Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

K Otázkám Vymývače mozků (OVM, ČT 24) z 14.5.2017

$
0
0
Zdeněk Jemelík
15. 5. 2017     JemelikZdenek
Podle upoutávek se měl v neděli 14.května 2017 v Otázkách Vymývače mozků (pardon, v Otázkách Václava Moravce) uskutečnit duel ministra spravedlnosti Roberta Pelikána a senátorky Elišky Wagnerové. Znělo to pravděpodobně, protože kromě rozdílného rozsahu životních a profesních zkušeností a generačního rozdílu mají k sobě oba právníci hodně daleko politicky, mohli by se tedy „poprat“: zatímco Robert Pelikán je představitelem Hnutí ANO, Eliška Wagnerová se dostala do Senátu jako kandidátka Zelených. 


Rozdílný je i vztah soudcovské komunity k nim: ústavní právničku Elišku Wagnerovou většina soudců uznává za nezpochybnitelnou ústavněprávní autoritu, naproti tomu je Robert Pelikán pro mnohé z nich zemský škůdce, který se jim přes své mládí a nezkušenost nechce podřizovat a zvláště jim nechce dopřát ustavení samosprávného orgánu.

Duel je souboj a může v něm případně jít o život. Nic takového se ale v Otázkách VM neodehrálo. Moderátor se po celou dobu nenápadně snažil vtáhnout své hosty do nepříznivého hodnocení prezidenta republiky a hned úvodní téma milosti pro Jiřího Kajínka uvedl s důrazem na nepřehlédnutelné vybočení Miloše Zemana v případě slavného vězně z dřívějšího zásadně odmítavého postoje k institutům amnestie a milosti. Šel za cílem s takovou horlivostí, že si zapomněl zjistit, jak se vlastně jmenuje pan odsouzený, jehož jméno si opakovaně bral do úst. Tvrdošíjně o něm mluvil jako Kááájínkovi, což by se opravdovému profesionálovi stát nemělo. Kromě toho vykázal naprostou neznalost uspořádání administrativních vztahů mezi kancelářemi prezidenta a ministra spravedlnosti a vnitřního chodu obou úřadů při projednávání žádostí o milost. Nasvědčuje tomu jeho údiv nad tím, že ministerstvo nemá k disposici trestní spis Jiřího Kajínka, ministr jej nikdy nečetl a ani nezná text připraveného rozhodnutí prezidenta republiky o udělení milosti. Asi si myslel, že Kajínkův trestní spis je pro ministra „povinná školní četba“.

Jak Eliška Wagnerová, tak Robert Pelikán vábení na cestu znevažování prezidenta odolali a byť projevili některé dílčí výhrady, vyjadřovali se o různých „přešlapech“ Miloše Zemana s vlídným pochopením. Zvláště objektivita přístupu ministra spravedlnosti zasluhuje uznání, protože otevřeně přiznal, že není zrovna prezidentův obdivovatel, ale přesto se k jeho skutkům stavěl shovívavě.

Bez ohledu na operátorovu touhu po pitvání překvapivého prezidentova názorového veletoče zde proběhla přátelská debata dvou profesionálů, kteří obraceli nastolené téma milosti prezidenta republiky obecně a ve prospěch Jiřího Kajínka zvlášť ze všech stran, aniž by se pustili do sporu. Profesionalita převážila nad vlivem jejich rozdílnosti.

Shodli se, že milost prezidenta republiky je sice pozůstatkem monarchických zvyklostí, ale přesto má své opodstatnění jako akt milosrdenství a odpuštění, popř. řešení mimořádných situací, jež standardními nástroji nelze napravit. Eliška Wagnerová upozornila na některé zahraniční omezující právní úpravy institutu milosti prezidenta, které by měly znemožnit jeho zneužití. Naproti tomu Robert Pelikán se vyslovil pro zachování neomezeného rozhodování prezidenta o udělení milosti. Oba se shodli i v názoru na absurdnost situace v případu Jiřího Kajínka, který sice již žije za mřížemi 23 let, ale přesto nemůže využít práva doživotně odsouzeného žádat o propuštění po dvaceti letech. Před spácháním vraždy (pokud ji skutečně spáchal) byl již odsouzen za jiné skutky k trestu odnětí svobody v trvání jedenácti let. Z formálně právních důvodů mu soud nemohl uložit za oba případy trestného jednání souhrnný trest. Musel proto nejdříve odpykat prvotních 11 let, teprve pak začal ubíhat doživotní trest. Takže byl vlastně odsouzen k trestu odnětí svobody v trvání 11 let plus „nekonečno“.Takové spojení dvou na sebe navazujících trestů mění povahu odsouzení, protože velmi silně působí na psychiku odsouzených. Eliška Wagnerová podotkla, že se Jiří Kajínek možná měl pokusit podat žádost o podmíněné propuštění, které by sice obecné soudy nemohly vyhovět, ale otevřela by se cesta k judikatornímu posouzení jeho situace vyššími stupni justice až po Evropský soud pro lidská práva. Prezident republiky to možná netuší, ale udělením milosti Jiřímu Kajínkovi překonal následky vrstvení trestů na sebe a z jeho případu se tak stal důkaz o účelnosti institutu milosti.

Oba slovutní právníci ve výsledku dali najevo, že prezidentovo rozhodnutí nepovažují za nepřístojnost. Pouze ministr spravedlnosti upozornil, že soudy při rozhodování o podmíněném propuštění pachatelů závažných násilných trestných činů nechají žadatele vyšetřit psychologem a psychiatrem, aby měly jistotu, že nebudou na svobodě nebezpeční. Prezident republiky tuto stránku věci zanedbal. Mám ale důvod tvrdit, že jde jen o zanedbání formality, které se v tomto případě jako chyba neprojeví. Nicméně nesouhlasím s panem ministrem, že pan prezident neměl možnost zařídit Kajínkovo vyšetření. Vedle toho podotýkám, že ani soudy, ani pan prezident nemají možnost vyhodnotit, zda propuštěnému nebude po propuštění hrozit nebezpečí ze strany podsvětí.

Dodávám, že prezident napravil milostí také křivdu, které se na Jiřím Kajínkovi dopustili znalci v prvostupňovém řízení, když jej prohlásili za naprosto nenapravitelného. Tím umožnili soudu uložení doživotního trestu, u něhož lze žádat o podmíněné propuštění až po dvaceti letech. Jiří Kajínek se v průběhu výkonu trestu podrobil dalšímu vyšetření, které pro něj bylo jednoznačně příznivé. Z toho lze usuzovat, že kdyby se v původním řízení dostal do rukou jiným znalcům, podle tehdy platného zákona by měl naději na trest do 15 let odnětí svobody, v nejhorším, při zjištění mimořádné závažnosti provinění, až do 25 let. O podmíněné propuštění by v každém případě mohl žádat dříve než po dvaceti letech.

Moderátor navedl Elišku Wagnerovou na úvahu, zda by se Jiří Kajínek mohl dostat na svobodu cestou obnovy procesu. Její odpověď byla skeptická. Povolení obnovy procesu je podmíněno předložením nových důkazů, které nebyly soudu známy v původním řízení a ani nemohly být předloženy. Neuvedla, že v některých případech sporných procesů nelze z objektivních důvodů nové důkazy získat, protože prostě neexistují a chyba je v nesprávném nakládání s těmi, které obhajoba předložila, a ani přezkum cestou řádných a mimořádných opravných prostředků vady nenapravil. Nepřiznala také, že uzákoněný způsob vedení řízení o povolení obnovy procesu je pro žadatele nevlídný již tím, že o žádosti rozhoduje soud, který

vydal prvostupňový rozsudek. Velmi často rozhoduje dokonce původní soudce a prostor pro soudcovskou libovůli při hodnocení důkazů je neomezený. Dostane-li věc do rukou soudce, který vidí smysl svého života v bezhlavém trestání a jeho postoj k odsouzeným odpovídá vyjádření, že „to je všecko jedna verbež“, naděje na úspěch žádosti o povolení obnovy procesu je blízká nule. Může se pak např. stát, že znalecké posudky z pozdějšího vyšetření neuzná za nový důkaz, protože znaleckým posouzením osobnosti odsouzeného se přece soud v původním řízení zabýval a možnost jeho nepředvídaného kladného vývoje v době výkonu trestu zákon zohledňuje přiznáním možnosti podmíněného propuštění po dvaceti letech. Nemění to nic na tom, že pozdější posudky zpochybňují správnost původního rozhodnutí o výši trestu. Ale známe i případy nesprávného vyhodnocení výpovědi nového svědka jako účelově upravené ve prospěch odsouzeného nebo dokonce odmítnutí všech důkazů, předložených obhajobou. Mezi soudci je mnoho vyznavačů Zlatého telete neprolomitelnosti soudního rozhodnutí, pro které je povolení obnovy řízení zcela nepředstavitelné.

Důkazem o neoprávněnosti odporu proti povolování obnovy procesu jsou ojedinělé případy prokázaných justičních omylů a přehmatů. Některé by zasloužily potrestání za justiční zločin, ale neznám žádný případ, kdy by se před trestní senát dostali příslušníci orgánů činných v trestním řízení za to, že někoho neoprávněně zbavili svobody. Dokonce i pokusy o vyvolání kárného řízení bývají neúspěšné. Naopak oběti musí poníženě prosit o zasloužené odškodnění.

I když se Moravcovi hosté zdrželi kritiky rozhodnutí o udělení milosti Jiřímu Kajínkovi, přece jen jejich vystoupení ukázalo na obecnou možnost zneužití institutu milosti. Různá vyjádření bývalého prezidenta Václava Klause, který věnoval této agendě velkou pozornost, svědčí o tom, že pro prezidenta je posouzení opodstatněnosti žádosti o milost velmi obtížné a je zátěží pro jeho svědomí. Ani při nejvyšší míře svědomitosti se prezident nemůže vyhnout omylu na obě strany : udělit, kde neměl nebo neudělit, kde měl. Spolek Šalamoun již v době jeho působení oslovil zákonodárce a ministerstvo spravedlnosti s návrhem, aby pravomoc prezidenta republiky byla rozšířena o právo nařídit revizi trestního řízení. Na rozdíl od institutu milosti by prezident republiky vyjádřil pochybnosti příkazem, jenž by nemusel podložit žádnými novými důkazy, které jsou jinak nutné pro obnovu procesu. V úvahu by přicházelo i právo podat stížnost pro porušení zákona. V obou případech by prezidentovy pochybnosti objektivizoval soud, samozřejmě ne ten, který vydal původní rozsudek.

Od milosti pro Jiřího Kajínka převedl Václav Moravec své hosty k námětu vztahu Miloše Zemana k Ústavě ČR. Oba právníci připustili, že kompetenční žaloba bude nezbytná, pokud se politici nedohodnou s prezidentem na přijatelném překonání vládní krize, ale současně vyslovili předpoklad, že tento krajní postup snad nebude nutný. Robert Pelikán upozornil, že není obdivovatelem pana prezidenta a jeho nápad obrátit se s dotazem na Ústavní soud označil za „hrozný“, nicméně i v tomto bodě našel pro něj slova omluvy. Oba samozřejmě potvrdili, že koaliční smlouva prezidenta k ničemu nezavazuje a neměl by se jí zabývat. Nicméně to vše bez projevů rozhořčení a povýšenectví nad prezidentem, kterým ho naopak častovali pánové v druhé polovině pořadu. Zřejmě si právníci na rozdíl od politických pidižvíků uvědomili, že podivné prezidentovo chování nakonec vedlo k nalezení východiska, spočívajícího v resignaci Andreje Babiše a jeho nahrazení jiným představitelem Hnutí ANO. Není přece podstatné, zda pronesl nějaké výroky, jež jsou z právního hlediska neúnosné, když dostal politiky tam, kde je chtěl mít a kam by ostatně dospěli sami, kdyby se chovali a uvažovali s takovou mírou objektivity, jakou v tomto pořadu prokázali oba právníci.

V této souvislosti si nemohu odpustit poznámku, že se nikdo nezamýšlí nad souladem s ústavou v případě rozhodnutí předsedy vlády podat za celou vládu demisi, aniž by se na tom dohodl s ministry. Za samozřejmost se také považuje možné porušování koaliční smlouvy ze strany nejvyšších představitelů ČSSD „kádrováním“ kandidátů Hnutí ANO na uvolněné místo ministra financí. Jejich požadavek, aby dočasný ministr nebyl spjat s Andrejem Babišem a s Hnutím ANO, je protimluv, neboť podle koaliční smlouvy je ministerstvo pašalíkem Hnutí ANO, jehož je Andrej Babiš předsedou. Předáci ČSSD zřejmě nevnímají ochotu Andreje Babiše k resignaci jako vstřícnost, ale jako uznání porážky. S takovou zaslepeností zřejmě spějí k těžkému volebnímu výprasku.    

Propuštěný Haradinaj hrozí zabráním třetiny srbského území

$
0
0
Velitel-zločinec Haradinaj (1998)
16. 5. 2017  messin

Bývalý velitel kosovsko-albánské UČK Ramuš Haradinaj, který byl nedávno na zákulisní nátlak propuštěn z francouzského zadržení, vyhrožuje Srbsku, že připojí ke Kosovu třetinu jeho území. 



Podle Haradinaje by mělo Srbsko odstranit Kosovo ze své ústavy, jinak si Kosovo „recipročně připojí třetinu srbského území.“ Toto Haradinaj prohlásil v rámci své politické kampaně, kde kandiduje jako vůdce opoziční strany Aliance pro budoucnost Kosova.

Etničtí Albánci vyhlásili v roce 2008 jednostranně nezávislost. Srbsko to považuje za porušení své územní celistvosti a suverenity, přičemž preambule ústavy země tvrdí, že je Kosovo nedílnou součástí Srbska.

Haradinaj dále také prozradil, že za své propuštění je vděčný hlavně Německu a Brusel prý pro něho udělal jen málo. Srbskou agendou je podle něj prý „zesměšňování Albánců“ a dožadoval se reakce Spojených států, které by podle něj měly ukázat Srbsku jeho místo.


Reakce srbského ministra

Srbský ministr vnitra Nebojša Stefanovič v reakci na Haradinajova slova řekl, že hrozby zabráním srbského území nepředstavují stanovisko jedné osoby, nýbrž všech Albánců v Kosovu.

„Z toho důvodu by se neměla jeho slova přehlížet,“ řekl Stefanovič.

Podle ministra je problémem nulová reakce ze strany mezinárodního společenství, zejména EU, na podobná prohlášení.

Ministr také očekává, že bude uznáno velké nebezpečí destabilizace celého regionu, které se skrývá právě v těchto snahách směřujících k vytvoření Velké Albánie.

Podle srbského ministra nestačí pouze prohlásit, že jde jen o předvolební rétoriku, protože zde jde o stabilitu oblasti.

„Albánci vědí, že nemohou vkročit ani na milimetr území centrálního Srbska, ale neustálé vyhrožování srbským lidem v Kosovu a Metochii je znepokojující.“

„Naším úkolem je chránit naše lidi a naše národní zájmy, stejně jako naše lidi v Kosovu a Metochii,“ zdůraznil. „Nesmíme dopustit, aby tyto provokace měly pro Srbsko jakékoliv negativní důsledky.“

„Snažíme se posílit naše síly i naší zemi, nejen vojensky, ale i hospodářsky a politicky. Chceme mít naprostou stabilitu a jasně sdělit, že jako Srbsko uděláme všechno proto, abychom nedovolili nové pogromy na své obyvatelstvo všude tam, kde žije,“ řekl Stefanovic.

Podle ministra jde v kosovských předčasných volbách o „získání času.“

„Vždycky, když dospějeme do situace, kdy má být konečně vytvořeno Společenství srbských obcí – které bylo jasně dohodnuté v Bruselu – okamžitě začne kupčení s časem, aby se tomu zabránilo. Podobně jako když je spuštěno téma zvláštního soudu pro ty, co spáchali zločiny proti Srbům, okamžitě padne vláda, nebo jsou jiná odložení,“ řekl.

Kromě zastrašování svědků a ničení důkazů DNA „doufají, že postupem času zabrání soudu cokoliv odhalit,“ říká ministr Stefanovič a dospěl k závěru:

„Bohužel pro ně, existují důkazy o zločinech spáchaných Albánci proti srbským civilistům.“

- - -
 
Poznámka NR:

Podle srbských pramenů byl Ramuš Haradinaj v letech 1998-99 oblastním velitelem teroristické UČK (Kosovská osvobozenecká armáda) a na území pod jeho velitelskou odpovědností spadají zločiny, spáchané jeho lidmi, a podle některých svědků i jím osobně, na válečných zajatcích a srbském civilním obyvatelstvu. Nejznámější je případ "Klečka", kde členové UČK znásilňovali, mučili a vraždili srbské civilisty a jejich ostatky pálili ve zdejší vápence. Před zahájením procesu s Haradinajem před tribunálem ICTY v Haagu bylo mnoho svědků z řad kosovských Albánců zavražděno a Haradinaj byl pro nedostatek důkazů soudem osvobozen. Ve Francii byl Haradinaj zatčen na základě zatykače vydaného Interpolem. Za jeho propuštění prý kosovsko-albánská drogová mafie zaplatila kolem 50 milionů eura.  vd

Zdroje:
http://www.b92.net/eng/news/politics.php?yyyy=2017&mm=05&dd=12&nav_id=101263
http://www.b92.net/eng/news/politics.php?yyyy=2017&mm=05&dd=15&nav_id=101267

Rusko: Američané budou mít do roku 2022 více protiraket, než kolik má Rusko jaderných hlavic! USA plánují preventivní nukleární úder, na hranicích Ruska se shromažďují vojska NATO!

$
0
0
- VK -
16. 5. 2017 AE News
Rusko: Američané budou mít do roku 2022 více protiraket, než kolik má Rusko jaderných hlavic! USA plánují preventivní nukleární úder, na hranicích Ruska se shromažďují vojska NATO!


Bez velké pozornosti západních médií došlo na konci minulého měsíce v ruském generálním štábu k vážné události. Zástupce náčelníka generálního štábu ruské armády gen. Viktor Poznichir prohlásil na Moskevské mezinárodní bezpečnostní konferenci (MISC), že ruské velení dospělo na základě analýz k jednoznačnému přesvědčení, že USA se chystají k preventivnímu jadernému útoku proti Rusku [1]. Vyplývá to z kroků amerického Pentagonu a velení NATO v Bruselu, které v rámci útočné doktríny Steel Rose nasunuje na hranici doteku s Ruskou federací tzv. „postradatelné invazní sbory“, což jsou v angličtině tzv. „expendable units“, které slouží k útočnému nasazení a nepočítá se s jejich přežitím. Rusko si všímá, že američtí generálové nasunují do Pobaltí nikoliv obranné jednotky, ale doslova invazní svazy.

Vojáci Bundeswheru na „výletě“ do Pobaltí.

Patří mezi ně především odpalovací zařízení pro rakety Tomahawk, dále ženijní vojska, která mají za úkol zajistit pozemní průjezdy přes ruské řeky, protože ruská vojenská doktrína v případě napadení Ruska počítá v první fázi se zničením mostů přes řeky pro zpomalení postupu nepřítele. Nasazení polských ženistů v Estonsku počátkem března tohoto roku je neklamným znakem chystané invaze NATO. Polský ženijní útvar bude v Estonsku nacvičovat brodění a přesun vozidel pěchoty přes vodní toky, bude se měřit čas a rychlost ženijních staveb v simulaci plnění bojového útoku. Dalším neklamným znakem preventivního úderu proti Rusku jsou stavby odpališť pro americké autonomní bojové systém, tzv. navigony pro řízení palby ze vzduchu a z moře. Součástí komplexů jsou rakety Tomahawk, které nemají žádné defenzivní použití, protože se jedná o útočné zbraně. Zatímco veřejnost v Evropě je do omrzení zaplavována lživými informacemi o obranné úloze NATO v Pobaltí, tak mezitím to samé NATO nasunuje na hranici doteku s Ruskem invazní brigády.

Do Pobaltí jsou nasunovány invazní svazy, budují se odpaliště raket!


To se týká především jednotek německého Bundeswheru a jeho oddílů útočných skupin, což jsou lehké motorizované skupiny na vozech Marder a s týlovým krytím obrněného Panzergrenadier 122. batalionu na tancích Leopard II. Tato skupina je nově nasazenu na hranici doteku Kaliningradské oblasti. V druhé polovině tohoto roku se počítá s nasunutím dalších německých jednotek Bundeswehru do Pobaltí a od ledna příštího roku pod velením Bundeswehru budou v Pobaltí působit i čeští vojáci [2], vláda jich minulý týden odsouhlasila 290 a na základě dopisu, který před časem podepsal ministr obrany Stropnický (ANO), budou čeští vojáci sloužit pod přímým vrchním velením generálního štábu německého Bundeswehru [3]. Ruský generální štáb si také všiml, že v Pobaltí se nebudují linie defenzivní obrany, pokud by NATO opravdu chtělo pobaltské státy jenom chránit, ale budují se izolovaná autonomní odpaliště pro americké rakety s plochou dráhou letu. Nic z toho, co se děje v Pobaltských zemích, ani náznakem nepřipomíná defenzivní činnost a budování obrany, ale všechno to ukazuje na přípravu ofenzívy a vedení útoku, uvedl generál Poznichir.


Ženijní technika Bundeswehru na cestě do Pobaltí.

Američtí necons podle posledních informací získali od Pentagonu ujištění, že USA dokáží vyhrát nukleární válku s Ruskem i s Čínou dohromady [4], uvedl to Paul Craig Roberts pro Global Research. A právě ruský generál Poznichir varoval na bezpečnostní konferenci, k čemu se schyluje. Americký Pentagon vzhledem k navyšování rozpočtu pro protiraketovou obranu bude mít do roku 2022 více „obranných“ raket, než kolik má Rusko jednotlivých nukleárních hlavic [5]. Po roce 2022 tak přestane na USA účinkovat doktrína vzájemného zničení (doktrína MAD) a Pentagon získá pocit neohrozitelnosti, což povede okamžitě k útoku na Rusko. Ruský generální štáb proto oznámil, že ruská armáda bude muset na tento vývoj reagovat svými protiopatřeními. První odezvou by mohl být ruský balistický systém Jars, který používá nejnovější generaci manévrovatelného řízení hlavic, které tím obchází současné americké protiraketové systémy. Daleko větší hrozbou jsou pro Rusko americké rakety s plochou dráhou letu.

NATO chce české vojáky do první linie ve válce s Ruskem!


Proti Tomahawkům může Rusko nasadit protiletadlové systémy S-300 a vyšší, jejich úspěšné nasazení bylo vidět před měsícem v Sýrii, kde z 60 amerických Tomahawků dopadla na syrskou leteckou základnu sotva polovina. Problém je ovšem v tom, že Tomahawky mohou být vybaveny i jadernými hlavicemi a v případě masivního nasazení nedokáží systémy S-X00 zničit všechny rakety. Stavba odpališť v Pobaltských zemích naznačuje, že Američané v blízké budoucnosti plánují zaútočit na Rusko tisíci raket s plochou dráhou letu. Doprava raket na jednotlivá odpaliště bude po železnici z Polska, kde se po vykládce z amerických lodí naloží rakety na vlaky, které je dovezou na jednotlivá odpaliště do Pobaltí.

Nakládka techniky Bundeswehru na cestě do Pobaltí.


Čeští vojáci se budou příští rok seznamovat s úkoly plánovaného tažení NATO na Ruskou federaci. Zájem je především o češtinu a slovanský přízvuk. Po vypuknutí bojů s Ruskem chce NATO použít české vojáky jako výzvědné průzkumníky. Český přízvuk má silný ruský akcent a NATO proto plánuje s nasazením českých vojáků do týlu nepřítele na území Ruska. Cílem operátorů bude sledovat pohyby vojsk na ruském území a podávat informace o situaci. Pentagon očekává, že po vypuknutí války dá Moskva příkaz k sestřelení amerických špionážních satelitů na oběžné dráze okolo země. Pentagon tak zůstane slepý a bude potřebovat informace přímo od spojek a operátorů na území Ruské federace. O nasazení českých vojáků pro účely diverze na ruském území se hovořilo už v roce 2015, kdy NATO navrhovalo vytvořit v Litvě a Lotyšsku školící střediska pro české a polské vojáky, aby se naučili rusky a po vypuknutí války aby byli vysazeni v Rusku a získávali informace od místního obyvatelstva o pohybech vojsk.

Vylhané důvody NATO pro další válku proti Rusku


Pentagon si zjevně uvědomuje, že jakmile by byla Pentagonem spuštěna Salva 1, Rusko by reagovalo odpálením až 80% všech balistických raket, které má k dispozici. Pokud by jich dolétlo do USA a do Evropy méně něž polovina, bylo by to považováno podle Pentagonu za výhru v nukleární válce. Takové počty jsou hrozivé, protože i kdyby do Evropy dopadlo jen pár desítek nukleárních hlavic, byla by to katastrofa. Pentagon v 60. letech považoval 40% ztráty v USA na civilních život v případě nukleární války za přijatelné. Kolik procent je to z pohledu Pentagonu v Evropě, to raději ani nezkoušejme přemýšlet. Pokud se máme vyhnout jaderné konfrontaci s Ruskem, musí dojít k ukončení existence NATO, anebo k obnově Varšavské smlouvy v nějaké nové podobě. Nová bezpečnostní aliance s Ruskem by byla rozumnou rovnováhou k NATO, ale to by se museli k moci dostat pronárodní politici, ne ten pro-americký neokonzervativní éthos, který dominuje dnešní Střední Evropě. Ale kolik politiků opravdu dnes chce z NATO vystoupit? Kolik českých politických stran?

Gen. Viktor Poznichir.
Zatímco se občanům v EU lže o migraci a o agresi Ruska, tak mezitím NATO buduje v Pobaltí a v blízkosti Kaliningradu pozice pro útok na Rusko, odpaliště pro americké rakety, navigační systémy pro řízení palby na území Ruska atd. Opět je to Rusko, na které západ plánuje útok. A opět to má být slovanský kanonenfuter v podobě českých a polských vojáků, kteří mají umírat v Rusku za zájmy západních „spojenců“. Ministr obrany bez uzardění předal klidně velení nad částí české armády německému Bundeswehru. Takže kdo se čemu sakra diví? Co je to za pronárod, který za pár koblížků zvolí do čela národní obrany bývalého herce, který jen tak podepíše předání velení německému Bundeswehru? Myslíte si, že by někdy americký ministr obrany podepsal dekret, aby třeba i jen jednomu americkému vojákovi velel nějaký papuánec? Ne, to jenom český voják je znovu pod jařmem cizích generálů. Rusové jasně vidí, že se chystá útok na Rusko. A pokud někdo předává velení nad svými vojáky Bundeswehru, je jasné, že jde do tuhého, protože proti Rusku nemůže velet kdejaký Franta z Horní Dolní. Tomu musí velet někdo, kdo má historické zkušenosti, třeba z dob Wehrmachtu a z doby operace Barbarossa.

-VK-
Šéfredaktor AE News

Ukázka z nové knihy Ilony Švihlíkové a Konstantinose Thivose: Řecká tragédie

$
0
0
16.5. 2017   argument!
Ukázka z kapitoly: Německá pozice a její kořeny
Německo se stalo klíčovou zemí po roce 2008, když se mu podařilo na různých úrovních prosadit své pozice a představy o hospodářské politice. Proto se nyní podívejme podrobněji, jaké jsou determinanty německých priorit.Německý přístup k ekonomice v sobě zakotvuje jednak národní traumata doplněná o moralistní přístup. To je sama o sobě katastrofální kombinace, neboť když se některá ekonomická otázka postaví jako otázka morální, je debata de facto vyloučena. Místo analýzy se ocitáme ve světě boje dobra a zla.

Německé přístupy vnesly jako jednu z priorit do ekonomického řízení pozici věřitele (resp. nikoliv dlužníka). Být věřitelem[1] je jen odrazem německých představ o správném hospodaření (není vhodné používat pojem hospodářská politika). V německém pojetí existují určité univerzální ctnosti, které by měly být naplňovány. A bohužel je zcela ignorováno, že v rámci makroekonomiky, či dokonce globální ekonomiky se jedná o nemožnosti. Nejde o to se samoúčelně zabývat německými obsesemi, kdyby neměly takový dopad na podobu eurozóny a nestavěly hráz nutným změnám – pokud má eurozóna přežít.

Začněme třeba onou mytickou „švábskou hospodyňkou“.[2] Ta představuje určitý archetyp ctnostného chování. Nejenže pro pírko i přes plot skočí, ale na nouzi reaguje úsporným chováním. Toto lahodí morálním představám, ovšem aplikace v rámci celé země nebo ještě většího celku bude nutně katastrofická. Nebyl to nikdo jiný než John Maynard Keynes, který se jal ukazovat, že to, co může fungovat na mikroúrovni v jednotlivých případech, nutně selže na makroúrovni, tedy pokud to dělají všichni. Jedním z těchto poznatků je tzv. paradox spořivosti. Ten je postaven na ekonomice pod svým potenciálem, což velmi dobře odpovídá realitě eurozóny. Pokud se většina ekonomických subjektů bude snažit o úspory, pak poklesne spotřeba (a ta je klíčovou komponentou HDP pro vyspělé země), což se multiplikačně projeví na souhrnném ekonomickém výkonu, který poklesne. Paradoxně – proto paradox, že se tak sníží i celkové úspory. Keynes tak vlastně demonstroval, že v makroekonomice naprosto neplatí, že celek je pouhá suma částí. Keynese ovšem z německých politických stran ovládá leda tak Die Linke.

Odpor k aktivnější monetární politice je zase dán německým traumatem z hyperinflace dvacátých let, kdy se výmarské Německo marně snažilo zaplatit takto svou reparační povinnost. Proto byl v německé hospodářské politice vždy kladen velký důraz na nezávislost centrální banky. Problém spočívá ovšem v tom, že Němci zde obcházejí vlastní dějiny, neboť to, co přivedlo k moci Hitlera, nebyla hyperinflace počátku dvacátých let, ale následky Velké deprese spojené s nutností udržet zlatý standard – kterému je současné euro dosti podobné. Představuje totiž podobnou svěrací kazajku. Německá reakce na Velkou depresi také stojí za zmínku – byly jí totiž tzv. Brunningovy škrty. A ty sociální a ekonomickou situaci samozřejmě dále významně zhoršily…

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble aktuálně obvinil guvernéra ECB Maria Draghiho z toho, že jeho uvolněná monetární politika (včetně kvantitativního uvolňování) poškozuje spořivé Němce skrze nízké až nulové úroky a přispěla tak k rostoucí popularitě Alternative für Deutschland.

Z podobné myšlenkové výbavy pak pocházejí dále jdoucí analogie od hospodaření domácnosti po stát, tj. důraz na přebytkové hospodaření za každou cenu. Paul Krugman v této souvislosti výstižně zmínil středověké pouštění žilou, od něhož se rovněž očekávalo, že pacienta vyléčí. Pokud se tak nestalo, došlo na další fázi, která obvykle skončila úmrtím pacienta. Není náhodou, že v němčině slovo „Schuld“ znamená „vina“ a zároveň také „dluh“. Tento postoj v sobě zároveň zahrnuje i morální nadřazenost, sestává z jakýchsi „selských rozumů“ a lidových mouder, které tak dobře znějí někomu, kdo o makroekonomii nic neví. Od morální nadřazenosti je jen krok k dogmatismu a šovinismu.[3]

Německo je v současné době zemí dvojího přebytku – má vysoký (pro vyspělou zemí naprosto abnormální) přebytek běžného účtu (8,8 % HDP[4]) a zároveň i přebytek rozpočtu (0,7 % HDP). Zatímco u lidí neznalých makroekonomie toto vyvolává nadšení, makroekonom ví, že to znamená, že Německo žije z poptávky jiných zemí.[5] Když tedy Německo svou poptávku utlumuje, resp. nevyužívá, potřebuje ji z jiných zemí. Je to vlastně varianta na politiku „ožebrač svého souseda“, při které Německo využívá, že současné euro je pro něj příliš slabé, zatímco pro země jižního křídla (a také nově pro Finsko) příliš silné.

Bohužel, nikomu se zatím nepovedlo německému ministru financí Schäublemu vysvětlit, že globální ekonomika je uzavřený systém. Pokud je někdo věřitel, musí být někdo jiný dlužníkem. Pokud má někdo přebytky obchodní bilance či běžného účtu, někdo musí mít deficity. To ale neznamená, že dlužník je morálně vadný. Jeho role je ve světové ekonomice důležitá, nemluvě o tom, že se historicky také může měnit a že spíše než na pozici věřitel/dlužník závisí na velikosti salda (jak přebytku, tak deficitu!) a jeho udržitelnosti.

Bez ironie je možno podotknout, že oficiální německé představy o hospodaření vycházejí z neznalosti makroekonomie. Je nutno ovšem také dodat, že k největším kritikům těchto postojů patří význační němečtí ekonomové, ať je to již Wolfgang Münchau, komentátor Financial Times a serveru Eurointelligence, či bývalý hlavní ekonom UNCTAD Heiner Flassbeck.[6]

Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman přímo uvádí: „Německá posedlost fiskální bezúhonností je založená na faktu, že když přijde na makroekonomii, Německo žije v jiném intelektuálním vesmíru. A okolnosti daly německé obsesi větší dopad, než špatné nápady obvykle mívají.“[7]

Ještě razantněji se ve Finacial Times vyjádřil Wolfgang Münchau: „Němečtí ekonomové zhruba spadají do dvou skupin: ti, kteří nečetli Keynese, a ti, kteří nepochopili Keynese.“ V článku rozebírá odlišné německé ekonomické myšlení, založené na tzv. ordoliberalismu[8]. Přestože šlo původně o přístup pravice, Schroederova „modernizace“ sociální demokracie vedla k přijetí tohoto přístupu. Tento přístup je podle Münchaua naprosto dominantní – ovládá nejen politické strany (kromě Die Linke), ale také univerzity.

Zásadní vliv toho, že německé ekonomické myšlení je jak „z jiného světa“, se začal projevovat až v rámci měnové unie. Právě ordoliberální myšlení vede podle Münchaua k tomu, že krize v eurozóně je chápána jako otázka fiskální disciplíny. Münchau upozorňuje na tři zásadní limity tohoto přístupu, které jsou nyní aktuální a důležité. Ordoliberalismus nemá žádnou koherentní politiku, jak se vypořádat s depresemi.[9] Chybí rovněž jasný přístup k monetární politice, protože zastánci ordoliberalismu se dříve hlásili k monetarismu, ale současnost už není tak konzistentní. Třetí Münchauova kritika se týká toho, že ordoliberální svět je svět asymetrie. Přebytky běžného účtu jsou vítány, deficity nikoliv a ordoliberálové se o následky v ostatních zemích příliš nezajímají.[10] Německo ale přes eurozónu vyváží i svou ideologii, která je podle Münchaua pro celou eurozónu naprosto nevhodná.[11]

Kořeny německé pozice rozebírá také detailně Heiner Flassbeck. Spatřuje je v novém merkantilismu a monetarismu. Nový merkantilismus podle Flassbecka spočívá na konkurenci zemí mezi sebou. To znamená boj o tržní podíly i cenovou cestou – tedy snižováním cen (nižší inflace, nižší pracovní náklady). To je ovšem s měnovou unií, která by měla být založená na cenové konvergenci, neslučitelné. Monetarismus zase vylučuje diskreční politiku centrální banky (viz také odpor německých představitelů vůči politice ECB), takže zde není prostor reagovat, vytvářet prorůstové impulsy. Což opětovně zdůrazňuje roli mzdové deflace.

Flassbeck se domnívá, že klíčovou veličinou pro úspěšné fungování měnové unie nejsou limity pro veřejné dluhy či rozpočtové deficity, ale společný inflační cíl. Monetaristé se samozřejmě domnívají, že hlavní pro určení inflace je nabídka peněz. Jenže, namítá Flassbeck, ve skutečnosti tomu tak není (viz také výsledky politiky kvantitativního uvolňování). Nejdůležitější jsou jednotkové pracovní náklady. Flassbeck vyzdvihuje roli Francie, která se držela dohody stabilizace měnové unie: držet vývoj mezd v linii s produktivitou práce a k tomu 2% inflační cíl.

Jak jsme již viděli v minulých částech, Německo ovšem reformou pracovního trhu své náklady (i inflační cíl) „podseklo“. Malé roční odchylky následně vyústily v obrovské rozdíly ve mzdové a cenové úrovni mezi Německem a Francií a také jižním křídlem. A tyto značné rozdíly se následně odrazily v obchodních tocích a tak i v nerovnováhách běžného účtu. Německo drží svou konkurenceschopnost odchýlením vývoje mezd od vývoje produktivity.[12]

Ke kritikům německé hospodářské politiky patří také hlavní komentátor Financial Times Martin Wolf. V článku příznačně nazvaném Hlavním problémem eurozóny je Německo konstatuje, že žádná měnová unie nemůže fungovat tak, že bude prospívat pouze věřitelům. Wolf zdůrazňuje, že Německo není schopné absorbovat skoro třetinu svých úspor.[13] Následek německého podsekávání domácí poptávky vidíme nejen v tom, že reálná poptávka v eurozóně ke konci roku 2015 ještě nedosáhla na úroveň roku 2008 (zatímco v USA už ji dávno překročila). Především se ovšem eurozóna změnila na slabé Německo (s vykazováním přebytku na běžném účtu). Jedná se tedy o donucení ostatních zemí napodobit německou strategii růstu vnějškem. Kromě již výše uvedených problémů (strukturální rozdíly, a demokratická legitimita takovéhoto podsekávání domácí poptávky celkově), je čistě technicky eurozóna na takovouto strategii příliš velká a také nedisponuje dostatečně velkou externí poptávkou.

V rámci tohoto myšlenkového zázemí Německo ovlivňovalo a stále dominantněji ovlivňuje nejen celou eurozónu, ale také EU. Připomeňme, že v době ještě předcházející vypuknutí Velké recese učinilo Německo – zcela unilaterálně[14]– řadu zásadních rozhodnutí, která (ne)funkčnost eurozóny nutně ovlivnila. Jednak to byla změna hospodářské politiky, zejména v sociální oblasti (zákon Hartz IV), která vedla k následujícím letům německé mzdové deflace.

Vztah Německa k eurozóně je nutně také determinován tím, jak probíhalo samotné německé znovusjednocení. Sjednocení obou (ve většině případů, např. u platů apod.) marek v kurzu 1:1 bylo totiž takovým částečným předvojem eura. Pro západní Německo to znamenalo značné břemeno, které nutně muselo být doprovázeno mohutnými fiskálními transfery na východ země. Rozdělení Wessis versus Ossies bylo zejména v devadesátých letech silně pociťováno a odráželo se také např. na významném demografickém poklesu řady oblastí východního Německa (typicky Magdeburg), ale také na tom, že východní Němci neměli při transformaci „své“ země téměř žádné slovo.

Pokud hodnotíme postoj německých představitelů k Řecku (viz také dále), nutně nás napadne, že vlastně jde o Versailles 1919 naruby. Uvalování podmínek, které Řecko nikdy nemůže splnit. Ovšem s tím rozdílem, že je nepravděpodobné, že by Řecko mohlo vojensky ohrožovat celou Evropu. Ještě trpčí pachuť zůstane, když si uvědomíme, že to bylo Řecko, které po druhé světové válce sedělo u vyjednávacího stolu, kde se tehdejšímu Německu odpouštěly dluhy…[15]

K významným kritikům německého postupu patří také Thomas Piketty[16], autor ekonomického bestselleru Kapitál v 21. století. V rozhovoru pro Die Zeit uvedl, že Německo je příklad země, která své veřejné dluhy nikdy neplatila. Piketty uvádí příklad první a druhé světové války. Na konci druhé světové války bylo Německo zadluženo ve výši 200 procent HDP. Po dluhové konferenci v roce 1953 bylo ovšem přes 60 procent zahraničních dluhů Německa anulováno a byla provedena restrukturalizace dluhu, zdůrazňuje Piketty. Důvody přitom nebyly moralistní, jak Němci rádi zdůrazňují, ale spíše pragmatické. Kdyby se tak nestalo, Německo by dluhy z druhé světové války splácelo dosud.

Krize představovala možnost, jak i proti vůli obyvatelstva v zemích postižených krizí učinit reformy v německém střihu. A právě učinit z eurozóny další malá Německa je očividnou snahou německých představitelů. Odcitujme Angelu Merkelovou: „Německo je předlužená, exportně orientovaná ekonomika se stárnoucí a zmenšující se populací. Nemůže povzbudit spotřebu na úkor exportu. Německá ekonomika je závislá na exportech, a to není něco, co se dá změnit za dva roky. A ani to není něco, co bychom chtěli změnit.“



Snad není paradoxní zdůraznit, že němečtí pracovníci si v rámci mzdové deflace věru moc nepomohli. Jejich podíl na celkovém produktu kontinuálně klesá od zavedení eura a od aplikace reforem Hartz IV. Navíc i dosti strmě. Vybočení směrem vzhůru je dáno krizovým rokem 2008, ovšem úroveň roku 2000 zdaleka dosažena nebyla, o devadesátých letech ani nemluvě.

A byla to také Merkelová, která k Fiskálnímu kompaktu uvedla: „Dluhová brzda bude závazná a navždy platná. Nikdy ji nebudete moci změnit žádnou parlamentní většinou.“[17]

Německé cíle a priority jsou stavěny jako vzorové a jako povinné pro všechny. Názory ostatních zemí, lidu ostatních zemí nemají žádnou relevanci, překážejí a narušují svět přehledné, německé mašinérie těch správných pravidel. V takovémto světě, jak uvádí Merkelová, nemá demokracie žádné místo.

Co má toto společného s domem evropských národů? Dluhová krize umožnila to, čemu se původně evropská integrace snažila zabránit: německou Evropu.[18]
Poznámky a odkazy:

[1] Viz dle Švihlíková, I. A všichni budeme věřitelé. Britské listy, 16. 2. 2015.

[2] V originálu Schwabische Hausfrau.

[3] Viz prezentace Němců jako vzorného, spořivého národa, v kontrastu s línými Řeky, kteří se válejí pod olivovníkem. Dluhová krize oživila evropský šovinismus v nebývalé míře.

[4] Což je více než trojnásobek čínského přebytku běžného účtu.

[5] Resp. produkuje podstatně více, než spotřebovává. Ergo, svou produkci musí udat v zahraničí, kde ale musí být z logiky věci opačná situace. Věřitel a dlužník jsou strana jedné mince. Jenže německé uvažování v morálních kategoriích spíše jde tím směrem, že Německou touto politikou nastavuje vzor sousedům „jak na to“!

[6] Viz například tento rozhovor: Germany caused the crisis, Germany must solve it, v němž uvádí, že Německo a jeho rozhodnutí stála na počátku dluhové krize.

[7] Krugman uvádí, že Německo tím, že má přebytky a chce i po všech ostatních, aby měli přebytky, oslabuje domácí poptávku, což dále vede k prohlubování politiky austerity, a to i tehdy, když má řada zemí rekordně nízké náklady na půjčování. Kromě toho tato snaha po přebytcích posiluje deflační tendence, na které reaguje ECB – což zase vyvolává kritiku Německa. Krugman dále zdůrazňuje, že Německo tak samo na sebe, ale i na ostatní uvaluje obrovský negativní multiplikátor. Krugman, P. Germany’s drag. NY Times, 26. 8. 2016.

[8] Münchau, W. The wacky ekonomics of Germany´s parallel universe. Financial Times 16. 11. 2014. Ordoliberalismus je ekonomický přístup, vycházející z freiburgské školy. Kombinuje v sobě „pořádek“ (ordo) a liberální přístupy v kontrastu ke státem kontrolovanému hospodářství. Důležité je udržení řádu a principů.

[9] Münchau zde zmiňuje odvolávky na „kreativní destrukci“, což je schumpeteriánský termín.

[10] Münchau se navíc domnívá, že německé úspěchy nejsou ani tak dílem ordoliberalismu jako spíše dílem technologie, vysoké kvalifikace pracovníků a několika vynikajících firem.

[11] Doslova říká: „Těžko si lze představit nějakou více nevhodnou doktrínu pro monetární unii, která má tak různé právní tradice, politický systém a ekonomické podmínky.“

[12] Nemluvě o pro Německo slabém euru. Flassbeck, H. German Mercantilism and the failure of the Eurozone. 21. 4. 2012.

[13]Úspor dosahují domácnosti, vláda i korporace. To se následně odráží v záporném finančním účtu platební bilance.

[14] Můžeme uvést i plynovod Nord Stream, který patří ke stejné kategorii rozhodnutí, jimž se ostatní prostě musejí přizpůsobit. Podobně i později přechod Německa k obnovitelným zdrojům (Energiewende), kterýžto nezměrně zatěžuje českou přenosovou síť, nemluvě o pozvání migrantů. Ve všech případech ovšem platí, že Německo posléze – po unilaterálním rozhodnutí – požaduje, aby se ostatní přizpůsobili a nesli náklady této pro ně často nevýhodné či přímo nebezpečné politiky. Viz také Švihlíková, I. Evropské Německo? – Spíš německá Evropa. Britské listy, 2. 4. 2013.

[15] V roce 1953 byly německé dluhy sníženy na polovinu. Tehdejší poměr dluhů k exportu ve výši 85 % a obsluhy dluhu přesahující 3 % byly považovány za neudržitelné. Němečtí představitelé navíc mohli sdělit svou představu o tom, kolik budou schopni splácet. Článek 5 Londýnské dohody navíc některé nároky zcela vyjmul. Nároky obětí druhé světové války (zemí, které si musely vzít nucené půjčky) byly navíc odloženy. Viz Raffer, K. Insolvency protecion and fairness for Greece: implementing the Raffer proposal. In Political economy of public debt and austerity in the EU, s. 225–237.

[16] Piketty kromě jiného také zdůrazňuje, že Německo na řeckém dluhu vydělává. Viz: Piketty, T. Deutschland hat nie bezahlt. Die Zeit, 27. 6. 2015.

[17]French election poised to become referendum on fiscal union pact. Telegraph, 31. 1. 2012.

[18] Varuje před tím i bývalý ministr zahraničí, J. Fischer: „Německo zničilo sebe — a evropský řád — ve 20. století dvakrát a pak přesvědčilo Západ, že se z toho poučilo. Pouze tímto způsobem, který se nejvíce odráží v německém přijmutí evropského projektu, získalo Německo souhlas ke svému znovusjednocení. Bylo by tragické a ironické, aby obnovené Německo, mírovými prostředky a s těmi nejlepšími úmysly, přivodilo zkázu evropskému řádu potřetí.“ Fischer, J: The threat of German amnesia. Project Syndicate, 25. 5. 2012.

Ilona Švihlíková – Konstantinos Tsivos, Řecká tragédie, Novela Bohemica: Praha 2016, 295 stran, ISBN: 978-80-87683-69-9.

Senátoří a všichni posedlí žalobou na prezidenta ,prozatím nemají co žalovat! Premiér odmítl návrh ANO na novou ministryni financí místo Babiše, to jim ale v jejich posedlosti a svaté válce proti prezidentovi M. Zemanovi nevadí.

$
0
0
Jan Veleba
16.5. 2017   Rukojmí
Máme za sebou tři a půl roku prý úspěšné vlády a před sebou několik měsíců agonie a politického xindlu téže vlády. A politologové mohou začít analyzovat novou kapitolu, jak se dá dělat politika po česku, pardon, po Sobotkovsku a jak se v demokracii zrodila obdoba Národní fronty z minulého režimu.

Nemá smysl, abych zde popisoval názorové veletoče páně premiéra Sobotky. Mám jenom potřebu poukázat na podstatu a beznaděj současné české politiky, tentokráte v režii ČSSD za podpory Kalouska, Fialy, Bělobrádka, Gazdíka, ale také části Senátu v čele s jeho předsedou a první místopředsedkyní. To tu ještě nebylo a kolega senátor Doubrava má pravdu, když píše o nové Národní frontě a jistě mně promine, že jsem si jeho trefný termín vypůjčil.

Pojďme ale k věci. Stokrát a ještě vícekrát jsme z úst představitelů vládní koalice slyšeli, jak je tato vláda úspěšná. Říkali to unisono Sobotka, Babiš i Bělobrádek. Stejně tak jsme od Kalouska, Fialy i Gazdíka do omrzení slyšeli přesně opačné hodnocení.

To je realita, jejíž počátek začíná sestavováním nové vlády po parlamentních volbách 2013. Jistě si

I stalo se, vládlo se úspěšně přeúspěšně, koaliční chvála veliká. Jenom několik ministrů obětováno, jako poslední kvalifikovaný ekonom Jan Mládek. A zase jako na potvoru všichni vyhození byli ministry za ČSSD. Tehdy ještě platila koaliční smlouva a s vyhozením jinostrance, tedy ministra mimo ČSSD, by museli souhlasit předsedové koaličních partnerů Bělobrádek nebo Babiš. K tomu se nikdy premiér neodhodlal. Ani nemohl, protože koaliční smlouva, mimochodem stále ještě platná, říká, že s odvoláním musí souhlasit předseda příslušné koaliční strany, tedy zmínění Bělobrádek či Babiš. Jiná věc je, když ministryně spravedlnosti Válková (ANO) odešla sama na vlastní žádost.
každý vzpomene na hubený výsledek Sobotky a jeho ČSSD, které stěží přelezlo 20% a na to, jak Babiš odmítl jednat se Sobotkovou partajní opozicí vedenou Michalem Haškem. Tím vlastně Babiš nepřímo rozhodl, že prezident Miloš Zeman pověřit sestavením nové vlády Sobotku zkrátka musel. A Sobotka se s chutí pustil do práce, splnil se mu jeho životní sen. Ani mu nevadilo, že u klíčových jednání při sestavování vlády a přípravy koaliční smlouvy není Bělobrádek, který jako na potvoru musel do USA na léčení. A už vůbec mu nevadil Andrej Babiš. A proč taky, bez Babiše by to nedal a touha stát se premiérem byla nezvladatelná.

Takto to fungovalo, leč s blížícími se letošními podzimními parlamentními volbami se politická konstelace začala dramaticky měnit. Premiér Sobotka krok za krokem postupně zlikvidoval svoji vnitrostranickou opozici, poslední šel Zimola, před ním sám a dobrovolně Tejc, pokračují další a ČSSD je prý sjednocená jako nikdy. Ale co naplat, voliči tomu jaksi nerozumí a preference ČSSD směřují tam, odkud je kdysi vytáhl Miloš Zeman. A co hůř, u hlavního koaličního partnera a volebního soupeře Hnutí ANO Andreje Babiše křivka preferencí trvale stoupá. Do toho se Babiš odvážil plivnout do polévky ČEZ, který z ničeho nic chtěl prodat důležitý subjekt naší energetické soustavy elektrárnu Počerady. Zrovna teď a jako na potvoru před parlamentními volbami … A to nemluvím o urychlené volbě generálního ředitele ČT, který ani nevyužil celé funkční období a o čtyři měsíce dříve byl nechán opět zvolen pozoruhodným skórem 15 : 0. Vše může běžet při starém – na obrazovkách dnes a denně Sobotka, Klousek, Fiala, Bělobrádek, ani vlas se jim nezkřiví. A kontrast proti, také dnes a denně, Babiš a Zeman, vždy všechno negativní.

No a do toho všeho lidovci s Gazíkem (STAN, donedávna pevná opora Miroslava Kalouska) s jasnou zprávou nové volební koalice, která dobude českou politickou scénu. Teoreticky a piárově možná ano, ale voliči to vidí poněkud jinak a součet volebních preferencí zatím říká něco jiného.
Sečteno a podtrženo, staré lidové přísloví říká, že tonoucí se stébla chytá. Ale čeho se má Sobotka chytit, když žádné stéblo natož pevný břeh nevidět? A tak musí přijít něco nového, originálního. Něco, co tu ještě nebylo. Proto demise sdělená přes média a s nikým nekonzultovaná, čili hrozba potopení vlády svévolně vyvolaná premiérem Sobotkou. Pro jistotu ale jenom deklarovaná s tím, že její podání prezidentu republiky bude až někdy. Místo podání demise následuje první premiérův veletoč, když přichází na Hrad bez demise si o tom všem jenom popovídat. Následuje druhý veletoč a premiér posílá prezidentovi nikoliv demisi, ale návrh na odvolání Andreje Babiše, prvního místopředsedy vlády a předsedy koaličního partnera, se kterým podepsal koaliční smlouvu.

Prezidentovi se tyto způsoby demise nedemise, obcházení koaliční smlouvy a obcházení vlády nelíbí. Vyjadřuje se a začíná, jako vždy, štvanice. Jak trefně popsal výše zmiňovaný kolega senátor Jaroslav Doubrava, zrodila se nová Národní fronta – vedení ČSSD v čele se Sobotkou, lidovci, STAN, TOP 09, ODS, část Senátu podpořená druhým nejvyšším ústavním činitelem Milanem Štěchem a většinou jeho místopředsedů. Vše vydatně podporované médii, pražskými umělci a Pražskou kavárnou.
Muziku tvrdí ministři ČSSD, kteří bojkotují současnou prezidentovu návštěvu Číny, jejímž hlavním cílem je být na startu gigantického projektu Hedvábné stezky, který se dotkne tří kontinentů a 68 zemí světa.

Lidé se ptají, co se to vlastně děje,  jak toto všechno dopadne a co mají dělat. Nejsem Sibyla, ani politický prognostik, ale už jsem v životě něco zažil a tak dovolte několik poznámek. Především pevně věřím, že lidé nejsou žádní hlupáci a ve volbách se rozhodnou podle staré lidové moudrosti, která praví „kdo jinému jámu kopá sám do ní padá“.

Druhá poznámka je k Senátu, jehož součástí (jedenaosmdesátinou) jsem sám. Docházím k názoru, že tímto stylem politiky Senát neplní svoji roli pojistky demokracie a že nabývá legitimity otázka, zda by se bez něj tato země neobešla. Jsem senátorem pátým rokem a už potřetí se zde rozehrává politická hra proti prezidentu republiky, který byl zvolen v přímé volbě mandátem 2,7 milionu hlasů. Tentokrát se za mohutné mediální podpory spojují síly pravice a špiček ČSSD a přes média diskutují o tom, jak na prezidenta zaútočit. Zda bude lépe na něho podat žalobu k Ústavnímu soudu (lidovci, STAN, část ODS, zelení, někteří nezařazení) a nebo postačí žaloba k Nejvyššímu správnímu soudu (Štěch). Že zatím není žalovat co, neboť  premiér odmítl návrh ANO na novou ministryni financí místo Babiše, to jim v jejich posedlosti a svaté válce proti Zemanovi nevadí.

Závěrem si chci jenom postesknout, že tento styl vedení státu současnou politickou reprezentací v čele s premiérem Sobotkou, podporovaný mravním gigantem Kalouskem, Fialou, Gazíkem a dalšími, si naši občané nezaslouží. A pokud v něm bude na sílu pokračováno, tak se obávám, že to nepovede k ničemu dobrému a že se jednoho dne ucho  džbánu utrhne. Mám nepříjemný pocit, že stejný názor, který den ze dne sílí, má velké množství lidí. Je to zatím mlčící většina.

Nejlepší stíhačka světa dostala novou podobu. Podívejte se na nejnovější prototyp PAK FA

$
0
0

Napsal a přeložil Geo
16.5. 2017 Eurasia24
Na světlo světa se konečně dostaly snímky osmého letového prototypu ruského letounu páté generace Suchoj T-50, vyvíjeného v rámci programu PAK FA.

Letoun s číslem 509 vykonal svůj první let v sibiřském Komsomolsku na Amuru už 24. dubna letošního roku, nicméně fotografie z úvodního letu publikovány nebyly a dosud nebyly uvolněny ani žádné jiné oficiální snímky tohoto stroje.

Záběry jako ty níže jsou dílem takzvaných spotterů – letoun byl neoficiálně vyfotografován při příletu na letiště Letecko-výzkumného institutu M. M. Gromova v Žukovském u Moskvy. Ze Sibiře do Moskvy, tedy přes většinu území Ruské federace, letoun přelétl samostatně ve dnech 10. až 12. května.

Stojí za pozornost, že osmý letový exemplář PAK FA je prvním prototypem, který je vybaven kompletní sadou víceúčelového integrovaného radio-elektronického systému typu Š121 a současně všemi integrovanými senzory elektro-optického systému 101KS Atoll.

Právě vybavení unikátní radiolokační soustavou N036 Bělka (součást Š121) s celkem pěti anténami v přídi a v hranách křídla, instalace elektro-optického zaměřovacího systému a plnohodnotná víceúčelovost staví nejnovější Suchoj nad úroveň amerického F-22 Raptor, který je v současnosti považován za absolutní špičku mezi bojovými letadly (Eurasia24.cz se tímto tématem jižzabývala podrobněji).

Poté, co T-50 vstoupí do sériové výroby, nebude mít – pokud jde o bojovou hodnotu – dlouho konkurenci, přitom se očekává, že bude levnější nejen v porovnání s F-22, ale i s lehčím F-35.

Zatím poslední letový prototyp T-50 nese velmi neobvyklou „semidigitální“ kamufláž, jejíž důvod není jasný (ruští fandové programu PAK FA si dělají legraci z amerických kolegů tvrzením, že nový nástřik má zmást především je – a na amerických a britských diskusních fórech se už o tomto tématu skutečně vzrušeně diskutuje; je přitom pravděpodobné, že zbarvení sériových strojů bude docela jiné, obdobně jako tomu bylo v případě letounu Su-35).
Foto na Eurasia24

Mainstreamové lhaní o Číně

$
0
0
J. Loudil
16. 5. 2017
Na Číně je dobře vidět, jak naše mainstreamová média dokáží "zpracovat" svými lživými reportážemi a články české občany - " k obrazu svému". Kdo se začte do internetových diskuzí čtenářů pod různými reportážemi z Číny, pak uvidí onu neinformovanost a neznalost problematiky Číny u velké části naší populace. Viníkem ovšem není sám náš občan, viníkem je náš mainstream, který má za úkol vytvářet za naše peníze měsíčně věnované provozu ČT a ČRo, lživý obraz - "nám nepohodlných států". 

Proto třeba v diskuzích pravidelně čteme tyto úvahy : " Kdo by chtěl dělat za hrstku rýže 14 hodin denně !! Nikdo. Blbí Číňané jenom dřou skoro zadarmo , nikdy nic svého mít nebudou, jenom samé kopie a šmejdy ! Zničili si životní prostředí , vymírají díky politice jednoho dítěte,.....atd . atd. Nic z toho ovšem není pravda, je tu jen problém se stavem životního prostředí , na jehož nápravě se dnes masívně pracuje. Zbylé nesmysly a lži "napumpoval našim lidem do mozků" náš mainstream.

Pár pravdivými čísly z Číny poopravím náš mainstream :

1. Roku 2015 vycestovalo z Číny do zahraničí 128 milionů lidí , kteří jako turisté utratili 292 miliard dolarů !! To je více , než druhé USA, třetí Německo a čtvrtá Anglie dohromady ! Číňané v hotelích a restauracích světa utratí čtvrtinu všech turistických globálních výdajů !!! Občané USA jen 9 %. Roční HDP ČR je 195 mld. USD , čínští turisté tak ročně utratí o 50 % více peněz na svých cestách, než činí HDP ČR !!

2. V Číně ročně přibývá na silnicích 28 milionů nových aut / v USA - 17 milionů/. Počet aut na čínských silnicích nedávno překročil 200 milionů a do tří let překoná počet v USA /250 mil./

3. Čína provozuje 22 000 km vysokorychlostní železnice , to je 60 % !! z celosvětové délky. Pro stovky milionů Číňanů je jízda rychlostí 250 až 350 km na kolejích zcela cenově dostupná . My v ČR jsme ovšem u vytržení z jízdy Pendolinem a 160 Km/h.

4. Průměrný čínský dělník ve fabrice ve městě má dnes 16 000 - 18 000 Kč hrubého. To je jenom o něco méně jak podobný dělník v ČR.

5. Na univerzitách v USA studuje 350 000 studentů z Číny. Každý třetí zahraniční vysokoškolák v USA je tak z Číny.

6. V Číně je dnes 750 milionů uživatelů internetu / více jak obyvatel Evropy/ a 1350 milionů uživatelů mobilů, = každý tam má mobil.

7. Lidé v Číně mají svobodu podnikání i cestování. Pokud by se někomu v Číně cokoli nelíbilo, má možnost zkusit to jinde a usadit se třeba v USA nebo Austrálii.

8. V Číně je dnes rozestavěno 21 nových atomových reaktorů, to je 36 % světového počtu.

P.S. Vládu v Pekingu dnes podporuje 80 % obyvatel. Není to nic divného. Jejich vláda nekecá , ale tvrdě koná ! Toho si ovšem náš mainstream jaksi nevšiml. On masíruje naše lidi třeba kecy o ubožácích z hnutí Falun gong, kteří tam prý : "hrozně trpí" za svou víru. A řada našich pomatených Sluníčkářů se na této vlně snaží zviditelnit , viz. odkaz. V Číně se ovšem nevede dobře jenom těm, co chtějí rozložit nejúspěšnější režim na světě zevnitř. Tedy se jim nevede dobře zcela po právu.

http://lpbh.org/koncert-svedomi-nelze-koupit/
https://www.youtube.com/watch?v=O3kL6nMap2s
https://www.youtube.com/watch?v=b-4ALvVO6SA

P.C.Roberts: Exponenciální růst kybernetické vratkosti

$
0
0
16. 5. 2017     PaulCraigRoberts
Neexistuje nic takového, jako je kybernetické zabezpečení. A jak dokazuje poslední vyděračský útok viru WannaCry po téměř celém světě, je možné jen kybernetické zabezpečení větší, či menší, ale nikdy ne úplné. Hackeři viru WannaCry odcizili z americké bezpečnostní agentury (NSA) kybernetickou zbraň (to je onen vir WannaCry), který použili proti zhruba 150 zemím, v nichž poškodili např. údaje Britské národní zdravotní služby, španělské telekomunikační služby Telefonica, automobilek Renault a Nissan, ruského ministerstva vnitra, energetické společnosti PetroChina a stovek společností dalších.

Kupodivu však zpravodajské třeštění kolem uvedené události nemíří k NSA za její nedostatečnou ochranu dat, ale proti jednotlivým uživatelů Microsoftu. A to za ten jejich hřích, že si zabezpečení svých počítačových systému nenechali aktualizovat nejnovější obranou, vydanou Microsoftem před dvěma měsíci.

Otázky nejpodstatnější ovšem vzneseny nebyly. Například: Pro jaký účel NSA kybernetický vir u sebe přechovávala a proč o něm Microsoft neinformovala?

Je to jasné: NSA zamýšlela použít tuto kybernetickou zbraň proti nějaké zemi či zemím. Proč jinak by ji totiž před Microsoftem tajila?

A jak měla být tato zbraň použita? Měly se jí znehybnit obranné systémy Ruska a Číny okamžiky předtím, než na ně USA vyšlou mraky svých interkontinentálních balistických raket.

Jde o obvinění natolik závažné, že by se jím měl okamžitě zabývat Kongres. Zvláště proto, že má souvislost s nedávným výrokem nejvyššího ruského vojenského vedení o tom, že Washington připravuje první, tzv. preventivní nukleární úder proti Rusku, a podobně se vzhledem k nebezpečí hrozící její zemi vyjádřila i Čína.

Co je totiž ještě nebezpečnějšího než víra dvou nukleárních mocností, že jim bezprostředně hrozí cizí napadení? Znásobené navíc i tím, že jak Washington, tak jeho vazalové celou věc velkopansky přehlížejí a nevěnují jí ani zlomeček pozornosti.

Prezident Microsoftu Brad Smith naznačil možnost, že s krádeží kybernetické zbraně z arzenálu NSA může mít něco společného americká armáda. Viz: ZDE

Jde o něco nedozírného významu. Co např. když hackeři napadli ruské radarové varovné systémy a ruské vedení nyní dospěje k názoru, že tento kybernetický útok je předehrou útoku amerických interkontinentálních balistických raket proti jejich území?

Skutečnost, že nikdo ve Washingtonu či v Evropě nevystoupil a ruskou vládu ohledně americké hrozby neuklidnil, je arogancí, jež se už nalézá mimo možnosti normálního lidského chápání.

Vybral a přeložil Lubomír Man

Změna je žádoucí, ale v nedohlednu

$
0
0
Jiří Jírovec
16. 5. 2017
Josef Mrázek ve svém  zajímavém článku ZDE analyzuje problémy české společnosti a naznačuje řešení, která by mohla vést k tomu, aby po dalších volbách bylo lépe než teď.
Ústava ČR ZDEříká:
"Politický systém je založen na svobodném a dobrovolném vzniku a volné soutěži politických stran respektujících základní demokratické principy a odmítajících násilí jako prostředek k prosazování svých zájmů."


Zmíněný paragraf nedefinuje násilí a neposkytuje tedy ani náznak toho, co smí občan dělat, když se politických stran zmocní šmejdi, jimž jsou zájmy společnosti zcela ukradené. Násilí nemusí být jen defenestrace. Násilí může být i to, co jsme viděli ve Sněmovně při její 58. schůzi.

Součást Ústavy, Listina Základních práv a svobod ZDE v Článku 13 uvádí:

"Nikdo nesmí porušit listovní tajemství ani tajemství jiných písemností a záznamů, ať již uchovávaných v soukromí, nebo zasílaných poštou anebo jiným způsobem, s výjimkou případů a způsobem, které stanoví zákon. Stejně se zaručuje tajemství zpráv podávaných telefonem, telegrafem nebo jiným podobným zařízením."
Zveřejnění tajně pořízeného záznamu setkání Babiše s novinářem Přibilem je zcela jasným porušením Ústavy, respektive její části. Poslancům, kteří mají plná ústa demokracie a její ochrany to je šumafuk.

Ozvala se proti tomu nezávislá media? Babiš přece vlastní jen Mafru.

V ČR existuje politická krize, kterou podle mého názoru vyvolaly nízké volební preference ČSSD. Svým způsobem jde o obdobu Února 48. Lid tehdy zaplnil náměstí a premiér mu sdělil, že president přijal demisi ministrů a že tam dosadí ty svoje. Komunisté tehdy drželi Ministerstvo vnitra.

Sobotka si na veřejnost netroufne, ale rád by na tiskové konferenci řekl, že president přijal jeho návrh odvolal Babiše a že vláda dovládne jako menšinová bez ANO. On sám na svá bedra naloží břímě vést Ministerstvo financí.

Následující odstavec je spekulace: Sobotkovi jde o to, aby MF ovládl a jeho prostřednictvím zatlačil na Finanční správu. Ta musí přednostně šetřit Babišovy korunové dluhopisy, aby Chovanec mohl konat. Babiše je třeba dorazit jako volitelnou figuru. K tomu stačí změnit jeho mediální obraz na "sprostého podezřelého". Je třeba zlikvidovat politickou pobočku Agrofertu, za níž ANO označuje Kalousek. Sobotka pak jménem ČSSD přihodí plebsu několik dobrot do koryta. To všechno známe. Cožpak státní zástupce a policie nezačaly jednat proti Rathovi na základě udání, s nímž se veřejnosti anonymní udavač dostal rovnou k vrcholu zastupitelství v Brně? A proti Babišovi již máme odposlechy. Co na tom, že by je jakýkoli spravedlivější soud musel hodit do koše.

Přesuňme se do reálu. Je poledne 14. května 2017. Začíná "nejnezávislejší" pořad ČT, tedy OVM. V ČR je politická krize, ale Moravec se půl hodiny věnuje zamýšlenému omilostnění Kajínka. Cáknout trochu špíny na Zemana nemůže nikdy škodit. President prý kdysi nechtěl a teď omilostňuje. Vzduchem prolétne dávno spasklá bublina, že to dělá proto, aby zakryl svou úlohu ve vládní krizi. Co na tom, že milost předcházela Sobotku a jeho žonglování s demisemi.

Josef Mrázek ve svém článku píše:

"Víme, že stát je veden špatně po dobu mnoha volebních období, takže je zřejmé, že politickou reprezentaci stále špatně volíme. Nestačí opakovat volby, je třeba volit jinak. Musíme změnit volební zákon, ale to je obtížné, protože stávající systém se proti změnám opevnil. Dobrý volební zákon musíme nejen umět navrhnout, ale také musíme mít sílu ho prosadit."

Má pravdu, ale co s ní. Kapři si přece rybník nevypustí.

Snahou každé moci je upevnit svoje postavení a přetrvat. Dělali to komunisté po roce 1948 a dělají to jejich následovníci po sametu. Obě skupiny k tomu měly a používaly mocenské prostředky vyfutrované propagandou.

Komunisté se pokoušeli budovat nový, kapitalismu nepřijatelný sociálně-ekonomický systém. Jejich propaganda prosazovala model souhlasu veřejnosti s politikou strany, která vládla. Původní poválečné nadšení (ne nepodobné britskému, které zachytil dokument "Spirit of 45") postupně vyvanulo, ale po nějakou dobu stačilo, že se jednotlivci nebo organizace účastnili oslavných a vítacích akcí. Šedesátá léta znamenala přechod k určité repolitizaci společnosti. Ta byla narušena v srpnu 1968 a vlastně doražena požadavkem, aby nestraníci podpisem vyjádřili souhlas s "bratrskou pomocí".

Posametová moc uvolnila cestování, za cenu narůstajícího dluhu dospěla ke směnitelnosti koruny a vytvořila podmínky pro podnikání. Svoji propagandu zaměřila na absolutní diskreditaci předcházejícího režimu. Protože každý systém má jistou setrvačnost objevily se nové problémy až se zpožděním. V mezidobí se obnovily tak zvané "tradiční politické strany". Od začátku nastalo naprosto nekritické přijímání prvků západního kapitalismu. Skoro 28 let po sametu přišel poslanec František Laudát s geniálním pozorováním: Než se něco změní, má se to napřed analyzovat. Je to obecná pravda.

Před i po sametu existovaly mocenské nástroje na kontrolu občanů. Komunisté byli, měřeno současnými měřítky, absolutní břídilové. Postavte proti sobě informace o tom, že umělci dělají večírky a současnou kontrolou pohybu každého z nás, informacemi o tom co a komu říkáme a píšeme a kudy a kam chodíme ZDE .

K těmto faktorům přibyl dříve již zapomenutý neznámý strach z existenční nejistoty, která obecně brání, aby se občan angažoval v protestech.

A pak je tu propaganda, nejlépe již ve škole, jak o tom kdysi zpíval Pete Seger ZDE: Co ses dnes naučil ve škole, můj synku?

I learned our Government must be strong - It's always right and never wrong - Our leaders are the finest men - And we elect them again and again.
V překladu: Naučil jsem se, že naše vláda musí být silná - má vždy pravdu a nikdy nechybuje - naši vůdcové jsou ti nejskvělejší muži - a proto je znovu a znovu volíme.

Máme-li uvažovat o jakékoli změně existujícího politického či volebního systému, nesmíme opomíjet to, co se děje ve "vyspělých" demokraciích.

V Kanadě a nepochybně i v USA došlo ke ztrátě zájmu občanů o to, co se děje nad místní úrovní. Vše ostatní je jako bůh a car příliš daleko a vysoko. Volby vyšší úrovně jsou v podstatě estrády, které znova a znova udržují u moci "tradiční strany". Málokdo ví, že třeba Obama ke svému poslednímu zvolení potřeboval 1 miliardu dolarů. Málokdo ví, že peníze určují, kdo se může dostat do americké presidentské debaty. Že Republikáni a Demokrati dali televisním stanicím, které vydělávají na reklamách, ultimatum: buď tam budeme jenom my a nikdo jiný a nebo debata nebude.

V amerických presidentských volbách v roce 1992 získal nezávislý kandidát Ross Perot 18.9% všech hlasů, ale neměl šanci proti "oficiálním kandidátům". Nezískal ani jeden hlas volitelů.Tak jsou nastavena pravidla proti nežádoucím kandidátům.

Nemožnost politické změny je navíc dána i tím, že establishment v podstatě ukradl termíny jako lidská práva, demokracie a ústava. Těmi mohou kdykoli a kohokoli fackovat jekéhokoli oponenta.

Když čteme Mrázkův návod na (teoretickou) změnu, musíme si uvědomit, že dříve nevídaná kontrola občanů dosáhla celosvětově takového rozměru, že prakticky vylučuje jakékoli kroky, které by mohly existující moc jakkoli ohrozit. V tomto smyslu je tak zvaný boj proti terorismu podvod. Vynakládáme miliardy na policii a tajné služby, abychom zabránili ztrátám desítek nebo stovek lidských životů nebo se buduje ochranka pro bohaté, aby až jednou "chudoba z lidí lotry učiní a z lesů je požene hlad". Sázím na to druhé.

Mrázek mluví o nebezpečí, které národu hrozí. Má pravdu v prvním bodě, totiž svět, nejen náš národ může rychle zaniknout, když bude válka. V Česku není ve vládě jediný ministr, který by v sobě měl tolik mravnosti, aby řekl "v tomhle s vámi (s NATO a tedy USA) nejedeme". Místo toho si političtí šmejdi natřásají peříčka, že se bude ještě víc zbrojit a stavět víc plotů. Dělají to v naději, že se nás dorážka Rusů nedotkne a že se pokud možno přiživíme na přesunu bohatství směrem k již bohatým zemím. Nikdo si již nevzpomene na to, co říkal Havel než byl oslepen politickou slávou.

Řešení, bohužel neschůdné, je zrušit politické strany a tato zlorumpovaná seskupení politických šizuňků nahradit nezávislými poslanci. To je praxe z komunálních voleb, která dobře funguje v Ontariu. Tam se nemluví o politické příslušnosti, ale o tom, co je třeba udělat pro komunitu.

Jenže to jsme znova u kaprů a jejich rybníků.

Zákon o kariérním řádu je další obrovský tunel na platy učitelů

$
0
0
Jana Maříková
16. 5. 2017
Zákon, který nyní projednává Senát, má zavést atestace učitelů. Přitom žádný mezinárodně právní ani evropský předpis – na rozdíl od lékařů - u učitelů nic takového nepožaduje. Důvodem, proč je tento zákon tlačen Parlamentem, je dát zákonné posvěcení k nesmyslnému utracení několika miliard z evropských fondů. A protože pravidla čerpání fondů EU požadují tzv. „udržitelnost“, což znamená, že věc musí běžet ještě nejméně 5 let po skončení evropského financování, tak ve skutečnosti jde i o legalizaci krádeže peněz ze státního rozpočtu. Místo na platy učitelů potečou peníze ve velkém k neziskovkám a „vzdělávacím institucím“, které budou učitele jen otravovat administrativou.


V důvodové zprávě k zákonu není pořádně vyčísleno, kolik celá ta „legrace“ vlastně má stát. V podstatě přitom ani nejde o porušení pravidel. Zákony o jednacím řádu obou komor Parlamentu totiž požadují vyčíslení dopadů do státního rozpočtu a rozpočtu územních samosprávných celků (obcí a krajů). V prvních pěti letech mají být náklady spolufinancovány z fondů EU. Ani to samozřejmě není pořádně vyčísleno. Přesnou cifru neznají ani lidé z ministerstva. Hovoří se o částkách v rozmezí 1 až 5 miliard. Ročně nebo za celé pětileté období. Podle toho, co všechno se do toho počítá.

Učitelé a s nimi celé školství by potřebovalo přidat peníze na platy. Jen tak se podaří zajistit, aby ve školách učili kvalitní učitelé. Dnes je situace taková, že z učitelského platu není možné vyžít. Učitelský plat stačí tak na zaplacení nájmu a energií. A už nezbývá na jídlo a ostatní životní potřeby. To je ten důvod, proč kvalitní lidé ze školství odchází do jiných sektorů. Proto jsou dnes ve školství pouze dvě kategorie lidí. Absolventi a důchodci, respektive lidé těsně před důchodem. Zcela chybí střední generace. Tedy třicátníci a čtyřicátníci. Tito lidé totiž musí život rodinu, platit hypotéky nebo deregulované nájmy. A to z učitelského platu není možné. Proto učitelé po získání několika let praxe, která je vyžadována ve firmách, odchází jinam. Zvláště pokud se chystají založit rodinu. Tento problém hrozí během několika let zcela zlikvidovat české školství. Dnes drží většinu škol v provozuschopném stavu pouze lidé v předdůchodovém věku a přesluhující důchodci. Tedy v podstatě nadšenci, kteří mohou kantořinu jako svoji zálibu provozovat jen díky tomu, že se v době před rokem 1989 dostali k levným družstevním bytům. Nebo proto, že jejich manžel nebo manželka vydělává dost peněz v jiné profesi. Až tito lidé během pár let odejdou nebo vymřou, tak se české školství rozloží jako domeček z karet. Už dnes má každý ředitel, kterému odejde učitelka na mateřskou dovolenou nebo mimo školství, obrovský problém výpadek nahradit.

K řešení tohoto problému by stačila „maličkost“. „Pouhých“ 13 miliard by stačilo k tomu, aby platy učitelů vzrostly na hodnotu kolem 40 tisíc měsíčně, která by zajistila, že kvalitní učitelé ve školství zůstanou nebo se do něj vrátí. Na pohled se zdá potřebná částka obrovská a na první pohled nedosažitelná. Je třeba však brát v úvahu, že jde o pouhé 1% výdajů státního rozpočtu. 

Ještě horší však je, že návrh novely zákona o pedagogických pracovních, který má zavést kariérní řád, k těmto penězům učitelům uzavírá cestu. On totiž stát tyto peníze na potřebné zvýšení platů má, ale nejsou určeny pro učitele. Od doby úřadování ministryně školství Petry Buzkové (2002 – 2006) vznikla pod ministerstvem školství soustava rozpočtových a příspěvkových „servisních“ organizací. Jde o všechny ty CERMATy, ÚIV apod., které systematicky jako upíři vysávají peníze ze školství. Všechny jejich projekty - jako státní maturita - mají společné to, že jsou nesmírně administrativně náročné a nesmyslně drahé. A přináší pouze problémy. Jako příklad lze uvést právě státní maturitu. Náklady na pouhé papírování s ní spojené, stojí ročně kolem 4 miliard. Po jejím zavedení prudce klesla vzdělanost. A vzrostl počet správních žalob ne její vyhodnocení. 

A aby toho nebylo málo, tak kolem těchto školských „penězožroutů“ se otáčí další sada spolupracujících satelitů, smyslem jejichž existence je vysávání peněz ze školství. Vesměs jde o zatraceně zskové neziskovky nebo obshodní společnosti jako například Scio, jehož produktem jsou nechvalně proslulé scio testy. Tato organizace oficiálně nečerpá dotace z MŠMT. Přesto úspěšně parazituje na veřejných penězích. Za scio testy totiž platí školy, vysoké školy a formou různých poplatků též studenti a žáci. 

Obdobná je situace s inkluzí „počesku“, která nalila miliardy do neziskovek a přinesla pouze problémy v provozu škol.

Systém financování školství je velmi složitý a finanční upíři jsou do jeho tepen zakousnuti na mnoha místech (od ministerstva až po školy), a právě to jsou důvody, proč ani ministerstvo není schopné zákonodárcům vyčíslit, kolik ta legrace bude stát. Tedy pokud to nechce říci záměrně, aby to nevyvolalo skandál.

Pojďme si nyní říci, co ten kariérní řád vlastně bude obnášet. Během prvních dvou let profesního života absolventa pedagogické fakulty by na jeho působení ve škole měl dohlížet tzv. zaváděcí učitel. Taková praxe existuje na dobrých školách již dnes i bez zákonného příkazu. Nováčka většinou v prvních letech doprovází a radí mu starší zkušenější kolega. Podle návrhu novely by za to měl dostat příplatek do 1,500 Kč měsíčně. Ale až za 5 let. Nyní nato peníze ve státním rozpočtu nejsou. I tak jde o pakatel ve srovnání s tím, kolik peněz pohltí administrativa, která bude spojená s tzv. atestacemi. Na tu mají jít peníze přednostně. A proto nebudou pro učitele.

Po dvou letech provede škola hodnocení učitele. To se samozřejmě dělá už nyní. A každý rok a u každého učitele. Hodnocení slouží hlavně k tomu, aby ředitel – pokud mu na to zbývají peníze – mohl rozdělit učitelům osobní ohodnocení nebo odměny. Dělá se to však bez zbytečného papírování. Nyní na to bude vyhláška, různé formuláře apod. Jejich vyplňování zabere spoustu času. A nejen řediteli, ale i učitelům. A tento čas samozřejmě bude chybět na učení a kvalitní přípravu. 

Po 2 letech má podle návrhu zákona učitel postoupit do II. kariérního stupně. Teprve zde bude mít nárok na smlouvu na dobu neurčitou. Což je proti dnešnímu stavu zhoršení. Dnešní zákoník práce totiž zakazuje řetězení pracovních smluv na dobu určitou ve školství. Takže učitel většinou na svůj první školní rok dostane smlouvu na dobu určitou. Ve druhém roce pak již má nárok na smlouvu na dobu neurčitou. Návrh novely tedy „otrocké“ postavení absolventů o rok prodlouží. Což je určitě nebude motivovat k tomu, aby do školství vůbec zamířili. Protože v něm 2 oky nedosáhnou ani na kreditní kartu nebo spotřebitelský úvěr na pračku. Natož na hypotéku, s níž při založení rodiny musí počítat.

Do III. Kariérního stupně – tzv. „vynikající učitel“ se člověk bude moci dostat po složení tzv. „atestace“. To je zkouška, kterou by měly provádět akreditované organizace. A to je právě ten zdroj problémů. Jejich zřízení a provoz bude polykat právě ty miliardy, které chybí na platy učitelů. Podle návrhu zákona by mělo jít o vysoké školy, ministerstvem zřizované organizace, ale i „neziskové“ organizace. A klidně i o obchodní společnosti!

Jde o obdobnou situaci, jaká nastala ve zdravotnictví po řízeném rozvalení Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ). Atestace mají ze všech profesních skupin pouze lékaři. Je to dáno tím, že medicína je dnes tak rozsáhlá, že vyžaduje zvláštní mix komplexních znalostí a specializace. Po absolvování lékařské fakulty lékař nastupuje do nemocnice na tzv. „kolečko“. V jeho rámci se v praxi trochu seznámí s každou odborností. Během kolečka, kdy v nemocnici projde všechna oddělení, si vybere odbornost, které se bude chtít věnovat. Pak se 2 až 3 roky připravuje jen na atestační zkoušku právě z této odbornosti. Například na kardiologii. Kromě nezbytné praxe na kardiologickém oddělení nebo klinice, kdy získává poznatky „okukováním“ od starších kolegů, chodí i na speciální školení jen z kardiologie. Nazývá se to následné vzdělávání. 

Semináře organizují odborné společnosti, špičkové kliniky nebo výzkumná centra, ale i farmaceutické firmy nebo výrobci spotřebního zdravotního materiálu. Dříve mladého lékaře vzdělávacím procesem provázel IPVZ, před jehož komisí pak lékař atestační zkoušku skládal. A systém bez problémů fungoval. Před několik lety byl IPVZ rozdroben a vzdělávání a atestování bylo „rozprášeno“ mezi lékařské fakulty, odborné společnosti a komerční firmy. Výsledkem je katastrofální nedostatek kvalifikovaných lékařů. Systém atestací se zcela rozložil. Jednotliví školitelé a atestátoři vedou nekonečné války mezi sebou, s ministerstvem zdravotnictví, s Českou lékařskou komorou a v neposlední řadě s nemocnicemi. Výsledkem je, že proces přípravy atestovaných lékařů se zadrhl.

Školství by tento problém, do něhož nás chce uvrhnout ministerstvo, vůbec nemuselo mít. Na rozdíl od medicíny totiž žádný mezinárodně právní předpis nepožaduje, aby učitel měl atestaci. Udělat mezinárodně uznávaný systém postgraduálního vzdělávaní učitelů totiž není možné. S kým by se srovnávali učitelé češtiny?

Ve školství je systém atestací zcela nesmyslný a zbytečný. Kromě základní kvalifikace, kterou člověk získá absolvováním pedagogické fakulty, totiž o jeho erudici rozhoduje především praxe. Jen během ní si lze osvojit grify nezbytné pro zvládání výuky. Následné vzdělávání je samozřejmě dobré. Dělá se už dnes. Učitelská obdoba odborných společností jako je Spolek germanistů a učitelů němčiny (SGUN) pořádá už dnes řadu zajímavých vzdělávacích akcí. Další podnětné akce pořádají výrobci učebnic a pomůcek. Učitelé na ně chodí i bez zákonného nařízení. K tomu, aby vše lépe fungovalo, nepotřebujeme novelu zákona, ale peníze na to, aby učitelé mohli na akce více jezdit. Jenže ministerstvo „řešení“ problému uchopilo jako vždy „po svém“. Tedy vyhláškami, výkazy, metodickými pokyny, formuláři. Prostě byrokraticky. Administrace sežere více peněz a času než vzdělávání.

Jediný důvod proč se to celé dělá, je zákonné zmocnění k nalití miliard do spřátelených neziskovek a dceřiných organizací ministerstva. Napřed z peněz EU a z peněz škol (musí být spolufinancování). A pak i z peněz ze státního rozpočtu a opět škol. To jsou ty peníze, které chybí na platy učitelů. A budou chybět dlouho. Žádný špatný projet se totiž u nás ještě nepodařilo zrušit. Nejen státní maturity. Nejhůře se totiž ruší nesmysly, které byly financovány z peněz EU. Prvních 5 let po skončení financování z fondů EU totiž nesmysl musí běžet na jiné peníze z národních zdrojů. 

Dobrý příklad ke srovnání můžeme najít rovněž ve zdravotnictví. Z peněz EU bylo financováno zavedení úhradového systému formou platby za diagnózu (DRG). Systém DRG nebyl vyvinut jako systém úhradový. V USA vznikl ke sledování počtu komplikací a vyhodnocování rizik používání nevhodných postupů nebo špatné hygieny. Na makrodatech lze sledovat nemocnice, které mají vyšší počty komplikací a zaměřit se šetření, zda se zvýšeným počtem např. nozokomiálních nákaz není spojeno špatné hygienické prostředí. Systém absolutně není vhodný k tomu, aby se podle něj platila poskytnutá zdravotní péče. Je to jako používat fotoaparát k zatloukání hřebíků. A právě proto, že DRG nebyl vhodný k používání jako úhradový systém, bylo napřed z rozpočtu zdravotních pojišťoven a pak i z fondů EU utraceno několik miliard na jeho adaptaci na úhradový systém. Ten samozřejmě funguje špatně, vede k nehospodárnostem, a v poslední době je zdravotními pojišťovnami zneužíván k okrádání nemocnic formou různých korekcí vah a koeficientů. Mnoho let se ví, že DRG přináší pouze problémy.

Protože však jeho zavedení bylo financováno z peněz EU, tak jej Ministerstvo zdravotnictví nechce zrušit, aby peníze nemuselo vracet. Místo do nemocnic nalilo další miliardy do projektu Restart DRG. Ono to totiž není jen o té hrozbě vracení peněz do Bruselu. K tomu, aby nemocnice mohla vykazovat péči v systému DRG , potřebuje složité a drahé softwary. K tomu, aby ji zdravotní pojišťovna co nejméně oškubala na srážkách za různé váhy a koeficienty, zase potřebuje drahé služby poradenských firem, které data posílaná ve výkazech optimalizují. Dokud se platí podle systému DRG, mají tito vyžírkové parazitující na zdravotnictví dobré živobytí. A ti se pak též starají o to, aby peníze šly spíše do financování DRG než do financování nemocnic.

Pokud Senát včas podobný nesmysl, tedy kariérní řád učitelů, nezatrhne, tak to bude u učitelských atestací podobné. Místo na platy učitelů peníze potečou do neziskovek a servisních organizací ministerstva. Na papírování, software a různé nesmyslné projekty tzv. osobnostního rozvoje, kde se za hodnu práce servisní organizace účtuje kole 1.500 Kč. A mnoho peněz a hodně dlouho. To už si dobyvatelé renty z veřejných rozpočtů vždy dokáží zajistit.

Asi už také tušíte, kam paní Valachová zamíří poté, kdy její demisi přijme prezident republiky…

Obyvatelé Ukrajiny mají dva týdny, aby odstranili své stránky na sociálních sítích.

$
0
0
16. 5. 2017    zdroj a zdroj a zdroj
Medvedčuk konstatoval, že Ukrajina se pohybuje směrem k Severní Koreji, když zakazuje sociální sítě. Ministerstvo vnitra Ukrajiny: Nacpolicie zajistí zákaz přístupu k sociální síti VKontaktu
Ukrajinci mají zablokovaný přístup k sociálním sítím V kontaktu a Spolužáci. Zakázán je jim i Yandex. Sankce byly uloženy i na Mail. Ru Group. Mimochodem, internetová stránka Mail.ru se, samozřejmě, také ocitla pod zákazem. Vyhláška ukrajinského prezidenta Petra Porošenko o zakázu ruských sociálních sítí VKontaktu a Spolužáci vstoupí v platnost nejpozději 1. června. Experti už nazvali zákaz Petra Porošenka vůči VKontaktu a Spolužáci na Ukrajině sankcemi proti ukrajinským občanům.


Podle ukrajinského práva musí být Porošenkova vyhláška zveřejněna do 15 dnů v informačním bulletinu a tím okamžitě vstoupí v platnost.

V létě nebudou moci Ukrajinci používat ani VKontaktu, ani Spolužáci, ani vyhledávač Yandex - po dobu tří let.

Vyhláška prezidenta Ukrajiny Petra Porošenka škodí především občanům Ukrajiny, z nichž více než 13 milionů používá denně sociální síť VKontaktu a více než 5 milionů Spolužáci. Jak informoval korespondent IA Regnum 16. května, oznámil to předseda výboru Státní dumy pro informační politiku Leonid Levin (Jednotné Rusko).

"Místo vyhlášené politiky následování evropských hodnot svobody a demokracie je tu snaha vytvořit dokonce ne virtuální hranice, ale skutečný plot s ostnatým drátem s cílem vytvořit na území Ukrajiny v oblasti informovanosti koncentrační tábor", řekl Levin.

V podmínkách poklesu oficiálních rusko-ukrajinských kontaktů zůstávaly sociální sítě platformou pro dialog lidí obou zemí, poskytovaly příležitost vyslovit se k znepokojujícím otázkám, poznamenal poslanec. "Nyní se ukrajinské úřady jednostranně rozhodly fakticky zbavit své občany svobodné komunikace", řekl.

Bráněním fungování ruských sociálních sítí omezují komunikaci svých občanů, kteří je používají, říká Levin.

Medvedčuk konstatoval, že Ukrajina se pohybuje směrem k Severní Koreji, když zakazuje sociální sítě

Zákazem sociálních sítí jde Ukrajina cestou Severní Koreji. Uvedl to vůdce veřejného hnutí Ukrajinská volba - právo lidu Viktor Medvedčuk. Experti už nazvali zákaz Petra Porošenka vůči VKontaktu a Spolužáci na Ukrajině sankcemi proti ukrajinským občanům.

Medvedčuk poznamenal, že sociální sítě byly málem jediným místem, kde Ukrajinci mohli kritizovat vládu a oznámit vládnoucím špičkám svůj názor. Jejich zákaz naznačuje, že země "zcela odbočila z cesty demokracie a dala se na cestu Severní Koreje". Schováváním se za sankce kyjevská moc jednoduše omezila práva svých občanů. O porušení práv svědčí a zákaz všech možných druhů ruské literatury a uzavření nepohodlných médií.


Ministerstvo vnitra Ukrajiny: Nacpolicie zajistí zákaz přístupu k sociální síti VKontaktu
Kybernetická policie Ukrajiny zajistí zákaz internetových stránek VKontaktu, Spolužáci a dalších, které se dostaly pod ukrajinskou cenzuru, napsal 16. května tiskový tajemník ministerstva vnitra Ukrajiny Arťom Ševčenko na své stránce na Facebooku.

"Oddělení kyberpolicie Národní policie Ukrajiny bude určitě plnit příslušné rozhodnutí [SNBO] v rámci svých pravomocí a kompetencí", napsal mluvčí ministerstva vnitra.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Na Ukrajině nabyl účinnosti mechanismus stažení ruských knih

$
0
0
16. 5. 2017      zdroj
Na území Ukrajiny vstoupil v platnost způsob stažení knih, vydaných v Rusku a dovezených do země bez povolení. Uvedl to portál Ukrajinské zprávy v neděli 14. května. Platnost mechanismu se týká soukromých podnikatelů a organizací, které přivážejí a distribuují zboží vyrobené v Rusku. Narušitelům hrozí administrativní a ekonomické tresty. 

Bylo uvedeno, že zákaz se nevztahuje na knihy, které občané provezou v příručním zavazadle, jejich počet však nesmí přesáhnout deset výtisků.

Stažením knih se bude zabývat Státní výbor pro televizi a rozhlas Ukrajiny. Knihy pak budou uloženy v příslušném rezortu.

V únoru bylo oznámeno, že vydavatelství země kritizovala iniciativu Kyjeva. Jak oznámil předseda Ukrajinské asociace vydavatelů a knihkupců Alexandr Afonin, zákaz povede k nedostatku zboží a vzniku nelegálních kanálů pro jeho realizaci.

V prosinci 2016 Nejvyšší rada odhlasovala rozhodnutí o omezení dovozu z Ruska do země tištěné produkce "antiukrajinského obsahu".

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Co to ten Trump vyzradil Rusům o Daeši? Tedy pokud vůbec…

$
0
0


Jsou toho plná i česká média – Donald Trump prý Rusům prozradil cosi tajného o Islámském státu. Co se tedy vlastně stalo?




Před pár dny se objevily zprávy, podle nichž chce americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost zakázat laptopy a tablety na leteckých linkách z Evropské unie směřujících do Spojených států, a to kvůli údajnému chystanému teroristickému útoku Daeše. Právě to mělo být minulý týden i jedním z témat Trumpovy diskuse s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.

Samo o sobě není ono téma ničím novým, protože spekulace o bombách v počítačích jsou tu už několik měsíců a USA spolu s Británií zakázaly elektronické přístroje na palubách svých letadel mířících z Blízkého východu už letos v březnu. Novinkou je vlastně jen rozšíření zákazu na destinace ze zemí Evropské unie, o čemž chce nyní Brusel s Washingtonem jednat.

A za této situace někteří „současní i bývalí“ američtí činitelé tvrdí, že Trump Lavrovovi vyzradil „top secret“ informátora, který údaje o chystaných teroristických útocích Daeše Spojeným státům předal. Trump prý uvedl, že tato zpravodajská informace pochází od zdroje v určitém městě ovládaném Daešem – zveřejněné zprávy sice město neuvádějí, ale někteří „současní i bývalí“ činitelé mají za to, že pokud by Rusové chtěli, budou nyní s to si dotyčný zdroj identifikovat.

Rusko bojuje proti Daeši stejně jako Spojené státy a nelze tedy předpokládat, že by tuto nově získanou informaci předalo zrovna Islámskému státu, ale spekulace amerických médií, které dál „jedou“ na protiruské vlně, počítají s tím, že  ......

(celý text zde)

Státní převrat uslintaných hyen

$
0
0
Pavel Letko
16. 5. 2017 e-republika

Působení ČSSD, TOP 09 a ODS lze přirovnat ke státnímu převratu. Demokratické instituce jsou zpochybňovány, je vytvářen nátlak na oponenty prostřednictvím vyhrůžek, dehonestací v médiích a pořádáním různých demonstrací. Parlament se proměnil ze zákonodárného orgánu v nástroj likvidace politické konkurence. Dnešní stav snese srovnání se státními převraty, jež organizovali komunisté i fašisté a které skončily totalitou, bezprávím, organizovaným násilím a omezením práv a svobod. Právě teď sledujeme v přímém přenosu tragikomickou demontáž demokracie.

Komentovat domácí politickou scénu je čím dál obtížnější. Celá politika se scvrkla na pouhopouhý boj oligarchů o moc.

Nemáme na výběr mezi Babišovým korporátním fašismem a řekněme Sobotkovou liberální demokracií. Nikoliv. Sobotka, Kalousek nebo Bělobrádek již nepředstavují žádnou liberální demokracii. Představují jen zájem skrytých oligarchických uskupení proti Babišovi. Přičemž působení ČSSD, TOP 09 a ODS lze již přirovnat ke státnímu převratu. Demokratické instituce jsou zpochybňovány, je vytvářen nátlak na oponenty prostřednictvím vyhrůžek, dehonestací v médiích a pořádáním různých demonstrací.

Parlament se proměnil ze zákonodárného orgánu v nástroj likvidace politické konkurence. Dnešní stav snese srovnání se státními převraty, které organizovali komunisté i fašisté s výslednou totalitou, bezprávím, organizovaným násilím a omezením práv a svobod. Právě teď sledujeme v přímém přenosu stejně tragikomickou demontáž demokracie, jakou jsme byli zvyklí sledovat ze záznamu padesátých a třicátých let minulého století v Československu a Německu. Dojmy jsou vydávány za fakta, na oponenty je vytvářen existenční tlak s vyhrůžkami kriminalizace.

Veřejnosti jsou předkládány anonymní zdroje jako fakta, fámy se stávají „seriózními“ argumenty projednávanými se vší „vážností“ nástroji moci soudní, výkonné, i zákonodárné. Demonstrace nejsou ani spontánní, ani vedené za určitým účelem. Například za vyšší mzdy, pro či proti uprchlíkům apod. Jsou vedeny „proto“. A to je jistě velký pokrok proti dobám, kdy byly vedeny ve jménu „národa“ nebo „diktatury proletariátu“. Deklarovaný důvod demonstrace je tedy vždy neuchopitelný, cílem je totiž rozvrat stávajícího a nastolení budoucího „nového řádu“. V tomto boji ztrácí naprosto smysl hovořit o pravdě a lži. Tento boj nemá s pravdou, láskou, demokracií a lidskými právy vůbec nic společného. Je jen otázkou, zda minulé jakž takž svobodné volby už byly, nebo ještě optimistům zbývá ještě alespoň jedna reálná poslední naděje.


Rozložení mocenských skupin


Střetávají se dvě mocenské skupiny. Jedna je reprezentována ČSSD, ODS, TOP 09 a KDU-ČSL s mírnou podporou KSČM. Druhá je zastoupena Babišem se svým ANO s mírnou podporou „národovců“ a prezidenta. Fér se nehraje a hrát také nebude. První skupina zde vládla 26 let, rozdala si republiku a na naší budoucnost uvalila biliónové dluhy. Bojí se natolik ztráty vlivu, že překonala vzájemné antagonismy a spojuje se v jeden blok. A to je jejich plus, jedná se o nezbytný předpoklad úspěšného převratu.


V čem spočívá konec demokracie


Do této doby bylo možné tvrdit, že demokracie spočívá na konkurenci a střídání moci. Elity se však seskupily do jednoho bloku a vítězové tohoto zápasu na život a na smrt se již rozhodně u ničeho střídat nebudou. Babiš sice doposud patřil k podílníkům na moci, chtěl však víc a stal se tak nenáviděným odpadlíkem. Mafie dezerci neodpouští. Natož konkurenci. Dnes je už všem jasné, že je třeba policii, soudy i vládu dostat pod jedna mocenská křídla.

Nelze nadále trpět rozbíjení státu zatýkáním milenek premiéra, natož když jsou pověřeny důležitými úkoly od kmotrů z Monaka. Nelze také kriminalizovat policisty spolupracujícími s kmotry i politiky. Všechna taková odhalení očerňují stát v očích daňových poplatníků a demoralizují obyvatelstvo. Za majetkové trestné činy je třeba trestat jednotlivce či konkurenční gangy, které nechtějí platit výpalné. To platí o MUDr. Rathovi i dalších. V těchto případech anonym zajistil opravdovou spravedlnost zcela v duchu „nového řádu“.

Podobně nám spravedlnost zajišťují anonymní udání na odpadlíka Babiše. Udání všech kauz, od Čapího hnízda přes dluhopisy až po odposlechy, jsou dílem anonymů. Jen naiva si může myslet, že jde o náhodu.

Prostě tu máme bdělé spoluobčany. Jenže tak to ve skutečném životě nechodí. Jen v těchto případech je některým anonymům prostě dopřáno více pozornosti a některým zase méně. To je opět znak našeho „nového řádu“.

Tragikomické argumenty


Argumenty, která slyšíme nebo čteme v „seriózních“ médiích, připomínají spíše debatu v restauraci před zavíračkou. To platí o celé aféře s odposlechy. Ta ukázala, že Babiš je zcela bezradný a bezbranný. Nelegální odposlechy, zcela zjevně a evidentně sestříhané, jsou předmětem „vážné“ debaty v parlamentu. To už není parlament České republiky, to je parlament „nového řádu“. Parlament totalitní fašistické republiky. V něm žádné racionální argumenty neplatí. Za normálních okolností by série tří odposlechů měla začít a skončit v nějakém zábavném pořadu, třeba v Bubílkové „S politiky netančím“ nebo v některém z televizních dílů rodiny Krausových.

Komediální sestřih dialogu Babiše s jakýmsi Přibilem řeší Bezpečnostní rada státu! Vypovídací hodnota takto sestříhaných dialogů je prostá a čistá nula. Žádný soud by je nemohl přijmout jako důkaz čehokoliv, a to ani ten náš soud nedokonalý, český. Jako důkaz tyto komediální výstupy naopak může přijmout jen onen „nový řád“, který nám tluče na dveře a křičí prostřednictvím Báry Štěpánové z Václavského náměstí. "Proč? Proto!" (Záznam celé demonstrace z 10.5. z Václavského náměstí s tímto názvem zatím zmizel z youtube. Nicméně se k ní možná ještě vrátíme. Doložila pokus o státní převrat a totalitní myšlení pořadatelů více než co jiného.)


(Nová republika našla z demonstrace tato videa -  zde a zde a další tamtéž)


Další volby nemohou být svobodné


Tragikomických "argumentů" lze samozřejmě sypat z rukávu deset denně. Soudný střízlivý volič by nemohl volit tzv. tradiční strany ani omylem. Tyto strany už může volit jen prvovolič, člověk, který právě tak trochu spadl z Marsu. Jinak těžko hledat důvod, proč volit ODS, TOP 09, ČSSD. Pokud tedy volič přímo nepatří k bratrstvu kočičí pracky a už má nějakou výhodu, nebo ji očekává. Takových lidí ale z principu nebude většina.

Snad jen u KDU-ČSL může být přítomen i jiný motiv, a to sice že zastupuje jakousi křesťanskou politiku. Nu, nezastupuje, sami politici to vědí nejlépe. Nicméně účast politiků na poutích či v kostele, zvláště před volbami, může být pro voliče dostatečnou motivací. Poslední volební průzkumy tedy oprávněně tradiční strany vylekaly. Vypadá to na debakl. Ten však není možné připustit, jde o moc, a proto nastupuje argument „nového řádu“. Základní tezí je, že Zeman nesmí být znovu zvolen prezidentem a Babiš musí z kola ven. A zde je zásadní argument: Proč? Proto! 


Dnes už to víte, milí voliči


Dnes už je nám vše objasněno. Přemýšlet není třeba, když se kácí les, létají třísky. Proč? Proto!

Jdeš s námi? Ne? Tak to seš teda v maléru. Centrum hybridních hrozeb si na tebe pod odborným vedením pornoherce Jandy posvítí. Janda totiž nebere podvodné dotace na nějaké pitomé projekty se zvířátkama jako Babiš. Janda je dotován proto, aby sledoval, zda nějak nevybočuješ z linie strany „nového řádu“, občane. Kdo nejde s námi, jde proti nám. To je jasné. Pro ODS je do funkce ministryně nepřijatelná Alena Schillerová „protože je příliš spjatá s hnutím Ano“.

Nejde s ODS, je tedy proti nám, nové koalici nového řádu ČSSD, ODS, TOP 09 a KDU-ČSL s mírnou podporou KSČM. My už si můžeme dovolit lidem i bulíkovat o tom, kterak jsme vybírali ministry za ODS podle odbornosti, a nikoliv podle toho, zda to byli naši kamarádi, hoši co spolu mluví. Kdepak, lidé už si nic nepamatují, a tak se jim dá nakukat úplně všechno. I to že Země je placatá a Pepa z Honkongu byl legálním sponzorem vzorně hospodařící demokratické strany. ODS nominovala do ministerských postů zásadně odborníky nijak nespjaté s politikou ODS a také s čistým podnikatelským štítem. A to nejen po stránce trestněprávní, ale zejména po stránce etické. Dalík a Řebíček mohou být takovou ochutnávkou pro milého čtenáře a potenciálního voliče. O deseti milionech úplatků, pardon poplatků, pardon kabelkovném pro milenku premiéra Nečase ani nemluvě. To bylo spiknutí státních zástupců proti legálním dárečkům a poradcům až z Monaka. Ano, politici ODS a ČSSD v žádném konfliktu zájmů nikdy nebyli, vždy zastupovali zájmy těch, kdo je platili. Babiš je neplatí, a proto je logicky ve střetu zájmů.


Vážně míněný argument


Podle známých pravidel všech podvodníků musí být na každém šprochu pravdy trochu. Tak i Sobotka v hledání důvodů proč nejmenovat dosavadní náměstkyni ministra financí Alenu Schillerovou do funkce ministryně uvedl vedle nesmyslů jeden argument míněný vážně:

Paní Schillerová, rovněž ve spolupráci s generálním ředitelem Janečkem, prosazuje a obhajuje současný silně represivní způsob přístupu ke správě a výběru daní. V poslední době však roste podezření, že tento postup daňové správy poškozuje a likviduje i poctivé firmy

Ano, roste podezření, že finanční správa jde mj. i po kamarádech naší zbrusu nové koalice. A to bychom se na to podívali. Zlepšil se výběr daní, rozpočet skončil přebytkem. To je přece katastrofa. Nepoučený volič by se mohl radovat, neuvědomuje si, že přebytek jsme si mohli krásně rozdat, ba nějakou tu stovku miliard navíc - a prostému lidu poslat Kalouskovu složenku, aby lidé věděli, zač je toho loket. Jestliže se zlepšuje výběr daní, je třeba si také uvědomit, že ty daně musejí být u někoho vybrány. A to zpravidla u podnikatele, který dává všem práci a odříká si největší krajíc. Navíc sponzoruje naše strany, což Babiš nejenže vůbec nečiní, ale dokonce to ani nemá v úmyslu.

Suma sumárum


Neboli podtrženo a sečteno, Babiš a Zeman nevyhovují společné koalici ČSSD, ODS, TOP09 a KDU-ČSL s mírnou podporou KSČM. Tyto strany daly stranou do této doby hlásané ideje, které je měly naprosto zásadně rozdělovat. Kdyby tyto zásady a ideje měly být brány vážně, byl by Andrej Babiš miláčkem ODS a TOP 09. Dokázal, že to dokáže. Dokázal se postarat o sebe. Je příznivcem nízkého zdanění a ztělesněním podnikatelského úspěchu. Jenže dívejte se dobře. O ideje vůbec nejde, milí voliči. Jde jen a pouze o moc.

Rozdíl mez Babišem a těmi druhými je ten, že šel se svou kůží na trh. Nezůstal v pozadí jako jiní a nevyslal dopředu jen své prodloužené ruce. Ti mohou politiky měnit, jak se jim zlíbí, přičemž skutečná moc zůstává v jedněch a těch samých rukou. Babiš vylezl z anonymity a platí za to. Dehonestací své osoby, své rodiny, svého podnikatelského úspěchu. Možná skončí ve vězení, možná přijde o život. Všechno je možné, hra o moc je, když na to přijde, i hrou o život. Mně osobně Andrej Babiš není sympatický vůbec ničím, kromě jediného - odvahou vystoupit.

Druhá strana však postrádá i tento vklad a nic jiného v ruce nemá. Jen v nevkusném divadelním kusu představuje smečku uslintaných hyen.

- - -

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

Retro: Vraťme složenky odesilateli (nevyplaceně)

$
0
0
 Jedla
16. 5. 2017  Outsidermedia



...Vážený pane senátore, od Vašeho sdružení jsem obdržel složenku k úhradě veřejného dluhu naší země. Domnívám se, že jste mi měl raději nabídnout k odkoupení státní dluhopis ...

Celostátní kancelář TOP 09 p. Karel Schwarzenberg
senátor Senátu PČR a předseda politického uskupení TOP 09
Michnův palác, budova č. 2
Újezd 450/40
118 00 Praha 1 – Malá Strana Brno, 12.5.2010


Vrácení složenky


Vážený pane senátore,

od Vašeho sdružení jsem obdržel složenku k úhradě veřejného dluhu naší země.

Domnívám se, že jste mi měl raději nabídnout k odkoupení státní dluhopis v příslušné hodnotě, neboť umořovat nyní (v této fázi hospodářského cyklu) před lhůtou splatnosti státní dluh, tj. stahovat z oběhu peníze, pokládám za zločin hodný Klausova „balíčku“ z roku 1997, přinejmenším však za pitomost a kontraproduktivní počin.

Rozhodl jsem se Vás informovat o tom, že jsem neztratil paměť, a když se posledních dvacet let kecaly v novinách hlouposti, nespal jsem.

Informuji Vás, že:

1) Neúčastnil jsem se podvodu jménem privatizace, což nemohu říci o všech Vašich členech. Nemohu za to, že výnosy z privatizace nepokryly náklady, že takzvané náklady transformace (eufemismus) byly přes Konsolidační agenturu ukrývány před veřejností a do státního závěrečného účtu poctivě zúčtovány až po několika letech, když se k vládě dostali lidé serioznější, než část Vašich členů.

2) Nepobíral jsem a nepobírám sociální dávky ani podporu v nezaměstnanosti, nemám daňové nedoplatky, nepodnikám fiktivně ve „Švarc-systému“, ani jinak neeticky neoptimalizuji svou daňovou povinnost, což nemohu říci o všech Vašich členech.

3) Nezpůsobil jsem a nejsem odpovědný za žádnou z kauz, na jejichž základě náš stát hradí své arbitrážní prohry, nejsem ve spojení s nikým takovým. To nemohu říci o všech Vašich členech.

4) Nevolal jsem po nezodpovědném snižování daní, které prosazovali Vaši členové. Neprofituji z něj, ani z takzvaných stropů pojistného a dalších úmyslných děr v zákonech, což nemohu říci o všech Vašich členech.

5) Nezadával jsem nevýhodné veřejné zakázky, nepronajímal Gripeny, nenakupoval Pandury ani velmi rychle padající padáky, což nelze říci o některých Vašich členech.
A takto bych mohl pokračovati dále a dále. Zajisté již chápete, proč Vaši složenku jako nevyžádanou poštu nepřijímám, a proč Vám ji vracím zpět, v obyčejné obálce s tímto dopisem, nevyplaceně, s poznámkou „Poštovné hradí příjemce“. Věřím, že Vaše uskupení TOP 09 se zachová právě tak, jak radíte nebohé naší republice, a své dluhy uhradí zcela nevýhodně před dobou splatnosti a zejména „odpovědně“ ještě před volbami a dříve, než z mé kapsy daňového poplatníka vytáhne státní příspěvky za hlasy a mandáty.

Zdravím Vás co nejsrdečněji

(podpis nečitelný)

Tomáš Topinka
volič 

 
 
Související:
http://zpravy.idnes.cz/duchodkyne-skoncila-v-peci-psychiatra-kvuli-kalouskove-slozence-pyf-/domaci.aspx?c=A100514_073408_domaci_bar

Volby2017: Derniéra premiéra Sobotky/5

$
0
0
Radim Valenčík
16. 5. 2017 blog autora

ANALÝZY A KOMENTÁŘE AKTUÁLNĺHO DĚNĺ PŘED ŘĺJNOVÝMI VOLBAMI DO PS Z HLEDISKA VYTVOŘENĺ PŘEDPOKLADŮ PRO SKUTEČNÉ REFORMY


S odstupem několika málo dnů uveřejňuji sérii článků popisujících dramatické či spíše komické dění, které odstartoval premiér Sobotka oznámením demise své vlády.

Využívám to, co jsem napsal v reakci na konkrétní události a co jsem průběžně uveřejňoval. Člověk si tak ukáže udělat poměrně dobrou představu o tom, o co šlo. I o tom, jak pro toho, kdo umí číst společenskou realitu, bylo vše čitelné od samotného počátku.

Derniéra premiéra Sobotky – část 5.

Francouzské volby a my: Cesta k zásadní změně (9. května)

Macron, nebo Le-Pen?
Merkel, nebo Schultz?
Babiš, nebo Sobotka? 



Francouzské prezidentské volby zaznamenaly několik rekordů. Zmíním dva:

- Doposud nikdy nedošlo k takovému masakru tradičních stran, jako tomu bylo v prvním kole. Tím byla odstartována zásadní proměna politického spektra ve Francii. Uvidíme, jak dopadnou červnové volby do Národního shromáždění.

- Byl vhozen rekordní počet bílých (tj. záměrně neplatných) lístků jako vyjádření protestní volby: 9,4 % ze všech oprávněných voličů, tj. 11,2 % voličů, kteří se voleb zúčastnili. A to aniž by akce "bílé lístky" byla organizována.

Na evropskou politickou scénu tak vstoupila další významná strana. Strana bílých lístků. Právě ona je svým způsobem vítězem prezidentských voleb. Je to strana, která odmítá hru globální moci. Globální moci, která se snaží zmařit volání občanů po nápravě nastrčením nevolitelných kandidátů.

Macron, nebo Le-Pen?
Merkel, nebo Schultz?
Babiš, nebo Sobotka?
Atd. Atd.

Přitom žádný kandidát nevychází z kvalifikovaného rozboru příčin současných (a stále rychleji se hromadících) problémů, žádný kandidát nemá komplexní program, který by orientoval na řešení těchto problémů, žádný kandidát není schopen prezentovat realistikou cestu k fungující ekonomice.

Nelze se proto divit voličům, kterým dochází, o co jde, že odmítají hrát hru na menší zlo. Menší zlo se totiž tímto způsobem stává větším zlem, resp. tím nejhorším zlem, protože rozeštvává občany. V podstatě je to chytře vymyšleno. Nastrčí si dva či více kandidátů (v parlamentních volbách pak politických stran), z nichž žádný (žádná) není volitelný (volitelná). Naivní a zmanipulovaný občan, který je vtažen do hry na menší zlo, chtě nechtě postupně propadá zvrácenému vidění realitu: Vidí nedostatky jen u protivníka, přehlíží nedostatky vlastního favorita.

A hlavně: Podstata toho, o co jde, mu uniká. Přitom právě to je cílem zvrácenosti, ve kterou se změnily současné volby.

Co s tím? Nepodléhejme iluzi, že přijde někdo "shora" a vyřeší problémy za nás. Nespoléhejme na nastrčené politiky, kteří se nás svými konflikty snaží přesvědčit, že jeden z nich je lepší než druhý a vtáhnout do jejich her. Na skutečné politiky si musíme počkat, resp. musíme si je doslova vydřít kvalifikovanou podporou lidí, kteří každodenně dělají to, co je v politice nejdůležitější. Vysvětlují druhým, o co jde, co dělat, jak se bránit zlu, jaké jsou příčiny zla a jak zlo funguje. Ti, co jsou schopni uskutečnit skutečně změny a skutečné reformy nepadají z nebe. Z "nebe" spadají z vůle mocných jen ti nastrčení. Tak je nechejme padnout až na dno.

(Zítra pokračování dalším tématem)

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/4554-volby2017-098-derniera-premiera-sobotky-5.html

Volby 2017: Za všechno může "kapitalismus"?

$
0
0
Radim Valenčík
16. 5. 2017   blog autora

Na tradičním, levicově orientovaném Vratimovském semináři (Frýdek-Místek) přednesl před několika dny mezi jinými příspěvek i generální tajemník Portugalské komunistické strany Jerónim de Sousy. Vybírám z něj nejvýznamnější pasáže a to nejdůležitější ještě zvýrazňuji. Proč? 




Protože se jedná o jednu z nejvíce ilustrativních ukázek toho, proč selhává evropská levice (tj. nikoli jen česká a nikoli jen komunistická). Jak dokáže doslova "odpálkovat" otázku hledání, identifikování a analýzy příčin současných problémů. Nejdříve ale pasáže z výše uvedeného příspěvku. Vybral jsem všechny, které se týkají pojmenování příčin současných problémů:

Svět je ponořený do velice nebezpečné spirály ekonomické a společenské krize, nestability, nejistoty, válek, militarismu a jitření reakcionářské povahy politické moci,  držené vládnoucími třídami. To jsou rysy, jež vycházejí z prohlubování krize kapitalismu a z imperialistické ofenzívy, jež sílí a je stále násilnější a reakcionářštější odpovědí vládnoucích tříd na složitý proces přeskupování sil na celosvětové úrovni.

Nelze přesně pochopit jevy jako šíření konfliktů, růst ultrapravice, terorismus nebo uprchlická krize, pokud nevezmeme v úvahu toto pozadí krize kapitalismu.


Situace, jíž jsme vystaveni, je extrémně náročná a složitá. Velkokapitál a imperialismus neváhají uchylovat se k válkám a fašismu, aby si zachovaly moc v kontextu prohlubování rozporů, jež jsou vlastní třídní povaze kapitalismu. Právě k tomu v dějinách opět dochází. Poslední francouzské volby ukázaly, že se systém snaží nutit lidi k falešné volbě mezi ultrapravicí a pokračováním politiky, která je u jejího původu. Odmítáme tuto falešnou volbu. Odpověď na jevy jako je ultrapravice v Evropě spočívá na boji proti jejím příčinám, a ne v zachování politiky, jaká jí umožnila vzrůst.

V rozporu s tím, co před několika desetiletími vyhlašovaly kapitalistické ideologie, třídní boj nejen neskončil, ale zesílil.
Písně sirén, jež doprovázely ideologickou ofenzívu k porážce socialismu, a prodaly kapitalismu mír a pokrok, jsou dnes popřeny krutou realitou drtivé většiny světové populace. Vykořisťování, nerovnost, chudoba, nezaměstnanost, válka, zhoršování prostředí, nucená vysídlování, napadání demokracie, obnova fašismu - to je tvář současného kapitalismu, s nímž je nutno bojovat.

V roce, kdy oslavujeme 100. výročí největší události 20. století - Říjnové socialistické revoluce - je samotný kapitalismus zodpovědný za vtisknutí aktuálnosti myšlence komunismu a platnosti projektu, jenž komunisté přinášejí - socialismu a komunismu.

...

V kontextu výrazného vyostřování třídního boje pracující a lid rozvinuli vytrvalý a intenzivní boj. Úloha široce sjednoceného odborového hnutí, ztělesněného CGTP-IN - velkou jednotnou centrálou portugalských pracujících, lidových hnutí a naší strany, to byly určující faktory při obraně zájmů a práv lidu a země ve velmi těžkých podmínkách a k oslabení politických sil, jež podporovaly pravicovou politiku a Evropskou unii.

...

Třicet let po vstupu Portugalska do Evropského hospodářského společenství, a zvlášť po téměř dvou desetiletích po zavedení Eura, je teď velice jasné, že přidružení Portugalska do procesu kapitalistické integrace bylo pro naši zemi hluboce negativní.

...

Diskuse o "budoucnosti Evropy" dokazuje, že Evropská unie není neformovatelná. K obraně Evropy a práv jejích národů, k boji proti populismu a ultrapravici, k ochraně demokracie a svrchovanosti se musíme odtrhnout od kapitalistického integračního procesu, jeho politiky a pilířů a zájmů, jež chrání.

...

Především porážku jejího donucování a nástrojů nadvlády, jako je Euro. Právě proto PCP vede kampaň na obranu rozvoje země, proti podřizování se Euru, za nové projednání portugalského dluhu a za veřejnou kontrolu bankovního systému.

K tomu:

Takže je zdánlivě všechno jasné. Za všechno může "kapitalismus" a "jeho imperialistická ofenzíva".

Věta, kterou dávám do rámečku:

Nelze přesně pochopit jevy jako šíření konfliktů, růst ultrapravice, terorismus nebo uprchlická krize, pokud nevezmeme v úvahu toto pozadí krize kapitalismu.
Obávám se, že se s takovýmto výkladem spokojí i velká část naší levice. Alespoň jsem nezaznamenal fundamentální kritiku na uvedeném semináři v rámci soudružské výměny názorů.

Předpokládám, že pod současným kapitalismem rozumíme ekonomiku s následujícími atributy:

- Jedná se o reprodukci kapitálů v regulovaném konkurenčním prostředí.

- Vlastníci kapitálu mají různou strukturu, převažuje akciové vlastnictví, významné je i státní vlastnictví kapitálů, individuální či skupinové vlastnictví, družstevní vlastnictví, příp. obecní vlastnictví.

- Zisky z kapitálu podléhají poměrně výraznému zdanění.

- V ekonomice je uzákoněna a není nevýznamná role odborů.

 Nyní moje otázky:

- Jakým způsobem vlastníci kapitálu ovlivňují politiku? (Popsat mechanismy.)

- Kteří vlastníci kapitálu to jsou? (Adresně pojmenovat, ale i ty, kteří to nejsou.)

- Jak tito vlastníci způsobují šíření konfliktů, růst ultrapravice, terorismus nebo uprchlická krize?

- Co je funkční alternativou? (Popsat typ vlastnictví, směnných vztahů...)

- Jak je možné, že sociální demokracie selhávají a o moc lépe na tom nejsou ani komunistické strany, pokud mají v zemi vliv?

Rád uvítám kvalifikovanou odpověď.

(Pokračování dalším příspěvkem)



Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/4571-volby2017-099-za-vsechno-muze-kapitalismus.html

Militaria: stealth superlodě i nezasažitelné ponorkové stíhačky. Přinášíme detaily o ruském námořnictvu dneška a zítřka (FOTO, VIDEO)

$
0
0
Vývoj, kterým v poslední době prochází ruské námořnictvo, musí znepokojovat západní stratégy. Rusko plně obnovuje svoji globální námořní působnost a schopnost kdykoliv zasadit překvapivý a chirurgicky přesný nebo rozsáhle ničivý úder na kterémkoliv místě planety. 

Eurasia24.cz přináší detaily o modernizaci ruských námořních sil na základě obsáhlého materiálu agentury TASS o ruském loďařském průmyslu.

Před deseti lety byla výnosem ruského prezidenta Vladimira Putina vytvořena Sjednocená loďařská korporace (OSK – Объединенная судостроительная корпорация) jako hlavní loďařský holding Ruska. Patří do něj kolem 40 firem a organizací (velké loděnice a doky pro stavbu i opravy lodí, konstrukční kanceláře apod.), takže dnes holding představuje většinu domácího loďařského průmyslu. Hlavním odběratelem produkce holdingu je vojenské námořnictvo, své výrobky však společnost prodává i na ruském trhu a vyváží je také do více než 20 zemí světa.

V rámci programu přezbrojení ruské armády a loďstva, vyhlášeného prezidentem Putinem na období do roku 2020, bylo v roce 2016 dosaženo 58% úrovně přezbrojení, přičemž do roku 2020 by podíl moderní techniky v armádě a námořnictvu neměl být nižší než 70 %.

Jak uvedl velitel ruského vojenského námořnictva admirál Vladimir Korolev, „kolem stovky lodí dnes plní své úkoly na světových mořích a oceánech a pokračuje tak ve více než třistaleté slavné historii ruské flotily“.

Vládci oceánů

Raketové ponorkové křižníky strategického určení projektu 955 (kód Borej) jsou dnes základem námořní části strategické jaderné triády země. Byly vyvinuty Ústřední konstrukční kanceláří námořní techniky Rubin a stavěny jsou členem OSK, firmou Sevmaš.
 
 
 

Tento typ ponorek má provést v případě nutnosti překvapivý úder balistickými raketami Bulava na libovolný cíl v libovolném místě planety. Skutečné výkony a další takticko-technická data Borejů nebyly zveřejněny a zůstávají vojenským tajemstvím.

Na palubě ponorky je umístěno 16 raket, které jsou schopny dopravit 96 jaderných hlavic na vzdálenost větší než 9 tisíc km. Pro obranu před nepřátelskými plavidly je Borej vybaven 6 torpédomety ráže 533 mm a nese i další protilodní a protiponorkovou výzbroj.

Státní program přezbrojení armády do roku 2020 předpokládá, že do této doby bude postaveno a do bojové služby v ruské flotile zařazeno 8 raketových ponorkových křižníků:

- první loď řady Borej – K-535 Jurij Dolgorukij – 10. ledna 2013 byl zařazen do sestavy Severní flotily;

- K-550 Alexandr Něvskij – v řadě druhý – přijat do výzbroje 23. prosince 2013 a byl zařazen k Tichomořské flotile;

- třetí loď – K-551 Vladimir Monomach – předána námořnictvu 10. prosince 2014;

- čtvrtá ponorka projektu – Kníže Vladimir – je v současné době ve výstavbě ve firmě Sevmaš v Severodvinsku.

Během let 2014 až 2016 byla zahájena stavba dalších čtyř raketonosných ponorek: Kníže Oleg, Generalissimus Suvorov, Imperátor Alexandr III. a Kníže Požarskij. Tato čtyři plavidla již budou postavena podle modernizovaného projektu 955A. Ponorky Borej-A se od původních budou lišit zlepšenou ochranou proti odhalení protivníkem, modernější elektronickou výbavou a komfortnějšími podmínkami pro činnost posádky.

Útočný Jaseň

Sevmaš staví také ponorky 4. generace projektu 885 Jaseň (Jasan). Tyto víceúčelové jaderné ponorky jsou určeny k ničení hladinových cílů, ponorek a pevninských objektů nepřítele a také k výkonu hlídkové služby v oceánech a k ochraně námořních cest.

Pokud úkolem Boreje je přiblížit se maximálně skrytě, zaujmout postavení v zadaném kvadrantu, tam pak držet stráž a čekat na rozkazy, pak Jaseň lze charakterizovat jako stíhač. Pro boj s plavidly protivníka má ve výzbroji nadzvukové křídlaté rakety a univerzální hloubková samonaváděcí torpéda.

První ponorkový křižník projektu 885 nese název Severodvinsk a byl ruskému námořnictvu předán v červnu 2014. Jeho stavba byla zahájena již v roce 1993 a na vodu byl spuštěn v červnu 2010. 
 

V různém stupni rozestavěnosti se v dílnách Sevmaše nacházejí ještě tři další ponorky této třídy – Kazaň, Novosibirsk a Krasnojarsk. Do roku 2023 má Sevmaš za úkol postavit 7 ponorek Jaseň a Jaseň-M, vyzbrojených křídlatými raketami. Vylepšený typ označený písmenem M se odlišuje od původního především dokonalejším elektronickým vybavením.

Trup ponorky je vyroben z vysokopevnostní nemagnetické oceli. To jí umožňuje ponořit se až do hloubky víc než 600 m (běžné ponorky mají maximální ponor kolem 300 m), což jí dělá nezasažitelnou pro prakticky všechny druhy současných protiponorkových zbraní. Maximální rychlost Jaseně se pohybuje kolem 60 km/h.
 

Speciální lodě

V roce 2018 má Sevmaš předat vojenskému námořnictvu ponorku Belgorod, která je stavěna jako nosič bezposádkových, ale také posádkou řízených hlubinných výzkumných plavidel.

Je známo, že v současné době je v sestavě vojenské námořní flotily Ruska jeden jaderný nosič hloubkových ponorných zařízení – ponorka BS-136 Orenburg. Právě ta byla ponorkou, která se v roce 2012 zúčastnila výzkumné arktické výpravy Sevmorgeo a která vědcům umožnila sbírat vzorky z mořského dna a stanovit tak hranice kontinentálního šelfu v Severním ledovém oceánu.

V červenci 2014 byl v Sevmaši založen kýl jaderné ponorky speciálního určení podle projektu 09851 Chabarovsk. O tomto projektu se toho moc neví – ponorka je projektována speciálně pro vedení hydroakustického průzkumu.


Tichá Lada

Diesel-elektrické ponorky projektu 677 Lada patří do 4. generace ponorek s nejaderným pohonem. Také tento typ ponorek byl navržen a konstrukčně připraven v CKB Rubin a stavěny jsou Admirálskými loděnicemi v Petrohradě. Určeny jsou k ničení nepřátelských hladinových plavidel a ponorek, ke strážní službě, dozoru a ochraně lodních tras v mořích a okrajových oblastech oceánu.

Díky použití nových postupů při konstrukci trupu, jeho speciální povrchové úpravě a moderní elektronice mají nepřekonatelně tichý chod. Vyzbrojeny jsou raketami Kalibr.

Tato série mimořádně tichých ponorek dostává názvy podle měst „námořní slávy Ruska“. První ponorka projektu dostala název Sankt-Petěrburg a od roku 2010 slouží v Severní flotile. Druhou a třetí ponorku projektu (Kronštadt a Velikje Luki) staví v současné době petrohradské loděnice. Jak oznámil zástupce velitele ruského námořnictva pro výzbroj viceadmirál Viktor Bursuk, ponorky projektu Lada budou vybaveny pohonem nezávislým na přístupu k atmosférickému vzduchu.

Druhou a třetí ponorku této třídy by mělo ruské námořnictvo převzít v roce 2019. Při stavbě obou z nich jsou využívány poznatky a zkušenosti získané během provozu první Lady.

„Černé díry“ moří

Admirálské loděnice v Petrohradě postavily pro Černomořskou flotilu sérii 6 ponorek pojmenovaných podle tzv. „měst vojenské slávy“. Během fóra Armáda-2016 byla podepsána smlouva o výstavbě série dalších 6 ponorek této třídy pro Tichomořskou flotilu, a to v průběhu let 2019 až 2021.

Ve srovnání s ponorkami Borej jsou tyto ponorky projektu 636, resp. 636.3 Varšavjanka (jde vlastně o značně vylepšenou verzi projektu 877 Kilo – pozn. překl.) poměrně malé. Jsou asi 74 m dlouhé, 10 m široké a jejich maximální výtlak nepřesahuje 4 tisíce tun.

Hlavní zbraní této třídy ponorek jsou rakety Kalibr. Na přídi každé Varšavjanky je umístěno šest 533mm torpédometů, k použití je připraveno 18 torpéd nebo 24 min a křídlaté rakety Kalibr-PL.

První bojový křest prodělaly Varšavjanky v prosinci 2015 během vojenské operace v Sýrii. Šlo tehdy o první raketový úder proti reálnému nepříteli v dějinách ruského ponorkového loďstva.

Ponorky páté generace

Ruské konstrukční kanceláře pokračují v pracích na vývoji perspektivních ponorek dalších generací. Jejich 5. generace je v již pokročilém stavu rozpracována jak v konvenční, tak i v jaderné variantě pohonu.

Konstrukční kancelář Malachit pracuje na projektu víceúčelové jaderné ponorky Husky. Na jaderné ponorce – strategickém raketovém nosiči 5. generace – pak pracuje CKB Rubin.

„Projekt ponorky 5. generace je všestranně diskutován a posuzován, jsou zpracovány předběžné technické specifikace a probíhají vývojové práce. Z hlediska fyzikálních zákonů a vlastností se bude jednat o zcela nový druh plavidla. Půjde zároveň o plavidlo unifikované – strategické a víceúčelové současně,“ prohlásil prezident OSK Alexej Rachmanov.

Pracuje se také na projektu Kalina. V tomto případě půjde o konvenční ponorku, která s největší pravděpodobností dostane pohon nezávislý na přístupu atmosférického vzduchu. Půjde o ponorku velice tichou a s vysokým stupněm autonomie.

Projekty hladinových plavidel


Firma Severní loděnice staví v rámci státní obranné zakázky pro ruské vojenské námořnictvo následující hladinová plavidla.

Korvety projektů 20380, 20381, 20385, 20386

Jedná se o řadu víceúčelových stealth korvet pro použití v bližší námořní zóně – projekt byl realizován koncem 90. let a počátkem tohoto století.

 
 
 
V roce 2018 dostane ruská flotila naráz 3 korvety projektů 20381 a 20385. V současnosti stavěné korvety Gremjaščij (Bouřící) a Provornyj (Obratný) patří k projektu 20385, Retivyj (Horlivý) a Strogij (Přísný) jsou korvety projektu 20381.

Momentálně má flotila 4 korvety projektu 20380, resp. 20381. První z nich, Stěreguščij, byla zařazena do služby v roce 2008. V letech 2011 až 2014 ji následovaly Soobrazitělnyj (Důvtipný), Bojkij (Smělý) a Stojkij (Vytrvalý).

 
 
Ruská flotila by měla převzít ještě nejméně 10 korvet nového projektu 20386; kýl první z nich byl založen loni v Petrohradě. Záměr na výstavbu celé této řady je obsažen v Programu výstavby vojenského námořnictva do roku 2050.

Fregaty projektu 22350

Jde o řadu víceúčelových fregat určených pro vzdálenější námořní oblasti než je tomu u korvet. Projekt byl zahájen v polovině minulého desetiletí v Severní projekční a konstrukční kanceláři. Tato řada je prvním typem velké válečné lodi zkonstruovaným v Rusku po rozpadu Sovětského svazu.

První fregatou projektu je Admirál Gorškov, jehož stavba byla zahájena v roce 2006. Od roku 2014 prochází státními provozními zkouškami:
 

Na druhé fregatě pojmenované Admirál Kasatonov probíhají dokončovací práce a testy „na kotvě“.

Třetí fregata by měla být podle plánu spuštěna na vodu letos ve třetím čtvrtletí.


Střední průzkumné lodě projektu 18280

Kontrakt na stavbu první lodě tohoto typu, nazvané Jurij Ivanov, byl podepsán v roce 2013. Loď byla námořnictvu předána 16. listopadu 2016.V plánu je postavit nejméně 4 taková plavidla; po Severní flotile je postupně obdrží také Tichomořská, Baltská a Černomořská flotila ruského loďstva.

 
Torpédoborec nové generace

Pro ruské námořnictvo se připravuje zcela nový eskadrový torpédoborec projektu 23560 Liděr (Lídr). Jde o projekt torpédoborců na jaderný pohon s širokým uplatněním technologií stealth.

 
 
V roce 2013 ruské námořnictvo potvrdilo „předběžný“ projekt perspektivního torpédoborce pro vzdálené námořní oblasti, který mu nabídla projekční a konstrukční kancelář Sever z Petrohradu. Projekční práce a technická příprava byly zahájeny vloni.

Také loděnice Jantar v Kaliningradu patří mezi dodavatele lodí ruskému námořnictvu. V současné době se tam staví:

- Výsadkové lodě třídy Ivan Gren a Petr Morgunov. První plavidlo třídy Ivan Gren projektu 11711 bude námořnictvu předáno ještě v tomto roce po dokončení všech testů a po odstranění zjištěných nedostatků a nedodělků.

- Oceánografické průzkumné lodě; projekt 22010 Jantar. První loď tohoto programu byla vojenskému loďstvu předána v roce 2015. Je určena k průzkumu světových oceánů a jejich dna.

- Lodě projektu 11356R/M – série víceúčelových fregat určených pro vzdálené oblasti. Celkem bylo plánováno postavit 6 lodí, flotila dostala v roce 2016 dvě. Byly to Admiral Grigorovič a Admiral Essen. Další loď, Admiral Makarov, prochází státními zkušebními testy. Čtvrtá a pátá loď řady Admiral Grigorovič budou předány Indii. Jaký bude osud šestého (plánovaného) plavidla, není zatím známo (realizaci programu zásadně zkomplikoval fakt, že dodavatelem turbínové pohonné soustavy pro tato plavidla byla Ukrajina, která dodávky v rámci uvaleného embarga zablokovala – pozn. edit.). 


Lodě projektu 12700 Alexandrit


Lodě podle tohoto projektu staví Středo-něvská loděnice (Средне-Невский судостроительный завод) v Petrohradu. Projekt 12700 patří k nové generaci minolovek. Jejich trup vyrobený ze sklolaminátu umožnil výrazně snížit jejich hmotnost a současně prodloužit životnost.

Lodě tohoto typu mohou působit s pomocí různých vlečných zařízení jako minolovky, stejně úspěšně mohou působit i v boji proti dálkově řízeným bezosádkovým ponorným přístrojům a zařízením nepřítele.

První loď projektu 12700, Alexandr Obuchov, již byla předána flotile, druhá, nazvaná Georgij Kurbatov, bude spuštěna na vodu letos na podzim.


Malé raketové čluny projektu 22800 Karakurt (Sépie)

Očekává se, že ruské námořní síly obdrží 18 těchto moderních rychlých člunů. První člun bude hotov a předán ještě letos, nový systém PVO vznikne až v příštím roce. Čluny budou vybaveny útočným raketovým komplexem Kalibr-NK a kanonem ráže buď 76, nebo 100 mm. Čluny staví závod Pella v Leningradské oblasti a firma More ve Feodosii; objednávku na 5 člunů dostal i Zelenodolský závod Gorkého v Tatarstánu.
 

  

Kromě zmíněných lodí pokračuje v Rusku vývoj celé řady plavidel a dalších prostředků námořního boje. Za všechny lze zmínit například přípravné práce na projektu těžkého letadlového nosiče Štorm (Bouře), vývoj dálkově řízených bezosádkových malých víceúčelových ponorek či ponorných zařízení schopných imitovat velké ponorky. Ruské vývojové a konstrukční kanceláře pracují i na dalších již schválených či připravovaných projektech, které jsou vázány vojenským tajemstvím nebo jsou teprve v počátečním stadiu. K některým se ještě na Eurasii24.cz určitě vrátíme.



Zdroj: tass.ru/armiya-i-opk
Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: Министерство обороны Российской Федерации, Almaz Central Marine Design Bureau, A. V. Karpenko / bastion-karpenko.ru

Demokracie versus parlamentní demokracie

$
0
0

Štěpán Forgáč
17. 5. 2017
Demokracie, jako každá vláda, má teritoriální charakter. Je však v něčem zvláštní. Ta zvláštnost spočívá v tom, že vládnou všichni členové daného teritoriálního celku. Všichni! Ne, jak se mnozí domnívají, většina. Rozhodování je sice většinové, ale rozhodují vždy všichni. I ti, kteří se rozhodování neúčastní přímo. 

Nová republika nesdílí představy autora.

 
Vládnutí – rozhodování, se ve skutečné demokracii nikdo nemůže vyhnout. Může za to mandátové pravidlo. Říká, že ti, kteří se nezúčastnili rozhodování – vládnutí přímo, se ho zúčastňují nepřímo, prostřednictvím svého mandátu, který, svým rozhodnutím o své neúčasti předali těm, kteří se rozhodování účastní.

Důležité je, že rozhodování se mohou zúčastnit všichni. A proto je výsledné rozhodnutí společné - kolektivní. Společné rozhodnutí je rozhodnutím všech a nemůže mít tudíž vítěze ani poražené. Vládnutí je řetězcem rozhodování. Demokratické vládnutí je vládnutí všech všem ve společném teritoriu – v obci, její části, městě, městské části, regionu, zemi, státu, soustátí.
Parlamentní (zastupitelská) demokracie,

má, jako každá vláda, rovněž teritoriální charakter. Platí o ní všechno výše uvedené. Je však něčím zvláštní. Ta zvláštnost spočívá v tom, že lid parlamentní – zastupitelský nevládne jen uvnitř svého teritoria – v parlamentu a zastupitelstvech, ale vládne z nich i nám, obecnému lidu, který zůstává ve svých teritoriích.

Parlamentní demokracie, tak jak je dnes pojímána, vytváří privilegovanou menšinu, která vládne většině. Proto parlamentní demokracie, při které je parlament oddělen od obecného lidu stranami, ve skutečnosti není demokracií.
Závěr

Cesta ke svobodě a skutečné demokracii musí začít nezbavováním se moci volbami. Zvolení musí být v postavení zástupců svých voličů, zůstávat s nimi trvale ve spojení a svou práci nesmí pojímat jako panování, ale jako službu. Těm, kteří se dnes řídí příkazy svých stran to nebude zatěžko, budou se řídit přáním a zájmy voličů. Lidu obecnému to přinese velký prospěch.

Poznámka redaktora (I.D.). Představa autora je naivní, nebyla konfrontována s reálnými podmínkami reálné lidské komunity. Naprostá většina občanů nemá zájem vládnout (rozhodovat a neést odpovědnost, rozhodovat a nenést odpovědnost, to ano). naprostá většina občanů se nezajímá o věci, které by měly být předmětem veřejného zájmu a ani nemá potřebné znalosti a schopnosti, které by odpovědné rozhodování umožňovaly. To však neznamená, že je současný systém opravdu demokratický nebo bezchybný. 
Ďábel je skryt v detailech a ty vynálezci nových pravidel zásadně neřeší a každá polemika je jen utvrzuje v jejich přesvědčení...

Volby2017/099: Za všechno může "kapitalismus"?

$
0
0
Radim Valenčík
17. 5. 2017             RadimValenčíkPíše
Na tradičním, levicově orientovaném Vratimovském semináři (Frýdek-Místek) přednesl před několika dny mezi jinými příspěvek i generální tajemník Portugalské komunistické strany Jerónim de Sousy. Vybírám z něj nejvýznamnější pasáže a to nejdůležitější ještě zvýrazňuji. Proč? Protože se jedná o jednu z nejvíce ilustrativních ukázek toho, proč selhává evropská levice (tj. nikoli jen česká a nikoli jen komunistická).
 

Jak dokáže doslova "odpálkovat" otázku hledání, identifikování a analýzy příčin současných problémů. Nejdříve ale pasáže z výše uvedeného příspěvku (modře a proloženě). Vybral jsem všechny, které se týkají pojmenování příčin současných problémů:

Svět je ponořený do velice nebezpečné spirály ekonomické a společenské krize, nestability, nejistoty, válek, militarismu a jitření reakcionářské povahy politické moci, držené vládnoucími třídami. To jsou rysy, jež vycházejí z prohlubování krize kapitalismu a z imperialistické ofenzívy, jež sílí a je stále násilnější a reakcionářštější odpovědí vládnoucích tříd na složitý proces přeskupování sil na celosvětové úrovni.

Nelze přesně pochopit jevy jako šíření konfliktů, růst ultrapravice, terorismus nebo uprchlická krize, pokud nevezmeme v úvahu toto pozadí krize kapitalismu.

Situace, jíž jsme vystaveni, je extrémně náročná a složitá. Velkokapitál a imperialismus neváhají uchylovat se k válkám a fašismu, aby si zachovaly moc v kontextu prohlubování rozporů, jež jsou vlastní třídní povaze kapitalismu. Právě k tomu v dějinách opět dochází. Poslední francouzské volby ukázaly, že se systém snaží nutit lidi k falešné volbě mezi ultrapravicí a pokračováním politiky, která je u jejího původu. Odmítáme tuto falešnou volbu. Odpověď na jevy jako je ultrapravice v Evropě spočívá na boji proti jejím příčinám, a ne v zachování politiky, jaká jí umožnila vzrůst. 

V rozporu s tím, co před několika desetiletími vyhlašovaly kapitalistické ideologie, třídní boj nejen neskončil, ale zesílil. Písně sirén, jež doprovázely ideologickou ofenzívu k porážce socialismu, a prodaly kapitalismu mír a pokrok, jsou dnes popřeny krutou realitou drtivé většiny světové populace. Vykořisťování, nerovnost, chudoba, nezaměstnanost, válka, zhoršování prostředí, nucená vysídlování, napadání demokracie, obnova fašismu - to je tvář současného kapitalismu, s nímž je nutno bojovat.

V roce, kdy oslavujeme 100. výročí největší události 20. století - Říjnové socialistické revoluce - je samotný kapitalismus zodpovědný za vtisknutí aktuálnosti myšlence komunismu a platnosti projektu, jenž komunisté přinášejí - socialismu a komunismu.
...
V kontextu výrazného vyostřování třídního boje pracující a lid rozvinuli vytrvalý a intenzivní boj. Úloha široce sjednoceného odborového hnutí, ztělesněného CGTP-IN - velkou jednotnou centrálou portugalských pracujících, lidových hnutí a naší strany, to byly určující faktory při obraně zájmů a práv lidu a země ve velmi těžkých podmínkách a k oslabení politických sil, jež podporovaly pravicovou politiku a Evropskou unii.
...
Třicet let po vstupu Portugalska do Evropského hospodářského společenství, a zvlášť po téměř dvou desetiletích po zavedení Eura, je teď velice jasné, že přidružení Portugalska do procesu kapitalistické integrace bylo pro naši zemi hluboce negativní.
...
Diskuse o "budoucnosti Evropy" dokazuje, že Evropská unie není neformovatelná. K obraně Evropy a práv jejích národů, k boji proti populismu a ultrapravici, k ochraně demokracie a svrchovanosti se musíme odtrhnout od kapitalistického integračního procesu, jeho politiky a pilířů a zájmů, jež chrání.
...
Především porážku jejího donucování a nástrojů nadvlády, jako je Euro. Právě proto PCP vede kampaň na obranu rozvoje země, proti podřizování se Euru, za nové projednání portugalského dluhu a za veřejnou kontrolu bankovního systému.
K tomu:
Takže je zdánlivě všechno jasné. Za všechno může "kapitalismus" a "jeho imperialistická ofenzíva".
Věta, kterou dávám do rámečku:
Nelze přesně pochopit jevy jako šíření konfliktů, růst ultrapravice, terorismus nebo uprchlická krize, pokud nevezmeme v úvahu toto pozadí krize kapitalismu.
Obávám se, že se s takovýmto výkladem spokojí i velká část naší levice. Alespoň jsem nezaznamenal fundamentální kritiku na uvedeném semináři v rámci soudružské výměny názorů.

Předpokládám, že pod současným kapitalismem rozumíme ekonomiku s následujícími atributy:
- Jedná se o reprodukci kapitálů v regulovaném konkurenčním prostředí.
- Vlastníci kapitálu mají různou strukturu, převažuje akciové vlastnictví, významné je i státní vlastnictví kapitálů, individuální či skupinové vlastnictví, družstevní vlastnictví, příp. obecní vlastnictví.
- Zisky z kapitálu podléhají poměrně výraznému zdanění.
- V ekonomice je uzákoněna a není nevýznamná role odborů.

Nyní moje otázky:
- Jakým způsobem vlastníci kapitálu ovlivňují politiku? (Popsat mechanismy.)
- Kteří vlastníci kapitálu to jsou? (Adresně pojmenovat, ale i ty, kteří to nejsou.)
- Jak tito vlastníci způsobují šíření konfliktů, růst ultrapravice, terorismus nebo uprchlická krize?
- Co je funkční alternativou? (Popsat typ vlastnictví, směnných vztahů...)
- Jak je možné, že sociální demokracie selhávají a o moc lépe na tom nejsou ani komunistické strany, pokud mají v zemi vliv?
Rád uvítám kvalifikovanou odpověď.
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/4571-volby2017-099-za-vsechno-muze-kapitalismus.html
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live