Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Madeta, dalajláma a průduchy ducha

$
0
0

Václav Dvořák
3.11.2016 


Farmáři, poděkujte idiotům řádícím v české politice: pražské kavárně, lidovcům, starostům, topce, odéesáků, socanům ... Za co? Madeta končí s mnoha menšími dodavateli!!!
Madeta, tradiční český zpracovatel mléka a výrobce sýrů v těchto dnech ruší smlouvy s několika desítkami farmářů v jihočeském kraji. Výroba je ztrátová. Vykupovat mléko za 6,- Kč a prodávat zpracované sušené či trvanlivé za 3,50 Kč za litr se zjevně nevyplatí. To si jistě spočítá i každý prop pravdu a lásku hořící umělec, a to i když nematuroval z matematiky.

Farmáři, a je jich   z a t í m   celkem 72, si musí rychle najít jiné odběratele, což bude pro většinu z nich asi velmi těžké, nebo přikročí k vybíjení stád. Chytrolín z poza okna pražské kavárny řekne: 'Fajn, bude levnější maso na guláš'. Ano, pár týdnů bude, ale co potom? Obnovení stáda krav, které dojí mléko trvá minimálně 2 roky. No ovšem, pražská kavárna pije kávičku, vínečko, pivko či něco ostřejšího a o mléko ve sklenici ani nezavadí. Ale co my ostatní?

Díky sankcím proti Rusku přišla Madeta o důležitý zahraniční trh. Asi ho i po zrušení sankcí nezíská zpět – na její místo se mezitím natlačily firmy z Turecka, Srbska, Libanonu a z dalších zemí. Česká vláda, slepě následující politické veleduchy z Evropské unie, vyhlásila proti Rusku sankce. Ruská odveta se našim výrobcům nemohla vyhnout. Vláda, a ještě víc prezident Zeman, si chyby byli vědomi a proto rozehráli „čínskou variantu“. Čína má momentálně již několik let trvající zájem o evropské potraviny, především o jogurty, sýry a mléko, a tak Madetě svitla naděje. Navíc Ma-de-ta se čínsky vyslovuje lehce, stejně jako česky, a to je v Číně jistá marketingová výhoda, že?! Avšak ...

Avšak přijel 14.dalajláma, sudetoněmecký ministr na českém ministerstvu kultury a čelní prudce charakterní představitelé české politické pozice i opozice si v jeho přítomnosti na oficiální půdě ministerstva otvírali „průduchy ducha“, pak si dědoušek Brady odvezl kufr suvenýrů, metálů a klíčů od českých měst ... Tu ze všech stran omletou aféru znáte všichni. Výsledek? Dobrotivý drak Říše středu svraštil obočí a upustil trocha páry z nozder. Dlouho dopředu připravená cesta ministra zemědělství do Číny se nekoná. Madeta utře! Asi i někoho pošle na pracák. Chovatelé utřou! Krávy půjdou na porážku. Bohužel jenom ty z maštalí.

Pan ministr zemědělství, který je z téže strany, jako sudetoněmecký kulturtrégl, který si rád "otvírá průduchy ducha" s dalajlámou, plísní Madetu, že si nepožádala o dotace z dotačního titulu 13 (toď podle ministra arciť šťastné číslo), na kterém leží téměř 400 milionů korun. Pan ministr prostě cestu z bláta sankcí a louže zavřeného čínského trhu vidí v dalším hospodářském sebepoškozování státu. Tomu se fakt nedá říct jinak, než odpovědný hospodář. Hlavně, že to má dobré u hlavounů v Berlíně a v jiné bruseli.


Jsem zvědavý, jestli potrefení farmáři, až se vrátí s pár tisícovkami z jatek, i ti propuštění z Madety, budou dál volit nesvéprávné blbce, kteří to všechno spískali: všechny ty lidovce, TOPáky, babišáky, ODSáky, socany, Starosty s jejich babyface předsedou … ? A co vy ostatní? Jak dlouho si to necháme líbit? Copak si všichni výše jmenovaní veleduchové nemohou už konečně větrat svoje „průduchy ducha“ někde jinde než v české politice?

Madetka - mohly se jí trochu zešikmit oči, ale úsměv by zůstal.



Ivan David: Nemají co nabídnout...

$
0
0

3. 11. 2016   HaNo (rozhovor)
Ministr Herman přišel s tvrzeními, která doložil dalšími tvrzeními. Tak funguje teologie, ale u soudu by musel předložit důkazy. Žádné nemá. To, že měl pan Herman vše předem promyšlené jako útok na vzdorného prezidenta, může někdo označit za »teorii spiknutí«. Někdo hodně naivní. Politici se spikávají, je to jejich řemeslo.


HaNo: Jak hodnotíte zjitřenou situaci poté, co se celonárodně řešila, a dále řeší, kauza pana Jiřího Bradyho? 

Zjitřeni byli ti, kteří jsou k jitření nadáni, ti, u nichž převládá emocionální reakce nad racionální úvahou. Velká část občanů bývá také často zjitřena, a to například výkonem jejich oblíbeného mužstva či školními výsledky potomků. My, kteří se o společenský vývoj zajímáme, můžeme mít tendenci přeceňovat dopad politických událostí na veřejnost. Pan Brady, pokud to správně vyhodnocuji, vyvolával ponejvíce soucit. Jednak proto, že se na něj medaile nedostala a byl kýmsi oklamán, jednak tím, že ho jako zviditelněného vlečou z místa na místo, aby se s ním mohli »vyfotografovat«, aby ho mohli použít, dokud tu je a média se zajímají.

Ministr Herman přišel s tvrzeními, která doložil dalšími tvrzeními. Tak funguje teologie, ale u soudu by musel předložit důkazy. Žádné nemá. To, že měl pan Herman vše předem promyšlené jako útok na vzdorného prezidenta, může někdo označit za »teorii spiknutí«. Někdo hodně naivní. Politici se spikávají, je to jejich řemeslo. Proti komu, to je zjevné, ve prospěch koho, o tom můžeme spekulovat. Jistě ve prospěch síly, které není po libosti částečná relativní nezávislost České republiky, kdo trvá na utužení severoatlantického »přátelství na věčné časy«. Zájem satelit více přitáhnout přátelským objetím, z něhož se nevymaní. Někdo, pro koho je Čína konkurenční velmocí, někdo, komu stojí Rusko v cestě za světovládnými plány a vadí, že by Češi zase dávali špatný příklad, tak jako dnes třeba Maďarsko. Samozřejmě, že se zase používají pozlátková slova jako svoboda. Samozřejmě svoboda vybrat si jejich jediný správný názor a na druhé straně svobodná zvůle vůči těm, kteří se nemohou bránit. Vyhodnotili využitelnost dalajlamy jako rozbušky, protože Číně vadí a protože Čína vadí a překážející Zeman se snaží s Čínou spolupracovat tak jako představitelé jiných zemí. Máme tak pochopit, že co smí Německo, my nesmíme. Herman a jeho loutkovodiči potřebují, aby satelity zůstaly satelity, tedy byly závislé a nevyvíjely žádnou vlastní iniciativu.


HaNo: Není celý onen neklid jen záležitostí Prahy?

Jsem jako Pražák zvyklý na nadávání na Pražáky, tak jako jsou zvyklí Pařížané, Římané, »Moskalové« atd. Jak se mi kdysi svěřil kolega poslanec Kopecký, starosta Podsedic, vyučený zahradník a talentovaný řečník: »Když už nevím, co říct, začnu nadávat na Pražáky, to zabere vždycky.« Jako v případě většiny rodilých Pražáků byli moji rodiče »naplavenina« z venkova, z českého Severu a východu Čech. Do Prahy a jiných velkým měst lidé od nepaměti přicházejí za příležitostí, lepším uplatněním. Platí to pro techniky, lékaře, herce, ale také kapsáře a bezdomovce. A také pro politiky. Ti »Pražáci«, kteří na sebe přitahují nenávist smíšenou se závistí, obvykle pocházejí z malých venkovských sídel. Často vycházejí z úvahy, že jsou-li hvězdou tam, budou i v Praze. Někdy předpokládají, že čím budou křivější, tím budou úspěšnější. Mimopražští se mylně domnívají, že za jejich problémy mohou »Pražáci«. Pak ovšem čekají, až se to v Praze vyřeší, aby zase mohli být nespokojeni.


HaNo: Ministr Daniel Herman je ve sporu velmi sebejistý, v médiích vystupuje razantně a pohyboval se všude, kde byly kamery. Svého příbuzného provázel od letiště až po Staromák. Věříte jeho tvrzení, že na slovenském velvyslanectví na státní svátek SR podmínil prezident republiky ocenění Bradyho oficiálním nepřijetím dalajlamy?

Média takzvaná mainstreamová nejsou dobrým zrcadlem reality. Čím dál víc ji pokřivují. Každý podvodník potřebuje nutně k úspěchu nebýt odhalen jako podvodník. Musí být obdařen tváří hráče pokeru nebo nadáním k přesvědčivému lhaní. Darebáci velkého formátu k úspěchu nutně potřebují sebedůvěru a schopnost sebevědomého vystupování. Každá stopa nejistoty vede k podezření.

Motat se všude, ovšem není dobrý nápad, pokud se člověk nechce zprotivit každému, komu byl původně lhostejný. Daniel Herman rozděloval společnost na část menší - své příznivce, a část větší. Určitě tyto tábory ještě razantněji vyhranil. V naší skeptické zemi je každý hlasatel ideologie podezřelý z pokrytectví. Katolickým duchovním v tomto směru církevní »restituce« rozhodně neprospěly. Pokud si pan Herman myslel, že všudypřítomností dosáhne známosti a obliby, tak známosti určitě, neobliby určitě také.

Shodou okolností jsem měl před několika dny možnost hovořit s velvyslancem Slovenské republiky Peterem Weissem. Trval na tom, že se po celou dobu, kdy byl prezident Zeman přítomen (na Velvyslanectví SR v Praze v den státního svátku Slovenska 8. září – pozn. red.), se mu věnoval jemu a nevzdálil se od něj. Takže údajnému rozhovoru o dalajlamovi by musel být přítomen. Tedy nejen, že ho neslyšel, ale kdyby k němu došlo, musel by ho slyšet. Jestli věřím více Hermanovi, který oslovuje Sudetoněmecký landsmanšaft jako »krajany«, nebo velvyslanci Weissovi…?

Hermanovo stanovisko nepotvrdila ani kanadská ambasáda, která by musela být také oslovena kvůli Bradyho kanadskému občanství, a pan Brady nedostal dopis z Pražského hradu, jenž by potvrzoval udělení státního vyznamenání…

Myslím, že to měl Herman od začátku promyšleno, a jak řekl Jaroslav Hašek ústy Švejka, každé zapírání ztěžuje přiznání a každé přiznání ztěžuje zapírání. Nedokonalost jeho zločinu mají přikrýt média. Kanadská ambasáda nemůže být na Hermanově straně, ani kdyby chtěla, protože nemá žádné písemné dokumenty, které by mohla ukázat.


HaNo: Daniel Herman je ale praktikující katolík. Dovolil by si lhát? 

Pravdomluvnost se obvykle přísně vyžaduje uvnitř komunity. Lhaní na podporu vyššího zájmu? Není podvod na nepříteli záslužný a potřebný pro dosažení cíle? V tomto případě »bohulibého«. Copak už v katolické církvi nesvětí účel prostředky? Můžeme být zajedno, že prostředky znesvěcují účel. Ale pan Herman zřejmě není přecitlivělý. I »krajanství« s landsmanšaftem je prostředek k vyššímu cíli. Ten cíl je tak vysoký, že se v něm s obyčejnými lidmi rozhodně nepočítá.

Není vám divné, že pan Brady a celá jeho rodina měli už naplánovaný let do Prahy, aniž by měli potvrzeno získání státního vyznamenání?

Není mi to divné, pozval je totiž Herman, ne prezident. Pan Brady hrál ve spektáklu hlavní roli, v příběhu jen epizodní.


HaNo: Co říkáte prohlášení umělců k týdnu neklidu?

Když se řekne umělci, je to množné číslo, to znamená, že jsou nejméně dva. Všem umělcům bych prostoduchost, křivost nebo záludnost nepřipisoval. Zato naivita je mezi nimi hodně rozšířena. Často vědí hodně málo, ale pro vyhraněný názor nejdou daleko. Umělci to mají těžké, i když opravdu umějí, může se jim stát, že jim nedají příležitost a příležitostí je vždycky méně než zájemců o ně.

Toto veřejnost přinejmenším tuší. To, co by pro ni mohlo být překvapením, je moje zkušenost, že »akademici« na tom nejsou lépe. Odborník na vývoj třetihorních žab může být ve společenském dění ještě méně orientován než první milovník na první scéně. Vědci ve společenských vědách vědí, co mají říkat, aby si prodloužili dosavadní kariéru.

Nenechávám na sobě znát svůj podiv nad tím, o jaké představy opírají své názory lékaři a lékařky, kteří si opatřili více titulů. Jan Werich v jednom dialogu s Miroslavem Horníčkem řekl, že má doma knihovnu uspořádanou tak, že klasiky má těsně nad podlahou, protože »intelektuál se rád vohne«. Každý si může rozmyslet, jestli chce kariéru, nebo rovnou páteř. Málokdo má to štěstí, že může mít obojí.


HaNo: Nepřipomíná vám toto angažování umělců listopad 1989?

Vůbec to není stejné jako v listopadu 1989. Je to zásadně jiné. V pondělí večer jsem na ČT24 viděl vystoupení umělců, kteří se angažovali v protihradní kampani na Staroměstském náměstí. Vypadali jako školáci setřesení z hrušky. Dneska už vědí, že se projevili jako neumělci. Pan Horáček, kterého by mnozí politicky angažovaní umělci rádi prosazovali jako vtělení zvěčnělého Václava Havla, naprosto selhal. Na Staroměstském náměstí byl nejistý, nepřesvědčivý. V pondělí na obrazovce jsem jasně viděl, a určitě jsem nebyl sám, že umělci zjevně hodili zpátečku. Už vědí, že to nedopadlo a zřejmě nedopadne. Rozdíl oproti roku 1989 je v tom, že tehdy populární herci oslovili veřejnost, která byla naivní a režimní propaganda na ni už nepůsobila. Tehdy bylo možné slibovat, protože ještě nebylo známo, že se sliby nesplní – například, že co nevidět doženeme v životní úrovni Německo. A co nevidíme, nedohnali jsme za čtvrt století ani o centimetr. Každý trouba už viděl bavoráka před svou novou vilou a zvonil klíči jako pominutý. Bylo možno prohlašovat, že nebude nezaměstnanost. Bezdomovce si lidé neuměli ani představit. Bylo možno lhát podle libosti, protože lidé neměli dnešní zkušenosti.

Co může Horáček slíbit lidem dnes? Svobodu? Tu už mají, každý má právo si koupit vilu v luxusní čtvrti. Práci? Vyšší mzdy? Uvěří lidé, že si korporace budou chtít snížit zisky? Horáček může slibovat maximálně nerozborné přátelství s USA na věčné časy a nikdy jinak. Jen si nejsem jist, že je to tak atraktivní, aby s tím mohl výrazněji uspět.

V divadlech se nebude dít nic. Novou veseloherní taškařici ve stylu roku 1989 těžko někdo napíše. Umělec Michal Horáček v pondělí na ČT24 velmi smířlivě řekl: »My nechceme žít v zemi úsměšků, my chceme žít v zemi úsměvů. Mě trápí, že se trápíme přes míru, ten večer byl hezkej, tam nebylo nic nenávistného.« Dokonce prohlásil, že »není kandidát na prezidenta« a přišel tam dělat moderátora jenom proto, že ho pan Gazdík požádal. Byl prý rád, že mohl »ty proslovy proložit písničkama«. »Ta emocionální stránka je úžasná, zůstat moderátorem a neříkat žádná vlastní prohlášení. Snažil jsem se v této nerudné době, aby nebylo dusno, aby se lidé sešli na náměstí a prostě oslavili svůj svátek.« On se třesoucím se hlasem distancoval od podniku, jehož měl být ústřední postavou. Doslova »já nic, já muzikant«!

Ještě si postěžoval, že »lidé vyjadřují nenávist…«. On se zalekl, že je najednou nepopulární, pochopil, do čeho se nechal navézt. Jistě by se k tomu happeningu hlásil, kdyby to byl úspěšný podnik, ale byl to propadák, tak se od něj distancuje, i když se ochotně ujal titulní role.

Další umělec, Hermanem jmenovaný ředitel Národního divadla Jan Burian, mluvil v pondělní ČT24 velmi podobně. Prý, že oni jsou demokrati a vlastně si chtějí tak nějak podiskutovat. »Pojďte se lidé sejít a pojďme si pohovořit o zahraničně politické orientaci… Čím víc lidí se bude zajímat o tuto společnost, tím lepší, to je úplně normální, že se lidé setkávají na náměstí… Přátelé, vždyť je to úplně normální, tak jsme slavili na Staroměstském náměstí, vždyť je to normální…, tak jsme zatleskali panu Bradymu, koho to může ohrozit?« On divákům televize vykládal, že jsou vlastně úplně neškodní diskutéři a ničím jiným ani být nechtějí. Jenže jsem si jist, že takto si to chlapci nepředstavovali. Nakonec by byli rádi, kdyby se na to zapomnělo. Prostě převrat se nepovedl, zapomeňte…

Neměli být čtyři nejvyšší ústavní činitelé více obezřetní v prohlášení o tom, že se nemění strategické partnerství s ČLR? Méně je někdy více.

O jejich obezřetnost si nedělejte starosti. Toto prohlášení vydali právě z obezřetnosti. Přece jsme postřehli, jak se vyjádřil ministr zahraničních věcí Zaorálek. Situace se obrátila. Ministři se postupně distancují od svého kolegy Hermana. Ministři Mládek a Ťok odmítli slyšet, co neslyšeli, premiér podepsal prohlášení, Zaorálek se distancoval… Hermanovi zbývá podpora starosty ze Suché Lozi Gazdíka. Ten bude při své bystrosti celou věc obhajovat s planoucím zrakem, dokud se na ni nezapomene. Na Staroměstském náměstí přítomní akademičtí funkcionáři a další starostové budou mluvit jako Horáček a Burian, že si tak nějak po demokraticku chtěli oslavit státní svátek a mysleli to dobře, žádné štvaní, žádná nenávist… Ti lidé na náměstí s transparenty plnými nenávisti, zloby a urážek hlavy státu to asi nepochopili. Nakonec se k Hermanovi možná nebudou hlásit ani jeho kolegové lidovci.

Spíš bych ale řekl, že je tento neúspěch stmelí. Jestli něco zorganizují třeba i za podpory Velvyslanectví USA, bude to další propadák. Nemají co nabídnout. Ale oni toho nenechají, připraví další spektákl. Když nepomohly vejce a červené karty, zkusí něco jako podpálení Reichstagu nebo střílení na Majdanu. Jsou to demokrati.

HaNo: Nepřilil oleje do ohně ministr zahraničí Zaorálek?

Ne, Štěch, Sobotka, Hamáček i Zaorálek situaci naopak uklidnili, i když to bezprostředně tak nevypadalo. Byl to chytrý tah, protože protiakce by musela směřovat proti nim všem. Miloš Zeman je šachista, který myslí na několik tahů dopředu. A má informace, které neznáme. Místo týmu analytiků používá hlavu. Myslím, že vývoj předpokládal.

HaNo: Na Staroměstském náměstí bylo podle odhadu ministerstva vnitra 15 000 lidí, to není málo…

Jak se to vezme. Na Staroměstské náměstí přišli ti dostatečně motivovaní. Patnáct tisíc je asi tolik lidí, kolik chodí na ligový zápas ve fotbalu. To, co je tam přivedlo, je pocit frustrace, která často nemá vůbec nic společného s politikou. Jsou to nešťastníci. Naše země má deset a půl milionu obyvatel. Debilů, tedy lidí trpících lehkou mentální retardací, je u nás asi 4 % populace, tedy asi 400 000, imbecilů asi 80 000, to je víc, než je členů kterékoli politické strany u nás.

Co je to hodně? Co je málo? Na Staroměstském náměstí bylo jeden a půl tisíciny obyvatel ČR. Byli to ti, kteří byli natolik motivovaní si demokraticky podiskutovat, že se dostavili na místo. Jakousi petici, která prý vůbec není proti prezidentovi, prý už podepsalo 20 000 lidí. V tomhle počtu by mohli zvolit jednoho senátora z jednaosmdesáti. Rozptýleni po celé republice nezvolí žádného.

Samozřejmě, že převrat v ČR je možný. Dobře zinscenovaný, mediálně podpořený…

HaNo: Jaká je úloha pánů Gazdíka, Jurečky, Pitharta, paní Němcové - bude toto hlavní protizemanovská opozice?
Zatím to vypadá tak, že si opět užili »pěti minut slávy«. Teď ještě chtějí diskutovat v parlamentu. Zatím to pro ně nevypadá moc nadějně. To, co nám ukazují dokolečka v televizi jako příběh hrdinství a slávy, je úplně falešný odraz reality. Do prezidenta Zemana se nemohou strefovat. Leda kalašnikovem. Odvolat ho nemohou. Svým neúspěchem ho mohou podpořit. Mají to nedomyšlené. Zatím.

V úterý se na Hradě sešli čtyři nejvyšší ústavní činitelé. Oni nemohou nerespektovat prezidenta. Tohle nemůže Česká televize ani zamlčet ani zlehčit. Kdyby ti bojovníci za pravdu a lásku neměli na své straně českou »veřejnoprávní« televizi a »veřejnoprávní« Český rozhlas, tak by neskončili, protože by ani nezačali. Tato média s největším dosahem stále ovládá minulá a předminulá politická garnitura a ta současná se ohýbá, aby »pravda a láska« nevrátila úder. Prezidenta republiky jako nejvyššího ústavního činitele klidně škrtli z programu a jdou mu po krku.

Problém je v tom, že obyvatelstvo té jejich zoufalé propagandě věří méně a méně, tak jako v jiných »demokratických« západních zemích. Může se stát, že »naši představitelé« z pocitu ohrožení nebudou chtít nechat dojít situaci až k prohraným volbám.

HaNo: Souvisí podle vás toto divadlo také s výsledky voleb? Vy máte blízko k ČSSD, jak hodnotíte její výsledky v podzimních volbách?

Asi před rokem jsem z ČSSD vystoupil. Na sjezdu jsem podporoval přesně ty čtyři kandidáty na místopředsedu, kteří nebyli zvoleni. V ČSSD nechybím, má mnoho nadějných talentů, kteří umějí dobře souhlasit, a vedení, které se osvědčuje. Tedy pokud je cílem dosáhnout co nejnižšího volebního výsledku. Inteligentní funkcionáři to dávno vědí a reagují různě. Hlupáci pokračují v nastoupeném kurzu. V partajích nejde o to, kdo má pravdu, ale o to, kdo má moc. Ale voliči si vybírají podle toho, co je pravdě podobné. Nedávno jsem citoval Havlíčkův epigram: »Pročpak nechce vivat na ulici znít? Hluší panovníci mají němý lid.«

Propadla i tradiční pravice a KSČM byla také neúspěšná. Asi ze stejného důvodu. Míjí se s očekáváním občanů, dělá z nich nevoliče. Parlamentní politické strany a jejich funkcionáři mají k sobě mnohem blíže, než se zdá. V ringu se mlátí, v šatně si kolegiálně poklábosí. Zato k občanům mají všechny stále dál. Kdyby část voličů vždy nevolila menší zlo, byla by účast ve volbách ještě slabší.

HaNo: Pravicoví křiklouni odmítají nejen Zemana, ale také »řídit stát jako firmu«, tedy Andreje Babiše. Kam se teď Babiš ve svém postoji vrtne?

Četl jsem spekulace, že se Babiš hodlá spojit s lidovci a Starosty, nepřekvapilo by mě to. Řídit stát jako firmu nelze, ale lidé to nevědí a může jim takové heslo imponovat. Smyslem podnikání je maximalizace zisku, tedy užitek pro ty, kteří si zisk rozdělují. Placení zaměstnanců je nutný výdaj, který bývá v zájmu vyššího zisku minimalizován. Stát by měl fungovat tak, že proporcionálně vyhovuje zájmům všech občanů. Tento stát to nečiní. Proto je společnost stále asymetričtější, stále zranitelnější. Náprava, pokud k ní dojde, bude trvat déle než předchozí nedbalost a pustošení.

Za Haló noviny vedla rozhovor Monika Hoření

Je Brady s manželkou (+ Herman) parazit a podvodník, který zneužil strašné smrti malé sestřičky v holocaustu?

$
0
0
3.11. 2016   Skrytá pravda
Čerpáno ze zdrojů
Jiří Brady – Wikipedie
www.insidehanassuitcase.com
Nastal čas podívat se, proč Václav Havel, Václav Klaus včetně Miloše Zemana ani minutu neuvažovali, zda dát "cirkusu Brady" nějakou medali. Dokonce by měli občané České republiky zvažovat, jestli nezažalovat Bradyho za podvod. (Nikoliv za osud jeho sestřičky, ale jak to prezentuje a občany vydírá)
Co vlatně Brady a jeho vypečená manželka dělají celý život?

Ministr Herman s dojetím a s katolickou, židovskou slzou v oku zakrytou velkým kloboukem vylíčil hrdinný boj Bradyho za osvobození Židů v holocaustu. Dokonce se prý obětoval, dal peníze na tiskárnu, aby zde mohl být svobodný svět a celoživotně strádá ve svých 88 létech, aby posloužil lidu. Jaká je však skutečnost?

Co udělal Brady pro svoji vlast? Nic!

Cirkus Brady objíždí celý svět, nafasuje peníze a medaile a jeho PR agentura připravuje další přísun peněz a metálů!
Dokonce ani tu knihu nenapsal a kufřík nebohé sestry se našel v Japonsku. A jak to bylo s darem na onu tiskárnu? Najděme si fakta. V roce 1949 emigroval do Rakouska a v roce 1951 do Kanady. I ta emigrace byla prapodivná, protože dostal nabídku odjet do Izraele, ale protože se necítil zralý na práci, ve Vídni utekl a sice založil údajně s dalšími instalatérskou firmu, ve skutečnosti celý život pracuje pod PR agenturou "Hanin kufřík" jako Plačka – Wikipedie a sběrač metálů.

Přitom až desítky let po válce ho našla Tuniko Išioka, zakladatelka tokijského centra pro zkoumání holocaustu, které nedal spát tajemný kufr s jménem Hanah. Ta po mnoha letech pátrání našla Bradyho a zrekonstruovala i osud jeho malé sestry!! Takže žádný Brady, ale Japonka Tuniko Išioka!!!

A malou knížečku o Haničce zpracovala kanadská publicistka Karen Levinová!!!

Postup je stále stejný: uroní slzu, popovídá o kufříku nebohé sestry Hany, která zemřela v plynové komoře, vyinkasuje peníze a metál a se svojí vypečenou manželkou za pomoci rodinné PR agentury vandruje dál. (Mimochodem před cestou pro metál na Pražský Hrad si odskočil letecky pro peníze a další metál do Portugalska Volali mi cestou do Portugalska z Hradu, že mi dají řád, řekl Brady. Herman pak ukázal důkaz ...)
A celý život jezdí a především létá po světě, chrání údajně lidská práva tím, že ukáže kufřík Haničky a vypráví o holocaustu, z čehož mu plynou zisky. (Neověřeno, ale po internetu se to popisuje tak, že onu PR agenturu má jeho dcera z prvního manželství se snachou, kde protékají úžasné peníze z darů a stařík si s vypečenou manželkou vesele užívá z vyprávění o těžkém utrpení a mučení nešťastných židů a odbojářů Čechů, kteří však metály nedostali - byli zplynováni v koncentráku) a zde je internetová stránka:


Reklamní PR kufřík manželů Bradyových

Z internetu:

„... Pod vlivem mediální propagandy jsem se domníval, že pan Jiří Brady je také autorem příběhu své sestry Hany, který vyšel pod názvem "Hanin kufřík". Teď se však dovídám, že oceňovanou knihu napsala Karen Levine. A že se tedy na vzniku legendy o holokaustu pan Brady víceméně jen přiživuje. Takových odsuzovatelů holokaustu a úlohy Němců v něm, jsou celé zástupy. Je to ale snad důvod pro udělení vysokého státního vyznamenání? Konečně i fakt, že žádost o vyznamenání svého strýce podal lidovecký ministr Herman (paradoxně také přítel německého Landsmanšaftu), mi připadá chucpe včetně následného cirkusu, když mu (údajně) nebylo vyhověno.

A jak si odtrhl Brady od úst, aby pomohl Československu v roce 1990?

V roce 1990 udělal sbírku na koupi nových tiskařských strojů (vybralo se zhruba 100 000 dolarů). Takže ani tyto peníze nebyly jeho, jak se stále naznačuje. Prostě jenom vybral "nezištně" peníze na zoufalé Československo, kde lidé umírali hlady a žízní a z toho se nakoupila rotačka. Nikde není zjistitelné, zda do toho vložil Brady jediný dolar. Tenkrát se říkalo, že rozjel byznys. Co si pod tím představit?

Oblbování mládeže těžce zkoušeného životem 88 letého, čilého na svůj věk jak rybička tudíž udřeného... Autentická práce Bradyho Terezínská štafeta jako důkaz !
A tak slova při odchodu nepřekvapí - úkol splnil: „Jsem rád, že jedu domů. Tady toho bylo tolik, že se to nedalo vydržet. Každý den se něco dělo,“ oznámil Brady. O vyznamenání od české hlavy státu již nestojí. Příští rok prý nebude mít čas. „Leda byste měli jiného prezidenta,“ uvedla manželka Jiřího Bradyho Tereza. „Dostal jsem tolik medailí, že se to nedalo vydržet," sdělil.

Vážně podvodník katolík Herman, který lhal ve všem včetně toho, že navrhl svého příbuzného na metál a zatajil příbuzenský vztah, byť opět jiný, než znělo oficiálně, může dál vykonávat ministerskou funkci ve vládě? Neměl by Gazdík, Herman a Halík odstoupit ze svých politických a náboženských funkcí a neměl by se grázl Kraus národu omluvit za urážky společně se "spacákem Rumlem" jak je přezdíván od doby, kde neokupoval Primu, ale Českou televizi na Kavčích horách? A mimochodem to byla tatáž parta, jako se sešla u podvodníka Krause při natáčení! Protože prezidenta hodnotí a volí lid, nikoliv parta z divadla a rozeřvané náměstí. Nakonec musel i Horáček přiznat, že sice počet 15000 na Staroměstském náměstí byl, ale po zhasnutí rozdávali zapálené svíce Horáčkem a Gazdíkem objednané všem a především turisté si tu "optickou nádheru" užívali, aniž věděli, o čem pódium mluví.

Na závěr: nejdříve tato PR akce velmi dobře připravená předvolební opozicí Zemana v čele s Rumlem, Gazdíkem a Hermanem vypadala, že zneužila staříka 88 letého Bradyho. Jenomže jeho profesionální stejně jako jeho manželky vystupování v televizích, legrácky na úkor prezidenta Zemana a jeho voličů a nakonec zjištění, že toto dělá celý život za peníze dostalo jiný nádech: prostě se jim v prvním kole podařilo zmanipulovat celý národ bez výjimky a teprve nyní nám dochází, co je to za totalitní lůzu s řečičkami o demokracii a svobodě amerického střihu!

Nakonec zbyla po kavalérii PR agentury Brady a spol pouze pachuť a smrad, po které ani pes neštěkne. Dědek s vypečenou bábinou skočil do letadla a odfrčel agitovat do dalších částí světa. My přemýšlíme, kolik takových šizuňků putuje světem a kdo bude další za přispění rodinných PR agentur.

Co vy na to Gazdíku, Horáčku, Krausi, Němcová či Halíku? (Nelze vyjmenovat celou plejádu manipulátorů). A co vy na to, profesionální páni novináři. Co udělat skutečný průřez životem Bradyho a případně se prezidentu Zemanovi omluvit?

Vyrazit se smartphonem do Lidového domu je sice možné, ale za kým tam jít?

$
0
0
Rozhovor Haló novin s politologem Zdeňkem Zbořilem 
3.11.2016  zdroj

Jak byste charakterizoval dnešní politickou atmosféru v ČR?
Já nejsem příliš důvěryhodný pro odpověď na tuto otázku. Jsem už téměř ve věku Adiny Mandlové, když psala svou biografii s názvem »Dneska už se tomu směju«. Nechci být cynický, ale nechci se také trápit současnými problémy ČR, Evropy nebo dokonce celého světa. A kdybych náhodou chtěl sdělit nějakou svou zkušenost, nemám komu. 



Ti starší a stejně staří mají zkušenosti své, a někdy mnohem pozoruhodnější než já, ti mladší jako vždy (nebo jako já a my kdysi) neuvěří, dokud nenarazí hlavou do zdi. A i potom se jim buď rozsvítí, nebo zblbnou. Takže, jak praví Paulus Silentarius: »…Ke komu tu mluví kdo?«

Zdá se, že většina lidí je už politikou otrávená, nejenže ji málo sleduje, ale ani nechodí k volbám. Ještě, že tu jsou ti dříve narození, je to tak? Nebo kde jinde vidíte nechuť většiny lidí k politickému dění v zemi?

Ono to tak trochu souvisí s tím, co už jsem řekl. Já k volbám chodím, ale nikoli proto, abych napravoval svět, ale abych sám sobě dokázal, co si o tom všem okolo sebe myslím. Ale je pravda, jak ukázal zase nějaký výzkumník pracující pro OBSE, že 25 % lidí v Evropě se nezajímá o politiku, v ČR je to asi 27 procent. To není tak strašné, ale horší je to prý s tzv. mladými, tj. mládeží a dospělými od 15 do 29 let. Těch se prý o politiku v ČR nezajímá 57 procent. To je předposlední místo v Evropě, těsně před Litvou s 59 % mladých lhostejných.

Ona to asi nebude taková úplná pravda, aby se vylekali v Praze, Vilniusu nebo dokonce Bruselu, protože tato velká část mladé generace má jiné zájmy, než se zabývat rozhádanými politiky, kteří se natřásají a nevědí, že vypadají jako ilustrace k veršům Viktora Dyka: Pichlavé oči, chřípí zločin věští!

Ráda bych se vrátila k posledním krajským a senátním volbám. Proč tolik klesla popularita ČSSD v krajích, copak tam v uplynulých čtyřech letech nepracovali dobře? Kde udělala ČSSD chybu?

Má to několik příčin, které se ale nejen obtížně hledají, ale hlavně dokládají fakty. Na prvním místě bych uvedl, že ČSSD v současném složení je vlastně jednou z nikoli biologicky, ale politicky nejstarších politických stran v ČR. Lidé si myslí, možná i neprávem, že jsou na svých místech a na všech úrovních příliš dlouho, jak říkal Oliver Cromwell, aby mohli ještě učinit něco dobrého. A hlavně, ČSSD si to přiznává jen tak napůl. Její obrat k »mladým«, jak jim radil po volbách Václav Bělohradský, je iluze. Vyrazit se smartphonem do Lidového domu je sice možné, ale za kým tam jít? Na co a na koho se zeptat? Každá známější tvář ČSSD je spojována, právem nebo neprávem, s nějakým malérem. A to nemluvíme o těch, které honil plk. Robert Šlachta a teď je asi budou hledat jeho nástupci. Jejich pokus o »přiblížení se Václavu Havlovi« je heslo jen pro Prahu, nebo dokonce jen některou její část, ale nikoli pro obec nebo kraj, kde není práce, kde mají lidé strach, že je nějaký Bakala připraví o bydlení, kde závratně stoupají ceny vody, tepla a jiných základních životních potřeb. Ale hlavně, politici ČSSD občany mučí prázdnými hesly a nebijí je, třeba i po hlavě, pravdou. A také si myslím, že v krajích a obcích se za všechny maléry obtížně svádí vina na Putina, nebo se válčí na straně Hillary proti Donaldovi. Tam je taková politika směšná.

Čím si vysvětlujete úspěch Andreje Babiše především na krajské úrovni? Jen díky koblihám to asi nebude. Proč ho volí i občané levicově smýšlející? Je to obdobné, jako to bylo u Věcí veřejných? Tedy – nové tváře a velké sliby a tím i velká očekávání?

Ačkoli se ANO 2011, respektive někteří jeho reprezentanti, rychle učí nešvarům jiných politických stran, stále je to strana politicky relativně mladá, nehledě na to, že někteří její členové už také ten svůj kabát několikrát svlékli a oblékli. Političtí komentátoři a politologové se dohadují o tom, jak jsou politická hesla Andreje Babiše »nekorektní«, ale ona jsou jednoduchá a srozumitelná. A letošní volby do krajských zastupitelstev byly pro ANO první, a ačkoli sledujeme bezskrupulózní uzavírání »opo-smluv« dřívějšími nepřáteli, může to příště už být úplně jiné. Bohužel nevíme, komu ta krajská zkušenost prospěje, ale nebál bych se napsat, že to bude příště zase, a dost zásadně, jinak.

Řídit stát jako podnik sice vzrušuje až k nepříčetnosti všechny ty, kteří se na minulých nepravostech podíleli (třeba jen svou pasivitou), ale pro spoustu lidí je to naděje a krizový scénář. Stejně jednoduché je heslo »Jsme chybou v systému!«, a to přesto, že mnozí služební politologové halí do svých nesrozumitelných slov argumenty proto, aby »systém« byl stejný jako dosud.

Debakl zaznamenala ČSSD i v senátních volbách… Ale tam ta hrstka lidí, kteří rozhodovali ve druhém kole, zpozorněla a zlikvidovala značnou část šancí kandidátů ANO z prvního kola. Lidé nikdy moc nechodili k senátním volbám, ale za chvíli už bude ke zvolení senátora stačit parta kamarádů. Co s tím? Proč je Senát tak neoblíbený?

Zdá se mi, že doba, kdy senátory »volí už jen kamarádi«, dávno nastala. Senátorské obročí dávno nevěřící voliči přidělují lékařům a lékařkám, sem tam nějakému právníkovi a úspěšnému podnikateli. A pokud jde o neoblíbenost, téměř žádná senátorská sestava se nepokusila jít do voleb s vysvětlením, k čemu Senát je a proč ho potřebujeme. Většina lidí si myslí, že je to nejdražší cestovní kancelář v ČR a místo, ve kterém jsou laciné kanceláře pro soukromou komerční činnost. A ti, kterým taková představa Senátu nevadí, jsou jen jeho členové. Zeptejme se někdy zdvořile, proč senátoři nezkusí někdy napodobit prezidenta republiky a nerozjedou se po republice. Peníze na to mají, ale oni je dávají na výlety do někdy až roztodivných dalekých krajin. Možná, že v Senátu ani netuší, jak vadí nízké ceny v restauracích Senátu anebo to, že mnozí se dívají na svou činnost zde jen jako na startovní čáru k běhu k ještě hlubším žlabům v Bruselu.

Když se dva perou, třetí se směje… Lze se i takto dívat na úspěch lidovců? A co hodně dobrý rozjezd STAN poté, co se osvobodil od TOP 09? Kde vlastně STAN stojí, kdo to je? Je čitelný?
Určitě STAN pomohl úkrok stranou od smrtícího objetí TOP 09. Ale možná, že je to také jen jeden neopakovatelný side-step. Počkejme, co s nimi udělá jejich vyhlášení války prezidentovi, předsedovi Senátu, Poslanecké sněmovny a předsedovi vlády ve spolupráci s ne vždy oblíbenými seriálovými herci. A máte pravdu, zjistit, kdo STAN vlastně jsou, je nadlidský úkol. Stále ještě těží z popularity Nezávislých v minulých krajských volbách, ale letošní vznik a částečný úspěch »malých stran« jim může začít škodit, i když jsou dnes opojeni domnělým úspěchem. A hlavně, volby do Poslanecké sněmovny budou trochu jiné. A kdo ví, zda temperamentní angažmá pana Gazdíka, dnes už v boji proti všem, nebude mít jiný efekt, než ve STANu zamýšleli.

Kde naopak vidíte neúspěch KSČM? Vždyť si na krajské úrovni vedla většinou velmi dobře…

Ještě jsem nečetl názor, že KSČM doplatila na úspěch ANO. Dosavadní šetření se mi nezdají přesvědčivá, a tak se spoléhám jen na zkušenost a intuici. Dokud za ANO mluvil Andrej Babiš, bylo to jasné a srozumitelné, protože nepolitikaří, neprezentuje se jako »ekonom«, ale jako národohospodář. A jeho heslo »jsme vada v systému« se týká všech ostatních parlamentních a vládních stran. Včetně KSČM. Je jednoduché a srozumitelné. A lidé, na rozdíl od hesel KSČM, za ním cítí nejen větší sílu, ale i vůli něco měnit.

V povolebním vyjednávání o krajské vlády se nejednou ukázalo, že vítěz voleb může zůstat v opozici, protože se proti němu spikne většina. Je to morální? K čemu pak volby jsou?

Je to možná trochu amorální, ale účelné. Je to, samozřejmě, jedna ze slabin poměrného volebního systému, ale ten většinový zase vede k tomu, že je sice méně politických stran, jasný vítěz voleb, ale někdy až bouřlivý vznik frakcí, které mezi sebou svádějí nesmiřitelný boj o pozice v kterékoli straně. Někdo si dokonce myslí, že místo těchto dvou způsobů voleb by stačilo jen losování.

Ale i ty naše volby jsou přece jenom jakýmsi »průzkumem bojem«, nebo chcete-li drahým způsobem zkoumání veřejného mínění. Při sjednávání povolebních koalic je prvním podvedeným samozřejmě volič. Když vzpomeneme, kdo kde volal po svržení vlády kvůli tzv. opoziční smlouvě, musíme se ptát, jak tito lidé došli dnes k názoru, že po volbách do krajských zastupitelstev nám tento způsob tvorby povolebních koalic nevadí. Dalo by se to vyřešit třeba tím, že už v předvolební kampani by strany hlásily, s kým a proti komu půjdou do koalice, a potom svoje slovo dodržely. Pak bychom mohli mluvit o morálce. Ale pokud nám nevadí, že ze svých občanských a politických svobod předáváme svým zástupcům tak velký objem své moci, pak nám zbývá jen to pivo nebo vyčichlé šampaňské.

Co chybí tradičním politickým stranám? Už se okoukaly, nemají přitažlivé politiky, nemluví snad dost srozumitelně o svých cílech a programech?
Kdybych chtěl být drzý, napsal bych, že už sice dlouho mluví, dokonce i o »programech«, ale nikdo jim už nevěří. Zleva, zprava, modrým, černým, rudým, i těm vybledlým do oranžové. Proč jsou zajímaví piráti, Okamura a dokonce i otetovaný pan Franz? Nevíme sice, co udělají, až se dostanou do parlamentu nebo dokonce do vlády, ale jsme vděční za každou změnu. A když už jsme mluvili o komunistech, co víme o tzv. mladých komunistech, kterým je dnes už od čtyřiceti výše?

Volby do sněmovny jsou už za rok. V některých parlamentních stranách je už nyní obava z Babišova tažení na jejich úkor. Může se to stát? Co by znamenalo, kdyby ANO získalo velkou převahu, a co by to (ne)přineslo?


Už dnes jsou různí dosavadní straničtí nesmiřitelní nepřátelé rozhodnuti, spojit se s kýmkoli proti Babišovi. Ale ještě je to daleko a ví Bůh, co se může stát. Hlavně, aby si všichni nemysleli, že úkorem je Babiš, oni sami »hrají sobě na úkor«. Neptej se, komu zvoní hrana…

Pane doktore, po celé dosavadní působení Miloše Zemana na Hradě ho doprovází negativní kampaň. Proč takové neustávající tažení proti němu nejen ze strany mnohých politiků, ale i převážné většiny médií? Zdá se však, že M. Zemana to nijak nedeptá, snad ho to i posiluje… Vadí snad těmto antizemanovcům, že prezident je u lidí populární? Obávají se, že se muže stát prezidentem i pro další období?

Někde už jsem napsal nebo řekl, že největší Zemanovou pomstou, a také jeho nejlepším žertem by bylo, kdyby nekandidoval. Také on by si mohl od Adiny Mandlové vypůjčit název jejích vzpomínek a sledovat, jak se ta dnešní antizemanovská fronta znenávidí. Třeba jen pan Jurečka a pan Bělobrádek, mocichtivci z TOP 09 nebo »pékáčka« (PK alias »pražská kavárna«), ODS a ČSSD, a to nám ještě budou seskakovat z výšin své velikosti akademici z Akademie věd i Univerzity Karlovy. Prezident je výrazně prostořeký, ale nenávist těch jím deprivovaných je až patologická.

Nikomu to nepřeji, ale toto divadlo bude teprve tím pravým »neklidem«, po kterém dnes mnozí volají.

Dovolte poslední otázku: Při vší úctě k Jiřímu Bradymu – nekladete si otázku, proč takový člověk už nedostal státní vyznamenání od Zemanových předchůdců? Copak o něm nevěděli?

Pokud je tomu opravdu tak, jak říká při nejrůznějších příležitostech pan ministr kultury Daniel Herman, pak je samozřejmě ostuda, že pan Brady nedostal vyznamenání nejen od Václava Klause, ale zejména od Václava Havla, který byl světoznámým »obráncem lidských práv«. Václav Klaus, ani Michael Žantovský, bývalý mluvčí Václava Havla, nám takovou zásadní informaci zatím odepřeli.

Ale možná, že je všechno jinak. Dodnes neznáme ani úplný životopis pana Bradyho, který by mohl být zajímavý a poučný. Dokonce ani dodnes nevíme, zda byl strýcem pana Hermana nebo jen vzdáleným příbuzným. Ani ÚSTR, jehož byl nějakou dobu pan Herman dokonce ředitelem, nepublikoval o panu Bradym, pokud vím, nic pozoruhodného. A také, Toronto, ve kterém žije, je sice velké město, ale česká a slovenská komunita zas není tak velká, aby se tam znali jen někteří.

A snad jen na okraj a s patřičným ohledem. Osvětim pan Brady přežil, ale Němci a jejich pomocníci zavraždili v koncentračních táborech desetitisíce občanů ČSR, a nejen Židů, na které nevzpomínáme jinak než příležitostně. Nechce se věřit, že by to bylo jen proto, že málokdo z nich měl synovce ministrem kultury ČR. Četli jsme někdy, snad kromě v Židovských listech, příběh JUDr. Karla Hartmanna a jeho paní, kteří Terezín a Osvětim nepřežili, ale zanechali nám autentické svědectví ve své Terezínské epopeji? Zkusme si někdy vzpomenout, i když nejsme ministry kultury, na někoho z těch devíti tisíc umučených československých odbojářů v Mauthausenu, a teprve potom hledejme cestu ke svým krajanům v Sudetoněmeckých zemských družinách.



Rozhovor vedla Marie KUDRNOVSKÁ

Dobrý lékař ještě nemusí být stejně dobrý v politických názorech

$
0
0

Jiří Baťa
3. 11. 2016
Pana profesora Pirka jsem si vždy vážil jako skvělého lékaře-specialistu, chirurga na srdeční příhody, ale popravdě řečeno jeho politické názory, hodnocení a komentáře nestojí za moc. Výjimkou jsou snad jeho pohledy a hodnocení imigrantské problematiky kterou, na rozdíl od jiných zaslepenců, vnímá jako vážné nebezpečí pro nás i celou Evropu. Nicméně, dnes jsem si přečetl jeho rozhovor s Parlamentními listy.cz (zde) a z jeho vyjádření mám pocit, že ne všem problémům, které byly v rozhovoru zmíněny zrovna rozuměl, fundovaně a logicky na ně odpověděl. Jeho loajální příklon k lidem (pražská kavárna, havloidi atd.), kteří veřejně kritizují a odsuzují prezidenta Zemana, je až příliš zřejmý.


V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz pan profesor prohlásil, že rozhodnutí prezidenta Zemana neudělit státní vyznamenání oběti holocaustu a bojovníkovi za demokracii Jiřímu Bradymu nepovažuje za moudré státnické rozhodnutí. Budiž, má právo na svůj názor, ale je pozoruhodné, že v době, kdy došlo k politickému incidentu mezi prezidentem Zemanem a ministrem Hermanem ve věci jeho přijetí dalajlámy a následné odmítnutí vyznamenání panu Bradymu, byl pan profesor Pirk mimo ČR, přesněji v Japonsku a tyto události sledoval pouze přes internet. Znamená to, že mnohé skutečnosti mu nebyly v tu dobu známy a obávám se, že mu nejsou dostatečně známy ani dnes. Přesto i v uvedeném rozhovoru s PL.cz suverénně konstatuje, že vyškrtnutí pana Jiřího Bradyho ze seznamu vyznamenaných nepovažuje za moudré státnické rozhodnutí. Co jej k takovému odsouzení hodnému hodnocení opravňuje?

Není od věci si položit otázku, nakolik lze renomovanému a uznávanému lékaři uznat jeho znalosti kolem kauzy Bradyho vyznamenání, když nemá ani základní informace o situaci s vyznamenáním a okolnostech, které s tím bezprostředně souvisejí. Např. nemá dostatečné (zda-li vůbec nějaké) informace, zda Brady skutečně byl či nebyl na seznamu vyznamenaných, zda a kolik je na tom pravdy, že prezident Zeman „vyhrožoval“ ministru Hermanovi stran jeho přijetí dalajlámy, že pokud jej přijme, bude jako jeho pomsta pan Brady ze seznamu vyškrtnut. Už jenom skutečnost, že pan Herman hovoří o vyhrožování jako takovém, je samo o sobě hodně silné vyjádření a nepřehlédnutelné obvinění, navíc zavánějící trestním činem, ale nikdo z prezidenta napadajících a obviňujících křiklounů, tím méně profesor Pirk, se nad tím nepozastavují. Taky proč, když to je právě to, čeho chtějí tito lidé dosáhnout, tj. zkompromitovat prezidenta až tak, aby dosáhli jeho odvolání. Jak naivně a nesmyslně dodává pan profesor, přijetí dalajlámy ministrem kultury nemá žádný dopad na naši ekonomiku a hospodaření, protože velké podniky a celá ekonomika fungují bez ohledu na konání politiků. Tak až takovou naivitu a prostoduchost bych od pana profesora rozhodně neočekával. Ale člověk se mýlí, já v tomto případě dvojnásob.

Pan profesor ve svých hodnoceních a názorech více spoléhá na své PR než na relevantnost svých názorů a vyjádření. Obávám se, že to je ale typické a charakteristické pro všechny, kteří nesouhlasili a velmi razantně se postavili na odpor k ničím nedoloženému prezidentovu rozhodnutí o „vyškrtnutí“ pana Bradyho ze seznamu vyznamenaných tedy, aniž by znali resp. chtěli znát všechny okolnosti týkající se tohoto případu, jednoduše prezidenta neomaleně zkritizují a je pro ně vymalováno!

Pan profesor Pirk je jistě vysoce vzdělaný, erudovaný, chytrý a moudrý člověk, ale udivuje mne, že se tak snadno propůjčí k levnému populistickému hodnocení něčeho, s čím není sám dostatečně obeznámen, což do značné míry snižuje jeho uznávané image. Rovněž odpověď na otázku PL.cz, zda názor, že by měl pan Herman kvůli tomu odejít z funkce, jak ho vyzýval Pražský hrad mu připadá neadekvátní k údajnému prohřešku, že přijal dalajlámu přes nesouhlas prezidenta i ministra zahraničí Zaorálka. Pan profesor na to, jak jinak, že „Samozřejmě, že ne. Vždyť žijeme v demokracii, nežijeme v diktatuře. Pořád si u nás lidi nezvykli na to, že když má někdo jiný názor než on, není to jeho nepřítel.

V demokracii to tak prostě je, někdo má takový názor, někdo onaký. Od toho je to demokracie“. Lze s takovým laciným výkladem demokracie souhlasit? Pokud ano, pak jen do jisté míry, ale pan Pirk vůbec nerespektuje skutečnost, že jedna věc je demokracie jako taková, druhá věc je ale respektování daných skutečností, tedy smluv, ujednání, deklarací apod., zvláště, jsou-li mezinárodního charakteru. Tady už rozdílnost v názorech toho či jiného člověka neobstojí, to by si měl i pan profesor uvědomit.

Znepokojivé také může být vyjádření pana profesora, že zcela důvěřuje skutečnostem, jak je sdělil pan Brady v rozhovoru pro Českou televizi kde popisoval, kdo mu volal, co mu říkal, co má udělat, koho si může na Pražský hrad přivést, že o vyznamenání nemá mluvit. „Vzhledem k jeho celoživotním morálním postojům bych spíš pochyboval o té druhé straně“, (rozuměj Pražský hrad), uzavírá názor pan profesor Pirk. Znovu se nabízí otázka, co pan profesor o panu Bradym ví když zmiňuje jeho „celoživotní morální postoje“ coby bojovníka za demokracii? Znal jej a věděl o něm něco ještě dříve, než se o něm začalo v Česku mluvit a psát? Zjistil si pan profesor, co pan Brady významného udělal pro Československo, resp. Českou republiku od r. 1949, kdy odešel do ciziny a po celou tu dobu zde nežil (otázka je, zda za tu dobu naši zem vůbec navštívil)? Za co by tedy asi měl být oceněn vyznamenáním Řádem T.G. Masaryka, jak se proslýchalo? Nebo mu stačí jen to, že přežil holocaust? Takových jsou dnes ještě desítky a bez nároku na vyznamenání. Přesto na otázku PL.cz., zda věří v tomto případě panu Bradymu a ministru kultury Danielu Hermanovi, a ne Pražskému hradu a prezidentovi, pan profesor Pirk odpovídá jednoznačně: ano! K tomu již další komentář snad netřeba.

Abych však byl objektivní, možná tyto neznalosti a nevědomosti panu profesorovi vytýkám neoprávněně, protože stejně „bohaté, (ne)prověřené a (ne)doložitelné“ znalosti o životě a činnosti pana Bradyho v Kanadě mají rovněž všichni ti z pražské kavárny, Kroměřížské výzvy, havloidi, akademici a ostatní uvědomělí antizemanovci, kteří tak ostře odsuzují jeho nevyznamenání. Ostatně, tyto lidi nezajímají ani bližší detaily, fakta, skutečnosti a informace, jak je uvádějí jiné, ověřené zdroje. Nu což, i takto lze, pohledem výše zmíněných elit chápat a vysvětlovat si podstatu demokracie.

Na závěr už jen připomenu slova pana profesora: „ Pořád si u nás lidi nezvykli na to, že když má někdo jiný názor než on, není to jeho nepřítel. V demokracii to tak prostě je, někdo má takový názor, někdo onaký“. Pane profesore Pirku, platí to i v případě názorů prezidenta Zemana?

Nadnárodní logistické centrum Gorzycki-Věřňovic

$
0
0


Předkládá : Jaromír Kuča
3. 11. 2016
Zdůvodnění : V současné době na severní Moravě je reálná hrozba ne-li ukončení, tak určitě radikální omezení těžební činnosti, které zapříčiní velkou ztrátu pracovních míst, kdy je počítáno s návaznými profesemi řádově několik tisíc nezaměstnaných. V odborné veřejnosti se neuvažuje, zda-li k tomu skutečně dojde, spíše je otázkou, kdy se tak stane.


Současná nezaměstrnanost vysoce překračuje celostátní průměr, přičemž je nutno konstatovat, že s útlumem se počítalo již od 90. let, avšak žádná vláda nepředložila dosud strategickou úvahu, jak dál ne severní Moravě, která má výhodnou strategickou polohu v tzv. „trojmezí“ (Polsko, Slovensko, ČR). Navíc Moravskoslezský kraj, konkrétně Ostrava je významnou železniční evropskou křižovatkou a po dobudování silničního propojení na Slovensko se stane i v této oblasti centrem naší republiky.

Kolem r. 2000 byla iniciována snaha vybudovat v Bohumíně nadnárodní logistické centrum, pro nesouhlas polské strany však z tohoto záměru sešlo. Nyní i Poláci pochopili původní záměr a začali v Gorzyckách (hraniční oblast s Věřňovicemi) budovat logistické centrum, kdy počítají s účastí české strany při vybudování tohoto záměru. Ve hře je i využití zmodernizovaného nádraží pro nákladní dopravu v Bohumíně a úvaha protažení širokorozchodné z polského Slawkova (cca 60 km) a připojení na Oderskou dopravní cestu v úseku Kedzierzin/Kozle-hranice ČR. V současné době polská strana již vyčlenila 180 ha pozemků a na české straně je k dispozici 260 ha (z toho 70 % PF), přičemž lze počítat s rozšířením o 2x200 ha. Nositelem projektu jsou Gorzice (územní plán), okres Wodzislaw a Slezské vojvodství. Na české straně probíhá jednání s Moravskoslezským krajem, Statutárním městem Ostrava, Sdružením pro rozvoj Moravskoslezské kraje, Vysokou školou podnikání v Ostravě, Hospodářsjkou komorou ČR a Českým plavebním vodocestným sdružením.

Logistické centrum Gorzyce-Věřňovice je v centru aglomerace čítající cca 5 milionů obyvatel, kdy po jeho vybudování počet nových míst lze odhadnout na 10.000, posléze s rozšířením činnosti až na 15.000. V současnosti probíhají práce na výstavbě vodní nádrže Raciborz, která je klíčovou investicí pro plavební napojení ČR na splavněnou Odru. Tyto investice do vodní cesty jsou zařazeny do investičního plánu pro Evropu – Junckerův fond (Evropský fond pro strategické investice). Jen na okraj, polská strana již předložila projekty (výstavba Slezského průplavu, přeshraniční úsek Kozle-Ostrava, výstavba plavebního stupně na Wisle u Wloclavku atd.)

Realizací celého projektu by se sever Moravy stal i důležitou vodní křižovatkou s napojenímn na Balt, přičemž blízkost Mošnovského letiště by umožnila komplexnost obchodně-dopravních služeb a tím i vytvoření podmínek pro průmyslový rozvoj celé oblasti (Poláci mají s útlumem těžby stejné problémy jako my a potřebuji komplexní řešení v daném regionu).O tom, že celý záměr je celoevropského významu, není nejmenších pochyb, navíc by přispěl k restruktualizaci postižených krajů jak na naší, tak i polské straně, což by usnadnilo nutná opatření obou vlád, jimž se zcela určitě nevyhnou. Nesmíme zároveň opomenout, že výstavba zmíněného logistického centra je začátkem výstavby kanálu Duánaj – Odra.

Argumentace, že za Tošenovského se podepsala dohoda o výstavbě nových logistických centrech pouze na bromfieldech a nikoli na zelené louce neobstojí. Nové stavby při rychlostní komunikaci na trase Ostrava – Frýdek-Místek a novostavba po pravé straně u Nového pole při výjezdu z Karviné na Dětmarovice jsou toho důkazem.

Nesázejme na emoce, nebuďme figurkami v cizí hře

$
0
0
Marek Řezanka
3. 11. 2016
Pod mou Baladou o (ne)možném kandidátovi na Nové republice se mj. objevila tato reakce:
„Vážený pane Řezanko, racionálně uvažující pracující a běžný občan nesází na Horáčka ani na Zemana. Přál bych si mít prezidenta Práce. Horáček, Zeman ani někdo takový podobný politik či aktivista tím rozhodně není. Novinář Jan Moláček to svém článku (Omyl. Zeman není lidový prezident ani zastánce občanů proti povýšenectví elit) na serveru Aktuálně cz vyjádřil přesně zde. Velká škoda, že zemřel váš přítel a kolega, filozof Milan Valach. Psával jste kdysi zajímavější články. Jenom kritizovat protizemanovskou kulturní frontu a pravicové mainstreamové politiky nestačí. Nabízet jim alternativu v podobě senilního a pomstychtivého staříka Miloše Zemana je směšný.“

Ačkoli je tato reakce anonymní, rád bych na ni reagoval.

Autor píše, že bych chtěl mít na Hradě „prezidenta Práce“. Já bych si zase přál světový mír – a nemyslím to nijak jako klišé – ale jako modlitbu, kterou denně vypouštím do éteru při pohledu na mezinárodně politické dění.

Kromě toho, že něco chceme, bychom však měli být schopni racionálně zvážit, co máme k dispozici. Kdo je tedy tou potenciální protiváhou k prezidentu Zemanovi? Já zde vidím jenom jednu frontu: Pány Horáčka, Hermana, Halíka, Kocába, Putnu, Štětinu, Švejnara, Pánka, P. Koláře, P. Pavla a jim podobné. V podstatě co jméno, to jeden postoj: Silně protiruský a neméně silně a nekriticky proamerický. Jeden jako druhý se hlásí k odkazu V. Havla, tedy i k dopisu osmi, což je dokument, který schvaluje dnes již jasně pojmenovaný válečný zločin proti Iráku, který už má na svědomí několik rozvrácených zemí. Jeden jako druhý (rozhodně např. pan Pánek) jsou schopni podpořit bezletovou zónu nad Sýrií - což by bylo rozpoutání pekla na zemi.

Ani jednoho z těchto kandidátů nevnímám jako sociálně citlivého – takže kandidát na „prezidenta Práce“ se nekoná. Jediné, čeho bychom dosáhli, že by zahraničně politická koncepce, která podle mě rozumně usiluje o stejný přístup ke všem stávajícím mocnostem, protože nejsou hodné a zle velmoci, ale jednoduše pouze velmoci, opět otočila kormidlem k jednostrannému podlézání USA. To je něco, co si osobně nepřeji.

Je mi vytýkáno, že prezentuji M. Zemana jako alternativu. To trochu upřesním. M. Zeman nenabádá ke změně stávajícího systému – a po této straně alternativu nepředstavuje. Něco jiného je ovšem, podíváme-li se na jeho pohled na vztah k Rusku či Číně, na vojenské intervence, na ukrajinskou občanskou válku, na konflikt v Sýrii, na (podle mě zcela oprávněnou) kritiku médií atp. To jsou všechno body, v nichž se proti němu naše pseudoelity (umělecká, akademická a mediální fronta) šikují a rok co rok usilují o jeho svržení. Kdyby nebylo rozdílu mezi ním a M. Horáčkem, neangažoval by se velvyslanec USA a nesnažil by se mu říkat, že má dělat věci jinak (což byla ostatně od velvyslance USA nehorázná drzost a podobné jednání ho mělo v jeho funkci plně diskvalifikovat). Jak to, že se tehdy neplnilo Staroměstské náměstí „traktoristy“ s panem Horáčkem, aby bylo jasné, že si naši demokracii brát nedáme?

Tím se dostávám k Moláčkovu článku, který je dle mého vystavěn na premisách, které nejsou podloženy reálnými fakty, a proto neobstojí.

Pan Moláček v podstatě tvrdí, že:

1) Žádný konflikt mezi elitami a občany neprobíhá
2) Média v podstatě plní svou funkci dobře
3) Prezident nenazývá věci pravými jmény

Celý Moláčkův článek je k dispozici na následujícím odkazu: zde

Elity hájí bezmocné?

Pan Moláček například říká: „Je zde prý boj „elit“ hájících své privilegované postavení proti „obyčejným lidem“, za něž se – jako jediný – staví právě prezident. Nic nemůže být vzdálenějšího pravdě. Předně – žádný takový boj neprobíhá.

Nepřátelství, nenávist, nebo dokonce boj elit proti občanům ve skutečnosti existuje pouze v řečech těch, kdo potřebují, aby se rozhořely.“

Jak ale potom chce interpretovat střet elit a prezidenta republiky v pohledu na dění na Ukrajině (kde by někteří nejraději sestavovali seznamy „kremelských agentů“)? Jak si poradí se Zemanovým odlišným postojem k přijímání povinných kvót? Nebo snad zapomněl na jeho odlišné stanovisko k procesu inkluze – a co to vyvolalo za bouři mezi „volenými morálním autoritami“?

Je zde zkrátka celá řada témat, kde prezident Zeman hájí jiný názor, než který prezentují rádoby elity. Jsou tu - a jsou jasně sešikované – jedná se o již zmíněné fronty umělecké, akademické a mediální.

Pan Moláček však toto nereflektuje a píše: „Je smutnou ironií, že jejich zájmy (občanů) naopak často brání právě ty „elity“, proti kterým se populistům podařilo nasměrovat tekutý hněv části společnosti. „Lžimédia“ odhalují byznysové pavučiny kolem továren na exekuce, neetické praktiky šmejdů všeho druhu, obchodování s lidskou chudobou v ubytovnách apod. „Neziskovky“ poskytují bezbranným obětem právní i materiální pomoc a snaží se prosadit zákony, které by dluhovým pastem zpřelámaly dobře namazané pružiny.“

Ty uvozovky u lžimédií myslí pan Moláček vážně? Nečetl snad knihu Wolfganga Bittnera: Dobytí Evropy Amerikou? Pokud ne, vřele mu tuto knihu doporučuji. Je to velice přehledné zhodnocení totálního selhání německých médií v otázce ukrajinské občanské války. Roli našich médií pak vnímám ještě o něco kritičtěji. A to nejen v otázce Ukrajiny – ale i Sýrie, Iráku, voleb v USA, dění v latinskoamerických zemích ad. témat.

Co se týče neziskových organizací, měli bychom se vždy ptát, kdo kterou z nich financuje. Jakmile zahlédneme v pozadí jméno např. finančníka Sorose, měli bychom zpozornět. To totiž na projev humanity opravdu nevypadá.

Hlavně pravými jmény
„Prezident – ač sám vzdělaný a inteligentní – rezignoval na nejdůležitější povinnost intelektuála: nazývat věci pravými jmény, ať už se to poslouchá příjemně, nebo ne“, vede dál tu svou pan Moláček.

Kdy prezident Zeman nepojmenoval věci pravými jmény? Napadlo snad Rusko Ukrajinu? Přinesla snad intervence v Libyi zemi demokracii? Je B. Asad v Sýrii skutečně tou největší hrozbou? Vedou snad protiruské sankce ke zlepšení situace řadových Ukrajinců? Máme se skutečně izolovat od Číny a Ruska, a slepě se přimknout k USA jako „hodné“ velmoci?

Na tyto a podobné otázky Moláčkův text jednoduše odpovědi nedává. Podobně jako na to, proč naše společnost již dávno nezhnědla – a jak je možné, že pánové Bartoš či Vandas u voleb propadají. Neboť tekutý hněv ve společnosti vlivem lživé mediální kampaně a jediné správné pravdy propagované právě pseudoelitami by už výše jmenované dávno musel vynést mnohem výše, než jsou nyní.

Povzdechem: „Miloš Zeman je už prezidentem dostatečně dlouho, abychom viděli, čí zájmy ve skutečnosti hájí. Sociálně slabí to v žádném případě nejsou“, pan Moláček své zamyšlení končí. Toto prohlášení opět považuji za sporné. Jak již jsem předeslal, Miloš Zeman uvažuje v dikci kapitalistického systému – a to proto, že v něm žijeme. V rámci tohoto systému pak usiluje o zajištění pracovních míst – a pokud čínské investice a vstup čínského kapitálu do různých podniků tato místa vytvoří, lze takový krok chápat jako snahu pomoci sociálně potřebným.

To není rezignace na vyšší cíle v oblasti sociální politiky – ale snaha nenechat utonout ty, kdo už polykají pod hladinou andělíčky – metaforicky řečeno.

Valachův duch stále žije…

Valachovo Hnutí za Přímou Demokracii připravuje v těchto dnech prohlášení, v němž bude varovat před pučem namířeným proti demokraticky zvolené hlavě státu. Tím tedy reaguji na poznámku anonymního čtenáře, že lituje odchodu Milana Valacha. To já také – též mi velmi chybí. Ale jsem rád, že jeho jméno zapomenuto není a že téma přímé demokracie jako systémové alternativy bude i přes různá zneužití stále ve hře.

V čem si cením Zemana
Závěrem dodám, proč podporuji prezidenta Zemana, ač s ním v řadě témat mohu polemizovat. Vážím si jeho odvahy nehrbit se před politikou USA. Souzním s jeho podporou zahraniční politiky vlády, která se orientuje na všechny velmoci, nejen USA. Jsem mu vděčný, že v době řinčení zbraní nabádá k dialogu a nepodporuje válečné jestřáby. Je snad na domácí politické scéně jediný, kdo dokáže účinně čelit manipulativní mediální masáži. V tomto výčtu bych mohl pokračovat, ale myslím, že tyto body bohatě stačí.

Je to boj…

Současně tyto body stačí, aby se proti němu šikovaly pseudoelity, které ho nepokrytě zkoušejí sesadit. Zcela nedemokraticky. Rád bych proto varoval před možnými střety 17. listopadu, kdy hned dva tábory mohou mít důvod pro své krátkodobé cíle ohrozit většinu z nás. Jednak jsou to kruhy kolem pánů Horáčka, Halíka a jim podobných, které by se rády dostaly k moci – a vědí, že demokratickou cestou to nepůjde, protože za sebou nemají lidi. Za druhé pak zde mohou hrát roli ambice lidí typu A. B. Bartoše, který musí být zklamán, že z odporu proti lidem jako Kalousek, Schwarzenberg, Štětina, Halík či Horáček již dávno nevytěžil více.

Nedopusťme, abychom byli něčími figurkami na šachovnici ve hře, která není naší hrou. Nenechme se rozdělovat těmi, kdo nás touží ovládat.

Ne Zeman, levice selhala – ona totiž není.
Na tomto místě potom chci poděkovat M. Zemanovi za politiku, která nevehnala deprivované a frustrované do náruče extremistů, ale dala jim pocítit, že za nimi někdo stojí, naslouchá jim a komunikuje s nimi. Chci mu poděkovat již proto, že zastoupil neexistující levici, která naopak na své hodnoty zcela rezignovala a tváří se, že vše už je dávno vybojováno.

Jenom ne nálepky, prosím…

Na úplný závěr mám potom pro anonymního pisatele jednu prosbu: Pokud někoho kritizujete, potom věcně prosím. Že je Miloš Zeman údajně „směšný pomstychtivý stařík“ je toliko nálepka, kterou je třeba doložit, jinak je to urážka na cti.

Nebuďme rozděleni, chtějme dialog

Nenechávejme se unášet emocemi – ty mnohdy nejsou dobrým rádcem. Spíše se zamýšlejme nad odlišnými argumenty a věcně s nimi polemizujme. Dokážeme-li to, třeba vzkřísíme dialog, který je zde bohužel trestuhodně zadupán – a jen pro pana Moláčka, ti, kdo dupali, jsou média, akademici a celá řada studentů a umělců. Doufejme, že bude trvat méně než sto let, než na zadupaném dialogu zase vyraší nová tráva komunikace, bez níž si demokracii představit neumím.

Před námi zářné zítřky. Jenom je nutné zvolit si toho správného prezidenta

$
0
0
Luděk Prokop
3. 11. 2016
Horký prezidentský kandidát Michal Horáček zdůrazňuje, že nekandiduje proti někomu, ale kandiduje pro jakési NĚCO.
Selský rozum nabádá ve věci jasných protimluvů k obezřetnosti, nejsme-li obelháváni ještě před zapíraným zahájením volební kampaně. Snad skoro každému je jasné, že každý z kandidátů nevyhnutelně kandiduje proti všem ostatním dalším kandidátům. Jenom ten Horáček ne. 

Protože ten nám sděluje, jak nekandiduje proti někomu nebo proti něčemu, ale pro jakési něco. A sice pro jakési něco, pro které již před časem vyzval veřejnost k povstání. K povstání toho nejlepšího v nás, co v nás je. K povstání nikoli proti něčemu - ale jen k povstání pro ono Horáčkovo „něco“.

Dříve či později nevyhnutelně musí přijít čas na přímou a rovnou řeč, bez hazardních jinotajů, za které si může každý volič, každá kavka dosadit dle vlastní libosti, kdykoli, cokoli po čem touží.

Dříve či později přijde čas odkrýt karty, čas na otevřené a poctivé přiznání. V daném případě půjde, v případě opětovné kandidatury současného prezidenta, o poctivou řeč s přiznáním, že především a hlavně jde o kandidování proti Miloši Zemanovi. Konec konců, vždyť my, voliči Miloše Zemana, tohle už dávno dobře víme a uvědomujeme si to po celou tu dobu nechutného štvaní proti prezidentovi. Nejspíš si Michal Horáček je vědom i toho, jak nás trapné a sprosté štvanice popuzují a navíc i utvrzují v tom, abychom prezidenta volili znovu a proto se rozhodl hlásat, že nekandiduje proti nikomu, (tedy ani proti prezidentovi) a nekandiduje proti ničemu, (tedy ani proti mediálně neustále propíraným „prohřeškům hradu“). Karty se neukazují před hrou, nebo při hře, a když už, tak někdy možná až po hře.

Podívejme se blíž na ono zázračné „něco“, za které to nejlepší v nás co v nás je, by mělo vstoupit do povstání. Na ono zázračné „něco“, pro které Horáček kandiduje na prezidenta. NE, že Michal nemá žádný program. Má. Program stručně shrnutý v devíti bodech, ve kterých by mohlo být obsaženo i ono „něco“. Pojďme tedy do toho.

Devět bodů Michala Horáčka

1) Česká republika, Evropa a svět

Zahraniční politika České republiky musí být především dlouhodobě důvěryhodná a srozumitelná. Činí nezvratnou naši hodnotovou, kulturní i politickou příslušnost k euroatlantickému Západu, a především k plnoprávnému členství v Evropské unii a Severoatlantické alianci. Bez lavírování, silných slov a překvapení. To znamená stejně tak pevnou loajalitu, jako právo nesouhlasit a schopnost přinášet argumenty při hledání alternativních řešení.

Nabízející se otázky k tomuhle textu, se doslova rojí. Není tomu tak, že pro jednou by mělo pro NATO být spojencem proti společnému nepříteli IS - Rusko a jindy je Rusko naším největším nepřítelem, ještě větším než IS? Není tomu tak, že kdykoli, kdekoli je uplatněno právo nesouhlasu spojené s argumenty od některého představitele ČR, (konkrétně od prezidenta), jsme válcováni z médií o ztrátě důvěryhodnosti a srozumitelnosti našeho státu?

2) Přistěhovalectví a migrace

Dostali jsme se do absurdní situace, kdy se Evropou valí statisíce lidí bez důvěryhodných dokumentů, a my nedokážeme nechat v české nemocnici pracovat kvalifikovaného lékaře z Kyjeva….. Je potřeba, aby tito lidé pochopili a ctili naše hodnoty, náš styl života, a zejména pak náš právní řád.


Po onom zamlženém úvodu se nabízí otázka kardinální. Jak hodlá Horáček v roli prezidenta zajistit, aby ti valící se statisíce lidí, aby pochopili a ctili naše hodnoty, náš styl života, a zejména pak náš právní řád, když to samé nejsou schopni zajistit ani vzdáleně v podstatně vyspělejších státech, kde vzniká stále vyšší počet nepřístupných no-go zón, nepřístupných nejen pro domorodce a pro úředníky ale nepřístupných i pro policii.

3) Armáda České republiky

Obranyschopnost České republiky je nebezpečně nízká. Musíme ji zvýšit. Vzhledem k povaze předpokládaných úkolů by bylo ideální vytvořit funkční evropský četnický sbor


Tak tohle je řeč jak rozprávka, o tom - co musíme. Nevíme jak, nevíme kdo, no jednoduše přeci - musíme my. A na jaksi ideální řešení, na tvorbu funkčního evropského četnického sboru, máme v EU pomazaných hlav až běda, neřku-li prezidenta Horáčka. Za podobný takový návrh by to současný prezident nepochybně schytal (Nestalo-li se již).

4) Technologie nové éry

Považuji za nezbytné výrazně posílit všeobecné povědomí lidí o těchto technologiích prostřednictvím škol, veřejných seminářů a také médií. O zdraví a budoucnosti naší ekonomiky rozhodne počet špičkových programátorů a naše schopnost je ve vlasti udržet.
No to je přímo geniálně jednoduché, že by na tohle nikdy nikdo jiný před Horáčkem nepřišel? Tak teď, když už to považuje za nezbytné i Horáček to půjde jako po drátku.

5) Vzdělávání

Važme si proto vzdělání i učitelů od základních škol po university, dávejme jim k práci dobré podmínky, plaťme je slušně a současně od nich očekávejme výsledky.


Tož važme si toho (alespoň tolik jako kdysi). Nebo snad tomu máme rozumět tak, že když Horáček prezident vysloví, važme si toho, dávejme jim k práci dobré podmínky, plaťme je slušně a současně od nich očekávejme výsledky, dočkají se zázrakem dobrých podmínek, slušných platů a my očekávaných výsledků? No paráda, jak jednoduché.

6) Chudoba a bludné kruhy sociálního vyloučení

Během deseti let se v České republice zvýšil počet sociálně vyloučených lokalit na dvojnásobek (dnes je jich přes 600). V mnoha případech se výše uvedené týká českých Romů – jejichž integraci je nezbytné považovat za jednu z dlouhodobých priorit celé společnosti, protože tento problém je příslovečnou tikající bombou –, ale zdaleka nejen jich.

Nejdůležitějším z řady klíčů, jimiž musíme tu 13. komnatu našeho společného života otevřít, je vzdělání.

Opět řešení, na které nikdo před Horáčkem nepřišel. K otevření té 13. komnaty nutno vzít nejdůležitější klíč z řady klíčů. Integraci českých Romů je nezbytné považovat za jednu z dlouhodobých priorit celé společnosti, protože tento problém je příslovečnou tikající bombou. No vida, řešení je na cestě.

7) Rovnost mužů a žen

Průměrná výše mezd žen je o 18% nižší než mužů a totéž nepřekvapivě platí o starobních důchodech. Překážky, zabraňující ženám vstupovat do všech společenských sfér, o něž mají zájem, a v rovné soutěži s muži se v nich prosadit, jsou překážkami v cestě celé společnosti, která si nemůže dovolit mrhat talentem poloviny svých členů.


Kterou voličku by tohle nečaplo za srdéčko, že ano?

8) Prosperita nepřijde bez podnikatelů

Prosperita České republiky nestojí a ani do budoucna stát nemůže na velkých zahraničních firmách nebo státní správě. Nechceme být montovnou nadnárodních korporací napořád.


No, a když si zvolíme prezidenta, který tohle bude mít v programu, budeme mít vystaráno, co se prosperity ČR týká, my všichni.

9) Dopravní infrastruktura

Je nutné, aby v Česku vznikl jasný dokument, co stát v dopravě chce, proč to chce a jaké jsou priority. Měla by se stanovit pravidla, jak počítat přínosy různých řešení, a tím se řídit. Stavby silnic by neměly být politickým handlem mezi hejtmanem a vládou nebo mezi investorem a vládou.

Nikdo jiný to neví a nevěděl, tak s tím musí přijít kandidát na prezidenta, který kandiduje pro tak obrovské a obsažné „něco“, že se nestačíme divit.

Bezva program fakt. Jasná volba proti nikomu, ale pro “NĚCO“.

Noční můra Džemiljova: turecké orgány provedly masové zatýkání členů krymskotatarského a severokavkazského teroristického podzemí za účelem jejich vydání Rusku

$
0
0
3. 11. 2016    zdroj
27.října 2016 byli v Istanbulu v důsledku společných operačních a pátracích akcí speciálních služeb RF a Turecka zadrženi vůdci a aktivní členové teroristického podzemí oblasti severního Kavkazu a Krymu, kteří se na území Turecka skrývali před orgány činnými v trestním řízení Ruska.


Při komplexních akcích byli zadrženi představitelé krymské pobočky Hizb ut-Tahrir a severokavkazského křídla DAEŠ v počtu 80 osob.

V souladu s předběžnou dohodou se zvláštními službami Turecka se řeší otázka jejich vydání do Ruska.

Jak vysvětlil Ruskoj vesne vysoce postavený zdroj v silových strukturách, předání zpravodajských informací o krymskotatarské a severokavkazské teroristické síti ruské straně bylo uskutečněno tureckou rozvědkou u příležitosti setkání Putina a Erdogana v Soči a stalo se jedním z gest vděčnosti místních zvláštních služeb za varování o připravovaném převratu.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Nezávislý kandidát Michal Horáček

$
0
0
Ivan David
3. 11. 2016
Dnes ve 22:40  začala 
ČT24 s protlačováním českého Kisky Michala Horáčka. Ten pravil mimo jiné: "Každý to slibuje, ale prezident nemůže nic zařídit, může pouze něco vnášet do veřejného prostoru." Zdůraznil, že je nezávislý. V záběrech z jeho vystoupení v němž oznámil svoji kandidaturu však bylo vidět, že je závislý na čtecím zařízení. Neřekl ani jedno souvětí, ani jednu větu aniž by před tím nepohlédl na čtecí zařízení. V tomto ohledu je nezávislý právě Miloš Zeman. Ostatně zoufalé hledání jeho protikandidáta je dáno zejména zejména tím, že prezidentovo jednání je příliš nezávislé. Horáčkova nezávislost znamená, že se neopírá o podporu žádné politické strany. To by se však místo "nezávislost" mělo nazývat "neukotvenost". Michal Horáček konstatoval, že ukázal lustrační osvědčení, jiní ovšem ukázali jeho ukotvenost v seznamu agentů STB. Jistě bude odhalena i jeho závislost. Na kom? Cui bono?

Jakým právem?

$
0
0
Stanislava Kučerová
4.11.2016 České národní listy


Jakým právem se dogmatici (ano, L.Man je označil správně), ale i výtržníci a recesisté, neinformovaní a neodpovědní odpůrci řádu a trubači vymyšlených chimér dovolávají T. G. Masaryka? Muže, který myslel, pracoval a bojoval podle hesla: „Tolik svobody, kolik je možno, tolik řádu, kolik je nutno.“ 
Jakým právem si berou do úst jméno osvoboditele národa a vlasti vyznavači svérázného guru, který lásku k národu odsoudil jako inferiorní touhu příslušet k stádu či smečce a vlast označil za dvorek, noru a nevětraný pelech?

Jakým právem se zaštiťují jménem realistického kritika bez předsudků, který z vlastních zkušeností a prožitků dobře znal Západ i Východ a nikoho si neidealizoval? Který byl přítelem Jižních Slovanů a nikdy by nepřijal „humanitární“ bombardování Srbů. Který by nepřijal ani apriorně negativní vztah k Rusku, který je rovněž militantní.

Problémy demokracie a humanity v současném globalizujícím se světě, ovládaném anonymní megamocí, nevyřeší nepřestajné rekriminace, malicherné vzdory, naschvály a bouře ve sklenici vody. Je na čase znovu stmelit všechny demokratické síly k ochraně kontinuity dobrého, vyvarovat se pošetilých aktivit a společně čelit cynismu dnešních ambiciózních bažitelů po moci.


Prof. PhDr. Stanislava Kučerová, CSc.

Pentagon zvažuje novou „osvobozovací“ operaci

$
0
0


„Máme v úmyslu vyrazit (na Rakku) během několika týdnů,“ žoviálně „ukazuje svaly“ Carter. Nepřemýšlel jste, pane ministře, o tom, že byste nejdříve projednal svoje plány s vedením země, do které se chystáte „vyrazit“? Nebo se už na USA přestaly vztahovat všechny normy mezinárodního práva?

Proč jsou Američané tak přesvědčeni o své „klíčové roli ve světě“? Zachtělo se jim – a hned by organizovali vojenskou operaci v cizí nezávislé zemi tak, jako by si šli do krámu pro chleba. A přitom mají ještě to „svědomí“ obviňovat někoho z agrese?!

Navíc, není tak trochu předčasné, aby si Washington dělal zálusk na hlavní město Islámského státu? To už je Mosul osvobozen? Koalice vedená USA již třetí týden útočí na toto město v Iráku – a dosud tam žádných významnějších úspěchů nedosáhla, pokud ovšem Američané nepokládají za úspěch hromadné ztráty na civilním obyvatelstvu.

Máme všechny důvody předpokládat, že USA se tam „přilepily“ na dlouho. Vést za takové situace rozhovory o osvobození Rakky je čistým populismem. Reálné možnosti k tomu dnes Američané nemají, ale rádi by se „předvedli“ jako ti nejdůležitější bojovníci s terorismem na Středním východě, zejména pak nyní – v předvečer prezidentských voleb.

V každém případě platí, že i pokud se koalici vedené Američany podaří v Iráku dosáhnout svých cílů, na operaci uvnitř Sýrie nemá ani ona, ani USA žádná zákonná práva. Existuje syrská vláda, kterou musí Washington (podle mezinárodního práva) brát v potaz. A já osobně velmi pochybuji o tom, že by Asad americký plán schválil.

Příklad Mosulu, kde Spojené státy obětovaly civilní obyvatelstvo svým (válečnickým a politickým) ambicím, je víc než dostačující.


Zdroj: Politikus.ru
Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Hillary Clinton, FBI a skutečné listopadové překvapení

$
0
0

Pepe Escobar
4.11.2016
„Ať to vypadá jakkoliv hrozně, tak rozhodnutí přijímají lidé, co jsou ještě nad prezidentem. A ti se mohli dost dobře rozhodnout, že to bude Trump. Přičemž takovéto věci se nedějí jen tak náhodně.“
Promluvil totiž někdo z vysoké vrstvy těch s nejdelšími prsty v americkém businessu bezpečně přecházející v kruhy spjaté s povznesenými Vládci Vesmíru, k čemuž dochází uprostřed naprostého politického chaosu vyprovokovaného poslední bombou od šéfa FBI Jamesem Comeye.

Prozatím bylo skoro už s jistotou zjištěno, že americká ministryně spravedlnosti Loretta Lynchová nařídila Comeyovi, aby svůj dopis Kongresu neposílal. Comey to ale stejně udělal. Pokud by tak neučinil, tak by ten skandál – nevyhnutelně – vybublal teprve až po amerických prezidentských volbách, kdy by Lynch měla vše zařízené, aby mohla popřít, že o tom cokoliv věděla, zatímco Comey by stál v palebné linii.

Lynchová je certifikovaná výkonná mašina Clintonů. V roce 1999 ji tehdejší prezident Bill Clinton jmenoval šéfovou úřadu federální prokuratury v Brooklynu. Odsud v roce 2002 odešla do soukromé praxe, když to ale byl jen průchod otáčivými dveřmi. V roce 2010 byla totiž na naléhání Obamy zase zpátky v brooklynské kanceláři. O pět let později se stala 83. americkou ministryní spravedlnosti, když nahradila Erica Holdera.

Vznikla věrohodná verze, že Comey ke svému osudovému rozhodnutí dospěl na základě značné vnitřní revolty uvnitř FBI – vedené klíčovými lidmi, kterým věří – a stejně tak, že ho k tomu ponoukala jeho manželka.

Ovšem i tak se tu neodbytně vnucuje klíčová otázka, a to proč FBI čekala, dokud nebude 11 dnů před americkými prezidentskými volbami, než údajně „objevila“ pokladnici emailů na laptopu certifikovaného perverzního svůdce Anthonyho Weinera.

 

Dohoda s Donaldem?


Tento business zdroj, ač s antipatií k mašinérii Clintonů, zvláště v zahraniční politice, je praktikujícím reál-politikem, nikoliv konspiračním teoretikem. A ten neodbytně trvá na tom, že „k tomu zvratu u FBI by nedošlo bez rozkazů z míst, co jsou nad prezidentem. Pokud změnili Vládci (Vesmíru) své rozhodnutí, tak Hillary zničí.“

Dodává: „Mohou s Donaldem udělat dohodu zrovna tak jako s kýmkoliv jiným; a pak Donald zvítězí; Vládci zvítězí; lid si bude myslet, že jeho hlas byl vyslyšen. A pak dojde k určitému druhu (kontrolované) změny.“

Jádrem pudla celé této telenovely je to, že víra v americký politický systém – ať je jakkoliv zkorumpovaný – musí být zachována. Tato víra se odráží v důvěře v US dolar, a kdyby věrohodnost amerického dolaru uvadla, tak by americká hegemonie finanční moci byla ta tam.

Tento zdroj úplně stejně trvá na tom, že „krytí zločinů tak rozsáhlé, jako u Hillary, je téměř bezprecedentní. Tajná schůzka mezi Billem Clintonem a ministryní spravedlnosti; přehlížení všech důkazů ze strany FBI a zpočátku krytí Hillary, dokud nedošlo téměř ke vzpouře celé FBI, o které svědčí Rudolf Giuliani, jehož reputace jako federálního prokurátora je téměř nezpochybnitelná; nadace Clintonů na principu „za hodně peněz hodně muziky“. Těm Vládcům dělá starosti, že se jim to už vymyká z ruky.“

Historie nám ukazuje, že „ti Vládci obvykle nemusí zacházet k vlastní ochraně až tak daleko. Podařilo se jim zachránit Billa Clintona před obviněním z křivopřísežnictví u Moniky Lewinské a udržet jej jako prezidenta. A na Vládce se v tomto případě neútočilo. Prošel jim i krach k vyrovnání hotovosti v roce 1987 a vyvlékli se i ze zlodějin kolem debaklu Lehmana. Ve všech těchto případech to nijak nepřerostlo do ohrožení jejich kontroly, jak to teď otevřeně vidíme, že to dělá Trump. Znepřátelili si a urazili nesprávného muže.“

 

Všechno naložili k Humě do vlaku


To ohromující Comeyho Říjnové překvapení se netočí kolem Clintonové; ve skutečnosti kolem její pravé ruky a náhradní „dcery“ Humy Abedin. Tady je článek z počátku ledna o Humě Abedinové a ten obsahuje spoustu perel o ní a kolem ní, kde některé jsou dost zarážející.

V případě, že Hillary Clinton se stane příštím prezidentem Spojených států (POTUS), tak se Abedinová známá pod přezdívkou Princezna ze Saúdské Arábie nejspíš stane personální šéfovou Hillary – tudíž tou mocí v pozadí, která řídí všechny operace Bílého domu.

Náhledy na vazby mezi FBI a Humou Abedinové jsou k dispozici zde. Abedinová byla udělena prověrka pro nejvyšší utajení poprvé v roce 2009, když ji Hillary jmenovala zástupkyní šéfa štábu operací. Abedinová později řekla, že „si nepamatuje“, že by byla uvedena v Programech speciálních přístupů (SAP).

Přitom je důležité si pamatovat, že Abedinová měla email huma@clintonemail.com. Překlad té důležitosti: byla jedinou její pomocnicí na ministerstvu zahraničí na vysoké úrovni, jejíž emaily se ukládaly na notoricky neblaze proslulý podzemní server Clinton Email – o kterém tvrdila, že nevěděla, že existuje, dokud se o něm nedověděla ze zpráv.

Abedinová pod přísahou vypověděla v žalobě vznesené proti ministerstvu zahraničí občanskou skupinou Judicial Watch, že už vydala všechny své laptopy a chytré telefony, které by mohly hostit emaily vztahující se k vyšetřování podzemního emailového serveru.

Tak tomu ale asi nebylo. Abedinová se o ten laptop, kolem kterého se točí bomba Comeyho odhalení, dělila se svým manželem Winerem, se kterým se později rozešla. Jestli Abedinová lhala, tak by jí mohlo hrozit pět let vězení za křivopřísežnictví. Jako by celá ta sága kolem emailů a chlípného svádění nebyla sama o sobě dost nechutná, tak to teď vypadá, že její „vyvrcholení“ se zvrhlo do porno-scény sexuálního souboje tohoto bývalého páru, kde velkou cenou bude pryčna někde za katrem v chládku.

FBI už dostala soudní příkaz a teď ve frenetickém chvatu prohledává nikoliv méně než 650 000 emailů Abedinové nalezených na laptopu děvčátka svádějícího úchyla Wienera; kde cílem bude přesně určit, které z emailů pochází z toho podzemního emailového serveru.

Jako kdyby to nebylo dostatečně zkázonosné, tak FBI pokračuje ve vyšetřování Nadace Clintonů. Jak řekl bývalý náměstek ředitele FBI Tom Fuentes: „Probíhá intenzivní vyšetřování FBI týkající se Nadace Clintonů… a toto vyšetřování bude postupovat jako rozsáhlý sloučený případ a bude koordinováno tak, aby zahrnovalo jak probíhající vyšetřování Humy Abedin, tak i zkoumání jejích rolí a aktivit týkajících se svou povahou výkonu funkce ministryně zahraničí a možných činností typu ‚za hodně peněz hodně muziky‘, které se teď přezkoumávají.“

Ať se do volebního dne stane cokoliv, američtí voliči budou muset přemítat nad ohromující skutečností, že si za příštího prezidenta mohou vybrat někoho, kdo je podroben dalekosáhlému, „rozsáhlému sloučenému“ vyšetřování FBI.

 

Prohnilý, zmanipulovaný systém?


Bývalý federální prokurátor vyšetřující korupci ve veřejné správě souhlasil, že provede možný výklad Comeyho akce. V kostce, agenti FBI vyšetřující Weinerovo svádění – což je jiná skupina agentů, než ti, co vyšetřují Emailgate – našla důkazy, že emaily ministerstva jsou na jeho laptopu. Comey věděl, že potřebuje soudní příkaz, aby mohl ty emaily na Weinerově počítači odhalit. A tak v očekávání nevyhnutelného – tj. následné mediální smrště „poslal do Kongresu takový vágní dopis“, po kterém zůstali nakonec všichni už úplně paf.

Tato interpretace to ale možná jen škrábe po povrchu. Jde-li se hlouběji a hlouběji, tak to vypadá, že Comeyho rozhodnutí bylo opravdu vyvoláno vzpourou vedoucích agentů FBI – znechucených „extrémní nedbalostí“ Hillary, která se kryje. Mají také určité tutové materiály o mašinérii hrabání peněz Clintonů, které nikdy nespatřily světlo světa.

Comey mohl prostě počkat a něco říci až po volbách; konec konců FBI tvrdila, že zkontrolovala všechny emaily Clintonové včetně těch smazaných, ani nemluvě o Podesta emailech. Takže ty emaily o svádění děvčátka na Wienerově laptopu by nemusely být ničím více než nevýznamným deníčkem z pelíšku.

Daleko pravděpodobnějším vysvětlením je, že Comey to musel udělat nikoliv kvůli vnitřní revoltě v FBI (nebo protože musel něčím přetáhnout pozornost od WikiLeaks?). Musel to udělat, protože ta prohnilost se táhne i daleko za lobbyistickou šmelinou „za hodně peněz hodně muziky“ a zachvacuje téměř celý systém od hlubokých zákoutí Obamovy administrativy, přes podrazáctví Válečné strany až po ministerstvo spravedlnosti, CIA a FBI samotnou.

Co přijde dál? Připoutejte se před dopadem; mohlo by to docela dobře být konečné Listopadové překvapení.

- - -

 
Hillary Clinton, FBI and the Real November Surprise vyšel 1. listopadu na ICH

Na cestě k hospodářské integraci NAFTA - EU? Úniková obchodní dohoda EU-Kanada (CETA) připravuje půdu ... TTIP ještě žije?

$
0
0
Prof. Michel Chossudovsky
4.11.2016 Zvědavec

Ratifikace dohody CETA je na vlásku a bude mít dalekosáhlé hospodářské a sociálními důsledky. Francouzský premiér Manuel Valls je v současné době v Kanadě a jedná s premiérem Justinem Trudeau.


CETA je cílem protestů v Kanadě i EU. Byla také předmětem soudního řízení v Německu.

Logiku této dohody je třeba chápat. Představuje první krok na cestě k integraci NAFTA a EU. Tato integrace by mohla vést k vytvoření severoatlantického politického subjektu víceméně se kryjícího s NATO.

Integrace NAFTA-EU může změnit politickou architekturu Evropské unie.

Integrace EU-NAFTA je součástí neoliberální agendy Washingtonu.

Na cestě k vytvoření Severoatlantické oblasti obchodu a investic (NATIA), obchodnímu bloku víceméně se (geograficky) kryjícímu se Severoatlantickou aliancí (NATO)?

Geopolitické důsledky jsou dalekosáhlé: Washington zastíní Brusel.

 

Ratifikace této dohody musí být zablokována

Předpokládá se, že ani ne za měsíc bude kriticky důležitá „dohoda o volném obchodu“ mezi Kanadou a Evropskou unií podepsána a ratifikována v Dolní sněmovně v Ottawě a v Evropského parlamentu.

Komplexní hospodářskou a obchodní dohodu mezi Kanadou a Evropskou unií (CETA) média prezentují jako „prestižní ujednání upevňující celkové vztahy Kanady s Evropskou unií“.

Ale je tu víc, než se na první pohled zdá.

Dohoda CETA – veřejnému mínění prezentovaná jako neškodné „bilaterální“ obchodní ujednání mezi EU a Kanadou – je fakticky zamaskovanou dohodou TTIP.

Zahrnuje celou škálu neoliberálních politik: komoditní obchod, obchod se službami, investice, duševní vlastnictví, finanční služby přesně tak, jak jsou obsaženy v dohodě TTIP sponzorované Spojenými státy. Je de facto věrnou kopií kontroverzní Transatlantické dohody o obchodu a investicích (TTIP) mezi Evropskou unií a Spojenými státy americkými, která byla dočasně „zablokována“ jak Evropským parlamentem,tak Kongresem USA.

Globální obchod je součástí imperiální agendy
 
TTIP, CETA, TISA a Trans-tichomořského partnerství (TPP) jsou základními stavebními kameny globální „imperiální“ obchodní struktury. NAFTA-Asijsko-tichomořský obchodní blok závisí na přijetí kontroverzního Trans-tichomořské partnerství (TPP).

Regulatorní konvergence“ je tématem globálních obchodních jednání. Nemá nic společného s volným obchodem. Právě naopak: vyžaduje konformitu a napodobování při formulování vnitrostátních pravidel a předpisů jménem silných nadnárodních konglomerátů. Regulatorní konvergence předpokládá „odstranění překážek“ obchodu a investicím spojené s homogenními a „přátelskými“ předpisy (jako například úsporná opatření, krácení sociálních programů, oslabování pracovněprávní legislativy, korporacím vstřícné zákony v oblasti životního prostředí a ochrany spotřebitele, „národní zacházení“ se zahraničními investory, nulové dotace pro zemědělce atd.)

Netřeba připomínat, že národní suverenitu vidí Washington jako překážku pro „regulatorní konvergenci“.


 

 

CETA a TTIP


Zatímco ničivé hospodářské a sociální důsledky transatlantických obchodních dohod USA s EU (TTIP a TISA) včetně ztráty národní suverenity členských států EU byly předmětem úporných veřejných protestů, sjednávání dohody CETA (která vychází z podobných neoliberálních základů) pokračuje prakticky bez většího odporu, bez diskusí, s minimálními protesty, na politické úrovni bez seriózní opozice.

Ministři zemí EU svolávají 18. října mimořádné setkání, aby dohoda CETA mohla být podepsána během návštěvy kanadského ministerského předsedy Justina Trudeau v Bruselu 27. října a aby mohla příští rok vstoupit v platnost.

Ale zatímco se CETA blížila ke schválení, Transatlantická obchodní a investiční dohoda (TTIP) o volném obchodu s USA utrpěla před začátkem zasedání novou ránu, když rakouský ministr hospodářství Reinhold Mitterlehner vyzval své partnery v EU k ukončení jednání.

Prohlásil, že „TTIP se stala metaforou pro nevázané jednání velkých korporací. Má negativní konotace. Chceme dosáhnout dobré vyvážení dohody, ale to si vyžaduje jiný přístup.“

Mitterlehner tak zopakoval komentáře francouzského ministra obchodu Matthiase Fekla z minulého měsíce, když požádal zastavit jednání o TTIP poté, co německý ministr hospodářství Sigmar Gabriel prohlásil, že jednání jsou „de facto mrtvá“.

Fekl prohlásil, že Spojené státy požadovaly příliš mnoho a byly málo flexibilní.

„Blíží se k nám šílený mechanismus, jednání jsou fiaskem, nikdo nevěří v úspěšný konec,“ uvedl pro německý ekonomický deník Handelsblatt.

TTIP by vytvořila největší světovou zónu volného obchodu s trhem pro 850 milionů spotřebitelů táhnoucí se od Havaje do Helsinek.

Ale dohoda projednávaná od roku 2013 se stala horkým bramborem v předvečer nadcházejících klíčových parlamentních voleb ve Spojených státech, Francii a Německu. Washington a Brusel se oficiálně zavázaly k uzavření dohody o volném obchodu před odchodem prezidenta Baracka Obamy z úřadu v lednu příštího roku.

V Evropě převládají hluboce zakořeněné obavy, že dohoda by zakotvila pro evropskou osmadvacítku nižší standardy v takových klíčových oblastech jako například veřejné zdraví a sociální sféra.

(Deutsche Welle, 23. září 2016)

Protestní hnutí vidí dohodu USA-EU o TTIP  jako mechanismus, kterým si korporátní Amerika přivlastňuje ekonomické prostředí Evropy.

 

Byla transatlantická obchodní dohoda TTIP projednávaná za zavřenými dveřmi zablokována?


V tomto ohledu by se mohlo zdát, že evropští politici hrají podvodnou dvojí hru: pod tlakem veřejnosti a protestního hnutí, aby „ukončili jednání“ neochotně přistoupili k „pozastavení projednávání“ TTIP, zatímco současně protlačují dojednání dohody CETA s Kanadou. Schválení CETA by v praxi potvrdilo de facto naplňování dohody TTIP sponzorované Spojenými státy (nebo její formální přijetí v pozdějším stádiu, případně pod jiným názvem, viz níže).

Analytici a politici nechtějí přiznat, že Kanada je (politicky a ekonomicky) silně integrovaná do USA. Firemní a finanční establishment Spojených států a Kanady je také integrován. Obchodní dohoda členského státu NAFTA, tedy Kanady, s Evropskou unií by nevyhnutelně vedla k de facto integraci EU do obchodních struktur NAFTA, které jsou řízeny Washingtonem a Wall Streetem.

Integrace USA-Kanada se neomezuje na obchod a investice v rámci NAFTA, ale zahrnuje také zahraniční politiku, vojenství, vymáhání práva a vnitřní bezpečnost, zpravodajské služby, ropovody a plynovody, silniční dopravu, imigrační a pohraniční službu, strategické vodní cesty a námořní legislativu atd.

 

CETA představuje pro Washington zadní vrátka


TTIP bude zavedena prostřednictvím Kanady spíše de facto než de iure.

Hned na počátku místo toho, aby byla zahájena přímá obchodní jednání mezi NAFTA a EU, která by se setkala se značným odporem, Washington vyzval Kanadu a Mexiko, aby rozběhly paralelní „bilaterální“ obchodní dohody s EU, což by nakonec vytvořilo podmínky pro integraci NAFTA a EU, které by se stalo jádrem amerického impéria v podobě Atlantického obchodního bloku.

Obchod a militarizace jdou ruku v ruce. Navrhovaný Atlantický obchodní blok by se kryl se strukturami NATO a Severoatlantické aliance (které jsou v praxi rovněž kontrolovány USA).

CETA je obyčejnou kopií: byla zformulována v době Harperovy vlády v roce 2009 v úzké spolupráci s Washingtonem a Bruselem. Harperova vláda byla Washingtonem pověřena „urychleně dosáhnout souhlasu s jednáním o CETA tak, aby EU neztratila zájem o TTIP a aby se zabránilo zpoždění následkem narůstajících diskusí ohledně sporných prvků“.

USA, Kanada a Mexiko jsou zatím jen členskými státy Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA), zatímco konečným cílem Washingtonu je vytvořit integrovanou Severoamerickou unii, tedy unii Spojených států s provinciemi Severní Ameriky. Ta již je v mnoha ohledech funkční.

Dohoda o CETA představuje jakási zadní vrátka, vytvořená v úzké návaznosti na TTIP. Její schválení by znamenalo de facto (spíše než de iure) schválení širší dohody o TTIP a vedlo by k integraci obchodních struktur „Severoamerické unie“ a Evropské unie. Vytvořilo by fait accompli a přivedlo by k obnovení jednání o TTIP, s největší pravděpodobností pod jiným názvem.

Jedná se o korporátní převzetí, a to jak v EU, tak i v Severní Americe: poslouží ke zničení a podkopání ekonomik na místní úrovni, k rozbití rodinných farem, bankrotu malých a středních podniků, k likvidaci sociálních programů atd.

Je důležité, aby se lidé v USA, v Kanadě a v Evropské unii pevně postavili proti podpisu a ratifikaci Komplexní hospodářské a obchodní dohody mezi Kanadou a Evropskou unií (CETA).

Výzva poslance Paula Hellyera

 
(V Kanadě se ujímá vedení boje proti tomu, aby premiér Justin Trudeau podepsal smlouvu o CETA, bývalý ministr obrany a místopředseda vlády Pierra Trudeau Paul Hellyer.)
- - -

Towards NAFTA-EU Economic Integration? “Back-Door” Canada-EU Trade Agreement (CETA) Sets the Stage… vyšel 19. října 2016 na Global Research.

Dokument: Tiskové prohlášení Hnutí za Přímou Demokracii (HzPD) k výzvě k Týdnům občanskému neklidu.

$
0
0

4. 11. 2016
"Petiční výbor na obranu demokracie" vyzval k podpoře petice Týdny občanského neklidu. Výzva, podpořená patetickým videem herců Jiřího Bartošky a Vojtěcha Dyka, nabádá občany k organizování občanských shromáždění na obranu demokracie, na kterých se mají zvážit další kroky.


HzPD konstatuje, že výzva, podobně jako mnohé další veřejné projevy nesoucí se v tomto duchu, pojem demokracie zneužívá. Autoři podobných prohlášení (ať už jsou jejich úmysly jakékoliv), vědomi si významu, jaký demokracii přikládá lid České republiky, zaměňují demokracii – tedy vládu lidu – za diktát založený na plamenných výzvách, které příliš nehledí na přesnost a úplnost v nich obsažených informací. Demokracie má v našem státě mnohem více a mnohem závažnějších problémů k řešení, než jsou záměrně vyprovokované střety spojené s návštěvou dalajlámy a vyznamenáním pana Bradyho, na které se petice Týdny občanského neklidu odvolává.

HzPD je již delší dobu znepokojeno snahami určitých skupin obyvatelstva o destabilizaci politické situace v zemi. Nelze přehlížet pokusy o prohlubování příkopů v naší společnosti a nedemokratické snahy o sesazení demokraticky zvolené hlavy státu na základě polopravd nebo vyložených lží. Stejně tak nelze přehlížet, že ministr Herman (a nejen on) se zachoval jako neloajální zaměstnanec, který nerespektuje schválenou zahraniční politiku vlády, jejíž je součástí. Neloajální zaměstnanci jsou zpravidla propouštěni.

Situaci bohužel komplikují i nejednoznačné postoje pana premiéra Sobotky, který již natolik lavíruje ve svých prohlášeních, že se pro mnohé občany stává nečitelným a nedůvěryhodným (není jasné, zda kvóty podporuje či ne, zda se chce sbližovat s KSČM a jít doleva, nebo se odklonit od levice s Piráty a TOP09, atp.). Žádáme proto pana premiéra, aby napříště zaujímal jasná a jednoznačná stanoviska.

Autorům petice chceme v této souvislosti připomenout, že demokracie se realizuje ve volbách, což konstatuje ústava České republiky v Článku 6 - „Politická rozhodnutí vycházejí z vůle většiny vyjádřené svobodným hlasováním“. Občané mají samozřejmě právo protestovat, pokud jejich představitelé neplní program, pro který byli zvoleni. Je ale důležité, aby se úzká menšina nepokoušela o zvrácení výsledků voleb reprezentujících vůli většiny. Puč není demokratickou metodou, zvláště když vidíme jasné propojení rudých karet a pořadu Jana Krause s americkou ambasádou. Takovéto počínání považujeme v demokratické společnosti za nepřípustné.

Ano, listina základních práv a svobod, která je součástí ústavy, v Článku 23 praví: „Občané mají právo postavit se na odpor proti každému, kdo by odstraňoval demokratický řád lidských práv a základních svobod založený Listinou, jestliže činnost ústavních orgánů a účinné použití zákonných prostředků jsou znemožněny“. Taková situace však nenastala. Volby se konají pravidelně, k falšování výsledků nedochází. Navíc, v případě volby prezidenta, zajišťuje přímá volba nejvyšší možnou úroveň demokratičnosti.

HzPD od svého vzniku prosazuje schválení zákona o obecném referendu. Požadavek, aby zde občané po 27 letech od listopadu 1989 konečně měli demokracii hodnou toho slova, však tito petenti výzvy k „Týdnům občanského neklidu“ zcela ignorují, lze si pouze domyslet, proč tomu tak je, a zda-li pojem „demokracie“ není pouze zneužít k tomu, aby byly nátlakovou akcí prosazeny zájmy určité skupiny lidí.

Občanům, kteří se cítí předmětnou výzvou osloveni, bychom chtěli vzkázat:

Využívejte shromažďovacího práva k prezentaci svých názorů a preferencí. Nezapomínejte ale na historickou zkušenost. Výsledky dosažené revolučním vzepětím velmi často zneužijí síly ukryté v zákulisí.

My ostatní: Dejme najevo, že si přímé volby prezidenta, dosud nejdemokratičtějšího prvku našeho politického systému, ceníme! Že jsme odhodláni ji i její výsledky hájit a demokracii dále rozvíjet.

Ukažme zkrátka všem snahám o rozeštvávání naší společnosti červenou kartu a nepodílejme se na nich.

Hnutí za přímou demokracii www.hzpd.cz

Pane Michale Horáčku, ...

$
0
0

4. 11. 2016
...V jedné krátké odpovědi na otázku jakéhosi novináře na téma Vaší prezidentské kandidatury, jste někdy, tuším v průběhu tohoto září či října, uvedl, že ji vážně zvažujete, a do této odpovědi, která na internetu nečítala více než deset řádků, se vám podařilo vtlačit informaci – která ovšem jako by Vám vypadla z úst nedopatřením - že Vaše knihovna čítá 20 000 svazků.


Zůstal jsem z toho údaje paf. Sanozřejmě ne z toho, že máte doma tolik knížek, těch máme doma dost mnozí, ale že jste považoval za potřebné - a pro Vás i výhodné - informovat veřejnost o jejich počtu. Proč jste to udělal? To jste tím číslem chtěl naznačit, jaký jste vzdělanec? Anebo jaký jste boháč? A jak vůbec víte, kolik těch knížek doma máte? To zaměstnáváte v domě i knihovníka, který vám seznam knih vede? Nebo jste si ty knížky sám spočítal? Ale pročpak, prokrista, tolik námahy s něčím, co nemá žádný smysl – kromě jediného ovšem. Že byste tím číslem chtěl lidi ohromovat. Ale uvažujte - jaký druh lidí byste tím mohl asi tak ohromit? Lidi s úrovní ne. Ty totiž zajímá, co máte v hlavě, a ne co máte v knihovně, co všechno se Vám z Vaší knihovny, ať už velké či malé, do hlavy přemístilo, a ne z jakého počtu knih se tak stalo. Takže tím počtem knih ve vaší knihovně můžete omračovat jedině hlupáky a snoby, co si na vzdělané jen hrají, a ne lidi se symfonií na čele, jak se kdysi vyjádřil Ludvík Vaculík.

V souvislosti s tím, že jste už natvrdo oznámil svou prezidentskou kandidaturu, přemýšlím o tom, jestli si shora řečené sám uvědomujete, či nikoliv? A protože podle všeho platí možnost druhá, přemýšlím i o tom, proč si to neuvědomujete? Nespočívá-li totiž jádro pudla v tom, že u lidí, jimž věšíte na nos, kolik knížek Vám říká pane, předpokládáte totéž myšlení, jaké ovládá i Vás? Že totiž očekáváte jejich obdiv k počtu Vámi vlastněných knih, protože i Vy sám ten počet považujete za něco tak uchvacujícího, že to ani v desíti řádcích interview s novinářem nedokážete smlčet?

Ergo kladívko: Nepatříte tedy Vy sám ke stejnému rodu lidí, jako jsou ti, o kterých si myslíte, že budou dvaceti tisíci knihami ve vaší knihovně natolik bez sebe, že i za ně vám v prezidentské volbě dají svůj hlas?

Nezlobte se na mě, ale ať dumám, jak dumám, jiné vysvětlení, než že tomu tak skutečně je, nenacházím.

Možná budete proti tomuto soudu protestovat, ale v tom případě mi nezbývá, než vám položit následující otázku: Slyšel jste snad , že by kdy Masaryk, Beneš, bratři Čapkové, Heyrovský, Seifert, Nezval, Talich, či kdokoli jiný z našich dalších známých lidí kdy uvedli, kolik mají doma knih? Ne, Vy jste byl první a jediný v naší zemi, který s tím vyrukoval. A víte, proč oni to neudělali a Vy ano? Protože oni měli vkus, který naopak vám chybí.

Což je pro člověka, který by nám chtěl prezidentovat, nedostatek, řekl bych, z nejzávažnějších. Když už si nebudu všímat takových věcí, jako jsou Vaše politické názory. Třeba o tom, že boj proti muslimské imigraci je totéž, jako boj s deštěm. Že je nám třeba méně národa a více EU i NATO. Že se ještě více musíme vzdálit od Ruska a ještě více přiblížit k USA - že zkrátka musíme být ještě otročtějšími vazaly USA, než jakými jsme byli až dosud.

Když pominu i to, že vašimi nejbližšími politickými přáteli byli a jsou Bursík a Kocáb, když zapomenu na vaši předlistopadovou minulost nelegálního organizátora sázek na chuchelském závodišti, kde jste i se svým sázkařským nádobíčkem prchal před slídivými zraky příslušníků VB od plotu do kabinek WC, a z nich zase zpět k plotu atd. atd.

Samozřejmě, byla to živnost pochybná i nedůstojná, ale nesla prachy – a to pro Vás bylo rozhodující. Takže když pak udeřila sametová revoluce, přešel jste s armádou spřízněných veksláků do nových svobodých poměrů tak bohatě financemi napěchován, že jste všichni společně pak dokázali vytvořit naši první hospodářskou elitu.země. Se vším nevkusem, který to hnutí doprovázel, který je osobně vám vlastní, a který se v těchto dnech chystáte zasadit do rámu prezidentské tradice země, zahájené člověkem tak vzácným, jakým byl T.G. Masaryk.

Přiznám se Vám, že příklad většího poklesu a úpadku, který už pouhým tímto svým nápadem národu připravujete, si představit neumím. A to ať fantazii napínám, jak napínám.

Lubomír Man

FARS: 16 tisíc teroristů al-Nusry přestalo v Aleppu odporovat

$
0
0

4. 11. 2016    zdroj a zdroj
Jak je známo, teroristé fronty al-Nusra se snažili využít humanitární pauzy v Aleppu, aby odblokovali obklíčené spolubojovníky ve východních částech města. Kvůli tomu byla teroristy provedena "velká výpravná operace". Do operace bylo zapojeno asi 16 tisíc teroristů, kteří se snažili do města vtrhnout od jihozápadu.


Jak informuje íránská agentura Fars, teroristé pochopili marnost snah proniknout do města. Znamená to, že seskupení 16 tisíc teroristů vystoupilo z boje o Aleppo.

Od 31.října přestali teroristé podnikat aktivní útočné akce. Vůdci al-Nusry nyní promýšlejí, jak co nejlépe využít bojový potenciál svých žoldáků na jiných částech fronty, neboť bitva v Aleppu soustředila všechny rezervy "fronty" na jedno místo.

Je nad čím přemýšlet, neboť vládní síly zasadily teroristům citelné údery v provinciích Damašku, Hamá, Latákia, Dar´á.

Íránské zdroje uvádějí, že mezi teroristy nazrává vzpoura. Problém je v tom, že Abdullah Mohammed al-Muhaysini, velitel "velké výpravné operace", ji neschopně zpackal. Bývalý vůdce Al-Káidy pravděpodobně posílal zahraniční žoldáky čelně do útoku na opevněné opěrné posty syrské armády. Teroristé utrpěli v důsledku této taktiky značné ztráty. Podřízení al-Muhaysini v tom vidí zlý úmysl svého velitele.

V bitvě o Aleppo se osvědčila speciální jednotka syrské armády "Tygři", vyzbrojená ruskými tanky T-90. Dokonce i v těch nejtěžších městských bojích byli syrští vojáci s to na ruských strojích ničit nepřítele, který měl značnou početní převahu.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová 

Ilona Švihlíková: Proč být proti CETA

$
0
0
 4. 11. 2016

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3736736
Je zajímavé, že v archivu pořadů na ČR+ tento nějak jaksi chybí.

Vysoké ocenění: K. Gott a L. Procházková - Nová republika blahopřeje

$
0
0
Radim Valenčík
3. listopad 2016

Dne 3. listopadu se v Praze v prostorách Obecního domu udělovaly ceny prvního ročníku v ČR institutu Stříbrný lukostřelec (pro podporu vztahů mezi Ruskem a ostatními státy). V nominacích za obory jako např. cestovní ruch, vzdělávací programy, sport, atd. nás zaujal žánr "mediální komunikace", kde se vítězem stala spisovatelka Lenka Procházková se svým textem "Živé duše". Lenka Procházková cenu osobně převzala a vyjádřila poděkování:...


Významným laureátem se stal Karel Gott, který byl oceněný za celoživotní přínos.



Foto 1: Stříbrní lukostřelci jsou připraveni k udělení. Dost napjatá atmosféra. Nominanti jsou známí, ale vítězové v jednotlivých kategoriích nikoli.

Foto 2: Akce je významná. Záštitu nad ní převzal prezident ČR. V závěru se ukázalo, že její význam je ještě mnohem větší. 


Obsah jeho projevu byl mimořádně zajímavý a bez přehánění silný v pravém smyslu toho slova.

Celý Gottův projev bude během dvou dnů možné shlédnout na

www.lukostřelec-pr.cz

Karel vypadal svěže a vesele.

Foto 3: Hlavní ocenění dostal totiž Karel Gott. Z Bratislavy poslal toto video, kde děkuje formou obsáhlého vyjádření k významu ceny v češtině i ruštině.
  

Foto 4: Pak velké napětí. Lenka Procházková byla jedním ze čtyř nominantů v kategorii "Mediální komunikace". A vyhrála!

Zde je celý text poděkování Lenky Procházkové:

Vážené dámy, vážení pánové!

Oceněný text jsem původně psala pro české čtenáře. Chtěla jsem tou reportážní črtou z mého nedávného putování po ruských městech aspoň trochu narušit obraz vytvářený o ruské společnosti českým mainstreamem. Od mládí zastávám krédo, že hlavním úkolem spisovatele je podávat svědectví o době, ve které žije. Žádný spisovatel nemůže být soudce, protože nemůže poznat celou pravdu, ale ten fragment, který poznal, by měl zpracovat a předat nezkresleně. Jen tak dokáže zaklepat na srdce lidí, svých čtenářů, diváků, posluchačů.

Doba, v níž žijeme, je přelomová. Lze ji nazvat střídáním epoch. Svět, který jsme znali, se nám před očima mění, i náhled na dějiny se proměňuje a mnozí lidé si v tom chaosu protichůdných informací připadají bezmocní. Výprodej mravních hodnot vždy začíná tím, že slova ztrácejí původní významy. Spisovatelé však nesmí tuto přetvářku podporovat, nesmí se ani stáhnout do azylu mlčení. Umělecké školy učí své studenty pravidla a zákonitosti oborů a žánrů, ale mnohdy zamlčují, že nad tím vším panuje jediný zákon, ten, který nám diktuje vlastní svědomí. Jinak řečeno – cenzura je dočasná vnější zábrana při šíření svědectví, ale autocenzura je osobní volba, volba zbabělosti. Jsem si jista, že český národ se nedá krasořečněním zbabělců omámit a že si zachová zdravý rozum. S touto pozitivní předpovědí končím. Srdečně děkuji za ocenění mého textu, za jeho překlad do ruštiny a za tuto krásnou sošku, která se stane ozdobou a strážcem mého psacího stolu...

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/3966-vysoke-oceneni-k-gott-a-l-prochazkova.html

Sobotkův puč proti potencionálním pučistům. Konečná pro Sobotku?

$
0
0

Luděk Prokop
4. 11. 2016
V politických stranách, podobně jako trenér ve fotbalu, který určuje sestavu, herní systém, styl hry, taktiku a herní úkoly jednotlivým hráčům, předseda strany doporučí hráče do vedení strany, určí styl a taktiku strany nejen pro volební kampaně ale i pro jednání strany v období mezi volbami. V případě, kdy výsledek voleb posune stranu do pozice pro sestavení vlády, stává se předseda premiérem, majícím hlavní podíl na sestavení vládní koalice a určí, kdo, který hráč z jeho strany, bude ve vládním týmu jednat a konat dle pokynů premiéra. V normálním prostředí, nedaří-li se fotbalovému mužstvu, nedochází k výměně mančaftu, ale v první řadě je vyměněn trenér.


V normálním prostředí, nedaří-li se politické straně, odstoupí předseda a ne-li, pak je provedena jeho výměna.

Ne tak v ČSSD. Tato strana pod vedením svého předsedy nejenže se odchýlila od svých slibů ale i od svých idejí. Bezprecedentně se dostala do vleku ideových odpůrců, kdy v důsledku jejích postojů, jednání a konání, se zařadila mezi podporovatele ukrajinského fašismu, mezi odpůrce slovanské vzájemnosti, mezi odpůrce přímo voleného prezidenta, potažmo mezi odpůrce svých voličů. A sice jak ve věci církevních restitucí, tak ve věci akutního nebezpečí imigrantského zaplevelení Evropy, se vznikem stále rostoucího počtu nepřístupných zón v evropských vyspělých státech, proti kterému jsou tyto státy bezmocné a drze požadují, abychom se na jejich bezmoci podíleli. Bez nadsázky lze konstatovat, že hlavní podíl a vinu na tom vše nese premiér a předseda ČSSD, v jedné osobě.

A tento člověk nesoucí hlavní díl zodpovědnosti, hodlá se z této zodpovědnost vyvléci, a přenést ji na druhé. Viz vyjádření níže.

Neúspěch ČSSD v krajských a senátních volbách se odrazí ve složení vedení strany i ministrů za ČSSD. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) to sdělil spolustraníkům v dopise s pátečním datem, který má Právo k dispozici.

Dlužno dodat, složení vedení strany bylo instalováno, dle přání předsedy po nezvykle mocném upevnění jeho pozice, likvidací legitimního požadavku na slibované vyvození odpovědnosti za neočekávaný a náhlý pokles volebních preferencí. To vše se událo tak, že z legitimního požadavku byl „vyroben“ falešný puč, který byl následně potlačen i s pozicemi takzvaných pučistů.

To o co se Sobotka pokouší nyní, lze považovat za jakýsi svérázný „anti puč“, v podobě dalšího odvrácení a přenesení osobní odpovědnosti na jiné, a dalšího upevnění své pozice. Oficiálně o vyvození odpovědnosti nikdo nežádá, takže puč nehrozí, ani nějaký falešný puč vyrobit nelze. Takže je na řadě inovace a ona tolik slibovaná přeměna strany.
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live