Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Príbeh plukovníka Kaddáfího 2

$
0
0
Michal Havran
25.8.2017 NovéSlovo

Po prvýkrát som plukovníka Muammara Kaddáfího uvidel na vlastné oči v Prahe. V druhej polovici júna 1978 prišiel na prvú oficiálnu návštevu /Československo navštívil dvakrát/, čím sa mali potvrdiť dobré vzťahy oboch krajín. Líbya sa na vyše desať rokov stala najlepším zákazníkom československých zbrojoviek. Líbyjské objednávky často prevyšovali možnosti československej výroby. Lenže strana a vláda prijali také opatrenia, aby sa výroba zbraní zvýšila. Líbyjčania totiž väčšinou platili v hotovosti a v dolároch, v mene, ktorá bola pre náš štát v tom čase významným zdrojom devíz.


Keďže Kaddáfí budoval arabskú podobu socializmu, študoval aj prax socialistických štátov. K sovietskemu modelu sa však vyjadroval kriticky. Moskvu považoval za ateistickú superveľmoc.

A z môjho archívu som sa mohol dozvedieť nasledujúce veci: vtedajší československý veľvyslanec v Líbyi Ján Teluch, ktorý mal podobne ako diplomati ďalších štátov problém s analyzovaním politickej orientácie nového režimu /bol veľvyslancom ešte za kráľa Idrisa/, poslal ministerstvu zahraničných vecí do Prahy prvé hodnotenie politického smerovania krajiny. V depeši písal, že Líbyjčania zdôrazňujú najmä jednu závažnú vec.
„Kým marxistický socializmus dáva výrobné prostriedky do rúk štátu, a tým sa stáva monopolistom kapitálu, líbyjský je naproti tomu inšpirovaný islamským učením a zaručuje vládu ľudu nad základnými výrobnými prostriedkami.“ 
Veľvyslanec dodával, že v reakcii na písanie západnej tlače o tom, či má líbyjská revolúcia niečo spoločné s komunistickým hnutím, Tripolis odpovedal záporne. A západní komentátori sa skutočne mýlili, čo sa im zo spätného pohľadu ani nedalo veľmi vytýkať. Veď iba málokto rozumel filozofii mladých revolucionárov a najmenej samotnému Kaddáfímu. Revolúcia bola najmä jeho dielom. A tak československý veľvyslanec mohol iba dodať, že aj keď nový režim nebude prosocialistický, nebude aspoň antisocialistický.

Kaddáfímu išlo aj o symboly. Preto napríklad sovietske lietadlá, dopravujúce zbrane z Egypta do Bengází, nechal narýchlo premaľovať na egyptské... Politická orientácia krajiny nebola teda zrejmá, vzbudzovala obavy, viac, pravdaže, na Západe, ale aj na Východe.

Kaddáfí sa čoraz častejšie vyjadroval kriticky o komunizme. Pri treťom výročí zvrhnutia monarchie napísal článok v časopise al Fadžr al-Džadíd /Nový úsvit/. Sovietsky veľvyslanec dal text preložiť do ruštiny. Obsah článku bol taký šokujúci, že preklad dostal aj – už vtedy nový –československý veľvyslanec, Slovák Štefan Uher. Jedna pasáž bola mimoriadne tvrdá.

Kaddáfí o. i. písal:
„Komunizmus, v danom prípade vládnuca trieda, presnejšie vláda, vzala ľudu ich peniaze a nazýva to spravodlivosťou. Kremeľská aristokracia sa zmocnila štátnych prostriedkov a hovorí o vláde robotníckej triedy. Sú však tí, ktorí vládnu v Moskve, robotníci? Rusi, rovnako ako Západ, sú obchodníkmi s vojnou. Predávajú zbrane a bohatnú z vojen, majú teda na vojnách záujem. Predovšetkým ich zaujíma praktická stránka veci a sú ochotní hádať sa o každú kopejku... Podnecujú plamene bojov v Afrike, aby odvšadiaľ dostávali zákazky na ruské tanky a lietadlá.“

Tieto vety považovalo nielen sovietske, ale aj československé stranícke vedenie za zvlášť nebezpečné. Ale nešlo iba o teoretický článok. Plukovník podnikal aj konkrétne protisovietske kroky. V tom čase napríklad privítal vypovedanie sovietskych, nielen vojenských, poradcov z Egypta, už novým prezidentom Anwarom as Sadatom. Na druhej strane však tak sovietske, ako aj československé zbrane potreboval. Sám bol dobrým zákazníkom. Na zachovanie dekóra dostával sovietske zbrane sprostredkovane cez Egypt a československé priamo na základe obchodnej zmluvy. Čas však plynul a pomery sa kryštalizovali. Keď neskôr zistil, že egyptský prezident Sadat až príliš otáča a vťahuje krajinu do područia USA, začal sa viac upierať na krajiny socializmu. Nebezpečenstvo začal cítiť najmä od tlaku Spojených štátov, aj keď zatiaľ, možno naoko, ostával tvrdým antikomunistom.

Prvým komunistickým režimom arabského sveta sa stal južný Jemen s oficiálnym názvom Jemenská ľudová demokratická republika. Juhojemenčania budovali dokonca až tzv. vedecký socializmus, čo bol unikát a hlavné slovo v jeho politickej orientácii mali politrukovia a poradcovia z bývalej NDR /Nemeckej demokratickej republiky/. Keď som neskôr navštívil hlavné mesto Južného Jemenu Aden, všade bolo počuť ako druhý jazyk najmä nemčinu.

Kaddáfí však udržiaval dobré vzťahy so severným Jemenom, teda s Jemenskou arabskou republikou a s hlavným mestom Saná. No rokoval aj s politikmi Južného Jemenu. Tí prišli za ním a žiadali o finančnú pôžičku. Kaddáfí však vedúceho delegácie vyzval, aby otvorene a jasne povedal, či slúži Moskve alebo Pekingu. Keď Juhojemenčan odmietol na otázku odpovedať, Kaddáfí sa rozčúlil a vraj vyhlásil, že s komunistickými žobrákmi rokovať nebude, lebo rozbíjajú arabskú jednotu...

Takýto postoj hodnotila Moskva, ale aj Praha a ďalšie socialistické krajiny ako prejav Kaddáfího avanturizmu a nevypočítateľnosti. Nevedeli ho presne zaradiť. Išlo o nacionalizmus, náboženský fanatizmus, alebo vyslovene o osobné ambície?

Lenže plukovník sa napriek všetkému stával nielen na arabskom, ale aj na svetovom javisku mimoriadne vplyvným mužom a zdalo sa, že sa snažil dostať do postavenia vodcu revolučného arabského sveta po úmrtí Násira. Tamojšími monarchiami hlboko opovrhoval. Aj preto začal podporovať palestínske hnutie odporu v zápase proti Izraelu, aj keď bolo dosť zvláštne, že napriek výraznej podpore vodcu Palestínčanov Jásira Arafata Izrael nepodnikol proti Líbyi žiadnu väčšiu akciu... Plukovník si medzitým upevňoval osobnú moc doma, ale chcel byť aj významným hráčom vo svete. Doma prišiel s vlastnou formou tzv. kultúrnej revolúcie. A angličtina dostala stop.

Všetky nápisy v tomto jazyku odstraňovali v nebývalej kampani. Mizli aj anglické názvy miest, obchodov a aj smeroviek na križovatkách. Všetko sa prepisovalo do arabčiny a všade sa malo hovoriť len po arabsky, navyše líbyjský dialekt dostal plnú zelenú.

Keď do klubu zahraničnopolitických komentátorov vo Zväze slovenských novinárov prišiel medzi nás veľvyslanec Štefan Uher, rozpovedal aj zvláštnu perličku. Každý piatok, čo je sviatočný deň moslimov, zavolal Kaddáfí k sebe všetkých veľvyslancov a čítal im dlhé pasáže z koránu. Veľvyslanec nebol arabistom, ovládal do určitej miery bežnú líbyjskú arabčinu, a tak slávnej reči koránu rozumieť nemohol, podobne ako väčšina veľvyslancov. Kaddáfímu to však nevadilo a náboženské školenia pokračovali naďalej...

Výrazný zlom vo vzťahoch Líbye a Československa však nastal vymenením veľvyslanca. Na miesto Štefana Uhra vyslala Praha do Tripolisu iba štyridsaťročného a mimoriadne talentovaného arabistu, Slováka Jozefa Varholíka. Ten nielenže hovoril plynulou arabčinou a zvládol aj líbyjský dialekt, ale vyhovoval líbyjským politikom a samotnému Kaddáfímu aj vekom. A vzájomný obchod a vzťahy sa od tej chvíle rozbehli naplno. Československo sa dostalo na rebríčku hodnotenia stykov na druhé miesto, hneď za Sovietskym zväzom, lebo plukovník si už v tom čase začal uvedomovať, že najväčšie nebezpečenstvo mu nehrozí od Moskvy, ale od Západu, od Veľkej Británie, Francúzska a najnovšie najmä od Spojených štátov.

Plukovník Muammar Kaddáfí dostal v Praze nejvyšší československé vyznamenání.

Kaddáfí prišiel teda v júni 1978 na prvú návštevu Československa. Z rúk Gustáva Husáka si prevzal najvyššie vyznamenanie, Rad Bieleho leva I. triedy.

Jeho spontánny prejav pre špičky strany a vlády tlmočil do arabčiny známy arabista Ľuboš Kropáček. Zvlášť talentovaný polyglot, s ktorým som zažil niekoľko výnimočných situácií. Pamätám si, že na pláži Gold Mohur v Adene, ktorú si nechali kedysi dávno vybudovať anglickí kolonialisti, vysvetľoval tamojším novinárom a spisovateľom, ktorí už ako revolucionári s nami pili alkohol, rozdiely medzi jednotlivými arabskými dialektmi. Väčšina z jeho poslucháčov mala dojem, že arabčinou, akou rozprávajú oni, sa hovorí vo väčšine arabských štátov. Čech Ľuboš ich vyvádzal z omylu.

V Aténach sa ho zasa jeden z tamojších novinárov opýtal, či okrem arabčiny, perzštiny či amhárčiny, ovláda aj také jazyky, akými sú angličtina, nemčina či francúzština. A Ľuboš na otázku odpovedal jedinou vetou: „To sú nejaké jazyky? Tie predsa ovládam všetky!“

Lenže v gréckom Solúne, keď bolo potrebné prekladať akýsi text z gréčtiny, zažil nepríjemnú situáciu. Na počudovanie po grécky nevedel. Po obede prišiel za mnou a povedal mi, že ide na nejaký čas do mesta, avšak do večera sa vráti. Bývali sme spolu v hoteli. Prišiel o šiestej, v ruke mal Berlitzovu učebnicu gréčtiny, ktorú si kúpil v obchode, a povedal: „Michale, je to dobrý, už umím sedm lekcí...“

Nuž, na to som nemohol odpovedať nijako inak, iba vziať do rúk fľašu gréckej pálenky ouzo, naliať do dvoch pohárikov a zagratulovať mu k nevídanému pokroku. Slovom, génius, akých je na svete málo. Polyglot Ľuboš Kropáček je profesorom Karlovej univerzity a stále sa aj verejne, i na obrazovke českej televízie vyjadruje k najnovšiemu dianiu najmä v arabskom svete aj v súvislosti s vlnami utečencov. Je nielen arabistom, ale aj známym islamológom, teda špecialistom na islam.

Ak boli vysokí stranícki a vládni predstavitelia nadšení z Kaddáfího prejavu, zostali úplne vo vytržení, keď začal Ľuboš Kropáček prekladať do arabčiny prejav Gustáva Husáka. Ľuboš arabčinu zbožňoval, sotva vnímal prítomných, tak sa sústredil na simultánny preklad, /prezident striedal napísaný text so svojimi typickými odbočkami/, že v jednej chvíli aj sám Gustáv Husák na chvíľu akoby onemel. Pražským hradom sa šíril veľkolepý zvuk starobylého jazyka z úst občana Československa. Plukovník bol viditeľne v šoku. Ľuboš si dal zvlášť záležať na výslovnosti. Nehovoril žiadnym dialektom, ani líbyjským, ani egyptským, ani sýrskym, ani ománskym a už vôbec nie alžírskym, plným francúzskych slov. Hovoril vysoko intelektuálnou arabčinou, používanou arabskými profesormi na medzinárodných kolokviách. Zdalo sa, že s niektorými výrazmi mal problém sám plukovník. Videl pred sebou mladého, neveľmi fyzicky silného muža s menej vlasmi a s typickou bradou, ktorý všetkých prítomných ohúril svojimi znalosťami.

Zleva doprava: Muammar Kaddáfí, Luboš Kropáček, Gustáv Husák.

So skupinou líbyjských a našich novinárov som počúval Ľuboša so zatajeným dychom. Keď Gustáv Husák prejav zakončil, posledné slová patrili aj tak Ľubošovi. V sále sa rozoznel potlesk a bolo jasné, že patril tak prezidentovi, ako aj tlmočníkovi. Kaddáfí vstal. Podal ruku prezidentovi a o niečo dlhšie, možno išlo iba o môj dojem, podržal tú Kropáčkovu. Ten si sadol medzi oboch politikov a prekladal ich vzájomnú debatu.

Vodca revolúcie, qáíd it-taura, ako sa nechal plukovník oslovovať, sa z času na čas nahýnal k tlmočníkovi a bolo vidieť, že chcel vedieť niečo navyše... Neskôr, tesne pred začiatkom slávnostnej recepcie, zavolal Kaddáfí pobočníka a ten o chvíľu priniesol malý darček pre Ľuboša. Bola to slávna Zelená kniha Il-kitáb il-achdar/ s osobným venovaním.

Recepcia nedopadla najlepšie. Všetkého bolo nadostač, no ukázalo sa, že organizátori nepochopili rozdiel dvoch náboženských kultúr. Kaddáfí ako moslim nepil a dokonca ani nefajčil, no všade na stoloch sa vynímali fľaše so šampanským, s vínom, s koňakom, s whisky a dokonca aj so slivovicou a pivo sa podávalo aj čapované. Kto chcel a mal odvahu, mohol sa za pár minút dostať do poriadneho švungu. Líbyjský vodca nič nekritizoval, lebo recepčná sála svietila veľkoleposťou a bol si vedomý, že toto všetko sa robilo na jeho počesť. Lenže si nebol istý členmi svojej delegácie. A tak z času na čas odbehol zo sály do priľahlých chodieb s výklenkami, aby sa osobne presvedčil, či niektorý člen z jeho sprievodu si tajne nedáva alkohol, minimálne aspoň dobré české pivo, a či si nezapálil cigaretu. Členky jeho osobnej ochranky stáli v jednom kúte, mali v rukách poháre s džúsom a boli pripravené v prípade ohrozenia zasiahnuť. Ale s potenciálnymi líbyjskými konzumentmi alkoholu si chcel Kaddáfí vybaviť všetko sám a na mieste. No Líbyjčania, a to musím zdôrazniť, sa držali. Napriek tomu, že sme ich vrelo núkali, aby skúsili aspoň pivo, všetci, hovorím najmä o novinároch, popíjali iba džús a opierali sa o výklenky chodieb. Táto návšteva ešte viac upevnila vzájomné vzťahy oboch krajín.

Keď vchádzal plukovník na Pražský hrad, scéna mi pripadala ako z filmu. Vedľa neho kráčali vo vojenských uniformách ozbrojené nádherné mladé ženy, povestné členky Amazonskej gardy, tvoriace jeho osobnú ochranku. Neviem, či nedôveroval mužom, je to možné. Kedysi dávno sa ho pokúsil zvrhnúť jeho bývalý veľký priateľ, revolucionár a muž režimu číslo dva, major Džallúd. Ten mal o jednu hviezdičku zákonite menej, lebo hodnosť plukovníka, a zároveň aj najvyššiu, mohol mať najmä jediný muž, hlavný vodca revolúcie /Kaddáffí zrušil generálske hodnosti/.

Vodca revolúcie vchádzal na hrad v parádnej uniforme, bol stále veľmi mladý a uniforma mu sedela ako uliata. Vtedy ešte nenosil povestné čierne okuliare, ktoré mu dodávali výzor playboya. Za ženskou ochrankou kráčal sprievod ministrov, aj keď ministrom zahraničia a ministrom obrany bol on sám a v sebe teda stelesňoval najdôležitejšie páky moci. Pred vstupom do veľkej siene Pražského hradu ho vítal prezident Gustáv Husák. Dnu vošli spolu. Bol to zvláštny pohľad. Dvaja muži vekovo od seba veľmi vzdialení. Ak by jeden z nich nemal najvyššiu funkciu, nestretli by sa nikdy v živote. Zazneli fanfáry, hymny oboch štátov a potom nevídaná ceremónia. Na plukovníkovu vypätú a bezpochyby pyšnú hruď pripol československý prezident najvyššie vyznamenanie. Rad Bieleho leva I. triedy. Nasledovali prejavy. Muammar Kaddáfí pristúpil k predsedníckemu pultu a líbyjskou arabčinou vzdal hold československému ľudu.

Po Kaddáfího návšteve v Prahe sa styky medzi oboma krajinami dostali ešte na vyššiu úroveň, aj keď z líbyjskej strany išlo najmä o rozvoj vzťahov obchodno-vojenských. Československo začalo cvičiť nielen vojenských odborníkov, ktorí sa učili zaobchádzať s dodávanými zbraňami, ale aj stíhacích pilotov. V Líbyi zároveň pôsobili československí vojenskí špecialisti a pomohli sme dokonca v krajine vybudovať aj leteckú technickú akadémiu, no požiadavku na vyslanie veľkej skupiny prednášateľov sme splniť nemohli, lebo počet presahoval kádrové možnosti Československej ľudovej armády. Neskôr, v roku 1981, zavítal do Líbye aj prezident Gustáv Husák, pričom išlo o cestu spojenú s návštevou Etiópie a Južného Jemenu.

Návšteve nechýbala srdečnosť a veľkolepé privítanie prezidenta. Hlavné mesto Tripolis bolo plné veľkých portrétov oboch vrcholných politikov a cestu z letiska do centra mesta lemovali zástupy Líbyjčanov, mávajúcich československými zástavkami. Lenže až neskôr sme sa ako novinári dozvedeli o dvoch udalostiach, ktoré ovplyvnili ďalšie kroky plukovníka, týkajúcich sa najmä jeho zvýšenej osobnej ochrany a zásadnej zmeny zahraničnej politiky, nasmerovanej voči americkému imperializmu. S tým úzko súvisela aj zmena rétoriky smerom k socialistickým štátom. Ideologické útoky proti komunizmu z líbyjskej propagandy v podstate vymizli a sám plukovník sa už na adresu politického modelu v Moskve, v Prahe, v Berlíne alebo Budapešti nevyjadroval.

Prvou udalosťou, ktorá poznačila vývoj v krajine, bol jeden z najvážnejších pokusov o zavraždenie vodcu revolúcie. Malú správu priniesol najskôr egyptský denník Al-Ahrám a západné médiá si na informácii, ako zakaždým, keď išlo o nejakú udalosť v inej krajine, než v ich vlastnej, nebývalo zgustli. Plukovníka takmer pochovali. Aj keď pozadie udalosti sa nikdy do detailov neobjasnilo, malo ísť podľa všetkého nielen o fyzickú likvidáciu Kaddáfího, ale o plán vojenského prevratu a nastolenie nového režimu. Pokusu o násilnú zmenu predchádzala havária vrtuľníka na predmestí Tripolisu. Podľa všetkého nešlo len tak o obyčajnú haváriu. Na palube stroja sa okrem iného nachádzal vysoký líbyjský činiteľ Tahá Šerif Ben Amer a jeden z najvyšších východonemeckých straníckych predstaviteľov Werner Lamberz. V zákulisí sa o ňom v tom čase už rozchyrovalo, že nahradí v najvyššej funkcii Nemeckej demokratickej republiky dovtedajšieho šéfa Ericha Honeckera... Tak Líbyjčan Ben Amer, ako aj východný Nemec spolu s ďalšími cestujúcimi pri havárii zahynuli. Keď sa Kaddáfí o tragédii dozvedel, dal okamžite zatknúť šéfa vojenského spravodajstva, kapitána Muhammada Idrísa Šarífa. V tej chvíli mohol mať iba tušenie, že zostrelenie vrtuľníka bolo len predzvesťou niečoho oveľa väčšieho. Neskôr sa ukázalo, že kapitán Šaríf bol vodcom sprisahancov. Tí mali zavraždiť Kaddáfího a uskutočniť v krajine vojenský prevrat. Mužom oddaným Kaddáfímu a myšlienke líbyjskej revolúcie sa podarilo sprisahancov odhaliť. Išlo o vysokých dôstojníkov armády. Nemohli čakať nič iné než smrť. Popravná čata ich postrieľala na leteckej základni v Misurate.

S odstupom rokov od tejto udalosti by sa dalo špekulovať o pozadí celej akcie, ale teraz, po potupnej smrti plukovníka, by každý podobný pokus bol viac či menej zbytočný. Dôstojníci nemuseli postupovať bez vonkajšej podpory. So zvrhnutím kráľa Idrisa I. sa ani po odstupe rokov nemohol zmieriť nielen Londýn, Paríž alebo Rím, aj keď Taliani sa už držali bokom, ale najmä Washington. Kaddáfí si dovolil priveľa. Keby bol zvrhol monarchiu a ponechal na území krajiny britskú a americkú vojenskú základňu a západné ropné spoločnosti by boli líbyjské národné bohatstvo aspoň sčasti naďalej rozkrádali, mohli sa s plukovníkom dohodnúť. Aspoň v zahraničnej politike. Musel by ju udržiavať v ich línii. Západu sa prvotné Kaddáfího útočné výpady na adresu komunizmu mimoriadne páčili. Keď sa však postupne začal najmä obchodno-vojensky orientovať na Moskvu a Prahu /Československé zbrojovky a zbrane mali vždy veľmi dobrý zvuk vo svete – v roku 1948 práve nové a už socialistické Československo o. i. vyzbrojilo novovzniknutý štát Izrael/, objavili sa prvé pokusy o eliminovanie Kaddáfího. No keď plukovník nariadil aj zatvorenie americkej vojenskej základne Wheelus Field pri Tripolise, americká vláda to už považovala viac než za provokáciu. Na odplatu sa rozhodol Washington provokovať plukovníka. V auguste roku 1981 sa velenie americkej šiestej námornej flotily rozhodlo uskutočniť cvičenie v Sýrskom zálive v blízkosti líbyjského pobrežia. Išlo o jasnú provokáciu a demonštráciu americkej námornej sily. Lenže Kaddáfí odpovedal. Vyslal do vzduchu dva bombardéry Suchoj 22. Jeden z nich odpálil na jednu amerického vojenské plavidlo strelu, lenže líbyjskí vojenskí piloti nemali ešte dostatok skúseností a moderné sovietske stroje ovládali ťažkopádne. Proti nim vyštartovali z lietadlovej lode stíhačky F-14 a oba stroje zostrelili. V USA bol v tom čase už šéfom Bieleho domu Ronald Reagan, ktorý neskôr líbyjského vodcu označil za odporného psa... Tento bývalý hollywoodsky herec bol známy svojimi pseudobonmotmi, ktorými častoval nielen predstaviteľov štátov, odmietajúcich sa podriadiť americkému nátlaku, ale aj celé krajiny. Plukovník Kaddáfí označil zostrelenie dvoch bombardérov za prejav rastúceho Reaganovho tlaku na Líbyu. A v tejto atmosfére pricestoval iba o mesiac neskôr do Tripolisu prezident Gustáv Husák. V záverečnom komuniké, ktoré uverejnili všetky československé noviny, sa objavila aj nasledujúca veta. „Návšteva prezidenta ČSSR Gustáva Husáka bola výrazom solidarity ČSSR s líbyjským ľudom práve v čase, keď je vystavený ozbrojenej agresii zo strany amerického imperializmu.“

Túto na prvý pohľad viac či menej politickú vetu si však veľmi starostlivo všimli predstavitelia amerického veľvyslanectva v Prahe. Ako vyšlo neskôr najavo, diplomati, a nie nejako malého rangu, ale radca US embassy, Martin Arthur Wenick a dokonca prvý tajomník James Kenneth Conell, sa ohlásili na československom ministerstve zahraničných vecí a od Václava Jízdneho, vedúceho blízkovýchodného odboru, požadovali vysvetlenie. Americkí diplomati sa vypytovali na „bližšie informácie o ekonomickej spolupráci Československa a Líbye, o stykoch v oblasti špeciálu /termín na vojenské zákazky/ a o príprave líbyjských študentov v ČSSR. Radca US embassy Wenick na stretnutí vyhlásil, že „USA nebudú tolerovať teroristickú činnosť Líbye.“

A tak, aj keď Československo pokračovalo ešte v užšom nadväzovaní stykov s Líbyou, nevynímajúc ani dodávky nových zbraní a dokonca o rok neskôr pricestoval plukovník na druhú návštevu Prahy, americkí politici, a najmä samotný prezident Reagan, už čoraz častejšie označovali Kaddáfího za teroristu. Kruh sa pomaly začal uzatvárať. Plukovník mal však neustály problém vo vnútri krajiny. V máji roku 1984 došlo k ďalšiemu pokusu o jeho zavraždenie. Vodca revolúcie sa zdržiaval vo svojom opevnenom sídle v kasárňach Báb al-Azizja, lokalizovaných priamo v centre Tripolisu. Dvadsať zvlášť dobre vyzbrojených mužov sa dokázalo nielen dostať do kasární. Objavili sa dohady, že atentátnici mali kontakt s niekým vo vnútri „mocnej“ budovy a podarilo sa im dostať do blízkosti Kaddáfího. Prestrelka trvala dlho, a keď sa všetko skončilo, západné médiá hlásili, že Kaddáfí je mŕtvy. Nevyšlo im to ani tentoraz. Plukovník sa večer objavil v televízii vo víťaznej póze a na koni, čím symbolicky dal najavo, že je nielen živý a v poriadku, ale že má naďalej dianie v krajine pevne pod kontrolou.

Dosiaľ sa nepodarilo zrátať, koľkokrát sa vnútorní nepriatelia pokúsili plukovníka zavraždiť. Skúšali to v podstate neustále, aj keď museli vedieť, že ak im pokus nevyjde, skončia pred popravnou čatou. Treba dodať, že všetky atentáty pripravovali iba muži, v mnohých prípadoch išlo o Kaddáfího bývalých spojencov a vysokých dôstojníkov, ba priamo politických spolupracovníkov. A zakaždým, keď došlo k novému pokusu o jeho odstránenie, plukovník si ešte viac upevňoval diktátorskú moc, čo po čase zasa vyvolalo nový pokus o jeho odstránenie. Lenže Kaddáfí nielen prežíval, ale stával sa čoraz mocnejším. Až do chvíle, keď sa zaplietol s nepriateľom najmocnejším. S americkým prezidentom Ronaldom Reaganom. To už bolo mimoriadne veľké sústo.

V apríli roku 1984 došlo k udalosti, po ktorej zostal plukovník na žive iba náhodou. No ako sám neskôr povedal, z vôle Alaha. V berlínskej diskotéke La Belle vybuchla nálož. Autori atentátu si miesto nevybrali náhodne. Diskotéku navštevovali americkí vojaci, pri útoku dvaja zomreli a viacerí boli zranení. Americký prezident Ronald Reagan reagoval v priebehu desiatich dní. Za ten čas americké úrady zistili na podklade zachytenej komunikácie medzi Tripolisom a líbyjským veľvyslanectvom v Berlíne, že organizátorom útoku bol Kaddáfího režim. Nasledovali útoky amerických bombardérov, štartujúcich z amerických základní v Anglicku. Plukovník, napriek tomu, že niekoľko bômb zasiahlo aj jeho palác, prežil, ale zahynula jeho maloletá nevlastná vnučka. Reagan v plamennom prejave označil Kaddáfího za psa a americká CIA sa začala vážne orientovať na jeho fyzickú likvidáciu. Čakalo sa však na príhodnú chvíľu.

Jednou z nich bol zásah Kaddáfího armády v susednej republike Čad v rokoch 1981 až 1988, kde sa rozpútala krvavá občianska vojna medzi prívržencami predsedu vlády Habrého – toho podporovala bývalá koloniálna mocnosť Francúzsko, ale aj USA, a prezidentom Ouddeidom – toho podporoval Kaddáfí. Od neho mal plukovník prísľub, že ak mu pomôže, púštna a pohraničná oblasť Aouzou pripadne Líbyi. Táto akcia Kaddáfímu nevyšla a stala sa jedným zo zárodkov jeho neskoršej tragédie. V Čade stratila jeho armáda tisíc mužov, medzi nimi aj niekoľkých dôstojníkov, a veľká skupina sa dostala do zajatia. Medzi nimi aj major Chálif Haftar, bývalý blízky plukovníkov spojenec a účastník prevratu proti kráľovi Idrisovi.

Major Haftar sa však už do Líbye nevrátil. Kto si vtedy niečo také všimol! A keby aj, čo by to bolo znamenalo. Lenže až oveľa neskôr, po vyše dvadsiatich rokoch sa ukázalo, že práve tento major, jeden z veľkých zradcov bývalého blízkeho priateľa Kaddáfího sa stane plukovníkov úhlavný nepriateľ. Koľkokrát som v spoločnosti teraz už nebohého Erika Strážana, bývalého redaktora Hlasu Ameriky, prechádzal okolo rozľahlých budov centrály americkej spravodajskej služby CIA v povestnej virgínskej štvrti Langley! Erik žil vo virgínskej štvrti Herdon so svojou rodinou a ja zakaždým, keď som pricestoval do Washingtonu, som u Strážanovcov býval. Ale ako sme mohli tušiť, že každý deň cestoval rovnakou cestou aj major Chálif Haftar. Nie, pravdaže, do redakcie Hlasu Ameriky, ale rovno do centrály CIA. A tam, ako dobre zaplatený zradca, pripravoval v spolupráci s agentmi CIA zvrhnutie plukovníka Kaddáfího. A to veru plných dvadsať rokov!

Vtedy dávno, v roku 1984, keď sa dostal do zajatia vojakov premiéra Hisséna Habrého, ho získali agenti CIA a major spolu s ďalšími vyše tristo väzňami odletel cez Nigériu a Zair do Washingtonu. Táto skupina tvorila základ budúcej diverznej a americkými agentmi trénovanej skupiny, ktorá mala vo vhodnej chvíli prejsť do útoku. Cieľ: zvrhnúť plukovníka Kaddáfího a nastoliť v krajine „demokratický“ režim. Tajná centrála mu pridelila tajný byt v severnej Virgínii, vojenskú uniformu si už predtým vyzliekol a do „práce“ chodil v úhľadnom na mieru ušitom civilnom obleku a v bežnom čiernom esúvečku so zadymenými sklami. Zvykol si na život v Amerike, no deň čo deň dúfal, že sa jedného dňa znovu dostane do svojej vlasti, do Líbye.

(Pokračovanie)



Príbeh plukovníka Kaddáfího 3 (Dokončenie)

$
0
0
Gen. Chalifa Haftar (2015)
Michal Havran
25.8.2017 NovéSlovo

Roky plynuli, plány na návrat sa obmieňali. Washington stavil na tohto majora, ktorý sa naraz nechal v americkom exile oslovovať ako generál. Haftar bol iba majorom a neskôr sa teda ukázalo, že sa cítil byť nielen plukovníkom ako Kaddáfí, ale oveľa viac. Sám seba menoval generálom. A Washington? 


Vkladal do rozhodného muža veľké nádeje. Veď osobne poznal Kaddáfího, vedel nielen o jeho silných, ale najmä o slabých stránkach, a pomery v Líbyi sledoval zvlášť detailne na svojom pracovisku v centrále CIA. Lenže dlho sa nič nedialo a major vedel, že ak sa v Líbyi nestane niečo výnimočné, jeho plány nemajú šancu na uskutočnenie. Výbuch na diskotéke La Belle v Berlíne, po ktorom nasledovali útoky leteckými bombardérmi, ešte tou udalosťou nebol, aj keď Haftar už so svojimi ľuďmi vo virgínskom výcvikovom stredisku tvrdo trénoval. Letecké útoky mali Kaddáfího pripraviť o život – a možno vtedy by bol nastal ten správny čas na dodanie generála Haftara do Tripolisu, aby prebral moc nad krajinou.

Berlínská diskotéka La Belle po atentátu 5.4.1986

Kaddáfí prežil, lebo v čase útoku nebol vo svojom opevnenom sídle Báb al-Azízja, ale v beduínskom stane, s čím tajné služby nerátali. Sám ďakoval za prežitie Allahovi a v prejave vysielanom štátnou televíziou to aj zdôraznil. Líbya bola na nohách a stála za svojím vodcom.

V takej chvíli nemal generál Chálif Haftar šancu. Čakalo sa na niečo iné. A to čoskoro prišlo. V decembri roku 1988 sa nad škótskou dedinou Lockerbie zrútilo lietadlo americkej spoločnosti Pan Am Flight 103. Zahynulo všetkých 259 ľudí vrátane posádky.

Správu vydanú aj oficiálnou československou tlačovou agentúrou /ČSTK/ som ako redaktor vydania zahraničných udalostí dával do novín. Pamätám si, ako ma zamrazilo. To číslo letu, 103, mi bolo povedomé. Keď som večer prišiel domov, hľadal som niečo, čo som napokon aj našiel v staršom anglicko-českom slovníku. Palubnú kartu z roku 1986. Let s rovnakým označením. V júni toho roku som po prvýkrát letel do USA na pozvanie ľavicovej mládežníckej organizácie Volunters for Peace /Dobrovoľníci za mier/, ktoré dostal náš denník. Túto náhodu som považoval za ďalšiu tehličku do mojej mozaiky leteckých príhod. Patrilo tam aj prežitie leteckej havárie v roku 1972 v Moskve, keď sa lietadlo Il-18, štartujúce na let z Moskvy do Taškentu, krátko po štarte zrútilo a ja som sa spolu s ďalšími vyše tridsiatimi cestujúcimi zachránil. Jednoducho sme vybehli zo spadnutého stroja a utekali najrýchlejšie, ako sme len vládali. Polovica pasažierov však vtedy rovnaké šťastie nemala. Teraz som držal „palubovku“ s číslom Pan AM 103 v ruke a vedel som si živo predstaviť cestujúcich, sediacich v ťažkom Boeingu 747, chystajúcich sa po štarte z Londýna na dlhý prelet Atlantickým oceánom.

Trosky Boeingu 747 letu Panam 103 u Lockerbie

Pri páde boeingu nad škótskou dedinou Lockerbie zahynuli nielen cestujúci z lietadla, medzi nimi bolo najviac Američanov, ale aj desať občanov dedinky, ktorých pribili k zemi horiace časti veľkého stroja. Narazili do niekoľkých domov. Vyšetrovatelia veľkej tragédie po čase dospeli k názoru, že lietadlo bolo technicky v poriadku a nedošlo ani k chybe spôsobenej posádkou. V amerických novinách sa však objavil názor, či nešlo o atentát, neskôr sa ešte pridalo, že za možným atentátom na lietadlo mohol byť Irán. Špekulovalo sa o odvete iránskeho islamského režimu na zostrelenie iránskeho dopravného lietadla Airbus A 300 v júli 1988 nad Perzským zálivom. Lietadlom sa vracalo z posvätnej zo saudskoarabskej Mekky 290 pútnikov, no do Teheránu už nedoleteli. Nie náhodou sa vo vodách Perzského zálivu plavila americká lietadlová loď USS Vincennes, jedno z tých vojnových monštier, aké USA už dlhé roky vysielajú do zálivov a oceánov celého sveta, aby mali pod kontrolou dianie. Na oblasť Perzského zálivu sa ešte viac sústredili po roku 1979, keď v Iráne padol ich spojenec šach Réza Pahlaví, ktorého zmietla islamská revolúcia vedená ajatolláhom Chomejním. Ten riadil povstanie zo svojho francúzskeho exilu. Na tomto mieste je vhodné poznamenať, že úpadok americkej moci v celej oblasti Blízkeho a Stredného východu sa začal práve pádom režimu šacha Pahlavího, ktorý krajinu odovzdal Američanom a Washington si z Iránu urobil jedno zo strategických nástupíšť proti vtedajšiemu úhlavnému ideologickému nepriateľovi, Sovietskemu zväzu.

Iránske dopravné lietadlo s pútnikmi na palube zostrelila krídlatá raketa, povestná Tomahawk, vystrelený z lietadlovej lode USS Vincennes. Americká vláda na čele s prezidentom Ronaldom Reaganom, bývalým hollywoodskym hercom sa Teheránu ospravedlnila a vyjadrila aj poľutovanie nad obeťami. Veliteľ lode vyhlásil, že jeho posádka sa dopustila chyby. Zmýlila si vraj civilné lietadlo s lietadlom vojenským, konkrétne s iránskou vojenskou stíhačkou F-14, ktorá v tom istom čase mala preletieť v rovnakej oblasti. Stíhačka F-14 bola americkej výroby a patrila, ako pozostatok šachových vojenských obchodov s USA, už do bojového arzenálu nového Iránu. Dlhý čas sa potom udržoval názor, že pád Boeingu 747 nad škótskou dedinou Lockerbie mohol byť naozaj odvetou Iránu za zostrelene Airbusu nad Perzským zálivom.

Iránska vláda však akýkoľvek podiel nad haváriou letu Pan Am 103 poprela. Pokračovalo sa teda vo vyšetrovaní. A po dvoch rokoch od pádu stroja, až štyridsať kilometrov od hlavného trupu lietadla, sa prechádzal so svojím psíkom obyvateľ oblasti. A jeho pes naďabil na zvláštny predmet. Ohorené tričko a v ňom kúsky kovového predmetu. Muž odovzdal nájdený predmet úradom a po čase sa zistilo, že ide o predmet z havarovaného lietadla. Experti napokon záhadu odhalili. Malo ísť o ostatky kazetového prehrávača japonskej značky Toshiba, čo by ešte nebolo nič mimoriadne. Zvláštne však bolo niečo iné. Medzi ostatkami mali nájsť kúsky časového spínača, čo už bolo vážne zistenie. A na ostatkoch časového spínača sa našli stopy po výbušnine. A nie hocijakej. Malo ísť o semtex, v tom čase považovaný za najnebezpečnejšiu plastickú výbušninu vyrábanú Československom. Tento plastický a mimoriadne účinný výrobok vyvážalo do mnohých krajín. Používal sa pri demoláciách, pri stavbách ciest a mostov. Líbya okrem zbraní nakupovala z bývalého Československa aj semtex. Ďalšie vyšetrovanie sa upriamilo na zistenie, kto umiestnil do lietadla kazetový prehrávač Toshiba s ukrytou plastickou bombou. Pretože práve ona zničila stroj. Okruh podozrivých sa postupne zužoval, až napokon vyšetrovateľ dospel k názoru, že nálož mohli do lietadla umiestniť dvaja agenti líbyjskej tajnej služby. Stroj odlietal z Frankfurtu a obaja agenti mali nastúpiť práve na nemeckom letisku. V Londýne však vystúpili. A kazetový prehrávač nechali dobre ukrytý pod jednom zo sedadiel. Časový spínač mal bombu odistiť až vo chvíli, keď boeing letel nad oceánom. Lietadlo však z londýnskeho letiska Heathrow odštartovalo takmer s hodinovým meškaním, a preto došlo k výbuchu ešte nad pevninou, rovno nad škótskou dedinkou Lockerbie. Líbyjská vláda obvinenie z atentátu odmietala, ale keď západné krajiny vyhlásili proti krajine množstvo sankcií, Kaddáfí sa napokon rozhodol vydať na stíhanie škótskym vyšetrovateľom dvoch agentov tajnej služby, Aliho Mohammeda al Megrabího a Amina Chálifa Fimaha. Kým druhého obžalovaného sudca prepustil, al Megrabí dostal doživotie. Hoci... akúkoľvek účasť na atentáte odmietal. Megrábího neskôr britská vláda kvôli ťažkému rakovinovému ochoreniu prepustila aj ako ústretový krok voči Kaddáfímu, no napokon tiež zomrel a plukovník vyplatil pozostalým po atentáte odškodné. Pripustil tým, že sa na útoku proti lietadlu jeho vláda podieľala.

Medzinárodné udalosti dostali medzitým rýchly spád. V roku 1989 sa začal rúcať sovietsky blok so štátmi, ktoré dlhé roky mali lepšie vzťahy s Líbyou než štáty Západu. Hoci najmä Taliansko, ale aj Francúzsko a napokon aj Veľká Británia si nenechali ujsť výhodné obchodné styky. Napokon... líbyjská ropa je jedna z najkvalitnejších na svete. Slovom, bývalé koloniálne mocnosti sa snažili udržovať s Kaddáfího režimom naoko slušné vzťahy. A plukovník si vzťahy sám financoval. V Taliansku zakladal futbalové kluby, čo ocenil najmä jeho priateľ, premiér Silvio Berlusconi, francúzskemu prezidentovi Sarkozymu prispel miliónmi na politickú kampaň a v Londýne financoval jeden čas slávnu inštitúciu London School of Economics, odkiaľ vychádza množstvo nielen ekonomických, ale vraj aj politologických expertov.

V septembri roku 2001 však prišiel z pohľadu USA ešte väčší medzinárodný otras, než bol pád socializmu v strednej a východnej Európe a rozpadávajúci sa Sovietsky zväz. Devätnásť arabských teroristov zaútočilo unesenými lietadlami na newyorské mrakodrapy Svetového obchodného centra a na americké ministerstvo obrany Pentagón. Plukovník Muammar Kaddáfí sa pridal k tým svetovým vodcom, ktorý útok rázne odsúdili. Dalo sa očakávať, že Washington na šokujúcu a tragickú udalosť, pri ktorej zahynulo vyše tritisíc zamestnancov mrakodrapov a vyše sto príslušníkov Pentagónu, zareaguje vojenskou silou. Stalo sa. Spojené štáty zaútočili na Afganistan, zvrhli vládu Talibanu na čele s Omarom Muhamadom.

Dôvod? Kábulský kabinet dovolil saudskoarabskému teroristovi Usámovi bin Ládinovi vytvoriť na území Afganistanu výcvikové strediská pre jeho organizáciu al-Kaidá. Sám arciterorista, ktorý sa k útoku unesenými lietadlami ako organizátor prihlásil, sa ukrýval dlhý čas v afganskom pohorí Bora Bora, ale americké špeciálne jednotky ho vzhľadom na neznalosť terénu vtedy nedostali. Až potom, o desať rokov neskôr na tajnom mieste v Pakistane.

Politika je však špecifickým nástrojom. Jej tvorcovia nereagujú iba na okamžitý aktuálny vývoj, ale snažia sa vidieť o niečo dopredu. Pracujú teda s predpokladmi. To najmä v zlomových chvíľach nebýva vhodnou metódou posúvania vývoja. Lenže... stalo sa. Namiesto toho, aby americká vláda, ak už mala dôkazy o účasti teroristov z al-Kaidá na útoku v USA, si vybavila účet práve s touto skupinou a špeciálne s Usámom bin Ládinom, okamžite sa snažila tragédiu zneužiť pre dávnejšie globálno-strategické ciele. Treba znovu zdôrazniť, že USA sa od pádu svojho spojenca, iránskeho šacha Réza Pahlavího, snažili v najdôležitejšom strategickom regióne sveta Blízkeho a Stredného východu uchytiť znovu. Za Irán potrebovali náhradu. Pokúsili sa síce za pomoci Saddáma Husajna zhodiť Irán na kolená... Iracký diktátor, ktorý sa im v tom čase hodil, bojoval už s novými islamskými vládcami Iránu plných osem rokov aj za pomoci amerických zbraní, no vojna sa napokon skončila bez jasného víťaza. Ale Saddám Husajn sa v dlhej vojne, v ktorej na oboch stranách zahynulo po jednom milióne mužov, vyčerpal. Jeho povaha mu velila znovu sa postaviť na nohy, a preto napriek oslabenej armáde vtrhol do Kuvajtu, aby ho pričlenil k Iraku ako devätnástu provinciu. V Bielom dome vtedy sedel v prezidentskom kresle George Bush senior a na útok zareagoval zorganizovaním medzinárodnej koalície. Bolo v nej dokonca aj Československo a spolu až tridsaťdva štátov zaútočilo proti irackej armáde v známej operácii Púštna búrka. Po neľahkých bojoch zahnali Husajnovo vojsko späť do Iraku a Kuvajt bol oslobodený. Pre Spojené štáty mal malý, ale na naftu nesmierne bohatý šejchiát väčšiu cenu, než krvácajúci Saddám Husajn.

Lenže v roku 2001 až 2003 boli už pomery iné. Husajnov Irak sa znovu staval na pevné nohy a tentoraz bol pre Ameriku novým a veľkým nepriateľom. V Bielom dome už sedel Bush mladší, a keďže sa stal sám obeťou svojich najtvrdších poradcov povestných tzv. neokons, ktorí na politické prežitie potrebujú nepriateľa, inak by ich činnosť končila iba v prednáškových sálach teoretikov, za pomoci jedného z najväčších podvodov v histórii – téza o Saddamových zbraniach hromadného ničenia – vydal príkaz na inváziu do Iraku. Americké a britské vojská krajinu v krátkom čase zničili na úroveň stredoveku, a aj keď občas zaznejú náreky bývalých autorov nesmiernej tragédie – počty mŕtvych presiahli niekoľko sto tisíc – napr. takého Tonyho Blaira, svet sa iba nemohúcne prizerá. Niet sily, ktorá by politikov, zodpovedných za túto tragédiu, dostala pred medzinárodný súd. No ani nie tak dávno urobili určití zákulisní hráči všetko preto, aby sa pred tribunál nedostal taký zločinec, akým bol čílsky fašista Augusto Pinochet, nemožno sa teda čudovať. Aspoň však nezostali zamlčané zločiny v poststudenovojnovej Európe, aká taká spravodlivosť si našla cestu k hlavným balkánskym mäsiarom typu Miloševiča, Karadžiča, Mladiča a ďalších... Keď po určitom čase prišiel Bush so svojou doktrínou o demokratizácii Blízkeho východu, to znamená silovým a podvratno-politickým nastolením demokracie amerického typu do totálne odlišnej kultúrnej oblasti, líbyjský plukovník Kaddáfí spozornel. Začal tajne rokovať s Američanmi aj s Britmi a výsledkom niekoľkomesačných rokovaní bolo jeho vyhlásenie, že Líbya sa vzdáva výroby chemických a biologických zbraní a zastavuje aj program obohacovania uránu, čo v terminológii Západu vždy znamená už aj vlastníctvo zbraní jadrových. Také zbrane s cynickou poznámkou môžu vlastniť predovšetkým iba západné mocnosti a Rusko a Čína, no spriatelený Pakistan sa im vymkol spod kontroly, podobne aj veľká India a Izrael, čo je úplne špecifický prípad. Plukovník Kaddáfí sa prerátal. Dohoda so Západom mu nepomohla, nepomohli mu ani milióny dolárov na prezidentskú kampaň francúzskemu prezidentovi Sarkozymu a nepomohlo mu ani náhle spriatelenie sa s Tonym Blairom, ktorý dokonca pricestoval na pompéznu návštevu do Tripolisu. V zákulisí sa už rozhorievala tzv. arabská jar. Tá zmietla nielen nepotrebného Alího v strategicky nezaujímavom Tunise, ale aj opotrebovaného spojenca Husního Mubaraka v Egypte, prišiel rad na Kaddáfího a muška už mierila aj na sýrskeho prezidenta Bašára Asáda.

Rok po nástupe do úradu, presne 21. apríla 2009, Hillary Clintonová, ministerka zahraničných vecí USA, prijala jedného zo synov Kaddáfího, playbojsky vyzerajúceho Mutassima, vo svojom ofise vo washingtonskej štvrti Foggy Bottom. Archív neklame ani v tomto prípade: „Veľmi si vážim vzťahy medzi USA a Líbyou,“ vyhlásila pred novinármi a Mutassim, stojaci vedľa nej, sa prívetivo usmieval. Aj on je už mŕtvy...

Mutassim Kaddáfí s Hillary Clintonovou

Po odstupe času tento jej krok tiež považuje svet za „an diplomatic joke“ /diplomatický vtip/, podobne, ako píše známy pravicový komentátor Patrick Buchanan, jeden čas sám kandidát na US prezidenta – bol rovnakým vtipom aj rerest, teda obnovenie vzťahov s Ruskom počas jej povestného stretnutia s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom v Ženeve. Kaddáfího armáda v Bengází útočila, až bolo na počudovanie, kde sa na strane islamistov nabralo toľko modernej výzbroje. A keďže hrozila ich likvidácia, Západ siahol po tzv. humanitárnom kroku. Cez dávno plne nefunkčnú OSN, ale vždy pripravenú Bezpečnostnú radu zloženú z piatich mocností, USA, Francúzska, Veľkej Británie, Ruska a Číny, došlo k vyhláseniu povestne non-fly zone, bezletovej zóny nad Líbyou. Znamená to, že bojové, nie je jasné, či aj civilné lietadlá štátu, nemôžu vzlietnuť z vlastných letísk do vlastného vzdušného priestoru, lebo cudzie stíhačky a cudzie bombardéry ich pokropia raketami, strelami a prípadne už počas štartu na letiskách aj bombami. To sa stalo Kaddáfího lietadlám. V tej chvíli mal vraj plukovník ešte šancu, lebo mu zazvonil telefón a volal starý priateľ, bývalý britský premiér Tony Blair. Vraj by bolo dobre, keby zbalil kufre a dostal sa živý zo svojej krajiny. Ako? Predsa útekom. A Muammar Kaddáfí, ktorého v hodinách predtým zradili aj Moskva aj Peking, lebo sa počas hlasovania v BR OSN zdržali hlasovania, čím nechali otvorenú cestu na jeho likvidáciu, Blairovu „ponuku“ odmietol. Darmo si o nejaký čas neskôr Vladimír Putin vraj s hrôzou znovu a znovu prezeral video ukazujúce, akou hroznou smrťou odišiel Kaddáfí k Allahovi. Jeho vrahovia mu prepichli zadok mečom, aby tak naznačili jeho znásilnenie. Aj Seymour Hersh, známy americký reportér mesačníka New Yorker, neskôr v televízii vyhlásil, že išlo o príšernú a zahanbujúcu smrť. „Sodomizovali ho mečom,“ povedal. Len dodávam: Seymour Hersh patrí medzi chvályhodné ikony americkej investigatívnej žurnalistiky. Bol to on, kto šokoval svet správou o americkom poručíkovi Kellym, ktorý v roku 1967 prikázal svojim vojakom vypáliť napalmom vietnamskú dedinku My Lai aj s jej obyvateľmi. A bol to aj on, kto odhalil o desaťročia neskôr v čase americkej okupácie Iraku,mučenie irackých väzňov vo väznici Abú Grajb americkými dozorcami. Je aj autorom knihy o dopadnutí Usámu bin Ládina, a teraz, už ako osemdesiatročný sa v britskom mesačníku London Review of Books blysol superanalýzou nielen o spolupráci tajných služieb voči Sýrii, ale aj o rozporoch medzi prezidentom Obamom a spojením velením US Army...

No Hillary Clintonová krátko po zavraždení Kaddáfího v rozhovore v televízii CBC cynicky poznamenala a na záver sa hurónsky zasmiala: „Prišli sme, videli sme a on zomrel... ha... ha... ha...“

Dá sa to pozrieť na YouTube.

Tělo Muammara Kaddáfiího po lynči

Kde urobil Muammar Kaddáfí chybu, že musel zomrieť? Západ mu všetko, od prvého kroku na politickej scéne zrátal. Teda od chvíle, čo zvrhol monarchiu kráľa Idrisa I., zjednotil všetky líbyjské kmene a vytvoril silnú a prosperujúcu krajinu. Ten projekt trval až pridlho a pyšný plukovník na úspech svojej krajiny doplatil. Nemohol predsa riadiť krajinu s takým významným strategickým postavením na večné časy.

Barack Obama a Hillary Clintonová Bushovu tézu o šírení demokracie na Blízkom východe prebrali. Pravdaže, iba vo vytypovaných štátoch, kde boli pri moci sekulárni vodcovia. Saddáma Husajna nechali obesiť, ale irackú tragédiu bolo potrebné zamaskovať. A k tomu vytvorili povestné heslo – arabská jar. Kým tuniskému prezidentovi Ben Alímu sa podarilo aj za tichého prispenia francúzskeho prezidenta, spoločne s manželkou a s veľkým bohatstvom, utiecť do zahraničia a egyptského prezidenta Husní Mubaraka starostlivo „vyhnali“ do letoviska Šarm aš Šajch, diktátora Muammara Kaddáfího si podali ako hlavný chod. Zvlášť sa „vyznamenala“ Hillary Clintonová. Až do tej miery, že v magazíne Rolling Stone jej aktivitu v tomto smere plasticky opísal sám Barack Obama. Vraj ho o potrebe zvrhnutia Kaddáfího presvedčila. Neskôr, keď už bola Líbya po Iraku ďalšou rakvou, ako jednotný štát prestala jestvovať a zmocnili sa jej desiatky ťažko ozbrojených islamských milícií a teraz už generál Chálif Haftar, americký prezident si nie je istý, či išlo o správny krok. Počas ôsmich rokoch vo vládnom kresle Bieleho domu dal povel na bombardovanie viacerých štátov. Nedokázal ani zavrieť väznicu na Guantáname, čo sľúbil hneď po nástupe do úradu a ako nositeľ Nobelovej ceny mieru osobne schvaľoval útoky na konkrétne osoby, teroristov dronmi, pričom takmer zakaždým zomierali aj desiatky nevinných civilistov

Hillary sa po zavraždení Muammara Kaddáfího nepríčetne tešila. Netrvalo však priveľmi dlho, aby sa musela aspoň trochu znormálniť. V Bengází, teda v meste, kde sa „revolučná“ arabská jar proti plukovníkovi odštartovala, zavraždili islamisti amerického veľvyslanca Christophera Stevensa spolu s ďalšími tromi americkými diplomatmi. A to iba niekoľko týždňov po víťaznom francúzsko-britsko-americkom leteckom ťažení proti Líbyi.

A v Bengází prišiel pri tom o život aj americký ambasador, arabista, ktorý mal dbať o výstavbu novej Líbye, ale už pod dohľadom predavačov americkej demokracie. Hoci sa tentoraz Hillary nad smrťou vlastného diplomata, veď sama ako ministerka zahraničia Stevensa do Líbye vysielala, smiať nemohla, dokázala svojím typickým štýlom odolať aj kritike z vlastných radov. Z amerických médií, od rodín zavraždených diplomatov. Je zrejmé, že podcenila bezpečnostnú situáciu v „revolučnom“ meste, z ktorého ešte na začiatku telefonoval francúzsky filozof Bernard-Henri Lévy svojmu prezidentovi Sarkozymu do Elyzejského paláca, aby „niečo“ podnikol... Stalo sa a po piatich rokoch od západného oslobodenia Líbye od diktátora krajina ako štát nejestvuje. Má dve hlavné mestá. Tripolis a Tobruk a akýsi nový premiér Fajez Sarah, bývalý architekt, dáva občasné rozhovory odvážnym zahraničným novinárom na palube vojenskej lode, zakotvenej na nemenovanej námornej základni, aby v prípade vysokého rizika mohol hneď zdvihnúť kotvy a utiahnuť sa do bezpečia. Vraj do Tunisu, odkiaľ ho medzinárodné spoločenstvo aj inštalovalo. Jeho hlavnou úlohou zostáva zabezpečiť v ním kontrolovaných strediskách ťažbu ropy a jej vývoz na Západ. A popritom, ako vyhlásil pre nemecký týždenník Der Spiegel, nedovoliť, aby sa z Líbye stalo nové Somálsko. Teda krajina, kde už vyše desať rokov nejestvuje žiadna vláda, rozbitý štát kontrolujú piráti a obchodníci s ľuďmi... Alebo, ak by akcia so Sarahom nevyšla a generál Haftar by tiež „zlyhal“, je tu vraj ešte aj iná možnosť: keďže Kaddáfího syna Saífa prepustili z väzenia na slobodu, mohol by Líbyu zdvihnúť z prachu, veď keby nebolo tzv. arabskej jari, mal prevziať moc v krajine po odchode svojho otca z najvyššieho vládneho úradu... Aj taká konštrukcia sa objavila v diskusiách. Ak by sa zmenila na skutočnosť, znamenalo by to iba krvavú márnosť „demokratického“ Západu vybudovať novú Líbyu...

Z posledného prejavu plukovníka Kaddáfího iba niekoľko hodín pred smrťou.

„A teraz počúvajte, vy, ľudia z NATO. Bombardujete múr, ktorý neprepúšťa migrantov z celej Afriky do Európy. Bombardujete múr, ktorý nepriepustne zadržuje teroristov z al-Kaidy. Tým múrom bývala Líbya. Zničili ste ho. Ste idioti. Pre tisíce migrantov z Afriky, pre podporu al-Kajdy budete horieť v pekle. Tak to je. Ja som nikdy neklamal. Neklamem ani teraz.“ 
 
Bernard-Henri Lévy dostal letos v květnu v Bělehradě dortem. Srbové si s ním vyřídili účty za uloupené Kosovo i za rozvrácenou Libyi

Neviem, či francúzsky filozof Bernard-Henri Lévy, zrejme jediný intelektuál, cestuje po svete ešte stále s osobnou ochrankou a snaží sa správať ako reportér, čo znamená, že chce byť na miestach, kde sa odohrávajú zásadné udalosti. Keďže aktuálne knihy vydáva vo vlastnom vydavateľstve a dokáže im robiť okázalú reklamu, môže ochranku aj slušne zaplatiť. Ide predsa o jeho život. Mám tri jeho knihy, jednu o filozofovi Sartrovi, druhú o básnikovi Baudelairovi a tretiu o americkom novinárovi Pearlovi zavraždenom v Pakistane. Lenže tento muž, ktorý je presvedčený o svojej neskonalej múdrosti, sa vmanévroval do nadradenej pozície a myslí si, že má prst na spúšti dejín. Napokon, má svoj podiel na likvidácii Líbye.

Do Aleppa se vracejí běženci, Německo stahuje zlaté rezervy, Rusko čeká rekordní sklizeň a další krátké zprávy

$
0
0
Božena Weitingerová
25.8.2017  Eurasia24
 
Zastavením vydáváním víz se Američané střelili do vlastní nohy. Předseda Nejvyšší rady Ukrajiny slíbil ukrajinské vlajky nad Sevastopolem, Doněckem a Luganskem. Za léta své „nezávislosti“ dosáhla Ukrajina světového rekordu v pádu HDP. Více v krátkých zprávách ze středy 23. srpna.


1; USA zastavují vydávání víz po celém Rusku. V Moskvě slíbili, že po pozorném prostudování amerického postupu popřemýšlí nad možnými odvetnými kroky.

2; Mučení v oděském nápravném zařízení. Generální prokuratura Ukrajiny zveřejnila kruté záběry. Tisková mluvčí generálního prokurátora Ukrajiny Larisa Sargan zveřejnila video zachycující mlácení vězňů v oděské věznici.

3; V USA byl obviněný odsouzen k trestu smrti navzdory důkazům o jeho nevině. Uskutečnění rozsudku bylo stanoveno na úterý večer a těsně před výkonem pozastaveno.

4; Kdo nevěří ve světlou budoucnost Ukrajiny, je Rusák. Orwell, Zamjatin a Huxley už nepláčou a v hrobech se neobracejí. Už by to ani nemělo smysl.

5; Amerika – zavřeno. Zastavením vydáváním víz se Američané střelili do vlastní nohy. Mířili na Rusko a trefili vlastní pátou kolonu. Američané si mysleli, že komplikují život svým nepřátelům a ve skutečnosti „bombardovali“ své stoupence. V Článku jsou obsažena zajímavá data o podílu světových destinací, kam proudí ruští turisté. Česká republika se svými 2,7 % řadí na 11. místo před takové turistické velikány jako Kypr (2,5 %), Francie (2,2 %) nebo Bulharsko 2,2 %). Z evropských zemí jsou na tom lépe jen Finsko (6,1 %), Německo (4,9 %), Španělsko (4,7 %), Řecko (4,7 %) a Itálie (4,1 %).

6; V křížovém tažení proti Rusku Evropa s Amerikou nesouzní. Amerika se snaží zatáhnout Evropu do svého tažení proti Rusku.

7; Co se děje v obci Zajcevo? Byla zveřejněna reportáž z fronty. Zajcevo zůstává jedním z nejžhavějších bodů ve válce v Donbasu.

8; Ruský letecký průmysl představí v roce 2019 technické parametry rychlostního bojového vrtulníku pro ruské letectvo.

9; Situace v Doněcké republice: Poziční boje, ukrajinské ozbrojené síly používají tanky, houfnice, bojová vozidla pěchoty a minomety. Rozvědka zaregistrovala přisouvání munice, paliv a maziv.

10; Zkouška odolnosti ukrajinského obyvatelstva. Už třetí rok za sebou prorokují ukrajinští experti místním úřadům těžký podzim a krutou zimu.

11; Nové speciální oddíly jsou vytvářeny po celé Sýrii za účasti ruských vojenských poradců. Za účelem odporu proti teroristům a jejich spícím buňkám na osvobozeném území Sýrie byly vytvořeny speciální oddíly.

12; Trump převléká kabát. Trump se dostal k moci tím, že slíbil navrácení vojáků do vlasti, zahradit cestu migrantům a vrátit výrobu ze zahraničí do USA. Splní něco z toho?

13; Na severozápadě Ingušska byl vyhlášen režim protiteroristické operace. Opatření platí pro okolí města Psedach v Malgobeckém okrese.

14; Vízový spor USA a Ruska je nové kolo studené války, píší The Times. Pozastavení vydávání neimigračních víz do USA ruským občanům je charakteristický krok v duchu studené války.

15; I my dostaneme svoji zeď. Trump pohrozil, že uzavře zastoupení USA. Projekt navození normálních vztahů s Ruskem, který byl hlavním tématem jeho volební kampaně, se nyní zasekl kvůli Kongresu a vládě.

16; „Klidná“ Evropa. Bylo zveřejněno srovnání úrovně teroristické hrozby pro jednotlivé země Evropy. Nejvyšší míru ohrožení vykazují Francie, Nizozemsko, Velká Británie a Španělsko, nejnižší míra ohrožení je na Slovensku, v Lotyšsku a v Polsku. Relativně dobře jsou na tom ještě Česká republika, Finsko, Slovinsko, Chorvatsko, Portugalsko či Irsko. Některé země (Rakousko, Německo, Řecko) údaj nezveřejňují.

17; Postupující ukrajinizace: Kolik pomníků bylo v USA strženo za poslední týden? Jih USA se otřásá. Ohrožen je i gigantický reliéf na svahu Stone Mountain.

18; Už jsou známy Trumpovy základní cíle v Afghánistánu. Trump se obrátil k národu ohledně války a vítězství v Afghánistánu.

19; Američané odhalili v daňových rájích 75 % národního důchodu Ruska. Rusové drží v daňových rájích velký objem nepřiznaných financí, který je roven zhruba 75 procentům národního důchodu.

20; Hlavní je začít... V USA už požadují likvidaci pomníku Billa Clintona. Bourání pomníků je nakažlivé. Začít je snadné, ale skončit obtížné.

21; Ministerstvo zemědělství Ruské federace prognózuje v roce 2017 rekordní sklizeň obilí. Ministerstvo očekává letos sklizeň 110 milionů tun.

22; Jižní Kurily se stávají teritoriem průkopnického vývoje. Budou zde vytvořeny vysoce technologizované podniky na zpracování ryb včetně účasti japonských investorů.

23; Ve Švédsku proběhl pochod mrtvol. Tváře a oděvy účastníků přehlídky vypadaly natolik věrohodně, že mohly těžko vyvolat cokoli jiného než odpor.

24; Velvyslanectví USA navrhuje Rusům, aby si americká víza vyřizovali na Ukrajině a v Gruzii. Zákon USA nezakazuje ruským občanům podávat žádosti o vízum v jiných zemích, vysvětlili na velvyslanectví.

25; V podniku GAZ spáchal propuštěný pracovník masakr, při kterém umírali lidé. Dnes dopoledne přicházely znepokojivé zprávy z Nižního Novgorodu.

26; V USA propustí velitele flotily, za jehož působení došlo ke dvěma smrtelným nehodám. Odvolání velitele sedmé flotily je důsledkem srážky torpédoborce John McCain s civilním plavidlem.

27; Ve Vyšetřovacím výboru Ruské federace informovali o okolnostech masakru v podniku GAZ. Podle předběžných zpráv byl čin spáchán z pohnutek žárlivosti.

28; V Kyjevě rozhazovala polonahá „aktivistka“ Femen bonbóny Roshen z podstavce zrušeného Leninova pomníku. Akce měla představovat americkou sochu svobody symbolizující obohacení Porošenka.

29; Vyšetřovatelé požádali soud o domácí vězení pro Serebrennikova. Režisér je obviňován z organizování podvodu ve zvláště velkém rozsahu.

30; V Ingušsku byli zlikvidováni členové malgobecké bandy. Bandité se podíleli na celé řadě zločinů teroristické povahy.

31; Bělorusko zve Ukrajinu na společná rusko-běloruská vojenská cvičení „Západ 2017“. Běloruské ministerstvo obrany pozvalo na cvičení pozorovatele ze sedmi zemí, ale také zástupce OBSE a NATO. Průběh rusko-běloruských cvičení budou sledovat dva ukrajinští pozorovatelé.

32; Parubij slíbil vyvěšení ukrajinské vlajky nad Sevastopolem, Doněckem a Luganskem. Dnes si na Ukrajině připomínají den vlajky. Předseda Nejvyšší rady v tento den samozřejmě zmínil věčného nepřítele – Rusko.

33; Generální prokuratura Ukrajiny obvinila Žirinovského z financování terorismu. Aby obhájil svou existenci, „vynalézá“ ukrajinský úřad stále nové „teroristy“ v sousedních zemích.

34; Ukrajinská armáda vrací do zóny ATO raketovou divizi, která sestřelila Boeing MH17. Na Donbas přijíždí 3. divize 156. protivzdušného raketového pluku (vojenská jednotka A-1402).

35; Podařilo se nám zastavit občanskou válku v Sýrii, říká Šojgu. Ruský ministr obrany připomněl důležitost oddělení umírněné opozice od teroristů a zavedení zón deeskalace.

36; Ruští okupanti se bojí ukrajinské vlajky jako „čert kadidla“. Prezident Ukrajiny nalezl nové mytické zbraně proti „ruským okupantům“, ale příklad uvedl krajně nezdařilý.

37; Ozbrojenci ukrajinské armády okrádají a terorizují obyvatele okupovaného Dzeržinska. Pod záminkou „dobrovolné“ pomoci ukrajinským „ochráncům“ zabavují obyvatelstvu potraviny a majetek.

38; Zamkněte se v pracovnách a nevycházejte! Byly zveřejněny podrobnosti z masakru v podniku GAZ. Při zatýkání zločince museli policisté použít služební zbraně, protože se muž pokoušel na policisty útočit.

39; Nácvik přehlídky na Den nezávislosti v Kyjevě. Dnes v centru Kyjeva proběhl nácvik přehlídky věnované tzv. Dni nezávislosti.

40; Diverzní skupiny nepřítele aktivizovali v Doněcké republice svou teroristickou činnost, zvláště v okolí Mariupolu.

41; Soud umístil Serebrennikova do domácího vězení. Byly zveřejněny podrobnosti medializovaného případu. Soud souhlasil s argumenty vyšetřovatelů, kteří tvrdili, že režisér může ovlivňovat svědky a uprchnout.

42; Ukrajinští diverzanti se stali obětí vlastní miny v Doněcké republice. Velitel 28. brigády se pečlivě snaží utajit tuto skutečnost před nadřízeným velením.

43; Rusko už pátý měsíc za sebou vede v dodávkách ropy do Číny. Tentokrát dodalo 4,97 tun suroviny.

44; Pod ochranou ruských vojáků se do Aleppa vracejí běženci. Byla zveřejněna reportáž ze Syrské arabské republiky.

45; U Kyjeva je „ke Dni nezávislosti“ instalována scéna s mapou Ukrajiny bez Krymu a Donbasu.

46; Ukrajinští hokejisté Eduard Zacharčenko a Vladimir Varivoda byli diskvalifikováni ze všech soutěží kvůli tomu, že na základě dohody „odevzdali“ zápas s Jižní Koreou.

47; Ukrajina má v úmyslu zpřísnit pravidla vstupu pro občany Ruské federace. Vízový režim se zavádět nebude, ale objeví se jiná omezení.

48; Ukrajina je v čele celé planety. Za léta své nezávislosti dosáhla Ukrajina světového rekordu v pádu svého HDP. Za posledních 25 let se ukrajinský HDP snížil o 35 %. Srovnatelný pád vykázala ještě Moldávie (-29 %) Gruzie (-15,4 %). Na opačném konci žebříčku stojí Čína, která za stejnou dobu zvýšila svůj hrubý domácí produkt na desetinásobek.

49; Po zatčení režiséra Serebrennikova bylo zadrženo ještě několik dalších lidí. Mezi nimi i asistentka uměleckého vedoucího „Gogol centra“.

50; Ukrajina zesiluje blokádu Donbasu, říká Gryzlov. V říjnu 2017 vyprší tříletá platnost ukrajinského zákona o zvláštním statusu Donbasu.

51; Páníček přijel... Šéf Pentagonu přijel do Kyjeva. Ministr obrany USA James Mattis dorazil do Kyjeva, kde je naplánována je účast na přehlídce u příležitosti Dne nezávislosti Ukrajiny.

52; V Minsku se domluvili na přerušení palby v Donbasu. V Minsku byl dohodnut režim přerušení palby před začátkem nového školního roku.

53; Očekáváme už i daň ze vzduchu. Na Ukrajině se za příjem považuje i výnos z prodeje starých věcí. Občané Ukrajiny dostali další důvod pro nespokojenost.

54; To není správné... Šéf SBU Vasilij Gricak vyzval Ukrajince, aby nejezdili do Ruska za výdělkem.

55; Vojenský tribunál Doněcké republiky odsoudil obyvatele Děbalceva k 11 letům vězení za špionáž ve prospěch Kyjeva. K jeho úkolům patřilo shromažďování a předávání informací o přesunech vojenské techniky ukrajinské straně.

56; V důsledku ostřelování ze strany ukrajinské armády shořelo v obci Spartak jedenáct domů. Navzdory obětavé práci hasičů a snaze místních obyvatel utrpěly stavby velké škody.

57; Německo získalo zpět své valutové rezervy. Bundesbanka v předstihu dokončila plánovaný návrat části zlatých rezerv ze zahraničí. Polovina zlatého pokladu ale nadále zůstane v rezervní bance New Yorku a v Bank of England.

58; Za zvuku hymny vyvěsili nad Damaškem ruskou vlajku:

59; Nečinnost Kyjeva v otázce zvláštního statusu Donbasu ohrožuje mírový proces, hlásí ministerstvo zahraničí Doněcké republiky. Podle výsledků posledních setkání se účastníkům politické podskupiny nepodaří učinit žádný pokrok při jednání o klíčových otázkách.

60; Američtí diplomaté na Kubě hlásí poranění mozku v důsledku akustických útoků, říká Státní department. Řada pracovníků amerického velvyslanectví v Havaně byla vystavena akustickému útoku s využitím speciálních přístrojů.

61; USA mohou přehodnotit své rozhodnutí o vydávání víz ruským občanům. Zástupce šéfa diplomatické mise USA v Rusku Anthony Godfrey vyjádřil naději, že omezení ohledně vydávání víz Rusům je dočasné.

62; Proti bývalému ministrovi financí bylo zahájeno trestní stíhání. Před týdnem Aleksašenka zadrželi v Domodědovu s řády, na které se vztahuje zákaz vývozu. Poté jej propustili a on odletěl do Ameriky.

63; Porošenkův syn vyhrál výběrové řízení na zájezd do Singapuru za státní peníze.

64; Minus jedna miliarda dolarů pro rodinné rozpočty Ukrajinců. V Radě federace komentovali možné zpřísnění pravidel pro vstup na Ukrajinu. Rusko zcela jistě odpoví na podobný krok Kyjeva.

65; SkyNews: Ukrajina je korupční centrum a překladiště teroristů Islámského státu na cestě do Evropy. Televizní stanice SkyNews uskutečnila výzkum, jehož výsledkem se stal fakt, že Ukrajina se stala přístavem pro teroristy.

66; Porošenkova slova o přezbrojení armády je krycí legenda, říká expert. Vojenský expert si všiml, že je to už osmé Porošenkovo prohlášení podobného rázu.

67; V Súdánu byl nalezen mrtev ruský velvyslanec. Informuje o tom agentura AFP s odvoláním na súdánské úřady.

Zdroj: rusvesna.su
Zpracovala: Božena Weitingerová
Foto: YouTube.com

Rusko dává Sýrii dohromady: Islámský stát je před porážkou, v zemi začíná fungovat obchod

$
0
0

mbi
25.8.2017  Eurasia24
 
Brífink náčelníka Hlavního operačního velení Generálního štábu Ozbrojených sil Ruské federace generálplukovníka Sergeje Rudského z 21. srpna tentokrát vystihuje, jak kolosální – a úspěšnou – práci Rusko v Sýrii odvádí nejen na bitevních polích, ale i při obnovení normálního života v zemi.


Během posledního měsíce došlo v Syrské arabské republice k zásadním změnám v situaci. Vládní vojska dosáhla s podporou ruského letectva významných úspěchů a připravila Islámskému státu (IS) v centrální části Sýrie těžkou porážku.

Od teroristů byla osvobozena celá provincie Aleppo. Od ozbrojenců IS bylo „vyčištěno“ 50 sídel a více než 2700 čtverečných kilometrů syrského území. Vxdůsledku útoku vládních vojsk ve směru na Es-Savannet byla obklíčena velká skupina teroristů IS v oblasti města Akerbat. Útočné operace pokračují a kruh obklíčení se zužuje. V nejbližších dnech bude Akerbat osvobozen.

Východně od Itrie byl uskutečněn další obkličovací manévr. Obklíčení teroristů se podařilo provést díky energicky vedeným útočným akcím jednotek generála Suhejl al-Hasana za podpory ruského letectva. Syrská vládní vojska přitom proti teroristům začala používat nové způsoby boje.

Například v noci z 11. na 12. srpna provedla syrská armáda za podpory ruského letectva taktický výsadek do týlu nepřítele v okolí osady El-Kder v provincii Rakka. Neočekávaná a rychlá akce výsadkových jednotek spolu s účinnou palbou syrského dělostřelectva a ruských útočných vrtulníků Ka-52 umožnily rychlý postup hlavních sil vládních vojsk na El-Kder a jeho obsazení bez vlastních ztrát.

Útvary IS v této oblasti jsou prakticky rozdrceny. Syrská armáda postupuje vpřed rychlostí 30 až 40 i více kilometrů za den. Výsledkem její aktivní bojové činnosti je osvobození měst El-Kom a Bir-Kdem, naftových polí Membidža, pokračuje také útok na Et-Teibe, který bude v krátké době obklíčen.

Skupina vládních jednotek působící východně od Palmýry obsadila strategicky důležitou osadu Es-Suchne a pokračuje v útoku na Dajr-az-Zaur. V zájmu likvidace obklíčených teroristů snažících se uniknout směrem k Dajr-az-Zauru zintenzivnilo ruské letectvo svoji činnost a uskutečňuje denně kolem 60 až 70 bojových letů.

Nepřetržitě provádí letecký průzkum, vyhledává a ničí obrněnou techniku, pick-upy vyzbrojené těžkými zbraněmi a kolony s municí. Během posledních pěti dnů uskutečnily ruské letouny 316 letů a provedly během nich 819 leteckých úderů.

V průběhu srpna uskutečnilo ruské letectvo zatím 990 bojových letů a na velitelská stanoviště, pozice ozbrojenců, sklady, překladiště a tábory IS provedlo 2518 leteckých úderů. Zničeno bylo 40 kusů obrněné techniky, 106 automobilů osazených těžkými kulomety a zabito bylo cca 800 teroristů. Lze tedy říci, že osvobozování centrální Sýrie se blíží k svému závěru.

Pokračuje ofenziva na jihu země v okolí města Al-Bukamal poblíž syrsko-iráckých hranic, jejímž cílem je získání přístupu syrské armády k řece Eufrat.

V současné době syrské vládní síly rozvíjejí s podporou ruského letectva ze tří směrů útok na Dajr-az-Zaur. Předmostí v okolí města je poslední baštou teroristů na syrském území. Sem se také stahují zbývající skupiny IS. Podle našich (ruských) informací se do tohoto prostoru přesunuli ozbrojenci z Mosulu a většina nejbojeschopnějších oddílů IS z Rakky.

Rakku se i tak již tři měsíce nedaří obsadit oddílům tzv. „Syrských demokratických sil“, podporovaných Spojenými státy a jejich spojenci. S proražením k Dajr-az-Zauru bude dovršena likvidace hlavních sil nejznámější teroristické skupiny – Islámského státu.

Aktivity Ruské federace vedoucí s využitím Astanských dohod k vyhlášení příměří na území Syrské arabské republiky umožnily stabilizovat situaci v centrální a jižní části země. Ke zklidnění došlo ve třech zónách zmírňování napětí – na jihu země, v oblasti Východní Guty a na severu v provincii Homs. Dne 18. srpna byla v oblasti Východní Guta uzavřena dohoda o příměří také s jednou vlivnou skupinou syrské opozice – Feylak Ar-Rahman.

Dokument podepsaný v Ženevě obsahuje i závazek ozbrojenců zabránit ostřelování všech diplomatických misí v Damašku včetně Velvyslanectví RF. Navíc skupina Feylak Ar-Rahman potvrdila svoji připravenost vést nesmiřitelný boj s teroristy z IS a Džabhat al-Nusra.

Obdobná dohoda byla již dříve podepsána v Káhiře s formací Džajš al-Islam. Dvě významné opoziční skupiny působící v oblasti Východní Guty se tak po jednání se zástupci Ministerstva obrany RF připojily k režimu přerušení bojů a zmírňování napětí.

Pokračují aktivity zaměřené na vytváření národních výborů pro usmíření. Jejich činnost by měla zajistit mírové řešení konfliktu. Zástupci Centra pro usmíření znepřátelených stran monitorují dodržování podmínek pro ukončení nepřátelství všemi stranami konfliktu. Každý případ porušení příměří je důsledně projednán.

Významnou roli na dodržování příměří hraje přítomnost ruských vojáků na kontrolních bodech a pozorovacích stanovištích rozmístěných po obvodu zón zmírňování napětí. Dohody s představiteli syrské opozice, uzavřené díky ruské straně, umožnily obnovení výměny zboží a obchodu mezi jednotlivými oblastmi Sýrie, oddělenými dosud od sebe občanskou válkou. Byl dořešen problém zajištění humanitární pomoci a péče.

Do zón zmírňování napětí bylo od té doby až dosud vypraveno 14 humanitárních konvojů OSN a Mezinárodního červeného kříže, z toho v posledním měsíci plných deset. Obyvatelstvu v zónách tak byly dopraveny stovky tun potravin, léků a předmětů denní potřeby.

S cílem poskytnout mimořádnou humanitární pomoc také obyvatelstvu osad kontrolovaných dosud opozicí provedlo Centrum pro usmíření znepřátelených stran navíc dalších 24 akcí. I do těchto osad byly dopraveny jak potraviny a léky, tak předměty denní potřeby.

Tak se díky úsilí Ruské federace a řady mezinárodních organizací, s podporou oficiálních syrských úřadů, podařilo zabránit humanitární katastrofě. Na území zón zmírňování napětí, kde byly ukončeny boje, byly vytvořeny základy pro obnovení mírového života a pro návrat běženců.

V rámci urychlování procesu deeskalace bojů v Sýrii bylo ruským Centrem pro usmíření znepřátelených stran jen během srpna podepsáno s představiteli syrských měst a obcí 107 dohod o přistoupení k zastavení nepřátelských akcí. Takových dohod tak bylo celkem podepsáno již 2 207.

Lékaři vojenské nemocnice Ministerstva obrany RF poskytli lékařskou pomoc více než 3 500 civilních obyvatel.

Dodržování příměří opozičními skupinami a vytváření zón zmírňování napětí (tzv. „zón deeskalace“) umožnilo ozbrojeným silám Syrské arabské republiky soustředit se na boj s teroristy z IS. Letectvo Vzdušných a kosmických sil RF pokračuje v likvidaci ozbrojenců a v podpoře syrské armády při osvobozování země.

Hlavním cílem je dnes zničení poslední bašty teroristů v oblasti města Dajr-az-Zaur.



Zdroj: mil.ru
Překlad: mbi, Eurasia24.cz
Foto: mil.ru

Kdo první oficiálně navrhl stažení sovětských vojsk z ČSSR?

$
0
0
Ceaucesku a Dubček
Jan Šolta
25.8.2017  VašeVěc
 

Před několika dny si obyvatelé bývalého Československa připomínali smutné 49. výročí násilného vstupu vojsk pěti států Varšavské smlouvy, z nichž Sovětská armáda zde setrvala následujících 27 let. Nebetyčné zásluhy o její definitivní odchod v roce 1991 si dnes přivlastňují různé osobnosti i pitoreskní figurky. Kdo však byl první, jenž na oficiální platformě navrhl sovětskému vedení, aby stáhlo svá vojska z našeho území? Bohužel, nebyl to nikdo z našich tehdejších představitelů, neboť normalizační vedení bylo s „dočasným“ pobytem sovětských vojsk svázáno pupeční šňůrou.

Po nástupu M.S.Gorbačova docházelo v sovětském vedení k postupnému přehodnocování též tzv. událostí Pražského jara 1968, vč. otázek účelnosti dalšího pobytu sovětských vojsk v ČSSR. Pominuly totiž původní strategické důvody pro jejich zdejší umístění, vyplývající zejména z již překonané Grečkovy koncepce z Lehnice 1965, která mj. usilovala o výrazné posílení Československého frontu na jihozápadním směru Varšavské smlouvy rozmístěného přímo na hranicích s NATO prostřednictvím trvalé alokace Střední skupiny sovětských vojsk v Československu; resp. o přiblížení sovětských raketových základen jejich cílům v západní Evropě apod.

V ruských archivech např. existuje tajný projekt ÚV KSSS z roku 1986, jenž - v souvislosti se sovětským hledáním vhodného nástupce Gustáva Husáka na funkci nového generálního tajemníka ÚV KSČ – navrhuje
„..propracovat stažení podstatné části sovětských vojsk z Československa s tím, že při jarní návštěvě M.S. Gorbačova v Praze v roce 1987 by se to stalo dárkem pro nové vedení v Československu. Splnilo by to nevyslovené přání čs. vedení, které (na rozdíl od Poláků a Maďarů) nikdy ani náznakem nenastolilo otázku odchodu sovětských vojsk. Navíc se oficiální důvody pro pobyt vojsk již vyčerpaly!“

K realizaci tohoto projektu však do konce roku 1989 nedošlo, byť se interně obdobné návrhy opakovaly. Gorbačov totiž údajně hodlal takticky uplatnit kartu stažení vojsk z ČSSR až ve vhodný okamžik, např. při negociacích s USA ve Vídni.

Mezitím bouřlivý vývoj Gorbačova předběhl a nově ustanovené režimy členských států Varšavské smlouvy zúčastněných na intervenci (tj. Polsko, Maďarsko, NDR i Bulharsko) postupně a jednotlivě agresi z roku 1968 odsoudily samostatně. Sovětský svaz tak přistoupil k odsouzení „akce roku 1968“ opožděně, až jako poslední, a to teprve na setkání vedoucích představitelů členských států Varšavské smlouvy v Moskvě dne 4. prosince 1989.

M.S. Gorbačov zde přítomným vysvětloval, že Sovětský svaz se k tomuto hodnocení dopracovával obtížně a postupně; podrobně přitom diferencoval jednotlivé fáze a etapy procesu Pražského jara; důsledně analyzoval, kdo za vším stál, kdo jej inspiroval, kdo všechno v něm měl prsty etc. Politické metody však nebyly tehdy vyčerpány a československým komunistům nebylo umožněno, aby si vše vyřešili sami. Na závěr Gorbačov vyzval přítomné státníky, aby nyní, když již posuzujeme tyto otázky svobodně a upřímně, přijala Varšavská smlouva společné prohlášení odsuzující její intervenci do Československa v roce 1968.

S tímto návrhem však ostře nesouhlasil generální tajemník Komunistické strany Rumunska a prezident Rumunské socialistické republiky Nicolae Ceausescu (mimochodem služebně nejstarší pamětník událostí roku 1968 a pravidelný potížista na vrcholných jednáních socialistických zemí), neboť Rumunsko se této intervence nezúčastnilo, od samého počátku s ní nesouhlasilo a považovalo ji vždy za pochybenou!

„Rumunsko se proto k této společné deklaraci nepřipojí! Možná, že zde není právě nevhodnější prostor, ale měli bychom nyní uvažovat nahlas. Jestli se nyní tato akce ( tj. intervence do Československa v r. 1968 – poznámka autora) považuje za chybnou, potom bychom měli nutně přijmout závěr, že je nutno stáhnout sovětská vojska z Československa! Myslím si, že by to byla velká pomoc pro Československo! A bylo by to též logické!“řekl 4. prosince 1989 Nicolae Ceausescu.

Stenograf zaznamenal, že po jeho slovech nastal rozruch v sále, porada byla přerušena a byla vyhlášena pauza. Po přestávce Gorbačov oznámil, že se dohodl se soudruhy z ČSSR na budoucím společném posouzení otázky pobytu sovětských vojsk na teritoriu Československa.

- - - 

Bližší košile než kabát

$
0
0
Zbyněk Fiala
25.8.2017 VašeVěc


Premiér Sobotka jednal v Salcburku o mzdách pracovníků vyslaných do zahraničí, vnímaných našimi západními partnery jako sociální dumping. Zatím bránil spíše zaměstnavatele, ale asi by měl sledovat hlavně zájmy zaměstnanců. Je jich totiž hodně a mohou volit.



Vyrovnání mzdových rozdílů je důrazný lék na rozvrácenou Evropu, která se bouří proti sociálnímu dumpingu. My se bojíme ekonomických uprchlíků z Ukrajiny a vzdálenějšího východu, protože nás mohou připravit o práci a přinejmenším podtrhnout mzdy. Naštěstí máme moudrou vládu, a ta je sem nepustí. Jenže my sami jsme zase hrozbou pro naše západní sousedy, kteří pozorují velice nevlídně, jak se k nim cpeme s našimi mizernými mzdami. A ti už se bránit nemohou, v EU platí volný pohyb pracovních sil.

Je to tedy nebezpečná situace, která může být zdrojem „asymterických šoků“, jak říkají ekonomové. Někdo ji chytí, a jiný na tom vydělá. Státnické projevy a uvážlivé články v tisku však naznačují, že není zájem si takhle trpce zašokat. Ano, kýve se hlavami nahoře, lidem je třeba přidat. Neshody vládnou pouze nad otázkou, kdo to udělá. My, nebo oni? Kdo si začal?

V tomto duchu se odehrála i středeční diplomatická čtyřhra Západ proti Východu v rakouském Salcburku. Česká a slovenská dvojka (premiéři Bohuslav Sobotka a Robert Fico) tam byla soupeřem v sestavě francouzský prezident Emmanuel Macron a rakouský kancléř Christian Kern, označována neutrálněji za Středoevropskou, ale vyjde to nastejno. Oba týmy ke všemu nastoupily ve stejných dresech, takže chvílemi je rozlišil jen velice pozorný divák.

Obě strany byly na tvrdý mač dobře připraveny a nasadily novou sadu starostlivě vraštěných čel. Prezident Macron začal dělovým servisem: „Přece nedopustíme pošlapání základních idejí Evropské unie, ke kterým patří vyrovnávání rozdílů!“ Premiér Sobotka byl na přijmu a pozorně odvrátil: „Jděte příkladem, přestaňte na ty ideje šlapat jako první! Když to uvidíme, třeba to s námi pohne.“

Z následujících dlouhých výměn bylo zřejmé, že takhle by mohli pinkat do alelujá. „Skončete s tím dumpingem,“ domlouval nám francouzský prezident u sítě, jištěn rakouským kancléřem na základní čáře. „Doba, kdy se to dalo, tolerovat, pominula. Prostě lidem přidejte, aby měli jinou šanci, jak si polepšit, než se podbízet někde na Západě.“

„Začněte s tím sami,“ zkusil lob Sobotka a usměrnil míč za soupeřova záda. „Zvedněte mzdy ve francouzských, rakouských či německých podnicích, působících v Česku. A bude líp.“

Další zpravodajství z utkání je zmatené. Jak to dopadlo, nebo jestli to vůbec nějak skončilo, nevíme. Uprostřed hry se soupeři rozešli s nadějí, že se sejdou jinde, a sice v říjnu v Bruselu. Podle prezidenta Macrona se politici shodli aspoň na něčem, na principech řešení - jedná se prý o zkrácení doby vysílání do ciziny a spravedlivé odměňování. Jenže z toho se moc vyčíst nedá.

Nicméně list Financial Times to vnímá tak, že francouzský prezident získal podporu dvou středoevropských států pro evropskou reformu pracovního práva. Ukazuje se, že je to nejhlubší čára zlomu mezi Východem a Západem, píše londýnský list. Bodejť by to nepsal, zuří kolem něj Brexit, kde patřili k hlavním argumentům „polští instalatéři“. Ti vám vlezou všude. A kudy „Polák“ prošel, Brit si neškrtne, psalo se. Ti „Poláci“ jsme samozřejmě i my, kdo by se s tím rozlišoval. Východní ekonomičtí migranti jsou teď Brity přijímáni s podobným nadšením, s jakým my dupeme v zahradách po zavlečených slimácích.

Chystaná směrnice, o které se má jednat v říjnu v Bruselu, řeší hlavně západní problém, tedy problém západních zaměstnanců ohrožovaných sociálním dumpingem vyslaných pracovníků z Východu. A jak mohou západním zaměstnancům ulevit východní zaměstnavatelé. V Salcburku se tedy hrálo o zájmy států a Evropské unie, ale na ty by došlo až podle toho, jak dopadne vnitřní zápas podnikatelských skupin v obou táborech.

Orientaci v problému nám usnadní lidové moudro, že bližší košile než kabát. Stačí si ujasnit, co je košile, a co je kabát. Vidíme statečný odpor premiéra Sobotky proti záměru, aby čeští řidiči dostali na cestu do Francie přidáno. Zdalipak mu v tom ti řidiči pomůžou? Leda by byli blázni. Až se rozkoukají, možná také dokážou využít solidarity svých francouzských kolegů. Ale ani od českých zedníků nelze čekat, že prolijí krev za právo bráti v Německu pětinu toho, co dostanou jejich němečtí kolegové.

To čeští podnikatelé v autodopravě či stavebnictví, kteří si zvykli na západní tržby na straně výnosů a české mzdy na straně nákladů, to jsou jiní kabrňáci. Zaměstnance straší vyhazovem, ale premiéra jsou ochotni v myšlenkách podpořit i v jeho posledním útoku vidlemi proti kulometným hnízdům.

Budou se řidiči bránit stávkou? Vláda ji může podtrhnout nohy tím, že nechá do země volně přicházet ještě větší zoufalce za volantem. Komplexní obrana řidičských zájmů se tedy musí odehrát i u volebních uren. Tam lze využít faktu, že řidičů je ve srovnání s podnikateli víc.

Jde o to, co si vybereme jako český zájem. Máme se hnát za zájmem potenciálních ekonomických migrantů? Máme se upnout na ty obory, které si nedokážou poradit s evropskou konkurencí? Máme stavět svoji budoucnost jen na cizích penězích, kterých se pak musíme neustále o něco doprošovat?

Kdyby se vybralo to lepší ze salcburského setkání Západ – Východ, pomůžou si obě strany. Česká strana dosáhne toho, že mzdové rozdíly v Evropské unii se začnou snižovat přispěním zahraničních podniků působících u nás. Ty zaměstnancům přidají a mzdy přiblíží tomu, co se platí v jejich mateřských zemích. Francouzská strana zase prosadí zvýšení mezd českých řidičů a stavebních dělníků na úroveň, jaká se platí venku.

Je možné, že pak některé naše dopravní a stavební firmy zkrachují. Tak to v kapitalismu chodí. Vzniknou jiné. Někde může zahraniční poptávku nahradí ta domácí, například při výstavbě sociálních bytů, o kterých se pořád mluví. A jinde jen opustíme umírající obor, ke kterému nepochybně patří dnešní způsob dopravy náročný na pracovní sílu. Vláda tedy může mít i jiné starosti, než někomu do omrzení vysvětlovat, že od nás nemá nic chtít.

- - -

Český lid, jak důvodně předpokládáme, je pro to, aby Německo splnilo své reparační povinnosti.

$
0
0
J. Kovář
25.8.2017  ČeskéNárodníListy

Němci, pokud by si byli vědomi své obrovské odpovědnosti za vyvolání dvou krvavých a ničivých světových válek, by měli své reparační povinnosti plnit bez dalšího. Je nedůstojné, aby poškozené státy se s ním handrkovaly o každý milion. Vztah SRN k Řecku je bezprecedentní. Řekům Němci dluhují stamiliardy eur, odmítají je zaplatit a z půjčených peněz Řecku německými bankami ždímají vysoké úroky.


Ve všech případech, kdy Němci dluhují reparace jiným státům,nejde jen o Pařížskou reparační smlouvu, ale také o jeden ze základních principů mezinárodního práva. Ten zakotvuje, že agresor je povinen oběti agrese zaplatit škody, které jí agresí vznikly.

Že Německo bylo agresorem v první i druhé světové válce, nikdo soudný nepochybuje. Že Polsko, ČR a další státy byly jeho obětí, nikdo nevyvrací, ani nemůže.

Německo je proto povinno reparace Polsku i ČR, z nich bude čerpat též SR, i dalším státům, zaplatit.

Nebo pro Německo, od jeho sjednocení, či od "včerejška“, mezinárodní právo a speciálně uvedený princip neplatí? Na tom se usnesl kdo, kdy a v jaké právní formě?

Němečtí znalci mohou tvrdit cokoliv. My však víme, že mezinárodní právo i smlouvy pro Německo platí bez jakékoliv výjimky. Proto jsme v očekávání reparačních plateb od Německa. Pokud však SRN neví, jak na to, může se zeptat Rusů. Ti již celý dluh ze sovětské doby zaplatili. Všem bez rozdílu, nadto dluhy druhých států vůči Rusku silně krátili nebo dokonce plně odpustili. Podobně by mělo postupovat i Německo. V případě Řecka však činí vše opačně. A to je chyba.

Pokud Německo se skutečně cítí na to, že by reparace nemělo platit, rádi bychom znali důvody, tohoto závěru. Budou-li racionální, jistě je mohou vzít i ostatní státy, které požadují po Německu reparace, na vědomí. Jsme tedy zvědaví na další kroky Německa v reparačních záležitostech.

Komu neobměnili jméno, nemá v politice co dělat

$
0
0

Lubomír Man
25. 8. 2017 

Jistě. Protože obměňujeme jméno, nebo přidělujeme přezdívky jen lidem těm, kteří se – řečeno poeticky – dotkli našeho srdce. To srdce ten dotek ucítilo, zachvělo se, a dalo povel mozku, aby nějakým způsobem zařídil, že ten, kdo se našeho srdce dotkl, dostal možnost do něj i vstoupit. Mozek poslechl a vykonal ten rozkaz zvláštním způsobem. Dal onomu šťastlivci, který tajemné chvění v našem srdci rozehrál, buď přezdívku, anebo mu pozměnil jméno.

Čili: pokud jsme my lidé kohokoli vyznamenali přezdívkou či obměněným jménem, dovolili jsme mu současně – ba se dá říci – že jsme jej k tomu dokonce i vyzvali – aby se do našeho srdíčka nastěhoval a tam se i usadil. Což je samozřejmě víc, než že jsme jej přijali za svého či že jsme jej k srdci přivinuli, jak se v podobných situacích též říká. Protože jsme to totiž byli my osobně, kteří jej přezdívkou či obměněným jménem obdarovali, přistálo na onom obdarovaném cosi z nás samotných, čímž se on stal částí naší a my jsme se stali částí jeho.

Prostě jsme se navzájem propojili, což je chemie velmi dobře známá ze školních let. Který učitel či profesor nás skutečně upoutal, ten do našeho srdce i vstoupil. A už to pak nebyl profesor zeměpisu Zikmund, ale Liška ryšavá, nikoliv ředitel Živný, ale Živňas, ne profesor dějepisu Chlápek, ale Chlop, ne učitel matematiky Čech, ale Rýbrcoul, ne profesorka angličtiny Vytopilová, ale Mamka atd. A nešťastní a nevýznamní – v našich očích samozřejmě, ale možná nejen v nich – zůstali ti pedagogové, kteří se ze svých neobměněných jmen směrem k naším srdcím nepohnuli.

A nemyslete si, přátelé, že v politice je to snad jiné, než to bylo ve škole. Omyl, je to naprosto stejné. Co myslíte takový Kraďousek např. Jistě, najdou se rypálkové, kteří si pomyslí: Kraďousek – sakra, to ho moc lichotivě nepřejmenovali, že? Ale pozor! Ono totiž to, že jsme vůbec někoho přejmenovali a že jsme tím jeho přejmenováním vyšli vstříc oné naléhavé pohnutce v nás jej tou obměnou pojmout do našeho srdce, je stokrát a možná i tisíckrát důležitější než to j a k jsme jej přejmenovali. To je malichernost nehodná místa, které tomu problému věnujeme. A dodejme už jen tolik: Jako ony školní jmenné obměny či přezdívky Chlop, Liška ryšavá či Živňas vyplynuly z citu školáků, vyplynul i Kraďousek z citu - ovšem už lidí dospělých – dychtivých dostat takto přejmenovanou osobu do svého srdce, splynout s ní a stát se přímo její duší i tělem, jak už bylo shora naznačeno.

Samozřejmě totožné je to s dalšími politiky obměněných jmén, jako jsou např. Sralbotka, Schlafenberg, Zadolárek či Zvorálek, Herec tří poloh, USchovanec a další a další.

A věřte tomu, že i tady je to jako ve škole. Komu neobměnili jméno (přezdívky jsou v politice přece jen zřídkavější, protože lid by často tápal, kdo se za nimi skrývá), jako by nebyl. Nezazvonil na naše srdíčko, jak se to povedlo těm šťastným – přejmenovaným.

Jen ti do politiky patří – a jen ty v nadcházejících volbách volme.

Nikoho jiného!

Rusko předalo vyšetřování MH17 údaje z radarů

$
0
0

25. 8. 2017    zdroj
Tentokrát ve formátu, který Holanďané budou schopni rozluštit.
Mezinárodní vyšetřovací tým, který má na starosti případ havárie dopravního Boeingu letecké společnosti Malajské aerolinie, jež realizovala let MH17, obdržel od Ruské federace další údaje z radaru v okamžiku havárie letounu na Donbasu v červnu 2014. 24. srpna to oznámila tisková služba státního zastupitelství v Nizozemsku, jejíž zástupci jsou rovněž součástí společného vyšetřovacího týmu, který se zabývá vyšetřováním tragédie.


Uvádí se, že v reakci na další žádost o právní pomoc, kterou ​​Nizozemsko zaslalo Ruské federaci, byly tento týden od ruské strany obdrženy další radarové údaje a instrukce k software ohledně dekódování dat.

Připomeňme si, že Rusko již v říjnu 2016 poskytlo Nizozemsku radarové údaje z okamžiku havárie MH17. V Nizozemsku však nebyli s to je dešifrovat, protože data nebyla ve formátu ASTERIX, který vypracovala Evropská organizace pro bezpečnost leteckého provozu (Eurocontrol) a který je uznávaný po celém světě.

Nyní přišla data ve formátu ASTERIX. V nejbližší době budou dešifrována a podrobně prostudována.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Další, který si myslí, že by mohl být prezidentem

$
0
0

Jiří Baťa
25. 8. 2017 
Upřímně, oceňuji odvahu těch lidí, kteří si troufají kandidovat na post prezidenta ČR. To je ale všechno, co pozitivního lze o nich říct. Na druhé straně si tito lidé poněkud neuvědomují, co funkce prezidenta obnáší. Nehodlám kádrovat všechny, kteří svou kandidaturu dosud oficiálně, či polooficiálně ohlásili, či o ní vážně uvažují. A už vůbec ne o těch, kteří by, díky nezměrné fantazii některých navrhovatelů, prý mohli rovněž na post prezidenta kandidovat.


Jeden z posledních, který to myslí snad i opravdu a vážně, je jistý pan Jiří Stanislav. Podle jeho slov si myslí, že je vhodný kandidát, neboť.... Následující řádky ve stručnosti naznačí, jaké předpoklady, podle názoru samotného pana Stanislava, jej předurčují k výkonu funkce prezidenta. Ke svému úmyslu pan Stanislav přiznává, že je asi posledním odhodlaným kandidovat. S výjimkou nějakého šílence se už zřejmě nikdo nepřihlásí. O sobě říká, že je „pološílenec“. Asi ví, co říká.

Předně je třeba zdůraznit, že pan Jiří Stanislav je činorodý člověk s bohatou životní dráhou. Sám říká, že před r. 1968 s Bolkem Polívkou či Janou Švandovou studoval na Janáčkově akademii múzických umění v Brně činohru, po r. 1968 vyrazil do Rakouska, aby si nakonec vybral Kanadu, kde žil a pracoval dlouhá léta. Tam také pracoval pro federální vládu Kanady, kde začínal jako šofér a skončil jako asistent ministra financí Johna Turnera, který se pak stal na několik měsíců předsedou vlády. Dlouhá léta žil také v USA, ve Velké Británii, menší dobu strávil ve Francii. Pan Stanislav je člověk typu „Ferdy Mravence, práce všeho druhu“. Jak už zmíněno výše, pracoval jako řidič, asistent ministra financí, pracoval v BBC, hrál ve filmech, ale také jako PR, dělal také osobní doprovod synovi generála Pattona do Plzně, aby se nakonec po návratu ze Západu stal starostou Horních Dubňan. To vše samozřejmě mimo jiné. Třeba, že svého času byl předsedou České strany národně socialistické . Nicméně, kdo umí, umí, kdo neumí.... Pan Stanislav „umí“.

Pozoruhodné názory však pan Stanislav zaujímá, nebo také nezaujímá k EU, resp. NATO. Zatímco se k NATO ani slovem nezmiňuje, k EU zaujímá pozitivní postoj, neboť podle něj musíme zůstat součástí EU, ale musíme v ní být jako Češi spokojeni. Na druhou stranu by prý měla naše země opět mít svou pohraniční stráž, která by hlídala naše hranice, o armádě se však nezmiňuje. Objektivně lze o panu Stanislavovi říct, že je to něco jako „pytel blech“, jeho názory mají charakter „plev“, kdy je nutno zrno (dobré myšlenky) oddělovat od plev (špatných myšlenek a názorů). Jinými slovy v něčem je snad možné s ním i souhlasit, ale v mnohých, převažujících ne.

Možná s jistou spekulací k jisté skupině občanů si přihřál také polívčičku na úkor stávajícího prezidenta Miloše Zemana, když ne příliš kulantními slovy se k němu vyjádřil, jako např. „On je entita sama o sobě. Už neví, co dělá. Pošpiní Čínu, pak ji miluje. Pošpiní muslimy, pak se s nimi v Jordánsku bratří. On už se dostal do své vlastní politické propasti a chytá se jakéhokoliv stébla, aby se ještě chvíli udržel před pádem. Huláká, že musíme chránit naši zemi, ale nic ohledně toho nepodnikl....nepřinesl pozitivní energii a radost ze života. Pořád je to jen blábolení a lhaní třeba o Peroutkovi, atd. Nic proti názoru, ale vzhledem k tomu, že sám toho ještě pro republiku (v cizině), resp. starostováním moc neudělal, mohl by být ve svých názorech vůči M. Zemanovi zdrženlivější. Měla-li to být snaha se zalíbit antizemanovcům, pak se mu to podařilo, ale pokud tím chtěl získat sympatie u veřejnosti či potenciálních voličů, pak to bylo hodně, ale opravdu hodně mimo mísu.

Pan Stanislav není špatný člověk, jistě to všechno myslí i dobře (kromě prezidenta Zemana), ale jeho osobnost je až příliš nevyvážená, rozpolcená sice zkušenostmi bohatými, nicméně pro potřeby výkonu funkce prezidenta zcela nedostačujícími a nepoužitelnými. Přej a bude ti přáno. Panu Stanislavovi přeji zdraví a dlouhý věk a aby své zkušenosti, dobré úmysly a zbývající energii věnoval občanům třeba znovu ve funkci starosty, ale hlavně, aby na prezidentské klání rychle zapomněl. Vyhne se tím jistému 100%nímu neúspěchu (debaklu), ušetří peníze, energii, nervy a potažmo i své zdraví.

(Zdroj: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/-Zustat-v-EU-ale-vzkrisit-pohranicniky-Do-boje-o-Hrad-vstupuje-novy-muz-Herec-politik-a-nekdejsi-asistent-kanadskeho-ministra-500424)

Nejrychlejší stíhačka planety: Rusko si s nástupcem MiGu 31 nejspíš udrží primát

$
0
0
MiG-31
Geo
25.8.2017  Eurasia24

Rusko bude pravděpodobně i v následujících desetiletích disponovat nejrychlejším stíhacím letadlem na planetě. Generální ředitel společnosti RSK MiG Ilja Tarasenko potvrdil, že pokračují vývojové práce na nástupci přepadového stíhače MiG-31.


Tarasenko to řekl v rozhovoru pro TV Zvezda na fóru Armija-2017. Na otázku, zdali bude nový přepadový letoun překonávat v rychlosti současný MiG-31, odpověděl jednoznačně: „Ano, bude.“

MiG-31 je nejrychlejší stíhací letoun na světě, jeho maximální rychlost přesahuje hodnotu 3000 kilometrů za hodinu. Ruský letoun tak v rychlosti značně převyšuje i nejrychlejší americké stíhačky, F-15 a F-22, jejichž „maximálka“ je zhruba na úrovni cestovní rychlosti MiGu 31 (okolo 2500 km/h).

Letoun spolehlivě chrání před všemi druhy vzdušných prostředků – počínaje střelami s plochou dráhou letu a konče strategickými bombardéry – rozlehlé dálněvýchodní, arktické a další oblasti Ruské federace, kde není tak hustá síť vojenských letišť a pozemní protivzdušné obrany jako v jiných částech země.

Role MiGů 31 je v proto v ruském letectvu nezastupitelná a tyto letouny se v plnění škály úkolů velmi dobře doplňují s lehčími stroji řady Su-27/30/35 a MiG-29, které operují v nižších letových hladinách a jsou pomalejší, zato mnohem lépe manévrují.

Problém je, že životnost MiGu 31 se i přes probíhající modernizace pomalu blíží ke svému konci a okolo roku 2030 bude třeba tento typ ve Vzdušných a kosmických silách RF nahradit.

Vývojem nástupce se v rámci programu PAK DP (перспективный авиационный комплекс дальнего перехвата – perspektiní vzdušný komplex dálkového přepadu) zabývá společnost RSK MiG, která má s projektováním a konstrukcí superrychlých záchytných strojů historické zkušenosti.

Jaký nový stroj bude? „Pro nás to je přirozený vývoj letounu MiG-31. Ale často slyším následující otázku: bude se opakovat? Ne, nebude. Bude to technologicky úplně nový letoun,“ řekl šéf korporace MiG Ilja Tarasenko.

„Nové technologie, stealth, činnost v kosmu, nové rychlosti, nový rádius,“ upřesnil některé charakteristiky vyvíjeného letounu.

Při adekvátním financování projektu by nový letoun mohl být k dispozici Vzdušným a kosmickým silám RF v druhé polovině příští dekády.

- - -

PODLOSTI, TVÉ JMÉNO JE PRESSTITUT

$
0
0
Zdeněk Jemelík
25.8.2017  blog autora

Chce-li policie proniknout do soukromí osoby, podezřelé z trestné činnosti, musí požádat státního zástupce, aby navrhl soudu povolení k použití příslušných opatření. I když soud žádosti vyhoví, může se v budoucnu stát, že Nejvyšší soud ČR jeho rozhodnutí přezkoumá a zpětně je prohlásí za nezákonné. Policejní zájem nelze považovat za neetický, protože prověření podezření na spáchání trestného činu či jeho prokázání je v nezpochybnitelném veřejném zájmu.


Novinářská chátra, která se zabývá skandalizací veřejně činných osob, se žádným podobným omezením nepodřizuje a bezohledně napadá bezbranné oběti své podlosti. Nikdo si nemůže být jistý, že jeho společenské setkání nebude fízlovat nějaký presstitut, který zprávu o něm uveřejní se znevažujícím komentářem. Nikdo si nemůže být jistý, že presstitut, s nímž se lehkomyslně pustil do hovoru, si nepořizuje zvukový záznam, jenž zveřejní s úmyslem svou oběť znevážit. Tímto způsobem vznikají nahrávky zcela soukromé povahy, které svým obsahem nemají povahu důkazu o trestném činu, ale jejich zveřejnění má sloužit pouze k házení bláta na oběť. Jejich skutečná informační hodnota bývá blízká nule. Mezi pachateli nestoudností se jména některých novinářů vyskytují opakovaně jako stálice. Za způsobené škody nenesou téměř nikdy odpovědnost, protože přece máme svobodu slova. Naopak, nekalým způsobem získané poznatky vplétají do svých článků, čímž je přetvářejí na peníze.

Zveřejnění takto získaných informací často přináší postiženým osobám různé nepříjemnosti.
Například účastníci pohodového přátelského večírku, pořádaného jistou advokátní kanceláří pro své příznivce, dostali díky serveru Neovlivní Sabiny Slonkové příležitost, aby se pokochali svými karikaturami na uveřejněném komentovaném seznamu účastníků. Nad jejich účastí pak projevil nevoli ministr spravedlnosti, který dokonce hrozil, že jednoho z justičních činitelů pošle před kárný soud. Napadený jej nevykázal do patřičných mezí, ale za údajně pokleslé jednání se pokorně omluvil. Příštího večírku se již nezúčastnil. Také několik dalších stálých účastníků se příštího rozptýlení raději vzdalo.

Podobné večírky pořádají i jiné advokátní kanceláře. Bývá na nich přívětivá atmosféra. Přicházejí na ně kultivovaní lidé s podobným vzděláním a zájmy, kteří se většinou znají řadu let a navzájem se rádi vidí. Dbá se na důstojné vystupování účastníků. Zájmu Sabiny Slonkové se ale těšil právě jen určitý večírek, který je svou úrovní po všech stránkách špičkový.

Mezi případy tajného pořizování zvukových nebo i audiovizuálních záznamů a jejich zveřejnění některé vyvolaly vážné problémy. Tak Luboš Xaver Veselý po natáčení rozhovoru s vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou pro rádio Frekvence 1 nechal zapnuté mikrofony a zveřejnil pak záznam jejího uvolněného povídání. Výsledkem bylo narušení součinnosti mezi vrchním státním zastupitelstvím a protikorupční policií a nakonec odchod ředitele protikorupční policie Tomáše Martince ze služby u Policie České republiky. Na Lenku Bradáčovou pak podal žalobu na ochranu osobnosti, s kterou u soudu neuspěl. Ten, jenž svou indiskrétností patálii vyvolal, si asi pomyslel, že nejlepší obranou je útok a také podal na Lenku Bradáčovou žalobu na ochranu osobnosti. Rovněž neuspěl, ale jinak se mu nedostalo žádné odvety za vyvolání skandálu, jenž měl za následek poruchy v chodu trestního řízení.

Mimořádně velký otřes na politické scéně vyvolalo zveřejnění údajných tajných nahrávek rozhovorů dnes již bývalého novináře MF Dnes Marka Přibila s Andrejem Babišem.Poslancům dalo podnět k mnohahodinovému mlácení prázdné slámy, jímž klesli na úroveň téže novinářské chátry, nad jejímž chováním se okázale pohoršovali. Důstojnost by si zachovali, kdyby s nahrávkami naložili podle návodu k zacházení s anonymy, jenž jsem v raném mládí slýchal ve škole: anonym patří do koše. Marek Přibil tak za součinnosti poslanců spustil bouři, na jejímž konci stál odchod Andreje Babiše z vlády.

Zářící hvězdou mezi skandalizujícími pressstituty je nepochybně Janek Kroupa. Soudím, že zástup lidí, jimž během své kariéry dopomohl k nesnázím, je hodně dlouhý. Přiživil se i na kauze Marka Přibila. Snažil se prokázat jeho napojení na nejvyšší kruhy velení Policie České republiky. V této souvislosti škodil policistovi Bronislavu Šabršulovi, který se sice nikdy v životě s Přibilem nesetkal, ale podle Kroupy měl být jedním ze zdrojů jeho informací. Policistu požádal o rozhovor. Před jeho zahájením se zavázal, že jej nebude nahrávat a znova i v průběhu rozhovoru jej ujistil, že nepořizuje zvukový záznam. Zachoval se ale podle: slib nedodržel a takto získané informace zhodnotil v několika článcích, v nichž policistovy výroky umně překroutil, přeměnil v polopravdy, nebo do nich vsunul prosté nepravdy. Obešel také se svými falešnými informacemi policistovy nadřízené a snažil se jej poškodit.

Bronislav Šabršula je policista s dlouholetou praxí. Byl vedoucím Územního odboru PČR v Uherském Hradišti. Vystoupil jako svědek obhajoby v procesu proti bývalému policejnímu prezidentovi Petru Lessymu, instalovanému k velké nevoli Petra Nečase a dalších předáků ODS a následně svrženému intrikami GIBS a bývalého ministra vnitra Jana Kubiceho. Bronislav Šabršula ve svědecké výpovědi mimo jiné odhalil nekalé praktiky tehdejšího krajského ředitele PČR Bedřicha Koutného a jeho náměstka Jaroslava Vaňka, čímž uvedl do chodu děje, jež nakonec vedly k jejich odchodu do civilu. Než ale padli, stačili vyvolat proti němu kárné řízení a postavili jej mimo službu. Vyšetřováním GIBS se později prokázalo, že skutek, kvůli němuž bylo řízení proti němu zahájeno, se nestal. Vrátil se do služby, nikoli však na své původní místo: během kritické doby mu vypršela platnost bezpečnostní prověrky, bez které by nemohl svou původní funkci zastávat, a NBÚ její obnovu neuvěřitelně protáhl daleko přes hranici limitů, stanovených zákonem. Nové uplatnění se pak pro něj našlo až v Praze. Pro policistu, který má kořeny na Luhačovicku a jehož rodina žije v Luhačovicích v rodinném domě, je přeložení pohromou. Snaží se o návrat domů a právě skandalizace Jankem Kroupou mohla jeho úsilí zmařit.

Janek Kroupa se ale pustil i do přímé skandalizace Andreje Babiše zveřejněním části nahrávky jeho rozhovoru s dvěma podnikateli, pocházející z r. 2012. Její obsah má částečně znevážit Václava Klause. Informační hodnota nahrávky a souvisejícího článku je prakticky nulová. Dovídáme se o jednáních a postojích Andreje Babiše před založením hnutí ANO2011 způsobem, jenž jej zpochybňuje jako autora myšlenky na jeho ustavení, o jeho sponzorování ODS, nebo také o tom, že Václav Klaus bral svou sekretářku za ruku a vysloužil si její neuctivé výroky. Domnívám se, že bez těchto informací by se veřejnost bez obtíží obešla.

Na nestoudnost Janka Kroupy navazuje další stálice mezi skandalisty, tedy Jan Hrbáček, který „pro jistotu“ uveřejnil výše uvedenou nahrávku s patřičným komentářem celou, prý aby předešel zneužití jednotlivých jejích částí.

Pořizování tajných nahrávek a jejich zveřejňování ve chvíli, kdy mohou napáchat co nejvíce škody, je mimořádně podlé jednání, které by měla veřejnost odmítnout a slušné redakce by měly odmítat jejich zveřejňování. Ale veřejnost se pídí po senzacích a jejich uveřejňování zlepšuje odbyt novin či zájem posluchačů a diváků o vysílání, proto je naopak přijímá a přispívá tím k udržování životní úrovně skandalistů. Je to podobný případ jako úniky informací z trestních spisů: žádná organizační, kázeňská či trestní opatření jim nezabrání, pokud je zde někdo, kdo je ochoten za uniknuvší informace zaplatit a zveřejnit je.

Skandalisté potřebují vyvolávat nepříjemnosti a chaos. V tomto se podobají teroristům. Pokud se jimi zabývají orgány veřejné moci, naskakují na jejich hru a dodávají jim chuť k pokračování v nemravném díle.

Skandalistům nejde o veřejný zájem, ale o jejich prestiž a peníze. Nejzajímavější jsou pro ně placené zakázky, aby někoho poškodili. Všimněme si například, kolik článků vyšlo a kolik hodin vysílacího času rozhlasu a televize zabraly komentáře k Přibilovým nahrávkám. Vše se ve výsledku zaplatilo z kapes příjemců bezcenných informací.

- - - 

EU si chce pořídit vlastní kontrarozvědku

$
0
0


25. 8. 2017       zdroj
K boji proti teroristické skupině DAEŠ potřebuje Evropa vytvořit svou vlastní FBI, domnívá se předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani, podle něhož se "DAEŠ snaží provést útoky" na celém kontinentu. V rozhovoru pro rozhlasovou stanici Onda Cero prohlásil, že "je třeba pracovat na tomto problému společně, za součinnosti mezi prokuraturami, policií, zpravodajskými službami". "Myslím, že by měla existovat pro boj s DAEŠ evropská FBI", dodal šéf Evropského parlamentu.


Podle jeho názoru musí být stávající spolupráce intenzivnější, zejména v oblasti výměny informací na všech úrovních. "Zamezení radikalizace mládeže je důležité začít na úrovni vzdělání, poznamenal Tajani. Jde-li o Evropana, ale z jiné země, je důležité vysvětlit evropské hodnoty".

Kromě toho Tajani věnoval pozornost nedostatku "evropských imámů, kteří mluví španělsky, italsky, německy a kteří nepracují pouze v arabštině". Podle něj předpokládaný organizátor teroristického útoku v Barceloně, imám Abdalbákí Sátí "byl terorista a nemluvil o náboženství".

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Rumsfeldismus po česku

$
0
0

Jiří Jírovec
26. 8. 2017    
Donald Rumsfeld se v souvislostí s válkou v Iráku proslavil výrokem, že jsou věci, o kterých víme, že je víme, pak ty nichž víme, že jsou, ale nic o nich nevíme a pak ty o nichž nevíme, ani to že existují. Případ Čapího hnízda se posunul k rumsfeldismu tedy do stadia, kdy se k němu vyjadřují lidé, kteří vědí ale neřeknou, vědí, že nevědí a nevědí, že nevědí.


Nezvratně víme, že žijeme v kapitalismu. To je systém, v němž se společnosti nabývají, ztrácejí, získávají i dělí podle potřeby. Z různých důvodů se podniky i majetky převádějí na rodinné příslušníky, zejména pokud se ušetří na daních.

Nezvratně víme i to, že v rámci EU existují dotace, jejichž přidělení podléhá určitým pravidlům.

Takměř s jistotou, opřenou o prostý selský rozum, víme, že zákon nelze zneužít. Povoleno je přece vše, co zákon nezakazuje. Porušení zákona může být trestné, ale trestná nemůže být činnost, kterou zákon nezakazuje. Nelze trestat za využití mezery (loophole), kterou zákonodárci přehlédli. Lhostejno zda z neschopnosti a nebo úmyslně.

Takměř s jistotou víme, že media selhávají, pokud jde o objasnění toho, co v souvislosti s Čapím hnízdem nevíme. Proč znalý právník neobjasní základní pravidla, tedy co je a co není možné.

S jistotou víme, že se proti Babišovi vede dlouhodobá diskreditační kampaň. Stratégové ostatních politických stran nepochybně vydali příkaz "Babiše do každého projevu a nejlépe do každé věty". V ČSSD vymysleli pro Sobotku demisi/nedemisi s cílem odstranit ANO z MF nebo nejlépe z koalice samé, aby mohl dovládnout s tichou podporou TOP 09, ODS a dalších ke všemu ochotných.

Pak přišly odposlechy. Od anonyma a pěkně načasované. Pokud je pravda, co uveřejnila media, Babiš podal trestní oznámení, které policie odložila. Má přece důležitější věci na práci.

Antibabišové se napříč politickým spektrem semkli a vytvořili parlamentní komisi, které šumafuk, jestli jsou záznamy sestříhané. Mají kladívko na Babiše.

Nic zatím ale nevedlo k žádanému cíli. Nepovedl se Lex Babiš, ani útok na jeho media. Mimochodem, existuje analýza, která by dokazovala, že jeho media poškozovala konkurenci? Existuje srovnání s Bakalovými medii, která na Babiše (a Zemana ) útočí, jak mohou?

Neprakta kdysi nakreslil obrázek dvou lékařů nad pacientem. Jeden z nich třímá ampulku a říká: "Tento lék použijeme, selže-li vše ostatní."

Lék potřebuje samotná ČSSD a její triumvirát. Pokud s jistotou víme, že vše ostatní zatím selhalo (viz preference ANO), lze se, s pravděpodobností hraničící s jistotou, domnívat, že načasování policejní akce bylo poslední dostupnou medicinou proti Babišovi.

Ono nezáleží na tom, jestli Faltýnek s Babišem něco provedli. Důležitý je jejich mediální obraz.

Přestože pátracích novinářů máme až dost, zůstávají některé otázky bez odpovědi:

Řekl-li Robert Pelikán, že žádost o vydání vůdců ANO vypadá účelově, co může se svým podezřením udělat?

Otázku, kdo rozvířil akci kálení do vlastního hnízda možná vyřeší nějaké státní vyznamenání. Takových lidí je přece málo.

Výsledkem toho všeho je, že nejen nevíme, co bychom měli vědět, ale jak pravil Rumsfeld, že existuje něco, o čem ani nevíme že nevíme.

Generální štáb RF: 25 tisíc osob se stalo součástí nové teroristické skupiny v Sýrii

$
0
0

26. 8. 2017   zdroj a zdroj
Teroristé v Sýrii se sloučili do nové skupiny Heyat Tahrir al-Sham, která čítá 25 tisíc teroristů. Sdělil to náčelník hlavní správy Generálního štábu Ozbrojených sil Ruska Igor Korobov. Informovala o tom agentura Interfax. "V současné době se sjednotilo více než 70 skupin teroristů, včetně části opozice, která se dříve řadila k opozici umírněné", prohlásil Igor Korobov.


Podle Korobova hraje klíčovou roli v nové teroristické formaci skupina Džabhat an-Nusra. Pohlaváři teroristů se snaží své síly v Sýrii spojit.

"Tato skupina aktivně bojuje proti vládním vojskům a také proti umírněné opozici v provinciích Aleppo, Damašek, Idlib a Hamá", sdělil Igor Korobov.

Na rozdíl od DAEŠ lídři Džabhat en-Nusry neobhajují vytvoření islámského chalífátu. V první řadě mají v úmyslu nahradit stávající režim Bašára Asada a zavést v Sýrii šariát.

Korobov upřesnil, že Džabhat an-Nusra aktivně zavádí v oblastech pod svou kontrolou radikální křídlo islámu. Porušení zákonů šariátu je tvrdě trestáno, včetně trestu smrti.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

USA nadále odpojují ruské banky od SWIFT

$
0
0

26. 8. 2017      zdroj
Dvě ruské banky budou odpojeny od systému SWIFT. Sankce se dotkly Ruské národní komerční banky (RNKB) a Tempbanky. Toto rozhodnutí bylo učiněno zákonným vlastníkem systému Společnost pro celosvětovou mezibankovní finanční komunikaci (SWIFT). Přístup k softwaru bude omezen 31. srpna. Pravdou je, že za zvláštní poplatek byl ruským úvěrovým organizacím navržen přechod k jinému rozhraní přístupu k SWIFT.


SWIFT díky jednotným standardům a širokému pokrytí umožňuje bankám a společnostem vyměňovat si finanční sdělení po celém světě. Pro platební styk v rámci Ruska existují i ​​jiné způsoby, ale pro mezinárodní transakce podle názoru expertů neexistuje žádná alternativa SWIFT.

Stojí za zmínku, že RNKB je páteřní bankou Krymu a používá platební systém Centrální banky RF. "Na obchodování RNKB a její zákazníky nemá vliv ukončení vztahů s firmou Finastra", uzavřel zástupce RNKB.

Tempbanka se ocitla pod sankcemi kvůli spolupráci se Sýrií a Íránem. Uvádí se, že úvěrová instituce po sejmutí sankcí z Íránu otevřela korespondenční účty pro Íránskou centrální banku a několik velkých bank v zemi. Bezprostředně po tom byl předseda představenstva Tempbanky Michail Gaglojev upozorněn organizací Sdružení proti íránskému jadernému programu (UANI) na nepřípustnost spolupráce s Íránem a Sýrií.

Připomeňme si, že v březnu hlava Centrální banky Ruska Elvira Nabiullinová při setkání s prezidentem Vladimírem Putinem konstatovala, že finanční systém Ruska je chráněn pro případ odpojení od mezibankovního systému SWIFT a mezinárodních platebních systémů. "Také jsme dopracovali svůj platební systém a pokud se něco stane, budou všechny operace v zemi ve SWIFT formátu fungovat, vytvořili jsme příslušný analog", řekla Nabiullinová.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Lithiová lobby, daňové ráje. Dokumentarista Dvořák ukazuje špinavou hru stojící za útoky na Andreje Babiše

$
0
0
Václav Dvořák26. 8. 2017     Parlamentní listy
Popravdě politiku, kterou předvádí Babiš a jeho parta/hnutí, nemám rád, protože řídit stát podle Babišových představ jako soukromou firmu je téměř déjà vu italského fašismu. Babiš sám ohledně svého programu silně mlží a to mu dovoluje sbírat hlasy zleva i zprava. Ve všech vzbuzuje naděje. Ale jeho ministr Stropnický nás jako loutka NATO a USA žene do války s Ruskem, ministr Pelikán dál trpí marasmus v českém soudnictví a politické aktivisty ve státním zastupitelství. 




Dokonce i mně osobně dlouho sympatická ministryně Karla Šlechtová předložila ve Sněmovně zákon, který velmi hrubě omezuje občanské svobody a vliv občanské společnosti na rozhodování nevolených úředníků ve prospěch stavební lobby. Prostě hnutí ANO není jen Andrej Babiš, ale i jeho ministři a europoslanci včetně komisařky Jourové. Ta například obhajuje promigrantskou politiku „evropské solidarity“ povinných kvót a jako eurokomisařka pro spravedlnost se vymlouvá, že proti tomu nic dělat nemůže. Tedy pravý opak toho, co prohlašuje Babiš, tedy, že tu nechce jediného migranta. Ostatně sám Babiš ohledně migrace od roku 2015 otočil o 180 stupňů. Jak napsaly NovinyCz ve smyslu „z vítače lídrem protiimigrantské agendy“ aneb „napravený vítač“. A to by si měli voliči ANO uvědomit. To všechno dohromady znamená, že pana Babiše a jeho lidi volit nebudu. Je tu ale velké ALE…

Je podle vás Andrej Babiš lotr, či si na něj jen chce došlápnout „Chovancova“ policie a možné stíhání Babiše dva měsíce před volbami je jen účelové?


Pražská a brněnská kavárna vymyslily „nebezpečný tandem“ – Babiš coby premiér a Zeman coby prezident pokračující ve funkci i ve druhém volebním období. Pokrytecky bijí na poplach. Kavárníci prostě musí mít nepřítele za každou cenu. Ale sám Babiš vzbuzuje v mnoha zatím vlivných lidech a v mnoha zahraničních finančních skupinách mrtvičné stavy. Nabourává jejich zájmy. Například si vezměte to podkrušnohorské lithium: ve světě nastupují elektroautomobily, které potřebují k provozu lithiové akumulátory. O lithium má zájem i jejich výrobce, který postoupil ve vývoji elektromobilů asi nejdál – Američan Elon Musk a jeho firma Tesla. Babiš vyzval, aby těžba lithia zůstala v rukou státu, aby je těžila státní firma. Ale ČSSD dělá pravicovou politiku a podporuje privatizaci těžby. Takže po Babišovi jde docela silná „lithiová lobby“. Zájem o české lithium mají Australané, ale i Havlova oblíbenkyně Albrightová. Vždyť jde o ložiska, jejichž odhadovaná hodnota je šest bilionů korun!

Babiš vykládá, jak chce stavět silnice a železnice, zvedat důchody a platy učitelům, vybírat daně, šetřit peníze státu... Co když se lidem už zajídá slyšet o pravici, levici, konzervatismu, socialismu, liberalismu, demokratických disidentech v Rusku a v Číně, o sametové revoluci a pouze chtějí, aby někdo konečně řešil takovéto „přízemní“ věci?
Další mocipáni se bojí, že po zavedení EET bude Babiš pokračovat dál a jako případný předseda vlády si došlápne i na oněch 1500 českých firem, které utíkají s daněmi za hranice do tzv. daňových rájů, a na zahraniční firmy – např. obchodní řetězce a bankovní domy, které ročně vyvádějí mimořádné zisky rovněž za hranice. Uplatnění hesla „zdaňovat se má tam, kde vzniká zisk“ se prostě bojí hodně vlivných lidí. Stejně se bojí likvidace anonymních akciovek, snížení či zrušení dotací na fotovoltaiku, zavedení daně i na poslanecké platy, konce církevního rozkrádání státu v tzv. „církevních restitucích“ atd. atd. Nejsou si jisti, jestli náhodou nesystémový Babiš neuvažuje i tímhle směrem...

Takže?

A tak nastupuje Chovancovo vnitro a jím ovládaná policie a rozvíří se kauza. Jsme svědky zasahování policie do politické scény. A to ne poprvé. Vzpomeňme na odstranění premiéra Nečase. Prý stál v cestě americkému Westinghousu v dostavbě dalších bloků elektráren v Temelínu a Dukovanech. Byl okolo toho velký mediální humbuk, a nakonec je z toho trapná kauza nezdaněných kabelek. Nebo například likvidace dalšího českého premiéra Jiřího Paroubka těsně před volbami nařčením z gangsterismu a pedofilie. Viz Kubiceho zpráva. Směšné, ale na některé voliče ČSSD to zabralo! A co podivnosti kolem zatčení a kriminalizování poslance Davida Ratha? Byl v Poslanecké sněmovně příliš prostořeký a zdatný řečník, na kterého málokdo měl, a tak musel pryč z politické scény. Ne, že by neměl máslo na hlavě. Pravděpodobně ano, ale kdyby ve Sněmovně mlčel či vyl s vlky, určitě by si ho policie ani státní zastupitelství nevšimla. Tohle zneužívání policie v politickém boji je velmi nebezpečné a mrzačí již tak dost okleštěnou a churavou českou demokracii.

Může tak jít o zneužívání policie?

Chovancova policie, státní zástupci a mainstreamoví novináři se snaží snížit Babišův volební zisk. Kalousek hřímá proti Babišovi z obrazovky „své“ České televize i ve Sněmovně, jako by ani nebyl autorem zákona, který dovolil Babišovi a jemu podobným chytrákům zcela legálně podobné kousky jako snižování daňového základu cestou nákupu dluhopisů. Server Aeronet upozornil na nápadnou souvislost mezi Babišovým prohlášením, že lithiová ložiska v Krušnohoří mají být vytěžena státní firmou a nemají být privatizována a vystoupení dalších miliardářů proti Babišovi, které se odehrálo téměř vzápětí. Miliardáři se snaží podle Babišova vzoru vstoupit do české politiky přímo, bez zprostředkování lobistů a zkorumpovaných politiků, a to se svými novými stranami. Běží berluskonizace české politiky. Miliardář Dalibor Dědek (Jablotron) hledá „slušné lidi“ pro STAN. Karel Janeček, vydávaný za filantropa, jehož majetek vznikl stejně podivně jako majetek Sorošův, také založil svou politickou stranu. Spekuluje se o tom, že pokud někdo z voličů teď opustí Andreje Babiše, tak půjde volit zase jen někoho podobného, tedy miliardáře. A najednou to Aeronetu začíná pěkně zapadat do mozaiky...

Mohla policie v této věci zasáhnout dříve?


Policie měla devět let (!) na to, aby v kauze Čapí hnízdo něco podnikla. Projekt kontrolovalo několik orgánů a komisí, a žádná neshledala pochybení. Znalec práva a velký kritik churavého českého soudního systému Zdeněk Jemelík na svém blogu popisuje možnost, že přece jen dojde kauza Čapí hnízdo k soudu a je možné ji soudit podle zákoníku z roku 1964, který byl v době spáchání „zločinu“ ještě platný. Ale to by policie musela předložit takové důkazy, které by to dovolovaly. Jenže ona je pravděpodobně nemá! Takže celá kauza kolem Andreje Babiše může být jen špinavá politická hra, kdy konkurence reprezentovaná několika českými miliardáři a zahraničními zájmovými skupinami se rozhodla obrat hnutí ANO o hlasy a snížit tak jeho politický vliv. A to všechno není v zájmu české občanské společnosti ani naší ekonomiky. Fašismus vystrkuje růžky nejen ze strany Babiše a jeho hnutí, ale i z policejní mašinérie zneužívané dříve ODS (Ivan Langer) a nyní ČSSD (Milan Chovanec) za vydatného přispění mediálního mainstreamu. Proto by měli být lidé při nadcházejících volbách při svém výběru mimořádně ostražití!

Prejav Petra Porošenka na vojenskej prehliadke: „Rusko nielen bojuje s Ukrajinou na Donbase, ale zničilo aj hospodárstvo Ukrajiny“

$
0
0
Eugen Rusnák
27. 8. 2017     HlavnéSprávy
V priebehu osláv 26. výročia nezávislosti Ukrajiny a otvárajúc vojenskú prehliadku na Kreščatiku v Kyjeve prezident Ukrajiny Petro Porošenko zasa spomenul „vinníka všetkých nešťastí Ukrajiny“ – Rusko. Kritikou a obvineniami nešetril… Vo svojom prejavu Petro Porošenko urobil niekoľko „historických objavov““. Podľa neho plán vojny na Donbase a vytvorenie Novoruska bol vypracovaný „v Kremeľskom laboratóriu“. Prízvukoval, že „ruská ríša zla zničila hospodárstvo Ukrajiny“. Popritom, samozrejme, nezabudol na to, aby pochválil… sám seba.


Svoj prejav začal tým, že urobil menšiu PR akciu vlastnej osobe a pochválil sám seba, aký je dobrý prezident, ako šikovne smeruje krajinu do západnej civilizácie a ako perfektne zariadil pre Ukrajinu bezvízový styk s EÚ a podpísanie dohody o asociácii Ukrajiny a Európskej únie. Pateticky vyhlásil, že súčasná Ukrajina má iba jednu cestu – „širokú euroatlantickú diaľnicu, ktorá vedie ku členstvu v Európskej únii a členstvu v NATO…“ Pričom, aby podčiarkol vlastnú a ukrajinskú „európskosť“, nepoužil slovo „diaľnica“ v ukrajinčine, ale nemecké slovo „autobahn“…

„Prvého septembra, presne o týždeň, vstúpi do platnosti dohoda o asociácii medzi Ukrajinou a EÚ, ktorá sa pre nás stane cestnou mapou reforiem,“ zdôraznil. Vyzdvihol, že „v 26. roku svojej existencie Ukrajina zrušila „vízový záves“ s EÚ“. Podčiarkol, že sa tomu procesu, ako aj asociácii Ukrajiny a EÚ, aktívne prekážalo Rusko. Zdôraznil, že aj napriek snahám Moskvy, Ukrajina dosiahla svoje.

Vo svojej „hymne nezávislosti“ Petro Porošenko veľmi často spomínal Rusko a veľa razy podčiarkol, že sa Ukrajine „de facto a de jure definitívne podarilo zrušiť všetky vzťahy s Ruskom“. Niekoľko razy zopakoval, že Rusko – impérium zla nielen bojuje s Ukrajinou na Donbase, ale aj zruinovalo ukrajinské hospodárstvo. Medzitým podčiarkol, že „ruská hybridná agresia“ sa celkom nevydarila a ukrajinské hospodárstvo dosiahlo veľké úspechy. Tieto úspechy však nijako nekonkretizoval…

Takisto niekoľko razy spomenul „kremeľsky projekt – Novorusko“. Tvrdil, že „Rusko neuznáva Ukrajinu v žiadnej forme. Preto si v ruských laboratóriách najprv vymysleli Novorusko a potom si vymysleli aj Málorusko. Čo na to povedať? Nech sa zbláznia, ako len chcú. Ale naša Ukrajina vždy bude úspešná,“ optimisticky vyhlásil ukrajinský prezident.

Pripomenul, že Rusko sa už viac razy pokúšalo zrušiť ukrajinskú nezávislosť. Poukázal na to, že ešte na začiatku minulého storočia sa o to pokúšala, ako podčiarkol, „rusko-boľševická horda“. Prízvukoval, že ruská agresia zjednotila ukrajinskú náciu. Svoj prejav zavŕšil vyhlásením, že Ukrajina bude prekvitať a záleží iba na patriotoch a všetkých obyvateľoch Ukrajiny, ako rýchlo sa to stane.

Ponorky bosorky báchorky

$
0
0

Zdeněk Hrabica
27. 8. 2017
Poslanec Pavel Kováčík dostal za vyučenou od bezradného moderátora v pořadu ČT 24. Dovolil si překročit stanovený limit v hodnocení nynějšího stavu domácího zemědělství. A odvážil se jej srovnat s minulým. Ať bylo jak bylo, poznamenal poslanec, v mnohém stav toho československého rolničení, v naprosté většině družstevního, předčil svou úrovní nynější úroveň. Především v dosažené soběstačnosti a v požadavcích na kvalitu surovin i potravin. I když nebylo banánů. 


Jedno je teď nezvratitelné, české zemědělství chřadne a jeho produkce rapidně klesá. Hrubá zemědělská produkce poklesla jenom od roku 1990 do roku 2010 o 36 procent. Během uplynulých sledovaných dvaceti let se snížily stavy skotu o 61, 5 %, stavy prasat o 60, 1 %, ovcí o 54, 2 %.

Českou populaci v současné době živí zhruba z poloviny zahraniční zemědělci. Markantní poklesy nastaly u nás také v produkci brambor, cukrovky, pícnin na orné půdě a také chmele.

Polistopadový mesiáš v památném, velmi emotivním bouřlivém projevu z budovy pražského Špalíčku v dolní části Václavského náměstí odsoudil slušovické „estebácké nitky“ Agropodniku JZD Slušovice. V čele s Františkem Čubou. Přivolával ďábly čerty na schopného podnikatele. Jásající dav bouřil a odsuzoval slušovickou výrobu pet lahví. S televizním humbukem se dramatik vypravil v gumových holínkách k soukromému zemědělci. Dal okatě najevo, jak se příště a jakým směrem půjde československé zemědělství a jak se bude jeho panování starat o nás všechny - i těch v „králíkárnách“ pražského Jižního Města.

Ještě federální ministr zemědělství, Bohumil Kubát, veřejně u Myslbekovy sochy svatého Václava prohlásil, že navždy odzvonilo českému i slovenskému zemědělství. Plně dostačující bude dovoz potravinářských produktů z celého širého světa. V Čeladné na severní Moravě jsem se při novinářském zájezdu dozvěděl, že někdejší obdělávané a spásané plochy státních statků budou přeměněny v jedno jediné nebo v několik golfových hřišť.
 V Bítovčicích na Českomoravské vysočině vyrazil soukromý sedlák se synem a s dvěma kravkami, zapřaženými do „čerta“ na vyorávku ranných brambor , aby demonstroval tendenci, jakou se má zdevastované československé, české a moravské a slezské zemědělství, napříště dát.

Od rozjásaných regionálních novinářů se mu dostalo obdivuhodné až srdceryvné satisfakce. Fakta jsou nemilosrdná. Zachytil jsem tento relikt „posametové“ – popřevratové doby na dobovou fotografii roku 1992. V Řehořově vykoupil bohatý cizák veškerý družstevní hovězí a vepřový dobytek a ve Vysokých Studnicích se změnila dávná a tradiční ovocnářská školka s ovocnými stromky pro vysokohorské podmínky na úpravnu dřeva pro domácí otop. Hrušky a jablka, švestky a ryngle, třešně a višně, rybíz a angrešt nám přiveze až na místo kanadský zprostředkovatel. Bude nám hej. Budeme mít chléb a hry.

Evropská unie byla ještě odvážnější. Určila podmínky dalšího rozvoje tradičního a po staletí školeného českého zemědělství. Začala vyplácet dotace těm, kdož půdu už desetiletí neobdělávají, pouze půdu udržují. A tento imperativ přísně kontroluje. Poskytuje podporu zemědělství určeného pro bioplynky, pro osevání úrodné půdy kukuřicí a řepkou olejkou. K průmyslovému zneužití. A také k vývozu za humna českého státu. Po vstupu do EU byl zrušen zákon o ochraně zemědělské půdy. Je masově přeměňována na stavební parcely a také pozemky s nejlepší půdní bonitou byly obětovány pro výstavbu montoven, hal a skladů zahraničních a domácích firem. Patříme k evropským zemím s největším úbytkem zemědělské půdy. Vyčleněná půda jenom letos už představuje vcelku kolem dvou set tisíc hektarů. Spotřebitelský trh s potravinami postupně ovládly zahraniční, obvykle nadnárodní obchodní řetězce, jejichž profesionalita a ekonomická síla, podpořená vstřícností odpovědných a hamižných českých politiků a funkcionářů vedla k faktickému zániku českého maloobchodu s potravinami. S požehnáním střídajících se vlád a ministrů zemědělství, (s výjimkou ministrů Josefa Luxe a Jana Fencla) rozhodovali jiní, mnohdy bez jakékoliv odborné kvalifikace.

Jedině tak se mohli v těchto funkcích českých ministrů zemědělství objevit například Petr Bendl a Petr Gandalovič.

Ubývá vody, ubývá půdy pro zemědělské využití.Nepatří nám už všechny přírodní zdroje

Moderátor České televize má svatou povinnost - do výše své lojkajské odměny - umravnit každého rebela nebo kohokoliv, kdo má jiné mínění na stav věci. Naposledy tak učinil s chutí a s gustem vůči poslanci Pavlu Kováčíkovi. Bylo tomu ve čtvrtečním pořadu ČT 24, odvysílaném po 22, 00 hodině 24.srpna 2017.

Poznámka a dotaz moderátora na vyslýchaného respondenta, jestli snad máme v České republice vyrábět i ponorky – to si přemýšlející divák jistě přebere sám a bez komentáře.

Srážka s blbci, jejichž počet roste geometrickou řadou i v České televizi, bolí stejně, jako bolí všude jinde. Snad úlevou může být, že toto stejné mínění skoro po právu sdílí i mladí lidé, někteří dokonce i s tričkem a s nápisem „Fuck of KSČM“, kteří to vše zásluhou výchovy, které se jim dostalo - už nemají na koho jiného všechno svést.

Svádějí to všechno jenom na bolševika. Na tendenčně zvolený synonym veškerého zla a zločinu.Báchorkám už tolik lidí dneska jako včera nevěří.

Strůjci změnili identitu, jsou všude, kam nohou šlápneme, oblečení ve zcela novém převleku. A nynější pachatel, výjimkou nebývá ani někdejší „ukomunista“ nebo jeho potomek, nemá (ani dříve neměl) pokaždé na čele vypálenou hvězdu s kladivem a srpem.

Na koho to ale přece jiného svést?

Na vině je tak pořád jenom a jenom bolševik, komouš, komanč!

Národ se nevyměnil. Karieristé v nových maskách nezmizeli. Ani jejich počet se nezmenšil. Všeho do času. Pokrok se ani v nynější době nezastavil. Jde jenom o to, kdo se v daný moment plácá do břicha a prohlašuje, že se nám dneska žije jako nikdy předtím. Život přece není, jak bychom mohli říct v novodobé frazeologii, jenom o výjezdních doložkách, lustracích, bezpečnostních prověrkách či o největší svobodě, jaká nám odněkud spadla do klína.

Jak komu!

Foto autor

P.C.Roberts: Spiklenecká teorie

$
0
0

26. 8. 2017      PaulCraigRoberts
Ve Spojených státech byl termín „spiklenecká teorie“ přidělen těm vysvětlením, která se liší od vysvětlení, sloužícím vládnoucí oligarchii a establishmentu. Přičemž skutečné spiklenecké teorie jsou právě vysvětlení, předkladána nám vládnoucí třídou. Jsou to to spiklenecké teorie, vytvořené s tím cílem, aby zakryly ono skutečné spiknutí, se kterým naši vládci operují. Tak např. oficiální vysvětlení 11. září 2001 není nic jiného než spiklenecká teorie. Hrstka muslimů, většinou občanů Saudské Arábie, uštědřila supervelmoci větší ponížení a potupu, než jakou připravil David Goliášovi.


Přelstila všech 17 zpravodajských amerických agentur, agentury NATO a Izraele, Národní bezpečnostní výbor, Dopravní bezpečnostní úřad, Kontrolu leteckého provozu a přelstila dokonce i Dicka Cheneyho. Během jediného dopoledne unesli tito Saudové čtyři obří dopravní letadla, zbořili s nimi tři mrakodrapy Světového obchodního centra a zničili část Pentagonu, ve kterém právě probíhalo šetření o tajemně zmizelých 2,3 bilionech dolarů. Načež se kreténi Washingtonu vrhli namísto Saudské Arábie na Afghánistán.

Jde o spiknutí, kterému se dá věřit?

Schopnost několika mladých muslimů takovouto práci odvést je zcela mimo lidské chápání. Tolik selhání amerického bezpečnostního státu by totiž neznamenalo nic jiného než to, že Amerika byla stejně zranitelná po všechna desetiletí Studené války se Sovětským svazem. Takže: kdyby k tak fatálnímu selhání Národního bezpečnostního státu USA skutečně došlo, Bílý dům a Kongres by nejen volaly, ale doslova ječely po potřebě a nutnosti věc vyšetřit. Celá řada lidí by byla okamžitě zatčena a volána k zodpovědnosti za předlouhou řadu bezpečnostních selhání, která katastrofu pomohla uskutečnit.

Avšak nic takového se nestalo. Nikomu nebylo nic vytknuto a Bílý dům celý jeden rok statečně odolával všem naléháním, aby se záležitost prošetřila. Nakonec, aby zavřeli ústa rodinám postižených, se komise k 11. září sešla. Ale jen proto, aby sepsala příběh, který už předtím vyprávěla lidem vláda. A to bylo celé „vyšetřování“.

K čemuž dodejme: Neexistuje jediné svědectví, které by oficiální spikleneckou teorii potvrzovalo. A naopak všechna známá svědectví ji popírají.

Je např. prokázaným faktem, že budova č. 7 se zřítila k zemi zrychlujícím se volným pádem, což znamená, že byla kompletně připravena k demolici. Proč byla připravena k demolici?

Na tuto otázku oficiální odpověď neexistuje.

Termín „spiklenecké teorie“ zavedla do oficiální debaty CIA jako součást plánu diskreditovat lidi skepticky se vyjadřující ke zprávě Warrenovy komise k zavraždění prezidenta Kennedyho. Jakékoli vysvětlení jiné než to, které bylo národu předloženo a které bylo v rozporu se všemi známými svědectvími, bylo prostě označeno za spikleneckou teorii.

Nyní jsou spiklenecké teorie páteří americké zahraniční politiky. Režim prezidenta Bushe ml. proslul např. výjimečnou aktivitou ve spiknutí proti Iráku a Saddámu Husajnovi. Vyrobil falešné důkazy o iráckých zbraních „hromadného ničení“, prodal je celému světu a použil je ke zničení Iráku a k zavraždění jeho vůdce. Obětí spiknutí Obamy a Hillary Clintonové se stala i Libye a její vůdce Kaddáfí, přičemž stejný osud byl přichystán i pro Sýrii a Irán a neuskutečnil se jen díky ruské intervenci.

Dnes kuje Washington nejaktivnější pikle proti Rusku, Číně a Venezuele. Pod záminkou neexistující „iránské hrozby“ umístili Američané své rakety na ruskou hranici, a „hrozbu severokorejskou“ pak využili k instalaci raket na hranici čínskou. Demokraticky zvolený vůdce Venezuely je Washingtonem označován za diktátora a proti jeho zemi byly vyhlášeny sankce.

Ano, každý je dnes pro USA hrozbou. Venezuela, Jemen, Sýrie, Afghánistán jisté kmeny v Pákistánu, Libye, Rusko, Čína, Severní Korea, ale nikdy ne Washington sám. Takže nejvýmluvnější spikleneckou teorií dneška je, že Amerika je kolem dokola obkolesena zahraničními hrozbami. A že bezpečná si není ani před Venezuelou.

Jde o hnutí, do kterého se s chutí samozřejmě zapojily i americké presstitutky a to zejména šířením spiklenecké teorie o tom, že Donald Trump se zapojil do spiknutí Ruska a ruských špionážních služeb, jehož cílem bylo ovlivnit americké prezidentské volby a nasadit Trumpa – ruského agenta – do Bílého domu.

Pochopitelně, jde o spikleneckou teorii, kterou nepodporuje jediný důkaz, ale žádného není ani zapotřebí. I tak totiž výtečně slouží zájmům vojenskobezpečnostního komplexu, demokratické straně, neokonzervativcům, a umožňuje presstitutkám prokázat svým pánům svoji otrockou oddanost. Protože pravda je, že jejím nekonečným opakováním se lež stává pravdou.

Spiknutí ovšem skutečně existuje a je to spiknutí proti americkému lidu. Pracovní místa byla v zájmu dalšího obohacení nejbohatších vyvezena do zámoří, a lidé, ve snaze udržet si dosavadní životní standart, upadli do dluhů. Jejich úsílí zastavit svůj úpadek zvolením prezidenta, který mluvil jejich hlasem, zlikvidovala však před jejich očima jak zkorumpovaná média, tak vládnoucí třída.

Dříve nebo později těm lidem svitne, že jim nezbývá nic jiného než násilná revolta. Ale na její provedení bude nejpravděpodobněji už příliš pozdě.

Jestliže bude někde na zemi svoboda ještě existovat, nebude to ve světě západním. Bude to v Rusku a v Číně, které povstaly z opaku svobody a hodnotu svobody tedy nejlépe znají. A bude to též v zemích Jižní Ameriky, jako jsou Venezuela, Ekvádor a Bolivie, které dnes za svou nezávislot musí s americkými utlačovateli tvrdě bojovat.

Jak historikové nedbalí svých kariér začínají dnes psát: prvotní lekcí historie je, že vlády své národy podvádějí. Což lze pro náš svět západní obměnit takto: Vlády jsou spiknutími proti svým lidem.

Vybral a přeložil Lubomír Man
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live