Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Moje cesta do Sýrie

$
0
0

Petr Luc
21.5.2017 Trampská nit

Úvodem

Popis mé první cesty do Syrie z května 2000 je už celých 17 let zde. K nové cestě jsem se odhodlal díky četbě článků v Britských Listech, které jeden čas denodenně líčily „Putinovo vraždění dětí” v Aleppu. Skopiroval jsem jejich argumenty do článku "Děs a hrůza v Britských Listech", který najdete zde. Samotné obrázky z mé cesty najdete zde.

I v novinářství všeho moc škodí a od února 1948, vlastně ještě dřív (kupoval jsem svého času i Mladý Svět, nacistický časopis pro mládež Protektorátu Č. a M.) a měl jsem později příležitost ověřit si věrohodnost podobných článků. Proto jsem chtěl do Aleppa se podívat dříve, než svědkové odejdou a stopy „ruského řádění” odnese čas.

Mám doma vnuka, který sedí u počitače a na práci v domácnosti jsem sám. Odjížděl jsem poněkud unavený a nepromyslel v detailech možné nesnáze, které mohu potkat v zemi, kde podle novin zuří válka a kde vládne krvelačný diktátor, který má na svědomí 300.000 mrtvých spoluobčanů.

Kromě toho je mi 85 let a mám obtíže zachytit nové poznatky. Je možné, že leccos jsem už nezaregistroval nebo zapomněl, proto, chybí-li to zde, omluvte mne. Jedno je ale jisté : to, že v Sýrii zuří válka, v zemi příliš nepociťujete. Lidi tam žijí normálně, chodí do práce, baví se.

Ostatně i my za války jsme jezdili denně vlakem do školy a jen když byl nálet, šli jsme do krytu. Naše maminky chodily k řezníkovi jednou týdně, protože maso bylo na lístky a stejně řezník téměř nic na prodej neměl. Ve vlaku bývaly kontroly, potkávali jsme různá individua, včetně zběhů, hotových střílet v případě dopadení, ale na to jsme nemysleli...

V Sýrii ozbrojení vojáci jsou běžně. Bylo tomu tak už za prezidentování Asada otce, který byl též novinami popsán jako krutý diktátor. V Sýrii armáda totiž má za úkol starat se o plno věcí, nahrazuje i policii. Na kontroly dokumentů a časté prohlídky tašek si ale člověk zvykne. Je to méně nepříjemné, než utrpět zranění díky debilnímu sebevrahovi.

Toto byla kdysi prosperující sekulární Sýrie

Na rozdíl od Čechů v roce 1968, obyvatelé v Sýrii mají Rusy rádi, dokonce jsem slyšel od Arabů používat pár ruských slov, například „davaj” namísto „pospěš si!” I my jsme měli Rusy rádi, vítali jsme je, v pětačtyřicátém roce nás zachránili od řádění prchajících vojáků, kteří prohráli válku.

V prosinci 2016 do Aleppa poslal Putin především Kadyrovy Čečence - nikoliv zabíjet, ale ochraňovat své spoluvěřící muslimy a pomáhat jim. Když vidím, co teroristi dokázali udělat s historickou částí Aleppa, jsem šťasten, že díky Putinovi město bylo osvobozeno a aspoň část pokladu lidstva zachráněna.

Faktem je, že ačkoliv jsme měli v Sýrii dost příležitostí ke styku s obyvateli, nepotkali jsme jedinou osobu, která by cítila k vládnoucímu režimu nevraživost. Naopak, všichni prezidenta milují a byli nám vděčni za to, že jsme přijeli a že nevěříme těm lžím, které televize a novináři na západě o něm tvrdí. Je to jen propaganda, placená z části i z našich daní.


Na internetu existují pravdivější reportáže o Asadovi a jeho vztahu k svým lidem. Pokud rozumíte francouzsky nebo anglicky, doporučuji na příklad Syriennes od Juliena Rochedyho na https://www.youtube.com/watch?v=EhL8D0wYevo (existuje též na programu TV Liberté).

Ohledně nesmyslů, které jsem vyzvedl v Britských Listech, nevím s jistotou, co si mám o jejich autorech myslet. Zajisté, vyloučit nemohu, že patří k cechu těch, kteří jsou na prodej a slouží těm, kteří chtějí vyvolat válku. Ale doufám, že jsou jen Lenivovi užiteční idioti. Prostě, když se něco děje, nevytáhnou zadek ze svého bytu, přečtou si některé anglické noviny (The Atlantic, The Guardian aj.) nebo magazín Forreign Policy, které pokládají za pravdu pravdoucí a podle nich pak píšou. Někdy to ani nepřekládají.

Osobně se domnívám, že lhát, tak jak to umí ty bolševické stvůry, kterým patří mnohé noviny na západě, je nebezpečné i pro pány samé. V daný okamžik některá lež možná projde, ale díky internetu, je nemožné, aby časem pravda nevyšla na povrch - vzpomeňme Saddamovy zbraně hromadného ničení. Dojde-li k tomu vícekrát v životě běžného občana, přestane novinám věřit. A to se jednou může režimu nevyplatit.

Ale nejprve popíšu prakticky: jak jsem se do Sýrie dostal.

 

Na Bělehrad !


29. března 2017 - Po obědě se u mne doma stavil syn, který jezdí do Paříže každou středu, a vyklopil mne na letišti Paříž - Charles De Gaule.

Chtěl jsme pomoci dovézt z Francie sbírku léků, které potřebují zranění vojáci syrské armády. Už se nepamatuji, kde jsem sehnal na ten spolek adresu, ale domluvili jsme se telefonem, že pojedu s nimi.

Říká se tomu Turismus humanitární, někdy se říká též „Turismus solidární”. Skutečně, mnoho lidí vidí nespravedlivé rozdělení světa na státy bohaté a státy chudé a těm chudým chce v rámci svých možností pomoci. Už jen fakt, že jedou utrácet peníze do země, která kvůli sankcím nemá možnost získat devizy, pomáhá zemi dostat se z bídy.

Toho bohužel zneužívají různi podvodníci. Například slyšel jsem, že existují v indočínské džungli tak zvané sirotčinské tábory, kam vodí turistům ukazovat bídu dětí, kterým válka vzala rodiče. Někdy návštěvníku slibují za velké peníze pomoct ubohého sirotka adoptovat, ale ve skutečnosti dítě má rodiče, kteří dostali za půjčení dítěte prachy.

Naše organizátorka Rita (jméno jsem změnil) mezi ně nepatří. Léky jsme vezli benevolentně, každý si jich vzal trochu do svého zavazadla. Beze cla prošlo i pár velkých kartonových krabic.

Vzali jsme s sebou i dvě nová křesla pro invalidy a několik berlí - to bylo první hloupost, jakých jsme udělali několik. S přepravou jsme nepochodili : zástupce srbské letecké společnosti nám přišel osobně říci, že když jsme vydrželi stát půl hodiny ve frontě před okénkem, tak nejsme žádní invalidi a za přepravu každého křesla musíme zaplatit. Radši jsme křesla nechali v Paříži, darujeme je jiným potřebným.

Já mám velký sak, který jsem nechal z třetiny prázdný, aby bylo kam nastrkat léky. Rita mi místo něho vnutila menší sak bez koleček, který se prý vejde do kabiny nad sedadly, abych nemusel registrovat zavazadlo - to riskovalo nestihnout časově náročný přestup v Bělehradu. Přendala všechny moje věci do svého, málo praktického zavazadla a můj velký sak uskladnila ve svém autě na parkovišti.

Tak se stalo, že potom na podlaze letiště jsem našel svoji ponožku, která Ritě při přendavání vypadla. Mrzelo mne, že též zřejmě ztratila můj foťáček, v novém saku jsem jej nenašel. Ztracen však nebyl, našel se po návratu do Paříže. Je totiž tak miniaturní, že jej v mém velkém zavazadle přehlédla. Dost mi při cestování chyběl.

Problém byl, že Srbové shledali i můj nový sak stále příliš velký a chtěli jej dát do podpalubí. To jsem odmítl. Rita přinesla kolečko lepicí pásky, sak jsme oblepili a zmenšili na předepsané rozměry, aby nemohli nic říct. Jenže díky tomu stal se nepraktický, vše uvnitř zmuchláno a nevěděl jsem ani, kam mi dala lék na krevní tlak.

Přesto cesta proběhla dobře. Potěšilo mne trávit týden ve společnosti výjimečných lidí, vždyť taky kdejakého hlupáka, zpracovaného sdělovacími prostředky, jet do Sýrie nenapadne: ve Francii se nás našlo pouze jedenáct, plus Mimiden, která přiletěla z Ženevy.

Ne, že by cesta do Sýrie nebyla v módě. Ale legálně, jako my, se tam dnes nejezdí. Synové arabských immigrantů jsou ve Francii oblbováni radikálními kazately, mnohdy je do mešity zatáhne jejich kamarád, prostě jednoho dne se kluk domů nevrátí. Rodiče potom dostanou telefonát z Turecka, aby si nedělali starost, že v noci budou konečně převedeni přes hranice Sýrie, kde se syn zúčastní Svaté Války proti diktátoru Asadovi a nevěřícím psům.

To bývá běžné. Proto, když se mne známí ptali, kam jedu, odpovídal jsem : „Do Sýrie, kam jinam?” Brali to jako vtip. Moje dcera též, a ve svém okolí pak šeptala: „Možná dost, že banda džíhadistů vzala mého otce s sebou jen proto, aby pod záminkou turistické výpravy, nepřitahovala na sebe pozornost.

Syn v Sýrii už kdysi byl, proto o mne strach nemá a chápe mne, prý mi i závidí. Ale tak úplně snadné to zas není.

Kvůli bojkotu, přímo do Damašku letět nemohu, musí se přes jiné státy a žádné vízum nemám. Mám jednu letenku do Bělehradu a druhou z Bělehradu do Bejrutu. Večer po setmění usedám v letadle, neboť do Jugoslávie vízum nepotřebuju. O půlnoci přestupuji na let do Libanonu, tam se prý dá koupit syrské vízum.

Z Beyrútu jedu autobusem na syrskou hranici, kde je i v noci otevřená jakási banka a mohu změnit peníze. Za nějakých 50 euro dostávám potvrzení, se kterým (ve stejné místnosti) jdu k okénku syrijského ministerstva vnitra, kde úředník vyťuká mé jméno a datum narození. Za chviličku mi vrazí do pasu razítko s vízem a s úsměvem poznamená, že jsem byl Syrii už v roce 2000 (což je pravda - mají skvělou archivní službu) a že mne vítá u příležitosti nové návštěvy.

Autobus pak pokračuje a ještě v noci zastaví v Sýrii u průmyslové pekárny, kde je možné posnídat. Arabský chleba, podobný bretoňským palačinkám, se peče na běžícím pásu, téměř mezi stoly. Během snídaně a ochutnávání dobrot se rozední a posilněn čajem, jedu dál, až do hlavního města Damašku.

Naše skupinka se ubytuje v nově otevřeném hotelu, někteří jdou se najíst do města. Samostatný pokoj se mi zdá drahý, tak jsme s Ritou přemluvili dva mladíky, aby dali přistavit pro mne postel do jejich dvoulůžkového pokoje. Večeříme ve výborné restauraci, stojí to méně než 10 euro - tedy jestli se nepletu - 5 tisíc syrských liber.

 

Autor v Sýrii

Damašek


V Damašku je klid, nevypadá to na válku. Rita nás vyzve nechat zbytečné věci v úschovně hotelu, aby, kdo bude chtít, mohl jet na pár dní s ní veřejným autobusem do Aleppa. Armáda trasu vyčistila od džíhádistů, pouze okolí Homsu bude asi nutno nějak objíždět.

Jelikož Rita dobře zná jazyk i způsob práce místních funkcionářů, párkrát vytáhla nás, evropské turisty, z nesnází. Vyjednávala ceny hotelů, restaurací, taxikářů. Mně ukazovala byt svých rodičů a základní školu v chudé čtvrti, do které chodila a kam bych bez jejího doprovodu nenakoukl.

Za těch 17 let, co jsem tu nebyl, už zemřeli lidé, kteří pamatovali tureckou nadvládu a mládež historii tolik nezná - naučila se trochu anglicky a to je skoro všecko. Jo, zná taky mobily a bez internetu se neobejde. Někteří ale se mnou chtěli mluvit a byli rádi, že nevěřím těm hovadinám, které do nás hustí ubohý Hollande a západní propaganda. Sedm let války plus pár desetiletí sankcí hospodářství Sýrie zničilo, lidi žijí téměř v bídě, přesto národ drží hlavu vzhůru.

Pouliční občerstvení
Na autobusové nádraží v Damašku jdeme po snídani pěšky. Bohužel, není známa doba odjezdu. Na takové autobusy si našinec těžko zvyká. Člověk přijde, dostane lístek se svým pořadím, nasedne a čeká. Když je autobus skoro plný, začne prodej jízdenek a jede se. Když ne, čeká se - někdy i pár hodin. Trpělivost - matka moudrosti. Nás, cizince, šofér rozmisťuje mezi obyčejné lidi a těhotné ženy, aby si nás případná prověrka od džíhádistů nevšimla.

V poledne se autobus staví na nějakém nádraží na asi 40 minut, tam můžete si koupit sandvič se zeleninou nebo i obložený smaženým masem, ale to příliš neradím. V poledne brával jsem si spíš "chleba s fenyklem" a minerálku, čímž jsem dost ušetřil. Jestli se nepletu, za 1 euro dostanete 500 liber a 1 bohatě plněný sandvič stál tisíc liber, tedy dva euro. Stalo se nám, že chudá ženská přišla a darovala nám celý balík lívanců, jen tak prostě, ze sympatie.

Na večeři jsme chodívali společně a ta byla královská - 2 - 3 tisíce syrských liber. Například celá tabule salátů, po nich ryby nebo maso (objednává se ve váze v kg), nakonec kafe a arabské sladkosti. K pití voda, čaj, pivo, někteří popíjeli arak, přinesou vám i nargilé, můžete kouřit hašiš. Líbil se mi pochvalný komentář jednoho labužníka, rozvaleného u stolu : „Humanitární turismus má své příjemné stránky”.

Shrnuto, musím říct, že ta Sýrie byla nádherná. Také rád jsem se znovu podíval do míst, kudy jsme chodili s manželkou o velikonocích roku 2000. Od té doby se toho v zemi moc nezměnilo - sankce trvají už léta. Tehdy lidi nás přijímali vlídně, starší lidé na nás mluvili francouzsky. Francie totiž pomohla Arabům osvobodit se z turecké okupace. Po první světové válce dostala od Ligy Národů mandát k založení státu a ještě po mnoha létech Arabové nás vítali. Dnes už ten vztah není tak hezký.

 

Veřejným autobusem do Aleppa


31. 3. 2017 - Jelikož jsou některé úseky dálnice ostřelovány džihádisty, autobus dělá časté objezdy vesnicemi a namísto 3-4 hodin, cesta Damašek-Aleppo nám trvala skoro den. Aleppo je, jak bych řekl, hlavní město syrského severu. Žije tam i dost křesťanů, mimo jiné v plné pohodě s muslimy. Naše císařovna Sissy, žena Františka Josefa, tam jezdila ráda. Psal jsem už zde, že jsem kdysi obědval v salónku, který nese její jméno.

Po příjezdu večeříme ve městě a přenocujeme v hotelu. Žádné ruské bombardování, o kterém píšou Britské Listy, žádné zabíjení dětí diktátorem Putinem v Aleppu jsme nezažili.

1. 4. 2017 - Mešita Omejádů a její okolí utrpělo strašně, opravdu hrůza. Ale nikoliv bombardováním z letadel, spíš řízenými střelami teroristů s plochou dráhou letu z jiné čtvrti města. Kdo jim na sofistikované zbraně dává prachy, nevím.

Letecké útoky Rusů byly hlavně na ubytovny východní části města, kde žili teroristi - to mi tvrdili Francouzi, kteří zde žijí. Na mou otázku, jestli Putin vraždil děti, se dali do smíchu. Putin má zřejmě dobré oči, že si mohl seshora vybírat, na koho co spadne.

2.4. 2017 - Druhý den navštívil jsem dvě opuštěné budovy : nemocnici džíhádistů a budovu mise Bílých Přilbic OSN. Pro mne to byla zdrcující prohlídka. OSN zkonfiskovalo základní školu. Válely se v ní letáky (jeden jsem si přinesl domů), dětské knížky, které z kluka dělají nábožensky pomateného vraha, atd... Vše vytištěno v Turecku, v Saúdské Arábii, Kataru, některé snad i v USA, ale to dokázat nemohu.

Vedle arabštiny i nápis v azbuce: "Min nět" - (Miny tu nejsou)

Zato u léků nebylo těžké najít důkaz. Džihádisti při útěku před ruskými Čečenci vše zničili. Shodili všechny krabice z polic na podlahu, vysypali léky a šlapali po nich, aby nebyly k použití. Pár těžkých krabic zůstalo téměř vcelku, i s adresou odesilatele.

Budova Bílých Přilbic OSN ve sklepě měla i stroj na mučení elektrickým proudem. Byla tam úplná tma, přesto díky osvětlení mobilem, pokusil jsem se o fotku a snad s technikou HDR něco z ní vytáhnu. Thierry Meyssan, který mívá dobré informace, píše, že Bílé Přilbice jsou bývalí členové Al Kajdy, které vede důstojník britské tajné služby MI6 James Le Mesurier. V jejich budově na podlaze kanceláří byl strašný bordel, mezi papíry plno krámů, bylo tam možné najít i náboje do protitankových střel. Čekali snad útok syrské armády ?

Mne zbraně sice nezajímají, neznám ani jejich český název, ale jeden mladík, dejme tomu Gilles, jeden z těch dvou, s kterými sdílím pokoj, doma chodívá na střelnici. Ten se radoval, že si přiveze z Aleppa použité hilzny.

Já jsem takových nasbíral doma v jižních Čechách v roce pětačtyřicátém velkou krabici, dokonce jsem si z nich udělal hračku podobnou revolveru. Tenkrát jsme se vyblbli, z vydolovaného střelného prachu jsme tenkrát dělali ohníčky, lezli jsme do stanů Němcům, Benderovcům, Rumunům, později Rusům... Vlastně k Benderovcům ne, ti se nastěhovali k nám do pokoje.

Malůvka na zdi - vojáci a policisté pomáhají zachraňovat děti

Gilles našel i hezké kovové pouzdro, do kterého nábojnice skryl. A co víc, našel i půlku střely diametru přibližně 9 cm s netknutou rozbuškou. Pravděpodobně střela vypadla z kamionu a tank ji přelomil na dva kusy. Bylo však možné ji použít coby rozbušku amatérské bomby, jaké lze dělat z láhve plynu. Kluk zářil radostí, že domů přiveze něco nebezpečného.

Jenže kam střelu schovat? Jako vždy jsme u příjezdu či výjezdu měst kontrolováni. Já mám v saku prádlo, Gilles na oplátku veze moje těžké boty. Měl jsem sice předtuchu, moc se mi to nelíbilo, ale jsem dobrák a souhlasil jsem, aby rozbušku strčil mezi moje hadry. Další špatné rozhodnutí.

Ke všemu měl jsem už uvnitř návod v arabštině k použití nějakého tureckého granátu a leták, jehož smysl mi přeložili, že zabíjet nevěřící je bohulibá činnost. Najít mi leták v Saúdské Arábii, odlifrují mne prý rovnou do vězení. A jako s uděláním, při výjezdu z Aleppa, vojáček, který kontroloval kufr našeho taxíka, strčil nos mezi moje fusekle a spodní prádlo a vytáhl arabský leták. Nic neřekl, zato když uviděl nevybuchlou rozbušku, zpanikařil.

Poručil nám okamžitě sednout do auta a nevycházet. Zavolal náčelníku, aby příšel. Ten si prohlédl naše pasy, zeptal se, kde jsme našli náboje, pak se zasmál a poručil vojákům vše naskládat zpátky do zavazadel. Nám popřál dobrou cestu a to bylo vše. Neumím si představit, co by se dělo, kdyby na jeho místě stál Němec, Rus nebo Amerikán.

V poledne přijíždíme do Latakíje a stavíme se na oběd v hotelu God's Miracle On Earth s vchodem na soukromou pláž na břehu moře. Kdyby mne od věčného drncání na silnici s dírami od šrapnelů nebolely záda, byl bych se vykoupal, moře nebylo moc studené. Mohli bychom tam pobýt delší dobu, jenomže hotel je drahý, máme málo času a proto rozhodujeme jet zítra dál, přiblížit se k poušti, kde je oáza Palmyra ; tu chci znovu vidět.

3. 4. 2017 - Jedeme k jihu, směr Palmyra. Lezeme na Sulejmanův hrad. Z televize, kde jsou i francouzské programy, slyšíme, že i v Petěrburku se dal odpálit atentátník a je dost mrtvých.

Odpoledne zastavujeme u moře ve městě Tartouz. V městě jsou jen 3 drahé hotely. Jedna z ministerstva prý poslaná ženská, asi kráva, která má zájem na tom, aby cizinci chodili do hotelu jejího známého, se vzteká, ale nic platno, jsme rozhodnuti jet pryč. Rita odmítá platit v dolarech s nevýhodným pro nás kurzem, já dolary nemám vůbec. Vzteklá kráva zabouchne dvířka svého auta a odjede.
Modlitba syrského vojáka v křesťanském chrámu

Po večeři se v restauraci dlouho diskutuje, kde budeme spát a nakonec nás pozve k sobě místní občan. Výborný nápad, na kobercích na zemi spalo se mi líp jak v hotelu a ušetřil jsem, zato chudák rodina si asi moc neodpočinula. Představte si : muž přitáhne z hospody v půl druhé v noci asi 12 cizinců, jeden chce čaj, druhý hledá záchod, třetí chce teplejší deku a neumí říct ani slovo. Ženám z naší skupiny uvolnili dětský pokoj a sami asi spali v jediném pokoji, nevím...

Měli pěkný domek, malého kluka a dvě dcery, asi 16 a 13 let. Než odešla ráno do školy, ta mladší mi ukazovala obrazy, které maluje, druhá přinesla ke snídani buchty podobné českým makovým.

 

Chemické zbraně ?


Podle západních televizí, které jsem sledoval v hotelu teprv den později, "diktátor Asad" zmasakroval stovky svých poddaných chemickými zbraněmi v Chan Šejchunu (provincie Idlíb na severozápadě je v rukou teroristů). Zpráva o tom byla zveřejněna Bílými Přilbami v 6 ráno. Pravdě bližší bude spíš pozdější oznámení syrského ministra, že první úder syrské armády na "skladiště plynu a munice v rukách teroristů Al Nostra" začal teprve o půl dvanácté. Kdo lže, těžko zjistit. Ale už 2. dubna, během mé návštěvy opuštěných kanceláří, nabyl jsem přesvědčení, že úkolem Bílých přilbic je vyrobit Americe důvody k útoku na prezidenta Asada.

Úterý 4. 4. 2017 - Mně se nechce věřit, že došlo k útoku plynem sarinem , protože my brzo ráno frčíme sice ne přes Chan Šejchun, ale přes Homs po hedvábné stezce na jihovýchod do pouště a nikde nic nenormálního nevidíme. Žádné napětí, žádné přesuny vojska, klid. Taky proč by to prezident dělal? Aby dal Americe důvod k intervenci? Ve chvíli, kdy díky ruské pomoci, ve válce začíná vítězit?
Na cestách po Sýrii

Nechávat si Palmyru na poslední den bylo naše další nešťastné rozhodnutí. Ujeli jsme v poušti nějakých 150 km a najednou naše vojenská ochrana, která jezdí přibližně půl km před námi s vojákem stojícím na platformě vzadu u kulometu, udělala čelem vzad a nám nezbylo nic jiného, než se vracet s ní do Damašku. Bez ochrany náš minibus by byl snadným terčem džihádistů. Ze všech stran pustiny lze na nás střílet, a kdyby nás zajali, moc bych se divil, že by prezident Hollande souhlasil vyplatit milion euro za každého z nás.

Mí spolucestující předtím fotili startující letadla, viděli ambulanci, slyšeli střílení a pochopili, že se v poušti poblíž Palmýry něco děje. Já jsem si ničeho nevšiml, protože po výtečné snídani jsem v minibuse dřímal a zrušení návštěvy nejznámější syrské památky mi uniklo.

Nevěděl jsem ani, že i Trump, který předtím slíbil, že se s Asadem smíří, koulí zlostně očima a na zítřek, poslední den našeho cestování, pošle svou loď střílet z moře na území Sýrie, což Amerika neudělala od roku 2011. Ostatně, k bombardování cizího státu bez vyhlášení války, podle ústavy měl mít svolení Kongresu.

Mimochodem, tomu se říká válečná agrese a mohl by za to být souzen mezinárodním soudem. Ale Amerika na podobné soudy z vysoka...tento, soudy jsou jen pro ty druhé. Víme už z války v Jugoslávii, co to je za bandu. Aby potom u soudu nebyla slyšet pravda, zatčené zavraždili : Miloševiče, Husseina, Kaddafiho, možná i jiné.

Je sprostá lež a naprostá blbost, že Asad zabíjí své občany, v tom není pochyb. Být to pravda, přestali by za něj nasazovat život. Ovšem mohlo se stát, že zásobu plynu vyhodili do vzduchu islamisti. Trump slíbil bombardovat možná jen proto, aby mu ultrapravičáci a sionisti dali pokoj. Ta základna totiž nemá pro Sýrii velký význam a ostatně kdyby Rusové doopravdy chtěli, tak ty vystřelené misily zneškodní. Technické možnosti k tomu prý mají.

Jedeme tedy zpátky do hlavního města Damašku, kde naše cestování končí. Odpoledne se stavíme ještě v Maalule, což je nádherný křesťanský kostel, vytesaný do skal, se sochou Panenky Marie na vrcholu. Lezu po skalách, fotím nad propastí, líbí se mi tu. Večer nocujeme v Damašku ve stejném hotelu jako první den.

5. 4. 2017, středa - V poledne máme bohatý oběd (mimo jiné - beránčí hlavy), odpoledne procházka městem. V městě jsou kontroly snad každý kilometr. Něco se asi děje. Vojáci s puškou na rameni chtějí vědět, nemáme-li v kabelce granát a podobné věcičky.

 

Čekání v kadibudce


Jelikož jsme prošli stejnou kontrolou během cesty do restaurace tam i zpět, jednoho důstojníka trklo, že se mu v jeho úseku courají nějací cizinci a kdoví, zda některého Amerika neposlala strčit někam bombu, což by se jí náramně hodilo, neboť je svolána schůze OSN kvůli Sýrii.

Pro jistotu mne a ještě dva z nás zavřel do své "kanceláře" (v Iráku se jí říkalo kadibudka) dokud se nevysvětlí, co jsme zač a proč se tudy motáme a proč jeden z nás fotil jeho vojáky, což bez jejich svolení není dovoleno. Jenže vysvětluj něco, když neumíš ani slovo arabsky.

Čekáme na Ritu, která šla za námi, ale ona to asi vzala zkratkou a ne a nepřichází. Když jí telefonujeme, vrátí se a přijde na pomoc. Nemá však úředně orazítkovaný seznam členů zájezdu - další malér, nepočítala s napjatou situací. Naštěstí kolem budky jde člověk, jehož tvář se jí zdá povědomá - volá na něj a skutečně, je to bývalý spolužák. Ten dosvědčí, že Ritu zná a jsme propuštěni. Jedni pokračují v nákupu dárků blízkým, druzí se vrací do hotelu..

Celý večer v hotelu čekáme dva minibusy, které mají nás odvést na letiště do Libanonu, kde máme být v 10 hodin večer. Šoféři mají však zpoždění, Rita jim volá, ale jsou prý na cestě. Tak čekáme a ztrácíme nervy - zmeškání letadla ve válečné situaci může mít pro nás blbé následky.

Nakonec se oba minibusy objeví, naložíme zavazadla a opouštíme Sýrii. Potřebujeme ještě výjezdní visa, ta máme dostat na hranicích, jenomže jede s námi i Amar, manžel Rity, který se narodil v Alžíru, ten má dva pasy a něco v nich ne zcela v pořádku. Tedy další neúspěch. V napjaté mezinárodní situaci, libanonský úředník se bojí dát Alžířanu razítko a posílá jej nejprve zpět na ministerstvo do Sýrie. V noci !!

My jsme s Amarem vstoupili do Libanonu jako skupina a bez něj skupina výstupní vízum nedostane. To je jasná věc. Telefonujeme, kam se dá, Rita zůstala v Damašku. Má však známosti a nakonec přes počítač problém vyřeší, Amar může se vrátit do Paříže. Ale nutno dostat se včas z pohraniční oblasti až na mezinárodní letiště hlavního města, do Beyrútu. Zbývá málo času.

Silnice na letiště se podobá trase automobilového závodu "prix Monte Carlo", kde jsou samé zatáčky ve skalách těsně nad mořem. Šoféři jedou jak závodníci, chvílemi je některé kolo ve vzduchu. Naštěstí jsem z celodenního chození tak unaven, že neodolám a zase usnu. Ostatní dorazí v noci na prázdné letiště zpoceni strachem, že šofér rychlost auta nezvládne...

Podle zpráv, tuto noc ve 4 hodiny GMT, jako trest za „chemické bombardování”, Donald Trump poslal 68 střel Tomahawků rozmlátit na cimpr campr syrskou leteckou základnu blízko Homsu. Střely dohromady prý představují dvojnásobek síly atomové bomby, jaká byla shozena na Hirošimu - přesto druhý den báze Šajrun fungovala znovu. Nevím, jestli je to možné a jestli někdo nelže.

Náletu jsem unikl odjezdem z Homsu o 24 hodin dřív. Dalo by se říct, že mám dobrého anděla strážného, který se nefláká a mne hlídá už hezkou dobu. Já vím, že je to hloupá myšlenka, ale nevadilo by mi, kdybych mohl oslavit sto let jeho nevděčné dřiny :-) Jenže zbývá 15 let, to je dlouhá doba a já nejsem snadné dítě k opatrování !

Že se Trump rozhodl poslat misily, mne neudivuje. Za druhé světové války je Američani neměli a letci bombardérů museli osobně do ohně. Jednou, když jsem pracoval na poli svých rodičů, viděl jsem padat bombu zřejmě přímo na svou hlavu, protože se zdála kulatá. Zalehl jsem, rukama zakryl hlavu a čekal smrt. Ale nebyla to bomba, nýbrž prázdná nádrž, a nakonec větřík ji odvál nějaký kilometr dál.

Zdá se, že historici neradi se vrací k tomu, že i u nás byly anglo-americké nálety. Já jsem viděl jejich následky, když jsem byl u tety v Českých Budějovicích. A jako student, po válce jsem chodil kolem velké díry v Praze na Václavském - dnes je tam myslím kino Jalta. Přes náměstí naproti pracoval do roku 1944 můj otec. Jeho zaměstnavatelkou byla židovská paní - nemusela do koncentráku. Zato moje teta, komunistka, která s Židy neměla nic společného, byla zavřena v Terezíně, protože ji někdo udal. Ale vraťme se do současnosti.

Na letišti utíkáme, letadlo nás už čeká a téměř nejsme kontrolováni. Dokonce jsem uspěl zaregistrovat zavazadlo, které v Bělehradu nutno během pár minut převézt z jednoho letadla do druhého.

 

Zase doma


čtvrtek 6. dubna 2017 - Americký útok na syrskou bázu Šajrat se odehrál tuto noc. Naše letadlo do Bělehradu startovalo z Beyrútu něco po půlnoci, letadlo z Bělehradu do Paříže ve 4 hodiny v noci. V Paříži jsem v 7 ráno a vlak TGV mi jede přímo z letiště do Massy, tam mám čas něco vypít během přestupu na TGV do Bretaně. Z nádraží našeho města pak jedu městským autobusem a doma jsem okolo poledne. Málokdy jsem prodělal přestupy a kontroly tak rychle. Vnuk ještě spal. Jelikož včera zapomněl zamknout barák, ani jsem ho nebudil.

Tento den ale se mezinárodní situace změnila. Prezident Trump, který se zdál být rozumný politik, prohlásil, že chemickým bombardováním Bašar Al Asad překročil červenou linku a musí odejít. Jinými slovy, přijal stanovisko šílených neokonzervativců a Hitlery Clintonové. To se mi nechce líbit. Amerikáni jsou hospodářsky v nesnázích, zřejmě potřebují vyvolat válku s Ruskem nebo s Čínou a hledají k ní zdůvodnění.

Navzdory všem komplikacím, na cestu po Sýrii mám příjemné vzpomínky, obzvlášť na místní lidi. Ti nám byli vděčni, že se nechováme jako naši ministři, kteří znají jen bojkot a bojkot a nic jiného. Letenky mne stály dohromady 220 euro, cesta z Paříže domů vlakem TGV 101 euro. V Sýrii, stravoval jsem se jako labužník a za málo :-)

Humanitární turismus má něco do sebe!

Article 0

$
0
0

Jaromír Bradávka
21. 5. 2017    Rukojmí

Když loni v červnu obyvatelé Velké Británie těsnou většinou v referendu rozhodli, že opustí Evropskou unii, svět zpozorněl. Do té doby neprůhledná a zdánlivě neprůstřelná monolitická nadstavba eurounijní multikultury a peudokorektnosti dostala velkou trhlinu. Lidé si uvědomili, že když spojí své síly, mohou svou zemi a svůj život změnit. Krátce poté začalo být jasné, že k podobné změně kursu se blíží i Spojené státy. Vítězství D. Trumpa vzbudilo další naděje na zlepšení vztahů mezi jadernými mocnostmi a na snížení mezinárodního politického napětí.

Prezidentské volby v Rakousku byly sice ovlivněny v neprospěch obránců samostatné státnosti, ale referendum a výměna vlády v Itálii naznačila i tady naději na změnu.

Letošní supervolební rok se zdál být poslední příležitostí ke změně politických a následně ekonomických a sociálních poměrů v Evropě a k nápravě toho, co bruselská byrokracie napáchala za posledních více než dvacet let. V Nizozemsku o sobě dali vědět pronárodní síly a ve Francii se Marine Le Pen dostala se svým programem obnovy Francie až do finále prezidentských voleb.. V Německu se po podzimních volbách bohužel nic nezmění; ať zvítězí A. Merkel nebo M. Schulz; Německo bude dál tlačit na pokračování federalizace EU.

Česká republika je nejslabším článkem V4, a proto je nutné i u nás změnit politický kurs směrem k vystoupení z EU a NATO, odpoutat se z ekonomické závislosti na EU a zejména Německu, a těsnou spoluprací se zeměmi V4 vytvořit silný blok nezávislých středo- a východoevropských zemí. Současná probruselská vláda nám nepřinesla nic dobrého, jen stále větší závislost na nevolených byrokratech a další zamoření státu neziskovými organizacemi, které jako plevel prorůstají do všech vrstev společnosti.

Je v našem národním, státním a ekonomickém zájmu, aby Sobotkova vlezdobruselská vláda nebyla nahrazena stejnou vládou pod vedením A. Babiše, neboť taková vláda nepřinese žádnou změnu.

Vláda ANO, ať bude v koalici s kýmkoliv, nevyhlásí referendum o vystoupení z EU a NATO, nebude se bránit přísunu migrantů a neudělá nic pro větší ekonomickou i politickou samostatnost naší země a vyvázání se z německého područí. Nanejvýš je vymění za americké.

V posledních volbách v r. 2013 volilo „tradiční“ politické strany, tj. ODS, TOP 09, KDU-ČSL, ČSSD a s ním vládnoucí ANO pouhých 40% z celkového počtu 8,5 mil oprávněných voličů! Všechny tyto strany dohromady nemají ani 100 000 členů! To znamená že nám, 10,5 mil. občanů, vládne (i s opozicí) 1% menšina!!! Přitom velká část řadových členů těchto stran žádné významné funkce nezastává, jen se vezou a občas svým sekretariátům a ústředním výborům něco posvětí. V drtivé většině však důležitá rozhodnutí přijímají a realizují úzké skupinky funkcionářů a tajemníků, samozřejmě pod dohledem lobbistů a s pomocí podřízeného státního aparátu. Současná vládní krize je toho důkazem.

Proč si to už téměř 30 let necháváme líbit? Neustále se pak divíme, že nám život ztrpčují nejrůznější nesmysly z Bruselu i z Poslanecké sněmovny. Ale vždyť jsme si to tak (nejen) v posledních volbách sami zařídili.

Chceme změnu?

Tak k ní musíme každý jeden přispět. V prvé řadě zvednout zadek a jít k volbám, za druhé nevolit žádnou z těch stran, které se u moci vystřídaly za posledních 25 let. Za třetí nevěřit na spasitele, kteří hlásají jednu mantru, která prý jako kouzelný proutek vše vyřeší a zařídí.

Je třeba si najít komplexní program změny a obnovy státnosti, ekonomiky, nápravy společenských vztahů a seřazení životních priorit. Většina z nás je podvědomě zná a ví, jak mají vypadat. Stačí jen najít toho, kdo takový program má ve svém štítu, se kterým jde do voleb, a tomu dát svůj hlas.


Pokud chcete skutečnou změnu, odpovězte si na následujících pět otázek:

Opravdu chcete znovu volit ČSSD, která své voliče vždycky nakonec zradila?

Opravdu chcete znovu volit ODS, které na voličích nikdy nezáleželo a podporovala vždy jen zájmy tunelářů a podvodníků?

Opravdu chcete znovu volit TOP 09, jejíž předsedové mají na rukou krev (českých parašutistů a kosovských Srbů) a jejíž poslanci volají po (atomové) válce proti Rusku?

Opravdu chcete znovu volit KDU-ČSL, která ač podle názvu křesťanská se spojí třeba s ďáblem (nebo aspoň s Landsmanschaftem), jen aby mohla usednout ve vládě?

Opravdu chcete znovu volit ANO BUDE LÍP, které se podílelo na všech lumpárnách a podvodech poslední vlády a posledního parlamentu a přitom dobře ví, že líp už bylo?

Zní-li vaše odpovědi ano, pak vám není pomoci a dostanete to, co si přejete a zasloužíte.

Pokud odpovíte ne, hledejte toho, kdo naplní vaše představy o vašem životě v naší vlasti a tomu dejte svůj hlas. Budete přitom mít podporu Britů, kteří volili odchod z EU. Rakušanů, kteří volili N. Hofera. Američanů, kteří volili D. Trumpa. Holanďanů, kteří volili G. Wilderse. A Francouzů, kteří volili M. Le Pen a J.-L. Mélanchona. Na vaši volbu budou čekat v Německu příznivci AfD.

„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To bude trestem za vaši neochotu podílet se na politice.“ (Platón, 400 př.n.l.)

Jak se rozhodnete?

USA se chystají chránit volby před "ruskými kybernetickými útoky" po celém světě

$
0
0

21. 5. 2017    zdroj (kráceno)
Americké orgány usilují o to, aby Agentura pro národní bezpečnost zintenzivnila sledování voleb jak v rámci země, tak i v zahraničí. Tímto způsobem chtějí ochránit volby před takzvaným ruským zásahováním, píše Blacklisted News. Historky o ruském vměšování, šířené americkými tajnými službami, nejsou nic jiného než záminka k zintenzivnění kontroly voleb doma i v zahraničí.


Minulé úterý ředitel Národní bezpečnostní agentury admirál Michael Rogers zopakoval během slyšení ve výboru pro ozbrojené síly amerického Senátu argumenty, které uváděl ředitel národní rozvědky James Clapper a další pracovníci justičních orgánů a zpravodajských služeb USA, kteří se snažili využít "ruské útoky" k ospravedlnění svých vlastních akcí, zaměřených na vměšování se do voleb v USA a v dalších zemích.

"Je-li pro nás volební proces rozhodujícím prvkem, musíme s ostatními zpravodajskými službami spojit úsilí pro jeho ochranu", řekl Rogers.

Šéf NSA je přesvědčen, že jeho struktura by měla sehrát důležitou úlohu nejen v budoucích volbách v USA, ale také v jiných zemích, například ve Francii a Velké Británii.

Zatímco Rogers a někteří senátoři trvají na větší kontrole amerických a zahraničních voleb kvůli možnému ohrožení ruskými hackery, pozornější analýza situace ukazuje, že strašidlo ruského zásahování se objevuje jen tehdy, když v některých volbách vítězí pro USA nepohodlný kandidát.

V roce 2016 na Islandu, ve Španělsku, Maďarsku, Austrálii a Chorvatsku proběhly volby, jejichž výsledky nebyly příznivé pro Rusko. Historky o ruských hackerech se objevily až po úniku dat z pošty Hillari Clintonové, což zmařilo její prezidentskou kampaň, a také poté, co volby v Bulharsku a Moldávii vyhráli kandidáti, naladění na zlepšení vztahů s Moskvou.

Dalším komplikujícím faktorem je zajímavý případ ruského hackera Jevgenije Nikulina, který byl zadržen v souvislosti s útoky na americké korporace. Podle Nikulina mu agenti FBI nabídli peníze, americké občanství a zadarmo byt , když řekne, že se naboural do e-mailové pošty Clintonové na základě příkazu ruských orgánů. Pokud by si americké justiční orgány byly naprosto jisté v ruském vměšování, proč by potřebovaly dělat takové návrhy hackerovi, zadrženému v souvislosti s jiným případem?

Skutečnost, že Američané se zahnízdili v zahraničí, již není novinka. To bývalý pracovník zvláštních služeb USA Edward Snowden říkal už v roce 2013. Podle něj USA již dávno vnikli do komunikačních systémů ve Francii, Velké Británii a Německu.

Pokud vezmeme v úvahu pokusy o hacknutí volební infrastruktury při prezidentských volbách v roce 2016, zaznamenané ve státech Georgia, Kentucky a Virginie, je zřejmé, že nesouvisely s vnějším zásahem.

Pokud můžeme kromě toho věřit publikacím WikiLeaks, CIA je schopna provádět kybernetické útoky, které uchovávají digitální označení osob, které jsou tím či oním způsobem spojené s vedoucími představiteli jiných zemí, kteří fakticky nejsou za útoky zodpovědní. Tato technologie byla pravděpodobně použita při hacknutí pošty francouzského prezidenta Emmanuela Makrona. Ruská metadata a jména některých oficiálních představitelů RF byla jako by z nedbalosti zanechána v souborech, spojených s hacknutím.

Historky o ruském vměšování, šířené americkými tajnými službami, nejsou nic jiného než záminka k zintenzivnění kontroly nad volbami doma i v zahraničí.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Otevřený dopis herci Pavlu Novému, zaslaný prostřednictvím tohoto portálu, neboť jeho emailová adresa není známa. Asi proto, že jistota je jistota.

$
0
0
Jiří Baťa
22. 5. 2017
Pane Pavle Nový,
přečetl jsem si Váš rozhovor v Parlamentních Listech. cz a mohu prohlásit, že jste nezklamal. Vaše neskrývaná, zášti plná nenávist k prezidentu Zemanovi je obrazem Vaší ubohosti. Nevím, co Vás vede k tak netaktní a neetické dehonestaci osoby prezidenta, který se k Vaší nelibosti, smůle a našemu štěstí stal prezidentem České republiky místo Vámi tolik opěvovaného, zbožňovaného a pražskou kavárnou preferovaného, vlastizrádce knížete K. Schwarzenberga. 


V této souvislosti si dovolím připomenout Vám Vaši odpověď na otázku Parlamentních Listů.cz: „... zda jste třeba fandou Karla Schwarzenberga...“:

„Pořád si myslím, že Karel Schwarzenberg by býval lepším prezidentem, protože je kníže. Zeman je trošku nižší šarže. A Karel je šlechtic a ti – pokud vím – se v Evropě scházejí dvakrát do roka a rozhodně tam nedostává pozvánku někdo, kdo není šlechtic. To znamená, že tam nemají přístup fízlové, bolševici a jiní podobní lidé“.

Ta odpověď o Vás vypovídá o mnohém, pane Nový. Jste starý, chytře hloupý nebo hloupě chytrý, učitě však účelově drzý a provokatérský, na ta léta nijak zvlášť úspěšný člověk, notabene herec. Člověk bez patřičného vzdělání, který snad jen díky osudu a hereckým schopnostem a předpokladům se díky komunistům stal hercem (viz Vaše slova: Mám kliku a nevím proč? je zcela namístě). Zmiňuji komunisty proto, že pokud by Vám ten zku....ný komunistický režim herectví neumožnil, zůstal byste obyčejným dělníkem u soustruhu. Režim, na který tolik žehráte a o který se kdykoliv a kdekoli hrubě otíráte, Vám tu možnost dal, ač také nemusel! Vy si toho ovšem nevážíte, zcela vědomě a účelově toho však zneužíváte. Ale klídek, nejste jediný křivák, který se takto zachoval!

Jako (nejen) herecké numero zero (ojedinělé úspěchy v rolích některých filmů či seriálů z Vás však ještě nedělá žádné herecké eso) jste se přidal na stranu těch, kteří neakceptují skutečnosti a pozitiva minulého režimu, nenávidí komunisty, o to víc a hlasitěji podporují ten druh západní kapitalistické demokracie, která preferuje proamerické postoje, podporuje různé vojenské konflikty USA ve světě, souhlasí s vojenskou doktrinou a naším členstvím v NATO a EU. Dal jste se do služeb pravicově orientovaných a smýšlejících lidí, kteří nemají vztah k sociální problematice občanské většiny, vidí jen sami sebe, své osobní cíle a ambice. Budiž, máte plné právo svobodně se rozhodovat či si zvolit, do jaké skupiny občanů se zařadíte, máte plné právo na názor a svobodu slova se vyjadřovat k věcem veřejným. Představitelé pražské kavárny a další, stejně smýšlející lidé se rádi, včetně Vás, prezentujete coby Vox populi, vox Dei. Otázka však je, jakým právem?

Jste, jak již výše zmíněno, zapřisáhlým antisympatizantem současného pana prezidenta Miloše Zemana, sympatický Vám není ani Andrej Babiš, o dalších jste se nevyjádřil, ale nebude to o mnoho lepší. Nu což, proti gustu žádný dišputát. Ale Vaše rádoby intelektuální vyjádření na adresu pana prezidenta (kromě mnoha podobných, i hrubších vyjádření) cituji: „No, když je někdo buran. Styděl jsem se, že jsem občanem státu, který má takového prezidenta. To je všechno. Ale vždycky – i za komančů – jsme říkali, že národ má takovou vládu, jakou si zaslouží. A asi jsme si to zasloužili tím, jak se chováme“, je hodno zapčklého, nedomrlého dementa (nebo snad následky Vaší vražedné horečky, která Vám prý údajně poškodila mozek?) Netvrdím, že jím jste, ale Vaše jednání a vyjadřování tomu hodně napovídají. Když už jsem vzpomněl prezidenta Miloše Zemana, nemohu také nezmínit Vaše nabubřelé, na Váš věk hodně frajerské, hloupé a uboze populistické konstatování, že v případě znovuzvolení M. Zemana do funkce prezidenta, cituji: „Tak to pak budu přemýšlet o emigraci“.

Nechci se Vám vnucovat radou, pane Nový, přesto si neodpustím Vám poradit, abyste o možnosti emigrovat snad ani neuvažoval, případně neváhal a emigroval hned. Mám-li opakovat Vaše slova, tak za prezidenta se stydíte, vládu máme jakou jsme (jste) si zasloužili (díky Vám a Vám podobným) a podle toho se také Vy a Vaši kolegové z pražské kavárny chováte! Ve své pravdomluvnosti jste jen nějak opomněl vzpomenout Vaška Veškrnu Hajvla, kterého jste si tak nebetyčně vážil. Ten totiž položil základy té kýžené, neskonale spravedlivé západní demokracie a svobody, které si dnes plnými doušky užíváme! A přesto nejste Vy, ani Vaši kolegové k pražské kavárny spokojeni. Proč asi? Nebo si snad myslíte, že by to za knížete Karla Číra Šláfenberga bylo jiné, lepší?

Budete-li emigrovat pane Nový, buďte ujištěn, že to pro společnost, ani pro většinu občanů nebude zas až taková tragedie! Běžte pane Nový, kam Vás srdce táhne, běžte třeba do zádele, abych se vyjádřil kulantně. Běžte někam, kde budete schopen silou své „mimořádně“ empatické osobnosti vyvíjet úsilí a podporovat jednotu Evropské unie, posilovat militarizaci Evropy vojsky NATO, případně US army a tím úspěšně čelit ruskému nebezpečí a imperiální rozpínavosti Ruska. A můžete sebou vzít i Báru Štěpánovou, případně další.

Buďte sbohem a pozdravujte všechny, kteří to včetně Vás, s námi „myslí“ dobře. Prosím, nedělejte si starosti a věřte, že my si poradíme a vystačíme i bez Vás.

No possibility of polite compliments.                                       

Místopředseda Státní dumy: Slova Transparency o Poklonské jsou vydírání a hrozba

$
0
0
22. 5. 2017   zdroj
Vladimír Vasiljev učinil jednoznačné varování vůči ruské pobočce Transparency International. Místopředseda Státní dumy, vedoucí frakce Jednotné Rusko Vladimír Vasiljev se domnívá, že výrok zástupce generálního ředitele ruské pobočky mezinárodní protikorupční organizace Transparency International Ilji Šumanova na adresu poslankyně Státní dumy Natalji Poklonské (Jednotné Rusko) je vydírání a hrozba.
Jak dříve informovala agentura Regnum, bývalá státní zástupkyně Krymu, nyní poslankyně Státní dumy Poklonská, která stojí v čele komise Státní dumy pro kontrolu hodnověrnosti údajů o příjmech, majetku a závazcích majetkové povahy, předkládaných poslanci, v jednom ze svých rozhovorů navrhla zkontrolovat ve věci korupce Fond boje proti korupci (FBK) opozičního bloggera Alexeje Navalného a ruskou pobočku Transparency International.

V reakci na prohlášení Poklonské zástupce generálního ředitele ruské pobočky Transparency International Ilja Šumanov napsal na své stránce na Facebooku, že "si chtěl trochu odpočinout, ale místo toho bude muset dávat dohromady vyšetřování madam exprokurátorky".

Na oplátku Vasiljev prohlásil, že výrok Šumanova lze považovat za hrozbu a vydírání.

"Takové výroky na adresu představitelky moci, která plní svůj mandát, jsou naprosto nepřípustné a je možné to hodnotit jako vydírání", konstatoval předseda frakce Jednotné Rusko.

Zdůraznil, že u poslanců mohou vzniknout otázky ohledně činnosti té či oné organizace a že volení zástupci mají právo iniciovat šetření, protože je to jejich povinnost a ruská legislativa jim k tomu poskytuje příslušné pravomoci.

"A zástupci zahraničních organizací by udělali dobře, kdyby si nejprve prostudovali ruskou legislativu a chovali se k ní uctivě. Taková prohlášení lze považovat za hrozbu vůči politikovi", zdůraznil Vasiljev.

Všichni moji ptáci!

$
0
0


Zdeněk Hrabica
21. 5. 2017
Jsem rád příjmení. Je moravské. Docela mi lichotí, když se k němu slétají přátelé - i nepřející - s ptačími přízvisky. Kdysi dávno jsem recitoval ve Vílánci báseň Pavla Kohouta,: „Baladu o smutných volech a Vavřinci Rambajsovi“. Kohout psát uměl - po svém a jistě psát i umí – z Pavky se stal nakonec zase Pavlem. Vděčen svému otci, který jej naučil milovat knihy. Do jeho peří teď nemíním klovat!


Kamarádil jsem se s bohémským básníkem, průvodcem na společných cestách, Jaroslavem Holoubkem. Horlivě propagoval občanské sdružení lidí s ptačím příjmením.

Obdivuji jihlavského ak. mal. Josefa Kose. Barevná litografie z roku 1968 (111/200) , jediné jihlavské věže (zachované po švédských barbarských nájezdech) v ulici Matky Boží, zdobí mou místnost. Mám z obrazu i z věže při každém pohledu velkou radost.

V rozmezí desetiletí uctívám ak.mal. Helenu Slavíkovou, akvarelistku, grafičku, sochařku, podnes pedagožku v Buštěhradě a v pražském výtvarném sdružení „Hruška“. Maluje barvami i voskem, tužkou i tuší, modeluje – už přes osmdesát let. Je ročník 1924!

Maluje mraky, lesy, louky. Hodně často maluje zpěvné ptactvo. A klaní se mu štětcem.

Starostou obce, kde spisovatel a scénárista Jan Procházka natočil u vesnického kostela film „Ať žije republika“ a kam se vypravuji za jinou – než pražskou - kulturou, je Jaroslav Vrána. Přiletí, odletí, zařídí, v hospodě posedí.

Vedle, v pražském panelovém domě bydlí Strnadovi, a v tom domě bydlel i herec Viktor Vrabec. Praha mu po roce 1989 moc nepřála, výborný herec, odletěl do Skupovy Plzně.

Kudy po rodné Českomoravské vysočině chodím a jezdím, všude potkávám lyrika Antonína Sovu. Jeho „Zpěv domova“ je zpěvem Sovovy i mé duše.

Postávám a modlím se v pamětí u jeho lesního pacovského hrobu. Zvoním za něho na naši Vejhonskou zvoničku 2016. Před „Hlavou XXIII“ – z dílny sochaře Radomíra Dvořáka.

Z vědomí mi nikdy nevymizí výrok ministra JUDr. Tomáše Sokola, že KSČ musí zmizet z povrchu zemského. Musí se zakázat! Autorovi výroku se za to nějakou dobu v hospodách přezdívalo: „Ministr jedné věty“.

Ptáci obvykle nepřikazují, s výjimkou rigorózně konajících ptačích predátorů. To Jan Sokol se do mého povědomí svým zpěvem zapsal trochu jinak. Smířlivěji.

Nedávno mi anonym napsal, že příjmení Hrabica určitě znamená Osel. Odpověděl jsem mu podle dávné rady rodičů, že každý cikán i osel hádá podle sebe. Kdybych byl učitelem, posadil bych ho ve třídě do poslední lavice, říkali jsme ji oslovská. Nebylo by to určitě ze msty; nic ve zlém. Vždyť většinou si lidé u nás, hlavně v Praze, navzájem už skoro jedno století, říkají: „Ty vole!“

Občas si nectím peří režimního vojenského historika s přepočetnými stužkami dekorací – jakoby skoro od Pijávy – plukovníka Eduarda Stehlíka. Myslím, že khaki v každém člověku zanechává nesmazatelnou,hlubokou stopu.

Tuhle mne zaujala úvaha, jak se myšlení a jednání Němce zpravidla mění, když si na sebe navlékne uniformu a nasadí si lodičku nebo brigadýrku na hlavu. Neplatí jistě jenom pro sousedy.

Raději se navracím ke spisovateli a malíři Ladislavu Stehlíkovi.Jeho „Země zamyšlená (1-3)“ , nad kterou nelétal, ale chodil od vesnice ke vsi, mne okouzlila. „Slunce v olivách“ mne donutilo zasadit si do květnáče kamarádem darovanou olivovou sazenici. Vyroste z ní bonsai?

Spisovatel Karel Ptáčník, tam od staré Břeclavi mne uvědomil, abych nikdy nepřestal být ptákem, i kdyby na chleba nebylo. Napsal nejenom „Ročník jednadvacet“ – ale i „Život, spisovatelé a já“.

Pasíř a umění milovník Eda Šmejkal z Juditiny věže na Karlově mostě za života vyřezal stovky ptáčků – a do krásy je pomalovali svými barvami věhlasní čeští malíři. Nejvíce snad malíř Jindřich Ulrich.


Čtu básníka a spisovatele Jaroslava Čejku. Jsem rád, že odložil pseudonym. Odříkávám si Mikuláškův „Čejčí pláč“. Oba snad milovali ryby.

Alexej Mikulášek: „Ten rybník, co vymřel/ a zanechal šílenství stříbra/ pozůstalých ryb,/ se naplní znova/ a bude, jak bylo-;/plno slz a kvílení/ naříkající čejky. / A bylo po běličkách, bílo…“

Zbožňoval jsem spisovatele Františka Nepila, který mi věnoval s milým věnováním překrásnou knihu o kosovi. Ota Janeček mi do dětské knihy, kterou ilustroval, nakreslil pastelem ještě dalšího kosa. Mám kosy moc rád. Jeden živý kos se žlutým zobáčkem mi denně na chalupě prozpěvuje – sám si s ním pobrukuji - „Zpíval kos s kosicí…“

Díky, ptáci, že jste!

Neadresuji ptákům, co mají ptáka ve znaku i v srdci, co vůkol dokola kolem už drahnou dobu štěbetají: „Máme silný mandát!“

Mám raději znovínské víno s Ledňáčkem v erbu. Hladím očima příběh pro děti od spisovatele Karla Nového „Rybaříci na modré zátoce“ s ilustracemi nezapomenutelného Mirko Hanáka. Jeden i druhý milovali ptáčky.

Čím čačarára čim, čim…

Božský Kájo! Zpíváš stále: „Proč ptáci zpívají…“

Zpíváš pro radost, máš křídla; mnozí na rozdíl od slavičího hlasu mají jenom zobáky… Ke zpěvu sebešpičatější zobák nikomu nestačí.

Čim čarará čim, čim čim…

Napsal jsem ptákovinu, pan kos mi z trávníku právě poděkoval. Ani nemusel! Kamarádi si neděkují!

Ilustrace:

Mirko Hanák z knihy Karla nového Rybaříci na Modré zátoce

ak.mal. Helena Slavíková: Slavík

Miroslav Houra : Šmejkalův Betlém

Foto autor

Příběh víc než pozitivní

$
0
0

Mojmír Grygar
22. 5. 2017

Petruš ka Šustrová v článku „Pozitivní příběh“ (Lidové noviny 19. 5.) sice pohotově připomíná 63. výročí deportace krymských Tatarů obžalovaných Stalinem za kolaboraci s okupanty, ale přitom se, bohužel, neosvobodila z pout „politické korektnosti“ uvalené většinou médií na ožehavé rusko–ukrajinské téma. Ve svém příspěvku pozoruhodným způsobem ohýbá historická fakta, a tak nejde o nic jiného než o další polínko přihazované na hranici antiruské zášti, která by podle hlasatelů zmíněné korektnosti neměla hasnout, ale plát vysokým plamenem. 



Autorka mluví s velkým dojetím o krutých následcích, které způsobilo jednání některých skupin sovětského obyvatelstva za války, ale na druhé straně se o hanebných příčinách deportací zmiňuje jako o něčem, co nestojí za řeč nebo co se snad ani nestalo. (Připomíná to nářky některých sudetských Němců na poválečný odsun.) Podle pisatelky Stalin nařídil deportaci „původních obyvatel Krymu“ proto, „že prý spolupracovali s Němci“. Slovo „prý“ je ve větě paní Šustrové důležité, protože smysl celé věty zpochybňuje. Slovník spisovného jazyka českého vysvětluje význam slova „prý“ takto: „ jde o sdělení přejaté, ale reprodukované s pochybností, s ironií nebo s přehlížením“. Pisatelka dále tvrdí, že „to byla nepochybně záminka, Tataři nevítali německou armádu o nic víc, než obyvatelé jiných částí Sovětského svazu“. (Ponechávám stranou narážku na ukrajinské nacionalisty, kteří se vojensky a sabotážemi podíleli na Hitlerově tažení. K tomuto tématu se bezpochyby brzy vrátíme, protože je stále na pořadu dne.) Paní Šustrová, budiž jí řečeno k dobru, konstatuje, že domácí nepřátelé sovětského systému se mýlili, když se domnívali, že „skoro všecko může být lepší než sovětský režim“. Krymské Tatary i ostatní obyvatele poloostrova by podle Hitlerových plánů na konci války nečekalo nic jiného než deportace. Záminkou by nemuselo být jejich nevhodné jednání, dostatečným důvodem již byly nacistických zákony; ty by jim neposkytly příležitost se asimilovat. (Dodejme – na rozdíl od Čechů, kterým rasové úřady na začátku války dávali asi 45% šanci.) Nacisté by příslušníkům orientální rasy sotva dovolili usídlit se v krajinách, odkud by se bývali mohli po 40 letech vrátit, a dokonce ve větším počtu, než jaký měli při deportaci. Tak tomu bylo s krymskými Tatary deportovanými do Střední Ásie. (Přesto se najdou antisovětští=antiruští fanatici, kteří sovětskou deportaci označují za genocidu.)

Vraťme se ještě ke Slovníku spisovného jazyka českého, abychom si ověřili význam slova „záminka“, kterým pisatelka zpochybňuje příčiny deportace krymských Tatarů. Záminka podle Slovníku znamená především „vymyšlený, předstíraný nebo malicherný, vnější důvod zastírající pravou příčinu něčeho.“ O Stalinově vychytralosti a krutosti nepochybujeme, ale snad právě proto bychom se měli zabývat důvody, které ho vedly k tomu, aby ještě před ukončením války podepsal dekret o přesídlení čtvrt miliónů obyvatel Krymu do daleké Střední Ásie. Především je třeba připomenout některá důležitá fakta, o nichž dnes předáci krymských Tatarů nechtějí nic vědět, protože by to poškodilo jejich pověst nevinných obětí Stalinovy zvůle. Když Němci v roce 1942 poloostrov obsadili, kolchozy nahradili malými zemědělskými podniky, které své výnosy odváděly vojenské správě. V dubnu 1942 se tatarští nacionalisté pokoušeli zřídit vlastní vládu opírající se o muslimské výbory, o parlament a ozbrojené oddíly, ale Němci tuto aktivitu zakázali a zřídili tatarské výbory, které byly řízeny zvláštními vojenskými útvary. V dokumentech partyzánských oddílů na Krymu se nachází mnoho dokumentů týkajících se spolupráce Tatarů s Němci. V únoru 1942 bojovalo několik tatarských oddílů na Kerčské frontě, později bylo v rámci německé armády vyzbrojeno asi 20 tisíc dobrovolníků. Němci využívali Tatary v boji s partyzány. Štáb německé 11. armády dostal žádost místních Tatarů, aby byli ozbrojeni a nasazeni do boje s partyzány. V hlášení partyzánských oddílů se objevují podrobné zprávy o desítkách vesnic, jejichž obyvatelé jsou ozbrojeni a připraveni s nimi bojovat v zapadlých lesích a horách. První zprávy partizánských komisařů z roku 1941 jsou relativně optimistické (pravděpodobně ještě vyjadřují vžité představy sovětské propagandy), píše se v nich, že většina tatarského obyvatelstva na perifériích měst i v horách je naladěna protifašisticky. Situace se však postupně začíná měnit. V jednom raportu si partizánský velitel stěžuje, že mnozí jeho lidé považují všechny Tatary za náhončí Němců, a nejsou s to rozlišovat, kdo je nepřítel a kdo ne.

Neměl jsem a nemám přístup k archivním vojenským pramenům německým ani ruským, podle nichž by se dal stanovit počet krymských Tatarů, kteří přešli na stranu okupantů. V každém případě to nebyly zanedbatelné skupiny, ale desetitisíce mužů. Představme si, že by se touto otázkou zabývaly poválečné sovětské soudy a že by krymské kolaboranty, dezertéry a sabotéry soudily podle vojenských zákonů. Jaký trest by je mohl čekat? Málo se u nás ví, že soudy v Německé spolkové republice začaly projednávat případy masových poprav na Ukrajině až v šedesátých letech. Tresty byly mírné a ani výkon střelců, kteří byli s to během jedné směny zastřelit na 200 lidí, nebyl považován za válečný zločin. Válka je válka. Naproti tomu rodiny německých vojáků, popravených za neuposlechnutí rozkazu nebo za dezerci, nedosáhly po válce odškodnění ani satisfakce – soudy respektovaly válečné zákony Německé říše. Byla jiná doba – studená války zamíchala hranice mezi „našimi“ a „nepřáteli“. Dnes je politicky korektní opět se vracet k pojmům z dob, kdy se svět potácel na okraji atomové války. Stalin v roce 1944, kdy válka zdaleka neskončila a značná část západního území Sovětského svazu byla ještě pod kontrolou německé armády, vydal dekret odpovídající tradici byzantského práva: odsouzena byla celá podezřelá komunita: cařihradští patriarchové svého času ponechávali spravedlnost Bohu – neprávem odsouzení budou odškodněni na nebesích, a vše bude v pořádku. V článku uveřejněném v Le Monde (9. 3. 2006) jsem se dozvěděl o Likiovi Mamutovi, přesvědčeném bolševiku a rudoarmějci, který byl i se svou ženou Usnié vyhnán ze svého domu v Bachčisaraji a poslán do Samarkandu. Dovedu se vžít do pocitů tohoto zrazeného člověka trestaného jako nepřítel státu, když spolu s ním a s jeho rodinou jeli v nákladních vagónech také skuteční viníci zasluhující nejtvrdší tresty.

V dokumentech o Krymu se dočteme, že turecký generál Erkelet v roce 1942 doporučuje německému vyslanci v Istanbulu advokáta Mustafu Fazila a spisovatele Egide Kemala, kteří jsou připraveni odjet na Krym, aby tam byli nápomocni krymským Turkům v boji proti společnému německo-tureckému nepříteli. (Je příznačné, že dobové turecké dokumenty krymské Tatary důsledně nazývaly Turky. Bylo to náhoda, že skupina krymských Tatarů, účastníků demonstrací na Majdanu, kráčela pod tureckými vlajkami?) Nezávislost Krymu a kavkazských zemí prosazoval Nuri Paša (Nuri Kurgill), generál, který velel turecké legii SS. Němci vítali ozbrojenou pomoc tureckých dobrovolníků, ale neměli zájem na vytvoření Velkého Turecka; Krym chtěli přičlenit k Německu a osídlit jej výlučně německými osadníky. Tento plán začali uskutečňovat již za války, ale pokusy se nesetkaly s úspěchem.

Petruška Šustrová hovoří o návratu vypovězených obyvatel Krymu jako o „pozitivním příběhu“. Má pravdu, ten příběh mohl mít průběh nesrovnatelně horší.

Pokus o restituci růžového tanku aneb Český Absurdistán se opět vyznamenává

$
0
0
Jiří Jaroš Nickelli
22. 5. 2017   České národní listy

Brno v Den muzeí 20. května 2017. Sama příroda se hněvá na pochod sudetů a kolaborantů z Pohořelic do Brna. Pořádně se zatáhlo a brněnskými ulicemi fučí studené větry. Nestačí ovšem vymést myšlenkové metaboláty z hlav brněnských uctívačů tzv."vyhnaných" a sudetských Němců a symbolu jejich zpupnosti - Německého domu. My, kteří jsme potomci a příbuzní obětí sudetoněmeckého řádění, jsme okřikováni, nadávají nám a posílají do horoucích pekel. A když už se zapředne jakási diskuse, tvrdí nám do očí - "Vaše oběti Osvětimi jsou Vaše osobní věc a netýkají se sudetů a Německého domu!" Pravdou ovšem je opak.


Nikdo si dnes netroufá tvrdit, že oběti Osvětimi a vyhlazovacích táborů smrti jsou osobní věcí našich židovských spolubratří! A ti, co tvrdí, že "holokaust anobrž šoa neexistoval" jsou a musejí být oprávněně trestáni za nebezpečnou společenskou lež. Takže naše oběti Osvětimi, které tam byly posílány brněnskými nacisty pobývajícími v tzv. Německém domě, se týkají celé společnosti a celého světa! A basta.

V Brně se toho dne konaly souběžně dvě akce. Jednak ono takzvané "Smíření" (s kým??) a jednak protest proti pochodu Pohořelice, Německému domu a nátěru tzv. růžového tanku. O smíření zde psát netřeba, protože se tím historicky znemožnili jak občané podporovatelé, tak brněnský magistrát natolik veřejně a mediálně, že to nemusíme rozebírat.

Akce Hraničářů, Klubu společenských věd, vlasteneckých organizací ČSBS, ČSOL, Sokolstva, Masarykovy akademie, Matice Čech a Moravy a dalších složek, počala u pomníku TGM u lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Ne náhodou jeden z řečníku pravil, že socha TGM se dívá vážně a téměř zasmušile na dění kolem,jakoby její pohled putoval od Ústavního soudu až za obzor k trubkovému monstru majícího upomínat na Německý dům. Nedivíme se tomuto přirovnání,protože vývoj v republice je na galaxie vzdálen vizím a záměrům TGM, Edvarda Beneše a Milana Rastislava Štefánika, zakladatelů státu. Pořadatelka akce Dr. Štofanová ve svém projevu zdůraznila, že akce obhájců sudetů a Německého domu poškozují jak památku bojovníků a obětí fašismu, tak vyvolávají nejistotu ohledně kolaborace státních představitelů, jak je pan Herman, který si představuje republiku začleněnou do Německa(!).

Sám jsem ve svém projevu za ČSOL Brno označil Německý dům za pangermánské a nacistické doupě, které bylo sídlem wehrmachtu, sídlem slučovacího sjezdu nacistů a henleinovců a místem pobytu nejhorších nacistických stvůr Brna, jako byli Czerny, Folta,Judex, Kopriva, vrah Koslowski, Ziffer a řada dalších. Do Německého domu chodily na sjezdy brněnské nacistky a Němky, které chodily i do Kounicových kolejí na popravy a braly na ně i své děti. Jak je to dnes?

Současní hanbáři naší politiky vedou republiku sebezáhubně od jednoho politického pankejtu ke druhému, bez ohledu na potřeby a zájmy našeho lidu. Média a novinářští šmokové oblbují masy neustálým štvaním proti osvobození republiky armádou SSSR, vykládají osvobození jen jako zásluhu západních spojenců. Neustálé útoky proti Ruské federaci, proti ruským památníkům osvobození korunují poslanci parlamentu jako madam Landšádlová, která v jednom ze svých záchvatů vyhlásila potřebu jaderné války s Ruskem. A madam místo aby se léčila v patřičném ústavu, dále vykonává poslaneckou funkci. Ixtoto je součástí dnešního Absurdistánu státu, který v Brně opět vyvrcholil zákazem restituce tzv. růžového tanku. Dnes je tank v péči Vojenského historického ústavu v Praze v expozici vojenské techniky v Lešanech. VHÚ již dříve údajně rozhodl o uvedení těžkého tanku řady KV do původního stavu.

Tank, jak známo, v devadesátých letech znehodnotil růžovým nátěrem exhibicionista a režimní aktivista pan Černý, zvaný některými umělec. Blábolilové jeho čin označují za "umělecké dílo"(!) Jeho konání stát strpěl, přestože de facto znamenalo velkou urážku památky ruských osvoboditelů a daru SSSR a jeho nástupníka Ruské federace. Pak mu pomohla v tomto konání i "skupina nedotknutelných" poslanců chráněných imunitou. (!) Dnes byl tank převezen do Brna v rámci exhibic smiřovaček a mítíngů, fedrovaných magistrátem. Vždyť jen celé monstrum na místě Německého domu údajně stálo magistrát kolem dvou milionů korun (!). Tyto peníze mohly být jistě využity plodněji - třeba na školy, bezdomovce, nemocnice apod. Nikoli však v Brně, jež politik Bělobrádek prohlásil za "politické Sudety"(!).

Skupina vlastenců Klubu vojenské historie Staroviček (kde se mimochodem nachází poslední ruský tank T-34 na Moravě na pietním místě!) přijela do Brna ve srozumění se současným majitelem tanku KV, vojenským muzeem VHÚ Lešany,aby provedla symbolickou restituci stavu tanku z nehistorické růžové barvy na repliku zelené barvy, užívané armádou SSSR. V žádném případě tudíž nešlo ani o "poškozování cizí věci" ani o "poškozování uměleckého díla" (!!). Toto jsme také vysvětloval jako emeritní muzejník se čtyřicetiletou praxí Policii ČR, která dorazila na místo časně po zahájení restituce. Jak se to Policie dozvěděla. Inu, jaká tradice panuje v našem Absurdistánu.

Přece udavačská! Pilní udavači nelenili. Tito dědicové mytického rakouského Bretschneidera, známého ze Švejka, ihned pracovali a udali orgánům akci našich vlastenců Klubu vojenské historie za tepla.

Dlužno říci, že proti udání vznikl na místě kolektivní odpor. Všech asi dvě stě účastníků shromáždění u tanku se na dotaz Policie ČR přihlásilo kolektivně k malování tanku nazeleno! Tím dali najevo naprostou solidaritu s celou akcí. Dlužno podotknout,že mladí příslušníci PČR brali celou věc vysoce profesionálně a taktně, a jeden z nich dokonce se vyjádřil na margo stavu společnosti, která v devadesátých letech netrestala malování tanku narůžovo a nyní má zasahovat proti malování nazeleno.

Policie byla ve složité situaci, zapříčiněné nesmyslným udavačstvím, ale řešila vše s klidem a k projednání pozvala velitele KVH Starovičky na stanici. Ruský jeep pak doprávázela čestná stráž PČR za potlesku celého shromáždění a jeho velitel odjel vykonat protokol.

Akce skončila klidným rozchodem účastníků a my legionáři i někteří účastníci jsme komentovali iniciativu udavačů stejně - jako absurdní stav naší společnosti. Brněnský magistrát a jeho služebníci, stejně jako množství obhájců Německého domu, se tak stali "užitečnými idioty" věci nepřátelské osvoboditelům, republice a presidentům Osvoboditeli a Budovateli.


Dr. Jiří Jaroš Nickelli, ČSOL Brno
autor je pozůstalý po oběti gestapa,příbuzný obětí Osvětimi



Ulička hanby jako etalon „našich hodnot“?

$
0
0

Marek Řezanka
22.5.2017   Literárky 


Skupina aktivistů říkajících si Kaputin přišla před koncertem Alexandrovců s následující výzvou: „Vytvoříme uličku hanby pro návštěvníky koncertu a upozorníme je na skutečnosti o Alexandrovcích“ (Viz). – vlevo na snímku část Uličky hanby


Přejdeme tento počin mávnutím ruky, že v demokratické společnosti je něco podobného normální?

Pokud ano, tak podle mého naopak na demokratické principy rezignujeme. Každý máme právo svobodně se rozhodnout, jaký druh kultury je naší parketou. Jiní mohou přijít s kritikou a s tím, proč jim se to či ono nelíbí. Co by se ale tolerovat nemělo, aby se vytvářely „uličky hanby“, a aby lidem bylo vštěpováno, co si smějí myslit, a co nikoli. Co se jim má líbit, a čím mají pohrdat.

Pokud budeme podobné excesy vnímat jako normu, zaděláváme si na značný problém. Podobné snahy totiž mohou vést k jedinému cíli – k přetlaku a následnému výbuchu ve společnosti.

Jako rudý hadr na býka může na řadu lidí působit Tomáš Peszyński, který by vystupování Alexandrovců nejraději zakázal – a který dle vlastních slov považuje truchlení nad smrtí části souboru při letecké katastrofě za odporné: „Svou činností napomáhají k uskutečňování zločinů svých chlebodárců a oslavují je. Proto nemám pochopení ani k truchlení nad souborem jako institucí. Naopak, přijde mi to odporné.“ (Viz).

Samozřejmě právě i od tohoto pána bude zaznívat jako kolovrátek, že jediný, kdo rozděluje naši společnost, je prezident Zeman.

Přitom jaksi stranou zůstane, nakolik naši společnost rozděluje selhávání médií, co se týče sklouzávání k propagandě a jednostrannému pohledu na řadu událostí (nemluvě o tom, co média zamlčují). Dozvíme se například, kde M. Zeman zakopl či o čem si zavtipkoval – ale už se k nám nedostane obsah toho, o čem jednal s naprosto vážnou tváří.


Pokud chce někdo naši společnost radikalizovat a hloubit v ní nepřekonatelné příkopy, nemůže si počínat lépe než např. skupina Ztohoven, která zcizila a zničila standartu (Více viz).

Má-li někdo obavu ze „zhnědnutí společnosti“, měl by v prvé řady pojmenovat živiny a půdu, v níž něco takového může klíčit – a proč. V žádném případě ale nelze proti onomu hnědnutí bojovat používáním paušalizací, arogantních vulgarit a škatulek. Všechny tyto vyjmenované nástroje potom totiž slouží jako katalyzátor. Nikoho nepřesvědčíte tím, když mu vzkážete: 1) Když podporuješ to a to, jsi fašista. 2) Toho a toho prostě volit nesmíš, nechceš-li, abychom ti přišili nelichotivou nálepku. 3) Jestli si myslíš to a to, jsi outsider.

Není to zase tak dlouho, kdy byla část občanů označována za „socky“, pokud nemají to či ono. Jiná část populace je zase nálepkována jako prokremelští agenti – jen proto, že tito lidé mají (často i na základě faktů) jiný náhled na konflikt na Ukrajině.

S nálepkou nelze argumentovat. Ta pouze vyvolává střet a rozpor – a vztek. Pomocí etiket se žádná společnost nemůže uzdravit. Jen ji tak můžeme více rozeštvat.

Kdo chce skutečně bojovat proti hnědnutí společnosti, měl by se současně vymezit vůči všem nálepkám.


Když se manipulace vydávají za fakta…

Jestliže chceme v této souvislosti zmínit text, který hrubě čtenáři manipuluje a místo faktů nabízí toliko žlučovitou dojmologii plnou nepravd a zkratek, nenajdeme lepší ukázku než text K. Dolejšího (Demokracie nájemných vrahů?). Ten mj. píše: „Jak lépe totiž dát najevo, že v této zemi už neplatí naprosto žádná civilizační pravidla, že všechno je jen otázkou zvrácené zlovůle nemocného starce na Hradě? Propustit z vězení nájemného vraha, to znamená vysoce symbolický čin.

Signalizuje, že se Česká republika mění ze společenství řádných občanů v jeden veliký Kmotrostán, který sice přivede živnostníka na mizinu za banální chybu v daňovém tiskopise
– ale zabijáky velkomyslně pouští na svobodu“ (Viz).

Jen v této pasáži najdeme několik manipulací, paušalizací a dehonestací: ... ... ...


(celý text najdete zde)

Česku hrozí žaloba, pokud nepřijme přes 2000 uprchlíků. Jde o nepřijatelný zásah do národní suverenity, tvrdí země V4

$
0
0
22.5.2017  e-sondy

Česká republika má v rámci relokací přijmout 2691 migrantů. Pokud do příštího měsíce nezačne plnit plán, Evropská komise proti ní zahájí řízení. Problém přitom není jen na straně ČR, ale také Itálie.

Do září letošního roku si mají členské země EU rozdělit celkem 160 tisíc migrantů z Itálie a Řecka. Zatím jich však bylo relokováno pouze 18 770. Unie proto pohrozila, že pokud země nezačnou své závazky plnit, zahájí proti nim řízení, které může skončit i finančními sankcemi.

Relokace podle poslední zprávy Komise plní Finsko a Malta, ostatní země EU včetně Německa či Francie by měly na přijímání migrantů více zapracovat. Nejhůře jsou na tom země Visegrádské skupiny a Rakousko, které se relokacím nadále brání. Česká republika dosud přijala 12 lidí, zatímco Polsko a Maďarsko ani jednoho člověka.

„Pokud s tím země do příštího měsíce nic neudělají, Komise již nebude váhat a využije své pravomoci k tomu, aby zahájila řízení o nesplnění povinnosti,“ prohlásil eurokomisař pro migraci Dimitris Avramopoulos. Sama Unie přitom nyní čelí žalobě ze strany Polska a Maďarska.

Polsko a Maďarsko si u soudu stěžují na uprchlické kvóty. Země kritizují povinné přerozdělování migrantů zejména proto, že se jedná o zásah do národní suverenity. Systém je navíc nefunkční, neboť relokace se uskutečňují ve velmi omezeném počtu. „Staré členské země se na začátku předháněly v tom, kolik lidí přijmou. Skutečnost je ale jiná,“ prohlásil v Bruselu ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

ČR namísto přijímání uprchlíků přispívá k řešení migrační krize finančními příspěvky. Potvrzuje to i europoslankyně Martina Dlabajová (ANO, ALDE). „Sama jsem se o tom přesvědčila během své nedávné parlamentní návštěvy uprchlických táborů v Jordánsku.“

Česká republika by měla do konce září letošního roku přijmout 2691 migrantů. Chovanec však naznačil, že problémem není jen nesouhlas země se systémem relokací, ale také postup ze strany Itálie, která nereagovala na předchozí nabídku Česka přijmout dalších deset osob.

V souvislosti s relokacemi je často skloňována bezpečnost. „Komise nemůže požadovat po členských státech, aby jakýmkoliv způsobem omezily bezpečnostní kontroly u relokovaných osob,“ uvedl europoslanec Miroslav Poche (ČSSD, S&D).

Bezpečnostní kontroly uprchlíků sice Komise nezakazuje, totožnost osob a jejich právo na azyl v Evropské unii však určuje Itálie a Řecko. Členské státy pak mohou odmítnout přidělenou osobu pouze v případě, že mají přiměřený důvod považovat žadatele o azyl za hrozbu pro národní bezpečnost či veřejný pořádek.
„S relokacemi v rámci frakce S&D souhlasíme, ovšem pouze na dobrovolné bázi,” dodal Poche.

Řešení migrační krize je jednou z priorit Malty, která předsedá Radě EU. Ve svém návrhu Malta trvá na zachování systému relokací s tím, že země by mohly část svých závazků spojených s přijímáním migrantů nahradit finančním příspěvkem. České ministerstvo vnitra s některými maltskými návrhy souhlasí. Jedná se například o snížení lhůt pro řízení žádosti o azyl. Malta však prosazuje stálý systém relokací, který je pro ČR neakceptovatelný.

„Trvalý přerozdělovací mechanismus nevidím v žádném případě jako řešení, které by bylo pro členské státy přijatelné, natož efektivní, což se již v praxi několikrát ukázalo,“ uvedla europoslankyně Dlabajová.

Podobně se na to dívají i ostatní státy Visegrádu a podle slovenského ministra vnitra Roberta Kaliňáka dokonce i mnozí další. „Země, které před dvěma lety relokace obhajovaly, dnes přiznávají, že to byl špatný krok.”

Veřejný dopis Prof. PhDr. Tomáši Halíkovi, Th.D., dr. h. c. a prelátu Jeho Svatosti – Monsignoru 2. Stupně; milujte nepřátele své, dobře čiňte těm, kteří vás nenávidí a modlete se za ty, kteří vás pronásledují a pomlouvají…

$
0
0
Břetislav Olšer
22.5. 2017   Rukojmí
Stačil mi výrok kněze Halíka ve víkendových LN, aby pohár mé občanské trpělivost přetekl a já se rozhodl napsat mu veřejný dopis nejen za jeho slova: „Vyvětrat Hrad od zápachu nikotinu, kořalky, lží, vulgarit a hulvátství může jen člověk, který má vnitřní noblesu. Pojem džentlmen pro mne neznamená jen etiketu, reprezentativní chování, ale především etické hodnoty a životní moudrost…“


O jaké etické hodnotě a životní moudrosti to hovoříte jako bývalý „Kazatel“ ze seznamů StB, co se ve své nabubřelosti jen chlubí svými cenami, které po zásluze dostali jen osobnosti skutečných morálních hodnot jako Matka Tereza. Kde se ve vás bere, v tom ješitném a závistivém lidském elementu, ta drzost, že se oháníte vírou v Boha, přičemž jde z vaší strany jen o účelovou fasádu hříšného pokrytce a tlučhuby…?

Jsem křtěný valašský katolík, co v dětství ministroval, a jehož táta musel jako učitel a praktikující křesťan ze školství k lopatě, jelikož nechtěl na rozdíl od vás někam vstoupit a něco podepsat, musím vám napsat veřejný dopis, abych se zbavil chmur z vašeho konání a mohl jsem tak v noci konečně klidně spávat…

Jako kněz Akademické farnosti při kostele Nejsvětějšího Salvátora, jehož jste duchovním správcem, jistě víte, co o lásce k nepřátelům Pán Ježíš řekl: „Milujte nepřátele své, dobře čiňte těm, kteří vás nenávidí, a modlete se za ty, kteří vás pronásledují a pomlouvají, abyste byli dětmi svého nebeského Otce, jenž velí svému slunci vycházeti na dobré i na zlé a déšť sesílá na spravedlivé i nespravedlivé.“ (Mat. 5, 44-45)


Kde by mě tenkrát napadlo, že budu jednou z ministranta vyvrhel na seznamu extrémistů…? http://www.rukojmi.cz/clanky/1139-jak-se-stat-rychle-a-snadno-extremistou-aneb-ze-by-se-doba-estebackych-manyr-zase-k-tobe-navratila-lide-muj

Ovšem vy toho nedbáte, a když jen uslyšíte jméno Miloš Zeman, vyplaví se z vás žárlivě přímo ďábelský adrenalin a tvrdíte o něm s nefalšovanou „křesťanskou láskou“: „…Léta alkoholu a barbarské životosprávy se podepsaly na jeho zjevu, na jeho chování i na jeho myšlení… přisvojil si masku jakéhosi bodrého, přihlouplého strýce. Ale ta mu přirostla k obličeji tak, že už ji nemůže sundat. Přitom styl jeho rozhodování, koho jmenuje ministrem, komu udělí nebo odepře profesorský titul, nese znaky orientálního despoty, který odměňuje své milce a mstí se svým nepřátelům…”


Opravdu se řídíte Biblí a dodržujete jedno z jejích hlavních přikázání: Miluj svého bližního jako sám sebe? Není to náhodou tím, že se cítíte osamělí, nemilovaní a odmítaní, proto pohrdáme darem přítomnosti druhého člověka. Možná že se více soustřeďujeme jen na své pocity a potřeby, než na lidi, které nám Bůh v našem životě posílá do cesty, což ve vás probouzí velkou emocionální nenasytnost, jež způsobuje, že nejste schopen přijmout a ocenit tu trošku lásky, přijetí, vřelosti, srdečnosti a uznání, které vám bližní věnují.

Nejste tak ani schopný všimnout si lidí, kteří vás prosí o nějakou pomoc. Že by pýcha, prahnutí po vyšší atraktivitě a důležitosti než mají ostatní. Jevíte se tragikomicky v celé své nadutosti, domýšlivosti, vyvýšenosti, psychopatické posedlosti bohatstvím a postavením ve společnosti. Pýcha, jež se projevuje nadřazeným chováním, oznamuje chorobný stav vašeho srdce. Schází Vám opakem pýchy - pokora...

Předseda Akce D.O.S.T. (Důvěra - Objektivita - Svoboda – Tradice), historik a zakladatel petice Křesťané na obranu před ilegální migrací Petr Bahník o vás mj. říká, že své ideové odpůrce rád předem dehonestuje, nálepkuje a vyhrožuje jim. V nedávném rozhovoru, kde jste sdělil veřejnosti, že již rezignuje na své pokusy o prezidentskou kandidaturu, přičemž uvádíte jako důvod to, že čeští voliči nejsou dostatečně moudří, aby pochopili vaše morální a intelektuální kvality.

Pan Bahník dále uvádí, že by jste vlastně byl až k smíchu s celou tou vaší povýšeností a elitářským exhibicionismem, kdybyste ve skutečnosti nebyl k pláči. Prý jste pohádkový kouzelník druhé kategorie Rumburak, jemuž jako vysvěcenému knězi farníci naslouchají, aniž by si uvědomovali, že váš hlas se podobá krysařské flétně…

Navíc vás brzy budeme moci jako svatého muže Prof. PhDr. Th.D., dr. h. c. a preláta Jeho Svatosti – Monsignor 2. stupně zahrnout do Guinessovy knihy rekordů; jste totiž patrně největším sběratelem umělých protekčních cen, metálů a poct ve střední Evropě a okolí v kategorii pohádky vyprávějících teologů…

Takto v Rusku odpověděli na prohlášení Pentagonu o ohrožení amerických vojáků v Sýrii

$
0
0
22. 5. 2017  AC24

Vojenské síly USA nebudou ohroženy pouze tehdy, když opustí Sýrii, řekl v sobotu novinářům předseda Rady federace pro ústavní zákonodárství a budování státu Andrej Klišas.


Během svého vystoupení na páteční tiskové konferenci ve Washingtonu předseda Sjednoceného výboru náčelníků štábů ozbrojených sil USA generál Joseph Dunford ujistil RF, že útok na Sýrii se nezopakuje, pokud nebudou ohroženy americké síly.

„Vojákům Pentagonu zřejmě nedochází, že jejich síly nebudou ohroženy pouze v tom případě, jestliže opustí území suverénní Sýrie, kam vtrhli a porušili všechny normy mezinárodního práva a Stanov OSA", řekl Klišas

- - -

Prokletí ministerstva kultury

$
0
0
Martin J.Kadrman
22. 5. 2017  Argument!
Viceprezident Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví Martin J. Kadrman píše o tristní situaci na ministerstvu kultury a v české památkové péči. Proč je ministerstvo kultury prokleté a co to vypovídá o české politice?Jediný resort, o který se politické strany při povolebním vyjednávání neperou, je ministerstvo kultury. Většinou zbude na nejmenšího koaličního partnera. A je to trend, který trvá celou novodobou osmadvacetiletou historii. Z posledních šestnácti porevolučních ministrů jich lidovci měli šest, sociální demokraté tři, topkaři dva a ostatní byli nestraníci.

Dlouho jsem pátral po tom, co je příčinou. A odpověď dlouholetých politických matadorů byla vždy stejná. Je to prý nudný rezort, nic se tam neděje, kultura nikoho nezajímá a peněz tam také moc není. Uznejte, že je to zajímavá sonda do uvažování našich politických elit.

Prokletý resort


Poslední léta je však výběr ministrů kultury tak nešťastný, že už na ni zanevřeli i ti největší srdcaři. Topkaři v roce 2011 navrhli na ministryni kultury do té doby neznámou Alenu Hanákovou, jejíž jméno dnes už téměř nikomu asi nic neřekne. A pokud si někdo přece jen vzpomene, vybaví se mu spíše její ´nastavování procesů´. Po dvou letech ji nahradil nestraník Jiří Balvín, který ve své funkci zanechal nesmazatelnou stopu. Letos v březnu se totiž stal prvním ministrem kultury, který byl pravomocně odsouzen. Osudnou se mu stala korupce provázející dlouho plánovaný prodej zámku v Přerově nad Labem.

Kdo říkal, že nemůže být hůř, a přiznávám, že jsem jím byl i já, mýlil se. Před třemi lety lidovci instalovali v tomto jinak romantickém ministerstvu svého zástupce. Byl jím Daniel Herman. Část veřejnosti v něm viděla člověka, který má blízko ke kultuře a očekávali, že se blýská na lepší časy. Jenže v Čechách je vždy všechno přesně naopak.

Herman v podstatě okamžitě začal instalovat své lidi z ÚSTRu do nejvyšších pozic ministerstva. Prvním náměstkem ministra je dnes Patrik Košický, náměstkem pro ekonomiku se stal další jeho bývalý spolupracovník René Schreier. Jenže ministerstvo kultury není tak nudné a rozpočtově suché, jak by se mohlo zdát. Peníze se tam dají „vařit“ stejně dobře, jako jinde. Považte sami.

Resort hospodaří s ročním rozpočtem 12,6 miliardy korun. Například náklady na rekonstrukci Státní opery byly původně odhadovány na 300 milionů korun, potom na 665 milionů korun a poslední vysoutěžená cena je 857,6 milionu korun. Ta však jistě nebude konečná. A takových příkladů by bylo možno uvést více. Co však veřejnost vidí více, je výkon památkové péče v praxi. Jestli měla Alena Hanáková upřímnou, avšak marnou snahu o stabilizaci rezortu, Daniel Herman na tuto snahu zcela rezignoval. Čím dál častěji se totiž v médiích objevují podivná rozhodnutí úředníků ministerstva, která jsou v přímém rozporu se stanovisky odborníků. Poslanci se začínají zaměřovat na činnosti Památkové inspekce, která za celý rok provede v celé ČR v průměru jednu až dvě kontroly vlastníků.

Památkové péče, developeři a politika

Před památkovou péčí stojí velká výzva – vyrovnat se se zajímavými stavbami postavenými za socialismu, které se postupně stávají stavbami historickými. Z posledních let v mediálním prostoru rezonovaly kauzy vlakového nádraží v Havířově nebo budova Transgasu v Praze. A mnoho dalších bude časem přibývat. Touto problematikou byla pověřena generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková, která jasnou metodiku, jak při posuzování jednotlivých staveb postupovat, dodnes nepřinesla. Personální rozklad na NPÚ pod vedením jeho generální ředitelky se začíná promítat i do kvality vydaných odborných stanovisek a je na samostatný článek. K její cti je třeba přiznat, že sehrála v rámci doporučujících stanovisek pozitivní roli v obou zmíněných kauzách. Jenže s Danielem Hermanem to nemá jednoduché téměř nikdo. Ale nejdřív trošku odbočím.

O Danielu Hermanovi se ví, že ministerstvo v podstatě neřídí, problematice nerozumí a některé parlamentní strany, a to nejen opoziční, několikrát vyzývaly premiéra k Hermanovu odvolání. Z celé současné vlády je dlouhodobě nejslabším ministrem, což je obecně známo a v samotné sněmovně jej nebere v podstatě nikdo vážně. Premiér opakované výzvy s ohledem na koaliční smlouvu, podle které bez souhlasu předsedy dané strany nemůže ministra odvolat, nevyslyšel. Lidovcům se samozřejmě takový ministr hodí. A nejen jim. O známém developerovi a bohatém sponzorovi KDU-ČSL Luďku Sekyrovi se povídá, že je na ministerstvu víc než doma. A na kultuře, která je pro něj důležitá nejen s ohledem na projekt Nákladového nádraží Žižkov, má tento magnát svého dalšího člověka. Je jím pražský radní pro kulturu Jan Wolf, který je zároveň poradcem Daniela Hermana. Občas má z této vazby něco i Hlavní město Praha. To třeba když ministerstvo rozhodovalo, zda Praha může Slovanskou epopej vyvézt do zahraničí. Ministr několikrát přiznal, že byl pod extrémním tlakem. Koho, to se můžeme jen domýšlet.

Budova Transgasu a fungování památkové péče


Ale zpět k památkové péči. Tak jako před lety stála před důležitou otázkou, jak se postavit k industriálnímu dědictví, musí dnes řešit otázku, jak se postavit k tzv. bruselskému stylu nebo k brutalismu, jehož reprezentantem budova Transgasu v Praze nepochybně je. Tato kauza je ukázkovým příkladem nefunkčnosti stávající památkové péče, prorůstání zájmů investorů a politického alibismu, který po nástupu Daniela Hermana ovládl i zbylé „nezkažené“ části ministerstva.

Předtím, než ministerstvo kultury rozhodne o prohlášení objektu za kulturní památku, vždy si musí vyžádat stanovisko nejen výkonných úředníků na odboru památkové péče místně příslušného úřadu, ale musí si mj. vyžádat i odborné stanovisko Národního památkového ústavu. Ten v tomto případě jednoznačně, a za podpory obecně uznávaných autorit, doporučil prohlášení objektu za kulturní památku. A s jednotlivými argumenty pro a proti se muselo vypořádat. Jenže významný developer HB Reavis má s budovou jiné plány. Spustil se obrovský poprask. Zejména odborná veřejnost se stmelila, demonstrovala a intervenovala u ministra. Nepomohlo to. Ministerstvo nakonec vyhovělo developerovi a budovu Transgasu v listopadu minulého roku za památku neprohlásilo. Aby mohlo vyhovět developerovi, muselo doslova zahodit několik stanovisek slovutných pánů profesorů a mnohých odborných institucí. A tak se s jejich argumenty ve svém rozhodnutí vůbec nevypořádalo. A toho NPÚ využil a podal žádost o zahájení přezkumného řízení. Jenže ministerstvo jej zahájit nemuselo, mohlo nechat uplynout správní lhůty, tak jak se tomu stalo v případě prohlášení vlakového nádraží v Havířově, a bylo by. Daniel Herman si však proti sobě nechce poštvat ani významné developery s ohledem na blížící se volby, ani odbornou veřejnost. A tak podepsal zahájení přezkumného řízení, přičemž prostřednictvím své tiskové mluvčí sdělil, že výsledek bude znám až na podzim. Co je na přezkumném řízení, které obvykle trvá tři měsíce tak náročného, že musí trvat více jak půl roku, jsme se nedozvěděli.

Dalším ožehavým a mediálně propíraným tématem je příprava nového památkového zákona. Jejich tvůrci jsou ředitel Památkové inspekce MKČR Martin Zídek, ředitel Odboru památkové péče MKČR Jiří Vajčner a dlouholetá náměstkyně několika ministrů Anna Matoušková. Příprava zákona trvá několik let a zejména jeho poslední verze, kterou sněmovna v úterý 16. května poslala do třetího čtení, vyvolává obrovskou vlnu diskuse a oprávněnou nevoli. Návrh zákona se obsahově ztrojnásobil, zachovává nefunkční dvojkolejnost památkové péče, nezná termín nehmotné kulturní dědictví (např. masopustní průvody, sokolnictví apod.), umožňuje v památkové rezervaci vyjmout parcelu, na kterou se nebudou vztahovat požadavky památkové péče. Uprostřed historických měst tak bude moct v proluce vyrůst vysoký skleněný hotel, na což developeři čekali osmadvacet let. Zákon tak kritizují nejen praktikující památkáři, ale dokonce i Česká komora architektů nebo několik tisíc vlastníků domů sdružených v Občanském sdružení majitelů domů v ČR.

Ministr Herman nastoupil do funkce v době, kdy bylo ještě časově možné památkový zákon opravit. Tuto šanci trestuhodně promarnil a projevuje se to i v obrovském množství pozměňovacích návrhů, které se dotýkají 118ti ze 140ti paragrafů. Kritika návrhu zákona zaznívá nejen z úst opozičních poslanců, ale dokonce i od těch koaličních. Například Jana Lorencová (ANO) navrhla, aby byl zákon ve třetím čtení odmítnut jako celek. A přidali se k ní i další poslanci.
Rozklad resortu pokračuje

Po třech letech, kdy je Daniel Herman ve funkci ministra se ukazuje, že rezort kultury nejen nestabilizoval, ale ještě více jej rozložil. I přesto, že jsou mu známy nedostatky zákona, které jsou dokonce hrozbou pro zachování bohatého českého kulturního dědictví, tento zákon sveřepě prosazuje jako ten, který je kompromisní vůči všem. A jak s oblibou říká, pokud tento zákon, který není dokonalý nebude přijat, může přijít jiná vláda a ta navrhne zákon, který bude ještě horší.

Takového ministra bych nepřál žádnému resortu. Ale možná, že se kultuře brzy uleví. Daniel Herman prý Andreji Babišovi řekl, že ho to na kultuře nebaví a že by radši vykonával funkci ministra zahraničních věcí.

Jestli bude prokletí ministerstva kultury pokračovat, to se dozvíme již na podzim.

V médiích se objevila zpráva o zkouškách otravných látek na lidech, které provádí DAEŠ

$
0
0
23. 5. 2017       zdroj
Teroristé DAEŠ (DAEŠ je organizace, která je zakázána v řadě zemí, včetně Ruska) testují otravné látky na lidech, než je použijí v boji. V neděli 21. května to sdělil list The Independent s odkazem na noviny The Times.

Jak píše deník, teroristé zkoušejí smrtící chemikálie na zajatcích. Jedovaté sloučeniny se uvolňují z pesticidů a mísí se s potravinami a vodou, což pak dostávají vězni.

Informace o prováděných experimentech byly nalezeny ve skrýši na univerzitě v Mosulu poté, co irácké jednotky osvobodily část města od teroristů. V dokumentech jsou uváděny výsledky pokusů a také recepty na přípravu jedů. Jeden z vězňů byl otráven síranem thallným. Umíral deset dní, trpěl horečkou, nevolností a otokem mozku. Další vězeň dostal injekce nikotinu a odvozených sloučenin.

Experti se obávají, že DAEŠ se může pokusit otrávit potraviny v západních zemích, což povede k nesčíslným obětím. Podle jejich názoru extremisté testují i nadále jedovaté chemikálie na lidech v Rakce (Sýrie).

V únoru 2017 Pentagon oznámil,že na mosulské univerzitě teroristé vyráběli otravný plyn yperit. Podle plukovníka amerického letectva Johna Dorriana se tam nacházela jedna z laboratoří teroristů na výrobu chemických zbraní.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Příprava návrhu věcného záměru zákona o dobrovolné účasti obyvatel na zajišťování obrany státu

$
0
0
Rado Miko
23. 5. 2017 Outsidermedia

Začala příprava návrhu věcného záměru zákona, kterým budou vytvořeny právní
podmínky pro zvyšování fyzické zdatnosti obyvatel České republiky, jejich znalostí a dovedností a vytváření mravních vlastností a etických zásad, které by mohli využít k obraně státu (zákon o dobrovolné účasti obyvatel na zajišťování obrany státu).


Zkusme si trochu zaspekulovat, jak by to mohlo vypadat v budoucí každodenní praxi:

6:00 Budíček a před domem desetiminutová rozcvička.

6:15 Na všech rozhlasových a TV stanicích je vysílána desetiminutovka Centra proti terorismu a hybridním hrozbám. A protože většina Čechů nechodí do kostela, kde bude vysíláno kázání Dominika Duky, bude rozcvička a desetiminutovka zachována také v neděli.

12:00 Zkouška sirén, na pracovištích a ve školách všech stupňů nácvik evakuace.

14:00 – 18:00 Při odchodu z pracoviště nácvik nasazování plynových masek a igelitových pytlíků na ruce a nohy, v případě zhoršené rozptylové situace masky zapůjčeny přes noc domů.

22:00 Na všech TV stanicích běží americké válečné filmy.

24:00 Celý národ zpívá českou hymnu a poté se ukládá na svá polní lůžka.

Veškerá podobnost s totalitními praktikami bude jistě čistě náhodná…

Těsně před „latinským jarem“?

$
0
0

Thierry Meyssan
23.5.2017   Zvědavec

Neklid v Latinské Americe narůstá - Spojené státy a Spojené království pro ni společně připravují „jaro“ podle modelu „arabských jar“. Tentokrát samozřejmě nepůjde o případ šíření války, neboť obyvatelé Latinské Ameriky jsou prakticky všichni křesťané, ale o využití elementů jejich místní identity. Cíl však bude stejný - nenahrazovat vlády jinými vládami, ale zničit státy s cílem odstranit jakoukoli možnost odporu vůči imperialismu.


Časem mnoho politických vůdců po celém světě přehodnotilo „arabská jara“. To, co se zpočátku zdálo jako spontánní revoluce proti autoritářským vládám, je dnes vnímáno tak, jak to skutečně je - anglosaský plán destabilizace celého regionu, aby se Muslimské bratrstvo dostalo k moci. Vzpomínka na „arabskou vzpouru z roku 1916“ - během níž Lawrence z Arábie pozvedl celý region proti Osmanské říši tím, že lidu dodával naději o svobodě, aby je nakonec podrobil Britské říši – ukazuje, že Londýn má své know-how.

Zdá se, že Anglosasové připravují v Latinské Americe novou vlnu pseudorevolucí. Všechno začalo 9. března 2015 dekretem Baracka Obamy, vyhlašujícím výjimečný stav s ohledem na mimořádnou hrozbu, kterou by situace ve Venezuele mohla dolehnout na Spojené státy. Tento dekret vyvolal na kontinentě vlnu pobouření, které donutilo prezidenta USA, aby se během mezinárodního summitu omluvil. Dekret však zrušen nebyl a příprava na novou válku tak pokračuje.

Na rozdíl od Zákona o syrské odpovědnosti, který schválil George W. Bush (2003), je Obamův text o Venezuele prezidentským dekretem, nikoli zákonem. V důsledku toho výkonná moc nemusí zdůvodňovat přípravy legislativnímu orgánu. Trvalo osm let, než Anglosasové schválili celkově tento zákon v arabském světě, ale četné aspekty nás vedou k přesvědčení, že jim nebude trvat tak dlouho, než spustí program ke zničení Latinské Ameriky.

Proti Dilmě Ruseffové (Brazílie)
V době olympijských her vypukly v Brazílii nepokoje, které byly namířeny proti brazilské prezidentce Dilmě Rousseffové. Postihla ji finanční krize po parlamentním procesu, který, ačkoliv byl naprosto legální, byl zcela v rozporu s duchem ústavy. Tento převrat se uskutečnil pod kontrolou zástupců centrální banky (jejíž číslo 2 má brazilsko-izraelský původ), z nichž většině byla prokázána korupce. Státní bezpečnostní služby zůstaly během převratu kupodivu pasivní. Může to být proto, že během olympijských her byly koordinovány... izraelskými experty. V současné době jsou proti novému, brazilsko-libanonskému prezidentu Michelu Temerovi vznášeny protesty.

V Mexiku není situace o nic lepší. Země je v současnosti rozdělena na de facto čtyři části. Sever se těší silné expanzi, zatímco jih zažívá recesi. Političtí vůdci prodali národní ropnou společnost Pemex a všechny její rezervy Spojeným státům, které již nepotřebují další ropu ze Středního východu. Zdá se, že jen armádě zůstala víra ve svou domovinu.

Venezuelské opozici, která zneužívá ekonomických chyb vlády, se podařilo zorganizovat několik velkých mírových demonstrací. Současně také zorganizovala několik malých, ale extrémně násilných demonstrací, během nichž bylo zabito několik policistů a demonstrantů. Tím, že došlo ke zmatkům, mezinárodní tiskové agentury vyvolávají dojem, že nyní začala protichávezovská revoluce, což vůbec není tento případ.

A tak jsou tři hlavní latinskoamerické státy destabilizovány ve stejnou dobu. Vypadá to, že se američtí neokonzervativci připravují na možnost mírového urovnání v Sýrii, a tak prosazují své latinskoamerické projekty.

Během pátečního televizního projevu varoval venezuelský prezident Nicolás Maduro svůj lid před anglosaským projektem „latinského jara“. Mnohokrát se zmiňoval a poukazoval na předchozí případy Libye a Sýrie; hovořil přitom před publikem, které tvořili intelektuálové z regionu, s nímž jsem byl spojován, neboť jsem srdcem Syřan.


Towards a «Latino Spring»? vyšel 16. května 2017 navoltairenet.org. Překlad v ceně 268 Kč Zvědavec.

Útok na Trumpa

$
0
0
Paul Craig Roberts
23.5.2017   Zvědavec

Jsme svědky útoku národně-bezpečnostního státu a jeho médií na prezidenta Spojených států, který je bezprecedentní.


Divoká a nepodložená obvinění z vlastizrady či ilegálního napojení na Rusko byla obsahem médií od Trumpovy volební kampaně. Tato obvinění dosáhla bodu, kdy je snaha o odvolání řízena národně-bezpečnostním státem a jeho liberálními médii a podporována Demokraty a americkou levicí, která se obrátila proti pracující třídě, tedy „opovrhovači Trumpem“ a potentáty jako harvardský profesor Larry Tribe. Washington Post, jehož zástupci nebyli přítomni na setkání prezidenta Trumpa s ruským ministrem zahraničí Lavrovem, údajně ví, že Trump dal Lavrovovi informace z oblasti americké národní bezpečnosti.

Ruská vláda nabídla prodejným médiím přepis setkání, ale, samozřejmě, prodejné mediální děvky o to zájem nejevily.

Poslední historkou je, že se Trump pokusil uplatit ředitele FBI Comeyho, než ho vykopnul, aby Trumpa nevyšetřoval v rámci „ruského šetření“. Je evidentní, že v amerických médiích nezůstala jediná inteligentní buňka. Prezident totiž nepotřebuje uplácet někoho, koho může vykopnout.

Jsme tedy svědky odhodlání národně-bezpečnostního státu udržet si jeho ceněnou „ruskou hrozbu“ jako hrozbu číslo jedna pro USA. Liberální média, vlastněná CIA od 50 let. m.s., jednají v souladu s tímto cílem.

Americká média jsou tak uvyklá na svoji otrockou roli pro národně-bezpečnostní stát, že nemyslí na důsledky. Ale profesor Stephen Cohen ano. Souhlasím s ním, že největší hrozbou pro národní bezpečnost „je útok na prezidenta Trumpa“.

Cohen řekl, že existuje 4. větev vlády, výzvědná komunita, která brzdí řízení zahraničních záležitostí mocí výkonnou a kongresem.

Jako příklad nám připomněl, že: „V r. 2016 prezident Obama vypracoval dohodu s ruským prezidentem Putinem o vojenské spolupráci v Sýrii. Řekl, že se bude dělit o výzvědné informace s Ruskem, stejně jak to měli činit Trump a Rusové. Naše ministerstvo obrany uvedlo, že se o výzvědné informace dělit nebude. A o pár dní později zabili syrské vojáky, což bylo porušením dohody, a ukončilo ji to. Takže se můžeme ptát, kdo dnes dělá ve Washingtonu naši zahraniční politiku?“

V 60. letech si prezident John F. Kennedy myslel, že tomu šéfuje, a byl pro tuto svoji víru zavražděn. JFK zablokoval invazi na Kubu, projekt Northwoods, preventivní jaderný útok na Sovětský svaz, a mluvil o ukončení studené války.

V 70. letech byl prezident Nixon sesazen z úřadu proto, že si myslel, že řídí zahraniční politiku. Stejně jako Kennedy i Nixon byl hrozbou pro národně-bezpečnostní stát. Nixon protlačil SALT 1 a smlouvu o balistických raketách, otevřel se Číně a i zde snížil napětí. Vojensko-bezpečnostní komplex považoval svůj klesající rozpočet za hrozbu. Nixon byl také odhodlán stáhnout se z Vietnamu, ale bylo mu v tom zamezeno národně-bezpečnostním státem. Nixon, nejobeznámenější prezident v oblasti zahraničních záležitostí, byl donucen odstoupit, protože jeho snaha o mír představovala hrozbu pro moc a zisky vojensko-průmyslového komplexu.

Je důležité pochopit, že proti Nixonovi neexistují ve „vyšetřování“ Washington Post naprosto žádné důkazy. Reportéři Postu prostě sesmolili paklík narážek, které vedly k očerňování Nixona, jehož „zločinem“ bylo, že říkal, že se dozvěděl o vloupání do Watergate později, než kdy se o něm dozvěděl skutečně. Nixon o vloupání mlčel až do svého znovuzvolení, protože věděl, že Washington Post CIA by to použil, aby jeho opětovnému zvolení zabránil.

„Zločinem“, kvůli kterému byl Nixon odstraněn skutečně, byl jeho úspěch v nastolení mírovějších a stabilnějších vztahů s Ruskem a Čínou.

Trump
, jako podnikatel v realitách, si nebyl vědom minových polí, na která vstoupil, když řekl, že je čas normalizovat vztahy s Ruskem a přehodnotit účel NATO.

Americký vojensko-průmyslový komplex sedí na rozpočtu, který ždímá z amerických daňových poplatníků 1,000 miliard dolarů ročně. Tím, že vyhrožoval normalizací vztahů s nepřítelem, který byl vytvořen, aby tento obrovský rozpočet ospravedlnil, představoval Trump velkou hrozbu pro moc a zisky amerického národně-bezpečnostního státu.

To je důvod, proč bude Trump zlomen či odstraněn z postu prezidenta Spojených států.

Opět se dokazuje, že demokracie v Americe je bezmocná. Ve Washingtonu není nikdo, kdo může Trumpovi pomoct. Ti, kteří by mu pomoct mohli, jako já, nemohou být potvrzeni americkým senátem, který je nyní plně ovládán vojensko-průmyslovým komplexem, Wall Street a izraelskou lobby.

Trump se pokusil spojit utrpení Američanů s jejich vládou, což je akt velezrady proti oligarchii, která z Trumpa udělá příklad, který odradí politiky v budoucnu od populistických provolání k lidu.


The Assault on Trump vyšel 19. května 2017 na Strategic Culture Foundation. Překlad v ceně 310 Kč Zvědavec.

Bratři, kteří změnili svět

$
0
0
Jaroslav Fiala
22. 5. 2017 A2larm

Přinášíme exkluzivní rozhovor s americkým novinářem Stephenem Kinzerem o studené válce, vazbách USA na nacisty a nakreslení mapy Československa.


Stephen Kinzer je světově proslulý americký novinář a historik. Jako zahraniční dopisovatel listu New York Times pracoval v Turecku, Německu nebo Nikaragui. Dnes učí na univerzitě a píše do několika novin a časopisů. Je autorem řady knih, z nichž k nejznámějším patří All the Shah’s men (Všichni šáhovi muži) o americkém převratu v Íránu nebo Bratři. John Foster Dulles, Allen Dulles a jejich tajná světová válka, která vyšla nedávno v českém překladu. Nejen o ní jsme vedli následující rozhovor.


Napsal jste knihu o Allenu Dullesovi a Johnu Fosteru Dullesovi. Můžete shrnout, čím se tyto dvě postavy proslavily?

USA měly v padesátých letech ve svém vedení dva muže, kteří byli naprosto výjimeční. Poprvé v dějinách vedli americkou zahraniční politiku dva bratři – a to jak oficiálně, tak v rámci tajných služeb. V době vrcholné studené války pracoval starší z bratrů, John Foster Dulles, jako ministr zahraničí a mladší, Allen Dulles, jako šéf Ústřední zpravodajské agentury (CIA). Oba sourozenci byli nesmírně mocní a ovlivnili historii až do dnešních dnů. Dullesové jsou ideálním příkladem, pokud chceme pochopit, co prováděly USA v minulosti, co dělají dnes a co zformovalo svět, jak ho známe.

Jak bratři Dullesové změnili svět?

Bratři Dullesové skvěle vystihují podstatu Ameriky. Konkrétně víru, že USA jsou „vyvolený národ“, který rozumí okolnímu světu lépe než tento svět sám. Jejich rodinné zázemí bylo silně ovlivněné náboženstvím a dovedlo je k přesvědčení, že svět je striktně rozdělený mezi dobro a zlo. A že jejich povinností je zlo potírat. Souznělo to s misionářskou tradicí, která je v USA hodně silná. Bratři Dullesové viděli USA jako zemi, která svádí boj na život a na smrt s komunismem. A věřili, že v téhle válce jsou dovolené všechny prostředky.


Můžete to rozvést? O jaké prostředky šlo?


Dullesové viděli všechny světové události jako součást konfliktu mezi Washingtonem a Moskvou. Například začátkem padesátých let se ve středoamerické Guatemale chopila moci levicová vláda, která provedla pozemkovou reformu. Jenže Dullesové ihned uvěřili, že jde o spiknutí řízené z Moskvy, které má podkopat vliv USA v Latinské Americe. Guatemalskou vládu proto svrhli – a podobný model zopakovali ještě mockrát.

Dullesové chápali nezávislou zahraniční politiku zemí takzvaného třetího světa jako vyhlášení války. A proto rozpoutali tajnou světovou válku s cílem svrhávat vlády v Guatemale, Íránu, Indonésii a podobně. Americká veřejnost o tom samozřejmě nevěděla. A teprve s odstupem let zjistila, jak silně bratři Dullesové změnili dějiny.


Mluvíte o bratrech Dullesových jako o sehraném politickém týmu, který měl stejný postoj ke světu. Byly mezi nimi i rozdíly?

Bratři Dullesové byli ve svých názorech na svět a politickou ideologii stejní. A právě proto byli nesmírně nebezpeční. Kdyby v čele CIA a ve vedení ministerstva zahraničí stáli lidé s různými názory, možná by jeden z nich zpochybnil představu, že je normální podkopávat a svrhávat cizí vlády. Ale protože byli stejní, nemuseli o těchto věcech diskutovat. Věřili v naprostou výjimečnost USA a vlastní morální poslání. Zajímavé ale je, že v soukromém životě byli naprosto odlišní. Ministr zahraničí John Foster Dulles byl upjatý, zahleděný do sebe, ve společnosti se choval neohrabaně, byl arogantní a nepříjemný. Dokonce ani jeho kamarádi ho neměli moc rádi. Šéf CIA Allen Dulles byl úplný opak. Byl to šarmantní muž, skvělý vypravěč, rád chodil na večírky, hrál tenis a měl stovky žen po celém světě.


Ve své knize píšete i o spojení bratrů Dullesových s Československem. V čem konkrétně spočívalo?

Našel jsem celkem tři spojnice. Zaprvé, Allen Dulles dělal od mládí slibnou kariéru a už po první světové válce, v roce 1919, se spolu s americkou delegací zúčastnil proslulé Pařížské mírové konference. Působil tu jako člen Komise pro územní otázky a pomohl nakreslit hranice Československa. Dokonce prohlásil, že Československo vypadá jako banán – jako když hodíte banán na mapu Evropy. Podílel se na rozhodnutí přidělit Československu sporné území Sudet obývané převážně Němci, což později usnadnilo práci Hitlerovi. Starší z bratrů, John Foster Dulles, se zase koncem čtyřicátých let dostal do ostrého sporu s českým protestantským teologem Josefem Luklem Hromádkou, který učil na univerzitě v Princetonu. Foster Dulles tehdy plamenně tvrdil, že komunismus je „ďábelská ideologie“, která „těží z lidského zla“ a spřádá plány, jak zničit lidstvo. Hromádka mu oponoval, že komunismus nesmíme posuzovat jako „abstraktní zlo“, ale jako reakci na konkrétní společenské podmínky. Ujal se přece v carském Rusku, kde byly minimální osobní a politické svobody a panovala tam obrovská bída. Hromádka ale mluvil do zdi, protože Foster Dulles byl přesvědčený o své pravdě a zaslepený.

Nejmocnější bratři na světě. Vlevo šéf CIA Allen Dulles, vpravo ministr zahraničí John Foster Dulles

A ta třetí spojnice?

Jak už jsem řekl, Allen Dulles, mladší a šarmantnější z bratrů, vedl od padesátých let CIA a měl spousty žen. Jednou z nich byla i jedna účetní českého původu, se kterou se Allen scházel ve Švýcarsku. Jenže se objevilo podezření, že právě tahle žena je nepřátelský agent, který slouží Sovětům – byť není jasné, zda bylo jakkoliv podložené. Allen Dulles s ní chvíli randil a po jedné romantické večeři ji na procházce předal agentům britské tajné služby. Ti ji unesli a odvezli neznámo kam.

Myslíte, že ji zabili?

Podle všeho ano. Nikdo už pak o ní nikdy neslyšel.


V knize se také zmiňujete o vztazích bratrů Dullesových s nacistickým Německem…

John Foster Dulles udržoval dobré vztahy s nacistickou vládou ve třicátých letech. V té době pracoval v největší americké právní firmě Sullivan & Cromwell, kde se soustředil na mezinárodní právo, zbohatl a posílil svoji moc. A právě v této firmě pomohl nacistům najít v USA zdroje peněz, ze kterých mohli financovat svoji politiku, banky a továrny. Foster Dulles totiž viděl v Hitlerovi hráz proti komunismu a padl si do oka s německým ministrem hospodářství Hjalmarem Schachtem. Prosadil tedy, aby si nacisté mohli půjčovat peníze z amerických bank. Zmíněná firma Sullivan & Cromwell uvedla na kapitálový trh první americké dluhopisy vydané německým ocelářským molochem Krupp AG a rozšířila mezinárodní vliv firmy IG Farben, která později smutně proslula výrobou Cyklonu B. Jistý americký novinář napsal, že Foster Dulles pomohl vytáhnout Hitlera z finančních problémů a udělat z nacistické strany dobře fungující podnik. Když po vypuknutí druhé světové války tato spolupráce skončila, Foster byl zklamaný.


Mluvíte o spolupráci USA s nacisty, o tom, že Dullesové kreslili hranice států, působili v největší právní firmě, nakonec se dostali do čela tajných služeb a ministerstva zahraničí. Jak to, že dva bratři mohli získat tak obrovskou moc a vliv?

Při práci na knize mě překvapilo, jak úzká skupina lidí ve skutečnosti rozhodovala o zahraniční politice USA. Byli to samí bílí protestantští muži z bohatých rodin, kteří navštěvovali prestižní univerzity. Po studiích odcházeli pracovat do stejných investičních a právnických firem. Chodili do stejných klubů, intenzivně se setkávali a brali si podobné manželky. Ostatně strýček bratrů Dullesových byl americký ministr zahraničí Robert Lansing. Bratři Dullesové byli od mládí aktivní v politice. Foster Dulles byl poradcem několika politiků a pomáhal psát program Republikánské strany. Allen Dulles zase sloužil za druhé světové války v tajných službách, ale po jejím konci se už nechtěl vrátit do právnické praxe – hrozně se jako právník nudil a radši pokračoval v kariéře špiona.

 
Motivovalo vás k napsání Bratrů fungování politického establishmentu v USA? Nebo to bylo něco jiného?


Před lety jsem napsal knihu o tom, jak CIA v roce 1954 svrhla vládu v Guatemale a pak další knihu o svržení íránské vlády v roce 1953. Od začátku mi bylo jasné, že oba převraty zosnovali právě Dullesové. Chtěl jsem tyhle postavy oživit a vynést na světlo události, které je spojují. Konkrétně jde o násilné intervence do mnoha zemí, včetně epizod, jako byla snaha zabít Fidela Castra a konžského premiéra Patrice Lumumbu nebo destabilizovat vládu indonéského prezidenta Sukarna.

 
Zmínil jste Fidela Castra. Zdá se, že právě na něm si bratři Dullesové nakonec vylámali zuby…

Ministr zahraničí John Foster Dulles zemřel těsně před tím, než se Castro chopil moci. Šéf CIA Allen Dulles se ale snažil Castra svrhnout, a pohořel. CIA pod vedením Allena Dullese zosnovala na Castra atentáty a zorganizovala invazi proticastrovské emigrace v Zátoce sviní v roce 1961. Castro ale invazi porazil a Allen Dulles po tomto fiasku ve funkci skončil. Odvolal ho prezident Kennedy. Někteří konspirační teoretici dodnes věří, že se Dulles chtěl pomstít a měl dokonce prsty v atentátu na prezidenta Kennedyho v Dallasu v roce 1963. Já tomu ale nevěřím. Přesto tu existuje jedna zajímavá souvislost. Allen Dulles byl totiž členem slavné Warrenovy komise, která atentát na Kennedyho vyšetřovala. A Dulles tu dostal jasný úkol: v průběhu vyšetřování se ostatní členové komise ani americká veřejnost nesměli dozvědět o atentátech na Castra, svrhávání vlád ani dalších akcích CIA. Byl to Dullesův poslední zpravodajský majstrštyk.

 
Jaké poučení si můžeme z příběhu o bratrech Dullesových vzít pro dnešek?
Když USA nebo jiná velmoc násilně intervenují do politických záležitostí ostatních zemí, výsledky jsou z dlouhodobého hlediska tragické. Chvíli se sice zdá, že vojenské intervence fungují, jenže nakonec intervence oslabí nejen cílovou zemi, ale i bezpečnost velmoci, která intervenuje. Útoky, které podnikli bratři Dullesové, ve své době vypadaly úspěšně. Jenže z dnešního pohledu přinesly pro jednotlivé země katastrofální následky. Lekce bratrů Dullesových tedy zní jasně: politici musí pečlivě přemýšlet o dlouhodobých důsledcích intervencí a musí je vzít v potaz, když uvažují o dobrodružstvích v zahraničí. Věřím, že si nejen Američané vezmou z příběhu o bratrech Dullesových právě tohle poučení.


Mluvíte o katastrofálních následcích intervencí. Nenašel byste ani jeden příklad intervence, která přinesla něco pozitivního?

Samozřejmě tu je angažmá USA ve druhé světové válce proti Hitlerovi nebo Marshallův plán, který pomohl obnovit západní Evropu po roce 1945. Amerika to dělala z mocenských důvodů a měla v obou případech své jasné zájmy – nešlo o čirý altruismus. Přesto to pozitivní důsledky přineslo. Musíme ale dělat rozdíly. Já mluvím o vojenských intervencích, kdy se velmoci násilně vměšují do záležitostí cizích zemí, kde destabilizují a svrhávají vlády. A tady vidím důsledky opravdu negativně.

 
Jaký názor máte na Donalda Trumpa? Bude jako většina jeho předchůdců a začne nové intervence nebo válku?

Spousta Američanů – republikáni i demokraté – věří, že USA nějak záhadně ční nad ostatními státy, a proto můžou zasahovat do událostí kdekoli na světě. Tohle se od dob bratrů Dullesových moc nezměnilo. Je fakt, že spousta lidí nejprve viděla v Trumpovi šanci, že USA se budou v zahraniční politice chovat zdrženlivě. Jeho řeči občas zněly nadějně a někdy byly zase hrozně nabubřelé a plné víry v americkou výjimečnost. Nicméně Trump se v Bílém domě vrátil ke starému známému vzorci: že USA jsou nejmocnější země a můžou zasáhnout, kdekoliv se jim zamane. Možná je to další důkaz posedlosti mocí. Ta vtahuje všechny vrcholné činitele ve Washingtonu do jednostranného pohledu na svět.

- - -

Gratulace k narozeninám Madeleine Albrightové

$
0
0
Martin Koller
22. 5. 2017  ParlamentníListy

Někdejší americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, jako pražská rodačka původně Marie Jana Körbelová, slavila ve Washingtonu osmdesáté narozeniny. Velkou oslavu při té příležitosti uspořádali i její pražští přátelé v Knihovně Václava Havla. Analytik Martin Koller využil jubilea a sepsal, čím se tato dáma zapsala do dějin světa. Ponořte se tedy do nehezké historie Clintonova Bílého domu včetně takových nepříliš známých epizod, jako je role paní Albrightové kolem genocidy ve Rwandě.

Je to pár dnů, co jsme mohli v některých médiích zaznamenat oslavy osmdesátin bývalé ministryně zahraničí USA Albrightové. Obecně podlézavé komentáře ve stylu pražské kavárny by mohly vzbudit dojem, že se jedná o sympatickou babku, která nezištně celý život konala dobro a do naší země ji táhne láska k českému lidu. Ovšem v mnoha zemích je názor zcela opačný, takže nezaškodí i jiný než oficiálně nakomandovaný globalistický a multikulturní pohled v rozporu s propagandou šířenou českými médii posluhujícími cizím zájmům.

Bývalá Marie Jana Körbelová, nikoli Korbelová (rodina si účelově upravila jméno až po druhé světové válce) slavila a přijímala gratulace na českém zastupitelském úřadě ve Washingtonu. Namístě je otázka, proč si soukromá osoba dělá slavnost na našem velvyslanectví? Je to evidentní doklad dlouholetého úpadku české diplomacie, zvláště pod vedením současného eurosocialistického ministra, který působí dojmem člověka měnícího názor podle situace a sloužícího spíše Bruselu, Berlínu a Washingtonu než své vlasti. Vlastně je namístě otázka, zda se ještě jedná o českou diplomacii a českého ministra.

Pravděpodobně hlavním gratulantem byl bývalý velvyslanec USA v Praze Schapiro, který v době výkonu funkce proslul výrazně nediplomatickými, možno říci protičeskými aktivitami. Za něco takového se velvyslanci odvolávali z funkce. Naše(?) ministerstvo zahraničí ani nemrklo. Tak jako Schapiro se nechovali ani německý velvyslanec v červnu 1941 v Moskvě a japonský v prosinci téhož roku ve Washingtonu. Zajímavé je, že Schapiro, který má tak velký odpor k většině českého národa a jeho řádně zvolenému prezidentovi, zůstal v Praze. Předpokládám, že proto, aby dále škodil a spolupracoval s lidmi, kteří by nejraději viděli naši republiku jako rozkrádanou islamizovanou kolonii prolezlou korupcí a válčící s Ruskem a Čínou.

Před prezidentskými volbami 2013: Schwarzenberg je báječnej člověk:


Dalším význačným gratulantem, hluboce ohnutým v pase, byl předseda výboru Poslanecké sněmovny pro evropské záležitosti Benešík, reprezentant KDU-ČSL. Tomu se vcelku nelze divit, neboť KDU-ČSL a její klony TOP 09 a STAN jsou kromě zelených hlavními nositeli protinárodní ideologie multikulturalismu a pokryteckého podlézání cizáckým zájmům, počínaje sudeťáky. To vše je základ pokrytecké ideologie takzvané pražské kavárny. Zde velmi dobře vidíme ostudnou destrukci křesťanských církví a odklon dříve křesťanských stran od křesťanství, protože to bylo ve své ryzí evropské podobě patriotické, tedy vlastenecké. Nejlépe je to definováno Chateaubriandem v knize Duch křesťanství.


O přízeň Madly soupeřil rovněž poslanec za ANO Šrámek. Zde vidíme zásadní rozpor hnutí ANO. Na jedné straně zakladatel ANO, velkopodnikatel Babiš, který se společně s prezidentem Zemanem stal v současné době cílem soustředěného nenávistného útoku nezištných vlastenců z takzvané pražské kavárny, k nimž se v současnosti přidala rovněž většina vedení ČSSD a částečně bohužel i ODS. Na druhé straně vidíme značnou část vedení a členské základny ANO, kterou tvoří přeběhlíci z ODS, TOP 09, KDU-ČSL a ČSSD, přičemž si můžeme připomenout jména Telička, Jourová či Zlatuška, na něž po volebním debaklu před čtyřmi roky nezbyla koryta. Pod vedením Stropnického či Krnáčové samí reprezentanti pražské kavárny.

Jak potom můžeme důvěřovat takové politické straně a jakou má její šéf v takovém kavárenském spolku oporu? Není to vše jen obrovská komedie? V současné bitvě české politiky plné špíny přepírané v protinárodních médiích se jeví jako lepší strana pan Babiš bez ohledu na propagandu většiny médií. Proto by mne opravdu zajímalo, jak ho oddělit od jeho protinárodních kavárenských partajníků, na něž se může spolehnout jako Caesar na Brutta a jimž nikdo rozumný nemůže věřit ani pozdrav.

Pánové se ve Washingtonu předvedli dárky. První bylo srdce z rubínů ve stylu Václava Havla. Rudé srdce pro Madlu, známou jako „krvavá“ díky vraždění civilistů na Balkáně letectvy NATO, to je opravdu vhodný dárek. Šrámek přivezl z Plzně medaili generála Pattona.

Silně pochybuji, že přímý vojácký Patton by byl nadšen pokryteckými figurami na této oslavě, a neméně pochybuji o tom, že byl přítelem multikulturalismu či genderismu, které Albrightová ztělesňuje. Kdyby byl naživu, pravděpodobně by se odměnil za nechutné zneužití svého jména pěstí, jezdeckým bičíkem nebo svištící špičkou boty. Ostatně kdyby viděl, že českým ministrem obrany je herec, patrně by padl smíchy. A možná by už nelitoval, že nemohl osvobodit Prahu.

Baba Jaga s hvězdami a pruhy


Zabývat se jejím životopisem před nástupem do politické kariéry pravděpodobně nemá smysl, ale některé údaje působí opravdu zajímavě. Mimo jiné se dozvídáme, že rodina měla po emigraci z Československa do USA v roce 1948 jen skrovné finanční prostředky. Nicméně studovala na soukromé internátní škole ve Švýcarsku. Není co dodat.

Když se podíváme na kariéru Albrightové, nelze přehlédnout, že je úzce spojena s rodinou Clintonových a má rovněž blízko k nejostudnějšímu americkému prezidentu Obamovi, stejně jako k multikulturní, islamomilné, genderistické, protievropské, protikřesťanské a protibělošské politické hvězdě Merkelové. Bez velké nadsázky ji můžeme označit za zloducha světové politiky devadesátých let, jakousi demokratickou babu Jagu. Vyškolil ji sice Zbygniew Brzezinski, ale do jeho diplomatické mazanosti měla vždy daleko.
 
České zelí si Hillary Clintonová neoblíbila, Václava Havla však ano. Projev na podporu její loňské prezidentské kandidatury vstoupil do dějin
Vždy fungovala pouze jako hlásná trouba cizích názorů typu moderátorky ČT24 a nebyla zaznamenána žádná její vlastní pozoruhodná myšlenka. Samozřejmě pokud nemyslíme šokující srovnání našeho listopadu 1989 s ukrajinským Majdanem. Albrightová zde myšlením či přáním předběhla dobu, když vidí naši zemi jako totálně rozkradenou Ukrajinu rozparcelovanou jako soukromý majetek několika oligarchy a na hranici jaderné války s Ruskem.
Madeleine Albrigtová dostala dokonce roli v populárním televizním seriálu

Nicméně nelze popřít, že její místní přátelé se o to snaží ze všech sil. Proslavila se ostatně i jinými moudry ukazujícími její pravou tvář. Při podepisování svojí knihy v pražském nakladatelství Neoluxor označila Srby za odporné. Tím se dokonale shodla s německými nacisty, před nimiž její rodina utekla v roce 1939 právě přes Jugoslávii a s pomocí Srbů do Británie.

Get out!!!


Zdá se, že Albrightová má velmi pružné svědomí a myšlení, pokud jde o zapomínání nacistických zločinů, stejně jako někteří čeští(?) milovníci sudeťáků z KDU-ČSL, jejichž příbuzní ukončili život v nacistických koncentrácích. Hlavně když z toho něco kouká. Madle to vyneslo slušný zisk její firmě Albright Group díky získání podílu na telekomunikacích v Kosovu, které využívá i tamní americká základna Bondsteel.

Madeleine Albrightová se přijela podívat do Kosova v roce 2015:
.... .... .... 

Dále se můžete dočíst o její reálné diplomatické tváři: ignorování vraždění a genocidy ve Rwandě a na Východním Timoru ... okupace Haity … podpora islamistů a narkomafie ve válce v Jugoslávii ... jak formulovala novou Mnichovskou dohodu – smlouvu z Ramouillet a chtěla okupovat Srbsko a Černou Horu … o bombardovací kampani proti Srbsku … o etnických čistkách na Balkáně jako důsledku její politiky … o jejím osobním kamarádství s teroristy a narkobarony z UČK … jak ctibažná Albrightová dostávala od Havla řády … o válečných štváčích a lhaní Tonyho Blaira … a nakonec je přidáno i její kázání ke studentům Univerzity Karlovy. Mnoho dalších videí.  (Celý text zde)



Související články vyšlé na parlamentních Listech:


Proč se paní Nováková chtěla vrátit z Anglie domů a jak se jí to povedlo (VIDEOreportáž)

$
0
0
23.5.2017  VDRtv

Toto video je již téměř rok staré, bohužel na aktualitě neztratilo.




Viewing all 19126 articles
Browse latest View live