Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Prezident Miloš Zeman promluvil "bez taháku" v OSN. A navrhl razantní plán boje proti terorismu

$
0
0
30. 9. 2015   Parlamentní listy
 Přesto, že byl jeho proslov krátký, zároveň byl i velmi úderný a věcný. Navíc česká hlava státu na rozdíl od mnohých jiných řečníků pronesla projev v angličtině a spatra. A také se věnoval pouze jednomu tématu, kterým je boj proti terorismu. Prezident zkritizoval dosavadní způsob boje proti terorismu a přišel s vlastním návrhem.„Naopak, teroristická hnutí bují jako rakovina,“ řekl  a dodal, že vzrůstá počet vražd, atentátů a krutostí, kterých se teroristé dopouštějí, včetně „vyhlazování kultur, tak jako v případě památek v Palmíře“. Existuje tedy síť teroristických organizací, které nelze zredukovat na Islámský stát .Třetí a poslední iluzí je skutečnost, že proti terorismu lze bojovat konvenčními postupy. Zeman navrhuje, „abychom hledali nové cesty boje“ a vystříhali se okupace cizího území „jako v případě Iráku“, která podle něj není účinná. „Co navrhuji, je koordinovaná akce pod záštitou OSN.
V úvodu svého projevu si Zeman dovolil popíchnutí k ostatním předřečníkům. „Vážení prezidenti, dámy a pánové, pokud se ve svých proslovech věnujete mnoha tématům, nevěnujete se ve skutečnosti žádnému. Pokud máte mnoho priorit, znamená to, že žádné nemáte,“ řekl Zeman a jal se mluvit o mezinárodním terorismu.

VIDEO z prezidentova projevu ZDE

„Terorismus je potupou lidské civilizace a zároveň i jejím hlavním nebezpečím. Prakticky všechny země Evropy nyní čelí velké migrační vlně, kterou vyprovokovaly akce teroristů na Blízkém Východě a v Africe,“ sdělil Zeman a dodal, že „je opravdu úžasné kritizovat terorismus“, pořádat proti němu demonstrace a sepisovat petice a že se Al-Baghdadi zajisté zasměje, až je bude číst.

Následně mluvil o iluzích o terorismu, rozšířených v současném světě. Tou první je podle českého prezidenta myšlenka, že se jedná o „historickou fluktuaci“ a že terorismus vymizí. „Naopak, teroristická hnutí bují jako rakovina,“ řekl Zeman a dodal, že vzrůstá počet vražd, atentátů a krutostí, kterých se teroristé dopouštějí, včetně „vyhlazování kultur, tak jako v případě památek v Palmíře“. A to je proces, který podle něj nelze popřít.

Druhá obecná mýlka spočívá v tom, že všechny teroristické organizace schováváme za název Islámský stát, přesto však existují mnohé další, jako Taliban, Fronta al-Nusra či Boko Haram. Existuje tedy síť teroristických organizací, které nelze zredukovat na Islámský stát.

Třetí a poslední iluzí je skutečnost, že proti terorismu lze bojovat konvenčními postupy. Zeman navrhuje, „abychom hledali nové cesty boje“ a vystříhali se okupace cizího území „jako v případě Iráku“, která podle něj není účinná. „Co navrhuji, je koordinovaná akce pod záštitou OSN. Všech pět stálých členů Rady bezpečnosti má rozdílné zájmy, ale společného nepřítele. Nic však nesjednotí lépe, než společný nepřítel, terorismus,“ řekl Zeman a vyjmenoval několik největších teroristických útoků poslední doby, ať už se jednalo o 11. září 2001 či útoky ve Volgogradu, v Kodani, Londýně či například v Bombaji.

Podle Zemana však již existuje precedens, jelikož Rada bezpečnosti jednohlasně přijala opatření a společnou akci proti somálským pirátům. „Opravdu si myslíte, že jsou piráti nebezpečnější než teroristi?“ ptal se Zeman a začal vysvětlovat, že v Chartě OSN jsou nevyužité články, tzv. „spící struktury“, které umožňují podniknout vojenskou akci. Zeman dále apeloval na vytvoření malých bojových jednotek vyzbrojených drony, helikoptérami a informacemi tajných služeb, „komanda či rangery, pokud chcete“. Ty by podle něj sloužili přímo k eliminaci vůdců teroristických organizací. „A ne okupovat území,“ ještě jednou připomněl.

„Pevně doufám, že někteří ze stálých členů Rady bezpečnosti mohou navrhnout takovéto rozhodnutí a pokud k tomu nedojde, tak jako historický optimista přidám jednu věc. Každý nápad projde třemi fázemi. V první fázi jej všichni berou jako holý nesmysl. Ve druhé fázi je sporný a ve třetí fázi je to již fakt, jako když se Země točí kolem Slunce. Tudíž až přijdu příští rok, hluboko v srdci věřím, že můj návrh bude sporný a až příjdu v roce 2017, budu doufat, že můj návrh bude přijatelný,“ uzavřel svůj proslov Zeman.



Zatímco Obama prázdně řečnil, nad Sýrií svištěly úderné Su-34

$
0
0


- geo -
30. 9. 2015  Eurasia24

Ruská federace připouští, že může provést letecké útoky proti Islámskému státu. Tolik oficiální diplomacie. Zprávy z místa ji doplňují: Rusové se každým dnem připravují na eventuální skutečně mocný úder proti teroristům, na podporu syrské státnosti a legitimního prezidenta Bašára Asada. Zatím posledním dokladem intenzity této přípravy je přílet šestice unikátních a zbrusu nových taktických bombardérů Su-34.

Zatímco západní oligarchie stále dokola opakuje, že „trvá na odchodu Bašára Asada“, dělá, že bojuje s Islámským státem a vyhrožuje Rusku, největší země světa se bez ohledu na přesně opačný názor oproti Západu politicky, diplomaticky i vojensky připravuje převzít iniciativu a skutečně něco udělat pro Sýrii i Evropu.

Západ přihlíží a zuří

Západní elitáři evidentně nevědí, kudy kam: v jednom dni zmateně zrazují Vladimira Putina od vojenského zásahu v Sýrii a zároveň, aby si zachovali alespoň nějakou tvář po Obamově nevídaném fiasku ve Valném shromáždění OSN, ho téměř hystericky ponoukají k zahájení bombardování. Ve skutečnosti jim ale nezbývá nic jiného než přihlížet.

Svět se za patnáct let změnil. Bombardování Jugoslávie Rusko zastihlo ve stavu nepřipravenosti, nemohoucnosti a kolapsu státních struktur, který se naplno projevil již v tzv. první čečenské válce. Od té doby až donedávna si západní oligarchie dělala, co se jí zlíbilo, až docílila stavu, který Vladimir Putin charakterizoval svojí řečnickou otázkou při vystoupení na půdě OSN: Uvědomujete si vůbec, co jste napáchali?

Sýrie není a nebude Afghánistán

Putin v uplynulých patnáctí letech prokázal, že není zastáncem krátkozrakých řešení a silných manévrů. Naopak, mnohokrát dokázal, že on není loutkou západní oligarchie, že není úplatný a že je naopak mimořádně prozíravý. To jsou zásadní aspekty jeho prezidentství, které vládnutí Vladimira Vladimiroviče činí tak rozdílným nejen oproti loutkám atlantické oligarchie, ale také oproti vůdcům Sovětského svazu v závěrečné etapě jeho existence. Proč najednou Sovětský svaz a jeho vůdci? Protože s ohledem na výše uvedené Sýrie nebude a ani nemůže být druhým Afghánistánem, jak se snaží varovat teroristé a korporátní novináři jim v tom zdatně sekundují.

Ale zpět k tomu, co se děje v Levantě. Zatímco měl Barack Obama v sídle Spojených národů další ze svých ochotnických vystoupení, nad Sýrií se zjevilo šest přízraků v podobě taktických úderných letadel Suchoj Su-34. Jak už začátkem září předvídala Eurasia24.cz, letouny se do Sýrie dostaly nejspíše přes vzdušný prostor Íránu a Iráku. A jak se nyní ukazuje, vůbec nebylo náhodou, že při zvyšujících se počtech ruských letadel v Latakii přišla zpráva o de facto vzniku aliance Ruska, Sýrie, Iráku a Íránu.

Su-34 a spol.

Co je tedy Su-34 vlastně zač? Zatímco Američané v zajetí kultu efektivity a víceúčelovosti už v osmdesátých letech minulého století upustili od vývoje specializovaných taktických bojových letounů (výsledkem čehož je hypervíceúčelový a hyperdrahý F-35, který však není dobrý v ničem), Sověti a později Rusové dotáhli do konce vývoj taktického úderného stroje Su-34.

Letadlo vychází ze stíhacího Su-27, s kterým však má společného máloco a už na první pohled se jedná o dva úplně rozdílné typy. Su-34, pro svůj typický zploštělý tvar přídě přezdívaný anglosaskými fandy„platypus“ (ptakopysk) nebo ještě častěji „hellduck“ (pekelná kachna), je plnokrevný útočný letoun, stíhací nebo chcete-li taktický bombardér.

Za unikátní jej lze označit z řady důvodů: Přestože jde o specializovaný útočný stroj, je schopen i manévrového vzdušného boje. Disponuje specializovaným radarem, elektro-optickým senzorovým systémem a střeleckým počítačem, které letounu dávají mimořádnou schopnost vyhledávat, vyhodnocovat a ničit určené cíle. Dvoumístná osádka sedí vedle sebe na vystřelovacích sedadlech v titanem chráněné kabině s LCD displeji, ale také s palubní toaletou, lékárničkou, mikrovlnkou a ledničkou, které mají osádce zajistit komfort při dlouhých misích.

Právě značný dolet je totiž další mimořádnou vlastností Su-34. Letadlo je schopné bez sebemenšího problému působit kdekoliv nad celým územím Sýrie. Doplňuje se s dříve přelétnutými typy Su-24M2, Su-25 a Su-30SM, které mají na starost vzdušné krytí v případě, že nedejbože někdo nenechá dělat Rusy jejich práci.

Suma sumárum, Rusové mají v tuto chvíli v Sýrii více než tři desítky bojových letadel, přes dvacet vrtulníků a také protivzdušné systémy. Možná to ještě není všechno, ale každopádně takový počet bojových letedel k ostré misi nikdy od rozpadu Sovětského svazu do zahraničí nepřesouvali. Rusko se připravuje a myslí to vážně.




Foto: Oryx Blog

Lavrov vyložil dohodu Putina a Obamy o boji proti IS

$
0
0

30. 9. 2015   zdroj  (mírně kráceno)
Podle Lavrova se USA a jejich koalice nepoučily z minulosti a nadále podkopávají autoritu OSN tím, že se uchylují k jednostranným protiteroristickým akcím na území Sýrie. Ministr vyzval Západ, aby koordinoval svou činnost s Damaškem. 



Ruský prezident Vladimír Putin a americký prezident Barack Obama "se dohodli na pokračování spolupráce" v oblasti boje proti terorismu na Blízkém východě. V rozhovoru s Russia Today to řekl ministr zahraničí RF Sergej Lavrov.

Podle něj bude další diskuse probíhat na úrovni ministerstev obrany...

Ministr zahraničí RF zdůraznil, že koalice vedená USA proti teroristické skupině "Islámský stát" byla vytvořena a organizována ne zcela v souladu s mezinárodním právem.

Ministr připomněl, že když koalice deklarovala své právo na provádění útoků na IS na území Iráku a Sýrie, obdržela souhlas irácké vlády, ale neproběhla žádná jednání s vládou Sýrie. Nebyla ani žádná výzva k Radě bezpečnosti OSN.

"Kdykoli někdo působí mimo Organizaci spojených národů, když se pokusí použít sílu, aniž by byla Rada bezpečnosti požádána o posouzení situace a vydala potřebný mandát, je podkopávána autorita OSN," prohlásil Lavrov.

Podle něj je to to, co se stalo v Iráku, Libyi, Jugoslávii. "Ve všech těchto případech neměly tyto země žádný užitek,"řekl.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Armádní rezorty USA a Ruska uskuteční jednání, aby se předešlo konfliktům v Sýrii

$
0
0

30. 9. 2015     zdroj
Americký prezident Barack Obama a ruský prezident Vladimír Putin se dohodli, že v pondělí vyšlou své armádní činitele na jednání, aby se předešlo konfliktům v souvislosti s možnými operacemi v Sýrii. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním se na mluvčího americké administrativy.


Vedoucí představitelé států se rovněž dohodli, že budou prostudovány možnosti politického řešení syrské krize, avšak nedospěli k dohodě o další budoucnosti prezidenta Bašára Asada...

Představitel administrativy USA komentoval růst ruské přítomnosti v Sýrii. Podle něj není nutně destruktivní, informovala agentura RIA Novosti.

"Pozice administrativy bude záviset na jejich (Ruska) činnosti v budoucnosti. V případě, že Rusové použijí svou armádu pouze k boji proti IS, může to být v pořádku, "řekl mluvčí administrativy. Na druhou stranu, v případě, že ruské síly budou upevňovat síly Asada v "boji proti vlastnímu národu", bude to hodnoceno negativně, uzavřel.

Úředník také uvedl, že po setkání Putina a Obamy jsou Washingtonu jasné cíle Ruska v Sýrii. "Máme jasno o jejich cílech. Jejich cílem je pronásledovat IS a podporovat vládu (Sýrie),"řekl zástupce Bílého domu.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

I hrbatého, ,, srovná až hrob"... Cameronova kopulace s prasečí hlavou, pasující do high society

$
0
0





Dmitrij Sedov
30. 9. 2015   Střípky ze světa

  Cameron in flagranti a „politické elity“
Oligarchie bere jen ty, které si „patlá špínou“ od puberty
Už to prasklo i na Camerona. To o kopulaci s prasečí hlavou, pasující do high society. Po světě je z toho větší poprask, než v „kolébce demokracie“. Poddané Jejího Veličenstva už žumpa, z níž mamon loví „elity“, hned tak něčím nepřekvapí.


Mladické „recese“ jsou to jen zdánlivě. Je to past, nastražená cíleně. Adepty politické kariéry drží pod krkem doživotně. Pár střípků z mozaiky, nad níž se zvedá kufr, rekapituluje Dmitrij Sedov. Hodí se pokaždé, kdy si ty týpky troufnou stavět do haptáku nás. Zvlášť soutěží-li v komparsu toho trapasu i lokty, pasované na tuzemské „elity“.

Selekce na téhle rampě, připomíná Sedov, má v zásadě dva stupně. Prvým je „elitní vzdělání“, dostupné jen „potomkům bohaté elity“. Kde a jak k mamonu přišla, je irelevantní. „Směrodatné je, aby se jeho rodina do třídy movitých řadila“.

Anabáze startuje už na „elitních“ středních školách (hlavně Eton a Harrow). Už tady své rituály staví hlavně na sexuálních praktikách, budících u většinové populace opovržení. Internát, plný puberty stejného pohlaví, jde podobné „iniciaci“ ideálně naproti.

Předivo spolků, klubů a „lóží“, selektujících britské „elity“, však straží hlavně „prestižní univerzity“. „Projít tím filtrem předpokládá řadu parametrů - a rodinnou tradici státní služby v prvé řadě. Na pozvánku do lóže a možnost stát se jejím členem nemá nárok ani každý student Cambridge. Není například známo, že by se do těchto uzavřených klubů podařilo proniknout bohatým potomkům z bývalých britských kolonií. Na Ministerstvu zahraničí Velké Británie působí výlučně potomci věrných služebníků královského dvora bílé pleti, zatímco těm pleti jiné či černé je demokracie k dispozici jen ve volbách do parlamentu. Tam se občas objevují i poslanci jiného, než anglosaského původu, a pronášejí tu, co si zamanou, aniž se to však v praktické politice jakkoli promítne.“

Na vyvolené, jimž kariéru neblokuje ani to, číhá ještě prekérnější lapálie: „Druhému stupni selekce na anglických univerzitách vládne ryze zločinecká metodika.“ Pravidlem čistě „zločineckých spolků je, že se nový člen musí ´umazat krví´“. V „britské elitě platí jiný princip – tady se ´umaže´ špínou“. A právě ta je „obligatorní matérií kompromitace, která pak příslušníka britské elity drží v mezích a brání mu se z toho kotce vymanit“.

„Fantazie anglických zednářů je v tomto směru bezmezná a čas a od času nabývá i zcela obludných forem.“ Je tu ovšem i podstatný rozdíl: „Zatímco Anglie toho o špíně, jíž se ti, kdo jí vládnou, upatlali, ví méně, v ´uvolněnějších´ Spojených státech jsou ´indiskrece´ na dané téma mnohem častější. Jen z indicií (neověřených, jak jinak) o iniciačním rituálu, jímž byl do lóže ´Lebka a kosti´ přijat George Bush junior, se záda rosí ledovým potem.“ Právě ty ovšem nabídly i klíč k tajemství, „díky čemu to byl prezident, schopný rozpoutat jakoukoli válku, co dostane příkazem“.

„Etablovaná praxe ´upatlat špínou´ má ovšem i velice závažné průvodní následky. Na morálně-psychologickém stavu člověka se nemůže nepodepsat a jeho psychiku zpravidla i hluboce traumatizuje. O chlapeckých sborech v anglikánských kostelích se například ví, že jejich členové jsou do jednoho materiálem k dispozici pedofilním kněžím. Z toho se žádné tajemství už dokonce ani nedělá.“

Právě z „části dětí, prošlých ´ušlechtilou výchovou´ daného ražení, se ovšem stávají i studenti prestižních univerzit“. A s jejich diplomem pak „stoupají schodištěm zednářské hierarchie“. Až do „samých špiček státní byrokracie“. Pochopení, čím vším se perverze, jež je tam katapultuje, podepisuje na chování „postů vrcholného ranku“, si ani „nežádá diplom z psychopatologie“.

K definičním „zvláštnostem doživotních pacientů daného typu patří mizivá empatie. Absolutní netečnost k cizímu utrpení.“ Byl právě to důvod, „proč s vraždou Davida Kellyho, který ho usvědčil, souhlasil tak snadno Tony Blair? To proto neměl britský kabinet sebemenší problém s rozhodnutím, že spolu s Amerikou napadnou Irák a zlikvidují statisíce jeho obyvatel?“

To hlavní, co se ve vyvolených britské „elity“ cepuje - už od puberty a „naprosto unikátně“ - je „bezvýhradná povinnost sloužit ´žokům peněz´ londýnské City a nezastavit se ani před jakoukoli misantropií a darebáctvím“. Unese to jen kachní žaludek a nulové svědomí: „Nemá-li mladý kluk, tak jako student David Cameron, problém souložit před lidmi s hlavou mrtvé svině, cosi to v něm zlomí nezvratně.“

Miliónům Britů se perverze, prosakující z rodokmenu jejich „politických elit“, vrací s frekvencí senné rýmy. „Pro všechny ostatní“ – „tím spíš pro státní činitele, co s Davidem Cameronem přicházejí do styku“ – „by se však po tom, co se o něm rozneslo, měl stát osobou, jíž se nesluší ani podat ruku“.

Tím akutnější je „otázka, čeho se od takto vychovávané anglosaské elity dočká světová politika“. O to „snáz lze zodpovědět, čeho se od ní nedočká“. Především toho, že by „přestala obsluhovat zájmy světové finančně-bankovní oligarchie“ - a „páchat na mezinárodní scéně podlé lumpárny“.

I hrbatého, co se s tím trablem už narodil, totiž – řečeno s drsným příslovím -I hrbatého,,srovná až hrob"




Kyjev přizná porušování lidských práv na Donbasu, ale "hrdiny" nevydá

$
0
0

Andrej Tichonov
30. 9. 2015    zdroj
Kyjev je připraven uznat, že jeho dobrovolnické prapory se dopustily porušení lidských práv. Ale skutečné potrestání zločinců z nacionalistických formací nelze očekávat.


Asistent generálního tajemníka OSN Ivan Šimonovič přednesl 29. září ústní zprávu o situaci na Ukrajině v Radě OSN pro lidská práva v Ženevě. Oznámil v ní, že vedení Ukrajiny vyjádřilo svou ochotu uznat, že řada případů porušování lidských práv a mezinárodního humanitárního práva byla spáchána Kyjevem kontrolovanými silami a dobrovolnickými prapory, informuje MIA "Russia Today".

"Osoby, které jednaly za vládu, většinou rovněž vyjádřily připravenost uznat, že řada případů porušování lidských práv a mezinárodního humanitárního práva byla spáchána jejich silami a dobrovolnickými prapory,"řekl.

Ředitel Centra politického marketingu Vasilij Stojakin se domnívá, že diplomatický tlak na Kyjev je spojen s plněním Minských dohod ."Téma dodržování lidských práv se v nich nevyskytuje, ale je předpokládáno. Je tam bod ohledně amnestie pro všechny účastníky bojových akcí", řekl "Aktuálním komentářům".

Podle experta je Kyjev připraven přiznat drobné hříšky, "nastrčit radikály z dobrovolnických praporů, kteří nyní způsobují ukrajinské moci silné bolesti hlavy, a tím zbavit problémů ukrajinské ozbrojené síly a jejich velení." Ale ve své podstatě podle Stojakina nikdo neutrpí, protože rozhodnutí o amnestii se týká "hrdinů", které se Kyjev trestat nechystá.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Rusko vyzvalo Spojené státy, aby stáhly letadla ze vzdušného prostoru Sýrie. Rusko bude jedinou zemí konající operaci v Sýrii na legitimním základě.

$
0
0
30. 9. 2015    zdroj
Federální shromáždění Ruska ve středu jednohlasně podpořilo nasazení ruských vojsk mimo území Ruska, s tímto návrhem vystoupil ruský prezident Vladimir Putin. Šéf kanceláře ruského prezidenta Sergej Ivanov řekl, že otázka se týká Sýrie a jedná se výhradně o operaci vojenského letectva, nasazení vojáků na zemi je vyloučeno. Podle jeho slov jsou letecké údery USA a dalších zemí na Blízkém východě porušením mezinárodního práva.


Ivanov: Povolení Rady federace nasadit ruské ozbrojené síly v zahraničí není porušením mezinárodního práva.

„Operace ruského vojenského letectva je dočasná, prozatím ale nemohu říct, jak dlouho bude trvat a jaké množství a druhy zbraní budou použity", řekl Ivanov.

Kromě toho prohlásil, že Rusko bude ve středu informovat všechny partnery a spojence o přijatém rozhodnutí nasadit ruské ozbrojené síly na Blízkém východě.

„Rada federace jednohlasně podpořila žádost prezidenta, 162 hlasů bylo „pro", hlasování se nezdržel nikdo, nikdo nebyl „proti"", řekl Ivanov novinářům.

Syrský prezident Bašár Asad požádal Rusko o poskytnutí vojenské pomoci, oznámil šéf kanceláře ruského prezidenta.

„Všichni naši partneři a spojenci, a to bych chtěl zdůraznit, budou dnes informováni o přijatém rozhodnutí, a vojenským rezortům bude zřejmě předána i specifická informace", řekl Ivanov.

„Hlavním úkolem je boj s terorismem a podpora legitimní syrské vlády v boji s terorismem a extremismem", řekl Peskov, když odpovídal na otázku, jestli může Rusko zaručit, že údery ruského vojenského letectva budou zaměřeny výhradně na pozice Islámského státu.

 „Použití ozbrojených sil na území třetích zemí je vůbec možné buď na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN, nebo na žádost legitimního vedení této země. V daném případě bude Rusko fakticky jedinou zemí, která bude konat tuto operaci na legitimním základě, a sice na žádost legitimního syrského prezidenta", řekl Peskov. 

Rusko vyzvalo Spojené státy, aby stáhly letadla ze vzdušného prostoru Sýrie — informuje Fox News s odvoláním na vysoce postaveného amerického úředníka.

Ambasáda USA o rozhodnutí RF: Putin a Obama potvrdili společné zájmy v boji s IS

„Prostě opakuji, že když se prezident Obama setkal s prezidentem Putinem, shodli se v tom, že USA a Rusko mají společné zájmy v boji s ISIL v Sýrii. Shodli se v tom, že je nezbytný kanál (pro kontakty) našich armádních činitelů, aby bylo možné vyhnout se nedorozuměním mezi útvary koalice (v čele s USA) a Ruskem", sdělil RIA novosti tiskový mluvčí velvyslanectví USA William Stevens. Americký diplomat rovněž připomněl, že postoj Washingtonu spočívá v tom, že „prezident Asad není vhodným partnerem v boji s terorem a extremismem v Sýrii".

Írán: Akce Ruska v Sýrii jsou zákonné, protože byly zkoordinovány s Damaškem
Teherán vítá rozhodnutí Ruska použít sílu v boji s Islámským státem v Sýrii, řekla RIA Novosti mluvčí íránského ministerstva zahraničních věcí Marzie Afham. „Hodnotíme tento krok kladně a vážíme si každého kroku, který je zaměřen na boj s terorismem v regionu", prohlásila mluvčí íránského MZV.

„Ruská letadla byla vyslána do Sýrie po obdržení žádosti od syrské strany, kterou obsahoval dopis prezidenta (Sýrie Bašára) Asada adresovaný prezidentu (RF Vladimiru) Putinovi. Dopis obsahoval návrh vyslat ruské vojenské letectvo v rámci iniciativy prezidenta Putina týkající se boje s terorismem", cituje agentura France-Presse prohlášení kanceláře syrského prezidenta.

Washington se vzdal požadavku na okamžité odstoupení Asada

$
0
0


30. 9. 2015        zdroj a video
Ministr zahraničí USA oznámil novinářům CNN, že Washington změnil svůj postoj k Bašáru Asadovi. Nyní jsou USA pro "plynulý přechod" moci v Sýrii. Kerry také poznamenal, že spolupráce s Ruskem bude pro Spojené státy "šancí" k vyřešení syrské krize.



USA trvají na "plynulém přechodu" moci v Sýrii a nevyzývají k okamžitému odstoupení prezidenta Bašára Asada, prohlásil ministr zahraničí USA John Kerry v rozhovoru pro CNN.

"Změnili jsme to ... tak to nefunguje. Je nutný plynulý přechod, řízený přechod, aby nebyly žádné obavy z odvety, ztrát na životech a msty,"řekl Kerry v reakci na tvrzení novináře, že dříve USA požadovaly okamžité odstoupení Asada. Dodal, že pokud Asad odejde z funkce rychleji, mohlo by to vést k "explozi, namířené dovnitř", což by zemi připravilo o jakýkoliv veřejný život.

Jak kanál uvedl, Kerry takto oznámil změnu postoje USA.

Kerry v rozhovoru také poznamenal, že zapojení Ruska do urovnání syrského konfliktu může být pro USA "šancí" k vyřešení krize.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová
Moskva, 30. září, RIA Novosti.

Projev prezidenta Miloše Zemana v OSN v angličtině

$
0
0
30. 9. 2015   Hrad
Address of the President of the Czech Republic at the 70th Session of the UN General Assembly
Mister President, ladies and gentlemen,
If you have many topics in your short speech, you have none; and if you have many priorities in your speech, you have also none. So let me concentrate on one topic and one priority only - the fight against the international terrorism.

You may ask why just the president of a small Central European country speaks about terrorism. There are two reasons – at first, the terrorism is an outrage of human civilization and at the same time the main danger for human civilization. And the second reason, as you know just now practically all European countries face a big migration wave which was provoked as a consequence of terroristic actions in the Middle East and in Africa.

It is wonderful to criticize terrorism, it is wonderful to organize demonstrations and manifestations against terrorism, and it is nice to prepare the declaration protesting against terrorism. Al-Baghdadi reading those declarations will be careful, I am sure.

Anyway, there are three illusions concerning the terrorism. The first one is an illusion that terrorism will vanish, that it is something like historical fluctuation and without human endeavor or using only local means we are able to eliminate or reduce terroristic actions. Contrary-wise, the terroristic movement is growing like cancer, there is diffusion of terrorism, there is a growing number of so-called failed states, a growing number of assassinations, cruelties, murders, annihilation of culture like in the case of the Palmira monuments and so on and so on. And we cannot deny this growing process.

The illusion number two. We reduce the terroristic organization to a so-called Islamic State only, but there are many other terroristic organizations, for instance al-Qaeda, Taliban, al-Nusra, Boko Haram and others, and two outstanding politicians from the Arab world told me that the cover organization is the Muslim Brotherhood. If so, there is a terroristic network and this network cannot be reduced to the Islamic State only.

The third illusion is based on the standard form of war against terrorism. You know that nearly all generals prepared the previous war. And what I propose as a fight against terrorism are no tanks, no infantry, no artillery. We need to seek for new forms of the fight and because unilateral actions are heavily criticized, and more than that they were completely unsuccessful like in the case of Iraq, I do not recommend any massive occupation of any territory. What I recommend is a coordinated action under the umbrella of the Security Council of the United Nations.

Well, all the five permanent members of the Security Council have different interests but one common enemy, and nothing unites more than just the common enemy – the terrorism. Just here in New York we remember the 11th September 2001, in Russia we remember Beslan or Volgograd, and in China we remember Xinjiang, in Europe we remember Madrid, London, Paris, Copenhagen. In India we remember Bombay, and so on.

So, there is one good precedent and it is a unanimously accepted resolution of the Security Council concerning the pirates in Somalia, including the military action against the pirates. Do you really think that the pirates are more dangerous than the terrorists? So in the Charter of the United Nations there are many, many articles concerning the possibility of a military action and some of them were never activated. They are called “the sleeping structures”. What we need is to activate them. And what we need are small military units equipped with drones, with helicopters, with cooperation of secret services, with commandos, if you wish, rangers; the small blue helmets of some sort which would eliminate the leaders of the terroristic organizations, the nerve centers of those organizations and not the occupation of the territory.

So, I firmly hope that some of the permanent members might propose such a resolution, and if not, as a historical optimist, I may add as a way of conclusion that any idea comes through three phases.

In the first phase it is understood as a full nonsense, in the second phase it is disputable, and in the third phase it is evident like the Earth moving around the Sun. So I’ll come next year, and deep in my heart I do believe my proposal will be disputable. And I’ll come in 2017 and I am sure that this proposal will be evident.

Thank you for your attention.

Analýza od Balobana: Rovnováha mezi Ruskem a USA v konvenčních zbraních

$
0
0

-
30. 9. 2015  The Unz Review: An Alternative Media Selection

V nedávném sloupečku pro UNZ Review, jsem napsal, že "podle jakéhokoli scénáře, který si lze představit, má Rusko schopnost téměř prakticky úplně zničit Spojené státy jako zemi asi za 30 minut (Spojené státy, zajisté, můžou udělat totéž s Ruskem). Jakýkoliv vojenský stratég ve Spojených státech by měl brát v úvahu možnost eskalace jakékoliv vojenské akce proti Rusku."

Navíc však stále ještě zůstává otázka, zda Rusko může soutěžit s USA ve vojenském smyslu, pokud budeme předpokládat, teoreticky, že ani jedna strana není odhodlána k použití jaderných zbraní, včetně taktických. Kdyby nějakým kouzlem všechny jaderné zbraně náhle zmizely, jak bude vypadat balanc sil mezi Ruskem a Spojenými státy?

Proč nemá smysl počítat fazole

Typická odpověď na tuto otázku je založena na tom, co američtí vojenští stratégové nazývají "počítání fazolí." Obvykle novináři používají takové zdroje, jako je každoroční vojenská bilance Mezinárodního institutu pro strategická studia (IISS) nebo Globalní vyzbrojení a jednoduše sečtou počet lidí, tanky, bojová vozidla pěchoty, bojové letouny, typy dělostřeleckých zbraní, bombardéry, rakety, lodě, ponorky, atd. předkládaných každou zemí v grafu. Ve skutečnosti, takový "součet fazolí" neznamená nic, absolutně nic. Vezměme si jednoduchý příklad: pokud válka nastane, mezi například Ruskem a Čínou, tak fakt, že Čína má řekněme 1000 tanků v provincii YuňNaň nebude mít v této válce žádný význam, jednoduše proto, že jsou příliš daleko. Vztáhneme-li příklad tohoto problému na tradiční rovnováhu mezi USA a Ruskem, pak si ihned musíme položit dvě klíčové otázky:
a) Která část světové vojenské mašinérie USA bude okamžitě k dispozici americkému velení v případě války s Ruskem?

b) S jakou podporou a posilami může armáda USA počítat a jak rychle mohou být dopraveny na dějiště bojů?
Musíme si uvědomit, že tanky, bombardéry, vojáci a dělostřelectvo nebojují jednotlivě - oni bojují všichni společně v tom, co se logicky nazývá bitvami "kombinovaných armád." Takže jestli USA jsou schopny dodat určitý počet vojáků do místa A, tak pokud tito nebudou mít k dispozici všechny komponenty kombinované armády pro podporu v bitvě, stanou se jen snadno zranitelným cílem.

Navíc, jakákoli vojenská jednotka vyžaduje značnou logistickou podporu a zásobování. Je sice skvělé - přesunout letadlo do bodu A, ale pokud jeho rakety, technické zázemí a experti nejsou na tom správném místě, letadlo bude k neupotřebení. Ozbrojené síly jsou dobře známy tím, že konzumují velké množství paliva, benzínu a maziv. Podle jednoho odhadu v roce 1991 motorizovaná divize USA mohla spoléhat na své vlastní síly jen 5 dnů, a poté vyžadovala masivní úsilí o materiální doplnění.

A konečně, každá armáda, kterou USA budou moci přemístit z bodu A do bodu B, již nebude schopna plnit svoji běžnou funkci, pro niž bude mít zajištěnu podporu v bodě A. Pokud například, bod A je na Blízkém východě či v jihovýchodní Asii, lze si představit, jak složité bude pro velení Spojených států přijmout podobné rozhodnutí.

"Těžká" válka

Máme nádherný příklad toho, jak Spojené státy fungují: operace Pouštní štít. Během této obrovské operace USA strávily 6 měsíců v obrovském organizačním úsilí shromáždit síly potřebné k útoku na Irák. Kromě toho, Saúdská Arábie se po celé desetiletí připravovala k přijetí takové obrovské armády (v souladu s tzv. Carterovou doktrínou), zatímco Saddám Husajn nijak nenarušoval konání příprav Spojených států. Nyní si položme následující otázky:
a) V případě války s Ruskem, která s Ruskem sousedící země má infrastrukturu podobnou té, co má Saúdská Arábie s již instalovaným zařízením, obrovskými základnami, přistávacími dráhami, hlubokovodními přístavy, a tak dále? (Odpověď: žádná)

b) Nakolik je pravděpodobné, že Rusko poskytne USA 6 měsíců na přípravu k válce a nic neudělá? (Odpověď: nemožné)
Dalo by se namítnout, že ne všechny války jdou podle scénáře "tvrdé války" jako operace Pouštní bouře. Co když USA připraví velmi "odlehčenou" vojenskou akci, používajíce pouze síly rychlého nasazení USA a NATO?

„Lehká“ válka (nebo válka rychlé reakce)

Budu opakovat to, co jsem napsal v prosinci minulého roku:
Rusko se nebojí vojenské hrozby ze strany NATO. Jejich reakce na poslední konání NATO (nové základny a části ve střední Evropě, zvýšení vojenských výdajů, atd.) – vnímají to jako provokace, ale ruští představitelé trvají na tom, že Rusko se dokáže vypořádat s jakoukoli vojenskou hrozbu. Jak řekl jeden ruský poslanec: "Pět týmů rychlé reakce - to je problém, se kterým se můžeme vypořádat pomocí jediné rakety". Je to poněkud zjednodušený, ale obecně správný výrok. Jak jsem již zmínil dříve, rozhodnutí zdvojnásobit velikost ruského letectva a zvětšit elitní 45. pluk letectva zvláštních operací na úroveň brigády, bylo provedeno i tak. Dá se říci, že Rusko předstihlo vytvoření bojové jednotky NATO s 10 tis. vojáky tím, že zvýšilo početnost své vlastní mobilní (Air Force) jednotky z 36 tis. na 72 tis. Je to velmi typické pro Putina. Když NATO oznamuje hlasitě a s pompou, že bude zakládat speciální síly rychlé reakce typu "hrot kopí" v počtu 10 tis. lidí, Putin v tichosti zdvojnásobuje počet ruského letectva na 72 tisíc. A věřte mi, že v bojích zakalené ruské letecké síly představují samy sebou mnohem větší bojovou sílu než hedonické a nemotivované nadnárodní (28 zemí) evropské jednotky z 5 tis. vojáků, které NATO tak pracně se snaží sestavit. Velení Spojených států si to velmi dobře uvědomuje.
Jinými slovy, "lehká" válka nebo válka "rychlé reakce" - to je přesně to, co Rusové umí perfektně, a to není ten typ konfliktu, v němž NATO má nějakou naději na vítězství. Kromě toho, pokud "lehká válka" bude trvat déle, než se očekávalo, a bude muset přejít na "těžkou" formu, čí "těžké"části budou blíže do USA nebo Ruska?

Šok a hrůza

Existuje ovšem ještě další model, který americké velení může použít: model "šoku a hrůzy" - masivní raketový útok, podporovaný leteckým bombardováním ze vzduchu. Zde mohu snadno namítnout, že bombardovat Rusko - není totéž jako bombardovat Irák, a že ruská protivzdušná obrana je nejvýkonnější na světě. Nebo bych mohl říci, že i když Spojené státy vždy úspěšně bombardovaly civilní obyvatelstvo, jejich bombardování ozbrojených sil, jako například srbské armády v Kosovu, zcela selhalo.

(V rozpětí: 78 dní nepřetržitého bombardování silami USA / NATO, okolo 1000 letadel a 38 tis. vzlety – a tímto vším, čeho se dosáhlo? Zničili kolem 10 srbských letadel (většinou na zemi) a kolem 20 bojových vozidel pěchoty a tanků, zabili nebo zranili kolem 1000 srbských vojáků. A to z armády o 130 tis. srbských vojáků, kolem 80 letadel, 1400 dělostřeleckých systémů, 1270 tanků a 825 BVP (všechna čísla z Wikipedie). 3. srbská armádní skupina (velitelství Priština - pozn.red.NR) vyšla prakticky bez úhony z těchto masivních bombardování, které vstoupí do historie jako možná nejhorší využití letectva v historii!)

Ale i když budeme předpokládat, že nějakým způsobem USA uspějí ve své milované válce "na dálku", kdo je ochoten uvěřit, že to přinese vážné škody ruské armádě a podlomí vůli ruského obyvatelstva?  
(Populace Leningradu přežila ne 78, ale 900 dní nesrovnatelně horší blokády a bombardování a nikdy nezvažovalo možnost vzdát město!)

Skutečnost je taková, že to, že se Rusko brání, mu dává obrovskou výhodu proti Spojeným státům, i když bereme v úvahu pouze konvenční zbraně. I v případě, že konflikt nastane na Ukrajině nebo v Pobaltí, geografická blízkost Ruska mu dá všechny výhody v případě libovolného útoku ze strany USA / NATO, které si lze představit. Američtí velitelé chápou toto všechno velmi dobře, a to dokonce i když předstírají, že nerozumějí.

V souladu s tím, ruský útok na USA nebo NATO je také vrcholně nepravděpodobný, a to ze stejných důvodů. Rusko není schopno realizovat svoji sílu příliš daleko od svých hranic. Pokud se podíváte na to, jak je zařízena a cvičena ruská armáda, je zřejmé, že tato síla je určena především k obraně proti nepříteli na hranicích Ruska, nebo méně než 1000 km od nich. Ano, samozřejmě, můžete vidět ruské bombardéry, lodě a ponorky na mnohem větší vzdálenosti, ale to je typická demonstrace "prezentace vlajky," a ne nácvik navržený pro reálné scénáře konvenční války.

Jediným skutečným cílem americké armády - je pravidelně porazit nějakou malou, více méně bezbrannou zemi, nejlépe s cílem zmocnit se jejích zdrojů, svrhnout její vládu osmělivší se vzdorovat Globálnímu Hegemonovi, nebo jen pro vytvoření exemplárního příkladu pro ostatní. Ozbrojené konvenční síly USA nebyly zamýšleny pro užití k vedení vážné války proti zkušenému nepříteli. Pouze strategické jaderné síly Spojených států mají za úkol chránit Spojené státy od dalších jaderných mocností (Ruska a Číny), nebo-li vlastně bojovat ve velké válce. Co se týče ruských ozbrojených sil, ty byly koncipovány jako čistě obranné síly, nemající možnost ohrozit někoho v Evropě, nemluvě o USA.

Samozřejmě, že západní korporátní média i nadále budou "počítat fazole" ruských a amerických ozbrojených sil, ale to je čistá propaganda, vypočítaná na to, aby v populaci vyvolala pocit nejistoty a strachu. Skutečnost v dohledné budoucnosti je taková, že ani Spojené státy, ani Rusko nemají prostředky na úspěšný útok ke vzájemnému napadení, a to za použití výhradně konvenčních zbraní.

Jediné reálné nebezpečí, které existuje - je neúmyslná a nepředvídaná rychlá eskalace, která by vedla k jaderné konfrontaci, kterou ani jedna strana nechce, a k níž žádná strana není připravena. Útok Izraele na Libanon v roce 2006 nebo útok Gruzie na ruské mírové jednotky v roce 2008 představují dva děsivé příklady toho, jaká dělají politici-idioti někdy neuvěřitelně idiotská rozhodnutí. Jsem si naprosto jistý, že Putin a jeho tým nikdy nepřijme takové stupidní rozhodnutí. Ale když se podívám na aktuální kolekci amerických prezidentských kandidátů, musím přiznat, že se cítím velmi, velmi nejistě.

A co vy?

Když 'NE' znamená 'ANO': Jak si Moskva oblíbila NATO a rozšiřování jeho hranic

$
0
0
Gordon M. Hahn
30. 9. 2015  Rusko - jiný úhel pohledu

Od doby, kdy myšlenka rozšiřování NATO bez Ruska poprvé vyšla na světlo boží v začátku r. 1990, mnozí politikové a analytikové mluví o tom, že Rusko nevnímá rozšiřování NATO jako hrozbu ale spíše ho používá jako záminku pro vměšování do vnitřních záležitostí sousedních zemí nebo pro obnovu svého ztraceného impéria. Tento lživý a nebezpečný mýtus, zaměřený na sejmutí odpovědnosti se Západu, vede k rostoucímu konfliktu s Ruskem. Toto falešné vidění může přinést velkou škodu i Západu, i Rusku a jeho sousedům.


Proces blížící se NATO k ruským hranicím (zdroj obrazu)

Ti, kteří se přidržují smyšleného náhledu na skutečnost, že Rusko ve skutečnosti nevystupuje proti rozšíření NATO, nebo že se o to nestará, ignorují fakta. Ve skutečnosti, každý prezident a ministr zahraničí v posledních letech SSSR a poté nového Ruska vystoupil a proti rozšiřování NATO právě proto, že to ohrožuje bezpečnost Ruska. Vojenská doktrína Ruska označuje za největší „externí vojenskou hrozbu ... . nekontrolovaně rostoucí potenciál NATO a přenos globálních funkcí usnadňující porušování mezinárodního práva a přibližování vojenské infrastruktury členských států NATO na hranice Ruské federace, a to zejména prostřednictvím dalšího rozšíření tohoto vojenského bloku." Veškeré narážky nebo přímo vyjádřené návrhy, vyslovené jednotlivými prezidenty postsovětského Ruska o začlenění Ruska do NATO nenalezly odpovídající reakci nebo byly úplně ignorovány. Například V.V. Putin, když nastoupil k moci, veřejně podporoval možnost takového vývoje událostí, ale odpověď nedostal žádnou.

Nejnovější reinkarnací ujištění, že Rusko považuje rozšiřování NATO jako něco prospěšného, vyslovil minulý měsíc bývalý americký velvyslanec v Rusku Michael McFaul. Řekl, že během presidentství Baracka Obamy vedení Ruska nikdy nevzneslo otázku rozšiřování NATO, ale nyní to Moskva označuje za jednu z příčin okupace a anexe Krymu, což já považuji za přehnanou reakci Ruska na státní převrat ultranacionalistů v Kyjevě, 21. února 2014.

Samozřejmě, že nevíme, o čem hovořili vůdci Ruska během neveřejných rozhovorů s představiteli Spojených států, ale řada ruských představitelů, včetně prezidenta Vladimira Putina, mnohokrát vydaly prohlášení, že Rusko je proti rozšiřování NATO ke svým hranicím. Jistěže otázka rozšiřování NATO nezaujímal ústřední místo v rusko-amerických vztahů za prezidenta Obamy, ale jen proto, že Washington a Brusel se nesnažily v tomto okamžiku rozšiřovat NATO ještě dál. Proto tato slova velvyslance M.McFaula jsou podobna prohlášení o tom, že Mongolsko nevzneslo otázku přiblížení hranice Argentiny ke svým hranicím. Tato otázka se neprojednávala pouze proto, že tam nebyla otázka pro diskusi.

Nicméně, v případě Ruska a rozšiřování NATO bylo mlčení Moskvy během Obamova prezidentství jen dočasným ztišením, což se stalo evidentním po událostech v Kyjevě v minulém roce. Ve skutečnosti, když setkání hlav vlád NATO v roce 2008 schválilo další svoji expanzi na Ukrajinu a Gruzii, Putin ostře odsoudil tento plán, a varoval, že Moskva bude nucena reagovat, aby zajistila svoji bezpečnost. Když jeho nástupce Dmitrij Medveděv se nabídl vést jednání o zřízení nového systému bezpečnosti v Evropě, Washington ho ignoroval, a Brusel přijal tuto nabídku chladně a odmítl o ní diskutovat. Ve stejné době, gruzínský prezident Michail Saakašvili reagoval na příslib členství v NATO jiným způsobem: okamžitě napadl Jižní Osetii, ostřeloval její hlavní město (Cchinvali) z raketometů Grad a zabil 19 ruských příslušníků mírových sil a stovky civilistů. Rusko odpovědělo vojenskou invazi, aby ochránila své tradiční osetinské spojence a obsadila další od Gruzie se odklonivší republiku, Abcházii. Rusko nemůže dovolit, aby její hranice ovládl chaos, který by vyvolali v boji proti gruzínským okupačním silám krajané Osetinců a Abcházců pobývající v Rusku. Nicméně, když ruská armáda byla pouhých 30 mil od gruzínského hlavního města, a když od specialistů NATO připravené jednotky gruzínské armády již ztratily jakoukoli bojeschopnost, Rusko neučinilo nic pro „obnovení Sovětského svazu", nebo Ruské říše, a neobsadila Tbilisi. Místo toho, respektujíc trvání aktuální (i když ne právně formalizované) nezávislost separatistických republik, vytvořila nárazníkové pásmo mezi Ruskem a budoucím členem NATO.

Jednání V.V. Putina na Ukrajině se nejeví jako součást plánu nekonečného dobývání, ale spíše jako obranná reakce na vnímanou a skutečnou hrozbou NATO, jakož i na možné ztráty na Ukrajině. Únorová demokratická revoluce vedoucí k nacionalistickému převratu vedla k Putinovu krymskému gambitu. Skutečnost, že Kyjev začal občanskou válku proti etnickým Rusům a rusky mluvícím obyvatelům Donbasu (kde až do "protiteroristické operace (ATO)" ve skutečnosti nebylo žádné násilí), podobně vedlo se strany Vladimira Putina k poměrně omezené podpoře donbaských separatistů, jejichž jednání bylo přirozenou reakcí na uchvácení moci nacionalisty v Kyjevě. Pro srovnání, zatímco svého času Moskva čekala tři roky a často nabízela vést rozhovory před tím, než zahájila svoji protiteroristickou operaci ve velmi podobné situaci proti rebelům v Čečensku na počátku roku 1990, Kijev čekal jen měsíc, než vyslal svoje vojsko proti separatistům.

V tomto světle, ruský zábor Krymu může být viděn jako sloužící stejnému účelu, jako její podpora Abcházii a Jižní Osetii, jako zachování silné vojenské přítomnosti Ruska v reakci na NATOvskou Ukrajinu. Stejně tak separatisté Donbasu se mohou stát dalším nárazníkovým státem místo ztraceného Kijeva.

Proto není náhodou, že hlavním požadavkem Ruska v řešení ukrajinské krize je změnit ústavu Ukrajiny, kde bude zafixován její neutrální, mimoblokový status. Pokud k tomuto dojde, pak Moskva bude ještě méně ochotna podporovat vzpurný Donbas, s přihlédnutím k nestabilitě, kterou vytváří rebelové jak na svých hranicích, tak v samotném Rusku.

Rozšíření NATO podél západních a jihozápadních hranic Ruska představuje pro Rusko přímé potenciální ohrožení. Pro srovnání nastíním opačnou situaci: Rusko je v čele nejsilnější vojenské aliance světa, která zahrnuje celou Latinskou Ameriku. Poté Moskva ignoruje dohodu v Kanadě a místo toho podporuje protiústavní uchopení moci proruskými stranami, z nichž některé by byly neo-fašisté. Jaká by pak byla reakce Washingtonu?

Proto američtí politici by mohli pokračovat ve svém kázání, a dokonce i přijímat odpovídající opatření na základě smyšlenky nebo falešného předpokladu, že rozšiřování NATO nemá pro Moskvu žádný význam, ale taková slova a činy ohrožují celý systém mezinárodní bezpečnosti.






Gordon M. Hahn, doktor filosofie, analytik, "Rus Stratedzhik spol. s r.o.", Praha, Česká republika.

Analytik a člen dozorčí rady, Korporace geostrategických prognóz, Chicago, Illinois, www.geostrategicforecasting.com.
Analytik a konzultant, www.russiaotherpointsofview.com

Profesor Han je autorem "Islámská hrozba Rusku" (nakladatelství: Yale University Press, 2007). "Ruská revoluce shora, 1985-2000" a (Vydavatel: Transaction Publishers, 2002), nedávno vydaná kniha "Mudžáhedíni v Kavkazském emirátu: globální džihád na Severním Kavkaze Ruska a za jeho hranicemi "(vydavatel: McFarland Publishers, 2014), různé zprávy za výzkumných středisek a četné články v odborných časopisech a dalších médiích v anglickém a ruském jazyce. Působil jako učitel v Bostonu, USA a Stanford University, University of San Jose a San Francisco, stejně jako u St. Petersburg State University, Fulbrighta, že je starším partnerem a hostujícím profesorem v Centru pro strategická a mezinárodní studia, Institute for Advanced rusistiky J. . Kennan (Washington, DC) a Hoover instituce na války, revoluce a mír.

P.C.Roberts: V očích většiny Američanů ztratila vláda USA svou legitimitu

$
0
0
30. 9. 2015    zdroj
Jak oznámil Noam Chomsky, účastnil se loňských listopadových voleb do Kongresu USA stejný počet voličů jako v roce 1830, kdy ovšem mohli volit jen muži a navíc jen muži majetní. Zpráva Gallupova ústavu k tomu dodává, že mezi Američany sílí požadavek po vytvoření nové strany, protože oběma dosavadním (republikánské a demokratické), už lidé přestávají věřit.


Jsou to dobré zprávy. Naznačují, že američtí občané i skrze hustou propagační mlhu začínají prohlédat, že vláda USA reprezentuje jen skupinu největších amerických oligarchů a nikoliv je samotné. Změna vyžaduje uvědomění si skutečnosti, jaká opravdu existuje, a toto uvědomění začíná v těchto dnech nabývat na síle. Konečně.

Vybral a přeložil Lubomír Man

Zemanovi se smějete, ale na jeho slova dojde. Analytik Štefec obsáhle rozebral, co je terorismus. Třeba i to, co páchá jedna supervelmoc...

$
0
0

- rozhovor -
30. 9. 2015 ParlamentníListy

Vojenský analytik Jaroslav Štefec při hodnocení projevu prezidenta Miloše Zemana na půdě OSN oceňuje návrh na vytváření malých bojových jednotek pro eliminaci vůdců teroristických organizací jako cestu, kterou se bude mezinárodní boj proti terorismu v nejbližší době ubírat. Při pohledu na vývoj situace v Sýrii upozorňuje na skryté varování, které vyslal americký ministr zahraničí John Kerry ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi.

Je terorismus, na který se soustředil prezident Miloš Zeman ve svém projevu na Valném shromáždění OSN, aktuálně největší hrozbou ve světě?

Terorismus je zřejmě starý jako lidstvo samo. Odkazy na činy, které bychom dnes označili za teroristické, můžeme najít nejen v Bibli a mnoha dalších historických zdrojích, ale i v ústně předávaných bájích a pohádkách. Co jiného byly ve starých pověstech českých vylíčená lest Šárky a následné zavraždění Ctirada a jeho družiny než teroristický čin, který přesně odpovídá základní definici: „Terorismus je užití násilí nebo hrozby násilím s cílem zastrašit protivníka a dosáhnout politických cílů.“ Ovšem byl to teroristický čin doby bez trhavin, střelných zbraní a mobilních telefonů.

Od Vlastiných dob se toho sice mnoho změnilo, ale terorismus jako taktika šíření strachu mezi civilním obyvatelstvem a nátlaku na vládnoucí vrstvy vesele bují a je hojně využíván jako součást mnoha konvenčních i nekonvenčních konfliktů. Je velmi lákavou metodou boje za dosažení konkrétních zájmů, protože je levný, personálně i materiálně nenáročný a jeho efektivnost je velmi vysoká, zejména jestliže je součástí konkrétní širší kampaně nebo – na úrovni státního terorismu – nástrojem hybridní války. Toho, že by vymizel z reality současného – a zřejmě i budoucího – světa, umožňujícího navíc šíření následků teroristických činů slovem i obrazem, zveřejňování proklamací teroristů a jejich požadavků a ultimát rychlostí Facebooku či Twitteru po celé zeměkouli, se proto určitě nemusíme obávat.
 
 
Český prezident upozornil na tři iluze o terorismu, které jsou v nynějším světě rozšířené. Jednak to, že vymizí, pak to, že veškerý terorismus schováváme za název Islámský stát, a třetí, že proti němu lze bojovat konvenčními postupy. Dá se s tím souhlasit?

Současná tendence omezovat nositele terorismu pouze na Islámský stát nebo na islamismus je samozřejmě nesmyslná. V tom má pan prezident pravdu. Za tímto zjednodušujícím pohledem stojí především média, konkrétně ta část, pro kterou jsou často hrůzné metody a následky teroristických činů velmi dobrým prodejním artiklem. Terorismus bují skutečně po celém světě, počínaje nejvyspělejšími zeměmi a konče pro nás téměř neznámými a exotikou zavánějícími zeměmi Asie a Afriky. Je ovšem třeba přiznat, že značná část teroristů jsou skutečně islamisté. Už z toho prostého důvodu, že islám jako náboženství vyznává téměř 1,5 miliardy obyvatel Země, terorismus je pro jeho vyznavače dobrý způsob, jakým si vybojovat své místo na slunci, a používání teroru vůči jinověrcům či nevěřícím propaguje značná část jeho duchovních vůdců.

Co říkáte výzvě Miloše Zemana, abychom „hledali nové cesty boje“ a vystříhali se okupace cizího území „jako v případě Iráku“, která podle něj není účinná?

Jak jsem již uvedl, terorismus je nevymýtitelný, je však rozhodně omezitelný. Existují pouze tři cesty, jak mu zabránit. První cesta – ustupovat skupinám, které terorismus používají k dosažení svých cílů, a splněním jejich požadavků zastavit teroristické činy, což se povedlo například v Irsku. Nelze však takto ustupovat islamistům v Evropě a připustit například zavedení práva šaría. Druhá cesta – zlikvidovat příčiny terorismu, například zastavit válku v Sýrii, porazit vojensky Islámský stát a zajistit politickou a vojenskou stabilitu v regionu. Toho samozřejmě nelze dosáhnout okupací. Je třeba hledat cesty, jak podpořit životaschopné státní a vojenské struktury, které zde existují, a ostatním zcela zastavit finanční a zejména zbrojní podporu. Třetí cesta – účinná likvidace samotných teroristů, jejich velitelů a zdrojové základny včetně personální. Terorismus totiž má velkou setrvačnost a izolované skupiny jeho nositelů mohou vést boj za už dávno ztracenou „věc“ ještě dlouho po jejím faktickém zániku.

Na základě těchto faktů konstatuji, že souhlasím se slovy pana prezidenta pronesenými na půdě OSN. S terorismem je nutné bojovat všemi dostupnými prostředky, především však preventivně – jakmile si některá skupina uvědomí, že terorismus může přinést určité výsledky, byť by to bylo jen zvýšení sebevědomí jejích členů, je pozdě. S terorismem je třeba bojovat rovněž nemilosrdně. Je třeba na něj pohlížet jako na pirátství, k němuž má myšlenkově velmi blízko, a zločin terorismu pokládat za ius cogens, ustálenou mezinárodní právní normu; ti, kdo se dopouštějí teroristických činů, plánují je nebo k nim nabádají, jsou pokládáni suverénními státy za nepřátele lidstva.
 
 
Má apel českého prezidenta na vytvoření malých bojových jednotek vyzbrojených drony, helikoptérami a informacemi tajných služeb, kdy by tato komanda sloužila přímo k eliminaci vůdců teroristických organizací, naději na to, aby se uskutečnil?

Ačkoliv mnoho komentátorů prezidentova slova zpochybňuje nebo bagatelizuje, domnívám se, že právě to je cesta, kterou se bude mezinárodní boj proti terorismu v nejbližší době ubírat. Jejich použití bude naprosto nezbytné, jak ukázal případ Charlie Hebdo, kdy k dopadení a likvidaci jeho pachatelů byla div ne mobilizována celá armáda. Šlo samozřejmě o krutý čin, který měl za následek dvanáct mrtvých a spoustu zraněných, ale pokud by státy takto postupovaly v případě každého teroristického činu, staly by se brzy náklady na podobné operace neúnosnými. Proto je třeba hledat nekonvenční cesty včetně vytváření speciálních mezinárodních protiteroristických jednotek na úrovni policie a armády, disponujících nadstandardním vybavením a operačními schopnostmi, a zejména přeshraniční působností na území států, které přistoupí k jejich budování. K tomu bude samozřejmě třeba přijmout i příslušné mezinárodní smlouvy. Domnívám se, že fórum OSN bylo dobře zvoleným místem k proklamaci této myšlenky. Pro Evropskou unii s chybějícími vojenskými kapacitami to je ideální cesta.
 
 
Miloš Zeman hovořil o koordinované akci pod záštitou OSN, protože všech pět stálých členů Rady bezpečnosti má sice rozdílné zájmy, ale společného nepřítele, jímž je terorismus. Dá se ale o všech velmocech opravdu tvrdit, že jim jde v první řadě o boj s terorismem, viz váhavý postup vůči Islámskému státu?

To určitě ne. Podle mezinárodních smluv lze považovat za akt mezinárodního terorismu i zahájení omezených bojových operací letectva nebo pozemních vojsk vůči suverénnímu státu, ať už zdůvodněné jakoukoliv rétorikou. Podíváme-li se na jednotlivé státy Rady bezpečnosti a jejich činy jen za poslední desetiletí – kdo z nich je v tomto směru čistý jako lilie? My jako Česká republika do geopolitických zámyslů velmocí moc nevidíme. Přesto však myslím, že nalezení konsenzu mezi těmito oficiálními zástupci světa má naději na úspěch. Důvodem je i fakt, že přestože se Islámský stát může někomu hodit jako páka na konkrétní politické reprezentace nebo mezinárodní procesy, případným vetem společného postupu v Radě bezpečnosti by se jeho politické priority staly příliš zřejmými a neúnosnými pro jeho spojence.

 
 Proč se Rada bezpečnosti v minulosti shodla a jednohlasně přijala opatření i společnou akci proti somálským pirátům, na což prezident Zeman v projevu upozornil, ale v případě teroristů se k ničemu podobnému neodhodlala?

Zatímco pirátství je z hlediska mezinárodního práva považováno za zločin proti lidstvu v podstatě všemi zeměmi, u terorismu takto jednoznačné vymezení neexistuje. Důvody? Terorismus je velmi efektivní metoda hybridní války. Jeho metody jsou použitelné i proti samotným nositelům terorismu a jeho personální základně. Za teroristické útoky lze považovat i používání dronů k likvidaci militantních islamistů z řad civilního obyvatelstva v Pákistánu nebo Jemenu. Hledat jednotnou definici terorismu a jednotný postoj k teroristickým činům za situace, kdy se k jeho metodám občas uchylují víceméně všichni členové Rady bezpečnosti, bude rozhodně složité.
 
 
Velkou pozornost vzbudil projev ruského prezidenta Vladimira Putina, jenž na půdě OSN varoval před „flirtováním“ s teroristy a tvrdil, že je nezodpovědné využít extremistické skupiny k dosažení svých politických cílů v naději, že bude později možné se jich nějakým způsobem zbavit či jejich vliv aspoň výrazně eliminovat. Jde o reálné hodnocení toho, jak především k Islámskému státu některé země přistupují?

K tomu již nemám téměř co dodat. Myslím, že vše již bylo řečeno dříve. Snad jen po vzoru tety Kateřiny ze Saturnina dodám jedno rčení: „Duchů, které vyvolal jsem, nemohu se zbýti.“ To je totiž problém terorismu v kostce. Podle staletých zkušeností, které se táhnou minimálně ke křižáckým válkám, pokud někdo použije teroristické metody nebo vyvolá procesy, které jejich použití spouštějí, bude se jich jen velmi obtížně zbavovat a navíc se zpravidla dříve či později obrátí proti němu. Pokud jde o stát, obvykle dojde k přenesení teroru i na jeho území. Ostatně přesně toto riziko musí zvažovat i prezident Putin v případě vstupu Ruska do konfliktu v Sýrii. Jak včera prohlásil v interview pro televizní kanál MSNBC ministr zahraničí USA John Kerry: „Když nenajdeme způsob, jak se sjednotit v boji s ISIL a Rusko s ním bude bojovat samo, pak hádejte, jak to asi dopadne. Rusko se samo stane terčem. Rusko uvidí, jak lidé s přenosnými protiletadlovými raketovými komplety sestřelují jeho letadla. Začnou ho očerňovat. Spolu s Asadem se stane novým magnetem pro džihádisty.“ Samozřejmě mohl těmito slovy myslet cokoliv, ale zaznívá z nich jasné varování.
 
 
Prezident Putin také označil za velkou chybu odmítání spolupráce s nynějšími syrskými úřady a vládními silami, které statečně bojují proti terorismu ve své zemi. Prý je třeba si přiznat, že prezident Asad a Kurdské milice jsou jediné síly, jež jsou úspěšně schopny a ochotny se proti teroristům v Sýrii postavit. Lze ale vůbec počítat s tím, že za nynějšího prezidenta Bašára Asada by se situace mohla vyřešit a vleklá válka v zemi skončit?

Ať už si o tom myslí kdokoli cokoli, je Bašár Al-Asad jediným oficiálním představitelem Sýrie, kterému se „dá zavolat“, obrazně řečeno slovy Henryho Kissingera. Navíc se těší velmi výrazné podpoře obyvatelstva žijícího na území, které vojensky a politicky ovládá. Disponuje téměř třistatisícovou armádou, která je sice vyčerpaná, má nedostatek zbraní a munice, ale na rozdíl například od ukrajinské armády je dobře vycvičená, plně bojeschopná a hlavně morálně odhodlaná bránit svou zem. Dodávky zbraní, munice a informací spolu s přímým nasazením ruského – a později možná i čínského a íránského – letectva na podporu pozemních operací syrské armády proti podstatně slabšímu protivníkovi, zejména budou-li koordinovány s akcemi iráckých vojsk, pravděpodobně velmi rychle změní situaci v regionu. Předpokládám také, že Putin nepřipustí, aby se syrská operace zvrhla pro Rusko ve druhý Afghánistán. Jako vynikající šachista má určitě promyšlené kroky pro možné protitahy potenciálního protivníka.

Snad ještě pár slov ke Kurdům. Turecko de facto bojuje spíše proti nim než proti Islámskému státu a současné vedení Iráku se na ně také dívá skrz prsty. Asad je tak jediná síla v oblasti, která je skutečně podporuje. I když samozřejmě také s výhradami. Jejich boj s Islámským státem je zároveň bojem za samostatný kurdský stát. Paradoxně díky Islámskému státu nebyli Kurdové od koloniálních dob k uskutečnění svého cíle nikdy tak blízko. Proto lze očekávat, že vznik Kurdistánu bude jedním z klíčových výsledků války s Islámským státem.
 
 
Americký prezident Barack Obama i francouzská hlava státu François Hollande se však shodli, že Bašár Asad nemůže být součástí řešení situace v Sýrii. Když ani jedna ze stran nemíní v tomto bodě ustoupit, dá se válečné běsnění v Sýrii vůbec nějak zastavit?
 
Určitě ano. I přes tato stanoviska, která jsou podle mého názoru stejně pouze těšínskými jablíčky, podobně jako dnes „zahájené vyšetřování válečných zločinů v Sýrii“ ze strany Francie, a opožděnou reakcí na nečekaný a efektivní vstup Ruska do syrského konfliktu. Chápu je ale také jako svým způsobem varování Putinovi: „Nelez nám do zelí natolik, abys hatil dlouhodobě připravované plány!“ Pokud bych totiž bral oba prezidenty doslovně a přeložil jejich slova z diplomatické mluvy, vylučují jimi vlastně dopředu jakoukoliv spolupráci s Ruskem, protože Putin ve svém projevu jasně deklaroval, že Asad je pro něj hlavním spojencem ve válce proti Islámskému státu. Rusko viditelně postupuje podle předem připraveného plánu koordinovaného kromě Sýrie i s Irákem, Íránem, a co je důležité, rovněž s Čínou a Indií.

Efektivnost a důkladnost tohoto plánu dokládá i fakt, že bezprostředně poté, co ruská Rada federace dnes ráno Putinovi na základě oficiální žádosti o pomoc syrského prezidenta Bašára Asada schválila nasazení ruských sil v zahraničí s určením pro Sýrii, pouhých několik hodin poté už podnikly ruské stroje Su-24 a Su-25 společně se syrskými letouny nálety na cíle v okolí islamisty ovládaného Homsu. Tyto stroje jsou podle ruského listu Novaja Gazeta v Sýrii zatím po dvanácti kusech. Moskva zároveň vyzvala USA, aby nevysílaly své vojenské letouny nad Sýrii. Svou vážně míněnou výzvu podpořila podle dnešní zprávy izraelského serveru Debkafiles i příletem deseti víceúčelových strojů Su-34, určených k vybojování vzdušné nadvlády. Ve spojení se systémy protivzdušné obrany S-300 to znamená pro USA a jejich spojence v regionu důvod k vážnému zamyšlení, a to i přes fakt, že USA podle Kerryho „pokračují nad Sýrií podle plánu jako obvykle“.

 
 
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Zbrojní analytik Jaroslav Štefec v pořadu ČT Hyde park

Každým přijatým migrantem pomáháme Islámskému státu, varuje Petr Hampl. Pozor, intelektuálové se radikalizují, už chválí i fundamentalisty

$
0
0

Každým přijatým migrantem pomáháme Islámskému státu, varuje Petr Hampl. Pozor, intelektuálové se radikalizují, už chválí i fundamentalisty
- rozhovor -
30. 9. 2015 ParlamentníListy

Soudit se kvůli kvótám? „To je absolutní povinnost,“ říká sociolog Petr Hampl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. Zároveň vysvětlil, proč nebude možné, aby se vicepremiér Andrej Babiš dostal do pozice „zachránce národa před imigranty“. A pomoc uprchlíkům ze Sýrie? „Pokud chce někdo pomoci lidem v Sýrii, ať začne tím, že každého dospělého muže, který přijede do Evropy, předá Asadovu režimu,“ uvedl Hampl.


Evropská unie nařídila přerozdělovací mechanismus ostatním státům Unie. Na bruselský postup si postěžoval i český premiér Bohuslav Sobotka. Prý se mu především nelíbí to, že zatímco on investuje politický kapitál do proevropské politiky, Evropa se odvděčuje diskusí o kvótách, která posiluje jen radikály a euroskeptiky. Do jaké míry je otřesena důvěra v Evropskou unii?

Zatím ještě nemáme žádné nové výsledky veřejného mínění a navíc se nálada usadí během následujících měsíců. Už teď je ale vysoce pravděpodobné, že v podstatě většinová společnost většiny evropských zemí je protiunijní. Takový je základní konsenzus v ČR, Polsku, Maďarsku atd., koneckonců i ve Velké Británii. Obyvatelé Evropy nedůvěřují Evropské unii. Druhá věc je, že se samozřejmě dramaticky rozšířil názorový příkop mezi úzkou elitou a většinovým obyvatelstvem. Rozdíl existoval vždycky a velký, ale myslím si, že si téměř nikdo nedokázal představit, jak se obrovsky může ještě zvětšit.
Je tady konsenzus většiny obyvatel, kteří mají jasno po stránce zavírání nebo otevírání hranic, na druhou stranu je tu úzká skupina byrokratů a intelektuálů, která se domnívá, že migrace je prospěšná a že musíme udělat humanitární gesto. Obě tyto strany se radikalizují. Nedávno jste na ParlamentníchListech.cz uvedli vyjádření doktora Vojtíška, který mluvil o tom, že islámský fundamentalismus není špatný. Před půl rokem by říkal, že islám není špatný. Teď už hovoří o islámském fundamentalismu.

A ještě mám k tomu jednu poznámku. To, že lidé nedůvěřují Evropské unii, neznamená, že by byli ochotni z Evropské unie vystoupit.

Měli bychom jít kvůli kvótám do legálního sporu?

Dokonce bych řekl, že je to naprostá povinnost. K čemu tady zaměstnáváme všechny právníky? Soudíme se s každou firmou, člověkem o kde co… Nechápu, proč se nesoudíme v takto zásadní věci důležité pro budoucnost národa. Jak by mohlo vůbec někoho napadnout, že se nebudeme soudit? Je to absolutní povinnost.

Dochází k viditelným změnám politické mapy, nejnověji se zapojuje do debaty o migrační krizi také vicepremiér Andrej Babiš. Z pohledu sociologa, do jaké míry stáhne voliče na svou stranu právě Andrej Babiš?

Jeho pozice je v této chvíli poměrně komplikovaná, a to se netýká pouze rétoriky, i když měl průlomové vystoupení, kde se přihlásil v podstatě k některým názorům, které má i Martin Konvička. Jenže, a v tom je rozpor, stejný týden proběhlo uzavřené jednání v Parlamentu, na němž Babišův náměstek uvedl, že se v žádném případě neuvažuje o obraně hranic, a vyjadřoval názory, které patří jednoznačně k tzv. sobotkovské linii. Pro Andreje Babiše bude teď poměrně obtížné udržet obraz konzistentní.

Andrej Babiš měl vždy komunikaci nastavenou tak, že on je osobnost, která má až nadpřirozené schopnosti, a na cokoli sáhne, to se povede a bude úspěšný. My to zvládneme, prostě to uděláme. Teď je Andrej Babiš významným členem vlády, jež dělá opačné kroky. I když se od nich distancuje, zobrazuje zároveň sebe jako člověka, který nedokáže tyto věci prosadit. Nemůže říct: „Prostě uzavřeme hranice.“ Ukazuje sice, že má dobré názory, ale není schopen ukázat kompetenci. Celá jeho dosavadní komunikace přitom byla založená na tom, že dokazoval svou kompetenci. To, že by se stal zachráncem národa před imigranty, nebude možné.

EU zatím nezasáhla agresivně proti převaděčům. V komentáři pro Lidové noviny položil Tomáš Pojar, prorektor Cevro Institutu, bývalý diplomat, otázku, jak je možné, že dosud nebyl potopen jediný člun pašeráků, který pendluje mezi tureckým pobřežím a ostrovem Lesbos? Zároveň konstatuje, že jde o „triviální operaci“. Situaci zdůvodňuje tím, že nejsme schopní připustit, že pro obranu hranice je možné použít sílu. Co si myslíte o tomto názoru a domníváte se, že časem k silovému řešení dojde?

Financujeme a udržujeme armádu a s tím, že armádu máme, souvisí i předpoklad, že je možné ji využít. Pokud se vytvořilo mínění, že armáda při obraně hranic nemá právo střílet, nemá právo vysílat rakety atd.? Pak to není armáda. K čemu je armáda, která nesmí používat zbraně? Přesto vím, že i takové názory jsou.
To, že nyní Evropa čelí náporu uprchlíků, je výsledkem evropské politiky, která je určována Velkou Británií a Francií. V rozhovoru pro server Novinky.cz to uvedl syrský chargé d’affaire v Česku Bašár Akbik. „Prostředky, které poskytují evropské státy na jednoho uprchlíka, pokryjí potřeby minimálně šesti až sedmi uprchlíků v jejich vlasti. Kdyby jim adresně pomohli, mohli by zůstat ve své kultuře, ve své vlasti. Jenomže Evropa má politiku dvojího metru,“ kritizuje diplomat. Co vy na to?

Situace migrantů ze Sýrie je podobná, jako by někdo za II. světové války řekl, že bude pomáhat Anglii tím, že přijme dezertéry z britské armády, kteří nechtějí bojovat proti Hitlerovi. To by přece bylo naprosto zničující pro Anglii. Každý muž, kterého přijímáme ze Sýrie, je buď radikální islamista, nebo dezertér, který odmítl proti islamistům bojovat. Pokaždé, když Evropa přijme jednoho takového člověka, nahrává Islámskému státu a pomáhá mu k vítězství. Pokud chce někdo pomoci lidem v Sýrii, ať začne tím, že každého dospělého muže, který přijede do Evropy, předá Asadovu režimu. A po stránce financí? Samozřejmě že by bylo efektivnější pomáhat lidem přímo v Sýrii.

Zaznívá myšlenka o vytváření uprchlických táborů již na severoafrickém území. Je to správné řešení a jak ho realizovat, když státy jako Maroko nebo Tunisko nechtějí spolupracovat a Libye nemá funkční vládu?

Musím říci, že příliš nechápu, jaký by měl být účel táborů v severní Africe. Jestliže někdo odejde ze Somálska nebo z Nigérie, aby šel do Evropy, proč bychom pro něj měli zajišťovat ubytování v severní Africe? Ať se vrátí domů.

Foto: Ivan Dostál
Popisek: PhDr. Petr Hampl na besedě ve Valašském Meziříčí

Rusko požádalo USA o vyklizení prostoru Sýrie a zahájilo útoky proti IS!

$
0
0
Rusko požádalo USA o vyklizení prostoru Sýrie a zahájilo útoky proti IS!30. 9. 2015  První zprávy
 
Vysoce postavený úředník sdělil zpravodajce TV kanálu Fox, že ruští úředníci požadují, aby “americká vojenská letadla okamžitě opustila Sýrii". 

Uvedl to americký televizní kanál Fox News na svém twitteru. Tuto informaci sdělil  Fox News s odvoláním na zdroj v americké vládě, ale oficiální potvrzení této informace ani z ruské, ani americké strany nebylo dosud vydáno.

Spojené státy nemají v úmyslu měnit své plány ohledně činnosti svého letectva v Sýrii, řekl v reakci televiznímu kanálu Fox News vysoký úředník Pentagonu, píše agentura Interfax

„Neexistuje žádný náznak toho, že bychom provedli změny naší operace Syrii," citovala televize úředníka.

Ve středu ruský prezident Vladimir Putin vyzval Radu federace ke svolení použít ruské ozbrojené sily v zahraničí. Senát tuto žádost schválil. Vedoucí správy Kremlu Sergej Ivanov novinářům řekl, že rozhodnutí ohledně Sýrie a hovoří jen o použití letectva. Rusko navíc upozornilo, že prezident Bašár Asad oficiálně požádal Ruskou federaci o vojenskou pomoc. Tím se podle Kremlu legitimizuje jeho vojenský zásah proti islamistům v této zemi.

Rusko zahájilo vzdušnou operaci proti IS v Sýrii

Letadla ruských vzdušných sil zahájila vzdušnou operaci se zasazováním bodových úderů pozicím Islámského státu v Sýrii,
oznámil oficiální mluvčí Ministerstva obrany RF generálmajor Igor Konašenkov. Informaci přinesl webový portál sputniknews.

„V souladu s rozhodnutím Vrchního velitele ozbrojených sil RF Vladimira Putina zahájila dnes letadla ruských vzdušných sil operaci s přesnými útoky na pozemní cíle IS na území Syrské arabské republiky,"řekl novinářům.
Konašenkov rovněž oznámil, že ministr obrany RF armádní generál Sergej Šojgu informoval své kolegy v OSKB o tom, že v průběhu vzdušné operace v Sýrii útočí letadla ruských VKS na vojenskou techniku, spojovací uzly, dopravní prostředky, skladiště zbraní, munice a paliva, které patří teroristům z IS.

(kou, prvnizpravy.cz, foxnews, interfax, sputniknews,foto: arch.)
 
 
Související:

Thierry Meyssan: Pomozme zavřít brány do pekla!

$
0
0


Thierry Meyssan
30. 9. 2015 Unissons-nous contre le projet d’Al-Qaïda et de Daesh

A ne fanatikům náboženství bez boha

V Sýrii neválčí „dvě odlišné komunity, ale dva společenské projekty“. Na „jedné straně moderní, sekulární Sýrie, která etnickou, náboženskou a politickou diverzitu respektuje“. A „na druhé ideologie Muslimského bratrstva“.


Tedy soldatesky, „usilující o obnovu otomanského kalifátu prostředky džihádu“, píše francouzský publicista Thierry Meyssan. Česky debutoval už titulem Velký podvod – žádné letadlo na Pentagon nespadlo (2002). Ze všech knih, decimujících Bushovu a Cheneyho říkanku o 11. září 2001, byla na trhu první.

„Muslimské bratrstvo tvrdí, že hodlá bránit a propagovat islám,“ pokračuje teď na portálu voltaire.net, který sám edituje. „Jeho interpretace Koránu však jakoukoli duchovní zkušenost s Alláhem vylučuje, a redukuje ho tak na pouhý právní manuál. Modlí se k náboženství bez boha.“

Tím skandálnější je širší kontext: „Od roku 1954, kdy Muslimské bratrstvo zavraždilo egyptského premiéra, je CIA využívá k destabilizaci Sovětského svazu i proti arabským nacionalistickým hnutím. Než v Hamá porazila vojenskou větev organizace, čelila vražednému koloběhu teroristických útoků i Sýrie (1978-1982).“

„Roku 1979 se západní mocnosti rozhodly, že ´Muslimské bratrstvo´ za pomoci Saúdské Arábie a pod velením Usámy bin Ládina využijí k boji proti komunistické afghánské vládě. V letech studené války i po jejím skončení byli bin Ládinovi muži angažováni coby paravojenská síla v bývalé Jugoslávii (Bosna-Hercegovina a Srbsko) a pak na ruském Kavkazu (Čečensko).“

Roku 2005 převzal od Saúdů otěže Katar. „Pod jeho sponzoringem se ´bratrstvu´ podařilo leckoho z nás přesvědčit, že se změnilo a teď je s to vykonávat i státní moc. David Petraeus ´arabské jaro´ podpořil navzdory námitkám Bílého domu.“ Jen co však „Muslimští bratři“ ukázali, zač jejich státní moc stojí, „Tunis, Egypt, Libye a Sýrie se proti nim vzbouřily“.

Roku 2012 se museli pakovat Petraeus i katarský emír. „Muslimské bratrstvo se pak uchýlilo pod ochranu Rečepa Tajipa Erdogana.“

„Novou fázi odstartovalo rozhodnutí Daeše, že vyhlásí kalifát.“ A to i „navzdory al-Kájdě, podle níž čas kalifátu ještě nenadešel“. „Masa fanatických seskupení v Africe a Asii, inspirovaná ´Muslimskými bratry´ a ´chalífovou´ šavlí, zbrocenou krví, se krok za krokem šikovala. Terorismus bujel tempem hub po dešti.“ Po „politických atentátech a paravojenských operacích spustilo ´bratrstvo´ ideologickou čistku masivních rozměrů“. „Sunnitskou komunitu selektuje.“ „Všechny ostatní masakruje.“ Až je „z území, jemuž vládne, nedozírný hřbitov.“ A „nijak se netají ani ambicí, že všechny arabské režimy svrhne a jejich území vezme útokem“.

„Pohlédnout pravdě, o čem je ´bratrstvo´ v praxi, zpříma do očí je nejvyšší čas.“ „Naše á priori, založená na lžích,“ to prožene uličkou hanby.

„Sýrie, vystavená nekonečným vlnám džihádistů ze světa i svého vlastního území, se rozhodla, že své lidi ochrání dřív, než uhájí i svou zemi. Žít mimo válečné zóny je momentálně nuceno 12 miliónů z nich.“ Na „4 milióny jsou běženci v sousedních zemích“. A plných „8 miliónů se dokázalo přesunout na území pod správou vlastní republiky“. Z „19 miliónů těch, co v Sýrii zůstali, je téměř 500.000 ve spárech džihádistů, rozptýlených napříč rozsáhlým teritoriem“.

„Od vzniku ´Islámského emirátu´ Baby Amra (2012) jsou na všech okupovaných územích, včetně těch pod správou ´Svobodné syrské armády´, již považujeme za ´legitimní opozici´, školy buď zavřené či vypálené, alkohol zakázán, ženy nesmí bez doprovodu muže z vlastní rodiny z domu a polygamie je ´legální´“ „Volební právo je tu zrušeno, naše společné dědictví zničeno, homosexuálové jsou vyhazováni z oken a otroctví se dočkalo restituce. Dětí se zneužívá jako vojáků, kamikadze a popravčích.“

Zato „Sýrie je republikou“. A „její vláda tak jinými slovy slouží obecnému zájmu“. „Pod kontrolou všeobecného volební práva.“ Právě to „prokázala i masová účast ve volbách“. „Jejich výsledky, ověřené i v Damašku působícími diplomaty“. „Syrská vláda se doporučeními ženevského komuniké (2012) řídí už od jeho podpisu a striktně.“ Země „je k demokracii blíž a blíž každým dnem“.

Přesto nás „stále zaslepuje válečná propaganda spojenců typu ´Syrské observatoře lidských práv´, filiálky ´Muslimského bratrstva´ se sídlem v Londýně, či ´Národní rady´, nikým nevolené sešlosti ovládané ´bratrstvem´“. Sýrii „viníme i nadále z toho, že je diktaturou, že užívá chemické zbraně nebo že umučila 11.000 svých občanů k smrti“. Třebaže „teď už si tím tak jisti nejsme“ – poněvadž „po podpisu dohody 5 + 1 s Íránem to byla koalice, kdo Sýrii pomohl porazit al-Hasakah“.

Mrákot, blokujících zdravý rozum, je víc: „Sugeruje se nám, že Sýrie prahne po likvidaci izraelského lidu. Pravda to není. Syřané jsou lidé mírumilovní. To jediné, oč žádají, je restituce dodnes nezákonně okupovaných Golanských výšin, což je plně v souladu s příslušnými rezolucemi OSN. To, že jednání, která sám organizoval, ztroskotala vinou zatvrzelosti izraelské strany, netají prezident Bill Clinton ani ve svých memoárech. Sýrie teď očekává jejich obnovu – a završení.“

Svou „podporou ´Muslimského bratrstva´“ – zvedá Meyssan prst tam, odkud pochází i on sám – „otevíráme brány do pekla. Pomozme Syřanům a Iráčanům, aby je znovu zavřeli. Vyjděme vstříc výzvě prezidenta Putina. Rozdrtit barbarství, zachránit civilizaci a obnovit mír to chce ruku v ruce.“



Foto: Thierry Meyssan
Překlad: Střípky ze světa

Rezoluce iniciativ a hnutí za vystoupení z NATO

$
0
0


Organizace spojených národů, Rada bezpečnosti Organizace spojených národů, Orgnizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě přijímají bezpočet rezolucí, které nejsou vzápětí respektovány, jsou porušovány, zejména představiteli Evropy, Evropské unie a Ameriky a to i prostřednictvím NATO. Severoatlantická aliance není žádný obranný pakt. Napadení Jugoslávie, Iráku, Libye a další desítky vojenských operací provedených touto aliancí nelze označit za obranné.
Výsledkem činnosti Severoatlantické aliance jsou miliony mrtvých a destabilizace stávajících struktur.

Politickým představitelům Evropských států takový výsledek asi příliš nevadí, myslí si, že za to nejsou postižitelní. To je omyl, jsou postižitelní. Občané mají v rukou mírový prostředek, o kterém se stejně jako o míru raději nemluví.

Jsou to volby.

Politiky, kteří nejsou schopni hájit zájmy občanů, pro jejichž život je mír zájmem prioritním, nebudeme volit, ať jsou z jakýchkoliv polititckých stran. Europoslanci, poslanci a senátoři, ani vláda nedostali od občanů mandát nechat zabíjet jiné, nedostali mandát ovládat voliče a očekávat od nich, že jejich chybná, v řadě případů zločinná rozhodnutí budou tolerována.

Nebudou

a jménem Iniciativy Ne základnám, Nezávislých medií, Stranou demokratického socialismu, Spojenectví práce a solidarity, Evropanů proti válce, Českého mírového hnutí přijímáme tuto rezoluci adresovanou europoslancům, poslancům, senátorů a vládě :
  • doplnit do Ústavy ČR článek na ochranu míru
  • vyloučit existenci cizí vojenské základny na území České republiky a pobyt ozbrojených sil cizího státu na našem území
  • Severoatlantická aliance je přežitkem, v plném rozsahu se zpronevěřila smyslu její existence a zákonodárce a vládu žádáme o ukončení účasti České republiky v tomto paktu
  • s okamžitou platností zastavit účast Armády České republiky v útočných akcích pod velením NATO
  • nepovolovat průjezdy a přelety ozbrojených sil cizích států přes území České republiky, transporty vojenského materiálu, určeného k vedení útočných válek
  • zahájit rozhovory o vzniku nové bezpečnostní architektury v Evropě se všemi státy Evropy

Tri dôvody, pre ktoré by mala liberálna ľavica odmietať kvóty

$
0
0
Ľuboš Blaha
30.9.2015 Nové slovo

Migračná kríza prináša nejedno prekvapenie. Pre mňa osobne je tým najpikantnejším, že mnohí ľudia, ktorí sa hlásia k ľavici, konkrétne k liberálnej ľavici, priam s náboženskou zanietenosťou obhajujú povinné kvóty. Nikto im v tom nebráni, len mi to pripadá dosť popletené vzhľadom na to, aké sú základné hodnoty liberálnej ľavice.


Prinajmenšom tri veci akosi hodnotovo nesedia: po prvé, vôbec sa nehľadí na to, že v Sýrii / Turecku nechávame trpieť tých najzraniteľnejších; po druhé, úplne sa ignoruje utrpenie iných vojnou a hladom postihnutých štátov len preto, že sú príliš ďaleko na to, aby odtiaľ ľudia utiekli do Európy; po tretie, kvóty predpokladajú, že sa utečenci budú deportovať proti ich slobodnej vôli do štátov, kam ísť nechcú, a teda dôjde k porušeniu ich ľudských práv. Všetky tri dôvody bližšie rozoberiem.



Ľavica je o tých najslabších

Začnime prvou výhradou. Základným princípom liberálnej ľavice je sociálna spravodlivosť. Hlavnou autoritou liberálnej ľavice v tejto oblasti je bezpochyby John Rawls, americký filozof, o ktorom som napísal niekoľko kníh. Rawlsova teória spravodlivosti je známa predovšetkým vďaka tzv. princípu diferencie, podľa ktorého treba klásť dôraz vždy na zlepšovanie situácie tých najmenej zvýhodnených, čiže tých najchudobnejších, najdiskriminovanejších atď. Ak si tento princíp od Rawlsa požičiame a aplikujeme ho na dnešnú utečeneckú krízu zo Sýrie, niečo tu nehrá.

V súčasnosti sa veci majú tak, že do Európy plynú státisíce Sýrčanov (plus nositeľov falošných sýrskych pasov z najrôznejších kútov sveta), ktorí mali dosť peňazí na to, aby zaplatili prevádzačom nemalé sumy za transfer do EÚ. Zväčša teda ide o sýrsku strednú triedu, ktorá mala prostriedky na svoju cestu do Európy. Tí, ktorí tieto peniaze nemali, a teda tí najchudobnejší a najzraniteľnejší, ostávajú v utečeneckých táboroch v Turecku.


Rawls by sa červenal

Ak by sme chceli byť spravodliví, celú našu energiu by sme venovali našej pomoci tým najúbohejším ľuďom v Turecku. Bojovali by sme za vytvorenie záchytných azylových centier v Turecku (hotspoty) a žiadosti sýrskych prišelcov do Európy by sme nepredraďovali žiadostiam „tureckých“ Sýrčanov. Naopak, skôr by sme preferovali tých chudobnejších. Lenže presný opak je pravdou.

Systém kvót vychádza z princípu „kto prv príde, ten prv melie“, čo je klasický darwinistický princíp využívaný najmä pravicovými liberálmi, resp. neoliberálmi. Pointa je naozaj absurdná: Európa si za burácania liberálnej kaviarne prerozdelí sýrsku strednú triedu, ktorá sem dorazila vďaka svojmu lepšiemu materiálnemu postaveniu a potom, keď sa kvóty naplnia, ukáže prostredník všetkým tým Sýrčanom, ktorí pomoc najviac potrebujú, čiže tým, ktorí na cestu do Európy nemali peniaze. Tí ostanú pred bránami Európy a ten moment skôr či neskôr príde. Rawls by sa za európskych ľavicových liberálov musel červenať. Najmä ak niektorí z nich občas utilitárne meditujú dokonca o tom, aké je vlastne užitočné pre európske štáty absorbovať sýrskych lekárov či učiteľov a pomôcť tým svojim ekonomikám, čím úplne protirečí základným princípom spravodlivej pomoci. Znie to neuveriteľne, ale liberálna ľavica sa pri obhajobe kvót naozaj cíti ako tá spravodlivá.


Ľavica je o systémových riešeniach, nie o charite

Je tu aj druhá zvláštnosť. Pomôcť iba tomu, koho utrpenie vidím na vlastné oči, to je klasický princíp charity, ktorý obhajujú najmä konzervatívne ideológie. Idem okolo žobráka, tak mu dám euro, ale inak veselo podporujem kapitalizmus, vojny, hladomory a tak. Proste, konzervy. Lenže to platí aj pre utečencov. Ak zatvárame oči pred utrpením celého sveta len preto, aby sme pomohli tým, čo klopú na naše dvere, vyplýva to z konzervatívneho svetonázoru, nie z ľavicového presvedčenia. Ľavica má v sebe zakódované hľadanie systémových riešení, ktoré majú byť sociálne spravodlivé – v tom je jej zmysel!

Ak je dnes v Európe vôľa pomôcť ľuďom, ktorých zasiahla vojna, tak túto pozitívnu energiu využime na skutočnú zmenu: volajme po tom, aby sa Európa postarala o obete všetkých vojen a hladomorov. Prečo by mala mať Sýria prednosť pred Kongom? Prečo by mal mať sýrsky lekár prednosť pred hladujúcim dieťaťom v južnom Sudáne? Ak chceme skutočne pomáhať v súlade s hodnotami ľavice, tak žiadajme systémové riešenie: nemusí to byť len revolučná ľavica, ktorá kontinuálne vyzýva k zmene ekonomického systému globálneho kapitalizmu, čo plodí chudobu a vojny (áno, áno, trikrát áno!), ale môže to byť aj reformná (liberálna) ľavica, ktorá má vyzývať ku globálnej pomoci tým najbiednejším.


Ak kvóty, tak globálne a spravodlivo

V praxi by to znamenalo, že si Európa určí, koľko ľudí je schopná absorbovať z rozvojového sveta a vojnou postihnutých oblasti. A potom by vyberala týchto ľudí podľa miery utrpenia. Začala by hladujúcimi deťmi, ktorých, mimochodom, vo svete ročne umrie 300 miliónov. Pokračovala by tými najzraniteľnejšími v desiatke vojen vo svete. A tak ďalej. Obávam sa, že sýrska stredná trieda, ktorá žije niekoľko rokov v tureckých utečeneckých táboroch, by ostala niekde na konci zoznamu. Rovnako ako utečenci pred eritrejským režimom, ktorý je síce obludný, ale stále nie je ničím v porovnaní so zverstvami, ktoré páchajú milície platené západnými koncernami v zúboženom Kongu. Ak by chcela byť Európa spravodlivá, pomáhala by proaktívne a z celého sveta by zvážala tých, čo pomoc potrebujú najviac. Nečakala by, až niekto zaklope na dvere. Hladom zúbožené deti v Kongu nezaplatia pašerákom päťtisíc eur na prevoz do Európy, ale nevidím dôvod, prečo by nás mali zaujímať menej než Sýrčania, ktorí sa do Európy dostali len vďaka tomu, že ich tábory v Turecku boli bližšie a oni mali dosť peňazí na cestu.

Ľavicové riešenia utečeneckých kríz sú len dve: buď pomôcť rozvojovému svetu a zbaviť ho chudoby a vojen, čo bez systémovej zmeny a odstránenia neoliberálnej verzie globálneho kapitalizmu asi nebude celkom možné; alebo pomôcť tým najzraniteľnejším v rozvojovom svete a podľa spravodlivej schémy integrovať do Európy tých, čo to najviac potrebujú, nie tých, čo si to „zaslúžia“ svojím majetkom, vzdelaním či „rýchlosťou príchodu“ do Európy. Osobne preferujem prvú možnosť, ale vzhľadom na pokrytectvo západných veľmocí, ktoré udržiavajú globálny kapitalizmus a surovo vykorisťujú tretí svet, zatiaľ čo doma sa ich lídri hrajú na humanistov, nepredpokladám, že prvá možnosť je v súčasnosti realistická. Druhá možnosť je však rozhodne lepšia, ako náhodné a inštinktívne prijímanie každého, kto sa sem dostal so sýrskym pasom len preto, že to má do Európy najbližšie. Aj preto kvóty odmietam. Takéto riešenia Európy, ktoré nie sú z globálneho pohľadu ani spravodlivé, ani udržateľné, iba povzbudzujú ďalších ľudí, aby sa vydali na cestu na Západ, počas ktorej nezmyselne umierajú vo vlnách Stredozemného mora či v dodávkach pašerákov. Keby Európe išlo o skutočné a spravodlivé riešenia, tak by v najohrozenejších oblastiach sveta zriadila azylové a humanitárne centrá a pomohla tým, ktorí to najviac potrebujú.


Ľavica má chcieť porušovať ľudské práva?

Nad takýmto niečím sa pochopiteľne vôbec neuvažuje. Namiesto hľadania systémových riešení sa odpoveď liberálnej ľavice na migračnú krízu zúžila na hysterickú obhajobu bláznivého riešenia, s ktorým prišla bruselská byrokracia – obhajobu povinných kvót. Tu sa dostávame ešte k tretej zvláštnosti, ktorá ma núti premýšľať nad tým, či liberálni ľavičiari zo západných kaviarní vôbec ešte majú ambíciu premýšľať.

Každému je jasné, že migranti zo Sýrie idú na Západ a ich cieľové štáty sú Nemecko, Holandsko, Británia či Švédsko. Kvóty mnohým z nich tento ich sen prekazia, pretože namiesto Nemecka skončia v Estónsku či Rumunsku. Prirodzene, do Rumunska sa nikomu z nich nebude chcieť ísť a budú musieť byť násilne deportovaní. Dôjde k porušeniu ich ľudských práv. Ale podľa liberálnych ľavičiarov je to v poriadku, lebo však je to lepšie, než keby trpeli niekde v sýrskej vojne.


Deportácie v mene liberálnej ľavice?

To je však bohapusté zavádzanie, a to z troch dôvodov. Po prvé, utečenec dorazil do Grécka či Talianska a tam požiadal o azyl. Podľa platného práva ho mal dostať v Taliansku či Grécku. Ak by dostal „bonus“ v podobe letenky do Nemecka, asi by s ním súhlasil a nešlo by o porušenie jeho práv. Ale ak dostane „facku“ v podobe deportácie do Estónska, asi súhlasiť nebude. Podľa medzinárodného práva má nárok na azyl tam, kde oň požiada, nie tam, kde ho odtiaľ pošlú. Pripadá mi to, akoby Francúzsko svojich azylantov deportovalo na nejaké svoje ostrovčeky pri Afrike, ktoré mu patria a tvárilo sa, že je to úplne v pohode. Ak ide o deportáciu človeka proti jeho slobodnej vôli, je to porušenie ľudských práv, bodka.

V tejto fáze sa odrazu typický liberálny ľavičiar mení na dobre-že-nie fašistu: žiaden utečenec predsa nemá právo vybrať si krajinu, kam chce ísť a ak sa mu nepáči, tak nech ide naspäť do Sýrie! Tu sa dostávame k druhému blufu liberálov. Vynechajme teraz tú skutočnosť, že postaviť utečenca pred alternatívu Estónsko alebo smrť, nie je práve najhumánnejšie a od liberálnych ľavičiarov by takéto niečo nemalo zaznievať, ale pointa je aj tak iná: sýrsky utečenec by bol v prípade, že by nedostal azyl, vrátený do bezpečnej krajiny, čiže Turecka, a nie do Sýrie. Samozrejme, technicky by musela fungovať politika návratov a readmisií, Turecko by ako civilizovaná krajina musela mať podpísané konvencie o prijímaní azylantov (len pripomínam, že ide o členský štát NATO a kandidátsku krajinu EÚ) a podobne, ale v rovine morálky je argument o tom, že Estónsko je lepšie ako Sýria zavádzaním, pretože alternatívou Estónska je Turecko.

Ale v tomto prípade nie je celkom isté, či by sa sýrska rodina vydala na strastiplnú cestu, v ktorej obetovala svoj majetok pašerákom, aby sa dostala do Európy – aby z Turecka nakoniec skončila v Estónsku. Deportovaná proti svojej vôli... Toto nie je práve vrchol humanizmu, najmä ak uvážime, že na strastiplnú cestu sa sýrska rodina vydala na pozvanie nemeckej kancelárky... A úplne najabsurdnejšie je, že toto celé je často sprevádzané šialeným argumentom, že žiadne ľudské právo na výber krajiny, v ktorej chce utečenec žiť, neexistuje. Tak nech mi potom, preboha, niekto vysvetlí, prečo je odchod z bezpečného Turecka do rovnako bezpečnej Európskej únie ľudským právom, ale odchod z bezpečného Talianska do Nemecka už nie. Koľko pokrytectva!


Práva utečencov či solidarita s najbohatšími – čo má prednosť?

Tretí bluf je asi najobludnejší. Mnohí liberáli vám na rovinu povedia, že áno, že kvóty porušia ľudské práva utečencov v tom zmysle, že budú proti svojej vôli deportovaní, ale aj tak sú dobrým riešením, lebo sú prejavom európskej solidarity. Pri všetkej úcte, bavíme sa tu o solidarite s najbohatšími štátmi sveta. Cieľové štáty, kam utečenci plynú, sú z hľadiska svetového bohatstva a kvality života na špici všetkých rebríčkov: Nemecko, Británia, Švédsko, Holandsko, Francúzsko. Najhumánnejšie riešenie je nechať všetkých utečencov odísť práve do týchto krajín, lebo práve to chcú. Ale tu zrazu treba prejaviť európsku solidaritu – opakujem, s najbohatšími veľmocami.

V poriadku, jasné, európska solidarita je dôležitá. Len nech mi niekto vysvetlí, podľa akej ľavicovo-liberálnej teórie má v rebríčku morálnych priorít solidarita s bohatými štátmi prednosť pre ľudskými právami úbohých utečencov. Vráťme sa k Rawlsovi: má nám ísť predsa o potreby tých najmenej zvýhodnených! Ak som liberálny ľavičiar, tak hádam neobetujem ľudské právo utečenca, aby som prejavil solidaritu bohatému a mocnému Nemecku či Francúzsku. Prioritou je predsa človek a jeho sloboda, či nie?


Na kvótach nie je nič ľavicové

Solidarita v EÚ je určite dôležitá, ale dá sa prejaviť aj finančne a inak. Trvať na tom, že kvótny systém násilných deportácií má byť morálnym riešením, to je proste čisté šialenstvo. Neexistuje ľavicová teória spravodlivosti, ktorá by solidaritu s bohatými štátmi považovala za dôležitejšiu ako ľudské práva utečencov a na tejto báze by schvaľovala deportácie ľudí do krajín, kam nechcú ísť. Jednoducho – neexistuje.

Nech sa na to pozerám zľava alebo ešte viac zľava, obhajcovia kvót, ktorí predstierajú oddanosť liberálno-ľavicovým hodnotám, nemajú nič spoločné s ľavicou. Pripúšťam, že liberalizmu je v ich argumentácii dostatok, najmä toho trhového, utilitárneho. Dá sa u nich nájsť aj veľa súcitu a konzervatívnych hodnôt, to áno. Ale ak dnes niekto obhajuje povinné kvóty a oháňa sa tým, že je ľavičiar, dá sa z morálno-hodnotového hľadiska povedať iba jedno: nie, nie je, aspoň v tomto určite nie.


Luboš Blaha - autor je poslancem NRSR, zvolený za Smer

ČT a další média vytvářejí umělou realitu a bojují proti našemu prezidentovi !

$
0
0
Petr Štěpánek
30. 9. 2015 Protiproud
Komentář se zamýšlí nad manipulacemi ČT, Novy a dalších médií....
Mediální klika bojuje proti vlastním občanům: Jakýpak kolaps společnosti? ČT a Nova: trencle a sto exkrementů. Chceme nadále platit z daní ničivou politickou kampaň?
„Agenda setting“ je dle mediální teorie umění nastolovat téma. Volbou správných témat můžete dosáhnout politického úspěchu, třeba vyhrát volby. Něco úplně jiného ovšem je, když se „agenda setting“ stane hříčkou médií. Pak už nejde o nic jiného než o jednu z technik, kterou se manipuluje s veřejností. Něco se zcela zamlčuje, jiné věci se naopak zveličují. Co je na tom špatně? Média nemají politickou realitu vytvářet, nýbrž pouze zobrazovat. Minulý týden nabídl dva přímo ukázkové příklady.

Invaze migrantů
Evropa zažívá jednu ze svých největších krizí. Valí se do ní statisíce, možná dokonce miliony migrantů, navíc ze zemí, jejichž způsob života není s tím evropským příliš kompatibilní. Podle některých expertů dokonce hrozí, že migrační invaze může dříve či později způsobit úplný zánik evropských civilizačních hodnot a způsobit rozvrat našeho kontinentu. Namísto skutečného řešení příčin hromadné migrace vnutila Evropská unie pod německou kuratelou svým členským zemím systém redistribuce migrantů za pomoci nadekretovaných kvót. Vláda České republiky po mírném, spíše předstíraném odporu sklapla kufry a v rámci Visegrádské čtyřky, sama zrazená Polskem, zradila Slovensko a Maďarsko a hlavně své vlastní občany.

Dvě nejmocnější média v zemi zcela nepokrytě manipulují veřejností

Za této situace přišel exprezident Václav Klaus s iniciativou, že vláda by svůj zbabělý, proradný a pokrytecký postoj měla legitimizovat buď v referendu, nebo v předčasných volbách. Je to zcela zásadní věc, neboť nejde o nic menšího než o budoucnost, respektive suverenitu České republiky. Klaus se opírá nejen o svůj mandát bývalé hlavy státu, nýbrž i o sto tisíc podpisů své vlastní výzvy. Vedle toho tu existuje dvě stě tisíc podpisů proti kvótám z petice Bloku proti islámu.
Co nebylo v televizi, se prostě nestalo

A co na to naše média? Jak zobrazila tuto realitu? Kupříkladu televizi Nova to nestálo ani za zmínku. Její „agenda setting“ to veřejnosti zamlčela. V obrazu světa dle Novy se to prostě nestalo. Na facebooku jsem o tom napsal:

„Zkouším si představit, zda by se kupříkladu v Americe (Amerika je přece náš vzor) mohlo stát, že bývalý prezident přijde se zásadní politickou výzvou, která významně zpochybňuje politiku tamní vlády, a nejsledovanější televize tomu v hlavních zprávách nevěnuje ani vteřinu. A zrovna si odpovídám: Je to naprosto nemožné!

My takovou televizi ovšem máme. Jmenuje se Nova. Výzva exprezidenta Klause k referendu či předčasným volbám jí nestála ani za zmínku. A propos - TV Nova! To je ta televize, kterou si její současný americký vlastník koupil za peníze českých daňových poplatníků, které mu v záměrně prohrané mezinárodní arbitráži přihráli čeští politici. Kteří politici? Ti, kteří tu opět vládnou. Sobotka byl tehdy ministrem financí a jeho šéfporadce Špidla byl tehdy premiérem. A takhle my si tady žijeme!“

Trenýrky nad Hradem

Úplně jinak česká média naložila s trenýrkami nad Hradem. Kupříkladu Česká televize z nich v rámci své „agenda setting“ učinila zásadní politické téma, o němž nejenom mnohonásobně informovala ve svých zpravodajských relacích, ale učinila z nich i téma několika diskusních a publicistických pořadů. Až člověka napadá, že veřejnoprávní televize je přímo součástí oné partičky, jež se foneticky zove 100 hoven. Mimo veškerou logiku je i to, proč přistupuje na demagogii, že trenýrky nad Hradem jsou snad nějaký umělecký počin a skupinka výtržníků umělci.

Ve vlajkových lodích své publicistiky pak obě televize, TV Nova ve Střepinách a Česká televize v magazínu 168 hodin, svorně Klause zcela zamlčely a z trenýrek učinily hlavní politické téma týdne.

Akce trenýrky ovšem každopádně zapadá do mnohaleté protiprezidentské „agenda setting“ veřejnoprávní televize, jež se datuje již od nástupu Václava Klause na Hrad a nyní za Miloše Zemana jen pokračuje. Poplatník České televize si ale klade otázku, zda si veřejnoprávní televizi platí kvůli tomu, aby vedla dlouholetou kampaň proti hlavě státu.
Jak dlouho ještě?

Takže si to závěrem zrekapitulujme. Dvě nejmocnější média v zemi, nejsledovanější komerční televize a televize veřejné služby, za využití své „agenda setting“ zcela nepokrytě manipulují veřejností. Lepší důkaz než trenýrky versus iniciativa exprezidenta se snad ani vymyslet nedá. A obě televize tak navíc činí de facto za peníze občanů. Televizi Nova si její americký vlastník koupil za peníze českých daňových poplatníků po zmanipulované mezinárodní arbitráži, Českou televizi si platíme každoměsíčním povinným výpalným.

Jak dlouho si to ještě česká veřejnost nechá líbit?

Dříve izolovaný hacker, dnes vládní zaměstnanec

$
0
0


Petr Umlauf 
1. 10. 2015  E-republika

Aktivní ochrana výstražnými systémy před cyber-útokem stačí proti běžným kriminálním hrozbám. Proti sledování organizovanému vládní agenturou se brání velmi těžko. Doporučuji meditativní život středověkého poustevníka v jeskyni.


Většina lidí si o celosvětové komplikované internetové síti nedokáže udělat reálnou představu. Naivně se totiž domnívají, že když svoje zařízení vypnou, nebo ho jen odloží, že nejede. O internetu oprávněně mluvíme jako o něčem živém. Ono to prostě už zastavit nejde, nejde to ani výrazně omezit, prostě se to valí do všech oblastí a roste. Kytky a rostliny potřebovaly k rozvoji kyslík a vodu, což stačilo na ustavení zelené země. Lidstvo potřebuje myslet a jednat kolektivně a smysluplně. Právě toto může internet globálně posunout od destruktivních tendencí k pozitivním. Ale v žádném případě jej už nelze globálně vypnout. Jediné co se dá udělat, je snažit se rozumně žít uvnitř této světové sítě.

Odvěkou snahou všech vládců světa je a bude zjistit všechny hrozby, které mohou zatřást trůnem. Fízlování se už týká všeho a všech, globálně. Nejde jen o sběr dat od velkých providerů jako Google a Microsoft, o němž jsme psali v článku (Jak vláda USA donutila internetové giganty ke špionáži). Spojené státy provádějí aktivní nasazení internetové špionáže přímo do daných sítí a do průmyslových podniků. Kampaň špionážních agentur je globální. Zahrnuje celý svět v tom, co má, či spíše v tom, co by snad jednou mohlo mít informační hodnotu.


Dříve izolovaný hacker, dnes vládní zaměstnanec

Z této logiky vyplývá i útok na zařízení Apple. Do App Storu se dostal malware, který se jmenuje XcodeGhost. Každý si ho mohl stáhnout přes infikované aplikace. A těch bylo nalezeno na oficiálním úložišti při první identifikaci škodlivého kódu nejméně sedmdesát.

Jak se to celé stalo? Vývojářům byl podstrčen přes upravenou verzi aplikace Xcode, která slouží k vytváření iOS aplikací. Výzkumníci se pochlubili, že našli způsob, jak manipulovat programem Xcode tak, aby mohl sloužit jako prostředník a šiřitel infekce. Vývojáři potřebují Xcode k vytváření iOS aplikací. Infikovaná aplikace s XcodeGhost se dostane do iOS zařízení a spuštěna na pozadí začne sbírat veškerá možná data. Stahuje informace o aplikacích, o lokaci, jazyku, síťových informacích atd. Jakmile data získá, odešle je na externí server a může na dálku také přijímat příkazy. Stejně tak může spouštět webové stránky nebo nabízet falešné výzvy k vložení vašich identifikačních údajů Apple ID a hesla. XcodeGhost se dokonce může dostat k obsahu vaší schránky a ukrást tak vaše hesla. Vaše soukromí není na síti bezpečné. Data uložená na externích úložištích jsou předmětem obchodu i slídění zcela běžně. Tyto nové aplikace vykrádají vaše data z toho, co držíte v ruce a říkáte tomu telefon. Běžný uživatel si nedokáže dlouhodobě udržet kontrolu ani nad vlastním mobilem.

To, co bylo okrajovou záležitostí několika mimořádně nadaných jedinců, se stalo průmyslovým odvětvím. Na samém počátku byl jeden hacker se svou hlavou proti týmu vývojářů, který hledal slabá místa. Když uspěl, bylo na něm, jak výhodu využije. Vydělal na snadné krádeži, nebo se jen vysmál konkurenčnímu týmu vývojářů.


Snowden a stachanovci v GCHQ

Nové dokumenty od informátorů kolem Edwarda Snowdena představily veřejnosti práci GCHQ, což je vládní komunikační ústředí a hlavní špionážní agentura Velké Británie. Vláda kolébky demokracie Velké Británie je zodpovědná za sledování síťové komunikace mezi lidmi a zařízeními. Data jsou předána britské vládě a ozbrojeným silám. Mise byla zahájena v roce 2009, aniž by agentura získala platné svolení k takové dlouhodobé masivní operaci. Také neexistoval žádný parlamentní dozor, ani žádná jiná veřejná kontrola. Operace byla připravována GCHQ v letech 2007-2008. Jejím cílem bylo přiřadit každému uživateli viditelný pasivní identifikátor SIGINT s každou webovou stránkou, kterou navštíví, což zajišťuje buď:

  • Profil z prohlížených webových stránek, a to pro každého viditelného uživatele na internetu, nebo naopak 
  • uživatelský profil návštěvníků pro každou viditelnou webovou stránku na internetu.

Počty vyhodnocovaných dotazovaných uživatelů byly ohromující. V roce 2012 shromáždila 50 miliard on-line metadat zaznamenávaných za den. Britský spisovatel Orwell by jen mrkal na drát, čeho jsou dnes jeho velcí bratři schopní. Agentura GCHQ měla v plánu do konce tohoto roku zvýšit svou kapacitu na 100 miliard záznamů za den. Britští fízli trhali normy jako ruští stachanovci. Tyto informace se skladovaly po celé měsíce v obrovském skladu přezdívaném Black Hole a byly důkladně prozkoumávány.

Přestože bývalý zaměstnanec CIA Edward Snowden odhalil nezákonnou sledovací praxi americké NSA v roce 2013, sledovací programy ve Velké Británii stále pracují. V červnu bylo uvedeno, že velké ucho GCHQ pomáhá tradičním policejním postupům v trestním řízení, sleduje domácí špionáž a monitoruje propagandu na internetu. Jednotka údajně ovládá veřejné mínění na základě vědeckých a psychologických analýz.


Jak zachytit fízly

Dnešní počítačové útoky prolamují aktivní obranu organizace zevnitř i zvenčí. Jde například o šíření malwaru prostřednictvím paměťových karet USB a mailů, stejně jako zero-day exploity. Existují samozřejmě nástroje, které takovou aktivitu alespoň zčásti prokážou a najdou pachatele. Jeden výstražný systém před Cyber-útokem NICT vyvinula firma Daedalus, viz video.

Daedalus ukáže útoky na sítích viditelné v reálném čase. Koule ve středu představuje internet, kruhy pohybující se kolem ní představují sítě pod dohledem. Stav útoku je zobrazen pomocí 3D grafiky a lze jej prohlížet z libovolného úhlu pohledu. Modré části v této chráněné organizaci ukazují adresy IP, které se používají, černá část ukazuje adresy, které nejsou používány. Toto označení znamená upozornění. Pokud kliknete pro informační detail, zobrazí se zpráva ukazující příčinu. V tomto případě byly odeslány dva pakety. Pakety jdou z adresy, která se používá, na adresu, která se nepoužívá. To znamená, že virus se začíná šířit v rámci organizace. Systém Daedalus automaticky odešle upozornění. Řekne například něco v tomto smyslu: "Tato tvoje adresa IP šíří virus, pomocí tohoto protokolu a v této době."

Aktivní ochrana výstražnými systémy před kybernetickým útokem stačí proti běžným kriminálním hrozbám. Podobá se to pevným dveří a alarmu u vašeho domu. Odradí zloděje, nebo ulehčí jeho dopadení. Problémem je, pokud stojí před vašimi dveřmi státní policie a zásahová jednotka vyráží dveře. Tady není žádná individuální ochrana nic platná. Pokud je fízlování vládních agentur mimo veřejnou kontrolu, je každá snaha o jejich zakázání marná. Svět bude zákonitě rozdělen na dvě skupiny. První skupina sledování přijala, zatáhla záclonky ve vlaku a předstírá, že vlak jede. Druhá parta se aktivně snaží z vlaku vystoupit, anebo aspoň hledá záchrannou brzdu. Aktivní ochrana výstražnými systémy před cyber-útokem stačí proti běžným kriminálním hrozbám. Proti sledování organizovanému vládní agenturou se brání velmi těžko. Doporučuji meditativní život středověkého poustevníka v jeskyni. Nebo občanský aktivismus na vyšší úrovni než dosud.

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu E-republika přispět, klikněte zde. Děkujeme!




Psali jsme:

Zdroje:



Související články:
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live