Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Antiputinovský Frankenstein a vykecaná revolúcia

$
0
0


Retro: Demokracie nemá obranu proti novým tajným technologiím (1. díl)

$
0
0
Mojmír Babáček  
20. 9. 2016  Outsidermadia
Text je z roku 2009, ale jeho platnost léty nijak nevypršela.  ...  Proč jsou Rusko i USA ochotné zříci se jaderných zbraní?

V americkém vojenském dokumentu z roku 2000 Znovuvybudování americké obrany, vydaném neokonzervativní organizací Projekt pro nové americké století, se píše: „Existuje všeobecná shoda, že informační a jiné nové technologie … tvoří dynamiku, která může ohrozit schopnost Ameriky uplatňovat svou dominantní vojenskou moc. Potenciální rivalové, jako Čína, jsou dychtiví využít široce těchto transformačních technologií, zatímco nepřátelé jako Irán, Irák a Severní Korea spěchají s vývojem balistických střel a jaderných zbraní … účinky informačních a jiných pokročilých technologií slibují revolucionizovat povahu konvenčních ozbrojených sil.“ (1).

V roce 2000 zveřejnil ruský deník Segodňačlánek Jezdci psychotronické apokalypsy, ve kterém se psalo, že v roce 1996 informovali pracovníci ruské vládní informační agentury FAPSI, že účinek použití tzv. informačních zbraní je srovnatelný s účinkem zbraní hromadného ničení a vypracovali zprávu nazvanou Informační zbraň jako hrozba národní bezpečnosti Ruska. Ruská Státní duma a potom i Meziparlamentní shromáždění Svazu nezávislých států na to reagovaly tím, že se v roce 1997 obrátily na OSN, Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a Evropskou radu s návrhem, aby byla uzavřena mezinárodní konvence zakazující informační válku a cirkulaci informačních zbraní. Podle deníku Segodňa (2) byla v březnu 1998 tato otázka prodiskutována s generálním tajemníkem OSN Kofi Ananem a ruská iniciativa měla být zahrnuta do pořadu jednání Valného shromáždění OSN. Iniciativa se nedostala na pořad jednání, protože jí vetovaly USA.

V Doktríně informační bezpečnosti Ruské federace, podepsané ruským prezidentem Vladimírem Putinem v září 2000 je mezi nebezpečími, která ohrožují informační bezpečnost Ruské federace uvedena „hrozba ústavním právům a svobodám lidí a občanů v oblasti duchovního života … individuálního, skupinového a společenského vědomí“ a „ilegální použití speciálních prostředků působících na individuální, skupinové a společenské vědomí“. Mezi hlavními směry mezinárodní spolupráce k zajištění informační bezpečnosti je uveden „zákaz výroby, šíření a používání ‚informační zbraně‘ “ (3).

Deník Segodňa ve zmiňovaném článku psal převážně o „mysteriózních informačně-psychologických“ prostředcích, které jsou schopny poškodit zdraví, způsobit smrt nebo „zablokovat na podvědomé úrovni svobodu lidské vůle, způsobit ztrátu schopnosti politické, kulturní a jiné sebeidentifikace lidské bytosti“ a dokonce způsobit „destrukci nedělitelného informačního a duchovního prostoru Ruské federace“. Pod článkem uvedl deník Segodňa přehled zbraní působících na lidskou psychiku, který dostal od ruského ministerstva obrany. Kromě ultrazvukové a mikrovlnné zbraně je v něm i „psychotronická zbraň“, která je, kromě schopnosti „přenášet informace mezi lidmi“ schopná působit i na komunikační a elektronické systémy.

V USA v říjnu 2001 kongresman Dennis J. Kucinich předložil návrh zákona, který žádal amerického prezidenta, aby podepsal mezinárodní dohodu o zákazu rozmísťování zbraní ve vesmíru, který zahrnoval i zákaz manipulace lidské psychiky a lidského zdraví. V návrhu zákona byly vyjmenovány následující technologie dálkového ovládání činnosti lidského mozku, poškozování zdraví či zabíjení lidí: „systémy umístěnými na zemi, na moři nebo ve vesmíru, používající záření, elektromagnetické, psychotronické, zvukové, laserové nebo jiné energie, směrované na jednotlivé osoby nebo populace za účelem informační války, ovládání nálady nebo mysli jednotlivých osob nebo populací“ (4).

„Psychotronické záření“ z Kucinichova návrhu zákona je popsáno jako “torzní záření“ v knize Psychotronická zbraň a bezpečnost Ruska ruského vědce Vladimira Cygankova a Vladimira Lopatina (ruského politika, který pracoval v bezpečnostních výborech Ruské federace, ruské Státní dumy a Meziparlamentního shromáždění Unie nezávislých států). Mezi možnými zdroji dálkového působení na lidskou psychiku autoři uvádějí „generátory fyzikálních polí … známé i neznámé podstaty“ (5). V 70. letech minulého století prováděly CIA a KGB rozsáhlé pokusy v oblasti psychotroniky. Není vyloučeno, že jejich vědci odhalili fyzikální podstatu psychotronických jevů. Vladimír Lopatin a Vladimír Cygankov ve své knize výslovně tvrdí, že psychotronické jevy jsou způsobovány „torzním zářením“. Vědecká literatura, která by ověřitelným způsobem vysvětlovala princip torzního záření, však není dostupná veřejnosti.

O tom, že světelné a zvukové frekvence mohou ovlivnit činnost lidského mozku, svědčí úspěšný prodej přístrojů pro stimulaci mozku, používajících světlo a zvuk. To, že je možné působit na lidský mozek elektromagnetickými vlnami je potvrzeno v Rozhodnutí bezpečnostního výboru ruské státní dumy (6), a svědčí o tom i publikované vědecké výzkumy.

Jak funguje lidský mozek a proč může být ovládán i zvenčí?

Signály v nervových vláknech mozku a celého těla probíhají jako slabé elektrické impulsy, které jsou při přechodu z jednoho vlákna do druhého převáděny chemickými reakcemi. Tyto děje probíhají v určitých charakteristických frekvencích, Vědci, kteří zaváděli do mozku tenké drátky, pomocí kterých tam vysílali slabé, kmitavé elektrické proudy dosáhli pozoruhodných výsledků. V roce 1969 publikoval Jose Delgado, španělský profesor fyziologie, pracující v té době na špičkové americké univerzitě v Yale, knihu Fyzikální ovládání mozku, na cestě k psychocivilizované společnosti, která shrnovala výzkumy těchto vědců. Podařilo se jim zmapovat vztah různých míst v mozku k činnostem, funkcím a pocitům lidí i zvířat. Býk při sto stimulacích příslušného nervu 100krát zabučel. Když byl člověk, u kterého bylo stimulováno zvednutí ruky, požádán, aby jí narovnal, řekl: „Myslím, že vaše elektřina je silnější než moje vůle“. Elektrickým podněcováním mozku byl ovlivněn rytmus dýchání, tep srdce (který byl i zastaven), vyměšování žaludečních šťáv, funkce většiny vnitřností a velikost očních panenek. Bylo vyvoláno mračení, otevírání očí a úst, žvýkání, zívání, spánek, závratě, vyměšování i epileptické záchvaty.

Pasivní, deprimovaná žena, u které bylo drážděno centrum vzteku, roztrhala kus papíru a potom řekla: „Chtělo se mi vstát a trhat. Neovládla jsem se.“ Při podněcování center slasti nabízely pacientky terapeutům manželství (7). Sám Jose Delgado získal světovou proslulost tím, že se s malou černou skříňkou postavil proti býkovi a nejprve ho stisknutím jednoho knoflíku rozzuřil tak, že na něj zaútočil, a když doběhl skoro až k němu, stisknutím druhého knoflíku ho zastavil.

Že by stejné účinky mohly vyvolat elektromagnetické vlny, muselo napadnout každého vědce, který v tomto oboru pracoval. „Analogové“ vjemy jsou totiž v lidském mozku zpracovávány do digitální podoby, když jsou přenášeny množstvím a frekvencí nervových impulsů. Intenzita pocitů odpovídá intenzitě elektrického proudu. Walter J. Freeman, který, pomocí mikroelektrod měřil činnost mozku při jeho reakci na různé podněty, napsal v roce 1975: „…nový vnější podnět je široce přenášen z primární smyslové mozkové kůry nebo z thalamu do jiných částí mozkové kůry… přenos se odehrává v určité charakteristické frekvenci a příjem se odehrává v … souborech, naladěných na tuto frekvenci“ (8). Jinými slovy, když neurony zpracovávají určitou informaci, vysílají impulsy ve stejné frekvenci. V pokusu Wolfa Singera byla reakce na dva rozdílné podněty v mozku reprezentována dvěma soubory neuronů vysílajícími impulsy ve dvou odlišných frekvencích. Elektroencefalografové nepochybují o tom, že se na elektroencefalografech objevují právě tyto synchronizace v mozkové činnosti a jsou schopni z jejich frekvencí vyčíst i jednotlivá písmena vnímaného slova (9). Z toho vyplývá teoretická možnost, že děje v mozku mohou být vyvolány „synteticky“, když je do mozku dodávána dodatečná energie ve frekvencích odpovídajících specifickým mozkovým aktivitám Tyto frekvence v něm potom svým působením vyvolají příslušnou mozkovou činnost.

John Marks, v knize o výzkumu ovládání lidského mozku, který prováděla CIA, citoval jednoho veterána tohoto výzkumu, který si vzpomínal na kolegův vtip: „Kdybyste zjistil přirozenou radiovou frekvenci svalu svěrače nějaké osoby, mohl byste ji donutit opravdu rychle vyběhnout z místnosti“ (10). Protože většina mozkové činnosti se odehrává ve frekvencích od 1 do 100 Hz a elektromagnetické vlny v těchto frekvencích jsou tisíce až stovky tisíc kilometrů dlouhé, a z tohoto důvodu nemohou zasáhnout lidský mozek, začali vědci experimentovat s mikrovlnami pulsovanými ve frekvencích mozkové činnosti. Existují také mikrovlnné frekvence, které proniknou dost hluboko do lidského mozku na to, aby ovlivnily činnost neuronů.

Největší šmejd

$
0
0
Eric Best
22. 9. 2016  FinalWord

O2 ČR je pro Petra Kellnera totéž co Čapí hnízdo pro Andreje Babiše. Jen málo lidí chápe, jak Babiš převzal Petrimex, Lovochemii nebo Kostelecké uzeniny, ale všichni chápou, jak obešel zákon, aby získal padesátimilionovou dotaci na svůj nejlepší nápad. 



Málo lidí rozumí vyvádění majetku z Elektromontážních závodů Praha, churningovým transakcím s kuponovými společnostmi nebo odklánění technických rezerv z České pojišťovny, ale všichni rozumí bezostyšnému předražování datových služeb, které nebyly nikdy objednány, anebo okrádání bezmocných babiček.

Přesun k maloobchodu byla možná pro Kellnera obchodní nezbytnost, ale tím přede všemi odhalil svoji opravdovou tvář, stejně jako se to stalo Babišovi při přestupu do politiky. Kellner je žralokem typu loupeživého barona, a má smůlu, že žraloci dostali v češtině ještě horší pojmenování kvůli nevybíravým prodavačům hrnců a dek.

Je to pohroma jeho PR, když zástupci ČTÚ vystoupí v televizi, nazvou mobilní operátory šmejdy a prohlásí, že O2 je z nich nejhorší. Kellner díky uplaňování svých vybroušených dovedností v O2 určitě zbohatne, ale lidé si budou odplivávat, když uslyší jeho jméno.

V zemi importovaných upírů

$
0
0
Josef Votípka
22. 9. 2016   FB profil autora

Zahraniční firmy si stěžují na nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Intuitivně jsem vycítil, že tam nikdo nechce otročit za mrzký peníz a zkracovat si tak aktivní život. Abych si své pocity ověřil, odepsal jsem do japonských firem a dostal pozvání k pohovoru na pozici inženýr kvality.

Oblékl jsem si oblek od Blažka, nastartoval vůz a vyrazil na periférii. V inzerátu bylo zdůrazněno velké parkoviště. Přijel jsem do areálu, vpravo za závorou ochranka a vlevo velké parkoviště bez závory a dopravních značek. Vjel jsem tedy doleva a zaparkoval.

Na parkovišti jsem uviděl skupinku mladých lidí. Byli takoví šedí, zachmuření bez energie, připomínali mi přízraky z hororů, kterým upíři vysáli krev. Poté jsem se ochranky zeptal, kde je recepce a zamířil tam.

Po cestě k recepci jsem se zastavoval u stromků, které tam sázeli japonští manažeři, což prozradily cedulky před stromky. Mé rozjímání přerušila ochranka, která na mě řvala, že tam recepce není, že musím jinam. Zařval jsem že mám čas a prohlížím si stromky.

Recepce byla velice stroze zařízená a ponurá, ačkoli v ní převládala bílá barva. Co upoutalo byly vystavené výrobky na polici a obří hesla a zásady japonského zakladatele. Neustálé zlepšování, týmová práce, poctivost, atd...

Ačkoli jsem přišel včas, na slečnu personalistku jsem čekal skoro čtvrt hodiny po dohodnutém termínu schůzky. Přišla v legračním firemním oblečku (avšak s úžasným dekoltem) s popelavým bezkrevným mužem s bílou hlavou, který byl rovněž oblečen ve firemním oblečku, včetně kecek a čepičky s kšiltem. Ten muž, jak jsem pochopil, by mi měl dělat šéfa.

Představili jsme se a přesunuli do kóje určené pro pohovory. Nejprve jsem vypověděl o sobě, pak se mě zeptali, co si myslím, že obnáší pozice, o kterou se ucházím. Tak jsem odpověděl podle inzerátu. Načež se ozval pán v legračním firemním oblečku a vysvětlil mi, že toto je fabrika, kde není prostor pro kreativitu a zlepšování, jen se plní příkazy, specifikace, předpisy, instrukce a výsledky se zaznamenávají. Opáčil jsem zněním inzerátu a že jsem jiné info o pozici neměl.

Pak se mě slečna personální zeptala, proč chci u nich pracovat. Řekl jsem něco o zájmu po dokonalosti, zlepšování, technice, uplatnění znalostí a zkušeností. Další dotaz byl, proč si myslím, že by mě měla firma chtít. Řekl jsem, že si vůbec nemyslím, že by mě měla firma chtít, že to záleží na ní.


Pak se mě zeptala, jakou chci mzdu. Řekl jsem nadprůměrnou a problém s tím neměla. Pak jsem se mohl ptát já. Dozvěděl jsem se, že jde o smlouvu na dobu určitou, práci na dvě směny-ale neví od kdy do kdy, nevěděl to ani pán ve firemním oblečku (slečna mi pak e-majlem poslala, že se pracuje 06:45-14:00 a 14:30-22:45). V závěru se slečna personalistka vyjádřila, že už asi 2. kolo dělat nebudou a že mi pošle návrh mzdy, atd...

Šel jsem z fabriky k parkovišti, potkával vycházející, pomalu pohybující se bezkrevné a šedivé přízraky, když ponurý obraz importované japonské dokonalosti rozřízl ostrý hlas pracovníka ochranky: Kam jdete!!?". Odtušil jsem, že k autu. "To nemůžete, to je parkoviště pro zaměstnance!!!", drtil importovanou japonskou posvátnost levný "sekuriťák" a já mu za to byl vděčen...

... navrácen do skutečného života, vyladěn a v naprostém klidu, jsem mu svatosvatě odpřísáhl, že svůj vůz již na parkovišti pro zaměstnance nezaparkuji...

A co vy, moji FB přátelé? Šli byste do zahraniční fabriky, kdybyste nemuseli?

Zabití Syřanů a zničení konvoje už Spojeným státům neprochází. Bažina je pohlcuje

$
0
0
Geo
22. 9. 2016  Eurasia24

S tím, jak se stává stále zřejmějším, že „humanitární konvoj OSN“ v Sýrii zažehly pod falešnou vlajkou Spojené státy – aby vinu svalily na Rusko a Sýrii a odvedly pozornost od povraždění bezmála stovky syrských vojáků – je také stále zřejmější další věc: doby, kdy podobné zločiny hegemonům automaticky procházely, jsou pryč.


Těžko soudit, kde celý obludný řetězec posledních smutných událostí v Sýrii začal, ale je jasné, že američtí plánovači měli algoritmus nastavený jako vždy velmi detailně – zahrnujíc úkon vyjednání „příměří“ a načasování provedení hlavního informačního úderu na dobu konání Valného shromáždění OSN.

„Útok na humanitární konvoj OSN“ přišel nedlouho po ilegálním (protiprávním, zločinném) narušení vzdušného prostoru Sýrie a ilegálním (protiprávním, zločinném) bombardování pozic legitimní syrské armády.

Měl splnit funkci té nejtěžší informační munice v prováděném úderu proti Rusku, s dominantním zapojením „humanitárního“ aspektu. Právě zde, jak známo, je totiž skutečná úloha takzvaně humanitárních organizací podporovaných americkou administrativou a až neskutečně rozrostlou sítí neziskovek Sorosova Open Society Foundation. Zde byla opětovně aktivována organizace Syrská civilní obrana, takzvané Bílé přilby, nikoliv náhodou až nechutně glorifikovanáČeskou televizí („Bílé přilby pomáhají v Sýrii – zadarmo, dobrovolně, i za cenu vlastního života“).

Rusové byli evidentně velmi dobře připraveni; měli dostatek informací a účinnou defenzívu postavili na velmi jednoduchých věcných argumentech – mj. na průkazné znalosti povahy fyzických škod, nezpůsobených masivním úderem frontových bombardérů Su-24, a také na „vystopování“ pohybu amerických průzkumných a úderných prostředků v inkriminovaném místě.

Celé toto dějství protiruské informační války může mít historický význam. Američanům totiž zcela selhalo to nejdůležitější: faktor přesvědčivosti. A to takovým způsobem, že i vždy loajální korporátní média jsou nucena být v přenosu Pentagonem vypouštěných informací velmi opatrná.

Totiž v obchodním zájmu. Důvěryhodnost mainstreamových médií jde tak rychle dolů, že jejich majitele – globální nebo lokální oligarchy, prostě nenažrance – už musí strašit červená čísla ve výsledovkách.

K tomuto pár vět.

Lakmusovým papírkem nálady značné části českého publika jsou reakce čtenářů portálu iDNES – „pravicového“, „liberálního“, „proevropského“ a se všemi těmi Votápky asi nejvíce rusofobního u nás.

iDNES je navíc v České republice oficiální hlásnou troubou Američanů, potažmo Severoatlantické aliance, a to skrze spolupráci mezi Babišovým vydavatelstvím MAFRA (jmenovitě iDNESem) a „neziskovkou“ Jagello 2000, která „je v České republice hlavním subjektem v oblasti komunikační strategie členství v Severoatlantické alianci“. Na starosti má mimo jiné jednu z globálně největších aliančních PR akci, totiž Dny NATO v Ostravě.

Ani přes mnoho let trvající brutální masáž se u publika iDNESu nepodařilo naprogramovat vědomí tak, aby lži Američanů automaticky vnímalo jako platnou skutečnost. Naopak.

Faktor přesvědčivosti byl v této klíčové syrské informační operaci Američanů tak narušen, že už ani čtenáři iDNESu nejsou ochotni jej přijímat „žádoucím“ způsobem – a to ani v nejmenším: jsou to stovky a stovky komentářů, jejichž autory lze jen těžko obvinit z nekritické rusofilie, zato jim lze bez ostychu přiznat schopnost přemýšlet vlastními hlavami.

Čímž se vracíme k otázce, proč jsou mainstreamová média, korporátní i ta takzvaně veřejnoprávní, tentokrát poněkud opatrná. Odpověď vnesla do svých komentářů celá řada bystrých čtenářů v diskusi pod článkem nadepsaným „Letadla? Ne, děla. USA a Rusko se přou, kdo rozstřílel humanitární konvoj“. Jako tento:

"Stal se zázrak. ČT dnes odvysílala i vyjádřeni Ruska k incidentu. Zřejmě si přečetli, co si o tom píší a myslí lidé na internetu.“

Eurasia24.cz doporučuje přečíst si alespoň ty nejvíce doporučované (dle ratingu) komentáře v této diskusi (čítající v době psaní tohoto textu 1270 příspěvků).

Problémem pro Spojené státy je jejich povýšenost a arogance. Jistota toho, že mají vždy navrch. Technologicky i intelektuálně. Jenže nemají. Muži a ženy trávící celé dny i noci v supermoderním Národním centru řízení obrany RF tento hendikep nejenže postrádají – už z podstaty ruské povahy – ale prokazují také skvělou technickou připravenost a, což musí být pro Američany obzvlášť zdrcující, opravdovou intelektuální nadřazenost. Pokud by tomu tak nebylo, neexistoval by důvod psát tento text.

Mimochodem: jak to bylo ve skutečnosti 1. září 1983?


Koluje po internetu: Slyšíme poslední sloku Ódy na radost: Rekviem za zbabělost!

$
0
0
22. 9. 2016     TOP Týdeník Občanské Právo
V roce 1918 měla Československá republika svou modlu T. G. Masaryka. V roce 1989 si našla další ikonu, Václava Havla. Dnes už jen pán Bůh ví, co v jeho projevech a činech byla romantická vize a co záměrná lež. Nebo vizionářská lež, či lživá vize.


Každému z té doby zůstalo v paměti něco jiného. Na co dnes vzpomínají rodiče tehdy osmiměsíční holčičky ležící na dětském oddělení na Bulovce, kterou po populistické amnestii znásilnil a zavraždil právě propuštěný pedofilní recidivista. Jaký měli tehdy pocit skuteční čeští uprchlíci ze Sudet, když se v roce 1990 omlouval sudetským Němcům, že jejich poválečný odsun „považuje za hluboce nemorální čin“. Již nikdy nevstoupíme do žádného paktu. A v listu The New York Times z listopadu 1993 horoval pro vstup Česka do NATO a dokonce nehorázně tvrdil , že “NATO není nepřítel Ruska, ale jeho partner a přibližování jeho hranic k Rusku není přibližováním nepřítele, ale naopak přibližováním pásma demokracie a prosperity“. Pak 29.dubna 1999 pro francouzský deník Le Monde prohlásil „nálety, bomby, ty nebyly vyvolány ze zištných zájmů. Jejich povaha je výlučně humanitární“. 

Bylo by hezké, kdyby byla pravdivou tolik citovaná příhoda z kruhů Olze Havlové nejbližších, že když přišel domů a prohlásil, že se s Čalfou dohodli, že bude prezidentem, reagovala budoucí skutečná první dáma slovy “Jen aby ses z toho, Vašku, neposral".

A v této větě je v kostce povaha dnešní české a evropské politiky.

Kolik “politiků” se již posralo blahem, že jejich profesionální i lidská nedostatečnost dnes září ve světle reflektorů.

Tvrdí se, že ekonomiku řídí neviditelná ruka trhu. Ani náhodou. Ekonomiku řídí zatraceně viditelné ruce těch, kdo si z ní chtějí udělat Stolečku prostři se a Oslíku otřes se. A aby se prostíral doširoka a třásl se jak v zimnici, je třeba nejprve zničit nezávislost národních ekonomik a učinit z nich jednu globální nepřehlednou obludu. A pro tento cíl potřebují neviditelnou ruku ovládající politiku. Jen na těch jejich politických Hurvíncích a Spejblech nesmí být vidět ty vodící pro vázky ani postava vodiče. Stačí těmhle loutkám odstrčit své mocenské ideje a přesvědčit je, že jsou geniální a přišli na ně politici sami. Oni už se pak vodí sami a navzájem.

Právě tímto způsobem se přes politiku formuje ekonomika a ze spojení obou se rodí neskrupulózní nadvláda.

Čím a kým se rozbíjí 25 let český stát ?

  • Nejprve se zesměšní celý národ. Jste nevzdělanci. V Nepálu je každý pasák yaků bakalářem. Tak se založí v každé opuštěné stodole soukromá vysoká škola, aby i holka tančící u tyče, či líný synek čilého podnikatele měli Bc. Nejde o kvalitu, jde o statistiku. Klasické university opustí svou tradici Alma mater a zaplevelí se obory, o kterých uvažoval kdysi v Haliči Jára da Cimrman. Názory a práce univerzitních profesorů, které titul ctí, převálcují mediálně nejrůznější buznoexhibicionisté.

Ze státních základních škol se inkluzivními a jinými věčnými experimenty vytvářejí budoucí školy pomocné, na nichž hlavní slovo budou mít nejrůznější metodičky z oborů inkluze, integrace, imigrace, a vypravěčky korektních pohádek o princi Bajajovi z Ugandy a jeho registrované partnerce Popelce z Damašku.

  • Pak je třeba zničit národní ekonomiku, hlavně průmysl. Nic neumíte, všechno, co jste kdy vymysleli a vyrobili, byl neprodejný šunt. Nikdo ve světe nestojí o vaše nákladní tatrovky, motorky, sigma pumpy, letadla, obráběcí a textilní stroje, sklo a bižuterii.

Zavřete vaše továrny a místo nich otevřete montovny. Aby se neřeklo, na chvíli necháme zazářit pár vašich slovutných „kapitánů průmyslu“. Ti se nakonec za pár let se svými Titaniky propadnou do septiku, protože nevěděli, že správný kurz určuje kompas a ne teploměr.

Vy jste tak neschopní, že si ani neumíte načerpat minerálku z vaší země, vy si dokonce neumíte ani nahnat pitnou vodu do vodovodních trubek. Ještě, že jsme tu my a za mírný bakšiš to pro vás uděláme sami.

Rozinky vyzobeme, ze zbytku uděláme sklady ojetých pneumatik, a co by nám mohlo jó konkurovat odkoupíme, utlumíme a zavřeme.

A pokud se to českému „ proletariátu„ nelíbí, tak bacha. Stačí jeden letecký most z Ulánbátaru a můžete se pakovat. Za devět měsíců se nám počet budoucích zaměstnanců ze země olgoje chorchoje zdvojnásobí.

  • Zvláště důležité je zlikvidovat zemědělství a potravinovou soběstačnost. Začne se žvaněním, že celá desetiletí jsme jedli jedovaté potraviny. A s námi se trávili autobusy plné Rakušáků luxujících cukrárny ve Znojmě a dalších jihomoravských městech. A kolony Němců, kteří se v Karlových Varech či Mariánkách cpali kachnou se zelím a vzdychali Mein Gott, ta kachna voní po kachně.

K čemu vlastně potřebujete zemědělství. V Maroku je brambor a jahod, že vám je levně dovezeme a draze prodáme. K čemu sady. V Chile a Jihoafrické republice je tolik hrušek, že se pod nimi lodě prohýbají. Na Novém Zélandu je jablek jak euromravenců. Po Evropě bloudí kamiony s tunami kuřat, prasat a skotu a vy byste se chtěli mořit nějakou samovýrobou. Mléko je navíc nezdravé a jogurt dnes dokážeme udělat i z bramborového škrobu. Pěstuje naftořepku, a budete druhý Kuvajt. A opuštěné kravíny a vepříny jsou přece nejlepší skleník pro pěstování bylinek typu Hanojská majoránka.

  • Ta nejdůležitější etapa je pak znesvéprávnění národa. Zformuje se banda speciálních věrozvěstů, kteří nám začnou vyčítat, jak jsme nemultikulturní šovinisté, kteří utlačují své spolubližní. K nim se připojí i saudsko arabský komisař a prohlásí „u vousu Prorokova, u nás se mají ženské líp, než ta vaše vykořisťovaná etnoskupina“. Neúspěch desítky let trvajících snah o integraci se vysvětlí tím, že při integrování byla pošlapána jejich práva na zachování specifických rysů jejich obohacující odlišnosti. A tak posilujeme zachování odlišnosti zvětšením průměru penězovodů a zvyšování počtu jejich aktivistických údržbářů.

Zásadou likvidace národa je ustupování rostoucím požadavkům všech exotických odlišností a označování opravdových hodnot za měšťácký přežitek staré Evropy. Pochod anální hrdosti se povolí se vší slávou, demonstrace proti němu se zakáže jako vyvolávání třídní nenávisti proti pavím pérům v rektu.

  • Poslední etapou, je vstup do celoevropské organizace, protože v jednotě blbosti je síla. Když ze samostatných přiblblých jedinců dokážete vytvořit uřvaný dav, pak ze samostatných států nakonec dokážete vytvořit sebedestruktivní unii. Současný příliv obžerných uprchlíků je jen poslední sloka unijní hymny Óda na radost. Jmenuje se rekviem za zbabělost.

Je těžké pochopit a rozumově vysvětlit takovou hlubokou a zrychlující se degradaci Evropy, která se žene do zkázy a ještě jí k tomu hraje orchestr z Titaniku.

Komentář z webu:

Slyšíme poslední sloku Ódy na radost: Rekviem za zbabělost!
Když v listopadu 1989 nadšené davy zvonily klíči, všichni tvrdili, že je to zvon svobody. Kdyby tehdy někdo špitl, že tam slyší i první tóny umíráčku, tak by ho dav něžně ušlapal.

           

Při útoku USA na syrskou armádu nešlo o náhodu, ale o záměr koordinovaný s Islámským státem. Oficiální představitel Sýrie nám řekl šokující skutečnosti

$
0
0
rozhovor
22. 9. 2016  CFP
Syrský chargé d'affaires v Praze Bašár Akbik se ParlamentnímListům.cz vyjádřil k tomu, že americká armáda a její spojenci bombardovali syrskou armádu.

„Dne 17. 9. 2016 byla napadena pozice syrské armády v oblasti Dair al Zaur americkými a dalšími západními letadly. Útok nebyl pouhým omylem, jak situaci popisují Američané, ale záměrným útokem s cílem oslabit syrskou armádu a posílit teroristy z takzvaného Islámského státu,“ uvedl Bašár Akbik.


Nešlo o náhodu. Po náletu USA na Syřany Islámský stát zahájil útok


Následující fakta, která uvádí, jsou dle něho důkazem, že nešlo o náhodu: „V poledne před napadením provedla západní letadla rozsáhlý průzkum nad oblastí. K útoku došlo v 17 hodin ze strany pěti amerických a australských vojenských letadel. Nálet trval 50 minut a soustředil se na místa, která jsou jasně označená syrskou armádou. 15 minut po začátku náletu začaly jednotky tzv. Islámského státu intenzivně střílet na obytné čtvrti v oblasti Dair al Zaur, což vedlo k zabití spousty civilistů, převážně dětí a žen.“
 
Syrský vyslanec dále uvádí, že hned po skončení amerického náletu uskutečnily jednotky takzvaného Islámského státu útok na pozice syrské armády. Byly prý použity všechny druhy středních i těžkých zbraní a tanků, což vedlo k dobytí této oblasti.

„Islámský stát se už několik let snažil tuto pozici, která se nachází na strategické hoře Serda v okolí letiště Dair al Zaur dobýt. Statečný boj syrské armády mu v dobytí však bránil. Proto tento nálet ze strany Američanů byl plánovaným útokem s cílem zlomit odpor syrské armády v této oblasti. Tento útok je agrese proti Syrské arabské republice a je dalším důkazem, že USA a jejich spojenci podporují teroristické skupiny v Sýrii a že jejich cílem není bojovat proti terorismu, jak často tvrdí,“ říká Akbik.

 

Sýrie odmítá vměšování


Sýrie zdůrazňuje, že boj proti terorismu nemůže být akceptovatelný bez koordinace s vládou Syrské arabské republiky a její armádou.

„Jakákoliv jiná činnost bez mandátu OSN je považována za hrubou agresi proti svrchovanosti Syrské arabské republiky. Sýrie znovu zdůrazňuje, že nebude ustupovat ve vyhlášené válce proti terorismu. Zároveň bude pokračovat v úsilí k nalezení politického řešení syrské krize přes dialog mezi Syřany, a to bez zásahu ze zahraničí s cílem zachovat práva syrského lidu, regionální a mezinárodní roli Sýrie,“ uzavřel prohlášení Syrský chargé d'affaires v Praze Bašár Akbik.

 

Vzájemná obviňování


Při americkém náletu bylo zabito přes 90 vojáků bránících džihádem obklíčený Dejrizor na východě země. Americká strana nijak nerozporovala oficiální zprávu ruské armády, podle níž „mezinárodní koalice proti Daeši“ z iráckého území podnikla čtyři nálety s nasazením čtyř letadel – dvou F16 a dvou A10.

Rusové vyčítají Američanům, že pokud byl nálet skutečně jen omylem, potom jde o důsledek neochoty Washingtonu koordinovat své vojenské akce na území Sýrie s Ruskem. Je samozřejmě otázkou, zda i akce syrské armády jsou plánovány ve spolupráci s ruskými experty. Samotní Američané si tím dle slov Kerryho nejsou zcela jistí. „Klíčové je, aby Rusové dostali Asada plně pod kontrolu. Syrský prezident je evidentně připraven bombardovat i humanitární konvoje,“ cituje CNN Kerryho.

Z nedostatečného vlivu na své spojence se ovšem Spojené státy a Rusko obviňují navzájem. Zatímco Američané obviňují Moskvu z toho, že nedokáže dostatečně kontrolovat Asadovu armádu, Rusové zase poukazují na to, že Washington není schopen prosadit svoji vůli mezi syrskými povstalci. „Několik dní po uzavření příměří dodržovaly mírovou dohodu pouze syrské vládní jednotky. Washington není schopen přinutit syrské povstalce ke klidu zbraní,“ uvedl pro Russia Today (RT) mluvčí ministerstva obrany Igor Konašenkov.

 

Biskup: Američané pomáhají Islámskému státu


Lidé v syrském městě Aleppo nevěří, že nedávné bombardování kasáren syrské armády Američany bylo náhodným nedorozuměním. Tvrdí to tamní biskup. Informovala o tom webová stránka Rádia Vatikán.

„Nikdo nevěří, že masakr syrských vojáků, který zapříčinilo bombardování kasáren ze strany USA, byl pouhým omylem,“ uvedl biskup George Abou Khazen. Apoštolský vikář syrské metropole tlumočí přesvědčení většiny obyvatelstva, které dosud žije v centru města: „Onen letecký útok zabil nejméně 90 mladých vojáků a jen potvrzuje dvojznačnost role Spojených států na syrské scéně a také rozšířené přesvědčení, že Spojené státy vytvořily Islámský stát a používají jej ke svým cílům. Spojené státy disponují takovými prostředky a ‚inteligentními zbraněmi‘, že onen nálet na kasárny nemohla být náhoda, vzhledem k tomu, že budova tam nestála od včerejška,“ vysvětluje biskup.

Spojené státy vyjádřily nad zabitím syrských vojáků politování. Jak uvedly, domnívaly se, že bombardují pozice ozbrojenců z Islámského státu.

Heslo USA je jasné - rozbombardovat celý svět do doby kamenné... Stejná taktika jim funguje osvědčeně už desítky let - vtrhni, znič a omluv se a nič dál, v jiné zemi, kde ještě nemají demokracii, ale za to mají dostatek ropy a zlata..

$
0
0
Břetislav Olšer
22.9. 2016   Rukojmí
Pokrytectví Spojených států znovu potvrdil ve svém včerejším projevu v OSN Obama, který v nestydatě pateticky nabubřelém projevu hovořil v duchu tradičních lží o tom, že USA nemyslí jen na sebe, ale hlavně na potřeby ostatních států. Jeho kolosální drzost neochabla ani při vědomí, že právě jeho hrdinná US Army stojí za tisíci invazemi, anexemi, státními převraty a válkami po celém světě s miliony zabitých a umučených civilistů...


Výčet těchto nelidských zvěrstev by byl velikánský, zde je jejich shrnutí...200 let terorismu USA: Přehledný seznam všech amerických válečných zločinů, teroru a válek

Letectvo pod vedením USA udeřilo 18. září 2016 proti vojákům věrným Bašáru Asadovi. Podle Moskvy nálet zabil přes 80 lidí a pomohl hnutí Islámský stát. Rusko svolalo mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN a uvedlo, že Bílý dům podporuje džihádisty. Spojené státy se omluvily za omyl, kritiku však označily za lacinou.

„Akce koaličních pilotů - pokud, jak doufáme, nebyla provedena na příkaz z Washingtonu - je na hranici mezi zločinnou nedbalostí a shovívavostí k teroristům z Islámského státu,“ prohlásilo v neděli odpoledne ruské ministerstvo zahraničí. Nálet je prý důsledkem „tvrdohlavého odmítání“ spolupráce USA s Ruskem na likvidaci džihádistů. Obama se za masakr omluvil... Drzý opálená prezident USA...



O den později byl zničen humanitární konvoj nákladních automobilů s pomocí OSN jihozápadně od Aleppa. Rusko popřelo, že by jeho letadla nebo stroje syrské armády zaútočily na kolonu, videa aktivistů ale jasně prokazují, že konvoj nebyl napaden ze vzduchu. Náklad na vozech totiž začal hořet; byl patrně záměrně zapálen. USA však oznámily, že konvoj zasáhla ruská letadla...

„Pečlivě jsme studovali videa takzvaných aktivistů z místa události a nenašli jsme žádné stopy, že by kolonu automobilů zasáhla jakákoli munice,“ zní závěr podle Interfaxu. „Žádné odpovídající krátery, automobily nemají poškození karoserie, nejsou rozlomené od explozí při náletu... Vše je ukázáno na záběrech z videa, jde o přímé následky požáru nákladu, který z nějakého zvláštního důvodu začal současně s velkou ofenzívou bojovníků na Aleppo...“ Vyjádření tak dalo do souvislosti zničený konvoj s útokem vzbouřenců proti syrským silám, které obklíčily východní část Aleppa, což asi nevyhovovalo USA a spol... 



K příčině požáru humanitárního konvoje bylo na Interfaxu sděleno: „Kdo ho založil a za jakým účelem, mohou říci jako vždy jen představitelé An-Nusře blízkých Bílých přileb, kteří se v daném čase na daném místě pohybovali s kamerami.“ Bílé přilby jsou humanitární organizace působící na místech ovládaných rebely v provincii Aleppo. Kolem sedmé v sobotu večer zahájili vzbouřenci ofenzívu. Za útočníky lze považovat Frontu an-Nusra, která se ale v létě přejmenovala na Džabhát Fatah aš-Šám. Její útok podporovaly tanky, dělostřelectvo a raketomety. Právě jedno z děl podle sdělení ruského ministerstva obrany zasáhlo konvoj... https://cz.sputniknews.com/svet/20160920/3856158/osn-utok-humanitarni-konvoj-letecky-uder.html



Spojené státy však ve svém záškodnictví nezahálejí, při nedávném náletu z 15. srpna 2016 na nemocnici v Jemenu byla použita kazetová bomba vyrobená ve Spojených státech, oznámila mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International. Znovu proto vyzvala Washington a Londýn, aby arabské koalici vedené Saúdskou Arábií, která v Jemenu bojuje, přestaly dodávat zbraně. Při leteckém bombardování ve městě Abs v severním Jemenu v pondělí byla zasažena nemocnice provozovaná Lékaři bez hranic (MSF). Jak MSF informovali, o život přišlo 11 lidí, včetně pracovníka organizace, a dalších nejméně 19 osob utrpělo zranění... http://www.rukojmi.cz/clanky/2492-urazka-lidstva-nemocnici-v-jemenu-rozsekaly-bomby-usa?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook

Podle důkazů shromážděných HRW jsou mezi nimi i kazetové bomby CBU-105 Sensor Fuzed Weapon, jediný typ kazetové munice, který dnes USA exportují. Puma typu CBU-105 se skládá z deseti kanystrů BLU-108, každý z nich obsahuje čtyři submunice se zaměřovačem. V posledních letech ji americký výrobce (Textron Systems Corporation) dodával jak do Saúdské Arábie, tak do Spojených arabských emirátů, přičemž oba státy disponují útočným letectvem západní provenience, které je schopno kazetovou bombu nést a svrhnout.
„Saúdská Arábie a její koaliční partneři, stejně jako jejich americký dodavatel, bezostyšně ignorují globální standard, jenž stanoví, že kazetová munice by neměla být použita za žádných okolností,“ říká Úmluva o zákazu kazetové munice. Prvotní reakce Washingtonu na závěry známé lidsko-právní organizace?. „Zprávu Human Rights Watch jsme viděli a nyní ji vyhodnocujeme. Samozřejmě jsme nadále hluboce znepokojeni zprávami o újmě na civilistech a Saúdy vedenou koalici jsme vyzvali, aby tyto zprávy vyšetřila,“ citoval list The New York Times prohlášení mluvčího ministerstva zahraničí Johna Kirbyho. To byl Jemen a jeho záměrné bombardování USA, které tak od Koreje, přes Vietnam, Srbsko a Libyi, až po Afghánistán pokračují v duchu taktiky - napřed znič a pak se omluv.

Afghánistán - Sýrie, paralela Nadžibulláh – Asad, když v Kábulu se o odchod sovětských vojáků, jichž tam padlo na 15 tisíc, přičinila CIA a Usámo bin Ládin se svojí Spojenými státy postavenou nedobytnou pevností Tora Bora. Mluvčí MZ USA Kirby asi zapomněl, že Sověti bojovali proti mudžahedínům, z nichž vznikl Tálibán, potažmo dnešní Islámská stát. Kdyby před více než třiceti lety USA nechaly SSSR zničit kořeny terorismu, nebyly by dnes potíže s ISIS, ani s běženci.

Ani po více než deseti letech afghánské války, která stála nejméně 450 miliard dolarů, přes 1,600 mrtvých a 15,000 vážně zraněných vojáků US Army, nedosáhly USA žádného ze svých strategických nebo politických cílů. Každý americký voják v Afghánistánu stojí ročně milion dolarů. CIA tam zaměstnává 80,000 žoldáků, náklady neznámé. USA utrácí neskutečných 20,2 miliard dolarů ročně jen za klimatizování ubytoven vojáků v Afghánistánu a Iráku. Bude další afghánsko-irácký Memorial the Wall..? Afghánistán – Sýrie; bin Ládin a CIA…

Nepomohl ani bin Ládin ve službách USA proti SSSR, ovšem mnozí budou tvrdit, že tomu tak nebylo. Řekněme to tedy jinak; Usáma prokazatelně bojoval proti Sovětům to nelze vyvrátit, stejně tak, jako boj proti Sovětům vedla CIA. Shrňme to a vyjde nám resumé; bin Ládin bojoval proti stejnému nepříteli jako CIA. A co čeká prezidenta Asada? Smrt jako afghánského Nadžibulláha? Nebo zlynčování jako libyjského prezidenta Kaddáfího či oběšení jako iráckého prezidenta Husajna…? http://video.idnes.cz/?c=A151003_181453_zahranicni_fka&idvideo=V151003_111501_webtv_eli

A USA klidně bombardujíc nemocnici lékařů bez hranic a RB OSN nic, žádná rezoluce, navíc radikálové z Al-Kájdy přijeli do Sýrie z Libye přes turecký „koridor. Jak se vyjádřil pro americké noviny The New York Times (24. 7. 2012) jeden z bojovníků teroristické organizace Al-Kájda, žijící v Iráku: „Máme praxi v boji proti Američanům a nyní také máme zkušenost se syrskou revolucí. Naše velká naděje je ustavit muslimský syrsko-iracký stát, který bude společným domem pro všechny muslimy a potom vyhlásíme válku Íránu a Izraeli a osvobodíme Palestinu.“



Uvádějí jako argumenty bombardování protiasadovské umírněné opozice, která však vede boj na straně teroristů islámského státuIS-DAEŠ. Ovšem, jsou to skupiny vycvičené CIA. A při ruských útocích mezi nimi údajně zahynula též spousta civilistů. Drzost; přitom USA bombardují ještě dnes v Afghánistánu civilní cíle. Počátkem října 2015 při bombardování nemocnice charitativní organizace Lékaři bez hranic (MSF) v severo-afghánském městě Kunduz přišlo o život přes dvacet jejich zaměstnanců. Dalších několik desítek je v kritickém stavu, resp. se pohřešuje, informují světové agentury. Mluvčí NATO Brian Tribus připustil, že nemocnice se mohla neúmyslně stát terčem útoku amerického letectva. Boje kolem Kunduzu trvaly přes týden... http://www.rukojmi.cz/clanky/506-v-syrii-jako-v-afghanistanu-aneb-zbabely-americky-fotbal-a-fer-svetove-chlapske-ragby

Podle Lékařů bez hranic bombardování jejich nemocnice v afgánském Kundúzu, které měla už přes dvacet obětí, pokračovalo ještě 30 minut poté, kdy byli zástupci NATO, americké a afghánské armády v Kábulu a Washingtonu poprvé upozorněni na to, co se děje, uvedli Lékaři bez hranic.. Tvrdí, že všechny válčící strany o přesné GPS lokaci nemocnice v Kundúzu věděly. Na místo měl v sobotu dorazit i český lékař, ten však nakonec neodcestoval. Nemocnice Lékařů bez hranic v Kundúzu byla opakovaně terčem leteckých útoků od 2:08 do 3:15 místního času v přibližně patnáctiminutových intervalech.


Milý Bašáre, nedá se nic dělat, jako že se John Kerry jmenuju, ale museli jsme včera vyklidit vaše velvyslanectví ve Washingtonu, tvoje paní manželka to jistě pochopí – přes tři roky vedeš v Sýrii válku; více než 140 tisíc zabitých lidí, deset tisíc dětí a další otrávení plynem. To víš, můj šéf potřebuje splatit prezidentskou reklamní kampaň a zbrojařskému podniku Boeing nabídl veletrh zbraní jako v Libyi, což už je pár roků a zbraně ve skladech rezivějí. Jistě to pochopíš, ale teď zanechejme chmur a dáme si něco k večeři, co říkáš na biftek, pořádně krvavý…?

Hlavní budova nemocnice, ve které se nacházela jednotka intenzivní péče, pohotovost a oddělení fyzioterapie, byla opakovaně a velice přesně zasažena během každého z útoků, zatímco okolní budovy zůstaly téměř netknuty, uvedla organizace na svých webových stránkách. Lékaři bez hranic ujišťují, že všechny válčící strany, včetně Kábulu i Washingtonu, byly jasně informovány o přesném umístění zařízení – nemocnice i budovy personálu…

A Obama se omluvil… A kdy se omluví za další masakry? Za poslední čtyři roky se v Afghánistánu, chráněném Američany, odehrálo přes šest desítek atentátů, které zabily explozemi bomb stovky osob, přičemž ale zcela “vybouchl” důvod, proč zde “obranné” síly US Army a NATO byly. Dle čísel OSN bylo v Afghánistánu zabito za toto období až devět tisíc civilistů. Síly NATO jich mají na svědomí asi dva a půl tisíce.


Snímky Břetislava Olšera z Golanských výšin a letu nad afghánským Hindúkušem...


„Nálety na domy civilistů jsou od této chvíle zakázány,“ řekl Karzáí už v roce 2011. „Bude-li (NATO) v bombardování pokračovat (…), nebudou jeho jednotky nadále považovány za bojovníky proti terorismu, ale za okupační sílu,“ doplnil. Karzáí výstupem reagoval na incident, při kterém právě vrtulníky NATO zabily ve vesnici Sera Kala v jižní části země 14 civilistů včetně deseti (dle některých zdrojů dvanácti) dětí. NATO se za událost omluvilo s tím, že se v příslušné lokalitě skrývali bojovníci hnutí Tálibán. Jen o dva dny dříve přitom alianční letouny omylem usmrtily 20 afghánských policistů a 18 dalších lidí. Rozchod ve zlém…?

Za vším hledej zločinné pokrytectví Spojených států, jež nechtějí Rusy v Sýrii, stejně jako je nechtěly v Afghánistánu. Britský novinář Peter Oborne z The Daily Telegraph potvrzuje, že nedávno USA a Británie zvýšily tajnou spolupráci s „Al-Kájdou“ ve společném boji proti syrské vládě. Ve svém článku „Syrská krize nás tlačí k nečekaným spojencům“ Oborne zdůraznil, že útoky, které se konaly v Damašku před Novým rokem, jsou typické pro „Al-Kájdu“ a velmi podobné těm, které tato teroristická organizace dříve spáchala v Iráku... Inu, taktika USA, která funguje osvědčeně už desítky let - vtrhni, znič a omluv se a nič dál, v jiné zemi, kde ještě nemají demokracii, ale za to mají dostatek ropy a zlata... Hillary Clintonová by mohla o tom ve svých e-mailech vyprávět celá story... Heslo je jasné - rozbombardovat svět do doby kamenné...

Kolektivismus a co s ním?

$
0
0
Štěpán Forgáč
22. 9. 2016
Kolektivismus je pojem, který v české kotlině stále ještě dost lidí vnímá jako něco komunistického nebo socialistického a to slovo užívají pro negaci čehokoliv a kohokoliv a zdálo by se, že to bude navěky. Když odezněly halasné fanfáry na oslavu osvobození a slavící se vyspali z oslavné kocoviny, přišlo vystřízlivění a nové pochybnosti. Ti, kteří zavrhli boha Kolektiva, konvertovali k nové víře – k bohu Individuu. Jen tak od zdi ke zdi, bez selského rozumu, a tak z bláta do louže.

Co s tím? Je třeba začít přemýšlet vlastní hlavou a hledat spojitost mezi individualismem a kolektivismem.

Dojdeme ke zjištění, že individualismus a kolektivismus jsou přirozenými součástmi lidského konání. Jsou nerozlučně spjaty, a pokud se je snažíme od sebe oddělit, zakládáme si na problém. A to se děje trvale.

Charakterizujme si

- „komunistický socialismus“ jako společenskou formaci nepřirozeného, komunisty vynucovaného kolektivismu,
- „kapitalismus“ jako společenskou formaci odmítající přirozený kolektivismus
- „demokracii“ jako společenskou formaci přijímající individualismus i kolektivismus jako nedílné součásti své existence.

Vzhledem k tomu, že jsem charakterizoval demokracii jako nerozlučné - bipolární spolupůsobení individuálna a kolektivna - jednotlivce a kolektivu, musel jsem se zabývat i vztahy mezi nimi navzájem.

Základní otázkou je, co by mělo mít morální právo dominovat.
Při hledání odpovědi si musíme vzít na pomoc pojem svoboda.

Zásadní otázka je, která svoboda má morální právo být dominantní. Svoboda jednotlivce nebo svoboda kolektivu? Kdo a komu může omezovat svévoli aby byla „přetavena“ ve svobodu?

Tak jsem dospěl k tomu, že je nutno definovat co je to svoboda:

1. Svobodu formují meze ohraničující svévoli.
2. Transformace svévole ve svobodu může proběhnout jen kolektivně a nabytá
svoboda platí jen pro teritorium daného kolektivu.
3. Podmínkou platnosti transformace svévole ve svobodu vytvořením jejích mezí je možnost účasti každého člena daného teritoria na této tvorbě.

Svoboda je tedy statek, který lze získat jen kolektivně a to odlišuje zásadně její charakter od svévole.

Svoboda je tedy produktem kolektivu a to platí pro svobodu jednotlivce i kolektivu.

Tím jsme stanovili morální normu, že jednotlivec/jednotlivci se musí podřídit rozhodnutí kolektivu, jehož je/jsou členem/členy a menší kolektiv/kolektivy se musí podřídit rozhodnutí kolektivu většího, jehož je/jsou členy.

Z uvedeného logicky vyplývá, že dominanci kolektivu jsme shledali jako přirozenou. Pokud se budeme chovat přirozeně budeme v bezpečí. V současné době se přirozeně nechováme, protože jsme si nechali vnutit individuálno a kolektivno jsme odmítli. Kolektivno je totiž bezpečnostní pojistkou – zpětnou vazbou individuálna. Teď jedeme v autě, které nemá brzdy. To nedopadne dobře.

Matrice hybridní války aneb Proč potřebujeme informační generální štáb

$
0
0
Rostislav Iščenko
22. 9. 2016         zdroj
Změna celkového charakteru čelení globálních hráčů v posledních 20-30 letech se mi jeví tak zřejmá, že nepotřebuje ani důkazy. Není náhoda, že byl zaveden termín "hybridní válka", který charakterizuje takový stav mezistátních vztahů, kdy je cíl války dosažen před nástupem horké fáze. V mnoha případech je dokonce snaha vyprovokovat nepřítele k zahájení rozsáhlých bojových akcí na území, které je pro něj důležité, ale druhořadé pro vás. 

Kdysi si Prusko (a později Německo) zajistilo převahu nad armádami jiných evropských zemí prostřednictvím inovace v podobě generálního štábu. Nyní je tento generální štáb nutný v informační sféře. Čím dříve si to uvědomíme, tím lépe pro nás.

Když podlehne provokaci, nepřítel, za prvé, ztrácí v politické a diplomatické konfrontaci, protože dostane nálepku agresora a tomu odpovídající reakci světového společenství.

Za druhé, svazuje své zdroje, když se stále hlouběji noří do nekonečného konfliktu a ztrácí možnost čelit vaší činnosti v jiných oblastech globální konfrontace.

Za třetí, předvádí neschopnost efektivně řešit problémy svých spojenců.

Proto jste již v dnešním světě, pokud jste byli nuceni zahájit rozsáhlé vojenské operace (války se teď, většinou, oficiálně nevyhlašují), bez ohledu na své taktické úspěchy, s vysokou pravděpodobností prohráli strategicky.

Ospravedlňující invazi blitzkrieg je ještě možný s takovým poměrem rozsahu, jak tomu bylo u USA a Grenady nebo Panamy, zejména pokud jde o omezené v čase a cílech operace (zatknout a uvěznit generála Noriegu). Ale už v případě Afghánistánu, Iráku, Libye, Sýrie nejen kterákoliv supervelmoc, ale i koalice velmocí, uvízne na dlouhou dobu a s nepředvídatelnými výsledky.

Válka před válkou a místo války je vedena v diplomatickém, politickém, a co je nejdůležitější - v informačním prostoru. Není tak důležité, co jste udělali a čeho jste dosáhli, ale to, jak to bylo vnímáno ve světě, včetně vlastní země. Ve skutečnosti se orwelovské "Válka je svět, svět je válka" otočilo od fantastické antiutopie ke korektnímu popisu celkového stavu mezinárodních vztahů.

Hlavní události dnešní války probíhají ve formálně mírové době a mimo střetnutí ozbrojených sil stran.

Ve výsledku získávají informační technologie (strategie informační války) klíčový význam z hlediska státní bezpečnosti.

Pokud bychom však jednoduše konstatovali tuto skutečnost a snažili se pracovat se starými nástroji informací, pečlivě sbírali, analyzovali informace a snažili se řídit informace, pak bychom zjistili, že se beznadějně zpožďujeme. Současný svět žije v reálném čase.

To znamená, že v okamžiku, kdy se k vám informace dostala, je již morálně zastaralá - události se nadále vyvíjejí a vaše reakce bude vyslána do minulosti. Budete bojovat s tím, co již není. V lepším případě budou vaše akce nesmyslné, v horším případě vás poškodí.

Právě z tohoto důvodu jsou hlavní události současných konfliktů přeneseny do informační sféry. Běžné bezpečnostní struktury, včetně ozbrojených sil, prostě nejsou s to stihnout včas zareagovat. Čas potřebný pro rozhodování a průchod týmu bude v každém případě větší než rychlost změny situace.

Pokud nestíháte reagovat na nové výzvy nejen technicky, ale i informačně, pak je třeba tyto výzvy předstihnout. Vy však nevíte přesně, jak se budou události vyvíjet - informace přichází nevyhnutelně již zastaralá.

Proto jediná adekvátní strategická informační iniciativa by neměla spočívat v tom, aby se informace shromažďovala, aby se na ni reagovalo nebo se dokonce pokoušet řídit již obdrženou informaci.

Je nutné na základě informací řídit události. To znamená, že informace je nezbytné vytvářet. Je třeba modelovat v informační sféře nutný "nádherný nový svět" takovým způsobem, aby jej cílové skupiny (není důležité, zda jde o vlastní obyvatelstvo nebo o obyvatelstvo geopolitického nepřítele) vnímaly jako existující. Pak se po určité době reálný svět skutečně změní v souladu s vámi vytvořenou informační matricí.

Dobrovolný rozpadu SSSR prostřednictvím vlastního obyvatelstva, přeformátování poloviny ukrajinského obyvatelstva, korekce "evropských hodnot", která je za dvacet let změnila na diametrálně protikladné. To vše jsou poměrně hrubé, ale účinné varianty vytvoření informační matrice, která formuje reálný svět podle své předlohy a podoby. Hrubé proto, že probíhaly na přelomu předinformačního a informačního věku, ale také proto, že první pokusy o využití nových strategií vždy trpí polovičatostí a nedodělky. Je to jako zkušební exemplář nového letadla, které musí nejprve polétat, zbavit se "dětských nemocí", a teprve pak jít do sériové výroby.

Obecně platí, že v případě, že "svět je válka", pak i "nedostatek znalostí je síla" a budoucnost je vytvářena v minulosti.

Obecný sled událostí v rámci současných informačních strategií by měl vypadat takto:

Zpočátku vedení státu určuje požadovaný tvar "nádherného nového světa" a aktuální termíny pro dosažení tohoto stavu.

V dalším kroku zpracovávají specializované informační a analytické struktury projekt informační matrice, která zajistí dosažení požadovaného cíle.

Ve třetí fázi je zpracovávána obecná posloupnost kroků a je určován objem zapojených zdrojů pro dosažení cíle.

V poslední fázi probíhá informační kampaň (čím je kratší, tím je účinnější, podobně jako blitzkrieg), během níž je formována daná matrice.

Během tvorby a po celou dobu existence dané informační matrice se provádí korekce plánovaných ukazatelů v souladu s měnící se realitou v důsledku protiakcí protivníka.

Současně je také zpracovává další informační matrice a probíhá příprava pro její realizaci.

Proces informační války začíná být trvalým, nepřetržitým, a práce řídících informačních struktur začíná být podobná práci štábu nejvyššího velení, které řídilo ozbrojené síly v předchozích (předinformačních) vojenských konfliktech. Máte-li porozumět situaci, pak se proces neustálého plánování a formování informačních matric ničím neliší od procesu plánování a provádění strategických operací ozbrojených sil. Prostě se přenáší na novou (informační) půdu.

Když už byla válka přesunuta do nové dimenze a stala se hybridní, tak hlavní nástroje k dosažení vítězství musely být změněny. Znamená to, že do procesu musí být pro dosažení vítězství zavedeny inovace.

Kdysi si Prusko (a později Německo) zajistilo převahu nad armádami jiných evropských zemí prostřednictvím inovace v podobě generálního štábu. Nyní je tento generální štáb nutný v informační sféře. Čím dříve si to uvědomíme, tím lépe pro nás.

Z vystoupení na mezinárodní konferenci Dlouhodobé prognózování mezinárodních vztahů v zájmu národní bezpečnosti Ruska

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Projev prezidenta republiky v rámci 71. zasedání Valného shromáždění OSN

$
0
0
21. září 2016     zdroj
Vážená paní předsedající, dámy a pánové,
vloni jsem zde varoval před šířícím se mezinárodním terorismem. Co se za ten jeden rok událo? Paříž, Brusel, Dháka, Istanbul, Orlando, Mnichov a opět New York. Před několika lety počet zemí, které byly pod vlivem islámského terorismu, byl 6. Nyní jich je 35. Islámský stát je tedy něco jako rakovina. Ale nejde jen o nádor. Mnoho rakovin mívá metastáze, které jsou daleko nebezpečnější než nádor sám. A proto můžeme pozorovat šíření radikalismu, terorismu a fanatismu; a musíme se zeptat: Jak dlouho budeme čekat? Jak dlouho budeme jen kondolovat? Jak dlouho budeme pouze vyjadřovat svou solidaritu?

Připouštím, že máme omezené možnosti, jak proti terorismu zakročit, velmi omezené možnosti. Terorismus se stále rozpíná.

V této oblasti stojíme před třemi hlavními riziky. Jedním z nich je riziko, že zanedlouho vznikne nový islámský stát v Afghánistánu. Pokud v Afghánistánu dojde k omezení sil NATO, je vítězství Tálibánu navýsost pravděpodobné. Pokud se tak stane, dojde na krutost Tálibánu, která je prakticky totožná s krutostí Al-Káidy, Islámského státu, Boko Haram, Al-Nusry atd.

Druhým rizikem je extremizace, nebo pokud chcete, radikalizace populace, která je zatím ještě klidná a stabilní. Dobrá, dám vám jeden nepříjemný příklad. Ve 30. letech minulého století žilo v Německu také klidné a stabilní obyvatelstvo, a bylo to velice kultivované obyvatelstvo, byl to národ Goetha a Schillera. Během několika let se z tohoto kultivovaného národa stala skupina fanatických nacistů. Během pouhých několika let. A musíme připustit, že taková radikalizace a extremizace je možná i dnes.

A co je tím třetím rizikem? Tím je naše váhavost a nedostatek odvahy, abychom se odhodlali k nějakému rozhodnému činu. Má země, přestože je malá, má jednotky v Afghánistánu, má jednotky v Mali, má jednotky i v dalších zemích světa. Ale to samozřejmě nestačí. My potřebujeme koordinovanou akci s účastí prakticky všech stálých členů Spojených národů. Avšak co bylo dosud vykonáno? Dám vám jeden příklad. Samozřejmě to, co potřebujeme, je spolehlivá a pevná platforma, jakási zevrubná platforma Spojených národů pro boj s mezinárodním terorismem. A takový návrh formulovala Indie již v roce 2000. 2000! Po šestnácti letech se stále vede diskuze o definici mezinárodního terorismu. Mezinárodní právníci o tomto problému diskutují 16 let. Díky bohu, že nejsem mezinárodní právník. A proto je pro mě terorista každý, kdo úmyslně zabíjí nevinné lidi. Toť vše. „Jak prosté, Watsone!“ Bohužel Spojené národy o tomto problému, o této deklaraci diskutují 16 let. Ach! Poněkud pochybuji o efektivitě této mezinárodní organizace. Promiňte, paní předsedající.

To ale nestačí. Takovou platformu nemáme. Loni jsem navrhl, aby byly vytvořeny mezinárodní síly, které by byly vybaveny drony, helikoptérami, tvořily by je speciální jednotky, které by využívaly komunikace mezi tajnými službami. Byl jsem velice potěšen, když jsem četl poznámky zástupce Generálního tajemníka pro mírové mise, našeho francouzského kolegy, který navrhuje totéž s využitím zkušeností z Demokratické republiky Kongo. I on doporučuje využití dronů a vrtulníků v boji proti džihádistům.

Tudíž my nepotřebujeme masivní teritoriální operaci. Tou zkušeností jsme si již prošli v Iráku, v Sýrii, v Libyi. Dokázali jsme ničit, ale nedokázali jsme budovat. My ale musíme zaútočit na citlivé body, na nervový systém mezinárodního terorismu, a nikoliv okupovat území. Musíme zaútočit na mozek, nikoliv na tělo.

Doufal jsem, že Bezpečnostní rada vydá rezoluci proti terorismu, ale opět žádnou nemáme. Četl jsem první návrh rezoluce, kterou předložila Ruská federace. Ale stále žádnou nemáme. A bohužel ani nevyužíváme spoustu článků Charty Spojených národů, článkem 39 počínaje a článkem 51 konče. Například vám uvedu pouze článek 47, který hovoří o Vrchním vojenském velení. Tento článek se terminologií Spojených národů nazývá „spící článek“ nebo „spící struktura“.

Probuďme se. Pokud máme tyto články, pokud máme tuto chartu, můžeme a dokonce musíme je využít.

A já se na konec ptám, bez těchto opatření, bez koordinované vojenské akce, která vzejde ze společné vůle stálých členů Rady bezpečnosti, bude se hrozba terorismu šířit dál a budeme po celém světě svědky nových atentátnických útoků, nových zhroucených států, nových teroristických akcí?

Vážení kolegové, dovolte, abych uzavřel starým citátem římského učence Cata: „Ceterum autem censeo Carthaginem esse delendam.” /pozn. překl.: Kartágo musí být zničeno./

Hluboko ve svém srdci věřím, že jednoho dne překonáme mezinárodní terorismus, nikoliv Kartágo.

Děkuji vám za pozornost.







Miloš Zeman, prezident republiky, New York, 21. září 2016

Opravdu: větší blbec, než jsem si myslel

$
0
0
Jiří Baťa
22. 9. 2016    
Vezmu to z opačného konce. Kdyby místo prezidenta Miloše Zemana v OSN vystoupil slovenský prezident Kiska, chrlil by na něj pan Fendrych tolik superlativů, až by to nebylo hezké. Jenže pokud vím, alespoň naše média to nezmiňují, slovenský prezident v OSN nevystoupil, neměl žádnou řeč. Není tedy s čím srovnávat. Ale vrátím se k „popisce událostí“ jak ji ventiluje všeho znalý Martin Fendrych.

Očekávat od Fendrycha, alespoň co se týká prezidenta Zemana, něco pozitivního, je opravdu nad všechny možnosti. Fendrych svou nenávist a nepřejícnost ventiluje způsobem sice demokratickým, leč těžce zoufalým, nešťastným, podpásovým, ale hlavně nemorálním způsobem. V jeho komentářích (spíše zvratkům) je tolik antipatií, tolik nenávisti a podlosti, že tleskat jeho zvratkům mohou jen lidé stejné „krevní skupiny“, stejné amorálnosti a nactiutrhačné, pomlouvačné povahy, jakou oplývá Fendrych.

Pan Fendrych zmiňuje, že pan prezident Zeman měl řeč v OSN. Ano a ne lecjakou. To, co pan Fendrych kritizuje jsou totiž právě ty věci, na kterých se v mezinárodní politice nedostává. Všechno důležité je jím odsouváno na vedlejší kolej, nebo jak se říká je to „okecáváno“ tak, aby se z velkých a pro svět závážných věcí a skutečností staly „marginální záležitosti“! Pro něj je Zemanovo vystoupení jen „mlácení prázdné slámy“, protože jak konstatuje, cituji: „ Byla řeč Zemana v OSN ostuda? Ani to ne. Prostě to byla jeho čtvrthodinka a šmytec. Nula. Prázdnota. Kdyby navrhl výlet na Mars, mělo by to stejný účinek. Vzbuzoval lítost, jak tam řečnil bez papíru a bez významu..." 
Je tomu opravdu tak?

Jistěže ne, ale to je hlavní podstata Fendrychova komentáře, vyjádřit spoustu negativ a tím dehonestovat a deklasovat význam proslovu prezidenta Zemana. Pan Fendrych se snaží, k vlastní potřebě, z unaveného koně udělat koně chcíplého, nepoužitelného, odepsaného. Tak to alespoň přes ty své brejličky vidí pan Fendrych. Zopakujme si ty hlavní body, jak se v nich prezident Miloš Zeman jeví devótnímu a osvícenému panu Fendrychovi:

- Jako před rokem, i letos byl jediným tématem jeho řeči mezinárodní terorismus. Otázce migrační krize či situaci ve zdrojových zemích uprchlíků se nevěnoval. Fascinuje ho teror ...
- I kdyby Miloš Zeman přišel s reálným řešením, i kdyby nabídl světový supernápad a byl géniem mezinárodní scény, i kdyby měl pozici Václava Havla v době jeho prezidentování, stejně by to nestačilo.
- Nestačí přijít do OSN a vykládat, co by se mělo. To je stále ještě jen velké nic.
- Není vítán u západních státníků. Nemá šanci dostat se k americkému prezidentovi jinak než při společné recepci.
- Zeman je mezinárodní nula a tomu odpovídá jeho vliv. Jde o to, že "se to nedělá".
- Podporuje autoritativní režimy. Není v západním světě uznáván. Nemá dobré jméno. Není to Havel, ale ani Kiska nebo Gauck. A ty dva by zřejmě ani nenapadlo radit OSN, jak má zatočit s mezinárodním terorismem a že je potřeba nasadit drony...
- Český prezident převrátil naši zahraniční politiku. Ukončil důraz na lidská práva. Přišel s "ekonomickou diplomacií". (Otevřít se Číně, nekritizovat ji za porušování lidských práv, zrušit sankce proti Rusku za anexi Krymu atd.) Ale boj proti terorismu souvisí mnohem víc s lidskými právy, jež jsme tak snadno opustili, než s ekonomikou.


Zdaleka to není všechno co „šťavnatého“ a „výživného“ pan Fendrych o Miloši Zemanovi a jeho vystoupení v OSN „vyzvracel“. Prezident Zeman pro něj není „to pravé ořechové“, nic, čemu mu může tleskat, za co jej může chválit, co má pro něj hodnotu nebo alespoň ten „marginální“ význam. Prostě to (naštěstí) není ani Havel, ani Kiska, ba ani Gauck, kteří by u Fendrycha jistě našli větší pochopení a uznání. Nejhorší však u Fendrycha spatřuji jeho osobní nepředstíranou nenávist a zaujatost, naprostou absenci objektivity, slušnosti a úcty. To, že Není Zeman „jeho kůň“ neznamená, že jej musí žoviálně zatracovat až tak, že v případě Zemanova vystoupení v OSN i Pepa Vyskoč byl zřejmě lepší Zemana. Zkrátka, pan Fendrych je větší blbec, než jsem si (a jistě nejsem sám) myslel.

(Zdroj: https://nazory.aktualne.cz/komentare/zeman-je-mezinarodni-nula-osn-muze-navrhnout cokoli)

Čekání na politiky s kompasem

$
0
0
Ivan David (rozhovor)
22. 9. 2016      Parlamentní listy
Strach o volný pohyb lidí po Evropě mě skutečně dojímá. Místo aby se politici snažili, aby lidé měli důvod zůstat nebo se vracet, udržují země v takovém stavu, aby bylo výhodné prchnout. Je v našem zájmu, aby schopní lidé zůstali (nebo se vrátili). „Politika“ vyhání pracující do zahraničí a předseda vlády se pak chlubí, že máme nejnižší nezaměstnanost v Evropě. Asi si v dětství nestačil všimnout, že nezaměstnanost může být taky nulová.


Jak byste zhodnotil poslední události na středoevropské politické scéně? Horký prezidentský kandidát Norbert Hofer navštívil našeho prezidenta Zemana. Neshodli se sice ve svém postoji k Benešovým dekretům a budování jaderných elektráren v Česku, na straně druhé si notovali v návrhu rozšíření Visegrádské čtyřky o Rakousko a vytvoření takové menší „středoevropské unie“ v současné Evropské unii. Naše hlava státu také označila Hofera za perspektivního politika s nebojácným přístupem, který má být ve svých postojích blízko k Robertu Ficovi nebo Viktoru Orbánovi. Co k této události říci?

Jsem přesvědčen, že jsme zase na konci cyklu. Na jeho začátku přicházejí noví politici s novými řešeními starých problémů. Mají kompas a vědí, kam chtějí dojít. Ta řešení se líbí a lid ještě neví, jaké nové problémy přinesou. Změny systému přinášejí problémy růstu. Politici s kompasem jsou pak identifikováni lidem jako strůjci problémů a vyvolají reakci: „Děkujeme, odejděte!“ Po nich nastoupí jejich nohsledi, kteří nechtějí nic měnit, protože každá změna ohrožuje jejich postavení. Nemají jiný cíl, než udržet a posílit svoje postavení. Místo kompasu mají radar, který potřebují, aby včas rozpoznali, odkud se blíží problém a mohli se vyhnout konfrontaci s ním. Neřešením problémy narůstají. Politici a mainstreamová média věnují maximální úsilí zatajování, ukrývání a bagatelizaci problémů a útokům na nositele špatných zpráv. Politici si ještě myslí, že to ustojí, a ještě ostražitěji si hlídají stabilitu svého postavení. Politici s radarem nic řešit nechtějí a ani by to neuměli, nikdy to nedělali. Lidé je ještě volí, ale už jim nevěří. To je to, co prožíváme dnes. To je konečná fáze cyklu, fáze čekání na příchod nových politiků s kompasem, kteří zahájí nový cyklus. Kompas a radar jsem si vypůjčil od Davida Riesmana.

Miloš Zeman má rád úspěch a úspěšné. Imponují mu originální osobnosti, proto imponuje i sám sobě. Norbert Hofer jako finalista prezidentských voleb a s velkou pravděpodobností budoucí prezident je už teď úspěšný. Oba pánové vědí, co musejí navrhnout a co musejí odmítnout, neboť lid naslouchá, o Beneše a jádro tolik nejde. Radar Miloše Zemana identifikuje problémy, které občané vnímají jako důležité. Evropské národy ještě žijí a jejich příslušníci se cítí ohrožení. Reprezentanti těchto národů si zatím nemohou dovolit otevřeně jít s Berlínem a Bruselem a nemohou si ani dovolit jít proti zájmům většiny obyvatel. Je stále zřejmější, co je pro koho důležitější.

Někteří političtí komentátoři považují naše členství ve V4 za pomyslný kámen, který nás v zahraniční politice táhne ke dnu. Upozorňují na autoritářské způsoby politických lídrů zejména v Maďarsku a Polsku, které jsou terčem kritiky některých západoevropských vlád. Naopak řada českých politiků uskupení V4 chválí jako spolek, se kterým lze lépe prosazovat svoje hospodářské i ekonomické zájmy, zvláště pak v Evropské unii. Který z těchto názorů je vám bližší?

Nehodlám komentovat komentátory, zejména pokud jejich vliv rychle slábne. Za koho mluví? Cítí se taženi ke dnu, proto to zděšení. Představitelé zemí byli zvoleni s programem, k jehož realizaci musejí mít autoritu. „Někteří komentátoři“ mají raději představitele bez autority obyvatelstva, takové, kteří čekají na instrukce. Každý spolek uvnitř spolku je institucionalizovaný konflikt. Pochybuji, že lze i pomocí spolku V4 něco prosadit, když zejména někteří naši politici jsou advokáty Berlína a Bruselu. Ale V4 může trochu přibrzdit realizaci některých „evropských projektů“. Zejména po Brexitu Brusel přitvrdí, a tím vyhrotí konflikt.

Kancléřka Merkelová je v české veřejnosti jednou z nejneoblíbenějších osobností z evropské politické scény a mnoho lidí si přeje její neúspěch v příštích německých volbách. Nicméně zkušený europoslanec Pavel Telička upozorňuje, že populistické strany, které se nyní v Německu dostávají do popředí, jako například AfD, mají vůči Česku daleko kontroverznější přístup. Odmítají například Benešovy dekrety i volný pohyb lidí po Evropě ze členských států EU, když si tak chtějí ochránit svůj pracovní trh. Myslíte si také, že vítězství těchto populistických stran v Německu, ale i v Rakousku by nám nic pozitivního nepřineslo?

Mnoho funkcionářů v CDU cítí, že úspěch této strany, a tím i jejich vyhlídky na uchování vlivu jsou těžko slučitelné s Merkelovou v čele. Ona se stala symbolem problémů. Pavel Telička, který chce plavat s proudem, cítí, že si mnoho lidí přeje jiný systém, než ze kterého on žije. V Německu a Rakousku jsou Benešovy dekrety symbolem porážky a následného ponížení Němců. Strana, která se chce v Německu líbit a zatím nepotřebuje dobré vztahy se sousedy, vytáhne i tuto kartu. Ani Pavel Telička se netřese strachy, stará se o sebe, a ne o české občany. Jen straší ty, kteří se bojí.

Strach o volný pohyb lidí po Evropě mě skutečně dojímá. Místo aby se politici snažili, aby lidé měli důvod zůstat nebo se vracet, udržují země v takovém stavu, aby bylo výhodné prchnout. Je v našem zájmu, aby schopní lidé zůstali (nebo se vrátili). „Politika“ vyhání pracující do zahraničí a předseda vlády se pak chlubí, že máme nejnižší nezaměstnanost v Evropě. Asi si v dětství nestačil všimnout, že nezaměstnanost může být taky nulová.

Celosvětovým trendem je v současné době vzestup populistických i nacionalistických stran oproti těm tradičním umírněným. Čím si to vysvětlujete? Hrají v tom roli mladí radikálnější voliči, anebo neutěšená společenská situace ve většině zemí? Dokonce i prezident Zeman v posledních dnech vyjádřil své sympatie k Donaldu Trumpovi…

Mainstreamová media slouží mainstreamové politice. To je vládnoucí střed – za poslední čtvrtstoletí hodně posunutý doprava. Varují před takzvanými protisystémovými stranami. Jenže jejich úspěch vyplývá z toho, že lidem se systém přestal líbit, konečně ho pochopili. Potřebovali delší zkušenost. Ano, společenská situace je neutěšená a lidé to čím dál více pociťují na vlastní kůži.

Občané chtějí řešení problémů, které by se jim líbilo. Ti, kteří ho nabízejí, jsou nazýváni populisty. Současní evropští politici nabízejí neřešení, a to se nelíbí. Změna nastane určitě, protože vývoj je neudržitelný. Každá změna není nutně k lepšímu. I Hitler nabízel řešení, které se líbilo. Průmyslníci a bankéři ho podpořili a lid ho demokraticky zvolil. Máme čekat, koho průmyslníci a bankéři podpoří tentokrát, až nás zkušení politici doprovodí tam, kam míříme? Donald Trump je možná menším neštěstím než Hillary Clintonová. Nikdy to nebudeme moci posoudit, protože oba nevyhrají. Clintonová reprezentuje politiku konfrontace s Ruskem a hlavně s Čínou, to je nepochybně nebezpečné, Trump asi nemůže být rizikovější. V tomto srovnání si možná zaslouží „sympatie“. Mladí lidé se o politiku moc nezajímají, ačkoli to budou hlavně oni, koho budoucí vývoj zasáhne. Jsou radikální?! Když jde o legalizaci marihuany, tak určitě. Ve skutečnosti jsou, pokud je politika zajímá, hyperkonformní.

Z psychologického hlediska je důležité si uvědomit, že lidé se zoufale drží toho, co je, zvláště když mají zkušenost, že změny nebývají k lepšímu. Každá změna, ať už si to lidé uvědomují nebo ne, je spojena s pocitem úzkosti. To je ten pocit, který nám připomíná, že tady je možná nebezpečí a je dobré se mu vyhnout. Důležitá je tendence ke stereotypnímu jednání a konečně zatřetí jsme všichni sugestibilní (přizpůsobiví vnějším vlivům) více nebo méně, i když tomu nevěříme. Takže všudypřítomná masáž mainstreamových médií, tendence jednat stále stejně a úzkost ze změny dohromady brzdí změnu rozhodování lidí.

Analytici politických stran potřebují být nositeli příznivých zpráv pro své zaměstnavatele. Tak říkají: „No, ztratili jsme tři procenta, ale tu koalici nějak uplácáme, někomu nabídneme podmínky, aby mohl prezentovat částečné splnění stěžejního bodu svého programu.“ To je samozřejmě krátkozraké. Je totiž velký rozdíl, jestli nás volí lidé s nadšením, takže jsme získali deset procent, nebo jsme stále ještě získali deset procent, protože nás volili už minule a volí nás jako menší zlo, protože jim nikdo důvěryhodný nic lepšího nenabízí. Jestliže nás lidé volí, přestože jsou s námi nespokojeni, pak čekáme na ránu z milosti. Klíčová otázka je, jestli někdo nabízí nová řešení, nový systém, jestli někdo skutečně má nový projekt. Obávám se, že nemá. Nevím o něm. Jen blbec si může myslet, že je lehké ho připravit. I takzvané nesystémové nebo opoziční strany jsou hluboce zakotveny v současném systému, který nás opět dovedl na rozcestí. Opoziční politici uvažují o parametrických změnách, jak trochu jinak nastavit daňové sazby a podobně. Nemají žádný recept, jak uniknout závodu ke dnu, jak zlikvidovat daňové ráje atd. Všichni „nezávislí, svobodní, zelení, piráti“ se zapojí do koalic a jdou s nimi střední cestou. Jsou zcela konformní se systémem a fakticky prosazují jen změnu nátěru fasády.

Propadáku CDU ve Spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko, odkud se kancléřka Angela Merkelová v roce 1990 vydala do světa velké politiky, se věnují mnohá média. Křesťanské demokraty zde v zemských volbách porazila i opoziční AfD a britské deníky Financial Times či Express hovoří o „ponížení Merkelové“. V Berlíně skončila nedávno její CDU na druhém místě a koaliční partneři z CSU prý nyní začínají uvažovat i o spolupráci se Zelenými. O čem tyto výsledky svědčí? Jak vypadají podle vašeho názoru šance Merkelové na obhájení jejího dosavadního postu ve volbách, které se v Německu uskuteční v příštím roce?

Mně je Merkelová lhostejná stejně jako její šance, můžeme jen doufat, že vláda vzešlá z nových voleb bude pro nás méně ohrožující. Že by pro nás byla přímo příznivá, v to nedoufám.

V nedávných dnech si sedli zástupci USA a Ruska ke stolu k vyřešení situace v Sýrii a dohodli příměří. To však rychle vzalo za své. Nejprve jednotky Spojených států omylem napadly Asadovy umírněné síly a dnes například Američané obviňují Rusy z toho, že zničili humanitární konvoj. Mír v Sýrii je tak zase opět v nedohlednu. Je reálné, aby obě mocnosti našly v této oblasti někdy společnou řeč, čímž by se alespoň částečně zastavila uprchlická krize z tzv. balkánské cesty?
Nemyslím, že by vedení armády USA bylo tak technicky a informačně nevybavené, že by k napadení jiného vojenského uskupení mohlo dojít omylem. Spíš bych ten „omyl“ přirovnal k bombardování Škodových závodů v Plzni či chemických závodů v Záluží u Mostu na konci války. Z tohoto útoku pro mne vyplývá, že jisté kruhy v USA jsou vlivnější než Kerry a Obama dohromady a urovnání v Sýrii si nepřejí, a tak možná nenastane. Že by pánové Kerry a Obama takto chtěli demonstrovat svoji nevěrohodnost, to se mi nezdá pravděpodobné.

Někoho z něčeho obvinit není těžké, po sestřelení dopravního letadla nad východní Ukrajinou „věděl“ Obama hned druhý den, kdo je pachatelem, ale expertní týmy nám to dosud nesdělily, ještě to asi nevědí... Aby se obě země dohodly, musela by být na obou stranách vůle respektovat zájmy toho druhého. Nic tomu zatím nenasvědčuje. Že by Trump?

Masarykova idea humanitní demokracie stále velmi aktuální

$
0
0
Marie L. Neudorflová
22.9.2016   České národní listy

V současnosti se setkáváme nejen se zmateným politickým myšlením, v němž je hlavně ideologie a asociální praxe neoliberalismu předkládána jako demokracie. Ta je však postavena na rozdílných hodnotách a praxi než jsou liberalistické.  Liberalistické principy ignorují ideu spravedlnosti, zvláště sociální, ignorují mravní dimenzi, důležitost společnosti, hodnotné kultury, znalost historie.
Praxe ekonomického liberalismu je orientována na co největší zisk ve prospěch soukromých zájmů, nadnárodních korporací, velkých západních států, zvláště USA, zbrojařského průmyslu. Čím více problémů, tím více zisků. Její základní potřebou je expanse do všech oblastí lidského života, včetně soukromí, přírody, přírodních zdrojů. Ekonomický liberalismus ke své existenci demokracii nepotřebuje, naopak funguje nejlépe v pravicově autoritativních režimech a v praxi většinou demokracii, s její sociální a kulturní dimenzí, potlačuje. Přesto má liberalismus hodnoty, či spíše pojmy, které s demokracií sdílí, ale obsahově jsou značně rozdílné, jak uvidíme. Destruktivních aspektů liberalismu si byl vědom jak T. G. Masaryk, tak již Karel Havlíček. Na rozdíl od liberalismu, demokracie je orientovaná na rozvíjení celkové úrovně většiny jednotlivců a společnosti jako celku.

Masaryk se liberalismem a demokracií intensivně zabýval a objasňoval jejich podstatu a rozdíly. Byl kritický k soudobému liberalismu (který se od současného mnoho nelišil), v řadě spisů (zvláště Naše nynější krize /1895/, Karel Havlíček /1896/). Zároveň se zabýval neobvykle důkladně podmínkami potřebnými pro demokratizaci společnosti a rozvíjení demokracie (Česká otázka /1895/, Parlamentní projevy 1891-1893, Parlamentní projevy 1907-1914, Demokratismus v politice /1912/, atd.). Svou veřejnou činností, přednáškami, projevy, články, k těmto podmínkám přispíval, zvláště ovlivňováním inteligence. Neušlo mu, že i v případě liberálních demokracií principy antisociálního ekonomického liberalismu mají silnou inklinaci ohrožovat principy demokracie. Proto postupně začal formulovat svůj ideál humanitní demokracie, ve kterém demokratické a humanitní principy jsou pevně zakotveny a obecně sdílené, včetně vlády a nositelů ekonomického systému. Jen tak mohla demokracie přispívat cílevědomě k úrovni všech lidí, jen tak se mohly podstatně zmírnit společenské konflikty.

Z jeho kritických názorů bych napřed shrnula rozdíly v obsahu hodnot, které liberalismus a demokracie zdánlivě sdílí. Uvedu jen nejdůležitější, jako je svoboda, práva jednotlivce a menšin, schopnost konkurence. Liberalistický koncept svobody je ve své podstatě bezbřehý, vše, co není zakázáno zákonem, je vlastně dovoleno. Silnější vítězí. Liberalismus je sociálně necitlivý, (s falešným předpokladem, že všichni mají stejné možnosti), čímž se stává vůči slabším opět destruktivní. Spoléhání na charitu je nejen nedůstojné, ale nedostatečné. Podobně to je s konceptem konkurenceschopnosti, v němž silnější mají snadnou možnost zničit nejen slabší, ale zničit mnohé, co slouží k úrovní většiny a společnosti. Důraz na práva jednotlivce postrádá koncept povinností pro jednotlivce, čímž je snadno zneužitelný. Liberalismus ignoruje, že člověk je součástí společnosti, národa, civilizace, což přispívá k rozkladu společnosti. Důraz na práva menšin, jejichž počet neustále vzrůstá, záměrně ohrožuje koncept většiny, který je nutný pro existenci demokracie. Liberální hodnoty společnost atomizují, staví proti sobě zájmy různých skupin, ignorují celek. Tím se vytváří podmínky ke konfliktům a to i k násilným. Největším klamem liberalismu zůstalo, že staví na materialistickém vnímání lidské existence (podobně jako marxismus) a ignoruje duchovní dimenze, včetně mravnosti. Naopak, snadno vede k nemravnosti.

Masaryk důkladně objasňoval, že duchovní hodnoty jsou pro důstojnou existenci lidí zrovna tak důležité jako materiální, ne-li důležitější. Toto poznání zahrnul jako podstatnou část konceptu demokracie. Duchovní a mravní podstatu demokracie viděl v původním křesťanství, zvláště v ideji rovnosti a spravedlnosti, zdůrazněné Velkou francouzskou revolucí a doplněné určitými osvícenskými ideami, vztahujícími se k politickým právům.

Demokracie, podobně jako liberalismus, také obsahuje koncept svobody, ale jen do té míry, aby svoboda nebyla destruktivní, zvláště pro slabší. Demokracie také uznává potřebu určité míry konkurenceschopnosti, ale jen v zájmu rozumné kvality a absence destrukce užitečné výroby a zbytečného dovozu. Také uznává práva jednotlivce, ale vyvážené přiměřenými povinnostmi a slušností. V demokracii práva menšin nikdy nesmí narušit integritu celku, většinu, její důležité potřeby a zájmy. Demokracie zdůrazňuje sounáležitost lidí, soudržnost společnosti, spojenou mravními, sociálními a kulturními hodnotami, se schopností spolupracovat.

Neméně důležité v Masarykově pojetí humanitní demokracie bylo vědomí společné historie národa, zodpovědnost za vše pozitivní, co minulé generace vytvořily. Jedním z nutných předpokladů demokracie, nejen podle Masaryka, ale i Havlíčka a další, byla vzdělaná a informovaná veřejnost, politicky angažovaná, schopná kontrolovat, usměrňovat a odvolávat mocenskou vrstvu, a nejen prostřednictvím voleb. V demokracii vláda musela representovat především potřeby a zájmy většiny a celku a ne převážně zájmy podnikatelské vrstvy. To znamenalo, že demokratická vláda měla povinnost se angažovat i v řešení sociálních problémů nižších vrstev.

V zájmu demokratizace již od osvícenství platilo, že veřejnost musela být efektivní součástí politického systému, musela rozumět světu, ve kterém žila. To předpokládalo snadnou dostupnost kvalitního vzdělání, veřejnost musela být politicky dospělá a angažovaná. K její vzdělanosti měl sloužit i svobodný tisk, což v liberalismu, s rozvětvenými partikulárními zájmy bývá problém. Ani demokratické instituce se neobešly bez demokraticky vzdělaných občanů a odborníků. V tomto ohledu škola, inteligence, rodina, media, hodnotná kultura měly svou důležitou roli.

Masaryk považoval konflikt pro lidskou existenci za trvalý jev, podobně jako touhu mnohých po privilegiích, moci nad druhými, nepřiměřeném majetku. Konflikt mezi privilegovanými a neprivilegovanými se v historii obvykle řešil válkami a revolucemi, které jen občas přinesly zlepšení poměrů a obvykle jen na čas. Idea demokracie skýtala naději, že potenciální konflikty se dají řešit nenásilně, v zájmu úrovně většiny a celku. Již mnozí osvícenci si byli vědomi, že demokracie byla jediným systémem skýtajícím možnost k větší spravedlnosti pro všechny.

Masaryk si byl vědom, že demokracie nebyla přirozeným systémem pro společenskou a politickou organizaci, byl si vědom, že neexistuje dokonalá demokracie, že na jejím trvání a úrovni se musí neustále cílevědomě pracovat v intelektuální, kulturní, politické a mravní úrovni. Demokracie byla však v zájmu důstojné existence většiny lidí a celku. Masaryk ve svých úvahách věnoval důkladnou pozornost dlouhé řadě západních myslitelů, s nimiž často polemizoval, neboť většina z nich hledala východiska ze strašných soudobých sociálních a mravních problémů jinde, než v demokracii a humanitních hodnotách.

Masaryk již na přelomu 19. a 20. století dospěl k jednomu obdivuhodnému a důležitému poznání, ke kterému dospívají někteří politikové a myslitelé teprve v současnosti. Pochopil, že demokracie se může efektivně rozvíjet jen z podmínek a respektu ke každé hluboce historicky a kulturně integrované entitě – národu. Rozdíly v podmínkách, úrovni a kultuře evropských národů byly tak velké, že nedostatek respektu k této skutečnosti měl jen destruktivní následky. To se ukazovalo hlavně v multinárodnostních říších. Takovou optimálně integrovanou entitou je a dlouho do budoucna zůstane národ. Lidé v národě sdílejí jazyk, území, kulturu, tradice historii, mravní úroveň, sociální podmínky, potřeby, možnost efektivně komunikovat o důležitých záležitostech. To vše vytváří podmínky pro demokratizaci, pro efektivní politickou participaci veřejnosti v zájmu svých důležitých potřeb. Tím není řečeno, že by se zvláště menší národy nemohly sdružovat ve větší celek, ale vzájemný respekt je základní podmínkou. Totéž platí ve vztahu velkých národů k malým, což byl vždycky problém. Masaryk věnoval hodně přemýšlení specifickým českým podmínkám k rozvíjení demokracie. Vzdělání a angažovanost zodpovědné inteligence považoval za naprostý základ, neboť Češi ztratili svou národní vzdělanou šlechtu v důsledku kruté politiky Habsburků a katolické církve po Bílé hoře. Vzdělání a úsilí o sociální vzestup nižších vrstev se staly nejdůležitějšími prostředky k úrovni národa. Národ se do tohoto procesu, plném naděje, zapojil s nadšením a z vlastních skromných prostředků. Češi však měli také svou reformační historii, měli své národní obrození, měli své velké osobnosti, které mohly být nevyčerpatelnou studnou poučení, inspirace i oprávnění hrdosti. Jen bylo potřeba je znát.

Masaryk vnímal české národní obrození jako pokračování osvícenství na domácí půdě, což znamenalo přijetí i vlivů cizích, ale jen toho, co se hodilo pro specifické podmínky českého národa. V ohledu znalosti české historie se angažoval svou nesmírnou vzdělaností a pílí od 80. let 19. století všude, kde viděl potřebu. Formuloval ‚filosofii české historie‘, či přesněji řečeno dotáhnul filosofii české historie, kterou vytvořil již Ján Kollár a František Palacký pro dřívější dobu. ‚Filosofie českých dějin‘, F. X. Šaldou nazvaná ‚českou filosofií‘, stopovala snahy českého národa o svůj vzestup v realitě i v myšlenkové oblasti od pozdního středověku. Masaryk věřil v kontinuitu těchto snah, někdy méně viditelnou, někdy krutě potlačenou, ale vystopovatelnou i v nejtěžších podmínkách národa. Šlo mu i o příčiny, důsledky a souvislosti důležitých jevů, šlo mu i o znalost negativních jevů jako zdroji varování a poučení. Věnoval pečlivou pozornost řadě velkých osobností, zvláště Mistru Janu Husovi. Jeho odvážné názory a přístup k české společnosti viděl jako počátek moderního českého národa. Masarykova filosofie české historie byla od počátku přijímána demokraticky orientovanými historiky a intelektuály, většinou odmítána katolíky, liberály a marxisty. Práce těch, kteří ji přijali, začala přinášet od začátku 20. století výsledky, které jsou cenné do dnes.

S tím, jak v současnosti nečekaně rychle vzrůstají problémy ve světě v důsledku téměř nekontrolovaného neoliberalismu, globalizace a nadnárodních korporací, je i to málo demokracie, které zbývá, všude ohroženo. Zároveň je značná shoda, že současný korporativní, expansivní ekonomický systém je neudržitelný. Proto je na místě otázka, jak uchovat co nejvíce z pozitivních hodnot a výdobytků z minulosti, do nichž existence národa a demokratické hodnoty nezpochybnitelně patří. Tato otázka souvisí s vírou, že opět přijde příležitost k nápravě, ale je třeba na ni být připraven.

Některé Masarykovy názory se jeví jako velmi relevantní. Znalost naší pozitivní historie, včetně Masarykovy ‚filosofie českých dějin‘, obsahuje silný potenciál odolávat šířícím se desinterpretacím české historie a tlakům za účelem ponižování českého národa a jeho vykořisťování. Ne vše z ciziny se hodí pro naše podmínky, ne vše nám je ku prospěchu.

Další potřebou je přimknutí se k humanitním hodnotám, tak jak je Masaryk vystopoval z české historie a z myšlení našich velikánů, kterým záleželo na důstojné existenci českého národa (Česká otázka). Tyto hodnoty měly své pokračování i ve 20. století, ale zatím je toto téma systematicky nezpracované. Důležité je vědomí, že demokracie je jediný politický a sociální systém schopný řešit problémy ku prospěchu celku a většiny a ne na úkor menšin a druhých národů. Je pozornosti hodné, že znalost historie, zvláště národní, jako nezastupitelné pro rozvoj demokracie, je již po více jak deset let obhajována řadou západních historiků, aniž by pravděpodobně Masarykovy spisy znali (R. Dahl, J. Dunn, Ch, Tilly a další).

Mělo by být naší povinností a je v zájmu našeho důstojného života se k Masarykovi vracet pro poučení, inspiraci i praktické přístupy, pokud nechceme, aby se z českého národa stala atomizovaná, nevzdělaná a levná pracovní síla pro cizí zájmy. Brutální útoky na důstojnou existenci českého národa ba i na jeho existenci, se v naší historii několikrát opakovaly a vždy k jeho záchraně podstatně přispěla veřejnost, vědoma si ceny svého češství, své historie. Přispěla k ní i zodpovědná inteligence, která věřila v český národ, jeho pozitivní potenciál, jeho schopnost si svou existenci a celkovou úroveň, včetně pozitivního dědictví předků, uhájit a rozvíjet.



Marie L. Neudorflová, Ph.D. 

Manifest za svobodu a právo rozhodovat o budoucnosti naší země

$
0
0
Květa Pohlhammer Lauterbachová 
22. 9. 2016 E-republika 
 
Ztráta práva tisknout si vlastní peníze znamená zásadní omezení státní suverenity a v případě krize obrovské bezpečnostní riziko pro obyvatele země.

 

V sobotu 10. září 2016 proběhla avízovaná konference Nové peníze pro nový život organizovaná aktivistkami a publicistkami Ilonou Švihlíkovou, Květou Pohlhammer Lauterbachovou a Miluší Kotišovou za podpory spolku eRepublika a Alternativy zdola.

Vzhledem k podrazu pražského magistrátu, který dva dny před konáním akce vyrukoval s požadavkem na nejdříve 38 000 a pak postupně během dne dokonce až na 57 000 korun za pronájem sálu na 1 den zřejmě s účelem akci zmařit, jsme musely bleskově najít náhradní prostory během jednoho dne, což se naštěstí s vypětím všech sil podařilo.

Chtěla bych proto poděkovat všem zúčastněným, kteří přijeli až z dálky, z Beskyd, Ostravy, jižních Čech, Liberce, Jablonce n.Nisou atd. a všem, kteří akci finančně podpořili malou či větší částkou. Ostatně vedeme transparentní účet a zde je vidět, kteří dárci nám přispěli. Ano, takto by to mělo fungovat i u politických stran. Pak bychom mohli teprve hovořit o demokratických principech.

Rovněž bych chtěla poděkovat všem lektorům za velmi kvalitní příspěvky a věřím, že podobné akce budeme moci nabídnout našim občanům v rámci našeho programu vzdělávání určeného laické veřejnosti. Tato nabídka bude uveřejněna v nejbližší době na našich stránkách.

Konference měla dle reakcí účastníků vysokou úroveň. Ukazuje se, jak důležité je multidisciplinární propojení společenských věd a že ekonomické procesy nelze zkoumat pouze z hlediska úzkého pohledu ekonomů. Konferenci bude věnováno jedno tématické číslo E-republiky, které uveřejníme koncem září.

Mezitím uveřejníme rádi všechny reakce na konferenci a postupně také videa z přednášek, které byly velmi zajímavé. Protože tato konference má za cíl nastartovat hnutí za monetární modernizaci a vyvinout širokou, demokratickou diskusi o tom, zda si Češi přejí přijmout euro, byl na závěr konference jako výstup přednesen Manifest „Za svobodu a právo rozhodovat o budoucnosti naší země“, který podepsala nejenom řada účastníků konference, ale který bude předložen veřejnosti jako petice k podpisu. Níže uveřejňujeme jeho text.

Demokracie potřebuje další pilíře. Další opory své stavby, která stojí na velmi vratkých nohou. Proto budeme podporovat také všechny aktivity, zejména rovnoprávné prosazení přímé demokracie k demokracii zastupitelské, které by umožnilo prostřednictvím referend výkon práv suveréna země, plnou transparentnost a odpovědnost politiků.

Ještě jednou poděkování všem!

Organizátorky konference

 

Manifest „Za svobodu a právo rozhodovat o budoucnosti naší země“

Organizátorky konference věnované kritice stávajícího měnového a finančního systému, která se konala 10. září 2016 v Praze, se rozhodly předstoupit před veřejnost a politiky s tímto manifestem:
Vzhledem k tlakům, které jsou vyvíjeny na přijetí eura Českou republikou a opatřením České národní banky, která netržními a čistě administrativními intervencemi oslabuje korunu a umožňuje odsávání zdrojů, vytvořených pracujícími občany z České republiky do zahraničí, vystupujeme rozhodně proti přijetí eura, které považujeme za uměle vytvořený politický nástroj, mající za cíl vznik nedemokraticky fungující politické unie.

Protestujeme proti politice ČNB, která porušuje svým jednáním zákon o ČNB a prohlubuje pozici České republiky jako kolonie a zásobárny levné pracovní síly.

Česká koruna je znakem české státnosti. Možnost vydávání vlastní měny je součástí suverénních práv země a o nahrazení české koruny jinou měnou má právo rozhodnout pouze suverén, kterým je dle Ústavy České republiky lid.

Ztráta práva tisknout si vlastní peníze znamená zásadní omezení státní suverenity a v případě krize obrovské bezpečnostní riziko pro obyvatele země.

Konstatujeme:

  • Současný světový, evropský, ale i český peněžní a finanční systém je nedemokratický, nespravedlivý, nesrozumitelný, neetický, z hlediska udržitelnosti stability měn, zachování sociálního smíru, ekologie, ale i mírového soužití národů neudržitelný.
  • Je neefektivní: úvěry nejsou poskytovány do reálné ekonomiky tak, aby přinášely pozitivní sociální a ekologické efekty, nýbrž jsou poskytovány těm, kteří slibují nejvyšší zhodnocení v krátkém čase. Obrovské množství ničím nekrytých eur Evropskou centrální bankou v současnosti v Evropě, na které doplácíme i my znehodnocováním české koruny, nevede ke zvýšení zaměstnanosti a prosperity, nýbrž ke stále hlubšímu upadání ekonomik v Evropě, ke stále rostoucímu zadlužování, poklesu kupní síly a krizi poptávky, tlačící na sociální výdaje státu.
  • Naše totální závislost na zahraničních odběratelích a dodavatelích základních potravin v řetězcích nás v případě pádu eura postihne mnohem hůř než obyvatele sousedních zemí.
  • Nafukování finanční bubliny, patrná i u koruny, podporuje pouze spekulace a neřeší hlubokou systémovou krizi současného kapitalismu.
  • Peníze nefungují jako neutrální médium, které by mělo sloužit k zabezpečení hladkých směnných operací v reálné ekonomice a neplní ani další funkce, které jsou jim přisuzovány.
  • Emise peněz nepodléhá demokratické kontrole, její mechanismus není věrně zachycen v platné legislativě a kromě centrální banky emitují peníze soukromé obchodní banky (a to hned pěti způsoby, které popisuje ekonom J. Jílek v knize Finance v globální ekonomice I – Peníze a platební styk, str. 52). Tato emise peněz prostřednictvím dluhu je zneužívána jako nástroj přerozdělování bohatství zezdola směrem k 1% elitě těch, kteří si přivlastnili právo tisku peněz.
  • Veškeré pokusy o zavedení daně ze spekulativních finančních transakcí nebo žádoucí rozdělení bank na investiční a obchodní, které by zmírnilo dopady krize po roce 2008, ztroskotaly a do ohně finanční a dluhové krize byl tak přiléván dalších 9 let benzín.
  • Stávající politika centrálních bank tzv. „kvantitativního uvolňování“, které je pouze výrazem pro nekontrolovanou, hospodářským výkonem nepodloženou emisi peněz, dosahuje v současné době historického maxima. Deklarovaný cíl se zcela míjí účinkem. Oživení ekonomiky se nekoná, nezaměstnanost roste. Téměř nulový úrok a rostoucí poplatky likvidují úspory obyvatel a kurzová politika umožňuje privatizovat levně bohatství, vytvořeného prací minulých generací.
  • Zákony, které by měly usměrnit spekulanty a zamezit nezaslouženému přerozdělování, píší zástupci finanční lobby. Ta podřizuje zákony svým zájmům. Zájmy finančních skupin brzdí ekonomický rozvoj země, ohrožují zájmy pracujících lidí, ale stejně tak i zájmy poctivých podnikatelů vytvářejících pracovní místa.
  • Ačkoliv mají aktéři finančních trhů plná ústa trhu, ve skutečnosti tento trh záměrně manipulují a nejsou za to, až na zřídkavé a marginální výjimky, potrestáni.
  • Politici, média i akademická obec podléhají cenzuře a názorům „expertů“, kteří jsou většinou velmi době placeni bankovní a finanční lobby.
  • V současné české praxi není možné emitovat regionální, paralelní nebo lokální měny, které by pomohly aktivizovat zdroje a vyrovnávat rozdíly v ekonomické výkonnosti jednotlivých oblastí. Bankovní trh není vzhledem k sousedním zemím dostatečně diverzifikován a je plně v rukou zahraničních bank, které tak mají rozhodující vliv na strukturu ekonomiky ČR.

Navrhujeme proto:

  • Vytvoření výboru k uspořádání konventu o měnové suverenitě a modernizaci měnového a finančního systému. Dále navrhujeme zapojení ČR do mezinárodního hnutí, které o monetární modernizaci usiluje a prosazuje demokratizaci a veřejnou kontrolu nad finančním systémem a jeho aktéry jako jsou Mo Mo v Německu, Vollgeld iniciativa ve Švýcarsku či Positive Money ve Velké Británii.
  • Peněžní a měnový systém se musí stát veřejným statkem a fungování nezávislosti ČNB a jejím vztahu k fungování ekonomiky a plnění makroekonomické rovnováhy musí být upraveno novým zákonem o ČNB. Není možné, aby ČNB nepodléhala demokraticky ustanoveným kontrolním mechanismům na základě Ústavy, kterou je nutné doplnit a upravit na základě referenda o změně Ústavy České republiky. Dosavadní ústava se jeví z hlediska fungování demokracie jako nedostatečná a neumožňující výkon demokratických práv suveréna země – lidu.
  • Zapojení České republiky do procesu vytváření decentralizovaného, demokratického a spravedlivého finančního systému, který umožní vedle národních měn existenci měn alternativních – což nevylučuje využití eura jako zúčtovací evropské nadnárodní měnové jednotky na jiné bázi než je tomu dnes – a nakonec zapojení do diskuse o vytvoření nové světové měny, která nebude ovládána úzkými zájmovými skupinami, vyžaduje velký posun demokratizaci celé společnosti.
  • Zastupitelská demokracie selhává. Stávající politické strany, financované z našich daní, a zástupci stran, kteří byli vybráni svými sekretariáty, nemají schopnosti, znalosti a morální integritu, aby hájili zájmy této země.
  • Volit lze pouze takové subjekty, které budou ochotny bránit suverenitu země a přistoupit na reformu společenských institucí, která umožní rozvoj skutečné svobody a demokracie na základě rozhodnutí v přímých referendech. Volič své zástupce platí, má právo je kontrolovat, a pokud selžou, i odvolávat.

Je před námi velký kus práce, pokud chceme přenechat naši zemi našim dětem a vnukům ve stavu, aby se v ní dalo ještě žít. Obracíme se proto na všechny vlastenky a vlastence, kterým není všechno jedno a kteří se chtějí připojit v zápase o existenci naší země v budoucnosti. Čechy a Morava potřebují statečné muže a ženy. Možná ještě není úplně tak pozdě!



Doc. Ing. Ilona Švihlíková, PhD.
Ing. Květoslava Pohlhammer Luaterbachová
Miluše Kotišová

 

Související články:


Retro: Orwellova farma

$
0
0
Jaroslav Waschek 23. 9. 2016   Outsidermedia
 

S těmi Romy jsme se dostali do pěkné šlamastiky. Vsadím se, že romská otázka není nijak řešitelná. Otřásla by přece základy našeho systému. Problémy se v něm neřeší, ale vydělávají se na nich peníze a moc.

Princip kolektivní viny sice neexistuje, alespoň podle vyjádření všech demokratických politiků, ale tentokrát jsme to slízli i za občany, které diskriminujeme.

Průměrný Čech si na ně stěžuje u vězeňské správy, že mají v kriminále větší výsady, než ostatní obyčejní vězňové, a že jej různě obtěžují pouliční kriminalitou. Je za to nařčen z rasismu. Jistě, všichni nepřizpůsobiví občané nejsou tak nepříjemní. Ale i obyčejný občan je pěkné kvítko, které, byť jen svojí pasivitou, poctivě buduje kriminální poměry v zemi zaslíbené.

Vyčítat někomu v demokracii a tržní ekonomice diskriminaci je ten nejpraštěnější počin. Především demokracie je aplikace tržní ekonomiky (obchodu) v politice, takže ekonomika a demokracie je jedno a to samé.



Pro nedovtipné čtenáře, kteří nečetli Orwella:

Ekonomika je totalita (otroctví). Totalita je svoboda. Demokracie je totalita.

Obchod je ve své podstatě založen na diskriminaci, zvláště když se navíc ohání konkurencí. Dokážete si představit konkurenci bez diskriminace slabších? Přesto takovému bludu věří miliardy lidí, nebo alespoň občanů, kteří se vydávají za lidi. Mnozí z nich jsou dokonce i vzdělaní, a přesto takové blamáži upřímně věří. Člověk je povznesen nad soutěživost, jinak není člověkem, ale paskvilem. Pokud je člověk oblečen za občana, může to často znít jen hrdě, ale nic víc.

Je to podobná situace, jako ta s těmi idioty, kteří nadšeně souhlasili s vyhlášením války, a když se poté začne loupit, znásilňovat a zabíjet, tak se ohrazují. Soutěž přece nabízí obětem předem definovaný vítěz. Pokud se jí zvířátka na Orwellově farmě nadšeně chopí a začnou se mezi sebou hašteřit, prasata si mohou v klidu s kolaborujícími lidmi (občany) vesele ožírat rypáky.

Náš systém a občané jím infikovaní zásadně nepřipouštějí svobodu druhému. Jsou podprahově naprogramování, že svobodu lze získat jen na základě útisku někoho druhého. Jejich velkohubým řečem nevěřte, neboť oni ve chvílích veřejných projevů utiskují své podvědomí. Když je po představení, toto jim cele vládne. Že si toho pyšný nositel Řádu za výstavbu demokracie (totality) na této planetě (globální vesnici) nemusí být ani vědom, to na tom nic nemění.

Na základě sklonu k vlastnění lze všechna zvířátka nahnat na jednu globální farmu a průmyslově je zneužívat. Obtížní nomádi a ovádi působí nepříjemně. Farma poskytuje jistotu – a to ze strany parazita Hospodáře, který jí potměšile vládne. Vypelichaným zvířátkům s opruzenými zadky nezbývá, než se k němu modlit.

Za svoji loajalitu Hospodin občas poskytne farmě pár svých výkalů. Tyto se na principu padajícího exkrementu přerozdělují. A na každého jistě nezbude. Pokud se o pár odpadků z panské jídelny mezi sebou hejno slepic hašteří, vznešené hodující celebrity tak mají více volného času, aby si užívaly plodů jejich práce.

V zájmu obchodu není nezávislost producentů energie, surovin a zboží. V zájmu demokracie není svoboda občanů – lidí. George Orwell by jistě řekl: „Vymyslete si něco jiného, nějaký jiný společenský systém, než tu vymlácenou slámu, kterou vám předkládají k přežvykování vaši parazité a predátoři. Jestli vám to však vaše slepičí mozečky dovolí.“


Každý národ i člověk na světě, má nárok žít na přirozeném, nezpoplatněném, nepropachtovaném a nezdaněném teritoriu. Napadneme-li však vlastnictví, napadneme systémové kořeny rakoviny. Poukáže-li někdo na naše sklony k vlastnění, začne námi vztekle cloumat pud sebezáchovy. Ten i za cenu vlastního sebezničení nevlastnění nepřipustí.

Ortel si lidstvo vyřklo samo nad sebou.

Putin jako fenomén Západu

$
0
0
Lin
22. 9. 2016   Zdroj

Možná si vzpomenete, že Zaznobin v jednom ze svých vystoupení „prorokoval“, že Rusko a Putin velmi výrazně ovlivní volby amerického prezidenta. Nyní je to již dost zřejmé, málokdo by pochyboval. 


Nejde však o ovlivňování v duchu nějaké fyzické „akce“, že by Putin nějak fandil tomu či onomu kandidátovi či jako Obama svými řečmi přímo ovlivňoval mínění lidí. Jde o „fenomén Putina“, nad kterým v dnešní době kroutí hlavami v médiích „západu“.

Putin má nejen vysokou podporu a sympatie doma či na „východě“, ale – ó hrůzo – i na „západě. A tyto sympatie stoupají, přes veškerou snahu ho pošpinit či zesměšnit.

V Americe si sami protlačovatelé Clintonové postavili volební kampaň na obviňování Trumpa z „putinismu“, vidí „ruce Putina“ snad úplně všude, Trumpa viní dokonce i z toho, že z Republikánů dělá fanklub Putina. Neumějí si totiž vysvětlit, že pouze 27% Republikánů vidí Putina negativně, přitom ještě před dvěma lety to bylo celých 66%. A mezi lidmi, kteří chtějí Trumpa volit, je procento příznivců Putina ještě vyšší, než v republikánské straně.

V Anglii nedávno „politicky šokovala“ nástupkyně Farageho Diana James, když prohlásila, že Putin je jejím politickým hrdinou. The Spectator o tom napsal, že nejen nepopřela před televizními diváky, že má Putina za svého hrdinu, ale navíc řekla, že ani Clintonová a ani Trump jejími hrdiny nejsou.

V Itálii komentovali volby do ruské Dumy tím, že Putin je sice skvělým populistou, ale jen populismem nelze vysvětlit, jak se Putinovi podařilo být tak velmi úspěšným a přitažlivým i za hranicemi Ruska. Mají popularitu Putina v zahraničí za větší, než je popularita samotného Ruska.

A jak tento fenomén v analýzách objasňuje „západ“? Jednoduše. V době globalizace v něm lidé vidí politika, hájícího zájmy vlastního národa a státu. A to úplně stačí jak obyčejným občanům, tak nesystémovým, antisystémovým či opozičním politikům. Ti systémoví, kteří zrovna jsou u moci, si nemůžou dovolit říkat, co si myslí, protože atlantická matrice „nepustí“. Jakmile ale odejdou ze systému, stávají se z nich „proputinovci“.

Samozřejmě – jsou na světě politici i v jiných zemích, kteří dělají to, co Putin (= hájí zájmy lidí a země) – např. Írán, Maďarsko, Čína. Ale pouze Putin hodil rukavici atlantistům a dokázal světu, že Rusko je nejen velmocí, se kterou se musí počítat (ač si „západ“ myslel, že toto je už ruskou minulostí), ale je také zemí, která jde vlastní cestou.


„Zeman je nula“ a Fendrycha vyměnili

$
0
0
23. 9. 2016    RadimValenčíkPíše
Komentáře Martina Fendrych většinou mají hlavu a patu, i když s jeho názory a jejich vyzněním nemusíme souhlasit. Když jsem si však přečetl jeho úlet nazvaný "Zeman je mezinárodní nula. Spojeným národům může navrhnout cokoli, třeba let na Mars" z 22. září tohoto roku, napadlo mě nejdříve, že nám museli Fendrycha vyměnit, nebo že ho někdo paroduje.


Když se pominou všechny řeči kolem, celý článek sugeruje čtenáři jednu jedinou myšlenku:

Ať (vy Češi) říkáte (třeba i ústy svého prezidenta a spatra) cokoli, i když budete mít pravdu a argumenty, jste nuly a nikdo vás nebude poslouchat, nic neovlivníte. Bída české diplomacie je v tom, že se před mocnými tohoto světa a jejich lžemi neohýbá ještě víc a víc."

Nevěříte? Tak si přečtěte celý text Fendrychova článku. Ovšem ještě před tím si poslechněte nepříliš dlouhý Zemanův projev v OSN a – pokud možno – ho porovnejte s Obamovým, který byl přednesen o několik málo hodin dřív, viz:

z nich vidět, zde jsou odkazy:
Obamův projev (videozáznam celého projevu k prokliknutí cca v polovině článku, od čtvrté minuty cca 44 minut, český překlad):
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/1913279-obama-v-osn-ti-kdo-stavi-zdi-za-nimi-nakonec-skonci-sami
Zemanův projev (13 minut):
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/1914785-projev-prezidenta-zemana-na-valnem-shromazdeni-osn

Nyní text Fendrychova článku (z technických důvodů krátím, ale vše podstatné tam dávám), ve kterém tučně zvýrazňuji to nejdůležitější:

Byla řeč Zemana v OSN ostuda? Ani to ne. Byla to jeho chvíle a šmytec. Prázdnota. Vzbuzoval lítost, jak tam řečnil bez papíru a bez významu...

...Nestačí přijít do OSN a vykládat, co by se mělo. To je stále ještě jen velké nic. Na takovém programu se musí pracovat. Musí do něj být stoprocentně zapojena celá česká diplomacie. Prezident, premiér i ministr zahraničí by na tom museli dřít. Vyžadovalo by to měsíce usilovné aktivity, cesty, přesvědčování, vysvětlování.

Ale ještě něco: zásadní je osoba navrhovatele. Aby jí bylo na mezinárodní scéně nasloucháno, musí být důvěryhodná, respekt budící, ctěná. Politici nejen stálých členů Rady bezpečnosti OSN by o ni museli stát.

Jakou reputaci má ve světě Zeman? Protože tady jde o svět, ne o výjezd na Vysočinu. Ví se o něm, že podporuje ruskou okupaci Krymu a účast Kremlu v hybridní válce na Ukrajině. Západ má opačný názor. A Čína? Že by ta podporovala Kreml v jeho hegemonii? Jistě ne.

Není vítán u západních státníků. Nemá šanci dostat se k americkému prezidentovi jinak než při společné recepci. Váží si ho čínští komunisté? Prý uznávají zásadní postoje. I u svých soupeřů. Ne poklonkování. Váží si ho Putin? Za co? Že mu kývá? Vyvolává toto úctu u mocných?

Zeman zakázal přístup na Hrad americkému velvyslanci Andrewovi Schapirovi. Ten v dubnu 2015 řekl, že účast české hlavy státu na ruské vojenské přehlídce, kde bude jako jediný vůdčí představitel Evropské unie "stát na pódiu, sledovat vojenský pochod, když ta armáda vlastně destabilizuje jeden ze států sousedících s EU", je možná "prekérní". To stačilo. Zeman se urazil.

Pro Západ je těžko srozumitelný jeho postoj k uprchlíkům ("ani muslima"). Pochybné jsou jeho vstupy do prezidentské kampaně v Rakousku a USA. Ne že by něco ovlivnil. Zeman je mezinárodní nula a tomu odpovídá jeho vliv. Jde o to, že "se to nedělá". Přijal na Hradě Norberta Hofera, ač se rakouská volba bude opakovat, a prohlásil, že být Američan, volil by Donalda Trumpa.

OSN přesně vystihlo českou "repelentní" taktiku: odpudit uprchlíky předem. Prezident Zeman je v tom mistr.

Dělá diplomatické boty. Při návštěvě krajanského domu v New Yorku oznámil, že Hynek Kmoníček, ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky, bude velvyslancem v USA. Že již podepsal jeho pověřovací listiny. Pěkné. Potíž tkví v tom, že Kmoníček zatím nedostal takzvané agrément, schválení svého postu od americké vlády.

To se zase nedělá. Zeman nutí Američany, aby přijali výběr jeho člověka. Kmoníčkovi to může uškodit. Podobně se Zeman zachoval i loni při návštěvě papeže. Svatému otci představil ředitele hradního protokolu Jindřicha Forejta jako "budoucího velvyslance ve Vatikánu".

Dělá si, co chce. Podporuje autoritativní režimy. Není v západním světě uznáván. Nemá dobré jméno. Není to Havel, ale ani Kiska nebo Gauck. A ty dva by zřejmě ani nenapadlo radit OSN, jak má zatočit s mezinárodním terorismem a že je potřeba nasadit drony...

Český prezident převrátil naši zahraniční politiku. Ukončil důraz na lidská práva. Přišel s "ekonomickou diplomacií". (Otevřít se Číně, nekritizovat ji za porušování lidských práv, zrušit sankce proti Rusku za anexi Krymu atd.) Ale boj proti terorismu souvisí mnohem víc s lidskými právy, jež jsme tak snadno opustili, než s ekonomikou.

Byla řeč Zemana v OSN ostuda? Ani to ne. Prostě to byla jeho čtvrthodinka a šmytec. Nula. Prázdnota. Kdyby navrhl výlet na Mars, mělo by to stejný účinek.

Vzbuzoval lítost, jak tam řečnil bez papíru a bez významu, a za rok to zřejmě bez sebemenší reflexe a s velkou sebezálibou zopakuje. Smutné. Pokud někdo mluví o marginalizaci či tragickém úpadku české diplomacie, má svatou pravdu.


Viz: http://nazory.aktualne.cz/komentare/zeman-je-mezinarodni-nula-osn-muze-navrhnout-cokoli/r 6a9a0ae080ac11e6bc7c0025900fea04/

Pohled, který na současné dění vrhl M. Fenrych prizmatem rozboru a hodnocení Zemanova projevu v OSN, považuji za ryzí extrakt mnichovanství. Ano, žijeme v době mnichovanství a v těchto dnes si připomínáme (doufám, že zatím ještě neslavné) výročí "Mnichova 1938". Ale takto podlehnout?

Ať se to mocným tohoto světa (slouhům degenerující a rozpadající se současné globální moci, která jde od jedné prohře ke druhé) líbí nebo ne, Zeman jim "nastavil zrcadlo"(nebojím se tohoto slova, tady je zcela na místě, v této naší současné "vesničce střediskové"). Zrcadlo jejich pokrytectví a prázdnotě.

Uvědomujeme si vůbec, kam až to zašlo? Pokud jste si vyslechli projev amerického prezidenta Obamy, tak si jistě vybavíte, jak brojí proti zdím či plotům, které mají bránit příchodu migrantů. Ale nejslavnější a největší plot je přece právě v USA a budoval se i za Obamy. Tento plot se dostal i do Wikipedie:

"Jedním z nejznámějších projektů společnosti Betafence je bezpečnostní plot mezi Amerikou a Mexikem, který brání přistěhovalcům ve vstupu do Ameriky", viz:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Betafence

A snad ještě:
"Kontroverzní oplocení na americko-mexické hranici začíná přinášet první výsledky. Na některých úsecích hranice s největší ilegální migrací na světě kleslo pašování lidí a drog o třetinu."
http://www.rozhlas.cz/zpravy/zahranici/_zprava/396828
"Hranice těchto dvou států se táhnou přes 3200 kilometrů. Skutečný plot a zdi přitom zabírají asi tisíc kilometrů. Zbytek střeží pohraniční stráž a složitá soustava čidel a bezpečnostních kamer. Americké daňové poplatníky přišlo toto monstrum na 1,2 miliardy dolarů, dalších 50 miliard pak v následujících letech padne na údržbu, provoz a případné rozšiřování plotu. - I přes astronomické náklady se však výstavba plotu těší stále velké podpoře napříč veřejností. Pro další rozšiřování se opakovaně vyslovuje kolem 70 procent lidí."

http://zpravy.idnes.cz/v-usa-plot-proti-uprchlikum-funguje-d7g-/zahranicni.aspx?c=A150629_145931_zahranicni_ert
Obama pro podporu nekontrolovatelné migrace a odmítání plotů či zdí mluvil tak srdnatě, že se to dostalo do titulků "našich" hlavních medií:

IDNES: "Kdo chce stavět zdi, sám za nimi skončí, varoval Obama OSN"
Viz http://zpravy.idnes.cz/776-valne-shromazdeni-osn-new-york-obama-dya-/zahranicni.aspx?c=A160920_173349_zahranicni_aba
ČT:"Obama v OSN: Ti, kdo staví zdi, za nimi nakonec skončí sami"

Viz: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/1913279-obama-v-osn-zive-svet-stoji-pred-volbou-zda-jit-dal-cestou-spoluprace-nebo-se-rozdelit
Atd...
Co vy na to, Martine? Není toto už příliš silné kafé? Globálně užitečnější (slouhovštější, mnichovanštější) je lepší trefovat se do Zemana?

Tleskat špičce globální pokrytectví a z našeho prezidenta, který se nebojí "nastavit zrcadlo"úpadku, pokrytectví, slouhovství, absurditám dělat nulu?– To jsi Martine hodně klesl... Nebo jsi jen dočasně "ujel"?

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/3856-zeman-je-nula-a-fendrycha-vymenili.html

Jak se smířit s tím, že jsme vazaly?

$
0
0


Lubomír Man
23. 9. 2016
Že to nejsme my, kteří rozhodují o tom, co je dobré čí spravedlivé a pak to učiní, ale že ještě dřív, než svůj názor vyřkneme, natočíme uši i oči přes Atlantik - a pak si to své necháme pro sebe a zopakujeme, co se káže tam. Bylo by to ponižující, i kdyby oním předříkávačem názorů námi přebíraných byl stát dobrý a spravedlivý, ale který stát dobrý a spravedlivý by chtěl, aby jiné státy po něm jen opakovaly? Žádný! Takže ten předříkávač musí být už z podstaty věci ďábel a on jím skutečně je. 



A to nikoliv proto, že jej ve své známé stati VLÁDNÍ BUDOVY WASHINGTONU OBSADIL ĎÁBEL takto označil někdejší člen Reaganovy vlády Roberts, ale protože on ten stát jako ďábel skutečně koná. Zažíhá války a barevné revoluce všude tam, kde chtějí lidé hospodařit po svém a své bohatství si ponechat pro sebe, jenže ďábel má za to, že si z cizího zaslouží své desátky – a když tedy není po jeho, podplácí, vraždí (Kaddáfí, Husajn), zapaluje, celý Střední východ dnes z jeho rukou plane v ohni, a lidé, ze svých vypálených obydlí vyhnáni, prchají přes Středozemní moře do Evropy a z pohledu ďábla tak naplňují plánovanou vizi svého proroka Thomase Barnetta, podle jehož knihy No State (Žádný stát), je v ohni se zmítající Střední východ v pořádku a počítá se s ním Protože se odtud má do Evropy přemisťovat nejméně jeden a půl milionů lidí ročně, a to tak dlouho, až se v Evropě vytvoří nová světle hnědá rasa lidí dost hloupých na to, aby si sami sobě dokázali vládnout, ale dost chytrých na to, aby dokázali pracovat. Dosavadní státy samozřejmě zmizí, žádný nový se místo nich neustaví, a hodnoty v nové Evropě vytvořené poplynou z rozhodující části do USA.

V Evropě se o té vizi ví a evropští státníci též musí vidět, jak se krok za krokem i naplňuje, ale jako by hadem uštknutí nejsou schopni vyřknout slovo odporu. A to buď proto, že jsou zbabělí a bezpáteřní, anebo koupení, jak znovu prozrazuje Roberts, když o státnících Evropy cituje tato slova vysokého amerického vládního úředníka z roku 1970: „Vlastníme je. Patří nám.“

Při rekapitulaci zla, současným americkým ďáblem produkovaného a vyváženého, se středoevropský člověk nevyhne údivu, odkud se jej v civilizované společnosti tolik bere? Jak je možné, že dnešní neokonzervativní Amerika má to svědomí, že politické vraždy považuje (i prohlašuje), za mezbytnou část své politiky? Že oficiálně uznala mučení lidí - pokud jí to slouží - za dobré a potřebné? Jak je z pohledu středoevropského člověka možno pochopit, že se americký prezident neostýchá vyslovit před světem takto surová slova: „MUSÍME MÍT NEJSILNĚJŠÍ VOJENSKOU SÍLU NA SVĚTĚ, A MUSÍME, PŘÍLEŽITOSTNĚ, ZKROUTIT RUCE ZEMÍ, KTERÉ BY NEDĚLALY TO, CO MY POTŘEBUJEME, ABY DĚLALY.“ (Dovedeme si představit, jaký kravál by spustila světová média, kdyby stejné řekl Putin?)

Jako by násílí a vraždění měla ta země vetknuta coby svá rodná znamení. Máme zde tuto situaci: Bílí osadníci začali osidlovat bohatou zemi, zakládali farmy – a kolem nich se na koních proháněli indiáni, o kterých člověk nevěděl, co v příští minutě provedou. A tak je začal střílet – a když se bránili, začal s nimi válčit. Zabil v těch válkách, vedených od roku 1622 do roku 1990, na 100 milionů indiánů, což byla – i když rozprostřena na delší dobu – větší genocida lidí, než ta, jež rozpoutal Hitler proti židům.

Ale z hlediska nových osadníků šlo o záležitost navýsost výhodnou. Široširou bohatou zemi teď měli sami pro sebe.

Takže se neubránite domněnce: Nenese se tohle někdejší poznání jako jakési krevní poselství i do myšlení současné Ameriky? Že prostě násílí je dobré, když přináší tak průkazný prospěch? Platilo to v tak v slavném tažení osadníků z východu na západ, takže to jistě bude platit i pro dny současné. A příští.

Možná lze shora uvedené brát jako osvětlení toho, proč právě myšlení tohoto typu získalo v současné Americe tak bezkonkureční vrch. Dobrá, ale to se nás Čechů přece netýká! My jsme k prosazení své existence nepotřebovali prolít oceány cizí krve, pro nás zůstala vražda.tím nejstrašnějším zločinem i hříchem (že pane Kalousku?), jakého se může člověk proti člověku dopustit. Tak proč , proboha, dál táhnem v tom průvodu ubohých amerických rabů, když doslova všechno v něm je nám cizí. Je nám cizí směr na Rus, kterým ten průvod táhne, cizí jsou nám válečnické řeči, které se v něm vedou, a k nesnesení jsou nám i nenávistné texty na transparentech, které se v průvodu nesou. Nic z toho není naše, je to cizota a zlo, které se nám v útrobách obrací, je nám zle, a cítíme i víme, že v tomhle neblahém průvodu nemáme my co pohledávat: Ohlédáme se po našich představených, kteří by nás z něj snad mohli vyvést, ale oni téměř všichni dál šlapou jako my, a hledí přitom do země, snad aby se nesetkali s našimi zraky.

Opravdu se nenajde nikdo, kdo se proti tomu průvodu postaví jako chlap a zařve.

Češi ven - a domů! Ke svému!?

Proč musely USA skoncovat s příměřím v Sýrii

$
0
0
Finian Cunnigham
23. 9. 2016   Zvědavec

Existuje několik dobrých důvodů se domnívat, že Američany zorganizovaný letecký útok na základnu syrské armády poblíž Dajr az-Zauru minulý víkend byl úmyslným a vražedným činem americké sabotáže. Jedním z nejpádnějších důvodů je fakt, že Pentagon i CIA věděli, že je třeba něco podniknout k rozbití příměří vyjednaného ministrem zahraničí Spojených států Johnem Kerrym a jeho ruským protějškem Sergejem Lavrovem.


Nutkání zničit již tak samo o sobě křehké příměří, bylo způsobeno tím, že příměří nepříjemně odhalovalo systematickou americkou účast na syrském konfliktu prostřednictvím teroristických bojůvek.

A nejen to. Provizorní příměří také odhalovalo složky americké vlády, zodpovědné za válečné běsnění. Ministr obrany USA (a současně šéf Pentagonu) Ashton Carter údajně bojoval zuby nehty s Obamovým top diplomatem Johnem Kerrym, když se druhý jmenovaný snažil s ruským protějškem Lavrovem dotáhnout do konce plán příměří minulý víkend (9. září 2016) v Ženevě.

Sergej Lavrov a novináři museli údajně několik hodin čekat, než se konečně Kerry dostavil k podepsání smlouvy, když byl celou tu dobu zdržován intenzivními konferenčními hovory, kde se handrkoval s Carterem a dalšími vojenskými pohlaváry z Washingtonu. Dokonce i několik dní před Kerryho diplomatickou cestou do Ženevy se Carter pohrdavě vyjadřoval k jakékoliv dohodě s Ruskem o klidu zbraní v Sýrii.

Je dobře zdokumentováno, že jak Pentagon, tak CIA tajně organizovaly programy pro vyzbrojování a výcvik protivládních militantů v Sýrii, od samého začátku války v březnu 2011. Washington oficiálně podporuje jen „umírněnou“ a „prověřenou“ opozici. Občas se ale v západních médiích objeví zprávy, svědčící o hlubších a zlověstnějších vazbách mezi americkou armádou a teroristickými skupinami, když se dozvíme, že americké zbraně se „neúmyslně“ dostaly mezi extrémistické džihádistické bojůvky.

To, že se jedná jen o oficiální přetvářku USA a jejich spojenců z NATO a arabských zemí, že podporují jen „umírněné rebely“ a nemají tedy nic společného se zavedenými teroristickými skupinami jako Al-Nusra a Daesh (ISIS), se v souvislosti s vyhlášením příměří začalo nebezpečně odhalovat.

Je možné, že diplomatická klika Obamova kabinetu, včetně samotného prezidenta Obamy a jeho ministra zahraničí Johna Kerryho, si nebyla v plném rozsahu vědoma všech špinavostí USA ve válce v Sýrii, včetně propracovaného napojení na teroristické oddíly. Je také možné, že tato Obamova družina je jen dostatečně prodejná a naivní, aby uvěřila washingtonské propagandě rozlišování mezi „umírněnými rebely“ a „teroristy“.

Takže, když Kerry a Lavrov oznámili jejich plán příměří 9. září v Ženevě, výzvy amerického diplomata k Američany podporovaným „umírněným rebelům“, aby se oddělili od teroristických skupin, mohly mít původ v naivních představách, že takto členěné skupinky skutečně existují. Jak jinak si vysvětlit tak naivní a jalovou veřejnou výzvu?

To samé se však nedá říci o Pentagonu a CIA. Váleční štváči zalezlí v Pentagonu a Langley moc dobře znají celou tu hnusnou pravdu. Pravdu, že všechny militantní skupinky v Sýrii jsou sloučeny do jednotného, teroristického uskupení, i když pod množstvím různých jmen a se zdánlivými rozdíly ve vyznávání ideologie al-Káidy (wahhábismu). Váleční architekti vědí, že Washington, spolu se svými spojenci z NATO a arabských zemí, sponzorují tato teroristická uskupení.

Kdokoliv, kdo něco ví o původu al-Káidy, jako produktu z dílny CIA v 80. letech v Afghánistánu, nebude ani v nejmenším překvapen systematičností americké účasti v syrském konfliktu.

To ostatně vysvětluje, proč Carter a americká armáda obecně, tak vehementně protestovali proti Kerryho plánu na příměří s Ruskem. Byli si dobře vědomi toho, že klid zbraní nebyl možný ne jenom z důvodu existujícího napojení Američanů na teroristické oddíly, ale také proto, že nedodržení příměří by jen dále poodhalilo tyto americké konexe a spoluvina USA na válce v Sýrii by se tak dostala do širšího povědomí veřejnosti.

A jak vyšlo najevo, vyráběči teroristů z Pentagonu a CIA skutečně měli opodstatněné obavy. Jen několik dní poté, co vstoupilo v platnost Kerry-Lavrovovo příměří (12. září 2016), se zřetelně ukázalo, že žádné dělení bojůvek na „umírněné“ a „teroristy“ prostě neexistuje. Všechny militantní skupinky pokračovaly v porušování formálního příměří na severním bojišti v okolí města Aleppo, ale i v jiných oblastech po celé Sýrii.

Americká a západní média potom začala chrlit negace o syrském „režimu“ a jeho ruském spojenci, jak zabraňují humanitární pomoci v dosažení oblasti držené povstalci východně od Aleppa. Ale všechna tato rétorická hra médií nemohla zastřít fakt, že příměří bylo porušováno všemi militantními skupinami, takže pro humanitární pomoc potom bylo nemožné se do Aleppa dostat. Další událostí zlehčovanou západními médii bylo, když turecká vláda odmítla spolupracovat se syrskými úřady na rozehnání konvoje OSN, který směřoval z Turecka do Aleppa. Pokud přihlédneme k zdokumentovanému faktu, že Turecko v minulosti použilo„humanitární pomoc“ jako zástěrku k dodávkám zbraní povstalcům, je bdělost Damašku pochopitelná.

Křehký klid zbraní tedy začal světu odhalovat trpkou realitu americké účasti na terorismu v Sýrii. Tvrzení USA o jejich podpoře „umírněných“, namísto „teroristů“ se začalo v plné kráse ukazovat jako cynický humbuk. Vykřikování Američanů o podporování „legitimní“ opozice, bylo evidentně vnímáno tak, jak si zasloužilo - jako totální podfuk. To je snad ještě průkaznějším dokladem o tom, že americká vláda sponzoruje teroristické bojůvky, které v Sýrii usilují o svrhnutí režimu. Toto odhalení opravňuje, minimálně v teoretické rovině, k obžalobě Washingtonu a jeho spojenců z válečných zločinů vedených proti státu Sýrie.

Jelikož pověst USA ve světě byla příměřím vážně ohrožena, je nasnadě se domnívat, že se Pentagon rozhodl pro sabotáž. Takže 17. září americké, britské a australské letectvo udeřilo na základnu elitních jednotek Syrské arabské armády poblíž Dajr az-Zauru, na východě Sýrie, přičemž 60 osob bylo zabito a téměř sto dalších zraněno.

USA, Britové a Australané svorně tvrdí, že to byl omyl a jejich letouny měly ve skutečnosti v dané oblasti za úkol útočit na bojovníky Daesh. Koalice států, vedená USA, se zapřísahala, že celou záležitost prošetří. Tak jako v mnoha jiných případech, např. když Američané loni zdevastovali nemocnici v afghánském Kundúzu a o život přišlo více než 30 lidí, tak i nyní můžeme očekávat ututlání zločinu.

Zde krátce několik fakt proti tvrzení americké vojenské koalice, že šlo o omyl: proč militantní bojůvky Daeshu údajně zaútočily na základnu syrské armády, méně než 10 minut poté, co byla bombardována letouny F-16 a A-10? To napovídá o existující kooperaci mezi vzdušnými silami koalice a pozemními jednotkami teroristů.

Zadruhé, je těžké uvěřit, že špičkové letectvo a naváděcí technologie by mohly zaměnit vojenskou základnu a přilehlé letiště se stovkami vojáků za otrhané guerillové jednotky.

Zatřetí, jak uvádějí ruské vojenské zdroje, síly americká koalice v posledních dvou letech neuskutečnily v dané oblasti žádné bojové lety. Bylo známo, že syrská armáda vedla úspěšnou operaci proti silám Daesh v okolí Dajr az-Zauru. To vede k domněnce, že americké letectvo bylo nasazeno k obraně teroristů, jak ostatně tvrdily vlády Sýrie a Ruska, krátce po americkém úderu na Dajr az-Zauru. To souhlasí s hlubší analýzou problému, že celý konflikt v Sýrii je Washingtonem rozdmýcháván za účelem změny syrského režimu.

Ale snad nejvýmluvnějším faktorem vedoucím k závěru, že USA a jejich spojenci provedli masakr v Dajr az-Zauru schválně, je výše zmíněný argument, že váleční plánovači Pentagonu a CIA si byli vědomi toho, že klid zbraní by mohl odhalit jejich konexe na syrské teroristy. A pokud by došlo na společné americko-ruské vojenské operace proti Daesh jednotkám, jak se s tím počítalo v Kerry-Lavrovově plánu, pak by se zcela jistě celá tato americká šaráda úplně rozpadla.

V takovém případě bylo nutné provést pouze jedno jediné. Muselo být skoncováno s tímto nepraktickým a nepohodlným příměřím. A tak se Pentagon rozhodl k provedení „omylu“ u Dajr az-Zauru, „omylu“, který zcela zbořil jakýkoliv náznak důvěry mezi USA a Ruskem a vedl k rozpoutání vzájemného obviňování a porušování příměří.

Americká a západní média reagovala s obvyklou dávkou servility a tutláním pravdy. Masakr u Dajr az-Zauru je z velké části médii opomíjen, ta spíše věnují pozornost relativně málo významnému bombovému útoku v New Yorku o tom samém víkendu, který se však obešel bez obětí na životech. A když už o něm informují, tak automaticky a nekriticky dodávají, že se jednalo o nešťastnou náhodu. CNN také rezolutně odmítla a označila za „absurdní“ tvrzení syrské vlády, že tento útok byl důkazem spolupráce mezi USA a teroristickými skupinami. Tvrzení, které se jinak zdá poměrně logické.

Noviny New York Times„informovaly“ o vzdušném útoku takto:
Nešťastné bombardování syrských vojsk uvrhlo Ameriku do defenzívy, podkopalo její úsilí o umenšení násilností v civilní válce a ztížilo humanitární pomoc.

A New York Times, tyto prominentní noviny, dále pokračují:
USA se domnívaly, že pokud se dohoda o zastavení násilností v Sýrii vypracovaná ministrem zahraničí J. Kerrym a jeho ruským protějškem (S. Lavrovem) v Ženevě před 9 dny, rozpadne, vyplave na povrch dvojakost Ruska v této válce, kdy Rusko podporovalo syrského prezidenta Bašar al-Asada.

Jak ironické. Dle New York Times, Američané předpokládali, že ono příměří odhalí „pravou tvář Ruska“, tj. jeho dvojakost v této válce. Možná, že se počítalo s tím, že Rusko a Sýrie nebudou dodržovat klid zbraní, což ale oba státy během prvního týdne víceméně dělaly, kdy demonstrovaly ukázněnost a odhodlání k nalezení mírového řešení.

Ale namísto odhalení ruské „dvojakosti“ je to právě Washington, kdo se zde vynořil jako hlavní viník, jak se ostatně Pentagon a CIA po celou dobu obávaly, pro jejich úzkou vazbu na teroristické skupiny.

Demontáž příměří v Sýrii by se dala přirovnat k nutnosti zhasnout reflektor, který se znenadání rozsvítil a začal odhalovat prohnilost a krev na amerických rukou v této špinavé válce.


Why US Had to Kill the Syrian Ceasefire vyšel 20. září 2016 na ICH. Překlad v ceně 653 Kč Zvědavec.
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live