Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

P.C.Roberts: Že Trump práskl Turnbullovi telefonem je kachna

$
0
0


4. 2. 2017    zdroj                         
Po celém světě se rozšířila zpráva, že prezident Trump se v telefonickém rozhovoru s australským premiérem Turnbullem přestal ovládat a nakonec mu práskl telefonem. Bezpáteřní pitomci ze CNN to do nekonečna opakují jako fakt, a dokonce i David Stockman, stojící inteligenčně o několik pater výš než CNN, se domnívá, že tomu tak bylo. Ale australský premiér k tomu prohlašuje: „Není to pravda. Náš rozhovor skončil ve zdvořilém duchu. Na celé věci mě mrzí jen to, že aby se lež o prásknutí telefonem vyvrátila, bylo nutno zveřejnit všechny detaily našeho rozhovoru.“ Zde je celé Turnbullovo vyjádření k věci na BBC:  www.bbc.com/38842289
Překlad: Lubomír Man


Evidence trumpofobních médií? Proč ne?

$
0
0

Petr Vavruška
4. 2. 2017
V současnosti již zahájil svoji funkci akční tým MV, který má zamezit vlivu informační války především ze strany Ruska. Již v předstihu vzniklo několik seznamů a dokonce databází (vytvořených servilními rusofoby) údajně proruských médií . To může naopak inspirovat vytvoření databáze s podobnými parametry, ale odrážející demokraticky změněnou mocenskou strukturu v USA, monitorující pochybná trumpofobní česká média a články reflektující hysterii po volbách poražené strany. To může i vést k přehodnocení dotací pro neziskové organizace, poskytovaných americkou ambasádou.


Tým cca 30 lidí započal sledovat manipulace prokremelských médií (prý jich je až stovka) i aktivity na internetu a sociálních sítích. Podle ministra vnitra (Bc?) Chovance nebere prý nový útvar práci stovkám pracovníků BIS, NBÚ a Vojenského zpravodajství, ani dalším službám majících podobné poslání, ale stává se jejich supervizorem a zejména má naučit úředníky lépe informace sdílet a rychleji upozorňovat na rizika dezinformací. To vítá i ministr zahraničí Zaorálek slovy. „Chceme být odolní. Jsme si vědomi demokratických hodnot, k nimž se hlásíme, a nechceme si je nechat rozmazávat.“ Jak chválihodné!

Již v předstihu vzniklo několik seznamů "proruských" médií vytvořených agilními novináři, neziskovkami typu Evropské hodnoty a dokonce Katedrou politologie FSF Masarykovy university pod vedením Miloše Gregora a Petry Vejvodové. Kódování dat v projektu „Analýza manipulativních technik na vybraných českých serverech“ prováděli tři jejich studenti. Cílem bylo zjistit, zda jejich zpravodajství straní Rusku či kritizuje Západ - tehdy šlo ještě o Obamovy Spojené státy, EU či NATO. Za sledované období 03/2016 každý z kódujících svazáků přečetl a podle 9 bodové stupnice indexoval cca 800 článků. Jak je zřejmé, tato profese se v ČR vyučuje i na státní universitě. Jak skvělá kvalifikace pro inovovanou Orwellovu myšlenkovou policii, která bude hlídat lidi s odlišným myšlením!

Nicméně svět se rychle a nečekaně mění a výše popsané skutečnosti mohou inspirovat vytvoření databáze s podobnými parametry, ale odrážející demokraticky změněnou mocenskou situaci v USA, monitorující pochybná trumpofobní česká média a články, reflektující hysterii poražené strany do nekonečna opakující, že Trump je agentem Putina a že jedná v zájmu Ruska (tuto primitivní rétoriku ve spojení s prezidentem Zemanem známe dobře i u nás).

Nemyslíte si, že by podobná databáze zaujala nový personál americké ambasády? Oni totiž nepochybně nejlépe rozliší kritickou demokratickou diskusi od manipulace a je vysoce pravděpodobné, že nabyté poznatky zohlední i při přehodnocování dotací pro neziskové organizace udělované dosud prostřednictvím americké ambasády. A nebudou rozhodně nadšeni ani z neziskovek, které u nás přijímají finanční dotace od desítek nadací miliardáře George Sorose, organizující v USA a jinde ve světě protestní pochody právě proti nově zvolenému prezidentovi.

Pro českou veřejnost by pak jistě bylo zajímavé sledovat přerod exponentů současné rusofobie, pro které se primitivní šíření strachu z možné ruské invaze do Evropy a boj proti oteplení vztahů USA – Rusko, směřující ke konfrontaci jaderných velmocí, staly výnosnou živností. Panoptikum těchto mediálních naháčů, přejímajících objednané informace od PR agentur, doplněné povrchním míněním jejich tlumočníků, vídáme každodenně i v ČT.

Pogrebinský odhalil pravdu o tajných provokacích Porošenka

$
0
0

5. 2. 2017   zdroj
Prezident Petr Porošenko provádí velmi mnoho chaotických akcí, aby zachoval svou moc na Ukrajině. Politolog Michail Pogrebinský vysvětlil, co sleduje hlava země tím, že vyhlásí referendum ohledně vstupu do NATO. Porošenko prohlásil, že se na Ukrajině chystá uspořádat referendum o vstupu do NATO a řekl, že to chce lid země. Dokonce přislíbil, že udělá vše pro to, jen aby se Ukrajina připojila k Severoatlantické alianci. Ale ve skutečnosti to není nic jiného, než další politická provokace.


Problém je přece následující: do NATO nejsou přijímány země, které mají sporné územní problémy. A Ukrajina tento problém má - Donbas. Kromě toho i v případě, že Porošenko přece jen vyhlásí referendum a že dokonce 45% Ukrajinců odhlasuje "pro"členství v NATO, bude toto rozhodnutí "nulové", protože obyvatel Donbasu se nikdo nebude ptát a bez jejich účasti výsledky referenda nemají smysl.

Svými výroky a činy se Porošenko rozhodl dostat do nepříjemné pozice všechny: NATO, Rusko i Donbas. Aliance přece nemůže jen tak ignorovat referendum, ale akceptovat jeho výsledky také nemůže. Touto provokací se Porošenko jen snaží získat ještě nějaký čas. Vždyť když uvážíme, že Ukrajinci opravdu chtějí vstoupit do Severoatlantické aliance a že prezident jim slibuje "sedřít ze sebe kůži," ale udělat to tento prezident musí. A to znamená, že i šance na vítězství v dalších volbách u Porošenka vzrostou. Tuto myšlenku potvrdil i známý ukrajinský politolog Michail Pogrebinský, který soudí, že pokud Porošenkovi neprojde provokace s NATO, pak ji může použit doma. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí "Business FM"řekl expert následující:

S tímto je teoreticky možné získat jistou přízeň elektorátu. Není vyloučeno, že bude nutno uskutečnit mimořádné parlamentní volby. Možná ještě koncem tohoto roku. No dobře, sloučit tyto volby a referendum a pod tímto praporem jako by zabavit u konkurentů pozici, kterou podporuje ve skutečnosti asi 40% ukrajinských voličů. Kromě toho se západní tisk chytí čehokoliv, to znamená že i předpokladu, že získá také tuto část publika - Bild a další listy, vysvětlil ředitel Kyjevského centra pro politická studia a konfliktologii Michail Pogrebinský.

Tento spěch při vyhlašování referenda hovoří pouze o tom, že Porošenko si je dobře vědom své současné pozice. Vztahy Ruska s USA se budou postupně zlepšovat, Amerika se již nechystá Ukrajině pomáhat. To znamená, že Porošenko může ztratit svůj prezidentský post. Tím spíš, že řeči o předčasných volbách jsou mezi politickou elitou stále častější. Pro lidi prezident nic reálného neudělal, takže se musí chytat za poslední "nitky", které mu mohou pomoci moc si zachovat.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

P.C.Roberts: Samu sebe posadila levice do popelnice

$
0
0

5. 2. 2017   PaulCraigRoberts
V čase, kdy se západní svět zoufale poohlíží po hlasech, které by byly alternativou k hlasům neoliberálů, neokonzervativců, presstitutek a Trumpových deregulátorů, nejsou tyto hlasy, bohužel, k mání. Stalo se tak proto, že západní levice se zbláznila. Její hlasy mířící proti Trumpovi, jsou totiž tak pokrytecké, že spíš než Trumpa zasahují ty, kteří ty hlasy vyřkli.


Sharon Kelly McBride, hovořící za Lidská práva především (Human Rights First), mi poslala mail, ve kterém mi sděluje, že Trump se svým zákonem proti imigraci muslimů do USA postavil na špatnou stranu „amerických ideálů.“

Mám k paní McBride, bojovnici za Human Rights First, tuto otázku: Kde jste byla vy a kde byla vaše organizace, když režimy Bushe ml. Cheyneyho a Obamy zabíjely, mrzačily a vyháněly z domovů muslimy v sedmi zemích v průběhu čtyř posledních prezidentských období?

Proč je ou kej vraždit miliony lidí, ničit jejich domovy a vesnice a vybombardovávat jejich města – pokud ovšem tohle všechno neprovádí zrovna Trump?

Oč Human Rights First vlastně jde? Jde jí skutečně o prosazování lidských práv, anebo se spíš chápe příležitosti prostituovat v naději darů od Sorosových neziskovek, izraelské lobby či vládnoucího jednoho procenta?

Peníze hovoří, a alternativní hlasy potřebují peníze k tomu, aby mohly též hovořit. A jelikož tolika Američanům je kvalita informací, jež se k nim dostává, víceméně lhostejná, rozhodly se tyto alternativní hlasy podporovat tu stranu, kde ty peníze jsou. Čímž se ovšem změnily z informací na desinformace, vysvětlující všechny záležitosti tak, aby prospívaly vládnoucí oligarchii.

Je toto pozice, o kterou paní McBride jde?

Přejděme k webu Truthout (Tvrdě za pravdou), která názory Human Rights First tlumočí.

Ten web prohlašuje, že Trump tím, že upírá muslimům možnost do USA imigrovat, je démonizuje.

Kde byla Truthout minulých 16 let? Nevšimla si snad, že Bush ml. Řekl: „Musíme muslimy zabít dřív, než oni přijdou sem k nám!“ A nevšiml si Truthout, že on to nejen řekl, ale že on ty muslimy skutečně zabíjel?

Jak zkorumpovaný musí tedy web Truthout být, když prohlašuje, že muslimy démonizuje Trump?

Trump neřekl, že chce muslimy zabíjet. On řekl, že jestliže masy lidí, které jsme vytrhli z jejich domovů a jejichž rodinné příslušníky jsme zabili, by si mohli přát nám tohle vrátit. Že když jsme z muslimů udělali naše přirozené nepřátele, nedává smysl, abychom je teď k sobě zvali.

Tak mluví zdravý rozum. Ale pomatená levice to nazývá rasismem.

Co se stane se zemí, jejíž alternativní hlas je ještě stupidnější a ještě korupčnější, než hlas vládní?

Překlad: Lubomír Man

Žilin: Kyjevští opilci a neřádi prodali Ukrajinu za právo ji drancovat

$
0
0


Olga Mozes
5. 2. 2017   zdroj
Expert Alexandr Žilin je přesvědčen, že to nebyl prezident Ukrajiny Petr Porošenko, kdo dal znamení ukrajinským silovým strukturám k provokacím na Donbasu. Dokáže "snižovat rozpočet", "likvidovat medicínu" a vědu, obírat lidi zvýšováním tarifů. Ale aby rozhodoval o suverenitě země, to mu ve Washingtonu nikdo nedovolí, je přesvědčen expert.


"Všechno běží jako na drátku. A ujišťuji vás, že to neplánovali opilci a neřádi v Kyjevě. Naplánovali to chytří lidé z řad Anglosasů", je přesvědčen Alexandr Žilin. Porošenko Ukrajinu prodal pod vnější správu za právo ji drancovat.

Cílem Američanů na Ukrajině je využití původního národa na Donbasu. To, co se tam děje v posledních několika dnech, je v jazyce bezpečnostních služeb nazýváno "motivací k akci". A podle všeho, domnívá se expert Alexandr Žilin, Ukrajinci brzy doskáčou.

"Domobrana nemá kam jít. Když se lidé dostanou do stavu beznaděje, budeme nuceni s domobranci, a já tam pojedu taky, organizovat kotle, v nichž tito ďáblové shoří", předpověděl politolog vývoj situace na Ukrajině ve vysílání TV kanálu News Front.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Tereza Spencerová: Dárek od Trumpu naštve Junckera

$
0
0

Juncker Porošenko foto Juncker twitterTereza Spencerová
5.1.2017   Literární Noviny
V rámci svého pravidelného shrnutí týdenních událostí Tereza Spencerová připomíná, koho chce americký prezident poslat do Bruselu jako velvyslance. Též komentuje změněnou situaci na Ukrajině a zmiňuje i první věc, kterou nový vládce Bílého domu zřejmě „projel“: A sice nepodařený útok USA v Jemenu, kde zemřela řada civilistů.

 
Dočasný zákaz cestování občanů sedmi vybraných zemí do USA. Rozhodnutí Donalda J. Trumpa, které „rozsvítilo“ celý tento týden. Dle Bílého domu jde o dočasné opatření poskytující lhůtu, během níž nastupující administrativa prověří bezpečnostní mechanismy pro odhalení teroristů mezi cestujícími. Dle odpůrců DJT rasistické, šikanózní, nelidské a nechutné opatření. Co na to vy? Vysvětluje to Bílý dům dostatečně věrohodně? Je těch sedm zemí dobře vybráno? Jak hodnotit to, že většina Američanů za tímto opatřením stojí, byť třeba s výhradami? A lze chápat odpor liberálů k tomuto kroku jako strach z toho, že takováto tvrdá opatření by DJT mohl chtít upevnit coby permanentní? 

Je třeba vše vnímat v kontextu. Trump oněch sedm zemí – Sýrii, Írán, Irák, Libyi, Somálsko, Jemen, Súdán – ve svém dekretu ani nejmenoval a „oživil“ jen dekret Obamův z loňského roku, který zakazoval přesně to samé. Ostatně, Obama v roce 2011 přestal na půl roku vydávat víza Iráčanům, a žádný humbuk se nekonal. A když prezident Bill Clinton navrhoval postavit zeď a deportovat ilegální migranty, protože USA jsou sice „zemí imigrantů, ale současně zemí vlády zákona“, dostalo se mu ovací ve stoje. Jinými slovy, nynější pobouření nad tím, že Trump jen pokračuje ve šlépějích svých předchůdců, je notně pokrytecké. 

Člověk se až musí ptát, jestli jsou všichni ti protestující „blbí, nebo navedení“. Vždyť například za Obamy bylo do USA vpuštěno jen několik tisíc Syřanů; a to byli navíc lidé, kteří měli na letenku a peníze na rozjezd, žádní nebozí zoufalci trpící někde v uprchlickém táboře. Takže nynější úpění, jak Trump ničí životy běžencům, je fakt pro srandu králíkům. A hodně mě pobavila Madeleine Albrightová, která si přisadila, že když Trump spustí „registry muslimů“, půjde se do nich přihlásit. V prošpiclovaných USA jsou muslimové na principu kolektivní viny nebo kolektivní nedůvěry tou nejsledovanější komunitou už dlouho, takže nějaké registry už situaci nemohou nijak zásadně zhoršit. A slyšet taková slovy od paní, která uvalila sankce na Irák a pak tvrdila, že smrt půlmilionu tamních – tedy vesměs muslimských – dětí, kterým se nedostávalo životně důležitých léků, „za to stála“, tak to je fakt nechutné. Ale nešť, ještě že tahle paní neskončila u nás na Hradě. 

Nicméně, ještě k tomu výběru „zakázaných“ zemí. Z těch několika teroristických útoků, které byly na území USA spáchány, pachatelé nepocházeli z žádné z vyjmenovaných zemí. Ale Albrightové souputník generál Wesley Clark zato už v roce 2001 předložil prakticky totožný seznam zemí, na které mají USA v plánu zaútočit. Jen tam tehdy byl namísto Jemenu Libanon. A Irák, Libyi už zničili, Sýrii zkoušeli ničit šest let, o Somálsku není jisté, zda vůbec existuje i jinak než na papíře, Jemen ničí dodávkami zbraní útočícím Saúdům, Súdán rozbili rozdělením… Čili, prezidenti se střídají, ale snadné terče vydávané za nepřátele zůstávají. Přiznám se, že motivy Trumpova postupu nechápu, ale vidím kontinuitu. Jinými slovy, i když to tak možná v tom mediálním a protestním humbuku nevypadá, nedělá Trump v tomto směru zatím nic jiného než jeho předchůdci. 

Mě na tom všem ale nejvíc zaráží státní byrokracie, která odmítá poslouchat prezidenta. Pokud stát nefunguje, zkolabuje. A pokud byli byrokraté do funkcí vybíráni nikoli podle odbornosti, ale jakéhosi stranicko-zájmového klíče, a nyní chod státu bojkotují, připadá mi to – obecně – velmi nebezpečné. 

DJT se ozval Merkelové, komuniké o telefonátu bylo však takové nicneříkající. Mluvil i s Hollandem, který ho poučil, že přijímání uprchlíků je znakem civilizovanosti. Co vám tyto akce naznačily? Vy jste minule použila příměr, že Evropa je zhrzená milenka, kterou DJT vystrčil na mráz. Tak nyní se zdá, že milenka se naštvala: Prezident Evropské rady Donald Tusk sdělil, že DJT je NEBEZPEČÍM PRO EVROPU. Chápete ten předěl? Prezident USA je nebezpečím pro Evropu. Je to jen plácnutí do vody, nebo se EU chystá, jaksi, opevnit proti USA? Jan Zahradil tvrdí, že ve skutečnosti EU považuje Ameriku za protivníka. No ale s kým chce tedy Evropa být spojencem, když prezident USA je pro ni „nebezpečím“? 

To se zase částečně vracíme k předchozí otázce – mám dojem, že když do Evropy mířily stovky tisíc zbědovaných lidí, tak nikdo z unijních politiků nepoučoval Obamu o civilizovanosti, když přijímal jen pár vybraných a bohatých „uprchlíků“. Nicméně, o Trumpově postoji vůči EU mnohé napovídá jeho „volba“ amerického velvyslance v Bruselu. Měl by se jím stát jistý Ted Malloch, který se nechává slyšet, že „pomáhal zničit Sovětský svaz“, a tváří se, jako by mu tato zkušenost měla pomoci „zkrotit“ i tu naši nebohou EU. Otevřeně si navíc dělá srandu z Jeana-Claudea Junckera, z něhož by byl prý „vhodný starosta nějakého města v Lucembursku“, a tvrdí, že podle Trumpa Evropská unie není „otevřená a opravdová demokracie“. Sám Trump to sice nahlas takhle zatím neřekl, ale prý dává přednost jednáním bilaterálním před hovorem s jakýmisi složitě definovanými množinami čehosi. Je jasné, že z takových vyhlídek musí běhat „bruselským“ – ať už těm skutečným, nebo jen na národních úrovních – mráz po zádech.

Takže ano, chápu, že pro některé je Trump nebezpečný jako otevřený oheň, netuším ale, co s tím – kromě velkých slov a poplašených proklamací – chtějí udělat. Evropská unie mi připadá příliš rozdrobená a utopená v milionech drobných i větších problémů, aby byla alespoň trochu akceschopná. To spíš můžeme čekat trend určitého „drolení“, kdy se jednotlivé unijní státy začnou přiklánět k Trumpovi, zatímco další vlády se budou o to víc stavět na zadní a hledat nějaké symbolické proevropské argumenty. A celý ten unijní vůz se rozklíží natolik, až mu začnou padat kola.

Co se týče oněch spojenců, bylo by ideální, kdybychom tuto otázku vůbec nemuseli pokládat, kdyby Evropská unie byla racionální a funkční projekt, který by sám o sobě svou přitažlivostí a dynamičností lákal potenciální zájemce o spojenectví. V reálu nám ale z takových zájemců zbyla snad jen Ukrajina a možná ještě trochu i Gruzie. Jako opory do budoucna to tedy nic moc není. Rusko jsme si zakázali sami, Čínu chce spousta lidí zakazovat rovněž, takže buď totálně převlékneme kabáty, nebo budeme onomu „americkému nebezpečí“ čelit sami. Moc jiných možností nevidím. 

V Německu se vyzyvatelem Angely Merkelové stal již definitivně Martin Schulz. Ten pravil: ,,Pokud si někteří členové EU vykládají solidaritu takto: financování zemědělských fondů nebo strukturálních fondů ano, ale solidaritu pro uprchlíky ne, pak budoucí spolková vláda bude muset zohlednit tuto jejich solidaritu v uprchlické politice v příštím rozpočtovém období EU.“ A zároveň exministr zahraničí SRN Kinkel řekl, že Češi se sice „drali“ do EU, ale nechtějí být solidární. Inu, jak ono to asi dopadne s těmi česko-německými vztahy, které jsou prý skvělé, jak jsme slyšeli u příležitosti výročí Česko-německé deklarace? Co vy, třeba – máte ráda Němce a Německo? 

To jsme vlastně pořád u toho, tedy u vnitřního stavu Evropské unie. V Německu se nějak zacyklili na určitém problému, zkoušejí ukazovat svaly a hrozit, ale čas běží příliš rychle a mění „situaci v terénu“ tak, že některé problémy se stávají už jen pseudoproblémy ve srovnání s problémy novými. Myslím ale, že naše vztahy s Německem se budou do značné míry odvíjet od obecného vývoje v Evropské unii a ekonomických vztahů se podobné výroky nedotknou vůbec. Dál zůstaneme výhodným německým subdodavatelem.

Já osobně mám Němce vcelku ráda, proč taky ne. Vždycky, když jedeme autem do Holandska, tak oceňuju čistotu a funkčnost tamních odpočívadel a toalet, ale když pak zase kolem silnice začnou přibývat odpadky, je zřejmé, že už jsme v tom Holandsku. A dýchne na mne něco blízkého. Vždycky mě po těch několika hodinách jízdy spořádaným Německem napadne něco jako „jsme doma“.

Na Donbasu se stupňuje napětí a z tisku padají úvahy typu „zatímco Trump žvaní, Putin obsadí Ukrajinu“. Oproti tomu Svobodná Evropa, považte, hlásí, že ukrajinské jednotky postupují čím dál více do neutrálního pásma, protože jejich politické vedení je nervózní z toho, že ho DJT hodí přes palubu a chce si tedy „nahnat body“ pro budoucí vyjednávání. Krom toho, poněkud rozpačitý je i dojem z návštěvy Petra Porošenka v Berlíně. Jak tyto události hodnotíte a co z toho vyplývá? Rýsuje se už nějak příští osud Ukrajiny? 
...
...

(celý text ZDE)


Lidovci rozjeli hru vabank. Proč?

$
0
0
Radim Valenčík
5.2.2017  blog autora

Lidovci rozjeli hru vabank a těžko z ní mohou couvnout, viz:

"Lidovci po několikahodinovém rokování v Brně rozhodli, že chtějí s hnutím Starostové a nezávislí vytvořit pro podzimní sněmovní volby přímou dvojkoalici.



"Delegáti celostátní konference pověřili předsednictvo, abychom vyjednávali o spolupráci do poslaneckých voleb v roce 2017 s hnutím Starostové a nezávislí ve formě přímé volební koalice," oznámil šéf strany Pavel Bělobrádek.

Lidovci akceptují i skutečnost, že v tom případě je pro ně podmínkou vstupu do Sněmovny překonání desetiprocentní hranice.
"Věříme si, že budeme mít více než deset procent,"řekl Bělobrádek.
Definitivní rozhodnutí o spolupráci má padnout do konce února. A nemusela by se zřejmě týkat jen letošních voleb. Podle Bělobrádka by měla obě uskupení spolupracovat dlouhodobě."

https://www.novinky.cz/domaci/428440-lidovci-chteji-jit-do-voleb-se-stan-ve-dvojkoalici-veri-si-na-dvouciferny-vysledek.html

Pokud skutečně půjdou jako čistá dvojkoalice, vystavují se značnému riziku, protože i oni spadají pod velmi rizikový faktor averze k tradičním stranám. Averze vyplývající ze skutečnosti, že strany, které neobnaží příčiny současných problémů a neukážou cestu jejich řešení, slouží v globální hře jen a jen k jejich kamuflování. A jako takové jsou to strany nevolitelné. A pak se limit 10 procent pro čistou koalici může ukázat jako smrtelný.

Standardní volební modelříká následující:


1. Vyhraje Babiš s velkou převahou (až 30 % bez přepočtu).

2. Na druhém místě sice sterilní, ale stabilní KSČM - ne mnoho nad 10 %.

3. Na třetím místě s mírnými rozdíly (6-8 %) ODS, ČSSD, KDU-ČSL, možná Okamura (se Zemanovci?), nebo Piráti (zde bude velmi záležet na tom, jak budou jednotlivé strany reagovat na aktuální vývoj a turbulence dolaďování i výraznějšími změnami svých programů a prezentace svých programů). Prakticky všechny z uvedených stran mají v této oblasti značné rezervy. A do PS se dostanou maximálně čtyři z těchto pěti stran.

4. Tučný zbytek, cca 15 % se přerozdělí.

Co by tento výsledek znamenal?

Pak by Babiš uzavřel koalici s KDU-ČSL, ale ústavní zákony bude prosazovat s KSČM.

Lidovci nechtějí vládnout proti ústavní většině a tak spolu se STAN chtějí vytvořit odvážnou 10% koalici, resp. nechtějí "protivládní"ústavní většinu připustit a dokonce jsou ochotni hazardovat.

To považuji za první PŘEDVOLEBNÍ TURBULENCI. Jejich existenci jsem předpověděl v prvním dílu tohoto seriálu, viz:

"...stávající politické subjekty nevyužijí to, co se jim nabízí (to, že skutečné reformy, které by řešily současné problémy s minimálními riziky a dopady na lidi, lze odstartovat prakticky okamžitě). Jejich reprezentace jsou jednak nekvalifikované a jednak příliš zahleděny do sebe, především si však zvykly považovat za normální to, co normální není. Pak ovšem tyto strany, resp. jejich reprezentace, budou velmi překvapeny turbulencemi, které je čekají jak před volbami, tak i po volbách."

Viz: http://radimvalencik.pise.cz/4228-volby17-001-uvodni-clanek-k-serialu.html

A v tom je právě problém statečného gesta KDU-ČSL. Jde do velké nejistoty, protože předvolební turbulence, k nimž tímto Poznámka:dalo KDU-ČSL podnět, budou hodně velké.

Významné zde je, že zatímco v případě střetu mezi Babišem a Sobotkou v kauze "Šlachta" (který bude též ovlivňovat výsledek voleb a kterému ještě věnujeme pozornost) se hrocením situace zastírá podstata toho, o co jde ve společnosti (a potažmo ve volbách 2017) a tím se snižuje laťka pro roli programů, tak akt KDU-ČSL nastavuje laťku o dost výš a bude nutit všechny strany (včetně lidovců) k větší snaze o pochopení reality.

Bude to velmi zajímavá podívaná.

Poznámka: Tento příspěvek zařadím v nejbližších dnech do seriálu o volbách, protože patří do článku logického řetězu událostí, které podstatným způsobem ovlivní jejich výsledek.

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/4237-lidovci-rozjeli-hru-vabank-proc.html

Děti se v Islámském zábavním parku učí důležitým věcem pro žovot muslima


Syrská armáda udeřila na křídlo skupiny DAEŠ u Palmýry

$
0
0

5. 2. 2017   zdroj
Ministerstvo obrany vydalo pravidelný přehled o leteckých úderech dálkových bombardérů Tu-22M3 na pozice teroristů DAEŠ v oblasti Deir ez-Zor. Přehled uvádí, že údery byly uskutečněny na velké sklady teroristů v dané syrské provincii a také na seskupení techniky.


V materiálu ministerstva je uvedeno, že všechny stanovené cíle byly zasaženy, což je doloženo prostředky objektivní kontroly.

Ze zprávy:

Krytí Tu-22M3 provedly stíhací letouny Su-30SM a Su-35S z letecké základny Hmeymim. Po splnění bojového úkolu se všechny ruské letouny vrátily na své letecké základny.

Syrské armádní velení zároveň vydalo přehled o situaci v oblasti Tadmor (Palmýry). Uvádí se, že syrská vládní armáda přešla k útoku na pozice DAEŠ v oblasti plynových nalezišť Haiyan. Syrská armáda udeřila na křídlo teroristů po akci letounů ruského letectva a VKS RF.

Úder na křídlo přinutil teroristy, aby provedli pokus o přeskupení se, ale v tomto okamžiku byly jejich pozice zasaženy raketovými a bombovými údery ze vzduchu. Poté, co utrpěli těžké ztráty, byli "daešáci" nuceni opustit pozice a doslova prchat na východ, kde mají připraveny opevněné pozice v blízkosti samotné Palmýry.

Díky akcím syrské armády a letecké podpoře se podařilo teroristy vytlačit nejen od letecké základny T-4, ale i od strategicky důležité křižovatky.

Portál AMN uvádí video bojů u Palmýry.
Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Oskar Krejčí: Svatá štvanice na ruské strašidlo

$
0
0

Oskar Krejčí: Svatá štvanice na ruské strašidlo

- rozhovor -
5.2.2017  PrvníZprávy

Když se naše strany a vláda tak bojí ruské placené propagandy, pak se nabízí snadné řešení: po vzoru USA a Ruska přijmout zákon, který nařizuje registraci „zahraničních agentů“, říká pro Prvnizpravy.cz politolog Oskar Krejčí.



PZ: Začnu rovnou první zásadní zprávou o zahraniční politice Donalda Trumpa – v Radě bezpečnosti OSN Spojené státy odsoudily to, co nová velvyslankyně nazvala „ruskou agresí“ a přislíbila zachovat sankce po dobu „okupace Krymu“, tedy na věčné časy a nikdy jinak. Nezdá se vám, že se ukrajinskému prezidentovi Petro Porošenkovi, a případně i německé kancléřce, jeho záměr zatlačit Washington do původních „obamovských“ pozic zdařil?

Máte pravdu, vše nápadně připomíná staré hry se zabíjením nevinných lidí na východě Ukrajiny. Nezapomínejte ale, že nový prezident USA je pod historicky nebývalým domácím tlakem. Na ulici se bouří především mladá levice, v Kongresu vedou dál drsnou předvolební kampaň zástupci demokratické strany a s nimi ruku v ruce útočí mainstreamová média. Podívejte se na CNN – to je 24 hodin denně antitrumpovských sloganů a komentářů. A tak podle nejnovějšího průzkumu agentury Gallup 45 % dotázaných Američanů s Trumpovou politikou souhlasí, 47 % je proti.

Před několika dny propagandu okořenila redaktora CNN, když z Prahy varovala, že Rusko tlačí na Česko. Odhodlaní bojovníci z Úřadu vlády a oddělení na kontrolu pravdomluvnosti z Ministerstva vnitra v její reportáži vysvětlovali, jak se Moskva snaží rozložit Evropskou unii a NATO, jak posílá peníze na zlovolnou propagandu. Dokonce se na obrazovce mihly příklady internetových stránek těch zlých – aniž se redaktorka obtěžovala postavit si otázku, jestli je pravda, co oni úředníci tvrdí, či se zeptala provozovatelů nebo spolupracovníků zmíněných internetových stránek, proč jsou tací, jací jsou.      

PZ: Někdo by mohl říct, že nebezpečné tahy ruky Moskvy v Česku zlehčujete.

Když se naše strany a vláda tak bojí ruské placené propagandy, pak se nabízí snadné řešení: po vzoru USA a Ruska přijmout zákon, který nařizuje registraci „zahraničních agentů“, tedy těch institucí, které na svoji politickou aktivitu dostávají peníze ze zahraničí. Nechť je u nás zavedeno totéž – a pak se uvidí kdo, odkud a kolik peněz na svoji bohulibou či ďáblulibou činnost dostává.


PZ: Teď to vypadá, že to vše berete osobně. 

Ale kdež! Mně mnohem více záleží na kritickém názoru jednoho slovenského konzervativního socialisty než na stanovisku celého hejna pražských úředníků-propagandistů. Prostě předvolební Evropou obchází strašidlo, strašidlo Východu – a ke svaté štvanici na toto strašidlo se spojily všechny mocnosti staré Evropy…

PZ: Dobře, ale vraťme se zpět k Trumpovu zpomalení změn. Nezdá se vám, že mnohé svým zmíněným postojem k Rusku na zasedání Rady bezpečnosti překvapil? 

Překvapil jen ty, kdo si dělali iluze. Kdo věřili protitrumpovské propagandě. Trump není proruský, ale proamerický. Myšleno pro-USA v jeho vlastním pojetí. Říkal to snad tisíckrát, jenže jen málokdo poslouchal. Dokonce bych řekl, že zásadní odlišnost Trumpa a Obamy není v ideologii, ale v tom, že Trump na rozdíl od svého předchůdce dělá to, co sliboval. Alespoň zatím. Téma „Rusko“ u něho bylo a zůstává podřízeno jinak boji s takzvaným islámským státem, jednak ekonomickému konfliktu s Čínou.

PZ: Minulý víkend začal podle východního kalendáře rok ohnivého Kohouta. Chaotické horoskopy jako obvykle slibují zcela protikladné události. Bude díky nové politice USA tento rok pro Čínu problematický?

Pravděpodobně bude obtížnější. Základní výkyv je ale dlouhodobý a nezmění se: relativní ekonomická moc USA se zmenšuje, zatímco ta čínská roste. Na globalizaci pojaté jako volná podnikatelská soutěž nutně vydělává nejvíc ten, kdo je nejsilnější. Proto Trumpova Amerika uvažuje o ekonomickém protekcionalismu. Mimochodem, děje se tak řadu let poté, kdy se Západ uzavírá do sebe informačně. A čínský prezident Si Ťin-pching ve švýcarském Davosu se na začátku Světového ekonomického fóra přimlouval za „inkluzivní globalizaci“.

PZ: Slovo „inkluzivní“, právě tak jako „multikulturní“, se dnes u mnoha lidí v USA a Evropě netěší zrovna velké oblibě.

Jasně, ale v čínském podání jde o něco jiného, než je bez diskusí vynucovaná inkluze ve školství či absurdní bezbřehé otvírání se migraci. V podání prezidenta Si je „inkluzivní globalizace“ variací na jeho starší téma o hře, v níž vyhrávají všichni účastníci. Což je samozřejmě více cíl než realita. Zároveň Si v duchu čínské obrazové metafory přirovnává světovou ekonomiku k oceánu, v němž se Čína naučila plavat. „Máloco tak přesně vyjadřuje to, že Čína svým zapojením do globalizace nechtěla měnit svět či mu vnucovat svůj model, ale chtěla se stát (jak s oblibou říkají Američané) Winner of the same old game – Vítězem staré známé hry,“ komentovala tuto vizi ekonomka Ilona Švihlíková na serveru !Argument.

PZ: V posledních dnech jsem ale například na vlnách Českého rozhlasu slyšel řadu velmi ostrých slov z úst jedné naší eurodiplomatky na adresu podnikání Číny v Africe. Slova o nekvalitní práci, korupci, vykořisťování. Myslíte, že to není pravda?

Předně – když se diplomaté zastupující zájmy bývalých koloniálních mocností představují jako vzor ctnosti, je to směšné i smutné zároveň. Ale zpět k samotné Číně. Že se negativní jednotlivosti vyskytují, pokládám za vysoce pravděpodobné. Vede k tomu prostá úvaha: s příchodem prezidenta Si začala v Číně kampaň za nápravu stylu práce, během které bylo potrestáno za korupci velké množství činitelů nejrůznějšího ranku. I my jsme spolu několikrát mluvili o čínském úsilí zvýšit disciplínu a úctu k vládě zákona. Jestliže korupce pronikala do vnitrostátního podnikání, jistě se vyskytla i v podnikání do zahraničí. Korupce je virus, který asi nelze vyhubit – podstatné je vědět o něm a nesmlouvavě s ním bojovat.

PZ: Řekl jste „negativní jednotlivosti“. Hádám, že proti nim chcete postavit „pozitivní obecnosti“…

Abych necitoval jen prezidenta Si…, i když bych chtěl ještě z jeho švýcarského projevu vyzvednout, že se čínský prezident vyslovil za zákaz nukleárních zbraní a za jejich úplnou likvidaci. To je téma, které Spojené státy na chvilku uchopily, ale už opustily. 
A ještě jednou – prezident Si připomněl, že Čína od roku 1950 do loňského roku vydala na rozvojovou pomoc do zahraničí 58,4 miliard dolarů. Jak uvádí bílá kniha „Právo na rozvoj: čínská filosofie, praxe a příspěvek“ z prosince loňského roku, tato pomoc směřovala do 166 zemí. Nejrůznějšími vzdělávacími kurzy prošlo v Číně 12 milionů lidí z rozvojových zemí. Naopak více než 600 tisíc čínských specialistů bylo vysláno do zahraničí; přibližně 700 z nich během své mise zahynulo. To udělala Čína, která je stále rozvojovou zemí.

PZ: Někdy to vypadá, že Čína zdůrazňuje svůj rozvojový status, když se jí to hodí, jindy se ale chová jako mocnost. 

Je obojí. V předvečer Svátku jara, tedy nástupu roku ohnivého Kohouta, navštívil ...   ....   ....  
 

The Guardian: "Ruští hackeři mohou zničit západní demokracii"

$
0
0

5. 2. 2017     zdroj  The Guardian
Britský list The Guardian je připraven veškerými svými propagandistickými silami podpořit Ministerstvo obrany Spojeného království v boji na život a na smrt (kybernetickou) s takzvanými ruskými hackery. "Ministr obrany Velké Británie Michael Fallon se domnívá, že NATO by mělo začít boj proti ruskému hackerství, které je opravdu naladěno na podkopání demokracie v USA a západní Evropě, napsal korespondent listu Ewen MacAskill. Fallon obviňuje Rusko z útoků nejen na USA, ale i na Francii, Holandsko, Bulharsko a na Černou Horu, která se chystá vstoupit do Severoatlantické aliance".


Podle ministra "učinilo Rusko dezinformaci svou zbraní. V tomto smyslu jsou kybernetické útoky formou podkopání nejdůležitější struktury demokratického mechanismu".

Po přečtení této sentence Fallona patrně musí všichni Britové konečně pochopit, co za křehkou věc je ta západní demokracie, a vystoupit jednotnou frontou na její obranu.

"Proto je v našich i evropských zájmech zachovávat sílu NATO, zadržovat Rusko a přesvědčit ho, aby se vzdalo této cesty", cituje autor ministra. NATO a Západ musí udělat vše pro to, abychom bojovali proti fiktivní realitě, vytvářené Ruskem s pomocí dezinformace, produkované v sovětském duchu a masově umísťované v informačním prostoru stejným způsobem, jako tomu bylo za Sovětského svazu. Musíme čelit Putinově verzi sovětské Pravdy, nutit pravdu, aby předcházela informaci, jež je poskytovaná RT a Sputnikem.

A pak podle autora nastoupí pro celý svět všeobecná pohoda. Ale Rusko k ní nebude mít žádný vztah. "Existují oblasti, v nichž Západ může spolupracovat s Ruskem a právě to činí. Ale v žádném případě Rusko, které si přeje, aby se stalo strategickým soupeřem Západu, nemůže počítat se vztahy v běžném režimu".

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Parlamentní vyšetřovací komise: Hora zase jednou porodila myš

$
0
0


Zdeněk Jemelík
5. 2. 2017       jemelikzdenek
Závěrečná zpráva Vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny, která zkoumala okolnosti dílčí reorganizace republikových úvarů kriminální policie, nepřinesla žádnou senzaci. Obsahuje pouze dílčí výtky vůči způsobu provedení reorganizace, ale potvrzuje příslušnost ministra vnitra a policejního prezidenta pro její provedení, uznává zákonnost jejich postupu a nedává za pravdu domněnce, že jejím hlavním cílem bylo vypuzení Roberta Šlachty z čela Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, popřípadě ze služby v policejním sboru.


Ostatně bývalý policejní plukovník zbrklým útěkem do civilu prokázání zlých úmyslů znemožnil. Nicméně komise přece jen neodhalila motiv rychlé, předem neohlášené akce. Hora zase jednou porodila myš.

Komise se v žádném případě nemohla vypořádat s lidovým bájením o nutnosti rychlé reorganizace jako předstižného opatření proti zamýšlenému útoku ÚOOZ na Bohuslava Sobotku a jeho blízké, popřípadě na Zdeňka Bakalu, protože žádné poznatky toho druhu se k ní nedonesly a patrně ani nikde v skrytu neexistují.

Zajímavá jsou ale některá doprovodná usnesení komise a zprávou vyvolané projevy různých veřejných činitelů. Hysterická odezva Andreje Babiše v době provedení reorganizace a znova po uveřejnění zprávy spolu s vytvořením vysokého funkčního místa pro Roberta Šlachtu v resortu ministerstva financí prozrazují, že překvapivé vytvoření Národní centrály proti organizovanému zločinu bylo nástrojem politického boje o moc nad policií, v němž utrpěly dílčí Babišovy zájmy, aniž by při tom koaliční partneři či odpůrci (jde o to, čím jsou sociální demokraté hnutí ANO více) měli vystaráno. Ovládnutí velitelských struktur v policii je totiž jedna věc, ale způsob, jakým ji v trestním řízení vedou státní zástupci, je věc druhá, a ti jsou nadále součástí resortu, řízeného hnutím ANO.

Usnesení, jimiž komise doprovodila zprávu, budí rozpaky: upozornila jimi na některé problematické prvky chování státního zastupitelství, zejména Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, ale většinou zůstala na povrchu jevů a převážně ukázala cestu k nápravě, která nikam nepovede.

Tak usnesením č. 44 ukázala Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze na podezření, že se možná dopustil trestného činu státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Petr Šereda. Je málo pravděpodobné, že Vrchní státní zastupitelství v Praze proti němu zakročí, když proti němu neuplatnil pravomoc jeho přímý nadřízený, vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan, ani nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Ze zkušenosti vyvozuji, že z jejich strany lze spíše očekávat zaujetí pozice „obrany hradu“: dle jejich ustálených názorů jejich podřízení přece nikdy nechybují a trestných činů se nedopouštějí.

Podle usnesení č.41 by Sněmovna v rámci své iniciativní a kontrolní role měla vyzvat vládu, aby se zabývala některými nežádoucími jevy v činnosti Vrchního státního zastupitelství v Olomouci a aby uvážila, zda kárná žaloba nejvyššího státního zástupce na státního zástupce Pavla Komára je dostačujícím opatřením k zajištění zákonnosti v jednání tohoto úřadu. Předsedou komise je kvalifikovaný právník s praxí ministra spravedlnosti a v komisi působili i další poslanci s právnickým vzděláním a praxí: všichni musí přece vědět, že vládě nepřísluší zabývat se poměry v podřízené složce hierarchicky uspořádaného státního zastupitelství. V daném případě by vstoupila do pravomoci nejvyššího státního zástupce. Jsou-li poměry na Vrchním státním zastupitelství v Olomouci tak znepokojivé, jak vyplývá z odůvodnění usnesení (dle mého laického úsudku jsou ještě daleko horší), Poslanecká sněmovna by měla doporučit vládě, aby si prostřednictvím ministra spravedlnosti povolala nejvyššího státního zástupce, požadovala jeho vysvětlení a informaci o nápravných opatřeních, případně aby proti němu zakročila, pokud by nabyla dojmu, že jeho dohled nad olomouckým vrchním státním zastupitelstvím je dlouhodobě nedostatečný. Sdílím znepokojení poslanců Vyšetřovací komise, nicméně konstatuji, že nenašli odvahu říci o poměrech na Vrchním státním zastupitelství v Olomouci a o úloze Pavla Zemana, že „císař je nahý“. Podali pouze návrh, o kterém předem vědí, že vyšumí do ztracena.

Usnesení č.42 a 43 sice řeší palčivé problémy současné trestní praxe, ale mají společnou vadu krásy: požadují po vládě, aby do tří měsíců předložila Poslanecké sněmovně návrhy úprav trestního řádu, řešící velmi složité problémy. Legislativní proces je natolik složitý a aparát, který by měl příslušné novely připravit, je natolik myšlenkově sterilní, že požadované tempo změn je nedosažitelné. Odstrašujícím příkladem budiž nový zákon o státním zastupitelství, který byl vlajkovou lodí volebních kampaní různých politických stran od r. 2010, ale dosud jej Sněmovna nemohla projednat. Stejně tak se celé roky mluví o potřebě nového trestního řádu, ale za celé volební období se pro jeho vypracování nic nevykonalo. Zákonodárci nepečou housky, novelizace trestního řádu za tři měsíce je zjevný nesmysl.

Komise např. požaduje, aby dozor nad zákonností trestního řízení proti státním zástupcům nadále vykonával nějaký jiný, dosud neexistující úřad, aby možná došlo k „resuscitaci“ dávno zapomenuté funkce vyšetřujícího soudce. Odůvodnění požadavku je logické, ale má se jít po zcela neprozkoumané cestě: je to dlouhodobý složitý úkol. K tomu podotýkám, že opatření by zasluhoval dohled nad služební kázní nejen státních zástupců, ale i soudců, takže návrh komise je příliš úzký. A s jistou dávkou škodolibosti podotýkám, že komise nedosáhla komplexnosti myšlení spolku Šalamoun, z jehož dílny vzešly legislativní návrhy, vložené již několik let bez povšimnutí v eklepu Poslanecké sněmovny. Počítají se zřízením dvou mimoresortních nezávislých orgánů: generální inspekce justice, vykonávající dohled nad zákonností v jednání státních zástupců a soudců, a úřadu veřejného žalobce, jenž by vyvozoval právní závěry z poznatků generální inspekce a podával kárné žaloby nebo trestní oznámení.

Usnesením č.43 se komise dožaduje zrušení práva státního zástupce rozhodovat o přidělení věci konkrétnímu policistovi a o odnětí práva státních zástupců provádět vyšetřovací úkony místo policejního orgánu. Lze souhlasit s názorem, že státní zastupitelství by nemělo rozhodovat přes hlavy velitelů policejních útvarů o přidělení věcí, i s vyloučením státních zástupců z přímého vyšetřování, pro které nejsou kvalifikováni. Ale komise nešla tak daleko, aby chtěla státním zástupcům zakázat odnímání vyšetřování podezření na trestnou činnost policistů Generální inspekci bezpečnostních sborů, což se děje docela běžně. Generální inspekce bezpečnostních sborů je jediným ozbrojeným sborem, ze zákona příslušným pro stíhání policistů. Ale olomoučtí státní zástupci jí věci opakovaně odebírají a buď pak vyšetřování proti policistům vůbec nevedou, nebo policisty vyšetřují nepříslušní policisté. Popírá se tak smysl ustavení Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Příznačná je reakce nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana na podnět k případným personálním zásahům na Vrchním státním zastupitelství v Olomouci: žádné prostě nebudou. Byl by to zásah do jeho výlučné personální pravomoci. Z jeho vyjádření lze vyčíst, že názory vlády, nebo nedejbůh jakési poslanecké komise jsou pod jeho rozlišovací úrovní. Po formální stránce je v právu, ovšem přesto z jeho postoje čiší trvalé snažení po postavení, které kdysi měl generální prokurátor. Souzní se snahami některých politizujících státních zástupců po povýšení jejich ústavněprávního postavení mimo rámec moci výkonné a nejlépe nad orgány moci výkonné a nezávislé na moci zákonodárné.

Požadavky, omezující pravomoci státních zástupců, posloužily ministru spravedlnosti Robertu Pelikánovi jako záminka, aby oznámil stažení ze Sněmovny návrhu zákona o státním zastupitelství. Tvrdí, že předložená podoba návrhu je výsledkem dohody mezi ministerstvem a státním zastupitelstvím a požadavky komise jdou proti jejímu duchu. Skutečnost je taková, že předloha leží v Poslanecké sněmovně hodně dlouho a nic se s ní neděje, protože zatím se nepodařilo sjednotit politickou vůli k jejímu projednání. Hlavní překážkou bylo až dosud ministrovo lpění na ustavení „bezdohledového protikorupčního speciálu“, proti němuž je ve sněmovně silný odpor. Poslanci při tom přehlíželi, že do návrhu zákona se podařilo propašovat různá nemravná stavovská privilegia. Z obav nad tím, že by za daného stavu věcí poslanecká tvořivost předlohu příliš vzdálila od jeho představ, pan ministr až dosud na projednání zákona nespěchal. Dnes vidí, že jeho koncepce se v některých ohledech rozchází s míněním části poslanců a zřejmě si uvědomuje, že nemá šanci do konce volebního období dosáhnout jeho přijetí v podobě, která mu vyhovuje. Proto se mu alternativní návrhy poslanecké komise hodí jako záminka k troubení na ústup.

Voliči se tedy budou muset smířit s tím, že koaliční strany v tomto směru nenaplní volební sliby. A parlamentní strany by si mezi sebou měly vyjasnit, zda se v tomto ohledu kolektivně dopustily podvodu na voličích, či zda nenaplnění slibu je pouze vinou hnutí ANO.

Přijetí nového zákona o státním zastupitelství by mělo vedlejší účinky, jež by patrně ovlivnily styl vedení trestního řízení na celostátní úrovni. Zatím jsme svědky toho, že od r. 2013 se Vrchní státní zastupitelství v Olomouci vyprofilovalo jako specializovaný úřad s celostátní působností, vykonávající dozor v trestním řízení a zastupující žalobu ve zvláštních kauzách, často s politickým podtextem. Začalo se ubírat tímto směrem v červnu r.2013, kdy vedlo Útvar pro odhalování organizovaného zločinu do akce proti předsedovi vlády Petru Nečasovi a jeho blízkým, jež svými výsledky poněkud připomíná puč jihoamerického stylu. Zasahování mimo zákonem vymezený obvod působnosti, tolerování různých nezákonností policistů a jejich ochrana před vyšetřováním Generální inspekcí bezpečnostních sborů se staly trvalými prvky jeho chování. Jsou známy případy, kdy si účastníci trestního řízení stěžovali na vydírání policisty s cílem přimět je ke křivému svědectví. Trestní řízení GIBS ale vzápětí znemožnilo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci odebráním věci, protože každý olomoucký státní zástupce přece i bez vyšetřování ví, že policisté se ničeho nezákonného nedopustili: má-li státní zástupce moc předem rozhodnout o nevině, je trestní řízení zbytečné a rovnost nepolicistů s policisty v trestním řízení je planá iluze. K usvědčování obviněných, na jejichž odsouzení je „vyšší zájem“, již nestačí součinnost spolupracujícího obviněného, ale už došlo i na použití pachatele jako korunního svědka. A advokáti si nemohou být jisti, že je policie neodposlouchává a nepoužívá odposlechů jako důkazů.

Zčásti se tak může Vrchní státní zastupitelství v Olomouci chovat díky symbióze s různými pokleslými soudci, kteří vycházejí vstříc jejich nezákonným návrhům. Příkladu vrchního státního zastupitelství následují i některá jemu podřízená nižší státní zastupitelství. Za daných okolností není zajištěna jednota výkonu trestního řízení na celostátní úrovni.

Stojí za zmínku, že velké a centralizované Vrchní státní zastupitelství v Praze se nerozpíná do obvodu působnosti malého a po Moravě rozptýleného Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Jsou snad jeho státní zástupci líní nebo vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová neschopná ? Či jim jen chybí záliba v nezákonnostech?

Veřejnost většinou považuje ze původce všech výše zmíněných nepravostí vrchního státního zástupce v Olomouci Ivo Ištvana a ani vznešená vyšetřovací komise z něj „psí hlavu“ nesejmula, když mluvila o možné potřebě personálních změn v jeho úřadu: kdekdo to chápe jako úvahu o naléhavosti jeho odvolání. Skutečnost je ale zásadně odlišná. Ivo Ištvan je loajální úředník, který za normálních okolností úzkostlivě lpí na pozitivním právu. Jistě nerozhoduje o zásazích svých podřízených mimo zákonem vymezený obvod působnosti a jiných nezákonnostech z vlastní iniciativy, o své vůli. Všechny nepravosti, jichž se jeho úřad dopouští, se zcela jistě dějí se souhlasem nebo přímo na pokyn Nejvyššího státního zastupitelství. Odpovědnost před veřejností padá na jeho hlavu, jméno Pavla Zemana se v této souvislosti neuvádí téměř nikdy. Ivo Ištvan by se samozřejmě mohl a měl vzepřít, a byly doby, kdy se dokázal postavit proti Marii Benešové nebo později proti Renatě Vesecké, ale také na to doplatil odvoláním z funkce, kterým ho potrestal capo di tutti capi ministr Jiří Pospíšil neblahé paměti. Možná mu jedna taková zkušenost stačila.

Návrh nového zákona o státním zastupitelství počítá se zrušením obou vrchních státních zastupitelství, tedy s obnažením rozhodovací pravomoci a odpovědnosti nejvyššího státního zástupce. V případě, že by se Robertu Pelikánovi podařilo nějakým zázrakem zákon o státním zastupitelství „protlačit Sněmovnou“, Pavel Zeman by již nemohl rozhodovat ve stínu Ivo Ištvana. I to může být důvod, proč se zákona v tomto volebním období nedočkáme.

Už - je - to - tady!: Príslušníci polície, pravdepodobne z novozriadenej Národnej jednotky boja proti extrémizmu a terorizmu, vyšetrovali uznávaného historika – profesora Ďuricu a hľadali kňaza Jána Košiara

$
0
0
5. 2. 2017    Hlavnésprávy
Kňaza a uznávaného historika, profesora Milana Ďuricu navštívili traja policajti v civile. Do bytu nevstúpili. Do domu ich vpustila domovníčka. Hľadali riaditeľa Ústavu dejín kresťanstva dp. J. Košiara. Policajti zo špeciálnej jednotky následne odišli. Toto počínanie má znaky zastrašovania a psychického teroru, podobne, ako mali návštevy ŠTB u občanov prenasledovaných komunistickým režimom. Milan Ďurica – kňaz a uznávaný historik


Išlo zrejme o policajtov z novovytvorenej jednotky, ktorí budú pracovať na problematike extrémizmu a terorizmu v takzvanej Národnej jednotke boja proti terorizmu a extrémizmu, ktorú vo štvrtok predstavil premiér Robert Fico.

Národná jednotka boja proti terorizmu, ktorá spadá pod NAKA, tak začala svoju činnosť šliapnutím vedľa.

Milan Ďurica je historik, známy svojím dnešnému režimu nevyhovujúcim pohľadom na prvý Slovenský štát a na osobu vtedajšieho prezidenta Dr. Jozefa Tisa. V jeho knižnici, vzhľadom na jeho zameranie sa iste nájde dostatok “extrémistickej” literatúry o období druhej svetovej vojny a o Slovenskom štáte. Sám je autorom viacerých kníh, ktoré možno budú označené na základe noviel trestného zákona z dielne Lucie Žitňanskej o boji proti extrémizmu rovnako.

Milan Ďurica bol za svoju vedeckú a kultúrnu činnosť vyznamenaný najvyšším občianskym vyznamenaním Veľkého dôstojníka Radu za zásluhy Talianskej republiky, ktorý prevzal z rúk prezidenta Talianska. Rímska Accademia Teatina per le Scienze ho poctila titulom čestného akademika. Profesor Milan Stanislav Ďurica bol členom mnohých medzinárodných vedeckých asociácií, s ktorými doposiaľ spolupracuje.

Nie je zatiaľ jasné, prečo policajti hľadali kňaza a riaditeľa Ústavu dejín kresťanstva dp. J. Košiara. Niektorí si myslia, že ide o zastrašovanie Katolíckej cirkvi.

O stanovisko sme požiadali aj kňaza Jána Košiara. O návšteve policajtov v civile sa dozvedel z médií. “Viem o tom z médií – z internetu, tak musím počkať na ďalší vývoj. S profesorom Ďuricom spolupracujem vyše 30 rokov. A je to pre mňa veľká česť,” vysvetlil nám dp. Košiar.

K policajnej návšteve profesora Ďuricu sa vyjadril aj Anton Čulen: “Podľa výpovede pani opatrovateľky, bolo na odznakoch označenie „Kriminálna polícia“. Dôvodom tejto návštevy je zrejme vydanie kalendára z príležitosti 70. výročia justičnej vraždy prezidenta SR Dr. Jozefa Tisa. Kňaza Jána Košiara polícia zatiaľ znovu na mieste pobytu nehľadala.”

Prípadom sa budeme zaoberať a pokúsime sa získať viac informácií.

P.C.Roberts: Obama a Hillary milovali muslimy až k smrti

$
0
0

5. 2. 2017    PaulCraigRoberts
Pokrytectví těch, kteří dnes tak horlivě protestují proti zakazu imigrace muslimů do USA, neilustruje nic lépe, než jejich zaryté mlčení, když je Obamův režim zabíjel v milionech. Pohleďte na fotografie větších muslimských měst před a po amerických leteckých náletech. To je tedy to, o čem předtrumpovský Washington mluvil jako o „přinášení svobody a demokracie zemích Středního východu.“
Překlad Lubomír Man







 
http://theduran.com/photos-prove-barack-obama-hillary-clinton-nothing-love-islam/

Teď už budeme pořád spolu.

$
0
0
Dmitrij Dzygovbrodskij
5. 2. 2017      zdroj
Mám moc ráda svou sestru Dášu a malého bratříčka Kirjušu. Byli jsme pořád spolu. Já jsem se jako starší sestra starala o Dášu a Kirjušu. Starám se o ně i teď. Máma a táta jsou velmi daleko - a proto jsem pro mého bratříčka a sestru jedinou nadějí. Nyní jsme pořád spolu. V tomto roce 2016 by mě bylo 15 let. A Kirjušovi 4 roky. Tomu se stýská po jeho plyšovém medvídkovi. Nám s Dášou se stýská po mámě a tátovi. 



Někdy vidíme, jak maminka pláče a opakuje: "Byly tři. Nikdo nezůstal. "

Jmenuji se Nasťa. Nasťa Konopljovová.

Pamatuji si ten večer, únor 2015. Donesly jsme s Dášou Kirjušu na koupání do koupelny. Zrovna jsem mu koupila nový dětský šampón - jsou z něj překrásné duhové mýdlové bubliny. A neštípou z něj oči. Dáša pustila na vodu zeleného plastového krokodýla. A Kirjuša se smál. Vzpomínám si na sníh za oknem. Potom světlo. Potom bolest. Měli jsme štěstí - netrápili jsme se dlouho jako jiné děti. A je nám lehčeji - jsme nyní spolu a utěšujeme jeden druhého. Jiné děti často pláčou, protože jsou osamělé.

Mě, Dášu a Kirjušu zabila jediná ukrajinská střela. Dopadla přímo do koupelny. Dáša žila o minutu déle než já a bratříček. Kirjuša ani nechápal, co se stalo. My s Dášou jsme mu řekli, že prostě zhaslo světlo. Je malý a věří nám.

Někdy přijdeme všichni tři do rodného domu. A díváme se na rodiče. Je nám moc smutno, když maminka pláče. Chtěli bychom říct rodičům, že už nás nic nebolí. Tatínek opravuje dům. Táta je silný, utěšuje maminku. Ale přesto tatínek tajně pláče, když jej maminka nevidí. Velmi krásně je v létě na našem dvoře. A kočka Vaska přežila. Jen po výbuchu špatně slyší. A bojí se lidí.

Moje ulice, ulice Partyzána Jermačka, je velmi krásná. Je v ní mnoho stromů. V létě rostou krásné květiny. V blízkosti se nachází dětské hřiště. Chci, aby válka rychle skončila. A moje ulice není poškozena.

A moc si přejeme, aby k nám již více nepřicházely další děti. Je nás tady 101. Zabila nás ukrajinská armáda. Snili jsme o tom, jak vyrosteme.

Vybral a přeložil Jaromír Vašek

Co může Doněck očekávat? Zacharčenkův poradce komentoval rozhovor Porošenka a Trumpa

$
0
0

Alexandr Kazakov
5. 2. 2017      zdroj
Poradce hlavy DLR, známý politolog Alexandr Kazakov s matematickou přesností nastínil možné scénáře vývoje událostí, které zřejmě budou brzy jasné. Nu což, první údaje o rozhovoru Trumpa s Porošenkem jsou známy. V podání administrativy samotného Porošenka. A co můžeme říci? Poukázal bych na dva aspekty.


1. Rusko není vůbec zmiňováno (a to i přesto, že rozhovor je vyložen v podání Kyjeva), což nejspíše znamená, že Trump se zdržel obvinění na adresu Ruska a, pravděpodobně, varoval Porošenka, aby neučinil stejnou chybu, kterou již učinila Tymošenková, a nepřekrucoval obsah rozhovoru pro vnitřní použití.

2. Mluvilo se o dosažení míru výhradně politickou a diplomatickou cestou. Co to znamená v překladu do ruštiny?

Včera jsem předpověděl tři varianty, jak se bude rozhovor vyvíjet, a také tři varianty vývoje událostí na Donbasu po něm. Přesněji řečeno, varianty vývoje rozhovoru jsou 3 a varianty vývoje situace 2.

Jak se mi jevilo, 1. Trump mohl jednoznačně podpořit Kyjev v jeho "východní politice"; 2. Trump mohl jednoznačně odsoudit "východní politiku" Kyjeva a 3. Trump mohl Porošenkovi doporučit, aby "seděl na ř..i" a čekal, až "velcí bratři" (tj. USA, Rusko a případně EU) rozhodnou o osudu Ukrajiny.

Z těchto tří možností by mohly následovat dvě varianty konání. I v první i v druhé variantě vývoje rozhovoru, by, pravděpodobně, následovala eskalace bojů na straně Ukrajiny, buď v důsledku štěstí z podpory "velkého bratra", nebo v důsledku toho, že "není co tak jako tak ztratit" a za příznivých okolností, "vítěz není souzen".

Ale pokud Trump Porošenkovi poradil, aby "seděl na místě" a čekal, pak OSU a karatelské prapory zastaví tlak na pozice domobrany. Ostřelování Doněcku a dalších měst DLR se buď zastaví nebo bude ojedinělé a téměř slepé.

A tato poslední možnost by znamenala, mimochodem, začátek konce "majdanové banderovské Ukrajiny".

Nyní se podívejme, co bude zítra a následující dny na první linii a v našich městech.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Trojitý tah velmistra Vladimira Putina

$
0
0
235169730Bernard Lugan
5.2.2017  LibertéPolitique  překlad NWOO

Jedním z důsledků zásahu Moskvy v Sýrii je to, žę ruské ozbrojené síly si otevřely trvalý přístup ke Středozemnímu moři. Úspěch takové politiky, na níž pohořeli jak carové, tak i SSSR, si vyžaduje zabezpečení opěrných bodů. Když si zajistil podporu v Sýrii, za situace, kdy Egypt usiluje se co nejvíc sblížit s Ruskem, hledí Vladimir Putin směrem k Libyi a k přístavu v Tobruku v Kyrenaice, umožňujícím kotvení lodí s velkým ponorem. Proto poskytuje podporu generálu Haftárovi.


Ruský prezident je však ještě prozíravější. Tím, že podporuje Maroko v otázce Západní Sahary, se už připravuje na přístup k Atlantiku. Na takový krok bruselští kastráti a týpci z nábřeží Orsay sotva budou mít co říct. Pokud jde o Alžírsko, to je paralyzováno a vyřazeno ze hry, kvůli své podpoře Polisaria.

Tato ruská politika od Krymu po Maroko, která znovu rozdává karty středomořské geopolitiky, byla realizována v sedmi krocích za méně než tři roky.

 

Vysvětlení a rozvedení

 

Etapa 1: Připojení Krymu k Rusku

V únoru 2014, když vrátil Krym Rusku, vytyčil Vladimir Putin základy nové středomořské politiky své země. Kvůli své historické negramotnosti a analytickým bludům Evropané nepochopili rozměr a význam této události. Vrácení Krymu do lůna Ruska a proměna Sevastopolu v nedobytnou pevnost bylo v podstatě pouhou přípravou ke středomořskému plánu.

 

Etapa 2: Zachránit Sýrii

Rusko, když se postaralo o týl na Krymu, přistupuje ke druhé fázi svého plánu, to jest ke konsolidaci vojenských základen v Tartusu a Latakíji, které dostalo jako protihodnotu za záchranu damašského režimu. Tento cíl byl dosažen v říjnu 2015.

 

Etapa 3: Realistická politika s Tureckem

Omyl tureckých pilotů, kteří 27. listopadu 2015 sestřelili ruské letadlo, umožnil Vladimiru Putinovi tak vylekat prezidenta Erdogana, že tento pochopil, že je lepší dosáhnout vzájemné pochopení se svým vlivným sousedem, než ho provokovat. Erdoganovi američtí spojenci v NATO podporovali kurdské separatisty, a ukrývali jeho nepřítele na život a na smrt – Gülena.

Výsledkem těchto změn ve spojeneckých aliancích bylo obnovení spolupráce Moskvy s Ankarou, která zaručuje svobodnou plavbu ruských vojenských lodí v průlivech. To definitivně oslabuje postavení NATO.

 

Etapa 4: Egypt se odvrací od aliancí

Potřebné rozšíření dosahu ruské obrany se dotýká i Egypta, a sice prostřednictvím podivuhodného sbližování generála as-Sísího s prezidentem Asadem, které fakticky začalo v říjnu 2016.

Je to další významný úspěch ruské diplomacie a převrat v geopolitice, jehož dopad evropští pozorovatelé nedokázali v potřebné míře ocenit. Egypt, hospodářsky závislý na Saudské Arábii, krvavém nepříteli Sýrie, která je naopak spojencem Moskvy a Teheránu, se odvážil vystoupit proti svému příznivci ve dvou klíčových otázkách.

Nehledě na to, že Saudská Arábie je ve stavu totální války s prezidentem Asadem, Egypt v Radě bezpečnosti OSN v otázce Sýrie podpořil Rusko, načež následovala sarkastická poznámka saudskoarabského delegáta v OSN: “Je smutné, že pozice Senegalu a Malajzie je arabským zemím bližší, než pozice zástupce arabského světa v Radě bezpečnosti.”

Egypt zaujal tuto nezávislou pozici po tom, co odmítl poslat svá vojska proti proíránským Hútiům v Jemenu, po bok vojskům Saúdské Arábie.
Mohou tyto proměny egyptské diplomacie narušit normalizaci vztahů mezi Egyptem a Íránem? O tom se můžeme přesvědčit v nejbližších měsících. Tak či tak, jelikož Moskva se současně snaží sblížit pozice Ankary a Teheránu, rovnováha v oblasti může být brzy opět podrobena změnám.

Uražená Saudská Arábie reagovala na tento krok Egypta tak, že mu přerušila dodávku ropy formou clearingu nebo za výhodné tarify, a že podpořila etiopský projekt výstavby “Přehrady obnovy”. Egypt to hodnotí jako provokaci, neboť tato stavba způsobí pokles hladiny vody v Nilu. Káhira prohlásila, že toto rozhodnutí Saudské Arábie je “nebezpečným politickým poselstvím, které může poškodit zájmy 92 milionů Egypťanů.”

Nakonec se zcela očividným znakem návratu Moskvy do Egypta stala účast ruských parašutistů na společných vojenských manévrech s egyptskou armádou v říjnu 2016, které se konaly v západní poušti, oddělující Egypt od Kyrenaiky. To jest nedaleko oblasti, kterou kontroluje generál Haftár…

 

Etapa 5: Podpora generála Haftára v Libyi

OSN a Evropská unie, když se střetly s chaosem v Libyii, nemajíce ochotu uznat realitu a ukájejíce se demokratickým paradigmatem, stvořily přelud obnovy Libye kolem fantomatické vlády “národní jednoty”, která se těší podpoře islamistických seskupení a tripolitánských salafitů.

Na pozadí této primitivní politiky Rusko vypracovalo realistický plán, opírající se o hodnověrné informace od ozbrojených a povstaleckých sil.
Tento plán byl dovršen cestou generála Haftára do Moskvy ve dnech 27. – 28. listopadu 2016, kdy prezident Putin oficiálně připustil, že Rusko poskytuje svou podporu člověku, s nímž diplomaté EU odmítají jednat přímo, negujíce s neobyčejnou ideologickou zatvrzelostí objektivně existující realitu…

Generál Haftár dobře zná Kyrenaiku i Tobruk, jediný hlubokovodní přístav mezi Alexandrií a Mers-el-Kébirem. Má k dispozicpodi jedinou armádu v zemi. Kontroluje 85% zásob ropy v Libyii, 70% zásob plynu, pět ze šesti skladišť ropy a čtyři z pěti ropných rafinerií. Má pod palcem celý ropný koláč v Libyi, z něhož 60% jde na export.

Kromě toho se těší podpoře kmenového společenství Kyrenaiky, i kmenů, které podporovaly Kaddáfího v Tripolitánii. S podporou ze strany Ruska se před Haftárem otevírají tři možnosti:

1) Může se pokusit dobýt celou Libyi a zničit početná gangstersko-islamistická seskupení, která zemi ničí. Taková politika se dá realizovat jen za předpokladu, že Misurata zůstane neutrální. Pokud tento městský stát dohodne své kroky s Tureckem, můžeme vidět, zda se v Libyi neoslabují reálně-politické dohody uzavřené mezi Moskvou a Ankarou.

2) Může vytvořit nedobytný prostor v samotné Kyrenaice, což by bylo předehrou k faktické separaci Tripolitánie a Kyrenaiky. Tato možnost by islamistům, kteří uchvátili Tripolitánii, otevřela všechny šance, jaké si jen dokážeme představit.

3) Může vytvořit národní vládu, v níž se stane autoritářským vůdcem. Tato možnost bude dostupná pouze v případě, že generál zničí všechna ozbrojená seskupení, což opět přivede k možnosti č. 1.

 

Etapa 6: Alžírsko, nebo Maroko?

Jelikož veškerá námořní politika vyžaduje opěrné body, ruští stratégové vypracovali alžírskou variantu se základnou v Mers-el-Kébiru. Tím spíš, že Moskva má s Alžírskem už dávno vybudované vojenské vztahy, a že arzenál alžírské armády se ve značné míře skládá z ruské výzbroje.

Avšak tato možnost byla odmítnuta ze dvou důvodů. První spočívá v tom, že v roce 2013 Alžírsko kategoricky odmítlo poskytovat ruské flotile možnost přesunů a provádění operací. Druhý důvod je důsledkem analytické práce geostratégů. Středozemní moře, stejně jako Černé moře, je uzavřené. Chceme-li se z Černého moře dostat do Středozemního, je nutno proplout tureckými průlivy. Kromě toho, chceme-li se dostat ze Středozemního moře do Atlantického oceánu, nebo se do něj vrátit, musíme si zabezpečit svobodnou plavbu námořním koridorem, nacházejícím se mezi Gibraltarem a mysem Spartel.

V důsledku toho je Maroko ideálním partnerem, neboť pod jeho kontrolou se nachází jižní břeh Gibraltarského průlivu. Kromě toho země, vezmeme-li v potaz i Západní Saharu, disponuje nesmírným atlantickým pobřežím, od Tangeru na severu, až po hranici s Mauretánií na jihu.

 

Etapa 7: Podpora Maroka

Pro Maroko je otázka Západní Sahary věcí, která se vymyká jakémukoliv vyjednávání. 15. března 2016, během návštěvy krále Mohammeda VI v Rusku, Kreml potvrdil, že “v otázce Západní Sahary sdílí pozici Maroka.”
S ohledem na toto prohlášení Rusko učinilo tlustou čáru za více než půlstoletými vztahy s Alžírskem, které protěžuje Polisario, usilující o nezávislost Sahary. Rusko rovněž vystoupilo proti generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi, který se odvážil nazvat marockou přítomnost v provinciích Sahary “okupací”.
Tento postoj Ruska značně posiluje šance Rabatu a oslabuje šance Polisaria a Alžírska, a otevírá marocké “možnosti” pro ruskou flotilu…



Liberte Politique, Bernard Lugan Le triple coup de maître de Vladimir Poutine

Úplně primitivní protiruská propaganda a standardní lež

$
0
0
Ivan David
5. 2. 2017
Náhodně mi padl do oka nadpis článku na "Seznam.cz - zprávy": "Co dělali Rusové s dopingem, bylo něco hrůzného, říká Kateřina Neumannová". K tomu je přiložen videozáznam s jedenáctiminutovým rozhovorem, který vedla Zuzana Hodková s Kateřinou Neumannovou. Videozáznam je usvědčující, neboť bývalá reprezentantka v něm nikde neříká, že: "Co dělali Rusové s dopingem, bylo něco hrůzného". K takovému vyjádření ji tlačila paní Hodková. Nedotlačila, ale to nevadí, většina čtenářů čte jen titulky.


"Doping, tedy hlavně ruský doping, téma pro seznam-zprávy. V následujících minutách se podíváme, jak ovlivňuje český biatlon a možná české šance na medaile na mistrovství světa", říká paní redaktorka. Tedy, doping nás zajímá, ale hlavně pokud dopují Rusové.

Kateřina Neumannová ovšem řekla doslova: "Problém je, pokud někde existuje něco tak zrůdného jako doping krytý státem a v takovém velkém rozměru, kdy je manipulováno se vzorky, tak to samozřejmě je něco strašného.". Komentář ke "zprávě" větu v uvazovkách přepisuje takto: „Pokud stát řídí doping, pokud se manipuluje se vzorky, to je samozřejmě hrůzné."

Tato věta v komentáři ovšem následuje za větou: "Kvůli státem řízenému dopingu se poslední letní olympiády v Riu nemohli účastnit až na výjimky ruští atleti."

Nejde jen o to, že důkazem viny je pro médium "Seznam-zprávy" potrestání sprostých podezřelých pokud pocházejí z Ruska. Jde o to, že při takto řazených větách je čtenáři podsouváno, že doping řídí v Rusku stát a Kateřina Neumannová to potvrzuje. Kateřina Neumannová ví, že některé ruské závodnice byly kvůli dopingu potrestány a ví, že nemá žádné důkazy, že by doping v Rusku řídil stát. Proto říká "POKUD". Tedy "jestli je tomu tak". Paní redaktorka to "malinko" upravuje, protože čtenář se má dozvědět, že "Rusko řídí doping".

Samozřejmě, že tady nejde o sport, ale o protiruskou propagandu v době, kdy se k ruským hranicím stahují vojska NATO. Pro legraci to asi nebude.

Podle každodenní propagandy Rusové a hlavně Putin mohou za všechno zlo. Mohlo by to být i směšné, kdyby to nemělo ospravedlnit připravovaný zločin proti míru.

Pak se hodí k použití i paní Neumannová, když se její výroky posunou a upraví. Vždyť mezi výrokem že "pokud je pan Novák vrah, pak má být potrestán" a výrokem "pan Novák je vrah a proto má být potrestán", je jen "nepatrný" rozdíl.

Ostatně víme, že "proruské lži" se mají stíhat, "protiruské lži" mediálních profesionálů zaslouží odměny.

DNR: Od počátku eskalace na Donbasu bylo zabito více než 200 ukrajinských bojovníků

$
0
0

5.2.2017  Antifašist,  překlad NWOO

Ukrajinští vojáci se během pěti dní desetkrát pokoušeli prorazit pozice Ozbrojených sil Donbasu, přičemž více než 200 jich bylo zabito a asi 450 zraněno. Informoval o tom zástupce velitele operačního velitelství Doněcké národní republiky Eduard Basurin.

„Od 29. ledna protivník podnikl deset neúspěšných útoků na naše pozice. Z nich dva v prostoru obce Kominternovo a zbytek v zóně Avdějevky. Jak bylo potvrzeno zprávami ze štábu ATO, v důsledku těchto nepromyšlených útoků ukrajinské jednotky utrpěly veliké ztráty: více než 230 zabitých a asi 450 zraněných. Také bylo zničeno sedm dělostřeleckých zbraní, dva tanky, tři BMP a pět aut s municí,“ – řekl Basurin.

Oznámeny byly i vlastní ztráty DNR. Podle Basurina od začátku zhoršení situace v Donbasu více než 20 lidí zemřelo, z toho 6 civilistů, a 60 bylo zraněno, včetně 34 civilních obyvatel.

„Při masivní dělostřelecké palbě ukrajinských vojáků na obydlené oblasti DNR bylo zabito 6 a zraněno 34 obyvatel… Naše ztráty jsou 18 mrtvých vojáků a 26 zraněných,“ – řekl.

„Ztráty na straně protivníka jsou řádově vyšší, což mluví samo za sebe o tom, kdo vlastně vede útok a kdo se brání. A není pochyb o tom, že agresorem je ukrajinská armáda,“ – řekl mluvčí operačního velení DNR.

Podle verze OSU jsou ztráty ukrajinské armády samozřejmě menší. Tak zástupce vedoucího společného operačního štábu Ozbrojených sil Ukrajiny (OSU), generálmajor Andrej Cvetkov, řekl, že od začátku zhoršení situace na Donbasu zemřelo 10 ukrajinských vojáků a 66 jich bylo zraněno v oblasti Avdějevky. Je třeba poznamenat, že v prohlášení mluvčího státního tajemníka Marka Tonera o situaci v Avdějevce od 31. ledna se hovoří o desítkách mrtvých ukrajinských vojáků. „Oběťmi bojů se staly desítky ukrajinských vojáků a deset civilistů,“ uvádí Toner na oficiálních stránkách ministerstva.

O velkých ztrátách ukrajinské armády svědčí nemocnice a polikliniky Kyjeva, ověšené výzvami k obyvatelům, aby darovali krev na pomoc zraněným vojákům ATO, kteří chrání „jejich mír a klid“. Výzvy tohoto druhu jsou vyvěšeny například v hale a na vstupu polikliniky №10. Výzvy visí také mimo zdravotnická zařízení, zejména ve výlohách pekáren sítě „Kuliniči“. Dárcům jsou za to slibovány peníze, pravda, neuvádí se kolik. Měli by si však s sebou rozhodně přinést identifikační kód. Samozřejmě proto, aby pak nezapomněli za svou prodanou krev zaplatit státu daň.

Zdroj: http://antifashist.com/item/dnr-s-nachala-obostreniya-v-donbasse-ubity-bolee-200-ukrainskih-boevikov.html

USA využívají ukrajinský konflikt, aby očernily Rusko a zachovaly NATO, říká Oliver Stone

$
0
0
5.2.2017   AC 24

Spojené státy mají „velkou odpovědnost“ za konflikt na východě Ukrajiny, oznámil režisér Oliver Stone a informuje o tom Belfast Telegraph.

Americký filmový režisér Oliver Stone nazval za „lživé" zprávy o tom, že za současné vypuknutí násilí na Ukrajině může Rusko, uvádí Belfast Telegraph. Oznámil to na promítání jeho filmu „Ukrajina v ohni" v Los Angeles.

"Upřímně, dnes jsem šokován: oni zveřejnili lživé zprávy o tom, že Rusko zhoršuje situaci, zatímco ztráty má Doněck," podotkl Stone.

Podle něj tvrzení o tom, že Rusko zhoršuje situaci v zóně boje, neodpovídají skutečnosti. Přitom zdůraznil, že USA mají „velkou odpovědnost" za pokračování konfliktu.

Stone také oznámil, že Amerika využila ukrajinský konflikt, aby očernila Rusko a zachovala NATO.

„(Amerika) sehrála obrovskou roli a má obrovskou odpovědnost, a ona to popírá. Ona zcela popírá všechnu pravdu o situaci," zdůraznil. „Je to velmi bolestivá situace pro lidi, kteří v tomto regionu žijí, ale USA toho využívají, aby co nejvíce očernily Rusko a zachránily život koncepci NATO."

Oliver Stone také vyjádřil naději, že prezident USA Donald Trump bude schopen zlepšit vztahy s Ruskem, uvádí se v článku.

„USA a Rusko rozhodně musí být spojenci," oznámil.

Belfast Telegraph připomíná, že Oliver Stone dvakrát získal Oskara za nejlepší režii za filmy „Četa" a „Narozen 4. července". Během natáčení dokumentárního filmu „Ukrajina v ohni", kde se mluví o ukrajinské „revoluci" roku 2014, působil jako producent. Jak upřesňuje Belfast Telegraph, v tomto filmu je rozhovor se svrženým ukrajinským lídrem Viktorem Janukovičem, kromě toho se v něm také uvádí, že se Janukovič stal poslední obětí převratu podníceného USA.
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live