Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Jan Campbell: Cash a Crash

$
0
0

Jan Cambell
2.8.2015  Vaše věc
Ticho před bouří na Ukrajině, ticho před bouří v Řecku, ticho před bouří s migranty a další ticha nevěští, jako většinou všechna ticha, nic dobrého. Takový je život. 



V dalekém New Yorku se dnes, ve čtvrtek, z mně neznámých důvodů odhodlalo 30 významných ex – bankéřů kát za své hříchy zveřejněním přibližně 80 stránkové zprávy tzv. "Gruppe der 30" (G 30). Zprávu napsali velikáni bankovního světa, jejichž stíny doléhají na každého z nás i po jejich odchodu do zátiší. Jména autorů, Jean-Claude Trichet (EZB), Paul Volcker (Fed), Jacob Frenkel (Bank of Israel), William Rhodes (Citigroup), David Walker (Barclays) a v neposlední řadě i Gerd Häusler (Bayern-LB), abych jmenoval některé, mluví sami za sebe. Zpráva a analýza je veřejně dostupná, proto jí nebudu věnovat tolik času, kolik ho je potřeba na popsání obsahu.

Kání bankovních velikánů formou analýzy příčin krize, která ale ještě nepřišla, protože krize je okamžik rozhodnutí, ať již soudu občanského, nebo lékařského, nebo Posledního soudu, a kání formou doporučení je zajímavé. Pan Trichet & Co si vzpomněli na "Whistleblower", dobré donašeče, kterých je již dnes i v české kotlině víc než dost. Ti mají mít garanci, že se jim nic nestane, když vynesou pravdu na povrch. Kdo jim má dávat garanci, zpráva samozřejmě neříká. Kromě toho mají velké banky mít povinnost nechat pravidelně kontrolovat 200 až 400 top manažerů ze znalosti zásadních standardů a pravidel konání banky. Již to stojí k zamyšlení. K tomu se má přiřadit zprostředkování a vzdělávání v etických otázkách a rotace na pozicích.

Nedodržování standardů a pravidel má být trestně stíháno. Kým a za jakých podmínek, zpráva neříká. Kdo se bude snažit pravidla bankovní hry zlepšit, má být „oslavován.“ A samozřejmě mají mít dozorčí orgány více žen. Jakého typu žen, se ve zprávě nepíše. Bankovní velikáni přiznali, že není možné „regulovat kulturu.“ Proto nelze vytvořit pro všechny banky stejná pravidla. I to je zajímavé. A tady jsem dorazil na velký kamen úrazu. Na něm velikáni napsali, že „znovuzískat důvěru trvá léta, za to stačí moment, jí zničit.“

Pravdu mají bankovní velikáni. To nelze popřít. Jak ale znovuzískat důvěru k bankám, když se v tichu před bankovní bouří, bankéři stále častěji poohlížejí za našimi úsporami. Častější poohlédnutí v tomto směru vedlo doposud vždy ke zvýšení daně z majetku. Poohlédnutí jedním směrem následuje vždy poohlédnutí opačným směrem. A tam je vidět tzv. Bail – in – Instrument. Ten je zakotven téměř v každém evropském zákonodárství. A znamená lidově řečeno povinnost věřitelů se podílet na sanaci (komerční) banky v případě bankrotu.

Ti, kteří mají jmění v akciích a podobných formách, na příklad strukturovaných produktech nebo Exchange-Traded Funds (ETF), by měli vědět, že existuje tzv. proti-riziko. To neznamená nic jiného než vědět, s kým máte čest dělat obchod, a kdo je ten, u kterého máte své konto. Studii kolapsu Lehman Brothers z roku 2008 by měli „bohatí“ věnovat alespoň tolik času, kolik věnují svému tělu ve fitness klubu.

Ti, kdo na akcie a podobné nemají, stejně jako já, nemůže proto škodit držet „své malé“ alespoň částečně mimo banky. Privátní organizace nespojené přímo s bankami, nebo svobodné celní sklady mohou posloužit. Hotovost totiž byla, je a ještě na dlouho zůstane králem. To platí především v bouřkových a bouřlivých dobách. Kromě toho je dobré nezapomenout, že ani t.č. levné zlato během příští bouře a dešti, nezrezaví. Nízká cena zlata neříká totiž vůbec nic o konci pochodu ke krizovému momentu.

Kdybych měl dost „svých malých“ a nevěděl, jakou tíhu představuje nemovitost, vložil bych je do švýcarského betonu a cihel. Švýcarsko, nehledě na ztrátu bankovního tajemství je pořád ještě objektivně nejkvalitnější zemí v Evropě pro investici do betonu a cihel. To i proto, že švýcarská přímá demokracie nemůže udělat krizový zákon přes noc, z pátku na sobotu, aby v pondělí nový zákon platil. O mnohem kvalitnějším důchodovém zabezpečení, než která znám na vlastní kůži, a tím i kvalitě penzijních institucí, již nemluvě.

Žádný ze scénářů, na kterých pracuji, mi zatím nedovoluje šířit optimismus. Dlouhodobý stav s nízkými úroky, oddlužování nebo trvalé pře-financování států a bank levnými penězi Evropské centrální banky, ale ani hospodářská konjuktura na bázi uměle, nebo násilně vyvolaných inovací, nebo existence evropské transfer-unie se dnes nedají vyloučit. Proto jsem se na začátku příspěvku zmínil o tichu před bouří v Řecku. Hlasy požadující zvýšení daní v SRN, aby bylo možno financovat záchranu Řecka, totiž napovídají věc znajícím, že řeč již není o úvěru Řecku, ale o nenávratném finančním transferu. 22 miliardový podíl SRN by se tak měl financovat solidárním příplatkem ve výši 8 procent. Toto nemohou dnešní lídři – spasitelé přiznat. I proto, že finanční transfer zakazuje Maastrichšká smlouva.

Proto je dobré mít cash, dříve než přijde crash. Crash, neboli krach neznamená vůbec hyperinflaci, nebo ztrátu, či zmizení peněz. Penězi musíme nazývat to, co je bankami emitováno: mince a papírové bankovky. Těch je dohromady, a v poměru k bankovnímu účtovému objemu jenom asi 10 procent. Peníze v bance, znamenají jenom a pouze slib banky je vrátit. Proto se banky v hodině pravdy, tj. krize a krachu, stávají platebně neschopné. Nemohou totiž splnit svůj slib a vrátit peníze.

V okamžiku krachu stojí proti existující nabídce zboží, malé množství peněz v hotovosti. V době krachu bankovní slib neplatí. Proto není možné si za bankovní slib koupit ani sirky. Proto nemůže dojít ani k hyperinflaci, nebo ztrátě peněz. Naopak: dojde k deflaci.

Deflace je však pro jedince daleko více nebezpečná než inflace. Jak jsem již naznačil, nikdo se nedostane ke „svým malým.“ Kromě toho se dluh stává dražším. Více firem se octne v bankrotu, nezaměstnanost roste. V takové situaci nepomůže mnohým ani zlato. To proto, že cena všeho věcného majetku padá. Proto je cash králem. Proto nenacházím v dějinách financí příklad inflace po finančním krachu. Proto mají dlužníci strach z deflace.

Současný boom akciového indexu, včetně německého DAX, je velice podobný crash situaci roku 2000 a 2007. Pořád zvyšující index vytváří pořád méně a méně firem. Jinými slovy: Během toho, co cena velice málo akcií stoupá, dole na zemi je bída. Na příkladu Nasdaq je vidět, že hodnota všech přibližně 3.000 technologických firem USA, podle analýzy Jones Trading, stoupla od začátku roku o 664 miliard USD. Více než polovinu tohoto růstu vytvořilo pouze šest akcií: Amazon, Google, Apple, Facebook, Netflix a Pharma- Biotechnologický koncern Gilead Science. Jinými slovy: 2 promile všech firem představují 50 a více procent růstu. Pro zajímavost uvádím, že burzovní hodnota společnosti Amazon se zvýšila od ledna tohoto roku do července tohoto roku ze 104 miliard na 250 miliard USD. Asi také proto, požaduje Amazon oddělené koridory pro své drony.

Komu tato fakta nestačí, a má pevné nervy a netrpí závratěmi, ať se podívá na S&P 500. Tady se zhodnotily, tj. prodražily papíry Amazon, Google, Apple, Facebook, Gilead a Disney o celkem 199 miliard USD, což je více, než celkový S&P 500. Jinými slovy a krátce: 494 ostatních firem musely být v průměru ve ztrátě. Co ještě znamenají tato fakta?

Uvedu jenom několik možností.

Za prvé: Burzovní hodnota neodpovídá reálné hodnotě. Proto se nabízí vysvětlení spojené s přebytkem financí, hledajících své místo. Přebytek financí tvoří v USA ultra volná politika FED, v Evropě kopírující ECB.

Za druhé: Burzovní obchodníci rozhodují podle očekávání, oproti účetním, kteří pracují s čísly a po té rozhodují. Přičemž současný platný a aplikovaný účetnický systém dovoluje tak zvané „kreativní“ účetnictví a obsahuje parametry, které se odlišují od burzovního hodnocení. Na příklad EBITDA (indikátor současného operativního zisku, ignorující pracovní kapitál) není akceptovatelným parametrem pro US GAAP, ale je požadovaným parametrem US Security Exchange.

Proč? Odpověď je jednoduchá.

EBITDA není finanční metrika, a její pozitivní hodnota nedává žádnou garanci, že společnost má cash. EBITDA totiž ignoruje pracovní kapitál. Takových příkladů je mnohem více. Všechny mají společné jejich spekulativní a neharmonický charakter. O reálném a možném, spekulaci a podvod vylučujícímu, a na evropských univerzitách nevyučovanému řešení formou multidimenzionálního účetnictví, budu referovat v knize Souhlasu netřeba.

Pro tento příspěvek stačí připomenout:


a) Cash, hotovost dovoluje lépe kontrolovat osobní konzumní přání.

b) Cash, hotovost brání lépe před podvodem, než současné banky.

c) Cash, hotovost brání lépe před rizikem komerčních bank, nehledě na zákony o ochraně vkladů.

d) Cash, hotovost brání lépe před excesivní finanční politikou vlád států, především těch s omezenou suverenitou.

e) Cash, hotovost brání lépe privátní sféru.

f) Cash, hotovost, je výraznou svobodou, a garancí proti nepředvídaným situacím v životě. A těch neustále přibývá.

Pro efektivnější ovládnutí zklamaných a klamaných mas, finančně ne vždy dostatečně gramotných voličů, je pro od nich oddělenou moc omezování (a v konečném řešení zákaz) hotovostních plateb jedním z prostředků k odstranění hotovosti jako takové, udržení moci a plné kontroly nad svými voliči. A tím i k oddálení crash, krachu, ze kterého má i moc strach.



Stvořili vládu hokynářů a pomohli zničit tradiční pravicové strany

$
0
0
Michal Kobza
2.8.2015 zdroj

 
Bývalý mocný muž pražské ODS Tomáš Hrdlička vystrčil v rozhovoru pro server Česká pozice a Parlametní listy po dvouleté odmlce růžky a doslova perlil. „Nejsem ten, který by konjukturálně zapomínal na svou minulost. Roman Janoušek, než podlehl alkoholu, byl úžasný člověk“ a slovně se otřel i o bývalého expremiéra Jiřího Paroubka na kterého takto zaútočil. „Kdyby neexistovaly Věci veřejné, neměli bychom pravicovou vládu, ale kabinet Jiřího Paroubka a komunistů“.


Dovolil bych si bývalému vysokému funkcionáři ODS vytknout několik nepřesností. Jiří Paroubek neměl v žádném případě v úmyslu sestavovat vládu s podporou komunistů, ale plánoval menšinovou vládu ČSSD bez účasti komunistů, která měla pokračovat v úspěšné levostředové politice. Pokud se moje paměť nemýlí - pravicová koalice ODS, TOP 09 a VV se trápila pouze v nejrůznějších skandálech a nevěnovala se řádnému řízení země a dovedla zemi na samotné dno.

Tragikomedie pod taktovkou Nečase, Kalouska a Bárty vedla zcela neodkladně k pádu celého kabinetu ve kterém měla nejhlavnější slovo blonďatá přítelkyně Petra Nečase. S krachujícím uhlobaronem pravdy a lásky Zdeňkem Bakalou , o kterém v minulosti vrchní soud v Praze rozhodl, že se o Bakalovi smí říkat… „ chová se jako gauner“, byla s jeho i Hrdličkovo pomocí vytvořena nejhorší polistopadová sestava jaké se mohla česká veřejnost dočkat.

Zdeňek Bakala se zachoval nečestně vůči nájemníkům bývalé těžební společnosti OKD a lidé na jeho slib z privatizace společnosti NWR čekají marně dodnes. Hlavní sponzor marketingového projektu VV se před léty zavázal, že odprodá byty horníkům za cca 50 tisíc korun za byt. Je to přeci „charakterní“ miliardář. Nic z toho se nestalo a tak si nenasytný Bakala mohl vesele vyplácet zisky z těchto bytů dále a financovat pravicové subjekty z peněz horníků. Velkou sumu vynaložil na předvolební kampaně do poslanecké sněmovny také stranám ODS, TOP 09 a přispěl na prezidentskou volbu Karlovi Schwarzenbergovi.

Přes vlastní a spřízněná média se Paroubkovi chlubil, že díky jeho podpoře pravicovým subjektům se nestal znovu premiérem. Bakala si investicí v řádech desítek miliónů korun pojistil ochranu pravice, aby nemusel byty horníkům za slíbenou částku prodat.

V průzkumu společnosti SANEP na vybraném vzorku lidí se zjistilo, že u nadpoloviční většiny lidí (55,6%) převládal nad vládou Petra Nečase vyložený pocit znechucení, 37 % dotázaných označili tuto vládu jako jednu z nejhorších po pádu komunismu. Nespokojenost s působením vládního kabinetu Petra Nečase vyjádřilo bezmála 27 % respondentů. Pouhých 12 % lidí bylo s vládou spokojeno a necelé 0,5 % nadšeno.

Veřejnost nebyla v žádném případě spokojena s asociální a korupční politikou Petra Nečase a jeho koaličními partnery Miroslavem Kalouskem a Vítem Bártou. Kalousek rád v rozpočtu škrtal až se z jeho koníčku proškrtal na samotné dno a dovedl stát do ekonomického poklesu , zatímco ostatní okolní státy vykazovaly hospodářský růst. České stavebnictví , které bývá indikátorem ekonomického růstu, přivedla garnitura opěvovaná Hrdličkou do žalostného stavu.

Mnoho stavebních firem bylo nuceno vyhlásit bankrot a ochranu před věřiteli. Nepřipravovaly se žádné jiné projekty s vizí do budoucnosti. Nezaměstnanost byla nejhorší od první republiky a přiváděla Čechy k zoufalství. Vít Bárta a jeho fízlovská agentura ABL se věnovala spíše špiclování politických konkurentů a shromažďování kompromitujících materiálů než politice samotné. Jako mecenáš a tvůrce takovéto divadelní hry bych se musel na místě T. Hrdličky propadnout hanbou, neboť tato vláda nevládla, ale skomírala od samotného vzniku. Drtivá většina ministrů podala demisi, nebo byli kvůli nejrůznějším korupčním skandálům odvoláni. Myslím si, že všichni ti, kteří se podíleli na vzniku VV nesou plnou morální i faktickou odpovědnost za tragické chyby této vlády a za sebezničení tradiční české pravice.

Hlupáckou a nenávistnou politikou vůči ČSSD pomohli různí Hrdličkové Babišovi rozjet jeho politickou kariéru a dovedli pravicové strany do katastrofálního stavu, ze kterého se možná ani nevzpamatují. Andrej Babiš z nich musí mít opravdovou radost, protože mu usnadnili jeho akci.

Opravdu se máte - Tomáši Hrdličko - čím chlubit.

Eduard Basurin: ostřelováním OBSE v Širokinu chtěl Kyjev něco skrýt

$
0
0
1. 8. 2015    zdroj
Ukrajinští ozbrojenci cílevědomě provedli obstřel pozorovatelů zvláštní monitorovací mise OBSE v Širokino, aby odvrátili pozornost od eskalace svých vojenských sil v oblasti, řekl zástupce velitele sboru Ministerstva obrany Doněcké lidové republiky Eduard Basurin.


"Pod rouškou rotace svých jednotek velení ATO provádí stahování vojsk do oblasti poblíž obce Širokino", řekl Eduard Basurin, "kde za účelem utajení své akce provádí zastrašující minometný obstřel pozorovatelů OBSE".

27. července na pozorovatele mise OBSE, hlídkujících u Širokino, zaútočily neznámé osoby tím, že provedly obstřel ze střelných zbraní a granátometů. Vedoucí hlídky byl zraněn, byla mu okamžitě poskytnuta nezbytná pomoc. Obstřel pozorovatelů zvláštní monitorovací mise byl uskutečněn ze vzdálenosti několika desítek metrů. V noci na 28. července proběhla rotace: v ukrajinských pozicích v Širokino ozbrojence praporu "Donbas" vyměnila námořní pěchota.

"Kdo mohl ostřelovat zástupce mise OBSE, je jasné", bylo zdůrazněno na Ministerstvu obrany DLR Doněcké tiskové agentuře.

Dříve mise OBSE osobně zaznamenala úplné stažení armády domobrany ze Širokina, jež bylo DLR jednostranně demilitarizováno. Kyjev odvetné kroky ohledně odzbrojení obce odmítl.

29.července rozvědka DLR ohlásila pozice těžkých zbraní Ozbrojených sil Ukrajiny - šest děl 2A36 "Hyacint-B" ráže 152 mm.

Zvláštní monitorovací misí OBSE bylo po ostřelování v Širokino oznámeno, že pokud bude ostřelování mise pokračovat, bude organizace nucena svou činnost na Donbasu přerušit.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr.Vladimíra Grulichová

Německo podepsalo dohodu s Ruskem o "Severním proudu" mimo Ukrajinu

$
0
0
3. 8. 2015    zdroj
31. července strany podepsali Memorandum o záměrech místopředseda představenstva "Gazpromu" Dmitrij Medveděv za Ruskou federaci a člen vedení korporace BASF SE Hans-Ulrich Engel za Německo.


"Severní proud" zahrnuje dvě větve, které přímo spojí ložiska zemního plynu v Rusku s přímými odběrateli v Evropě. Plynovod povede přes Baltské moře a vyústí v Německu. Propustná kapacita nového toku představuje 55 miliard m3 přírodního paliva.

"Gazprom" zdůrazňuje, že koridor na přepravu plynu, který nemá obdoby, bude realizován v reakci na rostoucí potřeby energie v Evropě. Kromě toho bude potrubí napojeno od naleziště na evropský trh, což přispívá plynulosti a spolehlivosti systému.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr.Vladimíra Grulichová

Die Welt: Porošenkova reputace se rychle hroutí

$
0
0
3. 8. 2015    zdroj a welt
Když byl Porošenko zvolen prezidentem, mnoho Ukrajinců v něm vidělo silného muže, ale teď musí rušit jeden svůj slib za druhým, píše německé vydání. Petr Porošenko nedokázal splnit očekávání Ukrajinců, píše německé vydání Die Welt.


Když pro Porošenka hlasovali při volbách 25. května 2014, mnozí Ukrajinci věřili, že podporují silného muže. Takového, který bude schopen během krátké doby vyřešit všechny jejich problémy. O tom, zda Porošenko lhal, když dával tyto sliby, nebo byl naivní, nebo jen fatálně přecenil své vlastní možnosti, je možné se dlouho přít.

Místo 54,7% voličů, kteří před rokem hlasovali pro Porošenka a zabezpečili mu vítězství v prvním kole voleb, je nyní připraveno dát mu svůj hlas méně než 15%. Tuto prudce padající popularitu mají na svědomí i mnohé další nesplněné sliby prezidenta.

Ihned po vítězství ve volbách Porošenko slíbil, že prodá své mnohamiliardové podnikání, zejména továrnu na čokoládu "Roshen" a strojírenský závod "Kovárna Lenina". Neučinil to však. V boji proti korupci, který Porošenko veřejně vyhlásil, také není pozorován žádný významný úspěch.

Ale to stále není vše: v poslední době se objevila celá řada doutnajících ohnisek, která musí nyní prezident hasit. Konflikt v Mukačevu na západě země mezi místní mafií a nacionalisty z "Pravého sektoru" je úplný skandál.

Každý zde má známé, jimž někdo z přátel nebo příbuzných zahynul ve válce za jednotnou evropskou Ukrajinu. Je zde i mnoho lidí, kteří požadují ukončení války za každou cenu. Ale i oni souhlasí s tím, že image Porošenka se radikálně změnila: ze silného člověka se postupně mění na slabocha.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr.Vladimíra Grulichová

Pozor na proti-protiválečnou levici

$
0
0

Jean Brickmont 
2. 8. 2015   Counterpunch

Již od 90. let, a zvláště po kosovské válce v roce 1999, musí každý, kdo odmítá ozbrojené intervence západních mocností a NATO, čelit tomu, co by se dalo nazvat proti-protiválečnou levicí (včetně jejího krajně levicového segmentu). V Evropě, a zvláště ve Francii, tuto proti-protiválečnou levici tvoří hlavní proud sociální demokracie, zelené strany a většina radikální levice. 



Tato proti-protiválečná levice nevystupuje s otevřenou podporou západních intervencí, a dokonce je občas kritizuje (ale obvykle kvůli jejich taktice nebo údajným motivacím, tj. Západ sice podporuje spravedlivou věc, ale těžkopádně a kvůli ropě nebo z geostrategických důvodů). Nicméně většinu své energie věnuje vydávání „varování“ proti údajně nebezpečnému kolísání té části levice, která se nadále pevně staví proti těmto intervencím. Vyzývá nás, abychom projevili solidaritu s „oběťmi“ a postavili se „diktátorům, kteří vraždí vlastní lid,“ a nepodléhali automatickému antiimperialismu, antiamerikanismu či antisionismu. A především, abychom neskončili na stejné straně jako krajní pravice. Po kauze kosovských Albánců v roce 1999 nám bylo řečeno, že „my“ musíme chránit afghánské ženy, irácké Kurdy a nedávno také libyjský a syrský lid.

Nelze popřít, že tato proti-protiválečná levice byla ohromně úspěšná. Irácká válka, která byla prodána veřejnosti jako boj proti jakési imaginární hrozbě, skutečně vyvolala jistý letmý odpor, nicméně ze strany levice existoval jen malý odpor k intervencím, které byly prezentovány jako „humanitární“, ať již šlo o bombardování Jugoslávie za účelem odtržení provincie Kosovo, bombardování Libye s cílem zbavit se Kaddáfího, nebo současnou intervenci v Sýrii. Všechny námitky vůči oživení imperialismu, nebo ve prospěch mírových prostředků při řešení takových konfliktů byly jednoduše smeteny ze stolu s odvolávkou na „R2P“, právo či odpovědnost chránit, čili na povinnost přijít na pomoc lidem v nebezpečí.

Základní nejasnost ohledně proti-protiválečné levice spočívá v otázce, kdo tvoří ono „my“, od něhož se předpokládá, že bude intervenovat a chránit. Někdo by mohl položit západní levici, společenským hnutím nebo lidsko-právním organizacím stejnou otázku, kterou Stalin adresoval Vatikánu: „Kolik máte divizí?“ Faktem je, že všechny konflikty, do kterých bychom „my“ měli zasáhnout, jsou konflikty ozbrojené. Zasáhnout znamená zasáhnout vojensky, a k tomu jsou zapotřebí náležité vojenské prostředky. Je zcela zjevné, že západní levice takovými prostředky nedisponuje. Mohla by místo Spojených států vyzvat k zásahu evropské armády, jenomže ty to zatím bez masivní podpory Spojených států nikdy neudělaly. Takže skutečným poselstvím proti-protiválečné levice je: „Please, oh Americans, make war not love!“ Vzhledem k tomu, že jsou Američané po svých debaklech v Afghánistánu a Iráku opatrní vysílat pozemní jednotky, není toto poselství ničím jiným než voláním po tom, aby U. S. Air Force ony země, kde údajně dochází k porušování lidských práv, bombardovala.

Kdokoli samozřejmě může tvrdit, že lidská práva by měla být od nynějška svěřena dobré vůli americké vlády, jejím bombardérům, raketometům a bezpilotníkům. Nicméně je důležité si uvědomit, že právě toto je konkrétním smyslem všech výzev k „solidaritě“ a „podpoře“ povstaleckých nebo separatistických hnutí zapojených do ozbrojených střetů. Tato hnutí nepotřebují, aby se vykřikovala nějaká hesla na „demonstracích za solidaritu“ v Bruselu či Paříži. To není to, oč žádají. Chtějí získat těžké zbraně a chtějí vidět, jak na jejich nepřátele prší bomby.

Proti-protiválečná levice, pokud je poctivá, by se měla této volbě postavit čelem, a otevřeně vyzvat Spojené státy, aby bombardovaly kdykoli dojde k porušení lidských práv, potom by ale měla přijmout důsledky. Politická a vojenská kasta, o níž se předpokládá, že zachrání obyvatelstvo „masakrované svými diktátory“, je ve skutečnosti tatáž, která vedla válku ve Vietnamu, uvalila sankce na Irák a válčila s ním, uvalila svévolné sankce na Kubu, Írán a všechny další země, jež upadly v její nepřízeň, která poskytuje masivní a nekritickou podporu Izraeli, která využívá jakéhokoli prostředku (včetně coups d’état), jak čelit společenským reformátorům v Latinské Americe (od Arbenze a Chaveze až po Allendeho, Goularta a další) a která hanebně využívá pracující a zdroje celého světa. Člověk by musel být naprostý blázen, aby tuto politickou a vojenskou kastu považoval za nástroj záchrany „obětí“, nicméně přesně toto ve skutečnosti proti-protiválečná levice obhajuje, protože vzhledem k současnému poměru sil ve světě neexistuje žádná jiná vojenská moc, která by dokázala prosadit svou vůli.

Vláda USA samozřejmě o existenci proti-protiválečné levice sotva ví. Spojené státy se rozhodují, zda povedou, či nepovedou válku podle šancí na úspěch a na základě vlastního vyhodnocení svých strategických, politických a ekonomických zájmů. A jakmile válka začne, chtějí vyhrát za každou cenu. Nemá smysl po nich požadovat, aby uskutečňovaly pouze dobré intervence proti ryzím zlosynům a používaly jemné metody, které šetří životy civilistů a nevinných.

Například ti, kteří volají po „záchraně afghánských žen“, ve skutečnosti vyzývají Spojené státy, aby zasáhly a – krom jiného – bombardovaly afghánské civilisty a vysílaly bezpilotníky do Pákistánu. Nemá smysl po nich požadovat, aby chránily, ale nebombardovaly, protože funkcí armád je střílet a bombardovat. (U příležitosti summitu NATO v Chicagu roku 2012 zahájila Amnesty International letákovou kampaň, která vyzývala NATO k „udržení pokroku“ v zájmu afghánských žen, aniž by vysvětlovala, či si dokonce kladla otázku, jak vůbec může vojenská organizace takového cíle dosáhnout.)

Oblíbeným tématem proti-protiválečné levice je obviňování těch, kteří odmítají vojenské intervence, z „podpory diktátora“, jímž se míní vůdce země, která byla aktuálně vybrána za cíl. Problém spočívá v tom, že každá válka je ospravedlňována masivním propagandistickým úsilím, které je založeno na démonizaci nepřítele, zejména nepřátelského vůdce. Účinně čelit této propagandě lze tak, že se zločiny připisované nepříteli zasadí do kontextu a porovnají se zločiny strany, kterou bychom měli údajně podporovat. Tento podnik je nutný, ale riskantní; sebemenší omyl bude neustále používán proti nám, zatímco veškeré lži proválečné propagandy budou brzy zapomenuty.

Již během 1. světové války byli z „podpory nepřítele“ obviněni britští pacifisté a Bertrand Russell. Když ale odsuzovali spojeneckou propagandu, nebylo to z lásky k německému císaři, ale z mírových pohnutek. Proti-protiválečná levice ráda odsuzuje „dvojí měřítko“ důsledných pacifistů, kteří kritizují zločiny vlastní strany mnohem ostřeji než ty, které jsou připisovány momentálnímu nepříteli (Miloševićovi, Kaddáfímu, Assadovi a dalším). Toto „dvojí měřítko“ je ale pouze nutný výsledek záměrné a legitimní volby, tj. odporovat válečné propagandě vlastních médií a politických vůdců (na Západě), propagandě, která je založena na nepřetržité démonizaci napadeného nepřítele společně s idealizací útočníka.

Proti-protiválečná levice nemá žádný vliv na americkou politiku, což ale neznamená, že nemá žádný dopad. Její záludná rétorika slouží neutralizaci míru a protiválečných hnutí. Také znemožňuje, aby jakákoliv evropská země zaujala nezávislý postoj, jak to učinila Francie za De Gaulla, či dokonce za Chiraka, nebo Švédsko za Olofa Palmeho. Dnes by takový postoj byl neustále napadán proti-protiválečnou levicí za přizvukování evropských médií jako „podpora diktátorům“, další „Mnichov“, či „zločin lhostejnosti“.

To, čeho se proti-protiválečné levici podařilo dosáhnout, je zničení svrchovaného poměru Evropanů vůči Spojeným státům a eliminace jakéhokoli nezávislého levicového postoje, pokud jde o válku a imperialismus. Proti-protiválečná levice také přivedla většinu evropské levice k přijetí stanovisek, které jsou v naprostém rozporu s postoji latinsko-americké levice a k pokládání za nepřátelské takové země jako je Čína a Rusko, které usilují o obranu mezinárodního práva, což by skutečně dělat měly.

Když média oznámí, že bezprostředně hrozí nějaký masakr, často slýcháváme, že je „urgentní“ nějaká akce k záchraně údajných budoucích obětí, a že není možné ztrácet čas ověřováním těchto faktů. Tak tomu může skutečně být, pokud hoří budova v něčím bezprostředním sousedství, jenomže podobná naléhavá nutnost v souvislosti s jinými zeměmi ignoruje skutečnost, že ve zpravodajství o zahraničních událostech často převládají manipulace s informacemi či prostě jen omyly a konfuze.

Dojde-li ve světě k nějaké politické krizi, okamžitý reflex „musíme něco udělat“ potlačí schopnost levice seriózně uvažovat o tom, co by šlo kromě vojenské intervence udělat jiného. Jaké nezávislé šetření by mohlo být provedeno, abychom pochopili příčiny konfliktu a možná řešení? Jaká má být role diplomacie? Převládající obrazy neposkvrněných rebelů, tak drahých levici díky tomu, že si idealizuje minulé konflikty, zvláště občanskou válku ve Španělsku, brání dostatečné reflexi. Brání realistickému zhodnocení poměru sil a pochopení příčin ozbrojených povstání v dnešním světě, velmi odlišných od situace ve 30. letech, jež představují oblíbený zdroj pěstěných legend západní levice.

Je rovněž pozoruhodné, že se valná část proti-protiválečné levice kloní k všeobecnému odsuzování revolucí v minulosti – protože vedly k Stalinovi, Maovi, Pol Potovi atd. Nicméně dnes, když jsou oněmi revolucionáři (Západem podporovaní) islamisté, máme věřit, že vše dopadne dobře. A co „poučení z dějin“, že násilné revoluce nejsou nutně nejlepší nebo jedinou cestou, jak dosáhnout společenské změny?

Alternativní politika by se měla odvrátit od té, kterou v současné době zastává proti-protiválečná levice, o 180 stupňů. Místo volání po dalších a dalších intervencích, bychom měli po našich vládách požadovat striktní dodržování mezinárodního práva, nevměšování se do vnitřních záležitostí jiných států a spolupráci namísto konfrontace. Nevměšovaní se netýká pouze vojenských intervencí. To samé platí i pro sféru diplomatickou a ekonomickou: žádné jednostranné sankce, žádné vyhrožování během vyjednávání a rovné zacházení se všemi státy. Místo neustálého „kritizování“ představitelů zemí jako je Rusko, Čína, Írán a Kuba za porušování lidských práv, což proti-protiválečná levice dělá ráda, bychom měli naslouchat tomu, co mají na srdci, vést s nimi dialog a pomoci našim spoluobčanům pochopit odlišné způsoby uvažování ve světě, včetně kritiky, kterou mohou vůči našemu počínání uplatňovat jiné země. Kultivace takového vzájemného porozumění by v dlouhodobém horizontu mohla být tou nejlepší cestou, jak zlepšit stav „lidských práv“ na celém světě.

Rychlé řešení ve věci porušování lidských práv nebo politických konfliktů v zemích jako je Libye či Sýrie by to nepřineslo [článek je z roku 2012, pozn. překl.] Je ale k dispozici nějaké jiné? Politika vměšování zvyšuje napětí a vede k militarizaci ve světě. Země, které se cítí být touto politikou dotčeny, a je jich mnoho, se brání, jak mohou. Démonizační kampaně brání mírovým vztahům mezi národy, kulturní výměně mezi občany a nepřímo také rozkvětu skutečně liberálních idejí, které obhájci vměšování, jak tvrdí, prosazují. Tím, že proti-protiválečná levice opustila jakýkoli alternativní program, se fakticky vzdala sebemenší možnosti ovlivňovat dění ve světě. Její „pomoc obětem“, kterou hlásá, se ve skutečnosti nekoná. Kromě ničení veškerého odporu vůči imperialismu a válce nedělá nic. Těmi jedinými, kdo reálně něco dělá, jsou ve skutečnosti americké administrativy. Spoléhat se na ně při péči o blaho národů světa je postojem naprostého zoufalství. Toto zoufalství odráží způsob, jakým větší část levice reagovala na „pád komunismu“, když přijala za svou politiku, která byla přesným opakem politiky zastávané komunisty, zvláště v mezinárodních záležitostech, v rámci kterých byla opozice vůči imperialismu a obrana státní suverenity rostoucí měrou démonizována jako „pozůstatek stalinismu“.

Intervencionalismus a evropský konstrukt jsou politikou pravice. To první je spojeno s americkým tažením za globální nadvládou. To druhé je rámcem pro podporu neoliberální ekonomické politiky a zničení sociální ochrany. Je paradoxní, že obé bylo do značné míry ospravedlňováno „levicovými“ myšlenkami lidských práv, internacionalismu, antirasismu a antinacionalismu.

V obou případech našla levice, která byla po pádu sovětského bloku dezorientovaná, svou spásu v přilnutí k „velkodušnému a humanitárnímu“ diskurzu, který je naprosto neschopen analyzovat poměr sil v současném světě. S takovou levicí pravice svoji vlastní ideologii ani nepotřebuje, vystačí si s lidskými právy.

Obě tyto politiky, intervencionalismus a evropský konstrukt, se dnes nicméně dostaly do slepé uličky. Americký imperialismus čelí obrovským nesnázím, jak ekonomickým, tak diplomatickým. Americké intervenční politice se podařilo, že se dnes značná část světa staví proti USA. Dnes již málokdo věří v „jinou“ Evropu, sociální Evropu, přičemž ona stávající Evropská unie příliš mnoho nadšení mezi pracujícími nevyvolává. Z těchto selhání má samozřejmě prospěch výhradně pravice a krajní pravice. A to vše pouze kvůli tomu, že valná část levice přestala bránit mír, mezinárodní právo a státní suverenitu, jež jsou podmínkou demokracie.

Zdroj: www.counterpunch.org,

překlad: Karel Hyka

Speciální služby proti Islámskému státu: Úder hrozí celému světu

$
0
0


3.8.2015   IA Regnum a E-republika

Teroristé Islámského státu mohou udeřit v jakémkoli regionu světa, ale podle názoru expertů existují území s velmi vysokým a velmi nízkým rizikem.

Ve středu, 29. července 2015, bylo v Jaroslavli zahájeno Zasedání velitelů speciálních služeb, orgánů bezpečnosti a pořádkových orgánů zahraničních států – partnerů FSB RF. 

Akce trvala dva dny, účastnilo se jí 92 delegací ze 64 zemí. Své představitele na zasedání vyslaly OSN, ŠOS, SNS a dokonce i EU. Hlavním tématem jednání bylo sjednocení akcí proti uskupení Islámského státu, který je v Rusku vyhlášen teroristickou organizací.

Akce se účastnily delegace CIA, FBI, Národního protiteroristického centra USA, speciálních služeb Německa, Francie, Číny, Indie, Izraele, Saudské Arábie.

Při zahájení XIV. Konference vystoupil ředitel Federální bezpečnostní služby Ruska Alexandr Bortnikov. V dnešních dnech Islámský stát podle jeho slov připravuje své vojáky vskutku masově a v důsledku toho se dá očekávat, že teroristé budou směřovat do jiných zemí proto, aby tu rozvraceli bezpečnost těchto států zevnitř.
 

Islámský stát míří do celého světa.

"Příprava cizích vojáků-teroristů je masová. ISIL poté, co sjednotil pod svým praporem různorodá teroristická uskupení, aktivně verbuje nové sympatizanty v celém světě,"řekl Bortnikov.

Podle jeho slov teroristé, kteří prošli v táborech ISIL psychologickou průpravou a diverzně-teroristickou přípravou, následně získali vojenskou zkušenost v "horkých bodech" a využívajíce kanálů nelegální migrace se nyní "rozbíhají" po naznačených oblastech: "Jejich cílem je vytvoření konspiračních buněk, verbování vojáků, podrývání vnitřní bezpečnosti a teritoriální celistvosti státu."

Přitom si Bortnikov postěžoval na to, že světové společenství na podobné projevy terorismu nereaguje dostatečně rychle: "Islamisté toho využívají, upevňují své pozice na Blízkém východě a v severní Africe a míří do Evropy a Asie. Bandité přešli od taktiky nanášení přesných úderů k uskutečňování plnohodnotných válečných operací a vedení vojenských akcí s použitím těžkých druhů zbraní."


Za úspěchem ISIL stojí internet a zdroje financování

Šéf FSB zdůraznil, že představitelé Islámského státu aktivně využívají internet, kde rozšiřují ideje radikálního islámu se zvláštním důrazem na svoji zdánlivě mesiášskou roli a vyzdvihují teror jako jediný způsob boje proti nevěřícím: "Důmyslně využívají růst nedůvěry občanů ke státním strukturám, zklamání ze ztráty tradičních křesťanských a muslimských hodnot, pohlaváři a verbíři ISIL se snaží mobilizovat pod svým praporem široké masy obyvatelstva, přičemž sázejí především na mládež."

Přitom Bortnikov poznamenal, že financování Islámského státu se zabezpečuje pomocí obsazení ropných nalezišť a plynovodů v Sýrii a Iráku, nezákonného obchodu s energetickými zdroji, také získáváním finančních bonusů od svých zahraničních příznivců.
 

Společným úsilím k boji s terorismem

Zdravici účastníkům zasedání poslal i prezident Ruska Vladimír Putin. Vyjádřil znepokojení nad rostoucí aktivitou Islámského státu v celém světě, zvlášť v regionech Blízkého východu a severní Afriky.

"Vaše fórum, na kterém se sešly delegace z desítek států, už mnoho let představuje žádoucí prostor pro posouzení širokého spektra profesionálních problémů, výměny zkušeností a vypracování nejefektivnějších modelů spolupráce," píše se v textu zdravice, kterou přečetl Alexandr Bortnikov.

Putin poznamenal, že téma setkání v Jaroslavli je velmi aktuální a ž konference je věnována otázkám efektivní reakce na globální výzvy: "Zvláštní nebezpečí dnes představuje rostoucí teroristická aktivita, přerůstání kriminální činnosti radikálních uskupení do mezinárodní organizované zločinnosti. Neobyčejné znepokojení vyvolává situace na Blízkém východě a v severní Africe. Teroristé se pokoušejí využít tento region jako svůj prostor, verbují a učí nové vojáky, kteří mohou být použiti pro destabilizaci jiných států."

Prezident Ruska je přesvědčen, že dosáhnout značných výsledků v boji s rostoucí hrozbou je možné pouze cestou důsledné a systémové práce a společně sladěného úsilí – na pevném základě mezinárodního práva.

Hlava státu zvlášť zdůraznila, že promyšlené a konstruktivní diskuse "seriózně přispějí k upevnění partnerství mezi speciálními službami a pořádkovými orgány našich zemí."
 


Úder hrozí Evropě a Rusku

Pro teroristy z Islámského státu neexistují výjimky, co se týče útoků a verbování přívrženců – jsou zaměřeni jak na Evropu, tak na Rusko a Asii. Toto mínění v rozhovoru s korespondentem IA Regnum vyjádřil vedoucí oddělení pro evropskou bezpečnost Institutu Evropy Ruské akademie věd Dmitrij Danilov. "ISIL nedělá výjimky mezi evropskými zeměmi, i když je možné zmínit v prvé řadě země jihu EU: Francii, Itálii, Španělsko, Německo, možná Řecko. Za hranicemi ještě Turecko jako člen OBSE a NATO. Nevylučoval bych ani Rusko, protože z čistě geografického hlediska je akční zóna ISIL dostatečně blízká ruskému teritoriu. A z hlediska geopolitického – mám na mysli ruské zájmy a styky se střední Asií – se Rusko nemůže chápat jako terra incognita,"řekl Danilov. Nepochybuje o tom, že střední Asii a Kavkaz lze v tomto ohledu chápat nejen jako kanály pro bezprostřední průnik Islámského státu, ale i jako další možná….. "Abyste oslabili nepřítele, musíte ho oslabit zevnitř. V tomto smyslu jsou pro ISIL Evropa a Západ nepochybní nepřátelé. Proto se ISIL snaží bezprostředně oslabit frontu boje proti sobě a rozložit ji zevnitř. V tomto kontextu je plně přirozené, že základní cíle ISIL jsou klíčové země tzv. kolektivního Západu neboli Euroatlantického společenství."
 

Balkán ne, ale Asie

Ředitel centra analýzy blízkovýchodních konfliktů Institutu USA a Kanady Alexandr Šumilin je přesvědčen o tom, že na rozdíl od balkánského regionu jsou střední Asie a Zakavkazsko nejvhodnějšími zónami pro rozšíření činnosti ISIL. "Pod hrozbou možného úderu se nacházejí stále tytéž země a není jich mnoho: Velká Británie, Francie, Německo, trochu Itálie, Španělsko. Jsou země s velkým množstvím muslimských enkláv. Pokoušejí se je zapojit do činnosti a umístit mezi ně své agenty – tak tomu bylo vždycky. Nic nového nevymysleli. Pod hrozbou napadení se nacházejí vůbec všechny země, to může být také pravda, i když si nemyslím, že Polsko nebo Bulharsko někoho silně vzrušují. Celkem vzato jsou to především tahouni z řad evropských zemí a země, v nichž se koncentrují muslimská společenství,"řekl korespondentovi IA Regnum Šumilin.

Podle jeho slov nejsou balkánské země v tomto ohledu pro ISIL prvořadé: "Šance tu jsou vždycky, ale tady jich je minimum. Vysvětlení je prosté: muslimům z Bosny a Kosova byla přiznána jejich práva a identita. Liší se od muslimů ze severní Afriky a Blízkého východu tím, že žijí v zóně umírněného a dokonce slabého islámu a islamismu. Jestliže budeme hovořit o normálním, umírněném a radikálním islámu, Balkán se nachází v zóně normálního islámu. Pracovat tam jako kazatel radikálního islamismu je mnohem složitější než ve Velké Británii nebo Francii. Titíž muslimové z Bosny se mohou stát oběťmi, ne sympatizanty ISIL."

Šumilin souhlasil s míněním expertů v tom, že základní hrozba ISIL na adresu Ruska může přijít ze strany Kavkazu a střední Asie. "Tato situace je dána historickými, demografickými příčinami, variantní radikalizací islámu. Situace zde je protikladná Balkánu: jestliže ten je zónou klidu, obtížnou pro práci ISIL, zóna Zakavkazska a střední Asie je vhodná pro extremisty jako žádná jiná."Připomeňme si, že Islámský stát je podle mínění světového společenství dnes největší hrozbou pro obyvatelstvo celé planety. Teroristická organizace působí především na území Iráku a Sýrie. V červnu 2014 vyhlásila světový chalifát. Vojáci Islámského státu vedou akce v řadě vojenských konfliktů, ale také uskutečňují teroristické akty. Kromě toho se ISIL zabývá verbováním nových přívrženců po celém světě.

Poznamenejme také, že v Rusku je Islámský stát prohlášen za teroristickou organizaci a je zakázán.


Překlad: Alena Mikulášková

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu E-republika přispět, klikněte zde. Děkujeme!





 

Související články:

Bitva o Oceánii

$
0
0

Sergej Balmasov
3.8.2015 Zvědavec
Důvod skandálu z r. 2015 souvisel se sadou výzvědných údajů novozélandské Bezpečnostní výzvědné služby pro NSA, což zvýšilo konkurenci mezi velkými mocnostmi světa ve snaze získat kontrolu nad tímto regionem strategického významu. Tato situace prospívá Rusku přímo.

Nedávná odhalení amerického přeběhlíka E. Snowdena ohledně novozélandské špionáže v americkém zájmu způsobila velký povyk, kdy se během jara 2015 zvýšilo napětí ve vztazích mezi touto zemí a dalšími státy regionu.

Oficiálně Wellington vysvětluje své činy vynucenou obranou proti terorismu. Taková hrozba skutečně existuje a je demonstrována zintenzivněnými wahabistickými aktivitami, zaznamenanými již v r. 2013 ve Francouzské Polynésii. Nicméně závažnost této hrozby je silně přeháněna a pokusy Nového Zélandu ospravedlnit své činy jsou prostým maskováním operací pro globální špionážní program Pěti očí (Five Eyes), prováděný společně s USA, Británií, Kanadou a Austrálií.

Čínská ofenziva

Obavy Washingtonu jsou skutečně celkem oprávněné. Čína se pokoušela usadit v Oceánii od počátku tisíciletí. Za svůj úspěch vděčí účinnému použití tak zvané „šekové diplomacie“, obvykle ve formě finanční pomoci či poskytování pomoci na infrastrukturu a komunální projekty (letiště, přístavy, silnice, hotely) chudým ostrovním zemím. Takováto diplomacie pomohla vyřešit problémy s nezaměstnaností v regionu, něco, čeho Západ dosáhnout nemohl, a posílila autoritu Říše středu.

Čína přeměňuje takovéto úspěchy na politické výhody tím, že zpochybňuje vedoucí roli Západu v regionálních organizacích Oceánie. Navíc Číňané používají nejen „šekovou diplomacii“, ale také aktivně lobbují za zájmy států Oceánie v mezinárodních organizacích, což posiluje autoritu Říše středu ještě více.

Postavení Číny v ekonomice zemí Oceánie neustále sílí. Například 16 až 32% jejich GNP, či až třetina jejich rozpočtů (Tonga, Samoa a Cookovy ostrovy) jsou poskytovány Čínou. Z velké části to lze přisoudit používání takových nástrojů měkké moci Čínou, jako čínské komunity žijící v zemích Oceánie, které získaly kontrolu nad nejziskovějšími odvětvími. Míra jejich vlivu je odrážena faktem, že etničtí Číňané se již dostali k moci v Papui Nové Guinei, Francouzské Polynésii, Kiribati a na Šalamounových ostrovech.

Zástupci čínských komunit ve vládních institucích na územích a ve státech Oceánie aktivně lobbují za zájmy Pekingu, zajišťují zjednodušený vízový režim pro „pevninské“ Číňany, pod záminkou, že je potřeba přilákat turisty a práci z Číny, a dochází ke značnému rozšiřování ekonomických vztahů.

Od r. 2006 Čína přeměňuje tyto úspěchy v politické výhody tím, že zpochybňuje vedoucí roli Západu v regionálních organizacích Oceánie. Navíc Číňané používají nejen „šekovou diplomacii“, ale také aktivně lobbují za zájmy států Oceánie v mezinárodních organizacích, což posiluje autoritu Říše středu ještě více. To je vážný geopolitický nárok na vedení v regionu.

Čína také dokázala získat země Oceánie na svoji stranu kvůli loajalitě k místním „nedemokratickým režimům“ (například Fiji, po vojenském puči). USA se pokusily zablokovat novou vládu, ale bez úspěchu, protože Čína nabídla této zemi finanční podporu a pomoc při zajišťování námořních hranic.



Kanadská mezinárodní rada, program Pět očí (Five Eyes)

Geostrategický význam Oceánie

Za zvýšenou pozorností věnovanou Oceánii je řada faktorů. Je to region s habitaty cenných komerčních ryb, velkými zásobami nerostných surovin, ropnými a plynovými poli, ložisky neželezných a vzácných kovů. Obzvláštní význam mají splavné vodní cesty spojující severní a jižní Ameriku na jedné straně a východní Asii s Austrálií na druhé. V dlouhodobé perspektivě lze přístavní infrastrukturu regionu použít k výzkumu Antarktidy a blízkých území. Jinými slovy, v sázce jsou masivní biologické zdroje, suroviny a splavné trasy.

USA se pokouší taková centra, která normálně slouží jako stanice pro sledování startů raket a operací námořních lodí a letadel, eliminovat. Konkrétně Washington uvádí „význam některých území Oceánie, například Marshallových ostrovů, pro rozvoj protiraketového obranného systému“.

Francie mezi USA a Čínou

Konkurování si Washingtonu a Pekingu v Oceánii je ještě komplikovanější kvůli přítomnosti dalšího regionálního uchazeče o vedoucí pozici.

Souboj Washingtonu a Pekingu o Oceánii je ještě komplikovanější kvůli přítomnosti dalšího adepta na vedoucí pozici v regionu. Protože Francie ovládá rozsáhlou oblast Francouzské Polynésie a Nové Kaledonie, nárokuje si právo na udržení statutu světové velmoci. Záměr Francie i nadále ovládat tato území je v rozporu se snahou USA a Číny „dekolonizovat“ tento region.

Aktivní pokusy vytlačit Francii z Oceánie započaly v 80. letech. V té době používaly USA protesty domorodců stavících se proti programu francouzských jaderných testů, které Washington označil za hrozbu „regionální bezpečnosti a porušování práv domorodců“.

Nový Zéland, který se stal logistickým a tranzitním centrem aktivit Greenpeace, hrál v realizaci amerických proti-francouzských plánů zvláštní roli. Země usilující o vytlačení Francie z regionu použily tuto organizaci jako nadnárodní nástroj. Greenpeace dokázala „rozdráždit“ a postavit místní obyvatelstvo proti francouzským úřadům. V té době čelila Paříž nebezpečným problémů v mezinárodních vztazích.

Francie byla nucena provést odplatu a její reakce byla použita proti ní. V r. 1985 francouzská tajná služba potopila Rainbow Warrior I, která byla vlajkovou lodí flotily zelených, a byla na cestě na atol Mururoa, s cílem rozdmýchat proti-francouzské protesty ve světě. Agenti tajné služby DGSE, kteří byli na likvidační misi, nedokázali operaci udržet v tajnosti a byli odhaleni. Po této události dosáhly proti-francouzské protesty ve světě svého vrcholu. Počínaje 80. léty docházelo k mnoha pokusům o destabilizaci politické situace v Nové Kaledonii a Francouzské Polynésii, kde byla povzbuzována separatistická hnutí mezi Kanaka Maoli a Polynésany.
 
CSIS, asijský vojenský personál; AMTI: 18 map, které vysvětlují námořní bezpečnost v Asii






















Spolu s USA byla obzvláště aktivní ve snaze vyhnat Francouze z regionu i Austrálie. Důvod je zjevný: Francie vždy představovala konkurenci pro anglo-saský svět jak v geopolitice (například v jihovýchodní Asii a Africe), tak v kulturní/ideologické sféře.

Akce s cílem narušit vliv Francie v Oceánii byly úspěšné. V důsledku větších etnických a politických konfliktů ve francouzských zámořských územích byla Paříž nucena poskytnout nezávislost Vanuatu a souhlasit s dekolonizací Nové Kaledonie do r. 2023. Americké zdroje zdůraznily, že pokud by francouzské úřady nedodržely své závazky, mohly by čelit destabilizace opět.

Postup Číny byl pro francouzský vliv v regionu ještě destruktivnější. Jedním z indikátorů fiaska Francie je přesměrování vývozu černých perel do Číny, což je nejziskovější průmysl místní ekonomiky. Stejný obrázek lze vidět v zemědělství zemí Oceánie, které je cílem aktivních čínských investic.

V r. 2013, na žádost Číny, přijalo Valné shromáždění OSN rezoluci podporující nezcizitelné právo lidí ve Francouzské Polynésii na sebeurčení, v souladu s kapitolou XI Charty OSN. Toto rozhodnutí bylo přijato bez hlasování, na základě konsensu, což zabránilo Západu postavit se Pekingu z trucu, bez ohledu na ukázkové negativní reakce na jeho akce.

Nicméně rivalové Paříže čelí výzvě: nejen, že musí vytlačit z regionu rychle degradující francouzskou moc, ale také zabránit Číně získat kontrolu nad francouzskými územími.

Ačkoliv není závazné, donutilo rozhodnutí VS OSN Paříž stanout před nutností usnadnit a urychlit proces sebeurčení a učinit ho spravedlivým a platným. Nicméně Francie se pokouší vnějšímu tlaku vzdorovat a uvedla, několik dnů před přijetím rezoluce Valného shromáždění, že stoupenci myšlenky nezávislosti prohráli místní volby.

Avšak separatisté podporovaní Čínou odmítli porážku akceptovat a tvrdili, že volby „nelze považovat za referendum“ o budoucnosti dotyčného území (1, 2).

Tento postoj, ačkoliv v zastřené formě, byl podpořen USA, jakož i těmi, kteří nepovažovali porážku separatistů za důvod k odmítnutí další podpory. Podle názoru mnoha amerických expertů mohou být výsledky dosažené ve volbách stoupenci nezávislosti „důsledkem podvodu a tlaku na místní obyvatelstvo ze strany Francouzů“.

V r. 1985 francouzská tajná služba potopila Rainbow Warrior I, vlajkovou loď flotily zelených, na cestě k atolu Mururoa, s cílem vyprovokovat protifrancouzské protesty ve světě

Mezitím, po hlasování ve VS OSN, pokročil boj proti „francouzskému dědictví“ do nové fáze. Jak zuřivé to bylo demonstruje informační válka, která zuřila proti Francii v 80. a 90. letech, se spekulacemi na téma skutečného rozsahu radioaktivního zamoření Oceánie v důsledku jaderných testů. Cílem bylo zvýšit obecnou nespokojenost a přitvrdit požadavky ohledně kompenzací za „zničení jedinečného prostředí regionu“.

Na pozadí posilování pozice Číny se ztráta francouzského vlivu v Oceánii stává stále zjevnější. Nová pro-čínská orientace bývalého vůdce pro-francouzské „strany“ Gastona Flosse toho může být důkazem. Není náhoda, že v září 2014 byl vyšetřován kvůli korupci, kdy měl přijímat úplatky od Číňanů a podepsat „destruktivní dluhové dohody“. To zdůrazňuje krizi v Pacifiku, kdy jsou francouzské úřady podkopávány zároveň i Američany.

USA připomněly Francii, že „sebeurčení domorodců je stále považováno regionálním a mezinárodním společenstvím za požadovaný výsledek“ a varovaly před zvýšením mezinárodního tlaku tímto směrem.

Aby podkopali francouzský statut v Oceánii, rivalové Paříže nadále používají jako nástroj záležitosti životního prostředí. Konkrétně uvádí, že před opuštěním Mururoy a Fangataufy došlo k vážným nehodám (1) a že informace o nich byly Francouzi utajeny.


Konfrontace v perspektivě

Další střety dvou velmocí v Oceánii nevyhnutelně vytlačí z regionu slabé konkurenty, jejichž zájmy budou sloužit jako nástroj ve sporu mocnějších států.

Lze oprávněně předvídat, že v budoucnu rivalové Francie zintenzivní své akce podkopávání, kdy je jejich konečným cílem naprosté vyhnání Francie z Oceánie.

Přítomnost francouzských ozbrojených sil byla doposud hrází v boji za zachování vlivu Francie. Spojené státy obvinily Francii z militarizování Pacifiku a požadovaly, aby Francie zredukovala svoji vojenskou přítomnost v regionu.

Jaderné pokusy ve francouzské Polynésii; francouzský jaderný test „Canopus“ na atolu Fangataufa, 24. srpna 1968

Tím Washington ohrožuje Paříž v maskované formě. Americké zdroje uvádí, že budoucí akce Francie ovlivní její vztahy s Austrálií přímo. Varují rovněž, že situace ve Francouzské Polynésii se může vyvinout v souladu se scénářem Nové Kaledonie.

Nicméně rivalové Paříže čelí výzvě: nejen, že musí vystrnadit z regionu rychle degradující francouzskou moc, ale musí také zabránit Číně získat kontrolu nad francouzskými územími.

Obecně jsou vyhlídky Francie na udržení si svého pacifického dominia nevalné. Hrají zde roli také objektivní faktory, včetně geografické vzdálenosti dotyčných území od Paříže, která není schopna podniknout rychlou akci podle změn v situaci a také nemůže konkurovat Číně, co se týká vlivu.

Je zjevné, že další střety dvou velmocí v Oceánii nevyhnutelně vystrnadí z regionu slabé konkurenty, jejichž zájmy budou použity jako nástroj ve sporu mezi mocnějšími státy. Bylo tomu tak v r. 1954, kdy byla bitva mezi USA a Čínou o Indočínu hlavním důvodem, že Francie přišla o pozice. Ale i když francouzské kolonie získají nezávislost, je nepravděpodobné, že taková nezávislost bude skutečná. Perspektivně lze, pod americkým dozorem, svěřit francouzská území a další ostrovy Austrálii a Novému Zélandu, americkým „správcům“ regionu, zatímco ostatní státy a území Oceánie budou postupně absorbována zónou zodpovědnosti Číny.

Sféry vlivu by mohly nabýt svého konečného tvaru v příštích několika letech. Nicméně to neznamená, že Peking bude ochoten dodržovat tyto dosti pomyslné dohody bezpodmínečně.

Čína demonstruje své odhodlání účastnit se výzkumu Antarktidy, proto bude pod rostoucím tlakem, aby získala patřičnou stálou základnu. Je celkem možné, že Francouzská Polynésie, kde je infrastruktura aktivně rozvíjena v tuto chvíli Čínou, bude zvolena jako taková přechodná základna.

v. Zveg, druhá bitva o Virginia Capes, 1962. Prochor Tebin: Vynořující se trendy v námořním pluralismu


Zvýšená konkurence v Oceánii – co to znamená pro Rusko

Vyhlídky na zostřené střety zájmů předních velmocí v jižním Pacifiku přinesou Rusku přímý prospěch. Posunutí místa soupeření do vzdáleného jižního Pacifiku samozřejmě převede pozornost a zdroje velkých států, které jsou konkurenty Ruska tím či oním způsobem, tam, či, možná, to aktivuje konfrontaci v budoucnu.

Přetváření sfér vlivu v Oceánii nebude pro Rusko fatální. Navíc je v zájmu Moskvy podpořit v tomto boji Čínu, která posiluje svoji pozici na územích daleko od Ruska. Pozitivní reakci Číny na zvýšenou přítomnost Ruska v dalších regionech světa lze oplátkou očekávat také.

1. Stanley D. South Pacific Handbook. Ottawa, 2004. Str. 262.

Battle for Oceania vyšel 25. června 2015 na russiancouncil.ru. Překlad v ceně 933 Kč Zvědavec.


Mohou děti z Klokánků „příčinně či věcně“ za to, že běženci dostanou šest tisíc euro na osobu, zatímco ony nic...?

$
0
0
Břetislav Olšer
3.8.2015  blog autora

Prezident Zeman sleduje situaci týkající se Klokánků a vyjádřil lítost, že se doposud nepodařilo nalézt 30 milionů korun pro Klokánky, které pečují o české děti, byť částka pro imigranty bude řádově vyšší. Za dobrotu na žebrotu...

Za to hlavu státu média osočila z údajně osobitého křupanství... Zajímá ale osamělé a nešťastné děti v Klokánku, jestli jejich 30 milionů jsou peníze jiné než peníze pro uprchlíky, že jsou dle redaktora LN Zvěřiny, jak včera napsal, úplně z jiných kapes a mezi těmito výdaji neexistuje žádná příčinná ani věcná spojitost? Zeman je jako králi Midas; ten na co sáhl, to proměnil ve zlato, Zeman, co řekne je jen podlost, urážka, vypočítavost... Holt, prezidentovo "osobité křupanství"... zlo, hulváctví a nevraživost... A kvůli "přivandrovalcům musí trpět naše děti..." Ministryně práce a sociálních věcí se signifikantním příjmením Marksová si prý "proklepne zadlužené Klokánky" a pak milostivě rozhodne o pomoci pro ně.



Děti z Klokánku? Kdepak, jen drobotina imigrantů ve Vyšních Lhotách, kde bude i 700 běženců z Afriky... Kolik to asi stálo? Míň než třicet melounů...? Snímek Břetislav Olšer

Napřed jí musí být předložen přesný popis, jak by byla použita mimořádná dotace státu na pomoc Klokánkům. Současné resumé zní: Ministerstvo 30 milionů zamítlo, jelikož fond dlouhodobě špatně hospodařil. Dlouhodobě, to znamená, že dlouhodobě to předtím nikomu na MPSV nevadilo? Ovšem Martin Zvěřina se do toho obul v Lidových novinách. Prezident republiky je údajně nešťastný člověk, co na okolí možná nechtěně, ale přesto působí svým konáním jako hnusným populistickým rozeštváváním.

Citace: „Klokánek je projekt Fondu ohrožených dětí, jehož cílem je nabídnout dětem namísto ústavní výchovy přechodnou rodinnou péči na dobu, dokud se nemohou vrátit zpět do své rodiny, nebo dokud pro ně není nalezena trvalá náhradní rodinná péče (osvojení, pěstounská péče, svěření do výchovy třetí osoby)...“ 

Omluvte se za pomluvy prezidentu Miloši Zemanovi, jenž řekl, že Islámský stát je rakovina, jež metastázuje…


Děti, které nemají ve své rodině dostatek zázemí a slušné zacházení, jsou umísťovány do ústavní výchovy, často zbytečně. Jejich rodina je sociálně slabá a místo, aby jí stát dal bydlení na nějaký čas i zadarmo, pošle raději děti do dětského domova. Přitom pokud je rodina schopna se o děti postarat, je pro ně tisíckrát lepší zůstat doma. A mnohokrát levnější pro stát – výdaje na dítě v ústavní výchově jsou dost vysoké...

Příběh pro pan Zvěřinu: „Matyáškovu šestnáctiletou maminku jsme přijali do Klokánku ještě před jeho narozením v lednu 2013, a to na žádost orgánu sociálně-právní ochrany dětí a poté na předběžné opatření. Dívka byla tehdy v sedmém měsíci těhotenství, otec jí zemřel a matka ji opustila. Ta často střídala partnery, pod vlivem jednoho z nich začala užívat drogy a nakonec bez dcery odešla neznámo kam. Nastávající maminka si tedy šťastného dětství moc neužila. Její umístění v Klokánku proto pro ni i její očekávané miminko znamenalo doslova záchranu...“


Děti jsou v Klokánku po přechodnou dobu, než se vyřeší situace, aby se mohly vrátit domů, nebo než se pro ně najde nová trvalá rodina. Pokud, bohužel, nevyjde ani jedno, mohou být u nás až do dovršení zletilosti. Co čeká běžence? Pokud získají české státní občanství, pak i všechna práva, které má každý z nás, tedy třeba i možnost účasti v jakýchkoli volbách...

Pan Zvěřina byl asi dítě vyžadující okamžitou pomoc, malé opuštěné děcko v krizové situaci, že tak dobře ví, jak tyto děti rozeznávají a berou v potaz, zde peníze určené jim nebo běžencům mají příčinnou či věcnou spojitost? Nechápe, že klokánkovské děti stejně jako běženci nemohou za to, že někdo zneužil pro ně peníze, nevyšel s nimi či "nedostatečně přizpůsoboval rozsah činností svým reálným finančním možnostem". Obě strany chtějí žít, ale jelikož ty děti jsou české a česká společnost zavinila jejich krizovou situace, měl by se také český stát nejdřív postarat o ně, a teprve poté se věnovat úplně cizím lidem, co někde ztratily svůj domov a hledají jako děti klokánků své nové místo ve společnosti.


Ví pan Zvěřina, co psali v novinách The New YorkTimes? Stačí si přečíst i konkurenční listy, aby byl i jinak jistě velmi sečtělý novinář v obraze, zvláště když sprostě haní hlavu státu, kterou osočuje z podlosti, nevraživosti, hulvátství a křupanství. Nemluví tak náhodou za sebe, nemá naopak on asi takové hnusné vlastnosti, co mají děti, které se do Klokánku nedostaly a svůj život strávily v rozličných ústavech a děcácích. Pardon, nechtěl jsem se pana Zvěřiny dotknout, pokud i on vyrůstal v podobném zařízení...youtube.com/watch?v=0pk52h5RAEs

The New Yorku Times dal slovo představitel Republiky Kongo u Organizace spojených národů (UN, OSN), Serge Boret Bokwango, jenž osvětlil svoje odmítání "uprchlické politiky" Evropské unie a vyjádřil se velmi drasticky: "Afričané, jež nyní vidím v Itálii, jsou doslova vyvrhelové a odpad Afriky. Prodají cokoli a kohokoli a zku.ví i sami sebe. Tito lidé vystupující po ulicích jako kramáři a slídící ulicemi měst za kořistí v žádném případě nejsou Afričani v Africe, bojující za obnovu a rozvoj svých zemí. Vzhledem k tomu se ptám sám sebe, proč Itálie a jiné evropské země a také arabské země dovolují a tolerují, aby se na jejich národních územích takové osoby zdržovaly. 


 
Pociťuji silný vztek vůči těmto přistěhovalcům z Afriky, jež se chovají jako krysy napadající města v Evropě, a silný stud za ně. Pociťuji ale také silný vztek a stud vůči těm vládám v Africe, které tomuto masovému odchodu svého odpadu do Evropy také ještě napomáhají." Toto stanovisko jednoho představitele Spojených národů zná patrně i vláda Německa. A navzdory tomu je i nadále snahou dostat do Evropské unie tohoto "odpadu" co nejvíc. A politici se dokonce nestydí tvrdit o něm, že to jsou "kvalifikovaní odborníci". Ti, co by dali přednost takzvanému "australskému modelu", nejsou v Evropské unii slyšeni..."

Nebo by chtěl náš mistr pera tzv. australský model? Lodě s "uprchlíky", přistižené australským námořnictvem nebo pobřežní stráží, nesmějí přistát a jsou poslány zpět. Kdo se utopí, zemře hladem nebo žízní, je si tím vinen sám. Nemusel se přece na takovou cestu vydat. Protože každý z těchto uprchlíků ví, že to, čeho se právě účastní, je ruská ruleta..

Ke konci června bylo u nás pro děti v potřených zařízeních kolem 120 volných míst, u pěstounů asi 75 a v dětských domovech téměř 300. Česká republika přijme během následujících dvou let 1 500 imigrantů, čtyřikrát větší Polsko se chystá těchto uprchlíků přijmout 2 000 a poloviční Slovensko 500. Nehledě na to, že současná kapacita uprchlických táborů v Česku stačí pouze na 700 obyvatel; budeme tedy muset vybudovat nová zařízení...

Inu, nezapomeňme však na šéfkomentátora Zvěřinu, jenž překonal sám sebe a dokázal vytvořit obdivuhodný pisatelský rekord - na zhruba dvaceti řádcích glosy vtěsnal asi tucet sprostých nadávek a invektiv vůči prezidentu republiky... Pokud bych ovšem já napsal jen jednu takovou urážku ve svém blogu, hned bych fičel do "soukromých" pro porušení etického kodexu blogera.... Ve jménu pravých zvěřinových hodů...

PS: Ozvali se hlavně zástupci "pražské kavárny" - Ondřej Neff , co si koupil pozemek na Měsíci, v komentáři na jím provozovaném webu Neviditelný pes říká: „Miloš Zeman, pokud bude chtít být podruhé zvolen, bude sahat ještě hlouběji do žumpy, konkurence je veliká. Má proti sobě silného soupeře. Přestože je cílová rovinka daleko, jeho soupeř Zdeněk Škromach už nasadil ostré tempo. Na svém facebookovém profilu už oznámil, že má sračku a že musí na hajzl pětkrát denně. To se bude líbit. Předák se sračkou jistě bude dobrý prezident, protože je lidovej,“ píše Neff s tím, že Miloš Zeman tedy musí hodně přitvrdit, aby Škromacha v míře buranství předhonil. „Ten poslední tah mu přinese body,“ je si jist Neff. „Opravdu, ty Klokánky ve srovnání s nějakými smradlavými migranty je třeba přidržet, že jo, Pepo!“ končí svojí náměsíčnou lež jako věž... Holt, pražská kavárna cápků se zkrátka nezapře...


Související:


Sobotka na prodej

$
0
0
Erik Best
4. 8. 2015   EB
Pokud vládní ministr naznačí v živém televizním vysílání, že jeho premiér slouží zájmům nejbohatšího člověka v zemi namísto zájmům svého státu, nejspíš by se to mělo ve večerních zprávách objevit jako hlavní událost. 

Místo toho v pátečníchzprávách České televize figurovali na prvních místech uprchlíci, vyplavené úlomky letadla a korupce ve fotbale. Korupce v dálničním mýtném si nevysloužila ani zmínku. Ale byl to právě zpravodajský kanál ČT, který ministr dopravy Dan Ťok v pátek použil jako médium, když se ohradil proti způsobu, jímž Bohuslav Sobotka v Radiožurnáluveřejně projevil své preference ohledně formy výběru mýta (rozšíření i na silnice nižších tříd) a technologie (satelity). Ťok konstatoval, že jeho šéf ve vládě v podstatě hodně určuje, kdo vyhraje tender na mýtné (společnost SkyToll skupiny PPF). Je pravda, že český předseda vlády je svým způsobem „ministr bez portfeje“, ale někdo by měl Sobotku důrazně upozornit, že pracovat bokem pro miliardáře není ten správný způsob, jak rozšiřovat premiérskou agendu.

Jimmy Carter: USA jsou oligarchií s neomezeným podplácením

$
0
0
Lubomír Man     
4. 8. 2015    zdroj
Jak na svém serveru uvádí P.C. Roberts, prohlásil někdejší americký prezident Jimmy Carter na Národní syndikátové rozhlasové show Toma Hartmana, že Spojené státy jsou v současné době „oligarchií, ve které „systém neomezeného politického podplácení“ vytvořilo „kompletní zkázu politického systému jako odměnu těm finančním přispěvatelům, kteří tuto zkázu způsobili“.

Jak demokraté, tak republikání, řekl dále,“ hledí na tyto podplácející sumy peněz jako na benefit pro ně samotné.“

Jimmy Carter takto odpověděl na Hartmanovu otázku, týkající se nedávného rozhodnutí Nejvyššího soudu USA ohledně financující kampaně Občané sjednocení.

NAD KNIHOU LADISLAVA ŠPAČKA O PREZIDENTU HAVLOVI

$
0
0
Rajko Doleček
3.8.2015

Nějak koncem června 2015 jsem si přečetl s velikým zájmem knihu našeho populárního učitele etikety Ladislava Špačka „Deset Let s Václavem Havlem“ (2012), ve které vtipně líčí své mnohaleté zkušenosti mluvčího prezidenta Havla. Jeho „střípky“ z cest a z různých setkání po celém světě se daly číst jedním dechem. Skoro jsem panu Špačkovi odpustil, že se snaží z prezidenta Václava Havla udělat téměř lidového světce, který si za své credo vybral krásné dávné heslo, že pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí. 


Odpustil jsem mu i to, že uváděl téměř prezidentovu abstinenci od alkoholu. Na obalu knihy zářila zlatá písmena jejího názvu, kde se v pravém dolním okraji dralo do popředí červené srdíčko, jak ho náš bývalý pan prezident měl ve zvyku občas kreslit, jako projev své lidskosti, své lásky k lidem.

Ale pak přišly dva šoky, jeden menší na stránce 135 v kapitolce „Cesta do NATO“ a druhý až trapný svým rozsahem dezinformací na stránkách 183 až 187 v kapitolce „KOSOVO“. To už nebyla ta celkem přijatelná až milá autorova licentia poetica. kterou spojoval a koloroval ty různé střípky z cest, událostí, rozhovorů, úvah. Tady to heslo o pravdě a lásce už zcela přestalo fungovat. Prezident Havel, jak ho líčil pan Špaček, bohužel vyměnil své heslo o pravdě a lásce za určitých situací za podporu zcela jednostranné a pravdě nekonečně vzdálené politice Západu (USA, Německo, Evropská unie, NATO), následkem které zbytečně umíraly po světě doslova statisíce lidí. Viz například dění od 2003 po agresi do Iráku, na základě trapných výmyslů. Docházelo k neuvěřitelnému ničení, k nebývalému růstu nenávisti, rozvracely se i celkem prosperující státy (Jugoslávie, Libye). Svá srdíčka prezident bohužel teď i pokrytecky kreslil dál, ale příliš často je doplňoval doporučením bombardování (tedy i ničení a zabíjení), tak jak to měla nejednou nevhodně použitá politika Západu za následek (Bosna, Kosovo, Irák, Libye, Sýrie).

Trapně zní pro toho věta, který osobně viděl následky na místě, že byl prezident Clinton „velmi vnímavý vůči středoevropským a balkánským problémům, hlavně dík své ministryni zahraničí…Madeleine Albrightové…“, kterou kdosi, ne bez vtipnosti, už před lety nazval „balkánskou řeznicí“, za její vedoucí roli při vzniku 78 dnů i nocí trvající NATO agrese a denně-nočního bombardování Srbska letectvem NATO v roce 1999. Vše na základě obrovských dezinformací a smyšlenek o událostech na Kosovu, o údajném masovém zabíjení a vyhánění kosovských Albánců z jejich domovů. A tajemník NATO Javier Solana pak nařídil NATO agresi, ve středu 24.března 1999, bez povolení Radou bezpečnosti, s tisíci mrtvých a zraněných civilů, s obrovským ničením infrastruktury, neuvěřitelnými materiálními škodami (já mnoho z nich viděl), s následnou ekologickou katastrofou země, vyvrcholenou zcela zbytečným a kriminálním použitím Američany raket s ochuzeným uranem nejen v Srbsku a na Kosovu, ale před tím i v Bosně. Po těch letech je už vidět vzestup výskytu rakoviny, malformací novorozenců, v oblastech, kde byl Američany ochuzený uran použit..

Pan Špaček téměř idylicky líčí ten protizákonný postup NATO a zcela nepravdivě uvádí, že zásah vznikl následkem násilného vyhánění Albánců (říká jim Kosovci) srbskými úřady (armádou i policií) a zapomíná, že útěk statisíců nastal až po zahájení plošného bombardování Kosova letectvem NATO. Vůbec se nezmiňuje o neuvěřitelných dezinformacích šířených v této souvislosti, kdy napřiklad David Scheffer, putující americký velvyslanec (ambassador at large) pro válečné zločiny, vykládal v květnu 1999 o nezvěstných a zřejmě mrtvých (feared dead) 100 000 až 225 000 albánských mužích a chlapcích mezi 14 až 59 lety. Ani prezident Clinton nebyl troškař. V zahradě Bílého domu 25.června 1999 na tiskové konferenci prohlásil, že v Kosovu leží desetitisíce povražděných Albánců. „Hitem“ se stala zpráva „očitého albánského svědka“, že Srbové povraždili 700 (!) Albánců a že mrtvoly poházeli do šachet dolu Trepča… Pak přišly strašlivé odhady (zprávy) od OSN o 44 000 pobitých Albáncích, to číslo bylo brzy „upraveno“ na 22 000, pak na 11 000 (je strašné takto mluvit o tisících mrtvých !). Nakonec se ale objevil i článek M.Farleyové „V Kosovu bylo dosud vykopáno 2 109 mrtvol“ - všech národností ! (Los Angeles Times 11.listopadu 1999) a A.Cockburna „Kde jsou doklady o genocidě kosovských Albánců ?“ (Los Angeles Times 29.října 1999). Mluvčí vyšetřující komise tribunálu v Haagu Kelly Moore prohlásil (prohlásila ?) 12.října 1999, že v šachtách dolu Trepča žádné mrtvoly ani jejich zbytky nebyly nalezeny… Ale moc se nešířila zpráva, že američtí letci (bombardovali z bezpečné výše 5 000 metrů) a jako „vedlejší ztráty“ (collateral damage) omylem zasáhli albánskou kolonu (mysleli, že je srbská) mezi Dečani a Djakovicí a za použití zakázaných kazetových bomb zabili 75 albánských civilů, včetně dětí (14.dubna 1999). Další „omyl“ se stal 13. května mezi Prizrenem a Suvou Rekou, kdy v albáncké koloně zahynulo 80 (!) civilů a mnoho dětí (mám obrázky z toho masakru), atd.. Náš pan prezident o tom všem nijak nemluvil. Jak by byl sklidil skutečný obdiv a přátelství, kdyby u svých amerických přátel (vždyť ho vítali v Kongresu ovacemi ve stoje !) zajistil rozumné řešení problému Kosova, a před tím v Bosně a Hercegovině (BaH) bez krveprolití, kde nikdo nebyl bez viny. Pan prezident pošlapal tradiční česko-srbské přátelství a celým svým vystupováním v létech 1993-1999 působil až trapně protisrbsky - viz např. jeho projevy za spektakulárního uvítání muslimského vůdce BaH Aliji Izetbegoviće na podzim 1995 v Praze - tehdy se premiér Klaus odmítl setkat s Izetbegovićem a odjel z Prahy. Nikdy se prezident Havel ani nepokusil vyslechnou i tu druhou, srbskou stranu a její problémy během konfliktu v Bosně a co jim předcházelo v poslední válce 1941-45. Nedržel se jedině správného již snad od římských dob přístupu za podobných situací Audiatur et altera pars - Ať je slyšena i druhá strana. Věřil jen tomu, co mu sděloval oficiální Západ, nic si neověřoval. Pro něho ty NATO bomby co zabíjely i Albánce i Srby byly „humanitární“. V pařížském Le Monde (29.dubna 1999) napsali téměř výsměšně prezidentova slova:„Během zásahu NATO na Kosovu se domnívám, že existuje element, který nelze popřít: nálety, bomby, nebyly vyvolány hmotným zájmem .Jejich povaha je výlučně humanitární…“ Když jsem to četl, nějak jsem se za ta slova styděl.

Pan Špaček píše o „chirurgické přesnosti“ NATO náletů. Musím ho tvrdě opravit. Jako předseda Českého nadačního fondů přátel Srbů a Černohorců jsem některá rozbombardovaná srbská města navštívil, například hornický Aleksinac, pak, dalo by se říci i jihosrbskou Guernicu Surdulicu, nedlouho po bombardování i Niš, kde jsem na obědě u rektora univerzity mluvil o událostech na Kosovu i s velitelem 3.kosovské armády generálem N. Pavkovićem…V Bělehradě byla vybombardována jedna z významných nemocnic. Byly zničeny rafinerie nafty, chemické závody (Pančevo, Novi Sad), ale i mnoho škol, zdravotnických zařízení, desítky významných mostů (např. tři u Nového Sadu přes Dunaj), atd.

Když Německem vyzbrojená a pod strategickým velením penzionovaných amerických generálů chorvatská armáda za letecké podpory NATO před 20 lety v srpnu 1995 vyhnala na 230 000 Srbů z jejich (a kolem 2 000 jich povraždila) staletých sídlišť v Chorvatsku (Kninska Krajina), prezident Havel nenašel slova útěchy pro vyhnané, nesponzoroval žádné rezoluce proti tomu, nenabídl jako Západem uznávaný a ctěný politik pomoc. Do té doby Srbové představovali kolem 12% obyvatel Chorvatska, pak jich zbyla už jen kolem 2,5%. Známý britský novinář Misha Glenny tehdy rozhořčeně napsal: -„Role Spojených států v chorvatské ofenzivě je skutečně hanebný a odporný šrám v amerických diplomatických dějinách“(The Boston Globe, 16.srpna 1995). To je jen tak pár informací a úvah po přečtení jinak velmi čtivé a vtipně napsané knihy našeho populárního učitele etikety pana Ladislava Špačka.

Ukrajina nasadí v boji proti Rusku speciální muslimský prapor

$
0
0

Mustafa Cemil
3.8. 2015  První zprávy
 

Ukrajinské ministerstvo obrany buduje muslimský prapor, který bude složený z Ázerbájdžánců, krymských Tatarů, Čečenců, Uzbeků a dalších národností. 


"Ministerstvo obrany rozhodlo o vytvoření muslimského praporu, který bude podřízen ministerstvu obrany a který bude nasazen hlavně na hranicích s Krymem v Chersonském kraji," oznámil Mustafa Cemil na takzvaném druhém světovém kongresu krymských Tatarů v Ankaře. Informace je uvedena na ukrajinském webovém portále podrobnosti s titulkem: "Generální štáb tvoří muslimskou prapor boje proti Rusku."

Podle Cemila v tomto praporu už vyjádřilo svou ochotu sloužit množství Ázerbájdžánců, Čečenců, Ingušů, Uzbeků a jiných národností, "kteří by chtěli přispět k obraně nezávislosti a územní celistvosti Ukrajiny."

"Tento prapor může být použit ke kontrole osob a zboží mezi Krymem a pevninou na Ukrajině a po osvobození Krymu z okupace, zde zajistí právo a pořádek," citovala Cemila zpravodajská agentura QHA.

"V Chersonském kraji považujeme za výhodné soustředit všechny naše krajany, kteří nyní byli nuceni opustit svou vlast a usadili se v jiných oblastech Ukrajiny. Tím dosáhneme několika cílů. První, žijí spolu ve svém jazykovém a náboženském prostředí, bude menší riziko ztráty jejich národní identity, a za druhé je to příležitost k vybudování a otevření národních škol a náboženských institucí ", dodal Cemil.


(rp,prvnizpravy.cz,ead,podrobnosti,foto:arch.)

Související: Erdogan: Turecko bude vždy podporovat krymské Tatary!

Nebude vítězů, pokud politici nedostanou zdravý rozum

$
0
0
Květa Pohlhammer Lauterbachová 
3.8.2015 E-republika

Posilování vojenské přítomnosti v Evropě a všechna cvičení v blízkosti Ruska, stejně jako uveřejnění doktríny PROJECT ATOM mohou vzbuzovat jenom jednu otázku: „Tak kdo je tady vlastně agresor?“ 

 

Může se stát, že se nám ještě bude stýskat po „staré dobré studené válce“ zachovávající rovnováhu sil a klid zbraní. Stane se tak, pokud bude pokračovat nadále strkání hlav do písku před hrozícím nebezpečím války a trvat vlažnost politiků a jejich neschopnost postavit se šířící se „Bílé nemoci“ čelem.

Bohužel žádného Karla Čapka není slyšet. Kulturní fronta jakoby ohluchla.
 

Emancipace… od míru

Stejně tomu bylo ve 30. letech. I tehdy doufali všichni pánové v politice, že když Hitler dostane Sudety, bude klid. Emancipace dnes pokročila. Válečné plány a pikle kují i ženy: skvělý to pokrok pro lidstvo! Na Ukrajině znova oprašují Julii Tymošenkovou, která by chtěla atomově vybombardovat Rusko, kandidátka na prezidentku Clintonová slibuje válku proti Íránu, Viktorie Nulandová fakuje EU a v Německu mají zasloužilou "matku Uršulu", co rozhodně není "cimprlich", za ministryni války. Takovou vybranou dámskou společnost by nám jistě i Hitler záviděl. A to měl mohutnou podporu ze strany tehdejších anglosaských elit a bankéřů, kteří si slibovali tučnou kořist, když se vypořádá se Sovětským svazem a vykoná za ně špinavou práci.

Každá válka nese zisky, jen se podívejte na boom akcií zbrojařského průmyslu, babičky, co šetříte marně vnoučatům na svých spořitelních knížkách a peníze vám ubývají, místo aby přibývaly. Tak se správně investuje! Do války! To je ta slepice, která snáší zlatá vejce. Podívejte se na tento rozbor na E15 a hned pochopíte, o co jde a proč se najednou vynořil z temnot Islámský stát.

Ta zmiňovaná 2. světová měla zničit bolševismus a otevřít dveře k loupení nerostného bohatství Ruska. Vše, jak víme, dopadlo jinak. Jen ty dveře se otevřely až začátkem 90. let, ale když už to vypadalo, že je demokracie na dobré cestě, tak je přibouchl do té doby neznámý agent KGB Putin.

Ani Ukrajina neposlouží elitám stejně jako Německo kdysi. Ukrajinská loutková vláda packalů zkazí vše, do čeho se pustí. Proto nemůže nabídnout totéž, co Hitler. Není schopná stejnou, disciplinovanou a dobře ideologicky podchycenou silou zahájit třetí pokus o dobytí Ruska. Nicméně oligarchové a zrádci nabídli zemi jako válečné nástupiště a z toho musíme vycházet.

Prozatím jediným výsledkem všech současných válek je, že vlastně nevíme, kdo je vítěz. Víme ale stoprocentně, že tím nejvíce postiženým je civilní obyvatelstvo. Má snad válka v Lýbii, Iráku, Sýrii, Afghánistánu a jinde vítěze? Státy jsou zničeny, a přesně to vyvolalo vlnu uprchlíků směrem na "pohádkově bohatou" Evropu.
 
Atomové zbraně nikoliv jenom k zastrašování

Doposud se ničivé války obešly bez použití atomových zbraní. To se ale může brzy změnit. Šílenci ve Washingtonu uvažují zcela reálně o „kontrolovaných nukleárních útocích“. Tato teze byla uveřejněna Centrem pro strategická a mezinárodní studia (CSIS - Center for Strategic and International Studies), ve zprávě PROJECT ATOM.

Sídlo této instituce – think-thanku – na Rhode Island Avenue ve Washingtonu, D. C. se nachází v části, která by mohla být výkladní skříní Ameriky: luxusní restaurace, decentní kavárny, dobře vypadající lidé, skoro jako v některé z lepších čtvrtí evropských velkoměst. V takové lepší společnosti se nachází CSIS. Kdo se však podívá na jména členů dozorčí rady, bude hned doma. Samá esa: Henry Kissinger, Zbigniew Brzezinski, James Schlesinger… Všichni, kteří byli u plánování válek od Vietnamu, přes Afghánistán a Sýrii až po Ukrajinu. Co nás zejména potěší, že se ve výše citované zprávě uvádí: "Americká vlast by nebyla reakcí na atomový útok na některého svého regionálního spojence postižena."

Takže šílenci, kteří by měli být už dávno zavřeni v blázinci, přesvědčují americkou vládu, že takové malé atomové války lze vést, aniž by se to amerických občanů dotklo. Ten, kdo vystřelí první, by mohl přežít, "protože díky umístění robustnějších deštníků reagujících na útok by mohly vést USA atomový úder na všech stupních nukleárního eskalačního žebříku". No nekupte to! Tak nějak je to v textu uvedeno.

Ten, kdo chce však takové údery zasazovat nepříteli mimo hranice USA, potřebuje vnějšího spojence – muže a ženy, kterým je osud jejich vlastní země ukradený. Viz dnešní Ukrajina. A nebo také ty, kteří věří, že stihnou včas utéci. Protože kam vstoupila bota žoldáka Academi nebo přiletěly těžké bombardéry, tam zůstala spálená země.
 

Aspekty války proti Evropě

Důrazně varujeme politiky, kteří jsou připraveni nás zradit a vystavit atomovému útoku. Ani oni se nezachrání.

Měli bychom si rozmyslet, co znamená slovo přátelství pro US-jestřáby. Saddám Husajn byl také kdysi přítel, dostával zbraně, aby se pustil do války s Íránem. Když svůj úkol splnil, byl Irák rozbombardován a Saddám popraven. Stejně skončilo velké přátelství Sarkozyho s plukovníkem Kaddáfím. Není dnes žádným tajemstvím, že Německo není suverénním státem. Co bude, když se z tohoto Američany trvale okupovaného území vypustí na Rusko atomová bomba? Snad si Němci nemyslí, že by americké vojenské opěrné body byly Rusy ušetřeny? Kdo žije v jejich okolí, musí počítat s tím, že se během pár minut po útoku vypaří ze zemského povrchu. Na milionech evropských mrtvých americkým think-tankům nezáleží, ale Němci jsou poslušnými ovečkami - až do posledního dne budou dělat jako nic a budou se starat o to, aby přišli včas do práce, místo aby se tomu postavili na odpor.

Válečné přípravy jsou v plném proudu:

  • Trident Juncture 2015, největší vojenské cvičení NATO od roku 2002 pro 36 000 vojáků ze 33 zemí, zejména všech členských 28 zemí NATO.
  • Cvičení Saber Guardian/ Rapid Trident začalo minulé pondělí u Lvova. Můžeme se utěšovat, že mezi námi a Ukrajinou leží ještě Slovensko.
  • Manévry Joint Effort 2015 v Moldávii.
  • Stupňované sankce proti Rusku.
  • Vměšování do záležitosti řešení řecké dluhové krize.
  • Vyvolávání stále nových etnických a náboženských konfliktů.

Divide et impera, to je staré osvědčené pravidlo, jak uvrhnout svět do chaosu a války.
 
Německo: Hegemon i oběť

Eurozóna ztratila díky chybnému nastavení eura na své sociální soudržnosti, nicméně proces využití levné pracovní síly z východních zemí umožnil Německu, hospodářské lokomotivě Evropy, udržet svoji hegemonii v regionu. Za cenu kolaterálních ztrát pro země bývalé východní Evropy, nových kolonií, do kterých bylo možno vyvážet své obchodní přebytky a využívat na druhou stranu kvalifikovanou pracovní sílu jako subdodavatele pro exportní zakázky. Stejně jako před I. světovou válkou, kdy Německo dohnalo své zpoždění v aplikaci technologického rozvoje díky průmyslové revoluci a stalo se průmyslovou velmocí poněkud později. Ta podobnost pozice Německa dnes s Německem před 100 lety je do očí bijící.

Jenomže dnes není Německo svobodnou, nezávislou demokratickou zemí. To jsme se všichni mysleli, ale mýlili jsme se. Za svůj předchozí blahobyt bude nyní tlačeno k maximálním obětem. Proto také takový tlak na protlačení urychleného podepsání smlouvy TTIP, kterou ani Asiaté ve variantě pod zkratkou TPP nebyli ochotni akceptovat.

Wolfgang Schaüble to ví. Pochopil, že svobodné a demokratické Německo neexistuje. Ví, že toto Německo má posloužit opět jako viník všeho zla, pokud vypukne válka v Evropě, a má být tím, kdo bude obžalován za rozpoutání běsů na kontinentu, když díky špinavé roli eura za součinnosti ECB a byrokratů z Bruselu bylo postaveno proti ostatním zemím, zejména však proti zemím jižní Evropy.

Proto tolik kopání proti převzetí dluhů Řecka Německem, jež si přeje spojenec za oceánem, který drží kancléřku Merkelovou pod krkem. A není tajemstvím, že se v současnosti příkop mezi Schäublem a poslušnou vykonavatelkou příkazu z Washingtonu Merkelovou prohlubuje.

Posilování vojenské přítomnosti v Evropě a všechna cvičení v blízkosti Ruska, stejně jako uveřejnění doktríny PROJECT ATOM mohou vzbuzovat jenom jednu otázku: „Tak kdo je tady vlastně agresor?“

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 650 Kč
Pokud chcete na provoz webu E-republika přispět, klikněte zde. Děkujeme!



Související články:

Na Valném shromáždění OSN bude „bitva titánů“ za účasti Putina

$
0
0
3.8.25015   Sputník
Zahájení jubilejního 70. zasedání Valného shromáždění OSN koncem září se stane skutečnou „bitvou titánů“, v rozsahu za posledních deset let nevídaném, píše The Guardian.Sestava účastníků a rozvrh jejich vystoupení jsou takové, že v průběhu jednoho dne, během několika hodin, vystoupí Barack Obama, Vladimír Putin, Hasan Rúhání, Si Ťin-pching, François Hollande, informuje vydání.


Vedoucí představitelé USA, Ruska, Íránu, Číny a Francie „vysvětlí svůj názor na geopolitickou situaci na začátku zcela neurčité epochy", vysvětluje The Guardian, předpokládaje, že to Valnému shromáždění zajistí „ohňostroje rétoriky".

Analytik: Západ se hodlá vzdát Ukrajiny kvůli podpoře ze strany RuskaTiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov sdělil, že možnost účasti Vladimíra Putina na Valném shromáždění OSN se projednává.

Jak poznamenává The Guardian, v případě, že se účast Vladimíra Putina potvrdí, přijede na VS OSN poprvé po deseti letech. Kromě toho se nynější zasedání stane „závěrečným" pro Si Ťin-pchinga a bude významné tím, že se poprvé objeví společně na veřejnosti Barack Obama a Hasan Rúhání po uzavření dohody o íránském jaderném programu.

Podle názoru vydání Vladimír Putin bude muset čelit kritice ze strany mnohých členů OSN v souvislosti s událostmi na východě Ukrajiny.

Barack Obama to nebude mít lehké, předpokládá expert analytického střediska Evropská rada v oblasti mezinárodních vztahů Richard Gowan, kterého cituje The Guardian.

„Obama se ocitne ve složité situaci, když bude vystupovat před svými dvěma hlavními geopolitickými protivníky. Jestliže přizná jejich zásluhy v oblasti spolupráce ve věci Íránu, američtí kritici budou tvrdit, že je „měkouš" ve vztahu k Číně a Rusku. Jestli se bude držet tvrdé linie v otázce Ukrajiny jako v minulém roce, nebo v otázce Jižního Čínského moře, Si Ťing-pching a Vladimír Putin mohou vyjít na tribunu a obvinit ho ve vytváření konfliktů".

Státní departament se snaží koordinovat přípravu k Valnému shromáždění s Moskvou a Pekingem, a CIA se bude snažit získat první vydání textů vystoupení vedoucích představitelů Ruska a Číny, předpokládá Gowan.

Naposledy byla sestava účastníků Valného shromáždění tak mohutná před deseti lety, na 60. zasedání organizace, poznamenává The Guardian.

Zasedání Valného shromáždění na nejvyšší úrovni (hlavy států a vlád a vedoucí představitelé MZV) se bude konat od 28. září do 3. října.

Více: http://cz.sputniknews.com/svet/20150801/826132.html#ixzz3hlbfqzmU

Robotizace jaderné války

$
0
0
Oskar Krejčí
3.8.2015   První zprávy rozhovor
Dnes se Západ vrací ke koncepci omezeného jaderného konfliktu. Děje se tak souběžně s přípravami na robotizaci války.Před námi je několik let, během kterých by se měli autonomní roboti, kteří jsou v boji nezávislí na lidských velitelích, naučit používat jaderné zbraně.

 Příští týden si připomeneme 70. výročí jaderného bombardování dvou japonských měst, Hirošimy a Nagasaki. Je to též 70 let sporů o tom, zda toto bombardování mělo vojenský význam, zda se nejednalo o válečný zločin či o politickou výhrůžku adresovanou Stalinovi. Jaký je Váš názor na tyto spory?

Východiskem těchto diskusí je statistika zabitých. Podle oficiálních údajů Ministerstva energetiky USA to v případě Hirošimy bylo 66 tisíc mrtvých okamžitě a 200 tisíc do pěti let; v Nagasaki 39 tisíc usmrcených ihned, 140 tisíc do pěti let. Z těchto čísel lze odvodit mimo jiné dvě propojené významné skutečnosti. Bez tohoto bombardování bychom nevěděli přesně, jak hrozné jsou jaderné zbraně. Strašné důsledky bombardování Hirošimy a Nagasaki dodnes slouží jako odstrašující příklad, brzdí avanturismus některých politiků a vojáků. Řečeno jinak, kdyby nebylo bombardování Hirošimy a Nagasaki, pravděpodobně by byly jaderné zbraně odzkoušeny jinde. Třeba v korejské válce nebo při bojích ve Vietnamu u Dien Bien Phu, kdy to někteří američtí vojáci navrhovali.

 Tedy na rovinu: jednalo se o válečný zločin?
Zabíjení civilistů je v rozporu s mezinárodním právem. Za druhé světové války bylo ale zabito 30 až 50 milionů civilistů. Bylo by naivní myslet si, že při válčení na život a na smrt lze ve jménu práva omezit efektivnost zabíjení. Vyjděme z toho, že válka jako taková je zločin. Obranná válka je pak nevyhnutelná a spravedlivá agrese.

V roce 1966 z podnětu Světové zdravotnické organizace vypracoval Mezinárodní soudní dvůr stanovisko týkající se legality hrozby či užití nukleárních zbraní. Problém je, že užití jaderných zbraní má plošný zásah a je povětšině programově zacíleno i na civilisty. Mezinárodní soudní dvůr ve svém stanovisku ale uvedl, že nemůže definitivně dospět k závěru, zda je užití nukleárních zbraní nezákonné, nebo zákonné „v extrémních situacích sebeobrany, když bude v sázce přežití státu“.

 Bylo podle Vás jaderné bombardování Hirošimy a Nagasaki důvodem, proč Japonsko kapitulovalo?

Určitě to byl jeden z důvodů, přestože Tokio neznalo skutečné důsledky jaderného bombardování ani počet nukleárních bomb v americkém arzenálu. Japonsko už bylo válkou vyčerpáno a těžko mohlo odolat vylodění americké pěchoty na ostrovy…

 Toto vylodění by ale znamenalo i poměrně velké ztráty pro armádu USA. Často se jako argument na podporu jaderného bombardování uvádí, že se tak ochránily americké životy.
To je americká pravda. Američtí vojáci byli vyměněni za zabité japonské civilisty. A za nevinné Korejky, které byly násilně do těchto měst Japonci zavlečeny.

Ale zpátky k vojenské stránce problému. Nejkvalitnější vojenskou rezervu Tokia představovala Kuantungská armáda umístěná v Číně. Stalin po celou dobu světové války dělal vše proto, aby Sovětský svaz nebojoval na dvou frontách současně. V Postupimi slíbil, že SSSR vstoupí do války s Japonskem co nejdříve. A tak 8. srpna, tedy dva dny po bombardování Hirošimy, byla v Moskvě předána japonskému velvyslanci nóta oznamující vyhlášení války. Následující den začaly boje, jejichž povahu podle mého názoru nikdo dosud nedocenil. Ani sovětská či ruská vojenská historiografie. O západní, zvláště americké, nemluvě.

 To se může někomu jevit jako přehnané tvrzení. O jakou operaci šlo?

Rudá armáda zaútočila na linii fronty o délce přibližně pěti tisíc kilometrů. Samotná Mandžuská operace probíhala na úseku delším, než byla celá západní fronta v Evropě. V Číně se do ozbrojeného konfliktu dostalo přibližně 1,5 milionu vojáků ze sovětské strany a jen o trochu méně ze strany Japonců. Po boku Rudé armády bojovaly i mongolské jednotky, na straně Japonců jednotky místních kolaborujících vojenských útvarů. Celkové ztráty z bojů činily přibližně sto tisíc mrtvých.

Japonskou obranu prorážela Rudá armáda pomocí hloubkových tankových klínů, někdy v neuvěřitelném terénu, prováděla největší paradesantní výsadky celé války. I když se uvádí, že Mandžuská operace trvala od 9. srpna do 2. září, fakticky byl odpor Kuantungské armády zlomen za deset dní. Jestli si něco může činit nárok na označení „blesková válka“, pak to byl tento boj. Taková vojenská operace nemá obdobu v dějinách. Obecný závěr by ale mohl znít jinak: je nejvyšší čas začlenit do naší západní historiografie Asii. Nejen proto, že tam 2. světová válka začala i skončila. Možná tak lépe porozumíme budoucnosti.

 Poučilo se lidstvo z tragédie Hirošimy a Nagasaki?

Ne. I když na první pohled vidíme zlepšení. Podle dostupných údajů nejvíce jaderných náloží bylo na naší planetě v roce 1986, a to 64 449. Dnes jich je přibližně 15 700. Máme devět jaderných mocností, o některých potenciálních se hovoří. Rusko a Spojené státy mají přibližně 1600 strategických nukleárních náloží každý. To rozhodně není rozumné poučení se z hirošimské tragédie – pořád trvá možnost několikanásobného vyhlazení lidstva.

 Existuje ale celá řada návrhů na jaderné odzbrojení. Proč selhávají?

Za nejzajímavější návrh z poslední doby lze pokládat iniciativu amerického prezidenta Baracka Obamy, kterou představil i v Praze v roce 2009 na Hradčanském náměstí. Tehdy mimo jiné prohlásil, že „Amerika se zavazuje usilovat o mír a bezpečí světa bez jaderných zbraní.“ Následovalo vystoupení v Radě bezpečnosti OSN, kde tohoto amerického prezidenta z demokratické strany doprovázel také republikán Henry Kissinger. Zatím tři Jaderné bezpečnostní summity, které se pak uskutečnily, však přinesly minimální výsledek. Ten první ve Washingtonu v roce 2010 se soustředil na zajištění jaderného materiálu a nebezpečí nukleárního terorismu, ten poslední s obdobnou tematikou v Nizozemí byl bez ruského prezidenta. A bez Severní Koreje a Íránu.

Prof. Krejčí: V roce 2015 se mohou spustit konflikty nové kvality

Přistupovat k problematice jaderné bezpečnosti s politickými předsudky znamená odsoudit se předem k nezdaru. I když v příštím roce má být v Chicagu další Jaderný bezpečností summit, obávám se, že cestu k jadernému odzbrojení neotevře. Až bude za rok a půl prováděna bilance osmi let Obamy v Bílém domě, bude jaderné odzbrojení součástí smutného seznamu nesplněných slibů tohoto prezidenta.

 Mnoho politiků, odborníků a publicistů tvrdí, že jaderné odzbrojení není možné, nebo že je nežádoucí. Jednak se lidé neradi vzdávají zbraní, jednak se nedá zajistit kontrola odzbrojení. A dalším argumentem je, že existence jaderných zbraní fakticky brání vypuknutí války.

Především je tu platný závazek obsažený ve Smlouvě o nešíření jaderných zbraní. V ní je totiž na dvou místech uvedeno, že oficiální jaderné mocnosti nejen omezí své arzenály, ale že je i zničí. Pak lze připomenout režim kontroly smlouvy o likvidaci chemických zbraní, který je použitelný i na kontrolu plnění případné dohody o zničení jaderných zbraní. To by ale vyžadovalo vytvořit svět důvěry. Těžko se divit Severní Koreji, že odstoupila od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní, když USA jednostranně vypověděly dohody o společném jaderném programu a umístily ji na „osu zla“. Až pak Severokorejci začali testovat jaderné nálože s vědomím, že na státy vlastnící jaderné zbraně se neútočí. Zatím. Izrael uvedenou smlouvu ani nepodepsal a rozvíjí svůj jaderný arzenál, což vyvolává specifické reakce muslimských zemí.

Hlavní problém je ale jinde. Na Obamově iniciativě bylo zvláště cenné to, že ji přednesl představitel nejsilnější velmoci. Té, které by se ostatní mohli obávat. Jenže onen návrh byl spojen s vývojem nejaderných náloží s téměř stejnou trhavou silou, jako mají ony nukleární nálože. V takovémto případě by globálním jaderným odzbrojením získaly Spojené státy velkou převahu nad bývalými jadernými mocnostmi. Nemluvě o tom, že by vzrostlo pokušení použít nové strategické zbraně, které by nahradily ony jaderné. Chyběl by psychický blok vytvořený hrůzami z Hirošimy a Nagasaki. Snížil by se práh pocitu odpovědnosti. Na takovou hru těžko mohl někdo přistoupit. Obamova iniciativa se nikdy nezbavila trpké příchuti velmi naivní lsti.

A jak vypadá situace v současnosti?

Před několika dny otestovaly Spojené státy řízenou leteckou jadernou bombu. Znovu se objevily diskuse o možnosti omezené jaderné války. To je představa, že použití jaderných zbraní nemusí hned vést k všeobecnému zničení. Tuto vizi kdysi Henry Kissinger představil jako strategii, která přisuzuje diplomacii největší manévrovací možnosti, protože jaderné hrozbě dává věrohodnost. „Omezená nukleární válka představuje naši nejefektivnější strategii proti nukleárním mocnostem či proti mocnosti, která je schopna nahradit technologii lidskou silou,“ psal Kissinger koncem 50. let. Myslel při tom pravděpodobně na Čínu. Robert Osgood, další z tehdejších amerických civilních stratégů a diplomatů, nazval myšlenku omezené nukleární války „logickým extremismem“. Kissinger později tuto vizi opustil.

Dnes se Západ ke koncepci omezeného jaderného konfliktu vrací. Děje se tak souběžně s přípravami na robotizaci války. Před námi je několik let, během kterých by se měli autonomní roboti, kteří jsou v boji nezávislí na lidských velitelích, naučit používat jaderné zbraně.
První zprávy,Jiří Kouda

Armáda USA kráčí světem

Islámský stát stvořily mocnosti tohoto světa

$
0
0
3. 8. 2015       zdroj
Prohlásil to Apoštolský vikář Aleppa (Sýrie). „Islámský stát je nástrojem v rukou velkých mocností, které jej vytvořily, vyzbrojily a podporují jej. Namísto terénního boje proti Islámskému státu od něj mocnosti kupují ropu a rozkradené archeologické památky“, prohlásil apoštolský vikář syrského Aleppa v rozhovoru pro zpravodajství italské televize TV2000.


Biskup Georges Abou Khazen v něm také mluví o výcvikových táborech pro kriminální živly, bojující pod hlavičkou Islámského státu, které leží v zemích sousedících se Sýrií, včetně Turecka. „Dobře víme“, pokračuje apoštolský vikář latinského obřadu, „komu Islámský stát prodává ropu v ceně třiceti dolarů za barel, přičemž počáteční cena byla dokonce pouhých deset dolarů. A muzejní exponáty určitě neputují do soukromých vil v Somálsku nebo Mauretánii“, uvedl mons. Khazen, který pro 

Vatikánský rozhlas popisuje současnou situaci v Aleppu: “Bojíme se, že Turecko má pod záminkou boje proti Islámskému státu zcela jiné záměry, tedy boj proti Kurdům. Dobře víme, že bojovníci Islámského státu přicházejí do Sýrie a Iráku přes Turecko. Pro Turecko by tedy bylo jednodušší nevstupovat do boje, nýbrž zastavit výcvik bojovníků a příliv zbraní. ....Lidé, kteří mohli, vycestovali, a dosud město opouští, kdo jen může. Navzdory všem obtížím a utrpení pokračují křesťané ve svém normálním životě, nakolik je to možné. .... Místní křesťané žijí v pokoji se všemi komunitami na syrském území – s muslimy všech směrů i s jinými společenstvími. Křesťané tedy mohou sehrát zásadní roli ve sbližování různých komunit a být nástrojem pokoje, uklidnění a smíru.“

Američania sa nevzdávajú „raketového štítu“, Rusko chystá protiopatrenia

$
0
0
3. 8. 2015      zdroj
Spojené štáty premenili svojho rumunského partnera na cieľ pre ruské letecké údery. Podľa agentúry Interfax, ruské ministerstvo obrany prijalo rozhodnutie o uvoľnení prostriedkov pre eskadry s dlhým doletom, nadzvukové bombardéry Tu-22M3, s možnosťou poslať celý regiment na krymský polostrov v reakcii na plány východoeurópskych spojencov NATO.


Americký raketový systém Standard Missile 3 (SM-3) sa v rumunskom Deveselu dostane do prevádzky koncom roka. USA a Rumunsko podpísali v roku 2011 dohodu o raketovej obrane, ktorá umožňuje Spojeným štátom vybudovať, udržiavať a prevádzkovať pozemné základne.

Moskva mnohokrát varovala Bukurešť, že nasadenie týchto síl nezostane bez odpovede. Ruská štátna rada obrany vyhlásila, že Poľsko a Rumunsko sa umiestnením systémov raketového štítu NATO na svojom území stanú v prípadnom konflikte ruským cieľom. "Presun raketových prvkov nasmerovaných na naše strategické nukleárne sily – je ich problém. Ak chcú byť cieľom vďaka americkému prezbrojeniu, je to ich voľba,"uviedolnámestník generálneho riaditeľa Rady bezpečnosti Ruska Jevgenij Lukyanov.

V máji ruský vyslanec pre alianciu NATO Alexander Gruško oznámil, že Moskva nezamietla rozmiestnenie jadrových zbraní na Kryme. „Všetko, čo robíme na Kryme je plne v súlade so všetkými záväzkami Ruskej federácie v rámci medzinárodných zmlúv. Neporušujeme nič, neexistujú žiadne zákazy pri nasadzovaní určitých zbraní,“ povedal Gruško.

26. marca ruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že Moskva varuje krajiny, ktoré zamýšľajú nainštalovať prvky amerického raketového štítu na svojom území. Rusko má všetky potrebné prostriedky pre boj proti tejto hrozbe, ako povedal Alexander Lukaševič, hovorca ministerstva. Podľa neho, „Rusko už roky venuje pozornosť faktu, že raketová obranná architektúra Spojených štátov so zapojením spojencov NATO môže perspektívne predstavovať hrozbu pre ruské strategické sily a eventuálne viesť k narušeniu parity, čo by si vyžiadalo citlivé opatrenia zamerané na obnovu strategickej rovnováhy“.

Ruský diplomat dodal, že NATO nedávno „nehanebne pozastavilo dialóg o otázkach raketovej obrany, čo neprinieslo zlepšenie situácie.“

Rusko vidí rozmiestnenie raketového štítu v blízkosti svojich hraníc ako ohrozenie národnej bezpečnosti. Medzi opatrenia, ktoré doteraz prijalo, patrí výstavba nových radarových systémov a rozmiestnenie rakiet Iskander v kaliningradskej oblasti Ruska, ktorá hraničí s Európou.

Vojenská konfrontácia by nikomu neprospela. Spojené štáty už nebudú mať dôvod pre budovanie raketového štítu v Európe, ak Irán splní svoje povinnosti v súlade s nedávno podpísanou dohodou o jadrovom programe. Pre odstránenie napätia je to najlepší spôsob. Predtým NATO tvrdilo, že systém je inštalovaný pre boj proti hrozbe, ktorá prichádza z Iránu. Teraz svoj postoj upravuje a hovorí, že raketová obrana bude čeliť akýmkoľvek hrozbám, nielen z jednej krajiny.

Americkí predstavitelia opakovane uisťujú ruskú stranu, že dôvodom inštalácie balistických raketových systémov v Poľsku a Rumunsku je Irán a Severná Kórea, nie Rusko.

Teraz v reakcii na ruské obavy, americké ministerstvo zahraničia konštatuje, že dohoda s Iránom neeliminujenutnosť európskeho raketového štítu.

Washington sa domnieva, že neexistuje žiadna súvislosť medzi iránskou dohodou a raketovou obranou v Európe, bez ohľadu na rozpor v Obamovom prejave (Praha, 5.apríla 2009), v ktorom uviedol, že Spojené štáty budú „napredovať“ s výstavbou raketového obranného systému „tak dlho, kým existuje iránska hrozba“, ale v prípade vylúčenia „iránskej hrozby“ bude „dôvod pre stavbu európskej raketovej obrany odstránený“.

Alexander Gruško medzitým vyjadril prekvapenie „ako ľahko sa Washington zriekol svojho predošlého prístupu“. Podľa ruských analytikov, americké výroky dokazujú, že „protiraketový dáždnik“ v Európe je zameraný nie proti Iránu, ale primárne proti Rusku.

Ukrajinská svodka – JF a jeho výběr ze světového tisku

$
0
0
vybral, přeložil a sestavil JF
4.8.2015  Kosa zostračili https://vlkovobloguje.wordpress.com/

Takže  další dávka  z anglofonních zdrojů. Tentokrát se mi toho sešlo nějak
moc a tak jsem maximálně zestručnil uvozující texty.
Ale nejdřív jednu zajímavost k těm Blackhawkům na Ukrajině („Generálská služební vozidla“). Myslím, že se jednalo o tytéž stroje nebo stroje ze stejné jednotky jako ty, které byly ve dnech 27.5.2015 a 3.6.2015 návštěvou na letišti Brno -Tuřany. Doplňovaly zde údajně palivo při letu ze své domovské základny v Německu někam na Balkán a zase zpátky (zdroj: časopis Letectví a Kosmonautika, číslo 7, ročník 2015). V obou případech jsem šestici vrtulníků viděl na vlastní oči ale bohužel jsem si je nestihl vyfotografovat.

Vzhledem k tomu, že už od začátku roku 2015 se ve východní Evropě téměř nepřetržitě konají společná cvičení leteckých a vrtulníkových složek NATO, leteckých návodčích a dalších speciálních jednotek (podrobné popisy leteckých cvičení lze najít v téměř každém čísle L&K), nedivil bych se, kdyby si vrtulníková jednotka Blackhawků při některé své další misi „odskočila“ z Balkánu na Ukrajinu. Možná, že to nějak souviselo s budoucí vojenskou smlouvou mezi USA a Ukrajinou, která by měla být uzavřena mimo struktury NATO. O možnosti uzavření takové smlouvy mimochodem pojednával i jeden z článků, které jsem na Kose presentoval v rámcisvých pravidelných příspěvků. Pokud se skutečně jednalo o velitele NATO, je tojen další důkaz toho, že se budoucí vojenská přítomnost US vojsk na Ukrajině vyjednává úplně mimo běžné diplomatické cesty…

Kvantová geopolitika
Reva Bhalla, Geopolitical Weekly, Stratfor, 28.7.2015
Předpovídat, jak bude svět vypadat v následujících letech nebo desetiletích je opovážlivé podnikání. Nemáme žádné obrazy, které bychom mohli zkoumat ani žádná přesná data, kterých by bylo možno se zachytit. Můžeme si vytvořit jen velmi mlhavý obrázek. Je to náš základní lidský instinkt: vycházet z živé představy současného světa a z minulých zkušeností ale váhat před nejasným obrazem budoucnosti. Jak řekl zklamaně jistý US čtyřhvězdičkový generál: „Kdykoli jdeme do války, pokaždé máme špatné mapy a mluvíme špatným jazykem.“

Turecká hádanka
George Friedman, Geopolitical Weekly, Stratfor, 21.72015
Čtyři hlavní části euroasijského prostoru jsou v krizi: Evropa, Rusko, Střední Východ a Čína. Každá ta krize je jiná, každá je v jiné fázi vývoje. Dohromady ty krize ohrožují nejen euroasijský prostor ale mohou vyvolat i globální krizi.
Spojovat je spolu je nebezpečné. Turecko může přitom představovat propojení krizí Evropy, Ruska a Středního Východu.

Vlkův vstup:
George  Friedman se mi líbí čím dál více!!! Ano, zdá se, že  v současných krizích kolem Ruska/Ukrajiny, válek na Blízkém východě a v evropské krizi kolem vlny migrantů klíč  k řešení každé  z nich  je, minimálně částečně, v tureckých rukou. A Turci si to užívají s e vším všudy. Může být, že  se k  tomuto tématu vrátím speciálním článkem. Rozhodně by bylo o čem psát!!!

Obama by měl uvolnit zpravodajské informace k MH17
Consortium News, 22.7.2015
Před rokem uveřejnila vláda USA k sestřelu MH17 zkratkovitou zprávu, citující „sociální media“ a další nespolehlivé zdroje a označující za pachatele ukrajinské povstalce a Rusko – ale pak, jakmile byly k disposici tvrdé zpravodajské informace, se odmlčela. Nyní zpravodajští veteráni USA, sdružení v organizaci VIPS (Veteran Intelligence Professionals for Sanity), požadují zveřejnění těchto informací.

Představitelé ruské letecké dopravy neuspokojuje zpráva o MH17
Veterans Today, 2.7.2015
Zástupce ředitele ruského Federálního úřadu pro civilní dopravu Oleg Storčevoj řekl po přečtení předběžné finální zprávy o katastrofě, že ve zprávě je obsaženo víc otázek než odpovědí a že doufá, že připomínky a otázky specialistů jeho úřadu budou při sestavování konečné verze zprávy zohledněny.

MH17: Washington chce “tribunál” bez nezávislého vyšetřování
Přestože Rusko jako první předložilo v OSN rezoluci, požadující nezávislé mezinárodní vyšetření případu, je to Ukrajina a USA, kdo stále zadržuje dat k vyšetřování použitelná. Kdo je tedy pravou překážkou vyjasnění případu?
Když Rusko vetovalo rezoluci Rady bezpečnosti, žádající vytvoření tribunálu, bylo to interpretováno jako přiznání viny. Západ při překrucování faktů jako obvykle použil polopravdy, pokrytectví a dvojí měřítka. Ale tribunál a vyšetřování jsou úplně odlišné věci.
Četli jste pozorně? Dodávám, že jde o americký zdroj!

Krize AIDS na Ukrajině
Michel Kazatchkine, New York Times, 26.7.2015
Od počátku bojů na východě Ukrajiny v dubnu 2014 bylo hlášeno víc než 6.500 mrtvých. Politické násilí vedlo k humanitární krizi. Více než 8.000 pacientů léčených na HIV nebo drogovou závislost bylo odříznuto od potřebné péče nebo o ni přijde, pokud nebude povolen průjezd humanitárním konvojům.
Zdravotní péče na východě Ukrajiny byla první obětí konfliktu. Ukrajinská vláda, ve snaze zabránit, aby prostředky nepadly do rukou povstalců, přerušila loni v listopadu dodávky všem zdravotnickým zařízením na východě.

Globální index míru: Ukrajina má nejhorší vztahy se svými sousedy
Syrie, potýkající se s krvavou občanskou válkou, je hned na druhém místě.
Kashmira Gander, The Independent, 27.7.2015
Krvavý konflikt na Ukrajině, který již stál životy 6.000 lidí, stále pokračuje a stále se zhoršující vztahy mezi národy Ukrajiny a Ruska dominují všem diskusím. Jako by ještě bylo nějakého důkazu zapotřebí, Ukrajina se objevila na vrcholu žebříčku zemí s nejhoršími vztahy se svými sousedy, který sestavil Institut pro ekonomiku a mír (Institute for Economics and Peace,IEP) – viz

New York Times vnucuje čtenářům „skupinové myšlení“ o Ukrajině
Robert Parry, Consortium News, July 23, 2015
Vydavatelé listu New York Times se rozhodli svým čtenářům vnutit jakési „skupinové myšlení“ a napadají Rusko za to, že prosazuje rozšířené vyšetřování katastrofy MH17, ale nechtějí se přitom připojit k těm, kteří volají po zveřejnění zpravodajských informací o případu, které má k disposici vláda USA.

Orwellovský pohled New York Times na Ukrajinu
Robert Parry, Consortium News, 22.7.2015
Doslova v orwellovském stylu „válka je mír“ nyní pracuje vydavatelství
The New York Times: v roce 2014 nebyl na Ukrajině žádný převrat, žádná změna režimu, vyvolaná USA, žádné provokace na hranicích s Ruskem – všechno je jen čistá agrese Moskvy. Je to neklamné znamení, jaká propaganda převládla v US mediích.

Ruští vyšetřovatelé shromažďují důkazy o zločinech na východní Ukrajině
GPD, Veterans Today, 24.7.2015
Ruská vyšetřovací komise prohlásila, že je připravena předat „libovolnému mezinárodnímu soudu“ důkazy, které shromáždila o zločinech , spáchaných proti civilnímu obyvatelstvu na východní Ukrajině. Celkem se jedná o 54 případů a v rámci vyšetřování bylo vyslechnuto více než 100.000 lidí – viz http://tass.ru/en/world/808146

Ukrajina tvrdí, že proruští rebelové vyrábějí špinavou bombu
Maxim Tucker, Newsweek, 1.8.2015
Starousedlíci se plouží po zdevastovaných ulicích Doněcké čtvrti Okťabrskoje a jsou neteční k dunění střelby jen pár set metrů od nich. Nemají přitom ani tušení, jaké smrtelné nebezpečí leží hluboko pohřbeno na území nedaleké chemické továrny.

Povstalci na východní Ukrajině tvrdí, že úložiště radioaktivního odpadu je bezpečné
ABC News, 2.8.2015
Ruskem podporovaní povstalci na východní Ukrajině reagovali na výhrady, že úložiště radioaktivního odpadu v místní chemické továrně by mohlo představovat hrozbu. Andrej Purgin, jeden z velitelů v Doněcku, prohlásil, že by velení povstalců uvítalo, kdyby pozorovatelé mise OBSE zkontrolovali stav úložiště.

Předseda mírového institutu vyzývá Ukrajinu, aby poslala Rusy domů v pytlích na mrtvoly
Lee Fang, The Intercept, 1.8.2015
Instituce „The United States Institute of Peace“ je národní institut USA, placený z veřejných prostředků a ustavený americkou vládou, aby šířil mezinárodní mír pomocí nenásilného řešení konfliktů. Jenže jeho předseda Stephen Hadley je neúprosný jestřáb, jehož přímluvy za větší vojenskou angažovanost USA naznačují úzkou návaznost na zájmy koncernu Raytheon, velkého dodavatele ministerstva obrany, který ho dobře platí jako člena své správní rady.

Mise OBSE na Ukrajině hledá bezpečný přístup do oblasti konfliktu na východě
Pavel Polityuk, Catherine Evans, Reuters, 28.7.2015
Speciální mise OBSE na Ukrajině znovu požádala obě strany vojenského konfliktu na východě Ukrajiny, aby jí zajistily bezpečné podmínky pro její práci. Stalo se tak poté, co byl jeden z členů mise zraněn při přestřelce znepřátelených stran. Alexander Hug, zástupce vedoucího mise, řekl v televizním vystoupeni: „Byli jsme často pod palbou… přestože obě strany věděly o naší přítomnosti.“
Setkání vrcholných diplomatů Ruska, USA a Saudské Arabie v Kataru
Associated Press, 1.8.2015
Ministerstvo zahraničí Ruska sdělilo, že Sergěj Lavrov se setká s ministrem zahraničí USA Johnem Kerrym a ministrem zahraničí Sadské Arabie Adel Al-Jubeirem během své třídenní návštěvy v Dauhá. Kerry už dříve řekl, že se chce s Lavrovem v Dauhá setkat odděleně a projednat záležitosti Syrie, Iranu a pokračující krize na Ukrajině.

Medvěděv: Ukrajina by se mohla rozpadnout v jugoslávském stylu
Damien Sharkov, Newsweek, 24.7.2015
Ruský ministerský předseda Dimitrij Medvěděv varoval, že by Ukrajina mohla zmizet z mapy Evropy stejně jako svého času Jugoslavie, pokud kyjevská vláda neprojeví „jistou flexibilitu“ a nezaručí východním územím více autonomie.

Ukrajina žádá Rusko, aby dojednalo konec války na východě
Edith M. Lederer, AP, Wahington Post, 1.8.2015
Ministr zahraničí Ukrajiny vyzval Rusko aby přistoupilo ke „skutečným ujednáním“ o příměří a stabilizaci na východě Ukrajiny, které jsou potřebné pro uspořádání spravedlivých a mezinárodním společenstvím sledovaných voleb.
Pavlo Klimkin řekl v interview s novináři The Associated Press, že Ruské vojenské a speciální síly mají „plnou kontrolu“ nad východními oblastmi Doněcka a Luhanska.

Ukrajina tvrdí, že turistika na Krymu má dodat Kremlu „Imperiální pýchu“
Pokusy Ruska obnovit funkci Krymu jako centra letní turistiky vzbudily odmítavé reakce na Ukrajině a jsou vysmívány mnohými ruskými bloggery.

Ukrajinští separatisté protestují proti misi OBSE na východě
Maria Tsvetkova, Serhiy Karazy, Reuters, 23.7.2015
Okolo 300 lidí protestovalo proti misi OBSE na východní Ukrajině a oblehlo hotel v Doněcku. Bezpečnostní pozorovatel prohlásil, že jde o zinscenovanou akci, která má ztížit jejich práci. Protestující, převážně ženy, přijely k hotelu dvěma autobusy doprovázenými starostou Igorem Martynovem. Svědek řekl, že nasprejovaly mírová hesla na auta OBSE (viz fotogalerie v článku)

Aby pomohl Ukrajině, musí jít Západ dál za sankce
James Sherr, Russia and Eurasia Programme, Chatham House, 23.7.2015
Poskytnutí kritické vojenské pomoci Ukrajině znehodnotí výhodu Ruska při vyjednávání. Při řešení ukrajinské krize vycházel Západ z předpokladu, že sankce přimějí Rusko změnit své akce. Sankce sice změní jeho možnosti ale nezmění jeho chování. Jejich účinek je pro Rusko snesitelný a navíc nemají vliv na ruskou vojenskou sílu. Vzhledem k tomu, co je v sázce, je čas posílit ukrajinskou vojenskou sílu.

Rusko: nové US sankce ukazují, že Washington prohlubuje konfrontaci
Katya Golubkova, Gabriela Baczynska, Reuters, 31.7.2015
Ministr zahraničních věcí Ruska prohlásil, že nové sankce USA proti Rusku ukazují, že Washington má v úmyslu prohlubovat napětí s Moskvou. „Takové provokativní akce nejen poškodí vztahy mezi Ruskem a USA ale nenapomáhají spolupráci v jiných záležitostech ve světě. Takový tah ovšem nemůže zůstat bez odezvy.“

Why Russia Shut Down NED Fronts
Robert Parry, Consortium News, 30.7.2015
Vlajková loď neokonzervativců – Washington Post šíří propagandu proti Putinovi za to, že ukončil aktivity Ruska v organizaci NED (National Endowment for Democracy), ale zcela pomíjí klíčový fakt, že NED je financován vládou USA, že plní roli pomocné CIA a existují jeho plány na změnu režimu v Moskvě.

Americké války: Den, kdy jsme odmítli bojovat
C.J.Hinke, Global Research, 2.8.2015
„Válka je jen terorizmus s větším rozpočtem“
Výňatky z knihy „Free Radicals: War Resisters in Prison“, očekávané vydání 2016.

Nesrovnalosti ve zprávách
Paul Craig Roberts, Information Clearing House, August 01, 2015
Jonathan Pollard, špion pro Izrael, dostal milost a nebude popraven. Ale když si Pollard zasloužil trest smrti, proč si trest smrti nezaslouží i NSA, je-li rozsah a důsledky její činnosti mnohem horší?

Metody mediální manipulace
http://www.informationclearinghouse.info/article42528.htm
Michael Parenti, Information Clearing House, 1.8.2015
Výňatky z knihy Carl Jensen: „20 let cenzurovaných zpráv“

Pentagon zaměstnává špičkové vědce na vylepšování US propagandy
http://www.informationclearinghouse.info/article42526.htm
Cassius Methyl, Information Clearing House , 1.8.2015 O projektu „Narrative Networks” (N2) organizace DARPA v roce 2015.
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live