Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Kašuka:Šťastnou cestu soudruhu Castro… a pozdravuj Che Guevaru!

$
0
0
Ladislav Kašuka
4.12. 2016 zasláno redakci NR
Trvalo mi několik dní, než jsem byl schopen si sednout a napsat tento článek. Smrt posledního z vítězných revolučních velikánů mne totiž opravdu zarmoutila. Castro pro mě symbolizoval poslední žijící ikonu hrdinů minulého tisíciletí. Idealistu, který pro své přesvědčení, že si jsou všichni lidé rovni, zahájil společně s Che Guevarou a dalšími 80 bojovníky zdánlivě beznadějný boj proti generálu Batistovi a jeho vojenské juntě, která tehdy společně s narkomafií vládla Kubě a nakonec, ačkoli se to zdálo zhola nemožné, za tři roky svou revoluci vyhrál!

Fidel Castro byl bojovník a idealista patřící do staré školy, nepatřil k tzv. normalizačním komunistům, kteří vládli po smrti Stalina v SSSR a evropském socialistickém bloku, kteří dovedli vše, co bylo pro lid vybudováno a dosaženo ke krachu a bez boje předali moc do rukou korporačně – fašisticko – neomarxistické EU! Přežil 10 amerických prezidentů toužících po jeho hlavě, přežil renegáta Chruščova, stagnujícího Brežněva, zrádce Gorbačova i rozpad Sovětského svazu. Ačkoli díky ekonomickým sankcím a blokádám ze strany USA a ostatních západních zemí se pod jeho vedením Kuba prostě nemohla stát bohatou zemí, již nikdy tam děti neumírali hlady a bez lékařské pomoci na ulicích a zcela vymítil negramotnost.

Bezplatné školství a zdravotnictví, sociální pomoc pro chudé a hlavně nezávislost Kuby, bylo těmi největšími bonusy, které přinesla jeho vláda! Fidel Castro nikdy nenašel zálibu v drahých oblecích, hodinkách za miliony a jiných neřestech vlastním současným západním i východním politikům. Nehromadil miliardy a nevlastnil luxusní jachty. Nežil si na vysoké noze, když jeho lid musel kvůli poloze Kuby u břehů Ameriky každý den tvrdě pracovat, aby ostrov svobody a nezávislosti vůbec přežil! Oblékal se stejně jako Stalin velmi prostě, většinou do uniformy, čímž chtěl poukázat na to, že boj o svobodu a nezávislost Kuby na USA neskončil revolucí, nýbrž probíhá každý pracovní den od soumraku do úsvitu! Jeho jedinou „slabostí“ byla láska k ženám, kterých prý poznal na tisíce! Pro levicově smýšlející ženy byl navždy krásným, svalnatým mužem s doutníkem, který vjel v roce 1959 po třech letech bojů jako vítěz ve vojenském džípu do Havany a měl proto až do své smrti jejich lásku a obdiv.

Jeho smrtí skončila jedna slavná éra v dějinách lidstva, jejíž ideály naneštěstí nepokřivil nikdo jiný, než samotní její představitelé, kteří nastoupili k hotovému dílu a díky jejichž diletantství a neschopnosti se vše obrátilo v prach!

Tak tedy šťastnou cestu soudruhu Castro, pozdravuj Che Guevaru a Stalina, budeš navždy žít v srdcích těch, co sdílí vaše ideály!

Překvapení v Rakousku, ano nebo spíš ne?

$
0
0
vlk
4.12.2016 Kosa zostračili vlkovobloguje.wordpress.com

Jestli něco překvapilo na rakouských prezidentských volbách, pak zdaleka nejvíce jednoznačnost výsledku! Včetně mojí maličkosti. Nebyl jsem zdaleka jediný, kdo počítal opět s velmi těsným výsledkem. Takže jsem řešil pro mne zásadní problém – kdy vlastně budu moci začít psát komentář k tomuhle, letos už třetímu rakouskému prezidentskému klání, v neděli, v pondělí anebo dokonce až po definitivním sečtení korespondenčně odevzdaných hlasů v úterý ráno?


Protože bylo jasné, že Rakušané budou naprosto striktně dodržovat literu svého volebního zákona, aby se opakovaně nezesměšnili před celým světem, tím, že by si dali volbu svého prezidenta eventuálně počtvrté za sebou kvůli nějaké procesní chybě.

Byli tentokráte nikoli vídeňsky rozevlátí, ale prusky bigotní v dodržování předpisů pro volby, takže třeba v takovém Tyrolsku děti nesměly vůbec do volebních místností. S odůvodněním, že tam nemá co dělat nikdo, kdo nemá volební právo. A takových dodržení foršriftu prý bylo neurekom. Preventivně, aby nikdo nemohl napadnout volební proceduru u ústavního soudu.

Výsledek je ovšem natolik jednoznačný, že ty děti, doprovázející své rodiče i v Tyrolsku do volebních kvelbů klidně mohli pustit. Jak říkám – pro mne osobně je největším překvapením ta naprostá jednoznačnost. Však také jak poražený Norbert Hofer, tak šéf strany Svobodných Strache nečekali ani celou hodinu od skončení hlasování, aby uznali svoji porážku! Což mluví za všechny komentáře. V České republice parta kolem Karla Schwarzenberga neuznala například svou prohru nikdy. Ale to jiný příběh, kterému se v tomto článku rozhodně nehodlám věnovat. Vidím spoustu daleko zajímavějších jevů a námětů na koment než Kocába, Černého, Halíka a spol., kteří nepochybně budou řičet nadšením nad Hoferovou porážkou. Spolu se všemi ostatními evropskými elitáři.

Kterým poprvé od Brexitu zase vysvitlo slunko. Kdyby byl vyhrál Hofer, tak prý to byl konec Evropy. No uvidíme. Já si myslím, že z hlediska evropských elit a jejich dalšího bačování je daleko důležitější paralelně běžící hlasování v referendu o ústavních změnách v Itálii.

Rakouský prezident je přeci jenom spíše oficiozní než opravdu politicky výkonná figura. Italské hlasování bude mít naopak přímý a viditelný dopad na italskou, potažmo celou evropskou ekonomiku a to hned.

Nicméně je jasné, že po holandském referendu o přistoupení Ukrajiny k EU, po německých zemských volbách 2016, Brexitu, po Donaldu Trumpovi je pro euroelity Van der Bellen požehnáním. Nepochybně budou pokropeni živou vodou. Člověk by byl čekal, že po všech těch výprascích začnou přemýšlet a hlavně – JEDNAT jinak. Nicméně začali částečně jinak mluvit. Nikoli jednat. Takže opět měl pravdu jistý Karel Havlíček se svým okřídleným kéž by jim pán Bůh jejich oumysly z huby do oudů vraziti ráčil! V těch rakouských volbách není příliš vítězů. Ale euroelity, momentálně rozhodně. Budou se cítit zase legitimovány k svému trvale neudržitelnému způsobu řízení věcí veřejných.Alespoň na nějaký čas. Než Rakušané dokráčí k příštím parlamentním volbám. Pokud Hofer a Svobodní dodrží svůj současný voličský kmen, pak se má Brusel opravdu na co těšit. Protože držitelem moci výkonné ve Vídni není nájemník v sídle prezidenta -Hofburgu, nýbrž kancléř sídlící naproti prezidentskému paláci na adrese Ballhauspl. 2.

Elementárně by měli především zvážit, že proti Hoferovi nestál ve finále kandidát jedné ze dvou hlavních a tradičních rakouských stran, nýbrž reprezentant silně minoritní zelné scény. Na totálním propadu rakouských bruselanů a jejich debaklu se vůbec nic nezměnilo. Totální naštvanost na tzv. zavedené strany se nijak nezměnila.Van der Bellen jim v neděli ani deko důvěry vítězstvím nevrátil!

Přidejme k tomu, že o čem by Hofer mohl jako prezident jen mluvit, to kancléř za Svobodné bude moci uskutečnit! Ani na tom vítězství Van der Bellena vůbec nic nezmění. Tedy pokud Van der Bellen jako prezident dodrží svoje silné, leč nedemokratické prohlášení, že jestli Svobodní , vedení Strachem zvítězí v parlamentních volbách, že nikdy nepověří jejich předsedu Stracheho ani kohokoli jiného z téhle strany sestavením vlády… Tohle by byl dynamit, který by měl určitě dalekosáhlé důsledky! Které by mohly rozvalit nejen podalpskou zemi, ale celou EU!

Nicméně budeme zcela jistě zavaleni komentáři „pomazaných“ že demokracie slavně zvítězila. Za sebe říkám – ano demokracie zase jednou slavně zvítězila. Ale nikoli tím, že vyhrál kandidát libý Junckerovi nebo Merkelovvé či snad nenávistnému knězi Halíkovi a Jakubu Jandovi. Ta demokracie slavně zvítězila koncem května, kdy rakouský Ústavní soud dospěl k názoru, že sice neexistují zásadní indicie, že došlo k falšování voleb, ale že nastalo tolik formálních chyb, že k němu teoreticky dojít mohlo!!! Teoreticky!

Tleskal jsem tehdy rakouským ústavním soudcům. A tleskám jim i dnes. Nepochybuji, že většina z nich hlasovala pro tehdy, na korespondenční hlasy těsně vítězícího a dnes potvrzeného prezidenta, jestli ne úplně všichni. Nicméně nedali přednost osobní preferenci, že ten těsný výsledek vyhovuje jim, ale mysleli na celek a stát. Že při té nepatrné diferenci je dvakrát potřeba volit znovu a mít konečného vítěze bez sebemenší pochyby! Skvělá a navýsost státnická úvaha! Tohle byl triumf demokracie! Nikoli dnešní vítězství jednoho nebo druhého z kandidátů! A z toho plyne, kdo je, podle mého názoru jediným a opravdovým vítězem nedělního hlasování – Rakousko jako stát. Hoferovi příznivci mají nyní, pokud jsou trochu rozumní, možnost i důvod akceptovat výsledek. Což při rozdílu 30 000 hlasů, navíc podaných korespondenčně bylo dopředu vyloučeno.Mají možnost. nikoli , že to udělají. ačkoli to by Rakousku velmi prospělo. Ale při minulém výsledku tahle opc e vůbec pro Hoferovy voliče neexistovala.

Jinak pro mne, v naprosté shodě s krátkým komentářem v deníku Der Standard, prohráli všichni. velké stran, jak už uvedeno – určitě. A Brusel nevyhrál. Jen získal čas. A navíc, i Standard, stejně jako já, se domnívá, že pro Hofera a Svobodné vlastně může být prezidentský rozstřel a jeho rezult nakonec požehnáním.

Uvidíme.

Pro mnohé je Hoferova prohra překvapením. Dovolím si konstatovat, že, ačkoli jsem čekal daleko těsnější skore, jsem už při ohlášení opakování voleb favorizoval konečného vítěze. Lze to nalézt v archivu Hodiny vlka na Slobodném vysielači! Takže nejsem nijak zásadně překvapen. Boris Koroni mi tehdy položil otázku, kdo podle mne v opakovaném hlasování zvítězí. A já si tipnul, že Van der Bellen. Ta víra byla opřena o přesvědčení, že zelený ekonom má větší dodatečný mobilizační potenciál než Hofer. Protože ve velkých městech chodí k volbám pravidelně procentně méně lidí než na venkově, což je jedna dělící čára mezi oběma uchazeči, ale hlavně – ten potenciál byl skryt v jiné hraniční rovině, která vedla mezi starými a mladými. Mladí byli největší Van der Bellenovou základnou. Ovšem ohledně docházky k urnám jsou skupinou nejméně spolehlivou. Ale tady, opakováním hlasování, dostali jasný impuls, je potřeba potřít draka a absolutní zlo – zkrátka Saurona. Takže tentokrát už většinově dorazili a bylo hotovo. Sauron dostal zase na frak. Tohle je celé tajemství toho nečekaně velkého rozdílu.

Odbočím, právě slyším z bedny že Van der Bellenovi, že gratuloval předseda Europarlamentu Schulz a vyjevil že to je historické vítězství, německý zamini a budoucí německý prezident Steinmeier zase říká, že dostali tvrdou ránu všechny antievropské síly…. Fajn vyhráli, takže mají klídek…. Bože bože… Zase mohou žvanit a řešit podružné problémky na rozdíl od těch skutečných. Než dostanou opravdu tvrdou ránu z které se již nevzpamatují nejen oni, ale například i demokracie, kterou se tak rádi ohánějí, ale kterou se chystají tvrdě ořezat například regulací internetu!

Ale zpět k rakouským prezidentským volbám. Vždycky mne zajímají grafy.Jak kde kdo volil. To už víte, takže to nemůže chybět ani dneska. Protože to mám za důležité. Ale budou jen tři.

Jak Rakousko volilo v prvním prezidentském klání


a v tom druhém tuto neděli

 
Je jasné, že mobilizace voličského kmene se Van der Bellenovi opravdu podařila a uměl, především ve Voralbergu, ale i Horních a Dolních Rakousích bodovat i ve venkovských regionech a nejen v zemských metropolích. Totéž platí pro širší okolí Vídně. Hofer naproti tomu zvrátil výsledek jen v jednom jediném volebním okrsku:



Zdroj

Co je příčinou tohoto obratu části venkova? Jak už jsem psal – podle mne vyšší účast mladých. Ale jsou i jiné důvody. Kampaň trvala celý rok a Hofer neměl nové argumenty. U něj to bylo zejména o migrační tématice. Jenže současná rakouská vláda, na rozdíl od té německé nebo Skandinávců, pro voliče prokazatelně cosi proti opakování migrační tsunami cosi dělá. Viz ploty, nasazení rakouských policistů v Makedonii, opakovaná vymezení se rakouského ministra zahraničí – mladíčka Kurze vůči Bruselu i Berlínu /mimochodem, tenhle mládenec je pro mne zdaleka nejzajímavějším evropským politikem vůbec a bude ho zajímavé hodně pozorně dále sledovat, chtěl bych mít někoho takového na české politické scéně!!!/, ale hlavně – balkánská trasa byla před nějakým časem ucpána. Takže problém migrace se stal podstatně méně palčivým. A to zničilo Hoferovy ambice. Tohle je moje vysvětlení. Zkrátka migrační plamínek sice nezhasl, ale je jen plamínkem, nikoli požárem minulého roku!!!

A navíc – většina Rakušanů je pro úzké sepětí s Bruselem a EU, jak opakovaně ukázalo několik po sobě jdoucích průzkumů. Nedala se tedy tvrdě hrát karta tzv. Öxitu, což nakonec v posledních prezidentských debatách akceptoval i Hofer, když označil Van der Bellena za lháře, když ten prohlásil, že Hofer chce dostat zemi z EU.

Tohle, co píši je velmi rychlý rozbor. Na základě prvních dostupných faktů. Nicméně si myslím, že docela přesná.

Pokud jde o mne, myslím, že bychom se na výsledek z Vídně neměli dívat jinou optikou než přes otázku – která volba je lepší pro ČR? Van der Bellen nebo Norbert Hofer? Prosím zastánce odchodu odchodu z EU a euroskeptiky neplést se vztahem obou k Evropské unii nebo tím, co říká takový Schulz a další bruselští vrchnostové!!! Nic takového, nás musí zajímat jen a pouze to, který z obou politiků bude vhodnějším partnerem pro jednání s Českou republikou. A zde je to pro mne naprosto jasné – je dobré, že zvítězil ten kdo zvítězil! Respektive, je to lepší než opačný rezult.

Hned vysvětlím proč. Vlastně budu svoje vysvětlení jen opakovat, protože už jsem jej použil minule. Česká republika má se svým jižním sousedem dneska velmi dobré vztahy. V podstatě jsou tam trvaleji jen dva problematické body. A sice tradičně Benešovy dekrety, resp. odsun a vztah k jaderné energii. Začnu tím druhým.

Rakousko si kdysi koncem šedesátých let postavilo fungl novou jadernou elektrárnu. Rozdílem několika málo tisíc hlasů v referendum však Rakušané odmítli její uvedení do provozu. A od té doby razí jednoduchou politiku- když jsme si chcípli kozu my, tak jí chcípneme i sousedům. A ČR je tvrdě a důsledně konfrontována s touto kozí politikou. A bude i v budoucnu. Bez ohledu na to, kdo zrovna sedí v Hofburgu! Negativní poměr k českému a slovenskému jádru má jak zelený tak Svobodný. Tady od nich nic čekat nemůžeme.

Jiná situace je ohledně odsunu a vztahu ke svazům rakouských sudetských Němců. Které mimochodem vystupují dnes nesrovnatelně agresivněji než hlavní proud Posseltova Landsmanschaftu. Ten přijal do stanov, že se zříká jakoukoli odškodnění ze strany ČR /což ovšem neakceptovali zdaleka všechni milí krajané našeho bohuželministra kultury Hermana, jako třeba členové Wittikobundu/. Rakouští soukmenovci tohle jednoznačně odmítli. Van der Bellen, jestli mohu soudit, ačkoli sám vyhnanec z Pobaltí, k nim má nanejvýš nějaký velmi vlažný vztah. Zatímco pro Svobodné je to tradiční a důležitá skupina, které naslouchají a budou naslouchat. Však to ventiloval i při návštěvě na Hradě u Zeman / tehdy mne mimořádně zaskočila naprosto vlažná reakce českého prezidenta/. A když k tomu přičtu ještě aktivní členství Norbertu Hofera v mimořádně radikálním buršáckém spolku, hlásajícím nekompromisní velkoněmectví /vzpomeňme důležitou negativní roli buršáků v českých pokusech o narovnání s Rakouskem podobným jaké se podařilo Uhrům v monarchii/, pak mám naprosto jasno. Lepší variantou s větším potenciálem rozumných dohod je rozhodně Van der Bellen. Ostatně i tohle jsem komunikoval opakovaně u Borise na Slobodném vysielači – kdy jsem na dotazy, koho bych v Rakousku volil já, opáčil, že jako Rakušan rozhodně Hofera, ale jako občan České republiky že si přeji vítězství dnešního prezidenta.

Tohle je pro mne důležitější než nějaká další facka Bruselu. Jestliže nereagoval na Brexit a na Trumpa, skutečně si myslíte, že by to výhra Hofera změnila? Trvám na tom, že nikoli. Jen náš stát by měl ve Vídni obtížnějšího partnera. Ačkoli Zeman si myslí opak. Ten by radši buršáka.Pro mne podivné, velmi podivné.

- - -

Svět ruskýma očima 380

$
0
0
zajoch  
5.12.2016 Outsidermedia

Ruská elita, to je hanba, za níž musí pykat celá společnost

Boris Grigorjev
27. listopadu 2016


V normální zemi musí za budoucnost a prosperitu odpovídat elita. Avšak v Rusku se toto slovo používá buď v uvozovkách, nebo s pohrdáním: „elitka“, „ilitka“. Takovou odpovědnou součást obyvatelstva nemáme. Ti, kteří zemi řídí, to činí tak, že se nabízí otázka, čí tato elita vlastně je?


Známý ekonom Gontmacher kdysi řekl: „Zásluhou mimořádně vysokých cen ropy a plynu v posledních dvanácti až třinácti letech jsme získali mnoho bilionů dolarů.“ Podle dalšího ekonoma to bylo 2,5 až 5,5 bilionů, ale před národem to bylo utajeno.

Začátkem sedmdesátých let se za 6 let postavil automobilový gigant Kamaz. Jednalo se o 7 nových závodů, půlmilionové město a desítky souvisejících závodů po celé zemi. Město bylo obklopeno zemědělskými podniky, které jej zásobovaly. Byly připraveny desetitisíce specialistů. Tak tehdy pracovala „strana a vláda“, které se dnes vysmívají současní „kapsářští“ (tedy pracují pouze pro svoje kapsy) politici. Na celou stavbu bylo vynaloženo 4 až 5 miliard USD. Přitom se nemalá část zařízení nakupovala v zahraničí. Vyjádřeno v dolarech a s ohledem na tehdejší a dnešní cenu dolaru vyšel automobilový závod na 50 miliard dnešních dolarů. Na olympiádu v Soči padla téměř stejná částka, přičemž skoro polovina prostředků byla rozkradena. Sovětský komplex dosud vyrábí, ale olympijské objekty jsou jen ztrátové.

Tehdy bylo možno za bilion dolarů postavit 20 velkých závodů se dvěma miliony pracovních míst a potřebná města pro 10 milionů obyvatel. Vše od nuly a v prázdné stepi. V té době byla státní pokladna naplněná příjmy. V sovětských pětiletkách bylo ve výstavbě 2000 velkých závodů. Dvacet největších objektů bylo za 10 až 15 let schopno přežít i kritická devadesátá léta.

Podívejme se na dnešních několik bilionů dolarů, které jako s nebe spadly od roku 2000 do rukou vedení země. Podívejme se na výsledek. Jen za posledních 10 let v Rusku zmizelo 40 tisíc velkých a středních závodů. Jejich počet klesl ze 100 tisíc na 60 tisíc, ročně průměrně o 4 tisíce. To je přibližně 20 milionů pracovních míst. Znamená to pustnoucí a degradující města, především malá a střední, vymírající vesnice, slábnutí infrastruktury a silnou degradaci sociální sféry.

Namísto vytvoření dvou milionů nových pracovních míst a fungujícího průmyslu probendilo politické vedení dnešního Ruska 20 milionů, které mohly být k dispozici. Namísto vybudování nových měst a obhospodaření ohromného území existuje projekt dvaceti aglomerací (v prosinci jej bude posuzovat vláda). Podstatou projektu je koncentrace veškerého obyvatelstva země na 5 až 7 % plochy jeho území,. ostatní se změní na divočinu.

Co se stalo s biliony, když ve výsledku je ne toliko nula, ale hluboké mínus? To bude muset řešit budoucnost, bude-li to chtít řešit. Tak jako tak to nemá smysl, co se jednou ztratilo, ztratilo se navždy. Může být vedení země, které dopustilo takové kolosální rozhazování, považováno za elitu? Může rozpracovat principiálně jiné, ne už lidožroutské vidění budoucnosti? Asi ne.

Otázka „Proč žiji“ odlišuje člověka od zvířete. Pro zemi je základní otázka: „Spravedlnost pro všechny, nebo jen pro vyvolené?“ V zemi v níž 80 (i více) procent národního bohatství jde jen jednomu procentu občanů, je odpověď na tuto otázku daná – je pro vyvolené. Ostatní desítky milionů obyvatel jsou zbyteční – nepotřebný odpad.

Vyvolení v žádném případě dobrovolně nevydají to, co ukradli lidem a státu. Aby si udrželi vládu nad nakradeným, jsou ochotni vybít třeba polovinu obyvatelstva.

Na Ukrajině „zbyteční lidé“ ubývají. U okradeného a podvedeného obyvatelstva se odvádí pozornost od zásadní otázky: Kdo všechny okradl a uvedl do pekelné bídy a beznaděje. A jestli si někdo myslí, že je to v Rusku jiné – naivně se mýlí.

Na ruskou elitu se není možno spoléhat ani při řešení naléhavých otázek, ani při samotné záchraně. Není schopna ničeho jiného než vlastního obohacování a rozkrádání. Za čtvrtstoletí své vlády to dokonale předvedla. Dokonce s ní nedokázal nic udělat ani mocný Putin – ani jeho příkladné výsadky v posledním roce, ani veřejné výprasky, takové jaké byly v ruské Akademii věd. Jenže kdo ví, nakolik je to snaha přivést zkaženou elitu k rozumu, a ne manévr k zamlžení.

Ze všeho plyne jeden závěr: To, co měla udělat pro zemi elita, musí dělat celá společnost. To jest hledat řešení pro přežívání, zformulovat je a vyvíjet nějakou aktivitu. Toto ale není dobrá varianta, společnost k tomu není uzpůsobena a připravena. Pokud se k tomu odhodlá, bude chybovat, propočty budou špatné a následkem budou nekonečné problémy. Těm by bylo možno se vyhnout řešením „shora“. Avšak hlavní problém je v tom, že reforma shora nebude. Nahoře není zdroj ani motiv k těmto reformám. To je potřeba vzít v úvahu.

Převzato z Politobzor.net

* * *
 

Jak změní CIA nový ředitel Mike Pompeo


Dmitrij Minin
30. listopadu 2016


Trump pokračuje v sestavování svého týmu. Poté, co dal do čela Rady národní bezpečnosti svého člověka, generála Michaela Flynna, povedlo se mu usadit svého člověka jménem Mike Pompeo do mimořádně důležité funkce ředitele CIA. Pokud se republikánské partajní špičce podaří vnutit Trumpovi do funkce ministra zahraničí člověka, kterého nemá zcela pod kontrolou, může být jeho vliv dost omezen. Zatím kolem toho probíhají boje. V minulosti se už nejednou stalo, že se těžiště zahraniční politiky nacházelo v Radě národní bezpečnosti, a ne na ministerstvu zahraničí.

Trumpovi nelze upřít to, že odvážné dosazuje do důležitých funkcí ve státním aparátu lidi, kteří dosud ve vysoké politice nebyli, ale zato jsou neobyčejní. Mezi takové patří nově navržený ředitel CIA Mike Pompeo. Trump slíbil, že bude provádět kádrovou revoluci a činí tak. Mike Pompeo je absolventem vojenské akademie ve West Pointu. V praxi velel tankové četě v trojúhelníku hranic NSR, NDR a Československo. V roce 1991 odešel z armády. Věřil, že v nových geopolitických podmínkách už nemá vojenská kariéra velký smysl. Ukončil právnické studium na Harvardské univerzitě, kde byl také redaktorem Harvard Law Review. Jeho další aktivitou bylo spolu s kolegou založení společnosti Thayer Aerospace se 400 zaměstnanci. Poté se stal prezidentem Sentra International, velké společnosti zabývající se zpracováním ropy. Zde se jeho osud propojil s krajany z města Wichita, s nejbohatšími lidmi Ameriky, bratry Kochy. Je členem správní rady jejich konzervativního informačního a analytického centra institutu politiky v Kansasu – Kansas Policy Institute. Za finanční podpory rodiny Kochů zahajuje v roce 2010 volební kampaň do Sněmovny reprezentantů. Tam nejdříve pracuje ve Výboru pro energetiku a obchod a potom ve Zvláštním výboru pro zpravodajství.

Trump tím, že vybral Pompea do tak důležité funkce, jako je ředitel CIA, vzal zřejmě v úvahu jeho všestranné schopnosti, ale též jeho podporu osobně bratry Kochy. Politické názory Pompea v mnohém souhlasí s názory Trumpa. V Kongresu se podílel na odhalování činnosti Hillary Clintonové. Byl jedním z jejích hlavních pronásledovatelů, soustavně nastoloval téma její odpovědnosti za únik tajné elektronické pošty a smrt amerických diplomatů v Libyi. Získat podklady mu umožnila účast ve skupině vyšetřující události v Benghází.

Jak Trump, tak Pomepo jsou posedlí Íránem. Dohody Obamovy administrativy s Teheránem Pompeo považuje za poraženecké, přeje si pokračování omezených sankcí a návrat těch, které byly zrušeny. Vyzývá k izolaci Íránu nejen ohledně jaderné politiky, ale ve spojitosti s jeho údajnou celkově agresivní politikou. Těší se, že spolu s Trumpem zavedou tvrdou linii k Teheránu.

Podle něho má prvotní odpovědnost za občanskou válku v Sýrii režim Bašara Asada a je nezbytné proti němu rázně zakročit. To, co se podniklo, považoval za nedostatečné a vyzýval vůči Damašku v podstatě k vojenskému řešení. Avšak časem, zřejmě pod vlivem toho, co viděl, začal svůj postoj měnit na podobný Trumpovu, což znamená, že hlavní hrozbou je IS a zejména s ním je potřeba bojovat. Dostal se do konfliktu s ředitelem Národní zpravodajské služby Jamesem Clapperem a náměstkem ministra obrany Robertem Warkem, které obvinil, že podporují zkreslování informací poskytovaných Ústředním velením (CENTCOM) ozbrojených sil USA na Blízkém východě. Je přesvědčen, že bylo snižováno riziko IS, že byl záměrně dezinformován americký lid. Nelze se divit, že při perspektivě jmenování Pompea ředitelem CIA Clapper odstoupil.

Důstojníci CIA nevěřili ve vítězství Trumpa a jednali s ním přezíravě. Zejména kategoricky odmítali odpovídat na některé jeho otázky s odůvodněním, že k nim nemá povolený přístup. U Clintonové jednali vstřícněji, údajně měla povolení ještě ze své dřívější funkce ministryně zahraničí. Trump to považoval za diskriminaci od současné vlády v předvolebním boji. Nyní leckdo lituje, že nebyl prozíravější. Stalo se však také, že Pompeo žádal po Kongresu, aby neumožňoval Clintonové zpravodajské brífinky, protože nedokáže zacházet se státním tajemstvím. Nový ředitel se jistě bude snažit dát do pořádku to, že mnoho struktur výkonné moci je ve službách jedné strany – Demokratické. Hromadné čistky nebudou, ale udělá to racionálně a věcně.

V době, kdy byl Pompeo kongresmanem, nijak nevystupoval ohledně Ruska. Na jeho postoje je možno usuzovat jen nepřímo, ze záležitostí, které nějak s Ruskem souvisely. Velmi nekompromisní byl ke Snowdenovi, jeho jednání považoval za zradu, zasluhující nejvyšší trest. Nepřipouštěl žádné omilostnění. Rusko, které Snowdena ukrylo, nazval „zemí známou svými kybernetickými útoky a porušováním občanských svobod“. Ostražitost k Moskvě je zřejmá i z jeho posledních vyjádření k Sýrii. Například proces národního usmíření a ukončení vraždění v této zemi nazývá „trik ajatolláhů a Vladimira Putina“. Řekl rovněž, že výměna zpravodajských informací o Sýrii s Ruskem je „škodlivá myšlenka“, neboť může být využita ke škodě USA nebo k útoku na syrské cíle a vojsko, které je loajální k Washingtonu.

Přesto jsou tyto osobitosti Pompea součástí jeho racionality, snahou vyhmátnout správnou cestu, schopností rychlého přijímání nových skutečností a ochotou k velitelské disciplíně. Tyto vlastnosti jej mohou vést ke konstruktivním postojům. Určující bude jednání Trumpa. Pokud ten se rozhodne k tomu, co už sdělil, tedy že součinnost v Sýrii s Ruskem odpovídá americkým národním zájmům, bude se Pompeo zřejmě lehce zbavovat svých dřívějších předsudků a bude efektivně plnit rozhodnutí svého velitele.

Převzato z Fondsk.ru

* * *

Jak je nebezpečný americký „Vzteklý pes“


Ljubov Stěpušova (Ljulko)
2. prosince 2016

Trump představil jednu z klíčových postav jím budované vlády – šéfa Pentagonu. Jedná se o generála námořní pěchoty na penzi Jamese Mattise, majícího tři přezdívky: „Vzteklý pes“, „Chaos“ a „Voják – mnich“. Vyznačuje se puntičkářskou přímostí a nepřátelstvím k Íránu. Rusko s ním může spolupracovat, protože je soustředěn na boj s terorismem.


Puntičkář, který se stane politikem

Mattis má 66 let, v roce 1991 byl ve válce v Perském zálivu a později v Afghánistánu a v Iráku a mezi léty 2010 až 2013 šéfoval v Ústředním velení v USA. Podle amerického tisku je to jestřáb, považující Teherán za „jedinou trvalou hrozbu stabilitě a míru“ na Blízkém východě. Vyjmenoval nebezpečí pro USA a jejich spojence pocházející od Íránu: jaderný program, vývoj moderních balistických raket, blokování Hormuzského průlivu, kybernetické útoky , podpora Hizballáhu v Libanonu a Sýrii a Hútíů v Jemenu.

Ohledně Ruska došel k závěru, že se Putin snaží „rozbít NATO na kusy“ Řekl:
„Lidé se ptají, zda se Putin nezbláznil, neztratil rozum? Podle mne není problém jen u Putina. Říká se, že jakmile Putin odejde, bude v Rusku lépe. Myslím si, že to jsou sny.“

Washingtonský močál čeká na vysušení

Trump chce údajně do vlády dostat profesionály, kteří neslouží pro peníze, ale pro ideu „opět učinit Ameriku velkou“. Demokraté i Republikáni, aktivisté z Never Trump i Never Hillary a další, všichni se shodují, že se Mattis na funkci ministra obrany hodí. Je však jedna podmínka: Podle zákona potřebuje jakožto bývalý voják souhlas Senátu. Od jeho vojenské služby uplynuly jen tři roky, namísto stanovených sedmi. Zdá se, že to nebude problém, protože se poukazuje na to, že jedna věc je být dobrým vojákem a jiná dobrým úředníkem. Být šéfem Pentagonu je spíše práce politická. Pentagon se nedá řídit stejně jako divize námořní pěchoty.

Kromě toho je v USA tradicí jmenovat ministrem obrany civilistu, aby zajistil kontrolu armády. Jenže tady nejde o kontrolu, ale o zachování dřívějšího přístupu k zahraniční politice. Mattis by mohl zvoleného prezidenta a jeho tým ochránit před unáhlenými kroky v oblasti národní bezpečnosti nebo od radikálního odklonu od tradiční americké zahraniční politiky. Takto na jmenování Mattise pohlížejí Demokraté.

Republikánský přístup vyjadřuje analytik Ralf Peters. Říká:

Za posledních 16 let jsme viděli civilisty, kteří neměli vojenskou zkušenost, kteří spustili nepromyšlené války a zasahovali impulsivně, aniž by brali v úvahu efekty druhého a třetího řádu. Naopak, generálové nechtějí svá vojska posílat do války. znají složitost i cenu.“ 

Podle Peterse je Mattis člověk s charakterem, a ne washingtonský patolízal. Má ušlechtilého ducha. Je to skutečný vlastenec, ne křikloun. Bude dělat to, co je správné, ne to, co je účelové. Nikdy nepůjde s většinou, pokud by to mohlo škodit naší zemi.


Řiďte se rozumem, dříve než použijete zbraň

Trump na setkání v Ohiu potvrdil, že nová administrativa nepůjde cestou Obamy a nebude svrhávat nepohodlné režimy. A ještě jedna citace „Vzteklého psa“: „Jste součástí světa strašlivé síly. Dříve než použijete zbraň, řiďte se rozumem.

Převzato z Pravda.ru

Současná kvalita potravin – skrytá genocida českého národa – 3. díl

$
0
0
Martin Hyroš
5.12.2016

Pesticidy v ovoci – koktejlový efekt
 

Málo známý je efekt užití více druhů pesticidů najednou (tzv. koktejlový efekt). Většina potravin obsahuje více pesticidů a je velmi pravděpodobné, že jednotlivé chemikálie spolu reagují. Víme, že každý pesticid má negativní účinky na lidský organismus. Co se ale stane, pokud tyto pesticidy smícháme? S největší pravděpodobností dostaneme velmi toxický koktejl, který velmi negativně ovlivňuje naše zdraví.

Zde jsou konkrétní čísla za rok 2012 u ovoce:

Za účelem stanovení reziduí pesticidů bylo odebráno celkem 276 vzorků čerstvého ovoce. U více než 80 % odebraných vzorků čerstvého ovoce byla přítomnost rezidua detekována.

Celkový počet vzorků s 1 nálezem 14
Celkový počet vzorků s více než 1 nálezem 214
Počet vzorků se 2 nálezy 35
Počet vzorků se 3 nálezy 39
Počet vzorků se 4 nálezy 40
Počet vzorků s 5   nálezy 31
Počet vzorků s 6   nálezy 21
Počet vzorků se 7 nálezy 18
Počet vzorků s 8   nálezy 9
Počet vzorků s 9   nálezy 7
Počet vzorků s 10 a více nálezy 14


Z celkového počtu 276 vzorků obsahovalo 77% vzorků 2 a více druhů pesticidů.

36% vzorků obsahovalo 5 a více druhů pesticidů.

Při faktu, že na 50% druhů pesticidů se vůbec netestuje, se jedná o alarmující čísla. Co tento toxický mix dělá s naším zdravím, nikdo neví.
 

Pesticidy v zelenině

Dobrá zpráva je, že limity se neustále snižují. Ta špatná zpráva je, že je to proto, že se teprve až nyní začíná zjišťovat, jak nebezpečné jsou i malé dávky pesticidů.

Jinými slovy, to že nebyl překročen limit, neznamená, že je potravina zdravá. Podle historie nastavení výše limitů to spíše znamená jediné. Že se potravinářskému a chemickému průmyslu stále daří do jisté míry bagatelizovat zdravotní rizika používání pesticidů.

Pojďme si to ukázat na konkrétních případech.

Dvě nejznámější kauzy jsou kauza pesticidu DDT a kauza s pesticidem DBCP hojně používaným na banánových plantážích.

V 40. letech minulého století chemický průmysl nabídl zemědělství pesticid DDT. Ten dokázal hubit škůdce, zamezoval plísním, zvyšoval úrodu a tím i zisky. Začal se plošně používat. Velmi rychle se přišlo na to, že je toxický, poškozuje hormonální systém, způsobuje snížení plodnosti a naopak zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Pesticidy se navíc hromadí v tkáních živočichů (bioakumulace).

Proto byl v 70. letech zakázán. Přesto, i po 40 letech zákazu používání, je stále detekován v potravinách a poté, co je sníme, i v nás samotných.
Byl nahrazen jinými pesticidy, u kterých zdravotní závadnost nebyla ještě prokázána.

To je velmi důležité!

Pesticidy jsou nasazovány, aniž by byla prokázána jejich zdravotní nezávadnost, naopak se musí prokazovat jejich zdravotní závadnost!

Když jde o zisky, zdraví populace musí jít stranou.

Ukážeme si to na příkladu pesticidu DBCP.

Pesticid DBCP byl používán na banánových plantážích. Platí u něj to, co u DDT. Tisíce dělníků bylo díky němu neplodných. V 70. letech byl proto nahrazen pesticidem Temik. Tento pesticid byl zakázaný v EU od roku 2003 – poté, co se opět prokázala jeho zdravotní závadnost.

Jinými slovy, vypadá to, že se používají takové pesticidy, u kterých zatím nebyly prokázány zdraví poškozující účinky. Až se prokáží, tak se nahradí dalším, když se i u něj prokáží, tak se nahradí dalším a dalším…

Banánové plantáže dnes

Jak je to nyní s pesticidy při pěstování banánů?

Trsy banánů se ještě na stonku balí do sáčků napuštěných insekticidy (ochrana proti hmyzu). Ručně se na rostliny aplikují během růstu banánů herbicidy (proti konkurenčním rostlinám) a nematicidy (proti červům).

Po zabalení do krabic se také ručně aplikují fungicidy (proti houbám a plísním). Všechny zmíněné druhy pesticidů se mnohokrát aplikují také letadly na celou plochu plantáže.

Dobrou chuť u takto „zdravého“ ovoce.

Na téma pesticidů by šla napsat celá kniha. Pesticidy jsou pro naše zdraví extrémně nebezpečné.
- - -




Knihu si můžete koupit zde: http://detoxikace.tv
Sledovat na facebooku můžete zde: https://www.facebook.com/detoxikacetv
Předchozí díl najdete zde: http://www.nwoo.org/2016/08/09/soucasna-kvalita-potravin-skryta-genocida-ceskeho-naroda-2-dil/

Paul Craig Roberts - Seznam s falešnými zprávami je umíráčkem pro mainstreamová média (VIDEO)

$
0
0
Paul Craig Roberts
5.12.2016 Information Clearing House a Zvědavec

Poslechněte si, jak Greg Hunter vedl osobní rozhovor s bývalým náměstkem ministra financí prezidenta Reagana a v současnosti provozovatelem stránek PaulCraigRoberts.org, Dr. Paulem Craigem Robertsem. 

 


 

Stručný obsah rozhovoru


Ekonomický expert a novinář Dr. Paul Craig Roberts si myslí, že nedávné zveřejnění tzv. seznamu s „falešnými zprávami“, který nedávno publikoval Washington Post, signalizuje zásadní zlom pro všechna mainstreamová média (MSM). Dr. Roberts vysvětluje: „Myslím si, že to je umíráček pro mainstreamová média. Domnívám se, že tento seznam v podstatě zabíjí důvěryhodnost mainstreamových médií a samozřejmě i Washington Post. Názorně nám předvedl, že zcela postrádá jakoukoliv integritu. Jsem bývalý redaktor Wall Street Journal, a pokud bychom udělali něco takového, Warren Phillips by nás všechny vyhodil. Řekli by nám, ať vypadneme. Nemůžete touto formou provozovat útoky na lidi. Myslím si, že to je známka zoufalství.

O tom, proč se trhy dosud nezhroutily, Dr. Roberts, který byl náměstkem ministra financí v Reaganově vládě, říká: „Všechny trhy jsou zmanipulované. Takže když se snažíte dívat se na trhy tradičním způsobem, jako je poměr cena/zisk, růst zisků, růst prodeje nebo cokoliv podobného, neví nic, protože Federální rezervní systém (FED) má pravděpodobně největší obchodní oddělení na světě. Mohou ve skutečnosti obchodovat se vším, a přitom nemají žádné limity na svou vlastní peněženku... K tomu, aby FED mohl chránit dolar, směnnou hodnotu dolaru z masivního toku dolarů, kterou FED vytvořil za účelem koupě všech cenných papírů, museli pozastavit dolar, aby nepropadl ve vztahu ke zlatu. Takže musí vstoupit na trh a prodat obrovské množství inverzního zlata ETF (Gold Short) na termínových trzích. Takto srážejí cenu zlata… Pokud svět nebude bez přerušení pokračovat s dolarem nebo pokud zbytek světa neodstoupí od dolaru, nevidím nic, co by vedlo ke zhroucení tohoto domečku z karet. Mohou v tom pokračovat, protože Fed může vytvořit tolik peněz, kolik chce. Neexistuje žádný limit.“

O tom, proč se oligarchové snaží ovládat Donalda Trumpa prostřednictvím hrozby zhroucení ekonomiky, Dr. Roberts tvrdí: „Nejsnadnější věc, kterou by oligarchové mohli udělat, je zorganizovat ekonomický krach, a to mohou provést snadno, protože to je domeček z karet, který Fed vyloupil. Pokud dospějí k závěru, že ho nemohou ovládat, a že je pro ně skutečnou hrozbou, nechají zkrachovat ekonomiku a potom půjdou za Trumpem a řeknou, hele, podívej, ty jsi za to vinen, a také za defenzívu. Chceš-li se z toho dostat, musíš nás jmenovat, a my tě z toho dostaneme. Takovou moc mají oligarchové nad Trumpem. Říkal jsem už od začátku, že Trump má takovou silnou vůli, kterou musíte mít k tomu, abyste přivodili změnu odshora dolů.“

Ohledně vlastnění fyzického zlata a stříbra říká Dr. Roberts, který je držitelem titulu PhD v oboru ekonomie: „Kdokoliv, kdo má volné zdroje, by měl vlastnit zlato a stříbro, protože dolar by již měl být zredukován na úroveň toaletního papíru. Bilanční arch Fedu již explodoval. Narostl do obří výše. Takže máte tento masivní nárůst přísunu peněz, ale ne ve zboží, ani ve službách. Důvod, proč nezažíváme hyperinflaci, není ten, že se hodně z těch peněz dostalo do ekonomiky. Šlo to do finančních aktiv a vyhnalo to ceny akcií, ceny dluhopisů a ceny nemovitostí… Pokud bude svět záviset na dolaru, Fed to nebude schopen udržet. Zlato a stříbro byly vždy peníze… Pokud lidé nechtějí měnu, protože je bezcenná, je dobré mít něco, s čím se mohou zapojit do obchodu, dokud se nevytvoří nějaký nový peněžní systém. Myslím si, že je velmi bezohledné zneužít dolar tak, jak byl zneužit.

- - -

Jan Keller o fatální krizi EU

$
0
0
Stanislav Blaha 
5.12.2016  E-repulika

I když z toho nejsem osobně nijak nadšen, Evropská unie se chová přesně jako instituce, které jsou ohroženy fatální krizí. Jednou z reakcí pravidelně bývá neschopnost soustředit se na řešení skutečných problémů a vyžívat se ve zbytečnostech.



Evropský parlament odhlasoval MMMM Usnesení Evropského parlamentu ze dne 23. listopadu 2016 o strategické komunikaci EU s cílem bojovat proti propagandě, kterou proti ní vedou třetí strany (2016/2030(INI)) MMMMM. Dorazila sametová normalizace už i do EP?

I když z toho nejsem osobně nijak nadšen, Evropská unie se chová přesně jako instituce, které jsou ohroženy fatální krizí. Jednou z reakcí pravidelně bývá neschopnost soustředit se na řešení skutečných problémů a vyžívat se ve zbytečnostech. Za skutečné problémy EU mimo jiné považuji:

  1. Neschopnost čelit rozevírajícím se nůžkám nerovností na úrovni jednotlivců, skupin, regionů a celých zemí. 
  2. Neschopnost účinně bojovat s daňovými ráji, kde mizejí peníze, kterých by bylo třeba urgentně někde úplně jinde. 
  3. Neschopnost řešit migrační krizi a naprosto úplnou neschopnost řešit její příčiny. 
  4. Neochotu udělat něco pro uplatňování tzv. evropských hodnot, které jsou např. v Turecku porušovány až výsměšným způsobem.
  5. Neschopnost vypracovat a přijmout obchodní dohody, které by byly ke prospěchu zúčastněných a nikoho nediskriminovaly.
  6. Neschopnost doplnit jednostranně ekonomické pojetí evropské integrace o skutečný sociální rozměr. Namísto toho jenom nezávazné řeči o sociálním pilíři.
  7. Neschopnost zvrátit trend v daňové oblasti, který vede k přesunu daňového břemene na drobné podnikatele a zaměstnance.
  8. Neschopnost narovnat vztahy mezi vysoce prosperujícími bankami na severu Evropy a stále zadluženějším Jihem.
  9. Neschopnost řešit aféry na nejvyšších místech a ochotu krýt je i jejich aktéry.
  10. Neschopnost dělat něco proti šíření euroskepticismu, který se v důsledku toho všeho rozrůstá prakticky ve všech členských zemích.

Namísto řešení těchto vážných problémů se nastolují právě témata toho typu, které trápí bigotní polskou katoličku Fotygu.

Tvůj kolega z PPE Jaromír Štětina zvolený za TOP09 v rozpravě k tomuto usnesení pravil: 
"Jsme ve válce. Jsme ve válce s Ruskou federací. Neuvědomujeme si, že slovo může být silnější než raketové systémy nebo stíhací letouny Su-25. Je to hybridní válka, kterou proti nám, proti EU vede Kreml. Je to válka, ve které Kreml vítězí. Anna Fotyga se rozhodla proti ruské nepřátelské propagandě zaujmout silný obranný postoj. V její zprávě se jasně deklaruje, že ruská strategická komunikace je součástí rozvratné kampaně. Rád bych Vás upozornil, paní vysoká komisařko, že Vaše obrana v této informační válce je slabá a neefektivní a nejen to, myslím si, že je také trestuhodně podfinancovaná. Jak chcete, paní komisařko, vzdorovat se svým nepatrným týmem milionům dolarů, kterými ruské tajné služby financují agentury, jako jsou např. Russia Today nebo Sputnik? Vzpamatujme se, dámy a pánové, prohrát tuto informační válku znamená začátek konce EU." 
Nesdělil náhodou pan Štětina v diskusi či kuloárech, odkud pocházejí jeho informace? Neměl by být stíhán za šíření poplašné zprávy?

Já si spíše myslím, že začátkem konce Evropy je, když mlčí k prvkům fašismu na Ukrajině i jinde, či je dokonce propaguje a kryje. Pokud byste chtěli pořídit přesný vizuální záznam konce Evropy, stačí vyfotografovat poslance Štětinu.

Týden poté, 30. listopadu, odhlasovala americká Sněmovna reprezentantů obdobný zákon H.R. 6393: Intelligence Authorization Act for Fiscal Year 2017. Opisovali američtí kolegové od polské poslankyně Fotygy, nebo tomu bylo naopak a Evropský parlament se pouze ukázal rychlejší při projednávání? Bude mít tentokrát obnovený mccarthismus "euroatlantické" rozměry?

Možná neopisoval jeden od druhého, ale obě strany přijaly pokyny někoho třetího. Stav demokracie je dnes natolik transparentní, že ani tuto hypotézu nelze vyloučit.

Co pěkného a více či méně zábavného nás podle Tvých informací ze strany EU a jeho orgánů ještě čeká na konci tohoto a v příštím roce?

V září jsem v kuloárech slyšel, že pokud se německý Bundestag shodne na užitečnosti smlouvy CETA, bude tato odhlasována ještě do konce letošního kalendářního roku. Nechtěl jsem tomu věřit. Bundestagu se smlouva líbí a dnes se dělá vše pro to, aby se stihla projednat a odsouhlasit v řádu týdnů, ne-li dnů.

Děkuji za rozhovor.

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 250 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

Zbytečný zákon

$
0
0


Jiří Jírovec
5. 12. 2016
Mám na mysli návrh zákona ohledně urážek papalášů. Nadávka je nástroj, který má vyprovokovat reakci. Nejlépe přemrštěnou, vedoucí v hospodě k tomu, že poražený dostane přes držku, kdežto v kavárně nálepku blbce. Zmíněný návrh přesouvá názor občana do spárů úředníků, kteří budou hodnotit nadávku, ale nikoli její podstatu a odůvodněnost.


Jako občan si mohu myslet, že politik, který schvaluje zabíjení je …. (dosaďte si sami). Když použiji mírnější výraz, nikdo si nevšimne. Budu-li hrubší, nastoupí policajt, státní zástupce a soudce.

Zákon má posuzovat činy, nikoli slova. Ta ostřejší činy odhalují, ta pro jemné ucho zahalují.

Měli jsme kdysi presidenta, který byl ochlasta, děvkař a lhář. Vše bylo skryto pěknými slovy: Měl jaksi rád život.

Svými činy byl zrůdou, která podporovala války a prodala vlastní přesvědčení za pár čestných doktorátů. Mezi jinými i odmítnutí vstupu do vojenských paktů a původně originální myšlenku, že bezmocní mají moc.

Jeho nástupce kritizujeme za slova, která mezi lidem běžná, ale prudérní společnost je odsunula za desátou hodinu večerní, aby ochránila děti, které je dávno od dospělých stejně znají.

Kdyby byly bývaly činy jeho předchůdce odsouzeny jako zrůdné, těžko by dnes jeho nástupce žádal bomby, drony a zabíjení na cizím území.

Nestalo se a tak přijdou další a zase budou řinčet zbraněmi - tedy pokud ještě bude "před válkou".

Během ostřelování ruské vojenské polní nemocnice v Aleppu zahynuly ruské zdravotní sestry

$
0
0

5.12.2016, Petr Ďoubalík, zdroj zde1zde2 a zde3


V sobotu jsem psal o tom, že do Sýrie byla letadly přepravena ruská polní nemocnice pro Aleppo. Informaci naleznete zde. Dnes už nemocnice zahájila činnost, přijala první pacienty a v tom se objevily nové zprávy, smutné. Převzato ze Sputniku, kráceno:

Tato fotografie zachytla rozvinování ruské polní nemocnice v jižním Aleppu několi hodin před útokem


Dva vojenští lékaři zahynuli během ostřelování ruské vojenské polní nemocnice v Aleppu. O život dalšího lékaře bojují jeho kolegové.
Zemřela druhá ruská lékařka, zraněná při ostřelování nemocnice ze strany bojovníků, řekl oficiální mluvčí ministerstva generál-major Igor Konašenkov. Podle jeho slov ruští a syrští lékaři udělali vše, co bylo v jejich silách, aby ji zachránili. „Nicméně těžká zranění byla neslučitelná s životem. Teď lékaři bojují o život svého ruského kolegy, který byl těžce zraněn. Jedná se o dětského lékaře," dodal. Ruské ministerstvo požaduje, aby mezinárodní společenství odsoudilo vraždu ruských vojenských lékařů. Ozbrojenci zahájili ostřelování polní nemocnice během návštěvních hodin. Zranění tak utrpěli nejen ruští lékaři, ale i civilisté, kteří čekali na vyšetření. Zdravotnický personál dorazil do města včera a měl za úkol poskytnout zdravotnickou péči pro místní obyvatele v osvobozených čtvrtích východního Aleppa. Polní nemocnice kromě jiného zahrnuje dětské a chirurgické oddělení, rentgenové zařízení a laboratoř. Zdravotnický personál rovněž tvoří pediatři a porodnický personál.

Záběry polní nemocnice po útoku - video naleznete zde
Na videu jsou zaznamenány ohořelé stanové konstrukce, útržky šatů, roztavená lůžka a lékařské vybavení. V okolí nejsou žádné osoby, přestože se nemocnice nalézá v těsné blízkosti obytných domů.

Trosky nemocnice po útoku


V Moskvě moc dobře vědí, od koho získali bojovníci syrské „opozice“ souřadnice ruské nemocnice v Aleppu, která byla vystavena útoku, prohlásili na ruském ministerstvu.   „Je nade vši pochybnost, že stříleli bojovníci „opozice“. A moc dobře víme, od koho získali přesné údaje a souřadnice konkrétně právě ambulance ruské nemocnice v době, kdy byla uvedena do provozu, ozbrojenci.  Veškerou odpovědnost za vraždu a zranění našich lékařů, poskytujících pomoc aleppským dětem, proto nenesou jen bezprostřední vykonavatelé. Tedy bojovníci opozice, řekl mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. „Krev našich lékařů mají na svých rukách i ti, kdo si tuto vraždu objednali. Ti, kdo vytvořili, vycvičili a vyzbrojili tato zvířata v lidské podobě a označili je - aby utišili vlastní svědomí a ospravedlnili se před voliči - za „opozici“.  Ano, ano, vy, pánové, ochránci teroristů z USA, Velké Británie, Francie a dalších sympatizujících jim zemí a organizací,“ zdůraznil Konašenkov.
Zraněn byl také zpravodaj RT.

Bitva o Khan al-Shin – další velké vítězství SAA = dalších tisíc teroristů v Evropě

$
0
0
MN
5.12.2016 Zvědavec

Bitva o Khan al-Shin byla vyvrcholením bitvy o širší západní předměstí Damašku a byla neprávem skryta ve stínu bitvy o Aleppo. Pojďme ale od začátku.


Zde je mapa Okolí Damašku z kraje roku 2016.

[...]


Modře je vyznačený samotný Damašek, oblast 1 a 2 jsou oblasti ovládané teroristy.

V oblasti 1 se SAA (Syrská arabská armáda) tři roky snažila osvobodit město Darayy. To se povedlo až v srpnu tohoto roku.

Osvobození tohoto města byl důležitý předěl. Darayya bylo vnímáno jako symbol – pevnost teroristů. Osvobození tohoto města mělo velký dopad na morálku teroristů a hlavně se uvolnila celá 4 obrněná divize SAA. Ta byla následně poslána osvobodit poslední oblast teroristů na západ od Damašku, viz oblast č. 2. Tato oblast byla tvořena pěti městy, z nichž nejdůležitější teroristická pevnost byla město Khan al-Shin.

Viz. Další mapa:

[...]


Osvobození oblasti začala SAA útokem na město Der Khabiayh viz modře vyznačená oblast č. 1.

Toto město bylo důležitou křižovatkou mezi ostatními městy. Po jeho osvobození SAA zahájila klasickou operaci na obklíčení města Khan al-Shin a rozdělení oblasti na dvě menší izolované – viz. Operace č.2 naznačená červenou barvou.

Teroristé se pokusili toto obklíčení prolomit široce koncipovaným protiútokem za použití velkého množství těžké techniky.

Ovšem 4 obrněná divize nejsou žádní zelenáči - jsou to zkušení válečníci, zocelení 5 lety války. Tento teroristický protiútok skončil pro teroristy naprostou katastrofou.

Video z tohoto neúspěšného protiútoku vedeným tanky a další obrněnou technikou najdete zde.

SAA nabídla teroristům klasickou dohodu – vzdají se těžkých zbraní a na oplátku budou odvezeni k tureckým hranicím – za jedním ze svých sponzorů. Ovšem ani tyto velké ztráty teroristy nepřesvědčily, aby tuto dohodu přijali.

SAA musela dále utahovat smyčku až do fáze obsazování samotného města.

Video z posledních bojů zde.

Teprve poté teroristé přistoupili na dohodu a jsou odváženi k Tureckým hranicím.

Celkem z těchto 5 měst je k Tureckým hranicím, fakticky tedy do Evropy odvezeno 2 500 lidí, z toho 1450 islámských bojovníků, ostatní jsou jejich rodinní příslušníci – 589 žen a 900 dětí.

Část z těchto 1450 islámských bojovníků půjde znovu bojovat a budou zabiti SAA. Ti ostatní si jdou do Evropy v první fázi pro sociální dávky, v další fázi budeme nejpozději z jejich dětmi bojovat o nadvládu nad Evropou.

Těchto 1450 teroristů je jen malá část, která proudí a hlavně ještě bude proudit ze Sýrie, Iráku a Libye do Evropy. Celkově se jedná o desítky tisíc vycvičených islamistů, kteří jsou zvyklí zabíjet.

Co řekneme my svým dětem, až se nás zeptají, jak jsme to mohli dopustit?

Tati, a kdo je to ten Putin?

$
0
0

5.12.2016, Petr Ďoubalík, zdroj Rossija1, video


Pokouším se sledovat a "kontrolovat" práci ruského prezidenta Vladimíra Putina. Je to dřina.


Pracuje 365 dní v roce, každý den se vyskytne na několika místech, často od sebe vzdálených tisíce kilometrů, diskutuje s odborníky všech oborů, zahajuje fóra, dělá tiskovky, jedná se státníky, odpovídá na stovky dotazů, řeší tuny problémů... Dovolenou si téměř nedopřává, nemocný nebývá. I kdyby vlastnil 100 nejluxusnějších jachet, vil, aut a nevím čeho ještě, bylo by mu to platné jak porodní bábě kulomet. Pracuje pro stát a zjevně ho to baví a naplňuje. Všem těm, co ho jen pomlouvají, bych přál, aby uměli rusky a alespoň jeden měsíc ho opravdu sledovali.



Dnes, kromě jiného, byl přítomen v Čeljabinsku při otevření nové výrobní linky společnosti "Eterno", která vyrábí spojovací díly potrubí. Hovořil se zaměstnanci o "Nord Streamu-2", o tom, že plynovod bude postaven navzdory všem obtížím, a že žádná ze stran projekt neopustila. V diskusi pak dostal zajímavý dotaz, ve videu od 4:48 - 5:25

Diskutující: Já mám malou dcerku a ta když přepíná kanály při hledání pohádek v televizi, vidí různé programy, a pak mi dává otázky. Nedávno se mě zeptala: Tati, a kdo je to ten Putin? Vladimíre Vladimíroviči, jak byste vysvětlil malému dítěti, kdo je to prezident?

V. Putin: Je to člověk, který pracuje pro to, aby tys byla šťastná. Pracuje a žije tím.


Alexander Rogers o aktuálnom dianí na Ukrajine: Potkany utekajú, cestujúci prvej triedy už odplávali na záchranných člnoch

$
0
0
Eugen Rusnák
5. 12. 2016 Hlavné správy

„Skúsený bocman vždy sleduje, ako sa správajú potkany: ak začínajú utekať, to znamená, že loď sa s najväčšou pravdepodobnosťou potopí,“ píše známy reportér Alexander Rogers vo svojom komentári na margo aktuálneho diania na Ukrajine. 




Dobre informovaní cestujúci prvej triedy a dôstojnícky zbor lode Ukrajina nielenže si už nasadol do záchranných člnov, ale polovica z nich už dávno odplávala preč. Ostatní ešte horúčkovito nakladajú do člnov všetko, čo nakradli – to, čo tí predošlí ešte nestihli odviezť preč. Iba slepí nevidia, čo sa deje. Ako sa to dá prehliadnuť? Nechápem,“ prízvukuje.

Zdôrazňuje, že „prvý patriot Ukrajiny“ Kolomojský previedol všetky svoje peniaze do zahraničia a utiekol do Švajčiarska – dokonca odmietol vysokú funkciu na Ukrajine… „Najlepší premiér, podľa mienky „majdanutých“, Jaceňuk rozpredal celý svoj majetok, odviezol ukradnutú miliardu dolárov a už žije v Miami. Občas sa objaví v Kyjeve: rieši predaj majetkov, ktoré mu ešte zostali,“ pripomína.

„Taktiež najlepší minister hospodárstva Ukrajiny, tiež podľa názoru „majdanutých“, Abromavicius už odišiel s nakradnutým majetkom do Paríža. A pije tam kávu spolu s bývalou zástupkyňou ministra vnútra Zguladzeovou, ktorá už tiež utiekla. Ďalší verný psík – Dekanoidzeová tiež rýchlo zvolala tlačovku, vyhlásila: „Už som všetko urobila, čo bolo treba“, spustila chvost a utekala smerom ku štátnej hranice. Nik nevie, čo vlastne stihla urobiť, ako tvrdila, ale zato sa všetci presvedčili, že vie rýchlo utekať. Dokonca aj ja som to ocenil,“ ironizuje skúsený novinár.

„Najlepšia ministerka financií, zasa podľa verzie „majdanutých“, Jaresková úspešne zdrhla spolu aj s nakradnutým majetkom. Iba tí istí „majdanisti“ doposiaľ veria, že sadí kvetinky niekde v okolí Kyjeva. Najlepší bankár Ukrajiny – a zasa podľa verzie „majdanistov“ – Gontarevová podala demisiu a tiež uteká. Tá, mimochodom, nepotrebuje vyvážať to, čo nakradla: všetko už dávno má v zahraničných bankách. Nasadne si do lietadla v Borispole (medzinárodné letisko pri Kyjeve, najväčšie na Ukrajine) a o chvíľu je vo Francúzsku, v Provence. Utekajú všetci gruzínski „reformátori – kriminálnici“ a šéfovia protikorupčných úradov, zahraniční poradcovia a zástupcovia amerických tajných služieb,“ pripomína Rogers.

„A všetci, ktorí nemajú kam utekať – drobní podvodníci, žoldnieri, aktivisti a novinárske prostitútky – sa snažia maximálne rýchlo a opatrne prezliecť si kabáty za pochodu a už vyhlasujú, že Majdan prehral, všetko bolo zbytočné a že „nás oklamali“… Nie, neoklamali ich, ale oklamali sami seba a klamali iných celé tri roky – samozrejme, často s výhodou pre seba. A veď ich varovali, že nič dobré z tohto štátneho prevratu zorganizovaného USA a podporovaného banderovskými nacistami určite nebude,“ prízvukuje Rogers.

„Nemôže utiecť ani Saakašvili. Nemá kam. Gruzínske občianstvo stratil, v Gruzínsku naňho čaká iba basa, americké vízum mu nedali, preto nemá kam utiecť. Ambiciózneho narkomana, požierača kravát, konzultanta pre „stratené územia“, nikde a nikto nepotrebuje. Ak ho Porošenko zbaví aj ukrajinského občianstva (a to ľahko môže urobiť), tak z Miša Saakašviliho bude vyhnanec, bezdomovec a človek bez občianstva. A neľutujem ho. Čo sa týka ostatných, tak či budú, alebo nebudú utekať – výsledok bude rovnaký…“, tvrdí Alexander Rogers.

„Akí sú čudní, títo bežci. Nemajú základne na Antarktíde alebo na Mesiaci. Ale na všetkých iných miestach ich ľahko zasiahnu MBČ – medzikontinentálne balistické čakany. Nech utekajú – tým zaujímavejšie bude ich chytať. Chyťte ich, chyťte!“, uzatvára svoj komentár známy reportér Alexander Rogers.

Opíjení rohlíkem

$
0
0

Jiří Baťa
5. 12. 2016
Ne vždy je zapotřebí alkohol, abychom vyvolali u člověka (lidí) blahý pocit spokojenosti a jak víme, jeho nadměrné požití však také může končit pořádnou „opicí“, resp. „kocovinou“. Premiér Sobotka k onomu blaženému opojení občanů-voličů však místu alkoholu použil známou bezalkoholovou metodu, tzv. „opíjení rohlíkem“. Nelze popřít, že v jeho názorech a hodnocení na zavádění systému EET ministrem financím A. Babišem má z velké části pravdu, ale ta má poněkud trpkou příchuť když si uvědomíme, že svými argumenty si vlastně odporuje a nabíhá si tak na vlastní vidle.


S konstatováním premiéra Sobotky, že když zaměstnanci platí jako mourovatí, je nutné vybírat daně i od podnikatelů a že navrhované výjimky pro malé živnostníky k lidem s podprůměrnými platy by byly nefér, lze souhlasit. „Jde o spravedlnost ve společnosti. Zaměstnanec, který má průměrný nebo podprůměrný plat platí také zdravotní, sociální pojištění, daň ze závislé činnosti jako mourovatý. Nikdo se ho neptá, jestli s tím souhlasí, nebo má problémy. „Potřebujeme spravedlivé poměry“, říká dále premiér Sobotka. No proti tomu nelze nic namítat, jenže jsou tady ještě jiné záležitosti, se kterými už zcela souhlasit nelze.

„My říkáme jasně, srozumitelně a nekompromisně, že stát se na daních šidit nemá. To pak nejsou peníze na lepší platy pro učitele, na valorizaci penzí pro vaše rodiče, na opravy silnic a dálnic“, na účet občanů populisticky blafuje a snaží se premiér zdůvodnit EET. Jak totiž rozumět tomu, že podle něj se stát na daních šidit nemá, ale na druhé straně stát šidit a lhát občanům může? Premiér Sobotka je zřejmě přesvědčen, že brnkáním na tuto strunu občany přesvědčí o nejlepších úmyslech nejen jeho samotného, ale i jeho ČSSD, čímž si zajistí potřebné body pro parlamentní volby v r. 2017, které jim dnes vydatně užírá hnutí ANO. Přes všechny výhrady, které jdou na vrub poněkud neprůbojných občanů, na jejich poněkud nepatřičnou apatii, snad i nezájem a malou průbojnost v projevu nesouhlasu a odporu s činností vlády, nelze občany paušálně považovat za hlupáky, že neumí rozpoznat dobré od špatného, nebo že nemají paměť.

Premiér Sobotka se snaží být usměvavým, dobrosrdečným, chápajícím, přejným a spravedlivým politikem a občanům čas od času předkládá jen líbivé, pozitivní zprávy (říká se tomu mazání medu kolem huby) a to i tehdy, má-li k pravdě či realitě setsakramentsky daleko. Daleko nejen z pohledu reality, ale především daleko z hlediska pravdy. Jestliže se snaží občany přesvědčit o těch nejlepších úmyslech, které má on a jeho ČSSD, měl by také otevřeně, čestně a pravdivě mluvit o tom, proč on a vláda dělá rozhodnutí ve věcech, které jsou v rozporu s jeho tvrzením o poctivosti a dobrých úmyslech, které jsou zapotřebí k tomu, aby bylo více peněz na lepší platy učitelů, na valorizace penzí, na opravy silnic, dálnic a tak dál. Vláda nezodpovědně vydává spoustu peněz na různé pochybné účely, které chybí ve státním rozpočtu, jakkoli je ministrem financí Babišem konstatován několika miliardový přebytek. Ten je ovšem dobrý jen k tomu, aby se formou porcování medvěda zase jen posílily výdaje tam, kde dochází ke kritizovaným a neopodstaněným výdajům.

Přes tyto obecně známé negativní skutečnosti se premiér Sobotka snaží systémem zmíněného „rohlíku“ opít a přesvědčit o pozitivních krocích vlády a jak jsou na tom stát a občané dobře. To je pravda sotva poloviční, protože pokud budou vydávány miliardy na pochybnou, zkostnatělou, veskrze zbytečnou byrokratickou existenci Evropské unie, na naši evropskou bezpečnost zajišťující, ale útočné, napětí vyvolávající NATO a řadu dalších organizací, které mají pro Českou republiku, když ne žádný, pak jen malý či nepodstatný význam. Kromě toho vláda neodpovědně vydává peníze v řádu miliard korun na některé nepotřebné, neúčelné, státem záměrně vydržované „neziskovky“, které jsou v podstatě „trafikami“ pro již nepoužitelné politiky nebo tzv. zkrachované existence a současně zdrojem jejich vysokých platů bez toho, že by odpovídaly a byly prokázány užitečnou prací a jejími výsledky. A to není řeč o sta milionech pro imigranty a multikulti politiku, což jde všechno na úkor premiérem zminěných oblastí života občanů, ve kterých se trvale projevuje značný deficit finančních prostředků.

Není pochyb o tom, že sebelepší výběr daní i za použití daného systému EET celkovou neuspokojivou ekonomickou situaci nespasí. Systém EET může jen zlepšit výběr daní a částečně tak vylepšit státní rozpočet, ale co to bude platné, když na druhé straně budou vydávány finanční prostředky na účely, které nejsou přínosem pro potřeby občanů. Jinými slovy, na různé účely jsou a budou vydávány miliardy korun, ale na léčení nemocných s těžkými, či nevyléčitelnými nemocemi (zvláště u dětí), zdravotně postižených, hospiců, charitativní účely se situace neřeší a i přes zmíněný cca 40 miliardový přebytek v letošním rozpočtu nebudou tyto prostředky použity na tyto potřebné záležitosti a paradoxně budou i nadále existovat veřejné sbírky (např. PET uzávěrů apod.) na léčení zmíněných nemocí a řešení některých problémů, na které se dlouhodobě nedostává finančních prostředků. Jak tedy může pan premiér mluvit o poctivosti s cílem získání potřebných peněz, když i přes sebevětší úsilí občanů bude vláda i nadále jednat v jejich neprospěch.

Pan Sobotka by měl v souvislosti se šizením a poctivostí také zdůvodnit, proč není naplňován volební program ČSSD a vládní prohlášení o revizi církevních restitucích, které pohlcují a ještě dlouho pohlcovat budou miliardy peněz z daní občanů, mj. z velké části ateistů. Tam je totiž jedna z velkých černých děr, kterými jsou odčerpávány tolik potřebné peníze na platy pro učitele, zdravotnický personál, valorizace penzí atd. Podle premiéra Sobotky musí prý ČSSD hájit jistoty lidí a nezapomínat na lidi na okraji, jako by bylo jen na ČSSD, jak se o tyto lidi postarat. Navíc nedůvěryhodně prohlašuje, resp. populisticky slibuje, že ČSSD přijde s programem, který zajistí v příštím roce růst mezd.

Ne snad že by to nebylo potřebné, potažmo možné, při dobré vůli, poctivé a odpovědné činnosti vlády a politiků je možné i toto uskutečnit, jenže jak premiér, tak vláda a řada politiků má mnoho svých důvodů, proč to neudělat. Nemluvě o tom, že ČSSD na podzim 2017 ve vládě skončí. Téma „lidí na okraji“ a jejich jistoty přijdou panu Sobotkovi vhod jen v případě, když mu toto téma přinese náhodná vlna politických událostí. Nebýt kauzy EET, tak si na „lidi na okraji“ nevzpomněl ani náhodou. Nevím jak kdo, ale já se z jeho rohlíku opilý rozhodně necítím, naopak, jsem ještě více střízlivý. Málo platné, „panu premiérovi Sobotkovi věřiti, hlupáka ze sebe (či lépe z něho) dělati“! Pokud se mýlím, potom pardon.

Teroristé v Aleppu jsou demoralizováni

$
0
0

Jevgenij Poddubnyj
5. 12. 2016    zdroj
Tariq Al-Bab je další oblast, kterou osvobodila syrská armáda. Nadále se bojuje. Teroristé kladou odpor, ale ustupují. Syrská armáda používá dělostřelectvo k potlačení střeleckých stanovišť radikálů a střílí na shluky teroristů. Ještě se zde nestihla zničit symbolika teroristů, emblém teroristů an-Nusry (v RF zakázaná organizace) na mapě Sýrie. 



Státní vlajka byla prostě umístěna výš. Oblast byla vzata pod kontrolu teprve 4. prosince v dopoledních hodinách, a to zatím částečně. Obyvatelé se sem ještě neměli čas vrátit, není osvětlení a voda, domy jsou prázdné.

Jeden z bojovníků domobrany pochází z těchto míst. Ve čtvrti svého dětství nebyl více než tři roky, teď telefonuje přátelům a doslova se dělí o svou radost.

Auta se přesunují úzkými uličkami, aby se vyhnula hlavním silnicím - dálnice teroristé ostřelují. K přední linii se přesunují rezervy, které budou zapojeny do dalších útočných operací.

Je to snad nejúspěšnější operace syrských vládních sil za uplynulé roky. V Aleppu obrana teroristů nevydržela obležení a tlak jednotek syrské armády. Během několika dní se úderným skupinám podařilo udělat víc než za několik let.

Islamisté desítky skupin drželi prakticky polovinu největšího syrského města, byli obklíčeni několik měsíců. V důsledku útoku ze strany vládních sil přišli teroristé za pouhých několik dní o polovinu území. Nyní je pod kontrolou teroristických skupin asi čtvrtina Aleppa, ale vojáci syrské armády pokračují v útoku.

Tempo útoku se zpomalilo, když se radikálové posunuli blíže ke Starému městu. Dále - hustá zástavba, úzké ulice, kde nemohou působit obrněná vozidla a boje jsou tady mnohem komplikovanější.

Teroristé jsou demoralizováni. Radikálům trvalo několik dní, než obnovili řízení jednotek. Ty skupiny, které nadále kladou odpor, obvinily staré pohlaváry ze zrady a chyb a vytvořily novou koalici. Jedná se o nejbojeschopnější a nejnesmiřitelnější seskupení banditů, jejichž členové nepouštěli civilisty z východní části.

To se stalo, jakmile islamisté ztratili schopnost kontrolovat přední linii. Tisíce civilistů uprchly z východní části největšího syrského města. Civilisté přecházeli přední linii s rizikem svého života.

Syrští vojáci osvobodili čtvrtě, kde žilo asi sto tisíc civilistů. Někteří utekli. Nyní v uprchlických centrech čekají na možnost návratu. Někteří zůstali ve svých domovech.

V Aleppu bude již v nejbližší době rozložena polní nemocnice lékařského oddílu zvláštního určení z RF.

Jak jsem potkal trolla

$
0
0
Ivan David
5. 15. 2016
Systém, na kterém dosud stránku NR provozujeme, neumožňuje zabránit anonymním komentářům a znemožnit přístup autorům nejodpornějších komentářů. Při čtení ubohých, primitivních, vulgárních "komentářů" jsem si zkoušel představit jejich autory. Vzpomněl jsem si na jednu z nejposlednějších povídek Karla Čapka "Můj anonym". Popisuje v ní, jak se setkal s pisatelem výhružných a sprostých anonymních dopisů, které v roce 1938 dostával. Potkal politováníhodného nemocemi zkroušeného starce. 



V prodejně Lidl, mezi regály na stejném místě, kde jsem nedávno potkal Dr. Kláru Samkovou a vyslechl její bystré postřehy, jsem tentokrát slyšel halasný hovor staršího muže (asi v mém věku), který cosi vysvětloval starší dámě: "...Nemůžeme se jenom vézt... Musíme vydávat mnohem víc na zbrojení, protože Rus sem chce vpadnout... Dobrý večer, pane profesore", oslovil mě. Chvíli jsem na něho zíral v němém úžasu: "Nejsem profesor... Proč by sem Rus měl chtít vpadnout?", testoval jsem jeho schopnost argumentace. "Protože je hladovej a nenazřanej!", odpověděl hbitě. "Co by z toho Rus měl? Má starosti uhájit to, co má...", zkouším to znovu. "Abysme na něj zase dělali za deset korun na hodinu!", odhalil výsledky svého analytického myšlení. Co asi má v té plešaté hlavě? "Rakušáci se jich zbavili... Tak dlouho chlastali s těma ruskejma generálama, až jim podepsali, že vodejdou. A zmizeli votamtaď.""Jak jste na to přišel?", pátrám. "Řek mi to brácha, kerej žije v Rakousku.""A ten to ví vodkuď?", vyzvídám. "Ten to ví přímo vod Brůna! Znáte Brůnu?" Uhodl jsem kterého má na mysli: "Znám.""Brůno Krajskýho...", upřesňuje: "Brácha s ním kamarádí, ví to přímo vod něj. Smlouvy platěj, kdoví co v nich je..." Skrze jeho modré oči vidím naprosté prázdno krom schopnosti opakovat a případně trochu komolit slyšené. Opora prolhaného režimu a jeho médií. Mizím z jeho dosahu. U pokladen jsem na něj narazil znovu. Uzavřen v úzké kóji, vydán na pospas jeho výkladu: "To ten vožralej Gottwald kdovíco podepsal. Furt lítal do Moskvy a tam chlastal se Stalinem." Rychle platím a chvatně skládám zboží do tašky. Ještě slyším za sebou: "Na letišti ve Kbelích mají pořád to letadlo, kterým tam lítal, ještě dneska je cítit lihem..." Tak nějak zřejmě ti blbečkové vypadají....

Tereza Spencerová: Úplný rozpad USA, rychlejší konec EU

$
0
0

Tereza Spencerová
5.12.2016 LiterárníNoviny

Neberme tak vážně výhrůžky Erdogana, na druhou stranu jsme to však my, Evropa, z koho si on vůbec nic nedělá, říká k hrozbě použití turecké migrační zbraně Tereza Spencerová. Ve svém pravidelném shrnutí týdenních událostí se věnuje též přepočítávání hlasů v USA, skutečné situaci v Aleppu a Mosulu a také blížícímu se momentu, který může zasadit další silnou ránu Evropské unii. Mimo jiné o tom, kdo a jak může shazovat letáky.




Čeho se ještě nedočkáme před tím, než skončí americký volební maraton: V USA se přepočítávají hlasy ve státě Wisconsin a na řadě mohou být i další. Je správné ujištění New York Times, že na vítězství Donalda J. Trumpa to už víceméně nemůže nic změnit? A lze souhlasit s úvahou, že v případě, že by nakonec ve Sboru volitelů získala převahu Clintonová, by USA čekal už naprostý rozvrat? Jaký dojem ve vás budí tento jakýsi „přídavek“ k prezidentským volbám? A co debaty o tom, že by se měl změnit volební systém a Trumpovy nářky, že miliony lidí volily neoprávněně?

Upřímně řečeno, netuším, čeho všeho se ještě dočkáme, ale tipla bych si, že ani přepočty hlasů změnu v čele USA nepřinesou. A to právě proto, že si umím vcelku živě představit ten chaos, který by v Americe zavládl. Proti nynějším „profi-aktivistům“, kteří v ulicích „válčí za Hillary a její rodinu“, by vyšli mnohem lépe vyzbrojení „hooligans“ od Trumpa… Možná by to vše mohlo vážně nastartovat proces rozpadu USA – nyní se sbírají hlasy za odtržení Kalifornie od „Trumpovy“ Ameriky, ale vcelku silná separatistická hnutí už beztak působí třeba v Texasu, na Havaji, na Aljašce, ve Vermontu… Uvědomme si, že ještě před pár měsíci nikdo nepočítal s brexitem, pak s Trumpem. Tak proč by rozpad Spojených států v důsledku nějaké formy „občanské války“ měl být něčím naprosto nepředstavitelným? Možná opravdu stačí určitá míra chaosu, v níž by federální úřady ztratily nad situací kontrolu.

Nevím přesně, proč Trump přišel s těmi „miliony neoprávněnými voliči“, ale pobavilo mě, jak mainstream jeho výrok důsledně doprovázel douškou, že k tomu „nedoložil žádné důkazy“. Uf. Copak v dnešní době někdo – ať už politici, nebo mainstreamová média -- dokládá nějaká svá tvrzení nebo rovnou obvinění nějakými důkazy? Naopak, mediálním prostorem létá spousta frází až blábolů, které se „realitou“ stávají jen prostým opakováním, nikoli z podstaty. A pokud nějaké důkazy po někom chcete, riskujete, že za své šťouralství skončíte s nálepkou Putinova agenta… Když jsme u toho, je opravdu zábavné sledovat, jak v USA začali honit svá „proruská média“. U nás máme alespoň Evropské hodnoty a u nich nějaké obličeje a jména a jejich sponzory, ale v USA seznamy „mediálních agentů“ generuje naprosto anonymní parta, jejíž identita se prý tají, aby byli uchráněni „před ruskými hackery“. To je fakt paranoia.

Současně si ale myslím, že změna volebního systému by sice USA pomohla přenést z archaických časů do 21. století, ale žádným velkým řešením by to nejspíš nebylo. Je čím dál víc očividné, že náš západní „systém“ je stále více podkopáván neochotou poražených akceptovat výsledky voleb. Můžeme to vidět u nás v případě Zemana, můžeme to vidět v Británii po brexitu nebo nyní v případě Trumpa. Když George Bush ještě v roce 2000 porazil ve volbách Ala Gorea a získal přitom méně hlasů, tak se žádné demonstrace nekonaly, dnes už ale jako by onen základní princip hlasování v demokracii – tedy akceptace výsledků – nic moc neznamenal. A co je obzvlášť zajímavé, tak tuto tradici trhají na cáry lidé, kteří se hrdě tváří jako poslední obránci těch nejvyšších ideálů demokracie. Ale čím dál víc se jich přitom tváří, jako by pro obranu demokracie byli ochotni udělat cokoli, včetně zavedení diktatury…

Mimochodem, Jean-Claude Juncker nyní vyzývá členské státy, aby už pro jistotu nedávaly občanům možnost referend o EU, protože by se nám ta Evropská unie mohla taky rozpadnout. Cynik by dodal, rozpadnout rychleji. Čili, uchováme si Unii i proti případné vůli většiny občanů. Taky zajímavý počin. Juncker má štěstí alespoň v tom, že pro svůj návrh fakt nepotřebuje předkládat důkazy. Ty vidíme kolem sebe dnes a denně, a pokud „bruselští“ nezruší i volby jako takové, tak těch důkazů bude až nechutně moc.


Zatím vycházejme z toho, že prezidentem bude DJT. Tomu jako první světový problém spadne na stůl – jak jinak – Sýrie, ze které nám nyní neukazují vybombardované nemocnice, ale posuny na vojenských mapách. Asad postupuje ve východním Aleppu, Rusové mu zdárně pomáhají. Kdo tam vlastně ještě zůstal, jací „umírnění džihádisté“, dopředu již zaříznutí DJT, tam ještě jsou? Jsou vyjadřovány určité pochybnosti o počtu „civilů“, kteří tam zůstali. A s pohoršením je přijímáno, že Damašek jim vysílá zprávy typu „Běžte pryč, nebo umřete“. Že by další domnělé válečné zločiny, pokud to ještě někoho zajímá? 

Nevím, ale ve skutečnosti (případnému prezidentu) Trumpovi jako „první světový problém“ z Blízkého východu spadne na stůl Irák, konkrétně čím dál komplikovanější osvobozování Mosulu, v němž jsou USA „zaháčkovány“ spolu s pestrou směsicí sil, jejichž následný střet může být pro Washington skutečným bolehlavem. Ze Sýrie se totiž USA vlastně už stáhly – osvobozením hlavního města „chalífátu“ v Rakká pověřily Kurdy, s Turky se nyní v časech „chromé kachny“ snaží neprohlubovat problémy, s Ruskem koordinovat boj proti Daeši odmítají, no a Rusové tvrdí, že východní Aleppo bude „vyřešeno“ do konce roku, tedy ještě před Trumpovým nástupem, aby tak už tento problém později „neležel na stole“ a nelákal tak Washington „pouštět se do nějakých větších akcí“. Je třeba mít na paměti, že jestřábi v čele s Madeleine Albrightovou tlačí na zahájení agrese do Sýrie a Sněmovna reprezentantů nyní schválila vyhlášení bezletové zóny nad Sýrií…

Mimochodem, Evropská rada pro zahraniční otázky unijním vládám v uplynulých dnech představila dokument k bojům o Aleppo, jehož jeden z podtitulků hlásá: „Neexistuje už žádná reálná naděje, že by Asad mohl být sesazen.“ A šéf Ligy arabských států, po dlouhé roky hlásné trouby Saúdské Arábie, předevčírem konstatoval, že Asad může znovu kandidovat, protože o jeho osudu mohou rozhodovat jen Syřané včetně opozice, ale bez teroristů… Čili, pokud dnes ještě někdo opakuje „Asad musí jít“, dokládá tím jen svou chronickou neschopnost akceptovat realitu – nebo skutečnost, že je dál placen ze Saúdské Arábie.

Jinak ano, syrská armáda se svými šíitskými, palestinskými, ale i kurdskými spojenci postupuje východním Aleppem s až nečekanou rychlostí. Jako by se v určitém okamžiku cosi „zlomilo“ a nastal dominový efekt, a tak teď padá jedna demoralizovaná džihádistická čtvrť za druhou. Včera večer jich bylo osvobozených prý třináct, z dalších se džihádisté stahují, v dalších se někteří prý chystají kapitulovat. Syrská armáda včera v podvečer hlásila bezmála sedm set zajatých „vousáčů“. Ze severu Sýrie, z Idlíbu, prý do provincie zamířila posila al-Káidy, prý několik set ozbrojenců, ale nevím, jestli to ještě může celkový výsledek bitvy nějak výrazně ovlivnit.

S těmi počty civilistů je to zatím opravdu zamotané. Dlouhé měsíce Západ a syrské opoziční zdroje tvrdily, že ve východním Aleppu Rusko a Sýrie „masakruje“ 250 tisíc civilistů, a najednou, po osvobození poloviny oblasti, se čísla „objevených“ civilistů různí podle zdroje: Podle syrské armády vyšlo z východního Aleppa do vládních oblastí zatím necelých dvacet tisíc lidí, podle Ruska bylo „osvobozeno“ 80 tisíc civilistů. Co ale znamená to „osvobozeno“? Jako že v džihádistických čtvrtích přišlo kvůli bojům a náletům o střechu nad hlavou dvacet tisíc lidí, kteří prostě jít pryč museli, zatímco zbylých víc než 60 tisíc je prostě „osvobozeno“ a zůstává doma, jen už bez nadvlády džihádu? A pokud zůstávají doma, znamená to, že východní Aleppo nebylo srovnáno se zemí, jak líčil západní mainstream? Neznám odpovědi na tyto otázky. Počkejme si, až se „kouř války i propagandy“ trochu rozplyne, budeme moudřejší.

Pokud má někdo za válečný zločin shazování letáků, které varují před bombardováním nebo blížícími se boji, tak by si měl připomenout, že prakticky tytéž letáky americká armáda shazovala a shazuje v Iráku nebo že Izrael dává lidem v obklíčeném pásmu Gazy pár minut dopředu telefonicky vědět, že zemřou, pokud rychle neutečou ze svých domovů. V obou zmíněných případech je to obvykle vydáváno za projev naší hluboce vrozené humánnosti, tak proč by to mělo být v případě syrské armády jinak? I když, na těch syrských letácích je i upozornění, že se mají džihádisté vzdát, protože „je všichni už opustili“. Míněni jsou zahraniční sponzoři, samozřejmě. Není to ale přesné, protože třeba Katar vzpurně – jako poslední – oznamuje, že bude džihád v Sýrii vyzbrojovat a podporovat dál, a „vousáči“ na jihu Sýrie už se na videích chlubí fungl novými protileteckými zbraněmi. V této oblasti a také kolem Damašku ale stále častěji dochází k tomu, že sami obyvatelé vesnic a měst nutí džihádisty, kteří u nich operují, aby se vzdali, protože lidé už mají války plné zuby, tím spíš, když už jasně vidí, že beztak nezvítězí. Takhle džihád v uplynulých dnech vyklidil i své poslední bašty v západní části provincie Damašek a ztrácí půdu pod nohama i na východě.


Minule jste řekla, že na cokoliv, co udělá Erdogan, se ozve z Bruselu jen „kdákání". Nyní to „kdákání“ směřuje k věčnému definitivnímu konci úvah o Turecku v EU. Erdogan se totiž činí: Už prý připravuje lodě pro migranty, které nám sem pošle. Dál zatýká. Tvrdí, že v Sýrii jsou jeho vojska proto, aby svrhla Asada. Vyzval všechny muslimy, aby bránili Chrámovou horu v Jeruzalémě... Jak každý z těchto kroků hodnotit? Máme tady v rámci NATO spojence, který jde s otevřeným hledím proti nám? Je už nervózní i Moskva? Co může být zajímavé: Americká média píší, že DJT a Erdogan si mohou porozumět, protože oba nesnášejí washingtonský establishment, oba mají podporu konzervativních venkovských mas a oba jsou terčem hněvu elit. Čili, pokud se tito dva páni dohodnou, co z toho může být pro nás i pro Sýrii?

Á, naše pravidelné myšlenkové cvičení z oboru erdoganologie. Když to vezmu popořadě: Erdogan fakticky neřekl, že chce svrhnout Asada, ale že „jeho vojska do Sýrie vstoupila“ s tímto cílem. Čili, vyvolává sice palcové titulky, ale přitom vlastně mluví o době z před několika měsíců. Rusko si už od něj pro jistotu vyžádalo vysvětlení, jak že to vidí dneska. Nápovědou může být, že syrská armáda už tu tureckou vytlačila z prvních vesnic u města Al Báb severně od Aleppa a žádné informace o nějakých prudkých bojích odtud nepřicházejí, takže do boje za Asadovo svržení se asi Turecko nechystá.

Nebo ten Jeruzalém. Je to sotva pár dní, co si Turecko s Izraelem po mnohaleté pauze znovu vyměnily velvyslance, a pár měsíců od chvíle, kdy normalizovaly vztahy obecně. Takový blázen Erdogan opravdu není, aby to vše zahodil jen kvůli hájení Chrámové hory. Je v muslimských zemích tradicí mluvit o hořkém údělu Palestinců a stejně je i tradicí nic moc pro změnu stavu nedělat. Dokud mají důvod kritizovat Izrael a mají k tomu dostatek argumentů, tak je to v pořádku. Pokud by se situace změnila a izraelská okupace palestinských území nedejbože skončila, musely by se vymýšlet celé nové sektory zahraniční politiky, které by ono vakuum zaplnily. A to je spousta práce. Palestinci mají smůlu.

Jak už jsem zmínila, Spojené státy svěřily v Sýrii osvobození Rakká Kurdům, což je pro Erdogana čára přes rozpočet, neboť se nechal odblokovat, a navíc Kurdy, tedy silou, kterou by nejradši zlikvidoval, ale úplně nemůže, aby „nenaštval velmocenské bohy“. Pokud mu syrská armáda „kolíkuje prostor“ i v provincii Aleppo a vytlačuje ho mimo životně důležité oblasti, je to pro něj další rána. Pokud nyní Egypt už zcela otevřeně spolupracuje se Sýrií, je to konec jeho snů o obnově Osmanské říše. Jinými slovy, mám dojem, že všechna ta velká slova, která v posledních dnech vypouští do éteru, mají ze všeho nejvíc zastřít určitou míru frustrace a uchovat mu v očích jeho domácích stoupenců image „Pána Všehomíra“.

Problém nastává ovšem ve chvíli, kdy do obrázku vstoupí Evropská unie, protože už i od Angely Merkelové létají pokusné balonky na téma „Máme Turecka dost“. Na jednu stranu unijní frustraci plně chápu, na stranu druhou mi ale chybí nějaký realistický plán, který by Erdoganovi „ucpal“ jeho migrační zbraň. Je smutné konstatovat, že zatímco s Ruskem, USA, Íránem, Sýrií, Izraelem a dalšími je Turecko donuceno hrát určitou přetahovanou a zjišťovat míru svých možností, s Evropskou unií se moc rozpakovat nemusí. Očividně jsme pro něj nejsnadnější, protože jsme terč rozhádaný a prostý všech životaschopných vizí.

A po erdoganologii se dobrovolně vzdávám rozšíření tématu o trumpologii. Co udělá ten a ten, když se stane tohle a tohle a tenhle řekne támhleto? Pane kolego, přece nejsme u Moravce.


Zemřel Fidel Castro a začalo se diskutovat, zda to byl zmetek, nebo hrdina. Co soudíte vy? A co ono srovnávání s Pinochetem ve smyslu „kdo pobil víc lidí“ a ,,kdo byl ten hodný“? Jean-Claude Juncker si naběhl na vidle, když ho odmítl jednostranně odsoudit a problém mu udělal i redaktor ČT. Stavíte se do řady těch, kteří vymáhají po politicích jasné slovo, že Fidel byl vrah a diktátor? Jak je vlastně dnes na Západě, ale i v arabském světě, v kursu symbolika vousatého Fidela nebo Che Guevary? Nemyslíme jen na tričkách, ale i v uvažování mladších lidí? Je idea té nejradikálnější levice, kterou u nás reprezentuje děda Jakeš a pár ještěrů, jinde ještě živá? A je to dobře? Vracíme se tak vlastně k našemu starému tématu budoucnosti levice v Evropě...

Vezmu to od konce. Jakeš že by reprezentoval nejradikálnější levici? Jako že ho chcete dát do řady vedle třeba Ernesta Che Guevary? Probůh! Vždyť ti naši vládnoucí komunisti kdysi byli tou nejkonzervativnější silou své doby, která skutečné levicově orientované lidi zavírala do basy! Nicméně, s tím souvisí i určité zmatení pojmů, jímž aktuálně procházíme; už netušíme přesně, co je levice a pravice a obojí se stále častěji používá jen jako nálepka k očernění lidí, s nimiž z nejrůznějších – racionálních i iracionálních -- důvodů nesouhlasíme. Pro spoustu lidí dnes levici reprezentuje třeba „sociálně inženýrský“ a „integrační“ Brusel, čemuž fakt nerozumím, protože pro mě už někde na území sociální demokracie začíná „praktická pravice“…

Kdybych měla nesmyslně poměřovat Castra a Pinocheta, tím spíš z hlediska toho, kdo pozabíjel víc lidí, tak bych k nim hbitě přihodila třeba George Bushe juniora, a oba výše zmínění by vypadali jako skautíci, kteří někomu občas šlápli na nohu. Ostatně, co je to za divné srovnávání? Fakt je někdo horší, protože pobije o deset lidí víc než ten druhý?

Nikdy jsem nebyla na Kubě, a tak tamní situaci posuzuji jen na základě mediálních zpráv a něco filmů hraných a dokumentárních. A zatímco El Che se pro mě už dávno stal dokonalým popartovým symbolem, Fidel se možná pro spousty Kubánců mohl stát něčím jako „bohem“, v tom dobrém smyslu slova. Z mého hlediska to nebyl žádný padouch – nikdo, kdo chce zlepšit životy obyčejných lidí, nemůže být zločinec, a jaké chyby přitom nadělal a jakých zločinů se dopustil, to nechť hodnotí dějiny. Tedy generace po nás, ne my, kteří dnes žijeme a vnímáme spoustu věcí jen a jen subjektivně. V každém případě se stal živoucím symbolem jedné éry, což je cosi, čeho záplava jeho kritiků nikdy nedosáhne.

A co se týče onoho uvažování mladých lidí, tak tam bych vliv Fidela nebo Ernesta nepřeceňovala. Vždyť třeba česká mládež je na rozdíl od té většinové západní vesměs pravicová, což je fenomén, který moc nechápu. A znovu opakuji, že pro mě třeba sluníčkářství nemá s levicí nic společného.

Zajímavější je ale samozřejmě otázka, co bude s Kubou dál? Můj tip: Zůstane socialistická, podle čínského modelu státního komunistického kapitalismu. A s nerostnými surovinami v tamních pobřežních vodách to může být zajímavá budoucnost.

Do médií probleskla poměrně podstatná zpráva: Egypt se populačně rozpíná do té míry, že bude mít za chvíli 100 milionů obyvatel, pro které nemá jídlo. Vy jste kdysi popisovala problém severu Afriky tak, že je tam takové vedro, že tam už ani místní nemohou vydržet. Jak je tedy možné, že navzdory čím dál složitějším podmínkám i cenám potravin na severu Afriky, a nejen tam, roste populace? Např. Dana Drábová tvrdí, že masové migraci z Afriky se již nelze vyhnout. Nelze? Nebo je možno tam vrtat studny, rozdávat kondomy... Cokoliv, abychom se z toho za deset či dvacet let nezbláznili? Nutno dodat, že s podobnými otázkami se na nás obracejí i čtenáři PL.

Už někdy na počátku 90. let egyptští statistici bili na poplach s tím, že se každých osm vteřin narodí nový Egypťánek, což už tehdy znamenalo, že drtivá většina obyvatelstva je mladá, ještě neschopná práce, a menšina práceschopných všechny ty hladové krky prostě neuživí. O překročení hranice sta milionů obyvatel se poprvé začalo mluvit někdy před deseti lety, protože sčítání obyvatel tradičně „lehce hapruje“. A vida, uplynulo čtvrt století a statistici minulý týden oznámili, že třetina Egypťanů, něco přes tři České republiky, jsou mladší osmnácti let. Čili, situace se nijak významně nezměnila – lidí pořád přibývá, stát měl už dávno zkrachovat, všichni už dávno měli pomřít hlady… A nic. Přičítám to i svébytnému vitálnímu naturelu Egypťanů, který je pro nás do značné míry obecně záhadnější než pyramidy.

A to, že se tam pořád rodí tolik dětí? V rozsáhlých oblastech Egypta – mimo Káhiru, Alexandrii nebo turistická centra na jihu – prostě po večerech při světle petrolejky nic jiného „na práci“ není a děti jsou přece božím požehnáním… No ne? Pro pochopení přežití ve složitých podmínkách je třeba brát na zřetel zcela jiný systém fungování společnosti, v níž je rodina skutečným základem všeho. Široce rozvětvené rodiny jsou s to reagovat na aktuální finanční nebo jinou tíseň některého „svého křídla“ tím, že si rozdělí jeho děti mezi sebe a pečují o ně jako o vlastní. Vědí, že kdyby se v potížích ocitli oni, rodina pomůže zase jim. A to ani neodkládají své rodiče do domovů důchodců, vlastně ani netuší, co to je a jak je možné, že my, tak vyspělá civilizace, „vyhazujeme“ své seniory někam pryč nebo je necháváme žít samotné. Fungují prostě jinak a v pospolitosti jsou s to přežít a žít.

Rostoucí teploty jsou samozřejmě faktor, který změní dosavadní rovnováhu, a kopání studní nebo rozdávání kondomů na tom dnes nic moc už asi nezmění. S tím jsme měli začít před dekádami, tehdy nám ale stačilo podporovat svého oblíbeného diktátora. Ale ony současné rostoucí teploty by to beztak nijak výrazně neovlivnilo.

Nicméně, k těm kondomům – vyprávěl mi kdysi jeden káhirský kamarád, jak přijela natěšená evropská neziskovka na egyptský venkov, jako že něco udělá s tou porodností. Přišli do jakési vesnice v Horním Egyptě, místní obyčeje jim velely ukázat natahování kondomu jen iluzorně, a tak ho na návsi cvičně natahovali na násadu od koštěte. Všechny ty negramotné vesničanky kývaly, jako že chápou, a neziskovka odjela nadšená blahem, jako že zas jednou dokázala udělat svět o něco lepším. Po nějaké době se ale ukázalo, že děti se v té vesnic rodí dál jako na běžícím pásu. Protože vesničanky prostě večer vždy natáhly kondom na koště před domem a pak šly za manželem, s pocitem jistoty. Skutečný problém prý ale nastal až ve chvíli, kdy se dvě místní ženy udusily, protože to celé pochopily tak, že kondom je antikoncepce k ústnímu podání a zkusily ho spolknout. Neziskovka odjela a nejspíš přemýšlela, co udělala špatně. Vždyť to s tím koštětem tak fungovalo! Určitě to mysleli dobře, jen ve svých plánech nepočítali s reálnými lidmi.

No a pro čtenáře PL mám uklidňující zprávu. Až půjdou lidé z oblastí, které se přehřejí k nežití, na sever, tak nás podle některých studií prý minou, protože mnohem jistější pro ně bude Sibiř a Kanada. A naši potomci se o něco později vydají za nimi tamtéž, dodávám já.

****


Závěrem tradiční otázka. Co dalšího bychom měli během příštího týdne sledovat?

Bezpochyby referendum o ústavních změnách v Itálii, jejichž smyslem je skoncovat jednou provždy s institucionalizovanou politickou krizí. S jeho výsledkem spojil budoucnost své vlády premiér Matteo Renzi, jeden – podle mého – z nejschopnějších politiků v EU. Pokud prohraje, jak se obecně v rámci „Trump effectu“ předpokládá, v předčasných volbách má velkou šanci na vítězství původně protestní Hnutí Pěti hvězd, které mimo jiné avizuje vystoupení z eurozóny coby jedinou ekonomickou záchranu Itálie. A pokud z eura vypadne Itálie, zakládající člen, tak to bude opravdu napínavé. Přitom se mi ale líbí myšlenka lídra Pěti hvězd Beppeho Grilla: „Amatéři se chápou světa, protože ho ‚experti‘ zničili.


U chovanců na vnitru nastaly první problémy, viz zpráva agenta Nováka

$
0
0

Václav Umlauf
6.12.2016  E-republika

Příští týden začneme náš normální cyklus pracovních porad, které poběží v režimu „Důvěrné“. Jsme zaměstnanci ministerstva vnitra, proto snad nemusím nikomu připomínat, co tento režim utajení obnáší. Ženu a rodinu budu doma instruovat sám, to si beru jako osobní úkol.


Milí soudruzi a soudružko,

od 17. listopadu jsme se neviděli pohromadě, ale výplata vám už chodí, jak dobře vím, a naše oddělení muselo mezitím najmout spolehlivou sekretářku a další nezbytný pomocný personál. Shodou okolností je to moje manželka, dcera a další příbuzní, protože se na ně mohu stoprocentně spolehnout. A nyní k těm spíše znepokojivým zprávám.

Za prvé a zásadně. Jak dobře víte, varoval jsem i během slavnostní recepce 17. listopadu před médii typu e-republika.cz, kde pracují analytikové na volný úvazek a také jiná, vcelku nebezpečná antidemokratická sebranka. A tento web publikoval hned nato záznam naší schůzky pod zcela dehonestujícím titulem Slavnostní schůzka vládních bretšnajdrů 17. listopadu 2016. To musel vynést někdo z našeho kruhu, pánové a dámo, to je doufám jasné. Moje žena alias sekretářka je sice dost ukecaná osoba, ale v té době tady ještě nepracovala. Na ni a na zbytek mojí zaměstnané rodiny si dohlédnu osobně.

Tak na rovinu, a mezi námi vnitráky, pánové a dámo. Kdyby se to stalo u Sorose, tak letíte na hodinu. To vám tady potvrdí kolega Novák, který bohužel nedostal to slíbené vyznamenání. Nyní jste státní úředníci a náš úderný ministr Chovanec dosti neprozřetelně řekl, že z nás sestavil civilní tým analytiků. Jak víte, tento status má ohromné výhody, protože nemusíte chodit do práce a vděčný lid vás platí. Ale na druhou stranu bych vám všem rád připomněl, že podobné zrady důvěry se zde trpět nebudou. Prozatím jsme všichni v normální zkušební lhůtě. Otevřeně zde a nyní říkám, že pachatel bude na hodinu vyhozen z této odpovědné práce pro národ, která vyžaduje jistý stupeň disciplíny a diskrétnosti.

Pro váhavé střelce připomínám dokument z interní konference Audit národní bezpečnosti, kterou jste povinně studovali doma pod názvem Audit národní bezpečnosti. Identifikované hrozby, navržená opatření. Z externích civilů tam řečnil PhDr. Miloš Balabán, Ph.D. Díky za něj, protože akademický svět je naší činnosti zatím dosti nepřátelský. Dosti akademiků pracovalo v extrémistické organizaci ProAlt nabádající studenty k nepokojům kvůli zavedení školného na vysokých školách, ale seznam těchto aktivistů už máme. Rád bych vám citoval vaše pracovní zařazení, které by si měl uvědomit pachatel prozrazující interní jednání vládních zaměstnanců. Naše úderná civilní jednotka patří podle zmíněného auditu do vnitrácké organizační skupiny číslo 7, která brání naše pracující, pardon, plátce daně, alias občany, před působením cizí moci. Ten odporný zrádce v našich řadách by si měl uvědomit, kde pracuje. Pro jistotu mu přečtu jeho pracovní zařazení: „Skupina svou práci zaměřuje na zkoumání různých ekonomických vlivů na ČR, odolnost státní správy proti ovlivňování, odolnost veřejnosti proti ovlivňování, špionáž, propagandu a diverzitu médií.“ Takže tento odporný vynašeč by si měl uvědomit, několik zásadních věcí. Podle zmíněného dokumentu tento renegát podkopává odolnost státní správy. Je ovlivněný nepřátelskou propagandou jednoho dosti nebezpečného webu. Navíc zásadně rozvrátil již tak hodně oslabenou odolnost veřejnosti proti nepřátelskému ovlivňování. Šíří poplašné zprávy a podkopává pozitivní různorodost transatlantických demokratických médií, které v dnešní kritické a zmatené době musí být jednotné, rázné a pevně semknuté kolem ministerských útvarů našeho typu. Dříve bylo celkem solidní spolehnutí na televizní noviny a na další propagandistické útvary ČT. O jejich kolektivním a děsivém debaklu v případě volby Clintonové jsem už mluvil minule, proto se nebudu k této trapné události znovu vracet.

Příští týden začneme náš normální cyklus pracovních porad, které poběží v režimu „Důvěrné“. Jsme zaměstnanci ministerstva vnitra, proto snad nemusím nikomu připomínat, co tento režim utajení obnáší. Ženu a rodinu budu doma instruovat sám, to si beru jako osobní úkol. Mějte se hezky pánové, dámo, a také ty, bídný konfidente v cizích antidemokratických službách. A vy ostatní si hezky doma čtete v rámci profesionálních, a již plně placených pracovních povinností tzv. „nezávislé weby“ a připravte svodku zpráv pro další schůzi.

- - -



Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč

Související články:

Politika v akčním korporátním balení

$
0
0

Pavel Letko
6.12.2016   E-republika

Lidé pochopili, že politické šašky nemá smysl volit, když si mohou miliardáře zvolit přímo. Pak totiž nemusí platit za okliku zvanou "zastupitelský lobismus" a dostanou jako v akci zvýhodněné korporátní balení "dva v jednom".


Tradiční politické strany hrají se svými voliči zajímavou hru. Předstírají „že to myslí upřímně“ a jejich voliči předstírají, že jim to věří. Nakolik jim to ovšem nevěří, volí menší zlo a udržují celou tu hru na svobodu a vládu lidu v chodu. Komu se taková hra nelíbí, ten musí z kola ven. To je jasné. Buď je to komunista, fašista nebo Babiš. Kazisvět. Například taková ČSSD slibovala registrační pokladny tak dlouho, až je Babiš zavedl. To mu samozřejmě sociální demokraté nemohou nikdy zapomenout, protože nebýt Babiše, mohli registrační pokladny slibovat dalších sto let. Takhle po nich zůstane v jejich programu zcela zbytečná díra. Na takový podraz je slabou náplastí skutečnost, že úspěch si budou moci připsat naši upřímní sociální demokraté, a případný neúspěch hodit na hlavu Babišovi.

 

Kdo je za koncem demokracie?


Dříve či později se ovšem taková hra na upřímnost okouká a nikoho už příliš nebaví, ledaže za ni dostává královsky zaplaceno. Takových je ovšem mizivá menšina, takže cesta k blbým, a ještě horším možnostem je zcela otevřena. Naše tradiční politické strany totiž místo hledání rozumných řešení na sebe tak dlouho házeli bláto až jsou od sebe k nerozeznání. Ve Spojených státech političtí představitelé tak dlouho pracovali pro bohaté, snižovali daně a vymýšleli pro ně kdejaké fígle, že se absolutně znemožnili.

Lidé pochopili, že tyto politické šašky nemá smysl volit, když si mohou miliardáře zvolit přímo. Pak totiž nemusí platit za okliku zvanou "zastupitelský lobismus" a dostanou jako v akci zvýhodněné korporátní balení "dva v jednom". Tak se stalo, že v USA a pochopitelně i u nás, se jeden miliardář stal prezidentem. Současná politická garnitura zavedených partají je fakt zubožený spolek. Vymýšlejí se různé trafiky pro kamarádíčky, studují se totalitní režimy a přitom se vytváří skupina pro boj s hybridními hrozbami, rozuměj flek pro cenzory, slídily a bretšnajdry všeho druhu. Viz naše vážně nevážné psaní věnované agentu Novákovi. Demokratické strany samy omezují svobodu, která je drží při životě. Posilováním armády, silových a špiclovacích složek a účelovými zákony jako „lex Babiš“ pod sebou řežou větev, na které sedí. No nic. Až větev upadne, plakat pro ně asi nebudeme, stejně jako nepláčeme po soudruzích, kteří si tu svou větev, na které seděli, také uřízli sami.
 
- - -

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 300 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme! 

Vicki Maeijer (PVV) – projev v Evropském parlamentu – nespokojení občané jsou silnější než vy!

$
0
0
6.12.2016  NWOO

1 a půl minutové video nizozemské poslankyně v EP. Vicki Maeijer je kolegyně Geerta Wilderse z nizozemské Strany pro svobodu (Partij Voor de Vrijheid – PVV). V tomto krátkém projevu přesně pověděla to, co si o EU myslí stále více lidí.



Poznámka J.K.: Přirovnání mladé nizozemské poslankyně Fidela Castra k diktátorovi je poněkud zjednodušené.

USA zuří kvůli odlišným zprávám OSN ohledně Afghánistánu

$
0
0
messin 
6.12.2016 GolbalResearch a Messin

Za 15 let afghánské války nekončilo téměř žádné prohlášení Pentagonu konečným slovem o tom, co se stalo. Lživá popření a optimistické předpovědi, které nikdy nepřinesly výsledek, zanechaly důvěryhodnost USA na neuvěřitelně nízké úrovni. Znovu a znovu byly zprávy OSN v rozporu s oficiálním americkým příběhem, pouze uvedly pravdu, k ostudě okupačních sil.


Zdá se, že po patnácti letech nepříjemných pravd, stojících v cestě armádním verzím událostí, došla trpělivost. Svědčí o tom i skutečnosti, že činitelé OSN i armády USA nazývají vztahy mezi sebou noční můrou, zatímco nejnovější americký armádní velitel, generál John Nicholson zvažoval tvrdý zákrok proti OSN včetně vypuzení veškerého personálu OSN z vojenské základny v Kábulu.

Spor byl obvykle stejný. Americké bezpilotní letouny zabily spoustu civilistů v provincii Nangarhár a Pentagon prohlásil, že všichni zabití patřili k Islámskému státu. Místní lidé americkou verzi událostí zpochybnili a OSN jim dala za pravdu, že oběti ve vybuchlém domě byli skutečně civilisté.

Nutno poznamenat, že toto se děje doslova po celou dobu, stejně tak v posledních letech se těžko nějaký incident obejde bez amerického tvrzení, že se jednalo o zabité teroristy. Ať už se jednalo o mrtvé ženy, děti, nebo kohokoliv.

Jak se válka zhoršuje, zprávy OSN stále více dokumentují některé z nejnechutnějších věcí, stejně jako rostoucí počet civilních obětí v Afghánistánu, včetně rostoucího počtu lidí zabitých při náletech a s americkými veliteli pod neustálým tlakem aby vykazovali alespoň iluzi pokroku ve válce, to všechno pravděpodobně stojí za rostoucí snahou umlčet OSN.

Překlad Messin




Zdroj:

Nikdy jsem si nemyslel, že jako policista budu prožívat takové ponížení. Svědectví o zařízeních pro uprchlíky...

$
0
0


6Svět kolem nás


Proč se ilegálním imigrantům umístěných v českých zařízeních daří mnohem lépe než službukonajícím českým policistům? Šokující výpověď českého policisty byla zveřejněna na webu Unie bezpečnostních složek.

O Imigranty se pečlivě starají, jak o vytápění budovy, jídlo tak o dobré zázemí.

Považuji za nutné Vás informovat a podělit se o otřesnou situaci, která se odehrává vůči občanům této země a v naší linii, tedy policistům, sloužícím nyní na ostraze objektu - zařízení pro uprchlíky Drahonice u Loun. Nejprve popíšu o jaké zařízení jde a k čemu slouží, podle mých informací, které jsem na místě získal:

Správa uprchlických zařízení si pronajala neprovozovanou věznici v Drahonicích u Loun. Do této věznice, tedy nyní místa pro zařazení uprchlíků se mají soustředit Ti uprchlíci, kteří jsou v ostatních zařízeních buď kázeňsky problémoví nebo Ti uprchlíci, kteří nelegálně vstoupili na území našeho státu a i při kontrole s orgány našeho státu nepožádali o azyl. Proto by u takových osob mělo probíhat řízení, trvající 42 dnů, na jehož konci bude pravděpodobně rozhodnutí o vyhoštění.

Tábor byl vybaven novým zařízením. Na zařízení se opravdu nešetřilo a uprchlíci přijíždí a přijedou do opravdu velmi slušně vybavených prostor, kde nechybí jen tak namátkou - nové postele, stoly, skříně, lůžkoviny a ani cca 6 sušiček na prádlo. Vše nové. Kolem těchto lidí pobíhá ustaraný personál Správy uprchlických zařízení, který se všemožně snaží vyhovět i nejmenším potřebám těchto migrantům a pečlivě se starají, jak o vytápění budovy, jídlo a dobré zázemí.






A nyní k účasti policistů:


Kolem areálu jsou dva ploty, mezi nimiž probíhá ostraha ze strany policistů. Ta probíhá tak, že policisté slouží zpravidla dvě hodiny mezi ploty a poté mají hodinu přestávky, následně zase dvě hodiny mezi ploty a hodinu zálohu na případné eskorty uprchlíků. Každý policista tak odslouží mezi ploty za 24 hodin 14 hodin při ostraze. Polovinu volných odpočinkových hodin má úkoly eskorty. Mezi ploty a na ostraze se podílí vždy aktivně 11 policistů, což mi připadá hrubě předimenzováno, (přece jen jde o věznici, - ploty, žiletkové zábrany, mříže v oknech atd.).


Má zkušenost, jakožto policisty SPJ Praha.


Přijel jsem do tábora. Ubytovali nás v křídle objektu pro policisty. Objekt sice hezky vybaven, nicméně na počet dvaceti policistů nám přichystali pouze 6 postelí pro odpočinek. Jídlo nebylo zajištěno. V obci není obchod ani jiná možnost stravování. Bylo nám vyhověno, že jeden z nás v roli nákupčí mohl odjet do jiné obce nakoupit a stravu jsme si přivezli, byli jsme informováni.

V budově jsme tedy při záloze neměli kde důstojně odpočívat. Polovina střídajících policistů musela využít židle, z kterých si udělala postel, jako nutné zázemí na krátký spánek. Ve tři hodiny ráno mě ze spánku na židlích, přestože jsem byl oblečen, vzbudil chlad. Stejně tak mé kolegy. Takto unavení a vyčerpaní jsme šli do chladného počasí, kdy k ránu již začínalo mrznout. Při pohledu z prostoru mezi ploty do oken místností budovy jsme se dívali, jak si uprchlíci užívají nových lůžek s kvalitním vytopeném zázemím tří-hvězdičkového hotelu a baví se tím, jak jsme zahalení až po uši, aby jsme zvládli chlad nebo mráz.


O naše policisty se nikdo nepostará ani z poloviny s takovou péči jako o ně.


U policie pracuji již dvacet let. Nikdy jsem si nemyslel, že spolu s kolegy někdy budu prožívat takové ponížení nás všech, kdy my jakožto občané této země, zmrzlí, vyčerpaní a polohladoví se špatným zázemím se díváme okny na lidi, kteří porušili zákony této země, na lidi, kteří si užívají až nadstandartní péče a pohostinnosti.

Je mi jasné, že jsme vázáni smlouvami a závazky v rámci nadnárodních právních vztahů a kriteria, jak se o tyto lidi postarat jsou nalinkována, ale není mi jasné, proč s takovým úsilím pečujeme o protiprávně konající lidi z třetích zemí a o naše policisty se nikdo nepostará ani z poloviny s takovou péči jako o ně.

Jsem odolní a zvyklí na lecos. Jídlo si přivezeme a spát umíme i v sedě, pokud to situace zásahu vyžaduje. Je ale nutné, aby se policisté budili zimou a nebylo o ně alespoň trošku slušně postaráno. Myslím, že času na přípravu bylo dost.

A v poslední řadě se musím zastat kolegů, kteří jsem byli převelení z jiných útvarů na dva-tři měsíce. Jde o mladé policisty, kteří toto převelení chápou spíše jako formu trestu. Z útvarů vzdálených této lokalitě 100 i více km měli za úkol se dopravit sami bez ohledu na odlehlost místa a špatnou dopravu a spoustu zavazadel, kteří si kluci na tuto dobu sebou vezli. Myslím, že těmto mladým policistům možná takto PČR vezme jejich iluze o perspektivním zaměstnání a buď před zoufalou situací utečou pracovní neschopností, (která v mrazech a podmínkách na sebe nenechá dlouho čekat nebo účelově), nebo kluci dají výpověď a s platem 17-ti tisíc čistého příjmu měsíčně, se bez větších problémů rozloučí.

Když jsem místní funkcionáře na výše popsané nedostatky upozornil, tak jsem s hrůzou zjistil, že oni sami měli co dělat, aby do termínu spuštění mohli podmínky připravit, alespoň tak (nuzně), jaké jsme je poznali. Zřejmě nebyla podpora ze strany nadřízených, aby přípravy mohly zvládnou v termínu na důstojné úrovni..

První den spuštění tohoto zařízení zde byli i vyšší funkcionáři PČR z místního kraje, ale tyto pány více zajímalo to, jak je postaráno o uprchlíky. O naše prostory a podmínky se nezajímali, (pokud je mi známo). Zde můžu poděkovat jen našim nadřízeným z SPJ, kteří takovéto zázemí odsoudili, ale přímo jej ovlivnit ihned nemohli. (Ale vážíme si alespoň solidarity v postoji). Zkusme alespoň pomoci kolegům, ať mohou službu ostrahy vykonávat alespoň důstojně a ve slušných podmínkách.










Viewing all 19126 articles
Browse latest View live