Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Staronová hra všichni proti Zemanovi právě graduje

$
0
0
Centrálně organizovaná nenávist proti M.Zemanovi
Miroslav Pořízek
17.1.2018  ČNL
 
Pokud se podíváme na letošní volbu prezidenta republiky oproštěni od dezinformací šířených dlouhodobě a systematicky především „veřejnoprávními sdělovacími prostředky“, stála a stojí klíčová otázka tak, že jde v zásadě jen o to, zda Miloš Zeman bude zvolen již v prvním kole (což se nestalo) nebo až v tom druhém. S tím jak se přibližovalo první kolo volby, samozřejmě narůstala nervozita v táboře kavárníků a pravdoláskařů. Mnozí z nich svou až chorobnou nenávist vůči nynější hlavě státu již s postupem času úplně přestali skrývat. 
 
Hlavní organizátoři staronové hry všichni proti Zemanovi samozřejmě již delší dobu plánovali vhodnou taktiku, kterak dostat vlastní poslušnou a snadno manipulovatelnou loutku na Hrad.

Vlastně již od konce první přímé volby prezidenta začal tábor poraženého kandidáta pracovat na tom, aby o pět let později uspěl. Bylo jasné, že Schwarzenberg tentokrát kandidovat nebude a to nejen s ohledem na věk či zdravotní stav. V našich končinách je jednoduše člověk jeho ražení na post hlavy státu nevolitelný. Jeho aspoň teoretická šance na zvolení prakticky přestala existovat ihned po minulé volbě prezidenta. Což i on sám nakonec pochopil. Musel se proto včas najít kandidát jiný. Pokud možno mladší, zdánlivě neokoukaný, ale názorově stejně ukotvený a s podobným viděním světa. Slovy pražské kavárny prozápadně orientovaný demokrat ctící lidská práva a naše euroatlantické spojenectví na věčné časy. Nový Antizeman přitom musel splňovat hlavní a nepřekročitelná kritéria. A to především milovat vroucně a nekriticky EU a NATO, být přesvědčeným antikomunistou, nejlépe i praktikujícím katolíkem, který zásadně souhlasí s naším polistopadovým vývojem, jenž nastolil nové majetkové poměry. V nich velmi bohatá a vlivná menšina ovládá klíčové posty a instituce a velká část společnosti na druhé straně žije v každodenních nejistotách a obavách z toho, aby je ti věčně nenasytní a všehoschopní nepřipravili i o těch několik málo základních jistot, které jim ještě zůstaly a které zatím ještě dokáží uchránit.

Možností, kým nahradit Schwarzenberga, bylo zpočátku aspoň na oko docela dost. Když se ovšem později výběr zúžil, nepříliš vděčná role Antizemana nakonec připadla na Jiřího Drahoše. Ten ostatně vzápětí po oznámení kandidovat proti Zemanovi nenechal nikoho na pochybách, kam patří, čí zájmy hodlá hájit a k jakým hodnotám se hlásí. Již při prvních veřejných prohlášeních nezapřel barvu – sympatie k teroristické činnosti Mašínovců, důsledná kritika minulého režimu, vyslovení se pro přijetí Eura bez ohledu na to, co tento krok způsobí s úsporami občanů a cenovou hladinou zboží a služeb. Drahoš se vyslovil samozřejmě i pro naši další účast na zločinech páchaných NATO na různých místech světa pod krycím názvem šíření svobody a demokracie proti neposlušným zemím a v boji proti terorismu. Neopomněl se samozřejmě vyslovit i k případnému jmenování vlády opřené o hlasy komunistů. S tímto dle očekávání by prý měl zásadní problém. Bez ohledu na výsledek voleb. Inu ryzí demokrat se nezapře. A tak dál, a tak pořád dokola a podobně nebo rovnou úplně stejně. Vše už jsme dříve slyšeli, jen to bylo zaobaleno do jiného výraziva třeba od prezidentského kandidáta Švejnara v roce 2008 nebo Schwarzenberga před pěti lety.

Nosnou ideou těch nejhorlivějších antizemanovců je především nenávist vůči současnému prezidentovi, ale v neposlední řadě i proti jiným názorům obecně. Na vlastní kůži se o tom již v devadesátých letech mohla přesvědčit i taková osobnost jakou byla herečka Helena Růžičková. Ta v roce 1996 přijala kandidaturu jako nestranička s podporou ze strany KSČM do horní parlamentní komory. I ji samotnou, jako člověka nesmírně tolerantního s širokým srdcem a silným smyslem pro spravedlnost a solidaritu nemile překvapilo, s čím vším se musela během předvolební kampaně setkávat a to i ze strany hereckých kolegů, kteří se ihned zapojili poslušně mezi militantní antikomunistické bojůvky. Slovní ataky či spíše zvratky toho nejhrubějšího, co vůbec v naší rodné řeči existuje, na sebe nenechaly dlouho čekat. Mezi nejaktivnější kritiky kandidatury Růžičková do Senátu tehdy patřil i páter Halík, který se choval jako arogantní hulvát ze zaplivané nádražní pivnice. Česká televize dokonce vysílala pořad, s pečlivě vybranými hosty (jak také jinak, v této tradici pokračuje stále), jehož hlavním účelem bylo ukázat, že známá osobnost vlastně nesmí nikam kandidovat s podporou komunistů (pokud nechce mít problémy, a to i existenčního rázu), jelikož my samozvaní demokraté jsme se přeci domluvili, že komunisty sice nezakážeme, ale současně je nebudeme uznávat jako plnohodnotné lidi se stejnými právy jako máme my přesvědčení demokraté. Stačí si to pro ilustraci s odstupem více než dvou desetiletí jen připomenout. Tyto kampaně se totiž v pravidelných intervalech vždy opakují. Ostatně učitelku z jižních Čech Vítězslavu Baborovou jiná, ale úplně stejně nenávistná smečka, málem před lety po krajských volbách, když měla za KSČM obsadit místo krajské radní pro školství, dohnala téměř až k smrti. To se jim naštěstí nepodařilo, ale dohnat člověka k vážným zdravotním problémům a vyvolat nenávist i k její rodině, to se jim podařilo vcelku bez problémů. Lidským hyenám tehdy nijak nevadilo, že ten na koho pořádají hon, je žena. Smýšlela jinak než samozvaní strážci demokracie a to byl z jejich pohledu smrtelný hřích. Lidé stejného ranku pořádají podobné kampaně právě proti Zemanovi. A jejich taktika je stále stejná. Žádná špinavost (například v podobě nahé divoženky přímo ve volební místnosti) jim přitom není dost silná na to, aby nemohla být ještě odpornější.

Pokud se pět neúspěšných kandidátů z prvního kola volby (dohromady dostali v prvním kole hlasy 33% voličů), rozhodlo podpořit pro druhé kolo Zemanova protikandidáta, není to nic nečekaného. Jistotu Drahošova zvolení ve druhém kole to samozřejmě neznamená. Voliči většinou nemají rádi, když je někdo nabádá, k podpoře jiného kandidáta. Úplně směšně pak vyzněla Horáčkova nabídka směřovaná k Drahošovi v podobě možnosti využití jeho plakátových ploch pro druhé kolo. Množství bilboardů na voliče působí spíš negativně a jen díky nim se nakonec rozhodne jen pouhý zlomek z nerozhodnutých voličů. Řada minulých voleb toto opakovaně prokázala. Sám Drahoš na sebe možná nechtíce prozradil, že je v prvé řadě kandidátem hlavního města a jeho blízkého okolí, když hned v sobotu prohlásil, že musí ještě rychle vyrazit do regionů, aby přesvědčil nerozhodnuté či nevoliče z prvního kola o tom, že jejich hlas si zasluhuje právě jen on a nikdo jiný. Drahošovy veřejné názory dlouhodobě zastávané velká část lidí prostě nezná. A není to jejich chyba. Tento nedostatek se zpravidla nedá dohonit ani za několik týdnů, natož za několik málo dní. Ani televizní debata obou kandidátů vysílaná v hlavním vysílacím čase v našich poměrech většinou nijak převratně nezvrátí stávající rozložení sil.

Ovšem nutno dodat, že ani Miloš Zeman jako prezident není pro obyčejného člověka žijícího v této zemi žádná velká výhra. I on je totiž spojen s mnohým negativním, co přinesl polistopadový vývoj této země pro prosté lidi. Jeho volba se řadě lidí musí i přesto nutně jevit minimálně jako menší zlo, když nic jiného. I on byl totiž přítomen ve vysoké politické funkci, stejně jako jeho oba předchůdci, u významných privatizací, při zavádění plytkého konzumního způsobu života, úpadku českého školství, při vstupu ČR do NATO a vojenské agresi vůči Jugoslávii či nedostatečného financování kultury. Přesto pokud právě takový volič v prvním kole ve volební místnosti chyběl a nyní se k volbě dostaví, je jeho preference snadno předvídatelná. Zeman mu musí být z řady dobrých i těch horších důvodů rozhodně bližší. A možná ze všeho nejvíce právě pro svoji prostořekost, přirozenost, lidovou mluvu, bezprostřední způsob jednání při všech příležitostech i schopnost dohovořit se s řadou vlivných státníků ať už z Ruska, Číny nebo Izraele. A to vše jsou vlastnosti a schopnosti, kterými rozhodně své odpůrce dráždí a dráždit bude. Některé z nich pak přímo až k nepříčetnosti, ale to je spíše jen informace o nich samotných, než o Zemanovi.

Bc. Miroslav Pořízek


Prezidentská volba a ukrajinský teror: Kdo stojí na čí straně? Knížecí parta zase pohromadě. Zeman nesmí projít, i kdybychom měli (znovu) vraždit a upalovat! Femen bojují za Kavárnu. Starosti pana Drahoše na naši hlavu

$
0
0

Václav Danda
17. 1. 2018  ProtiProud

Václav Danda se zamýšlí nad souvislostmi čtvrtého výročí Euromajdanu s blížícím se druhým kolem prezidentských voleb v České republice.
Pražská kavárna se jako jeden muž přimkla ke svému kandidátovi Jiřímu Drahošovi. Ihned po skončení druhého kola prezidentských voleb rozjely "operace" na podporu Drahoše "pražské osobnosti", které zaštítily nový antizemanovský blok.
(Na snímku: koordinovaný útok ukrajinských nácků  a pražské havlérky)



V neděli odpoledne, tedy den po skončení prvního kola voleb, se v pražském Švandově divadle sešel jakýsi generální štáb, aby koordinoval akce na podporu svého kandidáta před druhým kolem.

Mezi zúčastněnými nechyběl nikdo, kdo v minulé volbě pracoval pro kampaň Karla Schwarzenberga. Nejen věčný "petent" a vítač imigrantů Michal Kocáb. Přišel i ředitel knihovny Václava Havla Michael Žantovský, ředitelé pražských divadel či bývalý lidovecký poslanec (kterého voliči vyhnali z parlamentu stejně jako "sudeťáka" Hermana), "putinobijec" Ivan Gabal. Vedle nich i řada dalších osobností, které jsme mohli vidět v úterý na Malostranském náměstí při demonstraci proti Babišovi a Zemanovi. Ta se pochopitelně proměnila ve volební mítink za Jiřího Drahoše, na němž nemohli chybět ani Michal Horáček, Miroslav Kalousek či Martin Bursík.

Pravda, láska a nacismus


Neměli bychom zapomínat na souvislosti: Tito Drahošovi "pretoriáni", kteří dnes cítí šanci na revanš po Schwarzenbergově debaklu před pěti lety, stáli před čtyřmi lety stejně sešikovaní na obranu státního převratu na Ukrajině. Puč, který stál už desetitisíce lidských životů, byl placen a zorganizován americkými a evropskými tajnými službami - především za pomoci místních fašistických a neonacistických skupin.

Dnes, kdy je po čtyřech letech jasné a prokázané nejen pozadí tohoto krvavého divadla, včetně odhalených západních odstřelovačů pálících do demonstrantů, je čas si připomenout podíl Pražské kavárny na tomto krvavém zločinu, v jehož důsledku se vyrobil a vystupňoval útok na Rusko. Vedl ke krizi, která by již nejspíš skončila válkou, kdyby nebyl do Bílého domu překvapivě zvolen místo madame Clintonové Donald Trump.

Připomínka "české stopy" Majdanu se nemůže vyhnout konstatování, že jedním z hlavních aktivistů byl přítel Karla Schwarzenberga, jeden z předních eurokratů Štefan Füle, ministr pro evropské záležitosti ve vládě Jana Fischera. Od února 2010 do října 2014 také zastával post eurokomisaře zodpovědného za rozšiřování EU a politiku sousedství.

Právě on byl v osudových chvílích euromajdanu jedním ze strůjců bruselské zrady, po které musel legitimní prezident Janukovyč jen pár hodin po jednání s bruselskou delegací (jejímž významným členem byl právě Füle) narychlo emigrovat ze země, neboť mu hrozilo zavraždění.

Není též náhodou, že v době, kdy se na Ukrajině naplno rozpoutal teror, který zachvátil celou zemi a jemuž padli za oběť tisíce nepohodlných občanů, přijela do Kyjeva česká delegace vedená Karlem Schwarzenbergem a Michalem Kocábem, aby kromě jiného "informovala" diváky ČT o "fantastické revoluční atmosféře v zemi", prý připomínající naši nenásilnou sametovou revoluci.


Sametové masakry


Jen pár dní před tím, v prvních dnech této "sametové revoluce", spáchaly bojůvky Pravého sektoru první velký masakr, kterých se od té doby odehrála celá řada. Pogrom u obce Korsuň je srovnatelný snad jen z řáděním nacistických eskader smrti. Kolony autobusů plné vyděšeného ruskojazyčného obyvatelstva prchajícího z Kyjeva na Krym, byly zablokovány a vypáleny. Muži byli ubíjeni v lesích, ženy znásilňovány děti ponechány svému osudu v chladné noci 21. února 2014.

Jak se ukázalo, byl to teprve začátek hrůz, které měly později přijít. Vrcholem byl oděský masakr při kterém byla 2. května v Domě odborů upálena stovka aktivistů, kteří nesouhlasili s fašistickým převratem a postavili se nové eurodiktatuře na odpor. Je charakteristické, že jeden z významných představitelů Pražské kavárny vládní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška mluvil o upalování aktivistů v Oděse jako o přijatelném řešení, jak řešit tzv. ruskou intervenci.

A byl to právě Miloš Zeman, který tyto výroky označil za fašistické. Může se někdo divit obyvatelům Krymu, že se po zprávách, které se k nim donesly o řádění bojůvek v Kyjevě, rozhodli téměř jako jeden muž a žena v referendu připojit k Rusku? Může se někdo divit, že po hrůzách, které lidé zažili v průběhu eurorevoluce a později při snaze vyhladit ruskojazyčné obyvatelstvo na východě Ukrajiny při tzv. antiteroristické operaci ukrajinské armády, se rozhodli otcové rodin vytvořit domobranu a za pomoci evropských i ruských dobrovolníků opevnit zbytky Donbasu a postavit se na obranu svých domovů?

Zatímco Karel Schwarzenberg přijímal v Praze delegace z nechvalně známých náckovských teroristických jednotek Azov a Pravý sektor, Miloš Zeman poukazoval na skutečnou příčinu celé tragédie, kterou byl teror vůči ruskojazyčnému obyvatelstvu. V očích Pražské kavárny si za to vysloužil označení Putinova agenta a většina médií hlavního proudu mu vyhlásila druhé kolo války.


Kruh se uzavírá


Je až symbolické, že tato kampaň vygradovala právě ve chvíli prvního kola letošních prezidentských voleb, kdy byl prezident Zeman napaden ukrajinskou členkou hnutí Femen, které pochází z téže ideové líhně jako ukrajinský Euromajdan. Není bez zajímavosti připomenout, že jednou z prvních akcí této krajně ohavné skupiny bylo podříznutí dřevěného kříže v Kyjevě v září 2012, který byl postaven jako památka obětem komunismu na Ukrajině.

Fotograf zachytil afroukrajinku Diazovou (Famen) u naci symbolů.

Aktivistka Ina Ševčenková, která motorovou pilou a s obnaženým poprsím kříž podřízla, musela tehdy prchnout do Paříže, neboť tehdejší ukrajinská policie na ni vydala zatykač. V Paříži se stala celebritou a toto hnutí se odtud začalo koordinovat své nechutné obscénní akce po celé Evropě. Hnutí se soustředí na všechno, co jen vzdáleně připomíná tolik nenáviděný řád a tradiční hodnoty.

Nepřekvapí proto, že terčem této dnes již téměř rozpadlé skupiny se staly i zvony v pařížské katedrále Notre Dame. Na květnou neděli v roce 2013 napadly vystavené zvony kladivy občanské aktivistky ze skupiny Femen a významně je poškodily.

Letos o Vánocích jsme zase mohli vidět jednu z členek hnutí, jak se pokusila ve Vatikánu ukrást z jesliček sochu Ježíška s "pokrokovými" výkřiky, že Bůh je žena. Napadením prezidenta Miloše Zemana ve volební místnosti se tak uzavřel kruh, počínající podřezáním kříže v Kyjevě - předzvěsti blížícího se Eromajdanu, vypuknutí chaosu a teroru, jehož příznačným znakem jsou dnes pochody pochody nacistických bojůvek v Kyjevě. Jaký div, že se na obrazovkách ČT ani nemihnou.

Je proto zcela pochopitelné, že hlavní starostí Jiřího Drahoše ("prázdného kontejneru na antizemanovské hlasy", jak jej charakterizoval Ondřej Hejma) bylo, aby obscénní "afroukrajinka" nepřišla k úhoně ze strany ochranky. To by jeden nevymyslel...

"Kreativita" Drahošových bojůvek však jistě ještě v mnohém překvapí. Mají za sebou zkušenosti ukrajinských nácků, kteří se jinde v Evropě vydávají za antifašisty (jak to po válce prorocky předpověděl Zemanův vzor Churchill) a bojovníky proti "diktátoru" Putinovi, jako ta pokroková ukrajinská černoška, kterou náš stejně pokrokový soud pouze na rok vyhostil.

Asi počítá s tím, že dostane-li se Drahoš na Hrad, mohl by také u nás do roka a do dne proběhnout nějaký ten majdan - a pak bude každé ruky potřeba. Vyloučeno to není.

Už se (zatím jen příznačně ve Švandově divadle) chystají.


- - -


Slovo k Havlovým pokračovatelům

Je-li Praha tak zcela jiná, nechť se osamostatní

$
0
0

Lubomír Man
17. 1. 2018

S tím, jak čas běží, politické názory mezi lidem pražským a lidem zbytku republiky se rozcházejí stále dramatičtěji, ba dá se říci, že ať se ve smyslu politickém jedná o cokoli, je to vždy tak, že to, co chce Praha, mimopražští s hrůzou odmítají, a to co chtějí mimopražští, stejně emotivně odmítají Pražáci. 




Politicky stojí tedy obě strany na opačných pólech, hrboly na jejích tělech jsou jaksi narostlé jinak, takže při vzájemném styku a otřevu těchto nesourodých hrbolů jeden o druhého crčí z těl obou těchto subjektů potoky krve, které by se ušetřily, kdyby město Praha a zbytek republiky žily každý zvlášť.

Všiněme si: Prezidentská volba - celá republika zemanovsky zelená s jedinou drahošovskou žlutou uprostřed jako vášnivý výkřik: My jsme politicky jiní, opační než vy – a to téměř ve všem. A to nejen pokud jde o Drahoše. Vy Kalouska nesnášíte, zatímco my ho milujeme a víme, že s Drahošem jako prezidentem vejde náš Kalousek hlavním vchodem i do úřadu předsedy vlády. A pokud se to vám lidem mimo Prahu nelíbí - dobře, souhlasíme, trhněte se od nás, my se trhneme od vás, a o to svobodněji si pak budeme oba vyřizovat věci po svém.

Drahoše, coby prezidenta, budeme mít v Praze jen sami pro sebe, jako našeho ideového vůdce povoláme zpět na výsluní Schwarzenberga, který nás Pražáky co nejpevněji a už skutečně na věčné časy spojí s Bruselem i Washingtonem a ohnivým pruhem nás oddělí od Ruska, a to včetně jeho ropy – tu budeme (břidlicovou), nakupovat od Američanů; sice dražší, ale v jistém smyslu svobodnější.

Kalouskova vláda Prahy pak ohlásí Bruselu, že my Pražáci jsme s uprchlickými kvótami plně srozuměni – a to i zvýšenými – a v souladu s mocnější přílivem uprchlíků do města, budou pak pražské úřady uvědoměny, aby na metropolitní mapě Prahy už předem vyznačily „no go“ zóny, kde si imigranti budou žít podle svého, a bude jen dobře, když tam našim policistům i vojsku nebude vstup doporučen.

Jinak ale styk našich obyvatel s našimi hosty bude zabezpečen a přinese jistě mnoho působivých příkladů multikulturního oboustranného obohacování. Dá se např. očekávat, že muslimové budou poukazovat na velké množství křesťanských kostelů v Praze a budou vyžadovat jejich zbourání a jejich nahrazení mešitami. Bude pak záležet samozřejmě na tom, do jaké míry budeme my pražští tolerantní a dokážeme jejich tužby pochopit a vyrovnat se s nimi.

Podobné to samozřejmě bude i s prodejen vepřového masa a tentokrát bude spíš záležet na tom, do jaké míry přijme pražská veřejnost logicky navazující kampaň o vyšší kalorické hodnotě mas ostatních. Vzniknou možná i malé rozmíšky ohledně zvonění kostelů, které muslimové nesnášejí, a přijdou i problémy, řekl bych povahy intimnější. Naši lidé si při koupání ve veřejných koupalištích všimnou, že muslimky vcházejí do vody zahaleny v černých burkách od hlavy až k patě a pak ve vodě nehybně dřepí - a to celé dlouhé hodiny - protože považují za zbytečné, aby se z živlu pro jakési tělesné potřeby vzdalovaly. I tady bude potřeba vcítit se do cizí kultury, ale Pražané to jistě dokáží s elegancí a šarmem jim vlastním.

V souladu s názorem nového našeho prezidenta i nové pražské vlády (Romancov ministrem zahraničí, Mitrofanov hlavou nového ministerstva propagandy), škrtneme referendum lidu o důležitých otázkách, jako jsou setrvání republiky v EU a NATO, protože ani lid v Praze není natolik vzdělán, aby do těchto nejsložitějších problémů viděl a mohl o nich rozhodovat – a politické vedení i média se postarají o to, aby ani v budoucnu nebyl podobnými problémy zatěžován. Dáme mu jen nenáročnou jednoduchou zábavu, televizní seriály jako Ordinace v Růžové zahradě, aby se hlavně bavil a netrápil se otázkami, příslušejícími politikům.

Podobně budeme postupovat i ve školství, kde se inkluze stane jádrem systému. Budeme tvrdě vyžadovat, aby byla zavedena nejen ve všech školách, ale i ve všech třídách těchto škol, a budou vytvořeny i zvláštní komise, které budou na území Prahy vyhledávat všechny dostupné žáky s lehčími stupni debility, kteří pak budou do všech typů škol rovnoměrně přidělováni. Sbory asistentů pro inkluzi budou pak téměř stejně početné, jako sbory učitelské, a na školách jim samozřejmě bude nutno vytvořit odpovídající materiální podmínky, včetně zvláštních sboroven atd.

Poslání škol všeobecně pak bude hlavně ideové a multikulturní, a o to méně vzdělávací. Žákům bude s využitím všech dostupných grafů a dalších pomůcek vysvětlován význam organizací jako jsou EU či NATO pro náš šťastný vývoj, a současně osvětlována velikost nebezpečí, hrozícího nám z východu, především pak z Ruska. Jinak žáci nebudou tradičními předměty v žádném případě přetěžováni, vůbec se nepředpokládá propadání, a počítá se i s tím, že síť státních škol bude co nejvíce omezována ve prospěch méně náročných škol soukromých.

Podstatně zvýší vláda Prahy počet neziskovek, protože je i z minulosti považuje za své nejvěrnější spojence v boji se zbytkovým státem Republikou českou, a věří, že neziskovky zůstanou tomuto poslání věrny i do budoucna.

Je logické, že město Praha po svém osamostatnění okamžitě přijme euro, za své přijme i všechny požadavky NATO, včetně požadavků finančních, a v zájmu toho, aby zájem NATO souzněl se světovým názorem obyvatel Prahy, povolí na svém metropolitním území jen ty politické strany, které nejsou s tímto názorem v rozporu. Takže se dá zhruba počítat s tím, že pro Pražany budou povoleny jen strany TOP09, KDU-ČSL, ODS, Stan, Piráti a zelení. Jednotný světový názor si pak nad územím Prahy pochopitelně vyžádá i omezení či úplný zákaz těch webů na internetu, který tento světonázor zlehčuje či jakkoli jinak narušuje.

Podstatnou změnou, kterou budoucí vláda Prahy chystá, bude též zvýšený odvod peněz do centrály EU v Bruselu, protože se zaprvé domnívá, že 60 000 perzonálu EU nemůže žít ze vzduchu, a za druhé považuje Brusel za svou mocnou matku, která ji bude bránit, kdyby ji snad jednou buď sami obavatelé Prahy či občané zbytkové České republiky chtěli znovu ustanovit jen pouhým hlavním městem státu.

- - - 

Zázračně uzdravený Zeman a šest statečných

$
0
0


Radim Valenčík  
17. 1. 2018  RadimValenčíPíše

Pět z devíti kandidátů, konkrétně Pavel Fischer, Michal Horáček, Marek Hilšer, Mirek, Topolánek, Vratislav Kulhánek podpořilo ve druhém dole Jiřího Drahoše. Asi se v jejích očích Miloš Zeman nějak rychle a zázračně uzdravil. Do té doby projevovali obavy, aby neumřel ještě před skončením voleb. Logické by spíš bylo, kdyby volili kandidáta, který jim dává naději, že si budou své tažení na Hrad moci zopakovat v blízké době.


Nebo je celá šestka s Jiřím Drahošem pod jedním velením? To by pak vysvětlovalo jejich statečnost, se kterou vyzývali Zemana k souboji šest proti jednomu, ovšem s podmínkou, že by tento souboj pískal Moravec jako sudí Collina fotbalové zápasy s Českem. Mimo jiné, tentokrát jde taky o Česko.

Teď, když je to skutečný souboj dvou mužů, se najednou vše změnilo v poměru 4:2. Zeman chce čtyři televizní souboje, Drahoš maximálně dva a to ještě různé omezené (např. po 22.00 hodině večer v naději, že v jeho prospěch vstoupí do hry Zemanova životospráva a také že bude méně diváků, protože někteří musí druhý den pracovat). Velmi dobře to popsal Pavel Makovec na svém blogu:
https://makovecpavel.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=644057

Koho volit aneb Názor čtenáře CFP na druhé kolo prezidentských voleb

$
0
0
Václav Kytička
17. 1. 2018
 

Vážená redakce, z obavy o osud naší země jsem se pokusil napsat vcelku krátký a výstižný článek. Motivován jsem zejména obrovskou obavou, že řada voličů kandidátů, kteří neuspěli v 1. kole, zcela bezmyšlenkovitě zvolí na truc současnému prezidentovi kandidáta Jiřího Drahoše. 


Z toho mám ale osobně obrovský strach, neboť jej považuji za pózéra a slabocha, který sám bez názoru, bude dělat pouze to, co mu bude porazeno ze strany takových kapacit jako je Jakub Janda, kterého financuje kdoví kdo. Nakonec jak Drahoš tak i Janda váš web vedou jako proruský a desinformační. Další z čeho mám strach je, že Jiří Drahoš korektně ustoupí každému nátlaku, který na něj bude z jakékoliv strany kdykoli vytvořen. Jediné co u něj vidím, je snaha se zalíbit - hezky pózovat. Ne, mít vlastní ideu a tu se snažit prosazovat. V dnešní době toto považuji za krajně nebezpečné a tím pádem i pana Drahoše "slušného" za vrcholně nepřijatelného ve funkci prezidenta. Bohužel to vypadá tak, že většina těch, kteří volili některého z jiných protikandidátů prezidenta Zemana se chystají v druhém kole volit právě Drahoše.

Prosím zvažte jeho zveřejnění

Václav Kytička
 

--------- začátek článku ---------



Volil jsem Horáčka, neprošel. Nesnáším Zemana, nyní volím Drahoše. Co se ale stane pak?

V prvním kole jsem Drahoše nevolil. Líbil se mi pan Horáček. Jak mluvil o tom koho si váží. Například o tom pánovi, jak se odstěhoval do té vylidněné vesničky, tam vytvořil komunitu a opravili kostel. Vesnička se stala poutním místem a zase začala žít. Nebo o té slečně, co přišla o nohy. Jak ji podporoval a ona se odvděčila tím, že přivezla medaili z paraolympiády. Také je vtipný a ani tím prozemanovským Soukupem na TV Barrandov se nechal zmanipulovat k těm jeho hrám.
https://www.barrandov.tv/video/114730-arena-jaromira-soukupa-12-12-2017

Myslím že by to byl dobrý prezident, s vlastním názorem a hlavně nezávislý. Bohužel se do druhého kola nedostal.

Taky nesnáším Zemana. Tak musím volit aspoň toho Drahoše. Kloudné myšlenky jsem od něj sice neslyšel, ale hlavně ať tam již není ten buran. Prostě budu volit kohokoli, jen ať na hradě již nezaclání ten sprosťák Zeman, co málem pozvracel naše korunovační klenoty. Také podporuje Babiše. Toho též nemám rád.

Otázka: Budu volit presidenta, kterého jsem si vybral, nebo kohokoli, kdo není Zeman? Kdo je ten kdokoli?

Prý není žádný vítač. Opravdu? Třicet vteřin, kde se přímo na kameru vyjádřil naprosto jednoznačně.
https://vimeo.com/251319473

Prý je nezávislý. Tak nad tímto článkem bych se měl asi opravdu zamyslet.

"Kdo volí Jiřího Drahoše, volí ve skutečnosti Miroslava Kalouska a jeho poradce, pornoherce Jandu"
http://www.novarepublika.cz/2018/01/odhaleni-natvrdo-kdo-voli-jiriho.html

No ale stejně, reprezentovat nás ten kultivovaný pan Drahoš bude důstojně a prezident přeci u nás v ČR stejně nemá žádnou reálnou moc. Opravdu?

Tak koukejte:

1. Vítěz parlamentních voleb Babiš bude jako "drzý podezřelý" v kauze Čapí hnízdo novým prezidentem Drahošem odstřelen ze sestavování vlády. (A to je navíc skvělá zpráva!)

Co se stane ale na místo toho. Asi tak 100x horší zlo.

2. Sestavením vlády bude pověřen Fiala z ODS (Jinak svým charismatem - Lysohlav II.). Ten ji sestaví ze svého tzv. "demokratického bloku" ODS + TOP-09 + STAN + KDU-ČSL. Tedy těch, co se do parlamentu dostali jen s odřenými zády. (Ty jsem přece ale nevolil!). A je vymalováno. Faktický předseda vlády bude Kalousek (Ale toho také nemám rád!).
A kdo je Kalousek? Voliči zapomínají. Poslechněme:
https://www.youtube.com/watch?v=kv_CjgLQUeU

nebo čtěme:
http://www.ozbrojeneslozky.cz/clanek/kalouskova-zlata-devadesata-na-ministerstvu-obrany

Pak už stačí, aby reprezentativní pan prezident Drahoš, někde na půdě EU, za bouřlivého potlesku všech zahraničních hostů, kultivovaně prohlásil, jak ČR chápe své závazky k těm pravým evropským hodnotám a těch necelých 3000 uprchlíků zde máme nato tata. (Plus přirozeně každý 6 manželek, to máme celkem 18.000 kousků.) Za 10 let je tu ke 100.000 obohacovačů naší kultury.

No a co se bude dít pak (Kromě rozkrádání státu nesourodým vládním slepencem.)? Koukněte jak se mají fajn ve Švédsku.

Zde je ve skutečnosti již více než 55 no-go zón. Švédsko nyní, mimo jiné, čelí epidemii útoků ručními granáty. Statistika:

2002 – 2012: 6 útoků.
2013: 2 útoky.
2014: 8 útoků.
2015: 45 útoků (počátek migrační krize).
2016: 55 útoků.
2017: 39 útoků (do 2. prosince 2017)

A jaké řešení má švédský, jistě kultivovaný a velice korektní, ministr spravedlnosti? Chce „granátovou amnestii“, kdy mohou zločinci dobrovolně odevzdat granáty policii a nebudou potrestáni. Ne nedělám si srandu. Vážně! To, co Švédsko potřebuje, je poslat do no-go zón armádu a vyčistit ji od zločineckých gangů. Toto je jediné řešení, pro tenhle problém. Ale bohužel je to něco, co je příliš politicky nekorektní. A tak se prozatím bude Švédsko dále propadat do propasti. Zdroj:
http://pravyprostor.cz/svedsko-nyni-celi-smrtici-epidemii-utoku-rucnimi-granaty/

Tak nevím. Asi nemám na výběr a hodím to zase tomu Zemanovi. Nebo k volbám raději vůbec nepůjdu. Zemana tam nechci, ale Drahoš, to by byla katastrofa. Nakonec mám holčičku a s manželkou čekáme další.


Václav Kytička

Jiří Drahoš – kolaborant a vítač imigrantů

$
0
0
17.1. 2018   Rukojmí
Jiří Drahoš podepsal kontroverzní Výzvu Vědců. Tato výzva je v podstatě psaná tak, že z osob, které upozorňují na rizika spojená s imigrací dělá hlupáky, nacisty a xenofoby. Tato výzva naprosto ignoruje problémy spojené s imigrací lidí z nekompatibilních kultur, jakých jsme svědky na západě. Neslučitelná kultura, paralelní společnost, kriminalita, no-go zóny, nasazení armády v ulicích měst, permanentní teroristické útoky.
Zjednodušeně řečeno, občanská válka je pravděpodobně v mnoha zemích Západní Evropy jen otázkou času. Zajímavý rozbor této výzvy hlupáků, prosťáčků a lidí bez schopnosti vidět realitu je například zde.

Drahoš by referendum o EU nepodpořil, 2600 uprchlíků pro něj není problém

Drahoš by nejmenoval vládu závislou na KSČM. 2600 migrantů není problém, řekl

Zaplatí Jiří Drahoš ubytování a stravu těchto lidí ze svého? Nebo bude v době, kdy nejsou peníze na důchody, na zdravotnictví a stát je hluboce zadlužen, požadovat, aby to zaplatili daňoví poplatníci?Zaručí se Jiří Drahoš, že tito lidé a jejich potomci (v Západní Evropě se často radikalizuje ažtřetí generace imigrantů) nespáchají žádný teroristický čin?

Co vyřeší přijetí 2600 lidí? Pak už skončí války a nebude potřeba přijímat imigranty? Bohužel toto je klasická ukázka salámové metody. Dnes přijmeme 2600 uprchlíků. Příští rok 5000, další´20000 atd...

Jiří Drahoš – STB a KSČ

V době, kdy komunisté nedovolili spoustě lidí vystudovat ani střední natož vysokou školu, byl soudruh Jiří Drahoš vyslán na do Západního Německa. V období 1985–1986 mu StB – Správa pasů a víz povolila studijní pobyt na Univerzitě Hannover. O jeho tvrzení, že nikdy nespolupracovat s STB a KSČ ať si tedy každý udělá svůj názor. Zdroj.

Jiří Drahoš – Sorosova univerzita:

Drahoš chce v ČR školu George Sorose. Tu, co Orbán vykázal z Maďarska.

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš doporučuje přesunout soukromou Středoevropskou univerzitumiliardáře George Sorose. Maďarský premiér Viktor Orbán připravil zákon, jehož cílem je v podstatě vyhnat Sorosovu univerzitu ze země. Předseda vlády se netají tím, že Sorose považuje za jednoho z viníků uprchlické krize. Velice zajímavé komentáře o této univer zitě naleznete například zde: Jiří Drahoš Twitter - Sorosova univerzita

Jiří Drahoš – kontroverzní sponzoři:

Dalibor Dědek, 2 milióny. V roce 2015 řekl Děděk pro server Neovlivní, že „200 nebo 300 tisícuprchlíků by s Českem nezamávalo” a myslí si to pořád. Zdroj.

Luděk Sekyra, 1 milión. Kdopak nám to podporuje Jiřího Drahoše? Na účtu mu přistál milion od podnikatele s opravdu pestrou minulostí

Miláček byznysmenů? Jiřího Drahoše sponzoruje několik českých miliardářů

Jiří Drahoš – kontroverzní politici:

Jiří Drahoš a Miroslav Kalousek

Jiří Drahoš a Angela Merkelová

(Angela Merkelová je jedním z hlavních viníků migrační krize)

Jiří Drahoš – Bratři Mašínové

„Každý má právo na odpor totalitnímu režimu. Měli právo se postavit totalitnímu režimu,“ řekl Jiří Drahoš na adresu bratří ...Zdroj.

Bratři Mašínové, mimo jiné zločiny, podřezali svázaného policistu. Takže podle této logiky JiříhoDrahoše, pokud nebudu spokojen se současnou zkorumpovanou/totalitní vládou/Evropskou Unií tak podříznu nějakého bezvýznamného policistu/pošťáka, nebo vystřelím nějakému dobrovolnému hasiči oko.

Jiří Drahoš – komunista tělem i duší

Dnes nám zakáže referendum – co kdyby se ti hlupáci občané špatně rozhodli, zítra nám zakáže volit nesprávné strany – co kdyby se ti hlupáci občané špatně rozhodli.¨a pozítří nám přikáže volit jen tu správnou jedinou Evropskou Neomarxistickou stranu.

Toto je chování demokrata? Toto je chování kovaného komunisty z padesátých let!

Jiří Drahoš – Želé 2

Našli jste na Stránkách Jiří Drahoše úplně opačné tvrzení? Například o tom, že je proti kvótám na uprchlíky atd. Nedivte se, Jiří Drahoš je pro svoje časté změny názorů (někdo by je snad mohl nazvat i lži) často označován jako Želé 2.

Dnes definitivně skončila nezávislost České televize, to málo, co z ní zbývalo. Generální ředitel ČT Petr Dvořák vstoupil oficiálně do politiky, podepsal výzvu proti Andreji Babišovi, kterou sepsali lidé z okolí Jiřího Drahoše a Kroměřížské výzvy! Neziskovku, která za výzvou stojí, financuje Open Society Foundations George Sorose, americká ambasáda v Praze, britská a kanadská ambasáda a fond Karla Janečka! Nový skandál jen 9 dní před 2. kolem prezidentské volby!

$
0
0
- VK -
18. 1. 2018 AE News
Dnes definitivně skončila nezávislost České televize, to málo, co z ní zbývalo. Generální ředitel ČT Petr Dvořák vstoupil oficiálně do politiky, podepsal výzvu proti Andreji Babišovi, kterou sepsali lidé z okolí Jiřího Drahoše a Kroměřížské výzvy! Neziskovku, která za výzvou stojí, financuje Open Society Foundations George Sorose, americká ambasáda v Praze, britská a kanadská ambasáda a fond Karla Janečka! Nový skandál jen 9 dní před 2. kolem prezidentské volby!


A je to tady. Dochází k lámání chleba, nervy jsou na pochodu, rukavičky jdou dolů a masky jsou odhazovány, protože jde o všechno. Dnes došlo k naprosto bezprecedentní události, která možná ovlivní nejen prezidentskou volbu za 9 dní, ale možná i ohrozí účast prezidenta republiky v prezidentské debatě s Jiřím Drahošem na České televizi, i když není vyloučeno, že v této chvíli už může být Miloši Zemanovi jedno, jestli je hlavním problémem v ČT Václav Moravec nebo někdo jiný, protože to, k čemu dnes došlo, nemá obdoby. Generální ředitel České televize Petr Dvořák se totiž podepsal pod politický manifest neziskového uskupení Rekonstrukce státu [1], který má název “Mantinely demokracie” a jde celkem o 19 mantinelů, které by politici nikdy neměli překračovat. Text je namířen proti Andreji Babišovi a proti SPD Tomia Okamury, kromě toho, že jde o vměšování do české politiky zvenčí, ale o tom až níže. Problém je v tom, že celý tento dokument je převzatý od amerického velvyslanectví v Praze, kde byl tento dokument v původní anglické verzi k dispozici již od roku 2011, dva roky předtím, než vznikl neziskový projekt Rekonstrukce státu.
Petr Dvořák, generální ředitel České televize.
Výzva “Mantinely demokracie” má svoji vlastní webovou stránku [2], kde je uvedeno celkem 19 bodů, které na přednáškách v Americkém centru v Praze v roce 2016 prezentoval bývalý americký velvyslanec Andrew Schapiro jako 19 mantinelů pro omezení politické moci českých politiků v ČR, kde cílem je vyčlenit některé výkonné a justiční mechanismy v ČR z vlivu Poslanecké sněmovny a demokraticky volených zástupců. Jde o zásadní dokument, kterým americké velvyslanectví zasahuje do chodu České republiky a skrze neziskový projekt Rekonstrukce státu se snaží omezit demokratický politický proces v České republice způsobem, který u veřejnosti má vyvolat pocit skryté války proti politickým stranám, které apriori prý chtějí v České republice zneužívat moc. ***Celý dokument je zpracovaný způsobem, že dává sice smysl, ale podprahově obsahuje nebezpečné prvky odebírání svrchované demokratické moci českému politickému systému demokraticky volených zástupců.**** Pojďme si těch 19 mantinelů rozebrat.

Mantinely demokracie

  1. Vláda nečiní žádné kroky, jež by ovlivnily nezávislé vyšetřování případů orgány činnými v trestním řízení.
  2. Vláda nečiní žádné kroky, jež by ovlivnily řádný a nestranný výkon činnosti Finanční správy, Finančního analytického úřadu a bezpečnostních sborů.
  3. Vláda nečiní žádné kroky, jež by ovlivnily nezávislou činnost kontrolních a dozorových orgánů veřejné moci.
  4. Podstatné organizační a personální změny ve fungování orgánů činných v trestním řízení probíhají jen v případě, že o nich byli s dostatečným předstihem informováni vrcholní představitelé těchto orgánů a zástupci opozice a byla umožněna debata o vhodnosti těchto změn.
  5. Vláda odvolává Nejvyššího státního zástupce jen v případě, že k tomu budou dány jednoznačné důvody prokázané zejména v kárném řízení.
  6. Vláda zajišťuje nezávislost, odbornost i potřebnou finanční a personální kapacitu Výboru pro personální nominace, který posuzuje obsazování orgánů podniků vlastněných státem.
  7. Vláda zajišťuje, aby veřejní funkcionáři uvedení v § 2 zákona o střetu zájmů, jejichž jmenování je v pravomoci vlády či jí podřízených orgánů, prošli řádným výběrovým procesem a splňovali odborné předpoklady pro výkon funkce.
  8. Vláda, která nezíská důvěru Poslanecké sněmovny, vládne v demisi jen po nezbytnou dobu.
  9. Vláda neobchází služební zákon neopodstatněnou systemizací služebních a pracovních míst.
  10. Vláda nezužuje rozsah práva občanů na informace a dbá na to, aby orgány státní správy informace poskytovaly řádně a včas.
  11. Pokud bude schválen ústavní zákon o obecném celostátním referendu, nebudou připuštěny otázky, které mohou vést ke změně podstatných náležitostí demokratického právního státu, zrušení či omezení ústavně zaručených práv a svobod nebo k rozporu s mezinárodními závazky ČR.
  12. V případě novely jednacího řádu Poslanecké sněmovny směřující k zefektivnění jednání ve Sněmovně nedojde k potlačení práv opozice na diskusi.
  13. Vláda zachovává v procesu přípravy zákonů prostor pro nestranné odborné posouzení ústavnosti a dalších podstatných aspektů legislativních návrhů, které v současnosti provádí Legislativní rada vlády.
  14. Vláda zachovává veřejný přístup k legislativním dokumentům vlády.Vláda nepřijímá žádná opatření týkající se způsobu jmenování soudců a jejich funkčního období, která by vedla k oslabení jejich nezávislosti.
  15. Vláda nepřijímá žádná opatření týkající se způsobu jmenování soudců a jejich funkčního období, která by vedla k oslabení jejich nezávislosti.
  16. Vláda ve své činnosti respektuje rozhodnutí Ústavního soudu a neprosazuje omezení jeho kompetencí.
  17. Vláda zachovává veřejnoprávní média a neprosazuje změnu jejich právního postavení, směřující k jejich větší podřízenosti výkonné moci.
  18. Vláda nečiní žádné kroky narušující nezávislost obsahu veřejnoprávních médií.
  19. Projednávání výročních zpráv mediálních rad není využíváno k omezení nezávislosti veřejnoprávních médií.

Nebezpečnost výzvy Mantinely demokracie spočívá ve dvou paragrafech, 11 a 17, které jsou vpašovány do tohoto dokumentu z čistě účelového lobbistického hlediska. *****Paragraf 11 výzvy už dopředu diskredituje snahy SPD a Tomia Okamury o zavedení nejen přímé demokracie, ale i o vyvolání referenda o vystoupení z EU a zejména z NATO.**** Na tomto má největší zájem především americké velvyslanectví, které nechce dopustit vyvolání referenda o vystoupení ČR z NATO, neboť to je jeden z mezinárodních závazků ČR. Některé paragrafy sice dávají význam a nelze proti nim moc namítat, nicméně ostatní paragrafy dokumentu se snaží ovlivňovat v ČR politický proces, který vychází z legislativního a především plebiscitního rámce demokratických voleb. Pokud se totiž podíváme na paragraf 17, tak najednou pochopíme, že v celé výzvě začíná něco opravdu vážně zapáchat.
Tisková konference Rekonstrukce státu.
Generální ředitel ČT Petr Dvořák připojil svůj podpis pod výzvu Mantinely demokracie zejména kvůli paragrafu 17, ale v důsledku i dalších dvou paragrafů. Problém je v tom, že generální ředitel ČT musí být apolitickou osobou a nesmí se vyjadřovat k politickým krokům a prosazovat politické teze, a to ani ve vztahu k vlastnímu subjektu, kterému šéfuje. Veřejnoprávní služba znamená, že médium má vyjadřovat názory všech občanů a z principu věci je naprosto nemyslitelné, aby se generální ředitel ČT podepisoval pod výzvu, kterou vytvořila nezisková organizace ve spolupráci a na základě konzultací v Americkém centru v Praze se zástupci amerického velvyslanectví, nemluvě o sponzorech a organizacích, které tuto neziskovou organizaci financují, čímž se skandál Petra Dvořáka dostává do úplně jiných rozměrů.

Za Rekonstrukcí státu stojí zahraniční fondy a americký NGO sektor spolu s podporou US Embassy a americké Transparency International


Rekonstrukce státu je sdružení více jak 20 neziskovek, které vzniklo v roce 2013 z původního pro-amerického projektu v ČR s názvem Frank Bold
a za nímž stála americká neziskovka Transparency International, kterou financuje americký Kongres, ministerstvo zahraničí USA, Rockefellerova rodina a v neposlední řadě George Soros. Transparency International se později z projektu stáhla. Pokud se podíváme na seznam významných a největších dárců Rekonstrukce státu, najdeme tam subjekty, které nám jsou velmi dobře známy a vůbec nás nepřekvapí.
  • Americká ambasáda v Praze
  • Open Society Foundations George Sorose
  • Fond Otakara Motejla
  • Fond Karla Janečka
  • Student Agency
  • Program Evropské unie
  • Britská ambasáda
  • Kanadská ambasáda
  • EEA Grants
  • Norské fondy

Ředitel České televize se tak podepisuje pod lobbistický dokument neziskovky, která je odshora dolů financována cizími mocnostmi, ambasádami a soukromými fondy, které pomocí politického lobbingu a politických neziskovek v ČR zasahují a vměšují se do vnitřních zájmů ČR.

Seznam hlavních a největších dárců Rekonstrukce státu

Jenže to stále není ten nejvyšší vrchol tohoto skandálu. Když se totiž podíváme na stránky Rekonstrukce státu na citace signatářů výzvy, najdeme tam stejné lidi, kteří podepsali také Kroměřížskou výzvu [3], která pro změnu usilovala o odvolání prezidenta Zemana a současně vyrobila dva prezidentské kandidáty proti Miloši Zemanovi, Michala Horáčka a Marka Hilšera. Oba dva po 1. kole prezidentské volby ihned běželi za Jiřím Drahošem a vyjádřili mu podporu pro 2. kolo volby. Kroměřížská výzva je v současné době hlavním podporovatelem Jiřího Drahoše pro 2. kolo a s velkým překvapením najednou zjišťujeme, že ředitel České televize se připojil k výzvě, kterou signují vesměs výhradně signatáři Kroměřížské výzvy, která usiluje o odstranění Miloše Zemana z funkce prezidenta. O Kroměřížské výzvě a o jejím napojení na Jiřího Drahoše jsme psali zde.

Rekonstrukce státu a Kroměřížská výzva jako dvě dvojčata na podporu Jiřího Drahoše a společného boje proti Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi


„Každá moc má vždycky tendenci rozpínat se za vytyčené hranice. Hrozba rozpínání moci se v osobě předsedy vlády už nějaký čas ohlašuje jako to, co by mělo být: zrušení či omezení Senátu, likvidace územní samosprávy, zjednodušení jednacího řádu Sněmovny i vlády,”říká o svých motivech pro přesné vytyčení mantinelů Petr Pithart. A právě Petr Pithart podepsal i Kroměřížskou výzvu. Obě výzvy podepsali i Tomáš Halík a Fero Fenič. Mantinely demokracie podepsali Tomáš Hanák a Jiří Grygar.




Co je zajímavé, že Kroměřížskou výzvu podepsal i Tomáš Přikryl, který v roce 2014 ve spolupráci s americkou ambasádou organizoval pro Američany v Praze operaci “Red Square” (Rudé náměstí), krycí název pro operaci s červenými kartami proti Miloši Zemanovi v listopadu 2014, která podle amerických plánů měla přerůst ve všelidový Majdan proti prezidentovi a měla ho donutit k abdikaci, nebo měl být sesazen. Akce se však nesetkala s podporou široké veřejnosti a celá operace skončila fiaskem. Jak se ukazuje, neziskový sektor pod přímým vlivem amerických organizací ve spolupráci s Pražskou havlérkou a tzv. kulturní frontou dostali na svoji stranu i generálního ředitele České televize. V současné chvíli došlo k odkrytí karet, všichni se odkopali a stojí proti Miloši Zemanovi a současně se postavili na stranu Jiřího Drahoše, kterého podporuje Kroměřížská výzva a Rekonstrukce státu, protože vidíme stejné signatáře pod oběma výzvami.

Mantinely demokracie jsou americkou “maskírovkou” na zabránění referenda o vystoupení z NATO a zestátnění nebo reformy veřejnoprávní televize a rozhlasu


















Mantinely demokracie jsou primárně nastaveny proti Andreji Babišovi, alespoň tak to tlumočí média. Nicméně já o tom nejsem až tak přesvědčený, protože jednotlivé paragrafy dokumentu jsou namířené proti svrchovanosti České republiky a jejich cílem je zabetonovat v ČR vliv amerických mocenských sil a zabránit SPD ve vystoupení z NATO, a současně ochránit největšího spojence Američanů v Praze, Českou televizi. Neoconi v Praze posilují svoje pozice, protože americký prezident Donald Trump přišel o veškerou kontrolu zahraniční politiky a veškerou mezinárodní politiku dnes ovládá a definuje americký Kongres, který je prolezlý neocony a válečnými jestřáby. Praha tak zůstává pod kontrolou těch samých neoconů, kteří fungovali a americkém velvyslanectví v Praze pod předchozími velvyslanci, které tam dosadil Barack Obama.

Pouhých 9 dní před volbami odkrývají černé figury své masky a otevřeně se staví na stranu proti Miloši Zemanovi a proti politickému rozdání karet po říjnových parlamentních volbách


Jen 9 dní před volbami prezidenta se tak generální ředitel podepsal pod lobbistický nátlakový dokument, který připravila ve spolupráci s americkou ambasádou neziskovka, za jejímž vznikem stojí americká NGO Transparency International, kterou financuje americký Kongres, to znamená ti samí neoconi, kteří odstavili Donalda Trumpa od zahraniční politiky. Všechno to do sebe zapadá před volbami jako skládačka. Figurky jsou odkryty, masky spadly, všichni čekají na závěrečné tahy voličů.
Marek Hilšer, prezidentský kandidát podporující nyní Jiřího Drahoše na tiskovce Kroměřížské výzvy.
Hra na demokracii už neskřípe, demokracie v ČR se rovnou už zadřela, šéf veřejnoprávní televize vyrazil do angažované politiky proti Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi. Pohnutky a důvody ponechme stranou. ČT je už v tak zoufalém stavu, že o její nezávislosti už se dokonce vyprávějí v poslanecké sněmovně vtipy, takže Petr Dvořák tuší, že když vyhraje Miloš Zeman, jeho ředitelská židle se záhy pod ním rozsype. Proto mu nezbývá nic jiného, než se otevřeně a sám za sebe postavit na stranu signatářů Kroměřížské výzvy a Mantinelů demokracie z podkladů americké ambasády. Co na to řeknou občané, to uvidíme 26. a 27. ledna u voleb prezidenta.

Postavte se na stranu ochrany národa před vlivem cizích fondů a ambasád, podpořte Miloše Zemana a sdílejte tento článek na sociálních sítích a v emailech svým přátelům a kamarádům. Musí se dozvědět, že proti voličům po říjnových volbách a proti Miloši Zemanovi už vyrazil do boje i ředitel veřejnoprávní televize, na které má brzy Miloš Zeman diskutovat s Jiřím Drahošem. Sami si domyslete, jaká diskuse to bude a jak budou otázky stavěny proti Miloši Zemanovi s cílem ho pošpinit. Česká televize je v rozkladu v přímém přenosu, ředitel se otevřeně postavil na stranu podporovatelů Jiřího Drahoše. Toto se musí voliči dozvědět, k čemu právě došlo na Kavčích horách.

-VK-
Šéfredaktor AE News

Dobrá zpráva o Trumpově prezidentství: Hloupost může být dobrá!

$
0
0
The Saker
18.1.2018 TheSaker, překlad Zvědavec

Už jen pár dní, a uplyne právě rok od doby, kdy byl Donald Trump inaugurován prezidentem Spojených států. Domnívám se, že by bylo rozumné říci, že téměř všichni, kromě neokonzervativců a několika absolutních příznivců, jsou teď docela zděšení, pokud jde o to, co minulý rok přinesl USA a planetě. 



Ti, kteří nenáviděli Trumpa, už vůči němu nechovají takovou nenávist, zatímco ti, co vkládali do Trumpa určité naděje - včetně mě - si musí přiznat, že se tyto naděje neuskutečnily. Myslím si, že pokud si představíme jako prezidentku Hillary, potom bychom mohli slovem „zlé“ přesně popsat, jaké by její prezidentství s největší pravděpodobností bylo. Stejně tak, kdybych musel vybrat alespoň jedno slovo, kterým bych popsal Trumpovo prezidentství, alespoň jaké bylo dosud, myslím, že bych vybral slovo „hloupé“.

Nebudu se dokonce ani obtěžovat - jak jsem původně plánoval - uváděním všech hloupých věcí, které Trump řekl a udělal od inaugurace (ti, kteří smýšlí jinak, by zřejmě přestali číst). Řeknu jen tolik, že mi vůbec není příjemné to psát, protože jsem také doufal, že Trump splní alespoň některý ze slibů, které dal během prezidentské předvolební kampaně (i když největší důvod, proč jsem ho podporoval, byl založen na faktu, že není Hillary, která, jak stále věřím, by přivedla USA a Rusko do války). Navíc pokaždé, když si vybavím inaugurační projev Trumpa, přepadne mě svíravý pocit ohledně velmi důležité a zcela promeškané příležitosti: Konečně vrátit suverenitu USA americkému lidu a vrátit se k civilizované a racionální mezinárodní politice. Bohužel se tak nestalo, což je realita, kterou musíme přijmout a smířit se s ní.

Chtěl bych také objasnit jednu věc - když říkám, že Trumpovo prezidentství může být nejlépe vyjádřeno slovem „hloupé“, nemyslím tím jen samotného Donalda. Mám na mysli celou administrativu (neuvádím Kongres, protože ten je opravdu tupý, co si jen pamatuju). Pokud se podivujete nad tím, jak můžu nazývat celou administrativu „hloupou“, přestože je složena z často vynikajících státních zaměstnanců, právníků, akademiků, technických odborníků, atd., jednoduše odpovím, že neposuzuji administrativu podle životopisů zaměstnanců, ale podle celkového výkonu a práce, kterou předvádí. Pokud to, co tato administrace vytváří, je hodně hloupé, pak je to hloupá administrativa.

Hloupost může znamenat spoustu různých věcí. Například to může znamenat idiotské výhrůžky vůči Severní Koreji. To je opravdu příšerný druh hlouposti. Ale existuje také velmi dobrý druh hlouposti. Například se domnívám, že rozhodnutí uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele je úžasný druh hlouposti, kterou srdečně vítám.

Proč?

Protože to je takový druh hlouposti, který kolosálně oslabuje anglosionistickou říši!

Zamyslete se nad škodami, které tento skutečně hloupý krok způsobil nejen mezinárodní pověsti USA (která byla skutečně téměř nulová ještě před tímto posledním krokem), ale také schopnosti Spojených států vůbec něco dokončit na Středním východě. Vojenská porážka USA v Iráku a Afghánistánu a politická prohra USA v Sýrii potřebovaly ještě jakési další potvrzení, aby skutečně vyšlo najevo, jak nevýznamnou roli USA sehrály na Středním východě - a nyní, díky Donaldu Trumpovi, k tomu došlo! Kromě toho je tu malé špinavé tajemství, o němž každý věděl, ale nyní se stalo veřejně známým faktem:

 USA = Izrael & Izrael = USA

Opět můžeme říci, že tohle všechno je velmi pozitivní. Dokonce ještě lepší je fakt, že jediní, kdo s tím nebudou souhlasit, budou Honduras, Guatemala, Palau, Marshalovy ostrovy, Kiribati, Togo, Nauru, jižní Súdán a samozřejmě Izrael.

Zahraniční politika USA tak podivně zhloupla, že dokonce i ty nejvíce podřízené americké loutkové režimy (např. Spojené království, Norsko, Jižní Korea nebo Japonsko) jsou nyní nuceny ji odsoudit, alespoň veřejně. Na tom všem má velké zásluhy Nikki Haleyová, která - následně po tomto katastrofickém hlasování - se rozhodla, že situaci ještě zhorší, a začala vydírat OSN, včetně všech členských států. A konečně, prezident Trump to sám všechno zpečetil tím, že veřejně podpořil projev Nikky Haleyové.

Tak hloupé, jak to jen mohlo být - a že to opravdu bylo stupidní - neboť v tomto případě výsledkem této stupidity nebylo nic jiného, než požehnání pro Střední východ: Dokonce i hnutí Hamás znovu začalo konečně komunikovat s hnutím Hizballáh a s Íránem!

Stejně tak, jako můžeme upřímně poděkovat prezidentu Obamovi za to, že Rusko a Čína si padly do náruče, můžeme nyní poděkovat Nikki Haleyové a Trumpovi za sjednocení odporu vůči státu Izrael a celé anglosionistické říši. Dokážu si představit, jak v Teheránu jásali, když Íránci uslyšeli tuto dobrou zprávu!

Ale kladný účinek stupidity ještě není u konce. Skutečnost, že všechny americké elity jsou zapojeny do ohromného souboje proti sobě prostřednictvím vyšetřování, skandálů, obviňování, vyhrožování trestním řízením, apod., je také požehnáním, protože zatímco jsou elity zcela pohlceny vzájemným bojem, jsou mnohem méně schopné soustředit se na své skutečné protivníky a nepřátele. Několik měsíců prezident Trump většinou řídil USA prostřednictvím „tweetů“, které samozřejmě nic neznamenají, a neexistuje tedy nic, co by se dalo vážně nazývat „zahraniční politikou USA“ (s výjimkou nekonečného obviňování, výhrůžek a předvádění se, což se nepočítá). Z této situace vyplývají skutečná rizika a příležitosti:

1. Rizika: když nikdo skutečně nenese odpovědnost, každá agentura si dělá, co chce. Byli jsme toho svědky během druhé poloviny prezidentství, kdy stát udělal jednu věc, Pentagon druhou a CIA úplně jinou. To vyústilo ve zcela přihlouplou situaci, kdy spojenci USA v Sýrii a Iráku útočili navzájem proti sobě, protože všichni podávali zprávy různým agenturám. Riziko je zcela zřejmé: například když diplomaté USA uzavřeli dohodu s Ruskem v Sýrii, Pentagon další den zaútočil na syrské jednotky. Nedávné útoky na základny ruských vzdušných sil v Hmímím (a nedávný dronový útok na stejnou základnu) by přesně odpovídaly tomuto vzoru. Rusové si již několik měsíců stěžují, že s USA „není možné se dohodnout“, a to může být zcela zřejmě problém a nebezpečí.

2. Příležitosti: když nikdo nenese odpovědnost, anglosionistická říše se skutečně nemůže plně zaměřit proti jednomu konkrétnímu cíli. Můžeme to přirovnat k autu nebo autobusu, kdy všichni cestující navzájem bojují o to, kdo se chopí volantu. To je sice špatné pro ně, ale naopak dobré pro všechny ostatní, neboť jediné místo, kam vozidlo směřuje, je příkop. Kromě toho, jelikož v současné době USA vyhrožují (v různé intenzitě) nejméně 9 zemím (Afghánistán, Sýrie, Rusko, Írán, Severní Korea, Venezuela, Turecko, Pákistán, Čína), vyznívají tyto hrozby stejně poněkud naprázdno. Nejen to, pokud by se USA dostaly do jakéhokoli vážného konfliktu s některou z těchto zemí, mohlo by to být příležitostí pro ostatní, aby začali jednat. Vzhledem k tomu, že americké elity jsou pohlceny bojem proti sobě a vyhrožováním si navzájem, existuje velmi malá šance, že by USA mohly natolik soustředit své síly, aby vážně ohrozily jakéhokoliv oponenta. Ale jde o mnohem víc, než jen o země, které jsem zde zmínil. Existuje francouzské přísloví „když kocour není doma, myši mají pré“, a to je právě to, čeho bychom mohli být svědky příště: Více zemí může následovat příkladu Filipín, které byly podřízenou americkou kolonií, a kterým dnes vládne muž, který nemá žádné problémy s veřejným urážením amerického prezidenta, přinejmenším když byl prezidentem Obama (zdá se, že filipínský prezident Duterte má raději Trumpa než Obamu). Již existují náznaky toho, že Jižní Korea činí první nesmělé kroky směrem k odmítnutí strýčka Sama.

V žádném případě se zde nesnažím zlehčovat situaci, která je špatná. Samozřejmě není dobré, že ignorantští blázni mají na starosti jaderné zbraně. Ale ve skutečnosti chci naznačit dvě věci: za prvé, bez ohledu na to, jak je Trump hloupý, Hillary by byla nekonečně horší; za druhé, existují také určité dobré aspekty v souvislosti se současným vakuem moci ve Washingtonu, D.C.

Pokud můžeme souhlasit s tím, že cokoliv, co oslabuje anglosionistickou říši, je prospěšné (také pro americký lid!), stejně jako všechno, co vede k jejímu konečnému zániku, potom můžeme být za uplynulý rok velmi vděční. Říše se skutečně začala rozpadat, když byl prezidentem George W. Bush (díky neokonzervativcům!), a tento proces rozhodně pokračoval za Obamovy vlády. Nicméně Donald Trump je ten, kdo tento proces velmi urychlil a přivedl jej, dle mého názoru, na kvalitativně novou úroveň. Rizika, která máme před sebou, jsou stále obrovská, ale říše dosud prohrává a vzdor vůči ní nadále roste. A to je velmi dobré.


The good news about the Trump Presidency: stupid can be good! vyšel 11. ledna 2018 na thesaker.is. Překlad v ceně 527 Kč Zvědavec.

Recenze: Naomi Klein, Říkat NE už není dostatečné. Aktivní odpor vůči nové šokové politice a vytvořit svět, který potřebujeme.

$
0
0
Naomi Kleinová
Marie L. Neudorflová
18.1.2018

Naomi Klein, Říkat NE už není dostatečné. Aktivní odpor vůči nové šokové politice a vytvořit svět, který potřebujeme.
Kanada“ Alfred A. Knopf, 2017, 273 s. Naomi Klein, NO Is Not Enough. Resisiting the New Shock Politics and Winning the World We Need. Canada: Alfred A. Knopf, 2017, 273 s. 




Pokud jde o vhled a analýzu stávající situace a o charakter změn potřebných k návratu k demokratickým hodnotám a principům v politice, Naomi Klein přináší velmi užitečný a jasný vhled do problematiky. Hlavně se soustřeďuje na „šokovou politiku“ korporací, která se stala jejich metodou k oklesťování demokracie politické i sociální. Pokud jde o její názory na řešení, nepřináší nic radikálního, ale spíše návod k určitému druhu masové občanské aktivity na základě sdílených demokratických a humanitní hodnot, značně potlačených, které poměrně jasně vymezuje. Předesílá, že identifikace problémů je nutná, ale k jejich řešení nestačí, je potřeba společným úsilím změnit systém návratem k demokratickým principům, včetně rovnosti a sociální spravedlnosti (s.9). Konkrétním aspektům této myšlenky pak věnuje poslední část knihy.

Podstatou její práce je tvrdá kritika neoliberalismu, destruktivního amerického a globalizujícího korporativismu, který zneužívá jakékoli krize a desorientace občanů k šokovému podemílání demokracie za účelem co největších soukromých zisků. Jako typický symbol této „šokové politiky“ lhostejné k utrpení lidí, Klein vybrala nedávno zvoleného presidenta USA, Donalda Trumpa, původně podnikatele s nemovitostmi, majitele kasina, výroby značkového zboží, který již jako partner svého otce, pohádkově zbohatl. Podvodné roli výroby „značkových produktů“, namísto normálního zboží věnuje celou kapitolu (s. 35-45). Věnuje se i nelidským podmínkám, za kterých se v rozvojových zemích vyrábí.

Autorka považuje Trumpa za „inkarnaci“ mocné ideologie neoliberalismu, volného trhu a jeho víry, že peníze a moc opravňují vnucovat svou vůli ostatním, že soukromé je lepší než veřejné, že vláda není řešení, ale problém, že deregulace, doprovázené většinou korupcí, jsou ze sociálního a mravního hlediska v pořádku, že za sociální problémy si může každý sám. V pozadí je víra, že bohatství země je neomezené, že život je bitva za ovládání druhých ke svému maximálnímu prospěchu, víra, že vykořisťování a zneužívání slabších je legitimní. Trumpovu „říši“ charakterizuje jako divokou reakci na vzrůstající sociální a politické hnutí požadující spravedlivější a bezpečnější svět. Kořeny této reakce stopuje až ke konci 80. let. Neoliberalismem autorka rozumí extrémní formu kapitalismu, jak se začala vyvíjet v 80. letech 20. století (Donald Reagan, Margaret Thacher).

Podstatu desorientace a bezmocnosti veřejnosti vůči „politice šoků“ vysvětluje bleskovou rychlostí mocenských vrstev s jakou využívají jakýchkoli krizí (finančních, přírodních, terorismu, umělých, atd.) k potlačování demokratických principů a k bleskovému rozpínání neoliberální politiky a ekonomiky ve spojení s falešnou neoliberální ideologií, že bohatství je znakem výjimečných schopností některých lidí, a že jejich vlastnosti jsou nejlepší zárukou dobré politiky a to i ve prospěch veřejnosti. Zdůrazňuje, že tradiční liberální důraz na individualismus a odmítání konceptu kolektivity, stěžuje, aby se lidé domluvili, což je důležité pro jejich společný život a pro demokracii.

Závažnost obnovy kolektivního vědomí, myšlení, ideálů, společných pozitivních hodnot, jako zbraň proti korporativismu, autorka zdůrazňuje průběhem celé knihy. Zabývá se hlavně situací v USA a v Kanadě, dvěma dekádám přebírání politické moci korporacemi ve svůj prospěch a vytlačováním z politiky těch, kteří chrání veřejné zájmy (s. 4, 21).

Trumpovu politiku vidí jako velkou kontinuální lež - uvádí několik případů (s.55-56). Za nejnebezpečnější aspekt považuje jeho schopnost stavět proti sobě zájmy různých skupin a vrstev, přispívat ke ztrátě smyslu celku, komunity, sounáležitosti, k vědomí společných hodnot, potřeb, zájmů. Lidé jsou redukováni na zákazníky, hodnotná kultura, znalost historie, mravnost jsou vytlačeny do nedůležitosti. Podobně alarmující je Trumpův odpor k přísnějším kontrolám produkce škodlivých látek průmyslem, neboť by to ohrozilo pohádkové zisky korporací a možná i neoliberální ideologii jako takovou (s. 79). A v neposlední řadě neoliberalismus spoléhá na války. Nejlépe funguje tam, kde je demokracie oslabena. Tyto aspekty autorka zároveň vnímá jako katastrofu pro naši přírodu, její zdroje, klimatické podmínky (s. 55-60, 63-82). Jako příklad uvádí vývoj v Jižní Americe.

Navzdory délce, stojí zato citovat autorčinu definic neoliberalismu: „… vlády existují za účelem vytváření optimálních podmínek pro soukromé podnikání s cílem maximalizace zisků a bohatství“ s teoretickým předpokladem, že „zisky a ekonomický růst prospějí od shora dolů nakonec každému. Pokud tomu tak není je to osobní chyba jednotlivců, nejspíše „nedostatečnou pracovní etikou“ (s. 80) a proto by veřejné prostředky nikdy neměly být používány na snížení sociálních nerovností.

Klein zdůrazňuje, že v každé době a za všech podmínek je primárním prostředkem k praktické aplikaci této ideologie privatizace veřejné sféry. Což zahrnuje i kulturu dávno soustředěnou hlavně na soukromé, erotiku, a málo přispívající k duchovnímu povznesení, k porozumění světa, ve kterém lidé žijí. Kultura se stala spíše zábavou, odreagováním s tísnivé reality. Racionální podstatu neoliberální ideologie autorka vidí v lidské chamtivosti, vydělat co nejvíce na všem, bez ohledu na důsledky. Signálem k obecné aplikaci neoliberalismu v praxi byla změna poměrů ve střední Evropě a v Rusku roku 1989 (s. 80). Téměř by se dalo říci, že stoupenci asociálního kapitalismu se přestali bát myšlenky socialismu a komunismu a zahájili destrukci jeho výdobytků a nejen jeho.

Za lék k napravení neoliberální asociální praxe považuje autorka vznik kolektivních tlaků zdola na změnu chování korporací, zvýšit jejich daně a zvýšit investice do veřejné sféře, důraz na komunální život, včetně ekonomiky. Vzhledem k tomu, že veřejnost v západní civilizaci je stále více nejrůzněji atomizovaná, neschopná se domluvit na základních potřebách a hodnotách, návrat k demokratickým hodnotám, jasně artikulovaným, považuje za naprosto legitimní a nutné.

Zároveň Klein zmiňuje, že je nevyhnutelné zmírnit spotřebu všeho, ale nerozebírá jak. (Nabízí se myšlenka, že kdyby neexistovala naprosto zbytečná specializace všech výrobků, a tím i zbytečná konkurence, kdyby nepoživatelné produkty vydržely několikanásobně déle, například textil byl kvalitnější a vkusnější, schopný úprav, a státy více soběstačné, a tím vyloučeny nesmyslné náklady na dopravu, byl by to úžasný příspěvek k úsporám. Když se člověk podívá kolem sebe, práce je dost pro každého, jen se nesmí za práci považovat jen to, co přináší finanční zisk.) Klein nezmiňuje, že globalizace je více politický než ekonomický projekt a že jehož cílem je slovy Kissingera „desuverenizace“ států a národů (což také znamená snížení jejich kulturní a intelektuální úrovně, včetně školství). Ale chápe, že účelem je nedemokratická vláda korporací a oligarchů, doprovázená pocitem mužské superiority a ženské inferiority, podobně jako v případě nadřazeně se cítících bílých obyvatel v USA nad barevnými (s. 85-87). Otázkou předsudků vůči barevným Američanům v USA, imigrantům a rasismem obecně, se Klein zabývá poměrně podrobně. Vznáší velmi tvrdé obvinění, že nadřazenost bílých, mysoginie, homofonie, … jsou v Severní Americe nejsilnější zbraní elit proti demokracii. Za nejnebezpečnější pro demokracii považuje pocit nadřazenosti bílé rasy. Domnívá se, že tyto aspekty byly částí příčin, že Trump mohl zvítězit v presidentských volbách, další se týkaly jeho falešných slibů.

Tuto situaci spojuje se sílícím systémem společenských tříd a dlouhou historií brutálního kapitalismu v Severní Americe, počínaje nelegitimním a podvodným odcizováním půdy Indiánům, vykořisťováním imigrantů a rasismem, tak s kolonialismem obecně. Spojuje ji s nezřízenými závratnými platy, zisky a důchody hlavních osob korporativního světa, které často ani daně neplatí, samozřejmě na úkor platů a důchodů většiny běžných pracovníků a úrovně veřejnosti obecně. Zmiňuje různé způsoby korporací jak ovládnout přírodní zdroje států a národů nutné pro život (např. vodu, veřejné zdraví, životní prostředí, atd.) a v případě jejich odporu neváhají korporace užít systém žalob a arbitráží pro ztrátu příjmů a zisků (s. 109).

Na dalších stránkách Klein ukazuje jak „šoková politika“, počínaje 11. zářím 2001 a „bojem proti terorismu“, umožnila americké vládě rychle zlikvidovat různá pro-demokratická a sociální hnutí. Důkladným výzkumem autorka pochopila, že „šokové taktiky“ k rozšíření neoliberálních principů uplatňují neoliberálové nejen doma, ale i v zahraničí a to již od 70. let 20. století a to proti vůli národů a veřejnosti. Využívali k tomu jakékoli krize, třebas vymyšlené nebo uměle vyvolané. Veřejnost je obvykle bezmocná vůči rychlosti, s jakou je „šoková politika“ aplikována. Jako doktrína byla „šoková politika“ formulována r. 2007 (s. 137). Zvláště její aplikace v zahraničí v podobě preventivních válek, založených na lživých argumentech (Střední východ), autorka považuje za zločin a ukazuje spojení mezi válkami, zbrojním a ropným průmyslem (s. 170-174). Zabývá se také podrobně migrační politikou a nezodpovědností mocenských elit v tomto ohledu.

Uvádí na desítky příkladů této mocenské i vládní politiky zneužívající problémů k soukromému zisku, a zároveň privatizující a osekávající finance na veřejné potřeby na různých úrovních (s. 152-160). Součástí je přeměna tisíců permanentních zaměstnaneckých pozic na kontraktové, které nepřijdou levněji, ale jsou zdrojem příjmů různých soukromých společností. Během finanční krize r. 2008 se také ukázalo, že než by pravice zdemokratizovala politický, finanční a sociální systém, raději pomáhala krachujícím bankám na úkor úrovně nižších tříd, jejich úspor, platů, penzí, úrovně škol, kultury. Neoliberalismus a s ním spojená globalizace způsobuje většině lidí i národů katastrofu. Navzdory této situaci, ani v roce 2016 se pozice neoliberálů v USA či jinde neoslabila, naopak značný počet politiků přichází z vlivných korporací s navyklými metodami a vírou v privatizaci. Veřejnost je pod náporem vnucovaného strachu, že jiné přístupy by mohly způsobit nepředstavitelnou ekonomickou katastrofu. Na druhé straně uvádí i příklady úspěšného odporu vůči pravicově-konzervativní politice.
Poté se autorka vrací k presidentským volbám r. 2016 a k otázce proč demokraté, zvláště Bernie Sanders, nezvítězili se svou kritikou neoliberalismu, ekonomické nerovnosti a klimatických změn. Domnívá se, že chyběl dostatečný důraz na tato témata, zvláště ve vztahu k barevném obyvatelstvu. Z potřeb Evropy se zdají hlavní témata demokracie částečně jinde. (V tomto kontextu by stálo za to se zamyslet na tím, zda jsou většinou nevzdělaní imigranti potřeba z ekonomického hlediska, jak se v současnosti tvrdí, neboť potřeba kapitalismu se zbytečně trvale rozpínat, hledat levnou pracovní sílu a to i jako bič na mzdy stávající pracovní síly, se z hlediska zdravého rozumu jeví jako nepotřebné, ba i psychopatické, svázané jen s touhou po co největších ziscích a co nejlevnější pracovní síle.)

Něco přes čtvrtinu práce Klein věnuje prostředkům, metodám a ideám, které by mohly nejen zastavit rozpínání ekonomického a politického neoliberalismu, ale které by mohly změnit systém v lidštější, demokratický. Nutností je rozumět situaci a mít odvahu jednat kolektivně. Jako příklad uvádí krizi v Argentině roku 2012, kdy se veřejnost vzbouřila proti diktátu Mezinárodního finančního fondu, který chtěl „pomoci“ řešit krizi „šokovou terapií“, vyžívajíce presidenta, který vyhlásil třicetidenní výjimečné právo. Když ale národ neposlechl a vyšel do ulic muselo být zrušeno, čímž se národ zachránil. Autorka podává další podobné příklady a velmi oceňuje účast žen v protestních akcích, které probíhaly i v Kanadě a USA v různých kontextech. Velmi oceňuje každou solidaritu veřejnosti. To se týká i solidarity v případě imigrantů, kteří měli být deportováni, věří, že přicházejí z důvodu legitimního ohroženi, že je Severní Amerika potřebuje, a že většina z nich se demokracii přizpůsobí.. Nezdá se, že si je vědoma stoupajících problémů s imigranty v řadě evropských zemí.

Považuje za nesmírně důležité, aby lidé znali historii, její důležité aspekty vztahující se k rozvoji demokratizace a demokracie, aby rozuměli světu, ve kterém žijí, rozuměli důležitým souvislostem. Musí být schopni se poučit z historie, znát všechna nebezpečí pro demokracii, pro úroveň svých životů, musí přijmout metody a prostředky účinné proti korporacím, pravici, konservativcům a nedemokratům obecně. Autorka komentuje, že korporace zacházejí s lidmi, přírodou a Zemí jako s něčím na jedno použití, což se musí změnit. Hodnoty, týkající se demokracie, jako rovnost, spravedlnost, svoboda, společnost, sdílení humanitních hodnot, potřeby, atd. se vztahují hlavně k existenci kolektivní entity (společnost, národ, stát). Jednotlivec se svými právy demokracii nezaručí, naopak v současnosti stále se rozšiřující práva spíše přispívají k atomizaci společností. Autorka věří, že demokracie se musí týkat i ekonomiky. Dokonce poukazuje na všechny potenciální finanční zdroje, (zvláštně korporátní daně, zrušení daňových rájů, přiměřené mzdy, atd.), které by umožnily sociálně spravedlivý systém a demokracii. Považuje to i za otázku morální. Nedělá si však iluze, že by malé kroky odporu vedly ke změně situace, ke změně současného systému. Je si vědoma, že síly, které kladou zisk na první místo, většinou lidí pohrdají, považují válku za přirozenou a jsou schopny ji rozpoutat. Mohou tedy být poraženy jen kolektivní akcí, postavenou na sdílených hodnotách, ideálech a cílech. Domnívá se, že je čas na „velký skok“, společný, organizovaný.

Přesvědčení Naomi Klein, že jedině kolektivní akce mají možnost redukovat moc korporací, plyne hlavně ze znalosti velké hospodářské krize od konce 20. let 20. století. Specifické humanitní a demokratické ideály a jejich obecné přijetí veřejností považuje za nezastupitelnou součást strategie. Znamená to překonat individualismus a začít myslet v pozitivních kolektivních hodnotách, které nás mohou spojovat v úsilí o dobrou demokratickou společnost, o bezpečnou a důstojnou budoucnost. Toto pozitivní spojení lidí je opakem nezdravého individualismu, přehnané konkurence, která příliš ničí mnoho užitečného, včetně pozitivního mravního a intelektuálního potenciálu lidí, jejich důstojnost a v neposlední řadě přírodu. Je třeba odstranit možnost nezřízeného soukromého zisku jednotlivců i korporací. V lidech cení autorka pozitivní hodnoty jako šlechetnost, pohostinnost, vřelost, moudrost. Ve veřejném životě, v politice je jejich odrazem otevřenost, důvěra, čestnost a samozřejmě relevantní vzdělání. Jen na těchto hodnotách, na demokratických principech, na znalostech a pocitu sounáležitosti je možné budovat kolektivní odpor vůči nedemokratickému neoliberalismu a nedemokratismu obecně. Počítá s tím, že poctiví intelektuálové se svou prací tohoto procesu zúčastní.

Poslední stránky knihy Naomi Klein jsou v podstatě výzvou a návodem Kanaďanům, aby přijali Manifest skoku (The Leap Manifesto) a stali se součástí kanadského hnutí, pro něž je prioritou a důležitou náplní života péče o druhé, o Kanadu, o Zemi. Manifest, který se týká hlavně klimatu, neboť tento problém v sobě obsahuje všechny důležité aspekty chamtivosti a bezohlednosti přístupů korporací, byl podepsán desítkami tisíc jednotlivců i organizací. Toto vyústění knihy se může zdát značně jednostranné a utopické, je však míněno hlavně jako vzdělávací, aby lidé přijali určité humanitní, demokratické hodnoty, vědomí kolektivity, které umožní kolektivní soustředěné politické tlaky, které by vedly ke změně politického, ekonomického a sociálního systému na humanitně demokratických základech. Je to ideál, ale bez ideálu nikdy nemůže dojít ke změně k lepšímu.

Poslední čtyři stránky obsahují text Manifestu.

Marie L. Neudorflová, Ph.D.
Historička


Aktivistku Femen do volební místnosti přivedli "novináři". Drahoš by referendum odmítl vyhlásit.

$
0
0

18. 1. 2018     AENews  (kráceno)
Přímo z volební místnosti nás z mobilu kontaktovala do naší redakce (AENews) jedna z členek volební komise, která je shodou okolností naše čtenářka. Informovala nás, že ukrajinská občanka Angelina Diash, která je členkou mezinárodního feministického hnutí Femen, byla do volební místnosti provedena pod novinářským krytím přibližně pětice novinářů, kteří se při vstupní kontrole před příjezdem prezidenta republiky prokázali novinářskými akreditacemi. 



Žena podle těchto informací přišla v hloučku novinářů České televize, Seznamu.cz a Hospodářských novin, kteří ji provedli bezpečnostním ověřením do prostoru určeném pro akreditované novináře, konkrétně do tzv. DMZ (demilitarizované zóny), kde se smí nacházet jen prověřené osoby, obvykle z řad médii anebo rodinných příslušníků prezidenta. Útok na Miloše Zemana byl načasovaný způsobem, kdy celá jeho pravá strana po příchodu do místnosti nebyla chráněna ochrankou.

Ukrajinskou aktivistku propašovali do zabezpečené zóny čeští novináři pod nosem prezidentovy ochranky!

Toto navozuje podezření, že útok mohl být dopředu domluvený mezi novináři a někým z ochranné služby prezidenta, protože celá pravá strana prezidentovy skupiny po vstupu do volební místnosti byla nekrytá. Ochranka nedržela formaci a nevytvořila okolo prezidenta tzv. diamant, který má ochranka za povinnost zformovat při vstupu do předem neprozkoumané a neprověřené místnosti. Jenže tato informace podle našich údajů není správná. Ochranka nedržela prezidenta v ochranném uskupení, protože vstup do volební místnosti byl prověřován venku, asi 15 minut před příjezdem prezidenta, kdy volební místnost na pokyn ochranné služby byla izolována od veřejnosti, aby prezident mohl odvolit sám. To je standardní postup. To znamená, že ochranná služba považovala místnost za bezpečnou a předem prověřenou.

Ochranka prezidenta odvádí ukrajinskou aktivistku z volební místnosti.

Z toho evidentně vyplývá, že ochranka prezidenta pochybila v prověření místnosti před příjezdem prezidenta a neprověřila všechny osoby přítomné ve volební místnosti. Pokud by zkontrolovala novináře a jejich novinářské průkazy, Angelina Diash, jejíž otec pochází z Angoly a matka je Ukrajinka, by byla okamžitě odhalena, že není novinářka a nemá v místnosti co pohledávat. Novináři, kteří tuto ukrajinskou občanku provedli pod novinářským krytím do DMZ prostoru volební místnosti, by měli být stíháni za přímé ohrožení bezpečnosti prezidenta republiky a státní zastupitelství by mělo prověřit, jestli tento skutek nelze kvalifikovat jako podporu terorismu. Nepřekvapuje nás, že zrovna novináři a pracovníci ČT provedli tuto ženu pod novinářským krytím do volební místnosti, ale děsivá je spolupráce dalších novinářů, kteří se k tomu připojili, protože přítomnost ženy kryla celá skupina novinářů a kameramanů.

Osoby ve volební místnosti nebyly důkladně prověřeny, zda-li jde opravdu o novináře a členy volební komise

Ukrajinská aktivistka Angelina Diash křičela heslo: “Zeman Putin’s Slut”, což znamená v překladu “Zeman je Putinova děvka” a toto heslo měla divadelní bílou tělkou napsané i na své hrudi a přes prsa. Skupina Femen se pochlubila tímto útokem i na svém webu [1], který dokumentuje podobné útoky na vybrané osobnosti ve světě. Tyto protesty nejsou nebezpečné svým charakterem ve smyslu performance, ale představují obrovské bezpečnostní riziko a ohrožení v případě, když tyto útoky proběhnou ve spolupráci s třetími osobami, které provedou a propašují členku hnutí Femen do blízkosti státníka a chráněné osoby. To potom totiž představuje bezpečnostní hrozbu, že takto může být do blízkosti prezidenta provedena i osoba, která místo zvednutí rukou nad hlavu vytáhne místo toho z kapsy nůž nebo dokonce pistoli a politika na místě zastřelí, stejně jako se to stalo v prosinci 2016 v Turecku, kde byl přímo na tiskové konferenci zastřelen ruský ambasador Andrej Karlov. Vraždu provedl policista, který zrovna nebyl ve službě, ale měl z pozice své funkce přístup do DMZ prostor a do blízkosti diplomatů a státníků. Útok byl pomstou za ruské operace a pomoc Bašáru Asadovi v boji proti teroristům v Aleppu v Sýrii.

Všichni jsou na mainstreamu proti Miloši Zemanovi a média se budou usilovně snažit vyvolat ve voličích Miloše Zemana beznaděj, protože to média umí a to je jejich cílem. Média říkají: “My určujeme, co si máte myslet, my rozhodujeme o tom, kdo bude zvolen, my rozhodneme, jestli máte chtít uprchlíky nebo přijetí Eura. My tvoříme vaše veřejné mínění.” Přesně takto uvažuje mainstream o své vlastní roli. Na tuto hru nesmíte přistoupit. To, co se děje, je válka mainstreamu proti Miloši Zemanovi, ale co je horší, proti obyčejnému lidu České republiky, proti národu a naší vlastní kultuře a svobodě. Když národ nechce migraci a chce referendum o vystoupení z EU, Jiří Drahoš je připraven referendum zablokovat, protože podle chystaného zákona, i když bude obecné referendum přijato v parlamentu, referendum bude muset vyhlásit prezident, který určí datum referenda. Pokud referendum odmítne vyhlásit, jak Jiří Drahoš oznámil v případě referenda o EU, potom se žádné referendum neuskuteční.

Jiří Drahoš je marionetou Kroměřížské výzvy. Kalousek bude premiérem v případě Drahošova zvolení prezidentem, to je již dohodnuté!

$
0
0
18.1. 2018   Rukojmí
Jiří Drahoš podepsal kontroverzní Výzvu Vědců. Tato výzva je v podstatě psaná tak, že z osob, které upozorňují na rizika spojená s imigrací dělá hlupáky, nacisty a xenofoby. Tato výzva naprosto ignoruje problémy spojené s imigrací lidí z nekompatibilních kultur, jakých jsme svědky na západě. Neslučitelná kultura, paralelní společnost, kriminalita, no-go zóny, nasazení armády v ulicích měst, permanentní teroristické útoky.


Zjednodušeně řečeno, občanská válka je pravděpodobně v mnoha zemích Západní Evropy jen otázkou času. Zajímavý rozbor této výzvy hlupáků, prosťáčků a lidí bez schopnosti vidět realitu je například zde.


Drahoš by referendum o EU nepodpořil, 2600 uprchlíků pro něj není problém

Drahoš by nejmenoval vládu závislou na KSČM. 2600 migrantů není problém, řekl


Zaplatí Jiří Drahoš ubytování a stravu těchto lidí ze svého? Nebo bude v době, kdy nejsou peníze na důchody, na zdravotnictví a stát je hluboce zadlužen, požadovat, aby to zaplatili daňoví poplatníci?Zaručí se Jiří Drahoš, že tito lidé a jejich potomci (v Západní Evropě se často radikalizuje ažtřetí generace imigrantů) nespáchají žádný teroristický čin?

Co vyřeší přijetí 2600 lidí? Pak už skončí války a nebude potřeba přijímat imigranty? Bohužel toto je klasická ukázka salámové metody. Dnes přijmeme 2600 uprchlíků. Příští rok 5000, další´20000 atd...

Jiří Drahoš – STB a KSČ


V době, kdy komunisté nedovolili spoustě lidí vystudovat ani střední natož vysokou školu, byl soudruh Jiří Drahoš vyslán na do Západního Německa. V období 1985–1986 mu StB – Správa pasů a víz povolila studijní pobyt na Univerzitě Hannover. O jeho tvrzení, že nikdy nespolupracovat s STB a KSČ ať si tedy každý udělá svůj názor. Zdroj.


Jiří Drahoš – Sorosova univerzita:

Drahoš chce v ČR školu George Sorose. Tu, co Orbán vykázal z Maďarska.

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš doporučuje přesunout soukromou Středoevropskou univerzitumiliardáře George Sorose. Maďarský premiér Viktor Orbán připravil zákon, jehož cílem je v podstatě vyhnat Sorosovu univerzitu ze země. Předseda vlády se netají tím, že Sorose považuje za jednoho z viníků uprchlické krize. Velice zajímavé komentáře o této univer zitě naleznete například zde: Jiří Drahoš Twitter - Sorosova univerzita

Jiří Drahoš – kontroverzní sponzoři:

Dalibor Dědek, 2 milióny. V roce 2015 řekl Děděk pro server Neovlivní, že „200 nebo 300 tisícuprchlíků by s Českem nezamávalo” a myslí si to pořád. Zdroj.

Luděk Sekyra, 1 milión. Kdopak nám to podporuje Jiřího Drahoše? Na účtu mu přistál milion od podnikatele s opravdu pestrou minulostí


Miláček byznysmenů? Jiřího Drahoše sponzoruje několik českých miliardářů


Jiří Drahoš – kontroverzní politici:

Jiří Drahoš a Miroslav Kalousek

Jiří Drahoš a Angela Merkelová
(Angela Merkelová je jedním z hlavních viníků migrační krize)

Jiří Drahoš – Bratři Mašínové

„Každý má právo na odpor totalitnímu režimu. Měli právo se postavit totalitnímu režimu,“ řekl Jiří Drahoš na adresu bratří ...Zdroj.
Bratři Mašínové, mimo jiné zločiny, podřezali svázaného policistu. Takže podle této logiky JiříhoDrahoše, pokud nebudu spokojen se současnou zkorumpovanou/totalitní vládou/Evropskou Unií tak podříznu nějakého bezvýznamného policistu/pošťáka, nebo vystřelím nějakému dobrovolnému hasiči oko.

Jiří Drahoš – komunista tělem i duší

Dnes nám zakáže referendum – co kdyby se ti hlupáci občané špatně rozhodli, zítra nám zakáže volit nesprávné strany – co kdyby se ti hlupáci občané špatně rozhodli.¨a pozítří nám přikáže volit jen tu správnou jedinou Evropskou Neomarxistickou stranu.
Toto je chování demokrata? Toto je chování kovaného komunisty z padesátých let!

Jiří Drahoš – Želé 2

Našli jste na Stránkách Jiří Drahoše úplně opačné tvrzení? Například o tom, že je proti kvótám na uprchlíky atd. Nedivte se, Jiří Drahoš je pro svoje časté změny názorů (někdo by je snad mohl nazvat i lži) často označován jako Želé 2.

Generační světonázorové řešení

$
0
0
PPK
18. 1. 2018  Outsidermedia

Tak nám tady v Česku vyrostla generace zajímavých lidí. Dobře placených zaměstnanců mediálních korporací z ranku takzvaného mainstreamu. Není jich sice mnoho, ba oproti počtu obyvatel spíše celkem málo. Leč o co jich je na počet míň, o to víc a hlasitěji do nás mediálně buší, poučují a snaží se nás – zbytek národa – vychovat v tom jediném a správném světonázoru. Jejich světonázoru.


Například, že prý kapitalismus je skvělý a vůbec nejdokonalejší politický systém na světě. No dobrá. Celkem bychom to my ostatní i snad časem nějak zkousli, nebýt však té reality, která je – jako na potvoru – vždycky nějak jiná. Postačí totiž, aby někomu dveře vylomil soukromý exekutor, aby občan rychle pochopil, že ten kapík skvělý až tak moc totiž vůbec není. Anebo když boss v práci někomu řekne, „už tě tady nechci“ a vyžene ho jako psa. Ale to by bylo na jinou debatu.

Také nám ti hlasatelé zářných dnešků sborem křičí, že tu máme svobodu a demokracii. Inu, ono to také není až tak docela, když se některé věci nejen dělat nesmějí (což by se dalo pochopit), ale i některé názory se ani nesmí svobodně a nahlas vyslovit. A to už tak snadno chápat nelze, pakliže Ústavou zaručená svoboda projevu tu sice je, ale po projevu už být nemusí. Ostatně, pan A. B. Bartoš by mohl dlouze vyprávět.

Oni ti obdivovatelé dnešní doby jsou vůbec zajímavá generace. Věkem spíše Husákovy a post-Husákovy děti, světonázorem však děti jakoby Goebbelsovy. Papíroví a internetoví válečníci, nenávidějící kdovíproč Rusko, které sice neznají, ale strašně rádi by, abychom my – jako celý národ – proti Rusku šli do jakéhosi válečného boje, zatímco oni – tito naši ideologové – ovšem zůstanou doma a odtamtud nám budou radit, jak ve válce s těmi zlými Rusy úspěšně rychle a statečně padnout za demokracii. Jen nevím, čím pak oni budou doma topit, až jim Putin zavře plyn a ropu na benzín do aut jim také nepošle.

Pusinkami jsou to vyznavači demokracie, mozkem však nositelé jelitokracie. Proč? Inu proto, že podle nich a kromě nich – ten zbylý lid přece není kompetentní, aby jejich činy – činy vládnoucí a mediální elity – nějak kontroloval a natož jim je přímou demokracií ještě nějak usměrňoval. Poučují nás, že zejména národ těch starších důchodcovských vesnických dementů je tu přece od toho, aby jim tu posthusákovskou elitu (jíž jsou oni součástí) v nějakých formálních volbách už jednou provždy odkývl a pak aby mlčel a s jejich činy – protože přece s činy elit! – jenom souhlasil.

Aby souhlasil, že sociálně spravedlivý socialismus byl hnusnou totalitou k nevydržení. Že 40 let doby, kdy oni buď ještě vůbec nebyli na světě, anebo v tom čase tahali na provázku kačera, tu byl jen svět bídy a nedostatku svobody. Že stát prý byl hospodářsky zubožený, protože cizokrajné ovoce bylo jen o vánocích a za každý metrák banánů jsme museli na Západ vyvézt jednoho živého zajíce. No ostatně, beztak tu živých zajíců na polích a v lesích bylo zřejmě nadbytečně moc.

Také nám připomínají, že patříme na Západ, protože jinak bychom byli ještě další stovky let jen chudými otroky Kremlu, protože ekonomika ruského typu byla odjakživa vždy na kraji úpadku. Zajímavé. Aha, tak zřejmě oni ti Rusové před 70 roky vyhráli světovou válku jen s klacky v rukách, atomovou bombu si upekli v kuchyni v troubě sporáku a pak do vesmíru vylétli na koloběžkách? Jenže, je tu otázka: Když i my jsme prý byli tehdy tady v Česku také chudá země, co se tu tedy zprivatizovalo tak, že tu už pětadvacet let máme miliardáře?

No nic, máme teď před druhým kolem prezidentské volby v pořadí a tak bychom těm odborníkům na demokracii, kapitál a neoliberalismus možná měli připomenout to, co v době, jako je ta dnešní, my lidé na venkově vždy před volbami říkáme: Vy v Praze a v Brně v médiích sice pěkně kavárensky píšete a televizně mudrujete, ale my na venkově volíme. A je nás mnohem víc. Ale možná zase přijde kouzelník a opět ke konci sčítání hlasů na chvíli vypadne počítačová síť, aby ten debakl pro někoho zas neskončil až tak příliš velkou ostudou. Jako minule při volbách parlamentních, když se sčítaly hlasy v Praze.

- - -


K čemu Amerika potřebuje Polsko? --- Seznam zemí, které připravují k porážce…

$
0
0
Pavel Šipilin
18. 1. 2018  Outsidermedia

V Polsku se docela vážně hovoří o „Polexitu“ – vystoupení, přesněji řečeno, vypadnutí země z EU. Exministr zahraničí Radoslaw Sikorski má za to, že politika vládnoucí strany „Právo a spravedlnost“ (PiS) může vést k tomu, že republiku nechají vně hranic EU. 



A teď otázka: „Souhlasí Poláci s touto protievropskou politikou?, řekl ve vysílání radiostanice ZET. „Může to skončit Polexitem, a v tom případě nás vystrčí na chodbu, kde budeme formálně členem EU, zatímco skutečná rozhodnutí jsou přijímána v eurozóně a nejen to,“ pokračoval Sikorski.

Pokud někdo zapomněl, Radoslaw Sikorski se svého času proslavil přesným vyhodnocením těsných vztahů s USA: „My se rozhádáme s Německem, s Ruskem a budeme mít za to, že je všecko v pořádku, protože jsme odkojeni Amerikou. Troubové.“ Naprostí troubové! Jeho prognóza se zcela vyplnila.

Je jasné, že je velmi informovaným politikem a přesně ví, jaké je místo Polska v Evropě. Zemi ve skutečnosti drží v EU Washington, když donutil Brusel ji podporovat. Varšava řadu let bezpečně zaujímá nejvyšší příčku mezi čistými příjemci z EU, velikost dotací Varšavy (ode dne vstupu více než sto miliard eur) je podstatně vyšší než (tolik propíraných) Athén.

Nikdy jsem nepochyboval, že pokud Francie a Polsko odmítnou politiku vyrovnávání, budou se zabývat svými vnitřními problémy, pak se EU hnedle znelíbí Východní Evropě. Jedna věc je mít práva a dostávat peníze, ale úplně jiné je plnit závazky – a přitom bezplatně. Polsko už projevilo umíněnost, když zuřivě odmítalo migranty, čímž pořádně překvapilo Starý svět.

Moje úvahy potvrdil i Donald Tusk, bývalý polský premiér a nynější předseda Rady Evropy.

„Dokážu si lehce představit situaci, kdy se Polsko ocitne mezi zeměmi, které vkládají prostředky do EU, a v té chvíli se polská vláda rozhodne, že přišel čas se zeptat občanů, zda chtějí nadále vidět svoji zemi v EU. Poté věnuje vláda maximum úsilí, aby Poláky přesvědčila, že je na čase se s členstvím v EU rozloučit“
, řekl v rozhovoru pro britský The Telegraph. „V Bruselu ještě vážně doufají – neříkám, že věří, to už bohužel ne – že Polsko přece jen v Evropě zůstane.“

Za co ale potom dávali Polsku tak šílené peníze? Vše je prosté: Za budování rusofobského „pásu věrnosti“ USA napříč Evropou, který má oddělit Rusko od Německa, Itálie, Francie – tedy zemí, ve kterých se ještě zachovaly pozůstatky suverenity.

Dnes je výstavba dokončena. Ale před Polskem, baltskými tygry a dalšími bývalými socialistickými zeměmi stojí další úkol, a mnohem důležitější: obětovat se rusko-americkému soupeření.

V nedávném článku „Šílenství amerických jestřábů“ se posuzoval plán zničení Kaliningradské oblasti, který uzrál v hlavě Garry Hendrixe, takto vedoucího vědeckého pracovníka a ředitele programu „Strategie obrany a hodnocení“ Střediska nové americké bezpečnosti. Nezmínil jsem se tam ale o podivném strategickém omylu tohoto vojenského experta: USA nejsou natolik šílené, aby samy bojovaly proti Rusku. K tomu potřebují Polsko, a také země dané mu napospas v rámci realizace dávného snu šlechty – ovládnout Mezimoří.

Nakolik je takový scénář realistický? Dnes to, samosebou, možné není, protože Polsko sice Rusko nenávidí, ale ne natolik, aby se vrhlo šavlemi proti tankům.

A vůbec, regionální válka je možná jen tehdy, když budou mít štěstí a povede se jim vyprovokovat dosud chladnokrevný a nejspíš na jakýkoli vývoj událostí připravený Kreml. Ale Američané šikovně tlačí na všechny citlivé body po obvodu našich hranic, nahmatávají slabá místa a bezpochyby na ně udeří.

Před deseti lety se zdálo, že provokace vyšla, když Rusko vstoupilo vojensky na území Gruzie odvetou na zabití našich mírotvůrců. V roce 2014 nevyšel stejný plán na Ukrajině, když Moskva rezolutně zarazila pokus o předání Sevastopolu jako vojenské základny Američanům vrácením Krymu pod svoji jurisdikci, ale tažení na Kyjev se dokonce ani neplánovalo. Třebaže rusko-ruská válka byla cílem USA – o tom není pochyb.

Kaliningrad je rovněž citlivým bodem. Pentagon nejspíš nemá detailní plán na vyprovokování válečných akcí mezi Ruskem a Polskem (a rovněž se zeměmi Pobaltí), nicméně přání je cítit.

K tomu je ale žádoucí vyvést Polsko, Litvu, Lotyšsko a Estonsko nejen z EU, ale i z NATO, aby Spojené státy nemusely splnit spojenecké závazky k nim a také jít bojovat proti Rusku. Potom je možné jim slíbit podporu, či dokonce zvláštní statut „skorospojence“, jako Gruzii a Ukrajině, a přistoupit k organizaci „agrese“ Moskvy proti bezbranným mladým demokraciím.

Dnes se takový vývoj událostí zdá být nepravděpodobným – Američané se slušně usadili blízko našich hranic a nechystají se odtud odejít. Takový stav věcí ale není příliš výhodný: pokud jsou Polsko a další členy NATO, tak organizovat ruskou „agresi“ proti nim je prakticky nemožné, protože by Washington musel vyhlásit Moskvě válku, na což si nikdy netroufne.

Všechno odpovídá tomu, že proces přeformátování evropského subkontinentu brzy začne.

Staří Evropané se už vážně zamýšlejí nad vytvořením vlastních ozbrojených sil a mají v úmyslu zbavit se hrdých, ale chudých „mladoevropanů“, kteří jim byli vnuceni. USA oznámily, že nemají na to, aby samy udržovaly NATO. Znamená to, že Východní Evropa bude plnit svou roli bariéry, zatímco Polsko a baltské tygry připravují k porážce ve velké válce proti Rusku.

My samozřejmě uděláme vše, abychom se jí nezúčastnili. Sami ale chápete, že provokace bývají různé a na některé nelze neodpovědět. A fantazii mají naši američtí „partneři“ bohatou…




Zdroj: Blog autora na Livejournal.com
Překlad: st.hroch 180117

Kauza Vitásková - Radost, žal a hněv

$
0
0



Alena Vitásková
Zdeněk Jemelík
18. 1. 2018  blog autora
Ve středu 17.ledna 2018 uzavřel Vrchní soud v Olomouci pravomocným rozsudkem případ, o němž se mluvilo jako o „kauze Vitáskové“, ač Alena Vitásková, bývalá mocná předsedkyně Energetického regulačního úřadu (dále jen ERÚ), byla jen jednou z původních deseti obžalovaných a s žalovaným jednáním osmi z nich neměla vůbec nic společného.

Proti rozsudku Krajského soudu v Brně z 22. února 2016 se odvolalo osm z původních deseti obžalovaných, devátý odsouzený s věcí vyčleněnou do samostatného procesu se odvolacího řízení nedožil. Odvolal se i žalobce, vesměs v neprospěch odsouzených, pouze v případě bratrů Zemků navrhl zmírnění právní kvalifikace. Zato se dožadoval více peněžitých trestů.

Přestože obhájci vložili mnoho umu do odvolání písemných i jejich ústních doplnění a závěrečných řečí a někteří podali skutečně vynikající výkony, výsledek je pro odsouzené zdrcující: pouze v případě Aleny Vitáskové soud rozhodl o zproštění obžaloby. Ostatní se většinou dočkali mírného snížení prvostupňových trestů, zato dvěma obžalovaným soud zvýšil tresty z šesti na sedm let. Ale přibylo trestů peněžitých, jejichž nezaplacení znamená prodloužení ztráty svobody.

V odůvodnění zprošťujícího rozsudku pro Alenu Vitáskovou zazněl hlas zdravého rozumu. Žalobce ji vinil z jednání, pro které neměl přímé důkazy a senát Aleše Novotného Krajského soudu v Brně se s jeho názorem ztotožnil. Ostatně jsem v dřívějších článcích opakovaně připomněl, že soudce Aleš Novotný při ústním vyhlášení rozsudku přiznal, že nemá proti ní důkazy, pouze se domnívá… Jeho historický, právu odporující prohlášení se obsahově překrývá s odůvodněním zprošťujícího výroku odvolacího soudu. Proto tento případ zasluhuje pozornost veřejnosti odborné i laické jako odstrašující příklad zneužití soudní moci a měl by posloužit jako impulz k přijetí opatření, jež by opakování podobných zrůdností do budoucna zabránily. Stačilo by, kdyby soudce a státní zástupce se musel obávat regresního řízení k zajištění účasti na vyplaceném odškodnění zproštěného obžalovaného.

Senát Ivo Lajdy správně vyhodnotil důkazní situaci tak, že proti paní obžalované nesvědčí přímé důkazy a neexistuje ani uzavřený kruh nepřímých důkazů, proto uplatnil zásadu in dubio pro reo. Naproti tomusenát Aleše Novotného postupoval přesně opačně. V tomto případě se důkazní situace nezměnila od zahájení úkonů trestního řízení přes podání obžaloby až k prvostupňovému rozsudku. Žalobcům se přiznává právo, žalovat v nejistotě. Je ale sporné, zda absolutní nedostatek důkazů lze uznat za nejistotu, ospravedlňující podání nespravedlivé obžaloby. Soud za těchto okolností měl možnost vrátit nepodloženou obžalobu státnímu zastupitelství k doplnění. Dal ale přednost bezdůvodnému ničení života paní obžalované vedením hlavního líčení, v kterém nedokázal důkazní situaci zvrátit. Alena Vitásková musela žít v napětí od jara r. 2013 až do 17.ledna 2018. Žalobce zasluhuje za tuto obžalobu zvláštní „ocenění“ a doznané odsouzení bez důkazů by nemělo zůstat bez důsledků pro předsedu senátu. Ale státní zástupci jsou nedotknutelní a soudci jsou nezávislí a přiznává se jim právo na beztrestnost omylu. Proto se nikomu nic nestane a žalobce Radek Mezlík a soudce Aleš Novotný budou v pohodě ničit lidské životy až do odchodu do zaslouženého důchodu.

Svéráznost úvah prvostupňového rozsudku zdůrazňují i některá rozhodnutí o trestech. Tak senát Aleše Novotného uznal sice vinu úřednice, která vydala vadné licence, ale nepotrestal ji. Naproti tomu udělil obludný trest Michaele Schneidrové, která dočasně znemožnila přezkum jejího rozhodnutí. A korunou absurdnosti je vyhodnocení jednání dnes již zesnulého bývalého ředitele licenčního odboru ERÚ, který si v rozporu s právními předpisy vynutil provedení licenčního řízení dne 31.prosince 2010: žalobce pro něj žádal trest 10 let odnětí svobody, ale senát Aleše Novotného jej zprostil obžaloby

Jako obviněná, později obžalovaná a posléze nepravomocně odsouzená čelila Alena Vitásková po celou dobu svého mandátu předsedkyně ERÚ nemilosrdným tlakům ve jménu „vyšších mravních principu“ na resignaci. Její odpůrci nedbali zakotvení presumpce neviny jako základního kamene našeho trestního práva. Kdyby jim nevzdorovala, dnes by se jí možná někdo omluvil, ale škoda, způsobená jak jí osobně, tak i jejímu úřadu, by se již stala a zůstala by nenapravitelná. Připomínám, že k psychickému zvládnutí obtížné životní situace jí pomohla podpora prezidenta republiky Miloše Zemana.

V této souvislosti jsem opakovaně připomínal podlehnutí „vyšším mravním principům“ Víta Bárty, vytlačeného z politického života nedbáním presumpce neviny a následky nespravedlivého procesu. Oba zmíněné případy by měly posloužit jako výstraha pronásledovatelům Andreje Babiše. Trpasličí strany využívají jeho trestního stíhání ve snaze ukrást mu výsledek skvělého volebního výsledku a posadit do premiérského křesla jednoho z jejich předsedů. Nadřazují své moralistní úvahy nad zásady českého právního řádu, aby mohli zvrátit výsledek voleb a zahladit svou neúspěšnost. Podporu proti nátlaku nachází Andrej Babiš stejně jako Alena Vitásková pouze u prezidenta republiky Miloše Zemana. Účast na úkonech trestního řízení by Andreji Babišovi určitě ztěžovala výkon úřadu předsedy vlády, ale příklad Aleny Vitáskové naznačuje, že i tato zátěž se dá překonat.

Vedle Aleny Vitáskové soudy rozhodovaly o další úřednici ERÚ, a to o bývalé ředitelce licenčního odboru Michaele Schneidrové. S jejím odsouzením se nemohu ztotožnit. Odvolací soud jí vytýká, že neuposlechla pokynu svého nadřízeného Antonína Panáka a nepodepsala slepě, bez znalosti úmyslně znepřístupněného spisu, rozhodnutí, připravené jejím předchůdcem Jaroslavem Vítkem. V tomto bodě orgány činné v trestním řízení nepoložily otázku, proč připravené rozhodnutí nepodepsal jeho autor ještě před nástupem Aleny Vitáskové, proč nechtěl nést za ně odpovědnost a se souhlasem nadřízených ji chtěl přenést na bedra „nerozkoukané“ nástupkyně. Pominuly také skutečnost, že Antonín Panák byl spoluodpovědný za chaos, který vedl k vydání licencí dne 31. prosince 2010. Neměřily ostatně Michaele Schneidrové stejně jako zmíněnému Jaroslavu Vítkovi, který provedl přesně totéž co ona ve prospěch dvou rozestavěných elektráren v majetku společnosti ČEZ-obnovitelné zdroje a proti pokusu nového vedení ERÚ o jeho trestní stíhání mu poskytly neprůstřelnou ochranu. Obecně lze říci, že orgány činné v trestním řízení jednoznačně stranily bývalému vedení předsedy Josefa Fiřta & spol. a nikdy nepostavily otázku jeho odpovědnosti, a to nejen v případě elektráren Saša-sun a Zdenek-sun.

Soud v neprospěch Michaely Schneidrové ulpěl na tvrzení, že jednala ve prospěch vlastníků elektráren, protože se znala se Zdeňkem Zemkem st. a její vztah k němu „nebyl v neutrální poloze“. Toto podezření ale nebylo v předžalobní fázi řízení prokázáno a v jednání před soudem 1.stupně bylo přímo popřeno, když jeho zdroj se při výslechu jako svědek pod přísahou odvolal na „drby“. Subjektivní stránka trestného činu tak dle mého laického úsudku nebyla prokázána. Soudy také vůbec nevzaly v úvahu, že v dalším správním řízení se potvrdil její předpoklad, že v případě zrušení licenčního rozhodnutí z 31.prosince 2010 budou stejně muset být vydány náhradní licence, takže proces, který by povolením obnovy licenčního řízení vyvolala, by byl nadbytečný a vedl by k vyvolání rozsáhlých soudních sporů, které by pro ERÚ patrně skončily neúspěšně a vedly by k vyplácení odškodnění investorovi. Se znalostí všech souvisejících správních rozhodnutí a znaleckých posudků si troufám tvrdit, že ani posouzení jejího rozhodnutí jako právně nesprávného má do jednoznačnosti daleko. Oba soudy v tomto ohledu popřely platnost zásady in dubio pro reo. Obhájce požadoval vrácení věci na 1.stupeň k novému posouzení. Vyhovění jeho návrhu by bylo rozumným kompromisem, ale opět jako laik soudím, že na místě bylo zproštění.

Čtenáři jistě vědí, že někteří z odsouzených ze skupiny zaměstnanců investora nebo jeho subdodavatelů se hodlají obrátit s dovoláním k Nejvyššímu soudu ČR. Domnívám se, že někteří mohou uspět. Soudy totiž nevěnovaly téměř žádnou pozornost okolnostem, za nichž k protiprávnímu jednání došlo, a logistice licenčního řízení. Stát vyprovokoval podnikatele rozmařilou podporou výstavby solárních elektráren, aby se vrhli do podnikání v tomto novém odvětví. V listopadu r. 2010 ale vydal rozhodnutí, které vyvolalo nebezpečí zmaření rozpracovaných investičních záměrů a popřípadě i krachu firem, jež naletěly na jeho pobídku. Čekat s přihlášením k licenčnímu řízení až do úplného dokončení výstavby znamenalo téměř jisté zpoždění vydání licence. Protože investor nemohl odhadnout, kdy na něj přijde řada, podal žádost s předstihem a mohlo se stát, že v době provedení licenčního řízení mohly ještě být na stavbě drobné nedodělky. Dá se tedy říci, že někteří z obžalovaných jednali pod tlakem okolností, které jim vnutil stát (to se samozřejmě netýká padělání listin). Nebezpečí zmaření investičního záměru s hodnotou 1,3 miliardy Kč bylo silným motivem pro zkratkové jednání.

Někteří z obžalovaných si uškodili tím, že při stanovení taktiky obhajoby se neřídili zásadou hlavního článku. Nepovolili proto obhájcům uplatnit některé důkazy ve svůj prospěch, aby neohrozili nějaký svůj vedlejší zájem.

Dle mého laického názoru nezpochybnitelnou chybou obou soudních rozhodnutí je nesprávný výpočet výše škody. Od 1.ledna 2013, kdy vyplácení podpory k výkupním cenám elektřiny přešlo ze soukromých rukou na státní společnost OTE a.s. se ukázalo, že prosté vydání licence v r. 2010 a uskutečnění prvního paralelního připojení samo o sobě nestačí pro uplatnění nároku na cenu 12.200 Kč/GWhod. Jak investoři, tak orgány činné v trestním řízení, byli zavedeni k nesprávné interpretaci cenových výměrů ERÚ, takže honička za získáním licence o silvestrovské noci byla zbytečná. Dodávám, že pokus o trestní stíhání pracovníků, kteří z počátku předmětným elektrárnám zvýhodněnou cenu propláceli, ztroskotal na dojemném úsilí orgánů činných v trestním řízení zajistit jim beztrestnost. Neoprávněné výplaty zvýhodněné ceny se dostalo i dalším elektrárnám a státu možná vznikl nárok na vrácení neoprávněně přijatých prostředků. Musel by se ale najít úřad, který by se ujal vymáhání. Ačkoli příjemci se možná budou hájit úspěšně s využitím institutu dobré víry nebo s odkazem na promlčení nároku, takže ztráta státu z nesprávné interpretace cenových rozhodnutí ERÚ bude nevratná. Nu což, jde jen o pár set milionů Kč.

V každém případě o kauze „Vitásková“ i bez zproštěné Aleny Vitáskové asi ještě v budoucnu uslyšíme.

O samotné Aleně Vitáskové ale zcela určitě v budoucnosti uslyšíme znova v souvislosti s obžalobou, která čeká na projednání u Okresního soudu v Jihlavě. Paní obžalovanou viní žalobce ze zneužití pravomoci úřední osoby, kterého se měla dopustit tím, že do čela rozlehlého právního úseku ERÚ postavila bývalou nejvyšší státní zástupkyni Renátu Veseckou, kterou za tím účelem jmenovala místopředsedkyní ERÚ. Mzdu, kterou Renata Vesecká pobírala, žalobce hodnotí jako škodu, způsobenou státu, byť byla podložena konkrétní vykonanou prací. Z formálněprávního hlediska lze možná připustit, že vysoce kvalifikovaná Renáta Vesecká nenaplnila některá kvalifikační kritéria pro tuto funkci, ale zdravý selský rozum pláče.


Zbyněk Fiala: Rozhodnou televizní debaty

$
0
0
Zbyněk Fiala
18. 1. 2018 VašeVěc 


Kdyby i v druhém kole prezidentských voleb znovu hlasovali jen ti voliči, kteří se dostavili k prvnímu kolu, čekejme vyrovnaný výsledek. Avšak televizní debaty mohou přivést k urnám i nové voliče, a tady je větší šance pro Zemana.


Volby prezidenta republiky měly zatím několik zvláštností. Vnímají se jako soupeření dvou táborů – Zemana a Antizemana. Vliv měl i časový souběh s projednáváním důvěry Babišově vládě, ve kterém prezident Miloš Zeman hájil předem poraženou stranu. K tomu ještě slíbil premiéru Andrejí Babišovi také druhý pokus, přestože vydání premiéra k trestnímu řízení je téměř jisté. A korunovaly to televizní debaty bez Zemana. Výsledek prvního kola sice neovlivnily, ale povedlo se jim odhalit politickou bezradnost většiny kandidátů, takže dominovat mohli outsideři Pavel Fischer a Mirek Topolánek.

V druhém kole to bude trochu jiné. Nedůvěru vládě už máme za sebou, to vydání se asi taky stihne, takže vedlejší vlivy ztratí vývoj a zbyde z nich jen sláma k přemlacování v televizních debatách. Divácký dopad těchto debat však bude extrémně důležitý. Průzkumy v průběhu voleb ukázaly, že voliči nejsou rozděleni na dva nesmiřitelné tábory. Rozdělení je mělčí a síly jsou vyrovnanější.

Výsledek závisí na tom, jak si oba kandidáti poradí se svými slabinami. Jiří Drahoš by rád získal voliče i dál od Prahy a Brna. Chce za nimi vyjet, ale času je málo. Proto navrhuje omezit televizní souboje. Trvá na dvou, ale zájem mají čtvery televize, a tak Zeman možná dostane dva termíny navíc. Mohl by je využít k odstranění své slabiny a pokusit se zvýšit voličskou účast na levém křídle.

Na první pohled se nezdá, že s voličskou přízní jsou na tom oba finalisté zhruba stejně. Zeman sice vyhrál jako nejúspěšnější kandidát a dostal dva miliony hlasů, ale kdybychom sečetli celého Antizemana, jsou to tři miliony hlasů. Avšak toto zjednodušení se ukazuje jako zavádějící, jak dokládá průzkum společnosti STEM/MARK a Median. Potvrdilo, že ne všichni ti, kdo volili jiného kandidáta než Zemana, to v druhém kole hodí Drahošovi. Někteří nepřijdou a část je dokonce připravena volit Zemana.

https://www.novinky.cz/domaci/460757-drahos-nema-volice-fischera-horacka-a-hilsera-jiste-cast-z-nich-k-2-kolu-neprijde.html

Výzkumníci se dotazovali voličů při odchodu z volebních místností. Avšak tento obvyklý průzkum, který se dělá pro potřeby prvních odhadů bezprostředně po skončení voleb, byl tentokrát rozšířen o další položky. K údaji, kdo koho volil, byl přiřazena otázka, zda by v druhém kole dali hlas Zemanovi nebo Drahošovi. S výslednými čísly jsem si trochu pohrál a vyšly mi dva vyrovnané tábory s dvěma a čtvrt miliony hlasů.

Drahošovi by přibylo něco přes 900 tisíc hlasů, pokud sečtu ty, kdo by pro něj hlasovali určitě s polovinou těch, kdo by o tom jenom uvažovali („spíše ano“). Bere tedy zhruba tři pětiny celého balíku. Naopak odečíst jsem musel víc než sto tisíc voličů z tábora Antizemana, tedy těch, kdo řekli, že podruhé už nepřijdou nebo nevědí, jak se zachovat. A možná to s tím Antizemanem vůbec přeháníme, protože v druhém kole chce volit Zemana i zhruba čtvrt milionu původních voličů jiných kandidátů.

Televizní debata Zemana s Drahošem tedy může být klíčová. Drahoš zatím vypadal v televizi dost nejistě, měl tendenci souhlasit s předřečníky a k dalším prvkům pasivního chování. Vyhýbal se výpravám za hranice jednoduchých ideologických vzorečků. Je to pochopitelné, tohle pole je mu cizí. Něco se naučil, ale hloubka, založená na zkušenosti, mu chybí. Pojmy svoboda, demokracie, legitimita politické reprezentace nebo ústavní zvyklosti, kolem kterých se dnešní debaty točí, zvládá jen jako slovníková hesla. Debatu o skutečné svobodě a skutečné demokracii nezkusil. Tam je zranitelný.

Dá se přitom tušit, o čem se bude mluvit, protože je to pořád stejné.

Prezident Zeman nás táhne na Východ. Ale není to spíše Východ, který začíná světu ekonomicky dominovat? Máme utíkat před budoucností?
Musíme posilovat transatlantickou vazbu. Ale s kým? Spojené státy jsou rozvrácené vnitřními spory a Trump to chce řešit hlavně doma, kde by ho to mohlo nejvíc ohrozit.
Obviněný premiér nemůže být v čele vlády. Jenže soudy už osvobodily druhou vysoce exponovanou osobu, teď bývalou šéfku ERÚ Vitáskovou, původně odsouzenou na osm let. V Česku to asi s tím obviňováním není tak jednoznačné.
ANO už příležitost dostalo, a teď by měl být pověřen sestavením vlády „druhý na pásce“. Jinými slovy, má se pohrdat voliči hnutí, které drtivě vyhrálo volby? Mají se přehlížet hlasy protestu, který letošním volbám nominoval, a vrátit moc trpaslíkům, kteří se protáhli do sněmovny s odřeným ušima?
Referendum a přímá demokracie jsou zbraně populistů. Skutečně je to lůza puštěná ze řetězu? Zkušenost je s jediným referendem o EU. Roku 2019 se budou obnovovat smluvní závazky k NATO, to je také příležitost k referendu. Aspoň by to politiky vedlo k prosazení záruk, že jde o pakt pro mírové řešení konfliktů a součinnost se Spojenými národy.

Zeman podporuje i zavedení přímé volby starostů. Mimochodem, republikou se šíří ostrůvky přímé demokracie v podobě participativních rozpočtů. Lidé, kteří se jich účastní, jsou pak vtahováni do debat o rozvojových plánech obcí a měst. To si také zaslouží podporu.

A co ekonomická demokracie? Větší prostor pro družstva a malé a střední firmy spoluvlastněné zaměstnanci? Může to být ústupový prostor pro ty, koho od pásu vytlačí digitalizace a roboti.

Debata je jedna věc, vývoj po volbách druhá. Prezident Zeman slíbil, že druhý pokus o sestavení vlády svěří opět Andreji Babišovi. Ten bude v nejbližších dnech vydán k trestnímu stíhání, ať už před deseti lety něco spáchal, nebo ne. České úřady dlouho a opakovaně říkaly, že ne, nyní, že ano. Zeman pověření stihne, má na to čas do 8. března. Pokud však nebude znovu zvolen, prezident Drahoš, jak už jasně sdělil v televizi, Babiše premiérem jmenovat nebude. A pokud se ANO kousne, Drahoš bude jmenovat „druhého na pásce“ a vrátí nás do časů Topolánka a Nečase.

To je asi to hlavní, o co se tu hraje.

- - -

Babiš, Karel Gott, hloupí a placení odpůrci? Miloš Zeman vyslal přes PL na veřejnost zásadní odpovědi

$
0
0

18.1.2018 ParlamentníListy
Prezident Miloš Zeman po delší době odpovídal na otázky čtenářů ParlamentníchListů.cz. Činil tak po celých pět let svého mandátu, pokud mu to časové možnosti umožnily. Naši čtenáři se zajímali o prezidentské volby či vztah s Andrejem Babišem. Jako vždy se Zeman nevyhnul ani nepříjemným otázkám.

První dotaz, na který prezident republiky odpovídal, se týkal možných předčasných i současných prezidentských voleb. Čtenářka psala o honu, který se podle ní pořádá na premiéra Andreje Babiše i možnosti vyhlášení předčasných voleb. Stranou nezůstalo ani finálové prezidentské klání. „Drahoš nás uvrhne do doby temna a poslušně bude plnit úkoly kmotrů a mafiánů,“ myslí si čtenářka ParlamentníchListů.cz.

„Především vám všem děkuji za podporu! Důležité je přijít i k druhému kolu prezidentských voleb, kdy budou volební lístky k dispozici až ve volební místnosti. Pokud jde o předčasné volby, při svých krajských cestách jsem uspořádal na náměstích referendum a tisíce lidí se proti nim vyslovily. A já si myslím, že lidem je třeba naslouchat. Proto nejsem příznivcem předčasných voleb,“ odpověděl Miloš Zeman.

Další otázka směřovala pouze na Andreje Babiše a jeho nedávné prohlášení o druhém kole voleb, kdy dával prezidentu Zemanovi doporučení stran jeho některých spolupracovníků.

„Každý má právo na svůj názor. Platí, že s Andrejem Babišem spolu máme velmi korektní vztahy, ale to neznamená, že musíme mít úplně na všechno stejný názor. I o tom je demokracie,“ připomněl Zeman.

Čtenáře Martina zajímal stav naší ekonomiky, ptal se kupříkladu na to, kdy budeme jako Česká republika soběstační. Prezident ve své reakci zdůraznil zásadní roli ekonomické diplomacie.

„Děkuji Vám za podporu. Jako prezident republiky se snažím v rámci ekonomické diplomacie pomáhat českým podnikatelům. To je cesta k dalšímu posílení české ekonomiky. Budou-li zakázky, bude práce,“ míní Zeman.

Jedna ze čtenářek se zajímala, jak to je s podporou či nepodporou Karla Gotta, čemuž se média před týdnem věnovala.

„Děkuji Vám za tento dotaz. Vycházel jsem z prohlášení Karla Gotta v Blesku. A rozhodně jsem nebyl sám. Následné prohlášení Karla Gotta plně respektuji,“ uvedl prezident Zeman. Připomeňme, že Gott v bulvárním deníku uvedl, že bude volit člověka, který „bude naši republiku opět dobře reprezentovat“.

Další z otázek se týkala Zemanových odpůrců. Tazatel se konkrétně zajímal o to, kolik z nich je podle prezidenta hloupých či placených. „Nejsem jako někteří mí odpůrci, kteří mé podporovatele za jejich názor označují za lůzu. Lidé by měli navzájem respektovat své názory, a pokud spolu nesouhlasí, diskutovat,“ odpověděl Miloš Zeman.

Hned dva z dotazů se týkaly otázky, zda by v politice měla nebo neměla platit presumpce viny. Specificky se čtenáři zajímali o změnu prezidentova názoru, který totiž v minulosti prosazoval presumpci viny u politiků.

... .... .... .....  (celý text najdete zde)

Libye: Co je ve skutečnosti za útokem na letiště?

$
0
0
Richard Galustian
18.1.2018 Global Research, překlad messin
Během víkendu se objevily zprávy o intenzivních bojích v libyjském hlavním městě Tripolisu, které v pondělí dramaticky eskalovaly a zanechaly po sobě více než dvacet mrtvých a přes šedesát zraněných. Samotné letiště skončilo uzavřeno v plamenech.

 
Zprávy hlavních médií však pořád nezmiňují ztrátu toho nejdůležitějšího: mírového procesu OSN, zvaného LPA.

Diplomaté OSN se dva roky pokoušeli udělat něco z vlády, kterou vytvořili – Vlády národní dohody (GNA) – výtvoru, který měl sjednotit Libyi a přinést rozbitému národu mír.

Namísto toho strávili představitelé GNA pondělí ve své námořní základně v Tripolisu, kde bezmocně seděli, zatímco se milice soustředily ve vzájemném boji okolo středu města a obzvláště u letiště Mitiga. Tam se nachází vězení pod kontrolou milice zvané RADA. Ta mimo jiné zadržuje členy ISIS a Al-Kajdy. Útočníci se snaží tyto extrémisty z vězení dostat. Tak by se to dalo shrnout.

Několik civilních letadel parkujících na dráze už bylo údajně zasaženo do trupu. Zcela určitě byly poškozeny stroje společnosti Air Afriqiyah Airbuses. Také společnost Afriqiyah Airways oznámila poškození všech pěti letadel, včetně jejich nového nákladního. Buraq Air zase uvedla, že byla poškozena dvě z jejich nejnovějších letadel a Libyan Wings kvůli poškozeným letadlům pozastavila lety až do odvolání.

Cestující jsou nuceni pokusit se vydat na jih, na letiště poblíž Sabahu – Temenhint Airport – nebo použít let z Misuráty, nebo Djerby, kam se dostanou po silnici. Všechno hodiny cesty automobilem z Tripolisu.

Letiště Mitiga je jediným fungujícím letištěm v Tripolisu od července 2014, kdy bylo zničeno mezinárodní letiště Tripolis (Tripoli International Airport) milicemi, soupeřícími o kontrolu nad ním.

Vláda GNA byla „vytvořena“ OSN v prosinci 2015 v Maroku, v místě zvaném Skirhat, když byl podepsán tzv. Dokument o LPA (mírovém procesu) a byla od roku 2016 v Tripolisu mezinárodně uznávanou vládou.



Člověka napadne, že měla dostatek času, aby získala kontrolu alespoň nad hlavním městem. Přesto byly sociální sítě v pondělí plné tvrzení, že předseda vlády GNA Fayez Sarraj byl raději přemístěn italskými silami na jiné bezpečné místo v Tripolisu a dokonce se povídá, že uprchl do Tuniska kvůli své neoblíbenosti. Neexistuje žádná libyjská bezpečnostní síla, na kterou by se mohl spolehnout.

Libyjské milice každých pár měsíců rozpoutají výbuch násilí a bojují o získání kontroly nad nejdůležitějšími nemovitostmi v hlavním městě Libye, a to bez ohledu na návštěvy OSN a dalších diplomatů a jejich prosby o mír.

Ironií je, že jedinou mírovou částí Libye je východ, který má svou vlastní vládu a jednu armádu, kterou řídí polní maršál Chalífa Haftar. Na východě země se nalézá také většina ropných polí.

OSN vybraný premiér loutkové vlády zvané GNA, Fayez Sarraj, zůstal velmi potichu, když placené milice napadly letiště. To je hlavním důkazem totálního nedostatku vedení a naprosté neschopnosti.

Možná byl OSN instalován proto, aby byl loutkou politické agendy některých zemí. Tahle fraška a vměšování OSN musí skončit, než se země sama ještě více rozdělí. Tentokrát se zdá, že je k tomu blíž, než se myslelo.


Překlad Messin


Nikoho lepšího pro duel Zeman-Drahoš si už ČT vybrat nemohla

$
0
0

Lubomír Man
18. 1. 2018

Sleduji práci zpravodajské redakce ČT už roky, i když vím, že si tím kopu hrob. Ale jakási zvídavost ve mně, navíc poháněná nepatrným, ale přece jen stále živým světýlkem naděje, jestli se to tam nahoře na Horách Kavčích neobrátilo zrovna dnes jakýmsi zázrakem aspoň trochu k lepšímu. 



Jestli se třeba v někom z vedení zpravodajství nevzbouřilo svědomí a nebouchl do stolu a nezařval: „Hergot, už toho lhaní a obracení věcí v pravý opak bylo dost, začněme už konečně aspoň po maličkých dávkách říkat lidem pravdu. Vždyť všichni vidí, že lžeme, až se nám od hub práší, nikdo nám už nevěří, takže lhát dál ztrácí smysl a spíš to naší věci škodí, než prospívá. Skončeme tedy aspoň s tím bulíkovaním nejprimitivnějším a nejurážlivějším – a to hned, ode dneška!“

Takže, milí zlatí, na cosi jako je takovéhle chlapské slovo čekám už roky, a když se obrazovce objeví nová tvář, hledám v jejích rysech naději, jestli snad právě ona nevyrukuje s očekávanými drobty pravdy, které by mě s roky nehorázných lží aspoň částečně usmířily, ale vy víte, že čekám marně, stejně jako marně čekáte vy a vůbec my všichni. A pokud přehlížíme galerii oněch současných zvěstovatelů pravdy ČT, která je objektivně lží, víme my, dlouholetí a nevytrvalejší její konzumenti, že nejmenší naději vyslechnout si na ČT opak - a tedy pravdu - nastává v okamžiku, kdy se na monitorech našich televizorů objeví tváře moderátorek Tvarůžkové a Witowské, nejfanatičtějších to hlasatelek lží domácích i severoatlantických, a to nejspíš proto, že jde zřejmě i o tvory, nejméně poučené o tom, co doma i ve světě skutečně děje.

A právě druhé ze jmenovaných, moderátorce Witowské, svěřila redakce ČT roli vedoucí moderátorky duelu Zeman-Drahoš, který proběhne příští čtvrtek v předvečer druhého kola prezidentských voleb.

Řekl bych, že výstižnější tečku za tímhle článkem, než je uvedená nominace, bych vymyslet nedokázal.


Lubomír Man

Další spojenec USA Američany uzemnil

$
0
0


Oleg Kravcov
18. 1. 2018        zdroj
Sebevědomí USA značně utrpělo. Uzemnil Američany jejich "strategický spojenec" na Kavkaze, píše Rossijskaja gazeta (RG). "Na poplach začali bít experti z Národního demokratického institutu USA (NDI). Zjistili, že obyvatelé Gruzie se domnívají, že z vojenského hlediska je Rusko silnější než Spojené státy", je uvedeno v publikaci.


Gruzínským respondentům byla položena otázka: "Která země je podle vás silnější z vojenského hlediska - Rusko nebo USA?"

Ve výsledku 41 procent dotázaných uvedlo, že ruská armáda je silnější než americká, dalších 36 procent má opačný názor a 15 procent Gruzínců si myslí, že Rusko a USA mají rovnocenné ozbrojené síly.

"Mimochodem, v současné době je předsedkyní představenstva NDI exministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová. Tatáž Albrightová, která v dubnu 2016 řekla, že Rusko je "Bangladéš s raketami", připomíná RG.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live