Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Ukrajinští studenti se bouří: „Je nám zima, dejte nám plyn!“

$
0
0
Napsal/přeložil: ea24
12.11. 2017  Eurasia24
Čtyři roky po začátku „majdanu“ v listopadu 2013 se ukrajinští studenti znovu bouří. Kvůli nedostatku plynu totiž mrznou v univerzitních posluchárnách.V bundách, s šálami a čepicemi při třinácti stupních Celsia sedí v učebnách studenti Státní univerzity celní správy a financí v Dnipro (Dněpropetrovsk). Škola údajně zaplatila všechny dluhy za plyn, jehož cena v zemi raketově narostla poté, co Ukrajina „přestala nakupovat ruský plyn“ a začala jej pořizovat reverzně v Evropě.

V důsledku toho plynu na Ukrajině není nazbyt. Ačkoliv vedení univerzity tvrdí, že dodávky má nyní nasmlouvány do konce kalendářního roku, plyn nedostává.

Studenti mezi tím ve škole mrznou: „Požadujeme, aby nám dodali teplo. Přece není možné studovat v tak chladných podmínkách,“ naříká jedna ze studentek Elizabeta Brežak.

Dodavatel teď přišel se zdůvodněním, že plyn nedodává, protože škola nemá v odpovídajícím technickém stavu kotelnu.

Slibuje, že plyn dodá, jakmile škola bude garantovat, že příští rok zahájí práce na modernizaci kotelny. Jenže to je naprosto mimo finanční možnosti školy – jako rozpočtová organizace státu více než milion hřiven na rekonstrukci prostě nemá.

Těžko předpokládat, že tuto „horkou bramboru“ ochotně zvedne stát jako zřizovatel školy – raketově rostoucí státní dluh Ukrajiny letos v létě přesáhl částku 76 miliard dolarů a v poměru k hrubému domácímu produktu země tvoří už 80 procent.

Osm set studentů Státní univerzity celní správy a financí spolu s pedagogy vyšlo v sobotu 11. listopadu do ulic Dnipra a hlasitě vyjádřilo své požadavky – při zvuků bubnů stovky rozlícených studentů s transparenty jako „Zmrzneme my – zmrznou vaše duše“ volaly „Hanba!“ a „Dejte nám plyn!“

Akce studentů vyvolala na internetu řadu ironických poznámek, jako například tu, kterou zveřejnil server Antifashist.com: „Ukrajinští studenti, na základě jejichž požadavků prezident Porošenko podepsal asociaci s EU, se ukázali být krajně nevděčnou sebrankou. Namísto toho, aby se chystali na zimní dovolenou v Andoře, která se stala o 35 euro dostupnější díky bezvízovému režimu, budoucnost národa žádá zatopit v posluchárnách a odepsat dluhy za spotřebované teplo.“

video zde




Přátelství mezi Ruskem a USA je užitečné pro celý svět,odpůrci spojenectví jsou ,,blbci", uvedl Trump...Že by nastal obrat?

$
0
0
12.11. 2017   AC 24
Americký prezident Donald Trump kladně zhodnotil výsledky schůzky s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a prohlásil, že Moskva může přispět významným přínosem k překonání světových problémů.„Měl jsem schůzku s ruským prezidentem Putinem, který byl přítomen na zasedáních APEC. Měli jsme dobrý rozhovor o Sýrii. Doufám v jeho pomoc a také pomoc Číny v překonání nebezpečné krize kolem Severní Koreje. Existuje pokrok,"

„Až všichni odpůrci a blbci pochopí, že dobré vztahy s Ruskem — to je dobře, a nikoli špatně. Chci překonat (krize — red.) v Severní Koreji, Sýrii, na Ukrajině, (vyřešit problém — red.) terorismu a Rusko může v tom poskytnout značnou pomoc!" dodal Trump.

Nehledě za vyhlášení „těžkých“ sankcí proti Moskvě, je třeba s ní spolupracovat, přátelství mezi Ruskem a USA je prospěšné pro celý svět, prohlásil americký prezident Donald Trump.

„Proti Rusku byly zavedeny velmi těžké sankce. Jsou to sankce na velmi vysoké úrovni. Stalo se to celkem nedávno. Nastal čas, abychom vyléčili otřesený a podlomený svět,"řekl Trump na tiskové konferenci v Hanoji s vietnamským prezidentem Tran Dai Quangem, kterou přenášel Bílý dům.

„Myslím, že obsadí-li Rusko přátelský postoj, abychom nemuseli pořád s nimi bojovat, bude to prospěšné pro celý svět a také pro naši zemi to bude znamenat zisk, a nikoli ztrátu," dodal americký lídr.

Zdroj: snews.com

Já musel referovat vládě o zdravotních problémech Václava Havla. Pokud jde o jeho kriminál... Ivan David tvrdě odpovídá všem, kteří útočí na zdraví prezidenta Zemana

$
0
0
Ivan David 
12.11. 2017   PL rozhovor
 „Jako ministr zdravotnictví jsem na vládě opakovaně referoval o zdravotních problémech prezidenta Havla. Nepamatuji si, že by na něj někdo kvůli jeho nemocem útočil. Václav Havel byl silný kuřák a zdaleka nikoli abstinent,“ říká bývalý ministr zdravotnictví Ivan David v souvislosti s urážkami, které směřují na hlavu Miloše Zemana v souvislosti s jeho zdravím. „Způsob snahy poškodit prezidenta Zemana je přímo úměrný ubohosti jeho nepřátel,“ vrtí hlavou nad aktivitami Zemanových odpůrců. A Mirek Topolánek, jenž chce také na Hrad? „Topolánek sází na svoje kouzlo osobnosti. Mýlil se už tehdy, když zdviženým ‚ukazováčkem‘ prý vzkazoval Kalouskovi, že je jednička.“

Čím dál častěji se hovoří o tom, jak je prezident Miloš Zeman nemocný, dokonce smrtelně. Brněnský radní za Žít Brno Svatopluk Bartík zveřejnil, že Zeman podle jeho „nejmenovaného zdroje“ trpí rakovinou a zbývá mu jen několik měsíců života. Následovala odmítavá reakce z Hradu. Dá se už dnes tipovat, že čím více se bude blížit prezidentská volba, tak tím více se budou objevovat takovéto zaručené zprávy o „nemocném“ Zemanovi?

Způsob snahy poškodit prezidenta Zemana je přímo úměrný ubohosti jeho nepřátel. Měli by se snažit přesvědčit argumenty, ale to se nedaří. Mainstream se ho snaží bojkotovat a dehonestovat. Každému držiteli červené karty je věnována větší pozornost než prezidentu republiky.

Prezident Zeman není zcela zdravý muž. Nakolik je zdravější nebo nemocnější než jeho souvěkovci, to si netroufám odhadnout. Domnívám se, že nedostatek tělesného zdraví, který nebrání výkonu funkce, nemůže být překážkou ani ke zvolení do funkce. V součinu zkušeností, osobních kontaktů a osobních kvalit nemá Miloš Zeman konkurenci ani v jednom protikandidátovi. Ti, kteří by mu chtěli překážet, to nemají lehké.

Debaty o zdravotním stavu Zemana oživily seznam chorob Václava Havla, které prodělal za více než dvacet let, z nichž jej většina postihla v prezidentském úřadu. Třeba v roce 1996 ho postihl těžký zápal plic a o několik dní později mu byla odstraněna polovina pravé plíce kvůli zhoubnému nádoru, což si následně vyžádalo dlouhou rekonvalescenci, kdy nemohl vykonávat své povinnosti. V dubnu 1998 se musel podrobit těžké operaci tlustého střeva s pooperačními komplikacemi. Takže Zeman není zdaleka sám, kdo má v prezidentském úřadu problémy se zdravím...

Jako ministr zdravotnictví jsem na vládě opakovaně referoval o zdravotních problémech prezidenta Havla. Nepamatuji si, že by na něj někdo kvůli jeho nemocem útočil. Občas jsem zaslechl narážky na jeho ne právě zdravý životní styl. Pokud jde o jeho kriminál, určitě to nebyl sibiřský Gulag. Václav Havel byl silný kuřák a zdaleka nikoli abstinent. Miloš Zeman byl silný kuřák a nikoli abstinent. Myslím, že rozhodující je intelektová výkonnost, kompetence a politické konání, s nímž se ztotožňuje většina voličů. Tak uvidíme.

Do boje o Hrad vpadl Mirek Topolánek, který je momentálně – dle sázkových kanceláří – na 3. místě. Okamžitě začaly klesat sázkové indexy dalších kandidátů, Michal Horáček se propadl v měření pravděpodobnosti vítězství již pod něj. Má Topolánek šanci uspět? Pomůže Miloši Zemanovi tím, že zastíní Jiřího Drahoše, o kterém i „kavárna“ teď tvrdí, že je to „želé 2“?

Být přijatelnější než Horáček je měkké kritérium. Topolánek má šanci uspět, jestliže se všichni jeho protikandidáti budou voličům jevit jako horší než on. Takovému vývoji podle mne nic nenasvědčuje. Mirek Topolánek sází na svoje kouzlo osobnosti. Mýlil se už tehdy, když zdviženým „ukazováčkem“ prý vzkazoval Kalouskovi, že je jednička.

V aule pražské Právnické fakulty ve středu proběhla debata prezidentských kandidátů. Mirek Topolánek tam kromě jiného uvedl, že prezident je pro české občany něco mezi tatíčkem Masarykem a bohem, a takové vizi se prakticky nedá dostát. „Má to být člověk, který dá slovům jako vlast a naděje ten správný smysl,“ popsal svou vizi prezidentství. Dají se mu jeho bohulibé úmysly věřit?

O smyslu slov „vlast“ a „naděje“ mají, myslím, voliči jasnou představu a jiný smysl si od Topolánka těžko dají vnutit. Myslím, že si ho většina voličů spojuje spíše s hrozbami než s nadějemi. Lidé ke všemu ochotní nemají vlast, mají jen bydliště.

Mezi politickými stranami se stále živě debatuje o možné toleranci vlády Andreje Babiše. Komunisté „vyměkli“ a začínají o tom uvažovat, Tomio Okamura se tváří zásadově, i když ve hře je třeba podpora návrhů na obecné referendum, v ČSSD dle informací z tisku též pomalu zraje varianta spolupráce s Babišem. Senátor Pirátů Libor Michálek také vybízí k podmíněné spolupráci s ANO. Dá se už teď odhadnout, kdo „podlehne“ a co mu bude za podporu ze strany Babiše „slíbeno“?

Komunisté nejsou připraveni na nové volby, nebo přesněji, jsou připraveni stejně málo jako ti ostatní z budoucí opozice menšinové vlády v demisi. Tomio Okamura může málo a většího vlivu dosáhne jen pokud něco ze slibů splní. On na to nemá dost lidí a nebude na to mít ani čas, ale jeho voliči to přesto očekávají. I on potřebuje volby co nejpozději. Problém je v tom, že na spolupráci s Babišem se nedá přiliš vydělat a nové volby hrozí prodělkem.

Bude hrát nějakou úlohu mezi politickými stranami úvaha, že by Babiš mohl všechny ostatní zbavit vlivu na státní podniky a na státní správu?


Babiš bude prosazovat zákony s podporou pravice. Občas nějaký veřejností sledovaný, ale věcně nepodstatný zákon neprojde jen proto, že ho navrhuje Babiš. Ovšem pokud jde o další pravomoci premiéra a členů vlády, nikdo jim v jejich uplatnění nezabrání. Za krátkou dobu mohou nastrkat na většinu klíčových pozic svoje lidi, kteří budou pro Babiše pracovat ještě dlouhá léta.

Miloš Zeman jede do Ruska a s ním chce jet i rekordně velká delegace podnikatelů. Bude kvůli návštěvě Zemana v Rusku opět velkých rozruch v médiích? Pokud se o Rusku hovoří, tak i odpůrci V. Putina přiznávají, že Rusku se momentálně ekonomicky daří, a to navzdory sankcím. Jak s odstupem hodnotit to, jak naše politika – ale zejména EU jako celek – zareagovala na události na Ukrajině z roku 2014?

Rusko je obrovskou obchodní příležitostí. Jedině spolupráce s Ruskem nám může pomoci vymanit se z pozice relativně levné montovny. Sankce proti Rusku zasahují Českou republiku daleko do budoucna. Zpřetrhané obchodní vztahy se navazují těžko. To je jeden ze skutečných motivů „protiruských“ sankcí. Přesycené trhy západní Evropy dost příležitostí nenabízejí.

Politiku Schwarzenberga, ale také Zaorálka a dalších, nepokládám za „naši“, ale „jejich“. Američtí jestřábi mají v Evropě svoje loutky. Ukrajina stála nad propastí a naši představitelé ji postrčili kupředu. Z jejich pomoci se dlouho nevzpamatuje.

Andrej Babiš se v rozhovoru pro americkou zpravodajskou stanici CNN přihlásil k hodnotám Evropské unie a litoval odchodu Británie z EU, protože to podle něj evropský blok poškodí... Pokud ale jde o náš případný odchod z EU, dle ekonomů bychom hned ztratili 400 tisíc pracovních míst a naráz bychom prý „zchudli“ o třetinu. Exposlanec KDU-ČSL Ivan Gabal dokonce tvrdí, že bychom museli vracet miliardy evropských dotací, které jsme již využili. Zastánci „czexitu“ ovšem namítají, že bychom mohli zůstat na evropském trhu v rámci EFTA, a to zcela automaticky. Jak se na to celé dívat?


Babiš je a vždy byl především oportunista. To je jeho životní krédo. Podle slov Werichovy písně bych odhadoval, že už jako kojenec dovedl volat „sláva onomu prsu, které více mléka dává“.

Když se mluví o „ekonomech“, pak stojí za to je vyjmenovat. Někteří mají názor opačný. Když se řekne „ekonomové“, může to být pravda, pokud jde alespoň o dva absolventy nějaké ekonomické školy. Tvrzení bez důkazů nemají žádnou cenu, ale na důkazy se už nikdo neptá. V jakém stadiu rozpadu bude EU v okamžiku „czexitu“, to je dnes těžké odhadnout. Dělat účet bez hostinského nemá smysl. Gabalem bych se vůbec nezabýval, je to exot.

Západní svět je ohromen vlnou nařčení ze sexuálního obtěžování. Jde zejména o umělecké kruhy. Bylo odhaleno bolavé místo naší civilizace, nebo jde o nafouklou věc?

Pokud je nařčení rovnou nezpochybnitelným důkazem, tak se nelze divit. Dnes jsme o tom diskutovali na soudně znaleckém semináři. Zejména pro ženy je příliš snadné a zcela bez rizika někoho označit jako pachatele. Bývalý manžel se pak často léta soudí, ale svoje děti už neuvidí. Bolavých míst naší civilizace je mnoho. Například „lidská práva“ jedněch, kterými jsou tím upírána práva jiným. Z uměleckých kruhů často zaznívá ignorance, exhibicionismus, hysterie a narcismus. Pokud se tímto hodnocením někdo cítí dotčen, může si aspoň vybrat.

Jak se kradou země: Cesta mírová a cesta násilná. Co nám to jen připomíná? Osa zla povážlivě hubne. Kdo je další na řadě? Rozbíjet tak dlouho, až budou souhlasit. Pak to nekupte, když je to tak levné

$
0
0
Blogger Ladislav Větvička
Ladislav Větvička
12.11.2017  blog autora

Ladislav Větvička svým svérázným způsobem dokonale charakterizuje současnou mezinárodně politickou praxi jedné nejmenované velmoci
"...a jednoho dne se probudí, a nic už jim nebude patřit. Ani ta postel, ani ten dům, ani ta země, na které ten dům stojí. A oni se budou divit, jak se to všechno mohlo stát..."


Ukrast mobil, kolo nebo auto, to dneska umi kdejaky čorkař. To neni žadne uměni. Ale ukrast cely stat, to neni žadna sranda. Kdo chce ukrast cely stat, musi vymyslet, jak to zrobit tak, aby si teho nikdo nevšimnul. A až si teho všimne, tak už bude pozdě.

Když kradete celu zem, musite zajistit, aby do vašeho vlastnictvi přešlo nejenom to, co je postavene nad zemi, ale aji to, co je pod zemi. Třeba uhli, ropa, plyn... nebo lithium, voda, a tak.

Zem se da ukrast dvěma zpusobama. Je cesta mirova, když ve statě su poslušne ovce, a je cesta nasilna, když se protivnik nechce vzdat tak snadno. Mirova cesta probiha jednoduše. Obsadite pozice protivnika svojima lidma v kličovych pozicach. Třeba v centralni bance. Pak znehodnotite měnu o jakesik šalone procento, třeba kurs marky o 86%. Na vnitřnim trhu bude chvilu trvat, než si teho lidi všimnu, a vy mezitim vykupite všecko duležite. A lidi pak budu čumět jak ščur do ryny a divit se, že už jim nepatři ani ta blba voda.

Nasilna cesta je trochu drsnějši, ale zas tak komplikovane to neni. Nejdřiv je třeba si zrobit seznam zemi, kere potřebujete ovladnut. Nazvěte je nějak škaredě, třeba Osa zla. V roce 2000 byla Osa zla nasledovna: Afghanystan, Irak, Iran, Sudan, Libyja, Kuba a Korea. Ta severni samozřejmě, bo tam su ti zli s raketama, na jihu su ti hodni s Hundajama. Rakety maju kromě Hundaju tež, ale nerobi si je sami, dovažaju je z hodne Ameryky. Čirou nahodou je sedmička z Osy ta sama sedmička zemi, kaj centralni banka neni pod konUkrajinska společnost Naftogaz oznamila, že tendru na vyběr pro privatyzaci systemu přepravy plynu se zučastnily dvě firmy - Lazard Feres a Rothschild S.p.A. Očekavane kupni ceny 193 milionu hřiven nebylo dosaženo. Druha jmenovana firma v tendru vyhrala s nabidku 98 milionu hřiven.
trolu mezinarodniho bankeřa. Ale to je enem nahoda, že.

Pak se musi vymyslet jakysik koncept, aby bylo možne na nepřitela zautočit a svět vam ještě za to zatleskal. Takže třeba využijete přiležitosti, kdy se zesypu tři panelaky zasažene dvěma letadlama. Oznamite světu, že se v jakesik ďuře schovava taky fusaty chlop a na tu ďuru zautočite. Naštěsti se ten chlop schovava zrovna v nějake zemi z te zle Osy.

A tak tu zem rozbijete, a pak ji navrhnete, že byste ju chtěli znova postavit. Když mistni vlada nesuhlasi, budete ju rozbijat tak dluho, než suhlasit bude. Nebo vladu vyměnite za jinu. Pak s pomoci expertu vybudujete centralni baňku, zavedete vyhodne pujčky, devalvujete měnu minymalně na třetinu puvodni hodnoty, aby bylo možno levně nakupovat a dale postupujete podle bodu A - tedy miroveho planu.

Ku dnešnimu dňu z te zle Osy zustaly už enem tři země, kere ještě nesu pod kontrolu: Korea, Iran a Kuba. Tuž sem zvědavy, jak budu tyto země vypadat v roce 2020...

Ladislav Větvička, hlasatel Mlade Fronty Fčil


PS: Mimochodem, kdyby vas zajimalo, jak se to robi třeba s plynem. Nejdřive se postarame, aby měna šla do hazlu, třeba o 70%. Pak nebude třeba platit za hřivnu dvě kačky padesat, ale enem osumdesat haliřu.


Zprava z tisku: Ukrajinska společnost Naftogaz oznamila, že tendru na vyběr pro privatyzaci systemu přepravy plynu se zučastnily dvě firmy - Lazard Feres a Rothschild S.p.A. Očekavane kupni ceny 193 milionu hřiven nebylo dosaženo. Druha jmenovana firma v tendru vyhrala s nabidku 98 milionu hřiven.
Tuž, nekupte to, když je to tak levne...

- - -

Trpaslíkům rychle otrnulo

$
0
0
Jaroslav Bašta
12. 11. 2017 PrvníZprávy

Od voleb do Poslanecké sněmovny již uplynuly tři týdny a při sledování médií hlavního proudu mám pocit, že jejich výsledky už nejsou aktuální. Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.


Čeká nás přece v lednu první kolo klání o funkci prezidenta České republiky, takže je nutné hledět do budoucnosti a netrápit se nad včerejšími prohrami. Do tohoto trendu docela logicky zapadají optimistické analýzy volebních výsledků, které projednávala vedení politických stran, které neuspěly tak, jak si původně představovaly. Mnozí politici si určitě nemysleli, že složení parlamentu bude připomínat ilustraci k pohádce Sněhurka a osm trpaslíků (Šmudlové jsou tam dva).

Mezi mnohými z oněch osmi trpaslíků, kteří v tom lepším případě překonali dvojnásobek kvóty nutné pro zvolení do parlamentu, se zvedá vlna nevole nad představou, že by se snad měli podřídit vůli voličů a ukončit dlouhodobou éru stabilního vládnutí těch, kdož sami sebe označují za demokratické politické strany. Utvrzují je v tom někteří publicisté, kteří označují občany, kteří si dovolili nevolit ve volbách tento samozvaný výkvět české demokracie za nevzdělané, staré venkovské balíky. To, že jejich hlas má stejnou váhu jako hlas mladých vzdělaných a bohatých obyvatel velkoměst, považují za hlavní vadu současného politického systému.

Pravdou je, že u nás za posledních 28 let politici málokdy respektovali při sestavování vlád (na všech úrovních) výsledek voleb. Více rozhodovalo povolební vyjednávání o případných koalicích, při němž nejsilnějším argumentem se stávalo označení některých politických subjektů za nedemokratické, tedy za Šmudly (komunisté, Sládkovci, Okamurovci). Každého, kdo by si myslel, že současná povolební situace takovou možnost nedává, musela překvapit invence odcházející garnitury.

S návodem, jak vyřešit zdánlivě neřešitelnou situaci, přišel samozřejmě Miroslav Kalousek. Dle jeho názoru je třeba vydržet ještě dva měsíce bez fungujícího parlamentu – stačí nezvolit jeho předsedu. Tím pádem nebude možné odvolat starou vládu a s její pomocí se snad podaří ovlivnit volbu nového prezidenta, který bude mít pro trpaslíky více pochopení než Miloš Zeman. (Nepochybuji o tom, že vinu za případný pokračující povolební pat média hlavního proudu připočtou právě jemu).

Za takové konstelace by se koalice Všichni proti Babišovi mohla stát docela reálnou. Případný nový prezident by jistě odmítl jmenovat premiérem osobu potenciálně trestně stíhanou a snad by pak odvrátil hrozbu předčasných voleb. Připouštím, že to, co jsem právě popsal, zní jako námět na politický horor. Beru však v úvahu i možnost, že zoufalí lidé občas dělají zoufalé věci.

Když to vše dopadne jinak, než si trpaslíci přejí, docela se těším na demonstranty s transparenty, které budou hlásat, kdo není jejich prezident a kdo není jejich premiér.


ČT prorazila své vlastní dno, nejodpornější a nejobludnější perverzita. Už nejde o informace, jen o propagandu, shrnuje Petr Žantovský. A Moravec to s Drahošem dorazil

$
0
0
Petr Žantovský
12.11. 2017   Rukojmí
Česká televize v osobě Václava Moravce opětovně potvrdila, že je propagandistickým nástrojem, který má výlučně politické, ale v žádném případě ne informační cíle. Petr Žantovský žasl nad tím, jak Václav Moravec ve svých Otázkách dělal píárko prezidentskému kandidátovi Jiřímu Drahošovi pár týdnů před přímou volbou. Mediálního analytika pak úplně znechutila nejodpornější a nejobludnější perverzita, které se veřejnoprávní televize dopustila v pořadu 168 hodin, v němž se podprahovými vzkazy divákům provinila proti všem zásadám žurnalistiky.
Přímá prezidentská volba se prolíná všemi tématy nejnovějšího přehledu mediálních zajímavostí uplynulého týdne. „Je úžasné, jak se naši médiusové v této souvislosti aktivizují a vyžívají v různých spekulacích a vymýšlení různých argumentů pro, či proti. V tom směru jen potvrdil dlouhodobou tendenci pan Moravec ve svých Otázkách minulou neděli. Měl tam trio diskutérů – profesory Drahoše, Beka a Sokola, všechno lidé z akademické sféry, kteří ale navíc nějak souvisejí s kandidaturou na prezidenta, i když každý trošku jinak.

Pan Moravec se snažil vyvolat dojem, že se téma diskuse bude týkat stavu české vědy, vzdělávání, financování a postavení vědy i akademické obce obecně. Pro mě ze zcela nepochopitelných důvodů se přitom staví být nejen moderátorem, ale i odborným pracovníkem v oblasti médií. Protože o nich kdesi vyučuje, tak se zřejmě cítí být povolán hovořit také o odborných akademických záležitostech,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Zároveň zmiňuje, že v listopadu 2014 poslal Radě České televize stížnost na Václava Moravce, a i když to jsou už tři roky, stále na ni nedostal odpověď. „Stížnost se týkala chyb, jichž se pan Moravec při probírání tematiky vysokého školství, kde měl jako hosta profesorku Dvořákovou, dopustil. Připomínám to proto, abych uvedl odbornost páně Moravce na takovou debatu. Nicméně ta debata se avizovaného tématu zase až tolik netýkala; pan Moravec předvedl své tradiční nastolování agendy, když se celou dobu snažil to povídání převádět na téma politické, prezidentské. Bylo přitom úžasné, jakým způsobem hladil své tři hosty. Pana Beka velmi úslužně skoro až chválil za to, že se nestal ministrem v chystané vládě pana Babiše, což byl asi podstatný důvod pozvání pana rektora Beka z Brna,“ domnívá se mediální analytik.

Drahoš se začíná stylizovat do Václava Havla

Od profesora Jana Sokola ho zaujal výrok, že intelektuál se má realizovat v intelektuálních institucích, školách a podobně, a ne ve vládě či podobně. „To bylo zajímavé, protože pan Sokol byl také kandidátem na prezidenta a také ministrem školství. Proč tedy kandidoval a usiloval o post hlavy státu? Tomu lze rozumět jedině tak, že se buď pan Sokol nepovažuje za tak velkého intelektuála, aby se realizoval v intelektuálních institucích, jak říká, nebo má, jak už to u nás bývá, dvojí metr. Jeden na sebe a druhý na ty druhé. No a pan Drahoš je zvláštní člověk. Hodně mi připomíná pana Kisku na Slovensku, který se také vynořil zčistajasna a najednou disponoval obrovskou podporou. Dokonce jsem byl upozorněn, že agentura, která mu dělala kampaň, byla ta stejná agentura, která dělala kampaň v nedávných krajských volbách Jánu Lunterovi, protikandidátovi Mariana Kotleby v Banskobystrické župě. Ty věci se asi nedějí úplnou náhodou,“ upozorňuje Petr Žantovský.

Kdo dělá kampaň Jiřímu Drahošovi, ho nezajímá, pozornost však věnoval jeho výrokům v OVM, z nichž si vybral tento: „Nebezpečné je to, že lidem v politice je nasloucháno.“ „Pan Drahoš tím zřejmě mínil, že politici jsou lidé špatní, pokřivení a mají nedobré úmysly, ale bohužel, občané jsou takoví hlupáci, že to nejsou schopni poznat a těm ošklivým politikům naslouchají. Jako bych v tom slyšel duch Václava Havla, který se také vždy distancoval od ‚tamtěch politiků‘, jako by sám nebyl nejvyšším politikem v této zemi. Přitom byl třináct let s přestávkami prezidentem dvou různých republik a celou tu dobu byl nejvyšším politikem ve státě. A při každé příležitosti neopomněl říci, že on k tomu jaksi nepatří, že se od toho distancuje a že má jakési právo to komentovat zvenčí. No a Drahoš se nám začíná stylizovat do Václava Havla, to také nebyla náhoda,“ míní mediální odborník.

Bezostyšné Moravcovo píárko pro prezidentského kandidáta


Chápe, že je tato názorová poloha Jiřímu Drahošovi zřejmě osobnostně blízká, ale pak nechápe, proč jde do politiky. „Protože pak se může stát, kdybych vzal jeho výrok doslova, že mu lidé začnou naslouchat tak jako jiným lidem v politice, a to bude nebezpečné. Ale komu to má být nebezpečné? Drahošovi snad? Nebo těm lidem, státu, Evropě, nebo komu je podle Drahoše nebezpečné, že je lidem v politice nasloucháno? A druhá otázka, samozřejmě ani jednu z nich pan Moravec nepoložil, tak je pokládám já, komu tedy má být nasloucháno, ne-li zvoleným politikům? Má být nasloucháno joudovi z restaurace U kulaté báby, nebo Viktoru Koženému sídlícímu někde na Belize, nebo Zdeňku Bakalovi, který sice nebyl zvolen, ale zato má velmi ‚dobrou‘ pověst na Ostravsku-Karvinsku? Toto nám pan Drahoš nesdělil. Jen

Při sledování pořadu jako OVM je člověk moudřejší v mnoha směrech. „Jednak se mu znovu potvrzuje, že Česká televize v osobě Václava Moravce je propagandistický nástroj, který má výlučně politické, ale v žádném případě ne informační cíle. A už vůbec ne cíle plynoucí ze zákona, tedy podporu pluralismu ve společnosti a celospolečenské soudržnosti. Mimochodem, Moravec je úžasně explicitní, jak bezostyšně panu Drahošovi pár týdnů před prezidentskou volbou dělá píárko. V souvislosti s nějakým sociálním jevem mu říká: ‚Vy se s tím setkáváte

při svých cestách po republice...‘ Rozumějme při cestách v rámci prezidentské kampaně. Proč by jinak akademik Drahoš jezdil po republice? Možná na ryby, nebo na houby, nebo za ženskýma, ale proč by jezdil po republice a setkával se s nějakým sociálním jevem? No protože se snaží stát prezidentem této země. A Václav Moravec to tam plácne jako standardní českotelevizní hlášku. To je velká zpráva o panu Moravcovi,“ myslí si mediální analytik.

Moderátůrek se ptá akademiků, co říkají poznámce na Facebooku

Podobně vypovídající je, když si vezme jako terč svého výsměchu Jaroslava Plesla. „A to jen proto, že je pan Plesl šéfredaktorem MF Dnes, kterou pan Moravec před několika lety ještě zbožňoval a jedl od prvního do posledního písmene na posezení, ale dnes je to pro něj terč. Zcela mimo jakýkoli smysl a etický rámec cituje nějaký Pleslův výrok z Facebooku. Kde to jsme, jestliže si Moravec s OVM hraje na vlakovou loď názorové žurnalistiky v České televizi a Facebook a sociální sítě jsou pro něj relevantní informační zdroj?

Jak je vůbec možné, že se tří lidí z akademické sféry takový moderátůrek zeptá na něco z Facebooku a argumentuje tím, jako by to bylo důležité, co visí někde na sociální síti? No to by mohl příště, až tam bude mít podobně seriózní hosty, vyndat z Facebooku fotku, jak si pochutnává na pizze, a žádat k tomu po hostech zásadní vyjádření. To je asi na stejné úrovni. Takže OVM opět nezklamaly, je to ‚nejlepší pořad‘ svého druhu v České televizi,“ kroutí nad tím Petr Žantovský hlavou.

Pro druhé téma si vybral ohlášenou kandidaturu Mirka Topolánka na prezidenta. „Do politiky se vrací po poměrně dlouhé době, kterou strávil v byznysu, jistě ne vzdálen od různých byznysových a vlivových struktur. Tak to chodí a není na tom nic špatného ani divného. Politika je, jak říkají klasici, koncentrovaná ekonomika. Když má ekonomika nějaký zájem, tak se ho snaží politicky prosadit. A k tomu prosazení existuje mnoho možností. Buďto ty standardní legislativní, nebo ty méně standardní, že vyšlete na dráhu nějakého politika, od něhož si slibujete, že bude hájit vaše zájmy. Teď podtrhuji, neříkám, že to je případ Mirka Topolánka, ani nemám v tuto chvíli nikoho konkrétního na mysli. Jen říkám, že politika jako produkt ekonomických zájmů je naprosto standardní a celosvětová záležitost a není se tomu co divit. To, že pan Topolánek kandiduje, mě na rozdíl od mnoha žurnalistů zas až tolik nepřekvapilo,“ tvrdí mediální odborník.

Topolánek na sebe může navěsit pravicové voliče

S tímto tématem se podle něj seriózně popral Dalibor Balšínek v pátečním úvodníku Echo24. „Oceňuje v něm kladné i záporné stránky někdejšího Topolánkova premiérování. Samozřejmě u Mirka Topolánka je třeba se především podívat na jeho éru v roli předsedy ODS, protože to je strana, o jejíž podporu se bude určitě ucházet nejvíce a která, pokud vím, se ústy pana Fialy vyjádřila v tom smyslu, že byť pan Topolánek není členem ani kandidátem ODS, tak není vyloučené, že ho budou podporovat, protože sdílejí podobné hodnoty. A to si myslím, že je docela významná věc. Pan Topolánek ódéesku, abych tak řekl, ‚deklausizoval‘. Bylo to v roce 2002, kdy byl zvolen na kongresu ve Františkových Lázních. A byl zvolen právě proto, že zevšech kandidátů byl po všech stránkách nejvíce vzdálen Václavu Klausovi,“ říká pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Míní tím jak vystupování, tak jednání s novináři, formu vzdělání, formu komunikace dovnitř strany. „Byl to prostě absolutní Antiklaus, a to byl důvod, proč byl zvolen. Všichni ostatní kandidáti, co si pamatuji, ať už pan Bém, paní Němcová, pan Nečas, byli v té době do jisté míry Klausovými klony. Paní Němcová by se k tomu dnes už nehlásila, ale jednu dobu odezírala Václavu Klausovi ze rtů všechno, co mohla. Dnes se tváří jako spravedlivá soudkyně těch špatností, které se tehdy děly. Ale zpět k tématu, které je o Topolánkovi. Myslím si, že Mirek Topolánek je velmi zajímavým kandidátem z jednoho prostého důvodu. Může totiž na sebe navěsit pravicové voliče, které na sebe nenavěsí pan Drahoš. Ten na sebe navěsí kromě pražské kavárny nerozhodnuté a lidí, kteří v minulé přímé volbě volili Dienstbiera,“ očekává mediální analytik.

Jedinou politickou myšlenkou je Hrad bez Zemana

Jde o lidi, kteří nejsou usazeni pevně nalevo stejně jako Jiří Dienstbier, což také není žádný levičák. „To je takový kavárenský tlučústa, jenž si vybírá svá témata od genderu po lidská práva velice účelově a konjunkturálně. Na jeho politice, pokud vůbec kdy nějakou měl, nebylo nikdy nic levicového. Nemyslím tedy, že ho volili levicoví voliči ČSSD, ti tehdy volili Zemana a budou ho volit pravděpodobně zase, protože z kandidátů, kteří se nabízejí, není ani jeden levicový. Zato je tam přecpáno kandidáty, o nichž nevíme, jaké jsou politické orientace. Pan Drahoš dopředu řekl, že nechce být Antizemanem, ale nic jiného než antizemanismus nemá. Ještě jsem od něj neslyšel jedinou politickou myšlenku kromě té, že by na Hradě už neměl být Zeman. Určitě zafunguje jako svorník lidí, kteří před lety volili zčásti Dienstbiera, zčásti Schwarzenberga,“ je přesvědčen Petr Žantovský.

Začíná ale pochybovat, zda to Jiřímu Drahošovi bude stačit na postup do druhého kola. „Těch pražských kavárníků zase není takové množství. A z nich se ještě odloupnou lidé, kteří přece jenom vědí něco o tom, že pracovat znamená platit daně, tím udržovat ekonomiku v chodu, a to už je trošku pravicové myšlení. A takové voliče má šanci k sobě Mirek Topolánek přitáhnout. Vůbec bych se proto nedivil, kdyby ve druhém kole proti sobě stálo duo Zeman, Topolánek. A jako občan bych si to i docela přál. Ne kvůli samotným osobám, ale kvůli tomu, že znám jejich hodnoty. Rozumím jim a vím, co reprezentují. Vím, že Topolánek reprezentuje pravicové myšlení, byť se můžeme bavit o jeho problematických krocích se solárním byznysem, nebo o tom, že si vybral za ministra financí Miroslava Kalouska, který popíral, že platí Lafferova křivka, která vyjadřuje závislost mezi výší daní a jejich reálným výběrem,“ připomíná mediální odborník.

Dva nejsilnější kandidáti představují pravolevé rozdělení světa


Přesto má jasno, kdo to je Mirek Topolánek a že stojí politicky napravo. „Vím, že to je člověk, který má občas úkroky do všech možných stran, ale v nejobecnější poloze to je pravicový politik. U Zemana stejně tak vím, že to je principiálně levicový politik s mnoha úkroky, s mnoha myšlenkovými přemety různými směry, ale je to levicový politik. Takže

stále ještě navzdory tomu, že nás celý svět včetně postmoderních filozofů přesvědčuje o tom, že pravolevé rozdělení světa neexistuje, že už pro to není důvod, tak najednou se nám tady vyloupli dva – podle mého přesvědčení – nejsilnější kandidáti, kteří představují přesně ono pravolevé rozdělení světa. A já bych si moc přál, aby se do druhého kola dostal Mirek Topolánek. O tom, že v něm bude Miloš Zeman ani v nejmenším nepochybuji,“ přiznává Petr Žantovský.

Před závěrečným tématem upozorňuje, že mu snad ani nejde z pusy. „Česká televize se dopustila nejodpornější a nejobludnější perverzity, jaké vůbec mohla. Něco tak odporného jsem opravdu nečekal. To jsem z žádné obrazovky, ani z komerční, ještě neviděl. Blíží se to trošku tomu paparazzimu, co šplhal po střechách špitálu v roce 1997, aby na dálku vyfotil prezidenta Havla těsně po operaci karcinomu plic. To bylo hnusné, ale patřilo to do bulváru. I když to vlastně patřilo na smetiště, a pokud možno hodně hluboko zahrabat. Ale dopustil se toho paparazzi napojený na komerční televizi. Ale tohle, co předvedli v neděli v pořadu 168 hodin v České televizi v reportáži, která se nazývala s neskrývanou ironií ‚Na prezidentské zdraví‘ s narážkou na to, že pan prezident holduje alkoholickým nápojům, tak to bylo skutečně mimořádně nevkusné,“ hodnotí mediální analytik.

To nejhnusnější v novinařině za hodně dlouhá léta

Vadí mu odvysílané ryze soukromé prezidentovy poznámky typu „Tady mě podržte, abych nezakopl o schod“ nebo „Podejte mi tu hůlku“. „To jsou úplně standardní privátní hlášky, které byly směřované k jeho doprovodu. A oni je naskládali účelově za sebe tak, aby to vypadalo, že má Zeman velmi podlomené zdraví. Mělo to jediný propagandistický účel: ‚Podívejte se na něj, jak je na tom špatně, přece ho nebudete volit.‘ Teď už se úplně stydím vypustit z pusy takové to podprahové působení ‚vždyť on přece to volební období nevydrží‘. Nevím, nejsem jeho lékař, neznám jeho zdravotní stav, ale když ho slyším mluvit, mám za to, že hovoří velmi gramotně a na jeho intelektuálních schopnostech nic ohroženo nebylo,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Proto je znechucen tím, že se z veřejnoprávní obrazovky předává divákům o prezidentovi, který je ve funkci a který se uchází o druhý mandát, vzkaz „Heleďte na tu trosku, tu přece nebudete volit“. „Samozřejmě se to těmito slovy říká podprahově. To je absolutně proti všem etickým zásadám, všem kodexům, všem zákonům, proti všem pravidlům, co se vůbec dají vztáhnout na žurnalistiku. Je to možná to nejhnusnější, co jsem v novinařině zažil za hodně dlouhá léta. A spočívá to i v takové drobnosti, že se na obrazovce usmívá protikandidát Horáček a chlubí se tím, jak zveřejnil své lékařské zprávy. Do toho vystupuje pan Forejt a kritizuje ceremoniál na Vítkově u příležitosti 28. října, že byl krátký a nestandardně špatně udělaný. Nu ale pan Forejt tam nemá co dělat. Osobně proti němu nic nemám, ale z Hradu odešel, takže je v kolizi zájmů,“ poznamenává mediální odborník.

Po odpornosti České televize je čas zvážit placení poplatků

Žasne nad tím, jak si Česká televize může vzít jako hlavního odborníka na hodnocení dění na Hradě někoho, kdo odtamtud musel odejít. „Navíc za okolností, které nemusím připomínat. Viděli jsme všichni videa s tou lajničkou bílého čehosi, která zveřejnil web Hlídací pes a která byla rozbuškou jeho odchodu z Pražského hradu.

Tak jak se může Česká televize za naše peníze ptát takového člověka a nechat ho jakože objektivně hodnotit cokoli, co se týká jeho bývalého zaměstnavatele? To je naprosto absurdní,“ tvrdí Petr Žantovský a na příkladu amerického prezidenta Franklina Roosevelta ukazuje, že zdravotní problém nemusí být překážkou pro výkon funkce. „Roosevelt byl velmi nemocný a většinu svých volebních období proseděl na vozíku. Ale jeho projevy, které vyšly po válce knižně, jsou mimořádně silné. Byl to velice levicově uvažující prezident a celá jeho filozofie New Deal byla levicová. Takže srovnání s Rooseveltem není úplně marné,“ myslí si mediální analytik.

K tomu má doporučení, které se ani tak netýká médií, ale spíše prezidentské kanceláře. „Být na místě lidí z prezidentova okolí, kteří mají na tyto věci vliv, tak bych prezidenta explicitně posadil na křeslo prostě proto, že to jeho nemoc může vyžadovat. Ale hlavně by mu to dávalo větší jistotu pro intelektuální výkony. Když ho slyšíte mluvit ve Štrasburku nebo kdekoli jinde, tak nemáte pocit, že mluví člověk, který není mocen vykonávat funkci hlavy státu nebo se o ni ucházet. Takže je možná škoda, že nechávají pana prezidenta pohybovat se s hůlkou a fyzicky ho zbytečně vysilovat, když jeho role je především politická. A jak sám říkal, politika se nedělá nohama, ale hlavou. A hlava mu slouží. Suma sumárum si Česká televize zaslouží, aby si teď hodně koncesionářů promyslelo, zda pošle příští měsíc poplatek, nebo prohlášení, že se zbavuje televizního přijímače. Protože tohle, co nám předvedla, bylo skutečně odporné,“ uvědomuje si Petr Žantovský.

Havlovo zdraví pro Peheho politikum nebylo, Zemanovo však ano


A stejného tématu se týká i páteční komentář Jiřího Peheho z Novinek, respektive Práva, který vyšel pod titulkem „Zemanův zdravotní stav je politikum“ a v němž autor rozebírá otázku prezidentova zdraví a jeho kandidatury. „Právo či Novinky jsou soukromý podnik, ať si dělají, co chtějí. Když jim připadá správné publikovat podobné odpudivosti, jaké plodí pan Pehe, tak to je jejich volba, ale vedle toho publikují i jiné a to podstatně kvalitnější materiály například od pana Tomského či od pana Klause mladšího a podobně. Ale mě fascinuje, že takhle píše Pehe, který byl poradcem prezidenta Havla v době, kdy měl Václav Havel skutečně namále a celý národ s velkou solidaritou včetně těch, kteří Havla nemuseli jako prezidenta ani jako politika a možná dokonce ani jako dramatika zrovna milovat, mu držel pěsti, aby se mu zdraví vrátilo a aby to všechno klaplo,“ připomíná mediální odborník.

„Pokud vím, tak poté, co podstoupil onu operaci, při které ho fotil paparazzi z Novy, o němž jsem mluvil, byl zvolen prezidentem republiky v lednu 1998, a to dokonce o jeden hlas zavřeného poslance Sládka. Takže tam byl velký politický zájem na tom, aby se – podotýkám prokazatelně nemocný a s nejasnou zdravotní perspektivou – Václav Havel stal prezidentem. To tehdy panu Pehemu nevadilo, to tehdy nevykřikoval nikam do médií, že to je politikum a že bychom se nad tím měli zamyslet, jestli pan Havel zvládne svůj mandát, nebo nezvládne. To mlčel. Takže dvojí metr, který je tady uplatňován, jenom podtrhuje to, že se jedná o jednostrannou antizemanovskou kampaň a že to nemá vůbec nic společného s objektivním hodnocením jeho nebo kohokoli jiného zdravotního stavu,“ dodává Petr Žantovský.

Rozhovor s prezidentem ČR Milošem Zemanem na PL... Česká televize poprvé v historii nevysílala tiskovou konferenci prezidenta republiky!

$
0
0
12.11.2017   PL
,,Byl jsem informován, že přenosový vůz, který na místě Česká televize měla, řádně odvysílal průběh této tiskové konference včetně dotazů reportéra ČT na Kavčí hory, které to ovšem neodvysílaly. Považuji to za další důkaz neobjektivity České televize, nehledě na to, že instalace přenosového vozu v tomto prostředí (v horském prostředí, restaurace hotelu Křížový vrch, pozn. red) něco stojí a ředitel České televize by neměl peníze takto vyhazovat."

Budete kvůli tomu chtít mluvit s generálním ředitelem ČT Dvořákem?

Generální ředitel ČT sám požádal o setkání se mnou. Jsem člověk velkorysý a po mém návratu z Ruské federace ho zřejmě přijmu, abych mu řekl, že podle mého názoru není mužem na svém místě, a jako jeden z argumentů uvedu právě tento neodvysílaný přímý přenos.

O návrhu Andreje Babiše na zdanění církevních restitucí už byla řeč na zmiňované tiskové konferenci. Ostatní politici začali záměr ostře kritizovat. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek dokonce prohlásil, že takový návrh je antisemitský. Já jsem v tom souvislost nenašel, vy ano?

Já jsem v tom souvislost našel, protože jedním z partnerů restituční dohody je i Federace židovských obcí a v tomto smyslu to můžeme označit za antisemitské. Ale stejně tak to můžeme označit za antikatolické nebo antievangelické. Na tiskové konferenci jsem jako příklad uváděl baptisty, kteří to odmítli, a já musím říci, že si tohoto postoje baptistické církve vážím.

Milan Chovanec tvrdí, že skutečným záměrem hnutí ANO jsou předčasné volby zhruba za rok, kde by získali ještě víc hlasů. Snahy o sestavení menšinové vlády jsou podle Chovance jen mlha. Co tomu říkáte?

Řekl jsem, že pokud budu prezidentem, nepřipustím předčasné volby. Samozřejmě že kdyby se sněmovna 120 hlasy rozhodla, tak předčasné volby budou. Ale v kompetenci prezidenta je vyvolat za určitých podmínek předčasné volby a já jsem jasně řekl, že této kompetence nevyužiji.

V Lipníku nad Bečvou vás čekalo i několik demonstrantů, jeden z nich byl policií zadržen, protože narušoval hlasitou hudební produkcí vaše shromáždění. Shodou okolností bylo na místě hned několik novinářů z Bakalova vydavatelství. Třeba redaktor Spurný z Respektu, který následně v ČT vystupoval jako svědek toho, co se v Lipníku dělo. Nestává se často, aby za vámi pražští novináři jezdili takovou dálku…

Zaprvé musím říci, že hluboce pohrdám všemi novináři, kteří berou peníze od Zdeňka Bakaly, a protože Respekt bere peníze od Zdeňka Bakaly a patří do jeho mediálního impéria, tak pohrdám i panem Spurným nebo panem Taberym a dalšími.

Nicméně ano, myslím si, že to byla předem připravená provokace, na kterou byli tito novináři pozváni. Tuto provokaci organizovala širší rodina pana Hradílka (bývalého disidenta, který drží hladovku proti Zemanově kandidatuře, pozn. red.) počínaje jeho dcerou a jejím přítelem.

Už zmiňovaný ministr vnitra Chovanec uvedl, že požádal Policejní prezidium o prověření zásahu v Lipníku, protože informace z médií podle něho otevírají „naprosto oprávněné otázky a policie na ně musí jasně odpovědět!“ Co k tomu říci?

Zaprvé, nikdy se neřídím informacemi z médií a za druhé, já jako autentický účastník kraválu na náměstí v Lipníku, kde vůbec nebylo slyšet, že jde o Modlitbu pro Martu, to byl prostě kravál, nic víc, mohu říci, že jsem na neodvysílané tiskové konferenci poděkoval policii za její zásah, protože jednala v souladu se shromažďovacím zákonem a bránila právě té Hradílkově rodině, aby rušila toto setkání asi tisíců občanů.

Další rozhovory s prezidentem ZDE

Takže poděkováním policii jste trochu nepřímo demonstroval opačný náhled na věc, než má ministr vnitra…

Proč nepřímo? Přímo.

Shodou okolností budete za pár dní mluvit s představiteli ČSSD, tedy nejspíš i s Milanem Chovancem. Dotknete se kromě povolební situace i této věci?

Možná, nevylučuji, že to bude velmi okrajová poznámka. Samozřejmě hlavní téma bude povolební sitauce.

Pokud jde o situaci v ČSSD a její volební výsledek, řadoví straníci jsou hodně naštvaní na vedení, které po debaklu ani neodstoupilo. Jak se vám to coby bývalému šéfovi sociální demokracie sleduje?

Samozřejmě s lítostí. Potvrdila se moje teze, že silný předseda může i slabou stranu pozdvihnout, ale naopak slabý předseda může i silnou stranu zničit.

Mám-li správné informace, koncem ledna 1992 jste ČSSD označil za „dívku z venkova, krev a mléko“. Jaké srovnání byste použil k dnešní sociální demokracii?

Vyhublá stařena, která by potřebovala infuzi.


Senátor Hlavatý byl zvolen do sněmovny, prý netušil, že okamžikem zvolení poslancem zaniká senátorský mandát, vy jste na jeho místo vyhlásil doplňovací volby do senátu a Hlavatý řekl, že v nich bude do senátu znovu kandidovat a náklady prý mají nést ti, kteří ho kroužkovali do sněmovny. Co na to říkáte?

Pokládám pana Hlavatého za velmi úspěšného podnikatele, ale pokud jde o jeho elementární politické znalosti, tímto prokázal, že jsou prakticky nulové.
SLEDUJTE VIDEO Prezident Zeman a první dáma k prezidentským volbám:


 Miloš Zeman představil celkových 113038 podpisů pod petičními archy pro svou prezidentskou kandidaturu

Hodně se mluvilo o tom, že fotbaloví fanoušci Sigmy Olomouc v pražské tramvaji napadli Afričana dlouho žijícího v České republice. Někteří novináři se rozčilovali, že jste se k tomu dosud nevyjádřil. Můžete k tomu něco říci?

Myslím si, že k obdobným útokům čas od času dochází bez ohledu na barvu pleti, protože fotbaloví fanoušci, jak jsem řekl mnohokrát, jsou lidé, kteří se nekontrolují, a dokonce bych řekl, že jsou to v podstatě chuligáni.

Máme tady pana hejtmana, aby se také dostal ke slovu, a protože je to fanoušek Sigmy Olomouc, bylo by dobré dát mu slovo (hejtman Ladislav Okleštěk byl rozhovoru přítomen, pozn. red.).

Hejtman Okleštěk: Takový čin určitě neschvaluji, ale fotbaloví fanoušci jsou různí a stávají se situace, kde se fanoušci mezi sebou nepohodnou. U toho incidentu jsem nebyl a nevím, co bylo příčinou. Nemyslím si, že by to byla barva pleti. Mohlo tam být i nějaké vyjádření k příznivcům fotbalového klubu. Jinak je ale takový čin špatně, ať k němu dojde na jakékoli půdě. Takový čin je třeba vždycky odsoudit.

Když jsme se dostali k možnému rasismu, podívejme se ještě na další věc. Tajemník SPD a blízký spolupracovník Tomia Okamury Jaroslav Staník podle několika svědeckých výpovědí v jedné ze sněmovních restaurací pokřikoval, že by se „Židi, homosexuálové a cikáni měli poslat do plynu“. On sám to popírá, ale potvrdilo to několik přítomných poslanců. Neměla pravdu Karla Šlechtová, že je to fašistické hnutí?

Je možné, že fašistické výroky mohou pronášet jednotliví poslanci tohoto hnutí. Totéž se ostatně stalo i jiným poslancům nebo kandidátům jiných politických stran. Jeden náměstek z ČSSD zase před časem použil srovnání s medúzami. Také ale neoznačíme celou sociální demokracii za fašistickou.

Měl by ten člověk za uvedené výroky nést nějaké následky? Není to poslanec, jen poslanecký asistent.

Výrok „Židé do plynu“ je opravdu výrok, který překračuje veškeré hranice, ale totéž se týká i dalších skupin. Pokud jde o Židy, víte, že já Židům fandím, takže tam jsem zvláště alergický na tyto výroky, ale všechny tři skupiny (Židé, homosexuálové a Romové) bych uchoval od plynu a téměř mě napadá, že vdechnout nějaké množství cyklonu B, tak aby se zachoval jejich život, ale aby si přičichli, co to je, by možná prospělo lidem, kteří podobné výroky na adresu zmíněných skupin pronášejí.

Závěrem jedna otázka ze zahraničí. Asadova vláda už s pomocí Ruska ovládla většinu území Sýrie. Poradkyně prezidenta Asada Busaina Šaaban uvedla, že americké jednotky na svém území považují za invazní a okupační a podle toho s nimi budou jednat…

Pokud jde o Rusko, legitimní syrská vláda uzavřela s Ruskem dohodu o obranné pomoci, takže ruské jednotky z tohoto důvodu invazní nejsou. Pokud syrská vláda s americkými jednotkami žádnou takovou dohodu neuzavřela, pak je logické, že tyto jednotky invazní jsou.


Vyměnit DAEŠ za "opozici", "ideální" plán Washingtonu, který zmařili Rusové v Sýrii. V roce 2016 vše vypadalo jinak. Turecko zamíchalo všechny karty. Blitzkrieg v Sýrii dle modelu roku 2017. Shrneme-li výsledky zápasu...

$
0
0

Jurij Podoljaka
12. 11. 2017   zdroj
Plán Washingtonu byl krásný a elegantní. DAEŠ, po odehrátí své role při zničení Sýrie, měl vyčistit cestu a postoupit místo přijatelnějšímu nástupci. Bašár Asad měl být přitlačen k moři a smířit se sporážkou. Plán byl dobrý, ale zasáhli Rusové a vítězem v Sýrii nebyl ten, kterého naplánovali.



V roce 2016 vše vypadalo jinak
Teď už nemá smysl mluvit o tom, v co chtěli změnit Sýrii američtí politici. Myslím, že v něco velmi podobného tomu, co bylo uvedeno na mapě plukovníka Peterse.

V polovině, a tím spíš ke konci roku 2016 již bylo zřejmé, že plán ztroskotal. Rusové byli překvapivě rychle schopni reorganizovat syrskou vládní armádu, vybavit ji zbraněmi a zajistit plynulé zásobování.

A také ji naučili bojovat a vítězit.

Ruské letecké a pozemní síly byly schopny zajistit průlom ve válce, v důsledku čehož Washington potřeboval nový akční plán.

Plán to byl poměrně jednoduchý a dokonce reálný. DAEŠ se všemi silami vrhá na vládní armádu a váže ji ve všech směrech. Mezitím Washingtonem vytvořené jednotky SDF a Kurdů bez velkého odporu obsazují oblasti východní a střední Sýrie a pronikají na jordánskou hranici. Souběžně se k nim připojují oddíly "opozice" v Idlibu a jednotnou "frontou" požadují odchod Asada. Pro začátek roku 2016 byl plán dobrý, ale vložil se do toho nový faktor. Převrat v Turecku proti Recepu Erdoganovi se nezdařil a on se rozhodl vstoupit do války v Sýrii. Proti Washingtonu a jeho spojencům, pochopitelně.

Turecko zamíchalo všechny karty

V létě roku 2016 turecká armáda a jí podporované oddíly syrské "opozice" vtrhly do Sýrie. Damašek, jak to mělo v takové situaci nastat, protestoval, ale Moskva mlčela. Vždyť turecká armáda jí přišla na pomoc.

Čím byly zajímavé a významné boje na severu provincie Aleppo? Jen pár týdnů před "vtržením" Kurdové obsadili velké syrské město na pravém břehu Eufratu, Manbidž. Obsadili je lehce a velmi rychle. Na pozadí této operace vypadal postup protureckých sil ve stejné oblasti proti stejnému soupeři jako skutečný výsměch zdravému rozumu. A epopej útoku na El Baba jako naprosté nedorozumění.

Ale žádný výsměch či nedorozumění to nebylo. Srpnové a zářijové boje v roce 2016 v provincii Aleppo ukázaly skutečnou podstatu DAEŠ a to, jaké úkoly jsou mu vytyčovány: minimální odpor vůči Kurdům a maximální vůči všem ostatním.

V tomto okamžiku již plán B Washingtonu nabyl účinnosti, DAEŠ rychle předával SDF a Kurdům okres za okresem, kde ti mohli rychle sílit prostřednictvím mobilizace kontingentů místního obyvatelstva do svých řad.

Turecká "agrese" tak zamotala USA všechny jejich plány. Úderné jednotky DAEŠ namísto pomoci krvácejícím "věrným přátelům" z An-Nusry v Aleppu musely bojovat s nedávnými spojenci a zadržovat ze všech sil jejich postup.

Boje na podzim 2016 se staly zlomovým okamžikem v syrské kampani. Američané si uvědomili, že jejich velmi krásný plán zkrachoval a že je třeba hledat jiné řešení.

Blitzkrieg v Sýrii dle modelu roku 2017

K začátku prosince roku 2016 byla situace na syrské frontě následující. Aleppo bylo téměř obsazeno SAA a bylo jen otázkou času, kdy v něm teroristé kapitulují. Turecké jednotky a jimi kontrolovaná "opozice“ vázaly DAEŠ v okrese El Baba. Washingtonu bylo zřejmé, že jakmile SAA přeskupí své síly a přestane si dělat starosti s týlem, bude pokračovat ve svých útočných operacích ve zrychleném tempu. Propočty ukazovaly, že na řešení svých problémů v Sýrii vojenskou cestou má Washington maximálně rok 2017.

Nový plán byl v podstatě blitzkrieg. Kurdské a arabské jednotky SDF překračovaly Eufrat poblíž města Tabka. Spolu s tím USA vytvářely údernou sílu v Jordánsku. Úder ze severu a jihu roztínal DAEŠ a umožňoval "proamerickým" silám se spojit a odříznout SAA cestu na východ v oblasti Palmýry. Ale aby bylo možné provést přípravu, Washington potřeboval měsíce. A tuto dobu jim měla poskytnout jejich trvalá syrská kouzelná hůlka, to znamená DAEŠ.

Na počátku prosince "chalífát" tajně přeskupil (mnohé oddíly byly vyvedeny z Mosulu a staženy z kurdské fronty) a udeřil na vládní síly v oblasti Palmýry. A vypukla skutečná katastrofa. Ústup jednotek SAA, které držely oblast Palmýry, se obrátil v úprk a byl zastaven až po 100 km.

Obnovení původní situace v této oblasti zabralo syrskému a ruskému velení více než dva měsíce. Tak DAEŠ získal pro Washington celé tři drahocenné měsíce na přípravu.

K začátku jara 2017 byla situace v Sýrii pro vládní vojska velmi nebezpečná. Právě dobyla u nepřítele zpět Palmýru a potřebovala odpočinek a přeskupení. Ale nebyl čas, protože v té době rozvědka informovala o zahájení koncentrace proamerických sil v Jordánsku a přípravě přechodu Kurdů na pravý břeh Eufratu poblíž města Tabka.

Přeprava Kurdů se kryla s úderem v týlu (konec března 2017). Idlibská skupina "opozice" se pustila do sebevražedného útoku. Čekala ji porážka, ale pomohlo to Washingtonu získat několik velmi důležitých týdnů.

Svůj hlavní úder zasadili Američané na začátku května. Jejich "jižní fronta" byla schopná velmi rychle převzít kontrolu nad několika strategickými místy v syrské poušti. Zdálo se, že stačí ještě jeden nápor a cíle je dosaženo. Odpověď Rusů byla elegantní a smrtonosná.

Plán,jehož realizaci USA připravovaly šest měsíců, se zhroutil ... kvůli posedlosti nepřítele.

Tygři generála Suhaila byli s to odříznout Kurdům všechny cesty na jih do oblasti města Tabka a tak byly nakonec pohřbeny poslední naděje USA na převzetí kontroly nad důležitými strategickými oblastmi na pravém břehu Eufratu.

Pak už nastal útěk na jih, během něhož se silám SAA dařilo skoro všechno. Zcela osvobodily Dajr az-Zaur, vytvořillyna jeho levém břehu předmostí, energickým útokem dobyly za deset dnů poslední hlavní město "chalífátu" Al Mayadin a včera vzaly pod kontrolu velmi důležité komunikační centrum na jihovýchodě Sýrie město Abu Kamal.

Ale nemohly dobýt hlavní ropná pole Sýrie na levém břehu řeky Eufratu naproti Al Mayadinu, i když velmi chtěly.

Shrneme-li výsledky zápasu

Abychom pochopili, kdo vyhrál válku v Sýrii a kdo ji prohrál, je nutné definovat okamžik odpočtu. Vezmeme-li rok 2011, pak Bašár Asad ase syrským lidem prohrál. Jejich země byla zničena a rozštěpena, a její budoucnost není dosud plně definována.

Ale pokud se odrazímeod situace v roce 2015 nebo 2016 ...

V roce 2015 by se dalo očekávat, že USA budou moci získat pod kontrolu velkou část Sýrie a tím přinutit vedení země ke kapitulaci. Dokonce ani zásah Ruska stále ještě nezaručoval vítězství, ale jen poskytoval šanci dosáhnout jej v budoucnu.

V roce 2016, před přechodem Turecka do protiamerického tábora, bylo všechno velmi smutné. Až do léta všichno viselo na vlásku. Teprve v prosinci se mohlo dýchat trochu klidněji.

Rok 2017 začal nevalně. Až do poloviny června, dokud nebyl definitivně zmařen blitzkrieg USA, mohlo jít všechno podle nepříliš uklidňujícího scénáře. Až teprve obětavost vojsk, určitá drzost a riziko, které se vyplatilo, umožnily zlikvidovat koncem června hlavní hrozbu americké bleskové války.

Dnes můžeme s jistotou říci, že válka je vyhrána. Je vyhrána, nehledě na ty nejobtížnější podmínky a velmi slabé počáteční předpoklady. Vyhrána i přesto, že Washington vytvořil zdánlivě dokonalý plán na přeformátování Sýrie, Iráku a celého Blízkého východu. Dnes proamerické síly přemýšlejí o tom, jak by mohly zachránit situaci, ale dobré východisko, zkrátka a dobře, nemají. Musí se domlouvat s Bašárem Asadem za jeho podmínek a doufat, že osud jim dá v budoucnosti ještě jednu šanci.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Máslo ničím nenahradíš!

$
0
0

Zdeněk Hrabica
12. 11. 2017    zdroj
Podle významného německého filozofa Ericha Fromma byl filozof Egon Bondy jedním z velkých evropských filozofů XX. století. U nás byl jednou tento syn československého Masarykova a Benešova generála, jedněmi považován za figurku českého undergroundu, druhými prý za člověka, který před StB mluvil. Škoda jenom, že z příkazu ministra vnitra JUDr. Richarda Sachra byli z dokumentů o aktivní spolupráci s StB a nahlédnutí do nich vyčleněni ústavní činitelé - od hlavy státu po ministerského předsedu. Co kdyby o nich někdo prohlašoval stejné, co o Egonu Bondym?


Jenom na okraj: v USA je tajná spolupráce s FBI dodneška projevem opravdového vlastenctví.

Chvíle s ním prožité u půllitru piva v Praze a u něho doma v Bratislavě byly pro mne zlatými okamžiky života. Vedli jsme dlouhé diskuse o čínské filozofii i o české futurologii. Někdy také o Balzacovi a o jeho teorii postele. Nikoliv vždycky jsme si povídali s vážnou hubou, jaká nám narostla.

Na počátku devadesátých let mne „Něžný barbar“ - Egonek – uvědomil, a dokonce ve verších zatvrzele uvědomoval, jaké to bude, až všichni budeme zase žít a plesat ve vysněném kapitalismu.

Nevěřil výroku Winstona Churchilla, že nic lepšího než demokracii (kapitalismus) nebylo vynalezeno. Dopisy psal zeleným inkoustem a oslovoval mne v nich jinak, než všichni, co se lekli ze „sametu“. Psal mi: Milý soudruhu Zdeňku. Na krku nenosil křížek, ale klíček. Neměl televizi, nekupoval noviny, neměl radio, ale věděl všechno.

Pravil, že v kapitalismu bude hodně těch, kteří budou mít vysoko do žlabu. Namísto másla budeme jíst margarín, někdy i protektárotní kunerol. Osvícení, zloději a podvodníci nám budou vlévat do hlavy, jako zdatní to apologeti neviditelné ruky trhu, abychom co nejrychleji zapomněli na komunistickou propagandu o tom, že máslo ničím nenahradíš.






Trh se otevře ve velkém nahrážkám másla - dosavadní máslo nahradí osvědčenými margaríny – prodejci dají prostor značkám – jako například tukům RAMA, Perla, ať bude třeba slaná nebo máslová, budeme dovážet sýry, které zcela minuly mléčný základ, budeme upřednostňovat mletou kávu před rozpustnou a dáme zaznít kávě – jako třeba Douwe Egberts, Nestlé či Tchibo.

Občas si nasypeme do hrnků i kávu s příměsí bukvic.

A vcelku si budeme výskat do aleluja, sláva Bohu na výsostech!

A budeme do omrzení omílat, jaké to bylo včera dočista všechno za bolševika odporné, a jak je to dneska všechno krásné.

Rozdíl staletí a desetiletí nebudeme vnímat. Budeme si výskat!

V předchozích dnech připomněla herečka Eliška Balzerová při prezentaci knihy Retro 3 z pera Michala Petrova (Jota 2017) dávno vyšumělý vtip. Při natáčení Formanova filmu Amadeus prý doprovázel její manžel producenta tohoto krásného díla starobylou Prahou, v jejímž středu se táhla dlouhá fronta. Ten se jej optal, na co to ta lidská fronta stojí; byla na banány. Dostalo se mu odpovědi z úst onoho cizince, který na jeho informaci o banánech se zděšením reagoval:

„ To bych si je raději koupil!“

Nepopírám, že tomu tak skutečně bylo, stály se fronty na maso, na knihy, na kapry (fotograf Emil Kropp je skvěle nafotografoval), na šusťáky. I na devizové doložky. Trabant se kupoval za vyšmelené bony.

Za to máslo bylo lacinější a nestály na něj fronty.

Byla to divná doba. A cožpak ta nynější není také hodně divná?

Ale bylo to všechno už tak hrozně dávno.

Již před dávnými padesáti lety v roce 1968 uveřejnil slovenský satiristický týdeník Roháč stejně úsměvný pohled cizince na frontu banánů, tedy dávno před natočením Formanova filmu Amadeus.

Teď jsem ten úsměvná příběh slyšel opět – ale již jako zase originální originalitě jsem neuvěřil; včera jsem byl svědkem toho, jak se širou českou a moravskou zemi vrhly frontové trhovkyně a předvánoční hospodyňky na polské máslo, které ničím nenahradíš. Objevilo se ve slevě za 36, 60 Kč. Nekup to! Haha Bimby vzaly útokem Kaufland, ne po dvou, ale po čtyřech – přijely osobními auty.
Byl u mně kamarád z Polska a nestačil se při procházce - tentokrát ne Prahou, ale Jihlavou, divit, co se to u nás děje. Viděl jsem mu na obličeji a na očích, že by se tehlé honičky za máslem nikdy nezúčastnil. Z tváře bylo patrné, že by poznamenal, že by si to máslo, raději doma u nich na rynku či na tržišti koupil.
Nejsme všichni a všude stejní, jak by se mohlo zdát.

Foto autor

J. Drahoš „je vděčný za každý dar“, říká jeho mluvčí v případě jeho přijatých (finančních) darech.

$
0
0

Jiří Baťa
12. 11. 2017
Jak informuje portál Parlamentní Listy.cz, jeden (pro některé lidi) z nejvážnějších uchazečů o prezidentskou funkci pan Jiří Drahoš, má (od těch některých lidí) o přízeň, potažmo o finanční podporu dobře postaráno. Hodně to připomíná pana Kisku na Slovensku, který se také vynořil zničehonic a najednou na svém účtě disponoval obrovskou finanční podporou. Pan Jiří Drahoš, dobromyslný to stařík, jakkoli to s prezidentováním myslí dobře (zda také poctivě, už nyní lze pochybovat) nečiní, podle mého soudu, zrovna ty nejsprávnější kroky a činy.

Jeho předsevzetí a silná slova, kterými se zaštiťuje pro (coby vítěz) případný výkon prezidentské funkce, dostávají pěkně na frak. Hlavně však svými slovními projevy a výroky,  přičemž mnohé z nich lze s nadsázkou kvalifikovat jako těžké intelektuální úlety  jasně signalizují, že s jeho avizovanou nestranností, objektivností, důvěryhodností, ale zvláště skromností a oddaností nejzákladnějším zájmům společnosti, občanů a vlasti to nebude zas až tak horké.
     Pomineme-li jeho populistické výroky, co by jako prezident dělal či nedělal, koho by podporoval (jmenoval) a koho ne, s kým by spolupracoval a s kým ne a rovněž s názorem, na kterou světovou stranu by hlavně a především upíral svou prezidentskou, politickou, ekonomickou a bezpečnostní pozornost, pak jeho šance u velké části rozumných, logicky a pragmaticky uvažujících občanů  jsou opravdu jen minimální. Z tohoto pohledu mu mohou ve volbách dát hlas jen lidé falešní, propradní, nedomrlí, zoufalí nebo zcela bez jakékoli společenské orientace. Ale i takové hlasy se budou panu Drahošovi hodit! Otázka je, k čemu? Je tu však také věc, která je z politického hlediska nejen zajímavá, ale také hodna mimořádné pozornosti občanů.
     Jak zmíněno v úvodu, pan Drahoš by měl nebo už má, o finanční podporu své předvolební prezidentské kampaně (je otázka, zda jen kampaně)  zcela postaráno. Jak  totiž vyplývá z informací Parlamentních listů.cz, je pan Drahoš od jistých finančně lépe či více než dobře situovaných občanů,pozoruhodně finančně podporován, resp. obdarováván. Tak např. štědrý mecenáš Luděk Sekyra, jenž je poněkud kontroverzní postavou české politické scény, panu Drahošovi přispěl na kampaň celým jedním milionem korun. Od spolumajitele Jablotronu Dalibora Dědka obdržel dva miliony korun. K dárcům patří také šéf společnosti Škoda Transportation Tomáš Krska, ale také Krskovi společníci Marek Čmejla a Jiří Diviš, oba pánové souzeni ve Švýcarsku ve známé kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti. To není ani zdaleka všechno, protože (ne)skromného, nezištného a vlasti oddaného dobráka Drahoše také odpořili pánové Vasil Bobela, Petr Pudil a Jan Dobrovský, byznysmeni ze společnosti BPF Patrners (mají rovněž co do činění se zákonem v kauze Mostecké uhelné) a kteří  na páně Drahošův účet přispěli rovněž částkou půl milionu korun, příčemž prý nevylučují, že přidají další peníze (zřejmě až budou vědět co za to). Aby toho nebylo málo (ono toho není nikdy dost, když se jedná o peníze), tak našemu korunnímu princi mezi kandidáty na post prezidenta, poslaly světoznámé Lázně Luhačovice společně s Léčebnými lázněmi Jáchymov  celkem 1,3 milionu korun.
     Sponzorské dary a příspěvky v případě podpory kandidátů pro volby prezidenta republiky nejsou nikterak v rozporu se zákonem, tudíž pan Drahoš se nedopouští ničeho nezákonného. Jiná věc je morální a etické chápání těchto finančních darů a příspěvků. Drahošova mluvčí k tomu říká, že pan Drahoš  je vděčný za každý dar.„Vždy jej vnímá jako závazek prosazovat hodnoty jemu blízké, tedy slušnost, férovost a respekt k liberální demokracii,“ uvedla. Tyto hodnoty jsou podle mluvčí  jediné, co Drahoš na oplátku dárcům nabízí.To si paní mluvčí myslí, že občané jsou natolik padlí na hlavu, že  tomu snad budou věřit, nebo si z nás dělá srandu? Nu a zde jsme u  otázky sociálního cítění, morálky a etiky (Drahoše i jeho mluvčí).
     Pan Drahoš  je, jak se dozvídáme, vděčný za každý dar. U človgška, který se prezentuje jako kandidát na post prezidenta je takový postoj a vztah k darům amorální, asociální a odsouzení hodný. Pro upřesnšní, pan Jiří Drahoš, jako bývalý přeseda Akademie věd, zcela určitě nestrádá a netrpí nedostatkem financí, i když nemusí mít zrovna stamiliony na účtě, nicméně vyjadřovat se, že (jako nějaký chudák) je vděčný za každý dar (myšlen finanční), který mu přijde na účet, je výsměch těm, kteří dary a vděk lidsky vnímají zcela jinak. Vděčná může být matka nebo rodiče, jejichž dítě je těžce nemocné, někdy i nevyléčitelně, kterým se na drahé léčení nedostává dostatek peněz. V takovém případě jsou oprávněně a lidsky vděčni za každou korunu, pokud se např. pro jejich dítě uskuteční nějaká sbírka, která jim umožní dítě léčit. Tomu lze říkat „vděčnost“. Stejně tak na tom mohou být i jiní nemocní, tělesně postižení, nebo dospělí lidé, kteří v rámci nějakého neštěstí přišli o zdraví, majetek nebo své blízké.
     Má snad pan Drahoš stejné pocity jako zmíněná matka nebo rodiče, když mu podlézající, falešní, nepoctiví křiváci z bůhví jak nabytých peněz na jeho konto ulejí nějaký ten milion? Nestydí se pan bývalý, jistě uznávaný a vážený předseda Akademie věd, mj. významně podporovaným pražskou kavárnou,  tímto způsobem  reagovat na darované miliony, které mu mají dopomoci k postu prezidenta, k dalším výhodám a pozornostem, které se ze zásady a vděku neodmítají? Nebo snad máme věřit slovům sponzora,  pana generálního ředitele  lázeňského holdingu Eduarda Bláhy,který k 1,3 milionovému „daru“ prohlásil, že by rádi přispěli k ozdravění politické kultury v Česku?  Tak to je fakt „hustý“, jak se dnes říká.Jak potom asi zdůvodnili a co svými dary sledují výše jmenovaní pánové Sekyra, Dědek, Krska, Bobela, Pudil, Dobrovský  a další? Myslím, že není třeba si nad touto otázkou lámat hlavu, protože odpověď se nabízí sama Stačí si povšimnout, jakou minulost mají za sebou. No a pan Drahoš je jim vlastně vděčný i za tu jejich „pohnutou“ kriminální minulost. Jinak by totiž ty peníze neměli a daru by se od nich pan „slušňák“ Drahoš nedočkal. Takže všehno zlé je k něčemu dobré, že pane Drahoši?

McCain: Trump ohrožuje národní bezpečnost USA, když důvěřuje Putinovi

$
0
0

12. 11. 2017       zdroj
"Je to přece agent KGB a ve své podstatě nemá duši", americký nadstranický konsensus. Odiózní republikánský senátor za stát Arizona John McCain prohlásil, že americký prezident Donald Trump ohrožuje národní bezpečnost země, když říká, že důvěřuje prezidentovi Ruské federace Vladimíru Putinovi. Dané prohlášení učinil McCain dnes 12. listopadu poté, co Trump na tiskové konferenci v Hanoji (Vietnam) hovořil o důvěře k Putinovi.


Připomeňme si, že americký vůdce na tiskové konferenci k výsledkům jednání s vietnamským prezidentem prohlásil, že měl několik krátkých rozhovorů s Putinem "na okrajích" summitu Asijsko-tichomořské hospodářské spolupráce.

Podle Trumpa ruský vůdce kategoricky odmítá byť jen hypotetickou možnost, že by Rusko mohlo nějakým způsobem zasahovat do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Trump také poznamenal, že taková tvrzení jsou urážkou pro Putina a jsou tak umělou překážkou, kterou pro prezidenta USA vytvořili opoziční demokraté.

"Prezident Putin velmi důrazně, kategoricky odmítá, že s tím má cokoli společného. Není zapotřebí se pouštět do debat na toto téma, ale začít mluvit o Sýrii a o Ukrajině", řekl Trump.

V souvislosti s těmito výroky McCain obvinil Trumpa z pohrdání americkými národními zájmy. Vytkl Trumpovi, že věří "plukovníkovi KGB" a ne zpravodajské komunitě USA.

"Vladimír Putin se nestará o americké zájmy. Uvažovat jinak je nejen naivní, ale ohrožuje to naši národní bezpečnost", řekl McCain.

Co se týká spolupráce mezi ruskou a americkou armádou v Sýrii, McCain v ní nevidí praktické výhody do té doby, dokud zůstává u moci prezident Bašár Asad.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

„Nakonec vám budou vládnout ti nejhorší z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“

$
0
0
Vladimíra Vítová
12. 11. 2017
Podle průzkumu TV Nova, který byl učiněn na 21 000 dotázaných, ale nebyl nikdy zveřejněn, je 80 % lidí pro vystoupení z EU! A lidé / voliči na základě informací mainstreamových médií, kterým údajně většinou nevěří, zvolili do PSP ČR přesně ty strany, které chtějí setrvat v EU. Tedy strany protinárodní, strany, jejichž politika ohrožuje životy lidí této země. Voliči volili jednoznačně proti svým zájmům!


Na ČT dnes byli do otázek V. Moravce pozváni tři hosté. M. Stropnický, J. Rupnik a F. Gál. Dva z hostů nejsou Češi. Minule byli pozváni tři právníci, z nichž dva nevyučují na českých, ale na západních univerzitách. Během hovoru – minule i dnes – zaznělo, že by se na „správném“ politickém vývoji naší země mělo podílet více nezávislých zahraničních odborníků a lidí z občanského - přesněji neziskového - sektoru.

Nejprve jsou tedy znemožňováni politici jako celek, lidé se o politiku přestanou zajímat s tím, že je to údajně špinavá záležitost a přenechají tak rozhodování o svém osudu a osudu svých rodin zahraničním odborníkům a „odborníkům“ z neziskovek. Platon měl již ve 4. století před naším letopočtem pravdu, když řekl: „Nakonec vám budou vládnout ti nejhorší z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“

Podívejme se tedy, jak ČT skrze své hosty zpracovává veřejnost. Co vlastně hosté sdělili divákům? Předešlu jen to, že mnozí lidé si často myslí si, že lidé typu F. Gála a M. Stropnického lžou, ale oni nelžou! Oni říkají pravdu o tom, co si myslí a dělají. Ale lidé / voliči to ze zcela nelogického důvodu mnohdy považují za lež. Jestliže kdokoliv chtěl vystoupit z EU a volil ANO, které chce v EU setrvat, tak je blázen. A voliči - navzdory pravdivým slovům A. Babiše a M. Stropnického, že chtějí setrvat v jádru NATO - se mnohdy cítí podvedeni. Chování voličů tedy logiku nemá.  Lidé jednají naprosto proti svým zájmům a zájmům svých rodin!

Takže co divákům / voličům řekli dnešní hosté ČT?

F. Gál sdělil národu, že pokud by ČR nebyla v EU, nemoha by vůbec vyjednávat s takovými zlosyny jako je Rusko nebo Čína, protože by patrně ČR sežraly, což byl podtext jeho vyřčené obavy. Zapomněl patrně na země, které nejsou členy EU – třeba Švýcarsko – a kterým pranic nebrání jednat s Čínou a Ruskem bilaterálně.

Dále F. Gál odmítl připustit v této fázi vývoje, že A. Babiš bude premiér a M. Stropnický přitom cudně sklopil oči. Patrně ví, že jsou pravdivé zvěsti, které začínají prosakovat o ANO a totiž, že parlament neschválí vládu nominovanou A. Babišem, a poté bude v ANO puč a sestavením vlády bude pověřen právě M. Stropnický, který sestaví většinovou vládu s podporou ODS, TOP a KDU-ČSL.

F. Gál divákům také jasně sdělil, že jsme-li členy EU, nemá vůbec smysl říkat, že nechceme přijímat migranty.

J. Rupnik se zabýval situací ve Francii a v ČR. Velmi kladně hodnotil, že do politiky přichází noví lidé z občanské společnosti, jinými slovy neziskovek. A to je přesně v duchu Agendy 2030, která zdůrazňuje narůstající vliv na řízení společnosti právě ze strany neziskového sektoru, který má postupně nahradit volené politiky nevolenými odborníky z občanské společnosti, nejlépe zahraničními.

M. Stropnický řekl, že ČR migranty stále přijímá a v této souvislosti zmínil fakt, že iráčtí zranění Pešmergové, kteří bojují proti Islámskému státu, se léčí v ČR. Nezmínil však fakt, že Islámský stát buduje a financuje USA, jehož jsme v rámci NATO velkým spojencem.

Dále M. Stropnický řekl, že v politice se hraje hra na to, že lid rozhoduje. Ovšem že je zřejmé, že většina národa není schopna vůbec posoudit odpovědně takové otázky jako je vystoupení z EU a z NATO a že je tedy nemyslitelné, aby o těchto otázkách lid vůbec rozhodoval. J. Rupnik ho doplnil v tom smyslu, že referendum je pouze o konkrétních otázkách a že ani nemůže být o tak komplexních jako je vystoupení z EU nebo z NATO.

Dále se všichni zúčastnění – včetně V. Moravce – bavili zcela otevřeně o tom, jak je důležité referendu o těchto otázkách zcela zabránit, jak je důležité ho vůbec nepřipustit. A kdyby čirou náhodou přesto bylo, tak jak bude důležité „nastavit“ mediální debatu a vůbec mantinely této debaty.
M. Stropnický, J. Rupnik a F. Gál živě souhlasili s tezí V. Havla, která jim byla na ČT puštěna, a to, že Brusel není náš nepřítel. Všichni se vyslovili v tom smyslu, že nepřátelé tohoto státu a celé Evropy jsou vlastenecké politické strany a síly a že nemáme stavět národní zájmy proti zájmům EU. Shodli se také na tom, že migrací ani jinak není ohrožena naše identita. Dále všichni tři ve shodě považují V. Putina za odpovědného za situaci na Ukrajině.

Média tvoří takové informační pole, které si platí jejich majitelé. Česká veřejnoprávní média ovšem nejsou v českých rukou, ačkoliv si je Češi ze zákona platí. Naopak generálním ředitelům editorům, manažerům a mnohým redaktorům našich veřejnoprávních médiích platí stáže a další vzdělávání nejrůznější agentury, televizní stanice a univerzity v USA a v Bruselu. Netýká se to jenom ČR. Jedná se o americký projekt s cílem "zakoupit" si vliv na zákulisí všech hlavních medií v jakékoliv zemi. Novináři nejsou nezúčastněnými pozorovateli politického dění, ale „jednotkami zvláštního nasazení“, které slouží k rozbití společnosti a k její manipulaci. V současnosti média lidi pouze ohlupují a zahrnují dezinformacemi. Jedou totiž pouze v jedné pevně dané linii a všechny události mimo tuto linii jsou zamlčovány nebo překrouceny a upraveny podle dané linie. Mainstreamová média se snaží – samozřejmě pod rouškou falešné korektnosti – vyprovokovat střety mezi národy a státy a lidé v nich jsou proti sobě poštvávaní záměrně kvůli zájmům nadnárodních struktur.

Několik dalších úvah povolebních aneb Demokracie znamená diskusi

$
0
0
Pavel Letko 
12.11.2017 E-republika

Místo toho, aby pluralita názorů byla brána jako přednost, stává se zejména pro naše elity zbytečně obtěžující. Nesnášenlivost, často přerůstající v hysterii, vyvěrající z veřejnoprávní televize, z parlamentu a „demokratů“ všeho druhu, má a hlavně bude mít své následky.


Máme po volbách a hlavním tématem se zdá být sestavení vlády. Pro mě osobně to však tématem není, protože podle amerického sci-fi již Kostky už byly vrženy. Napadá mě několik střípků, které ukazují, kam budeme směřovat a co to pro lid obecný bude vlastně znamenat. Nic se na tom nezmění, bude-li vláda v listopadu, prosinci či lednu, bude-li jí vyslovena důvěra na první, druhý či třetí pokus, a bude-li menšinová či koaliční. Většina ANO, KSČM a SPD je nesporná a opravdu většinová. Není to o kousek, není to o jednoho, dva možné přeběhlíky, které by ta druhá, „demokratická“ strana reprezentovaná ODS, ČSSD a jejich klony mohla podle svého dobrého zvyku uplatit. Pardon, nikoliv uplatit, ale zlanařit. Totiž argumenty přesvědčit, že je lépe pohodlně vládnout s nimi, než chudě proti nim.

Opakovaný vtip s „Věcmi veřejnými“ a se stranou LIDEM Karoliny Peake se už asi nepovede. Doporučuji tedy všem, aby méně sledovali “drama“ sestavování vlády, a více rozvažovali, co bude dál ve věcech podstatných. Ne, že by už opravdu vše bylo dáno. Do všeho může významně zasáhnout nemoc či smrt toho kterého politika. Ale jelikož nevíme nikdo dne ani hodiny, nemá cenu na toto téma spekulovat. Kdo dnes vypadá velmi zdravě, může být zítra na onom světě rychleji, než bys řekl švec. A naopak, ten kdo vypadá nemocně, může leckoho dnes zdravého přežít o mnoho let. V tomto kontextu je nechutné vyjádření Brněnského radního Svatopluka Bartíka nejen přes čáru, ale přes všechny čáry. Takže teď ty střípky.

Veřejnoprávní nebo státní televize?


V Bakalově televizi DVTV proběhl názorový střet mezi někdejším poradcem prezidenta Klause Ladislavem Jaklem a někdejší poličkou za ODS a US Hanou Marvanovou. Šlo vlastně o reakci na návrh Okamurovy strany SPD na zestátnění televize. Podle Marvanové a dalších Přátel Kultu Václava Havla (dále PKVH) by to byl krok špatný, strašný, nedemokratický a vůbec veskrze čertovský. To naopak Jakl poukázal na to, že takový krok by nic neřešil, jen by nazval kachnu kachnou, totiž státní televizi státní televizí. Ta se sice tváří jako veřejnoprávní, či co to je, ale ve skutečnosti patří PKVH už skoro třicet let. Osobně si myslím, že by zestátnění pomohlo, protože státní televize by byla prostátní, provládní či proparlamentní. Prostě by vyjadřovala názory vítězů voleb, a navíc by to každý zcela oficiálně věděl.

Přestala by hra „na nezávislost“ a bylo by jasné, „za koho televize kope“. Dnes evidentně kope za skupinu elitních samozvanců, které nikdo nevolil, či alespoň lid obecný to nebyl. Vítězí-li ve volbách PKVH, je televize provládní a vlastně totožná se státní. Vítězí-li někdo jiný než PKVH, přestává být televize placená poplatníky ze zákona veřejno-právní. V tento kritický moment “útoku na demokracii” se stává nám placená TV tzv. “hlídacím psem demokracie“, rozuměj zájmů Přátel Kultu Václava Havla. Ne nadarmo totiž tito přátelé vyrůstali v době, kdy se nosily portréty Lenina a stavěly jeho sochy, kam se podíváš. Dnešní demokraté vyměnili jména, vyměnili fota a jede se dál. Lavičky nazvané po Havlovi navíc zpeněžili. A to se vyplatí. Kupředu, zpátky ni krok.

Proto přátelé napojení aktuálně či v blahé naději na penězovod České televize, křičí „konec demokracie“! Chtějí nám vzít peníze, moc i vliv! Nám, strážcům odkazu Václava Havla! Strašné. Proto mládež nová, mládež Havlova, oprávněně cítí rozhořčení i smutek. Jak může být lid obecný tak hloupý, že nevidí ten zločin? Vždyť půjde-li to takto dál, kam až mohou zajít? Snad nakonec zbourají i ten náš milovaný Kult! Nejdříve přijdeme o peníze, pak o vliv, a nakonec se náš spolek Přátel Kultu Václava Havla rozpadne. S ním i dědictví už dávno vytunelovaného sametu, k čemuž výrazně pomohly v řádu miliard i některé prohavlovské ikony, nejen parta modrých strak a později i socanů.


Zdanění restitucí je prý antisemitské


Vedoucí politické divize českého křesťanstva, Pavel Bělobrádek, pravil, že návrh na zdanění církevních restitucí je návrhem antisemitským. To se na první pohled může jevit jako kolosální hloupost, ale není. Mezi církvemi, jimž byly vyplaceny náhrady a spadají pod tzv. „církevní restituce“, figuruje i Obec židovská. A pokud je nám známo, peníze z církevních restitucí spravují katolické církvi mimo jiné i zahraniční banky skrze ČSOB Asset Management. A protože ČSOB kompletně patří belgické bance KBC, pak v ní jistě mají výše uvedení Semité nemalé zastoupení. A v Belgii to jistě budou i svobodní zednáři, kteří Belgické království pomáhali zakládat skrze lóži Le droit humain a skrze belgickou odnož lóže Velkého Orientu. Díky tomuto Bělobrádkovu odvážnému a upřímnému konstruktu můžeme lépe chápat, že každé zdanění je vlastně antisemitské, protože se týká i lecjakého semity, či belgického zednáře. Poodstoupíme-li však od tragikomického vyjádření Pavla Bělobrádka podaného ZDE, pak uvidíme styčné body pro novou vládní moc v České republice. Koalice (lhostejno, zda zdánlivá, de jure či de facto) SPD, ANO, KSČM přijde k dalším procentům voličů poměrně snadno. Většina společnosti totiž církevní restituce nikdy nepodporovala a nepodporuje je ani nadále. Takže čím více budou ostatní křičet, tím více porostou preference těmto třem vítězům voleb.

Osobně jsem byl proti církevním restitucím v podstatě ze tří důvodů. Za prvé, jejich právní nárok je sporný, protože církevní majetek byl znárodněn i podle zákonů z let 1919 a 1947, tedy ještě před únorem 1948. Za druhé se domnívám, že úlohou církví je něco jiného, než se soudit o sporné peníze s nevěřícími. A Ježíš v takové tenké knížce říká, že on soudce kvůli majetku nikomu dělat nebude. A když prý za soudcem někdo kvůli dluhu půjde, tak přijde i o ten poslední halíř. A za třetí, stejně jako bylo církvím odhlasováno vrácení majetku za okolností oprávněně vzbuzujících velké pochyby, může být v budoucnu zase odhlasován opak. Naše elity a PKVH často zapomínají, že zdrojem moci je už téměř sto let „lid obecný“ a nikoliv „kníže, byť má k lidu blíže“.


A ať se to našim miliardářům od Bakaly po Babiše líbí nebo ne, rozhodne-li lid v budoucnu o progresivním zdanění, zvýhodnění živnostníků či znárodnění půdy či dolů, bude to stejně legitimní jako soustředění ekonomické moci v několika korporacích a v posledku třeba i jedněch rukou. Naši bohatí a naše církve musí svou existenci pro dobro „lidu obecného“ dokazovat stále znovu a znovu. A naopak, budou-li stále znovu a znovu dokazovat svou škodlivost? Pak dříve či později přijdou o své postavení v rámci sebezáchranného opatření „lidu obecného“. Jednoho takového opatření jsme právě svědky. Tak dlouho naše elity dokazovaly zbytku společnosti svou škodlivost, až se dostaly ze třiceti na deset procent volebních výsledků (ODS, ČSSD) nebo byly vyřazeny (ODA, US, VV, LIDEM a další) či se jako tonoucí drží stébla (TOP09, KDU-ČSL).

Demokracie je diskuse


Masaryk pravil v tomto citátu: “Vy jeden každý musíme snést mínění druhého. Demokracie znamená diskusi.” Pokud to je pravda, pak s demokracií mají problém právě naši „demokraté“ napojení na veřejnoprávní média a PKVH. Jako ilustrativní příklad může sloužit setkání konané v Praze s tématem

 

„Rusofobie, antisemitismus 21. stoleti?“


Diskuse a přednášky se měl zúčastnit i Libor Dvořák z ČRo a Ondřej Soukup z Hospodářských novin. Zdůvodnění, proč nakonec nepřišli, si můžete poslechnout ZDE:



Komentář Vladimíra Kučery si můžete přečíst ZDE. Tedy, já jsem to v zájmu duševní hygieny nedočetl, stejně jako nejsem schopen sledovat pořady v České televizi, kde vystupuje Vladimír Kučera. Tento moderátor pořadů o historii v České televizi komentuje setkání, na kterém ani nebyl. Stylem komentátora Rudého práva ze sedmdesátých let. Podle toho to jeho moderování v televizi pak vypadá. Nu, tak to se špatně vede ta Masarykova demokracie s diskusí, když tu vedou z veřejnoprávní televize PKVH monolog. Monolog, na který se domnívají mít právo na věky věků, amen.

Mohu tedy doporučit jiné svědectví, tentokrát člověka, který byl na onom setkání, na rozdíl od Kučery.
Svědectví bývalého politického vězně Milana Daniela ZDE. Mohu to doporučit už proto, že jsem, opět na rozdíl od pana Kučery, na tomto setkání také byl. Připojím jen několik vět. Psychiatr Ivan David na tomto setkání hovořil mj. o konformitě názorů většiny populace, která je prostě dána. Jako příklad použil předválečné Rakousko, kde personál pečující v ústavech pro duševně nemocné po nástupu Adolfa Hitlera, v rámci programu euthanasie, nemocné místo péče jednoduše zabíjel. Z celého Rakouska se prý z řad lékařů a sester tomuto programu vzepřeli jen tři lidé. To se tedy máme nač těšit. Naše společnost totiž směřuje stále více k nenávisti.

Opravdovou katastrofou zaplavující zemi není různost názorů, ale nesnášenlivost k jiným názorům. Místo toho, aby pluralita názorů byla brána jako přednost, stává se zejména pro naše elity zbytečně obtěžující. A lid obecný své elity v tomto samozřejmě následuje. Nesnášenlivost, často přerůstající v hysterii, vyvěrající z veřejnoprávní televize, z parlamentu a „demokratů“ všeho druhu, má a bude mít své následky. Pak bude pozdě se ptát „Soudruzi, za co?“.

- - -

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

Mýtus o evropské demokracii: šokující odhalení... Europoslanců je celkem 751, což znamená, že Sorosovi kamarádi mají více než půlku křesel. Tito lidé propagují Sorosovy ideje, například přijímání dalších migrantů, svatby osob stejného pohlaví, začlenění Ukrajiny do EU a odpor proti Rusku.

$
0
0
Alex Gorka
13.11. 2017   Zvědavec
To, že „Sorosova síť“ disponuje v Evropském parlamentu a v dalších institucích Evropské unie rozsáhlou sférou vlivu, je veřejné tajemství. Nedávno byl dokonce zveřejněn dosti dlouhý seznam„spolehlivých spojenců v Evropském parlamentu“ (míněno Sorosových spojenců) – nachází se na něm 226 europoslanců ze všech částí politického spektra, včetně bývalého předsedy této instituce Martina Schulze, bývalého belgického premiéra Guye Verhofstadta, sedmi viceprezidentů, řady předsedů jednotlivých komisí, koordinátorů a kvestorů.

George Soros, americký investor maďarského původu a zakladatel/majitel nadace Open Society Foundations, se za zavřenými dveřmi setkal s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. O obsahu rozhovoru se nešířil, ale jak sám poznamenává, návrhy EU, jejichž cílem má být redistribuce migrantů po celé EU pomocí kvót, jsou pozoruhodně podobné jeho vlastnímu oficiálně zveřejněnému plánu, jak se vypořádat s krizí.

Tento finančník s majetkem v hodnotě miliard dolarů se domnívá, že by Evropská unie měla přijmout miliony imigrantů ze Středního východu, poskytnout každému z nich rentu ve výši 15 000 eur ročně a rozmístit je po členských státech, kam nechtějí jít a kde nebudou nutně vítáni.

Maďarský ministerský předseda Viktor Orbán obvinil EU, že se od Sorose „nechá krmit z ruky“. Sám je toho názoru, že za útoky evropských institucí na Maďarsko stojí právě tento bojovník za otevření hranic. Důvodem Sorosova tlaku jsou pokusy maďarské vlády učinit právní kroky na základě nového zákona, který požaduje, aby organizace, jejichž účelem je budování „občanské společnosti“ a kterým se dostává podpory ze zahraničí (mnoho z nich financuje Soros), uváděly své velké zámořské mecenáše ve veřejném registru a transparentně odkrývaly zdroje svého financování ve svých publikacích. Maďarská vláda vyvíjí úsilí k zavření Středoevropské univerzity sídlící v Budapešti a financované Sorosem.

„Celá Evropská unie má potíže, protože její vůdci a byrokrati přijímají takováto řešení,“ řeklOrbán. „Lidé podporují ideál Evropské unie. Zároveň však nemohou vystát vedení EU, protože uráží členské státy takovýmito věcmi a zneužívá své moci. Každý v Evropě to vidí. Proto nemá evropské vedení respekt.“

Visegrádská skupina se pod tlakem EU na migrační politiku snaží neztrácet hlavu. Evropská komise pro migraci a vnitroevropské záležitosti prosazuje nový zákon, podle něhož by se migrační kvóty staly povinnými. Pro tuto komisi pracuje aspoň třicet Sorosových příznivců.

Mnoho osob uvedených v seznamu je známo svými útoky na Rusko. Například Rebecca Harms, europoslankyně za německou Stranu zelených, pravidelně žádá Evropský parlament o zpřísnění sankčního režimu namířeného proti Moskvě. Guy Verhofstadt obviňuje Rusko skoro za vše, co se v Evropě nedaří. Jeho článek „Ukažme Putinovi jeho místo“ vyvolal loni značný rozruch. V roce 2012 zkritizoval bývalý chorvatský ministr zahraničních věcí Tonino Picula, který tou dobou vedl pozorovatelskou misi Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OSCE), tehdejší ruské prezidentské volby jako nečestné, neboť prý byly ovlivněny ve prospěch Vladimira Putina.

Sorosův seznam vrhá světlo na otázku, co nutí vedení EU přijímat politická rozhodnutí, která jsou v rozporu se zájmy Evropanů. Odpověď zní – korupce. Politici uplácení Sorosem tancují, jak on píská. Pak bojují proti pokusům národních vůdců chránit zájmy obyvatel svých států. Velmi často dochází k tomu, že ti, kdo tomuto druhu politiky oponují, musí čelit odporu politických elit svých vlastních zemí. Patová situace, která zavládla mezi mezi maďarským ministerským předsedou Orbánem a Sorosovou sítí, je dobrý příklad, jenž ilustruje, jak to funguje. Evropský parlament pod vlivem Sorosových kamarádů žene Evropu k sebevraždě tím, že do ní vpouští miliony migrantů.

To ukazuje, jak ta vychvalovaná evropská demokracie není nic než fasáda, za níž se skrývají aktivity mocenských struktur, které se blíží feudálnímu systému, v němž otěže třímalo místní lordstvo. Tomu lze jen těžko říkat „moc lidu“. Zveřejnění Sorosova seznamu poskytlo veřejnosti vodítko, díky němuž snáze pochopí, kdo řídí EU a kdo v Evropě rozdmýchává protiruské nálady. Pak je jasné, jaký postoj vedení EU zaujme k zemím typu Maďarska, jež se kvůli odporu vůči silám, které mají původ v USA a které ohrožují jejich suverenitu a nezávislost, shodou okolností octnou na té samé lodi jako Rusko. Je načase, aby se Evropané zamysleli, jakým způsobem transformovat systém a skoncovat tak s vnějšími tlaky.


The Myth of European Democracy: A Shocking Revelation vyšel 5. listopadu 2017 na Strategic Culture Foundation.

Proslov Andreje Babiše

$
0
0


13.11. 2017 Rukojmí

Zkuste si to přečíst a udělejte si obrázek sami....
Co jste tady řešili z těch tunelů polistopadové historie naší země (...) Vy jste tady řešili kupónovou privatizaci, Harvardské fondy Koženého? Ty nás stály 100 miliard. (…)
Státní banky, které jste nechali rozkrást a které jste následně vyvedli do ČKA, kde jste to rozkradli po druhé....
A co lehké topné oleje.
A konkurs Chemapolu.
A Agrobanka za 50 miliard.
A Bohemia za 20.
A co kauza IZIP, peníze, které skončily někde na účtech ve Švýcarsku.
Proč jste nevysvětlili tento tunel vašim členům ODS!
ČKA nás s tála 230 (236?) miliard.
IPB měla 270 miliard špatných úvěrů.
A co naše předsednictví Evropské unii spojené s kauzou ProMoPro.
Pan Kalousek mluvil v Bruselu o ostudě ohledně Čapího hnízda.
Ne, vy jste udělali největší ostudu.
Vy jste řešili kauzu ProMoPro za 180 milionů Kč, které odešly na účty
nastrčených firem a které vybírali bílí koně v hotovosti. (…)

A co třeba mimořádná schůze kvůli solárním spekulantům?
Celkem Češi - daňoví poplatníci zaplatí kvůli špatnému zákonu zhruba
600 miliard korun navíc za podporu solárních baronů,
což je kvalifikovaný odhad Energetického regulačního úřadu.
A navíc pět z dvaceti největších solárních elektráren mělo anonymní akcie.
Kdopak asi byl jejich vlastníkem?
Martin Roman?
Nebo Háva od Kalouska?
Kmotři?
Nebo dokonce někteří poslanci?
Nebo samotný Klaus?
Když náklady na solární elektrárny začaly prudce klesat, ale podpora
ceny garantované státem ne,
očekávalo se, že vláda Mirka Topolánka nějak zareaguje.
K ničemu nedošlo.
Důsledky - jedno z největších tunelů na veřejné prostředky se tak
potýkáme dodnes.
Za rok 2016 vydá český státní rozpočet na podporu obnovitelných zdrojů
téměř 44 miliard,
z toho je dotace ze státního rozpočtu 22 miliard a zbytek zaplatí občané.(…)

Dotační podvody.

Já se ptám, prostřednictvím paní předsedající, paní Němcové, ta tu sedí 18 let.
Svolali jste mimořádnou schůzi třeba kvůli největšímu dotačnímu
podvodu ROP Severozápad,
kde byl tehdejší šéf Petr Kušnierz už odsouzen na pět let za to, že si
říkal o úplatky?
Právě dnes ho soud poslal do vězení na sedm let za ovlivňování
dotačních projektů v hodnotě 1,4 miliardy korun.
Zajímalo by vás, kdo ho do funkce dosadil?
No přece ODS.
Konkrétně tehdejší předseda regionální rady Jiří Šulc.
A pan Kušnierz začal u soudu mluvit - o tom, jak ho ovládala
chobotnice vedená lidmi napojenými na ODS.
A vysvětloval to tady někdo?
A proč jste ve Sněmovně neřešili privatizaci karlovarské Becherovky?
Nebo asi tady všichni trpíte ztrátou paměti.

Tak já vám to připomenu.

O privatizaci karlovarské Becherovky pravděpodobně rozhodlo to, že
vítězná firma měla ve vlastnické struktuře Karla Schwarzenberga
přítele finančníka Zdeňka Bakaly, který o několik let později brutálně
ovlivnil privatizace OKD a z firmy vytuneloval 110 miliard korun.
Vše kolem privatizace Becherovky se odehrálo ve středu 3. září 1997.
O přestávce jednání Poslanecké sněmovny.
Tehdy se pro strach z parlamentu narychlo sešla Klausova vláda a
většinou hlasů upřednostnila nabídku pana Bakaly a Schwarzenberga. (..)
Pro tento projekt zvedli ruce všichni ministři za Občanskou
demokratickou alianci.
Je zvláštní, že členem ODA byl tentokrát taky pan Schwarzenberg.
Byť většina Klausovy partaje podle pamětníků upřednostňovala firmu Stock.
Nicméně vyhrál tedy pan Schwarzenberg a s panem Bakalou a to přesto,
že jejich podnikatelský záměr byl meziresortní komisí vlády označen za nejhorší.
Proč jste tedy ve Sněmovně nikdy neřeš liji podivné okolnosti této privatizace,
kterou prokazatelně ovlivnila vysoká politika, nikoliv ekonomické
zájmy českého státu?(…)

Privatizace OKD.

Proč policie nezasáhla, když bývalý šéf Fondu národního majetku Češka
podal trestní oznámení a pokusil se tento proces zastavit?
Případ OKD je případ bezprecedentního bezcitného vytunelování firmy,
kde jeho finančník Bakala a jeho kumpáni díky privatizaci získali
a vytáhli z firmy OKD přibližně 110 mld. korun. Ano, vážení horníci,
110 mld. korun.(…)
A co je dneska výsledkem?
OKD hrozí kolaps.
Hrozí uzavírání dolů a propouštění horníků

Ptám se.
Proč nehovoříme o této kauze a jejich důsledcích, která se významnou
měrou dotýká státu?
Je tu snad mimořádná schůze kvůli tomu?
Jasné, že není.
Pan Bakala byl přece sponzorem politických stran.
Přece ODS a TOP 09.
Jen v roce 2010 dal 15 mil. ODS a TOP 09 7,5 mil.
A Věcem veřejným 6 mil.
Já vás tedy žádám, abyste ty peníze vrátili firmě OKD.
Vraťte to horníkům, abychom platili méně pro jejich předčasné důchody,
které jsme jim slíbili… atd."

Tak vidíte, jak bohatý jsme byli stát a nelze se divit, že nás přeřadila americká banka z vyspělých států mezi rozvojové země.

Doufám, že jste to ve zprávách zaznamenali - kam jsme to za 28 let
dotáhli a to makáme stále víc!!!

Na koho makáte stále víc ??? A PROČ?

Svět ruskýma očima 427

$
0
0
zajoch
12. 11.2017 Outsidermedia 


Sorosem přikrmovaní politici úspěšně lobují za jeho projekty a jakékoliv snahy vůdců zemí protivit se mu narážejí na odpor vlastní elity * Rozsáhlé investiční závazky na Blízkém východě mohou převážit misku vah ve prospěch ruských participantů a do budoucna zde uzavřít možnosti Západu * Ruská vojenská operace v Syrské arabské republice zahájená 30. září umožnila v mnohém prolomit negativní dynamiku, ale problémy nezmizely*

Sorosova pátá kolona je pojmenována

Viktoria Nikiforova
4. listopadu 2017


Zásluhou Viktora Orbána se stal „Sorosův seznam“ veřejným. V něm figurují poslanci Evropského parlamentu, kteří prosazují Sorosovy projekty a mění zákony EU podle jeho pokynů. Zvláštním bodem v dokumentu je vztah k Rusku.

Objevily se konkrétní důkazy, že vměšování filantropa do světové politiky není konspirační teorií, ale skutečností. On ovlivňuje přijímaná rozhodnutí v EU: Hackeři z DCLeaks zveřejnili metodiku Sorosova výtvoru – „Open Society“. Je to sáhodlouhý dokument, v němž je informace o 226 členech EP, kteří jsou ideologickými spojenci Open Society. Jejich úkolem je pomáhat propagovat Sorosovy myšlenky – zaplavení Evropy migranty, zajišťování genderové rovnosti, uzákonění sňatků lidí se stejným pohlavím, sblížení Ukrajiny s EU a samozřejmě nepřátelství k Rusku.

V EP je celkem 751 poslanců, spojenců Sorose je tedy jedna třetina. V Open Society jsou jak spisy málo významných poslanců, tak těžkých vah evropské politiky, jako je Martin Schultz, nebo bývalý ministerský předseda Belgie Verhofstadt. Viktor Orbán obrátil k tomuto dokumentu veřejnou pozornost a do maďarské ústavy protlačil úpravu, že „zemi sjednocuje Bůh a křesťanství“ a „sňatek je svazek muže a ženy“, namířenou proti genderové rovnosti a jednopohlavním sňatkům. Orbán se od letošního března snaží uzavřít Středoevropskou univerzitu vybudovanou v Budapešti za Sorosovy peníze, která vychovala nejedno pokolení politické elity EU.

Hlavní spor mezi oběma proslulými Maďary jsou migranti. V roce 2015 nařídil Orbán postavit zeď proti běžencům na hranici se Srbskem. Soros se na něj obořil, nazval jej diktátorem a předložil vlastní plán na organizaci přijímání migrantů do EU. Podle tohoto plánu musejí země EU vpustit na svá území nejméně 1 milion těchto lidí za rok. Každý z nich musí dostat roční sociální balík v hodnotě 15 tisíc EUR a jednotlivé země je musí přijmout podle připravených kvót. Věc se posuzuje v Bruselu a Visegrádská čtyřka, která dosud návrhy na kvóty ignorovala, se probudila a nyní zoufale bojuje proti Sorosovým záměrům.

Koncem října doporučil výbor EP pro občanské svobody, právní vědu a vnitřní záležitosti dát do zákona změnu o poskytnutí azylu k zafixování kvót jednotlivým zemím. O horní hranici příjmu migrantů se nemluví. Maďarské vedení se ptá, proč EP přijímá sebevražedná rozhodnutí. Budapešť propaguje dokument hackerů z DCLeaks, nazvaného „Naši nadějní spojenci v EP (2014 až 2019)“.

Podle vyjádření státního tajemníka Zoltána Kovácse dokument Open Society ohrožuje budoucnost celé Evropy. Kovács poukazuje na to, že v prve jmenovaném výboru pracuje nejméně „30 evidentních Sorosových přívrženců“. Není náhodou, že se miliardář (takto soukromá osoba) setkává s představitelem EP Junckerem za zavřenými dveřmi a nikdo neví, na čem se smlouvají.

Soros demonstrativně věnoval 18 miliard na „boj za demokracii“ a jeho Open Society je jednou z největších neziskových organizací světa. Budapešť je zděšena z toho, že již vzpomenutých 226 poslanců spolupracovalo s Open Society a mohou znovu. Nadějné Sorosovy spolupracovníky je možno dělit na progresivní, mírně progresivní a velmi progresivní, progresivní z přesvědčení, dále na proevropské, aktivně proevropské a mimořádně proevropské.

Mimořádně progresivní a bezpodmínečná ochránkyně hodnot Open Society se neostýchá vystupovat proti názoru své vlastní frakce. Je to Monica Macovei, poslankyně z Rumunska. Další progresivní, ale nadšený z vedení svého výboru pro dopravu a turismus je Mikael Kramer od německých Zelených.

Většina spojenců Open Society bojuje za práva migrantů, menšin a homosexuálů a za zlepšení reprodukčního zdraví národů. Takový je ale jen žargon globalistů. Skutečně se ale jedná o neomezenou migraci ze zemí třetího světa, legalizaci jednopohlavních sňatků a omezení porodnosti. V boji za změnu zákona o migraci vynikají dvě dobré dámy, francouzská sociální demokratka Guillaumeová a anglická zelená Lambertová. Obě si přejí reformu justice EU o azylu podle Sorosových představ.

Existuje i bod o podpoře Romů. Tuto menšinu Soros neustále propagoval a ochraňoval do doby, než se nadchl pro organizaci přílivu migrantů z Afriky a Blízkého východu.

Mezi evropskými poslaneckými příznivci Sorose jsou i zástupci pravicových stran. Převážná většina z nich jsou sociální demokraté, levicoví všech barev, ekologové a zelení. Většinou jsou to příslušníci tvůrčí inteligence, mnoho učitelů pro vyšší stupně škol. Někteří píší knihy, v nichž neohroženě kritizují současný kapitalismus. To jim nijak nebrání pracovat pro jednoho z nejopovrženíhodnějších současných kapitalistů. Zde s jistotou převládají vášniví obránci celistvosti EU. Jsou i rodiny umírněných euroskeptiků, které je možno použít k takovým činnostem, jako je boj za práva menšin a migrace.

Příklad Jany Igorjevny Toomové (rozené Černogorové), bývalé místostarostky Talinu a první ruskojazyčné poslankyně EP z Estonska: odmítla podpořit první rezoluci EP o konfliktu Ukrajiny a Ruska v červenci 2014. Může být do určité míry proruská, ale potom je její spolupráce s Open Society podivná.

Sorosův seznam nakonec odpovídá na otázku, co nutí evropské vlády konat proti vlastním občanům a jejich zájmům. Odpověď je – korumpovatelnost. Sorosem přikrmovaní politici úspěšně lobbují za jeho projekty a jakékoliv snahy vůdců zemí protivit se mu narážejí na odpor vlastní elity.

Nyní vůdci národních států, podobně jako Viktor Orbán, prohrávají zápas se Sorosovou síťovou strukturou. EP přesycený agenty Open Society je skutečně orientován na přijetí plánu miliardáře pozvat do Evropy miliony migrantů.

Za fasádou západní demokracie se ukrývá struktura připomínající feudalismus. Levicoví politici vesměs přísahají věrnost loupeživému baronu a slouží jeho zájmům. O zájmy obyvatel Evropy jim nejde. Nehledě na všechny své svobody a práva zůstávají Evropané téměř bezprávní jako středověký prostý lid.

Převzato z Russiapost.su

* * *

Ruské společnosti zabírají Blízký východ

Ceny ropy – Rusko se chystá ovládnout energetické zdroje na Středním východě

3. listopadu 2017

Za posledních několik měsíců uzavřela společnost Rosněfť důležité transakce s Indií a Egyptem a tento týden proběhlo poslední kolo rozsáhlých akvizic, tentokrát na Blízkém východě. Největší z obchodů byl uzavřen s Íránem. Ruský prezident v doprovodu zástupců ruských ropných společností navštívil Teherán a v ropném a plynovém sektoru Íránu získaly ohromný podíl. Ředitel Rosněfti Sečin informoval, že jeho společnost a další ruské firmy podepsaly s vládou Íránu 6 dohod o spolupráci. Celkový objem investic podle těchto transakcí bude postupně až 30 miliard USD. Takové kontrakty předpokládají rozvoj íránských ropných a plynových ložisek i další iniciativy, jakými jsou průzkum a příprava.

Dohody jsou signálem pro západní ropné a plynové společnosti, které hledají možnost, jak se zapojit do íránského ropného průmyslu. Minulý týden oficiální íránské osobnosti prohlásily, že některé z těchto společností pracují na čtyřech ropných a plynových polích. Přímý vztah k těmto aktivům mají Lukoil a Gazprom, jsou to silní soupeři. Rozsáhlé investiční závazky z tohoto týdne mohou převážit misku vah ve prospěch ruských participantů a do budoucna zde uzavřít možnosti Západu.

Ruské společnosti nezůstávají jen u Íránu, ale upevňují se i v dalších zemích Blízkého východu. Před dvěma týdny dala Rosněfť souhlas k nákupu kontrolního balíku největšího ropovodu Kurdistánu za 1,8 miliard USD. Znamená to, že Rosněfť kontroluje jeden ze strategicky nejvýznamnějších objektů energetické infrastruktury na Blízkém východě. Je to něco navíc k ložiskům a potrubí v takových zemích, jako je Írán, a Rusku může poskytnout výhodu týkající se zisku a politiky v této části světa. Přesněji se dá říci, že v nejbližší době zřejmě uzavřou ruští giganti nové obchody. Podle výsledků přihlášek v Íránu, jejichž termín končí začátkem příštího roku se uvidí, zda mohou západní společnosti konkurovat Ruské federaci.

Převzato z Vestikavkaza.ru

* * * 


Americké zóny eskalace v Sýrii překážejí míru


Andrej Arešev
5. listopadu 2017
 
Dodávky zbraní teroristům jsou naplánovány do roku 2022

V posledním týdnu ruské bombardéry několikrát masivně bombardovaly pozice IS ve východní části provincie Dajr az-Zaur u hranice s Irákem. Po vleklých bojích bylo zcela obsazeno administrativní centrum provincie. Dne 31. října bylo v Astaně ukončeno jednání o perspektivách uspořádaného Kongresu národního dialogu, na němž odmítl účast prosaúdský Vysoký výbor pro jednání. Den před tím uvedl americký ministr zahraničí před senátory Výboru pro zahraniční záležitosti, že Washington pracuje na vytvoření doplňující „zóny deeskalace“ v Sýrii. Kam ji chce umístit, není jasné, ale logicky lze předpokládat, že se jedná o území, která jsou pod kontrolou Syrských demokratických sil a dalších proamerických složek. Území Dajr az-Zaur, o které se urputně bojuje, má až 70 % syrských zásob uhlovodíků.

Přestože prý v červenci 2017 nařídil Trump CIA ukončit ozbrojenou pomoc proamerickým silám na Blízkém východě, nabral proces takovou setrvačnost, že ho lze těžko porazit. Pentagon se snaží nakoupit zbraně pro syrské bojovníky doslova všude, dokonce i v Gruzii. Informuje o tom více zdrojů. Gruzínský TV kanál ukázal několik dokumentů, mezi nimi kontrakt mezi Amerikou a Gruzií na dodávku zbraní pro potřeby syrské opozice v hodnotě téměř 2 miliony USD. Vojenské struktury Gruzie a Ázerbájdžánu se svými podezřelými plány napomáhají nejen eskalaci napětí v Sýrii, ale také šíření zbraní na Kavkaze. V různých zemích se pro syrské teroristy kupují sovětské i moderní zbraně (v ČR je to za více než 63 miliony USD). Ostřelovačům z IS a Džebhat an-Nusra se dostávají perfektní zaměřovače nočního vidění s ruskou elektronikou.

Podle některých odborných odhadů je na území Sýrie až 50 tisíc proamerických povstalců z dřívějška, počet západních příslušníků speciálních oddílů může být větší, než se přiznává. Vedoucí skupiny speciálních operací generál Jarrard uvedl, že bylo na území Sýrie vysazeno 4 tisíce amerických vojáků, ale po dotazu novináře se hned opravil a řekl údaj blízký oficiálnímu počtu – 500 osob. Poté sdělil mluvčí Pentagonu, že se jedná o 503 osob. Pro realizaci Tillersonova plánu potřebují zvýšit nelegální přítomnost svých vojáků a doplnit těžkou techniku. Ve skutečnosti se jedná o kroky k rozdělení Sýrie.

Začátkem října vstoupilo do zóny deeskalace at-Tanf kontrolované Američany 600 bojovníků. Zabrali Karajtín, jehož navrácení trvalo několik týdnů. Dostali humanitární pomoc určenou pro místní obyvatelstvo v sídlech kontrolovaných spícími buňkami teroristů. Cestou do provincie Dar’á na syrsko-jordánských hranicích nebyli nijak rušeni americkými speciálními oddíly, usazenými v pevných bodech, vybudovaných bojovníky IS. To je jasný důkaz spolupráce teroristů a okupantů, kteří jim zajišťují politické krytí.

Koncem října oznámilo ministerstvo obrany RF, že se USA snaží sestavit v at-Tanfu další skupinu „umírněné opozice“. Syrští uprchlíci v táboře al-Rukban v zóně dekonfliktu byli odříznuti od humanitární pomoci. V tomto pouštním místě se setkávají zájmy Ruska, Jordánska, Izraele, Íránu, Saúdské Arábie a místních i přespolních skupin. Podle Syřanů je vedle al-Rukbanu Američany vytvořen nový tábor, kam se sjíždějí bojovníci band z Východního Kalamúnu, oblasti Umm, Karajtínu a syrské pouště. Američtí poradci z nich opět formují další umírněnou opozici – Národní syrskou armádu, jejímž základem jsou tři různé skupiny bojovníků. Povstalci jsou najímáni za americké peníze, částky vyjednávají s vůdci jednotlivých skupin, což provokuje šarvátky mezi nimi, protože částky nejsou ve všech případech stejné. Dne 29. října ke střetu mezi dvěma skupinami došlo. V důsledku jejich přestřelky přišlo o život 13 syrských běženců a 20 jich bylo zraněno. Američané raněným neposkytli žádnou zdravotní pomoc. Podobné činy amerických vojáků a tak zvané koalice jsou hrubým porušením mezinárodního humanitárního práva a mají být kvalifikovány jako válečný zločin. Zde uvedené informace poskytlo ruské Centrum pro smíření nepřátelských stran. Oficiální představitel ministerstva obrany RF Konašenkov uvedl, že tábor běženců Rukban je živým štítem pro základnu USA.

Nyní se ve Washingtonu usadil nový vůdce Národní koalice opozičních a revolučních sil Sýrie Riad Seif a vyzval Trumpovu administrativu k posílení podpory „sekulární opozice“ a odporu rostoucímu vlivu Moskvy a Teheránu při jednáních. Na „syrském fóru“ 26. a 27. října ve Washingtonu se posuzovaly otázky uchopení kontroly nad řadou oblastí země po odchodu zdejších dosud vládnoucích teroristických skupin do ústraní. Časem se tyto oblasti mohou stát zónami eskalace. Spolupráce syrské lobby v USA a vlivných osob v Kongresu, ministerstvu zahraničí USA a Radě národní bezpečnosti USA se upevňuje. Tento tábor odmítá jednání v Astaně.

Koncem října bývalý ministr zahraničí (1992 – 2013) a bývalý premiér (2007 – 2013) Kataru Ben Džasím al-Sání v rozhovoru pro TV vysvětlil podporu teroristických skupin Sýrie při zahájení arabského jara monarchiemi Perského zálivu. Vojenská pomoc poskytovaná na nátlak „amerických přátel“ přicházela ze Saúdské Arábie, Kataru a Turecka, v němž se přerozdělovala pod dohledem Američanů. Její velká část byla určena syrské odnoži al-Kájdy. Sání říká: „Chtěli jsme osvobodit Sýrii, ale v určité etapě jsme se rozcházeli. Sýrii byla určena role oběti, ale oběť unikla z oltáře.“Ve výsledku „bylo mnoho lidí zabito, ale Bašar zůstal u vlády. Alternativa k němu není“. Na výpady proti Saúdské Arábii odstaveného vlivného katarského vysokého úředníka své doby je možno pohlížet v souvislosti s nepřátelstvím Rijádu a Dauhá. Předvádí se zde zároveň, nakolik je regionální politika arabských monarchií podmíněna linií Washingtonu na spolupráci s ozbrojenými odpůrci Asada.

Ruská vojenská operace v Syrské arabské republice zahájená 30. září umožnila v mnohém prolomit negativní dynamiku, ale problémy nezmizely. Podmínkou pro nastolení míru v zemi je efektivní odolávání destruktivním akcím USA a „mezinárodní koalici“ vedenou Spojenými státy.

Převzato z Fondsk.ru

Bohuslav Sobotka má obrovský problém, ze kterého mu prý málem praskla žíla na čele. Na sociální síti Twitter ostře glosoval vyloučení svého přítele málo známého člena ČSSD Jakuba Patočky.Proč Sobotkovi na Patočkovi tak záleželo?

$
0
0
13.11. 2017  PL
„Dozvěděl jsem se to ze sociálních sítí a z textových zpráv,“ říká Jakub Patočka pro Bakalův Respekt ke svému vyloučení. O chvíli později se ozval i Patočkův „přítel“ Bohuslav Sobotka. „S vyloučením J. Patočky z ČSSD nesouhlasím, nebyl pro to důvod. Pokud tahle politika bolševické netolerance v soc. dem. zvítězí, stane se z ní nevolitelná sekta,“ napsal na Twitter. A to je zřejmě vše, co s tím zmůže.Spojení Patočky s Bohuslavem Sobotkou je samozřejmě hlubší. Byl to právě on, kdo podle všeho v roce 2013 připravil sehranou demonstraci na podporu premiéra proti takzvaným lánským pučistům.

Jak naší redakci uvedl vysoký činitel ČSSD, Patočka byl pro Sobotku důležitý hned v několika směrech. „Brno historicky nebylo nikdy Sobotkovo, navíc Patočka byl zapleten se Šabatovou do Kuřimské kauzy, takže žádná silná figura brněnské, ale ani jihomoravské ČSSD tento člověk nebyl. Byl naopak od začátku vnímán jako ‚záškodník‘,“ konstatoval náš zdroj.

V té souvislosti připomeňme, že to byl právě Patočka spolu s novinářkou Slonkovou, kdo v roce 2016 na půdě Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci kritizoval ParlamentníListy.cz.„Parlamentní listy jsou naprosto ostudný výsledek postupné debilizace českého mediálního prostoru. Je to fenomén, který vyrostl z nedůvěry v tradiční média a ze společenské deziluze, o kterou se česká média svým významným dílem přičinila. Dnes už to přiznávají i někdejší insideři. Fakt, že novináři nepovažují Parlamentní listy za produkt žurnalistiky, nemění nic na tom, že mají nečekaný a dalekosáhlý dopad a vliv na veřejnost,“ uvedl na dané téma v roce 2016 Bohumil Kartous na serveru Britské listy. Zástupci naší redakce na akci nebyli pozváni. Stejně jako Patočka na jednání brněnské ČSSD, která ho vyloučila.

„Ale v sekretariátu samozřejmě mají mé telefonní číslo i mail. Takže je zcela evidentní, že stáli o to, abych tam nebyl,“ řekl ještě Bakalovu Respektu.

Údajný environmentální aktivista Patočka

Spojení Patočky s Bohuslavem Sobotkou je samozřejmě hlubší. Byl to právě on, kdo podle všeho v roce 2013 připravil sehranou demonstraci na podporu premiéra proti takzvaným lánským pučistům.

Aktivista Patočka podle dalšího zdroje sloužil rovněž k okopávání dvou největších soupeřů Bohuslava Sobotky v Brně: Michala Haška a Romana Onderky. S prvním z nich se ParlamentnímListům.cz v pondělí podařilo spojit. Ptali jsme se především na názor týkající se Patočkova vyloučení. „Neznám detaily rozhodnutí městské konference ČSSD Brno - město. Pokud sáhli kolegové z Brna k tak razantnímu kroku, jistě jej také budou moci zdůvodnit a ustát,"řekl redakci někdejší hejtman Jihomoravského kraje.

Patočka měl ale i jinou funkci. Jak se nám podařilo zjistit, Sobotka stejně jako Lubomír Zaorálek používali jeho Deník Referendum.„Ano, to se ví, že byl používán jako platforma ‚vypouštění‘ vyrobených kauz na oponenty Bohuslava Sobotky,“ přiblížil náš zdroj. „Sobotka teď bude mít velikánský malér, ze kterého mu bude pulsovat žíla na čele,“ dodal také s úsměvem.
Naše redakce už v minulosti zjistila, že tento zcela okrajový a málo navštěvovaný web získává peníze ze státních firem. Konkrétně jsme našli ČEPS, který peníze pro Patočku potvrdil. Kolik Patočkově společnosti z ČEPSu dali, nevíme. Jaký konkrétní efekt Patočkův web měl, také nevíme. Firma neodpověděla. Podle našich informací dostal web peníze z pokynu vedení ČSSD. Zřejmě šlo o okolí Bohuslava Sobotky.Podle našeho zdroje je nyní jasné, že Sobotka ztratil nejen informační kanál dovnitř ČSSD, ale i navenek. „Kluci skončili,“ uzavřel náš zdroj. „A nikoho to moc netrápí.“ ParlamentníListy.cz ovšem v té souvislosti hovořily s jedním z nejvyšších členů strany, který nám vysvětlil, proč Sobotkovi na Patočkovi tak záleželo.

„Dozvěděl jsem se to ze sociálních sítí a z textových zpráv,“ říká Jakub Patočka pro Bakalův Respekt ke svému vyloučení. O chvíli později se ozval i Patočkův „přítel“ Bohuslav Sobotka. „S vyloučením J. Patočky z ČSSD nesouhlasím, nebyl pro to důvod. Pokud tahle politika bolševické netolerance v soc. dem. zvítězí, stane se z ní nevolitelná sekta,“ napsal na Twitter. A to je zřejmě vše, co s tím zmůže.

Jak naší redakci uvedl vysoký činitel ČSSD, Patočka byl pro Sobotku důležitý hned v několika směrech. „Brno historicky nebylo nikdy Sobotkovo, navíc Patočka byl zapleten se Šabatovou do Kuřimské kauzy, takže žádná silná figura brněnské, ale ani jihomoravské ČSSD tento člověk nebyl. Byl naopak od začátku vnímán jako ‚záškodník‘,“ konstatoval náš zdroj.

V té souvislosti připomeňme, že to byl právě Patočka spolu s novinářkou Slonkovou, kdo v roce 2016 na půdě Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci kritizoval ParlamentníListy.cz. „Parlamentní listy jsou naprosto ostudný výsledek postupné debilizace českého mediálního prostoru. Je to fenomén, který vyrostl z nedůvěry v tradiční média a ze společenské deziluze, o kterou se česká média svým významným dílem přičinila. Dnes už to přiznávají i někdejší insideři. Fakt, že novináři nepovažují Parlamentní listy za produkt žurnalistiky, nemění nic na tom, že mají nečekaný a dalekosáhlý dopad a vliv na veřejnost,“ uvedl na dané téma v roce 2016 Bohumil Kartous na serveru Britské listy. Zástupci naší redakce na akci nebyli pozváni. Stejně jako Patočka na jednání brněnské ČSSD, která ho vyloučila.

„Ale v sekretariátu samozřejmě mají mé telefonní číslo i mail. Takže je zcela evidentní, že stáli o to, abych tam nebyl,“ řekl ještě Bakalovu Respektu.

Údajný environmentální aktivista Patočka

Spojení Patočky s Bohuslavem Sobotkou je samozřejmě hlubší. Byl to právě on, kdo podle všeho v roce 2013 připravil sehranou demonstraci na podporu premiéra proti takzvaným lánským pučistům.

Aktivista Patočka podle dalšího zdroje sloužil rovněž k okopávání dvou největších soupeřů Bohuslava Sobotky v Brně: Michala Haška a Romana Onderky. S prvním z nich se ParlamentnímListům.cz v pondělí podařilo spojit. Ptali jsme se především na názor týkající se Patočkova vyloučení. „Neznám detaily rozhodnutí městské konference ČSSD Brno - město. Pokud sáhli kolegové z Brna k tak razantnímu kroku, jistě jej také budou moci zdůvodnit a ustát,"řekl redakci někdejší hejtman Jihomoravského kraje.

Patočka měl ale i jinou funkci. Jak se nám podařilo zjistit, Sobotka stejně jako Lubomír Zaorálek používali jeho Deník Referendum. „Ano, to se ví, že byl používán jako platforma ‚vypouštění‘ vyrobených kauz na oponenty Bohuslava Sobotky,“ přiblížil náš zdroj. „Sobotka teď bude mít velikánský malér, ze kterého mu bude pulsovat žíla na čele,“ dodal také s úsměvem.

Naše redakce už v minulosti zjistila, že tento zcela okrajový a málo navštěvovaný web získává peníze ze státních firem. Konkrétně jsme našli ČEPS, který peníze pro Patočku potvrdil. Kolik Patočkově společnosti z ČEPSu dali, nevíme. Jaký konkrétní efekt Patočkův web měl, také nevíme. Firma neodpověděla. Podle našich informací dostal web peníze z pokynu vedení ČSSD. Zřejmě šlo o okolí Bohuslava Sobotky.

Podle našeho zdroje je nyní jasné, že Sobotka ztratil nejen informační kanál dovnitř ČSSD, ale i navenek. „Kluci skončili,“ uzavřel náš zdroj. „A nikoho to moc netrápí.“

Polistopadové epištoly, kacířské úvahy I

$
0
0
Stanislava Kučerová
13.11.2017  ČeskéNárodníListy

I. Paměť národa
Česká minulost má vedle dimenze národní i výraznou dimenzi sociální. Obě jsou dnešním vedoucím silám přítěží, a proto je všemožně z historické paměti vytrhávají. Co zbude v prožitkovém obsahu naší identity, je-li paralyzována jak složka národní tak sociální?


Sledujeme-li procesy českého národního obrození od konce 18.stol (r.1781 bylo zrušeno nevolnictví), neujde nám, že naše vlastenectví je lidové a plné pochopení pro strádání těch chudých a nejchudších. Vždyť to jsou potomci bývalých nevolníků, kteří usilují o osvobození vlastního národa z područí. Křísí jeho jazyk, kladou základy literatuře, historii, divadlu, vědě, výtvarnému umění, politice a dávají všechny „silky a silečky"(Palacký) do služeb rodné zemi a jejímu lidu. Vlast a národ jsou cílem jejich snažení, vlasti a lidu se má dostat svobody a samostatnosti, novodobých práv a svobod. Za demokratické ideje se - s nezdarem - bojuje na barikádách r.1848. Uzákoní je až Národní shromáždění Československé republiky po převratu 28. října 1918, zakotví je první Ústava ČSR z r.1920.

Po selském stavu (robota zrušena r.1848) se hlásí o svá práva i dělnictvo. Dělnické hnutí sílí a diferencuje se názorově zejména ve 3. třetině 19. století. Od podpůrných a vzdělávacích spolků profiluje se tu řada sociálně politických směrů, programů a koncepcí, mezi nimiž nejvlivnější místo zaujme program sociálně demokratické strany, dovolávající se marxismu, učení o socialistické (komunistické) přeměně společnosti a zrušení všeho bezpráví. Nastaly však spory o to, která cesta k uskutečnění programu je správnější, přiměřenější a účinnější, zda radikální revoluce nebo postupné parlamentní reformy. Spory nabývají na prudkosti a přenášejí se i do 20.stol. Dlužno říci, že jak otázka národní tak otázka sociální hýbaly našimi dějinami a že v dobách zápasů s cizí mocí bylo žádoucí navzájem se spojovat, nikoli oddělovat.

Připomeňme si několik myšlenek T.G. Masaryka z přelomu 19. a 20. století. V „České otázce“ čteme: „Sociální otázka není pouze otázkou dělnickou, jako r. 1487 (utužení nevolnictví, pozn. SK) nešlo pouze o otázku selského lidu. Sociální otázka není otázkou jedné třídy a kasty, je otázkou všech…“ V „Ideálech humanitních": „Na konci 18.věku byla prohlášena práva člověka…ve jménu jich se hlásá i požaduje volnost, rovnost, bratrství. Bratrství - tento požadavek humanitní a sociální je základem socialismu …Ve jménu člověčství se žádají práva politická (všeobecné právo hlasovací) i práva hospodářská (rovnost hospodářská, to znamená komunismus… idea se během času mění…také komunismus může být chápán a prováděn velmi rozmanitě).“

Masaryk souhlasil s marxismem v kritice liberálního kapitalismu. Nevycházel ovšem z ekonomické teorie společnosti, také dialektika a materialismus mu byly cizí. Přesto marxismus nepokládal za věc odbytou a nepotřebnou. V tlaku levicových společenských sil na vládnoucí systém spatřoval významný pozitivní vliv na prohlubování demokracie.

„I kdyby marxismus byl úplně pochybený a kdyby to marxisté i plně doznali, socialismus tím nepadne. Jako všechny strany sociálně reformní také socialismus má své živé zřídlo v zejících nedokonalostech nynějšího řádu společenského, v jeho nespravedlnostech a nemravnostech a zvláště v hmotné a duchovní bídě velikých mas všech národů. Varoval bych odpůrce socialismu, aby z krize v marxismu nečerpali naděje pro strany své - ta krize naopak může být pro socialismus velikou silou, jestliže jeho teoretičtí vůdcové docela svobodně a upřímně kritizovat budou své základy a překonávat jejich nedostatky.“(Sociální otázka,1898). Těmi nedostatky Masaryk mínil nedostatek kritického realismu, demokratismu a humanismu.

Ideologové marxistické levice (po r.1917 ideologové bolševického marxismu-leninismu) místo aby hledali mezi demokraty spojence, pronásledovali „úchylkáře“. Místo aby rozvíjeli ideje národní, mezinárodní i celosvětové jednoty a součinnosti v zápase o pokrok, izolovali se ve vlastní doktríně, urputně dbali o „čistotu" kanonizovaného učení, nevraživě střežili poučky-dogmata a nepřipouštěli sebemenší vybočení ze závazné „linie", kterou pro daný časový úsek stanovilo usnesení nejvyššího stranického orgánu. (Tak jako kdysi církevní sněmy určovaly, co se smí a co se nesmí věřit, co je kacířství, o co dbá inkvizice a za co hrozí zatracení …) Ať již z upřímného přesvědčení, ať z žárlivosti, osobní rivality a nepřátelství, vedoucí ideologové označovali kdekoho „napravo"či „nalevo“ hanlivými nálepkami, rozhořčeně odhalovali rozmanité „úchylky“ a „úchylkové-ismy“ (reformismus, revizionismus, sociálpatriotismus, oportunismus…). Odmítli přirozeně i „maloměšťácký etizující abstraktní humanismus“ Masarykův a Benešův.

Obecně lze říci, že tyto sektářské a doktrinářské tendence, podezřívavost a nesmiřitelnost přispěly k diskreditaci hnutí a odpudily nejednoho potenciálního spojence. Jen z nesouhlasu s nesnášenlivou výlučností „jediných spravedlivých“ a s jejich uzurpovaným monopolem na hájení práv pracujících napsal např. K. Čapek svůj článek „Proč nejsem komunistou“, ačkoliv ani v nejmenším neměl v úmyslu hájit kapitalismus. „Jedno je už téměř jisto: že hospodářská mizérie u nás, jako všude, je následkem rozkladu kapitalistického liberalismu a že to jediné, co nemůže přinést nápravu, je politika, vedená kapitálem.“ (LN 1.5.1935)

A přece existuje vynikající pozitivní tradice z doby, kdy komunisté překonali všechen stranický a ideologický partikularismus a vyhlásili program jednoty a spolupráce všech demokratických sil v národě. Stalo se tak v době smrtelného ohrožení demokratického Československa Hitlerovým nacismem koncem 30.let a v době 2.války světové. Se spojenci, bez ohledu na světonázorové či politické přesvědčení, vedli komunisté společný zápas, hlásajíce, že jen v jednotě je naše záchrana a že zájmy každého jedince a zájmy společného boje jedno jsou.

Právě dík jednotě demokratických sil i ve světovém měřítku se podařilo nacismus porazit. Nadšeně jsme přivítali Den vítězství 9.května 1945, příchod Rudé armády i vlastních vojenských jednotek, které bojovaly v zahraničí. Tehdy se opět spojil zřetel na dobro národní i sociální. Vzdali jsme čest autorovi sborníku „Milujeme svůj národ" (J.Fučík). Souhlasili jsme se snahou Z.Nejedlého stát se „Dědici národních tradic". Velká většina národa přijala s nadějemi budovatelský poválečný program a věřila, že se podaří předválečnou demokracii zdokonalit ve smyslu sociálním. Sociální otázka měla být vyřešena způsobem, který již ve 20.letech schvaloval T.G.Masaryk a který nyní, po 2.světové válce, zdůvodňoval president E. Beneš jako „socializující demokracii". Předpokládal, že cestou rozšíření funkcí státu ve věcech hospodářských a sociálních dojde k zespolečenštění finančnictví, těžkého průmyslu a zemědělské velkovýroby. (Ostatně k podobným reformám přikročily i vyspělé západní státy, např. Francie a Anglie. (Viz E. Beneš, Demokracie dnes a zítra,1948.)

R.1946 volilo 40% obyvatel KSČ, slibující vlastní, československou cestu k socialismu. Nikdo tehdy netušil další vývoj, odklon od demokracie, politické omyly a chyby, nezákonnosti, přečiny a zločiny, kterých se někteří protagonisté strany a vlády po roce 1948 dopustili. Historici určí míru vlivu kompromitující neomezené moci samé a sebezáchovných akcí v nové, tentokrát „studené“ válce. Znovu ožily staré nešvary dělnického hnutí a marxistické strany, nesmiřitelné doktrinářství a sektářství. Přišla „perestrojka a glasnosť" příliš pozdě? Východní blok ve „studené válce“ neobstál, zhroutil se. Občané Československa se však neradovali dlouho z osvobození ze závislosti na sovětské velmoci. Stali se závislými na jejich soupeřích. „Moc prosazuje své zájmy a vládne idejím" (N. Chomský) a tak se stát Čechů a Slováků – podobně jako státy Východních a Jižních Slovanů – rozpadl. Noví vládci světa považují za vhodné „udržovat geopolitický pluralismus v postsovětském prostoru“ (Z. Brzezinski).

V nových podmínkách po r.1989 bylo zapotřebí vyrovnat se nově s otázkou národní i sociální. Otázka národní byla „vyřešena“ rozpadem společného státu Čechů a Slováků proti vůli převážné většiny obyvatelstva a mediální ofenzivou proti pozitivním tradicím národního dějepisu. A jak je to s otázkou sociální? Místo kritického, analyzujícího a rozlišujícího posouzení dosavadní cesty a jednotlivých etap a směrů, které nedávnou historii charakterizovaly, začalo se v médiích hovořit paušálně o 40 (někde dokonce o 50) letech totality, a co horšího, toto nerozlišené období bylo souhrnně označeno jako zločinné a bylo postaveno na roveň nacismu. Rovnítko se klade mezi Marxův „Kapitál" a Hitlerův „Mein Kampf", svědectví o ideové nehoráznosti. Hrubě propagandistická „Černá kniha komunismu" Stalinův režim prezentuje jako dokonce větší zlo, než byl Hitlerův nacismus. Přenechám historikům, aby zkoumali specifika obou režimů. Poukážu jen na rovinu, v níž jsou oba režimy protikladné, a to je ideový program nacistického a komunistického hnutí (a státu) a na tento program navazující motivace straníků či sympatizantů a podpora, jíž se oběma dostávalo od těch či oněch společenských vrstev a kruhů.

Mezi nacismem a socialismem (komunismem) je zásadní kvalitativní rozdíl v hodnotové orientaci.
Zatímco ideje socialismu (komunismu) jsou emancipační, ideje rasistického nacismu jsou antihumánní. Není pravda, že nacisté a komunisté jsou stejně (ne)vinni, když „kolaborovali" se svými režimy. Nacisté podporovali stranu, která slibovala vytvořit „Novou Evropu“, v níž oni jako představitelé plnohodnotné rasy budou dominantní silou, povolanou k vládě samou prozřetelností. Méněcenné rasy budou v područí, určeny k službě panské rase, přebyteční budou vyhubeni. Komunisté volili stranu, která slibovala sociální spravedlnost, rovnost a beztřídní společnost na základě pokroku dějin. Nacismus byl od samého počátku založen na zločinné rasistické doktríně, bezpráví měl ve stranickém a státním programu. Socialistický (komunistický) program naproti tomu vycházel z koncepce lidských práv a svobod. To ovšem nezabránilo jeho diskreditaci, když se některé vládnoucí špičky komunistických stran v boji o moc a udržení moci uchylovaly k násilí a zločinu. Tím ovšem nejsou emancipační sociální ideje nijak dotčeny, podobně jako násilné šíření křesťanství „ohněm a mečem“ a inkviziční ukrutnosti nedegradují křesťanské učení v jeho evangelické podstatě. Historie ukazuje, že zneužít lze jakýkoli pozitivní ideál.

Po roce 1989 ovládl naši ideologickou scénu nekritický antikomunismus, strkající do jednoho pytle nejen všechny členy bývalé KSČ a dnešní KSČM, ale i všechna socialistická, sociální, sociálně nápravná hnutí. Veškerá společenská kritika, levicoví intelektuálové, moderna, avantgarda, všechny reformní ideje, co jich bylo u nás i v zahraničí, jsou démonizovány v slepé víře v samospasitelnou moc nikým neřízeného svobodného podnikání a neviditelné ruky trhu, která „vyřeší všechno“. Jde o masivní propagandu v zájmu celosvětového kapitálu. Její součástí u nás má být i „Ústav paměti národa“, „Ústav pro studium totalitních režimů“.

Paměť národa? Ano, tisíckrát ano, jde-li o popularizaci našich dějin proti všem falšovatelům v cizích službách. Ale dnešní samozvaní odpůrci zapomínání nejsou ani v nejmenším strážci našich kulturních tradic. Nenavazují na odkaz těch našich předků, kteří obětavě pracovali na „národu roli dědičné“. Chtějí jen do nekonečna připomínat, účelově evidovat a registrovat všechna vybočení, která provázela pokus o socialistické zřízení v naší zemi, zamlčujíce přitom předpojatě všechno dobré, co tento pokus širokým vrstvám společnosti přinesl. Chtějí nás naopak historické paměti zbavit. Naučili jsme se vidět smysl svých dějin v zápase za více svobody, více spravedlnosti a více humanity pro vlast a její lid. To se ovšem nekryje s antikomunistickým programem hanobit ideály socialismu, dnešní komunisty ostrakizovat a izolovat, činit je dědičně a neodpustitelně vinnými za všechno zlé, čeho se jejich předchůdci dopustili, ačkoliv se za to opakovaně omluvili a svými skutky dokazují, že chtějí hříchy minulosti napravovat, respektujíce pravidla parlamentní demokracie. Ale ta pravidla právě antikomunisté nectí. V rozporu nejen s demokratickými zásadami, politickou kulturou, ale i prostou lidskou slušností dávají najevo okázalé opovržení komunistickými vyvrženci, s kterými „se nemluví“, s nimiž se oni – elita – nezahazují a nekompromitují a jejichž tradiční symboly práce – srp a kladivo – dokonce zakazují. Oprávněná kritika historických vybočení některých byvších komunistů (ale ano, poctivou prací je stále zapotřebí je napravovat) je zneužívána k zastírání přítomných antisociálních snah. „Paměť národa“ je klamavá fikce, zavádějící a podvádějící.

Chování dnešních antikomunistů nám přitom není nepovědomo. Povědomá je jejich urputnost, jejich intolerance, fanatismus, nesmiřitelnost „jediných spravedlivých“, inkviziční posedlost a rozdmýchávání pomstychtivosti. Takto se má jejich přičiněním scvrknout program národa, který spolu s Masarykem chtěl mít „demokracii stále se reformující“? A proč máme mluvit o sociální otázce ve světě, který směřuje k blahobytu jen pro jednu pětinu, v němž 800 milionů lidí hladoví a v němž každé 4 vteřiny umírá hladem 1 člověk? A proč se pro ekonomické zisky a prosperitu nedaří řešit ekologické problémy, o etických a estetických nemluvě? A proč se i mnozí sociální demokraté podílejí na obnově kapitalismu „bez přívlastků“, proč se dnes slovem „reforma“ paradoxně označují opatření antisociální povahy a proč politologové říkají: „Není žádné spravedlnosti, pravidla určuje ten, kdo je mocnější“.?

Problémy demokracie v současném globalizujícím se světě, ovládaném anonymní megamocí, nevyřeší nepřestajné rekriminace minulých činů a přečinů. Je na čase znovu stmelit všechny demokratické síly k ochraně kontinuity dobrého, vyvarovat se omylů a společně čelit bezohlednosti a cynismu dnešních mocných. Jsem si jista, že kdyby dnes psal Karel Čapek své články, napsal by vyznání a výzvu na téma "Proč nejsem antikomunista".

Prof. PhDr. Stanislava Kučerová, CSc. 

V armádě USA mohou sloužit lidé s psychickými problémy

$
0
0
13. 11. 2017 zdroj
Americká armáda může nyní přijímat do svých řad brance, kteří měli problémy s psychickým zdravím. Uvádí to deník USA Today. V americké armádě mohou nyní sloužit lidé, kteří měli problémy s alkoholem a drogami, trpěli depresemi a také kteří se zabývali sebepoškozováním se (úmyslné poškození vlastního těla z mentálních důvodů bez sebevražedných úmyslů).


Jak bylo uvedeno, toto rozhodnutí bylo učiněno v srpnu, ale nebylo veřejně deklarováno. USA Today předpokládá, že zrušení zákazu je spojeno s tím, že k září 2018 má americká armáda odvést 80 tisíc nových branců, protože prezident USA Donald Trump se chystá rozšířit boj proti teroristickým skupinám.

V loňském roce, kdy bylo potřeba odvést 69 tisíc branců, bylo povoleno přijímat do amerických ozbrojených sil mladé lidi, kteří dříve užívali marihuanu a také kteří předvedli špatné výsledky při vstupních testech. Zájemcům o vstup do řad armády byla nabídnuta finanční odměna.

Rozhodnutí povolit, aby mohli sloužit mladí lidé, kteří měli psychické problémy, bylo v amerických ozbrojených silách vysvětleno tím, že armáda má nyní přístup k většímu množství lékařských informací o každém potenciálním branci.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Příběh Mosulu a poprava jednoho iráckého generála

$
0
0
Trosky Mosulu

Tereza Spencerová
13.11.2017 Literárky

Konec Islámského státu coby územní entity v Iráku a Sýrii je už jen otázkou dní. Na počátku konce přitom bylo „osvobození“ iráckého Mosulu… Ale na samém počátku to bylo všechno ještě jinak.


Problém Mosulu vyvstal už dávno předtím, než se před jeho branami v červnu 2014 zjevili bojovníci Daeše. Ve skutečnosti se totiž druhé největší irácké město stalo středobodem vnitropolitického boje, přesněji konfliktu mezi federální a regionální mocí, které se proti sobě postavily v rámci amerického patronátu a jeho principu federalizace a současné decentralizace Iráku.

Mosul leží na tak zvaném sporném území v provincii Ninive a své nároky na něj si kladla nejen federální vláda v Bagdádu, ale i místní sunnitské klany a kmeny, které město dlouhé roky spravovaly společně s Kurdy, pro něž to je nedílná součást jejich historických území. Právě poloha „mezi zájmy“ všech zúčastněných Mosulu dlouho poskytovala určitou nezávislost a autonomii na federálním centru, což se promítlo například i do faktu, že místní vojenská posádka i policejní síly byly tvořeny převážně místními obyvateli. S tichým souhlasem Kurdů se Mosul stal i jednou z hlavních bašt sunnitské opozice vůči šíity ovládanému Bagdádu, který jinak na svých územích represemi prakticky vylučoval jakoukoli politickou činnost. A vedle opozice politické se na předměstích Mosulu zformovala i opozice ozbrojená, která vycházela z ideí iráckého nacionalismu a vládu v Bagdádu považovala za pouhé loutky íránské okupační moci.

Když americká armáda v roce 2011 z Iráku „oficiálně odešla“, zahájil Bagdád sérii pokusů změnit mocenskou rovnováhu v Mosulu a zvrátit tak vývoj ve svůj prospěch. Tímto úkolem byl pověřen generálporučík Mahdí Gharáví, který byl v provincii Ninive jmenován současně do čela federální policie i operativního velení armády. Jinými slovy, Bagdád sáhl po síle.


Vydat nepohodlné

Generál patřil k novým elitám ozbrojených sil „zdemokratizovaného“ Iráku a proslul svými proíránskými názory. Znal ho vlastně celý Irák, neboť právě on velel jednomu ze zvláštních oddílů policie, při němž vznikaly takřka oficiální „eskadry smrti“, které měly na svědomí vraždy, mučení či únosy nepohodlných lidí převážně v centrálních a jižních regionech země.

A tutéž taktiku generál Gharáví použil i v Mosulu – v oblasti se začaly množit „mimosoudní popravy“, mučení, narostl počet teroristických útoků… Generál do Bagdádu neustále hlásil tisíce zabitých „teroristů“, byť většinu z nich tvořili původní obyvatelé Mosulu a okolních měst, které režim podezříval ze spolupráce s opozicí. Současně přitom postupně na klíčové policejní i armádní posty v Ninive dosazoval šíitské důstojníky, načež šíité nahradili i většinu prostých vojáků a policistů.

A právě za velení generála Gharávího byl Mosul prakticky bez boje vydán Daeši. Určitou logiku v tom najít lze – Proč by měl bránit město, které se k němu, Bagdádu i Teheránu chová nepřátelsky a poskytuje zázemí opozici? Následná vyšetřování prokázala, že tehdejší – Američany fakticky schválený – irácký premiér Núrí Málikí díky zpravodajským informacím věděl o blížícím se Daeši nejméně půl roku předem, ale když už mělo dojít k boji, odjel jeho generál Gharáví z Mosulu na „řádnou dovolenou“. A spolu s ním se do civilu převléklo na 30 tisíc iráckých vojáků a policistů a město na rozkaz opustili rovněž, čímž umožnili – podle různých údajů– asi 800 až 1 300 bojovníkům Daeše ovládnutí více než milionové metropole. Nicméně, jediné, co Málikí, Gharáví a další stihli, bylo zabránit Kurdům, aby město bránili sami… Mimochodem, podobný scénář se podle všeho ve stejné době zopakoval například i v Saddámověrodišti Tikrítu, který byl bez boje „dobyt“ maximálně pouhými třemi stovkami bojovníků Daeše, a v dalších iráckých městech, které spojovalo jediné – byly významnými středisky sunnitské opozice proti šíitské vládě v Bagdádu. Někdejší sunnitský guvernér provincie Ninive Asíl Nudžajfí s odstupem času strategii Bagdádu shrnul stručně: „Věděli, že kdyby v Mosulu zůstalo centrum sunnitské politické moci, nikdo by jim s bojem proti němu nepomohl, ale s Daešem jim pomůže celý svět. Pro ně je jakákoli mezinárodně uznávaná sunnitská síla mnohem nebezpečnější než Daeš. (…) Málikí chtěl vzdát Mosul do rukou Daeše, aby mohl město následně obklíčit a rozbombardovat, a současně i všechny, kdo zůsstanou uvnitř s Daešem.“


Hra za stovky miliard


Předání Mosulu do rukou Daeše sice nejspíš do značné míry vyřešilo „problém“ centrální vlády v Bagdádu se sunnitskou politickou a jinou opozicí, na stranu druhou ale kriticky ohrozilo bezpečnostní situaci v celé zemi, neboť vzniklo podhoubí pro další šíření terorismu. Daeš totiž na ovládnutí Mosulu „pohádkově“ zbohatl a znásobil tak své kapacity. Nejenže ve městě ukořistil velké množství zbraní, které tam zanechala irácká armáda a policie, ale v trezorech Centrální banky našel 429 milionů dolarů„cash“, díky čemuž se podle tehdejších hodnocení médií stal „nejbohatší teroristickou skupinou“ na světě.

Tato skutečnost je mimochodem o to podivnější, že Bagdád měl o příchodu Daeše vědět s velkým předstihem. Předpoklad, že miliony zůstaly v bance pro Daeš záměrně, pak posiluje fakt, že Bagdád nejenže nezavíral pobočky centrální banky na územích ovládaných Daešem, ale naopak jejich prostřednictvím každý měsíc jen do Mosulu posílal 130 milionů dolarů v rámci výplat mezd státním zaměstnancům. Nebylo přitom tajemstvím, že si Daeš z převáděných částek vybírá „daně“ až ve výši 50 procent. A co víc, díky milionům a funkční bance Daeš mohl začít „hrát“ na mezinárodních valutových trzích, a tak si každý měsíc údajně přišel na dalších 20 milionů dolarů… A všechny tyto peníze umožnily Daeši pohodlné financování i kontrolu nad mnoha městy v Iráku a Sýrii. Bagdád si nyní mimochodem spočítal, že celá ta záležitost s Daešem přišla Irák na zničené infrastruktuře a dalších škodách na 100 miliard dolarů.


Legitimní Írán

Všechny tyto peníze ale Bagdádu nejspíš stály za to, protože vyvstavší hrozba Daeše posloužila mimo jiné i ke konečné legitimizaci íránské vojenské přítomnosti v Iráku. Příslušníci íránské armády, Revolučních gard nebo šíitských milicí často bojují v předních liniích proti Daeši a v Mosulu tomu nebylo jinak. Právě těmto silám je třeba připsat zásluhy za rychlý ústup Daeše v Iráku…

Řeč je přitom o třech hlavních skupinách: o íránské armádě jako takové, íránských vojenských poradcích a o šíitských oddílech obecně zvaných Lidové mobilizační síly (PMU). Jejich celkové počty jsou odhadovány na asi 120 až 150 tisíc mužů, přičemž irácký parlament loni odhlasoval legalizaci těchto sil – přezdívaných „druhá íránská armáda“ – coby zákonné součásti ozbrojených sil Iráku. Zatím naposledy to měl pochopit ministr zahraničí USA Rex Tillerson, který chtěl koncem října donutit Bagdád, aby všechny šíitské oddíly vypověděl ze země… Mimochodem, když George W. Bush pod vylhanou záminkou a v čele „demokratického“ světa „zdemokratizoval“ Irák až na kost, nejspíš netušil, že tuto ropnou oblast namísto USA vcelku rychle ovládne Teherán, jehož síly v Iráku jsou dnes početnější, než jsou například oddíly libanonského šíitského Hizballáhu.

Při bombardování Mosulu americkou koalicí byl používán i bílý fosfor

A v tom je současně skryté i jádro pudla. Lze předpokládat, že většina iráckých sunnitů, Kurdů a možná koneckonců i šíitů vnímá íránskou vojenskou přítomnost ve své zemi jako čistě nepřátelskou okupaci. A pro svůj názor mají pádné i argumenty. Šíitské milice s posvěcením irácké armády provádějí v sunnitských oblastech etnické čistky a vyhánějí lidi z jejich domovů, konstatovala už před dvěma lety EU, zatímco irácký premiér Hajdar Abádí loni v srpnu přiznal, že „osvoboditelé Mosulu“ nejspíš „páchali válečné zločiny“, když zabíjeli, mučili a hromadně popravovali mosulské civilisty, včetně žen a dětí. Celé dobytí Mosulu z rukou Daeše – za pozoruhodné apatie „mezinárodního společenství“ – prý stálo životy až 40 tisíc civilistů, nicméně Íránci nebo Iráčané nenesou odpovědnost za všechny tyto oběti; americké letectvo jim poskytovalo vzdušnou podporu v podobě desítek tisíc bomb a raket odpálených na město, nemluvě už o palbě těžkého dělostřelectva. Podle Amnesty International u Mosulu páchala válečné zločiny totiž i americká „koalice“.



Co dál?


Daeš svůj boj v Iráku prohrál, ale Irák v Mosulu současně přišel o významné politické a ekonomické centrum – desítky tisíc jeho obyvatel zabil tu Daeš, tu osvoboditelé, z více než milionu lidí se stali uprchlíci a stovky tisíc dalších v nastalé humanitární katastrofě ztratily práci a možnost obživy. Zničení Mosulu rozbilo tradiční místní systém etnické a náboženské samosprávy, změnilo i sociální a etnické složení obyvatelstva celé provincie Ninive a podle všeho do značné míry ovlivnilo i nedávný krach kurdských plánů na nezávislost.

Jaká ale bude budoucnost Mosulu? Pokud v Teheránu a Bagdádu usoudí, že by se město mohlo jednou znovu proměnit v baštu sunnitského vzdoru, s jeho rekonstrukcí nikdo spěchat nebude. Už dnes něco takového platí například pro živořící obyvatelstvo Tikrítu, Ramádí neno Fallúdži, na níž se bílým fosforem a ochuzeným uranem dávno před Daešem „vyřádili“ už Američané.

Zatímco OSN má za to, že by Irák sám neměl vyšetřovat a trestat zločiny Daeše v Mosulu, a Spojené státy na Daeš – byť z jiných důvodů než Bagdád – „spoléhaly“ také, není příliš jasné, jak pohlížet na skutečnost, že generál Mahdí Gharáví, který Mosul vydal Daeši, dostal před pár dny trest smrti. Stihl ho spravedlivý trest? Nebo se stal jen obětním beránkem? Nebo hrozilo, že by mohl „zbytečně“ mluvit? Nebo…?

- - -


Viewing all 19126 articles
Browse latest View live