Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Jan Schneider: Hamburk? Proč ne Boyard?

$
0
0

Jan Schneider
13.7.2017  PrvníZprávy

V Hamburku se sešla skupina představitelů ekonomicky nejsilnějších států, aby jednala o tom, jak přetaví zbraně v pluhy a pomohou těm slabším státům a postaví na nohy ty úplně nejslabší, a aby zastavili migrační tsunami, které vydatně přispívá ke stále se zvyšujícímu napětí ve světě.

Vedoucí úlohu na tomto bohulibém setkání měli reprezentanti členských států NATO, kteří se studem přiznali, že blbě vykládali Washingtonskou smlouvu, základní dokument NATO, a poslali děkovnou zdravici Miroslavu Polreichovi, jehož dlouhodobá vytrvalá vysvětlující činnost jim otevřela oči. Slíbili, že napříště nebudou nic blábolit o nějakém závazku vojenské pomoci z článku pět, ale že od nynějška jejich ducha povede jediný skutečný závazek, vyplývající z článku jedna. Budou řešit všechny spory jednáním, aniž by se uchýlili byť jen k vyhrožování řinčením zbraněmi, natož k ekonomickým sankcím, protože tak je to psáno ve Washingtonské smlouvě, kterou podepsali a chtějí ctít. Na hamburských ulicích shromážděné davy na tento překvapivý obrat plakaly štěstím a volaly „Amen!“ a „Haleluja!“, přičemž z nebes se ozývala tato volání ještě zesílená. Tolik Radio Jerevan.

Ten první odstavec jsem napsal proto, že si myslím, že spousta z těch „pekelných výtržníků“ měla nepochybně docela dobrý důvod chtít jim dát po hubě. To však establishment dávno ví, protože tomu v podstatě nikdy nebylo jinak. Vyvinul si proto docela sofistikované techniky, jak se v takové situaci nejen ubránit, ale dokonce posílit.

Jednu takovou techniku výstižně zachytil Federico Fellini ve filmu „Zkouška orchestru“. Na mnoha dalších případech je popsala Naomi Kleinová v „Šokové doktríně“. A v praxi se cizelují ke stále větší dokonalosti.

Co je k tomu potřeba? Především té větší části demonstrantů, kteří jsou upřímně naštvaní a netrpěliví z poznané bezvýchodnosti. K nim se pak přidá tvrdé jádro, jako to ocelové do kulky, aby prošla i „neprůstřelnou“ vestou. To tvrdé jádro ovšem bývá sponzorováno právě establishmentem, ačkoliv se uvádí pouze těch několik případů, kdy jdou nějaké finance od skutečných, militantních protivníků. Establishment si to tvrdé jádro proti sobě skrytě financuje pro všechny případy sám – co kdyby protistrana byla laxní, či v platební neschopnosti?

Pak by totiž přišel o pointu, spočívající ve využití mnohých materiálních škod a velkého společenského rozhořčení k dalšímu utažení šroubů, což (paradoxně) vděčně podporuje samo obyvatelstvo!

V této souvislosti je ještě třeba od situace trochu poodstoupit, aby nějaká zaujatost nezúžila šíři reflexe: toto hamburgské peklo nebylo způsobeno ani muslimy, ani migranty, ani přičmoudlíky, ani cizáky. Stačíme si sami!

Ale zpět k tématu. Někdo možná namítne, jestli ta úvaha není nějak přešponovaná. Je, a není. Měla by být ideálně na hraně. Protože již v Praze v roce 2000 (MMF) se objevily poznatky o jisté finanční stopě k demonstrantům, pocházející z dost (tehdy) nepravděpodobných míst, totiž z prostředí globalizované ekonomiky. Když však člověk rozchodí první úlek, shledá tuto pekelnou kombinaci velmi logickou. Překvapivá je na ní pouze aktuální aplikace, protože jinak je to finta stará jako svět.

O jistém konfrontačním záměru pořadatelů summitu svědčí i výběr místa. Z hlediska podmínek pro zásahy pořádkové policie a dalších aspektů není prý o mnoho horších měst v Německu, než Hamburg. Proč se ten summit konal zrovna tam? Při volbě místa velmi pravděpodobně nebyly brány v potaz připomínky ochránců veřejného pořádku a ochranek politiků. Proč se volba přiklonila k téměř provokativní variantě? Drahé, nebezpečné – a v podstatě neuhlídatelné? Nevnucuje se přímo myšlenka, že si někdo takovéto střety vlastně přál?

Už třeba jenom proto, aby kritiky výsledků jednání G20 mohl – byť třeba násilně a nelogicky, leč přesto – propojit s těmi demonstranty, jejichž násilné akce opravdu nelze schvalovat (jakkoliv je motivace mnohých z nich docela pochopitelná, jak jsem se pokusil načtrtnout výše). Aby tak mohl spláchnout jedním vrzem veškerou kritiku i s těmi demonstranty!

Protože jinak, kdyby přemýšleli v těch intencích, kterých mají všichni v G20 plná mluvidla, tak by vzali rozum do hrsti a snažili by se jednak všechny ty lidi moc netento (neštvat), a současně se sejít nikoliv provokativním způsobem, ale tak, aby mohli jednat soustředěně a bezpečně, aby to nestálo hrozné peníze (vlády, pojišťovny, občany).

A kdyby k tomu měli trochu fištrónu, přišli by na to, co jim tady zadarmo poradím. Za směšný peníz dát trochu dohromady pevnost Boyard, a konat všechny ty sleziny tam!

Mělo by to obrovské výhody. Jednak by delegace musely být pouze tak početné, aby se tam vešly. Na druhou stranu by ale téměř nebylo potřeba tam mít ochranky – mnoho jejich členů by si mohlo vzít dovolenou, stejně jako francouzské pořádkové jednotky! Bylo by to velmi laciné, a přitom by je žádní demonstranti nerušili.

Ostatně, při vzpomínce na papežské konkláve by mohly mít summity na Boyardu i další potenciál! Například odmítnout shromážděné politiky zásobovat vybranými laskominami, a držet je tam při chlebu a vodě, než by se jejich choré mysli trochu pozdravily, a oni by pak jednali tak, že by se ten první odstavec dal číst vážně .... 
- - -


Stanův komentář (Outsidermedia):„Konspirační“ myšlenky podobné těm obsaženým v článku Jana Schneidera mě napadají už dlouhá léta. Existuje účinnější způsob, jak v očích veřejnosti poškodit či zničit autentickou opozici, než do ní nasadit své vlastní násilné provokatéry? Apropó, kdo si ještě dnes vzpomene na tuto ostudnou akci našeho ministerstva vnitra z února 2016?

Sněmovní hrůzy v přímém přenosu

$
0
0
Zbyněk Fiala 13.7.2017 VašeVěc

Největší demokratický svátek, sněmovní volby, se blíží a já už se na něj těším jako malé dítě. Ne, že by mne tak lákal festival falešných slibů a přeborů v kydání špíny na soupeře, ale bude to úleva, až ústava rozežene tuhle sněmovnu někam do lesů. Škoda, že už tam není, říkal jsem si při sledování jejího probíhajícího jednání, když schvalovala kanadskou náhražku za TTIP nebo vyslání českých vojáků na ruskou hranici.



Zbytky schopnosti trochu se stydět za jednání, které je proti národním zájmům České republiky, byly patrné na průběhu jednání Poslanecké sněmovny o vyslání 310 vojáků na bojovou misi do Litvy a Lotyšska. Záměr uvedl ministr obrany Martin Stropnický (ANO) svým krátkým bojovným projevem, ale jednání pak bylo na návrh předsedy poslaneckého klubu ČSSD Romana Sklenáka okamžitě přerušeno. Poslanci se totiž poschovávali v temných koutech sněmovny a nebylo jich dost na hlasování. Či spíše zdvořilé panáčkování k tomuto šílenému projektu NATO.

Kdo chtěl, mohl to sledovat v přímém přenosu na internetu. Kdo na to nemá nervy, může aspoň prolétnout stenografické záznamy, byť i tam se musí klestit dlouhými stránkami, na kterých se oko nezachytí a smeká se jak po namydlených schodech. Ale je třeba vědět, co tam naši zástupci dělají, abychom si ujasnili, zda je tam chceme mít znovu. Nemusíme přitom rovnou pohřbít partaj, kterou nějaká mátoha špiní jen tím, že zrovna jejím jménem zvedá ruku pro něco odporného. Bude třeba volit tak – a k tomu máme kroužky – aby se za staré hříchy platilo.

Proberme tedy, co se dělo kolem české bojové mise do Litva a Lotyšska. Její vyslání by se mohlo zdát na hlavu, když se tam nebojuje a dokonce se tam ani nic neděje. To pak může v citlivější duši vzbudit obavu, že právě proto se tam posílají vojáci, aby se něco dělo. Je třeba přiživit nepřátelství, aby bylo čím zdůvodnit zvýšené výdaje na NATO.

Kdybychom však chtěli těmto našim evropským partnerům opravdu pomoci, přispějeme jim na důkladnější výuku občanské výchovy. Víc by jim pomohlo, kdyby měli širší rejstřík možností, čím vytěsnit komunistický model totalitního myšlení a nemuseli sahat jen k tomu, co mu předcházelo, tedy k modelu nacistickému. Takhle to vypadá, že tam chceme chránit hlavně velkohubé pohrobky fašistické minulosti, kteří zařazují ruské obyvatele svých zemí do kategorie „neobčanů“, nebo pochody lotyšských veteránů SS.

Poslance se podařilo nahnat do sálu v potřebném počtu až o den později a mohli si tedy vyslechnout pro změnu ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka (ČSSD), který poslance informoval nejen o chystané misi, ale také o tom, že naši vojáci už v Litvě letos tři měsíce byli. Neřekl však, že ústava podle článku 43 umožňuje vládě rozhodnout o vyslání ozbrojených sil ČR mimo území ČR nejdéle na 60 dnů. Ústava tedy byla porušena, jak poslance informoval otevřený dopis občanské iniciativy Na základnám.

Zajímavý je způsob, jakým vláda zdůvodňuje to, co ministr Zaorálek nazval „posílenou předsunutou přítomností“. To je obrat, za kterým mi už chybí jen okřídlené „my tu válku nechtěli“, s navazujícím skandujícím potleskem soukmenovců vestoje. Ještě nebezpečněji však zní vládní zdůvodnění návrhu, podle kterého jde o „posílení společné obrany a odstrašení, a to především s ohledem na ruskou hrozbu“.

Když si odpustím rozvíjení mé argumentace, že u té ruské hrozby jde hlavně o to, že je malá a nedostatečně zvyšuje poptávku spojenců o produkci amerických zbrojovek, je tu závažnější problém, neboť vláda svým návrhem porušuje Chartu NATO. Jak upozornila Iniciativa Ne základnám, v článku 1 Charty NATO jsme se zavázali, že se ve svých mezinárodních vztazích zdržíme hrozby silou.

V otevřeném dopise premiéru Bohuslavu Sobotkovi iniciativa připomíná, že ve vládním návrhu na vyslání českých jednotek na dlouhou bojovou misi se to jen hemží odstrašením a že jde ve skutečnosti o mnohem závažnější pokus vyžádat si předběžný souhlas k opravdovému bojovému nasazení českých jednotek na ruské hranici. Vyplývá to z následující pasáže z příslušného usnesení vlády č. 351 ze dne 10. května 2017:

„V případě, že by toto odstrašení selhalo a k napadení hostitelského státu by i přesto došlo, se pak počítá s použitím bojových uskupení eFP (enhenced Forward Presence, posílené předsunuté přítomnosti) ve prospěch obrany konkrétní napadené hostitelské země.“

Absurditě vládního návrhu se věnoval systematicky místopředseda poslaneckého klubu KSČM Alexander Černý. Jeho výklad nelze jentak zamáznout, že bodejť by nekritizoval, když je z opozice. Vyjadřuje se ke zdůvodnění, kterým vláda návrh vybavila:

„Ona tady píše o tom, že třeba "zvýšená vojenská přítomnost v blízkosti hranic pobaltských států", tedy ruská zvýšená vojenská přítomnost, "nás nutí k tomu, abychom tam vyslali svoje vojáky". Podotýkám, že je to zvýšená vojenská přítomnost ruských vojáků na ruském území. Je to stejně nesmyslné, jako „robustní vojenská cvičení ruské armády“ na ruském území.

Ano, naši zpravodajci nás informovali o schopnostech ruských vojáků přemísťovat se například na velké vzdálenosti, ve velkých počtech, v ohromné rychlosti, se skvělým utajením. A docela jim naši generálové pochopitelně tyto schopnosti záviděli. Pan generál Pavel nás informoval o tom, jak Aliance s respektem vzhlíží ke schopnostem například raketových vojsk ruské armády.

Ale je třeba zdůraznit, že ta cvičení probíhají na území Ruska, v Ruské federaci. O jakém ohrožení tedy mluvíme? Proč jsou Američané v Pobaltí? Proč zvyšují svoji vojenskou přítomnost v Polsku, ve všech těchto zemích, několik tisíc kilometrů daleko od svého území?“

Debata byla dlouhá, než se to schválilo v poměru 119 pro a 34 proti. Nejlépe shrnul smysl debaty poslanec Jiří Koubek (TOP 09):

„Já bych chtěl vaším prostřednictvím k panu předsedovi komunistické strany Filipovi, když nám tady dává lekce z historie a ve své dlouhé řeči mluvil o tom, že mu vadí, že na rozdíl od vstupu do Evropské unie neproběhlo v případě vstupu do NATO všelidové referendum, chtěl bych se ho zeptat jako znalce historie - já jsem asi něco zameškal v dějepise - kdy proběhlo všelidové referendum o vstupu do Varšavské smlouvy?“

Správně, pane poslanče Koubku, nemá smysl rozebírat, komu jsme podřízeni, kdo nás ovládá, komu máme přisluhovat. Varšavská smlouva nebo NATO, o takových věcech se všelidově nehlasuje. Prostě srazíme kufry a zvedneme paži, oni už si to ti nahoře nějak přeberou.

Další příležitostí k pročištění útrob jejich obrácebním naruby bylo pokračování všeobecné rozpravy prvního čtení (po přerušení 6. dubna) návrhu na připojení ČR ke komplexní obchodní a investiční dohodě CETA mezi Kanadou a Evropskou unií. Probíhalo to jako absurdní divadlo v nejlepší tradici Václava Havla. Samotná dohoda je stýblem, na kterém se má zachránit utopená TTIP, která měla být uzavřena s USA. Trochu to tedy americkým nadnárodním společnostem zkomplikujeme, budou muset diktovat podmínky přes Kanadu, ale za tu trochu nepohodlí jim to stojí.

Zatímco při debatě o ratifikaci Pařížské dohody o klimatických změnách zaznívaly výzvy k tomu, aby nejprve vláda předložila nějaké analýzy ekonomických dopadů takového kroku, tady stejní poslanci mlčeli. Byl to bohužel opět jen komunistický poslanec Leo Luzar, kdo připomněl, že detailní analýza existuje, má 150 stran a zpracovala ji kolektiv Technické univerzity v Liberci pod vedením Colina Kirkpatricka. Teprve nad touto studií vidíme, jaký je nepoměr mezi úsilím tuto smlouvu za každou cenu prosadit a jejím případným efektem pro EU a ČR.

http://www.psp.cz/eknih/2013ps/stenprot/059schuz/s059142.htm

Podle zmíněné studie může dohoda s Kanadou přispět k hospodářskému růstu v Evropě o jednu až dvě desetiny procentního bodu. Skoro o nic. Ale pro Česko je zcela zanedbatelná, s potenciálem růstového příspěvku o necelou setinu procentního bodu. Zato rizika této smlouvy jsou obrovská. Je to další pokus, po selhání TTIP, jak zakonzervovat nadvládu korporací nad regulatorním prostředím, které se tak bere z rukou vlád a parlamentů.

Všechna vynutitelná práva patří korporacím, všechny vynutitelné povinnosti patří státu. Role demokratických institucí a občanů je potlačena. Dohoda je postavena na principech ráčny – páka se smí pohybovat jen jedním směrem. Lze jen utahovat ve prospěch korporací. Vlády nesmějí reagovat, když jim někde nezvládnutý trh přeroste přes hlavu, protože by se tím vystavily arbitráži postižené korporace proti příslušnému státu za vytváření „překážek v podnikání“. A řízení by se pro jistotu odehrávalo na americkém kontinentu, aby bylo dost drahé. Arbitrážní rozhodčí jsou přitom placeni za hodinu, takže nemají nejmenší důvod s něčím spěchat a snižovat si tak své honoráře.

Důležitou součástí dohody je Listina závazků, která uplatňuje přístup negativního seznamu. Je to poprvé, kdy se tak postupuje. Předtím to zkoušela TTIP, ale ta neplatí. Jak poslanec Luzar vysvětluje, zatím byl obvyklý pozitivní seznam, který shrnuje známé problémy, ale přijde-li něco nového, budeme o tom jednat, budeme hledat cesty a můžeme uplatnit regulace. Při negativním seznamu však bude další regulace zakázána.

„Čili jakékoli představy naší sociální levice, že po schválení této smlouvy bude moci regulovat oblast trhu např. vodárenství, např. zdravotnictví, pokud schválíme CETA... Nebude. Zapomeňte na to. Říkám vám to s plnou vážností. Protože stačí jakýkoli mezinárodní koncern, který bude mít vlastnictví těchto prostředků na území Evropské unie, a požene nás k arbitrážnímu soudu,“ prohlašuje poslanec Luzar.

Proto také většina členských zemí EU si vyhradila dlouhé seznamy výjimek, kterých se smlouva netýká, a tyto výjimky tvoří dvě třetiny tlustospisu smlouvy. ČR si nevyhradila skoro nic. Poslanec Luzar se pozastavuje, proč naši představitelé věc nekonzultovali se svými zástupci v europarlamentu:

„To byla půda, kdy se tato smlouva docela obšírně ve výborech Evropského parlamentu diskutovala a docela podrobně se probíraly výhrady. A mnohé, které jsou v těchto výjimkách, znovu zdůrazňuji, je to obsáhlá bichle, vznikaly právě z podnětů, které vzešly z evropských komisí a z projednávání v europarlamentu, jeho výborech a orgánech. Je docela zajímavé, že po prostudování těchto materiálů dospěli levicoví europoslanci napříč frakcemi Evropské unie k názoru, že CETA ne. Že je to proti sociální chartě levice, že je to proti sociálnímu vnímání světa tak, jak je levice vidí. A Česká republika má přece nejsilnější levicovou stranu ve vládě!“

Výhrady europoslanců, včetně těch českých, prezentovala ve sněmovně další poslankyně KSČM Hana Aulická Jírovcová. Konkrétně uvedla:

„Když se projednávala schvalovala CETA v Evropském parlamentu, tak především naši europoslanci za KSČM, ale také europoslanci za ČSSD, jak už tady zmiňoval můj kolega Leo Luzar, hlasovali proti této smlouvě. Jmenovitě mohu říkat: Keller Jan, Kohlíček Jaromír, Konečná Kateřina, Maštálka Jiří, Poc Pavel, Poche Miroslav a Sehnalová Olga - europoslanci za KSČM a ČSSD. Proto mi nebylo moc jasné, proč především zástupci koaliční strany ČSSD zde na půdě Poslanecké sněmovny jsou - mohu říci - lobisty za schválení této smlouvy nebo dohody, když jejich vlastní lidé zaujali opačné stanovisko.“

Uvedu alespoň tu část výhrad europarlamentu, tlumočených ve sněmovně komunistickou poslankyní, které jsem před časem detailně studoval, když jsem je zpracovával pro televizní pořad:

„Primárním cílem dohody CETA je odstranit překážky obchodu. Jelikož celní sazby mezi Evropskou unií a Kanadou jsou relativně nízké, dohoda CETA se týká především necelních překážek, to je rozdílných právních předpisů a norem v oblasti ochrany zdraví a životního prostředí a bezpečnosti potravin. Komise již řadu těchto norem obětovala ve prospěch obchodních zájmů mimo jiné Kanady. Oslabila směrnici Evropské unie o jakosti paliv, aby Kanadě umožnila vyvážet paliva z nečistých dehtových písků a nyní dokonce navrhuje protiprávní změnu ustanovení o endokrinních disruptorech v právních předpisech o pesticidech. Komise jednala v zájmu kanadských společností tím, že nezakázala používání kyanidu při těžbě, ačkoli Evropský parlament takový zákaz požadoval, a tím, že před nedávnem povolila používání karcinogenních látek v barvách (chromany olovnaté), přestože podniky z Evropské unie používají bezpečnější alternativy.“

Vřele doporučuji toto vystoupení přečíst na stenozáznamech ze sněmovny, shrnuje obsáhlou a složitou argumentaci, která ospravedlňuje závěr, že kdo hlasuje pro tuto smlouvu, opravdu hlasuje proti zájmům ČR. Jenže v koloniálním parlamentu nejsou zájmy občanů to hlavní. Navíc se daly výklady komunistických poslanců odkopnout s osvědčeným argumentem, že jsou komunistické, a tudíž nestojí za pozornost.

Když debata skončila, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se vtělil do role lidového vypravěče, někdejšího postrachu televizních estrád, a s pobaveným výrazem přistoupil ke svým europoslaneckým kolegům prof. Janu Kellerovi či Pavlu Pocovi jako k neiformovaným troubům. Úsilí svých pracovitých, leč pomýlených kolegů snadno vyvrátil, neboť v Kanadě potkal jednu naši občanku, která tam dlouze žije:

„A když jsem se ptal jedné děvčice tam v tom Vancouveru (pobavení v sále), jestli se někdy třeba chce vrátit domů, tak mi říkala, ani ne. A já jsem jí říkal, proč, přece u nás je pěkně. A ona říkala, tady je to takové čistší a zdravější. A tak jenom vám chci říci, že skutečně větší pohroma nás nemůže potkat, než to, že by ty kanadské standardy na nás dopadly v oblasti životního prostředí, hygieny a podobně,“ řekl pobaveně ministr. Nezabýval se tím, co budou jíst oni, a co se k nám bude vyvážet.

Vtipné bylo také to, že sněmovna sice přikázala projednat smlouvu CETA v zahraničním výboru, ale zároveň měla na návrh předsedy poslaneckého klubu ČSSD Romana Sklenáka zkrátit lhůtu k projednání o 30 dnů. To znamená, jak upozornil Leo Luzar (KSČM), že na jediné hodinové schůzi zahraničního výboru, která proběhne zrovna téhož dne, by nebylo možné návrh seriózně projednat.

Nepochopil, že o to šlo. Nakonec sice tento absurdní návrh neprošel a projednání se zkrátilo jen o 10 dnů, aby měl výbor více příležitostí se tím zabývat. Ale samozřejmě, že dostal čas o prázdninách, kdy je jistota, že si tím nikdo nebude lámat hlavu. Tím se zachovalo pravidlo, že když se má něco protlačit silou, zařadí se to na letní dovolené nebo na vánoce.

Znovu proto opakuju, zaplať pámbu, že se volby do sněmovny blíží. Nevím, kdo se tam dostane, ale vím, koho tam nechci. Pořád přitom přemýšlím o tom, zda se dá sociální demokracie ještě zachránit. Je to strana, kterou naši pradědové vytvořily jako mocnou zbraň pro obhajobu zájmů těch, kdo nemají žádnou rentu a mohou žít jen z vlastní práce. Proto si vytvořila i odbory. A stala se opravdu masovou, přestože jí veřejná moc pochopitelně nepřála. Byla skutečným průkopníkem demokracie.

Tuto stranu bych si ve sněmovně přál, ale bez jejích dnešních hrobařů.

Stojíme hlaveň proti hlavni proti Rusku

$
0
0

Lubomír Man
13. 7. 2017
Ano, musíme ctít své členství v NATO a musíme proto jít na Rusa, hřímá v den, který si musíme pamatovat, to je ve středu 12. července 2017, od řečnického pultu na poslance české sněmovny herec a ministr národní obrany z hnutí ANO Stropnický. Ano, je absolutně nepředstavitelné, abychom nesplnili svou povinnost a netáhli na ruskou hranici, jak se to od nás žádá, bouří ze stejného místa ministr zahraničí Zaorálek z České strany sociálně demokratické, a celá kohorta poslanců pravicových stran ze strany lidovecké, z TOP 09 a z ODS tomu nadšeně přizvukuje a tleská.


Ano, mají pravdu všichni tihle spokojení a tleskající pánové z poslaneckých lavic i od řečnického pultu sněmovny, kteří netuší, že právě v tento okamžik přestávají být lidmi a navlékají na sebe kůži vlčí. Kůži stáda, které je hnáno tam, kde je chce nejvyšší lancknect zpoza Atlantiku mít, což je momentálně ruská hranice v sousedství Litvy a Lotyšska. Ale co! Zradili jsme Husa i Masaryka už když jsme mu dovolili přelet jeho letadel k bombardování Jugoslávie, takže proč bychom neměli zrazovat dál? Proč bychom, když už jsme na chodníček pohůnků a kompliců a zločinu jednou vstoupili, z něj měli scházet někam, kde to tak dobře neznáme? Proč bychom si měli lámat hlavu, kdo má pravdu, je v právu, a kdo lže a touží po cizím, když stokrát jednodušší je zařadit se tam, kde je houf nejhustší, kde se mačká celá Evropa a vlastně skoro i celý svět?

No a co? Že dnes máme zvednout zbraň proti zemi, která nás před více než půlstoletím vyrvala ze spáru nejděsivějšího vraha historie? Proti zemi, bez jejíhož boje a milionových obětí bychom nežili, protože život našich otců a matek či našich dědů a babiček by vyhasl na stejných místech, kde skončili židé?

Kdo se nás, prosím vás, na tohle, kromě našeho svědomí, dnes ptá? Nikdo! Jde se na ruskou hranici prý proto, abychom země na Baltu chránili proti možnému útoky Ruska. Což je, jak jistě všichni chápete, bouda. Protože se tam zcela logicky jde proto, aby se z té ruské hranice pronikalo i dovnitř Ruska, k Moskvě, Leningradu, na Sibiř a tak dále. Jde se zkrátka na zatraceného Slovana Rusa, a my na něj, coby slovanská kapka v germánskoanglosaském moři, se vším, co bouchá a zabíjí, musíme (podle rozhodnutí naší sněmovny z 12. července t.r.), mašírovat též.

A proč že se tam vůbec jde?

Za prvé: Rus nechce úplně ve všem ty nejvyšší zpoza Antlantiku poslouchat. A prezident Obama to přece všem řekl sdostatek srozumitelně: MUSÍME, PŘÍLEŽITOSTNĚ, ZKROUTIT RUCE ZEMÍ, KTERÉ BY NEDĚLALY TO, CO MY POTŘEBUJEME, ABY DĚLALY.

Nu a jestliže Rusko dělá, že tahle slova neslyší, či nechce slyšet - to už po několikáté - je třeba mu ty ruce už nejen zkroutit, ale i přerazit.

I s důvodem druhým, pro který též i my máme už příští rok nastoupit na ruskou hranici, se za Atlantikem nedělají žádné štráchy, a osoba o nic méně významná než tehdejší ministryně zahraničí Madlene Albrightová jej vyřkla dokonce dvakrát: RUSKO MÁ PŘÍLIŠ MNOHO NEROSTNÉHO BOHATSTVÍ, COŽ NENÍ SPRAVEDLIVÉ. A při jiné příležitosti totéž v podobě mírně obměněné:

ZA URALEM LEŽÍ NEROSTNÉ BOHATSTVÍ PŘÍLIŠ VELKÉ NA TO, ABY PATŘILO JEN JEDNÉ ZEMI.

Takže už víte, kdo se na hranici mezi Litvou a Ruskem a Lotyšskem a Ruskem chystá loupežně zaútočit? A to i za účasti naší armády a tedy i našeho státu, národa a tedy nás všech Čechů, jak 12. července tohoto roku odhlasovala na návrh naší české vlády naše česká sněmovna? Sněmovna, kterou jsme si v dobrém duchu sami zvolili a která ten dobrý duch zlovolně i zrádně včera dopoledne zabila.

Tisková zpráva Ne základnám: ,,Válku volí jenom voli!“

$
0
0
13. 7. 2017

Vyslání našich vojáků do zahraniční na plnění bojových úkolů není vojenské rozhodnutí, je to rozhodnutí politické, rozhodnutí zákonodárců. Politické strany nemají ve svých programech, že budou dávat souhlas k bojovému nasazení našich vojáků do zahraničí pod velením cizích armád.

V programech ale mají (kromě hnutí ANO2011, které ve svém programu nemá body k obraně a zahraniční politice České republiky), naplňovat závazek plynoucí z čl.1 Charty Organizace spojených národů, stejně tak závazek plynoucí z čl. 1 Severoatlantické smlouvy:

-zachovati mezinárodní mír a bezpečnost a k tomu cíli podnikati účinná kolektivní opatření, aby se předešla a odklidila ohrožení míru a byly zkrušeny útočné činy neb jiná porušení míru a bylo dosaženo pokojnými prostředkya v shodě se zásadami spravedlnosti a mezinárodního práva úpravy nebo řešení těch mezinárodních sporů neb situací, které by mohly vésti k porušení míru;
znění Severoatlantické smlouvy v článku 1
- smluvní strany se zavazují, jak je uvedeno v Chartě OSN, urovnávat veškeré mezinárodní spory, v nichž mohou být účastny, mírovými prostředky tak, aby nebyl ohrožen mezinárodní mír, bezpečnost a spravedlnost, a zdržet se ve svých mezinárodních vztazích hrozby silounebo použití síly jakýmkoli způsobem neslučitelným s cíli OSN.
Řada poslankyň a poslanců vědomě svým hlasováním v rozporu s mandátem od voličů, potvrdila účast našich vojáků v bojových uskupeních na území cizích států a porušila závazek plynoucí z čl.1) Charty Organizace spojených národů a čl. 1) Severoatlantické smlouvy.
Nejednali a nejednají v zájmů občanů České republiky, jednají ve svém zájmu, v zájmu jiných mocností a svá rozhodnutí vydávají za rozhodnutí České republiky, rozhodnutí občanů.
Na to nemají právo, není to rozhodnutí občanů.
Vzhledem k současné vyhrocené mezinárodní situaci, za kterou řada zákonodárců nese taktéž svůj díl odpovědnosti, tak svým jednáním přispěli k výsledku zjevných válečných příprav proti suverénnímu státu srovnatelné s rokem 1941.
K vzniku možného válečného konfliktu dochází porušováním článků 1) uvedených smluv, které nerespektuje 119 poslankyň a poslanců.
Uvedené poslankyně a poslanci převzali odpovědnost za zdraví a ztráty životů našich vojáků.Svým hlasováním je zařadili do bojových uskupení v rámci koncepce zájmových území (JOAC) vědomi si ochrany poslaneckou imunitou a neodpovědností za své hlasování. (neodpovědnost trvá neomezeně, nezaniká ukončením mandátu v Parlamentu , čl.27 odst.1) Ústavy České republiky.)
František Adámek, Jiří Běhounek, Marie Benešová, Jan Birke, Vlasta Bohdalová, Karel Černý, Vlastimil Gabrhel, Jan Hamáček, Pavel Havíř, Milan Chovanec, Jan Chvojka, Igor Jakubčík, Barbora Jelonková, Zuzana Kailová, Václav Klučka, Petr Kořenek, Jaroslav Krákora, Jan Mládek, Josef Novotný, Jiří Petrů, Lukáš Pleticha, Pavel Ploc, Adam Rykala, Antonín Seďa, Roman Sklenák, Bohuslav Sobotka, Štěpán Stupčuk, Zdeněk Syblík, Jeroným Tejc, Lubomír Toufar, Milan Urban, Václav Valhoda, Roman Váňa, Václav Votava, Jaroslav Zavadil, Václav Zemek
Andrej Babiš, Martina Berdychová, Stanislav Berkovec, Richard Brabec, Milan Brázdil, Pavel Čihák, Ivana Dobešová, Jaroslav Faltýnek, Matěj Fichtner, Josef Hájek, Jiří Holeček, David Kasal, Martin Kolovratník, Martin Komárek, Josef Kott, Roman Kubíček, Radka Maxová, Jana Pastuchová, František Petrtýl, Stanislav Pfléger, Ivan Pilný, Pavel Plzák, Roman Procházka, Karel Rais, Jan Sedláček, Martin Sedlář, Zdeněk Soukup, Martin Stropnický, Pavel Šrámek, Karel Tureček, Helena Válková, Pavel Volčík, Radek Vondráček, Rostislav Vyzula, Jiří Zlatuška
Zdeněk Bezecný, Jan Farský, Leoš Heger, Václav Horáček, Miroslav Kalousek, Daniel Korte, Rom Kostřica, Jiří Koubek, Michal Kučera, Helena Langšádlová, František Laudát, Jaroslav Lobkowicz, Nina Nováková, Herbert Pavera, Gabriela Pecková, Markéta Pekarová Adamová, Martin Plíšek, Jiří Skalický, František Vácha, Kristýna Zelienková, Marek Ženíšek
Marek Benda, Pavel Blažek, Petr Fiala, Simeon Karamazov, Miroslava Němcová, Martin Novotný, Jan Skopeček, Zbyněk Stanjura, Bohuslav Svoboda, Vladislav Vilímec, Jan Zahradník
Jan Bartošek, Pavel Bělobrádek, Ivan Gabal, Pavla Golasowská, Daniel Herman, Ludvík Hovorka, Jiří Junek, Marian Jurečka, Vít Kaňkovský, Ivan Adamec, Petr Kudela, Jiří Mihola, Josef Uhlík
Jiří Štětina
My níže podepsaní odmítáme aby bylo jednáno o nás bez nás. Máme právo na názor. Máme právo posuzovat vaše jednání, se kterým nesouhlasíme. Pokud chcete válku, tak bez nás. My chceme mír a toto slovo ve vašem hlasování a jednání není.

za Iniciativu Ne základnám
Eva Novotná, mluvčí


Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci,

zaznamenali jsme ke slovům ,,zákonodárce" pana Stropnického z lavic Poslanecké sněmovny České republiky dne 12.11.2017  v 11:10 hodin potlesk.
Dovolujeme si okopírovat část stenozáznamu, který byl řadou z vás obdařen potleskem:

Čtyři členské země, naši partneři, naši spojenci, požádali o pomoc. Rozhodlo se na varšavském summitu na úrovni předsedů vlád a hlav členských států, že tomu tak bude, že se tomu bude říkat EFP program a že jednotlivé členské státy jsou žádány o příspěvky, že ta čtyři praporová uskupení budou vedena Brity, Kanadou, Německem a Spojenými státy a ať ostatní členské země k tomu přispějí.

Zdá se mi nemyslitelné, aby se Česká republika něčeho takového nezúčastnila.

Co je to, to uskupení? To je zhruba 1200 mužů, vážení. 1200 mužů krát čtyři. V září bude poblíž polských a běloruských hranic cvičení ruské armády, jmenuje se Západ 2017 a zúčastní se ho 80 000 vojáků.

Vážené paní poslankyně, vážení poslanci, 
je nám opravdu líto, že někdo panu Stropnickému napsal špatný scénář. Ve scénáři mu pravděpodobně režisér vyškrtl údaje o počtu vojáků Pobaltských států.
Estonsko 6500 vojáků, Lotyšsko 5400 vojáků, Litva 12 000 vojáků, Polsko 106 000 vojáků. K tomu přičteme Estonsko 1110 cizích vojáků, Lotyšsko 1138 cizích vojáků, Litva 1022 cizích vojáků a Polsko 1279 cizích vojáků, celkově ve zbrani 134 449 vojáků. 

Z Poslanecké sněmovny České republiky a z vás, svých kolegů, si může pan Stropnický dělat legraci. S námi to bude o něco složitější. 

Dovolíme si ještě přiložit jeden podklad - tabulku Kalkulace nasazení, ve které nesedí součet výdajů v roce 2017 v neprospěch možného plného bojového nasazení Armády České republiky v akcích NATO a to na zahraniční operace, celkem o 4 000 000,- Kč.
To je trestuhodné podrývání našich závazků k našim partnerům, útok na udržení víc než pevných přátelských svazků, (nejlépe až na věky) a to považujeme za nepatřičné.
Jsme názoru, že by se měl sněmovní tisk1121/0 projednat znovu a dát tak zákonodárci panu Stropnickému prostor k novému vystoupení, ve kterém by mohl prezentovat opravený scénář o počtu vojáků v Pobaltí. Pan poslanec Kalousek by měl kontrolovat u řečnického pultu  každé slovo svého kolegy pana Stropnického, aby zabránil případné mezinárodní ostudě české zahraniční politiky a ztrátě důvěryhodnosti u našich spojenců v Severoatlantické alianci. Pana Kalouska tím zároveň chceme požádat, aby používal výrazů mých spojenců v Severoatlantické smlouvě, protože nemalý počet občanů České republiky se za spojence tohoto agresivního válečného aktu nepovažuje.

Děkujeme za pochopení

za Iniciativu Ne základnám
Eva Novotná, mluvčí

Poslanecká sněmovna P ČR: Projednávání bodu "Návrh na působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany v Litvě, Estonsku, Lotyšsku a Polsku v rámci Posílené předsunuté přítomnosti NATO /sněmovní tisk 1121/"

$
0
0

11. 7. 2017    PSP
Tisk 1121
Ministr obrany ČR Martin Stropnický: 

"Děkuji ještě jednou, pane předsedající.
Vážené kolegyně, vážení kolegové, předkládám společně s ministrem zahraničí k projednání a ke schválení Návrh na působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany v Litvě, Estonsku, Lotyšsku a Polsku v rámci Posílené předsunuté přítomnosti NATO, který schválila vláda České republiky dne 10. května tohoto roku usnesením číslo 351. Předmětem materiálu je působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany v pobaltských státech a Polsku v počtu do 290 osob, a to v době od 1. ledna 2018 do 31. ledna 2019.


Vyslání bude realizováno na základě závěru summitu NATO ve Varšavě v červenci 2016 a v souladu s článkem 43 odst. 3 písm. a) Ústavy České republiky.
Koncept Posílené předsunuté přítomnosti NATO, takzvané Enhanced Forward Presence, spočívá v trvalé rotační přítomnosti aliančních sil ve státech na východním křídle NATO s cílem posílit schopnosti kolektivní obrany a demonstrovat odhodlání bránit členy aliance.
Český příspěvek do EFP tvoří mechanizovaná rota do 250 osob, která bude součástí bojového uskupení na území Litvy, a minometná četa do 40 osob, která bude operovat v sestavě kanadského uskupení v Lotyšsku. V Litvě budou společně s námi působit vojáci z Německa, Belgie, Nizozemska, Norska, Francie, Chorvatska a Lucemburska, v Lotyšsku pak příslušníci armád Kanady, Polska, Itálie, Španělska, Slovenska a Albánie. Co se týče Estonska, vedle vedoucí země, kterou je Velká Británie, budou v zemi operovat francouzští a dánští vojáci. V Polsku budou součástí amerického bojového uskupení britské, rumunské a chorvatské jednotky.
Finanční prostředky na obě mise se odhadují do 362 mil. korun a budou čerpány z rozpočtové kapitoly Ministerstva obrany.
Závěrem mi dovolte zdůraznit, že navrhované působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany v pobaltských státech a Polsku je konkrétním příspěvkem České republiky k posílení spojenců na východním křídle Aliance. Bude se jednat o silný politický a praktický výraz solidarity a zároveň ochoty naplňovat závazek kolektivní obrany, tedy principu, na kterém je založena i naše vlastní bezpečnost.
Děkuji za pozornost."

Odročeno na následující den s ohledem na nepřítomnost spolupředkladatele Lubomíra Zaorálka.
 12. 7. 2017
Poslanec Václav Klučka: Děkuji vám, pane předsedo. Dovolte mi vás seznámit s usnesením číslo 224 výboru pro obranu ze 41. schůze ze dne 15. června 2017 k návrhu na působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany v Litvě, Estonsku, Lotyšsku a Polsku v rámci podpory posílené Předsunuté přítomnosti NATO, sněmovní tisk 1121.
Výbor pro obranu doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, aby přijala následující usnesení:
1. Vyslovuje souhlas s působením sil a prostředků Ministerstva obrany v Litvě, Lotyšsku, Estonsku a Polsku v rámci posílené Předsunuté přítomnosti NATO v období od 1. ledna 2018 do 31. ledna 2019 v celkovém počtu do 290 osob.
2. Žádá vládu, aby informovala Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky o působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany v Litvě, Estonsku, Lotyšsku a Polsku v rámci posílené Předsunuté přítomnosti NATO v roce 2018, a to nejpozději do 30. června 2019, a působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany v Litvě, Lotyšsku, Estonsku a Polsku v rámci Předsunuté posílené přítomnosti NATO v roce 2019, a to nejpozději do 30. června 2020.
Pověřuje zpravodaje výboru, aby s tímto usnesením seznámil Poslaneckou sněmovnu, a ukládá předsedovi výboru, aby předložil usnesení předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji, pane zpravodaji. Já otevírám rozpravu a jako první dám slovo panu ministru zahraničních věcí, který je spolupředkladatelem tohoto materiálu. Po něm pan poslanec Černý.

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek Dobré ráno, dámy a pánové. Já se vyjádřím k tomuto návrhu, který spolupředkládám s ministrem obrany. Mluvíme tedy o posílené předsunuté přítomnosti Aliance. Pod tím názvem se skrývá posilování obrany východního křídla NATO. Je to poměrně klíčová politika Aliance od roku 2014. My jsme se vlastně už v této politice angažovali na začátku tohoto roku, kdy jsme měli tři měsíce naše vojáky v rámci Visegrádské skupiny umístěné právě v Litvě, bylo to zhruba od ledna do března roku 2017, takže už jsme v této posílené předsunuté přítomnosti aktivně vystupovali. A tady jde o to, aby Sněmovna schválila další působení, tentokrát v Litvě a Lotyšsku a společně s Kanadou a Německem.
Myslím si, že i z hlediska České republiky je to významný příspěvek, kterým, poměrně často to uvádíme, že jsme připraveni se angažovat v Alianci právě na tom posílení obrany východního bloku, takže je to taková ukázka toho, že jsme schopni jako Česká republika přispět k jedné ze zásadních aktivit Aliance v současné době. Jsem přesvědčen, že Sněmovna by měla rozhodně tuto naši účast podpořit, protože snad není třeba tady mluvit o významu Aliance a je naprosto jasné, že musíme svou schopnost v Alianci fungovat dokládat konkrétními činy. Tohle je jeden z nich a já jsem pro to, aby to Sněmovna podpořila a abychom se ukázali jako spolehlivý spojenec.

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji, pane ministře. Dále vystoupí pan poslanec Černý a připraví se pan poslanec Okamura.

Poslanec Alexander Černý: Vážený pane předsedo, vážení členové vlády, vážené kolegyně a kolegové, dovolte mi na téma, které teď probíráme, učinit několik málo poznámek. Kolegové si teď ze mě dělali legraci, že zavádíme nějakou novou terminologii PPP - posílené předsunuté přítomnosti, takový zvláštní terminus technicus, ani klasické cvičení, ani nějaká klasická mise, na které jsme obvykle vysílali vojáky třeba do Afghánistánu a i jinam po světě. Zkrátka PPP.
Já jsem až donedávna žil v přesvědčení, a myslím si, že většina z vás taky, že to, co děláme, bychom měli dělat s ohledem na bezpečnost. Měli bychom usilovat o to, aby každý krok, který učiníme, byl krokem ve prospěch lidu České republiky, aby posílil naše postavení v rámci jakéhokoli uskupení, jakéhokoli celku, a aby hlavně garantoval do budoucna, že na tom budeme lépe v jakékoli oblasti, a když se bavíme o bezpečnosti, tedy že budeme i v oblasti bezpečnosti na tom lépe.
Já jsem si zrovna nedávno prohlížel dokumenty nepříliš staré a jenom bych si dovolil připomenout, že před poměrně historicky tedy velmi nedávnou dobou, v roce 2010, se v Praze konala schůzka prezidentů Spojených států amerických a Ruska a že v té době jsme všichni očekávali - a taky to tak vypadalo po té schůzce - že vstupujeme do jakéhosi období, kdy pokud se budeme něčeho bát, tak to rozhodně nebude nic, co by přicházelo z blízkého okolí, co by mělo bezprostředně vojenský charakter, a taky jsme tomu podřídili pochopitelně naši činnost. Nikdo v tu dobu ještě - nebo lépe řečeno někteří už v tu dobu očekávali, že může dojít k nějakým problémům, mnozí věděli, že přijde malér s migrací, tušili, že může dojít k dalším ohrožením, ale přímá vojenská hrozba se zdála v tu chvíli velmi velmi nepravděpodobnou a my jsme tomu byli pochopitelně rádi. Zkrátka svět se zdál být bezpečnější.
Zhruba v tu dobu dostal prezident Spojených států Barack Obama Nobelovu cenu za mír a od té doby jako by se něco zvrtlo. Situace se začala docela dramaticky zhoršovat a prakticky každým rokem jeho vládnutí se objevil nějaký nový problém, nové ohnisko napětí, situace, která vyžadovala nová opatření. To, co se zvrtávalo během fungování prezidentství Baracka Obamy, rozhodně nevedlo k tomu, aby někdo mohl konstatovat, že svět je bezpečnější. Prostě po těch sedmi letech jsme se dostali do situace, kdy svět opravdu bezpečnější není. Těch hrozeb, na které bychom měli mít potenciálně připraveni, neustále přibývá. Ty, které jsme dokázali už před několika lety alespoň pojmenovat, tak mají zcela konkrétní obrysy, bobtnají, dosahují obrovských rozměrů. Nedávné jednání G20 v Hamburku zcela jednoznačně deklarovalo, že ani na této úrovni příliš velká očekávání mít nelze. Velmi, velmi po špičkách přešlapujeme kolem toho, když některá z velmocí prostě nechce respektovat to, co chtějí ti ostatní. O tom, jaký je stav v Evropské unii, se tady navzájem přesvědčujeme už poměrně dlouho. Neutěšený. Zájmy jednotlivých členů Evropské unie se natolik liší, že mnozí nevidí perspektivu Evropské unie zrovna v růžových barvách, a jsou mezi námi i tací, kteří předpovídají docela katastrofální vývoj.
Severoatlantická aliance není nic mimořádného. To je organizace, která je složena z těch, které jsem před chvílí jmenoval. Jejím jádrem jsou pochopitelně Spojené státy a evropští členové - omlouvám se Kanadě, Turecku, že jsem je v tuto chvíli nejmenoval, ale to Turecko už spíš z bezpečnostních důvodů. Koneckonců ani evropské členské státy Severoatlantické aliance neskýtají záruku nějakého progresivního vývoje. Po brexitu, všimněte si, že se už rok skoro nemluví o bezpečnostních otázkách, které s tím souvisejí. A garantuji vám, že souvisejí, protože Velká Británie disponuje jednou z nejsilnějších evropských armád a její vystoupení z Unie, byť zůstává členem Severoatlantické aliance, jisté konsekvence v každém případě do budoucna vyjadřovat bude. 
Nakousl jsem Turecko a není třeba zdůrazňovat, jak neuralgický bod Turecko je. Severoatlantická aliance se poslední léta potýká s obrovskými problémy. Jižní křídlo chce úplně něco jiného než východní křídlo Aliance. Staré členské, nebo západní země Aliance, ty zakládající, chtějí úplně něco jiného než třeba V4. Polsko v rámci V4 chce úplně něco jiného než ti ostatní.
Zkrátka a dobře. Summit od summitu končí zpravidla tím, že je nezbytně nutné deklarovat - a všimněte si, že všechny dokumenty ze summitů Severoatlantické aliance, řekněme, za posledních pět šest let začínají a končí ujišťováním o vzájemné jednotě, o významu transatlantické spolupráce a partnerství a o tom, že to je neporušitelná zásada, přes kterou prostě nejede vlak. Na posledních konferencích o bezpečnosti, které se konaly mimo jiné i tady ve Sněmovně zhruba před měsícem, se už někteří zúčastnění dokonce zmínili o tom, že Aliance v té podobě, v jaké ji známe teď, není to pravé ořechové.
My se na ni díváme docela s despektem. Postoj KSČM k Alianci je všeobecně znám.
Chtěl bych jenom upozornit na to, že vojáci, tedy opravdová Aliance, jsou jen vykonavatelé politické vůle. Nejvyšším orgánem, který rozhoduje v Severoatlantické alianci, není sbor náčelníků štábů nebo nějaká jiná ryze vojenská organizace, instituce. Jsou to ale prezidenti a premiéři členských zemí Evropské unie plus Spojené státy, Kanada, a tak dále. Když říkám plus Spojené státy - asi jsem to pořadí měl obrátit pochopitelně, protože je zcela evidentní, že ve chvíli, kdy by Spojené státy nebyly v Severoatlantické alianci, tak Severoatlantická aliance ztrácí smysl. Vojensky i politicky. Prostě by nebyla k ničemu. A to, co prohlásil Donald Trump v době, kdy byl ještě kandidátem na prezidenta Spojených států, vzbudilo tak obrovské zděšení v řadách nejvyšších politických i vojenských kruhů v Evropě a po celém světě, že by to byla opravdová revoluce, kdyby Spojené státy dospěly k závěru, že Alianci už prostě nepotřebují. To, co se odehrálo po volbách ve Spojených státech, zcela jednoznačně naznačuje, že procesy, které pan Trump zřejmě opravdu zamýšlel uskutečnit, se minimálně na nějakou dobu odkládají. Bude si napřed muset vyřídit domácí vnitropolitický boj a tahanice, aby mohl možná postupně začít některé své předvolební sliby realizovat. Ještě na to nějaký čas má, ale čas běží strašně rychle.
Když už jsem řekl, že svět není bezpečnější, neměl jsem tím na mysli rozhodně jenom Evropu. Víte, že my sami vysíláme svoje jednotky daleko na východ. Vysíláme je do Afriky podle doktríny, kterou respektuje i česká armáda. Tak se připravujeme na vyslání prakticky kamkoliv kromě snad severního a jižního pólu. A možná se držíme trošku zpátky v námořních operacích. Včera bylo v Černém moři zahájeno velké vojenské cvičení, pochopitelně pod vedením Spojených států amerických. Opakuji - cvičení pod vedením Spojených států amerických v Černém moři, nikoliv v Mexickém zálivu, nikoliv v Atlantiku. Jsou to prostě věci, které bychom měli mít na paměti.
To, co tady dnes budeme pravděpodobně schvalovat, je věc, která - jak už jsem naznačil, a vyplývá to i z toho názvu - je trochu podivná. Víte, ten název sám něco prostě evokuje - posílené předsunuté přítomnosti. Ale my sami se zavazujeme na dva a půl roku dopředu. Tedy minimálně dva a půl roku počítáme s tím, že situace bude neměnná a budeme tam.
Pan ministr se včera zmínil o rotačním principu. To znamená, že se tam budou střídat různé složky armád členských států Severoatlantické aliance. A pravděpodobně se dá očekávat, že dřív nebo později přijde další požadavek, další - já tomu říkám prostě požadavky na vyžádání, kdy některá členská země, třeba jedna z těch pobaltských, znovu požádá o navýšení. A budeme dál posilovat a dál budeme vysílat svoje vojáky na východ.
Problém je pouze v tom, že se to neustále přibližuje. Dokud jsme vysílali vojáky do Mali nebo do Afghánistánu, tak jsme mohli říct no tak dobře, je to přece jenom kus světa, je to poměrně daleko. Ale teď se pohybujeme už ne v tisících kilometrů, ale rozhodně sotva ve stovkách. A vzhledem k tomu, jaké jsou bojové schopnosti dnešních armád, tak je to vzdálenost téměř v místě dotyku. Je to nesmírně nebezpečná záležitost. Přitom když se podíváte na předkládací zprávu, kterou nám vláda postoupila, tak se odvolává na jakési změny bezpečnostního prostředí. A dovolte mi jenom drobné citáty.
Pochopitelně tou největší hrozbou, proč to děláme, je Ruská federace. Ale děláme to především proto, že Ruská federace realizuje své mocenské ambice. Realizuje své mocenské ambice, využívá řadu nástrojů hybridní kampaně, včetně cílených dezinformačních aktivit a kybernetických útoků. Vůbec nás hanba nefackuje, když připouštíme, že Ruská federace z rozhodnutí pravděpodobně toho největšího zloducha Putina dokáže ovlivnit volby ve Spojených státech, ve Francii, pravděpodobně teď v Německu, už i my se obáváme, že ovlivní naše podzimní volby. Takže kdyby náhodou Komunistická strana Čech a Moravy v těch podzimních volbách uspěla, tak abyste předem věděli, kdo to zavinil.
To jsou prostě věci, které naprosto legitimně ovládly náš prostor. My se o tom všichni bavíme, považujeme to za dnes už něco naprosto samozřejmého a vůbec se nestydíme, vůbec nás neuráží, že z nás někdo dělá úplné hlupáky a že připouští, že 300 milionů Američanů jsou nesvéprávní pitomci, kteří se nechají zmanipulovat několika hackery z Ruska.
Přistoupili jsme na nějakou prapodivnou hru, že budeme posilovat, všichni budeme posilovat, protože Donald Trump řekl, že chce, abychom platili dvě procenta. A víme velmi dobře, proč to řekl. Donald Trump přece v té své strategii Amerika first zcela jednoznačně deklaroval, co tím sleduje. A dokonce to zaznělo i na té zmiňované bezpečnostní konferenci přednedávnem. Ano, Američané nás žádají, abychom velmi posílili výdaje na obranu, abychom posílili svoji vojenskou kapacitu a abychom jim tím uvolnili ruce. Abychom jim uvolnili ruce, aby se mohli angažovat jinde ve světě v oblastech, které oni považují za opravdu klíčové a dominantní. O tom to celé je.
Když se podíváte podrobněji na to, co znamenají ta dvě procenta. On to naznačil Donald Trump při své první cestě po Evropě. Saúdští Arabové nejen že koupili za sto miliard, takže posílí svoje ozbrojené - to není členská země Aliance - ale posílí bezesporu svoje bezpečnostní složky. Posílí je o americké zbraně. Takže dvakrát zaplatí těm Američanům. A navíc to naprosto jednoznačně posílí jejich závislost. Pochopitelně, když vám někdo dodá zbraňové systémy v této hodnotě, tak si jinými slovy garantuje na dvacet třicet let dopředu - protože životnost těch zbraňových systémů je v desítkách let - že budete hodní a poslušní. Protože vám nezbude nic jiného než spolupracovat. Jinak jste ty peníze vyhodili prakticky z okna. ***
Tenhleten postup deklaruje to, co se má odehrát v Evropě. Jen čtyři členské země aliance plnily ona dvě procenta. Teď se k tomu hlásíme téměř všichni. Tedy někteří, například spolkový ministr obrany.*** 
Tenhle postup deklaruje to, co se má odehrát v Evropě. Jen čtyři členské země aliance plnily ona dvě procenta. Teď se k tomu hlásíme téměř všichni. Tedy někteří, například spolkový ministr obrany, zřejmě člověk, který má hlavu na krku a uvědomil si, co to znamená zvýšit o několik set miliard - v korunách tedy - o několik set miliard vojenský rozpočet Spolkové republiky, co by to znamenalo, tak ten se dokázal ozvat, ale ostatní, ti většinou velmi, velmi pokorně poslouchají a slibují, teď dvě desetiny procenta, pak nula, pak 1,4 - a postupně se dopracujeme na ta 2. Opakuji znovu, ještě štěstí, že nemáme moře, jinak bychom bezesporu ta 2 % dokázali utratit už příští rok, protože bychom si asi koupili nějakou ponorku nebo raketovou fregatu, protože jinak ty peníze nejsme schopni utratit. Pro nás by to znamenalo přes 100 miliard vydávat na obranu. Na 22 tisíc mužů ve zbrani! Na dvě brigády a několik speciálních útvarů. Na to potřebujeme přes 100 miliard? Anebo jen naplňujeme nějakou fikci, která nemá naprosto reálný podklad?
Odborníci spočítali, že kdybychom chtěli utrácet přes 100 miliard, musela by Armáda České republiky čítat zhruba 40 tisíc mužů. Kapacita českého trhu dnes taková není. Prostě my nemáme takové lidské zdroje. Je to naprosto názorně vidět například na ambici české armády zvýšit svoje počty o 5 tisíc lidí nebo dostat se s aktivními zálohami na 5 tisíc. Rekrutační cíle se díky vydatné finanční podpoře, kterou jsme poskytli v uplynulém období, tak se rekrutační cíle armády jakžtakž daří plnit, ale všichni velmi dobře víme, že mají meze a že možná ještě po tisícovce aktivních záložáků a možná 2 tisících vojáků z povolání se dostaneme do situace, kdy prostě na českém trhu nebudou takovíto lidé. Už nemluvím o tom, že snižujeme neustále požadavky. Jdeme dolů s kritérii na výběr, protože těm kritériím, která armáda původně měla, už teď řada těch lidí, které chceme náborovat, neodpovídá.
Zkrátka a dobře, dostáváme se do situace, že ten rozpočet, pokud ho budeme chtít naplnit, tak můžeme, vždycky se dá něco koupit, přirozeně že se dá něco koupit. Vojenská technika je naštěstí tak šíleně drahá, že není problém ty peníze utratit. Pokud bude ale jakýkoli další ministr zodpovědný, tak bude velmi, velmi zvažovat, k čemu ta technika bude. Už jsme tady totiž zažili eskapády s tím, že jsme si říkali - nebo byli jsme přesvědčováni, že potřebujeme přes 200 pandurů, bez toho to prostě nepůjde. A pak se najednou ukázalo, že 100 jich možná potřebovat nebudeme. Nemusím připomínat anabáze s dalším drahým typem, jako byly třeba L-159. To byla velmi drahá taškařice. A donedávna jsme ještě nevěděli kudy kam. Už jsme si z toho pomalu dělali legraci, že každý člen výboru pro obranu dostane jednu takovou stíhačku a bude ji garážovat doma na svém dvorku. Prostě jsou to kroky, které jsou mnohdy velmi, velmi nebezpečné. Teď s napětím sledujeme výběr třeba vrtulníků a docházíme k docela zajímavých poznatkům. Drahé to bezesporu bude, takže ten hlavní účel zřejmě splněn bude, ale jak moc to bude funkční, to teprve uvidíme. Zatím mě docela děsí, když slyším o parametrech, které se hodí spíš do pouště než do střední Evropy. Ale třeba se to ještě nějak vyvine.
Dovolte mi ale zmínit se ještě o dalších aspektech důvodové zprávy, kterou nám předložila vláda. Ona tady píše o tom, že třeba "zvýšená vojenská přítomnost v blízkosti hranic pobaltských států", tedy ruská zvýšená vojenská přítomnost, "nás nutí k tomu, abychom tam vyslali svoje vojáky". Podotýkám, že je to zvýšená vojenská přítomnost ruských vojáků na ruském území. Je to stejně nesmyslné jako robustní vojenská cvičení ruské armády na ruském území. Ano, naši zpravodajci nás informovali o schopnostech ruských vojáků přemísťovat se například na velké vzdálenosti ve velkých počtech, v ohromné rychlosti, se skvělým utajením. A docela jim naši generálové pochopitelně tyto schopnosti záviděli. Pan generál Pavel nás informoval o tom, jak Aliance s respektem vzhlíží ke schopnostem například raketových vojsk ruské armády. Ale je třeba zdůraznit, že ta cvičení probíhají na území Ruska, v Ruské federaci. O jakém ohrožení tedy mluvíme? Proč jsou Američané v Pobaltí? Proč zvyšují svoji vojenskou přítomnost v Polsku, ve všech těchto zemích, několik tisíc kilometrů daleko od svého území?
Jen na letošní rok - 2017 - uvolnily Spojené státy další 4,5 miliardy dolarů na posílení své vojenské přítomnosti na evropském kontinentě. Proč? Kdo nás tady vojensky ohrožuje? Proti terorismu se armáda použít nedá, to už jsme si přece vyzkoušeli. Na teroristy potřebujeme jiné orgány. Proti uprchlíkům? To chcete poslat tanky nebo letectvo proti matkám a dětem, proti těm, kteří utíkají ať už před hladem, nebo před válkou? Mimochodem před válkou, kterou zpravidla rozpoutaly snahy o vývoz naší euroatlantické civilizace. To je to, za co mimo jiné platíme teď v Evropě dost vysokou daň, protože jsme si nedokázali uhlídat ani to, abychom hájili opravdu naše zájmy a nepřistupovali na nějakou prapodivnou hru.
Když už mluvíme o té šílené hrozbě z Ruska, dovolte mi jen několik málo čísel, která poskytl letos na jaře švédský Mezinárodní institut pro výzkum míru, to je organizace, která pravidelně zveřejňuje údaje o tom, jak například vypadají rozpočty armád. Tak jen pro orientaci. Pohybujeme se - ta čísla jsou v dolarech, takže jsou to miliardy dolarů. Takže zatímco u České republiky by figurovalo čísílko, které by se blížilo 2 miliardám dolarů, tak u jiných jsou to opravdu dramaticky větší sumy. Rusko 69,2 miliardy dolarů vydává údajně podle švédského institutu na zbrojení, 69 - skoro 70 miliard dolarů. Obrovská částka bezesporu! Čína 215. No dobře, Čína je ekonomický gigant, který má obrovské volné finanční prostředky, asi neví, co s nimi, a zřejmě situace na východě je tak dramatická, že to dělat musí. Takže dejme tomu, že Čína, ale ta je daleko. Spojené státy 611. 611 to bylo předtím, než Donald Trump rozhodl o jednorázovém, tedy kromě toho, navýšení o dalších zhruba 50 miliard. Tedy rozpočet Spojených států skokově vzrostl. Dnes už se nepohybuje na hranici 3,6, ale ještě se zvýšily ty výdaje. To znamená, že technologické nůžky mezi Spojenými státy a zbytkem Aliance se budou dál rozevírat, protože s těmi našimi, byť hypotetickými, 2 % stejně na jejich úroveň nedosáhneme a budeme dál řešit neřešitelný problém.
Z těch čísel, co jsem zatím uvedl, tedy vyplývá, že Rusko vydává jen 27 % celkových výdajů evropských - (s důrazem:) evropských členských států Severoatlantické aliance, bez Spojených států amerických. 27 %! Kdo koho tedy ohrožuje?
Víte, my jsem se dostali do prapodivné situace. Mluvíme tady v té předkládací zprávě, v jejím závěru, o tom, že - budu citovat - "navrhované působení bude spojenci vysoce ohodnoceno", bezesporu aspoň některými, "a posílí bilaterálně bezpečnostní relaci jak s klíčovým regionálním strategickým partnerem Spolkovou republikou Německo a transatlantickým spojencem Kanadou, tak i s pobaltskými zeměmi". Skvělé! *** 
Takže my posílíme svoji kredibilitu vůči pobaltským zemím, Německu a Kanadě a úplně je nám fuk, co se stane s bezpečností celosvětově. Tenhle krok, který teď učiníme, schválíme-li vyslání našich vojáků na dva a půl roku dopředu, protože tam budou až do konce roku 2018, tak tenhle krok dramaticky bezpečnostní situaci České republiky zhorší, ne zlepší. Pozice České republiky vůči Německu, Kanadě a pobaltským zemím možná bude lepší, to ano, ale jestli nám to bude v budoucnu něco platné, to nevím.
Dovolte mi na závěr už jenom jednu poznámku. Na té bezpečnostní konferenci jsme mimo jiné slyšeli, že kdyby si někdo dal práci a spočítal tzv. kumulovaný bezpečnostní dluh, tedy to, co by teoreticky armáda mohla dostat, kdyby se od roku zhruba 2005 do dneška vydávala na obranu 2 % HDP, a je to téměř 400 mld., ta číslovka už tady zazněla - 379 mld. korun navíc nad rozpočty armády, nad ty rozpočty, které jsou dnes postaveny už prakticky reálně, už překročily 50 mld., a z kterých armáda téměř každý rok 4 mld. vrací, protože je není schopna utratit. To jsou prostě čísla, která musíme mít na paměti. Někdo s námi tady hraje prapodivnou hru, která nemá vůbec žádnou logiku a která se opírá o přání a možná i zájmy někoho, ale rozhodně ne občanů naší republiky a nás ve střední Evropě.
Věřím, dámy a pánové, že všechny ty argumenty, které jsem tady uvedl - a mohl bych pokračovat ještě nejmíň hodinu -, velmi dobře zvážíte. A bez ohledu na to, že je v této Sněmovně zvykem, že když se projednávají tyto návrhy, tak se hlasuje prostě téměř jako za Národní fronty, prostě všichni přítomní musí zvednout ruku, protože by to jinak nevysvětlili. Prosím, používejte vlastní mozek, zkuste se zamyslet nad tím, k čemu je nezbytně nutný projekt PPP, tedy posílená předsunutá přítomnost, a zvažte, jestli je možné pro bezpečnost České republiky udělat něco konstruktivnějšího než vyslat 300 našich vojáků do Pobaltí.
Děkuji vám za pozornost. (Potlesk z lavic KSČM.)

Předseda PSP Jan Hamáček: Než dám slovo panu poslanci Okamurovi, tak s faktickou poznámkou pan poslanec Laudát. Prosím.

Poslanec František Laudát: Děkuji za slovo, pane předsedo. Dámy a pánové, doufám, že jste pozorně poslouchali nejenom vystoupení komunistů včera ke dvěma smlouvám, jedné strategické a potom konkrétní ekonomické, nebo rámcové ekonomické, Evropské unie s Kanadou, a i pana Černého dneska. To, co tady komunisti předvádějí poslední dobou, je skutečná nehoráznost. (Reakce v sále.) Já jsem tedy rád, jsem velmi rád, že to takto říkají. Neměli bychom ovšem k tomu mlčet. Jestli se pan Černý diví a tady mluví o nějakých hrách, tak přeci nebyly to hry, bylo gaunerství, to, co předvedlo Rusko na Krymu, to, co předvádí dodneška na Ukrajině. Tak se běžte do ukrajinských kostelů, prosím, podívat! A jeden z vašich členů to tam viděl! Tabla s mrtvými syny, kteří nedělají nic jiného než brání své legitimní území. Nechte těch nehorázných keců, které tady zkoušíte na nás! (Potlesk z lavic TOP 09.)

Předseda PSP Jan Hamáček: Fakticky pan předseda Kováčik, potom pan poslanec Černý a potom pan poslanec Ondráček. Všechno faktické poznámky. Prosím.

Poslanec Pavel Kováčik: Pane předsedo, vážená vládo, paní a pánové, přeji hezký dobrý den. Dovolte mi, abych s poukazem na Ústavu České republiky a demokratické zvyklosti pozvedl jemně obočí nad tím, co tady právě v řeči předřečníka zaznělo.
Pardon, já se moc omlouvám, že v souladu s Ústavou a zákony této země se komunisté odvážili říci svůj názor, pravda, odlišný než váš, pane kolego Laudáte prostřednictvím pana předsedy! Já se za to skutečně hluboce, hluboce všem občanům, kteří vás volili, protože vy jste ta správná hráz proti komunismu a Rusku, těm se omlouvám. Všem ostatním, kteří nám dovolují, a nejen nám, ale i vám ostatním, kteří jste tady za jiné politické strany, říci svůj názor, se neomlouvám, ale naopak děkuji, že jste nás vyslechli. A že i naše argumenty, které reprezentují názory značné části obyvatelstva této země, naslouchají, poslouchají a také respektují. Děkuji. (Potlesk z lavic KSČM.)

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan poslanec Černý, potom pan poslanec Ondráček, potom pan předseda Kalousek. Prosím.

Poslanec Alexander Černý: Dámy a pánové, to, co předvedl kolega Laudát, je docela úsměvné. Já jsem si opravdu vzpomněl, na té bezpečnostní konferenci, kterou jsem tady už zmiňoval, mimo jiné vystupoval vedoucí Centra proti terorismu Ministerstva vnitra a z jeho úst zazněla věta, kterou jsem si poznamenal. Ne že by tam těch vět bylo příliš mnoho, které by byly k poznamenání, ale ta jedna mě fakt zaujala a je vidět, že má docela dopad. Cituji. Pan Benedikt Vangeli, jestli jsem nezkomolil to jméno, řekl: "Myslet si něco jiného než oficiální doktrína znamená hájit zájmy cizí moci." To řekl na půdě českého parlamentu na konferenci o bezpečnosti. A je to, znovu opakuji, vedoucí Centra proti terorismu Ministerstva vnitra České republiky. To jen na doklad toho, že ty věty, které tady teď přednesl pan kolega Laudát, jsou opravdu docela varovné. Budeme-li v tomto duchu pokračovat, dožijeme se v brzké době toho, co s demokracií nemá absolutně nic společného. (Potlesk z lavic KSČM.)

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan poslanec Ondráček, potom pan předseda Kalousek a ještě potom pan poslanec Laudát. Všechno faktické poznámky.

Poslanec Zdeněk Ondráček: Děkuji, pane předsedo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, je nás tu 200 poslankyň a poslanců. Nevím, kolik z vás mělo tu odvahu, zvedli zadek a jeli se do těch oblastí, o kterých pan kolega František Laudát tak krásně hovoří, jak se tam hrozně v tom Donbasu žije a co se tam všechno děje, aby se sami přesvědčili. Protože žvanit o něčem, co jsem na vlastní oči neviděl, může opravdu někdo jako pan kolega Laudát. Děkuji. (Potlesk z lavic KSČM.)

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan předseda Kalousek.

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Dámy a pánové, dovolte jenom stručnou reakci na pana předsedu Kováčika, který říká: Měl bych se snad omluvit panu poslanci Laudátovi za to, že mám názor? Ale pan poslanec Laudát přece zcela jasně řekl, že je vlastně dobře, že to takhle nahlas zaznívá. Vezmu-li si tu diskusi včera ke smlouvě Evropské unie s Kanadou, vezmu-li si tu diskusi i dnes, tak je skutečně dobře, že vy dnes už ani netajíte, že jste pátou Putinovou kolonou. Vy se s tím vůbec netajíte. Jenom je potřeba to také naprosto jasně pojmenovat a to pan poslanec Laudát udělal. A to je ten demokratický názor. Děkuji. (Potlesk z lavic TOP 09.)

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan poslanec Laudát, potom pan poslanec Holík, potom pan předseda Kováčik. Všechno faktické poznámky. A ještě oznámím, že pan poslanec Černý hlasuje s kartou 74. Pan poslanec Laudát má slovo. Prosím.

Poslanec František Laudát: Děkuji. Fakt je, že na rozdíl od jiných politických turistů nejezdím za peníze Ruska na Krymy, na Donbasy a na okupovaná území. Klidně se tam pojedu podívat na tu spoušť, co tam ti turisté s domácími troskami separatistů způsobili. Kolik zabili lidí. Já jenom říkám, nic vám nebrání, vezměte si letadlo nebo dojeďte vlakem do Lvova a běžte se do těch kostelů podívat na tabla těch mrtvých mladých kluků. *** 
Proč? Proč v dnešním 21. století? Rusko má malé území? Rusko má malé bohatství, že pořád potřebuje někoho zneklidňovat? Zaplať pánbůh za projev Trumpa ve Varšavě. Já chápu, že trpělivost a obrovský liberalismus a víra v to, že každý se chová slušně a normálně, skončila a že prostě na některé kroky je třeba odpovědět rázně. Bohužel dostali jsme se do situace, že je třeba Rusku říct: tady je čára a přes tu nepojedete.
A kdo komu slouží, jaké mocnosti... Já vždycky sloužím tomuhle národu a téhle zemi! Ale nejsem si vůbec jistý dlouhodobě i historicky tím, komu sloužíte vy, když vaši předchůdci akceptovali okupaci vlastní země! (Rozčileně.) Rabování bohatství ve prospěch jakéhosi Sovětského svazu! Oni toho tam mají málo, aby ještě museli rabovat střední Evropu - nebo museli historicky? Tak toho nechte. Všichni víme, o čem se bavíme. A já nechci, aby naši občané - možná nemají všechny informace, všechno jim nedochází vždycky, ale já nechci, a od toho jsme my, abychom tady měli odpovědnost za to, já nechci, aby lidi i v Pobaltí a všude - každý stát, každý národ má právo se rozhodnout, jak chce žít. A dneska někam lízt a někoho okupovat! Vyhrožovat! Posílat na dovolené ozbrojené lidi převlečené do civilu! No to je nehoráznost a na to je potřeba naprosto rázně odpovědět! A samozřejmě my jsme v Severoatlantické alianci (předsedající upozorňuje na čas) a já jsem rád, že budeme spolehlivým a definovaným partnerem, tak jak předpokládá i návrh té smlouvy nebo dohody, která tady je. (Potlesk zprava.)

Předseda PSP Jan Hamáček: Teď má slovo pan poslanec Holík a připraví se pan předseda Kováčik a další přihlášení. Stále faktické poznámky.

Poslanec Jaroslav Holík: Vážení kolegové, vážené kolegyně, omlouvám se, že jsem to přehodil. Mám jednu velice špatnou vlastnost. Já nerad nosím klapky na očích, a pokud mi něco není jasné, tak se zvednu a jedu tam. Já jsem projel uprchlické tábory Ukrajinců, kteří utíkají do Ruska. Jsou jich tam asi čtyři miliony. A všem jsem dával otázku - proč sem utíkáte. A říkali - protože to je pro nás jediná spása. Ano. Byl jsem letos i na Krymu. Noviny z toho udělaly obrovský skandál, že jsem byl někde na oslavách. Není to pravda. Opět jsem jel s mobilem a točil jsem rozhovory s lidmi. A všichni byli šťastní, že jsou v jiném zřízení. Mluvil jsem dokonce s představiteli Tatarů. Všichni měli stejný názor. Takže prosím vás, nevěřme tomu, co se děje, zvedněme zadek a jeďme tam! (Ozývá se ojedinělý potlesk.)

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan předseda Kováčik.

Poslanec Pavel Kováčik: Viděl jsem také jiné výstavy fotografií - vybombardované školy, vybombardované fabriky, vybombardované úřady, vybombardované byty, rodinné domky v doněcké a luhanské oblasti - ukrajinskými, tedy podle vašeho názoru vlastními vojáky, vlastní armádou.
Když se tady mluví o rabování a vyrabování, já si myslím, že teprve teď, kdy nám nepatří ani voda, ani písek a kdy se spoříme o to, jestli nám vůbec bude patřit ono lithium, které je teď na tapetě, že teprve teď máme pocit, že je vyrabováno, že jsme v zašantročené ekonomice, rozkradené republice. Ostatně heslo jednoho z našich politických soupeřů bylo - a pod tím heslem se dostal také sem do Sněmovny a je to na vás, někteří kolegové, z tzv. tradičních politických stran - všetci kradnú - že, pane kolego předsedo Babiši? Bylo to vaše heslo. A bylo docela dobře občany akceptováno, jste nejsilnější teď. Tak to asi bude o tom vyrabování té republiky také.
A co se týká oné páté kolony. My se nechodíme radit ani na ruské, ani na čínské, ani na britské, ani na americké, ani na francouzské velvyslanectví, jako někteří z vás zcela nepokrytě a zcela pravidelně na ta školení či nalejvárny, či jak tomu možná říkáte, chodíte, abyste to pak tady uplatňovali. Komunisté slouží tomuto lidu, lidu této země ve smyslu Ústavy České republiky, ve smyslu slibu, který jsme lidem dali! Děkuji. (Potlesk poslanců KSČM.)

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan poslanec Ondráček, potom pan poslanec Mackovík a potom pan předseda Kučera.

Poslanec Zdeněk Ondráček: Děkuji, pane předsedo. Budu jen krátce reagovat na vystoupení pana poslance Františka Laudáta. Pane poslanče Františku Laudáte prostřednictvím pana předsedajícího, v podstatě jste mě obvinil, že za peníze jiného někde cestuji. Jestli tomu tak je, tak to dokažte. Jestli ne, jste sprostý lhář a omluvte se. (Potlesk poslanců KSČM.)

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan poslanec Mackovík a po něm pan předseda Kučera.

Poslanec Stanislav Mackovík: Dobrý den, pane předsedo, vážená vládo, vážené kolegyně a kolegové. Já bych si krátce dovolil zareagovat na některé věci, které tady zazněly v souvislosti s tím, kdo koho vyraboval.
Tak členské státy Severoatlantické aliance za posledních čtrnáct let mají podíl na vyrabování sedmi států a zlikvidování sedmi politických systémů, které nahradil vesměs Islámský stát nebo podobná hnutí. Před pár lety, když jsme začali posílat své vojáky do Afghánistánu, jsme tady slyšeli, že je tam posíláme proto, aby nám ti bradatí s kalašnikovem neběhali po našich ulicích. A kdo běhá po těch ulicích těch západních států, které šíří demokracii do světa v současné době? Máme vojáky v zahraničí a ta politická situace se nezlepšila, ale zhoršila.
Když už jsme tady slyšeli spoustu slov, jak my jsme to dělali špatně, jak vy to děláte geniálně. Tak opravdu, děláte to geniálně. Vládne nám kleptokracie, která vzešla z toho, co si Západ de facto platil celá ta dlouhá léta. Velmi rádi mluvíte o demokracii, ale vzpomeňte si - odsuzujete rok 1968, odsuzujete invazi, operaci Dunaj, a přitom neustále a s intenzitou stále stupňující se snažíte poslat vojáky někam do zahraničí, aby šířili ty vaše pravé myšlenky kdekoli ve světě, bez ohledu na to, co si o tom myslí lidé, kteří tam žijí. A pak se nedivte, že ty vaše politické ambice ve světě skomírají na úbytě a že se vám ta vaše politika nedaří šířit.
A ještě poslední věc, kterou zkusím říci. Ani podřízenost naší čtvrté brigády rychlého nasazení v té desáté divizi bundeswehru, resp. jednotky, která vzešla z wehrmachtu a bojovala v afrikakorpsu, to je jenom ukázka toho, jak ta západní demokracie dokáže být pokřivená. Děkuji. (Potlesk poslanců KSČM.)

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan předseda Kučera.

Poslanec Michal Kučera: Dobrý den, dámy a pánové. Já skutečně nevím, kde se bere ta komunistická drzost, se kterou tady přednášejí a překrucují fakta. Dělali to celou dobu, dělali to před druhou světovou válkou, dělají to po ní. Ti komunisté, kteří vyvraždili elitu českého národa po roce 1945, kteří donutili elitu českého národa v roce 1968 opustit tuto zemi, kteří vydrancovali naše nerostné bohatství, kteří zničili naši zemi tak, že některé kraje se do dnešního dne z toho ještě nemohou vzpamatovat! Tak ti mají tu odvahu nám tady kázat? Prosím pěkně, uvědomme si všichni, co se tady dneska děje! Já věřím, že všechny demokratické strany se v tuhle chvíli spojí a postaví se tomu, co tady komunisté předvádějí! (Rozčileně. Vypjatá atmosféra v sále.) Protože tohle to už skutečně přešlo za veškerou mez! (Potlesk řady poslanců z pravé a střední části sálu, je slyšet i zvolání.)

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan předseda Kováčik a po něm pan poslanec Ondráček.

Poslanec Pavel Kováčik: Já bych si tuto situaci dovolil aspoň zkusit ukončit jedním prastarým vtipem - navážu na pana kolegu Kučeru. Když se tady mluví neustále o tom vyrabování, spálené zemi apod. Vyprávělo se ještě do nedávna, teď už je to pravda smutná historie - jestlipak víte, co byl největší zločin komunismu? Odpověď zní - no to, že tady nechali majetek jenom na dvacet let, teď už není doopravdy co rozkrást. (Potlesk poslanců KSČM.)

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan poslanec Ondráček a potom ještě pan předseda Kučera.

Poslanec Zdeněk Ondráček: Ještě jednou děkuji. Faktická poznámka k panu poslanci Kučerovi. Musím říct, že má pravdu. Ano, odešla elita, zůstaly tu jelita. (Ozývá se smích.)

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan předseda Kučera.

Poslanec Michal Kučera: Já děkuji za slovo. Skutečně ta jelita zůstala - po mé levici. Nicméně já bych ten vtip, který tady přednášel pan předseda komunistů, oněch reformovaných komunistů, kteří se nám tady dvacet let snažili vysvětlit, jak se reformují, jak se distancují od toho, co tady prováděli posledních šedesát let... Tak dnes vidíme, že k té reformě vůbec nedošlo. Dnes se tady ukázalo naprosto jasně, že komunisté nejsou reformovaní. To jsou komunisté, kteří se hlásí k tomu čtyřicátému osmému. To jsou oni. Dneska jsme to tady slyšeli. *** 
A ten vtip, pane předsedo Kováčiku, prostřednictvím pana předsedajícího, on ten vtip zněl trochu jinak. Ten vtip se říkal o komunistech, že žili tak dlouho, dokud jim stačily fabriky z první republiky, které ukradli. Tak tak dlouho žili komunisté. A já si myslím, že všichni z nás, kdo máme více než 40 let, tak si dobře pamatujeme ty podfinancované fabriky, ty výrobní prostředky, ty stroje, které tam byly skutečně z první republiky. A životnost těch strojů bych přirovnal právě k životnosti komunistů, protože v okamžiku, kdy skončily ty stroje, tak skončili v osmdesátém devátém i ti komunisté. (Potlesk poslanců TOP 09.)

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan předseda Kováčik.

Poslanec Pavel Kováčik: Když už jsme u té životnosti, pane kolego Kučero prostřednictvím pana předsedy, poslední měsíce tu životnost poměrně docela dobře trendově zobrazuje vývoj preferencí. Podívejme se na preference jednotlivých politických stran. TOP 09 je tam ještě taky. Ještě. A možná právě proto, že bojujete minulé války. A ty, které je potřeba bojovat teď pro dnešek, pro zítřek, pro občany České republiky, jako například hluboce se zamyslet nad tím, jak pomůžeme zemědělcům se zvládnutím následků katastrofálního sucha, ty vy odmítáte bojovat. Možná jste pro to hlasoval včera, možná ne, já nevím, nekontroloval jsem si to.
Ale pojďme se vrátit k tomu, proč tady jsme - ke službě občanům. A přestaňme si tady dělat volební kampaně. Děkuji. (Potlesk poslanců KSČM.)

Předseda PSP Jan Hamáček: Tak nyní máme sedm faktických poznámek. (Pobavení v sále.) První pan ministr Stropnický, potom pan poslanec Blažek, Fiedler, Kalousek, Laudát a tak dále. Prosím, pane ministře.

Ministr obrany ČR Martin Stropnický Děkuji, pane předsedo. Vážené dámy, vážení pánové, budu nesmírně stručný. S velkým zájmem sleduji tu širokospektrální debatu, ale poprosil bych, jestli bychom se nemohli vrátit do toho Pobaltí. Děkuji.

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan poslanec Blažek.

Poslanec Pavel Blažek: Dobrý den. Děkuji za slovo. Já tady poslouchám tu debatu. A já takové ty parlamentní přestřelky nemám úplně rád, byť že mám jednak obavu, že se to dělá jenom kvůli médiím, aby o tom psala, a nemám vůbec chuť se tady pouštět do nějakých soubojů například s poslanci komunistů, protože to vlastně nemá žádný smysl. Existuje skupina lidí, kteří je prostě volí.
A pro mě ta otázka přece zní úplně jinak a jenom se nad tím zamysleme. A my to nevyřešíme. Pokud se nepletu, tak my jsme vlastně jediný národ, kde komunistická strana, která si nechala název komunistická, úspěšně přežila všechno, co se dělo po roce 1989. Čili ta otázka je spíš pro sociology, politology, historiky, čím to je, že je to právě u nás. Tím, že se teď tady budu hádat s poslancem Kováčikem, s poslankyní Semelovou, to nevyřeším. To je prostě realita. A ta otázka mě zajímá z tohohle hlediska a my ji tady nevyřešíme.
Ale jenom si uvědomte, že pokud se nepletu, v Evropském parlamentu je jediná komunistická strana, a to je ta naše, která si nechala název. Za předchozího režimu, nebo chcete-li za východního bloku ani v Maďarsku, ani v Polsku si tehdy netroufli, aby ty strany měly název komunistická, ani dokonce v NDR. Jmenovaly se jinak. Takže já bych spíš poprosil, on tu debatu v červenci dnes nikdo nesleduje, ale já bych se rád někdy dozvěděl od nějakých politologů, historiků, sociologů, čím to je, že právě u nás to slovo komunistická má takový zvuk. A já to opravdu teď nevyřeším nějakými přestřelkami tady. Rád bych to vyřešil tak, kdybych přišel na to, čím to je, a dokázal tu mentalitu části našeho národa změnit. Ale to se mi tady od tohohle pultíku fakt nepodaří.

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan poslanec Fiedler, potom pan předseda Kalousek.

Poslanec Karel Fiedler: Děkuji za slovo. Už jsem chtěl svoji faktickou přihlášku zrušit, protože to, co jsem chtěl sdělit, řekl jak pan ministr Stropnický, tak pan předseda Kováčik. Abychom se vrátili k věcnému tématu. Tenhle ideologický souboj si nechte, kolegové, na volební kampaň. Ale přece jen slova kolegy Blažka mě podnítila, abych to tady řekl. Nechte to na těch lidech, aby si to rozhodli, aby se vyjádřili. A na tu otázku, která tady zazněla do vzduchu, si myslím, že máslo na hlavě mají obě strany tohoto sporu. Já se nestavím ani na jednu stranu, ani na druhou. Ale proč tady přežívá něco, no to je asi to, jak tady vládly všechny minulé vlády v minulosti. Pojďme se vrátit k tématu. Už jsem to říkal několikrát, stejně všichni víte, jak budete hlasovat, tak jak to vím já. Neprotahujme to.

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan předseda Kalousek a potom pan poslanec Laudát.

Poslanec Miroslav Kalousek: Promiňte, jenom znovu odpověď předsedovi klubu KSČM. My nevedeme minulé války, pane předsedo prostřednictvím pana předsedajícího. Ale svědčí o tom fakt, že oponujeme stejně houževnatě i komunistům v jiných politických stranách než v KSČM. Právě proto, že se nechceme těch minulých válek dočkat, tak bojujeme i ty budoucí války, aby to, co občas připomínáme, se nevracelo. To sucho jsme spolu klidně mohli projednávat. To s tím nesouvisí.
A ta diskuse, byť se zdá být širokospektrální, souvisí s Pobaltím, pane ministře, protože prostě jsou tady poměrně významné politické síly, které zcela programově zásadně zpochybňují naše spojenecké závazky ať už v rámci NATO, nebo v rámci Evropské unie. Komunisté se s tím netají, dělají to naprosto systémově a je potřeba to umět pojmenovat. A rozhodně to není v zájmu občanů České republiky. Je to v zájmu ruského impéria. (Potlesk poslanců TOP 09.)

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan poslanec Laudát, potom paní poslankyně Zelienková a potom pan předseda Kováčik.

Poslanec František Laudát: Děkuji. Nechci hrát minulé války, jak tady říkal kolega Kováčik. Naopak já velmi alarmuji, byť svým způsobem, to vás chci upozornit, že to nejsou minulé války. V dnešním světě, kdy je všechno zpochybňováno, kdy se vedou asymetrické války, soudruzi určitě vědí, co to jsou asymetrické války, tak já tady upozorňuji, že je tady reálná síla, která ohrožuje základní politické ukotvení, základní demokratické nastavení České republiky. A dělá to ve prospěch cizí mocnosti, nezlobte se na mě. (Poslanec Foldyna neustále pokřikuje z uličky na řečníky.)

Předseda PSP Jan Hamáček: Paní poslankyně Zelienková.

Poslankyně Kristýna Zelienková: Chtěla bych se jenom ostře vyhranit vůči lžím, které tady padly ze strany komunistů, a bohužel i od kolegy Holíka. Oba dva naši poslanci se dostali okupované území Ukrajiny přes stát, který toto území okupuje. Dodneška jsou kvůli tomu diplomatické rozpory mezi Ukrajinou a Českou republikou.
Že se vůbec nestydíte takovéto kroky realizovat a ještě tady od tohoto řečnického pultu šířit takovéto lži, jako že v Rusku je čtyři miliony ukrajinských uprchlíků, jako že krymští Tataři jsou spokojeni s tím, že je okupují Rusové! Ukažte mi jednoho jediného krymského Tatara, který si chválí okupaci Ruska jejich území. Jako že se opravdu nestydíte.
Já jsem tam viděla ty lidi. Já jsem tam na rozdíl od vás byla legálně a legitimně. A mluvila jsem s lidmi, kteří jsou zmrzačení. Viděla jsem děti, které přišly o končetiny díky bombardování ruskými grady ukrajinského území.
Děkuju. (Poslanec Foldyna opět hlasitě komentuje faktickou poznámku.)

Předseda PSP Jan Hamáček: Poprosil bych ty kolegy, kteří se chtějí vyjádřit, tak aby tak učinili na mikrofon.
Prosím pana předsedu Kováčika.

Poslanec Pavel Kováčik: To číslo čtyři miliony uprchlíků doopravdy není úplně přesné. Je jich 4 200 000. Omlouvám se za tu nepřesnost. Dovolím si ji upřesnit.
Komunisté možná proto, že si zachovali svoje názory navzdory oficiální linii (ojedinělý potlesk z lavic TOP 09), svoje zakotvení mezi lidmi, kteří nerestituovali, nekradli, živili či živí se poctivou prací ať už rukou, či hlav, kteří zůstali věrni vlasteneckým hodnotám, tak možná proto, na rozdíl od TOP 09, nepřijímáme přeběhlíky, neoháníme se tím, že jsme široce otevření. *** 
Jasně říkáme, o co nám jde, a trváme na tom a zůstáváme u toho. Jsme opozicí konstruktivní, neničíme za každou cenu cokoliv, ale vybíráme podle toho, co je obsahem, nikoliv, kdo to předkládá. Možná právě proto nám neustále občané České republiky věří natolik, že nám svěřují tento mandát služby lidu v každých parlamentních, krajských atd. volbách. Já občanům voličům za to děkuji a věřím, že tak učiní i letos v říjnu.
Ale chci říci, že lituji pana ministra Stropnického, který sem přinesl materiál, se kterým my hluboce nesouhlasíme - ale obstruuje vám to, pane ministře, někdo úplně jiný než my. Ta diskuse mohla být dávno ukončena. Děkuji. (Potlesk z levé strany sálu.)

Předseda PSP Jan Hamáček: To byla poslední faktická poznámka, a pokud se nikdo s faktickou poznámkou nehlásí, tak dám slovo řádně přihlášenému panu poslanci Okamurovi a připraví se pan místopředseda Filip.

Poslanec Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, máme před sebou návrh na působení necelých tří stovek vojáků České armády v rámci předsunutých sil NATO v pobaltských republikách. Hned v úvodu říkám, že naše hnutí Svoboda a přímá demokracie, SPD, tento návrh nepodporuje. Podporujeme něco jiného. Podporujeme jednoznačně účinnou a efektivní obrannou spolupráci při zvýšení obranyschopnosti pobaltských států. Takovou spoluprací by byla třeba iniciativa států V4 pomáhající ve výcviku sil pobaltských států. Nemáme problém s tím pomáhat pobaltským státům budovat vlastní obranné síly. To je jedna věc. Ale umisťovat tam expediční síly NATO je věc druhá. Expediční síly NATO zde významně zvýší napětí ve vztahu k Rusku. Posíláme naše vojáky do prostoru, kde může dojít k obrovské eskalaci válečného nebezpečí v Evropě. Již dnes se ozývají v USA hlasy volající po vypovězení dohody o zničení raket malého a středního doletu. Pokud k tomu dojde a tyto rakety se objeví v Pobaltí, bude to znamenat vyprovokování války s Ruskem. Rusko bude muset jednat, stejně jako Kennedy reagoval na sovětské rakety na Kubě. Ve válce se tak můžeme ocitnout bez toho, že se někdo bude ptát na názor ústavních činitelů naší země, kvůli třem stovkám našich vojáků, kteří budou v Pobaltí právě z důvodu, abychom neměli čas se rozhodovat.
Od útoku NATO na Jugoslávii, od akcí států NATO v Libyi považuji za nebezpečné, abychom se nechali slepě zatáhnout do vojenských dobrodružství, která jsou proti zájmům našich občanů. Opakuji, podpořme obranné síly pobaltských zemí, ale nepodporujme tam umisťování expedičního sboru NATO. Je to mechanismus, který povede k další eskalaci napětí na východě Evropy. Napětí, které odstartoval státní převrat na Ukrajině. Ptejme se: Hrozí dnes pobaltským zemím nebezpečí? Myslím, že vážné, ale jiné, než dnes řešíme. Pobaltské země se dnes vylidňují dramatickým způsobem. Lidé odtud odcházejí. Odcházejí možná proto, že nevidí svou budoucnost v zemi, která se chystá být bojištěm.
Na závěr si dovolím uvést maličkost, která násobí mé obavy. Je to nehoda vojenského konvoje USA, která minulý víkend ucpala naši dálnici D1. Ten, kdo odsouhlasil přesun vojenských konvojů po dálnici D1 na první dovolenkový víkend, je nezodpovědný amatér a děsím se, že takový amatér má v ruce bezpečnost naší země. (Potlesk části poslanců.)

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan poslanec Blažek s faktickou poznámkou.

Poslanec Pavel Blažek: Velmi stručně v návaznosti na pana kolegu Okamuru. Všechny tyhle čtyři národy, které žijí v těchto čtyřech státech - uznávám, že tam jsou ještě ruské menšiny, snad vyjma Polska, významné -, mají bohatou zkušenost, co to znamená, když se spolehnou samy na sebe. To znamená, že říci, že jim pomůžeme v budování nějaké vlastní armády, znamená nechat je v podstatě ve štychu, to se nedá jinak říct. Ale ony to samy dobře vědí, tu historickou paměť mají, a velmi dobře vědí, včetně Polska, které je z nich suverénně největší, myslím teď v počtu obyvatelstva i územím, že v momentě, a teď to velmi zjednoduším, když se pohne třeba Rusko, třeba Německo, tak prostě nemají šanci. A byly mnohokrát už v cynické hře velmocí, že jim prostě nezbývá nic... Pokud se spoléhaly samy na sebe, tak vždycky se odehrávaly, jenom že byly na mapkách a někdo z těch větších je přemalovával. Ony už v tom být nechtějí. A právě říci, že to necháme na nich, znamená, že jim zase dáme tenhle historický osud, který prostě je. A mimochodem, náš osud také často nebyl úplně odlišný od tohoto.

Předseda PSP Jan Hamáček: Ještě poprosím o strpení. Pan předseda Stanjura a potom pan poslanec Vácha. Faktické poznámky.

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Vážený pane premiére, vážení členové vlády, kolegyně a kolegové, nejdřív jednoduché sdělení. Klub ODS tento materiál podpoří, myslím, že je to správně. Přestože jsme, řekl bych, velmi zásadová opozice, tak jsou věci, ve kterých vládu podporujeme, a to je zrovna tento případ.
Já jsem docela trpělivě poslouchal, ať se kolegové z KSČM na mě nezlobí, nehorázná vystoupení, která tady předvedli, a chci říct, že kromě toho, že máme plnit své spojenecké závazky, tak si máme vzpomenout na osud těchto národů. A já bych navázal na svého kolegu Pavla Blažka. Přece jsme sdíleli mnoho let stejný osud. Vy jste zapomněli, čí okupační vojska byla na našem území? A podívejte se na ty státy, kde mají působit naše síly. Mají podobnou historickou zkušenost. Tak o čem tady mluvíme? Mluvíme o tom, že někteří, přestože formálně se tváří, že s tím rokem 68 nesouhlasily, v zásadě tu internacionální pomoc omlouvají do dneška. Jsou tady mnozí, kterým to skutečně jako nám, bytostně... nám to bytostně vadí. Ale jsou tady mnozí - a já vím, že byli zvoleni, já to nijak nezpochybňuji, ani bych jejich vystoupení neoznačil za obstrukci, mají právo tady říkat své názory, že s tím nesouhlasí. Ale jsou tady mezi námi takoví, kteří se tím netají, že to vnímají jinak. Ale my ostatní zase máme plné právo připomínat historické souvislosti a pomoci alespoň takovým malým způsobem národům, které mají stejnou historickou zkušenost jako my. A já jsem přesvědčený a jsem si jistý, že v hlasování to Poslanecká sněmovna ukáže a že ta nadpoloviční většina zvolených poslanců v této Sněmovně seděla, sedí a bude sedět a bude nám pomáhat plnit naše spojenecké závazky a i morální závazky vůči národům, které mají podobnou zkušenost jako my.

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Pan poslanec Vácha.

Poslanec František Vácha: Děkuji za slovo, pane předsedo. Já jsem chtěl navázat na kolegu Blažka v podstatě velmi stručně. Když nepomůžeme my jim, kdo potom pomůže nám, když budeme potřebovat? Děkuji. (Potlesk části poslanců.)

Předseda PSP Jan Hamáček: Pokud nejsou další faktické poznámky, tak má slovo s řádnou přihláškou pan místopředseda Vojtěch Filip.

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, pane předsedo. Vážení členové vlády, paní a pánové, nejdříve mi dovolte se vyjádřit k těm několika věcem, které tady padly v rozpravě a faktických poznámkách.
Víte, já se k některým hloupostem vyjadřovat nechci a nebudu, ale mrzí mě, že ti, kteří tady tak hovoří o zničených kostelích na území toho nebo onoho státu, takhle jasně nemluvili v době, kdy teroristická organizace UCK vydrancovala 424 kostelů na území Kosova a Metochie. To jsem neslyšel. A ve svém projevu mám, a já to řeknu teď hned - válka v Jugoslávii byla válka proti Evropě. Byla to válka proti Evropě, protože ze státu, který tady existoval a fungoval a byl jedním z rozhodujících států, států nezúčastněných, se tady vytvořily malé státy a území muslimského státu na území Evropy. A to bude do budoucna velký problém a my bychom si to měli přiznat. *** 
Já nic nemám proti plnění spojeneckých závazků a na přímou otázku na té bezpečnostní konferenci jsem řekl, že ty závazky, včetně finančních, máme plnit, dokud se nedohodneme na tom, že je máme změnit. A jestliže jsme tedy platným členem nějakého společenství, ať už Evropské unie, nebo NATO, a rozdíl tady je evidentní, tak máme ty závazky, které jsme přijali takovým vstupem, také plnit, anebo se je pokusit jako právoplatný člen měnit. Rozdíl je přeci zásadní. Rozdíl mezi naším vstupem do EU a vstupem do NATO je dán tím, jestli se vstupovalo vůlí občanů, jestli ten vstup byl legitimní. Legitimita vstupu do EU je nezpochybnitelná. A já se netajím tím, jak jsem hlasoval, ale musím respektovat vůli občanů ČR, že většina těch, kteří se účastnili referenda, legitimně rozhodla o našem vstupu do EU, a proto ta legitimita je vysoká, odpovědnost občanů vůči tomu vstupu je také vysoká a také je méně zpochybnitelná než naše účast v jiných seskupeních.
A teď k legitimitě vstupu do Severoatlantické aliance. My jsme přijímali Washingtonskou smlouvu rozhodnutím politických stran v Poslanecké sněmovně v roce 1999 v březnu na nátlak členských států Aliance kvůli tomu, že v této Alianci nejsou státy, jako je Švýcarsko nebo Rakousko, a také tam nebudou, vážíce si své neutrality, a Aliance z Frankfurtu nad Mohanem potřebovala létat přes naše území bombardovat Jugoslávii. Čtrnáct dní po našem vstupu do NATO rozhodnutím Poslanecké sněmovny už přes naše území z toho Frankfurtu létali a bombardovali našeho v podstatě evropského souseda. Já jsem tam byl - 6. dubna poprvé a pak jsem tam byl několikrát. A jestli tady někdo mluví o mrtvých, já jsem měl před tím občanským tribunálem, který založily mnohé politické strany a občanská sdružení v Evropě, právo zastupovat matku, které v bělehradské nemocnici zavraždila bomba NATO (?). Obhajoval jsem její právo na odškodnění jak v Berlíně, tak v Paříži, tak v Kyjevě. Tenkrát ještě v Kyjevě taková konference probíhat mohla.
A nedivte se mi, že se ptám, kde se vzala legitimita rozhodnutí, které přijal český Parlament k tomu, abychom vstoupili do svazku Washingtonské smlouvy, když žádná z politických stran to ve svém volebním programu v roce 1998 neměla. Pamatujete se, že po roce 1996 jsme měli mimořádné volby po tzv. Klausových balíčcích, kdy se rozpadl státní rozpočet, musely se dělat úpravy a byly vyvolány mimořádné volby. Ano, a pro ty mimořádné volby si najděte, jestli některá z politických stran otevřeně říkala, že chce, aby ČR vstoupila do svazku Washingtonské smlouvy. Nenajdete to tam! Kromě některých vyjádření jednotlivců, kteří kandidovali a spíše neprošli do této Poslanecké sněmovny ve volebním období 1998 až 2002. A legitimita takového rozhodnutí je vážně ohrožena, a proto jsem rád, že debata je vedena nikoliv výkřiky, promiňte mi, některých, na které nechci reagovat, ale na úrovni toho, jestli máme řešení a jestli je řešením to, co se jmenuje zvyšování napětí.
Já jsem na té bezpečnostní konferenci hovořil o tom, že bezpečnost v Evropě není zajištěna. Pokusím se některé věci, které jsem na té konferenci říkal, tady zopakovat. Nikoliv kvůli tomu, abych si snad ušetřil práci a neměl projev pro dnešní den, ale kvůli tomu, že rozhodnutí Poslanecké sněmovny podle článku 43 je rozhodnutím velmi vážným. Velmi vážným! Také nemůže být přijato prostou většinou, ale kvalifikovanou většinou 101 hlasů. Já rozumím tomu, že většina lidí v této Sněmovně je přesvědčena, že to je jediné řešení, a budou pro to mít legitimní důvody strachu z toho, že může dojít k vojenskému posunu a že budou obsazeny pobaltské státy. Ale já ten strach tak nevnímám. Já jsem přesvědčen, že my nemůžeme žít v minulých schématech. Já jsem přesvědčen, a pan ministr obrany se mi v jedné televizní debatě vysmíval, že žádná konference bezpečnost nezajistí. A já jsem přesvědčen, že v době, kdy se neválčí, je čas na konference a jednání o bezpečnosti v Evropě. A my jsme v tuhle chvíli předsedající země OBSE, tedy předsedající země Helsinského protokolu.
Od roku 1975 uplynulo mnoho let. Proč si myslíte, že nemá smysl po tolika letech od roku 1975 konat novou bezpečnostní konferenci, která by se týkala zajištění bezpečnosti evropských států? Ale nebudou ji garantovat jako po roce 1975 Spojené státy americké a Sovětský svaz, protože nejsme v bipolárním světě. Svět se od roku 1989 zásadním způsobem proměnil a my uvažujeme, promiňte mi, ve schématu bipolárního světa! To opravdu jsme tak neschopní vnímat realitu? My nejsme schopni - vy, kteří jste vysokoškolští učitelé, vy, kteří máte velkou zkušenost z firem nebo z politiky, my opravdu nejsme schopni říct, že my v roce 2017 potřebujeme pro budoucnost novou bezpečnostní konferenci, kde budou garantovat ty již pevně zakotvené státy multipolárního světa, to znamená znovu Spojené státy americké, místo Sovětského svazu Ruská federace a Čínská lidová republika, že Evropa nebude válčištěm? My to nechceme? Ono to Estonsko, Lotyšsko, Litva nechce, abychom nebyli válčištěm, aby jejich území nemohlo být místem vojenských operací? Myslíte si, že když tam pošleme vojáky, že se tam válčit nebude?
Kolega Blažek řekl přeci ve svém krátkém projevu docela jasnou věc. Oni když byli sami, tak byli převálcováni. My když jsme byli sami, jsme byli také převálcováni. My jsme přeci na křižovatce cest Evropy a sami se ubránit nemůžeme. My potřebujeme spojenectví- a nikoliv spojenectví, které je lidem vnuceno. My potřebujeme spojenectví, které vyplývá z naší potřeby mít bezpečný stát, a bezpečný stát může být dán jenom tím, že bude dobře ochráněna vnější hranice Evropy. A to musí někdo zabezpečovat, ale NATO se tomu zatím vyhýbalo, nechtělo to řešit. Nejdřív docela, promiňte mi, hloupým odkazem, že to není věc Washingtonské smlouvy. K čemu jsme tedy to spojenectví uzavírali? Já se divím, že někoho napadne, že vytvoříme evropskou armádu a že tam budeme dávat... Taková situace mezi lidmi ještě není. *** 
My jsme schopni jistě společnými silami zajišťovat vnější hranici Evropy a zajišťovat to, že sem nebudou vstupovat ti, kteří ohrožují bezpečnost občanů. Jestli si vážně myslíte, že tady najdete na ulicích tisíce lidí, kteří se bojí hrozby Ruské federace, tak je nenajdete, ale každý druhý vám odpoví, že se bojí hrozby terorismu, každý se bojí toho, že nemůže jít večer bezpečně, promiňte mi, na taneční zábavu nebo na nějaký velký koncert nebo na nějaký festival rockové nebo country hudby nebo něčeho dalšího. No protože ta vlna terorismu prošla přece celou Evropou. A je jedno, jestli to bylo nejdřív v Paříži, nebo v Londýně, nebo ve Stockholmu, nebo v Německu, nebo v Petrohradě. Ano, celou Evropou. I v té Ruské federaci přece prošly tyhle teroristické útoky. A ti, kteří znásilňovali ženy v Německu, tady v Mnichově nebo v Norimberku, o Silvestru, nebyli ruští vojáci. To byli samozřejmě migranti, které tam Angela Merkelová pozvala. Tak si to tady řekněme na rovinu.
Co nám brání v tom, abychom v rámci jednání NATO, našeho parlamentního shromáždění, to je orgán, začali mluvit o tom, že je potřeba svolat novou bezpečnostní konferenci. Já se zlobím na ministra zahraničních věcí. Jeho vystoupení tady na úvod tohoto tisku bylo podle mého soudu ne nedostatečné, to nebylo jenom na propadnutí, to bylo tak "já mám jistotu, že to tady odhlasují ti poslanci, tak co bych se namáhal". To už víc řekl aspoň ministr obrany. Ten aspoň řekl ty technické záležitosti. Ale ministr zahraničních věcí tady měl říct "'ano, ta situace je taková, bezpečnostní ohrožení je v tom a v tom". A my bychom ho buď přijali, nebo nepřijali. Ale já bezpečnostní hodnocení, které je obsaženo v tomto tisku, neberu tak, jako že je to skutečné bezpečnostní ohrožení nejen České republiky, ale i těch pobaltských států. Já to tak nevnímám. Já chápu spory mezi Ruskou federací, Lotyšskem, Litvou a Estonskem. Já chápu, z čeho vyplývají. To víte, když máte neobčany - a my jsme se neozvali, když tyto tři státy vstupovaly do Evropské unie, že nepřiznaly obyvatelům ruské národnosti občanství toho pobaltského státu. My jsme nic neříkali, nám to bylo jedno. A přitom jsme se tady všichni bili v prsa, že to je prostě ta demokracie, která tady má být, a že od těch principů neustoupíme, když jsme vstoupili do Evropské unie. Ale my jsme od nich ustoupili, nás to nezajímalo.
Když se tady bavíme o Ukrajině, nás najednou nezajímá, co se tam odehrává. Že prezident Porošenko lže do očí na tiskové konferenci a generální tajemník NATO není ani schopen odpovědět, že přece vůbec není pravda, že NATO má jasno, že vstoupí Ukrajina do Washingtonské smlouvy. Nemá v tom jasno. On lže na tiskové konferenci a nic se neděje. My víme, jaké probíhají politické procesy v Kyjevě, a zase říkáme - ale my jsme tady přijali jaksi asociační dohodu s Ukrajinou a nedbali jsme na to, že neplní ty zásadní demokratické principy, o kterých tak mluvíme.
Tak se prosím vás už nevažme na minulost a uvažujme o tom, že Česká republika jako legitimní - a já právě proto jsem říkal o legitimitě vstupu do Washingtonské smlouvy, do Aliance - jako legitimní člen toho společenství začne prosazovat něco jiného, než je bývalé schéma bipolárního světa, nám nemůže vystačit. My potřebujeme přece novou bezpečnostní konferenci, která zajistí bezpečnost České republiky, zajistí bezpečnost Litvy, Lotyšska, Estonska, aby tam nemohli vstoupit cizí vojáci, právě tím, že bude garantováno těmi třemi pevnými body multipolárního světa, které jsem pojmenoval, mimo jiné jsou to tři stálí členové Rady bezpečnosti, a my budeme schopni říct ano, Praha byla novým místem Helsinek. My budeme partneři těch tří stálých členů Rady bezpečnosti jako Česká republika. Vy na to nemáte odvahu? Možná ministr zahraničí nemá odvahu. Já bych takovou odvahu měl to navrhnout. Mohli jsme to udělat, minimálně naposledy při zasedání G20. Proč jsme to neudělali jako Česká republika? Proč tam naši zástupci tohle neříkali?
Víte, ta zahleděnost do minulosti přece vůbec nepatří do rozhodování o takových věcech, které nemají nic společného s tím, že my tady budeme rozhodovat mimo náš mandát na dva roky dopředu. Vy víte, že příští poslanci to nezmění? Víte, kolik tady zůstalo z minulého volebního období v roce 2013 poslanců? Třetina. A dvě třetiny poslanců, kteří tady budou, když se vymění stejný počet, mohou rozhodnout úplně jinak. A my je zavážeme k něčemu, co budou těžko měnit. Vy máte tu odvahu. Já ne. Já nechci něco takového udělat. Nemám v úmyslu je zavázat. Ale smyslem mého vystoupení je, abychom přece řekli: tohle není budování příští evropské bezpečnosti, že budeme někam posílat vojáky.
Dovolte mi, abych se vrátil ale k tomu důvodu, pro který si myslím, že to je špatně. Já jsem na té bezpečnostní konferenci citoval Christin van Busgardovou (?), to je politická analytička z Norska, tedy z členského státu Aliance, která říká, že pohled ve srovnání toho názoru členských států NATO a pohled Ruské federace je v podstatě stejný, akorát s opačným znaménkem. Generální tajemník NATO a bývalý americký ministr obrany řekli, že nikdy nebyly ruské vojenské jednotky tak blízko k jednotkám zemí NATO, což je pravda, ale pravda relativní. Protože Ruská federace namítá ve stejném smyslu a ve stejném duchu také zcela oprávněně, že cizí ozbrojené jednotky nestály od doby druhé světové války nikdy tak blízko Petrohradu a Moskvy. Je tomu tak, nebo není? Já chápu, že někomu se hrozně líbilo, že Michail Gorbačov při jednání si nenechal podepsat, že se nebude rozšiřovat Severoatlantická aliance, když se zruší Varšavská smlouva. Mimo jiné bývalý ministr zahraničních věcí Jiří Dienstbier ve svých pracích mluvil o tom, že smyslem té zahraniční politiky bylo zrušení obou paktů a vytvoření nové bezpečnostní architektury. Ta doba se promarnila, ale nikdy není pozdě hledat novou bezpečnostní architekturu.
Alexander Černý připomínal, že vojáci ruské armády cvičí na území Ruské federace. Kdyby cvičily na území Litvy, Lotyšska a Estonska, případně Polska jejich jednotky, myslím si, že by to nezvyšovalo nějak napětí. Problém je ale v tom, že tam přesouvá vojenská aliance Washingtonské smlouvy další jednotky. A samozřejmě to je přece záležitost, která musí u těch ruských vojenských stratégů - a není to žádná obrana cizí mocnosti, to je jenom to, jak mohou uvažovat - a zase budu citovat tu norskou analytičku. Jim prostě nic jiného nezbývá - a Alexander Černý tady řekl, jaké jsou rozdíly ve vojenské výzbroji - než vzít, že jejich jedinou obranou je jaderná parita. Kde se to ocitáme? Protože nikdo nezpochybňuje, že Spojené státy americké jsou v technologiích, ve vojenských technologiích mnohem dál nejen proti Ruské federaci, ale zejména i vůči státům paktu NATO. To nezpochybňuje nikdo. My už vůbec ne, protože na to v naší armádě nemáme, abychom měli tu nejmodernější technologii. Pamatuji si, když jsme se bavili o nákupu nových nadzvukových letounů a já jsem dostal takovou připomínku od bývalého ministra národní obrany, abych se zeptal, jestli by nám Ruská federace prodala ty nejmodernější migy a Spojené státy americké jestli by nám prodaly nejmodernější nadzvukové letouny. Odpověď tehdejšího náměstka ministra obrany na výboru pro obranu a bezpečnost - tenkrát byl ještě sloučený - byl: ani jeden stát tuto nejmodernější techniku neprodává. Logicky. My jsme měli na výběr buď polétavé F16, případně jsme mohli koupit francouzské mirage, anebo jsme skončili u toho, jak jsme skončili, to znamená, máme švédské gripeny. *** 
Takže já jenom podotýkám, že pokud má být tou zárukou bezpečnosti, že nedojde k válečnému konfliktu v Evropě, jen jaderná parita, to znamená vyjádření toho, že kdyby někdo zaútočil na Ruskou federaci, odvetný útok bude takový, že ti, kteří by zaútočili, z toho nebudou mít žádnou výhodu, tak to není přece věc, kterou máme řešit. Není přece naším cílem eskalovat napětí. Naším cílem je zabezpečit bezpečnost a mír v Evropě. Prosím, vydejme se cestou, kterou nám umožňuje naše současné předsednictví v OBSE, vydejme se cestou organizace té bezpečnostní konference a místo vysílání vojáků se pokusme zorganizovat něco, co bude znamenat minimálně na dobu 30 alespoň, nebo 35 let, jako se to podařilo v Helsinkách, zajistit to, že Evropa nebude místem vojenských operací, že se na našem území nebudou střetávat armády cizích států. To přece má smysl. Nikoli to, jestli tady pošleme 300 vojáků do Litvy nebo Lotyšska. A chápu obavy, ale nesdílím to řešení. A ani ho sdílet nemohu, protože je to řešení minulosti, které do budoucna nemůže nic přinést. Nezlobte se na mě. Každý z vás ponese obrovskou odpovědnost, protože Ústava České republiky v článku 43 je poměrně striktní a tvůrci Ústavy moc dobře věděli, že vyslat vojáky do cizí země může znamenat, že se staneme nikoli mírotvorcem, ale okupantem, protože ne všichni nás v té zemi budou vítat, jako se to stalo v Afghánistánu, jako se to stalo v Iráku, jako se to stalo v jiných státech. Protože vždycky, když jde na území jiného suverénního státu, a to i na požádání vlády, byť je legitimní ta vláda, tak ne všichni lidé to přijmou.
Naše odpovědnost je obrovská a já chci svou odpovědnost unést. Proto si myslím, že namísto vysílání vojáků je třeba organizovat konferenci, dokud je mír. Protože kdyby začala válka, tak budeme muset nejdříve sjednávat příměří - některá příměří trvají už 65 let a ještě se mírová smlouva nenašla, a jinde k příměří ani nedospěli a válčí se pořád. A já válku v 21. století opravdu nechci!
Děkuji vám. (Potlesk části poslanců.)

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dámy a pánové, pěkné dopoledne. Budeme pokračovat v obecné rozpravě. Eviduji dvě faktické poznámky. Nejprve vystoupí pan poslanec Stanjura, připraví se pan poslanec Karel Černý. Prosím, máte slovo.

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Slyšeli jsme mnoho slov, ale pan předseda komunistické strany to mohl shrnout do dvou vět: My jsme proti Americe, my jsme proti NATO. To by bylo celé.
A já na rozdíl od něj nechci žít v Evropě, jejíž bezpečnost má garantovat Rusko a Čína. To jsou nebezpečné iluze. Opravdu nebezpečné iluze. Takový ten vemlouvavý tón, jako to je přece jasné - no není to jasné. Já snesu historické zkušenosti, ale po vystoupení předsedy komunistické strany mám pocit, že ten materiál se jmenuje vyhlášení války Rusku, a ne návrh na působení sil Ministerstva obrany v Litvě, Estonsku, Lotyšsku a Polsku. Takový materiál skutečně neprojednáváme. To bychom mohli říci u každého zákona, jak to, že přijímáme zákon, který bude platit v příštím období.
Tak já vám to řeknu úplně jednoduše. Občanští demokraté ten materiál podporují v tomto volebním období a budou obdobné materiály podporovat i v příštím volebním období. Naši voliči to vědí. Je to věc, na kterou se mohou spolehnout, na kterou se může spolehnout i tato vláda. Je to úplně jednoduché. Vy prostě voláte po starých pořádcích, přestože říkáte: no tak už nejsou dva ti hráči a ještě přiberme, soudruzi, Čínu. To je recept, který nám nabízejí komunisté. A my jsme bytostně přesvědčeni, že bezpečnostní zájmy občanů České republiky zajišťuje především NATO. Bylo to správné rozhodnutí, že jsme se stali plnoprávnými členy NATO. (Potlesk části poslanců.)

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní prosím pana poslance Karla Černého, připraví se pan místopředseda Filip s faktickou poznámkou.

Poslanec Karel Černý: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Chtěl bych trochu navázat na pana Stanjuru, který hovořil o historických zkušenostech, že naše země má podobné zkušenosti s okupací jako pobaltské země. Já si myslím, že je to trošičku jinak.
My jsme se před rokem 1990 učili v dějepise o tom, že v roce 1941 přepadlo nacistické Německo Sovětský svaz, ale už jsme se moc neučili o paktu Molotov-Ribbentrop, o tom, že východní část Polska byla zabraná, že docházelo k vraždění polské inteligence. A nebyla to jen Katyň. Také jsme se neučili o tom, že podobný vývoj jako Masarykova Československá republika měly pobaltské země Litva, Lotyšsko a Estonsko a že krátce po uzavření paktu Ribbentrop-Molotov došlo k zabrání Pobaltí Rudou armádou. A probíhaly zde podobné procesy jako v Polsku a ve zmíněné Katyni.
Na závěr bych chtěl říct, že tento návrh plně podporuji a budu pro něj hlasovat. (Potlesk části poslanců.)

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní pan místopředseda Vojtěch Filip.

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, pane předsedající. Docela jednoduše. Já nevím, kdo koho učil historii. Já jsem měl štěstí na učitele dějepisu a učil jsem se o tom, dokonce byl v učebnicích i pakt Molotov-Ribbentrop. Já vám tu učebnici najdu. Samozřejmě, někteří to neučili, někteří to učili, ale profesor František Hezoun, který byl ředitelem našeho gymnázia, dbal na to, protože byl zároveň ředitelem základní devítileté školy, aby se historie nezkreslovala. Já jsem za to vděčný i dnes.
A na adresu vystoupení kolegy Stanjury jenom jednu maličkost. Já nevím o tom, že by jiné státy mohly garantovat bezpečnost v celém světě, protože pořád platí výsledek druhé světové války, pořád platí složení Rady bezpečnosti OSN. A stálými členy Rady bezpečnosti je jen pět států: Spojené státy americké, Ruská federace, Čínská lidová republika, Francie a Velká Británie. Tolik k tomu. Kdo jiný by to měl garantovat než tyto tři státy, když ty dva státy na tom budou zainteresované, Velká Británie a Francie, protože si také budou přát, aby na jejich území neprobíhaly válečné operace. (Potlesk části poslanců.)

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Eviduji dvě další faktické poznámky. Nejprve vystoupí pan poslanec Jiří Koubek, připraví se pan poslanec Ivan Gabal.

Poslanec Jiří Koubek: Děkuji, pane místopředsedo. Já bych chtěl vaším prostřednictvím k panu předsedovi komunistické strany Filipovi, když nám tady dává lekce z historie a ve své dlouhé řeči mluvil o tom, že mu vadí, že na rozdíl od vstupu do Evropské unie neproběhlo v případě vstupu do NATO všelidové referendum, chtěl bych se ho zeptat jako znalce historie - já jsem asi něco zameškal v dějepise - kdy proběhlo všelidové referendum o vstupu do Varšavské smlouvy. (Potlesk části poslanců.)

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní pan poslanec Ivan Gabal. Prosím.

Poslanec Ivan Gabal: Děkuji. Vážený pane předsedající, kolegyně a kolegové, jednak konstatuji, že je v dobré tradici komunistické strany zvát Rusko k tomu, aby zajišťovalo naši bezpečnost. Máme s tím své zkušenosti. Je jen škoda, že v roce 1975 KSČ nepozvala také Západ ke společnému zajištění naší bezpečnosti. To neměla odvahu. *** 
Ale zásadně platí: jestliže se některý z našich spojenců cítí ohrožen, jsme povinni mu poskytnout podporu, pokud máme podobnou podporu dostat my v případě ohrožení. Historicky jsme se několikrát dostali do té situace, tak víme, jak je to důležité.
A zda je zdůvodněný pocit ohrožení našich spojenců? V době pekingské olympiády někdo zaútočil na Gruzii. V době sočské olympiády někdo zaútočil na Krym a pak na východní Ukrajinu. Na východní Ukrajině jezdí větší tanková ruská síla, než máme my svou vlastní. A někdo tam dokonce dokázal sestřelit i civilní letadlo s nevinnými cestujícími. Myslím si, že je dost důvodů, aby se naši spojenci v Pobaltí báli, a je dost důvodů jim v tom strachu podporu poskytnout. My to podpoříme jako klub všichni. Děkuji.

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. Žádnou další přihlášku do všeobecné rozpravy nevidím. Je-li tomu tak, v tom případě všeobecnou rozpravu končím. Táži se na závěrečná slova pana ministra. Prosím, pane ministře. Případně poté pan zpravodaj.

Ministr obrany ČR Martin Stropnický Děkuji, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já budu velmi stručný, jenom v podstatě nelze nereagovat na některé věty, které tady padly. Já se pokusím o docela snad jednoduchou rekapitulaci toho tématu.
Tak my jsme členy Aliance, jsme členy Aliance dobrovolně. Ta Aliance funguje podle určitých pravidel. Čtyři členské země - naši partneři, naši spojenci - požádaly o pomoc. Rozhodlo se na varšavském summitu na úrovni předsedů vlád a hlav členských států, že tomu tak bude, že se tomu bude říkat EFP program a že jednotlivé členské státy jsou žádány o příspěvky, že ta čtyři praporová uskupení budou vedena Brity, Kanadou, Německem a Spojenými státy, a ať ostatní členské země k tomu přispějí. Zdá se mi nemyslitelné, aby se Česká republika něčeho takového nezúčastnila.
Co je toto uskupení? To je zhruba 1 200 mužů, vážení. 1 200 mužů krát čtyři. V září bude poblíž polských a běloruských hranic cvičení ruské armády, jmenuje se Západ 2017 a zúčastní se ho 80 000 vojáků. Já nemusím mít příliš velkou fantazii na to, abych se při tom množství kybernetických útoků, narušení vzdušného prostoru, narušení výsostných vod pobaltských zemí, abych jim věřil legitimitu jejich obav. Kdokoli z vás, milé kolegyně a milí kolegové, tam zavítá a s kýmkoli, prakticky s kýmkoli promluví, tak uslyší, že ty obavy jsou, a nejenom kvůli těm velmi dramatickým historickým reminiscencím. Nejen kvůli nim. Takže já si nedovedu představit, že by Česká republika, která chce a očekává nějaké bezpečnostní záruky ze strany Aliance vůči sobě samé, že by v tuto chvíli nějakým způsobem váhala a neparticipovala na tom. My tím totiž samozřejmě vytváříme podmínky pro naši vlastní bezpečnost. To pro ty nejpragmatičtější z vás.
Já bych souhlasil snad s jedinou větou, která padla tady z levé strany politického spektra, a to je, že naše odpovědnost je obrovská. Je. Protože když my tady budeme couvat, když tady budeme váhat, když tady budeme kalkulovat, tak nepočítejme s tím, že nám někdo někdy v nějaké nouzi na pomoc přijde.
A chtěl bych závěrem poděkovat všem, kteří tento materiál podpoří, ale nejenom těm, ale i podporu našeho členství v Alianci, protože - a to je snad na tom to nejpodstatnější - je to podpora naší příslušnosti k demokratickému prostoru západní Evropy. Děkuji.

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. Táži se pana zpravodaje na závěrečné slovo. Prosím.

Poslanec Václav Klučka: Děkuji vám, pane místopředsedo. Víte, člověk se neustále učí. Učí se pokoře, učí se klidu, učí se naslouchat i názorům, se kterými nemusí zrovna souhlasit, a nevyvozovat z toho žádné své emotivní reakce a závěry. Jednu poznámku k rozpravě si dovolím.
Tento náš parlament byl natolik demokratický při rozhodování o zastupování delegací, že v delegaci parlamentního shromáždění máme zástupce komunistické strany. Nikdo proti tomu neprotestuje, všichni s tím souhlasí. Já si jenom přeju, aby z jednání tohoto parlamentního shromáždění se měli možnost členové, i členové klubu seznámit s věcmi, které parlamentní shromáždění projednává. Já si jenom přeju, aby poslední seminář, který proběhl v Kyjevě minulý týden, kde se hodnotily věci vztahu mezi Ukrajinou a Ruskem a bezpečnosti Ukrajiny, došel sluchu členů klubu KSČM.
V rozpravě vystoupilo 33 lidí, z toho 30 lidí s technickou poznámkou, což je velmi dobré, že to jednací řád obsahuje, jinak bychom možná seděli ještě dneska večer. Děkuji.

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. Nyní tedy přistoupíme k rozpravě podobné a táži se, kdo se hlásí o slovo. Já vás požádám, pane zpravodaji, abyste odkázal na návrh usnesení výboru v podrobné rozpravě, abych o něm potom mohl dát hlasovat.

Poslanec Václav Klučka: Děkuji, pane místopředsedo. Odkazuji tedy na návrh, který jsem už přečetl a se kterým jsem celou Sněmovnu seznámil.

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Eviduji přihlášku pana ministra životního prostředí? Ne, není tomu tak. Táži se, zda někdo další se hlásí do podrobné rozpravy. Nikdo se nehlásí, v tom případě končím podrobnou rozpravu a i zde se táži pana ministra a pana zpravodaje, zda chcete závěrečné slovo. Není tomu tak.
Přistoupíme tedy k hlasování. A hlasování budou dvě, přičemž pro hlasování o bodu 1 je potřeba nastavit kvorum na počet hlasů 101. Přečtu návrh usnesení, o kterém dám hlasovat, a požádám o nastavení kvóra na 101. Děkuji.
"Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky vyslovuje souhlas s působením sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany v Litvě, Lotyšsku, Estonsku a Polsku v rámci Posílené předsunuté přítomnosti NATO v období od 1. ledna 2018 do 31. ledna 2019 v celkovém počtu do 290 osob."
Eviduji žádost o vaše odhlášení, já vás tedy všechny odhlásím a požádám vás, abyste se přihlásili svými kartami.

Nyní budeme hlasovat o první části usnesení a já zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro návrh, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Je to hlasování s pořadovým číslem 174, přihlášeno je 165 poslankyň a poslanců, pro návrh 119, proti 34. S tímto návrhem usnesení byl vysloven souhlas.

Nyní dám hlasovat o druhé části usnesení, bodu číslo 2, a to zní: "Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky žádá vládu, aby informovala Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky o působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany v Litvě, Estonsku, Lotyšsku a Polsku v rámci Posílené předsunuté přítomnosti NATO v roce 2018, a to nejpozději do 30. června 2019, o působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany v Litvě, Lotyšsku, Estonsku a Polsku v rámci Předsunuté posílené přítomnosti NATO v roce 2019, a to nejpozději do 30. června 2020." 
Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro návrh, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Je to hlasování s pořadovým číslem 175. Přihlášeno je 169 poslankyň a poslanců, pro návrh 126, proti nikdo. Konstatuji, že i s tímto návrhem usnesení byl vysloven souhlas.

Já vám děkuji. Končím projednávání tohoto bodu a s přednostním právem se hlásí pan předseda Kalousek. Prosím.

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Dámy a pánové, dovolte, abych se v souvislosti s právě projednaným bodem obrátil, jak jinak, než prostřednictvím předsedajícího, na předsedy všech tří koaličních stran. Řada z nás cítí, jak tento bod byl důležitý pro mezinárodní prestiž české zahraniční politiky. Jak neobyčejnou ostudu by Česká republika utrpěla, kdyby tento bod nebyl schválen. Jakou bychom ztratili důvěryhodnost u našich spojenců v Evropě a v Severoatlantické alianci.
Vláda má v této Sněmovně pohodlnou většinu, přesto jste nebyli, tři vládní kolegové, schopni zajistit nezbytný počet vládních poslanců, který by tento bod schválil. Kdyby vám nepomohlo 29 hlasů z pravicové opozice, tak tento bod prostě neprošel. Kdybychom politikařili tak, jak vy většinou máte ve zvyku, nebo kdybychom někde točili zmrzlinu, jak řada z vás také mívá ve zvyku, když zasedá Poslanecká sněmovna, tak prostě Česká republika měla strašnou ostudu a to, co pan ministr říkal, že si neumí představit, by se stalo realitou.
Je to věc vaší naprosté nedůslednosti, neschopnosti si uvědomovat priority a neschopnosti zajistit nezbytné rozhodování v zájmu České republiky. Vy jste tady prostě neměli dost hlasů. (Potlesk z řad poslanců TOP 09.) 

ČSSD (A Ano: 390 Nepřihlášen: 2Z Zdržel se: 5M Omluven: 4)

ANO (A Ano: 36Z Zdržel se: 2M Omluven: 9)

KSČM (A Ano: 10 Nepřihlášen: 1Z Zdržel se: 27M Omluven: 4)

TOP09-S (A Ano: 22M Omluven: 4)

ODS (A Ano: 130 Nepřihlášen: 1M Omluven: 2)

KDU-ČSL (A Ano: 13M Omluven: 1)

Úsvit (A Ano: 1Z Zdržel se: 4M Omluven: 1)

Nezařaz (A Ano: 10 Nepřihlášen: 2Z Zdržel se: 5)














 

Teroristé dostávali z Británie stovky tisíc liber

$
0
0

13. 7. 2017     zdroj a zdroj
Britská vláda odmítla zveřejnit plné znění zprávy o zdrojích financování teroristické činnosti, jež jsou ve Spojeném království. "Souvisí to s osobní informací, která je ve zprávě, a také z důvodů národní bezpečnosti", uvedl šéf ministerstva vnitra Spojeného království. Některé islámské extremistické organizace dostávaly z Velké Británie stovky tisíc liber , oznámil ministr vnitra Velké Británie Amber Rudd. 12. července to uvedla agentura Reuters.


Ze zprávy vyplynulo, že nejčastějším zdrojem podpory teroristů jsou malé anonymní dary od fyzických osob, žijících ve Velké Británii.

Připomeňme, že zpráva, vypracovaná na žádost bývalého britského premiéra Davida Camerona, byla předána vládě Spojeného království v roce 2016. Po teroristických útocích, k nimž došlo ve Velké Británii v roce 2017, byly orgány země nuceny částečně text zprávy zveřejnit.

... před summitem "velké dvacítky" Theresa Mayová uvedla, že je třeba najít řešení problému, spojeného s mikrofinancováním teroristů.

V květnu se rozpoutal skandál kolem velké francouzské společnosti, která byla podezřelá z financování teroristů. LafargeHolcim platila islamistům v Sýrii, aby zachovala svůj závod na území arabské země. Záležitostí se zabývalo Ministerstvo hospodářství Francie a státní zastupitelství. Nyní je situace řešena několika vyšetřovateli, z nichž jeden se zabývá terorismem, ostatní finančními podvody.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Al-Hadath: USA vyvážejí na vrtulnících pohlaváry a členy DAEŠ z Rakky a Homsu

$
0
0

13. 7. 2017      zdroj
Ve středu řada významných arabských médií oznámila, že vrtulníky koalice USA vyvezly skupinu teroristů DAEŠ z oblasti města Suhne, na něž útočí syrská armáda.
"Místní zdroje potvrdily, že tři vrtulníky "americké koalice" evakuovaly skupinu zločineckých živlů DAEŠ v pouštní oblasti, která se nachází na východ od města Suhne na východě provincie Homs", oznámil významný irácký televizní kanál alebaatv.


"Jak bylo řečeno našimi zdroji, skupina ozbrojenců přijela civilními vozidly, před tím přinutila majitele vozu, aby je převezl ... na místo evakuace k třem vrtulníkům, z nichž jeden přistál, další 2 létaly kolem místa evakuace a poskytovaly krytí", dodal televizní kanál.

"Tři vojenské vrtulníky koalice, vedené USA, provedly další operaci ve východním Homsu, během níž vyvezli na palubě teroristy DAEŠ, oznámily místní zdroje ve středu". Sdělila to íránská státní tisková agentura Fars news s odkazem na televizní kanál Al Hadath.

"Al-Hadath ve zprávách oznámil, že skupina teroristů DAEŠ byla přepravena v dodávce z Ayyash ve východním Deir ez-Zoru do pouštní oblasti na východ od města Suhna ve východním Homsu, kde se tři vrtulníky americké koalice vznášely nad krajinou.

Zdroje Al-Hadathu sdělily, že tři vrtulníky vzlétly na sever a vstoupily do vzdušného prostoru Rakky s tím, že nejsou k dispozici žádné informace o jejich přesném místě určení.

Zdroj dále uvedl, že teroristé DAEŠ, vyvezení vrtulníky vzdušných sil USA, mohli být členy jedné ze špionážních skupin, používaných Washingtonem k realizaci jeho cílů v regionu.

Začátkem července vysoce postavený syrský politik Ammar Asad oznámil, že americká letadla přepravovala teroristy DAEŠ z provincie Rakka na neznámá místa", dodává Fars news.

Arabská média uvádějí, že skupina DAEŠ zahájila stahování svých band ze západní Rakky ve shodě s kurdskými silami, které jsou podporovány USA, zatím co vojáci syrské armády byli schopni vyhnat teroristy z jejich posledních opěrných bodů ve východní části Aleppa a vstoupit do západní části provincie Rakka, která byla pro DAEŠ hlavním městem.

Již v polovině června Ammar Asad dodal, že USA evakuovaly pohlaváry DAEŠ, kteří jsou občany západních zemí, z Rakky do jiných oblastí Sýrie.

Politik upřesnil, že USA dovolily více než 120 členům DAEŠ opustit se svými zbraněmi Rakku a vydat se ve směru Suhne, aby bylo vytvořeno napětí v oblasti Palmýry, ale ruská letadla tento oddíl zničila.

Řekl, že před několika týdny koalice USA uspořádala operace vrtulníků v Rakce a evakuovala několik pohlavárů DAEŠ na neznámá místa a dodal, že to nebyli Syřané, Iráčané nebo Číňané, byli to západní velitelé DAEŠ.

Poznamenal, že Rakka je pro USA velmi důležitá a zdůraznil, že "Kurdové a teroristé DAEŠ uzavřeli dohodu, nehledě na své ideologické rozdíly, což umožňuje vůdcům DAEŠ opustit Rakku bezpečným průchodem".

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Český student? Přirovnání - mít doma čivavu, co není žádný pouliční voříšek Karl von Bahnhof, ale zlatého retrívra z ní prostě nikdo neudělá; je jí to vidět na očích; možná chce, ale nemá na to…

$
0
0
Břetislav Olšer
13.7. 2017   Rukojmí
Napsaly Novinky: "Nedůvěra lidí v mladou generaci je v ČR stále vysoká. Téměř polovina lidí starších 30 let si myslí, že se mladí zajímají jen o vlastní pohodlí a nejsou ochotní pomáhat.
Opět přibližně polovina lidí tvrdí, že se mládež sice občas zapojuje do dobročinných projektů, avšak jen kvůli svému prospěchu. Vyplývá to z průzkumu, který pro Nadaci O2 vypracovala agentura Ipsos.


Snímek Břetislav Olšer

Zatímco 79 procent respondentů nad 30 let v průzkumu řeklo, že by mladí nejraději jen seděli u počítače, hráli hry a bavili se na sociálních sítích, pouze třetina lidí do 29 let to potvrdila. Pětina mladých naopak uvedla, že se ve volném čase raději věnuje kreativní tvorbě. V průzkumu jim to ale věřilo jen 0,6 procenta lidí starších 30 let... "

Tolik zmíněné pojednání. Co je to tedy vzdělanost? Umět číst a psát, vědět, jak a o čem mluvit, jak přemýšlet. Negramotný člověk má strach z autority a sklony hledat si populistického vůdce, který ho jako idol povede. Vzdělaný člověk je ten, který hledá perspektivu, jelikož potřebuje vědět, co a jak dál. Nikdo ho nepřečůrá, protože není zmanipulovatelný. Neplete si příčinu s důsledkem a dokáže rozlišit podstatné atributy svého jednání.

Ovšem; Novinky chtěly vzápětí napravit svoji kritiku: https://www.novinky.cz/domaci/442944-ceskym-detem-to-pali-v-uvazovani-se-zlepsily-nejvic.html

Buďme prostě nad věcí, ať nedopadneme jako čeští školáci z nedávného a dávno profláklého mezinárodního srovnání znalostí žáků PISA (Programme for International Student Assessment), do něhož se zapojili patnáctiletí žáci z 65 zemí světa, z něhož vyplynulo, že znalosti českých dětí se v posledních letech zhoršily nejvíc ze všech zemí.

Čtenářské dovednosti českých žáků jsou podprůměrné. Nejlepšími výsledky ve výše uvedeném světovém průzkumu se může chlubit Čína, Hong kong, Singapur, Korea, Japonsko a první z evropských zemí – Finsko. V téměř poslední ČR se do měření zapojilo 7500 patnáctiletých žáků z 290 základních a středních škol, učilišť a gymnázií; možná z těch vzdělávacích institucí, v nichž učí též slovenský prezident Kiska, jak zbohatnout... https://www.youtube.com/watch?v=5jOwdARVqc8

Nyní základní fakta; lidský mozek se vyvíjí tím, že jej používáme, a některá jeho centra se buď vyvinou, nebo ne. Dítě, které nekomunikuje, nemluví s rodiči či kamarády, nepře se s nimi, nediskutuje, ale jen sedí před monitorem, zanedbává své mozkové závity a má větší šanci a dřívější demenci. Necháváme počítač, aby myslel za nás. Jako kdysi Čapkovy roboty. Vidím kolem sebe omladinu, jak se nesoustředí pod vlivem počítačových her či facebooku, jak neustále jen kontrolují své e-mailové zprávy, jak na ně reagují, aniž by se dokázali soustředit na něco jiného…

A když má dítě tzv. chytrý telefon, má v ruce zbraň i bez amerického druhého dodatku ústavy, v němž stojí, že každý občan má právo vlastnit a veřejně nosit zbraň. Chytrý telefon je skoro stejně nebezpečný; můžete šikanovat spolužáky, což třeba povede k tragickým koncům. Internet je stejně zdraví nebezpečný jako azbest nebo olovo. Učit děti v mateřských školkách zacházet s počítačem, je jako jim podávat štamrpli alkoholu. A dodává, že proto jsou zákony, které povolují určitě věci až od určitého věku, viz alkohol nebo řízení auta či pornografii…

Snímek Břetislav Olšer

Proč jsou dnes výsledky výše uvedeného průzkumu Novinek, který pro Nadaci O2 vypracovala agentura Ipsos, tolik negativní? Jak se do lesa volá, tak se z něho ozývá. Může za to rovněž Zelenkův klip „Přemluv bábu" z roku 2010; sprostý, vulgární a stupidní mj. vizuální metaforou starých lidí s jejich umělým chrupem i portréty tet, babiček a dědů, jež byly „obšlehnuty" z materiálů z dob raného feudalismu, tedy zcela lživé a nesouměřitelné s dnešními důchodci a starými lidmi.

Když skončila totalita, na jejíž bídu a zvrhlost se na videu Issová odvolává, bylo jí osm roků. Chudinka malá, ta si musela za svůj život během čtyřiceti roků komunismu užit nezaměstnanosti, drog, kriminality, bídy, nesvobody a diskriminace...

Hovoří zcela zasvěceně o těch zrůdných časech, k tomu jí přitakává človíček Mádl, oslík s podivným šklebem, jehož vrcholným dílem byli snouborďáci a rafťaci. Zřejmě ztráta paměti mu z mysli vymazala skutečnost, že ti odepisovaní staří dědové dřeli na polích, v dolech, ve fabrikách, zatímco Issová s Mádlem byli ještě na houbách a pak se živili třeba inkriminovanými videi...

Svým antigerontickým klipem natočeným k dávným českým volbám, dává Zelenka jako konformista najevo svoji neúctu ke starým lidem. Zajímalo by mě, co na tyto sprostoty říkají prarodiče i rodiče a staří příbuzní Issové a Mádla, nebo i Zelenky...?

Kde by byli, nebýt jejich prarodičů? Ti jsou z nich jistě nadšeni. Ale nejsem si jistý, zda si před nimi neodplivnou, jako to činím nyní já. Na organizaci Život 90 se poté obrátilo o pomoc 300 zoufalých seniorů, kteří se potýkali s násilím, zabavováním důchodu nebo nuceným převáděním bytů či domů. Holt, báječná inspirace super klipem. https://www.youtube.com/watch?v=MLfFhdcXJhA

Jak lze charakterizovat současné studenty? Kdysi jsem popsal přirovnání svého přítele - vysokoškolského docenta: „Mám doma čivavu, není to žádný pouliční voříšek Karl von Bahnhof, a naivně jsem ji cvičil, aby reagovala na nějaký složitější úkon, ale marně. Zlatého retrívra z ní prostě neudělám. Ten dvoukilový pejsek se přitom snaží, vidím mu to na očích; chce, ale nemá na to…“

Důvod? Školy skoro berou kdekoho, jen aby naplnily své kvóty. Je to jen nesmyslná okázalost, která se nám zatraceně vymstí. Nepřipravení maturanti, děsivý obraz školáků bez motivace, disciplíny, pokory k vědění, naopak s nepřiměřeně velkou leností, pohodlností a arogancí. Stěžují si na ponižování svými pedagogy, kteří jim brání ve svobodě projevu a šikanují je pouze proto, že po nich chtějí třeba vědět, proč slavíme 17. listopad a jak dlouho trvala třicetiletá válka.

Ke všemu si dovolili porušovat jejich lidská práva tím, že jim vytýkají, když během jejich přednášky telefonují z mobilu nebo kouří. Proto mají studenti nejraději místo vyučování pořádání demonstrací a protestů, hlavně prý kvůli akademické svobodě a proti školnému a údajnou buzeraci…

České rodiny zkrátka nemají čas na své potomky; jedni jsou bez práce, druzí dělají kariéru pod antidepresivy, omlouvají svým dětem desítky vyučovacích hodin a naše školství nejen kvůli záškoláctví stagnuje, od inkluze k inkluzi; vzniká spousta zbytečných soukromých škol, kterým jde hlavně o peníze a umělou zaměstnanost. Kdo si zaplatí, ten musí vystudovat. Pedagogičtí úředníci a učitelé dali hlavy dohromady a unisono za pět minut dvanáct volají: Zachraňme vzdělanost. Už jen paterická fráze, buhužel...

Maturita je pro omladinu prostě hrozbou. Mnozí ke všemu chtějí napodobovat české rychlokvašné celebrity na jedno použití. Misky, modelky, metrosexuály, hochštaplery, veksláky… Nikdy žádnou maturitu skládat nemuseli a jak jsou slavní a dávno parádně za vodou… Svatá pravda. Zkouška dospělosti. My jsme k ní nepotřebovali tři generálky, ani demonstrace na Václaváku. Přesto dostali šanci; předloňská maturitu na zkoušku. Výsledek?

Maturitní generálka a katastrofálně špatné výsledky s třicetiprocentní neúspěšností. U ostrých maturit byla neúspěšnost už „jen“ poloviční. Podle předpokladů měli studenti největší potíž se zvládnutím testu z matematiky, kde téměř polovina z nich propadla, přitom byla obtížnost na úrovni znalostí deváté třídy. Už víme, proč se našim studentům nechce do maturit. Tuší své slabiny, prozahálené roky v barech s džointy a oivem se podepisují na jejich nevědomostech.

A mají jednu výmluvu za druhou. Zeptáte se jich, proč pořád jen dokola opakují, že mají málo informací, i když se o státních maturitách jedná ve vládě i ve Sněmovně a píše se o ní už od roku 2001. Studentům se nechce studovat, ale výzkum mezi 10 tisíci vysokoškoláky zjistil, že tři čtvrtiny kouří cigarety, 99 procent už pije nejen občas alkohol a 60 procent si vyzkoušelo marihuanu, třetina hašiš a tzv. taneční drogy i hru na automatech.

Studovat v současných „náročných“ podmínkách ani omylem, ale neplatit školné, to ano, to je to pravé ořechové; Zkrátka, téměř polovina mladých Čechů ve věku 15 až 19 let už někdy vyzkoušela marihuanu nebo hašiš, 22 procent z nich tyto drogy užívá pravidelně…. Sliby se slibují, blázni se…

Ilustrační snímek Břetislav Olšer

Jak praví Bible: “Bláznovství je přivázáno k srdci mladého….” Tak lze charakterizovat profesionálního vůdce studentských protestů, jenž se vyznamenal před lety organizováním demonstrací proti státním maturitám. Adam Cyprich – patologický kverulant; oslovil potencionální maturanty a jejich pedagogy. Maturity jsou prý jen “buzerací studentů a zatěžováním učitelů”. Vadila mu i skutečnost, že maturitní zkouška má probíhat v papírové formě, což připodobnil k Rakousko-Uhersku 19. století. Tehdy prý svážely testy asi bryčky nebo železnice…

Takže, zrušme zkoušku dospělosti a nechejme na studentech, jak si sami navrhnou, co nejvhodnější druh testů. Nejlíp žádný. Jen jim prostě po plzeňském vzoru předejme rychlokvašené tituly a dál je nebuzerujme. Ať si dopadnou jako američtí studenti v následující anekdotě, kterou vždy dávám k dobru jako výstrahu, je-li řeč o české studující mládeži: Pro jistotu ji pouze nabízím vaší ctěné pozornosti; kdo chce číst, ten si klikne zde... O americké vzdělanosti:

Inu, přemluv bábu, aby za tebe udělala maturitu, za což ji pak zmlátíš nebo okradeš, když ti nebude chtít dát nějaké „love“ na hrací automaty, na džointa či drink, třeba na Stodolní ulici v Ostravě… Jak se „přemlouvání báby“ zvrhlo…?

Drahoš, ještě horší, než jsme si mysleli

$
0
0
Jan Žižka 
14.7.2017  Literárky
To mne napadlo po přečtení článku na stránkách „Novinky“. Drahoš se ihned postavil proti možnému referendu o setrvání v EU či NATO, a dokonce, a to je obzvlášť disgustující, vyjádřil nepřímo pochopení pro zločiny, kterých se dopustila skupina vrahů kolem Mašínů (čtěte ZDE).

Jen morálně slabý člověk, či všeho schopný kariérista může hájit zločiny takového kalibru.

Floskule o tom, že by jako prezident zemi sjednocoval, jen dokresluje to, že pravděpodobně vůbec nemá tušení, co by jako prezident měl dělat. (Je ale jisté, že je schopen udělat cokoli, aby dosáhl svého.)

Co to vlastně znamená zemi sjednocovat? Tuto zemi nerozdělují ani tak politici – je přeci logické, že co strana, to jiný cíl, ale především většina českých médií, která lže a špiní vše a všechny, kteří nehrají podle karet rozdaných nadnárodními aliancemi a některými zahraničními ambasádami. Lže se o směřování naší země na „východ“, zamlčují se zločiny amerických (i jiných) vojsk v Iráku a Afgánistánu. Blouzní se o nebezpečí, které přijde z „východu“ - nejlépe se Zemanem a Babišem. Česká média, stejně jako před 89 nepřipustí objektivní debatu o situaci, ve které se nachází Česká republika a EU. Nepřipustí debatu o zločinech, které páchají velmoci. Do televize a jiných sdělovacích prostředků jsou zváni stále titíž „prověření“ lidé, kteří se pravdivého výroku vyvarují. Proto budeme v televizi neustále dokola poslouchat výroky Kalouska, Zaorálka a Hermana (které obvykle naprosto postrádají nejen pravdivý základ a i elementární smysl) ale nedočkáme se například komentářů J. Kellera nebo Jana Hofmana, Terezy Spencerové, I. Švihlíkové či jiných, opravdu erudovaných, kteří by měli co říci. To společnost frustruje a rozděluje. Lži médií a zaprodanost novinářů.

Do tohoto prostředí by se asi J. Drahoš se svou filosofií hodil. Jenže ČR nepotřebuje za prezidenta dalšího poskoka a elitáře, a myslím, že ho ani mít nebude. Ale bude zde naštěstí prezident, který bude volen běžnými lidmi.

(Ale abych byl k médiím objektivní – jsou i noviny, obyčejně internetové, které si ještě dovolí otisknout pravdivé informace.)

Nahradí Čechy muslimové a Afričané? Názor

$
0
0
Alena Novotná
14.7.2017 Sputnik

Kauza okolo burkin v České republice se možná zdá být nicotná a úsměvná, stojí za ní však problémy, s nimiž se naše země může střetnout.


„Za takových 10 let budou nejspíše burkiny a muslimské zvyky prostě realitou ČR a nevypadá to, že by doopravdy tomu chtěl někdo z čelních českých politiků a státních úředníku zabránit,"říká v rozhovoru pro Sputnik známý expert na islám Lukáš Lhoťan.

Sputnik: Pražský aquapark povolil návštěvnicím plavat v tak zvaných burkinách. To vyvolalo kontroverze dokonce na vládní úrovni. Ministryně pro místní rozvoj za ANO Karla Šlechtová právo na burkiny hájí, její kolegyně, Michaela Marksová z ČSSD, která vede ministerstvo práce a sociálních věcí, je k této módě skeptická. Co si o celé kauze myslíte vy?

Lhoťan: Podle mne se děje logická věc. Přibývá u nás muslimů, takže i přibývá setkání s jejich zvyky a způsobem života. Čechům se to sice nelíbí, ale pokud se něco nezmění v politice české vlády a státní správy, tak muslimů u nás bude přibývat a budou stále více prosazovat své zvyky a pojetí společnosti. Lidem se to nemusí líbit, ale když do roku 2100 má vymřít zhruba 4,5 milionu Čechů (podle Tomáše Fialy z Vysoké školy ekonomické v Praze) tak kdo je nahradí? No samozřejmě, že muslimové a Afričané. Za takových 10 let budou nejspíše burkiny a muslimské zvyky prostě realitou ČR a nevypadá to, že by doopravdy tomu chtěl někdo z čelních českých politiků a státních úředníku zabránit.

 
Jak si vysvětlujete náhle tolerantní postoj k burkinám?

Je to součást multikulturní politiky Evropské unie, české politické reprezentace a prostý logicky tah podnikatelů. Těm je jedno, že k ním do hotelu či aquaparku jedou muslimové s odlišnými zvyky, hlavně když platí. Jak se u nás říká — peníze nemají náboženství.

 
Nejsou burkiny záměrnou kulturní provokací? Muslimky by mělo spíš znepokojovat, že se budou koupat společně s muži…

Je to celé blbost. Podle mne je to snaha dosáhnout toho, aby se "vlk (tedy Alláh) nažral a koza zůstala celá". Protože když se žena v burkinách smočí ve vodě, tak ji stejně mokré oblečení obtáhne tělo a jsou ji výrazně vidět prsa a podobně. Přitom podstatou nařízení ortodoxního islámu není jen to, že má být tělo ženy zahalené, ale nemá ani oblečení být upnuté nebo zvýrazňovat ženské tvary.

Takhle by spíše koupající se muslimky v burkinách mohly jít rovnou do soutěže miss mokré tričko.


Loni v některých francouzských městech byly burkiny zakázány jako symbol blízký k islamismu. Měla by se České republika obdobně bránit této módě?

Podle mne ano. A nejen na veřejných koupalištích. Podle mne tohle praktikují rodiče u svých dcer při školní docházce. Mám informace, že již dnes někteří muslimští rodiče odmítají v českých školách pouštět své dcery na hodiny plavání společně s chlapci a takových případu bude přibývat.

V situaci, kdy Evropská unie, přední čeští politici a státní aparát ČR plánovitě podporuje migraci z muslimských zemí do ČR, tak se nedá očekávat nic jiného. Víte, u nás před volbami vždy najednou spousta politiků začne vystupovat proti islámu a imigraci a jak je po volbách, tak najednou otočí a dělají vše proto, aby k nám tyto lidi přestěhovali.

Je to ovšem logické, když Česká republika má do roku 2100 přijít skoro o polovinu obyvatel, tak vedení Evropské unie a čeští politici chtějí vyřešit dvě krize jedním tahem. Udržet současný ekonomický model přesunem milionu imigrantů z přelidněného muslimského světa a Afriky a zároveň ulehčit těmto přelidněným oblastem. A to znamená, že muslimské zvyky zde u nás v České republice jsou, budou a budou se rozšiřovat.

- - -



Související články:
Názor: Francie může přijít o Olympiádu 2024 kvůli burkini
Kanadský premiér brání burkini

Zacharovová označila video o „lesních bratřích“ za „odpornou akci“ a Rogozin si myslí, že se v NATO definitivně zbláznili

$
0
0
Marija Zacharovová
14.7.2017   Sputnik a Sputnik

Tisková mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Maria Zacharovová kritizovala video, ve kterém NATO představilo ty, kdo bojovali proti sovětské vládě v pobaltských zemích, za hrdiny. Mnozí z nich sloužili v řadách hitlerovské armády. Diplomatka vyjádřila naději na to, že světová veřejnost tuhle „odpornou akci“ ocení správně.


NATO ve středu umístilo na internet osmiminutové dokumentární-hrané video, kde jsou „lesní bratři" představeni jako hrdinové, kteří bojovali výhradně za nezávislost svých zemí na SSSR a měli širokou podporu civilního obyvatelstva, které si přálo obnovit státnost.

„Vzpomínám si, jak před půl rokem světová veřejnost, včetně centrálních médií, projednávala, zdali je možné vytvářet tance na téma Holocaustu. Velmi doufám v to, že ti samí lidé, kterým, podle jejich slov, není lhostejný citlivý vztah k tragickým stránkám historie, náležitě ohodnotí tuhle odpornou natovskou akci. Doufám, že nikomu není třeba připomínat masové popravy, které prováděli ti, kdo se poté začal nazývat „Lesní bratři,"napsala Zacharovová na svém Facebooku.

Diplomatka požádala žurnalisty, historiky a politology, aby nezůstali chladní vůči této akci.

„Tuhle historickou zvrácenost, která je úmyslně šířena NATO s cílem sabotování výsledků Norimberku, je potřeba zastavit! Pokud je dnes Bandera hrdina a „Lesní bratři" jsou partyzáni, kteří zachraňovali Pobaltí, co přijde zítra?" zdůraznila Zacharovová.

Takzvaní „lesní bratři" v letech 1944-1953 aktivně bojovali proti sovětské vládě na území zemí Baltu, mnozí z nich bojovali v řadách místních praporů SS.

V zemích NATO se definitivně zbláznili, když oslavují „lesní bratry“, si myslí ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin.
„Video NATO"lesních bratrů" vraždících naše vojáky potvrzuje, že ve tváři NATO máme, co do činění s nástupci hitlerovské armády," napsal Rogozin na Twitteru.

Oficiální mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Maria Zacharovová video zkritizovala. Diplomatka vyjádřila naději, že světové společenství správně ocení tuto nechutnou akci.

- - -

 
Související článek:
NATO ve videu označilo přívržence nacismu za hrdiny

Už jsme zvítězili! Nová válka ruského spisovatele

$
0
0
Zachar Prilepin v zákopu
rozhovor se Zacharem Prilepinem
14.7. 2017  Zavtra, překlad ČNL

Internetový deník Zavtra publikoval rozhovor s ruským spisovatelem Zacharem Prilepinem, který bojuje na straně donbasského opolčení a velí praporu dobrovolníků o síle 200 mužů. Rozhovor poskytuje jedinečnou možnost nahlédnout do myšlenkového světa dobrovolníků, vzdorujících armádě kyjevské junty, ale i pochopit motivaci těchto lidí.


„Zavtra“: Někteří věří, že vaše účast ve válce v Donbasu je literární mystifikace. Jak byste na to reagovat?

Zachar Prilepin: Můj prapor, který se skládá ze dvou set mužů, už půl roku působí na území Donbasu. Myslím, že ministr obrany a všechny sousední jednotky - a to je dobrý tisíc lidí - oceňují výsledky našeho praporu, který je na první linii v oblasti Pantelejmonovky pod Gorlovkou (dříve byl na první linii v oblasti Kominternova).

„Zavtra“:Proč jste si vybral Doněck a ne Lugansk?

Zachar Prilepin: Zde je intenzivnější vojenská aktivita, demokratičtější vedení, které je připraveno pro celou řadu inovací a je otevřené kontaktům.

„Zavtra“:Kdo si myslíte, že jste dnes: umělec, nebo bojovník?

Zachar Prilepin: Nemyslím na literaturu po mnoho měsíců. Nechci psát knihy, moc si nepamatuju, jak se to dělá. Skoro nic nečtu, jsem zcela ponořen do záležitostí svého praporu. Nyní mě nic jiného než Donbas nezajímá.

„Zavtra“:Lidé bojující v Donbasu, jsou velmi odlišní - z různých zemí, regionů, s rozmanitým zázemím. Jací bojovníci se podle vašeho názoru vyvinuli v Donbasu?

Zachar Prilepin: Ve stavu konkrétně mého praporu je Armén, Kazach, Srb. Jsou tam kluci z Tatarstánu, je tam asi 10-15 Rusů z různých oblastí země. 90% praporu jsou lidé z Doněcka a Luganska. V některých ohledech je to zvláštní psychotyp, samozřejmě, tak či onak, z velké části souvisí s životem místních horníků. Ale obecně - je to průměrný ruský typ, kříženec mezi Vasilijem Ťorkinem a kapitánem Tušinem.

„Zavtra“:Tento typ se vytvořil v Donbasu v době, kdy působili mladogvardějci, nebo dříve?
 
Zachar Prilepin jako voják v čečenské válce

Zachar Prilepin: Myslím, že již byl v době psaní „Slova o pluku Igorově“. Takové lidi bylo možné najít i za Ivana Hrozného, mezi povstalci Stěnky Razina a ve vojskách Alexandra Suvorova.

„Zavtra“:Když se díváte v televizi na domobrance Donbasu, překvapují jejich oči - jako bývají na ikonách. Čisté, velmi upřímné, zářící nějakou vnitřní sílou a pravdou. Pokud jde o vzhled, shoduje se s realitou?
Zachar Prilepin: Je tam opravdu mnoho velmi dobrých lidí. I když existují i špatní lidé. Ale obecně - ano, jsou téměř svatí. Za mizerné peníze, úplně nepochopitelné pro Moskvana - 16.000 rublů, bojují a umírají v 26ti tisícové armádě domobrany po tři roky, obětujíce nejvyšší lidskou hodnotu, vlastní život. Dělají to jednoduše, s úsměvem, s nadšením. Pravděpodobně proto jsou některé obličejové vrásky uspořádané v souladu s tímto postojem.

„Zavtra“:Jaká nejvyšší idea je spojuje?

Zachar Prilepin: Ruská, samozřejmě. Samotná existence Ruska - to je jejich super-idea. Současná inflace s touto ideou ji kombinuje na vlajce s tváří Spasitele a rudou vlajkou s pěticípou hvězdou. Samozřejmě jsou tam také křesťané a anarchisté a apolitičtí kluci, kteří jsou motivováni jen intuitivně. Ale obecně, kombinace rudé a pravoslavné ideje je hlavní, a došlo k ní opravdu v Donbasu.

„Zavtra“:Jakou písňovou tvorbou se vám nyní daří zabývat?

Zachar Prilepin: V Donbasu pro to nemám žádné příležitosti. Nedávno jsem si připravil dvoukotoučové CD „Neopustíme svá města“ - 38 písní o Donbasu, tam jsou písně typu od Saši Skljara a Čičerinové k Vadimu Samojlovovi. K dispozici jsou tři písně na texty, které zanechal Arsen „Motorola“ Pavlov. V jedné z těchto písní je část textu z okamžiku, když přijel do Moskvy. Jednu píseň „Havrani“ - jsem ve své lokalitě s kytarou nazpíval na pásku a poslal poštou svým dětem v Nižním Novgorodě. Oni ji nechali nahrát, Bronimir ji udělal. Jedná se o dvě výjimky v roce 2015. (píseň k přehrání zde)

„Zavtra“:V Moskvě se samozřejmě vždy mluví o osudu Novoruska. Někdo si myslí, že Putin vzdal Donbas, někdo naopak, že je vše v pořádku a jde podle plánu. A co vaši kolegové?

Zachar Prilepin: Samozřejmě, že o tom přemýšlejí, ale jsou mnohem více při smyslech než většina moskevských soudruhů. V Donbasu mezi bojovníky vládne nesporný kult Vladimira Putina, uctívají ho jako nejvyššího velitele a jeho historická role je pro ně zcela očividná. Nevzpomínám si na žádnou diskusi „Putin vzdal“. Možná, že někde v jiné divizi, nevím. V Donbasu chápou a vidí, jak velká je politická a diplomatická míra zájmu Moskvy o nezávislost Donbasu na současném kyjevském vedení. Bylo to zde jasné v roce 2014, v roce 2015 a v roce 2016 také.
Zachar Prilepin se svou knihou "Četa aneb opolčenci ruské literatury"

„Zavtra“:Mohlo by se zdát, že genotyp je tentýž, jazyk tentýž, ale přitom většina lidí druhé straně barikády je jiných. Proč se liší, a co jsou zač?

Zachar Prilepin: Já nevím - proč ... Jedná se o velmi velké téma. Ano, jsou velmi odlišní. Srovnávací analýza může být udělána hned po osvobození ze zajetí. Když vyjdou Donbasané, usmívají se, objímají, křižují, začnou nějaké výkřiky. A ti druzí jsou sklíčení, mračí se. Vyhýbajíce se nastoupí do autobusů a zmizí.

Ukrajinská propagandistická mašinérie běží na plné obrátky. V Donbasu nikomu nenapadne, aby vytáhl vězně před kameru, střílel je, mučil, jak to dělají na druhé straně „pravoseki. To zde nikdy nebylo. A tam, v Kyjevě, hrají komedii co děláme se zajatci, i když se jich nikdo nedotkl prstem, mluví o mučení a jiné naprosté nesmysly. Stávající ukrajinské orgány jsou neuvěřitelně prolhané! Já, jako člověk, který po dlouhou dobu pracoval v oblasti médií, to vidím. Západ je pečlivě učí lhát a manipulovat vědomím lidí.

„Zavtra“: Co je nejvíce nechutné v reálné válce, a co je ta nejkrásnější věc?

Zachar Prilepin: Jako v každé válce je nejodpornější, spíše nejnesnesitelnější, když zabíjejí civilisty, ženy, staré lidi a děti, když granáty padají v obytných oblastech ...

Krásné je sebezapření mužů, jejich zábava, jejich nedbalost, absolutní lehkost bytí, která převažuje v místech přímého kontaktu s nepřítelem. Naprosto zarážející je, když jsou v depresi, panice, lidé, pobývající v poklidných městečkách s dobrými platy. A lidé, kteří mohou v každém okamžiku dostat smrtící ránu nebo zranění, jsou v dobrém stavu mysli. To je úžasné! Na to je nemožné si zvyknout.

„Zavtra“:Představme si, že odejdete na dovolenou, nebo skončí válka (samozřejmě, našim vítězstvím). Vrátil jste se do Moskvy, jste zván na politická talk show, a tam narazíte na „intelektuály“, pro které jste „vatnik“(primitiv), vaši kolegové vojáci – „vatnici“, všichni obyvatelé Doněcka vatnici a všechno Ruské - vatové bundy a venkované. Jak budete reagovat?

Zachar Prilepin: Nedotkne se mne to a bude mi to jedno. Samo o sobě je vítězství mnohem důležitější. Radost z toho, že nádherné země Krym„Vše, co je třeba vyřešit. Dopisy z Donbasu“ a Donbas byly odebrány nepřátelům a jsou bráněny - to vše samo o sobě je mnohem větší a důležitější, než prohlašování nějakého blázna na nějakém kanálu. Byli přesvědčeni, že každý z nás bude rozšlapán a rozdrcen. To se nestane, už jsme vyhráli! Teď ať si říkají, co chtějí. A my se jim vysmějeme.

„Zavtra“:Proč naši „intelektuálové“ tak zuřivě a zoufale podporují ukrajinské nacisty, i když ve většině případů jim nejsou blízcí?
Zachar Prilepin: Měl jsem tři roky na přemýšlení o tomto tématu, ale odpověď jsem nenašel. Možná, že odpověď spočívá v náboženské sféře. Například zde existuje určitá závist vůči Ruským, jako konkurentům k vyvoleným lidem. Nebo by to mohlo být nějak postaveno na absolutní rusofobii, která je blízká specifické duševní nemoci ... Racionální vysvětlení, poté co všechno se stalo - po všech těch masakrech, útoku v Oděse, ubití Buziny, po znásilněních, masakrech v kostelech, loupežích a rabováních, ničení památek - být nemůže! Nechci o tom dále přemýšlet. Kromě toho jsem si všiml, že v Donbasu o těchto tématech nepřemýšlí. O pozici Andreje Makareviče se, relativně vzato, nikdo nestará.

„Zavtra“:Kdy vyjde vaše kniha o Donbasu?

Zachar Prilepin: Nevím. Žádné plány v tomto ohledu nemám. Mám novinářskou knihu o Donbasu, jmenuje se „Vše, co je třeba vyřešit. Dopisy z Donbasu“. Nyní vyšlo nové, podstatně rozšířené vydání, je dvakrát tak silné. Mě bylo líto tento materiál zapomenout, možná stálo za to šetřit si to pro budoucí prózu, ale myslím, že pokud žiji, tak budu mít pro prózu dostatek materiálu. V knize „Vše, co je třeba vyřešit. Dopisy z Donbasu“ jsem popsal vše jako očitý svědek, aby si byli lidé vědomi toho, co se děje. Přečtěte si ji, je tam mnoho zajímavého.





Besedoval Ivan Višněvskij
Pro České národní listy volně a kráceně přeložil P. Rejf

Usnesení Poslanecké sněmovny ČR přijaté na základě nepravdivých podkladů není legální

$
0
0
Jaroslav Štefec
14.7.2017 

Pro pány Laudáta, Fialu, Kalouska a další válkychtivé obskurní figury, považující se za pupky světa a "politickou elitu".

 
Nevážení pánové (a samozřejmě dámy - Němcová, Langšádlová ...). Pevně věřím, že jste pozorně sledovali slova, kterými komediant ve šmírácky hrané roli ministra obrany, Martin Stropnický, zdůvodnil utracení půl miliardy korun, hazardování se životy desítek českých vojáků, podílnictví ČR na porušení tak základního dokumentu mezinárodního práva, jakým je Charta OSN, a především zatažení vás všech do trestného činu podílnictví na porušení Ústavy ČR.

Náš smutný klaun vám sdělil, že "čtyři členské země, naši partneři, naši spojenci, požádali o pomoc". Nepožádali. Tento tzv. Tuskův plán schválila ještě Obamova vláda, a současný establishment USA jen pokračuje v jeho plnění. Třem malým pobaltským zemím to bylo na summitu ve Varšavě prostě jen oznámeno, a nikdo se s nimi víc nebavil. Mimochodem, Litva, Lotyšsko, Estonsko a Polsko dohromady disponují cca 128.000 muži ve zbrani, zatímco na druhé straně ruské hranice je v posádkách poblíž hranice cca 65.000 ruských vojáků, tedy přibližně polovina. Na co jsou v Pobaltí potřeba další vojáci, jichž není dohromady ani pluk, ale pocházejí z téměř všech dalších zemí NATO? K čemu tahle "celonatovská armáda" o počtu cca 4.000 mužů, když na místě je vojáků víc než dost? To vám nějak opomněl sdělit.

Podle Severoatlantické smlouvy, kterou naprostá většina z vás ani nečetla, natož aby jí rozuměla, je možné poskytnout v rámci NATO pomoc pouze a jedině cestou jednomyslné aktivace článku 5, a to pouze a jedině v případě přímého napadení jedné nebo několika členských zemí. Ani pak ale není pomoc povinností, ale je na zvážení každé členské země, zda ji poskytne nebo ne. Cokoliv jiného je v rozporu s alianční smlouvou, zejména s jejím jediným skutečně závazným článkem 1.

"Rozhodlo se na varšavském summitu na úrovni předsedů vlád a hlav členských států, že tomu tak bude, že se tomu bude říkat EFP program a že jednotlivé členské státy jsou žádány o příspěvky, že ta čtyři praporová uskupení budou vedena Brity, Kanadou, Německem a Spojenými státy a ať ostatní členské země k tomu přispějí."

Ano, tohle je skutečně naprosto přesný popis situace. Diktátu na úrovni Mnichovské smlouvy. Na Varšavském summitu nepadlo ani slovo o tom, že by měl být aktivován článek 5, nebo o řešení situace mírovou cestou. Bylo však "dlouze diskutováno, jestli článek 5 platí". Došlo k tak zásadním rozporům o EFP mezi USA a zejména východoevropskými zeměmi Aliance, že se to už nedalo ututlat, a musela nastoupit krycí legenda. Přitom české vládě tam bohatě stačilo jasně říci, že žádné vojáky nikam nepošleme, a bylo by hotovo.

No a konečně Ústava. Ta dává možnost parlamentu vyslat vojáky AČR do zahraničí nejvýše na dva měsíce. Ne na tři čtvrtě roku, jak jste odhlasovali vy. Uvědomili jste si vůbec, že se objektivně podílíte na spáchání trestného činu, protože vaše hlasování je v rozporu s Ústavou? Myslíte si, že Vám k beztrestnosti pomůže imunita? Tak to je zásadní omyl.

Sečteno a podtrženo. Tzv. vyslání vojáků AČR do pobaltské mise NATO je v rozporu s Chartou OSN, Severoatlantickou smlouvou i Ústavou ČR. A také, a to především, se zájmy ČR a nás, jejích občanů.

Apeluji na vás, nesnažte se už, prosím, ve vlastním zájmu ve zbývající době trvání vašeho mandátu co nejvíce poškodit naši zem. Ukončit působení ve Sněmovně lze mnoha způsoby, a varianta "do tepláků" není optimální. Postavte se lidem, kteří z vás i z nás dělají blbce. Z různých důvodů. Ale určitě ne ve prospěch nás, voličů a konec konců ani vás, "politiků". A pamatujte - volby se blíží. 
 
- - -

Poslední pohled – do hlavně kanonu 2A42. Pak už jen ticho (VIDEO)

$
0
0
ea24
15.7.2017 Eurasia24

Na internetu se objevilo video neuvěřitelné práce posádky syrského bojového vozidla pěchoty BMP-2 v ulicích zničeného města.

BMP-2 se na půlminutovém videu doslova vřítí do prostoru ostřelovaného teroristy, natočí věž směrem k pozici útočníka, přesně ho zaměří a několika výstřely z třicetimilimetrového rychlopalného automatického kanonu 2A42 zlikviduje. To vše za rychlé jízdy a během pouhých sedmi sekund!

Vše si natáčí útočník: záznam se po bleskové akci mění ve změť neostrých záběrů, je slyšet pád mezi úlomky poničené budovy a pak už jen ticho.

Video ukazuje, s jakou rutinou syrští vojáci používají osvědčené zbraně, mezi které BMP-2 na syrském bojišti rozhodně patří. Syrská arabská armáda si pořídila v SSSR na konci osmdesátých let stovku těchto obrněných vozidel, z nichž řada nadále úspěšně slouží.

Soud v Mnichově zrušil změny stanov Sudetoněmeckého landsmančaftu, kterými se původně sdružení vzdávalo majetkových nároků v ČR. Lisabon a německé zákony neošéfuješ. První nároky lze čekat u evropských soudů už příští rok. Herman, Bělobrádek a jejich drazí krajané!

$
0
0
- VK -
14.7.2017  AE News

Server Parlamentní listy uveřejnil včera informaci, že zemský soud v Mnichově zrušil změny stanov Sudetoněmeckého landsmanšaftu z února loňského roku, kterým se sdružení vzdávalo majetkových nároků v ČR s ohledem na odsun Němců po II. sv. válce z Československa na základě dohod vítězných mocností z Postupimi [1]. 



Část členské základny s těmito změnami nesouhlasila a vzhledem k porušení procesů během změny stanov (nedodržené lhůty, nedostatečné kvórum pro hlasování) podala skupina členů sdružení kolektivní žalobu k německému soudu v Mnichově. Ten nyní po roce a půl vynesl verdikt, kterým označil změny stanov za neplatné v celém rozsahu a stejně tak za neplatné označil i volby vedení sdružení, které z voleb vzešlo. Mluvčím se ve volbách stal Bernd Posselt. Rozhodnutí soudu nenabylo právní moci a krajanský spolek má jeden měsíc na to, aby se proti rozsudku odvolal.


Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a Bernd Posselt na sudetoněmeckém sjezdu v Augsburgu, červen 2017.

Není ještě známé oficiální rozhodnutí soudu, ale tím hlavním problémem jsou především dva faktory. Kromě procesních pochybení je to zejména ta část žaloby, která se odkazuje na bavorské poválečné právo, které garantuje občanům Bavorska nedotknutelnost jejich majetkových nároků před německými soudy ve vztahu ke škodám a újmám utrpěným během odsunu z Československa po roce 1945. Podle těchto zákonů nesmí žádnému Němci být bráněno v soudním usilování o náhradu škod vůči Československu. Krajanský spolek vloni v únoru však do stanov zanesl formulaci, že krajanské sdružení již nemá k České republice majetkových nároků. Vzhledem k tomu, že krajanské sdružení má ve stanovách ukotvení na základě společenské smlouvy a nikoliv politického sdružení, musí se změnou stanov majetkového charakteru souhlasit 100% všech členů spolku. Ti, kteří nesouhlasí, mají právo a nárok na smírčí řízení při změně stanov. Teprve poté, co smírčí řízení selže, může být nabídnuta členovi spolku kompenzace za odchod ze sdružení.

Majetkové požadavky nelze ze stanov vyjmout bez souhlasu všech členů


Spolek nemá podle německého zákona o spolcích páky, jak donutit členy spolku k odchodu nebo ke změně názoru k majetkovým nárokům zakotveným v německých zákonech. Je to úplně stejné jako u majetkových nároků družstev v ČR. Pokud má družstvo k někomu pohledávku, nemůže družstvo odsouhlasit odpuštění pohledávek prostou většinou, protože družstvo spravuje majetky jednotlivých členů společně jako jedné fyzické osoby, a to znamená, že s takovým odpuštěním musí vyslovit souhlas všichni věřitelé, tzn. všichni členové družstva. Stejná situace je teď v Sudetoněmeckém landsmanšaftu. Hlavním problémem a viníkem tohoto stavu je zánik jednoho z vítězů II. sv. války, Sovětského svazu, který byl garantem naplňování Postupimi. Po rozbití SSSR a po sjednocení Německa bylo dílo zkázy přichystáno. Jelikož západní spojenci se České republiky ve sporu s Německem nezastanou, stejně jako to neudělali v roce 1938 při Mnichovském diktátu, tak to znamená, že už příští rok mohou Němci začít žalovat český stát u německých i evropských soudů.


Augsburg: Daniel Herman, Pavel Bělobrádek… sedí po pravici Bernda Posselta.


Jakmile zmizel z Evropy garant Postupimi, zmizela i ochrana slovanských národů. Problém se týká nejen ČR, ale i Slovenska, protože v rámci Postupimi byli odsunuti Maďaři ze Slovenska, z jeho jižní části, kterou zabrali po Mnichovu 1938. Německý rozsudek není překvapivý, protože soud nemohl rozhodnout v rozporu se zákonem na ochranu lidských práv, jehož součástí je právo Němců na majetkové žaloby ve vztahu k újmám po odsunu ze Sudet. Postupimská dohoda určovala, že kompenzace za odsun ze Sudet musí Němcům a Maďarům vyplatit jejich poválečné vlády. Problém je v tom, že tento závazek nebyl nikdy uznán v rámci mezinárodní smlouvy, německá a ani maďarská vláda nikdy takový závazek nepodepsaly s vítěznými mocnostmi, ani s Československem. Naplňování Postupimi vynucovala silou spojenecká vojska jako garantoři Postupimi. Samotná Postupim nebyla mezinárodní smlouvou s poraženými zeměmi, ale jen dohodou mezi vítěznými mocnostmi. A to je celé jádro problému. Mocnosti už dnes České republice závěry Postupimi negarantují.

Pád Sovětského svazu znovu přiblížil znovuobsazení Sudet? To snad ne. Němcům stačí prý jen kompenzace. Ale z čeho je ČR zaplatí?


Jakmile garantoři Postupimi změnili své cíle a priority, vznikla železná opona, tak jediným garantorem Postupimi ve vztahu k deportaci Němců zůstával Sovětský svaz. Doufám, že všichni čtenáři AE News v této chvíli už chápou, v jaké nebezpečné situaci se ocitá Česká republika, majetek českých občanů v pohraničí a územní celistvost České republiky. Nezapomínejte, že před pár týdny dvojice národních zrádců, Daniel Hermana jako ministr kultury a Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL, přijeli kolaborovat se sudetskými Němci na jejich sudetoněmecké slavnosti do Augsburgu a opět padala slova z úst Daniela Hermana o drahých sudetských přátelích a krajanech. Vnitřní kohorta nepřátel uvnitř v ČR ožila. Pro-němečtí kolaboranti v ČR cítí příležitost, jak opět uvrhnout české pohraničí do područí Německa, jak ho znovu germanizovat. Už tady není sovětský garantor z Postupimi. Nikdo se teď Česka nezastane. Požadavky Sudetoněmeckého landsmančaftu se brzy stanou požadavky ryze německými a i německá vláda bude tlačit na jejich vyřešení.

Augsburg: Jako měsíček na hnoji. A nemyslím tím Posselta…

Když jsem si četl článek na Parlamentních listech, udeřila mně do očí naprosto nehorázná a šílená anketa s grafem, kde se redakce PL ptá čtenářů, jakou koalici by lidé doporučovali Babišovi po volbách. Neuvěřitelných 77% čtenářů PL chce koalici Babišova ANO s Okamurovou SPD. Tento obrázek níže mne naplňuje totálním zoufalstvím, ale bohužel opět se potvrzuje moje prognóza z jednoho dřívějšího pořadu na Svobodném rádiu, že přesně tuto koalici bude mnoho lidí na alternativě preferovat. Pokud Tomio Okamura by měl vstoupit do koalice s Babišem, stane se spoluarchitektem Babišovy nalinkované cesty ČR do Nové Evropy a německé IV. Říše. Stal by se sekundantem pohřbu českého národa. Sudety se stanou v roce 2018 hlavním politickým tématem České republiky. Lidé v pohraničí budou zjišťovat, jestli jejich domy a chalupy, které koupili, nepatřili před válkou nějaké německé rodině. Teoreticky hrozí velké obavy v pohraničí, protože ČR nebude mít peníze na vyplácení odškodnění stovkám tisíc Sudeťáků a jejich potomkům za odsun a znárodněné majetky.


Nikdo nás před požadavky Sudeťáků neochrání, SSSR je pryč a slovanské národy jsou určeny k postupné likvidaci formou asimilace do Nové Evropy!


Česká vláda se musí obrátit na Ruskou federaci jako na nástupnickou zemi po SSSR a garantora Postupimi a musí Moskvu požádat o ochranu a pomoc před německými požadavky. Francie, Velká Británie a USA s požadavky sudetských Němců rámcově souhlasí s odkazem na Lisabon a lidská práva, i když zatím jenom v obecné a nedeklarativní rovině. Zrádci národa jezdí na sudetoněmecké slavnosti a oslovují Sudeťáky jako drazí krajané. Přitom německé soudy ženou militantní Sudeťáky k honu na české majetky a nikdo proti tomu nic nedělá, loutková vláda v Praze mlčí a premiér ani nepotrestá ministra kultury za to, že bez mandátu vlády se potuluje už poněkolikáté na slavnostech Sudeťáků. Kolik ještě facek a pěstí do huby musí český volič a občan dostat, než se jako tupá ovce probere a přestane uvažovat jako idiot?


Realita alternativy, tohle je tragédie!

Jak je možné dělat alternativu, když lidé nic nepochopili? Jak může 77% lidí na PL prefeferovat koalici kandidáta globalistů (Andreje Babiše) a SPD (Tomia Okamury), který ideologicky stojí na opačné straně politického spektra? Když se dívám na průzkumy mainstreamu, kde Babiš a jeho ANO válcují ostatní strany, tak si můžu myslet, že jde o prefabrikaci průzkumů. Ale když totéž potvrzují i ankety na alternativě, tak to znamená, že dynamika zániku české státnosti je už tak mohutná, že jí nepůjde zastavit. Nikdo zase nic nepochopil. Každá společnost je odsouzena k zániku, pokud se nepoučí z vlastních chyb a stále je opakuje. Lidé chtějí změnu, ale volí oligarchu a miliardáře, který je definicí globalizace, jeho firma tyje a prosperuje z globalizace (Agrofert), jeho politika vede k prosazování globalizované digitální ekonomiky a špehování národa (EET, čipy v občanských průkazech, sledování bankovních plateb).


Zprava doleva: Horst Seehofer (zemský premiér Bavorska), Bernd Posselt (šéf sudetského landsmančaftu), Pavel Bělobrádek (předseda KDU-ČSL), Daniel Herman (ministr kultury ČR).

Pravda a láska nech idú do pyče!


Co řekl Andrej Babiš v poslední nahrávce od skupiny Julius Šuman? Pravda a láska nech idú do pyče! Záznam je zde. Dobře, láska je pathos, ale pravda? Ta má jít do pyče? A do takového svazku chtějí lidé na alternativě uvrtat Okamuru a jeho SPD? Takže, kdo si co myslí? Revoluci a Okamurovu odvolatelnost politiků naroubovat na Babišovu hyperoligarchizaci české politiky? Má tohle uvažování voličů na alternativě ještě rozměr racionality, anebo je to už projev naprosté neschopnosti chápat politické cíle a orientace jednotlivých sil? Pokud SPD dostane slušné hlasy, musí se postavit do čela reformního proudu v poslanecké sněmovně. Cesta do koalice s Babišem bude sebevražda SPD v přímém přenosu. Občané musí vidět, že existuje alternativa, která ČR chce vést jinak. A i kdyby ta cesta byla pro SPD v opozici ve sněmovně, je to lepší cesta, než sebevražda v podobě padnutí si do náruče s Andrejem. Děsím se chvíle, kdy se na podzim ukáže, že Česko snese ale už opravdu fšecko.

Mimo téma článku nás tak může pouze potěšit jen jedna věc, že po našem článku [3] a medializaci toho, že vysokoškolské koleje VŠCHT v Praze blokují náš Aeronet, jsme dostali včera příjemnou informaci z kolejí, že blokace našeho webu byla ukončena a na naše stránky se už lze bez problémů z kolejí připojit. Alespoň jedna pozitivní zpráva.

O rozhodnutí soudu v Mnichově ve věci Sudetoněmeckého landsmanŠaftu, o výsledcích a závěrech schůzky Macrona a Merkelové v Paříži, o plánu na vznik evropského ministerstva financí a o plánech na vydávání eurodluhopisů budeme hovořit dnes na Svobodném rádiu v pravidelném čase od 19:00 hodin. Všichni jste srdečně zváni k poslechu.

-VK-
Šéfredaktor AE News

Jsme ve válce s Ruskem, za námi Rubikon

$
0
0
Petr Hájek
14. 7. 2017       Protiproud (výrazně kráceno)
119 zástupců lidu poslalo českou intervenční armádu na ruské hranice. Velet jim bude Berlín. Jen komunisté a Okamura proti. Čas jelit. Kdo vlastně promluvil?
V parlamentu se kolem vyslání našich dalších vojáků na cizí hranice bez vyhlášení války strhla nečekaně ostrá šavlovačka. Proti vyslovení souhlasu s tímto osudovým rozhodnutím Sobotkovy (a Bělobrádkovy a Babišovy) vlády byli ovšem jen komunisté a Okamurovci (SPD). Pět socialistů a dva Babišovci se zdrželi hlasování. Sedm statečných však čest svých stranických kolegů nezachrání.


12. červenec 2017 bude v dějinách naší zanedlouho stoleté republiky zapsán jako temné historické datum. Sto devatenáct poslanců zvedlo ruku pro to, aby naše armáda vyrazila na ruské hranice. Pod velením německého bundeswehru. Logicky. Ten s přepadením „nenáviděného Rusa“ (a ostatních slovanských národů) má přece bohaté historické zkušenosti.

Měli bychom si toto datum zapamatovat. Ačkoli jsou prázdniny a od života odtržené „souboje“ pomalu končící sněmovny nikoho příčetného nezajímají, v tomto případě je to chyba. Šlo nám a našim rodinám o život. A prohráli jsme. Současně se tak skvěle ukázalo, o čem je „zastupitelská demokracie“. Promluvila snad vůle aktuální většiny politického lidu našeho staroslavného státu? A pokud ne, kdo to vlastně „promluvil“?
Odložená první bitva

Téměř přesně „magických“ 77 roků od zahájení Operace Barbarossa (22. června 1941), kterou Hitlerův „bundeswehr“ napadl Rusko – respektive Sovětský svaz – jsme rozhodnutím většiny našich zvolených zástupců v podobné situaci jako tehdy, jen v opačném gardu: Tehdy jsme byli první obětí německého agresora, dnes jsme se spolu s ním postavili na jeho stranu. Tehdy skončila „Unternehmen Barbarossa“ po čtyřech letech a desítkách miliónů mrtvých dobytím Berlína – a obnovením naší republiky – neb jsme stáli na straně vítězů.

A přece to byl jen čajíček proti tomu, co nás čeká nyní. Jedno je přitom jisté. V pomalu ale nezadržitelně se rozjíždějícím válečném soukolí imperiálního Západu budeme nakonec v každém případě na straně poražených. „Jaderná válka bude bez vítězů“, konstatoval nedávno v rozhovoru se slavným americkým režisérem Oliverem Stonem prezident státu, který má být znovu napaden „osou“. Jen místo Berlín – Řím – Tokio se dnes jmenuje Berlín – Londýn – Washington (stínově NATO).

Ke schválení vládního rozhodnutí byla potřeba nadpoloviční většina, tedy 101 poslanců. Přestože vládní koalice ČSSD, ANO, KDU-ČSL disponuje pohodlnou většinou 111 křesel, ukázalo se, že to nebude tak jednoduché. Prostě že i v lavicích vládních stran sedí několik normálních lidí. Navzdory svým zparchantělým lídrům vnímali, že vyslat naši armádu poprvé v naší historii do dobyvačné války, znamená vzít na sebe odpovědnost za přirozenou odpověď napadeného. A ta – vzhledem k jaderným zbraním – bude vůči zemím agresorů nesrovnatelně tvrdší a ničivější, než byla lekce z roku 1945.
------
Že je to mnoho povyku pro nic? Že ta naše „intervenční armáda“ pod německým velením bude čítat necelé tři stovky „duší“ a přijde nás na „směšných“ 362 miliónů korun (stále ještě) českých? Omyl, omyl, omyl. Na množství nehleďte. Už jsme v tom. Rozhodli o tom naši „zástupci“. Vrhli osudové kostky – a nás se neptali. Tak, jak je v každé totalitě srozumitelným zvykem. Bolševici v našem parlamentu o tom vědí své. Nemluvím o komunistech. Až sem jsme to za necelých třicet let dopracovali.

Volby jsou tu už za pár týdnů. Možná je opravdu na čase překročit Rubikon.

Šílené video NATO, ambice Pekingu na dobytí Sluneční soustavy, šokující nevzdělanost Britů a další krátké zprávy

$
0
0
Napsal/přeložil: Božena Weitingerová
14.7. 2017      Eurasia 24

NATO zveřejnilo neuvěřitelné video, v němž velebí pomahače nacistů. Zatímco zkrachoval summit Ukrajina-EU, Kyjev zažíval další protesty rozzuřených Ukrajinců. Francie najednou netrvá na Asadově odchodu. A desítky dalších „výživných“ zpráv z čtvrtku 13. července.
1; NATO prohlásilo pomahače nacistů za hrdiny. Autoři videa poznamenávají, že duch „lesních bratří“ žije v současných zvláštních jednotkách ozbrojených sil tří pobaltských zemí (viz níže).

video zde



2; Ukrajina nabízela demokratům kompromitující materiál na Trumpa. Ukrajinští úředníci byli připraveni předat kompromitující materiál z Trumpovy předvolební kampaně.

3; Ukrajinci nemohou odmítnout občanství bez rozhodnutí prezidenta, říká migrační služba.

4; Do Petrohradu budou přivezeny ostatky svatého Mikuláše (Divotvůrce). Slavnostní vítání ostatků svatého Mikuláše se konalo 13. července v Alexandro-Něvské Lavře v Petrohradě.

5; Ukrajinské úřady se spikly s demokraty během voleb v USA, říká Bílý dům. Jediný důkaz o spiknutí během voleb v USA se týká Demokratické strany a ukrajinských úřadů.

6; „Molot“ zabíjí vojáky ukrajinské armády: Nejnovější ukrajinský minomet je nevhodný k použití. Od roku 2015 bylo vyrobeno a dopraveno na Donbas více než 200 minometů, které postoupily do výzbroje bez řádného odzkoušení.

7; V Kongresu USA vyzvali k impeachmentu Donalda Trumpa. Demokraté vystoupili s iniciativou na impeachment prezidenta USA Donalda Trumpa.

8; Návrh zákona o reintegraci Donbasu je pokusem Kyjeva zakotvit termín „okupace“, říká poslanec. Tento dokument je pouhým omlouváním akcí Kyjeva a nikoli pokusem řešit osud Donbasu.

9; Zeměpis po americku: Státní department poukázal ve své zprávě na nedostatky v pomoci bezdomovcům v mýtickém ruském městě Kitež. Toto bájné město se podle legendy mělo propadnout do jezera, aby se uchránilo před vpádem mongolských nájezdníků.

10; USA vyvážejí pomocí vrtulníků vůdce a členy Islámského státu z Rakká a Homsu. Ve středu řada velkých arabských médií prohlásila, že vrtulníky koalice USA vyvezly skupinu teroristů Islámského státu z okolí syrského města Suchne.

11; Kolik času zbývá v Polsku do začátku protiukrajinských pogromů? Ukrajinsko-polské „strategické partnerství“ se dostalo na novou úroveň.

12; S Putinem jsem jednal tvrdě, říká Trump. Putin a Trump spolu v pátek poprvé osobně diskutovali na půdě summitu velké dvacítky v Hamburku.

13; V Dněpropetrovsku chtějí odebrat Kateřině II titul zakladatelky města. V Dněpropetrovsku se městská rada vážně zabývá skutečně „aktuálními“ problémy města, které se topí v odpadcích skoro jako Lvov.

14; Odporná akce: Ruské ministerstvo zahraničí komentovalo klip NATO, který opěvuje pomahače nacistů. Video NATO bylo označeno za historický podvrh vytvořený s cílem podkopat výsledky Norimberského procesu (je to neuvěřitelné, ale následující video je opravdu zveřejněno na YouTube kanálu NATO):

15; Myslíte si, že je vše v pořádku? Ukrajinci jsou v šoku z obrovského množství nových hrobů účastníků ATO v Kyjevě. Nejvyšší politické vedení ale nadále tvrdí, že nejsou prakticky žádné ztráty.

16; Dres ex-doněckého klubu Šachťor se změnil z barev svatojiřské stužky na oranžovo-modrý. Fotbalový klub vyměnil barvy dresu, protože ty původní neonacistickou Ukrajinu příliš dráždily.

17; V USA byl představen nový návrh sankcí proti Rusku a Íránu. Ale už dnes je zřejmé, že perspektivy nového návrhu zákona jsou mlhavé.

18; Americké společnosti bojují za zachování styků s FSB, píše západní tisk. Materiál agentury Reuters ukazuje, co se skrývá za obviněními Trumpa ze styků s Ruskem.

19; Tajné služby USA odposlouchávaly rozhovory ruských úředníků o Trumpovi, píše The Wall Street Journal. Tajné služby USA na jaře 2015 odposlechly rozhovory oficiálních představitelů Ruska, ve kterých se mluvilo o Trumpových spolupracovnících.

20; Porošenkovu režimu mnoho času nezbývá, říká bývalý ukrajinský premiér Azarov. Politik promluvil o brzké výměně moci v Kyjevě a o svých plánech vrátit se do vlasti.

21; V Poltavské oblasti krutě zmlátili místního lídra strany Svoboda. Poslanec je ve vážném stavu v nemocnici.

22; Marines out! Japonci protestují proti americké vojenské základně. V Okinawě proběhla akce proti rozšíření stávající vojenské základny.

23; Finsko není proti výstavbě Severního proudu 2. Na finském ministerstvu energetiky upřesnili, že projekt nebude mít vliv na plynový trh v zemi.

24; Krysy útočí na New York. Populace krys ve městě je srovnatelná s počtem obyvatel. Úřady vyčleňují na boj proti nim desítky milionů dolarů.

25; Drang nach Osten: Plíživá okupace Ukrajiny. V předvečer případného rozdělení Ukrajiny se Západ snaží urvat co největší kus jejího území.

26; Soud vynesl rozsudek nad Němcovovým vrahem. Prokuratura žádala pro Zaura Dadajeva doživotní trest odnětí svobody. Odsouzen byl „jen“ na dvacet let.

27; Pohraničníci FSB vylovili v Kerčském průlivu cestovatele na voru z prken a láhví. Vor byl odhalen při hlídkování ve vodách průlivu zhruba míli od pobřežní linie.

28; Porošenko se chystá uskutečnit summit Ukrajina-EU v Doněcku a na Jaltě. Udělal bych pro to cokoli, fantazíruje Porošenko.

29; Zlodějským bankéřům bude zakázáno cestovat do zahraničí. Šéfka ruské centrální banky Elvira Nabiullina navrhla nepouštět za hranici šéfy bank, které vykazují znaky vyvádění aktiv.

30; Protesty před budovou Nejvyšší rady. Dav zapálil dýmovnice. Ochranka budovy ukrajinského parlamentu byla předem posílena o policisty a gardisty.

31; Kosmická supervelmoc. O ambiciózních plánech Číny. Peking zveřejnil plány na dobytí Sluneční soustavy. Prioritami jsou Měsíc, Mars a oběžnice Jupiteru.

32; Opravdu se v Anglii žije dobře? Bylo zveřejněno šokující vyprávění emigranta o nesmírné byrokracii, nevlídném a stísněném londýnském metru, které každou chvíli nejezdí, o problémech s internetem a mobilním spojením, ale hlavně o zarážející nevzdělanosti, místy až analfabetismu běžných Britů. Kritizována je také úroveň a ceny služeb.

33; Na poslance Barnu, který kdysi vynesl Jaceňuka od řečnického pultu, házeli vejce a ptali se jej, proč hlasoval proti omezení imunity.

34; Automobilová kolona s Porošenkem se prohnala po pěší zóně, kde kvůli tomu museli zábrany uřezat rozbrušovačkou.

35; Na Ukrajině občané nespokojení se zdravotnickou reformou polili budovu ministerstva zdravotnictví „krví“. Poté se protestující přesunuli k budově Nejvyšší rady.

36; V zóně ATO ukrajinská strana připravuje další provokaci s ostřelováním obcí.

37; Neúspěch: Kyjev a EU nedokázaly odsouhlasit prohlášení o výsledcích summitu. Ukrajinská strana trvala na zařazení věty o tom, že EU uznává evropské snahy Ukrajiny.

38; Jsme pro Navalného jen rezervoár, který je možné obětovat, stěžuje si zbitý dobrovolník. Bohužel nejsem první, pro koho podpora Navalného skončila problémy, rozčiluje se nedávný stoupenec bloggera.

39; Řidiči autobusů utíkají z Ukrajiny do Polska. Poláci totiž zase odjeli do Anglie a Německa za prací, protože jsou tam platy třikrát vyšší než v Polsku. Z toho vyplývá velká poptávka po ukrajinských řidičích.

40; Porošenko: Je na čase přejít k aktivní strategii na „deokupaci“ Krymu. Podle prezidentova názoru jsou pro to vytvořeny vhodné podmínky.

41; Mezinárodní energetická agentura zvýšila prognózu světové poptávky po ropě.

42; Ptáčata vylétají z hnízda. Ilja Kiva odešel z ministerstva vnitra a chystá se do politiky. Cítím v sobě síly, abych vesloval dále. A třeba se i strhnu, slíbil (či spíše pohrozil) Avakovův bývalý poradce.

43; Ukrajinský voják zahynul při dopravní nehodě. Tři další osoby utrpěly zranění. Velitel ukrajinského námořnictva nařídil soudní vyšetřování.

44; EU není připravena vycházet Ukrajině vstříc v otázce eurointegrace, říká politolog. Summit EU-Ukrajina ukázal neochotu Evropy vyjít vstříc Kyjevu v otázce perspektiv integrace Ukrajiny.

45; Paranoidní rusofobie. Ve straně „Jednotné Rusko“ komentovali videonahrávku NATO o „Lesních bratřích“. Video NATO o pobaltských bojovnících proti SSSR není jen paranoidní rusofobie, ale i vypočítavá kalkulace.

46; Na záchodě v budově Nejvyšší rady našli jednoho poslance v bezvědomí. Oznámila to novinářka Irina Zaslavec.

47; Ruská federace by si přála vidět Ukrajinu jako stabilní a demokratickou zemi, říká Lavrov.

48; Lavrov: Nejde o podporu Asada, ale o podporu rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Moskva se staví za rezoluci Rady bezpečnosti OSN, ve které se praví, že o osudu Sýrie a syrského vůdce může rozhodnout pouze lid této země.

49; Republikáni zadržují sankce proti Rusku kvůli obavám naftařů. Republikáni ze Sněmovny reprezentantů kladou další překážky při schvalování návrhu zákona o sankcích vůči Rusku a Íránu.

50; Islámský stát vyhlásil vytvoření nového „státu“. Přitom vůdcové teroristů v Tel-Afaru pohrozili krutými tresty těm, kteří neuposlechnou jejich příkazy.

51; Ve výsadkovém vojsku Ruské federace byla vytvořena služba pro drony. Služba bezpilotních létajících aparátů byla vytvořena ve štábu a ve všech sborech Vzdušných výsadkových sil.

52; Ministerstvo obrany Doněcké republiky evakuovalo tělo civilního občana, který zahynul v důsledku exploze miny u Marjinky. V současné době se tělo nachází v márnici Doněcké teritoriální kliniky.

53; Dialog mezi Ruskem a Německem se postupně vrací do normálních kolejí, říká Lavrov.

54; V Dněpropetrovsku zemřela známá podporovatelka karatelů. V Dněpropetrovsku po dlouhé nemoci zemřela známá dobrovolnice ATO Maja Rjaskova-Belinskaja.

55; Nejvyšší rada vyslovila souhlas se zadržením a vazebním stíháním poslance Dobkina. Předtím Dobkin prohlásil, že je připraven na jakékoli rozhodnutí parlamentu a už si připravil kufřík s nejnutnějšími věcmi.

56; V Kremlu komentovali „tvrdost“ rozhovoru Putina a Trumpa. Trump v interview pro agenturu Reuters řekl, že jednal velmi tvrdě. Trump zadával přímo a jasně otázky, které jej zajímaly, a dostával na ně vyčerpávající a sebejisté odpovědi od prezidenta Putina.

57; U budovy generální prokuratury Ukrajiny byla zadržena skupina falešných účastníků ATO. Policisté zadrželi v Kyjevě skupinu osob, které se vydávaly za účastníky ATO na placené demonstraci.

58; Francie už netrvá na Asadově odchodu. Paříž už netrvá na odchodu prezidenta Sýrie Bašára Asada. Klíčovým úkolem se musí stát vykořenění terorismu.

59; Společnost „Doktor Web“ odhalila škodlivý kód na portálu státních služeb. Specialisté z „Doktor Web“ objevili na portálu státních služeb Ruska potenciálně nebezpečný kód.

60; Natalja Poklonskaja: Naše víra je to, co z nás dělá skutečné ruské lidi. Bylo zveřejněno interview s osobou, která se stala jedním ze symbolů Ruského jara.

61; Turecko se odvrátilo od NATO a je připraveno koupit S-400 od Ruska, píše Bloomberg. Ankara je ochotna zaplatit 2,5 miliardy dolarů za dodávku ruských protivzdušných raketových komplexů S-400.

62; Příměří v Sýrii je možné pouze díky kontaktům s Ruskem, říká Trump. Americký prezident poznamenal, že příměří trvá už téměř pět dní.

63; V Turecku se ztratila rodina z Ruska. Velvyslanectví Ruska v Ankaře zjišťuje u úřadů v Turecku, jaký je osud rodiny Rusů, která se ztratila na tureckém území.

64; Trump řekl, kdy pozve Putina do Bílého domu. Odpovím „ano“, prohlásil Trump na dotaz novinářů, zdali by pozval on Putina do Bílého domu.

65; Na Ukrajině vyšetřují krádež 3,8 milionu dolarů při stavbě zdi proti Rusku. Generální prokuratura Ukrajiny spolu se Službou bezpečnosti Ukrajiny (SBU) zahájila vyšetřování zločinného schématu.

66; Trumpa vystřelit na Mars. V Paříži se konala akce proti návštěvě amerického prezidenta. Učiníme planetu opět velikou – vystřelíme Trumpa na Mars.

67; Chci s Ruskem uzavírat výhodné smlouvy, říkal Trump. Přitom poznamenal, že nepřemýšlel o zrušení sankcí proti Rusku.

Zdroj: rusvesna.su

VKS RF zůstanou v Sýrii 50 let

$
0
0

14. 7. 2017       zdroj
Státní duma RF ratifikovala dohodu o rozmístění ruských vojenských kosmických sil (VKS) v Sýrii. Zůstanou tam téměř 50 let. Dokument byl v lednu 2017 podepsán v Damašku. Dohoda obsahuje základní ustanovení, týkající se umístění skupiny VKS RF, majetku a jsou také podrobně zaznamenány otázky fungování. Podle dokumentu bude vnější ochranu objektů MTZ a jiných v Sýrii provádět syrská strana.Vnitřní bezpečnost, protivzdušnou obranu a dodržování právního řádu v místech rozmístění zajistí ruští vojáci. Smlouva bude platit 49 let.
Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Herec Stropnický jako Faust propadající peklu

$
0
0

Ivan David
15. 7. 2017
Podobné plátky jako Respekt nečtu, ale zřejmě přicházím o zábavu. Kamarád mi přeposlal rozhovor redaktorky Respektu ZDE s hercem Stropnickým, kterému se podařilo ztvárnit Fausta jako tragikomickou postavu. Bojí se, že by mohl být se svými souputníky zaveden do pekel. Má strach, protože se upsal ďáblu. Ví, že může jenom naznačovat, ale i tak v rozhovoru zřejmě prozrazuje víc, než chce. Za jeho blábolem lze rozpoznat obrysy jeho rozpadajícího se světa.


Všechny státy, které sledují vlastní prospěch, usilují o ovlivnění dění, které je pro ně důležité, tedy snaží se do něj zasáhnout. Zatímco Spojené státy spoléhají na vojenské intervence a svrhávání vlád, financování podvratných skupin a likvidaci nevyhovujících politiků a také šíření informací, jiné země mají omezené možnosti a pokoušejí se působit jen šířením informací. Ty mohou ovlivňovat a ovlivňování můžeme nazvat manipulací. Na rozdíl od intervencí, svrhávání, podvracení a vraždění, které českou vládu neznepokojuje, šíření informací ji znepokojuje značně, tedy pokud neprobíhá ze Západu na Východ.

Jakým způsobem a jak mnoho údajně ruští hackeři ovlivnili volby v USA, jsme se sice nedozvěděli, ale to pro paní redaktorku Respektu ani pro pana Stropnického není překážkou, aby takové ovlivnění pokládali za prokázaný fakt. Pan Stropnický řekl Respektu, že: „Tahle oblast představuje oprávněné nebezpečí.“ Jak může být nebezpečí „oprávněné“ je poněkud nejasné, ale pan Stropnický tím asi chtěl říci, že svůj strach pokládá za odůvodněný. Demokracie ve státech Západu je zřejmě velmi křehká, pokud ji může ohrozit „útok hackerů“. Dovedu si představit zásadní vliv hackerských útoků na procesy, které jsou řízeny elektronicky, ale aby mohly zasáhnout do vědomí voliče vhazujícího papírový lístek do urny, tak daleko technika ještě není.

Pan Stropnický se tedy bojí, že se voliči dozvědí něco, co by neměli vědět, pokud by měli volit pana Stropnického a podobné jedince. Pan Stropnický má ovšem obavu prosazovat cenzuru, protože není slučitelná s vyspělou demokracií a pan Stropnický potřebuje vypadat jako demokrat. Pan Stropnický je v pasti. Musí mluvit o hrozbě, ale nemůže ji pojmenovat, protože hrozbou je ve skutečnosti demokratické šíření myšlenek. Proto říká, že si „s TÍM dělají starosti v Německu“, říkají TO experti“, „není TO chiméra“. Zkrátka, nesmí se TO podceňovat, není TO jen „malováním čerta na zeď“.

Jakou hrozbu vidí pan Stropnický? „Máme tu mnoho subjektů – nových a malých stran, které nabízejí to, co všichni chtějí slyšet. Posilují obavu a strach, který v české společnosti v současné chvíli převládá. Pak se dostáváme k tomu, co je i cílem ruských či jiných výpadů. Říkají, že politika je svinstvo a stát se o své občany nedokáže postarat. Tahle kombinace může Česko neskutečným způsobem rozkolísat a vzít lidem víru v politiku jako takovou.“

Vezměme si to popořádku. Nemají snad politické subjekty říkat a dělat to, co chtějí lidé slyšet a vidět? Mohly by „nové a malé strany“ upoutat něčí pozornost, pokud by dosavadní politická reprezentace v praxi činila to, co chtějí lidé vidět. Není problém Stropnického a podobných v tom, že činí, co lidé nechtějí vidět a říká to, co nechtějí slyšet. Není snad demokratická ona zásada, že „všechna moc pochází z lidu“? Jak by pro Stropnického a podobné asi dopadly volby, kdyby lidé věděli do důsledků, co pan Stropnický činí a současně měli ve volbách alternativu?

Demokrat Stropnický se bojí lidu, bojí se svobodného sdružování občanů a svobodného šíření myšlenek. Hrozí mu, že bude rozpoznán jako sluha cizích zájmů. Ví, že se neopírá o většinu, že ho ohrožuje "co všichni chtějí slyšet“.

Pan Stropnický ví, že „v české společnosti převládá strach“. Je to strach z budoucnosti, kterou Stropnický a spol. přibližují, zatímco si „všichni“ přejí, aby nepříznivou budoucnost reprezentanti země odvraceli. Je to strach z války, v níž bychom nemohli být na straně vítězů, protože nebude vítězů, jsou to existenční obavy, je to pokračující rozklad společnosti, kterou má urychlit imigrace. Je to poznání, že EU a NATO nejsou řešením problémů, ale zdrojem ohrožení.

Podle Stropnického je nebezpečné konstatování, že „politika je svinstvo a stát se o své občany nedokáže postarat“. To je ovšem konstatování zjevně pravdivé. Politika sama o sobě svinstvo není, ale konkrétní politici „svině“ jsou. O co se „stará“ naše reprezentace, toho jsme denně svědky.

Pan Stropnický z toho správně dovozuje, že: „Politická elita, jestli to takhle mohu pojmenovat, musí nastavit vysoký standard důvěryhodnosti a soustavně ho neporušovat. To podle mého čeští politici podceňují a myslí si, že jim jejich přešlapy voliči odpustí. A jak to vypadá, tak ne.“ To jsou zlatá slova. A také z nich vyplývá, že tak současná politická reprezentace nečiní. A pan Stropnický k této "elitě" patří.

„Existují politická uskupení, jejichž představitelé používají velmi podobný slovník jako například mluvčí Kremlu", říká Stropnický: "Nedémonizuji Rusko, ale vycházím z reality. A je evidentní, že Ruské federaci vyhovuje rozkolísání Evropské unie, která se pohybuje v problémech. Tam, kde z českých politických úst slyšíme podobná zpochybňování a argumenty, je největší hrozba. Netvrdím, že hned musí být nějakými agenty, ale symbolizují právě to, co by nás mohlo zavést do pekel.“

Jenže Evropská unie (její nedemokratické řídící orgány) je rozkolísána převážně problémy, které sama vytváří. Rusko si těžko může přát jednotu EU, která na něj podle zámořských pokynů uvaluje sankce a stěhuje svá vojska k ruským hranicím. Z „českých úst“ je slyšet obavy z válečného konfliktu, na jehož přípravách se strachující se Stropnický podílí.

Koho má těmi politickými uskupeními na mysli? Odpovídá: „Nechci nikoho jmenovat, protože by šlo pouze o reklamu pro dané strany.“ Obává se, že by „nebezpečným“ politickým uskupením prospělo, kdyby je jmenoval? Komu jsou tedy nebezpečná? Zřejmě současnému režimu včetně Stropnického ANO.

V čem vidí naději? „Určitě není na škodu nově vzniklý úřad pro potírání dezinformací, známější jako Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám... Mohu se zaručit, že stát udělá maximum, aby se ve volbách projevila svobodná vůle občanů, a ne zmanipulovaná prapodivná hra.“ Vypadá to ale spíš tak, že se držitelé státní moci nebojí ničeho tak, jako projevů svobodné vůle občanů, zejména ve volbách. Chtěli by si udržet rozhodující informační kanály na ovlivňování, tedy manipulaci názory občanů. Jenže lidé konfrontují sdělení s tím, co vidí a prožívají. A věci, co chtějí slyšet. Média, která soustavně lžou, těžko mohou být oporou režimu, ať je jakýkoli.

A kde v Česku vidí slabá místa? „V Poslanecké sněmovně mám třeba soustavné potíže protlačit zákon o zpravodajských službách, respektive novelu, která by umožňovala kybernetickou obranu. Ve Sněmovně se kolem toho odehrávají nehorázné obstrukce a především od těch, kteří mají poté plnou pusu řečí o bezpečí občanů. Dále velkou roli hrají sdělovací prostředky. Občas se stává, že se v některých nenazývají věci pravým jménem. Když někdo neustále opakuje, že intervence sovětských vojsk v roce 1968 byla internacionální pomoc, a dostane k tomu prostor, tak to překračuje všechny meze. Tyhle věci musíme razantně odmítat. Bohužel se podle mého názoru tak neděje, dokonce ani ve veřejnoprávních médiích.“

„Razantní odmítání“ je tedy zrušením prostoru, tedy cenzurou. Oni, tedy globalisté a jejich čeští sluhové cenzuru naléhavě potřebují. Tak, aby například nikdo nemohl říci, že současná „internacionální pomoc“ v Pobaltí není ničím jiným, než přípravou intervence.

Hlasování o této „internacionální pomoci“ v Poslanecké sněmovně ukázalo, jakou představu o budoucnosti a demokracii má Babišův podnik ANO, Stropnický je jen sluha sluhů.

TRT: Američané zabíjejí v Sýrii a Iráku pětkrát více civilistů, než Rusové!

$
0
0
TRT: Američané zabíjejí v Sýrii a Iráku pětkrát více civilistů, než Rusové!15.7.2017  PrvníZprávy
Počet zabitých civilistů v Sýrii a Iráku v důsledku vojenských zásahů koalice pod vedením USA proti IS, byl v červnu pětkrát vyšší než počet obětí ruských akcí, uvedl portál TRT. 


Deník se odvolal na údaje organizace Airwais se sídlem v Londýně. Podle lidskoprávních aktivistů z Amnesty International se koalici „nepodařilo přijmout nezbytná opatření k ochraně civilního obyvatelstva“. Americká armáda popírá tato tvrzení, popisuje je jako „nespolehlivé“, poznamenaly noviny.

V bojích koalice vedené USA proti IS zahynulo v Iráku a Sýrii 774 civilistů jen v červnu, napsal TRT. Podle zprávy AIirwais, organizace novinářů a vyšetřovatelů v Londýně, byly útoky koalice v městech Mosul a Rakka často ‚katastrofální‘. Počet obětí je zcela v rozporu s tvrzením americké armády, která hovoří o 603 civilistů, kteří zemřeli během celé doby válečného konfliktu - od konce roku 2014. Podle údajů Airwais počet úmrtí v důsledku koaličních operací za šest měsíců překročil počet obětí v Sýrii připisovaných Moskvě. V červnu byl tento rozdíl téměř pětinásobný, poznamenaly noviny. Celkově od začátku své válečné kampaně koalice provedla více než 23.000 dělostřeleckých a leteckých úderů.

Jak uvedl ředitel Airwais Chris Woods, akce Pentagonu zaměřené proti IS, „podrobily civilisty neúnosnému riziku“.„Předpokládalo se, že během útoku na Mosul a Rakku bude značný počet civilních obětí, ale tím není možné vysvětlit velmi vysoký počet úmrtí, které jsme zaznamenaly my, a další organizace,“ řekl Woods. V úterý Amnesty International vyzvala vytvořit komisi k vyšetření zločinů proti civilnímu obyvatelstvu v Mosulu, spáchaného všemi stranami konfliktu. Podle organizace, irácké a koaliční síly„nebyly schopny přijmout nezbytná opatření k ochraně civilistů“.

Je jasné, že Američané nechtějí nálepku „válečných zločinců“ - ta přece patří jen Rusům.

Proto generál Steven Townsend, který stojí v čele koalice proti IS, popřel obvinění. „Myslím, že je to nejlépe koordinována kampaň v dějinách válečných konfliktů,“řekl Townsend. „Chtěl bych, aby lidé z Amnesty International nebo jiní, kteří dělají tyto závěry, nejprve dozvěděli fakta a ujistili se, že jsou přesná." V současné době, centrální velení americké armády zkoumá staré údaje Airwais a hodnotí většinu z nich jako„nespolehlivé“. Tým sedmi osob zkoumá každý údaj o civilních obětech, a mnohé z toho dělá samotná armáda, shrnul tiskový mluvčí koalice plukovník Ryan Dillon.

Pokud ovšem americká strana hovoří i o nedůvěryhodnosti prohlášení ruské armády o zásazích ruského letectva, ten samý přístup lze snadnou uplatnit k tvrzení armády Spojených států, která jen pod silným veřejným tlakem a důkazy neochotně přiznala například bombardování školy s uprchlíky, mešity a nemocnice se stovkami mrtvých civilistů.

(kou, prvnizpravy.cz, trtworld.com, foto: arch.) 

Související článek:
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live