Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Studená válka Západ-Rusko (III.) aneb Přeměna propagandisty na presstituta

$
0
0
Václav Umlauf 
7.12.2017 E-republika

Nemá smysl zlobit se na zaměstnance RT News, Sputniku či Hlasu Ameriky, Rádia Svoboda či Svobodné Evropy, že dělají své státem placené zaměstnání pod cenzorním a mocenským dozorem tajné služby a vládní administrace. Státní úředník pracuje ve státem vlastněném propagandistickém aparátu, který žije z daní občanů.


Druhé pokračování série Studená válka Západ - Rusko ukázalo matrixový svět daný mediální manipulaci webových vyhledávačů. Ty kopírují vidění světa daného Ruskem nebo Západem (Vznik třídně uvědomělé umělé inteligence). Tím vznikl systém umělé reality zvaný simulákrum, protože vytváří neexistující umělý svět zdání. Simulákrum reálného světa daného na ruský nebo západní způsob je on-line modelováno podle třídního a studeno-válečného zájmu té či oné umělé inteligence.

Ale umělá inteligence je mýtus, protože existuje pouze díky činnosti lidí. Média tvoří novináři, které v epoše studené války manipuluje triáda korporátního fašismu známá z prvního dílu. Proto je třeba zjistit, jaký je rozdíl mezi státně placeným propagandistou a presstitutem. Politruk je v době studené války celkem vážené a dobře placené zaměstnání. Totální mobilizace státní propagandistické mašinérie je samozřejmou věcí už nejstarších dob. Tzv. „zájem státu“ (raison d´état) představuje v době studené války základní doktrínu pro státní média.

Vládní propagandisté USA a Ruska jsou už ve válce


Nemá smysl zlobit se na zaměstnance RT News, Sputniku či Hlasu Ameriky, Rádia Svoboda či Svobodné Evropy, že dělají své státem placené zaměstnání pod cenzorním a mocenským dozorem tajné služby a vládní administrace. Státní úředník pracující jako politruk může mít větší nebo menší možnost svobodného vyjadřování, ale pracuje ve státem vlastněném propagandistickém aparátu, který žije z daní občanů. Tyto prostředky dostává politruk v mediální instituci skrze vládní rozpočet. Jednou politruk lže na vítězné notě, což byl většinový případ západní propagandy do roku 1989. Jindy většinově lže na prohrané vartě, což je nynější situace vládních západních médií. Proruská propagandistická média platil opak, tedy prohraná varta do roku 1990 a vítězné tažení RT News a Sputniku po roce 2010. Tento stav ovšem Západ mocensky neunesl a jeho odveta eskalovala do nové fáze studené války.

Americká vláda otevřeně zrušila ústavní svobodu slova v zemi tím, že využila pro cenzuru ruských vládních médii staré a nepožívané zákony platné pro válečný stav. Od 17. 10. 2017 se ruské vládní propagandistické stanice typu RT News musí v USA registrovat na Ministerstvu spravedlnosti jako tzv. „zahraniční agent“. USA vyhlásila jako první a zcela jednostranně horkou informační válku Rusku. Tato registrace znamená, že pracovníci stanic jsou sledováni jako nepřátelské osoby a je na ně legálně činěn estébácký nátlak. Rusové odpověděli na vyhlášení války podobným způsobem o dva měsíce později a přijali podobný zákon jako USA. Tím byla oficiálně zahájena studená info-válka mezi oběma velmocemi, která se změnila na přímou konfrontaci. Ta zatím běží jen ve vládních propagandistických médiích. Znamená to, že na propagandistické frontě politruků už běží místo studené války horká válka, protože je dána oficiálními zákony obou zemí. Propagandisté a státní zaměstnanci Ruska byli jako první oficiálně prohlášeni za nepřátelské agenty. USA tedy rozpoutaly první kolo studené války, protože jako první zrušily ústavní svobodu projevu slova pro politruky RT a Sputniku. Rusko následovalo USA a pro americké propagandisty v Rusku udělalo totéž.


Mediální srážka dvou korporátních systémů vlády


Korporátní fašismus znamená, že jedno promile vládnoucí elity v USA a v EU propojilo moc korporací s politiky v triádě moci dané korporacemi, politiky a bankstery. Tato úzká skupina lidí v rozsahu jednoho promile populace řídí pro osobní zájmy státní aparát skrze jim oddanou skupinu aparátčíků a korporátní nomenklatury. Tito poskoci korporátního fašismu pracují v převleku státního zaměstnance. Jde o strukturu tzv. „deep state“, viz příslušné heslo na Wikipedii nebo naše heslo pro články na e-republice.

Informační válka tvoří první fázi studené války a její měkká fáze teď už končí. Je to doba, kdy se lidé v Rusku i na Západě mohli plošně oblbovat neoliberální ideologií. Vinou vlastní nedostatečnosti politického myšlení, občanské odvahy a kritického úsudku lidé masově obětovali své vlastní či skupinové zájmy pro zájmy korporátně fašistického jednoho procenta, a nakonec jen jednoho promile. K vývoji měkké propagandy v USA viz zejména překlad článku Jak Republikánská strana 30 let oblbuje Spojené státy. V Rusku skončila měkká propaganda neoliberalismu okamžitě po zavedení rusofobie na Západě. Ta vznikla po porážce korporátního fašismu západní provenience, který se uplatňoval v Rusku po roce 1990. Západní forma korporátního fašismu měla pro Rusy tyto základní mínusy.
  • Západ využil ideologii neoliberalismu v Rusku k faktické demontáži státu.
  • Dostal za facku bez jakýchkoliv investic ohromné surovinové zdroje.
  • Za stejnou facku dostal obrovský a ničím nechráněný ruský trh.
  • Jelcinovo Rusko až do sebezničení podporovalo zahraničně-politickou linii neoliberalismu hnaného systémem globálního korporátního kapitalismu.
  • Po rozpadu SSSR přišlo Rusko skoro o všechny zahraniční trhy.
  • Po ekonomickém vyhladovění země a faktickém přechodu na dolarovou ekonomiku začal útěk mozků a střední třídy, který prohloubil již tak značný demografický pokles obyvatel.
  • Rusko bylo jednostranně odzbrojeno a muselo rozpustit svůj vojenský blok.
  • Vítězný blok protivníka zůstal jako světový policajt globálního neoliberálního kapitalismu.
  • Nastoupilo státní dluhové otroctví západním banksterům vymáhané skrze likvidaci všech dostupných zdrojů země. Viz příklad Řecka, které tento boj prohrálo.

Tyto body by vedly ke zničení ruské státnosti, což ovšem žádný Rus nemůže nechat jen tak, pokud v sobě má alespoň nějakou spirituální jiskru. Proto nad západní formou korporátního globálního kapitalismu zvítězil Putinův systém národního korporátního kapitalismu. Tím vznikl zásadní rozdíl mezi oběma režimy korporativní vlády, který popisuje článek Rozdíl mezi korporátním kapitalismem a korporátním fašismem. Proto jsme ve studené válce obou současných forem korporátního kapitalismu. Mobilizace obou typů korporátního kapitalismu už začíná mít vojenský charakter skrze zahájené proxy-války. Oba režimy postupně přechází do fašistické formy korporátního kapitalismu. Ten likviduje demokracii skrze tzv. “boj proti terorismu”, “boj proti fake news” a aktivním šířením rusofobie. Druhá strana zase produkuje nenávist k tzv. “proradnému a morálně zdegenerovanému Západu”.

Skrytá válka korporátních presstitutů


Západní forma korporátního fašismu prohrála jednu velmi důležitou, ne-li dokonce rozhodující bitvu. Rusové z 80 % podporují Putina a z velké části jsou volky nevolky nuceni souhlasit i s jeho správou korporátně-kapitalistického modelu zdejší oligarchie. Nyní je jasné, kde vznikla sorta korporátních presstitutů a proč tvoří mediální předpolí nové studené války. Horká válka ve státní propagandě postihla a eliminovala politruckou propagandu Ruska i USA. Po pravidelných mediálních vojácích musí nastoupit do frontového předpolí žoldnéři a nájemní pisálkové korporací. Dnes se sdružují v různých neziskovkách a jiných dobročinných lži-organizacích. Jejich úkolem je pokračovat v mediální válce tam, kde skončila státní propaganda zablokována horkou válkou a neutralizací propagandistů jako státních agentů. Presstituti pracují v dané zemi přímo pro korporace, které je platí prostřednictvím nastrčené sítě veřejno-právních organizací. Jejich činnost kryje příslušná státní nomenklatura „deep state“. Je jasné, že role presstitutů musí být v něčem odlišná od role placených státních propagandistů. Shrňme v bodech způsob korporátně-fašistického lhaní provozovaný korporátními mediálními žoldnéři.
  • Nejsou státní úředníci, proto hájí zájmy korporátní fašistické triády pouze nepřímým způsobem.
  • Schovávají se za svobodu slova a projevu, kterou zneužívají ke korporátní propagandě jednoho či druhého studeno-válečného bloku.
  • Zneužívají humanitární agendu k podpoře proxy-válek, které vede jejich korporátně-fašistický blok na cizím území skrze lokální války a etnické či náboženské konflikty.
  • Vytvářejí zdání zdánlivě neutrální hodnotové škály, kde už nejsou vidět skutečné fašistické zájmy korporátní triády.
  • Liberalismus menšin slouží presstitutům jako nástroj pro zastření skutečných politických a sociálních konfliktů v napadené zemi.
  • Organizují stejně jako kdysi komunistické režimu tzv. “lidovou frontu” liberálně a demokraticky orientovaných spolků, iniciativ a hnutí, které bez hlubší reflexe spontánně přijímají korporátní ideologii.
  • Dlouhodobě a cíleně ovlivňují průběh všech typů voleb v dané zemi či bloku zemí.
  • Urychlují nebo naopak destruují činnost normálních občanských sdružení a skupin v dané zemi tak, aby sloužily cílům vypsaných danou korporátní triádou a jejími zájmy.
  • Vytvářejí nátlakové skupiny v momentu, kdy daná globální kleptokracie Západu nebo Ruska potřebuje skrze privatizaci, dluhovou spirálu a jiné nástroje zničit opačný ekonomický či státní sektor.

Operační pole presstitutů je v současné studené válce velmi široké. Tito korporátní žoldnéři působí v šedé zóně mezi válečným stavem dnes již deklarovaným pro státní politruky a mezi klasickými demokratickými občanskými organizacemi působícími jak na Západě, tak v Rusku. V horké válce odpovídá presstitutům postavení privátních žoldnéřů a příslušných polovládních organizací, jako je například bývalý americký Blackwater alias stejná žoldnéřská firma zvaná Academi. Jejich role velmi dynamicky a aktivně doplňuje roli třídně uvědomělých vyhledávačů, kterou jsme popsali v minulém díle.

Jak působí korporátní mediální žoldnéři v praxi


Skrze pseudo-demokratické štěky a aktivní finanční a jinou kooperací s byrokratickou nomenklaturou “deep state” propadlému neoliberalismu vznikl na Západě mylný dojem, že jsme se narodili a že umřeme jako patentovaní demokrati. Proto také musíme být rusofoby, kteří se narodili a kteří umřou jako ne-demokrati. Tím zavedena diabolizace a démonizace Jiného, který nese jako obětní beránek nenávist zblblé populace. V Rusku vzniká stejný dojem silné demokracie činností “deep state” napojeného na národní a nacionální ideje dané ruským patriotismem a ideály pravoslavného křesťanství. Jeho východní spasitelná role převedená do politiky působí jako idea křesťanské Rusi, která tvoří nové centrum tzv. “třetího Říma” po zániku Římské a Byzantské říše.

Křižácká válka obou exponentů korporátního fašismu je tedy ideologií globálního neoliberalismu a křesťanského nacionalismu. Západní gayové, lesby, třetí pohlaví a klasická rodina tvoří jednu šťastnou a společně manipulovanou korporátně-fašistickou domácnost živenou drobky spadlými ze stolu jednoho promile. Druhá strana třímá prapor křesťanských hodnot a civilizace, které spojila s demokratickými hodnotami posbíranými ve staletém procesu sbližování Ruska se Západem. Obě strany vedou současnou křižáckou válku hlavně skrze média a skrze proxy-války na ostatních kontinentech.

 ****Jak působí korporátní mediální žoldnéři v praxi

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 550 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme! 

 

Související články:

P.C.Roberts: Pochod do Armagedonu

$
0
0
Paul Craig Roberts
7. 12. 2017       PaulCraigRoberts
Uměle zaranžované nepřátelství vůči Rusku, Číně, Iránu a Severní Koreji chrání bilionový roční rozpočet vojenskobezpečnostního komplexu, který činí zázraky přičinlivosti, aby americkou veřejnost přesvědčil o tom, že jejich vlast je nepřáteli skutečně ohrožena – a to ze všech stran. Při čemž toto „vyrobené“ nepřátelství plní ještě jeden důležitý úkol: přiživuje naděje demokratické strany, že Trumpa bude za jeho snahy narovnat vztahy s Ruskem přece jen nakonec možné zbavit úřadu.


Už nějaký čas poukazuji na fakt, že bezdůvodné a svévolné akce Washingtonu proti Rusku, včetně přívalu falešných obvinění na jeho adresu, už přesvědčily ruskou vládu o tom, že Washington plánuje vojensky na Rusko zaútočit. A není na světě nic bezohlednějšího a nezodpovědnějšího, než přesvědčit nukleární mocnost, že se připravujete ji napadnout.

Před několika dny někdejší americký ministr obrany W.J. Perry spojil svůj hlas s mým i s několika dalšími, kteří si naznačená nebezpečí uvědomují. Řekl: „Když skončila Studená válka, věřil jsem, že už nikdy nebudeme muset pokoušet nukleární zkázu Země. A všechnu svou energii jsem tehdy vložil do demontáže všeho, co nám po Studené válce zůstalo. Během svého ministrování v 90 letech jsem dohlížel na demontáž osmi tisícovek nukleárních zbraní, rovným dílem vlastněných USA a bývalým Sovětským svazem. A měl jsem přitom za to, že úspěšně směřujeme k tomu, aby smrtelná hrozba války zůstala za našimi zády. Takže dnes nemohu pochopit, proč dnes Studenou válku znovu stavíme na nohy. A činíme tak bez jakékoli veřejné diskuze a též aniž bychom si uvědomovali důsledky toho, co činíme. Jako náměsíčníci tak do Studené války znovu vstupujeme a tušíme reálné nebezpečí, že z ní můžeme doklopýtat i do války skutečné a navíc i nukleární. A jestliže chceme této katastrofě předejít, musí celá naše veřejnost pochopit, co se to v naší zemi vlastně děje“. ZDE: zerohedge

Jak to ovšem ta veřejnost může pochopit, když o ničem neví – protože těch pár hlasů, které o tom, co se děje, hovoří– se k veřejnosti nemají kudy dostat. A vojenskobezpečnostní komplex, izraelská lobby a agenti této lobby mezi neokonzervativci navíc dělají všechno možné i nemožné, aby ty, kteří si současné nebezpečí uvědomují a mluví o něm, zdiskreditovali.

Mocnému vojenskobezpečnostnímu komplexu a izraelské lobby - dvěma hlavním strůjcům války 21. století – se podařilo prezidenta USA desaktivovat. Tváří v tvář speciálnímu prokurátorovi „vyšetřujícímu Russiagate“,( údajné ruské ovlivnění amerických prezidetských voleb, ale de facto kauza vytvořená za účelem znemožnit Trumpovi obnovit normální vztahy s Ruskem), se stal americký rezident bezmocným.

Experti, včetně W. Binneyho, který vypracoval univerzální protišpionážní program, o němž se mylně domníval, že nebude nikdy využit proti vlastním americkým občanům, veřejně vyhlásili, že kdyby Russiagate nebyla pouhým výmyslem, Národní bezpečnostní agentura by o ní dnes už všechny důkazy měla. Takže současné vyšetřování Russiagate je jen tracením času.

Američané jsou dnes ovšem obelháváni nejen ve věci Russiagate, ale prakticky ve všem.

Byl zde americký útok na Srbsko, představovaný jako akce NATO, jehož hlavním cílem – s poukazem na očekávanou nečinnost Rusů – bylo Rusko ponížit.

Pak 11. září, jehož oficiální vysvětlení popřel nejen Usáma bin Ládin, ale i každý expert, který se nebál otevřít ústa.

Pak přišel falešný důkaz pro invazi do Afghánistánu, jež se pro USA stala stejnou pohromou, jako předtím pro Sovětský svaz. Hrstka lehce ozbrojených Afghánců ponížila „jedinou světovou supervelmoc“ stejně tak, jako předtím vojenskou moc sovětskou.

Následovalo falešné obvinění o Husajnových zbraních hromadného ničení a následná americká invaze do Iráku, která tuto zemi zpustošila k nepoznání.

Pak řada obviňování libyjského ůdce Kaddáfího, které vedlo až k jeho zavraždění, a současně i zpustošení nejvíc prosperující země Afriky.

Pak stejní žoldnéři Islamského státu, jichž Hillary a Obama využili ke zničení Libye, byli vysláni do Sýrie – a jen Rusko a britský parlament zkřížily tehdy uskutečnění Obamova záměru vyslat do Sýrie i jednotky americké.

Celé roky nás Washington a jeho presstitutky živily pohádkami o tom, že USA s Islamským státem (IS) válčí – a zatím tento Washington posílal ozbrojené síly IS do Sýrie, aby tam zlikvidovaly jak prezidenta Asada, tak syrskou vládu.

A pak je zde Somálsko. A pak je zde Jemen, zdevastovaný washingtonskou loutkou Saudskou Arábií.

A Rusko prý napadlo Ukrajinu, když ve skutečnosti Washington zafinancoval a společně se svými nevládními neziskovými organizacemi zorganizoval svržení demokraticky zvolené ukrajinské vlády.

A teď – v současnosti - zde máme falešné zprávy o iránských atomových zbraních. Stejně jako se dovídáme, že lidé, kteří se odvažují říkat lidem pravdu, jsou ruští agenti a šiřitelé falešných zpráv. Trump je dnes bezmocný a z bezmocného Trumpa vytváří vládnoucí oligarchie varovný příklad pro ty politiky, kteří by se snad v budoucnu pokusili učinit to, co učinil on. Totiž obrátit se svými apely přímo na americký lid.

Když totiž Trump řekl, že se chystá vládnout v zájmu lidí a v zájmu lidí též přivede americké pracovní příležitosti ze zámoří zpět domů, ohrozil zisky globálních korporací. A když řekl, že se chystá normalizovat vztahy s Ruskem, ohrozil moc a zisky vojenskobezpečnostního komplexu. A teď za tyto své výroky tvrdě platí.

Širší otázkou ovšem je, jak vysokou cenu zaplatí lidé v USA i ve zbytku světa za násílí, jímž vojenskobezpečnostní komplex znemožnil Trumpovi uskutečnit jeho sen o normalizování vztahů s Ruskem?

Vybral a přeložil Lubomír Man

154 sekund hrůzy

Nová Evropa podle Schulze

$
0
0
Ludvík Smýkal
7. 12. 2017
„Předseda německé sociální demokracie Martin Schulz chce, aby se z Evropské unie v příštích letech stala federace. Její členské země by měly přijmout společnou ústavní smlouvu. Kdo bude proti, má z Unie vystoupit“, je přesvědčen Schulz, který to ve čtvrtek 7. prosince 2017 řekl ve svém vystoupení na sjezdu SPD v Berlíně. Zdroj
„V příštích letech půjde o budoucnost Evropské unie“ míní Schulz, podle něhož už nestačí jen drobné reformy, ale je potřeba najít odvahu k zásadním změnám.



Chci, aby existovala evropská ústavní smlouva, která vytvoří federální Evropu,“ nechal se slyšet šéf SPD, podle něhož by „Spojené státy evropské“ měly spatřit světlo světa do roku 2025. Ústavní smlouvu by podle něj měl spolu s občany vypracovat konvent. „A až ji budeme mít, tak musí být předložena ve členských zemích (k hlasování). A kdo pak bude proti, ten půjde z Evropské unie pryč,“ představil Schulz svůj poměrně radikální návrh.

„Evropa je naše životní pojistka,“ podotkl s tím, že národní státy už na řadu úkolů prostě nestačí. Jen spojená a rozhodná Evropa podle něj může čelit klimatickým změnám, daňovým únikům velkých firem nebo terorismu a migraci. Bývalý šéf Evropského parlamentu v projevu, který byl často oceňován potleskem delegátů, také tvrdě kritizoval vlády Polska a Maďarska. „Podívejte se, co se děje v Polsku, kde jsou naše společné hodnoty systematicky podkopávány,“ poznamenal. I Maďarsko se podle něj stále více vzdaluje od evropského společenství.

Předseda německé sociální demokracie Martin Schulz si zřejmě ani neuvědomuje, jak zásadní pro osud současné Evropské unie byl dnešní jeho projev, ve kterém přiznal, že Evropská unie je v současné podobě nereformovatelná a navrhuje její přeměnu na federaci.

Představy o jejím vzniku, které ve svém projevu uvedl, jsou, dle mého názoru, „velmi pozoruhodné“ a nasvědčují, že Martin Schulz, a jiní, s kterými tuto myšlenku sdílí, vůbec nepochopil (i), že vytvoření jakékoliv federace závisí na svobodné vůli národů a ne zvůli několika států nebo jednotlivců, které si předem usurpují právo někoho vyloučit nebo kritizovat.

Myšlenka federace národů a států není nová, s návrhy na sjednocení (federalizaci) Evropy přišla řada evropských státníků už minulých století. Každý z nich odrážel dobu jeho vzniku, myšlení jeho autora, který s větším či menším úspěchem se pokoušel o řešení tohoto problému.

Federalizovaná Evropa, založená na svobodné vůli národů, zaručující práva a rozvoj jednotlivých národů a národnostních menši a garantující bezpečnost a práva všech jejích občanů je i současném neklidném světě smělou a žádoucí myšlenkou, čekající na své naplnění.

Došlo by tak k naplnění vize prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, kterou popsal ve svém díle „Nová Evropa“, kde budoucnost evropského uspořádání vidí ve federacidemokratických států, ale v podstatně jiné podobě než Martin Schulz. http://www.pdfknihy.maxzone.eu/books/TGM/masaryk/tgm-nova_evropa.pdf


Myšlenky T.G.M. „Skutečná federace národů nastane teprve, až národové budou volní a sami se spojí“, „Vzniknou-li federacemenších států, budou to federace svobodně založené, založené z opravdové potřeby národů, nikoli z cílů dynastických a imperialistických“, Federace bez volnosti je nemožná; to musí býti důrazně řečeno těm ….. a jiným politikům, kteří teď v nouzi slibují autonomii a federaci.“ jsou i po cca 100 letech aktuální.

Masarykova vize budoucí Evropy by pro nás měla být, i v současnosti, inspirací a závazkem.

Zpráva o pokroku v americko-ruské válce

$
0
0
The Saker
7.12.2017 The Saker, překlad Zvědavec

Často se mě ptají, zda se Spojené státy a Rusko pustí do války proti sobě. Vždycky odpovídám, že už ve válce jsou. Ne v takové, jako byla druhá světová válka, nicméně to válka je. Až dosud je to válka alespoň z 80% informační, z 15% hospodářská a z 5% kinetická. Ale z politického hlediska bude výsledek této války pro toho, kdo prohraje, nejméně tak dramatický jako výsledek druhé světové války pro Německo: poražená země ji nepřežije, alespoň nikoli v současné podobě. Buď se Rusko znovu stane americkou kolonií, anebo se anglosionistická říše zhroutí.


V mém úplně prvním komentáři pro blog the Unz nazvaném „Příběh dvou světových řádů“ jsem popsal vizi multipolárního mezinárodního systému, o který se na základě vlády práva snaží Rusko, Čína a jejich spojenci a přátelé (ať už zjevní či skrytí) po celém světě vybudovat, a jak se tento systém dramaticky odlišuje od unipolární Světové hegemonie, kterou se anglosionisté pokusili zavést po celém světě (a kterou už téměř úplně vnutili naší trpící planetě!) Svým způsobem mají vůdcové amerického impéria pravdu, Rusko skutečně představuje existenciální hrozbu, nikoli však pro Spojené státy jako zemi nebo pro její občany, ale pro anglosionistickou říši, která zase představuje existenciální hrozbu pro Rusko. Rusko navíc reprezentuje fundamentální civilizační výzvu tomu, co se běžně nazývá „Západem“, neboť otevřeně odmítá jeho post-křesťanské (a ještě bych dodal také niterně anti-islámské) hodnoty. To je také důvodem, proč obě strany vynakládají obrovské úsilí, aby v tomto střetu měly navrch.

Když se minulý týden setkali v Soči prezidenti Putin, Rouhani a Erdogan, bylo to významné vítězství anti-imperiálního tábora: prezidenti se vyhlásili garanty mírového plánu, který ukončí válku proti syrskému lidu (tedy takzvanou „občanskou válka“, kterou nikdy nebyla) a učinili tak, aniž by vůbec vyzvali USA k účasti na jednáních. Navíc, jejich společné závěrečné prohlášení ani nezmínilo Spojené státy, skutečně ani jednou. „Nepostradatelný národ“ je považován za tak bezvýznamný, že ani nebyl zmíněn.

Abychom mohli plně pochopit, jaké urážky se tím dopustili, musíme zdůraznit řadu bodů:

Zaprvé, všichni vůdcové Západu v čele s Obamou s nesmírnou suverenitou vyhlásili coby jakési papežské provolání Urbi et orbi, že Asad nemá žádnou budoucnost, že musí odejít, že už je teď politickou mrtvolou a že v budoucí Sýrii nebude hrát žádnou roli.

Zadruhé, impérium slepilo „koalici“ 59 zemí, která nedokázala nic, naprosto nic: je to gigantická „banda, která neumí pořádně střílet“ v čele s CENTCOM a NATO, banda která jen prokázala svojí absolutní nekompetentnost. V kontrastu s tím Rusko, které v žádném okamžiku nemělo v Sýrii více jak 35 bojových letounů, změnilo průběh války (s účinnou pomocí Íránu a Hizballáhu na zemi).

Dále, impérium tvrdilo, že Rusko je „izolované“ a že jeho ekonomika je v troskách - to vše sionistická media otrocky papouškovala. Írán byl přirozeně prezentován jako součást věhlasné „Osy zla“, zatímco Hizballáh jako „teroristická jednička“. Pokud jde o Erdogana, anglosionisté se ho pokusili svrhnout a zabít. A teď je to Rusko, Írán, Hizballáh a Turecko, kdo porazil teroristy, a kdo bude určovat vývoj v Sýrii.

Nakonec, když si USA uvědomily, že se nepodaří dostat v Damašku Islámský stát moci, pokusily se napřed rozčlenit Sýrii (plán B) a posléze se pokusily vytvořit kurdský kvazi-stát v Iráku a Sýrii (plán C). Žádný z těchto plánů nevyšel, Asad je v Rusku, objímá se s Putinem, zatímco velitel elitních jednotek Quds spadajících pod Revoluční gardy generál Sulejmání se prochází syrským městem, které bylo jako poslední osvobozeno od Islámského státu.

Dokážete si představit, jak naprosto poníženi, zesměšněni a poraženi se dnes musí cítit američtí vůdci? Jedna věc je být nenáviděn nebo čelit vzdoru, ale úplně jiná je být ignorován – to skutečně musí bolet!

Pokud jde o strategii, to nejlepší, co mohli vymyslet, bych nazval „drobným obtěžováním Ruska“: přimět RT aby se registrovala jako zahraniční agent, krást z Ruska umělecká díla minulosti, kolektivně připravit ruské atlety o medaile, pokoušet se nepřipustit ruskou vlajku a hymnu na olympijských hrách v Soulu nebo nedovolit, aby se ruská vojenská letadla zúčastnila příští letecké show ve Farnboroughu. Všechny tyto snahy vedou jen k jednomu – Putin se stává ještě populárnějším, Západ ještě více nenáviděným a olympijské hry ještě nudnějšími (podobně jako Farnborough – MAKS a Dubajská Air Show jsou dnes stejně více „sexy“. Ještě jsem málem zapomněl, že „noví Evropané“ budou pokračovat ve své mini-válce proti starým sovětským sochám svých osvoboditelů. Stejně jako USA ve své mini-válce proti ruským zastoupením v zemi, což je jasný příznak slabosti.

Když už hovoříme o slabosti, už se to stává komickým. Americké sdělovací prostředky, zejména CNN, nevydrží ani jeden den, aniž by hovořily o zlých Rusech. Americký Kongres se také zapojil do masové hysterie ve snaze zjistit, kdo z republikánů nebo demokratů se více stýká s Rusy, velitelé NATO mají strachem zahnědlé kalhoty (nebo to říkají!) pokaždé, když ruská armáda pořádá nějaké cvičení. Zástupci amerického námořnictva a letectva pravidelně kňourají, že ruští piloti provádějí „neprofesionální manévry“, britské námořnictvo vyhlašuje plnou bojovou pohotovost, když jediná (a poněkud skromná) ruská letadlová loď proplouvá kanálem La Manche, i když z druhé strany je zde Rusko prezentováno jako „slabá“ země.

Dává vám to nějaký smysl?

Pravdou je, že Rusové se smějí. Počínaje Kremlem, přes média, až po sociální sítě – Rusové dokonce sehrávají parodie, jak jsou všemohoucí a jak všechno kontrolují. Ale když se tak Rusové smějí, zároveň se dohadují, čím se to tam lidé na Západě tak zhulili, že jsou tak naprosto vyděšeni (alespoň oficiálně) neexistující hrozbou.

Víte, co ještě vidí?

Že vedoucí političtí činitelé Západu hledají bezpečnost v číslech. Proto tyto směšně nafouknuté „koalice“ a všechny ty rezoluce různých evropských a transatlantických orgánů. Západní politici jsou jako školáci, kteří se bojí silného kluka, shlukují se, aby vypadali jako větší. Každé ruské dítě ví, že ten, kdo hledá bezpečí v početní převaze, je fakticky vystrašená bábovka. Rusové si naopak pamatují, jak malý národ s méně než 2 miliony obyvatel našel odvahu vyhlásit Rusku válku a jak tvrdě bojoval, opravdu tvrdě. Samozřejmě hovořím o Čečencích. Můžete je milovat, můžete je nenávidět, jisté je, že Čečenci jsou odvážní. To stejné platí pro Severní alianci v Afghánistánu. Rusové jí byli ohromeni. A i když nacisté přinesli ruskému lidu nevýslovné utrpení, Rusové nikdy nepopírali, že němečtí vojáci a důstojníci byli zkušení a odvážní. Existuje dokonce i ruské pořekadlo „Respektuji odvážného muže, byť Tatara (Mongola)“ (люблю молодца и в татарине). Takže Rusové nemají problém přiznat odvahu svým nepřátelům.

Ale armáda USA či NATO? Chovají se tak, jako by jejich vrchním velitelem byla Conchita Wurstová!

Pamatujte si toto:
Žádný z těchto mužů nebyl jakkoli hodný či „milý“. Ale měli formát, respekt a byli relevantní. A třímali kus skutečné moci.




Dnes reálná moc vypadá takto:




A víte, co je pro anglosionistické vůdce skutečně urážlivé?

Že tato fotografie ukazuje jednoho ortodoxního křesťana a dva muslimy.

Tak tohle je skutečně urážlivé. A přirozeně i budící hrůzu.

Jsme velmi, velmi daleko fikci „zrození nového Blízkého východu“ jak ho přislíbila Condi Riceová (nový Blízký východ už máme v realitě, ale není to ten, co měla Riceová a neokonzervativci na mysli!)

Co se týče „jediné demokracie na Blízkém východě“, ta je nyní v naprosté panice, a proto zveřejnila plán spolupracovat se Saúdy proti Íránu a umožnila kvazi únik informace, že se chystá bombardovat všechny íránské cíle, které se nacházejí ve čtyřiceti kilometrové blízkosti od izraelské hranice. Ale vlak už ujel: Sýrie zvítězila a žádné bombardování už to nezmění. A jen proto, aby dali najevo, že jsou opravdu tvrdí, Izraelci teď ještě dodávají, že v případě války mezi Izraelem a Hizballáhem bude generální tajemník Hassan Nasralláh cílem. Wow! Kdo by si to byl pomyslel?

Slyšíte, jak se v Bejrútu smějí?

Strašné na věci je to, že lidé ve Washingtonu, Rijádu a Jeruzalémě tento smích jasně slyší, což znamená, že dříve či později s tím budou muset „něco“ dělat a že to „něco“ bude tradiční nesmyslné krveprolévání, a to způsobem, kterým se tato „Osa dobra“ proslavila: pokud nemůžete porazit armádu, ať si to odnese jejich civilní obyvatelstvo (vzpomeňme Kosovo 1999, Libanon 2006, Jemen 2015). Buď tedy tak, anebo vymlátit duši z bezbranné oběti (Grenada 1983, Gaza 2008, Bahrajn 2011). Co může být lepšího než kvalitní masakr bezbranných civilistů, aby se jeden cítil mužně, respektovaně a mocně (a v případě Američanů samozřejmě i „nepostradatelně“).

Pokud odložíme stranou situaci na Blízkém východě, uvidíme, myslím, obrysy toho, co USA a Rusko učiní v příštích několika letech.

Rusko: ruská strategie vůči impériu je prostá:
  • Snažit se co možná nejvíce a nejdéle vyhnout se jakékoliv přímé vojenské konfrontaci s USA, protože Rusko je zatím stále slabší stranou (především z kvantitativního hlediska). Vedle toho se aktivně připravit na válku v duchu antické strategie „Si vis pacem, para bellum“ („Chceš-li mír, chystej se na válku“).
  • Snažit se co nejlépe vypořádat se všemi „drobnými obtěžováními“: USA mají stále ještě mnohem více „měkké síly“ než Rusko a Rusko prostě nemá prostředky, aby odpovědělo stejným způsobem. Takže dělá minimum, aby se pokusilo odradit nebo oslabit účinky takového „drobného obtěžování“, ale ve skutečnosti s tím nemůže nic moc dělat, takže je musí brát, jak je život přináší.
  • Spíše než snažit o oddělení od impéria kontrolovaného anglosionisty (ekonomicky, finančně, politicky), Rusko bude cílevědomě přispívat k postupnému vzniku alternativního světa. Dobrým příkladem je Čínou propagovaná Nová hedvábná stezka, ve které nemá impérium žádnou významnou roli.

USA: strategie USA je stejně jednoduchá:
  1. Používat ruskou „hrozbu“ k potvrzení významu a nezbytnosti impéria a zejména NATO.
  2. Pokračovat a intenzifikovat „drobné obtěžování“ Ruska na všech úrovních.
  3. Co nejvíce podrývat a oslabit jakoukoli zemi nebo politika, který vykazuje známky nezávislosti nebo neposlušnosti (včetně zemí zapojených do Hedvábné stezky).

Obě strany používají taktiku zpožďování ale z diametrálně odlišných důvodů: Rusko, protože čas je na jeho straně, a USA, protože jejich možnosti jsou vyčerpané.

Je důležité zdůraznit, že v tomto boji má Rusko jednu velkou nevýhodou: zatímco Rusové chtějí něco stavět, USA to chtějí ničit (příklady zahrnují Sýrii, samozřejmě také Ukrajinu, nebo sjednocenou Evropu). Další velkou nevýhodou Ruska je to, že většina vlád se bojí jakkoli se dotknout impéria. Proto to ohlušující ticho a odevzdané podrobení se „společenství zemí“, když strýček Sam jak je jeho zvykem vyráží někam řádit v rozporu s mezinárodním právem a Chartou OSN. To se pravděpodobně změní, ale jde to velmi, velmi pomalu. Většina světových politiků je stejná jako američtí kongresmani: prostitutky (a navíc levné).

Největší výhodou Ruska je to, že se USA vnitřně rozpadají ekonomicky, společensky, politicky. S každým rokem se kdysi nejvíce prosperující Spojené státy začínají stále více podobat nějaké zapadlé zemi třetího světa. Přirozeně, americká ekonomika je stále obrovská (ale rychle se zmenšuje!), ale je nesmyslné, když se finanční bohatství a sociální bohatství zapracovávají do jednoho zcela zavádějícího indexu pseudoprosperity. Tato smutná, opravdu smutná země, která by měla být prosperující a šťastná, smrtelně krvácí tím, jak ji požírají „imperiální paraziti“.

Politické režimy nakonec stejně přežívají jen díky souhlasu těch, kterým vládnou. Ve Spojených státech je tento souhlas jasně na ústupu. V Rusku zato nikdy nebyl silnější. To se pro USA i impérium (USA jsou zdaleka největším hostitelem anglosionistického imperiálního parazita) stává velmi zranitelným momentem a z druhé strany pro Rusko hlavním zdrojem setrvání síly.

Vše výše řečené se přirozeně týká jen politických režimů. Lidé v Rusku a v USA mají přesně stejný zájem: zbavit se impéria cestou nejmenšího násilí a utrpení. Stejně jako všechna impéria i americké impérium ve své formativní a současné fázi zneužívalo ostatní národy, ale nyní, když se podobně jako další impéria rozpadá, většinou zneužívá své vlastní lidi. Právě z tohoto důvodu je třeba neustále opakovat, že USA zbavené imperiální podstaty nebudou mít důvod vidět v Rusku nepřítele a naopak. Ve skutečnosti by Rusko a USA mohly být ideálními partnery, ale „imperiální parazité“ to nedovolí. Tak jsme všichni zasekli v absurdní a nebezpečné situaci, která by mohla způsobit zničení většiny naší planety.

Navzdory konstantní hysterické rusofobii v amerických sionistických médiích nenacházím absolutně žádnou známku toho, že by tato kampaň nehledě na vynaložené prostředky měla jakýkoli úspěch u lidí v USA. Nanejvýše někteří z nich naivně věří báchorce, že se „Rusové snažili zasahovat do našich voleb“, ale i v tomto případě je jejich celkový dojem oslaben povědomím, že „my to také děláme v jiných zemích“. Ještě jsem se nesetkal s žádným Američanem, který by vážně věřil, že Rusko představuje jakékoli nebezpečí. Dokonce jsem se ani nesetkal s povrchní reakcí nepřátelství, když například na veřejném místě mluvím s rodinou rusky. Obvykle se nás ptají, jakým jazyk hovoříme, a když odpovíme „rusky“, reakce je obvykle „cool“. Docela často dokonce slýchávám: „Co si myslíte o Putinovi? Moc se mi líbí.“. Je to ve velkém kontrastu s postoji federální vlády, kterou, jak se zdá, většina Američanů upřímně nenávidí.

Pro shrnutí bych řekl, že v tomto okamžiku americko-ruské války Rusko vyhrává, impérium prohrává a USA trpí. Co se týče EU, ta se „těší“ své zasloužené bezvýznamnosti, zatímco je převážně zaneprázdněna dalšími a dalšími vlnami uprchlíků ničících sociální standardy, což opět dokazuje pravdu, že když je vaše hlava v písku, je váš zadek ve vzduchu.

Tato válka ještě zdaleka není u konce a vůbec si nemyslím, že by ještě dosáhla svého apogea. Situace se ještě může zhoršit před tím, než se znovu zlepší. Ale stejně jsem naprostý optimista v tom, že „Osa dobra“ v ne příliš vzdálené budoucnosti zaklepe bačkorama.


Progress report on the US-Russian war vyšel 1. prosince 2017 na thesaker.is. Překlad v ceně 880 Kč Zvědavec. Dnes přišly všehovšudy dva příspěvky po 25Kč, dohromady 50Kč. Takže bilance (Zvědavce.cz) za dnešní den:
Příjmy 50Kč.Vydání 880Kč Zajímá to vůbec někoho?

Poznámka editora :
Dobře se to čte, ale chtěl bych upozornit, že proroctví brzkého konce prohnilé Ameriky a vůbec Západu se objevovala v socialistickém tisku, co pamatuji. Takže bych doporučil nezadržovat dech.

Erdogan v pasti

$
0
0
Yekta Uzunoglu
7. 12. 2017
Bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu Michael Flynn, tak jako turecko-iránský psychopatický "miliardář" Zerrab, o kterém jsem před nedávnem opět psal, se dobrovolně stal svědkem při vyšetřování vedeném vyšetřovatelem Robertem Müellerem a začal vypovídat a přiznávat, kde a jak v minulosti během vyšetřování lhal a zapomněl přiznat, že dostal 500.000,- USD od jistého tureckého "podnikatele" jménem Ekim Alptekin z Holandska.

Mezitím vyšetřovatelé vědí, že tyto peníze pro Flynna přišly na účet toho tureckého "podnikatele" dle všeho z Turecka z tzv. krytého státního účtu, kterým disponuje Erdogan. Proslýchá se, že tyto peníze dostal Flynn za to, aby údajně zorganizoval únos bývalého nejbližšího přítele, který se kvůli boji o moc stal nejnenáviděnějším nepřítelem Erdogana, to jest Gülena, žijícího v USA.
Obsah celé výpovědi Flynna ještě není veřejnosti dostupná, ale jen prozatím.

Jestli se potvrdí, že Flynn tyto peníze dostal za organizaci únosu, dostane tím Erdogana (ale možná už dostal) do pasti, ze které v kombinaci s tím, co vypovídá Zerrab u soudu před porotou, "jen tak" se nedostane! Asi ta červená karta pro Erdogana skutečně někdy přijde!

Každá taková aféra udeří na tureckou ekonomiku smrtelnou ranou, a ty mohou nejen Erdogana, ale s ním i celé Turecko, položit! Což je dle všeho už dlouho naplánováno, byť se zádrhely, které realizaci poněkud posunuly!

Máme si přát, aby Erdogana Alláh v marasmu, do kterého se sám dostal, neopustil?

Leviathan

$
0
0
David Martínek
7. 12. 2017 


Měsíc a něco po českých volbách.
Mávátka potřebovat nebudeme. Psychologa ano.
Polistopadová moc se s velkou pravděpodobností pokusí vyšachovat Babiše.



Měsíc a týden po českých volbách se ukazuje, že česká politika je záležitostí spíše pro psychology, než pro samotné politiky. Že rutinní výměna moci na základě volebních výsledků bude torpédována pomocí zručných pokusů o několika úrovňovou manipulací, směřovanou k politikům, veřejnosti, lidem v médiích. Bude směřovat prostřednictvím nevybíravých útoků až na dřeň rozhodovacích procesů samotných aktérů politické hry. A možná, že se blíží doba, kdy se politika nejspíš stane předmětem činnosti kriminalistů, právníků, soudních znalců, soudců a především mediálních vykladačů probíhajících procesů.
Ne, že by povolební situace byla nějak zvláště složitá.
Věcně vzato, dochází k prosté výměně politické garnitury, sestavení nové vlády a země je před zahájením běžné činnosti sněmovny. Nicméně nevybíravé útoky na jednotlivé aktéry ukazují, že zároveň jde i o něco jiného.
V téhle chvíli jde především o to, odstavit exponenty devadesátkové verze kapitalismu od moci. Nastartovat potřebný proces změn a modernizace společnosti. A zároveň, že probíhá zástupný boj v rovině polemiky s chatrnými mýty, spojených s polistopadovou politickou praxí.
V tuhle chvíli si jen málo lidí uvědomuje, jak tvrdý a nekompromisní je to zápas. Jehož podstatou a hlavním cílem je zachování vlivu na chod silových struktur moci lidmi, kteří jej ovládali dosud.
Přestože ulice rozhodla o jejich volební prohře, skutečný zápas teprve začíná.

V čem je problém?

V prohraných volbách.
Do parlamentu se podařilo prosekat stranám, které po dlouhé době představují skutečnou opozici, skutečnou politickou konkurenci. To by samo o sobě neznamenalo až tak velký problém. Pokud by tato nová konkurence rovnou nevyhrála volby. Zápas o budoucí podobu Česka byl odstartován, ale měsíc po volbách se mechanismus drsného střetu znovu odvíjí podle prověřeného scénáře.
Takže pojďme na to. Jedno po druhém, jako plastickou mapu dění.

Před volbami
Připomeňme jen stručně, volebních analýz je k dispozici přehršel, že volby proběhly především jako soustředěná palba na nového hegemona moci. Boj s Babišem, napříč politickým spektrem, se ukázal nejhloupější volební strategií, jakou bylo jen možné aplikovat. Strany neřešily podstatu sociokulturní, společenské a technologické proměny prostředí. Řešil ji pouze Babiš. A dal jí najevo, alespoň prostřednictvím textu publikace „O čem sním..". Urputná bitva proti Babišovi jako zástupná strategie by tradičním stranám umožnila nerušeně pokračovat ve vedení státu, pokud by fungovala.
Ale nefungovala.
Více než elity si lidé uvědomují, že přichází změny.
Že potřebují najít nové politiky, kteří mohou proces proměny společnosti kormidlovat v jejich prospěch. A také, že někdejší témata, která dříve spolehlivě rezonovala napříč společností, jednoduše vyčpěla.
Klíčoví aktéři politického dění se nedokázali dohodnout na nutném způsobu provedení update společnosti. Nedokázali jednoduše přijít s ničím, co by přicházející změny dokázalo reflektovat.
V zabetovaném prostředí tradičních stran, při vnitřní nekonkurenci idejí a myšlenek došlo pouze k fixaci na poziční boje se silným konkurentem.
Platí, že pokud ztratíte schopnost vidět dopředu, ztratíte směr a schopnost vést.

Mávátka. Ošklivák Putin, pokleslý Zeman a estébák Bureš. Mýtus o potenciálním zlu.
První rovina zápasu o veřejné mínění se vede v rovině ohrožení demokracie.
Je to nepřekvapivé, primitivní, nicméně účelné.
Společnost, cepovaná po 28 let v diskurzu, který označoval mechanismus moci západního světa jako demokracii, Rusko jako nástupnickou říši komunismu a potenciální ohrožení z východu a který zároveň připouštěl, že bezbřehé drancování státu je svého druhu daní za svobodu, tak tato společnost zatím jen velmi těžko přijímá myšlenku, že v parlamentu se moci ujme člověk, obviněný ze spolupráce s komunistickou tajnou službou a při výkonu moci mu budou patrně asistovat samotní komunisté.

Je to zapeklitá situace. Která nevyplývá z nějakých osobních či programových sympatií aktérů politické hry.
Vyplývá jen a pouze z neobvyklé povolební konstelace stran, které se dostaly do parlamentu a z následných tahanic. A neochoty, nebo spíše nemožnosti tradičních stran se spolupodílet na výkonu nové moci. Tato neochota má velmi pragmatické důvody. Ke kterým se dostanu.

Hořká ironie povolební situace

Svět se intenzivně přeuspořádává do nové, modernější podoby, inspirované skokovou transformací prostřednictvím nových technologií. V Česku v této kritické době ale nepovedou tuto proměnu tradiční strany, ale jakýsi výkvět ulice. Lidé s všemožnými nálepkami potížistů, extremistů, heretiků diskurzu. Nebo přímo komunisté.

V době, kdy se pomalu začíná jednat o poctivém zhodnocení polistopadových mýtů, jejich deglorifikaci a věcném hodnocení polistopadové praxe, do nastupující vřavy vplynou komunisté, kteří se výsledkem nespolupráce partají mohou stát vládní stranou.
A začnou se promenovat v parlamentu coby lidé, kteří určují směr.
Je to hořká ironie doby.

Ke všemu je angažmá komunistů v nové vládě přímým políčkem stávajícímu diskurzu.
Systém, který svou identitu vybudoval na odmítání komunistů jako reprezentantů předlistopadových poměrů, nutí situace akceptovat tyto lidi ve vládě.
Hanba! Smrt demokracie! Lágry! Mávátka!

Věc má samozřejmě i hlubší rovinu a podtext. Je tady stále velká řada lidí, která za minulého režimu svedla osobní a velmi kruté zápasy s komunistickou mocí. Lidi, které ničila estébácká soldateska, kteří byli nuceni své svobodné názory umravňovat pod knutou nomenklaturních papalášů a pro které je komouš u moci ryze osobní záležitostí, přes kterou se nechtějí a možná ani nemohou přenést.

Očekávat za této situace celospolečenskou katarzi není možné.
Není to pravda.
A není pravdou, že celospolečenskou katarzi přinese i jakákoliv jiná současná varianta uspořádání.
Společnost je v podivném mezistavu proměny. V nepříjemné fázi, kdy se nová východiska, nová politika etabluje a utváří. A pochopitelně, jak to v podobných situacích bývá, jaksi se nedostavil spasitel, magickou aurou obdařený a celým národem milovaný mesiáš.
V Babišovi jej společnost rozhodně nevidí.

Můžeme si to srovnat s podobnou předchozí proměnou společnosti.
Revolta v 1989 byl nádherný dramatický spektákl, úžasné společně prožité představení svrhávání moci oněch nenáviděných komunistů a pohádka o nastolení nového zářivého systému, ve kterém bude zhruba v tuhle dobu marka za 4 kačky.
Jestliže teď se očekává podobně nastavené dramatické divadlo, tak nejspíše k němu nedojde.
Chválabohu. Revoluce vždy jen vynesou kal ze dna. Potřebujeme něco jiného.

Nenápadná revoluce v myšlení
Cestou je nenápadná tichá revolta, spočívající v postupné profesionalizaci procesů řízení státu a infrastruktury.
V inteligentním, věcném, předvídavém a inspirativním pojmenování reality, která přichází.
V práci, v zlepšené činnosti chodu úřadů, systému, ve věcné, pravdivé, poctivé, každodenní službě moci občanům.
V podpoře občanů a jejím masivním znovuzapojení do chodu modernizované společnosti, podílu na benefitech modernizované společnosti, v důsledné podpoře nejen v rovině proklamativních práv o svobodě slova, ale i v podstatném zlepšení v rovině hospodářské a ekonomické participace na modernizované společnosti. A stejně tak ve zvětšeném rozsahu práv na kvalitní život, bezpečí, zdraví, vzdělání, kulturu, právní jistoty.
Tak jednoduché to je.
To je skutečná revoluce.

Věcnost v hodnocení činnosti komunistů. A dalších, tzv. „nových stran“.
Je rok 2017. Dnešní komunisté ve sněmovně jsou partičkou ostřílených parlamentalistů. Těžko si představit dnešní komunisty jako lídry nové proletářské revoluce. Komunisté jsou dnes politickou stranou, která zastupuje lidi s nostalgií po sociálních jistotách bývalého režimu, lidi v důchodovém věku a lidi, kterým se současný systém jednoduše nezamlouvá. Jako partaj se vehementně profiluje a zabývá ochranou domácího prostředí. Podporou programů, které by měly přinést zlepšenou pozici nejhůře společensky situovaným lidem. Odmítáním globalizace a diktátu korporací.
Je to až paradox.
V reálu se dnes komunisté chovají v řadě případů slušněji než leckterý vý-dobytek polistopadových poměrů. Nejsou opředeni korupčními skandály, nefigurují v trestních kauzách a přitom jsou 28 let stabilní součástí parlamentního provozu.

Nicméně, angažmá komunistů v případné vládě, nebo jejich tichá spoluúčast na vládních rozhodnutích je něco, co znamená vodu na mlýn argumentaci tradičních stran.
A příležitost ke strašení veřejnosti.

Tehdy a teď

Tradiční strany si za 28 let poctivě vychovaly občany k společně sdílené optice kapitalistických pořádků. Boj proti komunismu je základní mantrou režimu. Jejím identifikačním postojem.
S odsupem času je ale pro část veřejnosti jen velmi těžké rozeznat, co je vlastně horší. Jestli někdejší totalitní komunistická moc, limitující a ostrakizující všechny bez rozdílu a zároveň nabízející nepopiratelné sociální jistoty nebo tahle polistopadová verze systému, která poskytuje iluzi o rovných šancích pro všechny, nabízí proklamativně nesmrtelné ideály svobody, rovnosti, ale ve skutečnosti prosazuje jen tupý model spotřební společnosti, rozkastované v úrovních spotřeby. A podobným způsobem sešněrované.
Pokud se pokusíte vystoupit z mantinelů diskurzu, z komfortní zóny a logiky spotřební společnosti, dříve či později se stanete vyvržencem. To samé se dělo i za komunistů. Kdo nesouhlasil s režimem, systém jej postupně odstavil. Od práce, příležitostí, účasti na veřejném dění.
Nevidím v tom příliš velký rozdíl.

Je nicméně jasné, že mýtus o ohrožení demokracie se nyní rozjede na plné obrátky.

Co je to diskurz
Ve válce o směřování společnosti, v onom neviditelném poměřování sil o podstatu hodnotového vnímání společnosti a jejich postojů, je možné pozorovat probíhající zápas. Zápas o diskurz. Diskurz úzce souvisí s etickým a hodnotovým nastavením celé společnosti. Jednoduchá definice podle Foucaulta (zjednodušeně) pojmenovává termín diskurz, v rovině, kdy jej popisuje jako jistý způsob chápání a porozumění skutečnosti v určité epoše a oboru, který se charakteristickým způsobem promítá do jazyka, psychologického nastavení společnosti a ochotě sdílet určité společné postoje a názory.

Hrozba mávátky a číhající ruský medvěd v myslích Čechů

Většinová česká společnost neustále zápasí s představou, že pokud přijde nějaké ohrožení demokracie, vezme na sebe podobu ruského medvěda. Nebo Číňanů, patrně v podobě nějakého bojového plemene pandy. Jde o psychologický stereotyp, účinně a dlouhodobě živený panujícím diskurzem.
Problémem z hlediska směřování veřejného mínění je primárně v rovině hledání a volby „nepřítele“. Ten se podle všeho musí podmíněně ukrývat na východě.

Konstrukt má ale podstatné vady na kráse.
Lenin pokojně leží v mauzoleu a nehodlá se probouzet. Bez něj a bez podobných politických vůdců, kteří by hnali vyhladovělou ruskou populaci do další proletářské revoluce, jaksi v Rusku další totalita ani vzniknout nemůže. Ruská populace vyhladovělá není. Nemá se, v porovnání s českou lépe, naopak, průměrná mzda se pohybuje kolem 47 tis rublů měsíčně (tj. asi 18. tis Kč). Ale to na návrat ke komunismu nestačí.
Rusko je kapitalistická země. Komunisté v ní mají postavení čtvrté nejsilnější strany v parlamentu a podobně jako u nás počty jejich členů i voličů setrvale klesají.
V nejvyšších patrech politiky Putin kormidluje politiku od jakýchkoliv silových řešení. Má pro to důvod. V geopolitice totiž panuje poptávka po menších, úspěšně a rychle završených konfliktech, které by jednak posílily roli hegemonů ve světě, zároveň spolehlivě doplnily pokladny zbrojních firem a posílily roli silových struktur. Ale tak, jak postupně dochází diktátoři, proti kterým je možné vést „boj za demokracii“, na tapetě se objevují i jiné, náročnější cíle. Putin tohle ví a bezpečně manévruje společnost od podoby potenciálního ohrožení světové společnosti. Proto i nedávné odmítnutí oslav VŘSR. Byla by to jen vhodná záminka pro celosvětovou propagandu.

Řadě lidi je tohle už víceméně jasné, ale pro většinovou českou společnost, kulturní elity, média, byznys, kreativní třídy rozhodně ne. Tam stále jede nepotřebný a nepravdivý akcent diskurzu.
Západ dobrý, Rusko a Čína špatné. Čyři nohy dobré, dvě špatné.
Psychologické nastavení.

Rusko má své vlastní problémy.
Ne že by Rusko nezápasilo s problémy. Podobně jako v každé post-socialistické zemi zápasí s rozsáhlou korupcí, se složitým způsobem, jak se vliv a síla zdejších elit projevuje v nastavení mediálního ekosystému, přetrvávají problémy s demografií, kvalitou života v odlehlých částech a Rusko potřebuje modernizovat infrastrukturu.
Putin také poměrně složitě hledá spojence pro vybřednutí z politického nastavení a her geopolitiky, které je pro Rusko nesmírně ponižující, zatlačující a nevýhodné. Našel jej v Číně a v Evropě v Zemanovi. Zeman pojmenovává fakt, že jde jen o geopolitickou hru, přetrvávající z dob soupeření mocenských bloků východu a západu. Rusko je potenciální terč. A obludná bezuzdnost jednotlivých eventů na Ukrajině, v Sýrii, předtím v Iráku, Lybii dokazuje, jaké jsou následky silových řešení při prosazování západní verze „demokracie“. Jsou jím jen totálně rozvrácené země. Tomu se chce Putin zcela určitě vyhnout. Dnes, s odstupem času, je jasné, že zatímco menší státy nebyly schopny vzdorovat, Rusko je v naprosto jiné pozici. Rusko s příklonem a zúženou spolupráci s Čínou poroste.

Rusko se nebrání evropské spolupráci. Naopak, potřebuje ji. A zatímco spolupráce s Němci nerušeně pokračuje (podíl 14,1%), teprve nově podepsané obchodní dohody v objemu 19 miliard jsou počátkem přirozené spolupráce a participaci našich firem na obnově Ruska. Která je hlavním cílem Putinovy administrativy.
Není jím nákladné budování držav na strategických pozicích ve světě, není jím podpora podivných režimů, jako tomu bylo v minulosti, nejsou jím investice do nesmírně nákladných útočných zbrojních technologií, které decimují státní pokladnu. Alespoň v tomhle se Rusové něčemu z minulosti naučili.

Obchod a kapitalismus je zde v kurzu víc, než by zdejší politické a názorové špičky byly ochotny připustit.
Samozřejmě, pragmatická úvaha o stavu světa, o jeho příštím vývoji, je podmínkou pro správné rozhodování. Zdejší dogmatici diskurzu tohle vidět nechtějí a nechtějí, aby tuhle skutečnost jen srpkem oka zahlédnul kdokoliv, nedejbože celá veřejnost.
Protože vzápětí by z nebe začaly pršet otázky.

Ptejte se svých dogmatiků.

Pravdou je, že voliči by s pokrčením ramen naházeli do uren lístky znovu těm samým stranám, pokud by strany samy byly schopny zareagovat včas a přímo na podstatu změn. Diktovaných a charakterizovaných proměnou paradigmatu, posuny na geopolitické úrovni, nástupem nových technologií, novou úrovní interpersonálních vztahů, vyplývajících z rychlejších a přímočařejších možností komunikace, napříč celou společností. Platí, že pokud by tradiční strany byly schopny pojmenovat možnosti rizika příštího vývoje, změnit kurz od globálních celků k podpoře lokálních diverzit, ukončit podivuhodnou českou praxi trvalého výprodeje státu, pochopit změněnou roli postavení národního státu v prostředí nekontrolovatelné moci globálních korporací a nových technologických metastatických struktur; upravit podmínky fungování médií, či nabídnout směr průmyslu, kreativním třídám, zaměstnancům firem a zároveň účinně iniciovat propojení mezi vědou, výzkumem, podniky a bankami, nebyl by problém.
Případně akcentovat návrat k tradičnímu pojetí hodnot, na úrovni kmene, národa, společnosti, rodiny, jako přirozené struktury pro fungování společnosti. O nic nešlo, jen tohle pochopit a společnost vést správným směrem.
Ale bohužel. Namísto potřebného nového směru nabídly tradiční strany jen staré poziční války, omleté mýty a prkennou a stoickou iluzi demokratických pořádků.
Výsledkem byla, přirozeně, volební katastrofa.

Psychologie prohry. A proklamativní nářek nad ztrátou pozic.

Je možné, že u části voličů a také i u části politiků představuje volební prohra ztrátu.
Ztráta je silný, negativní pocit, se schopností dokonale zamlžit optiku jinak zdravě a normálně smýšlejících lidí. Ztráta je bolestná, vždy a přímo geneticky zakódována do úrovní našeho myšlení. Jako imprint pro učení, pro příští situace.
Jen velmi málo lidí dokáže vlastní ztráty a prohry pochopit a využít ve svůj prospěch.
Většinou se ozve velmi ublížená reakce.
Nadávky, sprostoty, hledání viníků kdekoliv jinde, než u sebe. Jde o pocit selhání. A v případě zkušených manipulátorů může dojít po propadu z pozic až k rozložení celé kultury, společnosti, firmy. Proto je ve firmách zavedená praktika, že ti, kteří dostanou padáka z pozice, jsou rychle vyvedeni za závoru.
V politice tohle ale neplatí.

V tuhle chvíli je tak možné pozorovat, se zamyšlením a údivem, hřímajícího Kalouska, který v parlamentních lavicích hystericky označuje Piráty, SPD a komunisty, jako ty, kteří volbou předsedy sněmovny uvolnili stavidla k příchodu nové, temné moci. Jindy Putna lamentuje nad polemizujícími kolegy z vlastních řad coby oportunisty, kteří rezignovali na demokratické hodnoty. A jindy, prakticky v témže čase, ortodoxní vyznavačka polistopadového diskurzu Pajerová označí kolegu chartistu, novináře, za zaprodance Babišových médií - namísto polemiky boj. To je problém. Stačí si počíst v komentářích Pavla Šafra, který na stránkách svého fanzinu hořekuje, že v zápase o definici probíhajících dějů vyhrávají subverzní výklady, pochopitelně hodnoty jsou, jak jinak, ohroženy a přichází mráz z Kremlu. Těchto psychóz je k dispozici nepočítaně.

Ale to je jen divadlo.
Jeho cílem je u většinové společnosti zesílit pocit, že s obměnou složení poslanecké sněmovny se aktivizuje a odněkud znovu vynoří temný mordor Sovětského svazu, někde ze zauralských stepí a bude hrozit, že se obrátí tok dějin.
Je to sice nesmysl, ale vyvolat celospolečenskou psychózu ohrožení tímhle způsobem v Česku pořád jde.

Ohrožení demokracie prostřednictvím zásahů do struktury moci
Druhou obvyklou argumentací ohledně potenciálního ohrožení demokracie, strunu, na kterou se bude teď hrát, je argumentace, která spočívá v tom, že potenciální nová moc se pokusí odstranit nebo narušit jemné předivo vzájemně se vyvažujících prvků moci.
Jejímž údajným cílem je pochopitelně totalita, nebo koncentrace moci.

Ve skutečnosti se hraje jen o zvětšený podíl společnosti na spolurozhodování občanů a voličů na správě státu.
Jak se ukazuje, přímá volba prezidenta vnesla do zavedených polistopadových pořádků značný vítr. Prezident se nestal dysfunkční loutkou, odkázanou na předávání metálů, organizaci státních návštěv a úslužné přitakávání moci. Naopak, vnesl do společnosti témata, která jednoznačně jak politická praxe, tak stávají diskurz, dříve nepřipouštěl. Díky přímé volbě lidí se k moci dostal člověk, který radikálně přepsal mapu témat, kterým se má politika věnovat. Jak na domácí scéně, tak i v zahraniční politice. Díky této volbě se nakonec otevřel prostor pro celospolečenskou diskuzi o otázkách, která společnost (i mezinárodní politiku) skutečně tlačí.
Pokud se v dalším levelu podaří prosadit a zavést další prvky přímé demokracie, je možné, že díky zvýšenému podílu veřejnosti na spolurozhodování o chodu státu, získá samotná společnost možnost výrazněji korigovat politiku.

Stručně odbočím, s výhledem do blízké budoucnosti.
Jak by to mohlo vypadat?
Dnes má majoritu na utváření zákonů, na definování celospolečenských politických a správních témat poslanecká sněmovna, senát, prezident a do určité místy kraje. Jestliže témata jsou dosud doménou výhradně politiků, pak občané mohou prostřednictvím zastupitelské formy zvolit spíše jen určitý proud, určitý směr a pak čtyři roky očekávat, jak se situace vyvine.
V budoucnu to bude jinak. A nejen v Česku. Nejde o Česko, jde o pozvolna startující trend, který vychází spíše z aktuálních možností civilizace, než z nějakých záměrů místních politiků. Jde o trend.
Jesliže dnes se lidé mohou prakticky jen jednou za čtyři roky účinně vyjádřit k politice, prostřednictvím voleb, volených zástupců a jejich programů, pak tato praxe, utvářená historickým kontinuem je dnes jednoduše pomalá. Za čtyři roky se v rychle se měnícím prostředí odehraje tolik jevů a dějů, že východiska, která vychází z voleb jsou na konci volebního cyklu obvykle diametrálně jiná.
Prvky přímé demokracie mohou tuto dobu zkrátit. A navzájem propojit politiky i občany ve vzájemném směřování a ovlivňování kurzu, jakým vést stát.
Pochopitelně, vláda a parlament, vzešlý z demokratických voleb je ústředním a nepopiratelným sloupem tohoto příštího uspořádání. Příští vlády se budou vždy rozhodovat samostatně, s ohledem na možné konsekvence a dopady jednotlivých témat a rozhodnutí. Někdy ve shodě s občany, jindy s ohledem na reálné možnosti a podmínky státu. Ale díky prvkům přímé demokracie, jako jsou například on-line referenda, bude mít vláda alespoň k dispozici většinový názor veřejnosti na dané téma.
O tohle v podstatě jde.
A je také zábavné, že tuto novou možnost spolurozhodování občany o vlastním osudu tlačí především lidé, kteří mají nálepky extremistů, heretiků diskurzu, problematických stran.
Budoucnost tak jako tak k podílu občanů na moci, pomocí prvků přímé demokracie dospěje.
Jde jen o to, nenechat se vyvést z míry strašením o možném konci světa.

Samozřejmě, vždy existuje rizko. Vždy existuje potenciálně nebezpečná situace, kdy se vlivem neutěšené společenské situace mohou dostat k moci skuteční extremisté, kteří by mohli využít nová nastavení systémů zneužít pro demagogickou verzi politiky a prostřednictvím zručně manipulovaných referend prosadit kritické množství zákonů, které by ohrozily samotný chod společnosti. Ale stejná rizika platí i pro stávající systém.
Demokracie vyvěrá především z důvěry občanů v systém. Stojí a padá nikoliv s proklamacemi o demokracii, ale se skutečným zajištěním potřeb občanů. Právních, finančních, zdravotních, bezpečnostních, kulturních, duchovních. Souvisí přímo s kvalitou života občanů, s jejich možnostmi žít spokojeně, zdravě, smysluplně, v bezpečném prostředí, s perspektivou dobré práce, životních perspektiv pro sebe a své potomky. O tomhle je demokracie. O schopnosti systému vytvářet kvalitní postředí, které občanům zaručuje bezpečí, jistoty a perspektivy pro život.

Ale pojďme zpět.

Lze předpokládat, že v tomto zápasu bude řada politiků a mediálních arbitrů jednoznačně proti update systému. Nově konstituovaný systém za účasti prvků přímé demokracie by jim vyrazil z ruky dosavadní monopol na rozhodování o osudech celé společnosti.
A zároveň tenhle nový trend jde využít ke strašení, psychózám, posílení obav z novinek.

Nálepkování protivníků. Přisouzení negativních konotací.
Namísto práce osobní války a mafiánské pozdravy.


Lidé jsou na novou vládu přirozeně zvědaví. A protože noví aktéři, nová politická konkurence, to jest v případě ČR ANO, SPD a Piráti, doplněná o případnou spoluúčast komunistů, je reálně, na rozdíl od předchozích pokusů, reálně schopna sestavit fungující a moderní vládu bez účasti tradičních stran, pak tyto strany představují velmi nepříjemné konkurenty.

Je nutné je nejprve vzájemně rozeštvat.
Ono se to už děje. Napětí mezi SPD a Piráty je viditelné. A škodlivé a zbytečné. Rozbít tento potenciální konkurenční blok, za asistence médií, přihlouplých uštěpačných poznámek o zrádcích, zaprodancích, nenápadných a drobných manipulací, je v tuhle chvíli velmi důležité. Je důležité tyto strany odradit od vzájemné poklidné spolupráce, na úrovni stran i jednotlivců. A předně, od spolupráce s Babišem.

Ne, že by nemohla vláda vzniknout na jiném půdorysu. Samozřejmě a bez problémů.
ANO může stejně dobře vládnout kupříkladu s ODS. Nebo s ČSSD a lidovci. V tom problém není, v zásadě možností a variant je nepřeberně.

Ale skutečnost, ta hlubinná podstata věcí je, že tahle nová případná alternativní varianta moci představuje ohrožení pro dosavadní strukturu.

Ohrožení mocných
Pro dlouhá léta budovaný a spolehlivě fungující mechanismus moci, který sloužil jen jako nástroj pro trvalý výprodej státu, který si dala první polistopadová moc do vínku a vývěsního štítu, se cítí ohrožen. Tahle potenciální nová moc skutečně ohrožuje základní princip, jakým tento stát po 28 let fungoval.
Tím je záměrné oslabování role státu, rozbíjení státu, výprodej jeho majetku, potenciálu, hodnot, který neustal spolu s ukončenou privatizací, ale kontinuálně pokračoval až do voleb 2017.

Tito noví konkurenti, tento nový možný politický blok dal už před volbami zřetelně najevo, že v této praxi nehodlá dále pokračovat. A také, díky tomu i vyhrál volby.

Abychom si vysvětlili, o čem je řeč, podívejme se na tuto tabulku.
Je sestavena z veřejných zdrojů a údaje je vcelku snadné dohledat a případně si je ověřit.
A rozhodně se nebráním zpřesnění, nebo doplnění. Jdu po logice věci. Slouží k ilustraci dlouhodobého trendu učinkování tradičních politických stran v podmínkách České republiky coby správců veřejného majetku.
Vyčísluje známé kauzy, hodnoty a částky, které musel stát vynaložit, často bezúčelně, pro jednotlivé projekty pod správou tradičních stran.


Náklady transformace 1991-2004
577 500 000 000 Kč
Nucená správa IPB
200 000 000 000 Kč
Chemapol
16 900 000 000 Kč
Knižní velkoobchod Praha
21 000 000 Kč
Anex Cirrus, Kalouskovy padáky
150 000 000 Kč
Modernizace tanku T72
13 000 000 000 Kč
Mig 29, Háva, výměna 10 letounů v
ceně 900 mil. Kč za 11 vrtulníků
Kasárna na náměstí Republiky - nesmyslné penále pro stát
400 000 000 Kč
Lehké topné oleje, LTO
100 000 000 000 Kč
Promopro, Vondra
938 000 000 Kč
Open Card
800 000 000 Kč
Zelená Praha
250 000 000 Kč
Bezdrátová Praha
390 000 000 Kč
Praha Olympijská
70 000 000 Kč
Nova, arbitráž s CME
10 000 000 000 Kč
Kauza Český dům, nevýhodné pronájmy
26 000 000 Kč
Diag Human, arbitráž, zabavení majetku a kont ČR v zahraničí
13 000 000 000 Kč
Mostecká uhelná
3 200 000 000 Kč
OKD, nevýhodný prodej firmy
5 700 000 000 Kč
OKD, následné tunelování
80 000 000 000 Kč
Gross, akcie, byty
300 000 000 Kč
Internet do škol
884 000 000 Kč
IZIP, elektronické zdravotní knížky
470 000 000 Kč
Liberecký šampionát
100 000 000 Kč
Tunel Blanka, vícenáklady oproti projektu, původní odhad 17,2 mld
43 000 000 000 Kč
Církevní restituce, vrácený majetek.
75 000 000 000 Kč
Církevní restituce, peněžní náhrada
59 000 000 000 Kč
Fotovoltaika, špatné nastavení pravidel, odhad hodnoty nákladů do doby ukončení projektu, oproti celkovým 788 mld. Kč vyplacených podpor
300 000 000 000 Kč
Dotační podvody ROP středozápad, Kušnierz, škoda
13 500 000 000 Kč
Dotační podvody ROP středozápad, sankce EU
2 500 000 000 Kč

.. a další. Tyto kauzy jsou jen vrcholkem ledovce. Jsou kauzami, které z různých důvodů vyšly na světlo, nebo je nebylo možné, vzhledem k viditelnému spojení s infrastrukturou, provádět skrytě.
Existuje však řada jiných případů, o kterých se povětšinou neví. A které prošly bez povšimnutí.
O jejich průběhu ví nejlépe celá řada spin doktorů, lobbistů, právníků z prominentních právních kanceláří, zákulisních hráčů, policistů ze speciálních útvarů, často odstraněných a vyhozených ze služby, pokud jejich šetření narazilo na limity moci.
Otevřít tyto kauzy a došetřit je by znamenalo obrovský zásah především do nastavení systému. Ukázalo by totiž velmi nepříjemnou věc. Že zatímco se tady udržoval pofiderní diskurz o nedotknutelných hodnotách a principech demokracie, pod povrchem dění se političtí představitelé jednotlivých stran podíleli na drancování a ničení státu.

Je možné si představit, že tenhle potenciální nový blok, složený z konkurentů tradičních stran, v rámci své pravomoci nařídí detailně vyšetřit jednotlivé kauzy. A skutečně a detailně věnuje pozornost průběhu jednotlivých kauz, účinkování jednotlivých aktérů, podílu poslanců, nebo senátorů z tradičních stran na těchto kauzách a vyvodí z jejich učinkování příslušné závěry. A tyto věci detailně zveřejní. Co by tak asi následovalo.

Většina kauz, která zde za roky působení minulých vlád fungovala, je zdokumentována. Ale nepohlíží se na ně jako na souvislý proces drancování státu konkrétními aktéry veřejného dění, jako na konstantní praktiku, která byla spojena s výkonem moci.

Řada lidí si stále neuvědomuje, že tyto promrhané astronomické částky, přesahující chápání obyčejného člověka, měly a mají konkrétní dopady na chod státu. Když podáváte daňové přiznání a zpozdíte se, stát vám naúčtuje mastné penále. Když se dostanete do spárů exekutorů, vaše náklady se vyšplhají na čtyř až osminásobek vašeho provinění. Na druhou stranu stát, prostřednictvím tohoto leviathana moci, utrácel a utrácí nezměrné částky na nesmyslné projekty, které jdou z oněch zmíněných daní, sazeb a pokut, které platíte.

V součtu to znamená tlak na nízké platy, protože stát, který někde prodělal, jednoduše nemá. Znamená to nízké důchody ze stejného důvodu. A nízké platy lidí znamenají, že lidé neinvestují do sebe, do rozvoje domácností, do škol, do vzdělání, do kultury, protože na to jednoduše nemají.
A tak je jednodušší na jedné straně okrádat stát o miliardové částky a na druhé připouštět vybrané projekty a lidi, jako úlitbu vybraným participantům, nebo přitakávačům moci.

Tohle je podstatou obrovských a nelíčených obav.
Babiš jasně před volbami deklaroval, že nehodlá v podobné praxi nadále pokračovat. A naopak, v jeho optice mu patrně nebude dělat problém podobné kauzy dát vyšetřit a zveřejnit.
Takové riziko si ovšem nikdo nemůže dovolit.

Zároveň, a na druhou stranu, co také hrozí je, že Babiš může tohoto nastavení i zneužít. K odstranění konkurence. Skutečně může vyvolat společenskou psychózu, žádající odhalení zločinů politických kauz, která by ovšem mohla přerůst až v run na politickou a podnikatelskou obec, instituce, úřady.

Je to prakticky identická situace, jako když se v přechozích kolech zápasu dostal k moci například Bárta a VV. Bárta proslul velmi dobrou znalostí prostředí. Jako majitel bezpečnostní agentury měl zkušeností s odposlechy, sledováním, nasazováním špiclů, složkami, vedenými na konkurenty.
Rychlost, s jakou byl odstaven od moci, byla fascinující.

Babiš je v porovnání s Bártou naprosto jiná liga. Je to pro stávající moc skutečně obrovský nepřítel, silný, bohatý, vybavený pro tohle měření sil médii, vlivem, zázemím, kontakty. Přesto odstranit jej je stejně snadné, jako odstranit Bártu.

Jak?
Pojďme si promítnou jednu z možných variant budoucího vývoje. Jednu, dvě z kauz.
Možná nenastane, vlivem okolností. Ale potenciálně možná je.

Čapí hnízdo jako první kamínek dominového efektu

V případě Andreje Babiše je šachovnice připravená. Tah Čapím hnízdem.

Jestliže útoky, vedené na Babiše během minulých voleb se odehrávaly v rovině komentářů o oligarchovi, který se dere k moci, dnešní útoky jsou už velmi osobní a jdou na dřeň. Záměrně, s cílem vyvést protivníka dokonale z konceptu a rovnováhy. Poškodit jej v tom, na čem si osobně zakládá. Nejdůležitějším, až neuralgickým bodem je typově Čapí hnízdo.

Když si odmyslíme trestněprávní, etickou a podnikatelskou rovinu téhle story a soustředíme se v první rovině na psychologický efekt, na psychologii akce, je nutné uznat, že Čapí hnízdo je ideálním nástrojem, jak Babiše znejistit a dostat pod účinný tlak.

Jaroslav Kmenta ve své knize Boss Babiš podrobně rozepisuje zákulisí případů a spojení, kterými si Babiš musel projít jako byznysmem při konstituování své byznysové skupiny. Pokud by někdo chtěl detailně napadat Babiše, útoky by bylo přirozené vést tudy. Přes Unipetrol, Petrimex, spolupráci s Grossem. Namísto je exponována kauza Čapího hnízda. Proč?
Jde o velmi přesně mířený osobní útok. Útok na citlivou věc, osobní věc.
Je to skoro jako mafiánský pozdrav, pokud odpustíte expresivnější vyjádření.

Vysvětlovat publiku taje a spletité cesty agrofertího byznysu je nad rozměr titulků v médiích. Ne že by se nenašlo, patrně našlo. Ale jak spletité cesty byznysu Agrofertu vysvětlit publiku? Tady to chtělo jednodušší a sdělnější symbol.

Čapí hnízdo, coby rozmar miliardáře je klasický prvosignální vzkaz. Boháč a ještě krade dotace.
Co na tom, že jde o veřejně prospěšnou farmu s finančně nákladným a prodělečným provozem. Co na tom, že Babiš podle všeho jen podpořil vznik projektu prodělávající dceřinky ZZN Pelhřimov. Že nejprve horentně investoval do nepodstatného a vedlejšího, spíše zájmového projektu vlastní peníze. Co na tom, že ve skutečnosti je Čapí hnízdo pokusem, jak si vylepšit vztah k veřejnosti a ukázat Babiše coby kultivovaného správce veřejných statků. Že Babiš se tady pokusil představit jako filantrop, jak je to v miliardářských kruzích běžné.
Z jeho videí je cítit, že mu šlo o to, vybudovat něco hezkého, příjemného a dejme tomu, pro lidi.

Z hlediska cynického provozu politických her tak vlastně nabídnul ideální terč.
Ač už to možná zvenčí vypadá, že být miliardářem je úžasná věc, je to většinou naopak. Se správou rozsáhlých majetků je spojen obrovský stres, brutální nároky, potenciální havárie v obrovském rozsahu. Podporou prodělečného Čapího hnízda si Babiš, předpokládám do určité míry udělal radost. Než jej předal k provozu rodině a dalším lidem.

Vzkaz tedy zní: Tohle ti rozbijeme. Ukázal jsi, že tohle máš rád. To je, z čeho se těšíš.
A zavlečeme do toho celou tvou rodinu.

Nejefektivnější útoky jsou vždy ty, které jsou vedeny osobně.
Které psychologicky směřují na podstatu vašeho myšlení, na věci, kterých si (sami na sobě) vážíme. Pokud se vašemu protivníkovi podaří zasáhnout vás v tomto psychologicky citlivém bodu, spolehlivě vás vyřadí na určitý čas ze hry.
Tady se podařilo do hry zatáhnout i rodinu a zázemí Babiše. Takže jde o velmi silný útok na zázemí, jistotu, děti, rodinu.

Je možné pozorovat, že na Babiše tenhle útok skutečně učinkuje. Za normálních okolností by spustil řež v podobě suity špičkových právníků, pustil se do nesmiřitelného boje pomocí kontra žalob a kdyby šlo o byznys a byznysové protivníky, jednoduše by svedl lítou právní bitvu. A v případě prohry zaplatil pokutu, vrátil dotaci, nebo byl odsouzen k trestu.
Namísto toho nyní jen přihlíží, jak o jeho osudu a osmileté cestě na vrchol moci bude moci rozhodnout mandátový a imunitní výbor sněmovny, v jehož složení sedí kromě zástupců různých stran jeho nejsilnější političtí konkurenti. A jeho osobní noční můra, Kalousek.
Týž člověk, který se po léta bravurně pohybuje na pomezí moci a přímé asistence zájmů silných podnikatelských skupin. Týž člověk, opředený řadou nepochopitelných skandálů.
A tenhle člověk bude rozhodovat o něm samotném.
A zprostředkovaně o osudu celé vlády.

Moc útočí vždy prostřednictvím osobních témat. A dovedu si představit, jak tuhle hru a situaci Kalousek, Němcová a další využijí.

Co bude následovat?
Podrobné šetření pod drobnohledem médií a politiků. Scénář se může odvíjet podobně jako v minulosti, za všemožných úniků ze spisů, komentářů a výkladů, které mohou Babiše postupně dostat mimo hru. Pokud nastane potřebný pokrok v trestním řízení, v podobě opatření důkazů, může být za asistence policie a médií zatýkán a převážen k výslechům a podobně. V takovém případě jeho role jako premiéra končí. Nebude možná. Tím pádem ANO, jako hlavní politická síla, přijde o nejsilnějšího hráče.

V dominovém efektu, pokud jej vlastní poslanci podpoří, stane se ANO stranou s nálepkou lidí, kteří zneužívají moc. A odtud je už přímá linka k vyvolávání nedůvěry ve vládu a pádu vlády.
A nebo, nahrazení Babiše vstřícnější variantou.
ANO má v mančaftu řadu velmi schopných lidí, Radka Vondráčka, nebo Pavla Juříčka, který má podobně jako Andrej Babiš velké zkušenosti s řízením rozsáhlých celků. Juřiček deklaruje ochotu jednat s ODS bez nějakých komplikovaných emocí.
Což by pro stávající moc mohlo být, také, nakonec, v pozdějším sledu událostí, řešením. Kompromisní varianta.
Tolik k možnému scénáři eventu.

Na scénáři je pozoruhodná především logika a cíl věci. Jestliže cílem je odstranit Babiše od moci, pak i v případě, kdy se kauza ukáže jako vylhaná, má týž potenciální efekt jen pouhá délka soudního řízení. Soudní řízení se může protáhnout až na několik let. Zmíněná časová dilatace je ideálním nástrojem pro odsunutí politického souboje o možnost provedení změn ve společnosti. Babiš, který by se po čtyřech letech soudních sporů chtěl vrátit do politiky, nyní již případně plně očištěn od nařčení, by se vrátil do naprosto jiné situace. Odstavit konkurenta na čtyři roky v čase je totéž, jako jej prakticky politicky pohřbít.

Je to spekulace? Nebo neúprostná logika věci?
Nebo jen namátkou a nahodile se objevivší případ, který přerostl v potenciálně nebezpečnou kauzu?

V době, kdy prakticky každý podnikatel, který má co do činění s dotacemi ví, že o dotacích rozhoduje formální znění žádostí a že je naprosto běžné, že pokud chcete na dotaci dosáhnout, musíte v protokolech uvádět věci, které jsou proklamativní a nikoliv skutečné, kdy znění dotačních titulů není možné aplikovat na všechny projekty a projekty se tedy upravují ve smyslu znění dotačních titulů, v době, kdy z téhle praxe vzešly obrovské a rozsáhlé podvody, které řeší policie jak na běžícím pásu, rozhodne o politické praxi marginální rozdíl v pojmosloví váhové kategorie podnikatele.
Ano, je pravdou, že Babiš jako majitel Agrofertu a Agrofert samotný nemá nárok na získání dotací, určených k rozvoji malých farem. Jde o nomenklaturu.
U soudu jde ale především o spáchanou škodu a obohacení. Z celkové částky tvoří samotná dotace 50 milionů oproti 738 milionům celkových investic. Každý rok bude nutné na chod tohoto projektu investovat a dotovat farmu desítkami milionů korun. Pokud zůstane jako farmou pro veřejnost, děcka, zvířata a podobně. Tyto věci se obvykle řeší pokutou a vyrovnáním.
V případě Babiše ale jde nejspíše o něco jiného.

Poločas rozpadu

Někdy kolem okamžiku, kdy spolu s EET byl spuštěn i web pro udavače, který měl hlásit živnostníky, kteří nejsou dosud vybavení EET a nevydávají účtenky, jsem poznamenal, že ANO se ocitlo v poločase rozpadu. Jen jsem netušil, která z kauz se stane ústředním tahákem kampaně po volbách. Vypadá to na tuhle. Je velmi osobní, účinná a pokud se Babiš vehementně nezačne bránit, může být potenciální rozbuškou, která v čase položí vládu.

Odmítám připustit jakékoliv spekulace o sympatiích k ANO a samotnému Babišovi. Nebo ke komukoliv z účastníků na politické scéně.
Souvisí to s novou podobou médií, která se začíná pomalu rodit.
Jejím principem je veřejná služba, odhmotněná od vlivových a silových zájmů, věcná, strohá, přímá a přímočará, nestranící nikomu a ničemu, jen výhradně lidem, obci, polis.
Chci se tímto textem soustředit na způsob, jakým je v Česku vlastně realizována moc.
Protože mi přijde, že ve skutečnosti o politice dlouhodobě nerozhodují voliči, ale zákulisní hry.
A to skutečný problém.

Pokud je stávající a skutečná moc v tomto státě schopná odstavit od moci i miliardáře, oligarchu, který má schopnost v silovém pojetí politiky se dovybavit médii, vytvořit funkční politickou strukturu a nemusí se nutně účastnit běžného drancování státu, aby si touto cestou opatřil nutné prostředky, tak kdo? Kdo vlastně bude v téhle zemi schopen něco v politice změnit?

Jde mi o čistou logiku věci.
Po listopadu vývoj zaznamenal nepřeberné množství pokusů o revitalizaci moci a některé z nich dokonce i uspěly. Ve volbách. Ale následně byli ve velmi krátké době zlikvidováni a odstaveni.
Tahle praxe umožňuje přicházet k moci jen stále silnějším a potenciálně nebezpečnějším hráčům. Leviathanům moci.
Situace je nebezpečná pro samotný princip demokracie. Pro nové moderní strany a hnutí, které by mohly vzniknout a přijít na světlo v dalším kroku. Které by byly vytvořeny a fungovaly výhradně jako demokratické, celospolečensky prospěšné platformy na ryze demokratických základech.
Neumím si představit, jak by tyto strany mohly v budoucnu obstát.
Když dnes v podstatě nebude možná schopen situaci ustát ani člověk, který reálně vládne miliardami, mediálním vlivem a schopností pohybovat se v nejvyšších mezipatrech moci.

Estébák

Podobné je to i s kauzou STB. O rozhodnutí, jestli Babiš účinně spolupracoval s estébáky a donášel, rozhoduje hodnocení analytika, který ve spisech našel seznam schůzek, ze kterých vyplývá, že Babiš se s estébáky ze bratislavské expozitury setkával pravidelně.
Z toho se v tuhle chvíli vyvozuje, že spolupráce byla vzájemná, dlouhodobá a účelová. Bratislavskému ústavnímu soudu to stačilo k revizi vlastního rozsudku, 14 dní před českými volbami, dlužno připomenout.
Ok. Nechť tuhle věc po čtvrté rozhodne soud.
Platí, pokud byl Babiš donašeč a estébák, práskající kolegy a využívající vlivu, plynoucího ze spolupráce, patrně by tuto skutečnost měli lidé i vláda vzít na vědomí. Pokud ne, možná by ale bylo vhodné zažalovat slovenské úřady o náhradu škody. V Babišově případě by mohlo jít o miliardy. Alespoň já bych to tímhle způsobem řešil. A vysouzené miliardy poslal třeba Klokánkům, aby bylo jasné, že šlo ryze o vyrovnání za záměrné poškozování pověsti. O nic víc.

Proč o tom mluvím? Tyhle dvě kauzy blokují ustavení vlády a její chod.
Velmi dobře nastražené, velmi dobře připravené.
Zároveň mohou být počátkem konce vlády, která vzešla ze svobodných voleb.
Navzdory volbám, voličům, se o provozu vlády bude rozhodovat jinde.
A pokud nepostačí tyhle dvě kauzy, nepochybně přijdou další.

Leviathan, deaktivace konkurence
V případě, kdy by (ve spekulativní variantě) padl Babiš, mohou ostatní strany, které jsou v tuto dobu schopny sestavit fungující vládu, na další úspěšné angažmá v podstatě zapomenout. Babiš vytvořil silové pole, které umožňuje i stranám jako Piráti, SPD, nebo komunisté vůbec vytvářet manévrovací prostor, kdy jsou vzhledem k paritě hlasů vnímáni jako cenní partneři.
S potenciálním pádem Babiše tohle prakticky padá. Je třeba si uvědomit, že Babiš vahou svého volebního výsledku vytvořil prostor, kdy dokáže reálně konkurovat stávající moci. Bez tohoto silového pole není šance. Jejich role přestane platit okamžitě po Babišově pádu. Vzápětí se moc přechýlí zpět a z nadějných spolurozhodovatelů o průběhu moci se stanou jen zábavní maskoti politické scény pro jediné volební období. Budou plnit tutéž roli jako poslanec Feri v TOP09.

Ekonomika v příštích 15 letech poroste. Exponenciálně.

Jsme uprostřed dlouhého cyklu, kdy se nástup nových technologií promítne do exponenciálního růstu ekonomik. Kdy nové příležitosti inspirují potenciál států a ty, které jsou na skokové transformační procesy strukturálně připraveny, mají šanci obrovsky vyrůst.
V podobě růstu nových továren, obnovování kapacit, zkvalitňování infrastruktury.
Vládu by v tuhle chvíli mohl s nadsázkou řídit kdokoliv a byla by úspěšná.
V české politice si tohle uvědomuje řada lidí. Teď jde v zásadě o to, jak zabránit ANO a Babišovi přivlastnit si tento úspěch, ze kterého by mohl čerpat po dlouhé příští roky.
Chápu to. Je to politický boj.

Pojďme se dále podívat na možnosti někdejších exponentů moci a zároveň, dlužno podotknout, majitelů veřejného diskurzu, ve způsobech, jak zabránit Babišovi v převzetí moci.

Odmítání. Jako účinná forma psychologického nátlaku

Odmítání spolupráce je psychologická hra v podobě jednoduché, ale překvapivě účinné praktiky.
Svého času mi vyprávěl nejmenovaný radní, jak jej po kooptování do nejmenované mediální rady přiměli ke spolupráci. Proběhlo to velmi jednoduše. Formálně měl kdykoliv přístup k prezentaci svých postojů. A k hájení svých zájmů. Nicméně, pokaždé se po jeho projevu rozhostilo ticho. Nikdo s ním nejednal. Nikdo jej nepozval na neformální setkání, tu na oběd, tu na neformální večírek, rozhovory umlkaly dříve, než se stačil přiblížit. Tohle obvykle stačí. Po nějaké době si člověk v téhle situaci, pokud skutečně chce něco prosadit, upraví stanoviska. Jedná smířlivěji. A ejhle, i prostředí se k němu po čase začne chovat smířlivěji.
Tahle hra se odehrává také, v přímém přenosu. Cílem je nejen Babiš, SPD, ale i Piráti a i tápavě obnovovaná ČSSD, která odmítla účastnit se Kalouskova spektáklu v podobě Demokratického bloku. Z psychologického hlediska jde pochopitelně o účinný nátlak.
Na tuhle metodu je samozřejmě odpověď. Je potřeba mít integritní osobnost, zázemí a energii, která udolá odpůrce. Vizi a směr. A jednoduše chvilku vydržet. Nebo hru plně odmítnout.

Nálepkování na jedné straně. Proklamace na druhé.
A propo, Demokratický blok.
Demagogové velmi rádi zneužívají obecně přijaté symboly pro své výklady. Je to užitečný nástroj. Jestliže Kalousek nazval svůj povolební spolek poraženců demokratickým, tak, soudím, že s demokracií to má totéž společného, jako když místní africký diktátor nazve svou zemi, příkladně Kongo, demokracií. S demokratičností to má jen málo společného, ale zase, říká se tím jedněmi ústy, že ostatní jsou ne-demokraté.
Tohle šermování s posvátnými pojmy by mělo přestat. V případě skutečného ohrožení demokracie pak mohou její potenciální destruktoři poukázat na dřívější odpudivé spojení moci se symboly, které jsou svaté všem. A dnešními hochštaplery účelově zneužité a vyprázněné pojmy pak bude velmi těžké obnovovat.

Popření vlastní integrity a kořenů. Chyby nováčků moci.

Poslanecká sněmovna, Senát, prezidentský, nebo vlastně jakýkoliv úřad má svou určitou kulturu. Stát se součástí této kultury je neodmyslitelnou součástí přirozeného procesu, ve který každý člověk doufá. Problémem je, že po čase se pohybem v tomto prostředí, pod vytrvalým tlakem okolí, vaše původní stanoviska a názory mohou velmi vzdálit podmínkám, za jakých vás lidé vlastně zvolili.
Přestanete být zástupcem lidí, konkrétního směru a začnete být více součástí určité kultury prostředí. Samotného úřadu. Pak se vám také může stát, že vyměníte střízlivou a pravdivou optiku, která vás přivedla k úspěchu ve volbám za jakýsi konstrukt, který nachází přijetí v dané instituci, ale má velmi málo společného s realitou.

Na nováčky ve sněmovně tahle odvěká nástraha moci přirozeně čeká. A tak, pro příklad, je možné už teď zahlédnout blekotajícího poslance za SPD, který lopotně vysvětluje, že není na FB členem několika militantněji formulujících skupin a že nikdy nesdílel příspěvky z Aeronetu.
Je to úsměvné. Lidé vás podporují právě proto, že Aeronet čtou taky. Buďte si jistí, že Aeronet si alespoň jednou, díky vytrvalé péči umravňovačů diskurzu přečetl kdekdo. A že to nevadí. Například poslední článek, věnující se singularitě a tezím Dr. Michio Kaku je zajímavý. A je jich tam i víc.

Psychologicky jsou poslanci v rolích, která spěje k rychlému obrušování hran. Ale v okamžiku, kdy ztratíte svou integritu, kořeny, vědomí, odkud jste vzešli a proč vás vlastně lidé volili, začnete ztrácet podporu lidí. Neškodí dát najevo svou identitu. Nestydět se za to, kým jste. Zástupci ulice.

Psychologické limity Babišova uvažování

Poslední věcí je samotný Babiš.
Babiš naráží na psychologické limity svého uvažování. Jestliže jsem před rokem napsal, že řídit stát jako firmu je nesmysl, dnes se to zřetelně ukazuje. Stát rozhodně není firma. Je to naprosto jiná dimenze, opakuji se a věřím, že k téhle věci nebude nutné se vracet.
Jestliže ve firmě si vyberete a pečlivě zvolíte členy týmu a volíte výhradně špičkové profesionály, v politice vám management státu obvykle navolí ulice.
Přičemž většina lidí, se kterými máte spolupracovat, jsou buď vaši příští konkurenti, nebo reptalové, kterým se nelíbí nic z toho, co se chystáte udělat. A kteří mají jen formální zodpovědnost za své kroky. Proto Babiš raději preferuje odborníky, tak jak je zvyklý.
Ve firmě si volíte nejen management, ale i lidi. Ve státě je to přesně naopak. Lidé volí vás. Můžete obsadit svými spřízněnci úřady a instituce, ale nemůžete nařizovat, pouze vyjednávat. Budete nuceni dělat kompromisy. Nemáte nad institucemi exekutivní moc, ostatně instituce slouží lidem, ne vám. A nakonec, zákazníci, voliči. V politice jsou zákazníky i ti, kterým rozhodně nic prodat nechcete. A právě ti vás mohou nakonec vykopnout, pokud se jim vaše zboží nebo služby nebudou zamlouvat. A bude jich víc, než těch, kteří vaši službu oceňují.
To je diametrálně jiná optika věci.

Jestliže byl Babiš uvyklý na tvrdý manažerský systém za použití ostrých loktů, kdy své spolupracující partnery dříve nebo později vykostil a převzal jejich aktiva, není divu, že s tímhle modelem uvažování se s ním do politické spolupráce nikdo nehrne. Jestliže teď žádá o vytvoření týmu, dobrá, ale jak má tento tým zaručen, že půl roku před příštími volbami si Babiš nepřivlastní všechny úspěchy vlády a své někdejší spolupracovníky jednoduše nehodí přes palubu, jako to udělal s ČSSD? Není divu, že má problémy sestavit vládu.

Další věcí je jeho sebehodnocení. Babiš by sám sebe rád zařadil do bloku stran, které se sami hrdě označují jako demokratické. Ale v tom se nesmírně mýlí. O žádnou demokracii nebo nedemokracii tady nejde. Jde jen o nevybíravou politickou hru, kde je vážným konkurentem, kterého je třeba, jako v předchozích pokusech, odstavit a zničit. Chápu, proč usiluje a plamenně vyzývá tu ODS, tu lidovce ke spoluúčasti na moci. Nechce být ve spolku s lidmi, které média označují za extremisty. Nebo komunisty. Ale to je možná nesprávné.
Protože jeho jedinou nadějí je prokázat, že bývalá moc, ta která prohrála ve volbách, prohrála oprávněně. Že tady nadělala obrovské a neuvěřitelné skandály, neuvěřitelné lapsy v hodnotě biliónů korun, kterými vytrvale poškozovala chod této země.
A klidně i s dnes nechtěnými stranami nastartovat úspěšnou vládu a přes negativní hodnocení na počátku vlády ukázat, že to jde i jinak.
A diametrálně lépe.
Ale to chce trochu odvahy a pevné vůle.

Jak to, že se nám noví lídři nelíbí?
Dlouhodobé ničení politické konkurence. Politiky i médii.
Politický úspěch prostestních stran v Česku, jak ANO, tak SPD, tak do jisté míry i Pirátů představuje výsledek dlouhodobého nepřipuštění politické konkurence.
Dlouhodobého, systematického ničení politických konkurentů, který probíhal vcelku násilnými metodami. Pomocí dřívějšího vytrvalého ostouzení politických konkurentů, prostřednictvím spřízněných médií, za účasti trestně motivovaných kauz, pronásledování a cíleného ničení opozice.

Příkladů je víc. Kdo si dnes vzpomene, že Bárta z VV, zdecimovaný trestní kauzou, nakonec u soudu uspěl a byl po čase zproštěn veškerých obvinění? Nikdo, zpráva jednoduše zapadla. Ale tehdy nevítaný konkurent byl odstraněn.
Ne, že by se „superguru“ některými svými výroky sám nezasloužil o pád své popularity. To bezpochyby. Ale reálně jej od moci odstavila až trestní kauza s peněžními půjčkami pro vlastní poslance.
Kdo dnes řeší příčiny pádu Nečasovy vlády? Nikdo. Společnost se baví odposlechy, ve kterých paní Nagyová, nyní Nečasová, peskuje premiéra. Ale za touhle pikantností se skrývá hrozivá skutečnost, že tehdejší vládu v podstatě svrhli policisté. Dramatické zatýkání, chlapci v kuklách, se samopaly, zabavené počítače v redakcích a spekulace o zlatu a ukrytých milionech posloužily jako kulisy k inscenaci pádu vlády. Co bylo skutečnou příčinou? Církevní restituce? Nefunkční penzijní reforma?
Jsme tedy demokratická země nebo spíše něčí junta?

Přesto máme dnes v parlamentu strany, které se k moci dostaly; navzdory dlouhodobému ničení pověsti a dobrého jména. Mluvme o Okamurovi, který si za dlouhou dobu účinkování v politice vysloužil ty nejhorší urážky a nadávky, prošel si řadou obvinění, která se prokázala jako falešná a v myslích lidí je tento zástupce konkrétního proudu společnosti vytrvale nálepkován jako extremista.
Extremista? Extremista, který dojednává otevření letecké linky pro japonské investory? A jedná o japonských investicích v Česku? Patrně, aby sem importoval jakuzu? Ne, samozřejmě. Okamurovo provinění proti diskurzu je pouze v rovině polemiky, jestli je evropská politika migrace správná. Jak se ukazuje, nejen on, ale i řada dalších lidí s předstihem dokázala pojmenovat rizika, spojená s nekontrolovatelnou migrací.
V atmosféře nekritického a úslužného přejímání veškerých, často nesmyslných agend EU je v podstatě heretikem diskurzu. A jako takový si spolehlivě vysloužil zmíněné nálepky.
Ve skutečnosti je představitelem mírně radikálněji naladěných občanů, kteří nechtějí migranty. A kteří spějí k přímočařejším formám uspořádání politické praxe.
Ale od toho je politika, aby se v souboji názorů ukázaly jeho ideje jako přínosné. Nebo nikoliv.
Pokud by proud kritiky směřoval k faktu, že Okamura je zbytečně militantní v projevech a bude patrně chvíli trvat, než pochopí, že jako reprezentant moci a už ne pouliční opozice musí najít jiný výkladový slovník, pak je to pravdou. Pokud by kritika směřovala k faktu, že nemá vhodné lidi pro výkon moci, že jeho strana je víceméně stranou jediného schopného muže, pak by bylo možné kritiku akceptovat. Nicméně, vzápětí by na přetřes přišla otázka a velmi nepříjemná: Jaké lidi vlastně nabízí jiné strany?

Dlouhodobá praxe ničení politické konkurence nevybíravými metodami tak nakonec dospěla ke stavu, kdy se na scéně etablovaly strany, které jsou drsným nárokům politického prostředí schopny vyhovět. A ustát tlak. Nedivme se dnes poslaneckému angažmá daleko silnějších a drsnějších uskupení, které se nerozpakují v přímých soubojích jít až na dřeň politického zápasu.
A faktu, že tradiční strany, které si dosud mohly nerušeně užívat výsluní moci, mohou dnes jen tiše a se závistí pozorovat volební preference konkurentů. A také, pokud se jejich konkurentům podaří sestavit funkční vládu, budou jen smutně koukat, jak jejich noví a mnohem odolnější konkurenti sklidí úspěchy, dané hybností ekonomických cyklů a rozvoje v intencích celé planety.

Psychologicky zaminovaný terén

Ve hře je stále i teoretická možnost spoluúčasti na vládě některé z tradičních stran.
Jestliže před volbami strany dštily síru na Babiše a zaklínaly se jako pouťový vyvolavač případnou nespoluprací, měsíc po volbách nemohou, nebo nechtějí změnit rétoriku. Byť z hlediska výkonu moci a korektním spolupodílení se na provozu státu by bylo samozřejmě nejjednodušší používat věcnější polohu. A pokusit se sestavit vládu na základě programových průniků. A tyto programové průniky transparentně vysvětlit vlastním voličským základnám, jako možné východisko povolební situace.
Jsem si jistý, že lidé situaci chápou. A ocení spíše věcnou a faktickou dohodu stran, jasný scénář a schopné lidi, kteří potřebné změny uskuteční, než donekonečna protahovaný a zničující boj o psychologickou pozici v myslích vlastních voličů.

Co dál?

Strany, ale nejen strany, trestuhodně promarnily předvolební čas k osvětlení dějů a témat, která se na společnost valí nejen z minulosti, ale především z blízké budoucnosti. Je to otázka i kulturních elit, novinářů, publicistů, šéfů firem, stejně tak univerzit, epicenter moci, jakými jsou významné právní kanceláře, investorské kultury, miliardářské špičky.

Je potřeba si skutečně uvědomit, že už za několik let bude společnost zápasit s flagrantními projevy změn v geopolitickém uspořádání světa. Stejně tak bude muset svést zápas s globálními korporacemi, bankovními trusty a jejich nekontrolovatelným vlivem i na nadnárodní uskupení typu EU. A stejně tak začne společnost čelit následkům působení technologických subkultur, které jsou o dvacet tahů před celou společností. A třicet tahů před politickými reprezentacemi států.

Jestliže se povede zápas o demokracii, tak její podoba nebude v rovině ideologických potyček o směřování Západ-Východ, případně a příhodněji Sever-Jih, ale o to, nakolik jsou například rozhodnutí technologických firem demokratické a přínosné pro celou společnost.

Jen namátkou a pro příklad, bude politika řešit, zdali je možné uzákonnit mutace lidského genomu a lidské podstaty na komerční bázi a vytvořit tak subkulturu lidí, vybavených v darwinovských intencích pro život o poznání kvalitněji.
Nebo jestli přínos z umělé inteligence, robotiky, biotechnologií a genetiky nepřeváží prokazatelnou další fragmentaci už tak atomizované a nesoudržné společnosti. A jestli se podoba člověka, jeho kulturní, biologická, etická hodnota zcela nevytratí z logiky uspořádání společnosti.
Nebo, typově, jestli je vlastnictví genomu živých organismů korporacemi přínosné pro společnost nebo jen pro korporace. Tady se povedou zápasy o demokracii, o její skutečnou podstatu.
Stejně tak, kupříkladu na domácí frontě bude otázkou uspořádání pravidel, spojená se schopností státu ufinancovat přechod proměněného pracovního trhu, zavádění institutů typu nepodmíněný příjem.
A zároveň zůstanou tradiční témata. Typově podpora firem, výzkumu a vývoje, podíl lidí na hospodaření a politice státu, platové výměry. Obnova infrastruktury. Obnova kapacit. Digitalizace státu. Čištění augiášových chlévů práva a nutné prořezání spletí zákonů, které nasekaly předchozí vlády. Věci, které měly být dávno v provozu.

Změna diskurzu

Možná je v tuto chvíli přesně čas a okamžik, kdy se v názorových střetech, za přímé podpory, pozornosti a spoluúčasti veřejnosti mají lidé dozvědět, jakým způsobem se má společnost vydat během příštích 5,10,15 let.
Po 28 letech od revolty proti komunistickému systému je možná čas věcně a objektivně zhodnotit, jakým způsobem porevoluční systém vyhovuje lidem. Věcně a znovu otevřít témata, spojená s budováním chatrných mýtů, na kterých stojí česká polistopadová politická verze systému a věcně vyhodnotit způsob, jak byla naplněna v rovině ekonomických opatření, podpory sociálních struktur společnosti, stav a strukturu práva. Věcně pojmenovat technologický potenciál země, ochranu přírodních zdrojů a kulturních statků, definovat otázky bezpečnosti, stejně jako finančních a podnikatelských struktur, které se v nejsilnějších uskupeních podílely na vytváření průmyslu, obchodu a zemědělství.
A stejně tak je třeba se ptát po obrazu kulturních, společenských, duchovních a vědeckých aktivit, pojmenovat věcně jejich učinkování a předně urychleně hledat možnosti jejího intenzivního rozvoje.

Otázky, které by měly být položeny
Jak se tyto otázky blíží směrem k přímým emitentům diskurzu, je možné pozorovat, k obrovskému neštěstí a znechucení, jen floskule a paniku. Tohle je ono? Tohle je ta skrytá moc, která prostřednictvím jemného směřování dokázala ovládat po dlouhých 28 let mysl celé země?
Čekal jsem silnou a jiskřivě podnětnou diskuzi, jejímž středem bude polemika o intencích systému. Věcnou, fundovanou, se zřetelnými východisky, jak dál postupovat v proměňující se podobě světa. V rovině filozofie, etiky, střetu civilizačních hodnot s technologickou proměnou světa. V rovině přirozeného zájmu o postavení člověka v téhle nastávající technologické době, jakéhosi zárodečného technologismu. Jako přirozeného pokračování kapitalismu.
Příklon k pojetí humanity, v kontrastu s kyborgizací, vlivem robotiky, zásahů do biologie člověka a jiných živých tvorů a rostlin. K definici, jak je vlastně utvářen demokratický systém. A které z jeho nástrojů a mechanismů jsou už přežité a je nutné je updatnout, redefinovat, nebo když jde o dysfunkční věci, tak nahradit, nebo zrušit.

Ale nic.

Namísto toho sleduji jen mávání a popleskávání praporem jakéhosi pofiderního výkladového pojmu demokracie v podmínkách České republiky. Kde na jedné straně jsou emitenti diskurzu, návazné mediální struktury, neziskovky, politické struktury, provázané se státními firmami, do jisté míry stávající diskurz podporující umělci a společenští lídři, kteří určují, co demokracií je a co jí už není. A na druhé straně probuzená společnost, která chápe, že tuhle hru už dál hrát nehodlá. A naopak čeká tvrdý a podnětný intelektuální zápas o podobu budoucnosti.

Navrhuji přestat řešit minová pole psychologických manipulací a mýtů a věnovat se podstanému a tím je updatovaná forma správy veřejných záležitostí. Někdejší vrcholové emitenty diskurzu navzdory jejich jekotu ponechat jejich vlastnímu osudu. Pro další vývoj jsou nepodstatní. Nakonec, lze pochopit tenhle nářek. Tihle lidi ve skutečnosti většinou nemají kam jít. Jejich role vyvěrá z dosažených pozic. V nových pozicích by museli ukázat, že k něčemu jsou, že něco umí. A to bude obtížné. A jak budou postupně padat rozpočty pro nepotřebné neziskovky, fondy, think-tanky, prapodivné struktury, které po celé roky vysávaly veřejné zdroje a budou mizet místa za zásluhy ve státních a polostátních firmách, kam bylo možné odklidit nepohodlné konkurenty, nebo zobchodovat vliv, bude nářek postupně slábnout, až zmizí docela.

A nebo, znovu vyhrají.
Nečestně. Ale tak to v životě chodí.

1.12.2017 | David Martinek

Petr Žantovský: Paranoia jako program

$
0
0




Moc politického, přesněji řečeno volebního alibismu, který se ve vší nahotě ukázal kolem volby Donalda Trumpa prezidentem USA, konečně naplno dorazil i k nám. V čem spočívá? V tom, že se ve volbách neúspěšný pretendent na nějakou funkci začne vymlouvat na nějaké cizí elementy, které způsobily jeho neúspěch.


Dnes jsou v módě konspirační teorie o tom, že veškeré volby v tzv. demokratickém světě jsou deformovány a manipulovány nějakými nejasně definovanými hackery, údajně napojenými na Kreml. Takže fakt, že Hillary Clintonová nepřesvědčila většinu potřebnou ke vstupu do Bílého domu, zavinili počítačoví komsomolci v Putinově žoldu. Je nepochybné, že titíž „ajťáci“ mají na svědomí Brexit, volební vzestup AfD v Německu a Svobodných v Rakousku.

Z této teze zřejmě vyšel také náš prezidentský kandidát Jiří Drahoš, když pár dnů před podáním demise vlády navštívil (tehdy ještě premiéra) Bohuslava Sobotku, aby se s ním podělil o svou starost: nebudou též české prezidentské volby kořistí stejných virtuálních útočníků? A protože známe dosavadní politiku a rétoriku odcházejícího předsedy vlády, dá se předpokládat, že si porozuměli. To za Sobotky přece vzniklo „Ministerstvo pravdy“, jak se přezdívá onomu (prý nikoli cenzurnímu) odboru ministerstva vnitra, nazývanému Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH). Paranoidní politika socialistů je však odvozená od paranoidní politiky EU, která dala před víc než dvěma lety pokyn, aby jednotlivé země budovaly podobné úřady ke sledování nežádoucí (zejména) webové komunikace svých obyvatel, od zpravodajských portálů přes blogy až po sociální sítě.

Nuže, co nám pan Drahoš tou návštěvou u pana Sobotky vlastně vzkazuje? Předně: že je dobrý a roduvěrný Evropan, či spíše europoidní unionista. Že si osvojil konspirační rétoriku bruselské vrchnosti, která v každém koutě vidí Putina a jeho pohůnky a z každé své prohry viní Kreml, čímž poněkud připomíná bolševické vlády po 2. světové válce. Cožpak to opravdu ani trochu nepřipomíná kampaň s „americkým broukem“? Pro nepamětníky: neúroda počátkem 50. let byla oficiální propagandou vykládána jako důsledek faktu, že k nám američtí špioni masově vysazovali mandelinku bramborou. Čímž byl nalezen společný nepřítel a usměrněna kolektivní obranná a odvetná aktivita lidu, který s americkým broukem po komsomolsku zatočil. Tak nějak podobně lze dnes vidět občana Jandu (neplést prosím s rockovým kytaristou), který nám předkládá k uvěření stejně ubohoučké pohádky o „ruských švábech“ (tentokrát ale nejde o speciální druh hmyzu, nýbrž metaforické označení třídního nepřítele, jenž usiluje nahradit pravdu a lásku lží a nenávistí). Tak v téhle řadě je tedy pan Drahoš. Což je prima. Aspoň víme, koho v něm případně volíme hlavou státu.

A druhé poselství? Že se pan Drahoš (možná opodstatněně, kdo ví?) bojí prohry, a proto svléká gatě již mnoho mil před brodem. A hlavně – sichruje se: když nevyhraje, nemůže za to absence jeho názorů nebo schopnosti je zaujímat a přesvědčivě vyslovovat, nýbrž americký brouk – pardon, kremelský šváb. I to je srozumitelné poselství voličům, že?

Pěkné je, že pro ten případ už nyní má pan Drahoš na svém webu instalován soupis „švábů“, nikoli nepodobný soupisům sestavovaným dalšími bojovníky a bojovnicemi proti lži a nenávisti (Janda, Slonková atd.). Když se na ten seznam podíváte, dojdete k závěru, že pan Drahoš zatím této věci příliš nerozumí, nebo má mizerné poradce. V seznamu jsou totiž splácané naprosto nesourodé subjekty – od prokazatelně a transparentně státních propagandistických webů, jako je ruský Sputnik.cz, přes dobrovolnické „maloweby“ typu Nová republika, občanskou aktivitu Ivana Davida, seriózní informační portál První zprávy.cz, privátní a programově subjektivní blogy typu Rukojmí Břetislava Olšera – až, jak jinak, po dnes již velkoryse fungující politický server Parlamentní listy. K tomu ovšem přilepí poněkud legrační weby typu Antiilluminati, Osud.cz či Prvopodstata.cz, kde se objevují rubriky jako Dutá země, Kruhy v obilí, Smaragdové desky atd., jejichž prokremelský postoj lze asi jen těžko prokázat, tím méně negativní vliv na volební příležitosti pana Drahoše.

To samozřejmě není projev nějakého amatérismu, to je velmi promyšlená taktika, smíchat dohromady hrušky a hřebíky a vytvořit dojem, že jsme obklopeni nekonečnou armádou nepřátel pravdy, lásky a pana Drahoše. Nicméně tato taktika byla už použita mnohými mnohdy, a vesměs vedla k obecnému posměchu a volební prohře. Zřejmě se pan Drahoš chystá jít právě touto cestou. Inu, bon voyage!

- - -

Poláci překvapeni, nevědí, s kým se paktují: Náměstek ministra obrany Polska nazval cenu za americké Patrioty nepřijatelnou

$
0
0


8. 12. 2017        zdroj
Varšava je připravena vynaložit na systémy protiraketové obrany ne více než 7,5 miliardy dolarů, řekl Bartosz Kownacki. Cena, za kterou Spojené státy daly souhlas k prodeji systémů protivzdušné a protiraketové obrany Patriot (s konfigurací PAC-3+), je nepřijatelná pro Varšavu, která bude usilovat o její přehodnocení směrem dolů. V rozhovoru pro týdeník Defence News to uvedl náměstek ministra národní obrany Polska Bartosz Kownacki.

V listopadu Správa Ministerstva obrany USA pro spolupráci v oblasti obrany a bezpečnosti DSCA (Defense Security and Cooperation Agency) oznámila, že administrativa USA rozhodla o prodeji baterií Patriot Polsku v celkové výši 10,5 miliardy dolarů (37 miliard zlotých). Varšava ale, jak uvedl týdeník, je připravena utratit za tyto systémy ne více než 30 miliard zlotých (asi 7,5 miliardy dolarů). Washingtonem předložený účet, jak uvedl v rozhovoru Kownacki, je pro Polsko nepříjemným překvapením.

"Tato cena je pro nás překvapením, řekl 5. prosince v rozhovoru s Defense News ve Washingtonu. Tato cena je pro nás skutečně nepřijatelná i s ohledem na značné finanční prostředky, vyčleněné námi na technickou modernizaci Ozbrojených sil Polska. Prostě si nemůžeme dovolit utratit tolik peněz za získání dvou bateriií (v konfiguraci PAC-3+) a rakety".

Tato dohoda, jak dříve oznámila DSCA, předpokládá, že Polsko také získá čtyři radary AN/MPQ-65, čtyři stanice pro řízení palby, 16 odpalovacích zařízení a 208 řízených střel k systému Patriot PAC-3+.

Vyjednávání o ceně za uvedený "balíček" je podle týdeníku jedním z cílů návštěvy náměstka ministra obrany Polska v hlavním městě USA tento týden. "Prostě nemůžeme akceptovat tyto finanční podmínky, prohlásil Kownacki v rozhovoru, zveřejněném na internetových stránkách Defense News. Budeme trvat na snížení (ceny)... Jsme si vědomi toho, že jedna schůzka nebude stačit k jejímu snížení".

Náměstek ministra národní obrany Polska také poznamenal, že překvapením jsou pro Varšavu i některé další prvky transakce, zejména cenové podmínky, které předložila jedna z amerických společností, zapojená do praktické realizace dohody. Kownacki je také charakterizoval jako "nepřijatelné". Ale nižší ceny, jak poznamenal, se Varšava bude snažit získat i od společností, které nabízejí rozumné podmínky.

"Je samozřejmé, že nemůžeme předem vědět, jak se nám podaří snížit cenu, ale americká vláda a (do transakce zapojené) společnosti byly upozorněny, že je třeba nám cenu snížit, řekl Kownacki. Jsem přesvědčen, že dosáhneme svého cíle, a v současné době se zabýváme dopracováním projektu, takže jsme v závěrečné fázi vyjednávání".

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Amerika hledá spásu ve válce. Proč je Putin klidný? - Prostě s Kyklopem se musí umět správně bojovat

$
0
0
Alexandr Chaldej
8.12.2017 Zavtra, překlad ČeskéNárodníListy

Ruská vnitřní politika je určována zahraniční politikou USA. V závislosti na tom, zda je politika USA vůči Rusku mírnější nebo tvrdší, je linie Kremlu budována s ohledem na opatření v ekonomice, kádrové politice a propagandě. Reaktivita ve vztahu k USA je nejproduktivnější strategií: překonáváme nepříjemnosti, jak přicházejí. Jakákoli předběžná akce není nutná, protože obrana pak nemusí být přiměřená k útoku.


V závislosti na tom, jaký druh flotily budou stavět v USA, bude se v Rusku vyvíjet strategie stavby lodí. Stupeň reakce a personální reformy v Rusku závisí na tom, jaký kurz vyhraje ve Spojených státech. Rusko vždy proti Spojeným státům hraje černými figurkami a rozvíjí obranu v závislosti na akcích Ameriky.

V současné době USA provádějí strategii, která byla naplánována pro Clintona. Volba Trumpa nic nezměnila v globálních prioritách "deep state" (hlubokého státu), který je skutečným architektem americké domácí a zahraniční politiky. Ve Washingtonu Trump vytváří vojenský kabinet vlády. Jestřábi-neoconi jsou jedinou Trumpovou kádrovou rezervou, svázali mu ruce a nohy a Trump nemůže odolat jejich organizovanému tlaku. Nyní existují úniky, že dokonce poměrně agresivní Tillerson prožívá ve vedení ministerstva poslední týdny, pro nedostatek agresivity. Nemá rád většinu Kongresu, kde republikáni a demokraté nevidí žádnou jinou cestu z krize, která je ohrožuje, kromě stále otevřenějšího vojenského tlaku na celý svět a na hlavní smrtelné nepřátele: Rusko, Írán, Severní Koreu a Čínu. Do vedení ministerstva přijde Mike Pompeo z CIA, bývalý mariňáka, se způsobem myšlení vidět svět jen jako bojiště. Do CIA pravděpodobné postaví Dona Cottona, republikánského senátora z kongresu, který je velmi agresivní vůči Íránu a který obdrží finanční prostředky spojené s Izraelem, finančně-průmyslovými skupinami a neokonzervaci.

Takže co bude znamenat nevyhnutelný odchod Tillersona z pozice šéfa americké zahraniční politiky? Otevřený kurz na válku, silný tlak na Rusko, Severní Koreu, Írán a všechny ty, kteří se odváží vzdorovat diktátu umírající velmoci, ve které moc ve skutečnosti uchvátili „jestřábi“, neokonzervativci nejradikálnějšího křídla, téměř ze staré školy imperialistů.

Příprava Spojených států na válku s nezávislými částmi světa vstoupí do konečné fáze. Před našima očima se ve Spojených státech vytváří válečný kabinet, ve kterém by postava Tillersona, volající po zdrženlivosti, pokud jde o Severní Koreu a Írán, a jiná řešeních světových problémů, nepůsobící vážné zhoršení situace, vypadala jednoduše nevhodně,“- říká Sergej Latyšev ve svém článku "Tillerson je odstraňován z ministerstva zahraničí, v USA se formuje vojenský kabinet .“

Samozřejmě, že americká politika totální války s okolním světem, bude mít především vliv na stav věcí na Ukrajině: tam se radikální nacisté v blízké budoucnosti dostanou k moci a rozpoutají bojové akce. Není náhodou, že Volker nazval pravděpodobnost jejich počátku téměř na 80 procent. To je otevřené varování pro Kyjev a Moskvu, že Washington se snaží o vojenské zhoršení v Donbasu. A to, co Washington chce, je bezodkladně realizováno v Kyjevě. Prohlášení Avakova a dalších ukrajinských politiků o této otázce nenechávají pochybnosti o tom, že Washington potřebuje válku v příštích měsících a ta bude. Jejím účelem je vytvořit podmínky, ve kterých se Rusko již nebude moci zdržet přímé intervence, ani dodávek zbraní do Donbasu. Ani dodávky zbraní z Abcházie nepomohou Rusku, vyhnout se nařčení z přímé účasti ve válce na Ukrajině. Výsledkem budou sankce proti ruským a evropským společnostem, podílejícím se na Nord Stream 2 a tureckém Streamu, zákaz operací s ruskými cennými papíry, Putinova obvinění z válečných zločinů. V souvislosti s volbami v Rusku bude Putinovo zvolení prohlášeno za nelegitimní. Dalším argumentem použitým Washingtonem bude to, že se na nich podílel neuznaný Krym. Putin osobně postaví Západ do velmi nejednoznačného postavení. V souvislosti s odstavením Ruska od SWIFTu - a únorovými nájezdy na okolokremlovské oligarchy Washington doufá, že Putinovi zažehne půdu pod nohami všude, kam jen může učinit krok.

Ale Putin vypadá celkem klidně a nesnaží se okamžitě měnit okolí. Kreml samozřejmě neplánuje žádné odvetné reformování vojenské administrace. Proč? Relaxace a podceňování nebezpečí? To je pro Putina netypické. Jeho postřeh a reakce byly vždy na vysoké úrovni.

Absence viditelných křečových pokusů o reakci zrcadlovými gesty z Kremlu říká, že Rusko se nebojí všech opatření, která USA plánují zahájit. Navíc - do jisté míry - jsou dokonce přínosem pro Rusko:

1. Formování zjevně agresivního složení vlády USA posílí tendenci izolovat USA od vazalů. Budou se samozřejmě bát dostat se do situace rukojmích a budou usilovat o samostatná jednání s nepřáteli Spojených států, zejména s Čínou, Íránem a Ruskem. Arabové, Německo, Japonsko a Jižní Korea se rozhodně budou chovat takto.

2. Průběh tvrdé konfrontace by měl vést k rychlým výsledkům. Teprve to dává smysl. Pokud blitzkrieg nebude fungovat - a ten fungovat nebude, válka se protáhne, pak se také zesílí konflikt mezi jestřáby a jejich nepřáteli ve vládnoucí třídě Spojených států.

3. Americký tlak na Evropu, Rusko, Čínu a Írán povede k roztržce evropských elit a k posílení jejich konfliktu s americkými elitami.
4. Válka se Severní Koreou zbaví USA podpory Japonska a Jižní Koreje. Jejich konfliktní postoj k USA se zvýší. V souvislosti s tím se zintenzivní konsolidace vztahů s Čínou, a tudíž nepřímo s Ruskem.
5. Odpojení od SWIFT nepovede ke katastrofě ruských zahraničních obchodů. Dojde k návratu zpět, ke starému dobrému telexu a teletypu - jak to bylo za SSSR. I k telegrafu. Převody peněz nebudou v reálném čase, ale během dvou až tří dnů. Nepohodlné, ale ne fatální. Mnohem více než my utrpí ti, kteří od nás nakupují plyn a ropu a dodávají nám své výrobky. V podstatě je to vazal USA - Evropa. Umíte si představit, jaké vytí spustí naši obchodní partneři? Německo, na které to udeří strašnou silou? Zvýší to lásku Němců ke Spojeným státům? Jsem si jistý, že ne. Uděláme něco s pomocí Číny. Vytvoříme další zúčtovací síť za účasti jiných bank. V rámci zemí BRICS se hodně zintenzivní integrační procesy. V roli Ruska si sebe všichni představí, a nebudou chtít tiše čekat na takovou situaci. Uvnitř Ruska bude zúčtování procházet systémem MIR. Takže nedojde ke kolapsu zúčtování. Svět bude polarizován směrem k izolaci Spojených států a konstrukci systému protiamerických svazů a aliancí.
6. Stisknutí našich oligarchů prostě odtrhne naše elity od Západu - represe a zatýkání jim ukážou, že Rusko je bezpečnější než Západ. Představa, že v Rusku obecně jen budou vydělávat peníze, pak využijí Západu jako klidného přístavu, úplně zmizí. Ti, kteří zcela z Ruska odejdou, a zaujmou místo v cizích zákopech, už s námi nebudou mít žádný vztah. Pro nás to bude jen ziskové.

7. Jakýkoli pokus Západu, osobně tlačit proti Putinovi v Rusku, bude mít jen opačný účinek: nikoliv jeho izolaci, ale jeho posílení a bezprecedentní konsolidaci národa kolem něj.

8. V Rusku bude vynucen začátek oddělení ekonomiky od dolaru a západních institucí.

9. Jakákoliv pátá kolona v Rusku, pokud nebude zničena, dostane se do stavu obklíčení.
10. Válka na Ukrajině, i kdyby na počátku přinesla poskokům USA vojenské úspěchy, nakonec skončí vojenskou porážkou těchto amerických loutek - s nejvyšší sympatií pro tento proces v Evropě. Ta nepotřebuje mít na svých hranicích namísto Porošenka Tahniboka, Bieletského, nebo Turčinova. Z jihu Ruska, ze strany Turecka nic nehrozí. Ve Střední Asii se babajové, vystrašení po Sýrii, uchýlí pod Putinovu střechu rychlostí horského jelena. Tedy v případě, že Spojené státy budou pokračovat ve vynášení všech dostupných „trumfů“, nic tímto vydíráním nemohou získat - vyjma při přímé invazi NATO na Ukrajinu a vyhlídky na přímé střetnutí s ruskou armádou tam. Ruská armáda nedopustí usazení NATO na hranicích Ruska. USA se snaží blafovat, ale není reálné bojovat s jadernou mocností o pozice na území Ukrajiny. Kromě krize v rámci NATO by to znamenalo, že další nástroj nátlaku na Rusko zmizí. Vojska nelze rozvinout - je to nebezpečné. Ukrajina nestojí za světovou jadernou válku. Již zavedené sankce vůči Rusku nejsou kritické, ale vlastní americké spojence poškozují a vždy to nebude fungovat. Slepá ulička.
11. Tlak na Rusko, Írán, Čínu a Severní Koreu vytvoří pro USA situaci války na čtyřech frontách. Hitler z druhého světa se nepřestane divit. Dokonce s náležitým respektem k velikosti, síle a tvrdosti amerických atributů geopolitické síly bych ji nepřeceňoval natolik, abych se zapojil do takového dobrodružství v situaci, v níž Spojené státy nyní jsou.

Ta svědčí pro Rusko.

Lidé na světě se nejprve bojí rozmachující se americké pálky, ale pak si zvyknou. Začnou potichu odporovat. Každá akce vyvolává opozici. Odpor vytváří množství možností odpovědí, které nelze vypočítat. Dlouhodobý dopad takové nejistoty zvyšuje riziko, že začnou selhávat údery jeden po druhém a v důsledku toho bude svět pro USA horší, než před válkou. Když se rozhodnou použít všechny prostředky a budou myslet, že jim to neublíží. Ale svět horší než před válkou, znamená porážku ve válce.

Proto Putin v zásadě nevidí žádný důvod ke znepokojení. Je naprosto klidný a v každé z uvedených situací vidí příležitosti k posílení ruského geopolitického postavení. O konfrontaci se USA snaží ve své zoufalé situaci, protože nemají žádný jiný způsob zachování dosavadní nadvlády. Uchylují se k vojenské síle proto, že nic jiného jim již nezbylo. A celý svět má mnoho východisek. Počet kombinací, v nichž bílí anglosasové začnou silový debut a prohrají, je bezpočet, jako v trubici kaleidoskopu.

Už nejeden analytik s údivem popsal překvapivý pokles intelektuální úrovně amerických politických elit. Ano, stále mají neomezené množství peněz, kterými přitahují neomezený počtu agentů ve formě výzkumných center a nevládních organizací, vydávají řadu intelektuálních produktů ve formě strategií a analytických zpráv, armádní odborníci ještě kupí hory krásných tabulek, grafů a schémat, abstraktních teorií a fascinujících koncepcí.

Dojem z nich je, že skutečný svět nemá nic společného s tím, co tito lidé píší. Svět jde jiným, jim nepochopitelným směrem. Všechny jejich výpočty jsou vyhazovány s hodinami práce a zbytečnými penězi na ně.

Situace ve Spojených státech se zhoršuje, proces degradace amerických elit získává na síle a setrvačnosti, a děsí je pomyslet si, jak bude vypadat svět po 10 letech. Svět, ve kterém Spojené státy ztratily schopnost řídit se pokyny Sun Tsu.

Nejlepší válkou je - rozbít plány nepřítele; na dalším místě - zničit jeho spojenectví.
To je přesně to, v čem USA selhávají. Spojené státy už nejsou schopné rozvíjet ani plány, ani svá spojenectví.

Nejhorší je obléhat pevnosti.
Ale to je přesně to, co se Spojené státy chystají dělat. Toto není cesta, na které je možné očekávat vítězství.

Válečné pravidlo je:

- pokud máte desetkrát větší sílu než nepřítel, obklopte ho ze všech stran.

USA nad svými protivníky přirozené desetkrát větší převahu nemají.

- pokud máte pětkrát větší sílu, zaútočte na něj.
USA nemají ani pětinásobnou převahu.

- pokud máte dvojnásobnou sílu, rozdělte nepřítele na části.
Americké síly nejsou dvakrát tak velké jako Rusko, Čína a Írán se Severní Koreou. Součet vojenského potenciálu těchto zemí značí prohru Spojených států - jediná Čína má ekonomiku větší než je americká. Ve vojenské rovině však má Rusko s Amerikou paritu, ve spojenectví s Íránem a Čínou mají nad Amerikou převahu. NATO nebude s těmito zeměmi bojovat kvůli USA – a ještě pro skutečnost, že tyto země nezaútočily na země NATO, ale země NATO by je napadly.

- pokud jsou síly stejné, nebojujte s nepřítelem.
USA mohou bojovat pouze s těmi, kteří jsou slabší než oni.

- pokud jsou síly menší, braňte se.
USA upřednostňují obranu útokem, ke kterému vědomě postrádají sílu.

- Pokud vám nehrozí něco ještě horšího, snažte se boji vyhnout.
Těmito pokyny se Rusko, Čína a Írán umějí dobře řídit. A USA proti tomu nemohou nic dělat. Co by mohlo být pro ně ještě horší? Jsou přesvědčení, že jsou nejlepší. Proto se neumí vyhýbat, oni dobře umí prosazovat pouze svou. Budou mít problémy.

Proto je Putin v zásadě klidný. Ne, není lehkomyslný, je soustředěný, ale pozoruje, ale nehoní se. Nerelaxuje. Vše, co USA dělají, se v poslední době proti nim obrací.

Prostě s Kyklopem se musí umět správně bojovat.



Pro České národní listy volně a kráceně přeložil P. Rejf


Lze ve vzduchu zaparkovat Su-30 do Il-76? Skoro ano, podívejte se (VIDEO)

$
0
0
Napsal a přeložil ea 24
8.12. 2017 Eurasia24
Personálu ruských Vzdušných a kosmických sil se povedl dechberoucí kousek.
Vše se odehrálo v minulých dnech nad Sýrií, kdy posádka transportního letounu Il-76 shazovala balíky s pomocí lidem v oblastech postižených válkou. Po vypuštění pěti balíků, které se následně snesly na dácích do určeného místa, přišlo „překvapení“.

K nákladové rampě se na neuvěřitelně malou vzdálenost přiblížil víceúčelový bojový letoun Su-30SM vyzbrojený střelami vzduch-vzduch.

Titulek v úvodu je samozřejmě myšlen s nadsázkou – Suchoj s rozpětím skoro patnácti metrů by se do nákladového prostoru Iljušinu nevešel ani náhodou. O to víc ale platí, že při přiblížení doslova na pár metrů – ve výšce několika kilometrů a při rychlosti okolo 700 km/h – se posádkám obou mohutných strojů povedl mistrovský kus.


ea24
Foto: repro YouTube.com

Uznáním Jeruzaléma za hlavní město Izraele odpálil Donald Trump geopolitickou „atomovou bombu“

$
0
0
Pjotr Akopov
8.12.2017 OstrovJaniky
Islámský svět vybuchne antiamerickými demonstracemi – a to bude ještě nejjemnější z následků rozhodnutí, které jak se zdá, Spojené státy definitivně učinily. Dává se na vědomost, že Donald Trump uznal Jeruzalém coby hlavní město Izraele a rozhodl přemístit tam americké velvyslanectví. Proč to prezident USA vyhlásil právě nyní?


V touze rozšířit vnitropolitický úspěch (senátem přijatou daňovou reformu), odvrátit pozornost od sledování „ruských stop“, a také od nemožnosti nalézt „patřičnou“ odpověď na zkoušku severokorejské mezikontinentální rakety, rozhodl se Bílý dům nasměrovat zaostření světových médií z dálnovýchodní krize na krizi blízkovýchodní. A to tak, aby to řádně zabralo. Donald Trump oznámil, že je připraven uznat Jeruzalém za izraelské hlavní město. V telefonickém rozhovoru s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem jej informoval o svém úmyslu přemístit americké velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Informuje o tom Reuters s odvoláním na oficiálního představitele palestinské administrativy, se sdělením, že v odpověď

ABBÁS TRUMPA VAROVAL, ŽE TENTO KROK BUDE MÍT NEBEZPEČNÉ NÁSLEDKY.

V úterý Trump promluvil ještě s izraelským premiérem a jordánským králem. Na maximálně negativní reakci Trumpa upozorňovali ještě předtím, než svůj úmysl vyhlásil.

USA musí chápat vážné následky v případě Trumpova uznání Jeruzaléma, prohlásila v úterý hlava evropské diplomacie Federica Mogheriniová. A turecký prezident Erdogan v úterý ráno řekl to, co musí říct člověk, který aspiruje na nového chalífu, čili lídra islámského světa:


„Jeruzalém – je pro muslimy červenou linií. Podobné rozhodnutí bude těžkým úderem pro celé lidstvo. Nenecháme to být. Nemají snad v Americe lepší problém k řešení? Budeme se bít do posledního. Může to znamenat přerušení diplomatických vztahů s Izraelem.Varuji Ameriku ještě jednou, aby nedělala kroky, které ještě více prohloubí krizi v regionu.“

Přestože na dané prohlášení můžeme nahlížet i v kontextu stále se zostřujících vztahů Turecka a USA, Západem a NATO obecně, celé téma Jeruzaléma je natolik výbušné, že v případě dalšího vyhrocení je samo o sobě schopno zastínit jakoukoliv jinou krizi.

Jak známo, ani jedna země světa Jeruzalém za hlavní město Izraele neuznává. Jedná se o to, že východní část Jeruzaléma byla židovským státem zabrána v průběhu války roku 1967 a nezákonně připojena k části západní, která zemi připadla při jejím založení roku 1948. Otázka statutu Jeruzaléma je hlavní překážkou na cestě palestinsko-izraelského a arabsko-izraelského urovnání.

Vždyť právě tam se nachází hlavní svatyně tří naboženství – křesťanského, muslimského a judaistického. Chrámová hora s mešitou al-Aksá je pro muslimy celého světa třetí nejvýznamnější svatyní po Mekce a Medině. Pro judaisty je důležitá Zeď nářků, která je součástí jedné strany Chrámové hory, na které, podle jejich legendy, stál hebrejský Chrám. Izrael kategoricky odmítá jednání o svém zřeknutí se kontroly části za Zdí a Starým městem – a Palestinci, jakož i celý islámský svět, ba i rezoluce OSN, vyžaduje po Izraeli přestat okupovat Východní Jeruzalém.

Donald Trump ještě jako prezidentský kandidát sliboval přemístit americké velvyslanectví do Jeruzaléma – ale stejně jako v případě předsevzetí „dorozumět se s Putinem“, zatím své slovo nedodržel. Ale zatímco ve vytváření vztahů s Ruskem prezidentu USA ze všech sil brání sjednocená koalice Kongresu, politického establishmentu, „deep state“ a amerických médií, v případě Jeruzaléma žádný rozpor mezi Bílým domem a establishmentem nenastal.

Pro uznání Jeruzaléma a přemístění velvyslanectví hlasoval americký Kongres už v roce 1995, ale po všechny ty roky všichni američtí prezidenti toto rozhodnutí co půl roku odkládali. V létě totéž udělal i Trump s přáním smířit Palestince s Izraelci. 4. prosince nadešla nová lhůta dalšího odkladu, ale už 1. prosince se objevila prohlášení o možném Trumpově uznání.

A v pondělí tiskový mluvčí Bílého domu ohlásil, že se Trump chystá svůj předvolební slib splnit – „prezident dal jasně najevo, že v daném případě nejde o to, zda to proběhne, ale kdy to proběhne“.

Tehdy zdroje Reuters z administrativy USA sdělily, že Trump uzná Jeruzalém jako hlavní město Izraele, ale znovu odloží přemístění amerického velvyslanectví z Tel Avivu. Polovičaté řešení bude neméně výbušné – reakce islámského světa od Maroka až po Indonésii bude velmi hlasitá.

Neudivuje proto, že se proti přemístění diplomacie vyjádřil jak Rex Tillerson, tak i ministr obrany James Mattis, kteří předpokládají, že tento krok vystaví útokům americké diplomaty a vojáky na Blízkém východě i v zemích s převážně muslimským obyvatelstvem. A poradce prezidenta pro národní bezpečnost Robert McMaster řekl, že „nevěří, že (Trump) takové rozhodnutí přijme, protože jsme mu předložili řadu variant“:

„Jsou varianty, předpokládající přemístění velvyslanectví v určitých budoucích etapách, což, jak si myslím, může být využito ve formě impulsu na cestě mírových dohod a úmluv, které vyhoví nárokům jak Izraelců, tak i Palestinců.“

Přiznání statutu Jeruzaléma by bylo možno nazvat velkým vítězstvím izraelské lobby v USA, kdyby se tak nepodobalo Pyrrhovu vítězství. Protože nejenže zboří vztahy Izraele s jejich jediným partnerem mezi islámskými státy a jednou z klíčových zemí regionu – Tureckem, ale i citelně oslabí pozici už i beztoho slabých USA, jejichž stav se v současnosti dostal v regionu na historické minimum.

„Tento krok, pokud bude učiněn, se stane zásadním obratem, ničím neopodstatněným, v pozici USA jako neutrálního hráče jeho přechodem na jednu stranu“, jak se vyjádřili k Trumpovu rozhodnutí v saúdovském ministerstvu zahraničí:
„Tento krok bude mít krajně vážné následky, zkomplikuje palestinsko-izraelský konflikt a zbrzdí efektivní opatření k oživení mírového procesu. Vyprovokuje emoce muslimů po celém světě vzhledem k ústřední pozici Jeruzaléma a jeho mimořádné důležitosti.“

Liga arabských států už prohlásila, že takové rozhodnutí Washingtonu se stane agresí proti všem arabským zemím, „porušením práv palestinského národa, výzvou pro muslimy i křesťany celého světa“.

Trumpova kalkulace s přínosem uznání Jeruzaléma je vratká – otevřením tohoto námětu se nedomůže ani odpoutání pozornosti od dálněvýchodní severokorejské slepé uličky ani stabilní podpory proizraelské lobby ve „washingtonském bahně“.

Jak ukazuje pokračování historie se sledováním „ruské stopy“ péče o zájmy Izraele už stála Trumpa příliš mnoho – vždyť námětem rozhovorů jeho bývalého asistenta Flynna s ruským velvyslancem Kisljakem byla také otázka o nevýhodnosti rezoluce OSN pro Tel Aviv. V prosinci minulého roku Trumpův zeť Jared Kushner žádal Flynna o posouzení možnosti nového hlasování o rezoluci. Generál jeho prosbu vyplnil, a pak, když se FBI doptávalo na obsah rozhovorů s velvyslancem, zapomněl se právě o tomto jediném námětu zmínit.

Výsledkem bylo Flynnovo obvinění, že při výslechu lhal a brzy mu za to bude vynesen rozsudek. Pozoruhodné je, že za všech těch devět měsíců, co se táhne skandál okolo rozhovorů Flynna s Kisljakem, neuniklo ani jednou, co že to vlastně generál před FBI zamlčel (anebo jim prostě zapomněl sdělit). Ani Izrael, ani izraelská lobby nezačali Flyna bránit či objasňovat, že se vlastně řeč o rusko-amerických vztazích jaksi nevedla.

Jenže kromě vnitroamerické historie o přiznání Jeruzaléma se jedná daleko více o zahraniční, mezinárodní dimenzi – reakce světa na tento v doslovném slova smyslu provokační krok USA bude více než příkrá. Islámský svět vybuchne antiamerickými demonstracemi – a to bude jen viditelná část laviny, jež přinese současné Trumpovo rozhodnutí.



Zdroj: Vzgljad.ru
Překlad: grasyk
Převzato z ostrova Janiky

Ruský tisk: Nové svědectví k pádu Boeingu na Donbasu!

$
0
0
- kou -
8.12.2017 PrvníZprávy

Prakticky ve všech ruských médiích se objevily nové údaje o sestřelení malajského Boeing 777 na Donbasu v červenci 2014. Příkladem je článek ruského deníku „Vesti“.


A tyto údaje neodpovídají teorii, kterou se západní odborníci tři roky neúspěšně, ale úporně snaží podpořit fakty. Televizní kanál Zvezda zveřejnil rozhovor s bývalým majorem ukrajinské armády. Sloužil poblíž Charkova u protiletadlových raketových sil a dostával operační informace o situaci na obloze, včetně jihovýchodního směru.

Bývalý major ozbrojených sil Jurij Baturin v roce 2014 měl pozici velitele vojenské jednotky raketových sil A-1215.

Jeho část se nacházela v blízkosti Charkova. V den tragédie letu MN17 byl Baturin osobně ve službě, viděl znamení civilního letu na obrazovce radaru, a viděl jak na příkaz civilního dispečera „Boeing“ změnil kurs a výšku.

„Letová zóna v té době ještě uzavřena nebyla. Civilní i vojenské ledadla tam létala bez jakýchkoliv omezení. A to, že Boeing „nějak podivně“ změnil trasu letu na základě konzultací s civilními dispečery, tak tato skutečnost měla svůj význam. A já, stejně jako každá osoba, která měla příležitost podívat se na indikátor, to osobně sledovala,"řekl Baturin.

Několik minut po změně směru MN17 na příkaz dispečera Boeing zmizel z radarové obrazovky, uvedl Baturin. „Šlo o dvě možnosti: buď bylo letadlo sestřeleno ze země protiletadlou řízenou raketou, nebo letadlo havarovalo z technických důvodů,"řekl bývalý voják.

O několik dní poté přijelo na velitelské místo, kde sloužil Jurij Baturin, několika tahačů. Armáda přemístila techniku 156. protiletadlového raketového pluku na plochu vesnice Zaroščenskoje. Mluvil s vojáky a uvědomil si, že někde v oblasti této vesnice se nachází protiletadlový raketový systém Buk. A právě tam malajské letadlo zmizelo z radaru.

„Vesti“ připomněly, na jakém pozadí se tyto události odehrály. Takže Boeing 777 malajských aerolinek letu MN17 z Amsterdamu do Kuala Lumpuru, byl 17. července 2014 sestřelen v oblasti Doněckého kraje. V západních médiích se doslova v prvních hodinách začaly objevovat zprávy, že letadlo bylo sestřeleno milicemi a Buk byl převelen do Doněckého kraje z Ruska. A tuto verzi předkládali nejen novináři. Otevřeně, bez váhání, to řekli západní politici a jako důkaz předložili videozáběry. Tvrdili, že Rusové přepravují stejný Buk. Potom, pravda, se ukázalo, že jde o ukrajinský Buk, a armáda ho veze přes území, které ovládala. Možná, právě kolona 156. pluku.

O tři roky později se to však již nepřipomíná a obecně se vyšetřování tragédie letu MN17 na Západě snaží odstranit z informačního prostoru. Vyvstává otázka – proč?, ptá se ruský list.

Co se stalo s údaji získanými od ruské strany o tom, že oblasti havárie Boeingu 777 ruští regulátoři zaznamenali činnost radarových stanic ukrajinské armády, což potvrzuje přítomnost ukrajinské protivzdušné obrany? Na základě čeho oficiální Kyjev neoznámil žádnou informaci o místech jejich Buků na den MN17 katastrofy, ani rozhovory civilních dispečerů letového provozu, kteří dali přípaz letadlu změnit směr? A stojí za to připomenout, že firma Almaz-Antey, která vyrábí Buky, provedla tři testy. Odborníci modelovali, jak raketa zasáhla letadlo, přičemž zohlednila zjevné poškození na trupu Boeingu. A podle odborníků bylo vypuštění rakety s největší pravděpodobností provedeno z oblasti Zaroščenskoje. Právě odtud, kam podle Jurije Baturina odvezli vojáci 156. pluku Buk.

„Sestřelili Boeing, všichni chodí a diskutují. Přijíždějí nákladní auta MAZ s platformami a dostanu rozkaz, že se u mne zastaví kolona. Proboha, dostali rozkaz, provedli. Lehce a snadno... Byli tam vojáci na kontraktech (viz žoldnéři - pozn.red.NR), jdete s nimi ve večerních hodinách a mluvíte: „Kluci, co, jak, koho jste převáželi? Kde byli, co viděli, co slyšeli?“ - „No ano, převezli tam Buk“ - „Kam převezli?“ - „Sem převezli,“říká Baturin.

Příběh bývalého majora je nepřímým důkazem již existující verze viny ukrajinské strany, poznamenaly „Vesti“. Ale je dost závažný. Je samozřejmě možné zkontrolovat svědectví o pohybu kolony. A nejen proto, že seděl na velitelském stanovišti. A pokud by byla snaha, stačilo by to na vyšetřování fakt. Tuto snahu ale nemají ukrajinské orgány ani orgány evropských zemí, které se také účastní vyšetřování. Jako by už věděly něco tak nebezpečného, o čem se bojí promluvit, dodal ruský list.


Související články:




Poznámka redakce:
Jako úsměvnou reakci na uveřejněná závažná svědectví bývalých ukrajinských důstojníků, která staví dnešní ukrajinský režim do značně nepříznivého světla, odvysílala redakce Zpravodajství ČT v dnešních večerních hlavních zprávách ničím nepodložené tvrzení, že za sestřelením malajského linkového letu stál jakýsi ruský generál. Jak na tento trapný fejk bude reagovat ono slavné centrum ministerstva vnitra? Redakce Nové republiky je upřímně zvědava.

Pějme Ódu na radost! Reformací EU má být federalizace = Spojené státy evropské.

$
0
0

Tomáš Vyoral
8.12. 2017   Rukojmí
Zdá se, že od reality odtržení EUropští soudruzi v čele s nedostudovaným "knihovníkem" Schulzem si čím dál větší skepsi občanů z EU vyložili po svém.
Bývalý alkoholik a šéf Evropského parlamentu Martin Schulz dle informací v článku na iDnes uvedl:
„Chci, aby existovala evropská ústavní smlouva, která vytvoří federální Evropu,“ nechal se slyšet šéf SPD, podle něhož by „Spojené státy evropské“ měly spatřit světlo světa do roku 2025.
Ústavní smlouvu by podle něj měl spolu s občany vypracovat konvent. „A až ji budeme mít, tak musí být předložena ve členských zemích (k hlasování). A kdo pak bude proti, ten půjde z Evropské unie pryč,“ představil Schulz svůj poměrně radikální návrh.
Že bychom se konečně dočkali? Jen aby soudruh Schulz se soudružkou Merkel nezůstali nakonec v utopii Čtvrté říše = Spojených státech evropských sami s úderníkem Macronem z kdysi mocné země, jež se zřejmě pravděpodobně nikdy neprobudí do reality z napoleonského komplexu.
„Evropa je naše životní pojistka,“ podotkl s tím, že národní státy už na řadu úkolů prostě nestačí. Jen spojená a rozhodná Evropa podle něj může čelit klimatickým změnám, daňovým únikům velkých firem nebo terorismu a migraci.
Evropa ano, Evropská unie opravdu ne. Opět onen Orwellovský newspeak, že Evropa se rovná Evropské unii. Předpokládám, že většina běžných občanů členských států velmi dobře vidí, jak dokáže EU vzdorovat terorismu a migraci... špatně zahnutým banánům a nebezpečně ozvučeným vysavačům... co se týká věčné mocenské obezličky "klimatických změn" (tím nepopírám, že klimatické změny probíhaly a probíhají), řekněte to koňovi...
Bývalý šéf Evropského parlamentu v projevu, který byl často oceňován potleskem delegátů, také tvrdě kritizoval vlády Polska a Maďarska. „Podívejte se, co se děje v Polsku, kde jsou naše společné hodnoty systematicky podkopávány,“ poznamenal. I Maďarsko se podle něj stále více vzdaluje od evropského společenství.
Potlesku jedinému správnému názoru není nikdy dost a kopnout si do zemí, které neskáčou jak soudruzi ze Čtvrté říše tleskají, je také in. Jen mě překvapuje, že nezmínil ještě nezbednou Českou republiku, kde, jak by řekl rektor Masarykovy univerzity Bek, "volby dopadly špatně"... a kde xenofóbní Češi nadále nemají zájem o inženýry ani lékaře z Afriky...
Věřím, že při přečtení Schulzových slov se třeba pan Drahoš jistě pousmál svým jednokoutkovým poloúsměvem (v herectví tak běžným pro záporné postavy) a už si představuje, jak pojede na svou první prezidentskou zahraniční návštěvu do Bruselu (jak sám uvedl). Mě z toho spíše mrazí v zádech.

Na závěr něco málo o EU soudruhu Martinu Schulzovi z Wikipedie: "V letech 1966 až 1974 navstěvoval soukromé katolické gymnázium. Poté, co musel dvakrát opakovat 11. třídu nebyl kvůli špatným studijním výsledkům připustěn k maturitě... Už jako student hodně pil. Po vyhození ze školy se jeho pití stalo závislostí. Od 19 do 24 let byl nezaměstnaný a hrozilo mu i nucené vystěhování. Během této doby se vyučil knihkupcem... Od roku 1980 je Schulz abstinent."

Putina čeká po znovuzvolení superúkol

$
0
0
Pjotr Akopov
8.12.2017 Vzgljad, překlad Eurasia24


„Rusko půjde stále jen kupředu – a v tomto pohybu ho nikdo nezastaví“. Těmito slovy Vladimir Putin oznámil, že se bude ucházet o funkci prezidenta Ruské federace. Očekávalo se to – a je jasné, že je tím i předurčen výsledek voleb, které se uskuteční 18. března. Čtvrté volební období Vladimira Putina však těm předchozím nebude v ničem podobné.


Putin protahoval formální zápletku téměř až do začátku volební kampaně. Den po jeho prohlášení již začala běžet desetidenní lhůta, během níž musí Rada federace v souladu s ústavou vyhlásit termín voleb.

Samotné prohlášení o kandidatuře bylo, ať již úmyslně či neúmyslně, ohraničeno dvěma symbolickými událostmi:

Své rozhodnutí Putin oznámil během návštěvy v podniku Gaz Nižnij Novgorod, což jasně symbolizovalo, že se nechce opírat ruské „elity“ nebo o „nomenklaturní kádry“, ale o široké lidové vrstvy.

Vystoupil zároveň v ten samý den, kdy celá země zvažovala, jak by se mělo reagovat na skutečnost, že se ruská sportovní delegace nebude moci zúčastnit Olympijských her – tedy v okamžiku zahájení další etapy konfliktu mezi Ruskem a Západem.

Je to právě konflikt se Západem, který se, stejně jako vytváření „národních elit“ v oblasti vnitřní politiky, stal hlavním zahraničněpolitickým obsahem stávajícího třetího volebního období Vladimira Putina.

Jeho další volební období však nebude pouze obyčejným pokračováním nebo dalším vývojem období předcházejícího. Bez ohledu na jakousi „olympijskou předzvěst“ dalších událostí, jeho hlavním tématem pro nejbližších šest let nebude konfrontace se Západem.

A to nikoli proto, že by byl Putin iniciátorem konfliktu probíhajícího v posledních letech: jsou to Spojené státy, které se nemohou smířit ani s tím, že se Putin znovu vrátí do Kremlu, ani s tím, jak Rusko stále sílí a stává se ambicióznějším.

V dalším období nebudou pro Putina představovat hlavní problém ani USA, ani Západ jako celek. Rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru je v tomto smyslu opravdu jen symbolické – jako sice nebezpečný, ale již poslední výstřel odcházející éry.

Rozpory se Západem se posunou až na druhé či třetí místo mezi Putinovými starostmi, a to prostě proto, že „odchází“ sám Západ. Přímo před našima očima se rozpadá atlantická jednota USA a Evropy, na obou březích Atlantiku sílí antiglobalistická hnutí.

Jistě, tlak a útoky na Rusko budou pokračovat, Západ se ale bude stále více zaplétat do svých vlastních vnitřních rozporů a problémů a jeho jednotlivé státy se budou stále důrazněji snažit o obnovení vztahů s Ruskem.

Samotný Putin pak bude stále větší pozornost a úsilí věnovat posilování vztahů se zeměmi na jihu a na východě – od Turecka po Čínu, od Íránu po Japonsko, od Latinské Ameriky až po Afriku.

V nadcházejících letech dostane vytváření nového světového řádu zcela zřetelné, všem srozumitelné rysy: od stále výraznějšího vytěsňování dolaru z finančních vztahů mezi státy až po vznik nového bezpečnostního uspořádání v Asii opírajícího se o ŠOS (Šanghajskou organizaci pro spolupráci).

Tím zcela nejzásadnějším projektem bude pro Rusko prohloubení integrace a rozšíření Eurasijské ekonomické unie. Ta by měla do budoucna zahrnovat i Ukrajinu; boj o ní je nadčasovou prioritou nejen zahraniční, ale v podstatě i vnitřní politiky Ruska.

V té se bude Putin věnovat především tomu dnes nejaktuálnějšímu problému – personálním otázkám. To znamená rozsáhlou, celkovou obnovu národních elit, nástup a rozvoj nových sil. Znamená to vytvořit podmínky k tomu, aby schopní, vzdělaní, čestní, vlastenecky smýšlející lidé mohli sloužit své vlasti a pracovat ve vládě. Právě to bude Putinovým minimálním programem do roku 2024.

Jaký bude jeho maximální program, na to se ho bude třeba zeptat za šest let. Protože pokud mu dá Bůh zdraví, najde se pro Vladimira Putina funkce i po roce 2024. Je totiž příkladem člověka, jehož nezdobí postavení, ale činy.



Zdroj: vz.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz




Já to Rusko začínám obdivovat. Co všechno dokáže ovlivnit! Volby v USA, světové ceny ropy, volby v České republice. Volby v USA chápu, ale proč volby v České republice, která má míň obyvatel než Moskva,říká analytička Irena Ryšánková

$
0
0
Irena Ryšánková
8.12. 2017        PL, část rozhovoru
Mimochodem – jediné, co kdo komukoliv v Rusku dokázal ohledně voleb v USA, bylo nějakých 100 tisíc dolarů za reklamu na Facebooku. Ostrakizace Ruska a jeho označování za světového viníka hybridních válek jsou směšné. Stejně směšné, ale stejně nebezpečné, jako bylo primitivní štvaní senátora McCarthyho. Na druhé straně, pokud může Rusko za všechno, co je mu přičítáno, jak mocné je… Přitom ruské kulturní středisko má roční rozpočet na veškerou reprezentaci 20 tisíc eur…
Prezidentský kandidát Jiří Drahoš se sešel s premiérem Sobotkou, aby mu sdělil obavu, že jak uskutečněné sněmovní volby, tak nastávající volby prezidenta republiky ovlivňují zahraniční tajné služby. Byl to od Drahoše správný krok? BIS ihned sdělila, že žádné takové poznatky nemá…

Drahoš tím předem přiznal prohru a vyjevil, na koho ji hodí. Na Putina.

Jak vlastně hodnotit kampaň akademika, který je hlavním vyzyvatelem Zemana? I odpůrci Zemana kritizují Drahoše, že je slabý, že je „želé“, nemá jasné názory… Je třeba boj proti Rusku a propagandě tím správným krokem?


To, že většina obyvatel České republiky už bere protiruské šílenství jako poměrně zábavný kolorit, o něčem svědčí. Vážně jej berou snad jen bývalí špatní pornoherci. Zdá se, že setkání budoucího poraženého s minulým poraženým je zatím nejvýraznější počin akademikovy kampaně.

Může Rusko ovlivnit lednové volby? A jaké jsou vůbec v tuto chvíli, měsíc před prvním kolem, Zemanovy šance na výhru?

Já to Rusko začínám obdivovat. Co všechno dokáže ovlivnit! Volby v USA, světové ceny ropy, volby v České republice. Volby v USA chápu, ale proč volby v České republice, která má míň obyvatel než Moskva? Mimochodem – jediné, co kdo komukoliv v Rusku dokázal ohledně voleb v USA, bylo nějakých 100 tisíc dolarů za reklamu na Facebooku. Ostrakizace Ruska a jeho označování za světového viníka hybridních válek jsou směšné. Stejně směšné, ale stejně nebezpečné, jako bylo primitivní štvaní senátora McCarthyho. Na druhé straně, pokud může Rusko za všechno, co je mu přičítáno, jak mocné je… Přitom ruské kulturní středisko má roční rozpočet na veškerou reprezentaci 20 tisíc eur…

Jak vidíte šance Mirka Topolánka? Do volby naskočil na poslední chvíli a už atakuje druhé místo v průzkumech…

No, nevím. Mirek Topolánek ohrozí Horáčka a Drahoše a rozmělní tak dál Zemanovy protikandidáty. Listopadový průzkum společnosti STEM Zemanovi připisuje podporu 45 procent. A to kampaň ještě nevygradovala. Topolánka by podle průzkumu SANEP volilo maximálně 17 procent respondentů. Ještě důležitější ale je, kolik procent by bývalého premiéra za ODS nevolilo. 73 procent ho totiž považuje za absolutně nepřijatelného.

Může současnou hlavu státu ohrozit?


Je výrazný, nebojí se jednoduchých vět a výrazných projevů. Zná svou cílovou skupinu. Má ale základní hendikep. Cílová skupina zná jeho. Natáhl na sebe nostalgii po kdysi mocné ODS. Straně Žlutých lázní a krokodýlích bot. To je těch 73 procent odporu. Po kauze svého Dalíka a Monte Argentariu bude těžko vysvětlovat komukoliv cokoliv. Pandury a Marka Dalíka mu nikdo neodpáře. Proč volit člověka, který se tak upne na někoho, kdo jej dovede do hlubin?

Z nejvyšší české politiky odchází Bohuslav Sobotka. Za co bychom mu měli poděkovat, za co bychom ho měli kritizovat? Jak se vyvíjel váš názor na něj? V čem pochybil, o co se zasloužil? Ať už jako vládní, nebo stranický představitel. Prezident Zeman ho označil za někoho, kdo odchází s ostudou.

Zeman má pravdu. Přitom začal docela hezky. Já osobně jej považovala v jeho samotných začátcích za takového slušného moulu, který se posléze změnil ve ctižádostivého moulu. Ještě jako ministr financí dokázal i zažertovat. No a pak se ten slušný chlapec proloboval intrikami na místo předsedy ČSSD a premiéra a neštěstí bylo hotovo.

Obklopil se kývači, ostatní odřízl, na jakoukoliv kritiku reagoval útokem. Zajímal se někdy někdo o to, co se vlastně stalo před „lánským pučem“? Jak se choval? Vždyť ani teď, kdy vstoupil do dějin jako protipól Miloše Zemana (Zeman dostal ČSSD ze sedmi procent na 32 za šest let, Sobotka zpátky na sedm procent za čyři roky), odmítá přijmout odpovědnost. Charisma nula, jen vzteklá touha po moci. Opět jeden, kterého chuť moci usvědčila z jeho pravého já.

Za co mu poděkovat? Za poznání, že politik nesmí být vychcánek ani podrazák. ČSSD si nezaslouží budoucnost, která ji teď čeká.

Šéf SPD Tomio Okamura nejenže prohlašuje o ČT, že je jedno z nejvíc dezinformačních médií v republice, ale vyzval ke změně statusu veřejnoprávních České televize a Českého rozhlasu.


Samozřejmě vždycky je co kritizovat, ale média veřejné služby jsou nezastupitelná. Vylít s vaničkou i dítě je naprostý nesmysl. Pokud tedy Tomio Okamura nemá zájemce o ty baráky.

Problém není ve veřejnoprávním statusu ČT a ČRo. Problém je v politicích, kteří v minulých volebních obdobích neplnili svou kontrolní funkci ve volebním výboru a do dozorčích rad volili podržtašky a politické důchodce. Zákon o ČT je správný. Kodex také. Ale lidi, kteří měli zákon a kodex vymáhat, selhali. Bohatě stačí ty lidi v souladu se zákonem vyměnit a napříště jmenovat uvážlivě zodpovědnější.

Olympijská myšlenka

$
0
0
8. 12. 2017
Vlevo je norská lyžařka Marit Bjørgenová, která bude startovat na OH pod norskou vlajkou. WADS jí povolila užívat steroidy na "astma". Vpravo je ruská biatlonistka Olga Zajceva, která se  zúčastnit OH nesmí. Nemá "astma".
 

V. V. Pjakin: Spor o ruského chlapce v Bundestagu

$
0
0


8. 12. 2017
Dobrý den Valeriji Viktoroviči.

Dobrý den. Zdravím naše vážené diváky, posluchače i kolegy zde ve studiu.

Dnes je 4.12.2017. A dnešní pořad zahájíme tím, že se ještě vrátíme k minulé tématice. Mám na mysli tu otázku, kterou jsme zahajovali minulý pořad. A konkrétně Roman Bražnikov pod naším videem na našem kanálu na YouTube napsal následující:  "Zdravím vás Valeriji Viktoroviči, podívejte se prosím ještě jednou na to vystoupení našich školáků v Bundestagu. A uvádí citát z vystoupení Nikolaje: „Příběh Georga a práce nad projektem ve mně vyvolaly pohnutí a přiměly mne navštívit hřbitov vojáků wehrmachtu v blízkosti města Kopejsk. A tam jsem pocítil velkou bolest, neboť jsem uviděl hroby nevinně padlých, mezi kterými mnozí chtěli žít v míru a nepřáli si válčit…“Konec citátu. 

Podívejte se na internetu na hřbitovy v Kopejsku! Jsou jich tam desítky! Chlapec mluvil o několika hrobech a konkrétně vojáků wehrmachtu a hrobech nevinně padlých!!! Nechal jste se unést masovou hysterií! A co jste to říkal o té poslankyni?  Celý skandál vyvolala pouze média takovým způsobem, který někomu vyhovoval! A přitom jen Rusové dělali referáty o Němcích a němečtí školáci zase o ruských vojácích! To je vše. 

Ne, to není vše. Ani žádná hysterie. Dříve než jsem vyslovil svůj názor, tak jsem se pozorně podíval na celé vystoupení všech těch školáků v tom Bundestagu.  Podíval jsem se i na Děsjatničenkovo vysvětlení, podíval jsem se na rozhovor s jeho mámou, přečetl jsem si všechno, co napsali. A závěr je jen jeden. Ten školák tam říká, že to nejdůležitější se tam nedostalo. Ne, to nejdůležitější bylo řečeno. Nevinní vojáci!  Nevinné oběti!  Opakuji, že všechna ta vystoupení byla zařízena právě proto, aby tam zazněla jmenovitě tato věta, která by naroveň postavila padlé vojáky wehrmachtu s těmi lidmi, které zabíjeli. Jedni i druzí byli nevinní. A to okamžitě vede k otázce, zda to byla Velká vlastenecká válka, nebo šlo o střet dvou tyranů. A jestliže šlo o střet dvou tyranů, a Hitler jen o trošku předběhl Stalina, tak je vlastně Sovětský svaz vinen z rozpoutání války a je povinen platit reparace. Overtonovo okno jako vymalované. 

Když jsem mluvil o tom školákovi, tak jsem uvedl jako příklad tu báseň, kterou Michail Světlov napsal v roce 1943 - Ital. Všem jsem poradil, aby se podívali na její podstatu. Vždyť co tam ve své podstatě Michail Světlov v té básni Ital vyjadřuje? Nebudu ji číst celou, na internetu jsou k dispozici umělečtější přednesy, na které se můžete podívat. Takže on tam říká: Já, který jsem tě zabil u Mozdoku, tak moc jsem snil o sopce daleké!  V Povolží široširém toužil jsem alespoň jednou povozit se v gondole! Ale já přece nepřišel s pistolí ukrást ti tvé italské léto…" Chápete to?! "…ani mé kulky přece nesvištěly nad svatou zemí Rafaelovou! A oni přišli a narušili mír a klid našich lidí. Oni ničili města, vesnice. Oni zabíjeli! Nevinný voják wehrmachtu ve Stalingradu aby přežil… 

Protože mu nestačil jeho potravinový příděl ve Stalingradu, tak nepřežil zajetí a zemřel vyčerpáním.  To byl následek Stalingradského kotle. Ale předtím, aby přežil Stalingradský kotel, ten nevinný voják zabavoval jídlo civilistům, kteří tam zůstali. Tak on je nevinný. A co ti civilisté? Ti nejsou bez viny, protože se demokraticky nepodvolili.  On je tam přišel zabíjet, přišel je tam demokratizovat. Takže  v té Světlově básni je napsáno: „Přivezli tě vojenským vlakem, abys obsadil daleké kolonie…“  A potom je tam odpověď: „…Já nedovolím, aby má vlast byla vyvezena, za prostory cizozemských moří!  Já střílím a není spravedlnosti spravedlivější nad kulku moji!" Je třeba uvědomovat si jednoduchou věc. Voják cizí armády, který přišel do našeho státu, který vtrhnul do našeho státu, do naší země je vinný, protože přišel se zbraní v ruce a bojuje.  A pro jeho vinu nejsou potřebné žádné důkazy, to je třeba si uvědomovat.  Jestliže je u nás voják, který k nám přišel zabíjet, považován za nevinného, tak není o čem dál mluvit.  Národ, který zastává takový postoj, nemá právo na svou historickou existenci.Jestliže tím říká, že ho může zabíjet kdokoliv. Přijdou do vašeho domu a zabíjejí. Prý jsem věnoval příliš času, jak lidé říkají, tomu chlapci z Nového Urengoje.  Prý to za to nestojí. Jak to, že to za to nestojí? Takoví urengojští chlapci tvoří základ adeptů Navalného, ta školní mládež, navalňata.  To jsou oni a s nimi budeme mít co do činění už na příštích volbách, s nimi, s produktem našeho vlastního vzdělávacího systému. Už teď bojují. Je jim 15-16 let a jdou bez ohledu na svou reputaci do boje za své zájmy. Za to, jak je chápou. A jestli tento školák s tou druhou dívkou vystoupili s tím, že vojáci wehrmachtu byli nevinní, tak tím dali všanc svou reputaci a teď si myslí, že bojují za dobrou věc. Už teď šli za svou ideu do boje proti své zemi.A já si toho nemám všímat? Jaká prý hysterie?

 Žádnou hysterii zde nemůžeme připustit, musíme si přesně ujasnit co a jak. A co je ještě třeba si uvědomit? Vy říkáte, že studenti, tedy spíše školáci psali ty referáty stylem, že naši školáci psali o německých vojácích a němečtí školáci zase o našich vojácích. A co je výsledkem? U nás, kde měli zdravotní péči, kde zajatí vojáci jedli sice podle válečných norem, ale přesto dostatečně, kde vojáci neumírali jako mouchy s výjimkou těch, kteří právě vyšli ze Stalingradského kotle a zemřeli v prvních několika dnech… U nás ti vojáci neumírali jako mouchy. U nás nebyly vypracovávány systémy na likvidaci válečných zajatců. A naši školáci tam přečetli, že všichni vojáci zahynuli. V hitlerovské říši byl vypracován systém likvidace našich válečných zajatců. A jaké referáty byly na druhé straně? Ukazuje se, že prý náš voják, tedy důstojník sice v německém zajetí onemocněl, ale vrátil se živý! Tak co byste ještě chtěli? 

Ty životopisy přece někdo vybíral! Jaké tam budou přečteny. A kdo je vybíral? Fond Friedricha Eberta, který je vybíral oběma stranám. A co je to za fond?  Jedná se o výzvědnou diverzní strukturu, která pracuje na území našeho státu a pracuje na podkopávání naší státnosti. Proto také tajné služby věnují pozornost tomuto vystoupení: jak vůbec bylo umožněno, kdo ho zorganizoval, zda tam nejsou vazby na fašistickou Ukrajinu, ta pozornost je zcela vysvětlitelná.  Ta výzvědná diverzní struktura tu pod krytím humanitárního fondu působí už dlouho. A proč říkám, že nějaká humanitární struktura je výzvědná a diverzní?   Jen se podívejte například na jednoho z odchovanců tohoto fondu, Fondu Fridricha Eberta. Je to náš altajský krajan Vladimir Alexandrovič Ryžkov. To je odchovanec tohoto fondu! A byl to on, kdo v devadesátých letech řídil. Kdo hnal lidi na Bolotné náměstí a do občanské války. Tohle si přejete?  Tak na to tedy pojďme zapomenout.  Formování právě takových odchovanců v Ebertově fondu je tou diverzí proti našemu státu. 

A opakuji, že ta pozornost tajných služeb, je v tomto případě zcela pochopitelná a správná.  My musíme dávat velký pozor na to, co se u nás děje s naší mládeží. Co se děje s naším vzdělávacím systémem. Opakuji, že žádné…  ...špinění, urážení nebo pronásledování tohoto školáka není přípustné, neboť jde o spor v ideologické rovině.A on se za svou ideu vydal na frontu informační války a vystoupil tam s ní. Kdyby mu bylo správně vštípeno, že voják nepřátelské armády z podstaty věci nemůže být nevinný, protože přišel zabíjet a narušil mírový život našich občanů... A ještě je tu takový moment: Jak prý mohl takto vystoupit? Oni jsou všichni rukojmími totalitního systému… Ten, kdo takto uvažuje, neví vůbec nic o vlastenectví. První měsíc války, když byl šestý den války obsazen Minsk a o prohře SSSR nepochyboval nikdo, kdy se celý svět domníval, že už brzy pluky hitlerovské říše budou slavnostně pochodovat po dláždění Rudého náměstí,  ti Němci, kteří si nepřáli fašistickou tyranii ve své zemi, ti Němci, kteří chtěli mír a prosperitu, ti Němci, kteří chápali, že čím dříve bude zlomena vojenská teroristická mašinérie wehrmachtu a SS už tyto první dny přecházeli na stranu Rudé armády. A mnozí se účastnili ozbrojeného boje proti hitlerovské říši. A nejednalo se o zradu jejich vlasti, protože si velmi dobře uvědomovali, že hitlerovská říše je pouze jedním z agresorů proti SSSR. Proti Rusku, proti SSSR se tehdy spojila celá Evropa!
 
Proto jsem také uváděl tu báseň od Světlova, která se jmenuje Ital.  Italové u nás padli, Rumuni, rumunská armáda, italská armáda, finská armáda. Jednotky všech evropských států se účastnily toho vpádu. Ano, nejpočetnější část tvořila německá vojska, ale každý mohl udělat svůj uvědomělý krok  a rozhodnout se, co je pro něj vlastenectví. Sloužit utlačovatelské mašinérii, snít o osvobození od Untermenschen a o Lebensraumu,  protože on sám je Übermensch, nebo chápat, že všichni lidé mají právo na existenci a život, a že nikdo nemá právo přijít se zbraní v ruce do jiného státu. A jestliže to udělal, že přišel se zbraní v ruce do cizí země, tak je už z podstaty věci vinen a nevinní jsou ti, kteří okamžitě odešli z hitlerovských vojsk.  Oni tím nepřešli na stranu Rudé armády, ale na stranu Německa, a potom to Německo pozvedali, po válce. To oni se stali tou kádrovou základnou, která si uchovala kulturní identitu Německa, a která předvedla, že Němci, že všichni Němci nebyli bezduchými šroubky v hitlerovské mašinérii. 

To právě díky nim, jejich činnosti, Stalin všem poukázal na očividný fakt, že Hitlerové přicházejí a odcházejí, ale německý národ tu zůstává. A německý národ zastupovali ti, kteří se účastnili odboje v ilegalitě, mezi partyzány, v řadách Rudé armády proti vojenské teroristické mašinérii wehrmachtu a SS, o kterých nám dnes tvrdí, že byly nevinní. Pro Němce té doby, kteří se uvědoměle rozhodli, že budou bojovat za Německo  a tedy proti Hitlerovi, to byla fakticky občanská válka. Vina těch německých vojáků, kteří přišli zabíjet v řadách wehrmachtu civilisty, pokořovat je a osvobozovat svůj Lebensraum, byla nesporná. A teď najednou z nich dělají nevinné. Proto ještě jednou zopakuji, že budeme-li vycházet z toho, že každý agresor je nevinný, tak jako národ, jako stát nemáme právo na svou existenci. A právě takové lidi u nás vychovává Fond Friedricha Eberta, který organizoval tu cestu. 

No a my dnes s těmi navalňaty, která si myslí, že každý agresor je nevinný a že Rusové se z podstaty věci provinili tím, že tomu agresorovi kladli odpor, budeme mít co do činění. Ti všichni jsou posluchači a přívrženci Navalného. A Navalnyj je vrhne na barikády, protože on a síly, které za ním stojí, chtějí vyvolat občanskou válku. A veškerá ta hysterie… Odkud jsme se dozvěděli o tom vystoupení? Protože ten chlapec ještě ani nedomluvil a už se našel bloger, který podal oznámení.  Okamžitě vyzval státní aparát, aby si to s ním vyřídil, protože ten jeden kluk si dovolil…  Jenže on není sám, opakuji, že se jedná o produkt našeho systému výchovy a vzdělání.Co bychom tu měli, kdybychom postupovali podle návodu toho blogera? 

Sociální napětí, protože každý z těchto školáků má rodiče, přátele a spolužáky, kteří by ho nějakým způsobem podpořili. A hned tu máme sociální rozkol a to v předvolebním roce, což i bylo účelem toho jeho vystoupení.  To vystoupení toho školáka a to oznámení toho blogera, jsou články jednoho řetězu, a všichni, kteří teď volají po tom, aby ten školák byl potrestán, jsou ti samí, ze stejného týmu. Všichni dostali instrukce z jedné centrály. Je třeba to řešit jinak, je třeba vyřídit si to s celým systémem. Je třeba popřemýšlet jak tuto dětinskou mládež ubránit před tím, aby se takto nerozvážně stávala součástí politiky. Protože oni v občanské válce nevidí nic tak hrozného, jsou připraveni do ní jít, jsou připraveni do toho spadnout. Jsou do toho nasměrováni a oni jdou, jedná se o mládežnický maximalismus. A my si přejeme občanskou válku?  Aby zase někdo zpoza oceánu donutil zabíjet jedny Rusy ty druhé? Aby se tu rozpoutala válka jako na Donbasu? A vždyť právě k tomu cílilo to vystoupení v tom Bundestagu. Je třeba zcela zřetelně si uvědomovat, že nesmíme špinit, dusit, pořádat štvanice na toho školáka, ale že je třeba prošetřit co, jak a proč se stalo.  A je třeba vzít na vědomí, že náš učitelský sbor není úplně v pořádku. Máme ještě starý sovětský učitelský sbor, ale už i ten nový. A tomu novému je ukradené, co budou děti umět či jaký bude jejich občanský postoj. Nejdůležitější je splnit instrukce ministerstva školství a napsat správně hlášení, protože potom jste ten správný učitel, a budete-li se věnovat výchově dětí, tak vám na ta hlášení nebude zbývat čas a budete špatným učitelem. Všechno je zaměřeno na to, aby zde byli vychováváni Ivanové, kteří by si nepamatovali svůj původ, kteří přišli o své kořeny. A tady vidíme konkrétní výsledek. Školáci jeli na výlet. Ti školáci nechápou, čeho se dopustili, nechápou to ani jejich rodiče.No ano, mají doma mnoho knih, a hodně se učí… 

V románu Izraila Mettera – Pátý roh, je taková fráze:  "Faktů znám mnoho, mám jich k dispozici dost a dost, ale metodologicky jsem neschopný." Všichni, co psali ty referáty, k tomu takto přistoupili. Dali jim životopisy, které byly opět vybrány cíleně. V Německu měli zajatci lepší podmínky. A u nás za té "totality" zajatci umírali. Ještě jednou zopakuji. Jestliže považujeme vojáka z nepřátelské armády, který k nám přišel zabíjet a ničit, za nevinného,  tak jako národ, jako stát, nemáme právo na existenci a někdo jiný toho využije. Ti, kteří nám takové ideje vkládají do hlav, do hlav naší mládeže. Proto jsem také řekl,že ta mládež brzy bude na řadě, aby řídila náš stát, a co zbyde z našeho státu s takovými názory? Rusko se vždy snažili zotročit. Ale až teď se objevuje, objevila možnost díky zákonu času a té informační revoluci vychovat pokolení lidí, kteří se vzdají svého bytostného já, bez ohledu na to, že jejich dědové položili své životy, aby toto pokolení mohlo žít. Proto tu také máme ty takzvané ruské nacisty. Také dědové mnohých z nich válčili na bojištích Velké vlastenecké války za nezávislost našeho státu, hájili své právo na existenci na této zemi. A teď jejich vnuci a pravnuci zastávají názor, že by bylo lépe, kdyby vyhrál Hitler. Je u nás takový jev? Je. A to je také plod našeho vzdělávání.
 
U nás se z nějakého důvodu domnívají, že nedostane-li se někomu znalostí, vyroste z něj sociálně aktivní člověk. Že nebudeme-li dětem umožňovat, aby si nastudovali Mein Kampf, tak z nich vyrostou antifašisté. A kdy u nás vyrostli tito nacisté? V sovětské době, když byla kniha Mein Kampf úplně zakázaná. A najednou přišla přestavba a objevili se tu mladí nacisté. A proč? Protože tam, kde chybí informace, vyrůstá bodláčí.Ke každé ideologii je zapotřebí do určité míry přistupovat jako k nemoci. Jestliže ve vztahu k takové ideologii budou lidé očkováni v potřebném věku, tak takový člověk… Jestliže je naučíme rozumět těmto ideologiím a chápat je, tak z nich budou vždy samostatní lidé. A potom také žádné takové ideologii nepodlehnou a nezotročí je. A když se postaráme, aby měli absolutně prázdnou hlavu, a oni se potom při odmítání jednoho chytí toho druhého, tak než se z toho dostanou, napáchají plno škod. Jako tito školáci. 

Vzdělávací systém je třeba urychleně přehodnotit. Urychleně!  Systém výchovy je třeba urychleně přehodnotit. Oni lidem podstrkují jednoduchá řešení: „Tu banderovskou líheň je třeba rozehnat, je třeba…“ Co nám to navrhují? Ty samé recepty, které vedly k občanské válce na Ukrajině. To dělají z čistého srdce? Ne oni to dělají… I kdyby to ti lidé, co to píšou, dělali z čistého srdce, tak to opisují od toho jazyka, který si přeje, aby u nás došlo k občanské válce. My potřebujeme… Jestliže v obyčejné válce vyhrává ten, kdo má lepší a účinnější zbraně a kdo je lépe ovládá, tak v informační, studené válce vítězí ten, kdo má lepší a účinnější informace a kdo s nimi umí lépe zacházet. V ideologickém boji je slovo tou zbraní. A v tomto ohledu je zapotřebí mít účinnější informace a lépe s nimi umět nakládat.
 
Co ve vztahu k tomu řekl Vladimir Vladimirovič Putin? „Vy byste pořád jen chtěli všechno zakazovat. Jenže je zapotřebí předvést nezpůsobilosti té či oné ideologie.“ Zákazy se zabývají pouze nepřátelské struktury, pouze agenti nepřátelských zahraničních rozvědek, protože tak neumožňují lidem, aby si vypracovali protijed. A zakázané ovoce je vždy nejsladší.A ilegální struktury se budou množit. Nikdy nelze zvítězit na šesté prioritě, když ta třetí je vyšší. Jestliže si tohle naše tajné služby neuvědomí, tak zakazovači, kteří se z čistého srdce pokoušejí pomocí šesté priority bojovat se třetí, úspěšní nebudou. My jsme vojenskou mašinérii wehrmachtu, hitlerismus porazili na šesté prioritě a mysleli jsme si, že ta třetí priorita se změní sama od sebe, „tak nějak“. A tak to taky „tak nějak“ dopadá. 

Takže taková je ta situace. O tom je možné mluvit dlouho, o každém jednotlivém prvku té rozsáhlé provokace. Řeknu k tomu už jen jedno, v žádném případě nesmí dojít k žádným represím, k žádnému pronásledování. Nesmí dojít k žádné štvanici proti tomu školákovi.  Je možný pouze dialog a diskuse. Snad s výjimkou toho, že by bylo třeba se podívat na jeho otce,  který zaujímá dost vysokou funkci v bezpečnostním systému Rosněfti. A zase problém, za koho ho chcete vyměnit? Aby to nedopadlo tak, že se tam dostane někdo, kdo bude ještě horší. 

Rusky mluvící Ukrajince je prý nutné "neutralizovat"

$
0
0

9. 12. 2017      zdroj
Bývalá poslankyně Nejvyšší rady Ukrajiny za stranu Svoboda Irina Farionová prohlásila, že rusky mluvící Ukrajince je nutno "neutralizovat". Informovaly o tom noviny Vesti. "Kde je v ukrajinské ústavě napsáno, že rusky mluvící obyvatelstvo má právo na existenci?", uvažovala Farionová. "Pokud existuje u nás na Ukrajině nějaká kategorie lidí, která se chlubí tím, že jsou trofej Putina, co je nám po nich? Mým úkolem je v co největší možné míře je neutralizovat. A opravdu neposkytovat těmto lidem vzdělání a nedávat jim žádnou práci. Pak zaštěbetají ukrajinsky do druhého dne.


Nechť si tito rusky mluvící jedou do Ameriky, tam mluví rusky a najdou si práci. Tam jim dovolí jen uklízet! Ať jedou do Polska nebo České republiky, uvedal Farionová. Ti, kterým se na Ukrajině líbí ruština, Farionová doporučila, aby si koupili jízdenku a jeli do Ruska. "Rusky mluvící Ukrajina je cejch okupanta, je to nejlepší trofej Putina. Je to symbol porážky Ukrajince Rusem, nebo, promiňte, moskalem, tak je lepší je nazývat", dodala politička.

V červenci v roce 2015 Vyšetřovací výbor Ruska zahájil proti Farionové trestní stíhání. Byla obviněna z podněcování k vraždě a extremismu. Kriminální povahu výroků bývalé poslankyně Rady potvrdila komplexní psychologická a jazyková soudní expertíza.

Důvodem pro zahájení stíhání bylo prohlášení Farionové na shromáždění v Kyjevě 15. října 2014, v němž veřejně vystoupila s "destruktivními a násilnými výzvami k akcím, podněcujícím ničit Rusko jako stát a Rusy jako skupinu osob na základě národnostní příslušnosti".

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Tak to bychom měli, vašnosto. MH-17 sestřelil Pepek Vyskoč z praku.

$
0
0

Jiří Baťa9. 12. 2017
V rozmezí cca 24 hodin nám byly nabídnuty další, nebo jedny z posledních verzí (mimo mnoha dalších předchozích), kdo sestřelil nebo byl původcem pádu MH-17, sestřeleného nad východní Ukrajinou v červenci 2014. Ta první, ze dne 6. prosince 2017 pochází z portálu CFP (CzechFreePress), čerpající informace ze slovenského http://ihsken17.blog.pravda.sk/2017/12/06/kto-zostrelil-mh-17-neboli-to-rusi-a-ani-donbaska-milicia/ s odvoláním se na informace uvedené na /www.globalresearch.ca/a-new-twist-in-the-investigation-into-the-shooting-down-of-malaysian-airlines-flight-mh17/5607457. Ta sice neuvádí, kdo byl jmenovitě původcem sestřeleného MH-17, ale konstatuje, že ani jedna teorie podložená údajnými fakty neukazuje na jiného možného pachatele, jako na UA, tedy Ukrajinskou armádu, vedena nepřímým velením „poradců“ z USA. 



Tato verze se opírá o logický úsudek nad úvahami, kdo měl či mohl mít ze sestřelení letadla MH-17 nějaký prospěch. Řada faktů včetně odborných závěrů Kees van der Pijla, holandského profesora odboru mezinárodních vztahů nasvědčuje tomu, že kdo na tom nejvíce vydělal nebo měl prospěch byly USA, které následně nasadili sankce proti Rusku,např. ovlivněním dodávek plynu a ropy a zastavením stoupající pozice a prestiže Ruska na mezinárodní scéně, což doložil konkrétními argumenty, více viz na http://www.czechfreepress.cz/dalsi-blogy/kto-zostrelil-mh-17-neboli-to-rusi-a-ani-donbaska-milicia.html. To na jedné straně.

Na druhé straně, navzdory těmto docela zřejmým faktům a skutečnostem, je zde portál Akutálně.cz, který naopak přichází s další Jobovou zprávou a sice, že „Sestřelení Boeingu nad východní Ukrajinou řídil ruský generál“. Zprávu je potřeba brát s velkou rezervou, protože tato jobovka pochází od novinářů, kteří jsou zdrojem vždycky zaručeně věrohodných a ověřených zpráv a informací, včetně zdrojů z agentur JPP( jedna paní povídala) a Rádia Jerevan. V tomto případě však jde o investigativní novináře z mezinárodní skupiny Bellingcat a také ruského nezávislého serveru The Insider , kteří údajně našli (vypátrali) ruského generála s krycím jménem "Delfín". Ten měl být údajně podle přepisů rádiové komunikace, odpovědný za sestřelení letounu MH -17 nad východní Ukrajinou v červenci 2014.

Tito novináři vytvořili tento zřejmě nezpochybnitelný závěr toliko z údajně „uniklých záznamů rádiové komunikace“, které vyšetřovatelé loni zveřejnili na internetu s výzvou k hledání konkrétních pachatelů . Ze záznamů zjistili, že v nich několikrát figuruje vysoce postavený ruský generál s krycím jménem "Delfín", oslovovaný kolegy jako "Nikolaj Fjodorovič", plným jménem Nikolaj Fjodorovič Tkačev, s „vysokou pravděpodobností“ generálplukovník, hlavní vojenský inspektor ruského Ústředního vojenského okruhu. Podle „uniklých“ nahrávek s ním měli vojáci na místě koordinovat pohyb raketového systému BUK a další kroky. Tvrzení, že s ním vojáci na místě koordinovali pohyb systému BUK je však značně zavádějící, protože jednak neuvádí, kde a na jakém místě s ním vojáci koordinovali pohyb BUKu a také je hodně nepravděpodobné, ne-li přímo vyloučené, že by se člověk takového postavení pohyboval na vysoce exponovaném bojovém území Ukrajiny. Nemluvě o tom, že veškeré řízení a koordinace bojových aktivit včetně útoků lze pohodlně, přesně a bezpečně řídit na dálku.

Není nutné se touto Jobovu zvěstí nějak blíže a vážně zabývat, protože už fakt, že pochází z pověstného portálu Aktuálně.cz ani na okamžik nelze zapochybovat o relevantnosti a důvěryhodnosti této informace. Nicméně několik poznámek si přece jen zaslouží. Především je pozoruhodné, že ze samotné radiové komunikace, kterou vyšetřovatelé zveřejnili na internetu, sami vyšetřovatelé nezjistili, že jde o jistého ruského generála, který v této ostře sledované tragedii hraje významnou, ne-li hlavním roli, ale že na to přišli nějací investigativní novináři, na základě „nějakých úniků“ z radiové komunikace.

Další nejasnost je konstatování , že ruský generál s krycím jménem „Delfín“ se nacházel „na místě“, kde s vojáky koordinoval pohyb raketového systému BUK. Jak je patrné ze strategické vojenské mapy, místo pobytu BUKu a potenciálního odpalu je hluboko na území Ukrajiny. Je tedy otázka, proč by měl ruský generál podstoupit riziko svým osobním pobytem v bojové oblasti nemluvě o tom, že ke koordinaci a navádění střely na cíl je u obsluhy systému naprostou samozřejmostí a koordináty mohou být, díky pokročilé technologii, sdělovány na dálku. Rovněž není zmíněno, s jakými vojáky měl generál koordinovat pohyb BUKu, zda s ruskými, nebo vojáky z řad místních povstalců. V neposlední řadě se nabízí otázka, proč by za účelem předpokládaného odpálení střely na letadlo MH-17 měl být osobně zúčastněn tak vysoký vojenský představitel, jakým je jen „s velkou pravděpodobností“ (tedy s žádnou jistotou), generálplukovník, hlavní vojenský inspektor ruského Ústředního vojenského okruhu. To by už tam mohl být také osobně i prezident RF Vladimír Putin, jen to zatím z „uniklých záznamů radiové komunikace“ zřejmě nevyplynulo. Co není, může být, zvláště na Aktuálně.cz.

Z obou zpráv, resp. předpokladů o důvodech a pachatelích sestřelení letadla MH-17 lze učinit závěr, že jsou to jen další, oficiálně nepotvrzené zprávy, či lépe řečeno možnosti, úvahy nebo předpoklady a že podobných zpráv lze očekávat ještě celou řadu. Přesto se vnucuje nemalá pochybnost a otázka, zda vzhledem k dosud zjištěným a mnoha dalším závažným a inkriminačním faktům a skutečnostem je vůbec zájem případ vyšetřit.
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live