Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

„Kdyby hlupáků nebylo, kde by se brala moudrost?“ Štěch má "v podstatě pravdu"

$
0
0

Ludvík Smýkal
17. 6. 2017
V poslední době řada politiků, počínaje prezidentem republiky, přes členy vlády a poslance Parlamentu České republiky a konče starosty a zastupiteli obcí, ráda, a při každé příležitosti, hovoří o dvou problémech, které jsou, dle jejich názoru, těmi hlavními příčinami „blbé nálady“ řadových pracovníků ve státní i soukromé sféře a u jejich zaměstnavatelů příčinou uzavírání oddělení v nemocnicích, odlivu „mozků“ do zahraničí, omezování rozvoje výroby, apod.


Za jednu s příčin tohoto stavu považují nízkou úroveň mezd a platů, za druhou nedostatek odborně zdatných pracovníků. Každý z nich, lépe či hůře, se pokouší o „nápravu“, ale podstata problému jim uniká, příp. ji nechtějí, z různých důvodů, vůbec vidět.

Pomyslnou korunou jejich „snažení“ je výrok předsedy Senátu ČR Milana Štěcha:

„Myslím si, že je tu velká skupina lidí, kteří pracují jako OSVČ a nejsou z národohospodářského hlediska efektivně využiti.“ „Příliv až několika desítek tisíc pracovníků by mohlo tuzemským firmám zajistit zvýšení odvodových podmínek pro osoby samostatně výdělečně činné na úroveň nyní platnou pro zaměstnance. Na sjezdu odborového svazu Kovo to ve čtvrtek v Olomouci řekl předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).“ZDE

„Svým výrokem o pseudopodnikatelích pan Štěch téměř zastínil hlášku někdejšího ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD), který přirovnal živnostníky k parazitům. Kritické ohlasy proto na sebe nenechaly dlouho čekat. ODS se směje, že ČSSD už odpálila první programovou bombu. KDU-ČSL považuje výrok za nepřijatelný. STAN přemítá o duševním zdraví Štěcha.“ ZDE

„Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP) požaduje odvolání předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD), který mluvil o zvýšení odvodů pro živnostníky jako způsobu, jak získat zaměstnance pro tuzemské firmy. Asociace to uvedla na svém webu. Štěchova čtvrteční slova na sjezdu odborového svazu Kovo v Olomouci asociace považuje za skandální a za zatím nejbrutálnější útok na živnostníky posledních let.“ZDE

Zcela nejhorší na tom je, že v části svého výroku „je tu velká skupina lidí, kteří nejsou z národohospodářského hlediska efektivně využiti“ má Milan Štěch, zcela výjimečně, „v podstatě pravdu“.

V naší republice je skutečně mnoho občanů z národohospodářského hlediska neefektivně pracovně využitých. Zapomněl, zřejmě z „opomenutí“, uvést, že tato skutečnost se netýká jen jím subjektivně uváděné části OSVČ, ale i jeho osobně, a řady jeho kolegů v Parlamentu ČR, ve vládě a na ministerstvech, na úřadech, různých výzkumných úřadech, apod.

„Opomenul“ také mluvit o příčinách tohoto stavu – našem členství v EU a NATO, přebujelých zákonech a předpisech, odlivu zisků do zahraničí, dlouhodobě neřešené podpoře středního a malého podnikání, příčinách "odlivu mozků“, likvidaci odborných a učňovských škol, atd. atd.

Jeho slova jsou dokladem úrovně lidí, kteří jsou v současné době ve vedení naší společnosti a státu, napříč politickým spektrem. Ti, kteří teď "kritizují" Milana Štěcha, nejsou vůbec lepší než on. Když se zcela nedávno Milan Štěch nevybíravým a urážlivým způsobem vyjadřoval o prezidentu ČR Miloši Zemanovi, Františku Čubovi a Lence Procházkové, tak mu mnozí z nich „tleskali“. Zřejmě si neuvědomují nebo nechtějí uvědomit, že se dívají do vlastního zrcadla. Bohužel, to jim, stejně tak jako řadě občanů tohoto státu, zřejmě nedochází .....

Jan Ámos Komenský, jeden z největších českých myslitelů, filosofů a spisovatelů, autor výroku, použitého v záhlaví článku, se musí „v hrobě obracet“…

Na Ukrajině bylo potvrzeno zrušení zákazu na dovoz a vývoz výrobků na Krym

$
0
0

17. 6. 2017    zdroj
Kyjevský správní odvolací soud potvrdil nezákonnost rozhodnutí ukrajinské vlády o omezení dovozu a vývozu zboží z Krymu. Oznámil to právník Helsinského výboru pro lidská práva Maxim Timočko na svém Facebooku. "Bylo zrušeno rozhodnutí vlády č. 1035!" napsal Timočko.


Okružní správní soud Kyjeva přiznal koncem května ve věci žaloby ochránců lidských práv neplatným bod 1 usnesení č. 1035 "O omezení dodávek některých druhů zboží a služeb z dočasně okupovaného území na Ukrajinu". Vláda se však proti tomuto rozhodnutí odvolala.

Rozhodnutí vlády Arsenije Jaceňuka bylo schváleno 17. prosince 2015 a obchod s Krymem země přerušila od ledna 2016.

Konkrétně byly zakázány dodávky veškerého zboží, prací a služeb. Omezení platilo také pro většinu osobních věcí občanů. Zákaz se netýkal sociálně důležitého zboží, jako jsou chléb, mléko, těstoviny a sádlo. Kromě toho se mezi vyjímky dostaly dodávky na Ukrajinu "strategicky důležitého zboží pro ekonomiku a národní bezpečnost".

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová  

Poznámky k červnovém článku „PROČ LŽEME" v National Geographic

$
0
0

Rajko Doleček
17.6.2017

V červnovém článku populárního amerického magazínu NATIONAL GEOGRAPHIC vyšel článek „PROČ LŽEME“ (Why We Lie) autora Y.Bhattacharjee. Byl docela zajímavý, ale v určitém smyslu neúplný. Uvedl sice lži amerického prezidenta Billa Clintona v jeho skandálu se slečnou Monikou Lewinsky, ale opomenul, že Clinton byl vlastně velký hříšník, protože „lhal pod přísahou“ („he lied under oath“).


Také připomněl nepravdivé vstupy („tweets“) prezidenta Donalda Trumpa. Článek ale necitoval neuvěřitelné lži a výmysly mnoha různých politiků a státníků, na příklad bývalé americké ministryně zahraničí paní Madeleine Albrightové, když „připravovala“ zločineckou NATO agresi proti Srbsku v 1999, nepovolenou Radou bezpečnosti OSN, s tisícemi mrtvých a raněných, se zničením infrastruktury Srbska, se 78 dny bombardování ve dne i v noci země letadly NATO (USA).

V té době v květnu 1999 „putující velvyslanec USA pro válečné zločiny“ („ambassador at large“) David Sheffer, aby udělal NATO zločiny v Srbsku pro veřejnost stravitelnějšími, mluvil o l00 000 - 250 000 Albáncích, mužích i chlapcích ve věku 14-59 roků, nezvěstných a asi mrtvých („feared dead“). Sekretář paní Albrightové James Rubin psal o těch krvavých, kriminálních událostech jako o „Madeleinině válce“ (Madeleine´s War) v britském Financial Times (září 30/říjen 1, 2000). Ona tvrdila, že Srbové masakrují Albánce. Veřejní činitelé a media mluvili o genocidě. Na tiskové konferenci 25.června 1999 mluvil prezident Clinton o desítkách tisíc povražděných Albánců na Kosovu. Ale Maggie Farley (Los Angeles Times, 11.Listopadu 1999) napsala „Celkový počet vykopaných mrtvol na Kosovu byl 2108“. Novinář Alex Cocburn napsal „Kde jsou důkazy o genocidě kosovských Albánců? (Los Angeles Times, 29.Října 1999). Španělští policejní a forenzní odborníci byli také na Kosovu. Očekávali ve svém sektoru Kosova kolem 2000 mrtvol k pitvám, ale zjistili jich pouze 187. Jejich Pablo Ordaz napsal „Zločiny války - Ano; Genocida - Ne“ (El País, 23.září 1999). Původní informace OSN mluvili údajně o hrozných 44 000 zabitých, pak klesly na 22 000, na konec na 10 000. Během roku 2000 se hodnotilo, že celkový počet zabitých za Kosovské války byl podle různých údajů 6-7 000 (prý až do 10 000 ?) všech národností, ale že mnoho dalších bylo povražděno Albánci, UÇK teroristy, když NATO obsadilo Kosovo (po 10.červnu 1999) a nebylo schopno ubránit místní Srby, Romy, Gorance, prosrbské (projihoslovanské) Albánce od albánských UÇK teroristů. A několik set zajatých Srbů a Romů bylo zavražděno, aby byly získány jejich některé orgány k prodeji do zahraničí pro transplantace, jak o tom psala hlavní prokurátorka ICTY Carla del Ponte ve své knize (Madame Prosecutor: Confrontation with Humanity´s Worst Criminals and the Culture of IImpunity) a švýcarský vyšetřovatel Dick Marty během své práce..

Toto vše je jen jeden příklad ze záplavy obrovských politických lží.

A co říci o „slavných“ lžích britského premiéra Tony Blaira o NENALEZENÝCH (protože tam ani nebyly) ZBRANÍCH HROMADNÉHO NIČENÍ v Iráku, které velmi pomohly rozpoutat válku proti IRÁKU, se statisícemi mrtvých a raněných, se zničením prosperující země.


Prof. Dr. Rajko Doleček, DrSc. Ostrava,

Putin sdělil, co se ve skutečnosti stalo na konferenci v Mnichově v roce 2007: "Rusko oznámilo, že odmítá jít na porážku"

$
0
0

17. 6. 2017    zdroj
Ruský prezident Vladimír Putin vysvětlil režisérovi Oliveru Stonovi, co chtěl říct svým proslaveným projevem na konferenci o bezpečnosti v Mnichově. Putin řekl, že se nechystal oznamovat změnu v politice Moskvy, ale pouze poukázal na nepřijatelnost akcí USA, oznámila agentura TASS.


Putin soudí, že dal jasně najevo, že Rusko je připraveno přijmout nezbytná opatření a že "nedovolí, aby ho vlekli na porážku".

Ruský prezident zdůraznil, že "demokracii nelze exportovat", je nutné, aby společnost sama dospěla k demokracii, i když to je tvrdá práce, která vyžaduje trpělivost a čas.

Putin uznal, že je jednodušší použít bombardéry, ale tento přístup vede k šíření terorismu.

V pátek vyšla v USA kniha "Interview s Putinem".

Připomeňme, že před 10 lety Putin vystoupil na konferenci v Mnichově s přednáškou "Úloha Ruska ve světové politice", v níž zdůraznil důležitost multipolárního světa a nutnost odstranění dvojích standardů ve světové politice.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová  

Zaorálek dnes předčil Jakeše. Podívejte se!

$
0
0
Radim Valenčík
17.6.2017   blog autora
Zaorálek dnes na Programové konferenci ČSSD předčil slavný projev Jakeše z Červeného Hrádku.
Jakeš, slavný Červený Hrádek (17.7.1989):
https://www.youtube.com/watch?v=cKoQQo8gdPM
Zaorálek Černínský palác (17.6.2017):
https://www.facebook.com/cssdcz/videos/1374366439265725/?fref=mentions&pnref=story

Pokud najdete z kterékoli části Zaorálkova projevu dvě minuty, které by byly lepší než kterékoli dvě minuty z Jakešova projevu, nebudu mít pravdu. Podívejte se na celý záznam, nebo výběrově.

Zaorálek chaoticky pletl páté přes deváté, většinou opravdu nesmysly a nekvalifikované interpretace faktů. Ladil projev do rádoby kritičnosti, ale kromě apelu na "étos v nás" nebyl schopen navrhnout nic, co by vedlo k řešení problémů, které zmínil. Byl to projev člověka nemocného, který se pokouší sám sebe zoufale vyvinit z upadnutí do pasti slouhovství současné zdegenerované moci. Pravý ideový lídr ČSSD do těchto voleb. Ne. Nepřeháním. Podívejte se. Skutečnost je mnohem horší, než si dokážete představit.

Je to problém pro nás všechny. ČSSD svým úpadkem otevřela prostor, který bude obsazen jinými politickými silami. Z toho nemusí vzejít nic dobrého. Ale současná ČSSD není schopna tento prostor hájit. Bohužel. Je to riziko i pro pravicově smýšlející občany, mj. i proto, že ani jejich strany nepředkládají kvalifikovaný program řešení současných problémů.

Hned na začátku Zaorálek zaperlil formulací:
"Já vím, že ty kvóty jsou důležité a vím, že o ty volby samotné nejde, sociální demokracie je důležitá, ale ani o sociální demokracii v tuto nejde."
– O co jde, se ovšem nikdo v úvodu ani později nedozvěděl.

Následovalo dlouhé povídání (15 minut) o významu svobodného rozhodnutí člověka. O přelomové době. O významu Masaryka, např.: "To by každý nedokázal, poslat vojáky na smrt, jako Masaryk. Je to příklad tvořivosti." O výročích v roce 2018. Ale ani slovo o tom, co je příčinou současných problémů, proč je naše současná doba přelomová.

Od 45. minuty začal Zaorálek konečně mluvit o programu:

"Dnes kterákoli strana předkládá vize o tom, co v naší zemi bude za dvacet let. Pro sociální demokracii je důležité, aby sociální demokracie byla schopná étosu a morální identity. Jde o obnovu tohoto étosu... Chce se od nás étos do budoucnosti a předvést cestu do budoucnosti... Valí se na nás globalizace, konkurence, vyhlášky, směrnice a my musíme být stranou, která na to musí odpovědět."
 (Z hlediska srovnání s Miloušem nechyběla ani Hillary jako pěkná holka.)
 "Přestali jsme být těmi, kdo rozumí budoucnosti."
 A dále: 
"Od toho, co se nám nepovedlo, se musíme dostat k tomu, aby se nám to povedlo."
Problém je v tom, že jsme ve vládě narazili na to, že jsme zjistili, že celá řada věci se nedá. Například zvýšení důchodů. Kvůli strukturálnímu deficitu. Zazněla výhrůžka, že by to Evropská unie nepovolila." 

– A zase žádný závěr, jak problém řešit, co dělat atd. Stejným způsobem pojat problém migrantů. Nezvládnutá migrace.

"Evropská unie se od počátku vyvinula jako byrokratický systém, když neposloucháte, pošlou vás k soudu."
– A zase bez odpovědi, jak řešit.

Ani odvolání se na program: Přečtěte si ho, tam je řešení. To ovšem Zaorálek říci nemohl, protože tam řešení není.

Perly:
"Slogan pro sociální demokracii by měl být "Pomáhat a chránit". Máme to na všech policejních autech, takže bychom ušetřili za billboardy."

"Bakala vytáhl peníze z lidí, dal je nadaci Václava Havla a ta potom učila lidi morálce."

"ČSSD by neměla být strana, která buzeruje lidi."

Na závěr k programu ČSSD:
"Chci, abyste si program přečetli, abyste věděli, na čem jsme se shodli.
Seznamte se s tím a respektujte to, co jsme společně stvořili."
S dodatkem vysvětlujícím ideovou prázdnotu programu:
"Vše dostává smysl, když se to dá do souvislostí s tou linii étosu. Ten étos, co je v nás. Ten příběh, co je v tom. Program má smysl spojený etickou myšlenkou, která ho nese."
A úplně na závěr.
"Žádnou čerstvější tvář, než je moje, tady v sále neuvidíte."
(Do 1:09. minuty)

Pokud jde o samotný program, ten je celý ke stažení zde:

https://www.cssd.cz/data/files/program-210x210-seda.pdf

Přečtěte si jej. Opravdu si jej přečtěte. Pokud tam najdete pojmenování příčin současných problémů a cestu jejich řešení (kromě slibů toho typu, o kterých Zaorálek ve svém projevu říká, že jsou nesplnitelné) pak se omluvím. Jinak si stojím za tím, že právě ideová prázdnota, jejíž "obhajobě" odpovídala úroveň Zaorálkovo vystoupení, je jedna z hlavních příčin demoralizace současné ČSSD.

 - - -


  


Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/4669-zaoralek-dnes-predcil-jakese-podivejte-se.html

Vladimír Putin: USA záměrně nezveřejní zpravodajské informace o havárii Boeingu u Doněcku

$
0
0

17. 6. 2017   zdroj
V rozhovoru s americkým režisérem Oliverem Stonem se Vladimír Putin vyjádřil ohledně notně zdlouhavého vyšetřování příčin havárie MH17 u Doněcku. Připomeňme, že nizozemská komise, která se zabývá vyšetřováním případu, protáhla šetření na tři roky a snaží se ze všech sil zavrhnout důležité důkazy, jež svědčí o vině kyjevské strany. Z místa havárie byly dokonce odklizeny všechny velké úlomky sestřeleného letadla.



Podle Vladimíra Putina pozice Západu, a zejména USA, směřuje k tomu, aby ochránila skutečné viníky katastrofy, kteří sedí v Kyjevě.

Vladimíra Putina citoval TASS:

Všichni chtěli svalit vinu na domobrance na Donbasu a nepřímo na Rusko, které podporuje domobrance. V případě, že informace jsou v rozporu s tímto úmyslem, pak je nikdy (USA) neodhalí.

Podle prezidenta Ruské federace by zpravodajské služby USA měly mít úplné informace o havárii, ale tyto informace nejsou odhalené záměrně.

Vladimír Putin:
Zpravodajské služby USA pozorně sledovaly situaci na Ukrajině po státním převratu v roce 2014. Jsem přesvědčen, že to je právě tak. Mají zpravodajské údaje. Ale, bohužel, důkazy v tom, co jsme obdrželi od našich partnerů, nejsou. Katastrofa Boeingu by se nikdy nestala, kdyby nám ukrajinské vedení naslouchalo a nezahájilo rozsáhlé vojenské akce. Právě ukrajinská vláda začala používat na Donbasu všechny druhy zbraní.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová  

Stovky vyčerpávajících hodin na cestách po celém světě s náročnými programy a setkáními s předními vůdci planety...

$
0
0
Břetislav Olšer
17.6. 2017  Rukojmí
..., tak činný je prezident Miloš Zeman, který nyní absolvoval i audienci u britské královny Alžběty II...V pátek 16. června navštívil Londýn prezident Miloš Zeman, kde mu, jeho manželce a dceři udělila audienci královna Alžběta II. (91). Zeman se tak zařadil po bok světových státníků, které panovnice přijala přímo v Buckinghamském paláci; od papeže Františka až po čínského prezidenta Si Ťin-pchinga... 

Tento skvělý úspěch nepošpiní ani presstituti jako Břešťan a další havloidni sebranka z tzv. pražské kavárny…
Britská královna Alžběta II. a princ William se ale napřed v jednom z komunitních center setkali s přeživšími obyvateli londýnského bytového domu, jenž tento týden zničil mohutný požár, poté se uskutečnila plánovaná audience, kterou udělila českému prezidentovi Miloši Zemanovi.
Foto ČTK

U britské královny jde o přísně tradiční obřad; uklonit se, počkat na podání ruky, stisknout jen lehce. A hlavně v žádném případě nemluvit o politice. Jen malý zlomek pravidel, které český prezident Miloš Zeman dodržel i v pátek v odpoledne. V tuto chvíli mu udělí soukromou audienci žena, kterou, byť jen formálně, uznává za hlavu státu pětina světové populace.

Celá řada osobností se však dopustila v Buckinghamském paláci faux pas. Zařadili se mezi ně mimo jinými i oba manželé Obamovi. Přešlapu se dopustil v roce 2007 i prezident USA George W. Bush, který na britskou královnu mrkal...




Prezident USA George W. Bush při setkání s britskou královnou Alžbětou II. v roce 2007... Foto: Rex Features, Profimedia.cz

Podle internetového vydání listu The Times probíraly výškový rozdíl, který mezi nimi je. Michelle Obamová je asi o hlavu vyšší než Alžběta II. Během hovoru se k sobě přiblížily a královna objala záda Michelle Obamové. Ta na krátký okamžik udělala totéž a objala královnu kolem ramen.

Dotknout se královny přitom v Británii platí za porušení protokolu. Když někdejší australský premiér Paul Keating v roce 1992 královnu objal, vysloužil si v médiích nelichotivé přezdívky. Popřel, že by ji chytil za podprsenku, jak se tehdy šuškalo. Na jednoho z jeho nástupců, Johna Howarda, padlo stejné obvinění. "Popíráme, že k jakémukoliv kontaktu došlo," tvrdil jeho mluvčí.

Návštěvu v Buckinghamském paláci zorganizovala česká ambasáda ve Spojeném království. „Je to úspěch české diplomacie, ale také České republiky v Británii. Dohoda termínu trvala dlouhých pět měsíců,” popsal velvyslanec ČR ve Velké Británii Libor Sečka.

Prezident Zeman zároveň během své pracovní návštěvy Velké Británie vyznamenat válečné veterány a předat diplom o povýšení do generálské hodnosti Miroslavu Antonínu Liškutínovi (97), československému pilotovi, který létal v britské Royal Air Force a byl povýšen na generála letos k 8. květnu. Ceremoniálu na Pražském hradě se Liškutín, který žije v Londýně, nemohl zúčastnit. Zeman se zúčastnil i ceremoniálu u památníku bitvy o Británii... ZDE

Robert Břešťan získal i ocenění, které každoročně uděluje Nadace Open Society Fund Praha...

Samozřejmě, že své si vyblili i čeští prostituti v čele v Robertem Břešťanem, který mj. napsal: …“Snad to dobře dopadne. Část české veřejnosti se kupříkladu bojí toho, aby si v přítomnosti královny český prezident třeba nezapálil cigaretu a nezeptal se dámy čím to, že se tak požehnaného věku vůbec dožila (tento konverzační plán Zeman naznačil při jednom ze svých setkání s občany).

Případně aby jako “ice-breaker” neaktualizoval svůj "vtípek" z prezidentské kampaně: "Víte, madam, jaký byl rozdíl mezi Windsory a mezi zemany? My zeman jsme si svá práva, nejenom v sexuální oblasti, museli těžce vybojovat, a proto jsme nezdegenerovali." Věřme, že tyto nehezké obavy jsou zcela liché. God save the Queen…“

Kdo je Robert Břeštan, novinář, co pracoval mimo jiné v BBC, v Bakalových Hospodářských novinách a týdeníku Ekonom. Nyní je šéfredaktorem webu HlídacíPes.org – projektu Ústavu nezávislé žurnalistiky? Presstitut, prý Hlídací pes, aneb žurnalistika ve veřejném zájmu, jenž získal i ocenění, které každoročně uděluje Nadace Open Society Fund Praha, která si klade za cíl podporovat „kvalitní a nezávislou žurnalistiku. Odborná porota hodnotí mimořádný přínos v oblastech psané, audiovizuální a online žurnalistiky…“

Kdopak asi vězí za Nadací Open Society Fund Praha, která nedávno též rozdala odměny v česko-americké soutěži Novinářská cena 2014. Mj. v kategorii audiovizuální žurnalistiky „Nejlepší rozhovor, beseda nebo diskuse“ byla ve hře i Zuzana Tvarůžková za Interview ČT 24 se členkami Pussy Riot (Londýn – Česká televize Praha). Porota “ocenila kvalitní řemeslné zpracování exkluzivního rozhovoru”, jež hlouběji objasnil smysl a záměr aktivit Pussy Riot v politickém, náboženském a kulturním kontextu současného Ruska…


Cenu však přesto získali Michal Kubal a spol. za Horizont 24, byť za dění na Ukrajině; pěšky jak za vozem… Podstatné však je, kdo se skrývá za “objektivní” nadací? Tahle nadace je totiž dceřina nadace obrovské nadační matky, Open Society Foundations židovského businessmana maďarského původu George Sorose. Podívejme se nyní, kdo tuto organizaci sponzoruje a kdo tedy novinářům ČT udělil ceny za zkreslená a skandálně lživá zpravodajství z Ukrajiny. Když se o novinářskou cenu uchází Zuzana Tvarůžková, propagátorka Pussy Riot a grupensexu

Hlavním sponzorem zmíněné Nadace Open Society Fund Praha je “matka”, tedy Sorosova Open Society Foundations. Hned o kousek dole vidíte naše staré známé, sponzory s logem US Embassy. Nechybí Britské velvyslanectví s programem „inkluzivního vzdělávaní“, tedy začleňování cikánských dětí do běžných škol. Pozor ale na dalšího sponzora této nadace – The CEE Trust (Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe). Ta sice ukončila už svoji činnost v roce 2013, ale peníze neziskovkám, které trust sponzoroval, jistě zůstaly.

Kdo tento trust založil? Rockefeller Brothers Fund a Sorosova Open Society, spolu s German Marshall Fund of The United States, Ford Foundation a dalšími. Česká televize tak získala pro své zpravodaje ocenění od neziskovky, kterou financuje skrze pana Sorose dokonce i Rockefellerova rodina. Americká ambasáda v Praze s diplomatickým krytím a za pomoci privátních amerických fondů používá českou nadaci k oceňování propagandistické činnosti novinářů ČT, které platíme ze svých daní…

Příčiny známe, a jejich důsledky? Lenka Zlámalová na ČT hovořila o alternativních novinářích jako o „lůzrech a úchylech“ (v čase 21:20). Kubal hovoří potom o pět minut později o tom, že se diví, že lidé mají čas hledat ve zpravodajství ČT chyby. A něco takového přitom dostane novinářskou cenu za rok 2014? Za vším shledej multimilionáře jménem George Soros…. http://olser.cz/11657/kdyz-to-vezme-to-rukou-soros-a-jeho-stredoevropska-univerzita/

V minulosti už se Zeman a Alžběta II. setkali. Bylo to počátkem devadesátých let a poté ještě v roce 2014 v Normandii, kde se konaly oslavy výročí vylodění. Hlava státu se přitom netají obdivem k Anglii a její minulosti. Zeman například několikrát citoval britského válečného premiéra a nositele Nobelovy ceny Winstona Churchilla (†91).

Tomu posmrtně udělil v roce 2014 Řád bílého lva. Stejným řádem tentýž rok vyznamenal také britského zachránce židovských dětí Nicholase Wintona (†106). Na Pražském hradě také přijal britského prince Edwarda. Byla to vůbec první zahraniční návštěva po uvedení Zemana do funkce.

Zemanovo první setkání s britskou královnou Alžbětou II. v březnu 1996... Autor: čtk

Audiencí u královny Alžběty II. napodobil Miloš Zeman své předchůdce. S panovnicí se setkal v Buckinghamském paláci v roce 1996 už jako šéf poslanecké Sněmovny a ČSSD, kde ho královně představil prezident Václav Havel. Jeho návštěvu královna v témže roce opětovala. I druhý český prezident byl poctěn setkáním s nejdéle vládnoucí britskou panovnicí. Václav Klaus se společně s manželkou Livií setkali s Alžbětou II. v roce 2007 při příležitosti oslavy diamantové svatby královského páru.

Inu, prezident Miloš Zeman i přes nesmírné fyzické i psychické vyčerpání již absolvoval desítky náročných zahraničních cest, stovky hodin v letadlech, setkání s předními státníky světa a projevy na významných konferencích. Od OSN, Číny až po Vatikán, Kazachstán a nyní i Velkou Británii… Od papeže Františka až po čínského prezidenta Si Ťin-pchinga... Tento skvělý úspěch nepošpiní ani presstituti jako Břešťan a další havloidni sebranka z tzv. pražské kavárny…

Slovenskí aktivisti pripravujú protest proti prechodu vojenského konvoja NATO cez slovenské územie

$
0
0
18.6.2017 HlavnéSprávy

Minulý rok slovenskí aktivisti protestovali proti prechodu konvoja NATO cez slovenské územie. Tento rok NATO znova pripravuje tranzit vojsk cez Slovensko, pretože už na budúci mesiac sa v oblasti pri pobreží Čierneho mora znova začne cvičenie, ktorého sa zúčastnia vojaci z viacerých štátov NATO. Slovensko, cez ktoré vedie cesta do priestoru cvičenia sa bude nachádzať priamo v epicentre prepravy vojenských kontingentov.


Slovenskí aktivisti pripravujú protestnú akciu, pri ktorej mienia pokojným spôsobom vyjadriť svoj nesúhlas nielen s aktivitami Severoatlantickej aliancie, ktorá vyhrocuje už aj tak dosť napätú medzinárodnú situáciu, ale i aj nesúhlas s politickými aktivitami viacerých marginálnych slovenských politikov, ktorí sú známi svojím nekritickým proamerickým postojom.

Ešte nie je úplne presne známe, kedy a kde vojenský kontingent NATO prekročí slovensko-českú hranicu, bližšie informácie však protestujúci aktivisti získajú priebežne. Pokojnú protestnú akciu budú podobne ako v minulosti monitorovať príslušníci polície, ktorí sa budú snažiť zabrániť aktivistom v kontakte s ozbrojencami konvoja, prípadne v kontaktoch s proamerickými aktivistami, ktorí sa naopak chystajú americký konvoj vítať.

Mnohí Slováci kriticky vnímajú aktivity Severoatlantickej aliancie a vyjadrujú svoj nesúhlas s proaliančnou politikou viacerých predstaviteľov slovenskej politickej elity.

V tlačovej službe NATO potvrdili, že v júli 2017 sa uskutočnia v Rumunsku, Bulharsku a Maďarsku cvičenia NATO pod taktovkou USA s názvom Saber Guardian 2017. Cvičení sa má zúčastniť približne 25 000 vojakov z 23 krajín, ktorými budú nielen vojaci členských krajín NATO, ale aj partneri aliancie. Tento rok chystajú Američania uskutočniť 18 cvičení.

Ministerstvo obrany Slovenskej republiky ešte na začiatku júna 2017 uviedlo, že konvoj NATO bude prechádzať cez juhozápadné Slovensko. Konvoj s americkou vojenskou technikou má cez Slovensko prechádzať v prvé júlové dni 2017.

Slovensko je člen NATO od roku 2004. Slovensko oficiálne podporuje politiku aliancie, slovenskí vojaci sa zúčastňujú pravidelne cvičení NATO. V januáre 2017 sa v Bratislave otvorilo veliteľské centro NATO. Určitá časť slovenských politikov i občanov sa netají sympatiami k aliancii, v krajine však silnie protestné hnutie, namierené voči vojensko-politickému bloku pod vedením USA.

Protesty proti NATO majú na Slovensku dlhšiu tradíciu. Organizujú sa každoročne a účastníci protestov kultivovaným spôsobom vyjadrujú svoj nesúhlas s politikou aliancie. Cvičenia NATO čoraz viac ľudí vníma ako zbytočnú demonštráciu sily, ktorá výraznou mierou participuje na nežiadúcom zvyšovaní napätia medzi Ruskom a členmi aliancie.

V minulosti padli na adresu viacerých slovenských masovokomunikačných prostriedkov z radov slovenských aktivistov kritické slová, pretože o akciách protestu niektoré slovenské média neinformovali transparentne a pravdivo.

O ďalších aktivitách súvisiacich s vyjadrením protestov voči prejazdu konvoja NATO cez Slovensko, budeme na Hlavných správach priebežne informovať.

Ani oblečená, ani nahá

$
0
0

Zbyněk Fiala  
18.6.2017 VašeVěc
 

Sociální demokraté procitli a začali se rozhlížet po levicové programové nabídce. Jenže stará strašidla tam najdeme také.
Nový volební lídr ČSSD Luboš Zaorálek, který je přecejen sečtělejší než jeho kolegové, zkusil něco vymyslet během pár chvil, které se mu uvolnily od čtvrtka, kdy dostal ten strategický úkol. Na sobotní konferenci ČSSD, která se sešla ke schválení volebního programu, měl vystoupit jako „český Corbyn“ a zvrátit strmý propad preferencí. Měl to zvládnout takříkajíc z voleje, bez přípravy, prostě obrat, nůžky a nechytatelná trefa do vinglu. Ve čtvrtek funkce, v sobotu gól.

Sáhl tedy po nářadí britského vzoru. Corbyn dokázal oslovit mladou generaci připomínkou levicových tradic, které střední generace namyšleně opustila. Zaorálek zalovil v české historii a vytáhl překvapivou připomínku roku 1968, nikoliv jako strašáka s tanky, ale jako období obrovského vzepětí národa, které tankům předcházelo a ještě je nějaký čas přežilo. Z jeho úst zazněla slova jako „étos“ a „sebevědomí“, nebo „politický čin“, to zas v souvislosti s TGM. Největší pecka byla – „žijeme v převratné době“. Ale vzletná slova nakonec vyzněla zase jen jako slova. Slova, slova, slova.

Chcete někoho jiného? To nejdůležitější Zaorálek poznamenal těsně předtím, než měla konference hlasovat o jeho novém pověření: „Hledáte někoho mladšího a čerstvějšího? Nikoho v sále nevidím…“

V tom je podstata věci. Předsedovi strany Bohuslavu Sobotkovi se podařilo zabránit, aby do strany nevlez někdo mladší nebo čerstvější a nenarušil pořadí čekatelů na funkci. V takovém prostředí je pochopitelně o myšlenky nouze. Ale i kdyby tam nějaké byly, není až tak důležité, co kdo řekne. Jsou schopni něco z vysloveného uskutečnit? A pokud se do toho opravdu pustí, jak dlouho u toho vydrží, než dají přednost nějaké zákulisní atrakci? Kde jsou staré sliby nápravy církevních restitucí? Teď už nejsou ani oprášeny. To zákon o sociálním bydlení nebo o snižování závislosti na fosilních palivech je mezi programovými sliby znovu, teď už prý doopravdy.

Z čerstvě zveřejněného volebního programem ČSSD cítíme určité prozření, co by měla dělat moderní levice, aby zůstala levicí. Nepředstavují to jen sliby vyšších výdělků, lepších penzí a vstup do galerií zadarmo, ale také třeba návrat privatizované vody do vlastnictví obcí, krajů a státu.

Ale stará strašidla tam jsou také jako dostavba jaderných elektráren. Energetická bezpečnost opravdu závisí na nových velkých centrálních zdrojích? A kolik to má stát? Kdo to zaplatí? „Budeme garantovat zajištění spolehlivých dodávek energie za přijatelné ceny,“ píše se v programu. Výraz „garantovat“ však může vyznít ve smyslu „diktovat“. Jaderná elektrárna dostane státní záruku v podobě zaručené výkupní ceny (contract for difference), aby se ten zoufale ztrátový podnik nějak pokryl, a zákazník to holt zaplatí. Výsledek najdeme na soutoku toho, co zákazník vydrží („přijatelné“) a co se doplní ze státního rozpočtu („garantovat“), jak se to dnes dělá v případě velkého solárního tunelu. Skutečnost, že pětina elektřiny se vyváží, program neřeší. Velcí kluci zas dosáhli svého.

Podobně je to se zvyšováním výdajů na obranu. Všude po chodnících potkávám uplakané lidi, kteří jsou zoufalí z toho, že nedáváme 2 procenta HDP na NATO. Jaký je vztah HDP k rozpočtu? V letošním roce jsou rozpočtové příjmy plánovány na 1,25 bilionu korun, zatímco HDP bude asi 5 bilionů. HDP je tedy čtyřikrát větší než příjmy státního rozpočtu. Dvě procenta HDP se pak rovnají 8 procentům státních rozpočtových příjmů. Opravdu chceme, aby každou dvanáctou korunu, kterou stát vybere, dal na obranu? ČSSD se k tomu výhledově hlásí, byť bezprostředním cílem je vydat na obranu jen asi každou 18. vybranou korunu (1,4 procenta HDP, to je 5,6 procenta rozpočtu).

Že by tedy byla ČSSD oblečena do nějakého zvláště přitažlivého levicového šatu, to není. Je proto nahá? To taky ne.

Začnu u té obrany. Válka není, ale bojíme se migrace a teroru. Podporujeme proto vytváření Evropské pohraniční a pobřežní stráže nebo spolupráce policie, armády a zpravodajských služeb na evropské úrovni. To jsou silové nástroje. Ale pak tam s potěšením najdu následující záměr: „Budeme podporovat vytváření systému preventivních opatření k zastavení nelegální migrace, především cílené a podmíněné poskytování humanitární a rozvojové pomoci do afrických a asijských zemí, odkud lidé nejčastěji přicházejí.“ Tak je to správně.

Podobně v oblasti domácí bezpečnosti: „Pro naši bezpečnost je důležité, abychom uměli účinně řešit situace sociálního vyloučení, ať už jde o jednotlivce, nebo celé lokality. Sociální vyloučení totiž znamená napětí, špatné sousedské vztahy a bezvýchodné situace. Nejlepším řešením je prevence, programy cílené pomoci – především zákony a systém, který nebude lidi zbytečně vyhánět na okraj společnosti. Proto chceme změnit systém exekucí a zjednodušit možnost oddlužení.“

Proti siláckým řečem Milana Chovance, který by každého ozbrojoval, je tu opačná úvaha nad slabinami toho, že jsme si příliš zvykli na desetitisíce bezdomovců. Nebo paragrafy, které v ruce odborníka fungují jako vysavač na cizí majetek a zmizík na občanská práva. Chovanec je teď v roli předsedy ČSSD, ale volebním lídrem je tvůrce programu Zaorálek. Strana proto oblečená není, ale úplně nahá taky ne. Kdyby ty výdaje na obranu bránily i před nestabilizující bídou, nejsem proti. Něco ovšem spolkne záměr „modernizace ozbrojených sil, aby“ (…) „uměly reagovat na“ (…) „informační působení nepřátelských mocností“. Úředně stanovení znalci vám sdělí, co si máte myslet. To si Chovanec uhájil…

Celkem logicky teď bude následovat úvaha, čím to uživit. úvod do programu celkem věcně konstatuje, že nastal čas přiblížit se životní úrovni Západu, nemůžeme být jen levnou montovnou. Sdílím v programu nevyřčený, leč opakovaně zapracovaný názor, že velké společnosti se o sebe postarají samy, není třeba se jim podbízet. Mysleme spíš na to, jak je efektivně obrat a lépe platit lidem. Program staví na tom, že vláda může mzdy podnikatelské sféry ovlivnit jen stanovením minimální mzdy, ta ať tedy zrychlí růst. Státní podnikatelskou podporu by měly dostat především malé a střední firmy, u kterých je větší pravděpodobnost, že budou české. Nebo – to je novinka – firmy, které slíbí slušné mzdy a k tomu reinvestice v Česku do nových technologií.

Program opisuje ze Slovenska (železnice pro děti, studenty a seniory zdarma) i z Německa (státní investiční banka, velký průmyslově-výzkumný institut po vzoru Fraunhofera). Další státní finanční instituce, Českomoravská záruční a rozvojová banka by se měla ujmout zprostředkování evropských peněz, které v budoucnu budou mít formu „finančních nástrojů“, neboli zvýhodněných půjček a záruk. Z Francie – pokud se nemýlím – je opsáno „rozpočtově neutrální sblížení administrativního a daňového zatížení malých družstev a podniků s OSVČ“. Řeč není o pojistném, to je ponecháno stranou, ale o daních. Naznačuje to možnost rozšíření odečtu uznatelných nákladů nějakým jednoduchým procentem. Najdeme tu i návrat myšlenky sociálního družstva, která je trochu posunuta ve smyslu, že nemusí jít jen o charitu, ale obecně příležitost pro ty, pro koho není zisk vším. To je levicová myšlenka.

Z dosavadního chování ČSSD to nevyplývalo, ale program vychází z toho, že levice je ze své podstaty také zelená a solidaritou pokrývá i péči o životní prostředí. Za nesmírně důležitý dále považuji slib zásadního zlevnění zájmových a sportovních aktivit ve škole a budování sportovišť při školách, stejně jako podpory rozvoje zručnosti žáků základních škol. Za mých dětských let bylo školní sportování samozřejmostí, stejně jako práce na školních pozemcích nebo školní dílny. Fanatická inkvizice, která z našich hlav vyháněla sebemenší pomyšlení na to, že něco ze socialismu může fungovat, konečně začíná tahat za kratší konec provázku.

Volební program ČSSD je aktem zoufalství nad přehlídkou zmařených příležitostí a vyhlídkou pádu do politického zapomnění. Ale tohle byl Corbynův program také, jen smrtelná hrůza jeho pravičáckých kolegů připustila návrat dávno odkopnutých myšlenek autentické levice. Ovšem nápodoba Corbyna nespočívá v pitvání jeho programu. Nemělo by zapadnout, že Corbyn během pár měsíců rozšířil členskou základnu Labour party o statisíce členů. Zatímco v květnu 2015 měla strana 200 tisíc členů, o rok později jich bylo hodně přes půl milionu.

Pro případ, že by někdo chtěl u nás opravdu něco změnit, připomínám, že Británie má šestkrát víc obyvatel než Česko, takže v přepočtu na česká čísla to je vzestup členské základny z 33 tisíc na 80 – 90 tisíc. To menší číslo jsme měli za Paroubka také, ale od té doby šlo členstvo jen dolů, a teď jsme někde na polovině…

- - -

Svět ruskýma očima 407

$
0
0
Zajoch
18.6.2017 Outsidermadia

Bude se Německo s Francií starat o bezpečnost celé Evropy? *** Američané si nikdy nepřáli spojenectví Evropy s Ruskem **** Odchod Británie z EU: ve hře jsou nejen osudy státu a milionů lidí, ale skutečně ohromné peníze.

Jednotná armáda jako nová evropská utopie

Oleg Arďjukov
11. června 2017

Německá ministryně obrany Ursula von der Layenová prohlásila, že společná armáda v EU nebude. Nejspíše bude úzká spolupráce v obraně s Francií, ale ani zde to není bez obtíží.

Podle ministryně se EU nepřipravuje konkurovat NATO. Obranné síly jednotlivých zemí budou vytvářet jednotlivé parlamenty a v souladu s tím budou rozhodovat o účasti svých vojsk v určité operaci. Přitom nezpochybňuje, že referendum ve Velké Británii a prezidentské volby v USA „lidem otevřely oči“ a že nyní musejí vzít bezpečnost do svých rukou. Layenová doporučila těsnou obrannou spolupráci s Francií, konkrétně vytvoření s ní vojenského svazku. Ještě před tím Merkelová s Mayerem přikázali svým ministrům obrany a financí rozpracovat iniciativu k vytvoření obranného fondu.

Ministryně obrany SRN uvedla: „Mohli bychom společně platit evropské drony z fondu obrany. Mohli bychom zlepšit letecké spojení Německa a Francie a přilákat další země. Jiným projektem by mohla být celoevropská příprava důstojníků.“ Juncker k vybudování evropské armády prohlásil: „Musíme celoevropský obranný svazek uvést do pohybu, až do … vytvoření evropské armády. Je to hudba budoucnosti, už je slyšet, jenom ji mnozí Evropané neslyší.“ Ještě před tím upozornil na jednu přednost budované armády EU: Možnost významného zhospodárnění nákupem zbraní vyrobených společným úsilím.

U evropských hlavních měst velké nadšení není. Nedávno se skepticky vyslovil rakouský ministr obrany. Nejen, že se vyjádřil proti, ale byl skeptický k tomu, že bude většina evropských zemí brát tuto myšlenku vážně. Přitom je známo, že právě pro mnohé státy Evropy je spolupráce s bundeswehrem celkem přitažlivá. Profesor mezinárodní politiky na Univerzitě bundeswehru v Mnichově Masal předpokládá, že si Německo přeje vojenskou integraci, o které se v EU dlouho hovoří, ač jiné země ještě k tomu nejsou připravené. Soudě podle komentáře Lyayenové může a hodlá to učinit, ale dala by přednost podělit se o toto břímě s dalšími zeměmi, především s Francií.

Shrnutí:
V Evropě nepochybují, že je třeba vzít věc do svých rukou, ale není jasné jak to udělat. Jestli vybudovat jednotnou evropskou armádu, jenže to chce další rozpočty a je známo s jakým skřípěním zubů se navyšují rozpočty NATO, které se mimochodem nikam neztratí, pokud evropská armáda alianci nekonkuruje a nenahradí ji. Když vznikne aliance vedoucích států EU – Německa a Francie – co to bude za alianci? To se ti dva budou starat o bezpečnost celé Evropy? Jaká bude role ostatních? Budou souhlasit s rolí podřízených? Samé otázky ….

Převzato z Pravda.ru

***
 

Konstantin Simonov: Proč se USA bojí spojenectví Ruska s Evropou


12. června 2017

Kvůli údajné energetické bezpečnosti naléhají USA na Evropu, aby se nenápadně odpoutávala od ruských zdrojů. Jako náhradu nabízejí EU své údajně ohromné zásoby přírodního plynu a nezbytnou infrastrukturu na jeho transport. Zvýšení nákupu ruských energetických surovin prý není v zájmu evropských zemí a prostřednictvím amerického ministra zahraničí Tillersona vyzývají Evropskou unii, aby znovu důkladně přešetřila projekt Severní proud 2. Přihlédneme-li k tomu, že téměř všechna rozhodnutí EU jsou přijímána na pokyn USA, je očekávaná situace jasná. Patrně bude Evropa zase „na oprati“ svého největšího druha, byť by to bylo proti jejím zájmům. K této věci se vyjádřil prorektor Finanční univerzity vlády RF Konstantin Simonov.

USA potřebují nejen oslabit Rusko ale také nepotřebují silnou Evropu. Je stabilní EU proti jejich zájmům?

Již před padesáti léty odrazovaly USA Evropu od spolupráce s Ruskem. V té době Evropa začala uzavírat první kontrakty kolem plynu. Nejprve byl v roce 1968 uzavřen kontrakt s Rakouskem, v roce 1970 s Německem, atd. Tehdy Spojené státy kladly těmto dohodám překážky ze všech sil s odůvodněním, že je to pro Evropu nebezpečné a nepotřebné a navrhovaly varianty, často nemožné. I když se Evropané přesvědčili o opaku, činí na ně Spojené státy systematický nátlak.

Evropští veteráni při jednání o energetickém byznysu nátlak přiznávali. Američané si nikdy nepřáli spojenectví Evropy s Ruskem, protože by tak Evropa sílila a byla by hospodářsky nezávislá.

USA potřebovaly nejen ideologicky oslabit Sovětský svaz, ale také posílit hospodářskou závislost Evropy. Když byly například uzavřeny výhodné dohody ohledně plynu, Američané usilovně dodávali do Evropy uhlí, které ruský plyn nahrazoval. Nebylo důležité, že ruský plyn byl mnohem výhodnější i vhodnější. Obdobně nedávno Evropa snížila spotřebu plynu a USA jí radostně prodávaly svůj nadbytek uhlí.

V posledních létech opět spotřeba plynu v Evropě roste rychleji než je světový průměr. USA rozvířily otázku zkapalněného plynu. Ze všech sil se snaží vnutit jej na evropský trh.

Jak to vypadá s ruskou spolehlivostí. Sám jsem soustavně ve styku s evropskými obchodníky s plynem. Neměli k našemu obchodu žádné výhrady ani za období Sovětského svazu a nemají ani nyní v éře Ruska, to je za celých 50 let spolupráce. Byli jsme spolehliví i v těžkých dobách po rozpadu SSSR. Dosud jsou udiveni, že i při chaosu a zkáze Sovětského svazu trvaly dodávky bez přerušení. Jediný problém byl zaviněn Ukrajinou v roce 2009, na něm Rusko neneslo vinu. Obchod s plynem je z ruské strany vždy spolehlivý, problémy mohou nastat jen u politiků.

Američané navrhují Evropě brát plyn nejen od nich, ale také z Íránu. Jenže tam ve skutečnosti nejsou potřebná množství a nejsou pro Evropu. Doporučují rovněž dodávky z Turkmenistánu, Ázerbájdžánu, Kataru a Saúdské Arábie, což jsou samozřejmě, na rozdíl od Ruska, samé demokratické země, spolehliví partneři, ač už nejednou postavili embargo na dodávky pro Západ z politických důvodů (rok 1973 a 2009) a vyhrožují tak i v současnosti.

U Tillersona je věc jasná. Býval v čele Exxonu a má zájem na tom, aby americké zdroje na evropském trhu vytlačily zdroje ruské. Přitom je samotný americký plyn o 60 až 80 % dražší než naše konečná prodejní cena. Přesto mají být ruští spolehliví dodavatelé plynu z evropského trhu vytlačeni. Totéž se děje kolem ropy. Amerika tvrdí, že její zdroje jsou zajímavější, sice dvakrát dražší, ale politicky lepší, neboť jsou od přátel Evropy.

Je možné, že bez ruských energetických a dalších surovin ztratí Evropa svoji vážnost a poslední příležitost na samostatnost?
Vidím, že v Evropě jsou ještě lidé se zdravou myslí, včetně některých politiků. Podíl plynu na evropském trhu v posledních deseti letech stále roste. Znamená to, že bez ohledu na hysterii pobaltských států a Polska má Evropa jako celek zdravé uvažování. Přesto má také politiky, kteří nedokáží počítat peníze, snaží se prodávat emoce. Ti jsou vždy rizikoví. Ve skutečnosti je dnes vhodná chvíle, Evropa si myslí, že ji USA pustily k vodě a musí tedy přemýšlet po svém. Jsme pro to, aby si všechno řádně propočetla. Předkládáme ekonomicky rentabilní produkt. Někteří podivní evropští politici chtějí zapomenout na hospodárnost a brát v úvahu jen politické priority. Od kapitalistické Evropy je to divné. Že by vyhlásili jednotnou socialistickou Evropu? Přizpůsobíme se i tomu.

Ukazuje se, že USA nemají partnery v pravém smyslu toho slova, jenom „šestky“ nebo „spotřební materiál“?

Nazývají je „mladší (nezkušení) partneři“. Polsko a Pobaltí vystupují celou dobu jako státy v područí, které ze všeho viní Rusko. Je otázka, zdali právě to potřebuje Trump. Uvidíme.

Převzato z Pravda.ru
***
 
 

Třikrát v Británii: Někdo tvrdě straší Londýn  

Dmitrij Něrsesov
15. června 2017


Řada neštěstí, která se snesla na Londýn, přišla v době nejednoduché politické situace. Vnucuje se myšlenka, že se nejvyšší vedení Spojeného království stalo terčem cílených akcí, zastrašování, podle současné terminologie trollování.

Série teroristických akcí a následný požár navozují myšlenku, že nejde jen o prostou tragédii. První z otázek je, jak mohl mnohapatrový dům shořet jako věchet slámy odspodu vzhůru, jako kdyby to bylo k požáru připraveno.

Británie je před odchodem z EU, právě začnou oficiální jednání. Ve hře jsou nejen osudy státu a milionů lidí, ale skutečně ohromné peníze. Řeší se otázky kam a po jakých kanálech budou přečerpávány. Britské hlavní město je světovým finančním centrem. Jak finanční centrum funguje, od toho závisí nepředstavitelně mnoho. Z toho za prvé vyplývá, že vztahy Británie a EU ( i ostatního světa) jsou problémem globálního rozměru a za druhé, že kolem tohoto problému je nelítostný zápas skutečných vládců světa, majících pod palcem a řídících světové finance.

Dnes je jasné, že rozhodování této globální otázky závisí především na tom, kdo drží v rukách kormidlo v Londýně: na vládě Jejího veličenstva a premiéra. Obzvláště britský premiér musí vést stát buď k úplnému rozchodu s EU, nebo k nějaké formě asociace s ní.

Je jasné, že pozice premiéra je za těchto podmínek fatální. Je na něj ohromný tlak ze dvou stran. Není divu, že bývalý předseda vlády Cameron, který situaci s referendem o brexitu „zavařil“, složil funkci. Odpovědnost mu připadala neúnosná.

Theresa Mayová je v obtížném postavení. Není politička, natož veřejná politička, není ani stranická funkcionářka. Není pro ni lehké vést za sebou národ. Je však zodpovědná a ze své úlohy neustoupila. Naopak, pokusila se využít nejpřirozenější zákonnou metodu politické mobilizace a vytvoření spolehlivých mechanismů řízení – ohlásila předčasné parlamentní volby.

Předběžné průzkumy ukázaly, že Mayová a její konzervativci měli šanci vyhrát. Pro jednání o brexitu to byla výhoda. Náhle přišly jeden za druhým teroristické akce. Narušily obvyklý průběh volební kampaně a voličům ukázaly, že současná vláda s premiérkou nedokáží zajistit potřebnou bezpečnost ani v hlavním městě. Je to faktická prohra Mayové.

Vypadá to jako náhoda? Nebo je třeba připustit, že ti, kteří řídí teroristické útoky, jednali záměrně, aby ovlivnili výsledky voleb. Je to logicky opodstatněné. Ne jako jsou například fikce o ruském vlivu na výsledky prezidentských voleb v USA.

Co bude dál?

Proslýchá se, že Mayová bude rezignovat s tím, že na sebe vezme odpovědnost za prohrané volby. Avšak neodstupuje, jedná s Iry o koalici a dostává od královny mandát k sestavení nové vlády. Znamená to, že její program brexitu trvá.

Mezi tím přijel do Londýna Macron. Na společné tiskové konferenci s Mayovou nečekaně prohlašuje, že „dveře EU jsou pro Británii otevřené“ až do ukončení jednání o jejím odchodu z EU. Zprostředkovává poselství: „Zrušte svůj plán brexitu a vyslechněte názor jiných lidí, důležitějších a s účinnějším rozhodováním, než je to vaše!“ Kdopak asi stojí v pozadí, když Macron vyšel z banky Rothschildů?

Po atentátech vzplála v severním Londýně mnohapatrová budova. To lze rozšifrovat následovně: Vážená paní Mayová, nenecháme vás v klidu.

Není divu, že britská premiérka pod takovým tlakem začala polevovat. Celý svět oblétly fotografie, které zachytily její neadekvátní chování na stadionu vedle spokojeného a usmívajícího se Macrona.

Stejně tak nebude divu, jestliže v nejbližších dnech dojde v Londýně buď k politickému zemětřesení, jehož výsledkem bude odchod Mayové z její fatální pozice, anebo …nedej bůh něco horšího. 


Převzato z Pravda.ru
 
- - -


Svět podle Putina

$
0
0

- vlk -
18.6.2017  Kosa zostračili  vlkovobloguje.wordpress.com

Dnes místo článku dám něco, co jsem zatím ještě nikdy neudělal a nezveřejnil – upoutávku na televizní program. Respektive na dokonce na televizní seriál. Ne nebojte se, nejde ani o nějaké těžké umění, srozumitelné pouze vyvoleným a pomazaným ani o nějaký slabomyslný blábol pro Josefa Koblihu a Růženu Koblihovou typu Ordinace v růžové zahradě či Tele Tele.


Prima Zoom se rozhodla do svého vysílacího plánu zařadit čtyřdílný seriál rozhovorů amerického oscarového režiséra Olivera Stonea s ruským prezidentem Putinem. Nemá smysl, abych pracně tvořil jakýkoli vlastní text, když mi Maneca poslala link na server Parabola.cz, odkud mohu převzít vše důležité a podstatné.
Normální

Čtyři díly divákům naservíruje pouze v premiéře a jedné repríze o tři dny později. Všechny části stanice odvysílá během čtyř po sobě jdoucích dní.

Politicky vysoce angažovaný filmař Oliver Stone zaznamenal rozhovor, o který se snažilo mnoho novinářů, poseděl s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a promluvil s ním mezi čtyřma očima. Většina setkání proběhla v únoru tohoto roku. Stone mimo jiné pokládá Putinovi otázku: „Proč Rusko ovlivňovalo volby?“


Unikátní série rozhovorů s Putinem na Prima ZOOM:
19. 6. 20.00 – Svět podle Putina (1)
20. 6. 20.00 – Svět podle Putina (2)
21. 6. 20.00 – Svět podle Putina (3)
22. 6. 20.00 – Svět podle Putina (4)
Stone je považován za jednoho z nejkontroverznějších režisérů v Hollywoodu, je kritikem americké politiky po celá desetiletí. Sám Stone popsal čtyřhodinovou sérii tímto způsobem: „Není to klasický rozhovor – otázka a odpověď. Putin je jedním z nejdůležitějších vůdců světa, a pokud Spojené státy prohlásily, že je nepřítelem – velkým nepřítelem, tak myslím, že je velmi důležité si poslechnout, co říká on.“
Producentským partnerem projektu je Fernando Sulichin, který s Oliverem Stonem spolupracoval již dříve na filmech o Hugovi Chávezovi, Fidelu Castrovi a dalších. Posledním Stoneho počinem byl snímek „Snowden“, filmové vysvětlení rozhodnutí Edwarda Snowdena, které vedlo k úniku tajných informací. Stone se se Snowdenem v Rusku opakovaně setkal. Některé režisérovy návštěvy do Ruska byly také spojeny s rozhovory s Putinem. Mluvil s ním sice původně jen o Snowdenově aféře, ale vzešla z toho důvěra pro sérii dalších rozhovorů. Stone uskutečnil rozhovory s Putinem více než desetkrát během dvou let, nejvíce však v únoru po prezidentských volbách v USA. Putin poskytl pro americká média v posledních letech jen malý počet rozhovorů, včetně interview pro CBS a CNN. Produkce však prezentuje Stonovy rozhovory jako výjimečně rozsáhlé – dokonce je přirovnává k rozhovorům Davida Frosta s Richardem Nixonem před čtyřiceti lety.

Opakování:
22. 6. 17.50 – Svět podle Putina (1)
23. 6. 17.50 – Svět podle Putina (2)
24. 6. 17.45 – Svět podle Putina (3)
25. 6. 17.45 – Svět podle Putina (4)

Netuším, co budete v uvedených dnech a časech dělat vy, ale mám naprosto jasno, že já budu sedět u bedny a pečlivě naslouchat. A pokud by to z nějakého důvodu nebylo možné, pak si to nepochybně nahraji na disk k pozdější konzumaci. Názory ruského prezidenta mne opravdu zajímají. Chci totiž rozhodně vědět, co si myslí a jak myslí člověk, který kdykoli může stisknout jaderný knoflík a o kterém jsem denně informován z medií, že je to bud mocí posedlý psychopatický blb či naopak nesmírně rafinovaný nejhorší možný zloduch, vedle kterého profesor Moriarty, Adolf Hitler nebo Džingischán vypadají jako parta Rychlých šípů.

Už se těším na komentáře takových Votápků, Kolářů, Langšádlových, Gabalů, Jandů nebo Břeštanů a všech dalších, kteří až se vyrovnají se svou mozkovou kolikou, která je nepochybně, jako důsledek tohoto počinu Primy, čeká, nás opět zavalí dobrodiním rad, jak ty rozhovory máme správně chápat a co si o nich máme myslet. A moc se těším, až Smatana, Slonková, Aktualně.cz, Čulík a všichni další vydavatelé sestavovatelé různých fízlovských seznamů proruských webů a dalších podvracečů do nich zařadí i televizní stanici Prima Zoom. A doufám, že někdo upozorní na obrovský rozvratný potenciál této Stoneovské série rozhovorů i paní Romancovovou a její partičku s monopolem na jedinou pravdu, aby nás mohla včas aktivně ochránit.

Poctivě přiznávám, že nebýt těch, v předchozím odstavci jmenovaných, nejspíš byste četli nějaký článek zabývající se některým z akutních problémů světa nebo České republiky. Ale při představě, jak a si ti, co si ursurpovali a ursurpují jedinou platnou pravdu jsem neodolal a napsal s velkým gustem a potěšením tuto upoutávku. Ať už od Putina uslyšíme cokoli.

- - -

Jiný pohled na terorismus

$
0
0


Jiří Jírovec 
18. 6. 2017
Mně udivuje ten optimismus našich nakladatelství, že co čtenář, to blbec. (Jan Werich o vysvětlivkách ve Švejkovi).
ČT nedávno zveřejnila článek. Umělé inteligence začínají hlídat Facebook. Sledují náznaky terorismu. ZDE Opravdu si někdo myslí, že co terorista, to blbec, který bude dávat na facebook svoje fotografie, zprávy o tom, že střelného prachu je dostatek, hřebíky a matky jsou nakoupeny a že se jeho kamarádi jsou ochotni, aby se tam či onde odpráskli?


V této souvislosti si vzpomínám na zprávu, že se politici vyhýbají elektronické komunikaci a důležité věci si ukazují na kousku papírku, který se dá sežvýkat podle potřeby.

Zapojení umělé inteligence do boje proti teroru zastírá nedostatek inteligence přirozené.

O teror a jeho oběti, kterých je v Evropě zanedbatelně málo, nejde. Za posledních 10 let zahynulo v "západem osvobozeném" Iráku na 40 000 tedy 100x víc než za stejné období v západní Evropě ZDE a ZDE

Statisticky vzato, počet obětí útoků v Evropě je zanedbatelně malý. Media nafukují útoky, protože zprávy o nich zvyšují sledovanost. A přihřívají se u nich i politici. Jakýkoli útok vyvolává šílenství v mediích (viz třeba speciály v ČT), která takovou událost pojímají na způsob "s mikrofonem za kopanou". Místo gólů se počítají mrtví. Kdyby media teroristy ignorovala, tak by nedocházelo k jevu zvaném "opičení" neboli "copycat".

V okamžiku, kdy k teroristickému útoku dojde, se veřejnost dozví, že mu nebylo možné zabránit. Politici následně unisono tvrdí, že je třeba posílit tajné služby, najít informátory, instalovat ještě víc kamer na ulicích, kontrolovat internet a zvýšit počet policistů.

Na boj proti terorismu lze pohlížet jako na přípravu moci na zvládnutí sociálních nepokojů, které přijdou, protože současný kapitalismus nemá řešení na problémy, které sám vyvolává.

Politíika v plyném skupenství

$
0
0
Jar. Loudil
18. 6. 2017
Když se podíváme "pod pokličku" sankcí USA a EU proti Rusku, tak musí slabší povahy nutně zvracet ! Pro běžné české občany, kteří nemají tu chutˇ a nebo čas se věcí hlouběji zabývat, stačí oficiální mainstreamové bláboly o tom, že sankce jsou trestem Rusku za jeho "agresi" proti Ukrajině a za "anexi" Krymu. Kdo se však podívá pod pokličku, ihned ho začíná bolet břicho a má chutˇ na okamžitou defenestraci evropských i českých politiků.

Podívejme se například na dodávky ruského zemního plynu firmou Gazprom pro evropské domácnosti a firmy.

1. Jak známo, Ukrajina bez skurpulí kradla ruský plyn z potrubí roku 2009 a energetika Evropy tak byla v ohrožení.

2. Rusko se proto rozhodlo dodávat Evropě svůj plyn mimo území nějakých nespolehlivých "zlodějských prostředníků", ale rovnou po dně Baltu z Ruska do Německa. Věc logická a nanejvýš potřebná !

3. Budování Nord Strem I a nyní č.II po dně Baltu za pomoci německých a rakouských firem ovšem vyvolává povyk v Kyjevě, Varšavě i Bratislavě. Tihle tři "bobánkové" totiž můžou přijít o zcela bezpracné a tučné příjmy z tranzitu plynu přes své území dále do Evropy a navíc také o vliv politický !!! Gauner Porošenko v Kyjevě přijde o možnost uzavřít Evropě kohouty s ruským plynem a svalit to zase na Putina.

4. Nyní se do věci zapojily i USA uvalením dalšího kola sankcí na Rusko. Ovšem jejich sankce byly účelově vymyšleny tak, aby poškodily německé a rakouské firmy, které spolu s Gazpromem chystají stavbu Nord Stream II !! Výsledek nových sankcí má být pro USA příznivý ! Po krachu Nord Strem II totiž USA začnou Evropu zásobovat svým zkapalněným zemním plynem těženým z břidlic, kterého USA začínají mít přebytek.

Suma sumárum :

a/ Varšava, Bratislava a Kyjev vyhrožují Rusku, Německu a Rakousku za stavbu Nord Stream II po dně Baltu a chějí plynovod na svém území , aby mohly kasírovat miliardy za tranzit

b/ USA nechtějí žádný plynovod z Ruska ,ani po zemi ani po moři. Ony chtějí, aby se na evropském zákazníkovi nakapsovaly jejich domácí firmy.

Rusko, Německo, Rakousko chtějí mořský plynovod

Polsko ,Ukrajina, Slovensko chtějí pozemní plynovod

USA nechtějí žádný plynovod.

P.S. Tak jak je to vlastně s těmi sankcemi ?? Nediktují tu politiku států náhodou opět nadnárodní firmy ?? Politika dostává na frak ! Co je dobré, to vám nadiktuje nadnárodní obří firma. To ona rozhodne , zda je Putin špatný či dobrý , nikoli politici. Fuj !

Politika Putina morálně převyšuje Brusel i Washington.

Aktuálně z Ukrajiny: Útok na demonstraci Socialistické strany Ukrajiny

$
0
0
Rado Miko
18.6.2017  Outsidermedia

Socialistická strana Ukrajiny uspořádala protest proti přejmenování prospektu gen. Vatutina (Nikolaj Fjodorovič Vatutin, sovětský generál, osvoboditel Ukrajiny od nacistů, v dubnu 1944 zemřel na následky postřelení ze zálohy od členů Ukrajinské povstalecké armády). Nově bude pojmenován po Romanu Šuchevyčovi (Roman Taras Josypovič Šuchevyč, velitel nacistického praporu Nachtigall, poté vrchní velitel UPA). 

 

Na lidi protestující v „evropské“ metropoli Kyjevě zaútočily nacionalistické bojůvky. K incidentu se přihlásila radikální skupina C14, existují informace i o účasti Pravého sektoru a Azova. Policie nezasáhla a tvářila se, že nic nevidí.

Co na to naši socialisté?

Stonův film o Putinovi vyvolal hysterii v západních médiích

$
0
0
18. 6. 2017    zdroj
"Týdnem nenávisti" nazval reakci amerických a západních médií na svůj film o Vladimíru Putinovi režisér Oliver Stone. Podle něj vznikla v televizi a v tisku skutečná hysterie. Na možné negativní reakce ze strany diváků Stona upozorňoval i Vladimír Putin. "Nikdy jste v životě ještě nenarazil?". Stone na to odpověděl, že již tyto zkušenosti má. "Tak to si nemusíte zvykat. Protože dostanete co proto", řekl ruský prezident. Novinář prohlásil, že je na to připraven, jestli tyto důsledky přinesou "větší uvědomělost ve světě".


Film, který se dostal na obrazovky, vyvolal vlnu negativních reakcí ze strany amerických a západních médií. Novináři obvinili režiséra z přílišných sympatií k Putinovi. Stone srovnal vzniklou hysterii s románem George Orwella "1984". "Je to organizovaný týden nenávisti. Přímo ministerstvo pravdy", prohlásil. Připomeňme, že v románu obyvatelé fiktivního totalitního státu pořádali "týden nenávisti" na podporu negativních emocí vůči vnějšímu nepříteli. Současně režisér poznamenal, že ve skutečnosti Američané nemají rádi nikoliv Putina, ale Trumpa, ale obraz obou se v hlavách občanů smísil. "Ve skutečnosti nenávidí Trumpa. Ale nějak spojili oba dva a vzniká chaos. I když se nikdy nesetkali, říkají, že spletli velké spiknutí", konstatoval Stone.

Režisér, který natočil čtyři velké rozhovory s ruským prezidentem Vladimírem Putinem, je také přesvědčen, že Kreml nijak nezasahoval do prezidentských voleb v USA.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová 

Chcípající kobyla nejvíc kope

$
0
0
Luděk Prokop
18. 6. 2017
ČSSD se vydává na strastiplnou cestu záchrany možného. Vychází vstříc snahám premiéra o budoucí umenšení jeho nesporných „zásluh“ na poměrně strmém propadu volebních preferencí, z někdejších 30% k současným, optimisticky nadlehčeným 10 procentům. Hlavně a především vychází vstříc snahám premiéra uniknout zodpovědnosti za setrvalý trend dalšího sestupu se závěrečným volebním vysvědčením. A sice rozprostřením zmíněné zodpovědnosti z jedné na tři osoby.


V době, kdy nastal ten správný čas k podobnému kroku, byl vyroben z usnesení předsednictva (právě o proklamovaném převzetí zodpovědnosti), vnitrostranický puč. Počáteční vykročení na cestu ODS, (která se z ní zdánlivě a pomalu dostává), tím bylo započato. Premiér Sobotka po rozpadu jeho manželství, (u našich premiérů se z toho stává tradice), jakoby sestoupil na zem, kde prozřel natolik, že rozhodl o břímě zodpovědnosti se podělit. Sice pozdě ale přeci. Vrcholné orgány strany, jednotně a nerozborně stmelené kolem předsedy, jako vždy v období po vnitrostranickém puči, dle snadno předpokladatelného očekávání jednolitého souhlasu s předsedou, okamžitě prozřely rovněž. Bylo jednomyslně rozhodnuto o ustavení stranického triumvirátu, který, zřejmě v jakémsi stmeleném, jednotném rauši vidinou zázračného obratu vývoje preferencí, u dokonale zmatených voličů.

Stranu povede ministr Chovanec, vnímaný na veřejnosti po té, co požádal kolegy o mlčenlivost ve věci lánské schůzky s presidentem, jako pučistický zrádce zrádců.

Volebním lídrem, zodpovědným za volby s tím, že v případě volebního zázraku se stane premiérem, je ustaven rétor a nejčerstvější tvář Programové konference ČSSD, tahoun, který přitáhne hlasy voličů, Zaorálek. Statečný protiruský bojovník, navrhovatel přitvrzení sankcí, příznivec i obhájce ukrajinských fašistů, účastník vzpomínkové akce na Ukrajině k výročí neblahých událostí na Majdanu, akcí provázených krveprolitím a vedoucích ke státnímu puči a následně k občanské válce na Ukrajině. Tentýž Zaorálek nám (nebo spíš západním spojencům) sděluje, že: muslimské komunity jsou a dále budou důležitou součástí evropských společností, z čehož lze oprávněně vyvodit, že jeho postoj k imigraci nemůže být totožný s virtuálním sveřepým odmítáním kót, předvolebně předváděným stranou ČSSD a současným předsedou Chovancem.

Odpůrci imigrace, a že je nás zásluhou informací o souvisejícím terorismu, o růstu počtu nepřístupných zón v sousedních a ve skandinávských zemí i zásluhou mnoha videozáznamů o chování imigrantů opravdu hodně voličů. Jak se s touto otázkou poperou Chovanec se Zaorálkem, je ve hvězdách a bude to ještě nepochybně velice zajímavé. V každém případě si můžeme být jisti s tím, že třetí člen do mariáše ve třech, končící premiér, bude tvrdit muziku nikoli voličů - ale tu z Bruselu. My můžeme dát akorát na modlení, aby nenapáchal v mezidobí nevratné škody.

Ještě nás čeká mnoho dezinformací a mnoho falešných slibů. Nyní jde již jenom o to, aby to vydrželo do voleb tak, jak to je. Jak praví přísloví – chcípající kobyla nejvíc kope. A týká se to nejen ČSSD a EU.

VIDEO: Průmyslová revoluce a 5. civilizační zlom. Debata o základním příjmu a o ohrožení Česka, Slovenska a Maďarska v nastupujícím digitálním věku. A ruský postoj k této tématice – video z vystoupení V. Putina na Petrohradském mezinárodním fóru a komentář V. Pjakina

$
0
0
Pozorovatelka
19.6. 2017 AE News

Vkládám video přednášky Petera Staněka na téma průmyslové revoluce 4.0 z května 2017, kde mimo jiné říká, že proces robotizace výroby a digitalizace lidské společnosti není záležitostí nějakých 30-40 let, ale že jde o budoucnost v časovém horizontu jedné dekády.


 
 
Čínská továrna na automobily – zdroj

Výrobce iPhonů vyměnil 60.000 zaměstnanců za roboty – zdroj

Německý Volkswagen (obrázek z článku, kdy robot rozdrtil zaměstnance) – zdroj

Ke vložení videa Petera Staněka mě inspirovala debata, která tento týden proběhla na slovenské televizi stv2 v pořadu „Večera s havranom“. Ponechme nyní stranou, že jde o mainstreamovou tv a tím i mainstreamovou debatu, stejně tak ponechme stranou, kdo je Michal Havran. Debaty se zúčastnili tři ekonomové – jedním z nich je český ekonom Tomáš Sedláček– a debata stojí za poslech už z toho důvodu, že je potvrzením, že s robotizací se počítá jako s hotovou věcí, před kterou není úniku (resp. vyřešit ji může pouze základní příjem spojený s globalizací) a je uvedena tímto komentářem:

„Automatizácia, technológie a robotizácia zásadne zmenia situáciu na trhu práce. Slovensko patrí spolu s Maďarskom a Českom medzi najohrozenejšie krajiny. Ako bude vyzerať budúcnosť bez práce, čo bude zdrojom príjmov nepracujúcich más ľudí, ako sa to prejaví na stabilite politických systémov? Zvrhnú roboty najskôr demokraciu a neskôr ľudstvo?“

A zaznívají v ní myšlenky jako:

-Struktura povolání se dnes mění, technologie prozatím sice nahrazují jen rutinní práce a schopnosti jako kreativita, intuice, komunikace, komplexnost roboti zatím nahradit neumí, v těchto oblastech proto vidíme nárůst poptávky po pracovní síle, zatímco běžný „střed“ pracovní síly je stále více nepotřebný.
-Role práce a zábavy se prohazují – je to vidět například v zahradničení: co bylo kdysi prací, je nyní zábavou.

-Česko, Slovensko a Maďarsko jsou nejohroženějšími státy, protože tady do deseti let z důvodu automatizace zmizí polovina povolání. Všechny úkony automatizovat nelze, například takový automechanik, který mění rozbité okno u konkrétního auta nemůže být nahrazen rutinou robota. Podobné je to s doktory či zdravotními sestrami, tady však i ti budou v budoucnu nahrazeni avatary. Zbyteční budou např. i piloti, v letadle bude platit, že tam bude pouze pilot a pes, přičemž úkolem pilota bude krmit psa a úkolem psa hlídat pilota, aby na nic nesahal…
- Roboti se budou umět sami množit a nahradí i lidské touhy, co ovšem zůstane z člověka, bude-li připraven o práci a touhy?

– Co bezpečnost, konflikty, politici? Rozdíl mezi bohatými a chudými se bude stále více zvětšovat a vyřeší to základní příjem, který zaplatí roboti. Mělo by to fungovat způsobem, že roboti „upečou jeden velký koláč“, který bude rozdělen mezi všechny jako základní příjem. Tím by odpadl systém sociálních dávek, protože by to byli vlastníci robotů, kteří by byli v menšině a systém by zdaňoval pouze je a z těchto daní by základní příjem dostávala většina a tato základní péče by fungovala globálně. Národy zůstanou, ale státy a státní politici zmizí, protože na úrovni států nelze nic dělat s takovými globálními tématy, jako ekologie, bankovnictví atd. Politici budu existovat pouze v tom smyslu, že se nebudou starat o svůj stát, ale o celý svět.

- D.Trump předvedl krásný freudovský přeřek, když použil heslo „America the first“ – tím vlastně řekl, že mu jde o Ameriku jako kontinent, nikoliv o USA, žádná země na světě se totiž nejmenuje „Amerika“, takže v D. Trumpovi máme správného politika, kam ještě patří Merkelová a Makron, kteří mohou dosáhnout toho, že jednou naše děti budou říkat „The world the first“ – resp. „Pojďme udělat Svět lepším“.

- Transformace ekonomiky v 89. je ničím ve srovnání s tím, co nás čeká teď. Pro Slovensko je nadějí maximální inovace ekonomiky a nové technologie, aby neztratilo krok s inovativnějšími zeměmi a základem je změna školního systému od atomizace ke komplexnosti a tady jsou problémem učitelé.

- Vědí politici a vlády, co se děje a čemu se nevyhneme? Všichni se učíme a nejvíce nás vyučí nové technologie. Vztah mezi prací a lidskou důstojností je sociálním konstruktem, člověk nepotřebuje práci, aby mohl žít důstojně.

Debata je ke shlédnutí ZDE , vložený obrázek je z článku, kdy živé vysílání pořadu chránila policie

Pro úplnost se podívejme, jak se na tuto tématiku dívá Rusko, a to pohledem V. V. Pjakina, který komentoval Putinovo vystoupení na letošním Petrohradském mezinárodním fóru, týkající se i tohoto tématu:


(Zdroj videa s českými titulky: Irena Aneri)

A komentář V.V. Pjakina cituji:

00:43:11

A abychom skončili s tímto tématem, ještě jedna událost z toho fóra. Šéf ministerstva práce Maxim Topilin připustil možnost zkrácení pracovního dne. Podle něj pracovní den bude možné zkrátit díky robotům, kteří na sebe budou brát část povinností. Jeho slova: „20. století, bylo stoletím osmihodinového pracovního dne, možná že standardem toho 21. bude čtyřhodinový pracovní den, nebo pěti, šesti hodinový, nevím. Možná nám budou stačit i dvě hodiny práce, a potom si budeme moci jít po svých. Ale to neznamená, že by se měla snižovat mzda, ta bude naopak růst.“ Valeriji Viktoroviči, jak se to kryje s prohlášením vicepremiérky Olgy Goloděcové, která možnost zkrácení pracovního dne v Rusku vyloučila? A s ještě dřívějším Kudrinovým prohlášením, kde naopak připouštěl zvýšení věku odchodu do důchodu a prodloužení pracovního dne?

Jakmile někdo mluví o nutnosti prodloužit pracovní den a věk odchodu do důchodu, je možné okamžitě říci, že zcela nepokrytě prohlašuje: „Já nenávidím Rusko, ruský národ. Moje politika je politikou genocidy!“ Všechna tato prohlášení vůbec nejsou tak neškodná a vycházejí z velice silné základny. Když se podíváme retrospektivně, tak Stalin potom po válce mluvil o nutnosti přechodu k pětihodinovému pracovnímu dni a k pětidennímu týdnu. Zbylý volný čas měli lidé využívat pro sebe, pro svůj kulturní rozvoj, ke svému všestrannému rozvoji, k harmonickému rozvoji osobnosti, aby si dokázali osvojit svůj genetický potenciál. Právě kvůli tomu, aby se lidé dokázali mravně a kulturně rozvíjet, je zapotřebí, aby méně času trávili v práci, která z nich určitým způsobem tvoří kolečko stroje.

Jakákoliv práce. Ať už se jedná o úřednickou práci nebo práci přímo ve výrobě. V tomto případě je třeba říci, že Topilin má absolutní pravdu. 20. století bylo stoletím vědeckotechnického rozvoje, kdy se ruční práce stále více automatizovala, a robotizovala. A dnes se výroba stále více a více automatizuje, máme výrobní linky, kde převážnou část operací již s větší či menší kvalitou provádějí roboty. A některé operace již ani lidé vykonávat nemůžou a s požadovanou přesností je dokážou udělat pouze roboty.

Když se tedy mluví o tom, že nám hrozí nějaká nezaměstnanost, tak se jedná o krizi v hlavách manažerů. Jejich argumenty se opírají o to, že stále více lidí bude uvolňováno z výrobní oblasti a tak jich čím dál více bude nezaměstnaných. Ve skutečnosti je prostě zapotřebí změnit celý ekonomický model. Potom nebude žádná nezaměstnanost a všichni lidé budou zaangažováni a pracovat budou pouze v takové míře, v jaké to bude vyžadovat celá ekonomika, aby mohli harmonicky rozvíjet svou osobnost. Tedy aby měli dostatek času pro harmonický rozvoj své osobnosti.

V současné době u nás můžeme pozorovat… Když mluví o navyšování věku odchodu do důchodu, tak je to ještě větší cynismus ve vztahu k lidem, než to prodloužení pracovního dne. Ta věc se má tak, že existuje-li vědeckotechnický pokrok, lidé již nejsou tolik potřební a vzniká tu jakási nezaměstnanost. Jestliže jim však prodloužíme jejich povinnou pracovní stáž, tak tu budeme mít situaci, kdy starší lidé budou pracovat až do poslední chvíle, nebudou odcházet, protože je přece bude zákon nutit pracovat dál a tím že svá místa neuvolní, neumožní lidem z mladšího pokolení, aby si osvojili nějakou odbornost a stali se z nich odborníci. Když potom odchází staré pokolení, celá společnost naráží na problém, že odborníci potřební pro rozvoj ekonomiky jednoduše neexistují.
Podobnou menší lekci jsme dostali v důsledku devadesátých let, kdy u nás v mnohých oblastech, a obzvláště ve VPK, vojenskoprůmyslovém komplexu funkce často zaujímají lidé, kteří svou odbornost získali ještě v dobách SSSR. A mládež orientována těmi akčňáky apod. se do výroby nehrne. A nehrne se do ní proto, že taková je politika, která je zaměřená na to, aby tam ta mládež jít nechtěla. Je třeba měnit celou informační politiku. A dále je to ještě zajímavější. Takže zvýší věk odchodu do důchodu. A už teď se třeba lidé na vesnici často vůbec penzijního věku nedožívají, protože se vyčerpávají, jsou absolutně zdravotně vyřízení.

Takže našim cílem je asi lidi zcela vyždímat, zlikvidovat práceschopné obyvatelstvo, a ani jim za to nezaplatit, aby si alespoň ve stáří trochu odpočinuli? A já jsem o vesnici nezačal mluvit náhodou. Naše ekonomika je totiž úplně naruby. Dříve než si někdo sedne, aby podepsal nějaká svá nařízení, aby něco řídil, než vyleze před lidi na scénu, šaškovat a pitvořit se, dříve než někdo sfárá do šachty, aby tam těžce pracoval při dobývání uhlí, a někdo těžkou prací půjde těžit ropu a plyn, ti všichni si sednou a posnídají svůj kousek chleba. Sní si svůj kousek chleba, a dříve to byla právě cena chleba, která stála v čele celého toho řetězce cenotvorby.

Dnes se lidé, kteří pracují na vesnici, nacházejí na konci řetězce cenotvorby a jsou plně závislí na všem: na řídících rozhodnutích, na tom, za jakou cenu jim prodají uhlí, dodají plyn, prodají palivo a mazivo. Tohle všechno totiž znehodnocuje jejich práci. Právě proto jsou nuceni pracovat na úkor svého zdraví a umírat dříve než všichni ostatní. Když likvidujeme vesnici, likvidujeme vlastní potravinovou bezpečnost. Jestliže nebudeme potravinově soběstační, náš stát nebude mít nikdy žádnou suverenitu, nebude mít žádnou budoucnost. A právě o to ze všech sil bojuje Kudrin a jemu podobní.

Proto se jedná o velice závažné prohlášení to o tom zvýšení věku odchodu do důchodu. Nebudeme mít žádné odborníky a ani žádnou potravinovou bezpečnost. A to je velmi závažné prohlášení, to o tom zvýšení nebo zachování pracovního dne. Lidé už teď pracují ze všech svých sil a nemají čas se kulturně rozvíjet a osvojovat si svůj genetický potenciál. Nemají čas přemýšlet o tom, co to vlastně znamená být člověkem, proč byli lidé Shora začleněni do biosféry planety Země a jaký úkol, udělený jim Shora, by zde měli vyplnit.

Takhle to půjde pořád dokola: vodka, podívat se… Proč vlastně platí tak velké peníze? My máme speciální pořad o elitách. Proč platí peníze všem těm… Jak bych je nazval. Skomorochové ne, ale… Těm šaškům na scéně? Navíc mnozí ani neumí zpívat, vždyť co vlastně obsahově zpívají? Oni si činí nárok na to, nazývat se elitami. Co za těch 25 let vytvořili? Dokázali vytvořit alespoň jedno skutečné umělecké dílo? Prý neurážejte naší tvůrčí elitu. A co jste udělali, co užitečného jste přinesli společnosti? My máme takový pohled na věc. No to promiňte.
I. A. Krylov napsal takovou bajku Vážka a mravenec. „Ty jsi celé léto prozpívala a nic jiného nedělala? Tak si teď (v zimě) pro změnu zatancuj (s lopatou v ruce).“
Zdroj citace zde

Závěr

Videa i článek jsem vložila s tím, aby nebyl přehlížen proces, který běží jakoby v ústraní mimo politické dění a především proto, že ekonomika (a řekněme raději lidově – hospodářství) je zásadním prvkem jakékoliv politiky a na jakékoliv úrovni. A skutečnost je taková, že izolované hospodaření, tzn. politika ekonomické izolace kteréhokoliv státu od ostatních zemí, v dnešní době globalizace už nemůže fungovat, protože svět se velmi změnil. Výkřiky, že je třeba se postavit globalizaci, to je v naší současnosti cesta k likvidaci národních států, protože jak známo, „globalizace je procesem objektivním“, ve kterém však jde o to, kdo jí velí a utváří ji jakožto subjekt. Tady opět připomenu, že jestli si někdo především přeje zastavení globalizace tak, jak je dosud vnímána (tzn. globalizaci Pax Americana), tak jsou to v prvé řadě Globalisté (GP). Což ale neznamená, že zastavením globalizace jakožto objektivního procesu, jehož součástí je i digitální revoluce – průmyslová revoluce 4.0 – lze něco vyřešit. A tady dodám už jen tolik, že „když dva dělají totéž, není to vždy totéž“.
PS: Nedá mi nevložit tuto kartu „3D“ z letošní obálky The Economist:


A k tomu nepřipomenout slova globalistického ekonoma Zeleného:
Jak mohou ale být ty jednotlivé regiony zcela soběstačné? To si vyrobí vlastní automobily, vypěstují veškeré potraviny?

ZELENÝ: Neřekl jsem „zcela“, je to proces. Dnes už máme 3D tiskárny, na nichž si můžete vytisknout elektromobil, vyrobit si vlastní auto na místě spotřeby není problém. Jediné, co potřebujete, je digitální program, algoritmus, software. V tomto smyslu globalizace přetrvá, po celém světě se tyto programy budou prodávat a sdílet (poznámka: D. Trump je pod vedením Kissingera a po vzoru Nixona předává Číně, zatímco Spojené státy vrací někam do poloviny 20. století – viz Příběh amerického úpadku, Nixon v Číně, tam to začalo)

Místo abychom obchodovali s produkty samotnými, budeme obchodovat se znalostmi. A to je obrovský kvalitativní rozdíl, protože najednou budeme obchodovat rychlostí světla s minimálními náklady. V Zet Foundation již nyní konzultuji se Siemensem a chci začít jednat i s Teslou o vytvoření výrobních komplexů – „měst“ jako u Baťů nebo dnes v Žatci – na produkci například automobilů nebo čehokoli jiného pro lokální použití. Ta lokální jádra výroby by pak mezi sebou mohla směňovat recepty nebo chcete-li software.“ Zdroj a více zde

Což ovšem je opět k zamyšlení přinejmenším v tom smyslu, že u nás například nejen pan Robejšek volá po lokálních ekonomikách, ale když se zaposloucháme, tak i pan Staněk v úvodním videu – nemluvě o tzv. nacionálních vůdcích – viz D. Trump a jeho „dělejte to jako já“. Globalistům (GP) – a to se znova opakuji – je totiž úplně jedno, jestli světu vládnou bipolárně, unipolárně (globalizace ala Pax Americna) či multipolárně (lokálně), ono stále jde o jednu a tutéž moc … A jestli jim něco momentálně nejvíce hraje do karet, pak je to každé antiglobalizační volání, obzvláště pak spojené s výzvami k izolaci jednotlivých států…


Pozorovatelka-  17.06.2017

- - -

Jan Schneider: Sakova národní demagogie

$
0
0
Jan Schneider
19.6.2017 PrvníZprávy

Vědecký pracovník Petr Sak zde na webu Prvnizpravy.cz 5.června zveřejnil článek „Vadí národ?“, píše v úvodu polem

Související článek: Petr Sak: Vadí národ?iky Jan Schneider.


Začal oprávněnou, byť nijak originální kritikou EU. Ano, vstupovali jsme do svazku s nadějně pružnou mladicí, a nyní shledáváme, že jsme spoutáni rozkydlou a o blbinách permanentně hádavou hydrou, která z veškerého zmatku nakonec našla smysl sama v sobě a začíná být všem pro srandu, což je svým způsobem nebezpečné.

Petr Sak: Vadí národ?

 
NÁROD A MULTIKULTI
 
Sak cituje, čím nás ke vstupu do EU lákala, že totiž její síla a hodnoty jsou v její rozmanitosti, tvořené národy a národními kulturami, což je v souladu jeho postulátem, že žijeme v přelomové době, v níž klíčovou roli hraje národ. Pak však hybridně vyvozuje, že politické sjednocování EU v určitých otázkách je snahou „bruselských elit“ destruovat národy a národní kultury. K dovršení zmatku ještě bůhvíproč tvrdí, že pojem vlastenectví je vytěsňován a nahrazován pojmem nacionalismus, do něhož jsou prý impregnovány negativní konotace (jako by to ještě bylo nutné).

A nedosti na tom. Podle Saka „rozvíjet rozmanitost a identitu národů neznamená promíchat jejich populace“, avšak na druhou stranu odvozuje od prospěšné biodiverzity i prospěšnost sociodiverzity, tedy různosti a promíchání. Dostává se do klasického klinče bojovníků proti multikulturalismu, kterých se zeptáte, zdali jsou tedy příznivci monokulturalismu. Ještě jsem na tuto otázku nedostal kloudnou odpověď, protože většina oslovených byla natolik inteligentních, že si uvědomili nepřípadnost svých výroků.

Nicméně nepotkal jsem nikoho, kdo by byl takový formát, že by dokázal hledat a najít příhodnější termín, než ten proklatý multikulturalismus. Ve skutečnosti totiž těmto lidem nejde na druhou stranu o monokulturu, natolik jsou při smyslech. Jsou ale proti jakýmkoliv násilným aktům sociálního inženýrství, ať již na jednu nebo na druhou stranu. S tím ale nikdo soudný nemá problém souhlasit!

Petr Sak vymezuje, s čím podle něj nelze národ jednoduše ztotožňovat, i když s tím nějak souvisí (rasa, etnikum, geny), což je prospěšné, a bylo by ještě více, kdyby se toho ve svém článku důsledně držel. Za znak národa pak označuje jazyk, i když následně postuluje, že „národ je tvořen svými produkty, svou kulturou v širším významu, tedy i vytvořenou kulturní krajinou a v užším významu uměním, vědou, filozofií.“ Vzpomeňme na meziválečnou Prahu a hned vidíme, že ani ten jazyk coby omezující znak národa zcela nesedí, chce-li se národ pyšnit onou vytvořenou kulturní krajinou.


ZEM A VLAST
 
Do tohoto okamžiku lze Sakovu stať hodnotit jako zcela tuctově zmatenou, protože in puncto národa se dopustil mnohého šermování, ale při bližším zaostření není zřejmé, čím vlastně a proti čemu. A jediný slibný náznak nevyužil, což učiním za něj. Odpíchnu se od pěkného pojmu vlastenectví a posunu ho dále, což znamenitě vynikne v oblasti „zájmů“, které se snažíme pro určitou pospolitost definovat. Někdo hovoří o „národních zájmech“, což je ale mechanický překlad anglického pojmu „státní zájmy“, který by sice byl technicky přesný, ale pro domácí použití je poněkud kontaminován předchozí historickou dobou (podobně jako je pojem „národní“ kontaminován před-předchozí historickou dobou, spojenou se strašlivými lidskými katastrofami).

Jsem proto přesvědčen, že v současné době je nejvhodnější mluvit o ZEMSKÝCH zájmech. Slovo je to krásné, starobylé, usazené, znělé a důstojné. A obsahově naprosto přesné! Postihuje opisně onu „kulturní krajinu“, kterou Petr Sak zmínil. Vyhýbá se nástrahám, spojeným s amébovitostí výměru toho, co je „národ“. Pro ilustraci snad lze připomenout období konce první a hlavně celou krátkou, ale nesmírně temnou historii druhé republiky, jejíž stín se nad námi stále zřetelněji vznáší! Připomeňme hrůzu těch, kteří se najednou ocitli „mimo národ“, aniž by sami věděli jak! Zasloužili se o to přitom i sami, tím, že neprotestovali proti svévolným kritériím, jimiž se onen „národ“ vymezoval! Doufali, že se sami budou „in“ - a najednou byli „out“, ale odvolání nebylo, protože ani pravidel nebylo. Proto jsem pro používání krásného pojmu „národ“ pouze v poesii, nikoliv v politice, a v zákonodárství už ani omylem! Nebo jsme historií nepoučitelní?


PRVNÍ TĚŽKÝ FAUL
 
Například samo slovo „Sak“ je původu německého, tedy nemůže být dosti dobře jménem prostonárodním, se všemi z toho případně vyplývajícími důsledky. Toto není invektiva, ale reakce na další část Sakova článku, kde autor - vědecký pracovník a vysokoškolský učitel - začal používat těch nejpokleslejších eristických faulů. Například ve snaze ilustrovat nějakým příkladem svoji tezi o současných snahách o destrukci českého národa se pustil podpásovou pseudoargumentací ad hominem do Petra Uhla, který podle Saka prý „v rozhovoru na Britských listech koncem roku 2016 prohlásil, že se necítí být Čechem“.

Nevím, jakými slušnými slovy odsoudit Sakovu vědomou a cílenou lež! V onom rozhovoru totiž Petr Uhl prohlásil, že se „etnicky necítí být Čechem, považuje se za Čecha státně občansky“. Onen rozdíl není věcí názoru, ale faktem, který by snad i tak zmatenému intelektuálovi, jako je Sak, mohl být zřejmý! Sak ale účelově lže ve snaze okořenit své žvásty ohledně (snad již tehdy „národně rozvratné“?) role Petra Uhla v „odstartování listopadového převratu“, aniž by tato hromada lží měla jakoukoliv věcnou souvislost.


EXIL
 
Poté se Sak pouští do pokusu posoudit otázku emigrace „z nového úhlu“. Budiž, je to jeho subjektivní úsilí a nikomu nic významného nepodsouvá, případné zkreslené perspektivy a z nich vzešlé závěry činí na své triko. Je jasně angažován ve prospěch těch, co zůstali doma, i když z jeho životaběhu lze usoudit, že nezažil rizika tehdy hrozících persekucí a těžko mohl spravedlivě vyhodnotit tyto motivy k emigraci i její emocionální důsledky.

Sak postuluje, že někteří emigranti se chovali ke své domovině několikerým způsobem, a dochází až k nenávisti, která mu připomíná kruté janičáře, křesťanské chlapce, „vychované ve víře v islám a v nenávisti vůči křesťanskému světu“. Od janičářů vede Sak psychologickou paralelu k extrémnímu antikomunismu (některých) bývalých agentů a důstojníků StB a nomenklaturních komunistů. Ilustruje to mediálně projevovanou nenávistí k Rusku „'bělogvardějců' Mitrofanova a Romanceva“ (v druhém případě měl zřejmě na mysli Michala Romancova). Sak do stejné řady s předchozími dvěma staví posledního předlistopadového předsedu SSM a člena sekretariátu ÚV KSČ a polistopadového prvního tajemníka ÚV KSČ Vasila Mohoritu. Proč ne. To je věc názoru.


DRUHÝ TĚŽKÝ FAUL
 
V tomto okamžiku ale Sakem zacloumal zase zlý duch, když se u Mohority neudržel a napsal: „Ovšem na druhou stranu, lze očekávat české vlastenectví u člověka narozeného na Podkarpatské Rusi, který náhle objevil své židovské kořeny?“

Zde Sak odhaluje děsivou propast zející v jeho morálce i vzdělání. Přesně toto mám na mysli, když zmiňuji děsivého ducha druhé republiky, který se jako zombie tu a tam vynoří. Kdyby se takto projevil totální primitiv, lze to odbýt ruky mávnutím. Ale vědecký pracovník, vysokoškolský učitel? Který současně zosobňuje smutnou skutečnost, že Erich Kulka se v jeho případě namáhal úplně nadarmo, když psal své knihy „Židé v československé Svobodově armádě“ a „Židé v československém vojsku na západě“. Zde proti sobě nestojí názor, ale tvrdá fakta - a na druhé straně ignorance, nevzdělatelnost, nebo čirý antisemitismus.


TŘETÍ TĚŽKÝ FAUL
 
Sak kritizuje jakýsi web, vlastněný emigrantem, který prý systematicky dehonestuje českou historii. Pomineme-li, že z podobného hříchu byli viněni též největší synové této země, svědčí to i Sakově jakési příchylnosti k názorové unifikaci, což jest alarmující.

Související článek: Petr Sak: Vadí národ?
Sak se v této souvislosti zcela tuctově a nevynalézavě přidává ke kritice vztahu Václava Havla k německé otázce. Samotná kritika Václava Havla, je-li dobrá, je vždy vítaná. Kritika se však týká jak pozitiv (která zde postrádáme, což navozuje podezření z předpojatosti), tak i negativ. A co především, dobrá kritika je vedena takovým způsobem, který by kritik bez problémů uznal i vůči sobě, což je jedna z věcí, která činí společnost civilizovanou. Tu však Sak skokem sebevraha opouští, když proti Havlovi totálně upadlým, ryze bolševicky kádrováckým způsobem rádoby argumentuje tím, kdo ho prý choval na klíně a s kým přátelili jeho rodiče.

Faktem je, že nevíme, kdo všechno choval mladého Saka na klíně, a s kým vším se přátelili jeho rodiče, takže nemůžeme srovnat, jaký význam a důsledky to má na charakter člověka. Můžeme pouze konstatovat, že pro vědeckého pracovníka a vysokoškolského učitele to je takovýto způsob vedení sporu naprosto dehonestující.


Související článek: Petr Sak: Vadí národ?
ČTVRTÝ TĚŽKÝ FAUL
 
Sak je zaujat dojmem, že se od devadesátých let přepisuje historie, zejména vůči Němcům, a že je vina přesouvána na bedra Čechů. Každý proces vyrovnávání pohledu na historii je bolestivý, obzvláště je-li hnán do extrému. Tomu se však často brání strana, držící stávající pohled na historii a bránící se každé konfrontaci, když ono vyrovnávání interpretuje extrémně. I tak může vypadat boj o minulost, což však Sak nezmiňuje. A činí tak nepochybně úmyslně, protože si za implicitně proněmecky a explicitně protičesky indoktrinovaného vybral historika Matěje Spurného, a část jeho rozhovoru pro časopis Týden použil příznačným způsobem.

Část v uvozovkách ze Spurného rozhovoru ocitoval a pak cosi významného bez uvozovek sám přidal:

„Češství samo o sobě není hodnota. Hodnota je něco, co přispívá k univerzálnímu pokroku nebo kulturnímu dědictví. Pokud lidé v této zemi v tomto dění hrají nějakou roli, pak češství smysl má. Pokud ne, tak sám o sobě fakt, že jsme Češi, je samoúčelný, za to nemá smysl bojovat.“ Dále tvrdí, že od roku 1945, kdy česká společnost byla připravena o Židy a sudetské Němce, samotní Češi nic velkého neudělali a pokud nic velkého neudělají, nemají právo na existenci.

Kritická je ona druhá část. Sak zde necituje, pouze cosi tvrdí a dává to do souvislosti s předchozí citací části rozhovoru Spurného. Chce tak vzbudit dojem, že Spurný řekl, že „od roku 1945, kdy česká společnost byla připravena o Židy a sudetské Němce, samotní Češi nic velkého neudělali a pokud nic velkého neudělají, nemají právo na existenci“!

Řekl to Spurný, nebo ne? A jestli ne, kde se to tvrzení vzalo? Ocitujme
nejprve dva kompletní odstavce ze Spurného rozhovoru v časopisu Týden, které jediné z celého rozhovoru mají k probírané věci přímý vztah:
Češství samo o sobě není hodnota. Hodnota je něco, co přispívá k univerzálnímu pokroku nebo kulturnímu dědictví. Pokud lidé v této zemi v tomto dění hrají nějakou roli, pak češství smys
Související článek: Petr Sak: Vadí národ?l má. Pokud ne, tak sám o sobě fakt, že jsme Češi, je samoúčelný, za to nemá smysl bojovat. Když vsadíme na model, že je jedno, co vyprodukujeme, hlavně že jsme Češi, povede to časem k záhubě. Bez kontaktu a interakce, bez inspirace a možná i bez konfliktů s jinakostí časem zdegenerujeme tak, že stejně zanikneme. Model založený na tom, že na hranicích České republiky rozmístíme cedule s nápisem „Prosíme, nerušit“ a budeme tu přežívat jako želva v zoo, není konstruktivní.
Když se podíváme kolem sebe, vidíme, že téměř všechny kulturní hodnoty vznikly prolínáním kulturních vlivů a často i aktivitou lidí, kteří třeba ani nemluvili česky. Od Pražského hradu přes barokní kostely Dientzenhoferů až po hudbu. Je známo, že hudba tak bytostně českého skladatele, jako byl Bedřich Smetana, který mimochodem v mládí česky uměl velmi špatně, je z hlediska skladby
Související článek: Petr Sak: Vadí národ?inspirována německou klasickou muzikou. To není snižování českého přínosu evropské kultuře, jenom upozornění, že bez vnější inspirace a prolínání velké hodnoty nevznikají. Myslím si, že na českých dějinách je to hodně znát. Není asi náhoda, že po roce 1945 v české kotlině mnoho velkého nevzniklo.

Co z toho vyplývá?

Za prvé, Sak lže, když to, co „přispívá k univerzálnímu pokroku nebo kulturnímu dědictví“ váže s odkazem na Spurného k češství a prokazování jeho PRÁVA NA EXISTENCI, zatímco původní Spurného výrok takto OBECNĚ DEFINUJE HODNOTU.

Za druhé, Sak lže, když Spurnému podsouvá, že „samotní Češi NIC velkého neudělali“, když Spurný řekl, že „po roce 1945 v české kotlině MNOHO velkého nevzniklo“.

Za třetí, Sak lže, když Spurnému podsouvá, že „pokud [Češi] nic velkého neudělají, nemají právo na existenci“. Spurný však NIC TAKOVÉHO NEŘEKL!

Toto je konstatování faktů, nikoliv věc názoru.

PÁTÝ TĚŽKÝ FAUL
 
Jak jsem dokázal, Sak kritizuje Spurného za výroky, které Spurný neřekl, ale Sak mu je sám podsunul. V dalším textu pak s nimi bojuje, jako by bojoval se Spurným (a na hlavu ho slavně porážel), přičemž však bojuje pouze s větrnými mlýny, které jemu samotnému ještě pořádně natlučou.

Z rozhovoru Matěje Spurného v žádném případě nelze vyvodit, že by vázal „právo na existenci“ českého národa na spáchání „velkých činů“, jejichž velikost chce nota bene sám posuzovat. Podle „vědeckého pracovníka“ a „vysokoškolského učitele“ Petra Saka však ano, přestože pro to neuvádí jediný důvod, a kritizované pasáže si vymýšlí. Spurný je navíc podle Saka arogantní, což je prý způsobeno dílem Spurného židovskými kořeny, dílem jeho příchylností k Německu!

To je snad už zbytečno komentovat, Sak by měl být už dávno odpočítán a odnášen z ringu, poté, co se sám konckoutoval.


EPILOG
 
Sak se závěrem vypořádává s obhájci Spurného útokem na děkanku Filosofické fakulty Mirjam Friedovou, protože pozvala na přednášku „balkánskou řeznici“ Albrightovou.

Sakově kritice děkanky kvůli pozvání Albrightové rozumím a vůbec nic nenamítám; nicméně co to vypovídá o oprávněnosti děkančiny podpory Spurnému?

Dalo by se z tohoto Sakova přístupu analogicky vyvodit, že poté, co jsem prokázal několik Sakových faktických podrazů a lží, že se od něj již nikdy nic slušného nemůžeme nadít?


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)


Související článek: Petr Sak: Vadí národ?

Vláda ČR předkládá do Poslanecké sněmovny P ČR návrh (na 11. 7. 2017) na "posílení předsunuté obrany NATO" (stanovisko Ne základnám)

$
0
0
19. 6. 2017
Návrh U S N E S E N Í Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky z schůze dne 2017
k návrhu na působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany v Litvě, Estonsku, Lotyšsku a Polsku v rámci Posílené předsunuté přítomnosti NATO
Poslanecká sněmovna
I. v y s l o v u j e souhlas s působením sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany v Litvě, Estonsku, Lotyšsku a Polsku v rámci Posílené předsunuté přítomnosti NATO v období od 1. ledna 2018 do 31. ledna 2019 v celkovém počtu do 290 osob,
Účelem eFP (Posílené předsunuté přítomnosti (enhanced Forward Presence, eFP). 2je posílení obranyschopnosti nejvíce exponované části východního křídla NATO.


Jedná se z vojenského pohledu o malou přítomnost, jejímž hlavním účelem je posílit kolektivní odstrašení demonstrací alianční solidarity a odhodlání bránit členy aliance. Napadení hostitelské země by tak díky přítomnosti sil eFP pro agresora podstatně navýšilo riziko iniciace válečného konfliktu i se všemi přispěvatelskými státy se všemi politickými, vojenskými a hospodářskými dopady z toho vyplývajícími. Tímto způsobem je tak viditelně demonstrován a posílen závazek kolektivní obrany členských států NATO zakotvený v článku 5 Severoatlantické smlouvy. Uvedený koncept eFP by tak měl zaručit dostatečnou úroveň odstrašení před jakoukoli agresí proti spojencům na východním křídle Aliance.

3. Návrh na působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany Česká republika, v souladu se závěry summitu NATO ve Varšavě z července 2016, považuje za správné tuto novou alianční iniciativu, která vyjadřuje odhodlání členských států NATO společně bránit suverenitu a teritoriální integritu spojenců na východním křídle Aliance, podpořit konkrétním vojenským příspěvkem.
Účast České republiky v eFP je logickým pokračováním naší dosavadní politiky a aktivit ve prospěch bezpečnosti a obrany východního křídla NATO. Zapojení do eFP se navrhuje v rámci dvou bojových uskupení:

1) rotním úkolovým uskupením (RÚU) na bázi mechanizované roty do bojového uskupení vedeného Německem na území Litvy (DEU eFP BG) v počtu do 250 osob na dobu od 1. května 2018 do 31. ledna 2019. Základ RÚU bude tvořit mechanizovaná rota s obrněnými vozidly Pandur posílená ženijní četou, zdravotnickým prvkem, četou palebné podpory a logistickou jednotkou.

Zapojení do bojového uskupení vedeného Německem také naplňuje dlouhodobý zájem obou zemí o užší a konkrétně vyjádřenou spolupráci ve vojenské oblasti. Hlavní základna DEU eFP BG se nachází ve výcvikovém prostoru litevské armády Rukla (cca 25 km severovýchodně od Kaunasu) a Německo se částečně podílí na dobudování, respektive renovaci její infrastruktury. Základna umožňuje ubytování jednotek a skladování požadovaného objemu zásob a munice.

2) minometnou četou do bojového uskupení vedeného Kanadou na území Lotyšska (CAN eFP BG) v počtu do 40 osob na dobu od 1. ledna 2018 do 31. ledna 2019. CAN eFP BG bude soustředěno na lotyšské vojenské základně ve výcvikovém prostoru Adazi (cca 45 km severovýchodně od Rigy) s existující infrastrukturou, která je postupně renovována a doplňována potřebnými objekty pro celé bojové uskupení.

Vedle demonstrace připravenosti bránit suverenitu spojenecké země před agresorem, bude RÚU během svého působení plnit úkoly výcviku především na území Litvy a minometná četa primárně v Lotyšsku, a to samostatně, společně s jednotkami hostitelské země a/nebo s dalšími aliančními jednotkami. Společné výcvikové aktivy a cvičení mohou probíhat na území všech pobaltských států a Polska.
Po dobu působení budou RÚU (v rámci DEU eFP BG) a minometná četa (v rámci CAN eFP BG) plnit stanovené mírové úkoly podle rozhodnutí vojenských orgánů NATO. V případě ozbrojené agrese proti území států NATO se budou obě jednotky podílet na kolektivní obraně podle čl. 5 Severoatlantické smlouvy podle rozhodnutí příslušných politických a vojenských orgánů NATO.

I pro jednotky vyčleňované do eFP platí obecný princip, že síly vyčleňované pod spojenecké operační velení NATO nadále zůstávají pod úplným velením vysílajícího státu.


V eFP budeme působit dlouhodobě s tím, že jednotlivá nasazení budou vycházet z dohody s vedoucími zeměmi.

4. Právní aspekty
Působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany v pobaltských státech a Polsku má mezinárodněprávní i vnitrostátní právní aspekty. Toto působení je v souladu s mezinárodním právem, opírajícím se o právo na individuální nebo kolektivní sebeobranu zakotvené v článku 51 Charty OSN. Bude realizováno na základě Severoatlantické smlouvy a se souhlasem pobaltských států a Polska

(Koncept eFP byl schválen hlavami států a vlád členských států NATO na summitu ve Varšavě ve dnech 8. – 9. července 2016).

Jelikož se jedná o vyslání ozbrojených sil ČR do zahraničí, podle čl. 43 odst. 3 písm. a) Ústavy ČR je nutný souhlas obou komor Parlamentu ČR.

Právní postavení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany na území pobaltských států a Polska se bude řídit Dohodou mezi smluvními stranami Severoatlantické smlouvy o statutu jejich ozbrojených sil (Status of Forces Agreement, SOFA).

5. Financování
Financování navrhovaného působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany bude zabezpečeno z rozpočtové kapitoly MO. V případě RÚU jsou celkové náklady odhadovány na 288 mil. Kč a na působení minometné čety na 74 mil. Kč. Celkové odhadované náklady jsou 362 mil. Kč.

Stanovisko Ne základnám

Jako myslící společnost máme dvě možnosti:
1) Protestovat a žádat zachování demokracie. Demokracie není možná bez dodržování Ústavy ČR (začíná být trapné mluvit v demokracii a svobodě v ČR). Bude rozeslána pozvána na koordinační poradu, která bude zaměřena na tento bod a koordinačka se bude konat 26.6.2017 od 17:00 hodin (Tomášská) a ověří schopnost zpracování kolektivního požadavku k zákonodárcům na respektování Ústavy ČR.

2) Počkat na reakci sněmovny, poslankyň a poslanců, při projednávání bodu č.174 tisk
1121, který jak to tak vypadá opravdu chtějí projednávat 11.7.2017 na jednání 59. schůzi
Poslanecké sněmovny ČR.

O jaký bod se jedná?
Působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany v Litvě, Estonsku ??, Lotyšsku a Polsku ?? v rámci Posílené předsunuté přítomnosti NATO. 1.5.2018 do 31.1.2019

Obdivuhodný je pojetí Ústavy ČR ze strany zákonodárce Stropnického (Slib poslance a senátora zní: "Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony).

V svém návrhu cituje, že návrh předkládá dle čl. 43 odst. 3 písm. a) a cudně opomíjí následující odstavec 4. čl.43 tj. - Ústava ČR mu umožňuje manipulovat s naší armádou max. na dobu 60 dní,

Jedině se sníženou svéprávností lze sněmovně předložit návrh na vyslání naší armády do zahraničí, navíc pod cizím velením na dobu 276 dní (pokora a loajálnost? Slíbíme, co si budete přát a my tu naší Ústavu nějak následně upravíme. To slibujeme!).

ANO2011 doposud nepochopilo, odkud nabírá ODS své preference.

za Iniciativu Ne základnám
Eva Novotná, mluvčí


Čl.43 Ústavy ČR.
(3) Parlament vyslovuje souhlas
a) s vysláním ozbrojených sil České republiky mimo území České republiky,
b) s pobytem ozbrojených sil jiných států na území České republiky, nejsou-li taková rozhodnutí vyhrazena vládě.
(4) Vláda rozhoduje o vyslání ozbrojených sil České republiky mimo území České republiky a o pobytu ozbrojených sil jiných států na území České republiky, a to nejdéle na dobu 60 dnů, jde-li o
a) plnění závazků z mezinárodních smluv o společné obraně proti napadení,




Ukrajinští vojáci jsou unaveni: Jak OSU začaly za peníze ustupovat u Mariupolu

$
0
0
Michail Rjabov
19. 6. 2017      zdroj
Zástupce armády DLR Eduard Basurin odhalil ve vysílání televizního kanálu Union podrobnosti nedávného ústupu ukrajinských vojáků z pozic, které pak obsadily ozbrojené síly republiky. V"Vojáci jsou unaveni. Unaveni z neustálého lhaní. Mají příbuzné, kteří platí nehorázné měsíční účty za komunální služby. Není práce. Platy jsou mizerné. Mnozí se z fronty vrací v rakvích. Lidé jsou morálně unaveni. Snaží se ukončit válku. Z tohoto důvodu se setkáváme s takovými situacemi", řekl Eduard Basurin.


"Bylo to nedaleko od Kominternova. Byla tam 36. námořní pěchota OSU. Za 2,5 roku bojů nebyli vystřídáni, jsou tam stále. Vím to, máme důstojníky na naší straně, kteří sloužili spolu s důstojníky na té straně.

Upřímně, vojáci na ukrajinské straně jsou prostě unavení. Při osobních kontaktech přesvědčili: "už máme dost bojů". No, trochu je "podmázli". Nápad má vždy rád finanční stránku věci. A oni odstoupili z pozic a odešli.

Když jsme se to dověděli, ani jsme tomu zpočátku nevěřili. Šel tam průzkum - zkontroloval to - nic nebylo zaminováno. Pozice byly opuštěny.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live