Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Blbost bez hranic

$
0
0


Zdeněk Hrabica
4. 6. 2017
Komunistům, jejichž zrod vůbec nesouvisí s naší zemí, se dneska u nás říká opovržlivě komanči, komouši nebo komáři. S odporem vyslovují tuhle hanlivou nálepku i četní bývalí členové KSČ. Píší občas i do Práva, o němž právě tací vyhlašují, že to jsou jediné české noviny, které nepatří cizákům. K čemu ta češskost vlastně je, to v daném případě ví jenom čert.


Sociálním demokratům se říkalo, hned pár let po jejich vzniku a zejména po nastolení oportunistických ústupků, socani, národním socialistům kvůli brku ve znaku – brkouni. ODS poté, kdy si dala do emblému modrého ptáka ptáci, lidovcům se odjakživa říkalo, že jsou to černokabátníci. Ne-li hůře!

Jak se bude říkat těm dnešním členům pofiderních partají, je zatím ve hvězdách. Třeba těm, co se neuplatnili nikde jinde a pobrali žezla namísto ve straně – tentokrát v hnutí ; v hnutí ANO! Koho mám v danou chvíli na mysli- pak se nespletu, když jich pár vyjmenuji - určitě si vzpomeneme na Jourovou, Teličku, Komárka...za mrzký peníz jsou ochotní připravit majlant.

Patří k nim samozřejmě i Štětina.

Je krásné, že si to můžeme spontanně i jednotlivě myslet a dokonce i napsat. A oni mají stejné právo, když nám vyklepnou kožich.

Jenže vypořádat se s tímto nejenom etymologickým problémem, to už není nasnadě. Máme tu přece pořád Bohumínské usnesení a předem vymezený imperativ od těch, kdo se chlubí, že ještě mají silný mandát. Zní: s komunisty nikdy a to na věčné časy.


Ale díky pánubohu, se každý z nás ještě zatím a někdy můžeme vymezit po svém. . . Což je dobře, ale nestačí to ani za mák. Ani za babku tabáku. Stěžovat si lze tak akorát na lampárně! Ale lampárny na Českých drahách zanikly.

A moc důležité bylo ještě včera umět vylévat denně splašky na krutovládce Putina a pohladit pravidelně lidského Obamu nebo Clintonovou s Albrigthovou. Teď už máme, co jsme chtěli, můžeme dokonce vylévat splašky s Merkelovou i na Trumpa.

Málokteré generaci po majetkovém převratu v roce 1989 bylo něco podobného dovoleno.

Foto autor

Ledy se sice pohnuly, ale...

$
0
0
Jiří Baťa
5. 6. 2017
Vláda, světe div se, přidávala na platech. Výdělky v sociálních službách vzrostou od července tohoto roku o 23 procent, pracovníci v kultuře a nepedagogických profesích ve školství si přilepší o 9,4 procenta. Více, tedy o 2000 korun, dostanou i zdravotní sestry. To jsou základní informace o opatření, které provedla vláda ani ne tak z pocitu sociální potřebnosti, ale spíše jako předvolební, populistický tah.


Nicméně, ať už byla motivace jakákoli, díky i za to. Možná nebýt těchto podzimních voleb, zaměstnanci zmíněných profesí by měli s přidáním peněz ještě dlouho tzv. utrum. Zde je pozoruhodné, že stát přidává na platech rovněž zaměstnancům ze soukromého, potažmo církevního sektoru. Máme tomu rozumět, že jde o projev maximálního liberálního přístupu k věcem veřejným, tedy ke zdravotnictví? Nějak to nekoresponduje s tvrzením prof. Pirka který říká, že cituji: "Péče o zdraví není celospolečenská záležitost, to je zrůdný názor z minulého režimu." Podle něj se prý má každý občan o své zdraví starat sám a společnost mu v tom má jen pomáhat. Pokud však jde o péči nemocných seniorů nebo postižených občanů, je názor pana profesora starat se sám o sebe, holý nesmysl.

Pan profesor mimo jiné také poukazuje na to, že realizace všeobecné péče o zdraví jako celospolečenská záležitost prý nedovoluje některým movitým občanům připlatit si na zdravotním pojištění, aby prý v případě potřeby mohli být umístěni v lépe vybavených, tedy luxusních nemocničních pokojích. Za čí peníze však budou pořizovány tyto luxusní pokoje pan profesor mlčí. Nebo si snad myslí, že těch pár tisíc, co by si několik málo bohatých jedinců připlatilo na nemocenském pojištění, by pokrylo milionové investice do těchto pokojů? Nebo prý není možnost pořídit si vysoce kvalitní oční čočky, aniž by prý bylo možné odpočítat základní cenu, hrazenou pojišťovnou a jiné podobné výlevy a nářky diskriminačního charakteru, na který v pojetí „péče, jako celospokečenská záležitost“ prý někteří bohatí občané doplácí.

Nemyslím, že má pan profesor Pirk pravdu i když mu nelze jistou pravdu přiznat. Ta spočívá v tom, že by se občan měl skutečně více a lépe o své zdraví starat. Nicméně praxe, jak ji vidí pan profesor není v žádném, byť demokratickém státě. Pokud je snad k jeho názoru v některém státě blíže pak jen proto, že jsou tam také všeobecně mnohem vyšší mzdy, platy a důchody, což (zcela jistě ne všem) umožňuje občanům si buďto připlatit, nebo již běžná (základní) zdravotní péče má v samém základu vyšší standard než u nás. Ale názor pana profesora Pirka není v případě přidání na platech zdravotním sestrám ten rozhodující moment. Ten spočívá v otázce, v jakém typu zdravotnického zařízení sestry dostanou přidáno.

Zde je naprosto nepochopitelné a paradoxní, že přidání 2000 Kč se týká zdravotních sester kromě státních a krajských zařízení také v soukromých, ba co víc i v církevních zařízeních. Domnívám se, že v intencích názorů pana prof. Pirka je to v naprostém rozporu i když nepochybuji, že by pan profesor nebyl proti tomu, aby se v soukromých zdravotnických zařízení na platech zaměstnanců, v tomto případě sester, podílel i stát. Jen mi to poněkud nedává logiku, když zdravotnické zařízení jako soukromý sektor má být dotováno penězi daňových poplatníků, tedy nás všech občanů a na druhé straně stát nemůže zasahovat, natož dotovat, mzdy nebo platy zaměstnanců v soukromém sektoru. Mají-li být platy zaměstnanců soukromého zdravotnického zařízení včetně církevního hrazeny, případně dotovány státem, pak takové zařízení ztrácí charakter soukromého subjektu a z logiky věci by bylo výhodnější, kdyby byly ve vlastnictví státu.

Už zcela mimo mé chápání je zjištění, že přidáno mají dostat rovněž sestry v církevních zařízeních. Ne že bych jim to nepřál, ale jde především o základní princip, neboť i církevní zdravotnické zařízení je na úrovni soukromého subjektu. Je-li řeč o principu pak je na místě zmínit, že v rámci cirkevních restitucí a církevního vyrovnání je církvi vracen (z hlediska vlastnického značně problematický) majetek, resp. spláceno finanční vyrovnání a přesto stát i nadále dotuje církev cca 160 miliony korun ročně na režijní výdaje (platy, mzdy apod.) Nyní občané zjišťují, že zaměstnanci ( v tomto případě zdravotní sestry) církevního zařízení, jsou placeni ze státních prostředků, peněz nás občanů.

Lze se zcela oprávněně domnívat, že i ostatní personál (lékaři, pomocný personál, resp. administrativa) jak soukromých, tak církevních zařízení jsou rovněž placeni ze státních postředků. Poznamenávám, že všem zaměstnancům, tedy nejen zdravotním sestrám, kteří „dřou za suché z nosu“ přeji, aby dostali přidáno. Jen mi vadí, že zatímco zaměstanci klasické soukromé firmy dělají i s přesčasy za 12 tisíc měsíčně a stát jim na mzdách z pochopitelných důvodů nepřidá, pak zaměstnanci soukromých či církevních zdravotnických zařízení přidání na platech dostanou. Od vlády je to farizejské, nespravedlivé, diskriminující jednání, neřku-li přímo nemravný předvolební populismus už tak nemálo profláknuté vlády.

Ivan David pro Parlamentní listy: Největší problém dneška? Propaganda, korektnost, Evropské hodnoty. Vzývání demokracie je projev zoufalství těch, kteří nemají lidem co nabídnout

$
0
0
5. 6. 2017      Parlamentní listy
PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Prezident Miloš Zeman nezvýhodnil podle exministra zdravotnictví Ivana Davida šéfa hnutí ANO Andreje Babiše proti premiérovi, i když to tak možná zvenku vypadalo. „Ve skutečnosti byl Andrej Babiš v rukou prezidenta nástrojem na dráždění Bohuslava Sobotky,“ prohlásil bývalý sociální demokrat. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz připustil, že horší zdravotní stav vždy znevýhodňuje, pokud naopak neusnadňuje vyhnout se nepříjemnostem. Ale dodává, že Miloš Zeman používá hlavu, zvláště některé části mozku, a ty má podle něj v lepším stavu než všichni jeho kritici.
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš již není ve vládě, jeho hnutí však vládní krizí příliš neutrpělo. Naopak ČSSD podle průzkumů ztrácí. Jak je to možné? Byla chybou snaha zbavit se Andreje Babiše, nebo trochu nešťastný postup premiéra, když nejdřív přišel s demisí celé vlády a potom s odvoláním Andreje Babiše? 

Bylo chybou jít do vlády s oligarchou. Jenže Sobotkovi by funkcionáři neodpustili promarnění příležitosti být „ve vládě“. Bylo jasné, že si Andrej Babiš nadiktuje podmínky. Předpoklad, že se znemožní anebo omrzí, se nenaplnil. Z vymístění Andreje Babiše z vlády čouhá účelovost jako sláma z bot. A také dokazuje špatný odhad premiéra a jeho poradců. Byl na něj tlak, aby ukázal, že dokáže zastavit pád preferencí, takže musel udělat „NĚCO“. Jenže se dostal do situace, že ať udělá cokoli (z toho co může a co umí), bude to ještě horší.

Pokud mluvíme o krizi, takzvaná „vládní“ je v rámci celkové krize nepatrná epizodka. Ve skutečnosti hrozilo, že se provalí, že vládu ani moc nepotřebujeme, že úřednický aparát si vystačí sám a politické vedení je k ničemu, protože mu chybí projekt k překonání skutečných problémů a s velkým humbukem řeší podružnosti. Nemůže si dovolit ani pojmenovat nepříznivé trendy, protože by vzbudilo očekávání, co s tím udělá, a ono nic nemůže, aby se mu nezhroutila křehká stavba. Pravice je zbytečná, protože splnila to, co slíbila. Levice je zbytečná, protože není schopna odstranit následky toho, co splnila pravice. Babiš je plod pravice a i ta se teď zlobí, že jí přerostl přes hlavu. Reálný projekt nemají ani „protestní hnutí“.

Co míníte skutečnou krizí, těmi skutečnými problémy?

Nestačí sledovat jen vybrané ekonomické ukazatele. Skutečnými problémy jsou úpadek mnoha oblastí, od vzdělání, přes kulturu včetně vztahů mezi lidmi, úpadek populace. Absence představy o budoucnosti a možná i budoucnosti samé, jakási bezperspektivnost pro příliš mnoho lidí, nedostatek smysluplného uplatnění a tím i přiměřeného společenského uznání. Totiž systém sám je perverzní, i když si můžeme ve volbách vybrat mezi jeho reprezentanty. Skutečným problémem této země jsou například „evropské hodnoty“, lež zvaná „politická korektnost“, lež o demokracii, všudypřítomná propaganda režimu. Mně nestačí, že je jinde hůř.

Gabriel Laub napsal, že nejzarytějšími zastánci otrokářství nebyli otrokáři, ale privilegovaní otroci. Mám na mysli postavení země a jejího lidu, které připomíná otroctví. Bude tomu tak, dokud „naši představitelé“ budou privilegovaní otroci. Může se zdát, že s tím politici nemají a nemohou mít co dělat. Ale to je omyl.



Jak to, že voliči ČSSD neslyší na rétoriku „obrany demokracie“? Co vlastně chtějí potenciální voliči sociální demokracie od svého vedení? 

Potenciální voliči ČSSD existují, ale na to, aby nebyli jen potenciálními, chybí odvaha vedení pojmenovat věci pravými jmény a navrhnout opravdové řešení. Také chybí to, co bylo ztraceno, a to je důvěryhodnost. Ta se snadno ztrácí a těžce získává. Zvýšení důchodu o pár korun to nenapraví. Voliči nejsou tak laciní, jak si představuje vedení ČSSD. Počítá, že dvě stovky za měsíc je víc než jedna kobliha za čtyři roky, ale nechápou, že Babiš prodával naději v době, kdy se nevědělo, že je z větší části falešná.

Vláda schválila, že od července dostanou zdravotní sestry ve směnném provozu u lůžek dva tisíce korun přidáno. Není pochyb, že zvýšení platů zdravotních sester je nutné, protože je to jeden z důvodů, že současné zdravotnictví trpí katastrofálním nedostatkem zdravotních sester. Ale proč k tomu podle vás dochází až teď, před volbami? A očekáváte, že podobných dárků voličům bude přibývat?

Dva tisíce měsíčně, to je lepší než drátem do oka, ale mám pochybnosti, že to bude stačit, aby absolventky příslušných škol šly do zdravotnictví a do směnného provozu. Ty, které vykonávají za mnohem více peněz často i méně kvalifikované práce v Rakousku, Německu či jinde, se sotva vrátí.
Vracím se k podstatným problémům. Prostě mzdová hladina je v západních zemích podstatně vyšší a oni levně koupí práci lidí, jejichž kvalifikaci (od mateřské školy) jsme zaplatili my. Velkoklub musí za přestup hráče z jiného klubu zaplatit. Je proti „evropským hodnotám“, aby západní cizinci platili na zámku Konopiště vyšší vstupné, ale není proti těmto hodnotám, že mají naši občané třetinové platy. Prostě nás systematicky vykrádají. To není nahodilý jev, ale přímo jeden z principů Evropské unie – volný oběh kapitálu, zboží a pracovních sil. Oni levně nakupují, odsávají zisky a kradou mozky a svaly. Zvýhodňovat vlastní hospodářství je v Evropě zakázáno, ruinovat naše je dovoleno. A naše vláda se stará, jak tento systém nikoli překonat, ale udržet – od podhodnocení měny až po pobídky „investorům“. Vláda podporuje hlavní principy EU, včetně obchodu s levnou prací našich občanů. Ani se nezmiňuji o „vícerychlostní Evropě“...

Když se vrátím k oněm zdravotním sestrám, není jich dost dostupných na trhu práce. Ani po přidání dvou tisíc, což je správné, ale je to záplata a problém to nevyřeší. Tím jsou mzdové disproporce v Evropě.

Andrej Babiš už není ministrem financí, nemůže tedy prezentovat toto rozhodnutí jako svůj úspěch, což dělal při podobných příležitostech. Mohou tedy všechny předvolební dárečky, které teď v jeho vládní nepřítomnosti prosadí ČSSD, pomoci ke zvýšení její podpory ve sněmovních volbách?

Víte, jak je to s dárečky. Máte-li hluboce nespokojeného partnera, dárečky k svátku to nevyřešíte. Lidem chybí dlouhodobá perspektiva. Chybí jim, i když o ní nemluví, protože dávno zapomněli nebo nikdy nezažili, že by mohli něco takového očekávat. Politici se smíchem mezi sebou říkají: „To, co vám mohu slíbit, to vám nikdo nedá.“ Ale sliby fungují, jen když se neztratila důvěra.

Předpoklad, že občané jsou stále stejní nepoučitelní blbci, neplatí donekonečna. Blbost lidí je konstanta, na kterou, zdálo se, bylo spolehnutí. Jenže to platí pro čím dál menší části populace, která je vždy ochotna volit ty, kteří vykřikují: „Nejsme jako my!“ Politikům jsou nevoliči lhostejní. Ale to je zásadní chyba úsudku. Nevolič je jen vyhraněná forma voliče ze zoufalství. A na toho se nelze spolehnout. Takových je čím dál víc.

Nebudu se omlouvat na svoji oblibu Plechanovovy práce „O úloze osobnosti v dějinách“. Plechanov byl marxista, který byl proti revoluci v Rusku. Předpokládal, že když se nahromadí zásadní neřešené společenské problémy, nutně se objeví osobnost, která nabídne řešení. Naděje, kterou vyvolá, nemusí být nutně falešná.

Ti zoufalci, mezi nimiž si máme demokraticky vybrat, nejsou schopni řešit nic podstatného. Ti inteligentnější to vědí, proto ten hon na „populisty“. Mluví o demokracii a činí z toho pojmu synonymum beznaděje. Nic řešit nelze, bylo by to „nedemokratické“, i když by si to lid přál. S tím se ale nedá dlouho vystačit.



Z kandidátek sociální demokracie do Poslanecké sněmovny mizí kritici současného vedení. Je to pochopitelné, třeba v případě exhejtmana Jiřího Zimoly, kvůli obavám, aby tito lidé nepoškodili ČSSD, nebo jde spíš o snahu současného vedení strany mít na kandidátkách jen lidi loajální současnému vedení?

Pan Mgr. Sobotka se dlouhodobě zbavuje nekonformních lidí, hlavně těch, kteří poněkud vyčnívají. Než jsem vystoupil z ČSSD, byl jsem členem Ústředního „výkonného“ výboru. Pamatuji doby střetávání myšlenek. Před nějakými sedmi lety se už skutečně diskutující dali spočítat na prstech. Pravidelně jsme tuto nevděčnou roli hráli s Valtrem Komárkem. To nám ještě občas tleskali. Pak už se bedlivě sledovalo, kdo první utuchá v potlesku vedoucím představitelům. Krajští předsedové si dělali čárky a hledali ty, kteří uměli nejlépe souhlasit. Před volbami do funkcí se už otevřeně rozdávaly seznamy těch, kteří mají být zvoleni, protože byli shora navrženi a ještě více shora schváleni. V ÚVV, v tomto podle stanov „nejvyšším orgánu mezi sjezdy“, se projednávalo jen to, co bylo předem schváleno v politickém grémiu nebo alespoň v předsednictvu.

K čemu to vede? Podobná strategie vede k degeneraci každého politického uskupení, ať podle deklarací levicového či pravicového, rychleji malého počtem členů, než velkého. Samozřejmě podnikatelský projekt pana Babiše drží tento přístup z principu věci od samého počátku. Předsedové formující vedení z nohsledů by si měli uvědomit, že nebudou mít zpětnou vazbu a budou mít stále větší problém se orientovat v realitě. Krom toho mají sice veškeré zásluhy, ale také veškerou odpovědnost. Doba se mění. Jak napsal Jerzy Lec: „Některé chyby jsou už chybami, některé ještě zásluhami.“

Někdo by si mohl myslet, že semknutá strana skandovaně tleskajících funkcionářů u nás nemůže dosáhnout dokonalosti severokorejského vzoru. Nevím, rozhodně se k němu může hodně přiblížit. Politická strana, v níž se podařilo udusit vnitrostranickou demokracii, nemůže reprezentovat zájmy voličů. Takové strany (a hnutí) jsou dnes prakticky všechny. Vyberte si!

Jak se díváte na vyjádření vedení ČSSD, že bude hledat vlastního kandidáta do prezidentské volby? Je to chyba, která jí vezme další hlasy ve volbách, nebo se členové a voliči ČSSD skutečně odvracejí od prezidenta Miloše Zemana, když podpořil proti jejich předsedovi a premiérovi země šéfa hnutí ANO Andreje Babiše? 

No, nevím, kdo by se toho ujal, aby to nebyl současně propadák. Podpora ČSSD, tedy Bohuslava Sobotky, má příchuť polibku smrti. Miloš Zeman skutečně není současnému předsedovi ČSSD příznivě nakloněn. Bohuslav Sobotka by raději bral libovolného Nezemana. Jenže jeho osobní preference se poněkud míjejí s preferencemi stále ještě potenciálních voličů ČSSD. Jak prosím vás prezident podpořil Andreje Babiše proti premiérovi? No, možná, že to tak „zvonku vyzeralo“. Ve skutečnosti byl Andrej Babiš v rukou prezidenta nástrojem na dráždění Bohuslava Sobotky.
Je rozšířena domněnka, že Miloš Zeman by měl být k těm, kteří mu okopávali kotníky a nakonec ho drasticky ponížili, shovívavější. Ale těžko být imponující a současně hrát roli fackovacího panáka. Jistě by nemusel tolik postupovat spektakulárně a naopak více zákulisně, jenže, co se nekoná na jevišti, těžko ovlivní diváky. A politika je nutně i divadlo.


Prezident Zeman čelil kritice, že v Číně i na summitu NATO vypadal unaveně, dokonce se neúčastnil části oficiálního programu. Volební preference mu kvůli vládní krizi poklesly jen o dvě procenta, ale velmi posílil jeho protikandidát, bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš. Co si jako lékař myslíte o zdravotním stavu Miloše Zemana? Měl by podle vás znovu kandidovat, je schopen zvládnout dalších pět náročných let v čele země?

Horší zdravotní stav vždy znevýhodňuje, pokud naopak neusnadňuje vyhnout se nepříjemnostem. Jenže Miloš Zeman používá hlavu, zvláště některé části mozku. Ty má, domnívám se, v lepším stavu než všichni jeho kritici. Ti by byli spokojenější s někým, kdo svižně klade věnce a do ničeho se neplete, pokud nedostal instrukce. Jiří Drahoš používal dosud jiné mozkové dráhy, v politice nemá natrénováno, ale jako loutka by mohl vyhovět. Postavit proti politikovi někoho „z vědy“ není nový nápad. Proti Edvardu Benešovi postavili profesora Němce z Přírodovědné fakulty UK. Vliv médií a agentur samozřejmě nelze podcenit. Případ Karla Schwarzenberga je výmluvný.


Tomáš G. Masaryk byl při druhé prezidentské volbě starší, než je Miloš Zeman. Mám dobrou fantazii a proto si dovedu představit lepšího kandidáta, než je Miloš Zeman, jenže žádného takového nevidím a netuším, odkud by se mohl vynořit.

Zajímavou sondou do duše národa mohla být vlna podpory Jiřímu Kajínkovi. Co to signalizovalo? Nedůvěru v soudní systém, nedůvěru ve spravedlnost, nedůvěru v polistopadové zřízení jako takové? 

Příběh Jiřího Kajínka, tak jak nám byl předkládán, byl zřejmě lživý jako velmi mnoho dalších. Nešlo o sympatii k Jiřímu Kajínkovi osobně, šlo o odpor ke lži.

Soudci jsou také v nejlepším případě jenom lidé. Nelze se úplně vyhnout tomu, aby si někteří nevykládali nezávislost jako prostor pro zvůli. Kajínek nebyl žádný bojovník proti zřízení. Byl někým, komu nebyla, přes zjevné pochybnosti, umožněna revize procesu. Lidé jsou na spravedlnost nesmírně citliví. Na nespravedlnost si nelze s klidem v duši zvyknout.

Oskar Krejčí: Trumpův obchod se smrtí

$
0
0
5. 6. 2017    První zprávy
PZ: Ve čtvrtek jste v Klubu Nového slova v Bratislavě mluvil o cestě amerického prezidenta Donalda Trumpa na Blízký východ a do Evropy. Kdybyste měl shrnout do jedné teze, co bylo nejdůležitějším tématem jeho cesty, co byste řekl?
Prodej zbraní...


PZ: V saúdskoarabském Rijádu to bylo zřejmé, ale v Evropě?

Když to řeknu stručně, v Evropě Trump požadoval, aby výdaje NATO vyrostly na 57 % světových vojenských výdajů. Podle rozhodnutí summitu ve Walesu z roku 2014 by 20 % těchto výdajů mělo jít na nákup a výzkum nových zbraní. Povětšině amerických zbraní.

PZ: Tím narážíte na požadavek zvýšit výdaje členských států NATO na dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP)?
Humbuk kolem plánu navýšit vojenské výdaje států NATO na dvě procenta HDP se týká především prodeje zbraní. Celé je to plné absurdit, které je možné šířit a realizovat jen díky nezodpovědnosti a neznalosti evropských státníků plus oddanosti nejdůležitějších západních médií válečnickým sloganům. Militarismus je vydáván za oddanost bezpečnosti.

PZ: Někdo by mohl trousit, že to zní velmi agresivně a předpojatě. Máte pro takové tvrzení nějaký důkaz?

Vezměme například analýzu, kterou měsíc před summitem NATO, kterého se poprvé účastnil Donald Trump, zveřejnil Stockholmský institut pro výzkum míru (SIPRI), což je bezesporu nejrenomovanější pracoviště zabývající se výzkumem zbrojení. Tato analýza se týká zmíněných dvou procent HDP, přičemž případné změny jsou propočteny na základě loňských vojenských výdajů. Podle tohoto rozboru by přechod vojenských výdajů všech členských států Aliance na úroveň dvou procent HDP znamenal pokles z 881 miliard dolarů na 722 miliard. Došlo by ke snížení vojenských výdajů NATO o 159 miliard dolarů, neboli o 18 %…

PZ: To skutečně zní divně. Opravdu toto Trump požadoval? Jak k takovému číslu v SIPRI mohli dojít?


Kouzlo je v tom, že vojenské výdaje Spojených států činily loni 3,3 % HDP. Tyto výdaje v objemu 611 miliard jsou patologicky vysoké. Přechod na dvě procenta HDP by v rozpočtu USA znamenal pokles o 240 miliard, tedy o 39 %.

Stále se zapomíná, že armáda USA je budována pro jiné cíle než evropské armády. Stačí si připomenout současné aktivity Pentagonu v západním Pacifiku; od Japonska, Koreje až po americké provokace v Jihočínském moři – proč by měly evropské země přebírat spoluodpovědnost za tuto politiku Washingtonu?

Trochu odbočím, aby vše bylo srozumitelnější. V polovině minulého roku zveřejnil RAND Corporation studii o možných variantách války USA a Číny. RAND je impozantní teoretické pracoviště v Kalifornii, kde se zpracovávají politické a vojenské analýzy. Ze zmíněné studie vyplývá, že konvenční válka mezi USA a Čínou zahájená v roce 2015 by za rok bojů znamenala propad HDP Spojených států o 10 %, ovšem u Číny o 35 %. Válka zahájená roku 2025 by ale již znamenala téměř stejné ekonomické ztráty na obou stranách. „Spojené státy by v roce 2025 nemusely mít schopnost získat rozhodující vojensko-operační výhodu, a to ani v případě prodloužení bojů,“ píše se v této studii. To by mohlo být pro některé politiky znamením shůry v duchu hesla „Kdy, když ne dnes?“ Dlužno dodat, že podle zmíněné studie RAND by již dnes jaderná válka mezi těmito dvěma zeměmi byla oboustranně devastující. Nemluvě o tom, že by pravděpodobně nabrala globální rozměr, zatáhla by do konfliktu i nás.

PZ: Vraťme se ale k onomu paradoxu, k propočtu, že výdaje na úrovni dvou procent HDP by znamenal pokles výdajů NATO. Tak to asi Trump v Bruselu nemyslel. O co se tedy hraje?
Ani v SIPRI nepokládají za reálné, že by vojenské výdaje USA klesly na dvě procenta HDP. Propočet, který nazývají realistickým, ukazuje, že při zachování současné úrovně vojenských výdajů Spojených států a zarovnání výdajů ostatních členských států Aliance na hladině dvou procent HDP by celkové vojenské výdaje NATO vyrostly z loňských 881 miliard na 962 miliard dolarů ročně.

PZ: To je těch 57 % světových výdajů, o kterých jste mluvil na začátku rozhovoru?
Ano, při dosažení onoho dvouprocentního snu by výdaje Aliance dosáhly 57 % loňských světových výdajů. To znamená, že 28 západních demokracií by mělo vyšší výdaje než ostatních přibližně 170 států světa. Vám to připadá rozumné?

PZ: A změny v evropských členských státech NATO? Ty by měly konkrétně vypadat jak?

Když v SIPRI počítali změny vojenských výdajů u evropských členských států Aliance v souvislosti s přechodem na dvě procenta HDP, vyšel jim výrazný finanční nárůst. Konkrétně z 254 miliard na 320 miliard dolarů za rok. Čili růst o 66 miliard, o 26 % současných výdajů. To jsou absurdní požadavky.

PZ: V Bruselu ale mluví o rostoucím nebezpečí, například z Ruska.

Podle SIPRI byl rozpočet Ruské federace vloni 69,2 miliard. Opakuji: v téže době byl vojenský rozpočet NATO 881 miliard, evropských členských států Aliance 254 miliard dolarů. Jenom zaslepení otupující propagandou umožňuje, že vůbec někdo mluví o potřebě dalšího zvýšení vojenských výdajů kvůli „ruskému nebezpečí“. Racionalizace výdajů, tomu bych rozuměl. Neplýtvá se jen v USA, ale i v evropských armádách. Děje se tak v důsledku hlouposti, korupce či, a to hlavně, z důvodu absence rozumné vojensko-politické strategie.

PZ: Všiml jsem si, že ani z Berlína nezní v souvislosti s požadavkem navýšit vojenské výdaje žádaný nadšený potlesk.

Pro Německo by to znamenalo přejít ze 41,1 miliard dolarů ročně na 69,0 miliard. Pokud jde o globální poměřování států podle velikosti jejich vojenských výdajů, Německo by poskočilo z devátého místa ve světě na čtvrté. Některým německým ekonomům, ale i bezpečnostním analytikům to připadá příliš mnoho a příliš zbytečné. Mně také. Navíc by se Německo mohlo začít opětovně jevit jako vojenský problém Evropy.

PZ: Český ministr obrany, ale i další státníci z Prahy navýšení vojenských výdajů na dvě procenta HDP přislíbili. Co by to podle SIPRI znamenalo?
V případě Česka by naplnění tohoto cíle znamenalo zvýšit výdaje ze dvou na 3,9 miliard dolarů a posun z 60. místa mezi státy na 47. pozici. U Slovenska by se jednalo o nárůst z jedné miliardy na 1,8 miliardy dolarů a přesun z 67. místa na 62. pozici. Znova opakuji: stalo by se tak bez věcné analýzy hrozeb a rizik, bez veřejné diskuse, jen proto, že někdo to na přání někoho někde slíbil. A tomu se říká demokracie!

PZ: Vraťme se ještě zpět k tomu, co bylo dohodnuto v saúdskoarabském Rijádu. Proč vám to připomíná dohody v NATO?

Donald Trump podepsal dohody na dodávky zbraní za 110 miliard dolarů do Saúdské Arábie a výhledově za 350 miliard v příštích deseti letech. Bílý dům oslavil tyto úmluvy jako „významné rozšíření… bezpečnostních vztahů“ těchto dvou zemí. Jenže zbraně v řádu za sto miliard dolarů dodávaly Spojené státy do Saúdské Arábie už za prezidenta Baracka Obamy. Podle dostupných údajů Národní bezpečnostní agentura (NSA) – to je zpravodajská služba ministerstva obrany USA, o které jsme spolu mluvili minulý týden – od roku 2013 poskytuje Rijádu „přímou analytickou a technickou podporu“ v zájmu „vnitřní bezpečnosti“. Spolupráce CIA je dlouhodobější. Ostatně, zvláštní vztahy Washingtonu a Rijádu se datují od února 1945, kdy se hned po Jaltské konferenci na válečné lodi USA kotvící v Suezském průplavu sešel prezident Franklin Roosevelt se saúdským králem.

Důvody pro nadstandardní vztahy Washingtonu a Rijádu jsou hned dva: ropa a washingtonské komplexy vůči Íránu, ze kterých se nedokáže Bílý dům vymanit od dob svržení šáha Rezy Pahlavího v roce 1979. Rijádem je pak Teherán vnímán jako přirozený konkurent. Jsou to přece Peršané, ne Arabové, šíité a ne sunité, a nabízejí vizi islámské demokracie proti monarchii.

PZ: Je tu ale také výhružná politika Íránu vůči Izraeli.
To je téma samo o sobě. Zatím se saúdská armáda cvičí v Jemenu. V této „občanské“ válce, pro Západ neviditelné, bylo od roku 2015 podle některých údajů zabito téměř osm tisíc, podle jiných informací více než 16 tisíc lidí. Proti komu půjde saúdskoarabská armáda, až bude mít zbraně a výcvik za dalších 400 miliard? Bude Izrael v bezpečí?

Podle SIPRI dávala loni Saúdská Arábie na obranu 10,4 % svého hrubého domácího produktu. Ovšem ideálním partnerem Pentagonu, vzorem pro Evropu, je Omán – jeho vojenské výdaje loni dosáhly rekordních 16,7 % HDP.

PZ: Maličký Omán?

Ten zbraně a další vojenský materiál redistribuuje podle zájmů arabských sunitských monarchií. A jistě i po dohodě s USA. Obdobně se Washington snaží udělat z NATO svoji obchodní rezidenturu. Rád bych v této souvislosti připomněl slova nedávno zesnulého Zbygniewa Brzezinského: „Zbraně existují proto, aby byly použity.“

PZ: Takhle to vypadá, že války na Blízkém východě nikdy neskončí. Myslíte si, že toto je záměr Washingtonu?

Co je to záměr? Vojáci a vědci musí pracovat se všemi scénáři, politici rozhodují. Rozhodují přímo o tom, co chtějí naplnit, a nepřímo, co z toho zmatku, na kterém se podílejí, vzejde.


V Bratislavě jsme ve čtvrtek diskutovali hlavně o depresivní beznaději, která z výše uvedených čísel vyplývá. Prosté kupecké počty ukazují, že řeči o ruském nebo čínském nebezpečí jsou nesmysl. Že k navyšování vojenských výdajů evropských zemí NATO neexistují rozumné důvody. A přesto se tak s největší pravděpodobností stane.

PZ: Opravdu se to podle vás nedá vysvětlit?

Komu? Ministrům obrany, kteří přišli z prken, která jsou mylně pokládána za svět? Obchod se zbraněmi není divadelní hra, to je byznys se smrtí lidí. A chcete ona čísla ze SIPRI představit generálům v Bruselu? Netřeba, oni je znají. Někteří prostě pokládají takovýto postup plný lhaní a korupce za správný, jen když je dostatečně protiruský. A ti další? Představte si člověka, který vyměnil pražskou kancelář za bruselskou.

Většině vydrží dobrá předsevzetí jen do okamžiku, kdy dostanou platový výměr. Jsou na něm čísla, o kterých se prostému českému generálovi ani nesnilo. A pochopí, že sice nic nemůže změnit, ale může se mít dobře. To se děje i s „našimi“ lidmi v unijní Komisi a v Evropském parlamentu.

Vojenské výdaje nejsou v kapitalismu otázkou akademické diskuse, ale zájmů. Premiéry a ministry, kteří přísahají věrnost vojenským výdajům na úrovni dvou procent HDP, nepřesvědčíte, že je to nebezpečný nesmysl. Ty musíte vyměnit. Jinak budou zbrojit a zbrojit a zbrojit – až do hořkého konce.

Za První zprávy rozhovor vedl Jiří Kouda

Navrhuji České televizi speciální kanál o terorismu

$
0
0

Zdeněk Kořistka
5. 6. 2017 
Takže opět tady máme speciál v ČT. Opět stejní hosté, bezpečnostní odborníci, mudrlanti všeho druhu. Politici roní krokodýlí slzy a radí nám. Hamáček: „Nesmí nás znepokojit, abychom se báli ve svých domovech, aby lidé ztratili víru v politický systém a dostali se do situace, kdy nebudou věřit svým politikům, záchranářům a policistům...“. Jak vlezle zařadil mezi záchranáře a policisty i sebe a další politiky… Hroší kůže! Kalousek ho doplnil o moudro... „Útoky tohoto typu, kdy někdo autem najede do lidí, se nedají vyloučit a musíme s nimi počítat“, prohlásil předseda TOP 09 a upozornil, že drtivá většinu útočníků byla občany EU. „Radikální islám a islám jsou dvě různé kategorie.“, dodal.


Opět dělení na ty zlé a hodné muslimy. Jenže i ti tzv.hodní z velké většiny ve všech průzkumech schvalují šariu, radikální islamismus, a jen čekají kdy se i z nich stanou ti zlí muslimové.

Vrcholní politici se samozřejmě nemusí bát ve svých domovech. Merkelová, Schulz, Junkers, Macron, Tusk a další zrádci svých národů mají své vily, panceřované limuzíny, a když bude nejhůře, tak se odstěhují někam, kde je bezpečno.

Z televize se na nás opět hrnou fráze o sjednocení, nedáme se zastrašit, odporné kondolence od vítačů a sluníčkářů. Vše se opakuje a speciály v ČT začínají být nudné. Po každém krvavém útok, kdy nepolitici tratí své blízké i děti slyší občané kecy, ze kterých se nám zdvíhá žaludek. Fanoušci sportu i kultury, ale i turisté se krčí v hrůze při výbuchu zábavní pyrotechniky, a v panice po sebe následně šlapou. Máme si prý zvykat…I to nám v speciálech politici a odborníci radí…

Politika špiček EU nás dovedla do stavu, kdy se útoky budou stupňovat. Podle údajů tajných služeb evropských států (Německo, Anglie, Francie, NATO) jsou v Evropě tisíce radikálních islámistů. Když říkají tisíce, tak věřte, že jich budou desetitisíce! A pohraniční agentura Frontex nečinně přihlíží, jak každý víkend dovážejí lodě neziskovek do Itálie týden co týden desítky tisíc dalších mužů. Kde jsou sliby, že oni budou chránit vnější hranici Evropy? Tyto údaje a chování neziskovek tzv. alternativní média zveřejňují více jak rok. Za to byla osočována ze lží. Dnes již i ostatní zveřejňují podobné informace. Opět se ukazuje, že nám politici lžou. Žádná ochrana neexistuje. Dovoz muslimů pokračuje. Lži a pokrytectví. No chtělo by to další summit….

Řešení je proto jednoduché. Navrhuji České televizi, ať pro tzv. speciály o teroristických útocích zřídí speciální kanál, O práci budou mít postaráno…. Budou analyzovat proběhlé útoky, ukazovat statistiky mrtvých a raněných, odborníci budou radit, jak se máme v případě útoku chovat, politici budou na obrazovce k tématu s vážnou tváři kondolovat…A protože útoky budou pokračovat, a bude jich přibývat, tak se může ČT stát průkopníkem v pokrytí této tématiky. Třeba se tohoto nápadu chytnou i jiná, spřátelená lživá média v ostatních evropských zemích. Aspoň v něčem budeme první…

Zdeněk Kořistka je bývalý poslanec

Uděláme, aby dobře bylo

$
0
0


4.6.2017 Tribun
Tak už to vypuklo. Předvolební kampaň. První do světa na billboardech vylétli Modří ptáci a pak nějaká partička, co chce referendum o vystoupení z EU, další budou nepochybně houfně následovat.
Ta partička je ovšem zatím – a tím teď nemyslím jen letos, ale snad za všechno volby, co pamatuji – jediná, která jasně říká, co chce a jak to chce a dokonce už má sepsaný i návrh zákona o tom referendu. Ostatní lákají voliče na slib: „Uděláme, aby dobře bylo.“ 
 
Konkrétní informace o tom, co chtějí, jak toho chtějí dosáhnout a zejména jak to něco má vést k vytčenému cíli většinou zcela chybí. Maximum konkrétnosti, kterého jsou strany schopny, je záměr zvýšit/snížit daně přidat/ubrat někomu peníze. 
 
Jak to má ale zařídit lepší budoucnost a jaká ta budoucnost má vlastně být, o tom strany (a hnutí) cudně mlčí. Soudě podle obecné komunikační strategie stran je politika něco na způsob magie. Nejde přitom o očarování voliče, to není magie, ale „jen“ technologie, jde o to, že když ve správný čas (u voleb/o úplňku) se správnou substancí (volebním lístkem/močí panny) uděláte tu správnou věc (vhodíte do urny/nalijete do vývaru z netopýra) svět se změní podle vašich představ. 
 
Příliš málo informací na tak zásadní rozhodnutí, jako jsou volby. To strany samy nevědí, co vlastně chtějí a jak by to mělo fungovat, nebo to před voliči tají, aby je neodradili? Vize, strategie a koncepce nikde, zato emocí a výkřiků jako nasráno. Vítejte u demokratických voleb, bude se čarovat.
 


- - -

Přední američtí vědci potvrzují, že současným cílem USA je dobýt Rusko

$
0
0
Eric Zuesse
4.6.2017  Zvědavec
 

Bulletin atomových vědců zveřejnil 1. března 2017 studii, která začíná slovy: Program modernizace amerických jaderných sil nebyl veřejnosti vylíčen jako snaha o zvýšení vojenského potenciálu, ale spíše jako snaha o zajištění spolehlivosti a bezpečnosti bojových hlavic v americkém jaderném arzenálu. Ve skutečnosti však tento program zavedl nové revoluční technologie, které značně zvýší schopnost zacílení amerického balistického raketového arzenálu. 


Toto zvýšení potenciálu je ohromující - zvyšuje celkovou smrtící sílu současných amerických balistických raketových sil zhruba trojnásobně - a vytváří přesně to, co by člověk očekával od jaderně vyzbrojeného státu, který by měl v plánu vést a vyhrát jadernou válku tím způsobem, že by odzbrojil nepřátele překvapivým prvním úderem.


Studie pokračuje:
Vzhledem k tomu, že se inovace v superfúzi jeví netechnicky zaměřeným lidem menší, američtí tvůrci politiky, kteří nejsou ve vládě (a pravděpodobně také ti, kteří ve vládě jsou) zcela přehlédli, jaký to má revoluční dopad na vojenský potenciál a jaké to představuje vážné důsledky pro globální bezpečnost.

Autory této studie jsou tři přední američtí vědci, specializující se na analýzu zbraní a zejména na geostrategickou rovnováhu mezi národy: Hans Kristensen, Matthew McKinzie a Theodore Postol. Jejich zpráva pokračuje:

Toto obrovské zvýšení schopnosti zacílení amerického jaderného arzenálu, které bylo do značné míry před širokou veřejností skrýváno, má vážné důsledky pro strategickou stabilitu a vnímání jaderné strategie a záměrů USA.

Ruští plánovači budou téměř jistě pohlížet na pokroky ve schopnosti fúze jako na stále se zvyšující schopnost Američanů provést preventivní jaderný útok - což je schopnost, která by po Rusku vyžadovala, aby přijalo protiopatření, která by nadále zvyšovala již tak nebezpečně vysokou připravenost ruských jaderných sil. Napjaté postoje ohledně jaderného arzenálu, založené na těch nejhorších plánovaných předpokladech, již tak představují možnost reagovat jadernými zbraněmi na falešné varování před útokem. Nová smrtící schopnost, která vznikla prostřednictvím superfúze, zvyšuje napětí a riziko, že americké nebo ruské jaderné síly budou použity v reakci na včasné varování před útokem - dokonce i kdyby k útoku nedošlo.

Autoři vysvětlují, proč by byl náhodný začátek třetí světové války nebo celosvětového zničení pravděpodobnější ze strany Ruska, než USA:
Rusko nemá funkční vesmírný infračervený systém včasného varování, ale spoléhá v prvé řadě na pozemní radary včasného varování, které by detekovaly americký útok řízenými střelami. Vzhledem k tomu, že tyto radary nevidí přes horizont, Rusko má o polovinu méně času na včasné varování, než mají Spojené státy. (Spojené státy mají asi 30 minut, Rusko má 15 minut nebo ještě méně.)

Jinými slovy: zatímco Trump by měl asi 30 minut na zjištění, zda Putin zahájil první bleskový útok, Putin by měl méně než 15 minut na určení, zda Trump zahájil útok. Pokud by na konci tohoto časového úseku - a to na jakékoliv straně - nebyla jistota, že byl zahájen první bleskový raketový útok, pak by tato osoba byla povinna zahájit bleskový útok proti druhé straně, a to za předpokladu, že pokud to neudělá, povede to nejen k zamoření planety, nukleární zimě a celosvětovému vyhladovění, ale také k ponižující a skandální absenci odplaty proti tomuto pachateli, což by znamenalo ponížení ještě navrch k vyhlazení. Tudíž sdílení viny se skutečným pachatelem, ať už bude místo „sdílení“ zvolen jakýkoliv jiný termín po dobu existence oné pasivní strany, by pravděpodobně bylo nesnesitelnou hanbou a rychle by vyústilo v sebevraždu, pokud by ovšem přeživší krajané nepopravili tohoto vůdce země předtím, než by to učinil on sám.

Striktně osobní morálka a sebehodnocení vůdce národa nevyhnutelně patří v tomto druhu situací k faktorům, jiným než jsou skutečné globální důsledky, které určí, jak se člověk rozhodne. Avšak s tím, že na ruské straně je pro rozhodování čas pouze (nanejvýše) 15 minut a na americké straně 30 minut, existuje nyní nesčíslněkrát větší možnost, že jaderná válka ukončí život všech, kteří v současnosti existují, a kteří nezemřou dříve z přirozených příčin. Dokonce i ty nejhorší představy nebezpečí z globálního oteplování se ani v nejmenším nepřibližují tomuto druhu nebezpečí.

Současná otázka tedy zní: Jak se svět dostal do této mimořádně zlověstné situace? Spoluautoři opakovaně odkazují na tajnůstkářství na nejvyšších místech americké vlády jako na jeden z hlavních zdrojů, jako například: „...což bylo z velké části před širokou veřejností utajováno“, a „...američtí tvůrci politiky, kteří nejsou ve vládě (a pravděpodobně také ti, kteř
America’s Top Scientists Confirm: U.S. Goal Now Is to Conquer Russia vyšel 4. května 2017 na unz.com. Překlad v ceně 610 Kč Zvědavec.

í ve vládě jsou) zcela přehlédli...“. Tyto pasáže odkazují na běžný fenomén spiknutí, završující velkou trestnou činnost, jako je korporační kriminalita, kdy je jen velmi malý okruh osob, obyčejně asi půl tuctu či dokonce méně, informován o hlavním strategickém cíli operace a o hlavních taktických prostředcích, kterých je třeba k vykonání plánu.

V tomto konkrétním případě by to nezahrnovalo šéfa každého ministerského kabinetu, nic takového; v tomto případě je to zřejmé, neboť klíčové rozhodnutí uskutečnit „superfúzi“ na „všechny bojové hlavice, rozmístěné na amerických ponorkách s balistickými raketami“, učinil Obama, takže on je tou hlavní osobou, kterou můžeme vinit z této situace. Nicméně Trump, který zdědil tuto situaci od svého předchůdce, dosud nijak nenaznačil, že by chtěl zvrátit a eliminovat v současnosti platný, hlavní americký strategický cíl dobýt Rusko. Čím více času uplyne, aniž by Trump oznámil veřejnosti, že zdědil tuto morálně odpornou operaci od svého předchůdce, a že odstraňuje všechny superfúze, tím více na sebe přebírá vlastnictví Obamova plánu. Pro takovou situaci je typické, že vůdce, který zdědil takový plán, bude zavražděn, pokud jasně naznačí, že je jeho záměrem jej zvrátit nebo zrušit (klíčové zasvěcené osoby jsou obvykle posedlé „úspěchem“, a to zejména v pozdější fázi); takže kdyby se o to Trump pokoušel, téměř určitě by se tuto skutečnost snažil skrývat do té doby, než by byl zděděný plán účinně deaktivován a nebyl by nadále hrozbou.

Klíčovým bodem obratu, který vedl k současné krizi, bylo na americké straně postupné a rostoucí akceptování konceptu využívání jaderných zbraní k dobývání území, namísto jen za účelem odstrašování. Předchozí systém pro odstrašování byl nazýván „MAD“ (Mutually Assured Destruction, tj. „vzájemně zaručené zničení“, koncepce odstrašování za studené války, pozn. překl.). Myšlenka je postavena na tom, že kdyby měly proti sobě vést válku dvě jaderné supervelmoci, celý svět by byl zničen v tak katastrofickém měřítku, že by se z jakékoliv představy o „vítězi“ a „poraženém“ v tomto konfliktu stalo groteskní zkreslení reality: realitou by bylo vzájemné vyhlazení a zničená planeta.

Mezní událostí v procesu znovuvytvoření konceptu, že takovou válku „lze vyhrát“, bylo publikování dvou článků v roce 2006 ve dvou nejprestižnějších časopisech o mezinárodních vztazích - „Foreign Affairs“ (Zahraniční záležitosti) a „International Security“ (Mezinárodní bezpečnost) - které formálně představily koncept „jaderného prvenství“ neboli (údajnou) vhodnost pro americký plán dobýt Rusko pomocí jaderného arzenálu. Dokud nebyly články publikovány (oba společně napsali dva stejní autoři), byla jakákoli taková myšlenka považována za šílenou, ale od doby, kdy oba články vyšly, se stala běžně přijímanou. Jak je vysvětleno v odkazu, uvedeném výše, zdroj dokonce ještě před Georgem W. Bushem se vrací až do 24. února 1990, kdy jeho otec, tehdy prezident USA, tajně zahájil operaci k podmanění si Ruska, a v tomto článku jsou odkazy na konečné zdrojové dokumenty o původu této cesty, vedoucí k ukončení světa jadernou válkou. Takže se nyní dostáváme k původním příčinám plynulého vývoje, počínaje 24. 2. 1990, vedoucího k cíli dobýt Rusko Spojenými státy (s pomocí spojenců), na což se nyní mohou zaměřit historici. Teprve nyní se tato „novinka“ dostává na veřejnost, ačkoli již uplynulo 27 let od doby, kdy ono osudné rozhodnutí učinil George Herbert Walker Bush, a americké daňové poplatníky to již stálo miliardy dolarů - přitom nejde o dobrý záměr a výsledkem může být ten nejhorší definitivní konec.

Tento článek je bezplatně předáván všem zpravodajským médiím ke zveřejnění v naději, že se k němu současný americký prezident veřejně vyjádří, i kdyby jej měl zesměšnit, aby se vyhnul tomu, že na něj bude spáchán atentát za to, že na článek vůbec poukazuje. Toto je extrémně nebezpečné období v dějinách a Donald Trump nyní sedí na velmi horkém křesle, což musí každý inteligentní a přesně informovaný člověk rozpoznat. Pokud kdy svět potřeboval odvážného čelního představitele, nyní je ten správný čas; protože bez něj bychom mohli všichni brzy skončit v pekle. Vyhnout se tomu - 27 let poté, co americká vláda zahájila tuto cestu - by bylo nesmírně obtížné, ale ne zcela nemožné. V současnosti se nacházíme v tomto bodě; a od počátku převratu na Ukrajině v roce 2014 je důsledkem prudký nárůst koupě bunkrů, „odolných jaderným zbraním“.

Toto extrémní nebezpečí představuje novou globální realitu. Pokud eliminace hrozby nepřijde z amerického Bílého domu, nastane vyvrcholení hrozby – bez ohledu na to, která strana udeří dříve. Rozhodnutí - buď napadnout Rusko, nebo jinak zrušit a zavrhnout více jak desetiletou přípravu ze strany USA - může učinit pouze americký prezident. Pokud v této záležitosti mlčí, může se Putin i nadále opodstatněně domnívat, že bude muset být první, kdo udeří. Nedostal se do této pozice sám od sebe, ale dostal ho tam americký režim. Doufejme, že Amerika nyní od této hrozby odstoupí.

- - -

America’s Top Scientists Confirm: U.S. Goal Now Is to Conquer Russia vyšel 4. května 2017 na unz.com. Překlad v ceně 610 Kč Zvědavec.

Corbyn má šanci

$
0
0
Zbyněk Fiala
4.6.2017 Finále britských voleb dostává překvapivý vývoj. Místo katastrofální porážky labouristů, jak to vypadalo ještě před měsícem, je pravděpodobnější plichta umožňující vytvořit menšinovou labouristickou vládu s podporou skotských nacionalistů. Zároveň jde o generační konflikt, Corbyn vede u mladých v poměru 2 : 1.



Proti raketovému vzestupu labouristů bezmocný pád konzervativců z útesu, tak vypadají křivky volebních preferencí před posledními dny kampaně v Británii. Předčasné parlamentní volby, které měly využít okamžitého soustředění veřejnosti na začátek vyjednávání o Brexitu a dát vládě konzervativců zdrcující většinu, se ukazují jako špatný nápad. Teď by byli konzervativci rádi, kdyby žádné poslance neztratili. Ale je to čím dál napínavější, šéf Labour Party Jeremy Corbyn bere preference všem, dolů jdou i liberálové, UKIP a zelení.

Britské konzervativní straně se tak vymkla její strategie z ruky. Vycházela z toho, že premiérka Theresa Mayová je natolik vidět na mezinárodní scéně, že může odmítat společné debaty. Nemá čas, chystá se na jednání s Bruselem. Dokonce spoléhala na to, že čím víc se soupeři do debat zapojí, tím víc jim to uškodí.

Corbyn bude víc vidět? Tím hůř pro něj, usoudili volební stratégové konzervativců. Jenže Corbyn zatím prokazuje schopnost přitáhnout na náměstí tisíce lidí, zatímco vystoupení Mayové jsou jen opakovaným výmlatem prázdné slámy.

Trend nejlépe vyjadřuje velice uznávaný průzkum internetové agentury YouGov, která sleduje vývoj názorů nepřetržitě a pyšní se vůbec nejširší základnou respondentů (se statutem členů). Podle tohoto zdroje to ještě 21. dubna vypadalo, že Mayová Corbyna prostě zruší. Kdyby vyhrála v poměru 48 : 25, nezbude mu než trávit zbytek života někde v houštích. Jenže pak to začalo. Před týdnem, 26. května, měli konzervativci náskok už jen 43 : 36. A poslední čísla z 1. června jim berou dech, je to opravdu natěsno v poměru 42 : 39. Kam to dojde, když to bude pokračovat??

Také další velká agentura marketingového a volebního výzkumu Ipsos Mori vidí, jak se rozdíl mezi oběma stranami scvrkává na pouhých pět procentních bodů (45 : 40). Ve Skotsku už na tom jsou konzervativci a labouristi stejně (25 : 25), ale tam jasně vede Skotská národní strana SNP.

Všechno je to však komplikované většinovým volebním systémem, protože rozhodne až poměr sil v jednotlivých volebních obvodech. BBC předpokládá, že celkový poměr hlasů bude zhruba stejný jako ve volbách roku 2015, ale jiné budou počty poslanců. Jaké, to už BBC počítat nechce, ale síť YouGov se o to pokusila a vyšlo jí, že konzervativci ve sněmovně 20 křesel ztratí (na 310) a labouristi 28 křesel získají (na 257). Do hry však vstupuje taky SNP, která sice může ztratit 4 křesla, ale i tak by jich měla 50 a hlasovala by nejspíš s labouristy. Pokud by tedy trend posledních dní pokračoval, labouristi by byli schopni postavit menšinovou vládu.

Záhada Corbynova úspěchu, který během měsíce téměř zdvojnásobil preference, spočívá v tom, že i v té nejtěžší palbě zachovává vlídný buddhistický klid, je informovaný, mluví věcně a nenechá se rozhodit. Vyplatilo se také dřívější rozhodnutí, že labouristi budou akceptovat výsledky referenda o Brexitu. Tím si uvolnili ruce k tomu, aby se ve volební kampani věnovali jen svým programovým prioritám a mohli zdůrazňovat svůj posun nalevo.

Je tu však ještě další prvek, který ostatně zabíral už v minulosti, neboť přivedl Corbyna na vrchol. Daří se mu zejména mezi mladými voliči. V normálních dobách jsou to spíše nevoliči, ale nyní začínají chápat, co zemi hrozí. O jejich konečné volební účasti zatím kolují jen dohady, ale faktem je, že mladí jsou základem také obrovské armády aktivistů. Je jich snad 600 tisíc a zmobilizoval je taky Corbyn. V posledních dnech před volbami budou obcházet domácnosti a může to mít větší efekt než všechna média a billboardy. Podle agentury YouGov mladí voliči v rozmezí 18 – 34 let dokonce dvakrát častěji preferují osobnost Corbyna jako příštího premiéra před Mayovou (v poměru 57 : 30), tedy přesně obráceně, než ukazují čísla u těch starších. Volby tak dostávají charakter generačního konfliktu.

Premiérce Mayové se v televizi nedaří. BBC1 vystavila šéfy stran otázkám diváků a na předsedkyni konzervativců se sesypaly dotazy, které se vztahují k jejím kotrmelcům v sociální politice. Začaly tím, že před měsícem přišla s návrhem, aby péče o seniory byla státním zdravotnickým systémem hrazena jen osobám bez majetku. Kdo má nemovitost s hodnotou nad 100 tisíc liber (v Británii nic moc), musí ji zadlužit a platit z toho. Vedle „daně z hlavy“, kvůli které kdysi politicky havarovala Margareta Tchatcherová, slibuje Mayová „daň z demence“, burácelo v titulcích.

Aby těch ran pro seniory nebylo málo, vláda zároveň ohlásila zrušení stávající metody valorizace penzí („trojí fix“). Ta se držela inflace a růstu mezd, ale pokud žádný z těchto ukazatelů nedosahoval potřebné výše, měly se penze zvýšit aspoň o 2,5 procenta. To poslední se tedy škrtá. A nakonec se ještě omezuje příspěvek na topení, přestože mnoho Britů trpí energetickou chudobou a v zimě mrzne.

Premiérka si rychle všimla, že její návrhy vyvolaly mezi seniory zděšení. Pokusila se tedy vymanévrovat návrhem, že náklady spoluúčasti na péči o seniory budou zastropovány. Tím to ale jenom rozmazala. Veřejnost to pochopila jako názorový kotrmelec. Tohle je rozhodná a spolehlivá vůdkyně?

V BBC1 si pak naběhla tvrzením, že to byla její strana, kdo se zasadil o zvýšení mezd ve zdravotnictví. Něco skutečně dostali, ale jak připomínaly vzrušené výkřiky z publika, je to jen slabá náplast na starou křivdu, protože napřed byly mzdy zdravotníků o 14 procent sníženy.

Corbyn naopak zabodoval na těžkém, ba přímo rozbláceném hřišti. Dostal totiž od diváků dotaz, zda by byl jako premiér schopen zmáčknout jaderné tlačítko a odpálit z britských ponorek jaderné rakety Trident. Z labouristického programu bylo totiž až na poslední chvíli vypuštěno jednostranné jaderné odzbrojení, podobně jako znárodnění bank. Nešlo o názorový obrat levicového křídla, které nyní stranu vede, ale o realistické přiznání, že dost podpory nemá. Corbyn ale dal najevo, že vnitřně je mu nadále odporná myšlenka použít kdekoliv ve světě jadernou zbraň a zabít miliony lidí. „Budu dělat všechno proto, aby takové nebezpeční nehrozilo,“ řekl.

Ale dotazy přitvrdily, a tak musel pokračovat. Potvrdil rozhodnutí strany nestát v cestě modernizaci Tridentu, ale zároveň jaderné zbraně označil za selhání světového diplomatického systému. Nesmí být možnost užít je jako první. Musí se rozběhnout proces úplného globálního jaderného odzbrojení. Nelze se smířit se světem, který lze zničit jadernou válkou.

Article 3

$
0
0


- VK -
4.5.2017 AE News

Největší tunel v historii: Česká republika má možnost splatit svůj státní dluh naráz z těžby lithia, ale místo toho vláda jen přihlíží plánům na vytunelování zásob! Ze 3 bilionů korun zisku nemá profitovat národ, ale jen lidé jako Karel Janeček, Madla Albright nebo člověk napojený na multikulti hnutí na severu Čech!


V České republice se schyluje k největší celonárodní loupeži v novodobých dějinách. Je třeba spustit varovný občanský alarm a medializovat kauzu, která se v tichosti realizuje v souvislosti s plánovanou těžbou lithia na Cínovci. Jak už posledních několik měsíců probublávají informace na veřejnost, Česká republika je podle posledních geologických průzkumu z ničeho nic najednou kandidátem na těžařskou velmoc v oblasti vzácných kovů. Geologické průzkumy na Cínovci totiž odhalily, že v oblasti se nachází cca. 6,5 milionů tun vytěžitelného lithia. To je nerost, který má dnes cenu zlata, protože lithium je nezbytné pro výrobu li-on baterií, a to nejen do mobilních zařízení jako jsou telefony, tablety a notebooky, ale v poslední době především pro výrobu článků do elektromobilů. Plánem globalistů je odřezání světové ekonomiky od vlivu amerického petrodolaru, a toho lze dosáhnout jen snížením závislosti světa na arabské ropě. Všechny dosavadní alternativní plány na snížení nákupů ropy od Arabů selhaly.

Elon Musk, miliardář a majitel firem na výrobu raket (SpaceX), elektromobilů (TESLA) a fotovoltaických sítí (Solar City). V Česku má zájem o dosud zatím největší zásoby lithia na světě, v severočeském Cínovci.


Přidávání biosložek, ethanolu do paliv, se ukázalo jednak jako nedostatečné a zároveň přivodilo obrovský kolaps v zemědělství v celé Evropě, ale i v USA. Pěstování řepky drasticky vyčerpává živiny z orné půdy. Správně se má řepka na konkrétním poli pěstovat jen 1x za 5 let a mezitím se mají na poli pěstovat jiné potravinové plodiny. Jenže v tržním ekonomickém boji o přežití toto zemědělci nedělají, protože by zkrachovali. Řepka má garantované a dotované výkupní ceny, řepka je plevelnatá rostlina, nevadí jí špatné klimatické podmínky. Takže farmáři pěstují na polích řepku nepřetržitě, dokud to jde a z pole se nestane neplodný úhor.

Řepka olejka jako rostlina je v podstatě plevel, který našel průmyslové využití. Jako plevel se chová, roste rychle, vyčerpává živiny a dokáže růst i na velmi na živiny chudých polích, ale pole se stejně po čase vyčerpá. Proces trvá zhruba 8 až 10 let. Všimněte si, že přesně tak dlouho trvá v EU politika podpory biopaliv, ale nyní se s tím přestává. To není kvůli tomu, že by si to v Bruselu někdo rozmyslel, ale jde o to, že orná půda v celé EU je v takové kritické situaci vyčerpání, že hrozí akutní nedostatek potravin. V celé EU není tolik volné půdy, která by dokázala nahradit arabskou ropu, nebo snížit její spotřebu.


Globalisté rozhodli, že ropa do aut končí!


Z tohoto důvodu bylo zataženo za nouzovou brzdu v EU a aparátčíci globalistů dali povel k plánu B, k přechodu automobilismu od spalovacích motorů na elektrické. Ke všemu to směřuje i legislativně, plánované normy emisí Euro 7 a Euro 8 až 10 už budou tak přísné, že spalovací motory je nebudou schopné splňovat ani v laboratorních podmínkách. Všechny automobilové koncerny už proto přechází v plánování produkce pro léta 2020 až 2025 na model 1+X, to je interní označení automobilek pro systém základní nabídky motorizace pro své produkční vozy na 1 elektromotor v základní nabídce + X motorů spalovacích.

Po roce 2035 se má koncept obrátit na X+1, kdy automobilky budou nabízet už jenom X elektro-agregátů + 1 spalovací motor. Jenže k realizaci tohoto konceptu je potřeba jedna zásadní věc, lithium. Elektromobily si dnes představíte asi jenom jako podivná malá nákupní vozítka, malé Smarty apod. Jenže pro běžné použití a dálkovou dopravu s rozumným dojezdem bude třeba přijít s kapacitami baterií natolik velkými, že zajistí dojezd alespoň 800 km a více, což je dnes na vrcholu limitů konstrukcí baterií, aniž by došlo k tak obrovskému zvýšení hmotnosti auta s tolika bateriemi, že by se to ekonomicky nevyplatilo.

Vůz Tesla je čistý elektromobil. Nemá spalovací motor, jezdí pouze na lithiové baterie.
 
Nejdále je ve výzkumu a ve výrobě miliardář Elon Musk, který vyrábí automobily na elektrický pohon značky Tesla, ale také rakety SpaceX pro civilní a nákladní dopravu do kosmu. Jenže pro rozšíření elektromobilů je nejprve nutné dostat jejich cenu na srovnatelnou úroveň se současnými auty se spalovacími motory. Toho má být dosaženo v EU třemi cestami. Za prvé, cesta legislativní. Systém norem Euro 7, 8, 9 a 10 nastaví emisní limity tak, že fyzikálně nebudou automobilky schopné vyrobit tak čisté spalovací agregáty, aniž by musely podvádět s úpravami firmwarů do aut, viz. skandál Volkswagenu. Automobilky tak budou nuceny opustit spalovací motory, i když arabské ropy bude pořád dostatek pro spalovací motory, ale zkrátka už tyto motory nebudou splňovat šílené ekologické limity Euro. Automobilky tak přejdou na elektrické agregáty.


Zapomeňte na levnou elektřinu, už se chystá uvalení spotřební daně!


Za druhé to bude cesta ekonomická. Elektromobily budou mít nižší danění v prvních letech a na „čerpacích“ pumpách nebude nabíjecí elektřina z rychlonabíječek zatížena spotřební daní. Později ale již ano. To je mimochodem další věc, o které se mezi laiky zatím nemluví, ale v Evropské komisi již existuje draft zákona na zdanění elektřiny pro auta pomocí digitálního podpisu elektřiny. Jde o technologii na prevenci proti dobíjení aut z běžné elektrické sítě bez spotřební daně.

Jednotlivé vlády zemí EU mají strach, že přijdou o stovky miliard EUR z vybrané spotřební daně za paliva. Chtějí proto po zavedení elektromobilů v masovém měřítku zavést systém, který by zdanil „tankování“ elektřiny do elektromobilů. Společnost TESLA proti tomu protestuje, ale např. německý Siemens tady v Německu již testuje technologii digitálního podpisu elektřiny. V principu jde o to, že nabíjecí hlavice v autě, když připojíte nabíjecí kabel ze stojanu, má namontovaný frekvenční čip. Dobíjecí stojan kromě napětí a dobíjecího proudu pouští do kabelu vysokofrekvenční zakódovaný signál, který slouží jako digitální asymetrický podpis stojanu připojeného online na obdobu EET.

Kolik je třeba kilogramů lithia na výroby konkrétních typů baterií.
 
Pokud je digitální podpis přítomen v nosném signálu kabelu, čip v autě asymetricky dekóduje podpis, ověří ho a otevře nabíjecí okruh a začne nabíjení baterií ve vozu. Pokud si ale začnete dobíjet auto doma z kabelu, nabíjecí čip nenajde digitální podpis v signálu kabelu z elektrické sítě a vyzve vás k zaplacení spotřebního kreditu, resp. zálohy na spotřební daň online. V autě přiložíte bezkontaktní běžnou platební kartu k volantu (RFID čip je ve volantu), ozve se pípnutí, strhne se vám záloha 15 EUR online z karty a účtu v bance, na který je karta napojena (auto má mobilní data přes zabudovanou SIM kartu a GSM/LTE modul) a zároveň se karta nalinkuje do platebního systému státní správy, takže podruhé už kartu nepotřebujete, když nabíjíte auto doma. Teprve po této aktivaci nabíjecí čip v autě otevře protokol a povolí baterie dobít z domácí zásuvky. Měl jsem možnost osobně tuto technologii testovat v naší firmě na počátku března v zapůjčeném voze od partnerské firmy, která připravuje tento systém pro koncern VW. Nemohu uveřejnit fotografie, naše firma musela podepsat NDA, ale jakmile bude systém povolen k prezentaci pro veřejnost, uveřejním fotografie a podrobnosti.


Česko by ze zisků z těžby lithia splatilo svůj státní dluh dvakrát!


Tady jsem odbočil tématicky až k realizaci zpoplatnění energií do elektromobilů, ale aby skutečně elektromobilismus mohl fungovat, je potřeba nastoupit kromě zmíněných 2 cest i třetí cestu. Třetí cesta je radikální snížení cen power baterií. V oboru se neříká autobaterie, protože to by si lidé pletli s 12V baterkou do auta. Power baterie pro pohon elektromotorů jsou stále velmi drahé a hlavní příčinou je nedostatek lithia. Jenže objev tak obrovských zásob lithia v ČR rázem staví republiku na špičku producentů lithia ve světě. A podívejte se, co se děje, resp. neděje v české vládě.

Zásoby 6.5 milionů tun lithia by republice vynesly spolu s wolframem a cínem, které by se vytěžili navíc spolu s lithiem, do státního rozpočtu ČR prakticky celé 3 biliony korun, takže Česká republika by pohodlně mohla splatit svůj státní dluh, a to ne jednou, ale skoro dvakrát. Takovéto národní bohatství musí být využito pro národní zájmy, nesmí být převedeno do soukromých rukou zahraničních firem. Bohužel, přesně k tomu se schyluje. A kdo za tím stojí? No, budete v šoku.

Karel Janeček, majitel Cínovecké deponie, která má už povolení k těžbě lithia z hlušiny. Janeček se ale k těžbě zatím nemá, na co čeká? Na Elona Muska, tvrdí zdroje z okolí Cínovecké deponie.
 
Průzkumné vrty na Cínovci prováděla společnost Geomet, která patří australskému holdingu European Metals Holdings. Podle serveru Týden [1] se hodnota firmy na australské burze v Sydney zvedla za poslední rok desetkrát. Kromě tohoto holdingu se o naleziště zajímá i americký miliardář a podnikatel Elon Musk, který podle serveru The Space Invader dokonce zvažuje, že v Česku postaví továrnu na své elektromobily TESLA. Dalším zájemcem o těžbu je i Karel Janeček, český podnikatel v oblasti burzovních systémů s napojením na americkou ambasádu. Ten má ovšem primárně zájem pouze o již vytěženou cínovou hlušinu, ve které se nachází lithium. Jeho společnost Cínovecká deponie má dokonce už licenci na těžbu lithia z této již vytěžené hlušiny. Jenže okolo těžebních práv se pohybuje i konzultantská společnost Albright Stonebridge Group, kterou vlastní Madeleine Albright. Její firma dnes v Kosovu ovládá prakticky veškerý telekomunikační trh.


Střelba v Chomutově, městská radnice a neziskovky… peníze vedou k Janečkovi


V minulých dnech jsem tady psal články o Chomutově a tím spíš vás všechny asi šokuje, kdo že se to také pohybuje okolo těžby lithia na Cínovci. Podle informací to vypadá, že Karel Janeček na severu Čech spojil síly s místním podnikatelem a regionálním politikem Martinem Hausenblasem. Za upozornění děkujeme našemu čtenáři, panu Burianovi, viz. jeho informace uvedené ve včerejším článku z Chomutova. Právě Hausenblas propaguje otevření Muskovy továrny na vozy TESLA v České republice a současně založil i regionální hnutí PRO! Kraj a pobočku PRO! Ústí, které je stejnou pobočkou hnutí, jako je PRO! Chomutov, které ve spolupráci se -VK-
Šéfredaktor AE NewsZelenými a Piráty dovedlo chomutovskou politiku do náruče multikulturalismu, psali jsme o tom včera zde. To je ale náhoda? Cesta peněz opět vede z Chomutova přes Hausenblase až k velkému guru Janečkovi.

Karel Janeček využil podle všeho toto regionální hnutí PRO! jako vlivový prostředek na místní úřady v souvislosti s posvěcením Janečkovy těžby lithia na severu Čech. Janeček ale se zahájením těžby lithia otálí a má se za to, že Cínoveckou deponii chystá prodat právě Elonu Muskovi z USA a jeho firmě TESLA.  To by byl pro Janečka kauf. A nejen pro něho. Najednou je jasné, proč na Chomutovsku, Děčínsku a Ústecku vznikají tato hnutí, kdo je financuje a kdo má zájem na tom, aby proudily peníze do ghett. A je jim jedno, kdo tato hnutí potom volí, kupují si totiž hlasy cikánů, kteří uvěří nastrčené loutce z jejich řad, kterou Janečkovy peníze pomohou udržet ve funkci po potřebně dlouhou dobu.

Jde o politickou podporu v zastupitelstvech měst pro mohutnou těžbu a budoucí průmysl, který by měl rozjet Elon Musk a veškerý profit by tak plynul do USA, pochopitelně za určité drobky a všimné pro politiky v severočeských městech. Český stát by ale kompletně ostrouhal. Dámy a pánové, nejde o sociální dávky pro cikány, tady se hraje o 3 biliony korun! A to už někom-VK-
Šéfredaktor AE Newsu stojí za to, aby zafinancoval pár drobnými místní politiky, neziskovky, organizace a koupil si cikánské voliče a dohnal je k volbám.


Martin Hausenblas s vozem Tesla.

Přitom vláda v Praze mlčí jako zařezaná husa. Na ministerstvo financí se po Babišovi na půl roku dostal Ivan Pilný, kterému se v ANO přezdívá „pan všehoschopný“. Jeho působení v pražském Microsoftu by vydalo na knihu podle informací zaměstnanců. Ten záhy šokoval veřejnost svým výrokem v rozhovoru pro Právo, že důchodci v budoucnu nebudou mít žádné důchody, takže budou muset pracovat, že třeba budou sekat trávu v parku. Od někoho, jako je ministr financí a bývalý šéf českého Microsoftu, by člověk čekal racionální uvažování. Sekání trávy je finančně velmi nákladné. Tráva se kosí motorově, traktůrkem na tzv. „landscaping“ nebo sekačkou na tyči. Musí se zaplatit nafta, resp. benzín. Techniku je třeba přivézt na valníku, ten valník musí táhnout větší auto, dodávka nebo truck (ve smyslu SUV trucku). Ale to není všechno. Posekanou trávu je třeba odvézt, protože mulčování nelze -VK-
Šéfredaktor AE Newsprovádět s půlmetrovou trávou. A když někdo řekne OK, budeme mulčovat pravidelně, tak tu trávu bude nutné sekat 1x týdně, od dubna do října. No, tak to chci vidět ty peníze, náklady na člověkohodiny, techniku, odvoz a likvidaci (spalování?) posekané trávy, které město nebo obec to zaplatí.


Nový ministr financí posílá důchodce sekat trávu, ale 3 bilionů korun, které by mohly přitéct do státní pokladny ze státní těžby lithia, si nevšimne!


Landscaping je nesmírně finančně náročný a v USA je z toho celé jedno průmyslové odvětví, které okupují ovšem mladí migranti z Mexika. V USA jsem sám do tohoto odvětví dělal jistý čas a znám i náklady. Mladíci ve věku okolo 20 let, ilegálové z Mexika a Hondurasu, rajtují na traktůrcích od rána do večera a jeden akr posekají za 20 dolarů, ovšem pouze mulčing a bez tzv. detailingu (ruční dosečení rohů, kam nevjede traktor). Detail je za příplatek 15 dolarů na akr. Pokud trávu chcete odvézt, akr je za příplatek 55 dolarů a tráva nesmí být vyšší než 1 stopu a ani nesmí být mokrá, protože potom hmotnost trávy a její objem je tak velký, že se připlácí další horentní peníze navíc.

Posekaná tráva se prodává na siláž farmářům v USA. Jenže proboha, komu by jí ale prodávaly v ČR města a obce, když státní a družstevní statky byly po roce 1989 zlikvidovány a dnešní farmáři skot v takových objemech nechovají, protože se orientují buď jenom na řepku nebo na chov prasat a drůbeže? Pane Pilný, jako šéf Microsoftu jste možná rozuměl BSOD ve Windows, ale rostlinnému a živočišnému hospodářství opravdu nevládnete. Poslat důchodce na sekání trávy ve věku 70 let, když hrozí pád pod sekačku z traktoru, srdeční slabost z horka v létě (na traktůrku běžně je po 9. hodině ráno už 60 stupňů Celsia od motoru a kapoty), pracovní úraz a průser BZP, to si žádný zaměstnavatel provozující landscaping nevezme na triko. A pokud pošlete na trávu důchodce jenom s klasickou kosou, tak se pro změnu nedoplatíte na normohodinách.

Ivan Pilný: „Takhle mrňavé důchody budete mít. Proto budete makat i v důchodu, třeba budete sekat trávu!“
 
Proč jsem ale odbočil od těžby lithia k sekání trávy důchodci? Protože vám chci ukázat kontrast, jací diletanti a nekompetentní politici v pozici ministrů financí se vyjadřují k řešení ekonomické situace důchodů, že stát nebude mít v budoucnu na jejich výplaty. Jenže tady v případě lithia vidíte, že to není pravda! Česká republika by mohla profitovat, mohla by splatit své dluhy, mohla by financovat důchody a státní podnik Diamo by mohl těžit lithium a zisky z těžby odvádět do státního rozpočtu a používat ho na řešení aktuálních problémů, třeba výplat důchodů.

Jenže místo toho je k celé věci těžby lithia jenom mlčení z vlády, nikdo o tom nechce slyšet, v tichosti se tutlá a zakopává pod koberec, aby si národní zásoby lithia shrábly zahraniční holdingy, různé Madly Albrightové, Janečkové a další. Namísto toho, aby politik řekl, že lithium patři lidu a lid bude z těžby profitovat, tak namísto toho ministr financí plánuje české důchodce v budoucnu posílat místo do důchodu za volanty sekaček, dokud ze sekaček nepadnou rovnou do papundeklových rakví. Arbeit Macht Frei! Upozorněte své politiky, že lithium a zisky z těžby musí zůstat v ČR! Upozorněte mimoparlamentní opozici, aby medializovala před volbami tento hrozící tunel národních zdrojů!

-VK-
Šéfredaktor AE News

O co šlo v Pekingu? O konec amerického století a začátek století Eurasie (VIDEO)

$
0
0
Geo, mbi
4.6.2017 Eurasia24
  
Svět má za sebou událost epochálního významu, kterou západní média prakticky ignorovala – pekingské fórum k iniciativě Nové hedvábné stezky. Ilustrací úpadku západních hodnot byl fakt, že největším tématem, které zaujalo tuzemská média, bylo zdržení závěrečného focení způsobené prezidentem Zemanem. Přitom v Pekingu nešlo o nic menšího, než o skoncování s americkým stoletím válek a jeho vystřídání stoletím Eurasie. 
 
Právě takto charakterizoval setkání představitelů devětadvaceti zemí v Pekingu doktor politických věd Princetonské univerzity F. William Engdahl ve svém článku na portálu New Eastern Outlook.

Nedá podle něj mnoho práce zjistit, kdy Spojené státy ukončily svůj rozvoj a vrhly se do propasti ekonomických avantýr, které nakonec způsobily deindustrializaci USA. Stalo se to v roce 1973, kdy poradci z Wall Streetu „dotlačili“ prezidenta Richarda Nixona k opuštění bretton-woodského měnového systému, jehož podstatou bylo, že každý americký dolar byl kryt zlatem.

Důsledkem byl nekontrolovaný růst amerického vnějšího dluhu a skutečnost, že jeho kontrola byla možná jen za předpokladu vedení jedné velké nebo několika menších válek.

Nová válka tak může snadno přijít v úvahu jako řešení problémů oligarchů Wall Streetu a podle Engdahla bychom se už vůbec neměli nechat překvapit obrovským vojensko-průmyslovým komplexem. Stačí si uvědomit, že od založení v roce 1776 byly Spojené státy ve válce po 214 let.

Americké století se rozpadá před našima očima a děje se tak už bezmála pět desetiletí od srpna 1971. Úmyslné ignorování stavu americké ekonomiky napříč dekádami vytvořilo nezměrné morální, politické a ekonomické vakuum v dnešním světě.

„Do tohoto vakua ostatní národy mimo Washingtonem kontrolované NATO budují to, co jsem nazval Eurasijským stoletím – zákonitou a velmi pozitivní odezvu na stále více totalitární roli Washingtonu ve světě,“ konstatuje Engdahl.

Kontrast mezi tím, jak Čína společně s Ruskem a dalšími národy Šanghajské organizace pro spolupráci budují jejich společný ekonomický prostor v Eurasii, a tím, co USA, Británie a další státy NATO ničí, nemůže být podle něj jasnější.

Eurasijské století postupuje


Připomíná, že existuje iniciativa prozíravého čínského prezidenta Si Ťin-pchinga z roku 2013, projekt zvaný Jedno pásmo, jedna cesta (One Belt, One Road – mezinárodně zkracovaný název OBOR) nebo také Nová hedvábná stezka.

Třemi strategickými partnery v projektech OBOR, kteří transformují ekonomické potenciály světové ekonomiky do pozitivního směru, jsou Čína, Rusko – včetně jeho partnerů v Eurasijské hospodářské unii – a Írán.

„Masivní rozvoj infrastruktury v souvislosti s vysokorychlostní transeurasijskou železniční sítí spolu se sítí přístavů od Asie přes Blízký východ až do Řecka a dalších částí Evropy představuje obrovský projekt, který v několika příštích letech přinese miliony nových kvalifikovaných pracovních míst a výdaje vhttp://www.eurasia24.cz/alternativy/item/2459-o-co-slo-v-pekingu-o-konec-americkeho-stoleti-a-zacatek-stoleti-eurasie-video bilionech dolarů. To se stane skutečností v příštích dvou a více dekádách,“ predikuje Engdahl.

OBOR přetváří průmyslovou geografii světa a znamená tektonický posun daleko od více než pětisetleté evropské a později transatlantické nadvlády. „Tento posun směřuje k novému světovému uspořádání, v němž národy s největšími populacemi vyvstávají a vyjadřují své právo na národní suverenitu – a oprávněně uplatňují právo na svrchované rozhodnutí, jak budou využívat své vlastní bohaté zdroje pro svůj vlastní rozvoj,“ uvádí expert.

„De facto imperiální, Spojenými státy kontrolovaná globalizace tak ve výsledku kontrastuje s touto alternativou obrany národní suverenity. To je velmi podstatný rozdíl mezi Západem (NATO) a Východem (OBOR).“

Ruské obilí jako strategické jmění


Nepříliš často zmiňovanou oblastí strategického rozvoje Číny a jejího souseda, Ruska, je obilí.

V roce 2016, ironicky jako přímý důsledek hloupých a sebepoškozujících ekonomických sankcí ze strany USA a EU proti Ruské federaci, Rusko v reakci uvalilo sankce na eurounijní zemědělský import a začalo intenzivně oživovat vlastní nevyužívaný zemědělský potenciál. Současně uzákonilo totální záhttp://www.eurasia24.cz/alternativy/item/2459-o-co-slo-v-pekingu-o-konec-americkeho-stoleti-a-zacatek-stoleti-eurasie-videokaz geneticky modifikovaných (GMO) komerčních plodin v Rusku – zemi požehnané přírodou a obdarované oblastmi s nejúrodnější černozemí.

Jak dále píše Engdahl, jedním z přetrvávajících následků katastrofálného znásilnění ruské ekonomiky Washingtonem a kluky okolo harvardské „šokové terapie“ během Jelcinovy éry v 90. letech bylo otevření Ruska dovozu potravin z EU.

Většinou podle něj šlo o „industrializovanou“ produkci gigantických konglomerátů západního agrobyznysu jako Kraft Foods, Tyson, Unilever, Nestlé a dalších, produkci s pochybnou nutriční hodnotou. „Rusové zapomněli, jak vynikající a výživné byly jejich domácí potraviny. Po roce 1990 sice byly ruské supermarkety skutečně naplněny, ale západními ‚falešnými potravinami'.“

Ruské zemědělství zaznamenalo po vyhlášení sankcí ze strany USA a EU od roku 2014 boom. V roce 2016 Rusko překonalo Spojené státy i evropskou osmadvacítku a stalo se největším světovým producentem a vývozcem obilnin. V západním obilném sektoru byli zaskočeni dramatickým obratem v produkci ruského zrna a zemědělství vůbec.

„Pravděpodobně si neuvědomovali, že Vladimir Putin v letech 2008 až 2012, kdy podle ústavy nemohl být prezidentem v třetím volebním období po sobě, vykonával funkci premiéra a mimo jiné byl zodpovědný právě za ruskou ekonomiku. Potichu inicioval vybrané reformy, které po roce 2014 otevřely cestu k dramatické renesanci ruského zemědělství jako světového faktoru,“ píše Engdahl.

Ruská závislost na dovozu západního obilí trvala až do nedávné doby. Nyní, pro období sklizně 2016–2017, podle amerického ministerstva zemědělství a Mezinárodní rady pro obiloviny, Rusko vyveze 30 milionů tun zrna nepoznamenaného GMO, což celkově převyšuje vývoz z EU v objemu 27 milionů tun a z USA v objemu 25,5 milionů tun.

Geopolitické i ekonomické důsledky tohoto hlubokého posunu v ruské produkci potravin jsou podle Engdahla strategické.

Rusko-čínský obilný obchod


Osmého dubna letošního roku dorazil první vlak naložený vysoce kvalitní ruskou pšenicí do Manzhouli v severočínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko za hranicemi s Ruskou federací.

Proč je to tak významné?

V roce 2015 import plodin do Číny vzrostl oproti roku 2014 o 20 procent na 120 milionů tun. Z toho více než 80 milionů tun představovaly téměř plně geneticky modifikované sojové boby z USA a Brazílie. Zbytek tvořily povětšinou obiloviny jako pšenice.

Nyní má Čína poprvé možnost dovážet přímo ze sousedního Ruska po železnici GMO nepoznamenané ruské plodiny. V kontrastu s tím bylo podle amerického ministerstva zemědělství v roce 2016 geneticky modifikováno více než 94 procent všech sójových bobů a 89 procent veškeré kukuřice z USA. To je obrovská výhoda pro ruskou produkci v Číně.

V prosinci 2015 dospěly příslušné orgány v Číně a Rusku k dohodě o standardech z Ruska importované pšenice, kukuřice, rýže a sojových bobů – čistých od GMO. Podmínky rozšíření ruského importu obilovin do Číny byly schváleny a první dodávka ruské pšenice v dubnu 2017 byla dokončena.

Za kontrolu kvality, import a distribuci ruských plodin na čínském trhu je odpovědný čínský státní konglomerát COFCO. Železniční transport z http://www.eurasia24.cz/alternativy/item/2459-o-co-slo-v-pekingu-o-konec-americkeho-stoleti-a-zacatek-stoleti-eurasie-videoRuska významně zkrátí přepravní časy a finanční náklady v porovnání s námořní dopravou. Stejně tak je daleko méně zranitelný případnými sankcemi ze strany USA nebo NATO.

Čínský obilný import musí v současnosti překonávat potenciálně konfliktní zóny v Jihočínském a Východočínském moři – v obou oblastech americké námořnictvo eskaluje napětí s využitím falešných argumentů o zachování „volnosti námořního pohybu“. Při současné existenci amerických námořních základen v Japonsku, Jižní Koreji a Singapuru může Washington uvalit ekonomickou blokádu na čínský námořní import obilovin, stejně tak na dovoz ropy a dalších produktů.

Prezident čínského COFCO Yu Xubo prohlásil, že v plánu je dovézt z Ruska do Číny jeden až dva miliony tun pšenice ročně, přičemž tento objem se může zvýšit na čtyři až pět tun ročně. „Pokud se napětí mezi Washingtonem a Pekingem významně zvýší, může se ruský železniční podíl na vývozu obilí do Číny stát geopolitickým základem čínské zemědělské bezpečnosti. První ruský železniční náklad s pšenicí pro Čínu jednoduše není ve Washingtonu oslavován,“ předpokládá William Engdahl.

Ve dnech 14. a 15. května se lídři a hlavy vlád devětadvaceti zemí setkali v Pekingu, aby zde diskutovali o důsledcích rozvoje infrastruktury Jednhttp://www.eurasia24.cz/alternativy/item/2459-o-co-slo-v-pekingu-o-konec-americkeho-stoleti-a-zacatek-stoleti-eurasie-videooho pásma a jedné cesty.

Ve svém úvodním proslovu autor této myšlenky, čínský prezident Si Ťin-pching, uvedl: „OBOR by se měl stát cestou míru, prosperity, otevírání se, inovací a propojení mezi různými civilizacemi. Starověké hedvábné stezky prosperovaly v dobách míru, ale ztrácely svoji energii v časech války. Následování iniciativy Pásma a cesty vyžaduje mírové a stabilní prostředí.“

„Při prosazování iniciativy Pásma a cesty bychom se měli zaměřit na základní otázku rozvoje, uvolnění růstového potenciálu rozličných zemí, dosažení ekonomické integrace a propojeného rozvoje, z něhož by měli prospěch všichni,“ řekl dále Si Ťin-pching.

Vyzval k prosazování pozemního, námořního, vzdušného i kybernetického spojení se zaměřením na klíčové průchody, města a projekty a propojené sítě dálnic, železnic a námořních přístavů. „Musím říct, že tohle zní daleko lépe mým uším než války na obranu hegemonie bankrotujícího amerického vojensko-průmyslového komplexu, bank Wall Streetu a ropných společností,“ uvádí dále Engdahl.

„Ruský prezident Putin se zúčastnil pekingského fóra OBOR. Turecký prezident Erdogan také. Ale je zarážející, že kromě italského premiéra fórum nestálo za účast žádnému z lídrů zemí G7,“ konstatuje Engdahl. Trump se rozhodl vyslat „středněúrovňové strašidlo“ z Národní bezpečnostní rady (NSC) Matthewa Pottingera, bývalého zpravodajského důstojníka z Afghánistánu, sloužícího pod generálem Michaelem Flynnem. Trump dokonce nevyslal ani ministra zahraničí Tillersona.

„Může to být proto, že se Washington bojí úspěchu Eurasijského století a iniciativy Jedno pásmo a jedna cesta? Můžete na to vsadit boty!“ uzavírá Engdahl. 
 
 


- - -

Spiegel umístil na obálce Trumpa, hrajícího golf s planoucí Zemí

$
0
0

5. 6. 2017         zdroj
Německý časopis Spiegel zveřejnil na obálce kresbu Donalda Trumpa, který holí odpálil hořící Zemi. Po úderu do planety Trump vykřikl: "You are fired!". Doslova to lze přeložit jako "máš padáka". Je však možné za tím spatřit dvojaký význam: "fire" znamená "oheň" a na kresbě je Země zachvácená plamenem. Tímto způsobem časopis reagoval na odstoupení USA od Pařížské dohody. Fráze "You are fired" skutečně patří Trumpovi a stala se populární, když budoucí prezident vedl reality show "Žák". Trump v ní prováděl výběr mezi kandidáty na vedoucí pozici v jedné ze svých společností.
Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Preventivní změna režimu

$
0
0
Erik Best
5. 6. 2017       EB
Ekonomové často mluví o potřebě pohlížet na věci z makroekonomické perspektivy, politici se teď zase na věci musejí dívat z perspektivy macronovské. Slovo integrace je v kurzu, což pro Čechy znamená zejména tlak na přijetí eura a uprchlických kvót. Premiér Bohuslav Sobotka kvóty odmítá a jeho ministr vnitra je ještě militantnější, český předseda vlády jde ale Emmanuelu Macronovi a Angele Merkelové na ruku alespoň co se eura týče. 



Přijetí společné měny podporují i KDU-ČSL a TOP 09, zatímco Andrej Babiš a ODS jsou proti. Když Macronův příznivec George Soros píše, že Česká republika dala jasně najevo, že nemá v úmyslu se k euru připojit, problematiky znalý čtenář se musí ptát, koho přesně si Soros pod Českou republikou představuje. Koaliční smlouva mluví o přípravě země pro vstup do eurozóny a čtyři nejvyšší ústavní činitelé přijetí eura, minimálně veřejně, podporují. Mluví k nám spekulant Soros, nebo je to hlas zastánce změn režimů, který se snaží zabránit vládě s Andrejem Babišem v čele?

Začal boj o Rakká (a možná i o budoucí podobu Sýrie)

$
0
0
Tereza Spencerová 

5.6.2017  LiterárníNoviny

Současný Bílý dům bude muset ve finále najít nějaký způsob, jak „spolupracovat“ s Damaškem a potažmo i Íránem, protože v opačném případě mu hrozí, že zabředne do zdlouhavé války a nákladné okupace, což nijak nezapadá do koncepce Trumpovy zahraniční politiky.

Konečný útok na Rakká, syrskou „metropoli“ Daeše, měl podle sobotního tvrzení Kurdů začít během „několika dní“, ale turecký premiér počátek ofenzívy oznámil už v neděli, v době, kdy Kurdy vedená koalice Syrských demokratických sil (SDF) už stačila západně od Rakká ovládnout přehradu Baas a bleskově ji přejmenovat na Přehradu Svobody. Daeš s jeho „islámským chalífátem“ dělí od porážky pouhé dny a hodiny, zásadnější otázkou je, co bude dál.

Vladimir Putin na petrohradském ekonomickém fóru vyjádřil obavu z možného rozdělení Sýrie, neboť nedávno ustavené „deeskalační zóny“ prý do budoucna mohou posloužit coby podklad pro příští hranice. „Rusko doufá, že tyto bezpečné zóny poslouží interakci s Asadovou vládou, k zahájení alespoň nějakého dialogu, nějaké interakce, což by pomohlo budoucí politické kooperace s cílem obnovit syrskou kontrolu nad celým územím a uchovat územní celistvost země,“ prohlásil překvapivě defenzivně ruský prezident.

„Deeskalační“ zóny, v nichž válka prakticky utichla – syrská armáda jen „doráží“ poslední zbytky mezinárodně „povolených“ terčů typu Daeše nebo Al Kajdy – přiměly Bašára Asada k prohlášení, že „to nejhorší“ už má Sýrie za sebou. Je zřejmé, že takový přehnaný optimismus má především vlít energii obyvatelstvu, které je už šest let zmítáno válkou. A současně je zřejmé, že se právě i díky zklidnění může celá válka proměnit ve „zmrazený“ konflikt, pro lepší představu například „ukrajinského“ typu.

 

Klíč k budoucnosti Sýrie nyní podle všeho leží v oblasti syrsko-iráckých hranic, konkrétně v budoucím „vlastnictví“ několika pohraničních přechodů utopených v tisících kilometrech pouště. Dnes tuto oblast od severu ovládají buď Spojenými státy podporované a vyzbrojované SDF nebo z jihu Daeš spolu s dalšími teroristickými skupinami. Středem se pak od Palmýry do oblasti nadcházejícího střetu přesouvají syrské oddíly se svými spojenci a vstupují do bojů s Daešem. Na „severu“ je přitom vše jakoby jasné – hlavní silou jsou Kurdové, kteří.... ...

(celý text ZDE)

Masakr na jihu Sýrie: Al-Káida se hnala do útoku, ale dostala se pod zničující palbu VKS Ruska a syrské armády (VIDEO, FOTO 18+)

$
0
0
6. 6. 2017     zdroj
Syrská vojska a VKS Ruska odrazila mohutný útok teroristů Al-Káidy ve čtvrti Al-Manšíja ve městě Dará. Útočníci se dostali do smrtící palby letounů VKS Ruska, které zasadily desítky bombových úderů na místa seskupení teroristů. Syrská armáda nezaostávala za ruskými spojenci, dělostřelectvo SAA odpálilo na nepřítele stovky střel.


V důsledku neúspěšného útoku bylo zabito asi 30 teroristů Hayat Tahrir al-Sham ( Džabhat an-Nusra, syrské křídlo Al-Káidy) a dalších skupin, spojených se Svobodnou syrskou armádou, desítky členů band byly zraněny. 


Neúspěšný útok začal po příjezdu do Dará posil 4. obrněné divize syrské armády, která přesouvá síly do této jižní provincie, aby vedla rozsáhlou operaci proti teroristickým skupinám.

Al-Káida a "opozice" poslaly také velký počet svých bojovníků na fronty předpokládaných bojů, neboť další kolo syrských mírových jednání je plánováno v hlavním městě Kazachstánu až na polovinu června.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Otevřený dopis pro moralistu-komentátora Fendrycha a vítačku-režisérku Le Fay

$
0
0

Zdeněk Kořistka
6. 6. 2017
Po přečtení článku „Teror chce zničit západní svobody, korektnost, „multikulti“. Braňme je tvrdě…“ , ze dne 4.6. od komentátora Aktuálně.cz pana Fendrycha, který nás po teroristickém útoku v Londýně burcuje (to chce silný žaludek, že?) a nabádá nás, abychom přicházejícím uprchlíkům pomáhali tímto způsobem…

„ Nezamykat dveře před lidmi, kteří prchají před Islámským státem. Není to šílený postoj, ale západní postoj.“, jsem se zamyslel, protože jsem se až od něho dozvěděl, že Afričané z Mali, Gambie, Nigérie, DR Konga, Kamerunu, Nigeru, Čadu, Středoafrické republiky, Senegalu, Guiney, Ghany a Pobřeží Slonoviny trpí pod jhem Islámského státu! Většina z oněch desetitisíců mužských pasažérů na lodích neziskovek, kteří se týden co týden hrnou do Itálie totiž pochází s těchto zemí.

Od paní režisérky Le Fay (původně Elšíková) jsme se zase dozvěděli, že rozhodnutí vlády nepřijímat uprchlíky ji ranilo, a musela tuto svoji bolest okomentovat: „Stydím se za naši vládu do morku kostí a pohrdám jimi za jejich malost. Kéž nebudete muset nikdy prožít to, co ti lidé, kteří jsou na útěku!“

Sice si asi nevšimla, že toto rozhodnutí vlády je jen gesto k oblbnutí občanů před volbami, protože v tichosti se k nám hrnou tisíce inženýrů, lékařů a techniků z černé Afriky, kteří v Praze prodávají drogy, pasou prostitutky, a tisíce muslimů z Blízkého východu, kteří spolu s nimi čekají, až přijde jejich chvíle…

Pro tyto dva typické představitelé multikulti víry máme tento návrh, který zveřejňujeme formou otevřeného dopisu"

U nás, v Moravskoslezském kraji, máme v utečeneckých táborech desítky mírumilovných muslimů, kteří touží po svobodě a novém domově. Mezi svými přáteli jsme provedli sbírku, která zatím vynesla 16 200,-Kč, což odpovídá cca 30-ti jízdenkám vlakem v 1.třídě do Prahy. Pokud by pan Fendrych projevil tolik empatie a porozumění k těmto lidem nejen pérem, ale i v srdci, jsme připraveni jednu typickou 30-ti člennou rodinu okamžitě finančně podpořit, a když dojedou k němu do Prahy, jistě je rád příjme pod svou střechu. Jak píše pan Fendrych „ nezamykat dveře před lidmi, kteří prchají“. Jen věřím, že nechce otvírat dveře NAŠE, ale SVOJE. Pokud tak neučiní, tak píše jen tendenční žvásty a moralizuje občany této země, kteří mají svůj rozum, myslí na budoucnost svých dětí, a nechtějí prožívat scény, které vidí skoro každý týden v televizi ze západní Evropy.

Paní režisérku Le Fay chceme poprosit, aby o tomto bohulibém činu pana Fendrycha natočila dokument, nejlépe Třináctou komnatu Martina Fendrycha, kde zvýrazní jeho lidskost, a vyzve tímto dílem i ostatní multikulti vítače, například pana Schwanzerberga (na jeho zámku musí být spousta místa), Zlatušku, Zvěřinu, Langšádlovou, Niedermayera, Jandu, Rozumka a stovky dalších, aby prokázali onu nám vnucovanou lidskost, ubytovali ty tisíce migrantů u sebe doma, a integrovali je. Tím splníme vnucené kvóty EU, a paní Le Fay se nebude muset stydět.


Zdeněk Kořistka je bývalý poslanec za Unii svobody (1998-2002) 

Vyhláška o amnestii je prospěšná při práci pro syrské občany

$
0
0

Sophie Mangal
6.6.2017  ISMC

Počet syrských uprchlíků z území řízených islámským státem se na kontrolních stanovištích v severovýchodní části provincie Aleppo zvýšil.



Konkrétně u kontrolního stanoviště u vesnice Al Taiarah, přibližně 50 km severovýchodně od Aleppu upoutala pozornost skupina uprchlíků. Většina z nich totiý odpovídala na otázky pouze jinak než jednoslabičně. Muži tvrdili, že nikdy neměli v ruce zbraň, ale že byli nuceni kopat zákopy nebo nakládat munici pod hrozbou, že budou zastřeleni.

Na kontrolním stanoviště u vesnice Al Taiarah

"Džihádisté nás donutili, abychom s nimi spolupracovali, a hrozili nám, že v případě neposlušnosti vyvraždí celou rodinu, která jim odmítne pomoc," uvedl jeden uprchlíků.

Jusef Rana, představitel strany Baas v Aleppu říká, že nárůst počtu uprchlíků je způsoben především rozšířením zákona o amnestii, který podepsal prezident Bašer Assad a kterým se amnestie prodlužuje až do konce června.

"Mnoho lidí se rozhodlo využít této příležitosti a začít nový život,"řekl J. Rana. Poznamenal, že jedním z hlavních cílů místních orgánů je zajistit, aby co nejvíce lidí mohlo napravit, opravit nebo zlepšit svůj předchozí způsob života.

Uprchlice, která se zachránila sama z ISIS
V regionální kanceláři strany Baas popisují, jak příchozí lidé jsou registrováni a odesíláni autobusy do sběrného místa. Muži a ženy jsou tam pak několik dní kontrolováni a pokud neexistují žádné důkazy o jejich účasti na vraždách syrských vojáků a civilistů, jsou rozhodnutím soudu amnestovány.

Je třeba zmínit, že Bašar Assad vydal loni v červenci vyhlášku o amnestii militantů zapojených do vojenských operací proti vládním jednotkám. Rozhodnutí bylo několikrát prodlouženo. Vyhláška je účinným způsobem, jak se mohou lidé vyhnout osudu být zabit nebo být odsouzen za pomoc militantům. Uprchlíci proto mají skutečnou šanci ukončit válku a začít nový klidný život.


Sophie Mangal - co-Editor Inside Syria Media Center

„Islámský stát“ jako zahraniční projekt s volným řízením a víceúčelovým využitím v celé Eurasii (I.)

$
0
0
6.6.2017 Agentura EXANPRO

Produkt je úvodním dokumentem k sérii produktů o problematice „Islámského státu“ (ISIS1/Daeš) jako zahraničního projektu. Jednotlivé produkty na sebe volně navazují (nepravidelná publikace), přičemž se každý věnuje určité oblasti, jež vypovídá o ISIS jako o díle několika zahraničních mocností s využitím i v dalších geografických prostorech (viz porovnání s „OP GLADIO“ a propojení projektu ISIS s Evropou dále v textu).


Samostatné produkty z uvedené série tak analyzují a hodnotí například západní propagaci ISIS, rekrutaci a doplňování osob, podporovanou expanzi ISIS a redislokaci podle vývoje situace, neshody USA a Ruska v boji proti ISIS, skryté „vedlejší“ i otevřené vzdušné operace na podporu ISIS a další záležitosti spojené s příslušnou tematikou. Kromě analýzy a hodnocení mohou jednotlivé produkty obsahovat rovněž předpověď dalšího vývoje v konkrétní rozebírané záležitosti.

Poznámka: I přesto, že se agentura EXANPRO snaží poskytovat zpravodajské vědění* za hranice známého a veřejného, platí omezení v prokazování zpravodajských závěrů*, neboť agentura nemůže donutit příslušné aktéry, aby se ke svým pravým záměrům a činnostem veřejně přiznali.

 

Objasnění přístupu západních zpravodajských služeb


Zpravodajské služby* západních zemí nemohou objektivně rozebírat to, na čem se buď samy podílejí, anebo se vyvarují hodnocení toho, co by se mohlo dotýkat kterékoli „partnerské“ zpravodajské služby a státních úřadů „spojenecké země“. Na jakoukoli zločineckou organizaci, jev* (fenomén) nebo hrozbu* se tak dívají úzkým pohledem, jenž vždy směřuje mimo západní země, jako by se právě ony nepodílely největší měrou a často přímým angažováním na formě vývoje situace v různých regionech ve světě.

Západní zpravodajské služby svou pozornost směřují na „předurčeného“ protivníka, jímž je Ruská federace (ostatní protivníci se od toho odvíjejí – např. Sýrie se stávajícím režimem2), což je však jednostranný pohled na celkové dění, kterým nelze dostatečně a věrohodně hodnotit aktuální bezpečnostní situaci, natož předpovídat její vývoj. Zásadní problém je v tom, že západní služby při svých analýzách* a hodnoceních* neuvažují všechny aktéry rozebírané záležitosti, ale zaměřují se pouze na ty, kteří patří podle vůdčích mocností takzvaných „západních demokratických struktur“ k protistraně čili z jejich postavení k těm „nepřátelským“.

V tomto přístupu zpravodajských služeb vycházejícího ze záměrného či podřízeného postoje výkonných politiků nemohou být úplné jak jejich zpravodajské výstupy* o situaci v oblastech ozbrojených konfliktů* a reálných konvenčních hrozbách*, tak ani výstupy o teroristických hrozbách* a provedených teroristických útocích*.3

Možnosti a způsoby světových mocností v ovlivňování vývoje v zájmovém prostoru


Některé mocnosti jako USA, Velká Británie, Ruská federace, Izrael a další jsou schopny zřídit v zájmových prostorech* (zemích) skupinu, jež svým bojovým potenciálem představuje mnohem větší hrozbu než síť agentů*, jejichž úkolem je „pouze“ získávat utajované informace (podílet se na špionáži*či vyzvědačství*). V tomto případě se jedná o takzvanou „akční skupinu“ (direct action group– skupina přímé akce), která může provádět různé fyzické aktivity ve prospěch svého „zřizovatele“, jehož pravá identita je zpravidla skryta za připravenou legendou (krycí legenda*) a několika prostředníky. Některé vazby a napojení mohou být v určitých případech zřejmou věcí, ale otevřeně se o nich nehovoří.
Týká se to především situací, kdy jsou jedním „zřizovatelem“ opakovaně využívány a najímány stejné osoby či skupiny, jež se osvědčily, případně patří k bývalým příslušníkům ozbrojených sil nebo zpravodajských a bezpečnostních služeb*. Bývalí příslušníci státních organizací často odcházejí do „soukromých bezpečnostních agentur“*, jež se mohou stát předmětem zájmu státních zpravodajských služeb pro různé zakázky, ať už se to týká bezpečnostních a zpravodajských systémů, nebo výcviku „spojeneckých“ armád (případ Ukrajiny, Gruzie a dalších zemí), anebo právě fyzických akcí v zájmových prostorech*.4

Určité zpravodajské služby zmíněných mocností a některých dalších zemí mají ve své organizační struktuře sekci či divizi zvláštních operací, jejíž příslušníci jsou vycvičeni jak pro provádění různých operací v terénu (přímých akcí – direct actions), tak pro vytváření externích skupin z vybraných a najatých osob. Takováto externí skupina může vytvářet další skupinu, čímž zároveň utváří další organizační stupeň, přičemž se sama posunuje do role prostředníka mezi zpravodajskou službou (potažmo divizí zvláštních operací) a koncovou skupinou.

Příslušníci divize zvláštních operací, najmutí členové soukromých bezpečnostních agentur nebo osoby z externí skupiny další úrovně (nižší podřízený stupeň) mohou v rámci přímých akcí organizovat demonstrace a protesty, provádět léčky* a přepady* s různými úmysly, bombové útoky, ničení zájmových objektů*, únosy a „eliminaci“ zájmových osob*, podporu povstalecké činnosti (support to insurgency) a plno dalších aktivit vzhledem k situaci a záměru vlády příslušné země či vlivové skupiny, jež může mít vliv i na činnost určitých částí zpravodajských služeb. Do činnosti výše uvedených osob a subjektů mohou být v různé míře začleněny i vojenské speciální síly příslušné země. Při těchto aktivitách je využíváno také zázemí zastupitelských úřadů (velvyslanectví, konzuláty a jiná zařízení) a zázemí vlastních vojenských základen v zahraničí, tedy míst, kde část zástupců zpravodajských služeb obvykle oficiálně i utajeně působí. Zřízení akční skupiny či několika externích skupin v posloupném systému podřízenosti (chain of command) je obvykle dočasnou záležitostí, která může trvat od několika týdnů do několika let. Délka existence skupiny a dalších napojených skupin často závisí na splnění stanovených cílů a na vývoji celé situace. Vybudovaná řídící skupina a podřízená skupina či více skupin mohou být rozpuštěny i bez splnění cílů, pokud si to vynutí vývoj situace (obecně se jedná o změnu podmínek pro plnění cílů/úkolů).

Významným celoevropským příkladem výše zmíněných aktivit byla komplexní a dlouhodobá„Operace GLADIO“ (druh meče), jež se plně projevila v Itálii v 60. a 70. letech: Jednalo se o organizování teroristických skupin s účastí bývalých příslušníků italských fašistických jednotek (částečně také německých nacistů) s cílem destabilizovat veřejný pořádek a tím stabilizovat pořádek politický a zajistit, aby se země ubírala tím „správným“ směrem. Teroristické skupiny měly propojení do některých italských bezpečnostních a vojenských složek, přičemž tyto složky nespadaly pod kontrolu vlastní země, ale byly vyčleněny pro nadnárodní operace pod vedením USA (obvykle prostřednictvím CIA*), což bylo právě úmyslné zastírání činnosti, které mělo zajišťovat beztrestnost skutečným tvůrcům a vykonavatelům teroristického komplotu. V tomto období bylo útoky v Itálii zabito nebo zraněno několik stovek civilistů. Celá věc není stále plně objasněna.5

Od „Operace GLADIO“ sice uplynuly již přibližně tři desetiletí, avšak bylo by nesprávné domnívat se, že podobné aktivity se v současné době nekonají. Tyto započaté praktiky včetně přípravy a používání „mandžuských kandidátů“* a podobných metod nemohou být nikdy odsunuty do ústraní, nýbrž jsou stále využívány a naopak zdokonalovány. Projekt ISIS s propojením na teroristické útoky v Evropě je tak rozsáhlým zdokonalením v ovlivňování vývoje ze strany světové velmoci za podpory evropských „spojenců“, z nichž část se na aktivitách a podpoře podílí vědomě a aktivně, druhá část asistuje z bázlivé podřízenosti a zbylá třetí část napomáhá proto, že je skutečně přesvědčena o správnosti konání a prosazování demokratických hodnot západními mocnostmi, mezi něž podle této části spojenců přednostně patří Spojené státy, Velká Británie a Německo.

Následující volně navazující produkt se vztahuje k pozadí projektu ISIS neboli SEPINSFOR (SEPparate INSurgency FORce – Nezávislá povstalecká ozbrojená síla). Produkt připravujeme.

Zpravodajské produkty, které analyticky podporují závěr o ISIS jako zahraničním projektu:


1 Označení „Islámského státu“ jako ISIS se pojí k prostoru, jejž militanti obsadili napříč Irákem a Sýrií. V širším kontextu se tak jedná o „Islámský stát v Iráku a Sýrii“ (ISIS), případně „Islámský stát v Iráku a Levantě“ (ISIL), přičemž Levanta je tradiční označení pro území na východním pobřeží Středozemního moře (v základním významu se jedná o geografický prostor, na němž se v současné době nacházejí Sýrie, Libanon, Jordánsko, Izrael a Palestinská autonomie). ISIS/ISIL je propagandistické označení, které pomohl rozšířit Západ, čímž se velmi dobře uchytilo u široké veřejnosti (téma je součástí produktu, jež se zabývá západní propagací ISIS).

2 Blíže viz dokument 11003 „Konflikty ve světě jako boj mezi USA a ruskou federací“.

3 Omezené schopnosti zpravodajských služeb jsou podrobněji objasněny ve stejnojmenném produktu 12001.

4 Soukromé bezpečnostní agentury byly v různé míře zmíněny v těchto zpravodajských produktech:


5 Příkladem jiné, ale dílčí operace pod falešnou vlajkou* byl bombový útok Izraelců v Egyptě v roce 1954, jenž nesplnil svůj cíl. Celá věc se stala známou jako Lavonova aféra (podle jména tehdejšího izraelského ministra obrany, který byl nucen rezignovat).

* Definice termínů jsou objasněny v produktu „ZPRAVODAJSKÝ VÝKLADOVÝ SLOVNÍK - sjednocená verze“.

Zpravodajský produkt 12025
Souhrnná analýza a hodnocení
© 2017 Agentura EXANPRO

Bohatí na slova, chudí na myšlenky

$
0
0

Zdeněk Hrabica
6. 6. 2017
Dostihy o pevnosti zdraví kandidátů na prezidenta České republiky jsou před rozhodujícím skokem, před Taxisovým příkopem. Všichni jsou zdraví jako pravá hanácká řípa, jako ta proslavená cukrová řepa. To byl přece náš zlatý poklad. Proč v jejím pěstování nepokračovat. Několik českých autorů literatury faktu vystřílelo broky na stránkách knih o nemocech panovníků. Už se to nedalo ani číst, zaplevili nám regály knihoven a knihkupectví . Diagnózy byly roztodivné, Masarykova stařeckost, Benešovy neduhy s pamětí, Háchova demence, Gottwaldova syfilida, Svobodova sešlost, Husákova krátkozrakost a jeho opakující se mozkové příhody.


Nejpozoruhodnější byly vážné zdravotní problémy Václava Havla. Díky jim jsme se dozvěděli všechno o nemoci plic, skoro všechno o traktu tlustého střeva. Nikomu nám nevadilo, že nejenom Blesk – ale zejména Mladá fronta DNES – nám předvedly ukázkovou mediální zdravovědu. Nikomu nevadila prezidentova častá a mnohdy dlouhodobá absence v úřadě, zdravotní soustředění , náročné na finance a na zařízení vůči jednomu člověku. Pokusy íntervenovat do lékařských postupů ze strany nejbližších se podobaly mnohdy šarlatánství.


Jednou, několikrát jsem seděl ve vile režiséra Jiřího Sequense a popíjeli jsme ve čtyřech s profesorem Antonínem Kachlíkem Jurovo moravské bílé. V přítomnosti tehdy ošetřujícího prezidentova lékaře. Byl to pro mne veliký zážitek ze setkání s velmi racionálním člověkem. Spolu s režisérem byl i věhlasný lékař členem vedení vojenského sportovního klubu ATK. Oba mluvili velmi srozumitelně a česky. Slova, která jim přicházela na jazyk, si nevybírali. Jak se doktor zachoval, když mu do léčení a do životosprávy hlavy státu někdo z prezidentových blízkých mluvil a radil, nemohu opakovat. Přitom si vážím toho, že lékař zachoval dekorum.

Ani moji příbuzní nehorlili vůči tirádám, jaké se odehrávaly kolem prezidentova zdraví. Unisóno veškeré nadstandardy hájili, vždyť jde o hlavu státu. Ta si to přece po právu zaslouží. Kdo jiný by si podobnou péči už zasloužil? Proto se jim i vcelku líbilo i posmrtné jančení kolem pohřbu, svíčkové orgie u pražské sochy svatého Václava, srdce ze svíček a nakonec svíčková plavba s kormidelníkem Michalem Kocábem na severní plavbě po Vltavě a po Labi. Nakonec i mohutný portrét na budově Národního muzea. Větší než byly kdysi portrétys Leonida Iljiče Brežněva nebo Vladimíra Iljiče Lenina.

Všichni to pamatujeme a nezapomínáme.

Ani jeden československý a český a slovenský prezident něco podobného nepamatuje a posmrtně ani jeden národ určitě nic takového již nezažije.

Včera jsem z televizní obrazovky zaslechl o raportu prezidentských kandidátů, jak pevnému zdraví se těší - Horáček cvičí, žije zdravě, Drahoš sportuje a zpívá. Václav Klaus se přiznal k úspěšným tenisovým setům a ani na okamžik jsem oproti jiným nepochyboval o jeho upřímnosti. Sport má opravdu rád.

Denně oproti, zejména těmto dvěma kandidátům, slyším od rána do večera o špatném zdravotním stavu dalšího z kandidátů na prezidenta – současného presidenta republiky Miloše Zemana.

Není jediné příležitosti, aby se strůjci mediálních hrátek a čajů o páté nedotkli Zemanova zdraví. Je přece unavený, strhaný, špatně se pohybuje, je převážený na vozíčku při společném třídním fotografování, není schopen vyslechnout projev ve stoje, když mluví k veřejnosti hlava nejmocnější mocnosti světa, je to člověk psychopat, člověk duševně postižený, jeho výroky útočí na postavení ohrožených novinářů – i v Rusku, když je žádá likvidovat. Je to člověk, trpící demencí, cukrovkou. Díky svému pokleslému zdraví dělá hlava státu ostudu českému živlu za hranicemi českého státu.

Pryč s takovým kandidátem! Volají ještě včera lokajové prezidenta, o kterém rozhodl i při volbě i komunističtí poslancci a nakonec i jeden hlas – když z prezidentské volby vyloučili zdivočilého Miroslava Sládka. Taková to byla principiální doba.

Rodil se v ní Mesiáš.

Bohatí na slova a chudí na myšlenky nejsou jenom ti současní politici se silným mandátem, který si bez voličů dali a udělili sami sobě. Žel jsou i teď znovu přemnoženi.

Tak káže doba nám všem vespolek, odolat ji, někdy se zdá zbytečné a marné.

Ilustrace: Jiří Koštýř a foto autor

Americký vítr část IV: Kurdistán! Turecko mimo hru...

$
0
0
Yekta Uzunoglu
6. 6. 2017
S nástupem Donalda Trumpa dává americký vítr do pohybu vše, co jen může a vše ukazuje na to, co jsem již před 4 roky tvrdil, a to že se mapa středního východu změní a tím se změní i budoucnost tohoto regionu, který se tragicky zviditelnil pro běžného člověka nevídanou brutalitou islamistických zrůd.
Turecko, které ještě před dvěma roky hrálo v regionu hlavního hráče, ztratilo a dále ztrácí veškerý vliv, který mělo ještě před dvěma roky.


Začalo to tím, že ústy svého sultána křičelo na Obamu "buď my, nebo oni vyberte si"! Tím „oni“ myslel Erdogan Kurdy! A dokonce i Obama Erdoganovi odpověděl: "Oni"!

Pak přisel Trump se svým nevídaným větrem a sultán i na něho křičel: "Buď my, nebo oni" a odpověď zněla ještě jednoznačněji - "Oni". Trumpova odpověď "oni" nebyla jen pouhým výkřikem, jako tomu bylo u Obamy. Trump hned podepsal souhlas s dodávkami zbraní Kurdům bez centrální vlády, to jest bez Bagdádu, přímo iráckým Kurdům a syrským Kurdům! Amerika jim doručila i těžké zbraně přímo až na frontu. Patrně to byla nová americká administrativa, která radila iráckým Kurdům, kteří se připravují na referendum o nezávislosti, aby zlepšili své vztahy s Ruskem. Rusko bude konečně vahou svého hlasu a vahou významu jejich státu rozhodovat při OSN přinejmenším pro přijetí svobodného Kurdistánu za nového člena OSN.




Jak je vidět, kurdské vedení tuto radu vzalo patřičně vážně a v minulém týdnu se vydalo směrem do Ruska, kde Kurdové podepsali gigantické smlouvy s ruskými firmami Rosněfť a Gazprom o prodeji kurdské nafty a pochopitelně byli přátelsky přijati i Putinem. Takže do obchodu s kurdskou naftou je zapojeno nejen USA, ale už i Rusko. Snad je to jediná země, kde jsou obě velmoci tak hluboce zapojeny do obchodu s ropou a plynem. Turecko, které všemožně doposud drželo v šachu irácký Kurdistán, je mimo hru!

Proslýchá se, že USA a Rusko jsou skutečně už dohodnuté na tom, že budou podporovat vznik svobodného Kurdistánu a jistou autonomii pro syrské Kurdy na jejich území, kde je oslabený Damašek nemůže ohrozit, nebo jim cokoliv diktovat.

A na arabské frontě? Americký vítr je tak hluboce zasáhl, že Saudská Arábie už ani ne za tři týdny po Trumpově návštěvě včera přerušila diplomatické vztahy s Katarem a uvalila na Katar, na svého tradičního spojence, absolutní embargo! Jako kdyby chtěli říct "já nic, já muzikant", to Katar je to zlo, které podporuje islamistické teroristy po celém světě. Tímto tahem se rozbilo spojenectví tří mocných na hřišti Středního východu a sice: Turecka, Saudské Arábie a Kataru. Tito tři spojenci všemožně zasahovali do vnitřních záležitostí Sýrie a vyprovokovali válku také proto, aby svůj plyn a ropu s plynovodem a ropovodem dostali do turecké sítě, která je propojena s evropskou sítí. Takže jejich společným plánům je konec, ani toto Turkům nevyšlo! Turecko už pátým rokem sní, že se - díky své geografické poloze - stane pánem sofilních energetických zdrojů, aniž by je vlastnilo.

USA od nástupu Trumpa k moci již není strategickým partnerem Turecka a dává to Turecku při každé příležitosti najevo, všude, kde jen může.

Turecku zůstávalo de facto jen Německo, které je již víc než 100 let spojencem Turecka, ale Německo ve středu definitivně rozhodne o stažení svých vojsk z Turecka ze základny Incirlik, a to je rána nejen do vzájemných historických vztahů mezi Německem a Tureckem, ale hlavně do postavení Turecka v NATO!

Na to, kdy americký vítr už konečně dorazí i do Česka, si budeme muset ještě chvíli počkat. Do té doby budeme my Kurdové žijící v Česku, nadále šikanováni a pronásledováni činiteli, kteří jsou s Tureckem velmi úzce spřáteleni.

Režisér David Martinek: Zeman je veliký státník. Nabídl Putinovi ruku, to je moudré pro klid. Děda mě po roce 91 varoval, že tu vše půjde do kytek a zvítězí boháči. Naslouchejme starším Tvoří se nová podoba světa a my u toho nejsme! „Podstatné je, že dojde k masivnímu křížení technologií, k provázání technologií z různých oborů a že tyhle nové technologické hybridní systémy úplně změní realitu.“

$
0
0
6. 6. 2017  PL, část článku
Je třeba vědět, že speciálně Čína, Spojené státy, Německo a, považte, Rusko investují do vývoje nových technologií obrovské kvantum peněz. Čína se chystá stavět projekty v planetárním měřítku, třeba onu Hedvábnou stezku.Tady se tvoří nová podoba světa. My u toho, ale až na výjimky nejsme. A když už to někdo od nás podporuje, třeba styky s Čínou, Ruskem, nejen Spojenými státy, nebo jako vrcholný politik je pozván ke stolu, kde se rozhoduje o budoucnosti světa, naše média obvykle řeší, co kde utrousil za průpovídku. Smysl tohoto konání tak zůstává spoustě lidem utajen, i když je zjevný.


 V zemi chybějí vize a lidé, kteří by je dokázali naplnit. Ale když se člověk rozhlédne, to je samá vize. Andrej Babiš chce řídit stát jako firmu, ČSSD přednáší vizi na dalších dvacet let, ODS má „silný program pro silné Česko“ a třeba TOP 09, ti mají doslova Vizi 2030. Tak se ti politici snaží a vám to nestačí. Co si počít s tak náročným voličem. Ale vážně, jaké vize nám tu chybějí?

Je pravda, že politické strany ve svých programech popisují určité vize, a je podle mě hodně dobře, když jsou nasměrovány do blízké budoucnosti. Problém je, že když v nich čtu, tak s výjimkou Petra Robejška tomu jednoduše nevěřím.

Myslím, že je třeba si uvědomit, že žijeme v unikátní době, v unikátním časovém úseku, který souvisí s nástupem a dnes už spíše se zrychlujícím průběhem takzvané dlouhé vlny. Jde o ekonomickou empirii. Je to běžná věc, a když to vysvětlím velmi jednoduše, zhruba každých 50 let dojde k nástupu nových technologií, které radikálním způsobem zapříčiní proměnu světa. Dnes se tomu říká různě, čtvrtá průmyslová revoluce, K-cyklus, pátá vlna, v byznysu jde o průmysl 4.0 a podobně.
V zásadě jde ale o to, že nové technologie mění za pochodu způsob, jak žijeme.
Jak komunikujeme, jak se dopravujeme, jak získáváme energii, objevují se nové věci v chápání hmoty, vznikají nové materiálové struktury. Především se mění způsob, jakým budeme do budoucna žít, učit se a hlavně pracovat.

Je to vidět takřka na každém kroku.

My si například zatím jen zběžně uvědomujeme, že do 15 let nastoupí masivní robotizace, která radikálně přepíše způsob, jakým se pracuje. Že automaty a bezobslužné stroje zbaví spoustu lidí práce, a zase naopak spousta lidí, velmi vzdělaných, bude na téhle masivní robotizaci participovat. A můžu pokračovat. Vnímám posun v biotechnologiích, výzkumu materiálových hmot, nano, umělé inteligenci, tvorbě sítí. Myslím, že obrovskou změnou projdou měny, média, a to nemluvím o způsobu, jakým začne brzy docházet k posunům především v péči o lidský organismus.

To samé se děje v energiích. Ještě před pár lety se tady hodně povykovalo kvůli solárům. Nechci se k tomu vracet, ale realitou je, že během pár let budou energii sbírat střechy domů, okna, energie se bude získávat z dopravních tras a k tomu přibudou věci, jako jsou fúze, nové typy reaktorů. Podstatné je, že dojde k masivnímu křížení technologií, k provázání technologií z různých oborů a že tyhle nové technologické hybridní systémy úplně změní realitu.
To jsou obrovské výzvy.

V tomhle světle mi přijdou vize, se kterými tady zdejší politické strany operují, jako, řekněme, neinformované. Prostě tohle autoři těch prohlášení buď nevědí, nebo si změny a následky, dané rychlým postupem technologií, neumějí jednoduše moc představit.
Já bych si přál, aby se objevil někdo, kdo je schopen přijít s vizí, která tuhle proměnu světa dokáže reflektovat. V tuhle chvíli jsme zemí montoven, úspěšně montujeme auta a komponenty. Tím žijeme teď. Ale budoucnost vidím v modernějších oborech. Biotech, výroba robotů, IT, nano, nové materiálové struktury, modernější dopravní prostředky, kreativní průmysly. Myslím si, že pro ně je potřeba upravit infrastrukturu, školství, systémy práce, právo, podpořit vědu, výzkum a další věci. Takto můžeme dát našim lidem jasnou a zřetelnou šanci na to, aby uspěli v budoucnu, ve střednědobém i dlouhodobém horizontu. Abychom dokázali zachovat strojírenskou a průmyslovou tradici země a úspěšně na ni naroubovali moderní technologie.   
Je to jako na podzim zasadit, aby na jaře vzešlo obilí.

Pravda je, že tohle se už samozřejmě děje a odehrává, ale jinde. Valley, Boston, Tel Aviv, Mnichov, tam všude jsou vybudované parky a technologická centra, která realizují výzkumy a vývoj za miliardy dolarů. Je třeba vědět, že speciálně Čína, Spojené státy, Německo a, považte, Rusko investují do vývoje nových technologií obrovské kvantum peněz. Čína se chystá stavět projekty v planetárním měřítku, třeba onu Hedvábnou stezku.

Když přejdeme k aktuální situaci, Andrej Babiš odešel z vlády, premiér by si mohl pískat. Ale při pohledu na volební preference se mu asi volně nedýchá, natož aby si pískal. Evidentně chce víc. Mluvím o tom proto, že tvrdí, že se nám bude volněji dýchat, pokud budeme mít Česko bez mocenského tandemu Babiš – Zeman. Vidíte, další vize. Raději uvedu ještě doslovnou citaci premiéra Sobotky pro Právo: „Moje vize České republiky je vize země, kde nevládne mocenská dvojice Andrej Babiš a Miloš Zeman. V takové České republice by se dýchalo daleko volněji.“ Bude reálná? A jaký máte vy názor na působení Andreje Babiše?

Myslím, že Andrej Babiš je dříč. Je schopný, to bezesporu. To je to, co na něm řada lidí oceňuje. Je zvyklý z těch svých firem rychle a přesně rozhodovat poměrně komplikované věci a má zkušenosti, které se eráru mohou velmi hodit. Problém je v jeho optice. Babiš říká, že stát je firma.
To je kardinální omyl.
Stát je služba.
V korporaci máte výhodu koncentrovaného lidského potenciálu, prostředků, nejlepších technologií. Nemusíte se starat o slabé, nemocné a málo výkonné. Vyberete si nejlepší lidi a vymačkáte z nich to nejlepší. Korporace se řídí jinak než stát. Je to jiná dimenze.
Ve státě si lidi vybrat nemůžete. V meandrech společnosti jsou různí lidé, potřební lidé, malé děti, důchodci, mamky na mateřské, nezaměstnaní. A třeba umělci, divadelníci, lingvisté, kunsthistorici, sportovci, pro srozumitelný příklad za všechny. Tihle lidé jsou mimo korporace a jejich svět, na hony vzdálení představě tvrdě pracujících manažerů, techniků a dělníků. Máte armádu lidí v důchodovém věku, kteří vám potřebný výkon už nezajistí a kteří si svoje už odpracovali. A máte stovky tisíc lidí ve služebním postavení pro zajištění chodu státu. O všechny tyhle lidi se musíte starat, v korporaci je k životu nepotřebujete. To je rozdíl.
Další podstatný rozdíl je v manažerské optice versus optice politického lídra. Nemůžete k lidem, k obci, k polis, přistupovat jako ke svým podřízeným. Jako byste řídil firmu. Stát je společenství lidí, kteří věří ve společnou budoucnost. Kteří sdílejí určité etické hodnoty, způsob života a životní prostor.
Myslím, že lidé jsou z podstaty svobodní. A pokud chcete, aby tito svobodní lidé mysleli, věřili a pracovali pro stát, pokud chcete, aby stát fungoval, musíte je jako politik umět získat pro silnou a nosnou myšlenku. Hlavně ji musíte mít, že ano...
To se dělá srdcem.
Musíte mít rád lidi a dělat pro ně s láskou.
Dělat dobrou službu, aby se lidé měli dobře. To je podle mě politika. Služba veřejnosti, nic víc.


Politici, komentátoři tvrdí, že Andrej Babiš ohrožuje demokracii, jiní upozorňují na jeho podnikání, Čapí hnízdo apod. Preference ANO ale příliš neklesají. Samozřejmě jde o to, kdo komu a čemu věří, protože jak Babiš, tak Sobotka mají na hlavě evidentně másla dost. Ovšem jak je možné, že u Babiše ho vidí voliči méně nebo vůbec? Je to osobní šarm Babiše, na který Sobotka prostě nemá, nebo nevěří Sobotkovi, protože nikdy nedělal normální práci a živil se politikou? Co je z důvodů, kterých tu můžeme vysypat spoustu, ten nejdůležitější?

Já jsem na tohle už odpověděl. Takže jen dopovím. Pana premiéra řešit nebudu. Lakonicky řečeno, poslední dobou to má velmi náročné. A místy poměrně komické.
Myslím, že ANO vyhraje s přehledem volby. Ale také si myslím, že ANO jednoduše nezvládne přerod z manažersky řízeného protestního hnutí (jaký oxymoron) v regulérní demokratickou politickou stranu. Že časem Andreje Babiše přestane bavit financovat celý ten cirkus. Až splní své cíle. A možná i zadání.
Myslím, že dojde k renesanci tradičních stran a tradičních politických uskupení. Demokratických partají v tom nejdemokratičtějším smyslu. Že se postupující společenské změny dost výrazně promítnou do způsobu, jakým budou politické partaje organizovány, způsobu, jakým se budou realizovat volby a výkon moci, způsobu, jakým se začne uplatňovat přímá demokracie. Myslím, že začnou vyhrávat ty strany, které pojem služby, veřejné služby pro lidi vezmou smrtelně vážně.
Stát je služba. A i politici jsou jen lidé ve službě státu.
Ten, kdo tohle nechápe, nemá v politice do budoucna co dělat.

Jak to, že voliči ČSSD neslyší na rétoriku ,,obrany demokracie“? A když připustíme, že je jim demokracie jedno, tak alespoň na peníze by mohli slyšet. Vždyť se zaměstnancům zvyšují mzdy. Pořád slyšíme, že dostávají přidáno úředníci, učitelé, zdravotníci, hasiči, policisté, pečovatelky atd… A ještě i seniorům přidali pár peněz… Dá se nějak tušit, co vlastně chtějí potenciální voliči soc. dem. od svého vedení?


Obrana demokracie je v našich končinách poměrně silně spjatá s lidskoprávní agendou. Pravda je, že u lidskoprávní agendy se v minulosti poměrně silně akcentovalo právo na svobodu.
Nikdo nezpochybňuje, že bez práva na zaručené občanské svobody jako úhelného kamene právního řádu by civilizace, tak jak ji známe, přestala fungovat. Jen, lidská práva zahrnují také právo na práci. Právo na ochranu dětí. Právo na účinný prostředek nápravy. Právo na lidskou důstojnost.
A pro mě je důležité, aby se věnovala pozornost i těmto právům.
Mě zajímají osudy dnes už stovek tisíc lidí, kteří žijí v ohrožení exekucemi, ve složitých životních podmínkách a velmi krutých životních okolnostech. Mě zajímá právo na jejich důstojnost, práci, smysluplný život. Protože takhle je naplněno základní právo na svobodu.
Člověk, který je limitován životními podmínkami a neutěšenou životní situací a jehož existence je ohrožena už z podstaty, není svobodný.
Takže myslím, že bude dobré, když se kromě ochrany práv a svobod kdekoliv na světě budeme také více starat o své vlastní lidi, o jejich důstojnost a jejich životy.
Což, myslím, je přesně ten program, který by ČSSD měla nejspíš realizovat.
Ale kdoví, co přesně zamýšlejí.

Sociolog Daniel Prokop píše, že Babiš získává voliče mezi občany ve věku 50–70 let, kteří inklinují k Miloši Zemanovi a mají pocit, že za minulého režimu bylo leccos lepší, ale komunisty už nyní nevolí. Současně jim vadí migrace a obecně bývají nespokojeni s polistopadovým vývojem. Máte pochopení pro tyto občany ve víceméně předdůchodovém věku? Co nám říkají volbou Babiše a Zemana?

Beru seniory vážně. Pro mě jsou senioři žijícím vědomím společnosti.
Já spíše než hodnocení, proč podle vás preferují pana Babiše a prezidenta Zemana, vysvětlím, jaký mám postoj k seniorům. Mě do tří let vychovával děda, mamka byla v nemocnici s vážným úrazem. Ten starý, úžasný, silný a veselý chlap mi patrně naočkoval styl uvažování, které mě provází dosud. Nebyl to žádný kouzelný dědeček z pohádky, byl to silný, svérázný chlap, ale popravdě je to tak, že se jeho příkladem řídím vlastně celý život.
Naši jsou dnes už v důchodu a já silně vnímám, jaké starosti mají. Jak uvažují. Vím, že Miloše Zemana vnímají jako svého muže. Jako člověka, který myslí na lidi a dělá pro ně.
Nemám důvod v tomhle odporovat svým rodičům. Dost jsme se celé roky, a dnes přiznám zbytečně, hádali kvůli Havlovi.
A jedna historka, která tohle vysvětluje. Po roce 1991 jsem byl fakt nesmírně nadšený novým režimem. Bylo mi přes dvacet, všechno mi vycházelo a měl jsem to tak, že kapitalismus je výhra pro takové dravé a rychlé týpky, jako jsem byl tehdy já. Děda mě tehdy pozoroval a byl spokojený, jak se mi daří. Ale jednou mi řekl.
Tohle nebude trvat dlouho. Přijdou velké firmy, všechno skoupí, lidé se zadluží, seberou jim majetky, bohatí se pospojují mezi sebou a ty malé české firmy, které tady lidé desítky roků budovali, půjdou do kytek. A pak budou zase ti naši lidé makat za pár korun, jako tomu bylo za první republiky.
Hrozně jsme se tehdy na sebe zlobili. Ale dnes vidím, že měl děda v mnohém pravdu. On to zažil. První republiku, válku, komunistický teror v padesátých letech, 1968, 1989.
Myslím, že bychom měli poslouchat, co staří lidé vědí a znají.

Takže, dopovím, když podle vás senioři preferují, koho preferují, mají pro to nejspíše velmi dobré důvody. A zkušenosti.

Zajímavou sondou do duše národa mohla být vlna podpory Jiřímu Kajínkovi. Co to signalizovalo? Nedůvěru v soudní systém, nedůvěru ve spravedlnost, nedůvěru v polistopadové zřízení jako takové? To, že věří Zemanovi, děj se co děj…

Já přeji panu Kajínkovi úspěšnou resocializaci.

Loni v říjnu jste psal o tom, že Zeman „dal naději lidem, kteří jsou životem odsouzení k práci, spotřebě, přežívání“, a že mění optiku společnosti. Změnil se od té doby váš názor na prezidenta? Jak nám změnil optiku? Já jen že některé osobnosti jasně řekly, že některé jeho excesy jsou spíše do očí bijící. Uvedu příklad, starostku Lianu Janáčkovou například rozladil tím, že ukazoval na premiéra holí. A tak mu nedá hlas, protože to je podle ní „nehorázně sprostý postup“.

To je komplikovaná otázka.
Názor na Miloše Zemana jsem nezměnil, spíše naopak.
Chápu, že z některých kroků Miloše Zemana, promluv, gest a mluvy by jemnocitný člověk dostal psotník. Jenže ono je to trochu jinak.

Miloš Zeman je podle mě velká figura. A nedoceněná.
Pro mě je v první řadě státník, člověk, který dobře rozumí geostrategiím a geopolitice.
Jako jeden z mála si včas uvědomil pohyb geopolitických bloků a fakt, že svět se nevratně proměňuje, jak jsem o tom před chvílí mluvil. A koná.

Zeman s velkým předstihem oslovil jak ruského, tak čínského prezidenta a má s nimi dobré vztahy. Myslím, že začíná být zjevné, že šlo o velmi rozumné rozhodnutí. Dnes je zván a přijímán na nejdůležitějších mítinzích mocných a ví se o něm. Také je podstatné, že zastupuje české národní zájmy. Ne proto, že by z toho něco měl. Ale proto, že je prostě takový, přijde mi, že věří tomu, co dělá.
Samozřejmě okamžitě dostal nálepku rusofila, hystericky a velmi ostře se psalo o zavlékání země do ruského vlivu. Obdobně poté, když přijel čínský prezident, tak si patrně všichni vzpomeneme, jaké protesty, titulky a divení proběhly médii. A kolik nesmyslů se napsalo o Číně.

Po návštěvě čínského prezidenta u britské královny a jejich společné projížďce zlatým kočárem už Čínu podle mě neřeší nikdo. Zbyl jen obrázek Kalouska jako typického obránce lidských práv, mávajícího tibetskou vlajkou.


Myslím, že s určitým zpožděním se obecně začíná chápat, že pokud chceme mít nějakou budoucnost, budeme muset věnovat energii projektům, které se odehrávají v současných i budoucích epicentrech moci.
Zeman také poměrně správně pojmenoval, že střední a východní Evropa má svůj vlastní nezaměnitelný potenciál a energii. Jeho snaha o přirozené propojení regionů zemí V4 by mohla a podle mě měla najít podobu v uskutečnění plánu na cílenou spolupráci. Možná integraci. My, Maďarsko, Slovensko, Polsko, Slovinsko a pochopitelně Rakousko, bychom mohly fungovat jako spolek spřízněných států, které jsou navzájem velmi čile propojeny obchodem, ekonomikou, dopravou, energetickými sítěmi a například společnou obranou. Synergie plynoucí z takového vztahu by byla prospěšná pro všechny. Reakci jsme viděli. Na setkání prezidentů létala vejce a event s maoistickými kartičkami zorganizovaný za podpory nejmenované ambasády nedopadl zrovna lichotivě.

Další věcí je náš poměrně komplikovaný vztah k Rusku. Není divu, že celé generace se proti Rusku vymezují. Tanky, které v roce 1968 zahubily Pražské jaro, jsou pro Čechy dostatečně traumatizující zkušeností, kterou nelze zapomenout a nesmí se zapomenout. Stejně jako na procesy podle ruských vzorů a s ruskými poradci, kdy tady Gottwald a jeho suita věšeli odpůrce svého režimu; na teror, který dělal Stalin vlastním lidem. To jsou neoddiskutovatelné věci. Ale je rok 2017. A ta hra, která se odehrává teď, se jmenuje kolonizujme Rusko.

Pokud jste schopni uvažovat v rovině geostrategií, pak primární věcí je určit strategický vektor a cíl. Tím je Rusko. Eventy kolem Libye, Egypta měly důvod v zajištění Středozemního moře a bezpečného a dosažitelného zdroje ropy. Řecko a Turecko jsou nesmírně důležité pro zajištění Bosporu a přístupu k velkým ruským základnám v Černém moři. Není náhoda, že kolem Ruska je přes sto vojenských základen cizí mocnosti. Ukrajina a Sýrie se mohly potenciálně stát nástupními státy pro vojenské mise. A nyní dobíhá podle mě Trumpem stopnutý event kolem pobaltských republik. Rusové z toho nadšení nepochybně nejsou.
Je třeba vědět, že Rusko má obrovská kvanta surovin, půdy, vody, plochy, na kterých lze vystavět nová města a prakticky celou novou civilizaci. Je to poslední štace, ve které si současná forma kapitalismu může prodloužit životnost. Situace, kdy se Západu otevřely dveře se 460 miliony obyvatel, kteří přímo žadonili o západní zboží, se ale už nebude opakovat. Problémem, z pohledu kolonizátorů, je fakt, že Rusko se novou východní Evropou, novým teritoriem a podřízeným odbytištěm nestane. Rusko má naprosto jiné plány. Oni si tu zemi reindustrializují sami. Mají stabilní vládu se stabilní podporou obyvatel. Rusko má jaderné zbraně a dostatečnou a bojeschopnou armádu, jak předvedlo v Sýrii. Kolonizace se nekoná.

Zeman tohle podle mě ví. A nabídl jako jediný z evropských prezidentů Putinovi spolupráci. Já nechci, aby to znělo jinak, než to je, ale je to do budoucna velmi moudré a konsenzuální. Pro klid v celé Evropě. Pro spolupráci, a ne konfrontaci.


Teď máme možnost sledovat vývoj. Ve Státech vyhrál Trump, nastal Brexit a celá pracně vybudovaná agenda, která směřovala ke geostrategickému rozkladu Ruska a jeho parcelaci skončila. Nebo je odložena.
Navíc. Ukazuje se, že model neustálé expanze za cenu dobývání a kolonizování neobsazených prostor se vyčerpal. Planeta je obsazená. Cestou není teritoriální expanze a už vůbec ne za cenu konfliktů. Cestou je nasměrování na vnitřní implozi kapacit, na obnovování lokálních trhů a jejich diverzifikaci.

Celý rozhovor na PL.
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live