Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Igor Korotčenko: Radioelektronický boj proti dronům DAEŠ. Byl odražen útok dronů na Hmeymim a Tartous. Anatolij Minkin: Ministerstvo obrany reagovalo na prohlášení Pentagonu o "volném trhu s drony"

$
0
0

10. 1. 2018         zdroj a zdroj
Ministerstvo obrany RF odhalilo podrobnosti ohledně uskutečněného útoku teroristy DAEŠ (teroristická organizace, která je zakázaná na území Ruské federace) útočnými bezpilotními letouny na dva klíčové ruské vojenské objekty v Sýrii - Hmeymim a Tartous. Znamená to, že bezpečnostní opatření, učiněná velením naší skupiny v SAR, zcela odpovídají reálně existujícím a potenciálním hrozbám. Zde je úplný text oficiální zprávy.



Bezpečnostní systém ruské letecké základny Hmeymim a střediska materiálně-technického zabezpečení ruského námořnictva v Tartous v noci z 5. na 6. ledna 2018 úspěšně zmařil pokus o útok teroristů s masivním použitím bezpilotních letounů (BPL). Po setmění bylo prostředky ruské protivzdušné obrany ve značné vzdálenosti identifikováno 13 menších vzdušných cílů neznámé příslušnosti, přibližujících se k ruským vojenským objektům. Deset úderných BPL se přibližovalo k ruské letecké základně Hmeymim a další 3 ke středisku MTZ v Tartous.



Šest vzdušných cílů nevelkých rozměrů se ruským jednotkám radioelektronického boje podařilo převzetím vnějšího řízení vzít pod kontrolu. 3 z nich byly usazeny na kontrolovaném území mimo základnu a další 3 BPL při přistání vybuchly při nárazu na zem. Sedm dronů bylo zničeno běžnými komplexy protivzdušné obrany Pancir-S ruskými jednotkami protivzdušné obrany, které mají nepřetržitou bojovou službu. Oběti ani materiální škody na ruských vojenských objektech nejsou.

Ruská letecká základna Hmeymim a středisko MTZ ruského námořnictva v Tartous i nadále fungují v plánovaném módu.

V současné době ruští vojenští odborníci provádějí podrobnou analýzu konstrukce, technického vybavení a po domácky vyrobených náloží u zajištěných BPL. V důsledku dekódovaných dat získaných BPL bylo určeno přesné místo jejich vypuštění. Teroristé poprvé masivně použili BPL, vypuštěné ze vzdálenosti 50 kilometrů, s využitím moderních technologií zaměření dle družicových souřadnic GPS. Technická expertíza zajištěných dronů ukázala, že tyto útoky mohou být teroristy prováděny ze vzdálenosti asi 100 km.

Inženýrská řešení, použitá teroristy při útoku na ruské objekty v Sýrii, bylo možné získat pouze z jedné ze zemí, disponujících vysokými technologickými možnostmi v oblasti zajištění družicové navigace a dálkového ovládání shození profesionálně po domácky sestavených výbušných zařízení na určené souřadnice. Všechny BPL teroristů jsou vybaveny barometrickými senzory a servopohony ovládání výškových kormidel.

U po domácky vyrobených výbušných zařízení teroristů, připevněných k bezpilotním letounům, byly použity rozbušky cizí výroby. V současné době kompetentní ruští experti určují distribuční kanály teroristů pro technologie a zařízení a také je zkoumán typ a původ výbušných směsí, použitých pro improvizovaná výbušná zařízení. Skutečnost, že teroristé používají drony letounového typu, svědčí o tom, že teroristům byly předány technologie, které umožňují provádět teroristické činy s použitím těchto bezpilotních letounů v kterékoli zemi.

Ministerstvo obrany reagovalo na prohlášení Pentagonu o "volném trhu s drony"


Ministerstvo obrany Ruska vydalo komentář k prohlášení Pentagonu o tom, že teroristé mohli získat letouny na volném trhu. Oznámila to agentura RIA Novosti.

"Pouze k naprogramování řídící jednotky řízení dronu letounového typu a shození munice v systému GPS je nutná obstojná inženýrská škola jedné z vyspělých zemí. A také získat přesné souřadnice na základě údajů kosmické rozvědky není v silách každého", sdělilo Ministerstvo obrany Ruska.

Je zdůrazněno, že žádné takové technologie do nedávné doby teroristé neměli.

Ministerstvo také uvedlo, že v době útoku dronů na ruské vojenské objekty v Sýrii se nad Středozemním mořem mezi Tartus a Hmeymim nacházel průzkumný letoun Poseidon námořních sil USA.

Drahošovi rytíři evropských hodnot, a volební kalkulačka nastupují

$
0
0

Martin Koller
10. 1. 2018
Jak jsem předpokládal a psal, nabývá finiš prezidentských voleb na „úrovni.“ Nutno dodat, že Miloš Zeman, prezident lidu a civilizované občanské většiny se ho téměř nezúčastňuje, protože to nepotřebuje. Za něj mluví výsledky jeho práce, dlouhodobé a stálé názory na důležité otázky, a v neposlední řadě osobní setkání s občany po celé zemi. Není sice svalnatý kulturista, ale člověk se skvělým myšlením, rozhledem a praxí. Bez ohledu na problémy s chůzí je to symbol vlastenectví a spojení většiny národa a všech civilizovaných obyvatel naší země v obraně proti islamizaci, chudobě, korupci, primitivizaci, parazitování, ideologickým neziskovkářům, inkluzi, válce a cenzuře, tedy současným evropským hodnotám. 



Bez nadsázky ho můžeme přirovnat k prezidentu Masarykovi, který si bez ohledu na svoje profesorství a úřad nebral servítky a označoval věci pravými jmény. Nebyl to intelektuálský náfuka a lidé ho milovali. Pokud mu zdraví sloužilo, chodil beze strachu mezi ně. Nebyl to žádný vítač, ani kývač, ale především vlastenec, stejně jako prezident Zeman.

Úvodem je třeba zmínit nenápadného bojovníka, který nahrává Jiřímu Drahošovi, potažmo druhým kandidátům pražské havlérky proti Miloši Zemanovi a zájmům národa a civilizovaných občanů. Je to volební kalkulačka na internetu. Opět jsem přecenil inteligenci českého národa. Předpokládal jsem, že až na výjimky je jasné všem, včetně chovanců opičího výběhu v zoo, že jako vítěz těch nejlepších a nejinteligentnějších vychází samozřejmě ten, kdo je kandidátem sponzora financujícího výrobu volební kalkulačky. Je třeba podpořit lenost i nepodložené sebevědomí elektronicky ovládaných robotů a vytvořit elektronicky ovládané stádo. Na školách pracují v tomto duchu placené týmy studentů-neziskovkářů, většinou z protekčních dětí rodin pražské havlérky. Místo je ideální s velkým soustředěním mladých lidí bez praktických zkušeností a proto lehce ovlivnitelných. Nic nového, tento systém běží již desítky let v USA a je dílem amerických demokratů tvořených milionářskými trockisty a euromarxisty toužícími ovládnout svět a vnutit mu svoji představu pravdy, lásky, dobra, multikulturalismu a islámu. Samozřejmě s patřičným výsledným profitem. V poslední dekádě ovládl tento systém německé školy, především ve větších městech, kde jsou výsledky nejpozoruhodnější. Znalostní úroveň berlínských, brémských a hamburgských středoškoláků je daleko za zbytkem Německa a blíží se rozvojovým zemím. Inteligentnější voliči se tohoto elektronického podvodu ani nezúčastňují. Nicméně je dokladem, že dav lze ovládat na dálku jako roboty i bez čipů. Jedná se především o nemalou část studentů, kteří si bez tabletu už pomalu neumí ani utřít zadek. Je to jejich druhý mozek, jenže ho programuje někdo jiný podle svých zájmů. Do naší země se valí miliony dolarů a eur s cílem prosadit kandidáta Bruselu, Berlína a amerických demokratů. A volební kalkulačku nevytváří žádní programátoři zadarmo a žádné servery ji neprezentují zadarmo! Nebo si snad někdo myslí, že to někdo dělá zadarmo pro blaho své vlasti? Volební kalkulačka je takový elektronický rytíř podrazák.

Přátelé v nepřátelství


Nelze se divit, že akademik Jiří Drahoš, který má problém představit bez papíru a koktání i svoje poradce, přidělené mu pražskou havlérkou, sahá pro poslední zálohy. Většina jeho poradců je vhodná tak na akademické debaty v pražské kavárně, případně k sepisování populárních publikací. Pan Drahoš je z hlediska znalostí i praxe zcela mimo reálnou politiku a vládní oblast především právního charakteru, zahraniční politiku, silová vyjednávání, obranu, bezpečnost, zdravotnictví, dopravu, zemědělství a mnoho dalších zanedbatelných oborů mimo zájem vědeckého akademika. Údajná slušnost a čistý štít se podobají některým předlistopadovým svazákům, kteří sice měli v hlavách jasno a prázdno, zato se uměli klanět k sovětskému svazu a kritizovat imperialisty.

Drahošovými ctihodnými rytířskými bojovníky a zachránci bez bázně a hany a reprezentanty evropských hodnot i úrovně jsou evidentně pánové Jakub Janda, státní zaměstnanec, pornoherec a neziskovkář a Pavel Zelenka, podnikatel v oboru reklamy a radní Prahy 7 v Hostivaři. Místo meče Excalibur se ovšem chápou na internetu pomyslných vidlí a hážou na Miloše Zemana a jeho voliče hnůj ze všech sil. Lze je bez velké nadsázky označit za vzorové mediální propagandisty pražské havlérky, Bruselu, Berlína a demokratů z Washingtonu, vhodné pro častou prezentaci na ČT 24. Na odbornější diskuzi s argumenty, bez výmyslů, sprostoty a pralesních emocí evidentně nemají.

Poté, co se vědecký pracovník Drahoš zesměšnil nepodloženými výklady na téma, že jeho volební kampaň napadá z Ruska zlý Putin, přispěchal mu opět na pomoc Jakub Janda. S ním pan profesor pravděpodobně sesmolil svůj přehled proruských dezinformátorů, stejně jako dříve s kolegou profesorem Putnou vědeckou výzvu na podporu afroislámské migrace. Je vidět, že chlapci jsou duchovně spřízněni a stále se divím, že reprezentant pražské havlérky nejmenoval oddaného přítele „Kubíčka“ mezi svoje poradce, například pro oblast cenzury. Vždyť se přece nemusí stydět za svoji přátelskou spolupráci a věkový rozdíl nevadí. Zatímco budou v intimním koutku bojovat za evropské hodnoty proti ruské propagandě, může paní Drahošová odložit latex a důtky, formulovat první rozkazy pro vojenskou rozvědku, vyladit modernizované dálkové ovládání a připravit si balík sena na dobu, až bude dřít jako kůň.

Jandovou vydatnou pomocí panu Drahošovi je článek publikovaný v britském týdeníku The Economist. Tato tiskovina obvykle poskytuje solidní informace, obvykle. Nicméně má i horší dny, které předvedla například podporou premiéra Blaira při válečném povyku na základě vymyšlených iráckých jaderných zbraní a neváhá podporovat ani islamizaci Británie. Jinak by Economist nemohl publikovat názory Jakuba Jandy, který se opět děsí ničivého vlivu Putina na české prezidentské volby. Přesněji bychom mohli říci, že vyrábí propagandistickou protiruskou psychózu cílenou na podporu vyvolání války. Ta samozřejmě nemá nic společného s protiruskou propagandou podle not euromarxistů z Bruselu, Berlína a Washingtonu, které jsou plná česká média, přestože neexistuje. Existuje přece jen ruská, či proruská propaganda a její dezinformátoři. Tak to ma byt!

Jandova komedie kolem ruského nebezpečí připomíná amerického sekretáře námořnictva Forrestalla, jehož mánií bylo ruské nebezpečí. Nakonec ho museli zavřít do pokoje v horním patře námořní nemocnice. Člověka na úrovni ministra samozřejmě nemohli zavřít do obyčejného blázince. Nicméně on je přechytračil a vyskočil z okna s šílenými výkřiky: „Rusové přicházejí.“ Posmrtně po něm za zásluhy pojmenovali letadlovou loď. Rusové do USA nepřišli dodnes s výjimkou kriminálníků, kteří tam přišli jako oběti politického pronásledování hledat asyl a rozšíření teritoria pro organizovaný zločin. Letadlové lodě nemáme, takže vyvstává otázka, který dopravní prostředek jednou pojmenujeme po Jakubu Jandovi za jeho pokrokové myšlení a jedinečné zásluhy v oblasti ideologické propagandy a cenzury.

Nicméně si dovedu představit úředníka ministerstva vnitra Jandu, jak kráčí večer pražskou ulicí do kanceláře neziskovky Evropské hodnoty pro druhou výplatu ze zahraničí, případně z našich daní. S oroseným čelem se bázlivě se tiskne ke zdem domů. Zároveň s pevně zaťatými zuby i svěračem hledá ve tmě ruské agenty, rozhodnut neprodat život ani čest lacino. Najednou ho ovane divný zápach, který se nepodobá jeho značkovému parfému, ani vůni nikoho z jeho přátel. V hrůze zaječí „pomóc Putin,“ uklouzne po psím exkrementu, do kterého ve tmě vstoupil a kecne si do něj zadkem svých značkových kalhot. „Sakra, zvenku i zevnitř!“ Krátce nato vstupuje pozpátku, zahalen vůní propagandy pražské havlérky, do kanceláře evropských hodnot se slovy: „Podívejte se hoši, co mi ta svině Putin udělala.“ Šokovaní eurosvazáci se vrhají k počítačům a buší do klávesnic, až se z nich kouří při výrobě hlášení do Bruselu, Berlína a Washingtonu. Děsivou novinku posílají všem světovým mediálním agenturám. Zákeřný Putin se pokouší útokem na reprezentanta evropských hodnot a státního zaměstnance Jandu rozvrátit volební kampaň a zneuctít čistý štít Jiřího Drahoše a paní Drahošové!

Výrazové formy zastupitele Zelenky, které ho kvalifikují spíše na čističe stájí, než na rytíře, jsou jednodušší. Cílí pravděpodobně na pražskou kavárnu, či chánovskou intelektuální elitu. Možná je panu Zelenkovi nějakým způsobem blízká. Jeho názor, že Zeman je dobytek, co chodí v trenclích a nátělníku, žere čočku hliníkovou lžící z ešusu a prdí na tiskovce, prozrazuje mnohé. Především jeho detailní znalost intimního prostředí prezidenta Zemana přímo vnuká myšlenku, zda u něj radní Zelenka není častým návštěvníkem a necpe se oděn v trenclích čočkou z ešusu. Poté odchází vybaven špuntem, aby se neprozradil. Nebo je zázračným tvorem, který při trávení merkaptany neprodukuje a vypouští vůni fialek. Rostoucí tlak plynů vede následně k tvorbě takové úrovně, jakou se na sociální síti opravdu zviditelnil. Možná mu jde jen o získání zakázky od nějakého zahraničního sponzora pro jeho reklamku. Například tisk billboardů s textem: „Na Hrad s dominou, čistým štítem a podporou islámu, bez odpovídajících znalostí, zato se slušností radního Zelenky.“ Nebo jednodušší: „Zelenka a Janda, na Hradě bude sranda, volte Drahoše!“

Rovněž kritika prezidentova neoficiálního domácího oblečení zaslouží pozornosti. V čem chodí Mirek Topolánek je nám všem jasné. Nevím, v čem chodí doma pan Drahoš. Typoval bych ho na bačkory, vytahané tepláky a flanelku. Panu Zelenkovi vadí trenky, takže asi chodí na ostro. Je zajímavé si ho představit doma. Pravděpodobně ani tam neodkládá značkové boty, značkový oblek, značkový kabát, či bundu, zlatý řetěz kolem krku, značkové hodinky, značkový klobouk a možná i rukavice. Možná v nich leze i do vany a do bazénu. K tomu si doma vytápí i v létě na padesát stupňů, aby ukázal, že on je někdo a on na to má. Na toto téma existuje i pěkná písnička. Nebo se mýlím? Předpokládal jsem, že tento nepočetný druh patologicky namyšlených a přisprostlých malopodnikatelů počátku devadesátých let, kteří psychicky nezvládli první vydělaný milion, už vymřel s jejich prototypem Jonákem. Ten kdysi projel svým tréňákem potok v chráněné oblasti. Policista mu za to dal tisícovku pokuty, načež Jonák mu dal dvě a projel potok ještě jednou. Pan Zelenka proto připomíná svým projevem zmrtvýchvstání vyhynulého ptáka Dronte mauricijského, známého spíš pod jménem dodo.

Každopádně oduševnělá a intelektuálně vyspělá výrazová úroveň pana radního, mu umožňuje převzít žezlo krále sprosťáčků od Pavla Novotného. Tak jako radní Prahy 7 se dříve nevyjadřoval ani negramotný pasák prasat z podkarpatské Rusi, když to přehnal se samohonem. Docela by mne zajímalo, kde je hranice sprostoty, kterou sociální sítě tolerují, jestliže se předhánějí v mazání slušných pravdivých informací negativního charakteru o afroislámské invazi.

Pokud radnice na Praze 7 má zastupitele na úrovni pana Zelenky, nebo aspoň většinu takových, měla by zvažovat změnu svého znaku a jeho doplnění ptákem dodo. Tak či onak, pánové Janda a Zelenka jsou ilustrativními příklady voličů pana Drahoše, případně Topolánka, nebo Horáčka. K tomu je kvalifikuje nejen jejich nepřátelství k prezidentu Zemanovi.

Pogrom na Židy za "sekulárního demokratického" Turecka – I. část

$
0
0
Yekta Uzunoglu
10. 2018
S událostmi v posledních pěti letech se svět jakoby tzv. probudil a ptá se, jak je to vlastně se sekularitou Turecka. Téměř všichni "analytici" z Evropy, ale i z části USA "současný" stav Turecka propojeného na turecko -islámskou ideologii vůči ostatním náboženstvím, jednohlasně svádějí na Erdogana, což je fatální chyba pramenící z neznalosti novodobých tureckých dějin a ještě k tomu se na jejich nevědomosti podepsala víc jak půlstoletí trvající masivní propaganda západu o Turecku, ovšem výlučně kvůli členství Turecka v západních politicko - vojenských institucích.

 
Nelze věřit tomu, že by odborníci  Evropy  a USA skutečně neznali nekompromisní a často nelidský postoj Turecka vůči svým menšinám jiných náboženství od založení Turecké "republiky" až do současnosti. Pro pochopení současné politiky Erdogana zaměřené proti transatlantické civilizaci se stačí podívat na novodobé dějiny této země a jejich diskriminační - perzekuční politiky vůči neislámským – netureckým  menšinám.
A proto se společně letem podívejme na novodobou  historii „moderního sekulárního Turecka“ a nyní konkrétně  na osud Židů v Turecku .  
-Synagoga v tureckém městě Edirne po devastaci

Nebude to jen jeden krátký článek, do kterého nelze zahrnout všechny zrůdnosti, kterým byli Židé vystaveni za "sekulárního, demokratického" Turecka,  ale ujišťuji vás, že nebudete litovat, co čtete.

Chronologicky první roky republiky, období Atatürka:

Leden 1923 - Turecké noviny a časopisy v tehdy druhém největším městě Turecka v Izmiru veřejně vyzvaly, aby se turečtí obchodníci spojili v boji proti "nemorálnímu a prospěchářskému židovskému nebezpečí". Tyto hecující články na titulních stránkách státem řízených novin, že Židé v Izmiru, ale i v celém Turecku jsou „hnízda mikrobů “a proto musí být vyhnáni, pokud možno co nejdál. Poté se k útokům proti Židům přidal humorní časopis Akbaba a vydal řadu článků s tituly jako: "Slyšeli jste, že s Židy nebudete obchodovat, to budeme dovolovat, aby společně s námi tito mikroby žili?"
Po sérii článků publikovaných v novinách města Edirne, kde byla silná židovská komunita i v Paşaeli, se lidé v Edirne shromáždili na náměstí a hystericky řvali: "Na řadu přijde vyhnání Židů z této země! Židé vypadněte! "

Židovskě domy v tureckém městě Corlu
Následoval masový útok na židovské obchody, kterému policie ani nebránila, zůstala tichým divákem. Život v menších městech se stal pro Židy nemožným, tak museli opustit veškerý svůj majetek a utéct do velkých měst jako je Istanbul  - utéct do „anonymity“. V Trakii (evropská část Turecka) zůstaly všechny židovské školy Alyans přes noc zavřeny. Důvod tohoto hněvu, byl zřejmý. Arméni a Řekové byli z Turecka vymazáni, ale Židé, kteří byli ještě mnohem bohatší, tam ještě byli a  ještě tam „žili“, to byl jejich podle Atatürkova sekulárního Turecka neodpustitelný hřích...
"Nebudu chodit kolem horké kaše, v Turecku jiné náboženské menšiny nemají co dělat. Doteď nám sice Židé žádné problémy nedělali. Ale víte, že Židé jsou takové nátury, že jdou tak, jak je táhnete. V Istanbulu jich je víc než třicet tisíc. Samozřejmě, bylo by lepší, kdyby  nebyli ...říkám já.“
 


-Židovské domy v tureckém městě Catalca

Červen 1923 – Když byla všude zpracovaná nálada „sekulární republiky“, nebyla aplikace vysněných zrůdností obtížná. Po vyhlášení sekulární republiky Atatürkem začalo okamžitě propouštění Židů, Řeků a Arménů ze státní správy a byli nahrazeni „ryzími Turky s čistou vírou“. Svoboda pohybu Židů a dalších neislámských menšin byla v Anatolii státem značně omezena. Rozhodnutí bylo tak náhlé, že mnozí lidé se kvůli omezením nevrátili do svých měst a museli zůstat tam, kde se zrovna nacházeli. Rabínství ani nemělo odvahu požádat „demokratickou vládu „o zrušení tohoto zákazu pohybu. Jako by to nestačilo, bylo Židům také zakázáno emigrovat do Palestiny. To byla ta odměna za to, že Židé jsou „bezproblémová“ menšina, tak jak v tureckém Parlamentu řekl 2. března 1923 tajemna figura Atatürka Riza Nur.

Prosinec 1923 - Nová Turecká republika se pokusila prosadit deportaci Židů v Lausanne během jednání o budoucím schématu Turecka, spojenci toto zamítli. Přesto v prosinci 1923 Atatürkova vláda nařídila, aby několik set Židů okamžitě do 48 hodin opustilo své město Çorlu. A tak následujících dnech se o Židech rozhodlo stejným způsobem v městě Çatalca a také hned bylo rozhodnutí provedeno. Deportace a vyhnání Židů začala již oficiálním nařízením a provedením sekulárního státu Turecké republiky. A to 10 let před nástupem Hitlera k moci !

Znárodňování začalo aneb nové období prezidenta Putina aneb Rusko není závislé na liberálních posvátných kravách – porazí je kvůli zachování života národa a státu

$
0
0
Аleksandr Chalděj
Аleksandr Chalděj
10.1.2018  Zavtra, překlad ČeskéNárodníListy

Když chceš žít – buď schopen kontrolovat své peníze.
Moc v Rusku, ztělesněná prezidentem Vladimírem Putinem, stojí tváří v tvář potřebě zachovat ovládání klíčových procesů ve státě. Bez ohledu na to, jakou ideologii má vláda a jaké postavení má vládnoucí třída, jednou z nejdůležitějších podmínek pro tuto kontrolu je kontrola financí a jejich oběhu. Taková kontrola může být provedena různými způsoby, více či méně účinnými, avšak v každém případě je to nezbytné, a čím hůře funguje finanční systém, tím přímější a tvrdší vládní kontrola peněz by měla být. Toto je axiom, který nepotřebuje důkaz.


Jakékoli delegování pravomocí v oblasti financí, ve směru od vlády do soukromých bank, znamená delegování politické moci vlády bankéřům a v podstatě představuje neústavní jednání. Koneckonců, žádný článek ústavy neříká, že jednou z mocí je finanční moc – zejména, je-li získána za liberálního uspořádání státu a financí. A při podřízenosti finančního systému zahraniční moci, žije bankovní systém svým vlastním životem, čímž stát stojí pokaždé fait accompli (před hotovou věcí) – před příští finanční katastrofou.

Každý inženýr zná jednoduchou pravdu: čím je systém složitější, tím častěji se rozbíjí. To znamená, že je méně stabilní. To je důvod, proč je AK-47 mnohem lepší než M-16, protože má jen málo dílů - prostě je málo toho, co by se mohlo rozbít. Ze stejného důvodu je Mosinova puška lepší než Mauserova puška a jiné pušky. Stejný zákon funguje ve vztahu k jakémukoli systému, včetně finančního systému.



Dva světy - dva systémy

V Rusku je dvoustupňový bankovní systému - nahoře centrální banka, dole komerční banky. Každý už zná historii nepodřízenosti centrální banky v jejích hlavních pravomocích vládě v Rusku. Koncepce ruské Centrální banky - je koncept Rothschildů, který všechny světové centrální banky nechal uspořádat podle principu jejich podřízenosti mezinárodním finančním institucím, na jejichž vrcholu stojí americký Federální rezervní systém USA (FED) a jeho hnacími řemeny jsou Mezinárodní měnový fond (MMF) a Světová banka (World Bank – WB) s Mezinárodní bankou pro obnovu a rozvoj (IBRD). Ze strany MMF jsou naší Centrální bance určovány finanční instrukce, řízeny základní účetní závěrky, z nichž vyplývají nejzávažnějších finanční potřeby, jejichž nezbytnost je pak dokazována jakémukoliv ruskému prezidentovi. A skutečnost, že prezident může jmenovat šéfa centrální banky, a Duma jej pravidelně vyslechne a potvrzuje, nic nemění na tom, že naše Centrální banka není řízena a odpovědná Ruské federaci, ale Mezinárodnímu měnovému fondu. Ten určuje strategický kurs, přijatý největšími světovými soukromými bankami. Centrální banka, nezávislá ve finanční části své politiky na ruských orgánech, je první úrovní našeho bankovního systému.


Druhou úrovní bankovního systému v Rusku je sektor soukromých bank. Tento sektor není absolutně nezbytný pro ekonomiku, pro její rozvoj. Není náhodou, že v SSSR byl bankovní systém jednosektorový, všechny pobočkové banky byly součástí systému Státní banky SSSR a nevytvářely kapitál, ale vykonávaly zúčtovací funkce v zájmu podniků a obyvatelstva. Sem patřily operace přijímání vkladů od veřejnosti a podniků, půjček, ale proto, že vytváření zisku nebylo účelem jejich práce, procenta byla zanedbatelná ve srovnání s dnešní dobou. V sovětském systému byly veškeré investice z veřejného kapitálu a mohly být doplněny pouze příjmy ze zisku podniků. (Tento postup se nazývá podnikáním výstavbou - chozsposobom). Úvěry také většinou šly k pokrytí rozdílů v hotovosti v okamžicích mimořádných nákupů, jako surovin, rychloobrátkových položek, nebo v době výplat - to znamená k doplnění dočasného deficitu provozního kapitálu. Půjčka stavebním a průmyslovým podnikům byla poskytována za 1,5%. Za 2 - 2,5% obchodu a zemědělství. Sazba 3,5% již byla sankční. Nyní by to byl sen každého současného ruského podnikatele.


Takovýto obraz znamenal absenci základů pro existenci inflace. Ve spojení se státní kontrolou cen to bylo důvodem, že sovětští lidé se nesetkávali s problémem rostoucích cen, s výjimkou např. změny cenovky na salámu s 2,20 na 2,80, která byla „tragédií“, a cenovky na vodce z 3,62 na 4,20, která byla „důvodem revoluce“. Byla taková pozdní sovětská anekdota o vodce:

"Byly tam tři, a je tam osm - stále ještě to necháme.
Jestli ceny stoupnou více, uděláme to stejně jako v Polsku,
Jestli je znovu vyhodí, zase obsadíme Zimní!" 

A všichni se zasmáli - pochopili v zásadě nesmysl důvodu a jeho neodůvodněnost pro navrhované akce. Bylo to srovnání tohoto motivu a neodůvodněnosti akce, která byla principem vtipu.

Když se však v zemi změnila vládnoucí třída, bylo vytvořeno komerční bankovnictví k získání kapitálu ze vzduchu. Obohacení vládnoucí třídy tímto způsobem je nejdůležitější politický základ dominantního postavení liberálního hospodářského režimu v Rusku. Není náhodou, že bývalí pracovníci Komsomolu a strany byli v čele ruských obchodních bank, nebo stáli mezi hlavními zakladateli. Marže se přiblížila k normě ziskovosti obchodu a inflace a stala se nenahraditelným prvkem nové ekonomiky. Nedostatek peněz v komerčním bankovním sektoru se stal chronickým onemocněním, které bylo vytvořeno pro vysokou úrokovou sazbu z úvěrů, které zabíjely a zabíjí ekonomickou aktivitu v zemi. Navázání rublu na dolar, jeho kanibalistická existence a neschopnosti centrální banky půjčovat vlastní vládě jinak, než prostřednictvím spekulativního mechanismu mezibankovního úvěru, kdy centrální banka poskytuje úvěry komerčním bankám, a ty mají zase půjčovat reálnému sektoru – ty však dokonce jdou „hrát“ proti rublu do směnáren - to vše ruský finanční systém převrací v tuberkulózního pacienta, postupně umírajícího na nemocničním lůžku hospice.

Peněžní systém, který už stejně byl mimo kontroly moci, se začal definitivně zbavovat poslušnosti.

Tato situace dříve či později nemohla nedospět k tomu, že nejvyšší moc, zápasící uprostřed globální krize a geopolitická konfrontace za posílení kontroly nad procesy v zemi, jednoho dne stane před nezbytností - získat kontrolu nad finančním systémem. Je to v rozporu s liberálním dogmatem, ale pud sebezáchovy moc objektivně dotlačí - pokud chce přežít, bude muset centralizovat správu peněz a nakonec, v té či oné podobě, znárodnit bankovní sektor.

"Pouze znárodněním bank lze dosáhnout toho, že stát bude vědět, kde, jak a kdy se odlévají miliony a miliardy. A pouze kontrola nad bankami, nad hlavním sloupem a hlavním mechanismem kapitalistického oběhu, umožní navázat finanční systém na realitu, odstranit jeho spekulativnost. Umožní kontrolu celého ekonomického života, výroby a distribuce výrobků všeobecné spotřeby, umožní „regulaci ekonomického života“, která by jinak byla odsouzena zůstat ministerskou frází pro ohlupování obyčejných lidí. " * (V.I. Lenin - "Hrozící katastrofa a jak s ní bojovat").



*****Hrozící katastrofa a jak s ní bojovat *****

Katastrofa koloniálního finančního systému bojujícího za suverenitu Ruska již přišla. Tento systém se nemohl technicky nevyčerpat, dokonce i s formálním zachováním oddanosti liberálním zásadám svatosti práva na obohacování se ze vzduchu, komerční bankovní sektor v Rusku umírá rychlostí gangrény plazící se po noze.



-----Ruský bankovní systém se nachází ve "stabilním" stavu po třech letech poté, jak se zhroutilo více než 300 bank a ztratilo své licence, a na podporu zbývajících musel stát utratit 3,2 bilionu rublů.

Takové posouzení dala v pátek šéfka centrální banky Elvira Nabiullinová při setkání s ruským prezidentem Vladimírem Putinem. Ale nepomohlo to: "z 32 bank, které získaly státní podporu, pouze polovina oznámila skutečně zaznamenané zvýšení kapitálu, sdělila v prosinci vedoucího účetní komory Taťána Goliková. Každá druhá banka ztratila všechny přidělené peníze a pouze 4% je poskytly pro stanovené účely – jako půjčky na prioritní projekty v ekonomice."

"Nyní, podle centrální banky, je podíl problémových aktiv v celém bankovním systému 10%, neboli 5,3 bilionů rublů. Jedná se o úvěry, které patří do čtvrté a páté kategorie, což znamená žádné záruky splácení.

Přidáváte-li ty úvěry, které jsou poskytovány, ale s delikventností, pak podíl dosáhne 20-24% neboli 11 bilionů rublů, odhadla v červnu mezinárodní ratingová agentura S & P. ​​"------

Ať už jste v duši jakýmkoliv liberálem, nepředvídat nadcházející katastrofu znamená, že jste ztratil instinkt přežití.



V zemi začalo plíživé znárodňování bank, a to i přesto, že nikdo tato slova neříká a nestanovuje takový úkol.



"Ruský bankovní systém , -------který v roce 2017 ztratil tři z pěti největších soukromých bank, se nachází ve stavu bezprecedentního stresu ve své historii.

S tímto závěrem přicházejí odborníci z „Rozvojového centra“ Vysoké školy ekonomické (VŠE), po analýze statistik centrální banky a výkazů významných úvěrových organizací.

Finanční systém Ruska obecně žije v podmínkách přebytku likvidity. Vzhledem k manipulaci s Rezervním fondem a Národním fondem sociální péče (které představují pro rozpočet tiskařský lis) vzniklo u bank značné množství převisu nabídky rublu nad poptávkou, a místo toho, aby byly převedeny na Centrální banku, jsou naopak umístěny jako volné peníze.

Podle ministerstva financí, za tři roky dosáhl objem emisí na krytí deficitu federálního rozpočtu 5,5 bilionu rublů, a přebytek likvidity v bankovním systému přesáhl do konce roku 2017 - 2 biliony rublů “.

"Problémy v ruském bankovním systému nejsou dílčí, ani ojedinělé, ale systémové," uzavírá Taťána Misichinová, zástupkyně ředitele „Rozvojového centra“ Vysoké školy ekonomické.

„Klidným“ způsobem jejich řešení by mohlo být zrychlení zdravého ekonomického růstu, zejména v soukromém sektoru. Podle VŠE by to vedlo k odpovídajícímu zvýšení klientské základny soukromých bank, velkých i středních, což by zabránilo jejich další vlně "úpadků".

Avšak takové charakteristiky neexistují: HDP ve třetím čtvrtletí zpomalil na 1,6%, a v následujícím nepřesahuje 0,5%, předpovídá VŠE. V základě jej poskytují hlavně těžba přírodních zdrojů a velké hospodářské stavby, jako „Síla Sibiře“ a Kerčský most.

Výsledkem je, že banky mohou pokračovat v „úpadcích“ a „proces znárodňování bankovního systému bude zřejmě nezvratný,“ předpovídá Misichinová. "------

Slovo "bezprecedentní stres" liberální analytici používají, aby nemuseli použít slovo "nejhlubší systémová krize". Ale taková chytristika nepomáhá zakrýt nahotu liberálního krále - práva na politicky chráněnou lichvu v moderním světě.

Záměrně jsem citoval vyjádření liberálních pramenů, abych nebyl považován za předpojatého k tomu, co se děje.

Znamená to, že předěl udržitelnosti spekulativní finanční ekonomiky byl skutečně dosažen a už ohrožuje přežití státu. Stát je nucen reagovat - a tato reakce zdaleka není liberální.

Tři z pěti největších komerčních bank vstoupily do procesu znárodnění. Nyní jsou jim poskytnuty peníze, pak stát převezme jejich dluhy. Současně se snaží neporušovat výpočty a systém mezibankovních transakcí. Toto je počáteční fáze znárodnění. A to je jen začátek.

Nicméně, tato polovičatá opatření povedou k tomu, že bude třeba ochránit celý bankovní sektor, ve skutečnosti jej proměnit na jednosektorový systém. Ať už se do komerčních bank v krizi nalijí jakékoliv peníze, všechny je ponesou na měnový trh, a ne do reálné ekonomiky. Bez obrácení těchto toků nelze z krize vyjít. A bez znárodnění bankovního systému se tyto toky nerozmotají.

Znárodňování bankovního systému ve skutečnosti začalo jeho selháním a objektivní prohlubování znárodňování je nevyhnutelné. Proto bude pokračovat v příštím roce, a Vladimír Putin bude nucen vést tento proces dále - pokud bude usilovat řídit všechny klíčové aspekty života země a její ekonomiky, směrem ke zvýšení ruské státní suverenity, v průběhu akutní fáze geopolitické konfrontace se Spojenými státy a Evropou. Už nemohou zůstat zachovány žádné liberální posvátné krávy - v hubených letech budou poráženy v zájmu zachování národa a státu.


Pro České národní listy volně a kráceně přeložil P. Rejf

Ladislav Větvička: Teď je kritické období našich dějin, chystá se Mnichov II. Chci takovéhoto prezidenta...

$
0
0


rozhovor s blogerem Ladislavem Větvičkou
10.1.2018 ParlamentníListy


Podle spisovatele, cestovatele a blogera Ladislava Větvičky čeká Českou republiku kritické období našich dějin. „Potřebujeme prezidenta, který v případě, že projde takzvaný Sociální pilíř fiskálního paktu a takzvaný Dublin IV, kterým já říkám Mnichov II, bude schopen pevně stát za vyjednáváním o vystoupení ze Schengenu, vyjednáním vnitřního pohybu ve Visegrádské čtyřce a uzavření hranic s Merkelandem, případně Rakouskem,“řekl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz k tématu prezidentských voleb a současně se zeptal: „Máte pocit, že něco takového by mohl dělat nějaký slušný ňouma?“ Zatímco Jiří Drahoš je dle jeho slov marketingový produkt, Mirek Topolánek by prý mohl překvapit a postup Miloše Zemana do druhého kola je považován za jistotu. Ovšem, volby mohou být nevyzpytatelné, dodal v rozhovoru zároveň.


P.L.:  Vyhraje prezidentské volby znovu Miloš Zeman, jak se často ozývá z různých stran? Nebo jeho vítězství není tak jisté? Mohou nás prezidentské volby překvapit, nebo je vítěz jasný? Je mezi kandidáty někdo, kdo má šanci uspět právě v boji proti Zemanovi?

Nemáme moc na výběr. Mnozí kandidáti jsou spíše hvězdnou pěchotou. Postup Miloše Zemana do druhého kola se považuje za jistotu. Pokud jako jeho protikandidát postoupí Jiří Drahoš, pak vyhraje Zeman. Marketingový produkt Drahoš proti němu nebude mít šanci. Zajímavá situace by nastala, kdyby postoupil Topolánek. To je jediný kandidát, který má šanci porazit Zemana.
Ovšem první kolo je nevyzpytatelné. Miloš Zeman může klidně dostat přes padesát procent hlasů už v prvním kole. Ale zároveň se může stát, že se nedostane mezi dva postupující kandidáty. Udělal obrovskou chybu, že se neúčastní předvolebních debat. Multikulturní scéna na to jde letos chytřeji a není tak okatě negativní. Tím může ukolébat Zemanovy voliče, kteří si mohou říci, že v prvním kole o nic nejde. Můj tip na první kolo je Zeman 38 %, Topolánek 18 %, Drahoš 16 %. Ostatní získají jednotky procent. Ale na mé tipy nedejte, Fortuna sází úplně jinak.

P.L.: Kandidát Drahoš chce prý vrátit na Hrad slušnost. Chybí Hradu v čele se Zemanem slušnost?

Slušnost… to je jen marketingová hra týmu, který stojí za Drahošem. Poradili mu, aby nosil brýle bez dioptrií, protože pak vypadá důstojněji, a radí mu, jak hezky a slušně odpovídat na otázky, a přitom vlastně nic neříci. Hlavně nic nezkazit. Produkt Drahoš je jen marketingová, nafouknutá bublina podobně jako při minulých volbách Fischer. Věřím, že lidé nechtějí za prezidenta bublinu, který podepsal takzvaný dopis vědců, tedy Zvací dopis v roce 2015. Pokud si už lidi nevzpomínají, tady je úryvek: „…o imigrantech, lidských bytostech se píše, jako by šlo o škodnou zvěř či parazity valící se do naší vlasti, aby vysávali sociální systém nebo rovnou vraždili a znásilňovali…“ Je vám jasné, co bude následovat, když Miloš Zeman vytáhne na Drahoše toto prohlášení? Ne, Drahoš je nevolitelný.

P.L.: Jak vnímáte kritiku týkající se Zemanových ostrých vyjádření a názorů? Jde o neslušnost? Nebo jen říká to, co jiní raději zamlčí?

Slušnost je to poslední, co od prezidenta očekávám. Slušné prezidenty a politiky jsme tady měli a jak to dopadalo? Hácha, šéf Nejvyššího správního soudu a člen haagského rozhodčího soudu byl slušný člověk, že? Nebo třeba Beneš, to byl slušný prezident – nepil, nekouřil, nemluvil sprostě. A proto tak dopadl. Slušňák prohrál s neslušným Gottwaldem. Politik musí mít koule na to, aby zvítězil v politickém boji. To uměl Tomáš Masaryk. Přitom měl milenku, psal ostré texty do novin, mnohdy pod pseudonymem, a když s někým nesouhlasil, dal to jasně najevo. Havel to samé, na první pohled uctivý Mirek Dušín, při podrobnějším pohledu člověk se vším všudy, žádný suchar. Podobný byl třeba velvyslanec v Londýně a pozdější ministr zahraničí Jan Masaryk.
Je ovšem fakt, že to může mít i negativní dozvuky. Když Hitler předal Chamberlainovi přepis odposlouchávaného hovoru mezi Honzou Masarykem a Benešem se všemi nadávkami, kterými ho Jan častoval v září 1938, tak to starého pána tak vytočilo, že už s Masarykem ani s Benešem nikdy nic nekonzultoval. A brzy nato přiklepnul Hitlerovi Sudety. Takže někdy je přímost kontraproduktivní. Ale obecně řečeno slušnost do politiky nepatří. Potřebujeme člověka, který v Bruselu bude umět na plnou hubu říct, co si o nich myslíme. Nebo snad chcete nějakého hodného ňoumu, který bude Macronovi s Merkelovou na všechno kývat? K čemu byla Dubčekovi jeho slušnost – někteří říkají neschopnost – když stál na koberečku před Brežněvem v Moskvě? To se tam měl raději zastřelit než kapitulovat. Anebo ještě lépe, měl zastřelit okupanta. Ale to přece slušní lidé nedělají, že?

Hezky se mi to povídá, když nejsem ani prezident, ani premiér, ani generální tajemník. Ale to si musí ti lidé uvědomit, že když kandidují na takovou funkci, tak je historie postaví před rozhodnutí, které může být osudové pro ně, ale hlavně pro národ, který reprezentují. Politik musí mít své cíle a nebát se jich dosahovat i při jednání s grázly, a to obvykle ti slušní nezvládají. Kdo byl v jednání s Hitlerem úspěšný? Slušný, štíhlý gentleman Chamberlain, nebo tlustý piják Churchill?

Čeká nás kritické období našich dějin. Potřebujeme prezidenta, který v případě, že projde takzvaný Sociální pilíř fiskálního paktu a takzvaný Dublin IV, kterým já říkám Mnichov II, bude schopen pevně stát za vyjednáváním o vystoupení ze Schengenu, vyjednáním vnitřního pohybu ve V4 a uzavření hranic s Merkelandem, případně Rakouskem. Máte pocit, že něco takového by mohl dělat nějaký slušný ňouma?

Kdo podle vás dělá nejlepší volební kampaň? Kdo si získal vaše sympatie?
Jedna věc je, kdo je mi sympatický, druhá je, kdo má na to být prezidentem. Sympatický mi je... ... ...


(celý rozhovor najdete zde)

Kiskov marketér radí Zemanovým súperom, aby spochybňovali jeho zdravie

$
0
0
10.1.2018 ČeskéNárodníListy přetiskly z webu NaPalete

Zdravotný stav Miloša Zemana je v posledných mesiacoch pod drobnohľadom novinárov. Podľa niektorých z nich pôsobí unavene a občas sa dokonca objavujú správy o jeho vážnych zdravotných problémoch. Český prezident ich považuje za špinavú kampaň médií proti jeho znovuzvoleniu pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami.


Debaty o Zemanovom zdraví sa rozprúdili, keď počas niektorých oficiálnych akcií pôsobil unavene. Už na minuloročnej návšteve Číny mu okolie často pomáhalo pri chôdzi a pri spoločnej fotografii štátnikov museli naňho ostatní politici čakať, kým ho na miesto dopravil vozík.

Českému prezidentovi sa horšie chodí: dlhodobo trpí polyfunkčnou neuropatiou. Jeho celkový zdravotný stav je však uspokojivý. (Foto: archív)


Jeho hovorca Jiří Ovčáček viackrát na sociálnych sieťach vyvracal informácie o prezidentových zdravotných problémoch. V médiách sa objavili dokonca nepravdivé chýry o tom, že trpí rakovinou slinivky. So pochybňovaním Zemanovej zdravotnej kondície s cieľom presvedčiť jeho potenciálnych voličov, že súčasný prezident v ďalšom volebnom období už nebude schopný vykonávať svoju funkciu, prišli aj niektorí prezidenstkí kandidáti a ich blízki spolupracovníci.

Súperi súčasného prezidenta tak dali na radu Adama Znášika, spolumajiteľa slovenskej reklamnej agentúry Komplot, ktorá stála za predvolebnými kampaňami prezidenta Andreja Kisku i novozvoleného banskobystrického župana Ján Luntera.

Znášik v českých Hospodárskych novinách poradil Zemanovým protikandidátom, aby sa v kampani zamerali na spochybňovanie zdravia súčasnej hlavy štátu. Latku amorálnosti však najvyššie nastavila súčasná poradkyňa prezidentského kandidáta Michala Horáčka a bývalá slovenská politička Magda Vášáryová morbídnym vyjadrením v rozhovore pre časopis Finmag: „Voliči môžu z piety zvoliť Miloša Zemana, vydať sa s ním na Východ a k tomu mať za rok štátny pohreb“.
„Intuitívne by som hral na to, že ho dokážem zastúpiť v role prezidenta a že som menej unavený,“ odkázal Adam Znášik z Komplotu protikandidátom, čím majú osloviť aspoň časť Zemanových priaznivcov, bez ktorých podpory podľa neho nemôžu pomýšľať na úspech. (Reprofoto: internet)

„Môj zdravotný stav je s malými výkyvmi rovnaký minimálne po celý čas prezidentskej funkcie. Jediný rozdiel spočíva v tom, že keď sa blížia prezidentské voľby, hľadajú sa nejaké dôvody za a proti kandidátom. V mojom prípade je jediný dôvod to, že zle chodím. To je síce nemilé, ale už som raz vravel, že politika sa robí mozgom, nie nohami,“ vyhlásil na margo dohadov Miloš Zeman.

Miloš Zeman dokonca absolvoval preventívnu prehliadku na počítačovom tomografe. Tá neodhalila nijaký zdravotný problém, o ktorom by sa nevedelo. Okrem boľavých nôh mu vraj nič nie je: podľa správy lekárskeho konzília trpí iba polyfunkčnou neuropatiou, teda porušením nervov, čo spôsobuje stratu citu v nohách od členkov dolu. Týmto ochorením trpí dlhodobo.

Magda Vášáryová sa „blysla“ morbídnym výrokom na adresu českej hlavy štátu. (Foto: archív)

Nadchádzajúce voľby prezidenta Českej republiky budú druhými priamymi voľbami hlavy českého štátu. Voľbu vyhlásil predseda Senátu na 12. a 13. januára 2018. Prípadné druhé kolo volieb je naplánované na 26. a 27. januára tohto roku.

- - -
 
 
 

Pohled z Pravého Prostoru: Dezinformace a seznam dezinformačních webů

$
0
0
Karel Šindelář
10.1.2018 PravýProstor

V poslední době se nám na českém internetu rozšířil takový nešvar. Dezinformační a manipulativní weby. Přesněji, operování s tímto pojmem, který přejímají i seriozní média nebo prezidentský kandidát pan Drahoš.

Pojem je používán s takovou autoritativností, že se zdá, jakoby u jeho zrodu stála minimálně BIS ve spolupráci se CIA a Mossadem. Reálně u jeho vzniku stojí patrně organizace Evropské hodnoty.

Když do jejich seznamu nahlédnu, nemůžu se zbavit dojmu, že jde o směs webů různorodých a odlišných. Nemám v úmyslu se vyjadřovat ke všem, jenom k těm, na něž jsem během svého života narazil a mám na ně tedy nějaký názor.

První mě zaráží zařazení ePortalu, který patří mezi weby, s nimiž také spolupracuji (takže ano, nejsem nestranný). Web si nehraje na web informující, jde spíše o názorovou platformu. Lze ho prezentovat jako konzervativně-libertariánský či alternativně pravicově orientovaný. Ovšem neobsahuje žádné přímé zpravodajství, tedy není ani prostor pro prezentaci dezinformací.Pouze pro prezentaci odlišných názorů, což je patrně jeho hříchem.

Parlamentní listy jdou podobnou cestou, ovšem mají výrazně širší záběr. Najdete na nich postoje z celého názorového spektra. Tedy včetně těch, které se Vám (nebo mně) nebudou líbit. Ostatně, jak v debatě DVTV přiznává pan Drahoš, prostor poskytly i jemu. Chtěl si je otestovat, zda napíší to, co opravdu řekl. Napsaly. Závěr z toho pan Drahoš nevyvodil žádný.

Oběma webům lze vytknout používání poměrně bombastických titulků, ovšem to je nešvar, který lze vytknout většině webů. Cílem bude patrně zvýšení počtu prokliků, nikoli dezinformace.

Kapitolu samu pro sebe představuje Sputnik. Na tomto webu jsem byl jenom párkrát, ze zvědavosti nebo když jsem cíleně hledal ruský pohled na nějakou situaci. A v tom je jeho kouzlo, na nic si nehraje, prostě provozovatel má sídlo v Moskvě, patří Rusům a z jejich pohledu píše. Budu-li na jeho obsah pohlížet touto optikou, musím ho brát s rezervou a podle toho k němu přistupovat.

Nebudu se vyjadřovat k dalším, značnou část z nich ani neznám. O serioznosti tohoto seznamu dostatečně vypovídají obrazy těchto tří webů. Podívejme se spíše na Evropské hodnoty.

Kdo stojí za iniciativou? Najdeme zde například pana Roučka, bývalého místopředsedu Evropského parlamentu a člena ČSSD. Pány Šimona Pánka, Halíka či Putnu, které asi nemusím představovat. Mezi autory nalezneme Jakuba Jandu.

Ve výroční zprávě (v okamžiku psaní tohoto textu, tedy 8.1.2018, je na stránkách uvedena jako poslední ta za rok 2015, což z hlediska transparentnosti nepůsobí dobře) mezi finančními podporovali nalezneme například Open Society Foundation, Evropský parlament, Velvyslanectví spojených států amerických v ČR, Evropský parlament – S&D Group čiÚřad vlády ČR.

Když si přečtu jména autorů a spolupracovníků a vezmu v úvahu, kdo to platí, vychází mi, že jde o zástupce konkrétního názorového a ideového proudu. Což je v pořádku, ať mají svůj prostor. Svoboda slova se vztahuje bezpochyby i na ně. Jenom by si to nemělo hrát na objektivní či neutrální a nezávislý think-tank. Jeho objektivita a nezávislost je asi stejná jako u toho Sputniku. Proto je záhodno k tvorbě Evropských hodnot přistupovat s podobnou nedůvěrou a postoje tohoto webu nekriticky nepřejímat.

Což o to, kdyby vládla standardní situace, člověk by nějaké Evropské hodnoty řešit nemusel. Ovšem v situaci, kdy tento názor nekriticky přejímá jeden ze dvou hlavních favoritů prezidentských voleb nebo seriozně působící média jako např. Lidovky, člověk oprávněně zpozorní. Zvláštně, když v západní Evropě dochází k něčemu velmi se podobajícímu cenzuře jako v Německu. Protože onen ideový a názorový proud, který za tímto seznamem stojí, se vyznačuje právě nekritickým příjímáním všeho, co k nám přijde ze západní Evropy. Takže lze s jistou pravděpodobností očekávat, že po podobném zákonu bude volat i u nás. Případně, že se ho Německo pokusí z pozice neformálního hegemona Evropské unie prosadit právě na celounijní úrovni. Z pohledu těchto obav se celá diskuze o fake news, dezinformačních a manipulativních webech jeví pouze jako dělostřelecká příprava k přímému legislativnímu útoku na svobodu slova.

Dalším účelem těchto snah se zdá být opětně (poté, co se již vyčerpal oblíbený argument s nacisty a rasisty) delegitimizovat jakýkoli odlišný, nepohodlný názor. Podobná snaha ukazuje na nebezpečné, manipulativní až totalitářské tendence v myšlení těch, kteří se podobnými snahami zabývají.

Tím nechci říci, že k manipulaci nedochází. Dochází. O té skutečně závažné a nebezpečné však zase někdy příště.
- - -

I Fiala opisuje od Horáčka? A proč takové blbosti?

$
0
0

Radim Valenčík
10.1.2018  blog autora

V poslední době se nějak rozmohlo opisovat od Horáčka. Nejdřív Drahoš, teď Fiala. Jiné vysvětlení je, že všechny řídí stejní tvůrci myšlenek. Je to dost pravděpodobné. Všem dávají do úst servilní žvásty o tom, že se nesmíme poklonkovat na Východ (to někdo dělá?), ale musíme si nechat poroučet ze Západu (to dělají). Porovnejte:


Michal Horáček, kandidát na prezidenta:

Michal Horáček, soupeř Zemana v lednové volbě prezidenta, si všiml Zemanových slov, že v EU i NATO bychom opravdu měli hrát roli sebevědomého partnera. "Nicméně jsem toho názoru, že taková politika se dělá lépe v Bruselu, Paříži či Berlíněm," uvedl Horáček.
Viz: https://zpravy.idnes.cz/ohlasy-politiku-na-vanocni-poselstvi-milose-zemana-fhq-/domaci.aspx?c=A171226_141537_domaci_kop

Petr Fiala, předseda ODS:

"Poklonkování Moskvě či Pekingu nám nezajistí ani respekt, ani ekonomický profit. I když usilovat o rozumné vztahy je nepochybně důležité. Jenže naše postavení a naše zájmy se – ať se nám to líbí, nebo ne – se prosazují v Bruselu, v Berlíně či v Paříži a tam prezident v poslední době neudělal absolutně nic. Jestli chceme o věcech rozhodovat, musíme být u stolu, kde se rozhoduje, a k tomu má pomáhat i prezident. Obávám se, že u rozhodujících stolů byl náš prezident spíš kuriozitou než vážným partnerem."
Viz: http://forum24.cz/petr-fiala-poklonkovani-moskve-ci-pekingu-nam-nezajisti-respekt/

K tomu několik otázek:

1. Opravdu se sebevědomá česká politika dělá lépe z Bruselu, Paříže či Berlína?

2. Poklonkování Bruselu, Paříži či Berlínu nám respekt zajistí?

3. Bylo Zemanovo vystupování při setkání s Putinem "poklonkování Moskvě"? Mám na mysli Zemanovo tvrdé vyjádření na adresu provokativního článku:

"Zeman vyjádřil naději, že budou pro české badatele otevřeny ruské archivy, které by mohly osvětlit některé aspekty společných dějin. Uvedl, že během návštěvy odevzdá státní vyznamenání několika ruským válečným veteránům. V této souvislosti varoval před překrucováním dějin, k němuž se podle něj někteří lidé uchylují. "Jsou to jen ubožáci,"řekl český prezident."
http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/putin-ocenil-obsaznou-a-otevrenou-debatu-se-zemanem/1552968

A následná omluva z ruské strany:

"Ruská armádní televize Zvezda se omluvila za lživý článek o invazi do Československa v roce 1968. Na facebooku to oznámil mluvčí prezidenta Miloše Zemana, který je právě na státní návštěvě Ruska a proti obsahu článku se ohradil. Zvezda sporný text zveřejnila na svém webu v úterý, ve středu na jejím serveru dostupný nebyl. Zato se tam objevil obsáhlý článek o průběhu Zemanovy návštěvy."
Viz: https://www.lidovky.cz/rusky-web-se-podle-zemanova-mluvciho-omluvil-za-lzivy-clanek-pt1-/zpravy-svet.aspx?c=A171122_155740_ln_zahranici_ELE

(Nebo na to Fiala už zapomněl?)

4. Projevil někdy Horáček nebo Fiala obdobné "nepoklonkování" vůči Bruselu, Paříže či Berlínu, kdy se zde Junker, Merkel, Schulz vyjádřili neakekvátně o naší zemi? (Nebo si nejsou vědomi, že k tomu několikrát došlo?)

5. Opravdu nám obchování přes třetí země (např. a zejména Německo) s Čínou či Ruskem přináší větší ekonomický profit, než přímé obchody?

Atd. V podobných otázkách na dané téma by bylo možné pokračovat. Považuji za velmi prospěšné, že se v prezidentské kampani ukázalo, že trojici hlavních antizemanovských kandidátů vodí stejní medveďáři,že se trojice hlavních antizemnovských kandidátů kryje s určitými politickými strukturami a že všem jde vlastně o totéž, o co šlo v předcházejících volbách "trojjedinému" antizemanovskému kandidátovi – Schwarzenbergovi. Ze tří trpaslíků má být vypěstována náhražka za jednoho antizemana v minulých prezidentských volbách, kterému nepomohlo ani číro.


- - - 




  

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/5359-i-fiala-opisuje-od-horacka-a-proc-takove-blbosti.html


Zbyněk Fiala: Zeman, nekampaň a nedůvěra

$
0
0

Zbyněk Fiala
10.1.2018 VašeVěc


Seriál tří velkých vystoupení před prezidentskou volbou nabízí Miloši Zemanovi vystupňovat to, co samozřejmě není prezidentskou kampaní. I jeho kalendář tak ukazuje, že je skvělý stratég.



Miloš Zeman vyladil formu před rozhodující fází prezidentské kampaně. Ukázal to jeho projev ve sněmovně před jednáním o důvěře vládě Andreje Babiše. Byl sice určen poslancům, ale častěji mířil k občanům, kteří jej mohli sledovat v přímém přenosu nebo aspoň záznamu. Obsahoval řadu srozumitelných úvah, které připomněly, že poslanci mají vůči občanům povinnosti a měli by taky občas vylézt z pohodlných malostranských paláců a poslechnout si, co si o nich lidé myslí. Zároveň nabídl trochu optimismu a důvěry, že nás nečekají jen zaslepené tahanice, jaké ve sněmovně probíhaly krátce předtím, než tam přistály prezidentovy limuzíny.

Je jen nepodstatným detailem, že jednání o důvěře vládě je od začátku jednáním o nedůvěře a že prezident popírá existenci své kampaně, takže je to vlastně nekampaň. Když však pomineme vánoční poselství, které už je pár dní zpátky, vyšly mu shodou náhod na poslední tři dny před prezidentskou volbou tři závažná vystoupení. V úterý projev k zahájení roku stého výročí vzniku republiky, ve středu projev ve sněmovně a ve čtvrtek (11.1.) hodinovka na TV Barrandov. Tam může zkusit přetlouct témata, která se vynoří v předchozí debatě zbylých kandidátů na ČT. Uvidíme, jestli mu to takhle půjde i v druhém kole, ale to první kolo je obslouženo mistrovsky.

Samotný Zemanův projev k poslancům ve mně upevnil představu, že za půl roku budeme mít vládu s důvěrou, ať už koaliční většinovou, nebo aspoň jednobarevnou menšinovou. Prezident sice nic takového neřekl, ale poukázal na několik prvků, které k tomu povedou. Zopakoval slib, že Babiš dostane i druhý pokus, ale tentokrát bude mít před ním dost času (obdobu hledejme v Německu), aby si vyjednal podporu. Jak má postupovat? V Zemanově projevu se daly vystopovat tři základní klíče.

První je programový, ten uvedl explicitně. Vládní program může pokračovat v nabídce „švédského stolu“, kde si každý najde to, co má rád. Například přímou demokracii. V aktuální verzi vládního prohlášení už je zákon o obecném referendu. Přímá demokracie může zahrnovat i přímou volbu starostů, připomněl Zeman, kterou svého času požadoval na svém sjezdu STAN. Do rozšiřování programové nabídky vlády můžeme započítat pondělní souhlas Babišova kabinetu s tím, že zkusí prosadit zdanění církevních restitucí, jak to požadují komunisté.

Další dva nástroje, které Zeman uvedl, zdánlivě nesouvisí s vládním vyjednáváním. Poukázal na obrovské zbytnění státního aparátu, kdy se v úřadu vlády i v řadě ministerstev zdvojnásobily počty úředníků. Důvod nerozebíral, ale lze vytušit, že jen někde přibylo agendy, jako na financích s EET, ale často šlo hlavně o zelené pastviny pro zasloužilé straníky. Je zřejmé, že velký časový prostor, který Babiš dostane na svá vyjednávání, může být zároveň využit na reorganizaci těchto úřadů. A na souběžné vyčkávání, zda někdo nevyměkne, až uvidí, jak jeho straníci mizí v propadlišti dějin.

Není tu jen bič, najde se i mrkev. Zeman znovu důrazně pohovořil o potřebě investic. Potenciální političtí partneři se mohou dovtípit, že v zemi budou vznikat velké dlouhodobé zakázky z veřejných zdrojů, kde stojí za to být přítomen rozhodování.

Osobně jsem tedy optimista, že vláda s důvěrou vznikne do prázdnin, aby mohla v klidu pracovat na státním rozpočtu.

Zemanovu projevu ve sněmovně předcházela hádka, zda by poslanci neměli dříve než o vládním programu jednat o vydání Babiše k trestnímu stíhání. Zeman na to zareagoval připomínkou Budišovského případu údajného zneužití evropských fondů, do kterého byla zatažena Věra Jourová. V zoufalství pak ve vazbě uvažovala o tom, že si vezme život. (Nakonec se ukázalo, že celý případ byl jen policejním divadlem za účasti provokatéra, nastrčené osoby, která létala v jiném případu.) Jourová byla po čase očištěna a dnes je evropskou komisařkou, připomněl Zeman jako doklad potřeby ctít presumpci neviny a být v případě pochybností na straně obviněného.

Hlavním adresátem Zemanova projevu však byli občané, kteří se chystají k prezidentským volbám. Mohli vidět prezidenta vyladěného, uvolněného, jak mluví z hlavy a k věci. Ne, že bych musel se vším souhlasit, ale neříkal to mně, obracel se takříkajíc k lidem, které zajímá téma inkluze ve školách nebo odtrženost politiků. Jak své skvělé formy dosáhl, to nevím, vsadit se dá jen na to, že se nerozcvičoval. Ve hvězdách je i to, jak dlouho mu to vydrží. Ale i tento drobný detail potvrzuje, že Zeman je skvělý politický stratég.

Naštěstí chce být jen prezidentem. Jako předseda vlády, který by mohl své nápady realizovat, by byl nesnesitelný. Typické jsou jeho výpady proti obnovitelným energetickým zdrojům, ekologům a neziskovkám. Tady je prostě mimo mísu, už třeba proto, že dvě třetiny zdrojů pro neziskovky – jak ukázala nedávná statistika – jdou na sport. Ale ten Zeman taky nemá rád. Když pak mluví o tom, kolik nás stojí solární baroni, neuvede, že jde o příklad zneužití příležitosti politickou třídou. A nikdy nemluví ani o tom, kolik nás bude stát na státních subvencích jaderná energetika, kterou tak prosazuje.

Na druhou stranu, ať si to klidně říká, od toho ho tu nemáme. Může si vynutit od Babiše, aby dal jádro a nejrůznější průplavy do vládního prohlášení, ale to je přece předtím, než se věc opravdu dostane na stůl a začne se počítat. Prezident je důležitý v tom, kde je nezastupitelný. A tady svou roli plní. I když se dost nastraší teroristy a migranty, je to on, kdo prosadil rozumné věci - utkal strategické partnerství s Čínou a odmítl vnucování Ruska jako nepřítele. Chápe svoji historickou odpovědnost. A nedovolil také obejít výsledek voleb, přestože mezi trpaslíky vzniklo dost nápadů, jak se prodrat k moci i bez podpory voličů.

To není tak málo, když už tedy nějakého prezidenta potřebujeme.


- - - 


Paní Mašínová, to by už stačilo!

$
0
0

Jiří Baťa
11. 1. 2018
Mohu ještě pochopit, že paní Zdena Mašínová nemá ráda prezidenta Zemana, co ale nechápu, proč jej uráží způsobem, ke kterému nemá nejmenší důvod. Nevím, že by ji kdy Miloš Zeman osobně nějakým způsobem, byť třeba slovem ublížil a pokud snad odmítl vyznamenat její bratry, pak tak učinil zcela oprávněně, protože s činy bratrů Ctirada a Josefa nesouhlasí většina občanů. Sám prezident to zdůvodnil , že „Válečné právo zakazuje zabíjení civilistů. Jestliže někoho omráčíte chloroformem a pak ho podříznete jako podsvinče, tak je to i porušení válečného práva. Není proto možné v žádném případě udělit jim vyznamenání.“


To, že bratrům Mašínovým prezident Miloš Zeman neudělil vyznamenání, jejich činnost odsoudil, přesto, že paní Mašínové nijak osobně neublížil, je od Z. Mašínové hrubě neuctivé a urážející, když na hlavu prezidenta M. Zemana spouští, obrazně řečeno, hromy a blesky . Nechápu, proč se o panu prezidentu Zemanovi vyjadřuje slovy: „Já toho ožralu už nemůžu ani vidět. Jestli zde bude strašit dalších pět let, začnu pochybovat o psychickém zdraví Čechů a Moravanů! "
Myslím, že se paní Z. Mašínová nikdy s prezidentem osobně nesetkala, aby měla nějaký důvod o něm veřejně prohlašovat, že je „ožrala“. Je to hrubá urážka a od ní, jako ženy, zvlášť hodně ubohé. Aniž by k tomu měla faktický důvod, jen papouškuje antizemanovské názory odpůrců M. Zemana a veze se na vlně lidí, pro které není prezident M. Zeman ten pravý, správný prezident. Někdo kdysi vypustil fámu o tom, že prý byl M. Zeman při jisté příležitosti „ožralý“ a od té doby kdykoliv, když chce někdo M. Zamanovi „polichotit“, použije tuto sprostou lež. Bohužel se k tomu uchýlila i paní Mašínová.

Aby toho nebylo málo, paní Mašínová, jak výše zmíněno, uráží i občany Čech a Moravy, o nichž prohlašuje, že budou-li volit M. Zemana, začne vážně pochybovat o jejich psychickém zdraví. Nechci být k paní Mašínové neuctivý (jako ona vůči M. Zemanovi), ale pokud prohlašuje, že „ bude-li zde (Miloš Zeman) strašit dalších pět let...“ pak si dovolím poznamenat, že Miloš Zeman není tak stár, aby byl považován za strašidlo, ze kterého by měla mít zrovna paní Mašínová strach, na druhé straně, vzhledem ke stáří paní Mašínové (84) si to, bez urážky, lze spíše myslet o ní, včetně jejího psychického zdraví.

Poznamenávám, že to nemá být urážka, jen logická odezva, či jak se říká „Jak se do lesa volá, tak se z něj ozývá“! Jakkoli může mít paní Z. Mašínová i nějaké osobní antipatie k prezidentu Zemanovi, neopravňuje ji to k tomu, aby jej veřejně nazývala „ožralou“, vyjadřovala se o něm jako o „opilci a individuu, které na Pražském hradě nemá co dělat“. Naštěstí nezáleží na paní Mašínové, kdo na Pražském hradě bude či nebude jako prezident, v každém případě by se však měla zdržet nevhodných poznámek a osobních urážek jen proto, že si tím snad nakloní lidi, kteří jsou na její straně, resp. straně jejich bratrů. I tak by však s podobnými výrazy na adresu prezidenta Zemana měla paní Mašínová přestat. Čeho je moc, toho je příliš!

O statečnosti a hrdinství jejího otce generála Josefa Mašína toho bylo také již napsáno více než dost a nikdo jeho chrabrost, udatnost a hrdinství nezpochybňuje. Jenže není možné žít, resp. do nekonečna zneužívat slávu jiného, když sama paní Mašínová pro vlast zas až tak nic mimořádného neudělala, něčím se proslavila. To, že je dcera hrdiny, za to nemůže stejně, stejně jako nemůže za to, že její bratři byli vrazi. Je to až neskutečný paradox, že v jedné rodině existuje člověk zasluhující obdiv a uznání za svou činnost pro vlast a vedle něho jsou synové, kteří se prý také „pro vlast“ stali pro většinu národa vrazi.

Paní Mašínová spolu s představiteli protikomunistického odboje přesto prosazuje symbiózu hrdinství svého otce s bratry, i když charakter „hrdinství“ otce a synů má zcela nesrovnatelný charakter, něco jako život a smrt. Mít to paní Mašínové za zlé, by asi nebylo na místě, jsou nebo to byli bratři, tedy její nejbližší příbuzní, na druhé straně však nelze mít za zlé občanské veřejnosti, a ona by to měla pochopit, že oni to vidí tak, že to byli vrazi a na tom se dá sotva co změnit!

Německá policie zastavila americký konvoj u Bautzenu

$
0
0

- rp -
11.1.2018
FreiePresse, česky  PrvníZprávy

Dopravní policie v úterý odpoledne zastavila americký konvoj, vezoucí americké samohybné houfnice M 109.

Policisté na dálnici A4 na odpočívadle Oberlausitz Nord zakázali konvoji další cestu. Jako důvody uvedli policisté dopravní doklady a výjimky pro převoz techniky, příliš široký a těžký náklad. Každá ze šesti souprav byla přetížena až o 16 tun. Navíc konvoj neměl potřebná podpůrná vozidla a někteří řidiči nákladních vozidel již překročili dobu řízení bez odpočinku.

Naložená vozidla polské přepravní společnosti vezla šest amerických houfnic M 109 do Německa pro americkou armádu. Případem se bude nyní zabývat úřad Saského ředitelství země. Podle policie může konvoj pokJeden z dronů v laboratoři ruské armády v Sýriiračovat pouze tehdy, budou-li splněny všechny podmínky uložené dopravcům a řidičům nákladních automobilů.

Na rozdíl od Poláků, je postoj obyvatel bývalého "východního Německa" charakterizován „neskrývaným, hluboce zakořeněným antiamerikanismem", napsal Potsdamer Neuste Nachrichten. Proto se k americkým vojákům, kteří k nim přišli, aby zastrašovali Rusko, chovají skepticky. Že by americké zbraně vadily i místním policajtům?


(foto:Polizeidirektion Görlitz)

Související článek:
PNN: Vojáci USA ve východním Německu naráží na antiamerikanismus



Starší generace má stále odpor k propagandě. Proto po zhlédnutí vyhrocené kampaně v médiích bude volit Zemana, soudí Jaroslav Bašta. A pak drtivě rozebral jeho soupeře

$
0
0
Jaroslav Bašta
rozhovor s Jaroslavem Baštou
11.1.2018 ParlamentníListy
„Nevylučuji, že do případného druhého kola postoupí s Milošem Zemanem právě Mirek Topolánek, a zopakuje tak roli Karla Schwarzenberga před pěti lety,“ komentuje šanci prezidentských kandidátů bývalý ministr a velvyslanec Jaroslav Bašta, který se domnívá, že Zeman může vyhrát už v prvním kole. A že se současný prezident neúčastní diskusí v médiích s ostatními kandidáty? „Jak chcete debatovat s lidmi, kteří svou kampaň postavili na tom, že jsou vaším programovým opakem? Za Milošem Zemanem jsou výsledky pěti let ve funkci. Protikandidáti jen slibují, že budou jiní...,“ uvedl Bašta. 




V prosinci jste zmiňoval v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz, že „nervozita dosavadního ‚favorita‘ volby Jiřího Drahoše naznačuje, že první kolo vyhraje Miloš Zeman a druhé se nejspíše nebude konat.“ Pozměnil jste od té doby nějak názor?

Názor jsem nezměnil. Výsledek prvního kola volby bude záviset na volební účasti. Bude-li nižší, Miloš Zeman by v něm mohl získat nadpoloviční většinu.

Pokud bude druhé kolo, jaký je váš předpoklad, kteří kandidáti postoupí? Co rozhodne?

Také v tomto případě postoupí s největším počtem hlasů Miloš Zeman, podle dosavadních výsledků průzkumů by druhým postupujícím byl Jiří Drahoš, ovšem analogie s minulou přímou prezidentskou volbou napovídá, že druhým postupujícím nejspíš bude Mirek Topolánek. Naznačuje to jeho agresivní a nápaditá kampaň.

Zeman, Drahoš, Horáček, Topolánek. To jsou kandidáti v čele peletonu uchazečů o Hrad. Kdo dělá nejlepší kampaň, kdo to naopak v poslední fázi před volbami nezvládá?

Z mého osobního pohledu má nejsnazší pozici Miloš Zeman, kterému se ve volbách zúročí především jeho návštěvy regionů a stovky rozhovorů s potenciálními voliči. Situaci mu velmi usnadňují jeho protikandidáti, kteří (až na jednu výjimku) vystupují jako kolektivní Antizeman. Velkou roli sehrává také neobjektivita médií hlavního proudu. Ta na něho útočí už pět let, takže mu paradoxně přinášejí hlasy všech, kteří nemají rádi mediální podrazy.

Jiří Drahoš
postavil svůj mediální obraz pouze na tom, že je jiný než současný prezident. Jeho kampaň je dlouhá, celou dobu se těší mimořádné podpoře veřejnoprávních médií, ovšem nedávný průzkum ukázal, že 50 % dotázaných občanů ho nezná. Navíc on i jeho volební štáb se dopouštějí hrubých chyb – opisování od Horáčka, strach z ovlivnění voleb cizími zpravodajskými službami atp. Vyvolává to ve mně vzpomínky na podobně koncipovanou strategii Jana Fischera před pěti lety, kterého nakonec podrazil jeho vlastní volební štáb. Nejspíš budeme sledovat něco velmi podobného i v tomto případě.

Michal Horáček patří mezi ty vzácné typy lidí, kteří v životě dosáhli téměř všeho, čeho si zamanuli. Zbohatl, stal se slavným textařem, v listopadu 1989 se velmi příhodně angažoval ve vrcholové politice a na rozdíl od svého kolegy Kocába toho nevyužíval pro vytváření mediálních mýtů. Přesto se loni rozhodl kandidovat na prezidenta. Možná proto, že vyšší post v této zemi není. Náklady na kampaň si hradí sám. Musí tušit, že neuspěje, ale svým povahovým založením je hazardní hráč.

Mirek Topolánek vstoupil do prezidentských voleb skutečně na poslední chvíli. Zvolil odlišnou strategii než ostatních sedm protikandidátů současného prezidenta, takže nevystupuje jako Antizeman, ale spíše jako jeho mladší alternativa schopná kompromisů. Přebírá i některá jeho témata v naději, že přetáhne také jeho voliče. S ohledem na jeho mediální pověst si myslím, že měl začít s kampaní daleko dříve. Přesto nevylučuji, že do případného druhého kola postoupí s Milošem Zemanem právě Mirek Topolánek, a zopakuje tak roli Karla Schwarzenberga před pěti lety. Samozřejmě také v kole druhém.

Kdybyste měl říct pár slov ke všem devíti kandidátům na prezidenta, s jakými lidmi máme tu čest?

Miloš Zeman zřejmě považuje své zvolení na druhé funkční období za završení své politické kariéry a možnost dotáhnout do konce své záměry, které časově překračují prvních pět let.

Jiří Drahoš již byl prezidentem Akademie věd, takže touží po získání stejného titulu na nejvyšší úrovni a slibuje, že bude jiný než Miloš Zeman.

Michal Horáček si klade vysoké cíle a jako cti dbalý hazardní hráč riskuje jen svůj vklad.

Mirek Topolánek se pokouší o návrat do politiky, a aby nevstoupil do stejné řeky (byl úspěšným předsedou politické strany a premiérem), kandiduje na prezidenta.

Přiznám se, že zbylých pět kandidátů podvědomě zahrnuji do množiny stoupenců olympijské myšlenky – „Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se“. Z praktického hlediska by jejich účast mohla odvrátit vítězství Miloše Zemana v prvním kole. Takže stručně:

Pavel Fischer, můj bývalý kolega z MZV, chce, aby v průběhu předvolebních debat více zazněla témata mezinárodní politiky a ostrá kritika MZ. Obojí se mu zatím daří.

Marka Hilšera jsem si zapamatoval, že v roce 2014 použil stejnou formu protestu jako ukrajinské hnutí FEMEN, když se obnažil na tiskovce Úřadu vlády, aby protestoval proti ruskému prezidentovi a anexi Krymu. Nevím, je-li to dostatečná kvalifikace na funkci prezidenta České republiky.


Vratislav Kulhánek kandiduje za obnovovanou stranu ODA, což nejspíše představuje klíčovou informaci o důvodu jeho účasti v kampani.

Jiří Hynek je prezidentem Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu, nicméně kandiduje za své za stranu Realisté.

Petr Hannig má zřetelně kromě muziky také rád politiku, a tak se v kampani docela snaží.

V prosinci jste zmiňoval v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz, že „nervozita dosavadního ‚favorita‘ volby Jiřího Drahoše naznačuje, že první kolo vyhraje Miloš Zeman a druhé se nejspíše nebude konat.“ Pozměnil jste od té doby nějak názor?

Názor jsem nezměnil. Výsledek prvního kola volby bude záviset na volební účasti. Bude-li nižší, Miloš Zeman by v něm mohl získat nadpoloviční většinu.

Pokud bude druhé kolo, jaký je váš ... ... ...

(celý rozhovor najdete zde)


 

O náletech (US?) dronů na ruské základny v Sýrii

$
0
0

Zneškodněné US(?)-drony
Tereza Spencerová
11.1.2018  Literárky

Dokud budou USA pokračovat ve své „hybridní“ válce a tahat po syrském bojišti pěšáky z Al Kajdy nebo od Kurdů, jakákoli přímá ruská reakce se jaksi snad ani nenabízí.
 

Vzájemná důvěra mezi Ruskem a USA je na nule a přinejmenším podle některých amerických zpráv by se posilováním vzájemných kontaktů – a novoroční telefonáty mezi Donaldem Trumpem a Vladimirem Putinem tomu jako by napovídaly -- měla právě na počátku roku 2018 odrážet od dna. V Sýrii ale mezi oběma stranami atmosféra naopak spíš houstne.

Poté, co Pentagon oznámil úmysl proměnit své ilegální „angažmá“ v Sýrii v „nekonečnou válku“ a vycvičit si k těmto účelům i „bývalé“ džihádisty včetně členů Daeše, saúdská média předeslala, že USA sice mluví o „jednotné“ Sýrii, ale mají v plánu uznat syrský Kurdistán, a to na rozloze celých 28 tisíc kilometrů čtverečních, což je území skoro třikrát větší než Libanon. Stejný krok de facto už učinila i Francie, která akceptuje tamní soudnictví coby adekvátní pro trestání džihádistů s francouzským občanstvím. Čili, USA i Francie „legitimizují“ svou přítomnost na severovýchodě země a tím i rozbití Sýrie, ačkoli například sám francouzský prezident ještě minulý týden tvrdil, že je na Syřanech, aby si „sami určili svou budoucnost“.

V reakci „kdosi“ do světa vypustil video stvrzující ruská obvinění nebo i reportáže BBC, že Američané a „jejich“ kurdské Syrské demokratické síly (SDF) umožnily teroristům z Daeše volný odchod z jejich „hlavního města“ Rakká na východě Sýrie. Není bez zajímavosti, že Spojenými státy vedená koalice „boje proti Daeši“ musela vzápětí popírat i to, že by svými vrtulníky evakuovala velitele Daeše z nedalekého Dejrizoru, který obsadila syrská armáda se svými spojenci.

Následoval první vážnější útok džihádistů na ruskou leteckou základnu v Hmejmímu, který mimochodem nabídl pohled i na „cenzurovaná“ ruská média. Poté, co se v nich objevily první zprávy o sedmi poškozených letadlech, ruské ministerstvo obrany vše popřelo a označilo za „fake news“. Týž den odpoledne už ale ruská média zveřejnila snímky poškozených letadel, načež ministerstvo přiznalo dva mrtvé vojáky a ke svému „fejku“ už se nevrátilo. Džihádisté tehdy na základnu zaútočili ukořistěným granátometem „Vasiljok“, který se do výzbroje sovětské armády dostal už v roce 1955 (!), a tak Moskva ještě jen rozhodla o rozšíření obranného perimetru kolem základny.

Hned o pár dní později, na ruské pravoslavné Vánoce, ale džihádisté podnikli současné nálety bezpilotními letouny jak na Hmejmím, tak i na ruskou námořní základnu v Tartúsu. Nejdůležitější je nejspíš fakt, že ze 13 útočících dronů jich ruské rakety sestřelily sedm a dalších šest bylo zlikvidováno elektronicky, kdy se ruským vojákům podařilo převzít nad stroji dálkově kontrolu a dostat je tak na zem nepoškozené.

Po dvou dnech jejich analyzování přišlo ruské ministerstvo obrany s konstatováním, že bezpilotní letouny „mohly být získány jen z jedné země s vysokým technologickým potenciálem zajišťujícím satelitní navigaci a dálkové řízení palby kompetentně vyrobených výbušných zařízení“. Americká strana, která „umírněným“ rebelům a přes ně i džihádu do Sýrie dodává další a další zbraně, krátce předtím zareagovala sama, a to „postesknutím“, že taková „zařízení a technologie lze snadno získat na otevřeném trhu, což vyvolává obavy“.

Zní to přitom jako úsloví o „potrefené huse“, neboť „země s vysokým technologickým potenciálem“, o nichž mluvilo Rusko, a které mají navíc nějakou souvislost s válkou v Sýrii, mohly být pouze Izrael a USA. A nelze v současnosti předpokládat, že by se Izrael – při skvělé úrovni vzájemných vztahů -- opravdu rozhodl zaútočit na Rusko. Naopak, Netanjahuova vláda své „svaly“ ukazuje „jen“ pokračujícími nálety na údajná skladiště zbraní, která v Sýrii podle židovského státu mají nějakou souvislost s libanonským šíitským Hizballáhem. Syrský, Ruskem vyzbrojený režim v této souvislosti ovšem uvádí, že už dokázal tři izraelské nálety zmařit a několik izraelských raket i sestřelit…

.. ... .... ..... ...... (celý text článku najdete zde)




Ruské MO: Zaznamenali jsme letadlo USA v okamžiku útoku dronů!

$
0
0
- kou -
11.1.2018  Interfax, česky PrvníZprávy
 

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že při pokusu zaútočit pomocí dronů na ruská vojenská zařízení v Sýrii na obloze nad Středozemním mořem hlídkovalo americké průzkumné letadlo.

„Iniciativní prohlášení mluvčího Pentagonu, že všechny tyto technologie jsou „snadno dostupné na volném trhu“ nevyvolává jen naše znepokojení, ale také legitimní zájem: O jakých technologiích jde řeč, a kde je uvedený „trh“, a která bezpečnostní služba obchoduje s daty kosmické rozvědky? Kromě toho to znamená nový pohled na podivnou shodu okolností, proč se během útoku dronů teroristů na ruské vojenské základny v Sýrii nad Středozemním mořem více než čtyři hodiny ve výšce 7 tisíc metrů pohyboval mezi Tartusem a Hmeymimem průzkumný letoun americké námořní pěchoty Poseidon," citovala ruské ministerstvo obrany agentura Interfax.

Rovněž poznamenalo, že „v prohlášení ruského ministerstva obrany o poskytnutí teroristům technologií k spáchání útoku na 6. ledna údernými drony na ruské vojenské objekty v Sýrii nebyla záměrně žádná zmínka o zapojení konkrétní země, ani o samotných technologiích“ .

Jeden ze zneškodněných dronů v laboratoři ruské armády v Sýrii

„I když,“ uvádí se ve zprávě, „jen aby se naprogramovaly regulátory dronů a odhoz munice v systému GPS, musíte mít slušnou inženýrskou školu jedné z vyspělých zemí. Ano, a získat přesné souřadnice na základě kosmické rozvědky nemohou zdaleka všichni."

„Chceme znovu zdůraznit," uvedlo ruské ministerstvo obrany ve svém prohlášení, „že až donedávna nic takového teroristé neměli."

Jak předtím ruská obrana oznámila, v noci na 6. ledna zaútočilo 13 bezpilotních letounů s výbušninami na ruské základny v Hmeyminu a Tartusu. Útok byl úspěšně odražen, několik dronů bylo zničeno, několik jich bylo zajištěno, probíhá technická expertíza, a jejich údaje byly již dešifrovány. Podle vojenských expertů byl útok drony zorganizován z "deeskalační zóny" v provincii Idlíb, kterou má pod kontrolou tzv. "umírněná" opozice.


Související článek:
Ruské MO: Teroristé zaútočili drony, s technologií ze zahraničí! 

Rusko a Čína odmítají nadvládu dolaru

$
0
0
Wiliam Engdahl
11.1. 2018   Zvědavec
Ruská vláda nedávno oznámila, že vydá státní dluhopisy v hodnotě téměř 1 miliardy dolarů, avšak denominované nikoli v amerických dolarech, jako tomu bývá ve většině případů. Půjde o první prodej ruských dluhopisů v čínské měně jüan. I když 1 miliarda dolarů se nemusí zdát mnoho ve srovnání s celkovým podílem amerického vládního dluhu ve výši 1 bilionu dolarů, který drží Čínská lidová banka, nebo americkým federálním dluhem ve výši přes 20 bilionů dolarů, důležitost spočívá v nominální hodnotě. Je to test, kterým obě vlády zjišťují potenciál státního financování infrastruktury a dalších projektů, nezávislé na dolaru a bez rizika takových postihů, jako jsou finanční sankce ministerstva financí USA...

Ruský dluh a čínský jüan


Od srpna 1998, kdy Západ nastavil svrchované podmínky, Rusové nedodrželi finanční závazky a jejich státní finance jsou extrémně obezřetné. Velikost jejich národního dluhu je nejnižší ze všech větších průmyslově vyspělých zemí, pouhých 10,6% HDP v r. 2017. To umožnilo Rusku přestát americké válečné sankce, které jsou uvaleny od roku 2014, a zároveň to přinutilo zemi obrátit se kvůli své finanční stabilitě jinam. Tím „jinam“ je čím dál tím více Čínská lidová republika.

Nyní ruské ministerstvo financí údajně plánuje první prodej ruského dluhu ve formě dluhopisů denominovaných v čínské měně jüan. Velikost první nabídky, testování trhu, bude 6 miliard jüanů, což je necelá miliarda dolarů. Prodej organizují státní ruská banka Gazprombank, Bank of China Limited a největší čínská státní banka Industrial and Commercial Bank of China (ICBC). Tento krok ještě urychlují zprávy, že americké ministerstvo financí zkoumá možné důsledky prodloužení sankcí, které byly až dosud soustřeďovány na ruské projekty v oblasti ropy a zemního plynu, aby zahrnovaly i ruský svrchovaný dluh v rámci válečných sankcí. Nové dluhopisy denominované v měně jüan budou obchodovány na moskevské burze a budou se prodávat s nízkými úrokovými sazbami čínským investorům, i mezinárodním a ruským vypůjčovatelům.

Západní sankce nebo výhrůžky sankcemi nutí Rusko a Čínu ke strategičtější spolupráci na tom, co se stane základem skutečné alternativy k dolarovému systému. Ruský dluh, nabízený v měně jüan, také výrazně podpoří přání Číny, aby se jüan stal uznávanou mezinárodní měnou.

Čínský petrojüan


Kroky, vedoucí k vydání ruského státního dluhu v měně jüan, probíhají souběžně s dalším významným vývojem směrem k širšímu mezinárodnímu přijetí jüanu vůči americkému dolaru. Čínské regulační orgány dokončily 13. prosince závěrečné testování v rámci příprav na zahájení obchodování s futures kontrakty na futures burze v Šanghaji, nikoliv však v dolarech, ale v jüanu.
Důsledky jsou potenciálně velké.

Čína je největší dovozce ropy na světě. Kontrola trhů futures s ropou až dosud přísně střežily banky na Wall Street a v New Yorku, Londýně a další futures burzy, které řídí. To, že se vynořila Šanghaj coby hlavní futures centrum s ropou, založené na měně jüan, by mohlo výrazně oslabit dominantní postavení dolaru při obchodování s ropou.

Od 70. let, kdy došlo k ropnému šoku a k nárůstu ceny ropy o 400% ze strany zemí OPEC, Washington udržuje přísný režim, kdy se s nejhodnotnější komoditou na světě - ropou - obchoduje pouze v amerických dolarech. V prosinci 1974 podepsalo americké ministerstvo financí v Rijádu tajnou dohodu se saúdsko-arabskou finanční agenturou, týkající se „vybudování nového vztahu prostřednictvím Federální rezervní banky v New Yorku s výpůjční operací amerického ministerstva financí“ za účelem koupit americký vládní dluh za nadbytečné petrodolary.

Saúdové souhlasili, že u zemí OPEC prosadí prodej ropy pouze za dolar výměnou za prodej moderního vojenského vybavení z USA (samozřejmě zakoupeného za dolary) a záruku ochrany před případným izraelským útokem. To byl začátek toho, co tehdy americký ministr Henry Kissinger nazval recyklací petrodolaru. K dnešnímu dni se pokusili tento systém změnit a prodávat ropu za eura nebo zlaté dináry pouze dva lídři zemí, vyvážejících ropu - Saddám Husajn v Iráku a Kaddáfí v Libyi. Nyní Čína vyzývá petrodolarový systém jiným způsobem - prostřednictvím petrojüanu.

Rozdíl oproti Saddámu Husajnovi a Kaddáfímu je ten, že nyní mnohem vlivnější země - Rusko a nyní i Írán - s implicitní podporou Číny spolupracují na tom, aby se dolaru vyhnuly z nutnosti kvůli přílišnému tlaku ze strany USA. Tohle je nyní mnohem větší výzva pro americký dolar, než se kdy mohlo Iráku nebo Libyi podařit.

Čínské ropné futures kontrakty v jüanu nyní umožní obchodním partnerům Číny, aby platili zlatem nebo převedli jüan na zlato, bez nutnosti držet peníze v čínských aktivech nebo je převést na americké dolary. Vývozci ropy, jako je Rusko, Írán nebo Venezuela – na všechny tyto země USA uvalily sankce - se mohou vyhnout těmto sankcím tím, že se nyní vyhnou ropným obchodům v dolarech. V září minulého roku Venezuela reagovala na americké sankce tím, že nařídila státní ropné společnosti a obchodníkům, aby uzavírali smlouvy na prodej ropy v eurech a neplatili, ani si nenechávali platit v amerických dolarech.

Zlato za ropu?

Mezinárodní burza v Šanghaji brzy zahájí ropné futures kontrakty v jüanu. Tyto futures kontrakty zefektivní a upevní proces prodeje ropy do Číny v měně jüan, který Rusko započalo po uvalení sankcí v roce 2014. To umožní také dalším světovým výrobcům ropy prodávat ropu nikoli za dolary, ale za jüan. Futures kontrakty na surovou ropu budou první komoditní smlouvou v Číně, otevřenou zahraničním investičním fondům, obchodním domům a ropným firmám. Obejití obchodování za americký dolar by mohlo umožnit vývozcům ropy, jako je například Rusko a Írán, aby se vyhnuli americkým sankcím.

Aby byla nabídka atraktivnější, spojila Čína futures kontrakty na surovou ropu s možností efektivně převést jüan na fyzické zlato prostřednictvím burz v Šanghaji a Hongkongu. Podle Wanga Zhimina, ředitele Centra pro globalizaci a modernizaci při Čínském institutu pro zahraniční ekonomiku a obchod, bude možnost převést ropné futures v jüanu na zlato znamenat konkurenční výhodou čínských futures oproti ropě Brent a West Texas Intermediate.

Nyní jsou Rusko, Írán nebo jiní výrobci ropy v takové pozici, že jsou schopni prodávat ropu do Číny za jüan nebo rubl, a zcela tak obejít dolar. Tato změna nastane v nadcházejících týdnech, kdy budou oficiálně zahájeny ropné futures kontrakty v jüanu. V říjnu Čína a Rusko zahájily tzv. systém PVP (platba versus platba) pro vzájemné platby v jüanech a rublech, což sníží riziko vypořádání za ropu a jiné obchody.

Prodej ruské ropy a plynu do Číny se již údajně uskutečňuje v rublech a jüanech, a od té doby, co se USA pošetile snažily izolovat Katar v Perském zálivu, Katar - hlavní dodavatel zemního plynu LNG do Číny - přešel na stanovení cen v jüanu. Tlak narůstá do takové míry, že Saúdská Arábie v určitém okamžiku poruší smlouvu z roku 1974 s Washingtonem, a začne prodávat ropu Číně také za jüan.
Írán se připojí k Eurasijské ekonomické unii (EEU)

K rostoucí spolupráci napříč Eurasií, která se soustřeďuje kolem Číny, Ruska a zejména Íránu, bude přidán nový element. Podle Behrouze Hassanolfata z íránské Organizace pro podporu obchodu se Írán stane již v únoru 2018 členem ruské Eurasijské hospodářské unie (EEU), jak je uvedeno v prohlášení, které odvysílala íránská státní televize Press-TV. V současnosti patří do EEU, která byla vytvořena v roce 2015, Rusko, Kazachstán, Bělorusko, Arménie a Kyrgyzstán. Cílem této unie je vytvořit velkou zónu pro volnou přepravu zboží, služeb, kapitálu a pracovníků v rámci členských států. V současné době je EEU trhem pro183 milionů lidí. Když se připojí Írán s více než 80 miliony obyvatel, významně to podpoří ekonomiky států EEU a vytvoří se společný trh pro více než 263 milionů obyvatel s kvalifikovanými schopnostmi, inženýry, vědci a průmyslovým know-how.

Írán již v souvislosti se stupňujícími se výhrůžkami ze strany Washingtonu oznámil, že hledá způsoby prodeje ropy za jinou měnu, než je dolar. Začlenění do EEU by mohlo být řešením, neboť Írán, Rusko a Čína jsou neustále vystavovány tlaku Spojených států.

Vzhledem k tlaku, který vyvíjí Západ, se čím dál tím více země Eurasie snaží rozvíjet své ekonomiky tak, aby byly nezávislé na sankcích, uvalených americkým ministerstvem financí. Je velmi pravděpodobné, že ve zpětném pohledu budou tyto americké sankce považovány za jeden z nejhloupějších pokusů Washingtonu o ovládnutí ekonomik Eurasie.

Rozhovor prezidenta republiky Miloše Zemana pro MF Dnes

$
0
0
11.1. 2018   Hrad
Jste pár desítek hodin před začátkem prezidentské volby aspoň trochu nervózní? Tváříte se, že Vás to celé nechává v klidu. To víte, že ano. Kdo by nebyl? Česká národní povaha mimo jiné spočívá v tom, že když někdo moc vyhrává, tak ti, kdo prohrávají, se dají dohromady a snaží se ho z té bedny stáhnout. Mně se to třeba nelíbí, ale to je vše, co proti tomu můžu dělat. Takže musím být připraven na to, že ve druhém kole budu mít velmi obtížnou pozici.

Před pár týdny jste mi říkal, že jediné, co na Vás Vaši protikandidáti mohou vytáhnout, je Váš zdravotní stav, respektive neuropatie? Počítám, že kvůli tomu teď byla tisková konference lékařského konzilia, kde konstatovali, že se Vám zhoršila cukrovka. Je to tak?

Ne, poslední měření glykemie je 5,8. No a jak víte, hranice cukrovky je 6. Jsem ale velmi rád, že tento brífink proběhl. Víte, že špinavá kampaň se zdravotním stavem tady bude, s tím se tak trochu dalo počítat. Zejména u kandidátů, kteří mají pocit, že se do druhého kola nedostanou. A tak se touto sice razantní, ale špinavou argumentací snaží do toho druhého kola dostat. Nicméně vrcholem byl jistý Bartík, který prohlásil, že mám rakovinu, dokonce v posledním stadiu, takže během několika měsíců zemřu. Jsem rád, že na tom brífinku byl mimo jiné uznávaný specialista-onkolog, který panu Bartíkovi sdělil, že žádnou rakovinu nemám. Takže zde máme dva významné lékaře – Bartíka a Topolánka – kteří diagnostikují na dálku a hodnotí můj zdravotní stav.

V minulosti jste se několikrát vyslovil pro povinnou účast ve volbách s tím, že kdo by nešel volit, zaplatil by pokutu. Zároveň jste v neděli řekl, že pokud byste do druhého kola nepostoupil, volit byste nešel, protože byste si nikoho z osmičky protikandidátů nevybral. Jak to jde dohromady?


Zřejmě nevíte, že v zemích, kde mají povinnou volební účast, platí i takzvané bílé lístky. To platilo i u nás za první republiky. Takže kdyby zde byla zavedena povinná volební účast, tak bych vyfasoval bílý lístek a ten bych ve druhém kole, pokud bych do něj neprošel, vhodil do urny.

Zdá se, že postoupíte. Opravdu bude platit, že se se svým soupeřem neutkáte v debatě? Někteří z protikandidátů hovoří o tom, že máte strach, další, že se chováte nekorektně.


Mám mnoho a mnoho nedostatků, ale v životě jsem neměl strach. A to dokonce ani ve složitějších situacích, než je prezidentská volba. Podívejte se, 10. března loňského roku proběhla tisková konference, kde jsem jasně řekl, že se nebudu těchto diskuzí účastnit. Mimo jiné jsem to zdůvodnil tím, že každý kandidát má být hodnocen podle výsledků své práce. Na rozdíl od některých jiných kandidátů výsledky mé práce téměř všichni občané znají. Ať už se jim líbí, nebo nelíbí. Zadruhé jsem řekl, že nebudu své protivníky napadat a nebudu reagovat na jejich útoky. No, a dovedete si mě představit, jak jdu do nějakého duelu a nikoho v něm nenapadám? To jsou dva konkrétní důvody, proč nevidím žádný důvod a potřebu této diskuse. Občas si přečtu, na co se ptají jednotlivých kandidátů. Nu, a na všechny tyto otázky už jsem desetkrát odpověděl, proč bych na ně odpovídal pojedenácté?

Také jste v březnu řekl, že nepovedete žádnou kampaň. Tato "nekampaň" už ale oficiálně stála přes 20 milionů korun. Trochu zvláštní "nekampaň", ne?

Nu, tak zaprvé to nešlo z mých soukromých peněz, a pokud vím, nefinancoval mě ani žádný miliardář. Ale na druhé straně si vážím těch, kteří mně, ať už formou transparentního účtu, anebo formou příspěvku občanskému sdružení Přátelé Miloše Zemana, přispěli. Byla to jejich svobodná vůle, mohu Vás ujistit, že jsem je o nic takového nežádal. Protože i když na to nevypadám, občas se stydím požádat o nějakou pomoc. Jinak se moc nestydím. Ale v tomto případě ano. Vážím si iniciativy těchto lidí, ale nebyla to moje iniciativa.

Možná lze do kolonky miliardář zahrnout třeba: pražský podnikatel a někdejší šedá eminence ODS Tomáš Hrdlička, který Vám oficiálně přispěl 440 tisíci korun. Peníze navíc dával dohromady spolek okolo Vašeho kancléře Vratislava Mynáře. To také pokládáte za nezištnou pomoc?


V každém případě od Vás slyším poprvé, že Tomáš Hrdlička věnoval 440 tisíc, a chci mu – jako každému – Vaším prostřednictvím poděkovat. Nevím o tom, že by byl miliardář, že by byl na seznamu nejbohatších Čechů, ale mohu se mýlit. Nu, a stejně tak na seznamu nejbohatších Čechů není ani kancléř, který si vydělal nikoli miliardu, ale rovných 100 milionů tím, že svůj podíl v mezinárodním podniku odpadového hospodářství prodal jedné francouzské firmě. Zdůrazňuji francouzské, nikoli ruské nebo čínské. No, a když máte sto milionů, je to příjemné, ale rozhodně to není miliardář.

Vratislav Mynář spolu s Martinem Nejedlým byli předminulý týden u Andreje Babiše. Údajně mu diktovali, co má říct v projevu na Vaši podporu den před začátkem volby. Vy jste to od nich chtěl? Víte o té aktivitě?


Zaprvé o tom nic nevím. Zadruhé, jak znám Andreje Babiše, jemu nikdo nemůže nic diktovat. Nehledě na to, že se jedná o úředníky, v druhém případě dokonce ani ne o úředníka z Kanceláře prezidenta republiky. Takže této zprávě příliš nevěřím. Ale nemohu ji vyloučit, protože nekontroluji jejich denní režim. Už jsem říkal, že se stydím sám požádat o podporu. Nedělá mně potíže žádat o podporu pro někoho jiného, ale nikoli pro sebe. Z vlastní iniciativy bych to nikdy neudělal. Takže pokud se toto opravdu uskutečnilo, tak si myslím, že to byla jejich soukromá iniciativa. Andrej Babiš má dostatek informací, aby řekl svůj názor, a nepotřebuje žádnou nápovědu.

I váš dlouholetý přítel a předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský si postěžoval na "kohortu panošů" z Vašeho okolí, kteří prý mají kromě jiného "svého koně" na jeho místo, až skončí. Přestože dosud byl favorizován předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. Rychetský se do Vás vůbec pustil poměrně zostra. Co tomu říkáte?


Pavel Rychetský je trochu frustrován tím, že jsem při posledních dvou nebo třech jmenováních ústavních soudců neuposlechl jeho rady a jmenoval jiné ústavní soudce, než si přál on. A já dokážu tuto frustraci pochopit. Na druhé straně bych já sám pokládal za poněkud odvážné kritizovat okolí jakéhokoli politika, protože je věcí toho politika, jaké spolupracovníky si vybere. A konečně zatřetí, velmi puntičkářská poznámka: kohorta je daleko početnější útvar, než je několik úředníků, kteří tady se mnou sedí v hradní kanceláři.

Rozhovor děláme den před hlasováním o důvěře vládě Andreje Babiše. Podle všeho ji nezíská. Máte už přesný scénář dalšího dění? Jaký?


Ale ano, mám přesný scénář. Řekl jsem, že vytvořím časový prostor, aby se mohlo intenzivně jednat o podpoře Babišově vládě ve druhém pokusu. A myslím si, že je pochopitelné, že první pokus skončí neúspěchem. Už proto, že na něj bylo zatraceně málo času. Andrej Babiš mě požádal, abych vládu jmenoval 13. prosince s tím, že chtěl jet do Bruselu na evropskou radu již jako premiér. Já jsem tento argument uznal a vyhověl jsem mu. Tím ale samozřejmě začala běžet třicetidenní lhůta, do které musí nová vláda předstoupit před Poslaneckou sněmovnu. No, a do toho si ještě vezměte vánoční a novoroční svátky. Takže to je důvod, proč času bylo málo. Samozřejmě je věc premiéra a nikoli prezidenta, aby sestavoval vládu. Ale prezident k tomu má vytvořit podmínky. A takovou podmínkou bude právě delší časový interval, protože pak budou probíhat složitá a náročná jednání, na která teď nebyl čas.

Ve Sněmovně každopádně budou zaznívat plamenné projevy na adresu výbušných závěrů Evropského úřadu pro boj proti podvodům OLAF v kauze Čapí hnízdo. Četl jste ji?

Zatím ne, ale četl jsem výňatky, které byly publikovány v tisku, a předpokládám, že si tuto zprávu časem vyžádám. Nemám vůbec nic proti tomu, aby byla zveřejněna. Naopak si myslím, že by to bylo jen dobře. Nu, tak počkejme, co nám nakonec z vyšetřování této kauzy vyplyne. Vycházím z presumpce neviny, což je starořímská právní zásada. A na druhé straně bych si přál, aby to vyšetřování dospělo k jasným a nezpochybnitelným závěrům. Nu, a myslím si, že tomu de facto nic nebrání. Kromě toho, že si někteří politici budou chtít hrát na samozvané policejní vyšetřovatele, státní zástupce, nebo dokonce na samozvané soudce. To je samozřejmě špatně.

Zmínil jste četbu úryvků v tisku. Hospodářské noviny prý mají zprávu OLAF celou. Jejich titulní strana se v úterý hemžila slovy jako: nepravdivé informace, porušení zákonů, dotační podvod, podklad pro soudní řízení. Zpráva OLAF je tedy vůči Babišovi a spol. velice ostrá. Pokládáte ty výtky za relevantní?

No, jak říkal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který se ovšem přimlouval za neveřejnost zprávy OLAF, je to součást vyšetřovacího spisu. Řekněme, že je to i součást obžaloby. Nechme tedy zaznít i obhajobu. A když už jsem zmínil jednu starořímskou právní zásadu, rád bych citoval i druhou: V pochybnostech pro obviněného.

Ani zpráva OLAF, ani to, co se odehraje ve Sněmovně při hlasování o důvěře, Vás tedy od druhého jmenování Andreje Babiše premiérem neodradí?


Pane redaktore, Andrej Babiš je předsedou vítězného hnutí. Dokonce hnutí, které zvítězilo s tak výrazným náskokem, že prezident ani nemá praktickou možnost udělat to, co se někdy dělá. To znamená v případě neúspěšného prvního pokusu dát šanci druhému na pásce. Téměř bych bonmotem řekl, že zatímco Babiš tu pásku protrhl, tak druhý ji teprve dobíhá. A pokud jde o to, jestli ho jmenovat či nejmenovat premiérem, tak se znovu odvolávám na presumpci neviny. Já nejsem prokurátor Urválek ani pan Boblig z Edelstadtu, abych někoho vyšetřoval. Od toho tady máme příslušné orgány činné v trestním řízení. Budu se zájmem sledovat jejich práci a budu si samozřejmě přát, aby tato práce nebyla žádným směrem žádnými politiky ovlivněna.

Pro druhé kolo se nejčastěji zmiňuje nějaká forma spojení ANO s ČSSD a KSČM. Zdá se, že komunisté spíš mají vládu tolerovat z opozice. Měla by podle Vás sociální demokracie zůstat rovněž u tolerance menšinového kabinetu ANO, anebo rovnou vstoupit do koalice?


Ale vždyť to je záležitost ČSSD, jejímž členem už deset let nejsem. Vy mě nutíte, abych se vyjadřoval k situaci jiných politických stran, a já to zásadně nedělám. Čistě matematicky jsou možné čtyři koalice: 103, 108, 115 a 140. Vy si jistě dokážete do těchto koalic dosadit příslušné členy. (103 poslanců má ANO dohromady s ODS nebo se sociálními demokraty a lidovci, 108 hlasů ANO se sociálními demokraty a s komunisty, 115 hlasů ANO s komunisty a SPD, 140 hlasů by dalo dohromady ANO s Piráty, ODS a sociálními demokraty – pozn. red.)

Neptám se Vás jako bývalého člena ČSSD, ale jako prezidenta. Přišla by Vám lepší menšinová vláda jedné strany, nebo koaliční?

Pokud jde o mě, tak jsem stál v čele menšinové vlády, a to čtyři roky. Na základě této zkušenosti mohu menšinovou vládu docela dobře doporučit. I ta moje se ovšem opírala o většinu hlasů v Poslanecké sněmovně.

Znamená to, že byste od Babiše požadoval třeba 101 podpisů? Pro první kolo jste je nevyžadoval, proč nyní tato podmínka?

Před chvílí jsem hovořil o čtyřech variantách možné podpory vlády Andreje Babiše. A to je odpověď na Vaši otázku, pane redaktore.

Stále se zdá nejpravděpodobnější, že se Babiš nejspíš dohodne se sociálními demokraty a komunisty. Kandidaturu na předsedu ČSSD oznámil devětatřicetiletý Jan Hamáček. Umíte si ho v té funkci představit?

Umím si představit všechno. Jan Hamáček je bezesporu jeden z možných kandidátů na předsedu. Znám ho poměrně dlouho, myslím, že se osvědčil i ve funkci předsedy Poslanecké sněmovny. A bylo zajímavé, že teď, když se volil její místopředseda, tak právě on dostal nejvíce hlasů a stal se prvním místopředsedou Sněmovny.

V sociální demokracii se teď objevila iniciativa Zachraňme ČSSD v čele s Jiřím Zimolou a Michalem Haškem, která podporuje Vaši kandidaturu. Že Vás bude volit, řekl i úřadující šéf sociální demokracie Milan Chovanec. A zadobře je s Vámi i zmíněný Jan Hamáček. Co tomu říkáte?

Totéž, co jsem říkal v případě Andreje Babiše nebo kohokoli jiného. Vážím si této podpory, na druhé straně o ni sám nežádám. Stejně tak jsem uvítal, že Svaz měst a obcí z vlastní iniciativy rozeslal svým členům dopis, kde doporučuje pro mne podporu v prezidentské volbě, a že totéž udělala i Hospodářská komora, aniž jsem se sám této podpory domáhal. Právě proto, že bych se trošku styděl, jak už jsem Vám pověděl.

Ať už bude nakonec vládu tvořit kdokoli, brzy ji nejspíš čeká rozhodování o klíčových postech. Už nyní menšinový akcionář ČEZ Michal Šnobr žádá svolání mimořádné valné hromady. Ve hře je i možnost navržení odvolání šéfa ČEZ Daniela Beneše, což je jeden z dlouhodobých plánů Andreje Babiše. Co si o tom myslíte?

Já znám Daniela Beneše. Myslím si, že je to dobrý manažer, a pokud by někdo navrhoval jeho odvolání, tak to určitě nebude jednoprocentní akcionář, ale majitel většinového balíku. To je věc mezi Andrejem Babišem a Danem Benešem. Ať se proboha tito dva lidé sejdou, ať si vyjasní své názory a ať z tohoto vyjasnění vzejde nějaké rozhodnutí. Prezident tady opravdu není od toho, aby nominoval nebo odvolával šéfa jakéhokoli státního nebo polostátního podniku.

Tereza Spencerová:Většinu kritiky, která míří na adresu prezidenta Zemana, lze vcelku snadno odmávnout a vůbec není třeba se o ní seriózně bavit.

$
0
0
Tereza Spencerová
11.1. 2018   PL,část článku
 Hlavním předmětem našich prezidentských voleb je současný prezident Miloš Zeman. Ten prý otáčí Česko k Rusku a Číně, pošlapává lidskoprávní odkaz Václava Havla, vyvolává xenofobní nenávist atd. Co z těchto a jiných prvků zahraniční politiky Zeman skutečně podělal a za co si zaslouží pochválit? A mimochodem, nelze se nezeptat… Který kandidát na prezidenta má váš hlas?

Ano, prezident Zeman byl opravdu párkrát v Rusku a opravdu byl i v Číně a podnikatelé, kteří tam pobývali s ním, přivezli domů obchodní smlouvy za desítky miliard korun. Pokud je tohle špatně, tak jo; každý má koneckonců právo na názor – třeba je opravdu nějak ideologicky posvátnější vyvážet nějaké polotovary, které v Německu zkompletují a pak je do té Číny nebo Ruska prodají sami. Mimochodem, teď byl v Číně prohlubovat obchodní vazby francouzský prezident Macron, který chce propojit Paříž přes Německo a Rusko s Pekingem. Německý Mercedes staví v Rusku hned tři nové továrny, nový závod tam rozjíždí maďarský nadnárodní a největší středoevropský farmaceutický koncern Gedeon Richter a další provozy otevírá i finský mlékárenský gigant Valio – kvůli sankcím a ruskému embargu na dovoz potravin ze Západu prostě zavřel své podniky ve Finsku a otevřel je rovnou v Rusku… Zkrátka, chci říci, že prezident Zeman nedělá nic, co by nějak vybočovalo z toho, co dělá západní Evropa. To jen těch cirka dvacet pražských „mluvících hlav“, které se neustále protáčejí v médiích, a něco „novinářů“ vytváří dojem, že bychom měli žít v jakémsi paralelním fantasy světě. Neustále mluví o tom, že máme jít na Západ, ale přitom přehlížejí, co ten Západ sám dělá a že se obrací k Východu. To je na hlavu.
A co se týče zmíněných lidských práv, tak z nich je už zcela otevřeně jen cynický nástroj politiky. Třeba dokument amerického ministerstva zahraničí z letošního května, o němž nedávno psal americký portál Politico, jasně stanovuje, že by USA měly využívat lidských práv jako klacku proti svým nepřátelům typu Íránu, Číny nebo Severní Koreje, zatímco spojenci typu Saúdské Arábie mají dostat zelenou. „Ke spojencům je třeba přistupovat jinak – a mnohem lépe – než k nepřátelům,“ praví memorandum, pod nímž je podepsaný Brian Hook, vlivný poradce šéfa diplomacie Tillersona. „Jinak můžeme skončit s mnohem více nepřáteli a jen s málem spojenců.“ Ano, z tohoto pohledu Zemanovo odmítání vidět porušování lidských práv tam, kde „viděna“ prostě být musejí, jistě hraničí se zradou evropských/západních hodnot v podání těch několika „mluvících hlav“ a jejich sponzorů… Ne, vážně. Většinu kritiky, která na jeho adresu míří, lze vcelku snadno odmávnout a vůbec není třeba se o ní seriózně bavit. 
Se Zemanem by namísto nudy zavládla „sranda“, přinejmenším při pohledu na to, jak se „Praha“ zase na pár let ponoří do hysterického a čím dál vulgárnějšího „boje proti Hradu“. Kradení standarty a vyvěšování trenýrek už by se muselo trumfnout něčím větším! 

Orbán v Berlíne: Ak stredná Európa nedostane peniaze od EÚ, obrátime sa na Čínu

$
0
0

11.1.2018  HlavnéSprávy

Krajiny strednej Európy musia spracovať značnú zaostalosť v oblasti infraštruktúry, na rozvoj potrebujú finančné zdroje. Ak im Európska únia nedokáže poskytnúť finančnú podporu, tak sa obrátia na Čínu, povedal v stredu v Berlíne na fóre Welt-Wirtschaftsgipfel (WWG) predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.


Podľa agentúry MTI premiér pred predstaviteľmi najväčších nemeckých podnikov zdôraznil, že rok 2018 bude rozhodujúcim rokom. “Treba ochrániť schengenský systém, ak chceme zachovať, prípadne zlepšiť svoju konkurencieschopnosť,” dodal Orbán.

Do roku 2030 krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) podľa maďarského ministerského predsedu dobehnú západné priemyselné krajiny a stanú sa čistými platcami do rozpočtu EÚ, a vtedy už Úniu budú zväčša financovať Nemecko a krajiny V4.

MTI dodala, že ročný obrat podnikov, ktorých predstavitelia sa zúčastnili na fóre WWG, dosahuje takmer 800 miliárd eur, čo je zhruba sedemnásobok maďarského ročného hrubého domáceho produktu, a zamestnávajú takmer tri milióny ľudí. Orbán bol čestným hosťom podujatia, pričom vlani pozvali Emmanuela Macrona.


- - -

Právo mlčet

$
0
0
11.1.2018 Tribun

Poslední hitem v hejtování prezidenta Zemana je obviňování ze zbabělosti, protože se neúčastní kandidátských debat. Může to tak být, ale také nemusí. Třeba jenom nechce debatu zničit, protože ví, že kdyby přišel, ostatní kandidáti se na něj vrhnou jako vosy na bonbón a jediným a hlavním tématem diskuse se stane on a na žádná věcná témata nedojde. 


 
Třeba ze sebe jenom nechce dělat hokyni na trhu, třeba se jen nechce předvádět jako cvičená opice. A nebo si prostě vybral jen jinou strategii. Účastnit se předvolebních debat je právo, nikoliv povinnost, stejně jako nemá žádná firma povinnost zadávat reklamu na své produkty. To, že prezident Zeman odmítá účast v debatách není žádný prohřešek, ale jen další informace pro voliče. Stejně chybí jen těm, kteří by ho nikdy nevolili a jeho názory je ve skutečnosti nezajímají, jeho voliči mají naopak jasno i bez hádek před kamerou.

Ostatně, nebývalo snad mlčení považována za atribut moudrosti? Ale doba se změnila, dnes je v kurzu zviditelňování, mediální hybris, a zdrženlivost jakéhokoliv druhu je považována za slabost. Proto je na čase připomenout, co se o mlčení říkalo (a snad někde říká pořád):

Pamatujte, že mlčení je někdy tou nejlepší odpovědí.

Nejtěžší je odpovídat na mlčení.

Mlčení je někdy výmluvnější než mluvení.

Mlčení mluví pro toho, do má slovo.

Často jsem litoval svých slov, ale nikdy svého mlčení.

Blázna poznáš podle řeči, moudrého podle mlčení.

Na některé otázky je jedinou rozumnou odpovědí mlčení.

Ten, kdo nerozumí vašemu mlčení, pravděpodobně nebude rozumět ani vašim slovům.

V dobách všeobecného blábolu cena mlčení nehorázně stoupá.

Jen v mlčení je síla…

Mlčení vám zabrání říci více, než musíte, a nutí druhého říci více, než by on sám chtěl.

Nejlepší odpovědí hlupákovi je mlčení.

Mlčení je jedním z nejobtížněji vyvratitelných argumentů.

Kdo neumí mlčet, neumí ani mluvit.


- - -



Miloše Zemana proti Straně lži a nenávisti

$
0
0

Vláďa z Brna
11.1. 2018 posláno redakci

Kdo už je přesycen přívalem lživé kvazi-pravdy a nenávistné kvazi-lásky, kdo chce v nadcházejících volbách pragmaticky volit silnou nezkorumpovanou osobnost, která sice nemluví vždy libozvučně, ale zato se snaží věci pojmenovávat pravdivě a výstižně, nemůže v tomto týdnu volit nikoho jiného, než Miloše Zemana.
 Často lidé, kteří se přiznají, že budou volit Miloše Zemana, se přiznají i k tomu, že jim to žádnou radost nedělá. Ale vědí vůbec, co vlastně jim radost nedělá? Je tím problémem sám Miloš Zeman, nebo spíš něco nevyhnutného ale potřebného mimo něj, co on svým způsobem úspěšně reprezentuje?

 Už dlouhé roky jen narůstá deziluze z dosavadní polistopadové politiky. Za tu dobu jsme už byli nuceni si projít mnoha fázemi nadějí a zklamání. Je zřejmé, že často jsme své naděje vkládali do projektů, které by se nejvíc daly připodobnit k tajným operacím mocenských skupin. Nespokojenost, rozčilenost a revoluční atmosféra se dere na povrch. Kromě mnoha v podstatě nezdařených pokusů o výměnu politiků došlo také, mj. pod manipulační záminkou boje proti korupci nebo totalitě, k ovládnutí posametových stran a všech hlavních médií, včetně zejména ČTV A ČRo, jedinou stranou kvazi-pravdy a kvazi-lásky, ve skutečnosti ‚Stranou lži a nenávisti‘, jako příkrovu pro čachry mafiánské hydry v pozadí.

Zloději na nás ze všech míst hulákají chyťte zloděje. Tihle pro-oligarchičtí autokratičtí burani, naši čeští v nerozborné jednotě s internacionálou eurounijních, hulákají a při tom utahují šrouby.

Nejvíce hysterie ze ‚Strany lži a nenávisti‘ se projevuje proti jakémukoliv náznaku populismu a pragmatismu. Je jasné proč, téměř vše, co ‚Strana lži a nenávisti‘ hájí, je v příkrém rozporu s populismem a pragmatismem, respektive se zdravým rozumem a praxí. Masaryk napsal, že „Humanistická taktika všude, a tedy i v politice, hodí se pro nás lidi velmi dobře, a to tak, že je i praktická, tj. užitečná a výhodná…, …nedokazoval jsem, že humanitní princip je jediný správný. Akceptuji tu prostě učení Ježíšovo… A učení to není pouze ideálně správné, ale je venkoncem praktické.“
Nejvíce v rozporu s tímto Masarykovým vzkazem není použití nesalónního slovníku, ale nenazývání věcí pravými jmény. Když totiž salónní výrazivo nestačí k pravdivému vyjádření, pak nezbývá, než ho nakrátko opustit.

Nutný pragmatismus může být někdy až na hranici cynismu a to není zrovna příjemné. Proto většina lidí potřebuje opravdu silnou motivaci, aby vůbec začali uvažovat tímto nepohodlným směrem. Avšak v této době je takové motivace pro každého už víc než dost a lidé konečně vytahují z písku své hlavy, dosud schovávané před nechutným přívalem dobroserské propagandy. Ano, je to nepohodlné. Systém nás ponouká myslet pozitivně, i sami po tom toužíme, přitom ale realita zdaleka vždy pozitivní není. Přesto, kdo už je přesycen přívalem lživé kvazi-pravdy a nenávistné kvazi-lásky, kdo chce v nadcházejících volbách pragmaticky volit silnou nezkorumpovanou osobnost, která sice nemluví vždy libozvučně, ale zato se snaží věci pojmenovávat pravdivě a výstižně, nemůže v tomto týdnu volit nikoho jiného, než Miloše Zemana. Bez bujarého nadšení.
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live