Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

"Uvidíme, jak funguje vychvalovaný americký systém": Putin pověří Ministerstvo zahraničních věcí RF, aby podalo žalobu v souvislosti s diplomatickými objekty v USA

$
0
0
Polina Duchanová
6. 9. 2017     zdroj     (kráceno)
Ruské ministerstvo zahraničí se bude muset obrátit na americký soud v souvislosti s uzavřením řady ruských diplomatických budov v USA. Ruský prezident Vladimír Putin to uvedl na tiskové konferenci k výsledkům summitu BRICS. Hlava státu poznamenala, že pro Moskvu je poměrně obtížné budovat dialog s Washingtonem, kde elity "zaměňují Rakousko za Austrálií" (rusky je Rakousko Австрия - Avstrija, pozn. překl.)...


Budeme odporovat prostřednictvím soudu

Moskva neponechá bez povšimnutí demarši Washingtonu, která uzavřela několik ruských diplomatických zařízení v USA. Ministerstvo zahraničí bude pověřeno, aby zpochybnilo rozhodnutí administrativy u amerického soudu. Prezident Vladimír Putin to uvedl na tiskové konferenci k výsledkům devátého summitu BRICS, který se konal v Číně.

"Americká strana zbavila ruskou stranu práva používat svůj majetek. Jedná se o jednoznačné porušení vlastnických práv. Pro začátek dám proto pokyn ministerstvu zahraničí, aby se obrátilo na soud. Uvidíme, jak efektivně funguje vychvalovaný americký soudní systém", řekl Putin.

Současně poznamenal, že USA měly právo požadovat uzavření generálního konzulátu a dvou diplomatických budov, ale kritizoval způsob, jakým to bylo oznámeno.

"Že Američané snížili počet našich diplomatických zařízení, to je jejich právo. Druhá věc je, že to bylo zjevně provedeno hulvátským způsobem. To naše americké partnery nekrášlí", řekl prezident.

Politik rovněž vyjádřil politování nad obtížemi v dialogu s Bílým domem. "Je obtížné vést dialog s lidmi, kteří si pletou Rakousko s Austrálií (rusky je Rakousko Австрия - Avstrija, pozn. překl.). S tím se ale nedá nic dělat. ... Americký národ, americký lid, Amerika je velká země, která toleruje tolik lidí s tak nízkou úrovní politické kultury", řekl Putin.

Současně připomněl, že Rusko má právo snížit počet amerických diplomatů v Rusku o dalších 155 osob. Podle něj tato možnost i vyplývá ze skutečnosti, že do původního počtu byli zařazeni pracovníci stálé mise Ruska při OSN, kteří nejsou formálně diplomaty.

"Přesně řečeno, když už máme mluvit o plné paritě, pak to v Moskvě není 455 diplomatů USA, ale minus 155. Takže si vyhrazujeme právo rozhodnout i o tomto počtu amerických diplomatů v Moskvě, ale ještě to neuděláme, uvidíme, jak se situace bude dále vyvíjet", shrnul prezident...

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová


Pentagon se neobejde bez ruských raketových motorů do roku 2025

$
0
0
6. 9. 2017        zdroj
Výroba analogu ruských motorů v USA je komplikovanější, než se dříve myslelo. Z technických a finančních důvodů nebude Pentagon s to zříci se koupě ruských raketových motorů RD-180 minimálně do roku 2025, informuje deník The Wall Street Journal.


Podle informací listu je požadavek Kongresu USA, aby se upustilo od ruských raketových motorů RD-180, zatím nesplnitelný, protože nastavení výroby podobných motorů v USA "trvá mnohem déle a je komplikovanější".

Navíc noviny oznámily, že společnost United Launch Alliance (ULA), která je operátorem startů nosné rakety Atlas V, již naplánovala nákup více než 30 ruských motorů RD-180.

Společnost United Launch Alliance bude nucena používat u Atlasů V raketové motory ruské výroby do roku 2025, a možná až do roku 2028, sděluje list.

Připomeňme si, že dříve Kongres USA vyžadoval od Pentagonu, aby se zřekl ruských motorů nejpozději do roku 2019, což zdůvodnil politickým napětím ve vztazích USA s Ruskem.

Jak IA Regnum informovala, v květnu 2017 provedla americká společnost Blue Origin zkoušky startu raketového motoru BE-4, který měl nahradit ruský RD-180. Testy skončily naprostým nezdarem.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Masúd Barzani a boj Kurdů za sebeurčení

$
0
0
Yekta Uzunoglu
6. 9. 2017       uzunoglu.blog
Dokázal řadu desítek let svůj malý kurdský člun přiblížit k břehu přes zaminovaný rozbouřený oceán barbarských řádů a teď stojí pár krůčku před břehem. Narodil se 14. srpna roku 1946 jako syn legendárního kurdského vůdce Mustafy Barzaniho jako další potomek legendárního kurdského rodu Barzani, narodil s první kurdskou republiku a s první Kurdskou demokratickou stranou, ve stejném roce na stejném místě zeměkoule.



 Narodil se tak, jako mnoho členů rodu Barzani, nikoliv někde v porodnici či u nich doma, ale daleko od svého domova v Iránském Kurdistánu, kam jel jeho otec se svými víc než tisíci bojovníky v lednu roku 1946, aby podporoval vznik vůbec I. Kurdské republiky a vzal sebou svoje děti a těhotnou manželku. Vytoužená Kurdská republika s podporou jeho otce a na začátku s podporou Sovětského svazu, měla trvání do prosince stejného roku, kdy se Stalin domluvil s Angličany a obětoval Kurdy, hodil je do rukou hrdlořezů íránského šáha.

 Mustafa Barzani otec Mesuda Barzaniho s prvním kurdským prezidentem Ghazim v roce 1946 v Mahabadu / İran 

Masúdovi Barzanimu bylo jen několik měsíců, když se celá oblast, kde žili, dostala pod palbou zabijáků podporovaných Anglií. Prezident Mahábádské Kurdské republiky vyzval Kurdy, aby neodporovali, aby nedošlo k masakru nevinných Kurdů. Otec Masúda Barzaniho, generál Mustafa Barzani se nikdy neuměl se vzdát do rukou nepřítele.
Kurdského prezidenta Muhammada Qaziho a jeho tři zástupce Peršané pověsili na náměstí v hlavním městě Iránského Kurdistánu v Mahabadu na náměstí kurdsky Chwarchira - Čtyř svíček - a zůstali tam viset víc než dva dny. Masúd Barzani na zádech své matky a s ještě sotva chodícím dvou a půl letým bratrem šli pěšky s příbuznými v urputné zimě po nepřekonatelných horách víc než sto km, šli zpátky do svého kraje, to jest do Barzanu v Iráku.
A jeho otec? Rozhodl se nevzdat do rukou Iránců a ani Arabů v Iráku. Vydal se se svými víc než 500 bojovníky pěšky po šipkách hor tvořících pevnou zeď mezi Tureckem a Iránem směrem k sovětským hranicím, přes 200 km v zimě, po těch nepřekonatelných horách, bez jídla, bez ničeho, šli téměř pochod smrti. Kolik těch bojovníků pochod nepřežilo, to nevíme, ale ti, kteří zůstali se svým vůdcem Mustafou Barzanim, se dostali do Arménského Sovětského svazu.... V Sovětském svazu vládl Stalin, tak byli posláni do Střední Asie a kolik jich tu další příšernou cestu nepřežilo, to opět nevíme...

Legendární vůdce Kurdů M.Barzani v Praze (1958)


A Masúd? Žil se svou rodinou v regionu Barzan, který byl systematicky perzekuován centrálním bagdádským králem a tak holt někdy, když to bylo možné, žili na vesnici hluboko v horách, někdy pod skalami....



Teprve když v roce 1958 irácké vojsko sesadilo krále a vyhlásilo republiku, mohl se konečně jeho otec Mustafa Barzani po 12 letech exilu v Sovětském svazu vrátit do svého domova avracel se přes Prahu, kde žil jeho přítel Dr. Abdurrahmán Kásemlú docentem na Vysoké ekonomické škole v Praze.
A tak Masúd po 12 letech poprvé spatřil svého otce.
Masud Barzani s předsedou vlády Iráku Abd al-Karim Qasim em
První 2-3 roky, to jest do roku 1961, měla rodina a celý rod Barzani poprvé od roku 1905 klid. Klid využili k posílení strany, kterou založil jeho otec v roce 1946, než musel odejít do Sovětského svazu a ta strana se nejmenovala nijak jinak, než Demokratická strana Kurdistánu! Ano, demokratická v době, kdy na Středním východě tento výraz mezi panovníky všude kolem byl vnímán jako čert, jako černá můra!


Snaha o demokratizaci nejen Kurdistánu, ale i celého Iráku vedená Kurdy pod heslem "Demokracie pro Irák, autonomie pro Kurdistán", skončila vojenským zásahem Bagdádu a začalo další řadu let trvající krveprolití. Kurdové vedeni Mustafou Barzanim se opět museli vrátit do svých věrných kurdských hor a Masúd Barzani tak, jako jeho starší bratr Idris Barzani, s otcem Mustafou Barzanim odjeli se zbraní v ruce k obraně demokracie před iráckými vojáky opět do svých věrných hor, které nikdy Kurdy nezradily.

Jejich válka o demokracii v Iráku a o autonomii pro Irácký Kurdistán trvala až do 12.03.1970, kdy konečně vojensky přiměli bagdádskou vládu k respektování základních zásad demokracie pro autonomií Irácký Kurdistán podpisem dohody! Tak díky neústupnému boji Kurdů o demokracii v Iráku mohla jako v druhé zemi Středního Východu v Iráku dokonce legálně pracovat Irácká demokratická strana, jejímž předsedou byl též Kurd.

Celou tu dobu Masúd jako "mladík", když bylo třeba, velel jako důstojník jemu svěřených Pešmergů, když bylo třeba, zúčastnil se jednání , se zástupci bagdádské vlády, nebo se zástupci jiných mocných v regionu.
Masud Barzani v boji za demokracii
Možná neměl možnost navštěvovat College a pak Oxford či Harvard, ale od chvíle, kdy přisel na svět, byl v centru dění a byl jeho nedílnou součástí na Středním východě a to již je celých 71 let.

Mesud Barzani s G.Bushem


Po dohodě Iránu s Irákem bagdádská vláda v roce 1974 již neprodloužila dohodu o demokracii pro Irák a autonomii pro Kurdistán, to už nad mocnými v Bagdádu rozhodoval Saddám. Opět začala válka mezi Kurdy a Bagdádem, tentokrát vedená Saddámem a opět přišla nutnost emigrace, kdy Masúd se svým otcem a celým svým rodem a celou Kurdskou demokratickou stranou museli emigrovat do sousedního Iránu, kde byli drženi v provizorních uprchlických táborech.

Masúd Barzani s Milošem Zemanem v Praze

Tehdy Masúd, jeho otec a celý jeho rod s kurdským národem poznali tu největší zradu ze stranu USA a jejích spojenců věrných iránskému šáhovi a Saddámovi. Řadu let bojovali s domněním, že hájí demokratické hodnoty v oceánu barbarských řádů, že mají a musí mít oprávněnou podporu demokratického světa. Ale demokratický svět je hodil do rukou tyranského šáha a Saddáma.... Jeho otec, legendární vůdce Kurdů, nemohl tu zradu přežit, zemřel v Americe, která mu byla ochotna alespoň omezeně poskytnout lékařskou péči, zemřel před očima svých synů, včetně Masúda.

Po smrti svého otce je to od roku 1979 on, kdo vede Kurdskou demokratickou stranu a to v době panovnictví Saddáma. Všemožně se snažil zachránit alespoň část příslušníků svého rodu a Kurdů v Iráku před genocidou a to bez jakýchkoliv prostředků...
Byl svědkem toho, jak je jeho národ masakrován Saddámem jedovatým plynem, nebo jak na něj Irán poštval jiné kurdské politické strany, či jak Turecko a jeho média o něm píšou jako o nevzdělaném šéfovi klanu a vyhecují ty nejprimitivnější síly v zemi proti nim, jak jsou pro něj v Evropě zavřeny všechny dveře všech států a to od východu po západ...

Co dodat ?

Masúd Barzani ani v těch nejtěžších chvílích – a ty trvaly desítky let - neztratil svou naději, důstojnost, svou hrdost, svou rozvážnost a hlavně svoji lásku ke Kurdům a k lidem v tom nejširším slova smyslu. Dokázal podat ruku i Saddámovi, který předtím zmasakroval tisíce jeho příbuzných, vždy doufal v probuzení lidskosti v člověku, věřil a věří tomu dodnes.
Před rokem 2003, to jest před americkou invazí, svěřil Američanům svých 5000 bojovníků, aby byli v USA vyškoleni. Pak měla nastat invaze a Masúd a jeho přátelé iniciovali ze svých posledních prostředků inzerát v americkém tisku s nadpisem "Tentokrát nás nezraďte, zrady už bylo dost"....

Je to jediný politik nejen v Iráku, ale v celém regionu, který se všemožně snažil od roku 2003 zavést demokratický řád v Iráku, ale marně. On a jeho národ jsou v Iráku v menšině, bezmocní k takovému úkolu a zůstali dlouhá léta i po roce 2003 bez podpory. Podpora západu šla opět těm mocným, to jest Bagdádu, který ovládá naftu a tím peníze.

Masúd Barzani je nejzkušenějším politikem Středního východu, dokázal řadu desítek let svůj malý kurdský člun přiblížit k břehu přes zaminovaný rozbouřený oceán a teď stojí pár krůčku před břehem, ale je opět sám, bez podpory, kterou by si zasloužil. Masúd Barzani se svým klidným a lidským pohledem a gestikulací poslal včera světu poselství: "O demokratický, nezávislý a právní Kurdistán, budu usilovat do poslední kapky krve"...
Uslyší alespoň jednou civilizovaný svět nezlomného kormidelníka demokracie v malém člunu z oceánu barbarských řádů?

Evropsko unijní Ministerstvo pravdy v akci

$
0
0
6. 9. 2017         Parlamentní listy (podstatně kráceno)
Jak uvádí server Euroactiv, v průběhu září pravděpodobně Evropská komise zveřejní podmínky, za jakých by měly provozovatelé sociálních sítí odstraňovat obsah, který lze označit jako „fake news“. „Skupina europoslanců navíc požádala Evropskou komisi, aby byla vytvořena společná pravidla a přijaly je všechny členské státy. Nadnárodní společnosti nicméně protestují proti tomu, aby byly právně zodpovědné za to, co zveřejní jednotliví uživatelé.“


„Je zřejmé, že potřebujeme jednotný evropský přístup. Pokud se k němu neodhodláme, budou tyto případy narůstat,“ cituje Euroactiv novou bulharskou eurokomisařku Gabrielovou s tím, že nejvíce v boji proti šíření „nenávistných zpráv“ dělá Německo. „Na začátku letošního roku německá vláda přijala opatření, podle kterého může být provozovatel sociálních sítí pokutován až do výše 50 milionů eur, pokud nebude schopen závadný komentář do určité doby odstranit.“

Boj proti „šíření nenávisti“ a „fake news“ běží na plné obrátky a má plnou podporu Evropské unie i národních vlád. Ozývají se však i kritické hlasy, které upozorňují na skutečnost, že pod pláštíkem ctnostného boje proti lžím a nenávisti se často může skrývat jen snaha potlačit kritické názory a uplatňovat cenzuru. To sice navrhovatelé restriktivních opatření rezolutně odmítají, ale množící se případy postihů uživatelů sociálních sítí hovoří poměrně jasnou řečí.

Otrocká práce v kapitalismu a ve středověku

$
0
0
Václav Umlauf
6.9.2017 e-republika

Zase jsem donesl domů hnusný produkt ze spařeného těsta, který začal zamořovat Sudety z korporátních pražských pařenišť na bramborové těsto. A k této chlebové hmotě jsem si vzal tabulky novodobého otroctví.


Zase jsem donesl domů hnusný produkt ze spařeného těsta, který začal zamořovat Sudety z korporátních pražských pařenišť na bramborové těsto. Viz starobylý článek Chléb, chleba a ty věci kolem. Toto korporátní spařené svinstvo kasírovala navečer unavená prodavačka s kruhy pod očima, která se už těšila na večerní úklid doma, aby mohla zalézt do postele a jít zase ráno na šichtu.

Takže se podívejme na průměrný pracovní den domorodce v africké buši nebo v australské poušti. Klasická práce na toto téma je M. Sahlin, Stone age economics (1972), kde jsou data z etnografických průzkumů do roku 1968. Průměrný domorodec (tj. lovec, sběrač a zemědělec obdělávající prales ždářením) pracuje v průměru mezi 2-6 hodinami denně pro obživu. Pak je doma, spí, lenoší, hraje si s dětmi, drbe se sousedy a navštěvuje známé v nejbližším okruhu do 100 km. Nejdelší pozorovaná období hladu byly asi dny, průměrný kalorický příjem a složení potravy odpovídá americkým normám (2220 kcal/den). Ostatní práce ve vesnici a v tábořišti se nepočítají, mladí domorodci (chlapci i dívky) se flákají a nepracují ani ty dvě hodiny denně. Mladí začínají dělat, až musí živit rodinu, to jest jako dnes u nás.

Přechod z doby kamenné (tj. lovci a sběrači) by se těmto nomádským kulturám vůbec nevyplatil, protože tito pohodoví lidé by museli pracovat mnohem víc. A nezapomeňme, že poklidní domorodci viděli kapitalismem posedlé vesničany v Africe a v Austrálii kolem sebe. Viz u nás stejná situace s poklidnými Rómy v ghettech. Tito novodobí urbanizovaní sběrači a lovci si většinou hrají s dětmi, 2-3 hodiny denně pracují v bankéřském pracovním rytmu a ve volném čase pěstují sociální vztahy. A fašizující živnostníci s dluhy, kteří kolem nich jezdí auty na leasing, tito poklidné spoluobčany chtějí vidět v pracovním táboře. A to je ještě to nejcivilizovanější zbožné přání této zotročené třídy, která má neoliberalistickou ideologii v hlavě a neoliberální dluh v peněžence.

Zlatá pracovní doba v nevolnictví


Tak se podívejme na průměrnou dobu práce ve středověké Evropě, abychom viděli jakou cestu od feudálního nevolnictví jsme vlastně urazili. Tady jsou vědecky doložené přehledy průměrné doby práce v Evropy za posledních 800 let.
  • 13. století: dospělý muž rolník, Velká Británie: 1620 hodin /rok, celkem 150 dní práce dané rámci rodiny, cca 12 hodin denně, 135 dní v roce.
  • 14. století: sezónní a příležitostný dělník Velká Británie: 1440 hodin /rok, 120 dní za rok, 12 hodin práce denně.
  • středověký dělník, Anglie: 2309 hodin ročně, celkem 2/3 roku, 9.5 hodin za den.
  • 1400-1600 - rolník a příležitostný horník, dospělý muž, Británie: 1980 hodin/rok, pracuje 180 dní, 11 hodinová šichta.
  • 1840 - průměrný dělník Velká Británie: 3650 hodin ročně, má 70 hodinový pracovní týden, odhad je mezi 45-52 týdny práce v roce. K tomu je třeba připočíst práci dětí od osmi let.
  • 1850 - průměrný dělník USA: 3105-3588 hodin ročně, má 70 hodinový pracovní týden, odhad je mezi 45-52 týdny práce v roce. K tomu je třeba připočíst práci dětí. Viz náš článek Fotograf dětské práce a průkopník sociálních změn.
  • 1987 - průměrný dělník USA: 1949 hodin ročně a v průmyslu 1856 hodin ročně.

Přidal jsem feudální robotu v české obci Světice podle jejich kroniky. Dne 13. srpna 1775 robotní patent a upravil robotní povinnost podle výše kontribuce (pozemkové daně odváděné státu) a to na základě vypsání z roku 1773. Nový robotní patent nechal na poddaných, zda chtějí vykonávat robotu dosavadní nebo se chtějí podrobit robotě nové.

Ve Světicích zvolili novou robotu polosedláci Martin Šubrt (Cžubert) z čp. 1 a Tomáš Rezek z čp.6. Každý z nich platil roční kontribuci ve výši 22 zlatých 2 a půl krejcaru. Podle robotního seznamu sepsaného v roce 1777 museli oba celoročně robotovat každý týden jeden den s potahem se dvěma koňmi. K tomu vykonávali od sv.Jiří (24.dubna) do sv.Havla (16.října) šest a od sv.Havla do sv.Jiří pět dnů pěší roboty týdně s jedním robotníkem, tzv. čemerákem. Při staré robotě zůstal Jan Tesařík z čp.3. Do státní pokladny odváděl kontribuci 7 zl. 20 a tři čtvrtě krejcaru a robotoval každý týden jeden a půl dne ruční roboty s jednou osobou. Kromě toho musel v čase žní odpracovat dvanáct dnů. Stejné povinnosti měl také Tomáš Vodička z čp.5, který také zůstal při staré robotě, jen platil kontribuci o jeden krejcar více než soused. Při starém zůstala rovněž vdova Tesaříková z čp.2, která musela odpracovat ručně pouze šest dnů v čase žní a za to dostala od vrchnosti jídlo. Na obecní chalupu čp.4 se robota nevztahovala.

Sami se můžete přesvědčit. kam jsme se pohnuli ohledně doby práce a volného času, který vlastně nemáme. A ten který máme, trávíme komerční zábavou organizovanou korporacemi pro jejich zisk a naše otroctví. A koho zajímá, kam se poděla nadhodnota vydělaná novodobým pracovním otroctvím, nechť se podívá na článek Kam mizí bohatství vytvořené vyšší produktivitou práce.




Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 300 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!


Související články:

Přichází moment pravdy. USA daly ruským oligarchům ultimátum: 180 dní, aby prodali Rusko

$
0
0
Napsal/přeložil: Ruslan Ljapin
6.9. 2017   Eurasia24
USA pokračují ve zvyšování tlaku v „nové studené válce“, když obsadily ruská diplomatická zastoupení a provedly zde domovní prohlídky a vyšetřování. Čím odpoví Rusko, není zatím jasné, protože diplomaté zatím mlčí, čekajíc na řešení prezidenta. Avšak tato bezprecedentní diplomatická zvůle není hlavní úder USA. Tím je nový soubor sankcí vůči Rusku, který ruské oligarchy staví před volbu: buď prodat vlast-Rusko a zachránit „své“ peníze, nebo zůstat v Rusku a sdílet s ním všechny obtíže a porážky.


A nato dali Pindosové (hanlivé označení; pozn. překl.) přesně 180 dní, aby v březnu roku 2018, to jest těsně před prezidentskými volbami v Rusku, destabilizovali situaci v zemi a zasadili tak co nejcitelnější úder Putinovi.

„Ministr financí USA po souhlasu s ředitelem národní rozvědky a šéfem Státního departmentu (ministrem zahraničí) USA nejpozději do 180 dní od přijetí zákona a následně každoročně musí předložit příslušné komisi Kongresu otevřený dokument – seznam všech oligarchů a všech tzv. polostátních organizací Ruské federace. V něm musí být uvedeny údaje o všech klíčových politických figurách a oligarších Ruska (…) zejména o jejich „blízkosti“ k Vladimiru Putinovi a druhým členům ruských vládnoucích elit; u těchto osob musí být určen rozsah stavu jejich majetku i zdrojů příjmů; soupis všech jejich příbuzných včetně manželek, družek, dětí, rodičů a všechna jejich aktiva vč. investic, obchodních zájmů, majetku, který přináší zisky; vyjasnění zahraničních obchodních společnosti spojených s těmito osobami,“ říká článek 241 druhé části zákona o sankcích.

Co to znamená, je naprosto jasné. 18. března 2018 proběhnou volby prezidenta Ruské federace. K březnu roku 2018 ministr financí USA, ministr zahraničí a ředitel CIA musí dodat kongresu USA dokument – soupis veškerého majetku a finanční inventuru ruských byznysmenů a byznysmenů-politiků včetně čtyř ministrů vlády Ruské federace, jenž v souladu s jejich oficiálním přiznáním vlastní oni sami nebo členové jejich rodin v zahraničí.(http://static.government.ru...).


Jedná se o vicepremiéra Šuvalova, ministra komunikací Nikiforova, nejbohatšího člena vlády – ministra pro záležitosti Severního Kavkazu Kuzněcova a také o ministra Abyzova.

Mimo ministrů a poslanců dumy, kteří sami nebo prostřednictvím rodinných příslušníků vlastní majetek v zahraničí, pod účinnost prověrky vyplývající z přijatého zákona Kongresu USA spadají také oligarchové Ruska – bez ohledu na to, zda žijí nebo nežijí v Rusku, ale majetek v zahraničí je zapsán přímo na ně, členy jejich rodin nebo i na nastrčené osoby.

Krátce řečeno Pindosové sbírají informace o všech osobách, které mají majetek či peníze kdekoli v zahraničí. Stojí za to zdůraznit, že speciálně jsou zahrnuty také off-shory, kde je podle údajů Národního úřadu ekonomického vyšetřování USA uchováno více než trilion dolarů (více než 60 trilionů rublů).

Není žádným tajemstvím, proč se tyto informace sbírají. S každým, kdo bude uveden na „seznamu“, v závislosti na jeho vazbách k vládě Ruské federace bude provedena dílčí „beseda“ na téma „zlepšení rusko-amerických vztahů“.

Připomenu, že prezident USA Donald Trump jasně řekl: „Amerika je připravena ke zlepšení vztahů s Ruskem. Ale prezident i Kongres jsou jednotní ve svém názoru: pro lepší vztahy a zrušení sankcí požadují po Rusku, aby kardinálně změnilo své konání, které k sankcím vedlo, to v první řadě“.


A viceprezident USA Michael Pence den po přijetí sankcí řekl: „V současné době se Rusko jako obvykle snaží narušovat mezinárodní hranice silou, podkopává demokratické suverénní státy a rozděluje svobodné národy Evropy“.

Prezident Trump dále vyzval Rusko, aby „ukončilo svoje destabilizační dění na Ukrajině a v jiných místech a ukončilo podporu vražedným režimům, jako je Severní Korea a Irán“.


To znamená, že Rusko se musí vzdát Donbasu, vrátit Krym, opustit své spojence v Sýrii, zpřetrhat své spojenectví s Čínou. A to je minimum, co po Rusku USA chtějí.

Jinak řečeno: Rusko má zcela kapitulovat – a jen s takovým Ruskem à la začátek 90. let, které odkývá všechno, je Trump ochoten se přátelit.

Nemalý požadavek. Ale i cenu vyhodil Trump vysoko – jinak použije oligarchy a činitele proti Putinovi. A to není jen nějaké zmražení ruských miliard v amerických obligacích. To je ten nejposlednější prostředek vydírání Ruska. Dál už nic – jen válka; přesněji „železná opona“, protože víc než „válku přes Twitter“ USA bojovat nebudou, když už i malá Korea jim ukazuje „kulový“.

Odkryté zneužití byznysu a s ním spojených činitelů – to je už poslední „level“ útoku. Vše ostatní, čím bylo Rusko strašeno, už vyzkoušeli – izolace Ruska se nekoná, plynové a ropné sankce nefungují, vypnutí SWIFTu rovněž nedosáhlo svého účinku, rakety a tanky všude u hranic také nevystrašily a Rusko stále vzdoruje.

A, jak říkají Rusové, „našim partňóram“ zůstal jen poslední prostředek – vydíraní přes ruské oligarchy a „elity“.

Podstata je v tom, že tento prostředek, byť poslední, je velice efektivní. Už dříve velice dobře vyzkoušený na takových osobách jako byl Saddám Husajn, u kterého nejprve koupili ministry a generály a teprve pak „našli“ chemické zbraně.

A také šáh Iránu Réza Pahlaví nebo diktátor Zairu Mobutu či prezident Filipín Marcos. Tento lídr východní země, veterán II. světové války, i když byl stěží velkým demokratem, v každém případě se pokaždé radil s národem v referendech, zrušil výjimečný stav, propustil z vězení politické odpůrce, uzavřel mír v jihovýchodní Asii, sotva se postavil USA, stal se „diktátorem“. Přišili mu kult osobnosti, zavřeli a zabavili veškerý majetek i majetek jeho příbuzných. Zabavili peníze, a třebaže byly uloženy ve Švýcarských bankách, do dnešní doby je odmítají Filipínám vrátit. Je spousta dalších případů.

Typické na tyátru kolem ruských diplomatických misí je, že je směřován jedním směrem – ukázat „potřebným“ lidem, že Pindosové zvysoka kašlou na libovolná pravidla a zákony, a jestliže budou chtít Abramovičovi zabavit jachtu, tak to udělají bez ohledu na cokoli. Dokonce kdyby tu jachtu měl v ruském Sevastopolu.

Toto vše je ruským oligarchům a činitelům naprosto jasné – už nyní, po deklaraci zákona Kongresem USA, budou zainteresovaní ministři ječet a rvát si vlasy s požadavkem „vrátit ten proklatý Krym“. A za nimi půjde celá armáda Abramovičů, Fridmanů, Chodorkovských a dalších oligarchů a činovníků, kteří začnou svůj boj přes média a vtáhnou mezi sebe i spoustu predátorských poslanců.





Je možné jednoznačně předpovědět, že budou prorokovat katastrofální ekonomické dopady a hrůzy i politické otřesy. A toto bude dva týdny před prezidentskými volbami.

A co jestli USA v tyto dny „čistě náhodou“ zmrazí 109 miliard dolarů, které má Rusko v amerických obligacích a „zruší“ Mistrovství světa ve fotbale 2018? Něco podobného skutečně nastane – stupeň eskalace napětí v dané situaci budou nuceny zvyšovat. A co až v tu samou dobu pošlou do ulic Navalného se „skákající pubescenty“, kteří se budou objímat s „tvůrčími elitami umělecké fronty“?

Těžko dnes říci, co z uvedeného Západ dokáže realizovat v plné míře, co z toho jim vyjde a co krachne, ale jedno je možné říci každopádně – příští jaro pro prezidenta a pro většinu ruského národa nastane v tu samou chvíli moment pravdy a my budeme muset jasně říci, kdo jsme my: suverénní stát, nástupce Ruské říše i Sovětského svazu, nebo jsme jen nesvéprávný surovinový přívažek Západu jako za Jelcina, teritoriální nula, něco na způsob Ukruiny?

Ano, za suverenitu budeme nuceni zaplatit a draze – to nám nikdo neodpustí. Ale na druhé straně, kdybychom kapitulovali, tak ztratíme absolutně vše: stát, vlast prostě nebude, tak jak se to stalo s Jugoslávií, Libyí, Irákem i dalšími. Úplná kapitulace a vláda loutkových oligarchů může v naší ohromné a mnohonárodnostní zemi spustit takové procesy, že – nedej Bože – bychom mohli Doněcku či Damašku jen závidět.

Věřím, že toto v Kremlu chápou, to znamená, že jsou připraveni na jarní návštěvu „drahých“ hostů.

Ruslan Ljapin

Zdroj: RIA Kaťuša

Migrační krize zasáhla Španělsko "Pokud se nám nepodaří vyřešit hlavní problémy v afrických zemích, tak do Evropské unie v příštích deseti letech přijde 10, 20 nebo dokonce 30 miliónů imigrantů."Populace Afriky se v příštích desetiletích zdvojnásobí.

$
0
0
Překlad: Helena Kolínská, Libor Popovský
6.9. 2017   Czechfree
Německý spolkový ministr pro rozvoj Gerd Müller: "Největší migrační pohyby jsou teprve před námi: populace Afriky se v příštích desetiletích zdvojnásobí. Počet obyvatel Egypta vzroste na 100 miliónů, Nigérie na 400 miliónů. V našem digitálním věku s internetem a mobilními telefony ví o naší prosperitě a životním stylu každý."


Ředitel úřadu Organizace spojených národů v Ženevě Michael Møller: "Mladí lidé mají mobilní telefony a mohou vidět, co se děje v jiných částech světa, a to na ně působí jako magnet."

Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani: "Pokud se nám nepodaří vyřešit hlavní problémy v afrických zemích, tak do Evropské unie v příštích deseti letech přijde 10, 20 nebo dokonce 30 miliónů imigrantů."



Španělsko je na dobré cestě předhonit Řecko a stát se druhou největší bránou pro vstup migrantů do Evropy po moři. Náhlý nárůst migrace do Španělska přichází v návaznosti na tvrdý zásah proti pašování lidí podél libyjsko-italské námořní trasy, která je v současnosti hlavním místem vstupu migrantů do Evropy.

Posun migračních tras z Řecka a Itálie směrem na západ naznačuje, že Španělsko, vzdálené po moři od Afriky pouhých deset mil, se brzy stane novým centrem evropské migrační krize.

Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) dosáhlo španělských břehů v prvních sedmi měsících roku 2017 více než 8 300 ilegálních migrantů - to je třikrát více než v celém roce 2016.

Tisíce dalších migrantů vstoupily do Španělska po zemi, především ve španělských enklávách Ceuta a Melilla na severním pobřeží Maroka, kde se nachází jediná pozemní hranice Evropské unie s Afrikou. Jakmile migranti dosáhnou španělského území, jsou ubytováni v dočasných přístřeších a poté jsou přestěhováni na španělskou pevninu, odkud mnozí pokračují do dalších částí Evropy.

Celkově (po moři i po zemi) zatím v tomto roce přišlo do Španělska přibližně 12 000 migrantů, ve srovnání s 13 246 migranty za celý rok 2016. Pro srovnání: do Řecka přišlo zatím za tu samou dobu v roce 2017 14 156 migrantů.

Hlavní migrační bránou do Evropy zůstává Itálie: přibližný počet příchozích v tomto roce zatím dosáhl počtu 97 000, oproti 181 436 za celý rok 2016. Itálie se stala hlavní vstupní zemí do Evropy po uzavření migrační dohody mezi EU a Tureckem, uzavřené v březnu roku 2016. Tato dohoda uzavřela trasu z Turecka do Řecka, které bylo předtím preferovanou zemí pro vstup migrantů z Asie a Středního východu do Evropy. Během posledních čtyř let dorazilo do Itálie téměř 600 000 migrantů.

V květnu podepsala Itálie smlouvu s Libyí, Čadem a Nigerem o zastavení migrace přes Středozemní moře prostřednictvím zpřísněných kontrol na hranicích. V červenci Itálie také uzavřela dohodu s Francií a Německem o zpřísnění regulace charitativních organizací provozujících lodě ve Středomoří a o navýšení finančních prostředků pro libyjskou pobřežní stráž.

Libyjská pobřežní hlídka od té doby zabránila tisícům migrantů odplout z libyjského pobřeží do Itálie. Tento tvrdý zákrok však podnítil potenciální migranty ke snaze nalézt alternativní trasu k překročení Středozemního moře. Zdá se, že toto vysvětluje nárůst počtu migrantů přijíždějících do Španělska.

Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) 14. srpna uvedla, že počet afrických migrantů, kteří dorazili do Itálie z Libye, klesl v červenci o více než polovinu oproti předchozímu měsíci. Během tohoto období však prudce vzrostl počet migrantů přijíždějících do Španělska.

Agentura Frontex dále uvedla, že v červenci do Itálie připlulo 10 160 migrantů, což je o 57 procent méně než v červnu. Z hlediska počtu příchozích migrantů se v Itálii zároveň jedná o nejslabší červenec od roku 2014. Do Španělska se však v červenci podle agentury Frontex podařilo dostat 2 300 migrantům, což je více než čtyřikrát tolik, než v předchozím roce. Většina migrantů, kteří přicházejí do Itálie a Španělska, jsou evidentně ekonomičtí migranti, kteří v Evropě hledají lepší život, nejsou to uprchlíci prchající z válečných zón.

Mluvčí IOM Joel Millman v rozhovoru pro deník Financial Times řekl: "Převážná většina migrantů přicházejících do Itálie z Libye pochází ze Senegalu, Gambie, Guiney a dalších zemí západní Afriky.""Vzhledem k tvrdému zásahu proti migraci z Libye je přirozené, že mnozí opustí plán překročit nebezpečnou poušť do Libye, a rozhodnou se místo toho přeplavit z Maroka."

Julio Andrade, městský radní v Malaze, přístavním městě v jižním Španělsku, to nazval "balónovým efektem". V rozhovoru pro deník Irish Times řekl: "Pokud stisknete jednu oblast, vzduch se vydá jinam. Pokud je například policie velmi aktivní a zatýká mafiány na středomořských trasách do Řecka a do Itálie, tak mafie hledá jiné trasy."

Španělské úřady informovaly, že dochází k prudkému nárůstu pokusů afrických migrantů překonat pozemní hranici v Ceutě přelezením plotu, který má výšku až 6 metrů a je nahoře zakončen žiletkovým drátem. Španělský ministr vnitra Juan Ignacio Zoido řekl, že během prvních sedmi měsíců roku 2017 proběhlo v Ceutě 2 266 pokusů o překonání hraničního plotu, v porovnání s celkovým počtem 3 472 pokusů za celý rok 2016.

7. srpna více než 300 převážně subsaharských Afričanů napadlo španělské a marocké bezpečnostní síly a zaútočilo na hraniční přechod u El Tarajalu; 186 migrantům se podařilo dostat na španělské území. 8. srpna se více než tisíc migrantů ozbrojených oštěpy a kameny pokusilo prolomit ten samý přechod. 9. srpna uzavřely španělské úřady tento hraniční přechod na celý týden. 10. srpna na tuto hranici opět zaútočilo přibližně 700 migrantů; 200 migrantů bylo zatčeno.

Mezitím 9. srpna v Cádizu dorazil na pláž plnou opalujících se rekreantů gumový člun s desítkami migrantů - zde je video. José Maraver, šéf záchranného centra v nedaleké Tarifě, pro The Telegraph uvedl, že druhý člun přistál na jiné pláži v té samé oblasti a že takové scény se nyní stávají pravidelně. "Každý den připlouvají čluny, každý den zde máme migranty,"řekl. "Situace se stává velmi komplikovanou."

Migranti však využívají k dosažení Španělska také jiné prostředky. Například 6. srpna dosáhlipobřeží u Malagy čtyři Maročané na vodních skútrech. Během července a srpna zachytila policie nejméně dva tucty migrantů, kteří se snažili přeplout na vodních skútrech do Španělska. 10. srpna našli policisté pomocí detektorů pohybu a senzorů zobrazujících teplotu 56 migrantů, včetně 14 dětí, skrývajících se uvnitř kamionů směřujících z Ceuty do španělského přístavu v Algecirasu.

V redakčním komentáři z 9. srpna španělský deník El País uvedl, že "je zřejmé, že se migrační tlak přestěhoval do západního Středomoří a neexistuje žádný náznak, že se tato situace v blízké budoucnosti nějak změní." Dodal:


"Migrační tlak, který Španělsko zažilo v posledních několika týdnech, je nárůst takových rozměrů, že překonává všechna opatření dohledu a kontroly. Masivní vstup Afričanů ze subsaharských oblastí přes hranici v Ceutě, ať už překonáním plotu nebo překročením hranice u El Tarajalu, ukazuje obrovské obtíže spojené se zastavením těch, kteří prchají z války, hladomoru nebo hospodářských těžkostí...."

"Řízení migračních toků vyžaduje silnou evropskou politiku a dostatečné hospodářské zdroje. Španělsko nemůže být samo o sobě strážcem jižní Evropy."

Německý ministr pro rozvoj Gerd Müller nedávno varoval, že se Evropa musí připravit na příchod miliónů migrantů z Afriky:

"Největší migrační pohyby jsou teprve před námi: populace Afriky se v příštích desetiletích zdvojnásobí. Počet obyvatel Egypta vzroste na 100 miliónů lidí, Nigérie na 400 miliónů. V našem digitálním věku s internetem a mobilními telefony ví o naší prosperitě a životním stylu každý."

Ředitel úřadu Organizace spojených národů v Ženevě Michael Møller tyto obavy zopakoval:
"To, co se teď děje, je jedna z největších migrací lidí v historii. A bude se to dále zhoršovat. Mladí lidé mají mobilní telefony a mohou vidět, co se děje v jiných částech světa, a to na ně působí jako magnet."

Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani uvedl, že k tomu, aby se zastavil tok migrantů z Afriky, by Evropská unie musela investovat miliardy a vytvořit dlouhodobou strategii pro stabilizaci tohoto kontinentu: "Pokud se nám nepodaří vyřešit hlavní problémy v afrických zemích, tak do Evropské unie v příštích deseti letech přijde 10, 20 nebo dokonce 30 miliónů imigrantů."

Soeren Kern je vedoucím pracovníkem Gatestone institutu v New Yorku.
Překlad původního textu: Europe: Migrant Crisis Reaches Spain
Překlad: Helena Kolínská, Libor Popovský

FOTO Rychle, jede Zeman! Jeden názor za všechny: „Nikdy neřekl nějakou nesplnitelnou volovinu. Je to perfektní prezident.“

$
0
0



6.9. 2017   PL
V malé obci Větřkovice na Opavsku přivítal prezidenta Miloše Zemana zaplněný sál, lidé tleskali ve stoje. Po skončení reagovali i takto: „Dost lidí tady fandí prezidentovi, a kdo ne, tak možná zůstal doma.“,,Jsem zvědavá, jak se mu tady bude líbit a jestli už to má jako volební kampaň, tak co nám řekne,“ popsala paní Květoslava Věčeřová, důvod, proč na setkání s prezidem zavítala. Raději přišla v dostatečném předstihu a nebyla sama.„Já panu prezidentovi fandím od té doby, co byl předsedou vlády. Svůj názor má stejný a jsem maximálně spokojený. "Hodinu před zahájením byla půlka sálu místního kulturního domu zaplněná. „Jak se dívám, nejsou tady jen zdejší lidi, přijeli i cizí,“ podotkla s přehledem. Sama nedá dopustit na osobnost prezidenta a k tomuto úřadu má velkou úctu. Co se týká toho současného, k němu se vyjadřovat nechtěla. „Jsem jen zvědavá, mám úctu k prezidentské osobě,“ uvedla diplomaticky.
Možnost vidět prezidenta na vlastní oči, to není každý den. Mladí možná na něho mají jiný názor, ale mně nevadí. Snad kdyby byl o deset let mladší, tak by to bylo lepší.“ Pro ParlamentníListy.cz podotkl, že je mu sympatický i další kandidát, a to Jiří Drahoš: „Sice ho tak neznám, ale asi chytrý je, když je profesorem.“ Pak ale ujistil, že je pro něj stejně zajímavější Zeman: „Názor jako já má většina starších lidí. Staří chlapi v hospodě se baví o fotbale, o politice a o ženských, tak vím… Jen mě na něm trošku mrzí, že s celou vládou moc nespolupracuje, že se se Sobotkou nemají rádi. Dřív byl v ČSSD a teď jde tvrdě proti nim, ale asi ví, proč to dělá.“ Uvažoval také o tom, jakou otázku by prezidentovi v diskusi mohl položit: „Možná se ho zeptám, jestli si vzpomíná, jak tu jezdil se Zemákem.“ Problémy a kauzy, které aktuálně řeší naše politická reprezentace, podle něj až tak důležité nejsou, důvod k obavám je prý jinde: „Víte, z čeho já mám největší strach? Z toho pitomce a idiota v Severní Koreji. Jestli jemu ujedou nervy, to bude katastrofa! Toho se nechci ani dožít. A co naše děti a vnoučata? Jsem z toho úplně na nervy. Vždyť on pořád vyhrožuje! Migrační krize je taky problém, měla by být nějaká komise, která by migranty vybírala,“ vysvětlil.
Dokud nežene zemi do záhuby, je to v pořádku

U vchodu lidé nejdřív prošli policejní kontrolou. Nikdo se ale příliš nedivil, protože o tom byli dopředu informováni místním rozhlasem. Přímo v sále už každého vítaly dvě slečny, které nabízely „fotečky“ prezidenta Miloše Zemana. Vybrat si zájemci mohli hned ze dvou snímků.
Fotky prezidenta Miloše Zemana. Foto: Daniela Černá

Většina příchozích si snímky ráda vzala. Mezi nimi i Jan Havlíček z Větřkovic: „Tady on má hodně příznivců,“ podotkl. Na prezidenta čekali v sále i mladší ročníky. Třeba třiadvacetiletá Daniela Řehunková, který dorazila z vedlejší obce: „Byl obyčejný člověk jako my a dostal se na vrchol. Ráda bych viděla, jaká je osobnost. Ale koho budu volit, to rozhodnutá nejsem.“ Na otázku o politice Miloše Zemana pak odpověděla: „Dokud nežene naši zemi do záhuby, tak je to v pořádku.“

Při příchodu prezidenta do sálu zazněl potlesk a lidé vstávali ze židlí. Pokud někdo očekával transparenty nebo jiný výraz nespokojenosti, hledal marně. V průběhu setkání prezident popřál k udělení titulu Vesnice roku. Řeč byla o České poště, padla otázka na mzdy nebo těžbu lithia. Prezident se vyjádřil také k návštěvě Velké Británie a přijetí u britské královny Alžběty II. V souvislosti s aktuálními kauzami politické scény pak zopakoval slova o policejní provokaci a nechybělo ani jeho stanovisko k migrační krizi.
Na setkání s prezidentem ve Větřkovicích. Foto: Daniela Černá
Vidíte sama, tady Zemanovi fandí…


„Je skvělý, je to velice inteligentní člověk, jsem spokojený. Svůj názor na něj jsem si potvrdil. Návštěva na mě působila pozitivně. Už jsem na něm byl v Praze, ale tady to bylo daleko příjemnější jako na obci,“ zhodnotil pan Műller, jenž patřil k těm, kteří jednu z otázek Zemanovi položili. Na dojem z návštěvy jsme se zeptali i mladší generace. „O politiku se moc nezajímám, tak jsem se přišel na něj podívat. A to, co jsem znal z médií, jsem si potvrdil ve skutečnosti,“ uvedl asi sedmnáctiletý Tomáš Gold. A jestli jsou obyvatelé Větřkovic fanoušky Miloše Zemana? „Měl jsem jiný názor, ale mluvil příjemně a názor jsem změnil. Určitě tu nejsou všichni lidé fanoušky prezidenta Zemana, ale možná hodně lidí teď názor změní. Osobní setkání vždy něco dá,“ konstatoval pan Mojmír, který také připustil, že jsou věci, které se mu na vystupování současné hlavy státu nelíbí: „Mohl by zlepšit vystupování navenek, vždyť je reprezentant našeho státu.“ Debatu o návštěvě prezidenta po jejím skončení pak uzavřel další z místních občanů: „Já panu prezidentovi fandím od té doby, co byl předsedou vlády. Svůj názor má stejný a jsem maximálně spokojený. Tady v obci, myslím, ČSSD nevyhrává na celé čáře, ale vidíte sama, lidi mu fandí. Dost lidí tady fandí prezidentovi, a kdo ne, tak možná zůstal doma.“

Putin použil v Číně chvat ​​aikido proti Porošenkovi

$
0
0
Michail Rjabov
6. 9. 2017    zdroj
Prohlášení Vladimíra Putina, které učinil v Číně o možnosti vyslání mírových jednotek OSN do přední linie na Donbasu, je mocný tah ruského prezidenta, protože Moskva předložila podmínky, které nacionalistický režim Petra Porošenka prostě nebude schopen splnit. Píše to ruský politolog Alexej Česnakov ve svém blogu.


"Putin učinil mocný tah. Když podmínil vstup mírových sil OSN požadavkem stažení zbraní a koordinace s republikami Donbasu, ruský prezident ukázal, že Rusko nejen důsledně trvá na mírovém urovnání, ale navrhuje k tomu i konkrétní mechanismy. V případě, že ukrajinská strana nebude souhlasit s přímým dialogem s republikami Donbasu, ukáže tím svůj nezájem o mír", řekl Česnakov.

Neobvyklý Putinův tah zaznamenal také ukrajinský politolog Ruslan Bortnik. "Zavedení "mírových sil" na Donbas z podnětu Putina na ochranu mise OBSE na demarkační linii "po stažení těžkých zbraní" a "přímém dialogu se zástupci obou republik" jen potvrzuje ruskou tezi o "občanské válce na Ukrajině" nebo bude prvním precedensem ve světové historii, kdy budou zavedeny mírové síly pro usmíření "teroristů" a státní moci. V zásadě máme co do činění s novým příkladem ruského "politického aikido", soudí ukrajinský expert.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Aikido (合気道, Aikidó) je japonské umění sebeobrany. Je založeno na myšlence neagresivity.

Asia Times: BRICS - namísto dolaru ropa, juany a zlato!

$
0
0
Pepe Escobar
6.9. 2017 První zprávy
Navzdory svým problémům BRICS již představuje „významnou překážku" existenci unipolárního světového řádu.Země BRICS plánují obejít dolar.
K posílení této pozice připravují partneři uskupení projekt, který jim pomůže obejít dolar a americké sankce.
Každoroční summit BRICS, který se tentokrát konal v Číně „nemohl probíhat za napjatější geopolitické situace", uvedl komentátor Asia Times Pepe Escobar.

Autor článku připomíná, že jádrem BRICS je Rusko a Čína spolu se strategickým partnerstvím. A samozřejmě, pokud budeme hovořit o globálních otázkách, pak dnes je pro tyto dvě země hlavním tématem severokorejská krize, protože mají společnou hranici s KLDR.

Jak novinář napsal, Pchjongjang provedl své jaderné testy jen tři dny poté, co v blízkosti prolétaly americké a japonské stíhačky a bombardéry. Každému, kdo je obeznámen s rozložením sil na Korejském poloostrově, je jasné, že to KLDR neponechá bez odpovědi. A to nás přivádí zpět k „jedinému rozumnému návrhu“vyřešit krizi - „dvojímu zmrazení“(vojenských aktivit USA, Japonska a Jižní Koreje, a jaderného a raketového programu Severní Koreje), o čemž hovoří Čína a Rusko.

Astro Awani: BRICS snadno překoná USA, pokud se nerozhádá!


Zdá se však, že Dílí není s touto činností příliš spokojeno, zejména aktivitou Pekingu. Navíc v předvečer jednání BRICS, Indie a Čína musely spěchat s urovnáním krize na společné hranici u plošiny Doklam v Himálají. Přičemž, jak poznamenal Escobar, loni premiér Indie Narendra Modi se rovněž pokusil o podobné manévry před summitu BRICS v Goa a požadoval, aby byl Pákistán vyhlášen za „teroristický stát“.

Navíc Modi „zjevně bojkotoval" květnový summit k „Nové Hedvábné stezce“ v čínském Hangžou, hlavně proto, že Peking aktivně přitahuje Pákistán k tomuto projektu. Na druhou stranu, Dillí a Tokio sní o vlastní alternativě k „Nové Hedvábné stezce“. Dokonce mají svůj vlastní program, který by měl spojovat Asii a Afriku. Nicméně myslet si, že mohou ukrást vavříny "Hedvábné stezky", by bylo velmi arogantní, komentuje autor.

I když ne všechny země BRICS jsou ochotné aktivně hrát na mezinárodní scéně, jako Brazílie, která se více zabývá svými vnitřními problémy, a novou Rozvojovou banku nebrali všichni vážně, organizace je již „velkou překážkou pro existenci unipolárního světového řádu“. Jak Si Ťin-pching, šéf Číny jemně řekl na nynějším summitu, „pět zemí by mělo hrát aktivnější roli ve správě světa".

Proto BRICS právě nyní oznamuje své „rozhovory" s Mexikem, Egyptem, Thajskem, Novou Guineou a Tádžikistánem. To je začátek přechodu na „BRICS Plus" - koncept rozšiřujícího se partnerství, který byl vypracován Pekingem.

A ruský prezident Vladimir Putin oznamuje skutečnou „podstatu BRICS". Ruský vůdce se zaměřuje na poctivý multipolární svět a kritizuje protekcionismus a nové překážky světovému obchodu.

V takovém vícepolárním světě je konflikt v Sýrii z velké části vyřešen díky Rusku. Právě Moskva a Peking nabízejí „zdravé řešení" pro severokorejskou krizi, stejně jako pro problém Afghánistánu, který by podle nich měl být řešen Asií a nikoli Západem.

A je zde „rozhodující argument". „Rusko sdílí obavy států BRICS ohledně nespravedlivosti současné globální finanční a ekonomické architektury, která nezohledňuje rostoucí ekonomickou váhu rozvojových zemí.... Jsme připraveni nadále podporovat reformy v oblasti mezinárodní finanční regulace, abychom společně pomohli překonat nadměrnou dominanci omezeného počtu rezervních měn," uvedl Putin.

„Překonání nadměrné dominance omezeného počtu rezervních měn" je velmi zdvořilým způsobem, vyjádřeno to, co země BRICS říkají již několik let: jak obcházet americký dolar, stejně jako petrodolary.








A Peking je připraven vstoupit do hry. Brzy má Čína v úmyslu uzavřít svoji smlouvu na ropu, nominovanou ne v dolarech, stejně jako dříve, ale v juanech, který mimo jiné, může být konvertován na zlato. To znamená, že Rusko, stejně jako Írán - „další klíčový uzel euroasijské integrace", budou schopny obcházet americké sankce v obchodu s energetickými zdroji ve vlastní měně nebo v juanských jednotkách.„Nová triáda ropy, juanů a zlata" je prospěšná pro každého, a co je nejdůležitější - obchází dolar.

Podle Escobara jsou to velmi ambiciózní dlouhodobé ekonomické plány, které rozhodně nebudou mnohým ve Washingtonu po chuti.

Ministerstvo obrany informovalo o začátku pouličních bojů v Dajr az-Zauru. Objevily se záběry raketového útoku z Admirála Essena na teroristy v Sýrii. Pod Dajr az-Zaurem v Sýrii bylo zničeno 50 džihádmobilů

$
0
0

7. 9. 2017      zdroj a zdroj a zdroj
Syrská vojska prolomila tříletou blokádu Dajr az-Zauru a začaly pouliční boje za osvobození některých čtvrtí města od teroristů DAEŠ (DAEŠ je organizace v Rusku zakázaná). Interfaxu to 5. září bylo sděleno na Ministerstvu obrany Ruska.


"Využitím výsledků úderu ruských letadel a řízených střel vojáci syrských vládních jednotek pod velením generála Hassana Suhela rychlou ofenzívou prolomili obranu teroristů DAEŠ a odblokovali město Dajr az-Zaur", bylo konstatováno na ministerstvu.

Bylo dodáno, že v současné době oddíly syrských vládních vojsk rozšiřují úsek průlomu a vedou pouliční boje za osvobození čtvrtí, obsazených teroristy.

Objevily se záběry raketového útoku z Admirála Essena na teroristy v Sýrii
Televizní kanál Hvězda zveřejnil video startů raket z fregaty Černomořské flotily Admirál Essen na objekty a členy teroristické skupiny DAEŠ na území Sýrie.

O zasazení úderu informovalo Ministerstvo obrany Ruska 5. září. Jedním z cílů se stali teroristé v okolí města Dajr az-Zaur. Byly proti nim použity řízené střely Kalibr.

Pod Dajr az-Zaurem v Sýrii bylo zničeno 50 džihádmobilů

Teroristé skupiny DAEŠ používali sebevražedné atentátníky v obrněných vozidlech, čímž se pokoušeli zastavit průlom syrské vládní armády k městu Dajr az-Zaur. V úterý 5. září o tom informovala agentura RIA Novosti s odvoláním se na Ministerstvo obrany Ruska.

"Údernými jednotkami syrských vládních vojsk bylo zničeno více než 50 džihádmobilů teroristů", uvedlo ministerstvo.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Bison & Babiš

$
0
0
Erik Best
6. 9. 2017        EB
Když Zdeněk Bakala 11. září 2004 oznamoval, že kupuje od Viktora Koláčka a Petra Otavy OKD, seděl vedle Otavy Miloš Růžička z Bison & Rose. Růžička nyní radí Milanu Chovancovi z ČSSD, díky čemuž se stal častým terčem výpadů Andreje Babiše. Krajský soud v Praze v pondělí vydal předběžné opatření, které nařizuje Babišovi držet jazyk za zuby. 



Soud Babišovi uložil „povinnost zdržet se tvrzení, kterými by přímo či nepřímo označil žalobce [Bison & Rose] za lobbistickou agenturu, lobbisty, manipulátory, provokatéry, ovlivňovatele či ovladatele České televize, vydavatelství Economia, a.s., Ministerstva vnitra ČR nebo předsedy vlády České republiky Bohuslava Sobotky”. Ve volebním programu ANO Babiš naznačuje, že vládu ve skutečnosti neřídí Bohuslav Sobotka, ale právě Růžička a právník Radek Pokorný. Dokument ale Babiš nemusí stáhnout, protože útočí přímo na Růžičku, ne na jeho agenturu. Z právního hlediska má totiž politický poradce Růžička s Bison & Rose společného přesně tolik, kolik politik Andrej Babiš s Agrofertem.

Epizoda 13. Proč Londýn dal Hitlerovi Vídeň a Prahu, část 3. Den po Mnichovské dohodě listina: „symbolické přání“ obou zemí „nikdy spolu neválčit“.

$
0
0
Nikolaj Starikov
7.9. 2017   Zvědavec
1. část,2. část
Španělská občanská válka byla oficiálně ukončena 1. dubna 1939. Ale v té době neměla Evropa co do činění jen s pouhým lokálním konfliktem, ale s válkou, která pohltila celý kontinent. Byl čas vypustit Hitlera, aby mohl udělat to, co od něj Britové požadovali – zaútočit na SSSR.
 Takže Velká Británie rychle „skoncovala“ s Republikány, aby válku ve Španělsku ukončila co nejrychleji. 27. února 1939 Británie a Francie formálně uznaly vládu vedenou Francisco Frankem a stejně formálně přerušily vztahy s republikánskou vládou. Američané je následovali. Brzy křižník královského námořnictva HMS Devonshire přímo pomáhal španělským vzbouřencům při jejich obsazování ostrova Menorca. Britská loď nejen přepravovala Frankovo emisary na pobřeží, ale pod hrozbou ostřelování nutila velitele námořní základny na ostrově předat svoji funkci důstojníkovi loajálnímu Frankovi (1).

V té době Adolf Hitler zabíral další region, který ležel mezi ním a hranicemi Sovětského svazu. Bylo jím Československo. Nutno říct, že tvůrci smluv z Versailles a St. Germain poskytli Führerovi základ pro jeho zlost vůči této zemi. Kvůli těmto dohodám se 3,4 milionů bývalých rakouských Němců ocitlo v novém státu Československo, kde tvořili 22% populace, v zemi sflikované z fragmentů staré Rakousko-Uherské říše.

Kliknutím zvětšíte

Československo bylo jednou z nejúspěšnějších zemí, které se vynořily z území, které bylo vystaveno jatkám první světové války. Nový stát Čechů a Slováků se ukázal být jedinou zemí ve střední a jihovýchodní Evropě, která vyvážela kapitál ve velkém měřítku. Všechny oblasti československé ekonomiky zažily růst, ale některé sektory byly obzvláště působivé. Nejvyspělejšími odvětvími v této zemi byla ta, která byla zapojena do výroby zbraní a obuvi. Například v r. 1928 bylo Československo vedoucí silou na světě u vývozu bot, obuvi a sandálů. Nicméně tato ekonomická radostná jízda se ukázala mít krátkého trvání – mladý československý stát trval pouze 20 let (od r. 1918 do r. 1938), kdy se jeho spojenci Londýn a Paříž rozhodli předat zemi Hitlerovi. Třetí říše potřebovala popostrčit k hranicím SSSR a čeští pracující byli potřeba, aby německou armádu obuli a vybavili.

Na jaře 1938 německý tisk, omámen mnohými Hitlerovými nekrvavými vítězstvími, vedl aktivní kampaň a vyzýval k vyhovění požadavkům etnických Němců žijících v československých Sudetech. Německá komunita v zemi se také stala aktivnější. Sudetoněmecká strana, vedená Konradem Henleinem, prosazovala myšlenku „navrácení všech Němců jediné Říši“. Anschluss Rakouska poskytl vynikající záminku pro předložení záležitosti porušování práv německé menšiny v Československu. Nakonec rakouští Němci byli nyní součástí této „sjednocené rodiny“ – takže nezasloužili si jejich „sudetští bratři“ totéž? Henleinova strana požadovala „územní autonomii“ Sudet.

Československá vláda nebyla v žádném případě připravena Němcům ustoupit. Neměla k tomu důvod. Československá armáda, jedna z nejsilnějších v Evropě, byla připravena chránit svoji zemi proti jakémukoliv agresorovi, a Čechoslováci měli stejně tolik odhodlání, jako síly. Proti 39 německým divizím tvořeným 1,8 milionem vojáků mohli Češi postavit 36 divizí s 1,6 milionem vojáků, a proti Hitlerovým 2,400 letadlům a 720 tankům se mohlo Československo spolehnout na svých 1,500 letadel a 400 tanků. Nesmíme zapomínat ani na fakt, že československá armáda byla v obranné pozici, zatímco Němci by byli nuceni být v ofenzivě.

Jejich spojenecká smlouva s Francií také dávala vůdcům Československa základ pro optimismus. Češi byli logicky přesvědčeni, že tak mocný a užitečný spojenec, jako Paříž, Berlínu prostě neustoupí. Při pohledu na mapu je jasné, že kdyby nic jiného, tak geografická pozice Československa měla donutit Francouze aktivně mu přijít na pomoc – pokud by se Francie ocitla v ozbrojeném konfliktu s Německem, mohli Češi napadnout Němce zezadu. Navíc zbrojovky Škoda v českých zemích vyráběly ročně tolik zbraní, jako celý britský zbrojní průmysl. Kdo při smyslech by chtěl dát Hitlerovi takový poklad?

Nicméně události kolem Československa začaly nabírat velmi „podivný“ směr. Místo aktivního odporu vůči Hitlerovým požadavkům se začalo malicherně intrikovat. Výsledkem byla nechvalně známí Mnichovská dohoda ze září 1938, která dala Hitlerovi vše, co chtěl. Možná byl Západ opět vyděšen německou vojenskou silou? „Německé armády nebyly schopné porazit Francouze v r. 1938 nebo 1939,“ píše Winston Churchill (2). Jinými slovy, Hitler nemohl porazit Čechy, Francouze a Brity najednou – to bylo dosti zjevné. Proč pak vůdci „demokratických zemí“ nejednali rozhodněji? Protože neměli zájem na vítězství nad Německem, stáhli ocas. Nikdo by nezabil útočného psa, vypěstěného pro boj na smrt, před bitvou.

První konference o osudu Československa se konala v Londýně 28. až 30. dubna 1938. K rozčarování Čechů francouzští státníci náhle podpořili požadavek anglických diplomatů, že střetu s Německem je třeba se vyhnout za každou cenu. 15. května 1938 byl telegram z Londýna zveřejněn v New York Herald Tribune, který naplno uváděl, že protože ani Francie, ani Sovětský svaz nejsou připraveny jít do války kvůli Československu, Británie má ještě méně důvodů povstat do zbraně a bránit tuto slovanskou republiku. A tak Československo mělo střízlivě vyhodnotit svoji situaci a uznat, že jeho jedinou možností je mírové vyřešení otázky sudetských Němců (3).
Konrád Henlein, vůdce Sudetoněmecké strany

Přirozeně, že po takovýchto výrocích se Hitlerovy požadavky staly ještě více nekompromisními. A článek uveřejněný v amerických novinách se „překvapivě“ shodoval s jednou velmi výmluvnou událostí. Dva dny předtím, než šly New York Herald Tribune do tisku, Konrad Henlein, šéf Sudetoněmecké strany, dorazil do Londýna. Samotný tento fakt takové návštěvy vede ke spekulacím. Henlein měl několik setkání s členy britského parlamentu a opozice. Poté se jeho požadavky (a proto i periodicky se opakující téma jeho projevů) změnily z autonomie na rozpuštění Československa.

Nejen německé, ale také britské tajné služby velmi aktivně spolupracovaly s vůdcem sudetských Němců. Nebylo to žádným tajemstvím v Německu, ale nebyl podniknut žádný krok k zablokování tohoto kontaktu. To proto, že v té době jak Němci, tak Britové hráli za stejný tým, který připravoval předání Československa Hitlerovi. „Britská tajná služba byla celkem dobře informována… jeden z jejích agentů, plukovník Christie, který již s Henleinem několikrát rokoval, se s ním setkal opět na počátku srpna 1938, v Curychu,“ stojí v pamětech šéfa německé zahraniční rozvědky (4).

18. července 1938 Hitlerův pobočník, kapitán Wiedemann, přivezl osobní zprávu od Hitlera britskému premiérovi
Nevillu Chamberleinovi do Londýna. Hitlerovy návrhy byly považovány za přijatelné. 22. července 1938 Anglie požadovala, aby Československo podniklo rozhodná opatření k „uklidnění Evropy“. Češi odpověděli, že souhlasí s poskytnutím autonomie sudetským Němcům. Nicméně Henlein okamžitě, 29. července 1938, přišel s veřejným prohlášením: jakýkoliv Němec v zemi by měl podléhat „pouze německé vládě, německým zákonům a hlasu německé krve“.

Britští diplomaté následně pokračovali v tlaku na Čechy. 3. srpna lord Runciman, Chamberleinův emisar, dorazil do Prahy. Tento „nestranný zprostředkovatel“ měl ve skutečnosti přesvědčit Československo, aby předalo své Sudety Němcům. Češi se zasekli, odmítli uznat, že vše již bylo dávno rozhodnuto za ně. 7. září 1938 londýnské Times uveřejnily článek vyzývající Čechy, aby nevzdorovali, ale hráli hezky – aby se stali „homogenním státem“.

Československá situace byla ještě podivnější kvůli faktu, že mimo francouzsko-české dohody existovala také dohoda mezi Sovětským svazem a Československem. V případě útoku měl SSSR přijít na pomoc oběti agrese. Nicméně v textu této dohody byl jeden zajímavý detail: Moskva musela poskytnout pomoc Praze, jen pokud Paříž nabídla stejný typ pomoci. Na počátku září 1938 se francouzská vláda dotázala sovětské vlády na její postoj, pokud by bylo Československo obléháno. Odpověď Moskvy byla jednoduchá: bylo by nutné okamžitě svolat představitele SSSR, Británie a Francie, aby se vydala deklarace jménem těchto mocností, varující, že Československu by měla být nabídnuta vojenská pomoc v případě německého útoku. Co se týká Sovětského svazu, tato země byla připravena splnit své závazky plynoucí ze smlouvy (5).

Jakého typu reakci myslíte, že se sovětskému návrhu dostalo? Nemůžete odpovědět? Pak je zde další otázka: měli ti, kteří připravili Hitlera na invazi do SSSR nějakou potřebu se této agresi vyhnout? Tedy místo toho porazit Německo za použití společných sil Francie, Československa a Sovětského svazu? Potřebovali, aby Hitler ustoupil a aby byl jeho postup na sovětské hranice zastaven?

Západ měl jiný cíl, jak napsal Churchill: „Sovětská nabídka byla ve skutečnosti ignorována. Nepočítalo se s nimi proti Hitlerovi a bylo s nimi zacházeno lhostejně – až pohrdavě – což zanechalo ve Stalinově mysli stopy. Události se ubíraly směrem, jako by sovětské Rusko neexistovalo.“ (6)

Takže místo aby odrazili agresora a zaujali pevný postoj po boku Sovětského svazu, Britové „nakopali“ Čechy. Nejdříve bylo navrženo vládě Československa, aby smlouvy s Francií a SSSR anulovala. Pak společná anglo-francouzská nóta z 19. září žádala Prahu, aby okamžitě předala Sudety Německu. Československo vzdorovalo jen slabě. 20. září 1938 britský a francouzský velvyslanec dostali odpověď československé vlády. Její součástí byl požadavek na opětovné uvážení rozhodnutí a na předání záležitosti k arbitráži v souladu s německo-československou smlouvou z r. 1925.

Taková česká svéhlavost mohla vše zničit. Faktem je, že v případě vojenského konfliktu s Německem byla Francie povinna zasáhnout ve prospěch Čechů! A pokud by se to stalo, Sovětský svaz by přišel na pomoc nejen Praze, ale také Paříži! Systém aliancí by byl aktivován: francouzsko-sovětská Smlouva o vzájemné pomoci z 2. května 1935 a československo-sovětská Alianční smlouva podepsaná 16. května 1935.

A tak Londýn a Paříž začaly ztrácet trpělivost. Večer 20. září britský velvyslanec Basil Newton řekl české vládě, že by měla „přijmout návrh bez výhrad a bez dalšího zpoždění, jinak vláda jeho veličenstva nebude mít další zájem na osudu vaší země“. Francouzský velvyslanec Victor de Lacroix tomuto zlověstnému varování sekundoval. Ale diplomaté stále nebyli spokojeni. Ve dvě hodiny ráno (!) velvyslanci „přátelské“ Británie a Francie vzbudili československé prezidenta Edvarda Beneše v posteli. Byla to jejich pátá návštěva během 24 hodin. Noční hosté předložili Benešovi nótu, která byla ve skutečnosti opravdovým ultimátem. „Pokud (vláda Československa) nepřijme anglo-francouzský plán, celý svět bude považovat Československo za jediného viníka nevyhnutelné války.“

21. září 1938 bylo ultimátum „spojenců“ probíráno na setkání československé vlády. Jejich rozhodnutí nebylo těžké předvídat. Ministři souhlasili s tím, co bylo doslova sebevraždou jejich země (7).

29-30. září 1938 byla podepsána nechvalně známá Mnichovská dohoda v bavorském hlavním městě, legalizující převod Sudet Německu. Tato dohoda byla podepsána Hitlerem, Mussolinim, Chamberlainem a Edouardem Daladierem (8). Čeští zástupci nebyli dokonce ani na setkání svých „pánů“ pozváni – pouze čekali ve vedlejší místnosti, aby byli informováni o osudu své země, jakmile jednání skončí a dojde k podpisu. Mnichovská dohoda byla podepsána v takovém spěchu, že nebyl dokonce ani čas doplnit kalamář v místnosti, kde se vytvářela globální politika. Ale k čemu vlastně potřebovali inkoust? Vše bylo připraveno předem, takže podpis byl jen pouhou formalitou…
Sudetští Němci vítají Führera na konci r. 1938

1. října 1938 německé jednotky vstoupily do Československa. Nesetkaly se s žádným odporem. Později němečtí generálové prověřovali česká opevnění a souhlasně přikyvovali: jak skvělé, že moudrý Führer dokázal vyřešit tuto věc mírově. Protože samotné Sudety byly prošpikovány prvotřídními pevnůstkami. „K překvapení expertů zkušební bombardování ukázalo, že naše zbraně proti nim neobstály,“ (9) poznamenal Albert Speer diplomaticky ve svých pamětech. Jeho hodnocení odhaluje faktickou totální neschopnost německé armády úspěšně zdolat česká opevnění. To byl důvod, proč západní diplomaté, střízlivě hodnotící stále neokázalou schopnost Wehrmachtu, tak trvali na tom, aby Československo kapitulovalo bezpodmínečně!

Okamžitě po podpisu Mnichovské dohody začalo druhé dějství tohoto krutého představení. „Němci nebyli jedinými predátory, kteří se zakousli do mrtvoly Československa. Okamžitě po podepsání Mnichovské dohody polská vláda poslala české vládě ultimátum, požadující, aby okamžitě postoupila hraniční region Těšínsko! Ačkoliv Polsko se mělo brzy stát „nevinnou obětí“ agrese, tak jako skutečný mrchožrout radostně přispěchalo odkousnout si kus českého území…

Když viděl, jak se ostatní obratně dokázali napojit na tuto bonanzu volné zahraniční politiky, maďarský premiér Béla Imrédy pak protestoval, že zájmy maďarské menšiny v Československu byly „upozaděny“. A dostal, co chtěl – 2. listopadu 1938 přešlo do maďarských rukou 12,000 kilometrů čtverečních jižního Slovenska a malá část regionu známého jako Podkarpatská Rus, s asi jedním milionem obyvatel.
Ribbentrop, Chamberlain a Hitler během jednání v Mnichově, které zpečetilo osud Československa.

Takže kdo dal Hitlerovi Vídeň a Prahu?


Bylo to učiněno těmi, kteří navzdory svým neochvějným postojům „náhle“ umožnili, aby bylo Rakousko anektováno Říší.

Bylo to učiněno těmi, kteří, v rozporu s mezinárodním právem, dělali co mohli, aby zabránili pokusům legitimní španělské vlády porazit vzbouřence a důrazně „si nevšímali“ německé a italské pomoci generálu Frankovi.

Bylo to učiněno těmi, kteří navzdory svým smluvním závazkům nepomohli Československu, a naopak udělali vše, aby zajistili jeho kapitulaci.
Poznámky

1) Je zajímavé poznamenat, že když 1. září 1939 začala světová válka, Franco požadoval půjčku na obnovu své země – ne od svých „přátel“ Mussoliniho a Hitlera – ale… od Velké Británie.

2) Churchill, Winston. Druhá světová válka, díl 1. Blížící se bouře. Str. 304

3) Jako by jednaly na pokyn, v květnu 1938 „svobodné“ a „nezávislé“ britské noviny uveřejnily sérii podobných článků. 6. května Daily Mail pomluvily Československo ve svém úvodníku jako „nechutný stát obývaný výlučně rasisty, jejichž nechutný přístup k německy mluvícím obyvatelům Sudet nemůže Británie již déle tolerovat!.

4) Schellenberg, Walter. Labyrint. Str. 34

5) Na vrcholu německo-české krize SSSR vyhlásil vojenskou pohotovost a přesunul 60 pěších a 16 jezdeckých divizí, 3 tankové sbory, 22 nezávislých tanků a 17 leteckých brigád k hranicím s Polskem, zemí, kterou Sovětský svaz potřeboval přejít, aby mohl přijít na pomoc Čechům. Navíc bylo povoláno 330,000 záložáků a desítky tisíc vojáků, kteří měli být propuštěni do civilu, byly ponechány ve službě. (Bullock, Alan. Hitler a Stalin: Paralelní životy. Str. 577)

6) Churchill, Winston. Druhá světová válka. Díl 1. Blížící se bouře. Str. 274-275.

7) Od té doby uběhlo více než sedmdesát let, ale nikdo se nepoučil. Opět vidíme v Evropě tytéž „nezávislé“, „suverénní“ státy ochotně vyhovovat jakýmkoliv vrtochům svých pánů. Radostně instalují americký radar a rakety na svém území, posílají vlastní vojáky do vzdáleného Iráku bez zdráhání a ochotně ničí dohody s ruským státem nebo se soukromými ruskými společnostmi, které jsou v jejich vlastním nejlepším zájmu. Jejich páni řeknou – a oni s velkým úsměvem strkají hlavu do oprátky, stejně jak to učinilo Československo v září 1938.

8) Zde je jeden málo známý fakt: den po podpisu Mnichovské dohody britský premiér, Neville Chamberlain, pozval Hitlera na soukromý rozhovor. A pak náhle vytáhl z kapsy list papíru: „My, německý Führer a kancléř a britský premiér jsme se dnes sešli ještě jednou a dohodli jsme se, že uznáváme, že otázka anglo-německých vztahů má pro obě země a pro Evropu prvořadý význam,“ stojí v dokumentu. A „dohoda podepsaná včera večer a anglo-německá námořní dohoda“ jsou považovány vůdci těchto dvou zemí za „symbolické přání“ obou zemí „nikdy spolu neválčit“. Historici obvykle na tento dokument zapomínají.
Nicméně musela to být tato pokoutní dohoda, co zajistilo Hitlerovu agresi na východ, nikoliv Mnichovská dohoda, která se zabývala jen Československem! Chamberlainův návrat z Mnichova do Londýna je často líčen v historických dokumentárních filmech. Stojí u svého letadla, mává kusem papíru a hlasitě prohlašuje: „Mír pro naši dobu!“ a publikum si myslí, že britský premiér drží kopii Mnichovské dohody. Ale ve skutečnosti Neville Chamberlain svírá tuto dodatečnou britsko-německou deklaraci.

9) Speer, Albert. Uvnitř Třetí říše. Paměti. Str. 111 Episode 13. Why London presented Hitler with Vienna and Prague

Memento mori

$
0
0

Karel Sýs
7. 9. 2017
Neblahý řecký týden! LIDL vymazal z řeckých klášterů kříže. Protestoval i primas český Duka.
Jenže! Nejdříve odstranili hvězdy. Ovce však zavětřily, až když jim sundali kříže. Brzy dojde i na české ženy – nebudou už mít měsíčky, nýbrž půlměsíčky. Ještě štěstí, že budou nosit burky, takže se to nepozná. (Snad tuto ironii – jestli je to ovšem ironie – pochopí i Kluby levicových žen a nenapíšou nový protestní dopis.) 



Memento německého pastora: Když zavřeli komunisty, mlčel jsem. Když zavřeli Židy, mlčel jsem… Když přišla řada na mne, nenašel se už nikdo, kdo by se mne zastal.
Řetězce spustí řetězovou reakci. Dominiku, Niku, Niku, budeš sám jak poustevník!

Plné VIDEO „kalibrace“ Islámského státu

$
0
0

 

ea24
7.9. 2017   Eurasia24

Na internetu se objevila plná, sedmiminutová verze videa s novými záběry úterní operace ruského námořnictva, které přesnými raketovými údery zničilo teroristické cíle v syrském regionu Dajr az-Zaur.Střely s plochou dráhou letu Kalibr byly odpáleny v úterý 5. září ráno z fregaty Admirál Essen ve Středozemním moři a přesně zasáhly všechny zaměřené objekty Islámského státu.


Bude se trestat za „nenávist“. Už se to peče. Pedagog – vetřelec na akci HateFree, jehož svědectví trhá český internet, odhalil PL víc

$
0
0
ROZHOVOR
7. 9. 2017 ParlamentníListy
Organizace HateFree, pozůstatek úřadování Jiřího Dienstbiera v podobě neziskovky sídlící přímo na Úřadu vlády, uspořádala společně s Multikulturním centrem Praha a Člověkem v tísni za podpory pražského magistrátu a Ministerstva zahraničních věcí školení, jak co nejlépe udat spoluobčana píšícího na internet příspěvek, který se dnes označuje jako „nenávist“. 
 
(Na Nové republice jsme reportáž pana Ing. Cimbála otiskli ZDE)
 
Na akci, pořádanou v prostorách Skautského institutu se dostal coby pedagog z ČVUT programátor Pavel Cimbal, který pořadatelům jejich režii rozbíjel, a když mu bylo znemožněno diskutovat, zveřejnil své zážitky z „nalejvárny“ na internetu. 

Cyklus seminářů vznikal zřejmě jako doprovodná agenda k chystané novele trestního zákona. Tu ale Ministerstvo spravedlnosti mezitím odložilo, proto lektoři trestněprávní rozměr „hate speech“ (nenávistný projev, pozn. red.) neakcentovali. Vyznělo to v podstatě ve smyslu: Zákon zatím není, ale máme přece i další, také účinné metody, jak lidem zavřít pusu už teď. Jak by seminář vypadal v případě platnosti novely, to je dobrá otázka. Takže „zatím dobrý“, ale se špatnou prognózou v horizontu měsíců.



Kolik lidí se semináře zúčastnilo a jakého věku?

Přihlášeno bylo 22 lidí a převažovaly tam dvě skupiny: čerství absolventi humanitních, resp. pedagogických fakult a pak zasloužilí ZŠ/SŠ pedagogové středního věku. Obvykle s dalšími specializacemi, jako jsou výchovný poradce nebo metodik prevence. Zda je někdo na seminář poslal, nebo šlo o jejich vlastní iniciativu, netuším.

Během této přednášky jste se několikrát pokoušel diskutovat, ale nebylo vám to v podstatě umožněno. Jaký jste měl z celé akce dojem?

Měl jsem dojem, že prosazují agendu, o jejímž „přínosu“ jsou sice přesvědčeni, ale zároveň vědí, že své přesvědčení nemají čím argumentačně podložit. Bylo vidět, že si debatami na toto téma prošli už v minulosti. Na seminář nepřišli diskutovat, ale vyskládat argumenty pro podporu svého úhlu pohledu. A to jsem jim kazil.

Už se objevily nějaké reakce na váš článek? Ať už jako podpora, nebo naopak?

Píší mi desítky lidí, většinou mi vyjadřují podporu, nabízejí šíření článku či děkují. Snažím se odpovědět všem. Vyloženě negativní reakci jsem zaznamenal zatím jen jednu, ale moudrý z ní moc nejsem: „Tobě stačí k životu málo co ... trocha nenávisti, trocha lží, trocha negativismu a populismu .... gratuluji, prohrál jsi, prohrál jsi svůj život...“ Zřejmě narážka na Zemana?

Co si v souvislosti s touto událostí myslíte o projektech typu HateFree Culture? Je vhodné, aby je podporoval stát?

Přijde mi to zcela nesystémové – o politickém směřování země mají přece rozhodovat volby. Pokud jsou zde struktury, které z veřejných prostředků vyvíjejí politickou činnost, aniž by pro ni získaly podporu alespoň části veřenosti v regulérních volbách, je cosi špatně. A s demokracií to pak nemá už moc společného. Ostatně soudím, že HateFree musí být zrušeno. :-)

A jaké mínění máte o Člověku v tísni či festivalu Jeden svět?

Jde o politickou organizaci, snadno vmapovatelnou do politického spektra ČR, ovšem maskovanou za fasádou obecně prospěšné činnosti. Takový hybrid. Ale renomé těchto neziskovek klesá, lidé rádi přispějí potřebným, ale neradi na propagandu. Takže věřím ve zdravý selský rozum. Festival Jeden svět na školách je pak zvláštní směsicí lidských práv a kulturního relativismu ve službách multikulturalistické agendy. Nepřijatelné především proto, že systematicky cílí na děti.

V poslední době se diskutuje o financování právě neziskovýchNa Parlamentních listech napsali související články : organizací, zákazu některých zemí, aby tam neziskovky placené ze zahraničí fungovaly, i v souvislosti s převozem migrantů. Jaký je váš názor?

Byla to otázka času. Žádná země přece nebude dlouhodobě podporovat a ani tolerovat, organizace, které ji svou činností trvale poškozují. Vznešenost myšlenky, pod kterou se tak děje, nebo mediální krytí takových aktivit, to vše jen oddaluje okamžik odpovídající reakce. Která nakonec stejně přijde. A přišla. Otázka je, zda na to už není pozdě.


Poslední dobou bývá na Facebooku skutečně zablokována řada lidí, častokrát z řad antiislámských aktivistů. Vznikají centra, kde lidé pročítají příspěvky a pak nahlašují podle nich závadný obsah. Dostáváme se do doby, kdy se i v České republice budeme bát nahlas říci, co si myslíme, abychom nebyli trestáni?

Ano, ta doba se přiblížila. Takovým okénkem do budoucnosti může být situace v sousedním Německu, kde se tyto věci prostě už veřejně neříkají. Doma u večeře tak děti slyší pravý opak toho, co ve škole. Trochu to zadrhává v bývalé NDR, kde jim to asi něco připomíná, ale německá nátura velí zatnout zuby a držet krok. Kuriózní je třeba případ opakovaného zrušení německých účtů XY-Einzelfall na Twitteru, které přitom jen agregovaly články z oficiálních médií. Už ani to se tam nesmí. Dávat fakta vedle sebe, nedej bože do souvislostí.

Do boje vyráží i neziskovka In Iustitia, která najímá „cenzory“. A není sama. Domníváte se, že některé z nich mají politický podtext? Tedy ovlivňovat veřejné mínění?

In Iustitia není obecně příliš známá a není o ní ani moc slyšet. O to aktivněji se ale věnuje korespondenci se žalobci a advokáty, v konkrétních kauzách domnělé diskriminace nebo projevů nenávisti. Cílem je nátlakovou intervencí docílit maximálního nebo alespoň vyššího trestu za dané provinění. Přitom zaměstnávají např. Terezu Cajthamlovou, která před časem se známým extremistou Karlem Goldmannem veřejně oběsila „typického Čecha“. Dovedete si představit ten povyk právě z této organizace, být to třeba „typický Afghánec nebo Nigerijec“? Pokrytectví, absurdita a snaha škodit, to mne napadá spíš než politický podtext. Ostatně která strana by tohle veřejně podpořila?

Přednášíte na vysoké škole, jaké zprávy máte z vysokých škol například z humanitně zaměřených oborů, jejichž studenti se často zaměřují na proimigrační činnost a multikulturní aktivity?

Je to pro mne jiný svět. Svět, kde přání vyhrává nad realitou. Kde věc je dobrá, pokud je myšlena dobře, i když tak trochu nefunguje. Studenti z technických škol většinou k tomuto způsobu myšlení neinklinují. Občas z humanitních kruhů slyším takové argumentační perly, že člověk jen zírá, kde zůstaly logika, kauzalita, smysl pro měřítko nebo udržitelnost. A absolventi těchto škol pak zírají, kde zůstala možnost jejich uplatnění. Takže vše je vlastně v pořádku. Tedy pokud se neuchytí v některé z mnoha neziskovek, ale to se dostáváme nazpět, na začátek.

A cítíte vy sám možnost se svobodně vyjádřit v univerzitním prostředí?

Já tohle přísně odděluji. Jsme technická škola a mikroprocesor nemá s politikou přece nic společného. Takže se vyjadřuji, ale vždy soukromě a za sebe, jako občan. A vždy mimo akademickou půdu. Kéž by to platilo obecně, zejména na výše zmiňovaných fakultách. Ale politická vyjádření se svého času objevila i na .. ... ...  (celý text ZDE)

  

OBSÁHLÉ SVĚDECTVÍ O SEMINÁŘI SI PŘEČTĚTE ZDE.

Na Parlamentních listech napsali související články :

Výběr z českých akademiků, ctících svobodu (PL to samozřejmě myslí velmi ironicky):


 

Praha, Václavské náměstí 9. 9. 2017 14.00

Volby drtivě ovládne ANO, komunisté jsou druzí, ukazuje průzkum

$
0
0

lka
7.9.20177 EuroZprávy.cz

Praha - Největší podpoře voličů se dva měsíce před sněmovními volbami těší hnutí ANO 2011. Od vítěze předčasných voleb v roce 2013, ČSSD, ho v současné době dělí téměř sedmnáct procentních bodů. ČSSD se ocitá až třetí, těsně za KSČM. Roste podpora mimoparlamentním subjektům, až deset politických subjektů má šanci zasednout po volbách v Poslanecké sněmovně. Ukázal to průzkum agentury Phoenix online research. 

 
- - -


USA opět zachraňují polní velitele ISIS v Sýrii

$
0
0
Sophie Mangal
7.9.2017  Global Research,  překlad Messin

Neustále přicházejí nové důkazy o tom, že mezinárodní koalice vedená USA v Sýrii namísto boje s ISIS sleduje jen vlastní politické zájmy. Existuje množství faktů, dokazujících pomoc speciálních služeb USA vyšším polním velitelům ISIS.

Na pozadí úspěšného postupu Syrské arabské armády (SAA) směrem k Dajr az-Zaur a porážce ISIS začal Washington evakuovat své agenty pro další použití v jiných oblastech.
Dne 26. srpna evakuovaly helikoptéry vojenských sil Spojených států dva evropské velitele ISIS s jejich rodinami z osady Al-Treif, která se nachází severozápadně od Dajr az-Zaur.

Také 28. srpna letectvo mezinárodní koalice přesunulo více než dvacet velitelů ISIS z vesnice Albu Leil na vojenskou leteckou základnu v severní Sýrii.

Ilegální americké letecké základny na svrchovaném syrském území slouží jako "překladiště" a azyl velitelů Islámského státu a jejich rodin.

Není to poprvé, kdy americká zpravodajská služba „zachraňuje“ polní velitele v Sýrii. V květnu 2017 americké helikoptéry vyzvedly desítky vůdců ISIS a zahraničních žoldnéřů z osady Al-Kasrah. Připomeňme si, že podobné operace byly provedeny v červnu a červenci 2017 v blízkosti města Rakká.


- - -

Ke včerejší taškařici s Babišem

$
0
0
Radim Valenčík
7.9.2017  blog autora

Dopadlo to, jak se dalo čekat. Babiš a spol. se během jednání Sněmovny stali z obžalovaných žalobci a přeměnili přímo vysílané jednání ve svou volební tribunu. Takže ti, kteří z jednání chtěli udělat protibabišovskou akci, téměř plačtivě požadovali ukončení jednání (viz zejména vystoupení poslankyně Černochové z ODS). 



Vždyť ale přece bylo jasné, že to nemůže dopadnout jinak. A ani mediální mainstream nedokázal vyznění celé akce změnit. O mnohém svědčí i to, že i poslankyně Němcová z ODS v Událostech, komentářích na ČT 24 byla mimořádně krotká.

Takže jen dva postřehy, které jsem si zaznamenal přímo během jednání.

První:
Nesmyslné je to celé. EU předepíše formální podmínky pro získání dotace (aby dotace sloužila účelu). Někdo vytvoří podmínky pro to, aby žadatel formální podmínky splňoval (vytvoří je legálně). A dotaci využije v plném souladu s účelem zamýšleným EU. Kde je tady porušení zákona?! To mně hlava fakt nebere.

Druhý:
1. Chvilkami nakouknu na šaškárnu ve Sněnovně ke kauze Babiš. Moc děkuji našim poslancům za skvělou ilustraci a dokumentaci toho, jak je náš institucionální systém penetrován strukturami založenými na vzájemném krytí porušování obecně uznávaných zásad (tedy lumpáren). Poučné.

2. Udělala se z toho předvolební tribuna. To se dalo čekat. On to mediální mainstream asi hodně přebere a účelově podá, ale z vlastního průběhu diskuse může mít Babiš radost.

3. Nezávisle na tom zítra uveřejňuji na svém blogu 5. pokračování seriálu o smyslu teorie, shodou okolností tu část, která ukazuje, jak se z politiky bez teorie blbne. Když jsem to ráno psal, netušil jsem, co se bude dít odpoledne a večer.

4. Najednou "protibabišovci" chtějí rozpravu co nejdříve ukončit. S argumentací "je nám to třeba"? Asi pochopili, jaký dopad na voliče rozprava má. To přece mohli vědět předem, jak to dopadne. Pokud by ovšem z politiky nezblbli.


Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/4962-ke-vcerejsi-taskarici-s-babisem.html
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live