Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Týrání nadužíváním vazby

$
0
0
Zdeněk Jemelík
26.6.2017

Před několika dny se veřejnost z různých zdrojů dověděla, že Shahram Zadeh, český občan íránské národnosti, zůstane na základě rozhodnutí Krajského soudu v Brně jako soudu stížnostního nadále ve vazbě, ač Městský soud v Brně jako soud 1.stupně rozhodl 11.dubna 2017 o jeho propuštění. 



Není to vlastně žádná novina, spíše „stařina“: krajský soud rozhodl již 25. května 2017, čili veřejnost se o jeho rozhodnutí dovídá téměř s měsíčním zpožděním. Není to žádná tragédie, protože ji osud obviněného stejně nezajímá. Závažnější je zjištění, že obhájci dostali usnesení krajského soudu až 19. června 2017. Poznali sice z výsledku, že stížnostní soud vyhověl přání státního zástupce Michala Galáta, aby pan obviněný zůstal nadále ve vazbě, ale důvody neznali: soud je odkázal na písemné vyhotovení rozhodnutí a odmítl dříve cokoli sdělit.

Případ mě zajímá, protože v souladu se zásadami spolku Šalamoun soudím, že platí presumpce neviny a každý obviněný má nárok na spravedlivý proces, i když se mu přisuzuje spáchání závažného trestného činu. V této kauze nacházím mimořádnou koncentraci porušení trestního řádu a ústavních práv, proti nimž musím protestovat bez ohledu na to, zda v dalším řízení bude Shahram Zadeh odsouzen nebo zproštěn. Nemohu souhlasit s názorem, že z důvodu vyššího společenského zájmu lze pravidla férového procesu zanedbat.Šalamoun

Průběh vazebního řízení s Shahramem Zadehem mimo jiné ukazuje, jak orgány činné v trestním řízení dokáží obcházet ustanovení trestního řádu v neprospěch obviněného, jak zneužívají každé neurčitosti ustanovení trestního řádu na úkor své oběti. Na vazebně stíhaného se obecně vztahuje ústavně zaručená presumpce neviny, ale příslušné orgány toho často nedbají, v této kauze ze zásady. Všechny úkony vazebního řízení mají probíhat bez průtahů, aby omezení osobní svobody vazbou bylo co nejkratší. Ale v této kauze jsou průtahy trpěny a možná i chváleny. Soud musí rozhodnutí o uvalení vazby přezkoumat každé tři měsíce. Tři měsíce se ale případně dají liknavostí nebo zlovůlí orgánů protáhnout o celé týdny. Koluzní vazba nesmí trvat déle než tři měsíce ode dne omezení osobní svobody, pokud ji neprodlouží soud, ale když ji státní zástupce včas nezastaví (což se stalo v tomto případě), nic se mu nestane.

V daném případě vzbuzuje pozornost dlouhý interval mezi vydáním usnesení o propuštění Shahrama Zadeha z vazby dne 11. dubna 2017 a rozhodnutím o stížnosti státního zástupce až 25. května 2017. Pokud by si obviněný stěžoval na průtahy, určitě by neuspěl: dostalo by se mu vyrozumění, že vypracování písemného vyhotovení usnesení bylo náročné a nastudování spisu stížnostním soudem si vyžádalo přesně tolik času, kolik se spotřebovalo. Zastřen zůstává podíl státního zástupce Michala Galáta na průtazích: kdyby se dostavil k vyhlášení usnesení vazebního soudu, mohl se na místě vzdát práva stížnosti a Shahram Zadeh by byl hned 11.dubna 2017 propuštěn. Stejně tak mohl stížnost proti rozhodnutí o propuštění na svobodu na místě nadiktovat do protokolu a spustit tak stížnostní řízení bez průtahů. Protože v podstatě pohrdá soudem a byl rozhodnutý v případě vydání rozhodnutí o propuštění pana obviněného podat za každou cenu stížnost, a to bez ohledu na to, čím soud své rozhodnutí odůvodní, k vyhlášení se nedostavil a v poklidu pak čekal na doručení písemného vyhotovení usnesení. Teprve pak napsal stížnost. Tím zdržel postoupení vazebního spisu stížnostnímu soudu. Ten s jejím projednáním nespěchal, a když konečně rozhodl, potřeboval 25 kalendářních dní na vypracování a doručení pětistránkového usnesení: každý den, o který bude obviněný déle ve vazbě, je brněnským soudcům a olomouckým žalobcům dobrý. Tříměsíční lhůta pro další prověření platnosti vazebních důvodů neběží ani od 11. dubna 2017, kdy soud rozhodl o propuštění obviněného z vazby, ani od 25. května 2017, kdy soud rozhodl ponechat jej nadále ve vazbě, ale až od 19. června 2017. Liknavostí zúčastněných orgánů bylo samozřejmě oddáleno i případné použití mimořádných opravných prostředků ke zrušení usnesení stížnostního soudu z 25.května 2017.

Mediální zprávy o ponechání Shahrama Zadeha ve vazbě o záměrném protahování vazebního řízení nic neříkají a o důvodech jeho věznění podávají velmi povrchní informaci. Dovídáme se jen, že „Zadeh je obžalovaný z daňových úniků, ve vazbě je ale kvůli ovlivňování svědka.“ Upozornění na stíhání kvůli daňovým únikům je obligatorní součástí každé mediální zprávy o kauzách Shahrama Zadeha, protože potírání daňových úniků je módní záležitost a navozuje se tak přesvědčení veřejnosti, že jakékoli příkoří, jež se mu děje, je ospravedlnitelné jeho účastí na okrádání státu. Že platí presumpce neviny a Šalamounobžalovanému zatím soud vinu neprokázal ? Koho to zajímá ? Takže ve veřejnosti vzniká jen dojem, že Shahram Zadeh je zaplaťpánbůh stále ve vazbě, ač o důvodech vazebního stíhání ani o podrobnostech stíhání kvůli daňovým únikům jí není nic známo .

Podle obžaloby Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, jehož místní příslušnost pro tuto kauzu mi není jasná, Shahram Zadeh měl být hlavou rozvětvené sítě pachatelů, kteří během 13 měsíců při obchodech s pohonnými hmotami okradli stát o 2,5 miliardy Kč krácením nebo neodváděním daně z přidané hodnoty. Spolu s ním je obžalováno dalších čtrnáct osob. Nejsou běžně známy některé pikantní podrobnosti: tak např. škoda 2,25 miliardy Kč vznikla v době vyšetřování této trestné činnosti, tedy přímo pod rukama policie a dozorového státního zástupce Aleše Sosíka. Mimo to státní zástupce Aleš Sosík tak spěchal s podáním obžaloby, aby nemusel po roce propustit Shahrama Zadeha z útěkové vazby, že resignoval na ustanovení všech členů zločinného uskupení. Některým tak zajistil beztrestnost.

Hlavní osobou podvodné sítě na počátku vyšetřování byl Petr Pfeifer, zakladatel a vedoucí činitel řídících společností podvodné sítě. Z neznámých důvodů státní zástupce Aleš Sosík z něj najednou udělal korunního svědka obžaloby (zavedl do praxe dosud neznámý institut spolupracujícího pachatele), dokumentaci o vyšetřování jeho činnosti odstranil z trestního spisu a na jeho místo do puzzle trestního řízení dosadil Shahrama Zadeha. O jeho účasti se bezpečně ví pouze tolik, že s Pfeiferovou organizací přišel do styku v době, kdy již její obchody běžely několik měsíců naplno. Jeho firma Strong Strike a.s. půjčila Pfeiferovým společnostem na rozvoj jejích obchodů značnou částku bez standardní záruky a sám Petr Pfeifer si pro své osobní potřeby vypůjčil několik milionů Kč (poslat věřitele do vězení je oblíbený trik podvodníků).

Hlavní líčení v této věci bylo zahájeno v lednu r. 2016 a dosud doklopýtalo pouze k dokončení prvotních výslechů všech obžalovaných. Většina spoluobžalovaných Shahrama Zadeha nezná a neusvědčovali jej ani spolupracující obžalovaní. Ve vztahu k jeho osobě obžaloba zatím zdánlivě stojí na vodě, neboť není jasné, jakými úkony a s jakými pravomocemi řídil davy lidí, kteří o jeho existenci neměli tušení. Ovšem mají být slyšeny desítky svědků a zkoumány odposlechy a balíky listinných důkazů, takže nelze vyloučit, že během následujících dvou až tří let se postavení Shahrama Zadeha v důkazní situaci změní. Zatím ale má právo na respektování presumpce neviny.

V souvislosti s tímto řízením strávil Shahram Zadeh 22 měsíců ve vazbě. Na svobodu se dostal v únoru r. 2016 po složení rekordní kauce 150 milionů Kč. Hned po opuštění věznice, ještě na jejím dvoře, jej zadržela policie, protože státní zástupce KSZ Brno Jiří Kadlec si zamanul, že ně něj nechá uvalit předběžnou (ze zákona časově neohraničenou) vazbu. Krajský soud v Brně ale tehdy Kadlecovu zločinnému návrhu nevyhověl, mimo jiné též s ohledem na složenou kauci. Nicméně touha mít na účtě 150 milionů Kč a přesto obviněného ve vazbě se pronásledovatelům Shahrama Zadeha z hlav nevykouřila. Nešťastník byl znova zadržen 2.prosince 2016 a v neděli 4. prosince 2016 jej soudce Městského soudu v Brně Aleš Dufek na návrh státního zástupce VSZ Olomouc Michala Galáta vzal znova do vazby, a to ze všech zákonných vazebních důvodů: do vazby útěkové, koluzní i předstižné.

Soudě podle sdělení obvinění a návrhu na uvalení vazby je Shahram Zadeh nadán nadpřirozenými schopnosti. Již někdy v první třetině r.2015 ustavil z vazby zločinné uskupení, které mělo obstarat svědectví v jeho prospěch ve výše zmíněném řízení kvůli daňovým únikům, popř. mělo znevážit svědectví svědků, kteří v přípravném řízení svědčili proti němu. Jako „bonus“ mělo uskupení připravit a uplatnit trestní oznámení na vyšetřovatele případu. Nejspíš telepaticky, aniž by se s ním ve vazbě setkal, zmocnil advokáta O.K. operativním řízením uskupení. Tomu se podařilo najít osoby s pestrou kriminální minulostí, které sepsaly potřebná písemná prohlášení a dokonce podaly trestní oznámení na policisty. Vydělaly si tím slušné peníze. Tito bona fide pomocníci Shahrama Zadeha měli drobnou vadu: jednalo se o spolupracovníky policie, kteří dokonce odváděli policii vydělané peníze. Šéf zločinného uskupení, jehož členy jsou spolupracovníci policie, je skutečně neobvyklý úkaz.

Svědky-spolupracovníky policie dodané dokumenty měl Shahram Zadeh k disposici v době, kdy několik dní vypovídal v hlavním líčení u Krajského soudu v Brně. Nepoužil je ani jako celek, ani citacemi jejich částí. V té době nevěděl, že jde o výrobky spolupracovníků policie. Je tedy jisté, že dokumenty nepoužil k ovlivnění soudu a naopak není jisté, že by je použil později. Je ostatně velmi pravděpodobné, že soud by vyjádření svědků-spolupracovníků PČR odmítl jako účelově změněná proti jejich výpovědím v přípravném řízení. Jako laik soudím, že jednání Shahrama Zadeha lze v nejhorším případě kvalifikovat jako přípravu trestného činu, a ta není v daných případech trestná. Vyplývá z toho absolutní nesmyslnost, ba nepřípustnost návrhu na uvalení vazby.

Na rozhodnutí krajského soudu, jmenovitě soudce Miroslava Dlouhého, o ponechání Shahrama Zadeha ve vazbě, je nejzajímavější a zřejmě nezákonné rozhodnutí o uvalení útěkové vazby. Krajský soud v Brně jej v únoru r.2016 propustil z útěkové vazby po složení rekordní kauce a s vymezením různých doplňkových povinností, které pak pan obžalovaný vzorně plnil. Když se státní zástupce Jiří Kadlec pokusil dostat Shahrama Zadeha znova do vazby, soudce krajského soudu mu nevyhověl právě s ohledem na složení rekordní kauce a na doplňková omezení, která jeho propuštění na svobodu provázela. Krajský soud v Brně se tedy může pochlubit, že jeho soudci hodnotí stejné pojistky proti útěku obviněného protichůdně, v případě soudce Miroslava Dlouhého dle mého laického názoru zcela v rozporu se zdravým selským rozumem. Je to pro soud ostuda.

Koluzní vazba ze zákona vypršela, takže vedle zjevně nesmyslného důvodu obav z útěku obviněného zdánlivě zůstává k disposici pro úvahy o uvalení vazby pouze předcházení v pokračování trestné činnosti. Soud 1.stupně zjistil, že tento důvod dosud trvá, ale shledal jej tak málo významným, že připustil nahrazení vazby předstižné jinými opatřeními a rozhodl o propuštění Shahrama Zadeha z vazby. Krajský soud bez srozumitelného vysvětlení vyhodnotil zjištění soudu 1.stupně přesně opačně: dle jeho názoru by pan obviněný po propuštění na svobodu mohl v trestné činnosti pokračovat. Svou geniální myšlenku nijak nerozvedl. Nevysvětlil, s kým by Shahram Zadeh v trestné činnosti pokračoval, když všichni členové smyšleného zločinného uskupení prošli vazbou nebo se demaskovali jako spolupracovníci policie a jistě si dají dobrý pozor, aby se do péče Policie České republiky znova nedostali. Shahram Zadeh je vysoce inteligentní člověk a jistě vyvodí závěry ze zjištění, že platil za výtvory spolupracovníků policie. Důvod k vazbě předstižné zde jako laik nevidím.

Kauza je zajímavá i jako výpověď o tom, jak to vypadá s rovností stran řízení. Když si stěžoval obž. Michal Šimák, že se policisté snažili přimět jej vydíráním k podání křivého svědectví proti Shahramu Zadehovi, kterého vůbec neznal, a Generální inspekce bezpečnostních sborů zahájila vyšetřování, státní zastupitelství jí věc odebralo a předalo policii. Není známo, že by se policisté dostali do vazby či že by byli trestně stíhání. Když Shahram Zadeh přijal nabízený „protijed“ proti výpovědím Petra Pfeifera a Martina Valentoviče v přípravném řízení, které považoval za křivé, dostal se do vazby.

Z celého postupu státního zástupce VSZ Olomouc Michaela Galáta a „spřízněných“ brněnských soudců čpí účelovost: Shahram Zadeh musí být za mřížemi, i když má nárok na uplatnění presumpce neviny. Jeho životním zájmem je dosažení zprošťujícího rozsudku. Proto nemůže uprchnout.

Jeho pronásledovatelé jsou asi vybaveni notnou dávkou sadismu: kromě toho, že týrají nadbytečnou vazbou pana obviněného, trápí i jeho těhotnou manželku. Hodnotím to jako zvlášť odpornou bezohlednost.

ISIL balí kufry: Americké bažiny jej potřebují ve střední Asii. Slepá ulička Afghánistán. Trump nesplní svůj slib. Rodí se asijské NATO? Rusko se chystá na bandity. Největší kontinent jako hrbolatá šachovnice

$
0
0

Viktor Barsov
26. 6. 2017  EurAsia Daily

přeložil a na svém blogu vystavil Radim Lhoták

Viktor Barsov se zabývá mocenskými posuny ve střední Asii, kam má v tuto chvíli namířeno Islámský stát, a ptá se, jak dlouhou ještě budou USA hrát své krvavé afghánské divadlo



Blížící se nasazení nového amerického kontingentu v Afghánistánu za účelem posílení více než 8 tisíc vojáků v místě již dislokovaných ukazuje prohlubující se krizi na Blízkém východě vyvolanou především krátkozrakým počínáním Washingtonu v daném regionu.

Podle tiskové agentury AP může být celkový počet amerických vojáků navýšen až o polovinu, přestože Donald Trump v průběhu volební kampaně sliboval celou americkou armádu z Afghánistánu stáhnout. Nyní ale prezident USA ponechává generály Pentagonu, aby samostatně rozhodovali o svých místních „braných potřebách“ v boji proti Tálibánu a rostoucí síle ozbrojenců teroristické organizace „Islámský stát“.


Nekonečný příběh Afghánistán


Nedávno vyšlo najevo, že ISIL obsadil slavný jeskynní komplex Tora Bora. Ještě předtím se teroristé přihlásili k odpovědnosti za bombardování šíitské mešity Al-Zahra v Kábulu stejně jako k teroristickému útoku na prezidentský palác a budovy zahraničních velvyslanectví, v důsledku čehož zahynulo více než 150 Afghánců. Kromě toho velitel ISIL v Afghánistánu Abú Omar Khorasani pohrozil, že bude dobývat od vojáků v Kábulu i od Tálibánců nová území až do úplného osvobození Afghánistánu a jeho „malověrných“ sousedů od všech nepřátel „kalifátu“.

Taková prohlášení jen potvrzují pravdivost uniklých informací o plánech radikálních islamistů přestěhovat do této oblasti těžiště svých teroristických akcí. Ne náhodou odborníci poukazují na znatelné přiostření a obecné zhoršení situace v Afghánistánu a v jeho okolí.

Má další destabilizace situace v zemi souvislost s dlouhodobými strategickými cíli Američanů v této oblasti, nebo zde opravdu chtějí nastolit mír a eliminovat plíživou extremistickou hrozbu?

Jak v této souvislosti píšou vlivné mexické noviny „La Jornada“, dávno už není tajemstvím, že ISIL je plodem ambiciózní a agresivní politiky Washingtonu a NATO na celém „širším Blízkém východě“. Tato politika, pravda, v poslední době znatelně pokulhává, ale tím se nestává méně nebezpečná a provokativní. Její ostří míří na Kavkaz a do střední Asie, tedy do těch oblastí, které přímo sousedí s Ruskem a Čínou a kde se nachází Ujgurská autonomní oblast Sin-ťiang obývaná převážně muslimy.


Nekalé cíle


Z tohoto důvodu plánované posílení vojenské přítomnosti Američanů v Afghánistánu neznamená, že by měli v úmyslu učinit přítrž radikálnímu islamismu, který se odtud rozlézá všemi směry, nebo snad minimalizovat obchod s drogami. Celá slavná mezinárodní koalice vedená Washingtonem nedokázala za půl desetiletí zásadním způsobem tento problém vyřešit. A to pouze proto, že by to bylo v rozporu s konečnými strategickými cíli zámořských „mírotvorců“ vycházejících z předpokladu, že poničený a extremistickými skupinami na části roztrhaný Afghánistán dává jedinečnou příležitost pro realizaci oblíbeného principu „rozděl a panuj“, s nímž Washington cynicky operuje ve vztahu k východním zemím.

Výroky některých západních analytiků, že USA a jejich partneři v Evropské unii vykazují neschopnost čelit teroristické hrozbě, která se nyní stahuje z blízkého východu a je připravena vtrhnout na jižní Kavkaz a do střední Asie, vyvolávají vážné pochybnosti, pokud jde o objektivitu takových tvrzení, neboť ve skutečnosti zakrývají záměry Washingtonu s touto částí světa. Stratégové v zámoří jsou si dobře vědomi toho, že středoasijské státy jsou velmi náchylné k pronikání militantů z ISIL, kteří pak mohou být „nasměrováni“ k čínské hranici a dál do Íránu a Indie.

To je důvod, proč islámští radikálové na svém útěku z Blízkého východu, kde jim zem hoří pod nohama, prakticky nenarážejí na překážky ze strany západních mocností při přesunu svých ozbrojených skupin do střední Asie a na Kavkaz.

Tím může být ohroženo dopravní spojení Číny s Ruskem, Kazachstánem a západní Evropou, říkají experti. Vážné hrozbě je v tomto případě vystaven také prakticky obnažený týl Íránu, jehož hlavní síly jsou vázány v boji proti bandám ISIL v Sýrii a za udržení status quo v oblasti Perského zálivu.


Asijské NATO?


Představitelé států ŠOS (Šanghajské organizace pro spolupráci) na posledním summitu v Astaně projevili plné pochopení alarmujícímu vývoji situace v oblasti, která je důsledkem „krátkozraké“ místní politiky nejen Washingtonu, ale také mnohých jeho partnerů z EU.

Tyto západní země, především Británie a Francie, prakticky bezvýhradně podporovaly akce amerických globalistů za účelem vzplanutí severní Afriky a Blízkého východu v rámci „arabského jara“, což se nyní obrací proti nim růstem islamistického teroru a zločinnosti v jejich vlastním domě. To vše je důsledkem faktu, podotýká mexická „La Jornada“, že atlantisté „ztělesňují unipolární strukturu, kde USA dominují nad ostatními indiferentními a nerozhodnými zeměmi, jež nemají vlastní pevné stanovisko ani k jedné z hlavních mezinárodních otázek."

V kontrastu s tím působí přitažlivěji a produktivněji principy rozvoje a fungování Šanghajské organizace pro spolupráci (ŠOS), která se na summitu v Astaně „rozrostla“ o dva jaderné státy – Indii a Pákistán. Mimochodem, odborníci zdůrazňují, že „ŠOS se rozšiřuje ne jako „asiatské NATO“, nýbrž jako eurasijská struktura, která má ve skutečnosti záporný postoj ke globalizaci.“ Jde o největší sdružení asijských mocností, kde se koncentruje obrovský ekonomický potenciál a mocné strategické síly zaměřené na fundamentální rozvoj a posilování multipolárního světa.

Zatímco v NATO, poznamenávají odborníci, dominuje jeden stát, jeden expanzivní cíl, ŠOS sestává ze států a politických sil, které zastupují zcela odlišné civilizace zahrnující různé ideologie a politické systémy. ŠOS se podle jejich názoru jeví jako multipolární blok, který se v mnohém vyrovná USA a hegemonii celého Západu.


Rusko opevňuje hranice


Během šestnácti let svého působení získala ŠOS praktické zkušenosti a nashromáždila značný potenciál pro řešení složitých problémů k ochraně strategických zájmů svých členů. Vstup do ŠOS takových zemí, jako je Indie a Pákistán, jež Američané již dlouho vtahují do okruhu svých globálních zájmů, samozřejmě posílí možnosti „kolektivního Východu“ v oblasti bezpečnosti a odporu proti známým silám, jimž je tato organizace trnem v oku. K řešení společných úkolů ŠOS přispěje i rostoucí účast vojenské složky, která v prvé řadě zahrnuje schopnost bojového nasazení ruských základen dislokovaných v Tádžikistánu a Kyrgyzstánu.

Jestliže „kolektivní Západ“, jak soudí experti, „není schopen překonat rozdílné postoje a vytvořit jednotnou frontu proti mezinárodnímu terorismu, mohou být řešením tohoto problému síly ŠOS, jejichž zóna odpovědnosti se nyní vztahuje na území států s osídlením větším než tři miliardy lidí a produkujícím asi jednu třetinu světového hrubého domácího produktu."Čínští analytici v deníku „Žen-min ž’-pao“ poznamenávají, že „mírotvorná“ činnost západní koalice pod vedením USA nepřinesla Afghánistánu klid a mír, ale spíše naopak vyvolala nárůst terorismu, obchodu s drogami a šíření praktik „islámského chalífátu“ v sousedních zemích.

To vše představuje přímé ohrožení i zemí sdružených v ŠOS. Samozřejmě, že za takových okolností ruské ministerstvo obrany se souhlasem všech členů organizace přijímá příslušná opatření: zvyšuje bojeschopnost svých základen v Tádžikistánu a Kyrgyzstánu, vybavuje je moderními zbraněmi a posiluje komplexní spolupráci s partnery ŠOS. Vždyť území Afghánistánu je hluboce zaklíněné v Tádžikistánu, přičemž v celé délce „horké hranice“ přesahující 1300 km se nahromadilo 10.000 bojovníků z různých skupin.

Zvláštní význam při zajišťování bezpečnosti této „fronty ŠOS“ získává bojeschopnost 201. vojenské základny – největšího zahraničního vojenského zařízení Ruska a pevnost jejího vzájemného svazku s vojenskými jednotkami Tádžikistánu.

Obklíčené předmostí


Zmíněná ruská vojenská základna je umístěná v městech Dušanbe a Kurgan-Ťube. V květnu letošního roku byl objekt posílen dělostřeleckým praporem. Jeho raketomety (BM30) „Uragán“, ráže 220 mm, jsou schopné zasáhnout nepřátelské cíle ve vzdálenosti 35 kilometrů v těžkém horském terénu. Zároveň byly v Tádžikistánu rozmístěny taktické raketové komplexy „Iskander-M“, které byly použity ve společném protiteroristickém cvičení „Dušanbe-Antiterror - 2017“. Vojenské jednotky z řady zemí Dohody během manévrů v bezprostřední blízkosti tádžicko-afghánské hranice splnily úkoly „zničení banditů pronikajících z Afghánistánu.“

Rozsáhlé manévry „Dušanbe-Antiterror“ byly organizovány poprvé s účastí protiteroristického centra zemí SNS (Společenství nezávislých států) se zapojením jejich ozbrojených sil, konstatují vojenští analytici. To znamená, že ruská vojenská základna v Tádžikistánu potvrdila svůj status regionálního centra připraveného efektivně potírat islámský terorismus a radikalismus. Není tajemstvím, že na září letošního roku jsou plánovaná podobná cvičení za účasti národních vojenských kontingentů států a členů OSKB (Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti), z nichž většina zastává „vedlejší roli“ také v „Šanghajské osmičce“.

Všechna tato opatření, mající zabránit pronikání teroristů z přilehlého regionu, samozřejmě nezapadají do plánu Washingtonu použít „afghánské předmostí“ jako nástroj na oslabení pozic a vlivu zemí ŠOS v Asii a na Blízkém východě.

Jde o plán zneužití těchže radikálních sil, proti nimž Američané, podle jejich vlastních slov, údajně bojují.


(Na fotografii - cvičení ruských vojáků na báze č. 201 v Tádžikistánu)
Úvodní titulek převzat z ProtiProudu.






Americký novinář: Trump věděl, že Damašek nepoužil chemické zbraně!

$
0
0
- kou -
26.6.2017 PrvníZprávy (čerpá za zdroje zde)
 

Prezident Donald Trump při rozhodování o tom, zda udeří raketami na syrskou leteckou základnu Šajrat věděl, že syrská vláda nepoužilia chemické zbraně v Chan Šajchúnu.


Vypovídá o tom materiál známého amerického investigativního reportéra Seymoura Hershe pro noviny Welt am Sonntag.

Podle zjištění reportéra získaných z různých zdrojů ve vládě a ze zpravodajských služeb USA, se rozhodl Trump zaútočit na leteckou základnu, aniž by vzal v ohled názory odborníků, a jeho administrativa se následně pokusila vytvořit falešný mediální obraz událostí. Kromě toho Spojené státy předem věděly o leteckém úderu syrského letectva na Chan Šajchún, o němž Američany údajně informovala ruská strana, aby nedošlo k obětem mezi agenty Washingtonu.

„V té době stejné služby věděly, že syrské letectvo 4.dubna zamířilo na místo konání schůzky islamistů,“ uvedl novinář. „Pro operaci dodali Rusové řízenou leteckou pumu, která byla vybavena konvenční hlavicí.“ Podle Hershových informací, „několik dní před tím ruské služby informovali o operaci Američany, kteří se nacházeli v (hlavním městě Kataru) Dauhá“. Bylo to uskutečněno, aby Washington mohl odvolat své informátory, které mohla CIA mít v řadách extremistů a mohli se náhodou ocitnout na uvedené schůzce.


Známý cíl


Podle Hershe, terčem vzdušného útoku v Chan Šajchúnu byla dvoupatrová budova, která sloužila jako místo pro jednání extremistů z různých organizací. V suterénu byl sklad po střely, zbraně, munici, potraviny, chemikálie a čisticími prostředky na bázi chlóru, které se používají k úpravě těl před pohřbem. Podle reportéra, ruská strana předala zprávy o blížícím se útoku přímo CIA s tím, že cílem operace je odstranit zástupce radikálních skupin ve vysoké pozici.

Syrským letectvem shozená bomba zasáhla cíl, a její exploze vyvolala sérii výbuchů, což mělo za následek, že se vytvořil mrak jedovatého plynu. Ten se vytvořil právě z látek, které byly uloženy ve sklepě, píše autor pro Welt am Sonntag s odvoláním na závěry předložené americkou armádou. Novinář rovněž uvedl, že jeden z poradců administrativy USA v bezpečnostních otázkách mu přímo řekl: „Nebyl to útok za použití chemických zbraní. To je pohádka“.


Reakce Trumpa


Podle Hershe, Trump nařídil útok na Sýrii prý v reakci na údajné použití chemických zbraní několik málo hodin poté, co viděl záběry umírajících dětí i dospělých na účinky toxických látek. „Bylo mu oznámeno, že žádný důkaz o použití chemických zbraní Syřany tam není. A přesto rozhodl: „Konejte“,“ sdělil americký novinář.

Poznamenal rovněž, že na schůzce, na níž bylo rozhodnuto o útoku na leteckou základnu Šajrat, se armáda se snažila minimalizovat škody způsobené jednáním prezidenta a nabídla mu čtyři možnosti.

První předpokládala žádnou reakci. Druhá „plesknutí po rukou“ v podobě útoků na letiště. Třetí - masivní bombardování syrských vojenských zařízení a operačních středisek za pomoci strategických bombardérů a raketových nosičů. Čtvrtý scénář se měl týkat fyzického odstranění syrského prezidenta Bašára Asada.

Výsledkem bylo, že majitel Bílého domu si vybral druhou možnost, a bylo vypuštěno 59 Tomahawků z torpédoborců Ross a Porter, které hlídkovaly v té době ve Středozemním moři.

Efektivní úder

Jak Hersh s určitou ironií píše, úder byl velmi účinný „pokud jde o způsobení minimální škody“. Takže první vypuštěné střely na syrskou základnu byly zaměřeny na sklady paliva. Zásah vyvolal obrovský požár, doprovázený mohutným dýmem. Kvůli tomu selhala téměř polovina naváděcích systémů Tomahawků, které pak již cíl nezasáhly.


„Byla to od začátku až do konce typická Trumpova show,“ cituje publicista slova jednoho z bezpečnostních poradců Bílého domu. „Někteří vysocí představitelé v tom viděli pokus omezit škody způsobené chybným rozhodnutím prezidenta tímto útokem.“ Přičemž reportér předpokládá, že pokud by Trump učinil volbu ve prospěch přísnějších scénářů, řada členů Rady bezpečnosti by rezignovala.

Operace zastírání

O několik dní později americká administrativa rozhodla podporovat svůj vlastní názor na to, co se stalo, a shromáždili novináře předních médií v USA na uzavřenou poradu. „Podstatou bylo toto: Ruské popření použití chemických zbraní je nehorázná lež, když prezident Trump již řekl o použití plynu sarin,“ zdůraznil Hersh. Rovněž poznamenal, že většina amerických médií pozitivně reagovala na obvinění Bílého domu, a začala házet vinu za inident na Moskvu (česká média prožívala přímo zalykala nadšením při popisu "chemického zločince Asada" a jeho sponzorů z Ruska, bez jakékoliv znalosti faktů - pozn.red.).

Přičemž Welt am Sonntag uvedl, že americká administrativa v době psaní tohoto článku nereagovala na množství otázek vydání o událostech ve městě Chan Šajchún a úderu na Šajrat. Noviny rovněž poukázaly na to, že Hersh odhalil zdroje svých informací, a s hlavními z nich se podařilo redakci mluvit osobně.

Americké lodě zaútočily na syrskou leteckou základnu raketami Tomahawk v noci ze 7. dubna. Ve Washingtonu prohlásili, že útok byl reakcí na údajné použití chemických zbraní v syrské provincii Idlib 4. dubna, a odpovědnost za to Západ hodil na Damašek. Moskvě označila úder na Šajrat za ničím neodůvodněnou agresi.

- - -

Související článek:
Consortiumnews: Ani stín pochybnosti nad „chemickým útokem Asada"?
Expert obvinil USA z falšování dat o chemickém útoku v Sýrii!

Tri čínske bojové lode smerujú do Ruska, kde sa zúčastnia na spoločných rusko-čínskych vojenských cvičeniach v Baltskom mori

$
0
0

Eugen Rusnák
26.6.2017  HlavnéSprávy

Rusko a Čína o tri týždne začnú spoločné vojenské cvičenia „Spoločné more 2017“ v Baltskom mori, pri pobreží Kaliningradskej oblasti a v okolí ruskej severnej „metropoly“ Petrohradu. Tieto spoločné cvičenia sa uskutočňujú od r. 2012. Kým ruská flotila je pripravená, čínska ešte len absolvuje komplikovanú niekoľko tisíckilometrovú cestu. 




Tri čínske bojové lode 18. júna vyplávali z čínskeho prístavu Sanya v provincii Chaj-nan. Túto trojicu tvoria jeden z najmodernejších čínskych torpédoborcov Čchang-ša, ktorý je vyzbrojený riadenými strelami, raketová fregata Jün-čcheng a podporná loď Luoma. O 2 týždne by mali vplávať do Baltského mora.

Ministerstvo obrany Čínskej ľudovej republiky informovalo, že tieto vojenské cvičenia sa budú konať na dve etapy – od polovice júla do polovice septembra. V polovice júla štartujú cvičenia v Baltskom mori a na začiatku jesene budú pokračovať v Ochotskom a Japonskom mori. Vlani sa konali v Juhočínskom mori.

„V tomto roku je hlavnou témou spoločných čínsko-ruských vojenských cvičení realizácia záchranných operácií a spoločné zabezpečenie bezpečnosti morskej hospodárskej činnosti,“ vyhlásilo ministerstvo obrany Čínskej ľudovej republiky.

Velenie NATO s nevôľou sa prizerá na tieto vojenské cvičenia. Niektorí západní politici, analytici a médiá strašia „ruskou a čínskou vojenskou hrozbou“, poukazujú na to, že cvičenia „Spoločné more 2017“ sa uskutočnia krátko pred návštevou amerického prezidenta Donalda Trumpa v Poľsku, vykresľujú to, ako varovanie „agresívneho Ruska a Číny“. Zabúdajú však na to, že termín návštevy amerického prezidenta bol dohodnutý iba prednedávnom, ale termín „Spoločného mora 2017“ bol dohodnutý ešte pred rokom, keď ani v USA, ani v Poľsku nemali ani potuchy, kto bude novým americkým prezidentom…

- - -

Čtenářům NR k posouzení od N. Liskové: Výzva všem občanům České republiky, kteří už se nechtějí podílet na financováni vyvražďování dětí a civilistů v Donbasu a terorismu v Evropě.

$
0
0
Nela Lisková

Vážení občané České republiky,
dne 28.6. 2017 v 9.00 h proběhne u Krajského soudu v Ostravě v místnosti 333 řízení o likvidaci.
Zastupitelského centra Doněcké lidové republiky na základě intervence ministerstva zahraničních věcí a zejména pana Zaorálka a europoslance Štětiny, kteří veřejně podporují, financují a propagují fašismus a terorismus, čímž se dopouštějí trestných činů.

Válečný konflikt na východě Ukrajiny od roku 2014 štědře financuje česká vláda a to nejen finančně z našich daní, ale rovněž dodávkami těžké techniky a zbraní!

Stali jsme se nedobrovolně rukojmí naši proamerické vlády, která z našich daní financuje a podporuje fašismus na východě Ukrajiny a terorismus v Evropě. Stamilióny z našich daní posílá od roku 2014 fašistickému režimu prezidenta Ukrajiny Porošenkovi, další stamiliony do Turecka teroristickému zločinci a prezidentu Erdoganovi. Další stamilióny rozvojovým zemím, které ekonomicky zlikvidovala vláda USA!

K čemu je nám vláda, která odmítá pomáhat potřebným v naši zemi a místo toho financuje vyvražďování nevinných civilistů, dětí nevyjímaje v Doněcku a Luhansku? K čemu je nám vláda, která přihlíží, jak v naši zemi umírají děti, které nemají prostředky na léčbu závažných onemocnění a nutí tak, aby se národ na potřebné skládal, ale na terorismus v Evropě posílá miliardy, aby se zavděčila zločinecké administrativě v USA a EU!

Pokud budete mít možnost přijít osobně podpořit k okresnímu soudu v Ostravě Zastupitelské centrum Doněcké lidové republiky, které chce pan Zaorálek, jako jediný v Evropě zrušit, v jiných státech politikům nevadí, pouze našemu ministerstvu zahraničních věcí vadí, protože poukazuji na pravdivý vývoj válečného konfliktu a kritizuji to, že ho naše vláda financuje, ráda se s vámi setkám.


Je to velký paradox, když na jedné straně česká vláda financuje fašismus, terorismus a vyvražďování a na straně druhé chce zlikvidovat Zastupitelské centrum, řádně zapsaný spolek, proti kterému soud nic nenamítal po celý rok působnosti a to vše jen proto, že je jeho podstatou pomáhat paradoxně v zemích, kde česká  vláda financuje vrahy a teroristy!

Nela Lisková

představitelka Rady Národní Domobrany
honorární konzulka Doněcké lidové republiky

Žurnalistka Petra Procházková, milka muslimů, napsala, že dokument o Putinovi, který natočil Oliver Stone, je prý nudný, zdlouhavý a nezajímavý, usnout při něm lze bez obav hned po úvodních titulcích…

$
0
0
Břetislav Olšer
26.6. 2017   Rukojmí
Jakmile zjistíte, kdo to vlastně je Petra Procházková, cenami v duchu Havlovy bombardovací humanity ověnčená žurnalistka, bude vám jasné, odkud se v ní vzala patologická nenávist vůči Rusku a Putinovi. Každý dnes přece ví, jak se Sorosovská "filantropie" snaží po celém světě investovat hlavně do protiruských revolucí; čím hůř, tím líp, ať to stojí, co to stojí...

Proto snáze pochopíte, když o ní říkám, že je reinkarnovaný pohádkář Andersen, byť ho tímto přirovnáním navíc silně urážím, proč vás vůbec nepřekvapí, jak si vymýšlí nenávistné polopravdy do Lidových novin o dokumentu tvůrce Olivera Stone: "Svět podle Putina (The Putin Interviews)":

„Režisér Oliver Stone si ani žádný investigativní úkol nekladl. To, co ovšem bylo přes veškerou skepsi, která rozhovoru-seriálu předcházela, opravdu nečekané, byla nuda. S pompou propagovaný čtyřhodinový snímek je především neuvěřitelně zdlouhavý a nezajímavý. Usnout při něm lze bez obav hned po slibných úvodních titulcích…“ pravila ta dobrá žena muslimského ražení...

Věřím, že Procházková, o jejímž milostném vztahu k islámu a mužům je psáno o něco níže, by u filmu o Putinovi pro svoji žárlivost fakt ráda usnula, ale přitom nepřizná, že ji při jeho sledování lezly oči z důlků a skřípala zubama. Byla řeč nejen o KGB a Putinově životě v NDR, přestože ve svém elaborátu kritizovala, že o této kapitole Putinova života se vůbec nemluvilo.

Naopak Putin na toto téma Stoneovi mj. řekl, že v sovětském systému byli absolventi na práci rozdělováni. „Musel jste jít pracovat tam, kam vás pošlou. A mě poslali tam. Chtěl jsem tam ale pracovat. Nejen to - šel jsem na právnickou fakultu, protože jsem chtěl pracovat v KGB…“ Režisér Stone, Putin…

Dnes napůl muslimka v hidžábu s českými kořeny mlčí též o tom, že Oliver Stone se z Vladimira Putina snažil dostat reakci na obvinění Ruska a Putina osobně z toho, že se pokoušel ovlivnit výsledek amerických voleb ve prospěch republikánského kandidáta Donalda Trumpa.

„Ještě jednou to zopakuji, všechna ta obvinění z toho, že se Rusko pokusilo ovlivnit výsledek prezidentských voleb ve Spojených státech, jsou lživá. Dělá se to z několika důvodů: podrýt legitimitu prezidenta Trumpa, vytvořit podmínky, které by zabránily normalizaci našich vzájemných vztahů, a vytvořit další instrumenty, které jsou používány k vnitropolitickému boji,“ dodává ruský prezident.


Procházková nezmínila ani fakt, že v dokumentu se vyjadřovali i američtí politici nebo jiné osobnosti, třeba když nepřítel USA a autor stránek WikiLeaks Julian Assange své protesty o tom, že by mu e-maily předali ruští hackeři, uvedl v rozhovoru, který loni odvysílala zpravodajská stanice Fox News.

Zdůraznil, že celou záležitost vnímá jako úsilí o delegitimizaci nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Johna Trumpa odcházející Obamovou garniturou, která Moskvu obvinila z ovlivnění listopadových voleb ve prospěch republikána Trumpa. Ovšem Obama nedoložil žádné důkazy jen kvákal jako žába s Berlusconsky opáleným čumákem… http://www.lidovky.cz/banality-nepravdy-a-fraze-stoneuv-pompezne-propagovany-svet-podle-putina-je-hlavne-nuda-gbe-/zpravy-svet.aspx?c=A170619_204530_ln_zahranici_ELE

„Důvod je jasný. Pokoušejí se zpochybnit administrativu Trumpa, která se ujímá vlády v Bílém domě. Snaží se říci, že Trump není legitimním prezidentem,“ vysvětlil znovu tento Australan, který od roku 2012 žije na ekvádorské ambasádě v Londýně pro obavy o vydání své osoby do Švédska a Spojených států, kde jej falešně obvinili ze znásilnění, když odkryl karty zločinců v americké vládě.


Vladimír Putin se svými rodiči...

„Můžete americkému lidu jednoznačně a na 1000 procent říct, že jste nezískali tyto materiály od Ruska nebo někoho, kdo má napojení na Moskvu?“ zeptal se Assange moderátor Sean Hannity. „Ano, uplynulé dva měsíce opakovaně tvrdíme, že naším zdrojem není ruská vláda ani žádná vládní strana,“ odpověděl...

Internetová stránka WikiLeaks, která od roku 2006 zveřejňuje tajné vládní a firemní dokumenty, zpřístupnila během poslední americké předvolební prezidentské kampaně soubor e-mailové korespondence klíčových členů celostátního výboru „Demokratické“ strany, jakož i e-mailů Johna Podesty, bývalého šéfa předvolební kampaně zrůdné Hillary Clinton…

Z více než 50 tisíc e-mailových zpráv hlavně Clintonové a právě jejího již zmíněného šéfa její volební kampaně Johna Podesty, (neplést s podest-ýlkou), které loni zveřejnily WikiLeaks, mimo jiné vyplynulo, jak novináři-presstituti úzce spolupracovali s lidmi z Clintonové kampaně.

A rovněž průkazně ukázaly, jak pohrdlivě se její poradci vyjadřovali například o katolících či jak Demokratický národní výbor připravoval „vhodné“ otázky, pokládané placenými žurnalisty na předvolebních shromážděních. Assange znovu opakuje, že nezná jedinou stopu, která by vedla k prokázání, že za úniky stojí ruská vláda…http://www.rukojmi.cz/clanky/zahranicni-politika/2822-kolik-americkych-hercu-emigruje-do-ruska-v-pripade-trapasu-kdy-clintonova-politicka-s-krvi-na-svych-rukach-obsadi-bily-dum-jehoz-ovalnou-pracovnu-a-stazistku-moniku-potrisnil-svym-dna-jeji-manzel-bill

Ale pojďme dál; Stone ve svém rozhovoru též zmínil názor Johna McCaina, amerického senátora: „Putin je vrah. Neexistuje žádná morální identita mezi Spojenými státy a Putinovým Ruskem. Opakuji: neexistuje žádná morální identita mezi řezníkem a banditou a plukovníkem KGB a Spojenými státy, zemí, kterou Ronald Reagan nazval zářícím městem na kopci.“

Putin na to reagoval nadhledem sobě vlastním: „Ve skutečnosti, to je pro mě i trochu sympatické – ano, ano. Nedělám si legraci. Je mi sympatické jeho vlastenectví a jeho konzistence v hájení zájmů své země. Ale víte, ve starém Římě byl známý Marcus Porcius senior, který dokončil všechny své projevy jedním a tím samým: „Kartágo musí být zničeno“.

Česko-islámský Andersen v sukních ve svém povrchním textu pro Lidové noviny též banálně píše, že „ve filmu jsou i rádoby humorné momenty, často s machistickým zabarvením. Jako třeba tento. „Míváte špatné dny?“ ptá se Stone. „Nejsem žena, já špatné dny nemívám,“ lechtivě odvětí Putin. Aby nepůsobil jako hrubián, Stone prokládá rozhovor Putinem krmícím koně či se procházejícím v sadu za zvuků hudby.

Procházková opět účelově mlčí o zásadních okamžicích, třeba když přijde ze strany Stoneho řeč na Stalina: „Stalin byl produktem své doby. Démonizovat ho, či ho blahořečit za jeho výsledky ve druhé světové válce, můžete, jak se vám zachce,“ říká Putin.

„Co se jeho démonizace týče; ve Velké Británii kdysi vládl jistý Oliver Cromwell. Jednalo se o velmi despotického člověka, který se k moci dostal na revoluční vlně a stal se z něho diktátor a tyran. Dnes můžete jeho památníky najít napříč celou Velkou Británií. A co takový Napoleon, který přivedl svou zemi k totální prorážce? Takových příkladů existuje celá řada,“ pouští se do úvahy Putin.

„Já se domnívám, že démonizace Stalina je jedním ze způsobů, jakým je možné zaútočit na Sovětský svaz a na Rusko. Poukazovat na to, že dnešní Rusko vykazuje určité prvky stalinismu. Všichni máme svá specifická mateřská znamínka, na tom není nic špatného,“ říká klidně ruský prezident…

Co Petra Procházková rovněž pominula ve svých amatérských výblitcích, byla též řeč o tzv. malware, což je škodlivý software, program určený k poškození nebo vniknutí do počítačového systému. A též bylo řečeno, že USA mají Japonsko pod takovou kontrolou a stačí, kdyby se země vycházejícího slunce projevila vůči USA asertivně, přišlo by hypoteticky na řadu jediné kliknutí na počítač a Japonsko by bylo bez elektřiny…



Podivná bytost Procházková též mlčí, když Stone začíná poslední sekci svých rozhovorů s ruským prezidentem spekulací o tom, že Vladimir Putin je nejbohatším člověkem na světě. „Žádný Rockefeller či Onassis, ale prezident Ruské federace Vladimir Putin,“ spekuluje americký režisér.

„Upřímně vám říkám, že nemám takové bohatství, jak se někteří domnívají. Pamatuji si, že když jsem přijel z Petrohradu do Moskvy, byl jsem naprosto šokován tím, kolik gaunerů se v Moskvě shromáždilo. Jejich chování pro mě bylo tak šokující, že jsem si na něj nemohl dlouhou dobu zvyknout. Ti lidé neměli vůbec žádné zábrany,“ vzpomíná Putin.

„Mým cílem bylo od sebe jasně separovat peníze a moc. Upřímně doufám, že právě v takových podmínkách budeme i nadále rozvíjet spolupráci se soukromým sektorem,“ vysvětluje.... http://aeronet.cz/news/skandal-facebook-zablokoval-prime-diskusi-k-poradu-svet-podle-putina-televize-nechape-a-je-v-soku-blokace-prisla-z-irska-z-evropske-centraly-v-dublinu-zauradovalo-cthh-nebo-jde-o-praci-neconou/

„Oligarchové v dnešním Rusku nemají zdaleka takový vliv, jaký měli v 90. letech. Hlavní dnešní výzvu představuje narůstající propast mezi bohatými členy naší společnosti a těmi, kteří mají nízké příjmy. V roce 2000 žilo v Rusku pod hranicí chudoby okolo 40 milionů lidí. Dodnes je toto číslo vysoké, ale podařilo se nám ho alespoň o polovinu zmenšit,“ pokračuje Putin.

„Já si obecně nemyslím, že velké bohatství může být zdrojem štěstí. Přijde krize a vy hned musíte začít přemýšlet nad tím, co dělat se vším svým majetkem, do jaké podoby jej transformovat, akorát vás z toho bolí hlava. Peníze si navíc do hrobu vzít nelze,“ usmívá se Putin a dodává na dresu Stoneho, že i on je přece též velmi bohatý, jelikož má však hlavně talent a schopnost zanechat po sobě nějaký odkaz a to jsou věci, které žádné peníze nenahradí…. http://mediahub.cz/media/980541-svet-podle-putina-trhal-rekordy-video


Pod námi je afghánský Hindúkuš mudžahedínů… Snímek Břetislav Olšer

To vše jsou jen části, útržky z rozhovorů ze čtyř dílů Stoneho dokumentu „Svět podle Putina (The Putin Interviews)“, takže je zde nyní na místě otázka, jestli se patrně duševně nepřizpůsobivá Petra Procházková se svými polopravdami a snůškou lží někde léčí ze svých psychických poruch a kde k nim přišla…?

Když si však přečtete, co sama o sobě prozradila, je vše jasné. Dnes je vdaná za Zafara Paikara z Afghánistánu a má s ním syna Zafara. Pracovali spolu, když byl jejím řidičem; byl totiž na americké ambasádě v Kábulu jako vedoucí řidičů a přičichnul k trochu jinému životu.

Potřebovala někoho, kdo umí jazyk a zároveň zná prostředí a situaci. Je prý ideální, když vás dokáže i ochránit nebo alespoň upozornit na možné nebezpečí. On toto všechno splňoval a navíc byl pohledný muslim.

Předtím žila v Rusku mj. s jiným muslimem - Čečencem Ibrahimem, a jak sama říká, takovým osamělým životem, měla strašně práce, nikam jsem nechodila, kolem ní se potáceli jen pomatení poloopilí novináři... Ale život běžel. Pak ale Ibrahima unesli. V době diverzní akce Šamila Basajeva se poté s několika novináři okázale nabídla jako rukojmí místo pacientů nemocnice.

V roce 2000 pak přerušila zpravodajskou práci a po dobu jednoho roku se intenzivně věnovala nezávislé, humanitární práci v Grozném. Zde založila dětský domov pro 50 válečných sirotků, o které se stále stará. Že by výčitky svědomí kvůli Ibrahimovi, co možná měl něco s Basajevem?

Píší o ní, že ve vlastních analýzách dokáže možná rozlišit mezi urputnými válečnými magnáty typu Basajev a obyčejnými Čečenci, kteří na jejich válečnou posedlost jen doplácejí, i když například v rozhovoru pro slovenskou Svobodnou Evropu (není spřízněnost některých reportérů s některými sdělovacími prostředky docela zajímavá?) ze 4. 10. 1999 Procházková, zdá se, Basajeva jaksi omlouvá…https://legacy.blisty.cz/art/11987.html

V témže roce ji ruské úřady označily jako personou non a musela tak Rusko opustit; když ji vyhostili, došlo jí, že nic nemá. Okomentovala to slovy: „To jediný, co máte, vám vezmou, a jste v řiti… Vyhodili mě v únoru, zabavili mi věci, přijela jsem do Česka jen s kabelkou, azyl mi poskytli kamarádi. Kouřila jsem, pila, žila undergroundový život, jako by mi bylo sedmnáct, ale bylo mi sedmatřicet. Kdyby nepřišlo 11. září a já neodjela do Afghánistánu, tak nevím, co by se mnou bylo. Tam se vrátily staré časy, byla to makačka, ale lidi zajímalo, co se tam děje, vracela se mi válečná nostalgie. Do čtyřiceti jsem měla pocit, že je na všechno čas...“

Že by makový symbol afghánského opia též pro Petru Procházkovou...?

Pochlubila se též, že na amerických základnách v Afghánistánu jsou obchody pro cizince, kam ale běžní Afghánci nesměli, u vchodu bylo nutné ukázat pas. Petra Procházková navzdory svým muslimům v rodině dle svých slov pokaždé odcházela s pěti láhvemi vodky, pro dědu tři, pro ni dvě dvě. A její švagrová dělala fantastickou pálenku, vyráběla ji tajně i za tálibů; z rozinek a říká jí kamiš… http://ona.idnes.cz/petra-prochazkova-od-porodu-muj-muz-prchnul-fme-/spolecnost.aspx?c=A070326_091359_ona_ony_ves

Již tedy nyní víme, jak velmi „investigativní“ žurnalistkou Petra Procházková skutečně je, proto si nyní zopakujeme, kdo je a co vše má za sebou americký režisér Oliver Stone, což pochopitelně ve svém článku de facto zamlčela, resp. napsala jen povrchně…

Spojené státy totiž mají své proslulé Oscary, které neuděluji jen tak někomu. Stone je amerických chlapík, co píše a natáčí filmy, ve kterých se velmi často dotýká citlivých míst amerického národního cítění jako je vietnamský syndrom – ČETA, NAROZEN 4. ČERVENCE, prezidenti – NIXON, J. F. K., a nebo taky o hrdinech amerického fotbalu – VÍTĚZOVÉ A PORAŽENÍ...

Bojoval ve Vietnamu, byl oceněn Bronzovou hvězdou a Purpurovým srdcem za zranění. Za scénář k filmu THE MIDNIGHT EXPRESS získal Zlatý glóbus a Oscara. V několika desítkách jeho filmů hráli mj. Al Pacino, Tom Cruise, Angelina Jolli, Madona, Antonio Banderas…

S kým si to podává ruku pan europoslanec Štětina, mnohaletý spolupracovník Petry Procházkové? S velitelem dobrovolnického ukrajinského praporu AZOV a poslancem ukrajinského parlamentu Andrijem Bileckým.Britský The Telegraph o Bileckém píše: "Bývalý student historie a amatérský boxer pan Bileckij je také šéfem extremistické ukrajinské skupiny zvané Národně sociální shromáždění..."

Všichni kromě Procházkové vědí a připomínají, že Oliver Stone natočil též dokumentární film „Ukrajina v ohni“, a v něm je rovněž rozhovor se svrženým ukrajinským lídrem Viktorem Janukovyčem. V dokumentu se kromě toho také praví, že se Janukovyč stal poslední obětí převratu podníceného USA.

„Spojené státy mají „velkou odpovědnost“ za konflikt na východě Ukrajiny“, řekl Stone pro mj. Belfast Telegraph a nazval za „lživé“ zprávy o tom, že za současné vypuknutí násilí na Ukrajině může Rusko. Oznámil to na promítání svého filmu „Ukrajina v ohni“ v Los Angeles. https://www.youtube.com/watch?v=8CKXapWpAfQ


Proč Procházková ve svém plivání po Stonemu a Putinovi nezmínila rovněž, že nejen cenzurované vysílání Prima Zoome uvedlo projekt o Putinovi, ale že jiný dokumentární kanál Spektrum uvedl v české televizní premiéře kontroverzní dokumentární cyklus "Neznámé dějiny Spojených států". Diváci Spektra uviděli všech deset epizod o moderní historii USA, jak ji interpretuje oscarový režisér a veterán z Vietnamu Oliver Stone.

V dokumentárním seriálu z roku 2012 si Stone vytyčil úkol ukázat nejdůležitější události historie USA 20. a 21. století v alternativním světle, z pohledu, který se diametrálně liší od přístupu „oficiální“ historiografie. Jeho vyhraněný, vůči oficiální americké administrativě silně kritický postoj, vyvolal mezi veřejností i novináři bouřlivou diskusi… http://www.rukojmi.cz/clanky/3363-ukrajina-si-vykoledovala-dalsiho-kritika-americky-scenarista-a-reziser-oliver-stone-drzitel-ctyr-oscaru-obvinil-usa-a-cia-ze-sesazeni-janukovyce-a-strelbu-do-protestujicich-na-majdanu

„Od počátku jsem se díval na tento projekt jako na odkaz pro mé děti a způsob, jak pochopit dobu, v níž jsem žil. Doufám, že seriál přispěje k širšímu pohledu na americkou historii,“ vysvětlil Stone. Několik epizod cyklu: Neznámé dějiny Spojených států měli diváci možnost zhlédnout již v létě 2013 na filmovém festivalu v Karlových Varech, televize Spektrum ale poprvé na tuzemských obrazovkách odvysílá všech deset epizod.

Novináři i pořadatelé nestačili zírat, když loni nesmlouvavý americký režisér Oliver Stone místo vyprávění o svém filmu, začal s politickými názory v duchu komunismu. Neopomněl Čechům vyčinit za omezenost a politickou stádnost. „Kdo vám poradil, abyste vstoupili do NATO, proboha?“ hřímal. http://www.rukojmi.cz/clanky/4010-rusky-prezident-vladimir-putin-poskytl-americkemu-filmari-oliveru-stoneovi-rozsahle-interview-ktere-bude-vysilat-americka-kabelova-televize-showtime-12-az-15-cervna-2017

Inu, co říct na závěr mé zprostředkované konfrontace Petry Procházkové versus Oliver Stone a Vladimír Putin? Možná by zde bylo na místě popřát ji úspěšnou léčbu u dr. Chocholouška, byť se již nyní zařadila mezi laureátky Ceny Václava Havla za kreativní disent; pokud ji v té své žni pofidérních cen už dávno nemá, stejně jako ji mají ve svých rozkrocích živé členky punkové skupiny Pussy Riot, jejichž veřejnou soulož již česká média rovněž zcenzurovala, nicméně fotografie ne… Zatím...

USA se rozhodly legalizovat invaze do jiných zemí prostřednictvím OSN

$
0
0
26. 6. 2017    zdroj
USA plánují legalizaci svých invazí do jiných států v OSN, píše list Izvestija s odkazem na vysoce postavené zdroje v ruských diplomatických kruzích. Experti, kterých se novináři dotazovali, uvedli, že oficiální Washington má v úmyslu dosáhnout začlenění regionálních poboček Al-Káidy a DAEŠ do seznamu OSN, zahrnujícího teroristické organizace. Pak budou mít USA, v souladu se svými právními předpisy, možnost vtrhávat do kterékoli země, aby čelily těmto skupinám.

Ruské diplomatické zdroje zdůrazňují, že Rusko je rozhodně proti těmto iniciativám, stejně jako řada dalších zemí. Například pro Egypt je zahrnutí místní Al-Káidy do tohoto seznamu OSN nepřijatelné, protože by to bylo přiznání neschopnosti oficiální Káhiry samostatně neutralizovat hrozbu.

Jeden z diplomatů, který s novinami diskutoval, poznamenal, že skupiny teroristů, spojené s mezinárodními skupinami, jsou obvykle malé a že místní orgány jsou s to je zničit samostatně. V tomto okamžiku je jen několik buněk, které přísahaly DAEŠ, zařazeno do seznamu OSN, zahrnujícího teroristické organizace. Problém jejich klasifikace je zvláště aktuální v souvislosti se zřízením nové protiteroristické správy OSN.

Jak uváděla agentura Ruposters, v rámci nové správy OSN bude sjednoceno téměř 40 struktur. Vedoucím správy se stal ruský diplomat Vladimír Voronkov.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Salmové, protektorátní šlechta, a kolaborantská Morava k r. 2017

$
0
0
Jiří Jaroš Nickelli

27.6.2017 ČeskéNárodníListy

I. V současnosti jak v regionu bývalého Salmova panství, tak v širším okolí, a v jihomoravské metropoli bují rakovinné nádory sympatií pro kolaboraci Salmů za protektorátu s III. říší. Podobné tendence spatřujeme u adorace rodu Dubskych v Lysicích nebo u Dietrichsteinů v Mikulově apod. 



II. V případě Rájce se vytěsňuje úloha panství v koncentraci místních i krajských nacistů jako na zámku Blansko, tak i na panství Rájec, kde pod úředníky Augustinem, Benischkem, Chwatikem-Tugemannem, Gördlem, Müllerem, Obenrauchem, Weselkou, a dalšími nacisty Salmovo panství se stalo střediskem NSDAP, BDO a dalších složek nacistických.

III. Stále platí prohlášení dvou zesnulých funkcionářů ČSBS Boskovice z r.2005, dr.Skoupého a Mgr.Klemsy, o tom, že kníže Salm byl Němec, choval se jako Němec a nikdy nepomohl žádné české rodině za okupace.

IV. Stále platí i zpráva vyšetřovatelů bezpečnostní komise MNV Rájec z roku 1945 o tom, že Salm kolaboroval s nacisty jako Němec rakouskému monarchismu věrný, který se za okupace choval vypočítavě, byl členem německých organizací jako platící člen, jako muž využívající všech výhod Reichshilfe, jako držitel praporu rakouských veteránů, jako dárce 40.tisíc na Winterhilfe, jako otec dcery Idy, již provdal za důstojníka wehrmachtu.

V. Stále platí zpráva vyšetřovatelů ministerstva vnitra Salmovy šamotové továrny a elektrárny z roku 1946 o tom, že Salm nadržoval germanisaci zaměstnáváním německých úředníků, kteří germanisaci v kraji šířili a podporovali.

VI. Stále platí rezoluce závodních rad Salmových podniků z roku 1945 o tom, že podpory českých dětí byly za okupace zastaveny, že Salmovo panství neznamenalo pro českou věc nic, že kněžna dostala Mutterkreuz za čtyři německé děti, atd.

VII. Ve stínu těchto faktů tone "efekt ÚSTR", publikace typu Jelínková,nebo Županič, které vyrábějí falsifikáty příběhu Hugo Salma a další šlechty, např. Colloredů, vyvolávající ve veřejnosti dojem neviny knížete nebo těchto jiných šlechticů, na souběženectví a kolaboraci s reichem.

VIII. V jihomoravské metropoli Brně se již od převratu instalují skupiny podporovatelů protektorátní šlechty, v tom počtu Dubskych, Seréniyů, Salmů, atd. Centry této podpory se staly instituce jako Masarykova univerzita, Národní památkový ústav a dokonce jsme svědky i jisté formy nadržování u některých institucí práva a správy. Jsou vydávány publikace neobjektivních badatelů, vyvolávající dojem neviny těchto rodů na protektorátní aktivitě a zamlžující podstatu jejich protektorátní kolaborace. Dokonce se popírá i legitimita jejich přihlašování k občanství říše. Na této tezi jsou postaveny i některé žaloby osobnostních soudů na ochranu Hugo Salma.

IX. V některých regionech Moravy probíhá desetiletí trvající proces utajování kutých nacistů (případ rodu von Schoellerů v Račicích, Dubskych v Lysicích, Friesů v Černé Hoře, Dietrichsteinů v Mikulově a pod.), kdy neexistují žádné zmínky ani v lokální literatuře, ani v médiích o profilu těchto rodů a jejich aktivitách za protektorátu.

Na státních zámcích se návštěvnictvo informuje zhusta nepravdivě o éře protektorátu, anebo se tu reálie protektorátu zcela vytěsňují jak v průvodcích, tak v ostatních informacích. Zhusta se tu vyvolává dojem, že majetky zámků této šlechty zabavili jen a jen komunisté, a nikoli Benešova republika na základě presidentských dekretů.

X. Tyto procesy jak na Moravě, tak i v Čechách, vyvolávají dojem jakési rehabilitace významné části protektorátní šlechty a její činnosti za okupace, popírají a znetvořují zhusta historické reálie protektorátu a adorují tuto šlechtu jako jakousi vymyšlenou elitu českého národa, k němuž ani duchovně, ani státoprávně nenáležela.


Dr. Jiří Jaroš Nickelli, předseda HDK OV ČSBS Boskovice

Předsedkyně Rady federace ohlásila americkou invazi do ruské politiky

$
0
0


27. 6. 2017   zdroj
Předsedkyně Rady federace RF Valentina Matvienko konstatovala, že USA zesilují vliv na vnitřní procesy v Rusku. Mluvila o tom na schůzce s prezidentem Vladimírem Putinem. Matvijenková vyzvala, aby byla prostudována otázka vměšování se do záležitostí naší země ze zahraničí. Nyní zákonodárci zkoumají mezinárodní zkušenosti k této otázce. Do země jdou velké finanční vklady, přičemž jsou peníze poskytovány neziskovým organizacím. 



Matvienko poznamenala, že nikdo nezakazuje nevládním organizacím v Rusku působit, ale je nutno chápat, na co vydávají tyto obrovské sumy. Již víme, že nejde o charitu nebo nějaké kulturní účely.

Připomeňme, že v Radě federace bylo nedávno iniciováno vytvoření komise pro odvrácení vměšování do vnitřních záležitostí Ruska a ochranu jeho suverenity. S Pravdou.Ru o důvodech jejího vzniku hovořil senátor Andrej Klimov.

"Od roku 2014 probíhá ve vztahu k naší zemi bezprecedentní informační útok, kterým, jak se někdy zdá, se zabývají duševně nemocní lidé s přáním za každou cenu uškodit. Intenzita prudce roste, agresivita roste, nástroje se výrazně rozšířily, a to, co se děje po obvodu našich hranic, ukazuje, že někde je dosahováno určitých výsledků", konstatoval expert.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová 

Štrougalova podpora Slušovicím

$
0
0
Jiří Kotásek
27. 6. 2017
Se zájmem jsem si přečetl reakce na věci, které se odehrávají v médiích kolem doc. Čuby. Musím konstatovat, že z pozice hodnocení této situace vedoucími představiteli sociální demokracie, jde o další „bouření mozků“, které podle toho jak se vyvíjí situace pravděpodobně ani nemají.


Po roce 89 jsem se mnohokrát setkával s panem docentem. Mimořádné pracovní úspěchy jeho a celého výrobního celku zasluhují úctu a obdiv. Byly výsledkem nejen jeho schopností, ale také celého týmu, který si ke spolupráci přizval.

Podobné mimořádné výsledky měla většina zemědělských družstev v celém okrese.

Mimořádnost doc. Čuby a celých Slušovic byla ale v tom, jak široký záběr činností na špičkové úrovni byli schopni realizovat.

A k podpoře Slušovic od Lubomíra Štrougala musím sdělit následující:

Byl jsem cca před 6 lety pozván na setkání doc. Čuby s bývalým předsedou vlády Lubomírem Štrougalem, na kterou přijel do Slušovic především kvůli tomu, aby sdělil následující:

„Františku přijel jsem kvůli tomu, abych se Ti omluvil za to, že jsem Ti nikdy nepomohl, přesto, že všichni tvrdili , že Slušovice žijí jen kvůli mojí podpoře.

Každý týden nebo 14 dní jsem se účastnil porady s prezidentem Husákem. Protože v každém tomto intervalu přišlo cca 50 stížností nebo trestních oznámení na Slušovice, byl první bod našeho jednání „řekni mi, kde ty Slušovice berou peníze, dáváš jim je Ty, Rusové, Američani, Židi nebo Arabové?“

To je objektivní pravda o vztahu Štrougal Slušovice.

Choré antislušovické mozky ať si to přeberou.

Doc.Ing.arch. Jiří Kotásek,CSc.



Třiadvacátá vlna drastických škrtů aneb Křížová cesta Řecka očima německých odborů

$
0
0
Werner Rügemer
25.6.2017   Ver.diPublik  (Die 23. Kürzung)
překlad Střípky za světa


„Jen co řecká vláda prohnala v květnu parlamentem 140 dalších ´reforem´, snižujících ještě víc důchody i mzdy a zdaňujících i ty pod hranicí chudoby, vznášejí věřitelé další nároky,“ píše Werner Rügemer.

„MMF sice až tak přísný není,“ konstatuje analytik německých odborů, „a zmírněním dluhů chce podpořit hospodářský růst Řecka. Německá spolková vláda a ministr financí Wolfgang Schäuble z CDU však jakýkoli kompromis odmítají.“


Řezné rány, zvyšování daní

„To chudnutí nemá konce.“ A to, co po Řecku žádají věřitelé, „se prostě zvládnout ani nedá. Od roku 2010 požadují věřitelé škrty ve státním rozpočtu, krácení mezd a důchodů, škrty v sociálním a zdravotním systému a výprodej státního vlastnictví. A důvod? Řecko má splatit své státní dluhy a zůstat v eurozóně. Tehdejší socialistická vláda Giorgiose Papandrea se s touto logickou ztotožnila. Velká koalice křesťansko–konzervativní a socialistické strany pak snížila důchody. A redukce důchodů, realizovaná nyní levicovou vládou Syrizy, je už třiadvacátá v pořadí.“

„Jako lobbista věřitelů, setrvávajících trvale v anonymitě, vystupuje ´Trojka´, sestávající z MMF, Evropské komise a ECB. ´Trojka´ nechala vypovědět tarifní pracovní smlouvy, snížit mzdy a důchody, prodat aktiva v majetku státu, uzavřít 350 poliklinik a 100 nemocnic, propustit lékaře a zdravotní sestry, snížit příplatky (státu) na léky, zvýšit DPH na 23%, státní dluh však přesto narůstal dál. Čtyři pětiny úvěrů se v Aténách ocitnou jen digitálně a skončí u věřitelů, bank a investorů a jejich poradců ve Francii, Německu, USA, Abu Dabí i v pofidérních daňových rájích.“

„Třetina Řeků už nemá ani pojištění. Nezaměstnanost je vysoká, oficiálně činí okolo 20%. Ta cifra ovšem reálný stav přikrašluje podle německého gusta. Ve skutečnosti je daleko vyšší i proto, že nezahrnuje 450.000 mladých Řeků, kteří se od počátku ´pomocných programů´ vystěhovali ze země. Téměř polovina důchodců dostává měsíčně méně než 665 EUR. Žije tak pod hranicí chudoby. A mnozí z nich teď přitom musí i platit daně.“

„Zvládnout se to prostě nedá. Řecký stát totiž musí generovat ´prímární přebytek´, tedy vyždímat ze zuboženého obyvatelstva a oslabeného hospodářství tolik daní, aby příjmy byly vyšší než výdaje. Převis má v nejbližších pěti letech činit 3,5 % a do roku 2060 minimálně 2,2%. Tím se mají postupně splatit dluhy. Toho však jaktěživ nedosáhly ani členské státy EU typu Německa, které jsou na tom nejlépe.“


Privatizace pohání vysoké zadlužení

„Kvůli splácení dluhů se vyprodává i státní majetek. Od prvního ´programu pomoci´ z roku 2010 se jeho okruh neustále rozšiřuje. Prodány mají být železnice, pošta, telefonní společnost, loterie, národní podnik distribuující plyn, dodavatelé elektřiny i elektrárny, výrobce vozidel ELVO, vodárny obou největších měst Atén a Soluně, námořní přístavy, regionální letiště, aténské metro, ostrovy, pláže, termální prameny, nemovitosti státu doma i v zahraničí. Katastrofální výsledky to přináší státu, zato investorům – gigantické zisky.“

„Příkladem je státní loterie OPAP. O tu se investoři porvali. OPAP totiž měla pravidelně vysoké zisky. Je to monopol, tedy svého druhu licence na tisk peněz. Investoři, kteří jinak trh a konkurenci vychvalují, však chtěli získat a využít v soukromém zájmu právě tento monopol. Povedlo se jim to. V roce 2013 prodal řecký ´treuhand´ HRADF zbývající třetinu státního podílu česko–řeckému konsorciu Emma Delta. Stát za to dostal 712 miliónů EUR. Bylo to hluboko, velice hluboko pod tržní cenou. Do tržní ceny se legitimně zahrnují i zisky, očekávané minimálně během pěti let. V daném případě se tak ovšem nepostupovalo. Jen v roce, předcházejícím privatizací, dosáhl OPAP zisku 1,2 miliardy EUR a státu z něj připadlo 505 miliónů EUR. Ty nyní rok co rok budou státu chybět i do budoucna. Privatizace tohoto typu tak, navzdory tvrzením ´Trojky´ a německé vlády, stát nesanuje, ale naopak zadlužuje ještě víc. Okamžitý ´zisk z prodeje´, navíc hluboko pod tržní cenou, plodí mnohonásobně větší ztráty v budoucnosti. Úplný obrázek daného typu privatizace dokresluje seznam jejích dalších účastníků. Poradci byli Deutsche Bank, která patří k věřitelům Řecka, a americká hospodářská komora Freshfields, která v Německu navrhla oba zákony na záchranu bank. Dostaly honoráře, o jejichž výši je řecká vláda zavázána k zachování mlčenlivosti.“


Fraport provozuje 14 letišť - stát má povinnosti

„Anebo vůbec největší z dosavadních privatizací, jež vstoupila v platnost v dubnu 2017. Německý provozovatel letišť Fraport AG získal na 40 let, tedy do roku 2057, licenci provozovat čtrnáct řeckých regionálních letišť. Fraport si ze dvou desítek letišť vybral jen ta, která doposud vykazovala zisk. Na počátku řeckému státu uhradil licenční poplatek ve výši 1,2 miliardy EUR, každý následující rok dalších 22 miliónů EUR a čtvrtinu ročních tržeb hodlá investovat.“


Jenže řecký „stát byl zároveň vydírán, aby různými cestami a skrytě soukromého provozovatele dotoval. Fraport je kompletně osvobozen od daně z nemovitostí, ale i od všech nákladů na komunální infrastrukturu typu kanalizace a osvětlení přímo v místě. Stát musí po dobu 40 let nést všechny náklady oprav a výměny technických zařízení – například dopravníkových pásů pro zavazadla, klimatizace či toalet. Fraport to přitom může svěřit vlastní dceřiným společnostem za podmínek, o kterých rozhodne on sám, aniž by pro ně potřeboval povolení. Může na 14 letištích nově kontrahovat Duty Free i všechny ostatní jiné obchody a služby. Vznese-li nárok na další pozemky, také o jejich vyvlastnění se musí postarat stát. Také část kontrol, podléhajících dosud řeckému státnímu úřadu pro letectví, je nyní převedena na ´nezávislého inženýra´, kterého nominuje Fraport.“

„Smlouva nestanoví dokonce ani to, v jakém technickém stavu je Fraport povinen letiště po 40 letech řeckému státu vrátit, a nedává státu ani sebemenší právo ho reklamovat. Vzniknou-li navíc Fraportu ze zákona – a na bázi pracovní legislativy - vyšší provozní náklady, také jejich ručitelem musí být stát. Ten odpovídá i za náklady, způsobené pracovními úrazy včetně těch se smrtelnými následky. Je to znovu řecký stát, kdo je povinen odškodnit i zaměstnance, propuštěné Fraportem. Stejně jako odškodnit Fraport v případě, že utrpí újmu v důsledku stávek. Ten seznam je z domu hrůzy!“



Oligarchové, daňoví exekutoři, korupce
 
„Jaké zájmy jsou ve hře, je jako na dlani. Řecko má předně v rámci NATO, v poměru k HDP, třetí největší vojenský rozpočet hned po USA a Velké Británii. A tedy podstatně víc než ona 2 %, která se v NATO požadují už od dob Obamovy administrativy. Tady se však ´Trojka´ žádných škrtů nedožaduje.“

„Za druhé - ´Trojka´ jde na ruku ekonomice oligarchů. Klan Dimitrise Copelou, podnikající s energiemi a nemovitostmi, je napojen jak na konsorcium Fraportu pro 14 regionálních letišť, tak na nové majitele loterijního a sázkového monopolu OPAP. Patří k nim i čeští oligarchové Jiří Šmejc a Karel Komárek, skupující kasina a loterie v řadě evropských lokalit. K majitelům OPAP patří i rejdařský holding Giorgiose Melissanidesse.“

„A za třetí ´Trojka´ podporuje daňové úniky zazobanců a investorů. Tehdejší francouzská ministryně financí Christine Lagardeová nechala, jak známo, zmizet v trezoru seznam více než dvou tisíc řeckých miliardářů, kteří díky tomu dokázali ukrýt svůj majetek do švýcarských bank. Pak se Lagardeová stala prezidentkou MMF a získala oporu v opatřeních ´Trojky´. Investoři si ulehčují registrací svých firem v Nizozemí a jiných daňových rájích. Kupříkladu Emma Delta, konsorcium vlastníků OPAP,   má úřední sídlo v kyperské daňové oáze.“

„Za čtvrté: ´Trojka´ uvedeným typem privatizace nahrává i beztrestné korupci. Melissanides, věrný prastaré praxi oligarchů, navázal v zájmu výhodné koupě OPAP velice blízký kontakt s ředitelem řeckého privatizačního úřadu, podnikatelem Steliosem Stavridisem. Pouhých pár hodin po uzavření transakce vyrazil na dovolenou v Melissanidesově soukromém jetu. Korupční vztah se nepodařilo ututlat. Stavridis musel rezignovat. Kupní smlouva však zůstala v platnosti.“


„Půjde-li to tak dál, Řecko vykrvácí už brzy. Nastane jeho další degradace a proměna v kolonii, řízené dálkovým ovladačem z Washingtonu, New Yorku, Bruselu, Berlína a daňových rájů po světě za asistence domácích oligarchů. Tady se logika politiky ´Trojky´ a EU zjevuje v naprosto extrémní podobě. Spolková vláda, ministr financí Schäuble, ale i spolková kancléřka Angela Merkelová srážejí Řecko nemilosrdně na dno katastrofy. Směrem pauperizace většiny obyvatelstva, výprodeje veřejného vlastnictví, obohacení domácích oligarchů, daňových úniků mezinárodních investorů. Schäuble a Merkelová očividně sázejí i na to, aby potrestáním levicového Řecka zabodovali i u svých voličů v Německu.“

 
Pomůže pouze ostříhání dluhu

I evropské odborové struktury a samotný Německý odborový svaz se proto shodují v jednoznačném „požadavku: Řecko vrátí zpátky na nohy, v hospodářském i politickém směru, pouze odpis části jeho dluhů. A také obnova práv odborů a tarifních pracovních smluv. MMF je připraven je redukovat méně, náležitý důraz to však z jeho strany postrádá i v tomto rámci.“ Tím víc „to chce, aby odboráři spojili síly i na nižší úrovni“.

„Poněvadž to, co se odehrává v Řecku, ať už s ´programy pomoci´ nebo bez nich, hrozí ve střednědobém výhledu v celé EU. Ve státech bývalé Jugoslávie a východní Evropy to již nastává, aniž to dochází pozornosti západní veřejnosti. Také tu sílí kritické nálady a dochází k daleko více demonstracím, než to stále menší jádro EU stačí zaznamenat. Tento trend však lze stále ještě zastavit. Řecko se musí stát spouští, jež hnutí odporu uvede do pohybu v celé Evropě.“

- - -

Mlýny melou čím dál rychleji!

$
0
0

Karel Sýs
27.6.2017

Nedávno slavila za přítomnosti televizních kamer plastické sedmdesátiny (osmdesátiny?, devadesátiny?) přední česká pěvkyně.
Jak je dnes nevyhnutelnou společenskou nutností, pochlubila se, že za komančů taky nemohla zpívat, a sice píseň Přejdi Jordán…

Proč kálí na své obarvené šediny? Vždyť si zaracha zavinila sama! Proč přelejzala Jordán o šábesu, kdy je zakázáno cokoli překračovat? Proč nepřekročila jinou řeku, například Volhu? Ale mám podezření, že i tu Volhu překročila, že překročila každou řeku, jen když dobře nesla.

Vzpomínám, jak sám Všemohoucí Soudruh Müller, když nás jebával na koberečku, se náhle rozzářil: „Vy máte legitimace, vy držte hubu a krok, my vás vlastně nepotřebujeme, neboť my máme Káju, Haničku, Helenku…“ Půlku abecedy vyjmenoval!

Zobali mu z ruky a on zase zobal z ruky jim: bylo to vzájemné zobání.

Vzápětí čas oponou trhnul a změněn svět a zdražen zob! Změnila se i krmítka, ale touha zazobat si a zazobat se se nezmenšila, spíše naopak.

Takový Ondřej Sekora se už nemůže ozvat. Nedávno ho protahovali v Metru, listu všech IQ tykve Pražanů. Prý musel ze svých knih vyškrtat slovo „nebe“! Pisatel si ho evidentně spletl s Bohumilem Říhou, tomu kulturní kulaci z knížek post mortem vyradýrovali rozorané meze a združstevněné lány.

A tak si říkám: režim, v němž si skvělá zpěvačka musí přepisovat životopis a jemuž je nebezpečný i Ferda Mravenec, mele z posledního. Nebo teprve z předposledního?

Čert a Putin ví!

Nahlédněte do světa ruského prezidenta Vladimíra Putina a oceňovaného filmaře Olivera Stonea… Americký dokument (2017) 4.díl

Oliver Stone poskytl rozhovor francouzskému listu Le Point. Šokoval svět slovy o USA a Putinovi a dokumentu o něm!

Nikdo vás sem nezval. Když už tady jste, tak musíte respektovat naše pravidla, stejně jako my respektujeme pravidla, když přijedeme do vaší země. Když se vám to nelíbí, běžte pryč…

$
0
0
Břetislav Olšer
27.6. 2017   Rukojmí
Na první pohled banální konstatování, které nedávno řekl prezident Miloš Zeman a mířil jim zejména na uprchlíky z Blízkého východu a Afriky. Doslova řekl: „První věta zní: Nikdo vás sem nezval. Druhá věta: Když už tady jste, tak musíte respektovat naše pravidla, stejně jako my respektujeme pravidla, když přijedeme do vaší země. Třetí věta: Když se vám to nelíbí, běžte pryč.“ Možná naivní, jako motto pro bezhlavé dobrodruhy však naprosto ideální…
Je zřejmé, že i přes toto zjednodušení se zmíněná slova musí vztahovat na dodržování zákonů v zemích, do nichž našinec, byť není běženec, zavítá, dnes mám na mysli konkrétní tragický příběh, jenž se přihodil jednomu z turistů v nabídce Mladých pionýrů.

Šlo o cestovku, kterou tvoří skupinka třicátníků z anglosaských zemí žijících dlouhodobě v Číně. Ti přišli v roce 2008 pod vedením Brita Garetha Johnsona na nápad pořádat adrenalinové cesty pro "batůžkáře" do KLDR, třeba též rozverný Silvestr v severokorejském Pchjongjangu.



A tak, když se ve dvě ráno loňské bujaré novoroční noci dvaadvacetiletý americký student Otto Warmbier, povzbuzený tímto čtyřdenním silvestrovským zájezdem, rozhodl utrhnout ze zdi nápis „Ozbrojme se silným socialismem“, jistě netušil, že na svoje výtržnictví zemře. Suvenýr však příliš neskladný, aby ho mohl odnést, tak plakát nechal na místě.

Ovšem, že by nic netušil o zákonech Severní Koreje...? Tamní policie ho tak bryskně dohledala na kamerách a byl zatčen těsně před odletem do USA na letišti; pak stačil hodinový proces, aby byl odsouzen na základě paragrafu 60 o podvracení státu na patnáct let těžkých prací. Malér o to větší, že Spojené státy v KLDR nemají ani diplomatické zastoupení a jsou zastupovány Švédskem.

Západní diplomaté tak uviděli Warmbiera už jen dvakrát. Poprvé na tiskové konferenci, kde četl přiznání k tomu, že svůj čin předem připravil v organizované skupině s americkou vládou a církvemi. Motivem mělo být „poškodit motivaci a pracovní etiku korejského národa“. Podruhé ho spatřili v kómatu, ze kterého už se po převozu do USA neprobral…

Jak dál popisuje v MF Dnes velvyslanec Česka v USA Hynek Kmoníček, „příhoda je to tak absurdní, jak je tragická. KLDR nemohla smrtí mladého člověka nic získat. Naprosto nejasné je nejen to, co se mu ve věznici stalo, ale i to, proč ho Korejci nakonec z „humanitárních důvodů“ povolili převézt domů. Američtí lékaři navíc uvádějí, že nebyl mučen, jak psala některá naše média, ani neměl botulismus, jak tvrdila ta severokorejská. V celé příhodě viditelně chybí, co a od koho KLDR doopravdy získala. Komu poslala touto cestou jaký signál…“ http://www.rukojmi.cz/clanky/2506-jmenovani-kmonicka-velvyslancem-v-usa-neodpovida-etikete-mezinarodnich-vztahu-avsak-trafiky-v-duchu-neco-za-neco-predchazejicich-velvyslancu-do-washingtonu-byly-na-vysost-eticke

Za posledních deset let KLDR uvěznila sedmnáct amerických občanů, ale obvykle šlo o americko-korejské misionáře, jejichž činnost KLDR považuje za protistátní. Zde zatím nevíme ani to, na co nešťastný Warmbier zemřel. Předchozí zkušenosti s režimem, jakož i koordinace jeho převozu s příletem amerického basketbalisty Dennise Rodmana do Pchjongjangu přitom ukazují, že náhodného není v KLDR vůbec nic…

Jiná země, jiný mrav; rok vězení, pokuta ve výši 3700 dolarů (asi 95 000 korun), anebo obojí hrozí ruské turistce v Thajsku za to, že krmila chlebem rybky v blízkosti ekologicky citlivého korálového útesu. Informoval o tom zpravodajský server news.com.au.

Třiapadesátiletá Ruska čeká na soud ve vazbě na ostrově Pchúket, protože neměla dost peněz na složení kauce. Při krmení rybek ji přistihli zaměstnanci úřadu pro ochranu mořských a pobřežních zdrojů, kteří ji na místě zadrželi. Krmení ryb zakazují přísné ekologické zákony a v celé oblasti, jíž se týkají, visí varovné nápisy. Pokutu v plné výši musel minulý měsíc zaplatit například čínský turista, který se pokoušel v chráněné oblasti ulovit rybku z čeledi ploskozubcovití.

Banalita ve srovnání s osudem studenta Warmbiera, třebas ovšem ve zmíněném Thajsku hrozí za pašování drog trest smrti nebo 50 let vězení… Detailní představu, jak to chodí v thajské base, poskytuje knižně vydaný deník pašeráka Radka Hanykovicse s názvem Pro drogy nemá smysl umírat. Rodáka z Trutnova v roce 1996 zadrželi na letišti v Bangkoku s více než dvěma kily heroinu.

"Jsem v cele předběžného zadržení o rozloze 20 m2. Kromě dvou cizinců a deseti Thajců jsou mými společníky tisícovky moskytů, stovky švábů o velikosti zralé švestky a z díry v dřevěné podlaze občas vykukuje vypasená rodinka potkanů," píše v úvodu deníku, který si psal na kusy igelitu. Ve své knize popisuje přeplněné cely vazební věznice ve čtyřicetistupňových vedrech, dny a noci na betonové zemi vedle záchodové díry v těžkých okovech, téměř válečné řeže při "sprchování" vodou plnou larev moskytů, každodenní boj o jídlo, krutosti bachařů i všudypřítomnou korupci.

„Osm let jsem v Thajsku neviděl hvězdy,“ svěřoval se Hanykovics, který stejně jako Novotný původně vyfasoval 50 let odnětí svobody v nejbrutálnější thajské věznici Bang Kwang. Jejich tresty postupně zmírnily královské amnestie. V době eskortování zpět do vlasti zbývalo Hanykovicsovi odsedět si ještě 17 let, Novotnému dokonce 34. „Byla to největší konina mého života, za kterou jsem tvrdě zaplatil,“ zpytoval svědomí Novotný, jehož thajská policie rovněž zadržela před deseti roky na letišti v Bangkoku s 5,6 kg heroinu.

Do českých Valdic se Hanykovics dostal po osmi letech, brzy však musel být propuštěn kvůli rakovině plic. Objížděl školy s přednáškami o škodlivosti drog, zemřel v roce 2007… Novotný v té době pocit znovunabyté svobody teprve vyhlížel. Dočkal se až v létě 2008, kdy mu zbytek trestu prominul prezident Václav Klaus. Bezprostředně po milosti a poté, co opustil brány valdického vězení, se Novotný vyhýbal komunikaci s médii. A to mu vydrželo dodnes… http://www.lidovky.cz/pohnute-osudy-50-let-tvrdeho-vezeni-a-predcasna-smrt-pasovani-drog-do-thajska-se-nevyplaci-gvd-/lide.aspx?c=A150717_083715_lide_gib

Osobně jsem měl možnost se sám na vlastní kůži přesvědčit o tom, co je to Pásmo Gazy, nebyli jsme sice dobrodružní anglosaští Mladí pionýři, byť to též začalo rovněž zcela nevinně; ve východním Jeruzalémě mě zastavil arabský mladík a strčil mi do ruky reklamní leták, který obsahoval nabídku palestinské cestovní kanceláře. Nebyla napsaná arabským písmem, ale anglicky a snědý mladík ji rozdával pouze vybraným cizincům.

Zvědavost mi nedala, zalistoval jsem v útlé skládačce a užasl; zatímco do Jericha či Betléma vozily izraelské cestovky na jednodenní výlety za sto až sto dvacet dolarů, Alternative Tours: Experience Palestine měla ceny méně než třetinové a ještě nabízela během cesty zdarma občerstvení. Uveden byl i telefon, e-mail a samozřejmě adresa CK. Tak jsem se bez dlouhého váhání vydal k Damašské bráně, pak k Jeruzalem Hotel, obezřetně jsem se napřed ohlédl, jestli mě nevidí nějaký izraelský voják či podezřelý civilista a oslovil pan Abu Hassana.

Když jsem pak vyšel, měl jsem jízdenku. Odjezd ráno v šest, cíl Gaza Strip a cena propagandistických 130 šekelů (NIS – nový izraelský šekel, platící ve státě Izrael a Palestinské autonomii). Kdybych chtěl do uprchlického tábora na Západním břehu Jordánu, stálo by mě to na půl dne pouhých 35 NIS, půlden v Jerichu by vyšel na 50 NIS, celodenní výlet do Hebronu byl za 60 NIS a do Ramallahu a Nablusu o třicet šekelů víc… a ještě oběd; chutný chumus s čerstvou pitou, papričkami a olivami v Kan Zaman Restaurant s 10procentní slevou… Čtyři a půl šekelu byl jeden USD. No, nekup to…



Akreditace na izraelské volby 2003…

Nevěřil jsem, že se někam pojede a pokud ano, čekal jsem, že někdo zaklepe na dveře mého pokoje v ortodoxním židovském hotelu Centrum na pokraji jeruzalémské čtvrti Mea´shearim a vezme mi cestovní doklady. Nikdo však nezaklepal a já přesně v šest v přísném utajení před svými kolegy seděl v klimatizovaném autobuse, z větší poloviny obsazeném americkými a německými turisty, kteří nadšeně vyprávěli, jak se těší na svůj návrat do Kalifornie, kdy budou při sousedském grilování líčit, jak byli v okupované Gazy v životu nebezpečné situaci uprchlického táboru… Přes zpomalovací a ostnatým pletivem obehnané kontrolní stanoviště nás zběžně prohlédli izraelští vojáci s automaty M16 i jejich palestinské protějšky s Kalašnikovy. Udivilo mě, že všichni užívají společnou místnost v malé stavební buňce, nad níž vedle sebe vlály izraelská a palestinská vlajka. Na chvíli jsem měl dojem, že jsem na česko-slovenském hraničním přechodu. Jen na chvíli, než mi před objektivem fotoaparátu výhružně zašermovala hlaveň ostře nabité zbraně.

Palestinci nám téměř nevěnovali pozornost. Nedovedli si asi představit, že by někdo z těch zbabělých bezvěrců měl kolem pasu ovázaný dynamit s detonátorem. Gaza je většinou špína špín, město mnohých povalečů; jen asi třicet tisíc Palestinců poctivě každé ráno odjíždí do Izraele za prací. Část žije v uprchlických táborech, které jsou spíš Potěmkinskou vesnicí, a mají co jist, pít, kouřit a do čeho se oblékat. Všude jsou televizní antény a spousta vděčných diváků. Pouze dva z několika desítek členů Ligy arabských zemí jim může poskytnout azyl - Egypt a Jordánsko; zbytek musí držet basu s lokálními Araby, co si říkají Palestinci. …

Jak se známo, americká nátura je nadmíru sebestředná, na což již mnoho občanů USA doplatilo; viz záhadná smrt výše popsaného jednoho z „Mladých pionýrů...“ Tragédie, na kterou lze reagovat jiným tragickým faktem, že Spojené státy měly předloni ve svých věznicích 248 nevinných lidí. Sedmnáct z nich dostalo za zločiny, které nespáchali, dokonce trest smrti. Jen předloni uniklo injekci se smrtícím roztokem devět nevinných mužů. Kolik jich stačila justice už popravit? Skoro tři sta naprosto nevinných osob bylo nemilosrdně odsouzeno na doživotí, dokonce k hrdelnímu trestu. Většinou pouze na základě křivých svědectví nevěrohodných svědků a nepřímých důkazů, než jejich nevinu prokázaly testy DNA…

Inu, je možné věřit v tak omylný anglosaský soudní systém? Jak si může být zejména barevný občan Spojených států jistý, že také na něj neukáže tato nelidská „neomylná ruka spravedlnosti“, jako když v Severní Koreji byl zatčen bílý americký student Otto Warmbier. Naši dobrodružnou cestu do Pásma Gazy s cestovní kanceláří Alternative Tours - Experience Palestina přežili všichni ve zdraví, kromě jednoho průjmu z požití nadmíru velkého množství chumusu…

Zde je připomenut výčet těch, kteří nic nespáchali, přesto byli odsouzeni v USA k popravě: http://www.rukojmi.cz/clanky/2394-usa-zeme-americkeho-snu-a-neomezenych-moznosti-si-napred-k-sobe-dopravila-z-afriky-miliony-cernosskych-otroku-jejichz-desitky-potomku-dnes-bez-prokazani-viny-vezni-az-44-let

http://zpravy.idnes.cz/komentar-warmbier-kmonicek-kldr-daz-/zahranicni.aspx?c=A170622_121913_zahranicni_pas

http://www.rukojmi.cz/clanky/2194-kdyz-jsem-delal-primo-v-cele-ve-veznici-na-mirove-rozhovor-s-poslednim-odsouzencem-k-trestu-smrti-zdenkem-vocaskem-a-nyni-nejdele-v-cesku-od-roku-1987-nepretrzite-veznenym-clovekem

Lidská práva: 47 politických vězňů či 248 bez viny s trestem smrti?

http://ekonomika.idnes.cz/krach-detroitu-01n-/eko-zahranicni.aspx?c=A130719_141753_eko-zahranicni_fih

Přirozenou součástí kapitalismu už nejsou jen krize, ale teď i vysoké zdi, ploty z ostnatých drátů a železné opony…

USA vyhlásily Rusku ekonomickou válku za totální zničení ! Nové sankce jsou velmi vážné, protože míří do nejproblematičtějších oblastí Ruska.

$
0
0
Vladimír Maximov
27.6. 2017             Zvědavec
Americké úřady připravily nový balíček sankcí. V zásadě jsou tyto sankce namířeny především proti Íránu – údajně proto, že tato země „podporuje teroristy“ a provádí vývoj jaderných zbraní. Nicméně současně s nimi se nesou také sankce proti Rusku, protože se prý vměšovalo do prezidentských voleb v USA...

Strategie finančního blitzkriegu

Odborníci říkají, že tyto nové sankce jsou velmi vážné, protože míří do nejproblematičtějších oblastí Ruska.

Za prvé, jde o další krácení úvěrových podmínek pro ruské banky – namísto současných 90 dnů musejí ruské banky splácet zahraniční půjčky za pouhých 14 dní. Prakticky to znamená, že ruskému bankovnímu systému je odepřeno normální externího financování, protože za dobu 14 dnů lze splatit pouze krátkodobé úvěry, které nemají valný význam pro ekonomiku bankovních operací.

Za druhé, USA se chystají vydat zákaz na obchodování s ruskými cennými papíry.
Jedná se především o dluhopisy ruské vlády – federální úvěrové obligace (OFZ). Právě obchod s těmito cennými papíry na zahraničních trzích umožnil do dnešního dne ruské vládě naplnit bez problémů rozpočet navzdory výpadku příjmů z prodeje ropy. Zároveň to pomohlo udržet stabilní rubl nezávisle na cenách ropy.

Za třetí, Američané se rozhodli úplně zablokovat veškeré zahraniční finance, zakázky a příliv nových technologií do ruského energetického odvětví. USA se chystá potrestat jakékoliv zahraniční společnosti a firmy, které pracují, nebo mají v úmyslu pracovat, s „Gazpromem“ (nebo s ruskými ropnými strukturami). V takovém případě hrozí neposlušným cizincům vysoké pokuty v USA, embargo amerických bank a dokonce i konfiskace jejich majetku na území USA.

Myslím, že není potřeba nijak zvlášť vysvětlovat, k čemu to povede: nejprve cizinci opustí významné projekty „Gazpromu“, jako je „Severní proud-2“ nebo „Turecký proud“, a pak přijde na řadu otázka dodávek ruského plynu do Evropy po starých cestách, protože udržet tyto plynovody ještě z dob SSSR funkční a modernizovat je nelze bez pravidelných velkoobjemových investic (včetně zahraničních investic, protože Rusko, ani jakýkoli jiný stát, na to samostatně jednoduše nemá).

V důsledku toho vyvstane pochopitelně otázka spolehlivosti „Gazpromu“ jako dodavatele plynu do Evropy, se všemi nevyhnutelnými důsledky pro ruskou ekonomiku ...

Roky skrývané agrese

Odborníci říkají, že právě toho se dnes USA především snaží dosáhnout: Vytlačit Rusko z evropského trhu s energií. To je jejich starý, toužebný sen.

Například během sovětské éry, koncem 70. let a na počátku 80. let minulého století, se snažili narušit výstavbu plynovodů ze Sibiře. Píše o tomto vydání časopisu „Top Secret“:


29. prosince 1981 oznámil prezident Ronald Reagan americké embargo na účast amerických společností v sovětských ekonomických projektech. Šlo především o výstavbu sovětského plynovodu „Urengoj - Pomary - Užhorod“, který ústil v Československu a dále navazoval na evropskou plynovodní soustavu. Tento ropovod měl výrazně zvýšit dodávky sovětského zemního plynu do Evropy (a tudíž devizové příjmy z vývozu pro SSSR). Americké embargo zaútočilo také na projekty propojení plynových polí v Sachalinu s účastí Japonska: využívaly technologie a zařízení od amerických společností General Electric, Dresser Industries, Schlumberger a dalších.

Cíl útoku byl vybrán přesně: Dva proudy sovětského plynovodu mohly přinést nárůst zahraničního obchodu SSSR asi o 30 miliard dolarů, což byl téměř dvojnásobek sovětských devizových příjmů z vývozu. A zároveň, což je ještě důležitější, zvýšit závislost Evropy na sovětském zemním plynu na téměř 60% z celkové plynové bilance.

Dopustit něco takového USA nechtěly. Američtí experti začali pracovat na plánu alternativních dodávek zemního plynu do Evropy, což by mohlo přesvědčit Evropany, aby přestali podporovat sovětské exportní plynové projekty.

Situaci zachránili tehdejší evropští vůdci, kteří byli na rozdíl od současných v otázkách zahraniční politiky méně závislí na USA. Přesto dokázali Američané nadělat mnoho škody. Tak například v roce 1982 byla Evropa nucená ustoupit požadavku Reagana na vybudování jen jednoho úseku potrubí namísto plánovaných dvou. A v následujícím roce 1983 Amerika prostřednictvím Mezinárodní energetické agentury doslova „protlačila“ zvláštní dohodu s Evropou na tom, že podíl dodávek sovětského plynu nebude vyšší než 30%. Toto omezení platí dodnes...

A hned po rozpadu SSSR, za Jelcina, proběhla tajná jednání o prodeji kontrolního balíku akcií „Gazpromu“ jisté mezinárodní korporaci, za níž jasně stáli Američané. Nepodařilo se to jen proto, že proti prodeji ruského plynového obra se rozhodně postavil jeho ředitel Rem Vjachirev. Obzvláště pro něho bylo obtížné přijmout, že v čele ruské vlády stanuly v roce 1997 americké loutky jako Anatolij Čubajs a Boris Němcov, kteří se snažili prosadit zájmy svých páníčků přes „reformy“ Gazpromu.
Horšího člověka nad Čubajse pro ruský stát není“, řekl později Vjachirev. „Chtěli s Němcovem nechat rozebrat celý „Gazprom“, v hlavě měli dvě věci – zabrat a rozdělit. Zvelebit a rozšířit – nic takového neznali.

Formálně chtěli liberálové rozdělit „Gazprom“ na dvě právní osoby pro těžbu a přepravu. Ale ve skutečnosti se jednalo o plány roztrhání plynového obra na ještě větší počet právních subjektů, které by si pak cizinci pod záminkou „investic“ mohli lacino koupit. Ale Vjachirev tyto plány poslanců Státní dumy odhalil, vznikl z toho velký skandál a „Gazprom“ nechali na pokoji. Nakonec i Jelcin pochopil, že „Gazprom“ byl posledním zdrojem pro naplnění státního rozpočtu.

Nicméně USA to nehodlaly vzdát. V poslední době se tato země snažila vytvořit Rusku problémy cestou výstavby plynovodu z Američany ovládaného arabského Kataru ke břehům Středozemního moře. Tehdy Rusko „podržel“ syrský prezident Bašár Asad, bez jehož souhlasu nemohlo potrubí vést na mořské pobřeží. V reakci na to Assad „dostal“ totální občanskou válku, která zuří dodnes. Assad se však nevzdal a Sýrie je dnes natolik zničená, že mluvit o plynovodech je bezpředmětné.

Američané tudíž změnili taktiku…
Tajemství blokády Kataru


Nedávno několik sousedních zemí, od Egypta až po Saúdskou Arábii, vyhlásilo Katarskému emirátu v podstatě smrtící blokádu. Zpřetrhaly diplomatické vztahy, katarské občany vyhánějí ven do ciziny, přes katarskou hranici nepouštějí různé dodávky, dokonce i životně nepostradatelné zboží. Ve výsledku dnes hrozí ekonomice emirátu naprostý kolaps.

Oficiálně tak trestají Katar za podporu teroristů z ISIL a „Al-Kájdy“. Na podporu takových důvodů v britských novinách napsali, že v uplynulém měsíci teroristé obdrželi od Kataru v přepočtu miliardu dolarů. Emír se nyní snaží ospravedlnit tím, že údajně šlo o výkupné za zajaté členy jeho rodiny, kteří padli do rukou extremistů v jižním Iráku. Ovšem málokdo tomu uvěřil ...

Skutečnost, že Katar podporuje islámské teroristy, už dávno není tajemstvím. Rusko se s tím střetlo před více než deseti lety, kdy v emirátu našel útočiště jeden z vůdců čečenských extremistů Zelimchan Jandarbijev. Přičemž přišel do Kataru jako osobní host emíra! Opakované žádosti Ruska o vydání Jandarbijeva neměly úspěch. Proto ruské zvláštní služby byly nuceny přikročit k fyzické likvidaci teroristy – výbuchem v jeho vlastním voze přímo v katarské metropoli, což málem způsobilo rozvrat diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi.

Emirát nezůstal stranou ani v případě syrské války. Koneckonců právě tato země (z důvodu plánů na vybudování plynovodu do Středozemního moře) byla ve skutečnosti rozbuškou syrské krize. Není divu, že Katar je jedním z hlavních sponzorů všech islamistických skupin, které stále bojují proti Assadovu režimu. Satelitní televizní kanál „Al Džazíra“ vytvořený z osobních peněz emíra je dnes hlavním informačním kanálem teroristů.

Ovšem nejen Katar pomáhal teroristům! Neméně důležitou roli hrály Saudská Arábie a Turecko. Například přes Turecko šel hlavní proud dobrovolníků do řad ISIL ze všech koutů světa. Ta samá země byla zapojena do nelegálního obchodu s ropou, kterou dodávali teroristé ze Sýrie a Iráku.

Pokud jde o Saúdy, byli právě oni zodpovědní za finanční podporu islamistů, jakož i za dodávky zbraní pro ně. Například v iráckém Mosulu, který dnes dobývají vojska mezinárodní koalice proti terorismu, byly zajištěny sklady zbraní bojovníků ISIL. A na všech přepravních bednách od zbraní bylo nalezeno charakteristické razítko odesílatele – Saúdské Arábie...

A z ničeho nic se tato země stala jedním z hlavních nepřátel Kataru a obvinila ho z podpory terorismu. O co jde? Zajímavou verzi vysvětlení přináší známý ruský analytik a politolog Nikolaj Starikov s odkazem na agenturu Bloomberg:


Bojem proti terorismu to tu rozhodně ani nezapáchá. Povaha krize na blízkém východě okolo Dauhá odráží akutní ekonomické napětí, které narůstá mezi oběma zeměmi po dobu 22 let. Právě teď, v podmínkách nízkých cen ropy, tyto neshody eskalovaly. Jelikož hlavním obchodním zaměřením Kataru je zemní plyn, který se nalézá mimo dosah OPEC, nutila Saúdská Arábie Dauhá, aby se s ní podělil o své bohatství, protože se sama nachází v obtížné finanční situaci. Je tady řeč o gigantických sumách v řádu desítek miliard dolarů. Tlak Saúdské Arábie na Katar odráží změny na světovém trhu uhlovodíků a je předzvěstí klasické imperialistické války o zdroje proti slabší straně.

Před několika lety byly Saúdská Arábie a Katar, zdá se, věrnými spojenci a dokonce představovaly jednotnou frontu proti Bašáru Asadovi ve snaze udělat ze Sýrie tranzitní zemi pro plyn směřující plynovodem do Evropy... Ale poté, co se ukázal jako velmi nepříznivý vývoj války v Sýrii, ambice obou zemí v regionu zkrachovaly. V důsledku toho mezi spojenci „proběhla černá kočka.“ Skupiny militantů vytvořené Dauhá a Rijádem začaly bojovat mezi sebou.

Náhle se ukázalo, že existují zásadní politické rozpory mezi oběma zeměmi. Na jedné straně Saúdové v rámci „sunnitského NATO“ úspěšně posílili svoji politickou převahu v regionu. Na druhé straně Katar vede nezávislou zahraniční politiku, přičemž často ignoruje, nebo dokonce bortí, zájmy Saúdů. Jestliže sunnitské království udržuje vztahy s Izraelem a Egyptem, potom Katar je sponzorem Hamásu a „Muslimského bratrstva“, jež především dráždí Jeruzalém a Káhiru.

Nicméně to jsou jen střípky ve srovnání s hospodářskou spoluprací Dauhá s šíitským Íránem, proti němuž ve skutečnosti zbrojí „sunnitské NATO ....
Za vším hledej USA

Ovšem za myšlenkou arabského „NATO“ stojí USA! Ony byly podle všeho hlavními iniciátory blokády Kataru, čímž zabily dvě mouchy jednou ranou.

Za prvé, na pozadí permanentních útoků teroristů v zemích Západu jsou stále častěji slyšet požadavky nejen na omezení terorismu jako takového, ale také na vypořádání se s těmi, kdo teror podporují. Mimochodem, takový „rozklad“ byl jedním ze slibů kandidáta na prezidenta USA Donalda Trumpa. A začal ho plnit hned po svém zvolení.

Trump si nejdříve „došlápl“ na Saúdy, pohrozil jim rozpadem spojeneckých vztahů, což by samo o sobě dostalo Saúdskou Arábii do velmi obtížné situace: Američané jsou hlavními odběrateli místní ropy. A aby se zabránilo nepředloženostem, Saúdové nejen okamžitě zastavili financování struktur typu ISIL, ale také souhlasili s dohodou na nákup zbraní z USA za více než sto miliard dolarů!

Pochopitelně z hlediska běžných hospodářských vztahů jde o šílený obchod – tolik zbraní Saúdové prostě nepotřebují! Avšak tím si Saúdská Arábie koupila „odpuštění“ Američanů a celého Západu. Zároveň posloužila jako iniciátor pronásledování Kataru, čímž by USA chtěly vyřešit druhý problém.

Podle některých zpráv by Amerika byla ochotná odpustit katarskému emírovi financování teroristů, ale pouze výměnou za kontrolu plynových polí, hlavního to bohatství země. Emír podle všeho neustoupil a dostal za to nevyhlášenou válku od všech svých sousedů, které vyhecovala Amerika. Není vyloučeno, že tímto způsobem USA vyvolají v Kataru tvrdou hospodářskou krizi, po níž se emír již přikloní k nutným ústupkům Americe.

Zdá se, že emír Kataru dlouho vzdorovat nebude a ve skutečnosti brzy přejde ke slovům porozumění. A následně USA, jimž se skrze Katar dostalo dosud neslýchané možnosti vést libovolnou hru na světovém energetickém trhu, započnou rozsáhlou plynovou expanzi do Evropy. Nyní už nikoliv alternativním plynovodem ke „Gazpromu“, ale přes námořní plynové terminály, které budou postaveny na evropském mořském pobřeží.

Vloni to dal najevo zvláštní zmocněnec USA pro energetické otázky Amos Hochstein. Podle jeho slov jsou americké společnosti připraveny vybudovat v Evropě plovoucí terminály pro příjem zkapalněného zemního plynu. Především proto, jak bylo zdůrazněno Hochsteinem, aby se vytěsnil „Gazprom“ z Evropy.

Podle něho již probíhá stavba plovoucího plynového zásobníku na pobřeží Řecka, odkud plyn bude dodáván do celé jižní Evropy. Další terminál bude postaven v Chorvatsku.

„Dáme vám plovoucí zařízení zdarma, pokud budete souhlasit s nákupem plynu od nás po dobu pěti let,“ prohlásil hlučně Hochstein. Očekává se, že do těchto terminálů bude čerpán nejen katarský plyn, ale i plyn dobývaný v USA z břidlic...

... Zdá se, že stávající sankce proti ruské energetice spočívají zcela organicky ve výše uvedené expanzivní politice. Na jedné straně budou vytvořeny alternativní plynové cesty a na druhé straně, čistě z politických důvodů, hodí Rusům klacky pod nohy.

Je obtížné předpovědět, jak bude Rusko reagovat. Ale pádná odpověď je nutná, protože Rusku byla fakticky vyhlášena totální ekonomická válka na jeho zničení. A v této válce budou pouze vítězové a poražení. Nic jiného v takové situaci prostě není dáno!
Dovětek překladatele

Vnucuje se otázka, jak je možné, že si USA něco takového mohou dovolit. Odpovědí je snad Obamovo „Because We Can“? Protože mohou všechno?

„Sankce projednávané americkým Kongresem jsou v rozporu s mezinárodním právem”, vyhlásili rozčíleně kancléř Rakouska Christian Kern a německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel.

Vídeň a Berlín ostře kritizovaly plány USA uvalit nové sankce proti Rusku, neboť „zasahují německé, rakouské i další evropské společnosti”, uvedli značně podrážděně ve společném prohlášení oba politici, neboť jsou přesvědčeni, že jediným účelem těchto sankcí je pokusit se prosadit na evropský trh americký zkapalnělý zemní plyn a vytlačit z něj plyn z Ruska.

Jak dlouho jim takové „rozhořčení” vydrží? Dokud jim nebude „vysvětleno“, že jde o zadržování Ruska? Dovolí jim to strach z USA a ze západních oligarchických elit? Vůbec bych se nedivil, pokud by Rusko v případě Evropou schválených amerických sankcí jednoduše zavřelo plynové kohoutky a nechalo Evropu (včetně nás) z jedné třetiny mrznout. Hned by byl důvod pro vyhlášení války mezi Ruskem a Evropou, po níž USA tak baží. Věřím, že Vladimír Putin najde vhodnější reakci na podobnou agresi. Kde jsou ale meze ruské trpělivosti?

Brzezinski: Had, který přežil vlastní jed. Neznámé epizody studené války. Jak USA vypustily afghánského džina z lahve? Zámořská šelma a slizcí sluhové. Nenávist k Rusku až za hrob. Poslední tažení Západu na Východ?

$
0
0
Andrej Fursov
27. 6. 2017 Zavtraru, překlad ProtiProud

Andrej Fursov se ohlíží za životem, dílem a dědictvím jednoho z nejslavnějších intrikánů mezinárodní politiky 20. století a odhaluje nám některé nesmírně zajímavé souvislosti.



Nedávno zesnulý Zbigniew Brzezinski je jistě velmi důležitá postava americké a mezinárodní politiky. Neměli bychom však přehánět jeho význam a démonizovat ho.

Pokud použijeme terminologii Wittenburga-Markjejeva, potom v globálním boji o moc, informace a zdroje lze rozlišit následující skupiny: páni hry, hráči, asistenti hráčů, figury a vyřazené figury. Brzezinski se z figury vypracoval na asistenta hráčů. Stejně jako jeho současník Henry Kissinger, nebo plukovník House v první třetině dvacátého století. Ale nikdo z nich nebyl hráčem.

Máme-li shrnout jeho příspěvek k ideologii a praxi globální buržoazie, potom takto: V oblasti ideologie a propagandy je to v první řadě teorie "totalitarismu ve dvou formách – SSSR (stalinismus) a Třetí říše (nacismus)". Přirovnání sovětského stalinského systému k nacisticko-hitlerovskému, to je "know-how" Brzezinského a jeho učitele Carl Friedricha. A na nich dosud parazitují liberasti, antikomunisti a rusofobové všeho druhu. Dále je to úvaha o technotropní éře a americkém vůdcovství a nakonec idiom balkanizace světa.

(Liberast – je člověk postižený mentální deviací z liberalismu. Častými liberasty jsou libertariáni, protože popírají a ničí přirozený pořádek ve společnosti. Technotropní éra – je nastupující fáze civilizace, v níž jsou již dostupné technické prostředky, ale jejich nezbytné meze nejsou buď známy, nebo dodržovány, tudíž jsou schopné přivodit nejrůznější katastrofální následky – pozn. překl.)

 

Hochštapler Brzezinski, nebo ideologická zmije?


V praxi sehrál Brzezinski důležitou roli při vytvoření nadnárodních struktur nového typu – Římského klubu a především Trilaterální komise, dále při americko-čínském sbližování a při podnícení sovětské invaze do Afghánistánu. Poslední případ považoval Brzezinski za svůj největší úspěch. Věřil, že tím osobně přispěl ke zničení SSSR. Obecně je pro Brzezinského v mnohem větší míře než pro Kissingera typické velikášství a hochštaplerství, neustále si dělal reklamu formou jakési kombinace byznys reklamy a klasického „chucpe“.

Long Zbig, jak je někdy Brzezinski nazýván, opravdu sehrál specifickou roli v tom, jak vlákat Sovětský svaz do Afghánistánu, ale za prvé nebyl to pouze on, kdo se zabýval rozpracováním těchto plánů, a za druhé konečné rozhodnutí vyslat vojáky do Afghánistánu bylo dílem úzkého kruhu sovětské elity a především resortních cílů Ministerstva obrany a KGB.

Koncem let 1990 v reakci na otázku korespondenta francouzského časopisu Le Nouvel Observateur:
„Není to žalostné, že asi jeden milión Afghánců byl nucen opustit svoji zemi nebo zemřít?“,
 Brzezinski odpovídá:
„Co je to všechno ve srovnání s vítězstvím nad Ruskem?“
 A když se ho reportér zeptal:
„Bojoval jste proti komunismu?“,
 Brzezinski prohlásil:
„Neklamte sám sebe ani hlavy lidí, my (Západ) jsme nebojovali s komunismem, ale s historickým Ruskem, bez ohledu na to, jak ho nazvete.“

Rusofob Brzezinski fakticky celý svůj život bojoval proti Rusku a nestaral se, zda jde o ruskou říši, Sovětský svaz nebo Ruskou federaci; hlavní bylo, že Rusko je nepřítel. A to i přesto, že Brzezinski měl kořeny v Rusku: jeho prarodiče jsou pohřbeni na židovském hřbitově poblíž Minsku. Tím spíše nenávist k Rusku zásadně odlišuje Brzezinského od mnohem méně emocionálního Kissingera. Pokud názor Kissingera na Rusko vyjadřuje postoj anakondy, někdy syté, jindy ne, názor Brzezinského – to je postoj plný nenávisti. Postoj zmije.


Politický voják studené války


Co se týká strategie vlákat Sovětský svaz do Afghánistánu a zasadit mu tam porážku, má toto opatření svoji odvrácenou stranu. A to i pro Američany. Sázkou na mudžahedíny, na síly minulosti, nikoliv Moderny, ale tradice a archaismu, porušili Američané v Afghánistánu zásadu opozice proti Sovětskému svazu, jíž se řídili mnoho desetiletí. Koneckonců, boj mezi SSSR a USA v zemích třetího světa probíhal jako zápas dvou projektů nové doby, dvou projektů Moderny: kapitalistického a antikapitalistického, tj. socialistického.

Ale v Afghánistánu s prohrou Sovětského svazu Američané vsadili na přežité, vpravdě zpátečnické síly: na fundamentalisty. A co vidíme nyní na Blízkém Východě a ve střední Asii jiného, než návrat k témuž řešení a k téže politice, jak by řekl Chalmers Johnson. To znamená, že Američané, Brzezinského nevyjímaje, svojí snahou přivodit porážku Sovětskému svazu v Afghánistánu vypustili džina z láhve, s nímž je celý svět, včetně Američanů, nucen usrkávat s přeplněných pohárů.

Brzezinski se aktivně vyšvihl během prezidentství Jimmy Cartera v USA. Carter byl první prezident, jehož stoprocentně dosadily k moci nadnárodní struktury, přitom ohromné množství lidí, kteří byli členy Trilaterální komise (jíž spoluzakládal Brzezinski), proniklo do Carterovy administrativy. Včetně samotného Brzezinského.

Carter byl směsicí extrémního cynismu a naivity a jeho polibky s Brežněvem by neměly nikoho zmást. Carter – je jedna věc, jeho administrativa – druhá. Proto Cartera tak brzy vyhodili z křesla, zatímco nakreslili tlustou čáru pod tzv. uvolněním napětí a urovnáním vztahů. Na přelomu let 1960-70 se Západ a především USA nacházely v obtížné situaci. Souhlasím s názorem těch ekonomů, kteří se domnívají, že na konci 60. let USA prohrávaly ekonomický závod se Sovětským svazem.

Ne snad, že by Sovětský svaz vyhrával, ale prohrávaly Spojené státy, protože přestaly být sebe reprodukujícím se ekonomickým mechanismem. Kromě toho Sovětský svaz v té době dosáhl vojensko-strategické parity s USA a Amerika potřebovala přestávku, potřebovala prostor pro nadechnutí – a dostala ho. Ve své podstatě a ve svých důsledcích bylo politické uvolnění při vazbě na naftový byznys geopolitickou pastí, do níž Západ nalákal Sovětský svaz. A mimochodem v té době existovali inteligentní a pronikaví pozorovatelé, kteří podobnou situaci jasně předpověděli, například spisovatel Vsevolod Kočetov ve svém varujícím románu či románovém pamfletu „Co chceš?“, který tak nenávidí naše publikum liberastů.


Brigadýr neomarxismu


V souvislosti s osobou Brzezinského vzniká i zajímavá světonázorová otázka. On položil antikomunismus do středu svého vlastního osudu a americké politiky. Ale současně s tím si můžeme od Brzezinského přečíst:

„Marxismus představuje novou a velmi důležitou etapu ve vývoji lidského světonázoru. Marxismus vyjadřuje vítězství člověka stavějícího se aktivně k vnějšímu světu nad pasivním pozorovatelem a zároveň vítězství rozumu nad vírou.“
Brzezinski nepochopil bezezbytku Marxe, ale jako vzdělaný člověk věděl, narozdíl například od naší perestrojkové a post-perestrojkové lůzy, jaký je význam marxismu pro sféru idejí a pro politiku XIX.-XX. století. Proto vyzdvihl marxistickou ideologii.

Je tu ale ještě jeden milovník Marxe – Jacques Attali (propagátor světovlády a biorobotizace - o jeho vztahu k prezidentu Macronovi čtěte ZDE!), který napsal velmi procítěný životopis Karla Marxe. Dokonce vyšel v SSSR v sérii „Životy pozoruhodných lidí“. Ale důležitější je, pro co si Attali váží Marxe: pro ideu, podle jeho zdání, světové vlády. Podle jeho názoru se Marx zmýlil v jediné věci: světovou vládu nevytvoří proletariát, ale buržoazie. „Marxismus“ Brzezinského má stejnou povahu. Samozřejmě coby globalista nemohl Long Zbig nedocenit skutečnost, že v mnoha ohledech se Marx snažil vytrhnout člověka z jeho tradičních rodových vazeb.

Připomeňme, že Zbigniew Brzezinski vystupoval spíše jako ideolog, než jako praktik. Hlavním praktikem se ukázal Henri Kissinger. Brzezinského velmi zradila jeho emocionální a zbytečná nenávist k Rusku a k Rusům vůbec. Henri Kissinger, více oproštěný od podobných emocí, se stal mnohem úspěšnějším politikem a jeho příspěvek k praktickému politickému životu na Západě ve druhé polovině dvacátého století byl vyšší, než příspěvek Brzezinského.

Jeho duch přežívá v posledním tažení Západu na Východ


A nakonec. V pozdní gorbačovské SSSR ale i v Ruské federaci se překvapivě dočkaly knihy rusofoba Brzezinského pohotových překladů do ruštiny a byly vydány ve velkých nákladech. Tak v polovině osmdesátých let 20. století vyšla kniha „Herní plán“, jejímž obsahem byl ve skutečnosti návod na zničení SSSR.

Na začátku prvního desetiletí 21. století a v polovině druhého byla vydána „Volba: světové panství, nebo globální vůdcovství“. V této práci Brzezinski konkrétně napsal:
...Ruskem uskutečněná...volba... (tj. kapitulace režimu Gorbačova a Jelcinův prozápadní kurz) připravila Západu strategickou příležitost. Vytvořila předpoklady pro postupné geopolitické rozšiřování západního společenství dál a dál do nitra Eurasie. Rozšíření okovů (vztahů) mezi Západem a Ruskem otevřelo cestu k pronikání Západu, a především Ameriky, do dříve zapovězeného pásma ‚blízkého zahraničí‘ Ruska.“ 

Otevřeněji to říci nelze. Kromě toho je tím vyjádřena charakteristika zničující politiky Gorbačova a Jelcina a jimi stvořených „elitářů“.

Řečené „elitáře“ Brzezinski také nepřehlédl. S potěšením píše, že post-sovětská
elita stále zřetelněji demonstruje pochopení svých vlastních zájmů (tj. sobeckých zájmů zaměřených proti Rusku a proti Rusům), bratrského a sebevědomého ducha... Těžištěm její pozornosti je Amerika.“ 
Otevřeněji to rovněž říci nelze. Připomínají se tak podlézaví američtí lokajové typu Kozyreva, kteří prosí bývalého amerického prezidenta USA Nixona, aby zformuloval národní zájmy a cíle Ruska.

Ve své podstatě Brzezinski ve „Volbě ...“ hovoří o nutnosti nechat v post-sovětském prostoru a zejména v Ruské federaci vyrůst řídícím vrstvám či brigádám podle amerického vzoru a obrazu, jakýmsi „mravencům manažerům“ vedeným Amerikou „globálních lidáků“, nebo kovaným lamželezům Urfina Juice odhodlaného srazit na kolena celou zemi Oz. Pro USA plní tyto vrstvy funkci „organizační zbraně“ a ve vztahu k obyvatelům vlastních zemí vystupují v roli něčeho, co se podobá slizkému tvoru typu „cizák“ nebo „cosi“ v lidské podobě sloužící zámořské „šelmě“. Lze se snad divit tomu, že Brzezinského knihy se u nás „šturmují pro velký úspěch“?

V soukromém sektoru zůstávají „elitní“ doporučení Brzezinského stále aktuální, a to jak pro světovou buržoazii, tak pro její „pátou kolonu“ v Rusku. V obecné rovině éra Brzezinského skončila s destrukcí SSSR. Rusofobie zůstala, ale v celku se dá o posledních 25 ti letech života Long Zbiga říci totéž, co o Bílé kobře z „Knihy džunglí“ Rudyarda Kiplinga:
„Přežila vlastní jed, jak tomu u hadů bývá.“

- - -

Čínské lodě s křižujícími střelami míří k Baltu za ruskými. NATO bude jen nervózně přihlížet...Zájem Číny na bezpečnosti a stabilitě v Evropě poroste s naplňováním vize Jedno pásmo, jedna cesta (neboli Nová hedvábná stezka).

$
0
0
Napsal/přeložil: Geo
27.6. 2017   Eurasia24
Rusko, které v baltském regionu čelí otevřenému nepřátelství a masivnímu posilování vojenských kapacit nejen členských zemí NATO, získá v oblasti – alespoň načas – významného spojence. K Baltu směřují za ruskými loděmi bojová plavidla námořnictva Čínské lidové republiky.


Tři čínské bitevní lodě se v červenci zúčastní „baltské“ fáze rusko-čínského námořního cvičení Společné moře 2017. Manévry se uskuteční v okolí v okolí Kaliningradské oblasti a Petrohradu.

Pokud má čínský příspěvek vystihnout míru významu, jakou Říše středu přikládá vojenské spolupráci s Ruskem, pak by měli odpůrci velkého eurasijského partnerství obzvlášť zpozornět.

Čína do Baltského moře vysílá mimo jiné raketovou fregatu Jün-čcheng a především jeden z nejmodernějších torpédoborců Čchang-ša.

V případě plavidla Jün-čcheng se jedná o víceúčelovou fregatu velmi moderní třídy Type 054A, teprve nedávno zařazenou do flotily čínského námořnictva. Loď nese protiletadlový komplex HHQ-16, což je obdoba ruského sytému Buk, protilodní střely YJ-83 a také protiponorkové zbraně.

Torpédoborec Čchang-ša představuje jednotku třídy Type 052D, zařazenou do služby teprve před dvěma roky. Jednoduše řečeno: mezi aktivními bojovými loděmi čínského námořnictva jde o absolutní špičku a impozantní sílu.

Bitevní loď s výtlakem sedmi a půl tisíce tun je vybavena radarovým systémem údajně srovnatelným s americkým Aegis. Základ protiletadlové a protiraketové výzbroje tvoří komplexy HHQ-10, HHQ-16 a HHQ-9 (vylepšená námořní obdoba ruského S-300).

Hlavní údernou sílu Type 052D pak tvoří střely s plochou dráhou letu YJ-18 a CJ-10, principiálně podobné ruským Kalibrům nebo americkým Tomahawkům. Čínské torpédoborce jsou rovněž vyzbrojeny pro boj s ponorkami.

Nácvik námořních obranných činností a jejich koordinace s Ruskem právě ve specifickém prostředí Baltského moře potvrzuje, že čínské námořnictvo nehodlá nijak omezovat svoji působnost a postupně naplňuje ambici globální námořní síly – odpovídá tomu i budování útočných skupin s letadlovými nosiči.

Cvičení Společné moře 2017 je zaměřené na záchranné mise a ochranu nákladních lodí. Lze přitom předpokládat, že zájem Číny na bezpečnosti a stabilitě v Evropě poroste s naplňováním vize Jedno pásmo, jedna cesta (neboli Nová hedvábná stezka).

Budované obchodní trasy vedou po moři i po souši: páteřní trasa ústí v nizozemském přístavu Rotterdam a odtud se předpokládá další pohyb zboží – mimo jiné s využitím Baltského moře.

Čínsko-ruské námořní cvičení pak bude pokračovat v září v Ochotském a Japonském moři, tedy v oblastech s dlouhodobým napětím, kde obě klíčové země Šanghajské organizace pro spolupráci rovněž spojují společné zájmy.

Média si všímají rovněž načasování rusko-čínských manévrů na Baltu: aktivní fáze cvičení se má uskutečnit v červenci, kdy se do Polska chystá americký prezident Donald Trump.

Geo, Eurasia24.cz

Projev prezidenta republiky při tiskové konferenci u příležitosti návštěvy rakouského prezidenta

$
0
0
Miloš Zeman
27. 6. 2017   Hrad
Dámy a pánové, vážený pane prezidente,
zjistili jsme, že máme mnoho společného. Prvním společným rysem je rok narození 1944. Zadruhé, a toho si zvláště cením, jsme oba kuřáci. Dokonce kuřáci, kterým se říká chain smoker neboli Kettenraucher. A teď přejděme k tomu, co mají společného naše dvě země.

Díky tomu, že jsme byli po staletí ve společném soustátí, máme například společné železniční budovy, máme společné školní budovy, ale co víc máme společnou v mnoha směrech i kulturu a v neposlední řadě také kuchyni, která je součástí kultury.

Hovořili jsme o mnoha oblastech spolupráce a soustředili jsme se především na spolupráci ekonomickou. Chtěl bych uvítat, že Rakousko je třetím největším investorem v České republice. V České republice působí tři tisíce osm set rakouských firem, zatím co v Rakousku pouze tři sta českých firem, kde bych jako příklad mohl zmínit třeba firmu Mitas a další, doufám, že to časem, pane prezidente, doženeme.

A zcela závěrem jsem panu prezidentovi poděkoval za velkou pomoc, kterou Rakousko poskytlo asi dvěma stům tisícům občanů, po sovětské okupaci Československa v roce 1968. Myslím si, že si to máme připomínat v rámci historického kontextu naší spolupráce. My jsme také připomínali s panem prezidentem Marii Terezii a její výročí a pane prezidente, já si málo pamatuji dějepisná data, ale panování Marie Terezie 1740 až 1780 se mě tak vrylo do paměti, že je to jedna z mála historických dat, která dokáži naprosto bezpečně reprodukovat.

Dovolte mi, abych Vás ještě jednou přivítal na Pražském hradě, sídle jak českých králů, tak ale i římských císařů jak Lucemburka Karla IV., tak Habsburka Rudolfa II. A občas, když sem přijede delegace z Evropské unie, tak říkám, když už jednou byla Praha centrem Evropy, tak by nebyl tak úplně špatný nápad přesunout opět sídlo Evropské unie z Bruselu do Prahy a vrátit se k efektivní tradici těchto císařů.
Miloš Zeman, prezident republiky, Praha, 27. června 2017

Bojíte se, novináři! Mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček: Lži teď podle něho budou v médiích na denním pořádku. Mluvčí se vyjádřil i ke třem zcela konkrétním mediálním tvrzením Slonkové, Kmentovi, Respektu a dalším

$
0
0
27.6. 2017   rozhovor PL,
Bojovníkům proti Zemanovu znovuzvolení dochází dech a stoupá nervozita, proto začali víc útočit a v médiích otevřeně lhát.
Je to přepjatá antizemanovská kampaň v praxi, se kterou jsem dopředu počítal. Musíme si uvědomit, že většinu tradičních politických stran a část velkého byznysu jímá hrůza při představě, že by Miloš Zeman byl prezidentem až do roku 2023.


 V prezidentské kampani bude základním pracovním nástrojem mainstreamových médií a podporovatelů protikandidátů lež. Odpůrce pana prezidenta žene kupředu nenávist. Pana prezidenta pocit povinnosti, že je třeba dál bránit republiku před nebezpečími, která dnešní svět přináší, že je třeba bránit práva a důstojnost občanů. S Milošem Zemanem v čele se naše země nebude před nikým hrbit.

Na Hradě potřebují poslušného sluhu, kterému za tuto poslušnost chtějí nabídnout slávu v mediálním mainstreamu. Občané oceňují fakt, že Miloš Zeman hrdě brání zájmy naší krásné země a jen díky jeho nesmlouvavému přístupu zde dnes nemáme tisíce muslimských migrantů. Kdyby pan prezident v pravý čas neřekl hlasité NE, Bohuslav Sobotka a spol. by před Bruselem poklekli. Důkazem budiž před časem uniklé e-maily z okolí pana premiéra. Tvůrci antizemanovské kampaně se tak soustředí na zdraví pana prezidenta. A tady říkám: mladší politik by nezvládl tolik práce, jakou vykonává ve prospěch všech občanů pan prezident.

Napadá vás, odkud mohou informace tohoto typu pocházet? Sabina Slonková by si to přece nevycucala z prstu…

Na špidlovsky prezentované „zdroje tu jsou“ nemá smysl reagovat. Nechť naši drazí novináři uvedou konkrétní jména lidí, kteří tyto nepravdivé zkazky roznášejí. Využívání anonymních zdrojů je nedůvěryhodné, a proto se nedivím, že se pak objeví například v týdeníku Respekt vyslovené nepravdy. Aby bylo jasno. Musíme si začít zvykat, že v antizemanovské kampani budou totální lži skryté za „důvěryhodné zdroje, které si nepřály být jmenovány“, zcela běžné a na denním pořádku.

Vlna kritiky přišla též poté, co pan prezident v televizi nepřímo označil premiéra Sobotku za svini. Upřímně, nebylo to příliš silné slovo?


Pan prezident především hovořil o tom, že v politice by měly platit dohody. Bohuslav Sobotka sebevražedným atentátem vyhodil do povětří svou vlastní vládu a svou vlastní stranu, ČSSD. Jen proto, že se domníval, že po odchodu z ministerstva financí nebude tolik v médiích, se snažil úporně zbavit Andreje Babiše. Nic více za tím podle mého názoru není. Reálný výsledek známe. Pokles důvěry ve vládu, totální úpadek ČSSD. Pokud připočítáme nedůstojné chování Bohuslava Sobotky ve stylu „demise – nedemise“, je ostřejší příměr ke vzniklé situaci zcela přiléhavý.


Klinický psycholog Bohumil Sláma přišel na Aktuálně.cz s poněkud ostře formulovanými tvrzeními, že se „Zemanovi nerozpadá jen osobnost, ale celá psychika“. Sláma tvrdí, že tím, jak se stářím zvýrazňují povahové rysy, se z prezidenta stává „zlý dědek“, kterému chabne mozková kůra. Jak byste to komentoval?


Je to právě ukázka toho, že je antizemanovský tábor nervózní a vyděšený z představy dalších pěti let Miloše Zemana na Hradě. Navenek se sice snaží tvrdit, jak velkou šanci mají protikandidáti, ale sami dobře vědí, že realita je úplně jinde. Navíc kampani některých protikandidátů dochází dech, a nervozita se tak ještě stupňuje. A tak sahají k takovým praktikám, jakou předvedl Bohumil Sláma. Je to prostě mlácení prázdné slámy.

Nezačíná se ukazovat, že antizemanovský tábor nabývá na síle a svou mediální převahou zkrátka prezidenta Zemana převálcuje? Běžní lidé na vesnicích, kteří nemají možnost hlavu státu jen tak vidět, zůstanou odkázáni na mediální výstupy typu, které jsme probírali před chvilkou. Nebo ne?

Žádné válcování se nekoná. Antizemanovský tábor stihla panika. A tak ukazuje svaly prostřednictvím mainstreamových médií. Ta už ale dávno nemají takovou sílu, jakou by chtěla mít. Mimoto, svou nenávist vůči Miloši Zemanovi už dávají až příliš najevo. Lidé se budou rozhodovat podle zcela jiných kritérií a nebudou se řídit hlasem médií.

 V prezidentské kampani bude základním pracovním nástrojem mainstreamových médií a podporovatelů protikandidátů lež. Odpůrce pana prezidenta žene kupředu nenávist. Pana prezidenta pocit povinnosti, že je třeba dál bránit republiku před nebezpečími, která dnešní svět přináší, že je třeba bránit práva a důstojnost občanů. S Milošem Zemanem v čele se naše země nebude před nikým hrbit.


SLEDUJTE EXKLUZIVNÍ VIDEO: Kancléř Mynář slavil narozeniny a prezident Zeman se dlouze rozpovídal( pokračuje na PL)
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live