Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Zbyněk Fiala: Občanské zdroje katalánské vzpoury

$
0
0

Zbyněk Fiala 4.10.2017 VašeVěc
 

Katalánské referendum o nezávislosti je plodem nedávné krize, která strhla zemi do područí madridské finanční oligarchie.


Měla to být jen výběrová nakládačka, která měla hlavně zastrašit. To prý byl cíl, se kterým vláda lidoveckého premiéra Mariana Rajoye vyslala policejní jednotky do Katalánska z jiných provincií, aby narušily průběh zakázaného referenda o nezávislosti. Neměly mu úplně zabránit. Proto prý mohly dva miliony lidí odhlasovat a vlastně ukázat, že pro nezávislost je menšina z 5,2 milionu voličů.

Avšak urny, které policie zabavila, podle některých pramenů obsahovaly 700 tisíc hlasů. Pokud by v nich vládl stejný poměr ve prospěch nezávislosti 9:1, byly síly v zemi zhruba půl na půl. To však platilo jen do policejního zásahu, který prý přesvědčil i odmítače. Navazující generální stávka naznačuje, že do pohybu se dostává něco, co je mimo kontrolu.

Katalánská touha po nezávislosti má historické a národní pozadí sahající do hloubi staletí, ale přesto bych nyní hledal hlubší motivy spíše v občanské než nacionalistické rovině. Předpokládaná kompromisní nabídka centrální vlády se možná chytí širšího užití katalánského jazyka. Ústava předpokládá přenesení kompetencí pro autonomní komunity v oblasti kulturní, sociální a zemědělské politiky. Co je však opravdu ve hře, to jsou širší pravomoci, které vyžadují moderně smýšlející oblasti kolem Barcelony, znechucené přežilou centrální vládou pravicových lidovců.

Je hodně dokladů pro to, že současný vývoj v Katalánsku má spíše občanské zdroje. Je plodem nedávné krize, která strhla zemi do područí madridské finanční oligarchie. To občany přinutilo, aby si uvědomili příčiny své bezbrannosti. Osvětluje to myšlenka, kterou jsem našel v nedávném vystoupení amerického lingvisty Noama Chomského, jednoho nejvlivnějších levicových intelektuálů současnosti. V debatě o zdravotnickém systému Spojených států poukázal na zásadní obecnější problém:


„Tato otázka obrací naši pozornost k hlubokému demokratickému deficitu v atomizované společnosti, které chybí obvyklé občanské asociace a organizace umožňující lidem smysluplnou participaci na rozhodování o politických, sociálních a ekonomických záležitostech.“

http://www.truth-out.org/opinion/item/39064-noam-chomsky-the-us-health-system-is-an-international-scandal-and-aca-repeal-will-make-it-worse

V Katalánsku už stihli na tento hluboký demokratický deficit zareagovat a zmíněnou atomizaci potlačit.

Zkusme si připomenout, co se tam stalo. Španělsko má za sebou několikaleté období drastického splácení státních dluhů. Nadělal je sice finanční sektor svými spekulacemi, ale dokázal je překlopit do zadlužení vlády. Bankéři si vydělali, a daňoví poplatníci to musí zaplatit.

Připomněl jsem si to nahlédnutím do oficiálních dokumentů. Ještě v prosinci 2008 tvrdila pravidelná mise Mezinárodního měnového fondu, že španělský bankovní systém se drží, a děje se tak díky dobrému fungování regulace a dozoru. Nicméně na obzoru narůstaly problémy, a tak vláda vytvořila zvláštní fond, který měl bankám doplňovat chybějící hotovost. Nejprve 30 – 50 miliard euro, a v následujících dvou letech snad 100 miliard euro. K tomu si banky samy půjčovaly a vláda jim poskytla garance 100 miliard euro v prvním pololetí 2009 a dalších 100 miliard euro pro následující období. Slíbila bankám i doplnění kapitálu, pokud to budou potřebovat.

Madridská vláda však slibovala víc, než měla. Ještě dva roky předtím byl státní rozpočet v přebytku o 1,8 % HDP, ale ze vzorného žáka se však rychle stával fiskální lazar. Už roku 2008 činil rozpočtový schodek 3 % HDP a o rok později 5 % HDP. Lze to vyjádřit i většími čísly, protože státní rozpočty představují tak polovinu HDP. To znamená, že hašení krize, způsobené zaslepenou hltavostí bank, spotřebovalo roku 2009 tolik peněz, že vláda použila o desetinu víc zdrojů, než dokázala běžně vybrat. Každé desáté euro bylo na dluh. Když začal hrozit krach, přišly na pomoc zdroje evropských mechanismů a MMF, ale i jejich podmínky. Zničující státní zadlužení se hodilo na hrb občanům, a ti dostali ještě druhou o zeď. Když nezaměstnanost vyskočila do dvouciferné výše, MMF moudře radil snížit mzdy a zrušit práva kolektivního mzdového vyjednávání.

Z toho vznikly masové protesty „rozhořčených“ (indignados), kteří se scházeli na náměstích každého 15. měsíci (Hnutí 15M). Tento impulz pak přerostl i do dalších částí světa a někde obsadil finanční centra (Occupy Wall Street), jinde dokonce svrhl vlády (arabské jaro). Španělská strana nespokojených občanů se jmenuje Podemos (Můžeme) a v Katalánsku výrazně uspěla. V Barceloně se podařilo aktivistům z hnutí 15M vytvořit občanskou koalici Barcelona en Comú (Společně) , která roku 2015 vyhrála municipální volby.

Protestní hnutí přijalo svou odpovědnost velice uvědoměle. Jasně vnímalo potřebu zrušit Chomským zmíněnou atomizaci společnosti, která brání společnému řešení problémů. Sáhli proto po novém nástroji, elektronických systémech pro vedení veřejné debaty a organizaci voleb. Prvním krokem, ještě před volbami, byl vznik etického kodexu hnutí Barcelona en Comú, po něm proběhly elektronické primárky pro kandidátku. Potom se stejnými nástroji tvořil volební program, a po vítězství i program vládnutí barcelonské radnice.

Všechny tyto nástroje vznikaly ve spolupráci s vývojářským týmem D-CENT, který získal grant Evropské komise v 7. rámcovém programu výzkumu a vývoje EU. Důraz byl kladen na bezpečnost systému a na to, aby osobní údaje nebyly zneužitelné ke komerčním účelům, jako třeba na Facebooku. Systémy proto mají společný přihlašovací systém, který je uzavřený technikou blockchain, to znamená, že se odehrává ve smyčce počítačů mimo síť. Mezi členy týmu byl prof. Bernard Lietauer, belgický guru pro alternativní měny. A tak byl touto technikou do systému zakomponován i nástroj pro symbolické odměňování, který může být případně použit jako alternativa pro úvěrování nebo financování místních rozvojových programů.

Hnutí Barcelona en Comú je velice decentralizované a vstřícné solidárním akcím. Často vystupuje polemicky vůči samotným základům kapitalismu. To mne vede k názoru, že nezávislost Katalánska není ani tak sobeckým projektem, poukazujícím na to, že provincie víc dává, než dostává od centrální vlády v Madridu. Půjde spíše o nedůvěru k chování vzdáleného centra, spor o priority v použití zdrojů. Jakkoliv však jsou Barcelona jako centrum Katalánska a Madrid jako sídlo centrální vlády v konfliktu na hranicích občanské války, barcelonská radnice si s tou madridskou nejspíše porozumí, protože i v Madridu vyhrála opozice a používá stejný systém.

Předpokládám, že vláda v Madridu padne, je ostatně menšinová, a předčasné volby přinesou nové rozložení sil. Španělská levice je ve věci nezávislosti Katalánska rozdělená, ale může dosáhnout shody ve věci ekonomické budoucnosti země. Ta je zatím ve vleku obrovského státního zadlužení. Je však stále zřejmější, že i dluh je politická kategorie. Podobně jako atomizace, zmíněná Chomským, slouží k odsávání demokratických práv občanů.

Funguje to jednoduše. Když pravice během své vlády dostatečně vystupňuje státní zadlužení, má jistotu, že i kdyby levice vyhrála příští volby, nebude mít šanci naplnit svůj program veřejných služeb a sociálních programů. Bude se muset podílet na škrcení (austerity), jak je to vidět třeba na vládě strany Syriza v Řecku. Tím si ohrozí svoji budoucnost.

Je bezpočet nástrojů jak nadělat dluhy a tvářit se přitom zodpovědně. Nejoblíbenější je snižování daní se slibem, že to zvýší hospodářský růst. Vyzáblé rozpočtové příjmy pak rozdmýchají reformní vášně. Podfinancované zdravotnictví volá po soukromém zdravotním připojištění. Mizerné vzdělání ve zchudlých veřejných školách povzbudí vznik placených soukromých. Díry v penzijním systému slouží jako argument pro vznik dalších pilířů, do kterých můžete třicet let spořit, aby vám pak někdo vysvětlil, proč tam nic není. Občan najednou zjišťuje, že to, co se tvářilo jako snížení daní, ho fakticky přinutilo platit stejné služby dvakrát.

Ve Španělsku dosáhli tohoto výsledku převzetím ztrát bank, které to se spekulací trochu přehnaly (ale předchozí zisky akcionářům bank nikdo nebere). Bylo to tak do nebe volající, že se prosadila snaha, aby si banky v Evropské unii hradily své ztráty co možná samy. Jsou pod přísnějším dohledem, zejména ty větší, aby se dalo zasáhnout v době, kdy je to ještě zvládnutelné.

Boj o samostatnost Katalánska je projevem „rozhořčení“ z bezohledné a asociální politiky vzdálených velkých peněz. To je tvrdší soupeř než policie otrávená z toho, že musí mlátit vlastní lidi. Kdyby se tohle podařilo Kataláncům prolomit, pomohou celému Španělsku.

- - -

Evropa může rozhodnout o směru vývoje bezpečnostní situace ve světě, namísto toho se sama připravuje na „válku“ ve prospěch USA

$
0
0
4.10.20174  Agentura EXANPRO
Souhrnné hodnocení a předpověď (11054)

Evropa nebyla nikdy tak důležitým kontinentem jako právě nyní, kdy aktuální dění ve světě a počínání představitelů hlavních světových mocností vytváří napjatou situaci hned v několika regionech. 


Jedině Evropa totiž může mít rozhodující vliv na udržování rovnováhy mezi Východem a Západem, respektive mezi Ruskou federací (RF) a Spojenými státy americkými (USA), jež jsou ústředními aktéry všeho dění ve světě. Evropa se tak stává mnohem důležitějším místem pro budoucí vývoj bezpečnostní situace ve světě než samotný Blízký východ nebo Korejský poloostrov, neboť situace ve zmíněných geografických oblastech nepředstavuje nic jiného než soupeření mezi USA a RF, potažmo Čínou (viz produkt 11003 „Konflikty ve světě jako boj mezi USA a Ruskou federací), přičemž je toto soupeření závislé na postojích evropských zemí a stanoviscích Evropské unie (EU): Evropa tvoří významný geopolitický prostor, o který obě velmoci usilují (stejně tak Čína), což zvyšuje rozhodující vliv EU na budoucí vývoj bezpečnostní situace ve světě. Navíc se toto politické a vojenské zápolení mezi osudovými světovými oponenty (USA a RF) přeneslo i do východní Evropy, čímž se podtrhl význam uvážených a nestranných rozhodnutí vlád evropských zemí před rozhodnutími, jež jsou účelově podřízena politice jedné cizí mocnosti či jednostranně organizované skupině cizích mocností.

Primárními dvěma faktory pro vývoj bezpečnostní situace ve světě je nevýhodné postavení USA vůči RF v oblasti nerostných surovin a usilování Spojených států o vedoucí postavení ve světě. Ruská federace zůstává zemí, kde se nachází přibližně 50 % světových zásob nerostného bohatství. K výhodě RF lze přičíst i to, že se jedná o stát s největším územím na světě. Spojené státy tak nejsou v pozici, aby mohly s Ruskem soupeřit v obchodování s těmito stěžejními surovinami, což by ani tak nevadilo, pokud by Američané neusilovali o trvalé a jedinečné vedoucí postavení ve světě. Svou frustraci spojenou se svým nevýhodným postavením a usilováním o prvenství ve světě projevili američtí politici ve svých proslovech, které byly vedeny v obecném smyslu, že toto bohatství nepatří jen Rusům a že ti by se tudíž měli podělit s celou planetou.

Po rozpadu Sovětského svazu (SSSR) se USA samy ustanovily do role vedoucí mocnosti ve světě a tím i do role hlavního určovatele světového politického vývoje včetně silou vynucených změn v nehodící se politice cíleně vybraných států, anebo přímo změnou celých nepohodlných režimů v zájmových zemích (např. země bývalé Jugoslávie, Somálsko, Irák, Sýrie, Libye, Jemen a další). Spojené státy počítaly s tím, že se Ruská federace po pádu SSSR (1991) podvolí a snažily se podchytit ruskou politiku pomocí svých aktivit jako „Partnerství pro mír“ (Partnership for Peace, PfP, vznik 1994) a později Radou NATO–Rusko (NATO–Russia Council, NRC, vznik 2002). I když byly uvedené aktivity vydávány za činnosti Severoatlantické aliance, jednalo se převážně o americké programy realizované pro lepší renomé prostřednictvím NATO, jež je však od jisté doby výkonným nástrojem americké zahraniční politiky (viz objasnění v produktu 13012 „Donald Trump a Severoatlantická aliance“).

K primárním dvěma faktorům expanzivní americké politiky je nutné přičíst rovněž faktor přírodních vlivů. Z pohledu přírodních pohrom jsou Spojené státy hodnoceny jako nejnebezpečnější země ve světě s negativními prognózami pro budoucí vývoj (první zmínka o tomto faktoru a jeho rozvedení viz poslední odstavec v produktu 11009 ze dne 2. května 2016 „Vývoj bezpečnostní situace v Evropě).

Uvedené tři faktory jsou hlavním pohonem americké zahraniční politiky a hlavní příčinou změn bezpečnostní situace ve světě po roce 1990. Faktory převedené na politické důvody amerického postupu ve světě jsou neobratně kamuflovány do demokratických hodnot. Výrazným příkladem jsou texty v dokumentu nazvaném „Národní bezpečnostní strategie“ (National Security Strategy). Poslední verze tohoto dokumentu byla vytvořena v roce 2015 a v úvodním textu obsahuje např. tento odstavec:

„Jakákoli úspěšná strategie, která má zajistit bezpečnost americkému lidu a prosazování našich národních bezpečnostních zájmů, musí začít s nepopiratelnou pravdou – Amerika musí vést (být v čele). Silné a nepřetržité americké vedení je nezbytné pro mezinárodní řád (založeném na pravidlech), jenž podporuje bezpečnost a prosperitu a stejně tak důstojnost a lidská práva všech lidí. Otázka nikdy není, zda by Amerika měla vést, ale jak vedeme (jakým způsobem stojíme v čele).“ 1

Jiný výmluvný dokument prozrazuje, jakým důležitým cílem se Ukrajina stala pro uskutečňování amerického plánu pro 21. století. Oním dokumentem je „Národní bezpečnostní strategie pro nové století“ (National Security Strategy for a new century) vypracovaná v roce 1998. Vybraná část textu zní následovně:

„Nově nezávislé státy (NIS): USA usilují o naplnění široké škály bezpečnostních cílů v NIS. Hodláme dovést Rusko, Ukrajinu a další NIS do nového evropského bezpečnostního pořádku (řádu), což zahrnuje upevňování jejich účasti v aktivitách aliančního programu „Partnerství pro mír” (PfP) a budování efektivního partnerství NATO–Rusko a NATO–Ukrajina.“ 2

Podle tohoto textu si USA jako stát ležící mimo Evropu činí nárok na to, že to budou právě Američané, kteří povedou Rusko, Ukrajinu a další země do nového evropského bezpečnostního pořádku. Zde se ztratila role západoevropských zemí. Navíc se za textem a úsilím Američanů skrývá také to, že to budou oni, kdo dají formu onomu novému evropskému bezpečnostnímu pořádku. To je spojeno s jejich stále silnějším vlivem na Evropskou unii, který je patrný i přes provázanost členských zemí NATO a EU: 21 zemí je členem jak NATO, tak zároveň EU (NATO má nyní s Černou Horou 29 členů, EU je bez Velké Británie na počtu 27 členů), přičemž Američané na každoročním summitu NATO začali do programu summitu zahrnovat jednání ve formátu USA–EU (což je patřičný důkaz o cíleném působení Spojených států na Evropskou unii, a to při všech možných příležitostech).

Výrazný problém pro USA nastal během první dekády 21. století, kdy dali Rusové jasně najevo, že nehodlají být v podřízeném stavu a taktéž zdůraznili svou nelibost vůči rozšiřování Severoatlantické aliance o další země ve svém sousedství. Tento ruský postoj odstartoval realizaci amerického plánu na změnu politického režimu na Ukrajině. Ukrajina představuje významnou a širokou vstupní bránu do prostoru Ruské federace, a tedy důležitý prostředek pro naplňování amerického strategického cíle, jímž je změnit ruský režim na režim příznivý americké politice (podrobněji k situaci na Ukrajině viz produkt 11010 „Analýza vzniku konfliktu na Ukrajině“ a produkt 11027 „Analýza změny politického režimu na Ukrajině“ s pokračováním v produktu 11028).

Spojeným státům se v Evropě podařilo přeskupit citelné síly a prostředky, čímž mají na své straně většinu Evropy (viz produkt 11001 „Studená válka nikdy neskončila). Zároveň však vznikl problém s rovnováhou sil. Nemíníme rovnováhu ve smyslu počtu zemí na té které straně, nýbrž rovnováhu v tom, že se Evropa, dříve rozdělena na dvě protikladné poloviny, nevymezila jako samostatný a nezávislý politický celek, jenž by nepodléhal politice ani jedné z obou zemí. Evropské země se skrze EU podřizují americké zahraniční politice a tím také vojenským aktivitám NATO v Pobaltí. Tyto aktivity neznamenají žádné pozitivní řešení, ale pouze eskalaci napětí ve prospěch americké administrativy, jež nutně potřebuje vyčerpávat a udolávat režim Ruské federace všemi dostupnými prostředky pro dosažení svého kýženého strategického cíle. Tomu podléhají operační cíle v podobě rozšiřování americké sféry vlivu na úkor vlivu ruského v klíčových geografických oblastech ve světě (klíčový terén/prostor*), které se vztahují k získání politické, vojenské a/nebo ekonomické výhody.

Klíčovými oblastmi jsou Blízký východ (přednostně Sýrie a Irák s působením na Írán), Jižní Asie (zejména Afghánistán s působením na Írán a středoasijské republiky Tádžikistán, Uzbekistán, Turkmenistán a další), Korejský poloostrov s přímým působením na Čínu a Ruskou federaci, Moldavsko s působením na Podněstří, Zakavkazsko neboli Jižní Kavkaz, respektive Gruzie s působením na Jižní Osetii a Abcházii, Ukrajina s působením na oblast Donbasu atd.

Rozšiřování sféry vlivu a angažovanost Američanů ve světě může také souviset se zajištěním alternativních a trvalých prostorů pro část amerického národa, což je spjato s podporou nelegální migrace se záměrem vyprázdnit některé prostory (jedná se např. o část Blízkého východu a vybraná území v Africe, kde by se Američané chtěli trvale uchytit a mít vlastní správu).

Rusko na rozdíl od USA neusiluje o prvenství ve světě ani nepředstavuje „konvenční hrozbu“*, neboť neusiluje o vojenskou konfrontaci se zeměmi NATO (jednalo by se o velmi neuvážený a krátkozraký záměr, přičemž Rusové provádějí dlouhodobou a promyšlenou politiku). Opačné názory západních zemí nevycházejí z faktů ani z odborných závěrů zpravodajských služeb (nepočítaje v to účelově vykonstruované závěry), ale pouze a jen z propagandistické snahy ovlivnit veřejné mínění a mínění politiků ve prospěch amerických cílů. Ruská federace požaduje rovnocenné postavení s USA a nehodlá tolerovat přisuzovanou podřízenou roli v nově budovaném světovém řádu, jež je z výše uvedených faktorů diktován Spojenými státy.

Představitelé RF budou i nadále podporovat a udržovat svůj vliv na východní Ukrajině, v Podněstří, v Jižní Osetii a Abcházii, jelikož za této situace nemohou země jako Ukrajina, Moldavsko a Gruzie vstoupit do NATO, neboť by se samotná Aliance poprvé ve své historii vystavila konfrontaci vzhledem k problematické celistvosti území svých členských zemí a dilematu o naplnění údajné kolektivní obrany, která však ve skutečnosti není v Severoatlantické smlouvě nijak zakotvena (viz produkt 11002 „Členství v NATO neposkytuje bezpečnostní záruky).
bnovení rovnováhy sil mezi oběma světovými rivaly. Pokud nebudou usilovat o nápravu stavu, je konfrontace obou mocností, a to především přes podřízené
Evropské země (každá sama za sebe), potažmo EU s vládami členských zemí mají ve svých rukou osud Evropy, o kterém by měly rozhodovat samy bez cizího vměšování. Mohou významně přispět k o evropské státy (na straně USA), nevyhnutelná. Přítěží je však to, že evropské země zahájily destabilizaci Evropy legalizováním nelegální migrace, jež je uměle podporovanou záležitostí a slouží jako prostředek k urychlení geopolitických změn a k využití levné kriminální a militantní síly. Prostřednictvím nelegálních migrantů, především pak migračních kvót a kriminálních činů či lokálních konfliktů (extremismus a interetnické napětí) budou pokračovat snahy o sjednocení Evropy pod jedno vedení s cílem vytvořit nikoli společné, nýbrž nadnárodní síly poplatné americkým cílům v Evropě, a dokonce i v prostorech mimo Evropu.
Politici, kteří veřejně vykládají o nutnosti zastavit či značně snížit nelegální migraci a přitom nemají odvahu volat po ukončení soupeření mezi USA a RF na Blízkém východě, požadovat změny v situaci destabilizované Libye a prosazovat uskutečňování existující politiky v potírání nelegální migrace, nechtějí vlastně vůbec bojovat proti nelegální migraci, ale jen tak si povídat a přetvařovat se pro udržování politických bodů. Politici ve skutečnosti neřeší zastavení či snižení nelegální migrace, ale zabývají se integrací migrantů do společnosti evropských zemí, což je neprozíravá a destruktivní politika.

Členství v NATO a EU se stává nebezpečným spolupachatelstvím v porušování mezinárodního práva (bombardování Srbska, agrese a okupace Iráku, odtržení Kosova atd.) a vede k narušování národní bezpečnosti jednotlivých členských zemí legalizací nelegální migrace a vnucováním nelegálních migrantů (porušování článku 4 Smlouvy o Evropské unii). NATO i EU se opakovaně provinily (pochopitelně skrze své členské země), ale uvažujeme-li o nich jako o organizacích, tak nelze jednat a setrvávat v organizacích, jež představují „bezpečnostní hrozbu“* i „bezpečnostní riziko“*. Navíc každý trestný čin spáchaný nelegálním migrantem je trestným činem navíc a jedná se o prohřešek vlád, které zanedbaly (často i úmyslně) implementaci existující bezpečnostní politiky v potírání nelegální migrace (viz produkt 22005 „Zásady potírání nelegální migrace). Proč tedy čeští a jiní politici přes to všechno naopak ustavičně zdůrazňují a volají po ještě pevnější integraci v rámci Evropské unie a po ještě větších závazcích směrem k Alianci? Výsledkem bude dlouhodobé poškození státní suverenity a národní bezpečnosti.

Podporovaným politickým převratem na Ukrajině (viz odkazy na produkty výše) byl zažehnut pomyslný plamínek pro konfrontaci s Ruskem, k níž jsou připravovány a přednostně vybízeny evropské země (což souvisí také s výzvami ke zvyšování vojenských rozpočtů). Převratem na Ukrajině dosáhly Spojené státy jen částečného vítězství. Avšak z vojenského hlediska je úkol buď splněn, anebo nesplněn. Američanům byl upřen Krym, kde by již nyní působily americké lodě a znesnadňovaly by činnost ruského námořnictva (takto brázdí Černé moře nejseverněji převážně u rumunských břehů). Taktéž nebyla zachována celistvost Ukrajiny, což tvoří nepřekonatelnou překážku pro vstup země do NATO. Ekonomická situace na Ukrajině se navíc neustále zhoršuje, čímž se ze země vytváří stále těžší břemeno pro Západ. Spojené státy tedy úkol nesplnily, naproti tomu společně se zeměmi EU zapálily plamínek či doutnák k výbušnině, a to na úkor Evropy. Bizarní přitom je, že mnozí politici evropských zemí do plamínku pateticky foukají a vyvolávají hesla o demokratických hodnotách a ruské propagandě.

Důležitá poznámka: Prezident pojených států a americká zahraniční politika představují dvě odlišné věci. Prezident USA je pouhým vykonavatelem americké zahraniční politiky ve veřejné funkci, přičemž skuteční tvůrci a hybatelé amerického strategického plánu stojí vždy v pozadí. Prezident Trump nyní sám začíná chápat své politické mantinely se všemi jeho povinnosti a odpovědností za pokračování v naplňování amerického plánu. Nedostatky a časový skluz v dosahování naplánovaných cílů se projevují ve výrocích Donalda Trumpa, jež jsou pochopitelně spojeny i s jeho povahou.




1 Text v původním anglickém znění: „Any successful strategy to ensure the safety of the American people and advance our national security interests must begin with an undeniable truth—America must lead. Strong and sustained American leadership is essential to a rules-based international order that promotes global security and prosperity as well as the dignity and human rights of all peoples. The question is never whether America should lead, but how we lead.“

2 Text v původním anglickém znění: „Newly Independent States (NIS):The United States is pursuing a wide range of security objectives in the NIS. We seek to bring Russia, Ukraine and the other NIS into a new, cooperative European security order, which includes strengthening their participation in NATO Partnership for Peace activities and building effective NATO-Russia and NATO-Ukraine partnerships“

* Definice termínů jsou objasněny v produktu „ZPRAVODAJSKÝ VÝKLADOVÝ SLOVNÍK - sjednocená verze“.
Zpravodajský produkt 11054
Souhrnné hodnocení a předpověď
© 2017 Agentura EXANPRO

Inlinové kontrakty Uberu

$
0
0




Tribun
4.10.2017

Četl jsem kdysi jednu sci-fi povídku, ve které třetí či čtvrtou světovou válku vyhrála česká armáda. Tehdy totiž byly zbraně natolik sofistikované, že zabíjeli pouze vojáky a ne civilisty. A česká armáda přišla na to, jak toho využít: pokud na českého vojáka letěla kulka, armáda ho prostě propustila. V tu ránu z něj byl civilista a kulka ho nezasáhla. Hned poté jej opět přijala a voják bojoval dál. Vteřinu voják, vteřinu civilista, střídalo se to rychle podle potřeby. A pokud mne paměť neklame, tak ten tento mechanismus měl název inline kontrakt.


Tohle bylo sci-fi, ale firmy jako v poslední době tolik skloňovaný Uber, fungují na velice podobném principu, jen v opačném gardu: zaměstnance přijmou, jen když pro něj mají práci, a pak ho hned propustí. Prostě neplnohodnotné úvazky a externalizace nákladů dotažené do dokonalosti. Zaměstnanci – de facto i de iure ovšem subkontraktoři – si na své náklady pořizují vše vlastní, nesou většinu komerčního rizika, a firma jim zaplatí jen tehdy, pokud má jistotu, že na nich vydělá.

Aby to vypadalo dobře a lákavě – i když spoustě lidí takový mechanismus přijde sexy i bez toho – říká se tomu sdílená ekonomika, což je ovšem zavádějící, protože ve skutečnosti se o inovaci kapitalistického vykořisťování. Tam, kde dochází k těžbě renty – a to v případě Uberu jednoznačně dochází, navíc je to primární smysl jeho existence – nemůže být o nějakém sdílení řeč. Podstatou sdílení je totiž eliminace kapitalistického obchodního modelu, nikoliv jeho intenzifikace, jako v tomu právě v případě Uberu.

Ekonomika i společnost se mění, ale problémy, které tyto změny přinášejí, platformy typu Uber neřeší, jen je transformují na nové, na které společnost pro jejich novost není citlivá a jako problémy je nevnímá. V aktuálním sporu mezi taxikáři a uberáři tak nejde o spor mezi těmi, kteří problémy vytváří a těmi, kteří je řeší, ale o boj o dominanci mezi problémem starým a novým.

Jako společnost nás pak čeká – a to nevyhnutelně, volbu máme pouze v tom, jak brzy se tomu začneme věnovat – odpověď na otázku, jestli princip inlinových kontraktů přijmeme, nebo odmítneme. A pokud ho přijmeme, tak zda se všemi negativními dopady prekarizace*, která se na něj váže, nebo se pokusíme je vyřešit další inovací, například nějakou variantou nepodmíněného základního příjmu.


 - - -


* prekarizace od právnické kategorie smlouvy zvané prekarium - (z lat.) t.j. práv. smlouva, kterou se přenechává věc k užívání do libovolného odvolání; českým slovem výpros či výprosa

Zběsilí rusofobové

$
0
0
Petar Volgin
4.10.2017 blog autora

V Bulharsku jsou v něčem o kus dále. Minimálně v tom, že volby už tam byly, parlamentní i prezidentské. Jeden z posledních fejetonů bulharského publicisty Petara Volgina upomíná na debakl rusofobie coby politické myšlenky: „Být individuálním rusofobem je výnosné. Ale jestliže tuto strategii použijete v politice, čeká vás krach. Dobře jsme viděli, co se stalo se stranami snobské pravice, když srdnatě rozevlály prapor rusofobie v posledních volbách. Změnily se v nic. Nenávratně.“


Existuje skupina občanů a občanek, kterou jednou provždy posedl rusofobní běs. Stačí v jejich přítomnosti vyslovit slova jako Rusko, nebo cokoli ruského, aby ztratili lidskou podobu a změnili se v prasata ze známého biblického příběhu. Zmíněné občanky a občané pak začínají vydávat neartikulované zvuky, škubat údy a pěna stékající z koutků jejích úst by naplnila průměrně velký bazén. Reakce nervového systému těchto exemplářů dochází vrcholu, když naši zem navštíví nějaký Rus. A je úplně jedno o jakého Rusa jde – politika, státníka, sportovce, herce, zpěváka, vědce nebo turistu. Reakce posedlých ruosfobů je vždy stejná – vzpínají ruce k nebesům, poulí oči a vřeští, že Bulharsko bude každým momentem okupováno, halekají, jak se všichni staneme obětí proradných Moskalů, a jak ruští turisté a herci, ve skutečnosti nejsou žádnými turisty a herci, ale elitní SPECNAZ, který se chystá anektovat černomořské pobřeží, národní divadlo a operu! Faktem je, že někteří do nebes volající zběsilci upřímně věří hloupostem, které hlásají. Ale u jiných, kterých je jistě více, je podobné chování prostě byznys.

Rusofobie je velice lukrativní podnikání. Praxe ukázala, že stačí dát zřetelně najevo, že jste rusofob, zavřískat několik prokletí na adresu Kremlu a Putina a granty potečou do vašich široce otevřené úst. Je to výborný způsob, jak si vydělat pěkné peníze, aniž do toho vložíte špetku umu, či úsilí. Grantoví analytici, kteří na nás každý den vyskakují z televize a rádia, skvěle zvládli tento byznys. Nadchnuti jejich úspěchem, se jiní rozhodli, že naočkují rusofobní běs do politických projektů, což jim zajistí nepostradatelnost ve veřejném životě. Ale to je jeden velký omyl. Být individuálním rusofobem je výnosné. V časech sektářských schůzí bezpočetných Center pro strategii nebo Liberálních domů jiní šílení rusofobové tleskali prapodivnostem tohoto typu. Ale jestliže tuto strategii použijete v politice, čeká vás krach. Dobře jsme viděli, co se stalo se stranami „snobské pravice“, když srdnatě rozevlály prapor rusofobie v posledních volbách. Změnily se v nic. Nenávratně. Ve stejné nic, kde jim společnost dělá náš minulý prezident, dříve hlavní rusofob v zemi, který se ani neopovážil obhájit svoji funkci, aby nedostal nafackováno od voličů přídělem 3-4 % hlasů.

Profesionální fuckeři Ruska nepochopili, že náš volič, ačkoli má mnoho chyb, přece jenom chápe, co je normální, a co šílené. A tak nehlasuje pro šílené politiky. Je úplně jedno, zda jsou tito politici šílení autenticky, nebo to jen hezky hrají, aby si zasloužili peníze ze zahraničních fondů. Rozsudek voliče je vždy stejný – kdo staví strategii na nenávisti k Rusku, bude věčně mrznout před budovou parlamentu. Samozřejmě vždy můžou pomalovat nějakou sochu nebo zvednout nad hlavu pitomý transparent, ale to je dost slabá útěcha. Takovíto zkrachovalí politici riskují existenci, když je donátoři odsoudí jako neperspektivní a přeorientují své city, promiňte granty, jinam. To dá rozum, proč by plýtvati prostředky na zkrachovalé projekty a jejich autory? Bojím se ale, že i když jsou si vědomi těchto rizik, rusofobové v politice už nemůžou zastavit. Oni se doopravdy podobají prasatům z biblického příběhu. Je dobré si připomenout osud těchto zvířat podle svatého Lukáše: "Na blízkém kopci se právě páslo veliké stádo prasat, a tak ho démoni prosili, aby jim dovolil vejít do nich. Jakmile jim to dovolil, vyšli z toho člověka a vešli do prasat. Stádo se pak vrhlo ze srázu do jezera a utonulo." Ano, ano, smutný je osud zběsilých lidí, rusofobů, i různých jiných.

Přeložil: Michail Stavrev

Petar Volgin (*1969) je spisovatel a novinář, vedoucí publicistického pořadu 12+3 na prvním programu Bulharského národního rozhlasu (BNR) - Horizont. Od roku 2009 byl zakladatelem a vedoucím publicistické relace Dekonstrukce, která byla v říjnu 2015 zakázána na základě nařízení Rady elektronických médií Bulharska. Na podporu pořadu i autora se pořádaly demonstrace a podepisovaly petice. Volgin je častým terčem kritiky masových médií, politiků i veřejných intelektuálů, přesto odmítá odejít ze státního rozhlasu do soukromého sektoru. Bulharský národní rozhlas, který se svého redaktora zastal, se dostal mimo jiné do ostrého sporu s agenturou Muzikator - monopolním správcem hudebních autorských práv (bulharská OSA), který se pokouší zakázat státnímu rozhlasu vysílat hudbu.

ÚVAHA PŘED VOLBAMI 2017

$
0
0
Rajko Doleček
4.10.2017


Před nadcházejícími volbami nám do redakce poslal svoji úvahu pan profesor Rajko Doleček, 92letý nestor české endokrinologie a známý popularizátor zdravého životního stylu, člověk, který i ve svém pokročilém věku zaujímá pevné občanské postoje:



Žijeme v zemi, která je na tom ekonomicky celkem docela dobře, prakticky nikdo nehladoví, na ulicích se nestřílí, penze i platy se včas vyplácejí, lidé cestují do zahraničí. Ale mohlo by být ještě lépe. Dovoluji si uvést svou úvahu před letošními volbami, jako úvahu pravoslavného věřícího levicového a vždy
bezpartijního intelektuála.

Naše kupní síla je podstatně nižší než u obyvatel sousedního Německa (viníka za druhou světovou válku), Rakouska, některých zemí Evropské Unie (EU). Řada lidí si uvědomuje, že za starého„předlistopadového režimu“ nebylo vše zcela špatně řešeno. Náš státní dluh se od konce 20.století nápadně zvýšil (do té doby byl zanedbatelný). I do té doby byla korupce, ale nesrovnatelně menší než dnes. Vzniklo téměř dokonalé zdravotnictví, asi jedno z nejlepších na světě, bezplatné školství. Stavělo se více cenově přijatelných bytů. Žili jsme v míru, i když ten mír mezi tzv.kapitalistickým a socialistickým světem byl nejednou na vážkách. Byla zajištěna práce více méně pro každého, byly větší „sociální jistoty“. Ale bylo PODSTATNĚ méně svobody, z politických důvodů nemohli lidé studovat co by chtěli nebo vůbec nemohli studovat na „vyšších“ školách. Řada lidí byla odsouzena, když nesouhlasila a dávala to najevo s režimem. Byly i popravy. Byli zastřeleni i lidé, kteří prchali přes hranice. Existovaly minimální možnosti cestování na Západ. Tisk i informace povšechně byly pod přísnou stranickou kontrolou.

Za starého režimu jsme byli prakticky satelitem SSSR, ale i dnes máme do jisté míry také sníženou suverenitu pro své členství v organizaci NATO, v rámci které se účastníme i zcela protiprávních až kriminálních akcí proti suverénním státům, i když v nich zatím naštěstí vůbec neničíme a nezabíjíme. Špatné ale je, že tyto akce jako členové NATO nevetujeme, i když bychom to teoreticky mohli.

Zářným příkladem je teroristická NATO agrese proti Jugoslávii, bez povolení Radou bezpečnosti OSN, těsně po našem vstupu do NATO (1999), na základě prokázaných výmyslů a dezinformací. Škody, vzniklé Jugoslávii, včetně obrovských škod na infrastruktuře země, na jejím CIVILNÍM obyvatelstvu i průmyslu během jejího ničení, byly podle mezinárodních odhadů na úrovni téměř 100 (!) miliard amerických dolarů a přes 10 000 mrtvých a zraněných přímo následkem 78 dnů i nocí bombardování. Budou to někdy členové NATO agrese a jejich organizace nějak kompenzovat ? Asi sotva.

Proč jsme se nepokusili vetovat zcela protiprávní NATO agresi proti Jugoslávii, Iráku, Libyi, Sýrii, se statisíci mrtvých i zmrzačených, s obrovským ničením a obrovským růstem nenávisti, například mezi sunnity a šíity v Iráku i Sýrii? Uvědomují si skuteční šéfové NATO, že zničení Libye jako státu, umožnilo do značné míry i „invazi“ afrických uprchlíků do Evropy, které trosky kdysi prosperujícího a úspěšného státu Libye už nemohly zadržet. Zdalipak někdo kritizoval NATO, že jeho akce prakticky zcela zničily diplomatickou „chloubu“ zvanou Helsinská dohoda (1975) o nevměšování do vnitřních záležitostí suverénních států?

Akcentuje se rozsah nemalé pomoci, kterou nám poskytuje Evropská Unie (EU), ale významně méně se mluví o rozsahu prostř19edků, které od nás putují v rámci odlivu kapitálu opačným směrem, v rámci platby za práci nyní již cizím, námi již dříve, někdy i nevhodně prodaných, majetků, včetně průmyslu i bank. Není nějak ohrožena i existence našeho „národního“ státu, pod diktátem bruselské elity a jejich plánů centralizace a i jistého „odnárodnění státu“?

Nejsou zprávy šířené našimi medii (televize, rozhlas, část tisku) poněkud „zglajchšaltované“? Jak je možné, že téměř většina toho, co udělá náš prezident Miloš Zeman, je doprovázena až téměř nenávistnou kritikou. A také veliká většina toho, co se týká Ruska, je téměř jednoznačně nepřátelsky kritická. Jako by naše media, někteří naši i zahraniční státníci, zcela ZAPOMNĚLI na krásné latinské rčení, které by i dnes mělo (muselo !) platit, pokud chceme mít SKUTEČNOU demokracii: AUDIATUR ET ALTERA PARS! (Ať je slyšena i druhá strana !).

Bude někdy někdo souzen za snad BILIÓNOVÉ ztráty „našeho národního majetku“ v rámci, dalo by se říci „loupežné privatizace“ devadesátých let 20.století, kdy se jaksi „zrodily“ i dnešní miliardové majetky.
Během nastávajících voleb by si to všechno měl volič uvědomit a podle toho volit.

Prof.Dr.Rajko Doleček,DrSc.
profrajkodol@seznam.cz

Lavrov obvinil USA ze „smrtelně nebezpečných provokací" v Sýrii!

$
0
0
4.10. 2017   První zprávy
USA organizují v Sýrii proti ruských vojákům smrtelně nebezpečné provokace, řekl v rozhovoru pro noviny „Al Sharq Al Awsat“ ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.V Moskvě panuje znepokojení nad politikou „taktiky polovičatých opatření“, přijaté Washingtonem a jeho spojenců v Sýrii.„Budeme-li aplikovat „dvojí metr“ a dělit teroristy na „špatné“ a „ne tak špatné“ jako v koalici z politických důvodů, zapomínat na potřebu sankcí Rady bezpečnosti OSN na jejich činnost, pak je o účinnosti boje proti terorismu obtížné hovořit. „Islámský stát“ se rozsypal právě pod údery ruského letectva a náporem syrské armády,“ řekl.

Lavrov zdůraznil, že ruská strana má mnoho otázek na síly pod vedením USA v Sýrii.

„Tu jsou zdánlivě náhodně zasaženy syrské ozbrojené síly, po čemž isilovci přecházejí do protiútoku, tu se „propustí“ další teroristé na strategická místa, kde byla obnovena legitimní moc oficiálního Damašku, a tu se proti naším vojákům vyvolá smrtící provokace. A připomínám mnohočetné „náhodné“ údery na civilní objekty, které vedly ke smrti stovek civilistů," uvedl.

Rusko: Čekáme od USA vysvětlení, s kým bojuje americká armáda v Sýrii!

Ministr poznamenal, že z pohledu mezinárodního práva je koalice vedená Spojenými státy v Sýrii nezákonná.

„Nebudu zacházet do podrobností, ale musíme začít s tím, že koalice, pokud jde o Syřany a mezinárodní právo – jsou v Sýrii vetřelci a syrská vláda projevuje trpělivost, pokud jsou kroky koalice zaměřeny na boj proti terorismu na jejím území," konstatoval.

Podle ministra je účast ruského letectva do boje proti terorismu IS zaměřena nejen na zajištění národní bezpečnosti Ruska, ale také k posílení globální a regionální stability.

„Jednou silou k vymýcení terorismu na Středním východě a v severní Africe nedojde. O tom jsme hluboce přesvědčeni. Výhodu naší politiky je to, že není zaměřena na kořistnické zájmy a nemá „dvojité dno“, řekl.

Lavrov ujistil, že Rusko bude i nadále prohlubovat úsilí o mírové, politické a diplomatické řešení četných krizí a konfliktů na Středním východě a v severní Africe. „Zveme k upřimné spolupráci všechny, kteří jsou k tomu připraveni," dodal.

Bezvízový styk s EU? Ukrajinci znovu jezdí ve velkém do Ruska

$
0
0
Napsal/přeložil: mbi
4.10. 2017  Eurasia24
Bez ohledu na napjaté vztahy mezi Ruskem a Ukrajinou začali Ukrajinci v poslední době více navštěvovat právě Rusko. Během prvního pololetí letošního roku vyjelo do Ruska o 56,1 % ukrajinských krajanů více než za stejné období roku loňského. Celkem to představuje 2,67 milionu osob. Pokud bude dosavadní trend pokračovat, pak za celý rok navštíví Rusko víc než 5 milionů Ukrajinců.

Pro srovnání: v roce 2013, tedy ještě před vypuknutím současného konfliktu, překročilo hranice směrem do Ruska 6,2 milionu obyvatel Ukrajiny. Cílem těchto návštěv přitom nejsou pouze výdělky nebo návštěvy příbuzných. Do Ruska se z Ukrajiny stále častěji jezdí za studiem, na koncerty a dokonce i na výlety.

„Nic zvláštního“


Část pasažérů přepravních společností představují zaměstnanci velkých firem. „Velké světové společnosti rozvíjejí svoji činnost v celém postsovětském prostoru bez ohledu na jakékoli vnější okolnosti a sdružují své úřadovny i hlavní zastoupení – umístěna jsou přitom zejména v Rusku. A sem pak jezdí například na pracovní porady i Ukrajinci zaměstnaní v těchto společnostech,“ uvedla expertka z oblasti lidských zdrojů Tatiana Paškina.

Například v současné době hledá německý farmaceutický gigant Bauer manažery pro práci s klienty v oblastech Bílá Cerkev, Kyjev a Oděsa. V nabídce volných míst je uvedeno, že hlavní kancelář společnosti je umístěna v Moskvě a mezi požadavky na uchazeče patří také „připravenost a ochota ke služebním cestám“.

Prázdná hesla nenahradí investice

Politolog Andrej Zolotarev je přesvědčen, že počet Ukrajinců pravidelně navštěvujících Rusko se časem vrátí k číslům z let 2012 až 2013. „Vlastenecká hesla, slogany a PR nemohou nahradit ani investice, ani technologie. A kanceláře velkých společností přivádějí do Ruska celé zástupy Ukrajinců. Stačí se podívat, jak jsou zaplněny vlaky mezi Moskvou a Kyjevem. Je pravdou, že během zostření situace na Donbasu se někteří Ukrajinci obávali jezdit do Ruska. Hlavní slovo ale mají zákony ekonomiky – vždyť jíst chtějí všichni. Ukrajinci hledají, kde by si mohli vydělat, a tak jezdí jak do Evropy, tak do Ruska,“ říká Zolotarev.

V Moskvě mají svá zastoupení takové firmy jako Google, Nike nebo Adidas. Jeden ze zaměstnanců společnosti Adidas uvedl, že po uzavření kanceláře firmy v Kyjevě jsou její ukrajinští zaměstnanci nuceni každý měsíc letět do Moskvy na pracovní porady. „Nejde o nic zvláštního, je to naše práce. Přijedeme, odpracujeme si vše potřebné v kanceláři a odjedeme zpátky do Kyjeva,“ uvedl zaměstnanec Adidasu.

A kdo všechno jezdí z Ukrajiny do Ruska za prací a výdělkem? Podle Paškinové jsou to prakticky všechny profese: piloti, stavbaři, architekti, stavbyvedoucí, ošetřovatelky, uklízečky, pomocnice v domácnosti, řidiči atd. „Volných míst je pro ně mnoho, i když v porovnání s rokem 2014 přece jenom méně. Do Ruska jezdí za výdělkem hlavně obyvatelé těch oblastí Ukrajiny, kde jsou nízké platy,“ říká Paškina.

Podle nabídek volných míst, zveřejněných na ukrajinských webech, je stavebním dělníkům nabízen plat od 15 do 30 tisíc hřiven, ošetřovatelkám pak 20 až 25 tisíc hřiven, což je dvakrát až dvaapůlkrát víc, než by si za stejnou práci vydělali na Ukrajině.

Vysledovat lze ještě jednu tendenci: návštěvy v Rusku za účelem absolvování různých seminářů a profesních kursů. „Pokud z Francie nebo z Rakouska přijede specialista na kosmetiku a pořádá školení pro kolegy z firmy, pak si samozřejmě pro jeho konání vybere Moskvu nebo Petrohrad. A tam se za ním potom stáhnou odborníci ze zemí Společenství nezávislých států. Pro nás je to výhodné – do Moskvy tak přijede více lidí z různých zemí,“ říká jeden z organizátorů takových seminářů Oleg Belokoň.

Za Lepsem a do Petrohradu

Čím dál víc Ukrajinců jezdí do Ruska i za zábavou. Svědčí o tom mimo jiné poznatky cestovní kanceláře Silver Tour. „Teď na podzim je zájem turistů menší, ale v létě byla značná poptávka po autokarových zájezdech do Petrohradu. Pro turisty jsou velmi zajímavé petrohradské bílé noci, prohlídka Chrámu svatého Izáka, Petropavlovské pevnosti, Ermitáže nebo možnost navštívit Petrodvorce. Politikou se turisté nezabývají, nehovoří o ní a neslyšeli jsme, že by během ukrajinských turistických zájezdů vznikly nějaké konflikty. Vše probíhá v naprostém klidu, naši návštěvníci se zajímají hlavně o architekturu, kulturu a historii.“

Obdobné zkušenosti mají také v cestovní kanceláři Expresija-SV, která organizuje zájezdy do Petrohradu a Moskvy.

Zvláštním případem jsou koncerty. Ukrajinci pořádají „extra“ zájezdy buď na vystoupení světově proslulých interpretů, kteří do Kyjeva nejezdí, nebo na vystoupení umělců ruských, jejichž turné či vystoupení byla ukrajinskou stranou z programu běžných zájezdů vyřazena. „Tak tomu bylo například se Zemfirou a její skupinou. Na Lepsova vystoupení Ukrajinci jezdili ještě i ‚oficiálně',“ řekl organizátor těchto specializovaných zájezdů Alexej.

Poznámka překladatele: Zemfira Ramazanova je populární ruská zpěvačka a skladatelka, přívrženkyně Vladimira Putina, která se Ruska dovedla nejednou tvrdě zastat i během zahraničních turné. Ukázka její tvorby a interpretace např. zde : https://www.youtube.com/watch?v=xpJ_fYyAeYk
Grigorij Leps – známý a populární ruský zpěvák. Poslechnout si ho můžete třeba zde : https://www.youtube.com/watch?v=jfe1K1rrtiU  

Lithium - vláda schválila krádež století Hlubinná těžba „strategickým investorem“ schválena!

$
0
0
Oldřich Lukáš
4.10. 2017  Zvědavec
Tak jsem se dnes, 2.10.2017, ve zprávách ČT dozvěděl, že o těžbě lithia v Krušných Horách je de facto rozhodnuto. Vlastizrádci si tak nejspíš podepsali „rýžovné“ na 21 let. Vzdor oficiální odpovědi premiéra na dopis - viz článek níže (zejména poslední věta). Podrobnosti - viz "Číst dál ..."

Ačkoliv se v posledních měsících proti těžbě lithia zahraničním investorem zvednul obrovský odpor veřejnosti požadující okamžité zastavení průzkumných vrtů s tím, že o dalším má rozhodnout celonárodní referendum, přesto došlo k podepsání memoranda o "porozumění" mezi Europien Metals Holding Limited (australská firma vlastněná údajně z větší části americkým kapitálem) a Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR. Ministr podepsání memoranda veřejně potvrdil.

V něm firma sice slibuje ústy Keith Coughlana - šéfa správní rady, že zpracování bude provedeno na našem území (nositelem bude nejspíš dceřinná společnost Geomet), kterýmžto pádem dostane práci 5,5 tisíce pracovníků, což ovšem nevypovídá vůbec nic o tom, co z toho budou mít dělníci sami. Kdo bude garantovat, že se těžba a zpracování nestanou jen modifikací "montoven", kde Češi v roli otroků dřou za minimální mzdu, zatímco veškerý zisk plyne do soukromých zahraničních rukou?.

Pominu-li, že ČT odhaduje množství a hodnotu zásob lithia na úrovni poloviny na internetu dostupných údajů, že se vůbec nezmiňuje o desítkách dalších vzácných kovů v podzemí ukrytých (od stříbra přes tantal, rubidium, cesium a další až po uran), které těžaři na skládku rozhodně vyhazovat nebudou, zcela se zapomněla zeptat pana ministra na dopady na životní prostředí (doprava, prašnost, spodní vody, hlušina, estetika krajiny atd.) a náklady s tím spojenými.

A hlavně – nepadlo ani jediné slůvko o tom nejzásadnějším: kdo dal zkorumpovaným vlastizrádcům právo cokoliv podepisovat, když národ je téměř jednomyslně proti, navíc jen tři týdny před volbami? Kdo těm politickým šmejdům dal mandát odevzdat 3,2 tisíce miliard korun (jen v lithiu, o dalších kovech nemluvě) výsostného majetku občanů do rukou celosvětově proslulých tunelářů, kteří vydrancovali ve světě, čeho se dotkli? Země, kde podobní "strategičtí investoři" působili, jen výrazně zchudly, přišly o nenahraditelné suroviny a získaly jen zničené životní prostředí. Jak to, že veřejnost se o všem dozvěděla, až když před pár měsíci uniklo pár informací z Báňského úřadu? Proč vláda vše do poslední chvíle úzkostlivě tajila?

Za velmi výmluvnou považuji reakci parlamentních stran: ČSSD samozřejmě souhlasí, neboť to spunktovala a podepsala (Jiří Havlíček, ministr průmyslu a obchodu)! ANO a komunisté jsou zásadně proti s tím, že toto bohatství stejně jako těžba musí zůstat v rukou státu a pod jeho přímou kontrolou, aby maximum výnosů zůstalo u nás. Naproti tomu Bělobrádek (KDU-ČSL) sdělil, že není důležité, kdo je vlastníkem, Skopeček (ODS) se soukromých vlastníků nebojí, Kalouskovi (TOP 09) zásadně nevadí, bude-li to těžit privátní firma. Přitom těžař se stává majitelem vytěženého kovu! Na to si vzpomeňme, až půjdeme k volbám!

Zástupci těžařů tvrdí, že projekt přinese státu za 21 let 700 mld korun. Počítám-li dobře, dělá to 0,5 mil Kč na měsíc a jednoho pracovníka. Tedy cca čtvrtinu toho, co z jednoho zaměstnance mají dle dostupných údajů běžné hypermarkety, které ovšem státu odvádějí ještě méně. Jaký zisk těžařská a zpracovatelská firma očekává? Skeptické odhady dle dostupných údajů hovoří o pětinásobku toho, co získá stát, optimistické nejméně o desetinásobku. Proč by tomu nemohlo být naopak? Připomínám, že ve hře je hodnota (jen v lithiu) 3,2 bilionu Kč, která by nám umožnila hned dvakrát zaplatit celý státní dluh nebo osm let plně hradit veškeré důchody.

Proč nepočkáme, dokud nebudou vyvinuty technologie mnohem efektivnější a šetrnější, než magnetické loužení? Proč toto bohatství raději nenecháme našim dětem? Cena lithia by mezi tím mnohonásobně vzrostla. Proč těžbu nerežíruje a nerealizuje stát? Nejzásadnější otázka ze všech však zní: jaká korupce se za tímto megatunelem skrývá? Odpovědět si musí každý sám. A politikům to naúčtovat u volebních uren!


Článek vyšel ma lide.lidem.net.

Sobotka - odpověď na dotazy ke kauze Lithium

$
0
0
Napsal  Oldřich Lukáš
4.10. 2017 lidé lidem
Tak jsme se přeci jen dočkali. Odpověď pana Sobotky na dopis Ing. Lukáše ve věci těžby lithia v Krušných Horách zpracovaná poradcem premiéra panem Špidlou konečně dorazila. Jsou v ní informace, které již známe, ale odpovědí na klíčové otázky se v dopise jaksi nemůžeme dohledat. Ale posuďte sami:
Odpovědi jsou staršího data... Jen pro připomenutí.....
Klíčové otázky zněly:
nakolik je výše uvedená informace pravdivá
pokud ano, kdy se tak stalo a za jakých podmínek
kdo to schválil a na základě jakého mandátu (prošlo to parlamentem?)
proč stát toto jedinečné bohatství netěží sám, když by tak mohl splatit celý svůj obrovský dluh (dokonce dvakrát) a zásadně zlepšit kvalitu života všech občanů
jelikož lid této země s realizací největšího ekonomického tunelu v naší historii zásadně nesouhlasí, žádám Vás o neprodlené vypsání celonárodního referenda o dalším osudu uvedených ložisek lithia (ideálně v rámci blížících se voleb)
co je obsahem příslušné smlouvy, pokud existuje, a kdo ji podepsal (dejte ji k dispozici veřejnosti)

A tady je plné znění odpovědi pana premiéra.


Důvěra lidí v prezidenta Zemana vzrostla k nadpoloviční většině

$
0
0
4.10.2017   PL
Důvěra v prezidenta se v září po předchozím růstu opět mírně zvýšila, a z velké části tak smazala svou květnovou ztrátu. Nyní hlavě státu důvěřuje 51 procent lidí. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Podle něj si od června mírně polepšila i vláda, naopak sněmovna a zejména senát ztratily. Tradičně nejvíce občanů nadále důvěřuje starostům a obecním zastupitelstvům.

Miloši Zemanovi v září důvěřovalo o tři procentní body více lidí než v červnu a o deset bodů více než v květnu, kdy důvěra v něj klesla meziměsíčně z 55 procent na 41 procent. Tento propad důvěry v prezidenta souvisel s tehdejší vládní krizí a událostmi, které ji doprovázely.

„V porovnání s květnem mírný pozitivní posun můžeme vidět i u vlády, i když v tomto případě úroveň důvěry a nedůvěry zůstává stále výrazně horší, než byla před květnovým propadem vyvolaným zmiňovanou vládní krizí,“ uvedli autoři průzkumu. V září kabinetu důvěřovalo 28 procent lidí, to je o dva procentní body více než v červnu.

Kromě toho důvěra v senát klesla od června o pět procentních bodů na 25 procent a sněmovna si pohoršila o dva body na 21 procent. Změny u ostatních ústavních institucí nepřekročily rámec statistické chyby. Starostové a obecní zastupitelstva se nadále těší důvěře tří pětin dotázaných a hejtmanům a krajským zastupitelstvům věří dvě pětiny občanů.

V porovnání s loňským zářím je podle CVVM ale důvěra ve vládu, Poslaneckou sněmovnu, prezidenta i senát výrazně nižší, mírné meziroční zhoršení zaznamenala i obecní zastupitelstva. Naopak lépe než před rokem jsou nyní vnímáni krajští hejtmani, kterým tehdy zvolna končilo funkční období.

S politickou situací bylo letos v září podle CVVM spokojeno 13 procent lidí. Proti květnu s nejhorším výsledkem od konce roku 2013, kdy se po předčasných volbách do sněmovny teprve formoval nynější kabinet, je to nárůst o tři procentní body. Podíl lidí, kteří nejsou s politickou situací spokojeni, klesl od té doby o 12 bodů na 55 procent.

Vidlemi to začíná, „humanitárním“ bombardováním končí

$
0
0
Jaromír Petřík
4. 10. 2017       JaromirPetrik
Skupina blogerů a diskutujících prožívá doslova extázi, jak nějaký rozzuřený občan zaútočil v Radkovicích u Hrotovic na Třebíčsku na komunistické auto, které tam přijelo agitovat za KSČM (ZDE). Citujme raději ze samotného článku a z příspěvků: „Já nejsem příznivec násilí, ale v tomto případě si komunisté nezaslouží žádný soucit.“ 

Nemohu si pomoci, ale už v této větě si autor protiřečí a jak by řekl MUDr. Vodvářka – učebnicové užití oxymóronu. Ostatně, MUDr. Vodvářka nezůstal v diskusi stranou – cituji: „Myslím si, že hnát je pryč vidlemi je to nejmenší, co je jim možné udělat... (jinak samozřejmě neschvaluji fyzické napadení kohokoliv).“ Tedy, mám obavu, že jde o další učebnicový oxymóron...

Jaroslav Konáš: „Mně se zmíněný útok vidlemi zdá jako kritika velmi věcná a velmi adresná.“

Bylo by to všechno úsměvné, kdyby... kdyby se dotyční nezaklínali demokracií západního typu jako svojí mantrou. Pokud jsem demokratem, tak přece nemohu kohokoliv hnát s vidlemi, pokud zastává jiný názor než já. Ostatně, autor svůj výklad demokracie upřesňuje slovy: „No kdyby komunisté zaútočili na moje auto, tak by to byli zločinci. To je naprosto jasné.“

Podle toho to potom ve světě vypadá. Když chtěly samostatnost země bývalého SSSR, tak se Západ činil jak mohl, aby podpořil jeho co největší rozpad. V případě Srbska samostatnost Kosova dokonce podpořil „humanitárním“ bombardováním.

V případě Ukrajiny, na které došlo k nelegitimnímu, násilnému puči v rozporu nejen se západním právem, ale i ukrajinskou ústavou, místo odsouzení pučistů a jejich postavení před soud, je Západ uznal za nové legitimní vládce a podpořil vyslání vojsk proti obyvatelům Donbasu, kteří odmítli tyto pučisty uznat za svoje nové vládce a v referendu se vyjádřili pro samostatnost. Na Krymu naštěstí nedošlo k vojenskému napadení civilního obyvatelstva (dle pučistů jsou civilní obyvatelstvo teroristé) a jako s teroristy s nimi musí být zacházeno. 

Samozřejmě, že ani na Krymu Západ legitimní referendum neuznal. Zástupci Krymu, kteří toto referendum pořádali, byli zvoleni v řádných a legitimních volbách a v nelegitimních pučistech v Kyjevě neměli partnery k jednání.Zajímavý výklad západního práva, kdy násilný pučista, který se dostane k moci v rozporu s ústavou svojí země je pro Západ legitimní, ale vůle lidu Krymu projevená v referendu je nelegitmní.

Takže,v případě SSSR či Srbska musí dle Západu dostat národnosti, které to požadují samostatnost, v případě Ukrajiny obyvatelé ruské národnosti samostatnost dostat nesmí.

Nyní jsem zvědavý na případ Katalánska ve Španělsku, kde si zřejmě většina Katalánců přeje samostatný stát.

Západ je najednou bezradný. Zřejmě neví, zda Madrid zasypat „humanitárními“ bombami jako v Srbsku a tak čteme slova-cituji: „V této konfrontaci je španělská vláda v právu. Brání v Katalánsku jeden ze základů demokracie: Politici se musí podřídit zákonům a rozhodnutí soudů,“ konstatuje deníkFrankfurter Allgemeine Zeitung -Zdroj.

Západ si uplaťnováním práva podle svých politických zájmů totiž pěkně zavařil.

Nedůvěra občanů vůči EU se stále zvyšuje (viz Brexit) a svádět všechny problémy na Putina a Rusko, též příliš nezabírá.

Tedy zabírá, ale pouze na „demokraty“, kteří schvalují útok vidlemi na delegaci KSČM.

Ale kdyby komunisté zaútočili na jejich auto, tak by to byli zločinci. To je dle těchto „demokratů“ přece každému naprosto jasné. Mně, ale bohužel ne...

Měří soudy všem stejným metrem? Ani náhodou!

$
0
0
Jiří Baťa
4. 10. 2017
Již několikrát jsem poukazoval, resp. zpochybňoval status našeho státu a sice, že jsme „právní stát“. Ty pochybnosti ve mně neustále zůstávají a místo aby ustupovaly, tak se jen stále více utvrzuji v názoru, že tomu tak není. Fakta a skutečnosti totiž svědčí o něčem jiném, než se nám někteří vrcholní politici snaží namluvit, či nás o tom dokonce chtějí přesvědčit. Uvádět příklady je zbytečné, bylo by to na dlouho, je jich „neurekom“ (celá řada). Nicméně své pochybnosti mohu prezentovat na příkladu nejčerstvějším, kterým je nebetyčné řádění „neobyčejného občana“, za což by byl „obyčejný občan“ ztrestán, až by zčernal!


K věci.


     Za nabourání a značné poškození 24 aut dostal u Obvodního soudu pro Prahu 2 bývalý policejní vysoký důstojník a pedagog Policejní akademie Mgr. Karel Kadlec dvaceti měsíční podmíněný trest a současně čtyři roky nesmí řídit a poškozeným má zaplatit škodu 1,3 milionu korun. To je hrubý popis jednání, resp. vyhodnocení „řádění“ pana Kadlece, jak jej posoudil Okresní soud v Praze 2.


     Nicméně „neobyčejný občan“pan Kadlec toho má na svědomí daleko více (viz zde https://www.lidovky.cz/neni-to-jedine-vyboceni-z-radneho-zivota-rekl-k-nehode-soudce-a-dal-kadlecovi-podminku), ale i https://www.lidovky.cz/nemam-u-sebe-ridicak-mezera-v-zakone-provinilym-ridicum-zatim-nahrava, https://www.lidovky.cz/v-dubnu-naboural-29-aut-ridil-opily-pripad-expolicisty-kadlece-bude-soud-znovu-projednavat-soud). Nechme stranou sice zajímavou, často až neskutečnou historii jednání člověka, který by měl jít jiným příkladem a podívejme se na věc optikou práva. To je totiž v tomto případě to podstatné, pokud jde o ono osudové tvrzení o „českém „právním státě“! 

Totiž:

     „Cílem trestu není obžalovaného zlikvidovat a potrestat jeho rodinu, má mít výchovný účinek“, uvedla soudkyně Fialová, „proto soud uložil ještě podmíněný trest“. Pan Kadlec způsobil v krátké době po sobě několik vážných dopravních nehod,  které jakkoliv nemám právní vzdělání, lze jednoznačně kvalifikovat  jako trestný čin. Vždyť podle trestního řádu je-li spáchán čin se škodou přesahující 5 tisíc korun, je kvalifikován jako trestný čin. V případě některých trestných činů je pro určení přesného právního posouzení nutno posoudit výši způsobené škody (především u tzv. majetkových trestných činů, ale i v některých jiných případech).  

Trestní zákon rozlišuje škodu následovně :

- škoda nikoliv nepatrná – nejméně 5.000,- Kč,

- škoda nikoliv malá – nejméně 25.000,- Kč,

- škoda větší – alespoň 50.000,- Kč,

- škoda značná – nejméně 500.000,- Kč a

- škoda velkého rozsahu – nejméně 5,000.000,- Kč

Tučně vyznačená škoda se týká právě pana Kadlece, neboť podle Obvodního soudu pro Prahu 2 způsobil škodu ve výši více jak 1,65 milionu korun. Tolik, pokud jde o škodu. Jenže expolicista Kadlec se dopustil nejen škodné události, několika trestných činů pod vlivem alkoholu, ale také odmítal dechovou zkoušku na alkohol, odběr krve pro zjištění obsahu  alkoholu v krvi, od jedné z dopravních nehod chtěl z místa nehody ujet a v neposlední řadě trestný čin způsobil také nepojištěným autem. Tedy dost na to, aby za normálních okolností dostal, jak se říká „flastr“ několik roků natvrdo. Jenže to by nesměl být pachatel „neobyčejný občan“, jehož „neobyčejnost“ byla soudem patřičně zohledněna.


     Podle soudkyně prý v jeho prospěch mj. hovořilo jeho doznání, určitá míra sebereflexe, omluva poškozeným a fakt, že už také začal činit kroky k náhradě škody. Jako přitěžující okolnosti mu byla připočítána výše škody, množství alkoholu v krvi nebo fakt, že boural nepojištěným autem. Jenže jak se říká, nula k nule pojde. Co jsou platné přitěžující okolnosti, když na druhé straně stačí vyjádřit upřímnou lítost, doznání, sebereflexi, omluvu poškozeným atd., a z trestné činu se stane řekněme jen hrubý přestupek. Je až s podivem, že jednání pana Kadlece nebylo Obvodním soudem překvalifikováno jen na „přestupek proti veřejnému pořádku“.


      Pokud by snad soud kvalifikoval jednání pana Kadlece jako trestný čin z nedbalosti  (když by  mu nebyl prokázán úmysl),pak ani v takovém případě by rozsudek neměl být tak milosrdný neboť podle Trestního zákoníku:


§ 16 Nedbalost
(1) Trestný čin je spáchán z nedbalosti, jestliže pachatel
a) věděl, že může způsobem uvedeným v trestním zákoně porušit nebo ohrozit zájem chráněný takovým zákonem, ale bez přiměřených důvodů spoléhal, že takové porušení nebo ohrožení nezpůsobí, nebo
b) nevěděl, že svým jednáním může takové porušení nebo ohrožení způsobit, ač o tom vzhledem k okolnostem a k svým osobním poměrům vědět měl a mohl.
(2) Trestný čin je spáchán z hrubé nedbalosti, jestliže přístup pachatele k požadavku náležité opatrnosti svědčí o zřejmé bezohlednosti pachatele k zájmům chráněným trestním zákonem.


    Spáchal pan Kadlec vůbec nějaký trestný čin? Není pochyb o tom, že svým jednání včetně výše uvedených skutečností, v plném rozsahu naplnil literu § 16  o nedbalostním trestném činu a pokud by existovala spravedlnost, nemohl by od soudu odejít jen s 20 měsíčním podmíněným trestem. Na druhé straně, pokud by  se podobného jednání v intencích všech činů, kterých se dopustil pan Kadlec  dopustil  jiný,byť i řádný a netrestanýřadový, tedy obyčejný občan, není pochyb o tom, že by od soudu neodešel se stejným verdiktem. To proto, že okolnosti, které byly v případě p. Kadlece k jeho prospěchu, by u obyčejného občana nebyly akceptovány, ty přitěžující okolnosti by ty polehčující přetlačily a občan by byl jednoznačně odsouzen k nepodmíněnému trestu několika let vězení.


     Pozoruhodné je také vyjádření soudkyně I. Fialové, která s pochopením k jednání pana Kadlece prohlásila, že  „Cílem trestu není obžalovaného zlikvidovat a potrestat jeho rodinu, má mít výchovný účinek“.  Předně se nabízí otázka, zda stejně humánně přistupuje paní soudkyně, potažmo soud(y) i k jiným případům, pokud je pachatelem obyčejný občan. Pachateli několika trestných činů (naštěstí bez ublížení na zdraví či smrti), se mu přes jeho  vzdělání, dlouholeté policejní  a pedagogické praxe na Policejní akademii  mírnějším trestem velkoryse dává šance k „převýchově“? Je vůbec jeho chování a jednání vzhledem k jeho osobě hodno možné „převýchovy“? Bez zajímavosti není rovněž zmínka o trestání jeho (Kadlecovy) rodiny! Od kdy se soudy zabývají tím, že při odsouzení pachatele za spáchaný(é) trestný(é) čin(y) berou ohled na rodinu? Když si s nadsázkou vezmeme příklad pachatele, který z hrubé nedbalosti zabil člověka, další zranil s trvalými následky  atd., bude soud rovněž zohledňovat skutečnost,že by případným vysokým, ale spravedlivým trestem trestal  i rodinu?  Tyto jevy a přístupy jsou fakt mimo normální chápání.


      Nicméně, právě to jsou věci, které dehonestují českou spravedlnost, jinými slovy, tyto a mnohé jiné (úmyslné)  nespravedlnosti jsou typické pro negativní vnímání, hodnocení a  posuzování stavu, o kterém někteří politici včetně ministra spravedlnosti mluví, nebo to dokonce tvrdí, že Česká republika je „právním státem“. Že tomu tak není, soud s panem Kadlecem je toho nad slunce jasnějším důkazem, protože v souvislosti s irelevantním výrokem soudu o vině pana Kadlece nemůže být o právním státě ani řeč. Taková je skutečnost.

Strýc Džalal nás opustil!

$
0
0
Yekta Uzunoglu4. 10. 2017
Celý Kurdistán ho zná jako Strýce Džalala (Mam Jalal), neúnavného bojovníka za demokracii a za svobodu. Narodil se 28. dubna 1933 v kurdském městě Kelkan jako Jalal Talabani. Ve svých 13 letech se stal členem Demokratické strany Kurdistánu a ve svých 18 letech členem ústředního výboru této strany. Souběžně se svojí politickou prací studoval v Bagdádu právo, stal se advokátem. To vše se dělo v době, kdy byli Kurdové v Iráku pronásledováni jako židé za Hitlera.

Měl jiné politické vize než konzervativní Kurdská demokratická strana, tak od ní odešel a založil svou vlastní sociálnědemokraticky orientovanou stranou PUK - Vlastenecký Svaz Kurdistánu, jehož generálním tajemníkem je dodnes. Nikdo se nevyzná v současném světě, v nemilosrdném, nevyzpytatelném víru Středního východu tak, jako Mam Jalal.
Přežil všechny vůdce, všechny režimy, které ho do krve nenáviděly včetně Saddáma Husajna a nikdo si neumí tak dobře hrát s velmocemi na nevypočitatelné stále se proměňující šachovnici na Středním východě, jako Mam Jalal.
Na jeho hlavu byla vypsána kde jaká odměna, jeho strana a on s ní se na žádost Saddáma Husajna dostala na seznam teroristických osob a stran ve světě.

Poznal jsem Mam Jalal osobně poprvé někdy začátkem října 1980, když jsem se vrátil z frontové linie z Iránu a chtěl jsem se přes Irák dostat do nějaké země, odkud bych mohl odletět do Evropy. Bylo to v noci, když jsme se dorazili s Pashmerga v pohoří Kandil v Iráku do nějaké jeskyně, vlastně domu. Celé zázemí mělo dvě místnosti a bylo tak hluboko v jeskyni, že nějaké letecké bombardování nemohlo nikoho ohrozit. Obava byla jen z napalmových a plynových bomb, které by zasáhli (kouř a plyn) i do hloubky jeskyně, kde Mam Jalal měl svoje "koordinační centrum", noclehárnu a to ve velikosti maximálně 60 m2. Hovořili jsme do ranních hodin, o čem jiném, než o boji Kurdů o demokracii a svobodu. Leželi jsme na zemi, kde byly nějaké kobercové matrace, než přišla snídaně a čas na rozloučení. On tam zůstal s tím, že kdykoliv mohla být shozena napalmová bomba… Já jsem šel z hor dolů do města, kde by mně mohli kdykoliv zadržet. Byl to prostě strýc Jalal, který se ke všem a vždy choval jako starostlivý, srdečný strýc.

Krátce po nástupu Václava Havla do úřadu ho Václav Havel s neuvěřitelnou odvahou pozval na oficiální návštěvu do Prahy na Hrad a s takovým protokolem, jakoby Mam Jalal byl prezidentem.

Výrazně přispěl k sesazení Saddáma Husajna, se kterým se vzájemně nenáviděli a jako Kurd se stal v dubnu 2005 prezidentem celého Iráku. Jeho první zahraniční cesta nevedla nikam jinam, než do Prahy, jako znak vděku Česku v duchu kurdského kodexu.

Do mého srdce se zapsal nejhlouběji, když jako prezident Iráku odmítl podepsat ortel smrti nejen svého, ale celého kurdského národa, nepřítele Saddáma Hussaina! Onen diktátor, který neváhal zavraždit i kurdské děti jedovatým plynem! A mam Džalal i v tom se choval jako Kurd vázaný na svůj tisíciletý lidský kodex a odmítl ten ortel smrti podepsat! Arabové zaranžovali proti jeho vůli a nechali podepsat arabským viceprezidentem a popravili ho tak zrůdně, jako on kdysi nechal popravit lidi!

Až do roku 2014 byl prezidentem Iráku, kdy odstoupil ze zdravotních důvodů.

Socialistická internacionála, která sdružuje všechny socialistické, sociálně demokratické strany či dělnické strany na celém světě (včetně ČSSD), na své 25. Celosvětové konferenci v Kolumbii jmenovala Mam Jalal za svého čestného předsedu!

Přece se vytrvalost, neúnavnost, houževnatost, neústupnost v boji za demokracii a za svobodu vyplácí, i když jsou chvíle, že se to jeví být absurdně nemožným cílem.

Mam Jalal dosáhl svých cílů holýma rukama v džungli Středního východu a dotáhl to až sem, tak jeho synovci boj svého strýce dotáhnou až do konce. Proto Mam byl a je Mam a opustil nás před dvěma dny a to poté, co viděl živé jev, pro který žil celý svůj život, a sice kurdské referendum o nezávislosti a asi si řekl: teď už můžu odejít a odešel..... nechal za sebou signál nejen Kurdům, ale všem národům, že boj za právo a spravedlnost lze dosáhnout i s holýma rukama, pokud má člověk vůli a vytrvalost!

Strýčku odešel jsi do našeho kurdského ráje na nebesích a nechal jsi nám odkaz, o kterém víš, že ho dotáhneme do konce.

Tvůj odkaz leží nejen celému kurdskému národu na srdci, ale všem, komu jde o spravedlivější svět!

Zapsal jsi jméno Kurdů do paměti těm, kdo žijí pro lepší budoucnost lidstva!

Na shledanou Mam - Strýčku!

Prezident Iráckého Kurdistánu Masúd Barzani vyhlásil týden smutku pro všechny Kurdy v celém Kurdistánu. Celý kurdský národ truchlí nad odchodem Mam Jalal...

Katalánsko: Král Felipe VI. mimo mísu

$
0
0

Radim Valenčík
4. 10. 2017       RadimValenčíkPíše
"Děti, vraťte se do školy!"– Pamětníci si brzy připomenou tento památný výrok tehdejší ministryně školství Synkové v prvních dnech po 17. listopadu roku 1989. Výrok jednak zcela mimo mísu, jednak symbolicky vyjadřující, jak pokročila degenerace tehdejších mocenských elit. Po tomto výroku již bylo zcela zřejmé, že vývoj je nezvratný. Každému. I těm, co nějakou dobu váhali, na kterou stranu se přidat.
Historie se ráda vrací v různých obdobách. A tak si španělský král Felipe VI. trapnou roli ministryně školství Synkové zopakoval, aby názorně předvedl, jak daleko pokročila degenerace současných mocenských elit. A nejde jen o krále a nejde jen o Španělsko.
Zde je stručná informace o obsahu projevu:
"Podle krále, který se svým prohlášením vystoupil v televizi v přímém přenosu, se katalánské vedení se dopustilo nezodpovědného chování. Zdůraznil, že nejednalo podle práva a demokracie. Situaci v Katalánsku označil za velmi vážnou. - Felipe VI. ve svém zhruba šestiminutovém projevu upozornil, že mu velmi záleží na udržení španělské jednoty. Stát podle něj musí v Katalánsku zajistit ústavní pořádek a vládu práva. - Katalánští představitelé podle krále mimo jiné ohrozili ekonomickou stabilitu Španělska. Z regionu pochází 20 procent španělského HDP, konkrétně kolem 215 miliard eur (5,5 biliónu korun), tedy více, než například činí HDP celého Řecka."
Podstatnou část projevu si lze poslechnout v českém překladu zde:
A stojí to za to!
Vše z mainstreamových medií.
Jen pro úplnost. Španělský král ani jednou ve svém projevu neodsoudil násilí páchané federální policií a paramilitantními oddíly, ani jednou nevyjádřil lítost nad oběťmi násilí. Ani náznakem.
Mezitím se byť váhavě a byť se zpožděním i někteří vrcholoví politici přidali k odsouzení násilí v Katalánsku (zdaleka ne všichni), viz:
"Proti silovému zásahu španělské federální policie se vyslovili někteří vrcholní evropští politici. Šéf evropské radyDonald Tusk vyzval španělského premiéra Mariana Rajoye, aby se Španělsko vyhnulo dalšímu použití síly proti Kataláncům. Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel (SPD) upozornil, že je třeba zastavit spirálu eskalací a zahájit dialog. Tvrdý zákrok policie odmítla i většina českých politiků napříč stranami."
Ve srovnání s tou "rychlejší"či "lepší"částí EU jsme na tom u nás v Česku podstatně lépe. Jediný významný politik u nás, který násilí v Katalánsku podpořil, je ministr zahraničí a volební lídr ČSSD Zaorálek"Jsem přesvědčen, že to, co se teď odehrává v Katalánsku, je vnitřní záležitostí Španělska. Je to demokratická země a věřím, že je schopna najít řešení, jak situaci uklidnit".
Dění v Katalánsku je významné především tím, že je součástí polarizace a začínajících konfliktů mezi současnými mocenskými elitami, jejichž proces degenerace v důsledku současného stádia vývoje globálního jádra moci pokročil již velmi daleko, a probouzející se veřejností, která si začíná uvědomovat, že bez tlaku zdola se žádný problém nevyřeší, resp. že se problémy budou hromadit, vyostřovat a zauzlovat. V tomto kontextu pak současně ukazuje pokrytectví současných mocenských elit v oblasti prosazování doktríny (účelově používaného klacku) tzv. "lidských práv".
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/5042-katalansko-kral-felipe-vi-mimo-misu.html

Glosa ke dni: Gay-pohádka Král a král“ Pěkný, ale na něco naši ctění indoktrinátoři dětí zapomněli

$
0
0
Adam Mikulášek
4.10. 2017   Rukojmí
A stále mi to vrtá hlavou. Který z nich nosí burku? Bertík nebo Krasomil? Vždyť je to přece tak úžasně pokrokové! Tak proč by naše děti měli být připraveny o tu slast, vidět krále v burce nebo v nikábu?
A to zdaleka není všechno. Skutečný pokrokový „duhový“ král by měl jít svým poddaným příkladem i v ostatním. Měl by být vegan, nebo když už si dovolí ten zločin pojídat chudáčky zvířátka, tak jedině halal! Také by měl být ekolog tělem i duší. Vzhledem k tomu, že svíce, louče a podobné nesmysly zamořují ovzduší, měl by být zámek od nejhlubšího sklepení až po nejhořejší patro vybaven úspornými LED žárovkami a jeho střecha ozdobena z jedné půle solárními panely a z druhé půle nějakou zelení.
A už vůbec se mi nezamlouvá, že si adoptovali zrovna holčičku, vždyť to je sexizmus jak vyšitý! Správně to mělo být prostě dítě, které si svoje pohlaví svobodně zvolí, až bude chtít, jen tak by se dosáhlo té pravé a nefalšované genderové korektnosti! A nelze také opomenout etnickou a rasovou vyváženost, aby se učinilo za dost požadavkům multikulturní výchovy. Takže máme tři základní rasy a tři hlavní postavy – oba krále a holčičku, tedy vlastně dítě s blíže nespecifikovaným pohlavím. Není tedy žádný problém, aby jeden král byl řekněme Maďar, druhý Nigerijec a dítě bylo třeba z Barmy, když si je našli kdesi v džungli...
Takže, vážení, když už chcete našim dětem naládovat mozky tou vaší „pokrokářskou“ ideologií, tak to dělejte aspoň pořádně, ne tahle fušeřina!

Ministerstvo obrany RF oznámilo likvidaci velení Džabhat an-Nusry a také zveřejnilo video o této akci

$
0
0
4. 10. 2017     zdroj a zdroj
Pohlavár teroristické skupiny Džabhat en-Nusry byl vážně zraněn a je v kritickém stavu, dalších 12 polních velitelů bylo zlikvidováno v důsledku leteckého úderu RF. Ve středu 4. října to zveřejnila agentura Interfax s odkazem na Ministerstvo obrany Ruska. Letecký úder byl proveden 3.října ruskými letouny Su-34 a Su-35 v okamžiku, kdy se velitelé skupiny shromáždili k jednání.


Čas a místo jednání bylo zjištěno ruskou vojenskou rozvědkou.
"V důsledku úderu utrpěl pohlavár Džabhat en-Nusry Abu Mohammad al-Julani

četná těžká zranění šrapnely a přišel o ruku, podle několika nezávislých zdrojů je v kritickém stavu", sdělil novinářům oficiální zástupce Ministerstva obrany Ruska generálmajor Igor Konašenkov.

Podle jeho slov bylo také zlikvidováno 12 polních velitelů, včetně nejbližšího pomocníka al-Julani, náčelníka bezpečnostní služby Džabhat en-Nusry Ahmada Al-Gizy. Kromě toho byla zničena i jejich ochranka, což je více než 50 osob. Dalších více než 10 teroristů bylo středně a těžce zraněno.

Jak vysvětlil Konašenkov, místo pobytu vůdců skupiny bylo zjištěno během speciální operace k likvidaci teroristů, kteří zaútočili 18. září na kontrolní stanoviště ruské vojenské policie na hranici zóny deeskalace Idlib.

Ministerstvo obrany RF zveřejnilo i video o likvidaci velení Džabhat en-Nusry v Sýrii.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Pokuta 900 tisíc denně – další „dar“ od byrokratické EU !

$
0
0
Josef Nožička
5.10. 2017   Rukojmí
Evropská komise se rozhodla žalovat Českou republiku kvůli tomu, že nepomáhá pracovníkům z Evropské unie tak, jak to vyžaduje její směrnice.Evropská unie stanovila všem členským zemím, aby do května loňského roku zapracovaly do své legislativy vnitrostátní předpisy, které by na jejich území zajišťovaly všem pracovníkům ze zemí EU příslušná práva. Tento příkaz z „Velkého Bruselu“ splnily všechny země vyjma České republiky a Lucemburska. Proto Evropská komise nyní navrhuje, aby obě země platily pokutu až do doby, než požadavky Bruselu splní (viz odkaz zde).
Její výše má v případě České republiky činit zhruba 900 000 korun denně. České republice je konkrétně vytýkáno, že zatím neurčila subjekt, který by pracovníkům z jiných zemí EU poskytoval „podporu a pomoc při prosazování jejich práv.“ Základní unijní smlouvy totiž zajišťují všem občanům EU nejenom právo v kterékoliv zemi pracovat, ale také právo nebýt diskriminován na základě státní příslušnosti pokud jde o zaměstnávání, odměnu za práci a další pracovní podmínky.
Je samozřejmě pravdou, že když tuto podmínku stihlo do požadované lhůty splnit 26 z celkového počtu 28 zemí Evropské unie, tak ji mohla, či spíše měla splnit i Česká republika. Zvlášť když v přímých televizních přenosech často vidíme, kolik nesmyslného žvanění se především v Poslanecké sněmovně odehrává a kolik jiných nesmyslných zákonů či předpisů naši zákonodárci vymýšlejí i bez příkazů z Bruselu.
Ovšem na druhou stranu, požadavek Evropské komise na povinné přijetí legislativy ohledně práv pracovníků z jiných zemí EU mi přijde jako byrokratický nesmysl. Naše země (tak jako i jiné státy EU) je přece právní stát, kde platí právní předpisy včetně Zákoníku práce, a v případě jejich porušování je možno se obrátit na soud. A především by mě pak zajímalo, jak bude nově vzniklý úřad ověřovat, když si zde přijde občan z Polska, Rumunska či Slovenska stěžovat, že dostal od svého šéfa menší odměny než některý český pracovník a je tím pádem přesvědčený o diskriminaci kvůli své národnosti? Nebo když nedej Bože bude při výběru uchazečů o pracovní místo před ním upřednostněn český adept?
Na příkaz Bruselu tak pouze vznikne zbytečný úřad, který bude nepochybně zaměstnávat velké množství dobře placených úředníků. Jen by mě v této souvislosti zajímalo, zda se v Bruselu například někdo zastane i zaměstnanců automobilky Škoda, pokud se opravdu část její výroby přesune do Německa a řada českých zaměstnanců tak přijde o práci.

Kverulant.org: Ekospol prohrál s Kverulantem spor o 10 milionů

$
0
0
Vojtěch Razima
5.10.2017 Outsidermedia

Kverulant.org v kauze KORUPCE NA RADNICI PRAHY 15 odhalil, že starosta Prahy 15 Milan Wenzl uzavřel s developerem Ekospol smlouvu, kde se píše, že pokud jeho radnice opatří Ekospolu všechna stavební povolení, dostane za to dva a půl milionu korun. Kverulant označil toto jednání za korupci. 




Ekospol se naproti tomu žalobou domáhal stažení této kauzy z Kverulantova webu, uveřejnění omluvy za „šíření nepravdivých, klamavých a zavádějících informací“ a inzerci této omluvy za 10 milionů korun.

Včera soud rozhodl, že Kverulant svoji kauzu stahovat nemusí a nemusí se ani omlouvat za její zveřejnění. Soud konstatoval, že skutkovou podstatu jednání Ekospolu popsal Kverulant pravdivě a pouze mu vytkl používání slova „Ekospol“ v PPC reklamě. Za toto drobné pochybení se musí Kverulant omluvit zmínkou na svých stránkách. Kverulant má velkou radost, že se mu podařilo přesvědčit soud, že veřejnost má právo nazývat věci pravými jmény.

Podrobnosti naleznete v kauze JAK EKOSPOL MARNĚ ŽALOVAL KVERULANTA O 10 MILIONŮ.

Ruští ženisté dokázali víc než postavit most přes Eufrat. Ve hře bylo dělení Sýrie (VIDEO)

$
0
0

Ilja Novickij
Ruští ženisté dokázali víc než postavit most přes Eufrat. Ve hře bylo dělení Sýrie (VIDEO)

Ruští vojenští specialisté postavili poblíž syrského Dajr az-Zauru most přes Eufrat. Most je využíván k přepravě vojenské techniky a živé síly, ale také konvojů s humanitární pomocí na východní břeh řeky.

Silniční most byl postaven za necelé dva dny a za neustálého ostřelování ze strany teroristických ozbrojenců. Bojovníci Islámského státu k tomu využívali i drony – k běžným dronům připevnili výbušninu a granáty a ty potom shazovali na vojáky stavějící most.Přesto ale ruští specialisté postavili most včas, a to beze ztrát a zranění. Celková délka mostu je 210 metrů a jeho denní přepravní kapacita představuje až 8 tisíc automobilů a vojenské techniky včetně tanků, bojových vozidel pěchoty a raketometů.

Ocenit dostatečně výkon ruských ženistů je prostě nemožné. Američané se totiž s pomocí kurdských oddílů snažili přirozenou vodní překážkou izolovat od syrských vládních sil. Opevnili se po celém východním břehu Eufratu a chystali se otevřít k jednání otázku rozdělení Sýrie.

Nyní však jejich plánům odzvonilo. Rusové nejprve překročili Eufrat, zachytili se na jeho levém břehu, a vytvořili tak předmostí pro pokračování operace. A nyní ruští ženisté zajistili přepravu techniky na druhý břeh.

Znamenitý ruský vojevůdce Suvorov svého času prohlásil: „Těžko na cvičišti – lehko na bojišti“. I dnes se potvrzuje, že řada cvičení ženistů-specialistů, zaměřená na nácvik zajištění přepravy vojsk v oblasti bojů, neproběhla nadarmo. Návyky získané během těchto cvičení umožnily ženistům naprosto skvěle se vyrovnat s mimořádně závažným bojovým úkolem v Sýrii. 
 

- - -

Pentagon Evropě: dejte nám do správy vaši suverenitu. Názor

$
0
0
Alexandr Chrolenko
5. 10. 2017      zdroj
Efektivní „projekce síly“ vyžaduje náležitou logistiku a dopracovaný systém dopravních komunikací, jinak se může pára Pentagonu rozfoukat ve větru: vojska nedojedou (nedoletí) do protivníka. Proto velitel vojsk USA v Evropě generál Ben Hodges nepřestává hovícím si Evropanům říkat o rostoucí ruské agresi a nezbytnosti vytvoření „vojenského schengenu". Tanky a letouny USA se musejí cítit svobodně na území od Lisabonu po (nejlépe) Vladivostok. Americký náčelník si myslí, že „aliance musí mít možnost přemísťovat se stejně rychle či ještě rychleji než síly Ruska, pokud chceme, aby náš potenciál zadržování byl efektivní".


Podle všeho vyjadřuje nedůvěru vůči spojencům (na nějakou dobu) a navrhuje zemím a parlamentům Evropy vzdát se suverenity a dát ji do odpovědných rukou Pentagonu. Jak je ještě možné traktovat „speciální pravidla pro dopravu zbraní a nákladů přes hranice"?

Je možné, že bleskový plán Barbarossa USA v Evropě bude někomu připadat jako fantasie, přesto ale Pentagon má v Evropě polovinu svých zahraničních základen — 350. Více než 40 z nich je majetkem USA. V těchto objektech slouží desítky tisíc vojáků, ve skladech jsou ohromné zásoby zbraní a techniky. Pokud těmto „aktivům" budou překážet národní hranice či nedokonalé dopravní cesty EU, Američané s nimi „pohnou". Zatím ale generál Hogdes navrhuje evropským spojencům dobrovolně a bez omezení zapnout zelenou na semaforech pro americká vojska — kolonialismus v odlehčené verzi.

Učební scénáře

V Evropě se nachází okolo 60 tisíc příslušníků amerických vojsk všech druhů. Jsou umístěni v 13 garnizonech pěti evropských zemí (Nizozemsko, Belgie, Lucembursko, Německo a Itálie). Pro chápání pozice Pentagonu si projdeme jeden konkrétní příklad.

Letecká základna Rammstein v Německu je hlavním stanem amerického letectva v Evropě a velitelské centrum sjednocené protivzdušné obrany zemí NATO, hlavní překladiště nákladů dopravovaných pro americká vojska na evropském kontinentu. Nachází se zde 150 jaderných bomb, 16 eskader dopravního letectva, pracuje zde okolo 40 tisíc lidí. V případě možného vojenského konfliktu Ruska a USA se základna Rammstein stane hlavním logistickým bodem pro příjem vojska a techniky zpoza oceánu pro jejich odeslání na bojové pozice na východ. Nebo hlavním evakuačním bodem, podle situace. Na cestě z Německa do Ruska se nachází několik státních hranic, které je lepší překračovat bez formalit, bez demokracie a byrokracie EU. Je potřeba vzít na vědomí, že východní Evropa není dostatečně osvojena a po cestě mladí evropští spojenci příležitostně „kradou" cenné vojenské vybavení. Nyní vynásobíme logistické bolení hlavy Pentagonu na 350 objektů v Evropě a přicházíme k chápání, nakolik je pro Američany radikální zelená nezbytná.

Na apokalyptické scénáře je možné věřit i nevěřit, ale Západ reálně analyzuje varianty války s Ruskem. V Německu otevřeně hledají rusky mluvící statisty pro cvičení americké armády pro nejlepší možnou přípravu amerických vojáků k zahraničním misím. Charakter cvičení svědčí o tom, že Pentagon má starosti o psychologickou stabilitu vojáků ve „stoleté válce" s Rusy. V Polsku byla umístěna americká obrněná brigáda a pobaltské země se cítí jako další tři „koně apokalypsy".

Současně s tím se Pentagon zakopává v Moldavsku, navádí Kyjev na společná cvičení Ukrajinské armády se silami zemí aliance k roku 2020. Přecházet hranice je možné různými způsoby. První vytváří dojem, že Západ si nechává zdát o silové konfrontaci a všemi prostředky se snaží zatáhnout Rusko do války.

Alea jacta est
Rusko nikoho neohrožuje ne proto, že je slabé, ale proto, že sebe chápe jako část multipolárního světa. Na rozdíl od USA, které jsou schopny nanést bezdůvodně „globální úder" na jakoukoli zemi, Rusko připouští použití vojenské síly (i použití jaderných zbraní) jen jako odpověď na agresi proti sobě či svým spojencům. A jen v tom případě, že jsou vyčerpány mírové prostředky řešení konfliktu.

Ruská federace nesoutěží se Spojenými státy, drží se principu rozumného dostatku. Může vytvářet svůj systém rychlého globálního útoku, vychází ovšem z obranné doktríny. I tak ale v případě vnější agrese bude ruská obranná strategie aktivní a útočná.


V Moskvě analyzují možnosti války s USA a NATO střízlivě. Zkušenosti z vojenských konfliktů posledních let ukazují, že jen se bránit není dostatečné. Prioritou se stane zadušení center bojového řízení protivníka, ať už se nacházejí kdekoli, likvidace systému řízení letectva a „snížení efektivity použití orbitální skupiny kosmických aparátů protivníka".

Je možné, že moderní technologie a nové druhy zbraní stlačí aktivní bojové činnosti do řádu několika dní. A Pentagon nadále vidí perspektivu ve vlastní technologické výhodě, v „kombinačních manévrech" a „mnohadoménových operacích". Ovšem za roky lokálních operací na Blízkém východě Američané přišli o umění bojovat s rovnocenným nepřítelem (jestli to vůbec kdy uměli).

Pentagon už nevlastní monopol na vysocetechnologické zbraně v velkým dostřelem. Rusko je schopné úspěšně „omezit přístup" do mnohých oblastí planety, vyvíjí výborné systémy radioelektronického boje, neviditelné stíhačky páté generace, nejlepší systémy protivzdušné obrany na světě s obrovským dostřelem, protilodní střely s dostřelem větším než 1500 kilometrů. Mnozí v Pentagonu byli v šoku z toho, jakou rychlostí dokázali ruští vojáci rozvinout svá vojska v Sýrii v roce 2015 a dosáhnout citelných výsledků. Možná by bylo lepší zatím dát zelenou pro americká vojska pro cestu domů, do USA. Myslím si, že většina spojenců by je vyprovodila s květinami a orchestrem a s velkou úlevou.
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live