Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Srbsko varovalo Kosovo, že bude bránit své území

$
0
0

Srbsko vyšle své ozbrojené síly do provincie Kosovo a Metochije v případě ohrožení srbského obyvatelstva ze strany Albánců. Řekl to v neděli novinářům prezident Tomislav Nikolić. Vztahy mezi Srbskem a albánskými úřady odtrženého Kosova se prudce zhoršily, protože kosovští Albánci odmítli nechat projet z Bělehradu vypravený srbský osobní vlak a hrozili, že použijí k jeho zastavení svoje speciální síly.



Po zasedání Bezpečnostní rady státu na otázku o připravenosti Bělehradu poslat do Kosova ozbrojené síly Nikolić řekl: „Pokud budou zabíjet Srby, pak ano, a nejen armáda, půjdeme všichni a já první. Nebude to po prve…“
Prezident uvedl, že Srbsko si nepřeje konflikt a nechce nikoho napadnout, ale stát má ústavní povinnost chránit své občany.
„Dokud jsem v této hodnosti, budu se snažit s nikým nebojovat, ale pokud se tomu nebude možné vyhnout, pak jako vrchní velitel převezmu odpovědnost za každé přijaté rozhodnutí,“ – řekl Nikolić.
Osobní vlak, který vyvolal spor, vyjel z Bělehradu do Kosovské Mitrovice poprvé od roku 1999, ale nedostal se do místa určení z důvodu ohrožení bezpečnosti cestujících. Musel zůstat ve městě Raška, což je poslední stanice před správní hranicí mezi centrálním Srbskem a Kosovem. Kosovští Albánci, kteří vyhlásili jednostrannou nezávislost v roce 2008, viděli ve vlaku ohrožení své „suverenity“ a hrozili, že jej zastaví násilím. Po několika hodinách čekání pak byl vlak nucen se vrátit do Bělehradu, kam dorazil v neděli ráno.

Srbsko fakticky ztratilo kontrolu nad územím Kosova v roce 1999 a nemá právo uvést svou armádu do Kosova, jak je zaznamenáno v dohodě z Kumanova. Tato vojensko-technická dohoda byla podepsána Bělehradem a NATO 9. června 1999 v makedonském městě Kumanovo po dlouhém období bombardování srbského území silami Aliance. Od té doby se srbské ozbrojené složky nesmí dostat blíže než na pět kilometrů k administrativní hranici s provincií Kosovo (u letadel je tato zóna 25 kilometrů). V případě, že by snad Srbové nutně potřebovali svou armádu na kosovské území uvést, měl by Bělehrad požádat o povolení velitele vojenské mise pod vedením NATO v Kosovu (KFOR).



P.C.Roberts: CIA sabotuje politiku Donalda Trumpa

$
0
0

17. 1. 2017    PaulCraigRoberts
Reuter ohlásil, že 2700 amerických vojáků (jiné údaje hovoří o 4000 vojácích), směřuje skrze Polsko k ruským hranicím. Plukovník Ch.Norris, velitel 3. obrněné brigády, tvořící část tohoto kontingentu, prohlásil, že „ hlavním smyslem jeho jednotky je nepřítele odstrašit a předejít hrozbě“. Doufejme ve zdravý rozum plukovníka, a tedy v to, že si uvědomuje skutečnost, že jeho jednotka žádné hrozbě nepředchází, ale že ji naopak vytváří.


Jaký je tedy smysl této přesunující se armádičky? Pro Rusko by hrozbu nepředstavovala ani kdyby byla stokrát větší a ani kdyby byla tisíckrát větší. Vzpomeňme, že Hitler napadl nepřipravené Rusko s nejmocnější vojenskou silou, jakou kdy svět kdy spatřil, čítající 3 800 000 mužů, 600 000 motorových vozidel a 2 700 letadel. A Rudá armáda, třebaže s důstojnickým sborem značně prosetým Stalinovou čistkou, dokázala tuto obrovskou vojenskou dílu Německa porazit.

Na rozdíl od Ruska Stalinova je ovšem Rusko Putinovo na případný konflikt připraveno, a NATO není schopno shromáždit dostatečnou sílu k tomu, aby do Ruska vtrhlo. Takže ještě jednou: Jaký je tedy smysl onoho tažení 4 000 amerických vojáků přes Polsko směrem k Rusku?

Odpověď je tato: Udržet při životě západní propagandu, že Rusko je hrozbou, a tím učinit Trumpovo snažení normalizovat vztahy s Ruskem.tak obtížné, jak je to vůbec možné. Je přece průhledné, že americké ozbrojené síly provádějí toto tažení jako provokaci a vzdor vůči zamýšlené politice nastupujícího prezidenta. Americká soldateska, CIA a jejich presstituti a presstitutky v médiích tak zcela nedemokraticky jdou svou starou cestou, absolutně neodvislou od politiky nastupujícího prezidenta – a vlastně proti ní. Podle izraelského listu Haaretz, varovali dokonce američtí zpravodajští činitelé izraelskou vládu, aby nastupující Trumpově administraci neposkytovala žádné zpravodajské informace, jelikož Putin prý má na Trumpa páky, takže ten by jak Rusku tak i Iránu ony informace prozradil.

Jako v přímém přenosu tak můžeme pozorovat, jak vojensko-bezpečnostní komplex při sabotáži Trumpovy politiky pracuje.

Bude či nebude úspěšný?

Vybral a přeložil Lubomír Man

Proč musí USA napadnout Rusko?

$
0
0
17. 1. 2017   (14. minut, video se slovenskými titulky)

Pohádka o hypotéční Karkulce a nenažraném Vlkovi-Banksterovi

$
0
0
Václav Umlauf
17. 1. 2017  E-republika

Jména se vám zdají divná, a také jsou. Je to pohádka pro dospělé, ale má špatný konec, takže je vhodná i pro děti. 



Milé děti,
dnes si řekneme hezkou pohádku pro dospělé, kterou ukazuje tento večerníček ve stylu horroru.


Na začátek je dobré, abyste znaly všechny základní příšery, které se budou vxtomto příběhu vyskytovat. Většina dospělých je totiž vůbec nezná. Proto také vxživotě mnozí dospělí jednají tak hloupě, že se jim normální děti se znalostí této pohádky dost diví.



Jména se vám zdají divná, a také jsou. Je to pohádka pro dospělé, ale má špatný konec, takže je vhodná i pro děti.

 

Tak začneme


Byla nebyla jednou jedna Karkulka, kterou poslala hodná maminka s perem axobčankou do banky, aby si vzala hypotéku na domeček podle amerického klasického modelu celoživotních půjček na domeček zvaného Prime Mortgage. Karkulka se chtěla stát majitelkou domečku, ale hned si jej nemohla koupit za své ušetřené peníze. Proto šla za majiteli banky, aby jí dali půjčku na její budoucí domeček. Takže první setkání Karkulky s Bankovním vlkem vypadalo následovně.


Bankovní vlk Karkulku slušně pozdravil a zeptal se jí, kam má finančně namířeno. Ale milá Karkulka nevěděla, co má vlk za lubem. On totiž seděl na ohromné hromadě peněz, kterou dostal zadarmo od Greenspanova FEDu za směšný úrok jedno procenta. Ten Greenspan je Bankovní supervlk, proto patří do jiné pohádky. Takže náš milý vlk ty peníze mohl dát Karkulce skoro bezúročně. Ale milé děti, to Bankovní vlk nikdy nedělá. On je tak nenažraný, že se vůbec nebudete divit, jak dopadl, to jen hloupí dospělí se diví jako diví.

Takže vlk dal Karkulce podepsat půjčku zvanou Prime Mortgage a ona vyrazila do lesa za babičkou, aby jí tu novinu pověděla. Vlk se zamyslel a řekl si: Když mám tolik peněz od Fedového vlka a úplně zadarmo, proč bych na tom nezbohatl? Vždyť se podívejte, jak mi ta hloupá Karkulka podepsala, že mi bude splácet 20 let půjčku na 5 procent. A já teď mám její lístek s podpisem, který má hodnotu jejího domečku. Takže vezmu tento papírek a udělám z něj dluhopis, na který si půjčím u Velkých Bankovních vlků další peníze.


Milá Karkulka cupitá lesem za babičkou s tím, že jí řekne o budoucím domečku. Jenže neví, že vlk mezitím prodal dluh na její domeček a že na něj inkasoval 10x větší bankovní peníze, které hned formou úvěru prodal dalším Karkulkám na jejich domečky. A to také udělal, takže než Karkulka přišla k babičce, Bankovní vlk už na její půjčce vydělal asi stokrát tolik. Ale Karkulce to bylo jedno a protože to byla hodná holčička, chtěla i vlkovi něco nechat.

Jenže vlk byl kapitálně nenažraný a než Karkulka doopravdy došla k babičce, tak udělal další krok. Velcí Bankovní vlci pochválili malého vlka za to, jak byl šikovný a kolik papírků na budoucí domečky prodal. A Karkulka byla také šťastná, protože věděla, že cena jejího budoucího domečku bude pořád růst, jako tomu bylo v kapitalistické americké pohádce vždy. Velcí vlci mezitím skoupili od Bankovního vlka všechny jeho půjčky Karkulkám, hezky mu za ně zaplatili a pak je dali do jedné velké krabice.


Jak vidíte, Karkulky teď neplatí původnímu Vlkovi, ale jednomu velikému Bankovnímu vlkovi. Platí pořád stejné splátky, takže je jim to jedno. Doupě Vlka-Bankstera je na Wall Street, což je hlavní sídlo smečky Bankovních vlků. Vlk vlastně mohl být spokojený, protože Karkulky mu platí jako divé a docela rády, protože měly ty domečky, jejichž cena stále stoupala.

Jenže Velcí Bankovní vlci v hlavním doupěti byli ještě mnohem nenažranější než obyčejný nenažraný Bankovní vlk, který prodal předraženou půjčku Karkulce. Tito vlci zvaní Banksteři vzali krabici s dluhy Karkulek a převázali tuto krabici mašličkou. Pak mávnutím kouzelné hůlky zvané Finanční deriváty udělali z této krabice tři začarované krabičky zvané Collateralized Debt Obligation (CBO). Vlci-Banksteři rozdělili dluhy všech Karkulek do tří skupin podle rizika, které dluhy obsahovaly.


A protože Vlci-Banksteři byli nenažraní přímo bankstersky, tak začali prodávat hloupým dospělákům tyto krabičky za docela vysokou cenu. Který hlupák si tuto začarovanou krabičku koupil, ten na ni začal vydělávat podle příslušného úroku. Vy se milé děti můžete ptát, proč ti hloupí dospělí ty krabičky kupovali za veliké peníze, když nevěděli, co v nich doopravdy je. I na to Vlci-Banksteři mysleli a řekli svým kamarádům, aby na krabičky dali takové růžové mašličky, aby to celé hezky vypadalo. Tito Lži-vlci jmenují Ratingové Agentury a dávají razítka na cokoliv, takže orazítkovali i ty prázdné krabičky. Prázdné krabičky dostaly mašličky a razítka a celé to vypadalo takto hezky.


Milé děti a teď už je jasné, jak to běželo dále. Vlci-Banksteři dostali za prázdné krabičky ohromné sumy peněz. A tak svolali všechny Bankovní vlky v polesí, aby sehnali už nejen Karkulky, které chtěly domeček za původní cenu, ale také všechny jezevce, králíčky a zajíce, kteří vlastně ani domeček nepotřebovali, nebo si domeček hned nemohli dovolit zaplatit. A tito jezevci, králíci a zajíci dostali domečky o hodně laciněji protože Vlci-Banksteři potřebovali, aby stále více běžel jejich obchod s prázdnými krabičkami.

Takže jezevci, králíci a zajíci dostali mnohem výhodnější půjčky na jejich domeček. Tyto půjčky dostaly jméno Sub-prime Mortgage. Jenže milé děti, oni ti jezevci, králíci a zajíci vlastně ani o žádné domečky nestáli. Ale proč si jej nevzít, když nás to skoro nic nestojí. Ale splácet jako hypotéční Karkulka nemohli, a vlastně ani nechtěli. V ten moment jejich domy propadly jako zástava Vlkům-Banksterům. A ti domeček hned zase prodali v omašličkovém balení Sub-prime Mortgage, takže se nic nestalo. Vlastně jen vyměnili jeden papírek s dluhem za druhý, což se jmenuje Credit Default Swaps.

Jenže prázdné domy narůstaly a přišla katastrofa zvaná Frozen Credit Markets. Nikdo o ně neměl zájem a začala klesat jejich cena, což bylo děsné hlavně pro normální hypotéční Karkulky. Jen se podívejte, co se stalo s cenou jejich domečku spláceného v původní formě Prime Mortgage.



Pak bylo lepší se z domečku vystěhovat, vrátit jej bance, koupit si přívěs za auto nebo nějaký malý byt v paneláku. Karkulky by totiž celý život splácely domeček v modelu původní Prime Mortgage. Ale přitom už dobře věděly, že jejich domeček tu cenu nemá a už nikdy mít nebude. Takže bylo lepší se z domečku vystěhovat, oželet celou již splacenou sumu a celý dům vrátit bance. A to také hypotéční Karkulky masově udělaly. A ten moment ztratily všechny ty omašličkované krabice jakoukoliv cenu. Stal se z nich toaletní papír, který jak víte slouží k jiným věcem, než k bankovním operacím. A domy byly prázdné, nikdo je nechtěl, a ty půjčky Karkulek byly k ničemu, protože je už také nikdo nechtěl. Všechny hypotéční Karkulky plakaly, protože byly bez domečků a také bez peněz.


Vlci-Banksteři vyrobili mávnutím čarovného proutku tyto začarované domy-ruiny a lidem vzali jejich celoživotní úspory a proměnili je také v ruiny. Ruina děti je, když rozkopete cizímu klukovi nebo holčičce na pískovišti jejich pracně postavený hrad. Jak dobře víte, jednak se to nesmí, a jednak za to dostanete na zadek. Vlci-Banksteři rozkopali lidem jejich domečky a celoživotní úspory, ale nikdo z nich na zadek nedostal. Proto je to celé pohádka pro dospělé, ale oni ji neradi slyší. Tak jsem vám ji celou vypověděl, aby jste se mohly naplno divit jejich nebetyčné hlouposti.

- - -

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 500 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!


Související články:

Jakov Kedmi: Rusko se stalo stabilním faktorem na Blízkém východě

$
0
0
17. 1. 2017        zdroj
Co očekává Sýrii v tomto roce? Kdo se bude zabývat obnovou země a jakou roli bude mít v tomto procesu Rusko? Na otázky dopisovatelky Pravda. Ru Ljuby Stepušové odpovídá izraelský analytik, bývalý šéf izraelské zpravodajské služby Nativ, Jakov Kedmi.


Co se bude v Sýrii dít v příštím roce?

Musíme pochopit dvě věci. Za prvé, Rusko se stalo trvalým faktorem na Blízkém východě. V okamžiku, kdy byl zahájen vstup ruského kontingentu do Sýrie, ne všichni chápali, že Rusko přišlo na Blízký východ ne pouze proto, aby pomohlo Asadovu režimu. I když v hloubce duše se i tehdy skrývala myšlenka, že stabilizovat tento region bez Ruska není možné. A kdyby se destabilizoval, ponese to s sebou obrovské hrozby, včetně Ruské federace.

Ve výsledku se uskutečnilo, co se uskutečnilo: Rusko se stalo trvalým faktorem na Blízkém východě. Ne takovým, jako Sovětský svaz, sleduje v regionu zcela odlišné cíle, používá zcela odlišný přístup. A právě to se stává jedním z nejvíce stabilizujících faktorů vůbec celé situace na Blízkém východě. S kým probíhají jednání o Sýrii? S Íránem a Tureckem - dvěma hlavními zeměmi v regionu. Zatím se procesů na Blízkém východě, především kvůli Íránu, neúčastní Saúdská Arábie a státy Perského zálivu, ale to je jen dočasný jev. S Ruskem přece jednají. To znamená, že Rusko dnes dosáhlo mimořádného výsledku, jaký nikdy nemělo.

Neexistuje žádná země na Blízkém východě, s níž by mělo Rusko napjaté vztahy. Může jednat s Egyptem, Izraelem, Saúdskou Arábií, se státy Perského zálivu, Irákem, Tureckem, Sýrií, Íránem - se všemi. A to navzdory skutečnosti, že existují určité rozpory s týmž Íránem nebo Tureckem. Turecko je dokonce členem NATO, a se kterým z členských států NATO může mít Rusko normální vztahy?

Blízký východ se díky tomu stane v příštím roce mnohem stabilnějším. A za druhé, minimálně v Sýrii bude skoncováno se všemi teroristickými organizacemi. Neodstraní to rozpory, protiklady na Blízkém východě a v Sýrii konkrétně, ale teroristické organizace, s výjimkou Turecka, v tomto regionu nebudou.

To znamená, že ti, kteří nesložili zbraně a nepřejdou k "politické frontě", budou prostě zničeni?

Ti, kteří nesloží zbraně, zmizí z Blízkého východu - buď budou zničeni, nebo odejdou z Blízkého východu. Ale problém budoucnosti Sýrie nezmizí, protože Sýrie je velmi komplikovaný stát. Je to stát různých kmenů, rodů, konfesí, stát s obrovskou disperzí, kolosální korupcí, která je nyní ještě větší, než tomu bylo před občanskou válkou. Je to země s různými druhy ozbrojených klanů. Turecko i Sýrie dříve nebo později vystoupí z krize. Myslím, že k tomu dojde ještě s jistými vnitřními krizemi a se změnou moci, ale přítomnost Ruska a skutečnost, že dnes mají všichni zájem na stabilní Sýrii, jí pomůže zůstat i nadále jednotným státem.

Řekl jste, že "všichni mají zájem", dokonce i Saúdská Arábie má zájem na stabilitě Sýrie?

V okamžiku, kdy budou ukončeny pokusy vyřešit v Sýrii něco silou, nebude žádná jiná volba. Likvidace teroristických organizací v Idlibu, jejich odchod nebo jejich přechod z vojenských struktur do politických struktur ukončí občanskou válku. Politické změny proběhnou i v Turecku a Íránu, ale všechno proběhne civilizovaně.

Ostatně i v Libanonu bylo přece nalezeno určité východisko, po 25 letech občanské války ...

Libanon není v tomto ohledu příznačný. Protože to, co bude v Turecku, bude i v Libanonu. I to, co bude v Sýrii, bude v Libanonu. Francouzi oddělili Libanon od Sýrie, ale ve skutečnosti jsou neoddělitelní, proto vždy to, co se stalo v Libanonu, určovala Sýrie, a pokud tam byly problémy, řešila je Sýrie. Francouzi, Američané, Izrael - všichni jsme se v Libanonu spálili. A kam jsme se potom obrátili? Na Damašek, který udělal pořádek.

Proto vše, co se týká Libanonu, bude určovat především Sýrie. Ale bude to už jiná Sýrie, jednotná, složitější, ale o nic méně autoritativní, protože jinak nelze tento region kontrolovat. Sýrie již s jinou armádou, už ne tak silnou, jakou byla předtím. Taková, jakou jsme ji znali, už v dohledné budoucnosti nebude.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

John Bok jinýma očima

$
0
0
Zdeněk Jemelík         ZdenekJemelik

PSÁNO VÝLUČNĚ PRO NOVOU REPUBLIKU, AUTOR SI NEPŘEJE DALŠÍ ŠÍŘENÍ17. 1. 2017
Zaujal mě článek Jiřího Bati „John Bok a ti ostatní“, který vyšel na Nové Republice dne 16.ledna 2017. Jsem dlouholetý člen spolku Šalamoun a donedávna jsem byl nejbližším spolupracovníkem jeho předsedy Johna Boka. Věnoval jsem se práci pro chráněnce spolku na plný úvazek či spíše nadúvazek, psal jsem většinu „úředních“ podání spolku, jeho chráněnce jsem podporoval a podporuji jako publicista.


Ještě 21.května 2015 mi John Bok vepsal do knihy „Život mimo kategorie“ věnování, jímž mě označil za „přítele, souputníka a vzácného člověka“. Kdysi o mně tvrdíval, že patřím k nejlepším českým novinářům a chlubil se mnou, jako kdyby mě vymyslel. Dnes tvrdí, že za peníze spolku Šalamoun píši články, které nemají žádný význam.V současnosti sice jsem členem spolku nadále, ale jsem v postavení disidenta, protože jsem se panu předsedovi vzepřel právě kvůli stylu jeho osobního jednání, o němž se vyjadřuje kriticky Jiří Baťa. John Bok mě v průběhu roku 2016 několikrát vyzval k vystoupení ze spolku a dokonce měl nebo ještě má v úmyslu nechat mě vyloučit. Zůstávám dále členem jen kvůli odpovědnosti vůči několika vězněným chráněncům spolku, jejichž kauzami se zabývám a nechci je opustit, dokud se nedostanou na svobodu.

Měl bych proto zdánlivě důvod filipice pana Bati se radovat. Přesto ji považuji za nespravedlivou a nacházím v ní mnoho věcných omylů, které vedou k značně zkreslenému pohledu na výstřední osobnost Johna Boka.

Potvrzuji názor autora, že John Bok má sklon k neurvalému chování, trpí animozitami vůči různým lidem (významným i nevýznamným), jež projevuje nevybíravým způsobem. Pokud jim dává průchod v písemné podobě, je to na pováženou, ale dá se to přežít. Daleko nepříjemnější je při osobním jednání, pokud narazí na nesouhlas se svými názory. Nepřijatelné jsou některé projevy jeho politických názorů, které by se ovšem daly přejít s pokrčením ramen (na názor má každý svobodný člověk právo), pokud by je projevoval civilizovaným způsobem a nepodřizoval jim postoje a vnější vztahy spolku. Obecně jeho chování ovládá pravidlo „co na srdci, to na jazyku“ až v extrémním rozsahu, pojem „politická korektnost“ je mu zcela cizí. Podléhá přesvědčení, že mu projde jakákoli neomalenost a každý je povinen strpět jeho neurvalé chování.

Dále ale stojí vyjádření Jiřího Bati na omylech a nepřesnostech. Začnu od povahy spolku Šalamoun: nejsme neziskovkou „bohatě dotovanou státem“, ale jsme nízkonákladovým společenstvím neplacených dobrovolníků, financovaným dary náhodných sponzorů. Citované „neziskovky“ by se s námi efektivitou vynaložených finančních prostředků nemohly měřit, za málo peněz naděláme hodně muziky.

Je pravda, že z formálního hlediska je John Bok nevzdělanec. Ve skutečnosti má něco společného s Maximem Gorkým: co mu nedaly školy, obstaral si jinde. Znalostmi v oboru humanitního vzdělání s přehledem strčí do kapsy leckterého nositele akademických titulů. Je sečtělý, mnoho získal stykem s významnými intelektuály, je výtvarně nadaný. Jeho sochařské nadání ocenil Henry Moore. Nezanedbatelné jsou jeho znalosti trestního práva, které užívá ve veřejném zájmu. Kvalitu jeho písemných projevů snižuje dyslexie a dysortografie, které mohu mít původ v tom, že se česky naučil až v pěti letech.

John Bok skutečně často zdůrazňuje, že mu předlistopadová moc nedovolila studovat, takže se musel živit manuální prací. Jiří Baťa jistě ví, že takových jsou v České republice stovky, ne-li tisíce. John Bok o tom mluví, protože absenci školního vzdělání vnímá jako hendikep úkorně, a to právě díky různým namyšleným držitelům vysokoškolských titulů, kteří mu předhazují nevzdělanost. Neznamená to, že opovrhuje manuální prací. Je všestranný řemeslník a ještě i ve svém pokročilém věku si občas přivydělává rukama.

Je nikdo v tom smyslu, že nezastává žádné oficiální úřední postavení a nepatří k establishmentu, do něhož se skutečně svým vnitřním založením nehodí. Pokud se ale pokoušel dosáhnout zvolení do zákonodárných sborů, nešel tam za hmotným zabezpečením, ale ve víře, že jako poslanec nebo senátor by mohl účinněji ovlivňovat vývoj justice. Jinak je tomu s jeho opakovanými pokusy o zvolení veřejným ochráncem práv. Nebyl to nápad z jeho hlavy. Výzvu prezidenta Václava Klause, aby se o úřad ucházel, nemohl odmítnout. I když při žádném pokusu neuspěl, paradoxně byl úspěchu podstatně blíž než ve volbách do zákonodárných sborů.

Ač je dle Jiřího Bati nikdo a širší veřejnosti není příliš známý, v resortu spravedlnosti je to přece jen jinak. Jeho jméno je známé, mnozí činitelé jej nenávidí, jiní si jej oblíbili, nikomu ale není lhostejný a určitý respekt mu nelze upřít. Vedoucí činitelé resortu projednávají jeho náměty s plnou vážností a bývá jimi přijímán ke konzultacím, včetně ministrů spravedlnosti a jejich náměstků. To vše můžeme odbýt výrokem, že „všechna sláva je polní tráva“, ale je nezpochybnitelnou skutečností, že během existence spolku Šalamoun John Bok pomohl osobně ke spravedlnosti desítkám nespravedlivě odsouzených. Proto se na spolek stále valí žádosti o pomoc, jejichž objem daleko přesahuje jeho kapacitní možnosti. V tom je Bokova nezpochybnitelná cena.

Poněkud jinak to je s jeho snahami o ovlivňování veřejného mínění v oblasti politiky. Zde je jistě poplatný své minulosti disidenta, chartisty, obdivovatele Václava Havla. S jeho názory nemusíme souhlasit, ale nelze mu upřít právo je projevovat dostupnými prostředky. Souhlasím pouze s tím, že při vystupování na veřejnosti by měl dbát pravidel slušného chování.

Shrnu tedy názor tak, že John Bok je rozporná osobnost bez oficiálního postavení, nikoli však bez jistého vlivu, nikoli jednoznačně záporná, se záslužnými výsledky v péči o oběti selhání justice. V podstatě to je hodný člověk.

Putin má podezření, že Američané, kteří se vytrénovali na Ukrajině, jsou s to uspořádat v USA kvůli Trumpovi "majdan"

$
0
0
17. 1. 2017    zdroj (video)
Ruský prezident Vladimír Putin se domnívá, že jisté síly ve Spojených státech jsou ochotny jít do krajnosti, aby podkopaly legitimitu zvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Například končící Obamova administrativa se snaží svými rozhodnutími spoutat novému domácímu Bílého domu ruce i na nohy. Putin soudí, že ti, kteří vymýšlejí … fejky a používají je v politickém boji, se chovají "hůře než prostitutky".


Podle Putina vzniká dojem, jako by se Američané poté, co se vytrénovali na Ukrajině, rozhodli uspořádat svůj "majdan", jen aby zabránili Trumpovi spravovat zemi, sděluje Russkij dialog.

Ruský prezident si myslí, že tyto akce sledují dva cíle: za prvé, demokraté se nijak nesmíří s porážkou v prezidentských volbách a neopouštějí své snahy o zpochybnění výsledků hlasování; za druhé, odcházející administrativa se snaží vložit Trumpovi klacek do soukolí, aby své předvolební sliby musel plnit s co největšími komplikacemi.

Připomeňme, že ruský vůdce okomentoval sdělení v médiích v USA o tom, že ruské tajné služby údajně mají kompromitující informace o nově zvoleném prezidentovi USA a že tím ho mají "v hrsti".

Putin soudí, že ti, kteří vymýšlejí takové fejky a používají je v politickém boji, se chovají "hůře než prostitutky".

Podle prezidenta nemají tito lidé žádné morální omezení a jsou schopni použít jakékoli postupy k dosažení svých vlastních cílů.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Vyšetřování hypotékového podvodu skončeno, zapoměňte

$
0
0
Petr Umlauf 
18. 1. 2017 E-republika

Za způsobenou škodu 1,9 bilionu $ ztrát u finančních firem na celém světě nebyl žádný manažer souzen. Obamova vláda byla kritizována za to, že nedokázala dostat ani jednu odpovědnou osobu do basy za podvody vedoucí k celosvětové krizi.



Standard & Poor's (S & P), agentura Moody’s Corp. a Fitch Ratings mají více než 96 % podílu na trhu v USA. Podle vládních údajů USA v roce 2007 tato trojka třídila a oceňovala 98,8 % dluhopisů, které jsou v oběhu.

Připomeňme si ve zkratce spouštěcí mechanismus finanční krize. Byla to neschopnost majitelů domu hradit hypotéční splátky u hypoték s pohyblivou úrokovou sazbou. Tyto hypotéky byly v kategorii prime, čili za běžné sazby. Jakmile propadly, nastala katastrofa, které píše náš článek Pohádka o hypotéční Karkulce a nenažraném Vlkovi-Banksterovi. Makléři dali úvěr každému a procento nižší kvality subprime hypoték vzrostlo na 8 % kolem roku 2004 a na přibližně 20 % do roku 2006. V některých částech USA bylo těchto rizikových hypoték více než 80 % v roce 2006. Moody’s Corp., Standard & Poor's (S & P ) a Fitch Ratings, tyto tři ratingové agentury umožnily téměř bezcenné hypotéky o kterých skoro nic nevěděli, napsat do seznamu a ten byl opatřen nadpisem (CDO – zajištěná dluhová obligace). Takto vzniklý zajímavý investiční balíček byl nabízen bankami k prodeji. Zkušeným makléřským hejlům stačilo, že ratingová trojka dala své odborné dobrozdání. Tak ne na planetě tak se kupovalo a přeprodávalo všechno, což trvá dosud.

Americké domácností se stávaly stále více zadlužené. K tomu jsme psali řadu článků, viz například Krušný osud střední třídy v USA. Poměr dluhu k disponibilnímu příjmu fyzických osob vzrostl z 77 % v roce 1990 na 127 % na konci roku 2007. Velká část tohoto nárůstu byly hypotéky. Když Američanům ceny domů začaly klesat po dosažení vrcholu v polovině roku 2006, začalo být velmi obtížné pro dlužníky refinancovat své půjčky. U hypoték s pohyblivou sazbou se úrokové sazby zvyšovaly a přestalo se splácet. Nebudete platit větší dluh bance, než je cena domu. Majitelé položili klíče na přepážce banky a zrušili smlouvy. Cenné papíry kryté hypotékami, včetně sub-prime hypoték, ztratily většinu své hodnoty.

Moody Investors Service (Moody’s Corp.) a Standard & Poor's (S & P ) hráli klíčovou roli při tvorbě toxických zástavních listů pro Wall Street. Šlo hlavně o kategorii B, která neměla vůbec vzniknout. Ratingové agentury daly zástavním listům křídla svým hodnocením AAA, které dostaly i úplné hypotéční nesmysly. Dluhopisy se začaly propadat v roce 2007, jak se trh s bydlením postupně hroutil. Následek byl katastrofální. Celkem 1,9 bilionu dolarů ztrát u finančních firem na celém světě v průběhu krize, která málem zhroutila globální bankovní systém.

Vyšetřovatelé v Kongresu prokázali, že v některých případech, ratingové firmy rozdávaly nejlepší známky jen proto, aby banky měly co prodávat. "Tato krize by se nemohla stát bez přičinění ratingových agentur," to je závěr vyšetřovací komise z roku 2011. Agentury se nedržely vlastních zásad v ratingovém hodnocení a jednoduše podváděly. Postupně se v USA rozběhlo mnoho soudních sporů, jak jednotlivců tak i států a federální vlády proti zmanipulovaným ratingovým hodnocením. V USA má finanční sektor výsadní postavení, je nad zákonem podle hesla: Too big to fail. Ztráty způsobené pokutami se podařilo velkobankám omezit na zanedbatelnou úroveň. Proto se Warrenová rozčílila v Senátu, jak to že žádný bankéř není v base.

Ministerstvo spravedlnosti USA žalovalo Barclays Plc. v prosinci 2016 za podvod s prodejem hypotečních zástavních listů. Soudní proces s velkou bankou je exkluzivní raritou. Obvykle dojde na vyrovnání se s vládou a riziko dlouhého sporu i případného soudu je dohodou odstraněno. Deutsche Bank AG a Credit Suisse Group AG, souhlasili s dohodou a zaplatí kombinované odškodné 12,5 miliardy. Konečná dohoda s vládou zatím nebyla oznámena. Moody Corp. souhlasil, že zaplatí téměř 864 milionů. S & P Global, Standard & Poor uzavřel podobnou dohodu v roce 2015 o vyplacení pokuty 1,375 miliardy. Standard and Poor je největší světovou ratingovou agenturou. Největší banky zaplatily na pokutách a penále více než 162 miliard. Touto kosmetickou cestou se má vyřešit se mnohaleté vyšetřování ratingů u subprime hypotečních cenných papírů. Bankovní dohody s vládou zavedly vnitřní opatření pro posílení nezávislosti a kvality ratingů.

Obamova vláda byla oprávně kritizována roky za to, že nedokázala dostat ani jednu konkrétní osobu odpovědnou největší loupež století do basy. Zatím nebyl kromě firem nikdo z manažerů potrestán. Za způsobenou škodu 1,9 bilionu ztrát u finančních firem na celém světě nebyl žádný manažer souzen. Podívejte se na tuto komedii v přímém přenosu, viz článek Chybí 2 bilióny dolarů? Nevím. Můžete s tím něco udělat? Ne. Vyšetřování ukončeno, zapomeňte.

- - -

 Zdroje:

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:


Copak dělá tohle u ruských břehů? Někdo si zahrává v blízkosti Krymu (FOTO)

$
0
0
Geo
18. 1. 2017

Rusko oznámilo „překvapivý“ nález, který zřejmě nijak neprospěje vztahům mezi Ruskou federací a Západem.


V pobřežní oblasti Černého moře nedaleko města Anapa byl v minulých dnech objeven zřícený bezpilotní prostředek, využívaný v NATO jako sofistikovaný cvičný terč.

Dron byl vyloven z moře nedaleko pobřeží v oblasti Blagoveščenské kosy.

Vyšetřovatelé nyní ustanovují původ dronu, účel jeho použití a okolnosti pádu do moře.

Informaci přinesla s odkazem na zdroj v bezpečnostních službách agentura Interfax, nicméně nedlouho po zveřejnění zprávy se na sociálních sítích oblevily fotografie dronu.

Jedná se zcela jasně o typ Airbus Direct Target, zhruba dvoumetrový stroj poháněný malým proudovým motorem. Zřetelné je také trupové číslo 646 a označení “A06”.

Dron vyvinula společnost Airbus Defence & Space. Prostředek má simulovat vzdušnou hrozbu a je určen k nácviku použití krátkodosahových systémů protivzdušné obrany.

Podle západních zdrojů tyto drony využívají německá armáda a námořnictvo.

Místo, kde byl dron objeven, se nachází jen několik desítek kilometrů od Kerčského poloostrova, nejvýchodnější části Krymu. 






Foto: https://vk.com/bestanapa

Čínský prezident vášnivě obhajoval globalizaci a šel proti Trumpovi

$
0
0
Ilona Švihlíková
18.1.2017   !Argument

Komentář ekonomky Ilony Švihlíkové o tom, proč a jak Čína a její lídr obhajuje hospodářskou globalizaci na západním ekonomickém fóru, a o čem to mimo jiné vypovídá.


Už jen to, že čínský prezident přednesl klíčový projev na začátku Světového ekonomického fóra, něco znamená. Projev, který můžeme rozdělit zhruba do tří částí, má ovšem jednu základní spojovací linii: je to obrana ekonomické globalizace (kteréžto sousloví prezident použil) a otevřenost jako kontrapunkt k protekcionismu, či uzavřenosti. Ač nebyl nikdo jmenován, z projevu bylo jasné, že se jedná o obhajobu nejen globalizace, ale i čínské role v ní tváří v tvář nastupujícímu prezidentovi Donaldu Trumpovi, který byl zvolen také díky nespokojenosti s dopady globalizace.

Podíváme-li se na projev Si Ťin-pchinga, zjistíme, že sice globalizaci obhajuje, ale to neznamená, že nevidí problémy s ní spjaté. Spíše se snaží hledat regulativní a jiná řešení, jak problémy, které v projevu konkretizoval, zmírnit či vyřešit.

Velice zajímavé je, jaká přirovnání čínský prezident použil. Kromě citátu Charlese Dickense hned v úvodu projevu pro dokreslení nejistoty naší doby, přirovnává opakovaně světovou ekonomiku k oceánu. Je všude, nelze se schovat, a to ani v přístavu. Čína – dle jeho slov – se naučila plavat (!). Máloco tak přesně vyjadřuje to, že Čína svým zapojením do globalizace nechtěla měnit svět, či mu vnucovat svůj model, ale chtěla se stát (jak s oblibou říkají Američané) Winner of the same old game– Vítězem staré známé hry.

Je to opravdu paradox dneška, že ten, kdo globalizaci nastartoval, není s jejími výsledky spokojen a chce ji revidovat (USA), zatímco plavání se naučivší Číňané ji nyní vášnivě obhajují.

Zajímavý je nicméně také výběr problémů podle čínské hlavy státu. O tom, že světová ekonomika nemá impuls se hovoří již dlouho. Toto téma měli například připraveno Rusové, jenže tehdy bylo přebito počínajícím konfliktem v Sýrii. Ťin-pching si uvědomuje důležitost inovací a moderních technologií (výslovně zmínil 3D tisk), ale také jejich konkrétních dopadů na trh práce. Je nicméně také velmi jasně patrné, že toto uvědomění si nedostatku růstového impulsu se pro čínského prezidenta jasně odehrává v rámci kapitalistické ekonomiky.

Druhé téma také není tak překvapivé. Čína patří k dlouhodobým kritikům fungování institucí – které sice opět nejsou jasně jmenovány, ale inteligentní posluchač a čtenář si domyslí – jako je MMF či skupina Světové banky. V minulosti sice došlo k menším reformám, ale svět je (nejen) podle čínského prezidenta stále hodně řízen představami o rozdělení moci po druhé světové válce, což už neodpovídá realitě druhé dekády 21. století.

Téma nerovnosti se už také milostivě dostalo do mainstreamu, aniž by se ovšem v hospodářských politikách něco víc změnilo. Následky tohoto vývoje vidíme, jak čínský prezident naznačil, na vývoji kolem sebe.

Celkově vzato charakterizovalo projev dobré vytipování problémů, ale slabší náznaky řešení – kromě odmítání protekcionismu a prosazování politiky otevřených dveří. Zaujala mě parafráze na Stiglitzovo „v závodu ke dnu všichni jen prohrávají“, které ale čínský prezident použil pro obchodní válku, která je v případě Trumpovy politiky reálnou možností pro nejbližší budoucnost.

První část projevu čínského lídra tak celkově působila dojmem: Čína zachraňuje globalizaci a činí to pro své i vaše dobro.

Druhá část projevu se týkala Číny a jejího pojetí rozvoje. V této části chtěl čínský prezident ukázat, že Čína není žádný „černý pasažér“ globalizace, tedy že sice ji globalizace prospěla (naučila se plavat), ale také svým dílem přispívá k ekonomickému růstu a je rovněž štědrým donorem rozvojové pomoci.

Kromě toho, že prezident obligatorně pochválil čínský lid a čínskou komunistickou stranu a vyzdvihl (jako obvykle) to, že každá země má právo na to hledat svou cestu (jak se naučit plavat), mě zaujala parafráze amerického prezidenta Abrahama Lincolna. Myslím, že to hodně vypovídá o tom, jak čínští představitelé chápou legitimitu svého vedení.

Původní citát je o demokracii a Lincoln v něm hovoří o „vládě lidu, lidem a pro lid“ (vzpomeňme na Josepha Stiglitze, který si půjčil tento citát na svůj, dnes již velmi slavný článek o 1 % – vláda jednoho procenta, jedním procentem a pro jedno procento). Si Ťin-pching místo o demokracii hovořil o rozvoji – rozvoji lidu, lidem a pro lid.

V této části čínský lídr zdůraznil také pojetí čínského růstu a globalizace vůbec. Zatímco Američané měli tendenci globalizaci vnímat jako nástroj, jak ovládnout svět (kulturně, politicky, vojensky, ekonomicky), tak pro Čínu platí stále skloňovaný svět win-win– tedy svět, v němž se zisk najde pro všechny. Je to velmi odlišné pojetí od toho amerického, což se ovšem rovněž projevuje v projektech jako je Hedvábná stezka…

Poslední část projevu patřila aktuálním informacím o vývoji čínské ekonomiky. Kromě zopakování pojmu nový normál, stojí za zmínku údaje o změně čínského modelu (posun ke službám a spotřebě domácností), ale také otevřené přiznání problematických aspektů čínského vývoje.

Je to zvláštní svět, v němž žijeme. Na obhajobu typicky západního, kořistnického projektu, který spočívá na moderních technologiích, a kterému říkáme globalizace, je potřeba si pozvat čínského prezidenta. O Západu to možná říká víc než dost.

- - -

Vladimir Putin ohromil: Proti Trumpovi se chystá Majdan (VIDEO)

$
0
0
ea24
18. 1. 2017   Eurasie24

V době bezpříkladného napětí ve Spojených státech v souvislosti očekáváním inaugurace Donalda Trumpa vystoupil s ohromujícím prohlášením ruský prezident Vladimir Putin. Zcela otevřeně vyslovil „dojem“, že Trumpovi protivníci chystají podrýt legitimitu nastupující hlavy státu způsobem, jakým se odehrál ukrajinský Majdan.


Putin to prohlásil v úterý 17. ledna na společné tiskové konferenci s novým moldavským prezidentem Igorem Dodonem. Naznačil, že nadcházející události ve Spojených státech mohou být velmi dramatické.

„Pozorujeme pokračující ostrý vnitropolitický boj, nehledě na to, že volby prezidenta jsou završeny, a byly završeny přesvědčivým vítězstvím pana Trumpa,“ konstatoval k situaci v USA Putin. I přes tuto skutečnost však podle něj existují některé očividné snahy: „Zaprvé – podkopat legitimitu zvoleného prezidenta USA.“

„Ať už to chtějí, nebo nechtějí, lidé, kteří to dělají, způsobují zájmům Spojených států ohromnou škodu. Prostě ohromnou,“ pokračoval ruský prezident.

Poté vyslovil „dojem“, že Trumpovi odpůrci „potrénovali v Kyjevě a připravují u sebe ve Washingtonu Majdan, organizovaný jen proto, nenechat Trumpa nastoupit do funkce“.

Inaugurace Donalda Trumpa má být završena v pátek 20. ledna.

Žižek: Liberální levice škrtá, chudí lidé volí superbohaté. Co dál?

$
0
0

- redakce !Argumentu -
18.1.2017 !Argument

Pro zajímavost přinášíme několik tezí Slavoje Žižeka, slovinského levicového myslitele. Ne se všemi jeho řešeními naše redakce souhlasí, ale některé Žižekovi analýzy, teze a řešení stojí za pozornost.


 
„Převálcována populisty na sociálních tématech, musí nyní progresivní zóna zaútočit na finance a na ty, kteří ohrožují veřejné statky – od klimatu po genetiku.“, píše ve svém komentáři pro italský deník Corriere della Sera slovinský filosof Slavoj Žižek.

Slavoj Žižek se ve svém komentáři ptá po nové politice pro levici tváří tvář současným otázkám, počínaje ekologii a biogenetikou a konče finančním kapitalismem. Podle Žižeka je
„…jasné, že potřebujeme znovu vynalézt obšírný mechanismus pro nadnárodní kontrolu a efektivní mechanismus intervence směrem k efektivnější a širší organizaci na státní a nadstátní úrovni, které překonají posedlost levice samoorganizací na místní úrovni a přímým vztahem se základnou.“

Jedná se o zásadní krok, protože podle Žižekova názoru je dnes stále menší výběr mezi liberálnědemokratickým snem Francise Fukuyamy a komunismem. Nyní je třeba čerpat z lekce, kterou přináší obrovský vzestup populismu. Žižek píše, že jde o širší fenomén počínající Trumpem, přes Marine Le Penovou až k polskou konzervativní stanu J. Kaczynského. „Je evidentní,“ pokračuje dále, „že prostor pro ně je otevřen selháním levice; míním tím nyní jako levici také residua sociální demokracie, institucionální levici a liberální levici, kterou bychom ovšem snad ani neměli nazývat levicí.“ 


Trump a další populisti jsou selháním liberální levice

Podle jeho názoru je Donald Trump symptomem selhání demokratické stany otočit doleva, kterým vznikl politický prostor, který obsadil Donald Trump. Establishment liberální levice nebyl schopen uchopit autentickou nespokojenost dolních tříd americké společnosti. A tato nespokojenost byla kanalizována směrem k populistické pravici, domnívá se Slavoj Žižek dále.

„A toto se neděje jen v USA – pro mě nejtragičtější příklad, jak jsem naznačil, je ten polský. Strana Právo a Spravedlnost Jaroslava Kaczynského. V poslední roce vláda snížila věk odchodu do důchodu, zahájila velké sociální transfery, například matkám, poskytla více dostupné vzdělávání a zdravotní péči. Pro pracující udělali víc než jakákoliv levicová vláda. A toto je samozřejmě doprovázeno jejich rasismem a nacionalismem. A Marine Le Penová slibuje, že ve Francii udělá totéž.“ Jak si dále slovinský filosof všimnul, podobné pseudolevicové prvky protofašismu najdeme také u Donalda Trumpa s jeho sliby investovat do veřejných prací a zvýšit mzdy.

 
Levice je nejlepší ve škrtání, chudí volí superbohaté

Žižek se ptá:
„Není toto extrémní paradox, ve kterém se objevuje postupně tato nová polarita? Oficiální liberální levice je nejlepší ve vykonávání politiky austerity (škrtů), i když si zachovává svůj progresivní charakter v nových bojích sociálních, antirasistických a antisexistických. Na druhou stranu, konzervativní, náboženská a anti-imigrační pravice je jediná politická síla, která navrhuje výrazné sociální podpory a opravdu podporuje pracující. Jedná se o neuvěřitelnou situaci.“ 
V dnešních podmínkách tak podle něj dělají sociální politiku spíš pravicoví nacionalisté než liberální levice.

V USA se projevuje současná „arogantní dekadence levice“ podle Žižeka například popularitou mezi americkou intelektuální elitou televizních pořadů, kde se míchá talk show s politickými komentáři. Tyto pořady, jak píše,
„V praxi to, co dělají je, že si dělají legraci z běžných lidí, z populistů. Místo toho, aby se konfrontovali s reálnými problémy, nedělají nic jiného, než že ztělesňují aroganci liberálních elit. V USA se potvrzuje tato šílená konfigurace: chudí lidé volí z velké části Trumpa a superbohaté, a oficiální liberální levice je ponižuje tím, že si z nich dělá srandu.“


Úkoly pro levici nekončí porážkou Trumpa nebo Le Penové

Podle názoru Žižeka je nutné myslet dále, než je jenom porážka Trumpa anebo Le Penové. Něco takového je jenom úlevou od symptomů nemoci, a nikoliv léčbou nemoci, postavenou na diagnóze:
„Kritika Trumpa není tím, co by léčilo symptom: pravým úkol je analyzovat to, co nefungovalo v umírněné a liberální levici. Jsme to my, kdo musí učinit změnu, my, kdo se ještě považujeme za levici. My musíme najít způsob, jak se obrátit na pracující, překonat politickou korektnost. A toto je naše tragédie, ale zároveň je to i naše naděje.“ 
Současné zmatení je podle Žižeka voláním po novém vynalezení komunismu, které bude odpovídat na ty nejzávažnější krize dneška. Konkrétně je to podle něj
Ekologie, která je problémem veřejných statků v ohrožení. Také finanční krize se týká veřejných statků. Intelektuální vlastnictví se týká symbolických veřejných statků. Biogenetika se týká našich genetických společných statků (commons) – kdo je bude kontrolovat, kdo bude řídit vývoj? A uprchlická krize vnáší do hry prvky veřejných statků humanity samy o sobě.“

Dále je Slavoj Žižek přesvědčený o tom, že je nutné „…překonat logiku heroického národního státu. Jak najdeme také v Hegelovi, extrémním rozvojem ideje patriotického heroismu je válka. A toto je pro mě esence komunismu: překonat národní stát a logiku trhu a znovu vynalézt nové veřejné statky. Pro nás všechny se skutečně jedná o otázku přežití.“

Slavoj Žižek bude vystupovat na konferenci o komunismu C17 v Římě, která se bude konat 18. až 22. ledna 2017.

Z italštiny přeložila: Ilona Švihlíková.

Nevtip na tento den – dnes pro Ivana Gabala, Jakuba Jandu, Juraje Smatanu a další posedlé ruskou propagandou

$
0
0
- vlk -
18. 1. 2016 Kosa zostračili vlkovobloguje.wordpress.com
 

Ještě loni si polovinu lidstva mohlo koupit 62 nejbohatších, avšak za jeden jediný rok je, podle nové metodiky a s novými údaji z Číny a Indie, situace ještě horší. Nesrovnatelně horší! Opakuji za pouhý rok . Podle čerstvé studie významné mezinárodní charitativní organizace OXFAM osm nejbohatších lidí vlastní stejný majetek jako chudší polovina světové populace, tedy 3,6 miliardy lidí.

Je nestoudné, že tolik bohatství je v rukou několika jedinců, když každý desátý člověk na světě musí přežít se dvěma dolary na den,“ uvedla Winnie Byanyimová z Oxfamu.

„Jsme v situaci, kdy miliardáři často platí nižší daně než jejich uklízečka nebo sekretářka. To je šílené,“ 
řekl agentuře AP poradce společnosti Oxfam Max Lawson. Lidé podle něj ztrácejí důvěru ve stávající systém, kterému hrozí, že se rozpadne. Prvními signály byly podle Oxfamu referendum, v němž Britové loni rozhodli o vystoupení své země z Evropské unie, a zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA.

Podle jedné z největších marketingových společností Edelman se důvěra lidí v systém prudce snížila po světové hospodářské krizi z roku 2008. Podle průzkumu společnosti věří jen 15 procent lidí, že systém funguje.

Tento postoj má řadu příčin, jednou z nich je i rostoucí nedůvěra v tradiční média, na která lidé nahlížejí jako na součást establishmentu.

Zdroj


Ještě je třeba dodat, že hlavním zdrojem dat pro studii Oxfamu byl Forbes a obsáhlá rešerše Credit Swiss. To pro případ, že by nějaký ten Gabal nebo Janda prohlásili, že ...už i Oxfam naletěl Putinově propagandě…
Protože Ruskem posedlí šmokové nám perou do hlavy, že všechno je jen ruská agrese a propaganda a za všechno může Putin.

Originál zprávy Oxfamu zde 

- - -

Zbyněk Fiala: O žebrácké holi

$
0
0
Zbyněk Fiala
18.1.2017  Vaše věc

Dlouhodobě nerostoucí objem národní ekonomiky je možné brát jako výrazné riziko, důrazně varuje analytická zpráva připravená pro jednání tripartity. Ano, růst HDP se naší domácí produkce netýká, jen té zahraniční!

Oblíbeným sportem našich státníků je bušit se do prsou a hřímat o suverenitě, ale skutečné ekonomické postavení naší republiky je bližší tomu, co zjistila už Ilona Švihlíková: Jsme kolonií. Zatímco produkce zahraničních podniků vzrostla od půli 90. let sedmkrát a tyto podniky teď od nás vyvádějí až 300 miliard korun zisku ročně, sektor podniků v domácím vlastnictví se za stejnou dobu nehnul z místa a produkuje (ve stálých cenách) pořád stejně. Uvádí to zpráva nepatrného analytického útvaru na Úřadu vlády ČR věnovaná analýze odlivu zisků z ČR. Mluví se o ní už dlouho, ale nyní byla zpřístupněna širšímu okruhu zájemců, protože byla předložena tripartitě,

U zahraničních investic v ČR existuje jasný nepoměr mezi podílem zisků – které pak odtečou do zahraničí – a podílem mezd a daní, které zůstanou u nás. Extrém byl v krizovém roce 2009, kdy společnosti pod zahraniční kontrolou dosáhly 67 procent z celkového čistého provozního přebytku nefinančních podniků, ale za práci vyplatily jen 41 procent z celkového úhrnu mezd.

Proč je u zahraničních podniků výrazněji menší poměr mezd na zisku než ve zbytku naší ekonomiky? Jsou přece moderní, technologicky vybavené. Zvedá nás to vzhůru, Česká republika je na 5. místě v žebříčku exportu výrobků střední nebo špičkové technologické úrovně. Nahoře je Německo, my jsme jen o pár kroků vzadu. Jenže mnohem menší je také podíl hodnoty, který k tomu přidáme. Když se znovu podíváme na onen extrémní rok 2009, k podílu sklizeného zisku (zmíněných 67 procent) patřil o něco menší podíl produkce (53 procent) a ještě menší podíl hrubé přidané hodnoty (48 procent).

„Přidaná hodnota vyspělých technologií se tedy zjevně realizuje teritoriálně nebo účetně mimo ČR,“ píše ve vší slušnosti zpráva, protože na Úřadu vlády by si nedovolili napsat, že nás mohou zahraniční vlastníci ždímat, jak se jim zlíbí, a že se to dá doladit i ostrou tužkou, třeba smyšlenými náklady na poradenství, patenty a goodwill.

Jsme snad blbí? To určitě ne, podle statistik EU, lidské vzdělanostní zdroje v Česku se neliší od poměrů v Německu. Propad vidíme až v jejich využití. Zaměstnanost a produkce v high-tech oborech je u nás řádově nižší a podíl výzkumu je na tom ještě hůř ve srovnání s Německem.Českým zaměstnancům zahraničních firem je svěřována málo kvalifikovaná a špatně ohodnocená část výrobního procesu. Technologie jsou dobré, ale cizí. Jen jednoduchá obsluha je naše.

Česká republika má v současnosti stabilně nejvyšší deficit bilance výnosů v poměru k HDP v celé EU, píše zpráva. Peníze teď tečou hlavně ven. Objem výnosů mířících do zahraničí je deset let větší než nové investice nebo reinvestice. A tento odliv je několikanásobně vyšší, než byl predikován, čteme dál. Pokus o srovnání s nějakým evropským standardem (pomocí nejrůznějších modelů) ukazuje, že je nejméně dvakrát vyšší, než by odpovídalo objektivním makroekonomickým podmínkám. Ale jestli je to přesně dvakrát, nebo třikrát, to už je jedno. Čtěme to tak, že ve srovnání s EU jsou u nás podmínky extrémně výhodné. Ne pro nás, pro ně.

Předpověď? Zatím to vypadá tak, že – počítáno ve směnném kurzu - bychom měli být dlouhodobě na 50 nebo 60 procentech úrovně vyspělých zemí. S ničím lepším nelze počítat. Dohánění? Pohádky.

Mimochodem, devalvace koruny, kterou už třetím rokem udržuje ČNB, tento poměr ještě zhoršuje. ČNB to vydává za uvolnění měnových podmínek, tedy jako svůj příspěvek podpoře ekonomiky. Ale podmínky uvolňuje jen pro exportéry. Ano, pro ty, kteří mají takový rozdíl mezi vysokými zisky a nízkými náklady práce. Levná koruna znamená, že dělník, kterému jsem dával 1000 euro, nyní vystačí s 900 euro. Tím se jen zhorší relativní postavení domácích výrobců – to jsou ti, co stagnují a už se dvacet let nemůžou hnout z místa. Typické hašení požáru benzínem.

Obvyklá otázka, co s tím? Studie varuje před sesunem české ekonomiky k nějakému jižnímu modelu. Lepší je přizpůsobit se Německu a Rakousku a myslet také na alternativní hospodářské instituce, ale to chvíli trvá. Určitě potřebujeme lepší koordinaci výzkumu a vývoje, jak to dělá třeba německý Fraunhoferův institut, propojení školy s reálnou ekonomikou (duální vzdělávání, týden v práci, týden ve škole), lepší dostupnost domácího kapitálu, jak se o to stará rozvojová banka KfW. Rychle může pomoci rozumnější zdanění odplouvajících zisků, vyšší mzdová hladina, úder na daňové ráje (ale zahraniční investice jsou obyčejně spojeny s daňovými prázdninami, takže mají ráj v ČR). Neoprávněnému odlivu zisků by pomohla i větší srovnatelnost daňových nákladů v EU (harmonizace).

Když to shrnu, čekali jsme, že nás to postrčí, ale místo toho nás to zabetonovalo v bídě. Mluvící hlavy, které z obrazovky mudrují o konkurenceschopnosti ekonomiky – tohle ne, to by ji snížilo – mají nejspíš na mysli jen udržování tohoto podřadného postavení. Pro ekonomiku by to bylo špatné, kdyby to bylo dobré pro lidi.

Bývaly časy, kdy jsem musel plánovat a všechny mé redakční požadavky nejprve narazily na Karla. Ten je škrtl, šetřil, byli jsme uprostřed boje za lepší kapitalistické příští. Kyselý ksicht mi vylepšoval žertíkem. Ráno se prý probudil orosený ze strašného snu, ve kterém viděl, jak naši akcionáři bloumají krajinou o žebrácké holi. Ale to byl opravdu jen sen, uvedená zpráva dokládá, že o žebrácké holi se ploužíme my. Její zjištění vůbec neodpovídají očekávání, že přímé zahraniční investice nám pomohou dohonit vyspělejší svět.

Základní problém, zda se podbízet přímým zahraničním investorům, však zůstává. Pomalu tu jsou vyčerpány příležitosti nízko visícího ovoce a do větších rizik už se nikomu nechce. Odliv výnosů znamená, že dřívější investice (často z privatizace za pár šupů) dožívají, a tím to skončí. Někdo vraští čelo, ale podle mne – zaplaťpámbu. Berme vážně potřebu hledat domácí zdroje růstu. A že jich je!

Tady bych rád něco doplnil sám. Hledání domácích zdrojů pro regionální rozvoj se v minulých letech věnoval unijní vědecko-vývojový projekt D-CENT. Už skončil, všechno je na webu dcentproject.eu/resources/. Počítá s trochu jinou ekonomikou – decentralizovanou, kolaborativní, participativní.

Předpokládá účast doplňkové virtuální měny podobné bitcoinu – freecoin. Bude garantována fondem v národní měně o stejném objemu, ale s mnohem větší palebnou silou. Ta palebná síla bude dána tím, že freecoin získá mnohem rychlejší oběh prostředním elektronického lokálního systému, v telefonu. Každé euro tak díky svému avataru freecoin poslouží během stejné doby víckrát a navíc zůstane ve službách daného místa, žádný odliv zdrojů nenastane. Je to stejné, jako kdyby se dostupné peníze pro místní ekonomiku zvýšily mnohonásobně.

Zmíněné peníze mají větší palebnou sílu také díky participativnímu využití kolektivní inteligence. Autoři mluví o decentralizovaném, kolaborativním a demokratickém manažmentu důvěry. Ukazují to na příkladu systému, který už spustil v Barceloně a okolí. Uvedená virtuální měna tam nahrazuje klasické zápočty, ale předchází jim vzájemné vyhodnocení důvěryhodnosti partnerů.

Všichni účastníci mají něčí ručení a sami také někomu ručí. Důvěryhodnost se posuzuje také podle toho, že se obchody točí tempem, které partner slíbil a dodržuje počet obrátek kapitálu v roce. Kšeft mu jde, může dostat potřebnou likviditu. Kolik má důvěry (ručení), tolik virtuálních peněz na jednu obrátku. Když to selže, sáhne se do garančního fondu po skutečných eurech. Co z toho plyne? Neměli bychom opakovat dvakrát stejnou chybu a spoléhat na příliv zahraničních investic. Nějaké určitě stejně přijdou, ale obrovské rezervy růstu české ekonomiky spočívají v doplňování soběstačnosti. V lepších potravinách, lepším bydlení i v lepších vztazích. Není to třeba vymýšlet, je třeba se to naučit, pokud nechceme skončit o žebrácké holi.


Objektivní pochyby? Romancovová ministryní pravdy, Romancov expertem "posedlým" Putinem

$
0
0
Tomáš Vyoral
18.1. 2017  
Ministryně pravdy se ohání nezaujatostí. Do jaké míry jí lze objektivitu věřit, když její (dle všeho) manžel Michael Romancov, politický geograf a publicista je mediálně angažovaný, značně protirusky zaměřený expert? Viz pár textů "Nezakazujeme lhaní ani nehodnotíme "verze pravdy". To je fiktivní obraz, který si naši kritici vymysleli, aby měli na co útočit. Pouze poskytujeme dostupná fakta," uvedla Eva Romancovová pro Aktuálně.cz.
Já si tedy dovolím uvést také některá fakta, která bychom, dle mého, měli vědět.
Na jedné straně tady máme objektivní a nestrannou bojovnici s dezinformacemi, ministryni pravdy paní Romancovovou, koordinátorku Centra proti terorismu a hybridním hrozbám.
Pak zde máme na druhé stráně jistého pana (manžela?) PhDr. Michaela Romancova, Ph.D., politického geografa, pedagoga a publicistu, který se v 10 ze svých 18 posledních novinových článků/komentářů (na iHned) zaobírá Putinem a téměř ve všech Ruskem (což, pravda, je dle jeho CV jeden z jeho oborů). Můžete však hádat z jakého a neustále stejného pohledu. Samozřejmě z toho jediného správného. Titulky oněch 18 posledních článků přikládám níže, hlavní body jednotlivých příspěvků si můžete přečíst po rozkliknutí článků, takže snad nemůže být pochyb o autorově (dle mého jednostranném) zaměření. Ostatně vzhledem k mediálnímu prostoru Michaela Romancova stačí mrknout na Google, např. Romancov: Putin učí ptáky létat, ale v každodenních záležitostech je neúspěšný (ČT, 3. 12. 2016)...

TITULKY POSLEDNÍCH 18 PŘÍSPĚVKŮ MICHAELA ROMANCOVA na ihned.cz (1.12. 2014 – 22.11. 2016) - ty se zmínkou Putina nebo Ruska tučně.
1. Romancov: Evropa se musí stát natolik silnou, aby ji Trump, Putin a Si Ťin-pching považovali za mocnost, ne za supermarket (22. 11. 2016)
2. Romancov: Problémy ruského sportu je třeba hledat v dobách SSSR. Sportovci jsou zvyklí, že u nich právo neplatí (25. 7. 2016)
3. Čína - bližší, než se nám dnes zdá (1. 4. 2016)
4. Rusko na prahu roku 2016: Gigantická Putinova vesnice (10. 1. 2016)
5. Pokud se Evropa uzavře, teroristé budou mít vyhráno (17. 11. 2015)
6. Romancov: Proud migrantů do Evropy je pro Rusko pravým požehnáním (30. 9. 2015)
7. Srpen 1968 aneb Ruský návrat do minulosti (21. 8. 2015)
8. Nebezpečné blábolení hmyzoznalce Konvičky (17. 8. 2015)
9. Standardně nestandardní Putin (19. 6. 2015)
10. Romancov: Čína Rusko nekritizuje, ale nadšená podpora to není (4. 6. 2015)
11. Tesknící Rusko: Putin sní o návratu na velmocenské výsluní (7. 5. 2015)
12. Naší největší výhodou proti Putinovi je znalost ruských dějin (8. 4. 2015)
13. Proč se Putin cítí podvedený a zostuzený (5. 3. 2015)
14. Romancov: Putin je vyzývatelem Západu (9. 2. 2015)
15. Vyděděné Řecko by nahrálo Putinovi (29. 1. 2015)
16. Rusko rozumem nepochopíš (5. 12. 2014)
17. Romancov: Roční poselství Majdanu (1. 12. 2014)
18. Pokud Evropa zůstane jednotná, Putin na Západě nemá šanci (15. 12. 2014)
Ponechávám na posouzení vás samotných, zda objektivita naší ministryně pravdy může, nebo nemůže být tímto zpochybněna, nebo zda je to pro její výkon zcela irelevantní. Zda její práce nebude primárně orientována na dezinformace z jedné strany (v současné době té východní).
Dovolím si ještě sdílet zajímavý úryvek z rozhovoru Evy Romancovové pro Radiožurnál (5.1. 2017), možná že právě tady se nám paní Romancovová "prokecla", proč je ministerstva pravdy zapotřebí.
MODERÁTORKA:
„No a z čeho vycházíte, když si myslíte, že jsme (v ČR k dezinformacím / pozn. autora) náchylnější?“
EVA ROMANCOVOVÁ:
„Česká veřejnost má určitou tendenci mít třeba nějaké negativnější postoje k Americe nebo k NATO nebo k západu obecně. Je tady velice euroskeptická nálada, jako velice nadstandardně, když to porovnáte s jinými evropskými zeměmi. Z toho vycházím. Proč to tak je, to si netroufám odhadovat.“
Takže je třeba nám tyto (dezinformační) postoje a tendence zkrátka vytlouct z hlavy. Spolu s performerem a specialistou na seznamy nepohodlných, Jakubem Jandou, a jemu podobnými se jim to snad, pevně doufám, (ne)povede (o Jandových seznamech dezinformačních pornowebů jsem psal zde).
Na závěr ještě krátce ohledně spojení (ať už je jakékoliv) Evy Romancovové a Michaela Romancova. Že se nejedná pouze o shodu jmen, dokládá například společná kniha Evropské politické a ekonomické instituce (2012, Eurolex Bohemia) nebo web Michaela Romancova.

P.C.Roberts: Vyrve si Trump prezidenství z rukou CIA pro sebe?

$
0
0

18. 1. 2017      PaulCraigRoberts
Jestliže chce Trump své prezidenství přežít, musí rozbít CIA na tisíc kousků, jak to chtěl učinit J.F. Kennedy, než ho CIA zabila. Za zločin zrady musí zatknout neokonzervatice a pohnat je před soud. Musí na nejnižší míru osekat špehování občanů Národní bezpečnostní agenturou (NSA, které představuje absolutní znásilnění americké ústavy. 



Musí z tiskových konferencí v Bílém domě vykázat všechny představitele presstitutního tisku a TV médií a nová pověření pro tuto činnost poskytnout alternativním internetovým médiím. A to proto, že tisk a televizní média jsou dnes nádeníky CIA a postrádají jakoukoli mravní integritu. Snad i presstitutky by měly být obžalovány ze zrady a pohnány k soudu společně s neokonzervativci a CIA.

Jestliže se pak Trump k těmto rozhodujícím krokům neodhodlá, nebude dost silný na to, aby USA přinesl změnu, o kterou mu jde.

Vybral a přeložil L.M.

Beatrix von Storch: Trump jenom pojmenoval věci pravým jménem

$
0
0
18.1. 2017   První zprávy
Zahraniční politika USA od přelomu tisíciletí byla katastrofa. Válka v Iráku a politika "změn režimů" pod vedením Hillary Clintonové uvrhla Střední východ do chaosu, uvedla Beatrix von Storchová v rozhovoru pro Freie Welt. Stále více a více Američanů mělo už plné zuby toho, že jejich vláda se snaží hrát na světového policajta, zatímco doma nedokáže vyřešit problémy.


  V Obamově rodném městě Chicagou roste trestná činnost, náklady na zdravotní pojištění eskalovaly. Donald Trump však otevřeně říká, že invaze do Iráku bylo špatné rozhodnutí. Slíbil také větší ochranu hranic s Mexikem, lepší boj proti nedovolenému přistěhovalectví a nechce, aby Spojené státy hrály roli světového policajta, charakterizovala období posledního amerického prezidenta Storch.

Kerry: Takhle se nechová americký prezident

Trump a NATO
"Donald Trump mluví jenom o tom, co je již zcela zřejmé, že Evropané nedokáží chránit svoji vlastní bezpečnost. Německá ministryně obrany Ursula von der Leyen stěží plní závazky vůči NATO. Bundeswehr je v kritickém stavu. Von der Leyen se zabývá především self-propagací a sexuálními semináři pro vojáky. Další evropské státy také nejsou schopny se bránit. To vede k vojenské závislosti, které se pak rovněž stává politickou závislostí. Ale my chceme partnerství s USA a nezávislé, vysvětluje svůj pohled na Trumpovo hodnocení NATO europoslankyně za AfD.

Uprchlická krize
„Pravděpodobně neexistuje jediný člověk, který by Německu a Evropě způsobil tolik škod jako Angela Merkelová. Když Britové viděli, jak Merkelová zve k migraci lidi do západní Evropy, tak pro mnoho Britů byl jediný závěr: Musíme se dostat ven z této Evropské unie. Takže kritika Donalda Trumpa kancléřky je oprávněná,“ uvedla Storch.

Kritika médií
Beatrix von Storch také pochválila Donalda Trumpa za jeho přístup k médiím. „Zlomil interpretační autoritu mainstreamových médií. Sociální sítě vytvářejí pro občany zcela nové informační kanály. V celé Evropě občané požadují větší účast a chtějí rozhodovat o svém osudu. Chování Donalda Trumpa je i pro nás příkladem, kdy bychom se v informacích měli orientovat sami, bez nápovědy. Toho se v Německu a nejen v Německu bojí, takže proto ty drsné reakce na alternativní média a nyní i otevřená cenzura internetu.“

Německo: Wagenknechtová podpořila Trumpa, žádá rozpuštění NATO a vyzývá k dohodě s Ruskem!

$
0
0
Sahra Wagenknecht 
18. 1. 2017   Skrytá pravda
„NATO by mělo být rozpuštěno a nahrazeno systémem kolektivní bezpečnosti, včetně členství účasti Ruska,"řekla Wagenknechtová v rozhovoru pro Funke Media Group.Vůdci NATO jsou podráždění a rozzuření na prohlášení budoucího prezidenta Trumpa, oznámil ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier (SPD) po setkání s generálním tajemníkem NATO Jens Stoltenbergem. 



Steinmeier je v šoku, co se nyní děje a žádá, upřesnění vyjádření. Alexander Graf Lambsdorff si s prohlášeními Trumpa neví rady a čeká na období po inauguraci.

V sídlech NATO a Bruselu zavládl poplach, protože další dnešní vyjádření Mayové a okamžitém odchodu z EU, kdy loutky z Bruselu chtěly včera házet Velké Británii klacky pod nohy a temně na ní vrčely, dnes vytřeštěně zírají.

A jenom dodatek: úžasné je pozorovat europoslance Pospíšila, jak zoufale běžel do Bruselu, aby udělal kličku, nabral kurz Londýn a snaží se předeběhnou všechny, kteří kráčelí vstříc svobodě a demokracii.

Dopis premiéru Sobotkovi

$
0
0
18. 1. 2017
Mgr. Bohuslav Sobotka
předseda vlády České republiky
Úřad vlády České republiky
nábřeží Edvarda Beneše 4
118 01  Praha 1 - Malá Strana
 Pane premiére,
je pozoruhodné, jakou pozornost věnujete 48. výročí sebeupálení studenta Jana Palacha. Nechci ze široka rozebírat důvody tohoto aktu, který je mnohými považován za čin hrdinský či vlastenecký, jinými za naprosto zbytečný akt sebevraždy, který v podstatě nic nevyřešil a svým způsobem, díky médiím, vyvolal jen mimořádnou pozornost veřejnosti, případně té části politiků či politických aktivistů, kteří tento čin dali do souvislosti s politickou situací v zemi a dali jí příchuť politického protestu, i když tomu tak zcela úplně nebylo. 



Podle nich to byl čin, který měl být údajně protestem proti vývoji v Československu po okupaci vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968. Vy sám jistě víte, jak to všechno ve skutečnosti bylo, ovšem v dnešní době, okolnostmi vynucený politicky korektní, zato falešný postoj Vás nutí k pokryteckému jednání, prezentovat čin Jana Palacha jako čin veskrze hrdinský a věnovat jeho činu potřebnou dávku politické pozornosti a piety. Nicméně, zůstal nám v paměti jen tento údajně politicky motivovaný protest, na dalším vývoji ve společnosti se však jeho čin nijak výrazně či významně neprojevil. Ale budiž, student Jan Palach se obětoval jako národní hrdina té doby, čest jeho památce!

Nicméně pane premiére, projevil jste osobní úctu, vzdal čest člověku který obětoval svůj život jisté celospolečenské myšlence politického významu v době totality, v době vlády komunistů. Dnes žijeme v jiné společnosti, údajně s demokratickým režimem. V této souvislosti si dovolím položit Vám otázku, jak byste se asi zachoval v případě, že by dnes nějaký občan, přesněji havíř z OKD, si rovněž vzal život proto, že mu tento režim (za Vaší pomoci) vzal práci a peníze, připravil jej o byt, přivedl jej a jeho rodinu do těžké ekonomické situace, která jej donutily až k podobnému zoufalému a neuváženému činu. Ptám se, zda byste tento čin rovněž hodnotil jako hrdinství, protože by jím tento člověk chtěl demonstrovat sociální křivdu, bezpráví, nečestnost, nepoctivost, podvodné jednání lidí, tedy včetně Vás, kteří kauzu OKD zavinili a kteří rodiny havířů do takové zoufalé situace dostali .

Byl byste ochoten, pane premiére, schopen akceptovat tyto důvody, nebo jak bývá Vaším častým zvykem, tuto událost byste vysvětloval zase po svém tedy, že by to byl čin neopodstatněný, bezdůvodný, unáhlený, že se mohl jistě vyřešit v jeho prospěch atd.? A hlavně, že Vy s tím nemáte nic, ale vůbec nic společného, protože Vy jste konal v rámci zákona! Proto byste zřejmě tento čin spíše nejen odsoudil, ale hlavně neuznal jako reálný důsledek kauzy OKD. Proto byste také zřejmě ani neprojevil žádnou pietní účast, žádnou svíčku nebo pugét! Prostě (tipuji), hodil byste na takovou událost, jak se říká deku, protože takový čin by sebou evidentně nesl i stopy Vašeho spolupachatelství.

Jsem přesvědčený, že se ve svém úsudku a odhadu nemýlím a pokud snad ano, pak jen ve svém vyjádření či popisu Vašeho přístupu k takové události. Rovněž si nemyslím, že se k tomuto dopisu vůbec vyjádříte, protože jistě máte jiné starosti, je před volbami, na stole zákon Anti Babiš a mnohé jiné. Poznamenávám, že rovněž kauza OKD není ani zdaleka vyřešena a spolu s ní i Vaše účast na ní jak by smet!

Pane premiére, svůj dopis neukončím tím obligátním přáním mnoha úspěchů, protože ty úspěchy, pokud nějaké jsou, jdou vždy jen na Váš vrub, resp. na vrub politiků a politických stran včetně Vaší ČSSD která, jak se nechala slyšet členka ČSSD Nytrová, je prolezlá korupcí, na občany myslíte a slibujete pro ně něco udělat jen když je před volbami.

Takže, doklepejte už nějak to své účinkování do voleb a věřím, že „úspěchy“ ČSSD ve volbách již nebudou takové, které by Vám a ČSSD dávali možnost znovu vládnout. Upřímně, nic proti ČSSD jako takové, ale když už, tak s jinými, poctivými a čestnými lidmi, což není Váš případ.

S pozdravem

Jiří Baťa , důchodce, 16. ledna 2017

Západní Ukrajina se topí v krvi a začíná se měnit na zónu ATO

$
0
0
Jurij Makarenko
18.1.2016 NewWorldOrederOpposition

Jantarová válka na Ukrajině překročila hranice jedné oblasti. V podstatě se v západních regionech země vytvořila svérázná zóna ATO, která už začala sklízet svou smrtelnou žeň. Nestačily ještě utichnout výbuchy v Rovenské oblasti a už se bitky jantarové mafie přestěhovaly do Žitomiru a skončily skutečnou krvavou válkou, ve srovnání s níž se předchozí epizoda může zdát jen dětskou hrou. Na včerejšek v noci se městečko Olesk v Žitomirské oblasti změnilo ve skutečnou arénu bojů, které skončily krví. Ozbrojenci, kteří přijeli do centra města, začali bez varování pálit do skupiny neozbrojených občanů a hodili na ně granát.



Podle informací policie okolo půlnoci do centra Oleska přijely tři automobily, mezi nimiž byl jeden mikrobus. Z nich vyskákali ozbrojenci a bez váhání spustili palbu do místních obyvatel stojících u vchodu do kavárny a na parkovišti. V průběhu střetu (ve skutečnosti masakru) jeden z útočníků hodil do skupiny granát. Po výbuchu útočníci z místa ujeli. Jako obvykle „operativně“ zareagovaly bezpečnostní složky, kterým už nezbylo než posbírat raněné a, jak se později ukázalo, i mrtvé. Více než desítku zraněných odvezly sanitky rychlé pomoci. Ještě nejméně tolik se jich dostavilo do nemocnice pěšky s pomocí dotčených sousedů. Jeden z těžce zraněných zemřel na jednotce intenzívní péče, aniž by nabyl vědomí, a ve vážném stavu se nacházejí další tři.

V současné době byl v oblasti vyhlášen záchytný plán „Siréna“ a do Olesku byla vypravena jednotka zvláštních sil. Nicméně po stopách útočníků se už vydali i místní. Dva dopadení radikálové byli již dopraveni do nemocnice. Ve městě nazrává vzpoura. Příbuzní a známí zraněných obklíčili nemocnici a vyžadují spravedlnost. Vyšetřování odhalilo spojení banditů s takzvanou jantarovou mafií. Skupina přijela do města, aby bylo projednáno další přerozdělení zdrojů z nalezišť, a zdá se, že se něco pokazilo. Bandité uspořádali skutečný masakr uprostřed klidné obce, aby obhájili „jantarové“ zájmy kyjevských úředníků a oligarchů.

Ráno proběhly v Olesku protesty. Občané volali po nastolení spravedlnosti a vyzývali bezpečnostní síly, aby konečně byla zastavena vláda bezpráví. Mezitím se situace kolem nemocnice zhoršila. Zdravotnický personál měl skutečně strach, protože ozbrojené jednotky obsadily budovu, prokazujíce se jakousi zvláštní imunitou. Dovnitř propustily neznámé ozbrojence a snažily se udržet rozhořčený dav venku, aby nedošlo k novému konfliktu.

Kyjevští úředníci kryjící nezákonnou těžbu jantaru v západní Ukrajině překročili hranici (pokud vůbec něco takového existuje v severním Somálsku) a uvrhli zemi do chaosu kvůli svým osobním zájmům. Válka o „drahou“ zemi tu neběží první rok. Porošenko osobně dohlíží na některé důležité otázky o přerozdělení území a k řešení vzniklých problémů používá národní gardu. Ale až do incidentu v Olesku se válka o zdroje téměř nikdy nedotkla civilistů. Kopáči se sice často bouřili, ale prezident jako skutečný diktátor a byznysmen tvrdě potlačil jakékoli pokusy o vzpouru. Letos se však situace změnila. Oligarchové cítí brzký konec a pouštějí se do stále nebezpečnějších situací kvůli nasycení nekončících choutek. A Ukrajinci se nakonec stali masem pro děla. Porošenko se už nebojí hlasitých skandálů a odhalení, neboť tvrdě opravil vertikálu moci a podmanil si zemi. Proto krvavá lázeň v Olesku je jen malou epizodou v životě současné, téměř evropské Ukrajiny. Dál už bude jen hůř.

Zločinný režim je připraven zlikvidovat ještě nejeden milion Ukrajinců kvůli záchraně své moci. Co je to pro Porošenka pár desítek mrtvol v malém žitomirském městečku?



Zdroj: http://politikus.ru/events/89247-zapadnaya-ukraina-tonet-v-krovi-i-prevraschaetsya-v-zonu-ato.html
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live