Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Před Litoměřicemi: Koho budu volit

$
0
0


Radim Valenčík
27. září 2017 blog autora

Tuto sobotu, 30. září od 9.30 proběhne v kulturním domě Hrad na Tyršově náměstí v Litoměřicích odborný seminář na aktuální témata. Podobně jako před pár měsíci v Jihlavě, viz:
http://radimvalencik.pise.cz/4434-v-jihlave-o-nasi-budoucnosti-prave-ted.html


Považuji tyto akce za velmi významné. Za aktivní účasti zainteresované veřejnosti se zde hledá odpověď na otázku, o co jde a co dělat. Proto se na ně vždy pečlivě připravuji. V Jihlavě jsem se pokusil jít o kousek dál v odpovědi na otázku, co je podstatou současné globální moci, a vznikl z toho materiál "Před Jihlavou: O (degeneraci) současné moci", který zaznamenal rekordní počet přečtení, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/4432-pred-jihlavou-o-degeneraci-soucasne-moci.html

Připravuji příspěvek na téma vztahu mezi teorií a praxí, resp. o problémech, které se zde vyskytují. Při zpracování podkladu jsem cítil, že to chce přidat nějaký bonus, něco hodně konkrétního.

Vzhledem k tomu, že za tři týdny po litoměřickém semináři budou volby a že se určitě bude rozebírat otázka, koho volit, rozhodl jsem se věnovat se právě tomuto tématu a v závěru odpovědět na otázku, koho a proč budu volit já. Mj. i prizmatem vztahu mezi teorií a jejím uplatněním v praxi.

Odpověď na tuto otázku není jednoduchá. Všechny strany jsou nevolitelné, protože v době, kdy problémů přibývá, vyhrocují se a roste jejich provázanost, žádná strana se ani nepokusila o odpověď na otázku, co je příčinou současných problémů a jak je řešit. To znamená, že všechny strany (jejich administrace a reprezentace) se buď vědomě, nebo vlastní omezeností podílejí na kamuflování příčin současných problémů. To znamená, zpronevěřily se svému poslání, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/4365-volby17-043-o-nevolitelnosti-stran.html

Tím vznikla nesmírně složitá a riziky prošpikovaná situace. Navíc – nelze ani nevolit, protože by to mohlo uvolnit prostor pro ještě horší politické síly. Na to spoléhají některé politické strany, když doufají, že zabodují tím, že představují tzv. "menší zlo", a stávají se tím ve skutečnosti zlem nejhorším a nejzhoubnějším. Co s tím?

Považuji za důležitý výchozí krok udělat si co nejpřesnější model toho, jak volby dopadnou. Pokusil jsem se o to na začátku února. Zde je můj standardní model, který rád průběžně připomínám:

ANO přes 30 %, KSČM mírně nad 10 %, ČSSD, ODS, KDU-ČSL a jedna z dalších stran 6 – 8 %, velké procento hlasů se přerozdělí. Tou jednou z dalších strana je SPD (Okamura), Piráti, nebo TOP.

Vláda: ANO s KDU-ČSL.

Ústavní většina: ANO s KSČM (bude využita při prosazení některých zákonů).


Viz: http://radimvalencik.pise.cz/4247-volby17-007-memplexy-turbulence-standardni-model.html

Dal jsem tomuto modelu záměrně tak trochu jako výstražnou podobu, protože jsem naivně doufal, že přece jen přiměje administrace a reprezentace některých politických stran (aspoň některé konkrétní osoby, které znám) k pochopení, toho, do jak složité situace se dostaly. Ty jsou ovšem hluché jako pařez a dál žijí v iluzích. Model jsem po celou dobu připomínal a jeví se stále pravděpodobnější.

Na modelu dodnes nic nemusím měnit. Ani mohutná protibabišovská kampaň na něm nic nezměnila, resp. Babiše ještě více posílila a některým stranám výrazně ubrala. KDU-ČSL mírně ztratila psí aférou a hlavně nekvalifikovaně provedeným spojením a rozpojením se STAN. ČSSD se podle očekávání propadá, protože nelze volit vytunelovaný subjekt. ODS těží se svého plachého euroskepticismu (který je obtížně spojit s politikou globálního slouhovství). A Okamura stoupá nadnášen neschopností všech politických subjektů, aniž by projevil vlastní schopnosti. Koho tedy volit?

Ti, co vůbec nepochopili, kam náš svět dovedla současná globální moc (mnohdy proto, že se jedná o slouhy různé kategorie této moci), šílí z toho, jak Babišovi rostou preference. Nechápou, že je to v současné situace poměrně racionální volba, jakkoli má svá velká rizika. Volbou Babiše dává volič najevo, že chce změnu a zásadní. Taková alternativa v Německu při volbách chyběla (AfD na to neměla),

viz: http://radimvalencik.pise.cz/5016-kdyby-tak-melo-nemecko-babise.html

A že z toho vyplývá řada rizik? Samozřejmě. Ani Babiš dnes ještě neví, jakou bude v budoucnu dělat politiku. Ale jednou masově projevená vůle po změně se už nedá zastavit jen tak. To už se vlak hledání rozjede. A s tím musí počítač i Babiš, až bude politicky lavírovat. Čím větší podporu dostane, tím víc si uvědomí sílu veřejnosti. Kvalifikované. Ta se totiž probouzí a ví, že jí nic jiného, než pochopit, co se odehrává, nezbývá. Není to víra v Babiše, je to víra lidí ve vlastní schopnosti – schopnost prosadit změnu a uhlídat si kontrolu nad dalším vývojem. Proto jsem před pár týdny napsal článek "Jak zastavit Babiše? – Volit ho!"

http://radimvalencik.pise.cz/4976-volby2017-216-jak-zastavit-babise-volit-ho.html

Osobně Babiše volit nebudu, jakkoli mě z toho mnozí podezírají. Budu volit tu stranu, kterou považuji za protiváhu Babišovi. Přesněji – která se v budoucnu může touto protiváhou stát, i když dnes mám o jejím vedení velké pochybnosti. Proto také doufám a předem to deklaruji (předpokládám, že nejsem sám), že můj hlas pro tuto stranu není hlasem, na který by se vedení této strany mohlo odvolávat při odůvodňování svého "úspěchu". Žádného úspěchu nedosáhne. Pokud by se administrace a reprezentace této strany chovala normálně, vycházela z toho, co je příčinou současných problémů, a hledala cestu jejich řešení, mohla získat přes 20 %.

Nebudu volit ty strany, které se semkly v boji proti Babišovi jen a jen proto, aby bránili změně a zajistily si pokračování ve svých lumpárnách. Nepolepšitelné nelze volit. A v současné době je lepší volit neznámé než nechvalně známé. Už proto, že volbou změny si uvědomujeme vlastní sílu. A to i sílu k odvrácení rizik z volby toho, co není zcela předvídatelné.

A tak budu volit KSČM. Nedělá mně to ideové zábrany. Znám historii této strany (je v ní i kus mé vlastní historie), znám historii jiných stran. Tuzemských i zahraničních. Také toho mají hodně na svědomí. Mě zajímá dnešek a budoucnost. Jediná otázka je, zda se hlas obyčejných lidí, stranické veřejnosti, dokáže prosadit i uvnitř této strany.

- - -

   


Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/5020-pred-litomericemi-koho-budu-volit.html

Rusi úspešne čistia Idlib, ďalších 5 poľných veliteľov teroristov zahynulo

$
0
0
28. 9.2017 HlavnéSprávy

Rusi sú po smrti svojho generála v Sýrii naladení značne bojovo

Do Sýrie povolali aj ďiaľkové bombardéry a úspešne pokračujú v likvidácii príslušníkov sýrskych teroristických bánd. Včera zlikvidovali 5 významných poľných veliteľov Dzebchat an Nusry. Informácie priniesol portál rusvesna, ktorý sa odvolal na slová oficiálneho predstaviteľa Ministerstva obrany, generálmajora Igora Konašenkova.


Išlo o teroristov zo skupiny, ktorá napadli skupinu 29 ruských vojenských policajtov. Podľa generálmajora Konašenkova všetci mŕtvi poľní velitelia patrili do skupiny Haiyaat Tahrir as Sham. Teroristi boli presvedčení, že sú dobre ukrytí a Rusi nevedia, kde sa nachádzajú. Mýlili sa, ruská tajná služba mala dostatok informácii o mieste, kde sa poľní velitelia teroristov nachádzali. Odpočívajúci teroristi spolu s 32 členmi svojej osobnej stráže o ničom netušili, keď budovu, v ktorej sa nachádzali zasiahli rakety z ruských bojových lietadiel.

Raketami boli zlikvidovaní Abu Sulman as Saudi (hlavný veliteľ južnej skupiny teroristov v Idlibe), Abu al Abbas Anadin (emir pre finančné otázky), Abu Hasan (poradca vojenského ministra an Nusry Abu Muhammada al Džulani), Valid al Mustafa (pomocník duchovného lídra Abdalla al Muheisniho) a tiež Abu Mudžahid, hlavný šariátsky sudca v Idlibe.

Podľa Igora Konašenkova okrem 5 poľných veliteľov a 32 spomenutých členov ochranky ruské rakety zničili aj sklad bojových zásob a šesť pickupov s ťažkými guľometmi. Smrť poľných veliteľov teroristov potvrdilo viacero nezávislých kanálov, vrátane viacerých arabských televíznych kanálov.

Teroristi by už mali konečne pochopiť, že Rusov je potrebné sa báť. Čečenskí teroristi boli podstatne bojaschopnejší a tvrdší ako sýrski teroristi, po dvoch ruských kampaniach v Čečensku ostali na žive len slušní Čečenci, zorganizovaní okolo prezidenta Ramzana Kadyrova. Čečenských teroristov, ktorí sa spoliehali na americkú alebo saudskú pomoc, Rusi vymazali zo zemského povrchu a vyzerá to tak, že v Sýrii sa Rusi rozhodli postupovať rovnako.



- - -

Symbolika dvacátého osmého září a symbolika dvacátého osmého října

$
0
0
Dalibor Plichta
28.9.2017  ČeskéNárodníListy
 

Hovořit o symbolikách dvacátého osmého září a dvacátého osmého října a postavit je v jakémsi příměru proti sobě lze pouze tak, že bude i na dvacáté osmé září hleděno stejným způsobem jako na dvacátý osmý říjen, totiž jako na politickou ideologii.

Nebude to žádný prohřešek na památce knížete Václava. Protože ačkoli je dvacáté osmé září vydáváno především za svátek církevní, připomínající Václava jako křesťanského světce a českého patrona (což není totéž jako být patronem českého státu!), má tradice dvacátého osmého září patrně již od svých počátků také svou stránku ideologickou, politickou, nikoli pouze náboženskou.

Bude-li zde tedy řeč o politické stránce, o politických implikacích svatováclavského kultu, nebudeme se dotýkat samotné osoby knížete Václava. Nebudeme mluvit o jeho křesťanských ctnostech, opravdovosti jeho víry, míře jeho vzdělanosti. Nebudeme ani rozebírat a posuzovat jeho úmysly. Ponecháme samu osobu světcovu stranou a budeme se zabývat pouze politickou stránkou kultu, který byl na Václavovu osobu naroubován.

Politická a náboženská stránka jsou dvě různé věci, které spolu nemusí mít nic společného – třebaže spolu mohou být spojovány, jak o tom ostatně svědčí stále znovu se vracející snahy některých politických sil, učinit z náboženského a kulturního Václavova významu jeden z nástrojů své politiky, využít tragické smrti a zbožnosti knížete pro účely, o nichž se jemu nemohlo ani snít.

V „Budování státu“ Ferdinand Peroutka v souvislosti s „habsburskou otázkou“ a s pokusy Karla Habsburka vrátit se na počátku dvacátých let na maďarský trůn vyslovil obecný soud, že „ještě nikdy nevzdala se minulost najednou“ a že „historie je přeplněna pokusy bývalých lidí a bývalých poměrů, kteří se snaží vrátit se“.

Jeho obecné konstatování se osvědčuje i dnes. Možná by byl Peroutka sám překvapen, jako dlouho se takové pokusy mohou opakovat v případě sil, kterým bylo už hned po první světové válce zatěžko a zcela proti mysli uznat, že její konec znamená i konec jistého způsobu politického myšlení, který se udržoval v politických kruzích centrálních mocností, a tím i jistých tradic, na nichž konzervativní síly – nejen v Rakousku-Uhersku – stavěly svou politiku zachování do té doby daných poměrů a možnosti udržovat se ve svých mnohonárodních říších různá národní hnutí na uzdě a bránit řadě národů v dosažení politické samostatnosti a svrchovanosti.

U nás tyto síly minulosti – a je třeba upřesnit, že jde o síly minulosti zdaleka ne pouze v českých zemích, nýbrž přinejmenším na území tzv. střední Evropy – pracují ke svému kýženému návratu kromě jiného tím, že se (nikoli poprvé) snaží podněcovat obnovení tak zvané svatováclavské tradice, tradice, která těmto silám vyhovuje, zvláště když ji a její obsah přizpůsobily svým zájmům a cílům.

A tak jsme stále znovu svědky zlehčování a přímého popírání významu dvacátého osmého října a naopak pokusů vyzdvihovat tradici dvacátého osmého září nebo dokonce učinit dvacáté osmé září státním svátkem místo dvacátého osmého října.

O důsledcích, které by taková změna přinesla a jejichž obsah by byl větší, než si řadový občan dokáže v této chvíli představit, se z dobrých důvodů nemluví, především o nich nemluví navrhovatelé této změny.

Každá taková symbolika, pokud se stane ideologií státu, tvoří přece úhelné kameny jeho politického společenství, představuje obecně přijímané nebo oficiálně platné vodítko politického programu a působení státu, ale konec konců i smysl jeho trvání.

Francouzská republika se hlásí k pádu Bastily, ke dni symbolizujícímu konec absolutismu a počátek nové éry, éry občanských práv a demokracie. Belgie slaví svůj státní svátek v den dosažení nezávislosti, dnešní Německo staví symbol své státnosti na dni přijetí nové demokratické ústavy. Jinde se symbolika státnosti váže například na nástup dynastie nebo den narození monarchy, případně na den zasvěcený patronu země.

Všude je státní symbolika výrazem vůle rozhodujících sil ve státě a má upevňovat nejen stát, ale i jeho společenský řád odpovídající ideám, v jejichž duchu byl stát vytvořen, ustaven.

Tam, kde dochází k odklonu od původních idejí a symbolů, může být za jistých okolností ohroženo trvání nejen režimu, ale i samotného státu, případně jeho samostatnosti a nezávislosti.

Příznaky takového vývoje se objevují, i když zatím ne příliš výrazně, i u nás. Dvacátý osmý říjen jako symbol naší novodobé státnosti je různými našimi politickými osobnostmi slaven vlažně: Senátor Benda nebo poslanec Tollner přišli již dokonce s návrhem zavést jako státní svátek místo dvacátého osmého října nebo vedle něho dvacáté osmé září.

Některým lidem se mohou takové nápady jevit jako bezvýznamný okrajový jev, kterému není třeba věnovat pozornost. Ale k tomu, abychom se na tuto věc mohli dívat jako na okrajovou záležitost, neměl by tento jev být článkem řady podobných „okrajových“ jevů. Stačí připomenout takovou „maličkost“, jako že polistopadový režim poprvé v naší novodobé historii jmenoval ministrem školství katolického kněze Piťhu, který před svým jmenováním veřejnosti nikdy neprozradil svůj kněžský stav (a prozradil to na něho někdo jiný), neboť jeho stav měl české veřejnosti zůstat utajen, aby nebyla varována a nezbystřila včas pozornost. Ne náhodou ministerstvo školství dalo za jeho ministrování svoje doporučení k používání učebnice dějepisu „Dějiny zemí Koruny české“, kde se to hemží takovými perlami jako že „doba vlády Franze Josefa byla zlatým věkem českého národa", o legiích ani nemluvě. Jiným článkem tohoto řetězu je i propagace a doporučování dalšího katolického kněze a člena jezuitského (?) řádu, na příštího prezidenta – a to v národě, v němž jen malá menšina obyvatelstva žije náboženským životem katolické církve. A mohli bychom mluvit o dalších takových článcích: o snaze vnutit Praze a českému národu obnovu Mariánského sloupu, který byl v Praze postaven na oslavu výročí vítězství katolické strany a Habsburků v třicetileté válce, které vedlo ke ztrátě české samostatnosti. Ale patří do toho řetězu i ochota některých svatováclavsky orientovaných našich politických kruhů problematizovat platnost těch dekretů prezidenta Beneše, které se týkají odsunu, zabavení majetku a zbavení občanství provinivších se Němců a Maďarů. Patří sem i organizování takových akcí, jako bylo „Smíření“. A je třeba si povšimnout i skutečností, že jsou to především provozovatelé a obnovovatelé „svatováclavské tradice“, kdo mlčí k tvrzením, jež stále znovu slyšíme především od odsunutých bývalých českých Němců a jejich politických přátel a spojenců, totiž že vznik Československé republiky (ale i dalších nových států), po porážce mnohonárodních centrálních mocností v roce 1918, byla chyba. A ne pouze chyba, nýbrž dokonce potrat, „missgeburt“, jak tomu říkají Němci, kteří se nechtějí smířit s výsledky dvou světových válek, které začali a prohráli.

Tradice dvacátého osmého října se podle těchto kruhů se jaksi nehodí ani do naprogramovaného smíření, ani do již prováděné revize výsledků druhé světové války.

Ale nehodí se podle nich ani do stejně naprogramované „integrované“ nebo „integrující se“ Evropy, jak ji narýsovali a jak ji uskutečňují její nejhorlivější stoupenci – Němci.

A že dvacátý osmý říjen jako státní svátek vzniku samostatného státu nezapadá do světového pořádku, jak si jej představují a jak jej určují síly globalizace, o tom není třeba ztrácet slovo.

Všem těmto silám se dvacátý osmý říjen zcela přirozeně musí jevit jako symbol skutečnosti, která je nežádoucí, jako státní svátek, který se stal přežitkem, anomálií, stejně je pro ně přežitkem sám národní stát a nakonec sám národ.

Pro uskutečnění svých záměrů potřebují tyto síly směřující k vytvoření nových impérií vštěpovat lidem (pokud jsou ochotny do jisté míry se na lidi ohlížet) docela jiné symboly než symboly národní a státní samostatnosti a nezávislosti.

U nás se k tomu těmto kruhům hodí symbolika svatováclavská, zvláště když si ji ke své potřebě přizpůsobily, přesněji řečeno zjednodušily a ochudily.

Den dvacátého osmého září 935 není totiž jenom dnem zavraždění knížete Václava, dnem mučednické smrti významného křesťana. Stalo se tehdy i něco jiného – a pro naše dějiny velice významného na celá další staletí.

Co to bylo? Jak píše Dušan Třeštík ve svém díle „Počátky Přemyslovců. Vstup Čechů do dějin (530 – 935)“, stalo se zároveň se zavražděním knížete Václava i toto:

„V pondělí dvacátého osmého září roku 935 se brzy po šesté hodině ranní zrodil český stát, který trval tři čtvrtiny tisícletí. Boleslavův čin byl totiž počátkem sjednocení českých kmenů a jejich podřízení jednotné státní správě, vybudování velkého českého vojska a silného státu, který mohl vzdorovat hrozbám bavorského Arnulfa i saského Jindřicha a jeho nástupců“.

I Václav si ovšem uvědomoval, že je třeba sjednotit svářící se česká knížata, sjednotit je a podřídit jedné, ústřední moci, vybírat od nich daně, vytvořit z rozdrobené země silný stát s dostatečně silným vojskem, aby se mohl ubránit svým bavorským a saským sousedům. Nepochybně i Václavovi nebylo po chuti odvádět oněch 120 vybraných volů a pět set hřiven stříbra jako tribut nejprve bavorskému Arnulfovi a od roku 929 saskému Jindřichovi. Ale nedokázal se k odporu odhodlat. Tuto úlohu s trochou štěstí splnil právě Boleslav. Sjednotil Čechy, podřídil je jednotné státní správě, vybudoval velkou armádu a zahájil s ní dokonce výboje. Vztah jeho knížectví k římské říši dostal jeho zásluhou podobu „jakési velmi volné unie, která rozvoji českého státu nijak nebránila“, jak píše Třeštík v citovaném svém díle.

Je zajímavé, snad dokonce příznačné, že ctitelé svatováclavského kultu den dvacátého osmého září s těmito pro české dějiny velice důležitými skutečnostmi vůbec nespojují a dosah událostí z dvacátého osmého září, souvislost tohoto dne s vytvořením českého státu přehlížejí. Patrně nikoli nedopatřením. Pro ně je dvacáté osmé září dnem mučednické smrti křesťanského knížete, který se přičinil, aby se Čechy poté, co byla zničena Velkomoravská říše, odpoutaly od slovanského obřadu a přimkly se k obřadu latinskému a otevřely se kulturnímu vlivu Západu, zprostředkovanému tehdy hlavně Bavory, Franky a Sasy.

Dvacáté osmé září, spojované jimi pouze s násilnou smrtí Václavovou, stalo se pro ně záminkou k oslavování „oddaného splynutí českého národa s křesťanskou vzdělaností“, přestože křesťanská vzdělanost už u nás byla doma tři čtvrti století. Pro ctitele svatováclavského kultu je křesťanskou vzdělaností pouze vzdělanost křesťanství západního.

A tak je z těchto důvodů pak Václav vydáván za „mocného přímluvčího za celé české plémě v nebesích“. Svatováclavská ideologie, jak byla pěstována zvláště za tak zvané Druhé republiky a za protektorátu a jak je pojímána jejími stoupenci i dnes, ať přímo nebo nepřímo oslabuje myšlenku samostatné české státnosti, důležitost a význam vlastního českého státu.

Stále jsou v Evropě síly, jimž se český stát nehodí do jejich mocenských tužeb. U těchto sil pak nacházejí oporu a povzbuzení a těmto silám vědomky nebo nevědomky přisluhují i ty české politické kruhy, které dávají přednost symbolice dvacátého osmého září před symbolikou dvacátého osmého října, symbolice, která je spojena s Václavovým aktem poddání se a s přijetím ochrany, a odevzdává se pod ochranu nejen nebes, ale což je podstatnější a horší, pod ochranu cizí politické a vojenské moci.

Kdyby se kult knížete Václava, tohoto „přímluvčího na nebesích“, měl stát základem státní ideologie a kdyby se dvacáté osmé září mělo stát nejvýznamnějším státním svátkem, jak si to někteří politikové u nás přejí, znamenalo by to velký krok zpátky. Krok, jehož dosah si naše veřejnost v této chvíli namnoze nedokáže uvědomit. Tato navenek skoro jen vnějšková změna v kalendáři – znamenala by však začátek posunu týkajícího se občanova postavení v jeho politickém prostředí.

Z postavení sebevědomého občana demokracie a člověka usilujícího o naplnění jeho přirozených a nezadatelných práv, byl by zatlačován do postavení pokorného prosebníka skládajícího své naděje v přízeň nebe a vrchnosti a odkázaného na jejich milost.

Instituce a mechanismy demokracie by se v takovém případě dostaly až na druhé místo. Znovu by se ve veřejném životě začaly objevovat osoby, které by byly o úradcích nebes lépe zpraveny než „obyčejní“ lidé nebo jejich politici a mluvčí. Objevily by se samozvané morální a „duchovní“ autority, které by ze správy veřejných záležitostí – politiky – chtěly udělat svou služku.

Občané by ztratili, aniž by to možná zprvu pozorovali, část svých politických práv. Stát by přestal nebo přestával být jejich státem.

Osmadvacátý říjen naproti tomu je a měl by trvat jako symbol nabyté, vybojované národní politické plnoletosti a svéprávnosti, která chce po staletích nesvobody stát na vlastních nohou.

Ale měl by být i připomínkou úspěšného vstupu českého respektive československého státu jako rovnoprávného a svrchovaného aktéra na mezinárodním politickém jevišti.

Nezávislost, získaná dvacátým osmým říjnem a mírovými smlouvami uzavřenými po skončení první světové války, z této nezávislosti plynoucí vystupování v mezinárodní politice, to jsou ovšem postoje, které je stěží možno smířit s duchem tradiční symboliky dvacátého osmého září. Její součástí je totiž naopak uznávání české závislosti a nesamostatnosti, přijímání ochrany a souhlas s tím, že ta tuto ochranu budeme platit tribut.

Oživování svatováclavské tradice a symboliky v současné době vychází vstříc pokusům starých sil obnovit v rámci daných nebo vytvářených možností a formou přizpůsobenou dnešku onu starou podobu vztahu mezi českým národem a národem, který byl nositelem zašlé nadvlády nad námi. To pokud jde o nás. V obecné rovině jde tu o snahy znovu podřídit malé národy a jejich státy hegemonům nových mnohonárodních politických struktur. Proto se nám stále znovu říká, že národní stát je přežitkem.

Další složkou říjnové symboliky v protikladu k symbolice zářijové je důsledné zesvětštění politiky, snaha o její zpozemštění a demokratizaci, oproštění od posledních stop teokracie. Politika v duchu dvacátého osmého října není službou žádné Prozřetelnosti a je výlučnou záležitostí občanů a uspokojování jejich zájmů.

Dvacátý osmý říjen je výzvou k zachování nezávislosti a svrchovanosti našeho státu. Proto je tak cizí a nepříjemný těm, kdo by chtěli pod rouškou vytváření nějaké univerzální říše podobné Svaté říši římské národa německého, pod rouškou nějakých nadnárodních celků odstranit nakonec všechny národní státy, aby nic nestálo v cestě podle představ států velkých a silných. Snahy o revizi výsledků druhé, ale i první světové války sbíhají se přitom s politikou vytváření globálního státu a globálního pořádku podle představ nadnárodních koncernů.

Za těchto okolností je dnes symbol dvacátého osmého října pro svůj obsah časovější a naléhavější, než snad byl před půl stoletím, kdy mnohé z obsahu dvacátého osmého října se mohlo zdát neohrozitelnou a samozřejmou daností, kdy tento den a jeho symbolický význam jako by už nepotřeboval být válečnou korouhví národní politiky, neboť jsme dosáhli svého a domnívali jsme se, že co máme, máme s konečnou platností.

Za příchylnost k osmadvacátému říjnu a za to, že mu dáváme přednost přede dvacátým osmým zářím, se nepotřebujeme ospravedlňovat ani nikomu omlouvat.

Je výrazem našeho ctění hodnot, které jsou pro novodobou demokratickou společnost hodnotami samozřejmými a které jsou součástí demokratické politické kultury – k níž patří i samostatnost a nezávislost národů a jejich států.

Za srovnání s dvacátým osmým zářím nemůže dvacátý osmý říjen vycházet jinak (Předneseno 28. září na večeru Nezávislé skupiny“Věrni zůstaneme“, konaném v místnosti státních aktů Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.)

než jako symbol šťastnější, bohatší i bližší naší době a jejímu demokratickému vyznání. Měli bychom si stále uvědomovat, že probíhá bitva nejen o naši historickou paměť, ale také o duši českého národa.
 

Ing. Dalibor Plichta, politolog
 

(Předneseno 28. září na večeru Nezávislé skupiny“Věrni zůstaneme“, konaném v místnosti státních aktů Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.)

To byla ale zlá doba...

$
0
0
red
28.9. 2017  Eurasia24
Ach, jo... To byla otrava, jít do obchodu a vůbec se nezajímat o to, zdali tam prodávají bezpečné hračky pro děti, zdali jídlo v restauraci má stejnou gramáž, složení a cenu v Aši jako v Praze.
Ach, jo...
To byla otrava mít ještě před maturitou, vyučením jisté umístění a připravené pracovní zařazení hned po prožitých posledních prázdninách!
Ach, jo ...

Každý musel do práce a to si ještě mohl vybírat, zda přijme práci, kde se upíše třeba na 10 let a oni mu za to dají podnikový byt nebo nenávratnou půjčku na stavbu rodinného domku.

Ach, jo...

A ve spořitelně po narození potomka mu odepíšou z novomanželské půjčky 4.000,- Kč.

Ach, jo...

Například jistota, že pokud budu makat a neudělám průser, budu mít práci třeba až do penze, lidi neskutečně deptala...

Ach, jo....

Neskutečné násilí bylo pácháno na nemocných. Místo, aby byl vybírán regulační poplatek u lékaře a poté v lékárně včetně tučného doplatku jako v každé demokratické společnosti za léky, odbyli pacienta tím, že za jeden recept musel zaplatit jen jednu korunu a operační lůžko bylo vždy k dispozici jak pro otylého, tak pro štíhlého. Léky byly podávány personálem nemocnice a nemuseli jsme běžet do lékárny, kde to zaplatíme z vlastní peněženky, abychom dopřáli svým blízkým předepsanou léčbu lékařem při pobytu v nemocnici!

Ach, jo...

A co teprve vnucování sociálních jistot, že si můžeme s rodinou vyrazit na podnikovou dovolenou a vybrat si z několika nabídek, kde uhradil podnik polovinu ceny. A po odpracování 25 let v pracovním procesu měl člověk právo na odměnu a také při dosažení různých životních jubileí.

Ach, jo...

Ženský si vybrečely oči, když odcházely do důchodu po porození dvou dětí již v 55. letech. Kolik lidí tenkrát snilo o tom, aby mohli pracovat o 10 - 15 let déle.

Ach, jo....

Po operacích se dělo lidem také bezpráví. Zpravidla 6 týdnů se člověk zotavoval v nemocnici a poté doma. Vůbec mu nebylo dopřáno sladkého pocitu hrůzy, zda ho po návratu do práce hned nepropustí.

A co teprve, když vás do půl roku po operaci poslali do lázní. A ti komunističtí tyrani nám nedali žádnou možnost finanční spoluúčasti. Ne přátelé, nedali nám možnost zaplatit si ani třetinu.

Letci, horníci, policajti měli každoročně plně zdarma nařízeny lázně pro rehabilitaci organizmu.

Ach, jo...

A co to omezování osobní svobody, kdy každý člověk musel povinně bydlet a nemohl se ani zajít svobodně vyspat do kanálu, nebo pod most, a ještě byl nucen chodit do práce a také nemohl ani svobodně a demokraticky žebrat.

Ach, jo...

Bylo to opravdu děsivé a devastující období našich dějin. Z lidí a hlavně z dětí se stala bezcitná zvěř. Za komunistů mladší vstávali v autobuse, aby pustili sednout ty starší. Dnešní mladí již znají svá práva v demokratické společnosti a pěkně zůstanou sedět.
Vždyť jsme si je tak v demokracii vychovali!

Moskva USA: Nenecháte-li toho, šlápneme do vámi podporovaných médií!

$
0
0

kou
29.9.2017 PrvníZprávy

Moskva přijme patřičná opatření proti médiím, která dostávají podporu od Spojených států, bude-li pokračovat tlak na ruské sdělovací prostředky pracující v Americe.


Mluvčí ruského ministra zahraničí Maria Zacharová tak na brífingu varovala americkou stranu.

„Obrovské množství ruských informačních zdrojů s publikem v Rusku, získává finanční podporu ze Spojených států. Nicméně, zatím se netváří jako cizí agenti, skrývají zdroje financování a nejsou registrovány jako cizí agenty,“ upozornila Zacharová.

„Ráda bych shrnula tento komentář tím, že se Rusko zavázalo ke všem mezinárodním ustanovením a odpovídajícím normám týkajícím se svobody projevu a opakovaně to dokázalo. Začne-li „boj bez pravidel", když je zákon zvrácený a transformován na nástroj zničení vysílacích společností, tak každý krok ve vztahu k ruským médiím bude mít patřičnou odpověď. A koho se tato odpověď bude týkat - to by si měli ve Washingtonu dobře spočítat. Čas uplynul,“ mrazivě komentovala muvčí ruského ministerstva zahraničí situaci kolem práce televizního kanálu RT a agentury Sputnik ve Spojených státech.

Proti oběma společnostem se ve Washingtonu vede štvavá kampaň od okamžiku, kdy byly obviněny, že se údajně pokusily ovlivnit loňské prezidentské volby. K obviňování RT Zacharová doplnila: "Nenašli ani jednu lživou právu"!



Související články:

Senátorka USA přinesla "důkaz": Putinovu fotku s šéfredaktorkou RT!

Foto: Maria Zacharová, ruské ministerstvo zahraničí

Proč válka? Protože americký průmysl potřebuje suroviny z KLDR

$
0
0

- rp -
29.9.2017 PrvníZprávy

Vzácné zeminy jsou základní surovinou pro výrobu mikroelektronických součástek. Většina prvků vzácné zeminy se těží v Číně. Velké zásoby by měly být v Afghánistánu a Severní Koreji.


Pro Severní Koreu je vývoz těchto surovin do Číny důležitým zdrojem příjmů.

"Vzácné zeminy", "kovy vzácných zemin" nebo "prvky vzácných zemin" jsou termíny pro chemické prvky 3. podskupiny periodické tabulky. Patří mezi ně skandium, lanthan, cer, praseodym, neodym, promethium, samarium, europium, yttrium, gadolinium, terbium, dysprosium, holmium, erbium, thulium, ytterbium a lutecium. Protože tyto prvky byly nalezeny jenom v některých zeminách a minerálech, které jsou velmi vzácné, jsou nazývány "vzácnými zeminami".

Čínská lidová republika má dvě největší ložiska, kde se vzácné zeminy těží a to ve Vnitřním Mongolsku a v Mandžusku. I přes největší zásoby a největší produkci „vzácných zemin“ je Čína málokdy vyváží, ale většinu prvků z vytěžených vzácných zemin spotřebuje ve vlastní průmyslové výrobě (výroba počítačů, chytrých telefonů, mikročipy, zábavní elektronika atd.).

Čína dokonce vzácné zeminy dováží, aby měla dostatek surovin pro svou vlastní průmyslovou výrobu. Od koho? Ze Severní Koreje! Předpokládá se, že Severní Korea má neoficiálně druhé největší zásoby "vzácných zemin" - v hodnotě několika tisíc miliard dolarů.

Kim Čong-un si je vědom, že sedí na zvláštním druhu zlatého pokladu. Za "vzácné zeminy" může severní Korea koupit od Číny vše, co potřebuje. Tento obchod jistě hraje velkou roli v současné severokorejské politice.

Další zemí, kde se předpokládají bohaté zásoby "vzácných zemin", je Afghánistán! Objevy velkých ložisek v zemi změnily Trumpovu politiku vůči Afghánistánu. Donald Trump posiluje armádu Spojených států v Afghánistánu. Trump využívá tuto ekonomickou příležitost, aby zdůvodnil a také v budoucnu kompenzoval nákladnou válku v Afghánistánu.

Minerální bohatství Afghánistánu se odhaduje na 1 až 3 biliony dolarů. Afghánistán má obrovské zásoby mědi, železa, chromu, rtuti, zinku, vzácných drahých kamenů, stejně jako zlata a stříbra, a především nejdůležitější je lithium pro baterie a vzácné zeminy pro mikroelektroniku.


Související článek:
Bílý dům popřel, že by USA vyhlásily válku KLDR!

Ruské speciální jednotky odrazily útok v Sýrii, odsoudily USA a vydaly ostré varování

$
0
0
The Saker
29.9.2017 Zvědavec

V Sýrii právě došlo k něčemu dosti nevídanému: „Dobří teroristé“, kteří jsou podporováni Spojenými státy, se pokusili o překvapivý útok na syrské vládní síly, které jsou nasazeny severně a severovýchodně od města Hamá. Tento útok je unikátní v tom, že se odehrál uvnitř tzv. „deeskalační zóny“, a navíc to vypadá, že jedním z klíčových cílů útoku bylo obklíčit a následně zajmout četu ruské vojenské policie, nasazenou za účelem monitorování a prosazování dodržování příměří v této zóně. 



Ruské vojenské policejní síly, složené převážně z vojáků z kavkazského regionu, bojovaly proti mnohem větší nepřátelské přesile a musely žádat o pomoc. Poprvé, alespoň oficiálně, byly nasazeny ruské speciální jednotky, které měly zachránit a osvobodit své druhy. Rusové zároveň poslali do akce několik letounů, které posloužily jako vzdušná podpora, a které údajně usmrtily několik stovek „dobrých“ teroristů a odrazily útok. (Ruské zdoje hovoří o usmrcení 850 bojovníků a zničení 11 tanků, tří pěchotních vozů, 46 vyzbrojených vozů pickup, pěti minometů, 20 nákladních vozů a 38 zásobovacích míst pro munici. Fotografie usmrcených bojovníků a zničeného vybavení můžete vidět zde). Tato akce je také jedinečná tím, jak na ni oficiálně reagovali Rusové.
Náčelník hlavní operační správy Generálního štábu ozbrojených sil Ruské federace generálplukovník Sergej Rudskoj prohlásil (http://tass.com/defense/966624):

Navzdory dohodám, které byly 15. září podepsané v Astaně, ozbrojenci z Jabhat al-Nusra a jednotky, které se k nim připojily, nechtějí dodržovat podmínky pro ukončení nepřátelství, a zahájily 19. září v 8:00 rozsáhlou ofenzívu proti pozicím vládních jednotek, které jsou severně a severovýchodně od města Hamá v deeskalační zóně Idlib… Podle dostupných údajů ofenzívu zahájily americké zpravodajské služby s cílem zastavit úspěšný postup vládních jednotek východně od Dajr az-Zaur.

Dnes k těmto obviněním přibyla další výhrůžka od jiných ruských představitelů, která již nebyla vyjádřena tak skrytě. Generálmajor Igor Konašenkov, mluvčí ruského ministerstva obrany, prohlásil:

Ruští představitelé jednoznačně sdělili velitelům amerických sil na letecké základně al-Udeid (Katar), že nebudou tolerovat žádné ostřelování z oblastí, kde jsou umístěny jednotky SDF… Ostřelování z pozic v regionech [které jsou pod kontrolou SDF] bude nezbytně potlačeno všemi prostředky.

To je bezprecedentní na mnoha úrovních. Za prvé, Rusové jednoznačně věří, že tento pokus o usmrcení či zabití čety ruské vojenské policie naplánovaly Spojené státy. Skutečnost, že učinili toto obvinění oficiálně, ukazuje míru podráždění, jaké Rusové cítí vůči nečestnosti Američanů.

Za druhé, to je vůbec poprvé, přinejmenším podle mých znalostí, kdy byly nejelitnější ruské jednotky Spetsnaz vyslány k záchraně ruské dílčí jednotky, která byla obklíčena. Všichni členové jednotky Spetsnaz přežili, avšak tři z nich byli zraněni (Rusové se nevyjádřili, jak vážná zranění to jsou). Vzdušnou podporu velmi nízko létajících letounů SU-25 zřejmě koordinovalo řídící centrum jednotek Spetsnaz, které tak pravděpodobně zachránily situaci. Jinými slovy, bylo to o chlup, a všechno mohlo skončit mnohem hůře (jen si představte, co mohli takfirističtí blázni udělat každému zajatému ruskému vojákovi, přičemž by to ještě nahráli na video!).

A na závěr - útok, který zorganizovaly USA na území, považované za „deeskalační“ zónu, v kombinaci s pokusem zajmout ruské vojáky posouvá americkou nečestnost na zcela novou úroveň.

Hlavní otázkou teď je: „Opravdu to Rusové mysleli vážně?“ Jen lamentují, anebo jsou opravdu odhodlaní oplatit útok, pokud bude třeba?

Je zde hned několik problémů. Za prvé, objektivně je ruský kontingent v Sýrii malý v porovnání s obrovskou mocí CENTCOMu, NATO a stále přítomných Izraelců. A nejen to, ale v jakémkoliv americko-ruském konfliktu je Rusko jako země objektivně slabší stranou, ať už se na to díváme jakkoliv, kromě úplného výčtu jaderných zbraní. Takže Rusové nejsou v pozici síly. Navíc se Rusové z historických a kulturních důvodů mnohem více obávají začátku jakéhokoli incidentu, který by mohl vést k totální válce, než Američané, kteří vždy bojují své války v zemi někoho jiného. Může se to zdát paradoxní, ale Rusové se obávají války, i když jsou na ni připraveni. Na rozdíl od Rusů se sice Američané války neobávají, ale nejsou na ni připraveni. Z praktického hlediska to znamená, že by špatný odhad Američanů mohl velmi dobře vést k ruské vojenské odezvě, která by Američany šokovala a přinutila je vstoupit do eskalující spirály, kterou by nikdo nemohl ovládat.

Pamatujete na to, jak Hillary slibovala, že nad Sýrií jednostranně vytvoří takzvanou „bezletovou“ zónu? Slibovala nejen to, že v Sýrii nasadí větší počet amerických letadel, než mají Rusové, ale také že donutí Ruské letecké a kosmické síly, aby opustily syrský vzdušný prostor. Díky bohu, že tato bláznivá čarodějnice nebyla zvolena, ale vypadá to, že lidé se stejně arogantním a upřímně řečeno zcela nezodpovědným pohledem na věc jsou nyní zpátky u moci, v Trumpově vládě.

Mé obavy se týkají toho, že nekompetentní, arogantní, ne příliš bystří a obecně spíše ignorantští velitelé Pentagonu a CIA budou jednoduše ignorovat jasné a varovné signály od Rusů, včetně veřejného prohlášení, že Kreml udělil ruským velitelům v Sýrii pravomoc použít sílu k ochraně ruských vojáků. Jednoduše řečeno, pokud budou Rusové v Sýrii napadeni, nebudou muset žádat Moskvu, zda mohou na svou ochranu použít sílu. Taková pravidla jsou mimochodem běžnou záležitostí, není na tom nic překvapivého. Avšak fakt, že to bylo zveřejněno, je opět vzkazem pro anglosionisty a „dobré“ teroristy, kteří se snaží dobýt Sýrii.

Tentokrát jsme my (celý svět) měli štěstí. Syřané tvrdě bojovali a „dobří“ teroristé byli pravděpodobně překvapeni bezmezným odhodláním ruských vojenských policejních sil (ve skutečnosti to jsou převážně čečenské speciální jednotky) a speciálních jednotek Spetsnaz. Jedna věc je bojovat proti syrským rekrutům, ale bojovat proti otrlým válečníkům je něco úplně jiného. Avšak příště by mohl být výsledek úplně jiný.

Poměrně velké starosti mi také dělá širší kontext. Syřané za pomoci Íránců, hnutí Hizballáh a Rusů osvobodili Dajr az-Zaur a překročili řeku Eufrat, a postupují dále směrem na východ. To znamená, že USA a Daeš prohrály válku, a že poslední oblast Sýrie, kde mohli anglosionisté rozdělit zemi (jejich současný „plán B“) a prosadit trvalou americkou vojenskou přítomnost, je nyní ohrožena syrským postupem. Vzdálenost mezi ozbrojenými silami USA, které jsou v současnosti rozmístěny v severovýchodní Sýrii, a syrskými, íránskými, ruskými silami, včetně hnutí Hizballáh, se každým dnem zkracuje. Dokážu si představit, jak například íránské síly nebo hnutí Hizballáh, které již „cítí“ blízkou přítomnost amerických vojáků, slintají po okamžiku, kdy budou moci konečně vztáhnout ruce na svého starého a nejvíce nenáviděného nepřítele. Upřímně lituji první americké jednotky, která se dostane do kontaktu s íránskými jednotkami nebo členy hnutí Hizballáh.

Právě teď se Američané schovávají za Kurdy, ale dříve či později si je Íránci nebo členové hnutí Hizballáh najdou. Pokud jde o Kurdy, jejich situace je v Sýrii nejistá, mírně řečeno. Ze všech stran je obklopují Turci, Syřané a Íránci, a jejich jediná, více či méně stabilní zóna je v Iráku. Američané tomu rozumí dokonale, a proto se zoufale snaží zastavit Syřany.

Je to velmi nebezpečná situace: Přestože jsou CENTCOM a NATO zdaleka „největší hoši“, v Sýrii jsou Američané zatlačováni do kouta - a jejich kout se rychle zužuje - takže zůstává nejasné, jak tento proces zastavit. Z tohoto důvodu zaútočili na deeskalační zónu, čehož jsme právě byli svědky.

Doufám, že nakonec Američané udělají to, co udělali v Al-Taifu, a jednoduše to zabalí, prohlásí se za vítěze a odejdou. To by byla jediná rozumná věc, kterou by měli udělat. Ale poté, co jsem poslouchal projev Trumpa na půdě OSN, nemám pocit, že by byl zdravý rozum umístěn nahoře na seznamu amerických priorit. Všechno je to spíš děsivé.


Foto: Ruský SPECNAZ v Sýrii
 
Russian special forces repel a US-planned attack in Syria, denounce the USA and issue a stark warning vyšel 21. září 2017 na thesaker.is. Překlad v ceně 507 Kč Zvědavec.

Stát obchoduje s firmami, které nedodržují zákony

$
0
0
Každým rokem se v oblasti veřejných zakázek utratí více jak 650 miliard Kč veřejných peněz. Povinnosti zadavatelů zakázek je ovšem uzavírat smlouvy pouze s transparentními společnostmi. Praxe je ovšem přesně opačná. 


Většina firem registrovaných v registru smluv totiž nezveřejňuje své finanční výkazy, ačkoliv jim to ukládá zákon. Navíc celá řada firem vznikla těsně před získáním zakázky. Informace dnes zveřejnila poradenská společnost Bisnode ve spolupráci s Nadačním fondem proti korupci.
V internetovém registru smluv, ve kterém mají povinnost zveřejňovat smlouvy ministerstva, státní podniky či například města, bylo za dobu existence registru smluv evidováno necelých 32 tisíc firem. Za rok 2016 informační povinnost nesplnily dvě třetiny z nich. Téměř pětina dodavatelů zboží a služeb z registru smluv nesplnila informační povinnost ani jednou za poslední tři roky.

„Internetový registr smluv vznikl jako preventivní nástroj pro kontrolu hospodaření státu. Je zvláštní, když stát ale obchoduje s firmami, které se často záměrně vyhýbají zákonem stanovené informační povinnosti. Přitom neplnění informační povinnosti vytváří netransparentní podnikatelské prostředí, a navíc ještě vytváří prostor pro korupci,“ říká Petra Štěpánová z Bisnode.

„Tuto závažnou situaci lze jednoduše vyřešit zavedením pravidla, díky kterému společnosti, které nesplní informační povinnost, nebudou moci získat veřejnou zakázku či dotaci. Toto opatření uleví rejstříkovým soudům, které jsou administrativně zatížené, a hlavně bude možné včas odhalit mnohé závažné kauzy,“ dodává k tomu Janusz Konieczny z Nadačního fondu proti korupci (NFPK).

Tolerance současného stavu je velice závažná a nepochybně má neblahý dopad na veřejné rozpočty. Lze vyjmenovat celou řadu kauz, kdy odhalení podezřelých skutečností nastalo velice pozdě a značnou část prostředků se již nepodařilo zachránit. Řešení lze rovněž hledat v podstatném zvýšení vymahatelnosti práva.

Dřívější analýza NFPK doložila, že rejstříkové soudy často nedostatečně využívají sankční mechanismy. Bisnode dále vypočetl, že pokud by stát začal systematicky vymáhat pokuty za neplnění informační povinnosti, mohl by podle našich výpočtů získat nejméně 13,7 miliard korun, ale až 256,3 miliardy korun dodatečných příjmů do státního rozpočtu.

 

Vražda ruského generála v Sýrii nabrala nečekaný obrat. Íránský ministr zahraničí vyjádřil to, o čem Lavrov zatím mlčí. Ruského generála zavraždily USA

$
0
0

29. 9. 2017         zdroj a zdroj
Ministerstvo zahraničí Íránu konstatovalo, že pro USA je mnohem důležitější omezit vliv Damašku než zvítězit nad DAEŠ. Expertka Národní zpravodajské služby se domnívá, že syrský ministr zahraničí vyjádřil i postoj Ruska. Pro USA je mnohem důležitější, aby se syrským orgánům zabránilo převzít kontrolu nad hranicí s Irákem než porážka DAEŠ (teroristické skupiny, která je v Rusku zakázána - pozn. Národní zpravodajské služby). Jak uvádí TASS, toto prohlášení učinil íránský ministr zahraničí Mohammad Javad Zarif. Zdůraznil také, že Teherán má zájem na mírovém urovnání syrské krize a že má cíle, které se liší od těch, které má Washington.


Vedoucí oddělení politologie časopisu Ruské akademie věd "Východ" Karin Gevorgjanová v besedě s Národní zpravodajskou službou vyjádřila názor, že íránský ministr zahraničí sdělil i postoj ruského ministerstva zahraničí:

"Poté, co byli z východního břehu Eufratu ostřelováni Syřané a představitelé našich ozbrojených sil, co byl záměrně zabit generálporučík Valerij Asapov, co byly včera v Dajr az-Zauru shozeny letadly koalice fosforové bomby, můžeme říci, že íránský ministr prostě řekl to, co ruský ministr dosud neřekl", řekla Gevorgjanová Národní zpravodajské službě.

Podle Karin Gevorgjanové vzniká v současné době v regionu velmi nebezpečná situace.

"Vím, že náčelník Generálního štábu Ruska Valerij Gerasimov řekl, že budeme reagovat všemi prostředky, které máme. Každý chápe, že je to nutné. Dajr az-Zaur zaujímá klíčovou pozici, průchod k hranicím s Irákem je strategicky důležitý. A pro nás je důležité, abychom v této situaci byli první, abychom společně se Syřany přišli k této hranici", dodala vedoucí oddělení politologie časopisu "Východ".

Gevorgjanová přiznala, že vzniklá situace ji děsí.

"Vražda Asapova není záležitost teroristů. Nemají takové technické prostředky, které by jim umožnily přesným navedením tak cíleně zabít našeho generála. Prostě to nemohli udělat. Je to akce USA", prohlásila Gevorgjanová.

Na závěr expertka poznamenala, že Íránci mají zájem na tom, aby syrští vojáci dosáhli hranice s Irákem a také mají zájem na tom, aby mezi Íránem a Sýrií byly pozemní komunikace. Pro ně to je nesmírně důležité, protože jižní část Iráku Írán v podstatě dobře kontroluje. A, zajisté, mají velký zájem na tom, aby syrští vojáci přišli k hranici, protože mají své plány v souvislosti se Sýrií. Ale ty nejsou nijak zvlášť v rozporu s našimi plány.

Připomeňme si, že dříve ministr zahraničí RF Sergej Lavrov prohlásil, že Spojené státy nebudou Rusku bránit v boji proti terorismu v Sýrii. V opačném případě čeká Američany odvetná reakce.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Jeden svět; aneb má-li pravdu Soros, nemá ji Orbán a naopak

$
0
0

Leo K.
29.9.2017 Kosa zostračili vlkovobloguje.wordpress.com

Podle George Sorose nevděk světem vládne. Hlasitý premiér Maďarska, Viktor Orbán ho prohlašuje za zlo a téměř živé ztělesnění Satana na Zemi. Jak k tomu Soros přijde, když ještě před založením Nadace otevřené společnosti, už v roce 1989 obdržel Viktor Orban od Soros Foundation, jednoroční stipendium a strávil rok v anglickém Oxfordu, kde studoval na Pembroke College?


V roce 2010, kdy se odehrála v Maďarsku významná ekologická katastrofa – to se 4. října 2010 poblíž města Ajky, ve 12:25 SELČ protrhla hráz kaliště hliníkárny Ajkai Timföldgyár společnosti MAL Magyar alumínium a silně zásaditý žíravý červený kal obsahující těžké kovy zaplavil část území a zamořil vodní toky. Silně postižena byla vesnice Kolontár a město Devecser, katastrofa způsobila smrt 10 lidí – Soros daroval Maďarsku milion dolarů.

Místo projevu vděčnosti teď najednou Maďarsko, a Orbán jmenovitě, vystupuje proti CEU (Central Europe University). Středoevropská univerzita není nijak velikým tělesem. Je to mezinárodní soukromá univerzita, kterou roku 1991 podle amerických vzorů založil a financuje George Soros. Středoevropská univerzita také získává peníze, a to hodně peněz, od nevládní americké organizace, nazvané Národní nadace pro demokracii (NED), o které se ne bez důvodů hovoří, že má napojení na CIA, a také samozřejmě od Sorosových nadací.


Sídlí v Budapešti a nabízí magisterské a doktorské studium v anglickém jazyce, a to v matematice, v právu, ve společenských, humanitních a ekonomických vědách. Jak ukazují čísla o počtu studentů, je to skutečně menší škola, jde jenom o stovky studentů zejména v magisterském a doktorském studiu, kteří navíc přicházejí z různých zemí světa. Nemalé školné, začínající na 12 000 € ročně, je také významnou bariérou. Přednášející profesoři jsou také z celého světa i když převažuji místní. Nový maďarský zákon ale mimo jiné vyžaduje, aby mimoevropští zahraniční pracovníci Sorosovy univerzity v Budapešti získali pracovní povolení, což je jinak běžná praxe v každé západní demokracii, ale CEU byla výjimkou. Středoevropská univerzita začala tvrdit, že by to z nějakého důvodu „omezilo její možnosti najímat zaměstnance“.

Budova Central Europe University v Budapešti

Orbánova vláda také požaduje, aby univerzita otevřela kampus v Americe, neboť uděluje tituly ve státě New York, ale nemá tam žádnou akademickou půdu (!), a aby vedla kurzy, akreditované maďarskými vzdělávacími orgány, a nikoli americkými, jako doposud. Sorosovi se zjevně podařilo nějakým záhadným a protiprávním způsobem zařídit svolení k udělování titulů platných jak v Maďarsku, tak v USA a to navzdory skutečnosti, že v Americe neexistuje žádný její univerzitní kampus.

Peníze ze Sorosovy nadace Open Societyšly kromě nákladů na akreditované programy, mimo jiné, i na financování kurzů a školení na jeho budapešťské univerzitě v rámci „platformy občanskoprávní výuky a inovací“(!), která „má pomoci posílit strukturu občanské společnosti v Maďarsku.“

Orbán je nařčen z autoritářství a poškozování demokracie a to dokonce i v EU. Unie je spolkem evropských států, proto je přednostním právem evropských států do řízení EU mluvit, ale přesto tam má plnou podporu EU George Soros(!) včetně aktivního a velmi osobního angažmá vedoucích politiků Unie. Divné? CEU působila i v Praze, ale kvůli postoji Klausovy vlády roku 1996 odešla. Maďarský premiér Viktor Orbán obviňuje Sorose ze skrytého vlivu na politiku v zemi. Obával se tehdejší předseda vlády téhož v České republice? „Už je to dávno, na detaily si nevzpomínám. Základní dojem je však ten, že jsem pana Sorose již tehdy považoval za velké nebezpečí budování demokracie u nás. Nenamítal jsem nic proti jeho nadaci v Praze, ale jeho univerzitu jsem považoval za velký problém,“ sdělil LN exprezident Václav Klaus, jenž byl tehdy premiérem. „Ano, obával jsem se a obávám se toho dodnes. Sorosovo jméno je pro mne symbolem totální dezinterpretace slova ‚občanská společnost‘; já jsem vždy chtěl ‚společnost občanů‘ s dovětkem ‚společnost svobodných občanů‘. To nechtěl a nechce pan Soros. Ten chce společnost vyvolených a navíc bohatých,“říká Klaus.

Česká vláda se tehdy zavázala platit pronájem budovy, kde CEU sídlila a platy českých zaměstnanců. Vláda Václava Klause v polovině devadesátých let odmítla nadále hradit nájem pražské budovy univerzity a z Prahy se univerzita stěhovat jinam v republice nechtěla. „Česká vláda, jejímž jsem byl předsedou, tehdy ‚pouze‘ většinově odmítla této instituci poskytnout stále další a dalekosáhlá privilegia a úlevy, které si nárokovala a jimiž podmiňovala své fungování v Praze… Pozdější politické aktivity George Sorose a jím financovaných institucí v řadě zemí světa potvrdily, že toto rozhodnutí bylo správné,“ tvrdí Klaus.

Nedá mi to a musím se zamyslet čím to, že se najednou shodnu s Václavem Klausem na brutální dezinterpretaci sousloví "občanská společnost", když Václav Klaus říká, že nic jako společnost neexistuje, že existují jenom jedinci (individua), kteří mají každý svou vlastní (individuální) představu o životě a kteří se mohou (ale nemusí) v různých chvílích a za různým účelem spolčovat. Pro rozřešení této nečekané symbiózy musím za obecně uznávaným klasikem, za Karl Popperem.

Ten se proslavil hned dvakrát. Jednak tím, že vystoupil s troufalým, léč logickým tvrzením, že vědecké poznání nelze nikdy dokázat (verifikovat) a že ho lze pouze experimentálně vyvracet (falsifikovat). Jestliže experiment platnost domněnky vyloučí, byť v jediném případě, je platnost domněnky vyloučena. Nedaří-li se však falsifikace a experiment domněnku potvrzuje, roste pravděpodobnost, že daná domněnka se blíží s jistou pravděpodobností, avšak nikdy stoprocentní- pravdě. Tedy v překladu do lidštiny, že formulace: „Je vědecky dokázáno…“ skrývá pouhý bombastický žvást.

Dalším průlomovým dílem byla v roce 1945 knížka Otevřená společnost a její nepřátelé. Když vyšla, byl právě poražen německý nacismus a italský fašismus, diamantově čiré modely totalitních společností. Proti nim Popper staví model otevřené a pluralitní společnosti, ze které teprve může vzejít skutečný pokrok. Zastával i nezbytnost sociální zodpovědnosti společnosti. Tato zodpovědnost však nesmí vycházet ze snah o co největší míru štěstí pro všechny (vždy jde totiž o pouhou domněnku, co je štěstím pro všechny), nýbrž z jeho vlastní formule, kterou nazývá minimalizace utrpení, tj. snaha o mírnění konkrétních projevů chyb systému, čili „co nejmenší míru nepotřebného utrpení pro všechny.“

Veškeré snahy o řízenou nápravu společnosti, snahy o plánování a řízení dobra a vnucování téhož pro všechny, podle něj nutně končí u omezení individuální lidské svobody, a tím vedou přímou cestou k totalitárním kolektivistickým snahám zotročujících člověka. Karl Popper definuje otevřenou společnost jako takovou, kde systém zajišťuje možnost personálních změn na vedoucích místech bez toho, aby došlo k násilí a krveprolití. V tom se zásadně liší od autoritářských států, kde revoluce či státní převrat jsou nezbytnou součástí změny. Dále popisuje otevřenou společnost jako systém, kde jednotlivci musí být zodpovědní za svá rozhodnutí a činy. Vše souvisí se vším a proto myšlenky otevřené společnosti vlastně jenom potvrzují základní demokratické principy, což Popper také interpretoval ve své knížce v literární perle, totiž chvále demokracie v Periklově nekrologu za mrtvé bojovníky z roku 431 př.n.l.

My totiž máme státní zřízeni, které nepotřebuje nic závidět zákonům sousedů, spíše jsme sami příkladem jiným, než abychom druhé napodobovali. Říká se mu demokracie, vláda lidu, protože se opírá o většinu, ne jen o několik málo jednotlivců; podle zákona mají všichni stejná práva, když jde o soukromé zájmy, pokud však jde o spo­lečenský význam, má při vybírání pro veřejné úřady každý přednost podle toho, v čem vyniká, podle schopností, ne podle své příslušnosti k určité skupině. Když je naopak někdo chudý schopen vykonat pro obec něco dobrého, není mu v tom jeho nízké společenské postaveni na překážku. Ve vztahu ke společnosti žijeme svobodně a stejná svoboda panuje v každodenním vzájemném styku, kde neplatí žádné podezírání, kde se nehněváme na souseda, jestliže něco dělá podle své chuti, a nevyvoláváme mrzutosti, které sice nemusí být škodlivé, vyhlížejí však nepříjemně.

V soukromém životě se chováme jeden k druhému bez vzájemného obtěžování a v životě veřejném nepřekračujeme záko­ny, především ze studu, posloucháme své občany, kteří právě zastávají úřady, a zákony, především ty. které byly dány na ochranu lidí, jimž bylo ukřivděno, a ty, které jsou sice nepsané, ale jejich porušení přináší podle obecného soudu hanbu…Do svého města dovolujeme vstoupit komukoliv a nestává se, že bychom někdy vyháněním cizinců někomu bránili v poučeni nebo v podívané na něco, z čeho by nepřítel mohl mít prospěch… jsme ochot­ni podstupovat nebezpečí raději po životě v pohodli než po namáhavém výcviku a se statečnosti vycházející spíš z naší povahy než vynucenou zákony… My totiž milujeme krásu, ale s mírou, anulujeme vědění, ale bez změkčilosti. Bohatství užíváme spíš proto, že nám umožňuje přiměřeně jednat, než proto, abychom se jim v řeči chlubili, a přiznat se k chudobě není pro nikoho hanba, ale spíš je hanba nedělat nic, aby se z ní člověk dostal.

Tíž lidé se dokáží starat jak o záležitosti veřejné, tak i o své vlastní, a věnují-li se jiní především svému zaměstnání, nechybí ani jim znalost politického života. My jediní totiž člověka, který se nezajímá o politiku, považujeme ne za člověka držícího se stranou, ale přímo neužitečného, sami rozhodujeme a nedomníváme se, že řeči činností škodí, ale že je spíš chyba neujasnit si všechny řečí dřív, než se přikročí k vykonání toho, co je třeba… prokazujeme komukoliv služby beze strachu, ne z prospěchářské vypočítavosti, ale v důvěře ve svobodu. Abych to shrnul, já tvrdím, že celá naše obec je pro Řecko školou a zdá se mi, že u nás každý muž dokáže najít v sobě dost schopnosti k samostatnému, obratnému a současně půvabnému vyko­návání jakékoli činnosti…

Tato slova nejsou pouhým velebením Athén; vyjadřuji pravého du­cha velké generace. Formulují politický program velkého rovnostářského individualisty, demokrata, který dobře chápe, že demokracie se nevyčerpává prázdnými slovy, podle kterých „by měl vládnout lid,“ nýbrž musí být založena na víře v rozum a na humanismu (kéž bychom si vzpomněli alespoň na Masarykova slova). Tato slova jsou zároveň výrazem opravdového patriotismu, oprávněné hrdosti na obec, která si vytkla za cíl být příkladem; stala se školou nejen Hellady, nýbrž, jak víme, celého lidstva v tisíciletích uplynulých i příštích. Perikleova řeč není jen programem, nýbrž také obranou, a snad do­konce i útokem. Lze ji číst, jak (Popper) také naznačil, jako přímý útok na Platóna…

Platón totiž sloužil (a dodnes slouží) svým proslulým odporem k demokracii jako vítaná autorita (Už starověký Platón odsoudil demokracii…) O svém ideálu píše v díle, které je vlastně vyprávěním o rozmluvě, která se týká ústavy. Většinu textu v dialogu věnuje obhajobě pro něj nejlepšího zřízení, kterým je timokracie (státní zřízení, v němž je rozsah politických práv určován podle majetku jednotlivých občanů – u nás je jejím zastáncem modifikovaným na platbu daní např. Roman Joch). Ta postupně degeneruje směrem k horším formám vlády. Každé takové formě pak Platón přiřazuje odpovídající typ člověka (lidských vlastností) a ukazuje mechanizmus, jakým se horší zřízení vyvíjí z předchozího lepšího.

Podle Platóna (v jeho rozpravě o dialogu o ústavě ideálního státu) se demokracie rodí, poté co zdegenerovala oligarchie, tedy vláda malé skupiny bohatých. Všechny systémy si nesou imanentně v sobě prvky svého konce. Principem oligarchie je toužení po bohatství, které společnost rozděluje na úzkou skupinu bohatých a velký zbytek nemajetných. Nevýhodou bohatství je to, že oslabuje statečnost těch, kteří jím disponují, a tak není složité, aby se velká část chudých chopila moci a bohaté svrhla. Nově vzniklé zřízení pak stojí na principu absolutní rovnosti všech členů obce. Bohatí se začínají bát a instinktivně bránit, což způsobuje v lidu pocit ohrožení. Takže ten si zvolí ze svých dosavadních vůdců vyvoleného ochránce, který na sebe v pravý čas připoutá veškerou moc. Demokratický řád se tak vnitřní logikou změní v tyranii, tedy v nejhorší formu vlády.

Mě osobně připadá jako výňatek z absurdního dramatu, že pro mnoho občanů (kdysi) vzdělaného státu, jsou v XXI. století relevantní sociologické úvahy filosofa (byť váženého), který žil ještě o 400 let dříve než mytický Ježíš Kristus. Pokud by však někdy existoval požadavek dozvědět se o tomto státotvorném díle víc – mohu napsat článek, protože vím, že se ta dialogická forma čte dost obtížně.

V řadě případů však jde chápání otevřené společnosti ještě někam dále a jaksi stranou od ideálu, který popisuje Karl Popper, a zachází tak do důsledků, které mi už hlava nebere. Někdy počátkem devadesátých let jsem prováděl výpravu norských odborářů s rodinami po LIAZu. Tlumočníkem byl český emigrant. Když pominu téměř anekdotické prvky, že například účastníci sahali na trávu, jestli nepustí barvu, kterou byla (podle nich) natřena a že z devadesáti procent nejedli speciálně pro ně připravený oběd (telecí řízek v bramboráku – zdvořile nakousli a poděkovali se zdůvodněním, že je to velice dobré, ale nemají hlad). A které tak mimoděk prozradily úroveň norské propagandy (o škodlivosti postsocialistických potravin), tak hlavním a pro článek podstatným sdělením, bylo jejich chápání a jejich specifická akceptace otevřené společnosti.

Stručně, abych nezatěžoval článek. Každý jedinec (bez ohledu na stav, žebrák, bezdomovec, dítě, ale i třeba zločinec) je (v celé Skandinávii) svébytným člověkem, který má svá nezadatelná a nezrušitelná práva, které je nutno za každých okolností respektovat, a to v každé myslitelné situaci. Když jsem se s údivem ptal: „…a co povinnosti? Nejprve přece existují povinnosti a z nich mohou pak vyplývat nějaká práva?“ Byl jsem poučen: „Vy, tady ve střední Evropě, vůbec nechápete, co je otevřená společnost! Ani v Německu to nechápou, i když přece jenom o trochu lépe než vy. Ve Skandinávii je to ale úplně něco jiného.“ Jen úplně na okraj poznámku, že k obědu se podávala lahev plzeňského, kterou všichni, bez výjimky, vypili.

A tak když George Soros tvrdí, že se inspiroval u Karl Poppera a jeho otevřené společnosti- LŽE! Po spektakulárních úspěších svých finančních spekulací koncem 20. století (kdy úspěšně položil Bank of England a úspory milionů Angličanů a také úspěšně zaútočil na malajský ringit), založil Open Society Institute (OSI) a nadaci Soros Foundation (SF) Open Society Fund (OSF), zasazující se o vznik „otevřených společností,“ jak v post-sovětských zemích východní Evropy, tak i jinde na světě. I kdyby nebylo „ušlechtilých pohnutek,“ takové instituce se spekulantovi s měnou vždy hodí.

Jde o instituce které se snaží o „nápravu“ společnosti (podle Sorosových představ, kterými se netají) o její sociální inženýring, což Popper kategoricky zamítá s tím, že snahy o řízenou nápravu společnosti nutně končí u omezení individuální lidské svobody, a tím také zákonitě u totalitárních zotročení člověka.

Sorosova interpretace otevřené společnost je nejen lživá, protože má přímo v programu nápravu společnosti pod falešnou vlajkou humanity, ale také mimořádně odporná, protože pro jistotu změny společnosti míří rovnou na indoktrinaci dětí, například programem Jeden svět. Tento program jde nejen proti rozvoji kritického myšlení tím, že nediskutuje, ale rovnou sděluje jednu jedinou „správnou“ pravdu a nedává podněty k tvořivé diskusi, ale ani k přemýšlení, které program označuje v lepším případě přímo za xenofóbní, v horším za fašistické. Slovy Marka Prchala (Babišův marketér) „prostě to naordinuje.“ Sdělí (více slov rozptyluje pozornost). Je to přesně tak, jak Popper předeslal – jde o predestinaci k zotročení. Věru, smutná perspektiva.
Na závěr mi z toho vychází otázka, pro veřejnost, pro Junckera, pro Merkelovou a pro ministra školství. Z rozhodnutí o tom, kdo má ve sporu George Soros versus Viktor Orban pravdu, se stala v Fvropě oblíbená trojka. I zde máme 3 osobnosti; která má pravdu?

Viktor Orban – Karl Raimund Popper – George Soros

a následující cynismus: „Pravda? Nenechte se vysmát! Vždycky šlo a nadále jde jenom o prachy…“


- - -

Petr Brandtner: Bordel podle Karla Sýse

$
0
0

29. 9. 2017
Básník Karel Sýs nedávno oslavil sedmdesátiny. Patří k literární generaci, která vstupovala před čtenáře na sklonku 60. a počátku 70.let. Vydal dlouhou řadu básnických sbírek, některé z nich se vryly do paměti i tím, že byly zarámovány půvabnými ilustracemi básníkova přítele Kamila Lhotáka. Sýs je ale také novinář, publicista a sžíravý kritik špatností ve světě kolem nás.


Dnes obdobné periodikum (za vedení Karla Sýse) vychází v podobě týdeníku Literatura-Umění-Kultura. Sýs se tu profiluje mj. jako glosátor veřejného dění, který užívá často nevybíravých obratů, ale v působivé metaforické zkratce. Řadu jeho krátkých fejetonů v poslední době zveřejnily také Parlamentní listy. Tyto drobné útvary na pomezí publicistiky a literatury vycházejí Sýsovi na pokračování i knižně. V řadě po sobě (s různě dlouhými odstupy) vyšly knihy Bordel v Čechách, Bordel na druhou, Bordel do třetice, Vymknuta z kloubů). Tuto řadu nejnověji následuje právě vydaná knížka Sýsovy publicistiky Bordel na kvadrát.


Navzdory názvu se však zde nejedná o popis zařízení, známého za starých časů jako "nevěstinec", "vykřičený"či prostě "veřejný dům". I když, pravda, věcí veřejných se Sýsovy postřehy týkají vždy a bez výjimky. Proč k jejich charakteristice používá právě ono expresivní slovo, poznáte hned, jakmile se do jeho knihy začtete. Dodejme jen, že vychází v nakladatelství Futura.


Foto: Petr Brandtner
Popisek: Přebal knihy Bordel na kvadrát, autor Karel Sýs

Sorry, ale v 81 letech - je to normální ?

$
0
0

Jiří Baťa
29. 9. 2017
Smrt populárního herce Jana Třísky je jistě smutnou událostí zvláště, je-li skon obestřen řadou nejasností. Přímá svědkyně, jistá paní Jitka v souvislosti s pádem muže do Vltavy řekla, že ji zaujal starší člověk, který seděl zídce Karlova mostu směrem k řece opřen o jedno ze sousoší. Svědkyně učinila dotaz na pana Třísku, zda je vše v pořádku, na což jí bylo odpovězeno, že ano. Navíc mu ještě doporučila, že by bylo lepší, kdyby si nohy dal na druhou stranu, směrem dovnitř mostu. On jí odpověděl, že takhle je mu tam dobře. 



Netušila však, že jde o pana Třísku. Už sama skutečnost, že starý člověk sedí na zídce mostu není běžné a vyvolává otázku, proč mu v tom někdo nezabránil. Vlastně chtěl zabránit, protože i člen ochranky Karlova mostu jej vyzval, aby ze zídky sousoší slezl, což prý pan Tříska učinil. Co bylo dál, je už velký otazník?

Jedno je však jisté, že není normální, aby na zídku mostu vedle sochy sousoší svatých vylezl člověk, notabene člověk starý. Pravda, na některých místech v Praze se odehrávají různé „nenormální“ pozoruhodnosti, proto exces, resp. letitý rituál pana Třísky nemusel vzbudit až tak mimořádnou pozornost, i když jak již zmíněno, v tomto případě pozornosti neušel. Nicméně pan Tříska, jakkoli byl prý na svá léta fyzicky zdatný, měl své roky, bylo mu téměř 81 let. Ve vší úctě k panu Třískovi se ptám, zda je normální, aby takto starý člověk, vylezl na zídku Karlova mostu a opřen o sousoší rozjímal... o čem asi?

Lze pochopit, že někteří lidé, mezi které patřil i herec Jan Tříska, vyznávají nějaké tradiční rituály, které by např. měly vést ke zdaru a štěstí v jejich práci, jak zmínil Jiří Mádl. Nicméně u člověka v letech, v jakých byl Jan Tříska, byl jeho rituál dost riskantní a nebezpečný. Pokud pan Tříska tento zřejmý fakt nerespektoval, své schopnosti a síly přecenil, pak to nelze chápat jinak, než že jeho jednání bylo svým způsobem labilní, narušené a neadekvátní jeho stáří a vědomě riskoval. Chtělo by se říct, že toto jednání se mu zřejmě stalo osudným. Bohužel není známo a objasněno, z jakých důvodů či za jakých okolností do Vltavy spadl, pakliže na radu člena ochranky mostu ze zídky slezl na vozovku mostu.

Jak k nešťastnému pádu herce Jana Třísky do Vltavy došlo se zřejmě nikdy s naprostou jistotou nezjistí a zůstane jen u dohadů a domněnek. Na 100 procent nelze také vyloučit, že to moha být vražda a že jej do Vltavy někdo úmyslně shodil, protože spadnout jen tak z ničeho nic z vozovky mostu přes zídku do Vltavy, je jen málo pravděpodobné. Zbývá ještě možnost sebevraždy, kterou však jeho známí naprosto vylučují. Tragedie Jana Třísky má tedy tři neobjasněné, nepotvrzené či nevyvrácené možnosti. První je již zmíněná nešťastná náhoda, které svým způsobem (jednáním) šel pan Tříska sám naproti, druhá možnost je , že do Vltavy spadl úmyslně s cílem ukončit svůj život a šlo tedy o sebevraždu, třetí je sice málo pravděpodobná, nicméně zatím rovněž nevyloučená, že mu do Vltavy někdo pomohl a šlo by o vraždu.

Více však napoví až další průběh šetření důvodů a příčin jeho pádu do Vltavy a jeho následnou smrt. To ovšem za předpokladu, že veřejnosti bude sdělena pravda a ne nějaká sdílená kamufláž na objednávku pravdoláskařů z pražské kavárny. To proto, že i sebevražda, jakkoliv může být nepříjemná, mnohdy až nepřijatelná pro pozůstalé, patří do kategorie standardního psychického jednání člověka, což ovšem v žádném případě neznamená, že se tímto způsobem odchodu ze života snižuje hodnota jeho práce, díla a celého života člověka.

Ohnivák od Třince

$
0
0

Karel Sýs
29. 9. 2017
Týdeník Rozhlas nedívno otiskl článek Ondřeje Vaculíka Horké léto v Gutech. Autor želí požáru dřevěného kostela v Gutech u Třince. Činu se dopustili tři mladíci. Vaculík nicméně spřádá temné nitky: „Vyskytla se také domněnka, kterou nechci rozvádět, že za žhářstvím stojí někdo mocnější, kdo mladíky využil ke svému boji proti katolické církvi.“ Škoda, že domněnku jen nakousl. Koho měl na mysli? Svobodné zednáře? Sionisty? Muslimské bratrstvo? Komunisty?


Každého kostela je škoda. Pořád je však lepší, když shoří kostel, než když je upálen Mistr Jan Hus nebo statisíce čarodějnic, které katolická církev vydala ohni bez mrknutí oka.

Ještě v roce 1994 vykřikuje český žurnalista Jiří Peňás na adresu českých básníků vydávaných bývalým emigrantem Danielem Strožem slogan vymyšlený pravověrným katolickým bojovníkem: „Ať si Strož myslí, co chce, použijme zde s mladými konvertity slov Jana Floriana: ‚DO OHNĚ!‘“ Rozuměj ne s jejich knihami – tak si počínali nacisté, ale rovnou s jejich těly!

Čemu se potom divit? Obžalovat snad Peňáse z pyromanie?

Požár v Gutech však Vaculíkovi poslouží k předení dalších, ještě temnějších nitek. Požár pražského Veletržního paláce v roce 1974 byl podle něj založen úmyslně. „Sídlily v něm mocné instituce zahraničního obchodu jako Centrotex, Koospol, Kovo, Motokov a další, v nichž se děly pod dohledem agentů StB mnohé nekalosti; i leckteří mocní současní byznysmeni jim vděčí za svůj nezměrný majetek.“

Nenapadá vás dějinná paralela z amerického honu na čarodějnice? Psal se květen 1949 a ministr obrany USA James V. Forestall vyskočil z okna výškové budovy nemocnice námořnictva s výkřikem: „Rusové přicházejí.“

Havla strašily slušovické nitky, Ondřej Vaculík uvázl v provazišti StB.

Coby čerstvý absolvent zahraničního obchodu jsem služebně navštívil Veletržní palác rozdělený dřevěnými stěnami na desítky kukaní a divil jsem se, že budova dosud nevyhořela. O tom, že ji „kdosi“ zapálil, štěbetali nejen vrabčáci, ale celá Praha. Podniky zahraničního obchodu měly spousty peněz, ale žádné reprezentativní budovy a tak si k nim údajně pomohly. Spisovatel Vladimír Přibský o požáru dokonce napsal knihu Nejžhavější noc a tvrdilo se tenkrát, že podklady dostal od Bezpečnosti. Nicméně kniha byla oslavou hrdinství hasičů, tehdejších požárníků, kteří z plamenů vyvedli stovky ohrožených občanů do bezpečí.

V našem Hérostratovi (prosím, neplést s Prométheem!) Vaculíkovi však plameny spatřené tehdy z protějšího okna (!) vzbudily bujné vášně:

„Cítil jsem tehdy, že velké plameny dávají člověku možnost, ba sílu, aby se povznesl nad jejich ničivost i nad ničemnost vlastní existence. Tehdy klidně mohl padnout režim, škoda – když už škoda byla tak vysoká!“

Pak ničemou zalomcuje katarze: „Avšak k jakémusi povznesení pak po letech skutečně došlo, protože místo prošpioněných institucí se ve Veletržním paláci otevírala galerie moderního výtvarného umění. Díky plamenům.“

Končí pak větou, která zakládá skutkovou podstatu dosud nepopsaného náboženského směru: „Aby člověk dosáhl vyšší duchovní hodnoty, musí vytrvat a překonat i několikanásobnou tíži hmoty a zvýšený odpor prostředí.“

Pokud autorovi dobře rozumím, musí neofyt zapálit co nejvíce hmoty a tak snížit odpor bekaného prostředí, aby mohl na prázdném spáleništi zatančit ohnivý čardáš s pochodněmi.

Je snad Němec Gerhard Schröder jediným normálním politikem Západu v nové studené válce, který nevidí v Rusku horšího nepřítele, než jsou teroristé Islámského státu...?

$
0
0
Břetislav Olšer
29.9. 2017   Rukojmí
Rusko je větší hrozba než Islámský stát - přesně to si myslí polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski (58). Stejně uvažuje i bývalý prezident USA Obama, co poté nechal zničit kvůli ropě a zlatu Libyi, čímž rozpoutal nejděsivější běženeckou invazi v dějinách lidstva…
Je snad Němec Gerhard Schröder jediným normálním politikem Západu a jeho přitakávačů v nové studené válce, který nevidí v Rusku horšího nepřítele, než jsou islámští teroristé? Asi to bude děsivý fakt, jelikož Schröder nikdy nepatřil k těm jestřábím politikům, kteří by zvedli ruku pro financování globální teroristické rakoviny, jak ji nazývá prezident Miloš Zeman.

Taktéž předposraná slova Sobotků a Zaorálků dávají rovněž jasný signál české podlézavosti Západu a papouškuji to samé: zkrátka Rusko je pro nás existenční hrozbou, protože údajnou morální korozi nám vnucuje jako standard příkladného chování. Rusko je prostě i v jejich podání větší hrozbou než Islámský stát a invaze běženců...

Jak po deseti letech amerického rozkrádání ropy a manipulování iráckého lidu dopadlo, to vidíme dnes na rozbujelém terorismu pod černou vlajkou Islámského státu. Nudistka a “enderačka” Merkelová dále svoji fantasmagorii rozvíjí; prý chování Ruska na Krymu a pak na východě Ukrajiny porušuje základy našeho mírového soužití v Evropě.



Rujána, to byl krásný nudistický život…

Takže, nebylo náhodou to bombardování Bělehradu, krutá anexe srdce Srbska zvaného Kosovo, ani přivedení nejbohatšího státu Afriky Libye k občanské válce zásluhou amerického veletrhu zbraní a vytvoření tzv. letové zóny, na jejímž konci bylo zlynčování libyjského vůdce Kaddáfího...

A co na to Rusko, které má ve světě šest vojenských základen na rozdíl od těch 150, jimiž atomově vyzbrojené Spojené státy vyhrožují; od Evropy až po Jižní Koreu a Japonsko? Rusko se podle Putina nechystá zapojit do žádného velkého vojenského konfliktu, tedy nic ve smyslu vyhrožování v duchu “nezahrávat si s jadernou velmocí”. Putin položil pouze řečnickou otázku:

“V čem spočívají takzvané evropské hodnoty? Podpora státního převratu (na Ukrajině), uchopení moci se zbraněmi v ruce a potlačování těch, kteří nesouhlasí (Irák, Afghánistán, Libye či Sýrie) za pomoci ozbrojených sil - co to je? Moderní evropské hodnoty? Zdá se, že našim kolegům je třeba připomenout jejich vlastní ideály...” Václav Havel – humanitární bombardování…

A úplně největší rozruch na prokazatelně zločineckém Západě vyvolal v této zlověstné militantní euforii fakt, že Rusko 12. srpna 2017 jmenovalo bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera do správní rady společnosti Rosněfť, největšího producenta ropy v Rusku. Zastávat bude funkci nezávislého ředitele, uvádí se ve vládním výnosu, na který se odvolává agentura Reuters.

Bývalý kancléř měl k Rusku vždy blízko. Z faktu, že jeho otec padl jako voják Wehrmachtu v roce 1944 v Rumunsku v bojích s Rudou armádou, si Schröder podle vlastních slov vzal ponaučení, že dobré vztahy mezi Německem a Ruskem jsou zásadně důležité. Ještě když byl německým kancléřem, ruský prezident Putin se osobně zasadil o to, aby mohl spolu se svou čtvrtou manželkou Doris adoptovat ruskou holčičku. O dva roky později, v roce 2006, manželé Schröderovi adoptovali dítě z Ruska...

Tehdejší německý kancléř Gerhard Schröder jako kandidát sociální demokracie dvakrát po sobě vyhrál německé parlamentní volby a v roce 2005 pozoruhodným způsobem stáhl náskok své křesťanskodemokratické rivalky Angely Merkelové. V roce 2002 mu průzkumy dlouho věštily neúspěch, ale zarytý odpor vůči americké invazi do Iráku a návštěvy povodněmi postiženého Saska s gumáky na nohou mu pomohly výsledek zvrátit.

O tři roky později byla jeho pozice ještě beznadějnější. Tehdy - už proti Merkelové původně ztrácel až dvacet procentních bodů. Volby sice nakonec prohrál, přesvědčivějším vystupováním v debatách ve srovnání s Merkelovou nakonec však pouze o jedno procento.

Schröder ještě ke všemu nazývá ruského prezidenta Vladimira Putina svým přítelem a je kritikem sankcí vůči Rusku. Jeho kandidatura byla navržena, neboť Rosněfť plánuje zvýšit počet členů správní rady z devíti na 11, uvedla ruská vláda na svých internetových stránkách... http://www.rukojmi.cz/clanky/4355-zakaz-vstupu-na-ukrajinu-maji-uz-francouzsky-herec-depardieu-po-nem-i-hrdina-americkych-akcnich-filmu-seagal-nasledoval-reziser-usa-stone-za-dokument-ukrajina-v-ohni-a-nyni-i-nemecka-skupina-scooter

Kritikům Schröderova kroku hlavně vadí, že chce přijmout post ve firmě, která kvůli údajné okupaci Krymu Ruskem čelí sankcím Evropské unie. Největší problém je však v tom, že německým sociálním demokratům a nejen jim vadí, že jejich bývalý předseda má ročně inkasovat 350.000 dolarů (7,8 milionu korun).

Deník Bild napsal, že Rosněfť členům své dozorčí rady loni dohromady vyplatil v přepočtu zhruba 1,3 miliardy korun. Tedy asi 150 milionů korun na jednoho. Schröder se proti této zprávě ohradil. O tom, kolik bude brát on, podle něj zatím není rozhodnuto. Očekává prý ale, že jeho plat nebude vyšší než 600 tisíc eur ročně, což je přes 15 a půl milionu korun.

"Krym nikdy nepřestane být součástí Ruska", dovolil si ke všemu bývalý kancléř SRN Gerhard Schröder navíc drze prohlásit v interview pro časopis Stern: „Předvídám, že ani jeden ruský prezident nevyloučí Krym ze složení země". To řekl ten Schröder, co byl německým kancléřem v letech 1998 až 2005, a přitom si dovolí být nyní předsedou výboru akcionářů Nord Stream AG, tedy konsorcia vedeného ruskou společností Gazprom.

Přitom kvůli stejnojmenného plynovodu proudí zemní plyn z Ruska přes Baltské moře přece do Evropy, tedy rovněž do Německa a dalších západních států. Neměli by proto Schrödrovi naopak pozlatil ruce a mozek?

Mohli, ale je tady malá potíž; Rosněfti vlastní Rusko s podílem 50 procent plus jedna akcie a patří přece mezi firmy, na které právě ony západní země, co ruský plyn hojně využívají, uvalily sankce kvůli úloze Moskvy v ukrajinské krizi a připojení Krymu.

Schröder proto připomenul též něco o „nové východní politice" jiného bývalého kancléře SRN Willyho Brandta, která pomohla Bonnu navázat dialog se zeměmi lidové demokracie. A tentýž politik vyzval Německo, aby se „neorientovalo na zájmy USA" v otázce rusko-německých vztahů. „Spojené státy nepotřebují silné Rusko, jsou příliš daleko. Německo ho naopak potřebuje jako sůl…

Na závěr rozhovoru zkritizoval bývalý kancléř rozmístění 450 vojáků Bundeswehru v Litvě nedaleko ruské hranice. Podle jeho názoru je to „zcela falešný signál", který ovlivňuje záporně dialog mezi oběma zeměmi.

A to se zle nedobře nelíbilo čerstvé s odřenýma ušima kancléřce Merkelové, která Schrödera kritizovala. Co jiného ji zbývalo, když je z CDU: „To, co dělá Schröder, není podle mě v pořádku,“ řekla Merkelová v rozhovoru pro deník Bild. „Já nezamýšlím přijímat jakékoliv posty v hospodářství,“ podotkla falešně tato bývalá svazačka NDR.

Každopádně, mnozí jsou přesvědčeni, že Merkelová sloužila východoněmecké tajné policii Stasi jako udavačka pod krycím jménem "Erika". A nikdy ani neuvažovala o žádném disentu nebo odporu. Říkají, že do Akademie přijímali jen spolupracovníky Stasi a pro funkci tajemnice Komsomolu pro ideologii to jinak nebylo vůbec ani možné... Merkelová – Putin…

Zde je na místě doplnit již tak hárající charakteristiku kancléřky Angely Merkelové. Ti, kdo ji viní z ohromného přílivu uprchlíků, kteří na konci minulého roku přišli do Německa, poukazují na tři události; prvním klíčovým „důkazem“ byl její výrok „zvládneme to“, který kancléřka ve spojení s příchodem tisíců běženců poprvé použila během tiskové konference 31. srpna 2015.

Druhým vodítkem jsou známé snímky z 10. září, na nichž kancléřka nadšeně vítá migranty v Berlíně. Hlavním spouštěčem mělo být rozhodnutí z 5. září 2015 o přijetí tisíců migrantů, kteří uvázli na nádraží v centru Budapešti…

Resumé; nejvyšší počet přistěhovalců v roce 2015 vykázalo Německo (1 543,8 tisíce), za ním následuje Spojené království (631,5 tisíce), Francie (363,9 tisíce), Španělsko (342,1 tisíce) a Itálie (280,1 tisíce). Nejvyšší počet emigrantů v roce 2015 zaznamenalo Německo (347,2 tisíc), za ním následuje Španělsko (343,9 tisíce), Spojené království (299,2 tisíce), Francie (298 tisíc) a Polsko (258,8 tisíce)... Dnes jsou tyto počty běženců řádově vyšší o další statisíce...


„To, co dělá Schröder, není podle mě v pořádku,“ zopakujme si, co řekla, jak je psáno výše, bez výčitek Merkelová, méně diplomatický byl tajemník CSU Andreas Scheuer. Ten nazval Schrödera "ruským žoldákem". Přestože v té době předseda CSU a zároveň bavorský premiér Horst Seehofer byl taktéž příznivcem lepších vztahů s Putinem. Loni navštívil Moskvu, kde se vyslovil za zmírnění sankcí Evropské unie proti Rusku.



Zleva doprava: bývalý bavorský premiér Edmund Stoiber, Gerhard Schröder, Vladimir Putin a Dmitrij Medveděv.

Schröder má však teď Merkelovou a ostatní německé politiky na háku, proto vyslovil další hříšnou myšlenku. „Předvídám, že ani jeden ruský prezident nevyloučí Krym ze složení země,” odpověděl na docela provokační otázku novináře ze Sternu, který se zajímal o téma „co bude po Putinovi”.

Krym a Sevastopol se dle něho v podstatě nikdy nestaly znovu ruskými zeměmi: oni jimi totiž nikdy nepřestaly být. Příkladem je základní dokument, který určuje rozvoj poukrajinského Krymu: federální cílový program „Sociálně-ekonomický rozvoj Krymu a Sevastopolu do roku 2020″.

Exprezident Francie Valery Giscard d’Estaing nedávno pro televizi ABC řekl: "Lidé na Krymu, podle toho, co jsem slyšel, by raději byli v Rusku než tam, kde byli dříve. A k tomu také musíme přihlížet." Dodal, že by USA měly uznat anexi Krymu, pokud by to vedlo k lepším vztahům s Moskvou a silnější spolupráci v boji proti terorismu... Valéry Giscard d’Estaing – Krym…

Na jeho plnění je určeno více než 708 miliard rublů (267 miliard korun českých) z čehož je více než 688 miliard (259 miliard korun) přímo z federálního rozpočtu (zatím bez stavěného mostu přes Kerčský průliv). Zároveň stojí určitě za to speciálně poznamenat, že jen souhrnné rozpočtové investice Ruské federace do Krymu a Sevastopolu převyšují celý úvěrový program MMF celé Ukrajiny.

Po znovu spojení Ruska s Krymem se v dopravním vztahu stal poloostrov rychle ostrovem a začal přiměřeně fungovat. V důsledku ukrajinské dopravní blokády se nyní dostavuje Kerčský most a již částečně zrekonstruované letiště Simferopolu začalo stavbu nového komplexu letištní haly s terminálem a služebními budovami o rozloze více než 78 tisíc metrů čtverečních, které předpokládá obsluhování sedmi milionů pasažérů za rok s možností rozšíření na deset milionů pasažérů za rok; skoro nejvíc na světě... http://www.rukojmi.cz/clanky/1717-krymsti-tatari-za-valky-slouzili-u-wehrmachtu-a-ss-vystehovani-z-krymu-nebyl-zadny-trest-nybrz-akt-stalinova-milosrdenstvi

Několikrát rozvedený Schröder; k tomu poslednímu rozvodu a jeho nové přítelkyni So - Yeon Kim z Jižní Koreje se vyjádřila i jeho poslední manželka Doris Schröder-Köpf. „Paní Kim bola jedným z dôvodov nášho rozvodu, hoci nie jediným. Rodina to držala v tajnosti, pretože si pani Kim chcela vyriešiť svoje problémy doma..."

Řada podniků obranného průmyslového komplexu, včetně takových jako lodě stavící Moře a Záliv, Jevpatorijský letecký závod atd., je už zařazena do systému ruských obranných zakázek, v důsledku čehož se modernizují a převybavují. Mimochodem. Jak je známo, životní úroveň na Ukrajině v pomajdanském období slušně klesla.

Ale životní úroveň obyvatelů Krymu, jejichž poloostrov v hrůze po státním převratu v Kyjevě rychle zamával, slušně vyrostla dokonce ve srovnání s dobou požehnanou pro ukrajinskou ekonomiku. Krym je nyní pro ostatní skoro příkladem toho, jak se začlenit do ekonomiky. https://cz.sputniknews.com/nazory/201709236024696-schroder-krym-rusko/

Dle webu PartnerCIS s.r.o., Německo v roce 2016 udržuje s Ruskem o dost intenzivnější ekonomické kontakty než s jinými evropskými zeměmi. V Rusku existuje cca 6 tis. německých firem, je to více než počet ostatních zemí EU. Asi 300 tis. Němců spolupracuje s podniky, které mají kontakt s Ruskem. Obchodní obrat mezi Německem a Ruskem v minulém roce činil 76,5 mld. EUR. Přičemž na ruský export do Německa připadá řádově 40,5 mld. EUR, a německý export do Ruska pak tvoří 36 mld. EUR. Německo je pro Rusko 3. největším obchodním partnerem.

Účastníci krymského konfliktu by měli hledat mírový způsob řešení sporu, protože nová „studená válka“ mezi Ruskem a západem by mohla silně narušit německou ekonomiku a tím pádem i export do Německa. Ruský export do Německa představuje především zemní plyn. Německo je během několika desítek let závislé na ruském plynu. Téměř 40 % německého importu plynu je právě z Ruska a zároveň téměř polovina ruského plynu tvoří export do Německa přes Ukrajinu. Dalším dodavatelem plynu, který zajišťuje export do Německa s podílem 30 % je Norsko.

Rusko také zajišťuje export do Německa v podobě dodávek ropy. Více než 35 % potřeb Německa tvoří ruské dodávky. Německo se obává, že v případě zavedení sankcí proti Rusku, by Rusko mohlo reagovat přerušením dodávek ropy a plynu. Což by v dlouhodobé perspektivě německé podniky pociťovali jako velký problém... http://partnercis.cz/clanky-ze-svetoveho-internetu/export-do-nemecka/

Inu, pro Německo a hlavně pro Evropskou unii je posledním varováním před jejím totálním rozpadem fakt, že snad jediným normálním politikem v nové studené válce je exkancléř Gerhard Schröder, který bez zjevného pokrytectví nevidí v Rusku horšího nepřítele, než jsou teroristé Islámského státu; snad příklady potáhnou k rozumu i USA, potažmo NATO, největší válečné zločince, jaké kdy planeta Země nosila… Dva politici z farářských rodin z NDR v čele dnešního Německa

Ledoborec Sibiř: Rusko zvládlo unikátní technologii, která mu zajistí bezkonkurenční pozici (FOTO)

$
0
0
29.9. 2017   Eurasia24
    překlad: mbi
    Nedávné petrohradské spuštění na vodu atomového ledoborce Sibiř, druhého plavidla z plánované řady téhož projektu, definitivně potvrdilo vedoucí postavení Ruska v oblasti arktického loďstva. Loď určená k provozu na Severní mořské cestě urychlí nejkratší námořní cestu z Evropy do Asie, a zajistí tak Ruské federaci zvláštní postavení ve světovém námořním…
    V rámci projektu 22220 je plánováno v letech 2019–2020 postavit a uvést do provozu tři ledoborce: Arktiku, Sibiř a Ural. Budou to největší a nejsilnější arktická plavidla s jaderným pohonem na planetě. Při celkové délce 173,3 m budou schopny prolamovat i třímetrový arktický led.

    Ruské prvenství v oblasti výstavby atomových ledoborců je zajištěno díky zcela unikátním technologiím kombinujícím práci jaderného reaktoru s elektromotorickým systémem.

    Právě díky uvedené skutečnosti je možné konstatovat, že „ani jedna země nemůže Rusko v této oblasti v dohledné době předehnat“, jak uvedl expert Alexandr Mozgovoj.

    Zdůraznil, že jaderné reaktory původně spadaly do kategorie utajovaných vojenských projektů. Ani informací o projektu 22220 a činnosti ledoborců zatím není mnoho.

    Vynikající průchodnost tohoto typu ledoborců ledovými poli zajišťuje jaderný reaktor pracující současně jako motor i jako elektrárna; reaktor nejenže (teplem) vyrábí páru, která pak pohání turbíny roztáčející hřídel lodních šroubů, ale pracuje současně i jako elektrárna dodávající elektrickou energii všem spotřebičům na lodi včetně elektromotorů. Tato nezvyklá konstrukce podle Mozgového podstatně „zlevňuje provoz a usnadňuje práci posádky“.

    Rusko si tuto technologii osvojilo jako jediná země na světě, a tak se státy zainteresované na rozvoji námořního obchodu spoléhají na ruskou flotilu. Zpočátku měly být ledoborce tohoto typu využity při přepravě ropy a plynu z Jamalu, Gydanského poloostrova a z šelfu Karského moře do Asie. Dnes ale Severní mořská cesta velmi zajímá země Eurasie i Velkou Británii jako možnost přepravy běžných nákladů nejkratší a nejlevnější trasou.

Drzost samostatnosti a respekt k vůli sousedů?

$
0
0
Yekta Uzunoglu
29. 9. 2017
Deník Referendum, je obecně vnímán jako levicově orientovaný deník, proto by se mělo předpokládat alespoň náklonnost k právu těch slabších, těch bez práv, těch potlačovaných či diskriminovaných. Přesto deník, který nese název Referendum, uveřejnil dle mého vnímání, jakožto příslušníka druhořadého národa, skandalózní komentář pravě ke kurdskému referendu, které se konalo 25.09.2017.


Referendum o kurdském referendu!

Z celého článku čiší podle mých nedokonalých čichových buněk (nervus olfactorius) mně cizí jistá - svérázná a patrně v Evropě již běžná zaujatost či závaznost či angažovanost samotného autora pro jakousi věc. Připomíná mně - což asi není trestné - postoj jistých islámologů či arabologů, kteří nejméně jeden rok stráví na náklady hostitelské země své luxusní dovolené a pak píši „fundovaně“ o islámu či o arabských zemích!

Článek nese titul:

"Vyhlásí Kurdistán nezávislost proti vůli svých sousedů?" Tento titul použil pro článek jeho autor - "specialista" na Turecko atd.

Přitom autor je ale i příslušník malého národa ve střední Evropě, který byl stovky let pod nadvládou cizích mocností, následně obsazen Hitlerovským Německem a po té Sovětským svazem, u kterého by se oprávněně očekávala empatie s osudem podobně utlačovaných národů a navíc, když s příchodem demokracie autorova vlast nejen že byla "nereferendem" rozdělena, ale vyrabována do posledního hřebíku i až ve skladech továrny na hřebíky v Žatci.

Opovažuji si klást nejen autorovi, ale i jeho deníku včetně jejich čtenářů, pár naivních otázek Kurda pocházejícího odněkud z divokého Kurdistánu:

- Když vzniklo Československo 28. října 1918, někdo z Čechu či zakladatelů Československa, bral ohled na vůli sousedů, třeba na Rakousko - Uhersko či Německo?

- Když USA vyhlásili nezávislost, ptali se na vůli svého stvořitele, Velké Británie? Nevím, ale doslechl jsem, že za jejich nezávislost byla vedena dlouhá válka, kdy se spojili i věčným nepřítelem své rodné zemi, to jest s Francií!

- Braly státy, které vznikly po rozpadu Jugoslávie, ohled na vůli svých sousedů?

Jak se zda, Seznam "bezohledných" zemí, které zakládali svoje státy proti vůli svých sousedů, je nekonečný! Proto by mně spíš zajímalo, který stát při svém vzniku bral ohled na "vůli" svých sousedů!

Přitom často v těch sousedních zemích nežijí příslušnici stejného národa, kterému jsou odepřena základní lidská práva, jak je tomu v případě Kurdů! Kde v těch sousedních státech žijí desítky milionů bez základních lidských práv a jak asi autor předpokládá, jaká že je jejich vůle vůči drzým Kurdům v Iráku, kteří šli k urnám volit, aby s referendem zkusili rozhodovat o své vlastní budoucnosti?

Ptám se onoho příslušníka toho malého stovky let kdekým utlačovaného národa ve Střední Evropě a autora toho článku: Ptali se vaši politici při rozdělení vaší bývalé vlasti, to jest Československa, v 1992 na vůli svých vlastních občanů a občanů sousedů, to jest Čechů a Slováků? Poskytli jim to jejich základní právo, aby svůj názor vyjádřili v referendu, to jest tím nejlegitimnějším instrumentem demokracie? Tím jménem, kterým se zaštiťuje váš portál!

Ale ti nehorázní, necivilizovaní Kurdové, jdou v jedné části své země, která je násilím rozdělena již 100 let, rozhodovat o své budoucnosti referendem a to proti vůli svých utlačovatelů! Ti jsou ale drzí! No ne?

Integrace naruby!

$
0
0
29.9. 2017 Czechfreepress
V souvislosti s imigrační vlnou, které se do Evropy valí zejména z Afriky a dalších oblastí světa se často vedou diskuze o tzv. „integraci“ nebo přizpůsobení se příchozích stávajícím podmínkám panujícím v cílové destinaci a zejména mentalitě a kultuře místního obyvatelstva. Panují rozličné názory na tuto problematiku. Někteří tvrdí, že by se imigranti měli přizpůsobit bezpodmínečně a zcela, jiní říkají ať si dělají co chtějí, pokud tím nebudou narušovat současný stav věcí, jiní se dožadují tolerance k nim a někdo dokonce říká, že jsme to my kdo se bude muset přizpůsobit.

Podívejme se na integraci z jiného úhlu a představme si hypotetickou situaci v imaginárním světě, kdy Vy sami byste se rozhodli opustit tuto zemi a rozhodli byste se, že svoji pouť ukončíte v některé z vyspělých muslimských zemích. Bylo by po Vás vyžadováno, abyste se maximálně přizpůsobili místnímu životu a i Vy sami máte nejlepší vůli se integrovat. Jak by to asi vypadalo?

Předně – musíte začít věřit na muže na obláčku, který všemu vládne. Je nezbytné zakoupit si modlitební kobereček, abyste si neušmudlali kaftan. A taky potřebujete Korán. Bez toho se tady neobejdete. Na tuhle knihu musím dávat velký pozor. Pokud by Vám upadla na zem, pokud byste na ni šlápli nebo si na ní sedli, případně pokud byste si v knize chtěli udělat poznámky, jednalo by se o kacířství. Kdyby na to někdo přišel, čekal by Vás těžký trest. Pokud byste vyvázli se sto ranami holí, mohli byste si gratulovat.

Je nezbytné se pětkrát denně modlit správným směrem. Musíte také dodržovat ramadán. To znamená jednou za rok 30 dnů od rána do večera nejíst a nepít. Přijímat stravu a tekutiny můžete až po západu slunce a nebo před jeho východem. Přes den nesmíte ani kouřit ani provozovat sex. Pokud to porušíte, hrozí Vám smrt. To platí i v největším letním parnu a horku. Zapomeňte na delší jízdu autem, zapomeňte na fyzicky náročnější zaměstnání a zapomeňte také na sport. Pokud nejste fakt tvrďák, tohle všechno si budete muset na měsíc odepřít. Jestli jste vážně nemocní a nebo starci s podlomeným zdravím, tak máte opravdu smůlu a pravděpodobnost, že v tyto dny zemřete je mnohonásobně vyšší.

Musíte pravidelně navštěvovat mešitu. Nikdy nesmíte kritizovat Islám, Alláha nebo Mohameda. Za to by Vás čekala smrt. Pokud si říkáte, že byste s tímhle systémem nějak dokázali vyjebat a v rámci přežití uplatníte herecké sklony a lásku k Alláhovi budete předstírat, pak vězte, že pokud se podřeknete a nebo se jakkoliv přijde na to, že jste ateista a nebo věříte v jiného boha, čeká Vás opět smrt.

Budete si muset vybrat jestli se stanete sunnitou nebo šítem. Nezapomeňte, že tyto skupiny se mezi sebou pravidelně s velkou vášní vyvražďují, takže na tomto rozhodnutí doslova závisí Vaše budoucí existence. Přeji šťastnou ruku při výběru.

Nevěřící a příslušníky jiných náboženství jste povinni upřímně nenávidět. Nemůžete se jich zastávat, musíte se dívat jak je každý den pronásledují a vraždí a musíte denně v mešitě poslouchat, že jsou to opice a prasata, který se neschovají za strom ani za kámen. V mešitě se vůbec dozvíte spoustu zajímavých věcí, který jste před tím nevěděli. Třeba, že celý svět patří muslimům a že nevěřící jim musí sloužit. Takže nějaký výhody to členství přece jenom má. Minule se imám rozpovídal i o dělohách evropských žen. Zejtra prej bude přednáška jak správně mlátit ženskou, aby to bylo v souladu s knihou knih.

Nemanželský pohlavní styk se ženou Vás může stát život. Tu ženu samozřejmě taky. A to i když jste oba svobodní. Vaše vlastní žena si na sebe musí navlíknout černý hadrový pytel, nejlépe od hlavy až k patě. I když je venku čtyřicet stupňů ve stínu a nebo se jde koupat.

Vaše žena, sestra nebo dcera nesmí sama nikdy vyjít z domu. Jedině když s ní jdete Vy, váš brácha a nebo její manžel. Vaše žena a Vaše dcera nesmí řídit auto, nesmí chodit do školy a většinou ani do práce. Pokud to poruší, trest bude tvrdý.

Jednoho dne Vaši ženu někdo znásilní. Tady se to stává poměrně často, ale nesmí se o tom moc mluvit. Pokud by s tím šla k soudu, borcovi se pravděpodobně vůbec nic nestane a jí potrestají za mimomanželský pohlavní styk. Kdyby se to náhodou přece jenom k tomu soudu dostalo, tak borec prohlásí, že zakopnul o koberec a jak měl erekci a šulín mu koukal z kalhot, tak na Vaši starou upadnul a náhodou ji penetroval. A soudce ho osvobodí.

Ještě se ani nevzpamatujete a druhý den přijde manželka opět celá ubrečená s dcerou domů. Mají pokousaný ruce a krvavý šrámy na zádech jako kráva, takže týden budou spát jenom na břiše a měsíc se z toho budou léčit. Ale to je normální. Porušily totiž zákon. Neměly dostatečně zakrytý ruce a chytila je hlídka náboženský policie. Ty ženský s obuškama si nasadily kovový zuby, kterýma je pokousali na rukách a potom každá dostala padesát ran klackem přes záda. Ale to je tady naprosto normální, nejde si na to stěžovat. Ono ani není na co – je to podle zákona, takže je to v pořádku.

Vašeho bráchu nedávno obvinili, že v práci něco ukradl. On se sice nepřiznal a tvrdí že o ničem neví, ale u soudu ho uznali vinným. V Čechách by dostal dva roky, po roce by ho propustili za dobrý chování. Tady je to trochu jinak. Zítra mu na náměstí uříznou veřejně ruku. Ale není to nic barbarskýho, jak by se mohlo zdát. Nedělaj to špinavou rezavou kudlou jako v nějakým zapadákově. Mají na to normální cirkulárku a asistuje u toho doktor, kterej mu hned zastaví krvácení, takže šance, že by to dopadlo nějak blbě je fakt malá. Asi i proto je Saudská Arábie v čele Rady pro lidská práva v OSN.

Jdete odpoledne z práce a ve Vaší ulici je obrovskej dav lidí. Nedá se projít. Jak se prodíráte mezi nimi, pokoušíte se zjistit o co jde. Prej chytili nějakou nevěrnici. S vytřeštěnýma očima koukáte na sousedovic dvacetiletou dceru, jak se svíjí na zemi v krvi a křičí bolestí. Poprvé v životě ji spatříte bez hadru na hlavě. Docela pěkná holka to bejvala, než šutry zdeformovaly její obličej navždy. Někdo Vás ponoukne, abyste se přidali ke kamenování. Jako v transu sbíráte ze země kámen a napřahujete se k hodu. Když v tom Vás za ruku chytí imám, který stál zrovna vedle, kámen Vám vytrhne, hodí ho na zem a začne Vás kárat. Copak nevíte, že ke kamenování se užívají jenom kameny malé velikosti, maximálně o rozměrech pěsti? Vždyť takhle by to bylo příliš rychlý. Co by to bylo za trest, kurva, ne?

Konečně jste doma a všechno to tak nějak vstřebáváte. Sedíte na gauči, pivo si dát nemůžete i když se Vám jazyk lepí na patro jak sviňa. Pít alkohol je tady trestný. Ani Birell neprojde, i v tom je 0,49%. Dal byste si knedlo vepřo zelo, přece jenom už jste nějak pátek ze své vlasti, tak abyste si ji kapánek připomněli. Ale pak si uvědomíte, že už si ho do smrti nedáte. A prasata už uvidíte jenom na National Geographic.

Tak se rozhodnete, že vyrazíte do krámu a koupíte si satelit, abyste měl v televizi na co koukat. Naladíte nějakej sportovní program, abyste si pustili třeba fotbal. Jenže pak ve Vás hrkne. Za tyhle západní vymoženosti jsou tady hóódně tvrdý tresty. Sporty jak je znáte tady nelze ani provozovat ani sledovat. Tak co kdybyste se začali věnovat alespoň umění? No jo, ale kreslit lidi a živý bytosti je zakázaný. Zbejvaj jenom geometrický obrazce a mozaiky, což je dost nudný. Tančit a zpívat se tu taky nesmí, do háje. Už Vám z toho fakt hrabe. Tak si aspoň něco přečtu, říkáte si a vyrazíte do knihovny. Tam Vám ale řeknou, že všechno je už napsaný v Koránu a co tam není, tak je nepravda, takže to číst ani nemá smysl. Půjčíte si alespoň nějaký Hadísy, abyste ten Korán pochopili, protože sám o sobě je dost nesrozumitelnej. Na jedný stránce se píše něco, na druhý zase pravej opak. Ale hlavně si to nemumlejte nahlas, nebo je po Vás.

Stejně ale bude problém si to přečíst. Arabština mi moc nejde. Gramatika, slovní zásoba, nejhorší je to písmo. Po dvou týdnech snažení jsem to vzdal. Na jazyky nejsem a většina místních jsou stejně analfabeti jako já.

Pospíchám rychle domů. Musím vyzvednout kluka ze školy, už je totiž večer. Jak to, že končí až večer? No, to je tím, že dopoledne chodí do normální školy. Skončí kolem druhý hodiny odpolední a pak jdou všichni ještě do náboženský školy. Končí se v osm večer. Tak co jste dneska probírali ve škole – chci se zeptat. Pak si ale uvědomíte, že tam nedělají nic jinýho, jenom odříkávají hlasitě Korán nazpaměť. V arabštině. Šest hodin pořád dokola, každej den po celý dětství. To musí zanechat na lidech a jejich mozku nějaký následky, ne? Z toho by se jeden snad i zradikalizoval. Je to dost drsný samo o sobě a tak už radši nic neříkáte.

Po návratu domů sednete na chvíli na počítač. Mrknu na facebook. V neděli je veřejná poprava na náměstí, přišla mi pozvánka na účast. Někoho střelej do hlavy. Nejdřív kliknete na „Mám zájem“, pak si to ale rozmyslíte a pro jistotu odkliknete „Zúčastním se“. To proto abyste neupadli v podezření. Otevíráte internetový bankovnictví. Je po výplatě a jako správný muslim musíte deset procent svých příjmů věnovat na džihád. Je pozdě, už jdete spát.

Rád byste si ještě před spaním užil s manželkou, ale nesmíte. Má totiž svoje dny, takže se jí nemůžete vůbec dotknout. U nás se sice občas „jezdí na červenou“ a to hlavně díky moderním hygienickým vymoženostem, v týhle části světa se to ale prostě nesmí. Jak tak ležíte sám, vybavila se Vám ta krásná muslimka v burce, kterou jste potkali dnes na ulici. Ta měla ale obočí! Škoda, že zbytek byl ukrytej v tom černým pytli. Ale masturbace je taky zakázaná, takže na to radši ani nemyslete, Vy čuně!

Ráno zvoní budík. Nejdřív musím na záchod. Ježíš, jak já bych si k tomu sednul. A co bych dal za kus toaleťáku. Hlavně se nikoho nedotknout levou rukou, protože jsem si s ní právě utřel prdel. Rychle se co nejvíc najíst a napít, protože celej den nesmím zase nic pozřít. Po cestě si rychle opakuju jména Mohamedových manželek. Co kdyby mě náhodou zastavil někdo z Islámskýho státu nebo tak něco a chtěli by to po mě. Jestli se zakoktám, na místě mě odpraví.

Jak se blížím do práce, vidím v dálce dav. Ve vzduchu je cítit kouř a zápach spálenýho masa. Lidi odnášejí kusy krvavý hmoty, podle všeho jde o zbytky lidí. Ptám se co se stalo. Prej se tu někdo odpálil. Sedmnáct mrtvejch, z toho čtyři děti. A přitom tu byl takovej klid. Od posledního výbuchu ve městě uplynul už minimálně týden.

Cestou mě napadá, že nesmím zapomenout šéfa požádat o volno na příští pátek. Vyrazíme s chlapama do Mekky, budeme tam kamenovat Satana. Pokud nás tam neumačkaj nebo neušlapou, tak to bude docela zajímavej vejlet. Když v tom – žuch. Už jsem skoro před vchodem do budovy, když těsně vedle mě dopadlo něco těžkýho. V tom zvýřeným prachu na to pořádně nevidím. Fuj! To je lidský tělo. Hlava mu praskla jako meloun, na chodník vytéká mozek. Chvíli na to koukám než si všimnu, že má ruce svázaný za zády. Jo, aha, už mi to došlo. To zase shodili z baráku nějakýho teplouše. Jó, když se zamiluje chlap do chlapa, tak tady to nikdy nemůže dopadnout dobře. Všichni se dívají mým směrem. Radši na něj rychle plivnu, abych nebyl podezřelý. Náboženská policie má oči úplně všude.

V práci to nejde moc dobře. Celý den se jenom modlíme, nebo více méně postáváme a klábosíme o blbostech. Ahmed dneska přitáhl nějakej hašiš. Prej se přistěhoval z Afgoše. Jeho rodina to tam pěstuje a vyváží do celýho světa. Prej je to jeho strategie, jak zničit všechny nevěřící. Měl bych se víc snažit, ať vydělám nějaký prachy. Chtěl bych si zajet na ten lyžařskej svah v Rijádu a nebo na umělý ostrovy. To muselo ale stát peněz. Napadá mě, proč místo toho třeba radši nezúrodněj poušť nebo tak něco, místo aby utráceli za takový blbosti. Ale to už mě zase hlas meluzíny vytrhává z pracovní činnosti a já rychle spěchám na modlitbu.

Tak co, kdo z Vás by se dokázal integrovat? A můžeme to vůbec chtít po nich? A nebo je to tak, že tyhle dvě kultury jsou prostě neslučitelný???

http://dfens-cz.com/integrace-naruby/

Rusko zlomilo ISIS chrbticu, čo bude nasledovať po porážke ISIS v Sýrii

$
0
0

Aleksander Koc
30.9.2017 Rusvesna, překlad a úprava HlavnéSprávy

Alexander Koc na portáli rusvesna zaoberal perspektívou ďalších osudov Sýrie po porážke ISIS


Za dva roky od vstupu Ruska do sýrskej kampane Rusi dokázali nemožné. Keď dňa 30.9.2015 do konfliktu v Sýrii Rusi vstupovali, postavenie Bašára Asada bolo neradostné. Mnohí tvrdili, že Rusko vstupuje do svojho nového Afganistanu a Západ neskrýval svoju škodoradosť a skepticizmus.

Najviac Rusko samozrejme kritizovali Američania, ktorí počas predchádzajúcich troch rokov akosi zvláštne bombardovali ISIS, pretože títo teroristi napriek americkému bombardovaniu dobýjali sýrske a iracké mestá a rozširovali svoje panstvo. Kým Američania bombardovali ISIS, ten získal takmer 70% územia Sýrie.

Teroristi už takmer vstúpili do Damasku, keď sa na scéne objavili ruské bombardéry. Až teraz začala skutočná likvidácia teroristov a Američania sa nestihli diviť, ako rýchlo a efektívne dokážu ruskí piloti likvidovať ISIS. Dnes posledné zvyšky islamistických bánd bojujú v Deir ez Zor, pričom stiahli takmer všetky sily od Rakky a vrhli ich do bojov proti sýrskej armáde.

Boj o Deir ez Zor a najmä o bohaté ropné a plynové polia už americký portál Bloomberg označil ako “sýrske preteky o dobytie Berlína”. Toto prirovnanie má niekoľko významov.

Víťazstvo nad ISIS bude znamenať historické víťazstvo nad najsilnejšou teroristickou bandou v dejinách ľudstva. Keď Rusi a Sýrčania zlomia teroristom ISIS chrbticu, zvyšok teroristov sa odplazí do sýrskej púšte, kde bude ešte nejakú dobu existovať, kým ich sýrske vojenské a policajné jednotky nedorazia. Po oslobodení Deir ez Zor začne medzi Rusmi a Američanmi zápas o zóny vplyvu, rovnako ako sa to udialo v roku 1945.

Konflikt záujmov medzi oboma veľmocami už nespochybňujú žiadni analytici. Rusi sa pritom neponáhľajú a plánovite podporujú sýrsku armádu a jej spojencov. Američania, ktorí doteraz nedokázali dobyť Rakku sa sústreďujú podobne ako v prípade irackého Mosúlu len na bombardovanie mesta napalmom a bielym fosforom, už od Rakky stiahli všetky svoje sily a vrhli ich ku Deir ez Zor. Američanov dráždi aj predstava, že ak by stratili svoj vplyv v Deir ez Zor, iránsky plyn by sa dostal až k Stredozemnému moru.

Kurdi momentálne bojujú na území, na ktorom nikto Kurdov nemá rád. Sunnitskí Arabi dokonca Kurdov nenávidia, aj kvôli ich blízkym kontaktom s Izraelom. Kurdov teda pri Deir ez Zor nepodporuje nikto a Kurdi sa môžu spoliehať len na americkú pomoc.

Väčšina analytikov je presvedčená, že na Eufrate sa určite nebude opakovať “stretnutie na Labe z roku 1945”, kedy sa stretli ruské a americké jednotky, ktoré z východu a západu likvidovali nacistické Nemecko.

Semjon Bagdasarov, ruský vojenský expert a riaditeľ Centra výskumu krajín Blízkeho východu a Centrálnej Ázie uviedol, že do konca roka 2017 Rusko a Sýrčania určite zlikvidujú ISIS a rovnako aj Kurdi zlikvidujú teroristov ISIS v Rakke. Moc ISIS je zlomená aj v Mosúle a Tel Afar, kde iracká armáda a iránski šiíti už zlikvidovali väčšinu teroristov.

No hovoriť o skončení vojny v Sýrii je podľa Bagdasarova ešte predčasné. Všetko bude závisieť od toho, či sýrska vláda nájde formu spolupráce so sunnitským obyvateľstvom, ktoré podporovalo ISIS. Ak sa oficiálny Damask a sunniti dohodnú, situácia v Sýrii sa určite zlepší.

Problémom ostávajú aj zóny deeskalácie, v ktorých – napríklad v Idlibe – sú ešte stále silné pozície “umiernených teroristov”. V Idlibe vykazuje ešte stále určitý vplyv an Nusra a takisto bude ešte zaujímavé, ako sa vyvinie situácia okolo tureckých vojakov, ktorí sa stále nachádzajú na území severnej Sýrie. V severnej Sýrii vládne sily ešte stále nemajú pod kontrolou veľkú časť hydroelektrárni a vodných zdrojov Eufratu. Po porážke ISIS bude teda oficiálny Damask očakávať ešte mnoho práce.

Rusko sleduje v Sýrii pri likvidácii teroristov ISIS ešte jeden cieľ. Američanom by vyhovovalo, keby sa teroristi ISIS presunuli do Afganistanu a odtiaľ do bývalých sovietskych republík v Centrálnej Ázii – do Tadžikistanu, Uzbekistanu, Kirgizska a Turkménska a odtiaľ aj na severný Kaukaz. Rusko urobí všetko preto, aby teroristov a agentov, ktorí ich riadia zlikvidovalo.

V Afganistane budú mať teroristi ISIS jeden výrazný problém. Všetci členovia Talibanu vnímajú ISIS ako americkú zástupnú armádu a s Američanmi majú Talibanci množstvo nevybavených účtov. Kúpiť momentálnych členov Talibanu Američania nedokázali, Taliban pokračuje v boji proti americkej armáde a rovnako budú bojovať aj proti ISIS.

Viacero členov ISIS sa vráti do svojích domovov a bude sa ukrývať. Niektorým sa podarí dostať do Európy. Napriek porážke v Sýrii džihádistické teroristické hnutie ešte nevyčerpalo svoje možnosti a bude ešte dlho hroziť.

Alexander Koc










Aleksander Koc
 

30.9.2017 Rusvesna, překlad a úprava HlavnéSprávy



Alexander Koc na portáli rusvesna zaoberal perspektívou ďalších osudov Sýrie po porážke ISIS

Za dva roky od vstupu Ruska do sýrskej kampane Rusi dokázali nemožné. Keď dňa 30.9.2015 do konfliktu v Sýrii Rusi vstupovali, postavenie Bašára Asada bolo neradostné. Mnohí tvrdili, že Rusko vstupuje do svojho nového Afganistanu a Západ neskrýval svoju škodoradosť a skepticizmus.

Najviac Rusko samozrejme kritizovali Američania, ktorí počas predchádzajúcich troch rokov akosi zvláštne bombardovali ISIS, pretože títo teroristi napriek americkému bombardovaniu dobýjali sýrske a iracké mestá a rozširovali svoje panstvo. Kým Američania bombardovali ISIS, ten získal takmer 70% územia Sýrie.

Teroristi už takmer vstúpili do Damasku, keď sa na scéne objavili ruské bombardéry. Až teraz začala skutočná likvidácia teroristov a Američania sa nestihli diviť, ako rýchlo a efektívne dokážu ruskí piloti likvidovať ISIS. Dnes posledné zvyšky islamistických bánd bojujú v Deir ez Zor, pričom stiahli takmer všetky sily od Rakky a vrhli ich do bojov proti sýrskej armáde.

Boj o Deir ez Zor a najmä o bohaté ropné a plynové polia už americký portál Bloomberg označil ako “sýrske preteky o dobytie Berlína”. Toto prirovnanie má niekoľko významov.

Víťazstvo nad ISIS bude znamenať historické víťazstvo nad najsilnejšou teroristickou bandou v dejinách ľudstva. Keď Rusi a Sýrčania zlomia teroristom ISIS chrbticu, zvyšok teroristov sa odplazí do sýrskej púšte, kde bude ešte nejakú dobu existovať, kým ich sýrske vojenské a policajné jednotky nedorazia. Po oslobodení Deir ez Zor začne medzi Rusmi a Američanmi zápas o zóny vplyvu, rovnako ako sa to udialo v roku 1945.

Konflikt záujmov medzi oboma veľmocami už nespochybňujú žiadni analytici. Rusi sa pritom neponáhľajú a plánovite podporujú sýrsku armádu a jej spojencov. Američania, ktorí doteraz nedokázali dobyť Rakku sa sústreďujú podobne ako v prípade irackého Mosúlu len na bombardovanie mesta napalmom a bielym fosforom, už od Rakky stiahli všetky svoje sily a vrhli ich ku Deir ez Zor. Američanov dráždi aj predstava, že ak by stratili svoj vplyv v Deir ez Zor, iránsky plyn by sa dostal až k Stredozemnému moru.

Kurdi momentálne bojujú na území, na ktorom nikto Kurdov nemá rád. Sunnitskí Arabi dokonca Kurdov nenávidia, aj kvôli ich blízkym kontaktom s Izraelom. Kurdov teda pri Deir ez Zor nepodporuje nikto a Kurdi sa môžu spoliehať len na americkú pomoc.

Väčšina analytikov je presvedčená, že na Eufrate sa určite nebude opakovať “stretnutie na Labe z roku 1945”, kedy sa stretli ruské a americké jednotky, ktoré z východu a západu likvidovali nacistické Nemecko.

Semjon Bagdasarov, ruský vojenský expert a riaditeľ Centra výskumu krajín Blízkeho východu a Centrálnej Ázie uviedol, že do konca roka 2017 Rusko a Sýrčania určite zlikvidujú ISIS a rovnako aj Kurdi zlikvidujú teroristov ISIS v Rakke. Moc ISIS je zlomená aj v Mosúle a Tel Afar, kde iracká armáda a iránski šiíti už zlikvidovali väčšinu teroristov.

No hovoriť o skončení vojny v Sýrii je podľa Bagdasarova ešte predčasné. Všetko bude závisieť od toho, či sýrska vláda nájde formu spolupráce so sunnitským obyvateľstvom, ktoré podporovalo ISIS. Ak sa oficiálny Damask a sunniti dohodnú, situácia v Sýrii sa určite zlepší.

Problémom ostávajú aj zóny deeskalácie, v ktorých – napríklad v Idlibe – sú ešte stále silné pozície “umiernených teroristov”. V Idlibe vykazuje ešte stále určitý vplyv an Nusra a takisto bude ešte zaujímavé, ako sa vyvinie situácia okolo tureckých vojakov, ktorí sa stále nachádzajú na území severnej Sýrie. V severnej Sýrii vládne sily ešte stále nemajú pod kontrolou veľkú časť hydroelektrárni a vodných zdrojov Eufratu. Po porážke ISIS bude teda oficiálny Damask očakávať ešte mnoho práce.

Rusko sleduje v Sýrii pri likvidácii teroristov ISIS ešte jeden cieľ. Američanom by vyhovovalo, keby sa teroristi ISIS presunuli do Afganistanu a odtiaľ do bývalých sovietskych republík v Centrálnej Ázii – do Tadžikistanu, Uzbekistanu, Kirgizska a Turkménska a odtiaľ aj na severný Kaukaz. Rusko urobí všetko preto, aby teroristov a agentov, ktorí ich riadia zlikvidovalo.

V Afganistane budú mať teroristi ISIS jeden výrazný problém. Všetci členovia Talibanu vnímajú ISIS ako americkú zástupnú armádu a s Američanmi majú Talibanci množstvo nevybavených účtov. Kúpiť momentálnych členov Talibanu Američania nedokázali, Taliban pokračuje v boji proti americkej armáde a rovnako budú bojovať aj proti ISIS.

Viacero členov ISIS sa vráti do svojích domovov a bude sa ukrývať. Niektorým sa podarí dostať do Európy. Napriek porážke v Sýrii džihádistické teroristické hnutie ešte nevyčerpalo svoje možnosti a bude ešte dlho hroziť.

Alexander Koc




Kdo nás zradil, nemá nám co poručníkovat

$
0
0
Adam Mikulášek
30.9.2017 Rukojmí

A západ nás nechal ve štychu hned třikrát. Dvakrát nás prodal, v roce 1938 v Mnichově Hitlerovi a v roce 1945 na Jaltě Stalinovi. A potřetí Brežněvovi slíbil nevměšování ohledně okupace v srpnu 1968.


A po roce 1989 to také nebylo o mnoho lepší. Místo nějaké obdoby Marshalova plánu pro postkomunistické země jen vykoupil, co vynášelo, nepomohl nám vytvořit si vlastní kapitál, a ještě nám vnutil tzv. washingtonský konsenzus, tj. napřed privatizace, pak teprve pořádné zákony. A že do zahraničí odteče několikanásobně víc peněz, než dostaneme z eurodotací, že nám západní firmy platí otrocky nízké mzdy, aby nám pak Němci a Francouzi vyčítali, že naši pracanti jsou tam ochotni dělat za míň..., a že k nám Němci dovážejí nekvalitní potraviny, to je již také obecně známo.

A přesto se nám „západníci“ snaží stále omílat sovětskou okupaci ze srpna 1968, protože Putin je přece „příčinou všeho zla ve vesmíru...“, ovšem pokud jde o mnichovskou a jaltskou zradu, o tom už s takovým zápalem nehovoří. A jen málokdo ví, že západní Německo formálně anulovalo mnichovskou dohodu až někdy v roce 1973, tedy třicet pět let po jejím uzavření!!!Adam Mikulášek
30.9.2017 Rukojmí

A západ nás nechal ve štychu hned třikrát. Dvakrát nás prodal, v roce 1938 v Mnichově Hitlerovi a v roce 1945 na Jaltě Stalinovi. A potřetí Brežněvovi slíbil nevměšování ohledně okupace v srpnu 1968.

„SRN stanovila 11. prosince 1973 nulitu mnichovské dohody a v mnoha bodech zastávala odlišný její výklad, problematický zde byl také březen 1939 jako krok nutný pro stabilizaci hospodářství, jelikož české země po ztrátě 25 procent území nebyly životaschopné atd.“

https://cs.wikipedia.org/wiki/Mnichovsk%C3%A1_dohoda

A teď si země, které nás opakovaně zradily, nebo v případě Německa dokonce okupovaly a ekonomicky vykořisťovaly, hrají na „velké bratry“, kteří mají nějaké právo se stavět jako „morálně vyspělejší“ a nás, „zaostalé slovanské barbary“, chtějí poučovat o toleranci, politické kultuře, lidských právech a kde čem. Přitom právě západ, a Německo především, má lví podíl viny na tom, že jsme po válce „spadli“ do sovětské sféry vlivu. Kdyby Němci nerozpoutali válku, velmi pravděpodobně by k ničemu takovému nikdy nedošlo. Takže pokud si západ hraje na to, že jsme „morálně zaostalejší“, protože jsme tu měli 41 let komunistickou totalitu, mělo by se k tomu rovněž dodat, že samotný západ nás vlastně těm Sovětům předhodil jako svého druhu náhradu za válečné škody, ačkoli my jsme žádnou válku nerozpoutali!

A další věc, kterou je nutno mít na paměti, je fakt, že usmiřovací politiku vůči Hitlerovi, která nakonec vedla k Mnichovu, tzv. appeasement, nejvíce prosazovali tehdejší „sluníčkáři“, i když se jim tak neříkalo. A stejně jako dnes tomuto „sluníčkářskému“ tlaku nakonec podlehli i konzervativci, např. Nevil Chamberlain, což je trošku něco jako Merkelová 30tých let minulého století. Největší škody „sluníčkáři“ napáchali tlakem na odzbrojení vlastních zemí i v době, kdy Hitler již masivně zbrojil! Různí „kavárenští intelektuálové“ lidi manipulovali v tom smyslu, že když se odzbrojíme a strčíme hlavu do písku, tak se vyhneme další světové válce. Proto byla Británie i Francie v roce 1939 v mnoha ohledech vojensky slabší než Hitlerovo Německo. A lidé, kteří těmto pseudopacifistickým lžím nepodlehli, jako třeba Churchil, byli „sluníčkovou“ intelektuálně-politickou frontou nálepkováni jako „váleční štváči“, podobně jako dnešní vlastenci, kteří vystupují proti nové lži jménem multikulturalizmus, jsou dnešní „sluníčkovou“ frontou nálepkováni jako „xenofobové“. Tehdy i teď „sluníčka“ šla proti pudu sebezáchovy vlastních národů.

A jak známo, kdo se z historie nepoučí, musí si ji zopakovat, byť s jinými „herci“ a „kulisami“ a v „modernějším provedení“.

Staří Čechové měli společné předky s Rusy, toto dědictví nesmí být zapomenuto!!!Ničeho se totiž západ nebojí více než slovanské vzájemnosti, lásky a jednoty!!!

$
0
0
Ladislav Kašuka
30.9. 2017   posláno NR
Většina z Vás ví, že Slované přišli do Evropy v šestém století ze své původní pravlasti, která se nacházela na území mezi Odrou, Vislou a Dněprem, tedy převážně na území dnešní Ukrajiny, ale hlavně na území, kde dávno předtím, než někdo o nějaké Ukrajině vůbec kdy slyšel, vznikla Rus (později moderními historiky kvůli rozlišení od té dnešní přejmenovaná na Kyjevskou Rus). Je tedy více než jasné, že slovanské národy v Evropě mají stejné předky a praotec Čech se klidně mohl jmenovat Čechov, z čehož lze také odvodit původní název skupiny Slovanů, která zůstala pod Řípem, tedy Čechové (nikoli Češi).

Toto kulturní dědictví nesmí být zapomenuto, protože Slované jsou národem, který je ve své podstatě mnohem mírumilovnější a čestnější, než národy západní. Slované mezi sebou žili jako bratři bez válek mezi jednotlivými kmeny. Všechnu špatnost, závist a řevnivost částečně přejali teprve, když se slovanská kultura díky své expanzi do Evropy střetla s Římem a germánskými barbary.

„První nápor Slovanů směřoval na jih Evropy a velice záhy po nástupu jednotlivých proudů stanula pomyslná noha slovanstva například na mytické aténské Akropolis. Zde, v oblastech vlivu Byzantských panovníků, se Slované poprvé dostali do kontaktu s antickou civilizací. Tento střet brzy přinesl i nepříjemné ovoce. Dosud jednotní a špatnostmi málo prostoupení slovanští lidé začali postupně přejímat typické rysy „civilizace“, jako závist, nenávist, hamižnost a další všelijaké osobní zájmy. Dokonce se o tom dochovaly zřetelné zprávy. „Přeškolených“ slovanských válečníků velice brzy začíná být využíváno proti bývalým vlastním, nově příchozím Slovanům. Tím byly zlomeny dvě tisíciletí platné vazby, původní charakter a národní pospolitost starých Slovanů. Skoro jako pohádka zní vyprávění Teofylakta Simokrattese, který k roku 585 zaznamenal příběh tří slovanských zajatců, kteří neměli žádné zbraně, jen hudební nástroje (šlo o tzv. gusle). Když se byzantský císař ptal, co jsou zač, odpověděli, že pocházejí ze slovanského kmene. Sdělili mu, že nejsou zvyklí nosit vojenskou výstroj, neboť jejich zem nezná zbraně, což jim dovoluje žít bez vášní a v míru. Slované se Slovany neválčí!“

(zdroj: http://www.wmmagazin.cz/view.php?cisloclanku=2011010006)

Teprve později se západním národům podařilo získat a zkazit některé slovanské bojovníky a použít je proti svým nově příchozím bratrům. Slovanský národ se pak posléze rozštěpil na východní, což jsou Rusové, Bělorusové a Ukrajinci, na západní, tedy na Čechy, Poláky, Lužické Srby a Slováky a nakonec na jižní, kterými jsou Srbové, Slovinci, Makedonci, Chorvati a Bulhaři. Jak sami vidíte, Slované jsou národem velkým a mocným, který ovládá velkou část Evropy a díky Rusku také Asie. Všimněte si však, že ona stará antická taktika stále do dneška trvá! Od rozpadu Sovětského svazu jsou Slované západními národy zotročovány (EU), nebo obraceny jeden proti druhému, jako tomu bylo v bývalé Jugoslávii, nebo v případě Ukrajiny a Ruska.

Ničeho se totiž západ nebojí více než slovanské vzájemnosti, lásky a jednoty!!!





Viewing all 19126 articles
Browse latest View live