Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Herecké hostiny versus snědený krám

$
0
0

Karel Sýs
28. 8. 2017
Už i režimní kritikové si stěžují na české televizní stanice, že neúnavně obracejí televizní seriály. Kritizují samozřejmě jen ty závadné: Nemocnici na kraji města, Chalupáře, Byl jednou jeden dům, Hříšné lidi města pražského, Malý pitaval z velkého města, Sanitku… Podobně by mohli vyčítat věčné repetice obou Andělů, Majora Zemana, Dobrého vojáka Švejka, Pěničky a Paraplíčka… Kupodivu mlčí o polistopadových škvárech, které na obrazovce obíhají jako na běžícím páse.


Jenže takoví Hříšní lidé – to byly herecké hody! Herci opravdu hráli, zřetelně vyslovovali, ale hlavně – měli co hrát. Zápletky se neopakovaly, krev tekla jen za scénou, a i ty vraždy byly tak nějak laskavé.

Kriminálkou Anděl nás krmí den co den. Chápu – ministr operetní armády se před volbami musí zviditelňovat až do totalitního zblbnutí. Jenže má všehovšudy jen tři herecké polohy: nakloní hlavu k rameni, podepře si skráň dvěma prsty a v okamžiku rozluštění dramatu si mne chřípí. Jeho souherci jsou taky jen figurky. Není jim slova rozumět, zřejmě je nestačili naučit, že slabiky se nepolykají. Abychom jim však nekřivdili. Nemají prostě co hrát a to se na výkonu hned pozná.

Jistě nečekáme Hamleta ani Revizora, ale schémata jsou nesnesitelně prostoduchá, stále stejná jako jídelní lístek v dnes tak vysmívaných školních kuchyních. (Kam se však na ně postmoderní dramaturgie hrabe!) Když už jsme u gastronomie – podobají se jako vejce vejci. Spíš jako pouk pouku. Krve ovšem teče víc než z krevní tučnice!

Čtenáři se snad neurazí, řeknu-li, že z režimních hoven bič neupleteš!

Pouk = zkažené vejce, pukavec

Pokračující nejasnosti ve vyšetřování útoku v Manchesteru s vazbami na MI6 a CIA

$
0
0
29.8.2017 Agentura EXANPRO

Působení zpravodajských služeb - Doplňující analýza a hodnocení (12028)

Zpravodajský produkt volně navazuje a doplňuje krátkou analytickou reakci 11047 „Ukázka nejasností ve vyšetřování teroristického útoku ve Velké Británii“. K nejasnostem ve vyšetřování* a pozadí teroristického útoku* spáchaného v Manchesteru 22. května 2017 přib
ývá zvláštní vazba na britskou zpravodajskou službu MI6* (SIS*), britskou kontrazpravodajskou* službu MI5* („The Security Service“) a americkou zpravodajskou službu CIA*. 


Manchester Arena 22.5.2017 - 22 mrtvých

Kořeny této vazby sahají zhruba do poloviny 90 let, kdy vznikla tzv. „Libyjská islámská bojová skupina“, v anglickém názvu známá jako „Libyan Islamic Fighting Group“ (LIFG), přičemž osoba označená za pachatele útoku v Manchesteru byl britský občan libyjské národnosti Salmán Abedí (zahynul ve věku 22 let během útoku s použitím improvizovaného výbušného zařízení* – IED), jehož otec Ramadán Abedí a další příbuzní byli členy LIFG.

Atentátník Salman Abedí zachycený kamerami v noci pár desítek minut před útokem.

Příslušníci militantního uskupení LIFG měli už od svého zrodu (přesněji ještě před svým zrodem) napojení na zahraniční zpravodajské služby, bez jejichž podpory by nemohli působit na území Libye. Podpora ze zahraničí byla pochopitelně prováděna s určitým záměrem, a to především ve prospěch zahraniční politiky USA. Američtí představitelé již v 90. letech usilovali o jisté změny na Středním/Blízkém východě a v severní Africe, tedy v oblasti známé pod akronymem „MENA“ (Middle East and North Africa). Zesílené úsilí o provedení změn v prostoru MENA mělo svoji časovou souvislost s rozpadem Sovětského svazu (1991) a oslabením této velmoci, která se musela soustředit na vnitřní záležitosti a řešení situace ohledně tehdejších zanikajících sovětských socialistických republik. Této situace hodlali Američané využít k rozšíření své sféry vlivu ve světě (spojené s kontrolou nad klíčovými geografickými prostory) na úkor sféry ruské a připravit si výhodné podmínky pro následné soupeření s Ruskem.

Poznámka: Útvar LIFG mohl během svého působení měnit název nebo organizační strukturu, což ale není v tomto dokumentu to podstatné. Důležitá je vazba mezi zpravodajskými službami západních zemí (potažmo zahraniční politikou USA a Velké Británie) a libyjskou militantní opozicí, ať už to byla LIFG, její nástupnická organizace, nebo jiná opoziční skupina. Pro zjednodušení budeme v tomto zpravodajském produktu používat označení LIFG jako všeobecného názvu pro libyjskou opozici. Podrobnosti ohledně vzniku a vývoje militantních či povstaleckých skupin včetně LIFG jsou předmětem jiných odborných dokumentů.

Hlavním cílem LIFG bylo změnit režim v Libyi, v jehož čele stál Muammar Kaddáfí – nevyzpytatelná osoba pro naplňování zahraniční politiky USA v prostoru MENA v rámci soupeření s Ruskem. Zahraniční podpora směrem k LIFG byla tedy více než jasnou věcí. Dokonce lze ze zpravodajského hlediska odhadovat, že první impuls pro vznik LIFG mohla dát americká CIA a její „asistenční“ britská služba MI6. Zpravodajské služby CIA a MI6 cvičily příslušníky LIFG na svých územích a ve třetích zemích a pomáhaly jim operovat v Libyi. Také sledovaly libyjskou diasporu ve světě k výběru vhodných členů LIFG (Američané provádějí podobnou činnost i v případě jiných zemí, v nichž se snaží ovlivnit politický vývoj nebo přímo změnit režim).

Od svého počátku měla LIFG napojení na al-Kájdu, neboť mezi prvními členy LIFG byli Libyjci, kteří bojovali proti sovětským jednotkám v Afghánistánu po boku nebo uvnitř skupin al-Kájdy (v prvních letech sovětské invaze ještě pod označením Makhtab al-Chidamat, zkráceně MAK [z anglického přepisu Maktab al-Khidamat], což bylo uskupení, na jehož založení se podílel Usáma bin Ládin, jenž později v roce 1988 založil organizaci al-Kájda). Na1 Mohammed Emwazi byl britský Arab původem z Kuvajtu. Příslušníci MI5 ho několikrát vyslýchali a v roce 2010 ho v Británii zadrželi a nedovolili mu odcestovat do rodného Kuvajtu. Avšak i přesto Emwazi na počátku roku 2012 odcestoval z Británie do Sýrie, kde se později připojil k ISIS. V řadách ISIS se stal známým jako popravčí zahraničních rukojmích. V listopadu 2015 byl zabit při společné americko-britské operaci s použitím bezpilotních vzdušných prostředků, jež provedly úder v prostoru syrského města Rakka. Emwazi dříve tvrdil, že ho MI5 chtěla naverbovat.pojení na al-Kájdu se rozšiřovalo i mezi novými členy LIFG, kteří neměli bojové zkušenosti. Tento vývoj uvnitř LIFG ale zástupcům USA a Velké Británie nevadil, jelikož prvořadým cílem bylo změnit režim v Libyi v jejich prospěch a taktéž využít LIFG v dalších činnostech v celém prostoru MENA (příkladem je souvislost s pozdějším vznikem tzv. „Islámského státu v Iráku a Sýrii“ – ISIS). Spojené státy měly ostatně vlastní „spřátelenou“ zkušenost s al-Kájdou či její předešlou organizací během zprostředkované podpory takovýmto skupinám v době invaze sovětských vojsk do Afghánistánu.

V průběhu několikaletého působení LIFG (od roku 1995) a neúspěšných operacích proti režimu bylo některým členů LIFG, kteří se ve své činnosti pohybovali mezi Velkou Británií a severní Afrikou, umožněno usadit se ve Velké Británii, kde však byli stále organizováni do libyjského odboje. Největší libyjská komunita se nachází právě v Manchesteru a celkem ve Velké Británii žije asi 16 000 Libyjců (všichni ale nemohou být spojováni s LIFG). Pachatel útoku Salmán Abedí se narodil v Manchesteru v prosinci 1994. Jeho otcem je Ramadán Abedí, jenž v roce 1993 ve funkci libyjského bezpečnostního důstojníka uprchl do Saúdské Arábie, když se připravovalo jeho zatčení za spolupráci s islamisty. Po necelém roce se přemístil do Velké Británie.

Ramadan Abedí - otec atentátníka

Po teroristických incidentech v USA uskutečněných 11. září 2001 a obvinění al-Kájdy zesílil tlak také na ostatní militantní organizace, jež by mohly mít napojení na al-Kájdu. Nakonec byla LIFG jako teroristická organizace ve Velké Británii zakázána, což ale bylo pouze politické rozhodnutí navenek a nijak to neomezovalo aktivity zpravodajských služeb pro účely britské zahraniční politiky ve spojení s USA. LIFG tak byla nadále připravována a v roce 2011 využita ke svržení režimu v Libyi, což souviselo s podporou povstalců v Sýrii, kteří na počátku roku 2011 zahájili organizování protestů a násilností, jež později přerostly v ozbrojený konflikt. Jedním z cílů vojenské výpravy Západu proti libyjské vládě bylo totiž zabránit možnosti, aby se Libye v budoucnu stala zázemím pro ruskou zahraniční politiku v Africe a zadním podpůrným dvorkem pro politiku na Blízkém východě včetně Sýrie (dalším cílem bylo získávat africké bojovníky pro operace na Blízkém východě a v Evropě). Paradoxem v počínání Západu v podpoře libyjských povstalců je, že režim Muammara Kaddáfího tvořil v severní Africe bariéru proti al-Kájdě a tím i přesunu různých bojovníků a zbraní. Představitelům členských zemí Severoatlantické aliance a Evropské unie však nevadilo, aby podpořili jeho svržení a podíleli se tak na destabilizaci značné části severní Afriky, čímž navíc přispěli k bezpečnostnímu ohrožení evropských zemí.

Ramadán Abedí zůstal po svržení Kaddáfího režimu v Libyi a měl působit pro bezpečnostní síly v Tripolisu. Do Libye se vrátila i část jeho rodiny. Syn Salmán Abedí nastoupil v roce 2014 na univerzitu v Manchesteru a do Libye opakovaně cestoval, stejně jako jeho otec opakovaně cestoval z Libye do Británie (Salmán údajně navštívil i Sýrii). Avšak v roce 2016 z univerzity odešel a v květnu 2017 byl určen jako pachatel „bombového“ teroristického útoku. Salmán Abedí neměl údajně žádné potíže jak ve studiích, tak v osobním životě. Na druhou stranu byl uzavřený, vyhýbal se společnosti a podle lidí z jeho okolí dával svým chováním v posledních měsících najevo své sympatie k ISIS. Britská služba MI5 dokonce obdržela několik hlášení o podezřelém chování Salmána Abedího přímo z libyjské komunity.

Primární odpovědnost za bezpečnostní incident v Manchesteru nesou zpravodajské služby MI6 a MI5 a taktéž britská vláda, jež je odpovědna za jejich řízení. I když je zde nesporná odpovědnost v nebezpečné podpoře zahraniční militantní skupiny ze strany MI6 a v nekonání ze strany MI5 při ohlášení podezření, vyvstává otázka, zda se jednalo o selhání zpravodajských služeb, anebo o záměr, v němž Salmán Abedí sehrál roli nastrčené a zmanipulované osoby pro vyšší cíle. Pokud v tom nebyl vyšší zájem, kterým Britové ve své zahraniční politice a ve prospěch Američanů překypují, měla nastat ve zpravodajských službách personální opatření za nedbalý přístup jejich vedoucích pracovníků. Nic se ale nestalo, což vyvolává pochybnosti o pozadí útoku a o tom, co měl útok skutečně rozpoutat.

Hašim Abedí - bratr atentátníka

Zvláštní roli sehráli Američané, kteří přispěchali se svými informacemi k případu, přičemž ignorovali, že vyšetřování vede britská strana, která tak měla výhradní právo na uvolňování veškerých informací k případu. Američané byli rovněž velmi dobře obeznámeni se situací rodinných příslušníků Salmána Abedího v Libyi, kde byli v Tripolisu libyjskou policií zadrženi Ramadan Abedí (otec pachatele Salmána) a bratr pachatele Hašim Abedí (nar. v roce 1997). Američané znali i důvody jejich zadržení a podrobnosti jejich výpovědí, což vede k závěru, že činnost libyjských úřadů sami iniciovali přes své pracovníky v Libyi, kteří tam spolupracují s místními složkami (v Libyi působí příslušníci amerických speciálních sil, zpravodajští důstojníci ze CIA a DIA* a američtí kontraktoři ze soukromých bezpečnostních agentur* – PSC* najatí Ministerstvem obrany USA a Ministerstvem zahraničních věcí USA). Ramadan je podezřelý ze spolupráce s al-Kájdou a Hašim z napojení na ISIS. Vyvstává tak další otázka, zda měl útok v Manchesteru něco ovlivnit v Libyi, k čemuž mohlo přispět i zdánlivě neprofesionální uvolňování informací, které mělo co nejrychleji usměrnit vyšetřování potřebným směrem a nastartovat požadovaný vývoj situace. K tomu je nutné doplnit, že Libye se stává novým zázemím ISIS, a to s patřičnou zahraniční podporou.

Poznámky o přesunu ISIS do Libye byly uvedeny již 7. dubna 2016 v produktu 13002(„Proti tzv. Islámskému státu (ISIS/ISIL), jenž používá teroristické praktiky, není veden plnohodnotný boj, ale jen jakási činnost, která má boj napodobit. Jsou to tedy bojové aktivity s omezeným cílem, které poskytují islamistickému gangu možnost nejenom přežít, ale nadále provozovat své obchodní a propagandistické praktiky, popřípadě se přemístit z exponovaných míst Iráku a Sýrie do severní Afriky v čele s Libyí.“) a 16. srpna 2016 v produktu 11020(„Pokud bude Islámský stát v Iráku a Sýrii poražen, nebude to jeho konec, jelikož vedení IS se postupně a se zahraniční podporou přemísťuje do Libye, kde jsou vytvářeny podmínky pro jeho další působení. Vytvářené podmínky jsou především v podobě ničení možné konkurence.“).

Kromě libyjské komunity byly britské bezpečnostní složky o Abedího rodině předem informovány také z americké strany, což však nečiní žádný rozdíl v tom, že britské služby musely mít dostatek informací z vlastních aktivit směrem k libyjské diaspoře a ze sledování komunikace mezi Velkou Británií a zeměmi rozvrácenými ozbrojeným konfliktem. Pokud zpravodajské služby sledují telefonní komunikaci, tak se zaměřují právě na spojení podezřelých osob s destabilizovanými zeměmi, což je jedno z opatření v předcházení násilné trestné činnosti v podobě terorismu. V Británii pro tuto činnost existuje specializovaná zpravodajská služba GCHQ*. Je tedy podivné, že by zpravodajci nevěděli o telefonátech Salmána Abedího do Libye, jenž krátce před útokem mluvil s otcem a poté i s matkou, jíž údajně prosil o odpuštění. Panuje tedy stejná a trvalá otázka na to, jaká byla v tomto tragickém incidentu role zpravodajských služeb. Otázka je závažnější v tom, že po útoku v Manchesteru hlásají představitelé britských zpravodajských služeb, že mají ve své zemi až 23 000 „džihádistů“ připravených zemřít a zabíjet pro Alláha. Proč ale s tímto počtem radikálů přicházejí až po útoku v Manchesteru? Čím byl tento útok zvláštní, že náhle po něm vědí bezpečnostní síly o početním problému s radikály? A proč toto číslo nevěděly a nehlásaly již před útokem? A proč tak náhlý křik o množství radikálů, když celé roky britské úřady umožňovaly poměrně volný pohyb osob a především příslušníků exponovaných národností mezi Velkou Británií a destabilizovanými zeměmi? (Salmán před útokem navštívil jak Libyi, tak Sýrii.)



Některé z obětí teroristického útoku v Machester Arena 22.5.2017
Pracovní přístup a postupy zpravodajských služeb před útokem a po útoku vykazují jistá podezření a dotaz na to, o co vlastně zpravodajské služby usilovaly před útokem a o co usilují nyní. To je ale prostor pro novináře a jejich otázky. Situace ohledně britských zpravodajských služeb a jejich aktivit v zahraničí evokuje rovněž otázku, jak to vlastně bylo s osobou označovanou jako „džihádista John“ (vlastním jménem Mohammed Emwazi).1

- - -




Zpravodajské produkty, které analyticky podporují závěr o ISIS jako zahraničním projektu:

1 Mohammed Emwazi byl britský Arab původem z Kuvajtu. Příslušníci MI5 ho několikrát vyslýchali a v roce 2010 ho v Británii zadrželi a nedovolili mu odcestovat do rodného Kuvajtu. Avšak i přesto Emwazi na počátku roku 2012 odcestoval z Británie do Sýrie, kde se později připojil k ISIS. V řadách ISIS se stal známým jako popravčí zahraničních rukojmích. V listopadu 2015 byl zabit při společné americko-britské operaci s použitím bezpilotních vzdušných prostředků, jež provedly úder v prostoru syrského města Rakka. Emwazi dříve tvrdil, že ho MI5 chtěla naverbovat.

* Definice termínů a stručný popis zpravodajských organizací jsou objasněny v produktu „ZPRAVODAJSKÝ VÝKLADOVÝ SLOVNÍK - sjednocená verze“.

Zpravodajský produkt 12028
Doplňující analýza a hodnocení
© 2017 Agentura EXANPRO

Putin dobývá Arktidu, na tahu je Trump

$
0
0
29.8. 2017   První zprávy
Ruský tanker Christophe de Margerie, vezoucí zkapalněný plyn, jako první komerční plavidlo, proplul Arktidou bez doprovodu ledoborce.Komerční plavidlo, speciálně upravené pro plavbu v Arktidě, překonalo historický milník, kdy naplnilo touhu mnoha generací o kratší a rychlejší trase mezi Atlantickým a Tichým oceánem, píše se v článku New York Times.

Rychle ztenčující se polární ledový příkrov otevřel obrovské možnosti pro rychlejší přepravu buď po trase Severního moře přes Rusko nebo severozápadní průchod přes Kanadu a Aljašku, stejně jako přístup k obrovským zásobám ropy, plynu a nerostů, které mohou být snadněji dosažitelné.

Plavba Christophe de Margerie je velkým triumfem pro ruského prezidenta Vladimira Putina, který dal prioritu Arktidě a vývozu zkapalněného zemního plynu do Asie. Tanker uskutečnil cestu z Norska do Jižní Koreje v čase o třetinu kratším než při obvyklé cestě přes Suezský průplav.

Zkrácení cesty z Atlantiku do Pacifiku také znamená, že lodě spálí méně paliva. Ale více námořní dopravy v oblasti Arktidy také vytváří nové hrozby pro celé teritorium. Energetické zdroje v oblasti vytváří nové napětí mezi zeměmi této oblasti.
Možný konflikt v Arktidě zatím jenom doutná
Po ratifikaci Úmluvy OSN o mořském právu má stát 10 let na podání žádosti o rozšíření svého území o zónu do vzdálenosti 370 km od svého pobřeží. Kvůli tomu Norsko (ratifikovalo v roku 1996), Rusko (ratifikovalo v roce 1997), Kanada (ratifikovala v roce 2003) i Dánsko (ratifikovalo v roce 2004) vytvořily projekty, ve kterých požádaly o rozšíření svého území.

2. srpna 2007 se dva ruské batyskafy MIR-1 a MIR-2 poprvé v historii ponořily na dno oceánu pod severním pólem, kde umístily ruskou vlajku vyrobenou z nerezavějící titanové slitiny. Tato mise byla vědeckou expedicí, ale umístění vlajky podnítilo starosti okolních zemí o ovládnutí ropných ložisek v této oblasti.

Ministři zahraničních věcí a další oficiální zástupci Kanady, Dánska, Norska, Ruska a USA se 28. května 2008 setkali ve městě Ilulissat na Arkticko-oceánské konferenci, kde ohlásili Ilulissatskou deklaraci.
Je pravděpodobné, že úspěch ruského tankeru změní postoj Donalda Trumpa k dohodě o klimatu

Dobrá zpráva o České republice nebo děsivá zpráva o střední a východní Evropě?

$
0
0

Petr Tomek
28.08. 2017     AteistéČR
Letos v červnu zveřejnil Pew Research Center svůj výzkum religiozity ve střední a východní Evropě. Česká republika v něm vyšla jako nejateističtější a zároveň nejméně pověrčivá země ve sledovaném regionu. Zatímco církve začaly tradičně lkát nad nízkou spiritualitou a úpadkem kultury, ateisté to většinou považovali za důkaz vyspělosti. Možná to ale není až takový důvod k oslavě.


Pokud se podíváte na mapku, zjistíte, že Česká republika je skutečně ostrovem ateismu obklopeným z východu zálivem silně religiózních států od Polska po Chorvatsko. To, co není vidět na západ od nás je také mnohem větší podíl věřících i když rozdíl není už tak propastný.

Pro srovnání je zde mapka podle údajů Eurobarometru (ten není zrovna znám důslednou metodikou, berte tedy s jistou rezervou) z roku 2005:

Poměr věřících ve státech Evropy podle Eurobarometru 2005






Nábožensky nezařazených je u nás 72%. Ateisty v širším slova smyslu (obecně nevěří v existenci Boha) je 66% Čechů, ale pouze 25% říká že slovo „ateismus“ vystihuje jejich postoj v otázce náboženství, 46% je spíš nábožensky chladných (označují jej jako „nic konkrétního“).

PEW udává procenta věřících v okolních zemích výrazně vyšší, než Eurobarometr před dvanácti lety. Pokud bychom mu měli věřit, znamenalo by to, že podpora náboženství v zemích Východní a střední Evropy viditelně stoupla.

Výzkum PEW poměrně podporuje předpoklad, že Češi budou mnohem více zastávat názory, které jsou pro tuto oblast spíše minoritní. A je to tak. ČR vede v podpoře legálních interrupcí (84%) a stejnopohlavních manželství (65%). Zároveň více než polovina z nás nechodí na bohoslužby (55%) ani se nemodlí (68%).


Radost nad tím, že jsme opravdu nejateističtější země Evropy nám mohou pořádně zakalit další údaje.

Zatímco v reálnou existenci pekla věří u nás jen 19% lidí (což ovšem fakticky stále znamená poměrně vysoké číslo, když uvážíme šílenost takové představy), medián regionu je 54%. Ano, ve Východní Evropě věří na peklo (to s čerty!) každý druhý! V Chorvatsku a Polsku by to byli dokonce 3 lidé z pěti. (Chorvatsko 60%, Polsko 62%)

Dotazy na další pojmy, které většinou spojujeme s náboženstvím ukazují, že za ateisty v užším slova smyslu můžeme považovat opravdu přibližně jen těch 25 %.

Tabulka hodnotící víru v další iracionální pojmy svázané s náboženstvím (shora): existenci duše, osud, zázraky, nebesa, působení magie nebo čarodějnictví, reinkarnace, uhranutí, peklo

Mnoho našich intelektuálů žije v iluzorním světě, v němž si představují, že křesťané chápou text Bible zpravidla symbolicky, asi jako Václav Hořejší. S tím se můžeme pouštět do sporů interpretujících dějiny či symboliku náboženských textů. Ve skutečnosti ale s většinou věřících v tomto regionu ani takovou diskusi vést nemůžeme, protože pokud bychom začali dialog stylem „já vím, že nevěříš doslovně na dědečka na obláčku“ můžeme velmi tvrdě narazit. Spousta z nich právě na takového dědečka totiž zřejmě věří. Není to o nic uhozenější představa, než víra v reálnou existenci pekla.

Možná bychom tedy konečně měli brát vážně to, když nám věřící spoluobčané s neskrývanou radostí popisují pekelná muka, která nás údajně po smrti očekávají, ne proto, že by nás snad něco takového opravdu čekalo, ale protože věří, že nás takové utrpení opravdu čeká a co víc, že si to za svou nevíru zasloužíme.

Stejně tak s největší pravděpodobností skutečně věří dalším podivným věcem, jako třeba tomu, že do našeho stále života zasahují nehmotné bytosti – andělé a démoni – nebo že bohu nesympatické sexuální aktivity způsobily zničení Sodomy a Gomory. Měli bychom opravdu brát vážně, že na náboženském vyznání závisí rozhodování našich politiků, soudců, lékařů…


Reálný svět kolem nás je prostě o něco více šílený, než co nám naznačovaly zkušenosti se sofistikovanou vírou teologů a věřících vědců.

Vojaci Bulharska, členskej krajiny NATO odmietli strieľať na “ruské cieľe”

$
0
0

29. 8. 2017      HlavneSpravy
Aká neistá je situácia v Aliancii NATO, ukazuje najnovšie cvičenie s názvom “Noble Jump”, ktorého sa zúčastnilo Albánsko, Bulharsko, Veľká Británia, Grécko, Španielsko, Lotyšsko, Holandsko, Nórsko, Poľsko, Rumunsko a USA. Počas nácviku strelieb bulharskí vojaci a ich nadriadení odmietali strieľať na ciele, ktoré boli pomaľované ruskými insígniami. Po starostlivom preskúmaní cieľov, bulharskí dôstojníci dospeli k záveru, že ciele sú označené tkaninou vo farbách ruskej vlajky a nariadili svojim vojakom, aby nestrieľali.


Napriek tomu, že Bulharsko je členom NATO, odmietlo v roku 2014 inštalovať na svojom území americký systém THAAD pretože tento systém je namierený proti Rusku.

O rok neskôr, v roku 2015, sa Bulharsko odmietlo pripojiť k námornej skupine Čierne more, ktorá mala pozostávať z Turecka, Bulharska, Ukrajiny a Rumunska, a jej úlohou malo byť “zdržiavanie” Ruska. Skupina sa nikdy nesformovala, pretože Turecko zmenilo svoje smerovanie a momentálne upevňuje svoje geopolitické spojenectvo s Ruskom.

Bulharskí analytici tvrdia, že iba absolútny blázon by mohol súhlasiť s hosťovaním amerických rakiet na svojej pôde. Konkrétne počas konfliktu medzi USA a Ruskom, Moskva najskôr eliminuje americké zbrojné systémy, ktoré sú rozmiestnené v Európe, čím sa tieto krajiny stanú hlavným cieľom ruského taktického nukleárneho úderu. Zdá sa, že Rumunom to zatiaľ nikto nepovedal.

NATO sa na prvý pohľad javí ako tiger, avšak iba papierový. Napriek tomu, že USA na cvičiskách predvádzajú show, v skutočnom konflikte aspoň polovica európskych členských krajín NATO by odmietla americké rozkazy a nezúčastňovala sa konfliktu s Ruskom. Američania si to plne uvedomujú, čo je pravdepodobne dôvod, prečo dosiaľ nezačali vojnu s Ruskom.

Oxytocin ve spreji nás nikoho milovat nedonutí

$
0
0
Ivan David
27. 8. 2017       Parlamentní listy
Nedávno publikovaný článek na Parlamentních listech ZDE, referoval o experimentech, jejichž smyslem bylo dosažení vstřícnosti k imigrantům pomocí hormonu oxytocinu. Kolem každé výzkumné studie je třeba vznést řadu otázek. První je nutně PROČ zkoumat právě toto, tedy otázka účelnosti, další otázka se musí týkat přiměřenosti nákladů, další naděje, že je možno dospět k užitečným výsledkům, další, zda je použitá metodika vhodná k testování hypotézy. A samozřejmě je nutno vnímat etická hlediska.


Základní otázka PROČ, by měla vést k znepokojení. Kdo si takový výzkum vymyslel, a čí „společenské objednávce“ chtěl vyjít vstříc. Není to tak, že „vědec“ hledal cestu jak sehnat peníze na provoz své laboratoře a předpokládal, že s tímto tématem se ke grantovým prostředkům dostane? Nebo tak, že byly k dispozici grantové peníze na „výzkum“ jak dosáhnout pozitivního postoje veřejnosti k imigrantům? Tyto výzkumy jsou drahé. V našich podmínkách bych náklady odhadl na řádově několik miliónů, v Německu pětkrát tolik.

Je prvořadým zájmem Německa dosáhnout vstřícnosti k imigrantům? Asi ano. Pokud Německo reprezentují lidé, kteří chtějí společenský rozklad, tak zřejmě ano. Ty grantové peníze přece někdo musel schválit, stejně jako další obrovské peníze na podporu imigrace, řešení a utajování následků.

Má-li jít opravdu o pomoc chudákům, není na místě řešit spíš příčiny jejich bídy a ty odstraňovat? Zřejmě ale má být dosaženo toho, aby příval imigrantů nenarazil na odpor. Jde o to odpor zlomit. Oblafnout veřejnost. Mediální masáž nestačí.

Oxytocin není důležitý jen pro hladký průběh těhotenství, porodu a kojení, zdárný průběh soulože, ale také k zesílení pozitivního vztahu mezi jedinci, nejen u zvířat, ale také u zvířete zvaného člověk. Jenže ten řetězec devíti aminokyselin vzniká v organismu a „má“ zvyšovat naději na přežití populace. Uměle ho lze aplikovat například v nosních kapkách, tedy těžko tak, aby o tom jedinec nevěděl, nelze ho aplikovat v pitné vodě nebo potravinách. Nikdo tedy nemůže myslet vážně, že by aplikace oxytocinu mohla změnit společenskou atmosféru.

Výsledky německého experimentu jsou zřejmě slabé. Oxytocin statisticky prokazatelně funguje, ale málo. Studie ukazuje, že oxytocin i u lidí může trochu měnit vztahy a postoje, to není nic zcela nového. Praktické uplatnění pro ovlivnění postoje k imigrantům není v širším měřítku možné. Lidé budou i nadále vycházet ze svých zkušenosti. Všechny důležité informace nebude možné utajit.

„Pokusy na lidech“ se samozřejmě běžně provádějí. A nejenom výzkumně. Celá politika a mediální manipulace jsou „pokusy na lidech“. Výzkumníci musejí testovat léky pro lidi v poslední fázi výzkumu na lidech. Když je o léku známo dost, aby riziko bylo minimální. V experimentální psychologii se také dělají pokusy na lidech, a samozřejmě i jinde, kde je člověk jako objekt výzkumu nenahraditelný.

Všichni manipulujeme. Nelze nemanipulovat. Jednáme tak, abychom dosáhli cíle. I v mezilidských vztazích. Politici musejí manipulovat veřejností, bez toho nelze dosáhnout skupinového zájmu, který reprezentují. Mají na to média. Ta sloužila manipulaci vždy. Každá informace je manipulativní už proto, že je nutně neúplná. Nezávislá media existují jen proto, že ta závislá nejen přímo lžou, ale i manipulativně zamlčují. Nezávislá média manipulativně sdělují to, co závislá zamlčují.

Psychologická manipulace je, myslím, do jisté míry přijatelný prostředek, i když není ničím jiným než podvodem, využitím znalosti cizí neznalosti. Používání chemických a jiných technických prostředků je už pro mne těžko přijatelné (i když samozřejmě papírová i elektronická média jsou také technické prostředky).

Celý problém je v tom, že těm, kteří chtějí vládnout, vadí, že část veřejnosti má informace a dokonce poměrně samostatně myslí. Udělejme všechno pro to, aby to tak zůstalo. Nedovolme monopol na informace.

Snaha manipulovat nejen jednotlivými lidmi ale i veřejností byla, jest a bude. To, co by mohlo být v budoucnu omezeno, je možnost čelit pokusům o manipulaci. Chovancové a Jandové jsou zatím směšní. Existují jenom proto, že monopol na informace neexistuje. Horší by to bylo, kdyby vládcové cenzory už nepotřebovali.

Krymský most odplul

$
0
0

29. 8. 2017, Petr Ďoubalík


Stavba Krymského (Kerčského) mostu, který spojí kavkazský břeh s Krymem, běží podle plánu a v posledních 2 dnech byla obzvláště napínavá. Na své místo byl odpraven 6 tisíc tun těžký železniční oblouk a poté zdvižen o 35 metrů výš na pilíře. Tento prostor pod mostem bude umožňovat proplouvání lodí.





Stavbaři čekali na počasí a to jim nakonec opravdu přálo - moře bylo klidné jako rybník na jihu Čech. Všichni, kdo stavbu století sledují, znali tuto operaci z počítačových simulací, ale teď se virtuální realita stala skutečností. V noci na dnešek zdvihali konstrukci rychlostí 5 m/hod a v této chvíli už "sedí" na pilířích. Na řadě bude přeprava silničního oblouku, ten je lehčí a zkušeností více, tak zbývá držet palce, aby se to také povedlo.
Železniční oblouk, smontován na břehu a dopraven na místo po vodě na speciálních pontonech (simulace)
Připlutí na místo (simulace)

Hotovo, oba oblouky na pilířích (simulace)

Skutečnost 29.8.2017 za úsvitu

Ačkoli česká média tuto stavbu dost ignorují a ukrajinská tvrdí, že vůbec neprobíhá, je paradoxně obtížné vybrat z obrovského množství videí ta nejzajímavější. Pokusil jsem se o to. Zájemci mohou třeba na YouTube zadat do vyhledávače:
Крымский мост
a naleznou nové a nové dokumenty.

Celkově bude Krymský most dlouhý 19 km, v konci roku 2018 bude otevřena automobilová část, v roce 2019 železniční.

Jedna z posledních počítačových vizualizací (201707), 2 minuty:
Simulace přepravy oblouku:


"Reklama" na celý most:
A teď realita: přeprava mostovky ještě po souši (4 minuty):
Odplutí "železnodarožnoj arki" 28.8.2017:
Zdvih "arki" (noc na dnešek):
Montáž "arki" na pilíře (dnes):

"Nejlepší reklamu by bylo těžké vymyslet": expert odhalil tajemství úspěchu ruských systémů protivzdušné obrany S-400 ...

$
0
0
29. 8. 2017     zdroj
V rozhovoru s listem Kommersant sdělil ředitel Federální služby pro vojensko-technickou spolupráci Dmitrij Šugajev, že finální smlouva mezi Ruskem a Tureckem o dodávkách systémů protivzdušné obrany S-400 Triumf ještě není podepsána, ale dohod o všech hlavních bodech již bylo dosaženo. Zároveň poznamenal, že Rusko již obdrželo žádosti na nákup daného zařízení z 10 zemí. Korespondenti iReactoru oslovili vojenského experta Alexeje Slavického s žádostí o vysvětlení, co způsobilo takový rozruch kolem Triumfu.


"S-400 je jedním z nejnovějších rozpracování ruského "obranného komplexu", proto se s ním zákazníci zprvu jen obeznamovali. První objednávky byly přijaty z Číny a Indie, ale to jsou naši tradiční partneři. Skutečnou senzací byla dohoda s Tureckem. Tato země je jedním z nejdůležitějších členů NATO. Proto je nákup ruských zbraní Ankarou pro mnohé překvapením. Hlavní věc je, že před tím turecká armáda odmítla evropské a čínské modely a nedokázala také jednat s Američany. Lepší reklamu pro ruské zbraně je těžké vymyslet.

Ale tady je třeba si uvědomit i postavení Ruska celkově. Moskva nemění své partnery v rukojmí, jak se Američané zachovali vůči tomu Turecku. Na vrcholu konfliktu v Sýrii Pentagon vzal a odsunul z území spojence všechny systémy protivzdušné obrany a protiraketové obrany, čímž zanechal zemi bez ochrany. Je těžké si představit takovou situaci v případě Ruska. Moskva je naopak připravena k předání části technologií, aby si zákazníci mohli sami vyrábět nakoupené zbraně, díky čemuž budou mít partneři stejné podmínky. Náš obranný průmysl nevydělává na monopolu, ale na neustálém vývoji, proto předání technologií není pro národní bezpečnost hrozbou. To je hlavní tajemství ruských zbraní na mezinárodním trhu"....

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Ve městech Donbasu, která jsou obsazena OSU, jsou hromadně unášeny ženy do sexuálního otroctví

$
0
0
Ivan Petrovský 
29. 8. 2017  zdroj

Ve městech Donbasu, obsazených ukrajinskou armádou, jsou hromadně znásilňovány a unášeny ženy do sexuálního otroctví. Dopisovatel PolitNavigatora uvádí, že ve svém blogu o tom informuje doněcký vojenský korespondent Sergej Alexandrovský.


"O zmizení lidí je zde pouze údaj z jediného Kramatorska. Za dva roky zmizelo 1700 dívek. Některé z nich byly prostě znásilněny a zavražděny ukrajinskými "hrdiny", ale část byla unesena takzvanou "policií", kterou vede Avakov a jeho místní loutka Abroskin.

... Dívky jsou unášeny a prodány do sexuálního otroctví, ale také do studií, kde, ani nevím, jak to nazvat, s dívkami dělají všechno (to znamená, že vůbec všechno), za co zaplatí zámořský klient, ten všechno vidí v online vysílání v darknetu.

Dívky v těchto "studiích" nežijí dlouho, maniačtí diváci často objednávají jejich zabití nějakým způsobem dle vlastní volby během vysílání. Kolik jich je dnes na Ukrajině, o tom se můžeme jen domýšlet, jedno je v Oděské, další v Ivano-Frankovské oblasti, o tom jsem slyšel, ale zjevně jich je dnes na Ukrajině ještě celá řada", tvrdí Alexandrovský.


Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová
Obrázek je ilustrační.

Ukrajinská „revoluce důstojnosti" zaměnila jedny oligarchy za druhé!

$
0
0
- kou -
29.8.2017 Focus a PrvníZprávy

Ukrajinský „euromajdan" nemohl změnit politickou strukturu v zemi, ale přivedl k moci pouze nové oligarchy, napsal Focus.


Stát zavedl tzv. neopatronální režim, ve kterém je moc soustředěna v rukou zkorumpovaných klanů, který pouze simuluje prozápadní kurz a reformy, poukázal Andreas Umland, autor materiálu.

V roce 2015 vydal politický vědec Henry Hale monografii s názvem „Patronální politika: dynamika vývoje euroasijských režimů ve srovnávací persketivě", uvedl Focus. V ní se hovoří o určitém typu vztahů mezi státem a společností, charakteristických pro země postsovětského prostoru, vysvětluje Andreas Umland.

V takzvaných patronálních režimů existují interakční nebo konkurenční „záchranné pyramidy", nebo jinými slovy, korupční sítě vedené vysokými patrony, kteří řídí velké koncerny nebo zaujímají vysoké vládní pozice. Takové struktury mají vliv na činnost sociálně významných institucí: ministerstev, stran, podniků, médií a veřejných organizací. Současně je pevnost, účinnost a udržitelnost těchto pyramid zajištěna především prostřednictvím rodinných vazeb, osobního přátelství, dlouhodobých známostí a souladem s „polomafiánskými pravidly chování".

Členové takové korupční sítě se odměňují funkcemi, penězi, objednávkami, nemovitostmi, zbožím, službami, licencemi, granty a výhodami, pokračuje publikace. A ačkoli takové formy vztahů lze pozorovat po celém světě, na rozdíl od právních států, v zemích s patronálním systémem tvoří jejich základ, smysl a účel. Současně mohou takové klanové struktury existovat nejen autoritativním způsobem, ale i s formální demokracií, poznamenal Umland.

V tomto ohledu není divu, že jedním z hlavních sloganů ukrajinské „revoluce důstojnosti" byla fráze „Gangy – pryč!", napsal Focus. Rodina bývalého prezidenta Viktora Janukovyče, jeho přátelé a spolupracovníci, „natolik dychtivě a bezostyšně plenili ukrajinský stát a nestydatě a násilně hájili kleptokratickou vládu“, že miliony občanů vyšly do ulic a vzepřel se, tvrdí autor.

Nicméně, ostatní „oligarchové" zřejmě stáli za „euromajdanem", věří Umland. A tento předpoklad posiluje skutečnost, že v květnu 2014 byl jedním z nejslavnějších oligarchů země Petro Porošenko zvolen prezidentem země. Nahradil Janukovyče v místě hlavního "šéfa"v„neopatronálního politického systému Ukrajiny"

Přičemž Porošenkova kandidatura byla dohodnuta na polotajné schůzce ve Vídni v březnu 2014, které se zúčastnil ukrajinský magnát Dmitrij Firtaš, a velmi populární v té době politik Vitalij Kličko. Tato tajná dohoda, stejně jako další podezřelé události související s „euromajdanem", již vyvolaly pochybnosti, že se po „revoluci důstojnosti" ukrajinský režim skutečně změní.

Autor konstatuje, že proevropská politika v zemích s neopatronálním systémem nemusí nutně odrážet upřímnou touhu orgánů prosazovat skutečnou, hlubokou a důslednou europeizaci. Například vláda v Kyjevě zpočátku zadržela podezřelé zkorumpované úředníky a politiky, široce to sdělovala v médiích a poté je propustila na malé kauce. A dnes je taková "ambivalence" pozorována v mnoha vnitřních politických procesech na Ukrajině, zdůrazňuje Umland.

Z hlediska Haleovy teorie není nic překvapivého na takových protirečeních a nesrovnalostech. V rámci patronálního politického systému může prozápadní zahraniční politika velmi dobře koexistovat s korupcí uvnitř země, zatímco europenizace nemá vliv na finanční nebo jiné základní zájmy vládnoucího klanu. Režim může dokonce připustit hospodářské a správní reformy, ale prostřednictvím různých manipulací se jim bude vzpírat, aby se „zachovalo fungování dominantní neformální pyramidy a zachování hlavních zdrojů moci, vlivu a zisků“.

V takových případech budou úspěchy na mezinárodní scéně, jako například nedávné „mezinárodní úspěchy“ Porošenka, užitečné pro panovnický klan, neboť povyšují jejich status a udržují popularitu hlavního patrona, vysvětluje autor. Tento výsledek zase vylepšuje stabilitu a legitimitu pyramidy a zabezpečuje její další korupční činnost.

V posledních třech letech se Porošenko snažil pilně změnit Ukrajinu a odstranit z ná označení „postsovětské oligarchické země“, pokračuje publikace. Ačkoli k částečné modernizaci a liberalizaci ekonomiky skutečně došlo, ale selektivní reformy nemohly vést ke globálním změnám v systému „v němž jsou rozhodující sponzorství a klientelismus, klany solidarity a hluboké proniknutí soukromých zájmů do činnosti prezidentských a provinčních správních orgánů“.

Nicméně, v posledních letech tlak ukrajinské občanské společnosti, médií a mezinárodních organizací zapojenými do pomoci rozvojovým zemím v boji proti korupci, dosáhl pro současnou vládu nebezpečné úrovně. Reformy stále více bolí klíčové členy a zákazníky subpatronů klanu Porošenka, míní autor. Protikorupčních opatření mohou oslabit jeho autoritu před prezidentskými volbami v roce 2019. To může také vést k demontáži patronálního režimu jako celku a jeho postupného nahrazení pluralitním politickým systémem. V každém případě oba tyto výsledky znamenají konec Porošenkovy vlády, možná dokonce před 2019, tvrdí poněkud optimisticky Umland.


Související článek:
Zabavené „Janukovyčovy miliardy“ dostali Porošenkovi přátele!


I toto je Severní Korea: čtvrť Ryoyong z první ruky (FOTO)

$
0
0
Napsal/přeložil: Oleg Kirjanov
Média se mohou přetrhnout v poukazování na všelijaké „šokující“ „hrůzy“, „absurdity“ a „bizarnosti“ Severní Koreje. Do čeho se jim ale vůbec nechce, jsou jakékoliv zmínky o reálných úspěších a projektech, které KLDR uskutečňuje navzdory dlouhodobým sankcím všeho druhu: zprávy tohoto typu se do mainstreamu zpravidla nedostanou nebo jsou přímo blokovány – jako například kanál severokorejské televize na YouTube.



Ruský cestovatel Oleg Kirjanov na svém blogu olegkir2002.livejournal.com a webu prokorea.ru zveřejnil fotografie z letošní cesty do Severní Koreje. Svými autentickými dojmy a popisy doplnil řadu fotografií z čtvrti Ryoyong v Pchjongjangu, která byla otevřena letos 13. dubna. Zde jsou.

Rád bych upozornil na následující fotografie. Na první z nich vidíte, jak vypadala přední část této ulice před dvěma lety, v době před zahájením výstavby. Na místě, kde vidíte kanál, byly pak postaveny domy. Tuto část města jsem v roce 2015 fotografoval zcela náhodou. Dnes je zajímavé si porovnat, co bylo a co je dnes.

Takhle to vypadalo před 2 lety:




A takto to vypadá dnes (fotky téže části ulice z různých úhlů):







Celá čtvrť je prostě nádherná.

Rozbřesk budoucnosti na korejských ulicích


„Velcí soudruzi Kim Ir-Sen a Kim Čong-il jsou věčně s námi!“ hlásá nápis na obrovském „Památníku věčného života“, stojícím u jedné z hlavních křižovatek Pchjongjangu v obvodu Taeson. Památník zde stojí už dlouho a dobře ho zná většina starousedlíků,ale ulice, která se otevírá za ním, se za poslední rok změnila k nepoznání.

Odpověď KLDR na sankce „imperialistů“


Dva a půl kilometru dlouhou ulici Ryoyong, jejíž název znamená v překladu „rozbřesk“ či „svítání“, lze směle nazvat nejkrásnější a nejmodernější částí Pchjongjangu. Ryoyong – toto slovo se zaručeně naučila všechna zahraniční média, která sledují vývoj a život v „Zemi ču-čche“. (Ču-čche – oficiální státní ideologická a ekonomická doktrína, jejíž princip snad nejlépe vyjadřuje teze „člověk vše vede a vše rozhoduje“ nebo shrnující vyjádření „absolutní soběstačnost“; pozn. překl.)

Projekt výstavby ulice, jehož realizace byla zahájena loni 3. dubna, se svým způsobem stal odpovědí Pchjongjangu na mezinárodní sankce a speciálně na nátlak ze strany USA a jejich spojenců.



„Chtěli jsme dokázat, že i v období sankcí jsme schopni se úspěšně rozvíjet a dosahovat výrazných úspěchů v ekonomice. A tak to také napište: tahle ulice je naší odpovědí na sankce USA,“ zdůrazňoval nám průvodce, když jsme se novou ulicí vydávali.

Skutečně – výstavba čtvrti Ryoyong se svým způsobem stala věcí cti pro celou KLDR a její občany, kteří nepřetržitě sledovali, jak rychle přibývají jednotlivá poschodí komplexů obytných budov.

Severní Korea zapojila do výstavby této části Pchjongjangu své nejlepší stavitelské podniky a znovu světu předvedla rekordní tempa výstavby. Posuďte sami: celá velká nová čtvrť s 44 budovami o 20 až 70 patrech, obsahující celkem 4804 bytů a rozkládající se na ploše 900 tisíc čtverečných metrů,byla vybudována během jediného roku.

Sedmdesátiposchoďový mrakodrap, který je dnes nejvyšší obytnou budovou KLDR, byl se vším všudy postaven za 74 dnů. K tomu je třeba si uvědomit, že nejdříve bylo nutno zbourat v těch místech stojící staré budovy, radikálně upravit terén včetně přeložení toku jednoho z přítoků hlavní řeky Pchjongjangu a teprve poté bylo možno zahájit vlastní stavbu.

Nejednalo se přitom pouze o obytné budovy, ale také o objekty občanské vybavenosti – obchody, servisy, opravny, knihovny a podobně.



Tu čtvrť stavěla bez nadsázky celá zem. Pomoc na stavbě poskytli Korejcům i Rusové – zaměstnanci Velvyslanectví RF v Pchjongjangu, kteří na stavbě několikrát uspořádali „subotniky“. Dnes to připomíná jeden ze stromů rostoucích v Ryoyongu. Zasadili ho ruští diplomaté a jejich pomoc připomíná malá pamětní deska.

Oficiální otevření komplexu se uskutečnilo 13. dubna a slavnostní rudou pásku přestřihl osobně lídr KLDR Kim Čong-il, který během uplynulého roku ve svých vystoupeních opakovaně celý projekt zmiňoval. Slavnosti se zúčastnilo několik desítek tisíc Korejců a kolem dvou set speciálně pro tuto příležitost akreditovaných žurnalistů.

Původně bylo v plánu, že Ryoyong bude dokončen již koncem minulého roku, ale termín otevření musel být o čtyři měsíce posunut vzhledem k velkým letním záplavám na severovýchodě země. Značná část pracovníků a materiálu tak musela být přepravena k nápravě škod do postižených oblastí, což se odrazilo na plánovaných termínech výstavby Ryoyongu. I tak je ale jeden rok na stavbu celé čtvrti neskutečně krátká doba.

Mladý a zelený


Vzhled budov a celé čtvrti je moderní, cítíte z něj ale i styl východní Asie. Budovy se vypínají do výše, téměř všechny však mají zaoblené hrany, efektní vzorovanou dlažbu a obklady vytvářející nejrůznější obrazce. Někde ve výzdobě dominují rovnoběžné i navzájem kolmé linie zvlněné na hranách, jinde tvoří balkony zvláštní vlny, ještě jinde uvidíte orámované pravidelné šestiúhelníky a podobně.

Budovy se také výrazně liší – mají půdorys čtverců, obdélníků, mnohoúhelníků, kruhů – zdá se, že architektům byla dána možnost popustit uzdu fantazii.





Celý Ryoyong jako čtvrť se částečně podobá svému bratru a „konkurentu“, ulici vědců Mirae, která byla vybudována před několika lety. Oba komplexy charakterizují výška budov, rozsáhlé barevné spektrum, společné motivy vnějšího designu, Ryoyong je ale „větší“: jeho mrakodrap má 73 poschodí oproti 53 patrům Mirae, ulice je celkově delší.

Do očí vás udeří i další věci: v barevném provedení budov Ryoyongu je často použita světle zelená. Podle architektů má tato skutečnost jasný smysl – zelená barva je lidmi spojována s životem, přírodou, jarem, a tak má tato barva během pochmurných dnů zlepšovat náladu.



Motiv propojení s přírodou se ukazuje i jinak – k osvětlení ulice jsou široce využity nové obnovitelné zdroje energie. Zvláště jde o v Koreji velmi populární fotogalvanické panely využívající sluneční energii k výrobě elektřiny. „Zelené“ tedy nejsou v Ryoyongu jen budovy, ale i technologie.

Tance z radosti


Když jsme prošli zhruba polovinu ulice, zaslechli jsme v blízkosti jednoho z domů melodickou a rytmickou hudbu nesoucí se ze dvora. Popošli jsme blíž a uviděli jsme kruh několika tančících žen, které si při tanci prozpěvovaly. Kolem sedělo několik diváků, kteří také zpívali a tleskali přitom rukama do rytmu.

Na moji nevyslovenou otázku, kterou si však mohl snadno přečíst z mého výrazu, nám průvodce vysvětlil: „To se u nás stává často, když nastane stěhování do nového domu. Lidé dostali nové byty, a tak tančí radostí. Pokud byste vy, soudruhu Olegu, dostal zadarmo byt v jednom z nejlepších obvodů Moskvy, určitě byste také měl radost. No, nemám pravdu?“ A tak „soudruhu Olegovi“ nezbylo nic jiného než souhlasit a přiznat, že v tom případě by se pustil i do tance. Kolemjdoucí přitom tato scénka nijak zvlášť neudivila – oslavit nový příbytek tímto způsobem je v Koreji rozšířený zvyk.

Rozhovor s průvodcem mě přiměl k další otázce: kdo vlastně v této nové čtvrti dostává byt? Soudě podle odpovědi jsou byty v Ryoyongu považovány za nejlepší v celém Pchjongjangu.

„V první řadě tady dostali byty ti, kteří žili v domech, které musely ustoupit nové výstavbě. Zbývající byty pak byly rozděleny běžným občanům naší země,“ ujistil mě průvodce. Později doplnil, že mezi novými uživateli bytů je hodně pedagogů vyučujících na nedaleké škole – největší a nejvýznamnější univerzitě v zemi nesoucí jméno Kim Ir-sena – a také inženýrů, vědců a vědeckých pracovníků; dostalo se však i na běžné pracující.

Na řadě je Wonsan?


Až donedávna nejnovější a nejmodernější ulice v Pchjongjangu, ulice vědců Mirae, musela nyní přenechat palmu prvenství ulici Ryoyong. Právě sem o víkendech nebo zkrátka ve volném čase chodí na procházky obyvatelé i hosté severokorejského hlavního města, sem Korejci vozí zahraniční delegace a turisty.

Na každém rohu Ryoyongu lze za pěkného počasí vidět houfy Korejců dělajících si „selfíčka“ nebo běžné fotografie před některým z výškových domů. Třebaže vznikl zcela nedávno, stal se Ryoyong takovou atrakcí, že si návštěvu Pchjongjangu bez jeho prohlídky lze jen těžko představit.

Když vidíme, jak se tvář hlavního města KLDR mění, napadá nás další otázka: „Jaký projekt bude následovat? Jaká další vizitka země vznikne v Pchjongjangu nebo někde jinde?“ Akvapark Munsu, lyžařské středisko Masik, Pektusanská hydroelektrárna, bytové domy pro vědce a pedagogy, ulice Mirae a Ryoyong – tyto a podobné projekty přicházejí v posledních letech jeden za druhým a předávají si štafetu „hlavního projektu republiky“.

Oslovení Korejci se nechtěli jednoznačně vyjádřit k otázce, co dalšího je teď na řadě. „Jaký další zlomový projekt obsahují nejbližší plány?“ Někteří nám odpovídali, že nyní, po dokončení Ryoyongu, vrhne KLDR svoje síly na výstavbu další hydroelektrárny v některé ze vzdálených oblastí země.

Slyšeli jsme i verzi, že nyní je možno očekávat bouřlivý rozvoj a výstavbu na východním pobřeží v oblasti volné turistické zóny Wonsan – pohoří Kumgangsan (Diamantové hory), které nejvyšší vedení země v poslední době věnuje mimořádnou pozornost.

Soudě podle přístupu vedení KLDR, které viditelně sází na stavbu velkých průmyslových a občanských objektů, je vysoce pravděpodobné, že se brzy objeví další „hlavní projekt republiky“ a

pohled na Zemi ču-čche se opět trochu pozmění. Skoro jisté je, že KLDR bude nyní věnovat pozornost výstavbě v provinčních městech tak, aby je „vyzvedla“ na úroveň Pchjongjangu.

Zdroj: olegkir2002.livejournal.com

Erdogan zrcadlem Evropy: Chcete prachy, nebo ne?

$
0
0
Yekta Uzunoglu
29. 8. 2017
Nevím, kdy bylo přesně zrcadlo objeveno, jak se zdá ale, člověk byl po celou dobu své existence nadmíru zvědavý na sebe, na svůj vzhled, na svoje nitro a na svoji duši. Jeho zájem o sebe, o svoji duši, se v různých kulturách odrazila i v mytologii, eposech, bájích či ústní tvorbě tak, jako v starém Řecku v báji o Narcisovi. Zrcadlo se stalo v jistých kulturách symbolem obrazu duše, někdy ale symbolem marnivosti a rozkošnictví. Na druhé stranu ale symbolizovalo sebepoznání, moudrost a pravdu. V jiných krajích se lidově říkávalo „někdo zvedl zrcadlo“ nebo „zrcadlo duše.“


A v těch starodávných kulturách, bylo prostě zrcadlo obrazem duše člověka. Ve starověkém Egyptě ještě k tomu, slova „zrcadlo“ a „život“ byla identická. A třeba keltské ženy byly pohřbeny ze stejného důvodu se svým zrcadlem.

V židovské tradici zrcadlo slouží i k vysvětlení nadlidské role Mojžíše jako proroka.

Zůstaňme zde ale jen u jednoho základního a podstatného vnímání zrcadla, tak jako u některých starodávných kultur, kde zrcadlo je symbolem obrazu duše.

Prostřednictvím Říma a Řecka se zrcadlo, jako obraz duše dostalo do pozdějších evropských civilizací.

A proto se Erdogan se se svojí politikou vědomě stal zrcadlem naší soudobé evropské civilizace. Cílevědomě chce, abychom v jeho zrcadle viděli dramaticky a tragicky stav naší soudobé evropské civilizace, a to se mu povedlo.

Erdogan a jeho armáda na jeho povel nadávají, osočují, vyhrožují, pokoušejí se o vydírání celé evropské civilizace a především Německa. V Německu Erdogan oprávněně vidí kormidelníka Evropy a její politické elity, také proto jeho promyšlená, jeho ideologií opodstatněná agrese směruje právě tam. Jeho armáda nešetří ani vlastní manželku ministra zahraničí Sigmara Gabriela, která je jako žena samotného ministra, obtěžována či ohrožována, když, jak se zdá, už ze zoufalství toto sděluje mediím sám Sigmar Gabriel.

A co? A nic. Nic se neděje. Sigmar Gabriel, který je ministerstvem zahraničí v nejmocnější zemi Evropy, je ve své funkci opakovaně napadán ze strany Erdogana a jeho armády (kam patří i jemu „nakloněná“ media (jestli jiná media ještě v Turecku existují,  toť je otázka), je obtěžován, vyhazován a tedy i jeho vlastní manželka. On apeluje a radí svým občanům, aby ve svém vlastním zájmu necestovali do Turecka, ale nečiní nic, ale vůbec nic, aby ministerstvo, kterému velí, samo též apelovalo na občany Německa, aby necestovali do Turecka. To neudělá! Aby nepoškodil cestovky, které už mají s Tureckem kontrakty?! Patrně!

Erdogan a jeho armáda přidávají na síle svých dle božských a lidských zákonů trestuhodných útocích na německé nejvyšší ústavní činitele … A? Zase nic! Ve stejných dnech Erdoganova armáda nechává německé prestižní firmě Siemens a jejímu konsorciu vyhrát v Turecku miliardový (v USD) konkurs a je to …. Samotný prezident Německa až do nebe křičí, že již aspoň kvůli sebeúctě by se neměli nechat Němci Erdoganem takto ponižovat!

Ale ještě do nedávna úřadující šéfredaktor největšího německého deníku, známá osobnost BILDu Kai Diekmann, jede jako každý rok do Turecka strávit dovolenou (jenom?), ale jeho deník přitom píše, jak Turecko dehonestuje ústavní činitele jeho vlastní země! Erdogan jmenovitě poukazuje na Kai Diekmanna a veřejně křičí do davu , "Podívejte se, milí občané, jací jsou to lidé, jeho noviny jdou proti nám a on sám sem .....“

Majitel významných tureckých deníků, člen vedení Erdoganovy politické strany a Erdoganův přítel - svůj majetek za Erdoganovy vlády zněkolikanásobil - a před tureckým referendem prohlásil: „i toto vyhrajme, naše cesta bude otevřená jako dálnice“. Právě jeho deníky přichází každý týden s novými „Nazi útoky“, které mají pramálo společného s civilizovaným chováním! Útočí na Berlín nebo značkují německého aktivistu Franka Nordhausena, kterého Turecko drží v kerkeru*) jako rukojmí za Frankensteina. A tento pán jde se svou firmou do vládního tendru desetimiliardového (USD) projektu pro tureckou armádu, kde se mají vyrábět i tanky. A víte, kdo je jeho partnerem? Německý průmyslový gigant Rheinmetall, gigant ze země „nepřítele, ze země zrádců, separatistů, podporovatelů terorismu, Nazi – Německa“

Zrcadlo v osobě Erdogana jakoby říkalo Evropě: "můžeme vám nadávat, osočovat, obtěžovat ba vydírat jak chceme, stejně jak přičichnete ke prachům či sebemenším výhodám, jako je dovolená na sluncem zalitých plážích, tak už jste v našich službách! Dívejte se, jaké jste VY prodejné kurvy! Podívejte se na mně, abyste ve mně viděli obraz své prodejné duše, a dívejte se pořádně! Uvidíte se takoví, jací jste: chamtiví, prodejní, úplatní a bezcharakterní kafírové. Prosto jste hračkami v mých rukou, v našich islámských rukou, proto si s vámi můžeme dělat, co chceme, a dovolit si cokoliv a VY PROSTĚ MLČET BUDETE! CHCETE PRACHY NEBO NE?"

*) karcer, vězení

Ozvěny „osvobození“ Mosulu západní „humanistickou demokracií“…

$
0
0
Vybombardovaný Mosul
Martin Míček
30.8.2017  Outsidermedia


Krvavý účet za dobytí Mosulu, spojenecké bombardování zabilo 10 tisíc lidí

Bylo to hodně draze zaplacené osvobození od Islámského státu: při dobývání iráckého Mosulu bylo zabito americkým a britským bombardováním a iráckými děly minimálně 10 tisíc lidí. Celkově však mohlo v Mosulu zahynout až 40 tisíc civilistů, zatím totiž není jasné, kolik mrtvých mají na svědomí bojovníci Islámského státu.



Srovnávací foto iráckého Mosulu po „humanitárním, chirurgicky přesném demokratickém bombardování“ bílým fosforem atd. Fakt stojí za vidění… Zde:

Before and After Satellite Images of Mosul Reveal the Devastation After the Islamic State Was Forced Out
Naproti tomu „surovec“ Putin a „Evropě životně nebezpeční“ Rusové dohodli už v tisících sídel Sýrie příměří a přibývají další, zřizovali humanitární koridory, doručovali měsíce humanitární pomoc, Aleppo vůbec nebombardovali, ba dokonce ozbrojencům k odvezení přistavili stovky autobusů…

- - -

Teror v Evropě – pokaždé zodpovědný ISIL

$
0
0
Petr Koenig
29.8.2017  Global Research, překlad messin

Když kdekoliv na světě nebo v Evropě udeří teroristé, počkejte si několik hodin a policie či média vydají zprávu, že zodpovědný je ISIL/ISIS/Daeš. Pro zvýšení důvěryhodnosti obvykle prohlásí, že to potvrdila tisková agentura ISIS Amaq. Jakmile je tenhle malý kousek informace vypuštěn, rozrušená populace se zhluboka nedechne a upadne do klidu. Jedná se o obvyklé viníky. Byli to oni, ne my. Můžeme se vrátit k běžným činnostem.


Jen v samotné Evropě k tomu došlo od května 2014 více než čtyřicetkrát– tolik teroristických útoků vyvolaných muslimy už zažila západní Evropa. Od Paříže po Nice, Brusel, Londýn, Berlín, Mnichov, Würzburg, Kodaň, Zvornik (Bosna a Hercegovina), Moskvu, Istanbul a mnoho dalších. A téměř bez výjimky byli údajní pachatelé zabiti, ačkoliv většina z nich nebyla ozbrojena a mohli být zadrženi policií, vyslechnuti a postaveni před soud. Jenže mrtví muži nemluví. Je to pohodlnější a výhodnější.


Nejnovější útok v Barceloně na bulváru La Rambla se neliší. Jedná se o ukázkový příklad a typický případ nejasností. Existovalo hned několik hlavních podezřelých pachatelů, kteří byli zabiti. Šířilo se několik jmen – a samozřejmě byl nalezen pas, který vedl ke španělské enklávě v Maroku. Majitel cestovního pasu se okamžitě přihlásil na policii s pevným alibi, že mu byl ukraden. Ale opět, jeho pas mu vhodně ukradl jeho sedmnáctiletý bratr a zanechal ho v bílé dodávce, když utekl pěšky, zraněn noc předtím explozí, v rezidenci nějakých 230km od Barcelony – nebo stalo se to skutečně jemu? – a několik hodin po útoku na La Rambla ho chytili policisté v Cambrilu, 120 km jižně od Barcelony při dalším pokusu – a zabili jako jednoho z pěti dalších teroristů, nacpaných ve stejném voze Audi. Přemýšlel jsem. Proč tolik teroristů v jednom autě? Byl skutečně jedním z těch, co byli zabiti?

Nyní jsou lidé opravdu zmateni. V tomto chaosu nahoru dolů nikdo neví. Raději to nechte úřadům. Ty nejlépe zvládnou situaci. Vraťme se zpátky do normálu – až do dalšího teroristického útoku – Alláhu akbar – příště pravděpodobně v divadle vedle vás, někde v tom starém, stále a účelově militarizovaném policejním státě, nazvaném Evropa.

Co se stalo se skutečným a nevinným majitelem pasu? Ví to někdo? Nebo se můžeme zeptat deseti „oficiálních“ zdrojů a získat deset různých odpovědí? Jak to, že speciální policie v celé Evropě aplikuje stejnou filozofii – umlčet je zastřelením? Neexistuje policejní etický kodex – střílet pouze v sebeobraně? Většina případů nebyla sebeobranou, protože teroristé zjevně nebyli ozbrojeni. Dostaly evropské tajné a zvláštní síly kolektivní školení, důkladně zaměřené na výsledek: žádné přeživší muslimské teroristy?


Proč by ne? Také by to vysvětlovalo, proč nikdy nikdo nezpochybňuje prohlášení ISIL a zmatek. Proč by ISIL/ISIS/Daeš chtěl ublížit těm, kteří ho financují, trénují, vyzbrojují, krmí ho? Už to ani není tajemství. Hillary to řekla před lety, vytvořili jsme je, teď se s nimi musíme vypořádat. Bývalí úředníci CIA přiznali, že je rekrutovali, financovali, vyškolili a vyzbrojili – později vláda ISIL/Daeš expandovala s dodatečnou finanční podporou Saúdů, dalších států Perského zálivu a Turecka – a samozřejmě všech posvátných západních spojenců. Tak proč by chtěl ISIL ublížit krávě, jejíž mléko pije? Podivné, že?



Možná to, co sledují oči, neodpovídá realitě. Nemohlo by to být tak, že ISIS/ISIL/Daeš z naprosté vděčnosti svým benevolentním sponzorům souhlasil s tím, že na sebe vezme vinu, kdykoliv udeří západem zorganizovaný teroristický útok někde v Evropě, či ve světě? Nelze to vyloučit, že? Není to ani vydírání. Koneckonců, podání pomocné ruky Velkým Bratrům, NATO, Francii. Německu, Anglii, USA a mnoha menším přispěvatelům – kteří vás udržují na živu, by nemělo být nic neobvyklého. Že? To vše probíhá za tichého souhlasu s masivní podporou evropských tajných služeb, vedených obvyklými darebáky, CIA, MI6, Mossadem.

Je tedy přitažené za vlasy dospět k názoru, že evropské vlády jsou naprosto spoluvinné na podněcování a provádění těchto teroristických útoků „pod falešnou vlajkou“, obětujíc životy stovek svých občanů, kvůli sledování svého cíle zcela militarizovat kontinent? Že jsou věrnými vazaly, sledujícími vzor svých transatlantických partnerů – zaměřených na celosvětovou dominanci – světovou hegemonii, Nový světový řád řízený Washingtonem a jeho hluboce temnými manipulanty? Barcelona, Paříž a Berlín jsou pouhými oblázky velkého obrazu mozaiky světové nadvlády. A lidé, matky, otcové, manželky, manželé, děti, kteří jsou zabiti, jsou jen podřadnou vedlejší škodou. Konec konců, otroci – jakou mají cenu?

Překlad Messin




Rusko a Čína předložily záměr letu na Měsíc

$
0
0
Marina Baltačeva, Nikita Kovalenko, Michail Moškin
30.8.2017 VZ a ČNL (překlad P.Rejf)

Jedná se o kosmickou soutěž se Spojenými státy, Rusko a Čína spojují svůj potenciál, tak odborníci ohodnotili záměr Moskvy a Pekingu podepsat dohodu o společném průzkumu vesmíru do roku 2022. Čínské ambice zahrnují nejen Měsíc a Mars, ale také armádní programy anti-satelitních raket. Co Rusku slibuje kosmická družba s Čínou?


Rusko a Čína podepíšou dohodu o společném osvojování kosmu v letech 2018-2022, jak sdělil čínský televizní kanál CGTN . Poprvé se taková dohoda uzavírá na pět let. Dokument zahrnuje také měsíční program a znovupřistání člověka na jeho povrchu. Ředitel oddělení mezinárodní spolupráce China National Space Administration (CNSA) Syju Jan-sun sdělil РИА «Новости» : Čínské programy "Čang-4", "Čang-5", "Čang-6" a ruské „Luna-26", „Luna-27“, „Luna-28“ jsou velmi podobné, takže spolupráce mezi oběma zeměmi by pomohla významnému pokroku při realizaci projektů.

Čínský program „Čang“ zahrnuje tři fáze: oblet kolem Měsíce ( „Čang-1“ a „Čang-2“), přistání na Měsíci ( „Čang-3“ a „Čang-4‚) a návrat z Měsíce na Zemi ( "Čang-5" a "Čang-6").

Rusko a Čína mají v úmyslu spolupracovat při osvojování vesmíru. Kromě toho se dohoda týká vývoje speciálních materiálů, spolupráce v oblasti družicových systémů, dálkového průzkumu Země a vyhledávání zbytků kosmických aparátů. Podepsání dokumentu se předpokládá v říjnu, bude prospěšné pro obě země, zdůraznil čínský televizní kanál CGTN .

V květnu letošního roku prezident Vladimir Putin řekl, že Rusko a Čína budou posilovat spolupráci v oblasti kosmonautiky. „Spolupracujeme v kosmonautice dost úspěšně“ - řekl, představitel země. „Na programu je vývoz našich raketových motorů do Číny“, - řekl Putin.

Dodal, že Rusko a Čína jsou schopny realizovat společný projekt širokotrupového letadla s tím, že Rusko pro něj už vyvíjí motor . Připomeňme, že v listopadu loňského roku se obě země dohodly, že společné širokotrupové dopravní letadlo se bude montovat v Šanghaji.

Čínské kosmické ambice

ČLR vypustila první raketu s posádkou do vesmíru až v roce 2003 (na palubě byl podplukovník Jan Li-vej). Tak se Čína stala třetí mocností po USA a SSSR/Rusku, která vyslala člověka do vesmíru vlastními silami.

O pouhých 13 let později, v dubnu loňského roku, řekl zástupce ředitele pilotovaného kosmického programu Číny, generálporučík Čan Juj-lin: do roku 2036 plánuje Čína vyslat kosmonauty na Měsíc. Čína by měla „získat tyto schopnosti a využít dalších 15-20 let pro průzkum Měsíce,“ citovalo Čana anglické vydání China Daily .

Pro čínský lunární program mají odborníci vyvinout raketu schopnou vynést nejméně 100 tun na nízkou oběžnou dráhu Země a zlepšit další technologie, včetně vytvoření nového skafandru, řekl výzkumník z Čínské akademie kosmických technologií Pan Čži-chao.

Podle agentury Reuters plánuje Čína v roce 2017 vyslat na Měsíc zařízení pro odběr vzorků půdy, a pro rok 2018 je plánováno přistání první sondy na odvrácené straně Měsíce.

Podle agentury „Xinhua“ chystá se Čína v roce 2020 vypustit sondu k Marsu. Čína plánuje dopravit na Měsíc člověka a vybudovat vlastní plnohodnotnou orbitální stanici.

Dosud si Podnebesní říše aktivně osvojuje prostor v blízkosti Země. Do roku 2014 se počet čínských družic vyrovnal počtu ruských: 117 kusů z Číny (nárůst v období 2011-2014 o 72%), 118 z Ruska (zvýšení o 20% ve stejném období).

Odborníci spojují čínské „kosmické závody“ s osobou současného prezidenta Xi Jin-pinga, který spravuje zemi od roku 2013. Xi stanovil úkol, aby se Čína stala plnohodnotnou kosmickou velmocí. Nejde jen o mírový výzkum vesmíru. Na konci července, prošla testem (byť neúspěšně) čínská anti-satelitní raketa DN-3. Předpokládá se, že rakety jsou navrhovány tak, aby byly schopny sestřelit americké armádní a zpravodajské satelity. Jak připomíná РИА «Новости», testy DN-3 se provádí nejméně od roku 2013. Čína je jediná kosmická mocnost, se kterou Spojené státy nespolupracují. Je to důsledek omezení činnost NASA, přijaté oficiálně rozhodnutím Kongresu USA v roce 2011, ale de facto existujícího již předtím.


Proč Rusko potřebuje kosmickou spolupráci s Čínou

„Rusko a Čína nyní aktivně hledají nové oblasti pro rozvojovou spolupráci. Rozšiřování obchodních a hospodářských vztahů nestačí. Kromě toho, jít nad současný dvoustranný obchod je z objektivních důvodů nevýhodné. V důsledku toho se přesouváme do oblasti high-tech technologií“, uvedl novinám VZGLJAD vedoucí východního oddělení pro vnější ekonomické vztahy MH Aleksej Maslov. Dříve 70% z celkového vývozu Ruska do Číny představovaly energetické suroviny. Tímto způsobem bychom mohli obchod zvýšit, nicméně Čína nyní prochází globálními změnami a snaží se, aby byla tak málo, jak je to jen možné, závislá na nějaké zemi s nákupem energií, vysvětlil expert.

V zemi probíhá přechod od extentivní k intenzivní produkci, což znamená více high-tech technologií a vyžaduje menší energetický výdej. Kromě toho, jestli dříve Rusko kupovalo v Číně velké množství produktů, od potravin a textilu, cenový index čínského zboží kvůli změnám pro Rusko výrazně vzrostl. Takže „je třeba hledat nové oblasti spolupráce“, řekl expert.

„Osvojování kosmu“ je pro Čínu - pokud ne problém číslo jedna – pak jeden z pěti nejdůležitějších“ - řekl Maslov. Čína zahájila vývoj nových modelů kosmických raket, ale zdá se, že jí „nápadně chybí příslušné technologie“, řekl expert.

„Probíhá závod mezi Spojenými státy a Čínou. A zde Rusko podává své rameno" - řekl Maslov. Podle něj v nové dohodě půjde v první řadě vypouštění společných satelitů, rozvoj společných komponent pro střely a rakety. Projednávání spolupráce v kosmonautice mezi oběma zeměmi probíhá v posledních dvou desetiletích, sdělil expert. „Rusko má velmi opatrný přístup k této problematice, protože jsou to technologie a znalosti, které má Rusko jasně lepší než Čína,“ - upozornil odborník. Poznamenal, že pro naši zemi, je tato spolupráce prospěšná jak z komerčního hlediska, ale také z hlediska rozšiřování a posilování vzájemných vazeb. Nicméně, „jak dalece to bude výhodné v dlouhodobém horizontu - je problém,“ zdůraznil. Musíme chápat, že nyní musíme být o krok nebo dva vpředu, aby nám po předání těchto super technologií do Číny, nezůstaly v oboru high-tech technologií prázdné ruce, řekl expert.

„Spolupráce je obecně normální proces“, - řekl v komentáři novinám VZGLJAD člen korespondent Ruské kosmické akademie Ciolkovského Andrej Jonin a dodal, že taková dohoda je nezbytná. „Podle jeho názoru není dostatečně rozsáhlá a ambiciózní. Ve skutečnosti je třeba rozvíjet spolupráci s Čínou v mnohem větším měřítku a mnohem intenzivněji“,- dodal. Přichází další etapa ve vývoji pilotovaných kosmických programů, a ta je velmi drahá, řekl Jonin. „Rusko, ani žádná jiná země na světě, není schopné zajistit prostředky k jejímu rozvoji. Myslím, že prostředky nedostačují ani USA. Takže sjednocení sil, schopností a zdrojů by bylo velmi potřebné,“ - řekl. Ve skutečnosti jsme nyní ve stejné situaci, která byla v Rusku, Spojených státech amerických a u dalších partnerů na projektu ISS v roce 1990, řekl expert. „Je jasné, že Spojené státy nezahájily projekt ISS z důvodu velké lásky k demokratickému Rusku, ale protože neměli dostatek zkušeností a technologií k vytvoření ISS a k jejímu fungování,“ - dodal.

„V posledních 25 let jsme byli v kosmonautice partnery západních zemí“, řekl Jonin. Ale nyní, podle jeho názoru, potřebuje Rusko z objektivních důvodů nové partnery. „Je přirozené, že pro nás se staly partnery země SCO, BRICS a tak dále,“ - řekl expert.

Pro České národní listy volně a kráceně přeložil P. Rejf


Armáda v týlu nepřítele

$
0
0
Jiří Pondělíček
30.8.2017  ČeskéNárodníListy

Neprávem bývá v posledních letech opomíjena připomínka zahájení Slovenského národního povstání. Jakoby se to nás, české veřejnosti a občanů České republiky netýkalo, jakoby to nepatřilo do našich dějin, jakoby to bylo na obtíž. A to je škoda a velká chyba. 
 

Povstání ze srpna 1944 na Slovensku je i naší záležitostí, součástí i našich dějin a jedním z hvězdných okamžiků československého odboje. Hlavní roli zde sehrála povstalecká akce slovenské armády, provedená s vědomím československé vlády a prezidenta v Londýně a s cílem obnovení československé státnosti. Z exilu byl vyslán gen. R. Viest jako vojenský velitel povstání a už dříve jako styčný důstojník kapitán Krátký. Povstalecké síly byly prohlášeny za První československou armádu na Slovensku a výsostné znaky Slovenské republiky na vojenské technice a letounech byly rychle nahrazeny znaky československými. Boje se zúčastnily partyzánské oddíly, jak domácího původu tak i vytvořené partyzánsko-organizátorskými výsadky z SSSR. Letecky byla přesunuta na slovenské bojiště II. Čs.paradesantní brigáda plk. V. Přikryla, vytvořená především z vojáků slovenské národnosti a doplněná českými důstojníky, které poskytla londýnská exilová vláda. Na slovenském letišti Zolná přistál Československý smíšený letecký pluk, vedený zkušeným a ostříleným velitelem, Františkem Fajtlem. )

Čsl. smíšený stíhací pluk na letišti Zolná

Jistěže nebylo vše dokonalé a slavné dny povstání měly i své stíny. Nepořádky, nekázeň, záškodníci rekrutující se nejen z řad karpatských Němců žijících v některých obcích slovenského vnitrozemí ale i ze Slováků podléhajících luďácké propagandě. Vyskytovaly se případy nekázně u partyzánských oddílů ale i nedůslednost a nerozhodnost některých velitelů slovenské armády. Právě takové nepořádky a nerozhodnost velitelů vedly k selhání dvou východoslovenských divizí, respektive k selhání jejich velení, které vedlo k jejich odzbrojení a tím i ke zkomplikování situace sovětských a československých vojsk v karpatské operaci. Pomoc bojujícímu Slovensku tak byla zdržena a ztráty znásobeny.

Přesto byl význam slovenského povstání nedozírný. Bylo to totiž největší bojové vystoupení odbojových sil v okupované Evropě. V týlu německých ozbrojených sil bojovala pravidelná a dobře vyzbrojená armáda, vybavená nejen pěchotní výzbrojí ale i jednotkami tanků a obrněných vozů, obrněnými vlaky, dělostřelectvem a dokonce letectvem. Boj byl těžký a naši a sovětští vojáci se teprve těžce probíjeli přes Karpaty. Přes několik úspěšných protiútoků, připomeňme např. tvrdý boj u Telgártu, kde se vyznamenal statečný kapitán Ján Stanek, německá přesila postupovala dál a neštítila se násilností a zvěrstev na civilním obyvatelstvu. Namátkou připomeňme Nemeckou, Tokajík a Kalište. Padlo i hlavní centrum povstání, Bánská Bystrica.

Povstání ale poraženo nebylo a žilo dál. Vojáci i partyzáni ustoupili do hor a pokračovali partyzánským způsobem boje. Podmínky byly velice těžké. Ve sněhové vánici zahynul český antifašista, novinář a politik, Jan Šverma. Letecký pluk se vrátil za frontovou linii a byl přebudován a rozšířen na leteckou divizi, která byla později nasazena v letecké podpoře ostravské operace. 

Ústup slovenské armády a partyzánů do hor - listopad 1944

V horách pak vydrželi žít a bojovat až do příchodu sovětských vojsk a mnohdy vstupovali do řad Československého armádního sboru. Některé partyzánské jednotky se probily na Moravu, kde se vytvářely souvislé partyzánské oblasti. Nejvýznamnější byla Partyzánská brigáda Jana Žižky, působící hlavně v Beskydech. Československý charakter povstání byl zdůrazněn i značnou účastí Čechů v bojích. Ve štábu povstání, v řadách 2. Čs. paradesantní brigády i v partyzánských oddílech. Čeští vlastenci se ve skupinkách i jako jednotlivci vydávali Slovensku na pomoc. Ti, kteří při tom padli do rukou okupantů byli většinou na místě zavražděni. Dva odvážlivci, J. Kužela a J. Matička odlétli dokonce s německým letounem přímo z pražského letiště. Směr, samozřejmě Slovensko. Bohužel nedoletěli, havarovali u Rajnochovic na Moravě, přičemž zahynul J. Kužela a J. Matička padl do rukou gestapa. To byl jeden případ z mnoha. Celkem bojovalo v povstání přibližně 2000 Čechů.

Připomínka této velké operace odboje tak do našich dějin rozhodně patří a nezaslouží si aby na ni bylo zapomínáno. Slovenské národní povstání je i naší záležitostí a součástí i našeho dějinného odkazu.

Jiří Pondělíček




Washington podporuje teroristické gangy „Severní armády“ v Sýrii

$
0
0
Stephen Lendman
30.8. 2017   Zvědavec
Jak informovala mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová, teroristická organizace Fronta an-Nusrá, kterou podporují USA, se spojila s dalšími teroristickými gangy, a společně tvoří tzv. Severní armádu, čítající na tisíce bojovníků.Vývoj situace naznačuje, že je třeba co nejrychleji vytvořit deeskalačních zóny, které by posílily podmínky příměří a zlepšily humanitární situaci, zdůraznila mluvčí.


Kromě toho, že Washington podporuje ISIS a další teroristické skupiny, bombarduje město Rakká a jiné oblasti, masakruje civilisty a ničí infrastrukturu, vede také proti Sýrii informační válku.

Minulý týden americké ministerstvo zahraničí zopakovalo uměle vykonstruovaná obvinění, že Sýrie používala chemické zbraně, ačkoli neexistují žádné důkazy, které by to potvrdily. Naopak mnohé důkazy poukazují na to, že teroristé, podporovaní Spojenými státy, mnohokrát použili toxické látky.

Washington se snaží „sabotovat“ mírové řešení konfliktů, které je založeno na jednomyslně přijaté rezoluci 2254 Rady bezpečnosti OSN, jak vysvětlila Zacharovová.


Rezoluce vyzývá k zastavení palby a diplomatickému řešení konfliktů - opoziční strany (s výjimkou teroristických skupin) mají zahájit politický proces, směřující k vytvoření „celkového a nesektářského řízení státu“ během šesti měsíců samotnými Syřany, a to bez vnějšího zásahu.

Nové volby by následovaly za osmnáct měsíců, společně s přípravou nové ústavy, která se bude pravděpodobně trochu lišit od té stávající - která byla většinově schválená vnitrostátním referendem v únoru 2012, i s revizemi z původního návrhu.

Podle generálporučíka Igora Korobova, šéfa ruské vojenské rozvědky GRU, se desítky teroristických gangů spojily do jedné skupiny, která nese název Hayat Tahrir ash-Sham, v níž je nyní přes 25 000 bojovníků. Někdejší teroristická organizace Fronta an-Nusrá, podporovaná USA, hraje „klíčovou roli“ s 15 000 bojovníky.

ISIS má podle generálporučíka Korobova v této skupině přes 9 000 bojovníků. Zahraniční síly je těžce vyzbrojily, takže jsou „hrůzu nahánějícím nepřítelem“, který používá bojovou taktiku „včelího roje“.

Tyto taktiky zahrnují „chaotické ostřelování a nečekané útoky na syrskou armádu, které provádějí malé, ale dobře koordinované mobilní jednotky,“ vysvětlil generálporučík Korobov.

Jsou dobře vybaveny „nejmodernějšími zbraněmi, využívají výzvědné služby, elektronické válčení, a improvizované toxické látky.“

Pro průzkum a útoky na syrské jednotky používají drony.


„Pancéřová vozidla a dělostřelectvo jsou rozmístěny v obytných oblastech poblíž nemocnic, škol, mešit a dalších sociálně významných zařízení, aby se zabránilo jejich zničení leteckými útoky,“ vysvětlil generálporučík.

Civilisté jsou využíváni jako lidské štíty, dodává ještě Korobov.


„…máme co do činění se silným a nebezpečným nepřítelem, který představuje hrozbu nejen pro Blízký východ, ale i pro ostatní části světa.“

„Naším úkolem je způsobit těmto teroristům maximální škody na syrské půdě.“

Po šesti a půl letech americké agrese proti Sýrii (z důvodu svrhnutí syrského režimu) je vyřešení situace vzdáleným cílem. Byl sice učiněn významný pokrok, avšak nekonečné boje pokračují. Northern Army Terrorist Gangs in Syria Supported by Washington vyšel 28. srpna 2017 na Global Research.

Zaostalo Rusko s bezpilotními letadly? Už brzy všem může vytřít zrak

$
0
0
Napsal/přeložil: Geo
30.8. 2017  Eurasia24
Ruská federace byla v řadách odborné i laické veřejnosti dlouhou předmětem určitého despektu za to, že „zaspala“ ve vývoji bezpilotních letadel. Éra, kdy uvedené tvrzení platilo, se ale rychle blíží ke konci. Z Ruska se naopak může stát „dronová“ velmoc.




Zatímco Američané svůj MQ-1 Predator operačně nasazovali už v druhé polovině devadesátých let nad Balkánem, není známo, že by Rusové běžně používali obdobný prostředek k úderům v Sýrii (zato průzkumné drony VKS v Sýrii využívá velmi intenzivně). Mezi tím se v této kategorii dostala do „elitního klubu“ Čína a na teroristy už začal útočit svými vlastními drony dokonce Írán.

V době, kdy začíná být pravděpodobné, že víceúčelová bojová letadla následující generace budou – navzdory technickému pokroku a ještě nedávným prognózám – pilotovaná (nebo volitelně pilotovaná), vzniká samostatná kategorie nepilotovaných vzdušných prostředků: těžké úderné proudové stealth drony, určené především k potlačení protivzdušné obrany protivníka v prvních fázích konfliktu.

Prozatím v této kategorii dominuje Západ, ale rychle jej dohání Čína, připojuje se Korea, Turecko a další země. Spojené státy se těžké bezpilotní stroje chystají využít i jako vzdušné tankery pro námořní bojové letouny.

Jak na všechny tyto skutečnosti reaguje Rusko? Donedávna se zdálo, že vcelku nijak, ale šlo skutečně jen o zdání. V ruských konstrukčních kancelářích (OKB) totiž „potichu“, bez větší publicity a už roky běží několik vědecko-výzkumných prací s tajemnými názvy Korsar, Inochoděc, Altius a Ochotnik.

Skrývají se za nimi samostatné projekty nových bezpilotních letadel, které mají v plné míře „dohnat“ ruské zpoždění za „zbytkem světa“, ale především vytvořit pro každou kategorii špičkový bezpilotní stroj, schopný plnit celou řadu úkolů – průzkumných i úderných.

A jak je v Rusku pravidlem, zadání pro jednotlivé vědecko-výzkumné práce nepředpokládají, že jejich výsledky budou horší než projekty jinde ve světě. Ba právě naopak.

Vhled do těchto vědecko-výzkumných prací umožňují částečně první oficiální prezentace výsledků, dále údaje z dobře informovaných otevřených zdrojů a také screenshot, který „unikl“ v průběhu nedávného aerokosmického salonu MAKS-2017 v Žukovském u Moskvy.

Program Korsar je zaměřený na menší taktický bezpilotní průzkumný letoun:



Těžší a rozměrnější bezpilotní prostředky, s delší vytrvalostí a doletem, určené pro operace ve středních výškách (MALE), jsou vyvíjeny v rámci vědecko-výzkumné práce Inochoděc. Komplex vyvíjí společnost Kronštadt (dříve Tranzas) od roku 2011. Výsledkem je moderní stroj středního doletu s názvem Orion, představený v neveřejné části nedávného moskevského aerosalonu MAKS 2017:

V rámci vědecko-výzkumné práce Altius vzniká v OKB Sokol průzkumný bezpilotní komplex velkého doletu pro střední výšky s názvem Altair. Jedná se o velmi rozměrný stroj s rozpětím více než 28 metrů, délkou přes 11 metrů a vzletovou hmotností okolo pěti tun. Letoun dokáže vystoupat do výšky 15 kilometrů, jeho maximální dolet činí 10 tisíc kilometrů a ve vzduchu vydrží celých 48 hodin:



Letové zkoušky prvního prototypu Altairu byly zahájeny v polovině roku 2016, výroba se má rozběhnout v příštím roce.

Ve stejné době má být plně připraven demonstrátor největšího z rodiny ruských bezpilotních letadel. V rámci vědecko-výzkumné práce s označením Ochotnik jej vyvíjí OKB Suchoj ve spolupráci s Mikojanovou konstrukční kanceláří, která se několik let věnovala podobnému projektu Skat, jenž ale poněkud „předběhl dobu“.

Nový „lovec“ (Ochotnik) je vyvíjen na základě požadavků vzdušných sil. Výsledkem má být pokročilý, vysoce autonomní těžký úderný bezpilotní stroj se schopností dosahovat vysokých podzvukových rychlostí. Vývoj byl zahájen v roce 2011, společná práce dvou věhlasných OKB byla stvrzena dohodou z října 2012.

Vzlet demonstrátoru označeného S-70 se očekává v příštím roce a zavedení letounu do vzdušných sil pravděpodobně na počátku příští dekády. Letoun je označován jako „těžký, se vzletovou hmotností do 20 tun“.

Jak ukázala zmíněná uniklá fotografie z MAKSu, letoun bude vizuálně podobný například americkému experimentálnímu X-47 nebo francouzskému nEUROnu:



Sečteno a podtrženo, už v blízké době bude Rusko disponovat pro vlastní ozbrojené síly i pro export pestrou škálou průzkumných a úderných bezpilotních letadel vlastní konstrukce. A že de facto dohání, co zameškalo, nemusí mít jen negativní stránku – právě nyní totiž může do vývoje zapracovat cenné zkušenosti ze syrského bojiště.

Foto: © VKontakte, Министерство обороны России (via paralay.iboards.ru )

Copak se severokorejský Kim úplně zbláznil?!

$
0
0
Ladislav Kašuka
30.8. 2017   zasláno redakci NR
Nepřijde Vám lidičky na celé té americko – korejské frašce mezi Kimem a Trumpem něco podezřelé?! Dokáže snad někdo z Vás vysvětlit, proč by za normálních okolností Kim tolik provokoval Američany a dával jim tak záminku k vojenské akci proti Severní Korei?! Svým způsobem chápu, že se Kim snaží o to, aby jeho země vlastnila na svou obranu jaderný arzenál a chápu jeho námitky proti tomu, aby země, které „atomovky“ sami vlastní, jiným zakazovali jejich vývoj! Vždyť, když může tyto zbraně hromadného ničení vlastnit Indie, která dodnes dělí vlastní obyvatelstvo na vyšší a nižší kasty, nebo Pákistán, kde zdejší domorodci křepčí kolem rakety jako kolem svaté zbraně proti nevěřícím, či Izrael, který se považuje za bohem vyvolený národ a skrytě pohrdá všemi ostatními, proč by si Korea nemohla vyrobit vlastní!

Tím nechci říct, že bych snad fandil Kimovi a jeho režimu, to „chraň bůh“! Kimovská absolutistická monarchie, která zneužívá některých komunistických symbolů, přestože již po minimálně dvě generace nemá s touto ideologií nic společného, je mi odporná. Nakonec stačí kouknout na toho tlustého a rozmazleného spratka Kima a jeho křivá prasečí očka a musí Vám být jasné, jaký je to šmejd! Tímto, se však v dnešním článku zabývat nechci! To, co mně udivuje a zajímá je to, proč se Kim tolik snaží urazit autoritářského a egoistického Trumpa a umožnit tak USA napadnout Severní Koreu?!


Zbytečně časté raketové testy, nebo hlášky typu, že je vyhotoven a připraven plán na napadení amerických ostrovů a jaderné rakety mohou zasáhnout celé území USA jen nahrávají americkým válečným jestřábům, aby mohli co nejdříve přesvědčit Trumpa k vojenskému zásahu proti Kimovi a jeho zemi! Otázka zní, v čím zájmu je další a tentokrát nemalá válka a kdo na tom nejvíc vydělá?! Nebude to určitě ani Severní Korea, která musí být nakonec logicky v této válce, pokud se nenajde někdo, kdo by kvůli ní strkal prsty do ohně (o čemž dost pochybuji) zákonitě poražena, ale ani USA, které to bude stát spoustu peněz, zdrojů a v neposlední řadě lidských životů!

Zbývá se tedy zamyslet nad tím, komu taková válka prospěje?! Inu komu jinému, než nadnárodním zbrojařským koncernům a globalistům, kteří ruku v ruce viníkem situace označí národovce jako je Trump a Putin a „komunisty“ jako je Kim, nebo Číňané a nakonec zavelí k větší semknutosti USA a EU a k vytvoření jednotné, nadnárodní struktury, které smaže hranice jednotlivých členských zemí a podřídí je globální vládě, která „přinese světu prosperitu a mír“. Víme, kdo asi našeptává Trumpovi a můžeme se jen dohadovat, koho k sobě pustil Kim, nebo zda to ještě vůbec je opravdový Kim, protože to co vyvádí (třeba dnešní přelet jeho balistické rakety nad Japonskem) doslova bije do očí!

Jedna věc je však jasná!!!

Nějaká velice mocná a vlivná organizace se snaží vyvolat velkou válku, aby na jejím základě mohla nakonec utáhnout pořádně šrouby a umlčet vlastence, kterých začalo v USA a v EU poslední dobou přibývat, což se jim vůbec nehodí do krámu! Proces globalizace a umělého smíšení národů a kultur musí být prostě dotažen do konce a to za jakoukoli cenu!!!

National Interest: Rusko a USA zoufale potřebují změnu! Napětí ve vztazích mezi Moskvou a Washingtonem přivedlo svět na pokraj jaderného konfliktu!

$
0
0
30. 8. 2017   Prvnízprávy
Strany, jejichž zájmy jsou v Sýrii, pobaltských státech a na Ukrajině, musí připravit cestu pro spolupráci. K tomu, jak smířit obě strany, se vyslovila Katrina Vanden Heuvelová na sympoziu o americko-ruských vztazích, uvedl The National Interest.. Nová studená válka mezi Ruskem a Spojenými státy probíhá přímo na třech frontách: v Sýrii; na obloze nad Baltem a na západních hranicích Ruska, kam se posunuly síly NATO; a na Ukrajině.

Rusko-americké vztahy procházejí napjatým obdobím, řekla na symposiu o rusko-amerických vztazích Katrina Vanden Heuvelová, redaktorka The Nation Interest. Nikdy předtím neměly USA ve své ruské politice takovou potřebu střízlivého a realistického přístupu. Je načase, aby Washington zapomněl na fantasticky vynikající vztahy s Ruskem slíbené Trumpem, a stejně tak na Obamova slova o nevyhnutelné a hluboké konfrontaci s Moskvou, ale vážně se zamyslet nad naladěním vztahů s touto jadernou velmocí.

Koncem ledna zveřejnil časopis o jaderné bezpečnosti Bulletin jaderných vědců hodiny, které posunuly jadernou apokalypsu blíže k půlnoci (půlnoc je metaforické ztělesnění počátku jaderné války). Současnou situaci považuje „Bulletin" za ještě nebezpečnější, než karibskou krizi a není to náhoda. Nová studená válka mezi Ruskem a Spojenými státy probíhá přímo na třech frontách: v Sýrii; na obloze nad Baltem a na západních hranicích Ruska, kam se posunuly síly NATO; a na Ukrajině.
Gabriel: Německo musí zastavit šílenství - „studenou válku 2.0"!
Rostoucí napětí se odráží v názorech Ruska a USA na sebe navzájem. V Americe je Putin vnímán jako „nemilosrdný autokrat s expanzivními myšlenkami". Je odsouzen za agresivní politiku v Gruzii a na Ukrajině a za podporu brutálního diktátora v Sýrii. Média navíc neustále prezentují předpoklady o zásahu Moskvy do průběhu prezidentských voleb a o tajné dohodě s Trumpem.

Rusko zase považuje Spojené státy za agresora, který usiluje být jedinou mocí ve světě. Rozšíření NATO směrem k východu pouze přesvědčil Moskvu, že se Západ na ni dívá, jako na věčného nepřítele.

V obou pohledech existuje určitá pravda, konstatovala Katrina Vanden Huvelová. Putin se skutečně chce upevnit na mezinárodní scéně a rozptýlit mylné představy Washingtonu o jediné nadvládě Spojených států. Amerika si myslí, že je světovým soudcem, nepostradatelnou zemí a zanedbává právo ostatních států na jejich sféru vlivu. Pentagon považuje Rusko za svého hlavního konkurenta. Spojené státy podpořily „barevné revoluce" v Gruzii a převrat na Ukrajině.

Přesto země, v jejichž rukou je 90% světového arzenálu jaderných zbraní, musí vytvořit pracovní vztahy. Udělení absolutoria bude vyžadovat nepřetržité úsilí zaměřené na nalezení oblastí, kde se strany dohodnou.

Nejdůležitější je obnovit spolupráci s Ruskem v oblasti snižování jaderných zbraní a zabránit teroristům získat přístup k jaderným materiálům. Kvůli zamezení šíření jaderných zbraní musí Moskva a Washington jednat společně.

Rusko a Spojené státy jsou také spojeny obavami z teroristických aktivit IS, al-Kajdy a jejich větví. Spolupráce Moskvy a Washingtonu v Sýrii je možná jediný způsob, jak obnovit stabilitu země a pomoci jí po těžké válce.

Washington nemá v úmyslu poslat do Sýrie velké síly dostatečné k tomu, aby svrhly Bašára Asada. Místo toho by Amerika mohla posílit spolupráci s Ruskem v boji proti teroristům a jednat společně s Moskvou jako garant příměří, uvedla novinářka.

Spojené státy a Rusko mají příležitost zvrátit proces budování vojenské přítomnosti na obou stranách západních hranic Ruska, a to bez jakýchkoli formálních opatření. Dohoda o umožnění Gruzii a Ukrajině zůstat nezávislé, nepřijmout obě strany, to znamená nezačleňovat je do NATO, a otevřít jim cestu jak do EU, tak do „ruského hospodářského bloku". Toto řešení výrazně sníží napětí.
 Jiří Kouda,První zprávy
zdroj

Viewing all 19126 articles
Browse latest View live