Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Volba prezidenta Moldavsko II

$
0
0
I. Dodon

13.11. 2016, zdroj zde


13.11. 2016 proběhlo druhé kolo prezidentských voleb v Moldavsku.


Předseda Strany socialistů Igor Dodon informoval o svém vítězství ve volbě prezidenta Moldavska.
"S jistotou mohu říci, že jsme zvítězili v prezidentské volbě. Ještě pokračuje hlasování za oceánem. Avšak v tuto chvíli jsem dostal již 50% + 1 hlas. Zvítězili jsme".
Již dříve bylo známo, že podle volební komise po sečtení 95% hlasů má Dodon 55,48% hlasů.
překlad: Ďouba


Albright: Po zprávě zvláštních služeb změní Trump postoj vůči Ukrajině

$
0
0
14. 11. 2016   zdroj
Během projevu v Praze bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová prohlásila, že vítězství Trumpa není důvod k panice, protože "nevíme, co se stane." Podle ní právě okolí Trumpa musí zkorigovat svůj postoj k Ukrajině a Rusku, informuje "Rádio Svoboda".

Je těžké jednoznačně odpovědět na otázku, co přináší vítězství Donalda Trumpa pro Ukrajinu: zda je to pro zemi dobré nebo špatné. Konstatovala to při svém vystoupení v Praze bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, hlásí "Rádio Svoboda".

"Pokud Trump potvrdí svá slova o Ukrajině z předvolební kampaně, bude to hrozné, řekla. Nevíme, zda bude provádět na postu prezidenta to, o čem hovořil v průběhu předvolební kampaně. Nemá cenu panikařit, protože nevíme, co se stane".

Nejbližší okolí Trumpa musí zkorigovat své postoje nejen ohledně Krymu, ale také k Minským dohodám. "Jde o to, co se děje s mezinárodními normami, vždyť něco takového od druhé světové války dosud nebylo: aby nějaká země prostě zabrala kus jiné země. Doufám, že teď budou vedle něj lidé, kteří řeknou, že je třeba pokračovat v práci nad Minskými dohodami, a samozřejmě nesmíme zapomenout ani na sankce", domnívá se Albrightová.

Když podle jejího názoru "Trump poprvé uvidí zprávu zvláštních služeb, pochopí víc".

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Marija Zacharova přeložila provolání generálního tajemníka NATO k Trumpovi do jazyka real politic. Oh, nedej mě, matko

$
0
0
14. 11. 2016   zdroj a zdroj
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dnes vystoupil s provoláním ke zvolenému prezidentovi USA Donaldu Trumpovi na stránkách britského listu The Guardian. "Stojíme za veškerou populaci tváří v tvář velkým výzvám pro naši bezpečnost. Teď není vhodná doba na zpochybňování hodnoty partnerství mezi Evropou a Spojenými státy", prohlásil Stoltenberg.


"NATO použilo článek o sebeobraně (článek 5 Charty organizace o pomoci spojenců v případě útoku na jednoho člena aliance) pouze jednou, když podpořilo USA po útocích z 11. září 2001. A nebyla to jen symbolická podpora. NATO se také ujalo operace v Afghánistánu, kde sloužily desetitisíce vojáků. Více než tisíc z nich zaplatilo nejvyšší cenu v operaci, která byla přímou odpovědí na útok na Spojené státy", řekl generální tajemník.

Podle něj se v posledních několika letech bezpečnostní situace "dramaticky zhoršila" kvůli "průbojnému Rusku" a nestabilitě na Blízkém východě a v severní Africe. Odpovědí na tyto výzvy bylo nejrozsáhlejší posílení kolektivní obrany od dob studené války a USA potvrdily svou náklonnost k ochraně evropské bezpečnosti rozmístěním nové ozbrojené brigády ve východní části kontinentu, zdůraznil Stoltenberg.

Generální tajemník aliance přiznal, že síla partnerství závisí na spravedlivém rozdělení odpovědnosti mezi členy NATO.

"K dnešnímu dni připadá na účet USA téměř 70% výdajů aliance na obranu a jejich výzvy ke spravedlivějšímu rozložení zátěže jsou odůvodněné", dodal Jens Stoltenberg.

Shrnutí publikace, tak říkajíc v překladu do jazyka real politic: "Kdo nás teď bude vydržovat a kdo nás bude řídit? Kdo nám zaplatí za to zpátečnictví, jež přinášíme z blahosklonnosti Washingtonu? Vždyť v posledních letech jsme se odnaučili samostatně myslet a jednat. Šli jsme do krajnosti kvůli americkému establishmentu, včetně rozmístění v době míru vojáků a zbraní na našich svrchovaných územích. Jak se teď podíváme do očích svým národům?!! Ty nám to určitě neodpustí, zvláště po sankčních válkách, které podlomily celá odvětví našeho pečlivě vyladěného hospodářství. Ještě budete litovat, že tady začneme žít samostatně. Přimhouřili jsme oči nad tím, co USA napáchaly v Afghánistánu, nad tím, že výroba drog (prekurzorů) tam několikanásobně vzrostla. Ale vždyť ty drogy jdou v první řadě k nám, do Evropy. Mlčíme o tom, že tisíce vojáků ze zemí NATO utrpěly v průběhu avantýry USA v Iráku. Ne proto, že se stydíme, ale proto, že jste nám za to platili. A všimněte si, stačilo nám to, jsme dokonce připraveni na menší zaopatření, budete-li chtít. Dali jsme souhlas na zničení vztahů s Ruskem a obvinili jsme ho ze všech možných hříchů, abychom se zavděčili vládnoucí americké administrativě, která na to vsadila kvůli udržení Bílého domu.
Pochopte přece, nechceme si z očí sundávat pásku, kterou jste nám nasadili, protože pak bychom museli uznat nejen to, že jsme se odtrhli od reality, ale také to, že jsme nazí.

Na věčné časy, doufám, váš generální tajemník NATO"

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Zvěsti z Věsti24

$
0
0
Ivana a Donald Trump

14.11.2016, zdroj Vesti24, video


Proskočila informace o možném jmenování bývalé ženy D. Trumpa velvyslankyní USA v ČR. O tom jste asi již slyšeli. Ale člověka vždy potěší, když se o nás mluví i v dalekém zahraničí (ba co víc, dokonce u "agresora"!)








...a zatím, bývalá manželka miliardáře (Trumpa) Ivana Trumpová pomýšlí na post velvyslance USA v ČR. To oznámila v rozhovoru pro list New York Post. Připomenula, že se narodila v Československu a hovoří plynně česky. Říká, že je ve světě známa díky svým knihám a nepotřebuje jméno bývalého muže. Na její oznámení již stihla reagovat oficiální Praha, tiskový sekretář českého prezidenta řekl, že jmenování manželky do funkce velvyslankyně, cituji: "by byla překrásná volba". Dodejme, Ivana a Donald Trump prožili v manželství 15 let a rozvedli se v roce 1992.
překlad mluveného slova: Ďouba
PS: v rámci "vyvažování" není vůbec špatné třeba Vesti24 občas sledovat. Tolik informací, které ČT nestíhá nebo zapomíná... Vesti24


George Soros financuje protesty proti Trumpovi stejně, jako financoval pouliční boje ve Fergusonu

$
0
0
Daisy Luther
15.11.2016  Orgonet a CzechFreePress

V ulicích Ameriky zuří protesty a boje, a je třeba si klást otázku:
Je snad za scénou někdo, kdo chce vyvolat ve Spojených státech občanskou válku?
Odpověď je, že zcela určitě ano.
A pravděpodobně se to nezklidní ani v nejbližších dnech.


Jaké je pozadí? Už během kampaně probíhaly provokace, na které byli pomocí inzertního webu Craigslist najímáni herci, a trénováni, jak rozvracet předvolební shromáždění.

Takto získal „práci“ například Paul Horner, který přiznal, že dostal zaplaceno 3x500 dolarů za to, že způsobí scénu na Trumpově kampani ve Fountain Hills v Arizoně.


„Lidé, co se mnou dělali přijímací pohovor, byli dle mého názoru z kampaně Clintonové,“ řekl Horner. „Výplatní šek jsem dostal po provedení práce od skupiny s názvem Ženy jsou budoucnost. Když jsem byl přijat, řekli mi, že kdyby se mě někdo ptal, s kým jsem, nebo se mnou chtěl nějak komunikovat, mám začít mluvit o tom, jak skvělý je Bernie Sanders.“ Na tom přijímacím pohovoru byly většinou ženy kolem 60 let.“

(Zdroj: Protestující proti Trumpovi promluvil: Zaplatili mi, abych protestoval. http://abcnews.com.co/donald-trump-protester-speaks-out-i-was-paid-to-protest/ )

Text inzerátu níže:
Hledáme herce! Znalost politiky nebo výcvik v boji je plus!
Potřebujeme herce na politickou akci tuto sobotu ve Fountain Hills. Musí zaujatě sehrát určenou roli a být schopni řídit se příkazy. Potřebujeme silné, společenské lidi. Znalost politiky nebo výcvik v boji je plus. V př
(Zdroj: Protestující proti Trumpovi promluvil: Zaplatili mi, abych protestoval. http://abcnews.com.co/donald-trump-protester-speaks-out-i-was-paid-to-protest/ )ípadě zatčení si herci platí sami poplatky ze zákona. Plat je až 3 500 dolarů za jeden den práce!


V témže článku se praví:
„Když byl dotázán na ostatní protestující na shromáždění, Horner řekl, že většinu z nich již dříve viděl na pohovoru a tréninku na shromáždění." ...
... „Téměř všichni lidé, s nimiž jsem protestoval, byli se mnou i na pohovoru a v tréninkovém kursu. Na shromáždění jsem s některými mluvil a dozvěděl jsem se, že Hispáncům platili jen 500 dolarů, muslimům 600 a Afroameričanům 750. Nemyslím, že stáli o Asiaty. Ženy a děti byly placeny polovinu toho co muži, a ilegálové dostali 300 dolarů. Myslím, že jsem byl placen lépe než ostatní protestující, protože jsem bílý a protože jsem již před léty absolvoval kursy pouličního boje a boxu."

Nebo si můžete přečíst tento článek:
"Nikdo se se nepokusil zavraždit Donalda Trumpa". Nepokusil, ale o Austynovi Critesovi, muži, který byl zadržen kvůli podezření z pokusu o zavraždění Trumpa na předvolebním mítinku v Reno, se ve WikiLeaks objevuje 7x zmínka jako o trénovaném provokatéru a organizátoru výtržností http://daisyluther.com/no-one-tried-to-assassinate-donald-trump/ . V článku je též video Projectu Veritas, které ukazuje, jaké scénáře používal tým Clintonové pro rozvracení Trumpových mítinků.

Je spousta důkazů o tom, že někdo tyto protesty financuje.

Jeden svědek v Austinu v Texasu zachytil, jak jsou protestující přiváženi autobusy. (Pozn. Orgonet: Včera ten tweet ještě byl, dnes už účet neexistuje. )

Anti-Trump protestors in Austin today are not as organic as they seem. Here are the busses they came in. #fakeprotests#trump2016#austinpic.twitter.com/VxhP7t6OUI
— erictucker (@erictucker) November 10, 2016
„Protestující proti Trumpovi nejsou tak autentičtí, jak to vypadá. Přijeli tady těmi autobusy."


(Další snímky zde: http://www.thegatewaypundit.com/2016/11/figures-anti-trump-protesters-bussed-austin-fakeprotests/)

Na inzertním webu Craigslist bylo i tohle:
(Překlad: "Velká evropská televizní společnost hledá zatvrzelého podporovatele Hillary Clintonové, který bude hlavní postavou zpráv o antitrumpovské demonstraci, začínající z Union Square dnes (9. listopadu). Demonstrace dojde k Trumpově věži v 8.00 a tam bude mítink do 9.00. Uchazeč musí být mezi 25 a 40 lety. Prosím pošlete detaily a foto."


Zkrátka, je spousta důkazů a tweetů, že tyto protesty jsou falešné a jejich cílem je manipulovat americké lidi.

Proč by někdo chtěl působit takové problémy? To je zamotané. Zdá se samozřejmě kontraproduktivní rozněcovat v Americe ohně.

To, co tito lidé dělají, pravděpodobně skončí ještě větší tyranií – například stanným právem. A přesně to je v plánu.

Letos v srpnu se hackeři ze skupiny DC Leaks http://soros.dcleaks.com/ dostali do soukromých dokumentů Sorosovy Open Society. O Sorosovi hovoří DC Leaks jako o „architektu a sponsorovi téměř všech revolucí a převratů ve světě v posledních 25 letech“, a tento proglobalistický miliardář http://amzn.to/2eO2nEE se pokouší zmocnit světa pomocí stínové vlády http://amzn.to/2b7jkZq již po několik desetiletí.

Zero Hedge oznámilo tato zjištění z úniku Sorosových dokumentů http://www.zerohedge.com/news/2016-08-14/george-soros-hacked-over-2500-internal-docs-released-online :

Dokumenty jsou z mnoha departmentů Sorosových organizací. Nejvíce jich, jak se zdá, uniklo z jeho Nadace Open Society. Dokumenty pocházejí ze sekcí, kde jsou zastoupeny téměř všechny geografické oblasti světa – z USA, Evropy, Eurasie, Asie, Latinské Americky, Afriky, též z úřadu presidenta Světové banky, a též z neznámé entity zvané SOUK. Jak praví Daily Caller http://dailycaller.com/2016/08/13/soros-groups-get-hacked-hundreds-of-documents-leaked/ , dokumenty jsou datovány nejméně od roku 2008 až do roku 2016.

Jsou tam i uniklé dokumenty z vědeckých přednášek, jako „Evropská krize: Klíčové události minulých 48 hodinhttp://soros.dcleaks.com/download/?f=/Europe/Migration%20and%20Asylum%20in%20Europe/48%20hour%20report%2021032016%20.docx&;t=europe , týkající se vlivu imigrační krize, až po dokument „Debata o Ukrajině v Německu“ http://soros.dcleaks.com/download/?f=/Ukraine%20and%20Europe/germany/osf%20draft.rtf&;t=europe , k aktualizaci konkrétních financování a grantů.

Dokumenty odhalují pracovní plány, strategie, priority a jiné aktivity Sorose, a obsahují i zprávy o evropských volbách, migraci a azylu v Evropě.

Jeden z emailů vydaných WikiLeaks tento týden ukazuje, že Soros poradil Clintonové během její funkce jako státní tajemnice, jak se vypořádat s neklidem v Albánii – touto radou se řídila.

Důležité je rovněž vědět, že Soros poskytl obrovskou sumu 33 miliónů dolarů aktivistům ve Fergusonu, Missouri, kde se protest eskaloval až k obležení.

The Washington Post o tom napsal http://www.washingtontimes.com/news/2015/jan/14/george-soros-funds-ferguson-protests-hopes-to-spur/ :

"Liberální miliardář George Soros, který vybudoval obchodní impérium dominující až za oceánem v Evropě, a současně politickou mašinérii, tvořenou neziskovými organizacemi, která ovlivňuje americkou politiku a postupy, ne nepodobně tomu, co udělal s MoveOn.org.

Pan Soros rozpoutal hnutí protestů ve Fergusonu, které léta financoval a mobilizoval skupiny provokatérů po celých Spojených státech, jak je vidět z rozhovorů s klíčovými hráči a finančních záznamů uváděných novinami Tge Washington Times.

Celkově pan Soros http://www.washingtontimes.com/topics/george-soros/ věnoval za jeden rok nejméně 33 miliónů dolarů na financování dříve ustavených skupin, které podněcovaly místní aktivisty ve Fergusonu http://www.washingtontimes.com/topics/ferguson/ , jak ukazují nejnovější daňová podání jeho neziskových nadací Open Society http://www.washingtontimes.com/topics/open-society/."

Toto je běžná činnost Open Society, jak ji vysvětlil její ředitel Kenneth Zimmermanhttp://www.washingtontimes.com/news/2015/jan/14/george-soros-funds-ferguson-protests-hopes-to-spur/ :

"Pan Zimmerman řekl, že Open Society dává granty těmto typům skupin již od svého počátku začátkem 90. let, a že i když skupiny účastnící se protestů jsou příjemci grantů pana Sorose http://www.washingtontimes.com/topics/george-soros/ , nebyly v žádném případě určeny k protestům na příkaz Open Society"http://www.washingtontimes.com/topics/open-society/ .

„Incidenty, ať už ve Staten Island, Clevelandu či Fergusonu http://www.washingtontimes.com/topics/ferguson/ , byly spontánními protesty – my nemáme moc kontrolovat či diktovat ostatním, co mají říkat či dělat,“ řekl pan Zimmerman. „Ale tyto okolnosti přitáhly pozornost lidí – a stává se stále více evidentním ohledně skupin sociální spravedlnosti, že tyto konkrétní incidenty jako ve Fergusony představují nedostatek zodpovědnosti a nedostatek demokratické účasti.“

Sorosem sponsorované organizace pomohly mobilizovat protesty ve Fergusonu. Vytvořily tam základní koalice za podpory celostátní mediální kampaně.

Jiné Sorosem financované skupiny pracují tak, že na dálku monitorují a využívají cokoli, co se vztahuje k incidentu, a to vykládají jako chybný krok konzervativců, provádějí „akademický výzkum“ a píší analýzy do novin, aby udržovaly v médiích historku „naživu“.

Síť zapojených organizací nejen sdílí financování Sorosem, ale také se vzájemně živí, a to sdílením obsahu a populárních výrazů vytvořených jednou organizací na webu jiné organizace, vzájemným uváděním odkazů na zprávy a vytvářením ohlasů v sociálních médiích, jako like na Fac...ebooku, a hashtags na Twitteru, a těmito tématy zaplavují mainstreamová média a osobní zpravodajství.

Soros byl odhalen, že platil lidem, aby jeli protestovat do Fergusonu a podněcovali tam vášně. To není teorie, ale fakt. The Daily Mail oznámil. Že Soros vydal 33 tisíc dolarů, aby financoval protesty http://www.dailymail.co.uk/news/article-2913625/Billionaire-George-Soros-spent-33MILLION-bankrolling-Ferguson-demonstrators-create-echo-chamber-drive-national-protests.html . The Washington Times k tomu napsal, že je to dokonale v pořádku, protože Soros chtěl pouze pomoci hnutí za občanská práva http://www.washingtontimes.com/news/2015/jan/14/george-soros-funds-ferguson-protests-hopes-to-spur/ . To je ale pašák. Samozřejmě, že se to týká i jiných multimiliardářů. Fordova nadace a Rockefellerova nadace rovněž financují „sociální aktivismus“ http://www.globalresearch.ca/rockefeller-ford-foundations-behind-world-social-forum-wsf-the-corporate-funding-of-social-activism/5540552 . Což je kódový výraz multimilionářů, znamenající „rozvrátit věci a zavést chaos“.

A hádejte, kdo financoval účet za nájemní protestující a provokatéry na Trumpových mítincích v Kalifornii a New Yorku http://www.wnd.com/2016/06/rent-a-mobs-targeting-trump-rallies/ ? (Další zdroj zde..: http://dailycaller.com/2016/03/21/clinton-and-soros-are-behind-violent-riots-at-trump-rallies-not-sanders/ ) Jak jste to uhodli? Zase ten všemi oblíbený maďarsko-americký troll.

Vězte, že organizace Black Lives Matter se zrodila v průběhu bitek ve Fergusony. Zní to jako známá věc?

Pokud taktika operací při těchto protestech vypadá jako důvěrně známá, je to proto, že mnoho z nich organizuje MoveOn.orghttp://www.factcheck.org/2010/08/moveonorg/ , a MoveOn.org je financována kým? … Zase jste uhodli. Organizace byla původně založena, aby bojovala proti impeachementu Billa Clintona. Vidíte v tom nějakou souvislost? Další hrdý podněcovatel je koalice Answer Coalition, která má také spojení na koho? No přece na Sorose http://sorosfiles.com/soros/wp-content/uploads/2011/11Answer Coalition/sorosPPP.pdf .

Je spousta lidí, kteří stojí mimo toto, protože jsou skutečně v opozici proti Trumpovu presidentství. Bohužel jejich opozice je dílem propagandy, které vášnivě věří. Jednají na základě dezinformací, a jsou profesionálně manipulováni.

Dalším krokem bude stanné právo, které nikdo nechce.

Tedy, nikdo kromě George Sorose a jeho přátel.

Toto rozdělování lidí způsobuje někdo, kdo chce vidět Ameriku rozervanou na kusy. Minulé léto unikla informace, že se Soros v roce 2012 pokusil destabilizovat Rusko a svrhnout Putina http://www.zerohedge.com/news/2016-08-25/leaked-memo-exposes-george-soros-plan-overthrow-putin-destabilise-russia . Putin na to reagoval tím, že zakázal Sorose a všechny jeho organizace v Rusku. V roce 2014 Putin vydal mezinárodní zatykač na Sorose http://viralliberty.com/putinl-arrest-warrant-george-soros/ .

I my bychom zajisté mohli zlepšit mezinárodní vztahy a naši současnou situaci tím, že bychom mu ihned vydali Sorose k potrestání.


- - -


 
O autorce článku:

Daisy Luther is a freelance writer and editor. Her website, where this article first appeared, offers information on healthy prepping, including premium nutritional choices, general wellness and non-tech solutions. You can follow Daisy on Facebook and Twitter, and you can email her at daisy@theorganicprepper.ca
Zdroje:  
http://orgo-net.blogspot.cz/2016/11/george-soros-financuje-protesty-proti.html#more

http://www.activistpost.com/2016/11/looks-like-george-soros-funding-trump-protests-just-like-funded-ferguson-riots.html

Zvolení Donalda Trumpa je signálem globalistů ke spuštění finančního Armagedonu

$
0
0

Květa Pohlhammer Lauterbachová 
14. 11. 2016    E-republika

Euroatlantické elity, které si představovaly, že udrží pax americana, systém jednoho světového četníka USA a jeho model globalizace, dostaly pěkně na frak.





V Německu se spustila úplná hysterie. Podívejte se, jak odpovídají Němci na otázku, zda je Donald Trump nebezpečím pro mír a bezpečnost ve světě.




Celkem 64% dotázaných se domnívá, že Donad Trump škodí míru a bezpečnosti ve světě. Kdyby to ale byli jenom diváci ZDF a ARD, pro který se tento průzkum konal! Co předvádí propagandou zmasírovaná německá učitelská inteligence, to se snad nedá ani srovnat s poměry v bývalé NDR! Na některých školách a gymnáziích v Německu se děti psychicky hroutí a jsou „šokovány“, že byl zvolen ten šílený sexista, rasista a islamofob Trump. Když děti věřily a fandily Hillary Clintonové a na její podporu připravovaly v rámci školních projektů ve školách řadu akcí. Protože Hillary prý ochrání naši Evropu od války s Ruskem. Studenti a děti vedly ohnivé diskuse, skládaly ve škole posměšné písničky na adresu Donalda, a nyní jsou zoufalé a dezorientované, viz tento web. Fakt síla. Nebylo příliš těžké domyslet si, proč nakonec zvítězí Donald Trump.

Fascinuje mne, že dokonce i Tereza Spencerová, které si nesmírně vážím, věřila, že americkou prezidentkou bude zvolena Hillary Clintonová. A že v ní dřímá přece jenom nějaká naděje, že by to tak s tou demokracií v USA ještě možná nebylo tak špatné, jak píše zde. Pro Američany bylo jasné, že se to musí stát, když to předpověděli i Simpsonovi v seriálu (viz video zde). Z mnoha indicií bylo možné předpokládat, že volby byly nastaveny a zmanipulovány tak, aby opravdu vyhrál. Zdá se, že Simpsonovi mají víc informací než mainstreamová americká média či Česká televize. A vůbec: Kdopak ten seriál asi píše? Nový Nostradamus?

 

Ale teď vážně


Ještě před volbami pustil Donald Trump ven zajímavou informaci. Pro Fox Business Networkřekl, že v případě svého zvolení jmenuje ministrem financí Steva Mnuchina, manažera, který pro něj organizoval výběr sponzorských příspěvků. Kdo je Steve Mnuchin? Přichází od Goldman Sachs a založil hedgový fond Dune Capital Management. Přitom ve své předvolební kampani Trump prohlašoval, že bude držet od Wall Streetu odstup. A dokonce řekl, že v případě nutnosti zruší Fed a stát si začne tisknout peníze sám, stejně jako když se o to pokusil svého času John Kennedy. A za pár týdnů po jeho skvělé řeči mu někdo prostřelil hlavu. Všimněte si, že Wall-Steeet zůstává klidný, žádné zemětřesení se nekoná a náhle padají kurzy jiných měn.




Kdo je vítězem? Podívejte se na tento nezávislý německý hospodářský web. Obsah vysvětluje, proč je Donald Trump požehnáním pro burzu, ale bude katastrofou pro stát se všemi sociálními důsledky, na které se elity již dlouho USA připravují. Závěrečná fáze velkého přerozdělování začíná.

 

Na Trumpa bude možné svést to, co svět čeká.


Euroatlantické elity, které si představovaly, že udrží pax americana, systém jednoho světového četníka USA a jeho model globalizace, dostaly pěkně na frak. První ochutnávkou byl Brexit. Ale mnohem důležitějším signálem bylo přijetí čínského yüanu do koše měn MMF, jeho přebírání do devizových rezerv jinými státy, postupné zbavování se amerických dluhopisů a nákupy fyzického zlata centrálními bankami, zejména Čínou a Ruskem.

Již i bývalý spojenec USA Saúdská Arábie, je ochotna obchodovat s ropou v petroyüanech. Rusové, a nikoliv teroristé se stali největšími nepřáteli USA. Protože už mají dávno uzavřené dlouhodobé kontrakty s Čínou. Přechod na multipolární měnový systém proběhl s požehnáním MMF a globálních institucí. Není ale možné, aby se proces odstraňování nadvlády dolaru realizoval evolučně, bez velkých otřesů ve světové ekonomice a sociálních dopadů.

S Brexitem otevřeli globalisté dveře k moci konzervativcům. Nepůjde jenom o Trumpa, ale postupně i o další politiky v Evropě, kteří se stali najednou zastánci utlačovaných dole, ale i mizející střední třídy, bojovníky za přímou demokracii, za národní státy proti korporacím, ale i zastánci normální klasické rodiny. Levice jakoby zmizela ze scény. Brání naopak zájmy korporací, jak nás dennodenně přesvědčuje Brusel.

 

Stav jako před II. světovou válkou


Dnes se nám naskýtá stejný obraz, jako před druhou světovou válkou. Objevila se politická skupina, kterou je potřeba dostat ke kormidlu potápějící se bárky. Po potopení lodi mohou loutky na Wall Streetu a šedé eminence jimi hýbající v pozadí obvinit konzervativní „pravicové populisty“, že oni jsou vinni za prasknutí finanční bubliny a za vyvolání destruktivní krize, která byla připravována minimálně již od roku 2007. Uvolnění informací o kriminální činnosti Clintonových před volbami je jasným důkazem, že globální elity vybraly Trumpa jako svého lepšího kandidáta než Hillary Clintonovou, poněvadž následně za ním budou zvolení další pravicoví populisté v Evropě, kteří převezmou moc v období největšího chaosu. Tipněme si, že 4. prosince bude zvolen v Rakousku prezidentem Norbert Hofer. Protože jeho protějšek Van de Bellen, potomek kdysi bohaté bankéřské holandské rodiny, by nikdy nepřipustil, aby Svobodní v Rakousku získali rozhodující moc a křeslo premiéra. A to, i kdyby získali nadpoloviční většinu. To je jeho pojetí demokracie.

 

Co lze očekávat v brzké době?


V nejbližší době zvýší Fed základní úrokovou sazbu. Vůbec není důležité, že dočasně dojde k odlivu kapitálu do USA, který bude očekávat vyšší úrokové zhodnocení. Co to ovšem bude znamenat pro obyvatele USA, lépe si ani nepředstavovat! Globální elity přivodí finální kolaps globální ekonomiky, aby dosáhli cílů NWO, vytyčených i OSN v agendě 2030. A to možná do jednoho roku po nástupu Donalda Trumpa do funkce, pak-li ještě nějaký šílenec nestlačí do konce roku červené tlačítko k atomovému útoku, nebo se Trump nestane obětí atentátu. Krize bude spuštěna v momentu, kdy Fed zvýší základní úrokovou sazbu a tím se začne roztáčet kolečko inflace, které dopadne v propletené globalizované světové ekonomice na všechny země. Podívejme se, co se děje dnes v Indii. Proces odstraňování hotovostních peněz je na pochodu.

Svět očekává inflaci a prasknutí finanční bubliny. Držení amerických cenných papírů znamená, že se stanou brzy papírky, za které si jeho majitel moc nekoupí. Proto se Čína snaží jako zběsilá zbavovat těchto „treasuries“ a nakupuje i v Evropě za dolary, co se jen dá. Nejlepším vtipem ovšem je, že nakupují státní čínské fondy, řízené komunisty a skupují v Německu například nemovitosti a bytový fond. A naše vláda a prezident Zeman jsou čínským investorům nakloněni a stojí před nimi v hlubokém předklonu. To neznamená ovšem, že bych svou kritikou prezidenta chtěla nahrávat těm ubožákům, kteří ho dne 28. října na Staroměstském náměstí tak dehonestovali. To jsou lidé, před kterými si poctivý člověk, který ctí demokracii, musí odplivnout. Jako ekonomka však nesdílím vize ani prezidenta Klause, ani Zemana. Prostě ti hoši z Prognosťáku dovedli naši zemi na buben.

Obchodujme, diversifikujme zahraniční obchod, pokud máme co nabídnout, ale buďme si vědomi, že karty se pouze obrátily: Vedení přejímá východ, ale systém se – alespoň zatím, nemění. Jenom karty jsou rozdány jinak. Trump očekávání amerických voličů nesplní a ani neohrozí zájmy Wall-Streetu. Bezesporu napomůže radikálně oslabit Evropu. Z tohoto pohledu lze očekávat, že stažení vojsk z ruských hranic není reálné. Naopak Evropa bude tlačena do zbrojení za své a začne se dále zadlužovat, stejně jako nacisté v třicátých letech 20. století. Pak její armáda bude muset bojovat proti Rusku. Rusko vadí všem, kteří nechtějí mír. Euroatlantickým globalizátorům, ale i globalistům, kteří připravili půdu pro Trumpa. Lze rovněž očekávat, že se na Evropu snese další silná vlna uprchlíků a migrantů.

Nezbývá nic jiného, než studovat Suttona, Preparatu a jeho dílo Kdo dal moc Hitlerovi. Když jde o zájmy Wall-Streetu a moc, která ho ovládá, tak se historie opakuje. Ale jenom na trochu jiné úrovni a s jinými aktéry. Ten historický materialismus a dialektika, co nás učili komunisté ve škole, může být při přemýšlení o událostech přece jenom někdy užitečný.

- - -


Související články:

Mojmír Grygar: "STOPY LISTOPADU" - právě vychází kniha, která by neměla uniknout vaší pozornosti

$
0
0

Václav Dvořák
14.11.2016 

Tento týden jde do prodeje kniha významného literárního historika, pedagoga a publicisty Mojmíra Grygara "STOPY LISTOPADU". Spolu s nakladatelstvím se bojíme, že kniha bude ignorována, či jak se trefně říká "vymlčena"! 



Autor v ní uvažuje o průběhu a důsledcích listopadových změn 1989. V kriticky zaměřených esejistických úvahách vychází z osobních zkušeností, z citací dobových materiálů i z rozboru domácích i zahraničních politických, kulturních a ekonomických studií. Vývoj u nás zasazuje do mezinárodních souvislostí; mimořádnou pozornost věnuje pádu berlínské zdi, rozpadu Sovětského svazu a vývoji americké neokonzervativní ideologie, která zásadním způsobem ovlivnila politický, ekonomický i kulturní život u nás.

Autor kriticky hodnotí složité období dějin národa a státu, odmítá fatalistické pojetí společenského procesu, vychází z možnosti hledání vlastní cesty k demokracii, k hospodářské a kulturní prosperitě. Na mysli má společnost, která neoživuje staré pořádky, nevrací kolo vývoje zpět, nepodřizuje se vnějším tlakům, nestává se kolonií bohatých mocností, ale snaží se cílevědomě vycházet vstříc zájmu všech složek české společnosti a důsledně hledat, definovat a hájit vlastní postavení v Evropě a ve světě.

AUTOR: MOJMÍR GRYGAR
NÁZEV: STOPY LISTOPADU
stran: 128
ISBN:978-80-905303-9-3
formát: 200 x 120 brožovaná
cena: 245 Kč




Jako sůl…

$
0
0

Marek Řezanka
14. 11. 2016
Při pohledu na soudobé politické dění doma i v zahraničí se mi stále vybavuje hlavní motiv pohádky „Sůl nad zlato“. Tam totiž král povolá své tři dcery, aby mu každá sdělila, jak ho má ráda, jako by nevěděl, jak to zjistit jinak. Potom se stává zcela irelevantním, jak se všechny tři dcery ke králi do té doby chovaly – a jediné, na čem záleží, je jejich imiganice a rétorická schopnost – a co více – dovednost králi sdělit přesně to, co chce slyšet.


Stačí říkat očekávané?

V podobném duchu mi připadá, že se vede „debata“ kolem „západních hodnot“. Za jejich obránce jsou pokládáni ti, kteří uvedou, co se od nich očekává – a již se jejich slova nepoměřují s jejich činy.

Jak jinak mohou být různými „myšlenkovými tanky“ (think-tanks) oslavováni politici jako Merkelová, Hollande, Clintonová, Albrightová a jim podobní?

V jednom ze svých rozhovorů pro Parlamentní listy jsem uvedl:

„Pokud máme komukoli cokoli uvěřit – jedno, zda obhajobu lidských práv, humanity, anebo třeba satirické polohy – nesmí jít o postoje selektivní. Pokud například tvrdíme, že nám vadí nenávist, musí nám vadit i v případě, že je namířena proti paní Baborové či panu Ransdorfovi. Kolik mediálních hus kejhalo o jeho „zřejmé vině“ daleko před objasněním celé kauzy – aby po honu všechny tyto husy mlčely, jako by se nic nestalo? Přitom se ukazuje, že celá štvanice neměla oporu v realitě.

Jak to, například, že jsme tehdy neslyšeli hlasy našich křesťanských bratří – Duky a Halíka – nebo hlas kampaně HateFree, která má bojovat proti jakékoli nenávisti? Nebo snad není nenávist jako nenávist a některá bude vždy nenávistnější?

Jestli vnímám osobně něco jako velký nedostatek naší společnosti, pak je to úroveň její politické satiry. Kde jsou doby, kdy Voskovec s Werichem bojovali slovem proti nacismu tak mocně, že dokázali pomalu více než jiní zbraněmi?

Dnes se na nás z obrazovky culí tak leda Jan Kraus, který nám vylíčí „zloducha“ Zemana v nejotřesnějších barvách, aby M. Albrightové líbal ruce a amerického velvyslance Schapira ujišťoval, že u něho vždy najde pomocnou ruku. To není politická satira – to je politický satyr, který je pohoršen ruskou a čínskou totalitou, ale Thaci v Kosovu mu nevadí stejně jako ti, kdo mají na svědomí zničení Libye či Iráku“ (Více viz zde).

Clintonová: Napadneme Írán…

Dnes se mnozí předhánějí v tom, kdo se ostřeji opře do Trumpa jako do „fašisty“ a „největší hrozby demokracie“. Kde tito lidé byli, když dne 3. července 2015 Hillary Clintonová prohlásila: „Chci, aby Iránci věděli, že jakmile se stanu prezidentkou, Írán napadneme...a byli bychom schopni všechny Iránce vyhladit.“

Toto mi stačilo, abych sám za sebe usoudil, koho rozhodně za prezidenta USA nechci. Ať už bude D. Trump jakýkoli – a objektivně nemáme mnoho důvodů k jásotu – Írán napadnout nehodlá.

Donald Trump říká i po volbách srozumitelně: „Můj pohled na situaci v Sýrii se velmi odlišuje od názoru mnoha jiných lidí. Podle mě, pokud bojujete proti Sýrii, když ta bojuje s IS, tak pomáháte IS… Rusko je syrským spojencem a teď ještě Írán, který se díky nám stává ještě silnějším a bohatším, se rovněž stal spojencem Sýrie.“

Jistě, toto se určitým válkychtivým kruhům nebude líbit – a budou se snažit v tomto ohledu pana Trumpa „zpracovat“. Varovně znějí například slova paní Albrightové: „Pokud Trump potvrdí svá slova o Ukrajině z předvolební kampaně, bude to hrozné, řekla. Nevíme, zda bude provádět na postu prezidenta to, o čem hovořil v průběhu předvolební kampaně. Nemá cenu panikařit, protože nevíme, co se stane."

Co s panem Trumpem?

Že by se zbrojní lobby a nadnárodní a vlivné finanční skupiny vzdaly svých cílů, očekávat opravdu nelze. Možných scénářů je hned několik: 1) Pokusí se Trumpa znemožnit a časem odvolat, a to jak zdola, s pomocí demonstrací, tak shora, na základě „práva“, 2) Zkusí Trumpa získat na svou stranu, 3) budou stát v pozadí komplotu, na jehož konci bude Trump násilně odstraněn – a po něm nastoupí klasický republikánský jestřáb, například Mike Pence, 4) Budou usilovat o vyvolání světové války za B. Obamy, aby s tímto stavem již D. Trump nic nezmohl – a pouze si vyjedl jeho následky.

Sociální otázku volby neřešily

Jsem první, kdo si uvědomuje, že Trump nepředstavuje spásu pro sociálně slabé, pro „nepotřebné“ tohoto systému, pro všechny, koho tento systém hází přes palubu. Sociální konflikt v USA se za jeho vlády podle mě nevyřeší, ale naopak ještě prohloubí – a frustrace lidí ještě naroste.

Současně je ale třeba si přiznat – a je to tristní účet amerických prezidentských voleb – že sociální otázka se v nich neřešila. H. Clintonová neměla žádný zázračný recept – a voliči si to uvědomovali.

Morální problém?

Ti, kdo podporovali H. Clintonovou, bagatelizovali její aféry, že jde jen o jakési „morální problémy“, které blednou před Trumpovým „fašismem“.

Při pohledu na následující fakta nemám pocit, že bych hleděl na nějaký čistě morální problém. Ne, připadá mi, že hledím na něco naprosto úděsného, co lze jenom stěží přebít něčím ještě horším:

Berta Cáceresová, aktivistka v Hondurasu, byla zavražděna. Tato indiánská eko-aktivistka stála v čele fronty proti ničení pralesa v Hondurasu a proti developerským plánům. Americké korporace jsou obviněny z toho, že najímaly v letech 1990-2004 eskadry smrti k vraždám nepohodlných aktivistů a odborářů v Kolumbii.

Současná kandidátka na prezidentku Spojených států a bývalá ministryně zahraničí ve vládě Baracka Obamy, Hillary Clintonová se v roce 2009 významně podílela na zákulisní podpoře svržení demokraticky zvoleného prezidenta Hondurasu Manuela Zelayi. Levicový politik byl během převratu obviněn z porušení ústavy, svévolně zbaven prezidentské funkce a donucen opustit zemi. V Hondurasu následně zavládl teroristický režim, který si vyžádal desítky a stovky obětí politických vražd. Mezi zavražděné přibyla 3. března 2016 i Berta Cáceresová, aktivistka za práva místní domorodé komunity Lenků a světoznámá bojovnice za obranu životního prostředí, která odmítala komerční těžbu dřeva, umístěné americké vojenské základny i stavbu přehrad narušujících tradiční zdroje obživy místních lidí. V roce 2014 Cáceresová ostře kritizovala Clintonovou za roli, kterou sehrála v honduraském puči.

Aféry jedné ženy

Dne 1. srpna 2016 byl na vrcholu hory v Pensylvánii nalezen publicista a údajný konspirátor Victor Thorn s prostřelenou hlavou. Byl to nejhlasitější kritik Hillary Clintonové z řad současných novinářů.

Vincent Foster měl vypovídat před kongresem ohledně záznamů, které Clintonová odmítla předat. 21. Července 1993 byl nalezen s prostřelenou hlavou v parku ve Washingonu. Podle svědků v době nálezu neměl v ruce zbraň, ale později se tam objevila. Případ provázelo mnoho nejasností, ale policie ho nakonec uzavřela jako sebevraždu.

Jaké že aféry s H. Clintnovou souvisejí?:

Whitewater
Nejnákladnější byla aféra Whitewater, v jejímž rámci Rayův tým zkoumal kromě jiného podezření, že Clinton jako tehdejší guvernér Arkansasu a jeho žena získali v 80. letech podvodem peníze v rámci činnosti realitní kanceláře tohoto jména. Ray nakonec manžele Clintonovy v září 2002 od podezření v této věci kvůli nedostatku přesvědčivých důkazů očistil - vyšetřování ale přišlo na 42 milionů dolarů.

Travelgate
Na dva miliony dolarů vyšla aféra Travelgate, v níž Clinton v prvním roce své vlády čelil obvinění, že jeho manželka nechala propustit zaměstnance Bílého domu, kteří se starali o dopravu novinářů provázejících prezidenta. Propuštění pracovníci měli být nahrazeni cestovní kanceláří z Little Rocku, kde Clinton působil jako guvernér státu Arkansas.

Podezřelé úmrtí
O něco levnější bylo vyšetřování podezřelého úmrtí přítele bývalé první dámy Vincenta Fostera, které bylo uzavřeno jako sebevražda - za 1,8 milionu dolarů.

Podsouvat mi, že bych zastával názory a ideologii P. Hájka vskutku nejde: zde. Přesto si ale myslím, že bychom neměli jen tak mávnout nad seznamem 83 jmen na Pritiproudu, kde jsou popsána záhadná úmrtí osob, jež překážely H. Clintonové v její politické kariéře.

Filegate
Aféra Filegate, ze které vyplynulo, že Bílý dům si v letech 1993-1994 vyžádal bezdůvodně od FBI důvěrné složky nejméně čtyř stovek republikánů, stála 1,83 milionu dolarů.

 Clintonová je pevně spojena s válečnými zločiny v Libyi a s rozvrácením této země: „Vrcholní představitelé Pentagonu a významný demokrat v Kongresu nevěřili ministryni zahraničí Hillary Rodham Clintonové v jejím tažení do války v Libyi v roce 2011 natolik, že otevřeli vlastní diplomatické kanály s Kaddáfího režimem ve snaze zastavit eskalaci krize, vyplývá z tajných nahrávek objevených v Tripolisu,“ píše list. „Nahrávky neupravených konverzací amerických činitelů se synem plukovníka Kaddáfího a jedním z nejvyšších libyjských představitelů, obsahují kritiku, že paní Clintonová trpí tunelovým viděním a vede USA do zbytečné války, aniž by přitom odpovídajícím způsobem brala do úvahy obavy zpravodajské komunity“ (Více viz: http://www.literarky.cz/blogy/tereza-spencerova/19244-libye-soukroma-valka-hillary-clintonove).



Jde o demokracii a lidská práva?



Z rádoby české levice potom zaznívá posměšný hlas: „Na tu krev neustále upozorňují někteří naši mysliví levičáci. Je v jejich očích nesmírně důležitá pro zdůraznění Hillarininy nevolitelnosti z hlediska vyššího principu mravního.“

Tady přece nejde o nějaký vyšší mravní princip – tady jde o základní demokratické hodnoty a jejich obranu. Ti, kdo se ohánějí bojem proti fašismu, jsou ochotni podpořit političku, která aktivně podporuje režimy, jež mají k fašismu blízko (právě např. v Latinské Americe) a která spoluzodpovídá za nejtěžší válečné zločiny. Toto je jednoduše neobhajitelné.

Odpůrcům Clintonové bylo podsouváno, že prý je zřejmé, že s Trumpem by do USA přišel fašismus a že fašismus vždy vede k válce.



Jak (ne)vypadá nástup fašismu…



Kdyby toto řekl prezident Zeman, jistě by se našli hned ti, kdo by řvali, jak lže. Za prvé totiž: U Trumpa není vůbec jasné, zda by byl náchylný k fašismu. Kde má své „černé košile“? Kde je jakýkoli důkaz, že by ovlivňoval soudy a potlačoval opozici? Kde jsou unesení a zavraždění odpůrci tohoto muže? Nemá své Matteotti spíše Clintonová (samozřejmě jen v rovině podezřelých úmrtí bez důkazů)? Trump neovládá americká média. Ta jsou ovládána několika nadnárodními korporacemi.

„V USA nyní existuje pouze šest největších společností vlastnících mainstreamová média: Comcast, Time Warner Inc, News Corp., The Walt Disney Co., Viacom Inc. a CBS Corporation. - data jsou z roku 2014. Srovnejme to s osmdesátými lety, kdy byla americká média vlastněná až padesátkou různých korporací.“ (Více viz http://www.literarky.cz/civilizace/89-civilizace/22093-u-skoro-nikdo-mediim-nevi).

Krom toho není pravdou, že by každý fašismus vedl k válce. Pinochetův režim byl vysoce odporný, ale ve světě neválčil. Stejně tak válku nevyvolal Pilsudského režim. Dalším příkladem by bylo Salazarovo Portugalsko.

Třebaže mám k P. C. Robertsovi výhrady z leva, kladně hodnotím jeho kritiku „volného trhu“ jako utopii a stejně tak souzním s jeho názorem, že největší hrozbou pro současný svět je právě Clintonová. I proto jsem přišel s tímto textem: http://www.halonoviny.cz/articles/view/44193673.

Jsem přesvědčen, že není možné hájit Clintonovou s tím, že si vyrobíme mýtus o fašistickém Trumpovi. Nikdo v tuto chvíli nedokáže říci, co Trump udělá – ale rozhodně nikdo nemůže tvrdit, že Trump je v současnosti fašistou. Není jím.

Pokud se již někdo chce zabývat možností fašizace americké společnosti, měl by zejména rozebrat, kam se dostala od 11. 9. 2001 do současnosti. Stačí si připomenout slova již zmíněného Robertse: „FBI učí své protiteroristické agenty, že „mainstreamoví“ američtí muslimové nejspíš sympatizují s teroristy, že Prorok Mohamed byl „vůdce sekty“ a že islámská praxe věnovat se dobročinnosti není ničím víc než „mechanismem financování boje“. Ve školícím zařízení FBI v Quanticu ve Virginii se agentům ukazují schémata, z nichž vyplývá, že čím „zbožnější“ je muslim, tím jsou jeho sklony k „násilí“ pravděpodobnější. V instruktážní prezentaci FBI se dodává, že tyto zničující tendence nelze usměrnit: V rámci muslimského práva je „jakákoli válka proti nevěřícím ospravedlněná“ a „zklidnění situace je neuskutečnitelné, pakliže bude Korán i nadále považován za Alláhovo slovo“. Chvilku se nad tím zamyslete. Žádná muslimská země Spojené státy nenapadla. Podle oficiálních zpráv byli únosci z 11. září původem převážně za Saúdské Arábie a nejednali jménem žádné muslimské vlády. Přesto americká vláda rozpoutala válku proti třem muslimským zemím – Afghánistánu, Iráku a Libyi – a angažuje se ve vojenských operacích proti údajným teroristům ve třech dalších islámských státech – Pákistánu, Jemenu a Somálsku… Spojené státy se rozhodly vést válku proti Iráku na základě úmyslných lží a neexistujících „zbraních hromadného ničení“ a podvržených snímků „hřibovitých mračen“ z pokusných výbuchů neexistujícího jaderného programu… Čím se to liší od prohlášení Adolfa Hitlera, že „včera v noci polské oddíly překročily hranice a napadly Německo?“ (P. C. Roberts, s. 78-79).

Rasismus a sociální problémy jdou ruku v ruce
Stejně tak neobstojí, pokud se budeme tvářit, že dnešní USA jsou humanistické – a bídák rasista Trump to změní. Nezapomínejme, že nyní byl v prezidentském křesle „černý muž“ – a sociální napětí i rasismus eskalují, čehož smutným svědectvím je též následující soudní rozhodnutí: zde.

Je zřejmé, že neobstojí zjednodušení a nálepkování obsažené v tvrzení, že Trumpa volili „bílí hloupí muži“. Mezi jeho voliči byli zastoupeni všichni – a hlas žen – i těch nejvzdělanějších - byl nezanedbatelný. Pro mnohé to jistě nebyla volba snadná – a měla mnoho „ale“. Ovšem každý komentátor by si měl položit otázku, proč pro tyto lidi byla H. Clintonová nevolitelnou.

Smutný obrázek aktivismu

Nemůžeme rovněž přehlížet, že s Trumpem nejspíše padá velmi nebezpečná smlouva TTIP, jejíž obsah byl bedlivě střežen před námi všemi, abychom náhodou neviděli její vysoce asociální rozměr. Pokud TTIP padne, nestane se tak díky levicovému aktivismu, ale právě kvůli osobě D. Trumpa a jeho zvolení – což je svým způsobem velice tristní výpověď o schopnostech a možnostech našeho aktivismu. Je to nakonec obdobná situace, jež nastala v souvislosti s možným radarem v Brdech. Ani tam nešlo o výhru aktivismu, ale o rozhodnutí amerického prezidenta, tenkrát B. Obamy.

Nešlo volit válku…

Že tedy zrazuji levici, když jsem se stavěl proti H. Clintonové? Ať si do mě pseudolevice tepe, ale ať nejdříve vyvrátí zde nastolené argumenty. Podle mě totiž není nic horšího, než nahnat lidi na jatka světové války – navíc jaderné. Ale je možné, že „humanisté“, kteří by dál bombardovali a vyhlašovali bezletové zóny nad Sýrií, aby pak se mohli dojímat nad každým příchozím do Evropy, to zkrátka vidí a cítí jinak. Třeba je pro ně „padnutí za císaře pána“ nejvyšší čest. Potom by ale tuto hodnotu neměli vnucovat nám ostatním – a sami by měli jít příkladem.

Z tohoto důvodu jsem také mj. napsal, co je podle mě třeba udělat, aby světový chaos neeskaloval ve finální krvavý celosvětový konflikt:

„Říci jasné »ne« volbě Hillary Clintonové jako hlavy USA, protože ona je spojena s těmi nejhoršími válečnými zločiny, a na rozdíl od Donalda Trumpa má krev na rukou (čímž netvrdím, že Trump je dobrá volba). Všímejme si kromě osob též nadnárodních korporací a vlivných finančních organizací. To ony využívají politických figurek k tahům, kdy pěšáky, kteří padnou jako první, se stáváme my občané. Promlouvat k občanům USA, Ruska, Ukrajiny, Sýrie s tím, že my válku nechceme - a nechceme podporovat ty, kdo nás do války tlačí (což nejsou v současné chvíli ani Putin ani Asad ani Trump)“ - viz zde.

Předlohou pro pohádku byla tragédie
Nezapomínejme, že předlohou pro pohádku „Sůl nad zlato“ je tragédie „Král Lear“.

„Myslím, že ztratíme dva roky, než Trump podnikne poznávací zájezd po světě, který nezná", běduje pan šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Těžko vzpomenout na člověka s menším rozhledem, než byl G. W. Bush, který bezprecedentně napadl Irák – a jehož působení dodnes přináší mrtvé a utrpení.

Naše pozornost má patřit systému…

Jinými slovy – neslibujme si od pana Trumpa spasení – spasitel to není. Ale současně si nenechme namluvit, že je to další Hitler (jistě, hned po panu Putinovi) a démon. To, co by nás mělo trápit nejvíce, je stávající systém, který přináší řadu zásadních problémů – aniž má na ně jakékoli jiné řešení než válku a masakry.

Co chce obrana bránit?

$
0
0

Zbyněk Fiala
14. 11. 2016    Vaše věc

Česká republika zaslepeně zvyšuje výdaje, které snižují životní úroveň domácností ve srovnání se sousedy. Zbraně nejsou to nejdražší, ale debata o výdajích na obranu nabízí příležitost k úvahám o tom, kde je opravdu ohrožována naše svoboda a nezávislost.


Dvě procenta HDP, které předseda vlády Bohuslav Sobotka slibuje na obranu, to jsou obrovské peníze. Veškeré příjmy státního rozpočtu ve výši 1,1 bilionu korun představují 23 procent HDP. Hauzírovat se dvěma procenty znamená odříznout skoro desetinu všech státních zdrojů. Připomíná to desátek z časů nevolnictví. Ale řekněme, že to je cena svobody. Otázka zní, čí svobody.

Česká expediční armáda nemá nejmenší šanci ubránit republiku. Specializovala se na to, jak se namočit do cizích operací v jiných zemích a nabízet se jako cíl. Doma však nedokáže ani ohlídat vlastní muniční sklady a je připravena leda tak šlapat chodník ve společných hlídkách s policií. Předplácíme si tedy, že nás bude zachraňovat někdo jiný. Případně, že nás v předstihu někdo obsadí v rámci bratrské pomoci.

Naštěstí žádná válka není a ani nehrozí. To není nic proti obraně, lze ji zapojit i v době míru. Dovedu si představit zbrojní výdaje jako formu fiskálního impulzu pro rozvoj ekonomiky. Prostě se vyrábí něco, co nepotřebujeme, ale zaměstná to lidi. Je to tradiční politika, jak připomíná Hladová zeď z časů Karla IV. (i když šťouraví historici tvrdí, že i ta nakonec měla nějakou reálnou obrannou funkci). Pokud však zbraně, které nepotřebujeme, nakupujeme draho ze zahraničí, je to fiskální pomoc někomu jinému.

Mluvme konkrétněji. Dvě procenta HDP, to je řádově sto miliard korun. Lze to srovnat třeba s průměrným ročním přídělem z evropských fondů. I při nadsazených českých cenách by se za ni dalo postavit 100 kilometrů dálnic.

Ovšem na zbraně se peníze vyhazují snáz než na dopravní infrastrukturu. Státní fond dopravní infrastruktury by měl příští rok dostat 52 miliard korun ze státního rozpočtu, a dá-li Bůh, ještě 30 miliard korun z evropských zdrojů, ale tady nestačí jen chtít, ale také umět čerpat na něco, co dává smysl. Letos se proto aspoň opravovaly okresky, což je záslužné. Oceňuji i cyklostezky, ve kterých se investuje do čistého vzduchu, lepší kondice občanů a možná i našeho lepšího duševního zdraví po pravidelném kontaktu s přírodou. To jsou tedy peníze na něco.

Peníze na dovezené zbraně jsou peníze na nic. Nebudou však jediné. Uvažovaných sto miliard korun děsí, ale nebyl by to největší český výdaj. Už dnes odchází ze země na dividendy a další prvotní důchody nerezidentů přes 300 miliard korun. Tady taky neplatíme moc rozumně. Česká republika je pro zahraniční investory výnosná jako nějaká rozvojová země, kterou lze odírat podle libosti.

Necky tečou i v dalších škvírách. Podle odhadů daňových expertů, desítky miliard korun mohou odčerpat daňové úniky a obcházení daňové povinnosti (spíš je to víc). Započíst musíme i devalvaci koruny, která navyšuje množství české práce odevzdávané do zahraničí zadarmo.

Dělají to všechny státy, nebo jen my jsme takoví příkladní idioti? Poměřit to můžeme vývojem příjmů českých domácností ve srovnání s německými nebo rakouskými sousedy. Odpověď lze vyčíst z toho, že se jim vzdalujeme, místo abychom se přibližovali.

Vládě se nedá vytknout, že by o tom nevěděla. Na pořad jednání se konečně dostal rozbor extrémního odlivu zdrojů z České repoubliky. Analytický útvar Aleše Chmelaře se pokoušel nabídnout různé scénáře, jak současný „vyčerpaný hospodářský model“, postavený na přímých zahraničních investicích, vystřídat něčím udržitelnějším.

Avšak nejde jen o model, jde i o způsob jeho uplatňování. A ten nejčastěji symbolizuje případ solárních baronů, kdy se české veřejné výdaje drancují metodami skořápkářů. Myslíte si, že za své peníze něco dostanete, ale budete jen platit.

Možná, že čeští poslanci jsou tak hloupí, nebo naopak ti manipulátoři, kteří nás mají odrbat, jsou tak rafinovaní, ale podle podkladů, které má vláda na stole, jsou investice do Česka jasně nejvýnosnější ze všech středo a východoevropských zemí. Vlastně i ze všech zemí vyspělých, kam už jsme se začali počítat (přesněji, lepíme se na záda zvláštních případů Lucemburska a Irska). Zahraniční vlastníci stojí v ČR za 31 procentem přírůstku hrubé přidané hodnoty v letech 1995 až 2012, ale zisku jim patří 60 procent. Peníze od nás odtékají obrovským proudem. Podle bilance výnosů ročně odevzdáváme 7,5 procenta HDP, zatímco sousední Rakousko je zhruba na svém a Německo naopak 2,2 procenta vydělá.

Jestliže tedy máme za těchto okolností zvyšovat výdaje na obranu, je namístě otázka – co bude tato obrana bránit?

Neměli bychom nejprve bránit něco, co je v našich rukou, a to je spravedlivé ocenění české práce? Vláda samozřejmě nemůže diktovat mzdy (vyjma té minimální), ale může se zasadit o zvýšení nepřímé spotřeby prostřednictvím veřejných služeb. Na to samozřejmě potřebuje zdroje, a ty jsou. Jsou nejen v daňových únicích, kde možná nejsou tak velké, ale tam jde i o problém morálky, o potlačení představy, že daně platí jenom hlupáci. Jsou však také v nespravedlivě nastavené daňové soustavě. Extrémní výhodnost ČR znamená nad slunce jasněji, že daňové sazby pro ty, kdo na tom nejvíc vydělávají, mohou být vyšší.

Čísla o obrovských ziscích jsou přitom jen jednou tváří naší ekonomiky. Ta má bohužel i druhou tvář, a sice domácí složku, bez zahraničních vlastníků, a ta posledních deset nebo dvanáct let stagnuje nebo klesá. Připomínáme si to každý měsíc třeba ve statistikách průmyslové výroby. V září tak tržby z přímého vývozu – hlavně zahraničních firem – vzrostly o 4 procenta, ale domácí tržby klesly o 2,5 procenta. Také nové zakázky ze zahraničí vzrostly o 5,2 procenta, ale tuzemské nové zakázky klesly o 3,1 procenta.

Příčin může být víc, ale tou hlavní je, že je to prostě špatně nastaveno. Stát slouží domácím subjektům hůř než zahraničním. Možná, že nechce pomáhat, možná to neumí. Kdyby příliš ochabl příliv zahraničních zdrojů, bylo by to příliš vidět. Jenže on ochabne, zahraniční investice prakticky ustaly a evropské fondy skončí, měly to být peníze na vyrovnání úrovně, žádná renta.

Ochrana české svobody je důležitá, přímo svatá, ale moc jí nepomůžeme, když budeme někde v Asii střílet po lidech. Měli bychom tu svobodu a nezávislost pojmout komplexněji. Jenom pak mohou mít i výdaje na armádu nějakou veřejnou podporu. Za současné situace jde spíše o projev bezmocné podřízenosti, která je opakem svobody.

Na začátku roku zpracovali analytici ČNB zajímavou studii o životním cyklu zahraničních investic. Trvá zhruba 16 let – nebo v našich podmínkách spíš 15. Když přijde, nevydělává, to je jasné. Křivky ukazují, jak takový podnik první výdělky ještě reinvestuje, takže pár let zůstává pod čarou. Ale pak se to rozjede a vstupujeme do fáze dojná kráva, kdy maximum zisků odtéká ze země a reinvestice se scvrkávají k několika procentům na to nejnutnější. V této fázi jsme zřejmě dnes, neboť peak přílivu byl roku 2002 a reinvestice se plouhají na nějakých pěti procentech. Svoboda je na obzoru. Dostáváme se z toho, tak jako se jednou vyplatíme solárním baronům nebo katolickým prelátům.

Ale dokážeme se z této ohlávky vyzout trvale a stavět více na domácí produkci? A dokážeme i ve zbrojních výdajích více myslet na obranu naší vlasti a méně na žoldnéřské exhibice? V dnešní době superzbraní není těžké nějakou zemi přepadnout a poničit, ale potíže nastanou, když se má dobyté území obsadit a držet. Vznikne asymetrická situace, kdy je důležitější branná zdatnost a vybavenost obyvatelstva než hromady drahého železa, které lze vyřadit jediným úderem.

Jak v ekonomice, tak v bezpečnostní a zahraniční politice potřebujeme víc sebevědomí a skutečné vůle ke svobodě. Svoboda se nedá koupit za pár procent HDP.

Debata k americkému radaru už začíná

$
0
0
Jiří Paroubek
14. 11. 2016   Vaše věc

Ve včerejších Otázkách Václava Moravce poslankyně M. Němcová z ODS s upřímností sobě vlastní podpořila v rámci „nejlepších tradic“ své strany umístění americké základny na našem území.


M. Němcová v Otázkách řekla: „Když Zeman říká, že má blízko k Trumpovi, tak bych byla ráda, kdyby podepsal s Donaldem Trumpem dohodu o radaru.

Premiér Sobotka na tuto záležitost velmi správně reagoval, že taková věc není třeba, neboť radar se měl stavět kvůli Íránu, ale s Íránem je nyní podepsaná dohoda..

To ministr Stropnický z hnutí ANO je jiný kabrňák než Sobotka. Ten mluví o tom, že je potřeba počkat, že s uvidí a že vlastně ještě není co řešit.

Novináři se samozřejmě s ohledem na to, že šéf ministra obrany vlastní největší mediální dům v zemi, Stropnického tak nějak zapomínají ptát tak důsledně, jako to činí u jiných politiků a stačí jim pronesení řady slov, která v podstatě říkají: „Bez komentáře“. A že zrovna ministr obrany by takovou věc jako je možnost umístění amerického radaru na české území komentovat měl, nekomentují už vůbec.

Otázka ohledně umístění amerického radaru je kardinální. Při jejím pravdivém zodpovězení je možné očekávat oddělení levicových voličů od hnutí ANO a jeho šéfa A. Babiše. Dříve nebo později budou muset Babiš se Stropnickým a dalšími borci z hnutí ANO přiznat barvu. A to je dobře.

Americká ambasáda však z následného pádu volebních preferencí hnutí ANO nebude mít radost…

Trump, trumf a triumf... USA si nemohou dovolit velký a přímý konflikt s Ruskem.

$
0
0
Napsal/přeložil: Jan Campbell
14.11. 2016   Eurasia24
„USA si nemohou dovolit velký a přímý konflikt s Ruskem. Situace USA ve volebním roce 2016 dokazuje růst míry podnikových bankrotů meziročně o 29 procent, zaměstnanost na plný úvazek ne výší než 45-48 procent a v neposlední řadě nemožnost 47 procentům Američanů navštívit a obdržet první pomoc. Rusko se svým pragmatismem a historickou zkušeností pod vedením prezidenta Putina nenapadne si vzít Pobaltí, ČR ani nikoho jiného, kdo zradil bývalého spojence, nebo opakovaně zrazuje sám sebe, své proklamované politické a vztahové principy.“

Kdo pochopil obsah příspěvku ze dne 24. 7. 2016 Osobnostní faktory a volby, který byl zveřejněn v různých mediích, nemohl být a není překvapen výsledkem prezidentských voleb v USA, povolebními komentáři, spekulacemi masových médií a reakcemi establishmentu, včetně bruselského, reprezentovaného panem Juncker.

Trump a jeho osobnostní faktory, které nesou všechny znaky Ovidem popsaného mladíka Narcise představují skutečnost, že narcista se nikdy nejde léčit, protože chce obohatit terapeuta. Dění v USA dokazuje již několik málo dní po zvolení Trumpa, že konflikty, jak doma v USA, tak i v zahraničí, včetně Evropy, jsou zaprogramované, protože předplacené. Není tomu proto, že Trumpova patologická snaha být sám sobě nejdůležitějším tématem, mít výjimečný zájem o život ve společnosti a obdiv pro sebe, dnes nazývané narcismus a autoeroticismus, poprvé formulovaný jako porucha Havelock Ellisem (1859-1939), ale proto, že objevení zvoleného prezidenta USA dokumentuje hlubokou systémovou krizi USA, kterou nebude možné řešit bez radikálních reforem. Bude-li Trump schopen řešit krizi, ukáže čas.

Dnes je důležité si uvědomit, že systémová krize USA objektivně dokazuje téměř plné vyčerpání politických a sociálně – hospodářských zdrojů. Podobá se v mnohém systémové krizi Sovětského svazu. Proto se nabízí k zamyšlení srovnání Trumpa s Jelcinem a následně i představa, co může k nám a na nás přijít.

Ti, kdo mají tendenci k ezoterice a historii, si mohou tuto představu obohatit nastudováním a prověřením výroků ruského astrologa Pavla Globy (1953). Globa se v roce 1994 poprvé zmínil v časopise Orákl o Vasiliji Němčinovi (podle Globy narozeného v 1376). Němčin je mnohými ezoteriky a astrology považován za ruského Nostradama. Němčinova kniha předpovědí, která se prý jako jediná zachovala ze všech knih, které napsal, ale kterou jsem nečetl, se podle Globy zabývá ruskými dějinami až do 21. století. Kromě toho, co se již odehrálo, jsou zajímavé jeho předpovědi na 21. století. Svět se podle něj dostane do velké krize, kdy na trůnu zámořské velmoci bude sedět 44. Král. Podle interpretace Globy bude prezident Trump klíčem velkých změn v USA a ve světě. Podle oficiálních počtů, 44. prezidentem USA je do 20. ledna 2017 Barack Obama.

Zde se mi proto nabízí přinejmenším jedna otázka spojená s počítáním prezidentů. 45 prezident USA, jak se dnes všeobecně píše a tvrdí, Trump, je pro mne ve skutečnosti 44 prezident. Proč?

Glover Leveland (1837 – 1908), jediný USA prezident, který měl inauguraci v Bílém domě, byl totiž dvakrát prezidentem USA (1885-1889 a 1893-1897). Je znám obezitou, sexuálním skandálem v prvním prezidentství, největší finanční krizí v historii USA v době jeho druhého prezidentství a otevřením Sochy svobody, francouzského sochaře Frederic Auguste Bartholdi. Podle výroků dvou Clevelandových biografů, jeho poslední slova před smrtí byla: I have tried so hard to do right. Snažil jsem se ze všech sil dělat to správné, může být i odkazem prezidenta Trumpa, pokud ukončí inauguraci, převezme úřad, začne pracovat, a nestane se obětí atentátu nebo impeachmentu, situace, které z mnoha dobrých důvodů nevylučuji.

Trumf, je podle všeobecně známých definic karta, přebíjející ostatní a pádný důvod, nebo nezvratný důkaz. Prezident Trump má potenciálně mnoho trumfů ve svých kartách. Uvedu z prostorových a časových důvodů jen několik aktuálních a budoucnost spoluurčujících.

Trumf zvaný Pobaltské státy. Vlády těchto států si neustále stěžují na nemožnost se rozvíjet tak, jak by chtěly a mohly, protože se nacházejí v sousedství Ruska. Trump jim nabízí řešení, které je nepotěší: Můžeme poradit a pomoci, aby jejich sousedy byly africké země. Přestěhujeme všechny obyvatele Pobaltí na africký kontinent, a africké obyvatelstvo na území Pobaltských států. Patřičně přejmenujeme státy, země – myslím si, že obyvatelé afrických států budou jenom rádi. Všichni budou spokojeni.

Trumf zvaný Ukrajina. Ukrajinští vůdci a jejich sluhové začali trénovat rektální alpinismus, předklony, retušování textů a fotografií v naději, že USA a Trump konkrétně, se nechají vydírat. Že to mu tak nikdy nebylo, není a ani během prezidentství Trumpa nebude, svědčí nejenom historie, ale i ochota paní Victorie Nuland zajet ještě před inaugurací na návštěvu do Moskvy a Evropy, a podívat se jak to vypadá v Moskvě v době klimatických kalamit s prezidentem Putinem a možností epidemie v Evropě, způsobené virem zvaným Trump. V neposlední řadě, je tu i historická zkušenost s deklarovanými snahami bývalých prezidentů USA. Reagan chtěl, Bush chtěl, Obama chtěl, všichni chtěli, mimo jiné mít lepší vztah s Ruskem, ale nemohli. To i více. Potvrdilo se, že chtíč a přání, jsou mnohem slabší než potřeby velmoci a hospodářského systému založeného na principu expanzivity a nespravedlivém rozdělení omezených přírodních a lidských zdrojů. Západní vektor politiky snažící se zabezpečit USA status jediné velmoci se již proto nezmění. S Trumpem nebo bez.

Proto opakuji, že to nebude láska k Rusku nebo ustoupení Ruským požadavkům, dojde-li k opravdovému zkvalitnění vztahu USA – Rusko. Bude to americký a ruský pragmatismus a skutečnost, že koexistence USA s Ruskem je součástí nikde oficiálně a jednoznačně definovaných amerických národních zájmů a potažmo i ruských.

USA si nemohou dovolit velký a přímý konflikt s Ruskem. Situace USA ve volebním roce 2016 dokazuje růst míry podnikových bankrotů meziročně o 29 procent, zaměstnanost na plný úvazek ne výší než 45-48 procent a v neposlední řadě nemožnost 47 procentům Američanů navštívit a obdržet první pomoc. Ta stojí dnes minimálně 400 USD. Rusko se svým pragmatismem a historickou zkušeností pod vedením prezidenta Putina nenapadne si vzít Pobaltí, dnes nekvalitní zelinářskou zahradu EU a NATO, ani ČR, ani nikoho jiného, kdo zradil bývalého spojence, nebo opakovaně zrazuje sám sebe, své proklamované politické a vztahové principy.

Pro Rusko se může ukázat v předdveří oslav 100 let říjnové revoluce (1917) mnohem větším nebezpečím než NATO například jeho letošní úspěch v zemědělském sektoru. Západní a ruští pozorovatelé a analytici si mohou uvědomit představitelné následky čísel pro jakéhokoliv ruského prezidenta a vládu, která uvádím pouze zkráceně: každá z více než 100 ruských společností vlastní více než 100.000 ha zemědělské půdy, stovky „menších“ hráčů vlastní, nebo kontrolují mezi 30 a 50.000 ha zemědělské půdy. Pro srovnání uvádím, že v USA vlastnictví 5.000 ha a něco více představuje velkého hráče, na příklad v podnikání s kukuřicí. Moderní ruští latifundisté představují proto podle mého hodnocení pro Rusko vážné, a zatím nekontrolovatelné riziko. O dalších se nebudu dnes zmiňovat.

Trumf zvaný EU a NATO. Tento trumf by měl být posledním varováním páru EU - NATO nejenom během prezidenství pana Trumpa, ale i během následujícího prezidentství. Proč? EU dostane od USA konečně svoji „politickou svobodu“, aby mohla začít vážněji diskutovat o své obraně. Politická svoboda, v teorii znamená základ suverenity. Ve skutečnosti však tomu je a bude zcela jinak. Neexistence vlastní armády, neexistence nezávislého vědeckého výzkumu a vlastního vojenského průmyslu, až na výjimku SRN a částečně Francie, neexistence nezávislé komunikace a současně existence politické, ne skutečné hospodářské měny, nedovoluje hodnotit nabídku politické svobody jinak, než jako výzvu a plánované oslabení.

Proto očekávám, že politická svoboda EU, kterou si mnozí upřímně přejí, urychlí rozkol mezi členy EU. Bude tomu především proto, že nikdo nedokáže dokázat existenci opravdového nepřítele EU, které je dnes na Západě definované Ruskem. Představa, že německý vojenský průmysl bude vyrábět a bezproblémově prodávat své zbraně hospodářským trpaslíkům EU a transformovanému NATO, na bázi uměle udržovaného strachu, k tomu na úvěr, je v dnešním stavu EU a vývoje ve světě, zcela mylná a neudržitelná.

Druhou stranu trumfu EU – NATO tvoří trojice smluv: CETA, TTIP a TISA. Na vlastní zradu výsledku referenda v Belgii stačil týden přátelské a spojenecké besedy. Na souhlas k případné TTIP to bude vyžadovat více času. Ale ani to není pro USA a jakéhokoliv jejich prezidenta překážka, v případě potvrzení, že TTIP a potažmo TISA představují část národního zájmu USA. USA jsou objektivně v mnohem lepší pozici, než EU. Se smlouvami TTIP a TISA, nebo i bez nich, EU nic nezíská. To je ale téma na další příspěvek.

Ani tenký okraj trumfové karty EU - NATO, na kterém vidím boj USA s IS a podobnými teroristickými seskupeními, ropu, jako sekundární energetický a strategický zdroj pro USA, ale i holandskou ponorku v blízkosti ruské flotily ve Středozemním moři, a v neposlední řadě i budoucí roli UK po brexitu, poté, co soud ukázal britským občanům jejich místo ve státní struktuře UK s pomocí tradice, nevěští pro EU nic dobrého.

Trumf zvaný sociologie a masová média. Krach americké sociologie, která se koncentruje a orientuje především na vnitřní problémy, byl dokázán volbou nového prezidenta. Výsledek všech průzkumů a hlásání masových medií byl zcela opačný, než si matka Hillary a jí podporující establishment přály a chtěly. V ČR se mají z čeho učit. Vyloučím-li zlý úmysl z hodnocení, mohu konstatovat, že byla potvrzena neodpovědnost, prodejnost a tím nedůvěryhodnost masových medií, tzv. expertů a značkových agentur. Byla potvrzena nemožnost dvou-partajního systému nabídnout občanům, kteří jsou lhostejní elitám, alternativní řešení sociálních problémů. Potvrdilo se, že jednoduchá řeč, kterou aplikoval Trump, může být silnější, než boj založený na antagonismu, sexismu, rasismu, a xenofobii.

Trumf zvaný rozhádanost amerických elit. Není pochyb, že rozhádanost elit dokázala jejich slabost. Ze slabosti objektivně vyplývající nebezpečí, podle pravidla, že oslabený dravec je více nebezpečný než dravec cítící se v bezpečí, a s ním evropským elitám dokumentovaná nepředvídatelnost představují společně všeobecně platnou perspektivu vedoucí ke zostření vnitropolitického boje v USA a následným globálním otřesům. S tímto trumfem má narcista Trump možnost zachránit svět před svět zničením života na této planetě.

Trumf zvaný Čína. Připomínám krátce jednu skutečnost. Jestliže mohlo Německo k začátku 20 století předehnat Velkou Británii, co se týče tempa hospodářského růstu, což se v konečném výsledku stalo příčinou tragédie v roce 1914, Čína dnes a zítra nepředstavuje pro USA podobné nebezpečí. A to nehledě na enormní a komplexní vývoj, který jsem si mohl během října tohoto roku na místě dokumentovat a různě prověřit. I kdyby Čína hospodářsky předehnala USA k roku 2030, nebo 2040, průměrný příjem občana v Číně bude i nadále zaostávat za stagnujícím, nebo dokonce snižujícím se příjmem amerického občana. Kromě toho si nedovedu představit, že by se stala tzv. měkká síla Číny rovnocennou nebo silnější, než je tzv. měkká síla USA. I toto je zajímavé téma na samostatný příspěvek.

Druhá strana trumfu zvaného Čína nabízí pohled na vztah USA – Čína – EU. Tento obrázek mi za současného stavu EU nenabízí nic dobrého. Proč?

Zástupně za mnohé, bez konkrétního označení relevantních stávajících a nových, představitelných rizik, konstatuji, že Německá vláda musela po přátelském rozhovoru s představiteli amerických bezpečnostních a hospodářských institucí, vzít zpět a zrušit svůj souhlas s obchodními transakcemi mezi Čínskými investory a výrobcem mikročipů, společnostní Aixtron a výrobcem žárovek, společností Osram. Problém se zrušením vládního souhlasu s obchodními transakcemi obsahuje pro EU a její členské státy, včetně ČR riziko spojené s principem reciprocity, WTO a hodnot. Zrušení vládního souhlasu pod nátlakem spojence nenabízí Číňanům možnost rozvíjet dialog a zvětšovat transparenci, které se Západ neustále domáhá.

Již dnes, a o to více zítra, v případě podepsaní, nebo nepodepsání TTIP, TISA, a trvající závislosti EU na USA, bude Čína, rychle se učící z chyb při volbě strategie a taktiky při akvizici v Evropě, mnohem tvrdší a tajuplnější v jednání než doposud. Čína ví, co opravdu potřebuje, ví, co může chtít, a ví, co si může přát. Členské státy EU mají mnoho přání, nevědí jasně, co vlastně chtějí, a zřejmě ani nevědí, nebo nechtějí vědět, co opravdu potřebují. Číňané nebudou vést s námi diskuze ani dialog o tom, co opravdu potřebují. Budou konat, nebo čekat do té doby, než nám bude ještě hůře.

Než pochopíme, že setkání premiérů (ČR a ČLR) ve stoje trvající max. 10 minut nemůže být prodáváno veřejnosti jako jednání, nebo že pětidenní návštěva Číny německým ministrem hospodářství a více kancléřem SRN, Sigmarem Gabrielem, ihned po zrušení vládního souhlasu, nemůže vymazat z čínské paměti poslední zkušenost se svým mnohaletým obchodním partnerem a advokátem svobodného obchodování s financemi a technologiemi. USA a Trump nemusí nic dělat, aby se EU a členské státy dále a sami oslabovaly, ve vztahu k Číně.

Stačí další případ Dalajláma, stop obchodu s letadly, ve kterých je americký výškoměr, nebo horizont, nebo americký deodorant. Čína nebude ve skutečnosti zdržována USA, protože si to USA nemohou dovolit. Čína je pragmatická natolik, že si potřebnou zdrženlivost, nutnou pro udržení kvalitního vztahu mezi mocnostmi, včetně USA, sama naordinuje a sama si ji bude kontrolovat. To již proto, aby mohla pokračovat mimo jiné v rozvoji patent-intenzivního průmyslu. Ten již dnes obsahuje 48 specifických sektorů, a generoval v roce 2014 cca 3,9 miliard USD. To představuje cca 11 procent GDP. Zajímalo by mě, jaká je situace v ČR.

Triumf – vítězství, úspěch, radost z vítězství, oslava vítězství, tak nějak definují slovníky triumf. V kontextu tohoto příspěvku si dovoluji tvrdit, že během volby nového prezidenta USA zvítězily zdravý rozum a skutečnost nedostatku hlasů Hillary, způsobená pocitem korupce, nedostatečné důvěryhodnosti a empatie. Úspěch připisuji naději, že nehledě na všechna známá a neznámá rizika a nebezpečí, se geopolitické napětí zmírní. Občané v USA a v Evropě nejsou – pomalu, a zato jistě, ochotni akceptovat jim vnucované, extrémní vize bez předešlé konzultace a respektu.

Proto se mi jeví reálnou nadějí závěrečná slova prezidenta Putina na posledním zasedání Valdajského klubu: geopolitické napětí se zmírní, ne ale za cenu našeho pohřbu. Radost z vítězství nebudou mít ti, kteří ignorují skutečnost, že není možné trvale a beztrestně lhát, povyšovat materiálno na nasycení spirituálna, nebo trvale zakotvit hodnoty, které jsou společnosti cizí.

Psychiatr Radkin Honzák to popisuje lépe: když budete jako čistokrevná Evropanka jíst japonské suši, výsledkem bude nejspíš alergie. Oslavovat vítězství není možné. Trvající sankce proti Rusku, rizika dočasného zhoršení vztahů mezi USA – EU, NATO a Ruskem, budou střihat křídla naději, že to, co je dobré pro jednotlivého člověka, je národní zájem, ale ne za každou cenu a ne škodě mezinárodního práva. K oslavě bude potřeba se dále připravovat, a především bojovat. Mimo jiné s sebou samým a s efekty, které mlží rozum: elitám, jejich výkonným sluhům, včetně masových medií, a mnohým spoluobčanům. K efektům, které je potřeba znát a s nimi bojovat patří především:

Efekt projektora. Tento efekt definoval Thomas D. Gilovich (1954), americký psycholog a profesor na Cornell university. Spolu s H. Belsky vydal i do češtiny přeloženou knihu pod názvem Proč chytří lidé dělají hloupé chyby, když jde o peníze. Cifrová amnézie, nebo li Google Effects on Memory: Cognitive Consequences of Having Information at Our Fingertips, autorky Betsy Sparrow, Columbia university.

Forerův efekt (též Barnumův efekt podle P. T. Barnuma, majitele cirkusu a mistra psychologické manipulace). Tento obecně platný psychologický fenomén je typický pro člověka, který má tendenci akceptovat jakékoli obecné a vágní popisy osobnosti jako přímo ušité na jeho osobu. Proto tento efekt využívají věštci, jasnovidci, politici a jejich sluhové. Forerův efekt je jedním ze základů chladného čtení. Chybná prognóza emocionálního působení, dobře popsaná v knize Stumbling on Happiness, jejímž autorem je Daniel Gilbert.

Systematická chyba přežívajících, objektivně vznikající, protože přežívající působí jinak než mrtví. Hlubší porozumění problematiky může umožnit studium díla Daniel Merton Wegnera (1948 – 2013), profesora Harvard university a autora tzv. ironic process theory, dokazující, že tzv. svobodná vůle je pouze iluzí. Na toto tvrzení, se kterým se identifikuji na základě znalostí a zkušenosti, navazuje Víra ve spravedlnost. Melvin J. Lerner (1929), profesor Sociální psychologie na University of Waterloo a Florida Atlantic University, často označovaný za pionýra psychologických studií spravedlnosti, vydal mimo jiné, a společně s C. H. Simmons v roce 1966 v Journal of Personality and Social Psychology, 4(2), 203–210, Observer’s reaction to the “innocent victim”: Compassion or rejection?

Ve světle uvedeného se může každému stát jasné, že Trump jako New Yorkčan je zvyklý komunikovat s Američany všech etnických, sociálních a hospodářských skupin. Proto jim a ostatním zapomenutým rozumí lépe než establishment nebo jakýkoliv americký politik. Proto vyhrál volby a má důvod triumfovat. Souhlasu netřeba.

Jan Campbell, Eurasia24.cz

Na počátku bylo mediální sdělení pražské kavárny: "Hrad je pro Trumpa, vláda pro Clintonovou." Pak Kalouskům spadly čelisti, vyhrál Donald Trump a potvrdil prozíravost české hlavy státu...

$
0
0
Břetislav Olšer
14. 11. 2016  Rukojmí
 

Když se čeká na Godota, přijde někdy hradní úředník Forejt, aby se mezitím při tom Beckettovském zabíjení času stal z outsidera Trumpa esový trumf…

Prezident Miloš Zeman reagoval na vítězství Trumpa s nadšením mu vlastním, když ocenil, že mluví drsně, ale srozumitelně a pozval ho do Česka.

Jasně, že musela reagoval politická ochlokracie, reprezentovaná Karlem Schwarzenbergem. Ten Miloše Zemana kritizoval také za to, že označil svého favorita v amerických prezidentských volbách. "Do stejného soudku patří, když se hlava státu vyjadřuje k volební kampani v jiné zemi," míní Schwarzenberg. Zeman řekl, že by podpořil republikánského kandidáta Donalda Trumpa, protože mu jsou bližší jeho názory na migraci a na boj proti takzvanému Islámskému státu než názory protikandidátky Hillary Clintonové.

(Kdysi žil ve Francii dramatik Samuel Beckett, co napsal „Čekání na Godota“, hru, jež je tragickým podobenstvím absurdity lidského údělu; je o tom, že jediným smyslem života je nesmyslné očekávání a ubíjet čas je možno a nutno jakkoliv. Většinou však nadejde realita v podobě našeho ostravského rčení: Zrob susedi dobře, osere ti plot…)



"Když bude Clintonová zvolena, její okolí samozřejmě bude mít v paměti, že pan prezident podpořil Trumpa, takže to bude mít své následky i pro nebohého velvyslance,"řekl Schwarzenberg. Zatraceně se mýlil, svoji českou prezidentskou volbu prohrál právě se Zemanem, svoji volební předpověď projel stejně tragicky i v USA... A předvídavost Hradu si rovněž dovolila již před měsícem rozhodnout, že šéf zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček se stane novým českým velvyslancem v USA. Při návštěvě krajanského domu v New Yorku to v říjnu oznámil prezident Miloš Zeman.

Do funkce, ve které nahradí Petra Gandaloviče, by měl Kmoníček nastoupit v březnu. Prezident řekl, že jeho pověřovací listiny již podepsal. České ministerstvo zahraničí nechce věc komentovat s tím, že Kmoníček dosud nemá takzvané agrément, tedy schválení od americké vlády. "Podepsal jsem již jmenovací dekret, ale říkal jsem mu, že může odjet teprve tehdy, až bude pověřovací listiny předávat novému (americkému) prezidentovi,"řekl Zeman zástupcům krajanských spolků, když jim představoval Kmoníčka. "Jinak by byl zbaven potěšení setkat se s novým (americkým) prezidentem," dodal Zeman...


A před měsícem jsem takto inspirován pro internetové noviny Rukojmi.cz napsal, že nový velvyslance Česka v USA Kmoníčka uvítá v Bílém domě nový prezident Spojených států Donald Trump; tedy ještě v době, kdy měla jeho konkurentka Clintonová velký náskok a svůj stůl v Oválně pracovně viděla zřetelně nejen díky aféře svého muže Billa a jeho stážistky Moniky... viz

Ovšem, hned se nechal slyšet český ministr zahraničí zvaný Zao Ze-tung, že "podle pravidel platných v Česku nového velvyslance totiž přece navrhuje nejprve ministr zahraničí vládě, a po schválení je návrh předložen prezidentovi. Ten velvyslance jmenuje. Údaje o velvyslancovi jsou pak odeslány přijímající zemi, která v řádu týdnů až měsíců vysloví souhlas. Až poté je podle zvyklostí obvyklé zveřejnit jméno nového velvyslance; předčasné zveřejnění jména velvyslance neodpovídá etiketě mezinárodních vztahů a mohlo by být chápáno jako tlak na jeho přijetí hostitelskou zemí..."

Láry fáry Zemanových protivníků byly bouřlivé; podle bývalých ministrů zahraničí postupoval neobvykle a v rozporu s "pravidly", když během své návštěvy ve Spojených státech představil Hynka Kmoníčka jako budoucího velvyslance České republiky. Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg řekl, že se Zeman zachoval neslušně. Podle Cyrila Svobody (KDU-ČSL) by i prezident měl respektovat, že jméno nového ambasadora se zveřejňuje až po jeho přijetí hostitelskou zemí.
"Pan prezident to uspěchal, je to porušení zavedených pravidel. Dokud nevyjíždí velvyslanec na pozici, tak se jeho jméno neoznamuje,"řekl Svoboda. "Nedělá to dobrou atmosféru, nepomáhá to dobrým mezilidským vztahům. Nedělá se to, ale nemá to žádný zásadní dopad," uvedl zaťatý lidovec. Proč ta animosita dvojice Svoboda a Kmoníček? Proto, že Kmoníček o svoji nominaci na post ministra zahraničí ČR přišel po konfliktu právě s Cyrilem Svobodou, když jako velvyslanec ČR při OSN v období 2001 - 2006 údajně nepostupoval podle ministrových instrukcí. A Svoboda se tak stal ministrem zahraničí místo něho...

Lze srovnat kariérní diplomacii Svobody a Kmoníčka? Co všechno má tedy za sebou skutečný kariérní diplomat Hynek Kmoníček? Kromě toho, že dokonale ovládá několik světových jazyků byl též již zmíněným velvyslancem České republiky při OSN v New Yorku a mezi roky 2006 - 2009 pak velvyslancem České republiky v Indii, Bangladéši, Nepálu, na Maledivách a na Srí Lance.


Po nástupu Karla Schwarzenberga na místo ministra zahraničních věcí byl Kmoníček z pozice náměstka odvolán a vyslán jako velvyslanec do Austrálie. Karel Schwarzenberg alias kníže Karel Spáč I. se údajně vyjádřil přání poslat ho mnohem dále než do Austrálie, nejlépe na Mars. Toho Kmoníčka, jenž se do širšího povědomí české veřejnosti zapsal především jako dlouholetý velvyslanec při OSN, kde se stal v historii prvním českým předsedou rozpočtového výboru, a také v souvislosti s úspěšným vyřešením případu zadržení českých entomologů v Indii v roce 2008, kdy zde působil jako velvyslanec ČR.

Nahlédněme do minulosti, abychom s

e přesvědčili, jak se u nás odehrávaly nominace na různé kariérní diplomaty jako velvyslance a že to nebylo nic dle výše uvedené Zaorálkovy citace o pravidlech MZ. Zemanův někdejší poražený protivník v boji o prezidentskou funkci Schwarzenberg připomněl, že se Zeman podobně prořekl už v případě šéfa hradního protokolu Jindřich Forejta. "Je to velice neobvyklý postup, který ale už pan prezident jednou udělal, když zvěstoval, že pan Forejt bude velvyslanec ve Vatikánu,"řekl Schwarzenberg. "Samozřejmě je to nezdvořilé, než dotyčný stát souhlasí s tím, koho k němu pošleme," dodal.

Neuvědomil si snad, že si protiřečí, když to byl právě on, který jako první navrhl na post velvyslance ve Vatikánu šéfa hradního protokolu Jindřicha Forejta. Konstatoval, že pokud to kabinet Petra Nečase schválí, návrh poputuje k podpisu prezidentovi Václavu Klausovi. Nestalo se tak, přestože byl Forejt klíčovým člověkem při návštěvě Benedikta XVI. v roce 2009. Od papeže dostal vyznamenání. Při návštěvě ve Vatikánu tentokrát u papeže Františka představil prezident Zeman svého hradního úředníka Forejta snad již definitivně jako budoucího velvyslance Česka ve Vatikánu...


A zapomněl též kníže Karel Spáč I., jak Václav Havel, u něhož dostal v roce 1990 místo kancléře, když se po skoro půl století v cizině vrátil do republiky, aby si korupcí vyřídil svoje dědictví po příbuzných, posílal na místa velvyslanců své kamarády Klímovou, Palouše, Pospíchala, Vondru, Žantovského či Grůšu? Jak se rozdávaly velvyslanecké trafiky; Koukalem počínaje, přes Khünla a Gandalovičem konče?

Už se nepamatuje, jaký se odehrál handl, když chtěl tehdy premiér Zeman udělat v roce 2001 z ministra průmyslu a obchodu Grégra místopředsedu vlády a ČSSD a z politického analytika Formánka mít velvyslance v USA? Že Havel byl proti, jelikož vzkázal: ”Pokud nebudete dělat problémy s Paloušem, nebudu dělat problémy s Grégrem”, přeloženo z hradní mluvy – pokud nebude Palouš velvyslancem v USA, nebude Grégr místopředsedou vlády… A měsíc poté odletěl Palouš do USA a Grégr se stal místopředsedou Zemanovy vlády.
Čestný předseda TOP 09, adoptovaný aristokrat se vzděláním nepotvrzeného maturanta, Karl Johannes Nepomuk Josef Norbert Friedrich Antonius Wratislaw Mena von Schwarzenberg, chvíli Mekota, pak zase Blekota, měl jediné „kariérní vzdělání v diplomacii“ v podobě vlastnictví několika zámků; Čimelice, Sedlec, Dřevíč, či Karlov, Orlík a Murau v Rakou; přihlášen je na Sýkořici a žije mj. ve Švýcarsku. Po útěku před komunisty studoval ve Vídni výchovu k aristokratické etiketě a flámoval v bytě své tety. Zajímavé jsou jeho knížecí aktivity v silových zednářských organizacích.


Trilaterální komise je diskusní fórum politiků, obchodníků, bývalých diplomatů a novinářů založené na podporu bližší spolupráce mezi státy USA, Evropy a Japonska. Komise byla založena v roce 1973 z podnětu finančníka Davida Rockefellera. Velmi nátlaková je i skupina Bilderberg, což je označení pro uzavřenou konferenci, na kterou je pozváno 120 až 150 významných osobností, kteří kují pikle a řídí svět. A zřejmě se na nich dobře spí, přičemž asi sní o tom, jak se vedl na Hradě a v Černínském paláci v prosinci 2012 před odchodem prezidenta Václava Klause z funkce prezidenta intenzivní spor o umístění jeho nejbližších spolupracovníků v diplomacii.




Některá jména však byla pro něo jako obvykle nepřijatelná, ale sedm z nich by zase on sám rád vyslal do světa. Klaus však naznačil, že je ochotný učinit kompromis; ze zmíněného seznamu, jenž původně obsahoval deset jmen, podepsal pouze tři velvyslance – pro Irák, Afghánistán a misi při OECD. Osud zbývajících závisel na dohodě o uplatnění jeho hradních favoritů. Ministr Schwarzenberg tak musel doplnit velvyslaneckou soupisku o Klausovy favority…

Schwarzenbergova úspěšnost jako "kariérního diplomata" byla plná amatérských lapsů. Třeba uzavření velvyslanectví v Kolumbii a Jemenu bylo hrubou ekonomickou chybou, zatímco uzavření zastupitelského úřadu v Keni, který spravoval takřka desítku dalších afrických států z Nairobi, jednoho ze tří sídel mísí OSN, bylo zahraničně politickým přehmatem na hranici ryzího amatérismu.

Setkal jsem se osobně s řadou českých velvyslanců. S Vladimírem Galuškou v New Yorku, s Magdou Vášáriovou v Bratislavě, s Janou Hybáškovou v Lubljaně, s Liborem Sečkou v Pekingu, s Rudolfem Slánským ml. v Moskvě, s Ivanem Volešem v Káhiře… A byla to setkání v duchu profesionální kariérní diplomacie.,.

Závěrem bych zopakoval z úvodu jen jediné: Kdysi byl ve Francii dramatik Samuel Beckett, co napsal „Čekání na Godota“, hru, jež je tragickým podobenstvím absurdity lidského údělu, že jediným smyslem života je nesmyslné očekávání a ubíjet čas je možno a nutno jakkoliv. Většinou však nadejde realita v podobě našeho ostravského rčení: "Zrob susedi dobře, osere ti plot…"

Inu, a resumé? Když se čeká na Godota, přijde hradní úředník Forejt, aby se během toho mezi jiným při Beckettovském zabíjení času stal z outsidera Donalda Trumpa esový trumf…

S Trumpem jako bez Trumpa

$
0
0
Stanislav Vozka
14.11.2016     StanislavVozka
Demokracieje vláda zástupců mocenské koalice, kterou vytvářejí krátkodobě nebo dlouhodobě ekonomicky propojená a ideologicky příbuzná vlivová a nátlaková centra generovaná vztahovými sítěmi dané země. Protože vláda těchto center nemá žádnou legitimitu, vytváří demokratický systém zdání, že výběr vládců je posvěcen vůlí voličů. Toto zdání nabývá s přechodem do nižších pater moci reálných kontur.


Politické strany představují oficiální špičku ledovce koalic mocenských center a umožňují jim realizovat veřejně manipulace v průběhu volebních kampaní i v jejich mezidobí. V případě vítězství pak představují strany mechanismus jak promítat do politiky dynamiku domácího a mezinárodního vývoje a realizovat v čase proměnné cíle té které mocenské koalice i reagovat na případné změny v jejím složení.

V průběhu volebních období realizuje každá vládnoucí garnitura mnoho dobrých rozhodnutí, ale také zpravidla spoustu kopanců. Některé z nich nelze eliminovat, protože by to znamenalo totální ztrátu důvěry v systém. V případě zemí velkých až největších jsou pak prudké změny politického kursu zdrojem potíží ve spojeneckých vztazích a zároveň mohou být nepřáteli interpretovány jako slabost a nerozhodnost. Proto se zákonitě v každém volebním období a v každé zemi hromadí množství kostlivců ve skříních, které prostě nelze legálně beze škod pohřbít.

Změna vládních garnitur po volbách je standardně využívána k vymetání komínů a nápravě chyb. Existence tohoto čistícího mechanismus je velkou komparativní výhodou demokracií. V posledním čvrtstoletí je to zvlášt důležité pro Spojené státy americké, které na sebe dobrovolně (ale se souhlasem svých spojenců) po konci studené války a pádu SSSR, vzaly roli světového četníka.

Ve své funkci (bez ironie) vykonaly USA mnoho dobrého pro udržení míru a zachování lidských životů na této planetě. Každou lidskou komunitu však dříve či později negativně ovlivní představa absolutní moci. Natož pak stále ještě klokotající tavící kotlík, ve kterém se formuje národ USA. Přidáme-li k tomu mocný vliv armády, která zhusta netrpí neduhem pokory a odvěký americký zvyk propojovat politiku s ekonomikou, dostaneme dosti nechutnou masu, ze které je formován establishment vládnoucí světu. Logický nedostatek účinných zpětných vazeb pak vede k tomu, že je překračována nutná úroveň násilí a ti, kteří mají být s láskou vedeni k lepšímu životu jsou manipulování nevybíravou ekonomickou politikou a jejich důstojnost neustále znevažována.

Žádná policie ale není schopná udržet pořádek, když se proti ní najednou postaví většina obyvatelstva. Stejně tak ani USA nejsou schopny ochraňovat světa (ať už v dobrém či zlém) když se proti nim celý spojí. A mocenské struktury v USA jsou ještě natolik soudné, aby si uvědomily své limity. Proto v osmiletém cyklu pravidelně probíhá likvidace kostlivců made in USA. Proto se prezidentský kandidát strany, která aktuální kostlivce nevyrobila, moderuje do role dobrého policajta.

Tato už tradiční část prezidentských volebních her ovšem nijak zásadně nemění charakter imperia ani společný cíl globálních vlivových a zájmových struktur, které mají v USA svůj domicil. Cíl, k jehož dosažení se vždy a znova spojí demokraté s republikány. Tímto cílem je udržení globální ekonomické moci silou tak dlouho, dokud nenastane čas kdy se všechny nitky světové ekonomiky vedoucí do USA transformují v nezničitelná kevlarová lana.Teprve až tato vlákna obtočí celou planetu včetně Ruska a Číny, včetně Pakistánu a Indie, včetně Brazilie a Argentiny, bude čas na věčný mír –slavný Pax Americana.

Vítězství Donalda Trumpa v právě proběhlých volbách není ničím jiným, než standardním vymetáním komínů, mocenským procesem, kterým USA negují své chyby a vylepšují systém vlády nad planetou, aniž by ztratily tvář. Aniž by je napadlo se této vlády dobrovolně vzdát. Je možné pochopit škodolibou radost části českých občanů, kterou neokouzluje pražská elita a její adorace Hillary Clintonové. Už obtížněji se ale chápe skutečná naděje některých našich spoluobčanů spojovaná s nástupem Donalda Trumpa do prezidentského úřadu. Víra v to, že USA přestanou být od ledna světovým četníkem je krásná – stejně jako víra, že Evropa dokáže pomoci všem uprchlíkům světa. V realitě je jedno i druhé nerealizovatelný sen.

Sandersův tým začal ve státech připravovat odvolání příznivců Clintonové

$
0
0

14. 11. 2016   zdroj
Tým senátora za Vermont Bernie Sanderse, zastávajícího levicové názory, zahájil kampaň zaměřenou na nové volby vedení odboček Demokratické strany USA v řadě států. Píše o tom časopis Politico. Po prohře kandidátky na prezidentský úřad za demokraty Hillary Clintonové začaly na adresu vedení strany přicházet připomínky a aktivní roli v tomto procesu sehrávají příznivci Sanderse.


Jde o to, aby bylo vyměněno vedení strany v těch státech, kde v primárkách předhonil Sanders Clintonovou. Příznivci senátora se také snaží pohnat k odpovědnosti úředníky v těch státech, kde byla v rozporu s pravidly podpořena bývalá ministryně zahraničních věcí.

Jako příklad list zmiňuje stát Maine, kde Sanders obdržel 70 procent hlasů stranického aktivu ve volbě za právo být nominován na kandidáta na prezidentský úřad. Stoupenci senátora tam mají v úmyslu sesadit hlavu místní pobočky strany Phila Bartletta, který podporoval Clintonovou.

Superdelegáti za stát, kteří mají právo hlasovat dle vlastního uvážení, hlasovali na kongresu demokratické strany za Clintonovou a odmítli se řídit preferencemi aktivu. Hlavním soupeřem Bartletta je v Maine členka Kongresu Diana Russellová, přesvědčená stoupenkyně Sanderse, která aktivně protestovala proti vzniklé situaci.

Konflikt nazrává i ve státě Wisconsin. Úřadující hlava pobočky Martha Leningová bude vysvětlovat, proč Clintonová utrpěla v tomto státě porážku. Dříve, když využila právo superdelegátky, při řešení problematiky nominace kandidáta hlasovala na celonárodním kongresu demokratů pro Clintonovou, nehledě na to, že Sanders vyhrál primární volby s velkým náskokem.

V Nebrasce, kde Clintonová také utrpěla ve volbách porážku, se změna vedení uskutečnila již v červnu, krátce po té, co tam proběhla zasedání aktivu, na nichž zvítězil Sanders. Senátorova kolegyně Jane Klibová nastoupí do funkce v prosinci, ale již nyní podniká opatření k restrukturalizaci pobočky tím, že získává do strany příznivce Sanderse.

Dříve list The Financial Times oznámil, že demokratická strana je v kvasu. Různé skupiny nominují své kandidáty na místo Clintonové. Jsou uváděna jména Howarda Deana, bývalého guvernéra Vermontu a předsedy Národního výboru od roku 2005 do roku 2009, a také Keith Ellisona - kongresmana za Minnesotu, Sandersova kolegy, prvního muslima, který se stal členem Kongresu.

Díky informacím, které byly ze serveru Národního výboru Demokratické strany zveřejněny na internetových stránkách WikiLeaks, dostala veřejnost k dispozici fakta o tom, že v rozporu s pravidly straničtí funkcionáři aktivně poskytovali podporu Clintonové v boji se Sandersem na nominaci při primárkách.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

HRA O PRAVDU v Betlémské kapli 17. listopadu 2016 9.30 – 11.00

$
0
0


15. 11. 2016
Komponovaný pořad pro veřejnost (omezený počet míst, nutná registrace předem na e-mailové adrese: E.soborova@seznam.cz)
Pořad organizuje spolek Nezávislá média a Nová republika, moderuje Lenka Procházková.
Smysl setkání: Státní svátek ČR, jehož průběh v ulicích a na náměstích Prahy je nepředvídatelný, chtějí autoři pořadu společně se svými hosty „otevřít“ v důstojném prostředí Betlémské kaple. Dopolední čas je zvolen záměrně, aby se účastníci slavnosti pro „zbytek dne“ naladili pozitivně a obrnili se proti malověrnosti.




Komponované pásmo nazvané: „Hra o pravdu v Betlémské kapli“ bude poctou českému jazyku. Společně s hosty si osvěžíme význam některých stěžejních slov (jako např. čest, spravedlnost, věrnost, mravnost, statečnost, svědomí, vlastenectví atd.) V dnešní chaotické době jsou mnohá podobná slova zneužívána a jejich skutečný význam je účelově překrucován. Půjde tedy o připomínku toho, že v mateřském jazyku je skryta „duše národa“, kterou je nutno pěstovat a opatrovat pro příští generace.

Pořad bude provázen varhanní hudbou a celý jeho průběh bude natáčen na video, které po zpracování zpřístupníme na internetu.

Slavnostní akce se koná pod záštitou děkana FJFI ČVUT.

Příchod registrovaných hostů od 9.10 hod., šatna zajištěna. Vstup volný.

Putin jednal s Trumpem

$
0
0

15. 11. 2016      zdroj
Prezident Ruské federace Vladimír Putin uskutečnil telefonický rozhovor se zvoleným prezidentem USA Donaldem Trumpem. V pondělí 14. listopadu o tom informovala tisková služba Kremlu. Ruský vůdce ještě jednou poblahopřál republikánovi k vítězství ve volbách a popřál mu úspěchy při realizaci předvolebního programu. Hlava státu vyjádřil připravenost k partnerským vztahům s novou administrativou Bílého domu "na zásadách rovnoprávnosti, vzájemného respektu a nevměšování se do vnitřních záležitostí".


Putin a Trump, jak uvedla tisková služba Kremlu, se shodli v názoru, že rusko-americké vztahy jsou ve "velmi neuspokojivém stavu". Rovněž se vyslovili pro společnou aktivní práci na jejich normalizaci a pro "vykročení na cestu konstruktivní spolupráce v širokém spektru otázek", včetně "vytvoření spolehlivého základu pro bilaterální vazby prostřednictvím rozvoje obchodu a hospodářského prvku".

Strany, jak je uvedeno ve zprávě, se také shodly na nutnosti společného úsilí v boji proti "společnému nepříteli číslo jedna" - mezinárodnímu terorismu a extremismu. "V tomto směru byly také diskutovány otázky urovnání krize v Sýrii", bylo upřesněno v Kremlu.

Putin a Trump se dohodli na pokračování telefonických kontaktů a ve výhledu na uskutečnění osobního setkání. Jeho přípravou se budou zabývat zástupci obou stran.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Porážka médií?

$
0
0

Marek Řezanka
15. 11. 2016     
V souvislosti se zvolením D. Trumpa prezidentem mnohdy slyšíme, že je to prý jasný důkaz o úpadku vlivu médií, která často na Trumpa útočila a šířila „zaručenou zprávu“ o jasné výhře Clintonové. Je tomu ale skutečně tak?


Měli bychom si uvědomit jednu věc. Prezidentská volba byla médii smrštěna právě na souboj těchto dvou politiků – tedy Trumpa a Clintonové.

O post hlavy státu se ale v USA ucházeli ještě další kandidáti.

Osobně bych zmínil především Jill Steinovou, nominovanou Stranou zelených. Jedná se o aktivistku a doktorku, která dlouhodobě kritizovala politiku Baracka Obamy a poukazovala na zadlužování země. Usilovala o snižování výdajů na vojenské účely, ukončení válek v zahraničí, větší kontrolu finančních toků či o zachování sociální péče a vyšších standardů v potravinářství.

Ano, o této kandidátce bychom mohli hovořit jako o představitelce levice. Kdyby platilo, že vliv médií v USA skončil, měla by mít šanci být zvolena. Realita je ovšem jiná. Mnoho občanů USA o ní ani neslyšelo – a netušilo, že ji mohou volit. Donald Trump byl sice v médiích líčen většinou negativně – ale byl stále lidem na očích. Vědělo se o něm. O Jill Steinové se nevědělo pomalu ani to, že existuje, natož, co chce prosadit. Neměla za sebou média ani žoky peněz.

Na tento fakt si vzpomeňme vždy, když někdo bude volby v USA prezentovat jako porážku médií. Jistě, částečnou porážku média utrpěla, protože jejich favoritka prohrála. Ale celkově jsou stále mocná – až příliš.

Pro ty, kdo tvrdí, že selhali jak ti, kdo podporovali paní Cliuntonovou, tak ti, kdo se přikláněli k panu Trumpovi s tím, že levice měla podpořit paní Steinovou, mám jednoduchý vzkaz. Pokud by voliči znechucení Clintonovou a všichni ti, pro něž tato „dáma“ byla z různých důvodů nepřijatelná, svůj hlas dali pani Steinové, pomohli by k prezidentství paradoxně paní Clintonové. Nebylo totiž myslitelné, aby paní Steinová vyhrála. Ne za oné mediální konstelace, o níž se zmiňuji výše. Jediné, k čemu mohla posloužit, bylo odčerpání hlasů panu Trumpovi. To by ale ani nevedlo k nižším nákladům na vojenské účely, ani k pádu TTIP – natož k zastavení válek a tvorby rozvrácených zemí.

Teprve čas ukáže, jaké důsledky pro USA a jaké pro svět bude mít zvolení D. Trumpa (a současně nezvolení H. Clintonové). Neradujme se však, že by mainstreamová média byla poražena. Žijeme v systému, kde skutečná alternativa nemá šanci se prosadit. Pokud se již někdo s puncem alternativy dostane před světla kamer, je to svým způsobem podezřelé. A jediné, co nám často z podobných nadějí zůstává, jsou neskonalé zoufalství a totální frustrace.

Trump: Znovu otevřu vyšetřování 11. září

$
0
0

Paul Craig Roberts
15. 11. 2016
Jak na svém webu oznamuje P.C.Roberts, je Donald Trump rozhodnut znovu otevřít vyšetřování události z 11. září 2001. Ve své zprávě Roberts píše: „Míní-li Trump obvinit skutečné viníky masakru a nikoliv nastrčené Saudy, pak se CIA, nebo Mossad či nacističtí neokonzervativci postarají o to, aby se nově zvolený prezident své lednové inaugurace nedožil.“


Ve svém projevu v Bluffonu ve státě Jižní Karolína hovořil Trump o potřebě uvolnit všechny dokumenty, týkající se 11. září, a v té souvislosti prohlásil: „Američané se dovědí, kdo ve skutečnosti srazil budovy Světového obchodního centra. Jsou o tom záznamy, které jsou dosud utajené. Ale dozvíte se všechno.“

Trump dále řekl, že událost 11. září nebyla dosud řádně prošetřena, a že on je rozhodnut dostat se té věci na kloub. Protože původní oficiální zpráva o události je totální slátanina, musí být vyšetřování obnoveno. Poprvé tak 11. září bude vyšetřováno osobami, které nejsou částí establishmentu.

„Jak mohla dvě letadla zbořit tři budovy?“ptal se Trump ve svém projevu. „ A jak je možné, že v oficiální zprávě o 11. září, čítající 585 stran, není slovíčka vysvětlení o tom, jak se mohla poroučet k zemi i budova č. 7, do které nic nenarazilo? A proč vláda nepodnikla jediný legální krok proti Saudské Arábii? Copak nebyli útočníci Saudové? Američané si zkrátka zaslouží dočkat se odpovědí na všechny tyto otázky, a proto já požádám o nové vyšetřování. A to proto, aby se podobná tragédie už nikdy nemohla opakovat.“

Vybral a přeložil Lubomír Man

Nedotknutelný Daniel Herman?

$
0
0
Jaromír Petřík
15. 11. 2016    zdroj
Premiér Bohuslav Sobotka odvolal dle svého a Babišova mínění dva nejslabší ministry. Že odvolal Jiřího Dienstbiera se asi nikdo nediví, ale že odvolal Svatopluka Němečka a ne Daniela Hermana, je více než podivné... Pokud náš občan alespoň trochu sleduje činnost našich politiků, tak přímo bije do očí, že ne Svatopluk Němeček, ale Daniel Herman škodí zájmům našich občanů.


Posuďme sami několik jeho činů.
Podpora extrémně vysokým finančním a majetkovým nárokům katolických prelátů na kulturní dědictví vytvořené našimi předky v podobě církevních restitucí (připomeňme si však, že 80 % potomků našich předků jsou nyní ateisté)
Adorace teroristických činů bratrů Mašínů
Podpora Sudetských Němců
Použití „strýce“ Bradyho v tažení proti našemu prezidentovi Miloši Zemanovi s cílem jeho svržení
Přijetí Dalajlámy s cílem poškodit naši ekonomiku...

Tento výčet „zásluh“ ministra kultury Daniela Hermana je snad dostačující, aby byl odvolaný, protože prokazatelnost těchto činů proti zájmům našich občanů je nezpochybnitelná.
Jenže lidovci by odvoláním Daniela Hermana raději položili současnou vládu, tak si Bohuslav Sobotka od nich nechá diktovat. Sám se divím, že pokles preferencí ČSSD je tak malý, když její současný předseda zastává vyloženě pravicovou politiku. A neodvoláním Daniela Hermana se svým voličům doslova vysmál.

A co noví ministři?

Jan Chvojka, nový ministr pro lidská práva se zatím nejvíce „vyznamenal“ svým podáním stížnosti Radě pro rozhlasové a televizní vysílání na zpěváka Tomáše Ortela, který se ve svojí tvorbě kriticky vymezuje vůči islamizaci naší země a nebezpečí hrozící ze strany muslimských radikálů.

Cituji: „Veřejné vystoupení skupiny Ortel, která se hlásí k Rudolfu Hessovi, Adolfu Hitlerovi a dalším zločincům a je v textech svých písní otevřeně antisemitská, antimuslimská a hlásí se jimi i k fašismu a (neo)nacismu, považuji za otřesné a odsouzeníhodné,“ napsal Chvojka ve své stížnosti. Žádám RRTV, aby tento fakt reflektovala a začala se urychleně tímto evidentním lapsem TV Nova zabývat.“ zde

Naštěstí Rada pro rozhlasové a televizní vysílání byla při smyslech a neshledala účast kapely Ortel v přímém TV přenosu z předávání cen Český slavík za nezákonnou. zde

Tak jsem zvědavý, zda tento nový ministr pro lidská práva bude lidská práva našich občanů hájit způsobem, že na ně bude podávat trestní oznámení za jejich obavy z islamizace naší země.

A zda jej Daniel Herman v tomto multikulturním obohacování bude jako ministr kultury adorovat podobně, jako adoroval bratry Mašíny či Dalajlámu.

Klárov 17. 11. 2016 13.00

Viewing all 19126 articles
Browse latest View live