Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Trump čeká, co bude v troubě

$
0
0

Zbyněk Fiala
18. 11. 2017 VašeVěc
Především prudké snížení korporátních daní skoro na českou úroveň obsahuje návrh, který prezident Donald Trump prosadil v dolní komoře amerického Kongresu. Může to být začátek obratu v jeho politické kariéře, pokud neztroskotá v Senátu. Rozhodne věštba o desetiletém výhledu. Republikáni protlačili Sněmovnou reprezentantů návrh rozsáhlé daňové reformy, která má ušetřit poplatníkům 1,5 bilionu dolarů za deset let. Nikoliv všem stejně, to je první složka sporu, která se teď přenáší do Senátu USA. Nejvíc ušetří těm, kdo peníze mají, zatímco střední příjmy naopak skřípne.

Detaily si nechme na jindy. Druhou věcí však je, zda příspěvky bohatým půjdou na úkor zvýšení dluhu, nebo je pokryje zvýšený hospodářský růst, jak americký prezident Donald Trump slibuje.


Ve Sněmovně reprezentantů získal návrh slušnou většinu 227 : 205. Celkový počet hlasujících poslanců této kongresové komory je 435, dohromady tedy chyběly jen tři hlasy. Zkuste si představit ten mazec na chodbách, když se řadily stranické šiky připravené na steč. Tady neexistovala omluva, být mrtvý je málo. K nejdůležitějším hlasováním se vstává z hrobu. Ještě tam doznívá varovné syčení předsedů poslaneckých klubů a řev jejich drábů do telefonů.

Demokracie ovšem nemůže spoléhat jen na hlasování, kde do toho mluví každý ňouma. Pro změny federálních daňových zákonů v USA platí zajímavé pravidlo, že sněmovna si může odhlasovat, co chce, ale v Senátu se napřed rozhoduje o tom, kdo má vyhrát. Prostá senátní většina, kterou Trump disponuje, může schválit jen změny, které nezvýší státní zadluženost v desetiletém horizontu. Ale opravdu Trumpovy návrhy dluh nezvýší?

Než si řekneme, jak to rozštípnout, podívejme se na přehledně seřazená čísla, jak jsem je našel ve zprávě vlivné Rady pro mezinárodní vztahy (Council on Foreign Relations – CFR).

https://www.cfr.org/backgrounder/trump-and-national-debt

Federální vláda letos potřebuje 4 biliony dolarů, ale vybere jen 3,3 bilionu. Zbytek – jde o 666 miliard dolarů – přiskočí k dluhu prodejem T-bills, federal bonds a dalších cenných papírů s ručením ministerstva financí nebo celé vlády USA. Z hlediska HDP Spojených států jde o 3,5 procenta. Je to hodně, ale v nedávné minulosti měly podobné schodky Německo i Francie, nemluvě o Česku.

Jenže Spojené státy jsou dlouhodobě (s výjimkou dvou přebytkových let za prezidenta Billa Clintona) ve vysokém schodku, průměr jsou 3 procenta HDP za 50 let. V krizi 2009 dokonce prokopli buben dvakrát hlouběji než Kalousek, na skoro 10 procent HDP. Jinou věcí je, že oni tím americkou krizi uhasili, přes všechno hřímání Mirka Topolánka v Evropském parlamentu, že jde o „cestu do pekel“. Kalousek proto volil jinou cestu a českou krizi prohloubil.

Držme se amerického dluhu. Blíží se 15 bilionům dolarů, z toho je 8,5 bilionu financováno z domácích úspor a zbylých 6,3 bilionu dolarů v zahraničí. Ze zahraniční porce drží 4,1 bilionu dolarů cizí vlády, nejvíc Čína, a tu by to taky mohlo přestat bavit. Ale prý ani těch 15 bilionů dolarů celkové vládní zadluženosti USA není konečné číslo, protože chybí vzájemná zadluženost státních agentur. To by zvedlo konečnou částku na 20 bilionů dolarů neboli 120 procent HDP.

Je to děsivá cifra? Státní dluh je ve skutečnosti krásná věc, protože nabízí vynikající příležitost natřásat politické peří zodpovědnými řečmi o nutnosti hospodařit jako v rodině - a škrtat tam, kde to protivníka nejvíc bolí. Proto Kongres USA přijal ústavní zákon o nepřekročitelnosti federálního dluhu (Parlament ČR naštěstí stejnou věc přes veškerou snahu nezvládl). Kdykoliv se Spojené státy na podzim přiblíží k vyčerpání přijatého federálního rozpočtu a hrozí, že vláda přepadne z rozpočtového útesu, hranice se o potřebnou částku zvýší. Ale nepřekročitelnost jako princip zůstává, zákony nejsou pro srandu!

Předtím se samozřejmě vyjednává, kdo co dá, a o co přijde. Republikáni obvykle nutili Obamu pustit trochu krve zdravotnictví a sociální sféře, a on zase spolu s Demokraty přiškrtil nějaký ten zbrojní program. Teď jsou znovu na pokraji útesu, a tak je i daňová reforma příležitostí pro rozpočtový handl.

Při současném hlasování o daňové reformě jde hlavně o to, jak vyhodnotit efekt navrhovaného snížení nominální sazby korporátní daně skoro na polovinu, z 36 na 20 procent. To je hlavní pecka, která má soupeřit i s daňovou reformou z 80. let za prezidenta Donalda Reagana. Donald Trump říká, že jeho snížení daní natolik povzbudí růst, že se nakonec vybere skoro stejně. Opozice mu však nevěří a bojí se prohloubení federálního zadlužení o 2 biliony dolarů za deset let.

Pokud by to opravdu přineslo během deset let takové zvýšení zadluženosti, nemůže už o návrhu rozhodovat prostá sněmovní většina, ale bude zapotřebí kvalifikovaná většina 60 hlasů ze 100. Jenže Trump má jen 52 hlasů. Jsme na křižovatce. Zadluženost nevzroste? Reforma je doma, Trump konečně něco velkého vyhrál a opozice ztrácí strategickou iniciativu. Zadluženost vzroste? Reforma je v trapu a Trump nejspíš taky.

Kdo ví nejlíp, jak bude za deset let? Tohle je spor, který mohou rozštípnout jen věštci. Před hlasováním vsunou straničtí mágové hlavu do roztopené trouby a budou popisovat zjevení ze vzdálené budoucnosti. Nevím, jestli se při tom také bubnuje a tančí, ale kdo přitáhne větší pozornost ke své zjevené pravdě, ten vyhrál. A pak už si klidně hlasujte, když je rozhodnuto.

Nesmí to být jednoduché, to by si to pak dokázal spočítat každý. Našel jsem na Bloombergu zoufalý komentář, že v beztak zamotaném tlustém zákoně se teď ještě vrší změny a změny změny, takže se v tom vážně nikdo nevyzná. Navíc je tam palba do bočních směrů, jejíž vyhodnocení vyžaduje další věštecké kousky.

Jednou takovou součástí návrhu Trumpovy daňové reformy, který už prošel Sněmovnou reprezentantů, je jedová střela do Obamacare, kterou se přes všechny snahy Republikánů dosud nepodařilo zrušit. Připomeňme, že jde o zdravotnickou reformu, která měla zpřístupnit pojištění i osobám s nižšími příjmy. A případně i osobám s nějakou tou chorobou, která dříve pojištění znemožnila nebo šeredně prodražila.

Jedová střela spočívá ve zrušení všeobecné povinnosti si toto pojištění opatřit. Povinnosti hlídané velkou pokutou. Šlo o to, aby se pojistili i mladí a zdraví, a ještě lépe, jsou-li bohatí, protože jejich vysoké pojistky jsou součástí solidárního systému. Když vám nic není a platíte, snížíte průměrné náklady na pojištěnce. Pokud se však povinná platba zruší, zdraví zdrhnou a náklady se zvýší. Zbývající pojištěnci se prohnou, což se jim nemusí líbit a začnou utíkat ze systému. Nakonec tam zbydou jen zoufalci, pod jejichž tíhou se solidární pojišťovny položí.

Podle výpočtů nestranického expertního týmu může tento zásah do Obamacare připravit o pojistku 13 milionů osob. To by byla zhruba polovina těch, kteří byli předtím do systému vtaženi. Bude jich opravdu tolik? Nepokryje to doplňující návrh alternativního pojištění souboru vybraných zdravotních hrůz?

Avšak, co když vás neklepne zcela předpisově a chytíte něco méně běžného?

Politici se ještě hádají, jestli se ve výsledku tratí, nebo ušetří, ale vy už jste v tom. Pak zbývá jediné praktické doporučení – vyražte volným krokem k hřbitovu, abyste aspoň rodině ušetřili za převoz.


Glosa: Proč jsem po včerejším článku zase hnusný bolševik a sviňský Žid...

$
0
0
Břetislav Olšer
18.11.   2017  Rukojmí
Dnes jenom glosu, na obsažnější články jsem už unavený hlavně díky pomatených kritiků z pražské havloidní kavárny. Dovolil jsem si totiž v zemi svobody a demokracie bez cenzury napsat včera text:
„Kdyby ještě žili nacisty popravení studenti, co byli v listopadu 1939 proti Protektorátu Böhmen und Mähren, vzkázali by dnes havloidním rowdies z Národní třídy: Ukradli jste nám naši revoluci…“
http://www.rukojmi.cz/clanky/4912-kdyby-jeste-zili-nacisty-popraveni-studenti-co-byli-v-listopadu-1939-proti-protektoratu-bohmen-und-mahren-vzkazali-by-dnes-havloidnim-rowdies-z-narodni-tridy-ukradli-jste-nam-nasi-revoluci

A hned se na mě v diskuzích či jen přes e-maily sesypaly sprosté nadávky do hnusných bolševiků a zasraných židáků, přitom jsem od svých dvanácti let zapřisáhlý antikomunista a navíc křtěný valašský katolík. Mého otce jako vesnického učitele komunisté poslali k lopatě v 50. letech jen proto, že byl praktikující křesťan a nechtěl něco podepsat a někam vstoupit… http://www.rukojmi.cz/clanky/2220-cibulkovy-seznamy-spolupracovniku-a-agentu-stb-na-me-nemely-za-to-dnes-jiz-figuruji-ve-dvou-seznamech-nepratel-lidu-z-dilny-pornoherce-jandy

http://www.rukojmi.cz/clanky/3904-to-ceska-novinarsko-politicka-svoloc-a-ne-prezident-zeman-nema-poneti-co-je-slusne-vychovani-kdyz-za-jeho-nepritomnosti-kuji-pikle-a-je-jim-dobra-i-milost-pro-kajinka-nic-ale-o-havlovi-caslavske-a-spol

Když potom žádal můj táta o finanční náhradu v rámci své rehabilitace, z Pražského hradu dostal od Havlovy poradkyně námi všemi milované Věry Čáslavské dopis. V něm vyslovila politování nad jeho osudem, a proto mu dva roky před důchodem nechala zvýšit plat o 100 Kč měsíčně. Místo zasloužených několika stovek tisíců si za skoro dvacet let „u lopaty“ tak přišel při své rehabilitaci jen k několika směšným o stovku vyšším učitelským výplatám; vlk se zkrátka nažral a koza zůstala celá… http://olser.cz/12270/nevetsi-komunista-dubcek-a-nejvetsi-antikomunistky-caslavska-kubisova/

Přesto jsem se jako jediný nestraník v jisté ostravské redakci chtěl v listopadu 1989, který byl pro mě antikomunistu učiněný zázrak, zapojit do tzv. sametové revoluce; šel jsem se přihlásit do Občanského fóra. Nadšení mě však přešlo vzápětí, když jsem v tiskovém oddělení OF spatřil jako jeho šéfa zhůvěřilého nestydu, který ještě nedávno jako kovaný soudruh přednášel marxismus-leninismu na jedné z vysokých ostravských škol…

Aby toho nebylo málo k mému naivním revolučním nadšení, slyšel jsem na pražské Letné, jak kněz, dnes už biskup Malý, co složil církvi přísahu, že jako kněz nebude nikdy politicky agitovat, podporuje politiku šéfa sametové revoluce Václava Havla: „Podívej se Gusto, jak je tady husto!“ Nebyl to náhodou projev, kterým podněcoval shromáždění k nekřesťansky nenávistnému politickému skandování…? http://www.rukojmi.cz/clanky/537-jak-clenky-pussy-riot-nositelky-ceny-vaclava-havla-za-kreativni-disent-soulozily-v-moskevskem-biologickem-muzeu

To všechno dohromady mě zase z mého revolučního povznesení bryskně postavilo pevně na nohy z mé nadzemské víry v pravdu a lásku, co zvítězí nad lží a nenávistí; též proto jsem nikdy nebyl v žádné politické straně, ani jsem se v tom zvrhlém politickém seskupení podvodů žádné politiky či jejich strany nevolil; ani tenkrát, ani dnes.


http://ac24.cz/zpravy-z-domova/67-miroslav-dolejsi-analyza-udalosti-17-listopadu-1989

Navíc jsem si připomněl, že navzdory kampani, jak komunisté šikanovali věřící, jsem jako novinář mohl mít i za totality svatbu v kostele a bez obav nechal následně zcela veřejně pokřtít oba své syny, aniž by to na mě někdo "práskl"či mě za to diskriminoval, což je dnes nemyslitelné – viz: https://pravdalaska.wordpress.com/monitoring

A protože jsem byl odjakživa křtěný valašský katolík, nemohl jsem ani být zasraný Žid s obřízkou, byť od svého poznání podrobností z průběhu genocidy zvané holocaust jezdím s úctou do Izraele, vzdát úctu šesti milionům nacisty umučených Židů… Palestina a Izrael…

Vážení debilní havloidé, byl to též váš idol Václav Havel, který jen potvrdil skutečnost, proč se mi stala jeho sametová revoluce z odstupem času rovněž krajně nedůvěryhodná, zvláště od momentu, kdy prohlásil zběsilý útok NATO na Srbsko a Černou Horu za nezbytné humanitární bombardování… Václav Havel – humanitární bombardování…

Inu, tolik jen moje glosa na téma: Proč jsem po včerejším článku zase hnusný bolševik a sviňský Žid...

Proč „Pražská kavárna“ zakázala Michalovi Horáčkovi projev na Václaváku?

$
0
0
Jaromír Petřík
18. 11. 2017      JaromirPetrik
Letošní oslavy 17. listopadu proběhly zcela v režii „Pražské kavárny.“ Její zástupci dovolili v Praze vystoupit pouze svým stoupencům, kteří jeden jako druhý hystericky opakovali fráze o ohrožení naší demokracie. „Svoboda je ohrožena vždy a stále ji musíme hájit. A demokracii budeme mít tak dlouho, jak dlouho budeme chtít,“ hřímal šéf ODS Petr Fiala. A jeho stoupenci „svobodu a demokracii“ opravdu hájili, jak vzápětí poznal na vlastní kůži Tomio Okamura.

 „Tenkrát jsme bojovali za to, abychom se mohli svobodně vyjádřit. Podívejte se, kam jsme to dopracovali,“ řekl šéf SPD Tomio Okamura v reakci na lidi, kteří ho předtím na Národní třídě vypískali. „Určitá skupina občanů si uzurpuje nárok na jediný správný názor.“
Též se tito „demokraté“ velmi vymezovali proti Andreji Babišovi. Že jej zvolila třetina našich voličů jaksi pomíjeli, stejně jako, že jejich TOP09 se dostala do Parlamentu pouze díky voličům z Prahy 1, kdy těsně překonala 5%. Hlasití byli, jako kdyby TOP09 s drtivou většinou ve volbách zvítězila. Andrej Babiš, který skládá novou vládu, zapálil svíčku u památníku na Národní třídě. Setkal se přitom s hlasitým odporem protestujících, kteří šéfa ANO obvinili ze zneuctění pietního místa.
Petr Gazdík za pobočku TOP09, tedy stranu Starostů a nezávislých zmínil 17. listopadu na Národní třídě možné ohrožení svobody a demokracie kvůli nástupu vlády opřené o komunisty. Strašením komunisty se též oháněl nový zájemce o předsedu TOP09 Jiří Pospíšil.
Další z řady akcí k 17. listopadu se konala v pražském Újezdu. Na demonstraci"Pravda nemá alternativu" promluvil profesor Martin C. Putna, podle kterého volby nevyhrál Andrej Babiš, ale falešné zprávy.
Na pražském Albertově jsme si vyslechli rektora brněnské Masarykovy univerzity Mikuláše Beka, že svobodomyslná část společnosti v posledních letech utrpěla několik porážek - zařadil mezi ně třeba výsledek prezidentských voleb: http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/o-svobodu-je-treba-neustale-pecovat-zaznelo-na-albertove/1551780 . Pozadu nezůstal ani dlouholetý člen KSČ Tomáš Zíma, rektor Karlovy University. Pozn.: Každému, kdo kdy byl členem KSČ stanovil známý bloger MUDr. Vodvářka diagnózu „významné mozkové poruchy“: https://jaroslavpolak.blog.idnes.cz/diskuse.aspx?iddiskuse=A150630_467038_blogidnes
Hlavní událostí včerejšího 17. listopadu byl program na Václavském náměstí.
Tam jsem naivně očekával, že zde vystoupí i někdo z umělců vyznamenaných našim prezidentem Milošem Zemanem, např. Jarek Nohavica, Helena Vondráčková a promluví někdo opravdu znalý politiky a historie jako např. Petr Žantovský.
Bohužel jsem se nedočkal. Účinkovala plejáda umělců, z nichž většinu jsem neznal a slovo tam vedli ti, kteří zastávali názory o ohrožení současné demokracie. „Koncert pro budoucnost“ zahájil Vladimír Merta. Vyslechli jsme si Petra Pitharta s projevem o ohrožení nezávislosti České televize (nesmyslný projev, jako kdyby toto médum hlásalo něco jiného než zemanofobii a rusofobii), ekonoma Tomáše Sedláčka: „Vyhrabali jsme se tady před 28 lety z mnohem většího průšvihu. Kropte je pravdou a láskou.“ Tedy opravdu duchaplný projev...
Osobně jsem byl zvědavý na projevy prezidentských kandidátů, kteří byli pořadateli pozváni. Michal Horáček přišel na Václavské náměstí v podvečer, když předtím na Hradčanském náměstí zazpíval Modlitbu pro Martu. A divil se, že nemohl vystoupit na Václavském náměstí. Pořadatelé totiž uvedli, že prezidentští kandidáti, které jako řečníky vybrali, „nejvíce ztělesňují hodnoty 17. listopadu“.https://www.blesk.cz/clanek/volby-prezidentske-volby-2018/507234/horacka-na-vaclavaku-nepustili-na-podium-moc-bohaty-a-malo-sametovy.html
„Oni si asi myslí, že já hodnoty 17. listopadu neztělesňuju. Nevím, proč bych já, aktivní aktér revoluce a účastník všech jednání, měl být s listopadem spojován méně než ti, kteří tam nebyli,“řekl Horáček. Dále uvedl, že polovinu svého času mu nabídl další prezidentský kandidát Marek Hilšer, o kterém „Pražská kavárna“ naznala, že dostatečně ztělesňuje hodnoty 17. listopadu, třebaže sám uvedl, že listopad 1989 prožil ve Španělsku.Toto však pořadatelé odmítli a Horáčkovi jednoduše projev na Václaváku zakázali.
„Pražská kavárna“ naznala, že kromě Marka Hilšera dostatečně ztělesňují 17. listopad pouze Jiří Drahoš (který, jak sám řekl, listopad 1989 prožil v Jihlavě) a Pavel Fischer.
Tedy opravdu „demokratický“ výběr řečníků, když je všeobecně známo, že z prezidentských kandidátů se událostí listopadu 1989 přímo zúčastnili pouze současný prezident Miloš Zeman a Michal Horáček.
Zajímavé, co na to řekl europoslancec za ODS Jan Zahradil: „Nic mi do toho není, nešel jsem tam a nikoho z nich volit nebudu. Ale jestli včera na pódium nepustili Horáčka (který je se 17. listopadem 1989 spojen stokrát víc než akademik Drahoš, like it or not) a jestli k Drahošovi pustili jako stafáž jen muší váhy Fischera a Hilšera, pak je jasné, co byl celý ‚Koncert pro budoucnost‘ zač. Prostě kampáááň.“
Doposud jsem žádné ohrožení demokracie u nás necítil. Ale začínám to ohrožení cítit právě po výlevech zástupců „Pražské kavárny“, kteřínepřipouštějí jiný názor, než ten svůj, stejně jako kdysi radikální bolševici v padesátých letech.
Jsem zvědavý, jak by dopadl Miloš Zeman, pokud by se oslav 17. listopadu osobně zúčastnil. Zda by jednomyslně myslící Pražské kavárně stačily červené karty a vajíčka.
Ostatně, mluvčí našeho demokraticky zvoleného prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček to vystihl přesně.„Demokracií a svobodou se dnes nejhlasitěji ohání ti, kteří odmítají výsledky demokratických a svobodných voleb.“
Bohužel, právě ti, kteří nejvíce strašili naše občany komunisty a ohrožením demokracie, nepřipustili na oslavách 17. listopadu jiný názor, než ten svůj a byli natolik důslední, že se jim nehodil do karet ani přímý účastník těchto událostí Michal Horáček.
Takže svůj blog zakončím slovy: „Quo vadis Pražská kavárno?“

Kosmická maškaráda USA. Bez ruských RD-180 americký kosmický program nepřežije

$
0
0
Napsal/přeložil: Alexej Anpilogov
18.11. 2017   Eurasia24
Podle amerického deníku The New York Times budou k prvnímu prosinci ukončeny dodávky ruských raketových motorů RD-180 do USA, což může americké přítomnosti v kosmu přinést značné problémy.Rusko-americká spolupráce v oblasti kosmického výzkumu zůstává „ostrůvkem stability“ v rozbouřeném moři stále se zhoršujících vzájemných vztahů. Propojený svět 21. století svým způsobem omezuje prostor pro jednání politiků – a tak bez ohledu na tři roky starý zákon přijatý Kongresem USA a zakazující další nákup ruských motorů RD-180 nemá americký kosmický program dosud za tento ruský raketový motor adekvátní náhradu.

Experti navíc předpokládají, že se tato situace protáhne přinejmenším na dalších pět let. Právě tolik času budou podle nich američtí vývojáři a konstruktéři potřebovat na to, aby vyvinuli a otestovali nový motor, který by ruský RD-180 nahradil.

Každé politické prohlášení USA i RF týkající se jejich vesmírné spolupráce se nějakým způsobem motoru RD-180 dotýká. Podstata této skutečnosti je zcela triviální: rakety USA postavené v rámci amerického programu EELV zahájeného již v polovině 90. let se ukázaly jako zcela nevyhovující.

Těžká raketa Delta-IV s motory poháněnými vodíkem byla příliš drahá a pro raketu Atlas-V se střední nosností neměly USA vlastní motory.

Rakety Atlas, široce využívané ke startům do vesmíru v 60. až 80. letech, totiž všechny vycházely ze stejně pojmenované vojenské balistické rakety a jejích modifikací. V 50. a 60. letech bylo v USA těchto raket (a motorů k nim) vyrobeno víc než 300. A jak se dalo čekat, počátkem 90. let byli všichni výzkumníci a konstruktéři zapojení do vývoje Atlasů buď v důchodu, nebo již zemřeli.

V polovině 90. let ovšem Pentagon neměl s Rusy žádný problém: vláda Borise Jelcina nejenže zásobovala USA obohaceným uranem určeným k vojenskému využití, ale dokonce Američanům „nastavila rámě“ v oblasti vojenského využití kosmu, když jim za výhodnou cenu nabídla jeden z nejlepších motorů na světě poháněných kerosinem – již vzpomínaný RD-180.

RD-180 byl opravdu nejlepší. Byl zkonstruován jako pokračovatel motoru RD-170 používaného na prvním stupni nejtěžší sovětské superrakety Eněrgija a svými parametry porážel všechny americké motory na hlavu. Byl to právě RD-180, který v letech 2000 až 2010 umožnil bezproblémové pokračování amerického vojenského i vědeckého kosmického programu. Bez jeho dodávek by situace Pentagonu a NASA byla prostě beznadějná, a to zvláště po ukončení programu Space Shuttle v roce 2011.

Se závislostí na Rusku nemohou dnes USA v kosmické oblasti dělat vůbec nic. Lety na mezinárodní kosmickou stanici ISS ruskými Sojuzy mohou Američané jen těžko odmítnout z prestižních důvodů a odmítnutí dalších dodávek motorů RD-180 se již přímo dotýká národní bezpečnosti USA.

Navíc není možná „jednoduchá náhrada“ RD-180, a to bez ohledu na skutečnost, že v 90. letech získaly USA licenci na výrobu motoru včetně úplné technické dokumentace. Ani během 20 let se totiž americkým odborníkům nepodařilo výrobu RD-180 osvojit.

Založení spolku Chamurappi z.s.

$
0
0
Zdeněk Jemelík
18. 11. 2017
Dávám tímto na vědomí, že po vyloučení ze spolku Šalamoun dne 4.11.2017 jsem s přáteli založil spolek Chamurappi z.s. Registrace je pravomocná od 13.11.2017. Tím jsem vytvořil právní rámec, který mně a mým spolupracovníkům umožní konat všechny úkony péče o klienty, které jsem mohl dělat jako člen Šalamouna. Ze Šalamouna odvádím některé chráněnce a také různé užitečné vztahy.
Účelem ustanovení spolku je ochrana základních práv občanů - účastníků trestního nebo přestupkového řízení podle zákona č.2/I993 Sb. - Listiny základních práv a svobod v aktuálně platném znění (dále jen LZPS) a jejich případná podpora v řízení; v této souvislosti také případná pomoc orgánům činným v trestním řízeni, směřující k ochraně výše zmíněných základních práv.

Drobná lekce z demokracie pro české komedianty

$
0
0
Jitka Přikrylová
18.11. 2017  Rukojmí
Voltairovi se připisuje vznešená věta: “Nesouhlasím s jediným slovem, které říkáte, ale navždy budu bránit, abyste je říkat mohl.” V Česku elity ale vědí, co je pro národ nejlepší, jen kdyby jim to voliči pořád tak blbě nekazili.

Před časem proběhly v Česku parlamentní volby a brzy budou následovat prezidentské. Jen pro pořádek, můj hlas nedostala žádná ze stran, co se do parlamentu dostala. Ohledně prezidenta... ještě nedávno bych se jasně stavěla do pozic s českou kavárenskou scénou a dnes se hezky chytám za frňák. Zeman mi pořád ještě úplně nesedí, ale čím dál tím víc mám chuť mu to tam hodit.
Je strašně zajímavé, že do dolní komory se vecpalo hned devět stran a přitom se asi čeští voliči shodnou jen v jediném. Že ty volby dopadly úplně na hovno.
Fakt těžko hádat, jestli strany, které se ještě před pár týdny považovaly za velké hráče, mají počet mandátů tak dobrý na to Babišovým lidem držet dveře, se naprdly proto, že jasně ztratily anebo proto, že vyhrálo zrovinka ANO. Protože ono sakra vyhrálo. Být to závod třeba v běhu, tak poté, co Babiš protrhl cílovou pásku, klidně byste si mohli jít uvařit kafe a ještě stihli cigaretku, než byste sledovali, jak se k cílové rovině bez velkého nadšení trousí ostatní.
Dokážu pochopit, že z toho radost neměli. Ale, zatraceně jsou tři týdny po volbách a tyhle zdrcnuté ministraničky se tak shodnou na tom, že se neshodnou. Tak se ožerte, vytvítujte se z toho nebo si dejte s milenkami (a milenci, ať nediskriminuju, že) maratón kamasútry a pak se vraťte a zkuste být na malinkou chvíli zase politiky. Zatím jste jen třída fakanů, kteří vedle toho nového šprta nechtějí sedět.
Všichni tihle démokrati se důstojně vyjadřují k tomu, že s Babišem do vlády nikdy. Podporovat jeho menšinovou vládu, to nikdy. A klidně dodají, že o to určitě Babišovi jde, uhrát to na nové volby.
Když máte pocit, že víc trapno za ně vám už nebude, oni to vždycky zaručeně posunou ještě do většího absurdna. Tuhle Kalousek, jehož topka se do sněmovny dostala o pověstný puchýř na zádeli svého předsedy, tak Míra přišel s návrhem na blokaci sněmovny. Přitom lidí tam má tak na to zahrát si mariáš.
I tuhle blbost sami pár dnů nato přebili. Čtyři strany, co dohromady nedají ani čtvrtinu sněmovny, utvořili Demokratický blok. Fotka z tiskové konference oněch Osmi posledních demokratů, mi vetlačila slzy do očí.
Navíc se zdá, že prezidentská volba bude ještě větší šaráda. Kandidáti jeden vedle druhého mají matné a prázdné programy a zřejmý jen jediný cíl: Porazit Zemana. Když zjistili, že na to zkrátka nemají, odkudsi vytáhli dlouho schováného žolíka. Proti Zemanově Hůlce postaví Topolánkův Penis.
No a protože ani to by nemuselo stačit, je tady pořád ještě staré dobré vydírání. Jakýsi stařík s cukrovkou vyhlásil hladovku “do úplného konce” nebo dokud Zeman nestáhne kandidaturu. Protože tomu brzo novináři přestali věnovat pozornost (oni by o tom samozřejmě moc rádi psali dál, jen by jim to nikdo nečet), kdo jiný než sebranka komediantů napíše Zemanovi otevřený dopis, že má odstoupit, s výmluvným názvem “Pane prezidente, umožněte panu Hradílkovi žít”. Není za tím nikdo jiný než kandidátka na prezidenta z roku 2013 Fišerová, co ji ještě pořád nepřešla migréna z toho, že ji Zeman porazil.
Začala jsem citátem Voltaira, tak dalším jeho citátem můžu skončit. “Nekonečná malost bývá provázena nekonečně velkou pýchou.”

Média: Damašek požádal Rusko, aby zcela uzavřelo vzdušný prostor nad SAR

$
0
0

Rijád Hidžáb
19. 11. 2017      Topwar
Syrský novinář Rijád Hidžáb informoval, že Damašek požádal Rusko, aby uzavřelo vzdušný prostor země svými nejnovějšími systémy protivzdušné obrany. Podle Rijáda se publikace tohoto druhu objevily v izraelských médiích. Zejména na TV kanálu Cann 11 novinář Gali Cohen připravil reportáž o tom, že Rusko je s použitím svých protiletadlových raketových systémů schopno ovlivnit akce Izraele. Materiál uvádí, že myšlenka na uzavření vzdušného prostoru byla podpořena libanonskými a íránskými orgány.



Je uvedeno, že Izrael se obává, že Rusko může uzavřít vzdušný prostor nejen bezprostředně nad Sýrií, ale i nad východní části Středozemního moře, kde se nacházejí ruské válečné lodě na principu rotace a kde je umístěno stanoviště materiálně technického zabezpečení ruského námořnictva Tartous (Sýrie).

Experti vysvětlují obavy Izraele tím, že po porážce teroristické skupiny DAEŠ může Hizballáh začít postupovat směrem k hranici Izraele. Dosti napjaté jsou dnes také vztahy mezi Izraelem a Libanonem. Přičemž nezřídka zasazují vzdušné síly Izraele údery na syrské území právě ze vzdušného prostoru Libanonu.

Podle zprávy syrského novináře zasadila během týdne izraelská vojenská letadla další úder na území SAR, což způsobilo smrt čtyř vojáků 42. brigády syrských ozbrojených sil.

Rijád Hidžáb tvrdí, že uzavření vzdušného prostoru Sýrie a východního Středomoří by pomohlo vyřešit hned několik problémů, včetně toho hlavního - krytí před nepovoleným vniknutím letadel třetích zemí, která zasazují údery vládním silám SAR, jež bojují proti terorismu.

Připomeňme si, že dřívě USA fakticky odmítly návrh Ministerstva obrany Ruské federace na společné letecké údery po DAEŠ, Izrael zase odmítl návrh, aby podpořil vytvoření zón deeskalace.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

USA vyhlásily hon na Putina: Kongres oznámil operaci KREMLIN

$
0
0

Anton Orlovský
19. 11. 2017     Rusvesna
Americká hysterie nezná své meze a málem každý rusofob, který si ctí sám sebe, přichází s novým nápadem, založeným na vlastní fantazii, aby se pokusil představit Vladimíra Putina a celé Rusko ve špatném světle. A po nekonečné hledání důvodů, jak říci "pravdu" o ruských hackerech, se zpravodajské agentury RT a Sputnik ve Washingtonu rozhodly ujmout osobně hlavy Kremlu.


Na posouzení Kongresu USA byl předložen další rusofobní návrh zákona "O minimalizaci ruského vměšování se a omezení zpravodajské činnosti". Autor, demokrat Radzha Krishnamurti, se dokonce vynasnažil, aby jeho zkratka tvořila slovo "Kreml" - Keeping Russian Entanglements Minimal and Limiting Intelligence Networks (KREMLIN) Act.

"Zákon o minimalizaci ruského vměšování se a omezení zpravodajské činnosti předpokládá, že ředitel Národní zpravodajské služby zpracuje analytickou zprávu o pravděpodobných úmyslech a politických cílech Vladimíra Putina a jeho režimu v souvislosti s nedávnými pokusy o zasahování do voleb v řadě zemí", uvádí kongresman na své internetové stránce.

Podle záměrů Krishnamurtiho doplní zpráva Národní rozvědky USA již započaté vyšetřování demokratů "o zlovolném vlivu Ruska ve světě", které zahrnuje výmysly o zasahování ruských hackerů do amerických a evropských voleb, opovržlivý vztah k médiím Ruské federace a mnoho dalších nepodložených tvrzení.

Jako "důkaz" uvádí americký kongresman materiály západních médií s odvoláním se na „nejmenované zdroje“. Takže neapeluje reálnými potvrzenými fakty, ale pouze výmysly, spekulacemi a předpoklady zahraničních novinářů, kteří v poslední době aktivně spekulují na tématu Ruska a snaživě obraz dotvářejí.

Operace KREMLIN se stěží stane něčím novým, čili Národní rozvědka USA uvede nějaké nezvratné důkazy o podílu Ruska nebo Vladimíra Putina na údajných zločinech.

S největší pravděpodobností výše uvedený návrh zákona je jen článek obrovského řetězu událostí proti Moskvě. Pouze s jediným upřesněním - nyní se speciálně zaměřili Putina.

Vysvětlit tuto situaci můžeme tím, že brzy se v naší zemi budou konat volby. A prozíraví Američané, kteří nevědí, stejně jako zbytek světa, zda bude Vladimír Putin kandidovat nebo ne, se rozhodli se "pojistit", takže nyní se určitá skupina v USA bude zabývat tím, že bude upravovat fakta proti nynější hlavě Ruska.

Na druhé straně Moskva však již nejednou uvedla, že tato politická klání nikam nepovedou, akorát tak k zostření vztahů mezi oběma stranami. A také ujišťovala své kolegy, že Rusko respektuje volby v suverénních státech a nemá nic společného se zasahováním do nich.

"Jak říkal prezident Reagan, odezírejte ze rtů: "No", řekl Putin.

Takže další pokus o "zničení" Ruska na mezinárodní politické scéně sotva bude mít za následek něco nového proti Moskvě, s výjimkou "špíny" a padělaných dokumentů. Přinejmenším v tomto okamžiku vypadají USA jako blázniví pokrytci.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Kardinálův dopis

$
0
0

Stanislav A. Hošek
19. 11. 2017
Nedávno napsal kardinál Duka dopis předsedovi SPD, obsahující blahopřání k volebnímu výsledku. Vyvolal tím v určitých skupinách nebývalé rozhořčení a odesilatel byl dokonce osočován a dehonostován některými veřejně známými osobnostmi, tak jak je u nich poněkud ubožáckým zvykem. Osobně jsem ale nezaznamenal, že by se nad zasláním dopisu někdo hlouběji zamyslel a snažil se ho vyložit v širších souvislostech či v hlubším kontextu současného dění. 



Nestačím sice sledovat všechna média, ale dosud jsem se nesetkal s názorem, ke kterému jsem dospěl, když jsem se zamyslel především nad tím, proč byl dopis vůbec nejen napsán, ale především i publikován.

Udivila mne totiž jeho jedinečnost. Není totiž zvykem, aby církevní hodnostář, navíc primas katolické církve, vyjádřil jedné z politických stran blahopřání k volebnímu úspěch. Zapřemýšlel jsem proto, proč to asi udělal. Podle mého soudu byl dopis adresován sice Tomio Okamurovi, ale byl to především, ne-li jenom, vzkaz do Vatikánu, dokonce přímo papeži. Papeži, který jako Neevropan v posledních dvou letech ordinuje Evropě nejen multikulturalismus, ale až rasový pel-mel, čili sociální prostředí ve kterém byl sám doslova odkojen. Vždyť celý Americký kontinent je prakticky už tím, co asi čeká svět v daleké budoucnosti.

Chápu proto kardinálův dopis jako odpor vůči papežově urychlování historie. A vůbec se nedivím, že byl napsán reprezentantem nejkonzervativnější instituce nejen v Evropě a který s vysokou pravděpodobností nevyjadřuje jen jeho osobní názor. Pokud se nemýlím, pak je, alespoň v mých očích, dopis logickým výrazem smýšlení vlivné části katolické církve a tak jej doporučuji vnímat.

Václav Dvořák: Bude se větrat a stranické mafie se brání. Hochštapleři, paraziti a škůdci zabydlení ve strukturách. Babiš udělá do dvou let pořádek...

$
0
0
19.11. 2017   PL
 „Prostě po těchto volbách se bude leckde větrat a stranické mafie se tomu teď brání. Proto tolik mediálního povyku a odporu k menšinové vládě. Naštěstí prezidentem není žádný slaboch, ale Zeman,“ zdůrazňuje k tomu. A církevní restituce? „Jestliže nějací úředníci tvrdí, že něco nejde, protože už je to nějak jinak nastaveno, tak nezbývá, než z nich udělat nezaměstnané,“ tvrdí Dvořák k návrhu KSČM a dalších politických stran na zdanění peněžité části v rámci církevních restitucí.
Máte radost z toho, že se diskutuje mezi politickými stranami o možnosti zdanění církevních restitucí? Jako podmínku to má ve svém portfoliu pro toleranci kabinetu Andreje Babiše KSČM... Jenže já už jsem slyšela, jak příslušní úředníci tvrdí, že je to nesmysl a že to prý nejde, jelikož mají už sazebníky dopředu nastavené...

Od začátku jsem nesouhlasil s tzv. církevními restitucemi. Od začátku to byl podvod, který prošel jen díky lhaní v médiích, především v České televizi a v Českém rozhlasu. S paní spisovatelkou Lenkou Procházkovou a s dalšími aktivními občany jsme vystupovali proti, argumentovali jsme nejen tím, že majetek, který byl veřejnosti vydáván za církevní, jí nikdy nepatřil, že i o ten zbytek, který jim možná patřil, je připravil svými reformami císař Josef II., poté T. G. Masaryk pozemkovou reformou a reformou z roku 1945, že katolická církev dostala za majetek náhrady ve finanční formě v letech 1947–1949. Jako byste házeli hrách na stěnu. Následovalo hlasování v parlamentu poznamenané zkorumpováním tři poslanců ODS, povoláním poslance náhradníka, který byl v tom okamžiku již odsouzený za korupci. To všechno jsou skandální okolnosti, které jen ukazují, jakých špinavých metod se církve, preláti a jejich posluhové dopouštěli v honbě za majetkem.

A pak následovala Kalouskova drzost se smlouvami, které se prý nedají nikdy změnit. Prostě lumpárna na lumpárnu. V tu chvíli, a bylo to jedinkrát v životě, jsem litoval, že nežiji v monarchii, protože žádný vládnoucí suverén by si něco podobného nenechal líbit. To jen lid v demokracii, která je pokřivená jako ta naše a ve které vládnou majitelé médií, tedy v mediokracii se může něco takového odehrát. A jestliže nějací úředníci tvrdí, že něco nejde, protože už je to nějak jinak nastaveno, tak nezbývá, než z nich udělat nezaměstnané. Zdanění prostředků, které církve získaly tímto obskurním způsobem, by byla jen malá náplast na ránu, kterou svým zločinem tehdy vládnoucí pravice zasadila českému národu. A protože se uvažuje o sektorové dani, navrhuji s ní začít právě u církví a stanovit ji na 95 %.

Jak se vůbec díváte na dohady okolo podpory/nepodpory menšinové vlády Andreje Babiše? Co vás v tomto ohledu zaráží?
Andrej Babiš vládu sestaví a v tandemu s prezidentem, který ctí právo vítěze voleb, bude i vládnout. Jak, to nevím, ale rozhodli voliči, a tak to bude. Do dvou let udělá možná pořádek ve státních strukturách, ve kterých se za ta léta mezistranických kompromisů zabydlelo mnoho hochštaplerů, parazitů a škůdců. Prostě po těchto volbách se bude leckde větrat a stranické mafie se tomu teď brání. Proto tolik mediálního povyku a odporu k menšinové vládě. Naštěstí prezidentem není žádný slaboch, ale Zeman.

Blíží se výročí 17. listopadu. V jakém stavu je naše demokracie a do jaké míry jsme se za poslední dobu přiblížili, či nepřiblížili k tomu, o čem jsme snili po roce 1990? Někteří vidí ohrožení demokracie v Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi. Sám Andrej Babiš ale tvrdí, že právě on chce realizovat to, o čem jsme tenkrát snili, tedy aby fungovala ekonomika, úspěšné rodinné firmy, infrastruktura a státní správa… Věříte mu?

Tady nejde o víru. Demokracii u nás ohrožují média manipulací, cenzurou a překrucováním. Neprobíhá veřejná demokratická diskuse. Jediným místem, kde zaznívají opoziční názory, je internet. Jsme svědky pokusů o omezování diskuse na internetu, dehonestací některých zdrojů informací a názorů, sestavováním různých seznamů „nepřátel“. K tomu se přidávají některé korporace, které si hrají na moralisty a samozvané ochránce demokracie. Přitom demokracii vyklešťují.

Příklad: S-klik, dceřiná firma vyhledávače Seznam, zrušila reklamu na některých webech, s odvoláním na jakýsi pofidérní seznam, vyrobený na objednávku vlivovými agenturami jedné cizí mocnosti a některých korporací. A za tenhle seznam se schovává i ministerstvo vnitra. Už aby byl Chovanec s celou svou partou Bretschneiderů v pekle! Naštěstí většina dotčených webů nejsou komerční, provozují je dobrovolníci ve svém volném čase a zadarmo.

Omezování ale naznačuje trend, a tím je odklon korporací od demokracie k nové totalitě. Jsme na jejím počátku. Někteří autoři tento stav nazývají korporátním fašismem. Od ideálů listopadu 1989 se vzdalujeme. Jestliže Babiš slibuje nápravu, změnu a návrat k některým ideálům, je dobré ho v tom podporovat. To říkám, aniž jsem jeho volič. Ale Babiš je zároveň největším příjemcem evropských dotací, jsem na pochybách, zda bude ochoten hájit naše národní zájmy v EU, pakliže se dostane do střetu zájmů s Bruselem.

Jak se změnilo podnikatelské prostředí v Česku od roku 1989? Jeden velmi kontroverzní podnikatel k tomu tvrdí, že „strach, který se v pátek večer 17. listopadu 1989 ze společnosti vypařil, je tady znovu, a dokonce se nám vrátil s ještě větší silou“. Podle něj jde o to, že se dnes bojí rozhodovat starostové, ředitelé podniků, ba dokonce i úředníci na všech stupních, aby se nezpronevěřili různým zákonům, předpisům, nařízením... Co si tom myslíte, je to opravdu tak zlé?

Nemohu posoudit, jestli strach panuje tak všeobecně. Pamatuji se, jak někteří podnikatelé šířili strach mezi svými zaměstnanci větou „Kdo nebude volit ODS, půjde z firmy!“. Ale to už je dávno. To bylo v době, kdy i Klausova kravata mohla kandidovat do senátu. Pamatuji se, jak hysterici v souborech některých pražských divadel ostrakizovali ty, kteří nevolili „knížete s čírem“. Když jsme cinkali klíči, bylo mnohým jasné, že se lidi přestali bát StB, aby se začali bát berňáku. Je pravda, že množina dnešních zákonů, předpisů a nařízení tvoří spleť, v níž se nevyznají snad ani advokáti, a že by stálo za to tu celou záplavu zjednodušit, zpřehlednit.

Pravicoví politici tvrdí, že se nyní máme nejlépe v historii naší země. Do jaké míry je to pravda a do jaké míry se některým skupinám opravdu dnes žije těžko? Co by nová vláda měla udělat pro sociálně slabé skupiny obyvatel?


Pravicoví politici jsou většinou lidé bez empatie, slepí k problémům lidí tam dole. Jsou to vyznavači individualismu. Věřím, že jim se daří dobře. Běžní lidé ale ztratili mnoho jistot, především sociálních, a také mnoho iluzí. Mnozí důchodci doslova živoří. Pro mladé lidi je dnes daleko těžší založit a uživit rodinu. Proto se rodí málo dětí a vymíráme. Máme velký dluh, který se rok od roku zvyšuje a naděje na jeho splacení je čím dál menší. Minulý režim byl v tomhle ohledu daleko zodpovědnější. Takže i když máme podstatně větší míru svobody, než před listopadem 1989 – můžeme jezdit, kam chceme, říkat, co chceme, tedy alespoň na internetu, a k tomu si kupovat denně mandarinky a banány, přesto je tahle svoboda jen pro někoho. Ti, kdo mají peníze, jsou si rovnější a svobodnější. Na slabé se ale kašle víc než za minulého režimu. A to je špatně.

Pro sociálně slabé skupiny je potřeba vybudovat pořádný sociální servis, někteří tzv. sociálně slabí na současném sociálním servisu parazitují, je potřeba ho nastavit tak, aby sloužil skutečně potřebným a nebyl zneužitelný lenochy a vyžírkami. Chybí zákon o sociálním bydlení. Je potřeba všestranně podporovat mladé rodiny, jejich společný start a porodnost, především vzdělaných lidí, kde i ženy dělají pracovní kariéru.

Chybí mi také výchova k vlastenectví. Jen ten, kdo má rád svou zemi a lid, kteří v ní žijí, je schopen prospěšné práce a prospěšných rozhodnutí. V opačném případě je to jen dravec, který myslí na sebe, na svůj osobní prospěch a je jedno, kde provozuje svoje kořistění.

Mám obavu, že v současném stavu společnosti nebudeme schopni lidsky zvládnout robotizaci, průmyslovou revoluci 4.0, kterou s sebou přinese velmi blízká budoucnost. Co bude s lidmi, až ztratí zaměstnání? Kam se podějí? A kdo bude kupovat ono automaticky vyrobené, když lidé nebudou mít práci, a tím i peníze? Stojíme před velkou změnou a mám obavu, že autoritativní režimy ten přechod zvládnou úspěšněji než pseudodemokracie, ve které žijeme. A je tu ještě jeden symptom, který ukazuje, že se společností a politikou v Čechách je něco v nepořádku: stále nám chybí zákon o referendu. Ústava nám ho slibuje od vzniku ČR, ale politici, kteří se střídali u moci, dělali všechno pro to, aby referendum nebylo. Zatím se jim to daří. Bohužel.

A ještě malou poznámku k tématu: Jistěže se máme lépe než před třiceti lety. Politici, kteří nám to předhazují, se tváří, jako by to byla jejich zásluha. Ale to je přece normální vývoj v každé společnosti, pokud není válka. I v osmdesátých letech jsme se měli lépe než v padesátých. Proč nám ale dotyční politici nevysvětlí, že téměř po třiceti letech od plyšáku máme stále dvaapůlkrát nižší platy než v Německu při téměř stejných cenách za bydlení, potraviny atd.?

Jak hodnotíte poslední politickou produkci Miloše Zemana? Srší bonmoty, dělá si legraci z novinářů i svého zdraví... Je v kondici vyhrát prezidentské volby? Může jej ohrozit kandidatura expremiéra a někdejšího předsedy ODS Mirka Topolánka?

S odporem sleduji všechny útoky na prezidenta. Jestli si jejich autoři myslí, že voliče odradí od podpory Miloše Zemana, tak bych si tipl, že to bude přesně naopak. Mnoho médií se ukazuje jako žumpa, a to je na pováženou. Navíc se docela zřetelně ukazuje, kdo z novinářů pracuje proti zájmům naší země. Nejvíc o demokracii žvaní právě ti, kteří neuznávají rozhodnutí většiny při volbě prezidenta, nechtějí vzít na vědomí ani výsledky posledních voleb. Docela úspěšně slovo demokrat vyprazdňují.

K volbě „svěžího vánka“ Topolánka vlastně nemám moc do dodat. Další v řadě. Jen mě zaráží ta jeho drzost po tom všem, co tady prováděl. Myslím si, že lidi ho dobře znají a pamatují, jaké to bylo za jeho premiérování. Volné pole pro korupci, obnažené penisy u Berlusconiho, vulgarity všeho druhu...

Miloš Zeman jede do Ruska a s ním chce jet i rekordně velká delegace podnikatelů. I odpůrci Putina přiznávají, že Rusku se ekonomicky daří, navzdory sankcím. Bude kvůli této návštěvě znovu Zeman tepán ve smyslu „škodlivé orientace naší země na Východ“ ?

No ano. Přátelé kultu Václava Havla a další zahraniční vlivové agentury budou zase pištět. My přece musíme bezpodmínečně poslouchat v rámci EU a NATO. Ale NATO ničí už léta mezinárodní právo a Evropská unie ničí sebe samu sociálním inženýrstvím a odmítáním demokratických postupů. Jakýkoliv pokus se vymanit z toho nebezpečného sevření je vítán. Jsem rád, že máme prezidenta, který před naší ekonomikou otevírá další obzory.

Šéf SPD Tomio Okamura nedávno vyzval ke změně statusu veřejnoprávních České televize a Českého rozhlasu. Je pravda, že zejména ČT je kritizována za stranění některým politikům a špinění jiných. Zemanova kancelář si na ni stěžuje často. Kritizován je i např. výběr hostů do pořadů Václava Moravce. Oproti tomu zastánci ČT tvrdí, že jakákoliv podobná změna by ohrozila naši demokracii. Jak hodnotíte práci ČT a rozhlasu vy? Je třeba přistupovat ke změnám?


Jako bývalý zaměstnanec Československé televize a vedoucí vysílání Občanského fóra z roku 1989 jsem pozoroval s velkou nechutí, jak tahle instituce opět zapadla do starých kolejí, ovšem s přepólovaným znaménkem. Opět se vybírají lidé, kteří na obrazovku mohou a kteří ne, opět se říká jen část pravdy a druhá se cenzuruje, opět se opisuje, tentokrát ne z Moskvy, TASS a Ústředního výboru Jediné Strany, ale ze CNN, Washingtonu a Ambasády na Tržišti, a do toho Kalousek komentuje snad i dětské pořady. Hospodaření redakcí je neprůhledné, státní kontrolní orgány nemohou kontrolovat, a tak bůh ví, co se tam s penězi z koncesionářských poplatků děje. Osobně jsem byl postižen cenzurou, pravda, ještě předešlým vedením ČT. Ale podle toho, jak mi vracejí náměty, se tam lidé a „zásady“, kterými se řídí, moc nezměnili.

Na rozdíl od Okamury si ale myslím, že veřejnoprávní a nezávislá tahle média mají být. Nejsou, ale mají být. Jednou z cest je volba intendanta, který bude nezávislý na politicích a korporacích. Nejlépe všelidovým hlasováním, podobně jako volba prezidenta. Ale i to Okamurovo zestátnění by bylo lepší než dnešní vláda samozvanců, kteří překrucují, zamlčují, lžou, dusí demokracii a diskusi, slouží cizím zájmům a bůh ví, co dělají se svěřenými penězi. Aspoň od voleb k volbám by za televizi i rozhlas byl někdo osobně zodpovědný.

Generálního auditor NATO, který odhalil kanál financování DAEŠ z USA a Evropy, byl nalezen zastřelený. Kdo bude další?

$
0
0

19. 11. 2017     zdroj a zdroj a zdroj
Auditor NATO, který našel důkazy financování DAEŠ vládami Západu, byl nalezen zavražděný v Belgii. Yves Chandelon, generální auditor NATO, byl nalezen mrtvý ve městě Andenne v belgických Ardenách. Byl nalezen se zbraní v pravé ruce při zdánlivém pokusu o sebevraždu.


Rodinní příslušníci však vyzývají orgány, aby to vyšetřovaly jako vraždu, a prohlásili,
že Yv si stěžoval na telefonické hrozby v týdnu, který předcházel jeho smrti, a poznamenali, že byl levák a že by proto nepoužil svou pravou ruku k výstřelu.

Podle informací policie nebyla zbraň, použitá k vraždě Yva, registrovaná. Přičemž on sám však vlastnil tři registrované zbraně.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Přinášíme ukázku knihy jednoho z přímých aktérů tehdejšího dění, poradce premiéra Ladislava Adamce a politologa Oskara Krejčího Sametová revoluce.

$
0
0
19.11. 2017   Argument
Oskar Krejčí: Záhady sametové revoluce
V Česku i na Slovensku lze dnes zachytit čtyři hlavní poku­sy interpretovat onen historický zlom spojený se 17. listopadem 1989.


Ty lze pracovně nazvat:
Hrdinská legenda
Spiklenecká teorie
Antropologická příčina
Geopolitický zlom
Hrdinská legenda

Tato interpretace sametové revoluce vypráví, že stateční stu­denti, vedeni hrstkou disidentů, dobyli barikádu, kterou hájili krvelační důstojníci StB a kariéristi z KSČ. A okupační Sovětská armáda. Hrdinská legenda se těší velké oblibě zvláště v České televizi, a to hned z několika důvodů. Především legitimizuje výjimečné postavení nové mocenské elity v polistopadové společnosti, a to v celé její šíři: od části těch disidentů, kteří se před čtvrt stoletím dostali к moci, přes vítěze privatizační a res­tituční revoluce až po veřejnoprávní redaktory.

Zároveň hrdinská legenda sděluje větší části veřejnosti, že její méně výhodné společenské postavení je dáno malými zá­sluhami při boji o svobodu. Dalším z nejdůležitějších důvodů obliby hrdinských mýtů je přitažlivá akčnost filmových záběrů z nejrůznějších zásahů předlistopadové policie proti manifestantům či disidentům. Bezvýznamná není ani skutečnost, že celá řada lidí, a to nejen novinářů, má disidenty v oblibě – sa­mozřejmě až poté, kdy zvítězili.

Studenti sehráli během sametové revoluce velmi význam­nou roli. Obecně vzato, studentský buřičský potenciál vyrůstá z faktu, že jde o sociální skupinu lidí s vyhraněným světovým názorem a zároveň svobodných v tom smyslu, že jsou nezávislí – ve srovnání s námezdními pracujícími mají mnohem méně odpovědnosti za své blízké i za sebe sama, jsou však povětšině sociálně zajištěni. Znají mnoho odpovědí, ale málo otázek. Z dět­ství si nesou pohádkový cit pro spravedlnost a zároveň jsou, díky svým nevelikým životním zkušenostem, poměrně snadno manipulovatelní. Lest života i dějin je v tom, že opravdová revo­luční funkce čeká na studenty až den poté, kdy převezmou společenskou odpovědnost – tedy až přestanou být studenty. Skutečné revoluce totiž především stavějí, ne pouze bourají.

Ti, kdo se domnívají, že studenti v ony listopadové dny roku 1989 určili osud země, nevidí, že studenti mohou v politice něco rozhodnout jen tehdy, když už ostatní vše přichystali. Jestliže tomu tak není, čeká je osud studentských bouří 60. let ve Francii, nebo 80. let v jihokorejském Kwangju a čínském Pekin­gu. Nebo také poznání, že ani dlouhodobá stávka studentů či herců v řadě zemí fungování státu zásadním způsobem neohro­žuje. Tak tomu bylo například při protiválečných demonstra­cích roku 1970, kdy po střelbě do manifestujících čtyři posluchači z Kentské státní univerzity v americkém Ohiu zemřeli. Tyto skutečnosti nikterak nesnižují osobní statečnost studentských buřičů, jen varují, že ne vždy je politická moc připravena vzdát se manifestantům.

Hrdinská legenda vidí v činnosti Občanského fóra (OF), Veřejnosti proti násilí (VPN) a studentů originální tvořivost. Určitě tam jistá originální iniciativa byla a mnozí z aktivních účastníků, zvláště v prvních dnech, si zaslouží velké uznání. Není správné zpochybňovat odvahu disidentů. Ani tehdy, ani v 19. století, ani dnes. Řada z nich vykazovala a vykazuje nad­průměrný charakter ve smyslu věrnosti nějakým principům, odhodlání riskovat svůj život – a často i osud svých blízkých. Bývají mezi nimi i lidé inteligentní, kteří si dokážou představit důsledky svého jednání, a přesto jdou jako Jan Hus na hranici se vztyčenou hlavou. Jenže osobní hrdinství nebylo v ony listo­padové dny 1989 nejdůležitějším základem úspěchu opozice. Mnohé může napovědět byť i stručná chronologie středoevrop­ských událostí v roce 1989, které předcházely zániku samot­ného Sovětského svazu roku 1991:

V Polsku začalo jednání u kulatého stolu mezi vládou a opo­zicí v únoru 1989, triumfální vítězství Solidarity ve volbách se odehrálo v červnu a Tadeusz Mazowiecki se stal nekomunistickým premiérem v srpnu téhož roku. Tedy poměrně dlouho před 17. listopadem.
Maďarsko-rakouská hranice byla pro volný pohyb lidí ote­vřena v srpnu a prozatímní prezident Mátyás Szúrós vyhlásil Třetí Maďarskou republiku 23. října.
Todor Živkov odstoupil z funkce generálního tajemníka Bul­harské komunistické strany 10. listopadu, tedy týden před začátkem sametové revoluce.
Neues fórum vzniklo v Německé demokratické republice 10. září 1989, Občanské fórum a Veřejnost proti násilí až 19. listopadu. Berlínská zeď padla 9. listopadu, tedy také přibližně týden před 17. listopadem 1989.
Po sametové revoluci přišla v tehdejší východní Evropě jen jedna změna – měsíc po jejím začátku byl svržen a pak po­praven rumunský prezident Nicolae Ceausescu.

Kdysi se hovořilo o tom, že odchod vojáků Spojených států z vietnamského bojiště povede к pádu spojenců Západu v celé Indočíně. Takto se objevila teorie domina. V Indočíně se tato teorie nenaplnila. Na své skutečné dny slávy si musela počkat do roku 1989 ve východní Evropě. Československo je ovšem v tomto seznamu padajících kostek až předposlední.

Také boj na barikádách vypadal trochu jinak. Ona pomyslná barikáda mezi disentem a oficiální mocí byla ve skutečnosti rozebírána z obou stran, a to řadu měsíců před 17. listopadem 1989. Mezi členy komunistické strany, a to jak v továrnách, na úřadech, tak i ve Státní bezpečnosti či aparátu KSČ, již dlouho před sametovou revolucí převládala beznaděj a touha po změně. Požadavek změny vyjadřovala většina komunistů v soukromých rozhovorech nebo ve výzkumech veřejného mínění – tedy málo konkrétně, neorganizovaně, nepoliticky. Avšak organizovanost je výchozím předpokladem promyšlené akce. Nespokojení ko­munisté změny aktivně nepřipravovali, a tak iniciativu v krizi převzala opozice.

Také část hrdinské legendy, která pojednává o odsunu so­větských vojáků z Československa, je problematická. Před­stava, že několik návštěvníků, ať již zpěváků, poslanců či jiných dobrovolníků, zabránilo zásahu proti sametové revoluci, před­pokládá, že sovětští vojenští velitelé měli pokyn zasáhnout, a přesto neposlechli. Jenže důvody, proč se velmoci neuchylují к vojenskému zásahu, nebývají spojeny s diskusí s takzvanými protivníky. Zahraniční aktivity, a to i vojenské, jsou u velmocí závislé na představách o vlastním prospěchu; jsou dítětem toho, co Walter Lippmann nazval „osvícený egoismus“. Mohl by nějaký zpěvák či poslanec přesvědčit vojáky z USA, aby ode­šli z Německa nebo Afghánistánu? Velmoci se mohou rozhodo­vat špatně nebo dobře, vždy tak ale činí na základě vyhodnocení svých zájmů.

Hrdinskou legendu o sametové revoluci dotvářejí exhibicionisté a zbabělci. Média, zvláště ta veřejnoprávní, nevyne­chají jedinou příležitost к tomu, aby rozhovor o minulosti okořenila vzpomínkami, v nichž je jakýkoliv pracovní spor, kariérní konflikt či srážka s byrokraty vydáván za projev progra­mového odboje proti bývalému režimu. Mnozí konjunkturalisté už před mnoha lety vycítili, že takto se nejsnáze dostanou na obrazovky České televize, a chopili se příležitosti stát se hrdiny naší doby.
Spiklenecká teorie

Jinou čtvrt století pěstovanou iluzí je spiklenecká teorie, před­stava o dohodě starých struktur s novými vládci o pokojném předání moci výměnou za beztrestnost a majetky. Hledají se tajemní hybatelé dějin, kteří dokážou moc nejen dávat, ale i brát. Pátrá se v seznamech spolupracovníků Státní bezpečnosti, ale i pomocí barvitých analýz nejrůznějších schůzek mocných a bezmocných. Opět chybí schopnost širšího pohledu: v Praze se událo v zásadě pouze to, co se odehrálo i v jiných evropských socialistických zemích.

U počátku formování a šíření pověsti o tom, že sametová revoluce byla záludné spolčení zpravodajských služeb, stá­la parlamentní Vyšetřovací komise pro objasnění událostí 17. listopadu 1989. Její závěry zapadly do zaprášených archiv­ních regálů dříve, než se s nimi veřejnost zevrubně seznámila. Duch této komise přežívá v myšlení některých bývalých disiden­tů, kteří byli po listopadu 1989 méně úspěšní. Žije ale i v mysli té části veřejnosti, která miluje tajuplno. A pak jsou tu ti, kteří předstírají, že studují StB jako historickou instituci, ale účelově ji démonizují s cílem upevnit moc nových elit. Spiklenecké teorie navíc živí nejrůznější novinářští kádrováci a badatelští inkvizitoři, kteří si dodatečně vyrábějí zásluhy statečným bo­jem proti poraženým.

Velká síla konspiračních teorií je v tom, že jsou „samoprůkazné“: jestliže chybí fakta potvrzující spiknutí, je tomu tak proto, že konspirátoři ona fakta ukryli. Další fiktivní důkaz pochází ze smíchání věcí dvojího druhu: každý člověk v politi­ce, který se setkal s nějakou zpravodajskou službou, je zpravidla vydáván za nesvéprávného jedince, který je touto službou stále a ve všem řízen.

Jsou země, kde se představy o revoluci jako tajném spiknutí těší ještě větší přízni než v Česku a na Slovensku. Snad nejlí­bivější konspirační teorie pochází z Ruska. Ta vypráví, že Jurij Andropov, dlouholetý šéf KGB, ve funkci generálního tajemníka komunistické strany podepsal plán Golgota. Onen projekt prý předpokládal, že cesta к oživení socialismu a obnovení důvěry v něj v Sovětském svazu vede přes svržení tehdy existujícího společensko-politického uspořádání a zavedení velmi divoké­ho kapitalismu.

Výsledky Jelcinovy vlády a pohled na životopisy některých současných představitelů Ruska slouží jako důkaz existence tohoto plánu. Jenže politickou kariéru Vladimíra Putina ne- nastartoval Andropov, ale petrohradský liberální primátor Anatolij Sobčak. Silovici, kteří jsou dnes na vrcholu ruské politiky, hledají cesty ke stabilizaci kapitalistického Ruska, ne к vývozu socialistické revoluce. Řečeno jinak, vysoký počet představitelů bývalých silových sektorů v ruské státní správě byl dán potřebou zklidnit ničivé bouře v zemi. Jakmile převáží potřeba sociálního rozvoje, musí nastoupit kádry jiného typu a z jiné generace. Nestane-li se tak, bude ohrožena i stabilizace.

Státní bezpečnost nebyla v 80. letech institucí, která pro­váděla samostatnou politiku. Její základní funkcí bylo do­dávat informace vedení KSČ; to rozhodovalo. Takovýto typ zpravodajských služeb umí i operace taktického rázu, jako je ovlivňování manifestací opozice, příprava konspiračních bytů v okolí průvodu, obstarání zdánlivě mrtvého studenta i za­jištění mediálního pokrytí. Strategické operace, které mají his­torický dopad, jsou ovšem něco jiného. Vyžadují mimořádnou tvořivost, skupinu velmi disciplinovaných hráčů a schopnost kontinuálního řízení v situaci, kdy se domácí hřiště změní na cizí hrací plochu. Určitě někteří šéfové zpravodajských služeb o takových operacích sní. Jsou to však sny hollywoodského scenáristy.

Když se v listopadových a prosincových dnech roku 1989 valily přes Československo dějiny, určitě u toho bylo i mnoho domácích a zahraničních agentů. Přestože ve zpravodajských službách povětšině pracují inteligentnější lidé než ve veřejné politice, žádná z nich neměla tehdy sílu průběh událostí zá­sadně ovlivnit.

Má-li krize sociální, nejen politický charakter, zpravodajské služby jí nedokážou zabránit. Zpravodajské služby netvoří so­ciální dějiny. Mohou se pouze připojit na některou stranu kon­fliktu, přičemž povětšině pracují pro obě strany… Navíc ani nejdokonalejší zpravodajské služby nedokážou napravit špatná rozhodnutí státníků. Ti pak v krizi až příliš často – stejně jako vojenští velitelé ve válce – podlehnou chaosu, čímž tuto krizi ještě prohloubí.

Tvrdit, že se bádáním ve zbytcích archivů StB objasní po­vaha minulého režimu, je nesmysl. Ti, kdo této iluzi podlehli, zpravidla nehledají pravdu, ale záminku к pomstě. „Policejní dějepisectví“ může sloužit pouze jako pomocná věda histo­rická, doplněk seriózního bádání. Skutečný vědec musí hledat komplexní vysvětlení. Historik bez empatie, schopnosti procítit povahu doby, kterou zkoumá, vědcem není. Studium zákoni­tostí sociálních procesů nemůže být nahrazeno četbou Jamese Bonda. Špionománie je společenská choroba. A povětšině také produkt práce na objednávku určitých zájmových skupin, které chtějí odvést pozornost a upevnit si postavení.

Představám o spiknutí se vzpírá skutečnost, že většina his­torických událostí je výsledkem protikladných aktivit politiků, kteří pouze reagují na aktuální dění. Nejrůznější obrazy pro­myšlených strategií vnášejí do tohoto proudu každodennosti dodatečně novináři a historici ve snaze nalézt nějakou logiku. Někdy s kresbami velkých scénářů přicházejí i vyšetřovatelé. A také sami politici, kteří usilují dodatečně dobarvit své činy zdáním vznešenosti, případně se snaží zajistit si zásluhy či vyrobit alibi. Většinou je najdou tak, že si je vymyslí; vloží je do toku času – některá fakta potlačí, jiná zvýrazní a něco si do­myslí. Zdá se však, že i kdyby dopředu existovaly dokonalé scénáře sametové revoluce, v oněch listopadových a prosin­cových dnech chyběli v Československu herci, kteří by je do­kázali zahrát. V roce 1989 se v naší zemi spojila individuální živelnost s obecnými zákonitostmi.

Zároveň každý, kdo se dotkl vrcholů politiky, ví, jak fungují bezpečnostní složky – a jak se vytvářejí jejich archivy. Ti, kdo se těchto mocenských vrcholů dotýkali po 17. listopadu, navíc vědí, kolikrát a jak se tyto archivy cenzurovaly. Jak vznikly Z-kové archivy, kdy zmizely svazky některých nových promi­nentů, jak se ztratily celé tuny materiálů? Kde je například archiv StB týkající se Charty 77? Zničen nebyl.

Antropologická zákonitost
Tato interpretace příčin sametové revoluce ukazuje, jak se tehdejší zjednodušeně vykládaný marxismus mýlil v pojetí člověka. Patos socialistické revoluce byl spojen s představou, že nové společenské poměry vytvoří nového, socialistického či sovětského člověka. Že proletářskou revolucí změněné výrobní poměry, jejichž základem se stalo společné vlastnictví výrob­ních prostředků, odstraní sobectví, učiní z každého pracujícího odpovědného hospodáře. Že soudružské vztahy převládnou v práci, na ulici, v domácnosti. Nemluvě o tom, že osvobozená pracovní síla měla přinést vyšší produktivitu práce. Nic takové­ho se nestalo. Alespoň ne v dostatečném měřítku.


Nestalo se to proto, že dědičnost ovládá větší část osobnosti člověka a její proměny jsou mnohem pomalejší, než předpo­kládala zmíněná koncepce. Oddanost altruismu, ale i schopnost empatie je mnohem vzácnější, než se domnívali humanisté i osvícenci. Pro řadu lidí zůstala podstatou lidských práv res­tituce Barrandova či Orlíku. I po čtyřiceti letech budování socialismu. A protože se z pracujícího nestal odpovědný správ­ce kolektivních statků, správu věcí veřejných převzala státní byrokracie.

Rozpor mezi ideálem a skutečností se vítězná generace revolucionářů často snaží vyřešit násilným prosazováním „štěstí“. Tak se objevují zločiny, jakým byla například poprava Milady Horákové – justiční vražda, lidská tragédie a politický nesmysl dohromady. Ve třetí generaci nových vládců pak ideá­ly – nebo jejich ryzí, poctivé pojetí – mizí. V komunistické stra­ně, která se po převzetí moci změnila z výběrové organizace na masovou, revolucionáře připraveného na sebeobětování ve jménu vyšších cílů většinou nahradil byrokrat, soustředěný na vlastní kariéru. Přitom varování zde již byla. Například Albert Einstein v článku Proč socialismus? (1949) upozorňoval, že „do­spět к socialismu vyžaduje vyřešení některých neobyčejně složitých společensko-ekonomických problémů: jak zabránit tomu, aby se při dalekosáhlé centralizaci politické i ekonomické moci stala byrokracie všemocnou a nezkrotnou? Jak lze zajistit ochranu práv jednotlivce a s tím demokratickou protiváhu moci?“


Ke zbyrokratizování ideálu socialismu došlo nejen v důsled­ku omylu řady socialistů a komunistů při definování člověka. Omezování politických práv bylo způsobeno i ekonomickou zaostalostí zemí, kde socialismus zvítězil. Dalším důvodem byla ostrost konfrontace se zastánci starých pořádků: při boji na život a na smrt je obtížné a snad i nemožné ctít lidská práva. Čtvrtou příčinou byla malá intelektuální i mravní síla části nové politické elity, jejich neporozumění komplexnosti ideje lidských práv.


Leninův demokratický centralismus se postupem času pro­měnil na rituály pečlivě řízené stranickým aparátem. Roz­hodnutí prováděná ve stranickém aparátu byla přenášena do státních orgánů, kde byla rozpracována do praktických opatře­ní. Přesněji řečeno, měla být rozpracována a opatření měla být prakticky realizovatelná. Což se zdaleka ne vždy podařilo. Umrtvující v duchu Parkinsonovy nesvistitidy, oné zhoubné „nemoci chtěné podřadnosti“, byla především „volba“ funkcio­nářů: výběr probíhal tak, že organizace volily jen toho, kdo byl dopředu schválen vyšším stranickým orgánem. Takto byly schvalovány i návrhy na důležité pracovní pozice.

U významných institucí nemusel být nadřízeným nomen­klaturním orgánem ten nejbližší. V praxi to vypadalo tak, že například předseda stranické základní organizace v Ústavu pro filosofii a sociologii ČSAV byl v nomenklatuře sekretariátu Ústředního výboru KSČ a poradce předsedy federální vlády byl v nomenklatuře základní organizace na Úřadu předsednictva vlády – aby si jej premiér mohl kdykoliv vyměnit.

Komunistický ideál nahradila alibistická teorie „reálného socialismu“. Vytratila se tvořivost. Stranický intelektuál, který zdobil a dotvářel KSČ za 1. republiky, se změnil v pokorného sluhu byrokracie. Začalo se hovořit o socialistické inteligenci a intelektuál jako politicky aktivní část inteligence se stal nepo­třebným, ba přímo nebezpečným. Zároveň odintelektualizovanému stranickému vedení chyběla schopnost vidět rozdíl mezi zákonitostmi politiky a teoretického poznání.


Tvořivá teorie vždy politiku předbíhá a pracuje s hypotéza­mi, s otazníky. Složité spory mocných o taktiku bývají pro teo­retické bádání jen drobnou odlišností. Předbíhání, odbočování, přeskakovaní etap – to je samozřejmost teoretického výzkumu. Z hlediska politiků, kteří pracují s vykřičníky, je ale trestné. Ztrácejí schopnost rozlišit, co je chyba v poznání a co zrada hnu­tí. A tak nastupovaly umravňování a čistky. Takovou periodickou očistu společenskovědní inteligence sice řídil aparát, ale prová­děli ji příslušníci inteligence. Často skryti za velkými ideály prosazovali svoji touhu po monopolu na pravdu a s ní spojené pseudoprávo na tituly, postavení, odměny, cesty do zahraničí. Výsledkem byla genocida vlastní stranické inteligence i ztráta jakékoliv možnosti stát se intelektuálním a mravním předvojem společnosti.

Proto v listopadu 1989 již zcela chybělo nadšení a sebevědo­mí Února 1948. Zmizelo odhodlání bojovat za zřetelně viděné ideály budoucnosti i za cenu vlastního života, které bylo tak silné v době nacistické okupace. Zbyla jen únava, ztráta víry, hluboká nedůvěra ve vedení strany a státu. S takovýmto ideově-psychickým potenciálem dokáže hnutí pouze jedno: prohrát. Na jaře roku 1989 se nevedl zápas o to, zda se byrokratický so­cialismus podaří udržet, ale o to, jakým způsobem odejde ze scény – zda v potocích krve, nebo dohodami u kulatého stolu.

Asi nejdůležitějším morálním problémem bývalého režimu byl rozpor takzvaného „reálného socialismu“ s vlastní doktrí­nou, který v některých rozměrech mířil ke zjevnému pokry­tectví. Měl to být režim, kde je měřeno každému podle jeho zásluh a který měl směřovat к uspořádání, kde každý dostane vše pro uspokojení svých potřeb. Jenže v konkrétní rovině se objevily problémy.

Po celé dějiny byrokratického socialismu se ekonomika a sociální sféra potýkaly s nedostatkem spotřebního zboží; to, které se dalo sehnat, bylo často i málo kvalitní. Proto se tolik očí obracelo na Západ. To také byl jeden z významných důvodů, proč bývalý režim znal tak málo osobní svobody.

Směřování к socialismu zůstalo, což je patrné v rozvoji škol­ství, základního přírodovědného a technického výzkumu, v roz­voji investic do kultury, v potravinových a hygienických normách, ale i v dostupnosti lékařské péče a podobně. Tehdejší Česko­slovensko také neznalo bezdomovce, nezaměstnané, žebráky a exekutory. To ovšem v kombinaci se zmíněným nedostatkem zboží mohlo vyhovovat pouze lidem, kteří měli z důvodu osob­nostních predispozic či výchovy sklon к asketismu nebo jim prostě bylo cizí hromadění majetku. Nebylo jich málo a ve všech režimech patří к těm nejčestnějším lidem. Jenže nepřed­stavují většinu. Na druhé straně ti, kteří si přáli co největší pohodlí nebo usilovali o co největší majetek, nemohli být v by­rokratickém socialismu uspokojeni. Řečeno jinak, nemohli se cítit svobodní.

Tendenci к askezi ideologie podporovala. Režim se více podo­bal Lykúrgově Spartě než Marxovým snům. Morálně-politický problém nastal, když si svou touhu po maximalizaci pohodlí, po servisu a po majetku uvědomila část nové politické elity. Je samozřejmé, že v podmínkách nedostatku musí mít kádry – vědecké, umělecké, ale i řídící – určité výhody, má-li společnost přežít. Tyto výhody se ale musejí opírat o pracovní zásluhy; právě kvalifikovaná práce jako násobek práce nekvalifikované stanoví hranici v rozdílu spravedlivých příjmů a dalších odměn. Tedy alespoň podle tehdejší socialistické doktríny. Jenže v ze­mích byrokratického socialismu postupně vznikl zkostnatělý systém péče o úzkou vrstvu nomenklaturních kádrů, zahrnu­jící servis opírající se o faktické služebnictvo, až po zvláštní obchody s nedostatkovým, většinou západním zbožím, které bylo pro ostatní lidi nedostupné.

Celý tento systém byl pečlivě vnitřně rozkastován, což pod­něcovalo kariérismus. I když vzniklá sociální diferenciace ani zdaleka nedosahovala úrovně dnešního kapitalistického Česka či Slovenska, vyvolávala velký odpor veřejnosti. A to nejen z dů­vodu nepřejícnosti a závisti. Odpor vyvolával i fakt, že tento stav byl v zásadním rozporu s hlásanou ideologií. Takovýto antago­nismus v kapitalismu, který se mimo jiné opírá o různé ideo­logické verze sociálního darwinismu, nastat nemůže.

Získané výhody nebyly v dobách byrokratického socialismu dědičné. Stranický i státní funkcionář a jeho rodina tyto výhody ztráceli, jakmile přišel o funkci. V okamžiku rozkladu nebo stag­nace ale nejeden takový funkcionář hledal cesty, jak si výhody zajistit na věčné časy. První cestou byl nepotismus, zajišťování politických funkcí spojených s výhodami pro potomky. A pak nastoupila snaha zajistit si získaný majetek natrvalo, a to včet­ně možností nabyté majetky a privilegia dědit. Rodilo se zvlášt­ní porozumění požadavkům na změnu režimu.


Stovky členů strany si dokázaly už ve fázi zahnívání reálného socialismu vykolíkovat na terénu společného vlastnictví území pro své tunely к dnešním stamilionovým majetkům. Někteří z nich to pak dotáhli na ministry polistopadových vlád. Někteří z těchto lidí patří i dnes к vrcholu pražského potravinového řetězce. Je možné se s nimi setkat na nejrůznějších plesech v opeře. Přestože za bývalého režimu zdánlivě vyrůstali na mo­rálním odporu ke kastovnictví, do žádné slušné společnosti nepatří. Protože elementární mravní normy odsuzují lichvu, tunelování a zneužívání služebního postavení к obohacení na úkor bližních.

Všichni političtí představitelé bývalého režimu vzniklý roz­por nepokládali za samozřejmost. Předseda federální vlády Ladislav Adamec se proti privilegiím nomenklaturních kádrů snažil bojovat. Například když předsednictvo ÚV KSČ naposled před sametovou revolucí projednávalo okruh vyvolených, kteří by měli mít přístup do speciálních prodejen, ostentativně od­strčil celý materiál se slovy: „Mě se to netýká, já tam nechodím.“ A o těchto otázkách hovořil i veřejně také na setkání s bratislavskou mládeží v únoru 1989. Příliš obliby ve vedení KSČ tím nezískal. V jeho postupu ale nebyla účelovost. Byl vněm obsažen nejen prapůvodní romantismus revolucionářů, byla v něm také osobní skromnost.


Velkým problémem se v byrokratickém socialismu stalo pojetí kádrové politiky. Příkladem může být Úřad předsed­nictva vlády, jehož pracovníci patřili к vrcholům nomenklatury minulého režimu. Představovali ztělesnění omylu všech býva­lých i dnešních kádrováků. Tím nejlepším způsobem zapadali do kolonek dotazníků, dotvářeli soukolí systému. Za odměnu se podíleli na výhodách, které měli a mají ústavní činitelé – od aut až po kádrové dovolené. Jejich loajalita však byla dána mimo jiné tím, že nemuseli nikdy samostatně řešit politický problém – byli to „režimní lidé“, přičemž režim sám řešení problémů dodával. Zdánlivá řešení.


Většina loajálních nomenklaturních kádrů minulého režimu zvládala rituály, ale byla věrna vlastně jen sobě. Když se systém hroutil, přenesli si tito úředníci své návyky do jiného systému. Kádrováci nevidí motivy chování a nedokážou předvídat bu­doucnost. Jsou tak trochu zbyteční. Bez otestování v krizové situaci není možné soudit, kdo je věrný myšlence a kdo funkci, kdo má talent rozhodovat a řídit, nebo naopak, kdo se dokáže jen přizpůsobit. Definice úředníka nezahrnuje odvahu a tvořivost.

S komunistickou stranou se tito úředníci rozešli způsobem, který lze charakterizovat jako „davové chování“. Po 17. listo­padu se každý zachraňoval, jak uměl. Jen někteří tak ale činili na úkor jiných. Už před sametovou revolucí byla většina pra­covníků Úřadu předsednictva vlády, navzdory veškerým iluzím kádrováků, politicky apatická nebo neutrální. ÚV KSČ – to pro ně byli „ti za řekou“. Za Vltavou, v budově Ústředního výboru KSČ, se podle nich dělala politika, na Úřadu předsednictva vlády se pracovalo. Samozřejmě byli jedinci, kteří zastávali tzv. tvrdou linii, byli však, jako všude, v menšině.

Právě tak tam byli žoldnéři, kteří dělali kariéru, pracovali hlavně proto, že se je­jich étosu příčila zásada „čím hůře, tím lépe“.


V době sametové revoluce byly chvíle, kdy na celém Úřadu federální vlády byl jen Ladislav Adamec a tři čtyři jeho spolu­pracovníci. Například 6. prosince 1989, když měl Václav Havel v čele delegace Občanského fóra a Veřejnosti proti násilí přijít do Úřadu předsednictva vlády najednání s Ladislavem Adam­cem, začali studenti, příznivci Havla, stavět před budovou barikádu z papírových krabic. Byla to ze strany OF manifestace moci i náznak budoucího využití marketingu v politice. Než Havel se svými lidmi dorazil, ze Strakovky zmizeli téměř všichni úředníci, kteří se do svých funkcí dostali mimořádně hustým sítem kádrových prověrek. Vytratili se zadním vchodem úřadu. V celé ohromné budově jich zůstalo méně než prstů na rukou jednoho člověka.


Koncem 80. let prožívaly antropologický problém socialis­tického ideálu všechny evropské socialistické země obdobně. Komunistická strana Československa byla navíc umrtvena vý­vojem po 21. srpnu 1968. Z politologického hlediska se konso­lidace po dubnovém plénu ÚVKSČ v roce 1969, kdy Alexandra Dubčeka ve vedení KSČ vystřídal Gustáv Husák, jeví jako logic­ká forma stabilizace. Jenže: stabilizace pro co? Jaký má být cíl stabilizace?

Stabilizace, která není samoúčelná, musí přestat být cílem přibližně po pěti letech. Pak by už na ni měly navázat nové, dy­namické cíle. A musí přijít i noví lidé do vedení. Musí být otevřena diskuse o východiscích stabilizace – včetně možnosti návratu do strany těch, kdo zůstali věrni socialistickému ideálu a z různých důvodů byli ze strany vyloučeni. Jenže tak vývoj nešel.


Stranické vedení udělalo po roce 1968 z boje proti revizionismu jediný ideový program. Jakákoliv snaha otevřít diskusi se rovnala zradě linie. Proto se rok 1989 lišil od roku 1968 mimo- jiné tím, že v KSČ neexistovala žádná organizovaná reformní skupina, dominovaly v ní však masové reformní nálady a emo­ce. Ti z reformních komunistů, kteří pokládali dialog s opozicí za kulturní samozřejmost, už od poloviny 80. let vycházeli z představy, že během dvou tří let některý z mužů normalizace z osobních důvodů pozvedne prapor přestavby. Rozjede pro­cesy demokratizace a pak, zasypán díky veřejnosti, odstoupí. Nic takového se z mnoha důvodů nestalo.

Antropologický problém se v listopadu 1989 také projevil v podobě ostrého předělu mezi generacemi. U každého velké­ho společenského konfliktu se potkávají tři generace, z nichž zpravidla každá prošla politickou socializací v jiných historických podmínkách. To znamená, že pod vlivem rozdílných dějinných událostí dostávají u příslušníků těchto generací zdánlivě stejné hodnoty a pojmy částečně odlišný obsah. A to i tehdy, kdy se hlásí к jedné ideologii nebo mají stejné stranické legitimace. Každá generace si totiž vytvářela vlastní definici socialismu, li­beralismu, fašismu, ale i jiných doktrín. Ve chvíli, kdy začala sametová revoluce, byly rozdíly velmi výrazné.
Nejstarší generaci představovali politici, kteří formovali své hodnoty i jejich hierarchii především v dobách 2. svě­tové války a událostí roku 1948. Částečně i se vzpomínkou na velkou hospodářskou krizi. Ve dnech sametové revolu­ce většina jejich příslušníků představovala konzervativní prvek.
Druhá generace získala své hodnotové uspořádání v ná­vaznosti na 21. srpen 1968, na intervenci vojsk Varšavské smlouvy a následnou tzv. normalizaci. Tato generace byla nositelem dynamiky oněch dnů, a to na pravici i na levici.
Třetí generací byla mládež, která do politiky vstoupila bez pevně ukotvených hodnot

Obecně platí, že je velmi obtížné převrstvit vlastní životní zkušenost a po rodičích zděděné politické preference. Taková hodnotová proměna zpravidla vyžaduje velké vzdělání, talent pro abstrakci a hlavně empatii. Chtít tyto vlastnosti po všech politicích je naivní.

Během sametové revoluce převzala moc v Československu generace, jejíž politická socializace byla spojena především se sovětskou intervencí v roce 1968 či rodiči vyprávěnou vzpo­mínkou na ni. Je to generace, v níž došlo nejen к výraznému snížení počtu přívrženců levicových hodnot, ale též к mimo­řádnému odlivu sympatizantů s Východem. Hlasatelé představ o slovanské vzájemnosti téměř vymizeli. Zároveň u zmenše­ných skupin nositelů levicových hodnot došlo к výraznému poklesu sebevědomí.

I čtvrt století po sametové revoluci se ve sporech české poli­tiky potkávají tři generace. Již zde nepůsobí generace lidí s po­litickou socializací ve vazbě na 9. květen 1945. Vedle té, která zastydla v hodnotách 21. srpna 1968, se však vyhranila generač­ní vrstva formovaná událostmi 17. listopadu 1989 a legendou o nich. A nejnověji se o slovo hlásí generace, jejíž politická so­cializace probíhala především v návaznosti na konflikty kolem výstavby americké vojenské základny, na takzvané církevní restituce, ale také na radikální sociální reformy. Pro tuto nejmladší generaci je sametová revoluce už pouhé vyprávění. Příběhem, který je méně významný než vlastní zkušenost…

Ukázka z knihy Oskar Krejčí: Sametová revoluce. Praha: Professional Publishing, 2014. 160 s., 978-80-7431-138-3

Cítí se snad Dusilová po sametovém Koncertu pro budoucnost jako v jedné ze svých nejnovějších písní V hodině smrti? Asi je jen mimo, když z Medvídka z Bogoty padá bílý sníh…

$
0
0
Břetislav Olšer
19.11. 2017 Rukojmí
Je patrně prototypem dívky, která se řídí rčením: „Dřív se dívky červenaly, protože se styděly, dnes se stydí, protože se červenají …“ Spolu s dalšími politickými šašky a „významnými umělci“ totiž 17. listopadu 2017 vystoupila na Koncertu pro budoucnost se svým ansámblem také Lenka Dusilová & Baromantika a pranic se nestyděla.

A to ani proto, že se mluvčí té trapné trachtace často vymezovali hlavně proti Andreji Babišovi a prezidentu Miloši Zemanovi. V tom ještě mohla být s řečníky zajedno i s faktem že mezi vlajkami Česka a Evropské unie se objevily i transparenty s texty proti prezidentu Zemanovi.

„Naše heslo - Miloši, pusť veslo,” stálo na jednom z nich. Sama Dusilová přece těsně před odletem do Číny, kterou v tom období navštívil právě i Miloš Zeman, na něhož však v tom čase pokrytecky plivala.


Je prý skvělá zpěvačka. (Můj vkus je poněkud jiný, jsem spíš na klasiku; syn je houslista a stačí mi reference ze symfonických koncertů, na nichž hrál třeba v pražském Obecním domě, v Tokiu, Pekingu, Soulu či v ománské Royal Opera Muscat house). Dusilová mi však při ceremoniálu Anděl 2016 pouze prokázala svůj vřelý vztah k playbacku a čtecímu zařízeni, když si musela svůj politický text napsat na kus papíru:

„Mám na srdci pár slov. Je to důležitý. Nesouhlasíme s tím, že se prezident naší země ve svém úřadu chová nedůstojně a i naším jménem podlézá režimu popírajícímu svobodu a demokracii. Jestli se to nelíbí ani vám, prosím, nebojte se dát najevo svůj názor. Děkujeme,“ přečetla z lístečku, pak převzala cenu Anděl 2016 od Akademie populární hudby a vůbec se nezačervenala, že země, kterou pomlouvá, jí jede na ruku se slušným byznysem…


Vůbec Dusilové na koncertu k 17. listopadu taktéž nevadilo, že bývalý politik Daniel Kroupa na pódiu směšně patetického Koncertu pro budoucnost vášnivě apeloval, aby lidé nevolili zájmy „totalitní Číny a ruské autoritářské společnosti”. Ani brvou nehnula, přičemž moc dobře věděla, jaké nedávno sama v Číně prožívala finanční žně.

(A že ji vůbec kvůli čínským kšeftům na pódium pozvali, přitom ani nerozvinula tibetskou vlajku; naopak havloidní partička odmítla stejně zprofanovaného kandidáta na prezidenta Horáčka…? Možná i proto, že je ve vázacím aktu StB veden pod krycím jménem „sázkař“…)

Ví pan žvanivý Daniel Kroupa o násilí v USA, když apeluje, aby lidé nevolili zájmy totalitní Číny a ruské autoritářské společnosti…? https://www.google.cz/search?q=ferguson+riots&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=7Rh3VNTVFOT4yQOu0oKQCQ

A když už řeční o něčem, o čem nemá páru, tak proč si nezjistí, že autoritářské Rusko má na jen šest zahraničních vojenských základen a Čína svoji vůbec první v africkém Džibutsku…? Kolik stovek že jich mají Spojené státy od Evropy až po Jižní Koreu a Japonsko...? Vojenské základny USA

Je pan Daniel Všeznalý alespoň v obraze, kolik je vražd v USA díky tamnímu druhému dodatku americké ústavy? Vraždy v USA a druhý dodatel jejich ústavy…

Samozřejmě, že také ví, na kterém místě na světě je dnes Čína totalitní Čína v ekonomickém růstu, ale nahlas to ve své prozápadní orientaci neřekně, ani kdyby mu nabízeli hory doly... Že totiž podle údajů Mezinárodního měnového fondu (MMF) ze dne 6. 12. 2014 předběhla čínská ekonomika tu americkou, která světu dominovala od roku 1872, kdy ji z pomyslné první příčky sesadila V. Británie... http://byznys.ihned.cz/c1-63221970-usa-cina-nejvetsi-ekonomika-sveta-po-150-letech


Lenka Dusilová v Číně narazila na výhodný byznys. O co přesně kráčí? | foto: Profimedia.cz

Dne 7. července 2015 se během Karlovarského filmového festivalu totiž Dusilová svěřila médiím s tím, že míří se svým ročním synem na pracovní cestu do Číny. Cíl cesty tehdy neprozradila, ale letěla tam propagovat do Pekingu čínský výrobek inspirovaný Prahou, telefon Nubia Prague.

Tedy jen osm dní poté, co zmizela z filmového festivalu, plnila dne 15. července 2015 čínský tisk tři česká jména - Martin Hošek (velvyslanec pro kulturu v Číně), Libor Sečka (tehdejší velvyslanec České republiky v Pekingu, nyní působící jako velvyslanec ve Velké Británii) a právě Lenka Dusilová. „Lenka Dusilová je v Číně známá jako populární česká zpěvačka, která z hlediska marketingu a oslovení cílových skupin zasahuje zejména mladší aktivní generaci. Zdála se být tedy zřejmě vhodnou volbou pro čínského investora k představení telefonu pojmenovaném po českém hlavním městě,“ řekl mně se situací obeznámený zdroj.

Ostatně to potvrdila i sama Dusilová tím, že se jí povedlo dobýt velmi slavné čínské divadlo, když 19. července 2015 se pochlubila na Twitteru, že v minulých dnech odehrála se souborem Spitfire Company představení One Step Before the Fall na jevišti národního divadla Grand Theatre Tianjin.

(Spitfire Company je umělecká skupina zahrnující fyzické, experimentální a taneční divadlo. Mezi charakteristické znaky tvorby patří kladení důrazu na fyzické jednání na jevišti, experimentování s novými divadelními prostředky, existenciální rovina postav, snaha o propojování různých žánrů a hledání nových vizuálních podnětů...)



Tam měla společně s Markétou Vacovskou hlavní roli a všechny prý doslova uchvátila. „Obě představení sklidila úspěch a vyprovokovala diváky i odbornou veřejnost k následné dlouhotrvající diskuzi,“ hodnotili čínské turné členové Spitfire Company a pro úspěch pak i s Lenkou Dusilovou přejeli ukázat své umění do Pekingu, kde se odehrála další dvě představení.

(Markéta Vacovská je herečka, performerka, absolvující studentka Katedry pantomimy HAMU a členka souboru progresivního divadla Spitfire Company, kde také létá na lanech, boxuje a vydává se ze svých fyzických možností...)

Jedno se tak Dusilové musí nechat - i přes to, že je kvůli svým výrokům na udílení cen Anděl za pomatence, který ničemu nerozumí, čich na dobrý obchod skutečně má a zároveň dosáhla i mezinárodního věhlasu v až tak daleké asijské zemi, o kterém se dalším českým umělcům může jen zdát.

Byť se sama nebrání ve svých neomalených výrocích dehonestovat prezidenta Zemana i Čínu... V duchu jí blízkému heslu: "Zrob susedovi dobře, osere ti plot..."

Na mušce je rok 2018. Chodorkovský utratil 100 milionů rublů na podrývání volebního systému v Rusku

$
0
0
Igor Korotčenko
20. 11. 2017 zdroj
Internetový portál Life s odkazem na internetovou stránku britského registračního oddělení Companies House uvádí, že organizace Otevřené Rusko (kontrolovaná Michailem Chodorkovským), která je v Rusku považována za nežádoucí, obdržela v roce 2016 příjmy ve výši asi 25 milionů rublů. Česká firma Free Access One ve výkazu, předloženém Ministerstvu spravedlnosti České republiky, deklarovala částku rovnající se 25 milionům rublů, které byly vynaloženy na podporu projektů Ústavu současného Ruska - Otevřená volba, klub Otevřené Rusko v Londýně, projekt na ochranu "lidských práv" a také Univerzitu Otevřeného Ruska.


Dalších 31,3 milionu rublů obdržel Ústav současného Ruska prostřednictvím fondů Future of Russia Foundation a 21,1 milionu rublů cestou Chodorkovského nadace.

Takže celkově struktury, přidružené k Michailu Chodorkovskému, vynaložily na realizaci svých projektů, které jsou zaměřeny na financování protiruské činnosti a které jsou podporovány bývalým oligarchou, asi 102,4 milionu rublů v roce 2016.

Generální prokurátor Jurij Čajka při svém vystoupení v červnu 2017 v Radě federace řekl, že "zahraniční nevládní organizace Otevřené Rusko, Ústav současného Ruska, společenské internetové hnutí Otevřené Rusko, které fungují za Chodorkovského peníze, prostřednictvím nastrčených osob financovaly volební aktivity představitelů ruských opozičních organizací, podílely se na neschválených společenských a politických akcích. Jen Otevřené Rusko poslalo na tyto účely v roce 2016 více než milion dolarů".

Podle generálního prokurátora tyto organizace, které byly vytvořeny z podnětu Michaila Chodorkovského, realizují v Rusku "speciální programy a projekty s cílem zdiskreditovat výsledky uskutečněných voleb a uznání jejich výsledků za nelegitimní".

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Rétorika made in TOP 09 v podání prof. Váchy

$
0
0

Jiří Baťa
20. 11. 2017
Průměrná mzda je 10krát vyšší než za komunistů. Žigulík stál 60 tisíc, teď za 600 tisíc koupíte lepší auto, konstatuje poslanec TOP 09, profesor Vácha. Nic proti názoru, pokud je relevantní, logický, věcný, střídmý a má pokud možno, racionální základ. To se ovšem v případě názoru na posouzení, zda bylo lépe dříve než dnes, zcela jistě nepodařilo zmíněnému poslanci TOP 09 panu prof. Váchovi. Jeho výše uvedené konstatování je „obehrané“ klišé. neboť podobného srovnání se již dopustila řada pravicových politiků. Na tomto konstatování je však zvláštní, že takto uvažuje vzdělaný a inteligentní člověk a bez velkého přemýšlení vysloví takovou nehoráznost, jakou je srovnávání ceny auta za bývalého komunistického režimu s cenou aut v současnosti, tedy v kapitalistickém režimu.


Netvrdím, že pan poslanec nemá pravdu, nicméně nelze jen vidět poměr ceny dříve a dnes, protože takové srovnání je neseriozní, zavádějící a neodpovídá daným podmínkám té které doby.

      Pan poslanec Vácha chtěl svým příměrem zřejmě ukázat nejen kolik stálo nic moc auto zn. Žiguli, ale také na  kupní sílu obyvatel, neboť neopomněl připomenout, že v té době byl průměrný plat 2.000 Kčs (dovolím si jej poopravit na 2.680,-Kčs). Jinými slovy, na takové auto by musel šetřit celých 30  měsíců, aniž by z výplaty vzal jedinou korunu, zatímco dnes si může člověk za 600 tisíc Kč (desetinásobek mzdy za totality) podle pana poslance koupit „lepší auto“, na které při desetinásobku platu např. 20  tisíc měsíčně bude kupodivu  šetřit: rovněž 30 měsíců. Navíc pan poslanec jakoby právě autem Žiguli  chtěl posměšně poukázat, jaké  „ubohá“ auta si lidé v tu dobu kupovali.  Mimochodem, toto auto bylo vyráběno podle italské licence automobilky FIAT a tento italský model (stejně jako Žiguli)  byl na svou dobu jeden z nejžádanějších.  Ale to pan profesor bude také vědět , ale proč si nekopnout, když se mu šance nabízí, že? Smutné je, že vysokoškolsky vzdělaný člověk používá tak „laciné“ příměry když také jistě ví, že i v Německu v tu dobu jezdili jiné Mercedesy, BMW nebo OPELy než dnes. Stejné to bylo v Anglii, Francii, samotné Itálii a jinde. Nu což, topácká pravicová rétorika má trvalé a neměnné hodnoty. 

     Ovšem pan poslanec Vácha se na téma „kdy bylo lépe“ vyjádřil vyjádřil naprosto impozantně výrokem, že„...žijeme v podstatě nejlepší době, v jaké jsme si kdy mohli přát žít“, nebo, že se„Máme se mnohem, mnohem lépe a je třeba to občanům připomínat“!  Nemyslím, že je občanům potřeba něco takového připomínat, protože oni sami nejlépe ví, kde je tlačí bota a kde je zakopaný pes těchto problémů. Pan profesor si jistě nemůže stěžovat na svou životní úroveň. Titul profesora a  jistě ne bezvýznamné postavení, poslanec s příjmy vysoko přesahující celostátní průměr, to jsou ideální atributy spokojenosti. Byl by strašný pokrytec, kdyby tvrdil opak. Jenže také by si pan profesor měl či mohl uvědomit, že stejné podmínky nemá a ani mít nemůže převážná část občanů této republiky a proto je poněkud neseriozní tvrdit resp. papouškovat, žežijeme v podstatě nejlepší době, v jaké jsme si kdy mohli přát žít. Ano, ale neplatí to paušálně pro všechny.

     Přání je jedna věc, realita druhá. Ovšem vydávat svou osobní spokojenost jako samozřejmou a rovnocennou spokojenost i ostatních občanů, je neetické, ne-li asociální,  protože kromě profesorů, inženýrů, doktorů, právníků, advokátů, bohatých podnikatelů a dalších zbohatlíků, existují také občané a není jich málo, kterým se za komunistů říkalo „dělnická třída“, dnes je to jen nepohodlná lůza. To nebylo jako dnes pohrdání pracujícím člověkem, protože to byla právě ta nejdůležitější část občanů, kteří měli největší podíl na  úspěšnosti československého průmyslu a hospodářství. To, že si vydělávali v průměru 2000 Kčs, že si kupovali kromě jiných aut i „ubohé“  Žigulíky ještě neznamená, že museli být nutně nespokojeni. Sama spokojenost, potažmo nespokojenost je značně široký pojem, protože  s čím může být spokojen jeden člověk, nemusím být spokojený druhý. To platí i ve srovnávání spokojenosti především  ve smyslu současné výše životní úrovně lidí, jakou má např. pan poslanec Vácha a další. Z jejich „výšin“ spokojenosti se i jejich hodnoty života a práce logicky jeví zdaleka impozantnějšími, než tomu mohlo být za komunistického režimu. Jenže podle měřítek „horních deseti tisíc“, dnes už možná několik horních sto tisíc,  nelze měřit ani životní úroveň občanů, natož jejich potenciální spokojenost či nespokojenost. Ostatně měřítka i na jiné úseky našeho života se diametrálně liší od mínění většiny občanů.

     Tak např. pan profesor Vácha je mínění, že 17. listopad jako svátek by se měl přehodnotit, neboť  prý to byl komunistický svátek. I zde zřejmě platí reakční pravicová rétorika, že vše, co udělali nebo vymysleli komunisté, bylo špatné a musí být změněno. Pan profesor konstatuje, že původní 17. listopad, vedený  pokud se nemýlím, jako „Mezinárodní den studenstva“  je „všeobecný pojem“ a navrhuje, aby se  tento den stal „Dnem studentů“, což prý více vyjadřuje význam a podstatu boje studentů, kteří šli do ulic jak v r. 1938, tak v r. 1968. Není zcela zřejmé, co tím tzv. „chtěl básník říct“, ale spíše než nějaký racionální význam v tom lze spatřovat snahu jak výše zmíněno, zlikvidovat komunistickou ideu 17. listopadu. Pozoruhodné však je, že pan poslanec nezaregistroval, že již nějakou dobu se vede debata, za co 17. listopad vlastně považovat. Myšlenka či návrh na přejmenování „Mezinárodní dne studenstva“ pouze na „Den studentstva“, resp. podle návrhu pana poslance Váchy na „Den studentů“,  však koliduje s jinou, neméně vážnou událostí, spadající rovněž na den 17. listopadu a tou je předání moci komunistického režimu do rukou představitelů demokratického režimu v r. 1989. Tento den je, alespoň podle kalendáře, totiž veden jako „Den boje za svobodu a nezávislost“. Takže de facto, ani jako samostatný „Den studentů“ podle přání pana poslance Váchy se nevede a tento svátek je nebo bude zřejmě součástí „Dne boje za svobodu a nezávislost“.

     Neméně zajímavý je názor pana poslance Váchy na mladou generaci a jejího vnímání osobnosti Václava Havla. Pan poslanec se totiž domnívá, že  mladá generace mnohem lépe vnímá osobnost Václava Havla a uvědomuje si, co pro tu republiku znamenal. Nutno poznamenat, že jen vědí to, co se jim dostalo do vědomí ve školách, možná i doma. Proto není se čemu divit, mladé generaci jsou do hlavy nalévány jen ty „pozitivní, nanejvýš správné názory a kriticky hodnoceny všechny jiné“. Proto také nelze mladou generací význam V. Havla ani jinak vnímat než tak, jak je jim pozitivně jako idol a demokrat předhazován. Nicméně pan poslanec Vácha poněkud neomaleně říká, že člověk jak stárne, tak se z něj stává mnohem větší cynik a začíná se mnohem kritičtěji dívat na některé věci.  Pokud tedy jde o starší generaci, od pana poslance to není zrovna nejserióznější názor a mínění, protože  tvrdit, že stárnutím se z člověka stává větší cynik, nebo že se víc než dříve kritičtěji dívá na některé věci je dost  brutální a neseriozní. Možná je to jeho osobní zkušenost, jeho případ, ale jinak lze klasickému stárnutí přisuzovat především moudrost, životní zkušenost, prozíravost, ohleduplnost, lásku a porozumění a také (snad i kritičtěji) větší schopnost rozlišovat dobré od špatného. A to právě platí v pohledu na osobnost V. Havla.

     Na faktickou poznámku, že Václava Havla čím dál víc lidí kritizuje, že mu mnozí lidé vyčítají tu obrovskou amnestii, ale také schvalování humanitárního bombardování tehdejší Jugoslávie  atd., pan poslanec Vácha takticky  a strategicky poznamenává, že by asi apeloval na lidi, aby zapomněli to špatné a uchovali si jen to dobré.Prý proto, že samozřejmě nikdo není dokonalý, ani žádný politik. Ani ty nejvyšší elity našeho národa, kteří si o sobě myslí, že jsou elitami, právě ti nejsou dokonalí (vztahuje to i sám sebe? pozn. autora). A myslím si,říká pan poslanec,že zrovna Havel si o sobě nemyslel, že byl elitou(svatá pravda, on si nemyslel, že je elitou, on si jen skromně myslel, že je geniální, pozn. autora). Tak dělal chyby, pokračuje pan poslanec Vácha. Stejně jako všichni ostatní děláme chyby. Některé byly možná fatálnější, některé menší, ale v tom kontextu historie si pan profesor myslí , že byl nejvýraznější osobností polistopadové politiky (to jistě nelze popřít, otázka ale je, v jakém smyslu osobnosti je  Václav Havel chápán, protože řada jeho fatálně špatných, negativních jednání, rozhodnutí, názorů a projevů  jej naopak na osobnostním významu hodně degraduje). A ať si havloidi a antihavloidi myslí, co chtějí, říká poslanec Vácha, tak prostě ta Česká republika byla právě díky Havlovi ve světě vnímána jako stabilní a moderní demokracie. 

     Ano, byla. Ve víru euforie, kdy se V. Havel cele odevzdal falešným přátelům v USA a jejich politice, kdy své západní sympatie rozdával na potkání s vědomím, že se mu konečně otevírá cesta do kapitalistické blaženosti. Rozdával sebe, ale  také rozdával celou republiku, její průmyslovou vyspělost, přírodní bohatství,  výsledky práce občanů z budování naší  po válce rozbité republiky .  A snad jen  omylem pan poslanec Vácha už jen v minulém čase říká, že Česká republika byla díky Havlovi ve světě vnímána jako stabilní a moderní demokracie, protože dnes to rozhodně o naší České republice tvrdit nemůžeme. Podle posledního hodnocení jisté americké banky jsme se propadli na úroveň rozvojové země. Nic ve zlém, ale hodnotit náš život optikou pana poslance, profesora Váchy a jeho družiny TOP 09, je hodně, ale opravdu hodně mimo mísu. Což na druhé straně není důvod, že by nás to mělo toto málé stádo konzervativních liberálů nějak znepokojovat. Oni už jsou takoví a  jiní ani nebudou.
     






Listopadové mýty a sto let Velké revoluce

$
0
0
Václav Umlauf
20.11.2017 E-republika

Státní paraziti vyhráli velkou říjnovou i malou sametovou revoluci a tento den soukromého vítězství nechávají slavit jako státní svátek. To je naprosto v pořádku, protože obě revoluce otočili ve svůj osobní prospěch. A z vrozené skromnosti to nechtějí nikomu říkat nahlas.



Mám známou, která úspěšně dělá skutečnou charitu pro potřebné. Při návštěvě velevýznamného sponzora z rodiny jednoho promile blažených se jí podařilo s autem darovaným na charitu nabourat strážnici, kterou si zdejší mocipáni postavili, aby je lid obecný příliš neotravoval v jejich kosmicky významné práci pro obecný lid. To prý se stalo přesně na stoleté výročí Velké říjnové socialistické revoluce. Zkratku “VŘSR” raději neuvádím, protože mladší generace teprve odhazuje neoliberální pamprsky a o revolucích si čte pouze v amerických sci-fi a fantasy.
 

Orgiastický samet pro lid

Takže jediný skutečný listopadový čin hodný zaznamenání v roce 2017 je nabourání oné strážnice ustavené pro blahobyt, klid a mír vyvolených z polistopadové třídy jednoho promile. Po pádu demokracie a po jejím vytunelování se slaví 17. listopad jako orgiastický státní svátek, co je zcela pochopitelné. Nová nomenklatura korporátních fašistů se skrze tento mýtus dostala k moci stejně vítězně, jako se ruští bolševici dokázali dostat k moci v Rusku zničeném nihilistickými idejemi proletářské revoluce a 1. světovou válkou.

Jedna mytologie vystřídala druhou a místo rudé tribuny v Kremlu běží lidové křepčení na Václaváku. Tento lunapark platí pro roztančený lid příslušná vládnoucí nomenklatura, stejně jako za komunistických časů. Korporátní poskoci přitom provedli po václaváckém molu módní prezidentské kandidáty pro podzimní období a jejich placenou klaku. Přitom vyloučili jednoho nevhodně ustrojeného gamblera, který se chtěl na mediální molo presstitutů a prezidentských modelek procpat zadním vchodem a bez pravdoláskařského povolení. Jiní prorežimní poskoci žijící ze své profesionálně upravené disidentské minulosti pak pěli mocným kastrátním sopránem známou mediální ukolébavku. Ta stará revoluce a její východní korporátní nacionální varianta prý už nemá žádnou šanci v našem zcela západním korporátním fašismu.

Jak říkám, nic nového pod sluncem. Jen pokračujeme ve slavné tradici ničení demokracie 17. listopadu 1939, kdy jiní korporátní fašisté uzavřeli české vysoké školy. Tehdy ale měli občané tolik soudnosti, že přitom netancovali na Václaváku. Ale dnes vládne doba radostného blbství daného korporátně-globálně. Možná po další Velké revoluci se ti dnešní poskoci korporátních bavičů budou zase stydět. Ale snad už budou v hrobě, tak se jich to tolik nedotkne.




Listopadové mytologické defilé

Klausovci a hejno jim přifařených estébáků tvrdí, že listopad vznikl tím, že ti i ti vytunelovali komunismus skrze jim vlastní neutuchající píli a nadpřirozené schopnosti. Na tomto mýtu jistě bude zrnko pravdy. Citovaná parta grázlů vytunelovala se stejně neutuchající pílí i pozdější samet, naše důchody a jiné národní bohatství k tomu.

Bývalí nomenklaturní komunističtí kádři razí teorii perestojkového spiknutí, v němž disidenti hráli roli užitečného idiota. Tito občanští aktivisté se prý nechali zavírat proto, aby v této zemi vznikla nová drogová závislost. Tentokrát na ideji neoliberalismu, na jeho revoluční vekslácké třídě a na kapitalistickém předvoji vedeném sametem oděnými modrými strakami. Poražení bolševici nejstarší stalinské generace přitom tiše proklínají ty mladé a prodejné bolševiky, kteří jim partaj vytunelovali a nyní tlačí káru nového korporátního fašismu. A pochopitelně, staré červené revoluční kádry srdečně nenávidí ty polistopadové arivisty, kteří včas odhodili červenou knížku. A nejvíce pohrdají těmi kapitány českého korporátního cirkusu, kteří partajní legitku ani nemohli dostat, většinou pro neschopnost a zlodějství.

Pravdoláskaři se vezou na vítězném koni dějin a parazitují na úspěchu nové korporátní nomenklatury. Jejich listopadový mýtus je stejně hloupý jako v případě předešlých fízlů a zlodějů. Je dokonce mnohem hloupější, protože nemá ani stopy tunelářského realismu. Korporátní poskoci jen vytvořili novou variantu klasického českého mýtu na způsob Járy Cimrmana. Češi jsou miláčci dějin, v ruksáčku a pak v ruce mají zvonící klíče od státního bytu. Vybavení touto Láskou a Pravdou pak zvítězili nad Lží a Nenávistí během jednoho dne módní demokratické přehlídky. Přitom dostali tak trochu na zadek, ale to přece patří k pořádné hospodské veselici, lidově zvané Demokracie.

Ale cimrmanovský mýtus nového opia českých dějin má své Nepřátele a Odpůrce. Do této skupiny nešťastných tvorů ovládaných patologickou Záští zcela jistě patří i aktivisté píšící články jako je tento. My, Pravdoláskaři prvního stupně vítězně cválající na koni Dějin zatím nebudeme tyto zaslepence dávat na psychiatrii a do koncentráku, jako se to dělo za dřívějších časů Nesvobody a Útisku. Ale zcela jistě bude dobré znát jejich jména a dát je pod digitální dozor korporátního a demokratického Velkého Bratra. Až bude lid dostatečně nespokojen, tito noví disidenti a zrádci naší společné Zářivé Budoucnosti se mu předhodí jako smírná oběť za obecnou zhůvěřilost. Jak toto obětování dopadne, o tom si netřeba dělat velké iluze.
 

Zasloužený den volna pro miliardáře

Nejsympatičtější jsou bývalí veksláci a bolševické nomenklaturní podnikové kádry. Tito kapitáni českého montovního průmyslu a miliardáři z tunelů si berou na státní svátek 17. listopadu den zaslouženého volna placeného vděčným obecním lidem. Státní paraziti vyhráli velkou říjnovou i malou sametovou revoluci a tento den soukromého vítězství nechávají slavit jako státní svátek. To je naprosto v pořádku. Obě revoluce otočili ve svůj osobní prospěch a z vrozené skromnosti to nechtějí nikomu říkat nahlas. Nová nomenklaturní oligarchická skupina nechává pro lid obecný vládnout mýtus veselé a mediálně navoněné demokratické Revoluce. Show must go on, jak se dnes říká v nové ruštině. Utahanému lidu přišlému z montoven a chtivému dne volna spojeného s lidovou zábavou je stejně jako prodaným disidentům nad hrobem už celkem jedno, že je to lež. Hlavně, že se točí mediální a pivní pípy a že se máme tak dobře, jako nikdy předtím. To slyším celý život, protože jsem jeho větší a jistě i mnohem zajímavější část prožil jako disident za komunistů.

Současná nesnesitelná prodejnost korporátně-sametového spolubytí mi nahání obavy oprávněné historií. Pochod korporátně zblblých lumíků může skončit v moři zvaném Stalingrad. Naši demokratiční mírotvůrci s novým kalašnikovem made in NATO se už na toto téma raději ani nechtějí bavit. Sotva skončí jedno armádní cvičení u ruské hranice, hned tam v zájmu Míru a Demokracie pošlou korporátní fašisté další kontingent lidové branné moci a demokraticky naladěných bitevníků všeho druhu. Orgiastické křepčení nad sametem začínají pomalu rušit cvičné výstřely z naťácké Aurory a teror horké proxy-války na Blízkém východě. Tato válka s teroristy již dávno opustila vzdálené a kompletně rozvrácené země jako je Sýrie, Libye, Afghánistán a Jemen.

Nová horká válka už emigrovala do EU společně s námi placenými teroristy, a pak se usadila s americkými a ruskými poradci u rusko-ukrajinských hranic na Donbase. Plán Barbarossa II je už také hotov. Takže je třeba završit vítěznou sametovou revoluci v pravdě nezbytným tažením na Východ, až k Moskvě nebo ke Stalingradu, a nejlépe v zimě. To už poprvé epochálně provedl korporátně-císařský Napoleon a podruhé korporátně-nacistický Hitler. Viz obě minulé etapy světově známé iracionality a jejich smutný výsledek.

- - -

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 500 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

Ruští programátoři jsou nejlepší na světě. Uznala to rozvědka USA

$
0
0
Igor Korotčenko
20. 11. 2017        zdroj
Americká agentura pro pokročilá studia v oblasti rozvědky (IARPA) ve spolupráci s Národním institutem pro standardy a technologie (NIST) uspořádala soutěž algoritmů pro rozpoznávání obličejů. Vítězem se stala ruská společnost NtechLab, informovaly noviny Vedomosti . List upřesňuje, že IARPA je podřízena řediteli Národního rozvědky USA (který je zároveň vedoucím zpravodajské komunity USA, jejíž součástí je 17 organizací, včetně FBI a CIA).
Ruská společnost NtechLab byla založena v roce 2015 a pouze o rok později se její algoritmus stal základem pro FindFace, aplikaci, která pomáhá najít lidi na sociální síti V kontaktu podle jejich fotografie. Tento algoritmus umožňuje najít konkrétní osobu mezi 1 miliardou osob za 0,5 sekundy. NtechLab se stal vítězem soutěže IARPA v oblasti rozvědky ve dvou kategoriích ze tří - "Rychlost identifikace" a "Přesnost verifikace".

Zúčastnit se soutěže rozvědky USA může kdokoliv z vývojářů. V nominaci "Rychlost identifikace" algoritmy soutěží o to, kdo najde mezi mnoha fotografiemi tu správnou osobu co nejrychleji. V kategorii "Přesnost verifikace" vítězí algoritmus, který lépe než jiné rozpozná obraz téže osoby a odliší ji od osoby podobné. To je důležité například pro pohraniční stráže: systém nesmí propustit pachatele trestného činu s cizím pasem.

Takto zpravodajské služby USA uznaly inteligenci ruských programátorů a jejich nespornou převahu nad západními kolegy.

Zástupce NtechLab považuje vítězství v soutěži americké rozvědky za měřítko v oblasti bezpečnosti, na něž se orientují objednatelé řešení a případní investoři.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Byl rok 2004 a opět se zhaslo (pokolikáté už?), aby se ještě líp kradlo; nejlíp z toho vyšel zloděj Bakala, aby se jako první dámský krejčí na světě dostal mezi miliardáře Forbesu…

$
0
0
Břetislav Olšer
20.11. 2017   Rukojmí
Zdeněk Bakala je největším českým post sametovým kmotrem; podle svazku, který na něj po jeho emigraci do USA, kde se naučil krást, vedla StB, pochází z rodiny laborantky krajské hygienické stanice a se po nepřijetí na gymnázium vyučil dámským krejčím a rok pracoval v oděvním družstvu VKUS Brno.Později pracoval pro firmu Credit Suisse First Boston v New Yorku, Londýně a nakonec v Praze, byť se dnes spokojeně směje ve svém švýcarském sídle jako první dámský krejčí na světě, co se díky zlodějně dostal až mezi miliardáře Forbesu…...



V souvislosti s privatizací OKD a podezřelými bankovními operacemi ho přesto vyšetřují skoro jako uprchlého česká policie a švýcarské finanční zpravodajství; marně, přitom si lebedí za hornické miliardy ve své skromné vile nedaleko Curichu a Čechům se jen svým šklebem od ucha k uchu vysmívá.

Přitom speciální policejní tým, který se případem zabývá, Bakalu podezřívá ze spáchání několika trestných činů: porušení povinnosti při správě cizího majetku, zneužití informací a postavení v obchodním styku a způsobení úpadku. A česká justiční mafie jen lapá po dechu...
RPG Byty v Ostravě získala lucemburská firma.... autor: archiv Bakalových HN

Společnost Karbon Invest v roce 2004 při koupi OKD v privatizační smlouvě s Fondem národního majetku slíbila bývalé hornické byty při prodeji OKD přednostně nabídnout dosavadním nájemníkům za netržní cenu. Podvod...

Bakalou ovládaná kyperská společnost RPG Industries, která následně Karbon Invest koupila, později ale byty prostřednictvím společnosti RPG Byty neprodala přednostně jejich nájemníkům, nýbrž americké společnosti Round Hill Capital; ta navíc tyto byty vlastní prostřednictvím své lucemburské firmy Fondy Bydleni 2 S.à r.l.

Podle kritiků tímto prodejem Bakala porušil privatizační smlouvu a poškodil tak 103 000 nájemníků bydlících v téměř 44 tisících bytech... https://www.novinky.cz/ekonomika/43542-kolacek-a-otava-prodali-karbon-invest-za-asi-deset-miliard.html


Co kdyby si všecky ty nešťastníky svolal na sametem pověstnou Letnou skomírající premiér Sobotka a zopakoval jim z očí do očí, co řekl na zářijovém jednání Obvodního soudu pro Prahu 2, kam přišel jako svědek (Než mu konečně dají klepeta za křivé svědectví): „Po třinácti letech si na tuto situaci nevzpomínám. Pokud vláda jednou rozhodla o tom, že jedná exkluzivně, tak nevyžádaná nabídka je zkrátka nevyžádaná nabídka. Proto se jí říká nevyžádaná nabídka.“ Jak by asi stotisícový dav reagoval…? Neopakovala by se vraždící situace, která potkala Ceaușesca či Kaddáfího…?

Nyní však znalci české justice konečně po takřka čtrnácti letech potvrdili, že jde o zcela ojedinělý moment, kdy si tento soud jako důkaz získal zvukovou nahrávku z jednání tehdejší Špidlovy vlády. Z ní je nad slunce jasnější, že její ministři věděli o nabídce společnosti Penta, která za podíl státu nabízela na jaře 2004 o 850 milionů více než Koláčkův a Otavův Karbon Invest.

Třebaže mnozí ministři na nahrávce prokazatelně pochybovali, že exkluzivní prodej Karbonu je správný. Společnost Karbon Invest již v té době v OKD ovládala od státu získaný většinový podíl a chtěla k tomu ještě její zbytek.


Záznam jednání spatřil světlo světa jen zjišťuje, kdo státu způsobil škodu 5,7 miliardy korun, když byly vládou přichystány podklady pro výše zmíněný nevýhodný prodej, když vše shrábla firma, za níž stál Zdeněk Bakala. Lidové noviny se před týdnem zeptaly tehdejšího premiéra Vladimíra Špidly, exministra průmyslu Milana Urbana i bývalého ministra financí Bohuslava Sobotky, proč podporovali prodej Karbonu, ačkoli měli k dispozici vyšší nabídku od Penty. Neodpověděli.

Vlevo Zdeněk Šarapatka, bývalý tajemník sociálně-demokratických premiérů, publicista a televizní moderátor, který byl po léta spojen se zemanovou ČSSD pupeční šňůrou, než na něho podal žalobu. Na snímku uprostřed ještě jako ministr Milan Urban stojí vedle premiéra Stanislava Grosse…

Tímto byl potvrzen nevyvratitelný fakt; Sobotka, Urban a Špidla věděli, že OKD prodávají výrazně pod cenou. Nebožtík ministr kultury Pavel Dostál je varoval, že kvůli tomu nechce skončit v teplákách, tehdejší ministr vnitra a dnes již rovněž mrtvý Stanislav Gross jen řekl: „Mně je relativně šumafuk, jak tato věc dopadne, ale nemůžu vypadat jako blbec, protože včera jsme byli v Ostravě a tam se to samozřejmě hodně zřejmě frekventovalo. Nikdo samozřejmě nesignalizoval, že je nějaký problém, jsem to vůbec netušil…"

Sobotka, Urban i předseda vlády Vladimír Špidla (ČSSD) přesto urputně trvali na svém okamžitém schválení platby. „Diskuse, která tu na vládě proběhla, neovlivnila můj názor a mohu stejně jako na počátku doporučit společně s kolegou Urbanem vládě prodej v těch parametrech, jak jsme připravili příslušný materiál,“ podotkl Sobotka rázně, stejně jako Špidla, jenž trval na prodeji; ten vzápětí schválila vlády hlasy 12 ministrů z 16 přítomných, zbývající čtyři se zdrželi hlasování. Z nahrávky však není patrné, který ministr jak hlasoval.


Této komedii však předcházelo hlasování na „nečisto“, aby si Špidla potvrdil, že mu jeho kšeft nikdo nezmaří, teprve poté přišlo hlasování „naostro“. Na tomto místě je nutné připomenout, že onen premiér Špidla je totožný se Špidlou, co byl eurokomisařem, za což nyní pobírá důchod 104 tisíce Kč měsíčně, k tomu skromný obolus od dočasného premiéra Sobotky, jemuž pořád dělá šéfporadce… S výše uvedenou korupční situací nepřímo souvisí fakt, že na dovolené v červenci 2009 v Toskánsku se s tehdejším generálním ředitelem ČEZ Romanem ve vybrané společnosti zlodějů v bílých límečcích nemohl chybět ani tehdy místopředseda ČSSD Milan Urban, který přijal pozvání na jeho jachtu lobbisty Vladimíra Johanese, pracujícího pro ČEZ . Po návratu se Urban voličům omluvil, že s exministry z ODS Římanem a Vondrou mezitím protlačili firmě ČEZ emisní povolenky bratru za 68 miliard korun…

Ale pojďme zpátky k vykradenému bankrotujícímu OKD; podvodnickou duši Zdeňka Bakaly nedávno vystihl bývalý premiér Jiří Paroubek, co byl před lety v čele vítězného oranžového tsunami tehdy ještě bezkonkurenční ČSSD, když zveřejnil několik čísel z publikované úvahy Ing. Břetislava Petra, který byl dlouholetým pracovníkem OKD (35 let) ve vysoké funkci a zároveň byl také po řadu let poslancem ČSSD. Zajímalo mě to, jelikož jsem rovněž deset let jako horník pracoval v OKD…

1. Od roku 2006 do roku 2012 (včetně) se mohl roční zisk Bakalovy společnosti OKD (NWR) pohybovat kolem 6 miliard korun. Za sedm let mohlo tedy být dosaženo zisku cca 42 miliard korun.

2. Při emisi akcií NWR si Bakala dal záležet. Na varšavské, londýnské a pražské burze získal 30 miliard korun (je třeba dodat, že při úpisu akcií NWR na burze byla cena jednoho kusu 478 korun, ale dnes má akcie hodnotu jen pár haléřů).

3. V „akci OKD“ Bakala dvakrát vydal dluhopisy. Jedna emise je splatná v roce 2018, druhá v roce 2021. Souhrnně tyto dluhopisy Bakalovi vynesly 30 miliard korun.

4. Prodej téměř 44 tisíc bytů OKD zahraničnímu investorovi. Před časem Bakala ve svém věstníku jménem Hospodářské noviny tvrdil, že by je mohl prodat za 39 miliard. To bylo v době, kdy si na ně půjčoval na jiné podnikatelské aktivity zřejmě v zahraničí od Citigroup a UniCreditu desítky miliard korun.

V tisku se objevují informace, že byty firmě Round Hill Capital prodal za 20 miliard korun. Myslím si, že z prodeje bytů OKD mohla Bakalovi plynout částka kolem 25 miliard korun. Celkem tedy Bakala (společně se svými blízkými přáteli v podnikání) mohl z exploatace OKD získat až 125 miliard korun. Pokud jej koupě OKD (obou majetkových podílů) stála 10 miliard korun, je to kšeft přímo zázračný..." Tolik z publikované úvahy Ing. Břetislava Petra...

Je jasné, že Zdeněk Bakala byl bez konkurence patrně největším českým postsametovým komotrem, jemuž naletěla i česká ikona a humanitární bombardér Václav Havel; Zdeněk Bakala i přesto, že byl jen vyučeným dámským krejčím, věděl, že má velmi pošramocenou pověst podvodem kolem privatizace OKD za směšnou cenu, když stát, jak již bylo popsáno výše, prostřednictvím tehdejšího ministra financí Sobotky připravil o miliardy a cca 44 tisíc hornických bytů, na nichž získal další bezpracně vydělané stamiliony... http://www.rukojmi.cz/clanky/271-co-predchazelo-bakalove-zlodejne-s-hornickymi-byty-aneb-pamatuje-si-sobotka-sveho-kostlivce-ve-skrini-z-roku-2004


Dnes už jsou za námi bankroty Chemapolu Group i OKD, za námi jsou nižiny hor a před námi obtíže rovin, v nichž však bezprizorně strádají tisíce horníků bez práce, avšak Bakala jako první český dámský krejčí, co si jako miliardář z žebříčku Forbesu spokojeně žije za vodou ve Švýcarsku, kde je mu šumafuk české strádání, u jehož zrodu stál jako Havlův ústřední filantrop… http://www.rukojmi.cz/clanky/1754-je-to-dvacet-let-kdy-americky-spisovatel-paul-berman-odhalil-pravdu-lasku-a-lzi-s-nenavisti-v-zivote-vaclava-havla

Trefně to shrnul nyní poslanec hnutí ANO Josef Hájek: „Nájemci hornických bytů prožívají obrovskou nespravedlnost a chtějí pouze to, co jim bylo přislíbeno. A pokud tady při církevních restitucích Kalousek hřímal, že musí být vráceno vše, co bylo ukradeno, myslím, že to stejné platí u hornických bytů…“

Přes třináct roků se vleče tato česká loupež století, na které si už vylámalo zuby mnoho politiků; jejím potrestáním chtěli získat politické body.

„Celou kauzu pochybné privatizace bytů OKD a kritickou situaci nájemníků těchto bytů sleduji již mnoho let a jako europoslankyně jsem dvakrát interpelovala v EP v této záležitosti. Snažím se lidem z bytů OKD pomáhat a podporuji jakoukoli snahu, která by mohla napravit nespravedlnost, ke které došlo při privatizaci OKD a zvláště 42 000 bytů OKD,“ prohlásila Jana Bobošíková.

Nedávno poskytla nájemníkům nemalý finanční dar, aby k Evropskému soudnímu dvoru mohli podat žalobu v kauze bytů OKD. Společnost RPG Byty byla největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v Česku.

Dne 9. května 2012 pak podalo občanské sdružení „Poškození“ ve spolupráci s politickou stranou Suverenita – Blok Jany Bobošíkové k městskému soudu v Praze odloženou žalobu na zrušení rozhodnutí ministra hospodářství ČSFR Vladimíra Dlouhého č. 208/199 č. 208/1990, kterým byla ukončena činnost státního podniku OKD s. p. a jeho majetek byl vložen do akciové společnosti OKD a.s. Ta dnes bankrotuje, Důl Paskov, v jehož hlubinách jsem pracoval, je před uzavřením…

Poznal jsem osobně šarmantní dámu Janu Bobošíkovou; není to žádná feministka v saku a kravatě, ale emancipovaná kráska se vším, co k takovému stvořením patří. Tato její žaloba, tehdy europoslankyně a účelové kandidátky na prezidentku Česka, se však vypařila do ztracena, ovšem jen zdánlivě. Znám se totiž i s jinou emancipovanou kráskou Alenou Vitáskovou, co by před pár lety mohla svým šarmem zdobit módní mola...


Alena Vitásková se svým mluvčím přes soudní pře Zdeňkem Jemelíkem ze Spolku Šalomoun a jejich prvním literárním výtvorem „Na prahu vězení“… Snímek Břetislav Olšer

„Ti, kdo pomáhali vytunelovat OKD, sedí ve vládě a nikdo je nestíhá. Současná Sobotkova vláda je spojena i s ekonomicko-politickou mafií, která vydělává například na obnovitelných zdrojích energie. Vyvlastnění majetku Zdeňka Bakaly je jedinou možností, jak krádež OKD alespoň částečně napravit,“ řekla mi Alena Vitásková, bývalá ředitelka Energetického regulačního úřadu ERÚ, čímž chtěla loni podpořit svojí senátorskou kandidaturu...http://www.rukojmi.cz/clanky/2521-nezabijejte-ostravu-ma-motto-alena-vitaskova-ostravska-kandidatka-na-post-senatorky-chce-zakon-na-propadnuti-majetku-uhlobarona-bakaly-jenz-zodpovida-za-sto-tisic-okradenych-horniku-a-jejich-příbuzných.

Zákon o vyvlastnění majetku Zdeňka Bakaly se týká nejen vyvlastnění vydavatelství Economia, soukromé rezidence na Šumavě, ale jako důležité Vitásková považuje vyvlastnit také Bakalovu společnost Luxury Brand Management, která prodává luxusní zboží v Pařížské ulici v Praze. A bude se vyvlastňování týkat i Knihovny Václava Havla?

„Postupně chceme vyvlastnit veškerý Bakalův majetek. Co se týče Knihovny Václava Havla, tak tato knihovna byla poskytnuta jako dar nadaci, čili je to trošku jiný režim. Ale samozřejmě že se tím budeme zabývat,“ byla plná nadějí Vitásková. Dnes už po zveřejnění zvukových nahrávek snad ještě optimističtější…


Proti Bakalově byznysu se staví rovněž Andrej Babiš, bývalý ministr financí za ANO; uvedl, že by určitě vadilo, kdyby Bakala měl na podíl dosáhnout. Své byty OKD dostal totiž zdarma. „Slíbil je prodat lidem za 40 tisíc jeden. Svůj slib nejenže nesplnil, ale teď za ně bere stejnou sumu za nájem. Ať si tam vezme uprchlíky zdarma,“ řekl ironicky Babiš.

A kde šlo o pouze populistickou mediální propagandu, tam nesměl chybět Lubomír Zaorálek: „Mám vysoké ambice - vyhrát volby. Nikoho nenechám si do toho mluvit; přejímám celou zodpovědnost na sebe…“ prohlásil před několika měsíci sebevědomě malý Napoleon a šéf české diplomacie i nový volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek.

Pár dnů poté se nechal vyděračsky slyšet: „Pokud vyhraje ČSSD a já se stanu premiérem, jsem rozhodnut vrátit se ke kauze bytů OKD; chci je získat pro lidi,“ uvedl pateticky pro Lidové noviny. Mezi řádky lze však rovněž číst výhrůžku: „Běda vám, pokud se nestanu premiérem, budete mít po ptákách i po Bakalových bytech…“

Dnes má po ptákách sám, jelikož zalezl pár sáhů pod zem, kam se dostal, když s ostudou chodil raději po volebním propadáku ČSSD kanály…

Pouze český dámský krejčí z Forbesu si mne dál své špinavé ruce a v jeho vydavatelství Economia, to jsou i Hospodářské noviny a další tituly, v nichž pochopitelně nenajdete žádný článek o aktivitách tohoto uhlobarona za vodou, o jeho kšeftech. Pardon, jméno Bakala se občas v HN přece jen objeví, ovšem pouze v rámci tzv. přechylování, když si bývalá misska neříká Maláčová-Bakalová, ale Michaela Bakala. Je třeba jít s vyspělým Západem a ne s necivilizovaným Českem, co je pouze dobré pro zbohatnutí jejího manžela...

Nedávný článek o Michaele Bakala v Hospodářských novinách vzbudil značný zájem na sociálních sítích. Do Bakalova vydavatelství Economia, v němž jeho žena působí v představenstvu, se strefuje celá řada lidí, zejména novinářů. Jde podle nich o křiklavý PR článek ve vlastních novinách. Michaela Bakala je v textu představena jako „filantropka, podnikatelka, ale především matka“. Rozhovor vyšel v rubrice Byznys Lunch, kde Hospodářské noviny zveřejňují každý pátek obdobné nekonfliktní texty...


http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Bretislav-Olser-Tak-mame-novy-byznys-se-jmenem-Vaclava-Havla-408647

Jak bylo výše sděleno, když soud povolil přehrát zvukové nahrávky ze zasedání vlády, bylo z ních zřejmé, co předcházelo výše uvedené tragikomedii z roku 2004 v čele se Špidlou. Na tomto místě je nutné připomenout, že onen premiér Špidla je totožný se Špidlou, co byl eurokomisařem, za což nyní pobírá důchod 104 tisíce Kč měsíčně, k tomu jistě skromný obolus od dočasného premiéra Soboty, kterému pořád dělá šéfporadce…

Inu, a tak jen pořád, čas od času, zhasínáme, aby se u nás mohlo v klidu ne už jen krást, ale přímo banditsky loupit v rámci přísně tajené justiční mafie Made in Czechia; zloděj Bakala toho dokonale využil k tomu, aby se jako první dámský krejčí na světě dostal mezi miliardáře Forbesu...

EU chce mít národní zpravodajské fejky pod centrálním dozorem

$
0
0
Píšeme, co nám přikážete! - Díky, korporátní média. Bez vás bychom nemohli ovládat lidi.
Václav Umlauf 
20.11.2017  E-republika

Většina občanů zemí EU nevěří oficiálním médiím. Myslí si, že jsou manipulována jak ekonomicky tak politicky a že jsou manipulováni ti, kteří na ně ze zákona mají dohlížet. Takže Evropská komise by místo boje s fejky měla potírat hlavní výrobce fejků, což jsou politicky a ekonomicky prodejná národní média.


Podle nedávného prohlášení (zde) připravuje Evropská komise skupinu odborníků na fejky a zahájila veřejné konzultace o problému falešných zpráv a on-line dezinformacích. Nová antifejková úderka nazvaná High-Level Expert Group bude zastupovat akademické pracovníky, on-line platformy, zpravodajská média a organizace občanské společnosti. Vlády a jejich média, které lžou maximálně a ve vlastním zájmu, budou jistě také v této expertní komisi maximálně zastoupena, kvůli rovnováze s občany. Zbytek za “občany” jistě doplní Sorosovi aktivisté, jak pevně doufám. Do poloviny února může veřejnost posílat komisi své názory, které se mají týkat tří oblastí.

  • Mapování problému, tj. jak občané vnímají falešné zprávy, jak jsou si vědomi dezinformace nebo jak věří různým médiím.
  • Posouzení již přijatých opatření k potlačení šíření falešných zpráv.
  • Možné budoucí akce k posílení přístupu občanů k spolehlivým a ověřeným informacím a předcházení šíření dezinformací na internetu.
Výzva k podání žádosti do členství v odborné komisi je do poloviny prosince. Odborná skupina na vysoké úrovni se má sejít poprvé v lednu 2018 a bude pracovat několik měsíců.

Poslední EU-průzkum ohledně věrohodnosti médií (2016)


Podívejme se na EU-průzkum Eurobarometer survey č. 452 publikovaný přesně před rokem, 17. 11. 2016 (Media Pluralism and Democracy). Ohledně diverzity názorů a médií problém není, většina EU občanů si myslí, že jsou zhruba stejné jako před 5 lety. Ale podívejte se na odpověď na otázku, zda máme média nezávislá na politickém a ekonomickém tlaku.


Takže média nezávislá nemáme. V devíti členských státech většina souhlasí s tím, že jejich národní média poskytují informace bez politického nebo ekonomického tlaku: Finsko (78 %), Nizozemsko, Dánsko (oba 61 %), Rakousko (54 %), Německo (53 %), Švédsko (50 %), Portugalsko (47 %), Estonsko (47 %). Na druhém konci jsou respondenti v Řecku (12 %), Španělsku (24 %) a na Kypru (25 %). U politického tlaku je to podobné: 60 % lidí v EU si myslí, že média nezávislá nejsou. Zhruba polovina si myslí, že jsme na tom stejně špatně jako před 5 lety; ale třetina lidí si myslí, že je to horší. Takto vypadá celková důvěra v média.
   

V 19 členských státech většina respondentů souhlasí, že jejich národní média poskytují důvěryhodné informace. Opět je nejvyšší procento ve Skandinávii: Finsko (88 %), Švédsko a Dánsko (77 %). Naopak, respondenti v Řecku (26 %), ve Francii (34 %) a ve Španělsku (38 %) národním hlásným troubám nevěří. Všimněte, že jsou to jižní státy EU, které jsou buď před ekonomickým krachem kvůli euru, nebo už jsou úplně ožebračené jako Řecko. Tam už nevěří médiím prakticky nikdo, stejně jako na prodaném Kypru. Obecná nedůvěra ve veřejná média je na jihu EU následující: Řecko (73 %), Francie (63 %), Španělsko (59 %). Tam už státním propagandistům také málokdo věří. Naopak Skandinávci mají velmi nízkou nedůvěru ve státní média, ergo obecně vysokou důvěru: Finsko (12 %), Dánsko a Švédsko (21 %). A nyní k veřejné TV, tady je celkový přehled zásadně dané důvěry a nedůvěry.

Ve 22 členských státech většina respondentů považuje národní televizi za spolehlivou, opět vedou Skandinávci: Finsko (90 %), Dánsko (89 %), Švédsko (82 %). Ale podívejte se na důvěru ve státní TV na druhém konci EU, kde oligarchové a politické elity musí lhát jako když tiskne: Řecko (16 %), Španělsko (31 %), Francie (41 %). V těchto 6 státech také maximum lidí považuje veřejnou TV za nespolehlivou: Řecko (83 %), Španělsko (65 %), Francie (57 %). Obecně platí, že rádio je považováno za spolehlivější než TV. Celkem 65 % lidí vůbec neví, kdo vlastně reguluje média v jejich zemích. A zhruba polovina dotázaných (46 %) si myslí, že národní regulátoři médií jsou závislí na politických tlacích a jen 37 % si myslí, že jsou nezávislí.

Takže to shrňme. Většina EU-občanů nevěří oficiálním médiím. Myslí si, že jsou manipulována jak ekonomicky, tak politicky a že jsou manipulovneáni ti, kteří na ně ze zákona mají dohlížet. Takže Evropská komise by místo boje s fejky měla potírat hlavní výrobce fejků, což jsou politicky a ekonomicky prodejná národní média. A tato média jsou placena buď z našich daní, nebo z nezávislých, ale povinných příspěvků. To se nám to lže, když nám lidi dávají peníze, jak by řekl Švejk. A čím více dané zemi teče do bot, tím více se v ní oficiálně lže a manipuluje. A lidé to dobře vědí, viz tento oficiální EU-průzkum.

- - -

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

Krasnopol v akci? Teroristé se před přesnou municí neschovají nikam (VIDEO)

$
0
0
Napsal/přeložil: Geo
20.11. 2017  Eurasia24
Na internetu se objevil další sestřih videí zásahu cílů ruskými zbraněmi v Sýrii. Na rozdíl od dosud publikovaných záběrů ale tentokrát nejde o likvidaci objektů teroristů leteckými údery, ale jiným druhem zbraně.Na většině záběrů z ruských dronů (všimnětě si signalizace „подсвет“/„остывание“) jsou zachyceny zásahy cílů naváděnou dělostřeleckou municí.

Údery jsou mimořádně přesné a směřují na celou řadu cílů včetně například připraveného sebevražedného vozidla napěchovaného municí (v čase 2:19).

S největší pravděpodobností jde o použití 152milimetrové munice 30F39 Krasnopol, naváděné na označený cíl laserovým paprskem. Munici lze odpalovat z různých dělostřeleckých systémů uvedené „východní“ ráže.

Ruská armáda má v Sýrii například tažené houfnice 2A65 Msta-B, které se během svého provozu ukázaly jako velmi spolehlivé, jednoduché a účinné zbraně. Právě Msta-B je nejčastěji zmiňovanou platformou pro použití naváděné munice Krasnopol. Podrobněji o nasazení těchto děl v Sýrii informovala Eurasia24.cz zde.


Geo, Eurasia24.cz
Foto: YouTube.com
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live