Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Ve vrtulníku sestřeleném domobranci byli NATOvci

$
0
0

15. 10. 2016    zdroj
Velení ozbrojených sil samozvané Doněcké lidové republiky (DLR) oznámilo, že ve vrtulníku, který byl v předvečer zasažen, byli instruktoři NATO. Podle zástupce velitele operačního velení DLR Eduarda Basurina přistál vrtulníkv blízkosti Krasnogorovky. Jak upřesnila agentura TASS, 13. října se Ozbrojené síly Ukrajiny pokoušely zaútočit na pozice DLR za podpory bojového vrtulníku. Stroj se však podařilo zasáhnout. Oblast mimořádné události je nyní uzavřena, mobilní spojení je odpojeno.
Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová  

Takže si to pro ČT o Kalouskovi shrňme:

$
0
0

Lubomír Man
15. 10. 2016
Až do krajských a senátních voleb z minulého týdne nebylo snad jediného dne, aby nás ČT vstoupením tohoto svérazného politika neoblažila. Takže třeba cizinec bez znalosti o rozvrstvení politických sil u nás, který by si představu o onom rozvrstvení chtěl udělat z toho, jak často se zástupci jednotlivých našich politických stran na monitorech českých televizorů objevují, by musel dojít k závěru, že právě strana tohoto na ČT tak frekventovaného muže je u nás nejen nejsilnější, ale určitě též strana s minimálně 50 procentní podporou našich občanů – čili strana obr. Třeba něco jako Korejská strana práce v Severní Koreji.


Právě proběhnuvší krajské volby tu sílu ukázaly: 3, 40%.

Takže: Jestliže se ČT bude chtít polepšit a být politicky za všech okolností objektivní a nestranná, jak je to v její chartě tak ušlechtile vyjádřeno, měli by se napříště politici strany ANO objevovat na obrazovkách ČT pětkrát až šestkrát častěji než politici TOP 09 – nu a jelikož za tuto stranu hovoří vlastně jen sám Kalousek – pak tedy pětkrát až šestkrát častěji než Kalousek. Politici ČSSD by pak měli být na obrazovkách čtyřikrát až pětkrát častěji než Kalousek, KSČM zhruba třikrát častěji než Kalousek, ODS zhruba dvakrát častěji než Kalousek, SPD zhruba jeden a půlkrát častěji než Kalousek, a STAN zhruba jeden a čtvrtkrát častěji než Kalousek.

Jelikož se ovšem přechod ušlechtilosti ČT ze slov do činů jejich redaktorů nedá očekávat, bude Kalousek i v čase budoucím kralovat na obrazovce ČT stejně bezkonkurenčně, jak na ní kraloval až dosud.. A příčina tohoto tvrdošíjného lpění právě na jeho osobě?

Už jsem to podezření kdysi vyslovil - a zdá se, že dosavadní vývoj mi dává za pravdu. Že totiž ve zpravodajské redakci ČT působí – samozřejmě v utajení – jistá levičácká a možná i trockistická skupina, která právě co nejčastějším uváděním Kalouska na obrazovku ČT sleduje cíl přivést pravicovou politiku u nás tzv. zu grund. Čili ji z naší politické mapy víceméně vymazat.

Řekl bych, že pokud je tahle stopa správná, pak je třeba se před usilováním téhle rozvratnické partičky hluboce poklonit. Dělá svou práci na sto procent.

Jenomže, proboha, za jakou to cenu? Copak tahle věc, jakkoli ušlechtilá, může převážit duševní utrpení, které s Kalouskem na obrazovce každodenně prožíváme?

Takže, pane Šámale, pane Mrzeno! Snažte se ty levičáky u vás dostat do lochu! A to co nejdřív. Držíme vám palec!

Září 2016, Paříž

Neokonzervativní šílenost a „politické bláznovství“: Hillary Clintonová a hrozby jaderné války - Elity mají na spěch s dosazením Hillary na trůn moci

$
0
0
Joachim Hagopian
15.10.2016   Zvědavec

Jak se blíží poslední měsíc před letošními prezidentskými volbami, rychlost s jakou denně ve světě dochází k dramatickým jevům a událostem, je k nevíře.


Den po dni jsme svědky stále více neskutečně zoufalých snah ze strany globalistů a jejich přisluhovačů v americké vládě. Jednou z několika posledních událostí, které všechny nekompromisně směřují k vyvolání světové války s Ruskem je, že NATO porušilo mezinárodní právo v Sýrii rozmísťováním systému AWACS (systém včasné výstrahy a řízení) navzdory faktu, že pouze Sýrie a Rusko mají právo na kontrolu vzdušného prostoru nad touto válkou zužovanou zemí.

S jak americkou, tak tureckou přítomností v severní Sýrii a spojeneckými vzdušnými útoky pod patronací USA, které pravidelně narušují vzdušný prostor suverénního státu a jejichž cílem se nedávno stali syrští vojáci (plánují se další útoky) a spolu s nedávným prohlášením bývalého ředitele CIA Marka Morella, že je třeba začít se zabíjením ruských vojáků, pocházejí poslední snahy o vykopání válečné sekery od náčelníka generálního štábu americké armády generála Marka Milleyho, který dnes hrozí Rusku (a Číně s Íránem) jadernou válkou. Jako nějaký protřelý mazák ze základky, naparující se na hřišti a sebevědomě prohlašující: „Porazíme vás tak, jak vás ještě nikdo nikdy předtím neporazil!“ Je tohle příkladem imbecilního vůdcovství, které v hierarchickém žebříčku rozhodování zasahuje až do těch nejvyšších pater? Obávám se, že ano.

Příštím vrchním velitelem ozbrojených sil se pravděpodobně stane Hillary Clintonová. Již dala velmi zřetelně najevo, že jakýkoliv skutečný, nebo i jen vnímaný kybernetický útok na USA, odkudkoliv ze světa, bude považován za akt válečné agrese a odpovědí bude vojenská akce proti zemi původu těchto kybernetických pachatelů.

Poté, co se zapřísahala bombardovat Írán a se svým neutuchajícím obviňováním Putina za vše, co se jí v životě nepovedlo, včetně provalení DNC korupčního skandálu, který měl negativní dopad na její prezidentskou kampaň, je Hillary více než ochotna rozpoutat 3. světovou válku proti jaderné mocnosti Ruska.

Bystrý pozorovatel a zasvěcenec Paul Craig Roberts a dokonce i Putin jsou téhož mínění. Nekonzervativní šílenství, které tato dáma reprezentuje, je odhodláno spáchat jak genocidu, tak sebevražedné masové vyhlazení.

Se svými současnými 7.100 jadernými hlavicemi (k srpnu 2016) a dle odhadu z před dvěma lety, s 2.150 operačně rozmístěnými hlavicemi, by Amerika mohla zničit sama sebe čtyřikrát, zatímco Rusko, se 7.300 jadernými hlavicemi, zdatně Americe sekunduje v tomto smrtonosném potenciálu.

Ale až budeme všichni mrtví, bude nejspíš jedno, kdo čím přesně disponoval.

Jak by řekl vůdce vzbouřenců z Benghází, když vydal rozkaz, který zpečetil osud čtyř Američanů: „A jaký je v tom vůbec rozdíl?“

Tato skupinka magorů, která momentálně kontroluje planetu, skutečně věří tomu, že oni, jako elita, jednoduše zalezou do luxusních podzemních bunkrů, přečkají tam jadernou zimu, a za pár let se vynoří jako neohrožený Rip Van Winkle, v jejich pohádkovém, iluzorním světě. Čiré šílenství!

Mezitím, neuvěřitelných 40 milionů ruských občanů, kteří berou hrozbu USA velmi vážně, v současné době tvrdě nacvičuje na 3. světovou válku. Připravují se na reálnou možnost zkázy, připravovanou nebo vyvolávanou americkými megalomaniaky. Moskva je ale také, na rozdíl od USA, připravena na fakt, že nejméně 12 milionů Moskvanů najde bezpečný úkryt v podzemních prostorech, v případě, že nakonec dojde k Armageddonu.

Démonizovaný syrský prezident Bašára al-Asad stručně a výstižně shrnul zahraniční politiku USA takto:

„Spojené státy dnes vedou války s jediným cílem. Chtějí dosáhnout totální nadvlády válčením s kýmkoliv, kdo se postaví do cesty jejich dominanci.“

Asad svět nabádá, že americké impérium nehodlá akceptovat dělení se o světovládu a hegemonii s dvěma dalšími, mocnými národy na světě - Ruskem a Čínou.

A vždy, když se opona zdvihne a jsou odhaleny zločiny americké vládní kliky, která vytvořila a do dnešního dne stále podporuje celosvětový terorismus Al-Káidy a ISIS, okamžitě zapracuje mlžící a běsnící propaganda špiněním Putina a Assada, kteří jsou ve skutečnosti dva největší bijci teroristů na zeměkouli.

Ale mír a harmonie nejsou na programu jednání Nového světového řádu.

Globalističtí papaláši a jejich loutky ve Washingtonu jednoduše připravují grandiózní jeviště, na kterém dojde k vyhlazení Západu v dopředu pečlivě zinscenované katastrofické konfrontaci Západu s Východem, aby zamaskovali kolaps vlastního domečku z karet, ekonomiky založené na rozkrádání a dluhu a vydláždili tak cestu k zavedení dlouho plánované jednotné, celosvětové tyranie.

To Američané skutečně chtějí svěřit své životy do rukou Hillary Clintonové, politické demagožky, která je schopna otočit tím červeným knoflíkem a skoncovat s tímto světem?


Neocon Insanity and “Political Madness”: Hillary Clinton and the Dangers of Nuclear War vyšel 10. října 2016 na Global Research.

„Výzkumníci zjistili“, že lidé ve východní Evropě mají USA plné zuby. A s pomocí ČTK to vydávají za výsledek„ruské manipulace“

$
0
0
15.10.2016   Eurasia24
Veřejnoprávní ČTK, z jejíhož servisu čerpají prakticky všechna plošná média v ČR, opět vypustila perlu v rámci informační války proti Rusku: článek nazvaný „Americká studie varuje před vlivem Ruska na východě Evropy“ o „studii“ jakési „soukromé výzkumné skupiny“ s cílem očernit Rusko – ve skutečnosti však spíše odhalující, jak mají lidé ve východní Evropě Spojených států po krk.
„Studie“ byla zveřejněna ve Washingtonu ve čtvrtek 13. října a více než čímkoliv jiným je dokladem averze, jíž obyvatelé východní Evropy získali vůči Spojeným státům. Svědčí rovněž o tom, jakou tento jev vyvolává v zámoří paniku.

Rusko podle tohoto dokumentu „chce ve střední a východní Evropě využít hospodářské a politické páky, aby manipulovalo tamními státy“ – vystrašení Američané zde evidentně soudí podle sebe, jelikož v novodobé historii právě oni manipulují státy na celé planetě. Dokument se zabývá „situací“ na Slovensku, v Maďarsku, Bulharsku, Lotyšsku a Srbsku.

„Studie“ rovněž konstatuje, že Rusko „diskreditovalo západní hodnoty a podkopalo transatlantické vztahy“. Potvrzuje tím uvedený fakt: „západní hodnoty“ se (nejen) ve východní Evropě zdiskreditovaly a„transatlantické vztahy“ nejsou a už ani nemohou být ve „zkoumaných“ zemích funkční: lidé po 26 letech nejenže nedosáhli toho, co jim tehdy bylo předestřeno jako ideál, ale ještě k tomu přišli o perspektivu, kterou tehdy měli.

A za všechno podle „studie“ může Moskva, která se – očekávatelně – „snaží získávat politiky“ nebo „ovládnout energetické trhy“.

Ze Spojených států, které po celá desetiletí v Evropě i jinde ve světě provokují vojenské konflikty, bombardují nevinné a prakticky bezbranné země, rozbíjejí funkční státy a zasévají chaos do společnosti, přichází závěr, že údajný ruský vliv „ohrožuje národní stabilitu, západní orientaci těchto států a euroatlantickou stabilitu.“

Globalistická agentura Reuters, od které ČTK zprávu poslušně převzala, bez překvapení konstatuje, že se také američtí vládní činitelé shodují s „názorem autorů“ – což napovídá o tom, že byť je dokument údajně výsledkem „šestnáctiměsíčního bádání“, závěrečné formulace jsou účelovým názorem.

Na samé dno pak ČTK, resp. Reuters klesají, když uvádějí citaci nejmenovaného amerického „anonymního vládního zdroje“, podle kterého se Rusové „nevyhýbají (…) občasným vraždám kritiků Kremlu doma i v zahraničí“.


Článek, jenž ČTK na svém domovském zpravodajském serveru zprávu doplnila fotografií z pražské návštěvy ruské motorkářské skupiny Noční vlci, je přesně tím, z čeho je v něm obviňováno Rusko – dezinformační propagandou.

Nový ruský úderný vrtulník létá. Technika i zkušenosti ze Sýrie jej učiní stěží překonatelným (video)

$
0
0
Geo
15. 10. 2016  Eurasia24

Nejnovější ruský úderný vrtulník Mi-28NM létá. Prototyp výrazně modernizovaného stroje, do jehož konstrukce byly zapracovány zkušenosti s nasazením jeho předchůdce v Sýrii, poprvé vzlétl 12. října.


Let proběhl úspěšně, před očima náměstka ministra obrany Ruské federace Jurije Borisova. Ten věří, že modifikovaný stroj přinese výrazný nárůst bojových možností ruského armádního letectva.

Vývojové práce na modifikovaném úderném vrtulníku byly zahájeny v roce 2009. V posledních měsících byly do vývoje zapracovány také cenné poznatky získané nasazením vrtulníků Mi-28N v Sýrii.

Stroj disponuje zcela novým radiolokátorem a řídicím systémem, modernizací prošla avionika a systém ochrany, což je patrné z instalace nových prostředků do konstrukce vrtulníku. Z posledních záběrů je také patrné, že se na palubě modifikovaného stroje testuje nová moderní helma s přilbovým zaměřovačem.

Nejnápadnější vizuální změnou je odstranění v nosní části umístěné naváděcí jednotky pro předávání povelů protitankovým řízeným střelám. Nové jsou také kompozitové listy rotoru, které jsou odolnější a umožní zvýšit maximální i cestovní rychlost stroje.

Podstatnou inovací je zdvojené řízení, kterým nyní disponuje nejen pilot, ale také operátor, jenž může vrtulník převzít v například v případě zranění pilota.

Ruské ozbrojené síly mají první nové vrtulníky převzít v roce 2018.


Moravec (ČT) - buď nemá vtip nebo smysl pro fair hru

$
0
0


Lubomír Man
15. 10. 2016
Zvedám obě ruce a hlasuji pro možnost druhou. A hned taky osvětlím proč. Za prvé jsem si uvedeného kazu moderátorova nefér argumentování všiml už několikrát dřív, ale denitivní tečku za mým soudem udělalo až jeho dnešní, to je sobotní moderování výsledku druhého kola voleb do senátu. Propadl v nich, jak známo, sociálně demokratický Zdeněk Škromach, a bylo na figuře Moravcově a dokonce i na jeho pohybech patrné, jak mu ten výsledek dělá dobře. 

Zvlášť když mu zřejmě okamžitě došlo, jak skvěle by se dal tento jen dílčí neúspěch využit pro boj ČT i Pražské kavárny nejosudovější - totiž pro jejich boj proti prezidentovi Zemanovi. Takže během pár vteřin, kdy o výsledku senátních voleb nebylo zdaleka ještě rozhodnuto, byla skrze televizní most Škromachova tvář doručena do studia, a moderátor Moravec k ní – a dodejme že s velkou až neotřesitelnou suverenitou – takto pohovořil: Uvědomuje si neúspěšný kandidát, že jeho neúspěch způsobila jeho účast na srazu odbojných politiků ČSSD s prezidentem Zemanem po sněmovních volbách v roce 2014?

Škromachovi se to pochopitelně nezdálo, zamumlal cosi nesouhlasného, ale Moravec okamžitě vynesl - dle jeho názoru – rozhodující trumf: Propánakrále, vždyť je to jasné! Stejně jako on, Škromach, dopadl přece i další účastník onoho srazu s prezidentem hejtman Hašek. To už je přece důkaz, dokonce dvojitý, ne? A důkaz třetí už jen na dotvrzení předchozích je přece ten, že sociálně demokratický kandidát Školaudík, který prezidenta Zemana snad ani nikdy v životě na živo neviděl, druhé kolo senátních voleb vyhrál.

Bác - a bylo tzv. vymalováno. Ze zákona nestranné a objektivní ČT bylo na příkladu dvou neúspěšných a jednoho naopak úspěšného kandidáta ČSSD dáno národu na vědomí, že kdo se s prezidentem spolčí, špatně skončí. Takový byl Moravcův záměr, když si Škromacha do studiu objednával, a téměř takový byl i závěr, který z předmětného rozhovoru Moravec – Škromach vyplynul. Jakkoli se jej pozvaná odbornice Dvořáková snažila oslabit uvedením faktu, že ono též záleží na tom, proti jakému soupeři bojujete.

Ale to už byly jen vlnky na hladině vcelku úspěšné snahy Moravcovy vykreslit kontakt politika s prezidentem Zemanem jako záruku jeho zániku..

Pochopitelně, kdyby měl Škromach víc času či pohotovosti, mohl Moravcovi okamžitě vmést do tváře příklad jihočeského hejtmana Zimoly, který se taktéž povolebního srazu s prezidentem zúčastnil, a přesto jako vedoucí kandádátky ČSSD v Jihočeském kraji dokázal o celých pět procent porazit téměř všude jinde vítěznou stranu ANO. A to i kdyby už namísto účelově vymyšlených argumentů Moravcových nepadly na váhu též opravdové příčiny neúspěchu obou kandidátů. V případě Haška ten, že těsně před volbami prosvištěl republikou mail o jeho nesčetných – snad až patnácti či dvacíti zastoupeních v radách nejrůznějších organizacích s korunovým vyčíslením, co za tato svá zastoupení měsíčně bere.

Jestli byly ty údaje pravdivé či nikoliv, to se už nedovíme, ale účel splnily. A pokud jde o neúspěch Škromacha? Tady podle mého názoru sehrálo svoji roli všeobecné mínění lidu, že si za předlouhá léta, co se v politice pohybuje, vydělal už dost na to, aby si od politiky na čas odpočinul. A možná též mnozí při vědomí, že jsme kdysi měli Masaryka, negativně zhodnotili i jeho apetit na funkci prezidentskou.

Kdybyste, pane Moravče, nějak v tomto duchu promluvil, stal byste se v očích mnohých prorokem. Ale vy jste promluvil jako politický šejdíř. Přesně v duchu politiky podniku, pro který pracujete.

Obětovaly USA 1300000 civilistů, aby za patnáct let zabily několik stovek teroristů a dva diktátory?(video)

$
0
0

15.10. 2016 Skrytá pravda
Nobelova cena za mír 1985 Mezinárodní sdružení Lékaři proti jaderné válce
ve Washingtonu vydalo zprávu: "Počet obetí po 15 rokoch vojny proti teroru" Správa sa snaží sčítať všetkých ľudí, ktorí stratili svoje životy v našej 15-ročnej vojne proti terorizmu a pohybuje sa okolo 1,3 milióna ľudí. Uvádzajú, že sme zabili asi milión ľudí v Iraku, 220.000 ľudí v Afganistane a 80.000 ľudí v Pakistane. Hovoria tiež, že tieto odhady sú pravdepodobne nízke, pretože je to takmer nemožné presne zistiť, nakoľko bolo zhodených niekoľko desiatok tisíc bômb, takže 1.300.000 je vlastne konzervatívny odhad. Nebolo brané do úvahy, všetko co sa deje v Jemene, alebo Líbyi či Sýrii.Výskumníci hovoria, že skutočný počet by mohol byť viac ako 2 milióny.

Strašné, když si představíme nejen tyto mrtvé, ale jejich děti, maminky, tatínky, prostě všechny pozůstalé, kterým USA a Pentagon vystavily razítko:

 


UTRPENÍ

Přitom je dnes už prokázané, že vymyšlená zpráva pro CIA stála životy v Iráku milión lidí - civilistů, že stát Irák připravily USA do strašného chaosu, že ti, co vydali příkaz k zabíjení civilistů si vesele mašírují životem, provokují k dalším válkám a zabíjení a jediným, kdo je souzený a neodsouzený je spolupachatel mezinárodního terorismu Tony Blair.

Protože co jiného je zabíjení civilistů, když vůdci NATO a vlády USA a Velké Británie věděly, že zpráva z Iráku je hoax, stejně jako míroví teroristé ze Sýrie?
A pak nám zde dělají zástupci USA a Evropské unie kázání na věčný mír a obviňují nás, pokud slepě netleskáme jejich zabíjení a jejich zvrácenostem.

Pochodňový pochod fašistického stáda v Kyjevě (video)

$
0
0
15.10.2016  RT


Oslava 74. výročí založení UPA

Vybydlená levice…

$
0
0
Ladislav Žák
15.10.2016  Vaše věc

Popravdě řečeno jsem chvíli hledal vhodný výraz pro stav v tom místě politického spektra, kde se dříve nacházela politická a společenská síla, které se říká levice. Obraz vybydlené nemovitosti s vyvrácenými dveřmi, rozbitými okny a oprýskanou omítkou, které občas zakryje nějaký ten billboard nebo transparent podle mého názoru odpovídá stavu levice. 


Ve skutečnosti nejde jenom o plášť budovy, uvnitř připomíná legendární průhledné transparentní paneláky v Chánově, dávno už stavba není funkční, vnitřní infrastruktura je zastaralá nebo vykradená, někde chybí i schody.

Vybydlená chatrná stavba levice však ještě stále stojí, ideově, organizačně i lidsky vyprázdněná, transparentní až k smrti. Stále se najde někdo, kdo si myslí, že má smysl, že reprezentuje časy, kde se levice rvala za rovná práva neprivilegovaných a za cenu osobních obětí byla úspěšná. V zemích, kde se následně dostala k moci, se dílem dala do oprav tržního hospodářství, dílem se ho snažila porazit, namísto toho, aby šla svou cestou s jinými hodnotami, než jsou značkové kecky, dovolená u moře a pak už jen samá pozitiva…

V Česku ukázaly volby, že lidí ochotných volit fangličkami ověšený squat je stále méně a nebude jich přibývat. Ruiny přitahují jen lidi určitého ražení, kteří v nich sice dokážou celou řadu prospěšných věci, ale nejde na nich postavit správu věcí veřejných v širším měřítku. Transparentní paneláky v Chánově budou strženy. Lidem došlo, že už z nich místo pro život nestane. Levnější je postavit nové a minimálně je hezčí, když tam nejsou.

Ruiny lze opravit, lze postavit novou stavbu, ale je to proces na dlouhá léta. Kdysi v devadesátém roce jsem říkal, že když budeme patnáct dvacet let intenzivně programově a organizačně pracovat, budeme se moci znovu jako autentická levice ucházet o přízeň voličů s vlastním alternativním hodnotovým systémem. Zdálo se to jako běh na dlouhou trať. Byla dána jednoznačně přednost tomu soustředit se na lapání kostí a drobků z panského stolu. Budování autentického levicového programu bylo zesměšňováno jako staromilství nebo dětinskost. Příživníci a squatteři definitivně ovládli levicový prostor…

Dnes, když strhneme ruinu squatu, nejsou ani náčrtky nové stavby. Není ani nějaká velká ochota něco nového tvořit. Možná radši ještě párkrát pověsíme.

Pomozte nám, než bude pozdě! V německém městě řádí agresivní uprchlíci, rvou se, ženy se bojí chodit ven. Starostka volá o pomoc

$
0
0
15.10.2016   Parlamentní listy
V německém městě Garmisch-Partenkirchen už přestávají zvládat problémy s uprchlíky. Dosud se zdálo, že asi třicetitisícové město ležící u hranic s Rakouskem, asi 100 kilometrů na jih od Mnichova, migrační vlnu zvládá. Sociálnědemokratická starostka Sigrid Meierhoferová však bije na poplach a žádá naléhavou pomoc od zemské bavorské vlády. Jinak prý bude ve městě zle.

Starostka Sigrid Meierhoferová (SPD) napsala bavorské vládě jednoznačný dopis, který si opravdu nelze vykládat různými způsoby. Město na jihu Německa volá o pomoc. Text dopisu uveřejnil Garmisch-Partenkirchen / Murnauer Tagblatt a převzal ho server Merkur.de. Politička v něm vládní politiky z CSU – partnerské strany německé kancléřky Angely Merkelové – upozorňuje, že v posledních týdnech se výrazně zhoršila situace v uprchlickém středisku Abrams a pokud se něco nezmění, město bude nuceno zcela zastavit přijímání nových běženců.

V tuto chvíli ve středisku žije asi 250 žadatelů o azyl, přičemž 150 z nich jsou původem Afričané, čtyři pětiny ubytovaných tvoří svobodní mladí muži. V okolních městech je prý situace obdobná. V okolí azylových středisek se prý zhoršuje bezpečnostní situace. Ve středisku Abrams i v jeho okolí policie zaznamenala rostoucí agresivitu migrantů. Množí se rvačky a rostou škody na majetku. Pokud se něco nezmění, mohou do města přestat jezdit turisté a to by byla katastrofa, protože turistický ruch představuje pro občany v regionu zásadní zdroj příjmů.
Celý text naleznete zde

Středisko navštívil také zástupce šéfa policie Thomas Holzer a uznal, že v ubytovacím středisku opravdu nastává složitá situace. „Černoši chtějí mít poslední slovo. Chtějí mít nejlepší přístup k internetu a zabírají si nejlepší pokoje,“ popsal panující poměry. Přiznal, že zdejší policisté jsou velmi vytížení. Pachatelé násilností jsou přemisťováni do jiných zařízení. Na sociálních sítích dokonce kolují zmínky o tom, že došlo k sexuálnímu útoku v ubytovacím zařízení Abrams, ale policie to odmítá potvrdit.

Především ženy zaměstnané v pohostinství se prý bojí po setmění vycházet ven, ale obavy vyjadřují i další obyvatelé města. Starostka Garmisch-Partenkirchenu proto žádá o pomoc zemskou vládu, než bude situace ještě horší.

Vítězství Ruska a Iránu: bezletová zóna nad Sýrií nebude

$
0
0
Anton Jevstratov
15. 10. 2016    Eurasia24

"V důsledku toho Rusko, které působí v Sýrii zcela v souladu se zákonem na základě pozvání prezidenta Bašára Asada, zbaví USA a jejich spojence možnosti operovat na syrské obloze a zabere ji pro vlastní vzdušné síly a letadla Syrské arabské armády."


9. října ráno Rusko v Radě bezpečnosti OSN vetovalo francouzský návrh rezoluce na vytvoření bezletové zóny nad Sýrií a vystavující vládu Bašára Asada obvinění za humanitární krizi v Syrské arabské republice (SAR). Návrh přitom ignoroval nelidské činy rebelů, zabíjení, mučení, odepření přístupu humanitárního konvoje do Aleppa a mnoho dalších zločinů islamistů. Je pozoruhodné, že nebýt ruského veta, rezoluce by byla zaručeně přijata, neboť pro hlasovalo 11 členů Rady proti dvěma zamítavým, a dva členové se zdrželi hlasování.

Rusko se v současné době považuje za hlavního obránce legitimní vlády Sýrie, přičemž ne toliko před islamisty, ale před jejich západními spojenci, kteří nijak zvlášť neskrývají své záměry. Suďme spravedlivě – to jejich poslední aktivita umožnila úspěchy Islámského státu (IS) a dalších salafistických skupin. Tatáž francouzská rezoluce by v případě jejího přijetí umožnila salafistům z Džabhát an-Nusra a jejich spojencům, aby unikli před ruskými a syrskými nálety, což by mělo vážný dopad na výsledek vojenských akcí v Aleppu osvobozovaného doslova dům od domu vojáky Bašára Asada.

Kromě toho Rusko již ohlásilo možnost, že vytvoří bezletovou zónu nad Sýrií podle svých vlastních pravidel. Technicky je to snadné provést. V SAR se nacházejí ruské komplexy S-400 Triumf, S-300 Antej-2500, Buk-M2, Buk-M1, Osa, Pancir-S1 a další. Zpočátku tam byly dodány za účelem krytí ruských lodí v přístavu Tartus, základny v Hmeimim a vojenských poradců před útokem ze vzduchu, ale později i letadel útočících na pozice salafistů.

Se systémy protivzdušné obrany bylo počítáno nikoliv na bojovníky z IS, nebo z Džabhát an-Nusra, protože ti nikdy neměli letadla nebo rakety, ale jmenovitě na vnější hrozbu. Jak uvedl člen Rady federace Igor Morozov:

„Od dnešního dne nebude dovoleno USA zopakovat iráckou zkušenost. Syrská protivzdušná obrana je připravena odrazit jakýkoli útok letadel. Kromě toho Američané svými nálety mohou zranit ruské poradce a instruktory, což povede k přiměřené reakci ze strany Moskvy, mimo jiné i k možnému vytvoření bezletové zóny nad územím Sýrie.“

V následku toho Rusko, které působí v Sýrii zcela v souladu se zákonem na základě pozvání prezidenta SAR Bašára Asada, zbaví USA a jejich spojence možnosti operovat na syrské obloze a zabere ji pro vlastní vzdušné síly a letadla Syrské arabské armády. Nicméně prozatím je ruská bezletová zóna v rovině příprav, což vcelku uspokojuje Damašek i Moskvu, neboť jejich útok na Aleppo a opatření v jiných oblastech vypadají docela úspěšně. Pokud nechceme stavět svoji jistotu na osvobozených čtvrtích tohoto „ekonomického hlavního města“ Sýrie, můžeme například vzpomenout nedávnou masovou kapitulaci bojovníků blízko Damašku.

Máme zde ale ještě jednoho hráče, který zásadně nesouhlasí s vyhlídkou zákazu letů ruských vzdušných sil nad Arabskou republikou. Tento hráč je Irán, islámská republika, stojící na straně sekulární Sýrie a její zákonné vlády. Dokonce i během 71. zasedání Valného shromáždění OSN íránský prezident Hasan Rúhání tvrdě kritizoval návrh na zřízení bezletové zóny nad Sýrií v projevu, který pronesl krátce před americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym.
„Vytvoření bezletové zóny přinese prospěch teroristům, kteří mají všechno, kromě leteckých prostředků. Mají minomety, tanky, rakety a obrněné transportéry. Mají pušky a dělostřelecké baterie, ale žádné bojové letouny. Vytvoření bezletové zóny není správným krokem. Je to bezohledný návrh,“řekl Rúhání.

Význam jeho slov zcela a plně odpovídá komentáři ruského ministerstva zahraničních věcí uvedenému v souvislosti s použitím práva veta proti francouzské rezoluci. To zřetelně dokazuje jednotu nejen odpůrců syrského prezidenta, jeho vlády a sekulárního rozvoje země, ale i jeho spojenců.

Ruské vzdušné síly – důležitý faktor úspěchu syrské armády. Jejich akce nejenže pomohly získat Palmyru, ale očistily od islamistů provincii Latakia, dobývají Aleppo a také zachránily životy tisíců syrských vojáků, ruských a íránských vojenských poradců.

Nelze zapomenout ani na syrská letadla, jeden z mála druhů vojsk Syrské arabské armády, který si zachoval bojeschopnost a úspěšně plnil a plní své bojové mise – navzdory problémům s nedostatkem paliva, s opravami letadel a s nedostatkem munice. V tomto ohledu je zájem Rúháního a Íránu na vyhlídky bezletové zóny zřejmý.

Jestliže Rusko poskytuje leteckou podporu pro akce armády Sýrie, Írán jí pomáhá na zemi – vojenskými poradci, vojáky z hnutí Hizballáh, přípravou místní i mezinárodní šíitské milice, zbraněmi a mnohým dalším. Veškeré íránské aktivity v Sýrii koordinuje jeden z nejvíce kvalifikovaných vojenských specialistů současnosti, velitel brigády Al-Quds, generálmajor Kásim Soleimani.

Al-Quds je divize ve struktuře gardového sboru Islámské revoluce (IRGC), speciálně určená pro operace za íránskými hranicemi. Dříve generál Soleimani zastavil útok islamistů z IS pod iráckým Tikrítem, pomohl zajistit ruskou vojenskou intervenci v Sýrii. V Arabské republice je generálovi Soleimanimu zavázáno Rusko záchranou navigátora ruského Su-24 Konstantina Murachtina sestřeleného Turky. V této operaci byl zapojen oddíl syrských speciálních sil zformovaný velitelem brigády Al-Quds, který osobně velel akci „zachránců“.

Celkový počet íránských vojenských poradců v Sýrii je stěží možné přesně spočítat, ale je jich tam několik tisíc. Pokud by přestaly údery ruských Vzdušných a kosmických sil (VKS) na pozice teroristů, znásobil by se tok mrtvých těl směřujících do Iránu. Je zřejmé, že takový scénář nevyhovuje ani nejvyššímu vůdci Iránu Ajatolláhu Chameneímu, ani přímému veliteli íránských sil v Sýrii Kásimu Soleimanimu, ani prezidentu Hasanu Rúhánímu.

Poslední jmenovaný je v této věci kromě humanitárních hledisek zastáncem čistého pragmatismu – prezidentské volby v roce 2017. Rouhání by nechtěl přijít o své křeslo a rakve bojovníků IRGC (jmenovitě k tomuto orgánu přísluší divize Al-Quds) operujících v Arabské republice by se staly v tomto kontextu jednoznačně negativním faktorem. Tím spíše, že protivníky v nadcházejících volbách budou tomuto prezidentu-reformátorovi soupeři z konzervativního tábora, kteří jsou zaručeně spojeni s IRGC.

Není pochyb o tom, že boj o Sýrii potrvá i nadále, a možná i hlavní bitva má teprve přijít. Zdá se však, že nebude vedena na syrské půdě, ale v zasedacích sálech, v kuloárech mezinárodních summitů a konferencí, stejně jako v průběhu tajných jednání. Avšak v daném okamžiku bylo dosaženo blokováním anti-syrské rezoluce obhájci mírové, sekulární a bezpečné Sýrie drtivého vítězství, které je opravdu dobrým výsledek série vojenských úspěchů armády SAR na bojišti. Znamená to, že bude i nadále pokračovat boj za osvobození země od salafistů a jejich pomahačů – obtížný, krvavý, dlouhý, ale jediný správný jako cesta a volba civilizovaného lidstva.

Anton Jevstratov

Překlad: ralh
Zdroj: EADaily


Američtí generálové musejí být zoufalí: Rusko nyní vyslalo do Sýrie vskutku strašlivou sílu

$
0
0
Geo
16. 10. 2016   Eurasia24

Rusko vypravilo k břehům Sýrie mimořádnou vojenskou sílu, schopnou zasazovat masivní údery proti pozemním, vzdušným, hladinovým i podvodním cílům.


Po měsících příprav se v sobotu 15. října dala do pohybu skupina plavidel Severní flotily ruského námořnictva, aby dorazila do Středomoří v možná rozhodujících fázích syrské války.

Hlavní údernou sílu představuje palubní letectvo těžkého letadlového křižníku Admirál Kuzněcov, přičemž ruská letadlová loď se přímých bojových akcí zúčastní poprvé v dějinách.


Historicky první bude rovněž nasazení moderních víceúčelových letounů MiG-29KR/KUBR– je již definitivně potvrzeno, že tyto letouny na palubě Admirála Kuzněcova jsou přítomny. Do úderů proti teroristům se budou moci zapojit také Suchoje Su-33, které jsou nově vybaveny zaměřovacími systémy SVP-24 pro přesné bombardování.

Letouny i jejich posádky jsou připraveny rovněž plnit roli ochrany plavidel (a také ruských pobřežních instalací v Sýrii) před napadením ze vzduchu.

Admirála Kuzněcova doprovází několik dalších plavidel, z nichž nejmocnější je atomový křižník Petr Veliký– doslova gigantické, mimořádně silně vyzbrojené plavidlo s délkou252 metrů a plným výtlakem až 28 tisíc tun.

Petr Veliký je schopný zničit nebo zneškodnit jakékoliv plavidlo včetně letadlové lodi – k tomuto účelu nese dvacet sedmitunových nadzvukových střel P-700 Granit s dosahem přes 600 kilometrů a bojovou hlavicí o hmotnosti tři čtvrtě tuny.

Významným „příspěvkem Petra Velikého“, obzvláště při sílící vojenské pomoci Američanů teroristům, je modernizovaný protivzdušný systém S-300FM Fort-M, doplněný o obávanou střelu 48N6 se schopností ničit cíle letící až osminásobnou rychlostí zvuku na vzdálenost okolo 150 kilometrů.

Po nedávném posílení obranných kapacit ruského kontingentu v Sýrii o obdobné pozemní komplexy S-300V4 tak jde o další výrazný nárůst bojových možností Ruska v krizové oblasti.

A za pozornost stojí i další dvě velká bojová plavidla ve skupině lodí mířících do Středozemního moře – torpédoborce Severomorsk a Viceadmirál Kulakov, určené k boji proti hladinovým cílům, ale rovněž – a především – k ničení ponorek. Výzbroj těchto plavidel tvoří unikátní protiponorkový raketový komplex RPK-3 Metel, torpéda a další prostředky protiponorkového boje.

Rusové tak evidentně počítají u syrských břehů se všemi druhy hrozeb a na všechny chtějí být dobře připraveni.

- - - 


Oskar Krejčí: Čeká nás nový svět. V něm bude Západ hrát druhé housle!

$
0
0
- rozhovor -
16. 10. 2016   První zprávy

První zprávy přinesly rozhovor s profesorem Oskarem Krejčím. Jeho tématem byla úporná snaha Spojených států k hegemonii vedoucí k nárůstu chaosu, právního nihilismu, neuspořádanosti světa, rozpadu států a mezinárodních organizací, masové migraci a bujení terorismu ... (Rozmlouval Jiří Kouda.)

PZ: Přestože byla obnovena jednání ve švýcarském Lausanne, nervozita kolem Sýrie nepolevuje. Syrský prezident Bašár Asad varuje před nebezpečím rozpoutání třetí světové války, celá řada autorů na západ i na východ od nás mluví o nové studené válce. Myslíte si, že něco takového hrozí?

Nemyslím…

PZ: Jste tedy větší optimista?

Ne, to si nerozumíme. Především pokládám analogie v politice za klamavý nástroj. Analogie nahrazují analýzu: z porovnání známé věci a věci neznámé zjistíme, že se v něčem podobají, a z této podobnosti pak odvodíme, že neznámá nová věc je stejná jako starší známá věc. Protože většina politiků, ale i novinářů a jiných propagandistů, žije z osobních prožitků a nikoliv ze znalostí, jsou schopni provádět porovnání jen v rámci jedné generace. Nevidí historické souvislosti, a tudíž ani zákonitosti.

PZ: Nešlo by to srozumitelněji?

Starší generace mezi politicky aktivními lidmi si pamatuje studenou válku, tehdejší konfrontaci Moskvy a Washingtonu. Protože se znovu objevil konflikt Moskvy a Washingtonu – především na Ukrajině a v Sýrii – analogie nám říká, že se vracíme do studené války. Jenže konfrontace mocností jsou známy po celou dobu, po kterou existují velké státy. Specifické na studené válce bylo, že se jednalo o globální bipolární zápas, kdy spor zájmů doprovázela ideologická konfrontace. Svět dnes není bipolární a v Rusku i v USA vidíme nadvládu v podstatě stejné směsice liberálně-konzervativní ideologie. Plus rostoucí vlastenectví či nacionalismus.

Řečeno jinak, to specifické, co dotvářelo studenou válku, při analogiích pomíjíme, a to podstatné – samotný konflikt mocností – nepokládáme za nutné analyzovat. Jenže při analýze současné situace nalezneme víc společných znaků s britskou politikou vůči Rusku v 19. století a dnešní politikou USA, než v případě studené války. Diplomaté a vojáci soupeřících evropských států měli stejné vzdělání, stejnou politickou kulturu, pouze reprezentovali odlišné zájmy – a už tehdy se v Londýně mluvilo o zadržování či zatlačování Ruska.

PZ: Na internetu se objevil článek vlivného amerického politologa Zbigniewa Brzezinského Vstříc globální restrukturalizaci. Mluví o potřebě spolupráce USA, Číny a Ruska. Myslíte si, že je taková spolupráce možná?

Samozřejmě že je možná, ale ne v duchu, který představuje zmíněný článek z dubnového čísla časopisu The American Interest. Podle mého názoru Brzezinský ukazuje celou řadu důvodů, proč je třeba změnit dnešní uspořádání světa, jenže úkol změny politiky klade především na možné partnery Washingtonu. Vedoucí roli v novém koncertu mocností Brzezinský ponechává USA, přičemž neuvádí, jak by se měly změnit samotné Spojené státy, které svojí politikou současnou krizi přivodily. Zároveň je v celé koncepci skryta tradiční Brzezinského neláska k Rusku: je prý třeba hledat způsoby, jak „postputinovskému Rusku“ vysvětlit, že jeho „nejzazší místo jako vlivné světové mocnosti je uvnitř Evropy“. Řečeno jinak – vypadněte ze Sýrie, hrajte si jen s Evropskou unií.
http://prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/zpravy/zpravy/oskar-krejci-ceka-nas-novy-svet-v-nem-bude-zapad-hrat-druhe-housle/
Pořád se mluví o evropských hodnotách. Patří k nim antika? Určitě ano. Jenže antická filosofie, historie i medicína se zrodily v Malé Asii, tedy v řeckých osadách na území dnešního Turecka. Řekové byli odtud vyhnáni až po 1. světové válce. Ruské dějiny, a to nejen z hlediska pravoslaví, jsou spojeny s Byzancí – a zase jsme mimo jiné v dnešním Turecku. Jak chcete uzavřít Rusko do konvenčně pojaté zeměpisné Evropy? A jak jej vyhnat od pobřeží Pacifiku?

Brzezinského velmi zajímavá stať je originálním příkladem toho, že uvnitř americké politické elity existuje rozštěp na liberály a (neo)konzervativce, ovšem ti se liší především propagandou a některými nástroji, nikoli však hlavními cíli. Což je vidět i z porovnání zahraničněpolitických pasáží programů demokratické a republikánské strany v současných prezidentských volbách.

Dál se profesor Krejčí pokouší vysvětlit historické paralely a odpovědět na otázku, zda hrozí válka. Ukazuje na ekonomickém růstu Číny a obnovení vojensko-strategické rovnováhy mezi USA a Ruskou federací a z toho vyplývající nové skutečnosti. 
 
...


Předně, Spojené státy nejsou a nemohou už být hegemonem, jakým byly po skončení studené války. A za druhé, nikdo nemůže Spojené státy na pozici hegemona nahradit. Svět je a bude multipolární. Mocnosti se musejí naučit v novém světě žít. Přesněji řečeno, měly by se naučit…

PZ: Což ale vlastně Brzezinský říká také.

V trochu zakryté formě. Ale nedodává, že nejdůležitější změna musí proběhnout v USA. Jsou to Spojené státy, které ztrácejí privilegované postavení – a vždy a všude je obtížné adaptovat se na takovouto změnu. Podívejte se na současnou prezidentskou kampaň: kandidáti se předhánějí, kdo lépe zajistí vládnoucí postavení USA ve světě. A výsledek dosavadních snah o udržení hegemonie? Hledání bezpečnosti Číny a Ruska v co nejtěsnějším svazku. Teď protikremelská politika Washingtonu a pokus o převrat v Ankaře nově propojují Rusko a Turecko.

PZ: Říkáte, že předvídat lze jen ve variantních scénářích. Vím, že jste na toto téma mluvil před necelými dvěma týdny na semináři Ekonomického ústavu Slovenské akademie věd v Bratislavě. Jaké scénáře máte na mysli?

Před lety si Ficova první vláda vyžádala od akademie věd prognózu postavení Slovenska. Byl sestaven tým, který vypracoval Strategii rozvoje slovenské společnosti. Ta byla publikována v roce 2010. V ní jsou čtyři scénáře možného vývoje světa – a domnívám se, že na nich netřeba nic zásadního měnit.

PZ: Vzpomínám si, to jsou scénáře, které jsou i v závěru posledních dvou vydání vaší knihy Mezinárodní politika. Takže konkrétně, první varianta…
Udržení či obnovení a posílení hegemonie USA. Washington bude schopen jednat jen na základě vlastních priorit, tedy bez ohledu na spojence, partnery, protivníky – ale také bez ohledu na mezinárodní organizace a mezinárodní právo. Tuto vizi srozumitelně ztvárnila Strategie národní bezpečnosti USA (2002) a příkladem může být intervence v Iráku (2003). Svět neomezené hegemonie USA by mohl Praze a Bratislavě vyhovovat, protože jako spojenci Washingtonu bychom se mohli bezpečně skrýt v jeho stínu a těžit z jeho výsad. Jenže podíl na kořisti se nekoná: žádný stát na světě nemá takové prostředky, aby mohl prosadit hegemonii v tom pojetí, která je manifestována ve zmíněné Strategii národní bezpečnosti USA. Stanovit si takovéto cíle je sebevražedné.

PZ: Žádnou sebevraždu USA ale nevidíme. Vidíme jen různě interpretované problémy.

Vidíme nárůst chaosu. Chaos byl v této prognóze popsán jako druhý scénář. Ten se stává reálný ve chvíli, kdy selže urputná snaha udržet hegemonii a nebude nalezen nový způsob, jak posílit kooperaci při řízení globálních procesů. Myslím, že v současnosti je největším zdrojem chaosu přecenění významu vojenské síly. Projevuje se to dosažením vojenských vítězství bez realistické vize budování míru, jak to známe například z Afganistanu, Iráku a Libye. Počátek nástupu chaosu je v právním nihilismu, který stál v pozadí bombardování Armády Srbské republiky letadly NATO bez mandátu OSN (1995). Následně tři státy – Pákistán, Indie a KLDR – odzkoušely jaderné nálože, protože ve světě, v němž neplatí mezinárodní právo, se musíte spoléhat na vlastní síly. Chaos však neznamená pouze šíření zbraní hromadného ničení. Je to i prohlubování entropie, neuspořádanosti světa, rozpad států a mezinárodních organizací, masová migrace, bujení terorismu a nadnárodní kriminality.

Také máte pocit, že se to děje? I díky chybám Washingtonu při opouštění pozice hegemona – a zcela v rozporu se zájmy Česka i Slovenska, protože malé země jsou nejčastější obětí chaosu.

PZ: Máte i lepší vizi světa, v němž by se dalo žít?


Nám, Čechům a Slovákům, by se nejlépe dařilo při naplnění realizace scénáře nazvaného „efektivní multilateralismus“. Toto označení jsem si vypůjčil ze strategie Evropské unie, kterou se však nikdo nikdy neřídil, nazvané Bezpečná Evropa v lepším světě (2003); některé její principy zachovává i nová strategie EU Sdílené vize, společné akce: silnější Evropa. Takovýto svět předpokládá multipolární kondominium: zásadní rozhodnutí by byla ve světě přijímána a prováděna po dohodě hlavních mocností. Znamenalo by to růst významů a zdokonalování mezinárodního práva, ale i role mezinárodních organizací, které se pokoušejí regulovat globální rozvoj. Jen v takovémto světě, kde roste vzájemná důvěra mocností, má smysl mluvit o omezení významu síly, o odzbrojování – a dokonce o likvidaci jaderných zbraní, jak to kdysi dávno požadoval i Barack Obama.

PZ: Poslední scénář, jak si vzpomínám, jste nazval „paralelní světy“. Za jakých předpokladů se taková budoucnost může naplnit?

Obávám se, že právě tento scénář se uskutečňuje. Paralelní světy – to je tak trochu multipolární „neefektivní multilateralismus“. Svět s malou kooperací, svět plný nedůvěry. Svět s odlišnými koncepcemi globalizace, a to nejen pokud jde o pojetí ekonomiky. Je to svět rozdílných vojenských a politických bloků, které se mohou změnit na protikladné bloky. Je to i svět s odlišnými demografickými osudy regionů.

Připomínám, jak krize v roce 2008 zpochybnila tradiční pohled na globalizaci: podle MMF činil v roce 2009 růst HDP Číny 9,2 %, zatímco v USA byl zaznamenán pokles -3,1 % a v Eurozóně dokonce -4,4 %. Čína a Západ se ve světové ekonomice pohybují odlišně. Dnes Spojené státy na novou situaci reagují snahou uzavřít určité oblasti do sítě svých pravidel smlouvami, jako je TTIP, Transatlantické obchodní a investiční partnerství, nebo obdobná smlouva pro oblast Pacifiku bez Číny. Starožitné, slepé NATO-centrické pojetí globální bezpečnosti zákonitě vede k prohlubování vazeb států BRICS a zemí Šanghajské organizace spolupráce. K tomu si doplňte, že podle nejnovějšího rozboru Population Reference Bureau, což je nevládní organizace se sídlem ve Washingtonu, připadá na jednu ženu v Evropské unii 1,6 dítěte, v USA a v Rusku 1,8 dítěte. A to při celosvětovém průměru 2,5 dítěte a při potřebě 2,11 dítěte na ženu pro zachování nějakého kulturního okruhu.

PZ: A u nás?

Podle tohoto zdroje připadá v Česku 1,6 a na Slovensku 1,4 dítěte na jednu ženu.

Tohle není svět, který se vrací do studené války. Je to zcela nový svět. Ale většina západních politiků s ním zachází postaru. Nebo zmateně, jako německá kancléřka. Při takovém přístupu nás v lepším případě čeká budoucnost paralelních světů, v němž Západ – tedy i my, Češi a Slováci – nebude dirigentem; bude hrát druhé housle. V horším případě nás čeká narůstání temného chaosu.

...
 

Společné protesty ve Francii, Polsku a Španělsku (VIDEO)

$
0
0
16.10.2016   SecurityMagazín

Tisíce demonstrantů vyšly v sobotu do ulic Paříže, Varšavy či Madridu. Žádaly svoje vlády, aby odmítly dohody TTIP a CETA.

Tyto dohody jsou o volném obchodu se Spojenými státy a Kanadou.


V hlavním městě Polska protestovalo v sobotu téměř 10 000 lidí. Do protestu v Polsku se zapojilo několik opozičních stran.

Největší protesty se odehrály ve Francii, občané vyšli do ulic v několika městech. Celkem se počet protestujících odhaduje na 45 000.




Jak Hillary dodávala DAEŠ zbraně

$
0
0

Ljubov Ljulko
16. 10. 2016   zdroj
Americké úřady vždy popíraly, že by monarchie Perského zálivu sponzorovaly džihádisty, a argumentovaly tím, že podpora přichází od bohatých dárců těchto zemích. Lhaly. Vyplývá to z e-mailů člena týmu Clintonové Johna Podesty, zveřejněných WikiLeaks. Navíc se ukázalo, že kandidátka na prezidentku USA vytvořila zbrojní mafii pro osobní zisk.



Clintonová věděla, kdo dostává americké zbraně

Předseda volební kampaně Hillary Clintontonové John Podesta krátce líčí obsah placených setkání Hillary se zástupci Wall Street: Goldman Sachs, Morgan Stanley, Deutsche Bank a dalších. Rozhovory se konaly v době, kdy již rok nebyla ministryní zahraničí a kdy se připravovala na prezidentské volby. V jednom ze sdělení z 19. srpna 2014 se uvádí,že západní zpravodajské zdroje věděly, že monarchie v Perském zálivu podporují DAEŠ (teroristická organizace v Rusku zakázaná. Pozn. redakce).

"Musíme využít naše diplomatické a tradičnější zpravodajské prostředky k vyvíjení tlaku na vlády Kataru a Saúdské Arábie, které poskytují nelegální finanční a materiálně-technickou podporu DAEŠ a dalším radikálním sunnitským skupinám v regionu," je uvedeno v jednom z dopisů. Další dopis, datovaný 25.ledna 2016, obsahuje výňatek z projevu Clintonové na setkání s bankéři v říjnu 2013, v němž Clintonová shledává, že "Saúdové vyvezli extrémnější ideologii než jakékoliv jiné místo na světě za posledních 30 let."

V tomto projevu Clintonová konstatuje, že "mohli skutečně podniknout aktivnější kroky k nalezení, identifikaci, výcviku a vyzbrojení kádrů povstalců v Sýrii, kteří by bojovali proti vládě prezidenta Bašára Asada a také s džihádistickými skupinami, spojenými s Al-Káidou, které, bohužel, pronikly do Sýrie." Clintonová však dodala, že "to je komplikováno skutečností, že Saúdové a ostatní realizují velké dodávky zbraní, docela bez rozdílu, které vůbec nejsou cílené na lidi, kteří by podle našeho názoru mohli být umírněnější a kteří by s menší pravděpodobností způsobili v budoucnu problémy".

Všimněme si, že v období od roku 2011 do roku 2015 byly země Perského zálivu nejdůležitějším odbytištěm zbraní pro Spojené státy, jak vyplývá z údajů Mezinárodního vědecko-výzkumného ústavu míru ve Stockholmu (SIPRI) za rok 2016. Ve srovnání s roky 2006-2010 se dodávky USA do Kataru a Saúdské Arábie zvýšily trojnásobně, píše se ve zprávě. Tamtéž je také uvedeno, že největší světová společnost v oblasti zbrojního průmyslu, americká společnost Lockheed Martin, podepsala v roce 2015 několik mnohamiliardových dohod se Saúdskou Arábií. Zisk společnosti dosáhl 46,1 miliardy dolarů v roce 2015, což je asi o 500 milionů dolarů více než v roce 2014. Je pozorován trvalý nárůst ceny akcií v posledním roce.

Všimněme si také, že podle údajů amerických médií v posledním desetiletí poskytl Katar jeden až pět milionů dolarů do Fondu Clintonových (The Clinton Foundation) a Saúdská Arábie více než 25 milionů dolarů. V loňském roce saúdské Centrum pro média Saúdské Arábie zaplatilo 200 tisíc dolarů agentuře pro styk s veřejností The Podesta Group (tomu samému Johnu Podestovi) za měsíční projekt "služeb v oblasti styků s veřejností." V roce 2010 hlavní poradce Clintonové uvedl, že předání stíhaček a vrtulníků Saúdské Arábii v hodnotě až 60 miliard bylo její "nejvyšší prioritou".

Co s tím mají bankéři?

Další otázka: proč by Clintononová mluvila s bankéři o politice a byla k nim upřímná? A proč Goldman Sachs a další matadoři Wall Street souhlasí s pojištěním života přistěhovalců ze Sýrie podle Obamova plánu na zvýšení přílivu migrantů o 500 procent? Že by proto, že Goldman Sachs a ostatní aktivně investují do výroby munice, dodávané Saúdské Arábii a Kataru, včetně kazetových bomb, které pak proudí k DAEŠ a mrzačí obyvatelstvo v Sýrii a Iráku?

Vzniká zajímavý řetězec: Clintonová plní zakázku amerického vojensko-průmyslového komplexu, který obohacuje bankéře. Vyrobené zbraně jsou prodávány zákazníkům - Saúdům a Katarcům, kteří je dodávají DAEŠ. Teroristé jimi zabíjejí civilisty a prosazují imperiální záměry wahhábitů. Kruh se uzavírá opětovaným vlivem vděčných monarchů a podporou bankéřů. Vzniká otázka, co s tím má Bašár Asad? Je to typické schéma vojenské mašinérie USA, která uplácí politiky a rozpoutává války. Politováníhodné je jen to, že americká vláda hledá viníky v Rusku a svůj lid klame.

Clintonová nadále lže

Míru pokrytectví Clintonové dokládá citát z jejího projevu po tragédii v Orlandu 12. června 2016: "Pro začátek je nejvyšší čas, aby úřady Saúdské Arábie, Kataru, Kuvajtu a dalších zemí v regionu bránily svým občanům ve sponzorování teroristických organizací. Musíme udělat víc pro podporu našich odvetných opatření. Pracovníci orgánů činných v trestním řízení a pracovníci rozvědky vyvíjejí denně s velkým rizikem mimořádnou činnost, aby zajistili naší zemi bezpečnost".

Na vině jsou zde "jednotliví občané" a ne vlády. Průzkum i samotná Clintonová se prezentují jako takoví strážci bezpečnosti země. Prolhaná politička, která pomáhá, včetně zbraní, sponzorům terorismus, ale v očích voličů se představuje jako člověk, který "většinu času bojuje s džihádisty".

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová  

Otázka - Odpověď V.V. Pjakina ze dne 10.10.2016

$
0
0
16. 10. 2016

OBSAH :

0:00-8:40 vypovězení smlouvy o přepracování plutonia a další opatření ..., Putin tím nastolil otázku změny vojenskopolitické situace v Evropě, byla to
ruská reakce na bombardování syrských vojáků letectvem koalice, reakce usa - mlčení .... , (5:50) vlády východoevropských států by měly
jednat !, Rusko nastavilo parametry dalšího pohybu ....,
8:40-23:00 pravděpodobnost provokace k rozpoutání 3.sv.války, nelze věřit v soudnost amerických politiků, Amerika není, a nikdy nebyla, vést světovou
válku......, své síly by museli zkoncentrovat ne je mít roztahány po celém světě ..., 13.20 - od r.2014 jsou u Jemenu potápěny lodě koalice, útok
na torpédoborec nebyl výjimkou, válka se postupně přesouvá na území Saudské Arábie, otázka vojensko technických a mobilizačních možností NATO ?!....., s čím chtějí s Ruskem válčit ....?, 19.50 - v Sýrii už nebudou létat žádná "neznámá" letadla ...- budou sestřelena, snaha podstrčit
k provokaci někoho s Evropy, Němci už raději vůbec nelétají, může se to týkat Britů, Francouzů nebo Holanďanů ....,
23:00-29:55 ostřelování Ruského velvyslanectví v Damašku, důsledek vyhrožování státního departmentu ?! ..., každou akci je třeba informačně
připravit.... !, probíhá rozklížení americké koalice, se vším všudy ...", Lavrov: "Došla nám strategická trpělivost, začínáme" a následovalo
vypovězení smlouvy o plutoniu a stanovení podmínek ...,
29:55-35:00 otázka na téma "krysa zahnaná do kouta má tendenci se bránit ....", otázka je špatně položená .., dalším kandidátem na přestavbu jsou
Spojené státy ..., konání Duterteho (Filipiny) není žádná náhoda ...,
35:00-37:45 dle Kerryho mají být operace Ruska v Sýrii vyšetřovány jako válečné zločiny ..., odpověď Ruska - tak je nutné vyšetřit vše ..., prý to tak
nemysleli,jen si o tom chtěli pomluvit ...,
37:45-46:40 "výměna" Trumpa za jiného kandidáta, za tím je snaha vládní elity o záchranu, je nebezpečí vniku občanské války, přesuny techniky
např.do Texasu, .......
46:40-54.10 vliv vyostření vztahů na státní reservy uložené v Americe, dolar není vnitřní měnou usa, jde o FED, vše se táhne od r.1970 ..., stabilizační
fond,
54:10- konec domácí záležitosti ..., jmenování Kirilenka souvisí s jmenováním Naryškina..., souvisí to také s jadernou energetikou, ......

Neštěstím pro střední Evropu nejsou politici jako Zeman nebo Orbán, ale Kiska.

$
0
0
Josef  Nožička
16.10.2016  Rukojmí
V pátek a v sobotu proběhla v Polsku schůzka prezidentů zemí Visegrádské čtyřky. A opět se na ní ukázaly některé výrazné názorové rozdíly mezi slovenským prezidentem Kiskou a ostatními prezidenty.

Andrej Kiska hned v první den jednání prohlásil, že Visegrádská čtyřka má v současné době nejhorší obraz ve své historii. Na což český prezident Miloš Zeman kontroval tím, že společenství čtyř středoevropských zemí je moudřejší než zbytek Evropské unie. Navíc dodal, že země Visegrádu by ze sebe neměly dělat někoho, kdo se v EU hrbí (viz odkazzde). Kdo z těchto dvou středoevropských státníků má tedy pravdu?
Je zřejmé, že slovenský prezident ve svých slovech narážel především na to, že vrcholní bruselští politici i někteří další západoevropští členové EU opakovaně kritizují země Visegrádu za jejich „nevstřícný“ postoj k migrační krizi, především pak odmítání povinných uprchlických kvót. Naproti tomu Andrej Kiska v nedávné minulosti například opakovaně prohlásil, že je naší morální povinností uprchlíkům pomáhat a odmítl spojování uprchlické krize s narůstajícím terorismem v západoevropských zemích.
V tomto je postoj slovenské hlavy státu zásadně odlišný od postojů českého, polského i maďarského prezidenta, ale i od názorů slovenského premiéra Roberta Fica. Největším Kiskovým protipólem v otázce uprchlické krize je pak z vrcholných středoevropských politiků maďarský premiér Viktor Orbán. Proto není divu, že zatímco Kiska je obvykle bruselskými špičkami nejvíce chválen, maďarský premiér je naopak terčem jejich kritiky již řadu let.
Již před 5 lety mu špičky EU vytýkaly tehdejší znárodnění soukromých penzijních fondů, výrazné zdanění bank a velkých energetických společností či podobu mediálního zákona. Dokonce mu bylo ze strany Bruselu několikrát vyhrožováno zavedením ekonomických sankcí. Loni byl Orbán pro změnu terčem kritiky za to, že v reakci na prudký příliv uprchlíků z Blízkého východu nechal na hranicích své země se Srbskem a Slovinskem vybudovat plot.
Orbánovi odpůrci, kteří tehdy mluvili o budování nové železné opony, pak asi hodně těžko nesli, když postupem času ke zbudování hraničních zábran přistoupily další země, včetně například Rakouska. Také Orbánova ekonomická opatření se nemusí některým liberálním ekonomům líbit, ale fakt je ten, že během jeho vládnutí se maďarská ekonomika pozvedla a na rozdíl například od Řecka nepotřebuje od Evropské unie stálé finanční injekce.
Obdobně, i když přece jen méně častěji jako Orbán, jsou některými západoevropskými politiky kritizováni český prezident Zeman, slovenský premiér Fico a jeho polská kolegyně Szydlová. Byť se mnou zcela jistě ne všichni čtenáři budou souhlasit, jsem přesvědčen, že současná situace v některých západoevropských zemích (především v Německu, Francii či Belgii) dává naopak za pravdu těm, kteří jsou v Bruselu za své „nevstřícné“ postoje k migrační krizi kritizováni.
Pomáhat těm, kteří to potřebují, je určitě správné. Ale jak velké procento těch, kteří během posledního roku a půl dorazilo do Evropy z Blízkého východu či severní Afriky, sem skutečně přišlo kvůli obavám o svůj život a nikoliv kvůli lákavosti štědrého sociálního systému? Zvlášť nesmyslné pak je požadovat po všech členských zemích EU, aby si uprchlíky rozebraly na základě povinně stanovených kvót, když vysněným cílem cesty většiny z nich bylo Německo či jiná evropská země se štědrým sociálním systémem. Bylo proto dobře, že Slovensko, Maďarsko i Česká republika povinné kvóty odmítly a slovenský premiér Fico dokonce proti nim podal žalobu k Evropskému soudnímu dvoru. A je faktem, že v současné době vrcholní bruselští politici ani německá kancléřka Merkelová již o povinných uprchlických kvótách příliš hlasitě nemluví.
Bylo by proto dobře, kdyby politici Visegrádské čtyřky i nadále zastávali v postojích k migrační krizi, ale i v dalších zásadních sporech s EU, jednotu a automaticky se nepodřizovali všemu, co se centrálně nařídí v Bruselu. Z tohoto důvodu je škoda, že slovenský prezident Kiska tuto jednotu kazí. Sice bude téměř jistě za své názory chválen jak v Bruselu, tak i ve většině domácích médií, obyvatelům střední Evropy však svými postoji slovenský prezident bohužel škodí.

Volební fraška: Lid si uchoval zdravý rozum – a odešel na ubikace. Lidovci – umírající vítězové. Andrej Babiš má pravdu. Kapři v rybníku našich peněz. Není kam se vracet, není kam jít dopředu

$
0
0
Petr Hájek
16. 10. 2016 ProtiPropud

Petr Hájek na rozdíl od komentátorů mainstreamu tvrdí, že volby dopadly skvěle, protože v nich lid skutečně promluvil – jen mu to bude asi houby platné

Volební fraška, která balancuje na hraně tragédie. Lze nějak jinak charakterizovat právě skončené volby do krajů – a zvláště pak do Senátu? Po dva týdny (a mnohé týdny před nimi) pronásledovaly politiky a média. Byly hlavním tématem úvah, spekulací a odhadů – a již týden (po těch krajských) téměř shakespearovským přehledem zrad, překvapení, nadějí a zklamání.

Ale téměř výlučně jen pro tyhle dvě parazitické skupiny, které představují zhruba setinu veřejnosti: Politiky a média. Společné mají to, že ovládají devadesát devět celých, devět desetin procenta lidí v naší zemi. Takže žádné nářky: Byly to velezajímavé volby, které o naší realitě hodně vypověděly. Veřejnost se vyslovila zcela jasně. Co chtít od tak drahého podniku více?

Lid odešel na ubikace


Pokud přijde k rozhodujícímu kolu voleb do Senátu vůbec nejméně lidí v jeho nedlouhé historii (15,6 %), neříká to vůbec nic špatného o občanech s voličským právem. Ale téměř všechno o (formálně) nejvyšší instituci našeho slavného „demokratického zřízení“. Vzkaz zní jasně: „Neotravujte nás s tím!“
Stát se u nás senátorem vyžaduje jediné: Mít buď dosti rozsáhlou rodinu a řadu loajálních známých, kteří přitáhnou ještě pár dalších známých. Nebo dostatečnou síť místních stranických buněk, které fungují jako tato rodina. To úplně stačí.

Právě proto jsou lidovci (respektive kandidáti pod touto značkou) „vítězem“ – a vytvoří v Senátu druhý nejsilnější klub. Strana, která se i podle (pro ni) cinknutých průzkumů dlouhodobě pohybuje na hranici vypadnutí z poslanecké sněmovny, při takové volební účasti může vyhrát. A strana (hnutí), která je pravděpodobným vítězem příštích sněmovních voleb – prohraje.

Nic komičtějšího o našich zákonodárných sborech – a všeho, co z nich vychází – už ani není třeba dodávat. Vše nad to je zbytečné, mystifikační a zlovolné: Žádná demokracie u nás není. Možná už ani mediokracie. Obojí totiž potřebuje lid. Jenže lid – odešel na ubikace (protože je navzdory všemu ještě při smyslech).

Mafie je rodina


Ví totiž – vědomě či instinktivně – že politická moc je uchvácena totalitní mafií. Tuší, že účastí ve volbách ji jenom legitimuje. Neúčastí ji naopak delegitimuje – jak se právě stalo. Možná, že si to takhle vznešeně neřekne – ale právě takto vznešeně koná.

Navzdory všem mediálním žvástům v České televizi a spol. nepochybuje, že politici již dlouho nereprezentují jeho zájmy, ale právě jen zájmy této mafie – od roku 2004 navíc napojené na mafii mezinárodní, se sídlem v Bruselu. Je to pěkná rodinka, která se nikdy nenechá na holičkách. O občana již dávno nejde ani v nejmenším.

V praxi to znamená, že „tradiční politici“ sice něco slibují, ale v rozhodujících věcech udělají přesně to, co si žádá mafie, nikoli lid: Sobotkovi socialisté slibují svému potenciálnímu elektorátu dárky (a bohatě je také z veřejných peněz rozhazují). Předseda vlády však současně funguje jako proimigrantská spojka Angely Merkelové nejen u nás, ale i v celém seskupení Visegrádské čtyřky, která se bruselskému diktátu „povinných kvót“ postavila na zadní. A volič řekl: „Já o tom vím, sbohem soudruhu Sobotko“.

A proč totéž neřekl také lidovcům, kteří v té vlastizrádné politice se Sobotkovci družně kooperují (ani Merkelová by si nedovolila v ČT říkat to, co lidovecký „europoslanec“ Svoboda)? Protože mají lépe zorganizovanou „rodinu“ (viz výše). Zatímco ta socialistická je rozštěpená, takže mnozí už nejdou volit ani ty „své“ – neboť by to znamenalo legitimizovat současného šéfa strany.

Pro lidovce je úspěch (a tedy peníze od státu) otázkou života a smrti. Pro zhýčkané bohaté socialisty (se stamiliónovým nezaplaceným dluhem, který klidně ignorují) jen „drobnou nehodou“. Významný člen rodiny-mafie (evropská Socialistická internacionála) je nikdy zcela padnout nenechá.

Moc znamená málo, málo znamená moc


Je to půvabně vidět na dvojím metru: Patnáct procent voličů v Čechách a na Moravě pošle do zákonodárného sboru dvacet sedm senátorů – a všechno je v pořádku, platí to. V praxi tedy zhruba sedm procent lidí rozhodne o tom, kdo bude tvořit zákony v naší zemi – a je to OK.

Když přijde v referendu méně něž padesát procent oprávněných voličů – je neplatné. Od nejmenší obce po stát. Maďaři nedávno hlasovali v referendu o nepřípustnosti bruselského diktátu „povinně přijímaných migrantů“ na jejich území. Dostavilo se zhruba pětačtyřicet procent oprávněných voličů – a Brusel jásal, že je neplatné. Že prý voliči dali jasně najevo...

Když k volbám do Evropského parlamentu – skrze tuto obludnou instituci se legalizuje většina zrůdností v EU – přijde v průměru pětadvacet procent lidí, nikomu to „neplatné“ nepřijde. Nebo naopak: při lidovém hlasování o odchodu Británie z EU (dostavilo se kolem sedmdesáti procent) se o milión lidí vysloví pro úprk z okovů více, než těch co chtěli setrvat – a okamžitě jsme slyšeli, že to není nutno respektovat, nebo že by se mělo referendum opakovat.

Všichni tupci proti Babišovi


Andrej Babiš navrhuje zrušit Senát. To sice navrhovat může, ale kapři si rybník nevypustí. Stejně tak navrhuje změnit volební zákon, aby bylo jasné, kdo vyhrál – a ten by pak nesl plnou odpovědnost. I v tomto případě má nepochybně pravdu – ale nemá šanci. Ústavní většinu v příštím roce nezíská (i když jednobarevnou vládu možná sestaví) – a zbývající kapři vypouštění rybníka státních peněz, moci a vlivu nedovolí.

Ať je šéf ANO jakkoli nesympatická postava – pokud by alespoň tyto dvě věci myslel vážně, mělo by smysl mu dát „ústavní“ moc – podobně jako ji v Maďarsku měl Viktor Orbán. Řeči o tom, že představuje nebezpečí pro demokracii jsou totiž směšné: Nemůže být v nebezpečí něco, co není.

Kdysi takové nebezpečí skutečně představovali Havlové, Kalouskové, Schwarzenbergové a Dientsbierové – a povedlo se jim zakroutit demokracii krkem podle bruselského vzoru. Tehdy to v podstatě nikomu nevadilo, protože nešlo o život. Dnes o něj jde: Válce s Ruskem a imigrační invazí dávají všichni jmenovaní plus premiér Sobotka (a jeho křídlo v ČSSD) zelenou.

  Jen blázen by se vracel


Andrej Babiš, stejně jako prezident Miloš Zeman, si to zjevně nepřejí. Nebylo by proto vůbec špatné obnovit usychající kořínky demokracie velkým Zemanovým a Babišovým vítězstvím – a změnit shnilou ústavu: Prezidentský systém či většinový parlamentní (vítěz bere vše) by snad ještě někoho probral k zájmu o veřejné věci. Pokračování v dosavadním je lkaní v pohřebním průvodu.
Pak by opět mělo smysl jít k volbám – tak jako dostalo smysl jít volit v Americe (alespoň pro voliče Donalda Trumpa). Připravme se ale spíše na onu frašku v podobě truchlohry: Nekonečné úvahy moudrých politologů a komentátorů, „jak to udělat“, aby se volič vrátil.

Kam by se vracel? Do pustiny, v níž jeho hlas nic neznamená?

Proč je syrská krize složitější a nebezpečnější než Karibská – 1. část

$
0
0
chem-nyneshniy-krizis-827-4701727
Albert Nariškin
17.10.2016 NWOO

V rozhovorech o Sýrii často můžete slyšet – „…jako v době Karibské krize“. Když se setkáváme s novým jevem, obvykle se snažíme najít k němu nejpodobnější příklad ze známých událostí v nedávno minulé zkušenosti. Ve skutečnosti však je podstata současného konfliktu a příčiny jeho zhoršení v mnoha ohledech jiné než byly mezi SSSR a USA. Tuto krizi se například nedaří vyřešit již více než rok, a ta se jen prohlubuje. Klíče, které byly vybrány k řešení starých problémů v roce 1962, nejsou k současným událostem vhodné.


Možná nejsou potřeba klíče, ale sbíječka. Nebo snad kouzelná slova typu „sezame, otevři se“? Než abychom porovnávali společné rysy, z nichž lze jmenovat snad jen tytéž soupeře konfrontace – Rusko a USA – a stejný strach před globální válkou, pojďme raději analyzovat zásadní rozdíly, přidávající dnešní krizi novou podstatu.

 

Neviditelní partneři


Jedním z nejděsivějších rysů současné situace je fantómnost „partnerů“ Ruska na jednání. Osoby, s nimiž jsou ruští politici v jednání – prezident USA a ministr zahraničí USA – samozřejmě nepředstavují celé Spojené státy. Je tu ještě jedna skrytá síla – neoficiální, ale dost silná na to, aby nejen mařila politiku, kterou se snaží provádět Barack Obama a John Kerry, ale provádí místo ní svou vlastní. Je to zákulisní mimopartajní strana války. Dost vlivná na to, aby i Pentagon odmítl plnit rozkazy svého velitele. Přitom nejen že de facto nechává provádět sabotáže jako třeba bombardování syrských vojáků pod Džejr-eze-Zorem nebo palbu na humanitární konvoj, ale oficiálně, nahlas, hovoří o tom, že vojákům je jedno, na čem se dohodli Lavrov s Kerrym, plnit svou část povinností nejsou vázáni.

Moskva a celý svět se ocitly v patové situaci: vyjednavači ze strany USA nemají úplnost moci plnit své závazky, protože některé domácí americké síly nechtějí, aby tyto sliby byly dodrženy. A s těmi, kdo jsou dostatečně vlivní, aby mařili dohody s oficiálním Washingtonem, není možné se domluvit, protože na rozdíl od oficiálního Washingtonu nemají oficiální zástupce pro vyjednávání.
Politrussia.com 
Tím se Rusko ocitá v obtížné situaci, kdy musí jednat pouze s tou částí úřadující administrativy, která je loajální prezidentu Obamovi, která však nekontroluje situaci a nerozhoduje, zatímco druhá část americké administrativy se otevřeně nepodřizuje Obamovi, ale plní vůli oněch zákulisních sil, které vedou svou vlastní zahraniční politiku, odlišnou od politiky prezidenta USA. A co je nejhorší – dost úspěšně.

Zde vidíme zásadní rozdíl od Karibské krize v roce 1962: o plnosti moci Kennedyho v USA v té době nebylo pochyb, stejně tak o tom, že s ním bylo možné vést jednání s plnou odpovědností. Tehdy telefon z Kremlu do Bílého domu spojoval lidi, kteří plně kontrolovali situaci ve své zemi a byli schopni splnit každé rozhodnutí, které přijmou. Myšlenka, že Pentagon neposlouchá rozkazy svého vrchního velitele, by tehdy nikomu nepřipadala divoká, protože by prostě nikoho ani nenapadla. Nyní se to však stalo součástí naší dnešní reality.

 

 

Skryté motivy a síly


Karibská krize byla normální vojensko-politickou eskalací mezi dvěma zeměmi, kde její příčiny a motivy ležely na povrchu a byly jasné celé planetě. USA rozmístily jaderné zbraně v Turecku, v reakci na to se SSSR rozhodl umístit své rakety na Kubě. USA se pokusily hrozit bombardováním, ale nakonec ustoupily a dohodly se. Vše, konec příběhu. Tato krize se rozvíjela v podobě složité posloupnosti událostí, veřejných prohlášení i tajných jednání, ale základní myšlenka byla jednoduchá.

Příčiny a motivy syrské krize jsou naopak mnohovrstevné a jsou spojeny s celou řadou sil, které mohou působit a také působí nejen nezávisle, ale někdy i proti sobě.

První vrstva konfliktu je nejviditelnější – je to konfrontace veřejné politiky Spojených států v rámci prezidentských voleb, které syrské události mohou ovlivnit výrazně, ne-li fatálně. Jeden z problémů zlobí velkou část amerického establishmentu: prezident Sýrie již zřejmě přečká ve své funkci prezidenta Obamu, který jménem Ameriky prohlásil, že „Asad musí odejít“. To je naprosto skandální facka reputaci vládnoucí administrativě demokratů, straně, která se právě teď snaží usadit do prezidentského křesla svého kandidáta – Hillary Clintonovou.

Ještě horší však jsou pro určitou část amerických elit vojenské úspěchy armády Asada podporované ruskými VKS (Vzdušné a kosmické síly - pozn.NR) – v tom spočívá druhá vrstva konfliktní situace. Pokud k obsazení Palmýry došlo v dostatečném předstihu před volbami prezidenta USA, pak situace v Aleppu může být radikálním způsobem vyřešena právě v příštích týdnech. Proto americký establishment, který není na straně Trumpa, nebude šetřit žádných finančních prostředků, aby město nebylo před volbami osvobozeno. Jinak to udeří na pozice demokratů nikoli jen výrazně, ale zcela nepředvídatelně.

Důsledky takového masivního zahraničně-politického fiaska totiž lze vyčíslit těžko. Nicméně je zřejmé, že to v podstatě bude hrát ve prospěch Trampa, který se oficiálně drží pozice, že Rusko bojuje v Sýrii proti terorismu, a není třeba mu v tom bránit.

Vítězství Assada v Aleppu bude vítězstvím Trumpa – ten řekne něco jako: „No, neříkal jsem vám to?!“ Takže pro demokraty je životně důležité, aby k tomuto vítězství nedošlo před volbami. Další den po nich – prosím, to už nebude mít takový význam, ale hlavně ne před.

K tomu však ještě jeden zásadní rozdíl spočívá v tom, že Palmýru osvobozovali od IS (teroristická organizace zakázaná v RF), ale v Aleppu dlí „en-Nusra“ (teroristická organizace zakázaná v RF), o jejíž podpoře Spojenými státy už ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov mluví oficiálně. Kromě toho v Aleppu se nachází značná část umírněné opozice, která se údajně liší od „en-Nusry“, ale dokonce ani Spojené státy, tvrdící, že mezi nimi rozdíl existuje, je nemohou rozeznat.


Takže osvobození Aleppa bude znamenat dvojí porážku USA.


Je to formální porážka oné nepolapitelné „umírněné opozice“, kterou Washington tak chrání, a porážka „en-Nusry“, kterou CIA a Pentagon fakticky zásobují přes „umírněné“. Porážka proamerických teroristů v Aleppu dá jasný signál všem, že Amerika není schopna bránit své chráněnce, kteří jí zaručovali krytí a bezpečnost.

A konečně třetí vrstva– to jsou důvody přítomnosti USA v Sýrii, americké zájmy v tomto konfliktu. Za prvé samotný precedens: Amerika vynesla nad nějakým režimem rozsudek smrti, ale poprava se nekonala. Ukázalo se totiž, že je možné jít proti Americe a její rozhodnutí zrušit.

Za druhé porážka v Aleppu se může kritickým způsobem odrazit na celkovém vlivu USA v regionu Blízkého východu. Fakticky zůstanou na periferii odehrávajících se procesů a jejich spojenci uvidí, že prospěch z USA se vytrácí: nemají vliv na situaci, nejsou schopné zajistit zájmy svých spojenců, začínají být bezcenné. Jaký má potom smysl být jejich vazaly? Tím spíš, že na účtu Ameriky jsou již dvě porážky, které v obou případech přivedly k zuřivosti jejich tradiční spojence – Saúdskou Arábii, Katar, Spojené arabské emiráty a Turecko. První bylo zrušení rozhodnutí o bombardování Sýrie výměnou za její zřeknutí se chemických zbraní, a druhou porážkou je dohoda s Íránem, která sice do jisté míry odpovídala zájmům USA, ale bylo katastrofou pro jejich spojence.


A za třetí – fiasko v Sýrii může znamenat velké problémy pro onu expansionistickou linii americké politiky, kterou plánují provádět notoricky známí „neoconi“ prostřednictvím Hillary Clintonové. Strategii americké politiky plánují v zájmu největších reprezentantů amerického kapitálu, zachování jejich bohatství totiž přímo závisí na globální dominanci USA ve světě.
Politrussia.com 

Faktem je, že před časem zástupci největších mezinárodních společností s centrem v USA zjistili v podstatě banální věc: tatáž globalizace, která jim zpočátku umožnila vydělat obrovské finanční prostředky a potom ještě dodatečné zisky, když se Amerika po pádu SSSR stala globálním hegemonem, se ukázala být holí o dvou koncích. Jednoduše řečeno, spojení amerického byznysu s celosvětovým finančním a výrobním systémem se ukázalo být oboustranným. Dokud dominovaly USA, jejich „dobře živené kočky“ měly nepředstavitelné zisky, ale jakmile se globální situace změnila, pak se to okamžitě stalo hrozbou pro mnoho nejbohatších klanů planety.

Ukázalo se, že tyto klany jsou již tak pevně zakotveny v globální světové soustavě, že nemohou neuposlechnout jeho celkové trendy. A jakmile se dramaticky zvýšil finanční vliv Asie a americká síla se naopak začala zmenšovat, podlomená destruktivní politikou nejprve Bushe mladšího a pak Obamy, nejbohatší rodiny Ameriky zjistily, že z důvodu selhání Washingtonu na zahraniční politické frontě mohou přijít o svůj kapitál.

Politolog a publicista Dmitrij Kulikov to objasňuje takto:

Teď je otázkou další cyklus množení obrovských peněz a obrovské moci. Americká ekonomika již dávno není schopna sama zajistit takovou úroveň finančního blahobytu a moci svých klanů – to může zajistit pouze celý svět, ovšem jen a předpokladu, že Amerika je jeho absolutním hegemonem. Pouze v tomto případě nezbytné finanční prostředky znovu potečou do hlavních globálních konglomerátů a společnosti Ameriky a jejich prosperita budou ještě na určitou dobu zajištěny. Jenže stav americké ekonomiky není nejlepší a nemá ani tendenci k zotavení. Takže expanzionismus a drzé vměšování do světových záležitostí v globálním rozsahu jsou jedinou zárukou přežití nejbohatších a nejvlivnějších rodin Ameriky. Pro ně je to otázka udržení takových peněz a takové moci, že kvůli tomu půjdou na cokoli: budou-li k tomu potřebovat rozpoutat válku – rozpoutají ji.

Jednoduše řečeno, nejbohatším lidem planety, kteří žijí v USA, je naléhavě zapotřebí masivního a ničím nerušeného přílivu kapitálu a zajistit jej může pouze pokračující expanzivní politika globální nadvlády a vměšování do záležitostí celé planety pro uspokojení svých zájmů. Ale právě tato politika je nyní zpochybněna syrskou krizí, protože ve skutečnosti byla zpochybněna schopnost samotné Ameriky svou politiku volně a bez překážek provádět. A to je třetí nejhlubší vrstva motivů v syrské krizi. Je jasné, že v Karibské krizi takové problémy ani zdaleka nebyly.

pokračování příště…

Zdroj: http://politrussia.com/world/chem-nyneshniy-krizis-827/
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live