Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

V souvislosti se situací na Ukrajině dorazí tento týden do Evropy další tanková brigáda USA

$
0
0

6. 1. 2017   zdroj a zdroj
Obrněná tanková brigáda ze 4. divize pěchoty USA přijede do Německa koncem tohoto týdne a bude v Evropě po dobu devíti měsíců. Na briefingu to novinářům oznámil tiskový mluvčí Ministerstva obrany USA Peter Cook. Řekl, že "tanky, nákladní auta a jiné vybavení dorazí o víkendu do Evropy, aby tam zahájily devítiměsíční rotaci amerických pozemních vojsk". Podle jeho vyjádření bude brigáda zpočátku dislokována v Německu a Polsku, pak se bude přemísťovat po regionu a provádět cvičení se spojenci USA. Cook uvedl, že se tak děje v souvislosti se situací na Ukrajině. Ministr obrany USA Ashton Carter již dříve oznámil, že je plánováno vyslání další brigády do Evropy.
Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová  

Návod na zachování soukromí na internetu a na ochranu před zachytáváním komunikace ze strany operátorů, cenzorského úřadu a tajných služeb

$
0
0
- Administrator -
6. 1 2016   AE News

Návod na zachování soukromí na internetu a na ochranu před zachytáváním komunikace ze strany operátorů, cenzorského úřadu a tajných služeb.
Od 1. ledna 2017 začal v České republice působit nový Úřad pro tisk a informace, cenzorské oddělení ministerstva vnitra. Skupina analytiků, která čítá přibližně 20 lidí, monitoruje každý den český internet a sleduje ideologicky závadné informace. 


Po jejich vyhodnocení jsou údaje předány policii a ta poté začne konat. Na AE News je o tom článek zde. Nejčastěji se bude jednat o předvolání k podání vysvětlení, ale může nastat i situace průběžného sledování internetu, telefonů apod. Přestože tento úřad má krycí název „Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám“, ve skutečnosti nemá úřad žádnou jinou náplň, než cenzorskou činnost ve spolupráci s policií ČR.

Tisková zpráva Úřadu pro tisk a informace, který pracuje od 1. ledna pod krycím názvem Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám.

Vzhledem k tomu, že mnoho lidí nemá vůbec představu o tom, jak se na internetu chránit před případnými problémy, připravil jsem malý návod zabezpečení. Nejde o žádný ultimátní návod, který by zajistil neprůstřelnost proti kapacitám amerického úřadu pro národní bezpečnost (NSA), ale proti běžným kapacitám sledovacích agentur by měl postačit. Návod se týká ochrany soukromí, ne ochrany pro páchání trestné činnosti nebo čehokoliv v rozporu se zákony.

 

Připojení do internetu přes ISP vs. připojení přes VPN


Do internetu jste připojeni v dnešní době celkem 3 způsoby. Z pohledu uživatele jde o 3 modely, z hlediska technické realizace jde o podobné technické krytí, ale zásadní rozdělení je třeba si uvést. V dnešní době je přístup na internet pomalu samozřejmostí, ale ochrana a bezpečnost není ve středu zájmu laické veřejnosti, alespoň ne do chvíle, než nastane první problém. Celkem se můžete setkat s těmito typy připojení do internetu
  • Pevná linka (pevný telefon, kabelová televize, optika)
  • Mobilní operátor (smartfon, tablet)
  • Bezdrátové pojítko (Wifi, v USA nově i WiMax)

Pokud jste připojeni kterýmkoliv z výše uvedených způsobů, potom Vaše veškerá komunikace z Vašeho zařízení putuje v nekryptované podobě na bránu (gateway) Vašeho internetového poskytovatele. Tomuto poskytovateli se zkráceně říká ISP (Internet Service Provider). Pokud prohlížíte web a stránky a nemají na začátku URL adresy hlavičku „https“, ale je tam jenom „http“, tak Váš ISP operátor vidí, co píšete, jaký komentář jste odeslali, co jste napsali. Ve spolupráci s policií tak může ISP operátor logovat všechno, co napíšete do prohlížeče webu na svém počítači a co odešlete. Hlavička https s písmenem „s“ na konci znamená, že se jedná o zabezpečený http protokol (http secured) pomocí SSL šifrování.
MITM útok, grafické znázornění zranitelnosti https komunikace.


Problém s tímto šifrováním je, že se spoléhá na třetí osobu, tzv. CA (certifikační autoritu), ale to není nic pro tajné služby, které mohou příkazem získat od certifikační autority duplicitní (remisní) certifikáty k Vaší soukromé doméně a mohou tak použít MITM (man in the middle) útok a dešifrovat v reálném čase Vaší komunikaci, třeba s bankou a sledovat manipulaci s prostředky na účtu. Při tomto útoku pro zamaskování stop útočník zachycená data jenom přečte, ale ihned je znovu zakryptuje o pošle na cílový server, takže odesilatel a ani příjemce nezjistí, že mezi nimi je útočník.

 

 Zabezpečené HTTP je iluze o bezpečnosti soukromí


Technologie SSL (Secure Socket Layer) je sice bezpečná sama o sobě, ale systém certifikátů domén vnáší do celého systému https velkou hrozbu. Spojení přes https je bezpečné před zločinci a hackery, ale ne před vládními agenturami a policií. Bezpečnost drží certifikační autorita, která podepisuje vydané certifikáty pro weby a jejich domény se zabezpečením https, takže důvěra v https komunikaci je jen tak velká, jak velkou důvěru máte ve vládu. Pokud mluvíme o vládě, mluvíme především o té americké, která má podle informací Edwarda Snowdena všechny americké certifikační agentury v USA zavázané národní doložkou bezpečnosti (zákon NDAA). Země NATO a spojenci v rámci NDAA jsou partneři v boji proti terorismu. Přístup národních tajných služeb k americkým certifikátorům se dá předpokládat, aby mohly pomocí MITM útoku odposlouchávat české „https“ weby klíčových osob a firem.

Vláda a tajné služby mohou zkonfiskovat veškeré úspory klienta v zahraniční bance díky MITM útoku. Do zahraničních bank se policie oficiálně na žádost z jiné země nedostane. MITM útok je náhradou, jak získat bankovní informace i bez souhlasu soudu cízí země. Stačí spolupráce s ISP operátorem sledované osoby.

Z tohoto důvodu je třeba bezpečnost komunikace zabezpečit jinak a k tomu slouží technologie VPN. Tahle zkratka znamená Virtual Private Network (Virtuální Privátní Síť) a je to technologie zasíťování skupiny X počítačů v rámci internetu, které mezi sebou mohou komunikovat přes VPN server a kromě toho mohou komunikovat i s celým zbývajícím internetem, ovšem ne pod vlastní fyzickou adresou, ale pod IP adresou VPN serveru. A právě tato vlastnost je používaná pro zajištění soukromí. Nyní si povíme více o technologických aspektech VPN.

 

VPN lze použít na soukromí a/nebo na změnu IP identity


Své zařízení do VPN sítě zapojíte nejčastěji pomocí dvou protokolů. Jedním je PPTP a druhým OpenVPN. PPTP používá velmi slabé a zranitelné šifrování, takže tímto protokolem se na ochranu soukromí do VPN připojovat nebudete. Ovšem zmiňuji ho zde kvůli něčemu jinému. PPTP je velice rychlý protokol, který tolik nezpomaluje odezvu na internetu na rozdíl od OpenVPN (viz. níže). Proto právě PPTP je vhodný protokol pro připojování do VPN kvůli hraní her, pokud např. některý provozovatel her blokuje určité regiony a státy. Stejně blokují premium obsah třeba americké streamovací televize, ke kterým se bez americké IP adresy nepřipojíte. Ke změně IP identity na jiný stát tak stačí VPN s IP adresou povoleného regionu. A protože VPN na PPTP protokolu je rychlé, nebude vám vrstva VPN zpomalovat ping (odezvu) a spojení na herní servery nebo během streamováni videa z USA.

Express VPN klient.


Síla ochrany OpenVPN komunikace


Pro ochranu soukromí použijeme raději protokol OpenVPN, který používá knihovnu OpenSSL a pro ochranu komunikace uživatele je vytvořen datový šifrovaný tunel o síle šifrování 256bit. Mezi Vaším zařízením a VPN serverem je datový tunel, jehož obsah nemá Váš ISP operátor šanci rozkódovat. Pokud tedy použijete VPN poskytovatele v cizí zemí (to je základní podmínkou pro bezpečnost, je nesmyl pořizovat VPN službu od operátora v zemi, kde žijete), tak k Vaší komunikaci se žádný cenzorský orgán doma nedostane. Celá tato věc má ale jednu podstatnou stránku, kterou nesmíte opomenout.

Zahraniční VPN poskytovatel nepůjde proti vlastní vládě a nepůjde proti soudům ve své zemi. Takže pokud pod krytím zahraničního VPN spácháte nějaký trestný čin, VPN operátor o vás poskytne všechny informace. Znovu opakuji, že tento návod je zde pro získání soukromí na internetu, ne pro páchání zločinu pod krytím cizí IP adresy v zahraničí. OpenVPN má však kvůli kryptování a jeho síle určité zpomalení, které se bohužel projevuje v ping odezvách. V případě online her je to vážný problém, ale vadí to někdy i při provozu Skype, což se projevuje „plechovým“ zvukem. Vyřešíte to tím, že zvolíte jiný OpenVPN server, který je k vám blíže geograficky a je méně zatížený. Vzdálenost a zátěž mají největší vliv na zpoždění pingu.
NordVPN klient.


Velkým argumentem pro výběr konkrétního VPN poskytovatele je ta vlastnost, že neloguje datovou aktivitu svých klientů. Tohle tvrzení je třeba brát s rezervou, protože nikdy nebudete mít důkaz, že opravdu nic neloguje. Ale pokud neprovádíte nic nelegálního a jde vám jenom o ochranu soukromí před cenzorským orgánem doma, potom vám může být jedno, jestli zahraniční VPN poskytovatel loguje nebo ne. Takže teď přichází to hlavní, výběr VPN poskytovatele.

7 nejlepších VPN služeb


Na internetu jsou tisíce poskytovatelů VPN připojení, tohle je výběr těch sedmi nejlepších, kteří mají nejlepší reference na netu a mají neomezené přenosy dat, nabízí anonymitu plátce (BitCoin platby) a anonymitu registrace uživatele, většina z nich má „zero logging policy“, takže nelogují činnosti a data svých zákazníků (podle svých slov) a hlavně tito VPN poskytovatelé mají největší serverové kapacity v nejvíce zemích světa, takže můžete střídat různé servery a měnit tím svojí IP adresu, abyste se na internetu tvářili jako uživatel z jiné země. Za všechny služby je třeba platit. Nedávám tady seznam VPN zdarma, protože nestojí za nic a jsou prolezlé reklamou a zoufale přetížené. Cena za VPN není vysoká, ne moc, a navíc teď po Novém roce mají tyto služby velké slevy, nečekejte a využijte příležitosti. Někteří nabízejí VPN na zkoušku, všichni mají garanci spokojenosti anebo vrácení peněz.

PureVPN klient.

VPN provider vám poskytne aplikaci, tzv. klienta


Po zakoupení některé ze služeb si musíte nainstalovat do počítače klienta, který vám zautomatizuje proces připojení do VPN. Přihlásíte se do něj pomoci vytvořeného uživatelského účtu. K nákupu VPN služby potřebujete platební kartu, případně PayPal nebo BitCoin. Základním předpokladem je elementární znalost angličtiny. Pokud jí neovládáte, požádejte někoho, aby Vás procesem nákupu VPN služby provedl. VPN účet obvykle lze použít na 5 zařízeních simultánně, takže pomocí VPN můžete chránit počítač, svůj mobilní telefon, tablet a třeba notebook. A ještě vám zbude jedno zařízení, které můžete ochránit.

HideMyAss VPN klient.

Některé klientské aplikace vám dají na výběr, jestli se chcete připojovat přes OpenVPN nebo PPTP. Rozhodněte se podle toho, k jakému účelu připojení VPN zrovna potřebujete (hry nebo soukromí). Další dotaz se může týkat transportního protokolu, jestli chcete připojení TCP nebo UDP. Protokol TCP je zajištěný obousměrný protokol, pakety vždy dorazí na cílový server a pokud ne, dozvíte se o tom z chybové zprávy o nedostupnosti serveru. Toto je výchozí protokol, který byste vždy měli používat. UDP je protokol, který nevrací informace o doručení paketů a nemusí být úplně spolehlivý, i když vrstva IP se stará o vysokou spolehlivost doručení. Při nákupech, komunikaci s bankami, odesílání důležitých emailů a dalších důležitých činnostech byste neměli UDP protokol používat. Je však velmi vhodný pro VoIP komunikaci. Vzhledem k tomu, že UDP komunikace je rychlejší a VoIP protokoly mají korekční ztrátové mechanismy, tak případná ztráta paketů na vrstvě UDP nebude VoIP protokolu vadit.

 

Emaily u českých operátorů jsou jako otevřená kniha na ministerstvu vnitra


Pokud to myslíte vážně s ochranou soukromí, nesmíte používat české emailové servery. Bezpečnostní složky mají přístup ke všem emailovým poskytovatelům v ČR a čtou si z nich jako z otevřené knihy. Jakýkoliv emailový účet v zahraničí je proto bezpečnější, než email v ČR, pokud píšete komentáře na české alternativní servery. Vrcholem zabezpečení je Proton Mail, z jehož serverů nelze nic číst, pouze samotný majitel emailu je schopný dešifrovat svojí emailovou schránku a v ní uložené emaily. Pokud chcete bezpečnost, změňte email z obligátního seznamu.cz na jiný server v cizině, nejlépe na Proton Mail ve Švýcarsku zde.

 

Nevýhoda VPN


Hlavní nevýhodou VPN je nižší datová propustnost, než kterou Vám nabízí Váš ISP poskytovatel. Máte od něho linku např. na 200 Mbps, ale po připojení na VPN počítač nebude na internetu komunikovat a stahovat rychleji, než 30 až 50 Mbps, záleží na vytížení konkrétního VPN serveru, přes který budete do internetu připojení. V některých hodinách v podvečer mohou některé evropské VPN servey padnout s rychlostí až někam na 3 Mbps. Na diskutování to postačuje, ale na stahování nebo streamování HD videí z YouTube to není. Obecně se dá VPN zapnout i tak, že přes VPN pojede jenom prohlížeč, ale ostatní aplikace jedou mimo VPN tunel. Ne všechny klientské VPN aplikace toto nabízí. Ale to není ani cílem tohoto článku, abych to tady vysvětloval. Základem je zabezpečení soukromí před sběrem dat na bráně operátora ISP a pro tyto účely slouží VPN nejlépe. Případné dotazy zodpovím dole v diskusi.

-Administrator-

Samantha Power spojila úlohu USA v OSN se zájmy země

$
0
0

6. 1. 2017     zdroj
Ztráta vedoucí role USA v organizaci povede podle jejího názoru k problémům v souvislosti se zájmy USA, včetně národní bezpečnosti. V případě, že USA ztratí svou vůdčí roli v OSN, bude to mít negativní vliv na jejich zájmy, včetně národních bezpečnostních zájmů, domnívá se velvyslankyně USA při světové organizaci, Samantha Power.


"Ostatní národy nás budou následovat, když zůstaneme vůdci; bez našeho vedení bude mít vakuum na světové scéně za následek velké problémy pro americké zájmy", napsala v poselství na rozloučenou, jelikož opouští post americké velvyslankyně při OSN.

Power poznamenala, že vedoucí úloha USA v OSN je nutná pro zadržování jaderných ambicí Severní Koreje, urovnání syrského konfliktu, normalizaci situace v jižním Súdánu, Libyi a také čelení Rusku.

"Vzhledem k tomu, jak Rusko nadále ohrožuje naše spojence a snaží se zasahovat do politického systému v Evropě a mimo ni, musíme demonstrovat rozsáhlé odsouzení těchto akcí na fóru OSN", napsala diplomatka.

Power také zdůraznila důležitost dodržování dohody o íránském atomu, proti níž vystupuje zvolený prezident Donald Trump.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Brilantní argumentace publicisty z Britských listů

$
0
0
Ivan David
7. 1. 2017    
Britské listy byly v době před 16 lety a pak ještě pár let jedním z velmi mála zdrojů nezávislých zpráv. Prostor tak dostávali autoři v širokém spektru názorů, což dávalo příležitost k jejich tříbení. Za to těm, kteří to umožňovali náleží velký dík od veřejnosti, která nechce jako tupé stádo jen polykat režimní propagandu. Sám jsem tam, jak je patrno z archivu BL napsal 129 článků (zde), poslední před třemi lety. Po odchodu Štěpána Kotrby a nástupu Karla Dolejšího se spektrum pro redakci přijatelných názorů smrsklo na ideové souputníky Jana Čulíka. Většina publicistů pak BL opustila. Kritériem publikovatelnosti se stalo bezvýhradné přijetí názoru hrstky Čulíkových věrných a sdílení jeho myšlenkového obzoru. BL se staly názorovým ghettem.

Petránek je prase a hovado

Jak se dočítáme v Parlamentních listech (zde): "Jan Petránek, který je označován za legendu české žurnalistiky, v komentáři pro ParlamentníListy.cz v úterý hovořil (zde) o tom, že během migrační krize selhalo NATO, když nezasáhlo na obranu hranic evropských států.

Daniela Veselého to naštvalo natolik, že se pustil do ostře vulgárního komentáře vůči legandárnímu novináři Petránkovi, který v branži působí už padesát let, byl disidentem, signatářem Charty 77 a v roce 2015 za svoji celoživotní činnost obržel od prezidenta republiky medaili Za zásluhy.

Redaktor Britských listů na svém facebookovém profilu napsal, že si Petránek stýská, že proti ‚muslimské invazi‘ mělo být nasazeno NATO. „Hovado“, poznamenal k tomu. 


Takový tón se ale dalším lidem nelíbil a dali to Veselému v diskusi pod příspěvkem jasně najevo. Ani to ale publicistu nezbrzdilo před dalšími vulgaritami. „Navíc to o NATO a muslimský invazi může říct jen nechutný prase, a ne novinář,“ odpověděl Veselý na námitku jednoho z komentujících, který mu napsal, že Jan Petránek je novinář a Veselý má komplex."


Vulgární napadení pětaosmdesátiletého nestora české žurnalistiky Jana Petránka označil šéfredaktor Britských listů Jan Čulík jako "vyjádření zděšení"zde. Doslova napsal: "Poté, co na Facebooku vyjádřil redaktor Britských listů  Daniel Veselý zděšení nad výroky Jana Petránka, jimiž Petránek zjevně spáchal trestný čin vyhrožováním násilí proti skupině obyvatelstva podle paragrafu 352 trestního zákoníku ČR, když vyzýval, aby proti uprchlíkům, utíkajícím před válkou a pronásledováním, byla nasazena armáda, se stal Veselý terčem řady vulgárních nenávistných útoků spodiny, která čte Parlamentní listy. Tento server se systematicky zaměřuje na nejprimitivnější složky obyvatelstva České republiky, které záměrně masíruje emocionálně formulovanými poplašnými zprávami, jimiž v nich vybičovává iracionální nenávist. Situace je vážná, neboť aspoň v části společnosti, kterou manipulují Parlamentní listy, dochází k nebezpečné proměně společenské atmosféry.
Čulík přikládá znění §352 Násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci
(1) Kdo skupině obyvatelů vyhrožuje usmrcením, ublížením na zdraví nebo způsobením škody velkého rozsahu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.

Nějak mu při jeho vzdělání uniklo, že ilegální imigranti nejsou "obyvatelé" a Jan Petránek nikomu nevyhrožoval usmrcením, ublížením na zdraví nebo způsobením škody. Jinak je ovšem jeho úvaha velmi bystrá.

Lidově by se dalo říci, že si Čulík "nevidí do huby". Jako právník amatér soudí, že se Jan Petránek dopustil trestného činu. Pak záměrně masíruje emocionálně formulovanými slovy, že uprchlíci"
utíkají před válkou a pronásledováním", aby nakonec označil čtenáře Parlamentních listů jako"spodinu" jenom proto, že užívají podobných "argumentů" jako Daniel Veselý a tedy nad ním"vyjadřují zděšení". 

Z Čulikových produktů již od počátku je dobře znát jeho nevývratné přesvědčení, že ON nejlépe zná PRAVDU, a ostatní jsou nevzdělaní hlupáci, čecháčci, protože se na rozdíl od něj za normalizace neprovdali do Spojeného království. Toto jeho přesvědčení je spolehlivou překážkou kritické sebereflexe a, zamyšlení nad argumenty druhých. A právo proto je to právě on, kdo je neschopen analyzovat správně děje a události kolem sebe. Jan Čulík rozhodně není taková hvězda, za jakou se sám pokládá. Z toho plyne z jeho článků vedle nadutosti dobře patrná zneuznanost. Nutně končí v úzké společnosti svých skalních obdivovatelů a souvěrců. 

Několik perel z Britských listů za prvních šest dní 2017

Opovržení prostými lidmi, kteří se o politiku nestarají, protože správně tuší, že ji nemohou ovlivnit a moc jí nerozumějí, vyjádřil autor BL Kryštof Kozák svojí úvahou o "vidlácích" a Bohumil Kartous jí doplnil myšlenkou, že "Elity vzdělání využívají pouze jako vlastní sociální benefit, nikoliv k tomu, aby ho - jak se z povahy věci očekává - dále šířily a kultivovaly společnost."zdeBritské listy, tedy její autoři, skutečná intelektuální elita ji tedy kultivují.

Člověk opravdu kriticky uvažující Britské listy číst nemůže, protože by ztrácel čas nad mainstreamovými úvahami halenými do "intelektuálního" hávu. 

Pro autory Britských listů je zjevenou pravdou vše, co vychází v jejich oblíbených britských a amerických mainstreamových zdrojích. Proto je nevyléčí ani to, když se ukáže, že tyto zdroje pustě lžou. Bezmezně jim věří a citují je jako autoritu dál. Hezkým příkladem je nedávná zpráva:
"Američané našli ruský hackerský kód v elektrárně ve Vermontu"zde . "V pátek oznámily energetické podniky v Burlingtonu, že nalezly v laptopu nepřipojeném k energetické síti hackerský kód použitý při kampani Grizzly Steppe, což je jméno, které americké ministerstvo pro domácí bezpečnost a FBI používají proti ruským hackerským útokům proti ústředí Demokratické strany a proti dalším institucím.... Guvernér Vermontu, Peter Shumlin, uvedl v prohlášení: "Obyvatelé Vermontu a všichni Američané by měli být znepokojeni a rozhořčeni, že jeden z čelných světových zločinců, Vladimír Putin, se pokouší hackersky proniknout do naší elektrorozvodné sítě, na niž spoléháme pro svou kvalitu života, ekonomiky, zdraví a bezpečí." 
O dva dny později jistě se stejnou mírou spolehnutí na zdroj dodaly Britské listy zprávu:"Zpráva Washington Postu, že "ruští hackeři pronikli do energetického systému ve Vermontu", byla nepřesná a nepravdivá."zde. Nepravdivá, ale BLji radotně šířily, neboť to byla protiruská a "prozápadní" lež.

Hezká je zpráva, že "Syrské letouny v rámci "příměří" bombardují oblasti držené opozicí"zde, že
"prokazatelně zasáhlo režimní letectvo". Dojemná shoda s terminologií českého mainstreamu citujícího mainstream "Západní".  Zatímco Američany a Turky podporované skupiny hrdlořezů jsou podle BL "opozice", letectvo mezinárodně uznaného státu je "režimní letectvo". 

Dojemná je starost BL, že "Maďarsko a Srbsko nechávají uprchlíky mrznout v nevytápěných skladištích"zde. Ale nějak jim nevadí že už čtvrtstoletí nechává česká vláda v rámci demokracie a lidských práv mrznout vyhnance z bytů, tedy bezdomovce. 

Článek převzatý z Al Džazíry nás poučuje, že "Ruská média odvádějí pozornost veřejnosti od hospodářské krize upozorňováním na "hrozící třetí světovou válku", aby pomohla ruské vládě omezit nespokojenost občanů s hospodářským kolapsem"zde Ale, co když mají Západem uvržené sankce odvést pozornost ruských občanů od stahování amerických armád k hranicím Ruské federace?


Podle dalšího článku si BL dělá starosti "Martin Schulz: Evropskou unii ochromil brexit a vzestup populistické pravice"Odcházející předseda Evropského parlamentu: Tím, že národní politikové nehájí Evropskou unii, ohrožují její existenci."zde  Mně se naopak zdá, že vzestup sil nekonformních s politikou Evropské komise je důsledkem selhání politiky vedoucích představitelů EU. Pochopit to je zřejmě nad schopnosti chabě vzdělaného předsedy Evropského parlamentu a zřejmě i BL.

Česká republika podle BL značně zaostává ve vývoji, protože ještě existuje národ v jehož jazyce BL publikují a proto nás poučuje, že "Diverzita je motorem prosperity a Kanada je první postnárodní zemí"zde . V návaznosti na to udivuje Kryštov Kozák svojí bizarní úvahou, že "Dobří migranti mohou zachránit český venkov"zde. "Český venkov na tom není moc dobře – mladí se stěhují za prací a za zábavou do měst, ve vesnicích jsou dlouhodobě neobývané domy a místní hospody a koloniály mají problém udržet se nad vodou. Přitom se řešení tohoto problému snadno nabízí: Pošleme do kontrolovaných venkovských komunit pečlivě vybrané migranty! Pobyt na českém venkově jim jedině prospěje. Ukáže se tam, jestli opravdu chtějí pracovat a učit se česky, navíc se nevytvoří nebezpečná městská ghetta. Pro ekonomiku vesnice je každý nový člověk, který v ní utrácí peníze, k nezaplacení... Hradba předsudků se bude postupně otupovat, zejména pokud se podaří mladší migranty přivést k pití piva v místním hostinci."

Britské listy se samozřejmě zapojují do akce "Americké výzvědné služby: Rusko ovlivnilo prezidentskou kampaň ve prospěch Donalda Trumpa."zde . BL dodávají: "Washington Post: Nejdůležitější věta z výzvědné analýzy: Usuzujeme, že Moskva využije zkušenosti získané z kampaně, nařízené Putinem k ovlivnění amerických prezidentských voleb, v budoucích kampaních s cílem ovlivňovat volby ve všech zemích světa." K tomu Karel Dolejší kriticky dodává: "Kryjí své zdroje a mezi závěry a důkazy je mezera. Tento text nestojí za samostatný zájem médií, je potřeba počkat do úterý, až oficiálně padnou jména lidí, kteří krmili WikiLeaks ukradenými emaily". Dolejšího přesvědčí dodaný seznam nějakých jmen. To bude jasný důkaz! Jak bystré!


Jiný článek vyzývá: "Děti je nutné vést ke kritickému myšlení, čím dříve, tím lépe"zde  Z článku ovšem vyplývá, že vzdělávání by mělo být spíše indoktrinací ve stylu "politického školení mužstva", prostě aby se nikdo nenechal zmást Putinem.


Na závěr ještě přikládám plamennou výzvu pro věrné čtenáře BL zde: "JDE DO TUHÉHO. Nastávají těžké časy. Podpořte finančně nezávislou novinářskou práci Britských listů. V době, kdy se rozmlžila hranice mezi fakty a konspiračními teoriemi a lidé šílí, je nezávislé a věcné novinářské práce v českém prostředí zapotřebí víc, než kdy předtím. Vítězství Donalda Trumpa může tvrdě destabilizovat Evropu. Možný rozklad NATO může ohrozit bezpečnost České republiky. Jako v Americe a v jiných zemích, i v ČR se lidé stále častěji stávají obětí vyložených nesmyslů, šířených manipulátory a populisty. Nastává velmi nebezpečná doba.
Britské listy budou i nadále přinášet kritické analýzy, založené na věcných faktech. Jejich role je v nové přízračné éře ještě důležitější než za posledních dvacet let jejich existence.
Pokud vám záleží na věcném hlasu, přinášejícím do českého prostředí neúplatné, ověřené informace, přispějte finančně na naši nezastupitelnou práci. Děkujeme."



Trochu zapomínají, že kázat lze jen těm, kteří přijdou do kostela.
Kryštof Kozák staví do vzájemné opozice "vidláctví", čímž s nadsázkou definuje nevzdělanost a ignoranci vůči hlubšímu poznání, a vzdělanost jako vybavení společenských elit, jež s ním ale evidentně neumí zacházet, neboť prohrává zásadní politické volby poslední doby. Elity vzdělání využívají pouze jako vlastní sociální benefit, nikoliv k tomu, aby ho - jak se z povahy věci očekává - dále šířily a kultivovaly společnost.
- See more at: http://blisty.cz/2017/1/2/#sthash.9QWFyuIS.dpuf
Poté, co na Facebooku vyjádřil redaktor Britských listů  Daniel Veselý zděšení nad výroky Jana Petránka, jimiž Petránek zjevně spáchal trestný čin vyhrožováním násilí proti skupině obyvatelstva podle paragrafu 352 trestního zákoníku ČR, když vyzýval, aby proti uprchlíkům, utíkajícím před válkou a pronásledováním, byla nasazena armáda, se stal Veselý terčem řady vulgárních nenávistných útoků spodiny, která čte Parlamentní listy. Tento server se systematicky zaměřuje na nejprimitivnější složky obyvatelstva České republiky, které záměrně masíruje emocionálně formulovanými poplašnými zprávami, jimiž v nich vybičovává iracionální nenávist. Situace je vážná, neboť aspoň v části společnosti, kterou manipulují Parlamentní listy, dochází k nebezpečné proměně společenské atmosféry. - See more at: http://blisty.cz/art/85172.html#sthash.Sh7nz57g.dpuf
Poté, co na Facebooku vyjádřil redaktor Britských listů  Daniel Veselý zděšení nad výroky Jana Petránka, jimiž Petránek zjevně spáchal trestný čin vyhrožováním násilí proti skupině obyvatelstva podle paragrafu 352 trestního zákoníku ČR, když vyzýval, aby proti uprchlíkům, utíkajícím před válkou a pronásledováním, byla nasazena armáda, se stal Veselý terčem řady vulgárních nenávistných útoků spodiny, která čte Parlamentní listy. Tento server se systematicky zaměřuje na nejprimitivnější složky obyvatelstva České republiky, které záměrně masíruje emocionálně formulovanými poplašnými zprávami, jimiž v nich vybičovává iracionální nenávist. Situace je vážná, neboť aspoň v části společnosti, kterou manipulují Parlamentní listy, dochází k nebezpečné proměně společenské atmosféry. - See more at: http://blisty.cz/art/85172.html#sthash.Sh7nz57g.dpuf
Poté, co na Facebooku vyjádřil redaktor Britských listů  Daniel Veselý zděšení nad výroky Jana Petránka, jimiž Petránek zjevně spáchal trestný čin vyhrožováním násilí proti skupině obyvatelstva podle paragrafu 352 trestního zákoníku ČR, když vyzýval, aby proti uprchlíkům, utíkajícím před válkou a pronásledováním, byla nasazena armáda, se stal Veselý terčem řady vulgárních nenávistných útoků spodiny, která čte Parlamentní listy. Tento server se systematicky zaměřuje na nejprimitivnější složky obyvatelstva České republiky, které záměrně masíruje emocionálně formulovanými poplašnými zprávami, jimiž v nich vybičovává iracionální nenávist. Situace je vážná, neboť aspoň v části společnosti, kterou manipulují Parlamentní listy, dochází k nebezpečné proměně společenské atmosféry. - See more at: http://blisty.cz/art/85172.html#sthash.Sh7nz57g.dpuf
Poté, co na Facebooku vyjádřil redaktor Britských listů  Daniel Veselý zděšení nad výroky Jana Petránka, jimiž Petránek zjevně spáchal trestný čin vyhrožováním násilí proti skupině obyvatelstva podle paragrafu 352 trestního zákoníku ČR, když vyzýval, aby proti uprchlíkům, utíkajícím před válkou a pronásledováním, byla nasazena armáda, se stal Veselý terčem řady vulgárních nenávistných útoků spodiny, která čte Parlamentní listy. Tento server se systematicky zaměřuje na nejprimitivnější složky obyvatelstva České republiky, které záměrně masíruje emocionálně formulovanými poplašnými zprávami, jimiž v nich vybičovává iracionální nenávist. Situace je vážná, neboť aspoň v části společnosti, kterou manipulují Parlamentní listy, dochází k nebezpečné proměně společenské atmosféry. - See more at: http://blisty.cz/art/85172.html#sthash.Sh7nz57g.dp

Když dva dělají (posuzují, hodnotí) totéž, nemusí jít vždy o totéž. Tedy jak kdy a jak pro koho.

$
0
0

Jiří Baťa
7. 1. 2017
Na jiném místě a v jiném článku jsem se zmínil o tom, jak se k letecké tragedii ruského letadla, v němž zahynuli i členové Alexandrovova souboru, velmi nechutně, záštiplně a demagogicky vyjádřila jistá paní Hovorková ze štábu proslulého pravdoláskaře a rusofoba Šafra. Pro jistotu zopakuji její velmi hrubá a neetická slova: „ Alexandrovci se dopustili zločinu tím, že podporovali obsazení ukrajinského Krymu Ruskem“. Myslím, že k tomu není nutný další komentář. Nicméně na toto téma chci navázat, neboť další skutečnosti s tím úzce souvisejí.
 
     Podobné idiotské řeči a názory samozřejmě slyšíme od celé řady jiných, stejně „ideologicky zaseknutých“ rusofobů,  světlonošů pravdy a lásky, tančících v rytmu amerických tamtamů, vyzývající k ochraně demokracie, lidských práv a hlavně  proti uchvatitelským zájmům nebezpečného, agresivního Ruska. Je pro ně stále nestravitelným soustem, že si Rusko dovolilo „vzít zpět“Krym, tedy něco, co mu odjakživa patří, ale hlavně, že touto z mezinárodního hlediska nepřípustnou „anexí“ zpřetrhalo především zcela evidentní americké imperiální zájmy, směřující k vytvoření vojenských základen USA a NATO na Krymu, které měly sloužit ke snažšímu napadení Ruska. To na straně jedné.
     Na druhé straně je všeobecně známo a to přesto, že to mezinárodní právo zakazuje,  že Izrael již v šestidenní válce v roce 1967 obsadil území Palestiny a na tomto obsazeném cizím území začal budovat (a buduje dodnes) židovské osady. Možná špatně vidím, špatně slyším, možná neumím číst nebo prostě za celou tu dobu jsem neměl to štěstí, abych někdy od těchto „šlechetných“ lidí, hájící nečestnější zájmy demokratického světa kdy slyšel, četl nebo vůbec nějak jinak zaregistroval  na tyto události a skutečnosti stejně intenzivní, nesouhlasné, kritické a protestní hlasy. Zato bylo velmi často slyšet nemístnou kritiku, často až urážející invektivy na adresu Ruska a samotného prezidenta Putina. Dodnes se tito usáčtí „obamovci“ zmůžou jen vylévat si svou žluč na Rusko a jeho prezidenta, které podle jejich názoru „v rozporu s mezinárodním právem“ anektovalo, resp. obsadilo a přivlastnilo si ukrajinský Krym. Avšak stejně důrazně kritizovat, napadat a urážet Izrael a Netanjahua si nedovolí. Nedostali k tomu zřejmě od svých chlebodárců potřebný pokyn.  A také není v zájmu amerického establishment zpřetrhat relativně dobré vztahy s Izraelem, který je pro ně významným partnerem v odbytu zbraní, mnohem větším zájmem je a zůstává (pokud to ovšem nezmění nový americký prezident D. Trump) především Rusko.
    Přesto ne vždy jsou americko-izraelské vztahy ty nejlepší, což dokumentují poslední události. V souvislosti s  hlasováním v Radě bezpečnosti OSN pro rezoluci odsuzující další budování židovských osad na okupovaném Západním břehu Jordánu totiž  Izrael  omezil diplomatické styky se zeměmi, které pro rezoluci hlasovaly. Přestože USA mezi těmito zeměmi nebyly jmenovány, přesto premiér Netanjahu kvůli této rezoluci tvrdě kritizoval v Bílý dům slovy, „Nemáme žádné pochybnosti, že Obamova administrativa to iniciovala, stála za tím, koordinovala znění a požadovala, aby to prošlo!“ To jistě pro USA zrovna příliš přátelské  gesto nebylo.
     Nicméně si myslím, že to je dost závažná, neřku-li mimořádně významná událost, která by našim pravdoláskařům, kterým tolik vadí ruské obsazení Krymu, neměla ujít pozornosti. Ale nejen pozornosti, ale také patřičně tvrdé, kritické reakci na uzurpátorské jednání Izraele a  premiéra B. Netanjahua, který si dovolil rezoluci Rady bezpečnosti bagatelizovat a dokonce ji považuje za hanebnou.. Navíc ještě učinil drsné  diplomatické opatření v omezení diplomatických styků se zeměmi,  které rezoluci odsouhlasily, což   by učinil každý slušný diplomat, politik a člověk, který toto bezprecedentní jednání Izraele musí nutně odsoudit.
   Ne stejně však smýšlí „demokraté“, jako pan Šafr, jeho „sekretutka“ Hovorková, „pornovinář“ a významný hlídací pes Evropských hodnot Janda, politický prostitut, poradce polofašistické ukrajinské organizace AZOV Štětina, jeho kolegové z TOP 09  rusofobové Ženíšek, Laudát, Langšádlová a další. Ti mlčí jako  zařezaní. Jim přece jde hlavně o Rusko a ne o Izrael, ke kterému mají naopak poměrně vřelé vztahy, zvláště K. Schwarzenberg. Jsou  to všichni pravdoláskařští farizejové, demagogové, řiťolezci a dolaromilci, kterým demokracie, lidská práva, svoboda  a hlavně pravda a láska vyhovují vždy, když jim jsou připsány na účet další smradlavé dolary. To se zřejmě v případě Izraelského postoje k rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN nestalo. Takže jim nezbývá, než se znovu vrátit k osvědčené rétorice o ruském napadení a uchvácení Krymu, k reálnému nebezpečí, které nám hrozí od Ruska a podobné témata, na kterých se dá ještě něco vydělat. Jinými slovy, pravda a láska vzala za své, vítězí lež a nenávist, zaplacené americkými penězi.

Kongresman Rohrabacher: jedeme vést se Státní dumou dialog, ne si navzájem nadávat

$
0
0

7. 1. 2017    zdroj a zdroj
Republikánský senátor Dana Rohrabacher, který je stoupencem zvoleného prezidenta Donalda Trumpa a uznává ruského prezidenta, prohlásil, že chce vést delegaci kongresmanů na návštěvě v Rusku. Cesta je naplánována na únor a členové delegace se chtějí setkat s ruskými politiky, aby projednali spolupráci se Státní dumou Ruské federace, píše The Washington Post.



V rozhovoru s listem senátor sdělil, že při jednání s ruskými kolegy budou do programu zařazeny otázky spolupráce v kosmu, společný boj proti DAEŠ a řešení otázky sankcí, nedávno rozšířených prezidentem Obamou.

Podle Rohrabachera to bude oficiální návštěva podvýboru pro Evropu, Eurasii a nové hrozby Výboru pro zahraniční věci Sněmovny reprezentantů, jemuž předsedá, a ruští vůdcové mají zájem se setkat s americkými zákonodárci, aby přímo prodiskutovali sankce a další politické otázky. Na otázku, zda se členové delegace setkají s Putinem, Rohrabacher "nesměle" odpověděl, že je to možné.

"Uvidíme, kdo přijde. Budou se mnou lidé, kteří se zdají být proti zlepšování vztahů. Všechny shromáždíme, sedneme si s ruskými politiky, pohovoříme s nimi tváří v tvář, povedeme opravdový dialog místo toho, abychom si vzájemně nadávali", uvádí list senátorova slova.

Podle Rohrabachera Donald Trump nebude proti návštěvě kongresmanů v Rusku. Nicméně, poznamenávají noviny, cestu může překazit senátor Edward Royce, předseda Výboru pro zahraniční věci Sněmovny reprezentantů.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Ještě dva týdny obavy z Obamy

$
0
0
Radim Valenčík
7. 1. 2017     RadimValaenčíkPíše
Ještě dva týdny zbývají do inaugurace nového amerického prezidenta a dějí se věci, jaké se při střídání stráží v Bílém domě doposud neděly. Pokud chceme pochopit logiku toho, o co jde, doporučuji přečíst a promyslet to, co jsem napsal vloni 27. května:
S odstupem několika málo dní, když jsem porovnával model s tím, co se odehrává v poslední době, se mně zdá, že dochází k plné destrukci centra globální moci. Pokusím se příčiny, průběh a projevy této destrukce popsat v několika následujících bodech:

1. Centru globální moci, které vzniklo propojením struktur založených na pozičním investování a struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad, se nepodařilo vynutit si dodržování určitých zásad (nepřekračování určitých mezí), pokud jde o to, kam až lze zajít ve snaze ze strany marginálních hráčů dostat se mezi "vyvolené".

2. Hlavní příčinou patrně bylo to, že v důsledku rychlé degenerace systému se okruh těch, kteří měli šanci zachránit se v rámci "vyvolených", poměrně rychle zužoval, což části "marginálních vyvolených" ("tj. kandidátů na vyvolené") docházelo a projevili určitou snahu o nalezení reformního, tj. nikoli-katastrofického řešení. To se nepodařilo prosadit, respektive bylo způsobem fungování centra globální moci odvrženo. (Svou roli patrně sehrál i generační aspekt, resp. neschopnost centra globální moci zvládnout přirozenou generační výměnu.)

3. Okruh "vyvolených" se rychle zužoval a současně izoloval, role "marginálních vyvolených" byla při zajištění fungování centra globální moci stále více nahrazována rolí "slouhů" a "slouhů slouhů", kteří byli a jsou vyráběny tím, jak stále ještě poměrně autonomně fungují jádra vyjednávání vlivu na principu demonstrativního používání dvojího metru, vytváření obrazu nepřítele a in-side informací s využitím efektu skupinové konformity.

4. Vznikla nestabilní situace, kdy žádné racionální řešení již není možné "shora" (ze strany izolované, přestárlé, neschopné reflexe ani sebereflexe skupiny "vyvolených") prosadit. Jsme svědky toho, jak globální moc selhává, dochází k jejímu rozpadu. (U nás v EU to vidíme velmi dobře, protože zde už neexistují žádní "vyvolení", ale jen "slouhové" a "slouhové slouhů".)

5. Centrum rozpadající se a degenerující moci po té, co zjistilo, že již a) není schopno efektivně kontrolovat dění; b) není schopno vlastní obměny, reagovalo na svůj rozpad vysláním signálu ke globální destrukci, a to v následujících směrech:
- Pokusit se za každou cenu vyprovokovat globální střet s Ruskem za požití všech typů zbraní.
- Vypěstovat ISIS jako nákazu primitivního militantního náboženství schopného destruovat většinu zemí světa.
- Destabilizovat dosud fungující infrastruktury a institucionální systém EU vyvoláním a usměrňováním masívních migračních vln.

6. Zde je důležité si uvědomit, že tomto případě již nešlo o "plán B", ale o spuštění mechanismu destrukce a autodestrukce s jediným cílem – překrýt to, co se odehrálo. Překrýt to, jak centrum moci zdegenerovalo, jaké škody napáchalo. "Vyvoleným", kteří se izolovali od reálného dění šlo vlastně jen o to, aby překrytím toho svinstva, které napáchali, ještě větším svinstvem utekli sami před sebou. – Ale ani to se jim již nepodařilo. Již nedisponují ani reálným vlivem k tomu, aby vyvolali dostatečně devastující destrukci a autodestrukci.

7. To, k jakým tragédiím ještě dojde, nyní závisí jen a jen na tom, jak rychle bude lidem docházet, co s vlastně děje.

Viz: radimvalencik.pise

Šestý bod doslova odpovídá tomu, co předvádí Obama. Proto jsem mohl s klidným srdcem a plným vědomím toho, o co jde, před pár dny napsat:
Sbohem Obamo! Bylo to špatné a bylo toho moc
Tři rekordy zla – tak by též bylo možné pojmenovat úvahu o Obamově odcházení.
Za prvé: Ještě nikdy v historii USA se nestalo, aby ti, co používají rozum a sledují dění, měli takové obavy z toho, co americký prezident v posledních dnech svého účinkování ještě napáchá za škody a zda to vůbec přežijeme. Odcházení amerických prezidentů bylo vždy důstojné. Tentokráte ne. Obama se snaží hrotit situaci, páchat škody, provokovat katastrofu všude, kde jen jde. Kope přesně jako chcípající kobyla. O jeho duševních kvalitách (z morálního i racionálního aspektu) svědčí to, že jeho akce jsou propočítány na to, že protivníci se budou chovat stejně, jako by se choval on sám. Právě to mu ovšem nevychází a to dává naději, že to nějak přežijeme.

Za druhé: Ještě nikdy se v USA nestalo, aby se americký prezident stal tak snadno ovladatelnou figurkou v rukou těch nejtemnější struktur moci. Každá společnost je více či méně pročervavělá strukturami založenými na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad. Každá společnost má problémy s tím, že bohatí bohatnou, chudí chudnou, že v důsledku toho dochází k větší či menší ekonomické segregaci. V každé společnosti dochází k propojování obého a taky k tomu, že na tomto základě se propojují zpravodajské a finanční instituce, které se společnost snaží ovládat špiclováním, vydíráním, směrováním finančních toků. Ale v každé společnosti působí i různé protiváhy, mezi které patří i role politických reprezentantů. Ti zpravidla dělají politiku možného, ale snaží se největším excesům bránit. V případě amerických prezidentů jsou odvážnější ve druhém svém volebním období, kdy již mají více zkušeností, kdy mohou více vyložit karty na stůl a realizovat část svých předsevzetí. I američtí prezidenti v sobě uchovávají kousek lidské hrdosti spojené s vizemi lepší společnosti, pro kterou něco udělají. Obama je první výjimkou. Zesračkovatěl (omlouvám se za toto slovo, ale slušnější výraz by nevystihl tak dobře podstatu toho, k čemu došlo). Obama se těm nejhorším strukturám zla plně podřídil, nechal se jimi ovládnout tak, že tato rakovina společnosti v USA vyhřezla do viditelné podoby. A Obama se ukázal jako nahý v trní, ubohý slouha současné globální moci, která zdegenerovala, rozpadá se, ale kope kolem sebe jako ta chcípající kobyla. (K tomu, jak funguje současná globální moc, viz poznámka za článkem.)

Za třetí: Ještě nikdy nestalo, aby americký prezident před očima světové veřejnosti tak potupil americký národ. Říci Američanům, že zvolili špatně, protože se nechali zmanipulovat nějakými hackery, prý z Ruska, no to je trochu moc. Američané si váží své svobody a svého práva volit. Mají právo získávat informace, sdělovat své názory a jsou schopni vytvářet si vlastní názor. Samozřejmě jsou i částečně manipulovatelní vládní propagandou a jako každý národ (tím spíše velký národ) mají tendenci propadat iluzi národní výlučnosti. Ale že by volili podle toho, co jim někdo naservíruje zvnějšku? Že by nedokázali rozlišit, co odpovídá jejich zkušenostem a co je výmysl? Že by museli čekat na nějakého Deus ex machina z Ruska? Že by americký národ byla hovádka manipulovatelná zvenku? A navíc je uráží ten, kdo je před touto manipulací neuchránil, ale teď o ní ví všechno? No to je hodně silná káva. Tady už chcípající kobyla nejen kolem sebe kope, ale i v baudelairovském stylu rozmetává výkaly vycházející nekontrolovatelně z jejích vnitřností.

Poznámka:
K tomu, jak vznikla současná globální moc, jaké jsou mechanismy jejího fungování a jak zdegenerovala, podrobně více zde:

Rozpad současné moci probíhá přesně podle tohoto scénáře (napsal jsem 25. května 2016 a každý může porovnat prognózu s realitou): zde Viz: zde

Nevím, zda Trump bude lepší, nebo horší, zda se mu podaří vymanit se ze současných sítí zla, ale to, co nyní můžeme sledovat, má pro upřesnění popisu mechanismů fungování současné rozpadající se moci velký význam.
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/4154-jeste-dva-tydny-obavy-z-obamy.html

Hospoda „U starý svině“

$
0
0

Zdeněk Hrabica
7. 1. 2017
Takovou svobodu nám mohou v celém širém světě opravdu jenom závidět. Stejná se nenajde v žádném mezinárodním katalogu restaurací ani hotelů. Nemají ji tedy určitě nikde na světě. Představte si kterékoliv město na západ nebo východ od nás; nikde takovou svobodu ani, jak bychom ji dnešním českým jazykem nazvali – ani takovou hospůdku „U staré svině“ nemají. 



Nemají ji ani s oficiálním portrétem prezidenta USA Obamy ve Washingtonu, nemají ji ani s oficiálním portrétem prezidenta Ruské federace Putina v Moskvě. Nemají ji ani v Pekingu ani v Šanghaji. Na Bílém domě nevlály a nevlají mamutí trenýrky, nevlají ani na Spasské věži Kremlu.

Všude nám tu svobodu mohou opravdu jenom závidět.

A cožpak třeba v Kyjevě nebo v Pchjonjangu, tam se opozičníci nad námi mohou jenom olizovat a nám závidět.

Kolem pražské hospůdky „U starý svině“ brouzdají i maminky s dětmi a sdělují jim, že jenom u nás máme takovou hospodu s portrétem pana prezidenta. Chlubíme se jí už déle než dva roky, Staropramen do hospody dodává denně sudové pivo a nikomu z manegementu to vůbec nevadí. Vždyť peníze přece nikde nikomu na světě nesmrdí a my máme zcela jiné starosti, než se trápit něčím, co se nás netýká. Co se týká jenom zpropadeného prezidenta.

Dneska tu raritu hlavního města vzal někdo v noci útokem, do hospodského výkladu vhodil několik dlažebních kostek a rozflákal jej na cimpr campr. I s portrétem hlavy státu. Na tu hlavu lze přece beztrestně plivat a házet na ní vajíčka dokonce in natura. Obouvat se do ní může i zahraniční velvyslanec USA, který si právě balí kufry. Když dostal nikoliv sám padáka. A tak se ničemu nedivme, jsme opravdu nejsvobodnější ze všech na celém světě.

Jenom fízlů bude u nás v geometrické řadě přibývat a určitě to nebude jenom z naší hlavy. Ale ti budou mít zcela jiné starosti.

Foto autor

Hlava Pentagonu: Rusko nebojuje proti teroristům v Sýrii, ale jen USA překáží

$
0
0

7. 1. 2017     zdroj a zdroj
Rusko ničím nepřispělo k přiblížení vítězství nad terorismem v Sýrii. Pouze podporuje Bašára Asada, když bojuje s umírněnou opozicí, a překáží USA, řekl v rozhovoru pro The Wall Street Journal ministr obrany Spojených států Ashton Carter. Podle něj tím Putin zvyšuje své sebehodnocení a ztěžuje Washingtonu nalezení vzájemného porozumění s Moskvou.


Rusko nic neudělalo pro porážku DAEŠ v Sýrii. A co víc, už nějakou dobu zjevně klade USA překážky" po celém světě, řekl v rozhovoru pro The Wall Street Journal ministr obrany Spojených států Ashton Carter.

Jak ujistil Carter, který během své kariéry hodně pracoval s ruskými úředníky, Vladimír Putin vyvíjí stále více úsilí, aby oslabil vliv USA. V důsledku toho je pro Moskvu a Washington stále obtížnější najít půdu pro spolupráci.

"Myslím, že za Putina se tento trend stále zintenzivňoval, prohlásil ministr. Vypadá to, že (házením klacků pod nohy USA, pozn. RT) Vladimír Putin zvyšuje své sebehodnocení. Měřítkem úspěšnosti jeho politiky není situace v oblasti napětí, ale nepříjemnosti, které způsobuje v jiných částech světa ".

Vzhledem k tomuto specifiku, poznamenal Ashton Carter, je tak těžké dosáhnout s ruskými úřady vzájemného porozumění".

Americký politik také odsoudil roli Moskvy v posilování moci syrského prezidenta Bašára Asada. Podle Cartera tato taktika nijak nepomohla v boji proti DAEŠ.

"Pro vítězství nad DAEŠ Rusko neudělalo nic, vyjádřil své rozhořčení šéf Pentagonu. Bojovalo s umírněnou opozicí na straně syrské vlády. Všechny jeho akce v Sýrii byly nesprávné a zcela v rozporu s jeho sliby".

Konkrétně Kreml nedodržel svůj slib a nevyužil svého vlivu, aby usnadnil přechod od výhradní moci Bašára Asada k vytvoření vlády, v níž by byla zastoupena i umírněná opozice i Asad, poznamenal ministr obrany.

"Rusko neusnadnilo proces přechodu. Jenom se s dvojnásobnou rozhodností zapojilo do občanské války", prohlásil Carter.

Ashton Carter pracuje s Moskvou již čtvrt století, od ukončení studené války, připomíná The Wall Street Journal. Ujistil, že v budování vztahů s ruskými kolegy se snažil realizovat "důraznou a vyváženou" politiku a vždy byl přístupný spolupráci s Kremlem. V Severní Koreji a Íránu se mu to podařilo.

Šéf Pentagonu, jehož funkční období skončí nastoupením Donalda Trumpa do funkce, vyzval Kongres a novou administrativu, aby hledaly nové programy na podporu evropských spojenců USA, zejména na východní hranici NATO, aby ti mohli odrazit případné vměšování se Ruska do jejich záležitostí.

"Jsem přesvědčen o nutnosti těchto programů. Nadále bychom měli vyvíjet úsilí při jejich vývoji a realizaci, řekl Carter. Musíme převzít vedoucí úlohu v Evropě a tím semknout NATO, protože cílem Ruska je, mimo jiné, rozvrácení aliance nebo odtržení od ní jednotlivých členů. To vždy bylo a zůstává cílem Moskvy ".

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Když Obama, porazil Clintonovou, byl to dle Berlusconiho pěkně opálený politik, ale když dal Hillary na frak Donald Trump, je to podvod a mohou za to ruští hackeři, co zveřejnili zločinné e-maily demokratů...?

$
0
0
Břetislav Olšer
7.1. 2017  Rukojmí
Barack Hussein Obama opět a znovu prokazuje, že některá nejen černošská krev je zákeřná, když hází Donaldu Trumpovi pod nohy jeden klacek za druhým; nedávno vyhostil skoro čtyři desítky ruských diplomatů za to, že prý ruští hackeři předali zločinné e-maily zakladateli webových stránek WikiLeaks Juliana Assan
ge.

Ten však rozhodně odmítá, že by to byla ruská vláda, jež stála za hackerskými útoky na e-maily členů celostátního výboru americké „Demokratické“ strany a bývalého šéfa předvolební kampaně demokratické prezidentské kandidátky Hillary Clinton. Je to směšné ze dvou důvodů; jednak s tím neměli ruští hackeři nic společného, přičemž však nejde o ruské hackery, ale o fakt, že ať je to tak či onak, předané zvěsti každopádně "jen" obsahovaly nehorázné činy Clintonové, volající po soudu přinejmenším pro podloudnictví...




Mezi e-maily bývalé státní tajemnice jsou uložené důkazy o mimosoudních vraždách spáchaných rebely v roli spojenců USA, přičemž bojovníci přidružení k Al-Káidě patří rovněž k těmto rebelům. Navíc v nich jsou důkazy o tom, že za válkou Západu s Libyí stálo spíše zlato, stříbro a ropa než cokoliv jiného. A co je klíčové - tyto důkazy byly obsaženy v e-mailech adresovaných Clintonové, takže o tomto všem věděla, ale neudělala nic pro to, aby vyhlásila poplach...


Chris Stevens, americký velvyslanec v Libyi, zemřel v září po útoku místních teroristů. Svůj díl odpovědnosti za jeho skon však nesou i americké úřady, které bezpečnostní situaci v libyjském Benghází hrubě podcenily, včetně tehdejší ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová.

Po usmrcení Muammara Kaddáfího byly bojovníky spojenými s novými prozatímními úřady uvězněny stovky migrujících pracovníků ze sousedních států. Bojovníci obvinili africké černochy, že byli žoldáky ve službách bývalého vládce. Tisíce subsaharských Afričanů takto byly pochytány od srpnového pádu Kaddáfího. Organizace Amnesty International zjistila , že skupiny rebelů a milicí mučily a zneužívaly vězně v desíti z jedenácti zařízení, ve kterých skupiny fungovaly poté, co po pádu režimu prakticky zmizela policie a vojenské síly.




K tématu zlata, o kterém se často debatuje, ukázal e-mail z 02.04.2011, v němž citlivé zdroje svázané s Kaddáfím informovaly, že vláda vlastnila 143 tun zlata a podobné množství stříbra. “Toto zlato se nashromáždilo během současného povstání a mělo se použít k vytvoření panafrické měny založené na libyjském zlatém dináru. Tento plán měl poskytnout frankofonním africkým zemím alternativu k francouzskému franku.” Bush ml., Cheney i Riceová věděli
Veškeré tyto informace poslané přes neveřejný a nezajištěný osobní e-mail Clintonové mohly být technicky dostupné komukoliv s pomocí hackera, ovšem není podstatné, čí to byl hacker, ale co obsahovaly jím zachycené e-maily. Odhalení skutečnosti, že Hillary byla předem informována - zejména ohledně mimosoudních vražd ze strany rebelů podporovaných Spojenými státy a jejich spojenci - má pro to eminentní význam pro dění v Libyi... http://www.nwoo.org/2016/01/11/pote-co-unikle-emaily-h-clintonove-odhalily-jeji-valecne-zlociny-predvida-statni-zastupce-usa-jeji-obzalobu-do-60-dni/

A malérů neubývalo, spíš naopak. Demokratická strana (DNC), jejíž prezidentskou kandidátkou byla Hillary Clintonová, měla další zásadní problém. Dokumenty, které nedávno zveřejnil server WikiLeaks, totiž obsahují potenciálně skandální informace. Více uvedl server The Daily Caller. Dokumenty podle serveru obsahují mimo jiné také tabulky a emaily, které ukazují plány strany na to, jací sponzoři a prominentní přispěvatelé strany dostanou které pozice v rámci federálních výborů a komisí. (Obamovy výdaje za dvě prezidentská volební období činily přes miliardu dolarů...)




Tyto dokumenty, které se mezi přední představitele strany posílaly loni v dubnu, by podle Kena Boehma, předsedy vládní kontrolní skupiny National Legal and Policy Center, mohly pro stranu mít vážné důsledky. „Odhalené dokumenty DNC rozhodně vypadají, jako že potenciální administrativa Clintonové propojila jmenování do federálních výborů a komisí s politickými a sponzorskými operacemi Demokratické strany. To není nelegální, ale je to neetické," varuje Boehm. Server připomíná, že za jmenování předních sponzorů na pozice velvyslanců a dalších výhodných vládních pozic byl kritizován i současný demokratický prezident Barack Obama.



Server ale upozorňuje, že dokumenty dále potvrzují, že strana již před výsledky primárek preferovala Clintonovou místo jejího soupeře Bernie Sanderse. Na seznamu sponzorů, kteří měli být odměněni výhodnými pozicemi, byli totiž jen sponzoři Clintonové. Kvůli tomuto faktu přitom již v neděli z pozice předsedkyně Demokratické národní komise rezignovala Debbie Wassrmanová Schultzová. O tom, že jsou dokumenty pravdivé, pak podle serveru mluví pokus Baracka Obamy jmenovat do výboru americké pošty Davida Schapiru, (že by přízeň s Schapirem na postu velvyslance USA v Praze...?), výkonného ředitele řetězce Gaint Eagle, Inc., který Clintonové finančně přispíval...
Assange své protesty o tom, že by mu e-maily předali ruští hackeři, uvedl v rozhovoru, který v tento týden odvysílala zpravodajská stanice Fox News. Zdůraznil, že celou záležitost vnímá jako úsilí o delegitimizaci nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Johna Trumpa odcházející Obamovou garniturou, která Moskvu obvinila z ovlivnění listopadových voleb ve prospěch republikána Trumpa. Ovšem Obama nedoložil žádné důkazy jen kvákal jako žába s Berlusconsky opáleným čumákem...

„Inu, důvod je jasný. Pokoušejí se delegitimizovat administrativu Trumpa, která se ujímá vlády v Bílém domě. Snaží se říci, že Trump není legitimním prezidentem,“ vysvětlil znovu tento Australan, který od roku 2012 žije na ekvádorské ambasádě v Londýně pro obavy o vydání své osoby do Švédska a Spojených států, kde jej falešně obvinili ze znásilnění, když odkryl karty zločinců v americké vládě.

„Můžete americkému lidu jednoznačně a na 1000 procent říct, že jste nezískali tyto materiály od Ruska nebo někoho, kdo má napojení na Moskvu?“ zeptal se Assange moderátor Sean Hannity. „Ano, uplynulé dva měsíce opakovaně tvrdíme, že naším zdrojem není ruská vláda ani žádná vládní strana,“ odpověděl Assange. Internetová stránka WikiLeaks, která od roku 2006 zveřejňuje tajné vládní a firemní dokumenty, zpřístupnila během poslední americké předvolební prezidentské kampaně soubor e-mailové korespondence klíčových členů celostátního výboru „Demokratické“ strany, jakož i e-mailů Johna Podesty, bývalého šéfa předvolební kampaně zrůdné Clinton... http://www.vlasteneckenoviny.cz/?p=178781

Z více než 50 tisíc e-mailových zpráv hlavně Clintonové a právě jejího již zmíněného šéfa její volební kampaně Johna Podesty, (neplést s podest-ýlkou), které loni zveřejnily WikiLeaks, mimo jiné vyplynulo, jak novináři-presstituti úzce spolupracovali z lidmi z Clintonové kampaně. A rovněž průkazně ukázaly, jak pohrdlivě se její poradci vyjadřovali například o katolících či jak Demokratický národní výbor připravoval "vhodné" otázky, pokládané placenými žurnalisty na předvolebních shromážděních. Assange znovu opakuje, že nezná jedinou stopu, která by vedla k prokázání, že za úniky stojí ruská vláda...




Ekvádorská vláda přiznala, že zakladateli serveru WikiLeaks Julianu Assangeovi po zveřejnění rozsáhlého množství materiálů o americké prezidentské kandidátce Hillary Clintonové „dočasně omezila" přístup k internetu. Assange pobývá už déle než čtyři roky na ekvádorském velvyslanectví v Londýně, o připojení k síti přišel minulou neděli. Bylo rovněž uvedeno, že rozhodnutí WikiLeaks publikovat dokumenty, které by mohly ovlivnit americké volby, je zcela na odpovědnosti této organizace.

Přitom vrabci na střeše Wall Street si už štěbetají, že Demokratická kandidátka na úřad amerického prezidenta Hillary Clintonová se vyhnula přímé kritice velkých společností z Wall Street, když analyzovala příčiny finanční krize během série placených projevů pro banku Goldman Sachs z roku 2013. Vyplývá to podle agentury AP z dalších materiálů, které v sobotu zveřejnil server Wikileaks. Server Wikileaks postupně publikuje informace uniklé z e-mailů šéfa kampaně Clintonové Johna Podesty.



Tým Clintonové jejich autentičnost odmítl potvrdit či vyvrátit. Únik Podestových e-mailů je dalším z útoků na demokratickou prezidentskou kampaň, za níž podle pátečního obvinění amerických úřadů stojí Rusko. Tedy opět nic o obsahu e-mailů, zda jde o košer informace, či jen chucpe zvěsti, ale jen tvrdohlavě o tom, kdo je údajně za jejich zprostředkováním pro server WikiLeaks. Rusko a Putin jsou zkrátka neustále obviňování v podstatě z čehokoli, chybí možná jen rozpoutání přírodních živlů a kalamit kobylek...

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange zveřejnil tajné depeše amerických ambasád a hrozí mu těžký žalář, ne těm kdož veřejně lhali, aby skutečnost z propagandistických důvodů skrývali v tajných depeších. Kam bychom také přišli v “demokratické a svobodné” společnosti, kdyby si každý bez zeptání rozšiřoval tajné zprávy pro kdekoho a porušoval tak jedinečná lidská práva USA? Přitom si tento muž pouze splnil svůj hackerský sen, když si v roce 2006 založil internetový server WikiLeaks proti korupci a lidskému bezpráví.




Bomba nejen v převzatém slova smyslu; začal se zabývat získáváním a zveřejňováním tajných a citlivých vládních informací. A veřejnost žasla, američtí politici šíleli; na světlo světa vyšly rovněž tajné materiály z americké věznice Guantánamo, obsah mailové schránky Sarah Palinové nebo tajné záznamy z válečných konfliktů v Afghánistánu a Iráku, depeše o pekingském Náměstí nebeského klidu. Přímo šok vyvolal server koncem roku 2010, kdy uveřejnil tajnou korespondenci amerických diplomatů, jejíž obsah byl tak urážlivý a kompromitující, že v mnoha případech mohl pěkně zavařit vztahům mezi mnoha zeměmi. Natočí Stone film o Majdanu a dostane za něj Oscara jako za Četu?

Třeba nařízením amerického ministerstva zahraničí, vyzývajícím diplomaty USA ke sbírání informací o vysokých funkcionářích OSN. Objevil se zde také seznam klíčových amerických objektů, který by podle mnohých mohl posloužit případným teroristům jako inspirace k útoku. Někteří američtí politici apelovali, aby se s WikiLeaks zacházelo jako s teroristickou organizací, jelikož jeho počínání může vést k ohrožení životů. Ovšem mnohem víc bylo lidí, dle nichž by si Assangeův server měl vysloužil obdiv svým bojem za spravedlnost a proti svévolí vysokých úředníků.




Za svou činnost v oblasti médií byl oceněn organizací Amnesty International i časopisem The Economist, aby se v roce 2010 Julian Assange dostal do čela žebříčku Osobnost roku, vyhlašovaného magazínem Time. Právníci zastupující americkou vládu v kauze WikiLeaks však pokrytecky tvrdí, že zakladatele serveru Juliana Assange nehodlají trestně stíhat; už přes dva roky se ukrývá na ekvádorské ambasádě v Londýně, byť kontroverzní materiály neukradl, ale pouze zveřejnil, a USA by tak musely stíhat i všechny novináře, kteří je publikovali po něm.

Ekvádor obvinil britskou soukromou firmu z toho, že instalovala mikrofon do jedné z místností jeho velvyslanectví v Londýně. Podle ekvádorského ministra zahraničí Ricarda Patiňa měl mikrofon sloužit k odposlouchávání ambasády, na níž se skrývá zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange. Odposlouchávání prováděla společnost The Surveillance Group Limited, jedna z největších soukromých pátracích a sledovacích společností ve Spojeném království. To však trestné není...To jsou mi paradoxy, že Václava Havle...http://www.rukojmi.cz/clanky/3142-husajn-obama-posila-dalsi-vojaky-k-ruskym-hranicim-chce-vyprovokovat-valku-driv-nez-se-trump-stane-prezidentem-pro-jake-instrukce-si-jel-stropnicky-do-washingtonu-pozornost-verejnosti-pohlti-vanoce
Assange oficiálně zahájil činnost své nově založené politické strany; nese jméno WikiLeaks. Assange, A jelikož je australským občanem, tak oznámil, že hodlá kandidovat do australského Senátu. Assange rovněž čelí ve Skandinávii vyšetřování kvůli údajnému sexuálnímu obtěžování dvou žen, což však pětačtyřicetiletý hacker popírá a tvrdí, že celá kauza je zmanipulovaná. aby mohl být vydán do Spojených států, kde má čelit obvinění kvůli zveřejnění statisíců utajených amerických vojenských zpráv a diplomatických depeší na internetu.

Pobyt obviněného zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange na ekvádorském velvyslanectví v Londýně se Británii prodražuje. Náklady Scotland Yardu na nepřetržité sledování ambasády dosáhly už přes deseti milionů liber (370 milionů korun), informoval s odvoláním na policejní údaje zpravodajský web stanice BBC.
Ruští hackeři v akci proti Clintonové...

Inu, když Obama o prezidentské křeslo porazil Clintonovou, byl to dle Berlusconiho pěkně opálený politik, ale když dal Hillary na frak za čtrnáct dnů inaugurovaný 45. prezident USA Donald Trump, je to podvod a mohou za to ruští hackeři, co zveřejnili zločinné e-maily demokratů...?

PS: Tak se sešli ne u Kolína, ale ve Washingtonu, a ne medvídci, nýbrž bossové CIA, FBI a NBÚ, aby na základě jednoho geniálního faktu, že přece Putin byl rád, že Trump zvítězil a dokonce si telefonovali, rozhodli, že Rusko a Putin mohou za hackerské útoky na průběh amerických voleb. USA mají totiž vždycky pravdu, byť John McAfee, zakladatel stejnojmenného antivirového programu, místopřísežně včera prohlásil: „Mohu vám zaručit, že demokratické servery nenapadli Rusové.“ Uvedl to v rozhovoru s proslulým moderátorem Larry Kingem. Dodal, že některé z IP adres jsou sice z Ruska, ale prokazatelně byly dislokovány v jiných částech světa tak, aby hackeři svoji identitu takto rafinovaně maskovali. Patrně věděli, že výše uvedení bossové jsou rozumu mdlého a vše spolknou i s navijákem...

Turecko v propasti svých teroristů - díl 1.

$
0
0

Yekta Uzunoglu
8. 1. 2017
Hned pro rozpadu Sovětského svazu Turecký stát se všemi svými institucemi vrhl do bývalých Sovětských republik "tureckého původu". Turecko tímto tažením nezapomnělo nařídit svým obchodním, stavebním podnikům, tak jako svým bankám, že se musí zapojit do tohoto tažení. Plán, spojit všechny země Turkotatarů, nebyl nic nového, s tím přišli již Ittihat ve Terakki (původně tajná společnost, jejímž cílem bylo obnovit ústavnost státu – Výbor odboru a pokrok CUP), kteří dostali Turecko do I. světové války s vizí, že porazí Rusko a spojí všechny turko-tatarské země. 



Tato vize byla snem turko-islamistické Ittihat ve Terakki, měli smést všechny neislámské národy nacházející se na území světa turko-islamistů, naplánovali genocidu Arménů, jako první oběť padli Arméni, Řekové, stáři Byzanci. Tato ideologie vedla osmanskou říši k zániku tím, že vstoupila s tou osloupenou ideologií do I. světové války.

Sice se zakladatelé tzv. moderního Turecka oficiálně od té ideologie distancovali, ale byli vojáci ze stejných vojenských škol, tak jako Ittihat ve Terakki. Jediný rozdíl mezi Ittihat ve Terakki důstojníky - vládci a s vládci "moderního Turecka" bylo to, že ti první byli doškoleni v Německu a v Rakousku a ti druzí ve Francii, kde vládla stejná nacionalistická ideologie jako nejen v tehdejším Německu, ale v celé Evropě. Francie nejen doškolovala tyto důstojníky, ale všechny " pisatele tzv. "myslících" dovezla do Francie a pohostila, doškolila je jako svoje budoucí vládce osmanské říše a všechny pojmenovala "Jeunes - Turcs" to jest noví Turci, protože osmanové nebyli vlastně ani Turci, tak jak si obecně v široké veřejnosti ve světě myslí. Byli původně osmanové, ale jen původní, kteří s Turky neměli nic společného a dokonce na osmanském dvoře výraz "Turek" byl vnímán jako nadávka.

Takže i zakladatelé moderního Turecka si nesli ve svých duších vytoužené turko-islamistické impérium, ale s tím rozdílem, že neměli povolení k žádným krokům, tak jako ho měla Ittihat ve Terakki, západ je držel na uzdě nejen s kapitulačními smlouvami, ale i svou vojenskou přítomností přímo u hranic Turecka jako třeba v Sýrii (Francouzi), nebo v Iráku (Angličané) a nahoře na Kavkaze Sověti se svou Rudou armádou, ale též "důvěrnými informacemi" o těchto osobách, jelikož prošli francouzskými "školami" a to včetně zakladatele "moderního Turecka" Mustafa Kemala" Atatürka". Patrně ho přiměli i ke vstoupení do francouzské lóže svobodných zednářů (viz příloha).

Až do roku 1989 nebyl stav změněn, turecký nacionalismus byl držen v uzdě, ale po rozpadu Sovětského svazu Das Kapital viděl v Turecku a v tureckém nacionalismu ideologii skrze kterou může proniknout do "turko-islámských" post sovětských zemí a najednou tato turko -islamistická ideologie povstala z hrobu či z mrazáku a s neuvěřitelnou agresivitou pronikala ve vakuu, které po pádu sovětů vzniklo, do těchto zemí. Pochopitelně jako vždy byla ideologie zástěrka a v tomto případě Das Kapital využil právě tuto ideologii. Vím z první ruky, že osobně turecký prezident Halil Turgut Ozal při svých nesčetných návštěvách do těchto zemí radil "podnikatelům", kteří ho vždy v nadměrném počtu doprovázeli: "urvěte, co můžete, uzavřete smlouvy, na které nemáme, ale nezapomeňte zahrnout do těchto smluv, že závazky a povinnosti vyplývající z těchto smluv, můžete přenechat třetí osobě a hned ty smlouvy prodejte, jednak my na ty projekty nemáme a jednak, když to tak neučiníte, nedovolí nám, abychom tam cokoliv činili"…. A kdo asi by jim to neměl dovolit? Můžeme si jednoduše odhadnout.

Součástí proniknutí do těchto zemí, neboli dobytí těchto zemí a to navždy, lépe řečeno k neokolonializaci těchto zemí, bylo potřebné proniknutí do těchto zemí s turko-islamistickým "vzděláním". Do těchto škol byly vybrány skutečně především děti elitní třídy. Část tohoto úkolu Turecký stát přenechal Gülenovcům, o kterých věděl, že "vyškolení" mají ty největší zkušenosti, ale též potřebný personál. K "duchovní výchově" mozků vymývačům turecká zásobárna nestačila, jelikož až do té doby byla ta část ideologie u ledu, tak Turkům hned "vyšla vstříc" Saúdská Arábie, která tehdy disponovala "duchovními zasvěcenými pedagogy". V rodné zemi atentátníka na istanbulský Reina Club v Uzbekistánu, byl v roce 1989 počet mešit kolem 40 a dnes jich je 2600, stavební firmy byly a jsou turecké, investorem či dárcem peněz vždy byla Saúdská Arábie nebo Katar.

Souběžně se stavbami, "škol-universit, vysokých škol" a mešit, aby se rychle stihlo vymývaní mozků, Turecko v rámci zvláštního programu "dovezlo" za těch 25 let z těchto republik stovky tisíc "studentů" a tito "studenti" si bez přijímaček mohli vybrat svou vysokou školu či univerzitu, dostávali stipendia a luxusní ubytovaní a pochopitelné byli podle různých kritérií shromážděni do různých skupin, aby se ve volnem čase netoulali třeba po Istanbulu, každou skupinku vedl turecký "abe", to jest duchovní starší bratr.

Následně část studentů sloužilo, slouží přímo ve státním aparátu Turecka, část z nich zůstala v Turecku, kde jsou aktivní ve všech oblastech lidského života (především v podnikaní) a včas se vrátili do svých zemí, aby jako prodloužená ruka Turecka a tím Kapitalu, který stoji za Tureckem, sloužili ale v dobré víře, že slouží Alláhovi. A část z nic jsou ve světě s exkluzivními diplomy v tašce včetně Česka - stačí se jen podívat, kolik těch, co prošlo tunelem na vymývaní mozku, jen v současné době jsou třeba na jedné z mnoha škol Česka a sice například na ČVUT!

Ukrajinská média jsou zděšena: Americké vzdělávací programy začaly mluvit o Krymu jako subjektu Ruské federace

$
0
0

8. 1. 2017    zdroj (s videem 2.24)
"Poplašná zpráva: USA natočily provokativní video s Krymem". S tímto názvem se objevila zpráva na kyjevském portálu Apostrof, který vyjádřil obavy, že americké děti se dozvídají o Krymu jako součásti Ruské federace.


"V internetu bylo zveřejněno výukové video, na němž je prezentován anektovaný Krym jako ruské území. Kanál Kids Learning Tube, na němž se video nachází, je pravděpodobně spravován z USA. Na videu, umístěném na vzdělávacím kanálu pro děti, je hrou v angličtině popisována geografie Ruska. V podobě písní jsou představeny různé subjekty federace. Krym je na videu přiblížen jako jedna z 22 republik Ruské federace mezi Altajem, Baškortostánem, Burjatskem, Ingušskem a dalšími, která má právo na svůj vlastní jazyk a ústavu", oznamuje kyjevský internetový portál Apostrof.

Je pozoruhodné, že dokonce i projekt ukrajinského segmentu Svobodné Evropy pod názvem "Krym. Reálie" ukázal Krym při ilustraci zprávy o stavbě plynovodu Turecký proud jako ruské území, což vyvolalo pobouření v ukrajinských sociálních sítích, připomíná Apostrof.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Chovanci na vnitru si vyhrnuli rukávy a sedli si do trávy (VI.)

$
0
0
Václav Umlauf 
8. 1. 2017   E-republika

Chceme na tomto placeném postě vydržet i přes různé politické zvraty, o nichž bych mohl leccos vyprávět. Ale nechme minulost, v níž jsem se ještě oddával opiu komunismu, minulostí. Nyní můžeme být za vládní plat ministra Chovance ideologicky střízliví, neoliberálně výkonní a kapitalisticky věcní, tak toho s radostí a pílí využijme.




Milí soudruzi a soudružko,

vítám vás na pravidelné pracovní poradě našeho vnitráckého týmu, který se oficiálně pustil do práce. Toho zrádce z našich řad zatím vnitro nechytilo, viz poslední mediální únik z našeho pracoviště pod názvem Chovanci na vnitru otočili kormidlo (V.). Co mne skutečně rozčílilo je fakt, že ti darebáci to v názvu začali číslovat, jako by celá série neměla nikdy přestat. Je to fakt děsné. Každé moje slovo a analýza půjde do těch odporných protivládních a nepřátelských médií. Ale pracovat musíme, tak se do toho dejme.

Chytré analytické weby zaznamenaly, že zatím nepracujeme, což je správné a má to za peníze daňových poplatníků také tak být. V prvním kole musíme vypadat jako seriózní analytická skupina, která odhaluje i pitomosti dané západní propagandou o Putinovi. Těch je navíc opravdu tuny a denně je chrlí téměř všechna velká korporporátní média. Peloton jednoznačně vede Bezosův Washington Post. Tento oligarcha se bojí Trumpova zdanění korporátek, které vyvezly práci do zahraničí a domů si vozí jen zisk, který je po nulovém zdanění přes daňové ráje a úlevy fakticky stoprocentní. Jeff Bezos je šéf Amazonu, takže má důvod bát se Trumpa. Otročinu v jeho balíkárnách před Vánocemi raději nebudu komentovat, když vím, že to někdo zase vynese ven. Takže na toto naletěli jen hlupáci z českých médií a televize. Ale naše úroveň to rozhodně není, a za mého šéfování ani nebude. Je nám všem jasné, že chceme na tomto postě placeném vděčným národem vydržet i přes různé politické zvraty, o nichž bych už mohl leccos vyprávět. Ale nechme minulost, v níž jsem se ještě oddával opiu komunismu, minulostí. Nyní můžeme být za vládní plat ministra Chovance ideologicky střízliví, neoliberálně výkonní a kapitalisticky věcní, tak toho s radostí a pílí využijme.

Další důvod, proč nějakou dobu nebudeme viditelně pracovat, se netýká jen budování interní organizace našeho týmu. V USA nastal rozvrat ve zpravodajských službách, což je pro nás dost zlé. Z úrovně posledních publikovaných zpráv proti Rusku bych zcela ironicky a nadneseně řekl (to je prosím pro toho zrádce, aby bylo jasno), že to tam celé šéfuje Putin, který chce celý US-zpravodajský aparát dostat s okamžitou platností do hrobu. Poslední výplody o ovlivňování amerických voleb museli vypustit úplní pitomci, takže na to nebudeme vůbec reagovat. I já jsem se svou střední úrovní ajťácké dovednosti a znalostí médií pochopil, že tzv. "nálezy" Clapperovy odcházející CIA jsou úplný nesmysl. To je úkolem placeného tisku, aby podobné pitomosti rozžvýkal, opentlil a pak pustil mezi obecný lid. O čem se mluví, to vypadá jako pravda. Navíc to v nerozhodných lidech vyvolá dojem, že na tom musí něco být, když se to pořád omílá. Intelektuálně líné stádo posluchačů a čtenářů si nic neověřuje, tak se jim v těch hlavách něco z toho jistě chytí. Je to dané i tím, že jim to budou říkat lidé, na které dají, viz základní teze mediálních manipulací, které máte v příručce.

Pro nás je situace složitější o to, že celá tato garda celkem asi 17 znepřátelených zpravodajských agentur si asi sbalí kufry hned po Trumpově inauguraci. Většina už prchá nyní. Svou spoluprací s kdekým si už dávno zajistili slušné fleky, viz systém otočných dveří, který snad bude jednou i tady fungovat také tak spolehlivě. Zatím to bohužel funguje jen na ministerstvu financí a v ČNB. Takže brát vážně zprávy utíkajících krys, které opouštějí mediální a propagandistický Titanik, to fakt nemá valný smysl. Trump už jmenoval první šéfy týmů a jistě dojde i k zásadní změně ve zpravodajské politice a ve vztazích s Ruskem. Takže nadávání na Putina ve stylu starých časů z minulého měsíce už nechme opravdu jen těm, kteří nemohou couvnout. To pochopitelně není náš případ. Naše pracoviště právě zahájilo svou činnost a nemá důvod naskakovat do vlaku, který jede po slepé koleji.

Takže dosavadní závěr. Čeká se od nás trpělivá, věcná a mravenčí práce, která nemusí hned přinášet výsledky. Vzhledem k rozvratu proatlantické mediální fronty a vzhledem k nízké a zcela amatérské úrovni Obamovy odcházející CIA-propagandy nelze pracovat na stejné devastačně nízké úrovni. Jim je to už pochopitelně jedno. Pálí za sebou mosty, pokoušejí se nalít do hlav poslední zbytky své ideologie. Pak prásknou dveřmi a půjdou na teplé fleky do civilu, jejichž plat si už dávno vysloužili svou lobbistickou činností v Obamově administrativě. Jenže toto pánové není naše pozice, to je vám všem jasné.

Takže do příštího týden pro vás žádné úkoly nemám, to vyplývá z celé analýzy současného stavu. Poseďte si doma, čtěte si nepřátelské weby jako každý jiný občan, ale na rozdíl od nich si tu a tam za svůj plat udělejte nějakou poznámku. Sejdeme se na pravidelné poradě za týden. Jen, prosím, nejezděte na žádné celotýdenní dovolené do Krkonoš nebo do Alp. Já vím, že je lákavé brát tuto tvrdou práci jako celozávodní dovolenou v době sněhové nadílky, ale není tomu tak. Jsme nový tým a očekává se od nás tvrdá práce pro blaho demokratického kapitalismu. Koho chytí jako lajdáka a áčkaře, toho rozhodně nebudu krýt. Takový nespolehlivý živel nemá v našem pilném a pracovitém týmu žádné místo. Doufám, že je vám všem jasné, jak jsem to mínil. Tím myslím hlavně toho zrádce, který celé expozé z porad vynáší málem doslova. Za týden na shledanou.

- - -

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč.
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!




 

Související články:

Úspěch OM na mezinárodním poli: Konšpirátori nám dali 7,6 bodu!

$
0
0
Stan
8. 1. 2017 OutsiderMedia

Na Slovensku byla v loňském roce zřízena „veřejná databáze webových stránek s neseriózním, klamavým, podvodným, konspiračním nebo propagandistickým obsahem“, která si klade za cíl „zabránit tomu, aby se reklama seriózních společností nezobrazovala na webech, které mohou poškodit jejich reputaci“. Jmenuje se Konšpirátori.sk a jejím autorem je mediální agentura Net Succes. Hodně o ní i jejích obchodních vztazích pečlivému čtenáři napoví tato stránka, doporučuji podívat se na ni až po přečtení celého článku.

Podle této tiskové zprávy Evropských hodnot na základě projektu Konšpirátori.sk „stáhlo své reklamy z dezinformačních webů přes 1 400 firem“ a po největší české jazykové škole James Cook Languages se rozhodla stáhnout své reklamy z „dezinformačních webů“ i Česká spořitelna a distancovat se od nich. K mému překvapení jsem seznam oněch 1 400 firem, které stáhly své reklamy z dezinformačních webů na stránkách Konšpirátori.sk, nenašel. Přitom bych očekával, že se její autoři svým úspěchem pochlubí.

V komisi, která boduje alternativní weby, sedí tito lidé:
Tomáš Czwitkovics, bývalý novinář, současný projektový manažer publikující v deníku Sme
Pavol Hardoš, lektor politických teorií a komentátor deníku Sme
prof. Oto Hudec, CSc., proděkan ekonomické fakulty Technické univerzity v Košicích
Michal Hvorecký, spisovatel a překladatel, který publikuje v Denníku N
Marián Jaslovský, hudebník a bývalý redaktor deníku Sme
Martin Mác, výkonný ředitel Zoznam.sk a člen představenstva společnosti Slovak Telekom
Juraj Mýtny, marketingový specialista publikující v Hospodárských novinách
Matúš Ritomský, umělec publikující v deníku Sme
MUDr. Maroš Rudnay, lékař podle vlastních slov zabývající se „vyvracením medicínských nesmyslu na internetu a v sociálních sítích“
Mgr. Juraj Smatana, pedagog a dnes už legendární tvůrce seznamu webů, které šíří proruské lži (Pozn. aut.: a také jejich báječný popularizátor, skoro až lituji, že OM na jeho seznamu není)
Eduard Stloukal, biolog zabývající se „odhalováním bludů ve vztahu k biologii a přírodním vědám“
Filip Struhárik, editor Denníku N
Dávid Tvrdoň, projektový manažer a novinář deníku Sme
Tomáš Zálešák, odborný asistent katedry politologie Filozofické fakulty Technické univerzity v Trnavě

(Pozn. aut.: Smekám před ženami, mezi členy tohoto podivuhodného spolku není ani jedna, dokonce ani mezi čestnými členy, které jsem neuvedl na výše uvedeném seznamu!)

Sečteno a podtrženo – ze čtrnáctičlenů této samozvané komise jich je devět v otevřeném střetu zájmů, přičemž tři z nich tento střet zájmů ve svých krátkých CV na webu Konšpirátori.sk neuvedli. Proto asi jen málokoho překvapí, že chlebodárci „konšpirátorskej komisie“ (Sme, Denník N a Hospodárske noviny) dopadli v jejich bodování skvěle, kdežto naprosto katastrofálně byli touto „nezávislou komisí“ ohodnoceni jejich konkurenti, včetně slovenské verze Parlamentních listů, Literárních novinči Slova. Bylo by to celé k smíchu, kdyby z toho nevyplynulo doporučení firmám, aby u takto označených médií nezadávaly reklamu, a kdyby, jak se zdá, některé firmy na Slovensku i v ČR tato doporučení samozvané komise neakceptovaly.

Z výše uvedeného tedy soudím, že se nejedná o obranu liberální demokracie před dezinformacemi, totalitními ideologiemi, šarlatánstvím či neetickým chováním, jak se nás snaží Konšpirátori.sk přesvědčit, ale o obranu mainstreamových médií před zatím menšinovou, ale stále rychleji rostoucí konkurencí, která je připravuje o zisky z reklamy. To, že se tímto seznamem inspirovaly Evropské hodnoty a že posloužil pro zřízení „ministerstva pravdy“ a bude pravděpodobně sloužit i jako základní podklad pro jeho práci, je bohužel pouze doklad toho, jak v Česku i na Slovensku funguje korporátní fašismus a jak si v tomto směru korporace, masmédia, provládní neziskovky a státní orgány jdou na ruku. Dovedu si při současném vývoji do budoucna představit, že stažení reklam z „dezinformačních webů“ bude podmínkou pro získání státních zakázek. A bude to vydáváno nikoli za cenzuru a útok na svobodu slova, ale za nutnou ochranu liberální demokracie a lidských práv před terorismem a hybridními hrozbami.

Považuji za čest, že i Outsidermedia se ocitla na tomto seznamu, byť až na 60. místě a s hodnocením 7,6 bodů z 10 možných. Neděláme sice tento web kvůli příjmům z reklamy, ale dovedeme si představit, že by takové postupy mohly profesionálněji vedeným médiím s větší sledovaností způsobit velké ekonomické potíže. Podle mého názoru se jedná o podlý způsob, jehož cílem je netransparentním způsobem potřít konkurenci. Nastal čas se bránit. Občansky, mediálně, a pokud nebude zbytí, tak i soudně. A je zapotřebí se bránit i v zájmu těch, kteří to celé vymysleli.

Ti blázni, kteří sepisují „seznamy nepohodlných“ a zřizují „ministerstva pravdy“, si totiž neuvědomují jednu věc: Pokud se jednoho krásného dne v našich zemích změní poměry, může se stát, že celý ten systém na potlačování svobody slova, který teď budují, bude použit proti nim.

- - -

Trump: Jenom hlupáci jsou proti dobrým vztahům s Ruskem

$
0
0
Igor I.
8. 1. 2017
 
45. prezident Spojených států rozpaluje všechny kolem sebe jak hořící napalm.

Kolem aktivit Donalda Trumpa na twitteru se rozhořela nesmiřitelná diskuse: je to, co říká, dobré nebo špatné? Jedni tvrdí, že prezident místo toho, aby se dění přímo zúčastnil, bude svůj den zahajovat pěkně v pyžamu, čtením novinek na twitteru. Druzí se naopak radují: tak blízko k lidem ještě nikdo (z prezidentů) nebyl – a internet je v tomto případě v rukou Trumpa prostředkem, který k tomu aktivně využívá.
 
Tak například: „A to bys chtěl být filmovou hvězdou“, drtil včera Trump na twitteru ne jen tak někoho, ale Arnolda Schwarzenegera. Ten totiž podporoval Hillary Clintonovou během jednoho z předvolebních televizních pořadů komponovaných jako show. Svým vyjádřením chtěl Trump Arnoldovi naznačit, že právě jeho účast a vystupování byla možná důvodem nízkého ratingu pořadu. Arnold nezůstal na urážku dlužen odpověď, ale reagoval jen smírně citátem Abrahama Lincolna: „My nejsme nepřátelé. Všichni jsme Američané“. Odpověď zcela banální …

Dnes ale Trump zcela určitě rozpálil přívržence Hillary a Obamy ještě víc. Tentokrát už nebyla řeč o Terminátorovi, ale Trump se znovu zmínil o Rusku. A navíc – v jakých souvislostech!

Mít dobré vztahy s Ruskem je (pro USA) dobré, a ne že špatné! Jen pomatenci a hlupáci si mohou myslet, že by to mohlo být špatné. Kromě toho máme dost jiných problémů po celém světě. Po dobu, kdy budu vykonávat funkci prezidenta, nás bude Rusko respektovat o mnoho víc, než je tomu v současnosti,“ prorokuje nově zvolený prezident Spojených států.

Třebaže se nám Donald Trump může zdát ve svých vyjádřeních a pocitech poněkud excentrickým a diplomaticky nespoutaným, jsou jeho názory na to, jak nadále budovat vztahy s Ruskem, zcela jasné. Dvě nejsilnější mocnosti světa prostě musí najít společné styčné body! Není to jen v zájmu obou zemí, ale i v zájmu celého světa. A co se týče Terminátora, lze mu jeho „show 4. cenové skupiny“ odpustit. I v tomto ohledu se můžeme s Trumpem shodnout.

Igor I.

Zdroj: politikus.ru
Překlad: mbi, Eurasia24.cz


Druhá velká geopolitická katastrofa

$
0
0
Dmitrij Drobnickij
8. 1. 2017    vz.ru, překlad Eurasia24

Co si budou myslet lidé v Americe a v Evropě za 25 let, pokud bude liberální globalistický světový řád zničen úsilím takzvaných populistů a Západ bude nadále existovat ve zcela jiném režimu?


Nyní si připomínáme 25 let od rozpadu SSSR.

Na toto téma bude napsáno hodně politických komentářů. Nastanou ostré spory, snahy ozřejmit dění uplynulého čtvrtstoletí a žel nic obecně významného nalezeno nebude. Zdá se, že 25 let není dostatečně dlouhá doba.

Vladimír Putin nazval zhroucení Sovětského svazu největší katastrofou století. Ale v témže roce 2005, kdy spatřilo světlo světa toto hodnocení citované od té doby sto tisíc krát po celém světě, prezident Ruska ve svém poselství pro Federální shromáždění zdůraznil, že se zmýlili ti, kdo nepovažovali Ruskou federaci za „pokračování ruské státnosti, ale za konečný kolaps vleklé agónie sovětského systému.“

V Rusku roku 2010 začala tato teze nabývat nového smyslu.

V současnosti nemají ruští občané pocit, že žijí na troskách kdysi velké říše, jejíž nejslavnější dny jsou sečteny. Všechno se změnilo k nepoznání, návrat k minulosti není možný, ale v popředí je historie, která neskončila 26. prosince 1991. Navíc teď mají Rusové mnohem intenzivnější pocit sounáležitosti s tisíciletou historií Ruska, která předcházela 69 letům sovětské éry.

A přesto nostalgie po Sovětském svazu bude pokračovat ještě dlouho. Nejen proto, že „stromy tehdy byly vyšší“. V současné době mnoho mladých lidí, kteří nepamatují sovětský systém a neprožili ho na vlastní kůži, mluví přesvědčeně o jeho výhodách a touží po velké říši, která zůstala legendou minulosti.

Dokonce i ti, kdo neměli rádi sovětskou moc a radovali se z pádu bezbožného a neefektivní režimu, mají stejný neodbytný pocit, že se snad mohlo historické dění odvíjet z klubka jiného příběhu.

Bylo přece možné napravit přehmaty, omladit vedení, podržet ty nejlepší kádry a uchránit zemi před syrovými západními větry. Pokud člověk není naprostý cynik, musí stále ve svém srdci litovat, že monumentální socialistický systém nedokázal představit lidstvu životaschopnou alternativu ke „světu kořistnických peněz a zisku“.

Tyto pocity jsou pozoruhodně odlišné od těch, které převládaly ke konci osmdesátých a na počátku devadesátých let minulého století.

Tehdy všichni řešili, jak se zbavit starého režimu. Důvod však nebyl v minulých represích, které beztak odsoudilo i sovětské vedení.

Všichni prostě byli nekonečně unaveni vládou a vedoucí rolí KSSS (Komunistické strany sovětského svazu – pozn. překl.), věčnými stranickými a komsomolskými sjezdy, klinicky zideologizovanými novinami a televizí, ve většině případů zbytečnou prací, duchem zkázy a bezvýchodnosti visícím desítky let nad venkovem a poloilegálním měšťáctvím ve velkoměstech.

A to vše nazývali hlasatelé z obrazovek, s vytrvalostí hodnou vhodnějšího nasazení, nejlepším zřízením na planetě, jež se zákeřní západní imperialisté snaží zničit ...

Píšu to všechno ne proto, abych s vámi sdílel nostalgii, nebo abych vyjádřil svůj pohled na procesy, které tehdy probíhaly.

A i když jsem solidární s těmi, kdo se domnívají, že žánr alternativní historie, nikoliv v beletrii ale v humanitární vědě, je koneckonců zajímavý a cenný, minulost skutečně vrátit nelze.

Stalo se, co se stalo. A naše myšlenky a pocity jsou teď takové, jaké jsou, jen proto, že události v letech 1991-1992 se odvíjely po nám známé trajektorii.

A teď mi dovolte, abych si představil, co si asi budou lidé v Americe a v Evropě myslet za 25 let, pokud bude úsilím takzvaných populistů rozvrácen světový liberálně globalistický řád a Západ se bude nacházet v nějakém úplně jiném kvalitativním stavu.

Nebudou snad realističtí lídři z tribun mluvit o největší geopolitické katastrofě první poloviny XXI. století?

Nebudou snad mladí lidé, kteří si nepamatují Clintonovy, Bushe, Camerona ani Merkelovou, toužebně vzdychat po možnostech, jaké promarnily generace jejich rodičů?

Vždyť Západ byl jednotný, veliký a vládl světu. Ano, byl v něčem pokřivený, ale bylo nutné kvůli tomu zničit celou globalizaci? Možná stačilo zkorigovat kurz, vyměnit dva nebo tři nejznámější vůdce, aby provedli nezbytné reformy a udrželi postindustriální ráj v Evropě a v USA.

Myslím, že na tyto mladé lidi budou jejich otcové a matky, kteří hlasovali pro Trumpa, Brexit, Marine Le Pen a jiné „populisty“, hledět v rozpacích. A ty, synku, jsi žil za Obamy a Merkelové? Umíš si představit davy přistěhovalců na ulicích, ztrátu pracovních míst, převahu sexuálních menšin a nekonečné summity s jejich byrokratickým jazykem?!

A to vše, můj synu, se dělo za neustálého blábolení z televizních obrazovek o nejpokročilejším systému na Zemi, který se snaží podkopat hrozný zlosyn Putin a jím řízená pátá kolona populistů!

Byli jsme z toho všeho unaveni, synku. Unaveni z politické korektnosti a tolerance, z politiky dvojího metru, z ekonomiky, v níž pod trvalým diktátem z Washingtonu a Bruselu pro nás nezbylo místo. Otrávilo nás, že naši vůdci na nás kašlou. Omrzelo nás sledovat, jak pustoší naše farmy a zavírají naše továrny ...

Syn zle pohlédne na předka a zvolá: „Ale zničili jste Západ, víš to?! Zničil jste sjednocené lidstvo!“

Nuže, v roce 2040 skutečně mnozí mohou nabýt dojmu, že léta 2016-2018 Dmitrij Drobnickij
Zdroj: vz.ru
Překlad: ralhznamenala největší geopolitickou katastrofou. A to nejen ti, kdo dovrší 25-35 let života, ale i ti, jimž udeří 45-50.

Mohou si spočítat (a do jisté míry to bude pravda), že se rozpadlo globální společenství všech lidí na planetě. Velký liberální projekt bude rozložen na evropské nacionální krajinky. A v Americe budou vládnout následovníci Trumpa s jejich protekcionismem a stěnou na jižní hranici.

Mnoho historiků bude opakovat, že většina Američanů v osudném roce 2016 hlasovala ve prospěch Hillary Clinton, to znamená za zachování starého kurzu. A jen zrada elit, které nenašly odvahu jít proti starým pravidlům volby vůdce svobodného světa, umožnila klice populistů zbourat to, co předchozí generace vybudovaly.

Bude za tím kus pravdy? No, samozřejmě, že bude.

Žádné zásadní změny ve světě se nedějí bez silných emocí, které někdy zastíní rozum. A emoce jsou, jak známo, špatný rádce. Navíc nikdy se věci nemají tak, aby byl každý spokojen s tím, co se děje.

Podobně jako v důsledku rozpadu Sovětského svazu zůstaly miliony Rusů za hranicemi svého státu, po zničení světového řádu se mohou z milionů „světoobčanů“ stát věční vyhnanci tam, kde původně žili.

Změny vždy produkují poražené, nespravedlivě ukřivděné a vyděděnce. Ty, kdo brali budoucnost takovou, jak ji sami chtěli vidět.

A vždy se bude zdát, že se s vaničkou vylilo i dítě, že se zahodilo něco opravdu cenného a důležitého, že bylo možné usměrnit historii po jiné cestě.

Mnozí, ale ne všichni, budou tvrdit, že pro zničení liberálně globalistického projektu se promarnila jedinečná příležitost sjednotit lidi planety za odstranění hladu a nejstrašnějších nemocí, za ukončení diskriminace jakéhokoliv druhu, za šanci na dosažení trvalého míru a všeobecné bezpečnosti.

To jen v letech 2014-2016 příslušníci různých států viděli vesměs jiné trendy. Hlad nikoho vážně nezajímal a nezabýval se jím, nemoci se jevily o to horší, čím masověji byly přenášeny přes hranice, války pokračovaly se zvyšující se krutostí a nejvíce diskriminovanými lidmi byli ti, kteří se snažili ukazovat na problémy.

Nestalo se snad totéž se Sovětským svazem? Neviděli snad jeho občané, jak se slova rozcházejí s reálnými činy? Jak se nejsvobodnější a nejspravedlivější zřízení stalo sešněrovaným a cynickým, jak se měšťáctví zapojené do osidel státní politiky (vzpomínáte – stále plnější uspokojování rostoucích potřeb?) střetlo s krutou realitou neefektivnosti elit ...

V celkovém výsledku se projekt „SSSR“ příliš nelišil od projektu „globalizace“. Cílem obou mělo být všeobecné sjednocení lidstva vedené nejčistšími ideály spravedlnosti, rovnosti a pokroku.

Ale nevyšlo to. Problém není ani ve faktu, že chudoba a nemoci nebyly odstraněny a na Marsu nekvetou jabloně. V určitém okamžiku se oba projekty začaly silně přetvařovat. A lži lidé, skutečně živí lidé, nemají rádi.

Horší ovšem je, že někde po cestě architekti všelidského štěstí na lidi zapomněli. Ideje se staly chladné a prázdné a budoucnost přízračná.

Osobně nemám rád ani socialismus, ani globalizaci. Ale přiznávám, že lidstvo se dříve nebo později sjednotí. Protože lidé nemusejí umírat hladem a nemocemi. Také jabloně na Marsu by kvést mohly. A k tomu je potřebné úsilí všech.

Několik prvních pokusů se prostě nezdařilo…

Je velice dobré, že se distancujeme od sovětské moci i od globalizace a lidé se obracejí ke své historii a tradicím. Protože celá historie lidstva je hledáním řešení společných problémů.

Dmitrij Drobnickij
Zdroj: vz.ru
Překlad: ralh

A už to vyplouvá na povrch!!! To se už nevymaže na taktické mapě americkou gumou...

$
0
0
8.1. 2017   Rukojmí
Moskva se svými "náhlými" dodávkami zbraní Asadovi sama vrátila do "vysoké hry"a neumožnila ISILu prorazit k moři. Čím víc informací přichází o situaci v Sýrii, tím jasnější je, proč jsou USA tak podrážděny ruskými akcemi.USA vypěstovaly v Sýrii oddíly "opozice", které napumpovaly penězi a zbraněmi. V průběhu 4 letobčanské války v Sýrii se Asadova armáda značně vyčerpala, ale nevzdala se. 

A tak byla v USApřipravena na letošní podzim nová generální ofenzíva syrské "opozice". Blitzkrieg na Damašek měli podpořit i teroristé ISILu (teroristické skupiny v Rusku zakázané). Až doposud Američané líně dloubali " do oblastí potenciální dislokace" ISIL ze vzduchu. Ale dařilo se to špatně.Vojenský poradce Obamy byl nucen přiznat, že "účinnost leteckých úderů na ISIL směřuje k nule." Ale raketové útoky bylo možné náhle (nebo "omylem") přenést na města pod kontrolou Asada. USA již začaly dávat dohromady koalici evropských zemí k poslednímu útoku na Sýrii, a dokonce
k možnému definitivnímu zničení Damašku pěchotou NATO. Ale Evropa zdvořile odmítla. A tehdy
se objevil plán Washingtonu, podle něhož bude chtít chamtivá Evropa sama skoncovat se Sýrii a
Asadem.

Bylo rozhodnuto zaplavit Evropskou unii záplavou uprchlíků.

Dobročinné nadace USA začaly financovat přechod migrantů z Blízkého východu do Evropy.
Turecko, věrný spojenec USA v NATO a v boji proti Asadovi, náhle otevřelo své příhraniční
kordony pro uprchlíky, kteří se hrnou přes jeho území. Koordinovat tok lidí z Turecka do
Německa začali na Twitteru aktivisté za lidská práva z USA a Británie. To vše se stalo a děje za
výbuchů raket USA, které stále častěji padají nikoliv na vojska ISIL. A také prohlášení
amerického ministerstva zahraničí a evropských politiků, že na této humanitární katastrofě nese
vinu Asad, s nímž je čas skoncovat. Mohlo by se zdát, že půda je připravena. Zvláštní operace by
mohla začít z týdne na týden.

A najednou - bác! Na letiště v Sýrii začaly přistávat desítky ruských vojenských dopravních
letadel s bojovou technikou, moukou a léky. A po moři začaly připlouvat lodě pod ruskou vlajkou
se stejným nákladem. Bylo to pro Washington neočekávané jako blesk z čistého nebe. Analytici
CIA a Pentagonu soudili, že Rusko, zabývající se sankcemi a podporou Donbasu, nemá nyní čas
ani pomyšlení na Sýrii. Vzhledem k tomu byl také vybrán okamžik pro útok na Asada Ale ne:
americká rozvědka neměla ani čas se vzpamatovat a Rusové rychle, ve "stachanovském" tempu,
začali opevňovat místa své dislokace v Sýrii. V Tartous (na místě, již dlouho obydleném
technickou obsluhou ruského námořnictva) se usadilo vojenské námořnictvo. Na letišti v Latakia
zase specialisté letectva a protivzdušné obrany. Rusové začali školit své syrské protějšky na
souši, na moři i ve vzduchu. V podstatě dnes můžeme hovořit o kombinovaném námořním a
leteckém vojenském předmostí Ruska na pobřeží Sýrie.

To se už nevymaže na taktické mapě americkou gumou. Syrské strategické objekty jsou pokryty
protiletadlovými raketovými systémy protivzdušné obrany (nejlepšími na světě) S- 300 a"Pancíř".
V sestavě syrského letectva se objevily modernizované stíhačky MiG- 29 a MiG-31, v jejichž
kabinách sedí v Rusku vyškolení syrští piloti. A co je nejdůležitější - toto rusko-syrské předmostí
neumožní ISILu prorazit k moři. Po získání přístavů by ISIL získal druhý dech. Islámští teroristé
by začali po moři obchodovat s pašovanou ropou výměnou za zbraně. USA ze svého pohledu
"hlídaly" toto pobřeží pro syrskou "opozici". Ale pobřeží je obsazeno.

Asadova armáda začala svírat ISIL na všech frontách. Rusko se nepodařilo odstranit z "vysoké
syrské hry." Moskva udělala silný tah, který znovu postavil USA do nevýhodné pozice. Bránit
Rusům podporovat syrskou armádu v boji proti ISIL by znamenalo postavit se otevřeně na stranu
teroristů. Útok amerických F-16 na ruské MiGy nebo bombardování letiště v Latakia by bylo ještě
horší. Neboť toto je už válka. Ale ne syrsko-americká, mohla by to již být americko-ruská válka.
To Washington docela jistě nepotřebuje. Žádná hlava Asada nestojí za konflikt jaderných
mocností. Proto USA a Evropě zůstává jediná možnost - smířit se s přítomností Ruska v Sýrii a
spolu s ním bojovat jednotnou frontou proti ISIL.

Oskar Krejčí: Konflikt USA s Ruskem nemá ideologický základ!

$
0
0
8. 1. 2017          První zprávy
Donald Trump musí hájit tézi, že jeho vítězství ve volbách je výsledkem svobodného rozhodnutí amerického lidu a jeho osobních kvalit. Ne nějaký Putinův dar. Zároveň je zřejmé, že dostupné informace ze zpravodajských zdrojů jsou zmatené. Především tvrzení, že se všechny zpravodajské služby USA shodly na tom, že mráz na americké volby přišel z Kremlu, se určitě nezakládá na pravdě. To, čemu se v USA říká „zpravodajská komunita“, je soubor 16 (šestnácti!) odlišných agentur. 



Tvrdit, že se shodly na zmíněném obvinění ruských oficiálních orgánů, je nesmysl, protože některé z nich se zabývají úplně něčím jiným, než je sledování a analýza kyberprostoru. Že někteří hackeři z Ruska pronikají do kyberprostoru v USA je vysoce pravděpodobné, ale není jasné, jak by mohly proniknout například k informacím o tom, že Hillary Clintonová dostala předem otázky na televizní debaty s Bernie Sandersem. To spíš vypadá na únik zevnitř štábu demokratické strany. A sám fakt, že nějací ruští hackeři řádí v USA, neznamená, že to řídí Kreml. Navíc – není to tak dávno, například v roce 2015, kdy za všechna zla v americkém kyberprostoru podle mainstreamových médií a s nimi srostlých politiků mohla Čína, konkrétně její vojenská rozvědka.

Řekl bych, že si někteří představitelé americké rozvědky stanovili nelehký úkol: přesvědčit Trumpa, že Putin je zlý, protože se jej snažil podporovat. To je poslání hodné České televize!

PZ: Už ale byla publikována veřejná verze zprávy zpravodajských služeb USA o ruském ovlivňování voleb. Snad po jejím přečtení budeme moudřejší.

Snad. Osobně jsem ale daleko více zvědavý na prognózu amerických zpravodajských služeb „Globální trendy 2035: Paradoxy progresu“, která by měla být zveřejněna v pondělí. Ta se pokouší pohlédnout na svět za dvacet let. Je to velmi zajímavý dokument, který od roku 1997 americké zpravodajské služby a jejich externí spolupracovníci pravidelně, na základě tajných i veřejných informací, připravují v podobě alternativních scénářů budoucnosti. Uvidíme, jaký svět se američtí zpravodajci pokoušejí představit novému prezidentovi.


PZ: Den inaugurace Donalda Trumpa se kvapem blíží a současně s tím roste lavina analýz a komentářů, které se snaží předvídat jeho zahraniční politiku. Osobně se nemohu zbavit dojmu, že budoucí americký prezident zaujal skeptický postoj k varování zpravodajských služeb před hrozbami z Ruska, ale zároveň tlačí na evropské spojence v NATO, aby dostáli svých závazků a zvýšili vojenský rozpočet. Není v těchto stanoviscích podivný rozpor?

Na první pohled bezesporu je, ale nevíme, jak byly tyto výroky motivovány. Mohou vycházet ze zcela odlišných požadavků.

PZ: Už ale byla publikována veřejná verze zprávy zpravodajských služeb USA o ruském ovlivňování voleb. Snad po jejím přečtení budeme moudřejší.

Snad. Osobně jsem ale daleko více zvědavý na prognózu amerických zpravodajských služeb „Globální trendy 2035: Paradoxy progresu“, která by měla být zveřejněna v pondělí. Ta se pokouší pohlédnout na svět za dvacet let. Je to velmi zajímavý dokument, který od roku 1997 americké zpravodajské služby a jejich externí spolupracovníci pravidelně, na základě tajných i veřejných informací, připravují v podobě alternativních scénářů budoucnosti. Uvidíme, jaký svět se američtí zpravodajci pokoušejí představit novému prezidentovi.

PZ: Když se vrátím zpět k rozporu v postojích Trumpa vůči Rusku – jaká by mohla být motivace požadavku na zvýšení vojenských výdajů evropských členů NATO? Konkrétně na dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP).

Už jsme o tom spolu mluvili několikrát: stanovit konstantní číslo jako míru zajištění bezpečnosti je prostě nesmysl. Odkud naši vážení ministři a premiéři vědí, že hrozby nebudou vyžadovat jedno či pět procent HDP? Je třeba dělat průběžnou analýzu a až v návaznosti na ni stanovit, kolik tanků a letadel bude zapotřebí.

Můžeme se ale podívat na relativní vojenskou sílu, což sice nemůže vojensko-politickou analýzu nahradit, ale pomůže nám v orientaci. Podle britského Mezinárodního institutu strategických studií činí vojenské výdaje států NATO více než 70 % světových vojenských výdajů. Čínské vojenské výdaje činí podle SIPRI přibližně 13 %, ruské 4 % světových vojenských výdajů. Kdo podle vás podněcuje vojenské napětí a kdo reaguje na převahu druhé strany? A teď se podívejme, co by se stalo, kdyby všechny státy NATO zvýšily své výdaje na úroveň dvou procent hrubého domácího produktu. David Adesnik, politický ředitel amerického thing tanku Foreign Policy Initiative, což rozhodně není prokremelské pracoviště, loni propočetl, že dosažení cíle dvou procent HDP by znamenalo zvýšení vojenských výdajů NATO o 40 %. Na první pohled to vypadá, že se někdo zbláznil…

PZ: A na druhý pohled?

Především není stanovena povinnost ihned zvýšit vojenské výdaje na 2 % HDP. Tento požadavek má zmatenou historii. Před čtyřiceti lety, tedy v roce 1977, se ministři obrany států Aliance dohodli na cíli zvýšit výdaje na 3 % HDP, což odráželo i komuniké ze summitu následujícího roku. Onen často citovaný požadavek zvýšit výdaje na 2 % se objevil na summitu NATO v Rize (2006) a Bukurešti (2008). Je zřejmé, že nikterak nesouvisí s událostmi na Krymu (2014), jak tvrdí dnešní propaganda. Dokonce předcházel rozhodnutí Kremlu o reorganizaci a modernizaci armády. Tehdy ovšem ještě cíl 2 % HDP nenašel své místo ve zveřejněném komuniké z aliančního summitu. To se stalo až na summitu ve Walesu (2014), kdy bylo přijaté komuniké, v němž se v bodě 14 objevil požadavek zastavit pokles vojenských výdajů u těch členských států Aliance, jejichž výdaje jsou pod zmíněnými dvěma procenty – a během deseti let požadavek výdajů na úrovni 2 % HDP naplnit.

PZ: Tedy ne okamžitě?

Ne. V onom 14. bodu komuniké ze summitu ve Walesu je však zásadní něco jiného: rozhodnutí, že členské státy NATO budou vydávat „více než 20 % z vojenských výdajů na základní výbavu, včetně výzkumu a vývoje“. Tedy nákup a vývoj nových zbraní. Nákup u těch nejlepších výrobců a těch, kdo umožňují kompatibilitu. A to především v USA. Ve Spojených státech představuje vojensko-průmyslový komplex nejlépe fungující segment ekonomiky. Odbyt – to je prodej nebo válka. Odbyt – to je zaměstnanost a zisky. Což je zřejmě cíl Trumpovy politiky. Nebezpečný cíl.

PZ: Trump ale kritizuje přemrštěné náklady na některé zbraně.

To máte pravdu, ale trápí ho nehorázné ceny pro Pentagon, ne ceny pro spojence a partnery. Vojenské výdaje zadlužených Spojených států jsou nad úrovní toho, co si USA mohou dovolit. A co skutečně potřebují. Jen pro ilustraci: na přelomu roku bylo poprvé od 2. světové války všech deset amerických letadlových superlodí na jaderný pohon v domovských přístavech; až tento týden jedna vyplula – směrem do západního Pacifiku, tedy do okolí Jihočínského moře. Ovšem dvě další letadlové lodě se staví a jedna je naplánovaná. Ta, která by měla být dána do služby letos, stojí podle odhadů 12,8 miliard dolarů plus 4,7 miliard na výzkum a vývoj.

Jsou tři rizika obsažená v dosavadních Trumpových vystoupeních: hrozba podpory vojensko-průmyslového komplexu, útočná politika proti Číně a odstoupení od dohod s Íránem.

PZ: Sám jste mnohokrát prohlásil, že se postavení USA zhoršuje. Není toto cesta k udržení či obnově velikosti USA?

Ve volební kampani všech prezidentských kandidátů bylo cítit jak sebevědomí, tak i katastrofický tón. Stále však platí, že Spojené státy jsou nejsilnějším státem na světě. Jak psali Michael O’Hanlon z Brookingského institutu a David Petraeus, bývalý ředitel CIA, v podzimním čísle časopisu Foreign Affairs, USA vedou globální síť aliancí zahrnující na šest desítek států souhrnně znamenající dvě třetiny globálního ekonomického objemu a vojenských kapacit. V této situaci si mohou dovolit přepych řízení poklesu svého ekonomického a vojenského významu. Nemohou si ale dovolit luxus usilovat o udržení převahy. Přesněji řečeno, mohou se o to pokusit, ale výsledek bude tristní. Maximum, co si mohou USA klást jako rozumný cíl, je být první mezi rovnými. A i to jen na přechodnou dobu.

PZ: Ovšem nejen američtí, ale i mnozí evropští politici a vojáci požadují zvýšení vojenských výdajů. Ti všichni ve svých analýzách mýlí?

Najdete ale i nemalé množství politiků a vojáků, kteří se vzpírají interpretaci mezinárodních problémů předestíranou mainstreamovými médii…

PZ: Nejen média! Podívejte se do Bruselu, tam je patrná shoda v tom, kdo je nepřítel!

Jasně, ovšem nezapomínejte, že jediný, kdo ví, co je skutečná pravda, je dvacet úředníků na ministerstvu vnitra ČR. Ale bez legrace – především ti, kdo odcházejí sloužit do alianční centrály či Evropské komise v Bruselu, jsou pečlivě vybíráni. I pak je ale vidět, jak se z rozumného, umírněného generála stane během dvou měsíců jestřáb, obhájce křižáckých pochodů na východ. Důvody jsou dva. Především je to subkultura daných institucí, specifické zvykové chování uvnitř vysoce prestižní malé komunity. Tu asi nikdo po ochutnání jejích výhod nechce opustit. Z malých českých či slovenských poměrů se náhle stanete součástí skutečně velké politiky. A pak je tu nová úroveň informovanosti. Najednou víte o svém okolí mnohem více, než vám dodávala domácí média a malinké zpravodajské služby bez samostatné strategie.

PZ: No právě, je tu mnohem větší informovanost.

NATO nemá vlastní zpravodajskou službu. Těží z toho, co dodají rozvědky a kontrarozvědky mocností, především z USA. Ty ovšem tak činí na základě rozhodnutí, co smí ten který spojenecký generál vědět. Nikdo není snáze manipulovatelný. Uvidíte, jak se promění nálady ve zmíněných bruselských centrálách, když Trump změní politické zadání.

PZ: Vše nasvědčuje tomu, že Trump bude mít velmi těžké podmínky pro naplnění předvolebních slibů.

To ale bylo jasné od začátku, teď se jen situace konkretizuje. Atmosféra se stává hysterickou, honí se hackerské čarodějnice. Je to podobné jako v době začátku intervence v Iráku – kdo řekne jiný názor, je Neameričan. Zatím naštěstí jen uvnitř politické elity, myšleno včetně hlavních médií. Bude zajímavé sledovat, jakou psychickou odolnost v této situaci Trump vykáže.

Pravdou je, že řešení řady mezinárodních problémů více brání vnitropolitická situace v USA než rozporné zájmy států. Připomínám jen konec vlády prezidenta Billa Clintona, kdy jeho ministryně zahraničí odjela do Severní Koreje a uzavřela dohody o ukončení vojenské části tamního jaderného programu. Pak nastoupil do Bílého domu George Bush ml., dohody vypověděl a Severní Korea odzkoušela jaderné nálože.

PZ: To se jeví jako pohádka!

Proč? Současný konflikt mezi Ruskem a Spojenými státy nemá ani materiální, ani ideologický základ. Ukrajina či Sýrie – to jsou z hlediska globální politiky podružná témata. Stačí více empatie, nějaké to odhodlání a trocha umění. A samozřejmě nenechat se zablokovat ješitností, otázkami velmocenské prestiže, jak to udělala Obamova administrativa. Čímž ztratila prostor pro manévrování. Nevidím důvod, proč by Trump a Putin nemohli na základě přímého jednání odblokovat vztahy Bílého domu a Kremlu. Prostě chvíli zapomenout na vzájemné ubližování a začít znovu. A nasbírané problémy řešit za pochodu s vědomím, že společné cíle jsou důležitější než dílčí rozdíly v zájmech. Vůbec při tom nejde o nějaké vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí. Jde jen o efektivnější prosazování vlastních zájmů, na čemž by mohli koneckonců vydělat všichni. Ovšem, což je problém, někteří míň než dosud.

Za Prvni zpravy rozhovor vedl Jiří Kouda

"Umělecký komentář k současnému politickému uspořádání světa"? Ne, ryzí propaganda s uměleckým nátěrem\§

$
0
0

8. 1. 2017
7. leden   22:05 - 22:50
Desetidílný norsko-švédský thriller Okupace vznikl podle námětu spisovatele Joa Nesböho, jenž se také podílel na scénáři. Příběh, zasazený do blízké budoucnosti, vypráví o hypotetické okupaci Norska Ruskem. Nově zvolená norská vláda, zaměřená na ochranu životního prostředí, zastaví těžbu ropy a vývoz ropných produktů. To samozřejmě způsobí otřes v celé Evropské unii. Rusko vyjde vstříc požadavkům EU s tím, že jeho vojska vstoupí na norské území. 



Jelikož Spojené státy americké již nejsou členem NATO, je severská země odkázána sama na sebe. Dramatické události na sebe nenechají dlouho čekat. Brzy je totiž unesen norský premiér Jesper Berg... Pozoruhodné televizní dílo tvoří originální umělecký komentář k současnému politickému uspořádání světa a jeho bezpečnostním rizikům. Dotýká se tématu kolaborace, stinných stránek diplomacie i novodobých metod vedení válečného konfliktu, který zdaleka nespočívá jen v použití zbraní.
Režie:E. Skjoldbjarg
Hrají:H. Mestad, E. Skar, A. Dahlová Torpová, R. Gudbrandsenová, I. Dapkunaiteová, K. Braut-Solheimová, S. Emnetuová

Kachna a ještě k tomu na neděli... Nedělní škola čtení mezi řádky.

$
0
0
8.1. 2017   První zprávy
Průvodcem nám bude student politologie, který si z důvodů, aby dokončil bez problémů studium, nepřeje být jmenován.
Prý umíte číst mezi řádky? Můžete nás to naučit?
"Ne tak docela, ale pokusím se o to. Nu jako příklad jsem si vybral několik událostí z uplynulých dnů."

Nedělní škola meziřádkového čtení. Černoch v letáku a rakev na chodbě
"Copak za totáče jsme se naučili číst mezi řádky, ale současná mládež se neorientuje ani v událostech z konce devadesátých let," tak nějak pohovořil senátor Jaroslav Kubera v televizním rozhovoru. Proto je tu Nedělní škola čtení mezi řádky.

Událostí týdne se občas stanou i prkotiny. Tady je jedna. Jeden obchodní řetězec vydal leták, na kterém je vyzobrazený model, který veřejnost rozdráždil jen tím, že má kakaovou barvu pleti. Strhla se však na sociálních sítích diskuse řešící otázku, co tam ten černoušek propagující oblečení dělá?

Co vyčteme mezi řádky ...


Cíl tohoto uměle vyvolaného sporu vyšel marketinku obchodního řetezce v plné parádě.
Všichni nyní vědí, že nějaký řetězec kromě zeleniny, kterou si vybíráte z bedýnek do sáčků, nabízí i hadry.
Všichni nyní vědí, že je potřeba přisypat nějaké miliony neziskovkovýn organizacím, které českou veřejnost více budou chránit před zase prokazatelnými rasistickými projevy.
Vůbec nikomu nevadí, že celou reklamu vymyslel idiot, který pozval modela černé pleti na propragaci tmavého oblečení. Kdyby se jednalo o bílá trička a kalhoty, kde by model černé pleti byl na místě a zvýraznil by nabízené zboží, ale černá a tmavá trička nebo kalhoty navléci na černouška, to je nesmysl. Pokud jsem si vystřihl ty stránky letáků, tak jako ukázku, jak se nemá fotit reklama.


První týden v lednu 2017 se v prostorách Národního divadla kolegové a kulturní veřejnost rozloučila s Lubou Skořepovou, která zemřela 23. prosince 2016 ve věku 93 let. Jak upozornila media rozloučení se konalo na chodbě Zlaté kapličky. Luba Skořepová byla přitom členkou a následně emeritní členkou první české scény od roku 1948. Bulvární media připomenula, že vedení ND neumožnilo rozloučení na jevišti, tak jak se to běžně dělá v případě velkých postav divadla. Prý se udělalo maximum proto, aby rozloučení v divadle se vůbec uskutečnilo a že se to takto praktikuje už řadu let. Tedy, že je rakev ve foyeru, kde probíhá rozloučení?

Co vyčteme mezi řádky ...

Rozloučení tedy proběhlo spíše na chodbě, hned za vstupními dveřmi. Navíc než smuteční akt začal, museli hosté stát venku, v ten den doslova na mrazu. Paní Skořepová zemřela ve špatnou dobu, kdy nejsou divadelní prázdniny a naopak v době, kdy hlavní scéna Národního divadla je obsazená každý den zkouškami a představeními. S paní Skořepovou se tedy rozloučení neuskutečnilo na jevišti, nad kterým je napsáno Národ sobě a vedle rakve nestáli žádní herci čestnou stráž.

Viewing all 19126 articles
Browse latest View live