Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

O novináři Přibilovi, jenž potápí Babiše: Chlubil se, že má sex s mladou ženou. Ale když poodešel...

$
0
0
11. 5. 2017  ParlamentníListy

Český komentátor a publicista Martin Hekrdla se rozepsal o bývalém novináři MF Dnes Marku Přibilovi, který ještě v době, kdy byl u deníku zaměstnán, konzultoval podle zveřejněných nelegálních nahrávek některé skutečnosti s majitelem listu, ministrem financí Andrejem Babišem (ANO).


Hekrdla podle svých slov Přibila poznal někdy před deseti lety, když v redakci Práva dělal „konfeční přílohy“ o školství. „Žádná novinařina, nýbrž přílohová rutina to byla se sterilními fotkami Profimedia – standardního žurnalismu se trochu dotkl v Právu až skoro ke konci svého tamějšího působení a nepříliš hluboko ani široce,“ poznamenal k Přibilovi, který si dle jeho slov velmi přál být známým komentátorem, ale horko těžko se mu dařilo jednou za dlouhý čas protlačit do novin svůj komentář.

„Zlomáci (hoši, co lámou text na stránku) ho nenáviděli, protože si před nimi hrál na šéfa-kruťáka a dost je s přílohou dusil. Pomlouval je, kudy chodil, kolik berou peněz prý za nicnedělání,“ popsal Hekrdla. Dříve prý Přibil dělal na ministerstvu školství, předtím učil děti.

„Ten člověk byl opravdu dětsky naivní, ptal se jako nějaký prcek na ty nejzákladnější věci, věci zpravidla úplně jasné. Nebo i komplikovanější, ale takové, které dospělý člověk má už nějak samozřejmě zpracované. Trnul jsem, že se mě jednoho krásného dne zeptá, jestli dětičky nosí čáp. Nu, tak jsem se ho ujal, z potřeby chránit bližního svého, zjevně hendikepovaného přílišnou naivitou v darwinovské redakci éry divokého kapitalismu. Strávili jsme pak spolu bezpočet kuřáckých pauz, relaxoval jsem od komentářů, které jsem tehdy psal takřka denně, tlachal jsem s tou dnešní ‚hvězdou‘ velké konspirace... Bavil jsem se tím, ale i nevycházel z údivu,“ poznamenal Hekrdla s tím, že Přibil neustále lhal ve věcech malých i velkých.

„Že spí s mladou ženou, kterou si jednou přivedl do společnosti (aby vzápětí prasklo – když si šel odskočit, že ho ta dívka sotva zná). Když psal sáhodlouhý rozhovor (vždycky byl pilný) s jakýmsi zhrzeným projektantem mostů, s vážnou tváří začal tvrdit, že se o tento JEHO příběh zajímá Hollywood. Ano! To byly ty - čím dál častější - chvíle, kdy člověk nevěděl, kam s očima,“ podotkl Hekrdla.

Blbcům a bláznům se podle měj má přikyvovat. „A pak jít. A co nejdál od nich. A hned. Neudělal jsem to. A tak teď tluču za trest hlavou o zeď. Jako určitě činí šéfredaktor Práva, jako činí majitel Empresa Media, kam jsme – Přibil i já – přešli před pěti lety do Týdne. A nakonec bouchá šiškou do zdi i Andrej Babiš, k němuž se ten sebestředný, sebeoslavný a ze světa vystresovaný narcis proloktoval, jako předtím k Jaromíru Soukupovi do Bráníka. ‚Naběhl jsem si,‘ řekl v těchto dnech Babiš. Naběhl si kdekdo. Ve středu dokonce i Poslanecká sněmovna České republiky,“ uzavřel.

(Celý příspěvek Martina Hekrdly ZDE)


Nesmrtelný pluk v Kyjevě 9. 5. 2017

Jak Trump ponížil Klimkina: uživatelé internetu se vysmívají vztahu Bílého domu k Ukrajině

$
0
0
12. 5. 2017    zdroj
Uživatelé internetu se vysmáli vztahu prezidenta USA Donalda Trumpa k Ukrajině ve srovnání se vztahem k Rusku. Porovnávají oficiální fotografie ze setkání Trumpa s ministrem zahraničí RF Sergejem Lavrovem a z jeho setkání s ministrem zahraničních věcí Ukrajiny Pavlem Klimkinem.
Na fotografii s Lavrovem mu Trump srdečně tiskne ruku a stojí vedle něj. Na fotografii s Klimkinem Trump ani neráčil vstát a ukrajinský diplomat se jako by fotografuje na pozadí amerického prezidenta a je v mírném předklonu.
Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Berlínská zeď a "jiné zdi"

$
0
0
Jar. Loudil
12. 5. 2017
Když vznikla kdysi berlínská zeď , tak byla napadána jako téměř - "dábelský výtvor odporných komunistů". "Tato zeď rozděluje lidi, státy, brání svobodnému pohybu , atd. atd". Uběhlo pár roků a ejhle co tu dnes máme ! V USA pan Trump právě dává dohromady miliardy dolarů na stavbu obří zdi na hranici Mexika ZDE. Náš spojenec v organizaci NATO Turecko, již dokončilo zeď na hranici Sýrie a nyní začíná stavět zeď na hranici Iránu. 



Země NATO Maďarsko postavilo obří plot na hranici se Srbskem. Spojenec USA - Saudská Arábie už dokončila plot na hranici s Irákem. Nyní začíná stavět dlouhý plot Litva /země NATO/ na hranici s Kaliningradskou oblastí RF. Tento výčet není úplný . Ploty tedy nyní staví státy NATO a jejich spojenci.

P.S. Mám pocit, že nás v NATO historie "poněkud doběhla" !! Stali jsme se /= státy NATO/ totiž těmi největšími staviteli zdí a plotů rozdělujících státy a národy na světě !! Tedy stavitelem -"železné opony" ve 21 století jsou země NATO.

Trump konstatoval, že setkání s Lavrovem zachrání mnoho lidských životů

$
0
0

12. 5. 2017      zdroj a zdroj
Americký prezident Donald Trump doufá, že dialog s Ruskem přiblíží mír do Sýrie a na Ukrajinu. V rozhovoru pro televizní kanál NBC Trump učinil předpoklad, že diskuse s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem v konečném důsledku zachrání mnoho lidí před smrtí. "Myslím, že náš rozhovor byl výborný. Týkal se Sýrie a Ukrajiny. Je možné, že díky této diskusi bude zabito mnohem méně lidí a že to nakonec umožní uzavřít mír", odpověděl Trump moderátorovi Lesteru Holtovi.

"Je dobře, že se setkám s lidmi", řekl Trump a sdělil, jak se v průběhu rozhovoru s Putinem dohodl na setkání s Lavrovem. "Taková setkání mně vyhovují, je to dobře, nikoliv špatně", dodal americký prezident.

Prezident USA Donald Trump dříve na Twitteru umístil fotografie s oficiálních setkání s hlavou ministerstva zahraničí Ruska Sergejem Lavrovem a s ukrajinským ministrem zahraničí Pavlem Klimkinem a přiložil k příspěvku výzvu "Budujme mír!".

Setkání ruského ministra s prezidentem USA se konalo ve středu 10. května. Bílý dům na základě jeho výsledků sdělil, že Trump vyjádřil svůj záměr zlepšit vztahy s Ruskem. Sergej Lavrov nazval pracovníky Trumpovy administrativy "lidmi činu". Ruské ministerstvo zahraničí poznamenalo, že, nehledě na všechny známé obtíže, Rusko a USA mohou a musí společně pomáhat řešit klíčové otázky mezinárodního pořadu dne.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Žvaněním za trvalou demokracii

$
0
0

Jiří Jírovec
12. 5. 2017
"Darebáci, starýho člověka nepustí sednout." [upozornil jsem ji, že s Jónou stojíme … ] "Stojí, stojí, ale kdyby seděl, stejně by nepustil, já je znám," vřeštěla ta paní a udeřila Jónu deštníkem. Š & G, Moje jízda tramvají.
Tak lze parafrázovat jednání Sněmovny 9.5. 2017. Proti sobě stojí Jónové, kteří se nestačí divit, jakou špínu ti (dlouhosedící) vylévají na Babiše z kyblíčků, které jim naplnili poradci a strategové.


Časem se špína mění. Ukázalo se, že dávné Babišovo podnikání je politicky passé. Babiš měl cosi vysvětlit ohledně korunových dluhopisů. K tomu pak přibyla kampaň, kdy dva "nezávislí" novináři přišli s nápadem na seriál minidetektivek. Patrně s úmyslem vtisknout do povědomí diváka, že ten Babiš je kurva, která se neštítí ničit konkurenci a případně donutit bývalé úspěšné podnikatele k pláči nebo až k sebevraždě.

Šťourat do minulosti je ošidné, protože může přivolat vzpomínku na zašlé časy, OKD a byty ČEZu. Když jde o vládnutí, jde ostatní stranou. Proto vznikla koaliční smlouva.

Kritika Babišova podnikání je, samozřejmě nechtěně, kritikou kapitalismu samého. Ten přece umožňuje zcela legální likvidaci konkurence. Silnější postupně vytvoří takové podmínky, že se slabší nemůže bránit a skončí a nebo ještě rád prodá. Angličtina zná termín "hostile takeover", tedy získání firmy proti vůli vlastníka.

Tohle nevymyslel Babiš. Baťa likvidoval drobné ševce stejně jako nadnárodní společnosti kanadské farmáře. Příchod řetězce WalMart ničí drobné obchodníky široko daleko.

Sněmovna na Babišovi původně žádala vysvětlení jeho podnikání. V mediích se objevily otázky, o nichž nelze jednoznačně říct, že to jsou přesně ty, které antibabišovce zajímaly. Sobotka se ale dal slyšet, že Babišova odpověď je pamflet a tím celou záležitost odsunul do minulosti.

Bylo tedy zapotřebí najít něco jiného. Tím vstoupila do hry media. Prý je Babiš koupil, aby mohl napadat politické protivníky. Tato zjednodušující myšlenka vede ke třem otázkám:

(1) Které články to jsou a kde je jejich analýza;
(2) Pokud existují, jde o účelové pomluvy a nebo se činy v nich popisované staly a bude o nich jednat další mimořádná schůze Sněmovny; a
(3) Proč zbylá nezávislá media nekonají?

Šimkovo a Grossmannovo "kdyby seděl, stejně by nepustil" se ozývá jako stokrát opakovaná lež: "i kdyby nevlastnil, tak by lhal".

Jako deus ex machina se objeví nahrávky. Pěkně odstupňovaně, jak bylo zrovna zapotřebí. Odposlouchávání je nezákonné, ale ani státní zástupce, ani policie nekonají. Poslanci předstírají, že to je hnusné, ale, že se obsah nahrávek nesmí před veřejností tajit a tak do těch sraček začnou šťourat, aby zasmrděly.

Z Babiše se má v očích veřejnosti stát sprostý podezřelý. Něco na způsob Wolkerovy pohádky "O milionáři, který ukradl slunce". Bohatý přece nemá nikdy dost. Jistě, jsou i takoví, kteří se včas stáhnou a plody své práce si pěkně užívají třeba ve Švýcařích.

Babiš vydírá ty "malé", co občas nějakou tu zlatku státu upřou. Nejspíš proto, aby pak mohl miliardy stáhnout do svého měšce.

Čert ale vzal Čapí hnízdo a nějaké dotace. A tak se objevilo ohrožení demokracie a s ním oslí můstek: demokracie je ohrožena závislostí medií. Jenže, která to v Česku jsou?

Babiš ve Sněmovně několikrát řekl: "Vy jste si mě stvořili." A podařilo se mu nemožné: Sprcha sraček shromážděných na Babiše způsobila, že se poslanci ve žvanírně (to o Sněmovně kdysi řekl Rudolf Hrušínský St) rázem očistili od všeho nepravého a jakmile se podaří zlikvidovat ANO, které se tváří jako politická strana, budou poslanci nadále mluvit jen pravdu a čistou pravdu.

V českém mediálním prostoru se občas mluví o tom, že ČSSD má americké poradce. To je možné, protože obvinění politika ze lži nese cizí známku. A může být likvidační. Nejde o každodenní lži, ale o křivou přísahu, nejlépe nad biblí. Americkou veřejnost nazajímalo, jestli Clinton do Lewinské zasunul. Republikáni, kterým by odvolání Clintona z úřadu pomohlo ve volbách chtěli Clintona chytit na lhaní před vyšetřující komisi. Vše vyšumělo, když presidentovi právníci přišli s objevným tvrzením, že orální sex není sex.

Media vždy vznikají s určitým záměrem a zanikají, když se přestanou vlastníkům politicky nebo ekonomicky vyplácet. Výjimku tvoří veřejnoprávní ČT a Čro se zajištěným přísunem peněz. Jejich nezávislost je úsměvná. Jsou bezpečně anti-babišovská a anti-zemanovská.

Kdyby nezávislá media v Česku existovala, musela by psát o tom, že nejde demokracii, ale o nízké volební preference ČSSD.

Sobotka bojuje o vlastní budoucnost. Přiznejme mu, že již od krajských voleb. Bělobrádek předčasné volby nechce, protože potřebuje se STAN 10%, aby se do Sněmovny vůbec dostal. ODS a KSČM mají preference celkem dobré a tak jsou pro volby. Kalousek ještě vyčkává, protože není jasné, kdo by s TOP 09 chtěl vytvořit koalici. Všichni doufají, že se podělí o 30 bodů, které zatím má ANO.

Výkon řady poslanců lze popsat prostřednictvím výroku Andělína Střevlíčka z Tankového praporu : "A vítr s sebou dál a dál unášel vzteklý hlásek […] vytrvale prorokující pochmurné činy, které ona nesympatická stvůra […] ještě vykoná. Když skončil, hnán do civilního prostoru […] pravil desátník Andělín Střevlíček nahlas: ,,Ten si zas nasral do krku, až mu hovna tečou po bradě!“ ZDROJ

Smrad se ze Sněmovny valil plnou silou.

Dodatek
Autor nemá a neměl žádné vazby na politické strany. Sleduje výhradně západní a česká media. Kdyby si ČSSD nevedla tak, jak to činí dnes, byl by nejspíše jejím příznivcem.

Poslanec Rady sdělil, kolik Kyjev zaplatil za setkání Klimkina s Trumpem

$
0
0

13. 5. 2017       zdroj
Ukrajinská delegace zaplatila za setkání s vedením USA 400 tisíc dolarů. Toto prohlášení učinil poslanec Nejvyšší rady Andrej Artěmenko. Jde o jednání ministra zahraničí Pavla Klimkina a amerického prezidenta Donalda Trumpa. Peníze byly předány známé americké firmě, která se zabývá lobbováním, napsal poslanec na Facebooku. Poznamenal, že to jsou prostředky ukrajinských daňových poplatníků, ve skutečnosti ukradené občanům.


Artěmenko poznamenal, že podle amerických zákonů bude informace o předané sumě během půl roku zveřejněna na oficiálních zdrojích ministerstva spravedlnosti. Poslanec dodal, že setkání Trumpa s Klimkinem původně nebylo vůbec plánováno.

Artěmenko se proslavil tím, že s obejítím oficiálního Kyjeva poslal do USA plán na odvolání sankcí proti Rusku, který předpokládá "pronájem Krymu". Nejprve začala štvanice proti poslanci, ale ve výsledku bylo dokonce zahájeno trestní řízení.

Připomeňme, že ve středu se ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov setkal s Donaldem Trumpem. Po jednání administrativa Bílého domu vydala prohlášení, že prezident USA Donald Trump při setkání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem sám nastolil ukrajinské téma.

Nejzajímavější je, že ukrajinský ministr zahraničí Pavel Klimkin se tohoto jednání nezúčastnil (a s Trumpem se setkal až po Lavrovovi), což okamžitě oživilo řeči o tom, že o osudu Ukrajiny se rozhoduje bez Ukrajiny.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Volby 2017: Derniéra premiéra Sobotky/2

$
0
0
Radim Valenčík
13. 5. 2017  blog autora

ANALÝZY A KOMENTÁŘE AKTUÁLNĺHO DĚNĺ PŘED ŘĺJNOVÝMI VOLBAMI DO PS Z HLEDISKA VYTVOŘENĺ PŘEDPOKLADŮ PRO SKUTEČNÉ REFORMY

S odstupem několika málo dnů uveřejňuji sérii článků popisujících dramatické či spíše komické dění, které odstartoval premiér Sobotka oznámením demise své vlády.


Využívám to, co jsem napsal v reakci na konkrétní události a co jsem průběžně uveřejňoval. Člověk si tak ukáže udělat poměrně dobrou představu o tom, o co šlo. I o tom, jak pro toho, kdo umí číst společenskou realitu, bylo vše čitelné od samotného počátku.

Derniéra premiéra Sobotky – část 2.

Sobotka odpojen od přístrojů (politické moci) (2. květen)

Minulý čtvrtek jsem napsal komentář s názvem "Sobotka v kómatu (intelektuálním). Babiš slaví", viz:

http://radimvalencik.pise.cz/4503-sobotka-v-komatu-intelektualnim-babis-slavi.html

Věděl jsem, že nepřeháním, ale netušil jsem, jak rychle se Sobotka odpojí (bude odpojen?) od přístrojů (politické moci).

Sobotka se dostal do neřešitelného problému. ODS i TOP ho podrazili (což nečekal) a se vší vehemencí ho nutili odvolat Babiše. Neřešitelný problém řešil Sobotka tím nejméně logickým (z hlediska Sobotky) způsobem: Oznámil demisi vlády. Rozpálil tím Kalouska doběla. Ještě nikdy jsem tohoto veterána české politiky tak rozzuřeného neviděl.

Kalousek dobře ví (na rozdíl od mediálního mainstreamu, který se v tom plácá), jaký je to průšvih: Všechny trumfy má nyní v rukou Zeman. Ten jmenuje, hned jak bude moci, úřednickou vládu. Tedy přesněji – někoho pověří jejím sestavením. Tipnul bych si Grégra (po těch pár měsíců může fungovat jako mladík), ale může najít někoho lepšího. Může použít i někoho z předcházející jeho úřednické vlády, třeba Pecinu. A to bude legrace. Než se sestaví po říjnových volbách nová vláda... To je doba. Proto je Kalousek na mrtvici.

Sobotka měl několik možností:


- Argumentovat Kalouskovi a Fialovi tím, že do voleb už je jen chvilka, že dal Babišovi dostatečnou ťafku a hrát to do ztracena. Připomenout Kalouskovi, jak jej hájil Schwarzenberg, když uvedl, že vždy jako vrchního lovčího jmenovali největšího pytláka, protože ten znal všechny grify a pak revír nejlépe hájil. To by obstálo.

- Mohl vyhodit Babiše a pak hrát složitější hru na to, kdo a hlavně odkud po něm, zda dovládne či nedovládne do voleb, tak trochu vydírat. Hratelná pozice.

- Mohl dokonce být ke všemu hluchý jako pařez a nedělat vůbec nic.

Místo toho zvolil variantu, která dává všechny trumfy do rukou Zemanovi a nejvíce odhaluje podstatu a zdegenerovanost současné moci. Ale proč to udělal? Vždyť to nemá logiku! Nabízí se sice několik vysvětlení, ale žádné není dostatečně přesvědčivé:

- Podlehl Zemanovu syndromu msty a sám se pomstil Kalouskovi za podraz. Netušil, že na něj Kalousek tak zatlačí a tak mu to vrátil.

- Je hlupák a nenaučil se jako právník ani základy ústavního práva. Třeba to, jaké trumfy Zemanovi vnutil.

- Byl tak vydírán, že prostě musel. Zeman měl nejsilnější karty v souboji indiskrecemi.

- Američtí poradci stejného původu jako za Paroubka, kteří ho obklopili, ho navigovali na útes stejně jako před pár lety Paroubka. Protože jim věřil jako Paroubek a protože se už nehodil do hry.

- Uvěřil svým poradcům, kteří jsou mimo mísu. Třeba mu za to slíbili pozici v aparátu EU.

- Naštval se na své tragikomické účinkování v politice a rozhodl se zachovat sice hloupě, ale čestně.

Nic z toho nedává smysl. Třeba někdo ze čtenářů nebo dnes na UK ČT 24 vymyslí něco lepšího. Já zatím nevím.

Ale to co vím je, že nejvíce zuří současní šíbrové v ČSSD. Chtěli dotunelovat ČSSD a prostřednictvím její vládní pozice urvat ještě hodně z toho, co se dotunelovat z veřejných rozpočtů a státních firem dalo. S budoucností ČSSD už nepočítali. A teď jim do toho Sobotka hodil vidle. Nejlepší, co ve své kariéře udělal.

(Zítra pokračování dalším dílem série)

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/4551-volby2017-095-derniera-premiera-sobotky-2.html

Tereza Spencerová: Totální revoluce v politice USA, dohoda s Rusy a Čínou

$
0
0

Tereza Spencerová
13. 5. 2017 Literárky

Projev, který přednesl americký ministr zahraničí Rex W. Tillerson, představuje revoluci v zahraniční politice USA, upozorňuje v týdenním přehledu Tereza Spencerová. USA prý podle Tillersona (na snímku s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem) již nebudou razit politiku „americké výlučnosti“, nýbrž stojí o strategické partnerství s Čínou a zlepšení vztahů s Ruskem, které započne v Sýrii.


Tento týden jste otevřela zajímavé téma: Americký ministr zahraničí Rex Tillerson s mandátem přímo od Donalda J. Trumpa začíná dělat smířlivější a racionálnější politiku vůči zbytku světa. Jak vůči Číně, tak i vůči Rusku, byť s komentářem, že konfliktních otázek s Ruskem je více. Už si DJT „osahal“ světovou politiku svým systémem „něco vybombarduju, někomu budu vyhrožovat“ natolik, že teď nyní začne plnit to, co od něj i jeho čeští fanoušci čekali? Cosi jako „Ne, bomby ne, Donalde“? Nebo jsou to zase přehnaná očekávání? Obnova vztahů s Ruskem by měla začít v Sýrii, nuže jak by si to pánové představovali? A jak do toho „pasuje““ Ukrajina, kterou celou dobu tak chlácholí John McCain?

Zdá se, že Trump zpočátku výrazně podcenil sílu poražené pestré škály zájmů kolem Hillary Clintonové, a tak první fázi svého prezidentování musel chtě nechtě věnovat tomu, aby všem těm liberálům, demokratům, moralistům a s nimi spjatému vojenskoprůmyslovému komplexu dokazoval, že je taky ranař a že taky umí válčit, když je „v sázce humanita““ jak všichni omílali po nevyšetřeném chemickém útoku v syrském Chán Šajchúnu. A když je v Sýrii, Afghánistánu a strašením kolem Severní Koreje náležitě uklidnil a usoudil, že se už se svým hledáním „ruských stop“ dostatečně vyčerpali, začal zahraniční politiku po Pentagonu pomalu přebírat Rex Tillerson coby ministr zahraničí. A jeho projev z minulého týdne byl podle mého skutečně významný. Adresoval ho sice formálně zaměstnancům svého ministerstva, ale naslouchat měl celý svět. Vzhledem k tomu, že se u nás v médiích Tillersonova řeč moc nerozebírala, tak doufám, že jí „příslušní“ alespoň opravdu naslouchali a začali přemýšlet, co dál…

Přitom vcelku chápu, proč si ho „náš svět“ příliš nevšímal. Tillerson totiž zdůraznil, že zahraniční politika USA už nebude vedena „americkou výjimečností“ nebo ideologií, ale americkými zájmy ekonomickými a bezpečnostními. Lidská práva, demokracie a podobně budou sice stále důležitými hodnotami, ale nebudou se už míchat do zahraniční politiky. „Myslím, že je velmi důležité, abychom si všichni uvědomili rozdíl mezi politikou a hodnotami,“ prohlásil doslova. Z toho se museli všichni naši humanitární bombardéři úplně orosit.

S ohledem na protičínské postoje většiny našich politiků je pak ironií, že Trumpovy USA mají právě vztahy s Čínou za naprostou prioritu a chtějí dospět ke strategickému partnerství, které by prý mělo vydržet alespoň půl století. S Ruskem chtějí také zlepšovat vztahy – uvědomme si, že Tillerson už byl za Putinem v Moskvě a včera byl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na oplátku ve Washingtonu u Trumpa. Prezident USA jejich rozhovor označil za „velmi dobrý“ a Lavrov si zase pochvaloval, že se americká strana zbavila ideologického balastu a jedná konečně věcně. Další pot na čelech našich „elit“.

Jednali spolu o nových „deeskalačních“ zónách v Sýrii a aniž by veřejně zacházeli do detailů, konstatovali, že si vcelku rozumějí. Prý jen Trump vyzval Rusy, aby v Sýrii „přitáhli uzdu“ vojenským oddílům Bašára Asada a Íránu. Na jedné straně to napovídá o Trumpově snaze „umést“ syrským Kurdům cestičku k nerušenému dobytí Rakká, „hlavního města Daeše“ na východě Sýrie, ale současně to lze vnímat jako snahu dosáhnout spíš nějaké regionální rovnováhy, než změny režimu v Damašku. Koneckonců, podle Tillersona je hlavním smyslem nastupující americké politiky na Blízkém východě především zničení Daeše a dalších teroristických skupin, „změny režimů“ už ani nezmiňoval. A tak přinejmenším určitá míra shody s Ruskem realistická je. Někteří „naši“ už se v potu rovnou musejí koupat…

A jak do toho pasuje Ukrajina? Nevím, prioritou očividně není. A to je vlastně na další pocení…

Jestli tato politika Trumpovi vydrží – a cenou za ni nejspíš bude muset být občasný ilegální, ale za to humanitárně zdůvodněný vojenský úder někde ve světě, k uklidnění všech „demokratů“ – bude to z hlediska amerického přístupu ke světu totální revoluce.

Když teď u nás „všichni slušní demokraté“ útočí na Babiše a Zemana, jsme vlastně šťastná země: Máme jen dva pachatele všeho zlého, známe je a víme, kde bydlí. A všichni ostatní jsou čistí jak lilie. Trochu mě ale děsí, že tím současně „příslušní“ přehlušují vše, co je ve skutečnosti pro naši současnost důležité. Kdo si umí představit třebas našeho premiéra v demisi/nedemisi/nebo v čemsi nebo naše protičínské politiky, jak si „zásadově“ dupnou na Spojené státy?

DJT vyhodil šéfa FBI, neboť prý je třeba obnovit důvěru v tuto instituci. Média nakloněná Bílému domu mají jiné vysvětlení: Nenašlo se nic, co by dokazovalo napojení DJT na Rusko ve věci ovlivnění prezidentských voleb. Je tomu snad tak, že americký prezident se tímto krokem zbavuje jednou provždy toho Damoklova meče, který nad ním neustále visí? Tedy že ho dostali do Bílého domu Rusové, kteréžto zjištění by spolehlivě fungovalo jako páka na něj. Na druhou stranu, je stále vyšetřován bývalý poradce pro národní bezpečnost Michael Flynn.

Ano, Michael Flynn je stále vyšetřován, ale v mnohém je to podobné naší „kauze Babiš“: Nejdříve se – po třech a půl letech „nevědomosti“ -- na pár týdnů rozjede něco kolem dluhopisů, a když je tento problém promlčen, objeví se jako na zavolanou půl roku staré odposlechy… Tímto způsobem, v němž je absence důkazů maskována hlukem, hysterií a změnou témat za účelem dalšího natahování problému, může být Flynn – i Babiš, samozřejmě – vyšetřován donekonečna. A nejspíš právě tato „hra na honění čarodějnic“ už Trumpa přestala po 100 dnech v úřadě bavit a šéf FBI, který byl očividně rozhodnutý „hrát“ do posledního dechu, byl odejit. Ya basta! Jestli se tím Trump zbavil všech podezření z vazeb na Rusko? V očích mnoha svých odpůrců už navždy zůstane „Putinovým agentem“, ať se děje cokoli.

Emmanuel Macron se skutečně stal francouzským prezidentem. Co vám výsledek francouzských voleb napověděl? Jedni pozorovatelé varují, že silně eurofilní Macron nás přinutí si zvolit, zda chceme být v „tvrdém jádru EU“, čili mít euro, nebo ne. Z Německa zaznělo zajímavé varování: Pokud Macron jako prezident selže, bude příští prezidentkou již skutečně Marine Le Penová. Je to racionální úvaha? Koneckonců, neudělala úplně marný výsledek. Mohou si pro nejbližší léta ti, kteří se bojí „populistů a extremistů“ v Evropě spokojeně odfrknout?

Macronovo vítězství bylo očekávané, ale po prvotním bouchání šampaňského čím dál víc hlasů v Evropě mluví o vítězství Pyrrhově. Pokud totiž Macron dodrží alespoň zlomek svého programu, budou se neřešené problémy ve Francii jen nabalovat a v dalších volbách nastane exploze, které už žádný umělohmotný neoliberální rothschildovský bankéřský panák prostě nezabrání. A je vcelku jedno, jestli teď mluvíme o Marine Le Penové nebo zda se na scéně mezitím objeví někdo jiný, ať už zprava nebo zleva. To ale samozřejmě neplatí jen pro Francii, ale pro evropské země obecně.

Důležité ale nyní bude, jak se francouzští voliči postaví k blížícím se parlamentním volbám. Tedy, zda Le Penové a její Ná*****rodní frontě onu prohru nějak kompenzují a vyrovnají „politický balanc“ v zemi, nebo jestli podpoří Macronovu víceméně fiktivní stranu a dají mu tím křídla. Hlas parlamentu bude určujícím faktorem pro další postupy nového prezidenta, může mu vystavovat bianco šeky nebo rýsovat mantinely. A do značné míry od toho budou záviset i Macronovy kroky v rámci EU – slabý prezident nebude s to si na unijní scéně až tolik „vyskakovat“ a rozhodovat o tom, kdo v EU má, nebo nemá být, a jak přitom má být „rychlý“, aby se udržel za vozem…

Ano jistě, ti Evropané, kteří se bojí „populistů a extremistů“, si na chvíli odfrknout určitě mohou. Ale jen asi jako v tom dávném vtipu o chlapíkovi, který padá ze stého patra mrakodrapu, a když prolétá kolem padesátého patra, úlevně si oddechne: „Zatím dobrý!“

Mimochodem, proběhl „Den Evropy“, čili den oslavující mimo jiné Evropskou unii. Co byste popřála?

(celý text rozhovoru s Terezou Spancerovou ZDE)

Volby2017: Derniéra premiéra Sobotky/3

$
0
0
Radim Valenčík
13.5.2016  blog autora

ANALÝZY A KOMENTÁŘE AKTUÁLNĺHO DĚNĺ PŘED ŘĺJNOVÝMI VOLBAMI DO PS Z HLEDISKA VYTVOŘENĺ PŘEDPOKLADŮ PRO SKUTEČNÉ REFORMY

S odstupem několika málo dnů uveřejňuji sérii článků popisujících dramatické či spíše komické dění, které odstartoval premiér Sobotka oznámením demise své vlády.


Využívám to, co jsem napsal v reakci na konkrétní události a co jsem průběžně uveřejňoval. Člověk si tak ukáže udělat poměrně dobrou představu o tom, o co šlo. I o tom, jak pro toho, kdo umí číst společenskou realitu, bylo vše čitelné od samotného počátku.


Derniéra premiéra Sobotky – část 3.

Zemanův žertík a jeho cíl: Nezvratnost demise (4. května)

Zemanovi se podařila největší kočičárna za celou dobu jeho prezidentování. Vychutnal si Sobotku a současně mu spálil mosty k couvání před demisí (dle Novinky.cz):

"Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve čtvrtek zamířil na Pražský hrad. Zatímco ve středu se zdálo, že prezidentovi Miloši Zemanovi předá demisi, byť platnou až od poloviny května, podle čtvrtečního vyjádření hlavu státu pouze seznámil s představou dalšího postupu. Zeman však setkání pojal v duchu podání demise.

Prezident připravil pro Sobotku rezignační ceremoniál, přičemž neopomněl zdůraznit, že v tomto duchu byla jeho kancelář ve středu informována premiérovým sekretariátem. Následně zaskočenému Sobotkovi v tomto duchu poděkoval za odvedenou práci.

Premiér si poté vzal slovo a prezidentovi před novináři řekl, že pro něj rezignaci nemá, ale že jej přišel seznámit s návrhem dalšího postupu. Od prezidenta by rád slyšel ujištění, že podáním demise skončí celý kabinet, nikoliv pouze on ve funkci jeho předsedy. Zdůraznil, že demisi podal kvůli problémům ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Hlavě státu slíbil, že demisi obdrží standardně písemnou formou v polovině května, jak bylo avizováno.

Zeman opáčil, že žádné opakování rezignační ceremonie již pro premiéra chystat nebude. Připomněl rovněž, že koaliční partneři ČSSD prosazují rychlé řešení a odmítají předčasné volby. Nato pozval Sobotku k samotnému jednání a odešel, zatímco Sobotka ještě nějakou chvíli do mikrofonu vysvětloval svá stanoviska.

Sobotka v úterý oznámil, že podá demisi a do konce týdne ji předá do rukou prezidenta. Ve středu Hrad oznámil termín čtvrteční schůzky a avizoval předání demise.

Ve čtvrtek mluvčí vlády Martin Ayrer upřesnil, že Sobotka demisi na Hrad zatím nepřinese, neboť ji hodlá formálně podat až v druhé polovině května.

Prezidenta seznámil s postupem řešení vládní krize, který hodlá prosazovat ČSSD a přinesl rovněž analýzu mapující nejasnosti kolem podnikání vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše."
Viz: https://www.novinky.cz/domaci/436868-fraska-na-hrade-zeman-pri-ceremonialu-prijimal-demisi-kterou-sobotka-neprinesl.html

Jednak si ze sobotkovských změn termínů a způsobu rezignace udělal legraci a jednak ho definitivně donutil k závaznému slibu rezignace celé vlády (o to Zemanovi šlo).

Sobotka je totiž pod obrovským tlakem současných šíbrů v ČSSD. Chtěli dotunelovat ČSSD a prostřednictvím její vládní pozice urvat ještě hodně z toho, co se dotunelovat z veřejných rozpočtů a státních firem dalo. S budoucností ČSSD už nepočítali. A teď jim do toho Sobotka hodil vidle. Tlačí na něj a tlačí, ale Sobotka toho už má asi dost. K tomu viz též:

http://radimvalencik.pise.cz/4529-sobotka-odpojen-od-pristroju-politicke-moci.html

Tak trochu překvapující je, že na následující tiskové konferenci Sobotka použil jako argument zveřejněné odposlechy, které podle něj difamují Babiše, viz:

https://www.youtube.com/watch?v=rAKJRzac2T0

(rozhodně stojí za to si je poslechnout, Babiš zde vypadá spíše jako hrdina, který tlumí vášně případných indiskrecí). Především je však nepřípustné používání takovýchto materiálů v oficiální vrcholové politice, protože se tím legitimizují postupy, které do slušné společnosti nepatří. Efekt bude růst Babišovy popularity.

Z politické mrtvoly mršina (5. května)

Článek o Sobotkově politické smrti, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/4529-sobotka-odpojen-od-pristroju-politicke-moci.html

jsem doprovodil slovy klasika (Jiřího Wolkera):


"smrt není zlá,

smrt je jen kus života těžkého,

co strašné je, co zlé je, to umírání je"

Reagoval jsem tím na změnu jeho postojů, kdy a jak podá demisi.

Po té, co Sobotka podlehl tlaku šíbrů v ČSSD, kteří chtějí dotunelovat ČSSD a prostřednictvím její vládní pozice urvat ještě hodně z toho, co se dotunelovat z veřejných rozpočtů a státních firem dalo, mě napadají slova jiného básníka (Charlese Baudelaira):


Co jsme to viděli to letní jitra boží.
vy moje Lásko jediná?
V zatáčce pěšiny na kamenitém loži
ležela bídná mršina,

a nohu zvedajíc jak prostopášná žena
a plna žáru potíc jed,
strkala nestoudně, nedbale rozvalena,
své pařící se břicho vpřed.

S hůr slunce pražilo, tak jako by ji chtělo
v tu chvíli celou upéc hned
a vrátit Přírodě, co spojovala v tělo,
ve stonásobném množství zpět.

A nebe shlíželo k té pyšné kostře těla
jak ke kvetoucí květině.
Puch byl tak strašlivý, že jste div neomdlela
na sporé trávě v pěšině.

Ze břicha v rozkladu, nad kterým zněl šum hmyzu,
se táhly larvy v tisících,
a oblévajíce ty živé cáry slizu,
tekly jak hustý kal kol nich.

To vše se zvedlo hned, hned kleslojakn vlna,
či šumíc trysklo do výše,
jako by mršina, divného dechu plna,
tu žila dále množíc se.

A tento svět pak zněl, pln hudby neurčité,
jak šelest větrů nebo vod,
či zrní rytmicky přehazované v sítě
a natřásané o překot.

Tvar mizel, spíše sen, nic nežli skica matná,
dlouhými časy otřelá
kterou teď umělec, jestli se chopí plátna,
jen po paměti dodělá.

Za skálou čekala toulavá strašná fena,
a vzteklým zrakem měříc nás,
číhala na chvíli, kdy by se, nerušena,
zas mohla pustit v hodokvas.

- A přece budete jak to tak strašné hnití,
sám mor té spouště zteřelé,
vy hvězda očí mých, vy slunce mého bytí,
má vášni, vy můj anděle!

Ba, tak se budete, žel, jednou jevit světu
i vy, má kněžno něžných vnad,
až, s Bobem smířena, pod rovem tučných květů
se budete v prach rozpadat.

To, kráska, rcete však těm červům, kteří, hluší,
vás budou líbat kusadly,
že tvar a podstatu svých lásek chovám v duši,
i když se bědně rozpadly.




Jak se dávný básník dokázal přesně vyjádřit o určitém typu politiky....

(Zítra pokračování dalším dílem série)



Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/4552-volby2017-096-derniera-premiera-sobotky-3.html

Česká vláda ohrozila životy českých občanů při státní operaci v Libanonu

$
0
0
Specifické hodnocení (12024)
12. 5. 2017   Exanpro

V době, kdy se všichni politici přiživují na úpadku české vlády, se jaksi zapomnělo na mnohem závažnější a dosud úmyslně nevyšetřenou kauzu, kdy byl porušen zákon o zpravodajských službách1 a bylo hazardováno se životy několika českých občanů jejich záměrným vtažením do státní zahraniční operace (pokud tak lze vůbec nazvat tuto podloudnost, či naopak diletantství). Vše začíná od vládního kabinetu, který je ze zákona jako celek odpovědný za řízení a koordinaci zpravodajských služeb. 
V tomto případě se přednostně jedná o premiéra Sobotku a oba vicepremiéry Babiše a Bělobrádka, tedy všechny tři předsedy politických stran/hnutí vládní koalice. Celá situace ohledně „únosu“ pětice Čechů v Libanonu (červenec 2015 – únor 2016) skýtá množství důkazů* o vážném pochybení české vlády a několika dalších funkcionářů (podrobněji dále v textu).

Příslušnou záležitostí jsme se již zabývali v produktu 12006 „Pozadí libanonské aféry s českou zpravodajskou službou“, kde je možné nalézt podpůrné argumenty o porušení zákona a spáchání trestného činu.

V celé tzv. „libanonské aféře“ oba vicepremiéři podivně mlčeli, jako by se jich tato záležitost na jejich postech ve vládním kabinetu netýkala. A předseda vlády buď o své nevědomosti lhal, anebo ho ředitelé zpravodajských služeb* včetně ministrů obrany a vnitra obcházeli, což by však vypovídalo o absolutní neschopnosti premiéra řídit společně s ostatními ministry příslušné služby a orientovat se v situaci před únosem, během únosu (doba téměř sedmi měsíců) a po únosu. Zákonodárný sbor poslanců a senátorů v čele se Stálou parlamentní komisí pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství* (VZ) nic negativního neshledal. Neozval se ani prezident Miloš Zeman. A novináři se jako vždy nikoho dostatečně neptali na vysvětlení celé řady pochybení. „Poklidnou“ atmosféru v celém případu uzavírá Policie ČR, která dosud z této kauzy nic nevyvodila a zřejmě již nevyvodí. Do její činnosti jako naschvál totiž zasáhla organizační změna v její struktuře, kdy se Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) – původně odpovědný za vyšetřování „libanonské aféry“ – za podivných okolností transformoval do nové policejní složky s názvem „Národní centrála proti organizovanému zločinu“ (NCOZ). Blíže je tato podezřelá přeměna analyzována ve dvou zveřejněných dokumentech počínaje produktem 11044 „Organizační změna v Policii ČR a závěrečná zpráva vykazují nezpůsobilost politiků a postranní úmysl“.

 
Zvláštní postavou v celém dění ohledně únosu v Libanonu je advokát Jan Švarc (jeden z unesených), jenž zastupoval Libanonce Alího Fajáda zadrženého v České republice na žádost Američanů. Švarc sehrál roli úvodního iniciátora celé události, ale pro svou profesi a úlohu nemohl patřit k hlavním tvůrcům podivné operace. Tím byl někdo, kdo měl moc politicky ovlivnit situaci a zájem na „vyvázání“ Fajáda z české vazební věznice (což ukazuje na zahraniční velmoc a službu v její prospěch). Advokát Švarc přes prostředníka oslovil zpravodajské služby s určitou nabídkou. První oslovenou službou byl Úřad pro zahraniční styky a informace* (ÚZSI). Tato služba na nabídku údajně nereagovala, avšak zájem projevilo Vojenské zpravodajství* (VZ), což jeho vedoucí činovníci potvrdili tím, že do Libanonu vyslali svého příslušníka vojenského zpravodajce Martina Psíka. A právě s oslovením zpravodajských služeb a vysláním zpravodajského důstojníka společně s dalšími čtyřmi osobami do Libanonu, z nichž tři lze hodnotit jako nezúčastněné osoby („obětované civilisty“), začíná odpovědnost vlády.

Ředitelé zpravodajských služeb museli o zmíněné nabídce informovat vládu prostřednictvím svých nejbližších přímých nadřízených, tedy ministrů dotčených resortů (obrana a vnitro). Museli je informovat už jenom proto, že hlavní podstatou nabídky mělo být zprostředkování schůzky v Libanonu se zdrojem, který měl mít informace o Čechovi Pavlu Hrůzovi, jenž byl v březnu 2015 unesen v Libyi (z laického provedení celé akce, což bylo zřejmě záměrné, hodnotíme, že tento důvod byl jen pozdější krycí legendou pro média). Oním zdrojem měl být dokonce někdo z libanonské zpravodajské služby. V takovéto situaci to musela být tedy prvořadě vláda, která měla schválit další postup v této věci. K tomu uvádíme výpis textu příslušného zákona1: 

§ 7– Za činnost zpravodajských služeb odpovídá a koordinuje ji vláda.
§ 8 odst. 4– Vláda a prezident republiky ukládají zpravodajským službám úkoly v mezích působnosti těchto služeb. Prezident republiky ukládá zpravodajským službám úkoly s vědomím vlády.
§ 8 odst. 5– Podávání zpráv, předávání informací a ukládání úkolů podle odstavců 1 až 4 se u Bezpečnostní informační služby uskutečňuje prostřednictvím ředitele této služby a u Úřadu pro zahraniční styky a informace a Vojenského zpravodajství prostřednictvím příslušných ministrů...
§ 10– Spolupráci se zpravodajskými službami cizí moci mohou zpravodajské služby uskutečňovat pouze se souhlasem vlády.

Pokud by ředitelé zpravodajských služeb neinformovali o nabídce vládu, dopustili by se pochybení. Pokud by ředitel VZ Jan Beroun bez vědomí vlády v této věci organizoval vyslání svého příslušníka do takové země jakou je Libanon a ještě ve společnosti nevědomých osob, velmi závažně by se provinil. Je však nepravděpodobné, že by ani jeden z obou ředitelů neinformoval o nabídce vládu, čímž je rovněž nepravděpodobné, že by vláda či alespoň část vlády o celé situaci nevěděla a nepodílela se v rámci své odpovědnosti na dalším postupu zpravodajských služeb. To ostatně podporuje i skutečnost, že plukovník Beroun stále zastává funkci ředitele VZ (on sám navíc nejlépe ví, kdo z vlády o této akci předem věděl).

Dostáváme se k otázce, jak to bylo se schválením oné „zpravodajské operace“ a proč byla schválena s tak špatným plánem jejího provedení: proč to podvolení se ke schůzce přímo v Libanonu a nikoli ve třetí bezpečné zemi, proč cestování a pobyt v tak viditelné a zranitelné skupině novinářů a ještě k tomu s exponovanou osobou advokátem Švarcem, jenž cestoval do Libanonu opakovaně a spojení s Fajádem tak bylo známou věcí, zvláště když se v Libanonu setkával s Fajádovým bratrem, což se stalo i během kritické návštěvy, a tak dále a tak dále.

Co se týče schválení, tak někdo musel schválit, že zpravodajský důstojník pojede do Libanonu, a někdo musel rovněž schválit, že tam pojede ve společnosti nevědomých „civilistů“ a „exponovaného“ Švarce (to nemohlo být žádné vylepšené krytí, ale naopak nebezpečné upoutání pozornosti). Pokud se tedy jednalo o zahraniční cestu s účastí příslušníka státní zpravodajské služby, tak se také jednalo o státní operaci, čímž je přirozené, že operaci posvětil a řídil stát. A nejvyšší odpovědnou institucí je v této záležitosti vláda. Jenomže to vůbec neodpovídá chování premiéra, který po celou dobu únosu mlčel a až po propuštění Čechů pronesl: „Je myslím velmi důležité zjistit, proč tam vůbec ti lidé jeli, do Libanonu. Je důležité zjistit, proč tam jeli právě v tom složení, v jakém tam jeli." Jeho slova skrývají dvě podivnosti. První podivností je to, že svým tvrzením vlastně říká, že on o ničem nevěděl. Potom je ale zvláštní, že ředitel Beroun stále zastává funkci ředitele VZ (to se vztahuje i na další funkcionáře). Druhou podivností je pak to, že s tímto prohlášením přichází, jako kdyby teprve po propuštění Čechů začal iniciovat nějaké šetření (únor 2016). Jak je možné, že šetření, byť by to bylo po vnitřní linii, nezačal organizovat ihned po uskutečnění únosu, tedy v červenci 2015?

Vůbec nejhorším a nevyšetřeným bodem (de facto nebylo vyšetřeno nic) je to, že informace o údajném libanonském zdroji a předmětu jeho poznatků pocházela od samotného Fajáda, klienta advokáta Švarce. Sám Jan Švarc to takto vypověděl. Jenže to pak vypadá, jako by Fajád působil v roli spolutvůrce celé operace. Je opravdu možné, aby Libanonec držený v české vazbě takto řídil českou zpravodajskou službu ve svůj prospěch a ve prospěch cizí mocnosti?

Nepoctivě se zachoval i předseda Stálé parlamentní komise pro kontrolu činnosti VZ Bohuslav Chalupa, který v únoru 2016 veřejně sdělil, že podle poznatků získaných v rámci komise postupovalo Vojenské zpravodajství v souladu s legislativou a s úkoly, které jsou na jeho příslušníky kladeny. Co tohle bylo za prapodivně obecný a mimo celou záležitost učiněný závěr? Vypovídal tak snad proto, aby podpořil své kolegy z hnutí ANO vicepremiéra Babiše a ministra obrany Stropnického, který si do svého resortu přivedl právě Jana Berouna, jenž se posléze stal ředitelem VZ? Členové komise se zde zpronevěřili své poslanecké povinnosti hájit zákony této země a řádně kontrolovat výkon státních institucí.

Zvláštně se zachoval také ministr vnitra Milan Chovanec, který při pozdější žádosti unesených o odškodnění reagoval v tom smyslu, že stát udělal pro návrat unesených Čechů maximum, za což mu podle něj patří poděkování. Svoji reakci doplnil slovy: „Pokud si zachránění myslí, že mají nárok na peníze, ať se obrátí na ty, kteří zorganizovali jejich dobrovolnou cestu. Určitě to nebyl stát, to je nesmysl.“ Takže podle ministra Chovance se vojenský zpravodajec vetřel do jejich přízně z osobní iniciativy a cestu a pobyt v jejich společnosti si organizoval a hradil sám? Stát ho v té době neřídil? Tohle je skutečně špatně podchycená a úmyslně nevyšetřená kauza. Unesení nebyli navíc zachráněni, jak tvrdí ministr Chovanec, ale propuštěni. A pokud k propuštění pomohl český stát, tak by měl ministr sdělit jakým způsobem (výměnou za co?), když si myslí, že si stát zaslouží poděkování. Avšak nutno dodat, že unesení novináři nepostupují v soudní žalobě správným směrem a stávají se už podruhé jen nutným doplňkem k dosažení cíle. Nejprve by měli rozkrýt skutečnou úlohu advokáta Švarce v celé události a tím i její pozadí, neboť soudní pravda nebude nikdy úplná a často bývá svedena do úzkého postranního směru, a to především v soudních sporech ve spojení se zpravodajskými službami (to jsme ostatně viděli již v jiném případu Vojenského zpravodajství, jež není stále u konce).

Pro vyšetřování je zde mnoho záměrně nezodpovězených otázek. Pro ilustraci uvádíme některé z nich:
  • Kdo byl nejvyšším funkcionářem, který schválil tuto k nezdaru odsouzenou operaci?
  • Věděl o akci premiér a příslušní ministři? Pokud ano, tak proč premiér ve svém prohlášení lhal? Pokud ne, tak proč nebylo provedeno ve Vojenském zpravodajství personální opatření?
  • Proč vláda ihned po únosu neiniciovala vyšetřování?
  • Z jakého důvodu nebyla zvolena schůzka ve třetí bezpečné zemi?
  • Proč se vojenský zpravodajec pohyboval při své nezajištěné zahraniční služební cestě po celou dobu ve společnosti nevědomých osob z ČR?
  • Jak byl advokát Švarc vzhledem ke své iniciativě v celém případu vyslechnut a jak vše vysvětlil?
  • Vyslechl někdo Fajáda v této věci ještě před odjezdem skupiny do Libanonu? Pokud ano, tak s jakým výsledkem? A pokud ho nikdo nevyslechl, tak z jakého důvodu?

V celé kauze je mnohem více pochybných a zákulisních věcí, než jsme mohli zmínit (např. co se dělo v Libanonu a jak se odehrál samotný únos apod.). Tyto položky jsme společně s uvedenými věcmi zahrnuli do příkladů státní manipulace a vztahu politiků se zpravodajskými službami, z čehož vychází i ponaučení (lessons learned) do zpravodajské nauky.

ZÁVĚR

Celá libanonská aféra je ukázkou politické činnosti v nejvyšším patře zemské politiky, kde již chybí odpovědnost vyššímu orgánu, a tak se nejvyšší politici dopouštějí prohřešků a páchání trestných činů s vědomím, že státní instituce, jež by mohly něco vyšetřovat, jsou právě pod jejich kontrolou, kterou si ještě více upevňují (viz produkt 11044). Jedinou pojistkou je zákonodárný sbor, jenž však v tomto případě nekonal, i když byl porušen buď zákon o zpravodajských službách, anebo překročena pravomoc vládních činitelů, a to v obou bodech s výsledkem spáchání trestného činu vůči nezúčastněným osobám. Jednalo se taktéž o významný podnět vyslovit vládě nedůvěru a zahájit trestní řízení.

Bezpečnost občanů je na prvním místě a tato bezpečnost a obecně národní bezpečnost* nebyla porušena a narušena jen v této záležitosti, nýbrž v celé řadě nepoctivých a zbabělých rozhodnutí či nekonání jako projevu podřízené politiky vůči cizím mocnostem a zájmům nadnárodních organizací.

Produkty s tematikou zpravodajských služeb:
Produkt 12001 „Omezené schopnosti státních zpravodajských služeb
Produkt 12002 „Analýza klamného vyjádření českého premiéra
Produkt 12003 „Zpravodajské služby jako statistický úřad?
Produkt 12004 „Význam veřejných výročních zpráv zpravodajských služeb
Produkt 12010 „NATO a EU jako krycí organizace?
Produkt 12014 „Prvotní hodnocení výroční zprávy BIS za rok 2015
Produkt 12022 „Američtí funkcionáři se usvědčili ze zpravodajské fabulace
Produkt 12023 „Průkazné důkazy o zpravodajské fabulaci made in USA"
1 Zákon č. 153/1994 Sb., o zpravodajských službách České republiky, ve znění pozdějších předpisů.

* Definice termínů a stručný popis zpravodajských služeb jsou uvedeny v produktu „ZPRAVODAJSKÝ VÝKLADOVÝ SLOVNÍK - sjednocená verze“.
Zpravodajský produkt 12024
Specifické hodnocení
© 2017 Agentura EXANPRO

V asijských mořích stoupá teplota. Čínské vojenské námořnictvo nebývalým způsobem „demonstruje vlajku“

$
0
0
Vladimir Těrechov
13. 5. 2017 Eurasia24

Čínská lidová republika ukazuje svým konkurentům, že je ochotna hájit své zájmy všemi způsoby. Včetně využití sílícího námořnictva.


Stále větší pozornost věnuje světová odborná veřejnost všem událostem a aktivitám souvisejícím z rozvojem ozbrojených sil Čínské lidové republiky. Ty mají oficiální název Národně osvobozenecká armáda Číny (NOAČ).

Poslední takovou událostí bylo oznámení o zahraniční cestě skupiny tří plavidel čínského vojenského námořnictva (raketového torpédoborce a fregaty doplněných podpůrnou lodí), která 23. dubna, v den 68. výročí vzniku čínské námořní flotily, ve slavnostní atmosféře odrazila od mola Šanghajského přístavu.

Během nebývale dlouhé, půlroční cesty navštíví skupina 20 zemí Asie, Evropy, Afriky a Oceánie a uskuteční tak jednu z největších vojensko-politických operací, které jsou ve vztahu k vojenskému námořnictvu často označovány speciálním termínem „demonstrace vlajky“.

Tento druh operací obvykle obsahuje i poselství směřující nejen (a často ani tak) k navštíveným zemím, jako k zemím ne zcela či vůbec spřáteleným, které ovšem také mohou být mezi navštívenými.

Bezpečnost Nové hedvábné stezky


Komentář oficiálního čínského tisku GlobalTimes k celé výpravě vyšel pod výmluvným titulkem „Silné námořnictvo pomáhá zabránit cizímu vměšování a přispívá k ekonomickému růstu“. Následuje upřesňující vyjádření, že „ruku v ruce s rozšířením zahraničního obchodu a s přijetím iniciativy ‚Jedno pásmo, jedna cesta' stojí před vojenskými námořními silami ČLR nové úkoly spojené s ochranou zámořských zájmů země.“ (Jde o strategickou vizi kooperace ČLR se zeměmi Asie, Evropy a Afriky vyhlášenou v r. 2013; pásmem je míněno pásmo zemí ležících v uvedeném prostoru, cestou je v míněna tzv. Hedvábná stezka, resp. Nová hedvábná stezka – pozn. překl.)

Jedním z problémů které stojí v cestě realizaci iniciativy čínského představitele Si Ťin-pchinga oživit „Velkou hedvábnou stezku“, je zajištění bezpečnosti budoucích dopravních cest a související infrastruktury.

Ani státy, ani soukromí investoři nebudou ochotni vynakládat obrovské prostředky na stavbu příslušných objektů, pokud již před zahájením stavby nebudou mít garanci, že jejich hladkému budoucímu provozu (jako jedné z podmínek pro návrat investic a budoucí zisk) nebude nikdo a nic překážet. A to ani notoricky známí „teroristé“, ani (často právě za teroristy stojící) geopolitičtí „vychvalovači“ současné Číny.

Podle výkladu čínských expertů lze vzkaz vyslaný do světa právě zahájenou, do této doby dosud nikdy neuskutečněnou „demonstrací vlajky“ ze strany vojenského námořnictva NOAČ číst přibližně následovně: „Naprosto vážně se hlásíme k iniciativě znovuzrození Velké hedvábné stezky“.

Lze ovšem se značnou pravděpodobností předpokládat, že současnými aktivitami Čína demonstruje také svoji připravenost řešit i čistě strategické, jinam směřující (tj. mimo rámec Velké hedvábné stezky) záměry související se stále rostoucí „konkurencí“ dalších zemí, usilujících o získání kontroly nad světovými moři a oceány. Tuto konkurenci nepředstavují jen námořní síly USA, ale i další „geopolitičtí hráči“, zejména Japonsko a také Indie.

Japonci znovu v plné síle na moři


V květnu zahájila tříměsíční výpravu japonská vrtulníková loď Izumo, jejíž trasa se částečně kryje s trasou tříčlenné skupiny čínských plavidel. Kromě účasti na námořních manévrech, které proběhnou společně s námořními silami USA a Indie, bude i cesta Izumo „demonstrací vlajky“, neboť kromě jiného navštíví také přístavy Indonésie, Filipín a Srí Lanky.

Je možné, že základním impulsem k dlouhodobé výpravě skupiny čínských válečných lodí se stala březnová informace o nastávající cestě vrtulníkové lodi Izumo. Výsledkem je skutečnost, že čínská plavidla začínají „demonstrovat vlajku“ o několik týdnů dříve než Japonci.

Výpravy vojenských námořních sil ČLR a Japonska uskutečňované ve formátu „jeden za druhým“ jsou vlastně vyjádřením celkové strategie vzájemných „manévrů“ dvou vedoucích asijských mocností na světové scéně. Snad nejvíce to připomíná fotbalovou taktiku „těsné osobní obrany“, kdy se hráči jednoho mužstva snaží být nepřetržitě v těsné blízkosti hráčů svého soupeře.

Čínské aktivity ve všech sférách činnosti státu jsou ovšem pozorně sledovány nejen v Japonsku, ale také v Indii. Jeden z nejvýznamnějších indických anglojazyčných deníků Hindustan Times se právě ve slavnostní (výročí vzniku) Den námořních sil NOAČ věnoval perspektivám zvyšování počtu a bojových schopností čínských letadlových lodí.


Čínské letadlové nosiče budí obavy konkurentů


V současné době má čínské námořnictvo ve výzbroji jednu letadlovou loď – Liao-ning, která je výsledkem hluboké modernizace bývalého sovětského Varjagu (ten byl sesterskou lodí současného ruského Admirála Kuzněcova; pozn. překl.). Druhá čínská letadlová loď, která je vlastně další modernizací Liao-ningu, byla spuštěna na vodu před několika dny (kupodivu o tom informovala i některá česká média) a po instalaci všech zařízení, techniky a výzbroje bude zařazena do služby v roce 2020.

Jsou také k dispozici informace o zahájení stavby třetí letadlové lodi a dlouhodobý program stavby tohoto typu plavidel (jejichž rozměry a schopnosti budou narůstat) předpokládá, že přibližně během deseti let bude mít čínská válečná flotila nejméně šest námořních úderných skupin (a tedy nejméně 6 letadlových lodí).

Zajímavá je reakce čínského anglicky psaného deníku Global Times na zvýšenou pozornost věnovanou indickými médii čínskému námořnímu vojenskému programu. Jako odpověď na zhodnocení tohoto programu v článku „Nové hrozby v Indickém oceánu“, zveřejněném v indickém časopisu The Indian Times, totiž GobalTimes doporučil Indii, aby místo hodnocení námořního programu jiného státu raději věnovala více pozornosti vlastnímu ekonomickému vývoji.

Těžko však bude tato rada vyslyšena, neboť vztahy mezi oběma asijskými velikány prakticky ve všech oblastech ustrnuly. Čerstvým příkladem je „šavlovačka“, která mezi oběma státy proběhla počátkem letošního roku v otázce kontroly nad přístavem Hambantota na Srí Lance.

Stejně jako Čína a Indie také Japonsko postupně realizuje svůj program výstavby vojenského loďstva – všechny země pak s cílem zajistit si své národní zájmy v jednotlivých oblastech světového oceánu. Problém je ovšem v tom, že čím dál tím častěji jde pro různé státy o jedny a ty samé oblasti.

Proto je vojensko-námořní „demonstrace vlajky“ jedné z nejsilnějších asijských zemí stále častěji vnímána jako hrozba. Tato situace odkrývá široký prostor pro aktivity „hlavního světového hráče“, tedy pro Spojené státy.


Zdroj: journal-neo.org

Diskriminace Krymských Tatarů dosahuje nepředstavitelných rozměrů

$
0
0
Okupanti mučí krymské děti
na speciálních strojích
13. 5. 2017, Petr Ďoubalík, zdroj - Alena Bardovskaja, video 11:17, titulky

O utlačování Krymských Tatarů štěbetají především ukrajinští vrabci v OSN, ale ochotně je citují všichni západní presstituti. A ti přece nikdy nelžou. Pojďme se na to podívat téměř v přímém přenosu. Diskriminaci národnostních menšin v ruském Krymu zaznamenala na kameru "naše" krymská zpravodajka Alenka v sobotu 6. 5. 2017.




překlad a titulky pro NR: Ďouba

A. Bardovskaja: Jak žijí v Krymu Krymští Tataři? Svátek "Chydyrlez 2017"

Byl trochu problém se zvukem, všude hrála muzika, zpívali zpěváci a tancovaly soubory!
Turecký státní svátek Chydyrlez (Hydyrlez) označuje příchod léta a naději na dobrou úrodu. Nazývá se podle spojení jmen 2 muslimských svatých Chydyra a Iljase. Cílem svátku je zachování svébytnosti tradic a obyčejů Krymských Tatarů, podpora, rozvoj a popularizace národní tvořivosti, vytvoření podmínek pro vzájemné kulturní obohacení národů, žijících v Krymu.


Rozšiřující učivo pro zvídavé:
Raekce A. Bardovské na rezoluci OSN, video s titulky, Nová republika zde

Krymští Tataři na wikipedii zde
(zde také o tom, že až po "anexi" Krymu se Krymští Tataři dočkali uznání své mateřštiny jako úředního jazyka (celkem jsou nyní tři, ještě ruština a ukrajinština)

O jedlých specialitách, které se objevují ve videu
Pilaf (pilav) zde
Kubete zde

Informace o "Chydyrlez 2017" ve zprávách ruské TV

"Chydyrlez 2017 a rekordně velký čeburek, určitě se podívejte


Pozvánka na protest proti NATO

Severoatlantickému paktu dnes nejvíce překáží právě onen pakt samotný

$
0
0

Jaroslav Hošek
13. 5. 2017   První zprávy

Pokud jde o Organizaci Severoatlantického paktu (NATO), nejvíce se zdůrazňuje garance bezpečnosti členské země, kterou jí poskytuje členství v této politicko-vojenské alianci.

Toto tvrzení je však dezinformace. Nejen to je však problémem. Zdá se, že překážkou současnému směřování NATO se stala sama Washingtonská smlouva, jíž byla Severoatlantická aliance roku 1949 v hlavním městě USA založena.

O samotném obsahu Washingtonské smlouvy (Severoatlantického paktu) se příliš nemluví. Není to z důvodu, aby byla veřejnost ušetřena znění obtížné právnické litery tohoto paktu.  Na rozdíl od jiných mezinárodních konvencí zakládajících ve světě obdobná vrcholová společenství států je totiž Washingtonská smlouva po formální stránce velmi jednoduchá. Se svými čtrnácti články, z nichž pouze čtyři mají více než jednu větu se vejde na jeden list formátu A4.  Ani věcným obsahem není tato smlouva komplikovaná. Důvodem mlčení je snaha zastřít, že uvedený pakt zní na několika místech jinak, než je vykládán, ale i v praxi aplikován.

Nepravdivé tvrzení, že členství v NATO garantuje bezpečnost členské země je především reklamním sloganem. Využíván je zejména v době, kdy Aliance začala být po skončení studené války rozšiřována směrem na Východ.

Opatřením vyvolaným ozbrojeným útokem na členský stát NATO se ve Washingtonské smlouvě věnuje její pátý článek.  Ozbrojený útok proti jedné členské zemi je považován za útok proti všem aliančním spojencům.  Zde ještě ustanovení Severoatlantického paktu odpovídá jeho veřejně hlásané solidární podstatě. Čteme-li však uvedený článek dále, zjistíme, že neobsahuje nic, co by zakládalo bezvýhradný závazek spojenců pomoci napadené členské zemi se zbraní v ruce.

Washingtonská smlouva v článku 5 totiž toliko stanoví, že každá členská země pomůže napadenému spojenci „tím, že neprodleně podnikne sama a v součinnosti s ostatními stranami takovou akci, jakou bude považovat za nutnou, včetně použití ozbrojené síly, s cílem obnovit a zachovat bezpečnost severoatlantického prostoru“.  Washingtonská smlouva tak dává členské zemi na výběr, jakou formou pomoci napadenému spojenci přispěje. Jak se s určitou dávkou nadsázky uvádí, není vyloučeno, že pomoc může spočívat v tom, že členskému státu napadenému v zimním období jsou zaslány deky (Robejšek, Mezinárodní institut pro politiku a hospodářství v Hamburku).


Dezinformací o závazku Spojených států bránit Českou republiku jako člena NATO blufovala na předvstupních jednáních tehdejší americká státní tajemnice Albrightová (za její „péči“ o Českou republiku tuto političku českého původu zcela vážně doporučoval prezident Havel do funkce příští hlavy českého státu!).  Albrightová samozřejmě věděla, že v Praze o garanci kolektivní obrany pravdu neříká. Před zahraničním výborem amerického Senátu již pravdivě uvedla, že uvažované rozšíření Aliance (o Česko, Polsko a Maďarsko) v žádném případě Spojené státy nezavazuje vstupovat do války v souvislosti s každým násilným incidentem týkajícím  se nového člena NATO.

První generální tajemník NATO Hastings Ismay prohlásil, že úkolem Aliance je „udržet Ameriku v Evropě, Rusko mimo západní Evropu a Německo při zemi.“  Z uvedeného je patrno, že evropské státy měly zájem založit obranný pakt zajišťující bezpečnost na základě povinnosti (závazku) ke kolektivní ozbrojené obraně, v níž spoléhaly nejvíce na americkou armádu. Takovémuto závazku se však Spojené státy bránily. Odmítaly přijmout smluvní povinnost k něčemu, co by se vymykalo výlučné americké vůli a zájmu. Do Washingtonské smlouvy byl proto vlivem USA vložen z vojenského hlediska zcela nezávazný článek číslo 5, z nějž povinnost poskytnout bezvýhradnou ozbrojenou pomoc napadenému spojenci neplyne.

To, že alianční obrana není žádnou automatickou jistotou poznalo například počátkem třetího tisíciletí Turecko (členem NATO od r. 1952). Aliance poprvé od svého založení tehdy stanula na prahu krize, kdy Německo, Francie a Belgie čtyřikrát vetovaly americkou žádost o obranu Turecka před iráckou odvetou za vojenskou pomoc, již Turci poskytovali Spojeným státům v souvislosti s jejich intervencí do Iráku roku 2003.  

I když Washingtonská smlouva žádný členský stát  k povinné účasti na vojenských aliančních misích a operacích nezavazuje, přesto se plnění této povinnosti z titulu příslušnosti k Alianci očekává jako – dá se říci - určitý ideologický postoj země, již se dostalo té cti být přijato do tohoto prestižního společenství. Činnost Aliance se řídí strategiemi přijímanými na pravidelných summitech nejvyšších představitelů členských zemí.  Nutno říci, že tyto strategie se často od zásad i znění Washingtonské smlouvy značně odklánějí.  Angažmá České republiky v aliančních operacích a misích tak automaticky neplyne z jejího přistoupení k Washingtonské smlouvě,  ale je svobodným projevem vůle českého establishmentu podílejícího se na aliančním rozhodování i na následné realizaci vojenských opatření. Proto může český generál Pavel v pozici  šéfa vojenského výboru NATO bez problému hovořit o „vyhlášení článku 5“ ve smyslu povelu členským zemím k ozbrojené akci (vystoupení na téma „Budoucnost NATO“, červen 2016 Univerzita Karlova).

Stejně je jen na politické vůli státních elit členských zemí NATO, jak přistoupí k aktuálnímu požadavku Spojených států zvýšit vojenský  rozpočet těmi spojenci, kteří do něj nepřispívají stanovenými dvěma procenty hrubého domácího produktu (ČR je jedním z tzv. „černých pasažérů“ Aliance, na vojenské účely dává cca 1% HDP).  Otázka státního rozpočtu nepředpokládá jakkoli preferovat vojenské výdaje; vláda dané země je odpovědná za pokrytí všech nutných potřeb, žádnou oblast nelze ochuzovat na úkor příspěvku pro NATO.   Ani zde však Spojené státy členským státům nepřikazují.  Pouze dávají ultimátum, že „americké závazky by mohly být menší, pokud nebudou ostatní členské země přispívat na obranu stejně jako USA“ (ministr obrany USA Mattis, únor 2017). Takový je systém řízení Aliance.

Pokud se tedy Česká republika kupříkladu zapojila do vojenské mise v africkém Mali, kde elitní bojovníci ze 601. skupiny speciálních sil české armády chrání na severu země obyvatelstvo před povstaleckými skupinami, jedná se o svobodné rozhodnutí českého státu. Stejně je tomu u akce, v rámci níž se vojáci strakonického 251. protiletadlového raketového oddílu nemohou dočkat, až si na speciálním polygonu na severovýchodě Polska naostro zastřílí na letící cíle z raketových komplexů 2K12 KUB, přezdívaných "tři prsty smrti".

Aktivní, nikým nevynucovaný přístup k potřebám NATO projevují naši politici i tím, že navrhují změnit Ústavu tak, aby vláda mohla bez předchozího souhlasu Parlamentu vysílat do zahraničí naši armádu nejen do operací obranných, mírových a záchranných a umožňovat stejně tak pobyt cizím ozbrojeným silám na českém území.

Český establishment z hlediska svých servilních postojů k NATO se na jedné straně ohání tím, že údajně více než polovina obyvatelstva s českou příslušností k Alianci souhlasí.  Na druhé straně vláda nesouhlasí, aby na tuto otázku odpovědělo referendum.

Nejen česká vojenská mise v Mali je příkladem toho,  jak Aliance  nedodržuje článek 6 Washingtonské smlouvy  určující území severoatlantické oblasti, na niž se vztahuje alianční ochrana. Severoatlantickou oblast smlouva vymezuje územím členských států v Evropě nebo Severní Americe (včetně Turecka), patří do ní též ostrovy pod jurisdikcí některé smluvní strany včetně ozbrojených sil, lodí a letadel kterékoli smluvní strany, pokud se tyto ostrovy a uvedené věci nacházejí severně od obratníku Raka. Vymezení severoatlantického prostoru obratníkem Raka znamenalo, že v době, kdy byla Washingtonská smlouva ještě Aliancí respektována, nebyla poskytnuta pomoc Spojenému království válčícímu roku 1982 s Argentinou, která napadla britské Falklandy.  

Je zaznamenáníhodné, že obranný článek 5 Washingtonské smlouvy byl poprvé od vzniku NATO použit až na základě teroristických útoků uskutečněných 11. září 2001 v New Yorku a Washingtonu D.C.  Pokud pomineme zločinné „humanitární bombardování“ Srbska na samém konci devadesátých let minulého století, podivná historie Severoatlantické aliance se začala odvíjet právě od amerických událostí v září 2001 nazývaných zkráceně jako „9/11“.

Od roku 2003 vede Aliance činnost Mezinárodních bezpečnostních podpůrných sil v Afghánistánu (ISAF), jenž byl  napaden z důvodu podpory Al-Káidy hnutím Taliban (zvláštní je, že Spojené státy ušetřily Saúdskou Arábii, která se měla na 9/11 podílet). V Afghánistánu je NATO již 15 let. Není výjimkou, že sama proamerická afgánská vláda často kritizuje  alianční letecké útoky v obydlených oblastech způsobujících civilní oběti. Poté, co roku 2003 USA napadly Irák (s 9/11 neměl nic společného), Aliance zajišťovala výcvik nové irácké armády, což přispívalo k prohlubování konfliktu, jenž měl za následek vznik Islámského státu. Aliance se v roce 2011 podílela na svržení Kaddáfího režimu v Libyi, čímž překročila mandát Rady bezpečnosti. Tato nelegitimní operace uvrhla zemi do krvavého chaosu trvajícího dodnes; poměry v Libyi umožňují nelegální migraci do Evropy.

Tam, kde by mohla přispět k ochraně Evropy před nelegální migrací však Aliance mnoho úspěšná není. Námořní velitelství NATO sklízí kritiku za neúčinnost svých středomořských operací proti převaděčům osob, jež se snaží nelegálně proniknout přes moře na evropské území. 

Shrneme-li její činnost za dobu od devadesátých let minulého století, zjistíme značný rozdíl mezi tím, jak se Severoatlantická aliance chovala v dobách studené války, a jak po rozpadu Varšavské smlouvy.  NATO se stalo pro Spojené státy prostředkem k realizaci programu Pax Americana včetně dosahování cílů vymezených Wolfowitzovou doktrínou usilující o vybojování absolutní světové americké hegemonie.

Aliance nepochybně porušovala základní lidská práva včetně páchání válečných zločinů.  Neplnila cíle dané Chartou Spojených národů, na nichž byl program Severoatlantického paktu v  roce 1949 postaven.  Lze říci, že NATO rezignovala na své obranné a mírové poslání, naopak, rozdmychává v různých částech světa nepokoje („humanitární bombardování“ Srbska, válka na Blízkém východě, Arabské jaro, Ukrajina, podíl na stupňování napětí v Pobaltí).

Zdá se, že Washingtonská smlouva, která je dosud oficiální „ústavou“ Severoatlantické aliance se pro její politické a vojenské vedení stává stále více pouhým cárem papíru. Vezměme v úvahu, že při svém vzniku neměl Severoatlantický pakt jiný než obranný účel.  Dnes je zřejmé, že členové NATO jsou využíváni k operacím, jejichž obranný charakter je sporný.  Demagogicky se využívá Vegetiova výroku „Kdo chce mír, chystá se na válku“, hovoří se o obranné strategii formou práva prvního (i jaderného) úderu (viz Wolfowitzova doktrína, aktuálně výroky nové britské premiérky May o jaderném úderu se stovkami tisíc nevinných obětí). A pokud se jedná o skutečnou alianční obranu, opravdu chce Aliance Operací Atlantic Resolve obětavě chránit Pobaltí a Ukrajinu před údajnou ruskou hrozbou, nebo se jedná o vhodnou příležitost, jak zvýšit moc Spojených států nad celou Evropou?  Jinak řečeno, dočkal by se od Aliance ozbrojené obrany napadený spojenec, pokud by útok na něj nezapadal do strategických záměrů Spojených států případně jiných členských zemí?      

Je zřejmé, že obsah Severoatlantického paktu dnes zjevně Alianci překáží v realizaci její strategie, která jde daleko za hranice a původní smysl paktu.  Nicméně si myslím, že stejně jako se NATO v posledních dvaceti letech často obešla při realizaci svých některých operací  bez  potřebného mandátu OSN, stejně tak nebude politiky a alianční generalitu bolet hlava  z  nedodržování dalších washingtonských smluvních ujednání.

Aliance se řídí machiavellistickým heslem „Účel světí prostředky“.


JUDr. Jaroslav Hošek  

Putin padl

$
0
0
Petr Ďoubalík
13. 5. 2017
Vladimir Putin padl, ministr obrany Sergej Šojgu bojuje s generálem Konstantinem Petrovem, do bojů se překvapivě zapojil i známý krasobruslař Jevgenij Pljuščenko...

Snad jsme titulkem udělali alespoň na chvilku radost našim vytrvalým trollům. Ale pátou kolonou vytoužený ruský majdan se nekonal. V. Putin sice padl, ale zase vstal. A co víc, brzy vstřelil svůj další gól v NHL. Skóroval i ministr obrany S. Šojgu.


Vše se stalo 10. 5. v Soči při galapředstavení NHL (Noční Hokejová Liga). Je to hokejové šou, zábava pro diváky, utkání vysloužilých hokejových hvězd a známých amatérů. Hrají třeba V. Fetisov, A. Kasatonov, A. Jakušev, S. Morozov, P. Bure, A. Zajcev, ale i J. Pljuščenko, S. Šojgu, V. Putin... Hraje se slušně, nikdo se nechce proslavit nějakým zákeřným zákrokem na prezidenta (narozen 1952). Když dá V. Putin gól, radují se všichni. Potyčky jsou groteskní, pro pobavení diváků. Prezidenta na led srazil nechtěně spoluhráč, hokejová legenda, "ruská raketa" Pavel Bure (video o něm viz níže).

Hymnu na úvod zazpívala Julia Samojlová. Ukrajina ji nepustila na Eurovizi, tak zazpívala v Den Vítězství v krymském Sevastopolu a den poté před zápasem NHL.
V. Putin dostává překvapivou otázku od CBS News, údiv neskrývá ani jeho pravá ruka D. Peskov

Perličkou byl dotaz novinářky z amerického TV kanálu CBS News, která se zeptala hokejově naladěného V. Putina, přicházejícího na ledovou plochu, jaký vliv bude mít odvolání šéfa FBI na vztahy USA - RF. Hokejista Putin se omluvil, že mu otázka připadá směšná, a dodal "Мы тут ни при чем!" (My s tím nemáme nic společného! My nic, my muzikanti...). A pozval novinářku na hokej.
Video, překlad a titulky: Ďouba


Toto video je asi nejlepší pro představu o NHL:
0:00 novinářka CBS (podrobněji a s titulky viz výše)
0:25 Putin byl iniciátorem vzniku NHL, dnes se účastní 800 týmů. Vítěz získává certifikát na stavbu hřiště
0:46 reportáž o hře Putina, má dres s číslem 11
1:08 hymna, zpívá Julia Samojlovová (na vozíčku, zahajovala Paralympiádu v Soči, měla reprezentovat na letošní Eurovizi v Kyjevě)
-první gól P. Bure
1:35 skóruje prezident
1:42 strkanice S. Šojgu - K. Petrov
1:48 P. Bure sráží V. Putina
Název Noční Hokejová Liga vznikl podle toho, že amatéři chodí hrát až po práci a když je na stadionech volno
2:41 NHL vznikla před 6 lety, prezident dal tehdy slib mladým sportovcům, že se naučí bruslit a slib splnil
3:00 Putin říká, že poděkování patří samozřejmě sponzorům, organizátorům, ale tentokrát chce poděkovat hlavně rodinám amatérských hokejistů, že jim hrát umožňují...


Rozšiřující učivo:
Reportáž o NHL v Soči od RT:


sestava týmu "Legendy hokeje"

sestava týmu "Sborná NHL"

č.5 - J. Pljuščenko, č.11 - V. Putin


Jak hrála "ruská raketa" Pavel Bure:

Strany a zbývajících devadesát devět procent občanů - díl druhý: Co a jak je třeba změnit, abychom směřovali k nápravě

$
0
0
Josef Mrázek
13. 5. 2017
Nezadržitelně se blíží volby, které proběhnou nejpozději v předvečer dvacátého osmého výročí vzepětí velkých nadějí, ale také začátku těžkého zklamání. Je to důvod k zamyšlení. V jeho prvním díle ZDE jsem popsal, kam a jak jsme se dostali, a tento druhý díl měl být jen o tom, co musíme změnit, abychom se přestali propadat a začala náprava. Ale stačilo několik dní a premiér, který neuměl už před lety ministrovi financí vysvětlit, proč musí mít hromadění peněz i v těch nejlepších rukách rozumné meze, napadl ho teď kvůli použití platného Kalouskova zákona, aniž by se pokusil napadení aspoň zdůvodnit zájmem občanů.

Prostě bral to asi za samozřejmé, že Babiše se potřebuje zbavit jakkoliv, a že to ani nemusí mít úroveň. A tak nás jen zase zdržel a sám nic pro zavedení politiky jako služby občanům neudělal.

Tentýž Sobotka nám ale během sporu, který vyvolal, připomněl, že ČSSD, dokud ji povede, je nevolitelná, protože on chce Republiku vést na západ a rozumí tím – otevřít ji migraci. A protože ani širší vedení, ani Sněm ČSSD nebyl schopen Sobotku vyhnat i s poradci, zůstává zde podstatná část národa bez zastoupení. Budou sice k dispozici nově nastupující nebo staronové subjekty, jako Aliance náodních sil ( ANS) a Strana přímé demokracie (SPD), ale bez vyzrálého ideového a personálního vybavení. A tak ani v řádném termínu voleb nebudeme na nutné změny připraveni.

Přesto se pokusme udělat, co se dá.

Víme, že stát je veden špatně po dobu mnoha volebních období, takže je zřejmé, že politickou reprezentaci stále špatně volíme. Nestačí opakovat volby, je třeba volit jinak.  Musíme změnit volební zákon, ale to je obtížné, protože stávající systém se proti změnám opevnil. Dobrý volební zákon musíme nejen umět navrhnout, ale také musíme mít sílu ho prosadit. Proti síle obchodnílů s politikou, opírající se o peníze, musíme zorganizovat sílu voličů.

Volební zákon musí být podle Ústavy ČR schválen samostatně oběma komorami Parlamentu ČR. To je ta kritická překážka, protože chceme vhodnou úpravou volebního zákona zbavit politické strany možnosti dát si zvolit kandidáty, které si samy vyberou a potom je během výkonu funkce ovládají a řídí podle přání sponzorů, ne-li ciziny. A jsou ještě další problémy, které chceme pomocí spravedlivého volebního zákona řešit, jako zánik pěti procentní hranice pro vstup do sněmovny, a zavedení odvolatelnosti poslanců.

To všechno ohrožuje mocenské postavení stran ovládajících Sněmovnu PČR a ty se proto postaví proti takovému zákonu, i když bude spravedlivější, jednodušší a po všech stránkách lepší, než zpotvořenina, kterou používáme.

Občanů schopných dobře vést stát a odhodlaných dělat tuto práci jako službu národu, není mnoho. Strany s jejich výběrem nepomohou, vybírají ty, kteří budou sloužit jim. Potřebujeme dostat na kandidátky ty občany, kteří osvědčili odhodlání pracovat pro veřejný zájem a z nich chceme volit  ty nejlepší.

Zastánci přímé demokracie jako všeléku se domnívají, že by to obstaraly většinové volby v jednomandátových obvodech. Má to několik nevýhod. Velká část dobrých uchazečů přijde na zmar, v některých obvodech je jich více, než jeden a někde není žádný. Těžko může být vyváženě zastoupena názorová různost. Lépe se prosadí kandidáti s balíkem peněz za zády. Přechod na většinový systém také vyžaduje změnu ústavy, a odpor proti této změně posílí z ní vyplývající zrušení senátu. Mezi malý počet výhod většinového systému, které se ovšem dají zařídit lépe jinak, patří zrušení velkých a navíc nestejných volebních obvodů a zastavení zvýhodňování velkých stran a utlačování malých. Nejen tyto klady,  ale také daleko více dobrých zásadních účinků má správná úprava poměrového systému.

Při hledání způsobu, jak nejsnáze zlepšit bídné složení Sněmovny PČR se skupina aktivistů SPOJENÍ (www.spojeni.org) proto rozhodla pro cestu nevyžadující změnu ústavy, protože ta je prosaditelná jen ústavní většinou, kdežto ke schválení volebního zákona stačí prostý souhlas obou komor Parlamentu ČR. A pouhá změna způsobu volby může mít obrovský vliv na výsledek. Po doplnění možnosti vyvolat opravné volby můžeme mít všechno, co potřebujeme.

Podrobný návod, jak upravit dobrý volební systém, je v článku:

Navrhovaná změna nepředpokládá zrušení politických stran, ale způsobí změnu jejich chování. Dosáhne se toho změnou způsobu hlasování. Stát by byl rozdělen, například, na 27 stejně velkých volebních obvodů, každý z nich tvořený  třemi obvody pro senátní volby.  Navrhujeme, aby každá volební strana mohla uvést na kandidátce nejvýše 12 kandidátů a v každém obvodu by se volilo 7 poslanců. Nevolily by se strany, ale každý volič by mohl zakroužkovat  celkem až 7 jmen, které si vybral na kandidátkách libovolných volebních stran. Na pořadí, v jakém jsou jména uvedena, by nezáleželo.

Mandáty by se přidělovaly podle počtu kroužků, které volební strana získala a v rámci volební strany opět  podle počtu kroužků u jednotlivců, bez ohledu na umístění na kandidátce. Volební obvody by byly nezávislé, nic by se nikam nepřevádělo a úspěšnost volební strany by na volby v jiných obvodech neměla vliv. Všechny volební strany by se musely snažit, aby měly na kandidátkách občany, které voliči znají z práce pro veřejný zájem.

Pomocí petice podepsané, například, 7000 voličů určitého volebního obvodu, by bylo možné vyvolat opakování voleb v tomto obvodu, když by bylo zřejmé, že některý poslanec porušuje svůj slib. Například, že nehájí program, kvůli kterému byl zvolen.

Naznačenou úpravou volebního zákona lze dosáhnout návratu již zaniklé demokratičnosti voleb a donutit politické strany, aby zanechaly obchodování s politikou a začaly sloužit občanům. Většinou se tomu budou bránit, výše popsaný volební zákon si do programu nedají, ale tím se odhalí a takové nebudeme volit.

V nejbližších volbách, bohužel, nebudeme ještě mít k dispozici nový volební zákon, ale  zařazení jeho prosazování do volebního programu by mělo být nejvyšším doporučením, abychom takovou volební stranu volili. Je to nepominutelný, ovšem zdaleka ne jediný, požadavek na obsah volebního programu.

Ke společensky prospěšné činnosti parlamentu potřebujeme také dobrý základní a dobrý odborný politický program, aby členové parlamentu, kdyby se podařílo je dobře vybrat, mohli začít s nápravou. Obstarat dobrý program závisí jen na tom, jestli najdeme dost schopné autory.  Ale žádný použitý volební program dosud nebyl moc dobrý, i když sestavení dobrého programu nic nebrání, nezávisí na zákonu. Vadí ale to, že okolo politiky se motá hodně lidí, kteří se zabývají usilováním o moc a těch, kteří vymýšlejí dobrá řešení praktických problémů je málo a nebývají pochopeni, strany je ignorují. K moci se dere kdejaký hlupák, a když se prodere, tak si ani neumí dát poradit.

Národu hrozí tři hrozby, se kterými by měl počítat každý program:
1.   hrozba rychlého zániku válkou,
2.   hrozba o něco pomalejšího zániku invazí migrantů a
3.   hrozba trvalého úpadku v koloniálním poddanství.

Těmto hrozbám musíme čelit všichni, máme-li pud sebezáchovy a myslící  hlavu.

l  Rusko nás neohrožuje a válčit s námi ani s Evropou nechce, a proto je proti našim zájmům zúčastnit se manévrů v Pobaltí a podobně a je žádoucí s Ruskem přátelsky komunikovat a obchodovat. Sankce jsou chyba. Jakékoliv válčení s Ruskem nemůže dopadnout pro nás dobře. Účast na provokacích NATO je třeba odmítnout a dát se z NATO třeba i vyloučit, naše bezpečnost by se zlepšila.
l  Od EU je třeba žádat okamžité uzavření vnější hranice Shengenského prostoru a úplné zastavení příjmání nelegálních migrantů. Při neochotě vyhovět naší žádosti musíme urychleně začít pracovat na uzavření našich hranic a zavést povinnou účast mužů v armádních sborech chránících hranici.
l  Naše postavení v EU má charakter otroctví. EU jako pán neplní své povinnosti a my se podvolujeme jednání, které nás poškozuje. Stav se zhoršuje.Je nutné odmítnout přímé i nepřímé řízení našeho národního hospodářství, ČNB, školství a podobně orgány EU. Je nutné EU oznámit co a proč je nepřijatelné a v případě nutnosti se dát z EU vyloučit.

Samozřejmou součástí každého základního programu by mělo být přihlášení k principům všeobecné mravnosti a spravedlnosti. Když na to přistoupíme a doplníme to požadavkem hledat racionální řešení, tak výsledek bude vypadat někdy trochu levě, jindy neutrálně, nebo pravě, ale vždycky to bude jen jedno nejlepší řešení.

Má-li se politika stát spravedlivou službou všem, musíme se rozloučit se střídáním vlády pravice a vlády levice. Správný politický program nemůže zvýhodňovat některou složku společnosti. To by nevedlo k sociálnímu smíru a celkovému šťěstí národa, které si přejeme.  Proto chceme, aby specializované kapitoly programu popisovaly účelné uspořádání spravedlivých podmínek pro život všech složek občanské společnosti.

Občanská společnost voličů (OSV) přišla s návrhem shrnout nejdůležitější požadavky voličů do „Desatera voliče“ a umožit tak voličům, aby snadno určili, koho nevolit, a zbylým volebním stranám umožnit, aby získaly rozumně uvažující voliče.

Hned první bod desatera požaduje, aby se volební strana hlásila k myšlence sociálního státu. Ta zahrnuje spravedlivé odměňování práce i zajištění životních a sociálních potřeb občanů, kteří pracovat nemohou. Je to protiklad bezohledné nadvlády korporací, finančního kapitálu a exekutorů.

Jádrem desatera je požadavek prosazování nového volebního zákona a prakticky využitelného zákona o referendu.

Důležité jsou také body týkající se spolupráce v Parlamentu i v komunální politice. Poslanci a zastupitelé volení způsobem navrženým skupinou Spojení 12 (S 12) nebudou záviset na žádné straně a poslouchat ji, jako dosud, ale budou se stále zodpovídat svým voličům. Budou, případ od případu, hledat spojence při prosazování svých návrhů cestou dialogu s partnery.
Kolem tématických celků v desateru obsažených se vytvoří skupiny poslanců, kterým je tématika blízká a budou hledat vzájemný konsensus, aby potom přesvědčili i ostatní zákonodárce. Spojí se tak někdy lidé, které bychom dříve řadili k sociálním demokratům nebo křesťanským sociálům i komunistům s racionálně uvažujícími konzervativci. Koalice jako prostředek ke snazší realizaci politických obchodů zaniknou.

Dosud nevyužité zásadní návrhy účelného řešení řešení ekonomických i sociálních problémů, jako je národní soběstačnost, měnová politika, mzdy, platy a daně, důchodový systém, zdravotní péče a další, najdeme v článcích na blogu Spojení 12www.spojeni.wordpress.com/jm.

Jsou to, například, témata:
ñNárodní hospodářství je nutné orientovat na výrobu pro domácí spotřebu ve všech oborech a státní podporu zaměřit pouze na podporu žádoucího domácího podnikání.
ñVyhnout se všem krokům, které brzdí přibližování směnného kurzu ke kurzu stejné kupní síly.
ñRadikálně zvyšovat nesprávně nízké platy a mzdy ve sféře státního vlivu a stimulovat stejný vývoj i v soukromé sféře.
ñTrvat na dostatečnosti a progresi zdanění.
ñZavést  důsledně průběžné financování důchodů a volitelnou dobu odchodu  do důchodu. Výchovu dětí považovat za plnohodnotnou práci.

A některé zvláště citlivé problémy:  
ñPříspěvky na děti vázat na prokazatelnost jejich použití ve prospěch dětí. 
ñJe nutné poskytovat výhody sociálního státu jen těm, kteří se opravdu snaží pracovat a dodržují  zásady řádného soužití.
ñVyloučit z tohoto procesu všechny, kteří se na tom přiživují, například zřizovatele soukromých ubytoven.
ñBez výmluv a bez doplatků poskytovat solidárně z veřejného pojištění hrazenou patřičnou zdravorní péči.
ñZrušit inflaci soukromých vysokých škol. Vrátit se k tradičnímu českému školství všech stupňů.
ñNedovolit privatizaci toho, co ještě státu zbylo a postupně vracet národu to, o co byl zločinně okraden, od ložisek přírodních zdrojů a vody po banky.
ñZakázat soukromé exekutory.
ñZakázat vymáhání půjček zákeřně poskytnutých osobám bez      dostatečných příjmů a všech půjček sjednaných za nevýhodných     podmínek.
 

Americký vítr

$
0
0

Yekta Uzunoglu
13. 5. 2017
Konečně jsme se s Donaldem Trumpem dočkali konkrétní koncepce! Po osmi letech Ameriky s Obamou v čele, kdy neexistoval jakýkoliv koncept nejen pro USA a Evropu, ale i pro Střední východ! Obama dovedl svět téměř k nenapravitelné katastrofě. Vítr ze současné Ameriky pod vládou Donalda Trumpa už dorazil až do Kurdistánu a to s obejitím Evropy. Jedna vlna směřovala přes Rusko, následně přes Kavkaz a druhá přes Středozemní moře. Už se rýsuje budoucí podoba Středního východu, kde vedle Izraele vzniká svobodný Kurdistán jako druhý, spolehlivý a nevyhnutelně stabilizačního faktor v regionu.


V tomto duchu ministerstvo zahraničních věci USA konečně před dvěma týdny schválilo přímý prodej zbraní kurdské vládě, což je i po stránce mezinárodního práva průlomem, protože Kurdové mohou už získat zbraně přímo, aniž by byl po nich požadován souhlas vlády v Bagdádu.

Jak je všeobecně známo, i v té nejkrutější době bojů proti ISIS, USA pod vládou Obamy nedodala zbraně Kurdům přímo, ale přes Bagdad, odkud se část zbraní ani do Kurdistánu nedostala a zůstala kdesi v Bagdádu. Kurdové v zoufalství marně apelovali, křičeli a vyzývali USA a Evropu, aby zbraně, které bytostně potřebovali v boji proti ISIS, jim byly dodávány přímo. Vždy ale byli odkázáni na mezinárodní právo a s tím související End User!

Americký Senát dokonce dvakrát schválil přímé dodávky zbraní Kurdům, ale po každé bylo rozhodnutí Senátu vetováno Obamou, to znamená, že rozhodnutí vetoval nositel Nobelovy ceny za mír! Nyní je s tím konec a zbraně v hodnotě 300 milionu USD, které Kurdové ihned zaplatili, jsou už na cestě do rukou Kurdů.

V stejné době USA začali vyzbrojovat Kurdy v Sýrii společně s Ruskem. Došlo to tak daleko, že Donald Trump před třemi dny, přes neuvěřitelný odpor a hysterickou kampaň Turecka, podepsal dekret na dodávky těžkých zbraní syrským Kurdům a za pár hodin po podpisu se už bleskově objevily těžké zbraně v syrském Kurdistánu.

Zbraně v regionu, kde vládne barbarský řád, byly to jediné, co Kurdům scházelo na cestě ke svobodnému Kurdistánu, protože peníze Kurdové na zbraně měli vždycky, ale nikoliv už dodavatele...

Světoví přední stratégové si jsou vědomi, že se u jedné dodávky nezastaví, a že i vojenská přítomnost jak USA, ale i Ruska v Kurdistánu, je dlouhodobá.

Americký vítr, který se dostal do Kurdistánu Evropu obcházející cestou, už zahřívá srdce Kurdů a nejen jejich. A Evropa? Evropa se chová, jako že o ničem neví, že se jí to netýká, jen aby náhodou "nerozzlobila" Turecko, které drží jejich investice a kapitál…. Kurdové prostě musí v Evropě ještě tak rok nebo dva žít perzekuováni, pronásledováni, přesně tak, jak si to v Evropě objednává Turecko. Do té doby, než se americký vítr dostane přes Atlantik i do Evropy.

Trump: média překrucují výsledky mé práce. A někdy ji vůbec ignorují.

$
0
0

13. 5. 2017     zdroj
Prezident Donald Trump soudí, že média ignorují jeho práci. Uvedl to v rozhovoru pro televizní kanál Fox News, který byl zveřejněn dnes 13. května.
Trump se domnívá, že sdělovací prostředky prakticky nekomentují jeho práci. Poznamenal, že obdobná situace s pozorností tisku nikdy nebyla.


"(Média - IA REGNUM) mě neznají, jsem velmi agilní prezident. Pracuji s Čínou, Japonskem, Severní Koreou, se všemi těmi různými problémy", stěžuje si Trump.

Prezident USA poznamenal, že média často překrucují výsledky práce jeho administrativy, v souvislosti s čímž chce reorganizovat tiskovou službu Bílého domu. Trump prohlásil, že pravidelné briefingy Bílého domu pro novináře mohou být zrušeny. Místo toho budou média dostávat e-mailovou poštou přehled informací "s jasnými, přesnými, úhlednými" odpověďmi na své otázky, aby se zabránilo překrucování.

Jako příklad takového překrucování uvedl situaci s návštěvou ministra zahraničních věcí Ruska.

"Nedávno ke mně přijel ministr zahraničních věcí Ruska, následně - a o tom média nemluvila - přijel ministr zahraničních věcí Ukrajiny. Řekl jsem: "Hoši, je třeba se smířit". Ale ona (média - IA REGNUM) mluvila jen o návštěvě (ministra - IA Regnum) z Ruska", postěžoval si Trump.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Co V. Putin vytýká českému prezidentovi, ale i vlastnímu ministru zahraničí?

$
0
0
M. Zeman se vítá se S. Lavrovem
14. 5. 2017, zdroj RT, doplnění NR - Ďouba

Prezident M. Zeman se v Pekingu setkal s V. Putinem a dalšími ruskými představiteli. Když se náš prezident zdravil s ministrem zahraničí S. Lavrovem, neodpustil si zavtipkovat o tom, co jim oběma V. Putin zakazuje, což zaujalo i žurnalisty z RT. Ruský prezident lehce M. Zemana poopravil, když řekl, že pouze "nedoporučuje". Tak vidíte, žádná totalita.












překlad: Ďouba
Prezident České republiky vtipkuje s Putinem a Lavrovem na rozhovorech v Pekingu

M. Zeman: Vy, pane ministře, vítejte, jste také kuřák, jako já. I když váš prezident zakazuje kouřit!
V. Putin: Ano, nedoporučuji.

Viewing all 19126 articles
Browse latest View live