Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Porošenko požádal hlavu Evropského parlamentu, aby zakázal poslancům navštěvovat Krym

$
0
0

19. 5. 2017     zdroj
Prezident Ukrajiny Petr Porošenko požádal předsedu Evropského parlamentu Antonia Tajani, aby zabránil europoslancům návštěvy území Krymského poloostrova a samozvaných republik Donbasu. Bylo to oznámeno na internetové stránce hlavy státu na základě výsledků jeho setkání s Tajani, které se konalo ve středu 17. května.


Poznamenejme, že Porošenko "ostře odsoudil případy protiprávních návštěv okupovaných území Krymu a Donbasu jednotlivými členy Evropského parlamentu". Ukrajinský prezident se obrátil na Tajaniho s požadavkem, aby "dal adekvátní odpověď a aby v budoucnu těmto návštěvám zabránil".

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Tam kde končí slova…..

$
0
0
Yekta Uzunoglu
19. 5. 2017


Turecký prezident Erdogan skončil svou grandiózní návštěvu u Donalda Trumpa a vrátil se zpět do své země. Přímo z istanbulského letiště jel rovnou na výroční schůzku asociace zaměstnavatelů, čili kapitálu. Hned se postavil před mikrofon, aby informoval zaměstnavatele. Ti netrpělivě čekali - kvůli svým zájmům – na obsah rozhovoru Erdogana Trumpem.


Erdogan začal slovy: „S USA jsme tam, kde končí slova,“ a hned pokračoval, proč je Turecko ve vztahu s USA tam, kde končí slova.
 

Říkal jsem Trumpovi: „podepsal jste dekret na dodávky těžkých zbraní kurdským teroristům“ a on na to odpověděl: "no a chcete také zbraně? My vám je dodáme!"Říkal jsem: „jsme historičtí spojenci a tak bychom měli Raku dobít společně!“ Trump odpověděl: „My už ale máme partnera na dobití Raky (tím mínil Kurdy) a už jsme s nimi na cestě do Raky!“ Říkal jsem mu: “Vy ale spolupracujete s kurdskými teroristy v Sýrii“ a na to on řekl: „Kdepak, oni nejsou teroristé, jsou to výborní bojovnici!“ Erdogan pokračoval v bojovném proslovu před tureckými podnikateli: „Od této chvíle jsme odkázáni jen sami na sebe a prohlašuji před Vámi, že zaútočíme na ty teroristy, ať jsou kdekoli a kdykoliv.“ Jen připomínám, že při posledním útoku Turecka na Kurdy v Sýrii, USA neobvyklým způsobem kritizovalo a obvinilo Turecko, že ohrožuje vojáky USA, kteří jsou mezi kurdskými bojovníky!


Fotografie: Erdogan dnes před podnikateli sve země


Erdogan může hledat spásu v Rusku, ale i přes jeho stálé podlézání Putinovi, Putin ani neuvolnil zákaz dovozu rajčat z Turecka. Zákaz je reakcí Ruska na sestřelení ruského letadla a Turecko na oplátku dál dekretem omezuje dovoz pšenice z Ruska. Nějak se všechno na Erdogana sype! Ani ne za pár minut po projevu Erdogana před podnikateli, začal kurs dolaru rapidně stoupat – i se všemi důsledky z toho pro Turecko vyplývajícími!

Ve stejných minutách, kdy přednesl Erdogan podnikatelům obsah svého jednání s Trumpem, se přihlásil o slovo až z Washingtonu ministr zahraničních věcí SRN Sigmar Gabriel a oznámil, že stažení německých letounů a 250 německých vojáků z vojenské základny z tureckého Inčirliku se nemůže vztahovat jen na tyto vojáky, ale v tomto případě musí být staženy i německé letouny AWACS z tureckého města Konya! Ministryně obrany paní Ursula von der Layen naléhavě změnila celý svůj program a už tento víkend odlétá do Jordánska, aby projednala s jordánským králem přesunutí německých vojsk z Turecka do Jordánska. Sigman Gabriel nezapomněl dodat, že v principu se už jordánský král v minulosti k tomu evt. projektu vyjádřil velice přívětivě.

Že by ten americký vítr, o kterém jsem napsal svůj předcházející článek, dorazil už i do Německa?

Všichni si mohou být jisti, že vítr z USA dorazí i do Česka, kde část státní správy na objednávku pronásleduje, perzekuje všemi svými prostředky moji osobu, která je hlasem svého statečného a hrdého národa nejen v Česku.

- - -

Janek Kroupa i Josef Klíma jsou vůči Kájinkovi neobjektivní

$
0
0

Jiří Baťa
19. 5. 2017
Tímto konstatováním netvrdím, ani se nepokouším naznačit, že by odsouzený Jiří Kájínek nebyl snad v nevinen. Podle mého názoru však ne zcela 100% za to, za co byl na doživotí odsouzen. Jenže oba pánové se snaží naznačit, že Jiří Kájínek je obyčejný zločinec a vrah, a že jeho omilostnění z důvodů soudní nespravdlnosti není relevantní. Takový názor je pozoruhodný už proto, že jinak úspěšní investigativní novináři se na případu Kájínek sami dlouhodobě, možno říct objektivně a poctivě, podíleli. Nepochybně, každý má právo na svůj vlastní názor, ale nemyslím, že zdůvodnění obou novinářů je od nich férové a opodstatněné.


Kauza Kájínek má či měla, a to je nutné přiznat, značně složitý, komplikovaný a nejednoznačný proces, že každý soudný člověk nad rozsudkem soudu oprávněně zapochybuje. Mezi ty, kteří vážně zpochybnili relevantnost procesu s J. Kájínkem byli i ministři spravedlnosti a kteří několikrát požadovali obnovu procesu, jejich žádosti však nebylo soudem vyhověno. Naskýtá se otázka, zda právníci, svého času ve funkci ministra spravedlnosti, byli dostatečně fundovaní a natolik renomovaní, že jejich úsudek či názor nebyl dostatečně relevantní a respektován pro uznání potřeby obnovy procesu. Soud má zcela jistě své nezadatelné právo na posouzení věci a vynesení rozsudku, nicméně, je-li ve věci tolik pochybností, notabene vyjádřených samotnými ministry spravedlnosti, je neochota ze strany soudu k obnově a revizi procesu přistoupit více než podezřelá.

Z výše uvedeného pak není divu, že Jiří Kájínek, údajný „vrah a sprostý zločinec“, má mezi občany takovou popularitu. Na tomto stavu má nepochybně svůj výrazný podíl i tehdejší (a dodnes přetrvávající) zkorumpovaná situace v našem soudnictví, včetně NS a ÚS, ale také v řadách Policii ČR, státním zastupitelstvu a vůbec v celém našem rádoby demokratickém systému. Zvláště v tu dobu nestandardní a podezřelá byla situace u plzeňské Policie ČR, která značně zpochybňovala relevantnost výsledků vyšetřování. Tento stav, jakkoli je našimi politiky s oblibou prezentován jako právní stát, lze oprávněně považovat stát neprávní, za naprostou dehonestaci demokracie, byla-li kdy u nás vůbec jaká. Vyjmenované orgány a jejich představitelé jsou dodnes nejen prolezlí korupcí, ale i tendencemi zneužívat svého postavení, své moci a vlivu a tím společnosti a jejím občanům škodit.

Na avizované milosti a propuštění Kájínka na svobodu je pozoruhodná reakce jediného přeživšího svědka Vojtěcha Pokoše. Je otázka, nakolik jsou jeho slova brána vážně, nicméně jím veřejně proklamovanou obavu a strach, že se bude Jiří Kájínek mstít a bude usilovat o jeho život si lze také vysvětlit tak, že nemusí mít čisté svědomí. Jiří Kájínek po celou dobu svého pobytu ve vězení, kdykoliv s ním byla vedena nějaká přímá veřejná konverzace nikdy neprojevil jedinou známku agresivity, hrubosti, vulgárnosti, natož vyhrožování či pomstychtivosti. Tím, že Pokoš projevuje podezření či obavy, že se bude Kájínek mstít a bude jej chtít zabít je jen důkaz jeho psychického stavu, nejistoty a nečistého svědomí. Také to nasvědčuje o jeho nepříliš vyvinutém IQ a jistý sklon k zločineckému prostředí. Ostatně, jeho minulost, ta není zrovna příkladná a vypovídá o něm víc, než lze tušit.

Bude-li skutečně Jiří Kájínek propuštěn na svobodu, nebude to ničí vítězství. Jen velmi žalostné konstatování, že skutek, za který byl Jiří Kájínek odsouzen, nebyl a do dnešní dne není 100% prokázaný a trest na doživotí bez jakýchkoli pochybností byl oprávněný. Jiřímu Kájínkovi tato amnestie bude zadostičiněním, že nespravedlivá spravedlnost „dojela“ na své nekalé praktiky. Pokud by totiž Spravedlnost nebyla doslova slepá, hluchá, podplacená a soudila 100% spravedlivě, každý občan by takový rozsudek nad vrahem a těžkým zločincem jen přivítal. Bohužel, opak je pravdou. Jak dlouho ještě?

Prášiví demokrati aneb Technika ničení většinového názoru

$
0
0
Jan Štrajt
19.5.2017   Zvědavec


Město se rozhodlo zvýšit počet parkovacích míst na jihlavském sídlišti, ve kterém bydlím, a tak jsem se rozhodl, že se zúčastním široce propagované besedy na toto téma. Manželka říkala, že žijeme v demokratické společnosti, a že máme možnost ovlivnit výstavbu parkoviště v zeleném kopci pod našimi okny, v jediném místě, kde mohou uprostřed sídliště sáňkovat naše děti. 



O diskuzi nad plánem označeným jako revitalizace města byl velký zájem. Již zdálky se ze schodů nedaleké školní jídelny táhla dlouhá fronta čekajících lidí. Během chvilky jsem rychle pochopil, že zde nejsem zdaleka jediný nasraný občan, ale že s plánem radnice nesouhlasí minimálně polovina fronty, ostatní snad přišli ze zvědavosti nebo se drželi zpátky. Podepsali jsme se pod jménem a adresou do prezenční listiny. Úřednice nás rozdělila podle bydliště mezi několik barevně označených stolů a já začal cítit, že tohle nebude jen tak obyčejná diskuze, ale jakási nová manipulativní demokratická fraška. Nepletl jsem se.

Političtí zástupci města úvodem odříkali, jako mantru, líbivé fráze a pak začal architekt z architektonické kanceláře napojené na jednu z politických stran, prezentovat projekt města. Občané nervózně, ale trpělivě poposedávali. Dalších několik dlouhých desítek minut líbivých a nic neříkajících slov již nevydržel pán ve středních letech, který se postavil a říká: „Přestaňte nám ukazovat tyto obrázky, my s vaším plánem nesouhlasíme.“

Následovalo architektovo trapné ticho spojené se zbrklým proklikávání snímků prezentace, začali se ozývat další lidé vyslovující se proti plánu města stavět parkoviště uvnitř zelených ploch sídliště. Sílící hlasy žádaly odpovědi. Architekt mlčí a obrací pohled na mladou iniciativní úřednici, ta rázně ukončuje rozbíhající se diskuzi zaměřenou na projekt a politiky. Úřednice rozděluje lidi do několika skupin. Už tuším, proč nás rozmísťovali podle bydliště. Trapně se kolem sebe rozhlížím. Jako na povel se aktivuje nový úředník v naší skupině a odvádí pozornost od celého shromáždění přítomných osob a nasrané atmosféry nesouhlasícího davu k našemu stolu, říkejme mu Užitečný Idiot.

Pan Užitečný nám vysvětlil, že diskuze nad tématem bude probíhat pouze u podobných kulatých stolů a na papír budeme zcela demokraticky pomocí rozdaných bodů bodovat pozitiva a negativa návrhu a současného stavu.

Na moji námitku, že chci diskutovat v plénu všech přítomných a přímo s architektem a politiky odpovědnými za projekt odpověděl, že tento panelový způsob polemiky s projektem města, je prý běžný v Agendě 21, kde se mezi lidmi již osvědčil, a lepší možnost jak ovlivnit návrh nemáme. Tedy kromě předem domluveného soukromého rozhovoru, který je samozřejmě bez váhy přihlížejícího publika při jednání s politiky či lobbisty bezcenný.

Myslel jsem si cosi o prdeli a začal jsem se, jako většina v sále u svých stolů, soustředit na svého pana Užitečného. „Řekněte mi prosím, která v projektu vidíte pozitiva,“ vyzvídá? Následovalo několika minutové ticho, přerušované Užitečného pobídkami. Nevydržel jsem.

„Podívejte se, nikdo ve vašem projektu žádná pozitiva nespatřuje.“

Odvětil „ale my tam musíme nějaká napsat.“ Tak například to a ono, poradil. Následuje dlouhé mlčení. Po dalších četných manipulacích z jeho strany, mladá maminka prohlásí: „Mně se libí ty herní prvky, ale nevím jestli v tomto plánu jsou (pozn. nejsou).“

Užitečný si píše, výborně herní prvky. Následuje jí neznámá žena procházející mezi stoly, „mně se líbí více zeleně.“

„Výborně, píši více zeleně.“

Toto okamžitě rozporuje starší muž. „Mně připadne, že té zeleně je v tom plánu méně, vždyť tam logicky vzniknou parkovací plochy, žiji tady celý život.“ Užitečný ho ignoruje.

„Tak pojďme prosím najít ještě další pozitiva.“

Muž z přátelsky bavící se skupinky prohazuje: „Mně se líbí to nové parkoviště,“ Užitečný zapisuje. Okamžitě ho tvrdě napadají přátelé ze skupinky, v níž stojí, a začínají se hádat. Další lidé se hádají mladou maminkou, která se útokům brání, další se překřikují v souvislosti se zelení. Užitečný nyní mlčí. Já také. V tomto okamžiku jsem pochopil. Tady nejde vůbec o argumenty či názor lidí. Jde o to, využít lidské slabosti a postavit lidi proti sobě, aby se nemohli pod silnými argumenty ve svobodné diskuzi spojit přímo proti předkladateli návrhu. Rozděl a panuj. Proto to rozdělení do malých skupin, proto ta diskuze o pozitivech a negativech, které každý bude vnímat jinak. Proto to bodování kvůli kterému Užitečný nyní rozdává hlasovací lístečky, proto ty hádky. Každý ze zainteresovaných má díky svěřeným bodům, které rozděluje na okamžik jistou iluzi moci, kterou vlastně reálně nemá a nikdy neměl. Názor uražené bránící se ješitnosti, má stejnou váhu jako názor kohokoli fundovaného. Ega pracují na plné obrátky. Hádky se stupňují, lidi již nejdou společně proti plánu města jako před pár okamžiky, ale mají přímé rozpory sami mezi sebou, na ty zapáleně reagují. Lidé se perou navzájem. Prašiví demokrati! Přestávám se protestně účastnit a pozoruji okolí. V sále kolem stolů chodí primátor Jihlavy a jeho političtí náměstci, v jejich hrané sounáležitosti s občany spatřuji potlačované uspokojení. Podobných diskuzí iniciovali v rámci Agendy 21 (nově Agenda 2030) a rozdělování městských peněz desítky, přesto se někteří neovládají a očividně se dobře baví. Ostatně i proto sem dnes večer přišli. Co jim asi běží hlavou? Snad to zase půjde rychle, vše již bylo stejně před časem rozhodnuto a já se už potřebuji doma naložit do vířivky. Prašiví demokrati..!

Fraška pokračuje. Užitečný popisuje nový papír. „Teď ty negativa prosím.“

Lid si uvědomuje, proč vlastně přišel. Každý rychle kope za své zájmy a píše oblasti, ve kterých nesouhlasí.

„Nyní prosím bodujte jednotlivé problémy. Každý máte 5 hlasů.“

Lidé bodují svoje vlastní problémy, která byly napsány na papír. Ač je kolem stolu mnoho lidí, bodované problémy získávají pouze několik bodů a to většinou od lidí, kteří je vymysleli. Úsilí skupiny je roztříštěné, každý se pohádal s každým, lidem chybí vůdce, který by spojil jejich hlas pod rozumnými a silnými argumenty, kterými by se museli politici zabývat. Část lidí se dále hádá, část bezradně a zhnuseně krouží kolem stolu a zahazuje svoje hlasy na zem. Na papíře jsou desítky problémů bez patřičné podpory. Lidé pomalu odcházejí… Těm několika bystřejším dochází, jak byli zmanipulování, přestávají se účastnit dění a s beznadějí hledají oční kontakt v okolí. Architekt se bohorovně baví s úředníky o objemech peněz z dotací, které se na podobné projekty vyčlenily minulý rok. Novináři žoviálně podlézají politikům.

Odcházím předčasně. Cestou mrazivou jarní nocí přemýšlím, na čem jsem se vlastně svojí přítomností podílel a stydím se za svojí naivitu. Projekt ve své podstatě odmítaný širokou veřejností a publikem v sále, získal díky uměle vytvořeným pozitivům punc podpory všech přítomných a podepsaných na prezenční listině. Ti hlasovali pro buď na základě osobních rozporů s účastníky diskuze, krátkozrakosti či uměle vytvořeném pocitu vlastní důležitosti. Negativní názory byly demokratickým charakterem vedení diskuze potlačeny, aniž by si kdokoliv z politiků umazal ruce. Věřím tomu, že tahouni odporu proti výstavbě parkovišť, po konfrontaci se svými hádajícími se sousedy, ztratili veškerou chuť věnovat v budoucnu svůj čas a své úsilí na spolupráci s těmito lidmi. Nebudou se již také pravděpodobně vyvíjet žádné společné aktivity proti plánu politiků, kteří již budou moci prohlašovat. Vždyť lidi to tak chtějí! Každý sám za sebe. Rozděl a panuj. Stará zeleň bude zrušena, stromy vykáceny, parkoviště postavena, peníze rozkradeny. Další se budou zadlužovat a utíkat z nesnesitelných měst do satelitů. Prohráli jsme. Opět.

Trošku mi celá tato fraška připomíná demokratický volební systém. Lidé zde také svojí účastí legitimizují způsob vládnutí, přičemž zvolí jednu ze stran, které jsou ve svém důsledku všechny stejné. Prašiví demokrati!


- - -

V centre Mníchova sa upálil muž

$
0
0




19. 5. 2017

19. 5. 2017  Hlavné správy

Muž sa polial niekoľkými litrami benzínu a následne sa zapálil
Muž, ktorý sa v noci nadnes v centre Mníchova polial benzínom a zapálil, svojim zraneniam približne o hodinu neskôr podľahol, informovala dnes agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie mníchovskej polície.


Podľa očitých svedkov sa 54-ročný muž na námestí Marienplatz polial niekoľkými litrami benzínu a následne sa zapálil. Okoloidúcim sa podarilo plamene uhasiť, muž však približne o hodinu neskôr v nemocnici svojim zraneniam podľahol.

Motívy jeho konania polícia vyšetruje, avšak nápisy na jeho aute zaparkovanom obďaleč naznačujú, že mohlo byť motivované politicky.

Na mužovom aute našla polícia okrem iných aj nápisy: “Vojna na nemeckej pôde – nikdy viac” alebo “Amri je len vrcholom ľadovca”, čo bola narážka na islamského extrémistu Anisa Amriho, ktorý na ukradnutom nákladnom aute zabil vlani v decembri na vianočnom trhu v Berlíne 12 ľudí.

Cudzie zavinenie mužovej smrti polícia vylúčila.

- - -

Útok koaličních letadel pod vedením USA proti Assadovým vojenským silách nebyla žádná náhoda

$
0
0

Sophie Mangall
19. 5. 2017  Syrská mediální agentura

18. května byl pohybující se konvoj syrských provládních sil, který tvořili syrské milice, zasažen masivním leteckým útokem mezinárodní koalice pod vedením USA. Událost se stala na syrsko-irácké hranici u osady At-Tanf.


Jak uvedl oficiální mluvčí velitelství armády USA Centrum (US CENTCOM) Josh Jakes, Pentagon nezískal žádné informace výsledku útoku a o počtu obětí.

Je třeba připomenout, že USA již dříve zasáhly proti provládním silám v Sýrii. Například během Obamova prezidentování byly napadeny pozice syrské armády v Deir ez-Zor teroristy z ISIS hned po tom, co USA zahájily svůj vlastní letecký útok. Podle amerických úředníků byl útok chybou, způsobenou "lidským faktorem".

V dubnu americké námořnictvo také bombardovalo vládní syrskou leteckou základnu Šajrat, v reakci na údajný chemický útok v Kan Šajkunu.

Takže, jaký je tentokrát skutečný důvod agresivních akcí oné mezinárodní koalice pod vedením USA? Řada syrských vojenských analytiků se domnívá, že hlavním úkolem amerického letectva bylo zabránit syrským provládním silám v jejich dalším postupu směrem k Deir ez-Zor a to spíše než "chránit" americké "partnery".

Jejich činy jsou motivovány skutečností, že syrské vojenské velení je připraveno k rozsáhlé vojenské operaci k osvobození města od bojůvek ISIS. Damašek směřuje k úplnému vysvobození celé provincie Deir ez-Zor z dosavadní blokády a obnovení kontroly nad největšími syrskými ropnými poli. To může výrazně zlepšit ekonomickou situaci v zemi.



Toto syrské město je pro koaliční síly takovým příjemným obchodem. Touha Západu ponořit Sýrii do neustálého chaosu je hlavním důvodem blokování ropných plošin.

Město je také malé a svým způsobem pro americkou koalici i bezcenné. Záměr Západu, aby Sýrie upadla do permanentního chaosu, je ale hlavním důvodem záboru ropných polí.

Navíc letecký úder byl proveden uprostřed v Ženevě probíhajících rozhovorů o míru v Sýrii. Předvedení síly mohlo být zaměřena na to, aby se rozhovory staly ještě obtížnějšími až nejobtížnějšími.

Pravidelné útoky vedené americkými vládními jednotkami proti provládním vojákům v Sýrii svědčí o tom, že Washington má v úmyslu pokračovat ve své dvoustranné politice vůči syrskému konfliktu. Ještě před nedávnem USA podporovaly vytváření zón "deeskalace", ale nyní jejich činnost naznačuje pravý opak. Je to naprostý cynismus, který zasahuje právě ty, kteří doopravdy bojují proti teroristům ISIS. Tohle ale není žádným překvapením ani pro Sýrii, ani ve světě.

- - -















Pro Pussy Riot cena Václava Havla, pro Alexandrovce ulička hanby

$
0
0
19. 5. 2017     jaromirpetrik
 Říká se, že kdyby hloupost kvetla... tak zastánci západní „demokracie“ udělí „Cenu za kreativní disent“ skupině Pussy Riot a Alexandrovcům „Uličku hanby.“ Bylo by to k smíchu jako vtip, kdyby to ovšem nebyla pravda. Absurdity chování a jednání tzv. „sluníčkářů“ či „Pražské kavárny“ (jak se jim též říká) dosahují v jejich nenávisti vůči jinak smýšlejícím lidem nebetyčných rozměrů. Jeden z důkazů jejich hlouposti je zde:  a další zde.


Za totality se říkalo „kde je blbo, tam je nebezpečno.“ Ale co říct na to, jak se západní „demokraté“ neustále zaklínají Putinem s Kimem, když sami vojenskými agresemi napadají a rozvracejí stabilní státy? A na straně druhé podporují autoritářské a totalitní režimy v Saúdské Arábii či na Ukrajině? Na Ukrajině západním „demokratům“ nevadí, že státní moc se opírá o radikály jako jsou neonacisté a staví se pomníky Banderovcům, kteří na Ukrajině řádili hůře než Němečtí nacisté.

Co říct na to, že Putina a Kima obviňují ze všeho zla na světě právě ti, kteří se nejvíce ohánějí západní demokracií, ale přitom sami vojensky napadají státy odmítající slepou poslušnost Západu?

Do jakých výšin už vyhrotili svoji nenávist k Rusku zastánci války proti Rusku reprezentovaní americkými demokraty v čele s Hillary Clintonovou? Tito západní demokraté již světu předvedli svoji tvář, když bombardovali civilní objekty v Srbsku a zabíjeli srbské civilisty.

Bohužel, vymytí mozků některých našich občanů díky nepřetržité rusofobní propagandě v naší ČT a dalších mainstreamových médiích dosáhla takového vrcholu, že když člověk na tyto zločiny poukáže, tak se dočká odpovědi typu: „blábolíte“, nebo „zase bijou černochy“ jako např. zde. .

Vládci současné západní „demokracie“ vědí, že část populace nepoužívá vlastní rozum a pokud jim budou neustále tlouci do hlav i ty nejneuvěřitelnější lži, tak stokrát opakovanou lež budou brát jako pravdu, jak kdysi prohlásil Joseph Goebbels.

Tato moje slova potvrzují současné demonstrace proti Zemanovi a Babišovi v našich městech. Jelikož organizátoři těchto nesmyslných akcí nemají žádný argument pro jejich odvolání, tak na otázku jejich odvolání PROČ? Odpovídají PROTO!

Když jsem chvíli poslouchal studenta politologie University Karlovy a jeho prázdné fráze o ohrožení demokracie u nás, je zajímavé že si vůbec neuvědomil, že ohrožením demokracie jsou nemyslící lidé právě jako je on sám. Tedy lidé slepě věřící propagandě v mainstreamových médiích a „profesorům“ typu M.C. Putny a vedení kdysi prestižní Karlovy University, nyní nástroje na výrobu rusofobní propagandy...

Strůjkyni vojenského napadení Srbska, které bylo „humanitárně“ bombardováno daleko intenzívnější, než kdy byl bombardovaný Islámský stát, M. Albright obdivně vítají právě naši sluníčkáři a představitelé Karlovy University.

V současné době má velké turné po naší republice slavný ruský umělecký soubor Alexandrovci.

Soubor, který cestuje po celém světě a svým uměním si získává stále větší slávu a obdiv. Prezentuje vítězství SSSR nad německým nacismem. Právě díky tomuto vítězství zde píšeme blogy a sluníčkáři protestují na Václaváku. Hitler by tyto „sluníčkáře“ asi protestovat nenechal. Pokud by je vůbec nechal žít...

Samozřejmě se tvorba Alexandrovců nemusí líbit každému, je to věcí vkusu, ale normální je, že když se mi nějací umělci nelíbí, tak na ně prostě nejdu a ignoruji je.

Ne tak ovšem naši sluníčkáři. Ti staví Uličku hanby pro ty, kteří svojí tvorbou oslavují naši záchranu před německým nacismem

Takže bych organizátorům Uličky hanby vzkázal:
Myslete svojí vlastní hlavou a nenechejte se ovlivnit pokleslou rusofobní propagandou našich médií, tak jako se nechali ovlivnit naši předkové v padesátých letech .

Vždyť, jaký je potom rozdíl mezi vámi sluníčkáři a radikálními bolševiky z padesátých let?

Myslíte, že demokracie se prosazuje výtržnostmi v ruských kostelích a souložemi v muzeu, jako to předvedly Pussy Riot? Nemyslíte, že i ti radikální bolševici z padesátých let by se snížili natolik, aby někomu za takové výtržnosti udělili dokonce cenu prezidenta, kterého uznávali jako svůj vzor?

Nejsou největším a doslova smrtelným nebezpečím pro opravdovou demokracii právě tzv. „sluníčkáři“?
Autor: Jaromír Petřík | pátek 19.5.2017 13:49 | karma článku: 41.32 | přečteno: 1737x


Přežil banderovec Antek do občanského života?

$
0
0
Ogňan Tuleškov
20. 5. 2017 České národní listy

Blížil se závěr roku 1955. Zima na Jáchymovsku přituhovala. Tábor Rovnost, kde jsem v tu dobu byl, se nacházel v blízkost šachty, v níž se dobývala uranová ruda. Životní i pracovní podmínky zde pracujících vězňů, většina z nich tehdy byla politických, byly tvrdé.

Těžká práce v hlubinném dole, pracovní úrazy i smrtelné, všude přítomná radioaktivita, nedostatek jídla, odloučení od rodin, které se někdy rozpadaly. K tomu všemu ještě zbytečná buzerace ze strany příslušníků vězeňské stráže. A to Rovnost patřila mezi pracovní tábory s mírnějším režimem. Tuto skutečnost jsem sám brzy zjistil po svém příjezdu z tábora Mariánská, jenž naopak byla považována, a to zřejmě právem, za trestní tábor. Celkové poměry se však na všech jáchymovských táborech v polovině 50. let minulého století začaly v mnohém pomalu měnit k lepšímu. Vězňové již několik let nebyly mukly, tj. muži určenými k likvidaci, přestože jsme tento termín ze setrvačnosti ještě sami používali. Uvedené skutečnosti byly jen projevy tehdy se měnící mezinárodně politická situace. Svět se začal pohybovat od příprav ke konfrontaci, příp. vedoucí i ke světové jaderné válce, k chladnému a ozbrojenému mírovému soužití států s různým politickým zřízením.

Na táboře Rovnost byla samozřejmě i tzv. marodka. Zde kraloval, na rozdíl ještě od staré Mariánské, kde byl táborovým lékařem jakýsi gestapák či esesák, odsouzený za válečné zločiny, český lékař-vězeň. Vzhledem ke svému onemocnění jsem na tomto místě, tak žádoucím pro mnohé vězně, též několik dní pobýval. Vedle mne na posteli ležel nemocný. Podle mého odhadu okolo třiceti let, spíše drobnější konstrukce. Je pochopitelné, že jsme spolu hovořili. A tak časem mi začal vyprávět svůj životní příběh, který se mi zdál vcelku pravděpodobným, i když některé jeho úseky měly nečekaná až silně dramatická vyústění. Od těchto rozhovorů uběhlo již více než šedesát let.

Představil se mi, studentu zavřeném za tzv. protistátní činnost, jako Antek. Vyrůstal na Ukrajině. Po porážce Němců a osvobození Ukrajiny sovětskou armádou, se banderovci, kteří převážně bojovali na straně nacistických okupantů, postupně stahovali do Polska. Jejich konečným cílem bylo Rakousko nebo Bavorsko. Jeho otec byl zastřelen ještě v rodné zemi, dva starší bratři padli v bojích při přechodu do Polska a na pochodech k československé hranici. Na této cestě umírali však nejen banderovci, ale také vojáci, příslušníci bezpečnostních sil a obyčejní občané Ukrajiny, Polska a i naší republiky. Byla to krvavá cesta. Někde na polsko-čs. hranicích byl zbytek jeho oddílu rozprášen. Jen části banderovců se podařilo uprchnout. Většina z těchto „šťastných“ pak směřovala jednotlivě nebo v malých skupinkách přes naše území především do Německa. Jen výjimečně se nemnozí z nich rozhodli, vzhledem k tomu, že byli vybaveni i čs. občanskými průkazy, přejít do občanského života. K nim patřil i Antek

Začal dělat na šachtě. Časem se oženil. Narodila se mu dcera. Jednoho dne však při vyfárání na něj čekali příslušníci naší bezpečnosti. Byl zatčen, odsouzen. Již několik let prožil ve vězení. Jeho manželka na něj zapomněla. Navázala známost s mužem, který byl ochoten si ji vzít, ale bez dcery. A tak matka „odstranila“ dceru. Její čin byl odhalen a potrestán. Antek zůstal bez dcery, jeho bývalá manželka byla také ve vězení. Ale ani konec jeho povídání nebyl hezký. Svěřil se mi, že za skutky, kterých se dopustil jako člen ozbrojené skupiny, i když některých z nich ještě v době než mu bylo 18 let, byl odsouzen nejen v Československu, ale také v Polsku. Po odpykání trestu v republice, jak řekl, má být vydán do Polska, kde následně bude též vězněn.

Jak to dopadlo s Antekem? Nevím. Doba, která nadcházela, byť nesměle, trpěla ještě částečnými recidivami, byla již mírnější. Ostrosti protikladů hladil čas. Chci proto věřit, že se protrpěl vězeňským životem ke svobodě a prožil či ještě prožívá zbývající část svého života v obyčejném lidském štěstí. Zasloužil by si to!

Našim představám o banderovcích, s nimiž jsou spojeny mnohé zločiny na obyvatelstvu, včetně židovského, např. ve východním Polsku, se Antek vymyká. Jistě i na jeho rukou byla krev. Zabíjel, aby nebyl zabit. Přesto ještě i po tak dlouhé době vzpomínám na Anteka, poznamenaného zrozením v rodině ukrajinského nacionalisty, v dobrém.

Násilí bylo porodní bábou banderovců. Válka jejich živlem. Utrpení následovalo. Životy desetitisíců mnohdy zcela nevinných lidí, dokonce i Židů, kteří přežili německé koncentrační tábory, byly ozbrojeným vystoupením banderovců ztraceny.

S násilím páchaným se zbraní v ruce, válkou se nesmíme nikdy vnitřně smířit. Pokud tak uděláme, a nyní jsme k tomu i mediálně dlouhodobě zpracováváni, opět budou války, a to nejen daleko od hranic naší republiky. Mír znamená rozvoj, válka znamená smrt mnohých, utrpení dalších, ohrožení a rozvrácení duchovních hodnot a obrovské materiální ztráty. Udržení míru je v zájmu zdrcující většiny lidstva. Z válek roste bohatství jen hrstky lidí a utrpení ostatních.
 
Dr. O. Tuleškov



Zdravotnické odbory vyzvaly vládu, aby neprodleně řešila krizi v sociálních službách - Chybějící ruce personálu nelze ničím nahradit

$
0
0
20.5.2017  e-sondy

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR vyzývá vládu, zvláště pak ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou, aby neprodleně učinila všechny kroky nezbytné k výraznému zvýšení platů a mezd zaměstnancům v sociálních službách.


Odborový svaz připomíná, že ve zdravotnictví vedlo letité ignorování jeho upozorňování na neúnosnou situaci zaměstnanců a jeho požadavků na zlepšení pracovních podmínek, včetně platů a mezd, k současné vážné personální krizi, která pro pacienty znamená zhoršování a omezování poskytované péče, stěhování na jiná lůžka, uzavírání oddělení atd.V sociálních službách je situace obdobná, jejich klienti jsou však na tom mnohdy hůř než pacienti ve zdravotnictví, jsou bezbrannější a bezmocnější a zcela závislí na poskytované péči. Přesunout je není kam, péči o ně nelze odložit. A chybějící ruce personálu nelze ničím nahradit. Přesto je odměňování těch, kdo tuto fyzicky a psychicky mimořádně vyčerpávající péči zajišťují, jedno z nejhorších v republice.

Už dnes chybějí v každém kraji desítky, někde asi stovky zaměstnanců, kteří o klienty sociálních služeb pečují. A mnozí další se kvůli přetěžování a mizernému odměňování k odchodu chystají. Na opuštěné pracovní místo se nový zaměstnanec hledá týdny. Když už konečně nastoupí, často vydrží jen do první výplaty, někdy končí s první směnou.Odborový svaz proto vyzývá vládu, aby bez dalšího otálení učinila jím opakovaně navrhované kroky, které mohou zabránit dalšímu prohlubování personální krize v sociálních službách.
Odborový svaz požaduje:
1. Zrušení nejnižších dvou tarifních tabulek, na němž již několik měsíců panuje politická shoda, a zároveň přeřazení pracovníků v sociálních službách a sociálních pracovníků do stupnice platových tarifů ke zdravotnickým pracovníkům. Upozorňuje při tom na skutečnost, že tímto přeřazením pouze dojde k nápravě historických chyb, kdy původně zdravotničtí pracovníci byli v zařízeních sociálních služeb přeřazeni na pracovníky v přímé péči, čímž došlo ke snížení jejich platového ohodnocení o 17 procent.

2. Přiznání připravovaného příplatku za směnnost, který má být v nemocnicích poskytován nelékařským zdravotnickým pracovníkům pracujícím ve směnném režimu, také zaměstnancům pracujícím ve směnném provozu v sociálních službách.

- - -

„Děsí mě, že Stropnického musejí poslouchat generálové,“ neudržela se žena na besedě s profesorem Pavlíčkem. A ústavní expert smutně pravil...

$
0
0
20. 5. 2017   ParlamentníListy

Evropská unie nad námi nemůže mít navrch. Kdo z bankovní rady ČNB zodpovídá za rozplynutí našeho zlatého pokladu, když například Italové na ten svůj i přes ekonomické problémy nechtějí ani sáhnout. Přímá volba prezidenta je také o penězích. Odluka církve od státu, povinná účast ve volbách. Vysocí státní úředníci proti svým resortním šéfům? To by byla anarchie! Setkání s profesorem Václavem Pavlíčkem, odborníkem na ústavní právo, se uskutečnilo v Plzni s necelou dvacítkou zájemců a vygradovalo až do povídání o kompetenci ministrů…



Akci moderoval nestor západočeské literatury a českého jazyka profesor Viktor Viktora, který o svém hostu na úvod akce mimo jiné řekl: „… je profesorem Západočeské univerzity na Právnické fakultě – která osobnosti tohoto typu potřebuje jako sůl. Působil na Karlově univerzitě, byl proděkanem Právnické fakulty a prožil si normalizační bezčasí. Po roce 1971 byl propuštěn a až do roku 1990 žil mimo tuto fakultu. Od roku 2000 je předsedou Nadace Marie, Jozefa a Zdeňky Hlávkových – jeho činnost v tomto je nesmírně rozsáhlá a důležitá. Je také členem vědecké rady Národní galerie. A navíc je ještě zahrádkář,“ vyčetl všechny aktivity svého hosta profesor Viktora.

„Oživení činnosti nadace se datuje rokem 1990,“ uvedl profesor Pavlíček. „Začal jsem v ní působit v roce 1992 a poté jsem byl v roce 1993 zvolen místopředsedou a od roku 2000 předsedou. Když jsem se mohl vrátit po roce 1990 na fakultu, tak jsem pracoval na katedře ústavního práva na Listině základních práv a svobod. Chtěl jsem, abychom obnovili výuku státovědy, tedy výuky o státu, a navazovali na historii,“ představil se ještě v úvodu bývalý člen Helsinského výboru Václav Pavlíček.


Rovnoprávnost, zrušení šlechtických titulů, pozemková reforma i odloučení církve od státu


„Masaryk ventiloval svou myšlenku při odchodu ze svého úřadu, že státy se udržují ideály, z nichž se zrodily. Když bylo české státnosti zle, tak bylo zle i proto, že se od těchto Masarykových ideálů, které formuloval k české otázce a které promítal do svých dalších prací, když vzpomínal o Havlíčkovi, světové revoluci, odchýlila,“ pohovořil profesor Pavlíček o Tomáši Garrigue Masarykovi. „To je v knížce Nová Evropa – Stanovisko slovanské, kterou začal psát při pobytu v Rusku. Vyšlo to nákladem Československých legií. Ukázal tady koncepci nové ústavy, že to má být republika a nikoliv monarchie a že má být založena na rovnoprávnosti především mužů a žen, zrušení všech stavovských výsad, což ovšem byl názor celého politického spektra.“ Zrušení šlechtických titulů bylo podle hosta ještě dříve, než se Masaryk vrátil do Československa, kam přišel těsně před Vánoci 1918. „Že má být také provedena zásadní pozemková reforma a odstraněny křivdy, kterých se habsburské mocnářství vůči Československu, českému národu dopouštělo a aby se mohli vrátit potomci exulantů, kteří museli z důvodů svého náboženského vyznání odejít, a tak se mohli podílet na pozemkové reformě.“

„Řada věcí se tedy podařila, ale některé věci také nikoliv. Nepodařilo se to, oč usiloval Masaryk a další, tedy odluka církve od státu a zrovnoprávnění všech náboženských vyznání – jak řekl významný český historik a kritik Masaryka Josef Pekař,“ pokračoval dále Pavlíček. „Jeho názor byl, že hlavní myšlenkou českého národa je otázka národnostní. Masaryk byl za ta léta přesvědčen, že je to otázka náboženská. Byl to právě Masaryk, který myšlenku obnovení národa dokázal realizovat. Pekař při svém projevu v roce 1935 uvedl, že Masaryk nikdy nevstoupil do chrámu Svatého Víta, neboť nechtěl navazovat na tradice monarchie,“ seznámil přítomné s ne příliš známými skutečnostmi profesor Pavlíček. „Zlořády politického stranictví byly dobře popsány.“ Tehdy se podle něj také psalo, že Československo bylo nejdemokratičtějším státem v Evropě a bylo vydáno na pospas nedemokratickým státům. „Polemizoval jsem s těmi, kteří říkali, že Češi jsou nevyspělý národ. V jedné publikaci bylo Švehlou napsáno, že ´… neměli jsme šlechtu, odrodila se nám a je to jenom prostý venkovský lid, který byl nositelem českého jazyka a českého národního vědomí´.“


Česká státnost? Ještě dříve než od Sáma


Poté začala diskuse. První se zeptal muž středního věku: „Proč v současnosti odvozujeme českou státnost od kmenového knížectví Václavova, proč nenavazujeme na československou státnost. A když už tedy jdeme do středověku, proč nejdeme ke Zlaté bule sicilské, kde byla česká státnost potvrzena. Proč ta historie je založena na legendách, a ne na historických pramenech?“

„Ústava říká něco jiného,“ ujal se vysvětlování profesor Pavlíček. „Říká, že navazujeme na dobré tradice státnosti Koruny české a tradice státnosti československé. Ve státnosti bychom v souladu, ale myslím historicky nepřesně, odvozovali kořeny od Lucemburků a celé období přemyslovské je z toho vynecháno. Já jsem tuto formulaci kritizoval, že kořeny státnosti jsou mnohem delší. Trvalostí státnosti se ukazuje, že přes otřesy věků státnost vydržela. Ostatně český stát se vyznačuje i geograficky, že se v tom území vždycky pohyboval.“ V době první republiky se podle Pavlíčka hovořilo, že se česká státnost odvozuje od doby Sámovy a cyrilometodějské tradice. „K tomu se přikláněla i katolická církev třeba v tehdy vydaném Svatováclavském sborníku v roce 1929, kde se zdůrazňovalo, že cyrilometodějská tradice je tou tradicí, která zároveň spojuje východ a západ Evropy. Ve Svatováclavském sborníku, vydaném před několika lety, se to chápe jinak a jde se kupodivu mnohem hlouběji do minulosti. Uvádí, že státnost bychom měli vnímat přes knížete Václava jako navazování staré předkřesťanské tradice. To mýtické kamenné křeslo a lýkové střevíce, že toto všechno navazuje na mnohem starší tradice, které právě Václav v nastolovacím obřadu symbolizoval. Další historik také poukazuje na to, že zde bylo již dávno vytvořeno samostatné biskupství, které pak dohlíželo na samostatnou státnost.“

„Nebyl jsem příznivcem 28. září jako dne státního svátku a zdůrazňoval jsem, že 28. říjen jako idea současné státnosti je nám z hlediska demokratického uspořádání bližší,“ posteskl si profesor ústavního práva Pavlíček. „Ovšem 28. říjen má význam v trvalosti české státnosti. Ne v hodnotách demokracie, ale v hodnotách dlouhého trvání, což v mírových smlouvách, které se týkají Československa, se uvádějí historické tradice Koruny české, kdy v obraně proti Turkům byla založena unie Uher a Rakouska a Českého království. Toto za doby Habsburků bylo opuštěno a zrazeno. Také z hlediska hranic je důležité trvání státnosti, že to není jen na základě mírových smluv v roce 1918 a 1919, ale že je to záležitost tradic,“ vysvětlil host plzeňského diskusního odpoledne.


(Ne)nadřazení evropského práva


Rozčílená žena staršího věku se pak nechala slyšet: „Můžete mi vysvětlit vztah svrchovanosti České republiky k EU, když se tvrdí, že evropské právo je nad ústavním zákonem?“

„To není tak jednoznačné,“ uklidňoval tazatelku pan profesor. „Někteří to tvrdí, někteří ne. Dokonce spolkový soud Německa tvrdí, že evropské právo je sice nad zákonem, ale ne nad ústavou. Nyní, když se ministr vnitra pokoušel čelit směrnici EU, tak se snažil změnit ústavu, aby v tomto ohledu to byl ústavní zákon a nemohlo to být evropským právem překonáno. Přirozeně existuje silný nátlak ze strany EU, aby se to chápalo jinak, ale nemohu říci, že by to byla obecně přijímaná teze v jednotlivých státech EU. Já jsem to vždy odmítal a argumentoval jsem včetně toho, že suverenita spočívá ne v tom, jak u nás říkají někteří právníci, že odevzdáváme nějaké pravomoci a že s tím zpátky již nemůžeme nic dělat. Říkám, že suverenita ne v rozsahu pravomoci, ale ve schopnosti státu si zase vzít pravomoci zpět. A že tomu tak je, ukazuje nejen Lisabonská smlouva, ale i Brexit, kdy Británie se rozhodla, že si tu svrchovanost bere zpět,“ uvedl k plné spokojenosti tázající se ženy profesor Pavlíček.


Prezidentští kandidáti „ve vatě a v balíku“


Otázka muže středních let zněla: „Dnes se hodně diskutuje o změnách ústavy. Jak je dobré ji měnit podle libosti několika politiků?“

„Změn ústavy nebylo zase tak moc,“ uklidňoval opět Pavlíček. „Jedna byla přímá volba prezidenta republiky. Já se přiznám, že jsem tomu nebyl moc nakloněn. Nedomníval jsem se, že to je projev větší demokracie. Jestliže si musí kandidát obstarat 50 milionů, které se počítají jako limit, ale v každém případě musí mít prostředky k tomu, aby se mohl uplatnit. Tedy buď je bohatý, nebo si musí obstarat podporu od jiných. Malí střádalové mu tolik jistě nedají, tak to budou osobnosti, které mají kapitál. Je to určitá forma majetkového censu, alespoň fakticky, když ne formálně. Formálně tedy budou mít přístup do sdělovacích prostředků, ale je otázka, jak je to účinné. Jde to tak daleko, že nejen nezávislí kandidáti, ale i u kandidátů politických stran se od nich žádá – a dokonce i v sociální demokracii – aby si na to přispívali. Já si nemyslím, že je to rovný přístup k veřejným funkcím. Kromě toho to přirozeně rozděluje společnost. Nemyslím si, že když se to zavedlo, že bychom od toho měli ustupovat, protože každý systém má svá pozitiva a negativa. Nepochybně negativa nebyla v tom, že se muselo několikrát hlasovat v parlamentě, ale jsou třeba v této oblasti.“ Zároveň se podle Pavlíčka stále objevují snahy politiků, aby prezident, který byl zvolen přímo občany, byl zbaven funkce, obžalován, a to je jistě věc, která nepřispívá ke stabilizaci státu.

O amnestiích a milostech


„Jsem přesvědčen vzdor tomu, že jsem všechny prezidenty čas od času kritizoval, a ty jejich reakce byly různé, že obecně platí, že každý funkcionář, každá instituce chce rozšiřovat svoji moc nad limity, které má,“ ...  ...   ...

 ... .... .... dále se dozvíte názor prof. Pavlíčka na guvernéra a hodnostáře Národní banky, kteří nejsou zakotveni v Ústavě - dále padne otázka, kam zmizel zlatý poklad NB – mluví se o milostech a amnestiích – o referendu a povinných volbách – o vzpupných a vzpurných státních úřednících – a další šoky doby očima ústavně-právního odborníka.

(dokončení zajímavého textu reportáže ZDE)

Lavrov: úder USA na syrské vládní síly je nelegitimní. Korotčenko: proč síly USA v Sýrii znovu provedly letecký úder

$
0
0

20. 5. 2017        zdroj
Úder USA na syrské vládní síly je nelegitimní, nezákonný a porušuje svrchovanost Sýrie, prohlásil ministr zahraničí RF Sergej Lavrov. "Ve skutečnosti to, co nyní vidíme v souvislosti s postojem Washingtonu k Sýrii, je podpora teroristů", poznamenal ministr zahraničí RF. Tento úder byl proveden proto, aby byla zajištěna bezpečnost amerických vojáků, konstatoval Korotčenko. Američané jednali a budou jednat tak, jak uznají za vhodné. Vždyť zásady mezinárodního práva jsou zde "obětovány" ve prospěch politiky Washingtonu.


Lavrov zdůraznil, že USA se snažily ospravedlnit útok na Sýrii tím, že "tyto vládní síly vytvořily hrozbu pro opozici, která spolupracuje s americkými vojáky z koalice, kterou vedou USA".

Podle něj je tento úder dalším hrubým porušením svrchovanosti Syrské arabské republiky.

Ministerstvo obrany Sýrie dříve oznámilo, že útok na pozice syrské armády byl uskutečněn v poušti, což vedlo "k obětem a materiálním škodám".

Kromě toho přijetí Sněmovnou reprezentantů USA zákona o potrestání za spolupráci se syrskou vládou odvádí od úkolu nedopustit, aby teroristé obsadili Sýrii, řekl Sergej Lavrov.

"Ve skutečnosti to, co nyní vidíme v souvislosti s postojem Washingtonu k Sýrii, je podpora teroristů", poznamenal ministr zahraničí RF.

Pravda.Ru požádala o komentář šéfredaktora časopisu Národní obrana známého vojenského experta Igora Korotčenka.    zdroj

K útoku došlo na pozadí probíhajících jednání mezi syrskou vládou a opozicí v Ženevě. Je pravděpodobné, že tyto akce budou mít negativní vliv na proces vyjednávání?

Nebudou mít žádný vliv. Úder zasadila americká koalice proto, aby ochránila své vojáky, kteří byli poblíž. USA zasadily preventivní úder v obavě z akcí syrských sil proti ozbrojené opozici na kontrolovaném území, na němž mohli pravděpodobně být američtí poradci nebo americké speciální síly. Tento úder byl proveden proto, aby byla zajištěna bezpečnost amerických vojáků. Samozřejmě, z hlediska mezinárodního práva by to mělo být interpretováno jako ozbrojená agrese. Ale toto rozhodnutí přijímali, patrně, na zemi, přímo američtí velitelé. Jedná se o porušení zásad mezinárodního práva, fakt agrese, bez povšimnutí nezůstane. Ale Američané jednali a budou jednat tak, jak uznají za vhodné. Vždyť zásady mezinárodního práva jsou zde "obětovány" ve prospěch politiky Washingtonu.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Upálený v Mnichově chtěl probudit voliče Merkelové

$
0
0

Josef Mrázek
20. 5. 2017
Když se děje něco, co vnímáme svým celým člověkem jako špatnost, máme pocit, že něco se musí udělat. Občas se vyskytne někdo tak zásadní, jako třeba Jan Palach, a rozhodne se podtrhnout své poselství tím, že se upálí. Jeho čin byl, a někdy ještě je, vykládán jako protest proti okupaci, ale tak jednoduché to nebylo. Myslím, že chápal, že nemůže dosáhnout toho, aby ti vojáci a tanky nebyly, ale chtěl vyzvat své spoluobčany, aby neopuštěli ty dobré myšlenky, které rok 1968 přinesl. 



Tedy dobré, určitě se neupálil pro blaho kapitalizmu. A byl před ním Hus a po něm další pochodně a vždy to byli ušlechtilí lidé, nikdo se neupálil pro blaho obchodu a zlodějen. A do té řady zoufajících si nad tím, jak se lidé nechávají zmanipulovat, přibyl teď muž z Mnichova.

Je možné, že Němce, jako národ, trochu hryže svědomí, že si kdysi zvolili Hitlera a strpěli, aby rozpoutal světovou válku, rozvinul holokaust a provozoval další svinstva a do Berlína ho zahnali až Rusové za cenu velkých obětí. Takto narušeni, Němci vnímají jako záslužné poslouchat obratné řečičky Merkelové a nevšimli si, že opakují stejnou a ještě horší chybu. Tato osoba je krajně nebezpečná tím, že svým jednáním přivolává smrtonosnou válku a kdyby ji Evropa přežila, tak by zanikly její národy a kultura pod náporem migrantů. To je dojnásobná vražda. Ten muž v Mnichově měl rozhodně závažnější důvod pro varování národa, než Palach. A jeho výzva se týká i nás.

Je to výzva, abychom své kroky dali do nového pořadí, protože proti některým věcem budeme moci zakročit jen tehdy, když předtím nezanikneme.

Proto je nutné především brzdit válečné štvaní. Nesmíme dovolit, aby se naši vojáci zúčastnili provokací v Pobaltí, musíme to odmítnout a při troše štěstí nás z NATO vyloučí. Naše bezpečnost by se tím velmi zlepšila. Měli bychom také odmítnout omezování obchodu s Ruskem s poukazem na to, že to není možné řádně zdůvodnit. Chceme obchodovat, nechceme válčit.

Musíme také radikálně odmítnout jakékoliv příjmání nelegálních migrantů. To jsou všichni, kteří nemají doklady a všichni, kteří jsou schopni udržet lopatu, pušku a nůž. Ty je třeba poslat zpátky, aby se starali o své rodiny. Také toto je nutné sdělit EU za doprovodu žádosti, aby se ihned zajistilo uzavření shengenského prostoru. Po odmítnutí vyhlásit povinnou účast našich mužů při práci na uzavírání hranic a jejich střežení. Je možné, že bychom byli z EU vyloučeni, ale to by nebyla tak velká škoda, protože stát se členem prvorychlostní Evropy by bylo spojeno s nepřijatelnou ztrátou zbytku suverenity. Připojení k euru je při na dlouho zkaženém poměru směnného kurzu ke kurzu stejné kupní síly a velmi nízké ceně práce krajně nevýhodné.

Úkoly, které před námi stojí, zvýrazňují slabiny našich politických subjektů. Babišovo Ano má ministra války a ne obrany, to je moc špatné. Sobotka je spolehlivý jen jako škůdce, je pravý opak Orbána, nejvíce ve své servilnosti k Bruselu. Mluví o potřebě hlásit se k západu, čímž schvaluje naši pozici vykořisťované kolonie. Udělal z opory většiny obyvatelstva nevolitelnou stranu. Zbavil se Zimoly, ale také voličů. Komunisty by teď volili mnozí, ale nechovají se jako komunisté. Okamura neumí spolupracovat a sám není tak dobrý, jak by bylo třeba. Vítová (ANS) vypadá slibně, ale do voleb nestihne vystoupit ze stínu. Tato Aliance by jednou mohla nahradit ČSSD. Lidovci se starosty by zasluhovali vypadnout, nejsou ani moc lidoví ani křesťanští a škody už udělali dost. Fiala a Kalousek jsou žalostně falešní. V ODS je také Klaus mladší, ale nehodí se tam.

Začněme tím, že budeme trvat na odmítnutí účasti našich vojáků v Pobaltí a zejména jejich svěření pod velení Wehrmachtu.

P.C.Roberts: Zteč na Trumpa

$
0
0

20. 5. 2017    PaulCraigRoberts
Jako člověk, který do politiky vstoupil z podnikání v nemovitostech a zábavním průmyslu, netušil Donald Trump, v jak hrozivém minovém poli se ocitne, promluví-li o potřebě navázat normální vztahy USA s Ruskem, či zauvažovat o smyslu další existence NATO. Ale stalo se a teď je tedy nový prezident v samém středu tohoto minového pole a ty miny mu jedna po druhé vybuchují pod nohama. A to pod přímým destrukčním řízení amerického vojenskobezpečnostního komplexu, který jak žárlivá a svárlivá kvočna sedí na bilionovém ročním vojenském rozpočtu ("český" bilion= milion milionů, tisíc miliard), určeném pro svou činnost a vyždímaném z nemilosrdně okrádaných amerických daňových poplatníků.


A jakého že to hříchu se to Trump vlastně dopustil? Toho nejzávažnějšího. Tím totiž, že plánoval normalizovat vztahy s „nepřítelem“, vytvořeným vojenskobezpečnostním komplexem jen proto, aby se jím dal tento bilionový vojenský rozpočet ospravedlnit, se představil jako hrozba moci a zisku národně bezpečnostního státu, kterým dnes Amerika je.

Což je důvod, pro který bude Trump buď ohnut až k zemi, anebo bude zbaven úřadu.

Čímž se samozřejmě demokracie v amerických podmínkách prokazuje jako bezmocná. A současně není ve Washingtonu nikoho, kdo by Trumpovi mohl podat pomocnou ruku. Včetně např. mě, protože senát, odkud by ta pomoc mohla přijít, je vlastněn výhradně jen vojenskobezpečnostním komplexem, Wall Streetem a izraelskou lobby. Nikoho, kdo ve vlastnictví těchto tří mocných není, výbor senátu za senátora totiž nepotvrdí.

Trump učinil pokus spojit americký lid s jeho vládou, což bylo posouzeno jako akt zrady na oligarchii, která nyní činí z Trumpa příklad politika, který má na věčné časy odradit všechny budoucí politiky od „líbivých apelů k lidem“, kterých se Trump tak neprozřetelně dopustil.

Vybral a přeložil Lubomír Man

Sen o volbě prezidenta (horor)

$
0
0
Zdeněk Jemelík
20. 5. 2017            JemelikZdenek
Úvahami o možném udělení milosti Jiřímu Kajínkovi přivodil Miloš Zeman nejznámějšímu českému vězni nemalé starosti. Je pravda, že uprchl z mírovské věznice a znova se pokusil o útěk i ve Valdicích a později vynaložil mnoho energie a peněz na marné pokusy o obnovu procesu, takže působil na své okolí dojmem, že po ničem netouží tolik jako po návratu na svobodu. Nicméně prezidentovy úvahy jej přesto zaskočily.


Každý se vyvíjí. Čas pracoval i na Jiřím Kajínkovi. Když se po útěku vrátil do vězení, pocítil úlevu, že po něm policisté navzdory příkazu při zadržení nestříleli. Začala jej nahlodávat myšlenka, že holý život je lepší než iluze svobody, kterou zažil na útěku. A ocenil malé, leč pevné jistoty, které mu jako ostře sledovanému chovanci věznice poskytovala: vždyť se vlastně nemusel o nic starat, vše, co k životu nezbytně potřeboval, měl zajištěno. S věkem ochabla i neuspokojená touha po ženách. Takže ve Valdicích se o útěk pokusil jen ze setrvačnosti, aby sám sebe ujistil, že je stále ten frajer, na kterého nikdo nemá. Ale pak již zavrhl jakékoli pokusy, spojené s rizikem, že se stane cvičným terčem střelců, a jen aby vyhověl svým fanynkám, pokusil se opakovaně o obnovu procesu. Rychle ale pochopil, že nemá šanci uspět proti zatvrzelosti svého soudce, který má všechny obviněné a svědky obhajoby za jednu verbež, a vzdal se veškeré naděje. Občas se mu ve snu zdálo, že mu vychovatel přinesl zprávu, že mu prezident republiky udělil milost a v tom snu se cítil blaženě jako v ráji. Budíček jej ale vždy vrátil do šedivé vězeňské skutečnosti.


Věděl, že to byl pouze sen, takže neměl důvod zamýšlet se, kam by šel, čím by se živil a čím by vůbec naplňoval čas, kdyby se skutečně dostal na svobodu. Miloš Zeman mu ale drsně ukázal skutečnost, že návrat na svobodu je možný a vedle radostí přinese i starosti. Přemýšlel pilně. Bylo mu jasné, že kvůli podmínce sedmileté zkušební lhůty se nemůže vrátit k „živnosti“ bytaře a nechtěl se spolehnout na milosrdenství zástupu fanynek. Vyhodnocoval své silné i slabé stránky, a když prezident republiky neupustil od svého podivného záměru propustit na svobodu muže, který odpykal teprve 12 let z pravomocného doživotního trestu za dvojnásobnou vraždu a postřelení Vojtěcha Pokoše, měl již v hlavě jasný plán.


xxxxxxxx


V onen historický den propuštění Jiřího Kajínka z výkonu trestu na počátku léta roku dvoutisícího sedmnáctého se polední slunce nemilosrdně opíralo do davu novinářů, čekajících před věznicí již pátý den na první rozhovor s omilostněným. Horko a zažívání oběda způsobilo ochabnutí jejich pozornosti. Z podřimování je nevyrušil příjezd zaskleného pohřebního vozu, vezoucího prostou černou rakev. Když po nějaké chvíli vyjel ze vrat věznice, na rakvi ležel věnec s fialovými stuhami. Při výjezdu na hlavní silnici se minul s červenou fabií s brněnskou poznávací značkou, která mířila na parkoviště. Auto řídila „peroxidová“ blondýna neurčitého věku s tmavými brýlemi na očích. „To je ona, to je ona“ rozšumělo se mezi rázem probuzenými novináři, kteří se domnívali, že jde o utajovanou dlouholetou přítelkyni Jiřího Kajínka. Vrhli se k ní a kterýsi se dotázal, zda již dáma ví, kdy Jiří Kajínek opustí věznici.


Ale blondýna jim sdělila, že o Jiřím Kajínkovi nic neví. Pouze čeká na manžela, který už měsíc nebyl doma a za chvíli mu končí směna. Za zády hloučku, obklopujícího auto s blondýnou, pomalu projela dodávka vězeňské služby. Pohotovější novináři vyběhli vozidlu do cesty a podařilo se jim je zastavit. Řidč jim umožnil nahlédnout do nákladního prostoru, v němž se ale Jiří Kajinek k jejich zklamání nenacházel. Pak vůz odjel směrem k Jablonci n.Nisou. Blondýna dala novinářům najevo, že interview skončilo a zavládl opět ospalý klid. Asi za hodinu vyšel z brány věznice muž v uniformě důstojníka Vězeňské služby ČR. Blondýna vystartovala z auta a rozběhla se mu vstříc. Muž se zastavil a ohlédl se zpět k věznici, jako by se chtěl vrátit. Pak se ale zatvářil odhodlaně a rozevřel náruč. Bezohlední novináři nevzali ohled na hystericky vykřikující blondýnu a na muže se sesypali s dotazem, kdy vyjde ven Jiří Kajínek. Odtušil, že jim unikl v pohřebním voze.


xxxxxxxxxxxx


Nikomu z novinářů se nepodařilo pohřební vůz vystopovat. Po Jiřím Kajínkovi se slehla zem. Ani detektivní agentura Orlí oko, najatá Televizí Nova, jej nedokázala najít, a dlouho se o něm nevědělo. Avšak v úterý 13. června 2017 se na podatelnu Ministerstva vnitra dostavila „peroxidová“ blondýna neurčitého věku a předložila žádost o registraci politické strany „Lepší právo, více spravedlnosti“ se všemi požadovanými přílohami. Nechyběla petice s více než tisícem podpisů, sesbíraných fanynkami Jiřího Kajínka. Jejich idol byl uveden jako předseda přípravného výboru.


Na úterý 27. června 2017 svolala strana „Lepší právo, více spravedlnosti“ veřejné shromáždění v Praze, po němž následovaly obdobné akce v Brně, Ostravě, Ústí n.L., Liberci, Karlových Varech, ve Zlíně a Českých Budějovicích. Hlavním řečníkem byl Jiří Kajínek, který se projevil jako charismatická osobnost. Oznámil, že založil tuto stranu proto, aby se v budoucnosti nemohly opakovat případy nespravedlivého odsouzení, které postihlo jeho, a naopak, aby se do tepláků rychle dostali všichni, kdo nepoctivě nahrabali své majetky. Slíbil stíhání justičních přehmatů a posílání za mříže soudců a státních zástupců, kteří byli usvědčeni z křivdy na obviněných, též vyvlastnění majetku oligarchů.


V říjnových volbách jeho strana získala 98 mandátů. Do Sněmovny se ještě dostalo Hnutí Ano, KSČM, KDU-ČSL, ODS a Strana zdravého rozumu. Až na Vojtu Filipa se předsedové všech parlamentních stran vrhli za Jiřím Kajínkem s nabídkou koaliční spolupráce. Ale nakonec uspěli právě komunisté, kteří se nepodbízeli, protože si byli jisti odmítnutím. Vítěz voleb je ale sám oslovil, neboť u nich ocenil názorovou stálost, přítomnost kvalitních právníků v jejich reprezentaci a sociální cítění.


xxxxxxxxxxxx


Povzbuzen skvělým volebním výsledkem dospěl Jiří Kajínek k názoru, že v této zemi a s tímto lidem jsou možné i zázraky. Oznámil proto, že se hodlá ucházet o úřad prezidenta republiky a zahájil volební kampaň pod heslem „Kája na Hrad!“. Jeho fanynky začaly okamžitě sbírat podpisy a bez potíží jich shromáždily více než šedesát tisíc. Naproti tomu špatně dopadl favorizovaný Miloš Zeman: do limitu mu scházelo 10 tisíc. V této situaci se Jiří Kajínek projevil jako grand: postoupil svému dobrodinci podpisové archy s deseti tisíci podpisů a těšil se na řečnické utkání s ním. V průběhu volební kampaně se pak utkal v řečnických soubojích s Michalem Horáčkem i s Jiřím Drahošem, které svým řečnickým uměním hravě zastínil. Pouze Miloš Zeman mu nedal příležitost: vytrvale se tvářil, že žádnou volební kampaň nevede, s jinými kandidáty se do veřejných debat nepouštěl a nevzrušeně objížděl náměstí a návsi, na nichž jako přímo zvolený prezident moudře rozmlouval s lidem této země.


Jiří Kajínek vyhrál volby s 61% hlasů hned v prvním kole. Když Miloš Zeman opouštěl Lumbeho vilu, pronesl jeden ze svých nejvtipnějších bonmotů: „ pro dobrotu na žebrotu“. Žebrota mu ovšem nehrozila: má přece svou tvrz na Vysočině, kolem ní stromy, jimž se již stýskalo po jeho objímání, a rybník, jehož vlnky krásně uspávají plavce na nafukovacím člunu, a z prezidentského důchodu díky pravidelným valorizacím se jistě dá skromně vyžít.


xxxxxxxx


Vytrhlo mě tleskání a radostné volání. Začal jsem se pomalu probouzet. Zprvu jsem si nemohl uvědomit, kde jsem a co se děje. Nicméně posléze jsem pochopil, že jsem doma, v křesle před televizorem, v kterém právě běží reportáž z Václavského náměstí. Tleskající lidé jsou sympatizanti Miloše Zemana, kteří se radují, neboť jejich guru získal v prvním kole prezidentské volby 61% hlasů. Vzápětí přinesla ČT24 zprávu, že Bohuslav Sobotka, Milan Chovanec, Lubomír Zaorálek, Andrej Babiš, Jaroslav Faltýnek, Richard Brabec a Miroslav Kalousek odletěli z kbelského letiště letadlem Casa pravděpodobně do Arktidy, protože pod vládou Miloše Zemana nechtějí dále žít a mají jistotu, že mezi ledovce si pro ně policejní „lovci lebek“ nepůjdou, až se staronovému prezidentovi zamane dostat je za mříže.


xxxxxxx

Nakonec jsem se probudil úplně, takže již vím, že vše výše uvedené byl jen sen. Přesto z něj plyne výstraha: v této zemi a s tímto lidem je v politice možné úplně všecko.

Operace Račak byla legitimní a bezchybná, říká velitel

$
0
0
Goran „Guri“ Radosavljevič

18.5.2017  messin

Vysloužilý generál srbského ministerstva vnitra (MUP), bývalý velitel četnictva Goran „Guri“ Radosavljevič řekl deníku Večernje Novosti, že v Račaku proběhla legitimní policejní operace. 

 

Radosavljevič zdůraznil, že operace z 15. ledna 1999 bylo provedena „bezchybně“ a že by za ní od NATO dostal „zlatou medaili.“

„Nebyl to masakr, ani nic jiného, co by se odchylovalo od zvyklostí války. Potvrzuje to skutečnost, že v učebnicích NATO pro speciální operace je tato akce srbské policie uvedena jako příklad toho, jak zasahovat proti teroristům. Tato operace byla provedena členy zvláštní policejní jednotky (PJP), které jsem velel, policisty z Uroševace a armádou. Byla včas oznámena mezinárodní monitorovací misi a ta celou operaci sledovala,“ říká Radosavljevič.

Dodal, že ji na pozvání policie monitorovali také pozorovatelé OBSE, stejně jako reportéři několika zahraničních médií, kteří směli filmovat obklíčení a obsazení tohoto důležitého opevnění UČK („Kosovské osvobozenecké armády“).

Radosavljevič řekl, že rozhodující zúčtování s teroristy bylo naplánováno a provedeno po zabití čtyř srbských policistů.

„Když jsme se blížili k Račaku, skupina teroristů na nás zahájila palbu ze samotné obce, ze zákopů, bunkrů a dalších opevnění, za použití automatických zbraní, RPG a minometů, ale policie je dokázala rozbít. Měli jsme jednoho raněného, policistu Gorana Vučičeviče. Teroristé měli mnohem větší počet obětí,“ řekl Radosavljevič.
Strouha ze obcí RAčak. v noci od ní umístili bojovníci UČK těla svých zabitých druhů převlečená do civilních šatů. O další se postaral americký "diplomat" William Walker

Podle něj mezi oběťmi nebyli žádní civilisté – pouze uniformovaní a ozbrojení muži s nášivkami UČK, kteří zahájili palbu na policii.

Jenomže Srbsko bylo místo toho obviněno ze zabití civilistů, nikoliv ozbrojených teroristů v této kosovské obci a případ je vnímán jako podnět k bombardování země aliancí NATO, které bylo zahájeno v březnu 1999.

Kauza je nyní opět v centru pozornosti ve světle nedávných prohlášení učiněných Američanem Williamem Walkerem, který v té době stál v čele ověřovací mise OBSE v Kosovu.

Hovoříme-li o Walkerovi, ten prohlásil, že v minulosti podporoval nezávislost Kosova a nyní pracuje na projektu „sjednocení Albánců“ – a srbský premiér a nově zvolený prezident Alexander Vučič ho začátkem minulého týdne označil jako „lobbistu za Velkou Albánii.“

William Walker vytvořil kauzu Račak
Později ve čtvrtek řekl Vučič v rozhovoru pro RTS, že Walker byl bývalý agent CIA, který byl udělán vedoucím mise OBSE a jehož zpráva o Račaku před osmnácti lety způsobila Srbsku vážné škody.

„Lidé zapomínají, že přímé rozhodnutí o zahájení agrese (NATO) a útoku na Federální republiku Jugoslávii (Srbsko a Černou Horu), především Srbsko, v menší míře i Černou Horu, bylo provedeno na základě jeho zprávy (Walker). A následkem výsledné agrese uznal v roce 2008 větší počet zemí takzvanou „nezávislost Kosova“. Jedná se o dva strašlivé následky, které jsou výsledkem práce Williama Walkera,“ řekl Vučič.

Překlad Messin

Zdroj


Naše miliony vládě fašistů z masa a kostí

$
0
0
Lubomír Man
20. 5. 2017                          

Jestli soudíte, že náš stát je chudera a nuzák podle toho, že některým svým lidem platí jen tolik, aby udrželi tělo a duši pohromadě akorát do příštího měsíce, jste naivové, kteří si ani na špičku nosu nevidí. Protože opak je pravdou a náš stát je grand a pracháč, co má těch prachů tolik, že neví, co s nimi. A tak je rozhazuje. Třeba do zahraničí, vládám cizích zemí samozřejmě, ale pochopitelně ne všem, ale jen těm nejvybranějším, které si tu podporu skutečně zaslouží. Takže  slušný balík jich z naší státní pokladny směřuje na Ukrajinu, do rukou vlády fašistů z masa a kostí, jak ji charakterizoval i někdejší zastupující komisař EU Němec Verheugen. 

Člověk, který předcházející proruské legální vládě Janukovyčově pěsti rozhodně nemačkal, ale když viděl, jaká fašistická špína se to po puči na kyjevském Majdanu, zafinancovaném Američany částkou pěti miliard dolarů, vyvalila na Ukrajinu, když sledoval, s jakou parádou a elánem vypochodovaly po Majdanu do ulic ukrajinských měst pluky bývalých ukrajinských jednotek SS, jakým hrdinou do ukrajinských čítanek se stal přes noc někdejší válečný zločinec a vrah  Rusů, Poláků a židů Štěpán Bandera, jak Rusy mordujícímu a proto tak oslavovanému pluku Azov přišel k dobru bývalý znak nacistického wehrwolfu, lišící se od hákového kříže jen tím, že mu na druhé jeho příčce chybí zalomení, když slyšel, jak surového vraždění se dopustili ukrajinští fašisté na prorusky cítících spoluobčanech v Oděse, když toto vše tedy Verheugen viděl, vypozoroval a vyslechl, vyřkl nad novým režimem na Ukrajině svůj nemilosrdný, ale spravedlivý soud: JE TO VLÁDA FAŠISTŮ Z MASA  A KOSTÍ.

Ale přezajímavá věc. Pro naši vládu se vám právě tohle, že totiž jde o fašisty jako podle mustru vykrojené, stalo zřejmě důvodem její nevšední přízně k nim, jakou k žádné národní odnoži dosud nezahořela. A tak nejen, že tehdy jeden rok sloužící ministr zahraničí Zaorálek zajel do Kyjeva oslavit první výročí majdanského puče, ale aby nezůstalo jen u jeho krásných proukrajinských slov, začali jsme (ano, my všichni, protože i z našich peněz ta podpora pochází), hospodářsky ne příliš prosperující Ukrajině posílat peněžní dary. V letech 2014-2015 to bylo 35 milionů korun, letos to bude 35 milionú a příští rok taktéž 35 milionů.

Všechny mají být použity na budování nezávislých médií (zřejmě stejně nezávislých, jako jsou média naše), dále na boj proti korupci a na rozvoj vysokého školství. Celkově jsme pak od roku 2014 do dneška poskytli Ukrajině 171 milionů korun naší podpory, protože tahle kabrňácká země, která se s Rusy prostě nemazlí, si tu podporu zaslouží.

Takže se nedivte, že tu pomoc vřele uvítala i poslankyně za TOP 09 Langšádlová (ano ta, která vyzvala svět k nukleární válce proti Rusku). Vedená zřejmě úvahou, že se na Rusy se půjde právě z území Ukrajiny, řekla si, že tady se s penězi škudlit nedá. Takže ať ta země za něco stojí, je tam pořádek a pro útočné vozy a letadla NATO nechť je tam vše řádně uklizeno a vybetonováno.

Rada z Pentagonu: jak se má Sýrie vyhnout úderům USA. Pentagon popsal novou taktiku boje s DAEŠ

$
0
0

20. 5. 2017      zdroj
Údery na Sýrii již nebudou v případě, že Pentagon nezpozoruje hrozbu pro americké vojáky a jejich spojence v zemi. Jak uvedla agentura RIA Novosti, oznámil to předseda Sjednoceného výboru náčelníků štábů ozbrojených sil USA Joseph Dunford. Podle něj nazvali velitelé ozbrojených sil USA v Sýrii situaci, která vznikla před útokem na vojska Damašku, jako ohrožující ty síly, které spadají pod jejich kontrolu. "Včera večer jsem slíbil, že se nic takového nebude znovu opakovat, pokud nebudou naše síly ohroženy", řekl.


Pentagon popsal novou taktiku boje s DAEŠ (zdroj)

Koaliční síly v čele s USA přešly v Sýrii a Iráku na novou taktiku v boji proti teroristům v Rusku zakázané teroristické organizace DAEŠ. Na briefingu to oznámil šéf Pentagonu James Mattis.

Ministr obrany USA řekl, že americký prezident Donald Trump zařadil dvě změny do strategie boje proti terorismu. "Za prvé, dal pravomoc agresivně a včas bít po slabých místech nepřítele. Za druhé, Trump nařídil změnit taktiku vytlačování teroristů z míst jejich nasazení na taktiku obklíčení nepřítele v jeho opěrných bodech", řekl Mattis.

Rozhodnutí Trumpa jsou vyvolána snahou zabránit návratu teroristů do zemí, z nichž přišli, poznamenal ministr obrany USA.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Nový americký velvyslanec v ČR: křesťanský fanatik, který opovrhuje ateisty a vyzývá k porážce sekulárních humanistů

$
0
0

Honza Werner
20. 5. 2017      AteistéČR
Líheň amerického náboženského fanatismu je prakticky bezedná, proto jsme mohli jen s hrůzou v očích vyčkávat, jakou libůstku si pro nás Donald Trump připraví a jakým jménem obsadí post amerického velvyslance v České republice. Nakonec se tak stalo neočekávaně brzo: informace o tom, kdo se stane novým velvyslancem, se v médiích objevila již včera. Trump nakonec rozhodl, že po Andrew Schapirovi převezme uvolněný velvyslanecký post dlouholetý poslanec americké Sněmovny reprezentantů, Steve King.


Pojďme se ve stručnosti podívat, jaké názory King zastává.

King je samozřejmě horlivým podporovatelem prezidenta Donalda Trumpa i víceprezidenta Mika Pence. V nedávném videu, které zveřejnil na svém youtube k Národnímu dni modliteb, King uvádí, že Trump i Pence jsou „božími muži“. Že se Trump a Pence dostali do Bílého domu a vykonávají nyní pozice prezidenta a víceprezidenta, je důsledkem toho, že Bůh vyslyšel modlitby a Trumpa do Bílého domu dosadil. „Od 24. ledna 2015 jsem se pilně modlil takřka každý den, a to až do 8. listopadu 2016. Nejen já, ale i mnoho mých kolegů jsme se modlili za to, aby Bůh pozvedl kandidáta, který by obnovil duši Ameriky. A nyní věřím, že Bůh vyslyšel naše modlitby, a nejen, že pozvedl lídra, který již nyní vykonává prezidentskskou funkci a který obnoví duši Ameriky, on pozvedl dokonce dva lídry, Donalda Trumpa a Mika Pence. Včera se v Bílém domě konala večeře, která trvala takřka čtyři hodiny – bylo tam spoustu modliteb a také hodně teologických debat a spirituálna. Musíme vytrvat v modlitbách a modlit se i nadále, ale nejen za prezidenta a víceprezidenta, ale za celý jejich kabinet. Nezapomínejme, Bůh odpovídá na naše modlitby. A já věřím, že pozvednutím Trumpa do prezidentského úřadu Bůh odpověděl konkrétně na mou osobní prosbu“, uvedl 4. května letošního roku nový český velvyslanec Steve King.

Velvyslanec King také zastává názor, že „Bůh ustanovil hranice Spojených států„. Tuto tezi King pronesl v létě 2014 na konferenci o imigraci, které je kritikem. Podle Kinga byly hranice ustanoveny Bohem, a proto nerespektování hranic znamená nerespektování Boží vůle.

Zatímco předchozí záležitosti lze vnímat jako ještě relativně neškodné a roztomilé projevy pohádkářského fanatismu, sranda přestává v momentě, kdy King mluví o „porážce sekulárních humanistů“. Nejlepším způsobem, jak dle Kinga porazit sekulární humanisty, je rozdávat studentům jakési vouchery, které by byly financovány z daňí, a na základě kterých by mohli navštěvovat náboženské školy, „aby se jim dostalo řádného morálního vzdělání“.

Naprosto jedinečný je pak Kingův důkaz toho, že „Amerika je křesťanským národem“. King popisuje hypotetickou situaci, kdy někdo omylem přejede psa svého souseda. Následně se jde z činu vyzpovídat svému sousedovi a činí pokání. Od souseda se mu dostane odpuštění, což vede k vykoupení. A to dokazuje, že Spojené státy jsou křesťanským národem. Ano, k tomu skutečně není třeba cokoliv dodávat. Na Kingův neprůstřelný důkaz se na vlastní oči můžete podívat v přiloženém videu.

Co tu máme dál? V dalším videu King obhajuje tradiční mýtus o tom, že Západní civilizace = křesťanská civilizace. Moderátor mu namítne, že Západní civilizace není bez chyby, že tu však máme postavy typu Hitlera či Stalina. Kingova reakce? Dle Kinga Hitler a Stalin nebyli založeni křesťansky, nýbrž ateisticky a agnosticky, a proto to byli špatní lidé. Pokud je totiž někdo křesťan, nic špatného by nikdy neudělal. To, že Hitler považoval ateismus a sekularismus za vůbec největší nepřítele pro Třetí říši, to pan velvyslanec zřejmě zapomněl zohlednit. „Sekulární školy nebudeme nikdy tolerovat, protože tyto školy nejsou vedeny na základě náboženských instrukcí, a morální příkazy bez náboženského základu jsou posaveny na vzduchu“, uvedl Hitler stran sekularismu. Na adresu ateismu se Hitler vyjádřil v tom smyslu, že jsme se „ujali boje vůči ateistickému hnutí, a to nikoliv pouze v teoretické rovině: potlačili jsme je“. Domnívám se, že v těchto bodech by si pan velvyslanec King mohl s Hitlerem docela notovat.

King se také staví velice ostře proti právům žen na svobodné nakládání se svým vlastním tělem a je horlivým zastáncem proti-potratové legislativy. Staví se také do opozice vůči výzkumu embryonálních kmenových buňek. O Kingově charakteru mnohé vypovídá také aféra republikána Todda Akina. Ten během kampaně v roce 2012 prohlásil, že „těhotenství se občas může objevit jako následek legitimního znásilnění“. King se postavil na Akinovu obhajobu a uvedl, že Akin je „silným křesťanem“.

Snad nikoho už tedy nepřekvapí, že King odmítá i homosexuální svazky a staví se proti právům homosexuálů. Když v roce 2009 Nejvyšší soud USA rozhodl o neplatnosti zákazu stejnopohlavních sňatků ve státě Iowa, odkud King pochází, vzkázal pan velvyslanec soudcům, že by měli rezignovat na své pozice a vyjádřil obavu, aby se z Iowy nestala „Mecca homosexuálních sňatků“.

Do České republiky tak míří reprezentativní vzorek současného amerického náboženského primitivismu.

Pro srovnání: Pane Steve Kingu, vítejte v Praze. Vítejte v České republice

Na pravdu je ještě brzo

$
0
0

Jan Campbell  
21.5.2017   Vaše věc
Z doby studií a první lásky mě doprovází rada Honoré de Balzac (1799 - 1850): Autor, který se neumí odhodlat k tomu, aby snesl oheň kritiky, by se vůbec neměl dávat do psaní. Jako se cestovatel nesmí dát na cestu, spoléhá- li na stále jasnou oblohu! 

Později, během první cesty kolem světa jsem si uvědomil, že ať jdu nebo jedu kamkoli, a dělám cokoli, musím to dělat celým svým srdcem. Proto ani v pokročilém věku nemíním lhát. A na pravdu je ještě brzo. Dnešní komentář je proto jenom krátkou odpovědí na prosby čtenářů ohledně dění ve světě.




Mnozí se mnou souhlasí, že americký prezident DTJ je loutkou v komplexním divadle nikdy oficiálně nepřiznané plutokracie. DJT bylo umožněno se účastnit vnitropolitického boje v USA, které již – jak dění indikuje, prakticky nemají vlastní vládu. Vnitropolitického boje v USA se nechtěně, ale svojí vinou účastní i Rusko. Rusko, které ve své podstatě nemá žádné neřešitelné geopolitické a hodnotní rozdíly s USA, protože americký centrismus v Rusku stále žije. Přesto se Rusko stalo kvalitní zbraní v boji o moc nad USA. Tato zbraň má svou tradici. Připomínám krátce poválečného ministra obrany USA James Vincent Forrestala (1892 – 1949) a jeho paranoidní poruchu osobnosti. Zkušenosti s paranoidní poruchou osobnosti využil velice efektivně volební štáb Hillary Clinton proti konkurentu DJT. Ten je nepopiratelný narcista. Americký Diagnostický a statistický manuál (DSM-IV) uvádí kritéria narcismu i kritéria paranoidní poruchy. K nim patří bezdůvodné a nepodložené podezírání druhých z využívání, ubližování, podvádění, hledání skrytých významů či ohrožení v jinak vlídných sděleních či situacích. DJT se proto dostal do zákonité paradoxní situace tvořené:
1) veřejným kláním poražených a atmosféry ve společnosti,
2) tonalitou uzavřených jednání, například s ministrem Lavrovem,
3) s pomocí kritérií paranoidní poruchy a inteligentním využitím a možná i částečně falšovanou interpretací výsledků předvolebních a povolebních sociologických průzkumů v Rusku. Ty indikovaly sympatie DJT k VVP a naději Rusů na jejich společné konání ve světě. 
Zákonitá následná transformace abstraktních obvinění a abstraktních sympatií (DJT k VVP) do bojového instrumentu to nedovoluje. Naopak, představuje pro vztah USA – Rusko a pro celý svět riziko, nebezpečí a šanci. Proč?

Za prvé: Rusko, jaké by nebylo, je přinejmenším atomovou velmocí. Jako uměle vytvořený bojový instrument ve vnitropolitickém boji USA iniciovaném plutokracií, nemůže Rusko tento boj ovlivnit, načež vyhrát. S pomoci chytrého využití historické zdrženlivosti ruské diplomacie a zdrženlivého konání Kremlu se ale Rusko stalo pro plutokracii prostředkem ničícím respekt a důstojnost ruského národa a jeho představitelů. Prezident Putin, vědom si této skutečnosti, se proto před dvěma dny rozhodl zvýšit cenu diplomatické hry a ruského hlasu: nabídl zápis setkání ministra Lavrova s prezidentem DJT. Předpokládám ale, že tato změna nebude stačit k trvalému minimálnímu zlepšení vztahu mezi USA a Ruskem. Ztráta důvěry, množství nedůstojných výrazů a míra nepředvídatelnosti USA dosáhly totiž úrovně, na které DJT již dnes nemůže plně využívat svá prezidentská práva a povinnosti.

Naopak: DJT musí neustále dokazovat, že nemá žádné sympatie k VVP a Rusku, že není na nich závislý. Je tlačen do rohu, podobně jako Rusko, které musí vysvětlovat a nekoná podle mého hodnocení adekvátně v zhoršující se situaci ve vztahu USA – Rusko, ale i co se týče Pobaltí, Ukrajiny a dnes i Sýrie. Teprve v pátek se vydal DJT na první zahraniční návštěvu ve funkci prezidenta do Saudské Arábie. Před odletem navštívil Akademii pobřežní hlídky v New London, Connecticut. DJT tam pronesl projev zasluhující oddělený komentář.

Za druhé: USA doposud vždy ignorovaly možné a skutečné dopady vnitropolitických bojů a rozhodnutí na okolní svět, včetně svých asymetrických spojenců. V případě DJT je situace komplikovanější. Prioritou DJT jsou totiž obchod a finance. V žádném případě Rusko, především teď, kdy se nachází v centru destruktivních procesů, prakticky bez naděje na možnost důvěrných diplomatických jednání. Podobně je tomu s EU. Vezmu-li v úvahu možné scénáře impeachmentu (úspěšný, neúspěšný, pozastavený), a pastě, ve kterých se již DJT nachází (bombardování Sýrie bez souhlasu Kongresu a následného politického rozuzlení, bombardování provládních vojsk Asada blízko Tanf, instalace THAAD v Jižní Koreji s rizikem, že THAAD může být vrácen, výpověď šéfa FBI James Comey), a pasti, které jsou nastaveny (plánované setkání DJT s VVP v rámci G20 nebo podobné konference s následným zveřejněním americkými masovými médii zfalšovaných zápisů jednání a vyzrazení tajemství DJT), nic dobrého se v představitelné budoucnosti od vztahu USA – Rusko očekávat nedá. Kreml bude muset důsledně varovat a konat. Diplomaticky, například odmítnutím schůzky VVP s DJT. Není o čem jednat s prezidentem s.r.o., bez podpory US Kongresu. Vojensky, ne(z)veřejněným odstraněním západních poradců, nebo jednoho z loutkovodičů, škodou, jak je dnes v módě učit veřejnost, náhodně způsobenou virem, apod. K dispozici je toho dost.

Za třetí: Analog platí i pro vztah USA - EU a NATO. Je nejvyšší čas zapomenout a mluvit o spojenectví, partnerství a podobných mýtech. USA budou z výše uvedených důvodů a na základě ztráty vedoucí ekonomické pozice ve prospěch Číny, a potřeby udržet svoji dosavadní vojenskou a finanční pozici, rozšiřovat vnitropolitické bojiště mimo své území. Pravděpodobně budou USA považovat celou Planetu jako vnitropolitickou arénu USA. V tomto kontextu budou USA a Západ ve středoevropském vnímání tzv. a umírající V4 zvětšovat roli ideové zkratky ve smyslu liberální demokracie. Ta se již hroutí. Proto představuje liberální demokracie reálné nebezpečí a důkaz o idealizaci a o zjednodušené minulosti. Do té se nemůže žádný postkomunistický stát vrátit. Na cestu do své budoucnosti nemá prostředky. Ve chvíli, kdy si občané uvědomí skutečnost, že místo spojenectví, partnerství a návratu do Evropy, postkomunistické státy vstoupily pouze na periferii bohatých a jsou také jenom prostředkem k mnohorázovému použití v zájmu USA, přiřadí se ruské dilema se všemi představitelnými a nepředstavitelnými následky: rozpolcenost. Proč?

Jeden příklad za mnohé: Závislá a zkorumpovaná česká postkomunistická společnost si dovolila podle veřejně dostupných informací zpronevěřit několik tisíc miliard korun za pouhých 20 let. Tj. několik stotisíců korun na obyvatele. O arbitrážních škodách nemluvě. O tom se pravděpodobně dovíme více v průběhu již odstartované předvolební kampaně s pomocí ANO. Nejpozději pak se česká společnost setká se skutečností plné hospodářské závislosti a nerovnosti nejenom s SRN, ale i s pocitem nedostatečného respektu ze strany nejsilnějších států EU. V neposlední řadě i ze strany USA. USA ví dobře, že korupce pro ně nebude nebezpečím, jestliže bude kontrolovatelnou. Pro kontrolu korupce a dosažení záměrů USA v české kotlině bez výstřelu se proto využívají komprimáty. Ale žádný strom neroste do nebe. Možná, že širší veřejnosti skryté, masovými médii nereklamované, v těchto dnech probíhající zasedání bezpečnostních neokonů v Praze, připravuje lokální a regionální scénář, který v kontextu popsané vícerozměrné výzvy Rusku ze strany USA nemůže věštit nic dobrého.

Návrat do Evropy se proto konat nebude, a brzo se stane mnohým jasné, co je to regrese a idealizace. Obě nesou v sobě mimo jiné explozivní politický potenciál, imaginární nepřítele a paradoxy. Například: Proti-uprchlická panika je o to větší, oč méně uprchlíků v ČR skutečně je. Kontrola kufrů na letišti v ČR bude o to intenzivnější, oč méně teroristů v ČR skutečně bude. Hlásání svobody a ctění práva budeme slyšet o to více, oč méně se USA budou řídit pravidly OSN a diplomacie. Že by se Česko začalo přít s USA o něco zásadního, je nepravděpodobné. Proto nezbude nic jiného než sledovat, jakým způsobem bude nová vláda ČR kývat hlavou. Je známo, že kývání hlavou i v Bulharsku a Albánii, nemluvě již o Japonsku a Číně, a jinde ve světě, se rozlišují významem. Mimo jiné, kývání hlavou není prací zdravého lidského mozku. Ten ví, že kde je stín, musí být i světlo. Proto si dovoluji poukázat na šance. Připisuji je Rusku nehledě na vážnost situace.

Šance se rýsují, nebo se již některé objevily na horizontu. Jsou zakotvené v nezvratné transformaci a záměně světového řádu a v hodnotách archetypů obyvatel Ruska:
1) konečné zbavení se amerického centrismu v Rusku,
2) stát se sjednocující protiamerickou silou v Eurasii, ČLR, Iránu, Japonsku a Koreji,
3) konečně se věnovat definici a realizaci vlastního ruského národního projektu.
Na celou pravdu o rizicích, nebezpečích a šancích současného dění ve světě spojeného s realizací ruského národního projektu, je ještě brzo. Souhlasu netřeba.


- - -

Svět ruskýma očima 403

$
0
0

zajoch 
21. 5. 2017 Outsidermedia

Je hřích nevyužít možnost, která je Rusku k užitku * Nový prezident Jižní Koreje Mun Če-in představuje novou generaci regionálních politiků * Bývalý ministr hospodářství Francie má řadu projektů k reformám eurozóny, schopných vyvolat obavy německých politiků a finančníků

Rusko není země, která se bojí

Taťjana Melikjanová
15. května 2017

Na fóru Jeden pás – jedna cesta promluvil čínský prezident ke světovým vůdcům a vyzval je, aby se vzdali záchrany globalizace. K čínské ekonomické iniciativě se vyjádřil Vladimir Putin. O svém pohledu na situaci ve světové politice a ekonomice promluvil pro novináře na tiskové konferenci.

Ruský prezident učinil poznámku v tom smyslu, že čínská iniciativa ve věci Nové hedvábné stezky je natolik dobrá, že už nepatří jen Číně, ale všem, kteří se účastnili fóra.
 
 
Možnosti – pro statečné

Zástupci velkého byznysu, včetně evropského, se v kuloárech svěřovali se svými dojmy, především ruskému prezidentu. Podle jeho slov se prakticky všichni shodli na tom, že je nezbytný kontinent stability v moři nestability. V USA probíhá ostrý politický boj, ve Velké Británii je spuštěn proces odchodu z EU a v samotné EU je mnoho problémů.

Když Putin uvažoval o hospodářské síle Číny, tak uvedl, že její jednání není směřováno k uchvacování, a rozhodnutí, která přijímají Moskva a Peking, budou společná, a to znamená, že nepřinesou škodu. Řekl: „Rusko není země, která se něčeho bojí. Pokud je nám něco k užitku a je pro rozvoj naší ekonomiky, není to nic špatného. Je hřích takové možnosti nevyužít.“

V několika nejbližších měsících se budou v Moskvě chystat na návštěvu prezidenta ČLR Si Ťin-pchinga. Začátkem července podepíší dohody předjednané v Pekingu. Společným úkolem je zvýšit obchodní obrat a změnit i jeho strukturu. Rusko chce krom přírodních zdrojů dodávat i technologie. Podle plánu pokračují práce na plynovodu Síla Sibiře, spory o cenu plynu jsou vyřešeny. Podle slov Putina Rusko cena ropy ani příliš neznepokojuje. Uvedl:„Cítíme se spokojeni, klidni. Upřímně řečeno, nás ceny plynu ani nijak mimořádně nelekají, protože všechny problémy překleneme množstvím.“
 
Na stráži světového řádu

Putina se také zeptali na úspěšné zkoušky balistické rakety provedené Pchjongjangem 13. května. Řekl, že pro Rusko v tom není nebezpečí, avšak je kategoricky proti takovým zkouškám. Vyzval k jednání se Severní Koreou. Řekl k tomu: „Je třeba se vrátit k dialogu se Severní Koreou, ukončit vyhrožování.“ 


Připomenul období, kdy oznámila ukončení svého jaderného programu, ale tehdy neměli všichni účastníci rozhovorů dost trpělivosti. Uzavřel to konstatováním, že„je naléhavé se k tomu vrátit“.

Vyzýval k dialogu ohledně syrských Kurdů, a to i přes Erdoganův nesmiřitelný postoj k nim. Informoval o Erdoganově stanovisku při jednání v Soči: „Posuzovali jsme tuto otázku a on zde projevil starost.“ Putin se na věc dívá tak, že Kurdové jsou v Sýrii skutečností a účastní se boje proti IS. Zde podtrhl: „Považujeme za správné udržovat s nimi pracovní kontakty, byť jen kvůli tomu, aby se předešlo možným střetům a situacím, které by mohly představovat nebezpečí pro naše vojáky.“ Turečtí partneři nemusejí mít obavy.
 
 
Poplašné kybernetické útoky

Bez připomínek Spojených států se neobešly ani rozhovory o útocích hackerů s žádostmi o výkupné ze dne 12. května. V Rusku jimi byly zasaženy telekomunikační společnosti MegaFon a VimpelCom. Pokusili se proniknout do serverů ministerstva zdravotnictví a ministerstva vnitra, útoky na elektronickou strukturu zaznamenala Sberbank a Ruské železnice. Škody sice nezpůsobili, ale celkově je podle Putina situace znepokojující. Prezident podtrhl: „Co se týká původce těchto hrozeb, co vím, tak výslovně uvedlo vedení Microsoftu, že prvotním zdrojem tohoto viru jsou zpravodajské služby USA. Rusko s tím nemá vůbec nic společného. Za těchto podmínek je mi divné slyšet něco jiného. Podle mého je hlavní problém v tom, že džinové tohoto typu, obzvláště vytvoření ve zpravodajských službách, mohou nakonec po vypuštění z láhve uškodit jejich autorům a tvůrcům.“

Jen na jednu otázku odpověděl ruský prezident stroze: o jeho plánech na účast v předvolební kampani. Otázka zněla, není-li čas projevit své úmysly. „Ne“, řekl a odjel do Irkutska na inspekci situace ohledně požárů v regionu.

Převzato z Lenta.ru


***
 

Asie odpověděla Trumpovi Munem

Dmitrij Něrsesov
11. května 2017


Zvolení nového prezidenta Jižní Koreje je důstojnou odpovědí Asie na příchod Donalda Trumpa do Bílého domu. Mun Če-in představuje, stejně jako jeho filipínský kolega Duterte, novou generaci regionálních politiků, kteří se chtějí aktivně účastnit americko – čínského jednání. Spolu se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem jsou to stejné „mazané keksy“, jak se Trump vyjádřil na svém Twitteru.

Potvrzuje se, že centrem světové politiky se postupně stává Asijsko-pacifický region (APR). Severní Korea se ocitla v důsledku svého raketového a jaderného programu v centru globální pozornosti. Pro USA je to přímá výzva. Na Filipínách byl zvolen prezident, který si nebral servítky a veřejně urazil Obamu. Potrestán nebyl. Před několika dny se v Jižní Koreji dostal k moci opoziční politik, rovněž skeptický k Americe. Vypadá to, že se Washington potýká se ztrátou svého vlivu v APR, vlivu kdysi absolutního. Tak to je i není. Úplná prohra Američanům nehrozí, avšak Asie nachází vlastní politickou tvář a na globální politickou scénu nechce přijít jako americký protektorát. Přesněji jde nyní o celý tým hráčů pod vedením jednoho trenéra i kapitána – Číny. K pochopení dění zde je potřeba se podívat na věc z pohledu strategické hry mezi Spojenými státy a Čínou.

Ještě dlouho před Trumpem, za prvního prezidentského období Bushe ml. byla Čína označena za strategického partnera USA. Peking zaujal v systému globálního řízení a podpory globální stability místo Moskvy. O to Číňané usilovali už za Maa. Dosáhli toho na přelomu tisíciletí.

Za Obamy bylo oznámeno, že USA převádějí centrum svých globálních zájmů z Blízkého východu do APR. Čína na to odpověděla opatrně, ale soustavně: zahájila své manévry kolem sporných ostrovů v Jihočínském moři. Problém se zvláště vyostřil koncem Obamovy vlády, do sporů byl zatažen Vietnam, Japonsko a Jižní Korea, a Spojené státy byly nuceny varovat před možnými vojenskými důsledky. Nakonec vyvolaly provokace Američanů jen ostrou odpověď Číny (zajetí amerického špionážního letadla). Obama měl dost starostí v Afghánistánu a Iráku, měl neúspěchy v Sýrii a s Čínou si nechtěl zahrávat. Peking toto věděl a klidně si stavěl umělé ostrovy s letišti a zval tam turisty. Washington nyní nebude mít možnost proti osvojení tohoto území Čínou něco podnikat.

Čína nabrala body také u Severní Koreje. Využila Obamův zmatek při snaze uplatnit zkušenosti s řešením jaderného problému s Íránem ke „zkrocení“ Pchjongjangu. Kim mu nevyhověl. K čemu by mu to bylo, když má za zády Čínu?

Výsledek je evidentní: Ve chvíli změny vlády ve Washingtonu se náhle Severní Korea změnila v raketovou a jadernou mocnost, schopnou ohrožovat americké spojence, takže těm jsou americké záruky nanic. Podle názoru států v regionu jim může dát záruky jedině Peking, proto se obracejí k němu. První příklad dal Duterte. Veřejně zostudil Obamu, oznámil, že vyhodí americké vojenské základny, a nyní se okatě přátelí s čínskými vůdci. A nový pán Bílého domu se na něj obrací s prosbou, aby se u Číny přimluvil ohledně ovlivnění Kim Čong-una. Jsou za těchto okolností Filipínci ještě spojencem a základnou USA v APR? Zřejmě ne, dnes jsou spíš spojencem Číny. A nesmíme zapomenout: Číňané dobyli tohoto spojence bez jediného výstřelu!

Nyní přišla řada na Jižní Koreu.

Je zajímavé, že skandál kolem bývalé prezidentky se vzňal právě tehdy, když USA měly až nad hlavu vlastních skandálů a nemohly zasáhnout. Dokázali jen poslat ke Koreji letadlovou loď a narychlo nainstalovat na jihu poloostrova PRO.

Trump osobně žádal čínského prezidenta, a veřejně to potvrdil, aby mu pomohl zamezit konflikt s KLDR. Věděl, že americká PRO bude v Pekingu špatně přijata, proto chtěl udělat výměnu: za denuklearizaci KLDR nabízel odstranit PRO z Jižní Koreje. Asi si neuvědomil, že Číňané pravděpodobně předem zahájili akci k výměně prezidenta v Jižní Koreji za člověka k nim loajálnějšího. Patrně z tohoto důvodu se stal novým prezidentem Mun. Má v úmyslu požadovat odstranění amerického systému PRO.

Problém KLDR se tedy neřeší mezi USA a Čínou, ale je to otázka Ameriky a Jižní Koreje. Peking s tím nemá nic společného. Pro Trumpa je ponižující mít za partnera namísto Číňana Jihokorejce.

Mun je ochoten osobně se sejít s Kimemm, a to není právě americká idea. USA se vždy stavěly proti sjednocení obou korejských států. Schůzka Muna s Kimem se může odehrát jen pod patronací Číny. Spojení průmyslového potenciálu jihu s jadernou silou severu je možné jen s pomocí Číny. Pro Ameriku i Japonsko je to noční můra.

Příchod Mun Če-ina je jedním z vítězství čínské politiky. Američané jsou vedle. Zvítězil v čestném boji. Nyní musí Trump, aby mohl promluvit s „vysoce váženým“ prezidentem Si, buď hned přistoupit k podstatě věci – rozdělení vlivu v APR mezi USA a ČLR, nebo se snažit nejdříve řešit své problémy s Munem, vzít v úvahu přání mazaného Kima, nezapomenout na možnou hysterii Duterteho, dokázat uklidnit své spojence v Japonsku a Vietnamu a přesvědčit je o fungování amerických záruk bezpečnosti.

Taková je nová geopolitická tvář Asie, nová strategie, se kterou přichází do současného světa s tím, aby byl zformován svět zítřejší.

Převzato z Pravda.ru

*** 

Emmanuel Macron a makro problémy pro Evropu

Petr Iskenderov
18. května 2017


Zvolení nového francouzského prezidenta možná otevře novou etapu v historii francouzské Páté republiky i celé Evropy. Je možno jej při určité snaze považovat za francouzského Trumpa“, samozřejmě když si odmyslíme jeho euroatlantické a globalistické sklony. Ať to tak je, nebo není, oproti kandidatuře Marine Le Penové z Národní fronty přineslo postavení Macrona jakožto „bojovníka s elitou“ (možno přijímat s ironií) a zároveň příznivce celoevropských hodnot úspěch. Jenže jeho perspektivy v parlamentních volbách v červnu už pro něho nejsou tak růžové. Ve volbách do Národního shromáždění už není žádné druhé kolo a nikam se neztratí 34 % hlasů, které Le Penová dostala ve druhém kole prezidentských voleb. Navíc jsou k odvetě připraveni socialisté, Mélenchonovi leví radikálové a pravicoví republikáni. V novém Národním shromáždění je docela možné nečekané rozložení sil.

V parlamentních volbách udělají Národní fronta i strany, které propadly ve druhém kole prezidentských voleb, vše, aby předčily ty, kteří hlasovali pro nového prezidenta. Takovýto je názor prezidenta univerzity Science Jardina: „Le Penová se ocitla na historickém vrcholu, svůj hlas jí dalo 11 milionů Francouzů, to se dříve nestalo a ona nezahodí tuto příležitost ke zvýšení svého zastoupení v parlamentu.“
Pro budoucnost EU je vítězství Macrona ještě spornější. Přední světoví politici sice nadšeně komentovali volbu Francouzů (pro ně byla úleva, když nebyla zvolena Le Penová), ale je jasné, že nyní bude situace složitější než za vlády Hollanda nebo Sarkozyho. Příčina je v jeho nepředvídatelnosti a jeho zkušenosti ve funkci ministra hospodářství.

Volbou Francouzů utrpěly hlavně země Střední a Východní Evropy. Mladý ambiciózní Macron chce především dát impuls ke sjednocení mechanismů EU, a ne právě to, co by od něj rády slyšely vládnoucí kruhy takových zemí jako je Polsko, Maďarsko, Česká republika a Slovensko, které už ztratily v EU svého tradičního partnera – Velkou Británii. Pro Varšavu a Budapešť bude také nebezpečím ztráta rovnováhy mezi Západem a Východem, mezi Severem a Jihem i nesoulad mezi Paříží a Berlínem, kam východoevropští lídři tradičně směřovali své zájmy.

Dalším poraženým po francouzských volbách je Německo. V posledních letech hrálo všechno do ruky vládnoucí německé koalici, včetně neoblíbeného francouzského prezidenta Hollanda, poslušně se podřizujícího Merkelové a uznávajícího vedoucí roli Německa v evropských záležitostech.

Jenomže bývalý ministr hospodářství Francie a nynější prezident má řadu projektů k reformám eurozóny, schopných vyvolat obavy německých politiků a finančníků: od obnovení myšlenky vydat velké množství eurobondů a přerozdělení dluhového zatížení středomořských států na bedra Německa, až do úplného vyloučení principů tvrdé rozpočtové ekonomiky v eurozóně.

Vítězství Macrona je významné i z dalšího hlediska. Není vázán na tradiční gaullistický systém Páté republiky, dvoupolární model pravice a levice, liberálů (konzervativců) a socialistů (sociální demokracie). Podle všeho už dozrál v zemích Evropy veřejný politický požadavek na změnu přežitého dvoupolárního modelu, jehož hlavní předností je to, že mocným zaručuje zachování jejich statusu quo.

Téměř polovina voličů v prvním kole prezidentských voleb ve Francii volila Marine Le Penovou a krajně levicového Mélanchona. Byly to hlasy pro kandidáty s hesly proti elitě a zpochybňující existenci EU. Také nyní je v seznamu hnutí Vpřed pro červnové volby do parlamentu asi polovina kandidátů, kteří dosud do orgánů vlády nebyli voleni a jsou to spíše aktivisté než politici.

Všechno to připomíná započatý proces evoluční výměny elit. Něco podobného, i když v různém stupni vývoje, se objevuje i v dalších zemích Evropy.

Převzato z Fondsk.ru
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live