Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Zdeněk Troška: Moje filmy tu budou i za padesát let, po kriticích nezbyde ani trocha smradu. Zeman je opravdový český prezident!

$
0
0

1.11. 2017   PL,část článku
Režisér Zdeněk Troška obdržel v sobotu vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana a hned poté se tak trochu podle očekávání stal jedním z hlavních terčů prezidentových kritiků. 
Pane režisére, vy jste mezi těmi, kteří získali v sobotu od pana prezidenta ocenění. Jaké jste měl pocity, když se vám před slavnostním ceremoniálem z Hradu ozvali?

Samozřejmě mě to potěšilo, jako každého, komu se takové pocty dostalo. Přece jen je to nejvyšší ocenění, kterého se u nás může jednotlivci dostat. Velká čest, radost, ale i vzpruha a impulz do další práce. Zároveň pocit zadostiučinění, co se mé osoby a práce týče. Poděkoval jsem a zároveň i poprosil, že bych byl nejšťastnější, kdyby raději cenu udělili mému velkému vzoru, skvělému člověku a umělci panu režisérovi Františku Filipovi, který si ji už dávno zasloužil. Bez jeho skvělých filmů a seriálů by byl archiv České televize poloprázdný a český divák velmi ochuzen.

Vy patříte mezi sympatizanty Miloše Zemana. Co na něm konkrétně oceňujete?

Pan prezident je velice vzdělaný, rozumný muž, jenž dobře ví, co říká a co dělá. Pro mě je pravým českým prezidentem, který nikomu nepoklonkuje, před nikým se nehrbí, říká své názory jasně, na rovinu, bez zbytečné a zavádějící „politické korektnosti“. Nenechává se zastrašovat ani uplácet nikým a ničím, je svůj přes všechnu nevoli a řev svých protivníků, kteří se ho snaží marně zesměšňovat a hanět, zlehčovat jeho úsilí zachovat naši vlast nám, kteří jsme tu doma. Jen si vezměte – všechny své projevy pronáší zpaměti a v několika jazycích, jedno kde, každému do očí řekne své mínění. Mnoha lidem se prostě nehodí „do krámu“, protože ví o jejich postranních a většinou i nečestných úmyslech a praktikách schovávaných za ušlechtilé bláboly o demokratické morálce a etice. Je neuvěřitelně trapné a sprosté, když vidíte mnohé představitele vlády vysmívat se někomu, kdo má nemocné nohy; jejich neuvěřitelná zášť a zavilá, jedovatá nenávist však nepadají na prezidenta, ale na ně samotné a každý pozornější pozorovatel si snadno udělá obrázek, s kým má tu čest. Tím jen sami sebe usvědčují v tom, že mu nesahají ani po kotníky. Něco vám řeknu: Před ceremoniálem nás pan prezident pozval k sobě do salonku a řekl: Vidíte, jak mně špatně slouží nohy. Ale stát se přece neřídí nohama, ale hlavou a tu mám ještě zaplať pánbůh zdravou.
Stejně jako vlastně každý rok tak i letos se na prezidenta z některých míst snesla kritika právě za výběr oceněných. Co na to říct?

Nic. To se přece dalo čekat, nactiutrhači se už těšili, jak všechno a všechny poplivou a zdehonestujou. Nezklamali. Ubohá radost, nemyslíte? Pan prezident řekl, že to ocenění nám svou osobou předává od českých i slovenských posluchačů, diváků a čtenářů, kteří mají rádi naši práci a sami na Hrad své tipy posílali.

Pohrobek Chovanec škodí, to mu jde.

$
0
0

Josef Mrázek
1. 11. 2017
Nahradit Sobotku Chovancem, nebo čerta ďáblem, to vyjde na stejno, a tak si ČSSD nepomohla, ale není to jen její věc. Možností vykouzlit všeobecně přijatelné řešení povolební situace je dost málo, a zkazit, to co se nabízí, je tak snadné. Je nezodpovědné vzdát se i jen malého vlivu na složení budoucí vlády. Jsou totiž dvě až tři ministerstva, jejichž obsazení může být pro životy občanů zvláště osudné. 



Jde o ministerstva zahraničí a obrany, kde přesunutí ministra Stropnického rozhodně nic nezlepší a jde také o ministerstvo zdravotnictví, kde použití mladičkého pana Vojtěcha je zárukou, že právo být ošetřen nezávisle na schopnosti platit vezme za své a zdravotnictví bude dobrou dojnou krávou pro toho, kdo si ho doprivatizuje.

Získat v naznačeném směru aspoň nějaké personální zlepšení výměnou za protlačení na půl menšinové vlády Sněmovnou by se asi dalo. Trochu odpovědný a inteligentní vyjednavač za ČSSD by totiž mohl panu Babišovi nabídnout spolupráci s tím, že dojedná s KSČM podporu této na půl menšinové vlády. Vždyť komunisté takovou podporu za určitých podmínek slíbili a teď by k tomu měli příležitost. Stejně by už měli opustit pohodlí opozice a lepší příležitost, než je tato, nemají. Ovšem překážkou je pan Chovanec, a tomu by měli jeho straníci říci, že už uškodil dost, a měli by poslat jednat někoho jiného.

USA odmítly koordinovat s DLR a LLR vstup mírových sil na Donbas

$
0
0


1. 11. 2017       zdroj
Zvláštní vyslanec USA pro Ukrajinu Kurt Volker odmítl možnost posoudit se samozvanými DLR a LLR vstup mírových sil na Donbas. Řekl to v rozhovoru s Gromadske. "Myslím, že v této otázce je to jasné: Minské dohody jsou uzavřeny mezi Ruskem, Ukrajinou a OBSE. Počítají s obnovením kontroly Ukrajiny nad těmito územími, uspořádáním voleb. Z tohoto důvodu pro tzv. republiky zde není místo", řekl Volker.


Dodal, že zatím není jasno v tom, jak početné budou mírové síly a které země se jich zúčastní. "Teď je brzy o tom hovořit. Dosud jsme se nedohodli na konkrétním mandátu mise. Právě zde se musíme domluvit. Pokud se tak stane, pak začneme diskutovat o účastnících a počtu", řekl zástupce USA.

Zástupci DLR a LLR na jednání kontaktní skupiny v Minsku Denis Pušilin a Vladislav Dejnego prohlásili, že kontingent se může na Donbasu objevit jen s odsouhlasením mandátu ze strany republik, informovala Doněcká zpravodajská agentura. "Pokud chce pan Volker zamezit selhání svého poslání, může se obrátit na kontaktní skupinu. Zvážíme jeho návrhy a popřemýšlíme o tom, nakolik jeho myšlenky odpovídají zájmům DLR a LLR", je uvedeno ve společném prohlášení Pušilina a Dejnego.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Írán poskytl Putinovi trumfy pro dialog s Trumpem

$
0
0
2. 11. 2017         zdroj
Ajatolláh Chameneí učinil v předvečer setkání s Vladimírem Putinem překvapivé oznámení. Podle jeho vyjádření bude vzdálenost působnosti íránských balistických raket dva tisíce kilometrů. Experti se domnívají, že toto prohlášení je v přímé souvislosti s rusko-americkými vztahy. Jde o velmi palčivou otázku, kterou je spor ohledně systémů protiraketové obrany USA. Mírumilovný slib ajatolláha zazněl ne náhodou v předvečer této návštěvy. O tom, proč se tato slova stanou trumfem v rukou Putina, se vyjádřil generálporučík v záloze Jevgenij Bužinský.


Íránský raketový program již po mnoho let umožňoval USA zdůvodňovat budování objektů protiraketové obrany ve střední Evropě - v Polsku a Rumunsku. Prohlášení ajatolláha může Američany zbavit tohoto argumentu. Bužinský si je však jistý, že na veřejnosti bude Washington stejně prohlašovat, že Teheránu nevěří. A představit si, že Íránci pustí americké inspektory na své raketové základny, aby provedli kontrolu, je nemožné. Což znamená, že každý bude i nadále trvat na svém.

"Američané stejně věří, že Íránci sní o tom, jak by zasadili úder USA, a k tomu potřebují rakety s doletem 10 tisíc kilometrů. I když to je blábol. Američané neustále obviňují Íránce z vývoje raketových programů a vytváření hrozby, uvalují na ně sankce, no a Teherán učinil takové prohlášení", konstatoval expert.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Ruská revoluce 1917: Ženy pocítily svou moc

$
0
0

Emma Davis
2.11.2017 Solidarita

Ruská revoluce přinesla obrovské změny pro ty nejutlačovanější skupiny. Časopis Socialist Review vedl rozhovor s Emmou Davis o tom, jak se ženy chopily svých životů a postavily se do čela bojů.


Jaký byl život žen v Rusku před revolucí?


V carském Rusku neměly rolnické a dělnické ženy v podstatě žádná práva. Nemohly se rozvést; měly extrémně omezená majetková práva. Pouze ženy ze střední třídy mohly vůbec pomýšlet na to, že opustí své manžely.

Bití žen manžely a otci bylo aktivně podporováno. Říkalo se, že čím více vás váš manžel bije, tím více vás má rád. Bylo zvykem, že otec manžela měl sex se svou snachou.

Poté, co bylo v roce 1861 zrušeno nevolnictví, se situace začala měnit. Najednou byly milióny lidí bez půdy přinuceny stěhovat se do měst jako Petrohrad nebo Moskva, aby našly práci.

Když se ženy staly součástí pracující třídy začaly získávat určitou nezávislost. Ta byla ovšem omezena skutečností, že jim byla často placena pouze pětina toho, co vydělávali muži; v průměru dostávaly polovinu mužské mzdy.

Pracovaly také v hrozných podmínkách se čtrnáctihodinovými pracovními dny a od těhotných žen se očekávala práce až do té doby, než porodí. Ženy neměly pro kojení v práci vytvořené žádné podmínky a porody mrtvých dětí přímo na pracovišti byly velmi časté.

Sexismus a sexuální obtěžování na pracovišti byly běžné a považovány za naprosto normální.

Ale ženy v průmyslu se začaly organizovat. Bojovaly za právo na práci a právo na vzdělání. Zakládaly pracovní kolektivy. V druhé polovině 19. století měly některé ženy konečně možnost studovat. To se událo za vlády cara Alexandra III., relativně progresivní postavy, který jako odpověď na požadavky žen pro ně zavedl některá omezená práva. Poprvé v ruských dějinách se stala „ženská otázka“ tématem diskuse.

Ale dělnice se začaly také organizovat v místě produkce. Začaly první stávky dělnic, obzvláště v oděvním průmyslu, kde ženy tvořily na některých místech až polovinu pracovní síly. Mezi lety 1870 a 1879 proběhlo 170 stávek textilních dělnic.

Car Mikuláš II., který se dostal k moci v roce 1894, zrušil všechna progresivní opatření, která prosadil Alexandr III. a začal frontální útok na hnutí pracujících a občanskou společnost. Jako odpověď se v devadesátých letech 19. století vzedmula mohutná vlna stávek, v jejímž čele stálo mnoho žen.

Ruská revoluce v roce 1905 byla zažehnuta rolnickými ženami protestujícími proti válce s Japonskem, kterou spatřovaly jako carův výmysl, který způsobil smrt tisíců rolníků na frontě. Bouřily se, zapalovaly stodoly, a nepokoje se šířily do měst jako Petrohrad, což trvalo až do revoluce.

Dopady revoluce byly ohromné. Existuje mnoho fascinujících svědectví, která popisují, jak během revoluce ženy na každém rohu debatovaly o mateřských právech, jeslích a podobných záležitostech. Alexandra Kollontajová, členka bolševické strany, pracovala na koordinaci úsilí pracujících žen.

Obraz ženy ve společnosti se měnil. Ženy stály včele zápasu, byly jím formovány, ale také jej a jeho požadavky určovaly.

V rámci revoluce roku 1905 bylo v Rusku založeno oficiální ženské hnutí. Sjednocovalo úsilí pracujících žen, které vynášely na světlo otázky ženských práv a vzdělávání, a požadavky žen střední třídy, které sledovaly zápasy za volební právo v Británii a Německu a začaly si klást otázky ohledně svých práv.


Jakou roli hrály ženy v revolucích roku 1917?


První světová válka byla od roku 1914 hlavním zdrojem útrap rolnických a dělnických žen. V prvním roce války bylo zabito něco kolem miliónu Rusů. Čím dál, tím víc mužů bylo odváděno do armády, a ženy je v továrnách a na polích nahrazovaly. V roce 1917 tvořily ženy téměř polovinu pracovní síly v Petrohradě. Od roku 1915 se připravovaly stávky a v lednu 1917 došlo v oděvním průmyslu k několika stávkám žen.

Únorová revoluce nebyla „naplánovaná“, ale zajisté pramenila z nespokojenosti s chudobou, špatnými pracovními podmínkami a věčným hladem. Pracující ženy byly první, kdo tyto problémy nadnesl.

Revoluce byla započnuta dělnicemi v textilním průmyslu a ostatními pracujícími ženami, které protestovaly na Mezinárodní den žen, ale neviděly svůj boj jako „ženský boj“. Šly rovnou za muži v jiných fabrikách a přesvědčovaly je, ať se k jejich protestu přidají. Jeden strojník to popisuje následovně: „Slyšeli jsme hlasy žen, ,Pryč s vysokými cenami!‘, ,Pryč s hladem!‘, ,Chléb pro dělníky!’. Hromady dělnic v bojovné náladě zaplňovaly ulici. Ty, které si nás všimly, začaly mávat rukama a volat ,Pojďte ven! ‘, Přestaňte pracovat!’. Okny přilétaly sněhové koule. Rozhodli jsme se k demonstraci přidat.“ Boj se poté vyostřil.

Zásadní bylo, že se ozbrojené složky přidaly na stranu revoluce. Dělnice, často samy manželky vojáků, jako první přišly k vojákům a řekly „složte zbraně.“ Tuto roli mohly sehrát, protože považovaly tento boj za svůj a stály v jeho čele. Zároveň je k vojákům pojilo určité pouto a mohli jim říct, že přeci patří k nim.

Jak důležité byly ženy pro Říjnovou revoluci?


Ženy byly ústřední součástí hnutí pracujících, na něm říjnové povstání stálo. V květnu 1917 stávkovalo okolo 40.000 pradlen kvůli pracovním a platovým podmínkám. Jejich stávka ale měla i politický rozměr. Můžeme také pozorovat rozšiřování bojů od stávek v továrnách ke stávkám ve službách, pracující v restauracích, pradleny, lidé, kteří pracovali ve službách klíčových pro průmyslová centra.

Hlavním příspěvkem bolševiků bylo to, že chápali, že revoluce musí pokračovat. To byla velmi praktická otázka. Lenin se vrátil do Ruska v dubnu 1917 a začal tvrdit, že bez revoluce pracujících, která převezme státní moc, bude válka pokračovat a liberální prozatímní vláda bude svržena mnohem odpornějšími, reakčními silami. Aby byl ubráněn Únor, musel nastat Říjen.

Mnohé ženy to rychle přijaly, protože cítily svojí moc. V jedné továrně na čokoládu si vydobyly 100 procentní zvýšení mezd pro muže a 125 procentní pro ženy.

Není náhodou, že rok 1917 přinesl ženám a jiným utlačovaným skupinám tak masivní pokrok. Bolševici chápali, že revolucionáři musí být hlasem utlačovaných. Útlak a socialismus nemohou koexistovat, a do svržení staré společnosti a budování nové musí být zapojena celá pracující třída.

Jednou z nejinspirativnějších věcí na Říjnové revoluci jsou dekrety, které byly bezprostředně po ní vydány. Byl legalizován rozvod, takže žena mohla odejít ze vztahu. Proces sezdání manželů byl zjednodušen, takže jakákoliv žena nad 16 let a jakýkoli muž nad 18 let se mohli vzít. Existovaly i případy sňatků stejného pohlaví a byly zrušeny carovy zákony o sodomii, takže byla dekrimilizována homosexualita. Ženy získaly stejné právo dědit jako muži. Získaly stejné právo na zaměstnání a stejnou mzdu. Právo volit získaly ženy již v květnu. Roku 1920 byla legalizována interrupce. Prostituce, která byla v Rusku velmi častá, skoro zmizela. To bylo částečně způsobeno zmizením vyšších tříd, které byly nakupovaly sex především, ale také tím, že se řešily ekonomické podmínky, které tlačily ženy k prostituci.

Allexandra Kollontajová, Inessa Armand, Naděžda Krupská a další vůdčí členky bolševiků zorganizovaly hned po Říjnové revoluci ženskou konferenci, na které stovky žen diskutovaly své problémy a požadavky. Hovořily o potřebě volného času na kojení, mateřskou péči, a o zbavení se břemene nesmírné práce, kterou vykonávaly doma.

Kollontajová byla komisařkou pro sociální zabezpečení, jediná ženská členka ústředního výboru, a dostala zelenou na organizaci těchto věcí. Tak byla zřízena první porodnice. Noc před tím, než měla být porodnice otevřena, byla ale vypálena kontrarevolucionáři. Takže je vidět rozmach svobody a bezprostředně následující kontrarevoluce.

To ještě posílila občanská válka. Od března 1918 Rusko nečelilo pouze občanské válce, ale 14 invazním armádám, včetně britské, francouzské a německé, které přišly podpořit kontrarevolucionáře.

Ženy byly v občanské válce velmi aktivní. Pro ně to byla válka za osvobození. To se odráží ve složení Rudé armády. Byly v ní celé batalióny tvořené ženami. V občanské válce bojovalo až 70 000 žen. Pracovaly v agit-vlacích, agitačních vlacích, které jezdily po celé zemi a vysvětlovaly, proč by měli pracující bránit svou revoluci. Ve snaze obracet lidi na svou stranu používaly film, divadlo, literaturu a brožury.

V létě 1918 byla jasné, že si válka vybírá svou daň na pokusech vybudovat novou společnost. Kollontajová v té době napsala, že ačkoliv na papíře měly ženy svá práva, v praxi nikoliv. Tak se na první výročí ženské konference z roku 1917 konala další. Očekávalo se, že se objeví pár stovek žen, ale přišlo jich přes tisíc.

Z tohoto setkání vznikl Ženotděl (zkratka „ženské oddělení“, pozn. překladatele. K jeho zřízení došlo proto, aby se specializovaný orgán zabýval i těmi nejmenšími detaily života žen a zaměřil se na malé změny, které by jim mohly pomoci. Ženotděl také zajišťoval vzdělávání, které ženám umožňovalo plně se zapojit do politického života revoluce.

Organizace byla založená na delegátech, kterou se mohla stát každá žena zvolená na svém pracoviště nebo komunitě a stát se v Moskvě pracovnicí strany. Poté navštěvovala každá delegátka přednášky, zapojovala se do organizování na lokální bázi, a pokud neuměla číst, navštěvovala kurz gramotnosti. Po třech měsících mohla buď zůstat pracovnicí strany, nebo se vrátit a vykonávat organizační práci ve svém mateřském městě.

Místní organizace Ženotdělu vznikaly po celé zemi. Nebylo to vždy jednoduché. Známe příběhy, kdy se bolševické ženy, které byly vyslány do vzdálených oblastí, setkávaly s nepřátelstvím a sexismem.

Ženotděl také zřizoval komunitní kuchyně a prádelny, které ulehčovaly břímě tížící jednotlivé ženy v domácnosti. Projekty to byly rozsáhlé, ale čelily mnoha překážkám. Největší překážkou byly materiální podmínky, které neumožňovaly zachování všech pokrokových myšlenek, které ženy prosazovaly.


Sex, láska a revoluce


Rok 1917 byl také sexuální revolucí, která přinesla rozkvět experimentování. Jejím hlavním bodem bylo zahájení procesu, který měl odstranit útlak žen, zodpovědného za mnoho problémů, kterým ženy čelily. Nový zákon o rozvodu znamenal, že bylo mnohem snadnější ukončit vztah.

Alexandra Kollontajová psala romány o změnách, kterými ženy procházely. V Třech generacích říká Ženja, mladá žena, která se angažovala v revoluci, své matce: „Až ke svému partnerovi nebudu nic cítit, dohodneme se na rozchodu a pak půjdu dál a možná si najdu někoho jiného, nebo možná ne.“ Pak říká, že plánuje jít na potrat a hovoří o zmatku, který prožívá, když něco cítí zároveň ke dvěma lidem.

Kollontajová tvrdí, že kapitalismus poprvé spojil pojmy sňatku, sexuálního potěšení a „jediné pravé lásky“. V minulosti hrála rodina zásadní roli ve věcech vlastnictví, dědického práva a reprodukce, ale s rozvojem kapitalismu se stala žádoucí formou malá, nukleární rodina a s ní pojem jedné pravé lásky, která bude trvat celý život.

To bylo opakem toho, co Kollontajová spatřovala jako skutečnou schopnost lidí milovat, kterou představuje sounáležitost, solidarita, svoboda a volba. Tvrdila, že stát, který vám říká, koho máte milovat a jak máte žít, jde naprosto proti lidské přirozenosti.

Kapitalismus vytvořil toto úsilí o nedosažitelný cíl, romantickou lásku, a Kollontajová popisovala zoufalství, jež tím vytvořil. To můžeme vidět dodnes, v průmyslu seznamek, svatebním průmyslu. Kapitalismus profituje z trápení, jež sám vytvořil.

Rusko 1917 vytvořilo na krátkou chvíli pro lidi příležitost experimentovat s rozličnými způsoby života a péče jednoho o druhého.


Emma Davis v současnosti pracuje na knize Rebelův průvodce Alexandrou Kollontaj.
Článek z časopisu Socialist Review, březen 2017, přeložil Martin Šaffek. Originál zde.

O „sarinu“ v Chán Šajchúnu a „změně režimu“ v Sýrii

$
0
0

Tereza Spencerová
2.11.2017  Literárky

S největší pravděpodobností k žádnému sarinovému útoku nedošlo, spíše vše započalo místním únikem chlóru, který se podle všeho odehrál ještě před nálety. Příběh se sarinem byl na situaci naroubován až později…

V půli října ministerstvo zahraničí USA v rámci svého aktualizovaného varování před cestami do Sýrie „zničehonic“ konstatovalo, že Daeš, Al Kajda (v rámci své nové „reinkarnace“ Haját Tahrír aš Šám) a další „násilné extremistické“ skupiny v syrské válce kromě jiného používají i chemické zbraně. Jejich taktika spočívá „v používání sebevražedných atentátníků, únosů, lehkých i těžkých zbraní, improvizovaných výbušných zařízení a chemických zbraní,“ shrnuje dokument.

USA (a Západ obecně) až dosud použití chemických zbraní v syrském konfliktu připisoval výlučně vládním oddílům, a tak ruská média okamžitě nadhodila možnost, že se takové „přiznání“ může preventivně týkat očekávané zprávy vyšetřovatelů OSN o okolnostech dubnového chemického útoku v Chán Šajchúnu v syrské provincii Idlíb, která je z valné většiny pod kontrolou právě syrské frančízy Al Kajdy zvané od loňska Haját Tahrír aš Šám. O pár dní později jedna z džihádistických skupin bojujících na jihu provincie Damašek pod hlavičkou Svobodné syrské armády obvinila z nasazení chemických zbraní i teroristy z Daeše…

Ve stejné době se mělo na půdě Rady bezpečnosti OSN jednat o prodloužení mandátu tzv. Společného vyšetřovacího mechanismu (Joint Investigative Mechanism, JIM) mezinárodní mise Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) vyšetřující chemické útoky v Sýrii. USA trvaly na jeho okamžitém prodloužení, Rusko chtělo počkat až na to, jakou zprávu o Chán Šajchúnu JIM předloží, a tak americkou rezoluci vetovalo s poukazem, že je připraveno mandát případně obnovit, ale „nejdřív tu zprávu“. Američané okamžitě obvinili Rusy, že „nadřazují politické důsledky nad syrský lid, který byl tak brutálně vražděn“, což v překladu znamená, že brání tomu, aby byla vina za chemický útok hozena na Asadův režim…

A pak, 29. října, se zpráva JIM, která oficiálně publikována ani nebyla, ale přesto je k mání v PDF formátu, dostala do médií. A, jak v unisono českém mainstreamu například ohlásila Česká televize, Sarin v syrském Chán Šajchúnu použil Asadův režim, potvrdila zpráva OSN.

Upřímně, není tomu tak.

„Syrská arabská republika je zodpovědná za vypuštění sarinu v Chán Šajchúnu 4. dubna 2017,“ konstatuje ve skutečnosti text JIM s tím, že jeho autoři jsou o svém závěru „přesvědčení“. Přesvědčení? A co znamená ono „zodpovědná za vypuštění“? Nepotvrzuje to snad prvotní ruská a syrská tvrzení, že nálet na Chán Šajchún zasáhl skladiště chemických zbraní Al Kajdy, načež bojové plyny džhádistů otrávily onen „syrský lid“?

Vedle těchto vágních formulací není bez zajímavosti, že tříčlenný JIM (guatemalský diplomat, malajsijský úředník OSN vystudovaný v USA a chemický expert pracující pro švýcarskou vládu) ve své zprávě, která není oficiální zprávou OPCW a organizace ji ani nepotvrdila, nabízí i očividné „nesrovnalosti“.

Kupříkladu: Na 10. straně zpráva konstatuje, že sarin byl vypuštěn z místa kráteru na severu Chán Šajchúnu mezi 6:30 a 7:00 onoho 4. dubna. V II. Příloze (na straně 36) ale tvrdí, že několik nemocnic v Idlíbu začalo přijímat pacienty zasažené sarinem už mezi půl sedmou a tři čtvrtě na sedm. JIM prozkoumal lékařské zprávy 247 pacientů, kteří byli s otravou přijati mezi šestou ráno a čtvrtou odpoledne, a zjistil, že 57 z nich bylo v pěti nemocnicích hospitalizováno dokonce dříve, než mělo k útoku vůbec dojít, konkrétně mezi šestou ráno a 6:20. Deset takto sarinem zasažených pacientů bylo přijato v nemocnici vzdálené od Chán Šajchúnu 125 kilometrů, zatímco 42 dalších bylo už v sedm ráno v nemocnici vzdálené třicet kilometrů… Jinými slovy, 23 procent údajných obětí bylo v nemocnicích už před útokem a při vzdálenosti 125 kilometrů je možná řeč o nějakém zdravotnickém zařízení až v sousedním Turecku. JIM podobné „nesrovnalosti“ nechává bez povšimnutí, jako by na tom už ani nezáleželo, neboť mainstreamu to k vynesení verdiktu „bohatě stačí“ a čtenáře beztak zajímají vesměs jen titulky.

Nebo další namátková „nesrovnalost“. V krevním vzorku číslo 133 nebyly nalezeny žádné stopy sarinu nebo odvozené látky, zato moč zbytkové stopy vykazovala. Jak je to možné, nikdo neřeší.

Už v dubnu přitom JIM upřesnil, že vychází čistě z otevřených zdrojů, podle nichž byly oběti z Chán Šajchúnu léčeny především kyslíkem a kortizony. Taková léčba přitom není doporučována pro otravu sarinem, ale vesměs při poškození plic, k nimž by mohlo dojít při vdechnutí chlóru nebo třeba explozi vakuové bomby. První zprávy turecké agentury Anadol hned ze 4. dubna rovněž mluvily jen o otravě chlórem, a totéž platí i pro první prohlášení OPCW. Turecko ještě o dva dny později zmiňovalo jen chlór, přičemž ani první videa, která z Idlíbu do světa vyslala „objektivní“ Al Kajda a různé skupiny typu „Bílých přileb“, neukazují žádné symptomy po zásahu sarinem, čemuž odpovídá i vybavení „záchranářů“. Sarin se „prokazatelně objevil“ až koncem měsíce

Byl tedy celý „chemický útok“ skutečný nebo jen nahraný, jak dál tvrdí Rusko nebo oficiální Damašek nebo například analýza renomovaného amerického reportéra Syemmoura Hershe? V Chán Šajchúnu s největší pravděpodobností k žádnému sarinovému útoku nejspíš nedošlo, spíše vše započalo místním únikem chlóru, který se podle všeho odehrál ještě před nálety. Příběh se sarinem byl na situaci naroubován až později. Veškeré údaje „vyšetřování“ pocházejí z Chán Šajchúnu, kam členové JIM nikdy osobně nezavítali v obavách o vlastní bezpečnost v oblasti ovládané Al Kajdou a spřízněnými džihádistickými skupinami.

Je příznačné, že Al Kajda a Daeš společně s USA a třeba Saúdy a všemi, kdo už šestým rokem usilují o „změnu režimu“ v Sýrii, mají očividný zájem zmanipulovat „důkazy“ a obvinit z chemického útoku Damašek.

Ostatně, spolupráci všech zmíněných v týdnu v televizním rozhovoru přiznal někdejší katarský ministr zahraničí Džábir al Sání, který až do roku 2013 spravoval i vojenskou pomoc džihádu v Sýrii. Podle jeho slov Katar po boku Saúdů a Turecka a pod vedením Spojených států dodával „od samého počátku událostí“ v roce 2011 zbraně a peníze „opozici“ v Sýrii, a to i Al Kajdě, nejspíš proto, že Daeš v té době ještě fakticky ani neexistoval. Celou „operaci“ přitom označil za „loveckou výpravu“, přičemž lovnou zvěří měl být Bašár Asad. Katar má podle Džábira „mnoho dokumentů“ a záznamů, které dokládají, že válka byla předem plánovaná a měla vést ke změně režimu.

Džábira doplňují i informace ze Snowdenových archívů, které nyní, s více než tříletým zpožděním, zveřejnil americký The Intercept. Dokumenty potvrzují, že saúdský princ Salmán bin Sultán v roce 2012 osobně nařídil oddílům Svobodné syrské armády (FSA), které Západ dloho vydála za „demokratické síly“, „zapálit Damašek“ a „srovnat se zemí“ tamní mezinárodní letiště. Pro účely této operace Saúdové zaslali do Sýrie 120 tun zbraní a výbušnin, a s výsledky „byli velmi spokojeni“, byť si vyžádaly životy nejméně šesti desítek lidí. The Intercept nicméně z celého příběhu „jaksi“ vypouští roli USA při vyzbrojování „opozice“ a dál razí neudržitelnou mantru o povstání z roku 2011 coby „organickém, mírovém hnutí“, které přimělo syrskou vládu „rozpoutat válku proti svému národu“…

Washington ke „změně režimu“ v Sýrii v posledních měsících sice mlčel, ale nově s tímto puzením znovu přišel ministr zahraničí USA Rex Tillerson. Prohlásil, že válka v Sýrii skončí jedině tak, že svět přijme „celistvou a jednotnou Sýrii, v níž není pro Bašára Asada žádná role“. Není ovšem jasné, jak chtějí USA tohoto cíle dosáhnout; několik zemí sice americkou politiku „změny režimu“ v Sýrii i po šesti letech války dál – byť už bez řádného nadšení -- podporuje, ale současně platí, že nedžihádistické rebelské síly v Sýrii už prakticky neexistují, spoléhat jen na syrské Kurdy USA také nemohou, a tak není silové ovládnutí Sýrie z hlediska Washingtonu pravděpodobné. Možná ale Pentagon počítá se svými vlastními vojáky. Americká generalita se přitom rozchází v otázce, kolik jich v Sýrii ilegálně vlastně působí – počty se pohybují od pěti set až do čtyř až pěti tisíc– nicméně možná i pro ně platí totéž, co pro americké jednotky v Iráku. Tamní americká vojenská přítomnost je v této chvíli trvalá, vysvětlil Tillerson, a to i za situace, kdy by irácká vláda oficiálně vyzvala k jejich odsunu a zrušila jejich „povolení k pobytu“… Že by si Washington připravoval půdu pro proxy válku proti Íránu z území Iráku a Sýrie. Pro jednu z válek, které by podle „trumpovců“ měly být bez konce, jakýchkoli omezení a kongresového dozoru?


Americká a ruská židle

$
0
0
Miroslav Lazanski
2.11.2017 Politika

Na Balkáně došlo k novému skandálu. Americký nižší diplomat, emisar Hoit Ji, sekýroval srbského prezidenta jako školáka, což image USA v regionu příliš nepomohlo. „Možná někomu inteligentnímu ve State Departmentu došlo, že není rozumné tlačit Srby, aby seděli na jedné židli, protože většina z nich, kdybyž byla donucena k rozhodnutí, zda si vybrat stoličku americkou nebo ruskou, vybere tu ruskou,“ píše bezpečnostní analytik Miroslav Lazanski ve svém sloupku pro bělehradský list Politika.


Emisar výkonného ředitele pro Evropu a euroasijské záležitosti zamini USA, Hoit Ji, po odletu z Bělehradu přece jen trochu vychladl. Zvláště ve výroku, že „nelze sedět na dvou židlích“, který doplnil o tezi, že „to je možné, ale komplikuje to proces integrace Srbska do EU“. Jeho excelence Kyle Scott, americký ambasador v Bělehradě, asistoval Hoitovi prohlášením, že „země, která chce do EU musí ihned sjednotit svojí zahraniční politiku se zahraniční politikou EU.“ Nevím, co v zahraniční politice Srbska tolik znervózňuje oba pány, jestli jsou to snad ruské MiGy dodané do Srbska (šest kusů MiG-29), nebo je to čtveřice ruských požárníků a jeden pes v rusko-srbském humanitárním centru v městě Niši (západními médii je tento projekt chápán jako budování ruské základny). Když se podíváte na fotky obou pánů, během rozhovorů se srbským prezidentem Alexandrem Vučićem, vidíte, jak jsou jejich tváře napjaté a s vytřeštěnýma očima se snaží usmažit svého protivníka. Jako kdyby byli na hraně propuknutí třetí světové války. A na druhé straně stolu sedí prezident Vučić se dvěma fešnými dámami a ještě jeden pán. Ale ten je tam úplně opuštěný...

Ale budiž, nyní je nám nepřímo naznačeno, abychom „seděli na dvou židlích“. Možná někomu inteligentnímu ve State Departmentu došlo, že není rozumné tlačit Srby, aby seděli na jedné židli, protože většina z nich, kdyby byla donucena k rozhodnutí, zda si vybrat stoličku americkou nebo ruskou, vybere tu ruskou. Neboť ruská židlička je v Srbsku chápána jako jejich vlastní. Alespoň pro většinu národa. Proč je to tak, to je na delší povídání. Kdo nevěří, ať to si ověří. Ve volbách...

Americké poznámky, že musíme, pokud chceme do EU, ihned sjednotit naši zahraniční politiku se zahraniční politikou EU, což znamená zavést Rusku sankce, nejsou zásadního charakteru. Před měsícem pobývalo 28 ředitelů největších německých firem v Moskvě a jednali s Vladimírem Putinem. Nežvanili o počasí, ani o fotbale, ale o navýšení německých investic v Rusku. Čekáte, že americký velvyslanec v Berlínu bude veřejně kritizovat tuto návštěvu? Těžko. Kromě svého řemesla rozumí také pravidlům diplomacie, jak je stanovila Vídeňská konference. Samozřejmě, že to ví i jeho excelence v Srbsku, ale proč to nezkusit, když je to dovolené...

Americko-srbské rozhovory o Kosovu, nebo americké poznámky ke vztahům Srbska a Ruska jsou v samém zárodku zatíženy negací jakékoli kritiky názorů USA, tedy kritiky, která je založena na principech. Amerika požaduje plnou hegemonii v politickém, ekonomickém, vojenském, kulturním a ideologickém prostoru. Něco, co Max Weber definuje jako „charismatická dominance“. A nechce jí ztratit. Kontrolu nad jazykem, koncepcí a smyslem. Amerika nutí ostatní, aby řešili problémy, které sama vytvořila. Definuje šifry, kterými se mají rozklíčovat hádanky, jenž sama vnutila ostatním. Zkrátka, americký despotizmus. A pokud v této pavučině nebalancujeme dost opatrně, mohou se pokusit destabilizovat naši zemi: Rašská oblast (muslimský jihozápad Srbska, někdy zvaná Sandžak), ekonomika a informační technologie. Stejné metody se praktikují v Jižní Americe, jenom místo muslimů využívají obchod s drogami.



Překlad a foto: Michail Stavrev, redakčně kráceno



Miroslav Lazanski  (1950) v Karlovaci, vystudoval právnickou fakultu v Záhřebu, kde začala i jeho novinářská kariéra. Pracoval v několika významných jugoslávských denících, od roku 1991 působí v bělehradském listu Politika. Je autorem deseti knih.

Menšinová vláda ANO děsí své odpůrce; může zlikvidovat stamilionové kšefty pro ČSSD a ODS v dozorčích radách státních firem ČEZ, VZP, Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) a dalších tunelovacích molochů...

$
0
0
Břetislav Olšer2.11. 2017   Rukojmí
Začněme celou tou podvodnickou lapálii z těchto dnů, kdy pokračoval soud o zlodějně zvané prodej OKD, tentokrát i s bývalým ministrem průmyslu a obchodu Milanem Urbanem (ČSSD)... "Privatizaci OKD mělo na starosti ministerstvo financí a Fond národního majetku..." Před soudem to v pátek 27. října 2017 řekl Urban u soudu.

Jeho ministerstvo společně s ministerstvem financí prý jen předkládalo vládě materiál, na jehož základě byl prodej těžební firmy schválen. Urban uvedl, že jednání o ceně prodeje se nikdy neúčastnil. Zdůraznil, že o privatizaci s fondem nejednal a debata o ceně prodeje nebyla v jeho kompetenci.

Zdeněk Šarapatka, bývalý tajemník sociálně-demokratických premiérů, publicista a televizní moderátor, který byl po léta spojen se zemanovou ČSSD pupeční šňůrou, na prezidenta podal za jeho vyjádření trestní oznámení pro podezření, že „prezident republiky veřejně označil jako jednu z možností zbavení se předsedy vlády České republiky použití střelné zbraně“ a dále že „jeho obsah vzbuzuje zcela reálné podezření na spáchání trestného činu“. Na snímku uprostřed ještě coby ministr stojí Milan Urban... http://www.rukojmi.cz/clanky/984-pane-prezidente-zemane-proc-hned-kalasnikov-kdyz-to-jde-havloidne-s-humanitarni-bombou

Urban byl ministrem průmyslu mezi roky 2003 a 2006. Býval také místopředsedou sociální demokracie. Ve volbách nyní neobhájil poslanecké křeslo ve Středočeském kraji. Kromě Urbana před soudem promluvil první místopředseda výkonného výboru Fondu národního majetku Pavel Suchý, podle něhož privatizace nebyla ničím pozoruhodná. „Nebyl důvod si něco pamatovat,“ řekl soudu Suchý. Současný generální ředitel Komerční banky a bývalý zaměstnanec Fondu národního majetku Jan Juchelka navíc odmítl vypovídat.

Všechno začalo, když prodej akcií OKD schválila v roce 2004 vláda Stanislava Grosse (ČSSD). Podíl získala za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest. Podle státního zástupce však byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy, a tak vznikla při prodeji škoda přes 5,7 miliardy korun. Podnikatelé Viktor Koláček a Petr Otava, kterým Karbon Invest patřil, prodali OKD po dvou měsících investiční skupině RPG Industries vedené Zdeňkem Bakalou. Tehdejší prodejní cena firmy se podle různých zdrojů pohybovala od devíti do 12 miliard korun.

A kdopak že to byl tenkrát ministrem financí Česka? Přece známý filuta - současný premiér v podmínce Bohuslav Sobotka (ČSSD), který bývá kvůli údajně nevýhodné privatizaci terčem kritiky a jenž má v trestní kauze postavení svědka. Výtky odmítá, vláda podle něj OKD prodala za nejvyšší nabízenou cenu.

Dnes má ANO po volbách do Sněmovny bezkonkurenční náskok skoro 30 % a chce menšinovou vládu, čímž jsou ohroženy pozice ve sponzorských firmách pro ČSSD, ODS a KDU-ČSL; na základě koaliční smlouvy byly totiž jejich síly pouze třeba ve dvanáctičlenné radě ČEZ rozvrženy tak, že ministerstvo financí disponovalo čtyřmi křesly, sociální demokraté třemi členy, jedno místo náleželo lidovcům.

Zbylé čtyři pozice ale obsadili odboráři, kteří vždy hlasovali jako adepti sociální demokracie, díky čemuž vždycky přesilou hlasů ČSSD, ODS a KDU-ČSL Babišovo ministerstvo financí hladce zdolali. Ovšem nyní by se to s menšinovou vládou ANO změnilo a v ČEZ, VZP či Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIPS) a v dalších státních firmách by tradiční politické strany musely od válu, proto teď brojí proti menšinovému vládnutí Babiše…https://www.novinky.cz/domaci/442132-policie-proveruje-miliony-eur-z-cez-lobbistovi-z-albanie-bude-vyslychat-i-schmalze.html

https://zpravy.idnes.cz/exministr-urban-kauza-privatizace-okd-soud-fep-/domaci.aspx?c=A171027_111308_domaci_mok

Nyní jen dva příklady politických koryt za stovky milionů, proti nimž je nějaké 50milionové Čapí hnízdo jen chudým příbuzným. Zdeněk Hrubý, zahynul jako horolezec v Pákistánu, dělal náměstka ministru financí Bohuslavu Sobotkovi v letech 2002 až 2005. Kromě ČEZ zastupoval stát v představenstvech či dozorčích radách Českých aerolinií, Telefóniky O2 Czech Republic nebo Sokolovské uhelné. Byl členem prezídia Fondu národního majetku ČR. V dozorčí radě ČEZ, kde býval místopředsedou a předsedou.

Z pozice náměstka ministra financí byl v roce 2003 nominován do dozorčí rady státem ovládaného firmy ČEZ, kde mu vznikl nárok na koupi 150 tisíc akcií ČEZ za cca 101 korun za jednu akcii. Za celý balík zaplatil 15,15 milionu korun. Ve stejný den prodal čtyřicet tisíc akcií za 48,44 milionu. Ponechal si 110 tisíc kusů cenných papírů, které v pátek měly hodnotu přesahující 135 milionů korun. Aktuální hrubý profit Hrubého je téměř 170 milionů...

Zdeněk Hrubý zemřel dřív, než mohl poskytnout svědectví u soudu. Byl to on, kdo by přitom mohl vyjasnit jak vznikala suma, za níž se podíl v OKD prodal. A zda-li mluví pravdu obžalovaní úředníci Fondu národního majetku. Stejně tak už svědčit nemůže ani již také zemřelý náměstek Janota., na něhož se Sobotka rád vymlouvá... http://www.rukojmi.cz/clanky/4731-na-mimoradne-schuzi-poslancu-padlo-nasobne-vickrat-jmeno-babis-nez-slovo-lithium-kvuli-kteremu-se-schuze-mela-konat-slo-jen-o-predvolebni-dehonestaci-babise-vsichni-hrrr-na-neho-v-cele-se-sobotkou

Dalším mistrem svého oboru byl ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek, český ekonom a politik ODS, od července 2010 do listopadu 2011 ministr průmyslu a obchodu, alibisticky tvrdí, že nevysvětlené matčiny miliony jsou jeho a rodiny. Kocourkova matka Jindřiška totiž dostala na účet v březnu 2008, tedy v době, kdy její syn působil jako šéf dozorčí rady společnosti ČEZ, cenné papíry, které po třech měsících prodala za 16 milionů korun.

Na transakci se podílela finanční společnost Key Investments, jež získávala od ČEZ milionové zakázky. Není všem jasné, jak paní Jindřiška zaplatila za dluhopisy, které dostala od neprůhledné firmy Eton Ventures registrované v Novém Mexiku. Je jasné; rodina je dle Kocourka základem státu, který však v žádném případě neokradl, pouze „chtivou“ manželku, když miliony prostě „odklonil“…

Na tragický volební výsledek si ČSSD zadělalo už před deseti roky; když přiletěl sponzor socialistů a šéf ČEZ Martin Roman v roce 2007 se svou delegací do Tirany vyjednávat o privatizaci albánské distribuční sítě, čekala na něj a jeho lidi na letišti kolona čtyř automobilů. Mezi řidiči, kteří manažery ČEZ doprovázeli po Albánii a starali se o jejich bezpečnost, byl tehdy i Kosovan Nue Kalaj.

Tedy muž, kterému ČEZ krátce po úspěšné privatizaci poslal v přepočtu 180 milionů korun. A on je obratem vybral v hotovosti. Kalaj podle svědectví, jež zaznělo při vyšetřování v Albánii, nebyl lobbistou s kontakty do vysoké politiky, ale pouhým šoférem. „ČEZ mě pověřil, abych našel člověka, který se o ně postará, kdykoli přijedou do Albánie. Například je zaveze na letiště a bude je doprovázet po zemi. Abych pravdu řekl, měli strach z únosu.“

Tak Kalajovu roli popsal před albánskou poslaneckou vyšetřovací komisí v lednu letošního roku ostravský podnikatel s nemovitostmi z Makedonie Hamza Merxhani. Podle něj neměl Kalaj žádné konexe na tamní politiky. Smlouvu s ČEZ podepsal podle něj v roce 2007, dva roky před privatizací. Merxhani se s ním údajně seznámil přes svoje známé. ČEZ na dotazy, co přesně pro něj v Albánii Kalaj dělal, neodpověděl.

Údajně proto, že záležitostí se zabývá policie. V poznámkách u plateb, které na Kalajův účet firma posílala, stojí: „plat“ a „poradenství“. Albánské úřady měly podezření, že mohlo jít o peníze použité na úplatky pro tamní politiky a úředníky v době krátce poté, co ČEZ ovládl albánského distributora energie a Kalaj podle všeho zmizel do mezi kosovské islamisty....



Tak si nyní připomeň, kdo a co jsou to Albánci? Začněme tragickým celonárodním podvodem. Italská loď Vlora byla 7. srpna 1991 v albánském přístavu Drač napadena davem přibližně dvaceti tisíc albánských utečenců před přídělovým systémem, korupcí, nezaměstnaností a zločinností a kapitán lodi byl donucen odvézt tyto lidi do Itálie. Většina uprchlíků však byla vrácena zpět do Albánie, kde však záhy její ekonomiku zhroutil ještě víc podvodnými fondy společnosti Bernard L. Madoff Investment Securities LLC...

Okolnosti, za jakých ČEZ v roce 2009 získal za 102 milionů eur 76 procent v distribuční společnosti později přejmenované na CEZ Shpërndarje, nyní zkoumá vyšetřovací komise albánského parlamentu. ČEZ se z Albánie stáhl v roce 2014 poté, co uzavřel s Albánií dohodu o narovnání, podle kterého získá zpět do roku 2018 v ročních splátkách 100 milionů eur. Maddoff – Albánie – podvodné letadlo…

A začalo to tak romanticky; na dovolené v červenci 2009 byli v Toskánsku, jak Topolánek, tak i jeho nedávno pro korupci odsouzený přítel Marek Dalík, a ještě exministr dopravy Aleš Řebíček (ODS), místopředseda ČSSD Milan Urban, lobbista Vladimír Johannes a šéf ČEZ Martin Roman, předseda představenstva Spolchemie a ředitel Setuzy Martin Procházka…

Italské Monte Argentario si jako letní destinaci pro svou dovolenou vybral rovněž Miroslav Jansta, vlivný advokát napojený na ČSSD, označován za šedou eminenci sociálních demokratů. Jansta měl ale dobré vztahy i s ODS. Jeho kancelář poskytovala právní služby ministerstvu dopravy za šéfování Aleše Řebíčka (ODS). Dobré vztahy udržuje i s pražskou radnicí a Pavlem Bémem (ODS). Jansta byl navíc šéfem nymburského basketbalového klubu, jehož generálním sponzorem byl právě ČEZ.

Vše by bylo vcelku normální, pokud by se neobjevilo 290 snímků a čtyři desítky videozáběrů, na nichž je zachycen Topolánek a další politici, lobbisté a manažeři velkých firem, jak tráví společně luxusní dovolenou v Řebíčkově letovisku Monte Argentario, na jachtách a v rezidencích.

A byla z toho Toskánská aféra. Podle později zveřejněných fotografií trávili dovolenou dvě skupiny politiků Občanské demokratické strany, ČSSD a podnikatelů. To asi Babiš žasne, jaký je žabař proti jejich skutečným střetům zájmů…



S generálním ředitelem energetické společnosti Romanem se zde setkali bývalý náměstek ministra dopravy Jiří Hodač (ODS), šéf Spolchemie a generální ředitel Setuzy Martin Procházka, ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) a další. Ve stejnou dobu zde byl také plzeňský „kmotr“ ODS Roman Jurečko, správce systému exekucí Pavel Šikoš nebo stínový ministr průmyslu a místopředseda ČSSD Milan Urban, který přijel na pozvání Vladimíra Johanese, lobbisty pracujícího pro ČEZ.

Vše by bylo OK, pokud by se pobyt stínového ministra ČSSD Urbana na Johanesově jachtě, za což se po návratu voličům omluvil, neuskutečnil krátce poté, co s exministry z ODS Římanem a Vondrou protlačili ČEZu emisní povolenky za 68 miliard korun…

A co na snímky říká Mirek Topolánek? „Neoestébácké metody dvacet let po revoluci ohrožují samu podstatu demokracie. I kauza Savoy, nemožnost potrestat Randákův a Dimunův jednoznačný podíl na porušování zákonů, ukázala slabost stávajících možností obrany,“ reagoval v SMS pro Právo šéf ODS Mirek Topolánek na to, že měl Randák šířit fotografe z jeho dovolené.

„Ať už to dělá Randák nebo někdo jiný, společnost se musí bránit. Jako potenciální premiér chci ústavní svobody, tedy i právo na soukromí garantovat,“ uvedl Topolánek a dodal: „Moje dovolená je v tom nepodstatná“.

Bývalý šéf rozvědky Karel Randák jen poznamenal: „Vždyť je to nechutné, celé tohle bratrstvo kočičí pracky…“ A já dodávám: Zloděj křičí, chyťte zloděje! Kupodivu však není v médiích rozhořčená řeč o tom, s kým se na dovolené „náhodou“ stýká česká politická elita a proč, ale že si ji někdo vůbec dovolil vyfotografovat a snímky zveřejnit.

(Fotografie zachycující nejen Topolánka, ale i další politiky, podnikatele a lobbisty, pořídil údajně v červenci v Toskánsku Petr Bakeš, bývalý pracovník rozvědky. Karel Randák, bývalý ředitel služby, pak zařídil zveřejnění snímků. Ředitel rozvědky Ivo Schwarz následně prohlásil, že pokud by se prokázalo zapojení jeho lidí do aféry, je připraven složit funkci. Podle něj Toskánsko v hledáčku rozvědky není a nebylo. Schwarz přesto připustil, že na dvacet agentů v Itálii trávilo dovolenou…) http://zpravy.idnes.cz/pro-rozvedku-kauza-toskansko-skoncila-odevzdala-tajnou-zpravu-ps8-/krimi.aspx?c=A091019_152124_krimi_js…

Až na výjimky se zmíněné celebrity na dovolené nesetkali poprvé. Topolánek uvedl, že na návštěvě u svého italského protějšku Silvia Berlusconiho již v květnu 2008 mluvili i „o energetice a společných zájmech v Rusku“. A to je pro ředitele státního ČEZ nepochybně velmi důležité téma. Na zmíněné italské „tax holiday“ Topolánek spolu s ministrem dopravy Alešem Řebíčkem hovořili s jedním z klíčových manažerů finanční skupiny J&T Dušanem Palcrem a také opět se šéfem ČEZ Martinem Romanem. Že by šlo jen o další náhodný dovolenkový pokec, to se nedá předpokládat ani náhodou...Topolánek nahý a ve zjevném stavu vzrušení

Tento premiérův pobyt na Sardinii byl tak pracovnější, než by se mohlo zdát. Jenom den poté, co se Mirek Topolánek vrátil z Itálie, rozhodla totiž vláda, že pražské letiště bude prodáno strategickému partneru, mezi „hráči“ byla i finanční skupina J&T. Ne všichni si však platí dovolenou z peněz dnových poplatníků… Ve svém tehdejším majetkovém přiznání uvedl bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček za ODS, že si koupil za 126,4 miliónu korun inkriminovaný komplex Monte Argentario v Toskánsku severně od Říma.

A když už, tak už, ještě jednu do druhé nohy - pořídil si též byt Marina v Dubaji. Jako budoucí vlastník bytu a už poté dočasně pouze poslanec zaplatil přes deset miliónů korun a další tři milióny ještě doplatí. Že by se „bratrstvo kočičí pracky“ příště sešlo v Dubaji…?



Firmě Viamont, která kdysi patřila i ministru dopravy Aleši Řebíčkovi, se dařilo skvěle. Za dobu, kdy byl Řebíček ve funkci ministra dopravy, jí sedminásobně přibylo státních zakázek. V „neřebíčkovském“ období získala kontrakty za necelých šest set milionů, avšak ve stejně dlouhém „Řebíčkově ministerském“ období prostavěla za 3,5 miliardy korun z veřejného rozpočtu. Většinu zakázek získala od státních podniků, které spadaly pod ministerstvo dopravy.

Exministr též inkasoval stovky milionů korun za prodej akcií. Mohlo by jít o akcie jeho někdejší firmy Viamont. Jejich kupcem byl litoměřický podnikatel Miroslav Plíhal, který již v roce 2007 zaplatil Řebíčkovi 44 miliónů rovněž za koupi akcií. Celkově tedy šlo o obchod za 261,5 miliónů korun… Řebíček jen aby se neřeklo přiznal i vlastnictví domu v Teplicích, chatu na Cínovci a byt v Praze… ČEZ, Roman, Topolánek, jachta…



Kam se hrabe na Berlusconiho vilku Babišovo Čapí hnízdo… foto: Reuters (nebo snad Randák…?)

Kdo by se dnes při pohledu na trapnou Šlachtagate divil, proč existuje vynález mocných zvaný „účelová rotace kádrů“; zopakujme si, že napřed byl na základě fiktivní reorganizace policie odvolán generálmajor Karel Randák tehdejším ministrem vnitra Ivanem Langerem (ODS), kdy šlo o sloučení jeho Úřadu pro zahraniční styky a informace s Bezpečnostní informační službou do jediné zpravodajské služby podřízené premiérovi.


Nyní po více než deseti letech dopadl stejně ředitel ÚOOZ plukovník Robert Šlachta, kdy ke zbavení jeho nepohodlné osoby posloužilo účelové sloučení ÚOOZ a ÚOKFK, resp. Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality…

Inu, kdo chce vyšetřovatele s živými kauzami ve svých složkách bít, vždycky si nějakou účelovou oběť najde, třeba když podá trestní oznámení na Babiše a Faltýnka, jelikož menšinová vláda hnutí ANO hrůzostrašně děsí své odpůrce; může jim zlikvidovat těžce vydobyté stamilionové trafiky mj. pro ČSSD a ODS v dozorčích radách státních firem ČEZ, VZP, Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) a dalších tunelovacích molochů...

Ostexperte: Moskva dala Holandsku ultimátum, jinak mu uzavře ruské nebe!

$
0
0
- kou -
2.11.2017  Ostexperte, česky PrvníZprávy

Rusko předložilo ultimátum ministerstvu dopravy Nizozemska, uvádí německý portál Ostexperte.


Už od soboty by holandská strana měla být schopna obsluhovat všechny požadované lety ruského nákladního dopravce Air Bridge Cargo. Jinak se Moskva hrozí uzavřením oblohy pro holandské dopravní společnosti a osobní lety tím mohou těžce utrpět.

Ruský nákladní letecký dopravce Air Bridge Cargo (ABC) požádal o povolení od Amsterdamu na 23 letů týdně, ale provozovatel letiště v Nizozemsku schválil pouze 13 z nich, uvádí německý portál Ostexperte. Důvodem omezení byl nárůst počtu rozpočtových letů.

Jak uvádí německé noviny, spor o zrušené sloty společnosti ABC na letišti v Amsterdamu nabírá na obrátkách. Nyní Moskva v reakci hrozí uzavřením svého nebe pro holandské letecké dopravce. Rusko předložilo nizozemskému ministerstvu dopravy ultimátum do soboty, uvádí článek.

S hrozbou zákazu letů holandských dopravní letadel ve vzdušném prostoru Ruska, Moskva doufá, že bude zajištěno, aby společnost ABC byla schopna pokračovat ve své činnosti na letišti v Amsterdamu a nebyla nucena používat pro tyto účely Liege v Belgii.

Panoramatický snímek letiště Amsterdam – Schiphol

Podle nizozemských médií chce ministr dopravy Nizozemí co nejdříve najít řešení problému. Zdá se, že probíhají jednání mezi ruským leteckým dopravcem ABC a nizozemským KLM Royal Dutch Airlines, uvedla Ostexperte.

Pokud Rusko uzavře oblohu pro nizozemská dopravní letadla, poškodí to zejména leteckou společnost KLM, která se zabývá nákladní i osobní dopravou. V takovém případě bude muset letět obletět Rusko přes Jižní Koreu, Japonsko a Čínu. Tím se délka každého letu prodlouží o 3-5 hodin. Náklady pro cestující se mohou také zvýšit z 300 na 500 eur, uvedl materiál.

Zástupce ruského ministerstva dopravy vyslovil naději, že tento problém bude vyřešen do týdne. „Očekáváme, že KLM bude sdílet své sloty v Amsterdamu s Air Bridge Cargo,"řekl úředník ruského ministerstva dopravy. Jeho kolegové v Nizozemsku také očekávají, že jednání budou úspěšná a vzdušný prostor Ruska zůstane otevřen KLM.

ABC provozuje celkem 19 letadel, z toho 18 Boeingů 747. Společnost je součástí skupiny Volga-Dnepr, založené v roce 1990, se sídlem v Uljanovsku. Další divize skupiny společností existují v Krasnojarsku a německém Lipsku, uvedla zpráva Ostexperte.


(kou, prvnizpravy.cz, ostexperte.de, foto: arch.)

Srbský velikán alebo vojnový zločinec?

$
0
0
Július Lörincz
2.11.2017   Pravda

"Vyhlásenia zástupcu námestníka ministra zahraničných vecí Spojených štátov Hoyta Briana Yeeho sú dosiaľ najťažšie prejavy verejného a veľmi nediplomatického nátlaku na našu krajinu." To sú slová srbského ministra obrany Alexandra Vulina na niektoré vyjadrenia amerického diplomata. Rozhorčili ho jeho odpovede na otázky novinárov v prestávke rokovania Srbského ekonomického fóra v Belehrade.

Čo takého Yee povedal? Napríklad, že nerozumie, prečo „Rusko vyvíja nátlak na Srbsko, aby mu dalo niečo, čo nie je obvyklé v medzinárodnom spoločenstve“. Moskva totiž chce, aby pracovníci ruského humanitného strediska v srbskom meste Niš dostali diplomatickú imunitu. Yee navrhol, aby sa srbskí partneri opýtali Ruska, ako pomôže Srbsku, aby dosiahlo svoj cieľ dostať sa čím skôr do Európskej únie.

Iná odpoveď Yeeho zrejme ešte viac rozhnevala ministra Vulina. Podľa amerického diplomata nie je totiž dobrý signál, keď niekto, kto bol odsúdený za vojnové zločiny, má prednášať na vojenskej akadémii.

Srbský generál Vladimir Lazarević (vpravo), ktorý počas vojny v Kosove velil Prištinskému armádnemu zboru, na archívnej snímke s niekdajším náčelníkom generálneho štábu Nebojšom Pavkovićom. Oboch v Haagu odsúdili za vojnové zločiny.

To je totiž Vulinova idea, ktorej realizáciu niekoľko týždňov pripravoval, pred niekoľkými dňami ju zverejnil a začal realizovať. Podľa jeho návrhu má prednášať na akadémii generál Vladimir Lazarević, ktorý od 24. marca do 10. júna 1999 velil v Kosove Prištinskému armádnemu zboru. Za ten čas v zóne jeho pôsobnosti bolo zavraždených asi 6 200 civilistov. Lazarevića odsúdil Haagsky tribunál pre zločiny v bývalej Juhoslávii na 14 rokov za veliteľskú zodpovednosť za spáchané vojnové zločiny. Po odsedení dvoch tretín uvalenej väzby sa vrátil domov.

Vrátil sa priam triumfálne, čo je príznačné pre všetkých odsúdených z krajín bývalej Juhoslávie. V Bosne a Hercegovine vítal vojnového zločinca Daria Kordića pri jeho návrate domov dokonca člen Predsedníctva BaH (trojčlenná kolektívna hlava štátu) Dragan Čović. Kordić velil chorvátskym jednotkám, ktoré o. i. 16. marca 1993 vyvraždili 116 bosniackych obyvateľov dediny Ahmići v strednej Bosne. Členom macedónskeho parlamentu je jediný v Haagu za vojnové zločiny odsúdený Macedónec Johan Tarčulovski. Podľa agentúry Reuters je "v Srbsku iba tenká čiara medzi vojnovým zločincom a vzorom – niekde by odsúdenie za vojnové zločiny mohlo byť mínusom, v Srbsku je za to medaila cti“.

Pre známeho belehradského komentátora a poslanca parlamentu Miroslava Lazanského, ale aj mnohých ďalších, je generál Lazarević srbský velikán. Vyzdvihol aj to, že svojich vojakov upozornil, aby dodržiavali Ženevské konvencie o správaní vo vojne; vojaci dostali text konvencií dokonca aj písomne. Zrejme si ich nestihli prečítať a zapamätať.

Dve opozičné parlamentné strany a mládežnícke hnutie Iniciatíva mladých za ľudské práva vyzvali srbskú premiérku Anu Brnabićovú, aby odvolala Vulina z funkcie ministra obrany. Známa protivojnová a ľudskoprávna aktivistka Nataša Kandićová sa nazdáva, že v prípade Vulinovho rozhodnutia ide o "uvádzanie zločinu ako odporúčaného činu“ a že je to úder proti vízii európskej integrácie a dobrých vzťahov so susedmi v regióne. Pripomeňme, že Vulin je členom vlády, ktorá má byť na podnet prezidenta Srbska Alexandra Vučića spoluorganizátorom vnútorného dialógu o srbsko-albánskych vzťahoch.

Iní členovia vlády nešli v rétorike v stopách svojho kolegu Vulina, ale sa ani neohradili voči angažovaniu generála Lazarevića na vojenskej akadémii. Rozhorčenie vyvolali však slová amerického diplomata, že "politika balancovania nie je jasný odkaz tým, ktorí majú rozhodnúť (členské štáty EÚ), či príjmu takúto krajinu do svojej organizácie“. Pritom srbsky povedal "nemôžete sedieť naraz na dvoch stoličkách“ a už anglicky doplnil: "Najmä, keď sú tak vzdialené“. Yee uviedol, že iba v minulom roku investovali EÚ a Spojené štáty v Srbsku 1,5 miliardy eur a Rusko 80 miliónov eur.

Na rozdiel od Vulina, prezident Vučić našiel slová s menej radikálnym tónom. Podľa svojho vyjadrenia Yeeovi povedal, že "Srbsko sedí na svojej stoličke“, ale že neodstúpi od dobrých vzťahov s Ruskom. Takisto vie, že "bez dobrých vzťahov s USA nemôže Srbsko napredovať“ a že vstup do EÚ zostáva hlavným cieľom krajiny.


(Autor je spolupracovník Pravdy.)

A Kosovo?

$
0
0
Rusko-srbské humanitární centrum v Niši
Mirko Raduševič
2.11.2017 Literárky

Uznání Kosova zůstává stále velkou neznámou. Aby byl tento jihosrbský region uznán jako stát je především zájmem USA. Ty vyslali na jednání do Srbska svého emisara výkonného ředitele pro Evropu a euroasijské záležitosti Hoyta Yee. Jeho chování, aspoň podle zdejších médií, vyvolalo zděšení a bylo nazváno nediplomatickým. Bez obalu řekl nejvyšším srbským představitelům, že nemohou sedět na dvou židlích a musí se rozhodnout mezi Západem a spoluprací s Ruskem. Dal jednoznačně najevo, jak se mají rozhodnout, když uvedl, že USA hodně do Srbska investovali a nyní čekají vděk.


První bodem jednání byla ruské humanitární centrum v Niši (fotografie nahoře) určené pro případ živelných katastrof. O tomto centru jsme již psali (Balkánská stabilokracie), že se nachází blízko k jedné z největší amerických vojenských základen v Evropě Camp Bondsteel umístěné v Kosovu. Druhým bodem jednání bylo Kosovo, a to právě včera. Hoyt Yee měl srbskému prezidentu Vučićovi říci: „Nesmíte zasahovat do teritoriální integrity Kosova.“ Srbský prezident měl odpovědět: „Zato USA mohly před devíti lety zasahovat do integrity Srbska.“
Yee následně reagoval: „Super, že jsi to uvedl. Jen jsem ti tlumočil stanovisko USA a je na tobě, zda se podle něj budeš řídit či nikoli. Pochopitelně, že je ti známo, jaké budou následky.“

Ať si tito dva politici tykali nebo je to mediální obrat, je vedlejší. Naprosto je zřejmé, že tentokrát v Bělehradě představitel USA nejednal v rukavičkách a lze se spekulovat, zda se jednalo skutečně o poslední americké varování, po kterém bude následovat především obstrukce nikoli z USA ale ze strany EU. Vyplývá to z prohlášení Hoyta Yee o několik dní dříve: „Země, které se chtějí stát členy EU, se musí jasně rozhodnout. Nemůžete sedět na dvou židlích, a to zejména když jsou tak daleko od sebe.“ To pronesl americký představitel během ekonomického fóra, které se shodou okolností v Bělehradě konalo. Zvláštní je, že vzápětí měl jednání s prezidentem Vučićem, ze kterého však nevyšla žádná zpráva a v utajení zůstává, o čem jednali. Teprve obsah včerejší schůzky vešel ve známost. Údajně má srbský prezident až za několik dní vydat prohlášení na „nediplomatické prohlášení Yee“, jak jej sám Vučić označil.

Srbsko má u USA velké vroubky, nejde jen o zmíněnou ruskou základnu v Niši, je to rovněž nová dodávka šesti Migů-29 a potenciální pomoc srbských ženistů v rámci ruské operace v Sýrii. Na toto USA reagovaly: "Investovali jsme na výcvik vašich ženistů 20 milionů dolarů, ale z účelem, že budou tito vojáci používáni v rámci OSN a EU."

Na toto reagoval srbský ministr obrany Aleksandar Vulin: „Nevím jaké stanovisko a odpověď zvolí náš prezident, ale věřím, že jako dosud se dokázal poprat s nátlaky, které na nás byly činěny, dokáže to i nyní. Za sebe mohu prohlásit, že vyjádření pana Yee není vyjádřením přátelství a člověka, který by si vážil Srbska a jeho politiky, která má právo se rozhodnout podle vlastního uvážení.“

Ještě ostřeji vystoupil srbský mnistr zahraničí Ivica Dačić, který na adresu amerického diplomata uvedl, že "plácá hlouposti" a "States department se vzhlíží v Hvězdných válkách a ve sci-fi". Navíc dodal: "Vůbec se nezajímáme o cizí židle a máme jen jednu a tou je Srbsko."

Pochopitelně, že vše je pečlivě sledováno z Ruska. Včerejší server Kommersant uvádí reakci ruského ministerstva zahraničí: "Chceme upozornit, že USA nejsou členskou zemí Evropské unie a zřejmě jim ani nedochází, že řada členských zemí EU ve velkém měřítku a úspěšně spolupracuje s Ruskem na základě vzájemně výhodnosti. Nikdo by neměl zasahovat do srbských záležitostí a měl by být dodržován stejný přístup na podkladě národních zájmů." K tomu podle Kommersantu ruské ministerstvo dodává, že USA by neměly ostatním zemím předepisovat nepřátelské ideologické stereotypy, které podkopávají základy mezinárodní stability a spolupráce v oblasti Balkánu a v Evropě jako celku.

V této souvislosti je zajímavý tweet mluvčí States depatmentu Heather Nauertové, kdy mluví o americké podpoře Španělsku jako spojenci v NATO:
"#Spain is important @NATO ally, #Catalonia is integral part of #Spain. We support constitutional measures to keep #Spain strong & united." Pod tweet kdosi napsal: Nyní by stejně tak mělo Rusko bombardovat Španělsko, aby podpořilo právo Katalánska na sebeurčení a mělo by si v Katalánsku vybudovat velkou vojenskou základnu (The equivalent would be Russia bombing Spain to support Catalonia's right to self determination and build it's largest military base there).
Z článku „Západobalkánské zápisky, Zanikne Bosna a Hercegovina? Vznikne stát Kosovo?"


Okázalé oslavy 99. výročí vzniku Československa. A co 100. výročí, to teprve bude paráda!

$
0
0
Jiří Baťa
2. 10. 2017
Zcela jistě je na místě si připomínat vznik Československé republiky, jehož 99. výročí si v těchto dnech připomínáme. Pravda, nejsme již tím, co v roce 1918 vzniklo, tedy repoublikou dvou národností Čechů a Slováků, nicméně dnešní, současná Česká republika, přes všechny státoprávní peripetie ve vývoji republiky má své kořeny v oné Československé republice, za kterou nemálo vlastenců, v čele s T.G.Masarykem a R. Štefánikem nebojácně usilovalo.

Jak se stalo zvykem a tradicí, v den připomínající si výročí vzniku samostatné Československé republiky, prezident republiky při této slavnostní příležitosti uděluje řadě významných osobností politického, uměleckého, sportovního a veřejného života státní vyznamenání. Zda oprávněně či ne, jak někteří spekulují, ponechme stranou, protože výběr kandidátů na udělení vyznamenání i na základě návrhů z řad občanů, organizací a institucí, je výlučně v kompetenci prezidenta.

Protože se jedná o mimořádný den významného výročí a ještě významnější události v dějinách našeho státu, předávání státních vyznamenání se za účasti několika stovek účastníků koná ve významných prostorách Pražského hradu. Až potud to lze kvitovat jako počin, odpovídající svému významu. Jiná věc je, že po udělení státních vyznamenání se jako doprovodná část oslav koná tzv. raut, při kterém jsou pro účasrníky obřadu připraveny stoly, prohýbající se pod množstvím jídla a pití. Mohli bychom to považovat za akt, kterým přítomní svou účastí na rautu jakoby chtěli vyjádřit poctu k 99. výročí vzniku samostatného Československa. Opravdu lze této domněnce věřit, nebo spíše platí to „jakoby“?

. Z pohledu všeobecného významu oslav tohoto výročí na Pražském hradě jako státního svátku si však lze položit otázku, jak dalece tyto oslavy a především „raut“ na Pražském hradě korespondují také s naší občanskou veřejností, která se těchto oslav sama nezúčastňuje přesto, že se jich oslavy dotýkají stejnou mírou, jako účastníků zmíněného slavnostního aktu a následného rautu. Jakkoli jsou náklady na raut hrazeny z hradního rozpočtu, pochází tyto peníze především z daní pracujících občanů České republiky.Jinými slovy občané se oslav 99. výročí vzniku samostatného Československa (ale stejně tak v případech jiných podobných příležitostí) zúčastňují tím, že ze svých kapes a peněženek dotují s prominutím „žranici a chlastačku“, které pod hlavičkou oslav tohoto výročí rádi „obětují“ představitelé nejen politického, ale i veřejného či uměleckého života.

A co řadoví občané? Těch se snad oslavy netýkají? Ti nejsou příslušníci státu, který oslavuje své významné výročí? Nebo se toho zúčastňují jen tím, jak už výše zmíněno, že svými penězi dotují tyto oslavy, nebo že mají v tento sváteční den pracovní volno, které jako naschvál připadá na sobotu, tedy první víkendový den volna? Vůbec nejde o to, že by se snad občané měli zúčastnit této „žranice“, ale oslavy by měly být sice na úrovni, ale proporcionální, přiměřené, spíše jen formální, bez okázalých a drahých rautů, kterých se jen zúčastňuje výlučně tzv. „společenská třída alias smetánka“, bez přítomnosti byť alespoň několika zástupců občanské veřejnosti, kterých se oslavy týkají stejně, jako těch ze společenské smetánky.

Je-li řeč o vzniku samostatné, notabene „demokratické republiky Československé“ pak je na místě otázka, kde je z pohledu absence občanů nějaká „demokracie“ při těchto oslavách? A navíc, v případě politiků, tedy poslanců, alias volených zástupců občanů, lze jejich účast na těchto oslavách a rautech považovat za relevantní jako zástupci občanů? Mají k takovému „zastupování“ (obžerství) mandát občanů? Sotva!

Dnes oslavujeme 99. výročí vzniku samostatného Československa a jak je patrné, jsou více než okázalé. Nic proti tomu, kdyby oslavy byly jen na úrovni oficiálních formalit, tedy formou slavnostního předání vyznamenání, jednorázového přípitku bez oněch zažitých či tradičních rohů hojnosti, tedy bohatých rautů, které sice rovnocenné, ale upozaděné občany demokratické České republiky, stojí statisíce, ne-li více korun. Pokud bychom parafrázovali známé přísloví Tomáše Bati, pak by platilo, že „ nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit pořádat levné oslavy“!

Napřesrok nás čekají oslavy jubilejního, tedy stého výročí vzniku samostaného Českoslonenska. Byly-li dnešní oslavy do jisté míry neskromné, jaké asi budou v případě těchto jubilejních oslav? O kolik budou peněženky nás občanů zase v rámci demokratických, tentokrát jubilejních oslav, prázdnější?

PS: Letošní, vzhledem k většímu počtu vyznamenaných, byly oslavy 99. výročí vzniku samostatného Československa poněkud více okázalé, což lze jednak přičíst k neobvyklé politické povolební situaci, ale možná také snahou prezidenta republiky, projevit větší nebo mimořádné uznání většímu počtu osob, než bývalo zvykem, tedy kromě V. Havla, který vyznamenáními opravdu nešetřil. Prezident republiky sice na jedné straně prokázal větší sympatie, pochopení a demokratické cítění pro ocenění některých občanů naší společnosti, které považoval a také uznal za hodné k vyznamenání, na straně druhé však také platí, že průběh a obsah oslav (nejen tohoto) 99. výročí bez přítomnosti zástupců obyčejných, rovnoprávných občanů této země, lze považovat za narušení statutu tolik proklamované demokracie, stejně jako lidských práv a rovnoprávného postavení občanů ve státě. Bohužel.

Moskva, Teherán a Baku posílí spolupráci v oblasti ropy, zemního plynu a energetiky. Putin: Spoléhám na brzkou dohodu o statusu Kaspického moře

$
0
0
3. 11. 2017 zdroj a zdroj
Vladimír Putin, Hasan Rúhání a Ilham Alijev učinili společné prohlášení. Rusko, Írán a Ázerbájdžán posílí spolupráci v oblasti energetiky, ropy a zemního plynu, bylo 1. listopadu uvedeno ve společném prohlášení prezidentů Vladimíra Putina, Hasana Rúhání a Ilhama Alijeva. Země plánují prohloubení spolupráce na mezinárodních energetických trzích a také v oblasti ropy, zemního plynu a petrochemického průmyslu.


Kromě toho budou Rusko, Teherán a Baku společně provádět průzkum a zpracování ropných a plynových polí a rovněž vyzvaly ke spojení elektrických sítí těchto tří států.

"Strany si uvědomují klíčovou roli Ruské federace, Ázerbájdžánské republiky a Íránské islámské republiky na stabilním fungování regionálních a světových trhů energií, podporují rozšíření spolupráce v oblasti ropy, zemního plynu a petrochemického průmyslu, včetně oblasti průzkumu a rozvoje ropných a plynových polí, dopravy a swapových dodávek ropy a také prohloubení spolupráce v oblasti mezinárodních energetických trhů", cituje TASS prohlášení k výsledkům jednání.

Putin v Íránu: Spoléhám na brzkou dohodu o statusu Kaspického moře

Ruský prezident Vladimír Putin počítá s dokončením odsouhlasení všech trojstranných dohod mezi Ruskem, Íránem a Ázerbájdžánem o statusu Kaspického moře.

Toto prohlášení učinil ruský vůdce 1. listopadu v Teheránu na tiskové konferenci k výsledkům rusko-íránsko-ázerbájdžánského setkání.

Podle Vladimíra Putina je v nejbližší době možné podepsání definitivní dohody o této otázce.

"Všichni jsme přikaspické státy. Doufám, že v nejbližší době dokončíme sladění všech parametrů našich dohod o kaspické problematice, o statusu Kaspického moře", řekl Vladimír Putin.

Íránský prezident Hasan Rúhání také vyjádřil přání, aby byly co nejrychleji vyřešeny právní otázky statusu Kaspického moře a aby všechny přikaspické státy mohly plně využívat jeho potenciál.

"Naše tři země jsou přikaspické státy a my jsme se domluvili na nutnosti co nejrychlejšího definitivního odsouhlasení právního statusu Kaspického moře, abychom mohli využívat jeho potenciál", poznamenal Hasan Rúhání.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Pitva mrtvé Demokratické strany v USA

$
0
0
Václav Umlauf 
2.11.2017 E-republika

V roce 2016 bylo na Demokratické národní úmluvě celkem 712 nedemokraticky jmenovaných tzv. “superdelegátů”, tedy celých 15 procent. Nejméně 63 z nich bylo v dané době registrováno jako lobbisté na federální nebo státní úrovni. Pak je jasné, kdo velí této partaji a komu vlastně patří.


Alternativním členům Demokratické strany USA trvalo celý rok, než vypracovali kritiku prohraných voleb a celkového debaklu partaje ukončeného prezidentskými volbami 2016, které vyhrál Trump. Pracovní skupina vypracovala kritiku nazvanou Pitva aneb Demokratická strana v krizi. Pitevní komando vedli novinář a mediální kritik Norman Solomon, demokratický delegát v roce 2008 a v roce 2016. Karen Bernalová byla v předsednictvu progresivního křídla kalifornských Demokratů. Pia Gallegos je dlouholetý občanský právník a aktivista v Novém Mexiku. Sam McCann je komunikační specialista z New Yorku zaměřený na otázky mezinárodní spravedlnosti. Autoři analýzy nepodporují žádného kandidáta do roku 2020, ačkoli jsou zjevně spříznění s Berniem Sandersem a podporují jeho reformní agendu. Celé PDF s kompletní pitvou prakticky mrtvé korporátní partaje má 8 kapitol a celkový rozsah 30 stran. Shrňme v bodech hlavní závěry, které přes kopírák odpovídají debaklu českých socanů v posledních parlamentních volbách 2017.

  • Partaj je nepoučitelná a od roku 2016 neudělala žádné závěry z volebního debaklu prezidentských voleb.
  • Demokratický národní výbor a kongresové vedení strany se soustředily na získání náladových a nespokojených republikánských voličů. Přitom strana ztratila svou základní voličskou základnu, tedy chudé lidi, barevné, mladé a dělnickou třídu.
  • Dále partaj ztratila klasické voličské jádro Afroameričanů a žen, protože v těchto klíčových skupinách klesla podpora o 11 procent. Současný počet nerozhodnutých černošských žen, které tvrdí, že je nezastupuje žádná z obou stran, stoupl ze 13 procent v roce 2016 na 21 procent v roce 2017.
  • Mladí lidé nemají důvod volit Demokraty, kteří se podílejí na ekonomickém propadu, mlčí nebo spolupracují s úsilím Republikánů o vyloučení aktivních voličů z voleb.
  • Strana dostala do mocenského autu všechny hlavní skupiny kritiků hospodářské nespravedlnosti, institucionalizovaného rasismu a nerovnosti.
  • Partajním vůdcům nevadí ničení životního prostředí a bojí se kritizovat korporace.
  • Volební zastupitelé Demokratů odmítli ukončit nedemokratických praktiky provozované během primárek 2016.
  • Manipulace během kampaně zničily důvěru mnoha aktivistů a odebraly voliče v hlavních volebních obvodech.
  • Boj proti omezení hlasovacích práv má obrovský význam. Přesto Demokratický národní výbor nedokázal, aby se tato činnost stala jeho prioritou.
Strana se prodala korporacím a lobbistům. Partajní bafuňáři nechtějí bojovat především za práva žen, které se nyní staly nejutlačovanější a nejchudší složkou společnosti. Místo apelu na drobné dárce vzala Clintonová peníze od korporací. Tím obešla základní voličské jádro, které ji za tuto zradu potrestalo při hlasování. Papaláši partaje mlčeli k zastřeleným černochům při policejní zvůli. Jejich poslanci v Kongresu většinově hlasovali proti zájmu voličů.

Náš článek z roku 2014 nazvaný Předpovězený konec demokratů, nástup nové levice v USA shrnul zásadní posun mladých k ideji socialismu, což vlastně v USA znamená levici na způsob naší komunistické strany. Bafuňáři tyto mladé odmítli a jejich ideje také. Partajní bossové nakonec Sanderse vyšachovali z kandidatury na prezidenta. Pak šla partaj do kytek. V roce 2008 se celkem 45 % mladých identifikovalo jako Demokraté a v roce 2016 to bylo jen 37 %. Přitom příklon k idejím socialismu u mladých stoupl zásadním způsobem, viz tento průzkum voličů z ledna 2016.




Demokratický socialismus je u mladých v módě, ale nikoliv u starých a u prodaného vedení partaje. Prodané vedení mlčelo k enormnímu dluhu mladých za vzdělání, viz naše články o americkém školném. Nelze sloužit dvěma pánům. Vedení partaje je na obojku korporací, proto jasně vybralo svého volebního páníčka. Pak je jasné, že partaj nebyla schopna zmobilizovat mladé a nerozhodné voliče. To ukázala rekordně nízká volební účast, která zásadně poškodila Demokraty. Strana prodaná jednomu procentu superbohatých nedovedla přesvědčit chudé voliče, aby šli k urnám a ti zůstali doma. Osobní zasazení za politickou a sociální věc se změnilo v osobní zasazení za peníze a za politický vliv pro korporace. Výsledkem byly klíčové volební prohry v klasických baštách Demokratů.

Prodané vedení strany se zásadně militarizovalo a odmítlo protiválečnou základnu. Velká skupina Demokratů trvale a zásadně odmítá současné imperialistické války USA provozované bez souhlasu RB OSN. Tyto disidentské mírové proudy byly při partajním volebním sjezdu umlčeny a izolovány. Hnutí Demokraté za spravedlnostšli do primárek s tím, že USA udržují ve světě 800 vojenských základen a rozpočet na jejich udržování stojí 100 miliard dolarů ročně. Tyto a další opoziční proudy představovaly hlavní volební potenciál partaje a byly na volebním sjezdu umlčeny.

A poslední klíčový bod je a bude nedemokratičnost samotné Demokratické partaje. V roce 2016 bylo na Demokratické národní úmluvě celkem 712 nedemokraticky jmenovaných tzv. “superdelegátů”, tedy celých 15 procent. Podle nadace Sunlight bylo nejméně 63 z nich v dané době registrováno jako lobbisté na federální nebo státní úrovni, často jako poskoci velkých korporací a dalších skupinových zájmů. Pak je jasné, kdo velí této partaji a komu vlastně patří. Volební debakl Demokratů a našich socanů vypadá podle toho.




Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme! 



Související články:

Ruská revoluce roku 1917 I: válka, únorové povstání a dubnové teze

$
0
0
Martin Churáň
3.11.2017 Solidarita

Před sto lety začala v Petrohradě ruská revoluce. Byl to v dějinách první vážný pokus svrhnout v celostátním, potažmo celosvětovém měřítku kapitalismus a nastolit místo něj dělnický stát.


Začátkem roku 1914 se ve většině Evropy máloco jevilo nereálněji, než představa, že by se v blízké době mohlo na obzoru objevit revoluční proletářské hnutí. Poslední takové vzplanutí bylo již více než čtyři desetiletí staré (Pařížská komuna z roku 1871), a i ono bylo ve své době spíše izolovaným projevem. Následoval dlouhý, ve srovnání s pozdějšími událostmi dvacátého století spíše poklidný vývoj ve znamení ústupků elit vůči chudším vrstvám, ať už v oblasti politické (všeobecné volební právo, nikoliv jako dosud jen pro bohaté) nebo hospodářské a sociální (právo na organizování v odborech, zavádění nemocenského a sociálního pojištění, mírné zkracování pracovní doby z původních dvanácti i více hodin denně …). Všude v Evropě sice posilovaly socialistické strany, které se k revoluci povětšinou otevřeně (pouze ovšem slovně) hlásily. I jejich vůdčí představitelé a členové však stále víc, třebas i nevědomky, přejímali všeobecně rozšířené mínění, že nezvratnost lidského pokroku povede k vyřešení společenských rozporů smírnou cestou.

Cesta k světlým zítřkům byla ovšem z velké části jen zdánlivá. Společnost se na první pohled demokratizovala, skutečný vliv běžného člověka však ani zdaleka neodpovídal velkolepým preambulím ústav a zákonů. Pro většinu lidí pak zůstával život navzdory mírným sociálním reformám velmi obtížný. Frustrace nenápadně narůstala nejen zdola, ale i v horních vrstvách, pro které byly i dosavadní kompromisy příliš. Přesto oba tábory nespěly k vzájemnému zúčtování: všechny třídy obyvatel začaly pomalu přijímat výklady, které vinu za jejich neuspokojivou situaci hledaly nikoliv v uspořádání společnosti, ale v působení vnějších nepřátel. V jejich vojenské porážce spatřovaly jediný způsob, jak uvolnit zablokovanou cestu vpřed. Výsledkem bylo krveprolití první světové války. Konflikt přinesl pravý opak toho, co si od něho lidé slibovali – o to dramatičtěji se revoluce vrátila na pořad dne jako nikdy předtím.


Rusko mezi dvěma revolucemi


Existovala jedna země, kde se revoluce na rozdíl od zbytku Evropy těžko mohla stát pouhou řečnickou ozdobou: Rusko. Největší evropská země, která přes bouřlivý ekonomický rozmach doháněla Západ jen pomalu, byla na začátku století nejautoritářštější a nejrepresivnější monarchií, jakou kontinent kdy poznal. Kromě toho, že stát dusil jakýkoliv samostatný projev svých obyvatel (cenzura, šikanování i za soukromé bytové schůze, pokud bylo podezření, že jsou jejich předmětem politické diskuse …), tu široké masy ve městech i na venkově přežívaly často na hranici bídy.

Není tedy divu, že v lednu 1905 zasáhl celou zemi revoluční výbuch. Proti vládě vystoupily jak liberální střední vrstvy, které požadovaly zavedení ústavy, parlamentu, svobody slova, tisku, spolčování apod., tak i dělníci, kteří sice v prvních měsících žádali hlavně vyšší mzdy, osmihodinovou pracovní dobu a sociální zákonodárství, během roku však zčásti přijali za své programy revolučních socialistů. Ve stejné době byl venkov zachvácen hnutím za pozemkovou reformu a proti útlaku se bouřily i národnostní menšiny od Poláků po středoasijské muslimy. Důsledky ruských událostí byly cítit i za hranicemi: například ve Vídni a zejména v Praze vyvolal jejich ohlas demonstrace za rovné volební právo, které přerostly v pouliční střety dělníků s policií a k postavení barikády na Karlově náměstí. Socialistické strany po celé Evropě několik málo měsíců vážně diskutovaly o relevantnosti revoluční cesty, a to, že spory mezi socialisty a liberály o interpretaci ruského dění zaznívaly i v jinak klidné Británii, ukazuje, že víra v pokojný, nerevoluční vývoj k lepšímu byla i na Západě slabší, než se zdálo.

Revoluce skončila neúspěchem. Ruští liberálové se z jednotné protivládní fronty stáhli poté, co v říjnu 1905 vydal car manifest, v němž přislíbil splnění většiny liberálních požadavků. Ústavní systém, který nakonec zavedl, byl hluboce pod jejich očekáváním, stačil však, aby pro příště byli ochotni uznávat pouze legální způsoby boje. V prosinci 1905 zlikvidovala vláda ozbrojené socialistické povstání v Moskvě, v prvním pololetí 1906 pak postupně potlačila rolnické hnutí.

V letech 1907 až 1914 prosazovala ruská vláda umírněné autoritářství doprovázené reformami shora. Jejím cílem byla další modernizace země za účelem vyrovnání se s konkurenčními velmocemi, mimo jiné skrze prosazení kapitalistických vztahů na venkově. Dnes historikové často tvrdí, že stejně jako západní země mohlo i Rusko díky této politice dosáhnout společenské stability a prosperity, kdyby jen mělo na reformy více času a do slibného vývoje nezasáhla válka. Kromě toho ovšem, že, jak už jsme viděli, byly příčiny, jež vedly k válce, totožné s těmi, které nahrávaly revoluci, se konflikty ve společnosti jen prohlubovaly. Ve středních a vyšších vrstvách se vláda potýkala s opozicí jak liberálů zleva, tak ultrakonzervativců zprava. Především se však opět začali radikalizovat dělníci.

Ne že by se i v ruském dělnickém hnutí neobjevovaly tendence k reformismu. Zejména odbory projevovaly od roku 1906 ochotu se touto cestou vydat. Stále nepřátelštější přístup státu i rostoucí neústupnost zaměstnavatelů ale podrývaly těmto tendencím půdu pod nohama. Když 4. dubna 1912 vojsko zahájilo palbu do horníků zlatých dolů u východosibiřské řeky Leny, kteří po nehodě, jež vzala život několika desítkám z nich, protestovali proti nebezpečným pracovním podmínkám, byl výsledek podobný, jako když byla 9. ledna 1905 nařízena střelba do průvodu dělníků, kteří přišli k carskému paláci prosit cara o řešení jejich neúnosné materiální situace a o provedení reforem. Stávky a demonstrace se sice tentokrát většinou omezovaly na Petrohrad, dosahovaly však opět statisícových počtů. Že tentokrát přes četné střety s armádou nevedly k revoluci, bylo způsobeno jednak tím, že liberálové a střední vrstvy nyní zůstávali stranou, jednak tím, že klidný zůstal i venkov.

Přesto dělnické protesty do roku 1914 nabývaly na mohutnosti. V první polovině roku se některé z bezpočtu stávek účastnily dvě třetiny ruských dělníků a stoupající popularitu zažíval i politický radikalismus. Ve volbách roku 1912 získali bolševici poprvé více poslanců než menševici, a menševikům blízké reformisty začali postupně vytlačovat i z vedení odborových svazů. Jak by se situace vyvinula, kdyby vývoj nerušeně pokračoval, nelze říci. V létě 1914 totiž veškerý politický aktivismus rázem umrtvilo vypuknutí světové války.

Válka a společnost


Vstup do války vyvolal ve většině Evropy bouřlivé nadšení ve všech vrstvách obyvatelstva, včetně dělníků. Socialisté až na hrstku disidentů neviděli jinou možnost než udělat během několika dnů obrat o sto osmdesát stupňů a navzdory dosavadním pacifistickým proklamacím se přidat. Tak tomu bylo i v Rusku, které během následujících několika měsíců zažilo vlnu vlasteneckých projevů a umlknutí veškerého stávkového hnutí i demonstrací. Postoj k válce rozdělil všechny socialistické strany. U bolševiků, kteří se k ní velkou většinou postavili odmítavě, bylo rozdělení vyřešeno rychlým odchodem menšiny, u eserů a menševiků však zůstalo trvalé.

Nadšení netrvalo dlouho. Rusko šlo proti Německu a Rakousku–Uhersku od porážky k porážce. K vojenské nekompetentnosti velení se přidávala i neschopnost zaopatřit vojáky výzbrojí, ošacením, potravinami a zdravotní péčí, zatímco o vlastní pohodlí se důstojníci starali stejně usilovně jako okatě. Trpěli ovšem i civilisté ve městech, neboť se zhroutilo zásobování potravinami i jiným zbožím denní spotřeby, a úřady se ukázaly jako neschopné i v tomto ohledu. Namísto nefunkčního státu nastoupila „občanská společnost“: po celé zemi začali továrníci, obchodníci, liberální statkáři, příslušníci svobodných povolání, městské i provinční samosprávy, dělnická družstva a další organizace zakládat na celostátní i regionální úrovni zásobovací výbory, které z darovaných prostředků na venkově vykupovaly nejpotřebnější suroviny a zajišťovaly jejich dopravu do měst nebo na frontu. Kromě potravin organizovaly tyto okázale vlastenecké organizace také dodávky surovin nutných pro vedení války, ale i léků pro raněné a péči o ně. Vláda brala tyto iniciativy s povděkem a ochotně se o ně opírala, pod dojmem z její nečinnosti ovšem začala i mezi středními a vyššími třídami (včetně jejich konzervativnějších částí) vyvstávat otázka, k čemu vlastně je.

Pokud jde o dělníky, bylo už v roce 1915 jejich válečné nadšení minulostí. Naopak se projevy jejich nespokojenosti, včetně stávek a demonstrací, množily, a nic na tom neměnilo posílání jejich iniciátorů na frontu. V roce 1916 byly nepokoje zejména v Petrohradě již tak silné, že se úřady začínaly obávat o stabilitu státu. Vůči vládě a jejím třetiřadým ministrům (ti schopnější, kteří radili k větší smířlivosti, buď odešli, nebo byli carem odvoláni) se během roku 1916 víc a víc vymezovali i liberálové v Dumě (parlamentu). K opozičním konstitučním demokratům se nyní připojili i dosud provládní konzervativnější liberálové (tzv. okťabristé), čímž vláda ztratila většinu. Vzhledem k malým pravomocem parlamentu si mohla dovolit opozici při vládnutí zkrátka ignorovat; tím jen znásobila vztek „vzdělané společnosti“ (jak se jí v Rusku, spíš než „občanská společnost“, říkalo), které přenechávala všechnu práci, nebyla ale ochotna nechat ji podílet se na rozhodování. Stejně silným motivem jako naštvanost na vládu byl u poslanců stoupající strach z revoluce. Někteří liberálové nalevo od hlavního proudu byli ochotni k spojenectví s revoltujícím davem, aby donutili cara k ústupu a revoluci tak předešli. Jiní, stojící pro změnu od hlavního proudu napravo, uvažovali o palácovém převratu za pomoci vojska a o nahrazení cara Mikuláše II. jiným, schopnějším členem panovnické rodiny – řada generálů výslovně přislíbila takovému pokusu podporu. Většina liberálů ovšem přísahala pouze na „vzdělanou veřejnost“ a její nátlak na panovníka. Rozuzlení nakonec přišlo odjinud.

Únorové dny v Petrohradě


Kolem nového roku 1917 byla atmosféra v hlavním městě napjatá. Potyčky protestujících s pořádkovými silami se odehrávaly každý téměř den. Západní historikové dlouho (přinejmenším do půlky století) měli zato, že vypuknutí revoluce bylo spontánní a neřízené, zatímco jejich sovětští kolegové vyzvedávali výhradní roli bolševiků v její přípravě. Již před rozpadem SSSR pečlivější výzkumy ukázaly, že ani jedno neodpovídá pravdě, ani po otevření sovětských archivů v devadesátých letech však není průběh událostí zcela vyjasněn.

Jisté je, že vedení socialistických stran (tj. ti jeho členové, kteří nebyli ani ve vězení, ani v emigraci a skrývali se v Petrohradě před úřady) se usilovně snažilo nálady dělníků využít a dál radikalizovat. Mohlo se přitom opírat o novou generaci dělnických aktivistů v továrnách, kteří stáli v čele stávek i manifestací v ulicích. Tito aktivisté patřili jak k bolševikům, tak i k eserům a menševikům, mnoho dalších bylo bezpartijních, celkově však byl vliv politických stran mezi dělníky pravděpodobně větší, než se soudilo ještě před dvaceti lety. Jak přesně velký, nejsme dosud schopni říci. Víme pouze, že organizování protestů nebylo dílem jediné strany, ať už bolševiků nebo dalších.

Už 9. ledna (22. ledna podle západního kalendáře, oproti kterému byl tehdejší ruský o třináct dní pozadu), na výročí začátku revoluce roku 1905, se celoměstské stávky zúčastnilo přes sto čtyřicet tisíc pracujících ze sto dvaceti továren – tedy dva z pěti petrohradských dělníků. Stávky a demonstrace různé velikosti pak následovaly v hustém sledu. Taktikou socialistů bylo iniciovat demonstrace ku příležitosti každého svátku či výročí a na podporu každé stávky, která zrovna ve městě vypukla, a doufat, že při některé z nich přeskočí jiskra, která režim položí, o čemž se mezi dělníky, jak dokládají hlášení tajné policie, hovořilo stále častěji. Podobně pohlíželi i na demonstraci k Mezinárodnímu dni žen 23. února (8. března – mezinárodní svátky slavili ruští socialisté podle západního kalendáře, aby se jejich akce konaly současně s oslavami sesterských stran na západě; tak i První máj se v Rusku slavil 18. dubna). Na druhou stranu s ní ovšem většinou nespojovali žádná mimořádná očekávání.

Tak vstoupily na scénu petrohradské dělnice. Ženy tvořily od začátku války mezi dělníky rychle stoupající podíl, jednak proto, že po odvedení mužů na vojnu se staly hlavními živitelkami rodiny (státní podpora rodinám vojáků byla naprosto nedostatečná), jednak proto, že uvolněná místa branců potřeboval průmysl zoufale obsadit. Podíl žen tak v roce 1917 dosahoval mezi dělníky asi třetiny, v Petrohradě to bylo dokonce přes 43 %. Musely se vyrovnávat se mzdami nízkými i v porovnání s jejich mužskými protějšky, nutností skloubit dlouhé pracovní směny s péčí o děti a k tomu stále více i s frontami na základní potřeby v obchodech – kolikrát vzhledem k nefungujícímu systému zásobování marně. Možná právě to dodalo demonstraci několika tisíc textilních dělnic 23. února zvláštní razanci, která jí umožnila přerůst v stotisícový průvod obou pohlaví, jehož část se pokusila přejít řeku a vstoupit do městského centra, sídla petrohradské smetánky, carského paláce, parlamentu a většiny státních institucí. Armáda v tom dorážejícímu davu zabránila, zároveň však v podstatě ignorovala povely důstojníků k jeho rozehnání.

Následující dva dny se konfrontace vystupňovala k regulérním pouličním bitvám. Zlomeny byly všechny rekordy stávkové mobilizace od roku 1905 a k dělnickým demonstrantům, organizovaným řadovými socialistickými a dělnickými aktivisty (nejvyšší straničtí představitelé, kteří na rozdíl od nich pocházeli spíš z řad vysokoškolsky vzdělané inteligence, byli z velké části ve vleku událostí), se přidávali i studenti a příslušníci středních vrstev. 25. února už bylo socialistům jasné, že začalo revoluční hnutí. Zato vojenské autority považovaly události za pouhé hladové bouře, které se časem samy vyčerpají, a vůči kterým je lepší zaujmout vyčkávací postoj. Situaci změnil telegram, v němž car z fronty ještě téhož dne nařizoval potlačení nepokojů. 26. února Volyňský pluk (složený z poddůstojnických kadetů, a považovaný tedy za zvláště spolehlivý) zahájil do dělnických demonstrantů palbu, která zanechala v ulicích několik desítek mrtvých.

Krveprolití k zastrašení Petrohraďanů nestačilo: ráno 27. února (12. března) se v ulicích opět srocovaly demonstrace. Mělo však jiný, nezamýšlený účinek: podlomilo loajalitu vojáků. Volyňský regiment, traumatizovaný tím, čeho se na rozkaz svých velitelů dopustil, zahájil téhož rána 27. února vzpouru a strhl svou agitací několik dalších jednotek. Většina posádky ještě nebyla vzpourou zasažena, bylo ale zřejmé, že pokud se vláda nemůže spolehnout na privilegovaný útvar relativně lépe situovaných vojáků, nemůže se už ve městě spolehnout na nikoho.

Zatímco se toto vše na ulicích odehrávalo, posílali vůdčí umírněně liberální poslanci carovi zoufalé telegramy, v nichž ho prosili o jmenování vlády, která by měla důvěru parlamentu a tím i veřejnosti. Jedině tím, ujišťovali ho, bylo ještě možné předejít revoluci. Car na jejich prosby odpovídal pohrdavým mlčením. 27. února, pod dojmem z rebelie vojáků, se poslanci státní Dumy s těžkým srdcem odhodlali připojit k revoluci, která již byla zřejmě nevyhnutelná a vzhledem k jejich dlouhému váhání a nečinnosti už sotva byla ochotna přiznat jim velkou autoritu. Jejich rozhodnutí zahájit vyjednávání se socialisty ovšem vedlo ruské generály, kteří stejně jako celá společnost odedávna (právem) považovali cara Mikuláše II. za naprosto neschopného, a postupně dospěli k názoru, že i republika by byla stabilnější (a pro vedení války efektivnější) než takový panovník, k víře, že „vzdělaná společnost“ udrží revoluci v rozumných mezích. Když proto 27. února dal car pokyn k vyslání frontových oddílů za účelem rozprášení revolucionářů, vypověděli mu vojenští velitelé poslušnost, a 2. (15.) března na iniciativu náčelníka generálního štábu došly carovi z celé země telegramy, v nichž ho generálové vyzývali k abdikaci. Carovi nezbylo než se podvolit nutnosti. To už se v Petrohradě během čtyř dnů utvořila revoluční vláda, k níž se za chvíli vrátíme.

Kdo měl jaký motiv?


Revoluce se aktivně účastnili dělníci, vojáci a v omezené míře i střední vrstvy. Neměli všichni stejné cíle. Co chtěli dělníci, je relativně nejsnazší určit. Vliv socialistických stran na plánování jejich akcí, jakkoliv byl jen relativní, je bezpečně prokázaný, a už 23. února se k ženské demonstraci připojili kováci s explicitně politickými hesly. O tom, že si přáli změnu režimu, nejlépe v republikánském směru, není důvod pochybovat. Jistě stejně jako všichni ostatní čekali mnohaměsíční boj jako v roce 1905 a byli překvapeni, když se místo toho monarchie během osmi dnů zhroutila jako domeček z karet. Již během 25. února příznivě přijímali volání po vzniku sovětu dělnických zástupců, a z jejich chování je jasné, že podvědomě cítili to, co brzy radikálové s Leninem v čele začali razit jako program – že by mu měla náležet „všechna moc“. Ohledně představ vojáků je menší shoda. Většina vojínů byla rolnického původu a problémy městských obyvatel jim tudíž nemusely být blízké – že město hladoví, a že na tom má vinu selhání státu, postřehli ovšem nepochybně. Skladba armády se kromě toho proměnila vzhledem k tomu, že navýšení stavů z důvodu války do ní přivleklo množství nových rekrutů, kterým byl vojenský život cizí. Mnozí pocházeli z petrohradského okolí a poměry ve městě jim tudíž nebyly tak neznámé, nemálo jich bylo i dělnického původu – včetně socialistických sympatizantů nebo tahounů protestních hnutí, kteří byli do armády povoláni za trest a v revolučních dnech sehráli ve svých jednotkách významnou úlohu. Víme také, že eserům se dařilo udržovat v petrohradské posádce tajnou organizaci, byť již nelze zjistit, jaký měla mezi mužstvem zásah.

Přesto ne všichni dnes souhlasí s názorem, že vojáci měli stejně jako dělníci představu o novém režimu, který by bylo žádoucí nastolit. Vůči rozkazům důstojníků k potlačení demonstrací projevovali sice neochotu až netečnost, takový přístup ovšem současníci zaznamenali už dříve. Na jaře 1916 například v sibiřském Krasnojarsku odmítli zasáhnout proti antisemitskému pogromu (pogromy byly na Sibiři na rozdíl od západního Ruska velmi neobvyklé) a dokonce zbili důstojníka, který se je k splnění rozkazu snažil donutit. Neskrývané sympatizování s davem tedy nemuselo znamenat „progresivní“ politický postoj. I to navíc mělo své meze: vojíni se silně zdráhali dav rozhánět, celkem však plnili pokyn nenechat je projít z dělnických čtvrtí přes řeku do centra, a na hecování, aby se přidali k protestujícím, do 27. února nereagovali. To by svědčilo o tom, že nechtěli plnit úlohu režimních katů, zároveň však nijak neusilovali o revoluci a snažili se pokud možno nezadat si s žádnou z obou stran. Po masakru 26. února to přestalo být reálné, a tak si museli jasně vybrat, ke komu se přidají. Od chvíle, kdy se otevřeně vzbouřili, pro ně ovšem vítězství revoluce mnohem víc než pro dělníky byla otázkou života a smrti. I tím se dá vysvětlit jejich tlak na demokratizaci armády v dalších dnech.

Tento výklad je trochu extrémní. Bližší pravdě bude, že vojáci netvořili jednolitou masu. Rozdíly vládly i mezi jednotkami: socialisté mohli provádět agitaci ve vlastním útvaru, jen velmi obtížně však mohli oslovovat rekruty v útvarech dalších, aniž by na sebe upozornili, což dopad jejich práce značně omezovalo, dokud se nepřešlo k otevřené neposlušnosti. Podobný vliv jako radikálové v uniformách ovšem mohli překvapivě mít i důstojníci. Nerozhodnost nejvyšších velitelů tu byla klíčová. Vysoké armádní kruhy věděly nebo aspoň měly ponětí o jednáních s vyhlídkou sesazení cara. Jejich příslušníci měli tedy důvod se obávat, že za tvrdý postup budou v případě změny vlády, nebo dokonce režimu, hnáni k odpovědnosti. Jejich snaha nechat první tři dny situaci vyhnít byla dána i tím. Nižší důstojníci tuto váhavost vycítili. I důstojnický sbor se ostatně od začátku války proměnil: nová krev, potřebná vzhledem k tomu, že tolik starých oficírů padlo v uboze naplánovaných ofenzivách, z velké části pocházela spíše z měšťanských kruhů než z dosavadních privilegovaných a tradicionalistických vrstev. Tito noví lidé nezřídka sympatizovali s liberalismem nebo dokonce i socialismem. Carův rozkaz skoncovat s protesty za každou cenu jim přišel nevhod, a někteří nejenže se proti nespokojenosti mužstva od 27. února nestavěli, ale dali jí sami průchod. Příčiny rychlého zhroucení carismu tedy byly rozmanité a je těžké určit, které z nich měly větší váhu.


Počátky dvojvládí


27. února začali poslanci Dumy jednat o nové vládě, nyní již bez ohledu na cara. Proti své vůli se čím dál tím víc pohybovali na půdě ilegality. Vlak jim i tak ujížděl: v jiném křídle parlamentní budovy již kolem dvě stě padesáti socialistických předáků připravovalo volbu „petrohradského sovětu (tj. rady) zástupců dělníků a vojáků“, o jehož vytvoření se ve městě už dva dny hovořilo. Účast na výběru delegátů byla po celém městě tak vysoká, že jejich počet během několika dnů přesáhl tři tisíce (každá fabrika měla na tisíc dělníků po jednom delegátovi, menší závody byly zastoupeny jedním delegátem bez ohledu na počet zaměstnanců, po jednom zástupci volily i vojenské útvary). Výzva vojenským jednotkám, aby do sovětu rovněž delegovala zástupce, byla oproti roku 1905 novinkou. Řada lidí v ulicích by uvítala, kdyby sovět převzal vládu sám, to však představitelé socialistických stran odmítli a její sestavení přenechali poslancům. Důvody byly dva: jednak představa (jistě trochu dogmatická), že zavedení socialismu musí předcházet kapitalismus a liberální demokracie, a tudíž je nutno přenechat liberálům vybudování demokratické parlamentní republiky se všemi občanskými svobodami (slova, shromažďování, spolčování …); jednak pocit malé kvalifikace k výkonu vládnutí, a hlavně strach, aby revoluci ve stylu Pařížské komuny nepotkal právě osud Pařížské komuny – izolace, semknutí vyšších a středních tříd celé země a nakonec likvidace. Umírněný postup socialistů a přenechání iniciativy liberálům skutečně vedl k tomu, že generálové zasadili carismu ránu z milosti a k revoluci se bez odporu přidaly i regiony. Bohužel se brzy ukázalo, že umírnění socialisté tak jednali nejen z taktických důvodů, ale i z principu.

Sovět z roku 1905 měl v podstatě za úkol jen koordinaci stávkového a dalšího protivládního hnutí, administrativní činnosti přebíral spíš nahodile tam, kde komunální úřady nebyly schopny plnit svou funkci. Vzhledem k tomu, že mocenské vakuum bylo nyní všeobecné, bylo ovšem tentokrát jeho postavení mnohem silnější a zdaleka se již neomezovalo na hlavní město. 3. března sestavili poslanci Prozatímní vládu složenou výhradně z liberálů (socialisté nabídku dvou ministerských křesel odmítli) s výjimkou ministra spravedlnosti, eserského poslance a advokáta Alexandra Kerenského. Řada dosud vůdčích poslanců se ovšem musela stáhnout do ústraní, neboť pro svou váhavost v únorových dnech a někdejší provládnost byli spojováni se starým režimem. Za cíl si Prozatímní vláda vytkla co nejrychlejší svolání Ústavodárného shromáždění zvoleného podle všeobecného, rovného, přímého a tajného hlasovacího práva, které mělo rozhodnout o budoucím politickém i sociálním uspořádání Ruska. Sovět pro změnu přislíbil vládě podporu, dokud bude její jednání v souladu se zájmy dělníků a vojáků, což bylo zároveň varování vládě a pokus o uchlácholení nedůvěřivých mas.

Už před vznikem Prozatímní vlády se ukázalo, kdo má v rukou reálnou moc. Vše začalo 1. března nařízením poslaneckého výboru, který právě jednal o složení vlády, aby se vojáci vrátili do kasáren a znovu se podřídili vojenské disciplíně. Ti si to vyložili jako pokus o obnovení nesnesitelných služebních podmínek (které patřily k příčinám, jež je vehnaly do povstání), potažmo o znovunastolení předrevolučních poměrů obecně. Zástupy vojáků vtrhly na jednání sovětu, od kterého si vymohly vydání proslulého „příkazu č. 1“. Ten zaváděl ve všech vojenských útvarech od nejnižších po nejvyšší výbory volené prostými vojáky a oprávněné jednat s důstojníky o podmínkách služby, materiální situaci vojáků, kázeňských věcech apod. Uvolňoval také disciplínu v době mimo službu. A závěrem proklamoval podřízení petrohradského vojska sovětu a neplatnost rozhodnutí poslaneckého výboru Dumy, jestliže budou v rozporu s rozhodnutími sovětu. Tím si vedoucí činitelé sovětu neochotně a pod tlakem přisvojili část vládní pravomoci, s čímž Prozatímní vládě nezbylo než se smířit.

Tím se v armádě vytvořila situace, která kopírovala dvojvládí na celostátní úrovni: stejně jako sovět kontroloval a usměrňoval politiku vlády, aniž by chtěl vládní moc sám převzít, vyjednávaly volené oddílové výbory s důstojníky, jejichž autorita také zatím nebyla zpochybňována – volitelnost a odvolatelnost důstojníků byla výslovně vyloučena. Zprvu ostatně byli důstojníci občas voleni i za členy výborů. I tady bylo ovšem záhy jasné, že nová rovnováha stojí čistě na ochotě vojáků ji respektovat.

Také v dílnách a továrnách se okamžitě začala prosazovat „dělnická kontrola“. Na rozdíl od vojska v tomto případě nešlo o žádnou novinku. Tovární výbory, které si nárokovaly právo spolurozhodovat s majitelem nebo manažery o všem, co mělo vztah k odměňování, pracovním podmínkám, organizaci práce a najímání či propouštění zaměstnanců, si dělníci volili již v roce 1905. Celý březen se také nesl ve znamení mohutných stávek mimo jiné za zvýšení inflací znehodnocených mezd, zkrácení pracovní doby na osm hodin denně, a mnoho dalších požadavků, včetně zákazu podřízeným tykat. Do samotné výroby a obchodní strategie dělníci šéfům zatím mluvit nechtěli, natož aby požadovali vyvlastnění kapitálu – přechod k socialismu ještě nebyl na pořadu dne.

Ve městech i ve vojsku se tak během necelého týdne ocitly vedle sebe na jedné straně instituce, které si kladly za cíl udržet tradiční autoritu státu, přeměnit ho v liberální demokracii západního typu a postavit ho do služby „občanské společnosti“ (čímž se nepřímo, často jen podvědomě myslely střední vrstvy), na druhé straně nové instituce širokých lidových mas, které se na stát dívaly skrz prsty právě proto, že cítily, komu má sloužit, a snažily se jeho moc (i moc zaměstnavatelů) co nejvíc omezit. Zároveň ale vznikalo i jiné, méně nápadné rozdělení mezi lidovými orgány na vyšší a nižší úrovni. Vedle petrohradského sovětu začaly postupně vznikat i sověty jednotlivých čtvrtí, v armádě se brzy projevil rozdíl mezi volenými výbory vojáků na úrovni divizí či celých frontových úseků oproti výborům v menších oddílech, a i v odborech, které rašily jako houby po dešti, se výbory základních organizací vydávaly jiným směrem než celosvazové orgány.

Složení výborů bylo totiž v obou případech jiné: „nahoře“ se této úlohy ujímali příslušníci socialisticky orientované „inteligence“, bez jejíž odborné kvalifikace se dělníci neobešli ani v případech, kdy její vliv nepociťovali zrovna nejlépe, případně uvolnění straničtí aktivisté; „dole“ věnovali politické činnosti ve výborech svůj volný čas členové pracovního či vojenského kolektivu. A rychle se ukázalo, že důvěra dělnictva ke svým zástupcům je jen podmínečná: 5. (18.) března vyzvalo plénum petrohradského sovětu dělníky, aby v zájmu politické stability a ostražitosti před kontrarevolucí ukončili vlnu hospodářsky motivovaných stávek. Provolání vyvolalo velké rozčílení a v továrnách se začalo mluvit o odvolání a převolení delegátů sovětu. 10. (23.) března nakonec sovět vyjednal se zástupci zaměstnavatelů zavedení osmihodinové pracovní doby (v sobotu sedmihodinové), uznání podnikových výborů a zavedení paritních „smírčích komisí“.

Pro socialistické politiky to bylo varování: ministři Prozatímní vlády již v březnu výslovně uznávali, že bez součinnosti sovětu jsou zcela bez vlivu, i moc sovětu však stála výhradně na důvěře a dobrovolné spolupráci „nižších“ organizací (v zásadě tím byl naplněn jeden z požadavků „socialismu zdola“, ovšem zatím ještě v kapitalistickém systému). Jelikož nižší orgány bylo v případě změny politických nálad oproti „vyšším“ snazší převolit, ocitli se jeho vůdcové záhy v prekérní situaci.


Revoluce v regionech


Do většiny ruských měst se zprávy o petrohradských nepokojích dostaly zpravidla v prvních dvou březnových dnech, a z dostupných informací už bylo možné vyčíst, že má režim namále. Revoluce tu proto měla poklidnější průběh – jen v několika málo případech došlo k bojům. Je to celkem pochopitelné: v hlavním městě dostala vojenská místa k použití síly výslovný pokyn od cara; v regionech nejen, že žádný rozkaz nepřišel, ale nikdo si netroufl sáhnout k represím na obranu moci, u níž bylo možné, že během několika hodin padne, a vystavit se tak pomstě nových vládců.

Přechod moci do nových rukou proběhl ve městech hladce a bleskově (na venkově to byl proces zdlouhavější, o čemž si povíme jindy). K liberálním městským radám i zde přibyly dělnické a vojenské sověty (na rozdíl od Petrohradu tu často byl jeden sovět pro dělníky a další pro vojáky), čímž se dvojvládí rozšířilo do celé země. Přesto nebyla revoluce v regionech pouhou replikou té petrohradské a výzkumy posledních dvou desetiletí ukázaly, že logika událostí byla mnohdy rozdílná.

Socialistické strany pracovaly mimo hlavní město v podstatně odlišných podmínkách. Především tu byla ilegální činnost citelně obtížnější. Zřizování tajných organizací končívalo poměrně rychle jejich infiltrací a rozbitím policií, podzemní sítě aktivistů působících v předvečer revoluce mezi petrohradskými továrními dělníky tu tedy neměly příliš obdoby. To neznamená, že by tu socialisté nebyli silně přítomni – naopak. Působili však skrze legální a oficiálně nepolitické organizace, především spotřební družstva a jiné svépomocné spolky, které se rozvíjely už před válkou a po zhroucení ekonomiky během válečných let výrazně nabyly na důležitosti. Někdy se mohlo jednat o maskované odborové organizace, většinou však tyto spolky byly skutečně tím, za co se vydávaly. Členové dělnických stran se v družstevním hnutí výrazně angažovali a skrze něj se dostávali do kontaktu s neorganizovanými masami. Vezmeme–li příklad devadesátitisícového sibiřského Krasnojarsku, kde dělnictvo dosahovalo počtu asi deseti tisíc obyvatel a počet členů místního družstva čítal zhruba dva a půl tisíce, získáme představu, jak významný nástroj to mohl být.

Socialisté mohli někdy v rámci družstev zprostředkovat protivládní myšlenky, zcela běžně se však ocitali v situaci, kdy spolupracovali se státními institucemi. Jako družstevní činitelé bývali totiž radnicemi jmenováni do komunálních komisí pro zásobování nebo pro péči o uprchlíky z válečných zón a mohli se dostat i do nepřímé součinnosti s celoruskými dobrovolnými organizacemi zřizovanými liberálními středními vrstvami, aby suplovaly selhávající státní úřady. V legálních spolcích i komunálních komisích se bez rozdílu angažovali eseři, menševici i bolševici a spory mezi „umírněnými“ a „radikály“ tu byly ve srovnání s hlavním městem nebo emigrací tlumené. Vždyť také spolupráce s magistrátem ve městě vzdáleném tisíce kilometrů od sídla vlády byla mnohem méně politicky konotovaná.

Prostřednictvím družstev a dalších spolků mobilizovali socialisté v prvních březnových dnech dělníky pro demonstrace na podporu revoluce a pro volbu sovětů. Za delegáty v sovětech bývali nezřídka voleni dělníci se zkušenostmi s působením v družstevních představenstvech. Také způsob volby, procedury a institucionální podoba sovětů (zejména delegátské plénum versus výkonný výbor) v mnohém připomínaly družstevní stanovy, které v souladu s ruským zákonem o družstvech dělily pravomoci mezi valnou členskou hromadou a voleným představenstvem (jak ostatně již před třiceti lety ujasnili historikové, i petrohradský sovět v roce 1905 přejímal volební a jednací procedury známé dělníkům z odborů).

Ve spolupráci s radnicí pokračovali socialisté, nyní prostřednictvím sovětů, i po revoluci. Městská duma (zastupitelstvo), ovládaná povětšinou liberály, typicky iniciovala vznik například „Prozatímního výkonného výboru“ (název se lišil město od města), do něhož byli kromě části zastupitelů delegováni i zástupci místních „občanských iniciativ“, od organizací zaměstnavatelů nebo svobodných povolání (lékařů, právníků atd.) přes kulturní a vědecké spolky po dělnické odbory, družstva či záložny. Takový byl zprvu vývoj i v Moskvě, po Petrohradu druhém městě Ruska. Své zástupce vysílaly i sověty vojáků a dělníků. Dělníci a socialisté tak měli ve výborech výrazné zastoupení. V některých městech zaznívaly i návrhy sloučit občanský „výkonný výbor“ a sovět do jedné instituce.

Zdánlivý „třídní smír“ neměl v regionech dlouhého trvání – na to byla protikladnost zájmů vyšších a nižších tříd i v regionech příliš reálná. Už během března se dral na povrch elitářský pohled konzervativnějších liberálů na žádoucí podobu komunálních institucí a spory pracujících se zaměstnavateli tu byly stejné jako v Petrohradě. Politický konflikt zde nebyl tak vyhraněný, nicméně se vliv liberálů brzy rozplynul ještě více než v hlavním městě. Na samém začátku to však ještě nebylo patrné. Naopak, celostátně vlivní socialisté, kteří se nyní vraceli do Petrohradu z nuceného pobytu na Sibiři, přikázaného jim během války carskými úřady, začali v duchu atmosféry nasáté v regionálním prostředí táhnout socialistické strany doprava.


Politické programy – liberálové


První necelé dva měsíce ruské revoluce uplynuly ve znamení jásavého optimismu a přesvědčení, že nabytá svoboda přetvoří národ v novou pospolitost a každého jednotlivce v nového člověka. Odrazilo se to v horečném zakládání nejrůznějších občanských, charitativních, vědeckých, kulturních, vzdělávacích i jiných sdružení s nejrůznějšími okruhy činnosti. Trend se nevyhnul dosud upozaďovaným skupinám, zejména ženám (ženy ze středních vrstev si během jara desetitisícovými demonstracemi vynutily zajištění volebního práva, což byla otázka, nad kterou jak socialističtí, tak i nesocialističtí politici váhali) a dělníkům, kteří využívali kratší pracovní doby k nabývání kulturních vymožeností, na něž měly dosud střední vrstvy monopol. Současně se v lidových masách projevoval i trend protichůdný, využití rozkladu donucovacích institucí k plnému „odvázání se“: bujaré oslavy a pouliční násilí, davové útoky na sklady alkoholu následované hromadnými pitkami, po nichž celá čtvrť končila namol opilá, byly dalším běžným zjevem těchto měsíců.

Optimismus se projevoval i vírou, že se podaří překlenout rozdíly v představách, jak má porevoluční Rusko vypadat, jmenovitě mezi liberály a socialisty. Převážná většina vůdců obou táborů ostatně pocházela ze stejného sociálního prostředí vysokoškolských intelektuálů, což usnadňovalo jejich vzájemnou domluvu. Zosobněním těchto nálad se stal Alexandr Kerenskij, pětatřicetiletý advokát a eserský poslanec, který se vyznamenal obhajobou socialistů v politických procesech a tvrdou kritikou carské vlády v parlamentu, a nyní v sobě spojoval funkce místopředsedy petrohradského sovětu a ministra spravedlnosti v Prozatímní vládě, kde byl jediným zástupcem socialistů. Jeho odvaha a zásadovost byly nesporné, politické koncepce však mlhavé: i jeho eserští kolegové o něm říkali, že si o sobě pouze myslí, že je socialista, ve skutečnosti je však pouze sociálně cítící liberál (v tehdejší ruské inteligenci celkem běžný případ). Díky tomu měl důvěru obou táborů (omezenou samozřejmě v tom socialistickém na „umírněné“) a stal se ihned nejoblíbenější a fakticky nejvlivnější osobou ve vládě. Jakmile se na začátku léta ukázalo, že protichůdné programy tak jednoduše skloubit nelze a Kerenskij nebyl schopný najít cestu ze slepé uličky, začala jeho popularita klesat. Podstatnější než jeho neschopnost a nerozhodnost ovšem bylo, že názorový proud, který ztělesňoval, nebyl na výši úkolu doby.

Jeden dojem se přesto potvrdil jako správný: zhroucení monarchistické, kontrarevoluční pravice. Ani během únorových dnů, ani nikdy potom nebyla ruská pravice schopna zorganizovat v ulicích protiakci. Na svých schůzích mohly dosavadní elity pouze konstatovat vlastní bezmocnost. To je pozoruhodný vývoj, když uvážíme, že antiliberální, antisemitské pravicové strany měly v letech 1905 až 1908 přes tři sta padesát tisíc členů (víc než všechny socialistické strany dohromady) a bojůvky proslulé svou krvavou násilností. Už v roce 1908 ovšem začal výrazný úpadek krajní pravice a nefunkčnost státního aparátu za války zcela podryla důvěru v tradiční systém. Prozatímní vláda se neustále obávala kontrarevoluce – celkem zbytečně.

V liberálním táboře se v podstatě jedinou funkční stranou stali konstituční demokraté neboli „kaděti“, kteří se v roce 1905 účastnili revoluce a po její porážce tvořili legální opozici. V roce 1905 měli také na liberály značně radikální sociální program, který výslovně požadoval osmihodinovou pracovní dobu a možnost účasti lidových vrstev na politickém rozhodování. Od té doby však prodělali posun doprava a na sociální experimenty se dívali s nedůvěrou. Proměnila se totiž skladba jejich příznivců: v roce 1905 oslovovali kaděti především skupiny, jejichž společenské postavení bylo založené spíše na vzdělání než na penězích: úředníky, svobodná povolání, akademiky a další. Podnikatelské kruhy naopak buď výslovně podporovaly status quo a carskou autokracii, nebo tvořily základnu okťabristů a dalších provládních, konzervativních liberálů. Kaděti ovšem postupně získali vliv i v této části středních vrstev – a ty zase získaly vliv na kaděty. To vše v roce 1917, kdy byla sociální otázka stále naléhavější a výbušnější. Neúspěch ruského liberalismu tím byl téměř zpečetěn.

V podmínkách masové politiky měla podnikatelská buržoazie nevýhodu malého počtu, stejně jako akademicky vzdělané střední třídy, které se navíc zčásti hlásily (byť třeba jen vágně) k socialismu. A nižší střední vrstvy jako obchodní příručí, účetní, údržbáři a jiní nemanuálně pracující se za liberální řád mobilizovat nenechaly. Přesně naopak: tyto skupiny, tradičně usilující o uznání coby plnohodnotných příslušníků středních vrstev (a frustrované z toho, že se jim to nedařilo) a úzkostlivě dávající najevo svou povznesenost nad masami lidí pracujících ručně, nyní z titulu své námezdní práce zdůrazňovaly svou příslušnost k „dělnictvu“ – což byla od revoluce prestižní záležitost – a úspěšně se domáhaly práva vysílat delegáty do sovětů. Socialistům se tak otevíraly možnosti, jaké se v dějinách vyskytují jen za velmi příznivých shod okolností.


Politické programy – socialisté


Z ruských socialistických stran byly významné tři: Strana socialistů–revolucionářů (PSR neboli „eseři“), bolševici a menševici (doslova „většinovci“ a „menšinovci“, jak se jim nepříliš opodstatněně začalo říkat po rozštěpení sociálních demokratů na tyto dvě frakce roku 1903; oficiální název první z nich zněl „Sociálně demokratická dělnická strana Ruska/bolševici“ – RSDRP/b; druzí se formálně jmenovali pouze „Sociálně demokratická dělnická strana Ruska“ – RSDRP – označení „menševici“ bylo jen neoficiální). Jelikož válka přinesla nové problémy a rozepře ohledně toho, jak se k nim stavět, vedly spíše napříč stranami než mezi nimi, mohlo se začátkem března 1917 leckomu zdát, že staré stranické dělení je překonané a dojde k velkému přeskupení. Takové hlasy silně poceňovaly přetrvávání starých rozdílů.

Socialisté–revolucionáři byli jednoznačně nejsilnější. Kromě toho, že měli největší počet příznivců ve městech (mimo jiné díky tomu, že oslovovali i jiné skupiny než dělníky), měli jako jediní výrazný ohlas i mezi rolníky na venkově, kde žily přinejmenším tři čtvrtiny ruského obyvatelstva. Na venkov byly totiž jejich program i agitace historicky orientovány především: eseři při svém vzniku zhruba o patnáct let dříve navazovali na populistické hnutí devatenáctého století, které v rolnictvu vidělo jádro nezkaženého ruského národa a v průmyslu cizorodý a škodlivý import ze Západu. I když se eseři od tohoto tradicionalismu odpoutali, uznávali nyní průmyslové dělníky a vůbec obyvatele měst jako plnohodnotnou a potřebnou součást země a nevymezovali se již proti západním politickým vlivům (částečně ostatně do svého programu vtělili marxistickou analýzu, která jim jinak nebyla vlastní), stále na tradiční vesnickou občinu nahlíželi jako na vzor budoucího demokratického uspořádání Ruska. Jejich programem bylo vyvlastnění velkostatkářů, přerozdělení půdy mezi rolníky na rovnostářském základě a zákaz nakládat s ní jako se zbožím – tedy dělat z ní předmět koupě, prodeje nebo pronájmu.

Výhoda vysoké podpory byla vyvážena špatnou organizací a dlouholetými neshodami na základních otázkách, které válka jen prohloubila, což se později eserům stalo osudným. Zatím se ale hladce prosadilo umírněné křídlo podporující Prozatímní vládu, pokračování ve válce a spolupráci s kaděty. Levá frakce ve straně byla příliš slabá a nejednotná a její výraznější představitelé pobývali v emigraci, odkud se vzhledem k obstrukcím ze strany spojeneckých zemí vrátili až během dubna a května. Rostoucí nespokojenost dělníků a posléze i rolníků s politikou umírněných socialistů však brzy dodala vítr do plachet tzv. levým eserům, kteří již ke konci jara v ulicích a fabrikách mnohdy spolupracovali s bolševiky v rozporu s linií vlastní stranické většiny.

Silné postavení měli v dělnictvu i menševici, u kterých už před revolucí rovněž převládala umírněná linie. Do této polohy je přirozeně posouvalo to, že už před rokem 1905 ve snaze o vybudování masové strany kladli důraz na ekonomické boje dělníků více než na politické cíle. To zajistilo straně dělnickou podporu a sympatie odborů, které volily menševiky do svého vedení, také to ale mohlo vést k umírněnosti a ochotě ke kompromisům, které jí ve vyhrocených dobách vyžadujících rozhodnou konfrontaci popularitu ubíraly. Již jednou to menševici poznali v letech 1912–14, znovu a mnohem tvrději to měli poznat v druhém pololetí 1917. Na jaře nicméně zažívali menševici vzestup, zejména když se 20. března (2. dubna) ze sibiřského vyhnanství vrátili významní straničtí předáci v čele s gruzínským menševikem Iraklim Ceretelim. Tato skupina převzala vedení dosud značně chaoticky fungujícího a politicky nejistě orientovaného petrohradského sovětu, jehož linii pak do září určovala. V duchu nazírání, které si s sebou přivezl z regionů, vedl Cereteli sovět k ještě těsnější spolupráci s Prozatímní vládou a snaze o smírné urovnávání konfliktů. Ani u menševiků nebyli z této politiky všichni šťastni. Od května, kdy se do Ruska z emigrace vrátil představitel stranické levice Julij Martov, se proti ní začali vymezovat tzv. menševici–internacionalisté (říkalo se jim tak pro jejich odpor k válce), kteří nabývali na síle a postupovali společně s bolševiky a levými esery.

Na rozdíl od prvně jmenovaných dvou stran se bolševici proti světové válce stavěli od začátku naprosto odmítavě. Od svého vzniku více než o masovost usilovali o spolehlivou organizaci revolucionářů schopnou fungovat v ilegalitě a v příhodný okamžik strhnout proletariát do střetnutí s politickou mocí. Téměř neomezená politická svoboda po překvapivě rychlé únorové revoluci, která naopak právě z masovosti dělala velikou výhodu, jim proto přinesla nečekané komplikace. Ani převažující společenský pocit, že hlavní konflikt je už vyřešen, jim nepomohl.

Co však bylo horší: ukázalo se, že ani bolševici nejsou ohledně dalšího postupu příliš jednotní. Jejich vedoucí petrohradští činitelé, kteří nebyli v cizině a unikli za carismu zatčení (stejně jako u menševiků před návratem Cereteliho to byli zčásti představitelé stranické druhé ligy), se v prvních dnech víceméně hlásili k Leninově strategii z roku 1905: bojovat rozhodně proti buržoazní Prozatímní vládě a usilovat o dobytí moci ve spojenectví s chudšími (tedy nejen těmi zcela nemajetnými) rolníky. Změna nastala, když 12. (25.) března dorazila do hlavního města posila v podobě návratu sibiřských vyhnanců Stalina, Kameněva a Muranova. Podobně jako menševiky kolem Cereteliho i je dovedla zkušenost s politickým vývojem mimo Petrohrad k větší smířlivosti vůči novému režimu. Kameněv zašel tak daleko, že v Pravdě, tiskovém orgánu strany podpořil 15. března vládní politiku setrvání ve válce s Německem. Jeho úvodník způsobil v petrohradské organizaci velkou nevoli členstva a výzvy k vyloučení čerstvě se navrátivší trojice. Jinak tomu bylo v regionech, kde taková stanoviska ani ve straně zatím ještě nebudila tak zásadní odpor. Vývoj se však nakonec ubíral jiným směrem.


Leninův návrat a dubnové teze


Lenin, považovaný přes svou dlouholetou nepřítomnost v Rusku za hlavního, nikoliv však absolutního vůdce bolševiků, sledoval únorové události z švýcarského exilu. Relativně spolehlivé detaily o revoluci se dozvěděl až 4. (17.) března a ihned se jal prostřednictvím série dopisů zapřísahat své spolustraníky k nekompromisnímu odmítnutí Prozatímní vlády, chystající se dělníkům co nejdříve plody revoluce zkonfiskovat, a k vymezení se proti umírněným socialistům a jejich programu spolupráce s ní. Brzy zjistil, že stranický deník Pravda jeho první dopis proškrtal a další zcela přestal zveřejňovat. K návratu do Ruska mu Anglie a Francie, jež znaly jeho postoj k válce a nechtěly usnadnit práci politickému směru usilujícím o stažení jejich ruského spojence z boje, odmítly povolit průjezd jejich územím. Tak se nakonec Lenin odhodlal požádat o povolení k průjezdu Německo, které by naopak destabilizaci svého nepřítele uvítalo. Takový byl příběh opancéřovaného, extrateritorialitou obdařeného vlaku, kterým se Lenin 3. (16.) dubna dostal do Petrohradu a již při slavnostním uvítání na nádraží dal ve svém projevu jasně najevo, že ze své nekompromisnosti nehodlá slevovat.

Své myšlenky dále rozvinul v tzv. dubnových tezích, přednesených na stranické schůzi v následujících dvou dnech a otištěných Pravdou 7. (20.) dubna. Ke svým dosavadním vývodům přidal i jednu novou myšlenku: nutnost odmítnout parlamentní systém, který kaděti za asistence umírněných socialistů zamýšleli nastolit skrze Ústavodárné shromáždění, a namísto toho přikročit rovnou k budování proletářské demokracie (nikoliv ještě socialismu, jak výslovně upřesnil), jejíchž budoucích institucí měli současníci před zraky předobraz v podobě sovětů. Vzhledem k existenci sovětů považoval případné nastolení parlamentní demokracie za krok nikoliv vpřed, nýbrž zpět. Tím přisoudil sovětům roli, kterou v roce 1905 ještě neměly: nikoliv už jen orgánů koordinujících krátkodobé boje, ale také zárodků nového společenského uspořádání. Leninovo odmítnutí parlamentarismu se v této fázi ještě nevztahovalo na Ústavodárné shromáždění – ba právě ono mělo po svém zvolení proletářskou demokracii definitivně zavést.

Lenin se tedy rozešel se sociálně demokratickou tradicí, která liberální demokracii předpokládala jako nutné stádium. K tomuto přehodnocení ho vedl zážitek selhání západních demokracií (Francie a Británie) i polodemokracií (Německa a Rakouska) stejně jako evropské sociální demokracie v roce 1914. Tváří v tvář nebývalému krveprolití, které toto selhání způsobilo, došel k závěru, že vede–li liberální demokracie k takovému výsledku, je k ničemu. Jeho pozdější politiku po roce 1917, zejména zavedení systému proklamujícího práva proletariátu, vůbec však neošetřujícího práva jednotlivce vůči státu, je třeba hodnotit i v tomto světle.

Svou koncepci neprosadil Lenin ve straně lehce. Jako první pro ni byli získáni nejmladší členové, formovaní již více válkou než předcházejícím vývojem (např. Molotov, narozený roku 1889, přijal nové ideje pohotověji než o deset let starší Stalin). Vzhledem k námitkám, které ještě na stranické konferenci 24. až 29. dubna (7. až 12. května) zaznívaly, je udivující, že byla nakonec schválena téměř jednohlasně.

Strana se tím jasně vyřazovala z hlavního proudu. Netrvalo však dlouho, a v proletariátu se začala sílit poptávka po radikálních řešeních. Problémy se totiž hromadily: vztahy práce a kapitálu se rozhodně nestávaly idyličtějšími, na venkově nabývala stále palčivějších rozměrů otázka pozemkové reformy, ke slovu se hlásily menšinové národnosti se žádostí o autonomii, a hlavně – válka dál vyčerpávala společnost a její konec byl v nedohlednu.

Oskaru Schindlerovi, nacistovi a agentu Abwehru, budeme stavět pomník?

$
0
0
Oskar Schindler
3.11.2017 ČeskéNárodníListy
„Jako zástupce Nadace Oskara Schindlera informoval Milan Mostýn o úsilí, vybudovat památník v areálu továrny, kde Oskar Schindler zachránil 1.200 Židů. K tomu byl vytvořen Nadační fond Oskara Schindlera, který již zakoupil prostory a snaží se získat finanční prostředky na výstavbu plánovaného památníku.“ (Sudetendeutsche Zeitung, 6.10.2017, článek Kulatý stůl v Praze)
Přečtěte si následující článek, hodně se dozvíte o panu Schindlerovi.
 

Kdo byl Oskar Schindler?


O. Schindler byl sudetoněmecký zrádce a německý špion

Oskar Schindler, kterého svět zná díky jeho vypočítavé záchraně Židů v jím řízené pobočce koncentračního tábora v Brněnci, byl už před válkou sudetoněmeckým vlastizrádcem a německým špiónem. Dodnes figuruje na československém a polském seznamu válečných zločinců.

„Sudetský Němec Schindler byl už 19. července 1938 zatčen ve Svitavách pro svou špionáž proti své vlasti Československu, ovšem v rámci mnichovskému diktátu, který Československu přikazoval všechny tyto sudetoněmecké zrádce (a také zajatce, získané v bojích v pohraničí - pozn. redakceČNL) byl po Mnichově propuštěn,“ potvrdila naší redakci historička Jitka Gruntová. Ta o Schindlerovi, který už v roce 1935 vstoupil do sudetoněmecké nacistické Henleinovi strany SdP a už od roku 1936 začal za žold pracovat pro německou špionáž Abwehr, napsala knihu.
Mladý O.Schindler v uniformě čsl. vojáka

Zrazoval pod krycím jménem Osi

Podle Gruntové na špionáž Schindlera proti své vlasti ukazuje celá řada důkazů. Mimo jiné se zachovalo jeho vlastní přiznání spáchání zločinu vlastizrady v protokolu ze dne 22.7.1938, který je dodnes zachován v Archivu bezpečnostních složek (ABS). V něm Schindler říká, že spolupracoval pod krycím jménem Osi mimo jiné s Gritt Schwarzerovou a příslušníkem abwehru Kreuzigerem. Sám pak získal ke spolupráci Leo Pruschu z Brna. Další „verbovka“ nového agenta Rudolfa Huschky už ale Schindlerovi nevyšla.

Po Mnichovu musel být Schindler propuštěn z vazby, a podle Gruntové se vrátil jako hrdina do Svitav, o jejichž připojení k Hitlerovu Německu tolik usiloval. „Lze předpokládat, že byl za české vězení finančně odškodněn a snad i oceněn jiným způsobem,“ uvedla Gruntová. Schindler se ovšem postaral ze msty také o popravu svitavského strážníka německého původu Rudolfa Huschky, který měl podíl na jeho dopadení čs. kontrarozvědkou.


Zabíjel i československé vojáky a civilisty

Schindler se ihned po svém propuštění zúčastnil krvavého boje o Moravskou Chrastavu, kterou ještě koncem října 1938 - tedy dávno po přijetím Mnichova - kvůli hospodářským zájmům Německa a místních sudetoněmeckých podnikatelů přepadl za pomoci německé armády, gestapa a SS tzv. sudetoněmecký freikorps. Při tvrdém znovudobývání obce padli čtyři českoslovenští vojáci, mnoho dalších bylo navíc těžce zraněno. Německé, resp. sudetoněmecké ztráty byly ovšem ještě větší; takže když museli z obce před československými vojáky ustoupit, zastřelil ze msty dodnes neusvědčený Němec českého obyvatele Chrastavy - ta byla z většiny česká. „Byl zde vidět svědkem Josefem Tetekem z Březové,“ uvádí Gruntová.

„Oskar Schindler se stal hlavní postavou známého Spielbergova filmu, který položil základ ke vzniku falešné legendy světového formátu. Ve skutečnosti byl Schindler válečný zločinec, který po válce unikl zaslouženému trestu. Mnozí Češi toho za války pro Židy udělali mnohem více, jak on,“ tvrdí Gruntová. Podle ní byl Schindler vším možným, jen ne šlechetným a nesobeckým zachráncem Židů. Zamlčuje se mimo jiné i to, že Schindler už 1. 11. 1938 dobrovolně vstoupil do nacistické strany NSDAP, kde dostal členské číslo 6 421 477. Jeho členská karta dosud leží v Bundesarchivu v Berlíně.


Zahájil 2. světovou válku

Podle známého ostravského historika Mečislava Boráka nepřestal Schindler ani po Mnichovu pracovat proti Československu a dokonce se přímo podílel na německém útoku proti Polsku. Borák zjistil, že Schindler jako německý agent opavského abwehru připravoval jarní okupaci zbytku Československa - čímž získal zásluhy, které pak za války jako obchodník dokázal výhodně zpeněžit. Podle Gruntové jsou z poválečných výslechů zadržených tzv. sudetských Němců známa nejen místa a časy jeho konspiračních schůzek, ale i jména jemu podřízených agentů, které jako rezident řídil podle pokynů německých nacistů. Mimo jiné zajišťoval zbraně a výstroj sudetoněmeckých diverzantů, kteří pomáhali Němcům obsadit Ostravsko už den před okupací Československa, tedy 14. března 1939. Borák také zjistil, že Schindler organizoval pašování zbraní německým teroristům do Polska, prováděl špionáž proti němu a měl přímý podíl na útocích sudetoněmeckých teroristů na území Polska. Konkrétně na pokusu obsadit strategicky důležitý jablunkovský tunel v noci na 26. srpna 1939, tedy ještě před německou invazí. Právě tyto akce se měly stát signálem pro německý útok, ale Hitler na poslední chvíli odložil invazi z 26. srpna na 1. září 1939. Většinu sudetoněmeckých teroristů a německých vojáků tak Poláci stačili zlikvidovat.

Vězni v Schindlerově továrně

Vydělával na smrti druhých

Po německé invazi do Polska v září 1939 byl Schindler mezi prvními, kteří se snažili z okupovaného Polska něco ukořistit. Stal se tzv. arizátorem židům zkonfiskované továrny v Krakově, kde, díky svým úplatkům představitelům německé okupační správy vydělával na zakázkách pro SS a Wehrmacht až do podzimu 1944, kdy byla jeho fabrika před vítězně postupující Rudou armádou evakuována do pobočky koncentračního tábora Gross-Rosen v Brněnci u Svitav. Ještě předtím spolupracoval s Adolfem Eichmannem v rámci jeho protižidovských aktivit a na pokyn samotného šéfa SS Heinricha Himmlera měl vycestovat na diplomatický pas do Turecka na separátní jednání o mír se západními spojenci.

V Brněnci až do 2. května 1945 vyrábělo zhruba 1000 nucených dělníků (ne všichni byli Židé, jejich přesný počet dosud nikdo nezjistil - pozn. redakce) pro Němce dělostřeleckou munici. Minimálně 42 jich za tu dobu následkem týrání zemřelo a jsou pohřbeni v okolních obcích. Ještě před příchodem Rusů ale Schindler uprchl na západ, pod ochranu Američanů.


Pro Československo i Polsko je Schindler stále válečným zločincem

Schindlerovi aktivity proti rodné zemi v letech 1936-39 i Polsku v rámci diverzních příprav v srpnu 1939 vedly obě země k tomu, že po vítězném konci 2. světové války zařadily tzv. sudetského Němce Schindlera na seznamy válečných zločinců.

„V průběhu léta a podzimu 1945 probíhalo šetření o spolupracovnících abwehru na Ostravsku, které bylo shrnuto do zprávy datované 7. listopadu 1945. Ta obsahuje i seznam agentů, kteří pracovali v regionu, a pod pořadovým číslem jedna je v něm uveden Schindler Oskar, krycí jméno Osi. V téže zprávě je pak Schindler zapsán rovněž v soupisu hledaných konfidentů a spolupracovníků, a to pod pořadovým číslem dvě,“ cituje Gruntová zprávu zachovanou v ABS v signatuře 12456. Znovu se Schindlerovo jméno objevuje na seznamu čs. bezpečnostních složek 22.6.1946, už pro Mezinárodní soud v Norimberku. Jedná se o evidenci válečných zločinců. „K jeho tehdejšímu pobytu je uvedeno, že se má zdržovat v Rakousku nebo Švýcarsku,“ sdělila naší redakci Gruntová.

Opilec a podvodník Oskar Schindler, tentokrát v roce 1957 mezi newyorskými židy, 

Opilcem za židovské peníze

Porážku Německa Schindler přečkal v bezpečném úkrytu, údajně v tzv. Alpské pevnosti. Když opadlo první nebezpečí, prchl stíhaný válečný zločinec Oskar Schindler do Argentiny. Snažil se zde uchytit jako farmář, ale zbankrotoval. Přijal proto pozvání několika jím „zachráněných“ Židů do Izraele, ale i tady neměl štěstí. Kvůli alkoholismu byl z několika zaměstnání propuštěn, a tak se v roce 1958 vrací do Evropy. Do Československa ovšem pro své hrdelní zločiny nemohl a tak zakotvil v západním Německu. I tady ale žil z apanáže, zasílané mu z Izraele a opakovaně zkrachoval. Zemřel pod ochranou německé vlády, která ho odmítla vydat do Československa ke spravedlivému potrestání, v říjnu 1974 v Hildesheimu. Je pohřbený na katolickém hřbitově v Jeruzalémě.

Ačkoliv existuje o vlastizrádném jednání tzv. sudetského Němce Oskara Schindlera řada důkazů, a tento prospěchář figuruje dosud na seznamu československých a polských (proněmeckých) válečných zločinců, dostal Schindler díky chytře překrouceným faktům a zamlčeným skutečnostem v Izraeli titul Spravedlivý mezi národy. DokonceOpilec a podvodník Oskar Schindler, tentokrát mezi židy v New Yorkou v roce 1957 i u nás, ve Svitavách, má protičeskoslovenský zločinec a agent Abwehru a Gestapa svou expozici v muzeu ve Svitavách. Což je vzhledem k jeho celoživotnímu jednání vůči vlastní zemi dost nepochopitelné.
- - -



 

Řízený teror v New Yorku

$
0
0

Alexandr Žilin
3. 11. 2017     regnum
USA se zbavují svěrací kazajky soudnosti. V New Yorku byl proveden teroristický útok. Rodák z Uzbekistánu vjel autem úmyslně do cyklistů. 8 lidí zahynulo. Nepochybuji o tom, že tento útok byl organizovaný stejnými chlapíky, kteří usměrněnými stavebními odstřely zničili dvojčata 11. září. Rukopis je stejný. Zvláště dojímá poznámka v tašce teroristy: jsem DAEŠák a jednám v zájmu DAEŠ (organizace, jejíž činnost je v Ruské federaci zakázána). A žádné vysvětlení proč drtí lidi, jaké předkládá požadavky, čeho chce dosáhnout? Je to tak po "CIAovsky" - spoléhání se na tupý plebs.


Proč byl proveden tento teroristický útok?

1. Každému ve světě je jasné, že USA používají teror jako nástroj zahraniční politiky a zbraň třetí světové války. A to nejen v Sýrii nebo Afghánistánu, ale také v zemích EU, a to zejména tím, že sklánějí hlavy předních zemí, které si zachovaly zbytky suverenity, ve svůj prospěch. A pak proběhne v New Yorku teroristický útok s poznámkou v tašce, aby nikdo nepochyboval, že i Amerika zažívá utrpení od teroristů! Taková primitivní legenda pro její extremistickou politiku.

2. Je možné zahájit propagandu, že tento teroristický útok je výsledek akcí Ruska v Sýrii a dál už po vyšlapané cestičce: Asad musí odejít, Rusko musí zastavit svou podporu, nové sankce proti Rusku a další hlouposti.

3. Je důvod obvinit Írán z podpory "mezinárodního terorismu" a připravit vojenskou operaci proti hlavnímu nepříteli Izraele v regionu.

4. V té či oné podobě bude konstatováno, že USA zintenzivní vojenské operace a boj proti "mezinárodnímu terorismu" po celém světě. A dále bude dostatečné nazývat teroristickými země, režimy, území a zasazovat údery bez koordinace s OSN. USA jsou přece "oběť", proto mají právo ... A vy jste si pomysleli, proč den před útokem Tillerson zveřejnil žádost, aby bylo prezidentovi poskytnuto právo používat ozbrojené síly bez jakéhokoli souhlasu Kongresu na jakémkoli místě na světě? Všechno je naplánováno předem ...

Amerika se definitivně zbavuje svěrací kazajky soudnosti. Svět se řítí do horké fáze třetí světové války. Čeká nás bitva konce s neznámými důsledky ...

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

P.C.Roberts: Spěje barbarství Washingtonu k novým výšinám?

$
0
0

3. 11. 2017      PaulCraigRoberts
Dostihly mě informace z Itálie, Německa a Britanie o tom, že cizinou financované nestátní neziskové organizace sbírají ve všech oblastech Ruska vzorky DNA ruských občanů – a to pro americkou vládu. A potvrzení těchto informací jsem nalezl i v anglicky psaných zdrojích. Jaký je asi důvod zájmu americké vlády o studium ruských vzorků DNA?


Okamžitě vám do hlavy naskočí speciální biologická zbraň, upravená tak, aby zasáhla pouze Rusy. Washington už konečně obešel omezení, uvalená na práci s biologickými zbraněmi, tím, že si podržel své biologické laboratoře v Africe.

Samozřejmě, může existovat i vysvětlení nevinné. Ale proč nezazní? Proč svůj projekt – je-li skutečně nevinný – Západem financované nestátní neziskové organizace Rusům nevysvětlí a nevyzvou je, aby s nimi na jejich projektu spolupracovali?

Putin už své znepokojení nad celou záležitostí vyjádřil:

Po letech washingtonských falešných obvinění Ruska a hrozeb na jeho adresu, hrozí tento nejnovější vývoj dalším zvýšením mezinárodního napětí.

Překlad:Lubomír Man

Janda třetí génius putimské strážnice - objevil proruského konspirátora Žantovského

$
0
0
Jiří Jaroš Nickelli
3.11.2017  ČeskéNárodníListy

Galerie putimských géniů - strážců to státní protiruské čistoty - u nás nekončí. Po pánech Hermanovi a Kalouskovi třetím géniem se stal mistr médiocentra "Evropské hodnoty" pan Jakub Janda. 


 
Jeho objev spočívá v "nalezení proruského konspirátora, který se zasloužil nikoli o český, ale o ruský stát". Už jen to stačí na mediální popravu docenta Žantovského, kterému se navíc připočítává další velezločin - letitá spolupráce s Parlamentními listy. Což má býti server oblíbený kavárnou neoblíbeným presidentem Zemanem.

Zkrátka, koho vyznamená president Zeman, je buďto bavič starého režimu, nebo nepřítel trůnu a náboženství havlismu, anebo proruský šváb - nedejbože proruský agent či konspirátor. Tak to učí inkvisice velkopanské kavárny, neboli jediné pravé elity jinak plebejského nepoučitelného národa, jenž volí katastrofálně - jako vesničtí vidláci.

Vůbec nevadí, že pan Janda neurčil ani jediný atribut, který by svědčil proti panu docentu Žantovskému jakožto proruskému konspirátoru alias nepříteli elitodemokrátie. Prostě promluvila eurokapacita a je dokonáno. Ite missa est. Tak koná správný inkvisitor. A ani ještě nevytáhl klasický metodologický spis Kladivo na čarodějnice (Maleus maleficarum...).

Ještě že máme klasické dílo mistra satiry a lidové sociologie Jaroslava Haška. Jinak bychom ani nemohli správně rámcovat geniální nálezy velmistra Evropských hodnot.

Jeden sociolog 19.století - nebyl to náhodou Engels? - pravil, že v dějinách se někdy tragedie opakují jako frašky. Teď nám právě takové frašky předvádějí politické mrtvoly parlamentních voleb a jejich medialisté.



Jiří Jaroš Nickelli,
Historicko dokumentační komise ČSBS Boskovice

NEJEN TRESTNĚPRÁVNÍ ZÁDRHELE…

$
0
0
Zdeněk Jemelík
3.11.2017  blog autora

Následky zneužití orgánů vymáhání práva k ovlivnění voleb kriminalizací Andreje Babiše (a jako „vedlejšího produktu“ Jaroslava Faltýnka) nedozněly, pouze se projevují sofistikovaněji a s větší silou než dříve.

Babišovi odpůrci jsou ohromeni, protože převaha hnutí ANO je tak výrazná, že poražené strany vedle něj vypadají jako trpaslíci. Ale trpaslíci se nevzdávají, díky početní převaze si troufají porazit osamělého obra: když nevyšel prvoplánový záměr odpuzení voličů od strany, v jejímž čele stojí trestně stíhaní politici, snaží se znemožnit vítězi voleb proměnit vítězství v praktický výkon moci. Důsledky jejich počínání nepřinesou nikomu prospěch, tím méně voličům, kteří jim svými hlasy umožnili chovat se neodpovědně.

Ovládnutí státu hnutím ANO pod vedením cílevědomého, pragmatického a leckdy bezohledného Andreje Babiše nepřinese ani jeho skalním příznivcům pouze štěstí: všichni budeme občas skřípat zuby bez ohledu na náš individuální postoj k hnutí ANO a jeho vůdci. Je ale jiná užitečná volba než nechat jej vládnout, když je jasné, že to je nejméně špatné ze všech špatných řešení? Pokud by se podařilo znemožnit Andreji Babišovi sestavit vládu nebo získat důvěru pro menšinovou vládu, co nám sbor trpaslíků nabídne náhradou? Dlouhodobé bezvládí nebo vládnutí vlády v demisi? Nebo snad vládu slepence poražených stran, které se názorově rozcházejí úplně v kdečem a hlavně nemají vůdce-sjednotitele stejného kalibru, jakým je se všemi svými nectnostmi Andrej Babiš? Troufl by si kterýkoli z předsedů poražených stran sestavit vládu osmičlenné, zcela nesourodé koalice a vést ji k dlouhodobému úspěšnému vládnutí? Nadějnější by mohl být pokus sestavit koalici jen z části trpaslíků s blízkými programovými prvky. Ale je jisté, že by ji neukojený zbytek tlupy s podporou ANO neutopil? A čím prospějí občanům dlouhé tahanice o sestavení vlády – tedy nevládnutí?

V co vlastně „anti-babišovci“ doufají? Že Miloš Zeman neobhájí mandát, jeho nástupce rozpustí Sněmovnu a otevře dveře k předčasným volbám? V tom případě by měli naději, že je voliči v předčasných volbách potrestají za nekonstruktivní jednání ještě větším výpraskem.

Domněle špatná vláda Andreje Babiše se bude jistě dopouštět nějakých chyb jako každá jiná, ale dík názorové jednotě a pevnému vedení bude akceschopná. Voliči neposlali své poslance do Sněmovny, aby trávili čas neplodným tlacháním a vymýšlením překážek pro rychlé ustavení vlády. Proto by poražení měli uznat porážku a přestat s obstrukcemi. Ostatně by je mohlo uchlácholit vědomí, že pustit někoho k vládnutí je totéž jako dát mu příležitost se znemožnit (někteří si to právě zkusili) a čtyři roky jsou velmi krátká doba.

Poražení se jednotně bijí v prsa, že nepodpoří vládu, jejíž předseda je trestně stíhán. Nepůjdou s ním do koalice, ale nepodpoří ani menšinovou vládu. Zpívají píseň připomínající prvorepublikovou písničku o „psovi, jenž jitrničku sežral v kuchyni maličkou (jistě znáte)“…a da capo al fine. Chtějí znemožnit Andreji Babišovi získat většinovou podporu, ale do vlády, jejíž předseda by díky jejich záškodnictví nedosáhl uznání poslaneckou sněmovnou, by nevstoupili, ani by nepodpořili menšinovou vládu. Následek jejich chování se tak stává příčinou a opačně. A bezvýchodný stav budou udržovat až do skonání světa.

Odmítání trestně stíhaného předsedy vlády zní sice mravně a ušlechtile, ale v dané situaci škodí. Upozornil jsem již dříve na ohrožování demokracie opakovanými zásahy policie do vnitropolitického života země. Také jsem poukázal na to, že v našich specifických podmínkách je více než jinde třeba mít na paměti, že základním kamenem trestního práva demokratického právního státu je presumpce neviny. To, že je někdo trestně stíhán, ještě nedává jistotu, že se skutečně dopustil trestného činu. Ani pravomocný rozsudek není zárukou, že odsouzený je skutečně vinen. Zdlouhavost složitých kauz dává naději, že kauza Čapí hnízdo pokryje významnou část trvání mandátu vlády. Takže není pravděpodobné, že vláda brzy padne kvůli tomu, že by její předseda dostal příkaz k nástupu výkonu trestu. Spíše je pravděpodobné, že vydrží po větší část funkčního období, ne kratší, než bylo působení dřívějších předčasně rozpuštěných vlád. A na začátku trestního stíhání nemůžeme vyloučit, že vše nakonec skončí zprošťujícím rozsudkem.

Trestní stíhání je zátěží, která postiženého odvádí od jeho běžného způsobu soukromého a veřejného života a přiděláváním starostí odčerpává energii. Ale bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková prošlapala Andreji Babišovi cestu. Její trestní stíhání bylo zahájeno v březnu r.2013, před soudem po prvé stanula v červnu r.2014. Nepravomocný rozsudek s trestem 8,5 roku vězení si vyslechla v únoru r.2016. Rozhodnutí odvolacího soudu je zatím stále ještě v nedohlednu. S touto zátěží setrvala v úřadě až do konce svého funkčního období, tedy do konce července 2017 a žije s ní dál. Andrej Babiš by podobnou situaci jistě ustál také.

Bojovníci za prodlužování jednání o ustavení Sněmovny zapomínají, že usilují o prodloužení ochrany poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka imunitou, čímž oddalují jak případné podání obžaloby, tak možné zastavení trestního stíhání státním zástupcem. Může se jim podařit prodloužit ochranu imunitou na celé období až do příštích voleb. Ti, kteří přejí Andreji Babišovi to nejhorší, by se právě proto měli zasadit o hladký průběh ustavování Sněmovny.

Ozval se také názor, že by měl Andrej Babiš nabídnout křesla ministrů spravedlnosti a vnitra opozičním stranám, aby byla jistota, že trestní stíhání obviněných poslanců proběhne standardním způsobem, tedy že se jim nedostane nějakých neoprávněných výhod. Jeho nositelé přehlížejí, že ovládání ministerstva spravedlnosti představitelem hnutí ANO nepohnulo státní zastupitelství k zastavení akce. Zřejmě asi vůbec netuší, že pravomoc ministra spravedlnosti vůči soudcům a státním zástupům je nicotná, takže jeho pokus o zásah by neměl naději na úspěch. Mohl by naopak vyvolat nevoli proti ministrovi, nevyváženou poslušností.

Ostatně v době, kdy policie pod viditelným vedením olomouckých žalobců smetla vládu Petra Nečase, držel ministerstvo spravedlnosti člen ODS Pavel Blažek a ministerstvo vnitra zplozenec ODS Jan Kubice. ODS sice měla moc v rukou, ale policii a žalobcům to nezabránilo jít proti ní.

Okrajovým, leč pro folkloristu zajímavým jevem povolebních hrátek je postavení a chování Komunistické strany Čech a Moravy. V širších souvislostech jde o projev „politicky korektního“ pokrytectví české společnosti a politiků zvlášť. K mým nejsilnějším úkorným prožitkům z života v totalitním státě bylo vědomí, že spolu s dalšími nekomunisty jsem občanem druhé kategorie. Všude jsme na to naráželi. Například při rozdělování tzv. umístěnek po ukončení vysokoškolského studie byli do místnosti, v které na velkém stole byly umístěnky vyloženy, vpuštěni nejdříve členové KSČ, aby si mohli přednostně vybrat. My ostatní jsme vybírali z toho, co zbylo. A tak to pokračovalo i při jiných příležitostech až do pádu režimu. Přesto po Listopadu 1989 ulicemi zněla hesla „nejsme jako oni“ a „za minulostí uděláme tlustou čáru“. Tlustou čáru jsme skutečně udělali: „překabátěnci“, kteří rychle zahodili rudé knížky se pohotově rozplizli do vlivných postavení ve všech sférách působnosti státu a v ekonomice. Dodnes na mnoha vedoucích místech v justici a státním zastupitelství jsou bývalí členové KSČ, a to dokonce i nikoli ledajací, ale také bývalí vojenští soudci a vojenští prokurátoři, ti na velmi vysokých postech. Současně se všechny tzv. demokratické politické strany vymezují proti KSČM a na nejvyšší úrovni politických struktur s ní odmítají spolupracovat. I Andrej Babiš, sám bývalý člen KSČ, odmítá spolupráci s KSČM na vládní úrovni, přestože je zřejmě v tísni a získání podpory další strany je pro něj životní nutností. Tento stav ale znamená, že listopadové „nejsme jako oni“ neplatí, protože ve skutečnosti tlačíme voliče KSČM do postavení druhořadých občanů, kteří nemají nárok na plnohodnotný podíl na správě země. Je to zřejmě škoda, protože poslanecký klub KSČM se dlouhodobě chová státotvorně a mezi jeho poslanci je pár lidí, kteří by zcela jistě exekutivní funkci zvládli. Domnívám se např., že zootechnik Pavel Kováčik by nebyl o nic horším ministrem zemědělství než Marian Jurečka. Přesto Andrej Babiš ani v nouzi po podpoře KSČM nesáhne, ale navíc KSČM nejeví snahu využít dané situace k prolomení tabu. Místo toho její představitelé deklamují, že jako levicová strana nemohou podporovat pravicové ANO. To je tak trochu trapné, protože údajná pravicovost ANO se projevuje hlavně v tom, že aktivně řeší levicová témata a odčerpala komunistům část jejich tradičních voličů. Samozřejmě, spojení ANO a KSČM by bylo nepřirozené kvůli zásadně rozdílné zahraničněpolitické orientaci. Přesto, pokud by se komunisté na jedno volební období vzdali prosazování své promoskevské orientace, posunulo by úkol sestavení vlády blíže k úspěšnému řešení.

Tímto nejevím potěšení nad trvanlivostí stoupenců scestné ideologie, pouze ji vnímám jako fait accompli.


- - -
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live