Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Právní stát je když..., aneb kdo to ví, napoví

$
0
0

Jiří Baťa
15. 11. 2016
Ŕeč bude o našem (ne)právním státě a jeho dopadech na společnost a stát. Je všeobecně známá nespokojenost a kritika veřejnosti s naplňováním, či lépe řečeno nereálné existence této formy politického systému. Připomeňme si, co je „právní stát“ (podle Wikipedie):


Právní stát je právně-filosofický koncept státu (politického systému), ve kterém je právu podřízena veškerá státní moc, tedy stát který jedná v souladu s vlastním právním řádem. Předpokladem fungování právního státu je právní jistota, tedy zejména jednoznačnost a vymahatelnost práva a nezměnitelnostprávního řádu. Což znamená, že občan může od systému očekávat některé stálé hodnoty (například nezávislou soudní moc), neznamená to však, že nemůže docházet k dílčím změnám právního řádu. Právní stát je typický pro západní pojetí státu, práva a politiky moderní doby, počínaje osvícenstvím.

Právní stát v ČR jak je jeho forma výše popsána, však ve skutečnosti existuje pouze formálně, tedy jen jako, protože jej v praxi nikdo neuplatňuje a téměř všechno, co by měl stát jako právní stát řešit, se de facto neřeší. Princip právního státu vychází z pozitivistické představy, že text zákona může jednoznačně a dostatečně vyjádřit nějakou skutečnost. Ve skutečnosti mnoho zákonů klíčovými termíny odkazuje na značně komplikované společenské předporozumění, které však nemusí být přijímané obecně (např. dobré mravy, společenská nebezpečnost, veřejný pořádek atd.), nebo svěřuje faktické vymezení práv například úřadům nebo soudům. Ideálním příkladem takové nerozhodnosti, či spíše nezájmu legislativy a justičních orgánů je kauza ministra kultury Daniela Hermana.

Jistě mnoha čtenářům, resp. občanům je osobnost ministra kultrury vlády ČR Daniela Hermana dostatečně známa. Pokud ne, nebude od věci si tyto skutečnosti připomenout. Jakkoli by možná panu Hermanovi byla mj. (za jiných okolností) údajná přímá příbuznost s jistým Františkem Dobrovským, jinak bratra Josefa Dobrovského (nepochybně jde o historickou osobnost našich dějin) ke cti, dnes vzhledem ke všem skutečnostem, související s jeho jménem a jeho konáním, mu dělá ostudu. To jen tak na úvod.

Daniel Herman kromě toho, že vystudoval gymnázium, nastoupil na pedagogickou fakultu, kterou však po jednom roce opustil. V roce 1984 začal studovat teologickou fakultu v Litoměřicích, v roce 1989 byl vysvěcen na katolického kněze, vroce 2007 požádal o laicizaci, tedy o zproštění katolického kněžství a zde se začíná odvíjet jeho pozoruhodná životní anabáze. V této souvislosti není však od věci ještě zmínit, že jako katolický kněž vykonával řadu pozoruhodných či jinak významných funkcí, např. byl mluvčím České biskupské konference, mezi lety 2005–2007 pracoval na Lince pomoci v krizi při Policejním prezidiu České republiky. V r. 2010 byl zvolen ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů, aby v r.2013 byl Radou téhož ÚSTR pro špatné hospodaření se svěřenými finančními prostředky z funkce odvolán. Ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2013 kandidoval v hlavním městě Praze jako lídr KDU-ČSL a byl zvolen poslancem. V lednu 2014 se stal kandidátem KDU-ČSL na post ministra kultury ve vládě B. Sobotky a dne 29. ledna 2014 byl do této funkce jmenován.

Ale zpět k nedávné mimulosti a připomenout si nedávnou kauzu ministra Hermana se jjeho údajným „strýcem“ panem Jiřím Bradym z Kanady. Jak je všeobecně známo, pan Brady je Žid a jako takový byl se svou mladší sestrou odvlečen do koncentračního tábora (sestra jak známo, pobyt v koncentráku nepřežila). Je-li tedy pravdou, že je D. Herman synovcem pana Jiřího Bradyho, tedy jeho přímým příbuzným (o čemž jsou velké pochybnosti) Herman musí být rovněž židovského původu. Je-li tomu tak jak je tedy možné, že jako takový byl vysvěcen coby katolický kněz? Pokud se nemýlím, Žid může být jen rabínem, ale nikoli katolickým duchovním, protože židovský rabín vyznává Talmud , zatímco katolický kněz vyznává Bibli! To je další významná a pro veřejnost nevysvětlená záležitost a opět lze konstatovat, že na tyto skutečnosti nikdo z kompetentních justičních orgánů nereaguje nebo nepoukazuje, natož aby jej jako případ hodný pozornosti, řešil.

Z uvedeného tedy vyplývají dvě podstatné, velmi závažné skutečnosti. V prvním případě nevysvětlená Hermanova příbuznost vůči jeho údajnému strýci, kdy z logiky věci totiž vyplývá, že pan Herman nemůže být přímým synovcem pana Bradyho, protože J. Brady by mohl být jeho strýcem jen v případě, že by jeho otec byl bratrem, nebo jeho matka sestrou pana Jiří Bradyho. Skutečnost je však taková, že pan Brady měl pouze sestru, která ve svých 13 letech zahynula v koncentračním táboře, takže rovněž nemohla být příbuznou D. Hermana v přímém pokolení. Pokud je Daniel Herman nějak spřízněn s panem Jiřím Bradym, pak jen v případě, že otec pana Jiřího Bradyho měl bratra, který měl s manželkou dceru, která zřejmě byla či je matkou Daniela Hermana. To ovšem nevytváří příbuzenský vztah pana Hermana ve formě přímého synovce pan Jiřího Bradyho.

Tento příbuzenský vztah mezi ministrem Hermanem a panem Bradym, nese jednoznačně znaky tr. činu podvodu resp. veřejné kamufláže, přesto se dosud nikdo o tento závažný problém nazajímá, aby jej přijatelně vyjasnil či vyřešil, potažmo potrrestal. To vše nevzdory tomu, že toto podvodné jednání, tj. vydávání se pana Hermana za synovce pana Jiřího Bradyho a z toho plynoucí kauza „daj-li či nedaj-li (Bradymu) medaili“, vyvolala nejen politicko-veřejný skandál, ale hlavně závažné, trestuhodné obvinění a pomluvy na adresu prezidenta Zemana, který v souvislosti se smyšleným strýcem panem Bradym a Hermanovým přijetím dalajlámy byl veřejně viněn z toho, že údajné zrušení vyznamenání pana Bradyho měla být jeho pomsta za nedodržení údajného zákazu přijetí dalajlámy. V této věci bylo rovněž podáno trestní oznámení na ministra Hermana, věc je ve stavu šetření.

Další případ v souvislosti s osobou ministra kultury Hermana jsou známé skutečnosti, týkající se jeho otevřené podpoy a loajality k sudetoněmeckému landsmanšaftu. Jeho účast a zdravice na srazu SL v rámci vystoupení jménem vlády ČR, o které lživě a veřejně tvrdil, že ji měl údajně předem schválenou prezidentem Zemanem, zahájil úvodními slovy „milí krajané“, což je možné

považovat za porušení principů zahraniční, resp. státní politiky a překročení pravomocí člena vlády ČR. Svévolnou účastí na srazu SL prokázal, že je mu zřejmě košile sudeťáckého landsmanšaftu blížší, než český vlastenecký kabát.

Avšak kromě toho, že se o této nehoráznosti okrajově zajímali jen někteří levicoví opoziční politici v poslanecké sněmovně, tato nehoráznost rovněž prošla bez jakéhokoli zájmu kompetentních orgánů, tedy jak vlády, ÚS a pod.

Tyto provokativní a politicky neúnosné skutečnost nejsou zřejmě pro tyto orgány dost důležité a to přesto, že jednání pana ministra Hermana v obou jmenovaných případech jsou evidentně v rozporu nejen se zásadami mravní etiky a slušnosti, ale také výrazem jeho podlého a pokřiveného charakteru, ale především v rozporu se zásadami s platnými právními zásadami a normami, kodifikovanými Ústavou ČR, slibem ministra vlády, stejně jako předpokládanou osobní loajalitou, vlastenectvím a hrdostí z příslušnosti k českému národu. O eventuálním spáchání trestného činu, v lepším případě přestupku, ani nemluvě. Orgány státní moci a legislativa, tedy vláda, justice, soudy atd., které představují politickou formu právního státu jakoby existovaly jen pro mezinárodní orgány, ale pro vnitrostátní potřebu jsou téměř mrtvé. Obecný názor občanů je , že náš stát nedisponuje formou právního státu jako politického systému, ve kterém je právu podřízena veškerá státní moc, který by vždy jednal v souladu s vlastním právním řádem. To je na demokratickém režimu, který prý v ČR údajně existuje velmi, ale opravdu velmi zarážející, neřku-li zcela neúnosné. Nakonec přidávám pro ilustraci jeden z mnoha názorů občanů:

Je nezpochybnitelným faktem, že někteří, zdůrazňuji někteří, úředníci v institucích orgánů činných v trestním řízení vytvořili prokurátorsko-policejní systém. V něm vědomě, buď z vlastní hlouposti, anebo na objednávku, ničí desítky, možná stovky lidských osudů. Nejhorší je na tom to, že vše dělají bez jakékoliv trestní či jiné zodpovědnosti. Na zákonnost dohlížejí lidé, kteří se chovají nezákonně, ohýbají a nerespektují zákon. Není zde reálný funkční instrument či instituce, které by vás před tím ochránily. To není stav, který lze nazvat právním státem.

Proč neplakat pro Dienstbiera (ani Němečka)

$
0
0

Luděk Ševčík
15. 11. 2016
Po předvídatelné katastrofě v krajských a senátních volbách se Bohuslav Sobotka rozhodl provést jakousi vládní obměnu. Protože jej však jeho koaliční partneři neberou vážně, zůstali na svých postech jak Herman, tak Ťok. Odejíti byli jen Dienstbier a Němeček. Vznikla otázka, zda tedy takováto obměna bude mít vůbec nějaký efekt.


Kupodivu rychlou odpověď na tuto otázku poskytl článek Jindřicha Gintera v sobotním Právu (12.11.2016) „Ležící pacienty nemá kdo přebalit, či otočit, tlumí je léky“. Článek, který dokumentuje otřesnou úroveň péče v některých léčebnách pro dlouhodobě nemocné, čili péči o lidi naprosto bezmocné.

Dienstbier byl ministrem pro lidská práva. A základním lidským právem je právo na život a bezpečí.

Bývalého ministra trápilo ledasco. Abychom přijali co nejvíce ekonomických migrantů, aby jim byl zajištěn špičkový servis, aby mohli gayové adoptovat děti, či zda pan prezident „neohrozil demokracii“. Skandální stav péče o naše bezmocné občany jej nezajímal. Na to už mu čas nevyšel.

Nebyl sám, koho tato hrůza nechávala chladným. Dalšími byli Veřejná ochránkyně práv, která k tomuto tématu v roce 2015 sice vydala několik zpráv, ale pak jej pustila ze zřetele a soustředila se na jiné, třetiřadé pseudoproblémy, zda například squatteři mohou okupovat Kliniku, či zda muslimky mohou nosit do školy šátky, aby mohly veřejně vystavovat znaky totalitního náboženství. A v neposlední řadě i bývalý ministr zdravotnictví Němeček, v jehož resortu k tomuto docházelo.

Takovýto skandál (s nímž vyšel na veřejnost až advokát Jan Mach) velmi dobře ukazuje na farizejství těch, kteří mají solidarity, lidských práv a humanismu plná ústa. Ukazuje, proč se ČSSD stává nevolitelnou stranou pro skutečné humanisty. Právě proto, že nepodstatné problémy dostaly u ní přednost před řešením těch velkých, podstatných. Protože péče o ekonomické migranty, nebo lidi, kteří se jen přiživují na systému, má u ní přednost před péči o lidi, kteří systém financovali a nyní jsou bezmocní, čili z hlediska humanismu první mezi prvními těmi, komu je nutno pomoci. A kde jinde, než v tomto případě, má slovo solidarita má ten správný význam? Bodejť by takovou stranu někdo volil!

I když Sobotkův záměr byl jiný, tak má význam, že byl Dienstbier a i Němeček odvolán. Není mi jich líto a klidně napíšu ať je vezme čert! Teď jen dohlédnout na to, aby jejich nástupci nekráčeli v jejich šlépějích.

Vlastimil Vondruška: Naši předkové si nenechali od cizáků poroučet. Předali nám jisté dědictví a je naší povinností tuhle zem chránit, chránit naši svobodu, jazyk i víru....

$
0
0

Blanka Langerová
15.11. 2016
Vyhlášení cen UČS za rok 2016
Unie českých spisovatelů uděluje cenu každoročně od roku 2006.
Při výběru laureátů ceny zohledňuje nejen uměleckou kvalitu jejich díla, ale rovněž jejich morální kvality a společenskou angažovanost.
V letech 2006 – 2008 neslo ocenění název Cena Daniela Strože a Unie českých spisovatelů, od roku 2009 se jmenuje Cena Unie českých spisovatelů.Všem letošním držitelům gratulujeme a těšíme se na jejich příští tvůrčí přínosy.
Ceny UČS 2016:

Petr Vronský – za celoživotní hudební činnost
Gustav Oplustil – za přínos české televizní zábavě
Jaroslava Obermeierová – za celoživotní hereckou práci
Vlastimil Vondruška – za dílo Husitská epopej
Ivan David – za odvážné občanské postoje


Text Vlastimila Vondrušky,český spisovatel a historik při přebírání ceny....

Žijeme ve zvláštní době, neboť mnozí si dnes snad ani neuvědomují, že realita se může odlišovat od snů a iluzí. Proto považuji za důležitou historii, která jediná je mírou jednání společnosti. Kdykoli lidé hledali svou identitu, obraceli se k historii a historickým románům. Proto děkuji za ocenění Unii českých spisovatelů. Ne kvůli sobě, ale beru ji jako podporu myšlenek mého románového cyklu Husitská epopej. Žít ve středověku rozhodně snadné nebylo. Každý se musel umět starat o sebe sám. Musel tedy vše dělat odpovědně a naplno. A stejně jako se naši předkové uměli naplno bavit a hřešili, stejně naplno museli pracovat, aby uživili sebe a svou rodinu, bez sociálních dávek a minimálních mezd. Ale nejen to, oni se museli odpovědně chovat nejen ke své rodině, ale také k této zemi. A pokud ji ohrožovali nepřátelé, vždycky se jim postavili s mečem v ruce, protože dobře věděli, pokud by na jejich území pronikli cizáci, budou tu loupit, zabíjet, budou jim brát jejich víru a svobodu. A protože byli odpovědní, nejednou se stavěli i proti nepřátelům, kteří byli mnohem silnější než oni, ale naši předkové byli ochotni pro tuhle zem umírat. Tenhle vlastenecký étos si dokázali udržet i později, v časech, kdy se téhle zemi už nedařilo příliš dobře, měli jsme cizí panovníky, byla pronásledována naše víra, náš jazyk, byla vyháněna česká inteligence. Navzdory tomu všemu po celé dlouhé generace dokázali naši předkové udržet povědomí o existenci českého národa, chránili jako poklad svůj jazyk, kulturu a víru, a po třech staletích se jim podařilo samostatný stát Čechů, Moravanů a Slezanů obnovit. To je přece něco obdivuhodného. Ale ona to není jen historická událost, která by měla zapadnout v učebnicích, ať chceme nebo ne, je to i naše přítomnost, protože to, co dělali oni, je i naší povinností. Když naši prarodiče obnovovali samostatný stát, nedělali to jen pro sebe, ale jako všichni rodiče, i oni chtěli, aby se jejich děti měly lépe. Dělali to pro nás. Pro nás bojovali a umírali. Byli vlastenci, a i když jsme malé země, naši předkové si nenechali od cizáků poroučet. Předali nám jisté dědictví a je naší povinností tuhle zem chránit, chránit naši svobodu, jazyk i víru. Nejen pro sebe, ale stejně jako naši předkové, je to povinnost vůči našim potomkům.

Text Petr Vronský,dirigent při přebírání ceny

Udělení Ceny Unie českých spisovatelů mě naplnilo velkou radostí. Unie sdružuje umělce, kteří mistrně vládnou slovem, které jak víme, bylo na samém počátku. To hudba je jen ten vánek, který ho přenáší do myslí posluchačů. Však také děti, které se učí poslouchat hudbu, začínají hudbou programní, ve které je její obsah vyjádřen slovem.

Cenu jsem přijal velmi rád a to nejen za sebe. Dirigent jako jedinec totiž slyšet není. Cena tedy patří všem souborům a muzikantům, s kterými jsem kdy pracoval a jenom díky jim jsem mohl realizovat svoje hudební představy, které jsem ale vždy pokorně podřizoval záměrům a přáním skladatele
.
Závěrem střípky myšlenek zakladatele Nové republiky Ivana Davida na slavnostním setkání...
Především bych chtěl poděkovat za ocenění.
Za ocenění, které si nezasloužím - ale přesto je přijímám.
Nevidím v tom rozpor.
Většinu toho co máme, si nezasloužíme, ať v dobrém, či ve zlém.

Dovolte mi epigram Havlíčka Borovského:


„Chceš-li v strachu, v nepokoji žíti, musíš k tomu vtip a rozum míti. Chceš-li dodělat se vezdejšího chleba, bývej hloupý, kde je toho třeba.“


Myslím, že jsem oceněn, za to, že jsem vzdorný, za nekonformitu, odpor, posměch, jízlivost a přípravu potíží, za to, že jsem ten škarohlíd, který vidí chyby tam, kde je třeba vidět úspěchy a zásluhy a jsem nevděčný vůči těm, kteří to s námi zase myslí dobře.

Když slyším nějakou tezi, ihned přemýšlím, proč je tomu právě naopak.
Bavím se na vlastní účet. Nikdo mě k tomu nenutí.

Že jsem byl jediný sebevrah v Zemanově vládě sebevrahů, to jsem pochopil teprve dodatečně .

A tak si musím položit otázku, jestliže jsem oceněn, v jaké zvláštní jsem to dnes společnosti, co je to za zvláštní dobu…?

Blíží se další cyklus. Bývalí vítězové se chodí vztekat na Staroměstské náměstí. Namlouvají si, že je na ně ještě někdo zvědav.Rozhlasu a televizi zase skoro nikdo nevěří.
Dnes vidíme vážné hrozby, lokální i globální. Každý, kdo cítí kouř, musí říci ostatním, že někde něco doutná.
V pondělí jsem napsal, že „oni“ nemají co nabídnout. Dnes říkám druhou polovinu pravdy. Ani my nemáme co nabídnout. Neměli bychom si myslet, že máme odpracováno. Jsme aktivními diváky a komentátory vývoje. Není to dost. Jsme strašně dlužni těm, kteří by se na nás chtěli spoléhat.

Už jsme měli odevzdat projekt a ještě nemáme hotové náčrtky. Když to neodpracujeme, udělá to někdo jiný. Jinak. 

Dnes mám pocit, že jsem na té straně, kde je většina, i když mlčící.
To mě mate a vede k otázce, jestli stojím na té správné, opačné straně.
Uvidíme, co se stane, až většina pochopí, že nemusí být mlčící. Uvidíme, kdo tentokrát mlčící většině vloží šém, kdo ji naprogramuje co má skandovat, jakými symboly se ozdobit a čím a na koho cinkat.

Pak se zase zorientuji

Děkuji! 
Ještě pro doplnění k cenění Ivana Davida...V této souvislosti byl vyzdvižen web Nová republika a jeho tvůrci.Z toho máme samozřejmě radost , ale chápeme to především jako náš závazek vůči Vám čtenářům do budoucna. Držte nám palce , právě chystáme novou tvář Nové republiky, aby se Vám lépe četlo....

17.11.1989 jako Bílá hora II (?)

$
0
0
František Nevařil
15. 11. 2016
Tak máme tu další výročí 17. listopadu 1989, nebo-li Velké listopadové sametové revoluce. S tím je už jako obvykle spojeno velké rojení všech našich současných „osobností“(?), pronášejících procítěné projevy o pádu totality a nastolení svobody, lidských práv a demokracie. A samozřejmě plno vzpomínek na nesmrtelného Václava Havla a vystoupení jeho spřízněných členů tehdejších dizidentských klanů.

Tento „vítězný“ převrat nám přinesl restaurovaný kapitalismus. Od té doby však uplynulo už 27 let, co se rovná zhruba 2/3 délky trvání poražené totality. Máme tedy dostatek reálných podkladů a důkazů pro jeho věcné srovnávání a hodnocení. Na základě faktů, nikoliv oslavných řečí. Zapomeňme na to co si o tom máme myslet, co se nám namlouvá a podívejme se, co Československu a našemu (v podstatě i slovenskému) obyvatelstvu skutečně přinesl. Takže

1. Ztratili jsme respektovaný a významný (ozbrojený) stát a místo něho dnes máme dva nesvéprávné (odzbrojené) otloukánky. Banánové republiky, které nikdo nebere vážně a každý si do nich může kopnout..

2. Přišli jsme o ohromný majetek (ze 65 až 70 % byl ve společenském vlastnictví) vybudovaný převážně v minulém režimu vlastní prací našich lidí. Bez cizího kapitálu, půjček nebo vyžírání zahraničních pracovníků. Území státu a jeho zdroje byly výhradně domácím vlastnictvím, věcný majetek měl hodnotu okolo 3 bilionů Kč, k tomu bylo za 85 mld. Kč finančních rezerv a 107 tun měnového zlata (v dnešních „inflačních“ cenách by se tato hodnota ocenila osmi až desetinásobkem). Přešel „za hubičku“ do rukou převážně zahraničních vlastníků nebo domácích privatizačních zlodějů, kteří nám za to nyní vládnou. Už i to i naše území patří z velké míry cizině a cizincům a stáváme se v naší někdejší vlasti pouhými „nájemníky““. Je tragické, že největším soukromým vlastníkem v České republice se opět stal Vatikán a jeho svatá katolická církev, která „odjakživa“ stávala na straně našemu národu nepřátelské.

3. Z těchto důvodů – v důsledku zbídačení a nemajetnosti - je naše dnešní kapitalistická Česká republika pouhou zahraniční kolonií. Pravda, dříve jsme existovali pod patronací bývalého SSSR, ale ten v posledním desetiletí už se nám skoro do ničeho nemíchal (což v řadách domácích partajních papalášů budilo spíše obavy než radost z takové „samostatnosti“ – podobně jako nyní zmatkují evropští bosové Evropské unie po vítězství Trumpa v listopadových volbách v USA). Dnes jsme zato pod tvrdým a důsledným dohledem ne jednoho ale hned tří nových „velkých bratrů“, to je Německa, pak Evropské unie a nakonec USA. Už si nerozhodneme ani jak má být zakřivený rohlík. A musíme za to suma sumarum ročně odvádět „do ciziny“ v nejrůznějších poplatcích, odvodech a příspěvcích stovky miliard korun, což jsme dříve neznali. Výnosy z naší práce zůstávaly tehdy plně doma s našemu lidu.

4. Za to všechno jsme se stali a zůstáváme evropskými občany druhé až třetí kategorie. Nejen americký protektor ale dokonce pouhý nějaký eurounijní úředníček si na nás vyskakuje a my jen vždycky sklapneme kufry. Stali jsme se jejich politickými, ekonomickými a konečně i „žoldnéřskými“ poskoky (viz naše povinná vojenská účast v agresivních misích NATO v zemích, kde nemáme vůbec co pohledávat a kde jsme tedy spoluokupanty). Ztrácíme tak morálku i čest, protože znovu válčíme za nám nepřátelské cizí pány, jako kdysi za Rakouska- Uherska.

5. Sebrali nám i naši „víru“. Ne v nějakého všemocného Boha, ale ve spravedlivou a perspektivní moderní sociálně spravedlivou společnost. Rovnoprávných lidí a občanů, ne moderních otroků. Byli jsme více méně násilně za pár let bleskově „rekatolizováni“.jako po někdejší tragické Bílé Hoře, o níž bude ještě řeč. Vymazány byly všechny socialistické či demokratické ideály, teď musíme přisahat na lidská práva po americku, západní hodnoty (třeba multikulturalismus či politickou korektnost), kapitalistickou bankéřskou civilizaci atd . Zkrátka na současné vládce světa a jejich pravdy, vnucované nám dnešní propagandou a jejími nositeli (prestituty) od raného mládí a od rána do večera.

6. Odměnou je nám všeobecné poplivání naší země, našeho národa i naší historie. Prý jsme si nikdy nedokázali vládnout a museli jsme proto být řízeni někým inteligentnějším a vůbec lepším - čímž se myslí Německo nebo někdo jiný ze západní Evropy a dnes dokonce ze zámořských Spojených států. Jsme prý pouzí neomalení Čecháčkové, pivaři a hloupí burani, kteří ničemu nerozumí a měli by se proto chovat oddaně a vzhlížet k našim cizím vzorům. Navíc jsme nacionalisté, xenofobové a rasisté, kteří se sami vyřazují ze společenství oněch slušných lidskoprávních západních či atlantických ušlechtilých globálně myslících států a jejich panstva. A o našich dějinách škoda mluvit. Husité byli zločinci, Žižka pouhý lupič a představitelé národního obrození hlupáci, kteří nepochopili komu vlastně „po právu“ patříme a koho máme poslouchat „na furt“. Přitom ale právě naše historické svědomí bylo až do současnosti naprosto čisté, určitě pokud se srovnáváme s agresivní a zločineckou minulostí takových Angličanů,. Francouzů, Španělů, Portugalců, Němců., Nizozemců či Belgičanů. I těch milých Dánů, Norů nebo Švédů (někdejších Normanů) atd. Dnes pak hlavně Spojených států, reprezentujících nemilosrdného a zákeřného světového četníka. Ti všichni druhé slabší v minulosti napadali, loupili, pálili, okrádali, vyžírali, znásilňovali Ti všichni mají za sebou miliony, desetimiliony a vlastně už stamiliony mrtvých a ožebračených po celém světě. Z čeho myslíte že zbohatli? Ve skutečnosti právě „výnosy“ z těchto aktivit jsou základem jejich mimořádného okázalého bohatství do dneška. V tom byli skutečně „lepší“ než my. Tyto účty zatím nikdo nevyrovnal a nikdo si je nedovolí připomínat. Přičemž v této bohabojné činnosti pokračují vlastně pořád i v tom civilizovaném 21. století. Zrovna tito mají právo nám něco kázat. Kdo se tedy ksakru jako národ (stát) má za svoji historii stydět - my nebo oni?

Jak se změnily a jak dopadly naše vnitřní i vnější bezpečnost, naše kultura, naše školství, sociální spravedlnost, jak je to s našimi skutečnými svobodami, cenzurou nevhodných názorů a děl, rovností před právem atd.atd. ať si každý posoudí sám. Přesto všechno se nám říká, že musíme být vděčni, protože 17. listopad nám přinesl blahobyt, který naše země a její občané dosud nepoznali. Tak se na to podívejme ve světle faktů, o kterých se sice nemluví ale které máme k dispozici, a které nahlíženo jiným úhlem pohledu dokazují něco jiného (samozřejmě zde jen velmi stručně, i když by si toto tvrzení určitě zasloužilo samostatnou podrobnější analýzu).

Především nový režim naši životní úroveň „budoval“ na zcela nových faktorech. Nedokázal to vyšší společenskou produktivitou naší reálné ekonomiky (viz trvalý úpadek našeho propadlého zemědělství, zbytkového „montážního“ průmyslu i potácejícího se stavebnictví). Začal žít z dědictví po „komunistech“, protože i když náš dřívější ohromný majetek poničil a zašantročil, přece jen na této bázi byla vybudována nová třída domácích horních vládnoucích a bohatých deseti tisíc, kteří nám teď dodávají jakýsi společenský lesk. A něco málo z toho přece jen zůstalo k „použití“ i tomu státu (markantním příkladem je snadná útrata převzatých finančních rezerv a „prodej“ zlatého pokladu). Po jeho rychlém vyčerpáni se začalo žít na veřejnoprávní i soukromé dluhy, která nám už souhrnně narostly do horentních a vlastně nesplatitelných výšin a až dosud se ještě pořád každým dnem zvyšují. Podle zásady feldkuráta Katze, podle něhož „to se nám to hoduje, když nám všichni půjčujou“. Podotkněme „zatím“. Začalo se ale i šetřit, i když ne na těch pravých místech. Především na zaostávající a chátrající infrastruktuře což prokazuje zejména neblahý stav výstavby a rekonstrukcí našich silnic a dálnic, mostů, vodovodů a kanalizací, památkových objektů, škol a nemocnic, sociálních bytů atd. A na tom co uniká běžné pozornosti, totiž na dětech. Nová doba přinesla úbytek narozených dětí, každoročně okolo 30 tisíc. Rodiny si jich totiž nechtějí nebo nemohou dovolit. Což za 27 let reprezentuje ztrátu zhruba 800 tisíc nových občanů a budoucích pracovních zdrojů, ale současně to státním (veřejnoprávním) institucím a rodinám přineslo velkou úsporu(?), která podle odborného odhadu už sama kumulativně přesáhla bilion korun. Je to tvrdé ale je to tak.

Za druhé došlo k zásadní změně v rozdělování vytvořených zdrojů. Každý si umíme představit, že jsou jiné příjmy na hlavu a jiná životní úroveň v rodinách s přibližně stejnými příjmy, pokud v jedné nejsou žádné a v jiných třeba pět dětí. A podobně je tomu i ve státě. Neboť náš současný stát to zařídil tak, že počet „příjemců“ výrazně snížil a mohl tak ponechat větší díl dostupného koláče těm zbývajícím, řekněme do určité míry dobově privilegovaným. O které lidi jde? Vypadli nám totiž v podstatě statisíce vyloučených nezaměstnaných, stotisíc bezdomovců, milion exekvovaných a přes dva a půl milionů ožebračených důchodců. O kterých se neví a nemluví. To už něco pro ty zbývající přece hodilo něco navíc, aby se aspoň jim zalepily oči. …

Takže na první pohled si (ti „ostatní“ nepostižení) lidi žijí dobře, prý až moc. Bohužel i to je klamné. Na jakési špici opravdového růstu materiální životní úrovně vidíme docela po právu růst počtu nových bytů, zvlášť potom rodinných domků, osobních aut a moderní elektroniky. Ne nějakých triček a džínů.. Statistiky ale dokazují, že to v této oblasti není zdaleka tak slavné. Nových bytů a v tom i rodinných domků se každoročně staví méně než tomu bylo v sedmdesátých a osmdesátých letech. Počet osobních aut sice rostl, ale zase zhruba stejným tempem jako tomu bylo dříve (růst počtu aut na sto domácností za srovnávaných 20 let před a po listopadu). Přičemž ale dříve šlo výhradně o nové vozy a dnes skoro z poloviny o dovezené ojetiny (proto se také jejich průměrné stáří výrazně zvýšilo). A když si vezmeme kalkulačku uvidíme, že celková výše současných dluhů našich domácností se už zhruba rovná hodnotě (ocenění) všech těchto aut a snad dokonce i průměrného elektronického vybavení navíc (na druhé straně lidé nespoří nebo aspoň podstatně méně než dříve – nemají na to).. Zato se hodně vypůjčuje, hledá se spása u bank i u lichvářů. Takže nejde o nějaký blahobyt, který nám přinesla „doba nové svobody“ ale převážně o pouhý rizikový flanc…

V naší historii za poslední století máme několik vysoce významných dat. K těm radostným určitě patří 28. říjen (1918), kdy došlo k obnově naší státnosti a 9.5. (1945), kdy jsme byli osvobozeni od německé okupace. Na druhé straně jako tragedii oprávněně vnímáme 15.3. (1939), kdy nás obsadilo Německo a udělalo z naší vlastí protektorát a 21.8. (1968), kdy k nám vpadla a obsadila nás armáda SSSR spolu s vojsky „spojenců“.. Měli bychom si proto ujasnit jak po dosavadních zkušenostech vlastně posuzovat vítězný 17.11. (1989), který právě oslavujeme jako ten snad nejradostnější vůbec.

Tak se nám to říká a podsunuje shora z našich politických a „intelektuálních“ výšin i ze spřáteleného zahraničí. Pochybnosti ale v národě narůstají. Přestáváme tomu věřit. Neboť v našich dějinách máme ještě jedno velice důležité shodou náhod rovněž nenápadné listopadové datum, kterým je 8.11.1620. Kdy také došlo k nevýznamné a dokonce i tehdy skoro nepovšimnuté bitvě na Bílé Hoře, která ovšem zcela zásadně změnila osud naší země a jejího lidu na tři staletí.. V tom nejhorším a velmi tragickém slova smyslu. Shrňme si to – přišli jsme tehdy o vlastní státnost, domácí majetek nám byl z velké části ukraden nově nastěhovaným cizím panstvem, kolaborující částí domácí šlechty a hlavně katolickou církví. Naši předkové byli násilím za nějakých pouhých deset let rekatolizováni a převedeni na víru pravou, z české země se stala vyžíraná kolonie nenáviděného Rakouska. Byla nastoupena doba plíživé germanizace a poddanství. Urychlilo se pronikání a usazování neloajálních německých imigrantů-kolonistů. Tato inflitrace se bohužel projevila (pro nás) negativními důsledky s nimiž se potýkáme až do dnešních časů (sudetští Němci). Ti nás nepřišli učit, vždyť ani neměli co. Prostě jen přišli za lepším.

Žijeme ve zlomových dobách. Pokud je český stát a český národ ve zdraví přežije (nenalhávejme si – nelze vyloučit, že nás čeká něco jako osud Lužických Srbů nebo dokonce možná Palestinců), a pokud tu potom ještě zbudou nějací objektivní historici pak tito nezbytně musí dojít na základě poctivého analogického srovnání dobových faktů, shodných závažných charakteristik a reálných dopadů těchto událostí k závěru, že svými důsledky (viz výše) je 17. listopad 1989 i přes ty věky srovnatelný a to ve velké míře právě s oním osudným 8. listopadem 1620.. Podíváme-li se konečně pravdě do očí, potom bohužel nejde o nějaké vítězství lidu a národa ale naopak o jejich porážku, v tomto případě dokonce sebevraždu.

Je to něco jako Bílá hora II..Těžko se to říká a ještě hůře po tom několikaletém masírování přijímá ale je to tak. I když nyní to zní jako kacířství, jako svatokrádežné rouhání. Ale doba a historie nekončí, a nějaké budoucí přehodnocování dnešních pravd nelze na štěstí vyloučit. S tím máme přece sami dost vlastních zkušeností. Od roku 1918 jsme přece komplexně přehodnocovali kde co a kde koho už šestkrát (1918, 1939, 1945, 1948, 1968, 1989). A jak zpívali naši klasici V+W „nikdo nic nikdy nemá míti věc za definitivní“….

Pozn. red. Ing. František Nevařil, CSc. je významný český národohospodář

Kam s penězi pro armádu

$
0
0
Ivo Krieshofer
15.11.2016    E-republika

Jde o to, aby obranyschopnost nebyla jen v rukou třiceti tisíc placených ozbrojenců, ale každého občana. To je však otázka výsostně politická, protože řadový občan se především ptá, proč by měl platit a nasazovat život za stát, v němž už mu skoro nic nepatří a jehož vládní politika je podřízena cizím zájmům.


Trumpovo prohlášení, že by členské státy NATO měly zvýšit své vojenské rozpočty a posílit svou vlastní obranyschopnost, je námětem k zamyšlení.

Je možné to chápat jako impuls k nákupu moderních zbraní a k získání většího odbytu pro americké výrobce, ale také jako podnět pro skutečnou analýzu schopností státu ubránit se nečekaným událostem. Rýsuje se nová etapa vývoje mezinárodní situace, a to vyžaduje změnit dosavadní stereotypní nahlížení na možnosti české armády. Neměla už by být jen expediční jednotkou pro zásahy tzv. mezinárodního společenství na různých kontinentech, ale hlavně nástrojem schopným uhájit Českou republiku před jakýmkoli ohrožením.

Především by tedy bylo zapotřebí nově definovat, kdo by ČR mohl v dohledné době vojensky napadnout a zejména se chovat důsledně podle základního dokumentu NATO, Washingtonské smlouvy. Ta totiž hned v prvním článku stanoví, že se smluvní strany zavazují, jak je uvedeno v Chartě OSN, urovnávat veškeré mezinárodní spory, v nichž mohou být účastny, mírovými prostředky tak, aby nebyl ohrožen mezinárodní mír, bezpečnost a spravedlnost, a zdržet se ve svých mezinárodních vztazích hrozby silou nebo použití síly jakýmkoli způsobem neslučitelným s cíli OSN. Více ZDE.

Teprve v článku 5 se smluvní strany dohodly, že ozbrojený útok proti jedné nebo více z nich v Evropě nebo Severní Americe bude považován za útok proti všem, a že dojde-li k takovémuto ozbrojenému útoku, každá z nich, uplatňujíc právo na individuální nebo kolektivní sebeobranu uznané článkem 51 Charty OSN, pomůže smluvní straně nebo stranám takto napadeným tím, že neprodleně podnikne sama a v součinnosti s ostatními stranami takovou akci, jakou bude považovat za nutnou, včetně použití ozbrojené síly, s cílem obnovit a zachovat bezpečnost severoatlantického prostoru. Každý takový útok a veškerá opatření učiněna v jeho důsledku budou neprodleně oznámena Radě bezpečnosti. Tato opatření budou ukončena, jakmile Rada bezpečnosti přijme opatření nutná pro obnovení a zachování mezinárodního míru a bezpečnosti. (Na termín "považovat za nutnou" lze reagovat různě. Rozhodně se však nejedná o závazek, na němž by měla být založena jednoznačná povinnost vstoupit do vojenské akce. Více ZDE).

O povinnosti vysílat vojska na zahraniční mise či vojenská cvičení pod vedením USA se ve smlouvě nikde nemluví. Z toho vyplývá, že mediální označování např. Ruska za potenciálního nepřítele je jen fintou umožňující zbrojit a využívající někdejšího ideologického pohledu na SSSR. Dnešní Rusko je však kapitalistický stát, který s někdejší imperiální politikou nemá téměř nic společného, nemá na výboje dostatečně početnou armádu ani finance. Více ZDE. A budeme-li posuzovat státy hraničící s ČR, nelze předpokládat, že by republiku, minimálně v desetileté perspektivě, ohrožovaly.

Od 1. ledna 2005 je Česká armáda plně profesionální. Branná povinnost má být vyžadována pouze při ohrožení státu nebo za válečného stavu. V České republice by až pětinu budoucí české armády měli tvořit tzv. aktivní záložáci neboli rezervisté. Ti by měli nahrazovat nedostatek profesionálních vojáků v případě živelních a průmyslových katastrof nebo při válečném ohrožení. Do zahraničních misí by vyjíždět mohli. Předpokládá to koncepce aktivních záloh, kterou předložil Bezpečnostní radě státu už před lety ministr obrany Alexandr Vondra. Počítá s vytvořením až pětitisícové armády rezervistů. Ti by měli vypomáhat 20 tisícům profesionálních vojáků. Podle tehdejších propočtů ministerstva by se zavedení záloh finančně vyplatilo, protože náklady na jednoho profesionálního vojáka dosahují 500 tisíc ročně, na jednoho rezervistu mají činit okolo 90 tisíc ročně. Pětitisícová rezerva by tak ročně vyšla na 450 miliónů korun.

Rezervisté by také mohli nově nosit vycházkové uniformy i mimo reprezentační akce, mohli by používat rekreační zařízení ministerstva obrany a měli by nárok i na zdravotní péči v rozsahu jako vojáci. Záložáci by mohli během své služby v aktivních zálohách dosáhnout až na hodnost kapitána. A v případě, že by sloužili u vojenské policie, i na majora.

Současný vývoj ve světě však přináší další nová a odlišná nebezpečí, jimž budeme muset čelit.
Sem patří nejen možnost teroristického útoku, ale i jiných událostí, které se mohou dotknout značné části obyvatel republiky. Mám na mysli např. delší ochromení dodávky pitné vody ve velkých městech, dlouhý výpadek elektrického proudu, nečekaný a zničující pád nějakého satelitu či většího vesmírného tělesa, dlouhodobá sucha či devastující záplavy, jaké jsme zažili v roce 2002, klimatické změny, které mohou přivodit další nečekaný pohyb velkého počtu uprchlíků z Afriky či arabských zemí, tornáda, výbuchy chemických provozů apod. Takových neuvažovaných možností je jistě více a odborníci i veřejnost by o nich, a o možných řešeních, měli nejen preventivně přemýšlet, ale dostávat i konkrétní rady, jak si při nich počínat. Odborníci by měli zvážit také eventuální účinky nejmodernějších utajovaných zbraní v držení cizích zemí a možnosti reakce na jejich použití.

Upevnit obranyschopnost by mohlo též povolání části určitých ročníků do vojenské služby. To by znamenalo naučit podstatný počet nevycvičených občanů kázni, základním vojenským dovednostem, strážní službě apod. Státu by se však především dostalo možnosti doučit je také těm civilizačním návykům, které mnohým chybí. A hlavně pak, poskytnout jim dovednosti, které ve škole nezískali - např. finanční gramotnost, odolnost vůči klamavé reklamě, mediální manipulaci, gamblerství, schopnost řešit konflikty jinak než silou, spolupráci při dosahování společného cíle, vyšší počítačovou gramotnost. Zapomenout by se nemělo rovněž na tu část nedávné historie, která se ve školách většinou opomíjí, ale i na významné okamžiky české historie vůbec. Tím by se zpevnila národní soudržnost a uvědomění, které jsou v (plánovaném?) úpadku, ač je to jedna ze základních součástí státnosti.

Do služby by mohli nastoupit i čeští Vietnamci, Ukrajinci, či jiní trvale usídlení cizinci, kteří by lépe zvládli jazyk a cílevědomou prací velitelů by se dala otupila xenofobie a rasismus, podhoubí fašismu. Dá se předpokládat, že svou roli by sehráli i absolventi vysokých škol, zejména společenskovědních oborů, kteří nenašli práci a mohli své znalosti uplatnit jako rezervisté v různých oborech armády a při vzdělávání ostatních povolanců. Mezi těmi se zcela určitě najdou jedinci schopní získat neformální autoritu, velet a řídit ostatní při plnění zadaných úkolů. Po skončení tohoto druhu vojenské služby o různé délce by mohli získat doporučení např. do řad městské policie, soukromých bezpečnostních služeb apod. Ti nejschopnější by mohli pokračovat ve vzdělávání jako profesionální organizátoři a velitelé při přesunech obyvatelstva v případě rozsáhlých živelních katastrof, zajišťování humanitární pomoci doma i v zahraničí apod. Armáda by mezi nimi mohla vybírat své profesionály nebo zálohy. Samozřejmě by zde byla možnost pomocných prací v neziskových organizacích, v nemocnicích či v domovech důchodců s vedlejšími odměnami za provedenou práci. Také obce by uvítaly pomoc v mnoha oblastech veřejných služeb, na něž se jim nedostává peněz, nebo je nedokáží zorganizovat.

Počítat je třeba též s dopady hospodářských turbulencí na nižší sociální vrstvy obyvatel a na osudovou bezvýchodnost jejich situace. Tomu všemu, i kriminalitě, by mohlo cílevědomé povolávání do vojenské služby předcházet. V neposlední řadě zejména výchovou k hygieně, k disciplíně, k právnímu vědomí a hlavně poskytnutím možnosti se něčemu novému se naučit, ať už jde např. o řízení dopravních prostředků, ovládání stavebních strojů, zachraňování a poskytování první pomoci, jednoduché práce na zahradě umožňující rodině přežití, chov drobných domácích zvířat, postupy při likvidaci trosek a využívání a třídění použitelných materiálů apod. Tady se meze fantazii nekladou, protože něco užitečného dělat je každému člověku vlastní a stát by měl takovou racionální činnost organizovat a podpořit.

Podle mediálních zpráv má ČR ve státním rozpočtu relativně nízkou částku na vojenské výdaje, přičemž ani tu není schopna vyčerpat. Zřejmě kvůli korupci při objednávkách vybavení v nedávné minulosti jsou odpovědní činitelé velmi opatrní, aby se do něčeho nenamočili. Výdaje na obranyschopnost státu se budou postupně zvyšovat a teď půjde o to, zda je utratit za nákup zbraní typu Gripenů, Pandurů, španělských CASA, nebo zda dostanou vojáci kvalitní výstroj a dostatek moderních pěchotních zbraní. A také o to, aby obranyschopnost nebyla jen v rukou třiceti tisíc placených ozbrojenců, ale každého občana.

To už je však otázka výsostně politická, protože řadový občan se především ptá, proč by měl platit a nasazovat život za stát, v němž už mu skoro nic nepatří a jehož vládní politika je podřízena cizím zájmům.


Související články:

"Admirál Grigorovič" udeřil Kalibry na teroristy v Sýrii

$
0
0
15. 11. 2016   zdroj
Fregata "Admirál Grigorovič" uskutečnila v úterý 15. listopadu starty řízených střel Kalibrus na pozice teroristů v Sýrii. Oznámil to ministr obrany RF Sergej Šojgu. Cituje jej agentura Interfax .

"Do této operace je zapojen "Admirál Grigorovič". Dnes provedl starty řízených střel Kalibrus na předem definované a ověřené cíle", řekl ministr při jednání prezidenta Vladimíra Putina s nejvyšším velením Ozbrojených sil RF.

15. listopadu ruské ozbrojené síly zahájily rozsáhlou operaci údery proti teroristům v syrských provinciích Idlib a Homs. Podle Šojgu se bojů poprvé v historii námořnictva zúčastnila letadlová loď "Admirál Kuzněcov". Do operace jsou zapojeny i pobřežní raketové komplexy "Bastion".

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Horáček základny NATO na území ČR podporuje

$
0
0
15. 11. 2016
Odpověď výzvě "Ne základnám":
Děkuji za pozvání. Já naopak základny NATO na území ČR podporuji. Chci , aby naše vláda splnila svou základní povinnost a tou je obrana území a občanů naší země. Pokud mi sdělíte, jak hodláte naší zemi bránit a ubránit, rád se poučím. Jinak to jsou jenom rozvračecké bláboly přebrané z ruských webů.
Miloš Horáček, předseda OVV ČSSD Svitavy

Jakov Kedmi o Sýrii: "Tečku za válkou udělají Asadova vojska"

$
0
0
Inna Novikova, Sergej Valentinov
16. 11. 2016        zdroj
Putinův postoj k Sýrii je tvrdý, zatímco Trump se, naopak, v předvolebních projevech distancoval od politiky USA v regionu. Hodnocení toho, co se nyní děje na syrské frontě a jak se to odráží na vztazích mezi Ruskem a USA, Pravda.Ru poskytl vojenský expert a bývalý šéf izraelské zvláštní služby NATIV Jakov Kedmi.


Jak se změní v souvislosti s volbami situace v Sýrii?

Globální mezinárodní vztahy a vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy jsou dvě strany téže mince. Rusko se může se Spojenými státy dohodnout dvěma způsoby. První způsob - ustoupit, druhý způsob - počkat, až ustoupí Amerika. V případě, že se USA nezřeknou své politiky, potom je domluva bez ustoupení Ruska nemožná. Pokud se Amerika zřekne, pak je možné obnovit vztahy. Partner Ruska v politickém "tangu" nemá zatím zájem dát do pořádku vztahy s Ruskem, přeje si, aby Rusko zastávalo politiku pro něj příznivou, obětovat své zájmy nechce. Rusko také.

Na setkání "normandské čtyřky", soudě podle toho, co proniklo do tisku, zaujal Putin v otázce Sýrie velmi tvrdý postoj: budoucí politické zřízení Sýrie bude diskutováno poté, co tam ukončíme válku. A jak ji ukončíme, to není téma k diskusi. Nic, jen obyčejná fráze o tom, že "budeme dbát, aby utrpěl co nejmenší počet civilních obyvatel". Je možné, že chcete vážně mluvit o Sýrii, diskutovat o tom, jak připravit zemi na nové politické uspořádání, jak vést volební kampaň,... Ale Hollande a Merkelová chtěli něco jiného! A na to jiné byla Putinova odpověď, jak řekla samotná madam Merkelová, tvrdá a nikoliv pozitivní.

Vojenské otázky nejsou tématem jednání s Francií a Německem, ale s USA. A tady je problém. Při každé vojenské operaci, dokonce nejen vojské, se nejprve určuje cíl. To znamená, že musí existovat odpověď na otázku: jaký má být stav v okamžiku, kdy bude operace ukončena? Američané ho nikdy neměli. Snad s výjimkou druhé světové války - tam bylo jasné, čeho chtějí dosáhnout na konci. Ale v Iráku odpovídali na otázku, co chtějí, jaký má být stav Iráku, až válka skončí? Ne. Ohledně Libye odpověděli? Ne, nikoliv. Ani v případě Sýrie ho neznají. Nic, jen infantilní věta: "Asad v Sýrii nebude".

To není cíl pro ukončení války. Proto s nimi není o čem mluvit. Pokud plánujete válku, aniž byste věděli, jaký má být její konečný výsledek, bez jeho vyhodnocení, bez jeho analýzy, odehrává se to právě tak.

Američané za současného prezidenta nemají v rámci stávající vlády možnost vážně ovlivnit vojenské události v Sýrii. Situace tam je taková, že celkově je nemůže ovlivnit nikdo. Něco mohou udělat jen syrské ozbrojené síly se svými spojenci a ruskými VKS. Všichni ostatní nejsou s to problém války vyřešit. A ta probíhá přirozeným způsobem. Přirozený způsob - to je v nejbližší době pád Aleppa. Pokud je příměří,odcházejí odtud lidé, společně s nimi odcházejí i teroristé. Znamená to, že zatím osvobozují území sami, a to je dobře. Až to skončí, začne znovu vojenská operace za osvobození Aleppa. Po Aleppu, v závislosti na tom, jak se budou události vyvíjet, bude osvobozen Deir ez-Zor. Jeho osvobozením válka skončí. Zůstane začišťování.

V Sýrii není jen válka, ale občanská válka. Občanské války se vždy účastní vnější síly. Pádem Aleppa, to je prakticky už jasné, tato válka skončí. Je to otázka času. Otázka politické budoucnosti Sýrie se nachází v jiné rovině. Pokud se Američané budou chtít podílet na jejím řešení, bude jim to umožněno. Když nebudou chtít, bude rozhodnuto bez nich. Na Blízkém východě obecně všechno rozhodují ti, kteří mají moc. Vítězství Asada nebo porážka opozice, není důležité, jak se to bude nazývat, znamená, že ten, kdo vyhrál, má i politickou moc. Jak ji bude utvářet, s pomocí a účastí dalších skupin nebo ne - to už jiná otázka. To už je taktická hra. Ale politické řešení tohoto problému se Spojenými státy bude možné pouze poté, co bude v samotných Spojených státech zformována akceschopná vláda. Dnešní americká vláda není akceschopná. Ti, kteří teď nejvíc křičí, že je třeba klást odpor za každou cenu, že je třeba čelit Rusku, to dělají jen proto, že se snaží oddálit svůj konec. Nová vláda se jich zbaví. Jen proto, že jsou všichni zapleteni s dřívější vládou, s dřívějšími prioritami. Problém nespočívá v tom, jakou politiku prosazují. Prostě nová vláda v americkém systému vždy přivádí své lidi, tak tomu bylo vždycky. Proto i syrský problém bude rozhodovat nová vláda, a bude to politické rozhodnutí, nikoli vojenské.

Řekl jste, že stará vláda v USA není akceschopná. Souvisí to s nějakými osobními vlastnostmi prezidenta?

Ne. V americkém systému nepřijímá žádný prezident taková rozhodnutí měsíc před volbami nového prezidenta. Obama chce ukončit svou kadenci, pokud to bude možné, aniž by padlo Aleppo. Pád Aleppa by pro něj byla ostuda.

Co můžeme očekávat od Trumpa ?

Ještě nikdy se v politickém dění na Západě nestalo, aby volený člověk prováděl po převzetí úřadu tu politiku, kterou slíbil během předvolební kampaně. Jakmile se ocitne u moci, bude se snažit dle svého chápání a zájmů těch, kteří ho přivedli k moci,vypořádávat se s reálnými problémy. A velmi často nebývá žádná souvislost mezi sliby a skutečnými problémy.

Nejvýraznějším příkladem toho je de Gaulle ve Francii. De Gaulle vyhrál volby pod heslem "Alžírsko je francouzské", budeme tam bojovat tak dlouho, dokud nepotlačíme separatismus. Když se dostal k moci, první věc, kterou udělal - začal realizovat plány na stažení Francie z Alžírska.

Stejné to bylo u nás v Izraeli. Když se prezident Begin dostal k moci, to první, co udělal, bylo zahájení mírových jednání s egyptským prezidentem Sadatem. Kdyby šel do předvolební kampaně a řekl: "Uzavřu dohodu s Egyptem, podle níž mu dám Sinai", nikdo by jej nevolil. Obecně vlastnosti, které potřebuje člověk, aby byl zvolen prezidentem, jsou v poslední době v rozporu s vlastnostmi, které jsou potřebné k řízení státu.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Reflexe voleb v US/1

$
0
0
Radim Valenčík
16. 11. 2016   blog autora

Do seriálu o reformách patří reflexe průběhu a výsledků vyvrcholení voleb v USA. Jako první zařazuji článek, který jsem napsal ráno 9. Listopadu, když začínalo být zřejmé, jak volby dopadnou:


Zpravodajství mainstreamu o průběhu voleb prezidenta v US byly ukázkou toho, jak se s námi manipuluje. Ještě do pozdních hodin na ČT 24 byla vedena otevřená protitrumpovská kampaň. A dopadlo to jako ve všech dosavadních letošních volbách (Slovensko, 2 x Německo, Rakousko, Česko). Svědectví degenerace a rozpadu současné globální moci a her, které se odsud odvíjejí, která má následující podobu:

"1. Nejlépe se masivní narušování obecně přijatých zásad (které může mít podobu parazitování na devastaci celých států) kamufluje, pokud je překryto nějakým konfliktem. A tak se jde od jednoho konfliktu k ještě většímu, od jedné lumpárny k ještě větší. A nejde to zastavit, Všem se to vymklo z rukou. – To není "přílišné sebevědomí americké administrativy", to je hra, která se vymkla všem z rukou a kterou nepůjde zastavit bez masového odporu. Ovšem odporu, který vychází z poznání toho, o co jde.


2. Mnozí z těch "zasvěcených", kteří se na hře podílejí a kteří "považují za normální to, co normální není" jako znamení své nadřazenosti či vyvolenosti, již nevěří, že existuje pozitivní řešení, možnost nápravy. A tak spouštějí hru Titanic – hru, při které nejde o to, co nejvíce lidí zachránit, ale naopak, co nejvíce lidí uzavřít v podpalubí a odepsat, aby se zvýšila šance na jejich vlastní záchranu. Součástí této hry je i snaha o destabilizaci zemí EU, aby byl eliminován přirozený a vlivný odpor proti těm největším lumpárnám z pozic kulturně historických tradic, jejichž nositeli tyto země jsou (racionalita, úcta k člověku, vzdělanost, kulturní rozhled, znalost dějin včetně dějin vědy dějin náboženství apod., zkrátka všeho toho, co je prevencí jednostrannosti, nesnášenlivosti, uzavřenosti).

3. Jsou to hry spojené s oživování duchů minulosti, historických animozit.

4. Jsou to hry spojené s různými formami tunelování ve velkém a shora.

5. Jsou to hry spočívající v prestižním prosazování předem avizované vůle (zčásti veřejně deklarované, zčásti poskytované formou in-side informací "vyvoleným"či přesněji figurkám, s nimiž se manipuluje), aby byla udržena autorita devastující moci i v podmínkách, kdy exponenciálně roste nespokojenost a s ní a kdy se houfuje ale i rozkládá (v důsledku síly, kterou tato moc disponuje) odpor proti ní.


Moc, která stojí proti nám (a to i proti těm, co ji svým počínáním reprodukují, stali se v logice této reprodukce jejími figurkami a postupně se mění v zombie – pro viditelné příklady nemusíme chodit daleko), je obrovská. Propojuje zneužití informací (degeneraci zpravodajských služeb, které měly původně společnost chránit), financí (formou tunelování společnosti shora), srůstání majetku a zločinu vzlínající přes nejrůznější formy porušování obecně přijatých zásad, kdy se za normální považuje to, co normální není. Podřídila si i sféru mediální (která se změnila ve zdroj manipulace) a dokonce i vědeckou, která připuštěním postmodernizace spáchala harakiri, na místo vědecké poctivosti, angažovanosti, erudovanosti a historické kontinuity hledání pravdy dosadila slouhovství, zavírání očí, nad tím co se děje, i úst těm, kteří by se o to, co se děje, přece jen pokusili říci.


Neexistují již státy, které by hájili své, byť třeba i sobecké zájmy, a to dobře či hloupě. Existuje jen moc, která státy ovládla a která se projevuje ve stupňujících se iracionalitách. Nikdo ji již neřídí a zatím ji nikdo nedokáže zastavit. A to proto, že reformátoři "shora", kteří se dostali přímo do styku se zlem, uviděli kousek té hrůzy a pocítili potřebu nápravy, jsou prvními oběťmi neobratných pokusů o změnu. A ti "zdola" zatím nepochopili či dokonce nechtějí pochopit, co se "právě hraje".

Velkým nebezpečím pro ty, kteří by mohli svou aktivitou přispět k nápravě, je, že si obrovskou sílu moci, která stojí proti nám všem, proti lidem, neuvědomují, či ještě hůř, nechtějí uvědomit. A to prostě proto, že si příliš brzo dělí kůži medvěda, kterého chtějí ulovit. Ale lov ještě ani nezačal. Medvěd (nemyslím tím v tomto příkladu ruského medvěda) běhá po lese, a my se zatím o jeho kůži pereme v chlívku, a do lesa se nám nechce. Nechceme se opřít o kvalifikovaně poznanou pravdu. A tak pořádáme co nejvíce setkání odporu (kolik jich je s těmi "nejlepšími úmysly" připraveno jen na 17.11.), aby se každý aspoň kousek zviditelnil, než abychom se snažili s trochou pokory a skromnosti hledat cestu k sobě navzájem, spojit úsilí a konečně se pustit do dlouhého zápasu se skutečným zlem, které ohrožuje nejen naše individuální přežití."


Viz: http://radimvalencik.pise.cz/2846-podstata-soucasne-moci-uvaha-k-vyroci-28-10.html

Vybral jsem několik ohlasů:

Tomáš Haas:

"Amerika už nikdy nebude stejná,

Politika už nikdy nebude stejná.

Spící obr se probudil.

Trump vítězí i v tradičních demokratických enklávách.

V tuto chvíli je už šance Hillary Clintonové mizivá a každý další přicházející výsledek to potvrzuje."

Aktualne.cz:

"Pokud vyhraje americké volby Donald Trump, čemuž zatím všechno nasvědčuje, zaradují se z toho Václav Klaus a jeho věrní.

Dlouholetý exprezidentův kancléř Jiří Weigl publikoval na stránkách Klausova institutu těsně před volebním úterým stať o tom, proč má Trump vyhrát. Newyorského magnáta v ní přirovnává k hlavnímu hrdinovi slavného filmu Přelet nad kukaččím hnízdem (resp. knihy Vyhoďme ho z kola ven), který narušuje zatuchlý, nedůvěryhodný systém."

Aktualne.cz:

"Investoři začínají být nervozní z toho, jak se zatím volební výsledky v USA vyvíjejí. Jelikož si Donald Trump stojí lépe, než se čekalo a především na Floridě má momentálně lepší šance na výhru než Hillary Clintonová, jdou nahoru ceny zlata a finančních jistot, jako je japonský jen či americké vládní dluhopisy, poznamenává list Wall Street Journal.

Jinými slovy: investoři si hledají místa, kam uložit peníze, až nastane chaos po Trumpově vítězství."

Eliška Hašková Coolidge na ČT 24 6:57-7:02:

"Dobrý projekt nelze stavět na křivém základě. Mám skvělý pocit."

A náš mainstream pro podporu tohoto KŘIVÉHO ZÁKLADU dělal vše a manipuloval s námi naprosto nehorázně.

(Pokračování dalším příspěvkem)

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/3999-r2016-280-diskuse-lk-reflexe-voleb-v-us-1.html

Reflexe voleb v US/2

$
0
0

Radim Valenčík
16. 11. 2016 blog autora

Do seriálu o reformách patří reflexe průběhu a výsledků vyvrcholení voleb v USA:



Intenzita střečkování slouhů současné degenerující a rozpadající se globální moci mě překvapila. Myslel jsem, že si dokážou lépe uchovat image a zastřít to nejdůležitější. Totiž to že si zvykli být touto globální mocí řízení formou poskytování in side informací o tom, jak to dopadne, jaké řešení se prosadí doslova za každou cenu. V té či oné zemi, v té či oné kauze.

Nyní jsou zděšeni. Celý systém moci, který byl mj. založen i na řízení vybraných osob poskytováním in side informací o tom, na kterou stranu se postavit a jak to dopadne, se zhroutil. To je pro směšné kavárenské figurky u nás až po eurolídry společné. Právě v těchto hodinách je jako na dlani vidět, o koho se degenerující a rozpadající se globální moc opírala. Jsou zmateni a tudíž čitelní. Tak si je dobře pamatujeme. To, co dělá ČT24, má pro budoucnost obrovský význam. Svou hloupostí mapuje situaci naprosto dokonale.

Nejcennější na Trumpově vítězství jsou dvě věci:

1. Velká převaha, se kterou zvítězil.

2. A hlavně to, že vyhrál i v těch státech, kde je historicky nejzkušenější obyvatelstvo, kde je obyvatelstvo vyznačující se kritickým nadhledem a rozhledem, solidárnější než je US průměr. V bývalých baštách demokratů. Gigantická manipulace selhala. Moc se vrací do rukou lidí, kteří umí přemýšlet.

(Pokračování dalším příspěvkem)

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/4000-r2016-281-diskuse-lk-reflexe-voleb-v-us-2.html

Proč tolik hysterie v US

$
0
0
Radim Valenčík
16. 11. 2016   blog autora

Do seriálu o reformách patří reflexe dění po volbách v USA:


V USA pokračují několik dní protesty proti zvolení Trumpa. Nejdříve uvádím příklad jednoho z článků na toto téma uveřejněného u nás (v USA, v jiných zemích světa, v jiných mainstreamových mediích jsou všechny články obdobné tomuto):

"Stovky lidí vyšly v pátek večer znovu do ulic amerických měst, aby vyjádřily obavy z budoucího vývoje země po zvolení Donalda Trumpa prezidentem. Demonstrace byly převážně pokojné, na rozdíl od předchozích dnů, kdy nespokojenci na některých místech zakládali požáry a rozbíjeli okna, napsala agentura AP.

Asi 1200 lidí se v pátek večer shromáždilo na Washingtonově náměstí v New Yorku, kde vyzývali k obraně lidských práv a svobod. Podle organizátorů se několik tisíc lidí sešlo také v centru Bostonu. Akce nebyla označena za protest, ale shromáždění na podporu lásky a míru. V Miami a Atlantě večerní pochody narušily dopravu. Ve státě Tennessee studenti Vanderbiltovy univerzity zpívali písně za lidská práva a také jejich pochod dočasně zablokoval dopravní provoz.

Na některých akcích demonstranti nesli podobizny Trumpovy demokratické soupeřky Hillary Clintonové, ale také vlajky Mexika, jehož obyvatele Trump v kampani opakovaně urážel. Na ochranu před proudem mexických uprchlíků sliboval Trump vystavět na hranici zeď. "Žádnou nenávist! Žádný strach! Imigranti jsou tu vítáni!” stálo na některých transparentech.

Pětašedesátiletá Leslie Holmesová z Connecticutu jela na demonstraci do New Yorku hodinu vlakem. Uvedla, že se účastní nějakého protestu poprvé od 70. let, kdy se připojila k průvodům proti vietnamské válce. "Nechci žít v zemi, kde jsou moji přátelé vyčleňováni ze společnosti a mají strach,” řekla.

Trump v pátek demonstranty rezolutně odsoudil. "Nyní profesionální protestující, podněcováni médii, protestují. Velmi neférové!” napsal na twitteru. Za několik hodin ale zcela obrátil. "Líbí se mi, s jakou vášní tito lidé sledují dění v naší úžasné zemi. Všichni se spojíme a budeme hrdí,” uvedl. Podle agentury Reuters Trumpovy tweety zdůrazňují rozpory, které provázely jeho předvolební kampaň a vyvolávaly otázky ohledně jeho vůdcovských schopností."
Viz: https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/420472-v-usa-pokracuji-protesty-proti-trumpovi.html



Tomáš Haas na svém profilu k tomu vtipně a přesně poznamenal:

Americký tisk se rozhořčuje nad tím, že Ku Klux Klan chce uspořádat průvod na oslavu Trumpova zvolení.

Ponechme stranou, že podle toho, co říkají hlavy KKK, ten průvod bude na oslavu konce Obamovy éry, éry černého prezidenta.

Nejsem a nikdy jsem nebyl podporovatelem organizací jako KKK, nebo neonacisté, a barva Obamovy kůže je to nejmenší, co mi na něm vadilo. Nijak by mi nevadilo, kdyby jim úřady ten pochod zakázaly, i když se to asi nestane, Američané chápou svobodu slova a právo na názor jinak, než je chápeme my.

Ale za povšimnutí stojí to, že:   
KKK hodlá uspořádat průvod.
Liberální demokraté pořádají pouliční násilí a zapalování aut.

A tisk jakoby jim fandil...

Ani to už není stejné jako dříve.

Viz: https://www.facebook.com/tomas.haas.1/posts/10208071822293362

K tomu moje poznámka:
Hysterie lidí, kteří se nechtějí smířit s výsledkem voleb, kteří musí dokonce vyhledávat psychiatra, je přirozená reakce na subjektivní neochotu přiznat si, že došlo k jejich zmanipulování. Naštěstí většina lidí v US se ukázala dostatečně odolná proti brutální manipulaci. Ti, kterým se současný stav nelíbí (nedivím se jim), by měli spíše začít přemýšlet, v čem selhali současné "elity" a jak se z průšvihu dostat. Ale to pro některé vyžaduje příliš velké přemýšlení. Proto se raději udržují ve stavu skupinové konformity. A média se v tom nadále angažují, protože zlo stále ještě doufá, že se s pomocí zmanipulovaných lidí zapouzdřených do skupinové konformity udrží.
(Pokračování dalším příspěvkem)

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/4003-r2016-283-diskuse-lk-proc-tolik-hysterie-v-us.html

Zaslouží si národ zmínku v Ústavě?

$
0
0
Stanislava Kučerová
16. 11. 2016    České národní listy

Občané Československa prožili radost a hrdost ze vzniku svého státu po skončení první světové války roku 1918. Spolu se svým prvním prezidentem neměli pochyb o tom, že mají usilovat o potvrzení existence a o povznesení úrovně vlastního národa.


T.G.Masaryk se dávno předtím zabýval otázkou národa. Učil, že i národ malý může být uvědomělý, kulturní, svéprávný a samostatný duchovně i politicky. Národní myšlenka v jeho podání je myšlenka humanitní. Všechny národy tvoří lidstvo. Láska k vlastnímu národu neznamená nenávist k národu jinému. Ne národ, ale stát může utlačovat. Otázka cti národa je otázka cti každého jednotlivce. Vzájemná závislost všech států a národů, velkých i malých, neustále roste. Mezinárodní vázanost hospodářská a technická, kulturní i politická se stále zvětšuje. Světová centralizace pokračuje přes občasné zvraty. Musíme se jako národ malý zapojit do této humanitní tendence světové. Otázku českou musíme stále řešit jako otázku světovou. Musíme se spojovat s jinými národy, musíme dbát o růst autority mezinárodní. Ale především, jako členové malého národa nesmíme zapomínat, že „každý z nás musí být z křemene, aby byl celý národ z kvádru“ (Jan Neruda).

Masarykovy myšlenky, staré více než 100 let, jsou zcela aktuální a mluví jasně o evropské integraci i světové globalizaci, chcete-li. Ovšem v demokratickém a humanitním pojetí, které naprosto nebylo signálem k zpochybnění národa, jeho identity, jeho kultury. Zdá se, že takové myšlenky byly časem zapomenuty.

Když se po roce 1989 rokovalo o novém uspořádání státu a o jeho ústavě, diskutovalo se o dvou principech: o principu národním a o principu občanském. Bohužel, princip národní byl tehdy odmítnut, údajně se zřetelem na evropskou integraci a v její prospěch. Jako by idea integrované Evropy vylučovala svébytnost integrujících se národů. Oba principy se přece mohou doplňovat a navzájem posilovat. (T.G.Masaryk na to poukazoval.)

A tak u nás vypukla psychologická válka s cílem zbavit nás historické paměti, národních tradic, smyslu, hodnot. Sama idea národa a národního státu se důrazně zavrhla. Vlastenectví bylo ztotožněno se zlopověstným nacionalismem ( prý je zdrojem všech konfliktních vztahů mezi národy) a jako takové bylo prohlášeno za „extrémismus“. Uplatnil se tu dogmatický vylučovací způsob myšlení podle vzorce „buď a nebo, obojí nelze.“ Jako by uvědomělá federalizace nebyla slučitelná s uvědoměle pociťovanou identitou jejích složek. Jako by neplatily systémové vztahy celku a částí, obecného a zvláštního, hromadného a individuálního, logicky nadřazených a podřazených kategorií. Bez odezvy zapadly myšlenky o tom, že být příslušníkem národa znamená být součástí společného příběhu, a to je víc než jen mít společnou ústavu a daně. Společný příběh, o kterém vypráví historie, dějiny umění, literatury, veškeré kultury. Kulturní dědictví, které přebíráme od starších generací a předáváme mladým. Avšak co se stane s národním kulturním dědictvím, není-li národa? Úcta k tradicím a kulturnímu odkazu předků mizí a je vystřídána vidinou jakéhosi životního stylu požívačnosti bez odpovědnosti. Bylo řečeno, že bez demokratů není demokracie. A stejně platí, že bez národní hrdosti, sebeúcty a morálky není demokratů.Čas ukázal, že integrace Evropy ztratila nimbus tabuizované nedotknutelnosti. Nejeden analytik společnosti konstatuje, že „federalismus se dostává do odstředivky dějinného vývoje a národní perspektiva představuje užitečný model lepšího řešení. Národ má své úkoly a může je plnit. Může uspokojit potřebu lidí najít pevný bod v chaotickém světě a poskytovat jistoty v čase zmatků.

Ve shodě s novými historickými zkušenostmi přišel nedávno prof. Aleš Gerloch s návrhem vložit do Ústavy článek o tom, že Česká republika je vlastí příslušníků českého národa a příslušníků národnostních menšin a etnik, kteří jsou s ním spjati státním občanstvím. Vřele s návrhem souhlasíme.

Národ je řeč, historická paměť, prožitek sociálních reálií, zvyků a tradic. Důvěrně známé sociální a materiální prostředí. Ukázalo se, že vlastenectví, láskyplný pocit domova, pocit silné sounáležitosti a odpovědnosti k vlastnímu národu a jeho zemi, jazyku a kultuře, má a bude mít svůj význam i v procesech integrace v celoevropském i světovém měřítku. Bránit svůj národ a svou příslušnost k němu má smysl i v době postupující globalizace. A na základě tohoto poznání už to nebude „extrémismus“.


Prof. PhDr. Stanislava Kučerová, CSc.

Rootin 'Tootin' Putin - tip kulturního referenta

$
0
0

16.11.2016, zdroj zde


Internet uchvátil rockový hit o silném panu Putinovi (VIDEO)


Na YouTube se objevil videoklip na píseň Rootin 'Tootin' Putin, věnovaný ruskému prezidentu Vladimíru Putinovi.





Video začíná návrhem nově zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa být přáteli s Ruskem a pokračuje množstvím záběrů, které ukazují sportovní trénink Putina. Ve videu tak je vlastně skryto i sdělení, že není dobré zasahovat do zájmů ruského vůdce, který bojuje s medvědy a démony "levou zadní".
Autoři videa také použili fragment, ve kterém zpívá Trump. Do této pasáže zvukař vložil následující refrén: "Rutin Tutin Putin pádí po hlavní silnici v parádním černém Mercedesu. Ani to nezkoušejte spolčovat se s panem Putinem, může vám jednoduše natrhnout zadek."

Výraz "Rootin' Tootin'" má v americkém slangu mnoho významů, v tomto případě "parádní, brilantní, aktivní, vynikající".
překlad: Ďouba


Ukrajina očima předsedy Strany evropských socialistů a bývalým ministrem zahraničí Leonidem Kožarou

$
0
0
16. 11. 2016    zdroj
Je třeba pochopit poslední revoluci v Kyjevě. V Evropské unii trvá představa, že to byl mírový protest proti diktátorovi. Chci říci, že události na Majdanu, tedy na náměstí v centru Kyjeva, začaly na podzim 2013 skutečně jako mírový protest. Tehdy jsem byl členem vlády, ale podporoval jsem lidi, kteří protestovali proti neočekávanému odmítnutí asociační dohody, ekonomika pracovala nedobře a lidé to pociťovali, byla obrovská korupce v zemi, proto jako mírový protest jsem Majdan také v duši podporoval. 



Ale EU nepoznala, kdy se Majdan přeměnil z mírového protestu fakticky ve vojenský převrat. Kdy prostí míroví lidé na Majdanu byli zaměněni za paramilitární bojovníky se zcela jinými ideami – a oni se dostali k moci, nikoli široké vrstvy obyvatelstva. Přišly velmi organizované paramilitární skupiny, které pochodovaly po Kyjevě, s maskami, zbraněmi, tyčemi... To nebyl mírový protest!

Chyba EU spočívala v tom, že vládu přesvědčovala k nezasahování. Někteří američtí a evropští politici se na to jezdili do Kyjeva dívat, ano, včetně českých poslanců, například pana Schwarzenberga, bývalého ministra. Tak přišly k vítězství v zemi velmi radikální síly, pravicové nacionalistické síly. Výsledkem je transformace samotné podstaty Ukrajiny.

Jak víte, Ukrajina byla vždy mnohonárodnostní zemí. Kolem nás byli vždycky jen přátelé. My nemůžeme být například nepřítelem Ruska, když u nás žije osm milionů etnických Rusů. Jak jim máme říci, že »vaše matka Rusko« je náš největší nepřítel? Nemůžeme přece říci Maďarům, že jsou našimi nepřáteli, když v Zakarpatí žije mnoho Maďarů. Na Ukrajině žije 130 národností. Jen pravoslavných konfesí je u nás pět, takže když nynější moc přišla s hesly »jeden národ, jeden stát, jeden jazyk«, je to cesta nikam, jen ke katastrofě Ukrajiny. My můžeme být jen multikulturní, multireligiozní, multinárodnostní a multilingvní stát. U nás jsou dva jazyky půl na půl – ruský a ukrajinský, a také mnoho dalších jazyků.

Nyní se u nás děje transformace podstaty státu. Skutečnými Ukrajinci jsou jen ti, kteří jsou ukrajinského původu. Všichni ostatní jsou nepřátelé. Taková politika nepůjde k lepšímu, jen k horšímu.

U nás v zemi nyní probíhá »lov« na levicové strany. Byl přijat zákon o dekomunizaci a podle tohoto zákona jsou zakázány největší strany - KS Ukrajiny a stará Socialistická strana. Snažíme se poněkud odejít od sovětských kořenů, a proto jsme stranu založili jako sociálně demokratickou evropského typu. Strana evropských socialistů je náš cíl, spojuje 33 stran Evropy. Proto se kontaktujeme s českými sociálními demokraty, už máme stabilní, dobré vztahy se sociální demokracií na Slovensku (SD-Smer), už jsme ustavili formální vztahy se Svazem demokratické levice v Polsku, s Bulharskou socialistickou stranou, Sociálně demokratickou stranou Německa, a naším cílem je, abychom na příštím sjezdu PES získali status pozorovatele. Potřebujeme totiž politickou podporu, to je velmi důležité. Jak už jsem řekl v úvodu, na Ukrajině probíhá »lov na levici. Naše strana je velmi mladá, vznikla v roce 2015, takže má 1,5 roku.

Už Socialistická strana Ukrajiny prošla nějakými volbami?

Ano, byly to místní volby v říjnu 2015. Dosáhli jsme důstojného výsledku – uspěli jsme v 16 městských výborem a 15 okresech deseti oblastí Ukrajiny. Máme celkem 176 poslanců místních výborů různé úrovně. Je to výsledek malý, ale je to začátek, nechceme se jako levicová strana vracet k oligarchům. Kampaň jsme vedli bez jediné kopějky.

V jaké pozici se nyní nacházíte vy, pokud formulujete takové názory?

Dívají se na mě velmi špatně. Libovolný negativní jev na Ukrajině, byť přírodní či technologický, znamená, že je jím vinen Putin. Když se v Kyjevě rozbije kanalizace, za to může také Putin. Proto všichni lidé, kteří vystupují za mír, jednotu, za smíření, jsou označováni za agenty Kremlu. Současná moc se k ozbrojenému konfliktu na východě Ukrajiny staví jako k ruské agresi. Oni všude říkají, že bojujeme proti Rusku, ale nikdo nechce slyšet stanovisko generálního tajemníka OBSE Lamberta Zanniera, který řekl, že OBSE nenašla důkazy pro přítomnost ruské armády na východě Ukrajiny.

Ukrajinská moc říká, že nebojuje proti svému národu, ale proti ruské armádě. Rusko určitě pomáhá, ale to není ruská armáda. A Kyjev bojuje proti svému lidu.

Když zvítězila tato moc a šly paramilitární prapory na východ Ukrajiny, tak ony tam nešly vést rozhovory, šly ozbrojeny. Sláva bohu, že se sami lidé začali na východní Ukrajině organizovat. Paramilitární skupiny udělaly mnoho zločinů proti lidskosti podle mezinárodního práva.

Například nyní u nás probíhá velký soud s paramilitárním praporem Tornado – jeho velitel je obviněn ze znásilňování, vražd a mučení…

Může ten soud normálně pracovat?
Ne, soud se stále nachází pod útoky pravicových sil. Přijíždějí poslanci ze stejné líhně a chrání je, takže soud nemůže pracovat normálně.

Ale vy přece máte kontakty na své bývalé kolegy, ministry zahraničí, mnozí jsou ještě ve funkcích. Můžete jim říci, co se ve skutečnosti na Majdanu stalo.

Víte, v mnohých zemích se ministři vyměnili, odešli ze svých funkcí. Není už ve funkci Radek Sikorski, ke Steinmeierovi se jako opoziční politik těžko dostanu. Ale setkal jsem se se slovenským ministrem zahraničí Miroslavem Lajčákem a řekl jsem mu vše. Nyní je velmi důležité, aby Evropa pochopila, že nemá co do činění s demokratickými silami na současné Ukrajině.

Kdo střílel na Majdanu ze střech domů? Mám na mysli ten rozhodující okamžik, kdy se Majdan zvrhl v krvavý střet.

Nejsem vyšetřovatelem. Nejsou dodnes důkazy, kdo střílel. Nechci dávat osobní hodnocení, ale chci říci, že nejsou důkazy o tom, že tyto vraždy byly organizovány minulou ukrajinskou vládou (Janukovyčovou). Zranění v mnoha případech nepocházela od zbraní, které jsou v držení oficiálních ozbrojených sil Ukrajiny. Mám tedy otázku, co chtějí skrýt?

Je pravda, že v době Majdanu byli různými fašistickými soldateskami zabiti i lidé v sekretariátech některých stran?

Budu hovořit o obecně známých faktech. V únoru 2014, kdy události vrcholily, byl proveden útok na hlavní úřadovnu Strany regionů a při tom zahynuli dva lidé. Při nepochopitelné situaci zahynulo také několik vysoce postavených členů Strany regionů.

Jak nazýváte současný režim na Ukrajině?
Režim nelze nazvat demokratickým. Nepřiznává svobodu slova, vládne obrovská cenzura – oficiální i autocenzura, protože novináři se bojí vyjadřovat jiný názor. Nedávno byl proveden útok na nejvýznamnější opoziční televizní kanál Inter a skupina lidí v maskách přepadla kancelář, podpálila ji, a ministr vnitra řekl, že tato skupina udělala vlastně správně, protože tento kanál je prý »rukou Moskvy«.

Další kontrolní orgán, Národní rada pro televizi a rozhlas, řekl to samé: Ano, tento kanál musí změnit redakční politiku. To je příčina, proč kanál podpálili. To samé se děje s rozhlasovými, tištěnými i internetovými médii.

Ale toto všechno musí přece vidět celá Evropa?

Evropa to musí chtít vidět. Ne všichni chtějí znát pravdu. Ti politici, kteří podporovali Majdan, se fakticky spoluúčastnili státního převratu. Nyní tito lidé prodlužují tuto politiku podpory současné moci, ačkoli rozumím, že je mnoho skepticismu, protože ani v jednom směru nemá současná ukrajinská vláda úspěch - ani v sociální, ani ekonomické oblasti, práva a svobody občanů nikdy nebyly v tak hrozném stavu jako nyní. Probíhá velká kriminalizace společnosti, v zemi je mnoho zbraní – podívejte, kolik je vražd. Za poslední dva roky proběhly prakticky veřejné popravy známých novinářů, například výbuch auta Pavla Šeremeta v centru Kyjeva. Předtím rozstříleli opozičního novináře Buzynu, a to za bílého dne…

Jsou tyto zločiny vyšetřovány?

Policie přijde, ale výsledky nejsou. Zločince nikdo nechytne. Není politické vůle vedení ministerstva vnitra tyto zločiny objasnit.

Takže všichni současní vrcholní politici Ukrajiny jsou stejně zkorumpovaní, nedemokratičtí a bezskrupulózní?

Jsou různí, ale spojuje je jedno: uchvátit moc, na to využít nikoli demokratické prostředky voleb, ale převrat.

Ale Porošenko byl zvolen ve volbách.

Ovšem hlavní popularitu získal tím, že byl také na Majdanu. Byl na všech místech, kde se něco dělo.

Zásadní otázka: Účastnili se Majdanu Američané?

Ano, to všichni znají, bylo to zaznamenáno televizemi.

Vy jste v té době byl ministrem zahraničí, takže jste přijímal americkou diplomatku Victorii Nulandovou, která do Kyjeva jezdila.

Já jsem se s ní pravidelně setkával. Američané přijali přímou účast v tomto převratu. Jsem přesvědčen, že především oni neumožnili vládě, aby se vývoj navrátil k míru. Jsem toho svědkem a jsem přesvědčen, že byl realizován americký scénář. Ještě na počátku prosince 2013 jsem se setkal s Victorií Nulandovou. Ona mi řekla: Náš plán zní: první úkol je odvolat vládu premiéra Azarova a Jaceňuka udělat premiérem, druhým úkolem jsou předčasné volby do Verchovné rady a volby prezidenta. A tento plán byl prakticky realizován.

Jistě jste jí řekl: »To je naše věc, kdo u nás bude vládnout.«
Zdá se mi, že u Američanů vždy byly vážné tlaky na všechny vedoucí činitele Ukrajiny - počínajíc od Kučmy, a to samé u Janukovyče. Jako prezident byl povinen zabezpečit pořádek na Majdanu, což neudělal. Mně se zdá, že Američané, kteří dnes kontrolují systém finančního monitorinku, mohou vždy ukázat, kde jaké peníze na jakých účtech se nacházejí. Proto jakýkoli bohatý, nezákonně obohacený představitel Ukrajiny bude vždy pod vlivem Američanů.

Cíl USA je jaký? Prostřednictvím Ukrajiny bojovat s Ruskem?

V roce 2000 si všichni mysleli, že Rusko se už nezvedne, že to bude chudá, velká, nepochopitelná země. USA samy vše řešily tak, jak chtěly. Chtěly změnit situaci v severní Africe a od Egypta po Alžírsko udělaly změny, které nyní nepříznivě ovlivňují EU.

V roce 2013 se Rusko stalo důležitou zemí. A když Američané vlezli do Sýrie, už to neběželo podle jejich scénáře, ani v OSN, ani v Lize arabských států. V roce 2013 se psalo o diplomatickém vítězství Ruska.

Nejlehčí cestou působení na Rusko byla vždy Ukrajina. Pro Rusko je Ukrajina něco více než jen sousední země. Základem její civilizace je Kyjevská Rus.

Víte, byly objektivní procesy na Ukrajině, nespokojenost s prezidentem Janukovyčem, ale to vše bylo stimulováno vnější podporou Američanů. Američané získali možnost oficiálně, společně s EU, vyhlásit sankce proti Rusku jako tlak. A znovu rozhodovat tak, jak si oni přejí. Ukrajina se stala kladivem v rukou Američanů proti Rusku.

Kdo zapálil nevinné lidi v oděském Domě odborů 2. května 2014?

Je to velmi bolestivé a nejsem soudce. Existují stovky svědků, vše bylo nafilmováno a přitom dosud není žádné soudní rozhodnutí. Tomu nerozumím. Když v noci ukradnou auto, nikdo to neviděl, ale toto je zdokumentováno! Jsou stovky svědectví, ví se, kdo měl v rukou Molotovovy koktejly, jsou známa všechna jména. Dělám nedobrý závěr, že smrt těchto téměř 60 lidí zůstala bez odpovědi, a moc to nechce řešit. Lidé byli zaživa upáleni těmi, kteří mají ochranu u samotné současné vlády.

Čím si vysvětlujete, že tato pravda nezajímá nikoho z vysokých činitelů Evropské komise, Evropského parlamentu, evropských představitelů – tedy kromě autentické levice?
Paní Merkelová sama určuje politiku EU, což je špatné. Ona nepřizná nikdy, že Německo dopustilo velkou chybu ve vztahu s Ukrajinou. Navíc tato chyba stojí tisíce pracovních míst v samotném Německu. To je velký strategický problém, protože evropská bezpečnost bez Ruska nemůže existovat. Všichni pochopili, že Majdan uškodil bezpečnosti Evropy. Vždy je potřebné rozumět svým zájmům. Evropa nepochopila v době Majdanu své zájmy. Chci říci, že jistě nejvíce úsilí ve snaze změnit situaci vyvolal Frank-Walter Steinmeier. Byl bohužel jedním z nemnohých, který chtěl věci přijít na kloub.

Německo je jediný velký stát Evropy, který má zájmy ve všech jejích částech. Češi mají na Ukrajině zájem, protože Ukrajina je blízko. Německo musí mít pochopení, protože je zodpovědné i za EU, má takovou politickou tradici. Ale samozřejmě probíhá i v Německu konflikt mezi levicí a pravicí.

Ukrajina je první po Íránu, kdy Evropa, která tratila miliardy, šla na americkou politiku sankcí. Německu jako prvnímu šlo o normalizaci vztahů s Íránem, íránský režim není nepřítelem EU. To samé se týká i Blízkého východu. Víte, němečtí diplomaté vtipkují, že Američané začínají konflikt a Němci vše pak platí. Tak to bylo na Balkáně, v Magrebu, tak to bude i se Sýrií, Američané nebudou za obnovu platit nic, to zaplatí EU.

Existuje skutečně na Ukrajině seznam osobností ruské kultury, které nemohou na Ukrajině vystupovat?
Ano, to je černý seznam občanů Ruska, kterým speciální služba Ukrajiny SBU zakázala vjezd na Ukrajinu. Jsou mezi nimi i umělci.

Jsou tedy ještě aspoň nějaké kulturní ukrajinsko-ruské styky?
Jestli je v základě státní politiky »jeden národ, jeden stát, jeden jazyk«, pak všichni, kteří hovoří rusky, se dnes ocitají v nekomfortním prostředí. Všechny vztahy jsou zastaveny.

Je možné mluvit na Ukrajině rusky?

Ano, to je možné. I kdybychom nechtěli, tak polovina občanů Ukrajiny hovoří rusky. Mateřský jazyk nemůžete zakázat. Ovšem nyní oficiální politika vytěsňuje ruský jazyk ze vzdělávacího procesu.

Ve vaší politické straně hovoříte jakým jazykem?

Zcela vědomě dodržujeme dvojjazyčnost. Přišli jsme s iniciativou vytvořit při straně Radu národností. Tuto radu již jsme zřídili. Do ní vstoupily největší organizace národnostních menšin, vede ji Ázerbájdžánec. Ptáte se, proč to děláme? Protože ukrajinský stát bude úspěšný, pokud bude země mnohojazyčná s kulturní rozmanitostí. Jedině tak jsme schopni zemi zachovat. Ve všem jiném to pro nás bude propad.

Pro nás Čechy je nepřijatelný kult Stepana Bandery a banderovců. Jak to lze vysvětlit?

Podívejte, v současnosti se bývalá Moskevská třída v Kyjevě jmenuje třída Stepana Bandery. Pro obyvatele střední a východní Ukrajiny není Bandera hrdinou, tradičním hrdinou je pro západní Ukrajinu. Pro nás je to bolavá otázka. Bandera je rozporuplná osobnost. Na něm a na jeho spolubojovnících ulpěla krev Čechů, Rusů, Rusínů, také Ukrajinců...

Co se učí děti ve školách?

Děti se učí, že Bandera je národní hrdina. Historie je přehodnocena, probíhá všude banderovská heroizace.

Vzpomínám na Jaceňukovu větu z loňského roku, že Rudá armáda Ukrajinu neosvobozovala, nýbrž okupovala…

(Vzdychne)… Ukazuje se tedy, že můj dědeček, který bojoval v Rudé armádě a padl v Rumunsku, je okupantem Ukrajiny…

Veteráni války-bojovníci proti fašismu dostávají ve vaší zemi stejné finanční příplatky jako banderovci nebo ti, kteří bojovali v jednotkách SS?


Ano, u nás byl přijat zákon, který srovnává všechny účastníky druhé světové války. Ti, co bojovali s Hitlerem, i ti, co bojovali proti Hitlerovi, dostávají stejné bonusy.

To je ovšem neuvěřitelné… Stojí ještě na svém místě na území Ukrajiny památníky druhé světové války, tedy například sochy upomínající Rudou armádu, nebo již byly odstraněny?


Tam, kde je místní komunita stihla zachránit, tam zůstaly. Hůře dopadly památníky, na které se vztahuje zákon o tzv. dekomunizaci, který se týká naší minulosti. Tam nastalo stoprocentní zničení.

Přejmenování měst přechází do absurdních rozměrů, neboť jména měst řeší parlament. Mé rodné město Dněpropetrovsk, v němž žije více než milion obyvatel, bylo přejmenováno na Dněpro. Nikdo neposlouchá názory občanů. To se děje v zemi, která ztratila polovinu svého HDP a stala se nejchudší v Evropě. Hlavní úkol je měnit názvy, i když to stojí velké peníze. Tak vidíte, čím se nyní zabýváme.

V polovině září došlo k ostřelování ruského velvyslanectví v Kyjevě. To je přece mezinárodní incident.

Ano, a je jasné, že to neudělaly levicové síly. Bylo dopředu známo, že takováto provokace nastane, všechno je to zaznamenáno na videu, a opět tam nebyla policie. Ptám se proč, když každý věděl, že bude taková provokace.

Ale ruští diplomaté pracují stále na velvyslanectví v Kyjevě a dvacet našich občanů stále pracuje na našem velvyslanectví v Moskvě. Ukrajinsko-ruské diplomatické vztahy nejsou oficiálně přerušeny. Velkou chybou nynějšího vedení, prezidenta a ministra zahraniční je, že neexistují přímé kontakty s Moskvou. Všechny problémy současné doby se snažíme řešit na mezinárodním formátu, například v normanském formátu – Rusko, Ukrajina, Francie, Německo. Takže vztahy s Putinem řešíme přes Merkelovou. A já se ptám - paní kancléřka to řeší v souladu s ukrajinskými národními zájmy, nebo německými? Jestli podle ukrajinských zájmů, pak nedodržuje poslání německé kancléřky…

Protože nemáme přímé vztahy s Moskvou, nemůžeme s ní nic nyní řešit.

Za Haló noviny rozhovor vedla Monika Hoření

Poznámky k jaderné energii

$
0
0




Jiří Jírovec
16. 11. 2016
Nová republika uveřejnila článek o katastrofě ve Fukušimě (zde). Je naprosto bezcenný, protože neobsahuje skutečně naměřené hodnoty. Stačí jeho porovnání s tímto zdrojem: (zde). Pracoval jsem 22 let v podniku Atomic Energy of Canada Ltd (AECL), který stavěl jaderné reaktory moderované těžkou vodou (CANDU), měl rozsáhlý základní i aplikovaný výzkum v jaderné fyzice, chemii a biologii. Zabýval se i otázkami životního prostředí i nakládání s jaderným odpadem.


Zabýval jsem se ochranou životního prostředí i bezpečností uvnitř velké jaderné elektrárny a tak si troufám přispět několika poznámkami k problémům spojeným s jadernou energií. Následující text, je extraktem dvou článků, které jsem v roce 1998 napsal pro Britské listy. (zde) a (zde)

Úvod

Jaderná energie je pole hnojené strachem, který se snadno šíří díky takměř absolutní neinformovanosti obyvatelstva.

V nevzdělané společnosti - mluvím z kanadské zkušenosti - je těžké prosazovat vědu a obhajovat její výsledky. Vědci z našeho podniku nesměli jit bez souhlasu vedení oslovovat veřejnost. Mimochodem, stejný příkaz vydala ČSAV v době normalizace pro pracovníky svých ústavů.

Pro ilustraci mohu uvést příklad: Moje skupina měla měřící přístroj umístěný na soukromém pozemku. Napsal jsem majiteli krátký děkovný dopis a přiložil údaje dokazující, že jeho zelenina je bezpečná. Šlo o data z veřejně přístupných zpráv. Můj manažér se zděsil a řekl, že ani taková věc nesmí jít ven bez povolení vrchnosti.

Kde blb, tam nebezpečno. A kdo jiný vydává blbé příkazy.

Odkud má veřejnost vědět, že jaderná elektrárna má kolem sebe kruh o průměru několika kilometrů, za nímž nesmí mít její provoz měřitelný dopad na zdraví obyvatel a na životní prostředí? Zkuste takový kruh namalovat kolem jiných průmyslových podniků.

Původní jaderný výzkum se týkal vývoje bomby. Zkoušeli to Němci, Britové a k dokonalosti dovedli Američané. Ničivá zbraň, toť touha všech vojevůdců. A nezkuste ji, když už ji máte. Tak došlo na Hirošimu a Nagasaki. Teprve později se část výzkumu přesunula na tak zvané "mírové využití".

Bezpečnost jaderných elektráren
Každá jiná činnost má svoje rizika. Skutečné a vnímané riziko se často liší. Například publicita leteckých nehod vede k představě, že letecká doprava je nebezpečná, přestože statisticky vzato, riziko je zanedbatelné.

Podle této databáze (zde) zahynulo při leteckých nehodách za prvních 10 měsíců 2016 308 lidí. Pro srovnání: Je to polovina ročního počtu obětí dopravních nehod v ČR (zde) USA zahyne ročně 35,000 lidí při dopravních nehodách (zde). A dalších 35,000 se postřílí. (zde)

Na nemoc z ozáření - viz sekce "Oběti jaderného záření" zemřelo od počátku sedmdesátých let asi 300 lidí. Za tu dobu se jen v USA vybila tři miliónová města.

Ve světě je momentálně 450 jaderných reaktorů a dalších 60 je ve výstavbě (https://www.iaea.org/pris/)

Odpůrci jaderné energie se snaží vnímané riziko co nejvíce nafouknout. Jejich zprávy připomínají Radio Jerevan: V zásadě je, co říkají, pravda s tím rozdílem, že to bylo jinak…

Manipulace například spočívají v tom, že se o malých technických problémech mluví jako o haváriích a zprávy nerozlišují aktivní a neaktivní část jaderné elektrárny.

Před několika lety prasklo v jedné čínské jaderné elektrárně potrubí a zabilo několik lidí. Palcové titulky v novinách oznamovaly havárii v jaderné elektrárně. Ve skutečnosti šlo ale o potrubí k turbinám v neaktivní sekci, která je součástí jakékoli tepelné elektrárny.

Tato nehoda měla zajímavou dohru. Ukázalo se, že jistá texaská firma fyzicky dovezla ono potrubí z Číny do USA, opuncováním mu přidala na hodnotě a vyvezla je zpět do Číny.

Media většinou opomíjejí fakt, že ohlašovací povinnosti podléhají prakticky i velmi malé technické problémy, které byly vyřešeny předepsaným způsobem v prostoru elektrárny.

Například v jaderné elektrárně Pickering u Toronta uniklo z reaktoru asi 200 litrů těžké vody (0.3% celkového objemu. Měřící systém závadu identifikoval a vestavěný bezpečnostní systém únik zachytil.

I tato provozní příhoda podléhá ohlášení regulátorovi a tak se okamžitě dostala do novin a televise jako havárie. Přeložme tento příklad do srozumitelnější řeči, v níž vynikne míra kontroly jíž provoz jaderné elektrárny podléhá.

Automechanik mění olej v autě. Vypustí starý, naleje 4 litry nového a nastartuje motor. Koukne pod vůz a zjistí, že do předpisově podsunuté nádoby olej kape. Zastaví motor, přitáhne výpustní zátku, sleje olej do odměrky a ohlásí šéfovi, že unikla asi tak jedna pětina malého panáka. Ten sepíše hlášení, které se přes ministerstvo dostane do medií. Ta poinformují, že ten a ten servis by měl být zrušen, protože ohrožuje životní prostředí.

Bojovníci proti jaderné energii

Jaderná energie je nejen výborným zdrojem tepla pro výrobu páry, která pohání turbogenerátory vyrábějící elektrický proud, ale i výborným zdrojem obživy aktivistů, kteří proti jaderné energii bojují.

Bursíkové celého světa protestují vždy jen tam, kde jsou peníze k obživě. Neslyšíte od nich pípnutí, když jde o jaderné zbraně nebo války. Jejich činnost lze nazvat kazisvětstvím. Těmto lidem nejde o to, jak něco udělat lépe ale o zadupání projektů do země. Často jsou nevzdělaní (viz Biomasa u Krause) a tak se zaměřují na obecné hrozby.

Radioaktivní záření souvisí s případným onemocněním rakovinou. Přesněji řečeno, zvyšuje existující riziko dané faktory na radioaktivitě nezávislými. Vliv radioaktivního záření tedy musíme poměřovat vzhledem k tomuto výchozímu riziku.

Odhaduje se, že v současné době zemře na rakovinu každý čtvrtý člověk. Existuje tedy pravděpodobnost 25%, že člověk tuto nemoc dostane. (Z čistě statistického hlediska zvyšuje riziko umrtí na rakovinu vše, co snižuje úmrtnost na jiné choroby - třeba běh pro zdraví v případě oběhových chorob).

Jaderné elektrárny lze zrušit. Pak ale nastane problém, jak nahradit výpadek produkce. Po prohlášení ontarijské vlády (1997), že se postupně zastaví jaderné elektrárny, vydala organizace Energy Probe jasavé prohlášení o "soumraku" jaderné energie v Ontariu.

Pak se ale nějaký šťoura zeptal ministra, jak bude výpadek ve výrobě elektrické energie nahrazen. Po vysvětlení, že bude obnoven provoz uhelných elektráren a zbytek se nahradí dovozem z USA (rovněž uhelného původu), předpověděla Energy Probe katastrofu pro životní prostředí provincie díky popílku a kyselému dešti.

Havárie jaderných reaktorů
Na tomto místě je nutné zdůraznit, že provoz jaderné elektrárny je rutinní záležitost, která vyžaduje souhru dobře cvičeného a placeného personálu. Bezpečnost je samozřejmě opřena o dodržení postupů při výstavbě, spolehlivosti měřící techniky a kontrolních mechanismů.

Zde si opět můžeme připomenout letecký průmysl. V období 1970-2010 se 10x snížilo procento letadel, která byla zničena při havárii (zde). Je to výsledek nových materiálů a technologií, důsledné kontroly kvality a regulace celého průmyslu.

Stejné platí pro jaderné reaktory. Postupem času se zdokonalila jejich konstrukce, zvýšila kontrola kvality jejich součástí i výstavby, měřící přístroje, kontrolní mechanismy i trenink obsluhy a péče o její ochranu před zářením.

V dalším textu jsou popsány tři největší havárie. Všechny spojuje selhání lidského faktoru.

Three Mile Island (1979)

Tato havárie měla obrovskou publicitu. "Federal Supplement 834 (June 12, 1996)" shrnuje událost takto:

"Všichni jsme slyšeli o "jaderném neštěstí", k němuž došlo v jaderné elektrárně Three Mile Island. Bylo to ale neštěstí? 28. března 1979 se zasekl přetlakový ventil na druhé reaktorové jednotce, čímž došlo k úniku radioaktivity do okolí reaktoru. Podle zprávy Americké jaderné regulační komise, byla průměrná dávka záření, kterou dostal každý z dvou miliónů lidí žijících v okolí elektrárny 0.0014 rem. Nejvyšší individuální dávka byla odhadnute na 0.075 rem. Přitom průměrná roční dávka (zahrnující přirozené záření, lékařské zákroky a spotřební zboží) je 0.36 rem." Odhaduje se, že "lost life expectancy" (viz text níže) představuje u zasažené populace asi 6 minut.

Problém spočíval v tom, že obsluha nebyla schopna interpretovat údaje měřící techniky.

Havárie v Černobylu (1986) souvisela s pokusem, který měl potvrdit, že je možné použít "zbytkovou" tepelnou energii reaktoru k výrobě dostatečného množství elektrické energie a tu použít jeho odstavení. Jinak řečen,o šlo o scénář, kdy selže napájení elektřinou zvenčí.

Zde je třeba uvést, že každá jaderná elektrárna musí mít nejen připojení k vnější rozvodné síti, ale musí mít i vnitřní záložní zdroje (dieselové generátory) k pohonu pump, které reaktor chladí poté kdy byla jaderná reakce zastavena.

Chyba se vloudila podceněním otázky "co dělat, když se stane…" A stalo se: Výkon reaktoru se při odstavování v určitém okamžiku rozkolísal a chyběl plán B, co s tím udělat. (zde).

Fukušimská havárie (2012) zdánlivě souvisí se zemětřesením a přílivovou vlnou. Závěry vládní vyšetřovací komise byly poněkud jiné:

"Ničivá katastrofa odhalila spoustu chyb v přístupu společnosti TEPCO k jaderné bezpečnosti, dále ukázala na roztříštěnost vedení po katastrofě a odhalila nebezpečnou laxnost kontrolních úřadů. Všechny tyto faktory vyústily do havárie, jež podle vyšetřovací komise založené japonským parlamentem byla „man-made“, neboli zapříčiněna člověkem. Člověkem se ovšem nemyslí jednotlivec, ale spíše celý systém." (zde)

Ve zmíněném odstavci je zašifrována vina japonského způsobu rozhodování. V hierarchické společnosti, jakou Japonsko je, trvá každé rozhodnutí příliš dlouho.

Fukušimská havárie byla do značné míry způsobena přerušením dodávky elektrické energie. Problém byl mimo jiné v tom, že v Japonsku existují dvě nekompatibilní rozvodné sítě z nichž jednu postavili Američané během okupace Japonska. Zjevně neexistoval plán na to, jak se připojit k druhé, kdyby první selhala.

Zmínka o laxnosti kontrolních úřadů je poněkud zavádějící. Ve skutečnosti je odvětví jaderné energie neuvěřitelně regulované. Týká se nejen konstrukce reaktorů, ale i dopadu na životní prostředí. Je pravda, že některé požadavky regulátorů nelze zavést ze dne na den.

Oběti jaderného záření
Reakci živého organismu na záření vztahujeme k obdržené dávce záření. Zjednodušeně řečeno, dávka záření je násobkem intensity záření a času, po který je organismus záření vystaven.

V zásadě platí: Čím větší dávku organismus dostane, tím větší je jeho (případné) poškození. Při stejné dávce je intensivnější záření je škodlivější než slabší. Je to obdoba pravidla, že alkohol požívaný s mírou neškodí ani v největším množství.

Dávka záření      Účinek na lidský organismus

velmi vysoká                 smrt z ozáření

vysoká                         poškození nebo změny, které ke smrti mohou vést

nízká                            zjevný jen z velkého statistického souboru

velmi nízká                   není detekovatelný

Počet lidí, kteří kdy zemřeli na smrt z ozáření je podle tohoto zdroje (zde) v řádu stovek.

Zajímavá je analýza dat z oblastí Ruska a Ukrajiny zasažených po havarii v Černobylu. Není pochyb o tom, že určitá část obyvatel byla vystavena poměrně vysokým dávkám záření a že tato skutečnost má dopad na zdraví obyvatelstva.

K překvapení odborníků z Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni, což je organizace s velkou mezinárodní autoritou, se statistiky o výskytu rakovinových onemocnění mnohdy dramaticky neslučují s odhadnutými dávkami záření.

Například údajný počet onemocnění v silně zasažené oblasti Ruska byl daleko menší než v některých, daleko méně zasažených oblastech Ukrajiny. Rozpor se neoficiálně vysvětluje ekonomickými zájmy Ukrajiny, která se snažila získat od západoevropských zemí finanční náhradu za zastavení zbývajících reaktorů.

Odhady počtu obětí Černobylu se původně pohybovaly řádově ve stotisících. Tato čísla postupně klesala na tisíce (zde).

Z uvedené studie se dozvíte, že po Černobylu onemocnělo 4000 lidí rakovinou štítné žlázy. Tato informace je zavádějící, pokud se objeví v mediích bez dodatku, že 99% postižených bylo vyléčeno.

Vysvětlovat veřejnosti účinek nízkých a zejména velmi nízkých dávek záření je obtížné. Potíž je v tom, že metody na měření radioaktivity jsou nesrovnatelně citlivější než metody, jimiž měříme odezvu živého organismu na ozáření. Kromě toho je těžké rozlišit vliv nízkých dávek z umělých zdrojů od přirozené radioaktivity.

Současná věda přistupuje k otázce účinku radioaktivního záření na lidský organismus velmi konservativně. Předpokládá, že jakákoli dávka záření může vyvolat změnu v živém organismu. Na rozdíl od odpůrců jaderné energie však nemluví poškození, ale o účinku. Radioaktivní záření totiž může být i jedním z prvků důležitých pro stimulaci imunního systému.

Rizika a jejich společenská přijatelnost

Každé lidské konání (kromě umírání) je spojeno s rizikem, které se dá vyjádřit jako doba, o níž určitá situace život jedince statisticky zkrátí vyhledem k očekávané délce jeho života.

Následující tabulka uvádí zkrácení očekávané délky života (lost life expectancy) populace USA.

Faktory zkracující život          Zkrácení o [dny]

žít v bídě                                      3500

být muž                                        2800

kuřák (muž)                                 2300

autonehody                                   180

drogy*                                         100*

sebevraždy*                                   95

vraždy*                                          90

 AIDS*                                          70

letecké nehody*                               1

(*) Celá populace

Život zkracují i rizika spojená s prací, honbou za penězi, slávou, kariérou, přehnanou vírou ve vlastní schopnosti a touhou být vítěz. Podle okolností musíme a nebo jsme ochotni přijímat značně velká rizika.

Další tabulka uvádí zkrácení života podle druhu práce (kanadský průmysl, 1967-76).

Druh práce                     Zkrácení o [dny]

hornictví                            660

těžba dřeva                       580

rybolov                            430

stavebnictví                      200

obsluha reaktoru              170

doprava                          150

průmysl                            58

zemědělství                     27

služby                             19

Porovnáme-li zkrácení života v důsledku chudoby (3500 dní - tento údaj platí pro USA, v Kanadě bude vzhledem k lepší dostupnosti lékařské péče poněkud menší) s dobře placenou prací v jaderné elektrárně pochopíme, že proč mnoho lidí rádo takovou práci riskuje.

Navíc je nutné zdůraznit, že uvedených 170 dní je odhad pro případ maximální povolené dávky pro pracovníka v jaderném průmyslu. Skutečná průměrná dávka za období 1986-90 byla zhruba 6x nižší, což při předpokládané přímé úměrnosti znamená posun na úroveň práce v zemědělství.

Jaderná energetika a politika
Jadernou energii respektive energetiku nelze oddělit od politiky. V současné době lze ve světě najít čtyři základní trendy:

Absolutní zavržení jaderné energie tak zvanými ochránci životního prostředí - v Kanadě například skupina Energy Probe.

Programové zavržení - některé politické strany mají ve svém obecném programu likvidaci existujících elektráren. Dostanou-li se dostanou k moci, svůj odpor mírní. Jejich odpor vůči jaderné energii je politický, nikoli vědecky podložený.

Pragmatismus - ztělesněný vládou USA (ať již demokratickou nebo republikánskou). Ta nemá k jaderné energetice "vrozený" odpor, ale silná uhelná lobby a víra, že se energetická krise sedmdesátých let nebude v dohledné době opakovat, ji zatím nenutí k oživení výstavby jaderných elektráren.

Aktivní přístup - sem patří vlády, které v jaderné energetice vidí reálné východisko, jak uspokojit energetické potřeby vlastní země ekologicky, ekonomicky i politicky přijatelným způsobem (Francie, Japonsko, Čína, Korea atd.).

Problém zásobování lidstva energií je typickým příkladem toho, že je třeba oprostit se od ideologie a snažit se hledat nejlepší možné řešení daného problému. Energetická nerovnováha světa svým způsobem odráží i jeho nerovnováhu ekonomickou, která vede k politické nestabilitě.

Problém kam s ním (radioaktivním odpadem)

Využití jaderné energie nelze oddělit od likvidace radioaktivního odpadu. Jak již bylo řečeno, odpůrci jaderné energie se zaměřují právě na tuto svrchovaně zpolitizovanou oblast a to hned z několika důvodů:

Existující jaderné elektrárny je většinou nutno udržet v provozu, protože jejich kapacita není snadno nahraditelná bez velkých ekonomických ztrát. Akce proti jejich okamžitému odstavení nemají naději na úspěch.

Proti ukládání (storage) a likvidaci (disposal) jakéhokoli odpadu vládne obecný a tudíž snadno využitelný odpor vycházející z filosofie NIMB neboli Not In My Backyard (ne za našimi humny). NIMB, v lidovější mluvě něco jako "dávejte si svoje sračky na svůj hnůj", v sobě zahrnuje prvky pseudodemokratického šílenství, které prakticky paralyzuje rozhodovací schopnost institucí.

A zase narážíme na nevzdělanost občanů. V AECL jsme na začátku devadesátých let dokončili projekt hlubinného uložení odpadu. Spočíval v trvalém uložení (disposal) odpadu ve štolách vyražených v Kanadském štítu. Projekt byl předán k vyhodnocení osmičlenému panelu, který po 8 (slovy osmi) letech zkoumání a mnoha veřejných slyšeních, dospěl k tomuto závěru:

"Bezpečnost konceptu AECL byla dostatečně prokázána z technického hlediska, ale nikoli z hlediska společenského. Koncept AECL pro (hlubinné geologické) uložení odpadu nemá v současné podobě širokou podporu veřejnosti a (tím pádem) odpovídající míru přijatelnosti. Nemůže tedy být použit jako kanadské řešení pro likvidaci vyhořelého paliva. Bezpečnost je pouze jedním, byť klíčovým, kriteriem přijatelnosti (konceptu). Bezpečnost je nutno posuzovat ze dvou vzájemně se doplňujících hledisek společenského a technického."

Není lepší doklad pablbství kanadských politiků a nevzdělanosti občanů? Celá věc je o to absurdnější, že náš podnik neměl v popisu práce tento projekt prodávat veřejnosti.

Závěr

Jaderné elektrárny jsou tak bezpečné, jak důsledně je při jejich konstrukci a provozu dodrženo základní pravidlo: Z radioaktivního záření není třeba mít strach, ale je třeba mít před ním respekt. Ztráta respektu může kompromitovat řadu zabudovaných bezpečnostních opatření a to zejména na úrovni jednotlivce.

Problémy nejsou s reaktory, ale s řízením provozu elektráren.

Veřejnost většinou neví, že žádný jiný obor lidské činnosti nepodléhá tak přísné regulaci, jakou je stavba a provoz jaderné elektrárny.

Konstrukce jaderného reaktoru znemožňuje, aby explodoval jako jaderná nálož. Bezpečnost reaktorů jako takových je ostatně nepřímo uznávána i odpůrci jaderné energie. Proto byl vyveden strašák likvidace radioaktivního odpadu.

17. listopad 1889 v Československu jako „barevná revoluce“

$
0
0
Petr Kužvart
16. 11. 2016

Listopad sice proběhl v době, kdy se tomu tak neříkalo, ale tehdejší události měly řadu shodných rysů s pozdějšími „barevnými revolucemi“. Zejména základ v autentickém lidovém odporu, který se projevil a byl za pochodu určitým způsobem usměrněn a ovládnut vznikající oligarchií za aktivní pomoci jejích pomocníků a sponzorů ze zahraničí. Tedy naprosto autentický začátek a těžko předvídatelné, „zvenčí“ ovlivněné konce. Zvenčí nejen ze zahraničí, ale i zvnějšku víceméně spontánně vzniklého lidového hnutí.



O tehdejších událostech mohu podat svědectví i závěry, ke kterým jsem následně došel, když jsem se dění přímo účastnil. Nejde tedy o kádrování událostí někým, kdo se ani špičkou nehtu tehdy neušpinil nějakou opoziční aktivitou, o to více ale takoví, když je po všem, křičí, kádrují a hodnotí. Tohle je u nás docela rozšířená kratochvíle… .

Tedy: před listopadem jsem byl činný v nezávislých ekologických aktivitách kolem Ivana Dejmala, později i v prostředí lidí sdružujících se v ekologické sekci Biologické společnosti ČSAV Brno. Poslední roky před listopadem jsem se angažoval i jinak, byl jsem mezi zakladateli Levé alternativy, šířil jsem „Několik vět“ a pracoval v nezávislých občanských strukturách. V listopadových dnech (zdůrazňuji: ještě v době, kdy nebylo jasno, jak to dopadne!) jsem začínal opoziční aktivity v jednom velkém pražském podniku a řídil tam posléze stávkové struktury.

Šlo ve své podstatě o politickou krizi normalizačního režimu, který náhle ztratil sovětské jištění a sám nebyl schopen svou moc udržet a stabilizovat se, když byl až doposledka režimem satelitním, majícím hlavní úkol: udržovat moc a vliv moskevského velmocenského centra. Postaven před realitu, že se má udržet vlastní vahou, vlastní silou, začal se rychle drolit. Šlo jen o to, co bude bezprostřední příčinou. Tohle všechno jsme ale tehdy nevěděli, měli jsme za to, že vliv SSSR potrvá a my můžeme v lepším případě projít jistou „finlandizací“.

Šlo tedy o politický převrat založený na autentické lidové nespokojenosti, která se nám dnes jeví jako dost naivní. Kdesi v pozadí široké vrstvy vnímaly naději dosáhnout všech západních výdobytků konzumerismu a vysoké životní úrovně daleko spíš, než nějaké svobody a demokratických poměrů. Moc převzala nevelká skupina politických opozičníků „na plný úvazek“ se silnými kontakty na Západ. Následoval rychlý a celkem drsně vynucovaný vývoj k postupné všeobecné privatizaci, vytváření zdání „liberálního trhu“ a postupného záměrného a chtěného vzniku privilegovaných tříd, privatizačních zbohatlíků a kompradorských skupin, sloužícím zahraničním privatizátorům. Tendence k jakékoli alternativě byly likvidovány v zárodku.

Těžko dnes – stále ještě bez dostatku spolehlivých informací – soudit o míře přímé zainteresovanosti západních mocenských struktur v ovlivňování listopadových událostí a toho, co bezprostředně následovalo. Nicméně toto zasahování a usměrňování vývoje lze předpokládat. Je ovšem problémem, svést to celé na nějaké zákulisní mocenské spiknutí. Tak se dějinné události zpravidla neodehrávají.

„Spiklenecké teorie“, nebo zpravidla spíše jen spiklenecké dohady a podezření, zpravidla absolutizují něčí vůli, jež jednoznačně musela vést k dané chtěné historické události. Ale tak tomu nebývá. Vůle mnoha různých aktérů se různě proplétají, ale také – jako silové vektory – se navzájem sčítají, krátí a kumulují, ovlivňovány reálnými okolnostmi a poměry natolik, že zhusta výsledná událost je něčím, co nikdo z jednajících nebo alespoň jejich naprostá většina nechtěla. Je reálné podezření, že potlačení demonstrace na Národní třídě chtěla využít – pokud je přímo neiniciovala – mladší generace nomenklatury k nástupu k moci. Kolují pověsti o účasti tajných služeb a Státní bezpečnosti v událostech. Nicméně nakonec se vše seběhlo tak, že to nikdo z partajní nomenklatury takto nečekal. Co čekala druhá strana je otázka. Každopádně z dostupných zdrojů lze vyčíst velkou dávku improvizace pod tlakem skutečného vývoje, který byl v těch dnech bouřlivý a překotný. Vše se celkem seběhlo tak, že lidové vzepětí mělo protipartajní, nikoli však vysloveně antisystémový akcent.Šlo o to, aby nám nevládla „rodná strana“. Nicméně privatizace všeho možného, vydávání majetků v restitucích – to tehdy nikdo nechtěl a pokud snad chtěl, tak o tom mlčel.

Iluze, nedůvodná očekávání, vypjaté ideály a nejrůznější bludy hrají v dějinných událostech vždy svou roli. Kolikrát převrství na čas i jednoznačné materiální předpoklady lidské motivace. Když je po všem, následuje vždy deziluze, vystřízlivění a také různě hluboká negace. Byli jsme zrazeni, oni nás a naše ideály prodali … . To je normální. Přímí aktéři zvratu nemusejí být vůbec těmi, kdo sklízejí jeho ovoce.

U nás došlo k rychlé obměně ve vládnoucích strukturách a pak už se pod tlakem vnitřních sil i vlivů ze zahraničí připravovala „ekonomická transformace“, která byla nevábným, ryze zištným rozchvácením národního majetku, který vůbec nebyl malý a nebyl ani ekonomicky a technicky zaostalý. Bylo, co drancovat. A lidé typu Václava Klause v tom viděli i velmi příhodnou cestu ke zrychlené „prvotní akumulaci kapitálu“ (včetně „bankovního socialismu“ 90. let) a vzniku privilegovaných tříd. Teprve s jejich stabilizací se pravicovému blouznění dostalo reálného politického a sociálního zázemí. To vše mělo svou hlubokou logiku a je otázkou, jaká reálná alternativa se nabízela. Každá byla v zárodku zardoušena.

V následných dějích po listopadových událostech je účast a vliv Západu mimo diskusi. Pro poněkud již skomírající kapitalismus byla šance účastnit se ekonomického drancování střední a východní Evropy velmi vítanou infuzí, která tento systém nakopla k další existenci.

Čím se tedy listopad 1989 u nás lišil od „barevných revolucí“? Ničím podstatným!

Hanobení prezidenta?

$
0
0
Ivan David
16. 11. 2016
Nový gigantický problém hýbe kavárnami. Má být hanobení prezidenta republiky tresné? Nebo nemá? Já jsem proti, ale je mi to celkem jedno. Jsem totiž vděčen každému, kdo se nějak projeví, a tím mi umožní zařadit ho do příslušné kategorie. Když například někdo nazývá prezidenta republiky "ovarem", sděluji mi, že je blbec a sprosťák. Jako kravinec v aforismu Karla Čapka: "Plesk, a teď jsem plně rozvinul svoji osobnost." Vím, že si takového jedince nemusím všímat a tím ušetřím trochu času.



Kromě toho hrozí, že by někteří jedinci (nejspíš herci nebo novináři) vymýšleli co nejhrubší urážky, aby mohli být potrestáni a stali se hrdiny ve svojí tenčící se komunitě. Nevadí mi, že by se stali celebritami pro Český rozhlas a Českou televizi, vadily by mi ještě stupidnější diskuse vypouštěné do veřejného prostoru z jejich médií.

Dnes jsem poslouchal na Radiožurnálu pořad o úžasné "Generaci Y", která vyrůstala "v demokracii". Pozván byl také jakýsi ředitel nějaké neziskovky "pro integraci", který nejprve konstatoval, že příslušníci "generace Y" se o politiku nezajímají, protože "nějaký kašpárek na Hradě" je nemůže zajímat. O pár minut později vykládal, že "opilec, který se kymácí nad korunovačními klenoty" nemůže být pro nikoho vzorem na rozdíl od prezidenta Kisky. Kdyby bylo hanobení prezidenta trestné, napovídal by toho ještě víc. Já jsem se dozvěděl, že je to blbec a paní redaktorka má jistotu, že ho má zvát do vysílání při každé příležitosti.

Soud by v podobném případě jistě ustanovil soudního znalce, aby posoudil, zda označení někoho za "opilce" je nebo není hanobení. Každý den by o tom referovali ve zprávách. Ne, ne, to není dobrý nápad...

Ostravští žalobci žijí na Marsu

$
0
0

Zdeněk Jemelík16.11.2016            ZdenekJemelik
Alena Vitásková, nepravomocně odsouzená předsedkyně Energetického regulačního úřadu, jako uchazečka o zvolení do Senátu na Ostravsku vedla kontaktní předvolební kampaň. Během ní hovořila s nezjistitelným velkým počtem místních občanů a naslouchala jejich nářkům. V nich se často ozývalo jméno Zdeňka Bakaly a názory, že jako podnikatel Ostravsko drancoval. Lidé většinou zmiňovali prodej zprivatizovaných bytů z původního majetku OKD a tunelování této krachující firmy vyplácením nepřiměřeně vysokých dividend, též vyvádění majetku do zahraničí. 



Mnozí občané vyslovovali názor, že Zdeněk Bakala patří za mříže a měl by mu být vyvlastněn majetek, který nabyl kořistěním na Ostravsku. Také se nelichotivě vyjadřovali o některých současných politicích, kteří mu k nabytí majetku pomohli a mlčky přihlížejí jeho loupeživému podnikání.

Bez podrobných vnitřních znalostí o zmiňovaných obchodních transakcích nelze ovšem spolehlivě zjistit, zda se jednalo o poctivé obchody, neetické podnikání či dokonce o trestnou činnost. Řadoví občané však k potřebným informacím přístup nemají. Nicméně sociální dopady Bakalových obchodů na Ostravsku jsou skutečně tíživé, a také stát na jejich mírnění musí vynakládat prostředky v řádu miliard Kč. Proto by se vznášená podezření neměla přecházet bez povšimnutí. Sotva se lze dobrat pravdy o jejich pravé povaze jinak než jejich prověřením specializovaným policejním útvarem. Buď by z toho vyšel Zdeněk Bakala čistý, nebo by skončil jinak, ale veřejnost by měla tak i tak jasno.

Alena Vitásková dlouho uvažovala, jak s nabytými informacemi naložit. Bylo jí divné, že údajné nepravosti probíhají dlouhodobě ve městě, které je sídlem krajského státního zastupitelství a vedle běžných policejních útvarů také expozitur republikových elitních útvarů, a nikdo proti údajným Bakalovým zlořádům nezasahuje. Státní zástupci mají přece povinnost stíhat z moci úřední každý trestný čin, o kterém se dovědí, takže snad by zahájili vyšetřování, kdyby měli důvod podezírat Zdeňka Bakalu z nekalostí. Posléze si ale uvědomila, že podobná situace byla na Zlínsku, kde bývalí policejní šéfové (kteří nakonec rádi v tichosti opustili sbor) měli dost času a energie na skandalizaci policejního prezidenta Petra Lessyho, ale přímo pod jejich okny rozkvetla obrovská lihová kauza, jež by možná kvetla ještě dnes, kdyby se na ni nepřišlo v souvislosti s metanolovou aférou.

Dále neváhala. Vědomá si tíživosti životní situace tisíců obyvatel Ostravska a i ničivého vlivu kolujících divokých pověstí na důvěryhodnost státu a zvláště některých jeho představitelů, poslala otevřený dopis nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi (zde), v němž ho vybídla, aby se zamyslel, zda by neměl dát svým podřízeným pokyn, aby podezřelé Bakalovy transakce prověřili a zamezili případnému dalšímu vyvádění majetku do zahraničí. Kopii dopisu obdrželi někteří vysocí představitelé státu a také místně příslušná krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová a její přímý nadřízený vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan.

Alena Vitásková i Pavel Zeman patří k vysokým představitelům moci výkonné. Postavení Aleny Vitáskové je poněkud silnější než Zemanovo, protože je zcela nezávislá na vládě a z funkce ji smí odvolat pouze prezident republiky za zákonem daných podmínek. Pavla Zemana může odvolat vláda, a to bez udání důvodů, a v oblasti státní správy státního zastupitelství je jeho úřad závislý na ministerstvu spravedlnosti. Přesto ji Pavel Zeman neuznal za hodnu osobní odpovědi. Odepsala jí řadová státní zástupkyně bez odkazu na pověření nejvyšším státním zástupcem, která jí poslala odůvodněné vysvětlení, že její podání putuje na Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. K postoupení nelze mít věcné výhrady, postup je správný, jen si myslím, že panu nejvyššímu státnímu zástupci by trocha „kinderstube“ neuškodila.

Pozoruhodně se zachovalo Krajské státní zastupitelství v Ostravě. Ač nebylo přímo osloveno, reagovalo podstatně dříve než adresát. Odpovědělo Aleně Vitáskové z vlastní inciativy dopisem řadového státního zástupce, který jí především sdělil následující: „ Vaše podání… neobsahuje skutečnosti, ze kterých by bylo možno dovodit, že došlo ke spáchání konkrétního trestného činu, neboť v podání chybí popis jakéhokoli konkrétního jednání, kterým by byl spáchán trestný čin. Ve svém podání jste se podělila o osobní zkušenost, získanou rozhovory s občany při volební kampani, aniž jste uvedla jakýkoli konkrétní poznatek o trestné činnosti.“ Dále ji ujistil, že orgány činné v trestním řízení věnují náležitou pozornost informacím z hromadných sdělovacích prostředků a poučil ji, že případné poznatky o trestné činnosti má předat orgánům činným v trestním řízení. Posléze jí stanovil lhůtu do 15.listopadu 2016 „k doplnění podání o skutečnosti, z nichž by mohlo být zřejmé, že došlo ke konkrétnímu protiprávnímu jednání, které by naplňovalo znaky některého trestného činu, uvedeného v trestním zákoníku…“ A pohrozil jí, že v případě nevyhovění ve lhůtě bude podání založeno bez věcného vyřízení, neboť její podání není trestním oznámením a nebylo by jím, i kdyby je tak označila. Prostě pan státní zástupce ji vyzval, aby chytila zloděje, přivedla ho spoutaného, a když jej takto dodá, orgány činné v trestním řízení si s ním snad nějak poradí.

Alena Vitásková pokynu nevyhověla, ani nemohla, protože přípis přišel na adresu jejího bydliště (nic proti tomu, uvedla ji v dopise nejvyššímu státnímu zástupci), které po dobu několika týdnů nenavštívila. Ostatně pokynu by ani vyhovět nemohla také proto, že nemá prostředky k získání potřebných skutkových zjištění a z dostupných poznatků nemůže činit právní závěry. Nelze například bez dalšího učinit právní závěr, že vyplácením vysokých dividend skutečně došlo k trestnému činu.

Pozoruhodné na věci je, že státní zástupci, kteří žijí v Ostravě, mají potřebnou odbornou kvalifikaci a živí se stíháním trestné činnosti, zůstali nedotčeni ostravským veřejným míněním a nedošli sami k závěru, že je na místě prověřit podezření, které občané masově sdílejí, že totiž některými obchody Zdeňka Bakaly došlo k trestnému činu. Vždyť v jiných případech ostravští krajští žalobci bez rozpaků obvinili lidi, které soud později zprostil obžaloby.

Můj kritický pohled na výše zmíněný postoj ostravského krajského státního zastupitelství tentokrát není jen blábolením hloupého grafomana: Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, jemuž věc postoupilo Nejvyšší státní zastupitelství k vyřízení, zadalo prověření podezření, vyslovených v dopisu Aleny Vitáskové, Národní centrále proti organizovanému zločinu. Okolnost, že se má věcí zabývat republikový útvar PČR, nikoli nějaké okresní ředitelství PČR ( jak se kdysi dělo při prověřování krachu Sazky), svědčí o tom, že vrchní státní zastupitelství přikládá věci značný význam.

Na okraj poznamenávám, že postoj Krajského státního zastupitelství v Ostravě k dopisu Aleny Vitáskové vrhá na tento úřad podivné světlo. Vyvolává podezření, že tamní státní zástupci jsou neteční vůči dění ve svém okolí (čili nekompetentní), nebo nejsou způsobilí rozpoznat nebezpečnost neobvyklých obchodních operací (čili jsou ještě více nekompetentní), nebo si prostě nechtějí pálit prsty: pak je na místě otázka po příčinách jejich shovívavosti ke Zdeňkovi Bakalovi a jeho společníkům (cui bono?). Nebylo by to tak zlé, kdyby to byl jediný známý výstřelek v historii tohoto úřadu, jehož dlouholetou šéfku Zlatuši Andělovou jsem poprvé viděl na rautu při loučení skvělého ministra Pavla Němce s úřadem a později jako svědkyni ve dvou medializovaných soudních procesech. Připomeňme si, že z formálně právního hlediska krajské státní zastupitelství za jejího vedení selhalo například v kauze tehdejšího místopředsedy vlády Jiřího Čunka, když v rámci dohledu nad činností podřízeného Okresního státního zastupitelství v Přerově nezjistilo, že trestní řízení je od počátku vedeno nezákonně. Naopak Zlatuše Andělová popírala, že by delegováním věci do Přerova došlo k pochybení a podle výroku svědka v řízení na ochranu osobnosti sedmi žalobců proti Marii Benešové veřejně tvrdila, že Jiří Čunek musí být odsouzen, protože je prasák a ochmatává ženské. Nesouhlas s odebráním věci z rukou severomoravských žalobců Nejvyšším státním zastupitelstvím sdílela se svým přímým nadřízeným, vrchním státním zástupcem v Olomouci Ivo Ištvanem. Ivo Ištvana, jehož možnosti zasáhnout do kauzy Jiřího Čunka byly podstatně menší než její, potrestala nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká podáním návrhu na odvolání z fnnkce, jemuž capo di tutti capi, bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ano, ten europoslanec, zběh z ODS, který se snad cítí na funkci prezidenta republiky) bez odporu vyhověl. Ale Zlatuši Andělové rebelování prošlo bez následků. Následně změnila názor a pomohla roztáčet Marii Benešové a některým novinářům štvanici na nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou, Pavla Němce, Pavla Kučeru a některé další činitele. Renatu Veseckou veřejnost vnímala jako hlavní vinici odebrání kauzy Jiřího Čunka z rukou OSZ Přerov a jejího předání (fakticky k zastavení) na OSZ Jihlava. Ostatní měli hlavně smůlu, že s ní a také se Zlatuší Andělovou seděli při obědě u stejného stolu. Obětí štvanice se nakonec stal pouze bývalý místopředseda Nejvyššího soudu ČR, slušný člověk Pavel Kučera s dobrými osobními vztahy s Marií Benešovou i Zlatuší Andělovou, který jako soudce sice neměl na rozhodování státních zástupců žádný vliv, ale na konci ničím neposkvrněné kariéry, ve věku 70 let, těsně před odchodem do důchodu, málem přišel s pomocí bývalých kamarádek nepravomocným rozhodnutím kárného soudu o talár.

Jinou významnou „nehodou“ bylo pronásledování bývalého ministra obrany Martina Bartáka a zbrojaře Martina Smrže kvůli údajné korupci, jehož se úřad Zlatuše Andělové ujal, i když mu to podle trestního řádu nepříslušelo. Cestování k výslechům do Ostravy obviněným velmi znepříjemňovalo život. Krajský soud v Ostravě ale obžalobu nepřijal z důvodu místní nepříslušnosti. Věc putovala k Městskému a později k Vrchnímu soudu v Praze, kde byli obvinění zproštěni obžaloby. Zájem ostravských žalobců na jejich odsouzení byl tak velký, že se spisem putoval do Prahy i dozorový státní zástupce Dušan Táborský, jehož vystoupení v hlavním líčení a na chodbách soudu byla nezapomenutelná. Ukazovat prstem na Johna Boka, že mu zvoní mobilní telefon, a pak jej vytáhnout z vlastní tašky byl prvotřídní eskamotérský kousek.

Poněkud „folklorní“ ráz měly dvě cesty paní krajské státní zástupkyně s doprovodem z Ostravy do Prahy a zpět jen za tím účelem, aby odmítla svědčit před soudem: stát jejich výlety rád zaplatil.

Vše výše uvedené zpochybňuje úroveň vnitřního řízení Krajského státního zastupitelství v Ostravě. Ryba smrdí od hlavy: Zlatuše Andělová stojí v jeho čele déle než 15 let. Za kiks svého podřízeného ve věci podání Aleny Vitáskové je morálně odpovědná. Věci by zřejmě prospělo, kdyby v souvislosti s touto „nehodou“ její nadřízení uvážili, zda již paní krajská státní zástupkyně není dlouhým působení ve funkci poněkud opotřebovaná. Snad by se měli poradit se znalci z oboru psychologie práce.

Nicméně díky rutinnímu postupu Nejvyššího státního zastupitelství a Vrchního státního zastupitelství v Olomouci podivné jednání krajského státního zastupitelství nevykolejilo iniciativu Aleny Vitáskové ze správné dráhy. Lpění na formalizovaných postupech je přece jen občas k něčemu dobré. Věc podezření proti Zdeňku Bakalovi se dostala do správných rukou. Poslouží jako jeden z prvních testů účelnosti reorganizace republikových útvarů PČR. Přejme ostravské veřejnosti, aby se konečně dověděla, jak se věci mají: pravda uklidní, ať bude jakákoli, tedy ať povede k očištění Zdeňka Bakaly nebo k jeho odsouzení.

17. listopad 1889 v Československu jako „barevná revoluce“

$
0
0

Petr Kužvart
16. 11. 2016
Listopad sice proběhl v době, kdy se tomu tak neříkalo, ale tehdejší události měly řadu shodných rysů s pozdějšími „barevnými revolucemi“. Zejména základ v autentickém lidovém odporu, který se projevil a byl za pochodu určitým způsobem usměrněn a ovládnut vznikající oligarchií za aktivní pomoci jejích pomocníků a sponzorů ze zahraničí. Tedy naprosto autentický začátek a těžko předvídatelné, „zvenčí“ ovlivněné konce. Zvenčí nejen ze zahraničí, ale i zvnějšku víceméně spontánně vzniklého lidového hnutí.


O tehdejších událostech mohu podat svědectví i závěry, ke kterým jsem následně došel, když jsem se dění přímo účastnil. Nejde tedy o kádrování událostí někým, kdo se ani špičkou nehtu tehdy neušpinil nějakou opoziční aktivitou, o to více ale takoví, když je po všem, křičí, kádrují a hodnotí. Tohle je u nás docela rozšířená kratochvíle… .

Tedy: před listopadem jsem byl činný v nezávislých ekologických aktivitách kolem Ivana Dejmala, později i v prostředí lidí sdružujících se v ekologické sekci Biologické společnosti ČSAV Brno. Poslední roky před listopadem jsem se angažoval i jinak, byl jsem mezi zakladateli Levé alternativy, šířil jsem „Několik vět“ a pracoval v nezávislých občanských strukturách. V listopadových dnech (zdůrazňuji: ještě v době, kdy nebylo jasno, jak to dopadne!) jsem začínal opoziční aktivity v jednom velkém pražském podniku a řídil tam posléze stávkové struktury.

Šlo ve své podstatě o politickou krizi normalizačního režimu, který náhle ztratil sovětské jištění a sám nebyl schopen svou moc udržet a stabilizovat se, když byl až doposledka režimem satelitním, majícím hlavní úkol: udržovat moc a vliv moskevského velmocenského centra. Postaven před realitu, že se má udržet vlastní vahou, vlastní silou, začal se rychle drolit. Šlo jen o to, co bude bezprostřední příčinou. Tohle všechno jsme ale tehdy nevěděli, měli jsme za to, že vliv SSSR potrvá a my můžeme v lepším případě projít jistou „finlandizací“.

Šlo tedy o politický převrat založený na autentické lidové nespokojenosti, která se nám dnes jeví jako dost naivní. Kdesi v pozadí široké vrstvy vnímaly naději dosáhnout všech západních výdobytků konzumerismu a vysoké životní úrovně daleko spíš, než nějaké svobody a demokratických poměrů. Moc převzala nevelká skupina politických opozičníků „na plný úvazek“ se silnými kontakty na Západ. Následoval rychlý a celkem drsně vynucovaný vývoj k postupné všeobecné privatizaci, vytváření zdání „liberálního trhu“ a postupného záměrného a chtěného vzniku privilegovaných tříd, privatizačních zbohatlíků a kompradorských skupin, sloužícím zahraničním privatizátorům. Tendence k jakékoli alternativě byly likvidovány v zárodku.

Těžko dnes – stále ještě bez dostatku spolehlivých informací – soudit o míře přímé zainteresovanosti západních mocenských struktur v ovlivňování listopadových událostí a toho, co bezprostředně následovalo. Nicméně toto zasahování a usměrňování vývoje lze předpokládat. Je ovšem problémem, svést to celé na nějaké zákulisní mocenské spiknutí. Tak se dějinné události zpravidla neodehrávají.

„Spiklenecké teorie“, nebo zpravidla spíše jen spiklenecké dohady a podezření, zpravidla absolutizují něčí vůli, jež jednoznačně musela vést k dané chtěné historické události. Ale tak tomu nebývá. Vůle mnoha různých aktérů se různě proplétají, ale také – jako silové vektory – se navzájem sčítají, krátí a kumulují, ovlivňovány reálnými okolnostmi a poměry natolik, že zhusta výsledná událost je něčím, co nikdo z jednajících nebo alespoň jejich naprostá většina nechtěla. Je reálné podezření, že potlačení demonstrace na Národní třídě chtěla využít – pokud je přímo neiniciovala – mladší generace nomenklatury k nástupu k moci. Kolují pověsti o účasti tajných služeb a Státní bezpečnosti v událostech. Nicméně nakonec se vše seběhlo tak, že to nikdo z partajní nomenklatury takto nečekal. Co čekala druhá strana je otázka. Každopádně z dostupných zdrojů lze vyčíst velkou dávku improvizace pod tlakem skutečného vývoje, který byl v těch dnech bouřlivý a překotný. Vše se celkem seběhlo tak, že lidové vzepětí mělo protipartajní, nikoli však vysloveně antisystémový akcent. Šlo o to, aby nám nevládla „rodná strana“. Nicméně privatizace všeho možného, vydávání majetků v restitucích – to tehdy nikdo nechtěl a pokud snad chtěl, tak o tom mlčel.

Iluze, nedůvodná očekávání, vypjaté ideály a nejrůznější bludy hrají v dějinných událostech vždy svou roli. Kolikrát převrství na čas i jednoznačné materiální předpoklady lidské motivace. Když je po všem, následuje vždy deziluze, vystřízlivění a také různě hluboká negace. Byli jsme zrazeni, oni nás a naše ideály prodali … . To je normální. Přímí aktéři zvratu nemusejí být vůbec těmi, kdo sklízejí jeho ovoce.

U nás došlo k rychlé obměně ve vládnoucích strukturách a pak už se pod tlakem vnitřních sil i vlivů ze zahraničí připravovala „ekonomická transformace“, která byla nevábným, ryze zištným rozchvácením národního majetku, který vůbec nebyl malý a nebyl ani ekonomicky a technicky zaostalý. Bylo, co drancovat. A lidé typu Václava Klause v tom viděli i velmi příhodnou cestu ke zrychlené „prvotní akumulaci kapitálu“ (včetně „bankovního socialismu“ 90. let) a vzniku privilegovaných tříd. Teprve s jejich stabilizací se pravicovému blouznění dostalo reálného politického a sociálního zázemí. To vše mělo svou hlubokou logiku a je otázkou, jaká reálná alternativa se nabízela. Každá byla v zárodku zardoušena.

V následných dějích po listopadových událostech je účast a vliv Západu mimo diskusi. Pro poněkud již skomírající kapitalismus byla šance účastnit se ekonomického drancování střední a východní Evropy velmi vítanou infuzí, která tento systém nakopla k další existenci.

Čím se tedy listopad 1989 u nás lišil od „barevných revolucí“? Ničím podstatným!

USA odvolávají z Kyjeva agenty FBI a CIA

$
0
0

16. 11. 2016
Ukrajinu urychleně opustili pracovníci zvláštních služeb USA, kteří působili v budově generální prokuratury a SBU. Ve vysílání talk show "Míst setkání" to oznámil bývalý poslanec Nejvyšší rady Igor Markov. Podle něj je to důkazem toho, že USA "potichoučku opouštějí" Ukrajinu. "Pokud jde o orgány činné v trestním řízení. Je zde takový detail - před týdnem byli všichni představitelé FBI, kteří byli u generální prokuratury, a CIA, kteří byli v SBU, urychleně převezeni do Rumunska a České republiky. Pro silové struktury je to jasný signál, že USA potichoučku opouštějí Ukrajinu. Zůstali pouze analytici, všichni operativci odjeli", konstatoval Markov.
Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová 
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live