Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Patolízalství nevadí, ale musí to být ta „správná“ pata

$
0
0
Adam Mikulášek
8.11. 2016   Rukojmí
Jedno mi nejde na rozum: chápu, že někomu připadá, že „lezeme do zadnice“ Číně ,a že s tím ostře a zásadně nesouhlasí.  Ale když potom v podstatě říká, i když jinými slovy, že podobné „lezení do zadnice“ Německu či USA by mu ne jen nevadilo. Ddokonce by je považoval za velmi prospěšné pro naši demokracii – tento dojem jsem měl kupř. z vystupování Thomase Kulidakise ve včerejší Debatě u kulatého stolu na Českém rozhlase –, tak jak může čekat, že bude pro veřejnost důvěryhodným „bojovníkem za svobodu a demokracii v Česku“?
Nebo: na výtky, že Herman se neměl s dalailamou setkat oficiálně, ale jen soukromě, reagují, že ve svobodné a demokratické zemi se politik přeci může sejít, s kým chce.


 Toto právo ovšem zjevně nepřiznávají našemu demokraticky zvolenému prezidentovi, kupř. když silně kritizovali jeho setkání s kandidátem na rakouského prezidenta Norbertem Hoferem s tím, že „Zeman se snaží ovlivnit rakouské prezidentské volby“. Přitom Zemanovo setkání má, aspoň jak já to vnímám, mnohem větší podporu, a tedy mandát, veřejnosti, než setkání pana Hermana. Nevzpomínám si také na to, že by schůzka s Hoferem nějak zhoršila naše diplomatické styky či ekonomickou spolupráci s Rakouskem. Naproti tomu Čína oficiální setkávání politiků s dalailamou považuje, jakkoli já osobně s tím nesouhlasím, za „vměšování do čínských vnitřních záležitostí“, a podle toho k různým zemím přistupuje.
Vůbec nejde o to, komu je sympatičtější Zeman, komu třeba Horáček, Herman, Hofer, dalailama, Schwarzenberg, Merkelová nebo třeba Orbán. Ale opět to ukazuje přístup našich „neklidných“ – samotné „lezení do zadnice“ problém není, pokud je ta zadnice západním směrem. Ovšem pro jiné „zadnice“ (orientované na jiné světové strany), platí z jejich hlediska naprosto jiná pravidla, ergo – všichni lidé jsou si rovni, ale zadnice nikoli.

Cinknuté? A pro koho?

$
0
0

Zbyněk Fiala
8.11.2016 Vaše věc

Byla to nejhorší volební kampaň moderní historie, píší komentátoři o finále prezidentských voleb v USA a dávají najevo úlevu, že už to máme za sebou. Mnoho otázek o směřování země zůstává nezodpovězeno. Vrací se také úvahy o rovnějším nastavení volebního systému.



Po kampani zůstává řada nerozluštěných záhad. Píše o nich David Shribman z internetového serveru Real Clear Politics pod článkem s titulkem Rebelie 2016. Připomíná, že prezidentské volby v USA občas poslouží jako příležitost ke strategickému rozhodování. Voliči vlastně odpovídají na klíčovou otázku o nastupujícím trendu. Výběr osobnosti tak zároveň sdělí, kam zemi nasměrovat.

Třeba roku 1936, když se prezident Franklin D. Rosevelt ucházel o druhé funkční období, tu byla otázka, zda se tím má potvrdit nastoupená cesta výrazného vládního aktivismu. Bylo to po prvních letech vládního programu New Deal s mohutnými státními investicemi, které oživily ekonomiku zdeptanou Velkou krizí. Trend byl potvrzen a ukončil jej až volební rok 1980, kdy voliči výběrem Ronalda Reagana odpověděli na otázku, jestli už té politiky velkého státu nebylo příliš. I oni tak určili trend na několik dalších desetiletí.

Letošní volby, na rozdíl od uvedených historických příkladů, vznesly hned několik zásadních otázek. Bude to Amerika naruby? Avšak odpovědi nejsou jasné ani na konci kampaně:

– Republikánská strana bývala stranou establishmentu. Chce v tom pokračovat, nebo se má téhle nálepky zbavit?

– Demokratická strana bývala stranou chudých a bojujících. Má se stát stranou elity a mocenským nástrojem nové městské šlechty?

– Mají se Republikáni změnit ze strany sociálního klidu ve stranu kulturních rozbrojů?

– Mají Demokraté opustit roli těch, kdo se vzepřeli, a spokojit se s ospalým životem strany, která hájí status quo?

– Udrží si Republikáni voličskou podporu „modrých límečků“? Jak si vysvětlit, že dělničtí vůdcové po desetiletích bitev o práva pracujících podlehli přitažlivosti Donalda Trumpa?

– Sáhnou Demokraté po lécích, které prosazovali senátoři Bernie Sanders a Elisabeth Warren, a posunou se doleva?
Podle autora to nejspíš zůstane nezodpovězeno i po volbách, možná měsíce, možná roky. Ale i když po čase všichni zapomenou, že Trump možná zneužil daňové zákony a Clintonová smíchala vlastní a státní poštu, problém zmíněných otázek zůstane. Dokud nebudeme znát odpovědi, nebudeme vědět, kam americká politika směřuje.

Z pokusů dalších autorů zachytit podstatu toho, co letos mají Američané na výběr, když volí svého prezidenta, mne zaujalo srovnání medvěda a termita. Medvěd je nabídnut jako symbol neobratné síly, praští do toho a moc nepřemítá, co se stane. To má být Donald Trump. Výhoda: medvěd je vidět. Termit, a to má být Hillary Clintonová, škodí nepovšimnut, uvnitř konstrukce.

Komentář tak poukázal na rostoucí řadu případů, kdy Clintonová ve skrytu postupovala v rozporu s pravidly, a nepřišlo by se na to, nebýt části tisku, a hlavně Wikileaks.

Začalo to zveřejněním (díky Wikileaks) rozdílu mezi tím, jak Clintonová mluví k bankéřům, a jak na veřejnosti. Případ tajných státních mailů na soukromém serveru zase ukázal státní hry v pozadí. Ministerstvo spravedlnosti tlačilo na to, aby se vyšetřování protiprávního jednání uzavřelo. Stovka řadových vyšetřovatelů, kteří to studovali a byli přesvědčeni o nezákonnostech, se vzbouřila a začala to ventilovat v tisku. Šéf FBI proto na konci října zdánlivě ustoupil a obnovil vyšetřování v jedné vedlejší větvi případu, kam spadalo 650 tisíc mailů. Po týdnu – dva dny před volbami – pak znovu řekl, že je všechno v pořádku. Jestli udusil i vzpouru vyšetřovatelů, to se teprve uvidí.

Další maily, které vytáhly Wikileaks, zase ukázaly špinavosti ve vedení Demokratické strany. To aktivně zasahovalo v primárkách v neprospěch Bernieho Sanderse. To je jasný faul, šéfka vedení musela odstoupit, nahradila ji prozatímní předsedkyně – a na ni pak vylezlo, že ještě když pracovala jako moderátorka v CNN, prozradila štábu Clintonové otázky z chystané volební debaty s Trumpem. To je novinářská velezrada.

Je to cinknuté, říká preventivně Donald Trump. Ale ve hře nejsou jen zájmy velikánů. A tak jsem našel i zajímavý pohled zdola.

Donald Trump má pravdu, že systém je cinknutý, ale není to v neprospěch Trumpa, píše Jon Schwartz na webu občanské žurnalistiky („neoficiální zdroje“) The Intercept. Volby jsou usměrněny tím, že občanům je do cesty nakladena spousta překážek:

1) Musíte se sami aktivně registrovat, abyste mohli volit. Asi čtvrtina nebo třetina Američanů ve volebním věku registrována není. Neregistrovaní voliči jsou mladší, chudší a méně bílí než ti registrovaní. Pravděpodobnější je také jejich vyšší podpora pro progresívní politiky jako je vyšší minimální mzda nebo daň z finančních transakcí. Tento americký přístup je neobvyklý, ve většině demokracií vyplývá právo volit z občanství, voličské seznamy sestavují úřady. Dobrou zprávou je, že pět států Unie (včetně největší Kalifornie) zavedlo poloautomatickou registraci a další o tom uvažují. Clintonová vyzvala federální vládu, aby k tomu dotlačila i ostatní státy.

2) Volí se v pracovní den. Čím jste chudší a bezmocnější, tím obtížnější je obstarati si volno. Řada států umožňuje volit předčasně, ale nikoliv všechny. Bernie Sanders navrhoval vyhlásit volební den státním svátkem.

3) Manipulace s volebními obvody (gerrymandering). Ve volbách roku 2012 získala Demokratická strana většinu hlasů, ale nebylo jí to nic platné, Republikáni nakonec dostali 54 procent mandátů. Je to výsledek lstivého zacházení s volební geografií. Voliči Demokratů bývají soustředěni ve velkých městech, a tak se daří je seskupit do co nejmenšího počtu volebních obvodů, což znamená i méně mandátů. Mezi nápady, jak to překonat, patří i představa vícemandátovéího obvodu. Kdyby například stát posílal do Washingtonu sedm poslanců, budou se volit tak, že každý volič toho státu má sedm hlasů.

4) Mnoho trestaných nevolí. Letos nebude volit 6,1 milionu Američanů odsouzených za vážný trestný čin. Třetina z nich jsou černoši. V některých státech každý pátý černoch nemůže volit. Amerika se tím liší od Evropy, kde volby probíhají i ve věznicích.

5) Potlačování volebního práva. Konzervativci se netají názorem, že čím menší volební účast, tím lépe pro ně. Podle serveru The Intercept letos Republikáni dosáhli rekordního úspěchu ve snaze potlačit volební účast. Dělá se to proškrtáváním volebních seznamů kvůli údajným administrativním chybám, zkracováním času, kdy jsou volební místnosti otevřeny, snižováním jejich počtu, požadováním průkazu s fotkou a zastrašováním voličů. (Na druhou stanu – průkazy bez fotky...)

6) Volební metoda. Autor doporučuje metodu, která byla použita při volbě londýnského starosty (Instant Runoff) a usnadňuje výběr menšího zla. Připomíná české kroužkování, ale jde dál. Volič stanovuje pořadí svých preferencí u libovolného počtu kandidátů. Když kandidát dostane většinu prvních pořadí, vyhrál. Není-li jasný vítěz v prvním kole, škrtá se kandidát na posledním místě a jeho hlasy jsou přiděleny kandidátům, kteří představovali druhou volbu těch, kdo měli stejného neúspěšného prvního. Hlasy tedy nejsou ztraceny. V současných volbách, kde se těžko vybírá mezi hlavními kandidáty, by tak bylo možné hodit hlas nezávislému Steinovi, potom dát Clintonovou na druhé pořadí a Trumpa třeba vůbec. To nyní nejde. Volič, který má jako druhou volbu Demokraty, musí na první volbu zapomenout, protože nezávislí a zelení zcela jistě neuspějí, ale jejich hlasy budou Demokratům nebo Republikánům chybět.

7) Senát zvětšuje váhu malých států. Wyoming s půlmilionem obyvatel má dva senátory stejně jako 70 krát větší Kalifornie. Senát je tedy nástrojem pro prosazování zájmů mocné menšiny.

8) Fed nikdo nevolí. Nejmocnější instituci Federální rezervy nikdo nevolí, ačkoliv může do hospodářského života zasahovat ještě víc než Kongres. Sedm guvernérů Fedu je jmenováno prezidentem Spojených států na funkční období 14 let. Ve výboru pro operace na volném trhu, který stanovuje základní úrokové sazby, jsou doplněni dalšími pěti předsedy rad regionálních Bank federálních rezerv, kteří jsou voleni v procesu kontrolovaném hlavně bankami.

9) Korporátní Amerika je mocnější než politici.

To je pak radost volit.

Znovu bližšie k vojne? NATO uvedie 300 000 vojakov do vysokej pohotovosti, kvôli obávam z vojenskej akcie Ruska

$
0
0
8.11. 2016   Hlavné správy
Hlavným dôvodom tejto pohotovosti je podla predstaviteľov NATO rastúce napätie medzi Západom a Ruskom. Desaťtisíce spojeneckých vojakov by mali odradiť možnú hrozbu zo strany Moskvy, ako píše denník Dailymail vo svojom článku.
Predstavitelia NATO svoje obavy zdôvodňujú aj tým, že členovia NATO svoje výdavky nijako výrazne nezvyšujú, no Rusko svoje náklady na armádu od pádu Sovietskeho zväzu každým rokom zvyšuje.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyhlásil:

“Boli sme svedkami oveľa aktívnejšieho Ruska. V posledných rokoch zväčšuje svoje vojenské sily, od roku 2000 strojnásobilo výdavky na obranu, pritom svoje vojenské sily používajú proti susedom.”

Západ taktiež obviňuje Rusko, že údajne vedie kybernetické útoky na Washington. Taktiež ho obviňujú z držania jadrových zbraní. Stoltenberg tvrdí, že Rusko sa snaží Západ zastrašovať.

Igor Sutyagin, odborník na Kráľovskom inštitúte obranných a bezpečnostných štúdií, vyhlásil: “Rusko chce ukázať, že môže zastrašovať NATO. NATO však teraz hovorí Rusku: ”Ak sa objavíš, budeme tam ihneď aj my!” Informácie o tom priniesol server Express.

Obzor budoucnosti generačního vystřízlivění

$
0
0

PKK
8. 11. 2016   Outsidermedia

Budoucnost velkého vystřízlivění přijde a čeká zejména ty věkově střední a mladé. Proč? Protože občansko politický laik většinou vůbec neví, že mediální propaganda každého politického systému vždy nejvíce ovlivňuje právě tu střední a mladou generaci. Také obvykle netuší, jak málo si to právě tato věková kohorta sama o sobě uvědomuje a pokud vůbec – tak vždy až nejpozději ze všech. A znovu – proč? Inu proto, že tu nejdůležitější a relativně ještě nedávnou minulost národa si tito lidé nepamatují, jelikož ji sami nikdy nezažili.


A tak zatím, když mladým lidem je v médiích a ve školách v pohodě vyplachován mozek konzumní indoktrinací a přepisováním dějin a kdy podstatu současnosti jejich rodiče prožívají jako stres existenčních nejistot při splácení hypoték a hrozbě nezaměstnanosti ve firmách, tak pouze prarodiče mají čas s obavami očekávat budoucnost svých potomků. Pokud ovšem – těm mladým i starým na sobě navzájem ještě vůbec nějak záleží. A už naposledy – proč? Protože pouze staří díky svým zkušenostem vědí své a málo co je dnes už politicky překvapí.

Těžké vystřízlivění – a nejenom to existenční – tak čeká zejména tu vrstvu střední ve firmách i neziskových organizacích a z této generace pak zejména tu profesní niku lidí pracujících duševně. Vrstvu, která má sice čas a podmínky ku vnímání propagandy a má i schopnost inteligence, ale má zároveň i slabost snadného podléhání falešným náboženským a světonázorovým představám a emocím, které pro ně generuje pečlivě televizně vyškolená politická psycho-výchova mühlfeitovských manažerů jejich firemního prostředí. Výchova, v níž je zaměstnancům vštěpována nadřazená a nadschopnostní „asertivita“ vůči těm, s nimiž oni sociálně a politicky nesouhlasí, protože jsou k tomu postoji takto dlouhodobě naučeni, přičemž zcela postrádají sociální vědomí větších lidských celků, než je jejich rodina a kolektiv těch nejbližších.

Také i těch nejbližších na pracovištích, kde oni sami mají postavení nesvéprávného otroka, aniž by si to uvědomovali. Otroka „cyklisty“, jenž se nahoře hrbí a dole šlape. Otroka mylně přesvědčeného, že on je vlastně člověkem svobodným, poněvadž všude kolem něj stále ještě existují také ti, kteří jsou sociálně mnohem níž coby bezdomovci na chodníku a nezaměstnaní dlužníci v sousedství. Otroka proto, že stačí už jen maličko, aby ta „jeho“ tzv. střední sociální třída se během pár dní změnila na „socku“ jen tím, že nějaký dosud nenápadný zmrd – manažér úřadu či korporace – se z ničeho nic rozhodl k firemní propouštěcí reorganizaci, anebo že se právě stalo, že jemu a těm „pod ním“ právě na dveře zabušili exekutoři s páčidly zárubní a nálepkami na nábytek jejich domovů.

A teprve tehdy si dosud tak bohorovně klidný a podle svých představ údajně sociálně svobodný živnostník, úředník či zaměstnanec vlastně uvědomí, že byl vždy jen trvale osamoceným jedincem názorově indoktrinovaného a důsledně atomizovaného politického stáda. Jedincem stáda dalších jedinců, dosud pouze dočasně prosperujících a sobecky a čistě účelově se chovajících – i k sobě navzájem. Jedinců, kteří až teprve v takové chvíli začnou zoufale hledat radu a pomoc alespoň u svých rodičů a prarodičů, kteří si i pod náporem konzumerismu stále ještě zachovali zdravý rozum, protože jim tak jejich zkušenosti velely.

Je těžké dnes vysvětlovat cokoliv politického nejen některým manželkám a dětem či vnukům rodin jenom proto, že ještě realitu správně nechápou. Je to dokonce až kontraproduktivní, protože by okamžité, živelné a příliš hlasité sociální prozření mladé a střední generace vlivem prarodičů těm v rodinách mladším mohlo kariérně uškodit. Uškodit na školách i ve firmách, pakliže by začali o svém sociálním uvědomování s kýmkoliv v okolí otevřeně hovořit.

Nepřipomíná však ten stav někomu dobu minulou? Dobu konce konzumního socialismu, kdy zejména děti a rodiče mohli sice spolu mluvit doma pravdivě a svobodně, ale ve škole a v práci se museli chovat jen tak, jak se očekávalo? Dobu, kdy zodpovědní organizátoři tehdejšího systému ztratili pracovitou trpělivost, protože začali zjišťovat, že je jich samotných početně stále méně? A že si to vlastně zavinili sami, když zaspali čas, kdy jejich vlastní propagandisté už dávno „chytili perestrojkově výhodnější vítr“, důsledně vanoucí právě z té druhé ideologické strany?

Ostatně, není zajímavé poznání, že čím totalitnější a čím víc propagandisticky prolhanější a zkorumpovanější je nějaký politický systém, tím větší nebezpečí hrozí potomkům od jejich rodičů, pakliže s nimi o politice vůbec začnou otevřeně hovořit, pokud nemají jistotu, že ti mlaďoši a věkoví středňáci to, co slyší doma od „starých“, si důsledně ve školách a firmách nechají jen pro sebe? Myslí si snad ještě dnes nějaký naivka, že právo zákonů soudobého tak zvaného demokratického kapitalismu nemá pochopení pro různé školní a firemní donášeče, pro mediální Krychtálky a ministerské Emanuely Moravce a rovněž ani pro jejich propagandou kýmsi vymyšlené dětské Pavlíky Morozovy?

Je tu však nějaký morální rozdíl mezi chováním některých lidí dnes a tím, které bylo typické pro dobu upadajícího socialismu v řadách prospěchářů, tiše žijících s legitimací „u komunistů“ podle hesla „kdo neokrádá stát a jeho občanskou společnost, ten tím okrádá svou vlastní rodinu“? Není to náhodou jev, pozorovatelný v dobách každého politického režimu, který se začne vnitřně rozkládat, když jeho vládnoucí elita nejprve toleruje a nakonec si sama zavede i tu nejviditelnější korupci? Proces, jenž není nikdy ničím jiným, než rozkladem morálky, nutně končícím rozpadem klíčových oborů ekonomiky a státních financí, přestože se tomu pak v „historii“ bude eufemisticky říkat privatizace?

Jenže jakou budoucnost má potom národ takového státu, než možná pomalou ale i tak nezadržitelnou cestu k dalšímu sociálnímu převratu, kdy vzniknou definiční rozpory jak pravdy a lži, tak už i cti a zločinu, kdy antagonismus třídní se vlivem příliš velkých sociálních nerovností mezi novodobou buržoazií a skutečným proletariátem – už zcela nenávratně prohloubí? On totiž ten většinový národ není složen jen z mediálně viditelných parazitů z „pražských kaváren“ a ze státních úřednických zaměstnanců a ze ziskových a „neziskově“ firemních vítačů a manažérských popoháněčů. Většinový lid je složen zejména ze skutečných lidí práce. A právě těch posledních je daleko nejvíc a je pouze otázkou času, kdy si právě oni – ti, kteří vždy nesou tu největší sociální zátěž třídně nespravedlivého uspořádání státu – tohle všechno uvědomí.

Kdy jim dojde trpělivost, protože už nebudou schopni uživit své rodiny. Kdy zprvu jen zastaví práci a vyjdou do ulic – a později si ve volbách zvolí možná už i fašisty, pokud ti jim slíbí pořádek, bezpečí, sociální jistoty a obecnou spravedlnost. Kdy důsledky budou přímo úměrné jedině tomu, jak radikální vůdci toho občanského davu se v jeho řadách ujmou své budoucí role pod vlajkou nějakého „nového“ ideologického -ismu. A proč? Protože buržoazní elita kapitalismu již víc jak tři sta let je – a vždycky byla – ve své chamtivosti naprosto nepoučitelná a nikdy nechtěla myslet na situaci jiných, než členů nejbližších rodin své vlastní, zatím stále ještě nadřazené sociální třídy. Třídy těžce menšinové, kterou stejně jako již vícekrát v minulosti opět a zas jednoho dne postihne tvrdý společenský a zejména majetkový pád.

Co to ale v praxi bude znamenat, pokud opět nějaká cizí a právě světově nejsilnější velmoc takový vývoj silou a ekonomickými vlivy zvenčí ihned nezastaví, ale naopak urychlí? Nic víc, než na samém začátku možná i sociální válku a pak už jen vyhánění poražených quislingů, konfiskaci jejich majetků, plus měnové reformy, trestně soudní postihy a hromadnou emigraci dříve tak bohatých a později už jen „bývalých lidí“. Zkrátka, naprosto stále stejný třídní boj, nejen jako byl ten v polovině minulého století v mnoha evropských i dalších státech světa. Každý kořistnický společenský řád totiž neustále prochází podobnými a někdy až totožnými etapami. Nejprve se vždy vytvoří sociální vrstva horních několika tisíc, která je pak na konci toho cyklu nemilosrdně – a de facto vlastní vinou – vyhnána. A tak pořád dokola.

Protože však vždycky jednou za čas obzor budoucnosti velkého vystřízlivění některou tu střední a mladou generaci opět nevyhnutelně čeká a nemine, tak nyní jde už jen o to, aby měl člověk to štěstí, narodit se zrovna do doby, kdy je krizovým koncům právě tahle budoucnost buď ještě hodně vzdálena a nebo je to čas těsně po všech společenských převratech. Jenže, to už je jen dílo náhody a štěstí a takové štěstí rozhodně každý mít nebude. A tak se mi zdá, že ten dnes již historický ekonom Kondratěv se svými vývojovými vlnami měl možná vlastně tak trochu i pravdu, jen to tehdy ještě politicky nedomyslel do všech sociálních důsledků. Na rozdíl od Marxe.
 
 
 - - -
 
 

CETA Ponaučenie z Kanady

$
0
0

9. 11. 2016     zdroj + video
V roku 1989 sme podpísali dohodu o voľnom obchode mezi Kanadou a Spojenými štátmi - CUSTA (Canada-United States Free Trade Agreement). V roku 1994 obidve krajiny spolu s Mexikom podpísali Severo-americkú dohodu o voľnom obchode, NAFTA (North American Free Trade Agreement). Tieto dve zmluvy sa odvtedy stali vzorom pre novú generáciu bilaterálnych a regionálnych obchodných dohôd a sú stále silne podporované väčšinou vlád.

Dohoda CUSTA spôsobila to, že Kanada stratila veľkú časť svojej výrobnej základne, pretože americké korporácie pozatvárali ich kanadské závody a presunuli ich do zahraničia. Kanada tiež stratila legislatívnu kontrolu nad jej energetickými zásobami. NAFTA priniesla aj novú klauzulu – tú o arbitráži cez ISDS, čo je Výbor pre rozhodovanie o sporoch medzi investorom a štátom (investor-state dispute settlement), ktorým korporácie z týchto troch štátov môžu žalovať vlády jeden druhému pre zmeny v zákonoch, nariadeniach, alebo praktikách, ktoré znižujú týmto korporáciám zisk.


POZOR: Aby ste zapli Slovenské titulky, kliknite na CC. Pre zmenu farby titulkov, vôjdite do nastavenia. Čierna je odporúčaná.

English | Français | Español | Deutsch | Polskie | ελληνικά | Nederlands | Dansk | Magyar
Tento krátky film je vám Európania venovaný ako varovanie! Vám všetkým, ktorým vám záleží na zdraví vášho národa, na sile vašich komunít, na osude vašich verejných služieb a ochrane vášho nerastného bohatstva.

Dedičstvo NAFTA je živé a je súčasťou oboch nových dohôd, aj TTIP - Trans-atlantické obchodné a investičné partnerstvo medzi Európskou úniou a a Spojenými štátmi a aj CETA – Komplexná ekonomická a obchodná dohoda, medzi EU a Kanadou. Zatiaľ čo obidve dohody razia nové cesty obchodovania, súčasťou oboch sú klauzuly o ISDS, ktoré sú obzvlášť rozporuplné v prípade Európy!

NAFTA sposobila to, že Kanada je investormi najžalovanejšia rozvinutá krajina na svete a Kanaďania majú preto povinnosť sa o tieto zlé skúsenosti podeliť s Európanmi v sitácii, keď bojujú proti TTIP a CETA. Táto správa a video sú venované ako varovanie Európanom, ktorým záleží na zdraví ich národov, na sile ich komunít a na osude ich verejných služieb a ochrane ich prírodného bohatstva.

Proameričtí dobrovolníci v Sýrii "zachránili" třikrát stejné děvče na různých místech

$
0
0
9. 11. 2016    zdroj
Humanitární organizace Bílé helmy byla usvědčena ve lži. Proamerické dobrovolnické hnutí rozšířilo v internetu fotografie, na nichž údajně zachraňují civilisty v Sýrii. Na třech záběrech bylo totéž děvče, ale na různých místech. Tuto shodu odhalil syrský korespondent Abbas Djuma.
"Herci v bílých přilbách zachraňují totéž děvče na třech různých místech. A říká se, že prý v Sýrii nemají dobré kino," komentoval novinář záběry na svém Twitteru.
Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Tak tomu se říká „loajalita až za hrob“. Kam se hrabou řiťolezci z dob totality!

$
0
0
Jiří Baťa 
9. 11. 2016
Není nic odpornějšího, než pohled na těchto několik řádků, v nichž se totálně odkopali lidé, kteří tímto jednáním zcela ztratili svůj morální kredit (zde) a kdy tyto řádky připomínají dobu totality, kdy rovněž ambiciozní soudruzi a různí funkcionáři se lísali a podlézali svým nadřízeným, aby si projevenou loajalitou zajistili lepší funkci, postavení a samozřejmě i plat. Jenže, „kde ty loňské sněhy jsou“, jsme 27 let po listopadu 89 a tyto podobné odsouzeníhodné řiťolezecké výkony s velkou pompou předvádí více než dvě desítky ředitelů českých kulturních organizací, kterým dnes vládne pro ně zřejmě nehynoucí představitel morálně pevných postojů, sebestředný ministr kultury Herman.


Je žalostné zjištění, jak hluboko mohou morálně klesnout někteří vedoucí pracovníci vysoce ceněných kulturních organizací a zařízení, od kterých by se daly spíše očekávat vlastenecké postoje a obhajoba české kulturní tvorby a scény, než se řiťolezecky ucházet o přízeň a projevovat falešnou loajalitu člověku, který má svůj morální a charakterový rejstřík horší než lotr Babinský.

Zvláště odporné je řiťolezecké přitakávání ředitelů kulturních organizací stran setkání ministra Hermana s dalajlámou, kde doslova píší: „Vyjadřujeme Vám podporu ve Vašich morálně pevných postojích, které jste v posledních dnech projevil zejména přijetím nositele Nobelovy ceny míru, Jeho Svatosti tibetského dalajlámy v sídle ministerstva kultury.“ Aby toho ale nebylo málo, podsouvají mu ještě další vlídná slova jeho ocenění : „Vaše jednání je pro nás samozřejmým projevem svobodného a nezávislého postoje a výrazem vzdělanosti a kultury, to je oněch etických hodnot, které zastáváme, uchováváme a za které je zapotřebí pozvednout hlas, neboť již podle T. G. Masaryka ‚demokracie pravá spočívá v mravnosti‘.“

Nemůže být nic více farizejského, falešného, pokryteckého, slizského a morálně úpadkového než takový projev amorální loajality, když se tito shrbení, připosražení a ministru do análu nemravně lezoucí (nebo se deroucí?) ohánějí jak údajnými Hermanovými „morálně pevnými postoji“, tak znavují výrok T. G. Masaryka. Připomeňme rovněž, že pan ministr Herman v rámci jeho již zmíněných „morálních hodnot a mravnosti“ je také předsedou Sdružení Ackermann-Gemeinde, která je českou pobočkou sudetoněmeckého landsmanšaftu, jakkoliv to morálně zdatný pan Herman popírá. „Jsem předsedou českého Sdružení Ackermann Gemeinde, což je spolek založený podle právního řádu ČR, který nemá nic společného se žádnou zahraniční organizací,“ licoměrně a drze lže pan Herman. Důkaz o jeho nepravdivém tvrzení je zde: http://www.ackermann-gemeinde.de/regionen/prag.html.

Z výše uvedeného lze usoudit, že tito jemu podřízení lidé se ohánějí nejen zmíněnými „morálně pevnými hodnotami“ pana Hermana, ale rovněž mravností, obé však jak panu Hermanovi ( bývalému katolickému knězi), tak těmo řiťolezcům jsou tyto zásady tzv. u zádele, jinými slovy na hony vzdáleny, neřku-li cizí. Pro dokreslení, aktéry této „svobodymyslně“ vyjádřené přízně a loajality a podpory rádoby demokratických projevů Havlovy „ (falešné) pravdy a (pokrytecké) lásky“ jsou např. generální ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt, ředitel Národního divadla Jan Burian, gen. ředitel České filharmonie David Mareček, ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová a další. Velebnosti, „doo when bleet“, je mi z toho nevolno! A jak vám, občané?

Na stranu Donbasu přecházejí tisíce ukrajinských vojáků

$
0
0
9. 11. 2016   zdroj
Vojenský prokurátor Ukrajiny oznámil, že na stranu domobranců Donbasu přešlo 8 tisíc ukrajinských vojáků.


Vrchní vojenský prokurátor Ukrajiny Anatolij Matios konstatoval, že během konfliktu na východní Ukrajině více než 8 tisíc vojáků přešlo na stranu LLR a DLR. "Máme úplné seznamy a provádíme shromažďování důkazů, týkajících se pěti tisíc příslušníků orgánů činných v trestním řízení a asi tří tisíc vojáků, kteří přešli k nepříteli. Chci zdůraznit, že zrádci budou postaveni před soud, oznámil prokurátor.

LLR a DLR dříve dosvědčovali, že mnozí nesouhlasní s jednáním Kyjeva přecházeli na stranu domobranců a nacházeli zde nové centrum moci, které odpovídalo jejich představám o cti a svědomí.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Jak Putin zmařil plány Západu

$
0
0
Mike Whitney
9. 11. 2016   Zvědavec

„Národní stát jako základní jednotka organizovaného lidského života přestala být hlavní tvořivou silou: Mezinárodní banky a nadnárodní korporace jednají a plánují na základě hledisek, které jsou v dostatečném předstihu před politickými koncepcemi národního státu.“
Zbigniew Brzezinski: „Mezi dvěma věky: Technotronická éra“, 1971

„Chci i nadále usilovat o bezletovou zónu a vytvoření bezpečného útočiště v Sýrii… nejen z důvodu pomáhat chránit Syřany a zabránit neustálému odlivu uprchlíků, ale získat určitou páku na syrskou vládu, i na Rusy.“
Bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová, třetí prezidentská debata

Proč Hillary Clintonová tak dychtí po tom, aby posílila účast USA v Sýrii, když všechny americké intervence v Afghánistánu, Iráku a Libyi dopadly tak strašně špatně?

Odpověď na tuto otázku je velmi prostá. Je to proto, že si Clintonová nemyslí, že se tyto intervence nezdařily. A nemyslí si to ani žádný jiný člen vládních orgánů americké zahraniční politiky (přezdívaní jako Borgové – tj. fiktivní společenství ze seriálu Star Trek, pozn.překl.) Ve skutečnosti jsou v jejich očích tyto války strhujícím úspěchem. Jistě, někteří z nich byli kritičtí vůči silnému odporu ze strany veřejnosti z důvodu neexistujících ZHN v Iráku (nebo logistických chyb, jako bylo např. rozpuštění irácké armády), ale ve většině případů jsou vládní orgány zahraniční politiky spokojeny s tím, jak se snaží destabilizovat region a odstraňovat vůdce, kteří se odmítají podřídit washingtonskému diktátu.

Obyčejní lidé tomu můžou těžko rozumět. Nemohou pochopit, proč by elitní vládní vyjednávači chtěli transformovat funkční, stabilní země na neobyvatelné pustiny, zamořené ozbrojenými extrémisty, sektářskými komandy smrti a teroristy, narozenými v zahraničí. Nemohou také pochopit, co Washington získal za těch 15 let řádění na Středním východě a ve Střední Asii, kdy proměnil tento obrovský pás strategického území na živnou půdu pro teroristy. Jaký to má všechno smysl?

Za prvé musíme vzít na vědomí, že decimace a de facto balkanizace těchto zemí je součástí plánu. Kdyby to nebylo součástí plánu, potom by lidé s rozhodovací pravomocí změnili politiku. Ale oni ji nezměnili. Politika je stejná. Skutečnost, že USA používají džihádisty cizích národností ke svržení a změně režimu v Sýrii, odporujících americkým vojákům v Iráku, není zásadní změnou v politice. Konečným cílem je stále zničení státu a odstranění stávající vlády. Toto stále stejné pravidlo platí pro Libyi a Afghánistán, kdy oba státy byly uvrženy do chaosu na základě akcí Washingtonu.

Ale proč? Co se tím získá, když se tyto země zničí a dojde přitom k tak velkému utrpení a mnoha úmrtím?

Toto jsou mé úvahy: Domnívám se, že se Washington podílí na ohromném projektu, jehož cílem je předělat svět způsobem, který by lépe uspokojoval potřeby elitních složek, mezinárodních bank a nadnárodních korporací. Brzezinski na to poukazuje v úvodním citátu, a zároveň vysvětluje, k čemu dochází: Opouští se od národního státu jako základu, na kterém spočívá světový pořádek. Místo toho Washington vymazává hranice, likviduje státy a odstraňuje silné, sekulární vůdce, kteří by mohli zvyšovat odpor k jeho machinacím, to vše za účelem zavedení zcela nového modelu pro region, nového světového pořádku. Lidé, kteří řídí tyto elitní instituce, chtějí vytvořit globálně propojenou zónu volného obchodu, nad níž by dohlíželi zástupci konzula „Velkého kapitálu“, jinými slovy globální Eurozónu, která by vyloučila nezbytné státní instituce (jako je Centralizovaná finanční správa, společné zadlužení, federální transfery), a jež by umožňovala, aby subjekt bez hranic řádně fungoval.

Hluboce skrytí státní vládní vyjednávači, kteří nastavují politiku za kouřovou clonou našeho „koupeného a zaplaceného Kongresu“, si myslí, že jedna světová vláda je dosažitelný cíl za předpokladu, že bude ovládat světové zásoby energie, světovou rezervní měnu a stane se dominantním hráčem v Asii, nejlidnatějším a nejlépe prosperujícím regionu tohoto století. To je v podstatě to, co pro Hillary znamená „stěžejní bod“ Asie.

Základní problém Washingtonu ohledně plánu NWO spočívá v tom, že přibývá stále více silných zemí, které jsou nadále připojeny ke starému světovému pořádku, a jsou nyní připraveny k jeho obraně. To je to, co se ve skutečnosti děje v Sýrii, kde zvláštní spojenectví Ruska, Sýrie, Íránu a Hizballáhu zastavilo amerického vojenského „juggernauta“ (kolos) přímo v jeho stopách. Nezastavitelná síla narazila na neústupný objekt a tento neústupný objekt vítězí... až dosud.

Samozřejmě, že jsou vládní orgány zahraniční politiky znepokojeny tímto novým vývojem, a mají proč. USA řídily svět docela dlouhou dobu, takže odvrácení se od americké politiky v Sýrii je stejně tak překvapením, jako hrozbou. Ruské letectvo bylo nasazeno v Sýrii před půl rokem, v září, ale teprve nedávno Washington ukázal, že je připraven reagovat tím, že ještě více podpoří své džihádistické agenty v terénu a zesílí útoky proti ISIS ve východní části země (Raqqa). Avšak ke skutečné eskalaci má dojít, až se Hillary Clintonová stane v roce 2017 prezidentkou. Teprve tehdy Spojené státy přímo vtáhnou Rusko vojensky, a budou předpokládat, že jejich střety ve stylu „oko za oko“ nepřekročí hranice Sýrie. Je to riskantní plán, ale je to další logický krok v tomto krvavém fiasku. Ani jedna strana nechce jadernou válku, ale Washington se domnívá, že nicnedělání se rovná couvání zpět, proto můžeme počítat s tím, že Hillary a její neokonzervativní poradci budou zvyšovat své nároky. Někdo nechce „bezletovou zónu“?

Předpokládá se, že nakonec pod velkým tlakem Putin hodí ručník do ringu. To je ale další špatný odhad. Putin není v Sýrii proto, že by o to stál, ani z toho důvodu, že by si cenil přátelství se syrským prezidentem Bašárem al-Assadem. Tak to vůbec není. Je v Sýrii proto, že nemá na vybranou. V sázce je národní bezpečnost Ruska. Pokud by strategie Washingtonu nasadit teroristy za účelem svržení Assada uspěla, potom by se o stejný trik pokusili v Íránu a Rusku. Putin to ví, stejně jako to, že pohroma, spočívající v terorismu, podporovaném ze zahraničí, může zničit celé regiony, jako např. v Čečensku. Ví, že je pro něj lepší zabít tyto extremisty v Aleppu, než aby k tomu došlo v Moskvě. Takže nemůže ustoupit, to nepřipadá v úvahu.

Ale ze stejného důvodu může učinit kompromis, jinými slovy, jeho cíle a cíle Assada se neshodují tak dokonale. Například by velmi dobře mohl učinit Američanům územní ústupky, jen aby zachoval mír, což by Assad nemusel podpořit.

Ale proč by to dělal? Proč by nepokračoval v boji, dokud by nezískal zpět každý centimetr suverénního území Sýrie?

Protože to není v ruském národním zájmu, aby tak učinil, to je ten důvod. Putin se nikdy nesnažil zakrýt fakt, že je v Sýrii proto, aby chránil národní bezpečnost Ruska. To je jeho hlavním cílem. Ale není idealista, je pragmatik, který udělá cokoliv, co je třeba, aby ukončil válku co nejdříve. To znamená dohodnout se na kompromisu.

Vojenským vůdcům Washingtonu na tom zatím nezáleží - zatím. Ale nakonec bude. Nakonec dojde k jistému druhu usmíření. Nikdo nedostane vše, co chce, to je jisté. Například je nemožné si představit, že by Putin zahájil válku proti Turecku, aby získal zpět území, které nyní turecká vojska okupují v severní Sýrii. Ve skutečnosti to již Putin mohl připustit ve svém rozhovoru s tureckým prezidentem Tayyipem Erdoganem během nedávných setkání. To ale neznamená, že Putin nemá svou hranici. Má. Aleppo je tou hranicí. Tureckým vojákům nebude umožněno vstoupit do Aleppa.

Západní koridor, průmyslová a zalidněná centra – to všechno jsou hranice. O nich nebudou učiněny žádné kompromisy. Putin pomůže Assadovi zůstat u moci a udržet tuto zemi do značné míry neporušenou. Ale bude Turecko kontrolovat oblast na severu a budou Spojené státy kontrolovat oblast na východě?

Pravděpodobně ano. To bude muset být dohodnuto při vyjednáváních, avšak je nepravděpodobné, že hranice země zůstanou stejné, jaké byly předtím, než válka vypukla. Putin se nepochybně spokojí s půlkou bochníku za předpokladu, že dojde k ukončení bojů a bude obnovena bezpečnost. V každém případě nebude nečinně čekat, až nastane úplný konec.

Bohužel nás čeká ještě dlouhá cesta, než v Sýrii dojde k jakékoliv dohodě, a to zejména proto, že Washington nechce ani zdaleka přijmout fakt, že je jeho projekt na ovládnutí světa zmařen. To je přeci podstata problému, nebo ne? Bossové, kteří řídí zemi, to stále odmítají. Ještě nepochopili, že je válka prohraná, a že jejich šílený, džihádisticko-vojenský plán selhal.

Bude ještě dlouho trvat, než Washington pochopí, že mu svět neleží u nohou. Čím dříve na to přijde, tím to bude lepší pro všechny.


How Putin Derailed the West vyšel 1. listopadu 2016 na ICH. Překlad v ceně 527 Kč Zvědavec.

17. listopad

$
0
0

Stanislava Kučerová
9. 11. 2016 České národní listy

Málem jsme tehdy oslavili 20.výročí vzniku samostatné Československé republiky, blížil se 28.říjen 1938. Ale mnichovský diktát nás o měsíc předešel (29.-30.září 1938). Byl to čas truchlivý, atmosféra bezmoci, zklamání, zrady a křivdy. Postoupili jsme nacistickému Německu pohraničí, na které si činila nárok německá menšina. Ztratili jsme 1/3 území, 40% průmyslu, 250 000 Čechů přišlo v pohraničí o své domovy. 



President Beneš odešel pod nátlakem do exilu, místo něj byl zvolen JUDr. Emil Hácha. Do dějin vstoupila „druhá republika“. Její představitelé odmítli veškeré vlastenecké tradice a horlili pro „odvěkou“ a „blahodárnou“ podřízenost českých zemí německé říši. Přestože velmoci slíbily garantovat zmenšené území Československa v nových hranicích, Hitlerův režim pokračoval v rozbíjení i okleštěné republiky. 15.března 1939 zaplnily ulice našich měst nekonečné kolony motorizovaných jednotek německé armády. Šel z nich strach a hrůza. Lidé trnuli na chodnících. Děti se dověděly, že to je okupace. A tak jsme od 15.března 1939 žili v bezprávné okupované zemi.

15.3.1939 - wehrmacht na Pražském Hradě - začátek okupace

Při likvidaci Československa Hitler nezapomněl na osvědčenou imperialistickou zásadu „divide et impera“. Koloniální postavení Slovákům rafinovaně zastřel zdáním samostatného státu s presidentem Tisem v čele a s podporou Hlinkových gard, budovaných po vzoru nacistických úderných oddílů. Pro Čechy zřídil ponižující Protektorat Böhmen und Mähren, v němž skutečným vládcem nebyl president, ale dosazený říšský protektor, nejdříve K. Neurath, po něm R.Heydrich. Vlivným státním tajemníkem se stal K.H.Frank. Likvidaci a okupaci bývalého Československa odůvodnil Hitler nutností zabezpečit ve střední Evropě klid a mír. Byl to ovšem hitlerovský mír: Všude byly rozmístěny bdělé jednotky německé okupační armády, dělníci v továrnách pracovali pro potřeby Říše, děti ve školách se učily německy a o „Nové Evropě“ pod německou nadvládou.

Blíží se 21. výročí vzniku ČSR. Okupovaný národ mlčí, ale pod povrchem to doutná. Scházejí se ilegální odbojové skupiny, šíří se ilegální tiskoviny. V Praze i na venkově se množí letáky, svolávající na 28. říjen velkou manifestaci za národ, za osvobození. Ten den je pracovní, ale lidé se strojí svátečně a připínají si na oděv národní stužky /trikolory/ a černé pásky. Pražští vysokoškoláci vycházejí ze svých seřadišť do ulic a provolávají slávu 28. říjnu, symbolu naší svobody a samostatnosti, Československé republice, oběma presidentům-zakladatelům. Přidávají se desetitisíce lidí. Tehdy se ozvou německé zbraně. Česká policie nezakročila, a tak jednotky SS za pomoci ostré střelby nemilosrdně dav rozhánějí. Asi 400 lidí zatýkají. V 18.30 klesá na křižovatce ulice Žitné a Mezibranské na dlažbu medik Jan Opletal. Přes všechnu péči lékařů svému zranění 11.listopadu podlehl. Pohřeb byl stanoven na 15. listopad. Stal se tichou, žalující manifestací studentstva. Všichni to vědí a všichni to cítí. Smrt Jana Opletala není věc jednoho medika. Není to ani věc všeho studentstva. Je to věc celého národa.

Jan Opletal a Václav Sedláček - oběti německé střelby

Gestapo si tehdy vyžádalo revers od studentské samosprávy Hlávkovy koleje, že zaručí klidný průběh pohřbu. Vystavení rakve a smuteční obřady proběhly za naprostého klidu, až při ukládání rakve do pohřebního vozu zazpívali přítomní celou československou hymnu, nikoli jen povolenou část „Kde domov můj.“ Vůz s rakví pak odjel na nádraží a odtud byla rakev převezena do Nákla na Moravě, rodiště Jana Opletala. Rodinný pohřeb se neobešel bez velkých bezpečnostních opatření. Po odjezdu vlaku s rakví z Prahy studenti postávali v hloučcích na Karlově a na Václavském náměstí, zpívali (celou) hymnu, provolávali slávu presidentům Masarykovi a Benešovi, hanbu Hitlerovi. Došlo k srážkám s policií a s muži SS, bylo zatčeno asi 20 studentů.

Den po pohřbu se konala v sídle nacistické vlády v Berlíně mimořádná porada o pražských událostech. Nahněvaný Hitler nařídil: „Uzavřít české vysoké školy na tři roky. Jakékoli demonstrace ihned potlačit. Neostýchat se do ulic postavit třeba i děla. Do každého hloučku střílet kulomety. Bude-li ještě nějaká demonstrace, bude Praha srovnána se zemí…“ Ukázalo se, že Opletalův pohřeb a manifestace po něm jsou vítanou příležitostí pro okupační moc, aby důrazně zakročila a české obyvatelstvo zastrašila. První rozsáhlá masová akce německého vyhlazovacího boje proti českému národu zasáhla studenty jako nejradikálnější jeho složku a příští vedoucí intelektuální sílu. Stalo se to 2 dny po Opletalově pohřbu, 17.listopadu. Už v noci se začaly ku Praze stahovat německé oddíly a brzy po půlnoci obsadilo gestapo budovu Vysokého učení technického na Karlově náměstí. Před čtvrtou hodinou ranní obklíčila německá policie s puškami a kulomety Masarykovu kolej a bez výstrahy začala střílet do otevřených oken. Hlávkova kolej byla přepadena o čtvrté hodině, o půl šesté byla obsazena kolej na Letné a v sedm hodin Švehlova kolej na Žižkově. Gestapo a muži SS do dveří stříleli, rozbíjeli je pažbami, studenty vyvlékali za vlasy, políčkovali je a kopali cestou k nákladním autům, jež je odvezla do dělostřeleckých kasáren v Ruzyni. Odvlečených bylo 1850. V Ruzyni byli studenti mladší 21 let a příslušníci cizích států vyhnáni na dvůr, museli sborově poděkovat a za hrozeb a nadávek byli propuštěni. V kasárnách zůstalo 1200 vysokoškoláků, kteří byli odvlečeni na Ruzyňské nádraží, aby byli transportováni do koncentračních táborů v Sachsenhausenu a v Oranienburgu. ( Nebyly to přímo vyhlazovací tábory, ale byla to místa nevýslovných útrap a mučení.) Před odjezdem jim bylo oznámeno, že jejich vůdcové byli zastřeleni pro smyšlené „spojení s židem Benešem“. Skutečně proběhla surová poprava devíti funkcionářů studentských spolků, bez viny, bez soudu. Jen pro zastrašení ostatních. Básník Viktor Fischl, tehdy v exilu v Londýně, na ně vzpomněl svým „Rekviem nad devíti chlapci“.

Těch devět chlapců, devět listů lip,
krvavých listů, zrudlých od plamene.
A lípa stojí dál a každá větev šíp,
šíp vámi kalený, vy ohně neproměnné.

Persekuce českého vysokoškolského studentstva vyvolala v celém světě mocný ohlas. V Londýně byla utvořena Mezinárodní studentská rada, která vydala toto prohlášení: „ My studenti Velké Británie, všech jejích dominií a Indie, Severní a Jižní Ameriky, Sovětského svazu, Belgie, Československa, Francie, Řecka, Číny, Nizozemska, Norska, Polska, Jugoslávie a všech svobodných zemí, abychom uctili památku popravených a umučených studentů, kteří jako první zvedli svůj hlas na znamení odporu proti nacistickým utlačovatelům roku 1939, prohlašujeme 17. listopad Mezinárodním dnem studentstva.“ A tak od r.1941 je den persekuce studentů uznáván a ctěn po celém světě, i jako památka na československé studenty.

Když nastoupil na Pražský hrad Reinhard Heydrich, oznámil českým představitelům, že české vysoké školy zůstanou uzavřeny již navždy. Vše, co bylo cenné, sbírky, přístroje, knihovny, laboratoře, bylo konfiskováno pro německé školy a instituce. Zmizely i drahé kovy, insignie a zakládací listiny. Také nejvzácnější umělecké památky byly dílem zničeny, dílem se ztratily. Popraveno bylo nebo útrapám věznění podlehlo 62 universitních profesorů a docentů.

Události 17. listopadu měly podstatný význam pro vztahy Čechů a Němců. V hlášeních domácího odboje se již dříve objevovaly názory, že soužití Čechů a Němců v jednom státě nebude možné. Po 17. listopadu domácí odboj s ohledem na smýšlení obyvatelstva možnost dalšího soužití zcela vyloučil.

Státem uznaný svátek 17. listopadu inspiroval manifestační hnutí studentů u nás znovu roku 1989. To však je jiná historie, v jiných historických souvislostech a s jinými cíli. Neměli bychom připustit, aby kvůli ní byl původní odkaz 17. listopadu překryt a zapomenut.

 Prof. PhDr. Stanislava Kučerová, CSc.
 


 



Dnes se v Praze koná: debata o ruské a protiruské propagandě + tip kulturního referenta (Otava Jo)

$
0
0

9. 11. 2016

Pozvánka na dnešní debatu "Ruská a protiruská propaganda", kterou pořádá Zdeněk Kratochvíl. 

Středa 9. 11.2016 v 18.00 v Praze na Novotného lávce , ČSTVS - Willembergův sál č. 217. 

Debatovat bude Jan Schneider, Roman Máca, Jaroslav Bašta a Ondřej Soukup. Nenechte si ujít ani skupinu Otava Jo, viz níže!






































A protože Zdeněk použil do pozvánky fotku petrohradské kapely Otava Jo (se souhlasem), nedá mi to, abych jako kulturní referent NR nenabídl ukázku této kapely, stejně to bylo v plánu. Časem přidám i text a překlad, slibuji, Ďouba.


A ještě totéž z pohledu "selfie tyče":


„Ovar, virotik, hulvát, alkoholik a agent Ruska“ je můj prezident ! Miloši Zemane, v příštích volbách máte můj hlas.

$
0
0
Michal Malý
9.11. 2016  Rukojmí
Proč? Protože odmítám volit a poslouchat Mafií, USA a Merkel podporované zrádce tohoto národa a Evropy. Myslím si, že mám velmi dobrý přehled, kdo s kým proč a zač.

Miloše Zemana znám osobně, vím, že je to možná svým způsobem narcistický člověk, má své chyby jako každý, možná, že část toho, co říká, říká účelově, ale jak jej znám, většinu toco, co říká, tak myslí. Ano, i prezident může být ovládán kmotry, bez ohledu na to, nakolik si to uvědomuje, ale u Miloše Zemana bych tuto možnost vyloučil i s ohledem na jeho činy.
Pokud by tomu tak nebylo, neměl by asi vztahy s Babišem, které má, a neměl by vztahy s Kellnerem jaké má. A přitom, Kellenr s Babišem se doslova nesnáší, ale společně nenávidí Bakalu a spol. A můžeme se pobavit o pozici lidí, jako je na jedné straně Bakala, Roman, ale i o lidech, jako je Nejedlý, Minář, Šlouf a spoustě dalších. Janouškové, Hrdličkové, Rittigové? Tykačové, Topolánkové a další jsou jen přicmrdávači a agenti těch, co to tu řídí, ale ti, co to tu řídí, jsou řízeni jinými. Probíhá tady dlouhodobý boj židobolševické mafie s okolním světem a naopak. S podivem, zcela stranou pozornosti medií a novinářů a politologů, zůstává Švýcarsko, které hraje zásadní roli ani ne tak jako země, ale stran kapitálu, kumulovanému v jeho bankách.

Andrej Babiš nastoupil do politiky s heslem „ANO bude líp, pro jehož realizaci neudělal vůbec nic. Nicméně, když pochopil, že sice jakoby vyhrál volby, ale sám nemá jak cokoli rozhodnout, na straně jedné se dočasně dohodl se Sobotkou, aby jej uchlácholil a na straně druhé se dohodl se Zemanem, aby měl šanci realizovat svůj budoucí plán. Sobotkův konec je neodvratný stejně, jako Kalouskův. Kalousek už nemá jak emigrovat do jiného politického uskupení, Sobotka svou sebestředností zlikvidoval ČSSD natolik, že má jen volbu mezi totálním propadem pod Sobotkou, nebo restartem pod vedením zrádce zrádců. Jediné, co je pro mne nepochopitelné je to, že si Andrej Babiš drží ve svém týmu diletanty a škodiče Komárka, Pelikána a Stropnického.

Miloš Zeman je pro mnohé alkoholický vidlák, ale dělá to dobře. Dělá to lépe, než kdokoli jiný. Prezident i jeho manželka by se občas mohli oblékat trochu lépe, tak, aby to odpovídalo prezidentskému páru. Ono, pokud hlava státu poskytuje rozhovor, flanelka není to pravé. Chybí grácie a úroveň Klause, ale i když jsem měl k němu (a mám) spoustu výhrad, byl dobrým prezidentem. Na druhou stranu, raději současného prezidenta ve flanelce, než sluníčkářského Michala Horáčka bez názoru v obleku. Ale pokud to vezmu celkově, přeji si, aby to Zeman zvládl mentálně i fyzicky a kandidoval. Není jiný kandidát a nebude rovnocenný. Kandidát na prezidenta, voleného přímou volnou se nehledá měsíc před ní, ale najde se deset let předem a pracuje se s ním. Odmítám grázly typu knížete. Ať si užije restitucí na míru a své oplácané ramlice, moc času mu nezbývá, ale je nepřijatelné, aby jakkoli ovlivňoval politiku. Je mi lhostejno, zda Miloš Zeman něco koná účelově a populisticky. Nemám jak posoudit, co je upřímnost a co populismus. Ale mám jak posoudit stupiditu Kroměřížské výzvy.

Mohu posoudit, kdo ve výsledném efektu koná dobro tuto zemi. A to je pro mne podstatné. Nehodlám volit za prezidenty sluníčkáře a gamblery bez názoru, nehodlám volit slibovatele. Budu volit podle dlouhodobých činů. Zatím nikdo nepostavil proti Miloši Zemanovi plnohodnotného protikandidáta. Pokud jej kdokoli staví na sluníčkářství, otevírání Evropy migrantům, ztrátě suverenity této země, vlezdoprdelismu do pozadí Bruselu, nemá u mne nárok. Raději budu mít za prezidenta člověka, jež pod virózou (či vlivem), pošle ty, co se snaží okleštit naši suverenitu a vítají migranty a lezou USA do zadku do prdele, než bývalého gamblera Horáčka bez názoru. Havel byl poplatný Američanům, byl větší alkoholik než Zeman, ale sluníčkáři po něm přejmenovali letiště a na Zemana vytahují červené karty, dodané ambasádou USA.

Sluníčkářští antizemanovci v mediích napadají prezidenta, že je „ovar, virotik, hulvát, alkoholik a agent Ruska“. Není jim to nic platné. Miloš Zeman je můj prezident.

Miloši Zemane, v příštích volbách máte můj hlas.

Zakladatel WikiLeaks nazval skutečného vítěze voleb prezidenta USA. A není to Trump ani Clintonová. Podle Juliana Assange je skutečným vítězem prezidentských voleb americká společnost.

$
0
0

9. 11. 2016    zdroj
"Bez ohledu na výsledky voleb prezidenta USA v roce 2016 je skutečným vítězem americká společnost, která získala více informací díky naší práci," konstatoval v den voleb.
Assange také poznamenal, že zveřejnění osobní korespondence hlavy volebního štábu demokratů Johna Podesty na portálu nebylo uskutečněno kvůli "osobnímu přání ovlivnit výsledek voleb." Podle něj se zástupci obou stran vyjadřovali nepřátelsky k těm, kteří je odhalili.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová 

Hlas skepse: "Prekvapenie Trump? To sotva. Zmena? Ťažko."

$
0
0

Karol Krpala
9. 11. 2016
Americké prezidentské voľby sú vždy „dráma“. Ešte nikdy sa však nestalo, že by niečo zásadné zmenili. Je to hlavne showbiznis, ktorého funkciou zostáva vytvoriť legitimitu systému prostredníctvom dojmu voľby. Základná analytická chyba pri perspektívnom posudzovaní týchto volieb, je snaha preferovať niektorého kandidáta. Ak americká vládnuca strana rozdelená na dva volebné výbory pripustí ku voľbám dvoch kandidátov, šance bývajú pomerne vyrovnané. Inak by to nebola „dráma“ a teda ani funkcia volieb by nebola splnená.


Analytici, komentátori a bežní ľudia tiež často posudzujú predvolebné vyhlásenia v snahe pripísať prípadnému víťazstvu jedného z kandidátov zásadnejšie zmeny v politike. Spomeňme v tejto súvislosti dosluhujúceho prezidenta Baracka Obamu, od ktorého sa očakávala všeobecná demokratizácia, odklon od militaristického kurzu v zahraničnej politike, ako aj od sledovania a represie v domácej politike.

Očakávania boli tak silné, že dokonca dostal vyložene nezaslúženú Nobelovu cenu ešte predtým, než sa fakticky mohol ako prezident prejaviť. Reálnym výsledkom však bolo pokračovanie až prehĺbenie všetkých dovtedajších tendencií americkej politiky. „Najradikálnejší“ krok Obamu bol „obamacare“, povinné zdravotné poistenie u súkromných poisťovní. No, hotová „revolúcia“... Očakávania a dojmy sa ukázali ako výsledok reklamy na tovar, ktorá s jeho skutočným zložením a funkciou má len málo spoločné.

Teraz sme videli podobné divadielko. Od miliardára Trumpa, sa z nejakého zvláštneho dôvodu očakávali antiestablišmentové postoje. Tie sa v jeho prípade, z nejakého ďalšieho zvláštneho dôvodu prejavujú snahou znížiť dane bohatým. Podobne ako vyložene vojnový prezident Obama v predvolebnej kampani hovoril o mieri, Trump hovoril o ukončení konfrontácie s Ruskom. Tak ako Obama pred voľbami hovoril o zrušení mučenia, odpočúvania a Guantanáma, Trump hovorí o stiahnutí sa zo Sýrie...

A teraz hádajte, ako to nakoniec s tým Tumpom dopadne!

Nový americký prezident nemá nijaké politické skúsenosti, je to člen americkej buržoázie s mierne (?) škandalóznym pozadím. Jeho viceprezident a politické okolie, sú prakticky také isté „jastraby“, ako okolie Hillary Clintonovej a ona samotná. V istom zmysle slova pripomína slovenského prezidenta Andreja Kisku, aj keď je tu rad dôležitých rozdielov.

V histórií Spojených štátov amerických vari nebolo tak škandalózneho, teda aj vydierateľného prezidenta ako je Trump. Kombinácia ľudských slabostí, neskúsenosti a politického okolia ktoré má pomerne jasné ideologické a konceptuálne pozadie, môže mať len jeden výsledok. Nový americký prezident sotva prekročí tieň bábky. Vlastne je zarážajúce, že táto základná súvislosť málokomu prišla na um už v momente, keď ohlásil kandidatúru. Ak u amerických prezidentov všeobecne platí, že silné populárne reči zostanú po voľbách nenaplnené, tak u súčasného novozvoleného prezidenta to platí dvojnásobne.

Všeobecný odpor ku Trumpovi v establišmente i veľkej časti spoločnosti a to, že ostatné zložky amerického politického systému budú stáť v opozícií voči nemu, navyše legitimizuje silný politický blok pre čokoľvek systémovo nesúrodé, s čím by pomerne bizarný americký prezident mohol prísť. Ak teda vôbec dokončí funkčné obdobie. Tak o čo v týchto voľbách vlastne išlo? O to, o čo v každých amerických prezidentských voľbách. Americká politika sa však robí na úplne inej úrovni.

Optimistický hlas: Tohle je nejosudovější porážka pražské kavárny aneb čeká nás převlékání kabátů

$
0
0

Lubomír Man
9. 11. 2016
A je to i nejradostnější zpráva pro nás, kterým politika pražské kavárny leze už roky krkem. Je to porážka těch jejích odpudivých představitelů jako jsou Schwarzenberg, Kalousek, Štětina, Fiala, Herman, Gazdík, Horáček, Kocáb, Bursík, Halík, Vlk, Jourová, celé té nevábné klaky, jež veškerou svoji sílu a energii čerpala z příkrého nepřátelství Západu k Rusku, a svým politickým životem tak vlastně cizopasila na balancování těchto dvou mocných sil nad propastí nukleární války.


Jako první přiznal rozčarování pražské kavárny z výsledku americké prezidentské volby předseda STANu Gazdík, když po dnešní deváté hodině ranní prohlásil, že zvolení Trumpa prezidentem USA je špatnou zprávou pro Ameriku i Evropu. Že je to špatná zpráva i pro něj, coby vášnivého exponenta vyhraněného českého nepřátelství vůči Rusku, zapomněl dodat, ale to jsme si my všichni už lehce domysleli. Z obrazovky ČT jsme slyšeli i komisařku EU Jourovou, která hlasem neskrývajícím zklamání, vyjádřila svoji nejistou víru a naději, že se toho s Trumpem na čele USA ve světě a v Evropě snad zas tolik nezmění. To ministr Zaorálek už byl konkrétnější a natvrdo vyslovil domněnku, že s Trumpem v čele USA rozjednanná dohoda o otevřeném obchodu USA s Evropou (TTIP) už de facto padla. A pokud bude mít pravdu, můžeme my s velkou mírou pravděpodobnosti dodat, že společně s TTIP padl i velký projekt amerických neokonzervativců na totálním hospodářském oddělení Ruska od Evropy, od něhož si rusofobové celého světa, samozřejmě včetně naší pražské kavárny, tolik a tolik slibovali.

Padla i naděje všech, kteří v totéž doufali pokud jde o ruský Krym. I ten totiž sliboval zůstat trvalou překážkou jakékoli spolupráce Evropy a Ruskem, ale teď, když slova pouhého prezidentského kandidáta Trumpa o tom, že ruský Krym je naprosto v pořádku, se stávají i slovy skutečného amerického prezidenta, nadchází pro rusofobní Evropu problém: Co si teď vazalská města USA , Berlín, Londýn, Paříž a Brusel, s tímto stanoviskem svého nového vládce počnou? Odváží se mu vzdorovat?

Ani nápad, postupně budou svými vyjádřeními i praktickými kroky ze své nenávisti vůči Rusku ustupovat, až budou tam, kde v té době bude i Trump sám. Totéž se bude samozřejmě odehrávat i u nás, a řeknu vám, že se už na tu komedii (jakkoli od pohledu protivnou), kdy si Kalousci a podobní živočichové, i všechny naše presstitutky včetně naší ČT, začnou pomaličku, kousek po kousku, měnit garderobu, nesmírně těším.

Tajné jednání mediálních pracovníků po výhře Trumpa

$
0
0
Václav Umlauf
9. 11. 2016  E-republika

Novák tu už bohu díky není, tak vám mohu říci, že naši šéfové připravují změnu strategie. Bude třeba začít pracovat mnohem aktivněji s námi koupenými tzv. "nezávislými médii", které vedou užiteční idioti.

 

Vážení soudruzi,

zahajuji nové kolo briefingu o reálné situaci ve světě po výhře Trumpa na US-prezidenta. Minulou schůzi jsem jasně a výslovně řekl, že v tisku se nic z toho nesmí objevit, protože tam jsme všichni placeni za něco jiného. Přesto to někdo vynesl ven, a na nepřátelském webu e-republika.cz se objevil článek Novinařina ve třetím tisíciletí, kde byl zveřejněn de facto zápis z našeho setkání. Chovanec si to s nimi už nějak vyřídí, teď na to buduje to vládní centrum účinných hrozeb. Ale kdo to vynesl, ten neskončí jen v německé montovně, to je vám doufám jasné. Tento zrádce v našich mediálních řadách se aktivně zapojil do spolupráce s nepřítelem a bojuje s teroristy na té nesprávné straně transatlantického demokratického valu. A mohu vám garantovat, že v tomto fízly prolezlém Česku, kde je na naší straně i celé Chovancovo vnitro, tento zrádce neskončí jak Snowden někde v Moskvě nebo Assange na ekvádorském velvyslanectví v Londýně. Je třeba dát odstrašující příklad pro kolísavé týpky, tak se zamyslete. A jsem rád, že i takoví pitomci, jako támhle Novák, konečně vypnuli mobil s piškvorky a začali poslouchat.

Bitva o Clintonovou proběhla přesně tak jak měla, protože to měla prohrané od samého začátku. Nakonec ji potopila i ta část politické policie v FBI, která po posledních skutečných průzkumech voličů na poslední chvíli přeběhla k Trumpovi a začala naoko vyšetřovat ty pitomé maily Kilary, pardon, Hillary, o Libyi. Omlouvám se NSA, ale pohybuji se trvale v nepřátelské propagandě, tak mi to občas freudovsky ujede na ten nešťastný "Freudian slip". Náš proatlantický blok pochopitelně podporoval Clintonovou a v našich novinách logicky vyhrávala skrze průzkumy veřejného mínění. Vojensko-průmyslový komplex chce přes tuto dámu konečně porazit Rusko a k němu přidružený zbytek světa, což je i náš ušlechtilý cíl, aby zvítězila demokracie na celém světě. A když nezvítězí, tak se alespoň bude zbrojit, a to není možné bez propagandy a bez placených propagandistů. Chleba bude, pánové, nebojte se.

A nyní k vaším oprávněným pochybnostem o smyslu celé kampaně, kterou jsme vedli pro Hillary. Tak za prvé, na běžného Američana v USA neměla vůbec žádný vliv. Je otázkou, zda průměrný Smith nebo Pedro vůbec umí plynně číst, a stejně na to nemá při dvou zaměstnáních a při 40% celonárodní chudobě vůbec čas. Takže průměrný americký volič velké korporátní listy vůbec nečte, a nikdy číst nebude. Úkolem vás, malých pěšáků ve velké mediální bitvě o amerického prezidenta, bylo vytvoření většinového mínění, že celý svět kope za Kilary, opět pardon NSA, za Hillary. A toto mínění světa vyslovené korporátkami z USA se vrátilo skrze vaši propagandu zase do USA. A tím pomohlo sbírat hlasy ve středních vrstvách, které korporátky main-streamu občas čtou. Je fakt důležité dát těmto lidem do hlavy správné názory, protože jinak by četli a začali podporovat nezávislý tisk. A po americké střední třídě se opičí i česká a západní střední vrstva, to je jasné. A tento vlivový kanál se nesmí ztratit. Proto dnes všichni lidé ví, že měla zvítězit Hillary, a že se stala chyba. A masy je třeba držet v předepsaném stavu mysli pomocí mediálních prefabrikátů. Na víc jste soudruzi opravdu neměli a je dobré, abyste svou roli ve Velké mediální válce nijak nepřeceňovali. Jste totiž kompletně nahraditelní, a navíc jsou mezi vámi již ti zmínění zrádci.

A nyní k dalšímu kolu boje, který bohužel pro vás bude o něco tvrdší než dřív. O Trumpa nejde, to je úkol jiných, aby se s ním domluvili. Vaším aktuálním úkolem bude operace zvaná "Damage Control". Nečumte na mne tak blbě Nováku, nejste Švejk. Anglicky máte umět, na to jste podepisoval vstupní papír do zaměstnání. Aha, vy jste ten nevyznamenaný synovec našeho ministra H,. tak sorry. Omlouvám se, ale k věci. Problém není prohra Clintonové. Reálné předvolební výzkumy jsme vám dali k dispozici, takže kromě notoricky nechápavého Nováka jste byli s věcí obeznámeni. Problém je v tom, že díky neúspěšné kampani by v některých pomýlených českých hlavách mohl vzniknout dojem, že to lhaní, pardon, mediální spinning... Ano, Nováku, SPINNING! Vyhoďte toho chlapa za dveře, ničí kolektiv, ať si ho platí Zaorálek. Ani po dvou placených buildingových akcích "Team spirit", které nás dovedly do kýženého stavu "Team Cohesiveness" nebyl tento chlap schopen spolupráce. A navíc sežral jak Baloun celý bufet placený Sorošem. Je už za dveřmi? Konečně, a teď k věci.

Lidé začnou pochybovat o našich profesionálních schopnostech, protože ve všech našich průzkumech vedla Hillary nad Trumpem. Jistěže vedla, za to jste byli placeni a mohu vás ujistit, že ty werbovky přes zaplacené agentury "veřejného mínění" stály aspoň desetkrát tolik, co vy. Tam se manipulují, pardon, spinují, názory lidí na skutečně vědecké úrovni. Je to fakt radost, sedět s lidmi od fochu a bavit se o solidní práci. Takže postup pro "Damage Control" v prvním kole je celkem jasný. V den voleb již placení čimelíci psali první várku článků o tom, že výhra Trumpa zase není tak špatná věc. Budou viděni jako odvážní borci deroucí se proti proudu, což jim získá sympatie veřejnosti. Pak nastoupí naše placená klaka "politologů" a "expertů" a vysvětlí ty zmanipulované výzkumy veřejného mínění známým "vědeckým způsobem". To by mělo pro začátek stačit. Pak uteče 14 dní a lidi budou mít zase psy spadlé do kanálu a měkké mediální porno.

Horší věc ale je to, že US-šéfové začali vést interní debatu o tom, zda korporátní média vůbec mají na lidi nějaký vliv. Jistěže nás nemohou zrušit, protože vytváříme umělý svět, ve kterém lidé žijí, viz vcelku úspěšná práce pro Hillary. Ale za čas budou tuto fušku dělat nějaké automaty. Dobře víte, že už za vás píší do novin nekrology a drobné zprávy. Novák tu už bohu díky není, tak vám mohu říci, že naši šéfové připravují změnu strategie. Bude třeba začít pracovat mnohem aktivněji s námi koupenými tzv. "nezávislými médii", které vedou užiteční idioti. Užiteční jsou, jinak by už ty weby ani neexistovaly, když berou naše nadační prachy, nebo EU-dotace, či vládní, nebo nějaké partajní příspěvky. Ale jsou bohužel také trochu idioti, protože si myslí, že v době studené války si mohou vykřikovat, co chtějí. Pomalu je bude třeba dovést k rozumu, protože jí náš chleba a budou zpívat naši píseň.

Takže pánové, toto už nebude práce pro blbce, jako je vyhozený Novák. Míst a peněz je stále méně, propaganda přejde pod rezort vnitra a pod obranu. Čeká se výkon, tvrdá práce, kus inteligence. Pro tyto lidi budou nová místa a prémie, protože jako externisté a poradci přejdou do specializovaného Chovancova centra pro boj proti terorismu. To už nebude platit Soroš, ale daňoví poplatníci, to je jasné. Takže budete úředníci s fixním platem a postavením, a ne nějací námezdní mediální žoldnéři, jako dosud. A kdo z vás má normální neopsané Mgr. z normální státní výšky, tak bude navíc expert. Takové hlavě otevřené zařídíme kecy ve veřejno-právní telce a nějakou tu vyučovací sinekuru na soukromé výšce k tomu. Pochopitelně bude do těch nezávislých plátků psát, a třeba se stane i jejich předsedou nebo šéfredaktorem. Kdo to dosáhne až tam, tomu šéfové garantují, že do smrti se nebude muset bát o chleba.

A co je zvlášť důležité, a zcela jistě se to netýká toho nešťastníka Nováka, ale vás, kteří dáváte pozor. Tento zdatný borec v případě přechodu studené války do horké fáze nebude odveden z české kolonie na východní frontu, protože jeho činnost v týlu bude nezbytná pro konečné vítězství demokracie. Tak vezměte rozum do hrsti pánové. Je jasné, že v nadcházejícím boji za demokracii už nebude místo pro pitomce, jako je Novák.



Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 500 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme! 






Související články:

Vzpoura proti 1 %

$
0
0

Zbyněk Fiala 9. 11. 2016    Vaše věc
Drtivé vítězství Donalda Trumpa ve volbách prezidenta Spojených států je překvapením jen pro ty, kdo věřili jednotné mediální masáži a zkresleným volebním průzkumům. Je projevem revolty proti představě, že prospěch společnosti a ekonomiky je totožný s prospěchem horního jednoho procenta, či dokonce pouhé tisíciny s nejvyššími příjmy. Je dědicem hnutí Occupy Wall Street.



Další ředitel je u moci, tentokrát ve Spojených státech. Realitní magnát Donald Trump prokázal schopnost proplouvat úskalími nepřátelského prostředí a navyšovat svůj tržní podíl. Neměl za zády bývalého prezidenta, jako předtím George Bush mladší nebo Hillary Clintonová, za kterou nakonec proléval krev i současný prezident Barack Obama. Odvracela se od něj dokonce i jeho vlastní partaj. Na něco tak zůstal sám, na něco měl lidi. Nakonec ředitelsky uspěl, předtím v podnikání, teď v kampani. A na tyto ředitelské schopnosti se začaly zaměřovat první úvahy o tom, jaký asi bude prezidentem.

Moc času na to nebylo. Mírná převaha volebních preferencí Hillary Clintonové, jak ji vykazovala většina průzkumů, se až během prvních volebních hodin měnila v drtivou volební porážku, která zasáhla dokonce i některé státy Středozápadu, někdejší pevnosti Demokratů. Neúspěch Clintonové – a prezidenta Baracka Obamy - je podtržen i vítězstvím Republikánů v obou komorách Kongresu. Spojené státy teď budou jednobarevné, to tu už dlouho nebylo. Na této porážce však má částečně podíl i volební matematika, která koncentrovala voliče Demokratů do volebních obvodů a ve většinovém systému tak snížila dosažitelné počty volebních mandátů.

Ale Trumpovo vítězství není tak jednoduché, nevíme, jak bude prezident s Kongresem ladit. Vítězství samotného Donalda Trumpa je porážkou vedení jeho vlastní strany, která se od něj distancovala. Je porážkou její základní ideologie na principech „volného trhu“ a „růstu“. Je protestem proti proradnosti establishmentu, do kterého nám pomohly nahlédnout Wikileaks. Vynesly sice interní zprávy jen z tábora Clintonové, ale podobně to nepochybně vypadalo u republikánských soupeřů Trumpa v primárkách – před bankéři se slibuje něco jiného než z volebních tribun.

Trump mohl uspět s podstatně nižšími náklady na reklamu a mediální manipulace hlavně díky tomu, že otevřeně vyjadřoval obavy lidí, žijících z běžných pracovních příjmů. Honba největších korporací za nižšími náklady, která vyváží produktivní kapacity do laciného zámoří, odvezla ze země i kvalitní pracovní místa. Další nekalou konkurenci lidí práce představují imigranti, často nelegální.

Nelze věřit politice, která se holedbá hospodářským růstem, ze kterého zbytek Američanů nic nemá. Nelze se nechat uchlácholit statistikami o nízké nezaměstnanosti, když zahrnují i nejisté částečné úvazky, brigády a občasnou práci za minimální mzdy. Mediální mzda čtyřicet let stagnuje. Už nelze akceptovat žádné další výmluvy, proč je to pro „ekonomiku“ výhodné. Pro „ekonomiku“ možná ano, ale pro lidi, kteří ji tvoří, ne.

Většina voličů přijala základní představu Donalda Trumpa, že celý systém je cinknutý a je třeba s tím něco udělat. Přestali brát za bernou minci názory „trhů“ a „analytiků“, kteří varovali proti jeho antiglobalizačním názorům a „příklonu k Rusku“. Ukázalo se, že Demokratická strana pohřbila své šance, když neférovými triky v primárkách vyřadila ze hry Bernieho Sanderse, který oslovoval podobné voličské spektrum jako Trump, ale měl komplexnější představy o řešení v domácí i zahraniční politice.

Co nás čeká s Trumpem? Jeho úvahy o tom, že Spojeným státům se přehnaná obrana spojenců nevyplatí, berme vážně. Neznamená to, že musíme zaplatit víc. Znamená to, že bychom se měli zamyslit nad systémem, který potřebuje vytvářet hrozby, aby se nezadrhly toky peněz k výnosnému průmyslu obrany. Znamená to, že přílišné přichylování k velkému bratru přehlíží obrovská rizika v chování partnera, která nelze z Evropy nijak pokrýt. Evropa by měla začít realističtěji uvažovat o své vlastní obraně, která je něčím jiným než spoluúčastí na cizích výbojích.

Trump se nejvíc lišil od Clintonové ve vztahu k Rusku. Zatímco Clintonová uvažovala o konfliktním řešení, Trump vidí v Putinovi partnera, se kterým se lze dohodnout. Symbolicky tomu napomáhá fakt, že ve chvíli, kdy se v Americe sčítaly hlasy, v daleké Sýrii končila bitva o někdejší největší město Aleppo. Válku tam rozhodla ruská podpora syrské vládě. Zkrachovaly americké pokusy uchovávat ve hře svá želízka v podobě nejrůznějších umírněných teroristů. Mohla by tedy vyhrát skutečná spolupráce obou velmocí v boji proti opravdovému teroru.

Trumpovy názory jsou proměnlivé, ale pravděpodobně neustoupí od odporu k obchodním smlouvám jako je Transpacifické partnerství TPP nebo podobná smlouva s Evropskou unií TTIP. Pokud si chce udržet podporu v průmyslových oblastech kolem Velkých jezer, musí obnovit jejich průmyslový potenciál. Jako podnikateli je mu jasné, komu slouží dogma o volném obchodu. O volném trhu nejnadšeněji mluvívají ti, kdo jej pevně ovládají z pozic monopolu a se skrytou pomocí státu za zády.

Splní Trump slib zdvojnásobení výdajů na obranu? Tomu se věřit nedá, přestože teoreticky by mohl spoléhat na vstřícný Kongres. Těžko může udělat víc, než že slíbí, že jednou … Teď bude muset prokázat, že se vyzná v reálné ekonomice. Končí období nízkých úroků a finanční náklady amerického zadlužení se začnou zvedat. Je možné, že to bude provázeno posilováním dolaru, který by na určitou dobu zátěž zmírnil. Zároveň by však exponoval slabiny vykostěné americké ekonomiky, která doma už skoro nic nevyrábí. Politika návratu průmyslu do země ponese své náklady, a ty by mohly dostat přednost před zájmy jedné mocenské skupiny spojené se zbrojením.

Podobně to může dopadnout s Trumpovými úvahami, že USA odstoupí od globální klimatické dohody. Je to sice federace, kdy tyto dohody sjednává, ale jejich realizace je většinou v kompetenci jednotlivých států Unie. V těchto státech také vznikaly iniciativy, jak uchopit vznikající environmentální průmysl i bez centrální legislativy. Prezident Barack Obama se pokoušel nahradit neochotu Kongresu dekrety, kterými zmocnil federální agenturu EPA, aby hlídala skleníkové plyny z pozic staršího Zákona o čistém vzduchu. To však bylo napadeno Nejvyšším soudem.

Největším odpůrcem ochrany klimatu jsou ropné firmy a fosilní energetika, ale ty jsou oslabeny prudkým poklesem cen. A úměrně tomu narůstá moc jiných zájmových skupin, které pracují na radikální proměně naší civilizace. I tady jsou tedy Trumpovy možnosti omezeny.

Dívejme se na vyhlídku soužití s Trumpem neutrálně. Z Clintonové šla spíše hrůza.

Osvobodí prezident Trump Juliana Assange?

$
0
0
Justin Raimondo
9. 11. 2016 Antiwar a Messin

Bývalý britský velvyslanec na Kubě, Paul Webster Hare si přeje vpád britské policie na velvyslanectví Ekvádoru a vyčmuchání Juliana Assange – ve jménu zachování diplomacie:



„Ekvádorci musí částečně odříznout přístup Assange k internetu– možná do doby, než bude po volbách. Ale to problém nevyřeší.

Nyní se musí právní orgány Spojeného království rozhodnout, jestli precedent Assange nestanoví, že manipulace s „odcizeným majetkem“ během jeho pobytu na velvyslanectví není dostatečným důvodem k dočasnému zrušení nedotknutelného postavení diplomatické mise Ekvádoru.“

V bizarním světě v jakém dnes žijeme, je vpád na nedotknutelné území velvyslanectví „zpětným prosazování diplomacie“, řečeno velvyslancem Harem. Ten pokračuje v blábolení „Je čas k upevnění samotné diplomacie ve světě, který se zdá v zájmu podněcovaném národním zápalem stále ochotnější odmítnout budování konsensu.“

Ať už to znamená cokoliv.

Takže co je přesně tím důvodem pro vpád na místo, které je zákonným územím Ekvádoru?

Podle Hareho si server Wikileaks zasednul výhradně na Spojené státy a tak není ve skutečnosti kvalifikován jako zastánce transparentnosti:

„Pokud chcete mít vliv, musíte transparentnost aplikovat na každý stát – nepoužívat ho k bušení jen do jednoho. Chce-li být hodnocen jako okno do podvodné diplomacie, potom musí Wikileaks zkoumat komunikaci všech států.“

Kde byl velvyslanec od roku 2008? Jak poukázal New Yorker:

„V prosinci 2006 publikoval server Wikileaks svůj první dokument: tajné rozhodnutí podepsané Sheikem Hassanem Dahirem Aweysem, somálským povstaleckým vůdcem pro Svaz islámských soudů, které bylo sebráno z provozu sítě Tor do Číny. Dokument volal po popravách vládních úředníků najatými „kriminálníky“ jako zabijáky.

Assange následně pokračoval odhalením toho, jak keňský vůdce Daniel Arap Moi vyraboval vlastní zemi. Ten rok, všechno počínaje nelegálními aktivitami bank na Kajmanských ostrovech až po seznamy členů krajně pravicové Britské národní strany si našlo cestu na stránky Wikileaks. Následující rok vydal server telefonní hovory, odhalující roli peruánských politiků, kteří se obohatili ve skandálu „Petrogate“. První zprávy o závažné havárii v iránském jaderném zařízení v Natanzu byly odhaleny Wikileaks. Tento rok také představoval řadu dalších odhalení týkajících se jiných vlád, než Spojených států, ale pojďme se podívat na některé z těch hlavních v následujících letech: v roce 2012 publikoval Wikilekas soubory k Sýrii (Syria Files) – kompendium milionů emailů odeslaných a obdržených syrskými vládními úředníky a státními společnostmi: v roce 2015 Wikileaks publikoval dokumenty k Saúdské Arábii (Saudi cables), tvořené tisíci emailů, telegramů a memorand saúdských vládních úředníků.

Je toho mnohem víc. Ale něco vás napadne. Velvyslanec má hlavu tak hluboko ve svém zadku, že není schopen myslet.

„Assangeho činy, pokud nebudou zpochybněny, ohrožují základní prvky diplomatické praxe – stejně jako právo na zabezpečení diplomatů a neomezenou komunikaci a mohly by mít negativní dopad na diplomacii, jak se praktikuje po celém světě.“

Co může mít více „negativní dopad na diplomacii, jak se praktikuje po celém světě“, než vpád na státní velvyslanectví uskutečněný hostitelskou zemí? Ani Sovětský svaz a jeho východoevropské satelity si nedovolili podniknout takovou akci: když kardinál József Mindszety dostal azyl na americkém velvyslanectví v Budapešti po rozdrcení maďarské revoluce v roce 1956, zůstal tam 15 let a komunisté se ho neopovážili dotknout. Protože i oni uznávali, že porušení posvátnosti velvyslanectví by mělo katastrofální následky – ale velvyslanec Hare ne. A má tu drzost odvolávat se na ctnost „diplomacie“!

Hare pokračuje ve spekulacích, že ekvádorská vláda, jejíž prezident Rafael Correa podporuje Hillary Clintonovou a pohrdá Donaldem Trumpem, může mít brzy svého obtížného hosta dost. Slizký Hare tomu říká „lahodná ironie“. Člověk si ho může úplně představit, jak si olizuje rty, když to píše.

A je to pravda: prezident Correa může Assange krásně vykopnout na ulici, kde už roky čeká britská policie, aby ho chytla. Correa bezpochyby touží lézt do zadku Hillary, o které si pravděpodobně – a možná mylně – myslí, že obsadí Bílý dům. Hrdinný zakladatel Wikileaks nebyl nikdy ve větším nebezpečí. Koneckonců bylo hlášeno, že Hillary řekla „Nemůžeme toho chlápka prostě vydronovat“? (zabít dronem, pozn. mess). A já bych řekl, že by byla schopná to klidně udělat, ale možná ne nevyhnutelně.

Je velkou ironií, že pokud bude Donald Trump zvolen prezidentem, Assange může být volný doma. Není těžké si představit Trumpovu vládu, jak vyvíjí tlak na Brity, aby ho nechali odejít z velvyslanectví a vyhledat jiné bezpečné útočiště – možná dokonce i Spojené státy. Neprohlásil koneckonců Trump „Miluji Wikileaks!“?

Žijeme v bizarním světě, kde nahoře je dole, vlevo je vpravo, diplomat argumentuje proti nedotknutelnosti diplomatických úřadů a prezidentský kandidát republikánů chválí muže, který odkryl drancování amerického imperialismu po celém světě. Ano, je to divné, ale víte co? Takhle to mám svým způsobem docela rád.


- - -


Překlad Messin
Zdroj: http://original.antiwar.com/justin/2016/11/03/will-president-trump-free-julian-assange/

Novým americkým prezidentem se místo loutky NWO Killary Clintonové stal „neřízená střela“ Donald Trump

$
0
0


Ladislav Kašuka
9.11. 2016
!Myslím, že je pro celý svět dobré, že v čele USA nebude loutka Killary Clintonová, ale muž, který nemá jako svůj hlavní cíl konfrontaci s Ruskem, nýbrž boj proti islámským extremistům a nelegálním přistěhovalcům, kteří čím dál více zaplavují Evropu a Ameriku!

Svět má díky výsledku amerických voleb stále ještě šanci na mír a na to, že se dvě nejsilnější mocnosti světa dohodnou na společném postupu proti islámské hrozbě a na vzájemné oboustranně výhodné ekonomické spolupráci. Trump dlouhodobě avizuje, že je ochoten s Putinem o všech těchto věcech jednat a ruský prezident zastává obdobný postoj vůči novému americkému prezidentovi!

Všichni tedy můžeme doufat, že svět se opět může stát stabilně bezpečným místem pro život civilizovaných lidí netoužících po válce ve jménu nějaké zvrácené ideologie, nebo víry! Pravdou je, že Donald Trump je jakousi „neřízenou střelou“ a můžeme od něj očekávat v podstatě cokoli, ale je to pořád lepší, než jistota konfrontace a války mezi Ruskem a USA v případě, že by americké prezidentské volby vyhrála Clintonová.






Forbína... Kašpaři tam nemají místo. Ti prostě nikoho nezajímali a nezajímají...Leda tak v jejich ČT tam mají dominanci....

$
0
0
Ladislav Petráš
9.11. 2016   Rukojmí
Opona spadla a na forbíně zůstali jen kašpaři. Úmyslně píšu kašpaři, neboť šašek, to je úplně jiná kategorie. Za kašpara byl zpravidla označován ten, kdo dovedl zaujmout obecenstvo jen svojí vulgaritou a hlasitým řevem. Šašek však byl vždy uznávaný, moudrý rádce panovníků. Při vyslovení slůvka „šašek“ se mi vždy vybaví Voskovec a Werich, případně Werich a Horníček...

Tito nezapomenutelní herci – moudří šašci, kteří svým inteligentním humorem dovedli i v krizových dobách pro naši zem pranýřovat pomocí svého jemného, nezapomenutelného humoru všechny ty nešvary a podrazy i těch v té době nejmocnějších. Zpravidla se to dělo právě při jejich nezapomenutelných forbínách. V době, kdy opona spadla, herci odešli do zákulisí, aby se připravili na další dějství a kulisáci přestavovali jeviště, tak V + W, případně později W + H improvizovali na forbíně. Kašpaři tam neměli místo. Ti prostě nikoho nezajímali.

Proč takový úvod mého dnešního zamyšlení? Myslím, že i dnes spadla opona, ale místo inteligentních šašků zůstali stát na forbíně jen ti kašpaři. Ostatně, krásně to vyjádřil S. Huml ve svém rozhovoru ze dne 7. 11 pro PL. Dovolím si citovat jeho slova:

„Žijeme v době absurdit. Vládní ministr jde na protivládní, chcete-li protirežimní demonstraci. Chce ocenit strýčka, který přežil holocaust a pár týdnů předtím místo účasti na tryzně v Terezíně za oběti holocaustu, jede na sjezd „milých krajanů“, jejichž dědové se na něm podíleli. No není to blázinec?

Dalajláma horuje za lidská práva a jeho kámoši v době vlády v Tibetu zotročovali vlastní lid. Ministr, který se prezentuje jako pravičák jak poleno, se mu klaní a dalajláma o sobě prohlašuje, že je marxista. Zemana odsuzují za příklon k Rusku, rozuměj přece bolševickému Rusku, vlastně k SSSR, aniž si všimli, že tam léta panuje kapitalismus. Demonstrace se svolávají, aby si kluci mohli popovídat, za nenávistné transparenty vlastně nemohou a skoro s nimi ani nesouhlasí. Z děr vylézají politické mrtvolky, které se navalí do vysílání soukromé televize, zapomínajíc, že spacákové revoluce už tady byly.“

Lépe bych to nevyjádřil. Ale v tomto duchu můžeme pokračovat dál. D. Herman, bývalý kněz, dne člen KDU-ČSL, tedy strany, která má ke kléru blízko, vodí svého údajného strýčka z Kanady tak, jako medvědář o pouti vodí na řetízku medvěda, který za různé kejkle loudí pro sebe od diváků pamlsky a pro svého medvědáře vydělává peníze. Nevím, zda to D. Herman dělal vědomě, úmyslně či bezelstně a s křesťanskou vírou, že vše co činí, dobře činí. V každém případě se takové jednání dá také chápat jako zneužití starého člověka k jiným, než bohulibým cílům. Ale to už více hraničí s lidským hyenismem, než s láskou k bližnímu svému.

Bezelstný úsměv na tváři ministra (těžce a s nechutí píši toto slovo, protože ministra vlády si představuji trochu jinak – zejména co se jeho vlastností a vykonané práce týče) Hermana nás má přesvědčit o tom, že vše co říká, pravda jest. I to, když hovořil o třech údajných svědcích svého rozhovoru s prezidentem republiky na téma neudělení medaile svému strýčkovy. Důvodem neudělení mělo být trestem za setkání páně ministra s dalajlámou. Nemusím věřit svědkům – nesvědkům pana Hermana, který naše ministry Mládka a Ťoka a velvyslance SR uvedl jako svědky, kteří toto jeho tvrzení potvrdí. Nemusím dokonce věřit ani „podjatému“ prezidentovi republiky. Ale proboha, proč bych neměl věřit

kanadské ambasádě v Praze, která zveřejnila pravidla pro přijímání cizích státních vyznamenání pro své občany. Zároveň uvedla, že žádné jednání o udělení státního vyznamenání pro J. Bradyho ze strany ČR nebylo vedeno. Ale o těchto záležitostech toho bylo napsáno již víc, než dost.

Zajímavé však na tom je to, že kašparům nestačí žádná fakta. Kašpaři prostě chtějí diváky donutit k tomu, aby věřili jejich „pravdě“. Pro tento účel mají své přesvědčovací metody, které ovládají perfektně: ukřičet je a umořit vulgárnostmi. To je ten recept. Proto hned to divadýlko s výzvou k týdnům nepokojů, trucpodnik na Staromáku se všemi těmi vulgárnostmi na transparentech a s exkrementy, rádoby zábavná show na TV Prima s některými politickými a „uměleckými“ vykopávkami. Když kašpaři zjistí, že diváky neudolali svým křikem a neoslnili svými vulgaritami, chystají další „taškařici“ na téma: „Studenti, ukradli vám revoluci – 17. listopadu do ulic!“ Vždyť účel světí prostředky a tisíckrát nic, umořilo vola. „My toho blbýho diváka – občana donutíme k tomu, aby nám zobal z ruky!“, horují v hospodě či nějaké té pražské kavárně.

A zatím, co se maše mainstreamová média snaží vytrvale informovat občany o tom hrozném, vulgárním a zlém Zemanovi, který tak znectil svůj úřad, protože nevyznamenal ministrova strejčka, v pozadí si tiše mnou ruce německé, francouzské a další firmy, které na náš úkor vyvážejí své zboží do Číny, Ruska a dalších států. Ale to pro nás přece není nic nového. Vždyť v devadesátých letech náš osvícený prezident V. Havel, za potlesku západních zbrojařských firem, zdevastoval většinu našeho zbrojního průmyslu. Tyto aplaudující zahraniční zbrojařské firmy však byli první, kdo obsadil trhy, které jsme za jejich potlesku uvolnili.

Jo, a jen tak mimochodem, všimli jste si toho, jak omezenou slovní zásobu tito kašpaři mají? Neustále opakují jen dvě slova: Lidská práva. Ale další slůvka se už nenaučili. Nebo je už zapomněli? Třeba taková slůvka, jako: Lidské povinnosti, lidská zodpovědnost atd.
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live