Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Zdeněk Zbořil: Evropští politici jsou jak z psychiatrické léčebny. Nevymáchaná ústa proti Rusku. A zase ten Moravec...

$
0
0
Zdeněk Zbořil: Evropští politici jsou jak z psychiatrické léčebny. Nevymáchaná ústa proti Rusku. A zase ten Moravec...

- rozhovor s politologem Zdeňkem Zbořilem -
12. 10. 2015 ParlamentníListy

Posuzovat a vidět prezidenta Vladimira Putina jako počátek a konec všeho dění v Ruské federaci, koncentrovat se až příliš na jeho osobnost, je pokusem vnutit světu představu, že jde o diktátora, a dehonestovat ho. Politolog Zdeněk Zbořil se v souvislosti s děním v Sýrii také zamýšlí nad tím, zda nejde o krizi americké politiky, a to vnitřní i zahraniční. Zabývá se také společným projevem evropských politických špiček, který vnímá jako varování před rozpadem EU.

 
Operace ruského vojenského letectva v Sýrii přinášejí už téměř dva týdny bombardování pozic Islámského státu, ale jejich cílem podle nejnovějšího vyjádření prezidenta Vladimira Putina je hlavně stabilizovat zákonnou moc a vytvořit podmínky pro hledání politického kompromisu. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz prohlásil bývalý prezident Václav Klaus, že je nesmírně dobře, že k tomuto kroku Putin přistoupil. „Jde o racionální krok. Fakt, že má v sobě i jistý pokus Putina a Ruska odkopnout míč od své branky, nastolit jiné téma a soustředit pozornost světa na něco jiného, je druhá věc. Dělá to každý politik na světě a není důvod, aby to nesměl udělat Putin. Doufám, že ruský pokus utkat se s Islámským státem povede k pozitivnímu vývoji. Nebuďme ale idealisté, abychom si mysleli, že by to bylo řešení krize,“ upozornil Václav Klaus.

„Názory pana exprezidenta, zejména týkají-li se mezinárodní politiky, sleduji a snažím se jim porozumět. Z toho citovaného bych doporučil pozornosti zejména poslední větu, že ‚nemáme být idealisté a myslet si, že jde o rešení krize‘. K tomu bych dodal, že se možná také jedná o krizi americké politiky, a to vnitřní i zahraniční, a že třeba prezidentská kampaň ve Spojených státech, která pomalu startuje, ukáže, jak hluboká tato krize je,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil ve svém pravidelném hodnocení politických událostí minulého týdne. K leteckému bombardováním v Sýrii poznamenala analytička Tereza Spencerová, že Putinovi generálové nerozlišují, která opozice proti Asadovi je umírněná a která ne. „Zastávají názor, že každý, kdo bojuje proti režimu v Damašku, je terorista. A podle toho bombardují. On si je Alláh už potom nějak přebere,“ okomentovala analytička dění v Sýrii.
 
 
Současné války jsou i válkami pravdivých informací a záměrně šířených nepravd

Právě to, že terčem ruského bombardování není jen Islámský stát je ve světě předmětem ostré kritiky. „Ono je trochu obtížné pochopit, co to je ‚umírněná opozice‘, která – ‚umírněně‘ vycvičená a vyzbrojená americkými experty a zbraněmi – jednou útočí na zvoleného prezidenta a jeho vládu a podruhé utíká i s výzbrojí k amorfnímu Islámskému státu. Propaganda Ruské federace je ovšem zajímavá. Jednak se snaží vyvolat dojem, že útoky proti ‚opozici‘ jsou útoky proti teroristům, což je žargon amerických prezidentů používaný k zdůvodňování válčení v Afghánistánu, Iráku a nahánění ‚teroristů‘ po celém světě. A nezapomínejme, že se používá i k obhajobě zadržování ‚teroristů‘ bez soudu po léta na Guantanámu, v Polsku a jinde, prostě všude, kde je třeba,“ vysvětluje Zdeněk Zbořil.

Mezi oběma velmocemi si však všiml dost podstatného rozdílu v informování o vojenských akcích. „Velení armády Ruské federace ohlašuje útok téměř každou raketou na pojmenovaný cíl, zatímco o těch amerických se dozvídáme jen po nějakém maléru, jako bylo ostřelování nemocnice v Kundúzu a upálení jejích pacientů. Ty současné války jsou samozřejmě i válkami pravdivých informací a záměrně šířených nepravd. Ale snad přece jen stále ještě platí, že kdo chce vidět, vidí, a kdo chce slyšet, slyší,“ domnívá se politický analytik. V každém případě USA odmítly vojensky spolupracovat s Ruskem v Sýrii, protože ruská taktika je „tragicky chybná“, jak prohlásil americký ministr obrany Ashton Carter. Zkritizoval i narušení tureckého vzdušného prostoru, který je zároveň vzdušným prostorem NATO, a varoval, že to bude mít pro Rusko následky.
 
 
Zmatená diskuse okolo vztahu mezi Ruskou federací a Spojenými státy

Vedle těchto silných slov se však i v samotných Spojených státech ozývá kritika, že prezident Barack Obama rozhodnutím stáhnout americká vojska z Iráku umožnil posílení islamistů v této oblasti a jeho váhavost v případě Sýrie zase vedla k tomu, že v této zemi získává silné postavení Rusko. „Tak jako se americká armáda a jí náborovaní žoldnéři chovají zmateně už skoro patnáct let na asijských bojištích, tak se mi zdá zmatená i diskuse okolo vztahu mezi Ruskou federací a Spojenými státy. Někdy to dokonce dělá dojem, že nejlépe informované americké zpravodajské a bezpečnostní služby získávají své informace z nekvalitních ‚holywoodských‘ zdrojů, nebo, což by bylo horší, válčí o podíl na státním rozpočtu USA mezi sebou a jsou ochotné investovat do malých lokálních konfliktů, aby dodaly důležitosti své existence. Zmíněná diskuse na americkém trhu informací je pro mne jen důkazem, že neviditelná ruka trhu nemorálně řádí i na tomto tržišti,“ poznamenává Zdeněk Zbořil.

Na Blízkém východě bychom však jako srovnatelnou hrozbu s Islámským státem měli vnímat Írán. Tvrdí to mimo jiných europoslanec ODS Jan Zahradil s tím, že to jsou ve skutečnosti jen dva konkurenti ve snaze o regionální hegemonii. „Nevím, jaké má informace pan Zahradil z Íránu. Já jsem všechny ty íránské změny sledoval již od školních let a vím, že Írán vždy byl regionální velmocí, na kterou opakovaně útočili agresoři ze všech světových stran. Dočasně ji ovládli, vyrabovali, ale ani po 2550 letech tato říše nezanikla. Islámský stát, když pomineme jeho anonymitu, přece není ničím jiným než nájezd Alexandra Velikého, nájezdy arabských muslimů už od sedmého století, vpád Timurův a Uzbeků, a třeba i rusko-britský zájem o přírodní zdroje, který zemi dovedl do turbulencí druhé i studené světové války. Persie nebo Írán nás jistě přežijí, ať už se o nadvládu nad ním perou British Oil Company, stoupenci ajatolláha Chomejního nebo současní vyjídači jeho přírodních zdrojů,“ míní politolog.
 
 
Za koncentrací na Putina je snaha vnutit světu představu, že jde o diktátora
Uprostřed minulého týdne oslavil třiašedesáté narozeniny ruský prezident Vladimir Putin. Odborník na Rusko z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd UK Jan Šír k jeho působení v čele státu uvedl v komentáři pro Lidovky.cz, že poslední vojenské dobrodružství Ruska v Sýrii jen uspíší rozložení jeho ekonomiky, pád režimu a rozpad státu. „Pro prezidenta Putina to byl jistě rok velmi intenzivní činnosti, ale nechtěl bych sdílet názory těch, kteří jej posuzují a vidí ho jako počátek a konec všeho dění v Ruské federaci a v celém světě. Příliš se koncentrujeme na jeho osobnost, zřejmě, abychom vnutili světu představu, že jde o diktátora a dehonestovali ho. Ale vůbec nemluvíme o dalších osobnostech, které jednak Putina obklopují, jednak zpracovávají a řídí části agendy vládnutí v Ruské federaci. A to nejen zahraniční politiku, obranu a bezpečnost, ale i finance a ekonomiku či vnitřní správu,“ poukazuje Zdeněk Zbořil.
 
Samotné komentáře a analýzy publikované na Lidovky.cz jsou podle něj někdy až bizarní. Podobně jako tolikrát v minulosti, kdy se mnozí domnívali, že Rusko, Sovětský svaz a dnes Ruská federace jsou homogenním státem s vnitřní strukturou, obdobnou třeba Francii nebo Německu. „Bohužel je to jinak. Ruská federace je celek heterogenní a také jemu dávají smysl ‚Tažení na Východ‘, ‚Tažení na Západ‘ a ‚Tažení na Jih‘. Ta jsou více, nebo méně nákladná, ale také přinášejí zisky. Nicméně sen o rozpadu soustátí, který už dlouhá léta sní třeba Madeleine Albrightová a řada dalších amerických, ale i evropských politiků, kteří znají Ruskou federaci jen z politických anekdot a stále ji nazývají Ruskem, je nebezpečný asi tak jako zbožná přání paní Tymošenkové, pana Jaceňuka nebo i realističtějšího Petra Porošenka. A od těch bychom nemuseli zrovna u nás tak úzkostlivě opisovat,“ doporučuje politolog.
 
 
Chování některých evropských politiků připomíná festival psychiatrické léčebny

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande promluvili ve středu ve společném projevu na půdě Evropského parlamentu o otázkách, které tíží Evropskou unii. Oba státníci svorně varovali před jejím rozpadem. „Nyní potřebujeme více Evropy než kdy dřív,“ zaznělo od obou. Svědkem projevu nejmocnějších politických špiček Evropy byl Evropský parlament už před čtvrtstoletím, kdy před poslance předstoupili jen dva týdny po pádu Berlínské zdi tehdejší francouzský prezident François Mitterand a německý kancléř Helmut Kohl. Česká televize i některá další média referovala o aktuálním projevu jako o historickém, jinde se však na něj snesla kritika. „Názory České televize, která celý problém migrace a imigrace komentuje jako přímý přenos z hokejového utkání, až si toho konečně všimli i někteří čeští politici a varují před touto beznázorovou manipulativní agitací, nemá cenu komentovat,“ tvrdí pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil.

Podle něj jsou zajímavější kritiky „více Evropy“ z úst poltiků, kteří neváhali pohánět Václava Klause v roce 2008 k soudu pro velezradu, či na psychiatrii. „Jde totiž jen a jen o to, co Václav Klaus tehdy kritizoval. A ačkoli je dnes ve své kritice Evropské unie mnohem dále, jeho slova stále platí, ať se nám Václav Klaus líbí, nebo nelíbí. Dokonce i to, že nám chování některých evropských politiků připomíná stále častěji účastníky festivalu v Bohnické psychiatrické léčebně, který známe pod dnes symbolickým názvem Mezi ploty, není daleko od hodnocení nejen Václava Klause, ale i mnoha jiných. Racionálním jádrem prohlášení ‚více Evropy‘ je samozřejmě varování před rozpadem EU. Ale abychom se nemýlili, za takový zánik myšlenky evropské integrace, ve který nevěříme, by byli kaceřovaní oba tito mluvčí. Oni přece mají velký díl své viny na tomto festivalu zmatků a nekompetentnosti,“ soudí politický analytik.
 
 
Junckerův výrok může sledovat, aby se na ukrajinské konto přihazoval i rubl
Zatímco Merkelové a Hollandův společný projev obsahem nepřekvapil, jiné už to bylo se čtvrtečními výroky předsedy Evropské komise Jean-Clauda Junckera, že Evropa musí zlepšit své vztahy s Ruskem, i když to není populární. „Musíme usilovat o praktický vztah s Ruskem. Není to sexy, ale musí to tak být, nemůžeme takto pokračovat. S Ruskem se musí zacházet slušně. Nemůžeme dovolit, aby nám vztahy s Ruskem diktoval Washington,“ udivil Juncker. „Těžko odhadnout, co za jeho obratem může být. Z nevymáchaných úst – nejen pana Junckera, ale i dalších stovek evropských politiků – jsme slyšeli v posledních letech tolik nehorázností, že si myslím, že i předseda Evropské komise může zítra tvrdit něco jiného. A kdybych chtěl být ještě kritičtější, položil bych si otázku, zda nejde také o to, začít na ukrajinské konto v eurech přihazovat i nějaký rubl,“ přiznává Zdeněk Zbořil.

Mezi informace o tom, že se bavorská vláda vzepřela kancléřce Merkelové v otázce migrantů, chce je vracet do Rakouska a na hranicích vybudovat tranzitní zóny, že v nizozemském městě Woerden se terčem útoků petardami stalo přístřeší syrských uprchlíků, pronikla i zpráva, že německá vláda vede s Evropskou komisí neformální rozhovory o zavedení určité formy evropské solidární daně, ze které by se financovala část výdajů souvisejících s uprchlickou krizí. „Už jednou jsem dnes žertoval o Evropě mezi ploty. Nevím, co bych k tomu přidal jiného. Snad jen to, že se mi ani nechce věřit všemu, co se každý den z nejrůznějších informačních zdrojů dovídám. A zdá se mi, že evropští politici přestali číst každodenní přehledy tisku a agenturní zprávy,“ uvažuje politolog.
 
 
Největší a nejmocnější země by na rozpad Evropské unie nedoplatily

Nebo to může být ještě jinak, že informace mají, ale neuvažují o nich, a pokud uvažují, hrají své hry o moc a peníze, které mnoho občanů Evropské unie už přestává snášet. „Reagují však spíše emocionálně a evropská společnost se rozděluje na ‚pro‘ a ‚proti‘. Pokud jde o ‚solidární daň‘, tak tu jsme tady předpovídali již asi před dvěma týdny. Známe to i z domova, u všech veřejně prospěšných činností jde nejčastěji jen o peníze. A zkusme odhadnout, kdo bude platit nejvíc a kdo na tom nejvíc vydělá. Vážněji bychom měli mluvit nikoli jen o rozpadu nebo rozdělení Evropské unie, ale o tom, jak se bude dělit, podle jakých kritérií a kdo na to nejvíce doplatí. Nemusíme hádat dlouho, ti největší a nejmocnější to jistě nebudou. A u těch malých a bezmocných nevadí, zda se budou bouřit nebo zda s tím budou mít problémy doma. Protože ‚moc bezmocných‘ platí jen v politických pohádkách,“ nepochybuje Zdeněk Zbořil.

Na domácí politické scéně se přiblížilo přepřahání v čele jedné z parlamentních stran. Karel Schwarzenberg v pondělí oznámil, že už nebude kandidovat na předsedu TOP 09, bude však kandidovat ve sněmovních volbách v Praze. „Čas nelze zastavit, ale relativně dlouhá doba, po kterou se o rezignaci Karla Schwarzenberga veřejně uvažovalo, je důkazem, že i v TOP 09 se intenzivně jednalo o jeho nástupnictví. Protože, málo platné, podobná osobnost se pro tuto stranu bude těžko hledat. V dobrém i zlém to byl s Miroslavem Kalouskem důležitější symbol strany než stranické programové teze,“ připomíná politický analytik úspěšnost tandemu tak rozdílných osobností.
 
 
Schwarzenberg byl i v minulosti víc logem a ikonou TOP 09 než předsedou
Také Schwarzenbergův „ústup stranou“ na pozici čestného předsedy a předpokládané obsazení místa na kandidátce v Praze svědčí o tom, že se TOP 09 snaží tuto ztrátu učinit co možná nejmenší. „Zda se jí to povede, to už na Karlu Schwarzenbergovi moc záležet nebude. V Praze, kde chodí volit hodně voličů přijíždějících odvolit ze zahraničí, má jeho kandidatura větší naději na úspěch než těch ostatních, ačkoli si jistě nikdo nedělá iluze o jeho další účasti na práci Poslanecké sněmovny. Ale i v minulosti byl přece jen víc logem a ikonou strany než čímkoli jiným a tuto funkci může mít i v příštích volbách,“ zdůrazňuje Zdeněk Zbořil až kultovní význam předsedy TOP 09.

Strana přijde nejen o něj, ale od příštích parlamentních voleb s velkou pravděpodobností i o společnou kandidátku se Starosty a nezávislými, což by mohlo ohrozit její pokračování ve sněmovně. „Pokud by měla budoucnost TOP 09 záviset na těch, kteří se dosud schovávali za Schwarzenberga a Kalouska, byl by to jistě krok k politické bezvýznamnosti. Přepokládám ale, že Miroslav Kalousek je nejen obratný korteš, ale i zkušený ‚lovec lebek‘, které by bylo možné v předních řadách strany předvádět. Ztráta Starostů a nezávislých by mohla být pro TOP 09 stejně bolestná, ne-li významnější, než odchod Karla Schwarzenberga. Starostové a nezávislí se jistě budou snažit vystoupit ze stínu TOP 09 a zřejmě i z ringu permanentního sporu mezi Andrejem Babišem a Miroslavem Kalouskem, protože to by jim mohlo umožnit stát se po případných i ne příliš úspěšných volbách vládní, koaliční stranou,“ domnívá se politolog.
 
 
Jsme svědky toho, jak menšina omezuje schopnosti sněmovny rozhodovat
Těžko si připustit představu, že by nejvynalézavější z politiků nevymyslel nějaký tah, který by mu prodloužil život ve sněmovně i v centru pozornosti médií, pro něž by mimo dolní komoru Parlamentu prakticky pozbyl na významu. „Určitě je na co se od Miroslava Kalouska těšit, i když nezapomínejme, že ti další, se kterými se snažil spolupracovat byli jedni hysteričtí, druzí nemastní neslaní. A kdybych si mohl dovolit hádat, což tradičně nerad činím, koho by mohl získat pro volby jako vývěsní štít, myslím, že to bude někdo z nepolitické sféry, třeba z úspěšných podnikatelů, kteří, ač to možná nechtějí veřejně přiznat, vnímají senzitivně úspěch Andreje Babiše. Nebo některý z úspěšných kandidátů na senátora, kteří se už politického dění v České republice účastní. A také příklad prezidentské Kiskovy kandidatury na Slovensku svědčí o tom, že ve střední Evropě mohou být volby až do posledních dnů velkou hádankou,“ upozorňuje Zdeněk Zbořil.

První místopředseda TOP 09 také dokázal sám svým řečněním přinutit koalici, aby vzdala pokus prosadit návrh poslance Jana Volného z hnutí ANO na vyšší zdanění hazardu. Když k tomu přičteme, že ODS a TOP 09 se chystají až do konce volebního období bránit schválení elektronické evidence tržeb, zatímco opozice z dob Nečasovy vlády nic takového nedokázala třeba s církevními restitucemi či antisociálními opatřeními tehdejšího kabinetu, nabízí se otázka o schopnosti nynější koalice. „Asi už páni poslanci nejsou schopni se domluvit, protože se jim dobře zahnívá v parlamentním akváriu. A tak jsme svědky omezování schopnosti Poslanecké sněmovny rozhodovat prostřednictvím poslanecké menšiny a současně jejími útoky na chaotické jednání koalice,“ konstatuje politický analytik.
 
 
Neomalenost u Václava Moravce, kde se nadávalo hlavně nepřítomným  
 Příznivě pro koalici nevyzněl ani „duel“ předsedů KDU-ČSL Pavla Bělobrádka a ODS Petra Fialy v Otázkách Václava Moravce. Oba dva se pustili do Andreje Babiše za jeho výrok, že „tradiční politické strany“ si budou muset zvyknout, že se nebude brát ve Sněmovně ohled na opozici. Petr Fiala dokonce srovnal Andreje Babiše s Hitlerem, Pavel Bělobrádek šéfovi hnutí ANO doporučil, aby zvážil odchod z politiky. „Zase jedna neomalenost OVM. Nadávalo se hlavně nepřítomným. Andreji Babišovi, trochu Bohuslavu Sobotkovi a koaliční vládě. Pan Bělobrádek sloužil jako odrazový můstek páně Fialovým nehoráznostem, mezi kterými bylo přirovnání Babiše k Hitlerovi tím největším. Škoda, že pan Fiala opomněl V. I. Lenina, jehož politické heslo o ‚parlamentní žvanírně‘ znal také Benito Mussolini a po druhé světové válce mnozí politici různých ideologických orientací. To ostatní bylo opakováním panem Fialou již mnohokrát vykřičeného,“ říká pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil.

Předseda KDU-ČSL si v diskusním pořadu České televize přisadil i vůči druhému koaličnímu partnerovi, když uvedl, že při řešení problému uprchlíků zaspalo Ministerstvo vnitra i Ministerstvo zahraničních věcí, které vede sociální demokracie. Tím vyloudil úsměv na tváři Petra Fialy, jenž Bělobrádkův postoj okomentoval slovy: „Vítám lidovce v opozičním táboře“. „Pokud se pan Bělobrádek rozhodl flirtovat s ODS, možná, že mu to někdo při jeho cestách do zahraničí poradil. Ale měl by si být jistý, že mu radí dobře. Pokud pan Bělobrádek uvěřil, že se rozpad koalice blíží, nedělá dobře. Malých stran s koaličním potenciálem se do voleb objeví ještě několik a osud TOP 09 a možná i ODS se nezdá být nadějný,“ myslí si politolog.
 
 
V kauze kolem novináře Peroutky jsou popularizovány názory historiků laiků

Začal také soud o privatizaci OKD z roku 2004, při které měla státu vzniknout škoda před sedm miliard. Jsou v něm obžalováni znalec a dva tehdejší zástupci Fondu národního majetku, kteří tvrdí, že cenu dojednali tehdejší ministři financí a průmyslu Bohuslav Sobotka a Milan Urban. „To je jiná než hysterie páně Fialova. Záležitost s OKD, ať už soud dopadne jakkoli, může pohnout soudržností koalice a hlavně bude měsíce živit kritiku ČSSD a koaliční vlády,“ očekává Zdeněk Zbořil.
 
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Zdeněk Zbořil

Neviditelný šajch al- Bagdadi byl raněn. Co víme o jeho tajemné minulosti.

$
0
0
12. 10. 2015  Sputník
Vůdce teroristického seskupení Islámský stát Abu Bakr al-Bagdadi byl raněn při ostřelování kolony bojovníků ze strany iráckého vojenského letectva a je v nemocnici. Jeho budoucnost je neznámá, a tajemstvím je i jeho minulost.
Tajný neznámý

Po vystoupení Abu Bakra al-Bagdadi v iráckém Mosulu, během kterého vůdce Islámského státu informoval o vytvoření „chalifátu", se po celém světě rozletěly fotografie hlavy teroristické organizace. Britské noviny The Independent poznamenávají, že existují pouze dva snímky, kde je totožnost al-Bagdadi oficiálně potvrzena. Jeden z nich má k dispozici vláda Iráku, druhý se nachází v amerických vojenských archívech a byl udělán po zatčení bojovníka v roce 2004.

Historik islámu

Podle údajů amerických a iráckých speciálních služeb vůdce IS v mládí studoval historii islámu na jedné z univerzit Bagdádu — dá se předpokládat, že to byla Irácká univerzita, — a získal vědeckou hodnost doktora islámských věd.

„Byl tichý, stydlivý a stále trávil čas v osamění", dělí se o své vzpomínky spolužák z dob studií Abu Bakra al-Bagdadi Achmad Dabaš — jeden ze zakladatelů a vůdců Islámské armády Iráku.

„Osobně jsem znal všechny vůdce povstalecké ilegality, ale neznal jsem Bagdadi. On nevyvolával žádný zájem — stávalo se, že četl modlitby v mešitě, ale nikdo si ho nevšímal", vyprávěl Dabaš listu The Telegraph.

Náš Messi

Jinou činností, jejíž pomocí „tichý a nevzhledný student" Abu Bakr al-Bagdadi mohl otevřít další stránky svého charakteru, byl fotbal. „Doslova zářil na stadioně, byl naším Messi (hráč výběrového mužstva Argentiny v kopané a španělské Barcelony). Hrál ze všech nejlépe", vyprávěl pravidelný návštěvník v Mobči, za jejíž výběrové mužstvo v mládí hrál budoucí vůdce Islámského státu.

V říjnu 2011 Ministerstvo zahraničí USA oficiálně zařadilo Abu Bakra al-Bagdadi do seznamu zvlášť nebezpečných teroristů. Za hlavu vůdce IS nebo za informaci, která přivede k jeho zatčení nebo likvidaci, Washington vyhlásil odměnu 10 milionů dolarů. Více jsou Američané ochotni zaplatit pouze za údaje o „teroristovi číslo jedna" po smrti Usama Ben Ladena — vůdci al-Kaidy Ajmane az-Zavachiri — 25 milionů dolarů.

Kádrová rezerva

V roce 2014 vůdce samostatně vyhlášeného Islámského státu byl zařazen do seznamu nejvlivnějších lidí na světě, kterým je méně než 50 let, podle verze amerického časopisu Forbes. Autoři žebříčku zaznamenali rekordní tempo rozšíření teroristů IS. Podle údajů časopisu obchod s ropou na černém trhu každodenně naplňuje pokladnu Islámského státu o 1 milion dolarů.

Rusko a Saudská Arábia sa dohodli na spolupráci v Sýrii

$
0
0
12. 10. 2015   Zvědavec
Rusko a Saudská Arábia sa dohodli na užšej spolupráci v sýrskom konflikte a to aj napriek viacerým nezhodám. Víkendové rokovania v Soči tak dopadli na prekvapenie mnohých dobre a zaujímavo pre obe strany. Saudskoarabský minister zahraničia dokonca povedal, že "Rusko rozptýlilo jeho obavy".

Agentura IRNA informovala o zranění vůdce IS a smrti tří jeho zástupců

$
0
0

12. 10. 2015    zdroj
Letecký úder iráckého letectva na konvoj s vůdcem "Islámského státu" (IS) al-Baghdadi přinesl výsledek, tvrdí íránská tisková agentura IRNA. Při bombardování byli zabiti tři jeho zástupci: al-Shishani, al-Suri a al-Karbuli. Samotný vůdce skupiny byl zraněn.


Al-Shishani odpovídal ve struktuře IS za propagandu, al-Karbuli byl považován za jednoho z nejlepších velitelů teroristických skupin, uvádí agentura s odkazem na informovaný zdroj. Podle něj byl irácký nálet uskutečněn až po obdržení informace o koloně vůdce teroristů.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Koukejte vypadnout ze Sýrie Amíci!

$
0
0
Ladislav Kašuka
12. 10. 2015   blog idnes
Nemáte právo v Sýrii kohokoli podporovat, nemáte právo nad Sýrií létat, nemáte tam právo, vůbec na nic Amíci!Žádná legitimní vláda Vás na rozdíl od Rusů do Sýrie nepozvala a rada bezpečnosti OSN Vám vojenské mise neschválila, jste agresoři, kteří napadli bez jakéhokoli mandátu suverénní zemi!

Uvědomte si Američané, že celý svět vidí, jak máte „plnou hubu“ demokracie a přitom si vojensky napadáte, koho chcete a kdy chcete! Jaké mezinárodní právo Vám dává povolení napadnout nějaký suverénní stát jen proto, že se někomu z Vašich politiků nelíbí, kdo v zemi zrovna vládne?!

Pod jakým mandátem, kromě mandátu arogance a síly létáte nad Sýrií?! Podle jakého práva podporujete v nějaké jiné zemi jakékoli povstalecké hnutí proti legitimní vládě?! Co si o sobě vlastně myslíte, kdo si myslíte, že jste, cítíte se být bohy, protože máte velkou armádu a jaderné zbraně?!

Co mají znamenat výroky amerických politiků ve stylu, že ten a ten vládce smí, nebo nesmí někde vládnout?! Kdo z Vás udělal někoho, kdo o tom může rozhodovat?! Jste vážně tak povýšení, sobečtí a hloupí, že si myslíte, že si můžete dovolit beztrestně cokoli a ono se Vám to časem nevrátí?! Víte, že jste nejnenáviděnější země světa, že se Vás spousta lidí prostě jenom bojí a z toho důvodu Vám to neřekne?!

Máte své vojenské základny a své vojáky po celém světě a obviňujete Rusko a Čínu z rozpínavosti?! Věřte tomu, že za to co děláte, přijde časem trest, protože spravedlnost, nebo rovnováha, říkejte si tomu, jak chcete, prostě funguje! Každý, kdo se v historii lidstva povyšoval nad ostatní dříve, nebo později dopadl nakonec špatně a ani Vy nebudete výjimkou!

Pokud si to včas neuvědomíte a nepřestanete se povyšovat nad ostatní lidi v jiných zemích, nepřestanete si myslet, že můžete rozhodovat za druhé a určovat co je jinde, než u Vás doma dobré, nebo špatné, jestli nepřestanete lézt tam, kam Vás nikdo nezval a provádět tam věci, které se nedají nazvat jinak než válečnými zločiny, dostihne Vás brzy ruka spravedlnosti!

Věřte tomu pyšní Američané, že ať to již bude učiněno přičiněním někoho, nebo prostřednictvím supervulkánu, který se pomalu probouzí přímo uprostřed Vaší země, nikdo Vás pokud se nezměníte, nebude litovat a nikdo Vám, až nebudete silní, nepomůže, protože se nyní chováte tak, že si všichni nakonec řeknou, že si to vlastně zasloužíte!

Proto Vás ve vašem vlastním zájmu prosím, změňte se, dokud je čas, svět je dost velký pro všechny a neměl by být ovládán jen jedním hráčem! Začněte se k ostatním zemím chovat s respektem a úctou a ono se Vám to vrátí v dobrém, stejně, jako se Vám nakonec ve zlém vrátí, když to neuděláte!

Americká „Thukydidova past“

$
0
0
13. 10. 2015        Střípky ze světa a původní zdroj
Plukovník Lawrence Wilkerson šéfoval štábu generála Colina Powella. Teď je váženým profesorem vládní a veřejné politiky na William & Mary. Úvahu, čím vším jeho země mutuje v „bankrotující impérium“, přednesl i na kamery. Přiložený originál to nabízí autenticky. Tady jsou nosné body, jež z toho excerpoval Washington´s Blog. Plukovník má za neklamné známky, že to jde s impériem s kopce, především: 


„Spoléhání na masivní vojenskou sílu (a nasazení gigantických komplexů na její podporu), kdy je to o síle od A až do Z a úlohu diplomacie to upozaďuje“;

„Armáda, držená v plných stavech, místo demobilizace ozbrojených sil po dobu, kdy se neválčí“;

- „Žoldnéřské síly větší, než regulérní armáda“;
- „Nepřiměřeně moc krve i peněz proti ohrožení statu quo…což žena hrozbám impériu vodu na mlýn“;
- „Etický a morální úpadek“;
- „Reálná moc, odevzdaná bankéřům a finančníkům“;
- „Kolosální škytavky financí a obchodu“;
- „Ti v čele už v ideály zakladatelů nevěří a ani se jimi neřídí“.
- „Prastarý recept imperiálního úpadku“ si Spojené státy ordinují i v následujících směrech:
- „Neudržitelnou úrovní nerovnosti“;
- „Destrukcí mobility směrem nahoru“;
- „Úděsným zadlužením na konto válek a luxusu“;
- „Znehodnocením vlastní měny“;
- „Vojenskými výdaji, překračujícími meze“;
- „Korupcí, urvanou ze řetězu“;
- „Apatií a lakotou“.

Tím vším se Amerika řítí do „Thukydidovy pasti“ – jak zní podobenství o mocnosti na sestupu, co se vzestupu svých konkurentů brání jednou chybou za druhou. Plukovník Wilkerson – připomíná Washington´s Blog - je „insider“. Ze sorty, co „ví, jak to chodí“.

Vybral a přeložil Josef Skála

Rusko s Íránem si urvaly mohutné zisky v „zatím nejzuřivějších bojích v Sýrii“

$
0
0


13. 10. 2015 AC24

Minulý týden jsme o příští fázi Syrské občanské války řekli: „V případě, kdyby nebylo dostatečně jasné, co se má stát, krátce poté, co Ruské letectvo stráví pár dnů oslabováním pozic protirežimní opozice v poli, tak nám dovolte to formulovat: s úprkem opozice díky dnům leteckého bombardování vyšle Írán čistící četu Hizballáhu, šíitských milicí a Quds, která osobně zajistí, aby byl kdokoliv, kdo po úderech Su-34 ještě zbyl, hbitě odstraněn zblízka. Tím jsme se uchýlili k vysvětlení, že Rusové poskytují letecké krytí pro to, co je vlastně íránskou pozemní invazí na podporu Assadova režimu.


Kdyby Teherán tuto zemi ztratil ve prospěch Západu, tak by to pro něj byl určitě špatný obrat událostí, Sýrii totiž potřebuje, aby udržel regionální rovnováhu sil a udržel si zásobovací trasy pro Hizballáh do Libanonu.

Samozřejmě, že Íránci jsou v Sýrii v poli už roky, ale jak už jsme při četných příležitostech vysvětlovali, Teherán se potřeboval držet poněkud opatrně v pozadí, aby ho nebylo moc kvůli jaderným vyjednáváním vidět. Teď, když byla ta jednání převážně uzavřena, a co je důležitější, když má teď Írán ruské velmocenské schvalující razítko, tak se všechno předstírání, že to v podstatě není pozemní vpád, už opouští. Na podporu tohoto tu máme Reuters s posledním:


Syrská armáda a spojenecké síly podporované ruskými válečnými letouny v pondělí dosáhla dalších úspěchů ve svém ofenzivním tlaku proti povstalcům ve skoro nejzuřivějších srážkách týdne, uvedl pozorovatel.

Ruské tryskáče provedly nejméně 30 náletů na město Kafr Nabuda v provincii Hama v západní Sýrii a tuto oblast zasáhly i stovky granátů, když ho Syrská armáda s bojovníky Hizballáhu zčásti zabrala, řekli syrští Pozorovatelé lidských práv.

Síly loajální k presidentu Bashar al-Assadovi v posledních několika dnech díky ruské intervenci znovu zabraly území blízké pobřežnímu srdci vládního zázemí na západě, čímž zvrátily úspěchy rebelů dosažené počátkem roku.

Provládní síly včetně libanonské skupiny Hizballáh v pondělí zabraly jižní část Kafr Nabuda, řekl pozorovatel Rami Abdulrahman.

V bojích, dělostřelbou a nálety byly zabity a zraněny tucty povstalců, řekl.

„Toto jsou nejnásilnější bitvy na severním venkově Hama od zahájení spojených operací Ruského letectva a Syrského pozemního vojska před několika dny,“ řekl.

Rovněž v Libanonu sídlící televizní stanice al-Maydeen referovala o zabrání jižní části Kafr Nabuda. Zabrání Kafr Nabuda přivede vládní síly blíže k pozicím zaujímaným povstalci podél hlavní dálce propojující hlavní syrská velkoměsta.

„Toto město je velice důležité a strategické,“ řekl Abdulrahman.
A více od BBC:


Syrské síly podporované militanty Hizballáhu z Libanonu údajně po těžkých ruských náletech dosáhly proti rebelům významných úspěchů.

Zisky vlády jsou hlášeny z provincií Idlib, Hama a Latakia. Rusko říká, že jeho letouny provedly za posledních 24 hodin nad Sýrií více než 60 misí a že hlavním cílem byla skupina Islamistický stát.

Ale ruské nálety měly zjevně těžký dopad i na rebely, ať už bojující s vládou nebo s IS. Hlavní bitevní fronta je teď blízko klíčové dálnice propojující metropoli Damašek s dalšími významnými městy včetně Aleppa a věří se, že síly presidenta Bashara al-Assada se snaží rebely odříznout v Idlibu.

Idlib před ruskou intervencí skoro připadl ke koalici rebelů, která vážně ohrožovala pana Assada a jeho zázemí stejně jako bojovníky IS, hlásí BBC redaktor pro arabské záležitosti Sebastian Usher.

Vládní síly se v podstatě pokouší vybojovat si zpět oblasti, které počátkem tohoto roku severně od velkoměst Hama ztratily a severní hory provincie Latakia u pobřeží.

Rebelové tam pronikli, když sjednotili své řady a dostalo se jim větší součinnosti s podporou jejich sponzorů z vnějšku, tj. od Turecka, Saúdské Arábie a Kataru.


To představovalo skutečnou hrozbu zázemí režimu Bashara al-Assada a téměř určitě to spustilo ruskou intervenci i vystupňovanou roli Íránu.

A opět je to Rusko na obloze a Hizballáh na zemi, a jak všichni dobře vědí, Hizballáh to je prostě Írán.

Mezi tím zvyk Teheránu oficiálně popírat svou přítomnost v poli utrpěl dost nepohodlným faktem, že v Sýrii pořád umírají íránští vojáci. V pátek ohlásila Reuters, že byl zabit Hossein Hamedani, íránský generál a blízký přítel velitele Quds Qassema Soleimaniho, když „radil“ syrským vojákům u Aleppa:


Íránský generál Revolučních gard byl zabit u Aleppa, když radil Syrské armádě v bitvě proti bojovníkům Islamistického státu, uvedly tyto gardy v pátečním prohlášení.

Gardy sdělily, že generál Hossein Hamedani byl zabit ve čtvrtek v noci a že hrál „důležitou roli při posilování fronty Islámského odporu proti teroristům.“

Írán je hlavní regionální spojenec syrského presidenta Bashara al-Assada a poskytoval mu během čtyřleté Syrské občanské války vojenskou a ekonomickou podporu.

Veterán z Íránsko-irácké války z let 1980-88 Hamedani se v roce 2005 stal zástupcem nejvyššího velitele těchto elitních sil.

Co nám vše výše uvedené naznačuje, je to, že vlna se zcela jasně obrátila, a ač se do domů bezpochyby vrátí v pytlích na mrtvoly více Íránců, než bude všechno dokonáno, tak je teď už jen otázkou času, kdy se USA a jejich „koaliční“ partneři budou muset rozhodnout, zda snesou Assada zpět u moci, nebo jinak budou muset spočinout nohou v poli, aby vzdorovali této ofenzivě, protože těm „bojovníkům za svobodu“ se náhle už tak dobře nevede.


Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: zerohedge.com

Brusel bude spolupracovat s Ruskem. Saudská Arábie bude spolupracovat s Ruskem. NATO nezaútočí proti Rusku. Velké Británii nevadí Bašar Assad a ten už nevadí ani EU!

$
0
0
Pozorovatelka
13. 10. 2015 Aeronet
Lucemburk, 12. října, 21:30 hod: Ministři zahraničních věcí, zastupující 28 členských států Evropské unie, kteří v Lucemburku jednají o Blízkém východě, právě došli k závěru, že země EU jsou připraveny zapojit se do politického urovnání situace v Sýrii. A v tomto procesu počítají se spoluprací na mezinárodní úrovni – a to včetně Ruska! A připouštějí udržení Bašara Assada u moci. 


V přímém vstupu ministra Zaorálka pro vysílání pořadu Horizont na čt24 koktal jak ministr, tak redaktor Kubal – první nevěděl, jak sdělit změnu postojů EU, druhý nevěděl, jak na to reagovat poté, co od Zaorálka očekával potvrzení antiruských postojů EU.

Šlo o to, že oběma jim nešlo přímo sdělit to, co na ruských stránkách už vyšlo: „Toto bylo oznámeno po zasedání v Lucemburku, v němž ministři zahraničních věcí rovněž projednávají Libyi, dále zrušení sankcí vůči Bělorusku, stejně jako migrační krizi“: „Musím zdůraznit roli, kterou Rusko může sehrát v potlačení a zavedení režimu v Sýrii a význam jeho role v politickém procesu v Sýrii… My, jako Evropská unie, můžeme spolupracovat přímo s Ruskem, aby se zjistilo, zda byl zahájen politický proces a zároveň byla zajištěna účast všech zainteresovaných stran v rámci jednání „, – řekla zástupkyně EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federica Mogheriniová.

Předtím Mogheriniová informovala, že 13. října EU uspořádá setkání se zástupci Íránu, během něhož bude diskutováno předání moci v Sýrii. (zdroj)

Informace o setkání představitelů EU s Íránem je přitom velmi významná – zakrátko po zahájení ruských akcí v Sýrii se totiž objevila zpráva, že to byl právě Írán, se kterým Rusko zahájení leteckých akcí konzultovalo. A komu uniká souvislost, tak je to ten Írán, se kterým USA uzavřely v červenci dohodu, kterou následně Obama 17. září protlačil ke schválení americkým Kongresem– tudíž na ní velmi záleželo!

Zakrátko po zahájení ruských útoků v Sýrii se dále nechala slyšet Velká Británie, že Bašar Assad jí nevadí.

Pak je tady další zpráva, u které snad mohli naši rusofobové zpozornět: Rusko má dalšího spojence, Izrael mu poskytne zpravodajské informace o syrské opozici.

Dále Stontelberg prohlašuje, že NATO se do dění v Sýrii nezapojí.

Ale na závěr je zde snad nejdůležitější zpráva z posledních dnů: Saúdská Arábie se dohodla s Ruskem o Sýrii. Pokud jde o tuto novou spolupráci, pak rusofóbové zřejmě nezaregistrovali, že od smrti saúdského krále se situace nejen v SA, ale na celém Blízkém východě velmi změnila. Že následník saúdského krále otáčí směrem k Rusku – viz jaderná dohoda s Ruskem a co je nejvýznamnější: královská rodina SA je před zánikem a SA vlivem nízkých cen ropy a válek vedených proti šíitům v Jemenu a na celém Blízkém východě před krachem, jak to potvrzuje dopis vysoce postaveného člena Saudsko-arabské královské rodiny, či zpráva MMF o SA.

Nemluvě o rozladěnosti Izraele a SA z dohody USA s Íránem.

Shrnutí

Když si to shrneme, tak vším se centrum světové moci stěhuje na Východ. Rusko, Čína, Írán, Sýrie. K tomu Saudská Arábie, Izrael a vznikající Kurdistán, všichni přiklánějící se k Rusku. Za velkou pozornost stojí dále fakt, že z posledního teroristického útoku, ke kterému došlo v Ankaře, Turecko obvinilo Islámský stát– vždyť to je obvinění spojence a to je věc nevídaná!

Situace v žádném případě není černobílá! Avšak dohoda s Íránem, kterou prosadil Obama a stejné spojenectví Ruska s Íránem, které se zásadní měrou zasloužilo o to, že USA a Írán se dohodly a za což Obama Putinovi poděkoval, to rozhodně je okamžik, nad kterým by rusofobové měli zbystřit. A pak by měli podumat, jestli Obama není na americké půdě v podobné pozici, jako prezident Zeman na české. Ostatně – nikdo neví, o čem si Obama a Putin po projevech na VS OSN povídali v čase, který se z plánovaných 55 minut protáhl na 1h 40minut a po kterém následoval nástup Ruska v Sýrii… Rozhovor možná mohl být i o tom, že USA nemohou bombardovat ISIL, jelikož jej stvořily, proto uvítají, když to za ně udělá Rusko (o čemž ovšem McCain nemusí nic vědět a proto může nadále IS podporovat shazováním další munice).

Loutky evropských protektorátů, podobné McCainovi, mohou i v této fázi globálního dění pořád slepě kopat za USA a tedy do Ruska tak, jako to v Česku právě předvedla tv Nova, jak to předvádějí tajtrlíci Sobotka, Zaorálek a celý český „ami“ spolek a jak to čerstvě předvedl ministr obrany Stropnický, který Česko v této pohnuté době v Rusku proslavil jako málokdo, protože jeho názor se zalíbil i fašistické Ukrajině a který kdyby jen trochu přemýšlel, tak by si svůj krok „do zádele amivlez“ rozmyslel. Ale používat vlastní mozek nejspíš přestal od chvíle, kdy stál na koberečku za názor, kdy ještě názor měl a kdy prohlásil, že Česko na svém území nechce základny NATO.

Avšak nejen čeští, ale všichni evropští vůdcové (obzvláště Merkelová) nepochopili, že časy se mění. A že tím, že nevidí dále, než je horizont jejich vlastního volebního období, jsou jen poslušnými marionetami těch, kteří svět řídí z vyšší perspektivy. Z perspektivy, která s dominantní rolí USA už nepočítá a která naopak upřednostňuje Rusko a upřednostňuje jej právě proto, že Rusko vidí dále, než je jedno volební období. Proto je Rusko, na rozdíl od všech loutek, respektováno, jak je to opět zjevné v Sýrii.

Právě v Sýrii se už jednou význam ruské role ukázal – to když dostalo přednost jeho řešení „chemických zbraní Assada“ před americkým a britským. Bombardování Sýrie se tehdy nekonalo a časopis Forbes vyhlásil Putina za „Muže roku“. A nějak podobně se Západ bude divit opět.

Před časem prezident Zeman řekl: „Evropská unie v budoucnu vstoupí do Ruska„. Tuto větu mohl pronést pouze proto, že na české i evropské politické scéně je tou vzácnou výjimkou, která není loutkou, ale je tím, kdo vidí věci z vyšší perspektivy a chvála mu, že je v tom pevný, ač napadán a osamělý! Jak však evropské dění uprchlickou krizí, ekonomickou krizí a voláním po podpisu TTIP pod vedením „amifilky“ Merkelové pokračuje, může se přihodit, že Evropa jednou bude o „vstup do Ruska“ prosit. Anebo děkovat za záchranu, jako už za Napoleona i Hitlera.

Když v 89. padal komunismus, mnozí tehdejší mocní nechápali, co se děje a proč museli uposlechnout příkaz vzdát se bez mrknutí oka. Mnozí dnešní mocní se budou divit úplně stejně, až přijde příkaz, že USA už nejsou těmi, kdo velí a že NATO čeká stejný osud, jako Varšavskou smlouvu… Rusko tuto hru globalizátorů prohlédlo, zatímco Evropa ji poslušně (přes finále v podobě uprchlíků) naplňuje. Rusko se stalo respektovaným protihráčem (Putin napravil to, co Gorbačov a Jelcin pokazili), zatímco Evropa je opět jen figurkou na šachovnici.

P.C. Roberts: Uznáním bankrotu neokonzervativců prokazuje Obama sílu

$
0
0

13. 10. 2015    zdroj
Informační agentury ZERO HEDGE Tyler Dryden i další publicisté popisují chybně šedesátiminutové interview Steva Krofta s prezidentem Obamou v televizním studiu . V Obamových odpovědích na Kroftovy otázky spatřují totiž slabost a nejistotu a činí závěr, že Kroft prezidenta v debatě tzv. rozcupoval.


Já to vidím zcela opačně. Steve Kroft je buď neokonzervativcem, anebo uvízl v myšlenkových schématech neokonzervativců tak hluboko, že vidí USA jako moc, která musí mít vždy, všude a za všech okolností nad všemi ostatními vrch. Jeho názor je totiž takový, že právě Obamova slabost a nerozhodnost je onen důvod, proč jsou dnes USA v Sýrii až druzí. Cílem tohoto jeho postoje není samozřejmě nic jiného než prezidenta zastrašit a vehnat jej do eskalace tamní situace.

Avšak Obama je soupeř nad jeho síly. Nahlížím totiž na interview tak, že Obama v něm vyjadřuje názor, že program neokonzervativců se neprokázal být v souladu s americkým národním zájmem. V závěru debaty o Sýrii Obama říká:

„Jestliže jediným měřítkem síly USA by pro nás mělo být vyslání dalších 100 000 nebo 200 000 vojáků do Sýrie, anebo znovu do Iráku, anebo do Libye, anebo do Jemenu, a naším cílem tedy je být nejen policajtem, ale přímo vládcen této oblasti, byla by to špatná strategie. Jestliže takovouto chybu znovu uděláme, bude to naše prohra.“

Mně osobně tohle interview ukazuje Obamovu sílu v tom, že rozpoznal a nahlas konstatoval krach neokonzervativního programu, do něhož byla jeho vláda různými politickými experty vehnána. A v této jeho síle spatřuji naději, že v posledním roce svého prezidenství prezident od šílené a chorobné neokonzervativní představy USA coby světového hegemona odstoupí.

Abychom neokonzervativním politikům i neokonzervativním médiím zabránili vzít nám tuto naději, musíme učinit vše, co je v našich silách a schopnostech, abychom Obamu podpořili. Neokonzervativní politika zkrachovala. Obama ten krach prohlédl a snaží se nyní vyvést Ameriku z cesty, která ji zatím vedla jen k neúspěchům a válkám. Což ho ovšem uvádí do role nebezpečně osamoceného člověka.

Vybral a přeložil Lubomír Man

JF a jeho výběr ze světového tisku

$
0
0
vybral, přeložil a sestavil JF
13.10.2015 Kosa zostračili vlkovobloguje.wordpress.com


Tentokrát je můj výběr z angloamerických zdrojů skoro výhradně o Sýrii, Ukrajina a kupodivu ani uprchlíci anglofonní tisk nezajímají. Či spíše – už nezajímají!
Geolokace a analýza videozáznamů z ruských leteckých útoků v Syrii
https://www.bellingcat.com/resources/articles/2015/10/05/crowdsourced-geolocation-and-analysis-of-russian-mod-airstrike-videos-from-syria/
Bellingcat, 5.10.2015

Od začátku ruské letecké kampaně v Sýrii vystavuje ruské ministerstvo obrany záběry některých leteckých útoků na svém YouTube kanálu. Geolokační analýza těchto záběrů odhaluje mnoho nesrovnalostí s tvrzeními ruského ministerstva obrany, pokud se týká cílů útoků.

Pozn. JF: Diskuse k článku je možná zajímavější než křečovitě protiruský článek samotný. Angličtinářům velmi doporučuji!

Nadcházející kolaps Sadské Arabie?
http://gizadeathstar.com/2015/10/the-coming-collapse-of-saudi-arabia/
Joseph P. Farrell, Giza Death Star, 6.10.2015

Včera jsem psal o objevu metody detekce energie nulového bodu. I když jsou některé reakce vědecké komunity skeptické, jsou jisté důvody k opatrnému nadšení. V případě dalšího vývoje může mít objev významné geopolitické, finanční a kulturní důsledky, například pro tak křehké režimy jako je Írán nebo Saudská Arábie.

Vlkova poznámka:
Energie nulového bodu se opravdu jeví jako, když to hodně přeženu – energetické perpetuum mobile. A experimentovali s ním opravdu špičkoví světoví fyzici. Například poznámky Alberta Einsteina, Maxe Plancka, Adama Trombleye, Hanse Niebohra, Philipa Callahana a dalších potvrzují existenci kosmické praenergie. Veškerá hmota je zhuštěním této energie nulového bodu. Dokonce i americké ministerstvo obrany ji dává od roku 1986 zkoumat.A hodně na tuhle energii věřil třeba i Nikola Tesla. Jak se dozvíte třeba zde: file:///C:/Users/Petr/AppData/Local/Temp/Seminární%20práce%20-%20Nikola%20Tesla%20–%20kopie-1.pdf

Syrie: Ruská intervence odhaluje koaliční lži. „Teroristé jsme my“
http://www.globalresearch.ca/syria-russian-intervention-exposes-coalition-lies-the-terrorists-r-us/5480359
Felicity Arbuthnot, Global Research, 7.10.2015

Jak rychle vyšly najevo lži „mezinárodního společenství“ o situaci v Sýrii obecně a zvláště ty od USA a Velké Británie, poté, co se do věci vložilo Rusko.


Jak Evropa dobývala svět
https://www.foreignaffairs.com/articles/europe/2015-10-07/how-europe-conquered-world
Philip T. Hoffman, Foreign Affairs, 7.10.2015

Důsledky zjednodušeného pohledu na válku. Mezi roky 1492 a 1914 evropané dobyli 84 procenta zeměkoule, ustavili kolonie a rozšířili svůj vliv na všechny obydlené kontinenty světa. Nebylo to vůbec nevyhnutelné. Historici, sociální vědci a biologové se už po celá desetiletí diví, jak se vůbec Evropa mohla dostat na vrchol, když společnosti na Středním Východě a v Asii byly vyspělejší.


„Hadží Putin je lepší než Hussein Obama” říkají Iráčané
http://www.veteranstoday.com/2015/10/08/hajji-putin-better-than-hussein-obama-iraqis-say-video/
GPD, Veterans Today, 8.10.2015

Boj ruského presidenta Vladimíra Putina proti ISIS v Syrii dělá hotové zázraky s jeho popularitou v sousedním Iráku, kde někteří lidé očekávají příchod „Hadží Putina“ jako spasitele.


Jaké jsou syrské možnosti?
https://consortiumnews.com/2015/10/08/what-are-the-syrian-options/
Graham E. Fuller, Consortium News, 8.10.2015

Oficiální Washington je plný slepé zloby nad ruskou vojenskou intervencí v Syrii na podporu Assadova režimu ale změněná dynamika může nabídnout i užitečné možnosti, pokud se US politici dokážou na krizi podívat nestranně.

S příchodem ruských sil na scénu se syrská situace nepochybně zkomplikovala. Washington přitom nenávidí všechny ostatní hráče na této scéně.


Proč Rusko může zvítězit v boji proti ISIL v Syrii

http://www.veteranstoday.com/2015/10/09/why-russia-could-win-the-fight-against-isil-in-syria/

GPD, Veterans Today, 9.10.2015

“Západní kampaň proti ISIL selhala protože zde nebyla žádná lidmi provozovaná výzvědná služba“ prohlásil Kamal Alam, analytik Royal United Services Institute. Ruské ministerstvo obrany prohlásilo, že letecké útoky vážně poškodily řídící a logistickou strukturu Islámského Státu a také infrastrukturu, používanou k přípravě sebevražedných atentátníků. Ruské letecké údery v Sýrii mohou být efektivnější z jednoduchého důvodu: Moskva úzce spolupracuje se syrskými pozemními silami.



Ruské ztráty budou nejhorší noční můrou Ashtona Cartera

http://nsnbc.me/2015/10/10/russias-casualties-will-be-ash-carters-worst-nightmare/

Phil Butler, nsnbc international, 10.10.2015

Ministr obrany USA Ash Carter řekl tento týden, že očekává, že Rusko brzy utrpí ztráty. Poznámka vyvolala debatu o tom, zda je Carter jen další nadějný US psychopat, nebo má Pentagon na mysli opakování sovětských zkušeností s Afghánistánem.



Afghánská lekce v Syrii

https://consortiumnews.com/2015/10/10/the-afghan-lesson-in-syria/

Paul R. Pillar, Consortium News, 10.10.2015

Rozhodnutí presidenta Putina vojensky podpořit syrskou vládu připomíná dřívější zásah v Afghánistánu, který skončil špatně, ale varování dějin a změněná syrská dynamika zvyšuje naděje na dohodu.



Ukrajinské síly a povstalci bojují navzdory příměří

http://www.aljazeera.com/news/2015/10/ukrainian-forces-rebels-clash-truce-151010155828296.html

Al Jazeera, 10.10.2015

Proruští povstalci oznamují, že ukrajinská armáda zabila jednu osobu a zranila další v jejich postavení poblíž Doněcka.



Špatný způsob, jak si získat přátele

http://www.economist.com/news/europe/21672295-intervention-syria-was-supposed-rebuild-relations-west-unsurprisingly-it-not

The Economist, 10.10.2015

Ruské chování v Syrii připomíná bajku o škorpionovi, který sliboval žábě, která ho přenesla přes řeku, že ji neuštkne – ale stejně to pak udělal, protože to prostě byla jeho přirozenost.



Rusko podporuje větší misi OBSE na Ukrajině

http://www.reuters.com/article/2015/10/10/us-ukraine-crisis-russia-osce-idUSKCN0S40IJ20151010

Jason Bush, Reuters, 10.10.2015

Rusko se v sobotu vyjádřilo, že by rádo vidělo rozsáhlejší monitorovací misi OBSE na Ukrajině, která by pomohla dohlížet na zákaz houfnic, tanků a lehkého dělostřelectva, daný současnými dohodami.



Proč je ISIL stále napojen na globální finanční systém

http://www.veteranstoday.com/2015/10/11/why-is-isil-still-connected-to-global-financial-system/

GPD, Veterans Today, 11.10.2015

Existuje důvod, proč se ISIL zdá být nejbohatší teroristickou organizací na světě. Západ totiž nejeví dostatečnou snahu přiškrtit teroristickou skupiny finančně a zastavit jejich brutální řádění.



USA poskytují zbraně a leteckou podporu islámským milicím v Syrii

http://www.globalresearch.ca/us-to-give-arms-air-support-to-islamist-militias-in-syria/5481468

Bill Van Auken, Global Research, 11.10.2015

Obamova administrace ohlásila v pátek „operační přestávku“ v katastrofálně neúspěšném programu Pentagonu vyzbrojování a výcviku „řízených rebelů“ v Turecku a jejich posílání přes hranici zpět do Sýrie.


Válka s ISIS: proč se syrští křesťané nikdy nemohou vrátit domů

http://www.unz.com/pcockburn/war-with-isis-why-syrias-christians-can-never-go-home/

Patrick Cockburn, The Unz Review, 11.10.2015

I když se ISIS stáhne, jeho strategií je zajistit permanentní teror a udržet tak při životě stálý stav nebezpečí. Syrští křesťané jsou již příliš vystrašení únosy a sebevražednými bombovými útoky ISIS, než aby se vrátili do svých domovů a vesnic, ze kterých je islámští militanti vyhnali.



Americké zbraně poskytnuté syrským povstalcům zatáhly Rusko do konfliktu?

https://www.washingtonpost.com/world/did-us-weapons-supplied-to-syrian-rebels-draw-russia-into-the-conflict/2015/10/11/268ce566-6dfc-11e5-91eb-27ad15c2b723_story.html

Liz Sly, The Washington Post, 11.10.2015

Americké protitankové střely, dodané syrským rebelům hrají nečekaně zásadní roli na syrském bojišti a připomínají válku mezi USA a Ruskem v zastoupení.


Irák: Kalíf není mrtev a přesto jde o zpravodajský úspěch

http://www.informationclearinghouse.info/article43105.htm

Moon Of Alabama, Information Clearinghouse, 11.10.2015

Kalíf al-Baghdádí byl dnes téměř zabit. Totéž se už loni stalo dvakrát a ještě jednou letos v dubnu. Dnes se však alespoň několik hlavounů IS dočkalo svého konce. Rozdíl byl pravděpodobně v tom, že se do věci vložila 4+1 zpravodajská operační služba – viz http://www.moonofalabama.org/2015/10/russia-offers-iraq-an-alternative-to-the-us-bumbling-is-campaign.html



Islámský stát by mohl vydělat na pumovém atentátu v Turecku

http://abcnews.go.com/International/wireStory/scuffles-break-police-hold-back-turkish-mourners-34400153

Suzan Fraser, Associated Press, 11.10.2015

Tisíce lidí oplakávaly 95 obětí nejkrvavějšího útoku v Turecku za dlouhé roky, když se státní vyšetřovatelé snažili zjistit, kdo poslal sebevražedné atentátníky do průvodu, požadujícího mír s kurdskými povstalci.


Sýrie: Úspěch USA by byl jen koncem začátku

http://www.informationclearinghouse.info/article43110.htm

Tony Cartalucci, Information Clearing House, 11.10.2015

Zatímco se USA snaží v Syrii dosáhnout řešení, postaveném na změně režimu, američtí senátoři a generálové konspirují s vyzbrojením a podporou nové teroristické armády, zaměřené tentokrát na Írán.


Výbuchy otřásly Ankarou právě včas aby ospravedlnily zásah NATO v Syrii

http://www.prisonplanet.com/blast-shakes-ankara-just-in-time-to-justify-nato-incursion-into-syria.html

Tony Cartalucci, Land Destroyer, Prison Planet, 11.10.2015

Masivní výbuch zabil nejméně 30 a zranil přes 100 dalších osob v Ankaře, hlavním městě Turecka, člena NATO. Zdá se, že výbuchy byly zaměřeny proti Kurdské lidově demokratické straně, která v okamžiku exploze pořádala mírový pochod.



Turecká armáda tvrdí, že syrské letouny a raketové systémy napadly jeho vojenské letouny

http://www.reuters.com/article/2015/10/11/us-mideast-crisis-syria-turkey-idUSKCN0S50BY20151011

Daren Butler, Nick Tattersall, Reuters, 11.10.2015

Orgány turecké armády prohlásily, že syrské proudové stíhačky a raketové systémy napadly v sobotu turecké letouny F-16 poblíž turecko-syrské hranice a opět přinesly konflikt do jihovýchodního křídla NATO.


Putinův model úspěchu

https://www.washingtonpost.com/opinions/putins-model-of-success/2015/10/11/4cb3a592-6dcd-11e5-aa5b-f78a98956699_story.html

Jackson Diehl, The Washington Post, 11.10.2015

Představitelé Západu, kteří prohlašují, že jim nejsou jasné záměry Vladimíra Putina v SÝrii, přehlédli některé významné souvislosti. Je zde vidět jasný model, podle něhož Rusko zasahuje ve prospěch syrského diktátora Bašára Assada, odkaz, který je Putinovou chloubou: Čečensko.


Přehodnocení pojmů: reforma, revolta, revoluce

http://nsnbc.me/2015/10/11/reassessing-reform-revolt-and-revolution/

Christof Lehmann, nsnbc international, 11.10.2015

Většina nutných předpokladů pro reformy, revoltu a revoluci se od konce studené války významně změnila, zatímco ostatní podmínky a faktory zůstávají dále v platnosti. Studie ukazují, že jakékoli hnutí má šanci na úspěch, pokud se alespoň 3.5 až 5 procent populace aktivně zúčastní diskursu.


Brutální zpráva spojuje Jeremyho Corbyna s IRA

http://uk.businessinsider.com/jeremy-corbyn-links-to-the-ira-2015-10

Jim Edwards, Reuters, 12.10.2015

Lídr labouristů Jeremy Corbyn se zúčastnil několika akcí podpory IRA v 80-tých a 90-tých letech a byl členem redakční rady levicového časopisu, který sympatizoval s bombovým atentátem v Brightonu v roce 1984, tvrdí brutální zpráva v listu The Telegraph – viz http://www.telegraph.co.uk/news/politics/Jeremy_Corbyn/11924431/Revealed-Jeremy-Corbyn-and-John-McDonnells-close-IRA-links.html



Lavrov bude v úterý jednat o Syrii se zástupcem OSN de Misturou

http://www.reuters.com/article/2015/10/12/us-mideast-crisis-syria-russia-de-mistur-idUSKCN0S60GK20151012

Gabriela Baczynska, Reuters, 12.10.2015

Ruský ministr zahraničí Sergěj Lavrov se v úterý setká se zvláštním vyslancem OSN Staffanem de Misturou. Otázkou je, kde rozhovory o Syrii proběhnou.



Syrská vojska postupují zatímco Putin obhajuje útoky

http://time.com/4069616/putin-strikes-troops-airstrikes/?xid=homepage

Lynn Berry, Time, Associated Press, 12.10.2015

Kritikové ruské intervence argumentují, že posilováním vlády se dosažení kompromisu stane ještě obtížnějším. Zatímco syrská vojska, podporovaná ruskými leteckými útoky, postupují, president Putin obhajuje intervenci Moskvy v konfliktu a říká, že jejím účelem je dosažení politického řešení.



Pentagon končí s výcvikem syrských rebelů a zahajuje novou, vylepšenou iniciativu

http://www.american-reporter.com/

Jim Miklaszewski, Erik Ortiz, Laura Saravia, The American Reporter, 12.10.2015

Pentagon v pátek oznámil, že ukončil program pro syrské rebely za 500 milionů dolarů „vycvič a vybav“ a nahradí ho daleko ambicióznějším plánem.

Západ správně odsuzuje vandalismus ISIS na starověkých památkách – ale ne ten v Saudské Arabii

http://www.independent.co.uk/voices/the-west-rightly-condemns-isis-vandalism-of-ancient-sites-but-not-when-the-saudis-do-it-a6689931.html

Robert Fisk, The Independent, 12.10.2015

Groteskní ničení muslimské historie Sadskou Arábií je přímo spojeno s čištěním minulosti ze strany ISIS. Výbušniny mění historická místa na Středním Východě v prach, buldozery ničí staré hroby a svatyně, historické hradby jsou bourány a Otomanské fasády ničeny.


Kdo je "Svobodná syrská armáda?"

$
0
0
Vladimír Pazdera
13.10.2015  E-republika

Neexistuje umírněná opozice, která by mohla sjednotit podstatnou část lidu Sýrie, a ani nikdy neexistovala. Byla a je jedním z „amerických mýtů“ umožňujících permanentní válku pro USA výhodným směnným obchodem „zbraně za ropu“.

Možná by bylo lépe, položit si otázku, kdo z ozbrojenců jejím příslušníkem není. Většinou pocházejí z odmítnutého Muslimského bratrstva a jejich rodin žijících v zahraničí v mnoha jiných zemích než Sýrie, protože bývalý prezident je vyhnal ze země. Sice tvrdí, že jsou Syřané a že jsou z té určité vesnice nebo města v Sýrii, ale to nemusí být pravda. Chtějí se zbavit prezidenta Bašára Asada rychle a takovým způsobem, že jsou ochotni zabíjet každého, kdo je jim v cestě.

Příznivci Svobodné syrské armády (FSA) ve Spojených státech, tvrdí, že jsou západní spojenci proti "ISIL a Asadovi". Jenže mnozí z těchto příznivců ve Spojených státech mají vazby na Muslimské bratrstvo operující v Egyptě. Samozřejmě tak nemají příliš v lásce egyptského generála a nového prezidenta Abd al-Fattáha as-Sísího, který Muslimské bratrstvo v Egyptě zničil terorem. Jeho politika se zásadně liší od tureckého prezidenta Erdoğana, který jde CIA na ruku a pomáhá zásobovat Sýrii zbraněmi.

Ve skutečnosti není žádný rozdíl mezi tzv. "umírněnou opozicí" a skupinami jako je al-Kájda, al-Núsra či ISIL. Příslušníci těchto skupin jsou tak pomíchaní, že ráno válčí a terorizují obyvatelstvo Iráku a Sýrie jako bojovníci některé z těchto teroristických skupin a večer uléhají jako „umírněná opozice“. A druhý den zase dokola. Možná nebude daleko od pravdy Sergej Lavrov když řekl: "Pokud to vypadá jako terorista, pokud se to chová jako terorista, chodí to jako terorista, bojuje jako terorista, tak to asi bude terorista, ne?“ 
Rebelové ze Svobodné syrské armády chystají popravu sedmi zajatých syrských vojáků

Západní mýtus o umírněné opozici

Západní média se sice dál ve svém zpravodajství snaží zdiskreditovat prezidenta Bašára Asada a všechny hrůzy války včetně těch, co napáchala tzv. „umírněná opozice“, hodí na vládní vojska legálně zvoleného prezidenta. Přitom dosavadní průběh konfliktu jasně ukazuje, že bez vládních vojsk mír v Sýrii nebude. Neexistuje umírněná opozice, která by byla schopna sjednotit podstatnou část lidu Sýrie, a ani nikdy neexistovala. Byla a je jen jedním z „amerických mýtů“ umožňujících permanentní válku pro USA výhodným směnným obchodem „zbraně za ropu“.

Američané se dokáží neuvěřitelně drze ptát, kde ISIL vzal automobily Toyota. Asi proto, abychom si nevšimli jejich zbrojního vybavení na těchto Toyotách namontovaných. Každému je snad jasné, že ISIL žádnými podzemními továrnami na zbraně nedisponoval a nedisponuje. Jediným platidlem, kterým může za zbraně vyrobené v USA platit, je ropa. Tu si v kapse nikdo neodnese. Miliony tun ropy a masivní dodávky zbraní by jistě kamerám jejich dronů jen tak neunikly. Kdyby tedy Spojené státy měly skutečný zájem na ukončení konfliktu, dávno by se tak stalo. Už rok mohli bombardovat ISIl stejně kvalitně a efektivně, jako to nyní dělají Rusové. Jenže zbrojním firmám a obchodníkům s ropou takovýto chaos vyhovuje. Co zbrojařům a největším obchodníkům se zbraněmi na světě ze Spojených států jistě nevyhovuje, je mír. To by byl totiž konec jejich byznysu a krvavých zisků. A každý jistě pochopí, že je lepší mít dolar v hrsti, než mír na střeše.

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 350 Kč
Pokud chcete na provoz webu E-republika přispět, klikněte zde: Děkujeme!


Související články:

Almaz-Antey: MH17 byl sestřelen z území kontrolovaném Kyjevem

$
0
0


13. 10. 2015           První zprávy
Ruský koncern Almaz-Antei dnes zveřejnil výsledky svého vyšetřování pádu Boeingu MH17 v Doněcké oblasti. Dnes zároveň zveřejní své výsledky i nizozemská vyšetřovací komise. Firma, která je výrobcem raketových systémů Buk, provedla dva plné experimenty, které, podle ní, potvrdily, že malajské dopravní letadlo bylo sestřeleno z území kontrolovaného ukrajinskými silami.

Výsledky modelování katastrofy malajského Boeingu na Ukrajině potvrdily, že byl zasažen z oblasti, kterou měly pod kontrolou ukrajinské bezpečnostní síly - z vesnice Zaroščenskoje, řekl novinářům v úterý generální ředitel společnosti Jan Novikov.

„Dnes můžeme s jistotou říci, že pokud Boeing byl zasažen systémem Buk, tak ho zasáhla raketa 9M38 z obydlené části Zaroščenskoje," uvedl Novikov. Přitom zpochybnil úlomky údajně nalezené úlomky rakety modernějšího typu 9M38M1. Šrapnely této rakety neodpovídají těm, které měly Boeing zasáhnout.

Společnost testovala střely Buku na trupu letadla Il-86, který je podobný svými parametry malajskému letadlu.

Podle společnosti měla Ukrajina k dispozici 502 raket 9M38, ale kolik jich má v současnosti není známo.

NST: Rusko je rozhořčeno nizozemským vyšetřováním pádu MH17

V červnu 2015 ruská společnost Almaz-Antey, která je výrobcem systémů Buk, publikovala odborný posudek o letecké havárii MH17 na východní Ukrajině, kdy se na jeho vypracování zúčastnili odborníci, kteří vyšetřovali nehodu ruského letadla letecké společnosti Sibiř, sestřeleného ukrajinskou protileteckou obranou nad Černým mořem v roce 2001. Podle zprávy, zasáhly střepiny rakety celou kabinu Boeingu od kokpitu k ocasu, nikoliv vně, ale uvnitř letadla. Rovněž uvedli, že raketa, která sestřelila Boeing, nemohl být vypuštěna z oblasti Sněžnoje, jak uvedla ukrajinská armáda.

Boeing 777 společnosti Malaysian Airlines havaroval na cestě z Amsterodamu do Kuala Lumpuru 17. července loňského roku v Doněcké oblasti. Zemřelo všech 298 lidí na palubě.

Je to úplně jinak, vykládá profesor Krejčí o situaci na bojišti. A hlásí: Rusko bojuje i za nás.

$
0
0
Oskar Krejčí
13. 10. 2015   Parlamentní listy
Údery v Sýrii bojují podle profesora Oskara Krejčího Rusové i za Českou republiku: „Vůbec nejde o Moskvu a Rusko. V Sýrii se tak trochu bojuje i za nás...“  A že Putin jen podporuje diktátorský režim? „Rusko podporuje tu stranu, která je schopná bojovat proti islámským fundamentalistům. V tuto chvíli to je jen armáda platného režimu...“ 


Rusko graduje ofenzívu proti Islámskému státu v Sýrii. Cílem má být podle slov prezidenta Vladimira Putina také „stabilizace zákonné moci a vytvoření podmínek pro hledání kompromisu“. Syrští povstalci i západní státy ale obvinili Moskvu, že její letecká kampaň nemá s islamisty nic společného, že postupuje bez koordinace s mezinárodní koalicí vedenou Spojenými státy a také že se více snaží zachránit Asadův režim, než bojovat s radikály. Navíc prý v průběhu vojenského tažení nerozlišuje mezi zásahy proti Islámskému státu a ozbrojenými povstaleckými silami, které považuje také za teroristy. K tomu ve svém hodnocení pro ParlamentníListy.cz analytička Tereza Spencerová poznamenala: „Putinovi generálové takové jemné nuance očividně odmítají a zastávají opačný extrém, tedy že každý, kdo bojuje proti režimu v Damašku, je terorista. A podle toho bombardují. On si je Alláh už potom nějak přebere,“ zmínila Spencerová, která ale také konstatovala, že letecká kampaň, kterou zahájilo Rusko 30. září, ničí infrastrukturu Islámskému státu.
Kdo brání v přístupu k území Islámského státu, nemůže se divit, že ho zasáhne válka

Podle profesora Oskara Krejčího je situace sice krajně nepřehledná, ovšem důležité je, kudy vede přístup směrem k oblastem, které drží Islámský stát. „Pokud vede přes území, jež proameričtí nebo profrancouzští rebelové pokládají za své, pak se nedá nic dělat. Jinak se tam jít nedá,“ reagoval na výrok Spencerové Krejčí. Zároveň opět zdůraznil, že ideální by byla kooperace západních spojenců a aktivit Ruska i syrské armády. „Pak nebudou překážet v útoku na Islámský stát. Když budou bránit v přístupu a útočit na syrskou armádu, která postupuje na sever, pak se nemůže nikdo divit, že válka zasáhne i je,“ dodal. Krejčí si také všímá skutečnosti, že média ukazují souvislá území obsazená různými skupinami, jenže ve skutečnosti jde jen o opěrné body různých stran a souvisle podle něj území pokrytá příznivci konkrétních skupin nejsou.
Krejčí: „Rusko podporuje stranu schopnou bojovat proti islámským fundamentalistům.“

Teze, že Rusko podporuje Asada, je podle Krejčího velmi zjednodušená. „Rusko podporuje tu stranu, která je schopná bojovat proti islámským fundamentalistům. V tuto chvíli to je jen armáda platného režimu,“ vysvětluje politolog. Poukazuje ale také na skutečnost, že si Rusové nálety řeší i své vlastní problémy. „Bojovníci v řadách tzv. Islámského státu, kteří mají ruské občanství, se při úspěchu tohoto uskupení přemístí do oblasti Ruské federace, případně ti středoasijští do oblastí střední Asie a dál je v ohrožení Čína. Musí je někdo zastavit. To, co předvádí západní koalice, není cesta, jak bojovníky Islámského státu zablokovat,“ zhodnotil Krejčí. Sám je přitom přesvědčený o tom, že Rusko šlo do útoku „nechtěně“. „Nesmírně si zkomplikovalo vztahy s Tureckem, Saúdskou Arábií, Emiráty atd.,“ poznamenal profesor.
Úspěšný zásah v Sýrii přinese Putinovi politické body. Otázkou je, jak dlouho konflikt potrvá

To, jak se odrazí zásah v Sýrii na budoucí popularitě prezidenta Vladimira Putina a jeho renomé, bude záležet podle Krejčího nejen na úspěchu operace, ale také její délce. „Pokud bude existovat koalice Teherán – Bagdád – Damašek, pak by původní odhad kolem čtyř měsíců mohl být reálný. Jestliže bude zásah úspěšný, renomé Vladimira Putina vzroste a s tím souvisejí i další efekty,“ uvedl Krejčí, který také zmiňuje pravděpodobnost následného navýšení ceny ropy, protože z Islámského státu je distribuována ropa za dumpingové ceny.
Krejčí: „Vůbec nejde o Moskvu. V Sýrii se bojuje i za nás.“

K situaci také Krejčí zdůraznil: „Vůbec nejde o Moskvu a Rusko. V Sýrii se tak trochu bojuje i za nás. To, jak se situaci podařilo Západu rozeštvat, není legrace. Dnes máme destabilizované i Turecko, další výraznou mocnost, která se stává nejistým hráčem,“ uvedl také Krejčí. „Kromě atentátů, jež se tam pomalu stávají záležitostí na denním pořádku, bombardují kurdské bojovníky proti Islámskému státu za plného souhlasu Bruselu, za tichého souhlasu západních médií. Kurdská strana práce vyzvala ke smíru a jak odpovědělo Turecko? Bombardováním,“ popsal politolog s tím, že destabilizace regionu se nezastavila. „Jedinou cestou je spojit se proti islámským fundamentalistům a v tomto případě se spojit každý s každým. Naším úkolem je tlačit na politické elity Západu, aby se dohodly s Ruskem alespoň pro tuto konkrétní událost, a to pro boj proti Islámskému státu,“ doplnil.
USA chtějí spolupracovat. Obama ale kritizuje útoky Rusů na „umírněnou syrskou opozici“

Americký prezident Barack Obama řekl, že by chtěl, aby Spojené státy spolupracovaly s Ruskem, ale nemá v úmyslu spojit úsilí USA s ruskou stranou, která útočí na umírněnou syrskou opozici. „Syrský prezident Bašár Asad se drží jen díky Rusku a Íránu,“ řekl na tiskové konferenci ve Washingtonu Barack Obama. „Ruský vojenský zásah v Sýrii nepřinese výsledky a snaží se udržet autoritářský režim v Damašku u moci, to stáhne Rusko do bažiny.“ Politolog Krejčí pochybuje o pojmu umírněná opozice: „Co je to umírněná opozice? Ve frazeologii západních médií jsou to ozbrojenci, pro jiné zase teroristé, kteří se neohánějí praporem al-Káidy nebo Islámského státu, ale jsou to bojovníci proti legitimní vládě. Můžeme jim fandit nebo nemusíme, ale není tam nic umírněného. Umírnění jsou ideologicky nikoli způsobem boje. Asad je v této chvíli jediná síla schopná zajistit pozemní operaci v Sýrii,“ uvedl politolog.

Priority? Nejdříve porazit Islámský stát. Pak ať si o budoucnosti rozhodnou Syřané

Podle Krejčího je třeba si stanovit jasný cíl. „Podle mého názoru by vše mělo být odloženo na později, na situaci, kdy už bude Islámský stát poražen. Pokud si někdo už dopředu klade podmínky, že teď použijeme, jak říká náš ministr zahraničí, Asada a pak ať jde k čertu… Takto se na jednání nechodí! Navíc nebývá zvykem v dějinách, že by válečný vítěz utekl od válu, vítězové zpravidla patří k těm, kteří si diktují podmínky,“ vysvětlil Krejčí. V této souvislosti zdůraznil, že Syřané jsou zodpovědní za svou i budoucí vládu a o tom, koho mají v čele, si musejí rozhodnout sami: „Neměly by to za ně určovat ani Evropská unie, ani NATO. Pokud někomu vadí tzv. autoritářský režim Bašára Asada, ať se podívá na naše spojence v Saúdské Arábii, Kuvajtu atd. Nemůžeme přece přes mezinárodní politiku, kde se střídají zájmy mocností, řešit vnitrostátní situaci některých zemí. To je válečný přístup. Moderní přístup, který se zakládá na mezinárodním právu, ctí suverenitu,“ říká Krejčí.
Krejčí o kyjevské vládě: „S těmito ekonomickými výsledky jsou nepoužitelní.“

Politolog Krejčí také okomentoval aktuální situaci na Ukrajině, když tento konflikt označil za „zamrzlý a dlouhodobý“. O tom, jak dlouho potrvá, budou podle Krejčího rozhodovat dva faktory: „Západ nesmí vidět výhodu v tom, že Ukrajinci budou útočit na své spoluobčany na jihovýchodě. Druhá klíčová věc je, jaká bude ekonomická situace,“ uvedl Krejčí. A jak říkají poslední údaje, jejich ekonomika je na tom čím dál hůř. „Existuje demokratické řešení, že proběhnou volby, jež přirozeně vyženou současnou kyjevskou elitu od válu. S těmito ekonomickými výsledky jsou nepoužitelní, nemluvě o občanské válce,“ zhodnotil Krejčí, který také podotkl: „Otázkou je, do jaké míry budou příští volby demokratické, a zde vidím velký otazník.“ Toto téma pak Krejčí uzavřel s tím, že má-li být budoucnost Ukrajiny pozitivní, musí být země otevřená na Východ i na Západ a nedá se uživit na charitě ze zahraničí. „Ukrajina musí fungovat sama, ať třeba asociací s Evropskou unií, ale musí dojít k vyladění podmínek ekonomické spolupráce s Ruskem,“ dodal.

První týden ruského vojenského zásahu v Sýrii

$
0
0

The Saker
13. 10. 2015   Zvědavec
Rychlost, s jakou byla ruská vojenská operace v Sýrii provedena, byla velkým překvapením pro americkou výzvědnou komunitu (kterou mohu sotva vinit, protože sám jsem byl překvapen též). Nemylte se zde, ruské síly v Sýrii jsou malé, aspoň prozatím, a ani zdaleka nepřipomínají to, co předpovídaly zvěsti, avšak obzvláště způsob, jakým jsou použity, je velmi originální: jako „násobitel síly“ pro syrskou armádu a pravděpodobně jako krytí pro íránskou. Je to velmi elegantní řešení, ve kterém malé síly dosahují disproporčně velkých výsledků. Je to rovněž poněkud nebezpečná strategie, protože síly jsou velmi zranitelné, ale je to strategie, kterou, aspoň prozatím, Putin velmi úspěšně vysvětlil Rusům.

Podle posledních průzkumů 66% Rusů nálety v Sýrii podporuje, zatímco 19% je proti. Vzhledem k obsaženým rizikům jsou to extrémně dobrá čísla. Putinova osobní obliba je, mimochodem, stále fenomenální – 85% (všechna tato čísla mají chybovou odchylku 3,4%). Přesto mi tato čísla naznačují, že potenciální obavy a, možná, rozčarování existují. Velkou výhodou, kterou má Putin oproti jakémukoliv americkému prezidentovi, je, že Rusové chápou, že války, všechny války, něco stojí, a nemají proto takovou averzi ohledně obětí, jako lidé v USA či v Evropě. Přesto zatímco bojové záběry pořízené z bezpilotních letounů jsou dobrým začátkem, bude muset Putin brzy ukázat něco hmatatelnějšího. Proto pravděpodobně ona současná protiofenziva syrské armády. Avšak současný způsob triumfalismu v Rusku mne činí nervózním.

Reakce na Západě byla však velmi negativní, obzvláště po ruském útoku střelami s plochou dráhou letu (což bylo vůbec poprvé, kdy Rusové použili své nejaderné, avšak strategické síly v rámci ukázky síly, což bylo cílené ne až tak na Daesh, jako na USA).

8. října americký ministr obrany Ashton Carter prohlásil:
Nesouhlasili jsme a nebudeme souhlasit se spoluprací s Ruskem, dokud bude nadále uplatňovat tuto zavádějící strategii. Byli jsme svědky stále více neprofesionálního chování ruských sil. Porušily turecký vzdušný prostor, který je, jak jsme všichni zde dali minulý týden najevo, a dnes to bylo silně potvrzeno zde v Bruselu, vzdušným prostorem NATO (jaksi pomíjí, že k tomu došlo virtuálně, neboť Turecko si v tichosti „anektovalo“ část syrského území, nad kterým ruská letadla přelétala – p.p.). Přiblížily se na několik mil k našim bezpilotním letounům. Zahájily společnou pozemní operaci se syrským režimem, čímž otřásly fasádou, že jsou tam, aby bojovaly s ISIL.

To bude mít následky pro samotné Rusko, které se oprávněné bojí útoku na Rusko. A rovněž očekávám, že v příštích dnech začnou mít Rusové v Sýrii ztráty (zdroj: www.defense.gov/...).

Druhý den mluvčí ruského ministerstva obrany generál-major Igor Konašenkov odpověděl:
Představitelé ruského ministerstva obrany, ve svém hodnocení akcí americké armády a různých operací, do kterých je zapojena po celém světě, nikdy neklesli tak hluboko, aby veřejně vyjádřili naději na smrt amerických vojáků, o to méně běžných Američanů. Dnešní prohlášení šéfa Pentagonu Ashtona Cartera bohužel jasně ilustruje současnou úroveň politické kultury některých představitelů americké vlády, či spíše jejich míry cynismu ve vztahu ke zbytku světa. Jsem si jist, že žádný americký generál by si nikdy nedovolil vyjádřit takovéto pocity. (zdroj: http://tass.ru/politika/2331242).

Nepřipomíná vám to něco? Nezní to jako opakování hrozbyšéfa saúdské tajné služby prince Bandara bin Sultana, že zahájí „čečenské“ teroristické útoky proti Rusku? Aspoň je to, opět, znamením, že USA řídí, či spíše si myslí, že řídí, wahabistické šílence a že je mohou poslat proti jakémukoliv protivníkovi.

Typicky existují dva způsoby, jak se Západ staví k jakékoliv ruské vojenské operaci: předkládá ji buď jako vražednou řezničinu, nebo jako primitivní a neúčinnou. CNN zvolila druhou možnost a uvedla, že „řada střel s plochou dráhou letu odpálených z ruských lodí na cíle v Sýrii se zřítila v Íránu, jak uvedli dva američtí představitelé CNN“. Jak Rusko, tak Írán to okamžitě popřely, a co se týká Pentagonu a ministerstva zahraničí, tak ty odmítly tyto zprávy potvrdit či popřít.

Marie Zakarova, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, reagovala na tyto zprávy se znechucením na svém FB účtu a napsala: 'Četla jsem zprávy CNN, tvrdící, že „ruské střely s plochou dráhou letu spadly v Íránu'. Zajímalo by mne, jestli to píšou z bezmocného vzteku, nebo proč? Co se týká neustálého odvolávání se na „zdroje“, připomíná mi to odkazování se na žumpu.“

Je jasné, že Rusové jsou dosti znechuceni poněkud patetickými americkými reakcemi na ruské vojenské operace. Co se týká amerických představitelů, ti vypadají dosti bezradně ohledně toho, co dělat dál.
Nicméně toto zdání může být klamné: tato „hra“ ani zdaleka neskončila.


Jak jsem napsal v nedávném komentáři, názor, že Rusko zřídilo bezletovou zónu nad Sýrií, je zcela mylný: čtyři SU-30MS, třebaže podporované šesti SU-34, nestačí na zřízení jakéhokoliv typu bezletové zóny. Skutečným úkolem těchto SU-30MS je chránit ruské letectvo před nadměrně nadrženými tureckými nebo izraelskými piloty, nikoliv zřídit bezletovou zónu. Vlastně podle velitele operací amerického letectva nad Sýrií provádí USA mnohem více letů, než Rusové. Ale to je skutečně srovnávání jablek s hruškami. Americké letectvo může provádět kolik letů chce, ale jen ruská letadla operují za úzké spolupráce se syrskými a íránskými pozemními jednotkami.

Nejvíce mne však znepokojuje, že lidé na obou stranách se rádi zapojují do laciného chvástání a říkají věci, jako že „Američané/Rusové by se nikdy neodvážili zaútočit na ruské/americké letadlo“. To je velmi nebezpečný způsob smýšlení o tom, co se děje, protože to ignoruje všechny historické důkazy, kdy lidé v rozhodujících pozicích činí velmi hloupá rozhodnutí jen proto, aby se pokusili vyhnout se tomu, že by vypadali ponížení druhou stranou. (Okamžitě se vybavuje Ehud Olmert v r. 2006). Fakt, že Obama a USA vypadají zcela přechytračenými je hezký, samozřejmě, ale je také potenciálně velmi nebezpečný.

Dobrou zprávou je, že aspoň prozatím si ani Rusko, ani USA nevyhrožují, aspoň ne na vojenské úrovni. Americké letectvo se evidentně rozhodlo pro „vyhýbací vzdálenost“ 20 mil, a zatímco Rusové ohledně této věci nepřišli s žádným prohlášením, jsem si dost jistý, že i oni se nehodlají zaplést s Američany, o to méně jim vyhrožovat přímo. Avšak přesto je situace inherentně nebezpečná.

Protože je to skutečná válečná zóna a ne jen nějaká mírová oblast hlídkování, musí ruská a americká letadla používat nastavení radaru, které je normálně spojováno s nepřátelským záměrem: nejen prohledávají oblohu a hledají potenciálního nepřítele, ale také aktivně sledují jakékoliv detekované letadlo. To je velmi delikátní situace, protože jakmile radar zachytí letoun a aktivně ho sleduje, stačí pilotovi k provedení útoku jen zmáčknout tlačítko. Pro pilota ve sledovaném letadle je to podobné, jako kdybyste na něj namířili zbraň – činí ho to velmi nervózním. Aby byly věci ještě horší, mohou se moderní letadla střetnout i bez použití tohoto radarového nastavení a mohou se pokusit své radarové signály skrýt, ale to jen přidává na napětí. Právě proto, že USA a Rusko jsou jaderné mocnosti, je klíčové, že ani jedna ze stran se nemůže spoléhat na to, že ta druhá „nejdříve mrkne“. Těmito nesmysly se mohou zabývat politici, ale doufám, že generálové na obou stranách udělají vše ve své moci, aby se takovéto situaci vyhnuli. Právě teď se situace zdá být pod kontrolou, ale mohla by se zhoršit velmi rychle. Snad Pentagon a ruský generální štáb dosáhnou brzy „dekonfliktní“ dohody.

Existuje řada zpráv, že Írán se připravuje na velký zásah v Sýrii. Tyto zprávy přichází z mnoha zdrojů a považuji je za důvěryhodné prostě proto, že neexistuje způsob, jak by velmi omezená ruská intervence mohla opravdu změnit válku, aspoň ne sama o sobě. Ano, trvám na tom, že ruský zásah je velmi omezený. 12 SU-24M, 12 SU-25SM, 6 SU-34 a 4 SU-30SM není velká síla, dokonce ani za podpory vrtulníků a střel s plochou dráhou letu. Ano, ruské síly byly velmi účinné při zmírnění tlaku na severozápadní frontě a umožnily syrské armádě protiútok, ale to samo o sobě válku neukončí. Neboť pokud by se věci opravdu zvrtly, šílenci z Daesh mohou prostě zopakovat to, co již udělali v minulosti: přejít hranice do Turecka, Jordánska a Iráku. Navíc nemůžete udržet jakékoliv pozemní jednotky ze vzduchu. K tomu jsou potřeba „boty na zemi“ a ruské boty nepřichází – Putin to jednoznačně uvedl (ačkoliv si nechal malá otevřená dvířka pro budoucí změnu strategie, kdy řekl, že pozemní intervence není v „současných plánech“). Bez ohledu na to by jakákoliv malá nebo velmi krátká intervence byla v Rusku neskutečně těžko prodejná a proto stále nevěřím, že na ni dojde. Sázím na Íránce. No, když říkám „Íránci“, myslím Íránce a jejich spojence, včetně Hizballahu, ale ne nutně v íránských uniformách.

Je možné, že Íránci a Syřané budou chtít udržet rozsah íránského zapojení mimo zřetel. Ale samozřejmě že nebudou schopni oblbnout USA, Turecko či Izrael na příliš dlouho, aspoň pokud dojde k zapojení velkých íránských sil.

Takže velkou otázkou pro mne je: co udělají USA, pokud (jestli?) Írán zasáhne v Sýrii?

Je možné, že Iráčané budou Rusy žádat pomoct jim porazit Daesh přesně ve chvíli, když svůj krok učiní Íránci. Pokud by Rusové souhlasili, a vypadá to, že by mohli, bude ruské letectvo prakticky poskytovat vzdušné krytí íránským silám pohybujícím se přes Irák do Sýrie. Tuším, že Rusové se pokusí dosáhnout nějaké rezoluce RB OSN umožňující mezinárodní zásah v Sýrii, nebo, pokud se jim to nepodaří, se pokusí o nějakou dohodu s USA. Ale to bude obrovsky těžké, protože neokonzervativci budou šílet, jestli Íránci skutečně podniknou velký krok do Sýrie.

Právě teď nemá ruské letectvo potřebné zdroje na podporu íránského vstupu do Sýrie a to by mohlo být důvodem znovuobjevení se zvěstí o „šesti MiG-31“ mířících do Sýrie. Osobně jsem neviděl žádné důkazy, aspoň ne ve formě nějakého aspoň napůl slušného zdroje, ale pokud se tak skutečně stane, pak to silně změní hru, protože jedna věc je jistá: MiG-31 nebudou nikdy použity proti Daesh či několika izolovaným tureckým nebo izraelským letadlům; pokud se MiG-31 opravdu objeví na syrské obloze, bude jejich cílem udržení kontroly nad syrským vzdušným prostorem, a to znamená přímou a věrohodnou hrozbu pro USA a jejich spojence. Totéž se týká nasazení S-300. Díky bohu tak daleko ještě nejsme. Ale jestli syrská armáda nezvládne extrémně úspěšnou ofenzivu proti Daesh, stane se velká íránská intervence velmi pravděpodobnou. Pak se věci stanou opravdu velmi nebezpečnými.

Mezitím NATO stále přichází s velkými výroky, že „je připraveno bránit Turecko“, zatímco McCain prohlašuje, že USA a Rusko spolu vedou válku v „zastoupení“. Měli bychom být vděčni za tak hlasité vypouštění páry, protože, snad, dokud západní vůdci cítí, že jejich prázdné žvásty je činí důvěryhodnými, nebudou v pokušení udělat něco skutečně stupidního a nebezpečného.

Podpora islámských teroristů ze strany USA vrcholí... Doufejme, že už skončí nesmyslná rusofobie a začne reálná spolupráce Evropy s Ruskem.

$
0
0
Jaromír Petřík
13. 10. 2015   blog idnes
USA se jednoznačně přidaly na stranu islámského terorismu. Podporují islámské teroristy v Sýrii a Rusku, které v Sýrii proti skutečným teroristům opravdu bojuje, vyhrožují jak mohou.

Nyní čtu, že prezidentský kandidát USA guvernér státu New Jersey Chris Christie prohlásil - cituji: „Můj první telefonát by byl Vladimirovi. Řekl bych mu: Poslyš, zavádíme bezletovou zónu, a tím chci říct, že ji zavádíme pro všechny včetně tebe. Takže mě nepokoušej, protože to udělám,“ prohlásil Christie a dodal, že zatímco Putin si v Sýrii na sebe vzal příliš těžké břímě, Obama je slaboch, který Putina do Sýrie přizval.

Představitelé USA jsou bezradní a vzteky bez sebe, když za celou dobu jejich údajného boje s Islámským státem, tento stát nebývale posílil a rozšířil svoje území. Pro představitele USA je totiž hlavním nepřítelem Rusko, které se jakýmkoliv způsobem snaží zavléct do války.

Proto by mne zajímalo, na základě jakého práva by tento prezidentský kandidát USA sestřeloval ruská letadla nad Sýrií.

Když to nevyšlo na Ukrajině, tak USA provokují Rusko v Sýrii. Američané by neměli lehké tuto agresi zdůvodnit, protože Rusové bojují proti islámským teroristům na základě oficiálního požádání legitimní syrské vlády podle stanov OSN. A jelikož ruským spojencem je prezident Assad, tak samozřejmě hlavním nepřítelem v Sýrii pro USA je Assad a žádní islámští teroristé, nebo IS.
Moskva jedním úderem zmařila plány Washingtonu - Bývalý šéf izraelské zvláštní služby „Nativ“ Jakov Kedmi: "Vítězství Moskvy a Damašku bude hanbou Západu Pokud se Rusku podaří zlikvidovat Islámský stát a další islamistická teroristická uskupení, bude to znamenat úplnou porážku USA a jejich spojenců. Jejich pět let trvající úsilí svrhnout v důsledku občanské války prezidenta Sýrie Asada se nezdaří. Všem bude jasné, že účinnost ruských vojenských sil je mnohem vyšší, než amerických."http://www.novarepublika.cz/2015/10/moskva-jednim-uderem-zmarila-plany.html

Co potom s tím? USA přestanou být supervelmocí, která si jako jediná přisvojila právo vojensky napadat země, které se jim zlíbí (tedy znelíbí).

Ale snad se blýská na lepší časy v Evropě – viz tento článek: http://www.novarepublika.cz/2015/10/brusel-bude-spolupracovat-s-ruskem.html

Cituji: „Ministři zahraničních věcí, zastupující 28 členských států Evropské unie, kteří v Lucemburku jednají o Blízkém východě, právě došli k závěru, že země EU jsou připraveny zapojit se do politického urovnání situace v Sýrii. A v tomto procesu počítají se spoluprací na mezinárodní úrovni – a to včetně Ruska! A připouštějí udržení Bašara Assada u moci.

V přímém vstupu ministra Zaorálka pro vysílání pořadu Horizont na čt24 koktal jak ministr, tak redaktor Kubal – první nevěděl, jak sdělit změnu postojů EU, druhý nevěděl, jak na to reagovat poté, co od Zaorálka očekával potvrzení antiruských postojů EU.

Doufejme, že už skončí nesmyslná rusofobie a začne reálná spolupráce Evropy s Ruskem.


S USA Evropu nečeká nic dobrého, což ostatně vidíme na případu Ukrajiny a rozvráceného arabského světa, ze kterého do Evropy proudí miliony muslimských uprchlíků a vnucování vlády amerických korporací Evropě ve formě smlouvy TTIP.

Proč jsem se rozhodl zavřít pusu „diskutérům“ mého blogu na iDnes.

$
0
0
Ladislav Kašuka
13. 10. 2015   blog idnes
Musím říct, že jsem měl opravdu „svatou“ trpělivost a všem svým oponentům jsem dlouho dával možnost se slušně vyjádřit. Bohužel většina z nich neví, co slovo slušně znamená...


Jejich představa o oponentuře k článkům, které píši, znamená to, že mě mohou tykat, urážet mě, zesměšňovat a dokonce mi vyhrožovat smrtí na „revolverovou nemoc“. Místo, aby se (až na pár ojedinělých slušných jedinců) se mnou někdo snažil diskutovat, případně mi něco logicky vyvrátit, dočkám se od valné většiny z nich jen hlášek o securiťákovi mezi regály (ačkoli má práce obnáší úplně něco jiného), nebo nadávek do komouše, který by měl se všemi ostatními viset (přestože jsem nestraník a za vlády komunistů jsem byl dokonce opakovaně za své názory vyslýchán na STB), jen proto, že jsem byl dva roky (2012-2014) v KSČM (což byl jak jsem brzy poznal můj životní omyl), a protože upozorňuji na to, že komunisté rozhodně neudělali vše jen špatně a mnoho věcí, které se jim přisuzují jsou sprostá lež (pravda je, že také spoustu věcí podělali).

Abych to celé shrnul a zbytečně dlouho nerozebíral, jelikož většina z mých oponentů, kteří většinou patří k amerikanofilům a k zastáncům Bruselu a imigrace, se nedokáže k mým článkům vyjadřovat jinak, než urážením mé osoby a plácáním se vzájemně po svých zádech, rozhodl jsem se ukončit tuto jejich názorovou „onanii“ a od dnešního dne zakázat diskusi pod svými články. Tím seberu svým oponentům, kteří většinou patří podle statistik iDnes k daleko méně úspěšnějším blogerům, s mnohem menší karmou a menším počtem přečtení jejich výplodů tu jedinou radost, která většinou těm, co sami nic pořádně neumí, zbývá, tedy urážet druhé.

Erik Best opět šokuje: Americká propaganda je už silnější než ruská. USA v Sýrii ustupují. Sankce proti Rusku mnozí nechtěli. A Nobelovy ceny...

$
0
0
- rozhovor -
13. 10. 2015 ParlamentníListy

Americká propaganda už je mnohem silnější než ruská. ParlamentnímListům.cz řekl tuto větu někdo, od koho by to možná málokdo čekal, americký novinář a analytik Erik Best. Podle něho jsme v silné informační válce a s tím i souvisí Stropnického prohlášení o Rusku a jím organizovaných vlnách uprchlíků. Amerika je dle Besta oslabena a Rusko chce svou akcí v Sýrii ukázat, že může být dosud chybějící alternativou.

Co vidět za ruským zásahem v Sýrii? Nejprve se mluvilo o tom, že jde o cílenou likvidaci tzv. Islámského státu, nyní Putin prohlásil, že cílem je upevnění pozice režimu prezidenta Bašára Asada. Co k této akci Moskvu vedlo? Co tím chtějí získat?

Jak se to celé podává na Západě a v Rusku je poněkud odlišné. V Rusku vůbec netají, že jde o podporu Asada a říkají to od začátku dennodenně. Rozdíl je v tom, že Rusové tvrdí, že tam jsou víceméně všichni teroristé nebo všichni chtějí chalífát a pouze Kurdové, Rusové a Asad bojují proti IS. V tom je ten rozdíl. Američané nechtějí přiznat, že jsou primárně zaměřeni proti Asadovi a málo proti tzv. Islámskému státu a momentální problém pro Američany je, že se tam objevil Putin. Rusové v podstatě svému publiku říkají, že tam jsou kvůli podpoře Asada. Z toho je v podstatě Američané obviňují, ale sami Rusové to nijak netají! Problém je, že Američané najednou musí přiznat, že nejenže nemají strategii, ale že ta jakoby strategie nefunguje; a v pátek zrušili program na podporu protiasadovských sil.

Teď dokonce americké noviny píší, že Američané už v Sýrii skoro žádný hlas nemají a víceméně ustupují. To je nová situace. Najednou je tam Rusko jako hlavní síla. To podporuje ruský výklad, který tvrdí, že se Rusko angažuje v Sýrii, aby dokázalo, že jednopolární svět má alternativu a ti, kteří chtějí tuto alternativu využít, mají teď možnost – a tou je Rusko. Toto může mít vliv na státy, které nebyly dosud rozhodnuty, ke komu se přiklonit, protože nechtěly odporovat Americe, protože nebyla alternativa. Dokonce teď Juncker (předseda Evropské komise – pozn. red.) prohlásil, že si nemůžeme nechat diktovat z Washingtonu, jak se chovat k Rusku.

Sám jste zmínil nedávná překvapivá slova šéfa Evropské komise Jeana-Clauda Junckera, který řekl: „Musíme usilovat o praktický vztah s Ruskem. Není to sexy, ale musí to tak být, nemůžeme takto pokračovat. S Ruskem se musí zacházet slušně. Nemůžeme dovolit, aby nám vztahy s Ruskem diktoval Washington.“ To je od lídra EU poměrně nezvyklé vyjádření. Co se změnilo? Máme očekávat obrat v chování EU k Ruské federaci?

Pochopil jsem to jako pokračování toho, co jsme viděli od začátku. Ne všichni Evropané souhlasili se sankcemi a dalšími protiruskými opatřeními, ale Američané natolik tlačili, že jsme nakonec museli. Němci začali postupně ustupovat, například odsouhlasením projektu Nord stream 2, Severního proudu, ale to dělali, aniž by to říkali příliš nahlas. Juncker to teď řekl nahlas. Beru to jako další krok k oslabení americké moci, ale nepovažuji to za nic zásadního.

Když Tunisané dostanou Nobelovu cenu míru a každý, kdo to pozorněji sleduje, ví, že to je organizace podporovaná state departmentem (ministerstvem zahraničí USA – pozn. red.), tak to snižuje důvěryhodnost Nobelovy ceny a totéž platí pro Bělorusku, co vyhrála Nobelovu cenu za literaturu. Někdo řekne, že je to vynikající spisovatelka, ale ona nevyhrála kvůli tomu. Vyhrála kvůli tomu, že kritizuje Putina. To už je tolik věcí. A když se k tomu přidá útok (Američanů) na nemocnici v Afghánistánu, jsou to maličkosti, které mění situaci ve světě. Mám pocit, že jedním z důvodů, proč šlo Rusko do zásahu v Sýrii, je, že cítí, že pozice Ameriky je oslabena a je tu prostor pro někoho jiného, kdo nabízí alternativu.

Ministr obrany Martin Stropnický pro sobotní MFD tvrdil, že jeho maďarský kolega mu řekl, že Rusové organizují příliv uprchlíků do Evropy přes Balkán. Jenže onen maďarský ministr obrany popřel, že by něco takového řekl a odmítl to i Kreml. Jak se takové prohlášení od Stropnického vysvětlit?

Ten, kdo pozorně sleduje americký tisk, vidí, že už asi týden soustavně používají argument, že Rusko je tím, kdo vytváří vlny uprchlíků. Jde o další dílek do mozaiky. Může se říct, že Stropnický slyšel nějaký nesmysl a on to opakuje, protože to vytváří obraz, že uprchlická krize je kvůli Rusku. Zdá se mi, že tu máme obrovskou informační válku a propagandu z obou stran. Každá strana používá propagandu, ale musím říct, že propaganda americká už je o tolik silnější, že větší část světové populace to vidí. A uprchlické vlny poháněné Ruskem jsou jen dalším příkladem té propagandy.

Německo chce v EU prosadit stálý mechanismus pro přerozdělování uprchlíků, což jste předpovídal už před posledním hlasováním Rady ministrů vnitra EU. Máme se připravit, že to bude schváleno?

Předpokládám, že ano. Samozřejmě, pan Sobotka a Zaorálek dělají všechno proto, aby dávali najevo, že to tak nebude. Jinak by měli obrovské problémy. Museli by to buď chtít vetovat, a tedy naštvat Německo, anebo budou muset jít proti českému Parlamentu a naštvat úplně všechny ostatní parlamentní strany. Navíc se začalo mluvit o té nové „uprchlické dani“. Merkelová mluví o tom, že je to součást globalizace, že je to nevyhnutelné. Takže ona fakticky počítá s tím, že kdo přijede do Evropy, tady už zůstane. A když ano, bude muset existovat systém na rozdělování. Němečtí politici mluví o tom, že oni už uprchlíků mají dost a musí se přidat ostatní. Je to tlak na to, aby pomáhaly i ostatní státy. Podle mě budou možná chtít rozhodnutí o permanentních kvótách odložit, ale počítám s tím, že přijato bude, a myslím, že Sobotka to ví také, protože to chce oddálit. Pokud by to nevetoval, měl by doma velké problémy.



Foto: Petr Merta
Popisek: Erik Best, americký novinář




Psali jsme:

Německo chce zvýšení daní v Evropě

$
0
0


Stanislav Kliment
13.10.2015  Vaše věc

Jednou věcí je velkorysost, se kterou kancléřka Angela Mekelová do Německa pozvala migranty, druhou potom náklady s tím spojené, které prý již Němce začínají tížit. Na migranty již bylo vydáno okolo 20 miliard euro a taky by nyní Berlín chtěl náklady rozložit i na unijní partnery.




Německý list „Süddeutsche Zeitung” informuje o zákulisním jednání mezi Berlínem a Bruselem o nových „evropských“ daních na financování migrační krize. Podle úvah Německa by měly podražit pohonné hmoty a dojít ke zvýšení DPH. Výnos by byl odváděn do Bruselu.

Z vybrané „migrační“ daně by bylo přispíváno na náklady v zemích, které uprchlíky přijímají. Část prostředků by byla určena také na financování vnějších hranic unie. V neposlední řadě by prostředky posloužily na zlepšení životní úrovně v zemích, odkud přichází nejvíce migrantů.

Podle „Süddeutsche Zeitung” v těchto dnech probíhá v Limě při příležitosti summitu Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Podle mluvčího Evropské komise jde prý o mediální drb. Dlužno ovšem uvést, že „Süddeutsche Zeitung” rozhodně není bulvární list, jde naopak o zpravidla velmi dobře informované tiskové médium.

Malmströmová: TTIP? Svůj mandát nemám od evropského lidu.

$
0
0

13.10.2015  WertyzReport

Britský novinář deníku Independent Jonn Hillary se rozpovídal o setkání s obchodní komisařkou Evropskou unie Cecilií Malmströmovou o Transatlantickém investičním partnerství (TIIP). Odpověď na obrovskou opozici této dohodě ze strany veřejnosti ho šokovala.


„Během našeho setkání jsem Malmströmovou tázal ohledně obrovské opozice TTIP po celé Evropě. Během jednoho roku rekordních tři a čtvrt milionu občanů podepsalo proti ni petici. Po všech 28 členských státech, a to včetně víkendové demonstrace v Berlíně, se pořádá tisíce setkání a protestů...Když jsem ji to předhodil, Malmströmová přiznala, že obchodní dohoda nikdy neinspirovala takovou vášnivou a širokou opozici. Když jsem se obchodní komisařky zeptal, jak může propagovat dohodu před takovou obrovskou veřejnou opozicí, její odpověď byla chladná: „Svůj mandát nemám od evropského lidu.“

Malmströmová se tedy očividně rozhodla ignorovat obrovský nesouhlas veřejnosti s obchodní úmluvou, která z většiny nemá nic společného s obchodem.

Odtajněné. Všechny detaily o katastrofě Boeingu MH17 od Almaz-Anteje. VIDEO

$
0
0
Valerij Melnikov
13.10.2015  Sputnik

Ruský koncern Almaz-Antej, výrobce systémů Buk, odtajnil část svých materiálů a předložil vlastní verzi okolností katastrofy Boeingu na Ukrajině. Závěry byly učiněny na základě výpočtů počítače, který modeloval 14 milionů kombinací zásahu letadla střepinami rakety. Koncern je ochoten předložit výsledky svých výzkumů mezinárodní komisi a soudu.


Výsledky modelování katastrofy malajsijského Boeingu na Ukrajině potvrzují, že byl sestřelen z území kontrolovaného ukrajinskými OS — ze strany osady Zaroščenske, řekl novinářům poradce generálního konstruktéra koncernu PVO Almaz-Antej Michail Malyševskij.

„Dnes můžeme jednoznačně říci, že jestliže byl Boeing sestřelen protiletadlovým raketovým komplexem Buk, zasáhla ho raketa 9M38 vystřelená ze strany osady Zaroščenske", řekl Malyševskij.



 
Experiment Almaz-Anteje: odstřelení Boeingu. VIDEO



Výzkum „zcela vyvrací" závěry nizozemské komise o typu rakety, jíž by mohlo být letadlo sestřeleno, prohlásil generální ředitel koncernu Jan Novikov.

„Stalo se naprosto jasné, že když byl Boeing sestřelen pomocí protiletadlového raketového komplexu Buk, pak to mohla být jen raketa 9M38, tedy starší raketa, než 9M38M1, která nemá zasahující prvky (zvláštního tvaru)… Matematické modelování provedené koncernem bylo naprosto korektní", podotkl ředitel.

Novikov také prohlásil, že modelování katastrofy MH17 uskutečněné nizozemskou komisí nevysvětluje, proč dospěli k závěru, že letadlo bylo sestřeleno právě ze strany Sněžného (které bylo tehdy kontrolováno domobranci).

„Hlavním důkazem toho, že letadlo bylo sestřeleno ze strany Sněžného, bylo modelování tohoto procesu a vysvětlení oblasti zásahu na vnějším plášti. Může dost názorně ukázat, že při příletu raketu v protisměru se skutečně zasahuje určitá oblast, toto modelování však často vůbec nevysvětluje reálné uhly příletu zasahujících prvků", řekl Novikov.
 


Almaz-Antej: MH17 byl sestřelen raketou z Buku, která není ve výzbroji RF

Podle jeho slov, „při rozboru jsme si všimli toho, že křídlo a část levé stabilizační plochy mají poškození způsobená bojovými zasahujícími prvky o rozměru 8 až 14 milimetrů, což je charakteristické pro raketu Buk".

„Střepina, která zasáhla volant a křeslo velitele posádky, letěla prakticky přímo podél konstrukce letadla. Na základě rozboru všech těchto prvků jsme dospěli k závěru, že hlavní část zasahujících prvků se pohybovala podél konstrukce letadla", řekl Novikov na zvláštní tiskové konferenci.

K explozi rakety komplexu Buk došlo ve vzdálenosti více než 20 metrů od levého motoru malajsijského Boeingu MH17, řekl poradce generálního ředitele Malyševskij.

„Podle jakékoli verze, kterou by mohla komise zkoumat, se nacházel levý motor ve vzdálenosti více než 20 metrů od bodu exploze rakety", řekl.

Podle slov Malyševského, „z této vzdálenosti ne všechny zasahující prvky dokonce i hotové frakce mohou prorazit dvě a více překážek". Malyševskij podotkl, že při výrobě raket se uplatňuje charakteristika, která umožňuje prorazit dvě nebo více překážek ve vzdálenosti nejvíce 17 metrů.



 
K explozi rakety došlo více než 20 m od levého motoru MH17 – Almaz-Antej„Podobné vstupné otvory mohly být proraženy jen bojovými zasahujícími prvky. Byly vyrobeny z velmi husté látky, jiné součásti rakety mají poměrně malou hustotu, což jim nedovoluje prorazit dvě překážky", dodal poradce.

Raketa, která sestřelila pravděpodobně malajsijský Boeing v nebi nad Ukrajinou, byla stažena z výzbroje ruské armády v r. 2011, oznámil generální ředitel koncernu Novikov.

„Dokázali jsme, že protiletadlovou raketou, která sestřelila Boeing v nebi nad Ukrajinou, mohla být jen raketa 9M38 komplexu Buk vypuštěná z okolí osady Zaroščenske. Poslední podobná raketa byla vyrobena v Sovětském svazu v r. 1986", řekl Novikov.

Podle jeho slov, definitivní a bezpečná životnost tohoto typu raket s ohledem na všechna prodlužování, byla stanovena na 25 let, po čemž byly staženy z výzbroje ruské armády.

Jak bylo oznámeno, v Zaroščenském byly v okamžiku katastrofy dislokovány jednotky ukrajinských OS.

 
Více:

Viewing all 19126 articles
Browse latest View live