Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Le Penová může vyvolat zemětřesení. Proti Národní frontě Marine Le Penové se vytvořila globalistická „Antinárodní fronta“a využívá metodu Cross Checku!

$
0
0
Napsal/přeložil: Geo
11.2. 2017   Eurasia 24
Vítězství Marine Le Penové v nadcházejících francouzských prezidentských volbách může vyvolat větší otřesy, než jaké představují následky zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států.
Trumpův požadavek „udělat Ameriku znovu velkou“ zní sice odhodlaně, ale velmi rychle začíná narážet na realitu. Trumpovy protekcionistické proklamace nic nezmění na faktu, že „kapitál nezná hranic“.

Trump nezhasne volný trh jako motor globalizace, nenabourá liberálně-tržní systém. A kdo si ještě donedávna myslel, že „Trump s tím prostě něco udělá“, musí být zmatený z posledního vývoje, který ilustruje třeba jeho „dlouhý a přátelský“ telefonát s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem. Celý svět ví, za co se oba chlapi navzájem drží.

Trump nezastaví emisi dolaru a nevyvede zemi z globální struktury, jejímž základem je Federální rezervní systém.

Le Penová sice v případě vítězství svoji zemi z této struktury rovněž nevyvede, není to za stávajících okolností ani možné, ale o centrálně-bankovní patro výše může způsobit explozi, která jejími základy silně otřese. Pomalu se totiž rýsují obrysy jejího plánu opuštění eurozóny – a návratu k franku.

Co tedy s gigantickým francouzským dluhem v eurech? Co s touto smyčkou, kterou majitelé Francie neustále stahují, nutí Francouze akceptovat ořezávání zaměstnaneckých práv a mění kdysi blahobytnou zemi ve válčiště arabských a černošských gangů?

Ve hře je 1,7 bilionu eur a otázka, co by se s tímto dluhem stalo po jeho převodu na franky. Globální oligarchové začínají propadat panice, která možná násobně překoná to, čeho jsme byli svědky s blížícím se vítězstvím Donalda Trumpa. A tato panika nemá jen podobu řevu, že by vystoupení Francie z eurozóny znamenalo „zdaleka největší platební neschopnost v dějinách“ a mohlo „způsobit zásadní finanční šok“ či „vyvolat celosvětovou krizi“.

Naprosto zvrácenou podobu získává mediální stránka kampaně. Na rozdíl od Ameriky se ve Francii už ani příliš nepředstírá nezaujatost. Proti Národní frontě Marine Le Penové se vytvořila globalistická „Antinárodní fronta“.

Tato „Antinárodní fronta“ má podobu projektu nazvaného hezky nefrancouzsky CrossCheck, do kterého se zapojilo sedmnáct „francouzských“ médií včetně France Télévisions, Le Monde, Libération nebo AFP. Mimochodem posledně zmíněná agentura je jedním ze zdrojů informací, kterými nás krmí ČTK (a následně většina ostatních, ať už čtete Novinky, MF DNES nebo třeba Haló noviny).
Podstata CrossChecku spočívá ve spojení globalistických médií s Facebookem a Googlem ke společnému boji „proti šíření dezinformací a propagandy“.„Pochybovač“ vloží do vyhledavače odkaz na „pochybný“ článek, takzvaní novináři „ověří jeho pravdivost“ a uvedení dva globální „správci sítě“ článek onálepkují.

To je manipulace dotažená k dokonalosti: nikdo nebude moci tvrdit, že existuje restrikce jako v Číně, ale tok informací na internetu – a ne jen na tom frankofonním – se dostane pod velmi efektivní kontrolu globalistů, kteří takto budou moci ovlivňovat účinnost jakékoliv informace.

Ne náhodou se například v této zprávě o CrossChecku píše, že „Facebook čelil před prezidentskými volbami v USA kritice, že nedokáže sdílení falešných zpráv zabránit“ (čí kritice čelil?) nebo že „sílí šance krajně pravicové kandidátky a šéfky Národní fronty Marine Le Penové“. Kontext je zřejmý.

Cílem „Antinárodní fronty“ je protlačit do prezidentského křesla kandidáta Bilderbergu a bývalého investičního bankéře Rothschild &CieBanque Emmanuela Macrona, ať to stojí, co to stojí.

Začínají se dít věci. Dosavadní favorit „systémové“ části francouzského politického spektra François Fillon je náhle zlikvidován poté, co někdo vytahuje informace o údajném nezákonném obohacování Fillonovy manželky.

Politická poprava „proruského“ kandidáta je vykonána prostřednictvím týdeníku Le Canard enchaîné necelého čtvrt roku před prezidentským kláním, ačkoliv Penelope Fillonová byla nebyla asistentkou včera, ale už v letech 1988 až 2013.

A do toho nás agentury prakticky denně přesvědčují o tom, že Le Penová proti Macronovi nebude mít šanci. Aktuálně, podle jakési Opinionway, má prohrát v poměru 35 ku 65.

Jenže to už tady jednou bylo, nedávno, a nakonec z toho zbyly jen oči pro hysterický pláč.

Držme Francouzům palce.

Geo, Eurasia24.cz

Novorusko: Mstiví oligarchové živé hrdiny nepotřebují

$
0
0
Mrtví velitelé Givi a Motorola
Petr Umlauf 
11.2.2017 E-republika

Občanská válka neskončila, dohody nejsou plněny a mrtví stále plní hřbitovy i statistiky. Nenávist vytrvale roste. Za této situace lze jen velmi těžko mluvit o míru a usmíření. Přesto je to pro politiky jediné důležité téma, jinak se před dějinami ukážou jen jako váleční zločinci.



Není snadné shrnout krátce o co se v těchto dnech bojuje na Ukrajině. Každá ze stran má svoje vysvětlení eskalace konfliktu. Strana tzv. mlčící většiny, což jsou civilisté trpící ve sklepích pod palbou těžkých zbraní, už dávno nevěří na žádné ideologické kecy. Nevěří ani na blízký konec konfliktu a snaží se z oblasti hlavního střetu podél frontové linie uniknout.

 

Smrt vojenských velitelů DNR a LNR


Za vraždami je vytrvalý tlak ukrajinských tajných služeb i zájem ukrajinských oligarchů, které děsí vyvlastnění jejich majetku. Profesionálové provádějí úspěšně teroristické útoky. Ukrajinská vláda vůbec nezačala realizovat minské dohody a nepřijala je jako výchozí podmínku pro trvalý mír v oblasti. Frontové hranice „Novoruska“ neuznala, zbraně z linie dotyku nestáhla, politická jednání s "teroristy“ nezačala. O vyplácení důchodů pro občany za frontovou linií a opravě zničených domů nezaznělo ani slovo. Civilisté usmrceni palbou z ukrajinských pozic armádu ani policejní orgány ukrajinského státu nezajímají. Jsou to totiž zastrašovací vraždy uskutečněné v rámci státního teroru proti vlastním občanům. Ti, co je záměrně nevyšetřují, tolerují nebo je dokonce přímým rozkazem k palbě nařizují v oblasti, kterou mají pod svým velením, jsou váleční zločinci. Mezinárodní společenství bude donuceno zločiny občanské války vyšetřit a soudit. Ruská strana se trvale stará, aby důkazů proti ukrajinské straně bylo dost.



Taktika likvidace velení protivníka, která se celkem dobře osvědčila v Sýrii proti silám ISIL, v této občanské válce zahraničním poradcům zjevně nepomohla. Ukrajinské prohry jsou na zablokované frontové linii dobře vidět. Pavel Dremov vyjádřil myšlenku odporu velmi stručně: "Lépe je zemřít jako svobodný, než žít jako otrok." Připomeňme si seznamem krátkých odkazů zabité „polní velitele“. Byli to lidé se schopností organizovat jednotky i s autoritou získanou v začátcích konfliktu:

4. 1. 2015 Státní zastupitelství LNR vydalo tiskovou zprávu, ve které bylo uvedeno, že ke Smrti velitele Alexandra Bednova alias Batmana došlo, když se údajně bránil zatčení, a tak byl zabit. V mnohých však vyvolalo zdůvodnění prokuratury pochybnosti, protože fotografie z místa vraždy verzi o odporu vyvracejí. Soudě podle těl spálených v kabině bylo přepadení náhlé a jakýkoli odpor odsouzených byl nemožný.

23. 5. 2015 Alexej Mozgovoj byl zabit až na druhý pokus. Spolu s ním zemřelo 5 spolupracovníků a výbuch miny a následná střelba na vozidlo zabila posádku nic netušícího protijedoucího auta, kde byla i těhotná žena. Viz náš článek In memoriam legendárního velitele brigády Přízrak

12. 12. 2015
Kozácký polní velitel Pavel Dremov (39 let, přezdívka Baťa) zahynul 12. prosince na silnici mezi Pěrvomajskem a Stachanovem. Příčinou byl výbuch bomby, která byla umístěna v jeho autě, jež prý dostal jako svatební dar. Pavel Dremov se podle oficiální verze den předtím oženil s ruskou novinářkou v Petrohradě. V sobotu 14. měla být v Luhanské oblasti svatební hostina. V kritický okamžik ale Dremov nejel na oslavu, ale byl povolán do štábu ve Stachanově. Cestou v autě vybuchla bomba, Dremov zahynul na místě, jeho řidič cestou do nemocnice. Viz náš článek RIP Pavel Dremov: Lépe je zemřít jako svobodný, než žít jako otrok

16. 10. 2016 V Doněcku byl zabit jeden z prvních velitelů DNR Arsen Pavlov, více známý jako "Motorola". Ve výtahu domu, kde Pavlov bydlel, vybuchlo improvizované výbušné zařízení. Motorola při atentátu utrpěl zranění neslučitelná s životem. Spolu s ním zahynul a jeho bodyguard.

27. 1. 2017 V moskevské oblasti zemřel první šéf separatistů LNR Valerij Bolotov. Podle dostupných údajů zemřel ve svém domě. Příčiny smrti zatím nejsou známy, přišel ze schůzky, udělalo se mu špatně a zemřel. Jeho manželka tvrdí, že byl otráven.

4. 2. 2017
Plukovník Oleg Anaščenko, velitel Lidové milice Luhanské lidové republiky byl zabit, když bylo jeho auto vyhozeno do povětří pomocí nastražené dálkově řízené miny ve městě Lugansk.

8. 2. 2017 Tím posledním v řadě je velitel praporu Somali Michail Tolstych, známý jako Givi. Zahynul v důsledku teroristického atentátu ve své kanceláři 8. února. Raketa RPO PDM-A s termobarickou hlavicí nedala nikomu v prostoru zásahu šanci na přežití.

Z aktivních bývalých frontových obránců prvního dne už zbývá Alekxandr Zacharčenko, premiér DNR. Je politickým vůdcem a opravdovým reprezentantem lidu, už dlouho není aktivním vojenským velitelem.

V tomto odkazu si stručně připomeňme i další významné velitele, o kterých jme už podrobně psali.

 

Ukrajinští oligarchové se vyděsili a budou se mstít


Proč se to všechno děje? Připomínáme tento důležitý rozhovor Maxim Ševčenko: Ukrajinští oligarchové se vyděsili a budou se mstít. Novinář s detailním pochopením situace a téměř prorockou vizí budoucnosti poskytl rozhovor. Byl natolik zajímavým, že jsme ho uvedli ve zkrácenému překladu.

Oni bojovali za lidovou republiku, za národoveckou sociální myšlenku proti oligarchům, i když zde přímo nebylo heslo "všechno zabrat a rozdělit". Například, nikdo nehovořil proti Achmetovovi, který Donbasu během války opravdu pomáhal. A mimochodem: ti, kdo řídili jeho fond, nerozkrádali humanitární pomoc. Na rozdíl od správy těch dodávek, které přišly z Ruska.
Vzpomínám si na rozhovor s Dremovem, který říkal, že netrvají na znárodnění, pokud majitelé podniků budou adekvátně pracovat, přerozdělovat příjmy ve prospěch sociálního rozvoje. Oni jen chtěli, aby samosprávu vedli lidé z místa, lidé pracující ve zdejších městech, a ne ti jmenovaní Stranou regionů a oligarchové z Kyjeva. Bohužel, tato revoluce prohrála.
...

A přesto, pokud budeme mluvit o formální stránce problematiky, tak o nezávislých republikách Donbasu už řeč nebude?

Tato pravděpodobnost je velmi malá. Co bude s těmito územími, to je otázka dohody a záruky ze strany EU. Dnes vidíme, že i na Západě se debatuje zvláštní role Donbasu tak, že určitě budou existovat tzv. "specifické oblasti". Bohužel, nepodařilo se vytvořit plnohodnotné veřejné vzdělávání. Zcela jasně se to stalo po svržení předsedy parlamentu DNR Purgina, který byl ideologem doněcké suverenity. Krásná vize svobody byla opět poražena v kolizi s velkými systémy. Doněcká a Luganská oblast s počtem obyvatel 6 -7 milionů a výkonnou infrastrukturou si samozřejmě zaslouží nezávislost úplně stejně jako Česká republika nebo Slovensko. Ale lidé nerozhodují o svém národním osudu, rozhodují ti, kdo s lidmi "obchodují". Například 40 milionům Kurdů neumožňují vytvořit svůj stát a prodávají si je navzájem z ruky do ruky. Donbas by byl bohatší než zbytek Ukrajiny, pokud by mu bylo umožněno stát se suverénním územím.

Ale to se jim nedovolí, proto musí bojovat za svou autonomii uvnitř Ukrajiny. Nesmí se sami mezi sebou rozdělit a nesmí rozpustit vojenské jednotky. Plotnickému není co věřit, ale Zacharčenko je statečný člověk. On a Chodakovskij jako tajemník hejtmana doněckého kraje si musí uvědomit, že i přes všechno, co jim Ukrajinci a oligarchové slíbili, je čeká osud Mozgovoje a Dremova, i když půjdou na velké ústupky. Jim neodpustí ani Iljovajsk, ani Doněcké letiště. Zabijí je všechny. Oligarchové jsou velmi mstivý gang a budou se mstít každému, kdo je i na jedinou sekundu zarazil v jejich rozletu. A loni v létě měli opravdový strach, když si mysleli, že se lidové povstání vymklo kontrole.


Závěr


Občanská válka neskončila, dohody nejsou plněny a mrtví stále plní hřbitovy i statistiky. Nenávist vytrvale roste. Za této situace lze jen velmi těžko mluvit o míru a usmíření. Přesto je to pro politiky jediné důležité téma, jinak se před dějinami ukážou jen jako váleční zločinci.



- - -



 

Psali jsme

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

A kdo je tady fašista? Květa Lauterbachová 11.2.2017 E-republika Bylo by to zřejmě poprvé, kdy by se německým kancléřem stal někdo, kdo nemá ani maturitu, v osmdesátých letech byl nezaměstnaný a měl problémy s alkoholem do té míry, že uvažoval i o sebevraždě.

$
0
0

Květa Lauterbachová 
11.2.2017 E-republika
Bylo by to zřejmě poprvé, kdy by se německým kancléřem stal někdo, kdo nemá ani maturitu, v osmdesátých letech byl nezaměstnaný a měl problémy s alkoholem do té míry, že uvažoval i o sebevraždě.



Neuvěřitelný vzestup pana Schulze. Ještě nic neudělal, ale preference SPD už letí nahoru. Martin Schulz, uvolněný z funkce předsedy Evropského parlamentu, má zřejmě důležitější poslání. Je povolán, aby převzal funkci německého kancléře. Podívejte se na jeho raketový vzestup dle J. P. Morgan.




Bylo by to zřejmě poprvé, kdy by se německým kancléřem stal někdo, kdo nemá ani maturitu, v osmdesátých létech byl nezaměstnaný a měl problémy s alkoholem do té míry, že uvažoval o i sebevraždě. Schulz to nijak neskrývá a jeho životopis vypovídá sám za sebe. Ne, že by bylo nutné, aby měl vrcholový politik několik doktorátů. Mezi sedláky a obyčejnými dělníky se najdou lidé s daleko větším rozhledem a moudrostí, než bychom čekali. A naopak ti, kteří jsou ověnčeni tituly, jsou bezcharakterní a prodejní, že by byli ochotni prodat za svůj osobní zisk i vlastní babičku. Angela Merkelová ztratila díky své vítací politice u voličů kredit. Přestože ji CSU jako kandidátku do voleb podpořila, elity v pozadí již vědí dobře, jaká je skutečná nálada v Německu, a proto zvolily jinou taktiku.

 

Německo (a EU) potřebují nového vůdce


Rozpad Evropské unie byl nastartován Brexitem. Velká Británie bude stát věrně po boku svého mladšího bratra USA. Tak to bylo vždy v minulosti a bude nadále. Podporu mají Angloameričané v Polsku, které se prostřednictvím své premiérky Beaty Szydlo vyjádřilo při včerejší návštěvě Angely Merkelové dostatečně jasně: Méně EU, více USA. Tedy požaduje kroky nazpět a revizi právních základů, na kterých je postavena EU. Zejména však omezení pravomocí Bruselu jen na malou část jeho současné agendy.

Jaroslav Kaczynski jako vůdce opoziční PiS chce totéž a otevřeně kritizuje v přítomnosti Merkelové příliš velký vliv Německa v EU. Merkelová ale stále rezignovaně opakuje svou vizi o vícerychlostní Evropě, jako kdyby neměla už nyní s těmi našimi třetinovými platy a stejnými nebo dokonce vyššími cenami ještě o jednu rychlost navíc. A varuje před chaosem, které by přineslo posílení národní suverenity jednotlivých států.

Vypršel čas, který byl dán eurokratům na to, aby evropské národy podpořily myšlenku na federativní uspořádání EU. Bylo dost času k tomu, aby se vytvořily podmínky pro skutečné ekonomické sbližování, spolupráci a solidaritu. Elity EU ale ukázaly, že jsou pouze nástrojem lobbistů, že chtějí trvalý Drang nach Osten ve prospěch velkého kapitálu a elit nadnárodních. To přineslo pouze prohlubování nerovností mezi jednotlivými státy a růst chudoby v celé Evropě. Eurokraté už prošvihli dobu, kdy nás mohli přesvědčit o upřímnosti svých úmyslů a demokracii v EU. Dnes je jasné, že to ve skutečnosti vůbec nechtěli.

Na jedné věci se dámy Szydlová a Merkelová shodly: Vzhůru do zbrojení! Tedy podpora zvyšování vojenských výdajů financovaných americkými velkobankami. Vyzbrojování a posilování Německa. Jednou jako tragédie, podruhé jako fraška, slovy filosofa Žižeka. Pro úkoly, které stojí před Německem, je však potřeba politiku jiného kalibru, než jako dělá problematická Merkelová.

 

Fašismus pod rouškou SPD


Martin Schulz nedávno řekl, že když nejde po dobrém uhájit zájmy EU, musí to jít i za použití násilí. Jeho cholerický výstup při debatě s Norbertem Hoferem, kandidátem rakouských Svobodných na prezidenta, byl pravděpodobně odstraněn z internetu. Budeme v redakci vděční, když ho někdo objeví. V této debatě hystericky vyřvával směrem k Hoferovi, který tam seděl jako opařený a zíral na něj s otevřenou pusou, že nacisty (tedy jeho) v EU nechce. Hofer mu na to odpověděl, že se narodil v roce 1971, tak co mu tady předhazuje. K tomu, aby si udělal kdokoliv obrázek o struktuře osobnosti tohoto evropského vyžírky s platem 325 tisíc eur ročně, z toho dvě třetiny nezdaněné, stačí jeho citáty z mainstreamových médií. Ty nezmizely. Zde také jeden pohled, viz toto video.

 

Poučení z díla Theodora Adorna


Adorno napsal knihu „Studie k autoritativnímu charakteru“ (Studien zum autoritativen Charakter), knihu vydal Suhrkampf. Fašismus můžeme chápat jako formu diktatury, totalitní režim, který ale není někdy definován v učebnicích sociologie nebo politologie v celé šíři. Zpravidla je definován jako forma vlády elitní menšiny a tato vláda je realizována za pomoci propagandy a demagogie tak, aby široké lidové masy vedla k poslušnosti a neotřesitelné víře ve své vůdce (Hillman 1994, str. 217).

Adorno tento pojem rozšiřuje a je stejně aktuální dnes, jako v době, kdy účtoval s poraženým německým nebo italským fašismem. Vznik fašismu není reálný, pokud se nenajde ten správný vůdce a jeho podporovatelé a příznivci, kteří k němu vzhlížejí. Adorno analyzuje fašismus také jako duchovní postoj. Jeho aktéři zásadně neapelují na rozum a nerozhodují se na bázi racionálního rozhodování, nýbrž pod náporem emocí, vyvolaných dominantním vůdcem. Je to jako fanatické náboženství. Ti, co nesdílejí fašistický postoj, jsou označeni jako nepřátelé a jsou zavaleni nadávkami a posměchem.

V poslední době jsou to nejenom členové AfD, ale také tzv. Reichsbürger v Německu. To jsou ti, kteří zpochybňují legitimitu státu Bundesrepublik Deutschland, protože považují Spolkovou republiku pouze za okupované území, které je pod kontrolou USA, nemá vlastní Ústavu (má pouze jakýsi provizorní Grundgesetz) a kancléři jsou nuceni před svým nástupem podepsat tajný “kancléřský akt“ zavazující je k poslušnosti vítězné mocnosti. Dále argumentují, že s Německem nebyla uzavřena mírová smlouva ze strany vítězných mocností II. světové války, nebyly vypořádány reparace vůči poškozeným zemím atd…

To je samo o sobě námět na zvláštní článek, zejména však téma pro právníky. Jisté je, že se tito „konspirátoři“, jak říkají masmédia, po útocích v Berlíně na vánočních trzích stali lovnou zvěří v Německu. Média se přece nebudou obtěžovat vysvětlovat, proč nemá Německo Ústavu a proč mají občané Personalausweis, nikoliv občanský průkaz nebo Identity card. Jakoby byli označeni za personál nějaké GmBH, společnosti s ručením omezeným.

Mertin Schulz v montáži jeho německého kritika

Martin Schulz v rozhovoru pro Der Spiegel


To, co se objevuje v rozhovoru s Martinem Schulzem pro Spiegel, evokuje otázku jeho fašizoidního charakteru. Vydává soudy, aniž by je argumentačně podpořil. Poměrně seriózní web Science Files analyzuje celMertin Schulz v montáži jeho německého kritikaý rozhovor (zde) a pokouší se odpovědět na otázku charakteru Martina Schulze. Schulzovy odpovědi postrádají racionální základy, jeho reakce jsou emocionálními reakcemi dominantní osobnosti, která nepřipouští jiné názory. Typicky fašistický postoj v odpovědích Schulzu ukazují například tato demagogická tvrzení:

  • Trump poškozuje nebezpečně demokracii;
  • Trump si zahrává s bezpečností světa;
  • zákaz vstupu na území USA je „nesnesitelný“;
  • bohužel má USA, země která byla kdysi otevřená imigrantům, prezidenta, který…;
  • Merkelová nesmí vůči Washingtonu mlčet ve věcech, které nesmíme tolerovat;
  • když bude Trump narušovat náš světový řád, je potřeba jasně říci:“To není naše politika“,
  • Uprchlíci jsou cennější než zlato… atd.

Závěr


Analýza jeho citátů ukazuje, že Martin Schulz nemá argumenty. Jeho vyjádření jsou zásadně negativním hodnocením. Apeluje hlavně na emoce a vzbuzování afektivního chování. Krátce: Martin Schulz je ten negativní typ, který nemá co říct. Vydává soudy, aniž by je mohl argumentačně podpořit. Apeluje na ty nejnižší pudy lidí. Pohled na aplaudující sněm SPD je odstrašující, obzvláště pro české občany. Na závěr konstatování, převzaté z týdeníku Focus: Martin Schulz je nebezpečný člověk.

- - -




Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

 

Související články

Kyjev překračuje meze

$
0
0

Jurij Makarenko 
11.2.2017 Politikus.ru 
překlad Sam Elles Ostrov Janiky

Kyjev překračuje meze. Armáda chce provádět střelby z BUK-M1 u krymských hranic.



„Trestatelé“ kyjevské chunty opouštějí místo zločinu po zničení Boeingu-777.

Ukrajinská armáda se aktivuje nebezpečně blízko u hranice s Krymem a opět má snahu napíchnout se na rožeň, když otevřeně ohrožuje bezpečnost obyvatel poloostrova.

Ukrajinský prezident překročil všechny meze už před třemi lety, když rozpoutal válku proti vlastnímu obyvatelstvu. Od té doby se beztrestně a za podpory Západu změnil z „cukráře“ na nebezpečného maniaka. Selhání avdějevského dobrodružství a mnohonásobné porážky v zahraniční politice jen situaci zhoršily a z počátečních ubohých klaunů se vyklubali teroristé velkých rozměrů. Ukrajinské armádě se nepodařilo dobýt Donbas, přesto masívní útoky nepřestávají. Vypadá to, že v Porošenkově programu ještě Avdějevka neodehrála své. Východ tak jako tak zůstane zónou zvýšeného napětí, jenže „reformátorům“ je to málo. Očekávaného efektu totiž nedosáhli. Proto se Kyjev znovu vrhá na jih, aby se pokusil rozvrátit pokoj obyvatelů Krymu nějakým rozsáhlým konfliktem. Porošenkův režim si přeje Třetí světovou válku a zapaluje pod kotlem ohníčky všemi možnými metodami.

Generální štáb ukro armády avizoval střelby u krymských hranic. Ukrajinská soldateska plánuje střílet v těsné blízkosti Krymu střelami protiletadlového systému BUK-M1 v rámci „velkého taktického cvičení“. Informaci potvrdil mluvčí ministerstva obrany Dmitrij Guculjak. 50 cvičení se bude konat za účasti specializovaných jednotek a zvláštních vojenských jednotek, umístěných v regionu. 25 programových komplexů bojové střelby protiletadlových raket BUK-M1 provedou na polygoně Jagorlyk v chersonské oblasti. K akci se připojí i oddíl rozvědky s cvičnými lety dronů. Kromě toho ministerstvo obrany iniciuje každoměsíční manévry v jižní části chersonského regionu s účastí radiolokačních jednotek ukrajinského letectva. Jak je vidět, vojáci se chystají střílet nedaleko od poloostrova prakticky 24 hodin denně po celý rok. Guculjak navíc nevylučuje možnost prodloužení cvičení, včetně prostředků protiletadlové obrany, na neomezenou dobu. Program bojových cvičení ukro armády potvrdili na nedávném mimořádném zasedání Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny. Podle všeho současně s diskusí o přípravách na zavedení stanného práva.

Ukrajina prostě zkouší ukazovat svaly, kterých má ovšem nedostatek, a věří, že se schová pod křídly loďstva NATO ve vodách Černého moře. Marně doufá v úspěch jedné ze svých provokací, dokud jsou síly Aliance na obzoru. Kyjev znovu dělá velký humbuk kolem svých provokací na dosah Krymu, připomíná své hrdinské činy a kasá se svými domnělými politickými úspěchy.

Je všeobecné známo, že kyjevští žoldnéři už nejednou namířili zbraně směrem ke Krymu, a za pokus narušit suverénní hranice dostávají pravidelně výchovný pohlavek od ministerstva obrany Ruské federace. Krym je připraven odrazit jakýkoliv útok a zasadit preventivní úder při jakékoliv vážné hrozbě nepřátelského letectva. Ukrajinští vojáci, zrovna tak jako jejich velitelé, to vše dobře chápou, a po informačním „bububu“ jsou připraveni ukončit střelbu, odtáhnout do bezpečné zóny a odškrtnout si další fajfku.

Porošenko nejspíš i teď chystá podobný spektákl. Ale v dnešní politické situaci není vyloučeno, že režim sáhne k vážnému mezinárodnímu konfliktu v zoufalé snaze upoutat na sebe pozornost.

Podstatné je, že Krym je pod spolehlivou ochranou Černomořské flotily RF a jejích prostředků protivzdušné obrany, schopných zabránit veškerým výpadům hyperaktivního potrhlého souseda.


- - -

Tálibán pomůže v boji proti DAEŠ

$
0
0

Dmitrij Něrsesov
11. 2. 2017       zdroj
Nedávno se v Moskvě konala rusko-afghánská jednání na úrovni ministrů zahraničních věcí. Na základě jejich výsledků učinil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov prohlášení, které by se klidně mohlo stát senzací: Rusko považuje za účelnou účast hnutí Tálibán ve vnitroafghánském urovnání. Po té následovala nervní reakce Washingtonu. Velitel sil USA v Afghánistánu prohlásil, že Rusko, Pákistán a Írán podporují radikální hnutí Tálibán, čímž podkopávají stabilitu v zemi.


Proč se najednou Moskva začala tak blahosklonně chovat k organizaci, která byla doposud považována za teroristickou? Co je to, projev "bezcharakterní poddajnosti" nebo "zdravého pragmatismu"?

Skutečně, vzniká pikantní situace: hnutí Tálibán bylo v roce 2003 zahrnuto ruským soudem do oficiálního seznamu teroristických organizací. Vyvstává otázka, jak může v tomto případě ruské ministerstvo zahraničí mluvit o možnosti práce s Tálibánem?

Jde o to, že Tálibán je od 90-tých let minulého století nedílnou součástí politického prostředí Afghánistánu. Tálibové byli u moci (přesněji, kontrolovali většinu Afghánistánu, včetně hlavního města Kábulu) od roku 1996 až do agrese USA v roce 2001. Avšak ztráta Kábulu a ústup do příhraničních oblastí s Pákistánem nevedly k porážce a zničení hnutí.

V současné době zůstávají tálibové významnou politickou, vojenskou a etnickou silou a v Afghánistánu nelze čehokoliv dosáhnout, aniž by se vzaly v úvahu jejich zájmy. V loňském roce byli schopni rozšířit své území díky citelným porážkám vládních sil. Toto potvrdil našemu listu šéfredaktor časopisu "Problémy národní strategie" Ajdar Kurtov.

Nakonec je zde ještě jeden důležitý detail. Do Afghánistánu pronikla a začala se tam upevňovat další síla - teroristická skupina DAEŠ (v Rusku zakázaná).

Právě touto okolností je třeba začít podrobnější analýzu. Neboť maximálně adekvátně popisuje skutečnou situaci: DAEŠ je absolutní zlo a vítězství nad ním je úkol číslo jedna. Tálibán je také zlo, které mělo být zničeno již dávno. Ale nebyl zničen. A teď je možné zkusit toto zlo použít v boji proti DAEŠ. Když se to neudělá, když se nevyužijí rozpory mezi Tálibánem a DAEŠ, mohou se spojit. A to by bylo tou nejhorší možnou variantou.

O jaké rozpory jde, nakolik jsou vážné? Nejsou obě skupiny stejného ražení? To je právě to, Tálibán a DAEŠ nejsou, přinejmenším zatím, totéž.

Tálibán je převážně národní hnutí Paštúnů, oblečené do islámského oděvu. Povaha DAEŠ je úplně jiná, je to hnutí islámských globalistů, jakási "islámská teroristická internacionála". A rozpory mezi oběma hnutími jsou podobné jako rozpory mezi Stalinem a Trockým nebo mezi Trumpem a Obamou, chcete-li. Stalin a Tramp jsou stoupenci vzorce "má vlast, můj národ v první řadě". Trocký a Obama jsou přesvědčení bojovníci proti jakékoliv národní vymezenosti, za "štěstí na celém světě", tak to chápou.

Pro Stalina, Trumpa a táliby jsou nepřátelé všichni, kteří jsou proti svým národním či státním hodnotám a zájmům. Podle Trockého, Obamy a DAEŠ jsou nepřátelé ti, kteří se starají jen o svůj "kořistnický", národně omezený zájem. Logiku činů těch prvních lze popsat takto: "Nepleť se do mých záležitostí, nechám tě na pokoji". Logika druhých: "Nenechám tě na pokoji, dokud nepřijmeš mou víru".

Jak nesmiřitelný může být rozpor mezi těmito dvěma světovými názory, je velmi dobře známo z historie. A právě o tuto nesmiřitelnost je možné a nutné se opřít při budování "sanitárního kordonu" proti DAEŠ na přístupech k bývalé sovětské Střední Asii.

A o to právě jde, vždyť teroristé DAEŠ ztrácejí své pozice v Sýrii a Iráku a aktivně hledají místa k vytvoření nových základen. Afghánistán je pro ně jedním z nejlákavějších míst. Pokud se jim podaří se tam "uhnízdit", nějak se včlenit do místní rovnováhy sil, budou mít téměř dokonalý odrazový můstek pro akce proti středoasijským republikám bývalého SSSR a také proti Pákistánu, Indii, Íránu, Číně.

Toto nelze připustit. Toto, mimochodem, určitě jasně chápou v Pekingu. Stojí za zmínku, že jednání Lavrova s Afghánci se konalo několik dní po rusko-čínských konzultacích o Afghánistánu. Dá se předpokládat, že v jejich průběhu byl nový přístup k Ruska k tálibům projednán, a je pravděpodobné, že byl schválen. V každém případě, jak bylo potvrzeno vedoucím sekce orientálních studií Vysoké školy ekonomické Alexejem Maslovem, Čína nebude mít námitky proti tomu, aby se Moskva věnovala navazování kontaktů s táliby.

Tálibán v současné době nejdůsledněji vyjadřuje nacionalismus Paštunů. A jako takový může a měl by být zapojen do protistání vůči "internacionalistům" z DAEŠ. Koncem roku 2015 už o tom hovořil zvláštní zástupce ruského prezidenta pro Afghánistán Zamir Kábulov. Takže výroky, učiněné Sergejem Lavrovem, nijak nelze nazvat neočekávanými nebo nedomyšlenými.

Není žádným překvapením ani reakce na ně ze strany USA. Naprosto předpokládaně se Američané snaží obvinit Rusko ze "spolupráce s nepřítelem", který, jak říkají, překáží "dobrým hochům" přinést mír a stabilitu afghánskému lidu. A nenápadně se snaží žádat Kongres o zvýšení amerických sil v Afghánistánu, o navýšení finančních prostředků.

Zároveň z nějakého důvodu zapomínají, že v dubnu 2016 tehdejší ministr zahraničí USA Kerry sám vyzýval Tálibán k jednání. A předtím, v roce 2013, se Američané vůbec pokusili navázat přímé kontakty s táliby v hlavním městě Kataru Doze. Jenomže ani v roce 2013 ani v roce 2016 se jim nic nepodařilo.

Proto vypadá nynější "pobouření" jako záchvat žárlivosti: skutečně ti "hrozní Rusové" dokážou udělat to, co bylo nad síly "nejmocnějšího národa na světě?!" Jaká záludnost - navázat meziafghánský dialog za zády Washingtonu, podle využít neúspěch americké diplomacie! To se nestane! Pošleme do Afghánistánu další vojska a zmaříme úsilí Ruska. Když jsme nebyli schopni nic udělat, nikdo nesmí být chytřejší než my!

Takže "Velká hra" kolem Afghánistánu pokračuje.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová  

P.C. Roberts: Rozhodl se establishment USA pro thermonukleární válku?

$
0
0

P.C.Roberts11.2.2017 peklad l.Man, Vaše věc
 

Jestliže chcete být západním presstitutem či hlavounem v západní televizi, musíte být stejně tupý, jak tupý je Bill O´Reilly, CNN, MSNBC, New York Times, Washington Post, Wall Street Journal atd. atd. V rozhovoru s prezidentem Trumpem O´Reilly řekl: „Putin je zabiják.“


O´Reillymu není nic po tom, že thermonukleární válka je zabijákem planety Země. Pro něj je Trumpova snaha normalizovat vztahy s Ruskem důkazem faktu, že prezidentu USA nedělá vrásky domlouvat se se zabijáky. Jako kdyby poslední tři američtí prezidenti nebyli zabijáky masových rozměrů, kterým nedělalo vrásky zničit, ať už úplně či jen částečně, mnoho zemí a miliony lidí.

Trumpova odpověď O´Reillymu byla: „My máme spoustu zabijáků. Nebo si myslíte, že naše země je tak nevinná?“

Škoda jen, že neřekl víc a obrazně nechal Putina stát mezi skutečnými i usvědčenými vrahy, jakými jsou Obama, Bush ml. a Bill Clinton. Protože na rozdíl od těchto pánů pro tvrzení, že Putin je zabiják, chybí důkazy. Jde jen o plané výkřiky těch, kteří prosperují z pověstí o neexistující ruské hrozbě, protože jim z té hrozby tečou jak peníze, tak moc.

Jak řekl F. Cunningham: „Trump měl O´Reillymu za jeho nepodložené a nediplomatické obvinění prezidenta země, se kterou se on, prezident, chce domluvit, vynadat.“

Tolik tedy Cunningham, zatímco Trumpův viceprezident Mike Pence spěchal do televize NBC s tím, že Trump prý svými výroky v žádném případě nechtěl vyjádřit názor, že by snad Washington nebyl morálně výš než Putinovo Rusko.

Samozřejmě, USA jsou morálně výš než kdokoli na této zeměkouli. Miliony lidí, které jsme zabili či vyhnali z jejich domovů, jsou přece důkazem naší nezpochybnitelné morální nadřazenosti. Pokaždé, co zbombardujeme hosty na svatbě či lidi na pohřbu, děti hrající fotbal, nespočetné nemocnice a zdravotní zařízení, školy a farmy, demonstrujeme my, výjimeční a nepostradatelní Američané, naši morální nadřazenost nad světem. Jen morálně nadřazení mohou totiž páchat zločiny proti lidskosti, aniž by za ně byli kdy hnáni k zodpovědnosti.

Normální vztahy s Ruskem samozřejmě do této hry o naší nadřazené morálce nad ostatními nezapadají. Takže budeme Rusko dál démonizovat a dál o něm budeme lhát. Nová studená válka je totiž pro vládnoucí americký establishment a též pro členy sněmovny a senátory, závislé na darech od vojensko-bezpečnostního komplexu, hotovým dobrodiním. Tak vábivým, že nedovolí Trumpovi vztahy s Ruskem skutečně normalizovat.

Všechno, čeho Reagan a Gorbačov dosáhli, je tak přiváděno vniveč zásluhou několika lidí, vedoucích lidstvo na okraj záhuby.

Včetně onoho národa vyvoleného a milujícího svobodu tak, jak ji žádný jiný národ v historii ještě nemiloval, ale kterému se ono hrozící nebezpečí záhuby ovšem s co nejpřičinlivějším úsílím zatajuje.

Protože debata o něm by se mohla zvrhnout v myšlenku, že to nebezpečí je tak úděsné, že by se mu lidstvo snad mělo postavit celé a sjednocené. Tedy včetně i těch zatím nenáviděných Rusů a Číňanů.

Svět ruskýma očima 389

$
0
0
zajoch
12. 2. 2017    Outsidermedia


Na Ukrajině už rozebrali všechno * Energetická spolupráce Ruska s Maďarskem pokračuje rychlým tempem * V dnešním mimořádně dynamickém světě plném nebezpečí a výzev je potřeba rychlého a efektivního rozhodování


Ukrajina zaplatí dluh územím

Inna Novikova, Jurij Kondratěv
3. února 2017


Pokud Rusko vyhraje soud ohledně tří miliard dolarů, dostane ty peníze? Jaký osud čeká Donbas? Proč budou země Pobaltí tak jako tak ekonomicky záviset na Rusku, bez ohledu na politická rozhodnutí? Na otázky odpovídá prezident Centra systémové analýzy a prognóz Rostislav Iščenko.

Londýnský vrchní soud se zabývá požadavkem na 3 miliardy ukrajinského dluhu, který ukrajinská vláda označuje div ne za úplatek Janukovičovi. Jaké jsou vyhlídky žaloby u soudu?


Rusko zde má zřejmě výborné perspektivy. Nakoupilo eurobondy – oficiální cenné papíry Ukrajiny. Peníze nešly k Janukovičovi. Cenné papíry byly oficiálně vydané ukrajinským státem. Mohla je nakoupit kterákoliv země, byly obchodované na světovém trhu. Rusko za ně okamžitě zaplatilo do ukrajinské státní kasy, a ne Janukovičovi. Zda je tam potom vykradli, to se už Ruska netýká. Později Jaceňjuk oznámil, že v kase z původních tří miliard dolarů zůstalo jen 800 milionů dolarů. Rusku nebylo vráceno nic.

U soudu by mohlo dojít k politickému rozhodnutí, kdy nebude ruské žalobě vyhověno. To by narušilo světový finanční systém. Cenné papíry by nebylo možno vydávat, nikdo by je nekupoval, nikdo by neměl jistotu, že mu poté bude oznámeno, že to byl nějaký úplatek místnímu diktátorovi. Přece ten, kdo chce koupit cenné papíry, není povinen zjišťovat jestli v zemi, která je emitovala, nevládne nějaký diktátor.

Janukovič byl legitimní prezident a převzetí proběhlo v rámci mezinárodního práva. Z mého pohledu jsou perspektivy na vítězství v procesu téměř stoprocentní. Ovšem dostat peníze zpět je prakticky nemožné, Ukrajina je nemá. Nejsou ani jiná výhodná aktiva, která by bylo možno zablokovat.

Tam už rozebrali všechno


Tři miliardy se tam sotva najdou. Když se bude v budoucnu rozhodovat osud Ukrajiny a také Evropy, bude vítězství u Vrchního soudu v Londýně jedním z argumentů ve prospěch Ruska. Ukrajina nemá jako věřitele jen Rusko, je zde i MMF, který má stejné šance dostat zpět své miliardy dolarů poskytnuté Kyjevu – tedy šance žádné. Časem vyplují na světlo další půjčky poskytnuté Ukrajině, mezi nimiž budou i ty ruské a také ty desítky miliard dolarů, kvůli nimž se Kyjev soudí s Gazpromem. Argument ve prospěch Ruska bude v teritoriální otázce bývalé Ukrajiny. Existuje názor, že pokud by se vrátila ruská města Rusku, přešlo by na něj také břemeno 15 až 20 miliard dolarů dluhů u MMF. Protiargumentem však je, že stejně tak Kyjev dluží Rusku, takže nedluží nikdo nikomu nic. Proto je tak důležitý soudní výrok.

Jak to podle vás vypadá s Donbasem?


Dokud existuje Ukrajina, není možno podepsat mír s Donbasem. Ten může nastoupit jen po federalizaci země, a ta by znamenala konec moci současné elity a vedla k jejímu uvěznění. Nelze umožnit Donbasu samostatnost a zbytek ponechat jako celistvý stát. To bylo ve skutečnosti obsahem minských dohod, jenom se to nenazývalo federalizací, ale decentralizací. Fakticky šlo o federalizaci. Jakmile by byla země federální, vládly by si na svém území místní elity, centru by možná něco ponechaly, možná také nic. Aby měli v centru skutečnou moc, musejí zvítězit nejen ve volbách celoukrajinských, ale všude, ve všech regionech.

Jestliže se změní vláda v jednom nebo více regionech, přijdou tito lidé do federální složky jako senátoři nebo ministři a budou ovlivňovat politiku centra. Změní se tam moc a potom dojde na otázky – proč jsou devastovaná města, proč byly zabity desítky tisíc lidí, kdo dával příkazy k boji proti vlastním lidem. Na to se bude muset odpovídat. Znamená to, že současní vládci Ukrajiny, kteří vydělávají na občanské válce, se v lepším případě dostanou do vězení, a v horším pod zem. Proto se tak zuřivě brání federalizaci.

V Estonsku byla nejpopulárnějším programem zdravice Putina, která předčila i novoroční pozdrav nové estonské prezidentky.
V Estonsku nejsou samí rusofobové, jak by si přála media. Ovšem současné vedení pobaltských zemí, obzvláště Litvy, je nepokrytě rusofobní.

Nastanou nějaké změny? Ukončení hysterie a reálný praktický přístup?

Každý problém má minimálně dvě řešení – dobré a špatné, ale obvykle je jich více. Na Ukrajině dojde buď ke změně elit, anebo státnost celkově zanikne. V porakticky celém postsovětském prostoru je situace stejná – ekonomika všech těchto odštěpků je tak či onak napojena na ekonomiku Ruska. To je tranzitním centrem postsovětského světa a jeho energetickou zásobárnou. A hlavně je největším trhem. I to málo, co se kde vyrobí, se musí prodat. Z necelých 200 milionů lidí žijících v postsovětském prostoru jich je skoro 150 milionů v Rusku. Proto jsou pobaltské ekonomiky pevně vázány k ruské ekonomice. A navíc je tu ještě ruský tranzit.

Jenomže ony stále tvrdí, že Rusko krmily a to je tedy jejich dlužníkem.

Statistika svědčí spíše o opaku. Rusko vyrábělo na hlavu více, než spotřebovalo a přebytek šel do svazových republik. Na internetu to lze najít.

Převzato z Pravda.ru

***


Přístupy k zajištění energetické bezpečnosti je potřeba přehodnotit

Petr Iskenderov
7. února 2017

Letošní první zahraniční návštěva Vladimira Putina vedla do Maďarska a opět ukázala vzájemnou závislost zájmů Ruska a EU v oblasti energetiky. V souvislosti s tím Viktor Orbán uvedl: „Z pohledu Maďarska jsou klíčová slova ruského prezidenta ta, kdy říká, že Maďarsko dostane potřebný plyn a ropu ať už jakoukoliv cestou, třeba klikatou.“ Je jasné, že za celé roky „studené energetické války“ s Ruskem nedokázala Evropská komise vytvořit jiné energetické schéma pro evropskou energetickou bezpečnost, než založené na ruských energetických zdrojích.

Přestože Evropská komise silně naléhala na země Střední a Východní Evropy, aby zmrazily spolupráci s Ruskem v energetice, nebo spíš s ní skoncovaly, stejně diverzifikaci dodávek, kterou tak preferuje Brusel, zajišťují ruské projekty. Při rozhovorech Putina v Budapešti se projednávaly tři varianty dodávek plynu Maďarsku: větvemi ze Severního proudu 2, připojením k systému Tureckého proudu a rovněž možného oživení projektu Jižní proud v nových podmínkách a na novém základě. Podle zdrojů z Budapešti může dojít k tomu, že místo odběru plynu bude na hranici Řecka s Tureckem a trasa dále povede přes Řecko, Makedonii, Srbsko a Maďarsko do Rakouska, do distribučního uzlu Baumgarten.

Energetická spolupráce Ruska s Maďarskem pokračuje rychlým tempem, bez ohledu na objektivní komplikace, vyvolané protiruskými sankcemi EU a subjektivními překážkami od Evropské komise. Dnes dodává Rusko přes 60 % spotřeby plynu v Maďarsku. V lednu letošního roku odebralo o 10,9 % plynu více než loni.

Obě země spolu mají dohodu do roku 2021. Přes dostatek času se Putin s Orbánem již nyní dohodli na jednání o prodloužení dohody. Celková kapacita plynovodů Severní proud 2 a Turecký proud je 86,5 miliardy kubíků plynu za rok. Jejich zprovoznění nejen že umožní zcela se odpojit od zastaralého a politicky výbušného tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu, ale přinese Evropě takovou strukturu rozložení toků plynu ze severu na jih, která odpovídá zájmům Evropanů a umožňuje zahrnout do odběru maximální území. Podle analytiků Fitch Ratings je po finanční stránce realizace současných projektů Severní proud – 2 a Turecký proud možná a v případě financování projektu Gazpromem nepotřebuje skutečné navyšování kapitálu. Veřejná akciová společnost Gazprom tvrdí: „Severní koridor je hlavní pro zásobování plynem evropské části Ruska a nedílnou součástí nejkratší, spolehlivé a efektivní exportní trasy do Evropy, od Jamalu, přes Balt do Německa.“
Další oblast spolupráce Ruska s Maďarskem je jaderná energetika, kterou Brusel nepokrytě odmítá. Druhá část jaderné elektrárny Paks za 10 miliard eur je zablokována Evropskou komisí. Existuje informace, že rozhodnutí EK bylo přijato za účasti americké společnosti Westinghouse, která kontroluje kolem poloviny všech komerčních atomových bloků světa v patnácti státech, a co je důležitější – je těsně napojena na výrobu jaderných zbraní a dodává pro ni zařízení. Je přítomna na více než polovině jaderných elektráren a továren v Belgii, Finsku, Francii, Slovinsku, Španělsku, Švédsku, Švýcarsku a Velké Británii.

Westinghouse chce získat vedoucí postavení v Maďarsku a na Balkáně. Jejím plánům může být na překážku nejen spolupráce Ruska se zeměmi Střední a Jihovýchodní Evropy, ale rovněž posun na americké politické scéně. Nový prezident USA straní využívání tradičních energetických zdrojů – ropy a plynu.

Je sympatické, že se v poslední době zřetelně změnil tón publikací ohledně vztahů Ruska a EU rovněž v těch médiích (především skandinávských), která dosud byla protiruská. Tak švédský Svenska Dagbladet přiznává, že „drama s ruským plynovodem Severní proud 2 skončilo naprostým fiaskem švédské vlády“ a informuje, že městská správa přístavu Karlshamn schválila výstavbu své infrastruktury potřebné pro plynovod Severní proud 2 bez ohledu na politické důvody centrální vlády země. Nyní už existuje dopravní spojení přístavu s Ruskem, je řízeno vlastním systémem a znamená pokrok v hospodářském rozvoji města. V přístavu jsou zásobníky na ruský plyn a ropu.

Noviny Aftenposten musely přiznat, že bez ohledu na pokračování sankcí funguje stále těsnější spolupráce mezi státní společností Statoil a Gazpromem. Podle novin mohou přinést těsnější kontakty mezi Statoilem a Rosněftí, se kterou jedná, výhody.

V Evropě cítí, že přístupy k zajištění energetické bezpečnosti je potřeba přehodnotit. Ve světě nastaly příliš vážné tektonické posunya ukrývat se před nimi za protiruské stereotypy do budoucna není reálné.

Převzato z Fondsk.ru
 ***



USA se dočkaly svého Gorbačova

Dmitrij Něrsesov
9. února 2017

Tři týdny v úřadu prezidenta a Trump vydává výnosy, které skutečně staví zemi na hlavu. Zcela mění sociální politiku státu a zásadně přehodnocuje zahraniční politiku Washingtonu. A to všechno bez vlastní vlády. Celkem nebezpečný experiment. Ovšem na cestu „perestrojky“ základů státu nastoupila Amerika už dávno.

První rázné kroky podnikl už Bush jr. po 11. září, když si vymohl přijetí Patriot Act (vlastenecký zákon), omezující mnohá práva a svobody amerických občanů. Až dosud zakazovala ústava USA neopodstatněné prohlídky bytů a zadržení, veškeré příkazy k prohlídkám mohly vydávat jen soudy. Vlastenecký zákon umožnil tajným službám právo špiclovat Američany, odposlouchávat telefonní hovory a číst korespondenci jen na základě vlastního podezření, bez soudního povolení.

Akt byl za prezidenta Obamy v roce 2015 nahrazen zákonem méně tvrdým a byl nazván Akt svobody, ovšem hlavní zásady špiclování se v americké společnosti již zahnízdily. Bush nechal zřídit ministerstvo vnitřní bezpečnosti, které by bylo nemyslitelné například ještě za Reagana. Sice už tehdy byly pokusy omezit občanské svobody, ale neprošly. Chtělo to až kruté teroristické akce 11. září.

Obama jakožto demokrat a odpůrce dědictví republikána Bushe měl Patriot Act zrušit hned v prvních dnech své vlády, ale místo toho dlouho hájil právo tajných služeb fungovat bez ohledu na soudy. Heslo „ve jménu bezpečnosti je možné a potřebné obětovat svobodu“ zůstalo. Toto byla „perestrojka“ Bushe jr.

V USA jsou všechny systémy moci postaveny na základě pojmů „brzdy – protiváhy“: ani jedna ze tří součástí vlády (výkonná, zákonodárná, soudní) nemůže vládnout samostatně. Avšak každá vláda spěje ke koncentrování moci. Od doby rozpadu Sovětského svazu se americký prezident považuje za nejmocnějšího muže světa a tedy nemůže být ve své zemi jedním ze tří. Navíc oba jeho partneři nejsou jednotlivé osoby, ale instituce. Ještě ke všemu je v dnešním mimořádně dynamickém světě, plném nebezpečí a výzev, potřeba rychlého a efektivního rozhodování. Nelze připustit zásahy ze strany „brzdy a protiváhy“. Amerika si nemůže dovolit fungovat podobně jako například těžkopádná EU. To je logika, se kterou pracují američtí prezidenti. Právě tato logika musí fungovat v Bílém domě. Není tam potřeba politik, ale organizátor a podnikatel, pro nějž je základní myšlenkou efektivita a rychlost.

Trump má v rukou mechanismy vytvořené jeho předchůdci – státní bezpečnost a algoritmy k překonání vůle Kongresu. Co nového přinese on? Jako první je vidět řízení země bez vládní složky. Až po třech týdnech ukončil sestavování svého týmu: představil 24 kandidátů na vysoké posty v administrativě. Kongres schválil jen 6 nových ministrů a ještě s ohromným skřípáním zuby, což bylo dosud neznámé. Trumpovi to nikterak nevadí a jestli bude muset rozhodovat sám – tím lépe! Třeba to není zcela ústavní, ale to prezidentův problém není. Ať se starají soudy. A pokud současná praxe neodpovídá ústavě, je vinen Kongres, který se topí v politikaření a snaží se místo o zájmy státu zabývat se obtěžováním prezidenta.

Paralelně Trump zahájil boj proti soudnímu systému. Předložil mu své rozhodnutí na omezení imigrace. Netřeba se zabývat detaily, ale smysl spočívá v tom, že vnesl do soudního prostředí rozkol a zahájil nátlak na ty, kteří vystupovali proti němu. Jedno jeho vyjádření na adresu federálního soudce znělo „takzvaný soudce“, což se může považovat za urážející a hraničící s přestupkem. Nový prezident zcela zřetelně směřuje k zostřování. Pokud se mu podaří dosáhnout kapitulace soudců v takové celkem nepodstatné otázce jakou je dočasný zákaz vstupu občanů několika muslimských zemí do USA, bude to znamenat, že může výkonná moc „zlomit“ moc soudní. To může udělat jen člověk nepřipojený pupeční šňůrou k politickému a vládnoucímu systému v USA.

Zásluhou Trumpa se mohou objevit v arzenálu amerického prezidenta zcela nové metody a mechanismy silně se lišící od ústavních norem, nebo tradičních norem. Pokud to projde, potom bude Amerika během několika let zcela jiná. Bude to superprezidentská republika, jejíž prezident bude mít skutečně imperiální pravomoci, založené na všemocné bezpečnosti státu a zákonodárci a soudci mu budou poslušně sloužit.

Převzato z Pravda.ru

- - -

KLUB „Nová republika“: "Úloha státu v politickém systému a společnosti "


Cenzura zpráv o kšeftech s migrací, řádění Hate Free ve školství, Peroutkova anticena pro Bakalovu hlásnou troubu. Petr Žantovský měl z čeho vybírat

$
0
0
Petr Žantovský
12. 2. 2017  ParlamentníListy

Dramaticky rozdílná redakční politika Novinek a Práva vedla k nahrazení textu o kšeftařské podstatě migračního pokrytectví za dobromilské obrázky ukřivděných slečen při demonstraci za nošení hidžábu. Mediální analytik Petr Žantovský při ohlédnutí za uplynulým týdnem varuje před tím, co přinese přechod projektu Hate Free do školství, a zamýšlí se nad novými laureáty Ceny Ferdinanda Peroutky, která se oceněním zástupce hlásné trouby zájmů Zdeňka Bakaly stává spíš anticenou.



Pro úvod svého pravidelného přehledu mediálních zajímavostí našel Petr Žantovský inspiraci ve spřízněných sdělovacích prostředcích a nestačil se přitom divit. „Hned dvojí ohodnocení zaslouží v těchto dnech mediální duet Právo a Novinky.cz, o nichž víme, že zpravidla přinášejí tytéž obsahy, aspoň v těch podstatných segmentech. Neočekávali bychom tedy, že redakční politika obou může být až dramaticky rozdílná a vede na jedné straně k cenzuře, na druhé k propagandě,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální analytik Petr Žantovský.

Jde mu o nenápadný, ale zásadní článek Michala Mocka s titulkem „Essen platil za nocleh uprchlíka až 9400 eur“, který otiskl deník Právo minulou sobotu. „Pojednává o tom, jak úžasným byznysem je ‚dobromilství‘ vůči migrantům v zemi našich západních sousedů. Mocek čerpá z deníku Bild a popisuje docela odporný obchod s dobrem, jaký známe třeba z takzvaných vyloučených oblastí – cikánských čtvrtí v Ústí nad Labem i jinde,“ připomíná mediální odborník.


Pohled za líbivou fasádu humanitárních frází na internetu chyběl

Podle zmíněného textu podnikatel, nepochybně napojený na radnici, inkasuje dotace na ubytování jednoho migranta ve výši více než 650 eur měsíčně, což dle nynějšího kurzu činí přes 18 tisíc korun. K tomu je nutné přičíst další náklady na jídlo, čištění, péči a bezpečnostní služby ve výši téměř 1150 eur na osobu, tedy přes 32 tisíc korun. „Jeden migrant tedy stojí tamní erár přibližně 50 tisíc korun měsíčně. Tomu se říká kšeft, no neberte to! Jedna jediná firma, podle Mockova článku, si tak vydělala na nelegální migraci zhruba 225 tisíc eur měsíčně, tedy v přepočtu 6 milionů a 300 tisíc korun,“ poznamenává Petr Žantovský.

„Měl jsem v úmyslu tento článek v naší rubrice vyzdvihnout jako příklad velmi dobré novinářské práce, která se dívá za líbivou fasádu humanitárních frází a nahlíží pod ekonomickou pokličku problému. Jenomže když jsem článek potom hledal na serveru Novinky.cz, nepochodil jsem,“ přiznává mediální analytik, že při svém pátrání po internetové verzi ocenění hodného článku nebyl úspěšný.


Po Dienstbierovi je vyhnali, tak se lidé z Hate Free přesunují o dům dál

Místo něj tam se stejným datem vydání, tedy minulou sobotu 4. února, našel věru kormutlivý článek o tom, kterak zhruba dvě tisícovky lidí ve Vídni protestovaly na demonstraci organizované muslimskými spolky a nesly transparenty „Miluji svůj hidžáb“. „Demonstrace byla prý reakcí na to, že rakouská vláda zavádí nové zákony, mezi nimiž má být také zákaz zahalování na veřejnosti. Je vskutku podivné, jak stejný nebo téměř stejný vydavatel vypouští do světa dva různé pohledy na něj. Na jedné straně pravdu o kšeftařské podstatě migračního pokrytectví, na druhé straně dobromilské barvotiskové obrázky ukřivděných slečen bez tváře. Pak se v tom má jeden vyznat, že...“ konstatuje Petr Žantovský.

Další příklad věru čítankového pokrytectví nám přináší naše vláda právě v přímém přenosu. „Zatímco ministr pro lidská práva Jan Chvojka po zásluze a chvályhodně učinil přítrž vykrádání jeho ministerského rozpočtu pod nálepkou Dienstbierova projektu Hate Free, už se nám ‚frýhejťáci‘ uhnízdili o dům vedle, totiž na školství, kde panuje někdejší Dienstbierova blízká kolegyně Kateřina Valachová, která byla před příchodem do čela školství náměstkyní ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu ČR. Jak napsala MF Dnes, spolek Hate Free prý bude ‚učit školy, jak zvládnout žáky‘. ‚Frýhejťáci‘ nás už oblažili několika věru objevnými zjištěními. Například, že některé děti se perou, další hází na zem jiným dětem penál, hádají se. A v podstatě za to mohou učitelé, kteří neumějí s dětmi komunikovat,“ poukazuje mediální odborník.


Neukázněné žáky budeme hýčkat a autory receptu budeme ještě cálovat

Chybu podle jejich zjištění tedy nedělají rodiče, kteří své ratolesti někdy neúměrně rozmazlují, nýbrž pedagogové, kteří jsou na suverénní a arogantní drahoušky v lavicích krátcí. „Protože kdyby jim jednu vlepili, půjdou sedět, a když jen zvednou hlas, utrží posměch žáků – a stížnost rodičů. Takže ‚frýhejťácký‘ recept je prostý: naučíme učitele dobře mluvit s dětmi. Projdou školením o takzvané ‚peer mediaci‘, tedy řešení sporů vrstevníky, a tato mediace se následně zavede do škol, samozřejmě i s příslušnými ‚odborníky‘. Pochopitelně, že to celé bude mít na starosti příslušná dobromilská organizace financovaná z onoho rozpočtu Hate Free,“ říká pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

„Mnohdy si zoufám nad četbou dalších a dalších nesmyslů vypadávajících z otevřených hlav našich – zejména socdemáckých, ale nikoli jenom těch – vrchnostů, ale co je moc, to je moc. ...    ....    ...    ....
(celý text zde)

MMF odmítl projednávat záchranu Ukrajiny

$
0
0

12. 2. 2017   zdroj
Mezinárodní měnový fond (MMF) nemá v plánu projednávat v příštím týdnu přidělení čtvrté tranše ve výši jedné miliardy dolarů Kyjevu. Plán práce představenstva fondu do 17. února nepředpokládá poskytnutí peněz, informuje Lenta.ru s odkazem na materiály MMF.


V seznamu témat k diskuzi jsou uvedeny konzultace s vládou Malty a monitorování dodatečného programu portugalského hospodářství.

8. února premiér Ukrajiny Vladimír Grojsman oznámil, že důchodová reforma v zemi bude provedena v roce 2017. Začátkem měsíce ministr sociální politiky Ukrajiny Andrej Reva sdělil, že MMF trvá na zvýšení důchodového věku v zemi.

Koncem loňského roku převedl fond Ukrajině druhou tranši finanční pomoci od Evropské unie ve výši 55 milionů eur.

Představenstvo MMF v září rozhodlo o přidělení Ukrajině tranše ve výši jedné miliardy dolarů v rámci čtyřletého programu pomoci (jeho výše je více než 17 miliard dolarů).

Dříve Národní banka Ukrajiny přiznala, že již neočekává, že by obdržela v roce 2017 1 miliardu dolarů za umístění eurobondů pod státními zárukami USA. Výše úvěru MMF bude v tomto roce také snížena. Je to uvedeno ve čtvrtletní zprávě o inflaci NBU za leden.

Ve zveřejněném rozpisu oficiálního financování Ukrajiny v tomto roce je vidět, že zmizela 1 miliarda z umístění pod státními zárukami USA (v předchozí zprávě NBU byla informace o 1 miliardě dolarů). Zároveň Ukrajina očekává, že v roce 2017 získá od MMF 4,6 miliardy dolarů (původně se očekávaly 5,4 miliardy dolarů ve čtyřech tranších).

Podle některých expertů dal MMF Ukrajině peníze naposledy (1 miliardu dolarů v minulém roce).

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová  

Ministerstvo zahraničí RF: práce nové americké administrativy je paralyzovaná - práce NBC a CNN

$
0
0

12. 2. 2017      zdroj
Oficiální představitelka Ministerstva zahraničních věcí Ruska Marija Zacharova okomentovala zprávy amerických médií o tom, že Rusko může USA vydat expracovníka NSA Edwarda Snowdena a také o tom, že údajně byla potvrzena část dokumentů rozvědky o prezidentovi USA Donaldu Trumpovi.


"V současné době se aktivizovaly americké zpravodajské agentury aktualizováním dvou starých historek v informačním prostoru. "Rusko by mohlo Trumpovi darovat Snowdena" a "našlo se potvrzení části údajů ze skandální dokumentace o Trumpovi, údajně shromážděné expracovníkem britské zpravodajské služby". Ale to se může zdát jen těm, kteří nechápou podstatu hry. To vše nejsou výroky zástupců zvláštních služeb, ale jsou to informace televizních kanálů NBC a CNN s odvoláním se na nejmenované zdroje v rozvědkách. Rozdíl je podstatný, ale pouze pro odborníky. Pro pobouření veřejného mínění a udržení vlivu to je docela vhodná technologie", píše Zacharova na své stránce na Facebooku.

Dodává, že tlak na novou administrativu amerického prezidenta ze strany politických oponentů v zemi pokračuje: "kšeftování je v plném proudu".

"A to je důvod, proč dosud nebyla zformována doktrína zahraniční politiky Bílého domu", pokračuje Zacharova.

Poznamenala, že ministr zahraničí Ruska Sergej Lavrov prohlásil, že Rusko očekává od USA vytvoření nového týmu, aby mohlo s Bílým domem spolupracovat.

"Ale všechno je jasné: zpoždění není spojeno s neobratností nové administrativy, ale se skutečností, že jim prostě nedovolí pracovat", uzavírá Zacharova.

Dříve televizní kanál NBC s odvoláním se na vysoce postaveného amerického úředníka oznámil, že Rusko údajně zvažuje vydání USA bývalého zaměstnance amerických zpravodajských služeb Edwarda Snowdena jako "daru" Donaldu Trumpovi. Kromě toho CNN s odkazem na zdroje ve zpravodajské komunitě USA oznámil, že americké zpravodajské služby potvrdily některé informace, obsažené v 35-ti stránkové dokumentaci s "kompromitujícím materiálem" na prezidenta USA Donalda Trumpa.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová  

Ředitel CIA vyznamenal saúdského korunního prince. Za boj s terorismem

$
0
0
ea24
12. 2. 2017   Eurasia24

Nový ředitel CIA Mike Pompeo ocenil saúdského korunního prince Mohammeda bin Najífa medailí za zásluhy v boji s terorismem.


Ač se to může jevit jako nejapný vtip a vrchol cynismu, jedná se o skutečnou událost, o níž v pátek 10. února informovala oficiální saúdskoarabská agentura SPA.

Saúdský korunní princ, vicepremiér a ministr vnitra Mohammed bin Najíf obdržel medaili za „excelentní zpravodajskou činnost v oblasti boje proti terorismu a za přínos při zajišťování světové bezpečnosti a míru“.

Medaili mu při své návštěvě království předal Mike Pompeo osobně, za přítomnosti Mohameda bin Salmána, zástupce korunního prince a ministra obrany Saúdské Arábie.

Ještě nedávno dokonce samy Spojené státy mimo oficiální linii označovaly Saúdskou Arábii za hlavního sponzora teroristů, kdy například v jedné z depeší zveřejněných WikiLeaks je uvedeno, že „Saudská Arábie představuje hlavní základnu finanční podpory pro Al-Káidu, Tálibán, Laškare tajjaba a další teroristické organizace“.





- - -




Naši politici na lidi zvysoka kálí a jde jim jen o jejich vlastní plná koryta!

$
0
0

antivolby_16-00

NWOO

12.2.2017 NeweWorldOrederOposition


Systém exekucí, jenž ve světě nemá obdoby, chybějící potravinové normy, díky kterým jíme odpad, za který by třeba v Německu výrobce takového svinstva šel rovnou do kriminálu, legálně provozovaná lichva, nízká nemocenská, kvůli které většina lidí přechází nemoci a ničí si zdraví…




Většina lidí vůbec netuší, že to co se děje v České republice, není v ostatních evropských zemích vůbec možné. Politici v sousedních zemích se totiž aspoň trošku snaží dělat něco pro lidi a upřednostňovat svou zem. Naši čeští političtí povaleči a zrádci vlastního národa na nás však úplně kašlou!

V Evropě existuje několik exekučních systémů, třeba německý, nebo švýcarský, ale ani v jednom nepřesáhne celková částka dluhu i se všemi úroky ani vzdáleně 100% z původního dlužné částky. Pouze u nás naši politici dovolí, aby exekutorská mafie dluh úplně klidně zdvacetinásobila, takže z tisícovky máte hned dvacet tisíc a ze sto tisíc milion, nebo dva a najednou přijdete díky jednomu klopýtnutí, nebo těžké nemoci klidně o všechno, včetně střechy nad hlavou! Neřešme však exekutory, ale politiky, kteří tvoří zákony, které něco takového dovolí!

Od rozpadu Československa chybí pořádné potravinové normy a tak nám výrobci z celé Evropy do naší země posílají odpad, který by v jejich vlastní zemi nežralo ani prase! Cpeme se tak jídlem plným éček a jiných jedů, párky obsahujícími 15% masa, mlékem, které když svaříte, tak místo chutného smetanového škraloupu vytvoří na povrchu tenoučkou tuhou placku chutnající jako umělá hmota a ládujeme se geneticky upraveným ovocem, které je krásné na pohled, ale obsahuje jen minimum vitamínů a minerálů proti tomu, co před genetickou manipulací. Neviňme však pěstitele a distributory, ale politiky, jenž tvoří zákony, které jim to dovolí!

Systém bankovních a nebankovních půjček v naší zemi není ničím jiným, než legálně provozovanou lichvou a pastí. Půjčky jsou řetězy, kterými svážou Vaší svobodu do kozelce a donutí Vás dělat často neplacené přesčasy ve špatně placených pracích a nechat se buzerovat od kravaťáků, co neumí zatlouct ani hřebík a ztratí se i v parku, natož pak v lese. Když pak náhodou onemocníte, bojíte se zůstat doma a uzdravit se, protože Vás buď vyhodí z práce, nebo Vám nezaplatí první tři dny nemoci a potom dostanete almužnu, která ještě k tomu dorazí na Váš účet klidně až za několik měsíců. Neviňme však podnikatele a managery, ale politiky, kteří tvoří takové zákony, že se k Vám kravaťáci mohou chovat jako ke kusu hadru!

Od roku 1992, ve kterém vznikla samostatná Česká republika, se většinou v parlamentu válí ti samí lidé a jejich rodinní příslušníci. Za tu dobu nikdo z nich neudělal vůbec nic proto, aby se občanům naší země pomohl zbavit výše zmiňovaných problémů a skupin žijících na úkor slušné pracující většiny! Je tedy na čase poslat naše politiky tam, kam patří… NA SMETIŠTĚ DĚJIN! Volte pouze strany nabízející závazná občanská referenda a přímou demokracii, což v překladu znamená, že nabízejí dát moc přímo do rukou lidu!

- - -

Bašár Asad chce zásadně pomoci Evropě. Média mlčí

$
0
0

ea24
12. 2. 2017   Eurasia24

Z rozhovoru, který syrský prezident Bašár Asad poskytl Yahoo News, jsme se neměli dozvědět to pro nás zásadní. 
 

Poslední interview syrského prezidenta je dokonalou ukázkou, jak globální mediální mašinérie kontroluje tok informací od zdroje ke konečnému příjemci.

Asad v pátek 10. února poskytl rozhovor povýšenému korespondentovi Yahoo News (plné znění rozhovoru je zde; za pozornost stojí už mimika a gestika amerického novináře a naproti tomu pokorná pozice syrského prezidenta, který ale tazatele v další části rozhovoru svými argumenty naprosto „rozbil“ a zesměšnil – viz Saúdská Arábie, Kerry a blok ke „zprávě“ Amnesty International).Co z rozhovoru se dostalo běžnému občanovi České a Slovenské republiky? Toto: Asad odmítl Trumpem plánované bezpečnostní zóny v Sýrii.

Jinak řečeno běžnému občanovi ČR a SR se dostalo to, co z rozhovoru vybrala agentura Reuters („…v rozhovoru, z něhož citovala agentura Reuters“), od které zprávu převzala naše veřejnoprávní Česká tisková agentura a od ní následně řada redakcí novin, serverů, rádií a televizí.

A co se běžný občan ČR a SR naopak nedozvěděl? Nedozvěděl se nic, co bylo v rozhovoru řečeno o uprchlících.

„Tohle je humanitární katastrofa vytvořená západní podporou teroristů a samozřejmě regionální podporou ze strany Turecka, Kataru a Saúdské Arábie,“ reagoval Bašár Asad na novinářův pokus podsunout prezidentovi odpovědnost za migrační krizi.

V další části pak byla řeč o migrantech v kontextu Trumpova imigračního dekretu, který korespondent označil typickým účelovým výrazem „kontroverzní“.

Na otázku, co si o výnosu Asad myslí, syrský prezident odpověděl: „Je to americká záležitost odvislá od suverenity amerického národa. Každá země má právo zavést jakékoliv regulace vstupu do země.“

„Mojí odpovědností je obnovení stability a přivést je zpět do Sýrie,“řekl dále Asad.

Na dotaz, zda jsou mezi uprchlíky teroristé, odpověděl: „Rozhodně.“ Poukázal rovněž na příklady obrázků dostupných na internetu, o kterých mainstreamová média zarytě mlčí: stejní teroristé, kteří v Sýrii drží zbraň a zabíjejí lidi, jsou pak za mírumilovné uprchlíky v Evropě.

Asad dále řekl, že jeho úkolem je přivést prchající Syřany zpět do jejich země, nikoliv pomáhat tomu, aby byli migranty. A to všechny. „Nevlastním tuto zemi, to není můj dům, to není moje firma, to není moje farma, to je země všech Syřanů,“ uvedl Asad a podotkl, že je třeba brát v úvahu udělování amnestií jako součást smíření.

- - -

Jiří Paroubek: Skandální intervence ČNB

$
0
0

Jiří Paroubek
12.2.2017 VašeVěc
 

Informace o skutečném objemu českých korun, za něž ČNB v měsíci lednu nakoupila eura, aby udržela korunu ve vztahu k euru v kurzu zhruba 1:27, se různí. A hlavně zřejmě nikdo nemá příliš odvahu napsat nebo jinak sdělit výši celé sumy…

A tak jsme se dozvěděli, kolik bylo vyčerpáno za prvních deset dní a také prvních dvacet dní ledna, ale ne sumu vyčerpanou za celý měsíc. Dovolím si odhadnout, že za jediný měsíc, první měsíc tohoto roku, bylo na tento účel vyházeno přes 400 miliard korun. A připočteme-li tuto sumu k 900 miliardám korun, které byly vyházeny za předchozí o něco více než tři roky, dostáváme se k sumě nejméně 1,3 bilionu korun. Tolik tedy stály intervence ČNB, která celou věc spískala a dnes pochopitelně neví, jak z celé situace s co nejmenšími škodami ven.

Pokud zažijeme ještě jeden takový katastrofální měsíc, kdy se budou rotačky tisknoucí české koruny otáčet stejně rychle jako v měsíci lednu, nebude to do budoucna pro české občany dobrá zpráva…

Vedení ČNB by mělo s intervencemi skončit a to nejlépe okamžitě. Pokud bude ke konci intervencí, například po zasedání bankovní rady ČNB v květnu tohoto roku, ukončen režim intervencí, tedy umělého zeslabování české koruny, a na nákupy eur bude do té doby vynaloženo např. až 2–2,5 bilionu korun, můžeme jako občané zažít mnohá překvapení.

Kurz koruny totiž při tak obrovském objemu emitovaných českých korun vůbec nemusí zpevňovat. Tedy alespoň ne v tom prvním období. V každém případě bude kurs české měny kolísat, a to bude velmi nepříjemné jak pro české vývozce, ale i pro české dovozce surovin.

ČNB, zdá se, českému státu prostě zavařila na pěkný problém. Pokud se koruna udrží v současném kurzu, a to díky ohromné sumě českých korun, které se dostaly mezi spekulanty, budeme na tom tratit všichni. My občané, kteří budeme jednou přepočítávat své úspory z korun do eur, ale také když nám budou v podnicích přepočítávat výplaty z korun do eur, anebo když nám stát bude připočítávat důchody. Ceny zahraničních zájezdů neklesnou a koneckonců neklesnou ani ceny našich nákupů v supermarketech v Rakousku či Německu. Připomeňme, že konverzní kurz slovenské koruny a eura byl v roce 2009, kdy Slovensko vstupovalo do EMU, stanoven na 30,126 Sk za 1 euro…

ČNB vydala a ještě do konce intervenčního režimu, jenž se očekává v květnu, emituje tolik českých korun, že se vlastně ani nebude muset o intervence vůči koruně starat. A kurs koruny k euru nebude posilovat vůbec dramaticky. Alespoň nějaký čas ne. Vinou současného vedení banky je jen to, že se prakticky solidarizovalo, pokud jde o politiku slabé koruny, s politikou předchozího Singerova vedení ČNB.

Je jasné, že dnes již žádné dobré řešení nastalé situace není možné. A tak tím nejméně špatným řešením je, co nejrychlejší ukončení režimu intervencí proti silné české koruně…

výdaje na intervence ČNB
rok a měsícnáklady na intervence
11.13202,47
7.1527,88
8.15100,83
9.1562,69
10.150
11.159,9
12.1541,58
1.1658,16
2.1616,82
3.160
4.1610,61
5.1615,54
6.168,45
7.168,29
8.1628,59
9.1699,5
10.16106,95
11.1614,15
12.1687,94
1.17400
celkem1300,35



Naši politici na lidi zvysoka kálí a jde jim jen o jejich vlastní plná koryta!

$
0
0
Ladislav Kašuka
12.2. 2017   zasláno redakci NR
Systém exekucí, jenž ve světě nemá obdoby, chybějící potravinové normy, díky kterým jíme odpad, za který by třeba v Německu výrobce takového svinstva šel rovnou do kriminálu, legálně provozovaná lichva, nízká nemocenská, kvůli které většina lidí přechází nemoci a ničí si zdraví…
Většina lidí vůbec netuší, že to co se děje v České republice, není v ostatních evropských zemích vůbec možné. Politici v sousedních zemích se totiž aspoň trošku snaží dělat něco pro lidi a upřednostňovat svou zem. Naši čeští političtí povaleči a zrádci vlastního národa na nás však úplně kašlou!

V Evropě existuje několik exekučních systémů, třeba německý, nebo švýcarský, ale ani v jednom nepřesáhne celková částka dluhu i se všemi úroky ani vzdáleně 100% z původního dlužné částky. Pouze u nás naši politici dovolí, aby exekutorská mafie dluh úplně klidně zdvacetinásobila, takže z tisícovky máte hned dvacet tisíc a ze sto tisíc milion, nebo dva a najednou přijdete díky jednomu klopýtnutí, nebo těžké nemoci klidně o všechno, včetně střechy nad hlavou! Neřešme však exekutory, ale politiky, kteří tvoří zákony, které něco takového dovolí!

Od rozpadu Československa chybí pořádné potravinové normy a tak nám výrobci z celé Evropy do naší země posílají odpad, který by v jejich vlastní zemi nežralo ani prase! Cpeme se tak jídlem plným éček a jiných jedů, párky obsahujícími 15% masa, mlékem, které když svaříte, tak místo chutného smetanového škraloupu vytvoří na povrchu tenoučkou tuhou placku chutnající jako umělá hmota a ládujeme se geneticky upraveným ovocem, které je krásné na pohled, ale obsahuje jen minimum vitamínů a minerálů proti tomu, co před genetickou manipulací. Neviňme však pěstitele a distributory, ale politiky, jenž tvoří zákony, které jim to dovolí!

Systém bankovních a nebankovních půjček v naší zemi není ničím jiným, než legálně provozovanou lichvou a pastí. Půjčky jsou řetězy, kterými svážou Vaší svobodu do kozelce a donutí Vás dělat často neplacené přesčasy ve špatně placených pracích a nechat se buzerovat od kravaťáků, co neumí zatlouct ani hřebík a ztratí se i v parku, natož pak v lese. Když pak náhodou onemocníte, bojíte se zůstat doma a uzdravit se, protože Vás buď vyhodí z práce, nebo Vám nezaplatí první tři dny nemoci a potom dostanete almužnu, která ještě k tomu dorazí na Váš účet klidně až za několik měsíců. Neviňme však podnikatele a managery, ale politiky, kteří tvoří takové zákony, že se k Vám kravaťáci mohou chovat jako ke kusu hadru!

Od roku 1992, ve kterém vznikla samostatná Česká republika, se většinou v parlamentu válí ti samí lidé a jejich rodinní příslušníci. Za tu dobu nikdo z nich neudělal vůbec nic proto, aby se občanům naší země pomohl zbavit výše zmiňovaných problémů a skupin žijících na úkor slušné pracující většiny! Je tedy na čase poslat naše politiky tam, kam patří… NA SMETIŠTĚ DĚJIN! Volte pouze strany nabízející závazná občanská referenda a přímou demokracii, což v překladu znamená, že nabízejí dát moc přímo do rukou lidu!

D. Trump, rozpad NATO, Nová Evropa – tažení na Rusko nikdy neskončilo. Video

$
0
0
-Pozorovatelka-
12. 2. 2017     AENews
„Dnes vám budu číst úryvky z odhalených západních dokumentů a vy poslouchejte a přemýšlejte, od toho závisí naše současnost i budoucnost. Starší pokolení už všechno pochopilo a nic jej nepřekvapí, ale o naši mládež se dnes vede velký boj přes internet a přes západní tele kanály, aby nebyla schopna myslet racionálně a nechala se vést západní propagandou.

V postsovětských republikách nyní probíhají tyto procesy a běží globální plán na zničení našich republik a našich bratrských národů. V 80. letech sovětské tajné služby odhalily materiál, tzv. Harvardský projekt. Tak byl nazván projekt ke zničení SSSR a socialistického systému. Projekt sestával ze tří bodů.“

 

Tolik úvod vloženého videa, ke kterému se vrátím později.

V roce stého výročí Velké říjnové revoluce můžeme očekávat revoluční události v celém světě a už po pár týdnech to pozorujeme v USA a v Evropě, ale můžeme očekávat i v Rusku. A současnost vidím tak, že globalisté poté, co spustili stěhování národů z jihu na sever a k tomu politiku mísení národů, ras, kultur a náboženství na straně jedné a rozkladu tradičních hodnot bílého člověka na druhé, právě překreslují hranice světa. Dosavadní velké celky rozkládají, aby je do nových spojili a tento proces se týká především Evropy a USA, jejichž odvěké spojenectví má být rozděleno. Hraniční čárou se přitom má stát Británie, která má zůstat atlantickou částí světa, zatímco zbytek Evropy součástí euroasijského světa. Pro obě části pak je naplánován další rozklad (rozpad USA a EU) a nové spojování, především se však pro obě části počítá s dalšími vlnami migrace z jižních zemí – vše podle Agendy 2030, kdy do roku 2030 mají dvě třetiny obyvatel planety žít ve městech (a nejen s ohledem na planetární zdroje to nemají být města nově postavena v zemích, odkud přicházejí uprchlíci).

„Nový světový řád bude vybudován proti Rusku, na rujnách Ruska a na účet Ruska.“– Zbigniew Brzezinski.

A když se podíváme na euroasijskou část, tak Evropa se má stát součástí osy Čína-Írán-Německo. Ale euroasijská část, to je i Rusko! Když se ovšem podíváme na politiku Evropy a obzvláště představitelé EU, s Ruskem se nepočítá! A nepočítá, protože globalisté si to nepřejí. A globalisté si to nepřejí, protože s Ruskem mají jiné plány.

 

Rusko v současném světě



Projděme si v současnosti realizované plány globalistů ještě jednou. Z těch části zeměkoule, kde by se jim lidé brzy vzbouřili a vydali na pochod nejen v důsledku informačních technologií, se kterými už není možné utajit, jak se žije jinde, ale především z tak pragmatického důvodu, jako je hledání vody, organizují novodobé stěhování národů. Tím si současně plní cíl o omezení spotřeby zdrojů západní civilizací (tzv. „globální chudnutí“ a „všichni budou mít stejně“). Co však taková koncentrace lidí na územích západní kultury přinese jako základní problém? Odpověď je jednoduchá – větší potřebu zdrojů.

Zdrojů, které západní kultura nemá a pokud i nějaké měla, už si je tzv. „sežrala“ (a sežrala až tak, že se vrhla i na ty světové). A kde na zeměkouli zdroje jsou? Odpověď je opět jednoduchá a nemusím ji ani psát. Ovšem jsou to zdroje, které stále říkají „pane“ pouze a jen Rusku a to je po staletí ten hlavní problém. Ono totiž nejde o to, že by se Rusko o své zdroje nechtělo se světem dělit, ale o to, že globalisté si přejí, aby ruské zdroje říkali „pane“ globalistům. A aby to byli oni, kdo světu bude ruské zdroje přidělovat a tím národy nejen ovládat (plné sýpky v Egyptě byly nejmocnějším prostředkem vládnutí) , ale navíc je přes lichvu udržovat v otrockém postavení.

Josef, biblický patriarcha, předposlední syn Jákoba, který se v Egyptě vypracoval na nejvyššího otroka, přebírá od nižších otroků úrodu, více zde

Současný všeobecný názor na politiku globalistů je ten, že přistěhovaleckou vlnou, která rozloží tradiční hodnoty euroatlantické kultury, zastaví její dále neudržitelný konzumní životní styl a postupně se stane základem pro vytváření zcela nového národa s novým celosvětovým náboženstvím, to pro globalisty snad má skončit. Respektive – že jediné, čeho se od globalistů obávat a čemu se bránit, jsou uprchlíci a politika multikulti.

A to je dle mého mylná představa, protože se v tom přehlíží, že stejně intenzivně probíhá příprava k dalšímu tažení na Rusko – tažení k ovládnutí ruských zdrojů. Někteří jsou přesvědčeni, že zvolením D. Trumpa se USA a Rusko dostaly vůči globalistům do stejné pozice, já ten názor ale v žádném případě nesdílím – pokud jde o Spojené státy, globalistům jde pouze o jejich odstavení od vlivu na světové dění a jejich úpadek ve smyslu spotřeby zdrojů, což obojí má zajistit D. Trump, který k tomu navíc má ochranu globalistů. A zdůrazňuji, že pouze D. Trump, což znamená, že žádná síla zvenčí.

Zatímco pokud jde o Rusko, tam se to silami zvenčí jenom hemží nejen od války s Gruzií, ale nově od ukrajinského Majdanu a právě v současnosti toto hemžení nabírá na obrátkách (vojska v Pobaltí, otáčení Lukašenka směrem k EU, štrasburský soud na straně Navalného atd., atd). A pak jsou tady dva zásadní body – D. Trump a Společná armáda EU.

 

D. Trump a Rusko


D. Trump má pro globalisty splnit dva úkoly – izolovat USA (odstranit od moci neocony a politiku Pax Americana) a zajistit sblížení USA s Ruskem. Sblížení s Ruskem přitom má dva cíle: vrazit klín mezi Rusko a Čínu/Írán a rozkládat Rusko zevnitř napojením na ruské podpindosníky (to bude úkol obchodníka R. Tillersona). V D. Trumpovi tak můžeme vidět analogii ke Gorbačovi na straně jedné a k Reagonovi na straně druhé. V tv k tomu právě zazněla vše vypovídající věta: „Nebojme se Trumpa, za Reagana se také všichni obávali jeho spojenectvím s Ruskem a co s ním nakonec společně s Tacherovou udělali?!“. A za pozornost v tom je čerstvá informace, že Bílý dům se velmi zajímá o osud Navalného a Kara Murzoje, což jsou největší opozičníci Putina – má vůbec Bílý dům zájem spolupracovat s Putinem anebo čeká na ruské volby (obzvláště, když se pracuje na tom, aby proběhly už v roce 2017, v roce stého výročí VŘSR)?

H. Kissinger se stýká se všemi světovými politiky – zde s H. Clintonovou a s D. Trumpem

Evropa a Rusko


V Evropě je už dlouho realizován proces jejího přechodu k euroasijské části světa – pod vliv Číny a Íránu, a to s A. Merkelovou v čele. Brexit měl za úkol udělat mezi atlantickou a euroasijskou částí dělící čáru a k tomu po odchodu Británie posílit roli Německa, přičemž nová dvourychlostní Evropa už je hotovou věcí. A zatímco Evropa za své největší nebezpečí stále považuje uprchlickou vlnu, mým pohledem zde vzniká nebezpečí jiné, a to vlastní evropská armáda. Otázka totiž zní – proti komu? A odpověď je jasná – zatímco USA nabírají směr „přátelský“ k Rusku, Evropa zůstává tvrdě antiruská (až na výjimky, jako Maďarsko, ale tam zřejmě půjde o něco jiného). Jak se NATO do budoucna přetransformuje, jak se podělí vojenská technika (co bude s tou v pobaltských zemích) a z jakých lidí bude Společná evropská armáda vytvořena, když v červenci 2015 Německo schválilo tzv. Bílou knihu, podle které to smějí být i cizinci (Ukrajinci?), to ukáže čas. Jisté se ukazuje být jen to, že na svých západních hranicích bude mít Rusko stále armádu nepřátelskou k jeho zemi.

Když si k tomu přidáme, že Lukašenko otáčí směrem k EU a že Rusko by se vzdalo Ukrajiny (jak to Trumpovi doporučuje vyjednat přes sankce Kissinger), tak by se ta evropská armáda pomalu a jistě přibližovala k Moskvě. A nezapomeňme na jižní hranici Ruska, kde je ve hře dění kolem Ázerbájdžánu a Arménie, ale také kolem Kyrgystánu, Uzbekistánu a Turkmenistánu, kde USA budou provádětškolení, tentokrát ovšem v oblasti „lidských práv“.

A když si to shrneme, tak D. Trump sametově přes ruské oligarchy a Evropa vojensky – ale stále vše proti Rusku. A pokud by se D. Trumpovi podařilo dostat proti Rusku i Čínu a Írán, jejichž spojenci se navíc Evropa má stát, kolem ruských hranic bude hotovo. A protože globalisté si nikdy nepřáli válku USA s Ruskem, ale vždy jen válku Evropy s Ruskem, v tomto směru může být D. Trump – na rozdíl od V. Putina – v klidu. A situaci v souhrnu vidím tak, že zatímco D. Trump se V. Putina obávat nemusí, opačně to neplatí. A neplatí to především proto, že D. Trump jakožto naprosto neznalý globálního dění, je loutkou H. Kissingera, zatímco v případě V. Putina se H. Kissinger – když to nadsadím – stává loutkou Ruska (obzvláště po dění v Sýrii).

 

Plán na likvidaci Slovanů


Nyní zpět ke vloženému videu staršího data, které nyní považuji za aktuální a místo „Plán na likvidaci Slovanů“ jsem si jej nazvala „Tažení na Rusko nikdy neskončilo“. Nenechme se mýlit tím, že tehdy byl plán popsán jako plán Spojených států proti Rusku – lidé, kteří jej stvořili, jsou veskrze postavami globalistů (GP) a v souhrnu členové Římského klubu a Výboru 300. Ukončením Pax Americana se proto na plánu nic nezměnilo. Ve slovenské audio verzi je text zde, ve slovenské psané verzi je text zde. A z textu cituji některé části:

„Špeciálna časť tohto plánu je osud slovanských národov tak, ako to bolo už v Hitlerovom pláne Barbarosa. Američania dokonca uviedli v projekte konkrétne čísla. Totálna likvidácia 300 miliónov Slovanov, spolu s nimi aj všetkých Židov. Týchto totiž najskôr použili na svoje ciele na rozkol a zničenie slovanských národov, a potom ich čaká ten istý osud. V procese likvidácie Slovanov prišli (židia) k veľkému majetku a o tento sa s nimi Svetová vláda nehodlá deliť. Svoju úlohu splnili. Toto je v projekte napísané jasne a nedvojzmyselne, Židia sú určení na likvidáciu hneď za Slovanmi.„
Slované a Židé – bude se historie opakovat?

„Ukrajinec si bude myslieť, že bojuje proti Rusku, že bojuje za svoju slobodu. Bude si myslieť, že nakoniec dosiahol slobodu. No vtedy sa dostane do úplnej závislosti od nás. To isté si budú myslieť aj Rusi, že bojujú za svoje národné záujmy. Že si navracajú im odňaté zeme atď. To všetko budeme robiť pod zámienkou rôznych suverenít boja za národné ideály. Ale zároveň nedáme ani jednej zo strán možnosť na sebaurčenie na základe národných hodnôt a tradícií. V tejto vojne hlupákov budú slovanskí debili oslavovať seba ale posilňovať nás, hlavných organizátorov vzájomných vojen, pričom v krvavých udalostiach nebudeme priamo účinkovať.“

„Zámenou za národné hodnoty dáme patriotizmus, patriotizmus balalajok a opitých sĺz. Nedovolíme žiadne Hi-Tech, čo privedie k úplnému úpadku v priemysle, ktorý degradujeme na produkciu predmetov primárnej spotreby pre ohraničený kontingent otrokov, ktorí nám budú ťažiť suroviny. Medzi obyvateľmi miest je veľa inžinierov, kvalifikovaných pracovníkov, učiteľov, lekárov. Týmto vytvoríme také podmienky pre život, že budú sami utekať zo svojej krajiny. Naša hlavná devíza je rozloženie mládeže, čím porazíme akýkoľvek národ. Zbavíme ich spoločnosti ich mládeže, rozložíme ju sexom, rockovou hudbou, násilia cute;m, alkoholom, fajčením, drogami, t.j. zbavíme ich spoločnosti, budúcnosti.

Hitler bol hlúpy chlapec, lebo konal otvorene. Musel plniť dôležitú robotu, spáliť milióny ľudí, postrieľať, zakopať a pod. Nechal za seboukrvavé stopy. Ale my konáme prefíkanejšie, po nás neostanú stopy, ale zasejeme medzi národmi strach, strach o život, ktorý nás nebude stáť nič. Strach o svoje pracovné miesto, ktoré môže kedykoľvek stratiť. Strach o budúcnosť. Strachom budeme oslabovať národy. My pod zámienkou demokracie dáme slobodným debilom monarchiu. Každému bábkového prezidenta a čo najviac osláv, svetiel, pompy. Monarchia je dobrá tým, že všetku energiu nasmerováva do zmätku a odpútava od našej tajnej, aktívnej práce v štruktúrovaní obyvateľstva na vzor, ktorý potrebujeme. Spôsobom výmeny kádrov na najvyšších miestach silových štruktúr posunieme ďalej našich ľudí na čelo armády, ministerstva vnútra, Federálnej služby, špeciál nych jednotiek, čím všetko bude priamo podliehať prezidentovi, t.j. nám. My budeme mať v rukách iba povrázky, ktoré idú k rukám prezidenta a my budeme za tieto povrázky ťahať tak, ako potrebujeme my na dosiahnutie nášho grandiózneho plánu.“

„Slovanstvo, spojenie Rusov, Ukrajincov, Bielorusov, tie najnepokornejšie národy sveta, nepokorní sú kvôli ich psychickým a rozumovým schopnostiam, ktoré vychádzajú z mnohých pokolení predkov a aj génov, ktoré sa nedajú nijako upravovať. Slovana – Rusa, Bielorusa, Ukrajinca možno zničiť, ale nikdy ich nemožno poraziť. A preto toto semeno treba zlikvidovať, najskôr rýchlym znížením ich počtu. Na planéte sa intenzívne otepľuje klíma, pustina sa presúva na sever rýchlosťou 10 km za rok. Strata vody na Zemi postupuje rýchlosťou 25 km za rok. O 20-30 rokov bude treba uvažovať o presídlení ; veľkých más civilizovaných národov severne od ich terajších lokalit. V tom čase na Kubáni, v Rostovskej oblasti, na Ukrajine bude subtropická klíma, a na severe Ukrajiny klíma dnešného Zakaukazska.

Slovania sú tu iba dočasní hostia a musia byť odsunutí. Vyženieme ich ďaleko na sever, za hranice Moskvy. Tam bude malé severné teritórium, rezervácia s kompaktným obyvateľstvom – ako sú indiánske rezervácie v USA.“
Leden 2017 – Kyjev slaví výročí narození S. Bandery (zde video)

K tématu se objevil i článek, který potvrzuje, že plán je prací Výboru 300 (kde se vším jako červená nit nese postava H. Kissingera, jak to obšírně popsal britský důstojník J. Coleman):

„V polovici 90. rokov bola do ruštiny preložená kniha britského dôstojníka spravodajskej služby Johna Colemana nazvaná „Výbor 300“ (The Committee of 300). Autor približne tridsať rokov skúmal tajné mechanizmy riadenia sveta a prišiel k záveru, že globálne procesy riadi 300 najbohatších rodinných klanov. Tento „Výbor 300“ si objednal v 70. rokoch u najväčšej vedecko-výskumnej korporácie vedecko-výskumný prieskum. Na základe získaných výsledkov z tohto prieskumu sa ukázalo, že prírodné zdroje na Zemi sú dosť obmedzené. Pre komfortnú existenciu na Zemi tieto zdroje postačia iba pre jednu miliardu ľudí. Vtedy bola vypracovaná teória „zlatej miliardy“, ktorá „má právo“ v priebehu 100-150 rokov zostať na Zemi. Medzi túto zlatú miliardu patrí obyvateľstvo USA, Kanady, Západnej Európy, Izraela a Japonska. Iste chápete, Rusi, ani Tatári, ani iné mnohé národy, ktoré žijú v našej krajine (maj na mysli Rusko) sa do tejto miliardy nedostali.“
... ... ...
„Margaret Thatcherová, bývala premiérka Veľkej Británie, vo svojom vystúpení pred niekoľkými rokmi, vyslovila záhadnú vetu: „Podľa hodnotení svetového spoločenstva je ekonomicky užitočné, aby na území Ruska žilo 15 miliónov ľudí“. Tlmočník si myslel, že sa zle rozumel a preložil 50 miliónov. Thatcherová ho však okamžite opravila. V tom čase bolo v Rusku 150 miliónov. Kde zostalo ostatných 135 miliónov? Ostatní sa dostanú pod ozajstný „nôž“ šialenstva, antikultúry, rozvratu, drog.

Pred dvoma rokmi Rusko osobne navštívila Madelaine Albrightová – v tom čase štátna tajomníčka USA a vystupujúc, ozvučila tú istú vetu: „Podľa hodnotení svetového spoločenstva je ekonomicky užitočné, aby na území Ruska žilo 15 miliónov ľudí“. Kam zmizlo ostatných 130 miliónov? V tom čase bolo v Rusku už len 145 miliónov. Ako už tu vidíme, program nabral plánovaný kurz pre svoju realizáciu a plnenie dlhodobých cieľov spoločenstva.

Koho sa títo ľudožrúti 20. a 21. storočia rozhodli ponechať v Rusku? Dva milióny – to je obsluha transsibírskej magistrály, najkratšej cesty z Japonska a juhovýchodnej Ázie do Európy. Ďalších 13 miliónov nechali na obsluhu najšpinavších hutníckych a chemických výrob a obsluhu svetového úložiska jadrového odpadu, na ktoré bude Rusko zmenené. (Mimochodom, súčasná Putinova Štátna Duma už prijala zákon o zmene Ruska na svetové jadrové úložisko. Na Sibíri sa realizuje rozsiahly program výstavby ciest pre tento projekt) .

„Zlatá miliarda“ nepotrebuje Rusko ani Ukrajinu, ani ich dejiny a kultúru. Potrebuje iba ich prírodné bohatstvá a ich životný priestor.“ – celý text zde.

………………………………..

Na světě existuje jediná země, kterou globalisté neovládli a i jejich poslední dva pokusy – Hitlerem a Gorbačovem selhaly (ač Gorbačovem se mnohé podařilo). A i když vítám postavu D. Trumpa v tom smyslu, že Spojené státy končí jako hegemon světa, optimismus, že s ním skončí i tažení na Rusko, nesdílím. A už vůbec nesouhlasím s názorem, že USA a Rusko jsou nyní ve stejné pozici a k tomu opakuji – proti Spojeným státům se žádné tažení zvenčí nechystá!

A na závěr ještě dodatek, proč to globalisté v současnosti mají s Ruskem nejtěžší, jak jen v historii měli. Globalisté nikdy nepotřebovali ruské zdroje tolik, jako právě teď a současně nikdy nebylo tak nemožné je ovládnout jako právě teď – tedy pokud nechtějí dopustit celosvětový a definitivní konflikt. Ale pak zde máme další věc, že Rusko je připraveno i na rozklad tzv. sametový.

V posledním svém pořadu V. V. Pjakin odpovídá na otázku, proč V. Putin řekl generálům, že v současnosti neexistuje síla, která by Rusko mohla porazit (čas 18:20 zde). A odpovídá, že válka se nevede pouze na 6. prioritě řízení, ale že Rusko v současnosti vede válku na „všech šesti prioritách zobecněných prostředků řízení“. Vkládám video ze zdroje zde, o kterém jsem už dlouho přesvědčená, že je odpovědí na Harvardský a Houstonský projekt. A přidávám otázku: Která země má natolik rozpracovaný systém obrany??



Je spousta důvodů, proč se radovat, že v amerických volbách zvítězil D. Trump, že s Ruskem chce mít přátelský vztah a že se rozpadnou NATO i EU. Ale v tom všem nelze ztrácet ze zřetele 1) proč se tak děje a 2) že žijeme v Evropě, nikoliv v USA. A v neposlední řadě – že anglosaský a germánský svět vždy Slovany považoval za podřadnou rasu a že zasít novou nenávist Evropy k Rusku nejen přes Německo, ale obzvláště přes Ukrajinu a Polsko tak, aby Slovan vraždil Slovana (a možná k tomu byl použitý i každý muslim vraždící křesťana), vůbec nemusí být nereálným přáním globalistů.

- - -


Evropští super-bossové: podívejte se, co na nás chystají

$
0
0
12.2.2017  Zvědavec

Polská TV stanice TVP INFO informovala polské občany o tom, co EU, USA a NATO "upekly". Samozřejmě, hlásná trouba protektorátního režimu v Praze, ČT24, nám, občanům České republiky, "zapomněla" tuto informaci přinést. Na setkání Visegrádské skupiny v Praze předloží Frank-Walter Steinmeier devítistránkový dokument vzniku Evropského superstátu.


Členské státy se vzdají:


1) vlastní armády, vlastních tajných služeb, vlastního zákonodárství, vlastního daňového systému, vlastní měny

2) kontroly nad státní hranicí včetně systému a procedury vpouštění a relokace migrantů

3) vytvoření společného vízového systému, společnou zahraniční politiku transformace NATO

V preambuli textu vlády Francie a Německa oznamují: "Naše státy sdílejí společné předurčení a společný žebříček hodnot, které dávají předpoklad ještě hlubšímu sjednocení našeho obyvatelstva. Budeme tedy usilovat o politickou unii v Evropě a zveme další Evropany k připojení k projektu."

Vznikne společná armáda „European Security Compact” na principu „ohrožení jednoho státu/ohrožení všech států“.

Rozvědka a kontrarozvědka bude podřízena jednomu centru

Bude zvětšena pravomoc „Evropského veřejného žalobce“ a vznikne jednotný trestní zákon

Národní státy nebudou mít právo rozhodovat o migraci a nebudou mít vlastní azylovou politiku

Rozmístění migrantů bude povinné a bude respektovat rovnoměrné rozdělování uprchlíků a národní státy to nebudou moci odmítnout

Německo a Francie už ve jménu EU začaly jednat se severoafrickými zeměmi na nejvyšší úrovni o pravidlech migrace a rozšíření dialogu na toto téma

Bude zavedena jednotná měna euro pro všechny členské země, otázka nezní zda, ale kdy bude přijato
Bude zaveden jednotný daňový systém a bude odstraněna konkurence v daňovém systému mezi jednotlivými zeměmi…“

To je tak ve zkratce všechno. Takže je to tu, vážení. Když jsem to četl, vzpomněl jsem si okamžitě na Mnichovskou dohodu 1938… Tohle je naše prostá likvidace a podle všeho evidentní příprava na válku. Je to otevřená realizace Nového světového řádu v Evropě /NWO/.

Celý text s nímž Steinmeier vystoupí v Praze si můžete přečíst tady:http://www.tvp.info/25939587/ [2] (anglicky)

Nezdá se, že by šlo se o fake, nebo hoax. TVP INFO je polská veřejnoprávní televize. A o tomto všem by měli za nás rozhodovat současní samozvaní psychopati, co jsou v celé EU?















EET je pokračování Kalouska jinými prostředky

$
0
0

Jana Maříková 
13. 2. 2017 
Před zavedením EET stálo obědové menu v Praze 80 až 100 Kč. Na venkově 70 až 80 Kč. Rozdíl je dán částečně výší nájmů a částečně též koupěschopností. Po zavedení EET vzrostly ceny v průměru o 20 Kč na oběd. Na venkově i v Praze. 


Před zavedením EET se v rámci ostré konkurence, která v pohostinství panuje, řada hospod snažila přilákat a udržet zákazníka i za cenu, že krátila daně. Hospodští deklarovali, že mají roční obrat nižší než 1 milion a nepřihlásili se za plátce DPH. Strávníkům tak mohli podávat levnější obědy. Bez započtení DPH. Vydělával na tom především zákazník, který nemusel v ceně DPH platit. Současné zdražení je způsobeno právě tím, že po zavedení EET hospody do plátcovství DPH spadly, a nově musí k ceně jídla DPH připočítat. A také nemalé náklady na pořízení a provoz EET. Vždyť reklama na software a hardware k EET je na každém roku a někdo ji zaplatit musí.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) měl pravdu, když říkal, že „všeci tuna kradnú“. Ano, všichni jsme před zavedením EET nějak okrádali stát. My obyčejní a chudí lidé třeba tím, že jsme jedli v hospodách, které nebyly plátci DPH. Na každém obědě jsme tak ušetřili průměrně dvacetikorunu. On tím, že si různými účetními operacemi mohl vyplatit 1,5 miliardy, z nichž nemusel platit ani daně ani odvody na zdravotní a sociální zabezpečení. Takzvané nezdanitelné příjmy. Na nich ušetřil stovky milionů.

Principem EET je omezit možnost okrádat stát pouze na vyvolené miliardáře. My všichni obyčejní lidé nyní již prostřednictvím zdraženého jídla platíme státu více daní. Miliardářům však žádná finta, kterou si vyrábí nezdanitelné příjmy „zatržena“ nebyla.

DPH se řadí mezi tzv. nepřímé daně. I když přímo zatěžuje cenu zboží a služeb. Jejím poplatníkem jen ten, kdo si zboží nebo službu kupuje. V případě jídla je to strávník v hospodě nebo kupující v obchodě. DPH zaplatí v ceně zboží. V řadě obchodů - většinou nepotravinářského druhu, např. elektronika – lze vidět dvojí ceny. Ta nižší je bez DPH a vyšší je s DPH. V případě elektroniky nebo aut obchodníci dvojí ceny uvádí proto, že podnikatel, který je plátcem DPH si z koupeného zboží může od finančního úřadu nechat zaplacenou DPH vrátit. Kupuje tak fakticky „bez DPH“. Nepodnikatelé tuto možnost nemají a tudíž DPH platí ve všem, co kupují. Plátcem DPH je firma, která vám zboží nebo službu prodala. Berňáku ji tedy posílá hospodský, u něhož jste jedli nebo obchodník, u něhož jste nakoupili. Buď jednou za kvartál, nebo jednou měsíčně. Podle velikosti obratu. Ti, kteří utrží ročně více než 10 milionů korun, musí platit každý měsíc. Ti, kteří mají méně, platí čtvrtletně. Systém funguje tak, že od veškeré DPH, kterou vybrali od vás jako zákazníků v ceně, si odečtou DPH ze všeho co v příslušném měsíci nebo čtvrtletí nakoupili. A zbytek pošlou na finanční úřad.

Jediná komodita, kde odpočet daně na vstupu nefunguje, jsou pokrmy. DPH z jídla snězeného v restauraci si ani podnikatel nemůže odečíst. I když bez jídla by umřel hlady, tak jídlo není považováno za výdaj nutný k zachování nebo získání příjmů. Je to nelogické. Bez Mercedesu nebo „bavoráka“ se dá žít i podnikat. Přesto si u těchto aut v ceně několika milionů podnikatel může nechat vrátit DPH. A jejich cenu si může dát ve výši odpisů do nákladů. A tím si snížit i výši daně z příjmů. Bez jídla v hodnotě desetikorun nebo stokorun by sice umřel, a tudíž by dále nemohl podnikat a vydělávat. Jídlo si však od základu daně odečíst nemůže. A v daňovém přiznání k DPH si jej také nemůže započítat. Asi proto se EET jako první zavedlo v hospodách.

Jediný, kdo si může odečíst DPH z nakoupených potravin je hospodský nebo ten podnikatel, který potraviny prodává občanům v krámě. Těm však musí DPH „narazit“ ze své vyšší prodejní ceny. Asi proto jsou potraviny v maloobchodě hned druhé na ráně při zavádění EET.


Mezinárodní srovnání zdanění jídla


V Česku je jídlo (pokrmy v restauraci i potraviny v maloobchodě) zatíženy 15% sazbou DPH. V Německu platí z jídla 7% DPH, v Rakousku do loňska platili v rámci „opatření proti“ fiskální krizi 10% a od ledna letošního roku vrací sazbu zpět na 7%. Poláci platí z potravin 5% a z pokrmů 8%. Slováci mají sazbu DPH na jídlo 10%. Za základní životní potřeby – jídla platíme státu dvakrát vyšší DPH než Němci, kteří mají pětkrát vyšší platy než my. Všichni naši sousedé platí z jídla menší DPH než my.

A to jsou na tom v některých zemích ještě lépe. Nejbohatší zemí v Evropě je Lucembursko. V roce 2015 činil jeho HDP v přepočtu na jednoho obyvatele 100.813,- USD. Druhé bylo ve stejném roce Švýcarsko s 80.675,- USD. Pro srovnání ČR vykazovala ve stejném roce 17.252 USD.

V nejbohatším Lucembursku platí z jídla třetí nejnižší DPH z celé Evropy. Z potravin v obchodě platí Lucemburčané 3% a z pokrmů v restauracích 8%. Nejmenší zdanění jídla má Velká Británie, kde jsou potraviny osvobozeny od DPH s možností odpočtu na vstupu. To znamená, že kupující u jídla platí v obchodě 0% DPH, a obchodník má přitom možnost si požádat o vratku daně u všeho co nakoupil na provozování obchodu. V případě pokrmů v hospodách se platí v Británii 5%.

I druhá nejbohatší země Evropy Švýcarsko má druhou nejnižší DPH z jídla. Sazba činí 2,5% a vztahuje se nejen na potraviny, ale i na všechny základní životní potřeby jako oblečení, léky, hygienické potřeby apod. U pokrmů v restauracích se platí 3,8% stejně jako za ubytování v hotelu.
Tyto státy o zavedení nákladného systému EET vůbec neuvažují. Rozdíl mezi cenou pokrmu zatíženého DPH a nezatíženého DPH u neplátce nečiní ani celý švýcarský frank nebo euro. Takže na tom se konkurenční výhoda získat nedá. A celý drahý systém je tak zbytečný.

Při prostudování daňových statistik lze obecně lze říci, že čím bohatší země, tím nižší DPH z jídla.


Z čeho ten stát financují?


A nyní si zkusme srovnat sazby daní z příjmů. U nás je daň z příjmů firem 19%. Daň je stejná pro všechny firmy bez ohledu na velikost obratu. Má pouze jednu celostátní složku. To znamená, že sazbu daně stanoví výhradně národní Parlament a celou daň vybírá stát. O výnos daně se dělí s obecni a kraji podle zákona o rozpočtovém určení daní. Obce ani kraje nemohou do výše daní „vůbec mluvit“. Stejný systém mají na Slovensku, kde mají také 19% sazbu daně. Jde o pozůstatek tzv. „rovné daně“, která byla na Slovensku zavedena Dzurindovou vládou dříve než v Čechách Topolánkovou.

Systém jedné sazby daně pro všechny podniky mají i Poláci. V Polsku se rovněž platí 19%.

Jedna státní daň však není rozhodně převažujícím modelem na Evropském kontinentě. V Holandsku dělí firmy na velké a malé podle obratu. Malé firmy s ročním obratem do 200.000,- EUR mají sazbu daně z příjmů 20%. Firmy s vyšším obratem mají sazbu 25,5%. Ve Francii mají firmy s obratem do 7,63 milionu EUR sazbu daně ze zisku pouze 15%. Firmy s větším obratem odevzdají státu třetinu zisku – 33,33%. Ve Velké Británii mají také dvě sazby korporátních daní. Firmy však dělí nikoli podle velikosti obratu, ale podle výše zisku. Společnosti s hrubým ziskem (před zdaněním) do 300.000 liber platí 21%. Firmy s větším hrubým ziskem pak 28%.

Pro země s federálním uspořádáním je typické, že hospodářkou politiku mohou kromě centrální vlády provádět i regionální vlády nebo i obecní samosprávy. Ty pak nejsou jen rozdělovačem či „utrácečem“ peněz přidělených vládou, ale mohou vlastním rozhodnutím stanovit část daňových sazeb. V zemích jako Německo nebo Švýcarsko se používá tzv. kombinovaná daň. V Německu federální složku daně z příjmů stanoví spolkový parlament. Její sazba je 15%. Její výnos jde kompletně do spolkového rozpočtu. K tomu si však každá spolková země stanoví vlastní přirážku nazývanou živnostenská daň. Platí ji ovšem i podniky - právnické osoby, a její výnos je příjmem zemského rozpočtu. V každé spolkové zemi je sazba jiná. V Bavorsku je 19%. V Badensku-Würtembersku 15% v Berlíně 10%. Firma platí obě složky daně společně prostřednictvím místně příslušného finančního úřadu, který pak vybrané peníze rozešle spolkovému a zemskému ministerstvu financí. Průměrné daňové zatížení zisku německých firem je na úrovni 30.18%. Ve Švýcarsku je dokonce sazba daně trojsložková. Základní sazbu firemní daně ve Švýcarsku nestanoví federace, ale jednotlivé kantony. Stanoví se vždy s platností na 2 roky. Nyní se sazby pohybují od 8 do 19%. Každý kanton má jinou sazbu daně, která je stanovena vždy tak, aby pokryla výdaje kantonálního rozpočtu. K této základní sazbě si stanoví celostátní přirážku Federální shromáždění, která plní úlohu federálního parlamentu. Výše přirážky je stanovena na 2 roky a je příjmem federálního rozpočtu. Každý rok si svoji přirážku k základní sazbě stanoví i obecní zastupitelstvo. Její výše je stanovena tak, aby rozpočet obce byl vyrovnaný. Výše přirážky se mění každoročně podle výdajů nutných na investice a provoz obce a obcí zřizovaných organizací. Kromě zisku se zdaňuje i majetek firmy – včetně rezerv. Sazby jsou od 0,1 do 0,3% majetku firmy. Dělí se o ně rovným dílem federace, kanton a obec. O dani z majetku si u nás nikdo netroufne ani nahlas hovořit. Nejbohatší vlastníci velkých firem jako Andrej Babiš (Agrofert), Petr Kellner (PPF), Radovan Vítek (CPI), Karel Komárek (KKCG), Pavel Tykač (Czech Coal), Daniel Křetínský (EPH), Zdeněk Bakala (OKD), Marek Dospiva (Penta) nebo Tomáš Chrenek (AGEL), by z nápadu na její zavedení asi dostali „psotník“a rychle by se postarali o to, aby dotyčný již nikdy a nikde veřejně nevystupoval. Ve Švýcarsku si však touto metodou zajišťují plynulost rozpočtových příjmů a jejich menší náchylnost k výkyvům podle vývoje ekonomického cyklu (konjunktura, recese).

Přestože je švýcarský daňový systém považován za jeden z nejsložitějších na světě, tak místní správa patří k nejefektivnějším. Švýcarsko je považováno za zemi s nejmenší korupcí u veřejných zakázek. Často to bývá dáno do souvislosti s tím, že každá investice je provázena změnou daní, která je veřejně projednávána. Průměrné daňové zatížení firem ve Švýcarsku bylo v roce 2015 na úrovni 21,17%. Což je o trochu více než v ČR, ale méně než ve většině západoevropských zemí.

Celkově platí, že v zemích bohatších než ČR je vyšší sazba daní z příjmů právnických osob. U chudších zemí je daň ze zisku nižší. Těžko říci co bylo dříve – jestli vejce nebo slepice. Podobně se můžeme dohadovat, jestli jsou bohaté státy bohaté proto, že v nich firmy platí větší daně, nebo je to obráceně a pouze bohaté státy si mohou dovolit vybírat z firem více. Jisté však je, že ve Švýcarku, v Německu nebo v Rakousku jsou mnohem lépe placení učitelé, lékaři nebo policisté než u nás. A to jak při přepočtu platu směnným kurzem měny, tak i v poměru učitelského, lékařského nebo policejního platu v poměru k tamní průměrné mzdě.


Rozdíly v daňové progresi


Největší rozdíly mezi Českou republikou (a obecně chudším „východem“) a bohatými západními zeměmi jsou v oblasti míry daňové progrese u daně z příjmů fyzických osob. U nás máme pouze 2 sazby. Všichni s ročním příjmem do 108.024,- Kč měsíčně platíme 15%. Ti co mají více platí ještě 7% přirážku zvanou solidární. Nejvyšší sazba je tedy u nás 22%. Od výše ročního výdělku 1.296.288,- se již sazba nezvyšuje. Bez ohledu na to, jestli vyděláváte 2 miliony nebo 2 miliardy.

S výjimkou miliardářů, kteří mají v daňových zákonech spoustu způsobů, jak některé příjmy označit za nezdanitelné, máme my smrtelníci jen velmi malý prostor pro snižování daňového základu. Na rozdíl od miliardářů, jimž jejich účetní kouzelníci dokáží vyrobit nezdanitelné příjmy za 1,5 miliardy jako u Andreje Babiše, my obyčejní smrtelníci zaměstnanci máme nezdanitelných pouze 24.840 Kč ročně, stejnou částku si můžete uplatnit i nezaměstnaného manžela či manželky na mateřské a pak už vám stát odpustí daně pouze na děti. Ovšem velmi skromně Na první dítě je to 13 404 Kč ročně, za druhé dítě je možno uplatnit slevu 17 004 Kč ročně a za třetí a další děti 20 604 Kč ročně. Každý, kdo má děti jistě uzná, že jejich výchova stojí mnohem více. Základ daně si obyčejný člověk může snížit pouze o úroky z hypotéky maximálně však do 45.000 korun ročně, a po 12.000 korun ročně můžete uplatnit platby na penzijní a životní pojištění. Pokud jste odborář, tak si můžete nechat odčíst členský poplatek. A to je vše. Žádné výdaje na dojíždění do práce, nebo ubytování – jestliže pracujete jinde než máte bydliště. Na zvyšování kvalifikace nebo odbornou literaturu nic.

Rovnou daň – jednu sazbu daně pro všechny příjmy mají v Evropě pouze Slovensko (19%) , Lotyšsko (25%) , Estonsko (20%) , Rumunsko (16%) a Rusko (13%). Tedy ne zrovna nejvyspělejší země. Krátce byla zavedena za Topolánkovy vlády ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) i v ČR ve výši 15%. Za Nečasovy vlády však byla doplněna o druhou sazbu nazvanou „solidární přirážka“. Pro srovnání uvádím, že naše minimální mzda činí v přepočtu 335 EUR – tedy ročně 4.020 EUR. Roční průměrná mzda je u nás v přepočtu 11.333 EUR.

Naopak ekonomicky vyspělé země mají výraznou daňovou progresi. Ze států s jednotnou celostátní daňovou soustavou nejvíce sazeb používá nejbohatší Lucembursko. Používá se 10 sazeb. Kdo má roční základ daně po odpočítání odečitatelných položek do 9.750 EUR – tedy minimální mzdu - neplatí žádné daně (0%). Příjmy do 11.400 EUR se daní 8%, příjmy do 13.500 EUR 10%, do 14.700 EUR 12%, do 16.350 EUR 14%, do 18.000 EUR 16%, do 19.650 EUR 18%, do 21.300 EUR 20%, do 34.500 EUR 22%. Z příjmů nad 34.500 EUR se odvádí státu 38%. Průměrná lucemburská hrubá mzda je 40.500 EUR. Je však třeba brát do úvahy, že Lucembursko poskytuje mnohem více odečitatelných položek než ČR. Odečíst si lze kde co o čem se nám ani nesní - od nákladů na dopravu, na pořízení knih, část a někdy i celé náklady na bydlení apod. Základ daně se u průměrného poplatníka s průměrnou mzdou pohybuje na polovině hrubých příjmů. Platí tedy kolem 20%.

Největší daňová progrese – rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší daní podle kategorie příjmů – je v Rakousku. Mají 4 sazby – 0 až 50%. Z příjmů se základem daně do 10.000 EUR neplatí nic. Ze základu daně do 25.000 EUR se platí 23%., do 51.000 EUR je sazba 33,5%. Z vyšších příjmů pak platí 50%. Průměrná roční hrubá mzda v Rakousku je 42.387 EUR.Opět je však třeba brát v úvahu, že Rakušané si však mohou mnohem více než my odečíst na manželku, děti, sebevzdělávání nebo na dopravu do práce. Průměrný daňový základ je tak 18.360 EUR. Což je v sazbě 23%. Rakousko nemá minimální mzdu garantovanou zákonem. Mzdové tabulky pro jednotlivé profese se sjednávají v kolektivním jednání mezi komorami. Každý zaměstnance, který není členem zvláštní komory (lékařská, lékárnická a pod), je ze zákona členem Všeobecné komory práce. Každý podnik je ze zákona členem buď Hospodářské nebo Agrární komory. Tyto organizace spolu každoročně vyjednávají tarifní pásma. Mzda v nejnižším tarifu loni ročně činila 12.200 EUR. Průměrná roční mzda loni byla 42.396 EUR.

Některé země – zejména Skandinávské - mají vícesložkovou i daň z příjmů fyzických osob. Nejvyšší daňové zatížení největších příjmů má Švédsko. V loni v několika krajích činila 75%. Průměr celkového daňového zatížení nejvyšších příjmů byl loni ve Švédsku 50%. Zde je však třeba brát v úvahu, že Švédové platí pouze daně a na rozdíl od nás již neplatí zdravotní a sociální pojištění. Zdravotnictví a sociální zabezpečení (důchody a podpory v nezaměstnanosti se financují z daňových výnosů). Švédský stát uplatňuje od roku 2011 tři sazby daně. Z příjmů do základu daně 328.600 SEK (34.634 EUR) se státu neodvádí nic (0%). Do 488.600 SEK (51.498 EUR) je státní sazba 20%. Na tuto hodnotu daňového základu je státní sazba daně, která se odvádí do státního rozpočtu 25%. Ve Švédsku není zákonem zavedena minimální mzda. Systém je postaven na závazných tarifech vzešlých z kolektivního vyjednávání mezi odborovými svazy a zaměstnavatelskými organizacemi. Tarify jsou závazné i pro odborově nebo zaměstnavatelsky neorganizované. Minimální tarif činil loni v přepočtu 26.860 EUR ročně. Průměrná hrubá roční mzda byla loni 43.975 EUR. Velmi složitý systém umožňuje poplatníkovi uplatnit slevy a odečitatelné položky až do 1/3 hrubé mzdy.

Tyto základní státní sazby jsou však doplňovány ještě sazbami stanovenými kraji a obcemi. Každý kraj má svoji sazbu. Stejně jako obec. Krajské a obecní sazby někdy dosahují až výše státních sazeb.

V Německu mají daňovou progresi nejelastičtější. A pro výpočet také nejsložitější. Daňových pásem mají 5. Ti co mají základ daně do 8.004 EUR neplatí nic. Při základu daně 8.005 EUR platí 14% sazba daně. Při každém zvýšení daňového základu o 1.000 EUR se zvyšuje sazba daně o 1,88 % až do příjmu 13.469 EUR, kdy platí sazba daně ve výši 24 %. Při každém zvýšení daňového základu nad 13.469 EUR se zvyšuje sazba daně o 0,46 % až do příjmu 52.882 EUR z něhož se platí 42% Ti, kteří mají příjmy vyšší než 250.000 EUR pak platí 45% daň. Systém však není u zaměstnanců tak tvrdý jako v ČR. Němci mají možnost si odečítat náklady na své další vzdělávání, dopravu do práce a pokud si pořídí vlastní bydlení tak jej odpisují z daní podobně jako firmy majetek. Ročně 1/30 hodnoty bytu. Nikoli jen úroky z hypotéky jako u nás. V praxi je tedy třeba počítat s tzv. efektivním zdaněním, které je podstatně nižší. U příjmů do 12.000 EUR je efektivní zdanění na úrovni 5,9%, do 18.000 EUR je to 12,1%, do 24.000 EUR to činí 15,9%, do 40.000 EUR jde o 22,5% a u příjmů do 60.000 EUR 28,4%.. U vyšších příjmů již odečitatelné položky nehrají takovou roli a progresivní zdanění nastupuje v „plné palbě“. Pro srovnání minimální mzda činí při plném úvazku 17.676 EUR. Průměrná hrubá mzda byla loni na úrovni 52.326 EUR. Podstatný rozdíl proti ČR spočívá v tom, že Němci, kteří mají menší než průměrnou mzdu platí menší procento daně než u nás a ti co mají více než činí průměr dávají státu podstatně větší podíl než naši bohatí.

Němci ale mají také nejvyšší odvody v Evropě. Na důchodové pojištění platí zaměstnanec i zaměstnavatel 9,95 %. Na zdravotní pojištění zaměstnanec i zaměstnavatel platí po 6,65 %.

Na pojištění proti nezaměstnanosti odvádí zaměstnanec i zaměstnavatel 3,3 %. Na nemocenské pojištění platí zaměstnanec i zaměstnavatel 0,85 %. Jenže jejich zdravotnictví patří k nejlepším na světě. Stejně jako důchody, nebo sociální zabezpečení. První tři dny nemoci mají plně placené, zatím co u nás dostane pojištěnec od státu 0 Kč.

Závěr: EET je opravdu nástroj pokračování balkanizace ČR


Z výše popsaného je vidět, že daně jsou složitá věc. Co země to jiný daňový systém. Jak lze tedy státy mezi sebou srovnávat z hlediska daňové spravedlnosti? Těžko. Nejlépe to jde asi přes srovnání podílu přímých a nepřímých daní na celkových daňových příjmech. Záměrně uvádím kritérium daňových příjmů a nikoliv příjmů celého „eráru“. Některé evropské země mají zdravotnictví financované prostřednictvím zdravotního pojištění, které je spravováno samostatnými zdravotními pojišťovnami. Podobně jako ČR to má i Rakousko nebo Německo. Naopak skandinávské země a Velká Británie má veřejné zdravotnictví placené z národní zdravotní služby, jejíž náklady jsou součástí státního rozpočtu a rozpočtů krajů a obcí. Podobný problém při srovnávání je i u důchodového zabezpečení. U nás se na důchody vybírá důchodové pojištění, které však jde přímo do státního rozpočtu odkud jsou pak vypláceny důchody. V Německu a v Rakousku a Švýcarsku jsou důchodové pojišťovny odděleny do samostatných institucí, který vybírají pojistné a platí důchody. V Británii důchodové pojistné neexistuje a stát vyplácí důchody přímo ze státního rozpočtu. Státní důchody jsou však na úrovni životního minima. O skutečné důchodové zabezpečení se starají penzijní fondy a podniky, které svým bývalým zaměstnanců vyplácí renty. Ve Švédsku také neexistuje extra důchodové pojištění, ale důchody jsou vypláceny přímo z rozpočtu.

U daňových příjmů lze srovnávat. Při nahlédnutí do tabulek hned vidíme, kudy vedla bývalá „železná opona“. Ve starých členských státech EU (Francie, Německo, Belgie, Holandsko apod.) tvoří daně z příjmů (fyzických i právnických osob) 2/3 daňových příjmů. Nepřímé daně (DPH a spotřební daně) tvoří 1/3 daňových příjmů. U nás je tomu přesně naopak. Stejně jako na Slovensku, Polsku a Maďarsku. Největší podíl DPH na daňových příjmech je v Rumunsku 72%. Balkán se pohybuje v průměru kolem ¾.

A jak se dá měřit daňová spravedlnost? Tím jak se kdo podílí na plnění veřejné kasy. DPH dopadá nejtvrději na chudé. Důchodci, matky na mateřské dovolené a nezaměstnaní sice neplatí žádné daně z příjmů. Prakticky celý svůj příjem utratí za živobytí. A Ze všeho co kupují však platí DPH. Z jídla 15%. Z léků a dětských plen 10%. Ze všeho ostatního 20%. Zaměstnanci odevzdávají státu daň z příjmů (15 nebo 22% daňového základu) a k tomu ještě pojistné na zdravotní a sociální pojištění. Z takto přímo zdaněných příjmů pak ještě platí DPH ze všeho co si kupují. Lidé s průměrnou mzdou odevzdají u nás státu kolem 50% svých příjmů. Lidé s nižší než průměrnou mzdou často i kolem 60%. A jak je to s miliardáři? Přesně obráceně. Jejich účetní jim umí vyrábět nezdanitelné příjmy formou různých pochybných investic, vyplácením půjček místo dividendy apod. Zboží si často létají kupovat do Dubaje, kde král zrušil DPH aby přilákal turisty. Oficiálně se zdůvodněním, že DPH odporuje islámu. Podle časopisu Guardian miliardáři odvádí do eráru průměrně méně než 5% svých příjmů.

EET je soustředěna na přitvrzení výběru DPH. Kterou platí hlavně chudí. Proti daňovým kouzlům miliardářů a nadnárodních korporací je zcela k ničemu. Jejím efektem je, aby chudí ještě více financovali stát. Asi proto, aby bohatí nemuseli platit. To je cesta, kterou vytyčil Miroslav Kalousek, když zaváděl rovnou daň. Bohatým snížil daňovou progresi a chudým zdražil jídlo cestou zvýšení DPH z 5 na 15%. Babiš v tom jen pokračuje a vede nás ještě tvrději balkánským směrem.



PS. Loni mi jako učitelce stát zvýšil výplatu o 400 Kč čistého. Náklady jen na obědy v hospodě naproti škole mi rovněž vzrostly o 400 Kč měsíčně. Reálný růst je tedy nula. Letos mi nepřidali nic. Zato hlavní rána do rodinných výdajů teprve přijde, až EET nastoupí do maloobchodu. A pak i do služeb. Rodinný rozpočet půjde reálně do mínusu. Stejně jako za Kalouska.


- - - 

EET je pokračování Kalouska jinými prostředky

$
0
0
Jana Maříková
13. 2. 2017
Před zavedením EET stálo obědové menu v Praze 80 až 100 Kč. Na venkově 70 až 80 Kč. Rozdíl je dán částečně výší nájmů a částečně též koupěschopností. Po zavedení EET vzrostly ceny v průměru o 20 Kč na oběd. Na venkově i v Praze. Před zavedením EET se v rámci ostré konkurence, která v pohostinství panuje, řada hospod snažila přilákat a udržet zákazníka i za cenu, že krátila daně. Hospodští deklarovali, že mají roční obrat nižší než 1 milion a nepřihlásili se za plátce DPH. Strávníkům tak mohli podávat levnější obědy. Bez započtení DPH. Vydělával na tom především zákazník, který nemusel v ceně DPH platit. Současné zdražení je způsobeno právě tím, že po zavedení EET hospody do plátcovství DPH spadly, a nově musí k ceně jídla DPH připočítat. A také nemalé náklady na pořízení a provoz EET. Vždyť reklama na software a hardware k EET je na každém roku a někdo ji zaplatit musí.


Ministr financí Andrej Babiš (ANO) měl pravdu, když říkal, že „všeci tuna kradnú“. Ano, všichni jsme před zavedením EET nějak okrádali stát. My obyčejní a chudí lidé třeba tím, že jsme jedli v hospodách, které nebyly plátci DPH. Na každém obědě jsme tak ušetřili průměrně dvacetikorunu. On tím, že si různými účetními operacemi mohl vyplatit 1,5 miliardy, z nichž nemusel platit ani daně ani odvody na zdravotní a sociální zabezpečení. Takzvané nezdanitelné příjmy. Na nich ušetřil stovky milionů.
Principem EET je omezit možnost okrádat stát pouze na vyvolené miliardáře. My všichni obyčejní lidé nyní již prostřednictvím zdraženého jídla platíme státu více daní. Miliardářům však žádná finta, kterou si vyrábí nezdanitelné příjmy „zatržena“ nebyla.

DPH se řadí mezi tzv. nepřímé daně. I když přímo zatěžuje cenu zboží a služeb. Jejím poplatníkem jen ten, kdo si zboží nebo službu kupuje. V případě jídla je to strávník v hospodě nebo kupující v obchodě. DPH zaplatí v ceně zboží. V řadě obchodů  - většinou nepotravinářského druhu, např. elektronika – lze vidět dvojí ceny. Ta nižší je bez DPH a vyšší je s DPH. V případě elektroniky nebo aut obchodníci dvojí ceny uvádí proto, že podnikatel, který je plátcem DPH si z koupeného zboží může od finančního úřadu nechat zaplacenou DPH vrátit. Kupuje tak fakticky „bez DPH“. Nepodnikatelé tuto možnost nemají a tudíž DPH platí ve všem, co kupují. Plátcem DPH je firma, která vám zboží nebo službu prodala. Berňáku ji tedy posílá hospodský, u něhož jste jedli nebo obchodník, u něhož jste nakoupili. Buď jednou za kvartál, nebo jednou měsíčně. Podle velikosti obratu. Ti, kteří utrží ročně více než 10 milionů korun, musí platit každý měsíc. Ti, kteří mají méně, platí čtvrtletně. Systém funguje tak, že od veškeré DPH, kterou vybrali od vás jako zákazníků v ceně, si odečtou DPH ze všeho co v příslušném měsíci nebo čtvrtletí nakoupili. A zbytek pošlou na finanční úřad.
Jediná komodita, kde odpočet daně na vstupu nefunguje, jsou pokrmy. DPH z jídla snězeného v restauraci si ani podnikatel nemůže odečíst. I když bez jídla by umřel hlady, tak jídlo není považováno za výdaj nutný k zachování nebo získání příjmů. Je to nelogické. Bez Mercedesu nebo „bavoráka“ se dá žít i podnikat. Přesto si u těchto aut v ceně několika milionů podnikatel může nechat vrátit DPH. A jejich cenu si může dát ve výši odpisů do nákladů. A tím si snížit i výši daně z příjmů. Bez jídla v hodnotě desetikorun nebo stokorun by sice umřel, a tudíž by dále nemohl podnikat a vydělávat. Jídlo si však od základu daně odečíst nemůže. A v daňovém přiznání k DPH si jej také nemůže započítat. Asi proto se EET jako první zavedlo v hospodách.
Jediný, kdo si může odečíst DPH z nakoupených potravin je hospodský nebo ten podnikatel, který potraviny prodává občanům v krámě. Těm však musí DPH „narazit“ ze své vyšší prodejní ceny. Asi proto jsou potraviny v maloobchodě hned druhé na ráně při zavádění EET.

Mezinárodní srovnání zdanění jídla

V Česku je jídlo (pokrmy v restauraci i potraviny v maloobchodě) zatíženy 15% sazbou DPH.  V Německu platí z jídla 7% DPH, v Rakousku do loňska platili v rámci „opatření proti“ fiskální krizi 10% a od ledna letošního  roku vrací sazbu zpět na 7%. Poláci platí z potravin 5% a z pokrmů 8%. Slováci mají sazbu DPH na jídlo 10%. Za základní životní potřeby – jídla platíme státu dvakrát vyšší DPH než Němci, kteří mají pětkrát vyšší platy než my. Všichni naši sousedé platí z jídla menší DPH než my.
A to jsou na tom v některých zemích ještě lépe. Nejbohatší zemí v Evropě je Lucembursko. V roce 2015 činil jeho HDP v přepočtu na jednoho obyvatele 100.813,- USD. Druhé bylo ve stejném roce Švýcarsko s 80.675,- USD. Pro srovnání ČR vykazovala ve stejném roce 17.252 USD.
V nejbohatším Lucembursku platí z jídla třetí nejnižší DPH z celé Evropy. Z potravin v obchodě platí Lucemburčané 3% a z pokrmů v restauracích 8%. Nejmenší zdanění jídla má Velká Británie, kde jsou potraviny osvobozeny od DPH s možností odpočtu na vstupu. To znamená, že kupující u jídla platí v obchodě 0% DPH, a obchodník má přitom možnost si požádat o vratku daně u všeho co nakoupil na provozování obchodu. V případě pokrmů v hospodách se platí v Británii 5%.

I druhá nejbohatší země Evropy Švýcarsko má druhou nejnižší DPH z jídla. Sazba činí 2,5%  a vztahuje se nejen na potraviny, ale i na všechny základní životní potřeby jako oblečení, léky, hygienické potřeby apod. U pokrmů v restauracích se platí 3,8% stejně jako za ubytování v hotelu. Tyto státy o zavedení nákladného systému EET vůbec neuvažují. Rozdíl mezi cenou pokrmu zatíženého DPH a nezatíženého DPH u neplátce nečiní ani celý švýcarský frank nebo euro. Takže na tom se konkurenční výhoda získat nedá. A celý drahý systém je tak zbytečný.
Při prostudování daňových statistik lze obecně lze říci, že čím bohatší země, tím nižší DPH z jídla.

Z čeho ten stát financují?

A nyní si zkusme srovnat sazby daní z příjmů. U nás je daň z příjmů firem 19%. Daň je stejná pro všechny firmy bez ohledu na velikost obratu. Má pouze jednu celostátní složku. To znamená, že sazbu daně stanoví výhradně národní Parlament a celou daň vybírá stát. O výnos daně se dělí s obecni a kraji podle zákona o rozpočtovém určení daní. Obce ani kraje nemohou do výše daní „vůbec mluvit“.  Stejný systém mají na Slovensku, kde mají také 19% sazbu daně. Jde o pozůstatek tzv. „rovné daně“, která byla na Slovensku zavedena Dzurindovou vládou dříve než v Čechách Topolánkovou.
Systém jedné sazby daně pro všechny podniky mají i Poláci. V Polsku se rovněž platí 19%.
Jedna státní daň však není rozhodně převažujícím modelem na Evropském kontinentě. V Holandsku dělí firmy na velké a malé podle obratu.  Malé firmy s ročním obratem  do 200.000,- EUR mají sazbu daně z příjmů 20%. Firmy s vyšším obratem mají sazbu 25,5%. Ve Francii mají firmy s obratem do 7,63 milionu EUR sazbu daně ze zisku pouze 15%. Firmy s větším obratem odevzdají státu třetinu zisku – 33,33%. Ve Velké Británii mají také dvě sazby korporátních daní. Firmy však dělí nikoli podle velikosti obratu, ale podle výše zisku. Společnosti s hrubým ziskem (před zdaněním) do 300.000 liber platí 21%. Firmy s větším hrubým ziskem pak 28%.

Pro země s federálním uspořádáním je typické, že hospodářkou politiku mohou kromě centrální vlády provádět i regionální vlády nebo i obecní samosprávy. Ty pak nejsou jen rozdělovačem či „utrácečem“ peněz přidělených vládou, ale mohou vlastním rozhodnutím stanovit část daňových sazeb. V zemích jako Německo nebo Švýcarsko se používá tzv. kombinovaná daň. V Německu federální složku daně z příjmů stanoví spolkový parlament. Její sazba je 15%. Její výnos jde kompletně do spolkového rozpočtu. K tomu si však každá spolková země stanoví vlastní přirážku nazývanou živnostenská daň. Platí ji ovšem i podniky - právnické osoby, a její výnos je příjmem zemského rozpočtu. V každé spolkové zemi je sazba jiná. V Bavorsku je 19%. V Badensku-Würtembersku 15% v Berlíně 10%. Firma platí obě složky daně společně prostřednictvím místně příslušného finančního úřadu, který pak vybrané peníze rozešle spolkovému a zemskému ministerstvu financí. Průměrné daňové zatížení zisku německých firem je na úrovni 30.18%. Ve Švýcarsku je dokonce sazba daně trojsložková. Základní sazbu firemní daně ve Švýcarsku nestanoví federace, ale jednotlivé kantony. Stanoví se vždy s platností na 2 roky. Nyní se sazby pohybují od 8 do 19%. Každý kanton má jinou sazbu daně, která je stanovena vždy tak, aby pokryla výdaje kantonálního rozpočtu. K této základní sazbě si stanoví celostátní přirážku Federální shromáždění, která plní úlohu federálního parlamentu. Výše přirážky je stanovena na 2 roky a je příjmem federálního rozpočtu. Každý rok si svoji přirážku k základní sazbě stanoví i obecní zastupitelstvo. Její výše je stanovena tak, aby rozpočet obce byl vyrovnaný. Výše přirážky se mění každoročně podle výdajů nutných na investice a provoz obce a obcí zřizovaných organizací. Kromě zisku se zdaňuje i majetek firmy – včetně rezerv. Sazby jsou od 0,1 do 0,3% majetku firmy. Dělí se o ně rovným dílem federace, kanton a obec. O dani z majetku si u nás nikdo netroufne ani nahlas hovořit. Nejbohatší vlastníci velkých firem jako Andrej Babiš (Agrofert), Petr Kellner (PPF),  Radovan Vítek (CPI),  Karel Komárek (KKCG), Pavel Tykač (Czech Coal), Daniel Křetínský (EPH), Zdeněk Bakala (OKD), Marek Dospiva (Penta) nebo Tomáš Chrenek (AGEL), by z nápadu na její zavedení asi dostali „psotník“a rychle by se postarali o to, aby dotyčný již nikdy a nikde veřejně nevystupoval. Ve Švýcarsku si však touto metodou zajišťují plynulost rozpočtových příjmů a jejich menší náchylnost k výkyvům podle vývoje ekonomického cyklu (konjunktura, recese).

Přestože je švýcarský daňový systém považován za jeden z nejsložitějších na světě, tak místní správa patří k nejefektivnějším. Švýcarsko je považováno za zemi s nejmenší korupcí u veřejných zakázek. Často to bývá dáno do souvislosti s tím, že každá investice je provázena změnou daní, která je veřejně projednávána. Průměrné daňové zatížení firem ve Švýcarsku bylo v roce 2015 na úrovni 21,17%. Což je o trochu více než v ČR, ale méně než ve většině západoevropských zemí.
            Celkově platí, že v zemích bohatších než ČR je vyšší sazba daní z příjmů právnických osob. U chudších zemí je daň ze zisku nižší. Těžko říci co bylo dříve – jestli vejce nebo slepice. Podobně se můžeme dohadovat, jestli jsou bohaté státy bohaté proto, že v nich firmy platí větší daně, nebo je to obráceně a pouze bohaté státy si mohou dovolit vybírat z firem více. Jisté však je, že ve Švýcarku, v Německu nebo v Rakousku jsou mnohem lépe placení učitelé, lékaři nebo policisté než u nás. A to jak při přepočtu platu směnným kurzem měny, tak i v poměru učitelského, lékařského nebo policejního platu v poměru k tamní průměrné mzdě.

Rozdíly v daňové progresi

Největší rozdíly mezi Českou republikou (a obecně chudším „východem“) a bohatými západními zeměmi jsou v oblasti míry daňové progrese u daně z příjmů fyzických osob. U nás máme pouze 2 sazby. Všichni s ročním příjmem do 108.024,- Kč měsíčně platíme 15%. Ti co mají více platí ještě 7% přirážku zvanou solidární. Nejvyšší sazba je tedy u nás 22%. Od výše ročního výdělku 1.296.288,- se již sazba nezvyšuje. Bez ohledu na to, jestli vyděláváte 2 miliony nebo 2 miliardy.
S výjimkou miliardářů, kteří mají v daňových zákonech spoustu způsobů, jak některé příjmy označit za nezdanitelné, máme my smrtelníci jen velmi malý prostor pro snižování daňového základu. Na rozdíl od miliardářů, jimž jejich účetní kouzelníci dokáží vyrobit nezdanitelné příjmy za 1,5 miliardy jako u Andreje Babiše, my obyčejní smrtelníci zaměstnanci máme nezdanitelných pouze 24.840 Kč ročně, stejnou částku si můžete uplatnit i nezaměstnaného manžela či manželky na mateřské a pak už vám stát odpustí daně pouze na děti. Ovšem velmi skromně Na první dítě je to 13 404 Kč ročně, za druhédítěje možno uplatnit slevu17 004 Kč ročně a zatřetí a další děti 20 604 Kč ročně. Každý, kdo má děti jistě uzná, že jejich výchova stojí mnohem více. Základ daně si obyčejný člověk může snížit pouze o úroky z hypotéky maximálně však do 45.000 korun ročně, a po 12.000 korun ročně můžete uplatnit platby na penzijní a životní pojištění. Pokud jste odborář, tak si můžete nechat odčíst členský poplatek. A to je vše. Žádné výdaje na dojíždění do práce, nebo ubytování – jestliže pracujete jinde než máte bydliště. Na zvyšování kvalifikace nebo odbornou literaturu nic.
           
Rovnou daň – jednu sazbu daně pro všechny příjmy mají v Evropě pouze Slovensko (19%) , Lotyšsko (25%) , Estonsko (20%) , Rumunsko (16%) a Rusko (13%). Tedy ne zrovna nejvyspělejší země. Krátce byla zavedena za Topolánkovy vlády ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) i v ČR ve výši 15%. Za Nečasovy vlády však byla doplněna o druhou sazbu nazvanou „solidární přirážka“. Pro srovnání uvádím, že naše minimální mzda činí v přepočtu  335 EUR – tedy ročně 4.020 EUR. Roční průměrná mzda je u nás v přepočtu 11.333 EUR.


            Naopak ekonomicky vyspělé země mají výraznou daňovou progresi. Ze států s jednotnou celostátní daňovou soustavou nejvíce sazeb používá nejbohatší Lucembursko. Používá se 10 sazeb. Kdo má roční základ daně po odpočítání odečitatelných položek do 9.750 EUR – tedy minimální mzdu -  neplatí žádné daně (0%). Příjmy do 11.400 EUR se daní 8%, příjmy do 13.500 EUR 10%, do 14.700 EUR 12%, do 16.350 EUR 14%, do 18.000 EUR 16%,  do 19.650 EUR  18%, do 21.300 EUR 20%, do 34.500 EUR 22%. Z příjmů nad 34.500 EUR se odvádí státu 38%.  Průměrná lucemburská hrubá mzda je 40.500 EUR. Je však třeba brát do úvahy, že Lucembursko poskytuje mnohem více odečitatelných položek než ČR. Odečíst si lze kde co o čem se nám ani nesní - od nákladů na dopravu, na pořízení knih, část a někdy i celé náklady na bydlení apod. Základ daně se u průměrného poplatníka s průměrnou mzdou pohybuje na polovině hrubých příjmů. Platí tedy kolem 20%.
Největší daňová progrese – rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší daní podle kategorie příjmů – je v Rakousku. Mají 4 sazby – 0 až 50%. Z příjmů se základem daně do 10.000 EUR neplatí nic. Ze základu daně do 25.000 EUR se platí 23%., do 51.000 EUR je sazba 33,5%.  Z vyšších příjmů pak platí 50%. Průměrná roční hrubá mzda v Rakousku je 42.387 EUR.Opět je však třeba brát v úvahu, že Rakušané si však mohou mnohem více než my odečíst na manželku, děti, sebevzdělávání nebo na dopravu do práce. Průměrný daňový základ je tak 18.360 EUR. Což je v sazbě 23%. Rakousko nemá minimální mzdu garantovanou zákonem. Mzdové tabulky pro jednotlivé profese se sjednávají v kolektivním jednání mezi komorami. Každý zaměstnance, který není členem zvláštní komory  (lékařská, lékárnická a pod), je ze zákona členem Všeobecné komory práce. Každý podnik je ze zákona členem buď Hospodářské nebo Agrární komory. Tyto organizace spolu každoročně vyjednávají tarifní pásma. Mzda v nejnižším tarifu loni ročně činila 12.200 EUR. Průměrná roční mzda loni byla 42.396 EUR.
            Některé země – zejména Skandinávské - mají vícesložkovou i daň z příjmů fyzických osob. Nejvyšší daňové zatížení největších příjmů má Švédsko. V loni v několika krajích činila 75%.Průměr celkového daňového zatížení nejvyšších příjmů byl loni ve Švédsku 50%. Zde je však třeba brát v úvahu, že Švédové platí pouze daně a na rozdíl od nás již neplatí zdravotní a sociální pojištění. Zdravotnictví a sociální zabezpečení (důchody a podpory v nezaměstnanosti se financují z daňových výnosů). Švédský stát uplatňuje od roku 2011 tři sazby daně.  Z příjmů do základu daně  328.600 SEK (34.634 EUR) se státu neodvádí nic (0%). Do 488.600 SEK (51.498 EUR) je státní sazba 20%. Na tuto hodnotu daňového základu je státní sazba daně, která se odvádí do státního rozpočtu 25%.  Ve Švédsku není zákonem zavedena minimální mzda. Systém je postaven na závazných tarifech vzešlých z kolektivního vyjednávání mezi odborovými svazy a zaměstnavatelskými organizacemi. Tarify jsou závazné i pro odborově nebo zaměstnavatelsky neorganizované. Minimální tarif činil loni v přepočtu 26.860 EUR ročně. Průměrná hrubá roční mzda byla loni 43.975 EUR. Velmi složitý systém umožňuje poplatníkovi uplatnit slevy a odečitatelné položky až do 1/3 hrubé mzdy.
Tyto základní státní sazby jsou však doplňovány ještě sazbami stanovenými kraji a obcemi. Každý kraj má svoji sazbu. Stejně jako obec. Krajské a obecní sazby někdy dosahují až výše státních sazeb.
            V Německu mají daňovou progresi nejelastičtější.A pro výpočet také nejsložitější. Daňových  pásem mají 5. Ti co mají základ daně do 8.004 EUR neplatí nic. Při  základu daně 8.005 EUR platí 14% sazba daně. Při každém zvýšení daňového základu o 1.000 EUR se zvyšuje sazba daně o 1,88 % až do příjmu 13.469 EUR, kdy platí sazba daně ve výši 24 %. Při každém zvýšení daňového základu nad 13.469 EUR se zvyšuje sazba daně o 0,46 % až do příjmu 52.882 EUR z něhož se platí 42% Ti, kteří mají příjmy vyšší než 250.000 EUR pak platí 45% daň. Systém však není u zaměstnanců tak tvrdý jako v ČR. Němci mají možnost si odečítat náklady na své další vzdělávání, dopravu do práce a pokud si pořídí vlastní bydlení tak jej odpisují z daní podobně jako firmy majetek. Ročně 1/30 hodnoty bytu. Nikoli jen úroky z hypotéky jako u nás. V praxi je tedy třeba počítat s tzv. efektivním zdaněním, které je podstatně nižší. U příjmů do 12.000 EUR je efektivní zdanění na úrovni 5,9%, do 18.000 EUR je to 12,1%, do 24.000 EUR to činí 15,9%, do 40.000 EUR jde o 22,5% a u příjmů do 60.000 EUR 28,4%.. U vyšších příjmů již odečitatelné položky nehrají takovou roli a progresivní zdanění nastupuje v „plné palbě“. Pro srovnání minimální mzda činí při plném úvazku 17.676 EUR. Průměrná hrubá mzda byla loni na úrovni 52.326 EUR. Podstatný rozdíl proti ČR spočívá v tom, že Němci, kteří mají menší než průměrnou mzdu platí menší procento daně než u nás a ti co mají více než činí průměr dávají státu podstatně větší podíl než naši bohatí.

Němci ale mají také nejvyšší odvody v Evropě. Na důchodové pojištění platí zaměstnanec i zaměstnavatel 9,95 %. Na zdravotní pojištění zaměstnanec i zaměstnavatel platí po 6,65 %.
Na pojištění proti nezaměstnanosti odvádí zaměstnanec i zaměstnavatel 3,3 %. Na nemocenské pojištění platí zaměstnanec i zaměstnavatel 0,85 %. Jenže jejich zdravotnictví patří k nejlepším na světě. Stejně jako důchody, nebo sociální zabezpečení. První tři dny nemoci mají plně placené, zatím co u nás dostane pojištěnec od státu 0 Kč.

Závěr: EET je opravdu nástroj pokračování balkanizace ČR

Z výše popsaného je vidět, že daně jsou složitá věc. Co země to jiný daňový systém. Jak lze tedy státy mezi sebou srovnávat z hlediska daňové spravedlnosti? Těžko. Nejlépe to jde asi přes srovnání podílu přímých a nepřímých daní na celkových daňových příjmech.  Záměrně uvádím kritérium daňových příjmů a nikoliv příjmů celého „eráru“. Některé evropské země mají zdravotnictví financované prostřednictvím zdravotního pojištění, které je spravováno samostatnými zdravotními pojišťovnami. Podobně jako ČR to má i Rakousko nebo Německo. Naopak skandinávské země a Velká Británie má veřejné zdravotnictví placené z národní zdravotní služby, jejíž náklady jsou součástí státního rozpočtu a rozpočtů krajů a obcí. Podobný problém při srovnávání je i u důchodového zabezpečení. U nás se na důchody vybírá důchodové pojištění, které však jde přímo do státního rozpočtu odkud jsou pak vypláceny důchody. V Německu a v Rakousku a Švýcarsku jsou důchodové pojišťovny odděleny do samostatných institucí, který vybírají pojistné a platí důchody. V Británii důchodové pojistné neexistuje a stát vyplácí důchody přímo ze státního rozpočtu. Státní důchody jsou však na úrovni životního minima. O skutečné důchodové zabezpečení  se starají penzijní fondy a podniky, které svým bývalým zaměstnanců vyplácí renty. Ve Švédsku také neexistuje extra důchodové pojištění, ale důchody jsou vypláceny přímo z rozpočtu.
            U daňových příjmů lze srovnávat. Při nahlédnutí do tabulek hned vidíme, kudy vedla bývalá „železná opona“. Ve starých členských státech EU (Francie, Německo, Belgie, Holandsko apod.) tvoří daně z příjmů (fyzických i právnických osob) 2/3 daňových příjmů. Nepřímé daně (DPH a spotřební daně) tvoří 1/3 daňových příjmů. U nás je tomu přesně naopak. Stejně jako na Slovensku, Polsku a Maďarsku. Největší podíl DPH na daňových příjmech je v Rumunsku 72%. Balkán se pohybuje v průměru kolem ¾.

A jak se dá měřit daňová spravedlnost? Tím jak se kdo podílí na plnění veřejné kasy. DPH dopadá nejtvrději na chudé. Důchodci, matky na mateřské dovolené a nezaměstnaní sice neplatí žádné daně z příjmů. Prakticky celý svůj příjem utratí za živobytí. A Ze všeho co kupují však  platí DPH. Z jídla 15%. Z léků a dětských plen 10%. Ze všeho ostatního 20%. Zaměstnanci odevzdávají státu daň z příjmů (15 nebo 22% daňového základu) a k tomu ještě pojistné na zdravotní a sociální pojištění. Z takto přímo zdaněných příjmů pak ještě platí DPH ze všeho co si kupují. Lidé s průměrnou mzdou odevzdají u nás státu kolem 50% svých příjmů. Lidé s nižší než průměrnou mzdou často i kolem 60%. A jak je to s miliardáři? Přesně obráceně. Jejich účetní jim umí vyrábět nezdanitelné příjmy formou různých pochybných investic, vyplácením půjček místo dividendy apod. Zboží si často létají kupovat do Dubaje, kde král zrušil DPH aby přilákal turisty. Oficiálně se zdůvodněním, že DPH odporuje islámu. Podle časopisu Guardian miliardáři odvádí do eráru průměrně méně než 5% svých příjmů.
EET je soustředěna na přitvrzení výběru DPH. Kterou platí hlavně chudí. Proti daňovým kouzlům miliardářů a nadnárodních korporací je zcela k ničemu. Jejím efektem je, aby chudí ještě více financovali stát. Asi proto, aby bohatí nemuseli platit. To je cesta, kterou vytyčil Miroslav Kalousek, když zaváděl rovnou daň. Bohatým snížil daňovou progresi a chudým zdražil jídlo cestou zvýšení DPH z 5 na  15%. Babiš v tom jen pokračuje a vede nás ještě tvrději balkánským směrem.


PS. Loni mi jako učitelce stát zvýšil výplatu o 400 Kč čistého. Náklady jen na obědy v hospodě naproti škole mi rovněž vzrostly o 400 Kč měsíčně. Reálný růst je tedy nula. Letos mi nepřidali nic.  Zato hlavní rána do rodinných výdajů teprve příjde, až EET nastoupí do maloobchodu. A pak i do služeb. Rodinný rozpočet půjde reálně do mínusu. Stejně jako za Kalouska.
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live