kodym)

"Úplně vidím ty příslušníky SA jak chodí po válce a říkají, že oni proti tomu Hitlerovi tak nějak jako byli." (Jiří Novák)

Atd. Kdo chce, ať si celé přečte na: facebook

(Velmi poučné.)

Popravdě řečeno, zklamal mě hlavně Jindřich Šídlo. Vystupoval v té diskusi jako člověk "zvláštního ražení"– jak se této úchylce říkalo kdysi – (tj. ten, kdo dává přednost tomu, aby mu shora řekli "tady je přítel a tady nepřítel", před střízlivým posuzováním faktů a používáním vlastního rozumu). Asi se skutečně stal "novinářem" v zemanovském smyslu. Ale to není můj problém. Já se vždy snažil pochopit tu druhou stranu a v rámci svých možností se snažil obhajovat její právo na názor. A budu tak činit i nadále. To, že se takový postoj některým zdá absurdní či hodný znevažování, je jejich problém. Tito "lidé zvláštního ražení" vypovídají hlavně o sobě.


Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/3803-pred-24-00-chvalim-j-jandu-bis-zbrane-atd.html

Putin a sedm překvapení

$
0
0
Jan Campbell
3.9. 2016   Eurasia 24
„Putin dal na vědomí, že Rusko neobchoduje a nebude obchodovat se svým teritoriem, že změny poválečných hranic pomocí násilí, které provádí Západ, znamenají otevřeníPandořiny skříňky. Jestli ale Západ chce otevřít Pandořinu skříňku, tak si musí uvědomit, že na pořad dne se dostane dříve polský, dnes ukrajinský Lvov, východní země Německa, zájmy Maďarska, Rumunska a podobně.“
Jsou jistě mnozí, kteří tvrdí, nebo jsou schopni tvrdit, že ví kdo jePutin. To přesto, že donedávna ani netušili, že existuje v USA osoba stejného jména, ale s kůží čokoládové barvy. A kolik Putinů ještě existuje nejenom v USA, mi nedovedl nikdo z dotázaných říci a dokázat. Analogicky platí to samé pro překvapení.

Mnozí vědí, že moment překvapení je jeden z klíčových taktických prvků. Obecně rozlišujeme mezi momentem překvapení na strategické úrovni (např. německé invaze do Francie přes Ardeny a tzv. blitzkrieg) či taktické úrovni (např. bitva u Aegetských ostrovů). Překvapení je také název zábavného magazínu pro ženy i muže, kteří jsou aktivní, rádi soutěží a chtějí si rozšířit své obzory čtením článků typu, Manžela jsem našla v Mexiku mezi indiány, Jsi stejná jako ostatní, jen zkrátka hůř chodíš nebo Manžel se chlubil košíkem plným hřibů a Potápění v Egyptě mě málem stálo život. To však není překvapení ve smyslu vzpruhy poesie. V současném životě, lesby, gayové, bezpohlavní osoby a demokracie nejsou schopny překvapit. Bez chlapa výzvy nezvládneme.

Dnes k dosažení momentu překvapení již zdaleka nestačí taktické nebo strategické umění. Je nutno mít vůdce, který ví kde, kdy, co, jak a proč použít. Je zcela jedno, zda li se jedná o řadu klamavých taktik a dezinformaci. Vždy je nutno vzít v úvahu, že je velice nepravděpodobné významněji překvapit stranu, která disponuje kvalitní technikou, má na své straně specifický terén či jiné okolnosti, a má chlapa jako vůdce.

Během tohoto týdne jsme měli možnost se seznámit s několika očekávanými a méně očekávanými překvapeními a paradoxy, která nabídl prezident Putin. O jaká překvapení a paradoxy se jedná? Zmíním se pouze o několika, abych příliš nerušil letní pohodu.

První překvapení se na první pohled nezdá být vůbec překvapením, ani paradoxem. Jedná se o interview prezidenta Putina s agenturou Bloomberg v rámci ekonomického fóra ve Vladivostoku. Jasné odpovědi, srovnání, varování a nabídka k dialogu jako rovný s rovným. Jsem přesvědčen, že interview nebude ignorováno západními masovými medii. Jak tomu bude v ČR, si mohu pouze představit. V další části příspěvku se zmíním jen o několika aspektech tohoto interview.

Druhé překvapení představuje návštěva deseti studentů prestižní britské školy Eton college v Kremlu (podle The Times 27.- 29. srpna t.r.) a přibližně více než jednohodinové setkání s prezidentem Putinem. Eton college – škola byla založena nedaleko od Windsoru v roce 1440 Henrym VI. Etonem, jak se zkráceně ve Velké Británii říká, se může chlubit kariérami svých studentů. 19 britských premiérů, desítky nejvyšších vládních úředníků prošli touto kovárnou kádrů. Setkání studentů s prezidentem Putinem se uskutečnilo, aniž by o tom Kreml nebo britská masová media něco veřejnosti sdělila.

Kreml jedná tak, jak jedná, britská masová média pravděpodobně nic nevěděla do té doby, než si prohlédla zápisy a fotografie na facebooku. Bez pochyby bezpečnostní složky o přípravě a realizaci cesty. Nikdo nic médiím ale nesdělil. Výsledkem je zajímavá hra bezpečnostních složek obou zemí, o které se toho mnoho představitelné době nedovíme, a skutečnost, že premiérka Tereza Mayová nemohla dát radu studentům jak se u Putina chovat, a na co se ptát. Sama se totiž setká poprvé s prezidentem Putinem až v Číně 4 a 5. září t. r. v rámci G20. Nevylučuji ale, že některý ze studentů již premiérce řekl své o návštěvě, nebo jí bude v budoucnu radit.

Třetím překvapením, také ve spojení s návštěvou studentů v Rusku, jsou zprávy studentů v sociálních sítích. Kromě zdvořilostních poděkování za návštěvu, včetně poděkování episkopu Tichonu. Tichona mnozí pozorovatelé Ruska považují za duchovního poradce prezidenta Putina. Začátkem t. r. Tichon navštívil Eton. Něco takového se v ČR nemůže stát. Pod titulkem, který jeden z účastníků setkání nazval Dvě hodiny s prezidentem Putinem, se můžeme dočíst, jak malý Putin v osobním setkání může sebou naplnit velký prostor.David Wei, rodilý Číňan (prý) potřeboval na přípravu návštěvy v Kremlu 10 měsíců, 1040 mailů, 1000 sms a nekonečné množství nocí beze spánku.

Překvapení by nebylo překvapením, kdyby oficiální představitel Eton college na dotaz mediím neodpověděl typicky britsky: college nemá s cestou do Ruska a návštěvou v Kremlu nic společného, jedná se výlučně o privátní iniciativu studentů. Doporučuji si přečíst The Times, The Guardian, Sun a další média, která cestu a návštěvu studentů popisují prakticky přepisováním textu jeden od druhého. Tato skutečnost indikuje, že vševědoucí média byla překvapena. Překvapení nabízí i srovnání času, který věnuje prezident Putin západním politikům v době více než napjaté, s časem, který věnoval studentům. Překvapení mluví samo za sebe a obsahuje paradox.

Čtvrté překvapení představuje skrytý paradox. Kdo se zajímá o paradoxy a jejich analýzu, o jejichž nutnosti jsem nedávno psal, může jeden takový paradox identifikovat. Velká Británie, samozřejmě jako USA, investuje velké sumy peněz (zabalených v komplexních lžích) na vzdělání mladých lidí za hranicemi v duchu západních hodnot a ideologie s jasným cílem: napomoci rozpadu státních struktur zevnitř. Založení tzv. pátých kolonií. Stoletá historie Ruska, kterou pokračuje psát i současná Ruská federace, nezná tento přístup ke vzdělání. Rusko nikdy neinvestovalo a neinvestuje do studentů v cizích státech, do ideologie a levných politických lží.

Tuto zkušenost potvrzují obavy západních elit z propagace ruských postojů k dění ve světě a obavy nepolitických zájemců, především ze střední Evropy, o stipendijní programy, které nabízí Ruská vláda studentům z ciziny na základě federálního zákona RF, číslo 273 – ФЗ ze dne 29. prosince 2012, na základě usnesení vlády RF, číslo 891 ze dne 8. října 2013 a na základě příkazu ministerstva vědy a vzdělání, číslo 844 ze dne 28. července 2014. Srovnání západních a ruských nabídek dokazuje kvalitativní rozdíl mezi cílem, a kvalitou vzdělání v zahraničí, včetně finanční pomoci. Pro anglicky mluvící čtenáře se nabízí http://rs.gov.ru, http://obrnadzor.gov.ru a další.

Na tomto místě připomínám skutečnost, kterou představují čeští studenti studující v RF. Tito mladí lidé dostali možnost se naučit rusky, využít nadčasovou nabídku ve formě stipendií, včetně tzv. olympiády a obdržet důkaz o tom, kolik cizinců ze Západu a Východu studuje v Rusku. Program, podmínky výběru, žádosti a vše spojené s pobytem a studiem v RF spravuje v ČR oficiální Ruské středisko vědy a kultury se sídlem v Praze (RSVK), Na Zátorce 1048/16, Bubeneč, telefonní číslo 233 376 471. Ve středisku je také možné nahlédnout do kvalitních hodnocení českých studentů v RF.

Co se týče SRN, Itálie a dalších evropských zemí, prakticky všechna stipendia a kvóty jsou vyčerpány. To se nedá říci o ČR, kde mají studenti různých fakult, které osobně znám, dnes strach, a při připomenutí Ruska se u některých projevují symptomy slabé závratě, nebo dokonce symptomy neodůvodnitelné nenávisti. Neví přitom, že nenávist je důkazem prohry. Je pro mne překvapením, že nejsou využity ani možnosti v MGIMO, které zabezpečilo českým studentům MZV ČR. Strach z BIS není v tomto případě na místě. Elitní studenti Eton college se nedali zastrašit MI5, ani MI6, stejně jako mladí v Německu BND a podobnými organizacemi. Tito mladí z Velké Británie se nabízejí jako příklad pro tvorbu a realizaci priorit ve vzdělání a výchově, pro uvědomění si kvalitativního rozdílu mezi, myslet a vědět, jako základu nevyhnutelného dialogu, chceme li dále žít na této Planetě.

Pátým překvapením přicházejícím z druhého konce světa, z Dálného východu, Vladivostoku, je skutečnost, že Japonsko s omezenou státní suverenitou, neschopné vyjít z dvacetileté hospodářské krize a plně závisející od USA, požádalo svého času o znovuobnovení jednání ukončených v roce 1956. Japonsko dnes jedná s Ruskem nejenom o Kurilech, ale podepisuje velké investiční smlouvy s Ruskem. K nim počítám: Japonská Lida Group Holding se registruje jako rezident, aby mohla stavět v Rusku, Marusin Ivadero bude investovat do velkého balneologického komplexu japonského stylu v Chonoku, ruská ATP a japonská NEDO se dohodly na výměně vysokých technologií atd. To se nezmiňuji o smlouvách na investování v oblasti vodních elektráren, farmaceutického průmyslu a dalších, které jsou na spadnutí. Je zřejmé, že se nejedná o jednosměrné cesty. I proto se již rýsuje kompromis mírového řešení týkajícího se Kurilských ostrovů, který vylučuje obchod s ruským územím.

Šesté překvapení
je zabaleno v interview agentury Bloomberg s prezidentem Putinem, o kterém jsem se zmínil v úvodu příspěvku. Putin dal na vědomí, že Rusko neobchoduje a nebude obchodovat se svým teritoriem, že změny poválečných hranic pomocí násilí, které provádí Západ, znamenají otevření Pandořiny skříňky, tj. pozvání zhoubného daru a uvolněného zla k sobě do domu. Jestli ale Západ chce otevřít Pandořinu skříňku, tak si musí uvědomit, že na pořad dne se dostane dříve polský, dnes ukrajinský Lvov, východní země Německa, zájmy Maďarska, Rumunska apod.

Nic příjemného pro EU se nedalo mezi slovy najít. Aby toho nebylo málo, v předdveří summitu G20 (4. a 5. 9. 2016 v Číně), jehož téma zní Budování inovačního, zdravého, vzájemně propojeného a inkluzivního světového hospodářství, prezident Putin dal radu členům G20 potvrzením spokojenosti Ruska s G20 za podmínky, že nikdo z členů tohoto uskupení se nebude míchat do vnitřních záležitostí druhého státu. Tím dal jasně najevo, že Rusko nemá aktuálně zájem rozšířit svojí účastí G7 na G8. Toto mnou očekávané překvapení hodnotím jako špatnou zprávu pro EU, čekající na objetí TTIP. Do třetice nám bylo suše vzkázáno, že v případě problému s dodávkami plynu z Ruska do Evropy se kohoutek na západ zavře, a otevře se směrem na východ.

S překvapením, které nebudu podrobně popisovat, ukončím příspěvek. Číslo sedm je velice edmýmdůležité, protože jak v Asii, tak i v západní kultuře má význam šťastného čísla. V čínském kalendáři 7. červenec je dnem zamilovaných. Někdy ale toto číslo nahání i strach, především těm slabým. V čínském kalendáři je totiž sedmí měsíc měsícem duchů. Brány pekel se otevřou a duše mohou navštívit svět živých. To platí i pro nadcházející volby v ČR, EU, ale i do ruského parlamentu, dumy.

Rating hlavní ruské politické strany padá (z 55 % do 48 % podle průzkumu agentury Levada), Putinův rating zůstává beze změny (82%), o ratingu premiéra Medveděva se raději nezmiňuji. Kope se mu hluboká jáma, protože stojí v cestě jinému premiérovi, a tím i prezidentovi. Odpovědět, kdo kope jámu a kdo platí, není předmětem příspěvku. Jestliže se ale premiéru Medveděvovi nepodaří v době co nejkratší nabrat zpět politickou váhu, nebude opakovat nedávnou radu, kterou dal učitelům (jít obchodovat, nebo podnikat, když jsou nespokojeni), brány do pekel se mohou otevřít nejenom jemu.

Mohou se otevřít i později, až generace neoliberálů dosáhne nulového ratingu. Ten očekávám z mnoha důvodů nejpozději kolem roku 2019-2020. V té době se bude současný prezident Putin blížit svým sedmdesátinám. Bude-li v té době ještě prezidentem, a jaký bude svět, nikdo z nás neví. Co ale víme již dnes je, že to nebude svět v dnešní podobě, a že prezident RF bude muset konat ještě rezolutněji, než je tomu dnes. To proto, že naše energie nejsou směrovány k dialogu, ale ke konfliktu, který ze skryté a zamlžené fáze přejde do fáze otevřené. Až bude dost mrtvých a prolité krve, negace nás sama sebe se nasytí, nenávist se vybije a nastoupí lítost a bolest ze ztráty.

V představitelné budoucnosti se proto stane pro mnohé zaslepené konzumerismem velkým překvapením paradox starého ruského archetypu, odrážejícího se v zálibě Rusů v temných, ponurých koních. Ve spojení s únavou mladé generace z technologických novinek, které již dnes nemohou udivit mladé uživatele, jak dokazuje největší technologická výstava světa, IFA v Berlíně (2 – 7. září), sedmé překvapení bude natolik komplexní, že jsem se rozhodl mu věnovat samostatný příspěvek, po volbách do Dumy a po volbě prezidenta USA.

Mezitím nebude překvapením, že se na IFA v Berlíně bude hodně mluvit o technologiích, které nebude možno vidět, že v Bruselu budou nadále mluvit o nejvyšších hodnotách, které také nelze vidět, podobně jako nelze vidět konec sankcí EU proti Rusku. Zmiňuji se o sankcích, protože bez překvapení již rozpadající se Ukrajina je spouštěcím knoflíkem plánu B, který vypracovaly a konzultovaly USA s lídry SRN, UK, Francie a Polska, bez nás občanů, voličů. Americký Ambassador Daniel Fried, se o plánu B, který mi jeví pokračováním v realizaci modeluOne State, poradce Thomase Barnetta, zmiňuje jako o velkém překvapení. Neříká ale, pro koho. Proto doplňuji: pro nás všechny. Souhlasu netřeba.

Jan Campbell

Výroky Ferdinanda Peroutky označil soud za antisemitské!

$
0
0
Jaromír Petřík
3. 9. 2016   Rukojmí
Tak se dívám, jak si „Pražská kavárna“ zase jednou naběhla ve svém nenávistném tažení proti prezidentovi Miloši Zemanovi, kdy soudce výroky Ferdinanda Peroutky označil za antisemitské.
Jistě si naši občané pamatují, jak vyváděli představitelé „Pražské kavárny, když prezident Miloš Zeman o Ferdinandovi Peroutkovi řekl, že četl jeho článek, v němž údajně napsal, že „Hitler je gentleman“. Toto Peroutkovo údajné prohlášení se sice nikde nepodařilo dohledat, ale zato se dostaly na světlo světa jiné Peroutkovy výroky jako:
„Každý organismus brání se otravě cizí látkou. Lze předpokládat, že roztok židovského elementu v německém životě byl tak silný, že na to německý organismus reagoval jako na otravu.“
Toto napsal Ferdinand Peroutka v Přítomnosti 22. února 1939 – odkaz zde:http://www.pritomnost.cz/archiv/cz/1939/1939_22_2.pdf
Další průšvih je v tom, že tato slova Peroutka napsal 22. února 1939, tedy ještě před obsazením naší země německými nacisty, že tedy neměl vůbec žádný důvod něco takového napsat.Tehdy ještě nemohl vědět co nastane a pokud něco takového napsal, tak to musel napsat z vlastního přesvědčení a ne z donucení.
Osobně obdivuji odvahu předsedy senátu Tomáše Novosada, že článek nazvaný "Češi, Němci a židé" označil přímo za antisemitský a podle něj v něm Peroutka použil i vyloženě rasistické obraty jako "cizí látka" a "otrava z židovského elementu" nebo stereotypy o tom, že bohatí Židé ničili Německo a Rakousko.
Umím si představit, jak „Pražská kavárna“, která si bohužel přisvojila naše mainstreamová média začne opět vyvádět a napadat tento rozsudek.
A vnučka Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová z tohoto případu odejde s větší ostudou, než kdyby se nenechala přimět „Pražskou kavárnou“ k podání žaloby na Miloše Zemana. Dokazuje to i její reakce, kdy výroky soudu označila za větší urážku než výroky prezidenta, a zvažuje proto dovolání.
Pro Prezidentskou kancelář rozhodně bude menší ostudou omluvit se za výrok, že Ferdinand Peroutka nenapsal „Hitler je gentleman“, než jakou ostudu z rozvíření tohoto případu má vnučka Ferdinanda Peroutky s celou „Pražskou kavárnou“.
http://zpravy.aktualne.cz/domaci/vyhrali-jsme-3-1-raduje-se-mynar-po-rozsudku-o-peroutkovi/r%7Efa318f9070f111e68afb002590604f2e/
Velice ostudné totiž byly i oslavné výroky Ferdinanda Peroutky na adresu Adolfa Hitlera v Přítomnosti z 26. dubna 1939, kde Peroutka napsal- cituji:
„ Německá říše oslavila padesáté narozeniny svého Vůdce Adolfa Hitlera způsobem, který odpovídá všem oněm pronikavým úspěchům, jež tento muž za pouhých šest let své vlády svému národu přinesl. Jak dnes věci stojí, nemají Němci nikoho, koho by ve své Walhalle, ve své galerii národních hrdinů postavili výše.Odčinil v rekordním čase většinu následků německé porážky před dvaceti lety, ze státu, o jehož mínění se versaillští vítězové po mnoho let jen nedosti upřímně a nedbale zajímali, učinil stát, do jehož hlavního města putují ministerští předsedové všech ostatních evropských států, považujíce jaksi za dosti přirozené, že jim jest jíti za ním, ne jemu za nimi, známé tři spěšné návštěvy britského ministerského předsedy u hlavy německého státu jsou sensací světových dějin...„ německý Vůdce stanul na onom významném rozcestí, kdy snad z vůdce národa stává se vůdce národů, zbavil západní mocnosti spojenců a vasalů v této části světa.“
http://www.pritomnost.cz/archiv/cz/1939/1939_26_4.pdf
26. dubna 1939 již naše země byla obsazena německými nacisty.
Zajímavé, že po jeho redaktorce Mileně Jesenské, která nacistické vězení nepřežila, nyní jak se říká ani „pes neštěkne,“ ale jako „hrdina“ je „Pražskou kavárnou“ stále líčený pouze Ferdinand Peroutka.
K tomu jen dodám: Takové pokrytectví je pro „Pražskou kavárnu“ typické, což již prokázala v případě, když sprostě mluvil Karel Schwarzenberg, tak to označila za projev aristokratické noblesy, kdežto u prezidenta Zemana to samé, za projev buranství.
A já děkuji předsedovi senátu Tomáši Novosadovi, že si zachoval zdravý rozum a dokázal usadit agresivní představitele „Pražské kavárny“, kteří popírají naprosto srozumitelně napsané Peroutkovy antisemitské výpady proti židům.

Putinovské přízraky Alexandra Mitrofanova

$
0
0
Jiří Paroubek
3. 9. 2016      VašeVěc
Alexandr Mitrofanov bývá sám sebou i některými neználky či všeználky pasován do role velkého znalce poměrů v české sociální demokracii. To je do jisté míry pravda, protože mu mnoho slabých mozků rádo poskytuje informace a drby o dění v ČSSD. Je ovšem potřeba vidět a uvědomovat si, že pan Mitrofanov nemá žádný zájem na úspěších ČSSD. Není to přítel této strany. 



Nedávno jsem v souvislosti s novinářkou Procházkovou, a mohl bych přidat i některá další jména novinářů, připomínal knihu jednoho z bývalých předních německých vydavatelů, ve které hovořil o vlivu amerických zpravodajských služeb na novinářskou obec v Německu.

Myslím totiž, že zmíněná kniha do značné míry platí i pro české poměry. A nejde jen o novináře, ale i o politiky, jako je například Alexandr Vondra nebo řada představitelů státního zastupitelství a z policie.

Současným poznávacím znakem těchto „lidí pod vlivem“ je silný antiputinismus, přecházející do protiruské fobie. Prostě rusožroutství.

A právě mezi rusožroutské novináře patří i Mitrofanov. To prokázal i ve svém středečním (38. 8.) článku v Právu pod názvem „Oranžový papiňák“, kde nejprve velebí předsedu ČSSD a současného premiéra Sobotku, aby posléze přešel k morální decimaci politiků jiných.

Panu Mitrofanovovi silně pije krev Miloš Zeman. Ve zmíněném článku píše Mitrofanov zcela otevřeně o využití prezidenta kremelskou propagandou, když pro „prokázání“ vztahu Zemana a Kremlu používá prezidentův výrok o přípustnosti referenda o vystoupení České republiky z EU a NATO.

Ve stejném odstavci šlehl i poslance Tejce, jenž prý v rozporu se Sobotkovým stanoviskem prohlásil: „Toto vystoupení umožňuje vládní návrh ústavního zákona o ústavním referendu.“

Dalším skrytým agentem je podle Mitrofanova Zdeněk Škromach. Ten si dovolil sdílet text o údajných podvodech českých průzkumů veřejného mínění z webu Aeronet, který je podle Mirofanova „zaměřen proti liberální demokracii“.
Nikdy jsem nic z tvorby Aeronetu nečetl, ale napadat bodrého Škromacha, kterého bych možná kritizoval spíš za návrh mokrého zákona ve prospěch cyklistů než za jeho sdílení textu o podvodech v českých průzkumech veřejného mínění, je absurdní. Já si myslím, a dlouhodobě to také píšu ve svých článcích, že české průzkumy veřejného mínění, až na několik málo výjimek čestně jednajících agentur, jsou vesměs cinknuté anebo nekvalifikované. Nevidím nic divného na tom, že je Zdeněk Škromach nebo web Aeronet kritizují.

Nositeli ruského jména a známému rusožroutovi silně vadí také Michal Hašek. Ten prý sdílel konspiraci téhož webu, aby pak okázale uvítal gang Noční vlci, který Mitrofanov považuje za „součást represivního aparátu proti ruským demokratům“.
Nevím, zda jsou Noční vlci gang. Pokud jde o gangstery, měl jsem jejich představu vždy živenou americkými filmy, zejména z chicagského prostředí 30. let, kde šlo o lidi, kteří měli boty obložené bílými dečkami a v ruce drželi samopaly či jiné zbraňové instrumenty… Ty tu a tam také s úspěchem použili. Nevím, jaké represe vůči ruskému obyvatelstvu Noční vlci páchají, ale spíše je to stejný blábol jako celý text Alexandra Mitrofanova.

Další Haškův prohřešek prý spočívá v tom, že se údajně nechal vyfotit u „Leninovy pamětní desky v Kazani“. No, nevím, zda se nechal, či nechal vyfotit u pamětní desky Lenina v Kazani, ale podezírat Haška z kryptokomunismu je stupidní.
Myslím, že by se majitel, šéfredaktor a vydavatel Práva v jedné osobě měl zamyslet nad duševním zdravím Alexandra Mitrofanova, protože výroky podobného typu, jaké předvedl v citovaném článku, nemohou pomoci ani těm, kdo po něm podobné psaní chtějí. Mám k Zemanovi mnoho výhrad, nějaké výhrady mám i k hejtmanu Haškovi, Jeronýmu Tejcovi či Zdeňku Škromachovi, ale hysterickému psaní o nich coby skrytých agentech Ruska opravdu holdovat nehodlám. Pokud bude Právo tímto způsobem pokračovat dál, přestanu ho prostě kupovat…

Možná jsem to měl udělat už v červnu 2010, kdy mně pánové z Práva sdělili, že už nikdy v budoucnu nebudou mít zájem o zveřejnění mých článků. A tento bojkot mých článků (a zaslal jsem jim jich ke zveřejnění za šest let desítky) velmi důsledně dodnes dodržují. Zřejmě v zájmu rozvoje české demokracie.
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live