Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Ukrajinská vládní koalice se po hlasování o změnách ústavy rozpadá

$
0
0
Ukrajinská vládní koalice se po hlasování o změnách ústavy rozpadá2. 9. 2015
 
Nevidíme žádné důvody proč dále setrvávat v koalici, informoval novináře Oleg Ljaško, šéf Radikální strany, po hlasování ukrajinské Nejvyšší rady.
„Je to společné rozhodnutí frakce Radikální strany, vystoupit z koalice a bylo přijato jednohlasně. Všichni toto rozhodnutí podpořili a výsledkem toho je, že Radikální strana nemůže být zastoupena ve vládě. Pro mne to osobně znamená, že se vzdávám své funkce", řekl Valerij Voščevskij, vicepremiér ukrajinské vlády.

Ljaško řekl, že Radikální strana požaduje, aby vedení státu vyhlásilo referendum k otázce zvláštního statusu pro určité administrativní jednotky jako je Donbas.

Nový "Majdan" nebude dokud k němu nedá Západ zelenou

Dále Oleg Ljaško obvinil bývalé koaliční kolegy z toho, že v Nejvyšší radě byla fakticky vytvořena „protiukrajinská koalice" s účastí členů Strany regionů bývalého prezidenta Janukovyče..

"Včera se prakticky vytvořila nová koalice v parlamentu za účasti Strany regionů," prohlásil Ljaško.

Podle Ljaška  jeho frakce  vystoupila z parlamentní koalice na protest proti ústavní novele a  přechází do opozice vůči současné vládě.

Porošenko vyhodil šéfa Radikální strany Ljaška z porady

Navzdory vystoupení Radikální strany z koalice, má ukrajinská vláda stále většinu v parlamentu.

"I bez 21 poslanců Radikální strany má vládnoucí koalice v parlamentu většinu,"řekl Stepan Kubiv, poslanec Porošenkova bloku.
Zbývající čtyři koaliční strany mají více než 270 členů ze 450členného zákonodárného sboru.
 
 

(rp,prvnizpravy.cz,hirlap,foto:arch. - Oleg Ljaško, šéf Radikální strany)

Boj Poláků za jazyková práva v Litvě připomíná boj Rusů na Ukrajině

$
0
0
Boj Poláků za jazyková práva v Litvě připomíná boj Rusů na Ukrajině2. 9. 2015  První zprávy

Polské školy v Litvě se chystají na generální stávku proti podle nich diskriminačním jazykovým  zákonům litevského školství. Podobné "jazykové boje" měly za následek krizi na Ukrajině a ani Lotyšsko není bez viny.

Protest, vnímaný jako radikální krok, by měl začít tento týden, měly by být ignorovány požadavky litevských orgánů na výuku.

V čele hnutí jsou výbory polských škol v Litvě, Fórum rodičů na polských školách a Výbor na obranu škol.

Oba výbory i rodiče se už v roce 2011 ohradili proti reformám, které určily úroveň litevských jazykových  zkoušek jak pro státní tak i pro menšinové školy.

Rozhodnutí znamenalo rozšíření osnov v polských školách, které zahrnovaly dalších 800 hodin v litevštině. V důsledku toho studenti často nestíhají studium ostatních předmětů. Ne všichni etničtí Poláci jsou zdatní v litevštině.

Litevské ministerstvo školství odsoudilo oznámení o nadcházející stávce:  "všechny problémy by měly být vyřešeny jednáním."

Stávka je posledním z řady protestů, poprvé byla použita jako varování v červnu 2011. Tentokrát, jsou ale cíle jasně stanoveny: "Budeme bojovat až uspějeme," zdůrazňují organizátoři ve svém prohlášení.

V Litvě je více než 90 polských škol,  poskytujících vzdělání 12.000 polským studentům. Poláci jsou největší etnickou menšinou v Litvě, tvoří přes 6,5 procenta populace..

Lotyšsko: Přesunou ruské „neobčany“ do policejních ghet?

Neobčané“, tedy lidé bez státní příslušnosti trvale sídlící na území Lotyšska, člena EU, jsou problémem, který evropské instituce, chlubící se lidskými právy, humanitou a hodnotami, obcházejí již přes 20 let.

„Neobčany“ jsou v zásadě nejen Rusové, ale také Bělorusové, Poláci a Ukrajinci, kteří dlouhodobě žijí na území Lotyšska, ještě před jeho vyhlášením samostatnosti na Sovětském svazu. Nemají právo volit a zastávat některé veřejné funkce. Lotyšské orgány po nich žádají naturalizaci, jazykové zkoušky z lotyštiny a místních reálií. Ovšem tato praxe se v civilizovaných zemích využívá pouze pro imigranty, což tito lidé nejsou. Pod tlakem místních orgánů se počet neobčanů „zredukoval“ na nynějších 300 tisíc.

Princip Majdanu a politika dvojích standardů

Předchozí ukrajinský prezident Juščenko prosadil zákon O státním jazyce. Princip byl jednoduchý – úřady komunikují v ukrajinštině, zkouška z ukrajinštiny byla podmínkou práce ve státní službě. V národních jazycích (ruštině, maďarštině, rumunštině, moldavštině, běloruštině a polštině*/) se smí vyučovat jazyk a literatura, ale výuka ostatních předmětů (matematiky, fyziky atp.) bude probíhat v ukrajinštině.

Přestože se záměr zákona nepodařilo plně realizovat, mělo to závažné důsledky – studenti z národnostních menšin většinou odjeli studovat do zahraničí, (často dali přednost studiu češtiny před ukrajinštinou), tento zákon pomohl Janukovyčovi vyhrát dvoje volby. Stačilo slíbit, že ho zruší, a nahradí normou odpovídající evropským standardům. A opravdu to v roce 2012 udělal. Proto okamžité anulování velmi evropského jazykového zákona vnímal celý ruskojazyčný východ Ukrajiny negativně. De facto by se z rusky hovořících Ukrajinců zase stali občané druhé kategorie.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko prohlásil (9.11.2014), že výlučně ukrajinský jazyk bude mít v zemi status státního jazyka. Přičemž právě jazykový zákon, který přijal pučistický kyjevský parlament (a později pozastavil pod mezinárodním tlakem) vedl přímo k odporu rusky mluvícího obyvatelstva na jihovýchodě Ukrajiny včetně Krymu a vzniklé krizi. Jeden národ, jedna řeč – státní, ukrajinská.
 
 
 */ v článku se zapomnělo na rusínštinu, jazyk Rusínů, kteří jsou jako národnostní menšina uznáni ve všech okolních státech, jen na Ukrajině, kde jich žije nejvíc, uznanou národnostní menšinou nejsou!

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch. - Takhle mohou být prázdné polské třídy v Litvě)

Fico chce půdu chránit před cizím vlastnictvím

$
0
0

slovensko pole2.9.2015 Vaše věc

„Půda je strategickým prvkem Slovenska a máme právo na ochranu před jejím přechodem do cizího vlastnictví, řekl slovenský premiér Robert Fico na slavnostním shromáždění k přijetí Ústavy Slovenské republiky. Premiér chce slovenskou půdu před zahraničním vlastnictvím chránit ústavně.

Předseda Národní rady SR Peter Pellegrini novinářům řekl, že je třeba takovou cestu hledat, ale současně připomenul, že Slovensko jako členská země Evropské unie se musí podřídit některým ustanovením o volném pohybu kapitálu, zboží a lidí. „Ochrana půdy je vážná politická otázka a musíme se nad ní zamyslet v kontextu evropského práva,“ prohlásil Pellegrini. Půda a také voda je podle šéfa slovenského parlamentu něco, čeho Slovensko nikdy nebude mít více a to je důvod úvah o ústavní ochraně.

Roberts: Svědectví FBI dokazuje bostonskou nevinu D. Carnajeva

$
0
0
Paul Craig Roberts 
2. 9. 2015  Literární noviny

Advokát a člen sboru obhájců Nejvyššího soudu v Minnesotě a současně i člen Nejvyššího soudu Spojených států J.R. Graham mě informoval, že jednaje v zastoupení Marety Carnajové, tety obviněných bratrů Carnajevových a současně i občanky a právničky Kyrgyzstánské republiky, pomohl jmenované s vyplněním dokumentů pro státní soud v Bostonu. Předseda tohoto soudu nařídil, aby tyto dokumenty byly zařazeny do programu případu, takže jsou veřejně přístupné.
Dotyčné dokumenty argumentují, že na základě svědectví, které k případu poskytla FBI, neexistuje jediný důvod pro obvinění Džochara Carnajeva (jeho starší bratr Tamerlan byl zabit v přestřelce s policií čtyři dny po výbuchu pumy při závěru Bostonského maratónu v dubnu 2013– pozn. překl.), z přípravy této akce. Svědectví FBI současně dokládá, že bomba se nacházela v batohu černé barvy, avšak fotografie, prokazující přítomnost Džochara Carnajeva na maratónu, jej ukazuje s batohem bílým a navíc i prázdným, což vylučuje možnost, že by v něm mohla být umístěna bomba.

Jak moji čtenáři vědí, byl mi incident při Bostonském maratónu podezřelý od samého začátku. Zdá se být zcela zřejmé, že zde byl úmysl zabít v palebné přestřelce s policisty oba bratry, protože se už stalo módou přijímat takovouto smrt téměř jako důkaz viny. Avšak Džochar Carnajev přestřelku s policií přežil, těžce zraněn uprchl na loď, kde se ukryl, a téměř již umírající byl na ní majitelem lodi nalezen a poté odvezen do nemocnice.

V jeho případě byla jeho údajná vina vyvozena nikoliv z důkazů, ale z pouhého obvinění a též ze zrady, které se na něm dopustila jeho obhájkyně ex offo Judy Clarková. Ve svém projevu, který měl být Džocharovou obhajobou, jako důkaz viny svého mandanta označila totiž fakt, že se Džochar ke své vině přiznal. Jak ovšem právníci vědí, už po staletí platí, že přiznání je jako důkaz bezvýznamné. Takže platí, že Džochar nebyl usvědčen na základě důkazu.

Poté, co jsem J.R. Grahamovi položil několik otázek, vyrozuměl jsem z jeho odpovědí, že za 48 let své právnické praxe ať už v roli prokurátora či obhájce, se nikdy předtím nesetkal s takovou právní nezákonností, jaká panuje právě v projednávaném případu bratrů Carnajevových. A jelikož se jeho pracovní kariéra jako právníka blíží ke svému konci, je ochoten o tom všem otevřeně promluvit. Zatím se mu však nepodařilo nalézt prokurátora, který by byl ochoten jeho vystoupení před federálním soudem v Bostonu sponzorovat. Řekl mi, že strach z odplaty se v soudním systému Spojených států rozšířil do rozměrů dříve nepředstavitelných, a že ona Amerika, v níž býval zákon obranným štítem lidí, už dnes neexistuje.



Překlad: Lubomír Man (viz FBI Evidence Proves Innocence of Accused Boston Marathon Bomber Dzhokhar Tsarnaev) - Zvýrazněno redakcí NR.

Míří Ukrajina k dalšímu Majdanu?

$
0
0
Tereza Spencerová  
2.9.2015  Literární noviny 
 

Porošenkova pozice coby prezidenta Ukrajiny je obecně velmi slabá a je pravděpodobné, že Západ má za tuto „nepodařenou volbu“ už připravené náhradníky.

Poslanci ukrajinského parlamentu ve vzbouřené atmosféře– prezident Petro Porošenko raději do parlamentu vůbec nepřijel -- v pondělí většinou 265 hlasů v prvním čtení schválili reformu ústavy, která sice předpokládá decentralizaci země, nicméně vzbouřenému Donbasu nezaručuje žádné specifické pravomoci. Přesto Porošenko už před prvním hlasováním horko těžko sháněl hlasy a ještě v neděli se zdálo, že nezíská ani dvě stě poslanců, a tak se vzápětí objevily zvěsti o tom, že Porošenkovi lidé uplácejí poslance jiných stran – lídr lvovské Svépomoci Andrij Sadový už kvůli těmto údajům skončil na výslechu v tajné službě.

Decentralizace „podle Porošenka“ přitom nemá nic společného s původním významem tohoto slova. Pochopili to rychle i poslanci Záporožské oblastní rady, kteří si před pár dny drtivou většinou odhlasovali zvláštní status regionu a posílení svých pravomocí v rozpočtových nebo sociálně-ekonomických sférách. Porošenko je ale vzápětí ujistil, že je nechá stíhat za „separatismus“, neboť 99 procent Ukrajinců prý podporuje celistvost státu s hlavním městem Kyjevem. Čili, žádná „přehlídka nezávislostí“ na Ukrajině nebude, oznamuje Porošenko. Čili, jak obšírně shrnuje třeba americký portál Counterpunch, „decentralizační reforma“ na Ukrajině má ve skutečnosti posílit pravomoci Kyjeva na úkor regionů, tedy včetně Donbasu.

Nad tím vším se vznáší zásadní otázka, zda reformy ústavy projdou v dalším čtení, které je bez bližších podrobností naplánováno „na prosinec“. Toto hlasování navíc nebude mít žádný smysl, pokud „lidové republiky“ Doněcka a Luhanska nebudou souhlasit se svým faktickým „rozpuštěním“, po němž by se tamní moc měla zformovat podle ukrajinských zákonů. A možná hlasování nebude mít smysl už jen proto, že Porošenko nenasbírá potřebných 301 hlasů, tím spíš, že i z jeho čerstvě poslepované frakce, do níž už kromě Jaceňukovy Lidové fronty patří i Kličkův UDAR, odcházejí první„znechucení“.

Suma sumárum: Ačkoli „doněčtí“ vyjadřují ochotu provést volby podle ukrajinských zákonů, má Donbas k uznání autonomie stále stejně daleko, jako při loňském propuknutí vzpoury, a žádný ústupek Rusku, které původně požadovalo federalizaci nebo konfederaci, se nekoná, jak především domácí radikály uklidňuje sám Porošenko. Je jasné, že neonacističtí radikálové, kteří se v pondělí shromáždili před budovou parlamentu, musejí tuto realitu znát, jako ji už chápou v Doněcku. Přesto obvinili vládu z vlastizrady a zaprodanosti Rusku. Třeba poslanec Jurij Šuchevič, syn „slavného“ nacistického kolaboranta a hrdiny ukrajinské pravice Romana Šucheviče, například tvrdí, že pokud východ Ukrajiny dostane citelnou autonomii, stane se tak jen jako pokus získat si Putina. „Evropa prodá a vydá i nás, stejně jako Československo v roce 1939,“ prohlašuje.

Jak konstatuje agentura Bloomberg, Angela Merkelová a Francois Hollande to vidí jinak. Snaží se nabídnout Kremlu co nejdůstojnější prostor k ústupu a příliš je přitom nevzrušuje, jestli povstalci dostanou o trochu víc pravomocí – za předpokladu, že se vzbouřenecké regiony vrátí do ukrajinského rámce. „Většina Ukrajinců možná opravdu chce ukončit válečné operace, ale poměrně nevelká, rozzlobená a dobře vyzbrojená síla nic takového nechce. Možná tím jde ale Putinovi na ruku.“

A právě Šuchevičovi souputníci před parlamentem, který hlasoval o „decentralizaci“, začali střílet a ruční granát zabil tři příslušníky Národní gardy, která parlament měla chránit, a zranil dalších 141 lidí.

Jen s lehkou nadsázkou lze konstatovat, že se ukrajinská Národní garda po roce a půl ocitla v kůži Berkutu na Majdanu…


Syndrom PTSD

Ukrajinský list Vesti vysvětluje pozadí teroristického útoku před parlamentem tím, že se ozbrojenci z dobrovolnických praporů stali neřízenou střelou, jíž je jakoby vše dovoleno, a nic na tom nezměnilo ani jejich začlenění do struktur ministerstva vnitra. Zdroje z prostředí žoldnéřů konstatují, že méně radikální velitelé jsou přitom v poslední době nahrazováni fanatiky, což se týká přinejmenším oddílů pod prapory Pravého sektoru, Azova nebo Syče, což může znamenat, že se „cosi chystá“.

Vláda okamžitě posílila bezpečnostní opatření kolem parlamentu a sídel vlády a prezidenta a navýšila v těchto oblastech počty příslušníků Národní gardy. Přesto redaktoři Vestí do parlamentu v dámské kabelce všemi kontrolami a skenery pronesli plynovou bombičku a nevylučují, že lze stejně snadno propašovat i skutečnou zbraň. Poradce ministra vnitra Anton Heraščenko mluví o instalaci kamer s vysokým rozlišením, které by na všech tradičních místech protestů byly s to monitorovat a rozpoznávat všechny účastníky.

Ihor Humeňuk, který hodil granát před parlamentem, se po zatčení ke všemu přiznal a jako svůj motiv uvedl smrt svých bratrů na frontě, své bojové zranění a znechucení tím, co se odehrává v Kyjevě, zatímco „národ prolévá krev na frontě“. Jakmile ale dorazili jeho advokáti úzce spjatí s banderovskou Svobodou, svou výpověď odvolal.

Experti v jeho případě připomínají posttraumatický stresový syndrom PTSD. „Je to zesílené chápání spravedlnosti: účastníci protiteroristické operace si svého života necení tak, jako lidé, kteří nikdy nebyli ve válce,“ citují Vesti poslankyni a někdejší „lékařku Majdanu“ Olhu Bohomolecovou. Podle ní lze takové lidi snadno zneužít, jako se to už stalo v Mukačevu, kde se je politici pokusili naoko zatáhnout do boje proti pašování, ve skutečnosti ale do boje o regionální moc. Teď s nimi manipulují tak, aby bojovali s „nepřáteli v parlamentu“, soudí Bohomolecová.

Psychiatři podotýkají, že například v USA vydávají na léčbu PTSD obrovské peníze, ale na Ukrajině zůstává přinejmenším 50 procent navrátilců z fronty bez jakékoli péče. A čím déle válka potrvá, tím více psychicky nemocných na Ukrajině – plné zbraní -- bude. A tito lidé se ve válce naučili přijímat rychlá rozhodnutí, včetně toho, že nepřítele je nutné zničit, a to čímkoli, co je po ruce. Máš granát, hoď granát!... Humeňuka to sice neomlouvá, konstatují Vesti, příčiny jeho činu to ale možná vysvětluje.


Samý Putinův agent

V Kyjevě se podle očekávání všichni navzájem začali obviňovat, ale nikoli z nedostatku péče o ozbrojence s PTSD. Ministr vnitra Arsen Avakov okamžitě věděl, kdo za krveprolitím stojí, neboť ukázal prstem na šéfa banderovské Svobody Oleha Ťjahniboka, protože granát na vojáky hodil příslušník „svobodovského“ žoldnéřského praporu Syč. V Syči se vymluvili, že atentátník už jejich členem vlastně není, a Avakovovův poradce pro zklidnění situace prohlásil, že celé krveprolití beztak přece zorganizovala ruská tajná služba, načež jeden z Porošenkových poslanců obvinil rovnou osobně Putina. A Ťjahnibok pro změnu tvrdí, že vše sice opravdu určitě zorganizoval Putin, ale prostřednictvím Avakova, takže je nyní otázkou, kdo je větší Putinův agent, zda ministr Avakov, nebo banderovec Ťjahnibok…

Prezident Porošenko v první reakci krveprolití před parlamentem označil za „nůž do zad“, protože pokud nebude „decentralizace“ přijata, hrozí, že se rozpadne blíže nespecifikovaná „mezinárodní proukrajinská koalice“ a Ukrajina by tak zůstala „tváří v tvář agresorovi sama“. Premiér Arsenij Jaceňuk pro změnu prohlásil, že nacionalističtí demonstranti jsou horší než separatisté, přesněji než „Ruská federace a její banditi“, ale rychle se vrátil ke své tradiční rétorice a ujistil, že se Ukrajina určitě v dohledné době stane členem NATO a že její armáda už brzy dobude zpět Krym. Připomněl se také šéf státní bezpečnostní rady a postmajdanovský předseda parlamentu Oleksandr Turčynov, který Ukrajincům vysvětlil, že jejich „slavná armáda“ zastavila postup té ruské na Západ, přičemž nad Ruskem konečně zvítězí ve chvíli, kdy bude z Ukrajiny vyhnán poslední okupant…

V záplavě roztodivných prohlášení zjevně znejistělých politiků přitom zůstává faktem, že se kyjevská vláda už od svržení prezidenta Janukovyče loni v únoru opírala o nacionalisty, kteří se nyní hlásí o své „zásluhy“, což slibuje jen další krveprolití a další důvod k rozdělení země. Ukrajinští politologové soudí, že ke střetu krajní pravice s mocí dojít dříve či později muselo, neboť ukrajinská společnost je rozdělená na radikály, kteří by chtěli pokračovat v „revoluci“ a v boji do konečného vítězství na Donbasu, a na část umírněnou, která po roce a půl války už chápe, že je třeba situaci stabilizovat, jinak se Ukrajina s konečnou platností zhroutí do propasti. „Buď vláda ve společnosti jakýmsi způsobem nastolí řád, nebo nás čeká ustavení režimu somálského typu, jenže uprostřed Evropy,“ míní Kosť Bondarenko. „Ocitli jsme se v situaci „buď, anebo“ – buď skupina kolem prezidenta uspořádá pro radikály ´noc dlouhých nožů´, nebo radikálové pro prezidenta uchystají ´noc bartolomějskou´.“ Jeho kolega Andrej Zolotarev varuje: „Na podzim se vláda pustí do pronásledování radikálních elementů. Z druhé strany přitom bude narůstat nespokojenost národa z toho, že v zemi prostě není možné nic změnit. Lidé se budou radikalizovat a mnozí mají v rukou zbraně už dnes.“

Znamená to, že se blíží Majdan 3? Podle Zolotareva je to vcelku jisté, tím spíš, že se blíží podzim a zima, nejoblíbenější období ukrajinských „revolucionářů“. „Události před parlamentem se řídily stejnou logikou. Nebudu překvapen, když nyní začne docházet k politickým vraždám, protože radikalizace dosáhne svého vrcholu a promění se v další společenskou vzpouru. Majdan číslo 3 bude krvavý.“


Náhradníci už čekají?  ...

(pokračování textu zde)

Úlovok, ktorý Európu neupokojí: Utečencom našli v mobiloch propagačné videá teroristov z IS

$
0
0

2.9.2015 Topky.sk

Polícia na hraniciach zadržala päticu mužov predstierajúcich, že sú utečenci. pred hodinou

Gjuševo – Polícia na bulharsko-macedónskych hraniciach pred niekoľkými dňami zadržala päticu "teroristov", ktorí sa vydávali za utečencov. V ich mobilných telefónoch sa našli propagačné videá Islamského štátu, špeciálne tie, na ktorých hovoria o džiháde a tie, ktoré zobrazujú odtínanie hláv zajatcom. Colníci ich odhalili na základe pokusov o podplatenie, za každú osobu chceli zaplatiť 175 eur.


Bulharské tajné služby okamžite začali vyšetrovanie, ako informovala tamojšia televízna stanica Nova. Muži sa rozhodli prekročiť hranicu v zalesnenom území, a to autom od komplica, ktorému sa podarilo prekročiť hranice s Macedónskom legálne. „Piati muži sa pokúsili prekročiť bulharsko-macedónske hranice s videami zobrazujúcimi stínanie hláv a propagandu Islamského štátu v ich mobiloch. Teroristi sa plánovali vydávať za utečencov,“ informovali úrady.

Podľa najnovších informácií šlo o Albáncov. Najstarší z nich má 36 rokov, ostatní sú výrazne mladší. Flamur L. (23), L.K. (20), Besnik Bytyci (24) a Atmir Bytyci (20) tvrdili, že sú z Kosova a nemajú doklady. Za pokus o nelegálne prekročenie hraníc im hrozí trest odňatia slobody na päť rokov a pokuta 100 až 300 levov. Vzhľadom na podozrenie z terorizmu však zrejme prokurátor neskôr žalobu rozšíri, informuje portál Albeu.com.



Bulhari nedávno dokončili 4,6 metra vysoký ostnatý plot, ktorý stojí pozdĺž viac ako 80 kilometrov dlhej hranice s Tureckom, aby mohli kontrolovať prílev migrantov z Blízkeho východu a Afriky. Hraničný prechod pri Gjuševe si vybrali práve kvôli tomu, že všetka pozornosť Bulharov sa pri kontrolách sústredí na priechody na opačnom konci krajiny.

Ešte vo februári toho roka bola bulharská vláda varovaná Turkami, že sa niečo podobné môže stať. Ich policajné zložky sledovali teroristickú bunku, ktorá plánovala previesť cez Turecko vycvičených džihádistov zo Sýrie a Iraku, a to práve do Bulharska alebo Maďarska. V máji zase líbyjská vláda varovala pred snahou radikálnych islamistov dostať sa do Európy na lodiach s migrantmi.

Jednejme ! "Zítra" už může být pozdě .....

$
0
0
Štěpán Kotrba
2.9.2015 Parlamentní listy
Odpověď sluníčkářům
Po lidské stránce jsem vstřícný ke každému. Barva jeho kůže či jeho víra jsou mi fuk. Pokud ovšem se vstřícnost na druhé straně nepřekládá jako blbost a cynicky se nezneužívá na demontáž Evropy. To pak vstřícný nejsem. Vnímám holt trochu ostřeji bezpečnostní, zdravotní a sociální rizika desítek či stovek tisíc imigrantů, pro které není práce, pro které není zdravotní péče (neb si na ni nevydělali), pro které není sociální bydlení a dávky (neb na ně nikdo vydělávat nebude)... Prostě tenhle stát uživí stěží svoje vlastní občany...




To pak se moje solidarita a lidskost omezí pouze na samotné ženy s malými dětmi (bez možnosti zvláštních ohledů při praktikování jakékoliv víry, bez možnosti scelení rodin, získání občanství ČR a získání politických práv). Prostě humanitární gesto po přechodnou dobu. Tvrdá asimilace. Všechny muže nad 12 let poslat zcela bezohledně šupem zpátky, aby si své země vybojovali zpět. A klidně aby při tom chcípli. Protože jsou to jejich země, ne naše. Je to jejich kultura, která to zavinila. Jinak budeme za chvíli válčit o tu svoji zemi a budeme fakt muset na hranici a střílet. A na to nejsme ani dost odvážní, ani dost silní, ani bohatí. Pokud by tomu bránily jakékoliv mezinárodní smlouvy, lze je vypovědět a asi to bude nutné. Z pragmatických ekonomických důvodů. Protože náklady by byly vyšší než ztráty. Všechno ostatní je nerealistický, i když vrcholně humanistický blábol.

Velká fotbalová maličkost

$
0
0

Václav Dvořák
2. 9. 2015 

I přes úpornou snahu propagandistů našich korporátních médií a České televize, vyprávět příběh uloupeného Kosova jinak, než jak se odehrál, zůstává v povědomí Čechů, Moravanů a Slezanů agrese agresí, křivda křivdou a zločin zločinem. Samostatné myšlení našich občanů se mnohdy projevuje v okamžicích, kdy to ani nikdo moc nečeká. O to je to milejší zjištění.


Jeden příklad za všechny. 27. srpna se odehrál v srbské Vojvodině ve městě Novi Sad fotbalový západ mezi plzeňskou Viktorkou a místním ligovým klubem. Vojvodina prohrála 2:0, když předtím v Plzni prohrála 3:0. Přesto se srbští fanoušci rozcházeli domů v dobré náladě po prožité euforii z úplného konce zápasu. „Prohra neprohra, konec stál za to“, psaly druhý den srbské noviny (např. zde, zde a zde), a komentovaly, že prostí Češi nikdy neuznali, na rozdíl od jejich vlády, odtržení Kosova. Každoročně se scházejí na demonstracích, hrají srbské lidovky z Kosova a odsuzují etnickou čistku, kterou na Kosovu a Metochii udělala vojska NATO ruku v ruce s albánskými teroristy z UČK po 76 dnech vzdušného teroru a bombardování Srbska.

Co se vlastně na stadionu stalo? V posledních minutách zápasu rozvinuli fanoušci Viktorky na tribuně velký transparent „Kosovo je Srbija“ a skandovali „Kosovo je srce Srbije!!“.
 
Následující okamžiky popisují místní listy, jako delirium radosti a bratření na tribunách. Srbští fanoušci na celém stadionu vstali a několikaminutovým potleskem odměnili plzeňské. Při takových okamžicích se chce říci: zasloužíme si lepší vlády a lepší politickou reprezentaci, než jaké máme. Reprezentaci, která by opravdu reprezentovala názory a myšlení našich občanů a ne zahraničních násilníků.

Ještě amatérské video:


Válka s Ruskem je stále více pravděpodobná

$
0
0
2. 9. 2015   zdroj a zdroj

Zatímco se mainstreamová média ve Spojených státech fixují na válečná slova mezi republikánským kandidátem na prezidenta Donaldem Trumpem a ženskou reportérkou, jiskry, které by mohly vyvolat skutečnou válku se objevují podél ruských hranic a ve vzduchu nad východní Evropou.

V posledních několika týdnech, Pentagon tiše přesouvá vojáky a těžké zbraně do několika zemí, které lemují západní a jižní části Ruska. Jako odezvu, ruský prezident Vladimír Putin nařídil své armádě, aby zahájila výcvikové manévry v těchto oblastech, aby bedlivě sledovala Spojené státy a NATO.

Na půdě Evropské unie také všechny příznaky naznačují, že se obě strany připravují na válku. Ozbrojený konflikt by mohl začít v reakci na tak málo, jako je neúmyslný střet těžce ozbrojených jednotek na hranicích mezi Ruskem a baltskými partnery NATO, například Estonskem, Litvou či Lotyšskem, kolizí ve vzduchu nad Evropou, nebo patovou situací mezi námořními silami v Baltickém nebo Černém moři.

S napětím na nejvyšším stupni za několik desítek let stačí jen málo, aby se spustila řetězová reakce, která by mohla rychle přesvědčit jednu stranu, nebo obě, že válka začala.

Nyní existují jasné důkazy, že došlo k nejméně 40 velmi nebezpečným blízkým setkáním mezi oběma stranami a to jen od března 2014, kdy Krym odhlasoval, že se chce připojit k Rusku. Podle londýnského think-tanku European Leadership Network (ELN), jehož rada ředitelů zahrnuje generála Vjačeslava Trubnikova, bývalého šéfa ruské zpravodajské služby, by mohly válečné hry vést k totálnímu konfliktu.

Například v květnu 2014 americké sledovací letadlo bylo vyhnáno z Ruska do švédského vzdušného prostoru ruskými stíhačkami. O měsíc později, ruské strategické bombardéry prováděly cvičení v Labradorském moři v těsné blízkosti Kanady, aby se připravily na den, kdy by musely vystřelit jaderné rakety na americké cíle.

Rozhodnutí Pentagonu posílit počet nasazených amerických vojáků, těžkého dělostřelectva a 250 bitevních tanků Abraham v pobaltských státech, Litvě, Lotyšsku a Estonsku, stejně jako v Bulharsku, Polsku a Rumunsku, bylo tvrdě odsouzeno Moskvou.

Rusko odpovědělo tím, že přesunulo více vojenské techniky a vojáků k hranicím pobaltských států.

USA také posílily své schopnosti dohledu v Evropě, zejména počtem bezpilotních letounů v arsenálu NATO. Krom toho se zvýšil počet letů výškových špionážních letadel nad Ruskem a rozšířilo se satelitní pokrytí ruských hranic.

Nervozita není omezena jen na střední a východní Evropu.

Dne 10. dubna 2015, „ministři obrany Švédska, Norska, Finska, Dánska a Islandu prohlásili, že se severní Evropa musí kvůli Rusku připravit na případnou krizi nebo mimořádné události,“ uvedly v prohlášení ministerstva obrany těchto zemí. Švédsko a Finsko nejsou v Severoatlantické alianci a Rusko bylo zjevně znepokojeno kvůli jejich sbližování s NATO.

Pro posouzení proč se děje tento posun směrem k NATO a jaké jsou jeho důsledky se deník Americanfreepress dotázal o radu bývalého britského poradce NATO, který vypovídal pod podmínkou anonymity.

„V severských zemích došlo ke zřejmému posunu směrem k NATO, a čas ukáže, zda je to správný směr. Polsko a pobaltské státy jsou více optimističtí k problematice Ruska než tradiční hráči NATO, jako je Německo, Británie a Francie. Polsko již dlouhou dobu doufá ve vojenskou spolupráci mezi Polskem a Pobaltím. Tyto země a Bulharsko, jsou ty v rámci NATO, které jdou plně v souladu s názorem amerického Kongresu, že Rusko musí být konfrontováno. Z toho všeho samozřejmě plyne velké nebezpečí a otázkou je, jak moc by NATO mělo reagovat na jejich požadavky.“

V masmédiích a vojenských zpravodajstvích chybí zprávy o hrozbě pro leteckou dopravu v mnoha částech Evropy a Atlantiku, kvůli vojenským letadlům, které si hrají v leteckých koridorech vyhrazených pro osobní dopravu. I když byla tato záležitost projednána na nejvyšší politické úrovni, vlády se rozhodly, že kvůli strachu nebudou informovat veřejnost a také proto, že by se tím odhalila jejich role.

Pokud dojde na válku mezi USA a Ruskem je pravděpodobné, že každá velmoc použije nukleární mezikontinentální balistické rakety, jejichž cílem budou velká města. Nezapomeňte, že v průběhu druhé světové války, USA zničily celá města v Japonsku a Evropě, včetně Hirošimy, Nagasaki, Drážďan a Hamburku a nedbaly přitom na civilní oběti.


Foto: InfoWars.com
Grafika: American Free Press 

Ernestova týdenní ukrajinská svodka 25.8.2015 – 1.9.2015

$
0
0
vybral, přeložil a sestavil Ernest 
2.9.2015  Kosa zostra čili https://vlkovobloguje.wordpress.com/

Přehled událostí na východní Ukrajině- povstalecká část za dny 25.8. až 1.9. 2015 byl zpracován podle stránky vk.com/strelkov_info Svodka z ukrajinských zdrojů má vždy konkrétní odkaz na původní ukrajinský text.



V Kyjevě žháři napadli pomník obětí nacistické zvůle

25.8.2015

Týden od 18.8. do 24.8.2015 v DNR proběhl mimořádně tiše. Dokonce v Gorlovce, která byla neustále intenzivně ostřelována ukrajinskou stranou několik měsíců, nebylo slyšet jediný výbuch granátu. Domobranci tomuto tichu nevěřili, považovali jej za ticho před velkým útokem. U Gorlovky se nestřílelo, ale protivníci se navzájem měli na mušce.

Doněck– ostřelování zde opět začalo 25.8.2015 v 18:00 – ze strany Krasnogorovky byla ostřelována Staromichajlovka (šachty Čeljuskinců a Avakumov) a ve 23:00 Staromichajlovka a sídliště Trudovskije. O hodinu později začalo ostřelování oblasti letiště z minometů. Byla ostřelována železniční trať Rutčenkovo – Krasnogorovka a poškozeno 25m kolejí a dále z minometů ostřelován zemědělský objekt v Alexandrovce. Byla zaznamenána vysoká aktivita ukrajinských dronů, které se domobrana snažila sestřelit. Ve 21:20 zahájili Ukrajinci ostřelování od Marinky – Georgijevky na sídliště Trudovskije v rajonu Petrovskij v Doněcku. Od obce Nevelskoje ostřelovali z tanků Staromichajlovku. Ve 23:30 začal pěchotní boj s podporou minometů a dělostřelectva na sever od jasinovatského kontrolního bodu. V průběhu dne byly ostřelována i osada Spartak. Ostřelování Doněcka bylo prováděno i z ukrajinských pozic v obcích Opytnoje, Avdějevka, Piščevik, Travnja, Gnutovo a Nikolajevka. Gorlovka – ostřelování začalo ve 4:00 ráno. Byly zasaženy obytné domy tentokrát centru města. Ostřelování provádělo ukrajinské těžké dělostřelectvo a minomety ze směru od Artěmovska. V 5:00 byl zabit první civilista a dalších 5 bylo zraněno. V oblasti Šumů probíhal pěchotní boj a později se přidalo ostřelování těžkým dělostřelectvem. Ostřelováno bylo i Zajcevo.

Jižní fronta– ze sídliště Vostočnyj (Mariupol), osad Pioněrskoje a Sartana ostřelovalo ukrajinské dělostřelectvo a tanky od 00:35 pozice domobrany u obcí Sachanka a Širokino. Domobrana ostřelování opětovala. Byli zabiti dva vojáci ukrajinské armády a pět bylo zraněno. Ze Starognatovky ukrajinská pěchota podnikla útok na pozice domobrany v Běloj Kamenke. Útok byl odražen. Ve 21:30 ostřelování Běloj Kamenky pokračovalo. Ostřelována byla i osada Okťjabr.

LLR– u města Rovenky byl ve 20:00 výbuchem poškozen páteřní plynovod. Příčinou byl pravděpodobně teroristický útok. Ostřelována byla Sanžarovka a oblast obce Lozovoje ukrajinským dělostřelectvem od Světlodarska. Na luganské frontě domobrana za 23. a 24.8. ztratila 2 padlé. Ukrajinci za stejné období ztratili 8 padlých a 12 zraněných.


26.8.2015

Doněck
– byly ostřelovány rajon Petrovskij (zde byla ukrajinským odstřelovačem zabita civilistka) a oblast letiště, od Nevelského byla z ukrajinských tanků ostřelována Staromichajlovka a v oblasti na sever od jasinovatského kontrolního bodu probíhal pěchotní boj. Kolem 5:00 byla ukrajinským dělostřelectvem ostřelována osada Spartak. Osada u šachty Avakumov byla ostřelována od Krasnogorovky ukrajinskými minomety. V petrovském rajonu v Doněcku v oblasti Marinka – Alexandrovka proběhl pěchotní boj. Při ostřelování Alexandrovky a osady dolu Avakumova vypuklo několik požárů. Opět byla dělostřelectvem ostřelována Staromichajlovka a rajon Petrovskij (šachta No.29) z Krasnogorovky. Ostřelovány byly i obce Žabičevo, Vasilevka, Okťjabrskij, Novaja Marevka, Spartak a Zajčenko. Ostřelování bylo vedeno z ukrajinských pozic v obcích Písky, Vodjanoje, Opytnoje, Starognatovka, Granitnoje, Kominternovo a Novoselovka. Gorlovka – v 5:00 ráno nepřítel zahájil ostřelování Zajceva a Golmy ze samochodných děl a tanků. Na šachtě 6/7 probíhala přestřelka z pěchotních zbraní a granátometů. Později ze směru od Svetlodarska a od Kodema byla ostřelována oblast Golmy, Kalinovky a Kondratěvky a Logvinova ukrajinským těžkým dělostřelectvem a raketomety. Ve 21:00 byla samochodnými děly znovu ostřelována Golma a Zajcevo. U Golmy, Zajceva a Majorska proběhl pěchotní boj. Ve 22:55 dělostřelecká palba zesílila. Na jihu začalo ve tři hodiny ráno ostřelování Telmanova a obcí v tomto rajonu těžkým dělostřelectvem z ukrajinských pozic od obce Čermalik. V Telmanovském rajonu byla ostřelována dělostřelectvem od Starognatovky Bělaja Kamenka, ostřelování stále pokračuje. Samo Telmanovo bylo ostřelováno raketomety „Grad“. Ve 20:30 jsou pozice domobrany u Běloj Kamenky opět ostřelovány raketomety „Grad“ a houfnicemi. Ostřelována je i Styla. Dělostřelectvo domobrany odpovídá. Nejintenzivněji je ostřelována Bělaja Kamenka. Ve 21:30 začalo ostřelování Dokučajevska ukrajinskými samochodnými houfnicemi od Nikolajevky a Novotrojicka. Z ukrajinských pozic v Sartaně a v Lebedinskoje, byla ostřelována Sachanka a Širokino. Domobrana palbu opětovala. V osadě Sopino u Mariupolu ukrajinská armáda ztratila dva vojáky a pět bylo zraněno.
Ukrajinští vojáci se natočili na mobil, jak ostřelují civilní čtvrti Doněcka 155mm houfnicemi, které podle Minských dohod měly být odsunuty daleko za frontové linie


LLR
– nepřítel ostřeloval minomety od Stanici Luganskoj pozice domobrany u památníku knížete Igora. Na výšinu 175,9 nepřítel dopravil množství dělostřelectva a vybudoval zde nová opevnění. 26.8. odtud ostřelovali osadu Suchodol nejen dělostřelectvem, ale i z BMP a protiletadlových kanonů. Dělostřelectvo domobrany odvetnou palbou zničilo nová opevnění na této výšině. U Uglegorsku byl ostřelováním poškozen vodní kanál, napájející vodou Uglegorsk. U Uglegorsku hoří pole obilí. Za poslední tři dny na luganské froně domobrana ztratila 6 padlých a kolem 70 zraněných, z techniky jedno BMP, jedno BRDM a jeden protiletadlový kanon. Ukrajinci ztratili 17 až 21 padlých, kolem stovky zraněných, bylo zničeno kolem 10 kusů různé obrněné techniky, dvě baterie minometů a dvě houfnice D-30. Byly zničeny tři ukrajinské sklady munice. Domobrana posílila obranu obcí v oblasti Děbalceva (Sanžarovka, Veselogorovka, Trojickoje a Krasnyj Pachar).


– Rozvědka DNR zjistila, že na frontu byly přesunuty 4000 ukrajinských vojáků, 2 tankové prapory (60 tanků), protiletadlové raketové komplexy „BUK“ a další obrněná a transportní technika. V obci Věrchnětoreckoje (4 km od fronty) byly objeveny palebné pozice raketometů „Grad“ a z obce Želannoje do obce Novoselovka Pervaja (17 km od fronty) přesun 6 ks BTR, 5 ks BMP 5 palivových cisteren. Do obce Nikolajevka bylo přesunuto 5 protiletadlových raketových komplexů „BUK“.

– V Mariupolu v noci na 26.8. proběhla přestřelka mezi příslušníky pluku Azov a pracovníky ukrajinské vojenské prokuratury.

– 26.8. proběhla výměna zajatců – 12 za 12.



27.8.2015
 
Doněck
– od obce Orlovka Ukrajinci ostřelují ze samochodných děl osady Okťjabrskij, Staromichajlovku a Marinku zápalným střelivem Ostřelování provádí 72. mechanizovaná brigáda ukrajinské armády ze samochodných děl ráže 152 a 122mm, z minometů a tankových zbraní. V rajonu Kujbyševskij byl přímým zásahem z tanku poškozen pětipatrový dům. Ostřelována byla i šachta Avakumov v Doněcku. Kolem 18:00 byla ukrajinským dělostřelectvem ostřelována Alexandrovka v rajonu Petrovskij v Doněcku. V rajonu Proletarskij, který je jedním z nejklidnějších a značně vzdálen od fronty, proběhla přestřelka z ručních zbraní – pravděpodobně s diverzní skupinou nepřítele. Kolem 20:00 byly zaregistrovány dopady dělostřeleckých granátů v oblasti haldy dolu Trudovskij a v Petrovském rajonu v Alexandrovce (v 21:00 zde došlo k pěchotnímu boji) a ve 21:00 v rajonu Kujbyševskij (poškozen přímým zásahem pětipatrový dům a lehce raněna žena). Ve stejné době proběhl pěchotní boj v oblasti Staromichajlovka – Krasnogorovka. Dělostřeleckým ostřelováním byly zasaženy dále Starognatovka, Děbalcevo ( velmi silně), Kalinovka, Logvinovo (ostřelovány ze Svetlodarska). Ostřelování dolů Avakumova a Trudovskij a rajonu Petrovskij pokračovalo přes půlnoc. Byla zasažena nemocnice No.14.
Nápis z nábojnic sestavený opolčenci: "Vítězství nebo ráj"

Gorlovka
– byla zasažena Golma. U Krasnogorovky probíhal pěchotní boj. Ve 21:30 vznikl pěchotní boj i v oblasti osady Zajcevo. Ve 21:50 byla Golma znovu ostřelována. Jižní část fronty – v noci z 26. na 27.8. došlo k boji u Volnovachy, kde ukrajinská armáda měla velké ztráty. Vojáci 40. praporu 72. brigády se pokusili společně s praporem DUK PS o útok na pozice domobrany u osady Bělaja Kamenka. Vojáci při protiútoku pod palbou minometů opustili své pozice a svoji obrněnou techniky a prostě utekli. Na místě domobrana nalezla i prapor jednotky
https://pbs.twimg.com/media/CNbyRogUYAAL82D.jpg

Ukrajinci ztratili 21 padlých a kolem 30 zraněných. Bělaja Kamenka a Staroignatovka byly těžce ostřelovány ze všech druhů zbraní. Kolem 21:30 pokračoval dělostřelecký duel a pěchotní boj v oblasti Sartany (zde Ukrajinci ztratili 6 padlých a několik zraněných). Byl ostřelován dělostřelectvem a minomety i Uglegorsk a Dokučajevsk (několikrát) a obce v rajonech Starobeševo a Telmanovo (Mičurino, Styla – zde byli raněni dva lidé). Ostřelovány byly i obce Borisovka, Majak, Petrovskij, Kurgan Černaja Mogila, Novaja Laspa, Staraja Laspa. Ukrajinská armáda střílela z pozic u obcí Bogdanovka, Novotrojickoje, Starognatovka Viktorovka, Travněvoje a Piščevik. Dělostřelectvo domobrany na ukrajinskou palbu odpovídá.
 
Bělaja kamenka - jáma po použité munici s bílým fosforem (zakázáno Ženevskými konvencemi)

LLR
– Ukrajinskými minomety z  Rassadky byla ostřelována obec Sanžarovka a z tanků a klasického dělostřelectva od Popasnoj západní okraj  Kalinova. Zakrátko poté byla ostřelována Kalinovka ukrajinskými tanky z  Luganskoje a od Svetlodarska z minometů. Minomety byla z Trojického ostřelována dále Veselogorovka. Z ukrajinských pozic u města Štěstí byly ostřelovány pozice domobrany u křižovatky u obce Obzornoje a od Stanici Luganskoj pozice domobrany u památníku knížete Igora. Kolem 24:00 dne 27.8. došlo k intenzivnímu dělostřeleckému duelu u Stanici Luganskoj.
– V 10:00 přijel do Donbasu další humanitární konvoj z RF, který přivezl potraviny a věci nutné denní potřeby a učebnice a pomůcky pro školní děti.
– V noci v Kyjevě došlo k výbuchu u kanceláře ruské Sberbank.
– Za uplynulých 24 hodin byla zabita ukrajinským ostřelovačem civilní občanka DNR a dva lidé byli zraněni v důsledku ostřelování.
– Rozvědka DNR zjistila, že do obce Granitnoje (12 km od Telmanova) přišlo cca 450 vojáků, 5 tanků, 2 BTR, 5BMP a houfnice D-30.



28.8.2015
 

Doněck
– v noci na 28.8. Ukrajinci dělostřelectvem napadli z pozic od obcí Vodjanoje, Opytnoje, rajon Kyjevskij. Ráno a první polovina dne byla relativně klidné. Později kolem 15:00 začali Ukrajinci ostřelovat oblast letiště, rajony Kujbyševskij, Petrovskij (kde byla zabita žena), osadu Spartak a Putilovku. Stříleli z pozic u obcí Novoselovka, Kominternovo, Talakovka, Starognatovka, Písky, Kurachovo, Nevelskoje, Avdějevka a Marinka. U osady Spartak došlo k pěchotnímu boji. Ostřelovány byly i obce Jasinovataja, Zaičenko, Žabičevo, Lozovoje. Z pozic u osad Nižněteploje a Olchovka byla ostřelována osada dolu Okťjabrskij. Večer na úseku fronty mezi Marinkou a osadou Alexandrovka proběhl pěchotní boj s podporou tanků. Gorlovka – od osady Semigorje bylo dělostřelectvem ostřelováno Logvinovo. V oblasti šachty Glubokaja proběhla přestřelka z ručních zbraní. Oblast mezi Golmou a Rumjancevem a u Mičurina byla opakovaně ostřelována z minometů, v Golmě vybuchl granát u pětipatrového domu. Palba je vedena z Dylejevky a od Dzeržinska. Následkem ostřelování byla přerušena dodávka elektřiny pro část Golmy. Večer na severu Gorlovky došlo k ostřelování z minometů. Večer v oblasti Krasnogorovky proběhl pěchotní boj za podpory tanků. Na jihu v noci na 28.8. bylo z pozic mezi obcemi Granitnoje a Čermalik ukrajinskými raketomety „Grad“ ostřelováno Telmanovo a byla opět ostřelována Bělaja Kamenka. Večer pokračovalo ostřelování Telmanova.
Ukrajinský vojenský pohřeb


LLR 
– v noci na 28.8. došlo u Stanici Luganskoj k dělostřelecké a minometné přestřelce. Z tankových zbraní byla rovněž ostřelována osada Rajevka. Byla zasažena trafostanice a osada zůstala bez elektřiny. Ukrajinská armáda k ostřelování z osady Mironovskij obce Nižněje Lozovoje a od Svetlodarska vesnice Kalinovka, použila zakázané fosforové střelivo. V poledne od města Štěstí byly ostřelovány pozice domobrany v chatové oblasti. Později byla z minometů a granátometů od obce Trojickoje ostřelována Veselogorovka. Stejnými zbraněmi byla od osady Krymskoje ostřelována obec Sokolniky. V 18:55 a v 21:20 byla tanky od obce Starý Ajdar ostřelována Rajevka, přičemž byla zničena trafostanice. Pozice domobrany u křižovatky u obce Prišib byly kolem 20:00 ostřelovány z minometů od Trechizbenky a v 21:30 začalo ostřelování z ukrajinských pozic u obce Stanica Luganskaja linií domobrany u památníku knížete Igora. V noci na 29.8. probíhal u Stanici Luganskoj tvrdý boj za použití včech druhů zbraní. Domobrana zde ukořistila ukrajinský protitankový komplex „Javelin“. V Granitnom došlo k výbuchu, pravděpodobně vybuchl sklad munice. Domobrana uvedla, že to není její zásluha.
– V Záporoží neznámí pachatelé obložili pneumatikami památník obětí fašismu a zapálili je.
– Rozvědka DNT zjistila, že nepřítel minulou noc přesunul kolem 30 kusů samochodných děl a tanků do oblasti obce Veršina (40 km od na sever od Gorlovky) a do oblasti Krasnogorovky tankovou četu (3 tanky) a minometnou sekci.


29.8.2015
 
Doněck
– večer na 29.8. byl relativní klid až do 18:00. Poté Ukrajinci zahájili pěchotní boj v oblasti Krasnogorovky a o něco později i v oblasti osady Spartak. Později byly slyšet i jednotlivé výstřely pravděpodobně z tanku a zahájily palbu i minomety na oblast letiště a objekt závodu Točmaš. Od Marinky a Krasnogorovky byla ostřelována osada Borisovka (osada u dolu Avakumov).


Gorlovka
– od 21:00 večer z 28.8. na 29.8. byly ostřelovány okraje Gorlovky- osada Golma (byla ostřelována ze směru od Majorska pěchotními zbraněmi) a Zajcevo. Ostřelována byla i Jasinovataja a na jižním úseku doněcké fronty – od 20:00 dne 28.8. – byla ostřelována oblast Širokina téměř půl dne minomety minimálně ze tří směrů. Dále byl ostřelován telmanovský rajon a osady Okťjabrskij, Ševčenko, Staromichajlovka, Styla, Tavričeskoje, Žabičevo, Žabunki, Novaja Marevka, Petrovskoje. Nejtvrdšímu ostřelování z těžkých zbraní (houfnic D-30) byla vystavena malá osada Bělaja Kamenka (domobrana zde odvetnou palbu nezahájila). Mohutné ostřelování ukrajinských raketometů ze směru od Granitnogo postihlo i osadu Novaja Laspa. 


LLR
– předchozí dny byly klidnější, ale v noci na 29.8 byl ostřelován Pervomajsk z Trojického ukrajinskými minomety. V oblasti Kalinova ráno i odpoledne proběhla přestřelka z pěchotních zbraní a minometů. Proběhly lokální přestřelky na Bachmutce a u Stanici Luganskoj. Večer od osady Luganskoje bylo opakovaně z minometů ostřelováno Logvinovo, z Trojického a z Mironovky byla ostřelována Veselogorovka, z minometu a velkorážného kulometu od osady Sizoje ostřelována Novokyjevka a od Popasnoj a Trojického byly ostřelovány ukrajinskými houfnicemi obce Stachanov a Almaznyj.
– Za uplynulý týden bylo v LLR a DNR ostřelováním ukrajinskými zbraněmi zabito 14 civilních občanů (z toho 3 ženy) a zraněno 38 lidí (z toho 9 žen a jedna dívka 18 let). Ukrajinská armáda měla dva padlé a tři zraněné vojáky. Domobrana neměla ztráty.

– Rozvědka DNR zjistila, že ukrajinská strana vyhlásila bojovou pohotovost dvěma bateriím klasického dělostřelectva, které jsou rozmístěny v osadách Gornjak a Kurachovka. Zejména tyto baterie ostřelují Staromichajlovku. Jejich palebná postavení jsou vybudována mezi bytovými domy. Ukrajinci spoléhají na to, že domobrana nebude střílet na obytné oblasti a rovněž na to, že domobrana odvedla těžké zbraně z linie fronty. V průběhu dne k těmto bateriím přijížděly nákladní vozy s municí.



30.8.2015

Doněck
– noc na 30.8. proběhla téměř bez ostřelování. Neklidná situace byla v oblasti osady Písky a Spartak, kde probíhaly přestřelky z pěchotních zbraní, minometů a granátometů. V noci na 30.8.byly slyšet ojedinělé výbuchy v červenogvardějském rajonu Makejevky. Ve 22:17 byly slyšet dva silné výbuchy z oblasti letiště. Palba byla vedena z obcí Opytnoje, Písky a Avdějevka a Marinka. Byla pozorována vysoká aktivita ukrajinských dronů. Byla slyšet střelba, kterou se domobrana snažila sestřelit nepřátelské drony.

Gorlovka
– v noci na 30.8.strany Kodema bylo slyšet pěchotní zbraně, jinak  relativní klid. Ostřelována byla osada Zajcevo z ukrajinských pozic v  Novogorodsko. V Gorlovce slavili večer výročí založení města slavnostním ohňostrojem. Toho využil ukrajinský odstřelovač k vypálení jedné rány. Zasažen byl jeden člověk, není známo zda byl raněn či zabit. Na jižní části doněcké fronty byla ostřelována Sachanka.


LLR
– v noci na 30.8.došlo k ostřelování z minometů z ukrajinských pozic u Popasnoj. Zasažena byla ulice Míru v Pervomajsku a severní okraj obce Kalinovo. Dále byla od Svetlodarska z granátometů ostřelována osada Lozovoje a pěchotními zbraněmi z Trechizběnky osada Sokolniky.
Od půlnoci do 00:20 byl granátometem a protiletadlovým kanonem z osady Krymskoje ostřelován severní okraj obce Frunze.
– Rozvědka DNR zjistila příjezd velké kolony obrněné techniky a nákladních aut naložených municí. U Svatova na kontrolním bodu je radar ST-68UM. Podobných radarů není mnoho a jsou určeny na obranu proti dronům. Zdá se, že ukrajinské síly se obávají odhalení stanovišť zbraní, zakázaných dohodami z Minska.
– Generální prokuratura Ukrajiny zahájila trestní stíhání poslanců Radikální strany – Ljaška a Mosijčuka – pro únosy a mučení lidí. Mosijčuk uvádí, že trestní stíhání bylo zahájeno na základě obvinění, které vznesl poslanec Melničuk (bývalý velitel praporu Ajdar), aby se vyhnul trestnímu stíhání jeho samého. Ministerstvo vnitra Ukrajiny informaci dosud nepotvrdilo.
– Zacharčenko oznámil, že DNR zahájila dobývání uhlí ve více důlních dílech, než Ukrajina za předešlé 4 roky. Uvedl, že dobývání uhlí je základem ekonomiky DNR.
– Bývalý ukrajinský pohraničník Sergej Sergejev, který přešel na stranu „separatistů“, požádal OBSE o ochranu jeho rodiny, která je v současné době ve Stanici Luganskoj a je na ní vyvíjen nátlak a represe ze stany SBU.



31.8.2015
 
Doněck
– málo intenzivnímu ostřelování byla vystavena oblast doněckého letiště a osady Spartak a Žabičevo. Bylo vystřeleno z minometu celkem 11 min a jeden granát z tanku. Palba byla vedena z pozic u obcí Marinka, Písky, Avdějevka a Opytnoje. Domobrana na palbu neodpovídala. V 19:50 vypukl v oblasti letiště a osad Spartak boj – ukrajinská armáda zahájila ostřelování z Avdějevky. K dalšímu střetnutí pěchoty došlo u Putilovky a osada Alexandrovka byla ostřelována granátomety a protiletadlovým kanonem. Okraje Gorlovky byly ostřelovány několika ranami z minometu kolem 21:00. Jižní fronta – došlo k málo intenzivním střetnutím u osad Novaja Laspa, Starognatovka a Bělaja Kamenka. V Běloj Kamence v 18:55 poslední minuty před zastavením palby Ukrajinci ostřelovali pozice domobrany. Domobrana neodpovídala.


LLR
– od vesnice Krjakovka byla ostřelovány obec Sokolniky z kulometu. Z výšiny 231,6 u obce Lozovaja byly ostřelovány ojedinělými ranami pozice domobrany z minometů a BMP. Večer se ostřelování opakovalo. V 19:00 Ukrajinci ostřelovali od Novozvanovky obec Kalinovo z ručních zbraní. Pozdě večer byla tato obec ostřelována ukrajinskými minomety z osady Luganskoje. Na straně domobrany byl jeden příslušník lehce zraněn. Domobrana na palbu neodpovídala.
– V Kyjevu po hlasování parlamentu o změnách v ukrajinské ústavě vypukly nepokoje a demonstrace u budovy parlamentu, organizované stranou Svoboda a Pravým sektorem. Účastníci házeli na policii, která chránila budovu parlamentu, láhve, pyrotechniku a jeden z účastníků hodil mezi policisty granát. Výbuchem a střepinami bylo zraněno více než 100 lidí, jeden policista byl zabit. Bylo zadrženo cca. 30 lidí, včetně osoby, která hodila granát. Viz fotoalbum a video:




1.9. 2015 V průběhu dne do 16:00 bylo zjištěno sedm výstřelů z pozic Národní gardy Ukrajiny v Avdějevce a v Novogorodskom na osady Železnaja Balka a Spartak. Ukrajinští vojáci provokovali domobranu DNR – obsadili některá neutrální území. Domobrana na provokaci neodpověděla, ale vedení domobrany požaduje na základě dohod z Minska, aby se tyto jednotky vrátily na své původní pozice. Za uplynulý den rozvědka DNR zaznamenala pohyb nepřátelských jednotek a zjistila pozice těžkých zbraní – na severní okraji osady písky (3 km od fronty) postavení čety tanků (3ks), v obci Čermalik (2,5 km od fronty) skupinu odstřelovačů, jeden raketomet „Grad“ a jedno samochodné dělo, v oblasti obce Stěpnoje (7 km od fronty)skupinu tanků, BTR a BMP.
Zranění ukrajinsští policisté bránící Věrchovnu Radu před extremisty


Ostatní Ukrajina:


http://korrespondent.net/ukraine/3557333-v-lnr-poobeschaly-prekratyt-ohon-s-1-sentiabria
V LLR slíbili zastavit palbu od 1 září

http://korrespondent.net/ukraine/3557357-rada-proholosovala-za-detsentralyzatsyui-v-pervom-chtenyy
Parlament v prvním čtení hlasoval pro decentralizaci

http://korrespondent.net/ukraine/3557404-donetsk-y-luhansk-ne-odobryly-yzmenenyia-v-konstytutsyui
Doněck a Lugansk nesouhlasí se změnami Ústavy

http://korrespondent.net/ukraine/3557419-v-mylytsyui-pod-radoi-brosyly-boevuui-hranatu-heraschenko
Mezi policisty u parlamentu hodili bojový granát

http://korrespondent.net/ukraine/3557456-klychko-v-stolknovenyiakh-pod-radoi-est-pohybshyi
Kličko: Při střetnutí u parlamentu je jeden mrtvý

http://korrespondent.net/ukraine/3557438-ranenyia-pod-radoi-poluchyly-okolo-100-sylovykov
U parlamentu bylo raněno 100 ochránců zákona

http://korrespondent.net/kyiv/3557470-avakov-pod-radoi-zaderzhany-30-chelovek-u-odnoho-nashly-hranaty
Avakov: U parlamentu bylo zadrženo 30 lidí, u jednoho našli granáty

http://korrespondent.net/ukraine/3557491-svoboda-o-stolknovenyiakh-pod-radoi-mylytsyia-napala-pervoi
Svoboda o střetnutí u parlamentu: policie zaútočila jako první
Strana dává odpovědnost za výbuch úřadům.
Ukrajinská strana Svoboda klade odpovědnost za události u parlamentu na současnou vládu a požaduje rezignaci ministra vnitra Arsena Avakova.

http://korrespondent.net/ukraine/3557520-avakov-rasskazal-kto-brosyl-hranatu-pod-radu
Avakov oznámil, kdo hodil granát u parlamentu
Osoba, která hodila granát byla zadržena – je to příslušník strany Svoboda z praporu „Sič“, uvedl ministr vnitra.

http://korrespondent.net/ukraine/3557543-avakov-obvynyl-tiahnyboka-v-sobytyiakh-pod-radoi
Avakov obvinil Tjagniboka z událostí u parlamentu

http://korrespondent.net/ukraine/3557880-chyslo-pohybshykh-pod-radoi-vozroslo-do-trekh-chelovek
Počet mrtvých u parlamentu vzrostl na tři lidi

http://korrespondent.net/ukraine/3557928-natshvardeets-pohyb-yz-za-otsutstvyia-preparata-dlia-ostanovky-krovotechenyia
Národní gardista zemřel kvůli nedostatku preparátu na zastavení krvácení

http://korrespondent.net/kyiv/3557862-mylytsyia-usylyla-okhranu-tsentra-kyeva
Policie posílila ochranu centra Kyjeva

http://korrespondent.net/ukraine/3557966-yz-za-sobytyi-pod-radoi-zaderzhan-esche-odyn-boets-batalona-sych
Kvůli událostemu u parlamentu byl zadržen ještě jeden příslušník praporu „Sič“

http://korrespondent.net/ukraine/3558022-zaderzhannyi-za-vzryv-pod-radoi-ne-pryznaet-vynu
Zadržený za výbuch u parlamentu nepřiznává vinu

http://korrespondent.net/business/economics/3557978-myller-yskluichyl-skoroe-vozobnovlenye-ymporta-haza-v-ukraynu
Miller vyloučil brzké obnovení dovozu zemního plynu na Ukrajinu
Gazprom Ukraině pohrozil studenou zimu bez dodávek plynu z Ruska.V nejbližších dnech dodávka plynu z Ruska na Ukrajinu nebude obnovena, řekl šéf Gazpromu Alexej Miller reportérům v úterý.
„V současné době Ukrajina nemá finanční prostředky k obnovení dodávek plynu. Jsme v přímém kontaktu s vedením Naftogazu, mají finanční problémy. Nedá se říci, že v nejbližších dnech bude obnovena dodávka plynu Ukrajina, bohužel, to nelze“.

Rusko dementovalo zprávu o vyslání letectva do Sýrie

$
0
0
- red - 
2. 9. 2015 E-republika

Ruské ministerstvo zahraničí oficiálně sdělilo, že do Sýrie nebyl poslán ani jediný letoun z tzv. "vojenské pomoci", kterou do světa vytroubil izraelský deník Ynet News s odvoláním na diplomatické a vojenské zdroje.


Ruské ministerstvo zahraničí oficiálně sdělilo, že do Sýrie nebyl poslán ani jediný letoun z tzv. "vojenské pomoci proti ISIL", kterou do světa vytroubil izraelský deník Ynet News s odvoláním na diplomatické a vojenské zdroje. Ruské úřady sdělily, že nadále pouze plní dohodnutý plán dodávek zbraní, včetně vojenských stíhaček, a to je všechno. Pravděpodobně půjde o letouny typu MIG-31 a cvičné stíhačky JAK-139. Tyto stíhačky ovšem pilotují letci SAA, nikoliv ruští piloti, jak tvrdila média. Rusové nejsou tak naivní, aby nevěděli, že o přítomnosti ruských vojenských pilotů na syrských základnách by se muselo téměř okamžitě vědět. Proč tato desinformace?

Začněme nedávným článkem Fakta o Sýrii aneb Válka ve druhém poločase. V pátek 22. 8. měly zaútočit izraelské F-16 na pozice Asadovy brigády č. 68 se základnou v Chán al Šejk u Damašku. Zejména vedly útok na brigádu č. 90 u Kunejtry, která nyní vede útok proti al Núsře na Golanech, kterou vyzbrojuje a živí Izrael. Stíhačky se také pokusily zničit pozice SAM na letišti v Chalachře. Syrská vládní armáda (SAA) nejprve vypálila po stíhačce staré SAM-5 a SAM-9, aby zaměstnala jeho aktivní obranu. Pak přišla na řadu modifikovaná verze ruské S-300 z Íránu. Letadlo se změnilo v ohnivou kouli, dopadlo vedle Golan a pilot prý nevyskočil. Navíc přitom SAA sestřelila asi dva izraelské vrtulníky. Pokud je tato verze správná, pak Izrael kvůli dodávkám ruských S-300 přišel o nadvládu ve vzduchu.

Stíhačka F-35 vypadá na naprostý debakl (viz naši krátkou zprávu Tvůrce stíhačky F-16: nová F-35 je propadák a naprostá žehlička). Z těchto a dalších důvodů čekají okupační armádu na Golanech těžké časy, protože je třeba přezbrojit staré F-16 na nový typ protileteckých raket typu S-300 dodávaných do Sýrie z Ruska a z Íránu. A je velkou otázkou, zda drahá a "neviditelná" F-22 nebude brzo sestřelena poblíž Golan, kde bude nutně nasazena jako první. To by si ji nikdo mimo USA nekoupil a po debaklu F-35 by měli Američané na krku další propadák. Reakcí na sestřelení F-16 byla dezinformační kampaň, v níž je Izrael naprostým mistrem. To jste si mohli všimnout i na většině českých nezávislých webů.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč
Pokud chcete na provoz webu E-republika přispět, klikněte zde? Děkujeme!

 

Související články:

V ukrajinském slabikáři je opěvováno zabití generála Vatutina bandity UPA

$
0
0
2. 9. 2015        zdroj
Sociální sítě šíří ukázky z nového ukrajinského slabikáře, v němž je propagován nacismus, extremismus a etnická nenávist dětem předškolního a mladšího školního věku.





Jsou v něm proklamovány myšlenky válečné agrese ukrajinských nacistů proti Rusku. A také je oslavována činnost Ukrajinské povstalecké armády, která spolupracovala s Hitlerem.

V ukrajinském školním slabikáři je opěvováno zabití Hrdiny Sovětského svazu a osvoboditele Ukrajiny generála Nikolaje Vatutina, který byl zabit v roce 1944 členy kolaborantského gangu UPA, působícího pro nacistickou rozvědku.

Připomeňme, že Nikolaj Fjodorovič Vatutin, armádní generál a Hrdina Sovětského svazu, se vyznamenal uskutečněním úspěšných vojenských operací, které zastavily postup nepřítele a obnovily frontu. Osvobozoval Kyjev a další města Ukrajiny. Dostal se do léčky banditů OUN-UPA, v přestřelce byl vážně zraněn a později na následky tohoto zranění zemřel v nemocnici.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Chorvatská prezidentka vyzvala EU ke spolupráci s Ruskem

$
0
0
2. 9. 2015   zdroj
Hlava Chorvatska Kolinda Grabarová Kitarovićová prohlásila při vystoupení na prvním zasedání politické sekce Evropského fóra v Alpbachu, že EU by měla spolupracovat s Ruskem na řešení syrské krize a řady dalších problémů.

Prezidentka Chorvatska Kolinda Grabarová Kitarovićová vyzvala EU, aby spolupracovala s Ruskem na řešení krize v Sýrii, která se stala jednou z příčin "krize s uprchlíky" v Evropě.

"Dnes jsme v rozporu s Ruskem v otázce krize na Ukrajině. Ale my musíme s Ruskem spolupracovat na řešení syrské krize a řady dalších krizí,"řekla Grabarová Kitarovićová v neděli při vystoupení na prvním zasedání politické sekce Evropského fóra v Alpbachu.

Podle prezidentky Chorvatska je současná situace s desítkami tisíc uprchlíků z Blízkého východu a Afriky, kteří zamířili do Evropy, jen začátek. "Čekáme jich mnohem více, možná miliony lidí, kteří očekávají naplnění svého zákonitého úsilí o lepší a bezpečný život," prohlásila Grabarová Kitarovićová. Podle ní by se Evropa měla "dívat nejen na ty uprchlíky, kteří již přijeli, ale dál."

Grabarová Kitarovićová se také domnívá, že kvóty na příjetí uprchlíků by neměly být ukládány z Bruselu, ale musí být navrhovány samotnými zeměmi.

Podle chorvatské prezidentky prochází Evropská unie celou řadou krizí. "Máme krizi vize, krizi strategie, krizi identity, a obávám se, že i krizi vůdcovství. Tyto krize ovlivňují úroveň jednoty, úroveň solidarity", řekla Grabarová Kitarovićová. Abychom mohli reagovat na tyto krize, evropští lídři musí zkoordinovat činnost, ne "se uzavírat ve svých zemích,"řekla.

Každoroční setkání evropských politiků a intelektuálů v tyrolském Alpbachu, které se koná od roku 1945, je letos zaměřeno na téma "Nerovnost" a probíhá ve znamení krize, způsobené tokem uprchlíků z Blízkého východu a severní Afriky do Evropy.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová
Alpbach (Tyrolsko, Rakousko), 30. srpna, RIA Novosti.

Saakašvili: Oděsa může vystoupit z Ukrajiny

$
0
0
2. 9. 2015
Oděsa může vystoupit ze struktury Ukrajiny, protože má dost důvodů pro tento krok. Uvedl to Michail Saakašvili, hlava Oděské oblastní státní správy.


Agentura Rosinfo oznámila, že Saakašvili se domnívá, že v Oděse se může opakovat scénář Donbasu. K tomuto závěru Saakašvili dospěl, když analyzoval nestabilitu v regionu ukrajinské Besarábie, kde "probíhá nebezpečná hra v rámci politické a sociální situace."

Podle Saakašviliho v této oblasti téměř neexistuje ukrajinská propaganda - není ukrajinské televizní vysílání, ale zato tam jsou ruské televizní kanály. To může vést k tomu, že Oděsa vystoupí z Ukrajiny.

Dříve Saakašvili předpovídal vystoupení Krymu z Ukrajiny. Na počátku roku 2014 ohledně toho učinil příslušné prohlášení.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Jak izraelská lobby rekrutuje barevné studenty

$
0
0
Zoe LaSalleová
3. 9. 2015  Muftah
 

Proizraelská lobby ve Spojených státech vydává enormní sumy peněz a zdrojů na to, co považuje za jedno ze svých nejvýznamnějších bojišť – na vysokoškolské kampusy. 


Nezávislí dárci a organizace, jako je Židovská agentura, vynakládají každoročně milióny dolarů na rozsáhlé kampaně na podporu Izraele, aby na mnoha amerických univerzitách neutralizovali hnutí solidarity s Palestinou. Když se staré metody ukáží jako nedostatečné – např. plně hrazené výlety mladých židů do Izraele, přednášky izraelských velvyslanců a vojáků IDF, kulturní a společenské události, které lakují narůžovo izraelskou okupaci –, tyto skupiny se uchylují k nové strategii, tj. k zapojení barevných studentů do obhajování Izraele.
V posledních letech začaly organizace jako AIPAC rekrutovat afro-americké studenty, aby posloužili jako tvář izraelského aktivismu na kampusech. To vše v naději, že zužitkování jejich černých těl a hlasů bude jaksi negovat tvrzení o izraelském rasismu a politice, které lze přirovnat jihoafrickému apartheidu. Článek z roku 2012, který byl uveřejněn v magazínu Colorlines, popisuje, jak AIPAC rekrutuje na historicky černých vysokých školách a univerzitách (historically black colleges and universities – HBCUs):

„Izrael je v rostoucí míře napadán ze strany palestinských a mezinárodních aktivistů, kteří tuto zemi označují za apartheidní a rasistický stát. Jeho nejzarytější lobby v USA na to reaguje rekrutováním černých studentů jako morální záštity, aby se podpořila izraelská beztrestnost. Na historicky černých vysokých školách a univerzitách (známých jako HBCUs) po celé zemi AIPAC nachází a rozvíjí kádry černých spojenců, aby deklaroval, že Izrael v žádném případě nemůže být rasistický.“

Tito studenti, z nichž většina neměla žádné dřívější vědomosti o politice Středního východu či izraelsko-palestinském konfliktu, jsou vysíláni do Washingtonu D. C. na zvláštní školení a setkání s různými izraelskými a americkými politickými představiteli, včetně – jak jeden student z Florida A&M University sdělil magazínu Colorlines – premiéra Benjamina Netanjahua. Student dodal, že tento program se „usilovně snaží oslovit HBCUs a většinu hispánských škol.“

Tito studenti jsou pak posíláni zpět do kampusů, aby tam oponovali líčením, jak je podávají skupiny solidarizující s Palestinou (např. Students for Justice in Palestine), a nabourávali legitimitu srovnávání s apartheidem. Článek v magazínu Colorlines vysvětluje:
„Pokud jde o AIPAC a další proizraelské skupiny, stížnosti na izraelský státní rasismus ohrožují veškeré morální nároky, kterých se Izrael snaží domáhat. AIPAC si vychoval mladé černé hlasy z černých univerzit, které dnes stojí v první linii odmítání obvinění z apartheidu. Jedna studentka z HBCU se na loňské konferenci AIPAC z pódia rozohnila. ‚Jak se opovažují používat slovo, které má historický význam pro mě?‘ uvedla tato řečnice za hlasitých ovací publika. ‚Slovo, které představuje ty nejhorší křivdy, kterými člověk může trpět.‘ Během projevu, v němž se stylizovala do role arbitra toho, co má být považováno za rasistické, se za ní objevil obrázek cedule z doby jihoafrického apartheidu, na níž stálo ‚White Area‘ [Vyhrazeno pro bílé].“

Tento týden se dostala do titulků nová tvář kampusové kampaně na podporu Izraele, a prudká reakce na sebe nenechala dlouho čekat. 'J Street U', kampusová sekce liberálně-sionistické organizace 'J Street U', oznámila zvolení pákistánsko-americké muslimské studentky Amny Farooqiové za novou předsedkyni její národní studentské rady. Tato starší posluchačka Marylandské univerzity je poslední z řady symbolických studentů z okruhu menšin (Afroameričanka Chloé Valdaryová byla překvapena jejím horlivým sionismem během loňské izraelské ofenzívy v Gaze), která dodala kampani na podporu Izraele pozlátko diverzity a inkluzivity.
Amna Farooqi - nově zvolená předsedkyně 'J Street U'
Článek v izraelském listu Haaretz vypráví příběh, jak se tato mladá muslimka „zamilovala do sionismu,“ bez ohledu na to, že vyrůstala v rodině, která „sympatizovala s palestinskou věcí.

Hned v prvním ročníku se Farooqiová setkala s Benjaminem Cannonem, který tehdy spolupředsedal pobočce J Street U na Marylandské univerzitě. Farooqiová se do této skupiny zapojila a začala chodit do [židovského kampusového spolku] Hillel a na kurzy izraelských studií. V jednom z těchto kurzů si měli studenti ‚osvojit‘ jednotlivé postavy, které měly zásadní význam pro založení Izraele. Farooqiová byla vybrána, aby si zahrála roli Davida Ben Guriona.

‚Dnem i nocí uvažovat jako Ben Gurion, jak se přel s Žabotinským a s Brity, jako bych sama byla Ben Gurion, naprosto změnilo můj pohled na tento konflikt,‘říká Farooqiová na videu ve stylu TED Talk. ‚Sionismus byl [pro mě] najednou věcí odpovědnosti. Byl o židovském národu, který po dějinách, kdy byl zadupáván, převzal kontrolu nad svou budoucností.‘

‚Zamilovala jsem se do sionismu, protože sionismus byl o převzetí vlastnických práv nad příběhem jednoho národa,‘říká ve videu. ‚Pokud je sionismus přihlášením se ke své budoucnosti, jak ho nemohu neuznávat?‘“

Článek v listu Haaretz poukazuje na to, že Farooqiová také zlehčuje oddanost své rodiny vůči palestinské věci, což působí jako snaha zalíbit se těm sionistům, kteří by mohli její jmenování vnímat s nedůvěrou:

Když  Farooqiová vyrůstala, uvědomovala si, že její rodiče jsou kritičtí vůči Izraeli a že během konfliktů, jako byla Operace Lité olovo, více sympatizují s palestinskou stranou. ‚My však nejsme Arabové, takže to není tak, že by byli nějak zvlášť emočně spojeni s tímto tématem.‘ Doma ‚jsme mluvili pouze o náboženství a politice, nicméně moje rodiče mají také pokrokové názory,‘ uvedla.“


Není překvapivé, že upřímnost studentek jako jsou Valdaryová a Farooqiová je zpochybňována jak izraelskou krajní pravicí, tak pokrokovými levicovými aktivisty. Pro mnoho lidí je obtížné uvěřit, že jejich přesvědčení je zcela ryzí vzhledem k miliónům dolarů, které každoročně proudí do kampaní na podporu Izraele v kampusech. I kdyby jejich motivace byly upřímné, jedno je jisté: takové studentky mají nesmírnou hodnotu, dost možná klíčovou, a jsou velmi užitečné pro izraelskou lobby. Jejich rekrutování představuje zoufalý pokus, jak získat zpět alespoň nějaké morální pozice a zvrátit škodu, kterou způsobil propalestinský aktivismus na kampusech a hnutí Bojkot, stažení investic, sankce (Boycott, Divestment, Sanctions – BDS). Ty ukazují, že bez ohledu na milióny v penězích a zdrojích a podporu z horních vrstev společnosti, jsou to možná ti, kteří hájí palestinský lid, kterým se daří získávat srdce a rozum lidí.


Pramen: www.muftah.org, překlad: Karel Hyka
Na titulní fotografii je zachycen protest studentů Bostonské Severovýchodní Univerzity proti cenzuře a zatajování informací a za svobodnou Ghazu (březen 2014)

"České" neziskovky přímo zvou imigranty do České republiky: "Vítejte v České republice!"

$
0
0
3. 9. 2015     Zvací stránka
"Utíkáte-li před válkou, hladomorem a terorem, můžete požádat o asyl v České republice.Česká republika je krásná země v srdci Evropy (hraničí s Rakouskem, Německem, Polskem a Slovenskem), má vysoce rozvinuté hospidářství a bohaté kulturní dědictví, vysokou úroveň vzdělávání, zdravotní péče a ochrany životního prostředí...  je vysoce tolerantní, mohou zde vedle sebe žít křestěné, židé, muslimové, bezvěrci..." Na internetové stránce jsou doporučené trasy pro imigranty a další informace. Anglicky a arabsky připravily "české neziskové" organizace. 


 The main route of refugees.
الطريق الرئيسي للاجئين
Komentuje T. Okamura

Kyjevská artilerie už zase masakruje Donbas. Sabotáž minských ujednání denervuje Rusko i Evropu.

$
0
0


Rostislav Iščenko
3.9. 2015   Střípky ze světa
Čím vším se ukrajinská provokace obrací proti Americe

 Co mají žáby na prameni za lubem – a kde všude jim zvoní hrana – přibližuje obšírné interview Rostislava Iščenka.Pokud jde o ambice ukrajinských nacionalistů, trousících narážky o „možnosti nové revoluce“, „na politickém procesu by se podíleli rádi, co vlastně chtějí, však sami netuší“. „Marginál zůstane marginálem, ať už v ruce zbraně má nebo ne. Ano, možnost ovlivňovat ekonomická rozhodnutí dostali, jejich vlastní představy o tom, jak by měla vypadat, jsou však krajně zjednodušené a v podstatě je to o tom, co a jak ´zabrat a podělit se´.
Pokud jde o ambice ukrajinských nacionalistů, trousících narážky o „možnosti nové revoluce“, „na politickém procesu by se podíleli rádi, co vlastně chtějí, však sami netuší“. „Marginál zůstane marginálem, ať už v ruce zbraně má nebo ne. Ano, možnost ovlivňovat ekonomická rozhodnutí dostali, jejich vlastní představy o tom, jak by měla vypadat, jsou však krajně zjednodušené a v podstatě je to o tom, co a jak ´zabrat a podělit se´. Tedy zabrat těm špatným a odevzdat těm správným - a na světě bude rázem vše v nejlepším pořádku. Jsou přesvědčeni, že drží-li člověk v rukou kalašnikov, dělá to z něj experta na ekonomiku, politiku či diplomacii – jejich trabl tkví právě v tom.“

„Totéž je ovšem i problém stávající ukrajinské moci. Na Ukrajině došlo ke klasickému státnímu převratu, kdy jedna skupina oligarchů svrhla druhou skupinu oligarchů, ti noví oligarchové se však opírali o nacistické hnutí. Souběžně se státním převratem tak začala i nacistická revoluce, která však do logické kulminace nedospěla. Nacisté chtěli oligarchickou republiku nahradit nacistickým státem, nahradili však oligarchickou republiku jinou oligarchickou republikou. Větší vliv mají jen v jejím rámci proto, že jsou v podstatě ozbrojenou oporou stávající vlády.“

A to „nejen proto, že dali dohromady kupu dobrovolnických praporů“. Poněvadž „za půl druha roku došlo i k masové infiltraci ozbrojených sil, zvláštních služeb, ministerstva vnitra atd.“. Z „nelegálních ozbrojených formací tak už zůstal jen ´Pravý sektor´ a ten se teď má integrovat do SBU.“ To ovšem „na jejich nacistickém charakteru nic nemění“. O nic „větší kontrolu nad nimi nemá ani státní moc, poněvadž uvnitř svých řad podléhají vlastnímu velení“.

V „podstatě tak proběhla nacifikace silových struktur, což nacistům dodalo vliv ještě větší. Jejich problém tkví pouze v tom, že nemají svého Hitlera, jednoho a pro všechny, a Hitlerů, co se mezi sebou ne a ne dohodnout, mají naopak až příliš. Jinak by další převrat provedli už dávno a dovedli to až nacistickému státu, po němž tak prahnou, stávající oligarchická republika jim tu možnost však nedává.“

„Evropa na dalším převratu, tentokrát už nacistickém jednoznačně a nezastřeně, zainteresována není.“ Má naopak „zájem na stabilizaci stůj co stůj. Proto se aktivně účastní minského procesu.“ Na Ukrajině potřebuje „aspoň jakous takous stabilizaci“. „Aspoň nějakou vládu, lhostejno jakého typu“, avšak „zajišťující trvalý tranzit a nedělající Evropě problémy“.

Ta Porošenkova nezvládá ani to. Tím víc se to i Evropa „snaží postavit na jakžtakž normální základ“. Cílem minského procesu je „dát Porošenkovi šanci, aby se s Jihovýchodem nějak dohodl, neutralizoval nacifikaci své vlády a našel jakousi kompromisní variantu. Evropa potřebuje situaci na Ukrajině uklidnit, vrátit ji do Janukovyčových dob, ale bez Janukovyče. Jaký je, evropskými očima, rozdíl v tom, kdo bude krást: bude-li to Porošenko, nebo Janukovyč?“ Tady je prioritou „uhájit na Ukrajině evropské zájmy“.

Jenomže právě to je „v rozporu s americkými zájmy.“ Washington totiž „celou tu ukrajinskou melu spustil výlučně proto, aby tu dostal do čelního střetu Rusko a Evropu. A jelikož toho dodnes nedosáhl, pracuje na tom i nadále.“ A nepřestane s tím „tak dlouho, dokud bude nad Porošenkovou vládou držet ochranou ruku“.

A tak zatímco „Evropa v Minsku jedná s Ruskem o tom, jak situaci stabilizovat, Kyjev pod patronátem USA ta ujednání permanentně torpéduje. Pokud by podobnou takovou pozici, jako Merkelová a Hollande, zaujal Obama, vojska i výzbroj a technika jsou od demarkační čáry pryč už dávno a jedná se o sto šest.“ Na „tom, aby tento režim válčil, mají zájem USA. A v tom jsou částečně zajedno se zájmy nacistů, byť nikoli bez výhrad.“

Vysloveně „nacistický převrat totiž nepochybně není ani v zájmu USA“. Protože „v takovém případě by to režim zbavilo legitimity“. A „svrhnou-li Porošenka vyslovení nacisté a začnou budovat nacistický stát, tento režim o podporu Evropy přijde. Navíc svrhávat prezidenta rok co rok a legitimizovat nového dost dobře nejde.“

Sami „nacisté přitom strukturovaní nejsou“. „Každý z nich má svůj vlastní krmelec.“ To ovšem „startuje rozpad ukrajinského státu. Mít pod kontrolou jeden stát, ač je slabý, napůl rozpadlý, je přeci jen mnohem snazší, než kontrolovat dvě desítky jakých republik, hejtmanských pašalíků atd.“

„USA jsou tak z jedné strany zainteresovány na tom, by se Porošenkův režim udržel.“ A z té „druhé zase na tom, aby nacisté, prahnoucí po válčení, vyvíjeli na tento režim nátlak i nadále“. Amerika proto „potlačit nacistické oddíly nedovolí“. „Určitou měrou dokonce stimuluje i jejich infiltraci do silových struktur.“ Poněvadž „pak jsou nacifikovány samy silové struktury, a ne jen jakési nezákonné ozbrojené formace“. A „na Porošenka vyvíjejí nátlak, aby pokračoval ve válce, samy silové struktury“.

„Být Porošenko v pozici, kdy se může rozhodovat svobodně, bezpochyby by mír uzavřel už dávno.“ Poněvadž „jeho cílem je Ukrajinu rozkrást, a ne s kýmsi válčit“. A „k tomu jsou potřeba mír a stabilita“. Jenže „Porošenkova vláda své kroky volit svobodně není s to“. Je „pod plnou kontrolou USA“. A „plní proto i zadání rozněcovat válku“. Dělá to sice „špatně a neúspěšně“. „Ne snad však proto, že by nechtěla, ale protože na to nemá.“

„Spojené státy potřebují válku, nacisté potřebují na Ukrajině válku jakbysmet. Za této konstelace je pro Porošenkovu vládu válka existenční nutností.“ Právě tu po ní totiž žádají hned „dvě její nosné opory“. Jak ta „vnější“, tak „vnitřní“.

Naproti tomu Evropa má „na hřišti šanci spolu s Ruskem“. Zatím „však vězí jednou nohou stále v režimu sankcí se Spojenými státy“. Tou „druhou si snaží vytvořit půdu k dohodě s Ruskem“. „Tak ovšem nedosáhne ničeho.“ Bude třeba si vybrat.“ To se však „mělo udělat už loni, a ne to zkoušet na dvou židlích“.

Korunu všemu nasazuje „Porošenkova děsivá ekonomická situace“. „Ekonomika Ukrajiny je fakticky v troskách. A konec války povede za prvé k návratu desítek tisíc ozbrojených lidí do měst, kde se pak budou ptát: a co máme dělat teď? kde sehnat práci? jak přijít k výplatě? z čeho utáhnout vyšroubované tarify? atd. A to stabilitu režimu přirozeně podlomí, smést ho to prostě dokáže v libovolný moment.“

„Stávající armáda bude za druhé vnímat každou dohodu jako zradu. A to na možnost, že se dá dohromady další převrat, bude mít rovněž důležitý vliv. Že by snad Porošenka podporovali, nepadá z ukrajinských fronťáků dokonce už ani dnes.“ Svůj pohled „formulují zhruba následovně: táhnout na Kyjev je potřeba, pozice se ale bojíme opustit, poněvadž by je zabrala ruská armáda. Pokud se proto Porošenko dohodne, opustit pozice budou muset, takže to otočí zpátky na Kyjev a vyrazí Porošenka svrhnout.“

„Porošenko je v patové situaci. A dál bude záviset na tom, jak na každý jeho krok zareaguje Evropa. Zda shledá další provokace přesvědčivé natolik, aby nad jeho kroky přimhouřila oči, anebo dospěje k závěru, že tím, kdo porušuje, co se dá, je právě Porošenko. Soudě podle nedávných Kerryho slov, že přimět evropské spojence, aby drželi linii USA, se daří jen horko těžko, je to na hraně i s Evropou. A USA nemají žádnou garanci, že ať Porošenko vyvede cokoli, postaví se k tomu, tak jako doposud, i Evropa. Do fáze pochybností to dostalo všechny bez výjimky.“

Samy „USA však Ukrajinu odepsaly od samého počátku“. Když se nám „říká, že cílem bylo vytvořit na Ukrajině stabilní protiruský režim, reálným krokům USA to jednoduše neodpovídá“. Jít totiž o „podobný pokus doopravdy, daly by si práci, jak její ekonomiku nezruinovat“. A „od počátku navezly i dost peněz“.

A „ani válka by nezačala, protože dohodnout se v klidu nebyl problém“. Stačilo přece „cosi naslibovat a pak to zase vzít zpátky“. „USA však tento režim strkaly do sebevražedných kroků.“ S „jediným cílem: dostat na Ukrajinu Rusko“.

„Mít USA času dost, mohly si počkat 10 – 20 let.“ Právě „to je však nad jejich síly“. Sám fakt, že „organizují ozbrojené převraty a občanské války v Libyi, Sýrii a na Ukrajině, dokládá, že USA v podmínkách systémové krize na dlouhou partii času dost nemají“.

Sama „Ukrajina přitom potřebuje spoustu zdrojů, v prvé řadě politických“. „Není to dokonce ani o penězích.“ Ty, „ač ne až tak velké, připusťme k dispozici jsou“. Co ovšem schází fatálně, jsou právě „politické zdroje“: „Jestliže ještě před půl druha rokem Evropa USA podporovala bezvýhradně, pak nyní Kerry přiznává, že USA kontrolu nad Evropou ztrácí.“ A z toho má Amerika vítr jako ze snu, v němž si pro ni jde zubatá s kosou.“

„Proto musí ukrajinské hřiště zavřít, chtělo to ovšem provést už loni, jenže to jaksi natáhla. Velká provokace a válka, která by Ukrajinu sežehla, se dala zinscenovat ještě loni na podzim i v zimě.“ Spojené státy si však „umínily, že si tu ještě chvilku pohrají“. Téma „spálené Ukrajiny však z pořadu staženo není“. „Jinak z ní vytáhnout paty dost dobře nemohou. Dospějí-li totiž k jakékoli kompromisní dohodě s Ruskem, ten kompromis bude jejich jednoznačnou porážkou. Byly to přece ony, kdo, když se jim nabízel kompromis, rozpoutal válku. Zpátečka bude znamením, že prohrály.“

Což skutečně neexistuje scénář, přijatelný pro všechny? táže se ruský novinář. Iščenko to vidí následovně: „Že tento stát už dlouho existovat nebude, ví každý.“ Stejně jako „to, že jeho konce budou děsivé“. „Každý z vnějších hráčů se je pokouší zformátovat tak, aby ztratil co nejméně a získal co nejvíc. Jak se to komu podaří, těžko říci, někdo však prohrát musí v každém případě. Jelikož se však každá metropole, jak na to reagovat, bude rozhodovat samostatně, kritická porážka nehrozí nikomu.“

A právě „kolem toho se teď vede boj: kdo ztratí víc a kdo méně za dané situace. Pro USA se kompromis rovná přiznání vlastní porážky. Pro Rusko a Evropu je kompromis přijatelný, poněvadž USA utrpí porážku v každém případě, EU a Rusko se prezentují jako mírotvorci a každý z nich si své zájmy může zkusit uhrát v politickém procesu, který teprve přijde.“

„Hrozí kvůli Ukrajině globální konflikt?“ ptá se žurnalista závěrem. „Ruská vojska,“ reaguje Iščenko, „se na Ukrajině neocitla už loni na jaře jen proto, že právě to bylo zárukou celoevropského konfliktu. Ano, USA mohly zůstat stranou, avšak to, že by to do věci zatáhlo EU, bylo v daný moment skoro nevyhnutelné. Od války s USA, bez ohledu na Ukrajinu, nás dnes dělí jen existence jaderných zbraní, schopných zničit celý svět během 20 minut. A ne-li celé lidstvo, pak veškerou civilizaci. Bojovat dodnes tak, jako za První světové, válka je dávno v plném proudu.“

A právě proto , že dnešní arzenály jsou zcela odlišné, „probíhá v tak hybridní konzistenci: jako ekonomická, finanční, informační…Na bojištích typu Ukrajiny a Sýrie se vede ve formátu občanské války. Přímý střet možný není. Přímý střet vede ke vzájemnému zaručenému zničení. A USA chtějí vyhrát, a ne pomřít.“  

David Rath: Dopis premiéru Sobotkovi

$
0
0
3.9. 2015 Svobodné noviny
Vážený pane premiére, obracím se na Vás jako Váš bývalý vládní a stranický kolega se žádostí, abyste se chopil iniciativy a konal v situaci, kdy mnoha politikům z EU nedochází závažnost situace plynoucí z invaze migrantů.

Žádám Vás, abyste pozval na schůzku premiéry, ministry vnitra a obrany Rakouska, Slovenska a Maďarska s nabídkou pomoci při dočasném uzavření těch částí jejich hranic, kde nyní dochází k masové invazi. Naše zem by měla poskytnou velké množství policistů, vojáků a jejich zázemí ke službě na těchto hranicích. Já sám jsem ochoten se dobrovolně přihlásit ke službě jako lékař a pomoci zajistit pro tyto složky zdravotní péči, pokud by to bylo třeba.

Vše nasvědčuje tomu, že prostor EU nečelí jednorázové vlně migrace, ale organizované a masové akci. Migranti nejsou homogenní skupinou a to jak národnostně, tak motivací jejich jednání. Jistě se mezi nimi najdou lidé v tísni, ale stejně se tam najdou i lidé, kteří se zapojovali do různých násilných konfliktů, teroristických akcí i nelegálních aktivit. Při takto nekontrolovatelném pohybu mas lidí není v silách zemí EU identifikovat každého jednotlivce a zjistit jeho motivaci i minulost. Nemůžeme se nechat ukolébat tím, že většina těchto lidí směřuje do jiných zemí, než je Česká republika. Vzhledem ke zcela volnému pohybu osob na území EU budou v budoucnu operovat všude, kde budou chtít. Navíc nepokoje, ke kterým může postupem času dojít v Německu a Rakousku, zásadně ovlivní i nás, neboť jsme s nimi ekonomicky zcela spojeni.

Chci Vám jen připomenout, že nejsem z těch, co podléhají emočním a hysterickým vlnám, kterým společnost čas od času čelí. Spolu jsme takové vlně byli vystaveni ještě ve vládě Jiřího Paroubka, kdy svět ,,šílel“ z ptačí chřipky a vlády se předháněly, kolik stovek milionů a miliard investují do nákupů zásob Tamiflu. Já jsem tehdy i Vás přesvědčoval, že jde čistě jen o marketing a o hrozbu se nejedná. Díky tomu jsme nakoupili naprosto nejméně Tamiflu, oproti všem srovnatelným zemím. Ušetřili jsme republice stovky milionů jak za nákup, tak za následnou likvidaci tohoto nepotřebného léku. Nyní situaci vidím naprosto jinak. Příliv migrantů je naše vážné ohrožení. Obrana proti této skutečné a ne virtuální vlně není byznysem, na rozdíl od ptačí (prasečí..) chřipky, tak se řešení hledá velmi laxně a navrhované kroky jsou spíše placebem, než účinnou léčbou.Jsem si vědom, že naše zem má jen omezené možnosti. Tou je zásadní pomoc ,,frontovým zemím“ tedy nyní Rakousku a Maďarsku. Pokud odmítnou naši pomoc, pak zavřete hranice vůči těmto zemím, třeba jen ve spolupráci se Slovenskem. Myslím si, že premiér Fico, jak jej znám, si vážnost situace uvědomuje. Je potřeba abyste konal a zvedl stovky našich policistů od jejich počítačů a vyplňování hlášení a tabulek a poslal je skutečně ,,pomáhat a chránit“. Prodělal jsem zkušenost, že jsme policejním státem, který je schopen akce jen vůči vlastním lidem a zatím neukázal, že je schopen nás chránit proti skutečnému a vážnému nebezpečí.

Věřím, že pokud najdete statečnost a postavíte se do čela této mezinárodní iniciativy, tak otevřete oči mnoha svým západoevropským kolegům, kteří z nejasného důvodu před problémem strkají hlavu do písku.


Ohrožuje současný svět americká, nebo ruská agrese?

$
0
0
Jaromír Petřík
3.9.2015  blog autora

Války v Iráku, Sýrii, Libyi či na Ukrajině, vznik IS, jakož i naprostý rozvrat těchto zemí s miliony uprchlíků…Stojí za tímto stavem Rusko, jak nám to prezentují západní i naše média, nebo USA, jak to prezentují zastánci Ruska?
V letošním projevu o stavu Unie prezident Obama uvedl jako nepřítele Ameriky jen jednu zemi – Rusko. Dalším zmíněným nepřítelem byl ISIL. V dřívějším proslovu také přirovnal Rusko k viru ebola.

Proč?

Skutečně je Rusko agresorem, který má na svědomí rozvrat arabského světa svojí podporou syrského prezidenta Asada a skutečně Rusko vojensky napadlo Ukrajinu, což slyšíme z médií typu Reuters, CNN, BBC a naší ČT?

Umění propagandy spočívá v šikovném šíření polopravd, ale jak mohl Putin rozpoutat válku na Ukrajině?

Cožpak on svrhl demokraticky zvoleného prezidenta Janukovyče, dosadil tam pučistickou nelegitimní vládu v čele s Turčinovem a Jaceňukem a přikázal jim „protiteroristickou operaci“ s cílem vyhladit obyvatele Doněcka a Luhanska, kteří odmítli tyto pučisty uznat za svoje nové vládce?

Nebylo to tak, že američtí „diplomaté“ soustředění v Kyjevě vyhrožovali Janukovyčovi, pokud násilím zasáhne proti demonstrantům? A nebyli to ti samí „diplomaté“, kteří po násilném nelegitimním puči v Kyjevě posvětili válku proti obyvatelům východní Ukrajiny? A nebyli to ti samí američtí „diplomaté“, kteří z rozpoutání této války obvinili Rusko? Tedy situace, kdy skutečný agresor obvinil z agrese napadeného?

O případu Iráku či Libye toho bylo popsáno více než dost. Nikdo jiný než země NATO v čele s USA tyto země nenapadl. Navíc „demokraté“ v čele s USA dali povraždit prezidenty obou zemí včetně většiny členů jejich vlády. Toto nedělal ani Hitler, pokud se mu prezidenti a vlády obsazených zemí podrobili. Američané bez lítosti nechali představitele poražených zemí povraždit a země upadnout do naprostého chaosu. Že to nebyl záměr už dnes věří málokdo.

Ale vinu na sobě USA nemohou nechat a tak si za hlavního viníka agresí vybraly Rusko a Putina.

USA donutily Evropu k nesmyslným hospodářským sankcím, které kromě Ruska oslabují i Evropu, ale Američanů se příliš nedotýkají.

Neúnavná protiruská propaganda v amerických korporátních médiích soutěží v protiruské a protiputinovské hysterii. Americká elita je nyní více sjednocená ve svém pohrdání Ruskem, než kdy během studené války. Během tohoto období byly nesouhlasné hlasy připuštěny. Nyní jsou zcela vyloučeny.

Skutečně, kdokoliv se skutečnými vědomostmi o Rusku je dnes odsuzován jako „Putinova figurka“. Dokonce i akademické těžké váhy jako Stephen Cohen. Takže zde máme bizardní situaci, kdy většinu amerických komentátorů oficiálních médií tvoří lidé, kteří buď v zemi nikdy nežili, nebo tam nebyli již dlouhé roky. Nebo obojí.

Pokud by dnes žil starý Joe McCarthy, byl by na CNN každých pět minut.

Fakt, že skuteční analytici Ruska, kteří zemi rozumí, byli nahrazeni neokonzervativními magory, kteří míchají tuto zemi se Sýrií, ISIS a Severní Koreou, je upřímně znepokojující. Rusko není nějakou vojenskou lehkou váhou; je to druhá nejsilnější globální vojenská velmoc.

Americká elita nenávidí ruského prezidenta, Vladimira Putina. Za to, že se opovážil postavit se autoritě Washingtonu.

Amerika nadále podporovala každou zemi a politika, líčícího se jako potenciální oběť Ruska. Zatímco Putin se pokoušel podpořit novou éru spolupráce, Washington se nedokázal odtrhnout od myšlení studené války. Kreml je špatný, nepřátelé Kremlu dobří.

Cituji:
„Neustávající propaganda redukuje naděje na oteplení vztahů. Obzvláště když nejpopulárnější západní tisk prostě dnes blije vládní propagandu. Opět, stejní užiteční idioti, kteří volali po ilegální válce proti Iráku, nyní upírají své zraky na Rusko. Jako důkaz se stačí podívat na Gekaufte Journalisten (Placení novináři) od německého novináře Udo Ulfkotta. V tomto bestselleru bývalý redaktor Frankfurter Allgemeine Zeitung vysvětluje, kolik báchorek v německých médiích je prostě dodáno CIA.“

Zároveň dosahuje nové úrovně protiruská rétorika v USA. Američané jsou bombardováni propagandou o „ruské agresi“. Obzvláště z Fox News a CNN, kde generálmajor ve výslužbě Robert Scales je ve vysílání téměř denně. Scales nedávno volal po tom, aby Amerika „začala zabíjet Rusy"… (zdroj zde)

Kreml chápe, že využití spolupráce se Západem, aby se posílil ekonomický růst, je marnou snahou. To vysvětluje nadšení Ruska hnutím BRICS. Rovněž to vedlo ke zrodu aliance s Čínou, která nemusí být v dlouhodobém zájmu Moskvy.

Nicméně Putin si spočítal, že alternativa, pokorně se podvolit Washingtonu, je ta nejhorší.

A to je skutečná tragédie, protože toto nejvíce posílí Čínu, která až dostatečně vyroste bude skutečnou světovou hrozbou. Vždyť je kolébkou civilizace a toto čínští nacionalisté velmi dobře vědí.

Škoda jen, že to nevědí v USA, kdy jejich vojenské agrese, vytváření a podpora válečných konfliktů stále více destabilizuje větší část světa.

Právě proto jsou největším současným nebezpečím pro světový mír USA a ne Rusko.



Prezident Miloš Zeman požádal na schůzce prezidenta Putina, aby podpořil společnou rezoluci RB OSN o boji s terorismem

$
0
0
3.9.2015   Sputník
Český prezident Miloš Zeman oznámil, že je třeba přijmout společnou rezoluci Rady bezpečnosti OSN o boji s terorismem, bude o tom hovořit na zasedání Valného shromáždění, které se bude konat v New Yorku.
„Chtěl bych se vyslovit k tématu, které už, po pravdě řečeno, nastínil pan Lavrov…je to asociace proti teroristům. Podle mne je třeba přijmout společnou rezoluci Rady bezpečnosti", řekl Zeman v průběhu schůzky s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.Existující problémy je třeba řešit "spojeným úsilím, aniž bychom se od sebe vzájemně odvraceli a rozcházeli se," prohlásil ruský prezident. "Plně sdílíme toto vaše stanovisko,"řekl Zemanovi.

Putin: Snížení obratu zboží mezi RF a ČR je dočasný jev„Přál bych si, abyste tento návrh podpořil", řekl Zeman Putinovi.
Podle jeho slov je rovněž třeba vytvořit mezinárodní protiteroristické skupiny.

Ruský prezident ocenil Zemanův postoj k hodnocení válečné minulosti. "Vysoce oceňujeme vaše stanovisko ohledně objektivního hodnocení nedávných dějin, období války,"řekl šéf Kremlu. Zeman se s Putinem letos setkává už podruhé, obě schůzky se přitom uskutečnily při příležitosti oslav 70. výročí konce druhé světové války. V květnu český prezident s Putinem jednal v Moskvě.

Existující problémy je třeba řešit "spojeným úsilím, aniž bychom se od sebe vzájemně odvraceli a rozcházeli se," prohlásil ruský prezident. "Plně sdílíme toto vaše stanovisko,"řekl Zemanovi.

Hned na začátku schůzky si Zeman vyměnil několik vět se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem ohledně kouření. Toto téma bylo nastoleno během minulé schůzky Putina se Zemanem, kde byl rovněž Lavrov přítomen. Schůzka se konala v Moskvě v průběhu slavnostních akcí věnovaných 70. výročí vítězství.

Český prezident se přiznal, že už jednu cigaretu vykouřil, a víc nemá v úmyslu. Zdůraznil rovněž, že počasí v Pekingu je „příjemné".

„Je tu 37 stupňů. Je tu hezky", řekl Zeman.


Viewing all 19126 articles
Browse latest View live