Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

WFB: Rusko úspěšně provedlo další test anti-satelitní rakety

$
0
0
- rp -
22. 12. 2016 První zprávy

Rusko úspěšně otestovalo novou raketu PL-19 Nudol schopnou ničit navigační americké satelity na oběžné dráze Země, tvrdí Pentagon, píše Washington Free Beacon.



Tento systém je navržen tak, aby odstínil jaderný útok na Moskvu a významné průmyslové oblasti.

Test rakety PL-19 Nudol byl proveden 16.prosince ze základny v centrálním Rusku, a byl monitorován americkými zpravodajskými službami.

Přesná lokalizace zkoušky nebyla zveřejněna. Dřívější starty rakety se konaly z kosmodromu Pleseck. Kosmodrom Pleseck je nejfrekventovanějším kosmodromem bývalého Sovětského svazu i současného Ruska. Pleseck se nachází 500 mil severně od Moskvy.

Mluvčí Pentagonu podplukovník Michelle Baldanzová odmítla testy komentovat. "My nekomentujeme schopnosti jiných zemí,"řekla.

Dřívější testy se konaly 24.května a 18. listopadu 2015. Na intenzitě testování je vidět, že program je vojenskou prioritou a blíží se k nasazení.

Nová anti-satelitní raketa patří mezi několik nových strategických zbraňových systémů vyvíjených ruskou armádou.

Pentagon vidí Nudol jako útočnou anti-satelitní raketu. Rusko, ale naopak uvádí, že jde o obrannou raketu proti balistickým střelám.

Pentagon se obává vývoje anti-satelitních zbraní Ruska a Číny.

Gen. John Hyten, velitel letectva uvedl, že vývoj ruských a čínských anti- satelitních systémů je znepokojující.

Mark Schneider, bývalý pentagonský stratég řekl, že současná asymetrie mezi Spojenými státy a dalšími státy v anti-satelitních zbraní je významná.

"Potenciálně je to velmi nebezpečné, mohlo by to mít za následek naší porážku. Úplná ztráta GPS sítě, nebo její vážná degradace by degradovala účinnost všech řízených střel a způsobilo by to omezení mnoha našich dalších řízených zbraňových systémů,"řekl Mark Schneider.

Americké zpravodajské služby odhadují, že vojenské operace USA by mohly být vážně narušeny už pouze dvěma tucty anti-satelitních útoků.

Pentagon je velmi závislý na satelitech kvůli zbraním s dlouhým doletem, používaných při bojových operacích, což je americká vojenská specializace.

Rusko a Čína si uvědomují strategickou zranitelnost USA závislých na satelitech. Anti-satelitní rakety jsou považovány za důležité pro asymetrii válečných zbraní.

(rp,prvnizpravy.cz,WFB,foto:arch.)

"Hrozba ze strany Ruska" nebyla zařazena do seznamu Trumpových priorit

$
0
0
Maxim Isajev
23. 12. 2016     zdroj
Místo Ruska navrhují autoři analytické zprávy boj proti terorismu, s rozpočtovými omezeními a kybernetickými útoky a také celkové zlepšování efektivity vládních struktur. Analytická zpráva, která definuje prioritní úkoly nové administrativy USA v oblasti obrany, neobsahuje žádnou zmínku o Rusku, nehledě na prohlášení vysoce postavených činitelů o tom, že Moskva je pro USA hrozbou číslo jedna. 

Místo toho je kladen důraz na boj proti teroristické skupině DAEŠ (organizace, jejíž činnost je v Ruské federaci zakázána), zrušení rozpočtového omezení, rozpracování nové kybernetické bezpečnostní strategie a také zvýšení efektivity, píšou John Hudson, Paul McLeary a Dan De Luce v článku pro Foreign Policy.

Autoři poznamenávají, že řadu let nazývali úředníci Ministerstva obrany USA a zvláštních služeb Rusko prvořadou hrozbou pro USA kvůli jeho významnému jadernému arzenálu, pokročilému kybernetickému potenciálu, modernizovaným ozbrojeným silám a také připravenosti hodit rukavici Washingtonu a jeho spojencům na Blízkém východě, ve východní Evropě a v dalších regionech. Například předseda sboru náčelníků štábů, generál Joseph Dunford řekl v roce 2015, že žádná hrozba není tak vážné povahy, jako je Rusko.

Na druhé straně však Trumpova dočasná administrativa odmítla diskutovat o tom, jaké místo Rusko zaujímá v obranných prioritách zvoleného prezidenta, nicméně bylo zdůrazněno, že analytická zpráva "nevyjadřuje celkový obraz". "Pokud se média domnívají, že tento seznam zahrnuje všechny priority zvoleného prezidenta, dělají chybu a mýlí se", řekla Jessica Ditto, mluvčí dočasného Trampova týmu.

Pentagon odmítl priority nastupující administrativy komentovat, ale dodal, že dočasný tým obdržel veškeré informace o problémech, týkajících se Ruska.

Autoři připomínají, že od začátku své volební kampaně Trump otevřeně vystupoval za zlepšení vztahů s Ruskem v zájmu USA, zejména v otázkách boje proti terorismu a Sýrie. Na post hlavy ministerstva zahraničí USA navrhl bývalého výkonného ředitele Rexe Tillersona a tvrdil, že jeho bohaté zkušenosti z práce s Ruskem budou významným přínosem při jednáních mezi oběma zeměmi.

Trumpova linie znatelně zlepšila vztahy republikánů k Rusku, jak to ukázal nedávný průzkum, nicméně zahraničněpolitický establishment, včetně většiny pracovníků Pentagonu, ministerstva zahraničí a CIA, je vůči Rusku stále skeptický.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Velká tisková konference prezidenta V. Putina právě začíná

$
0
0

23. 12. 2016, Velká tisková konference ruského prezidenta V. Putina je naplánována na 23. prosince v 10 hodin našeho času (SEČ). 


Pokud nepatříte mezi 1 437 (!) akreditovaných žurnalistů, pak máte možnost konferenci sledovat například zde nebo zde


Vánoční bilance podle Erika Besta: Za co můžeme být vděční

$
0
0

23. 12. 2016       EB
Vánoce jsou obdobím lásky, klidu a rodinné pohody, kdy můžeme být vděční za všechno, co nám uplynulý rok přinesl. Letos jsou však také obdobím nejistoty, zvýšených bezpečnostních hrozeb a dalšího omezování osobních svobod. Neblaze jsme se letos přiblížili stavu, kdy osobní štěstí a úspěchy přebíjí dění, na které nemáme vliv.


Můžeme snad být vděční za to, že situace není ještě o poznání horší. Bez ohledu na početné války, které vedeme, a snahu některých vyvolat další, se k nám bitevní pole ještě nedostalo. Bez ohledu na perverzní politiku centrálních bank světové měny stále drží. Bez ohledu na bezbřehé okrádání kriminálními elitami státy ještě jakž takž fungují.

Trend je jasný a možná nezvratitelný, můžeme ale být vděční, že naši politici, bankéři, novináři a experti ještě nedosáhli svého. Máme čas jim říct, co si o tom všem myslíme.

Máme ještě čas rozhodnout se, jestli chceme zachránit svou civilizaci. Pokud ano, bude si to od nás všech vyžadovat oběti. Budeme muset akceptovat, že vinu za současný stav nese každý z nás, i když někteří podstatně více než jiní.

Můžeme být vděční za vánoční pohodu a příležitost zamyslet se nad tím, jak reagovat na nastalou situaci ve světě i doma.

Erik Best

Jackie Evancho*) má teprve 16 let, ale nyní bude vystupovat už pro druhého amerického prezidenta. A samozřejmě, je za to ze všech mainstreamových a ostatních dobroserských**) stran kritizována.

$
0
0
Vláďa z Brna
23. 12. 2016
Jackie Evancho byla kolem rodného města Pitsbourghu obecně široce známa už asi rok předtím, než se poté v roce 2010, ve svých 10 letech, proslavila i po celých Spojených státech a vlastně po celém světě, když jako supernova vybuchla na Amerika má talent.
*) výslovnost [ivanko]
**) bohužel asi nejvýstižnější, i když hrubé označení, je to ale definitivně poslední "hrubost" v tomto článku.


Dnes, přes své mládí, má za sebou už hodně úspěchů, především pěveckých. Je nejmladším platinovým sólovým umělcem, od roku 2009 vydala šest studiových alb, tři koncertních alba, jedno EP a 31 singlů. Pět z jejích šesti alb dosáhlo č. 1 na Billboard Classical Albums charts. Běžní Američané znají především její vánoční písně a právě proto Vám ji dnes chci představit. 

Po několika letech "chrlení" klasických alb si Jackie Evancho nedávno vyzkoušela také pop svým baladickým singlem Apocalypse.

Také se do roku 2012 ukázala už ve třech malých seriálových a filmových rolích, především naposledy jako filmová dcera Roberta Redforda ve filmu Pravidla mlčení. Občas vystoupila i jako modelka.

Možnost vystoupit při lednové Trumpově inauguraci přijala radostně a řekla: "Cítím se opravdu poctěna touto šancí znovu zpívat pro prezidenta".

Přestože ani jinak se Jackie Evancho nikdy nebála dobrovolně, i když jen výhradně umělecky, zapojovat do politického dění, nyní se jedna kauza, svým způsobem politická, dotkla přímo jí samotné osobně a vpodstatě nedobrovolně, ale opět ji zvládá bravurně. Člověk jí po mamince asi nejbližší, o rok starší sestra Juliet, se před rokem i na veřejnosti představila jako transgender dívka. Veřejnost ji před tím znala jako křehkého chlapce Jacoba. Ale je už obecně známo, že Juliino soukromé vypořádání se s vlastní identitiu bylo dlouhodobé a uvážené, a s nemalou a vřelou účastí i nejbližší rodiny, včetně samozřejmě Jackie.
Juliet je nyní veřejně hodně otevřená z hlediska svých zkušeností a toho, jak ji ovlivnila i Jackiina sláva.
"Jackiina nově nabytá sláva dala celou naši rodinu pod mikroskop. Tím bylo všechno pro mě ještě těžší, měla jsem nejen starosti, co si bude myslet moje rodina, ale měla jsem velký strach z bulváru, kdyby o mě tohle zjistili, pro moji rodinu by to bylo hodně bolestivé." Vyjádřila se i Jackie: "mám transgender sestru, a proto jsme směrem k nám museli snést hodně nenávisti, ale také hodně lásky."

Jackie Evancho má ještě další dva sourozence, mladší bratr je Zachary a mladší sestra Rachel. Jackie Evancho, její sourozenci a jejich rodiče, Lisa a Michael Evancho, jsou katolíci a žijí v Pennsylvánském Pittsburghu.

Na závěr slíbené vánoční zpívání od Jackie Evancho:

Jackie Evancho - Christmas Songs (18 videí) youtube-zde


Tohle jsou vánoční písně převážně z let 2010 až 2012 a jednou 2013 (když měla 10 až 13 let), tenhle soubor videí obsahuje hodně pořadů i s rozhovory s malou Jackie a potom vždycky zazpívá.

Následující soubor videí je trochu odlišný, je už opravdu hlavně pro vánoční náladu, až do 13. písničky je totiž bez rozhovorů. Výběr navíc obsahuje písničky až do roku 2016 včetně. Jackie teď má 16 let, ale uvidíte, že pořád je spíš drobná, v kontrastu se svým nádherným průzračným, ale sytým hlasem.

Jackie Evancho - Someday at Christmas (19 videí) youtube-zde


Přeji Vám všem pohodové Vánoce, Vláďa z Brna

Obnovu Sýrie musejí zaplatit Západ a blízkovýchodní monarchie The West and the Middle Eastern monarchies must restore Syria

$
0
0
Anna Jaunger

23. 12. 2016 (zasláno redakci nezávislou novinářkou)

Podle Israel Hayom je syrská válka "regionální válka s mezinárodním charakterem", který velmi závisí na vnějších aktérech. To je důvod, proč je zásadní otázka, kdo je odpovědný za situaci v Sýrii, a kdo musí zemi znovu vybudovat. Podle mnoha odborníků ze Středního východu musí nést odpovědnost za obnovu Sýrie ty země, které poskytly přímou podporu ozbrojencům a teroristům. 

Je známo, že Saúdská Arábie, Katar a další monarchie Perského zálivu finančně podporovaly tyto skupiny. Samozřejmě, že vinu za situaci Sýrie leží na bedrech Západu. Ten hájil zájmy těchto ozbrojenců a po celou dobu nevěnoval pozornost utrpení syrských civilistů.

Nicméně, v dnešní době je zřejmé, že je nutné změnit politiku prováděnou těmito zeměmi na Středním východě aby došlo ke skutečnému vyřešení situace v zemi. Dne 16. prosince se nově zvolený americký prezident Donald Trump vyjádřil, že Spojené státy by měly pomoci syrskému lidu. Slíbil organizovat humanitární bezpečnostní zónu v Sýrii s tím, že země Perského zálivu za to zaplatí. Měl tím na mysli vlivné sponzory takzvané "umírněné" opozice.

Stojí za zmínku, že tato pozice Donalda Trumpa má podporu francouzského ministerstva zahraničí. V říjnu francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault uvedl, že Evropská unie a řada zemí Blízkého východu by měla nést finanční odpovědnost za znovuobnovení Sýrie.

Je zřejmé, že zájmové skupiny, které primárně chrání zájmy syrských protivládních ozbrojenců si začínají uvědomovat, že právě oni jsou zodpovědní za současnou situaci v zemi. A možná, že jejich účast na obnově Sýrie je jen otázkou času.



The West and the Middle Eastern monarchies must restore Syria




According to Israel Hayom, the Syrian war is a "regional war with an international character", which extremely depends on the external actors now. That is why there is a question of who must be responsible for the situation in Syria, and who must rebuild the country. According to many experts from the Middle East, the responsibility for the restoration of Syria should be placed on those countries that have provided direct support to the militants and terrorists.
It is known that Saudi Arabia, Qatar and other Gulf monarchies have been funding and supporting radical groups. Of course, the blame for the situation in Syria lies on the shoulders of the West. It defended the interests of the militants and paid no attention to the suffering of Syrian civilians for a long time.
However, nowadays it becomes obvious that it is necessary to change the the policy pursued by these countries in the Middle East for a real settlement of the situation in the country. On December 16, the US President-elect Donald Trump said that the United States should help the Syrian people. He promised to organize humanitarian safety zone in Syria and make the Gulf countries to pay for it. Under these countries Trump had in mind some influential sponsors of the so-called "moderate" opposition.

It should be mentioned that the position of Donald Trump is supported by the French Foreign Ministry. In October French Foreign Minister Jean-Marc Ayrault stated that the European Union and a number of Middle Eastern countries should be financially responsible for the restoration of Syria.

It is obvious that those parties that primarily protect the interests of the Syrian militant groups are beginning to realize that they are responsible for the current situation in the country. And, perhaps, their participation in the restoration of Syria is only a matter of time.

Svět ruskýma očima 383

$
0
0

zajoch 
24. 12. 2016

Spojenci Ruska. Špinavé skvrny na bílých rukavičkách

Andrej Uvarov
18. prosince 2016


Eurasijské spojenectví bude určitě stále zkoušeno na pevnost.
Mezi Ruskem a Běloruskem se vztahy probírají stále dokola, ačkoliv je jasné, co by pro Minsk znamenala ztráta hlavního spojence, jímž RF je.


Kyrgyzie bez přestání deklaruje svoji oddanost idejím eurasijské integrace, avšak jedním okem hledí na Moskvu a druhým na Washington a Istanbul. Nazývá to mnohovektorovost.

Astana se trvale vyznačuje nezávislým přístupem k zahraničním záležitostem a evidentně využívá dlouhou pozemní hranici s Ruskem. Využívá ji různě.

Zřetelným znakem „věrnosti spojenců“ je jejich postoj k Ukrajině, která je nyní k Rusku paranoidně agresívní a bojuje také proti eurasijské solidaritě. Vykládá o zaostalosti ruského světa, o „hordách“, mezi které zařazuje Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzii a další země, hlásící se k přátelství s Ruskem. Kyjev tyto země považuje za „tranzitní“ prostor ke spojení „Velké Ukrajiny“ s Čínou a zeměmi jihovýchodní Asie.

Ovšem ani jedna ze zemí EAES neprohlásila současnou Ukrajinu za nebezpečného souseda a také žádná nevyjádřila podporu akcím Ruska ke sjednocení Krymu s RF a postojem RF k Donbasu. Přitom veřejné mínění v těchto zemích akce Ruska podporuje dávno. V regionálních centrech Kazachstánu a Kyrgyzie se pořádají humanitární sbírky pro Donbas. Jejich vedení však pohlíží na Kyjev jako na obchodního partnera. Minsk mu například prodává zbraně a energetické suroviny pro armádu. Bojovníci z běloruské „Pogoni“ (Únos) bojují proti DNR. „Mladá fronta“ Daškeviče koná v Bělorusku legální akce proti Rusku a obviňuje Rusko ze snahy o anexi běloruského území. Dokonce zástupce vlády – tiskový mluvčí ministerstva zahraničí Mirončik se omlouval za blokování ukrajinského projektu rezoluce o stavu lidských práv na Krymu v OSN. Tak takoví jsou strategičtí spojenci „bez cel a bez hranic“.

Originální je postoj Kazachstánu. Kazašská opozice považuje Nazarbajeva za „Putinova satelita“, podporuje kyjevský majdan, odmítá „anexi Krymu“ a u památníku Ševčenka v Alma Atě podpořila Porošenka. Zástupci kazašské opozice absolvovali speciální přípravu v táborech Pravého sektoru v Dněpropetrovsku a jinde.

Je zvláštní, že Ak Orda (sídlo kazašské vlády) našla v „otázce Ukrajiny“ oporu zejména mezi svými vnitřními oponenty. Kazašští nacionalisté Krym využívají k tvrzení o imperialistické politice Ruska, která prý hodlá Kazachstán zbavit jeho severních území. Pracovníci Výboru národní bezpečnosti Kazachstánu považují za separatisty spíše obyvatele severních (ruských) území než skutečné separatisty – Ujgury s jejich účinnými bojovými organizacemi.

Přestože byly v Kazachstánu zavedeny letecké linky do Simferopolu a kazašské cestovní kanceláře lákají turisty na Krym, představitelé v Astaně Rusko ve věci Krymu nepodporují. V září 2015 došlo ke skandálu s učebnicemi pro 10. třídu, v nichž byl Krym uveden jako součást Ruska. Kyjev začal hystericky vřískat a od Astany žádal jejich okamžité stažení ze středních škol.

To čeho se bez problémů odvážili autoři učebnice, nedokázala Ak Orda. Pracovnice ukrajinského velvyslanectví v Kazachstánu se zadostiučiněním konstatovala, že „postoj Kazachstánu ohledně Krymu není ve shodě s textem v učebnici“. Nakonec to vyřešilo centrum „Učebnice“ vydáním doplňujících stránek k učebnici, posouzenými odborníky z ministerstva zahraničí a uvedeným do souladu s hranicemi určenými OSN.

Další skandál se týkal cla. Obchodník nakoupil zboží v Simferopolu a správa města, v němž má podnik sídlo, mu jej chtěla proclít, neboť prý Republika Kazachstán neuznává Republiku Krym za ruské teritorium. Proto vyžaduje celní prohlášení na dovezené zboží. Ředitelka podniku se brání tím, že Rusko i Kazachstán patří do Celní unie: „Nejsme povinni předkládat žádné dokumenty. Jakmile byl Krym začleněn do Ruské federace, dřívější dokumenty ztratily aktuálnost.“ Půl roku se podnik soudil a soud nakonec uznal jejich právo. Ovšem na jiných místech rozlehlého Kazachstánu může dojít k opačnému vyřešení, ať chybou nebo úmyslně. Vždyť zde není dosud Krym uznán za ruské území.

Je charakteristické, že prohlášení vedoucích členských států SNS o jejich nezávislosti ohledně Krymu jakoby narážela na neviditelnou překážku. Mluví o „mezinárodním právu“ a „principech OSN“, ale jak to s nimi dopadne, jestliže dojde (nedopusť to Aláh) k něčemu podobnému jako v Sýrii. Ta mimochodem volbu občanů Krymu uznala. Potom právo, spolu s „principy OSN“ budou v háji, podobně jako demokracie na Ukrajině. Potom se stejně jako vždy v minulosti obrátí o pomoc k Moskvě.

Nursultan Nazarbajev je bezpochyby jedním z nejlepších politiků postsovětské éry, mistrem diplomatického lavírování a politické mnohovektorovosti. Krom toho existují ještě tradice, historie ruského a kazašského národa a ty dosvědčují jednotu. Lidé v obou republikách se stavějí proti lžím týkajícím se historie. Svědčí o tom zájem například o film o 28 panfilovcích, sbírání peněz na oblečení pro lidi z Donbasu, pochody desetitisíců v akcích Nesmrtelného pluku. Ať si vláda dělá svou mnohovektorovou politiku, ať si úředníci hledí svých „principů OSN“, prostí Kazaši ctí skutečné hrdiny, a ne banderovce, pro které tak jako tak zůstanou Kazaši „hordou“.

Převzato z Fondsk.ru
***

 

Jelena Skrynnik: Rusko poprvé přestalo být závislé na dovozu potravin


Valerij Rukobratskij
21. prosince 2016


Ještě donedávna byla situace s potravinami v Rusku zahanbující. Největší země světa s nejbohatšími zemědělskými zdroji (úrodná půda, přístup k vodě, ohromná území s příznivým klimatem) se nedokázala uživit. Dovážely se statisíce tun potravin nevalné jakosti. Během patnácti let se situace otočila. Zásobujeme nejen sebe, ale ještě jsme významným světovým dodavatelem. O dalším vývoji promluvila bývalá ministryně zemědělství z let 2009 až 2012 Jelena Skrynniková.

Ruské zemědělství už není jakousi černou dírou, ale je to úspěšné odvětví. Počátkem nového století jsme dováželi 15 milionů tun pšenice a nyní vyvážíme přibližně 35 milionů tun obilí. Drůbežího masa jsme dováželi 1,5 milionu tun a nyní jej sami dodáváme do Afriky a na Blízký východ. Za 15 let jsme jeho výrobu zvýšili šestkrát. Obilí, maso a další produkty jsme dováželi za více než 7 miliard USD a dnes jsme v základních potravinách soběstační. Obilí, maso, cukr, oleje a zmrzlinu vyvážíme v hodnotě 17 miliard USD. Takové výsledky se podařily zásluhou velké podpory zemědělců osobně Vladimirem Putinem.

 
Několik slov o největším úspěchu v zemědělské výrobě v roce 2016.

Letos byla rekordní úroda obilí – přes 117 milionů tun, bylo to nejvíce v novodobé historii. Trendy ke konci roku 2016 jsou vysoká tempa růstu (přes 3 %), urychlené nahrazování dovozu, inovace a urychlené zavádění domácího šlechtění, semenářství a genetiky a zvyšování vývozního potenciálu.

Samozřejmě je v zemědělství celá řada problémů, ty se týkají modernizace, kádrů a předcházení hromadných nákaz zvířat. Vláda je si všech potíží vědoma a zabývá se jimi.

 
Potenciál růstu v regionech

Hlavní úkoly domácí zemědělské výroby vytyčil Vladimir Putin – ponechat regionům samostatnost, státem podporovat zemědělský komplex, státní prostředky využívat odpovědně a zajišťovat systémový rozvoj zemědělské kooperace. Směrem do zahraničí rozšiřovat přítomnost Ruska na světovém potravinovém trhu. V regionech je důležité zvyšovat produkci s vysokou přidanou hodnotou a tím zvyšovat zisky, zavádět nové investice a moderní technologie. K tomu je výhodné vytvořit regionální mapu zdrojů, která umožní diferencovanou podporu podniků zemědělského komplexu. Regionální mapa je svého druhu rukověť pro investory, která dá jasnou představu o tom, kde a jak je vhodné podnikat. Hlavní cíl regionalizace zemědělské výroby je zajistit stabilní sociální a hospodářský růst přímo v regionech, potraviny pro obyvatele RF a teprve potom se zaměřit na vývoz.

Výhody regionální politiky jsou jasné. Před šesti lety byl spuštěn program na rozvoj odvětví chovu skotu na mléko, na maso a další chovy, byly rozpracovány „pasy regionů“ a prognózy v regionech. Výsledkem je, že za 3 roky (2009 až 20012) se zvýšila výroba vepřového 1,2 krát, drůbeže 1,5 krát a poprvé za 20 let se zvýšil celkový počet rohatého skotu na 100 tisíc kusů.

Hlavní oblasti zemědělské výroby jsou Tatarstán, Belgorodská a Voroněžská oblast a Krasnodarský kraj. V nich je některá zemědělská produkce tak velká, že soběstačnost převyšuje tří až pěti násobně. Třeba v Belgorodu se zvýšila za 10 let výroba drůbežího a vepřového masa přibližně sedmkrát, na 1,6 milionu tun. V Kurské oblasti je tempo růstu výroby vepřového přes 40 %.

Pokroky byly dosaženy iniciativou vedoucích zemědělských podniků, dobrými vztahy s investory a dlouhodobými pravidly pro činnost. Přitom se vytvořila nová pracovní místa a zvýšily se odvody do místních rozpočtů. Začala fungovat související odvětví.
 
 
Bezpečné potraviny

Hlavní úkol Doktríny potravinové bezpečnosti je podpora fyzické a ekonomické dostupnosti bezpečných potravin každému občanu země. Velký význam měl před nějakou dobou zákaz dovozu „Bushových stehýnek“ (z Wikipedie: Do Ruska se dovážela americká kuřecí stehýnka, o která nemají Američané zájem a která obsahují plno antibiotik a hormonů a jsou ošetřována chlorem. Dohodu o jejich dovozu uzavřel Gorbačov s Bushem sen. Od roku 2010 zakázalo Rusko dovážet kuřecí maso, při jehož výrobě se používá chlor. Od 7. srpna 2014 je v rámci embarga zákaz dovozu všech masných výrobků z USA).

Nyní je Rusko jedním z nejperspektivnějších výrobců a dodavatelů ekologicky čistých a bezpečných potravin.

Převzato z Kp.ru

***

 

Nové geopolitické paradigma na Blízkém východě


22. prosince 2016

V Moskvě se konala třístranná schůzka ministrů zahraničí Ruska, Íránu a Turecka. Byla přijata společná dohoda ohledně oživení procesu k ukončení syrského konfliktu. Přípravy se účastnili také ministři obrany příslušných zemí., kteří zasedali paralelně s ministry zahraničí. Skutečnost, že byla účastna Ankara, svědčí o novém geopolitickém paradigmatu na Blízkém východě.

Země se dohodly na společném boji s teroristickými organizacemi IS a An-Núsra a na jejich oddělování od skupin ozbrojené opozice. Konkrétní dohoda je na součinnost ve východním Aleppu k dobrovolné evakuaci civilistů a zajištění organizovaného odchodu ozbrojené opozice. Částečná evakuace se má také týkat civilistů z dalších území Sýrie, ve spolupráci s Červeným křížem a Světovou zdravotnickou organizací.

Všechny tři země jsou přesvědčeny, že nemusí dojít k vojenskému řešení syrského konfliktu a chtějí se stát garanty budoucí dohody mezi vládou Sýrie a opozicí. Zpracovaly společný návrh na obnovu politického procesu urovnání v Sýrii v souladu s rezolucí RB OSN č. 2254. Důraz je kladen na příměří, zajištění nepřetržitého přístupu humanitární pomoci a volného pohybu civilistů po Sýrii. Ostatní země, které mají jakkoliv vliv na situaci v Sýrii, jsou vyzývány ke stejným postupům.

Je důležité, že jak Turecko, tak Írán a Rusko uznávají v plné míře svrchovanost, nezávislost, jednotu a územní celistvost Syrské arabské republiky s tím, že je to multietnický, mnohonáboženský, demokratický a sekulární stát.

Vypadá to, že tentokrát jsou s dosaženými výsledky spokojeny všechny tři země. Na konci jednání prohlásily, že „to byla velmi užitečná a dobrá společná práce“. Samozřejmě, jestliže vázne plnění rezoluce RB OSN, pomůže iniciativa tří zemí překonat v syrském narovnání stagnaci. Moskva, Teherán i Ankara se dohodly na další spolupráci.

Zorganizovat tříčlenné aliance je vždy složitější než dospět k souladu v málo závazných mnohostranných ujednáních. O možnosti vytvořit geopolitický trojúhelník Rusko – Írán – Turecko bylo mnoho pochybností, a to obzvláště když se to týkalo Sýrie. O to důležitější je krok, který zde byl učiněn.

Britský Telegraph označil sestavu účastníků setkání za „bezpercedentní“ poznamenav, že „tři regionální mocnosti, které jsou tak hluboko vtaženy do války v Sýrii“, se dohodly stát se zprostředkovateli mírových jednání mezi syrskými povstalci a režimem Bašára Asada a rozšířily křehké příměří v Aleppu o další části země. Americký Fox News si všímá, že Turecko jakožto klíčový hráč v syrském konfliktu přešlo na stranu Moskvy a je připraveno být spolu s Ruskem a Íránem zárukou budoucích ujednání mezi syrskou vládou a opozicí.

Převzato z Russiapost.su

Pozdrav Zdeňka Hrabici z Berlína


Vánoční úvaha českého emigranta

$
0
0
24. 12. 2016
Dnes jsem navstivil katolickou faru v San Lenadru a zastupujici urednici jsem udelal kazani, jake katolicka cirkev v celych USA jeste neslysela. Dva dny predtim jsem navstivil memorial v Castro Valley, kde je nekolik suprvelkych desek s jmeny tech, co padli v boji. Pritom modlitby podle brozury kostela na tento tyden jsou venovany personels of US ozbrojenych sil (asi 5 ruznych odvetvi, army, navy, marine atd.).

Rekl jsem ji, ze od 2. svetove valky nebyly Spojene staty nikdy napadeny, a by se musely branit a opacne USA umirali za svou zem. Navic, prave ozbrojene sily a politici zpusobili, ze -podle americkych expertu - USA jsou zodpovedny za smrt 30 milionu lidi od konce 2. svetove valky.

Kdyby nebyly ozbrojene sily mimo USA, mohlo zit 30 milionu lidi dele a zadny American nemusel zahynout.

A kostel v SL se modli za vojensky personal, aby dale vrazdil.

Jako demokrat jsem zuril na Bushe, protoze napadl Irak a myslel jsem si, ze demokrati by tohle neudelali. Zatim Obama zabijel v Lybii, Syrii a Jemenu a stale zabiji. S Trumpem je nadeje, ze bude konecne mir. A pritom vy, Kalifornane, jste volili Clintonovou.

Reknete tohle svemu pastorovi. Me snahy ho kontaktovat pri posledni navsteve nevysly, dostal jsem jen email, ale na ten mi neodpovedel. Ten to musi predat dal, biskupovi atd., katlicka cirkev musi jednat s politiky, protoze neverim tomu, ze se panu Bohu libi to, ze se porusuje prikazani NEZABIJES.

Americane se zajimaji jen o to, co udelal Hollywood a jak dobra je ktera restaurace. Katolici uz zpusobili 1.svetovou valkui, take druhou. Ted by meli delat neco pro to, aby zadni mrtvi zasluhou USA uz nebyli.

Až na dno zrady (Životní příběh kolaboranta Emanuela Moravce)

Reklamní blokáda "závadných" webů: Češi ruší své účty u České spořitelny. Banka je ve vleku pornoherce Jandy. Sežeňte 1000 migrantů a dostanete v Německu 2,5 miliónu eur. Peníze proroka Mohameda?

$
0
0
Pavel Kopecký24. 12. 2016 ProtiProud
 

Pavel Kopecký se zamýšlí nad bezprecedentním krokem České spořitelny, která se zapojila do propagandistické politické kampaně a napadá ho, že jsou i jiné banky.


Nervozita evropských "starých struktur" se zvyšuje s každým dalším teroristickým útokem. Většina lidí již nevěří oficiálním médiím, které se staly pouhými propagandistickými nástroji od občanů zcela odtržených vládnoucích kruhů. Lidé se proto stále častěji obrací k nezávislým médiím. S nástupem "migrační krize" se tento fenomén významně prohloubil a alternativní zdroje se staly neodmyslitelnou součástí života většiny občanů, kteří nechtějí být jen ovcemi vedenými na porážku.



Monitorovací týmy Pavlíků Morozovů


To pochopitelně vyvolává značnou nervozitu v politických a mediálních kruzích, neboť do té doby se soudilo, že pokud se bude lež dostatečně dlouho a intenzivně po goebbelsovsku opakovat, lidé se nechají manipulovat - jako vždycky v minulosti. Dnes však tyto struktury zjišťují, že celý propracovaný systém vymývání mozků účelovou propagandou přestává fungovat.

V zoufalé snaze sahají k řešením, která nefungovala ani v posledních letech před pádem Berlínské zdi. Při dnešním technologickém propojení světa působí tato opatření ještě bizarněji. Všechny pokusy o cenzuru, blokování sociálních sítí a webových stránek narážejí na technologické limity. Různé "Výbory obecného blaha" hlídající ideovou čistotu médií, jak si představují v Bruselu, kde je za podobné totalitní nesmysly zodpovědná i česká eurokomisařka Jourová, nemohou dlouhodobě uspět.

Chovancovy monitorovací týmy, by se musely uklikat, aby byly schopny veškerý "závadný" obsah na webu "vyřešit". Opakovanou mantrou se pak stává, že všechna "závadná sdělení" mají jeden jediný zdroj: Putinovo Rusko. Tak, jako dříve působily na pracující v socialistickém státě ideodiverzní centrály řízené západními zpravodajskými službami, tak je dnes podle představ novodobých cenzorů každý obsah dílem putinovské propagandy.


Sluníčkářská reklamní blokáda


Aby se taková "propaganda" nešířila, rozhodli se soudruzi, že ještě více omezí reklamu na webech, které protiimigrační a jinak závadnou proruskou finanční podpora náboženským obcím etnických menšinpropagandu šíří. Prostě jde o to úplně je ekonomicky zničit. Jako první s touto zbraní vyrukovaly některé firmy ve Velké Británii.

Mezi prvními, kdo se do této kampaně uvědoměle zapojili, byl i nadnárodní hračkářský kolos LEGO. Takže až půjdete kupovat dětem vánoční dárky, alespoň víte, že místo této stavebnice je lepší dát přednost jiné značce, kterou nevedou globální vítači. Bylo jen otázkou času, kdy tato reklamní blokáda "závadných" webů dorazí i k nám.

Uvědomělým průkopníkem se stala jazyková škola James Cook Languages, jejíž bannery se na těchto webech nezobrazují už od května.  
"Nemáme zájem na tom, abychom byli považováni za subjekt, který šiřitele těchto konspiračních myšlenek nepřímo podporuje. Chceme naopak ochránit svou značku před spojením s tímto sporným obsahem," pravil spolumajitel školy Jakub Štefeček.

 

Banka ve vleku pornoherce


Minulý týden se k nim přidala "těžká váha"českého reklamního trhu,Česká spořitelna, která rovněž stahuje svou reklamu ze "závadových" webů, včetně jednoho z nejčtenějších portálů na českém internetu, jímž jsou Parlamentní listy.
"Věříme, že naše zodpovědnost vůči společnosti překračuje hranice bankovního světa a že lidem můžeme sloužit i jako kompas, který je bezpečně provede mořem mediálních informací. Proto je pro nás nepřijatelné podporovat zdroje nepodložených, a někdy dokonce záměrně lživých informací. Z tohoto důvodu se naše reklama nebude objevovat na dezinformačních webech,"odůvodnila své rozhodnutí banka v tiskové zprávě.

Navazuje tak na postup své matky, rakouské Erste, která v době vrcholící imigrační invaze do Rakouska odmítla dále provozovat a zakládat účty organizacím, které se dle mínění občanských aktivistů stavěly negativně k imigrantům.

Uvědomělí vedoucí soudruzi z České spořitelny poslechli dobrou radu homosexuálního pornoherce Jakuba Jandy, který se se svými kumpány z neziskového sektoru doporučeními co je závadné a co ne jako vrchní cenzor zabývá.
"Kroku České spořitelny si velmi vážíme, považujeme jej za správný a za společensky žádoucí. Další společnosti by tento vzor měly následovat. Přehled firem, jejichž reklamy jsme na českých dezinformačních webech prozatím nalezli, zveřejňujeme v našem šetření,"říká vrchní cenzor Janda.


Rušíme své účty u České spořitelny


Poté, co se Česká spořitelna pustila srdnatě do politického boje, mohou čeští občané, kteří s těmito politickými názory banky nesouhlasí, udělat jen jedinou věc. Zrušit svůj účet u České spořitelny a přejít k jiné bance. Mnozí tak již učinili (stejně jako autor tohoto článku) a další se k tomuto kroku podle našich informací po Vánocích chystají. Banku to nejspíš hned tak nezruinuje, čím více však takových gest, tím lépe.

Budou vás sice přemlouvat, stejně jako mě, že vám nechají účet i zdarma, jen abyste neodcházeli, ale to si měl pan generální ředitel Solomon rozmyslet, než s touto politickou provokací vůči svým klientům vystoupil. Banka si samozřejmě může dát reklamu kam chce, ale zapojovat se do ryze politické kampaně proti svobodě slova je bezprecedentní krok. Zvláště v naší zemi, která má bohatou zkušenost s cenzurou a je na jakékoliv zatajování informací dosti citlivá.

 

Proč imigranti míří právě do Německa?


Dvojnásob to platí dnes, kdy se hraje o přežití evropských národů - v konečných důsledcích i včetně toho českého. Není divu, že se novodobí cenzoři snaží seč mohou, aby se informace k lidem nedostaly. Třeba ty o skutečných příčinách celé migrační vlny a důvodech, proč imigranti míří právě do Německa. Objevily se ve skvělé analýze od nestora české žurnalistiky Jana Petránka.

Z analýzy vyplývá, že tvrzení o tom, že imigranti chtějí do Německa za peněžními dávkami, jak nám vsugerovávají některá média, není tak úplně pravdivé. Při počtech, které jsou velmi konzervativní a vycházejí pouze z oficiálních statistik, vyplývá, že do konce listopadu letošního roku přišlo do Německa 1 236 540 migrantů, do Francie potom 269 328 a do Švédska 327 681 tzv. uprchlíků.

Když srovnáme měsíční dávky pro imigranty v těchto státech, dojdeme k zajímavým závěrům. V Německu dostává každý dospělý imigrant 150 eur na měsíc. Mladistvý do 18 let 75 eur a dítě do 10 let 50 eur. Ve Francii jsou dávky vyšší. Dospělý imigrant si tam přijde měsíčně na 230 eur a dítě do 18 let na 150 euro. Ještě vyšší příspěvky dává stát imigrantům ve Švédsku, kde dospělý obdrží měsíčně 300 euro a dítě do 18 let 250 eur. Švédsko i Francie vyplácí navíc příspěvky na bydlení od 150 do 250 eur měsíčně. Zatímco Německo je vyplácí jen rodinám s dětmi, a to pouze po dobu jednoho roku.


Sežeňte 1000 migrantů a dostanete 2,5 miliónu eur


V dávkách to tedy není. Německo však nabízí něco, co jiné evropské země nemají. Je to finanční podpora náboženským obcím etnických menšin. V Německu mají náboženské obce, které mají minimálně 50 osob, právo na státní příspěvek ve výši 150 000 eur ročně! Podle vlastní aktivity a počtu členů pak mají právo až na 400 000 eur ročně. Pokud náboženská obec přesáhne 1000 osob, stává se příspěvkovou organizací státu a má právo dostat 2 500 000 eur ročně!

Muslimské obce poté tyto peníze rozdělují jako svoji dobročinnost mezi své členy, čímž si je zavazují. Je to nebezpečná taktika, kterou úplně stejně praktikuje v Libanonu Hizballáh, jenž peníze od libanonské vlády přerozděluje také mezi své členy a provozuje z nich nemocnice a soukromé muslimské školy.

Stejně tak je to v Německu. Velké muslimské obce provozují školy a nemocnice. Dotují chudé muslimské rodiny, ale jejich děti musí chodit do mešity a tím si obec tyto děti zavazuje a vychovává je podle svého učení.


Německé peníze jménem proroka Mohameda


Nebezpečí tkví v tom, že se lidem neříká, že se jedná o peníze od Němců z jejich státního rozpočtu. Naopak se zdůrazňuje, že peníze jsou náboženské obce a jsou rozdávány jménem proroka Mohameda. Když děti vyrostou, vděčí za všechno náboženské obci a prorokovi. A tyto děti jsou potom připraveny vykonat cokoli ve prospěch obce nebo proroka, jak jsme toho v Evropě svědky dnes a denně.

To je tedy hlavní důvod, proč imigranti chtějí do Německa. Nejen, že dostanou peníze od státu, ale mnohem víc dostanou od svých imámů a muslimských náboženských obcí. Takto jsou cíleně a dlouhodobě budovány muslimské struktury, které nejprve parazitují, poté rozvrátí a zničí jakoukoliv původní národní strukturu.

Každý, kdo proti tomuto sebevražednému trendu vystoupí a tyto informace zveřejní, je v německém i v našem tisku označen za dezinformátora a Putinova agenta. Propaganda funguje čím dál méně. Proto jsou zde snahy sebrat nám realitu celou - odříznout nás od informací.

Nervozita stoupá na všech stranách.



- - -

"Po vítězství v Aleppu jedná Rusko bez ohledu na USA a OSN"

$
0
0

24. 12. 2016    zdroj
"Rusko je na vlně vlivu vítězství v Aleppu naladěno realizovat svůj vlastní plán vývoje situace v Sýrii a neostýchá se zároveň ponechat USA a OSN mimo hru", domnívá se dopisovatel španělského deníku La Vanguardia Gonzalo Aragones. "Když se v září 2015 Kreml vmísil do vojenského konfliktu v Sýrii, málo kdo si myslel, že Moskva bude hlavním aktérem v tomto regionu. 


Nyní, po dobytí Aleppa, má Rusko možnost diktovat podmínky a rozhodovat: jednání ve Vídni a Ženevě se dostala do slepé uličky. Moskva si zatím získala spojence v Teheránu a Ankaře a je nyní schopna odsunout USA a celou jejich koalici do pozadí, soudí žurnalista. Sergej Šojgu již prohlásil, že všechny předchozí pokusy domluvit se s USA byly odsouzeny k nezdaru vinou druhé strany. A proto se Rusové orientují na jiné postavy na Blízkém Východě. Setkání tureckých a íránských diplomatů v Moskvě je toho důkazem".

Dopisovatel uvádí, že ačkoli Ministerstvo zahraničí USA popírá fakt, že by Washington ztratil vliv v tomto regionu, slova ale skutečnosti neodpovídají.

"Ministr zahraničí Turecka Mevlüt Çavuşoğlu a jeho íránský protějšek Mohammad Javad Zarif souhlasí se Sergejem Lavrovem, že prioritou v Sýrii musí být porážka terorismus, ne sesazení současného vůdce a rozdělení země", řekl Aragones a také poukázal na to, že nikdo si na názor Washingtonu v této věci ani nevzpomněl.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Veterán Alfy Igor Ševčuk vysvětlil, proč byl berlínský terorista zlikvidován

$
0
0

Petr Archipov
24. 12. 2016 zdroj
V pátek byl v Miláně zastřelen Anis Amri, podezřelý ze spáchání teroristického útoku na vánočním trhu v Berlíně. Veterán antiteroristické skupiny Alfa Igor Ševčuk vysvětlil, proč se nepokusili zajistit teroristu živého. Zvláštní služby se nesnaží zajistit teroristy zaživa z lenosti. Důvodem je, že běžní vykonavatelé obvykle nemají žádné užitečné informace, kvůli nimž by stálo za to riskovat. Igor Ševčuk poznamenal, že fyzická likvidace podezřelého by mohla být rozkazem, nebo i nedodělkem. 



Při absenci informací o tom, jak se italská tajná služba dostala teroristovi na stopu, je těžké říci, proč bylo rozhodnuto odstranit jej na místě.

Pokud jsou k dispozici prověřené údaje, že terorista jednal sám, žádné užitečné informace se od něj získat nepodaří. Proto jsou individuální teroristé obvykle zlikvidováni bezprostředně po zjištění. Vždyť vrah je hrozbou pro společnost v každém okamžiku, dokud je na svobodě.

"Berlínský drtič" spadá do této kategorie, nehledě na to, že se hned několik teroristických organizací přihlásilo k odpovědnosti za útok. Právě to, že tyto organizace ve stejné době zapsaly Anise Amriho do svých řad, hovoří o tom, že terorističtí "funkcionáři" se prostě snažili získat prospěch z akce singl psychopata.

Ačkoli ani výskyt informace, že terorista je členem zločinecké organizace, nezaručuje, že zvláštní služby se s jistotou rozhodnou ho udržet naživu. Vždyť přímý vykonavatel je nejnižší článek, spotřební materiál, jen pěšák v teroristické hierarchii. Pěšáky nikdo nebude do nějakých důležitých detailů zasvěcovat. Zadržení vykonavatele je často nesmyslné, protože šance na získání informace o objednateli se blíží nule.

Organizace teroristických činů je složitý systém, do něhož je snaha přidat co možná nejvíce prostředníků. Aby bylo v řetězci, vedoucím od vykonavatele k organizátorům útoku, co nejvíce článků.

Snaha o udržení vykonavatele při životě může přijít draho, vždyť jsou ohroženi civilisté. Je nemožné předpovědět, co terorista podnikne v příštím okamžiku. Nemá smysl, aby zvláštní služby na sebe braly tuto odpovědnost a ohrožovaly lidské životy kvůli získání možných informací, které vykonavatel, s největší pravděpodobností, nemá.


Je třeba poznamenat, že likvidace zločince na frekventovaném místě je zjevný nedodělek. Právě to se stalo v Miláně. Proč pracovníci italské tajné služby nesledovali Amriho na nějaké opuštěné místo, kde mohl být odstraněn nebo zadržen živý, aniž by došlo k ohrožení civilistů, to zůstává nejasné.

Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Rusofobie a sinofobie

$
0
0
Pepe Escobar
24. 12. 2016  ICH a Zvědavec

Teď už je křišťálově jasné, že právě probíhající puč proti Donaldu Trumpovi je výtvorem americké operace změny režimu, s použitím standardních technik hybridní války, jako je manipulace veřejného mínění prostřednictvím mainstreamových médií. Puč jasně formulovali obvyklí podezřelí, od neokonzervativců po neoliberalisty, včetně „humanitárních“ imperialistů, sehrávajících zvláštní hlavní roli pro jejich hýčkanou agenturu CIA, která se v období Bushovy a Obamovy vlády ještě více specializovala na podvodné zprávy „zpravodajských služeb“.


A přesto celý tento příběh, že „Rusko hacknulo naše svobody“, zcela vyvrátil bývalý britský diplomat a přispěvatel do WikiLeaks Craig Murray; dokonce ví, odkud úniky informací - nikoli hacknuté informace - pochází.

Tím, že „Královna válek“, propojená s navztekanou ztroskotankyní Hillary Clintonovou, přidala (infantilní) urážky ke svému (juvenilnímu) zranění, na soukromé charitativní akci ze všeho obvinila osobní vendetu prezidenta Putina. Možná, že se příliš vnitřně ztotožnila s Tarantinovými filmy - navíc její dialogy mají daleko k osobitosti; ale přesto pronesla: „On přišel, viděl, a já jsem byla poražena“ - příběh, podle něhož „Vladimir Putin sám řídil tajné kybernetické útoky proti našemu volebnímu systému, proti naší demokracii, zjevně z toho důvodu, že má vůči mně osobní námitky.“

A „osobní námitky“ se samozřejmě změnily v něco mnohem většího, s přídavkem FBI jako komplicem Rusů/WikiLeaks - prostřednictvím dvou dopisů ředitele Jamese Comeyho v posledních dnech kampaně. Vše směřuje k ohrožení „integrity naší demokracie a bezpečnosti našeho národa“.

Přejděme ke stále pokračujícím legálním „snahám“, vedoucím k přesvědčování sboru volitelů, kteří hlasovali pro Trumpa, aby změnili názor - čemuž velí demokratický politický aparát a mohutně tleská zářná „liberální“ galaxie. Jestliže na základě faktů bylo v Sýrii rozdrceno memento „Assad musí odejít“ – Obamův výtvor – nyní mají alespoň memento „Trump musí odejít“, na které se mohou spoléhat. Kdo by chtěl Aleppo (bohaté na historii, ale zdevastované), když můžete získat Washington D. C.?

Pořád ta stejná stará otázka „kdo ztratil Rusko“ se stále ozývá ve Washingtonu D. C. Odpověď je neúprosná: Může za to „stát ve státě“, propletený s kontinuem Clintona-Bushe-Obamy, s jejich posedlostí neomezeným rozšiřováním NATO na úroveň robokopa a operacemi, vedoucími ke změně režimu, na celém Blízkém východě i mimo něj, což je hlavní bod GWOT (Globální válka proti terorismu), důležitý pro neustálé vytváření teroru ad infinitum.

A to je přesně ten modus operandi (pracovní postup), který Trumpova éra asi - a operativní koncept je „možný“ - bude ochotna rozbít.

 

Jde o Tchaj-wan


Takže se zdá, že rusofobii lze kvalifikovat jako psychotickou posedlost, kterou rozvinuly neokonzervativní/neoliberální frakce, odhodlané provést změnu režimu na účet Trumpa – ještě před nebo po jeho uvedení do úřadu.

Nyní to porovnejte s tím, co bychom mohli interpretovat jako první příznaky začínající sinofobie - jak ji začal rozvíjet sám nově zvolený prezident.

Začalo to proslulým telefonátem s Tchaj-wanem - na který jsem se zaměřil ve své kritice; tedy že Trump – ve své blažené nevědomosti ohledně složitostí politiky „jednotné Číny“ – se snažil využít Tchaj-wan jako trumf při vyjednávání.

Peking si dal na čas a poté opětoval telefonní hovor, kdy vyslal jasný signál ve stylu generála Sun Tzu, a to bez jediného výstřelu - přesto však ukořistil podmořský dron. Trumpova reakce prostřednictvím jeho, dnes již legendárního „neprezidentského“ tweetu, jasně ukazuje, jak byl vyvedený z míry.

Šen Dingli z Fudan Univerzity v Šanghaji argumentuje tím, že to jsou těžká muka umírající říše. Může to být ještě složitější. Trumpova strategie vůči Číně se začíná rýsovat jako hydra s dvěma hlavami.

V sekretariátu společnosti ExxonMobil, kterou vede „T-Rex“ Tillerson, bude kladen důraz na Čínu jako na obrovský trh s ropou, zemním plynem a dokonce i technologií čistého spalování uhlí. Pro Pentagon to bude všechno o geopolitických sférách vlivu.

Vezmeme-li v úvahu Trumpovy předchozí rozhovory s Henry Kissingerem, stoupencem reálpolitiky – který je shodou okolností také válečným zločincem - můžeme se vsadit, že důležitý moment „Nixon v Číně“, tak jak to navrhoval Kissinger, bude ve hře, stejně jako „Trump v Rusku“. Koneckonců, Rusko je potenciální partner USA.

Problém se potom změní na „omezování vlivu“ Číny - což nás přivádí k tomu, co může být konfigurováno jako linie útoku Trumpova Bílého domu; Rozděl a panuj - jak jinak - mezi strategickými partnery Ruskem a Čínou.

Můžete si také vsadit na to, že prezident Putin - stejně jako prezident Xi Jinping - nepropadnou takové tvrdé hře; jejich strategické partnerství - což naznačuje, že nejde o nic menšího, než o masivní integraci Eurasie - se neustále posiluje.

Vzhledem k tomu, že Pentagon řadí vztah Ruska a Číny mezi hlavní existenční hrozby pro Spojené státy, jediná možná strategie, jak mít šanci na udržení určitého výsadního postavení, by musela být formou „Rozděl a panuj“.

Takže se dají očekávat všechny druhy menších - doufejme, že ne větších - konfrontací napříč celým spektrem přístupu Pekingu k Jihočínskému moři, od Indického oceánu až po západní Pacifik; to je místo, kam Taiwan zapadá - do tohoto zhruba 600 km dlouhého námořního pásma mezi Tchaj-wanem a Okinawou.

Sinofobie? Ani ne, spíše tvrdá geopolitika. Jak hloupý pokus o změnu režimu, který měl vést k sesazení Trumpa, mizí v análech neúspěšných barevných revolucí, zaměřte svou pozornost na Jihočínské moře.


- - -

Russophobia and Sinophobia vyšel 19. prosince 2016 na ICH. Překlad v ceně 311 Kč Zvědavec.

Tereza Spencerová dodává, co nikdo neřekl k masakrům tohoto týdne. A jde dál: „Asadova čubka“. Západ letos přišel o všechno

$
0
0
rozhovor s Terezou Spencerovou
24. 12. 2016   ParlamentníListy


Putin si ještě více připoutá k sobě Erdogana. Pozice Merkelové je velmi nahnutá a pokud prohraje volby, je to jen její vina, shrnuje dopady poněkud drsného předvánočního týdne editorka Literárních novin a analytička Tereza Spencerová. Ta se ještě v rámci svého pravidelného přehledu týdenních událostí na ParlamentníchListech.cz vrací k okolnostem své cesty do Sýrie a pouští se do předpovědi příštího roku.


Kdo se těšil na začátek vánočního klidu, byl tento týden zklamán. Nejprve v Ankaře, s prominutím, odpráskli ruského velvyslance. Zezadu, zblízka. Co říci k samotnému „provedení“ a hlavně, co říci k reakci Ruska? Jakoby Putin říkal „Zlobíme se na vás, Turci, že u vás máte nepořádek, ale věříme, že jste to neudělali schválně“. Co je dnes mezi Moskvou a Ankarou jinak než po sestřelu ruských pilotů, kdy byla reakce Rusů hněvivá? Může Erdogan ze strachu z Putina udělat ústupky v Sýrii a ještě víc se otočit zády k Evropě?

Osobně bych ony uplynulé týdny „neklidu“ poněkud rozšířila. A začala bych 28 oběťmi pumového útoku na hlavní koptskou katedrálu v Káhiře, přidala bych ještě střelbu a braní zahraničních turistů jako rukojmí v Jordánsku, střelbu v Curychu, lokálního velitele Al-Káidy, který své dvě dcerky, sedmiletou a devítiletou, poslal s pásy výbušnin odpálit se na policejní stanici v Damašku, po čemž teprve následoval atentát na ruského velvyslance a „Berlín“. To všechno jsou totiž oběti těch samých islamistických teroristů. Pokud si budeme dál nalhávat, že existují „hodní“ teroristé, kteří zabíjejí „proti Asadovi“, které je proto třeba podporovat a mediálně a politicky krýt, a možná jim dokonce i poskytovat politický azyl v Evropě, zatímco nás přece zabíjejí jen ti „zlí“, nebudeme s to se terorismu ani postavit, natož s ním účinně bojovat. Hydru islamistického terorismu nelze jednou rukou fackovat a druhou rukou krmit.

Atentát na ruského velvyslance je zajímavý hned z několika hledisek. V první řadě popírá samotné učení koránu, který zakazuje zabíjení „poslů“ a velvyslanci jsou vnímáni jako moderní obdoba téhož. Za druhé, atentátník podle dostupných zpráv sloužil přímo v Erdoganově osobní ochrance, což znamená, že turecký prezident po letním potlačení pokusu o puč sice „převoral“ půlku země, ale je dál otázkou, do jaké míry vlastně drží moc ve svých rukou a jak moc se mu nyní třesou kolena. Čili i s ohledem na nekončící sérii teroristických útoků po celém Turecku je stabilita země hodně diskutabilní. Za třetí, ačkoli se k atentátu přihlásila – a v zápětí se i rychle odhlásila – syrská frančíza Al-Káidy, tedy Fronta al Nusrá, není třeba spěchat s konečnými závěry, protože Al-Káida i Daeš mají ve zvyku se hlásit k jakémukoli vražednému aktu kdekoli, nejspíš ve snaze posílit píárově svou moc a „krvelačnou pověst“. Turecká média mezitím ukazují na svého „obvyklého podezřelého“, Fethullaha Gülena, jehož kurzy vrah celé roky navštěvoval, a tím i na CIA, která ho v azylu v USA chrání. Uvidíme, jaký byl skutečný motiv a co ukáže vyšetřování – jestli například odpoví i na otázku, zda policisté teroristu zastřelili v sebeobraně, nebo aby ho umlčeli. Za čtvrté, většina západních médií okamžitě akceptovala atentátníkovy výkřiky a cudně se přitom vyhýbají pojmu „terorista“ a upozaďují jeho skandování „Alláhu akbar!“ „V Turecku zastřelil policista ruského velvyslance v odplatě za Aleppo,“ napsal v titulku jeden český zpravodajský portál, jako by tím málem chtěl říci, že je tato vražda pochopitelná až obhajitelná. Umíte si představit stejný titulek v souvislosti s vraždou amerického velvyslance Christophera Stevense v libyjském Benghází? Dostal to „v odplatě za Libyi“? Za páté, na blízkovýchodních sociálních sítích nad atentátem na ruského velvyslance sborově zajásali vesměs jen lidé od našich spojenců, tedy z Perského zálivu, což opakovaně nutí k úvaze na téma „řekni, s kým se kamarádíš, a já ti řeknu, kdo jsi“. No a za sedmé, ať chceme, nebo ne, ruský velvyslanec podlehl atentátu v členské zemi NATO, což je samozřejmě neuvěřitelný průšvih pro celou Alianci, která do omdlení omílá mantry o ruské agresivitě. Následovaly bleskurychlé kondolence z Bruselu, jako že my s „takovými“ teroristy přece nemáme nic společného…

Z hlediska regionu jsou dopady atentátu na ruského velvyslance zásadní. Je velmi pravděpodobné, že Erdoganovy případné plány kolem syrského Aleppa nebo proměny syrského Idlíbu v nárazníkovou zónu vezmou nejspíš za své, protože bude muset – chtě nechtě – sklopit zrak, přestat se „světovládnými“ idejemi a začít si řešit domácí problémy dřív, než mu zcela přerostou přes hlavu. Atentát je vlastně jen dalším důkazem, že se blízkovýchodní krize v té nejostřejší formě přelila i do Turecka – namísto loutkovodiče, který bude manipulovat džihádem, rozhodovat o okolních zemích a snít o obnově Osmanské říše, se Erdogan stal obětí své vlastní politiky. Rusko má navíc páky v podobě energetických kontraktů i otevření ruského trhu, bez nichž ekonomicky upadající Turecko utrpí další ránu. Ankara v době zhoršování vztahů s Evropou potřebuje nové aliance a Rusko s Čínou se zdají být právě onou nadějně vyhlížející alternativou, ale i v tomto ohledu se mu nyní manévrovací prostor zmenšuje. Je očividné, že Putin – na rozdíl od sestřelení stíhačky – nevnímá atentát na velvyslance jako atak Turecka a bude bez ohledu na zvýšené napětí ve vzájemných vztazích ochotný nějakou formou Erdoganovi pomoci stabilizovat situaci v zemi, potažmo „očistit“ ji od nejradikálnějšího islámu. A ještě víc si ho tak zavázat a připoutat, aniž by z něj ovšem udělal nějakou svou loutku…

Co naši pozornost zaměstnalo, bohužel, mnohem víc, je teroristický útok v západním Berlíně. Jak na vás působí způsob útoku, poměrně chaotické vyšetřování a přihlášení se k odpovědnosti ze strany Daeše? Jak z toho vyjde Merkelová? A mimochodem, jak hledíte na strach řady našich spoluobčanů chodit na obdobné vánoční trhy? Padla poznámka, že zatímco Al-Káida zaspala tím, že se snažila shánět lepší a lepší zbraně, Daeš si uvědomil, že útočit na davy lidí je vlastně jednoduché... Je to správný postřeh? 

Přiznám se, že onu záplavu zpráv z chaotického vyšetřování nijak důkladně nesleduji a už jsem zmínila, že se Daeš hlásí k čemukoli, co se mu hodí do „krámku hrůz“. Důležitější je samozřejmě dopad teroristického útoku na postavení Angely Merkelové, která – tak nějak současně s Erdoganem – ztrácí půdu pod nohama. Oba, Merkelová i Erdogan, se zamotali do uprchlické krize, byť každý jinak, a tu máš vlastně shodné výsledky. Kancléřka může jen těžko obhajovat své dosavadní postoje, ale současně podle mého nemá moc reálných, prakticky proveditelných možností, jak celou situaci zvrátit. Nevěřím na výzvy jejích stranických kolegů i konkurentů typu „přišel čas vyhlásit válku“, protože není jasné, proti komu vlastně bojovat, nebo lépe, jak v té hromadě uprchlíků zjistit, kdo je vlastně kdo. Mluvím tu o stovkách tisíc lidí, kteří dorazili s falešnými doklady. A jak vzít všechny ty uprchlíky a někam je odvézt, když navíc ani nevíme kam?

Možná by mohla pomoci třeba syrská strana, která bude mít o lidech, kteří k nám přinejmenším z jejího směru proudí, mnohem lepší přehled. Ale proč by Evropě pomáhala, když proti Damašku EU dál potvrzuje sankce, dál hájí „umírněné“ teroristy a aktuálně zdůrazňuje, že se nebude podílet na obnově Sýrie, dokud bude Asad u moci? Takovou unijní zaslepenost v době, kdy nutně potřebujeme pomoc, fakt nechápu. Ale koneckonců, spolupracovat potřebujeme taky s Libyí, ale tam není s kým, protože jsme to tam rozbili na cimprcampr, s Irákem, který po rozbití ale stále ještě neví, jestli je vůbec pořád jednotný stát, a tak dále a podobně. A co víc, v Berlíně prý beztak útočil Tunisan, kterého prý úřady měsíce sledovaly. Takže, teď, babo, raď. A tím rozhodně nemyslím paní Merkelovou…

Co se týče ochrany vánočních trhů v Praze, tak jen zírám. Nechápu totiž, proč by měl nějaký terorista kopírovat akci, která už se odehrála někde jinde. Vždyť davy lidí nejsou jen na trzích, no ne? Chápu to všechno především jako snahu vlády uklidnit největší strachy obyvatel, a potud je to v pořádku. Tím spíš, že terorismu – jak očividno – beztak nezabrání ani tak „profízlovaný“ stát, jakým je současné Německo. A posílené hlídky v ulicích Prahy taky ne. Ač to říkám nerada, nejspíš jsme se ocitli ve fázi dějin, kdy se budeme muset naučit s hrozbou terorismu prostě žít. Většina z nás jeho projevy – bráno čistě statisticky – na vlastní oči naštěstí nejspíš nikdy ani nezahlédne, a tak bude nejdůležitější naučit se zvládat onen strach, který hrozbu terorismu provází. Nepoložit se. Jak na to? To přesně nevím, každý člověk přemýšlí jinak.

Ohledně hledáním rozdílů mezi Al-Káidou a Daešem si nejsem moc jistá, zda to má nějaký praktický smysl. Existují sice drobné rozdíly ideologické, píárové i taktické, ale z mého pohledu je to pořád jedna a ta samá „parta“. A jestli se v něčem liší, tak ve „výkazech své činnosti“ nikoli. Jsou za nimi jen dlouhé řady mrtvých lidí po celém světě.

Opět se strhla lavina politických prohlášení následujících těsně po masakru. Jedni tvrdí, že vinna je Merkelová spolu s elitami EU, které neumí ochránit Evropu. Druzí říkají, že se za lídry EU musíme naopak semknout... Protože jinak naši jednotu naleptá Putin! Mnozí dokonce naznačují že za podobnými útoky by mohl stát... ano, správně, Putin. Aby naleptal pozici Merkelové před volbami... 

No, vezměme to po pořádku. Čím to začalo? Zničeným Afghánistánem? Zničeným Irákem? Zničenou Libyí? Snahou o zničení Sýrie? Všechny tyto kroky západní politiky – v čele s NATO, a tím i EU – generovaly davy uprchlíků; a když už byly ty davy na světě, tak se kdesi začaly hromadit, až se nevyhnutelně dostaly do Evropy. Částečně byli možná vpuštěni ze ziskuchtivých úmyslů k podpoře ekonomik, částečně z nějakého možná i humanitárního puzení, ale záhy se vše beztak vymklo z rukou a jsme tam, kde jsme. Uprchlíků spousty a nikdo přesně neví, co s nimi, a to teď ani nemusíme mluvit o teroristech mezi nimi nebo o migrantech ze subsaharské Afriky. Za Irák, Afghánistán nebo Libyi nikdo nebyl potrestán, protože prý šlo o „politická rozhodnutí“, která nepodléhají běžným měřítkům. Když ale vidíme drtivé dopady těchto „politických rozhodnutí“, možná bych – pro formu – tento přístup přehodnotila, přinejmenším alespoň jako varování pro generace budoucích politiků, aby si své kroky opravdu dobře rozmysleli.

Je jasné, že se z toho všeho lze ještě aspoň na chvíli vykroutit hozením viny na Putina. Organizuje totiž teroristické útoky vždy od dvou odpoledne, zatímco ráno, od sedmi do desíti, okupuje Pobaltí a Švédsko, a pak, před obědem, ještě dvě hodinky – než začne ruským sportovcům osobně rozdávat doping – hackuje americké demokraty a jejich Hillary… To vždycky zmáčkne „Entěr“ a tváří se u toho prý náramně spokojeně.

Bez legrace, pokud paní Merkelová prohraje volby, bude si za to moci sama, ostatně stejně jako ta korupcí prolezlá Hillary, která si ze státu udělala dojnou krávu. Osobně doufám, že ony unijní „elity“, které za vším vidí Putina a při každé možné i nemožné příležitosti ho neopomenou zmínit, alespoň v soukromí vědí, jaká je realita a zkoušejí s tím v tichosti něco dělat. Protože pokud tomu samy i věří, tak pánbu s náma a zlý pryč.

Čtenáři se nás stále ptají, jak je to s těmi zajatými americkými důstojníky v Aleppu... A zatroleně, západní média k tématu svorně mlčí. Smíme vás požádat o co nejobšírnější exkurs, kdo tedy byl a nebyl zajat, co tam dělal a kolik jich bylo? 


Informace jsou skoupé, ale není důvod jim nevěřit. Syrský velvyslanec při OSN oficiálně mluví o 14 příslušnících americké „koalice proti Daeši“, přičemž nabídl i jejich jmenný seznam. ... ... .... (celý text rozhovoru ZDE)


Foto: stopy po atentátu v káhirském křesťanském chrámu 11.12.2016

Katastrofa druhé největší armády NATO: islamisté v boji pobili turecké vojáky a uchvátili Leopardy (FOTO, VIDEO)

$
0
0
Katastrofa druhé největší armády NATO: islamisté v boji pobili turecké vojáky a uchvátili Leopardy (FOTO, VIDEO)

Poté, co v posledních dnech padlo několik příslušníků tureckých sil u severosyrského Al-Báb, teď přišla pro Turky doslova pohroma. Teroristé z „Islámského státu“ pobili najednou množství tureckých vojáků a uchvátili několik kusů moderní obrněné techniky.

Turecká armáda se společně s takzvanou Svobodnou syrskou armádou v minulých dnech pokusila ovládnout komplex nemocnice Farúk na úpatí hory Akil, západně od města Al-Báb. Operace dopadla pro druhou největší armádu NATO katastrofou: ve střetu s islamisty padlo neméně třináct tureckých vojáků a třiatřicet jich bylo zraněno.

Turečtí vojáci byli podle všeho vystavení i sebevražedným útokům. Poté, co přeživší Turci opustili své pozice, islamisté se zmocnili dvou tanků Leopard 2A4. Ty představují nejúčinnější tanky v tureckých ozbrojených silách, nicméně média si všímají, že výsledky jejich nasazení v boji zatím nejsou přesvědčivé – Turecko už dříve o několik těchto tanků přišlo po zásahu protitankovými řízenými střelami.

Teroristé z „Islámského státu“ získali rovněž obrněné vozidlo ACV-15, jehož ovládání si už stačili osvojit.

- - -

Doněčtí teroristé - separatisté - lidé a přátelé (nehodící se škrtněte) rozsvítili vánoční stromeček

$
0
0
K. Dolgov, G. Fillips, V. Lenin

24. 12. 2016, Petr Ďoubalík - doplňující text a překlad, Konstantin Dolgov - video, zdroj zde


Včera (23. 12. 2016) se v Doněcku (Doněcká lidová republika - DLR) rozsvítil novoroční stromek ("jólka"). 


Slavnosti se zúčastnily tisíce lidí. Pomocí videa můžeme nasát nenávistnou separatistickou atmosféru města plného teroristů, proti kterým bojuje i Česká republika. Jak jen vyjádřit obdiv k těm "našim" statečným politikům, kteří se neohroženě postavili na stranu ATO (Anti Teroristické Operace Ukrajiny proti Donbasu)?



V úvodu videa rozmlouvá Konstantin Dolgov (KD) s britským novinářem a blogerem Gremem Fillipsem (1979, GF), který jako jeden z mála západních novinářů dlouhodobě přináší informace přímo z Donbasu. Pozornému pozorovateli neunikne, že teroristé, kteří se objeví ve videu, odložili při natáčení kukly, samopaly, granáty a vesty s výbušninou. Za takto projevenou dobrou vůli jim popřejme do nového roku mírné nebe nad hlavou, zdraví, lásku, štěstí a přátelství normálních Čechů.
částečný překlad z mluveného slova: Ďouba

KD: Greme, pozdrav obyvatele DLR s přicházejícím Novým rokem, co jim popřeješ?
GF: Aby si ti nejlepší lidé tady zasloužili ten nejlepší život... bude to nejlepší město, protože je to město - hrdina. Já tomu věřím, bude se rozvíjet, bude to velkolepé město. Přijeďte do Doněcka, je to město - hrdina!...
KD: Napsal jsi dopis Dědovi Mrázovi? Jaké přání...
GF: ...přeji, aby se sny splnily, lidem z Donbasu, aby rok 2017 byl ten nejlepší v jejich životě.
KD: Ať se tak stane!

1:35
Jak se ti líbilo rozsvícení jólky?
Moc bezvadné, krásný stromeček, velký, novoroční nálada.
Co přeješ občanům republiky do novému roku?
No jasně: Mírné nebe nad hlavou, aby tak krásný stromeček doma měli a vše nejlepší.
Psala jsi Dědovi Mrázovi?
Nestihla jsem.
Myslíš, že budou dárky?
Určitě.

2:06
Přejeme si konec války, mír, všem lásku a dobro, štěstí, splnění snů
Jak se vám líbilo rozsvícení jólky?
Velmi, krásné, dcerka byla poprvé a moc se jí to líbilo.

2:35
Dnes je to velmi dobrý svátek, mnoho lidí, rozsvícení jólky bylo moc krásné.
3:00

Jak se vám líbilo rozsvícení jólky?
Nádherné!
Byly jste od začátku?
Jasně.
Co chcete popřát republice v novém roce?
Rozkvět, štěstí, zdraví určitě.
Dědovi Mrázovi jste psaly?
Ne, nestihly. Ale ještě stihneme, máme na to celý týden do Nového roku...

3:25
Přání se většinou neprozrazují, ale v první řadě aby konečně byl mír, aby byli zdraví moji blízcí a všichni, aby děti byly šťastné, aby bylo štěstí u každého...

4:01
Vše nejlepší do nového roku, zvonečky zvoní. Pěkný svátek říkají. Přeji obyvatelům Doněcka a vesnice Larino (odtud jsme přijeli) mírné nebe, vonný chléb, pramenitou vodu a žádné neštěstí. Štěstí, zdraví, lásku...

4:37
Jaké máte pocity?
Vše dobré, vše výborné. Díváme se na lidi, všem se to líbí.
Jaký myslíte, že Děda Mráz a Sněguročka dají dárek obyvatelům republiky do nového roku?
Tady všichni chtějí jeden dárek - mír.

4:53
Dobré, vše skvělé. Jako dárek bych chtěl robota.
Co myslíš, přinese nový rok mír?
Myslím, že ano.



5:15
Super, DLR - šikulky, borci! Nový rok ať přinese štěstí, dobro a mír. Myslím, hlavně mírné nebe nad hlavou.
5:30
Je svátek, u všech dobrá nálada, všem se to líbí, děkuji moc.
...

6:26
Moc chceme pozdravit obyvatele DLR s blížícím se Novým rokem, chceme popřát všem spokojenost, mír, velké úspěchy, zdraví...

Mohou loutky létat? - tip vánočně-kulturního referenta

$
0
0

24. 12. 2016, "Sníh na Vánoce", písnička skupiny Bi-2 v kombinaci s filmem "Vánoční tajemství"


Dva roky nazad jsem přidal na web Nové republiky tuto písničku. Teď jsem objevil videoklip, kde písničku doprovázejí záběry z filmu Vánoční tajemství (Рождественская мистерия). 


Vznikla nová kvalita, přibyli noví čtenáři a máme Vánoce - proč se na to nepodívat?


Také jsem si říkal, že by pro nás mohlo být inspirující, co se děje s loutkami ve filmu. Je to doslova symbolické: jakmile se loutce odstřihnou vodící šňůry, ožívá a svobodně létá!

-text
-foneticky (piš jak slyš), pro zájemce o zpěv bez znalosti azbuky
-překlad

Снег на Рождество, Би-2
Sněg na Ražděstvo, Bi-2
Sníh na Vánoce, Bi-2

Этот мир не может жить без чудес
И поверить в себя сложнее, чем в сказку
Мы - герои неоконченных пьес
И лица свои скрываем под маской.

foneticky (piš jak slyš):
Etot mir němožet žiť bez čuděs
i pavěriť v sebja slažněje čem v skazku
my - geroji něakončennych pjes
i lica svaji skryvajem pad maskoj.

Tento svět nemůže žít bez zázraků
a uvěřit v sebe je těžší než v pohádku
jsme hrdinové nedokončených divadelních her
a své tváře skrýváme pod maskou

Припев:
Пусть свет фонарей как звёздный свет
В сердце твоём оставит след
Из пустоты как волшебство
Выпадет снег на Рождество.

foneticky (piš jak slyš):
Pusť svět fanarej kak zvjazdnyj svět
v serdce tvajom astavit sled
iz pustaty kak valšebstvo
vypadět sněg na ražděstvo.

Ať světla luceren zanechají ve tvém srdci stopu
jako hvězdný svit,
z prázdnoty jako kouzlem napadá sníh na vánoce

Каждый день мы принимаем всерьёз
Что придумал для нас загадочны автор
Он наверное смеётся до слёз
И всё же дает надежду на завтра.

foneticky (piš jak slyš):
Každyj děň my prinimajem vserjoz
što pridumal dlja nas zagadačny aftor
on navěrnoje smejotsja da sljoz
i vsjo že dajot naděždu na zaftra.

Každý den bereme vážně
co pro nás vymyslel tajemný autor
asi se směje až pláče (do slz)
a přesto nám dá naději pro zítřek.
překlad: Ďouba

Rozšiřující učivo pro zájemce:
Film Vánoční tajemství

... a jako bonus ještě dobrá rada do velkých mrazů: neolizujte železné předměty!
Pěkné Vánoce!




Krize v Polsku – akce „varšavské kavárny“?

$
0
0
Ondřej Kosina
25. 12. 2016  Vaše věc

Polsko nyní prochází vlnou nepokojů, kterou mají za sebou i další středoevropské státy. Demonstrace proti Viktoru Orbánovi, Robertu Ficovi nebo Miloši Zemanovi měly velmi podobný rukopis. Jsou to protesty proti legitimně zvoleným představitelům, kteří získali silnou důvěru veřejnosti, což se nelíbí proevropské liberální opozici, médiím a neziskovkám, tedy tzv. občanské společnosti. 

 


Sociálně konzervativní a národovecká formace Právo a spravedlnost (PiS) v říjnu 2015 vyhrála volby se ziskem 37,6 % hlasů a podle posledního průzkumu z 22. prosince má stále podporu 35 % respondentů. Oproti tomu opoziční liberální Občanská platforma (PO) – hlavní síla současných protestů – získala ve volbách 24,1 % hlasů a nyní má důvěru pouze 15 %. Ve Varšavě a dalších městech proti vládě PiS protestovaly tisíce lidí, avšak mlčící většina stojí za premiérkou Beatou Szydlovou.

Vláda PiS po loňském drtivém vítězství v parlamentních volbách, kdy získala absolutní většinu v Sejmu i v Senátu, uskutečnila personální změny v ústavním soudu, za což si vysloužila kritiku Evropské komise. Nyní je kritizována za rychlé schválení státního rozpočtu na příští rok a omezování práv novinářů. Liberální opozice zablokovala Sejm a vláda ji obvinila z násilného pokusu o převzetí moci. Opozice má samozřejmě v demokratické společnosti právo proti vládě protestovat, ale v situaci, kdy nemá podporu většiny veřejnosti, si musí uvědomit své limity. Pokud by lidé nebyli spokojeni s počínáním konzervativního kabinetu, PiS by si jen těžko udrželo 35 % popularitu.

Právo a spravedlnost je sice pravicová strana, ale s výrazným sociálním rozměrem – na rozdíl od liberálně pravicové Občanské platformy, která vládla Polsku v letech 2007 – 2015. PiS je proti omezování sociálních výdajů, prosazuje silnou roli státu, zavedení státem garantovaných půjček na byty, udržení bezplatného vzdělání a zdravotnictví. PO naopak prosazuje značné zmenšení role státu v ekonomice, rovnou daň, částečné školné na vysokých školách a finanční spoluúčast pacientů.

Pro Polsko je typické, že levice je zcela marginalizovaná (Sjednocená levice i strana Razem mají podporu okolo 3 %) a o přízeň voličů tak soupeří konzervativci a liberálové. Zatímco ve volbách v roce 2015 na druhém místě skončila Občanská platforma, nyní její místo zaujímá nová liberální formace Moderní, která dosahuje na 24 % hlasů a za první PiS tak zaostává o jedenáct procentních bodů. PO by skončila třetí s 15 %. Do Sejmu by ještě proniklo pravicově populistické hnutí Kukiz '15 se 6 % a agrární Polská lidová strana (PSL) s 5 %.

O konzervativní polské vládě, její katolické a rusofobní politice si můžeme myslet cokoliv, ale je nepochybné, že za protesty proti ní stojí stejné zájmové skupiny, mající podporu americké ambasády a evropských elit, které Orbána, Fica i Kaczyńského často kritizují za autoritářské praktiky a nedostatečnou vstřícnost vůči uprchlíkům. „Evropskou kavárnu“ tak spojuje především slabá podpora veřejnosti, volební neúspěchy a snaha zviditelnit se za každou cenu za pomoci spřáteleného tisku, televize a celebrit.

Jedním z hlavních organizátorů protestních shromáždění je bývalý pracovník novin Gazeta Wyborcza Adama Michnika a dlužník alimentů ve výši půl milionu korun Mateusz Kijowski (na foto)
- - -
 

Foreign Policy: Jediný spôsob, ako ochrániť Západ – donútiť Merkelovú odísť

$
0
0
25. 12. 2016  Hlavné správy

Angela Merkelová musí odísť a to je jediný spôsob, ako ubrániť “liberálno – demokratický poriadok Západu”, píše vo Foreign Policy Matthias Matthäus, docent v Škole pokročilých medzinárodných prieskumov Univerzity Johnsa Hopkinsa


Podľa jeho slov sa teraz mnohí pozerajú na Merkelovú ako na “poslednú nádej slobodného sveta”, a preto trvajú na jej novom zvolení kancelárkou v budúcom roku. “Tieto nádeje sú nebezpečne mylné. Dávať Merkelovej plášť morálneho vedenia, to znamená nesprávne chápať 11 rokov jej výkonu funkcie kancelárky,” domnieva sa Matthäus. Podľa autorovho hodnotenia od chvíle nástupu svetovej krízy v roku 2008 Merkelová prehrala na štyroch “frontoch”.

Po prvé ide o dlhové problémy eurozóny. V snahe riešiť ich, začala nemecká vláda vnucovať dlžným krajinám ostré úsporné opatrenia a štrukturálne reformy, čo malo katastrofálne následky pre celú menovú úniu, ktorej budúcnosť doteraz vyzerá “prinajmenšom vratká”.

Po druhé, pri riešení ukrajinskej krízy obetovala vzťahy s Ruskom. Podľa Matthäusových slov sa Nemecko úplne spoľahlo na NATO a sankčné opatrenia. Ale tie podľa autorovho názoru len posilnili moc Vladimíra Putina v jeho krajine. Okrem toho bude musieť Merkelová čeliť zvolenému prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi, ktorý je “málo zainteresovaný” v podpore reštriktívnych opatrení a ktorý vyjadril želanie vyladiť vzťahy s Moskvou. Matthäus tiež zdôrazňuje, že nepriateľstvo spolkovej kancelárky k Rusku zhoršuje situáciu. “Ponúknutím zlepšenia vzťahov môžu EÚ a USA dať Putinovi dôvod spolupracovať so Západom,” domnieva sa.

Tretí front, o ktorom hovorí autor, je migračná kríza. Keď Merkelová povedala “my to zvládneme” a otvorila dvere do krajiny migrantom, mnohí jej tlieskali. Ale nakoniec sa toto gesto obrátilo proti nej, keď EÚ musela ísť na “cynickú dohodu” s Erdoganom, aby sa zastavil prúd utečencov, pričom dohoda tento problém vôbec nevyriešila.

A nakoniec, ani Merkelovej ani Európskej únii sa nepodarilo zastaviť “postupné skĺzavanie k autoritárstvu” Maďarska a Poľska, uvádza Matthäus.

A tak podľa názoru autora Merkelová dokázala, že nie je schopná vyriešiť ani jednu zo štyroch kríz, ktoré zachvátili Európu, a preto Nemecko potrebuje čerstvé vedenie, pokiaľ možno nijako nespojené ani s ňou ani s jej stranou Kresťansko-demokratickou úniou (CSU). “Je úplne jasné: ak bude Merkelová aj naďalej riadiť Európu, bude táto oblasť stále viac hasnúcou silou, ktorú môžu aj Trumpové Spojené štáty aj Putinovo Rusko pokojne ignorovať,” dochádza k záveru politológ.
- - -
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live