Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Ukrajina 2013 – 2014: Krvavá cesta k referendům (5. díl)

$
0
0
Mojmír Babáček
28.1.2018  Outsidermedia
Boje zesilují
V pátek 2. 5. 2014 brzy ráno zahájila ukrajinská armáda útok na Slavjansk. Podle ministra vnitra prozatímní ukrajinské vlády bylo cílem operace osvobození pozorovatelů OBSE. Armáda postoupila přes několik kontrolních stanovišť k okraji města. Obránci na ně spustili palbu, při které použili i granátometů a ručních protiletadlových zbraní. 


Sestřelili s nimi dva vrtulníky ukrajinské armády. Jeden pilot zemřel, druhý byl zraněn. Posádky vrtulníky opustily před zahájením palby. Vůdce slavjanských vzbouřenců Vjačeslav Ponomarjov oznámil že několik jeho mužů padlo. Podle zveřejněných zpráv ukrajinské jednotky neMojmír Babáček pronikly do centra města a večer byli zabiti dva ukrajinští vojáci při protiútoku obránců města na kontrolní stanoviště před městem.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov řekl, že útok ve Slavjansku definitivně pohřbil ženevskou dohodu o mírovém řešení ukrajinské krize. Ruský premiér Dmitrij Medveděv se obrátil na ukrajinskou vládu se žádostí, aby „přestala vraždit vlastní občany“. Odpoledne Rusko vyzvalo k uspořádání mimořádné schůze Rady bezpečnosti OSN. K té sice došlo, ale západní státy odmítly o útoku ukrajinské armády na Slavjansk jednat. Ze situace ve Slavjansku vinily Rusko.

V Oděse zorganizovali příznivci fotbalových klubů Černomorec Oděsa a Metalist Charkov před vzájemným zápasem společný pochod s ukrajinskými vlajkami, který, když fanouškové začali zpívat ukrajinskou hymnu, napadli proruští demonstranti s baseballovými pálkami. Při střetech, do kterých se zapojily tisíce lidí, došlo i ke střelbě. Tři lidé byli zabiti a 15 lidí zraněno. Podle jednoho zraněného stříleli proruští demonstranti a proukrajinští demonstranti potom vyrazili k jejich štábu v budově odborů a zaútočili na ni zápalnými lahvemi. Došlo k požáru, při kterém přišlo o život přes 40 lidí. Hasiči přijeli pozdě. (ZDE a ZDE)

Upalování lidí v oděském Domě odborů  - 2.5.2014  Viníci dodnes nestanuli před soudem.

Večer se před budovou oděsské policie shromáždilo asi 200 lidí, hrozilo útokem na policejní budovu a žádali propuštění zadržených a demisi oděsského gubernátora. (ZDE, ZDE a ZDE) .

V sobotu 3. 5. 2014 psala ukrajinská agentura TSN, že mezi oběťmi požáru bylo 15 ruských občanů a 5 občanů 100 km vzdálené Podněsterské republiky, která už řadu let usiluje o nezávislost na Moldávii. Z vyvolání násilností v Oděse se navzájem obviňovaly ruská a ukrajinská vláda.

Z bojů o Kramatorsk - 2014
Brzy ráno zaútočila ukrajinská armáda na Kramatorsk a ovládla televizní věž. Armáda také ovládla kontrolní stanoviště na přístupech k městu a město obklíčila. Odpoledne obsadila správní objekty včetně centrály tajné služby. Ulicemi města projížděly obrněné transportéry. Ve městě ale pokračovaly pouliční boje a vzbouřenci ještě ovládali hlavní náměstí. Podle ruské televize došlo k obětem na životech.

I ve Slavjansku pokračovaly boje. O postupu ukrajinské armády svědčil fakt, že tam bylo obnoveno vysílání ukrajinských televizních kanálů. Pozorovatelé z mise OBSE byli propuštěni. Na jednom z kontrolních postů před městem si je převzal generální tajemník Rady Evropy, Thorbjorn Jagland, a byli odvezeni do Doněcku, odkud měli pokračovat do Berlína. Protichůdné zprávy přicházely z obce Andrijivka, asi 10 km od Slavjansku. Podle vzbouřenců byla obec přepadena aktivisty z Pravého sektoru, kteří zastřelili 10 lidí a 40 jich zranili. Podle velitele ukrajinské Národní gardy vzbouřenci krytí živým štítem sestaveným z místních dětí zastřelili dva ukrajinské vojáky a 12 jich zranili.

Blockpost na východě Ukrajiny - 2014
V Luhanské oblasti vyhlásili vzbouřenci, ústy lidového gubernátora, Valerije Bolotova, mobilizaci mužského obyvatelstva a zákaz nočního vycházení. Bolotov zveřejnil výzvu, aby byl v každém městě zřízen vojenský štáb, který bude ve styku s „centrálním štábem jihovýchodní armády“, aby byla v každé obci vytvořena domobrana a aby příslušníci ukrajinské armády, kteří nebyli obyvateli luhanské oblasti, oblast do večera opustili. Ostatní se měli dostavit do sídla jihovýchodní armády a složit tam přísahu věrnosti luhanskému lidu a nebo být pohnáni před stanný soud. (ZDE)

Ruská média obvinila NATO, že na Ukrajinu vyslala žoldnéře z Polska, Lotyšska, Litvy a Estonska, kteří působí u ukrajinské armády jako polní velitelé a poradci. Ukrajinské ministerstvo vnitra obvinila, že jim vyrábí ukrajinské pasy. John Kerry zatelefonoval Sergeji Lavrovovi a dohodli se na rozšíření vlivu OBSE na události na Ukrajině. Kerry vyzval Rusko, aby přestalo podporovat ukrajinské povstalce. (ZDE a ZDE)

Opolčenec na stráži barikády v Doněcka
Představitelé ruského parlamentu hodnotili akce ukrajinské armády jako válečný zločin, za který by měli být členové ukrajinské prozatímní vlády pohnáni před mezinárodní soud.

V neděli 4. 5. 2014 v noci přistály dvě helikoptéry u televizního vysílače u Konstantynivky poblíž Doněcka. Vyskákali z ní vojáci, kteří zaútočili na vysílač a došlo k přestřelce, do které se zapojily i tanky a obrněné transportéry. Vysílač byl, podle Avakova, dobyt. Slavjansk i Kramatorsk byly nadále obklíčeny ukrajinskou armádou, ve městech ale ukrajinští vojáci nebyli.

V Doněcku obsadili vzbouřenci vyprázdněnou budovu ukrajinské tajné služby SBU a sídlo podnikatelské organizace Průmyslový svaz Donbasu, jejímž výkonným ředitelem byl Serhij Tahuta, oligarcha, kterého prozatímní ukrajinská vláda jmenovala do funkce gubernátora Doněcké oblasti. Z okna budovy byla vyvěšena vlajka Doněcké lidové republiky.

V Luhansku došlo v noci ke střelbě, při útoku povstalců na vojenskou jednotku a sídlo vojenské správy. Dva vojáci byli zraněni. K přestřelkám došlo i u kasáren vojáků ukrajinského ministerstva vnitra a pohraničníků. Na příjezdech k městu povstalci zřídili kontrolní stanoviště.

V Oděse demonstrovalo asi 2000 lidí, kteří skandovali heslo „Oděsa je ruské město“ a asi 200 lidí žádalo před sídlem městské policie propuštění 172 lidí, kteří byli v pátek zadrženi.

Na sociálních sítích se objevila zpráva, že budovu odborů v Oděse, kde sídlil štáb proruských aktivistů, zapálili příslušníci Pravého sektoru i se jmény a adresami útočníků. Autory zpráv byli proruští aktivisté. Na policejní stanici, kde byli zadržováni účastníci pátečních nepokojů, zaútočil odpoledne asi dvoutisícový dav proruských demonstrantů a dosáhl jejich propuštění. (ZDE)

Rusko vyslalo velké vojenské posily na Krym, který leží nedaleko od Oděsy. Podle ukrajinské státní agentury Ukrinform neměla sobotní ruská vojenská aktivita na Krymu obdoby od druhé světové války .

Ruská média psala, že Kramatorsk, včetně tamního letiště, Slavjansk, Andrijivka a Konstantynivka jsou znovu pod kontrolou vzbouřenců a na severu Doněcké oblasti byl zastaven postup ukrajinské armády. V pondělí psaly noviny o tom, že například u Kramatorsku obrněné transportéry ukrajinské armády jenom rozstřílely barikády a potom zase odjely a vzbouřenci začali znovu kontrolovat příjezdové cesty. (ZDE)

Rusko dalo znovu najevo, že věří, že Ukrajina nakonec, díky jednání mezi povstalci a ukrajinskou vládou, nevstoupí do NATO, když náměstek ministra zahraničních věcí, Sergej Karasin, řekl televizi Rossija 24: „V nejbližších dnech bude vyvinuto nové úsilí, aby si kyjevské orgány sedly se zástupci jihovýchodu k jednacímu stolu“. Povstalci i v pozdějších dobách často opakovali jako základní podmínku svého setrvání v ukrajinském státu to, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Ještě týž den večer došlo k telefonickému rozhovoru mezi Vladimírem Putinem a Angelou Merkelovou, ve kterém Putin zdůrazňoval, že je třeba, aby došlo k jednáním mezi ukrajinskou vládou a vzbouřenci. Merkelová navrhovala, aby jednání zprostředkovala Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. (ZDE)

V pondělí 5. 5. 2014 ráno navrhl německý ministr zahraničí, Frank-Walter Steinmeier, aby byla o Ukrajině uspořádána druhá mírová konference v Ženevě.

Ukrajinské ministerstvo vnitra vyslalo do Oděsy zvláštní prapor Národní gardy, který tam měl pomáhat se zajištěním bezpečnosti ve městě. Více než 40 lidí, zadržených během nepokojů v Oděse, kteří ještě nebyli propuštěni, bylo odvezeno mimo město.

V poledne zahájily čtyři obrněné transportéry ukrajinské armády palbu na kontrolní stanoviště vzbouřenců u vesnice Semenovka, která leží na silnici spojující Slavjansk a Doněck. Nejméně 5 vzbouřenců utrpělo při střetech u Slavjansku vážná zranění.

Britská televize BBC napsala ve zprávě o Slavjansku, že mnoho místních lidí vzbouřence podporuje a ukrajinskou armádu pokládá za agresory. Po jedné hodině odpoledne ministr vnitra Avakov oznámil, že u Slavjansku se ukrajinské jednotky střetly s asi 800 těžce vyzbrojenými muži, kteří pálili ze zbraní velkého kalibru a použili minomety a další vybavení. Čtyři ukrajinští vojáci přišli o život a 30 jich bylo zraněno. Podle mluvčího vzbouřenců padlo při střetu nejméně 20 jejich mužů. Armáda do města nepronikla. U Slavjansku byl sestřelen i další vrtulník ukrajinské armády. Při pádu do řeky se posádka nezranila. Byl to už čtvrtý vrtulník ukrajinské armády zničený povstalci (podle vrchního velitele sil NATO v Evropě bylo z ukrajinských zbrojnic ukradeno několik protiletadlových střel. (ZDE)

Ukrajinské ministerstvo vnitra oznámilo, že nedaleko Slavjanska zlikvidoval ukrajinský vrtulník raketovým útokem nákladní vlak, který chtěli povstalci přestavět na obrněný vlak a použít ho při obraně města.
Protestní pochod rusky mluvících obyvatel Doněcku proti politice kyjevské vlády - 2014

Úřadující prezident Turčynov řekl, že na příjezdových cestách do Kyjeva byly postaveny zátarasy a „Řekněme si to otevřeně. Obyvatelé těchto oblastí podporují separatisty, podporují teroristy, což provádění protiteroristické operace významně ztěžuje“. To o den později potvrdil i šéf SBU, Valentyn Nalyvajčenko na uzavřené schůzi ukrajinského parlamentu. (ZDE a ZDE)

V úterý 6. 5. 2014 ukrajinská vláda nařídila zavřít letiště v Doněcku. V pondělí a v úterý si tam nepokoje vyžádaly 8 mrtvých a 16 zraněných. Policejní velitelství v Luhanské oblasti, podle agentury Unian, vydalo prohlášení, že mezi lidmi už je takové množství zbraní, že se vzdává odpovědnosti za bezpečnost a pořádek. (ZDE)

Serhij Tihipko, který v roce 2004 vedl prezidentskou kampaň Viktora Janukovyče, vyzval prozatímní ukrajinskou vládu aby rezignovala kvůli neštěstí v Oděse. Úřadující prezident Turčynov jmenoval nového šéfa oděsské regionální správy. Stal se jím spojenec oligarchy Igora Kolomojského, podnikatel Igor Palycja. Jeho majetek se odhadoval na 82 miliónů dolarů. Nově jmenovaný šéf oděsské policie varoval, že policisté budou střílet na každého, kdo by se pokusil obsadit policejní stanice. Byl jmenován i nový velitel ukrajinské armády.

Předseda ruské státní dumy Sergej Naryškin prohlásil, že na Ukrajině hrozí genocida. Ruský ministr zahraničí Lavrov řekl, že nemá smysl pořádat v Ženevě další konferenci o Ukrajině, když závěry té první nebyly naplněny. Později nová jednání připustil pod podmínkou, že se jich budou moci zúčastnit povstalci. (ZDE)

Referenda


V ukrajinském parlamentu neprošel 6. 5. 2017 návrh zákona předložený ukrajinskou vládou, podle kterého se mělo na Ukrajině zároveň s prezidentskými volbami uskutečnit referendum o tom, jaké má mít Ukrajina uspořádání. Poslanci žádali, aby separatisté nejdřív složili zbraně. (ZDE)

V noci na středu 7. 5. 2014 dobyla ukrajinská armáda v přístavu Mariupol na jihovýchodě Ukrajiny radnici, obsazenou vzbouřenci od úterka. Podle agentury Unian uvedli povstalci u Slavjansku do bojové pohotovosti protitankové řízené raketové komplety Fagot. Vůdce doněckých separatistů Vjačeslav Ponomarjov oznámil, že lidový gubernátor Pavel Gubarev byl osvobozen vyměnou za 3 důstojníky ukrajinských ozbrojených sil (SBU).

Ruský prezident Vladimír Putin, po jednání se švýcarským předsedou Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Didierem Burghalterem, vyzval ukrajinské vzbouřence k odložení referenda o odtržení od Ukrajiny s tím, že musí být řádně připraveno. Předčasné prezidentské voby označil za krok správným směrem. Za cestu k řešení ukrajinské krize označil přímý dialog mezi vzbouřenci a ukrajinskou vládou. Tvrdil také, že Rusko stáhlo své vojáky z ukrajinských hranic, i když to NATO nemohlo potvrdit. Vzbouřenci Putinovi odpověděli, že odklad referenda zváží a své rozhodnutí oznámí ve čtvrtek.

Ukrajinská centrální banka oznámila, že dostala 3 miliardy dolarů od Mezinárodního měnového fondu. Ukrajinská prokuratura zveřejnila podezření, že vzbouřenci jsou financováni i oligarchou Rinatem Achmatovem, bývalým blízkým spolupracovníkem Viktora Janukovyče, Oleksandrem Jefremovem a dalšími patnácti firmami. (ZDE)

Ve čtvrtek 8. 5. 2014 dopoledne oznámil tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Andrij Parubij, že „protiteroristická“ operace na východě země bude pokračovat nezávisle na rozhodnutí regionů, jestli odloží referenda. O několik hodin později, se separatisté v Luhansku i v Doněcku jednomyslně shodli, že plánované referendum se v neděli 11. května uskuteční.

Ruský ministr zahraničí, Sergej Lavrov, naléhal v telefonickém rozhovoru na Johna Kerryho, aby přiměl prozatímní kyjevskou vládu, aby navázala dialog s bouřícími se regiony na jihovýchodě země. Na stejné téma potom hovořil i s německým ministrem zahraničí, Frankem-Walterem Steinmeierem. O dvě hodiny později vydali úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov a předseda prozatímní vlády Arsenij Jaceňuk společné prohlášení, ve kterém navrhli, aby bylo uspořádáno zasedání u kulatého stolu, ke kterému by zasedli „politické síly a občanské skupiny ze všech ukrajinských regionů“. Šéf OBSE Didier Burkhalter jednal ve středu s Vladimírem Putinem o plánu urovnání krize a vrcholní ukrajinští politici přistoupili na některé zásadní prvky této mírové „cestovní mapy“. (ZDE)

Neozbrojený civilista zastřelený ukrajinským vojenským ostřelovačem (Mariupol, květen 2014)

Podle ukrajinských zdrojů napadli povstalci policejní stanici ve městě Mariupol. Asi 60 povstalců vniklo dovnitř a došlo tam k přestřelce, po které většina vzbouřenců utekla do města. Čtyři z nich byli zadrženi. Armáda potom poslala do města obrněné transportéry a v centru města se bojovalo. Ukrajinské úřady hlásily 20 mrtvých z řad povstalců. Nemocnice potvrdily smrt nejméně pěti lidí a čtyřicet zraněných. Podle organizace Human Rights Watch utrpěli zranění střelné rány do nohou a prsou z automatických zbraní a v jedné nemocnici bylo mezi 15 zraněnými 6 policistů. Podle Arsena Avakova bylo 20 povstalců zabito a 4 zajati, během operace jejímž cílem bylo osvobodit policejní stanici v Mariupolu od „teroristů“. Podle povstalců došlo ke střetu, když se lidé z oslav konce 2. světové války vydali k policejní stanici, kterou měli obsazenou vzbouřenci a kterou obléhaly bezpečnostní složky. Střílet začali ukrajinští vojáci. Podle místních obyvatel přešla místní policie na stranu vzbouřenců a armáda na ni proto zaútočila. Šéf policie byl ale údajně zajat vzbouřenci. V kavárně Arbat svědčila jedna z číšnic, že tam ukrajinští vojáci zastřelili tři neozbrojené muže. Novináři viděli na zemi kaluže krve. Vzbouřenci vybudovali v centru města barikády a vrátili se k budově radnice, kterou v uplynulém týdnu dvakrát dobyli ukrajinští vojáci a zase se stáhli. Z videozáznamů z pátku vyplývalo, že ukrajinští vojáci stříleli na neozbrojené demonstranty, ale i že z davu na ně byla palba opětována. (ZDE a ZDE)

Podle ruských agentur na policejní stanici zaútočila Národní garda, protože policisté nechtěli střílet do svých spoluobčanů a mezi útočníky byli i ozbrojení příslušníci Pravého sektoru. Pozdější zprávy potvrzovaly poslední verzi. Na policejní stanici obsazenou vzbouřenci zaútočila Národní garda z obrněných transportérů. Podle místních médií byl zadržený velitel místní policie odsouzen k smrti a oběšen v místním parku. (ZDE)

V sobotu 10. 5. 2014 napsala agentura Interfax Ukrajina, že ukrajinská Národní garda stáhla své jednotky z Mariupolu, aby se předešlo dalším agresivním akcím separatistů a nebyla ohrožena bezpečnost civilního obyvatelstva. V noci došlo ve městě k požáru v místní radnici. Na sobotu byl vyhlášen den smutku.

Úřadující ukrajinský prezident Turčynov nabídl představitelům regionů na východě země jednání, ale odmítl jednat s „teroristy“. Ty varoval před uspořádáním referenda: „Pro tyto oblasti je to krok do propasti. Je to euforie, která může vést k velmi složitým důsledkům, a mnoho lidí tyto důsledky pociťuje už nyní,“ řekl Turčynov. Podle něj ti, kdo jsou pro samostatnost, si neuvědomují, že to přinese úplný rozvrat ekonomiky, sociálních programů a vůbec života většiny obyvatelstva. V zásadě tak odmítl možnost, že by ukrajinská vláda přistoupila na jednání s povstalci, které by vedlo k tomu, že by Ukrajina nevstoupila do NATO. (ZDE)

V neděli 11. 5. 2014 byla na východě Ukrajiny zahájena referenda o nezávislosti těchto oblastí na kyjevské vládě. Referendum bylo doprovázeno boji mezi ukrajinskou armádou a vzbouřenci. Z bojišť ale nepřicházely zprávy.

Z oblasti obce Andrijivka se ozývaly palba a exploze od sobotního večera přes celou noc. Bojovalo se u televizní věže. Podle ministerstva obrany tam byl zraněn jeden ukrajinský voják. Bojovalo se i v oblasti jednoho ze závodů na okraji Slavjanska. Ke střetům mezi vzbouřenci a ukrajinskou armádou docházelo i ve městě Krasnyj Lyman. Vzbouřenci z Doněcku hlásili, že nemají zprávy ze dvou tamních volebních středisek. Podle mluvčího organizátorů referenda v Luhanské oblasti tam v jednom volebním obvodě zastrašovali voliče ozbrojení lidé „z nějaké národní gardy“. Uvedl také, že do 9 hodin ráno hlasovalo 22 % voličů. I z Doněcké oblasti hlásili organizátoři referenda, že před volebními místnostmi jsou obrovské fronty voličů (to potvrdil i zpravodaj britského deníku Guardian.

V Doněcké oblasti odpovídali voliči na otázku: „Podporujete samostatnost Doněcké lidové republiky?“ V Luhanské oblasti na otázku: „Podporujete státní samostatnost Luhanské lidové republiky?“V obou oblastech žije skoro 8 miliónů lidí. Ve tři hodiny odpoledne hlásily z Doněcké oblasti volební účast 69 % a z Luhanské oblasti 78 % voličů. (ZDE)
Doněck - referendum 2014
Ve městě Krasnoarmějsk, asi 30 km od Doněcku, vojáci z Národní gardy obsadili po skončení hlasování volební středisko a když se před budovou radnice srotil dav, začali do něj vojáci střílet, psala agentura Associated Press. Agentura Reuters později informovala o jednom mrtvém. (ZDE)

Německý bulvární nedělník Bild am Sonntag napsal na své webové stránce, že na Ukrajině bojuje na straně prozatímní vlády asi 400 amerických elitních vojáků americké firmy Academi. Odvolával se při tom na zpravodajské zdroje z úřadu německé kancléřky. Ten, podle agentury DPA, informaci získal od amerických tajných služeb. Název Academi si jako nový název zvolila americká firma Blackwater, známá z podílu „soukromých kontraktorů“ na americké okupaci Iráku a Afghánistánu. (ZDE)
Žoldnéři americké firmy Academi (dříve Blackwater) nasazení na východě Ukrajiny (foto Die Zeit)
V pondělí 12. 5. 2014 ohlásili vzbouřenci v Doněcké oblasti, že referenda se zúčastnilo 75 % voličů a z nich 90 % hlasovalo pro nezávislost oblasti. V Luhanské oblasti přišlo podle vzbouřenců 80 % voličů a z nich 96 % hlasovalo pro samostatnost. Západní agentury se shodly, že účast v referendu byla masivní. Vůdce vzbouřenců v Doněcku oznámil, že vzhledem k výsledkům referenda budou ukrajinští vojáci v oblasti považováni za okupanty a podle toho s nimi bude zacházeno. (ZDE)

Ukrajinský prezidentský úřad oznámil, že „protiteroristická operace“ ukrajinské armády se v některých oblastech východní Ukrajiny dostala do závěrečné fáze. Voliči preferovaný kandidát na prezidentskou funkci Petro Porošenko, řekl že nevidí jiné řešení než pokračovat v „protiteroristické operaci“.

Podle ruské agentury ITAR-TASS zahájila ukrajinská armáda palbu z minometů na Slavjanské obytné čtvrti, zatímco ukrajinská média psala, že separatisté ostřelují místní televizní věž.

Tisková služba ruského prezidentského úřadu zveřejnila prohlášení, podle kterého úřad pohlíží na výsledky referenda s úctou, ale doufá, že bude navázán dialog mezi prozatímní vládou a představiteli Doněcké a Luhanské oblasti.

Ruský ministr zahraničí, Lavrov, zopakoval, že Rusko se nezúčastní dalších mezinárodních jednání o Ukrajině, protože nebyla splněna dohoda z ženevských jednání ze 17. dubna.

Vedení Doněcké lidové republiky upustilo od záměru uspořádat ještě referendum o připojení k Rusku, zatímco v Luhansku se o něm ještě uvažovalo. Představitelé Luhanské lidové republiky požádali OSN o uznání svého nového státu a oznámili, že Luhanská oblast se nezúčastní prezidentských voleb, plánovaných kyjevskou vládou na 25. 5. 2014.

Sesazený ukrajinský prezident Janukovyč vyzval ukrajinskou vládu, aby své vojáky, kteří už zabili přes 300 mírumilovných Ukrajinců, stáhla z východní Ukrajiny: „Celý svět uviděl, kolik lidí přišlo hlasovat v referendu. Můžete jeho výsledky ignorovat, ale musíte přiznat, že vedete válku proti vlastnímu národu.“

Lidový gubernátor Doněcké oblasti Pavel Gubarev jmenoval dosavadního velitele domobrany Igora Strelkova vrchním velitelem Doněcké oblasti. Západní média tvrdily, že Igor Strelkov je důstojník speciálních sil Hlavní správy ruské rozvědky se jménem Girkin. (ZDE) (Po odchodu ze své funkce žije Girkin v Rusku a v roce 2017 přiznal v televizní debatě, že vojenské operace na východě Ukrajiny zahajoval on se zbraněmi a trochou peněz z Krymu a dodal: „Na ostatní otázky vám jako důstojník… nemohu odpovědět a neodpovím“).

Igor Strelkov, vydal v nové funkci dekret podepsaný Pavlem Gubarevem, podle kterého měli být všichni příslušníci „neonacistických skupin“, resp. bojovníci ukrajinské Národní gardy, zadrženi a v případě ozbrojeného odporu na místě zničeni. Armádní jednotky měly s vedením Doněcké lidové republiky zahájit jednání o odchodu ze země. Jejich výzbroj měla být zabavena. Igor Strelkov také požádal Rusko o vojenskou pomoc. Jeden z vůdců doněckých vzbouřenců Denis Pušilin podle agentury Reuters, řekl, že doněcký region požádal ruskou vládu, aby zvážila jeho začlenění do Ruské federace.
Ukrajinská armáda ostřeluje Doněck - léto 2014

Povstalecká armáda byla nakonec vytlačena ze Slavjanska a Kramatorska a od té doby drží postavení v okolí Doněcka a Luhansku. Na frontových liních pokračují donekonečna přestřelky, protože ukrajinská vláda ani Západ, který jí podporuje, nejsou ochotni přiznat, že většina obyvatel těchto oblastí nesouhlasí s příklonem Ukrajiny na Západ. Touha Evropské unie po rozšíření území svého vlivu a touha USA po ovládnutí světa vojenskou převahou převažují nad respektem k demokratickému právu na odlišný názor. U Evropské unie, jejímž původním cílem bylo zabránit válkám v Evropě, je to obzvlášť zarážející. Dokud se demokratické státy nebudou schopny dohodnout ve svých vztazích na demokratických principech, budou tím zpochybňovat poctivost svých demokratických záměrů a budou svět ohorožovat světovou válkou. Jedním z cílů vzniku Evropské unie bylo zabránit tomu, aby v Evropě v budoucnosti došlo k válkám. Na Ukrajině dodnes probíhá občanská válka, ve které na jedné straně Rusko podporuje ukrajinské povstalce a na druhé straně Evropská unie podporuje válku ukrajinské vlády proti nim.

Z tohoto hlediska je volba Miloše Zemana prezidentem České republiky volbou demokratické Evropy bez chorobného boje o moc.

- - -

Ruské SVS jsou naší "odpovědí Chamberlainovi"

$
0
0

Alexandr Žilin
28. 1. 2018      Regnum
Ve Státní dumě bude v nejbližší době předložen návrh zákona o legalizaci soukromých vojenských společností (SVS), oznámily tiskové agentury s odvoláním se na místopředsedu výboru pro výstavbu státu a legislativu Michaila Jemeljanova. Hned úvodem chci říci, že se jedná o vynucené opatření. Musíme reagovat na ty výzvy, které organizují naši západní partneři. Čím rychleji Státní duma rozhodne o legalizaci národních SVS, tím rychleji získá naše země dodatečný mechanismus pro zajištění národních zájmů a národní bezpečnosti na vzdálených přístupech, struktury k boji proti terorismu za našimi hranicemi a možnosti pro zajištění bezpečnosti našich občanů, kteří vykonávají službu v zahraničí.


Expeti tvrdí, že třetí světová válka bude do značné míry válkou diverzí a terorismu a bude vedena silami teroristických sítí a jejich řídících center (síťově-centrické válčení) s účastí soukromých vojenských společností (SVS). V souladu s tím, aby bylo možné účinně čelit takovým bojovým akcím nepřítele, správně organizovat antisíťově-centrickou obranu, je nutné mít účinnou bojovou strukturu, taktiku a strategii. Změnit zemi v obleženou pevnost znamená apriorně prohrát tuto válku. Budeme muset sázet na střetný boj, který jediný může zajistit vítězství nad nepřítelem.

Trocha historie

SVS mají své kořeny v dobách užívání žoldnéřů Anglosasy a Francouzi. Vojáci úspěchu, ale ve skutečnosti ozbrojenci, byli používáni metropolemi v období dekolonizace. A později, když bylo třeba v bývalých koloniích měnit nežádoucí režimy, přivádět k moci ty síly, které vyhovovaly správcům těch či oněch zemí třetího světa.

Potom se žoldnéři začali aktivně používat v lokálních vojenských konfliktech. A to i k destabilizaci situace v týlu pomocí teroru a diverzní činnosti.

Postupem času se stalo žoldnéřství mechanismem destabilizace mezinárodních vztahů, hrozbou pro bezpečnost režimů v různých zemích a do jisté míry hnací silou terorismu.

Ne náhodou bylo v 70-tých letech minulého století dosaženo v rámci OSN prvního zákazu používání žoldáků.

Jakpak na to zareagovaly Británie a USA? Ústně aktivně podpořily toto rozhodnutí. A ... okamžitě vymyslely soukromé vojenské společnosti, které ve skutečnosti okamžitě legalizovaly další používání žoldáků.

Služebníci ďábla

Čím byl vyvolán zájem Anglosasů o SVS? Především jejich univerzálností v použití a, ve výsledku, možností zakrýt jimi svou intervenci proti tomu či onomu státu. Americké a britské vojenské společnosti mají právo uzavírat smlouvy na poskytnutí služeb s kýmkoli: se zvláštními službami, vládou, rozvědkou, s ministerstvy obrany a vnitra atd. Přitom je ve statutu mnohých SVS uvedeno, že tato organizace není odpovědná za jednání státu a že stát není odpovědný za činy SVS. To je důvod, proč jsou příslušníci soukromých vojenských společností často právem nazýváni služebníky samotného ďábla.

Vzhledem k tomu, že Spojené státy americké jsou hlavním bojovým kolosem globálního spekulativního nadnárodního kapitálu, je samozřejmé, že v Americe je registrováno nejvíce soukromých vojenských společností. Na druhém místě je Británie. Je příznačné, že na začátku vojenských a politických operacích na rozdělení a zničení Jugoslávie bylo v USA více než ... 4 000 SVS! Přiznejme, žádná slabá soukromá obchodní armáda, na kterou se nevztahují žádné mezinárodní smlouvy a dohody, omezující vojenské operace proti civilnímu obyvatelstvu, dodržování mezinárodních zákonů humanitárního zaměření apod.

Po příjezdu do regionu služebníci ďábla okamžitě vytvořili protisrbské formace, gangy, diverzní jednotky. A země zaplála. Potoky tekla krev pravoslavných, které zařezávali jako ovce, bez jakékoli vojenské motivace. Fungoval jediný cíl: bylo třeba osvobodit co největši území od nositelů pravoslavné víry.

Brzy zemi ukřižovali.

Kdo a jak zaplatil tuto agresi? Objednatelé, tím, že poskytli zločincům přístup k obchodování s drogami, které Londýn a Washington zcela kontrolují - od opiových plantáží v Afghánistánu až po logistiku. A vy jste si snad mysleli, že americká armáda v Afghánistánu chrání demokracii?

Nová syntéza úderných sil

V podmínkách s jadernou rovnováhou sil počítat s vítězstvím, když budou použity taktické faktory boje minulé světové války, by bylo hloupé. Vyhrát je možné, ale bylo by to za rozumnou cenu? Proto stavět pluk proti pluku, divizi proti divizi, zdá se, se nikdo nechystá.

Současné armády jsou zcela bezmocné proti partyzánskému boji a profesionálním diverzním a teroristickým jednotkám. Pouze jeden příklad: jak dlouho bude schopna, dejme tomu, tanková divize čelit těmto formacím? Odpověď je zřejmá. Kdo může organizovat partyzánskou válku a diverzní síť na nepřátelském území? SVS! To jejich instruktoři, inženýři, psychologové a profesionálové dalších specializací jsou schopni proškolit zločince, organizovat jejich činnost, zásobovat je zpravodajskými údaji, naplánovat bojové operace.

Terorismus je zbraň, která je schopna vynulovat dokonce jadernou triádu.

Ne náhodou USA a Británie obrábějí velmi aktivně různé varianty použití teroristických sil proti zákonné moci v Sýrii. Jakmile naše VKS rozdrtily značné síly DAEŠ (organizace, jejíž činnost je zakázána v Ruské federaci), anglosaské SVS zahájily na pokyn tajných služeb formování partyzánských a diverzních skupin. Je pochopitelné, že syrské obranné síly budou muset urychleně změnit taktiku svých činností, aby mohly účinně čelit nové hrozbě ...

Národní garda...

Pamatujte si, jaký povyk spustila po přihrávce Anglosasů liberální média, když bylo rozhodnuto o vytvoření Národní gardy v Rusku? Co všechno za nesmysly jenom hlásala: to vše je proti navalným a gozmanům, proti činnosti opozice, to všechno je proti demokracii ...

Rozhodnutí o vytvoření vojsk Národní gardy bylo přijato v pravý čas a správně právě proto, aby bylo možné, v případě reálného diverzního a teroristického nebezpečí a při pokusu nepřítele organizovat partyzánskou válku, uskutečnit kvalifikovaný a účinný odpor.

Působení národních gardistů v terénu v regionech spolu s místním obyvatelstvem, dohled nad migrací lidí z blízkého i vzdáleného zahraničí, odhalování místních síťových diverzních a teroristických struktur a mnohé další činnosti jsou těmi nejdůležitějšími povinnostmi Národní gardy.

Zajišťování mobilizační připravenosti regionů
Ale země má i své zájmy v zahraničí, které mohou účinně plnit naše národní soukromé vojenské společnosti. Například střežení a ochrana těžby surovin na základě mezinárodních smluv a dohod. Nebudeme tam přece vystrkovat desant. Doprovod důležitých a cenných nákladů. Dohled nad potrubními systémy, rozvodnami. Zajištění bezpečnosti občanů Ruské federace, kteří pracují na základě smluv atd.

Chci připomenout, že SVS budou moci získávat pro zadané úkoly občany jiných zemí. To znamená, že do míst, kde je práce spojena s obzvláště vysokým rizikem, nemusí být posláni naši občané ... Právě tak fungují Anglosasové: proč vystavovat riziku vlastní?

Je ještě jedna sféra použití. Na Ukrajině na pokyn a podle instrukcí CIA působí zástupci několika západních soukromých vojenských společností. Jsou to instruktoři, kteří připravují ukrajinské teroristy a diverzanty, odstřelovače, dělostřelce a další specialisty v Ozbrojených silách Ukrajiny a tak dále. Ba co víc, zástupci těchto SVS se nejednou účastnili útoků na obce na Donbasu jako bojovníci. Osobně jsem poslouchal radiovysílání během bojů, kdy řízení útočníků probíhalo v angličtině, polštině a francouzštině.

Kdybychom dnes měli soukromé vojenské společnosti, mohlo by s nimi uzavírat dohody na zajištění vojenské bezpečnosti vedení LLR a DLR, Jižní Osetie a Abcházie ...

Čím rychleji Státní duma rozhodne o legalizaci národních SVS, tím rychleji získá naše země dodatečný mechanismus pro zajištění národních zájmů a národní bezpečnosti na vzdálených přístupech, struktury k boji proti terorismu za našimi hranicemi a možnosti pro zajištění bezpečnosti našich občanů, kteří vykonávají službu v zahraničí. Například funkce vojenské policie v Sýrii mohou na sebe převzít bojovníci ruské soukromé vojenské společnosti ...

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

"Mýtus elity" stvořený novináři: Zvítězila většina, ale ne ti lepší...?

$
0
0
Jaroslav Loudil
28. 1. 2018

Před volbou prezidenta jsem měl dojem, že nežiji v demokratické zemi. Dosud jsem se totiž domníval, že v demokratickém státě mají - "stejnou váhu" - jak společenské elity , tak - "obyčejný lid". Tedy že : herci, vědci, špičkoví sportovci,pedagogové, ..... "váží" v demokracii stejně jako třeba: řidiči, pošťačky, horníci ,traktoristi, ...atd. Novináři mne ale vyvedli rychle z omylu. V předvolebních průzkumech tak novináři rádi zdůrazňovali, že : "Zemana budou volit jen lidé : chudí, neúspěšní, závislí na jiných, staří , spojení s minulým režimem, lidé s nízkým vzděláním, lidé bez ambicí  ...apod. 


Pokud novináři dělali předvolební rozhovory s budoucími voliči, tak jsme opět viděli rozhovory především s : herci, studenty, špičovými sportovci, vědci , podnikateli, ... a všichni jedním sborem odpovídali, že budou volit Drahoše. Ovšem i sami sportovci, herci, vědci a spol. svými vyjádřeními přispěli k ještě většímu rozdělení republiky . Co si třeba pomyslet o těchto povolebních vyjádřeních:

Vavřinec Hradílek, stříbrný olympionik z Londýna : "Lež a papalášství v naší zemi opět zvítězilo !"

Jaroslav Kulhavý, olympijský vítěz na horském kole : "Jsme nepoučitelný národ."

Andrea Hlaváčková, špičková tenistka : "Nikdo tomu nemůžeme uvěřit, nikdo to nechápeme".

Zuzana Hejnová, špičová překářkářka : "Hodně smutný příběh, prezidenta si nevážím".

Horolezec Radek Jaroš : "Nevěřil jsem svým uším, když ke mně dorazil výsledek volby. Celých 5 let se nyní budu v zahraničí před lidmi už jenom stydět".

Získal jsem dojem, že v této zemi žije na jedné straně "elita" a pak ovšem už jenom -"ubohý odpad". Silně to připomíná bývalou Třetí říši. V té také žila jak známo : germánská elita a vedle ní jen židovský odpad. Ten byl postupně likvidován. Bude 51,36 % našeho národa také zlividováno ? Fyzicky, či bude jenom zbaven svých občanských práv ?

P.S. Na rozdělení národa mají velkou vinu novináři ,ale i ony samotné "elity". Více si považuji poctivého traktoristy, horníka či šoféra trolejbusu, než třeba tenistky Kvitové a dalších příslušníků naší "elity". Ta si své obří výdělky nechá zdaňovat v daňovém ráji v Monaku. Je to ale
jen "špička" ledovce v konání našich - "báječných elit".

Novinářské hyeny aneb střih opět králem manipulovaného zpravodajství

$
0
0

- rp -
28.1.2018 PrvníZprávy
V sobotu večer v pražském hotelu TOP – již po skončení oficiální akce strany práv občanů u příležitosti volby prezidenta republiky - zkolaboval novinář M.R., který krátce předtím přijel z obdobné akce sympatizantů Jiřího Drahoše, píše Jan Šolta, očitý svědek.

Nutno předem podotknout, že akce SPO v hotelu TOP byla uspořádána ve dvou sálech – ve žlutém pro novináře se žlutými visačkami a v modrém pro členy a sympatizanty SPO, kteří si zde pro sebe objednali a zaplatili pohoštění, kam proto nezvané osoby neměly přístup. K viditelné nelibosti novinářů a kameramanů byly oba sály po celou dobu odděleny posunovacími dveřmi, na což pečlivě dohlížela ochranná služba.

Po odjezdu pana prezidenta a skončení oficiální části odešla i ochranka. Toho okamžitě zneužili někteří vyhladovělí a žízniví novináři a hbitě pronikali do modrého sálu ke stolům s občerstvením. Jedním z nich byl i zmíněný novinář M.R., který však při popíjení v modrém sále náhle zkolaboval.

Byl jsem náhodou nedaleko a proto jsem se mu okamžitě snažil poskytnout první pomoc, jak každému z nás velí nejen zákon ,ale též občanská a humánní, lidská povinnost. Držel jsem ho v náruči, aby se ev. nezadávil a neobratně jsem se jej pokoušel oživovat. Současně jsem se obracel na novináře a kameramany, kteří se okamžitě seběhli k této nečekané události, aby konečně ulovili a natočili nějakého „sólokapra“, když už se jim nepodařilo zaznamenat toužebně očekávanou porážku Zemana a jeho příznivců nebo aspoň provokující obnaženou Ukrajinku.

Žádal jsem a opakovaně prosil tyto nečinně přihlížející novináře a kameramany, dychtící pouze po senzaci, aby rychle zavolali záchranku a lékaře, protože jejich kolega – novinář! nejevil známky života. Věřil jsem, že oslovení novináři a kameramané, neustále nás sledující a filmující, se jistě zachovají jako řádní občané a svému novinářskému kolegovi záchranku zavolají.

Když se ani po cca 15 minutách záchranka neobjevila, zavolal jsem na záchranku sám, proč už nejedou. Ústředna mi však odpověděla, že ji dosud nikdo do hotelu TOP nevolal! Teprve až po mém zavolání se záchranka rychle dostavila. Její lékař mj. žádal, aby všichni čumilové ihned vyklidili prostor, aby mohli začít se záchranou pacienta.

Vykázali jsme proto neustále natáčející kameramany z modrého sálu, kam stejně neměli dovolený přístup a uzavřeli posunovací dveře oddělující oba sály. Zvědaví novináři však tyto dveře opakovaně otvírali a nadále neurvale pronikali do modrého sálu: někteří natáčeli, jiní se tam kvapně sytili.

Při vytlačování nezvaných novinářů ze sálu se mj. dva novináři – oba byli viditelně označeni žlutou visačkou – dostali do křížku.

Nevím, jak výstižně nazvat zmíněné chování klubka novinářů nečinně přihlížejících srdečním záchvatu svého novinářského kolegy, kteří než aby mu zavolali záchranku, tak raději natáčeli joho možné umírání!
Na neposkytnutí povinné pomoci sice pamatuje paragraf 150 zákona č. 40/2009 Sb., já si je však budu pamatovat jako novinářské hyeny!

Tato popisovaná událost není - kromě místa děje - v žádné přímé souvislosti s volbou prezidenta republiky. Současně deklaruju, že jsem nebyl členem žádného štábu této akce, končí komentář Jan Šolta.

(pozn.: filmový střih mj. umožňuje převrátit chronologickou posloupnost děje, zvýraznit nebo zatajit jeho podstatnou část, zaměnit příčinu za následek apod.)



Související článek:
Skandalizace Zemanových příznivců? Vždyť se novináři poprali mezi sebou

Svět ruskýma očima 438

$
0
0
zajoch
28. ledna 2018 Outsidermedia
 

V USA by mohli teroristé přijít k radioaktivní surovině pro výrobu „špinavé bomby“ * Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že v Idlíbu byla zahájena likvidace Džebhat an-Nusrá * Vážný konflikt mezi Evropskou komisí a zeměmi Evropské unie




Jaderná liknavost: Účetní komora USA informovala o nedostatečné kontrole radioaktivních materiálů dovážených do země


Lidia Bělkova
20. ledna 2018


Zaměstnanci pohraniční kontroly USA často ignorují instrukce pro prověřování dovážených radioaktivních materiálů. Podle dokumentu Účetní kontroly USA minimálně na dvou letištích neproběhl nutný postup k ověřování dokladů. Tak se může stát, že se radioaktivní materiál dostane do rukou teroristů a ti jej použijí na výrobu „špinavé bomby“.

Postup při dovozu radioaktivního materiálu do USA má několik fází. Dokumentace se vyhodnocuje speciálním systémem a zjišťuje se, zda materiál obsahuje něco nebezpečného, co podléhá povolování. Když se něco takového zjistí, systém informuje pohraniční službu, která musí telefonicky uvědomit ústředí Úřadu pro kontrolu cel a hranic USA. Tam zkontrolují pravost vydaného povolení.

Od 1. ledna 2015 do 30. září 2016 pohraniční kontrola nejméně na dvou letištích v mnoha případech ignorovala úřední instrukce. Potvrdila to Účetní komora USA. Namísto, aby telefonovali do jejího ústředí, sami na místě ověřili licenci, zda „se shoduje s normou“. Kromě toho někteří pracovníci uvedli, že prověrka dokladů byla ponechána na soukromých kurýrních společnostech. Jenomže takový úkon není jejich povinností a tak jej neprováděly. Takto se na území USA dostal více než stokrát nezkontrolovaný radioaktivní materiál.

Komponenty pro „špinavou bombu“


Licence pro nabývání radioaktivních materiálů vydává Komise pro jadernou regulaci USA, anebo jeden ze 37 států, který má k tomu pravomoci. Radioaktivní materiály se užívají například v průmyslu a ve zdravotnictví.

Z dokumentu Účetní komory USA:

„Teroristé mohou zneužít radioaktivní materiál k výrobě „špinavé bomby“ – výbušniny určené k rozptýlení radioaktivních částic. Je to kontejner s obyčejnou výbušninou a s radioaktivní látkou. Podle toho jakou má formu a jaké má složení závisí velikost kontaminovaného území po výbuchu. Kontaminace s sebou nese riziko pozdějšího většího výskytu rakoviny.“

Krom toho by výbuch „špinavé bomby“ způsobil vážné ekonomické škody, protože se dá předpokládat, že by tento druh zbraně učinil zasažené území neobyvatelným.

Další možnost, kterou teroristé při získání radioaktivních látek mají, je zaútočit na jaderný objekt, například jadernou elektrárnu. Politolog Menadkovič to popsal takto:

„Za pomoci speciálních prostředků, nebo výbuchu by teroristé mohli porušit hermetičnost objektu a uvolnění radioaktivity do okolí, něco jako umělý Černobyl. V Rusku se o této možnosti ví a nejméně od roku 2000 se provádělo modelování takových možných pokusů, trénovalo se jejich zvládání a byl vypracován systém bezpečnosti jaderných objektů v Rusku i v zemích CSTO.“

Expert se domnívá, že příčinou liknavosti amerických pohraničníků je velká byrokratizace mocenských struktur. Vysvětlil to takto:

"V USA existuje velké množství mocenských struktur s nejasným systémem pravomocí. Proto se objevily nepřijatelné incidenty. V devadesátých letech jakýsi mladík pracoval na objednávkách poštou a shromažďoval radioaktivní materiál.“

Šlo o sedmnáctiletého Davida Hahna, který se pokoušel sestrojit jaderný reaktor. Polekal se úrovně záření ze svého zařízení a rozhodl se zakopat části reaktoru v lese. Tam je našla policie. Americká sdělovadla informovala, že chlapec dostal pomoc pro své pokusy od ředitele agentury pro výrobu a distribuci izotopů Donalda Erba z Komise pro jadernou regulaci.

Mezinárodní společenství pravidelně posuzuje vytvoření „špinavé bomby“ teroristy.

Podle The Washington Post po zabrání Mosulu IS v roce 2014 se do rukou extrémistů dostal v areálu lékařské univerzity radioaktivní kobalt Co 60. Západní speciální služby prý tuto informaci utajovaly až do osvobození města, pro případ, že by teroristé neměli tušení, k čemu se dostali. Avšak iráčtí vojáci byli o potenciálním nebezpečí zpraveni.

Převzato z RT.com

 

***


*v*v***Islámský stát odešel, al-Kájda zůstala – nové kolo konfliktu v Sýrii

23. ledna 2018

Rozprava o tom, proč bude těžší zvítězit nad al-Kájdou než nad IS a co znamená zahájení útoků v Idlíbu pro celý blízkovýchodní konflikt.

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že v Idlíbu byla zahájena likvidace Džebhat an-Nusrá. K likvidaci teroristických enkláv nepřistoupilo Rusko samotné, ale učinily to vládní síly Bašára Asada, kterým Rusko hodlá tradičním způsobem pomoci.

Jak bude příspěvek Ruska obtížný, umožňují posoudit výsledky z minula. Ruské ozbrojené síly byly v porážce IS rozhodující, a to znamená, že se, tak jako dříve, na ně v boji s an-Nusrou v Idlíbu syrská arabská armáda spoléhá.

Co je an-Nusrá a čím se liší od IS.

„Přes všechny rebrandingy, spojování, přejmenovávání a svazky byla vždy buňkou, chcete-li oficiální filiálkou, dceřinou společností al-Kájdy v Sýrii.

V počáteční etapě v roce 2013 byl dokonce hrozný a zesilující IS jen jednou z buněk an-Nusry. Podle zákonů obou jsme určeni ke zničení. Obě radikální složky určitě mají mezi sebou nějaké odlišnosti, ale jsou to jen nepodstatné islamistické záležitosti, kterým bez hlubších znalostí věci nelze porozumět. Ovšem o tvrzení, že je al-Kájda zdrojem všech radikálních syrských skupin, se nebude žádný odborník přít.

V podstatě jsme v rozdrcení IS srazili sani, jíž je al-Kájda, jen hlavu, samotnou saň jsme jen lechtali kopím. Proto ministr obrany vyhlásil začátek seriózní likvidace samotné nestvůry.

Krátce o Idlíbu. Je to syrská provincie na hranici s Tureckem, kam se fakticky v posledních dvou letech soustřeďovaly všechny zdroje al-Kájdy (an-Nusry) v Sýrii.Často to bylo organizované. Obklíčeným radikálům se například vytvořily koridory a dokonce autobusy – tak nebezpečnou silou byla tato organizace. S takovou silou bylo potřeba, byť neoficiálně, se vypořádat na nejvyšší úrovni.

Dojednání o jejich faktické evakuaci z Aleppa bylo div ne v rámci prezidentských kontaktů. Spojenci zřejmě chtěli shromáždit hordy dobře vycvičených bojovníků v jednom místě a potom je zničit naráz, nežli je po malých oddílech chytat v nekonečných blízkovýchodních pouštích.

Skutečně jsou dnes všechny síly al-Kájdy soustředěny v Idlíbu a bojovat proti nim na jedné velké frontě je pohodlnější, než na patnácti malých.

Další otázkou je, jak snadné bude s nimi bojovat a kdy se dostaví výsledky. Syrští vojáci, i ti, kteří se účastnili bojů proti an-Nusře, se shodují v jednom. Bojovníci IS jsou fanatici, kteří mohou zvítězit jen v tlupě a jejich největší úspěchy byly tehdy, když na svou stranu přitáhli davy lidí. Naproti tomu má an-Nusra dobře vycvičené bojovníky a instruktory al-Kájdy. Dá se říci, že na vojenský úkol, který IS zvládne se stem mužů, stačí al-Kájdě 15 až dvacet lidí. Přitom je dnes soustředěno v Idlíbu nejméně deset tisíc bojovníků shromážděných pod prapory al-Kájdy. Válka proti nim zcela odpovídá naší operaci proti IS.

Co ještě musíme vědět, když říkáme, že je Rusko připravené podporovat v likvidaci an-Nusry v Idlíbu syrskou arabskou armádu? Přirozeně, o našem vojenském spojenectví s Tureckem, které z pohledu pravidelných cest generality turecké armády do Moskvy a Soči dostává stále pevnější formy.


Panikáři křičeli, že ztrácíme své pozice v regionu, že nás Turci obehráli a že my jsme se polekali. K tomu došlo, když Turecko začalo svoji operaci Olivová ratolest v Kurdy kontrolovaném pohraničí. Takový krátkozraký pohled na věc je vlastní lidem i odborníkům, kteří jakoukoliv frontovou situaci hodnotí přímo a rovnou a nesnaží se vidět souvislosti. Ve věci Olivové ratolesti je úplně náhodou hlavním spojencem Ruska v Sýrii – Syrská arabská armáda, která vybojovala v Idlíbu na bojovnících letiště (a tato území potichu přecházela právě do zóny tureckého vlivu).

Podle mého hlubokého přesvědčení připomenu, že jsme rozdrtili IS ne toliko silou ruských zbraní, ale v mnohém i zásluhou virtuozity ruských diplomatů. Nyní tito chlapíci opět přicházejí na scénu. Tak se chraň, al-Kájdo!


Převzato z Rusvesna.ru

* * *


USA přišly do Evropy rozdělit národní bohatství Ruska, ale nezaznamenaly, že je Evropa proti tomu

Mark Grigorjev
18. ledna 2018

Agresívní politika USA rozladila Evropany. Válka o trh s plynem pokračuje, ale Rusko získalo silné spojence.

Nové kolo v zápase o výstavbu plynovodu Severní proud-2 byl ve znamení odpovědi Německa, které je hlavní zemí, jíž plynou z projektu výhody. Němečtí právníci předložili EK nový balík změn ohledně plynu, který žádá výjimky pro nový plynovod. Evropská komise předpokládá, že evropští úředníci budou mít právo vyčlenit zvlášť dodavatele a zvlášť přepravce a k potrubí připustit třetí subjekt. Německá strana má zato, že takové inovace jsou v rozporu s normami evropského i mezinárodního práva.

V komentáři informační agentury Politika dnes (Политика Сегодня) objasnil vedoucí expert svazu ropného a plynového průmyslu Ruska Rustam Tankajev, že v praxi rozdělení obou funkcí by znamenalo rozdělení Gazpromu na dvě společnosti. Na to Rusko nemůže přistoupit z několika vážných příčin.

Tankajev říká: „V Evropě často tvrdí, že je Gazprom využíván pro ovlivňování evropských států prostřednictvím manipulace s cenami. Není tomu tak. V podmínkách normální ekonomiky je celistvý Gazprom škodlivý pro svou zemi, protože fakticky likviduje konkurenci. Překáží rozvoji jiných společností. Avšak za podmínek krize, sankční války a přírodních kataklyzmat je jednotný Gazprom ohromnou silou. V polovině devadesátých let, kdy byla v Rusku hluboká ekonomická krize, se snížila těžba ropy třikrát, ale těžba plynu jen o 6 %. Gazprom ve skutečnosti zemi vytáhl z krize. To vědí i Evropané. Proto zavedli třetí energetický balík, aby vyřadili jeden z pilířů, který jistí ruskou ekonomiku pro případ války nebo krize.“

Německo není samo se svým úmyslem začít s projektem. Stejný postoj má Francie a Velká Británie, i když ta je již mimo evropské ekonomické a politické uskupení. Celkem není třetí energetický balík příčinou, ale důvodem pro zabrzdění výstavby Severního proudu-2. Hlubší příčinou jsou intriky USA, které se snaží přes EU zatlačit, aby Evropané odmítli nákup levnějšího ruského plynu ve prospěch amerického zkapalněného.

Tankajev vysvětluje, že přestane-li přeprava plynu přes Ukrajinu, podle německých odborníků to bude již v příštím roce, a když nebude ani Severní proud-2, bude muset Evropa nakupovat zkapalněný přírodní plyn, dovážený do přístavů. Ten je mnohem dražší než plyn ruský. Za takové situace se zvýší cena všech evropských výrobků, aut a různé přesné techniky. Snížením výrobní ceny roste konkurenceschopnost a hlavním konkurentem na trhu hi-tech je pro USA Evropa. Tak může dojít k tomu, že USA budou mít pevnější a důležitější konkurenční převahu nad Evropou a to v Evropě nikdo nepotřebuje, až na EK, která stojí na straně Ameriky.

Vážný konflikt mezi EK a zeměmi EU ilustruje příklad maličkého Bulharska. Nebylo mu povoleno stavět Jižní proud a tím přišlo o ohromné množství výhod. Tankajev to odhadl na 600 milionů EUR ročně za tranzit, slevy na plyn a zaměstnání asi dvaceti tisíc vlastních občanů.

Bulharsko a další země Jižního proudu jsou na EK rozhořčeny. Německo, Francie a Velká Británie jsou nespokojeny s EK kvůli brzdění Severního proudu-2. V EU rostou odstředivé tendence v důsledku nekonstruktivního proamerického postoje EK. Jde o velký hospodářský a politický konflikt.


Projekt Severní proud-2 má zahrnovat dvě linie plynovodu s kapacitou 55 miliard kubíků plynu za rok. Kromě Gazpromu jsou na projektu účastny také německý Uniper a Wintershall, rakouský OMV, francouzská Engie a anglicko-holandský Shell.

Převzato z Polit.info



- - -






 

Dva zázraky do tří dnů a horkovzdušný balón jménem Drahoš

$
0
0

Václav Umlauf 
29.1.2018 E-republikla

Proč chtěla pražská katolická kavárna zařídit hned dva zázraky do tří dnů? V prvním kole připravila Drahošovo neposkvrněné politické početí. Ve druhém kole už šla přímo na Drahošovo nanebevstoupení.


Odvolili jsme v Praze 2 ve druhém kole Zemana, což byl na zdejší poměry heroický výkon. A zcela vyčerpaní házením lístků do urny jsme zapadli do jedné asijské restaurace. Před třemi lety byla tato putyka laciná a asijsky dobrá; pak byla jen dobrá a drahá; dnes si tam dávám smažák s hranolky, jako v každé jiné podezřelé české hospodě. Asijci perfektně pochopili, o čem je česká ekonomika, a tím i politika. A pochopitelně jsme se bavili o volbách s vědomím, že to Zeman už vyhrál. Proti mne u stolu seděla blondýna v hezkých letech, která měla nepokrytě ráda chytré a inteligentní kněze, neb o nich s chutí mluvila. A tato přívětivá blondýna vysvětlovala na názorných příkladech, že hysterie v pražských katolických kruzích pro Fischera a pak pro Drahoše dosáhla eschatologického 1/ maxima.

To mne zaujalo, protože při bližším dotazu připustila, že není pravá blondýna, pouze se za ni chemicky vydává. Na šarmu jí to ale nic neubralo, což připomíná českou politiku a pseudo-levicového Zemana. Začněme racionálně. Levice neměla v prezidentských volbách žádného kandidáta. Takže katolíci kolaborující už jednu generaci s prodejnou a zkorumpovanou pravicí a s českými tuneláři mohli být naprosto klidní. Zeman jako Drahoš, pravicově je to prašť jako uhoď. Pravice vyhrála ve druhém kole kontumačně. Pro křesťany všeho pravicového druhu a speciálně pro katolíky stačilo vyslat klasický pravicově-agitkový pokyn, že mají být moudří, rozumní atd. jako posledních dvacet let a že mají jít k volbám. Ne tak pokřtěná pražská kavárna, která spustila v Praze protizemanovskou a prodrahošovskou kampaň hodnou husitských iluminátů za pravdu a lásku.

Patřím nedopatřením vzdělání, diplomů a živobytí také ke skupině akademiků, ale smýšlením jsem klasický vesničan. To je zásadní důvod, proč mne rojčení pražských pravicových husitů pro jedno procento nechává chladným. Ale jako politický filosof se musím ptát. Proč chtěla pražská katolická kavárna zařídit hned dva zázraky do tří dnů? V prvním kole připravila Drahošovo neposkvrněné politické početí. Ve druhém kole už šla přímo na Drahošovo nanebevstoupení, což byl přímo božský výkon. Politicky neposkvrněný Drahoš dodnes ovládá mainstreamová média. Ufon by po přistání do Česka jistě konstatoval, že volby vyhrál Drahoš, nikoliv Zeman. Nanebevstoupení Drahoše na Hrad zmařil zejména moravský katolický venkov, protože je chudý a zcela přízemní, jak konstatovali samotní pravdoláskaři. Proto zásadně a radikálně odmítá věřit na pitomosti bohaté a ideologicky zblblé pražské kavárny.

Už před třemi lety jsem pozoroval na vlastní uši a oči vývoj jedné skupiny aktivních sorošovců a jiných pravicových osvícenců, kteří pak připravovali tzv. Kroměřížskou výzvu a kandidaturu Drahoše. K tomu viz článek Spanilé jízdy Pražské kavárny po zemích českých, ba i moravských. Cituji z tohoto článku jeho podstatnou část, která je důležitá pro dnešek.
Od této party jsem se odloučil v momentu, když jsem pochopil, že pro regiony ve skutečnosti nechtějí udělat vůbec nic. Původní projekt občanských aktivistů, s nímž jsem ideově souhlasil, byl ten, že vznikne koordinační centrum aktivistů o dvou pólech, tedy pražským a regionálním. To zcela padlo, protože spanilé jízdy kavárny po temném českém a moravském venkově mají mobilizovat veřejnost pro zářné ideje přicházející z města, jehož neoliberální sláva se už nyní dotýká hvězd. Jsem racionální člověk a mytologii čtu až v noci, když nemůžu usnout. A nejraději mám knihy o upírech a vlkodlacích, pochopitelně těch, kteří skrze svou vrozenou či získanou vlkodlačí a upíří dobrotu zvítězí nad zlem. Vzdělán současnou mytologií proto mohu lépe porozumět aktivní pražské kavárně a pasivní české levici.

A nyní k té mytologii. Pražští katolíci a další ilumináti neúspěšně zařizovali Drahošovo všeobecné (čili katolické) neposkvrněné početí skrze Kroměřížskou výzvu. Viz náš článek Perestrojkové médium a komunistická mlátička. Blaničtí rytíři pro jedno procento pak najeli na velkou mediální akci Drahošova nanebevstoupení na Hrad, kterou ve druhém kole prezidentských voleb zmařil zejména katolický moravský venkov. Výsledky z krajů mluví jasně. Drahoše volila některá velká města a z krajů jen Hradec, Liberec, Praha a Středočeský kraj. To jsou typické pravicové kraje nebo místa, kde se lidem daří tak dobře, že mohou věřit ideologickým pohádkám pro dospělé. Chudí lidé už musí přemýšlet a na mytologii pražské kavárny dávno nevěří. Normální lidi musí brzo ráno vstávat a pak jít celý den šuftit do německé montovny za minimální mzdu. Tandem “Zeman-Babiš” vůbec není moje krevní skupina, protože nemám rád našlápnutou českou cestu ke korporátnímu fašismu. Ale lidé správně pochopili, že je zásadní rozdíl mezi pomalou smrtí na Babišův způsob a rychlou ekonomickou smrtí na způsob pražské kavárny spojené s proatlantickými blanickými rytíři. I já se chci dožít důchodu, což je v pokračujícím neoliberalismu stále méně pravděpodobné. Mimochodem, podívejte se na volební výsledky Zemana na Ostravsku, které vytuneloval americký občan jménem Bakala, předtím brněnský dámský kadeřník.

Dva zázraky do tří dnů se nekonaly a historická zrada českých intelektuálů dostala další dějství. Proč vlastně české elity tak snadno zrazují normální lidi? Proč nejsou inteligentně levicoví nebo pravicoví, jako jejich sousedi v normálních demokratických zemích? Proč trvale a notoricky skáčou na špek jednomu procentu? Obecný moravský a český lid pak musí tyto ideologické ilumináty na poslední chvíli zastavit na cestě jejich mytologického rojčení a politické ignorance. A proč ti patentovaní liberální demokrati a evropští humanisté mají v ústech jen zběsilou zášť? Noblesní komentář Evy Hájkové v jinak problematickém “levicovém” webu Deník Referendum si hezky všiml základní vlastnosti mytopoetických pravdoláskařů, kteří sprostě tupili Zemana a jeho voliče (Jsou Češi ubozí a nízcí?). Zde je jádro pudla. Zrada českých a moravských politických elit v této generaci dostala tragikomický a téměř kolosální charakter. O křesťanských církvích u nás raději ani nemluvím, nechci kydat do vlastního hnízda. Shrňme v kostce ideologickou psychopatologii nenávisti pražské kavárny a pravdoláskařů k Zemanovi.

Citovaní pravdoláskaři fedrující horkovzdušný balón jménem Drahoš jednoznačně a zcela nekriticky honí mocenskou agendu jednoho procenta. A nejsou tak pitomí, aby to nevěděli, takže pro své jednání nemají žádnou omluvu. Snad jen tu, že Zeman je také kandidát jednoho procenta. Ale to je vůbec neomlouvá, protože tlačili globalistickou káru v době, kdy jsme jim říkali, že mají konečně začít dělat občanskou politiku v návaznosti na vytunelované OF. Viz článek O ekonomii rozumné, politické a zpolitizované: Rozhovor s Josefem Mrázkem a citovaný článek o mém ideovém rozchodu s touto skupinou. Kavárníci se identifikovali s americkou jednoprocentní pohádkou o success story a vytvořili si falešné ideologické vědomí přesně podle Marxe. Ilumináti Pravdy a Lásky žijí ve světě naruby, což bohužel způsobuje jejich vrozená ušlechtilost a inteligence. Tyto své patologické ideologické představy si promítli v rámci Freudova obranného mechanismu Verkehrung ins Gegenteil do mytologického upíra, vlkodlaka, čarodějníka atd. jménem Zeman. Pak ho mytologicky a zcela biblicky vyhnali na poušť zvanou Nezvolení, což starozákonní znalci najdou v prastarém rituálu knihy Leviticus (Lv 16,4-11). Podívejme se na archetypické jednání pražské kavárny staré asi 4 tisíce let. Kmenový šaman má udělat toto.

Oblékne si svatou lněnou suknici, pod ní bude mít na těle lněné spodky, přepáše se lněnou šerpou a ovine si lněný turban. Je to svaté roucho. Celý se omyje vodou, než je oblékne. Od pospolitosti Izraelců vezme dva kozly k oběti za hřích a jednoho berana k oběti zápalné. Potom přivede Áron býčka jako svou oběť za hřích a vykoná za sebe a za svůj dům smírčí obřady. Vezme i oba kozly a postaví je před Hospodina, u vchodu do stanu setkávání. O obou kozlech bude Áron losovat: jeden los pro Hospodina, druhý pro Azázela. Pak přivede Áron kozla, na kterého padl los pro Hospodina, a připraví jej v oběť za hřích. Kozel, na kterého padl los pro Azázela, bude postaven živý před Hospodina, aby na něm vykonal smírčí obřady a vyhnal jej k Azázelovi na poušť. Potom přivede Áron býčka jako svou oběť za hřích, aby za sebe a za svůj dům vykonal smírčí obřady , a porazí ho jako svou oběť za hřích.

Kroměřížská losovačka určila Drahoše jako vítězného kozla pravdoláskařů a začala pilně zařizovat za peníze sponzorů ony dva výše uvedené a zcela nepravděpodobné zázraky. Druhý kozel vyhnaný na poušť je pochopitelně Zeman. Všichni, kdo máme za sebou tzv. “mazáckou vojnu”, tento mechanismus známe pod termínem “obětní beránek”. Inteligenti to znají podle knížek René Girarda (Des choses cachées depuis la fondation du monde) jako mechanismus kolektivní posvátné viktimizace 2/. Mechanismus ideologické identifikace žene pražskou kavárnu do vypouštění horkovzdušných balónů sponzorovaných jedním procentem, aby byl oblbnut obecný lid a hlavně aby zapomenul na svou minimální mzdu. Obranný mechanismus Freudovy “projekce do opaku” pak způsobuje, že vlastní politické a intelektuální selhání tito výtečníci maskují milenaristickými husitskými tendencemi, kterým se v Praze historicky vždy velice dobře dařilo a daří. A k tomu je třeba nezbytný kozel vyháněný na mediální poušť Prokletí. Roli velkého Satana teď hraje Zeman, Putin atd. Na jméně ale nezáleží, jednoprocentní losovačka a kolektivní rituál vyhánění je stále stejný, Ale my na venkově víme, že iluminátské a chiliastické 3/ fantazie pražských husitů nám přinesly jen a pouze zkázu. 
 

1/ eschatologické - zabývající se konečností (světa, konec života, druhý příchod mesiáše, soudný den, apod. - pozn.red. NR)
2/ viktimizace - čin, který někoho ponižuje, vede k zneužití, vykořistění, vyloučení,
3/ chiliazmus - středověké náb. učení o druhém Kristově příchodu a o jeho tisíciletém království na Zemi, též součást středověkého lidového kacířství

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 500 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!
 

Související články:

Co má Rusko dělat než zbrojit, když na jeho hranice jste poslali tanky a letadla?

$
0
0
J. Skalský
29.1.201 ČeskéNárodníListy

Ne ruské tanky a letadla jsou na hraních USA, Francie, Anglie, Německa a dalších natovských států, ale NATO síly jsou na hranicích Ruska. To se proto musí přirozeně připravovat na obranu.


Ale když už jsme u jádra věci, proč neřeknete, že ruské výdaje na zbrojení tvoří jenom menší zlomek zbrojních nákladů USA? Proč neuvedete, jaký zlomek činí tyto ruské náklady k celkovým nákladům NATO? Bylo by to jistě ostudné pak tvrdit, jaké máte strachy z Ruska. Každý by se pak mohl přesvědčit, jak nás balamutíte.

Proč tyto skutečnosti zamlčujete? Proč námi manipulujete?

Stačí stáhnout natovské armády od ruských hranic a Rusko jistotně sníží své zbrojní náklady. Samozřejmě i nadále můžete tvrdit, že se obáváte agrese Ruska? Pravdou však je, že Rusko má obavy z vašich válečnických příprav. Na jeho hranice přisunujete další a další vojenskou techniku a vojáky. Ty dělají přehlídky téměř na ruských hranicích. Co děláte ve stále rostoucích počtech lodí v Černém moři? Divíte se pak, že Rusko vám nemůže věřit?
Americké základny ve světě (zdroj)

Ale kam až to chcete vést? Ke stále větší konfrontaci? Pravdu jste již téměř umlčeli. Kdy myslíte, že budou mluvit zbraně? Jen však nesmíte zapomenout, že jakákoliv válka, byť zpočátku vedená klasickým způsobem, může najednou přerůst ve válku jadernou? Nabude-li širšího rozsahu, nebude vítězů. Všichni budeme poražení. Kdo náhodou přežil jadernou válku, bude pomalu umírat v jaderné zimě.

Vést války, takové či onaké, není klukovina, ale zločin. V posledních letech již hodně lidské krve v důsledku neschopných politiků a státníků bylo prolito. Naprosto zbytečně! Proč o otázkách války a míru nerozhoduje pouze Rada bezpečnosti OSN, ale pouze nějaké pochybné mezinárodní společenství, které k tomu není nijak zmocněno.

Co je bezpodmínečně nutné, je zachovávání norem a principů mezinárodního práva, včetně Charty OSN. Ti, kdož připravují nové války, patří před mezinárodní trestní tribunál. Pokud budou i nadále volně běhat po svobodě, nikdy se lidstvo míru nedočká. Oni totiž umějí jen jedno: válčit a ničit. My však chceme prožit své životy v plné lidské důstojnosti. Chceme se těšit svobodě, demokracii, a to i formám přímé demokracie, lidským právům. Mrtví však žádná práva, kromě práva na pohřbení, pokud kolem zbudou nějací lidé, nemají.

Mír nemá žádnou alternativu. Válka je zločin, pokud k ní došlo bez mandátu RB OSN.

J. Skalský


Kdo je po volbách demokrat a kdo městský liberál? Vysvětlíme

$
0
0

Barbora Koukalová

29.1. 2018   Rukojmí
Jistě jste se s výrazem „městský liberál“ už někdy setkali, nejvýrazněji je pak toto spojení používáno po zásadních volbách, jako jsou ty parlamentní nebo prezidentské. Nevíte dvakrát, koho si pod tímto módním spojením představit, a tušíte správně, že se za tím skrývají nějaké ty zlé větičky? Tušíte správně. Pojďme si vysvětlit rozdíl mezi městským liberálem a skutečným demokratem.

Výraz „městský liberál“ se už zase dostává do popředí českého zpravodajství, to proto, že většinou se tenhle typ vylíhne vždy po každém referendu nebo demokratických volbách, po nichž s naprostou jistotou prorokuje jak zkázu státu, tak i zkázu samotné demokracie.

Od skutečného demokrata se ale na hony liší smýšlením, životním postojem, rétorikou a ano – pragocentralizací. Jak tyto dva druhy od sebe jednou provždy odlišit a jak rozpoznat člověka, jehož vpodstatě vymyslela Česká televize? S naším návodem si už jednou provždy budete vědět rady.

Související

Plyn

Konečně vám to vysvětlíme! Jak poznáte hipstera od lumbersexuála

1.

Městský liberál vypadá většinou jako intelektuální hipster používající slova jako bolševizace nebo matcha, ale to vám nemůžeme říct přesně, protože městský liberál je výtvorem hlavně veřejnoprávního zpravodajství, zatímco demokrat může být i váš řezník, který vám právě rozseká krávu na deset kousků a oslovuje vás „šéfe“.
2.

Městský liberál si na Facebook píše, koho bude volit a koho radí vám, abyste šli volit, zatímco demokrat si na Facebook nepíše nic, protože jemu je jedno, koho volíte.
3.

Václav Havel je modla městského liberála, přes kterou nejede vlak, ale demokrat vám klidně řekne, že Miloš Zeman není blbec a že Michala Horáčka volit nebude.
4.

Městský liberál považuje za demokratické jen to, co vyhovuje jemu, a za jiný názor a volbu by vás nejraději upálil. Demokrat se vás na názor neptá, protože demokrat s vámi chce jít na pivo bez toho, aniž by ho zajímalo, koho jste volili.
5.

Městský liberál chce po jakýchkoliv volbách vždycky emigrovat, ale vlastně na to nemá koule, takže nakonec zůstane doma sedět na zadku, protože na emigraci nemá ještě navíc peníze a v devět ráno musí být nastoupen u šéfa s dalším úkolem. Demokrat nikdy nikam z Česka neodjíždí, jelikož demokrat ví, že Česko je jedna z nejsvobodnějších zemí na světě, a taky si právě si postavil barák a ještě musí doplatit leasing na auto.

Související


Monako

Češi, co blázníte s tou kritikou? Naše země je z Evropy nejlepší. Chcete důkaz?

6.

Demokrat říká Andreji Babišovi Babiš, městský liberál ho oslovuje jako „Bureš“.
7.

Městský liberál žije v neustálém strachu, že s každou lidovou volbou se vrátí agenti StB – a všechny je určitě zná i jménem, zatímco demokrat si na ně zajde do Muzea komunismu.
8.

Demokrat nekomentuje výsledky demokratických voleb, protože je respektuje, městský liberál je komentuje tak, že většinu voličů tvoří lůza bez maturity, jež se nechá koupit za koblihu, nebo se bojí imigrantů, kteří tu nejsou.
9.

Městský liberál si stáhl do smartphonu aplikaci na rozpoznávání výrobků od Babišova Agrofertu, zatímco demokrat si kupuje zboží podle kvality a peněz a je mu jedno, pod jakou firmu co spadá.
10.

Městský liberál dává lajk statusům Tomáše Kluse, i když ve skutečnosti ho nemůže ani vystát, zatímco demokrat ani neví, co Tomáš Klus píše za statusy.

Související

Tomáš Klus

Pravdoláskař Klus sklízí kritiku za volební kampaň: Přešel od lásky k nenávisti?

11.

Demokrat nepohrdá myšlenkou, že hypotéka se neptá, a ani lidmi, kteří ji vyznávají, zatímco městský liberál tvrdí, že by „pro někoho“ nikdy a za nic nepracoval. Když pak ale přijde finančně dobrá nabídka, je městský liberál první ve frontě, protože si na svůj liberalismus po kavárnách musí nějak vydělat.
12.

Dominik Feri je pro městského liberála vzor, jenž vyvolává zájem o politiku, kterou městský liberál stejně považuje za špinavost, zatímco demokrat v něm vidí druhého Marka Bendu, kterého bude muset platit ze svých peněz, aniž by Feri kdykoliv předtím chodil do jakékoliv pořádné práce nebo zatím něco smysluplného vytvořil.


Dominik Feri vyznává jakože naprostou demokracii a svobodu slova, ale když mu připomenete jeho kolaboraci s Adrianou Krnáčovou za ANO, s níž umýval kavárny, aby měl hodně lajků na Facebooku, tak si vás zablokuje.
13.

Městský liberál chodí obhajovat demokratické myšlenky do facebookových diskusí, zatímco demokrat si je jen čte a pak se jim směje.
14.

Městský liberál všude prohlašuje, že se musíme bát Putina, zatímco ve skutečnosti má strach akorát z lepku. Demokrat si otevře Evžena Oněgina, pustí si Kalinku a poučí svého potomka o ruské historii.
15.

Demokrat se neposmívá nikdy nikomu za nic. Městský liberál se posmívá Marku Prchalovi za to, že dělá kampaň Babišovi, a vystavuje ho veřejné kyberšikaně.

Bonus

Demokrat se tomuto článku zasměje a upřímně si přizná, že se občas i on chová jako městský liberál. Městský liberál si bude za každou cenu myslet, že jsme agenti podmáznutí „Burešem“ a celé je to na objednávku.

Německý Bundestag – v případě nové velké vládní koalice půjde demokracie v parlamentu zcela stranou, AfD nenechává poslance v klidu, jak je to s uprchlíky a jiné v drbylinku z Německa.

$
0
0
- OP -
29.1.2018
O.P. referuje o dění v Německé spolkové republice, všímá si jak spolková vláda chce jednat s parlamentem a znevažovat funkce poslanců, o přerušení jednání Bundestagu poslanci AfD a následném kuriózním sčítání hlasů, dále popisuje spory a tlaky, které chtějí diktovat v azylové politice EU, také si všímá snahy izolovat vzpurné východoevropské země, snahy zavést v Evropě modré karty po vzoru zelených karet v USA, konečně i dalšího přílivu migrantů do Evropy, snížení hodnoty eura a vyšší inflace, než je oficiálně přiznána, a také jak evropská měnová politika zadlužuje státy a znehodnocuje lidem úspory. Mnoho odkazů na zdroje.


https://www.cdu.de/artikel/ergebnisse-der-sondierungsgespraeche-von-cdu-csu-und-spd
Odkaz na dokument: Ergebnisse der Sondierungsgespräche von CDU, CSU und SPD (dokument – Výsledky sondovacích jednání CDU, CSU a SPD, z 12. 1. 2018)

https://www.cdu.de/system/tdf/media/dokumente/ergebnis_sondierung_cdu_csu_spd_120118_2.pdf?file=1&type=field_collection_item&id=12434
Dokument z 12. 1. 2018, který je výsledkem společných jednání o budoucí velké německé koalici tzv. GroKo, resp. jeho poslední strana 28, je otřesným dokladem toho, jakým způsobem německá vláda hodlá jednat s parlamentem. Je důkazem toho, jak je znevažována funkce jednotlivých poslanců v německém Bundestagu.

Jde o následující text: „Denní program jednání vlády bude stranám sdělen předem. V Bundestagu a ve všech jeho výborech hlasují koaliční strany jednotně. Toto platí i pro otázky, které nejsou obsahem společně dojednané politiky koalice. Měnící se většiny jsou vyloučeny“.
Tato praxe se sice praktikuje již celá léta, nyní je to však poprvé, kdy to bude zapsáno písemně ve veřejném dokumentu. Navíc mají být strany sice předem informovány o programu vlády, nikoliv však o věcném obsahu. Zástupci koaličních partnerů pak mají za povinnost hlasovat v souladu s tímto požadavkem koaličního dokumentu a návrhem kabinetu.

Jde tak o porušení ústavy (Grundgezetz – Základní zákon) tím, že neumožňuje poslancům jednat v souladu s jejich svědomím. Poslanci mají být ve vztahu ke svým voličům a v parlamentu mají zprostředkovávat jejich potřeby a požadavky. Jde tak doslova o vládní diktaturu týkající se vnucené disciplíny koaličním stranám.

Úkolem parlamentu je kontrola vlády, toto však tímto dodržováno nebude, jeho funkce bude zcela neúčinná.

Pozn. OP – autorka v závěru uvedla: „Die DDR läßt grüßen“ („DDR zdraví“), což je opravdu trefné.

http://www.epochtimes.de/politik/deutschland/afd-sorgt-fuer-abbruch-von-bundestagssitzung-revanche-fuer-nicht-wahl-von-afd-mann-reusch-a2325722.html?latest=1
AfD se v Bundestagu v minulém týdnu postarala o pozdvižení, protože na její žádost muselo být přerušeno jednání, z důvodu nedostatečného počtů zúčastněných usnášeníschopných poslanců. V případě takového podezření dochází dle pravidel k tzv. Hammelsprungu, což je postup přepočítání hlasů tak, že všichni poslanci opustí jednací sál a poté se vrátí třemi vchody, přičemž jsou tyto jednotlivě označeny a použity pro poslance, kteří souhlasí, nesouhlasí nebo jsou nerozhodní, tito jsou přepočítáni. V Bundestagu se hlasuje nikoliv prostřednictvím techniky (tato sice byla vyzkoušena, ale byla považována za zneužitelnou), ale zvednutím ruky nebo zvednutím se ze sedátka, resp. přepočtem těch co zůstanou sedět. Tento postup byl zaveden již v roce 1874 a používal se v obdobném stylu již v době římského lidového shromáždění.

Zjistilo se při tom, že z nezbytného počtu 355 poslanců z celkového počtu 709, bylo přítomno pouhých 312. Z toho důvodu muselo být jednání přerušeno. Alexander Gauland za AfD to komentoval slovy, že to je revanš za nezvolení jejich kandidáta Romana Reuscha (bývalého státního zástupce) za předsedu parlamentního kontrolního výboru (dostal pouze 210 hlasů z nezbytných 355 hlasů).

Pozn. OP – AfD neudělala nic jiného než, že požádala o přepočítání ve jménu obyvatel. V demokratické společnosti je snad povinností poslanců řádně pracovat v zájmu voličů a zajišťovat to, že parlament je usnášeníschopný.

https://de.reuters.com/article/deutschland-bundestag-aussch-sse-idDEKBN1FC1T9
Článek zveřejněný na Reuters pod titulkem „Pravicově populistická AfD obdržela v Bundestagu předsednictví ve 3 výborech“ (z 23), a to v Hospodářském výboru, který má největší vliv. Budou také vést výbor legislativní včetně ochrany spotřebitelů a pro turismus. Je již mnohaletou praxí v Bundestagu, že Hospodářský výbor vede nejsilnější strana opozice. Předsedou byl navržen a schválen Peter Boehringer. Tento byl před pár lety iniciátorem akce „Vraťme naše zlato do Německa“ (pozn. OP: jde zejména o zlato uložené v USA). Patří ke kritikům eura a politiky Evropské centrální banky. K úkolům hospodářského výboru patří mj. také rozhodnutí týkající se záchranných balíčků pro Řecko a euro – politika. AfD prosazuje vystoupení Německa z euro zóny.

https://de.reuters.com/article/eu-fl-chtlinge-idDEKBN1EJ0E3
Článek z Reuters uvádí, že na konci prosince minulého roku EU komisař pro migraci Dimitris Avramopoulos podle deníku „Die Welt“ řekl, že nemůžeme ztrácet čas a nejpozději do června 2018 musí dojít ke sjednocení, co se týče reformy Dublinského systému, který upravuje, kde probíhá azylové řízení a kde budou následně uprchlíci přijati. Platí to i pro celou azylovou legislativu. Na jednání představitelů vlád EU v prosinci minulého roku nedošlo k žádnému sblížení v probíhajícím sporu. Polsko a Česká republika nechtějí systém realizovat, a to i přes rozhodnutí Evropského soudního dvora o stanoveném systému přijímacích kvót na rozdělování uprchlíků. O rozčarování se postaral i Donald Tusk – předseda Evropské rady, který systém kvót zpochybňuje a nejnověji je proti i rakouský kancléř Sebastian Kurz. Avramopoulos řekl, že „solidarita nemůže být na objednávku“, nemůže být pouze dobrovolná a nelze o ní jednat. Nemůžeme jednu zemi nebo jen jejich hrstku ponechat osamocené ve zvládání krize. V současné době většina uprchlíků přichází přes Itálii.

Dále řekl, že se teoreticky reforma Dublinského systému kvót může také opět schválit kvalifikovanou většinou. Tímto budou v EU izolované východoevropské státy přehlasovány.

https://www.zdf.de/nachrichten/heute/eu-kommission-will-50-000-fluechtlinge-aus-krisengebieten-100.html
Německá stanice ZDF k tomuto tématu již v září uvedla následující informace a to, že by mělo být přijato nejméně 50 000 uprchlíků přímo z Turecka, Blízkého východu a Afriky. Navrhla to Evropská komise. Zajímavá je však dle OP informace týkající se požadavku komisaře Avramopoulise k urychlenému sjednocení Evropského parlamentu a Rady evropské unie (dříve Rada ministrů) o tzv. modré kartě, jejíž prostřednictvím by mohli lidé z třetích zemí legálně přicestovat do EU, obdobně jako funguje zelená karta v USA. EU komise rovněž navrhla, aby byl efektivněji prováděn návrat odmítnutých žadatelů o azyl. Podle odhadů se v blízké budoucnosti bude na území EU nacházet 1,5 miliónů odmítnutých žadatelů. Mezi lety 2014 a 2015 byla pouze 1/3 odmítnutých žadatelů skutečně odsunuta. Článek dále uvádí, že došlo k pokrokům ve spolupráci s africkými státy Senegal, Mali, Niger, Nigerie a Etiopie při zlepšování životních podmínek a zaměstnanosti v těchto státech.

V rámci pilotního projektu chce Brusel vyzkoušet, zda se mohou také realizovat programy pro legální přistěhovalectví prostřednictvím „soukromé podpory“. Tímto by se měly zabývat „soukromé skupiny a organizace občanských společností“ a v souladu s národními zákony by měli přesídlování organizovat a financovat. Podpůrný azylový úřad EU – EASO (http://www.mvcr.cz/clanek/easo-evropsky-podpurny-azylovy-urad-solidarita-v-praxi.aspx) by se měl domlouvat se zainteresovanými členskými státy.

Pozn. OP– tedy budoucí ministerstvo pro přidělování uprchlíků prostřednictvím organizací občanských společností.

http://www.epochtimes.de/politik/europa/eu-innenkommissar-osteuropas-weigerung-fluechtlinge-aufzunehmen-ist-inakzeptabel-a2329754.html
Tohoto tématu se týká i poslední článek z 24. 1. 2018, který cituje poslední slova komisaře Avrampoulise v rozhovoru pro informační kancelář AFP před setkáním ministrů EU v bulharské Sofii koncem tohoto týdne: „je to neakceptovatelné“, že východní státy odmítají přijímání uprchlíků, „všechny státy by se měly účastnit naší politiky a dělit se o obrovský tlak tohoto břemena“. Také varoval východní státy, že se mohou jednoho dne samy stát cílem velkého počtu uprchlíků: „Dnes je to Itálie, Řecko a Španělsko a trochu Bulharsko. Situace se rychle vyvíjí. Může se stát, že také v severovýchodní Evropě budou lidé překračovat hranice. Polsko, Maďarsko a Slovensko leží na vnější hranici EU s Ukrajinou resp. Běloruskem“. Podle dosavadního azylového zákona jsou za azylová řízení odpovědny státy na vnější hranici EU, což v minulosti vedlo k přetížení jižní hranice EU. Avramopoulos dále řekl:„Dublin, tak jak ho známe je mrtvý“. Podle něj je proto nezbytné se brzy domluvit na nových pravidlech, cílové datum je červen.

Pozn. OP– zajímavý je odkaz na počty resp. procentní podíly cizinců na počtu obyvatel jednotlivých spolkových zemí v Německu (poslední sloupec), otázkou zůstává, zda obdobné hodnoty by měly být cílové i pro Českou republiku:

http://www.laenderdaten.de/europa/deutschland/bundeslaender/auslaenderanteil.aspx
dále podle informace uvedené v článku níže, je v současné době v Německu celkem 18,6 miliónu obyvatel s migrantským původem což je 8,5 % z celkového počtu obyvatel.

https://www.welt.de/politik/deutschland/article167245133/18-6-Millionen-Einwohner-mit-auslaendischen-Wurzeln-in-Deutschland.html

http://www.mmnews.de/wirtschaft/43441-berliner-brotpreis-index-wert-des-euro-seit-einfuehrung-halbiert
Hodnota eura se od jeho zavedení v roce 2002 snížila na polovinu. Oficiální statistiky sice hezky prezentují inflaci, avšak ceny běžného života, ale ukazují něco jiného. Toto uvádí článek na MMnews z 12. 1. 2018.

Autor uvádí, že euro je měna zajímavá asi pouze pro nás všechny, nikoliv však pro politiky. Podporují je v tom i „kvalitní“ novináři, kteří se na nic neptají. Podle Maria Draghiho představuje ideální 2 % inflace peněžní stabilitu. To je ale lež, protože taková inflace činí z uložených 1000 eur po deseti letech 820 eur. Přitom politici na začátku slibovali, že euro bude stabilní jako marka. Podle autora článku si jeden jeho známý zapisuje výše cen již celé roky. Při zavedení eura v roce 2002, tak chleba stál 1,80 eur, dnes 3,50, letos v lednu byl zdražen o 0,20 eur, což odpovídá 6,06 %, a to je více než úředně uváděná inflace 1,8 %. Takže od zavedení eura se pekařův chleba zdražil o cca 95 %. To samé je u nápojů, nájmů, cen za taxi atd. Naznačuje to množství hotových peněz v oběhu, které od roku 2002 explodovalo. Pokud šel člověk dříve nakupovat s 10 eury, dnes musí s 20 až 30. Bývalý poslanec Carl-Ludwig Thiele z předsednictva Německé centrální banky v Berliner Tagesspiegel dne 24. 7. 2017 řekl, že při zavedení eura bylo v oběhu 220 miliard eur, koncem roku 2004 to bylo 500 miliard, koncem roku 2014 celkem 1 000 miliard eur a v dubnu 2016 celkem 1 100 miliard eur. Potřeba hotových peněz tedy vzrůstala 6 % ročně. Pokud vezmeme těchto 6 % za roční inflaci, tak 1000 eur uložených v roce 2002 bude mít dnes reálně hodnotu 417,27 eur.

Výsledek toho všeho je, že nejvíce postiženými evropské finanční a peněžní politiky jsou němečtí střadatelé a ti s malými příjmy. Němečtí politici k tomu, co tenkrát slibovali dnes jen mlčí, resp. vedou utajená jednání v Bruselu a jiným eurostátům umožňují obrovské zadlužení, a to díky zadním vrátkům v podobě systému Target2. Zrazují tím zájmy Němců. Navíc škodí i nulová úroková politika, což je skoro další daň, kterou stát ušetří cca 300 miliard eur, což patří střadatelům. Jižní státy na tom ale profitují, chybí to zejména německým střadatelům a na sociální pojištění. Italové se pak jezdí bavit a opíjet do Berlína, protože za doby existence liry by si to vůbec nemohli dovolit. Němci jsou toho jejich veselí také přítomni, ale jako číšníci a personál na toaletách.

Pozn. podle http://www.spiegel.de/wirtschaft/euro-bargeld-vermehrt-sich-infografik-der-woche-a-1041666.html, se z celkového objemu 1 100 miliard eur se používá k platbám v eurozóně cca 30 %, 40 % je rezerva (zejména díky nízké inflaci a úrokům) a cca 25 % se nachází mimo EU.

http://www.geolitico.de/2018/01/17/staat-foerdert-ausverkauf-der-staedte/
Stát podporuje výprodej měst, o tom píše článek v geopolitico.de – zahraniční investoři za miliardy skupují německé nemovitosti a neplatí při tom žádnou daň, a to zcela legálně. Děje se to v době, kdy není dostatek příležitostí k uložení kapitálu, které se vyplatí. Očekává se, že bude stále docházet k růstu jejich cen. Německý stát přitom zahraniční investory podporuje prostřednictvím světově unikátního modelu úspory daní tím, že jim je „odpouští“. Je tajemstvím, proč tuto politiku zejména konzervativní CDU a socialistická SPD podporují. Unikají tak milióny, ba miliardy na daních státu. Nejžádanější jsou nemovitosti v Berlíně, Mnichově, Hamburku a Frankfurtu, největšími investory jsou Američani, včetně Kanaďanů, Korejci a Číňané. Zatímco tento již před cca 10 lety vzniklý trend se soustředil zejména na obytné a komerční objekty, nyní se to týká i betonových paneláků z doby sociální výstavby na okraji měst a ve středu některých měst. Čínský fond CIC si tak před rokem zakoupil 16 000 takových bytů v několika městech. Pokud tyto nemovitosti investoři přímo nekupují do vlastnictví, tak prostřednictvím účasti v realitních společnostech.

V Berlíně tak již cca 2/3 nemovitostí, které stojí na prodej připadající na zahraniční kupce, často právě prostřednictvím účasti na společnosti většinovým podílem do 95 %, daním se tak vyhnou. Těmto obchodům se říká „PerShare Deal“. Tak například Deutsche Wohnen AG koupila 3900 bytů za 655 miliónů eur, za které by měla zaplatit daň z nemovitostí, ve výši 39 miliónů eur. Protože se však jednalo o zmíněný „PerShare Deal“, tak nezaplatila společnost na daních ani cent. Je naprosto neuvěřitelné, v jak obrovské míře městu unikají příjmy z daní. Robert Abt, manažer v Round Hill Capital v Londýně to komentoval, jako zcela neskutečné, že investoři mají takové možnosti, a že to z politického hlediska vůbec projde. Zelení v parlamentu navrhovali změnu, ale CDU a také SPD se proti změně přístupu rázně ohradili.

- - -







Neprošli a přece…

$
0
0
KAREL SÝS
29.1.2018

Odporné památce Lažnovského, Krychtálka a Moravce

Stahovač kůží prohrál
ale králíci se pořád řadí do řady:
Ještě mě
ještě mě
     ještě mě…!
Goebbels se naklání k sousednímu kotli:
Můj Vůdče
měl jste si vykrmit české žurnalisty
mohli jsme si ještě posedět v bunkru
Vsadil jste na říšskou orlici
měl jste vsadit na pražskou ramlici!

Staří a nevzdělaní zvolili Miloše Zemana prezidentem ČR

$
0
0
Jaromír Petřík
29. 1. 2018  jaromirpetrik
Uvedené „motto“ jsme před volbami našeho prezidenta často viděli a slyšeli v mainstreamových médiích. A nyní je na titulkách mainstreamu opět.volby.idnes
Cituji: „Zemanovi dali hlas především voliči ANO, KSČM, SPD a ČSSD. Mezi jeho podporovateli převažují starší a méně vzdělaní lidé. Zeman měl podle průzkumu velkou podporu zejména mezi lidmi nad 50 let bez maturit, seniory a nezaměstnanými“.


VIP bloger MUDr. Vodvářka šel dokonce tak daleko a napsal, že Zemana volili lidé se základním vzděláním. Pro objektivitu cituji přesně: „Volili ho dle rozborů spíše starší občané a ti, kteří mají dosažené základní vzdělání“. V diskusi k tomu Klára Trnková dodává:„Jenom národ pitomců a ohnutých hřbetů si neváží svých elit.“

Co k tomu dodat? Snad nejlépe to vystihl v diskusi Karel Novotný:„ Toto vulgární generalizování a plivání na svůj národ nevypovídá až tak o tom národu, ale spíše vypovídá o nositelích těchto neurvalých postojů. 

Když se vrátím k diskusi na článek o prezidentských volbách na IDnes, zmíním se o příspěvcích, které získaly velké množství souhlasných hlasů: volby.idnes
Karel Krpata: „I vzdělaný člověk může být naprostý IDIOT....“
Vlasta Coufal: „Dneska, aby se člověk s vysokou školou nebo pod 70 let bál volit Zemana.“
Marcel Caha: „Není tento článek typickým důkazem o tom, že ten kdo rozděluje společnost jsou dnešní novináři?“

Ano, myslím si, že právě tato poslední věta vystihuje rozdělení naší společnosti. Mainstreamová média podporující Jiřího Drahoše se chovala jako nepříčetná, neštítítí se ničeho, nastoupila i s podpásovkami typu,že Zemana volí pouze staří a nevzdělaní, čímž předpokládala, že opravdu ti hloupí voliči budou volit Drahoše jen proto, aby ukázali, že nejsou hloupí, že jsou prostě „in...“

Snad nejlépe to vystihla moje sestra, když řekla, že jako hloupá a nevzdělaná bude volit Zemana. Jen podotknu, že je lékařkou. Naproti tomu jedna naše známá se na adresu Zemana povýšeně ušklíbla a zakroutila hlavou s opovržlivou poznámkou, že Zemana volí burani. Tato naše známá je vyučená, ale nenapíši čím, aby se náhodou v mém článku nepoznala.

Já i celá moje rodina a příbuzenstvo jsme tedy jako staří a méně vzdělaní burani volili Zemana, přestože všichni máme minimálně středoškolské vzdělání. Ještě podotýkám, že naše věkové rozmezí je 24 až 70 let.

Mně i mým příbuzným prostě záleží na tom, zda si naše země zachová určitou samostatnost rozhodování, nebo se stane naprostým Bruselským a Washingtonským vazalem. Však se již reakce ze Západu ozvala: volby.idnes Cituji: „Americký deník The New York Times popsal Miloše Zemana jako odpůrce migrace, který se netají proruskými zájmy. Britský server BBC ho označil za nekorektního politika rozdělujícího národ. K vítězství Zemanovi gratuloval jeho ruský protějšek Vladimír Putin.“

Je totiž nad slunce jasné, že Jiří Drahoš by byl vhodnou loutkou těch, kteří stáli za jeho zvolením. To bylo vidět z diskusí, kdy odpovídal naučenými frázemi svých poradců. Ale já nechci, abychom jen tupě přihlíželi tomu, až nám sem západní země pošlou muslimské migranty, nebo nás zapojí do útočných válek NATO. Mně již stačilo vojenské napadení Iráku, Libye, podpora Islámského státu v Sýrii, občanská válka na Ukrajině atd. Petru Kolářovi jako hlavnímu poradci Jiřího Drahoše a jeho podporovatelům z TOP09, KDU-ČSL, STAN a Pirátům v tomto prostě nevěřím.

Ostatně perfektně to v diskusi vystihl Miroslav Macek- cituji:
Volič, zejména volí-li tak jak má a jak se v médiích očekává, je nejvyšším suverénem, autoritou, nadprůměrně inteliigentním činitelem, který má budoucnost, vizi a který tvoří dějiny. Avšak tentýž volič, pokud neplní přání médií a nevolí-li dle očekávání, je podprůměrně vzdělaný, populistický, xenofobní prorusky orientovaný živel, hoden studu a opovržení a vůbec, ale vůbec si nezaslouží demokracii, kterou mu Václav Havel vybojoval.“ 

Já ale záruku naší budoucnosti vidím v Miloši Zemanovi v roli našeho prezidenta a Andreji Babišovi z ANO v roli premiéra. A nejlépe s podporou SPD a KSČM.
Miloš Zeman a uvedené politické strany jsou našim garantem, že si nenechají vnutit muslimské migranty do naší vlasti, ani se nebudou zapojovat do dalších útočných válek NATO.

Nebezpečný občan Babiš

$
0
0

Miroslav Polreich
29. 1. 2018
Naše společnost se mění a to dokonce v souladu s celkovým světovým trendem. Tradice, na kterou jsme si v politickém uskupení zvykli, odchází. Nejenom u nás, ale v USA, Francii, Itálii, Maďarsku, Polsku a vlastně pomalu všude. Starý zavedený systém se brání. Pochopitelně. Málo z nás (počítáno i se Zemanem) odhadlo vývoj a šance Trumpa, i když to není člověk k obdivování.


Byly jisté zákonitosti, které ke změně vybídly. Vytrácí se tradiční ideologie i její dělení společnosti. Je nesnadné to pochopit, a dokonce si tyto změny uvědomit. Nám k tomu má posloužit „čapí hnízdo“. Všichni však víme, že o něj vůbec nejde. Symbol změn zní „Babiš“. Kdysi jsme také měli symbol a byl to shodou okolností také Slovák. To však není podstatné. Všechny nové tendence jsou nebezpečné. Podívejme se proto na tuto naši českou kauzu trochu podrobněji a v různých souvislostech.

Mají několik nutných aspektů:

1. Politicko-právní

Již úvodní věty by měly napovědět, že společnost a dokonce globalizovaný svět se mění. Na našem písečku se objevilo ANO a snad trochu i Piráti. Nevadí, že ještě nejsou přesně ukotveni. Nemusí hledat svoje místo to je jim dáno, pokud budou mít vazbu na nový trend. Lidé sami mají cit, či jak se říkávalo, bývají těhotní změnou.

Jakákoliv aktivita má a musí mít politické pozadí. Říká se tomu politický boj. ANO vstupem do vládní politiky musí formovat svoji pozici. Vedoucí strukturu má stanovenou v silné a jednoznačné osobnosti. To obráží potřebnost situace a je jako taková chápána. Zde není co dodávat, je nutno s tím počítat a mít nároky k zabudování již stávající pozice do programu. Nebude to snadná cesta, ale nakročeno mají dobře. Dokonce jsou schopni nazývat věci pravými jmény. Tím myslím zlodějny, manipulovatelnost justice a policie a myslím, že nemají problémy vše doložit.

Piráti se objevili díky mladým lidem, kteří již nechtěli být zneužíváni pravdoláskaři, ani tendencemi vedoucími k nenávisti a hledání nepřítele. Ukotveni však nejsou. Zčásti z nezkušeností či zahleděním se do opozice jako faktoru hledajícím pravdu. To se snadno okoukne, což se děje, ale k seriosnímu přemýšlení to nestačí. Myslím, že mají ještě dlouhou cestu k osamostatnění. Věcné hodnocení případu Babiš by jim mohlo hodně napomoci.

Čapí hnízdo je nejenom jen zástupným problémem, věcně je to předně zanedbatelná záležitost z hlediska pohledu na Babiše či hnutí ANO, ale je to velmi závažná věc, pokud dle ní budeme posuzovat práci policie, státního zastupitelství a následně soudů. Jedná se o systém politického zneužívání a přímo manipulace. V našem případě dokonce odsouzení hodného politického boje „všichni proti“. Bohudík, tak uvažují na svoji odchodnou politici, ale strhnout lidi opět k poslušnosti se již nedaří.

Níže uvedu několik ilustrujících příkladů, i když nemám kapacitu ani obsáhlou dokumentaci předložit přehledný a vyčerpávající souhrn. Byly by to ale krásná témata pro diplomky studentů právnických fakult, pokud pedagogové by se je nebáli zadat. Předně je zcela nepochybně možno konstatovat, že celá kauza Babiš má nejenom politické pozadí, ale je jednoznačně vytvořena na politickou objednávku. Není to navíc ojedinělý případ. Další uvedu níže.

Jednoznačné stanovisko v tomto smyslu, ale předně na základě své právní erudice i zkušenosti má sám ministr spravedlnosti pan Pelikán. Přeložil jednoznačný důkaz. „Znám kalendář“. Tento případ, stejně jako řada ostatních se váží na běh času, přesněji data, ve kterých zpravidla probíhá politická událost – volby. Účelové načasování případů je mělo podstatnou měrou ovlivnit. A také se tak dálo. Údaje natolik jednoznačné, že jsou absolutně nezpochybnitelné, že jejich motiv sleduje politickou manipulaci. Ministr se vyjádřil zcela jasně a laický závěr pana Babiše, že vyšetřující orgány, státní zástupci, ale i soudy pracují na objednávku, nelze proto věcně napadat. Tvrzení samozřejmě není absolutní, ale vyloučit jeho oprávněnost nelze. Kdyby se jednalo o jediný prokazatelný případ, a čapí hnízdo to dosvědčuje, tak pravdu má pan Babiš. Případů však je celá řada. Zneužívají v nich své pravomoci vyšetřující orgány, státní zástupci, ale i soudy.

Ano, je možno si objednat stíhání a dostat někoho do vězení. Pan Sváček, soudce, hrubě pochybil. Česká justice znevažuje sebe sama a myslím, že to pan Sváček ví a pouze klame. Nemusí osočovat ministra spravedlnosti, že přes opakované výzvy, žádné adekvátní stanovisko nezaujal. Jak jsem výše uvedl, vyjádřil se naopak velmi přesně a k podstatě politického zneužití věci. Pan soudce si v mnoha obdobných případech může srovnat kalendář. Sám, ač soudce, využívá medií, aby bezdůvodně napadal podstatu celé věci a to dokonce formou, jako by nebyla ani vznesena. „Mlčící ministr“. To mu nestačí. Jde ve své lži dále s odvoláním se na bývalou ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou, která se prý zachovala obdobně, přestože její stanovisko, se neodvolávalo jen na běh času, ale i k meritu věci. Žádný trestně právní podnět neshledala a to na základě studia celé kauzy což pochybuji, že pan Sváček měl možnost udělat. Proti čemu cítil povinnost se tedy ohrazovat, když vlastně spis nestudoval a kalendář nezná. Nezvažoval tím sám hrubě soudní moc? Zná příslušné ustanovení § 80, a jako soudce ví, že zneužívání medií soudcem vytváří „nátlak“. Takový přístup soudce je podstatou schizofrenní situace v naší zemi a ne když věcný argument ministra o politickém načasování případu popírají všichni zainteresovaní politici jako by nebyl. Závěrečná výzva k uvedení jmen odsouzených neprávem (na objednávku) snad není ani myšlena vážně, svědčilo by to o neznalosti prostředí autora v oboru, nebo o politické zaslepenosti.

Pan Sváček, kterého neznám, v tom však není sám. I pan předseda Ústavního soudu pan Rychecký je sice lépe informovaný o právních větách ministra spravedlnosti a tím i o politické podstatě sporu a jejího zdůvodnění. Pokládal však za nutné veřejně upozornit pana ministra, že by se měl ve svých vyjádřeních směřujících k podstatě věci mírnit. Tím jen ve své jednoduchosti potvrdil, kde je jádro sporu a slabina zadání. Uchýlil se proto k vyhrůžce, tím svůj přístup vyvedl z posuzování otázek právních, ale i politických, kde se případ nachází, do oblasti mocenské a morální. Pavla Rychetského znám osobně velice dobře, až důvěrně, (více než by si jeden mohl přát) z hlediska právní erudice i morálních vlastností. Jeho přechod k politikaření není proto pro mne překvapující. Nedávno jsem se vyjadřoval velmi kriticky k působení jeho kolegyně dr. Janů u soudu u Haagském tribunálu. Nikdo z justice se k podobným podvůdkům nevyjádřil. (viz servery z 4.12. 2017).

2. Justiční a policejní.
Jenom stručné připomenutí jak jsou zapracovávány politické souvislosti se snahou o ovlivňování voleb.

Údajný agent StB a šéf lidovců v režii pana Jana Rumla. Dávný příklad, snadno zapamatovatelný, ale také správné nakročení k politické manipulaci krátce před volbami.

Kubiceho zpráva, jak se z vedoucího politika udělá dokonce pedofil, samozřejmě před datem voleb.

Naše „nezávislé“ bezpečnostní orgány však nejsou žádná ořezávátka a tak zorganizovaly dokonce útok na prezidentského kandidáta voleb USA mediálním zveřejněním Clintona jako agenta ruské zpravodajské služby, týden školeného dokonce v Praze v době jeho návratu ze studií v Londýně. To není žádný hoax, ale oficiální zpráva ředitele BISu pana Devátého s bulvárními titulky. Však vyšetřovací komise amerického senátu měla v Praze hodně práce jak ten podvod rozklíčovat.

Dnešní „ruské tendence“ ovlivňovat volby v USA a dokonce u nás, jak denně můžeme číst, jsou jenom břídilské projevy snahy, kterou naše současná bezpečnost dobře zvládá již dávno.

Volby prezidenta Havla měly také zajímavou režii. Prvé pod taktovkou Lidové strany ruku v ruce spolu s Komunistickou stranou (později ze zákona zločineckou organizací), zvolily disidenta Havla jednomyslně, bez problémů. Po vyzrání naší demokracie ty poslední volby Havla už byly s velkými problémy - většinou jednoho hlasu, kdy „nezávislá“ justice na dny volby musela zavřít opozičního poslance, i když k tomu měla dostatečný prostor měsíců před i po volbě, vybrat jiný den v kalendáři. Po prezidentských volbách obviněného poslance ihned propustila jako nevinného. Takže nám jeden člen justice „zvolil“ prezidenta na 5 let. Škoda, že to nikdo v souvislosti s trestně stíhaným Babišem nepřipomněl. Ani mladí Piráti se nezajímají, jak se dělá „skutečná“ politika. Snad někdy studenti práva, až budou vedeni ke kritickému myšlení, se budou moci složitostmi justice zabývat ve svých diplomkách.

Kvalifikace kandidátů na prezidenta dle pana náměstka Ministerstva vnitra pana Mlsny. Podmínky byly známé, podpisy občanů i zastupitelů. Dle dosavadní praxe i právní logiky mohli doporučit jen jednoho kandidáta. V zájmu „demokratizace“ Ministerstvo vnitra pod patronací soc. dem stanovilo nové podmínky, absurdní a nesmyslné, snad použitelné, kdybychom měli jinou ústavu a volili neomezený počet prezidentů.

Mělo to však faktický účel řada kandidátů pro druhé kolo, v antizemanovské linii se sjednotí, což se i v podstatě podařilo, pod heslem „všichni proti Zemanovi“, A snad někdo by to tak i pochopil a nechal se ovlivnit.

Laik se divil a i odborné autority to později odmítly. Pan náměstek, velmi nekvalifikovaný a manipulátor myslím, že úřaduje dál.

Babišovo hnízdo, ač staré od února 2006, vyvřelo kupodivu napovrch cestou anonymního udavače a později žádostí policie o vydání v předvolební týdny a to dokonce s vědomím, že i kdyby k vydání došlo, nastupuje volbou další imunita, která tuto žádost vynuluje. Chce mít někdo lepší důkaz politické objednávky v souvislosti s faktem, že věcně bude právně neúčinná a stane se jen součástí politické agitace. Naštěstí „národ“ není primitivní a tyto machinace prokoukl.

Právo má nejenom formu, ale i obsah, ale přesto si dovolím meritem věci se nezabývat. Udělali to a zveřejnili jiní dokonce v parlamentu (třeba dr. Válková) a nesmím ale opomenout i pana Jakuba Michálka mluvícího za Piráty, který se zastal vyšetřovatele s tím „že nemá indicie, že by vyšetřovatel pochybil a že je ne společnost, ale právě on terorizován“. Kalendář, na který upozornil ministr spravedlnosti opomenul a právní argumentace dr. Válkové asi mu je odborně, i účelovému jeho zájmu, vzdálená. Tam měl prostor podrobně a odborně všechny námitky zvážit, aby byl věcně v obraze, a teprve na tomto základě přijmou fundovaný závěr. Zůstal však překvapivě na úrovni nesnadno definovatelné Kalouskovy argumentace.

Přístup Pirátů byl pro mne největším zklamáním, jak snadno je možno se zařadit do politické kampaně manipulující volby a ignorovat fakta. Měli by si Piráti uvědomit, že být v opozici znamená mít předně pevný základ právě ve faktech a ne ve vykřikovaných frázích „v příštích volbách porazíme Babišovo ANO“. To nechte pro Kalouska. Piráti získali důvěru mladých lidí. Proč chtějí zestárnout tak rychle a tak strašným způsobem?

Uvedl jsem jen několik, ale podstatných příkladů o zneužívání vyšetřovacích orgánů a justice. Překvapivě však pan předseda Nejvyššího soudu pan Šámal, i pan Baxa a další zatloukají a cítí se dokonce snad i uraženi, když někdo se nad jejich práci zamyslí a nebo přímo upozorní na politické zneužití, což provedl i sám ministr spravedlnosti.

Musí snad existovat přehled o obrovských nákladech se specifikací osobní odpovědnosti, které stát hradí za vadné konání těchto institucí, aniž by byl dosud vytvořen systém náhradového řízení. Politické záměry mívají totiž i ekonomické dopady. A nebo soudci mají na mysli jen stávku za své „mizerné“ platy?

3. Morální aspekty

Politické zneužívání státních orgánů má vždy protispolečenský charakter. Jedná se o manipulaci s bezpečnostním a právním systémem. Příkladně jsem se snažil upozornit na problémy, které jsou mě známy a jsem proto schopen specifikovat jejich pochybení. Tyto věci nemají jen materiální hodnotu s právními dopady na účastníky řízení. Neméně závažná je stránka morálních dopadů. Zde škody nejsou měřitelné, ale mnohdy jsou i existenční.

Pro uvědomění „odborných“ pochybovačů s odvoláním se na jejich publikovaná stanoviska, ale i řady novinářů, viz hnědnoucí Právo, upozorním právě s akcentací na morální stránku věci ještě na dva případy. Jeden s širším dopadem a druhý s tragickým koncem.

Máme po desetiletí lustrační zákon, který je postaven na materiálech a informacích orgánů StB. Učinili jsme tyto dokumenty z produkce těchto orgánů, mnohdy i získávané pod hrozbou nouze či násilí, nezpochybnitelnou součástí našeho právního řádu. Pracovníci ÚSTRku s nimi pracují jako s písmem svatým. Nakonec instituci vedl nejdříve snaživý svazák minulého režimu (dnešní poslanec ODS vykroužkovaný stoupenci této „demokratické“ strany), a později lidovec, bývalý farář. Na těchto základech se vedly stovky soudních sporů, protože přímo existenčně ohrožovaly naše občany a bránily jim dokonce v zaměstnání. Je třeba v zájmu objektivity uvést, že soudy v těchto kampaních zpochybnily oprávněnost těchto dokumentů. Na jejich obranu vystupovaly jiné státní orgány, které hájily pravost dokumentů StB. Tyto, pro někoho tragické situace, kdy se občan musel bránit, platil daňový poplatník.

Nemusím snad zdůrazňovat hlubokou nemorálnost celé kampaně, která vlastně ani dnes nekončí. Upozornit na ni není však od věci. Jsme v rovině nejenom materiálního práva, ale i v jeho morálních vazeb.

Následující příklad je velice závažný, jak z politického hlediska, tak i tragických dopadů na integritu a zdraví vzácného člověka, který byl vyšetřujícími orgány, státní zástupkyní i soudem manipulován hrůzným odstrašujícím způsobem a držen v podstatě bez důvodně a bez soudu půl roku ve vazbě.

Měl jsem mladého, nadějného přítele, významného germanistu i básníka a unikátního znalce Ortenova díla. Nakonec jsme byli i rodáci a sousedé z Havlíčkova Brodu. Svůj politický život začínal odhodlaně v disentu. Byl proto policií zavírán a fysicky týrán. Stal se po Listopadu pedagogem a mladým vědeckým pracovníkem na Filozofické fakultě UK, ale také vážným konkurentem. Své odborné spory řešil jeho starší kolega tím, že na něj podal udání policii, že mu telefonicky vyhrožoval. Vyšetřovatelka a státní zástupkyně podala věc soudu (přestože se jednalo o slovo proti slovu). „in dubio pro reo“ se stalo neznámým. On se svojí dřívější zkušeností s policií to zcela oprávněně vzal jako opět policejní šikanu a zvůli, a nespolupracoval. Soudkyně dle zákona a spíše svého přístupu, ho dala do vazby do doby soudního jednání. A nyní začala šikana. Jednání dlouho nenařizovala, nařídila a onemocněla, celkem několikrát, případ byl dán poté jiné soudkyni, ta studovala spis nějakou dobu, a zatím stačila myslím otěhotnět. A mladý člověk, se zkušeností disidenta, seděl dále na Pankráci. Měsíce ubíhaly.

StBáci se k němu fysicky chovali špatně. Jeho a můj režim po Listopadu, zužme to raději na justici, ho deptal psychicky. To byla pro citlivého člověka újma daleko horší. Navštěvoval jsem ho ve vězení pravidelně, jako i mnozí přátelé z fakulty. Pozoroval jsem nepochybně, že jeho psychický stav se zhoršuje. Soud se stále nekonal. Přes námitky vězněného (nic jsem neproved, drží mne neprávem), jsme nakonec musili sáhnout k mimořádnému opatření – milosti pana prezidenta. Prezident Havel své rozhodnutí okamžitě vydal. Duše člověka, básníka a vědce, však byla již zničena. Nemohl se vrátit ke své práci. A již se nikdy nenašel. Vzal si život.

4. Ekonomická podstata

Těžko se mě přechází od hluboce citlivých záležitostí morálky k závažné otázce a pravděpodobně k podstatě celého sporu. Babiš, jak zní titul této úvahy je totiž velice nebezpečný. V čem? Je bohatý člověk, manažer a úspěšný. Politické okolnosti nejenom u nás, ale dnes již v okolním světě, jak jsem v úvodu naznačil, mu umožnili vystoupat v politice a pracovat jinak. Nesnadno tomu rozumět. Ne mnozí ho chápou a cítí v něm progres. Ano prezident Zeman. Ten má na to kapacitu. Ostatním je nebezpečný svým přímočarým myšlením a nárokem.

Nebezpečnost Babiše je někde jinde. Nemluví se o tom. Těch, kterých se to týká, si to plně uvědomují a musí proto být velmi aktivními protivníky. Mnozí ještě nedorostli chápání běhu světa tak tápou (Piráti). Babiš je podnikatel a světe div se – odvádí v české republice daně. Není to běžná záležitost. Tisíce jeho odpůrců podnikají zde, a peníze odvádějí v daňových rájích.

Povede-li Babiš vládu, zcela zákonitě ji nasměruje k zákazu umožnit podnikatelům čerpat státní zakázky, pokud odvádějí daně jinde. Je to těžko k pochopení? Bude to revoluce v podnikání, která se nelíbí ODS, TOP, nebo i ČSSD s.r.o., nebude-li schopna se zbavit současné kartelizované podstaty. Dosud se o tom nemluví, ale bude to zákonitý krok.

Policie, státní zástupci a nakonec i soudy jsou jenom dobře placeným prostředkem. Podstata a pozadí je v rukou někoho jiného a důvod, jak jsem právě uvedl, je pádný…

Toto nesmí zapadnout: Kuras před lidmi vážně varoval před islámem. A předčítal z projevu, o kterém se u nás neví

$
0
0
29.1.2018 ParlemantníListy

O Evropě, která je ve smrtelném nebezpečí, diskutovali exposlanec Zdeněk Soukup a spisovatel Benjamin Kuras v kavárně Domu národnostních menšin v Praze. Představili zde i vznikající Platformu evropské civilizace navazující na práci platformy, kterou Soukup založil pro zákonodárce. „Jsem už dvacet let poctivý reportér sebevraždy západní civilizace, kde migrace a islamizace je jenom jedna zbraň, která ale začíná být smrtelná,“ prozradil na úvod Kuras. „Připadám si tady jako na vrchní palubě Titaniku. Všude kolem už se to všechno potápí, a tady se ještě nic neví,“ konstatoval.


Kuras poté vyjmenoval několik závažných bodů, které se dějí v posledních měsících. „Jednak je to takzvaný sociální kontrakt, který podepsal Bohuslav Sobotka ještě těsně před koncem vlády, který mimo jiné vyrovnává podpory migrantů ve všech zemích. To znamená, že budou dostávat v Česku stejné podpory jako v Německu, takže si tu budou žít jako králové,“ upozornil. Druhá je Dublin IV. „Což je přepsání původní dublinské dohody o azylech, podle nichž měli azylanti zůstávat v prvním svobodném státě. Ten bude teď rozdělovat migranty. V podstatě kvótový systém nekončí, nýbrž se přesouvá na Dublin IV; a tam bude vysoká pokuta za nepřijetí každého migranta,“ uvedl. Třetí je dle něj direktiva EU o odzbrojení občanů. „Bohužel nebyla zastavena pokusem Parlamentu udělat z nynějšího stavu ozbrojenosti občanů ústavní zákon. Senát to odmítl. Rozdíl je v tom, že ústavní zákon převažuje nad direktivami EU, zatímco parlamentní zákon ne,“ vysvětlil.

Další věcí, na kterou Kuras upozornil, je cenzura internetu. „O ní se v Evropské komisi i parlamentě bohatě debatuje. Vzorem je cenzura německého internetu, kde internetové firmy musí samy vymazávat, co pokládají za nenávistný či extremistický projev,“ řekl a připomněl vznikající německou velkou koalici. „Kancléřka Merkelová stanovila, že Německo bude přijímat 220 tisíc uprchlíků ročně. Nejedná se tedy jen o uprchlíky, kteří přicházejí přes Středozemní moře, tech bylo jen 168 tisíc loni. To znamená, že je bude přivážet letecky. Prý už to v Německu začalo, nějaké noční lety,“ sdělil. „Pan Schultz naopak tvrdí, že migrace by měla pokračovat bez jakéhokoliv limitu,“ dodal.

Úprk bělochů na venkov


Podle propočtů některých prestižních průzkumných organizací se dle Kurase za nynějšího stavu islamizace Evropy jednotlivé státy dostanou ke 30 procentům podílu muslimů do roku 2050, jmenovitě jde například o Německo, Francii či Švédsko. „Což je za stavu, když nebudou přicházet další; a muslimské rodiny mají čtyři pět dětí,“ upozornil. "Pokud říkáme 30 procent, tak je to myšleno celostátně. To znamená, že ve velkých městech to bude až 70 procent. Dnes má Francie 10 až 12 procent muslimů, Británie 5 až 7, Německo 8 až 9 procent. V některých městech jich ale máte 30, 40, 50 procent a probíhá úprk bělochů na venkov. Itálie propočítala, že do roku 2065 by mohla být Itálie z poloviny migrantská, protože má největší úbytek obyvatelstva. Asi čtvrt milionu ročně navíc lidí umře, než se narodí. Doplňují to těmi 160 až 180 tisíci lidí ročně, kteří přicházejí z Libye. kde se to sice zastavilo, ale zase přicházejí z Tuniska,“ konstatoval.

Ve Francii dle Kurase už začaly útoky na židy i křesťany. „Mluví se o občanské válce, ale nikdo se pořád z naší strany nemá k žádné obraně,“ domníval se. Zopakoval pak několik pikantních výroků evropského komisaře Avramopoulose typu, že odmítat kvóty je nepřijatelné. A že migrace z Afriky a Středního východu přímo souvisí s hodnotami, na kterých je Evropská unie postavena. „Ještě dodal, že Dublin IV se musí rychle implementovat, ani politické rozhodnutí neumožní žádné části EU zůstat homogenní a bez migrace. A masová migrace je nová norma.“ Z Holandska pak, jak informoval Kuras, přišla zpráva, že Mohamed je nejčastější jméno novorozenců.

Kuras následně citoval ze své knihy Poslední naděje civilizace. „Dospěl jsem v ní spolu s panem Orbánem k závěru, že střední Evropa je poslední bašta, která musí Evropu hájit,“ upozornil a jal se předčítat. „Když v červnu 1940 padla Francie, Churchill řekl v parlamentu: „Jsme sami. Nevím jak vy, ale já se z toho cítím bujaře.“ Když pak Mussolini nabízel Británii domluvit s Hitlerem separátní mír, většina britských politiků pomýšlela na jeho přijetí. S vědomím, že Hitler žádné dohody nedodržuje, svolal Churchill schůzku vlády a půlhodinovou řečí přiměl ministry k pokračování války. Projev zakončil větou: „Mají-li dějiny tohoto slavného ostrova skončit, ať je to teprve tehdy, až se my všichni budeme topit ve vlastní krvi.“ Získat za to od tehdejší vlády bouřlivý potlesk, ale také povolení slíbit národu dřinu, krev, pot a slzy ke konečnému vítězství, „které musíme získat, aby civilizace mohla přežít“.

Je zakázáno říkat...


„Budeme žít v otroctví, nebo ve svobodě? ptal se Orbán ve fantastickém churchillovském projevu v březnu 2016, který nebyl vůbec v českém tisku zveřejněn,“ připomněl Kuras a část z něho přečetl. „Dnešní doba je křehká, slabá a chorá jako květina užíraná skrytým červem. Svoboda začíná vyslovením pravdy. Je zakázáno říkat, že ti, kdo přicházejí, nejsou uprchlíci, a že Evropa je migrací ohrožena. Je zakázáno říkat, že desítky milionů směřují k nám. Je zakázáno říkat, že imigrace do našich zemí přináší zločinnost a teror. Je zakázáno upozorňovat, že ty masy přicházející z jiných civilizací ohrožují náš způsob života, naši kulturu, naše zvyky, naše křesťanské tradice. Je zakázáno připomínat, že ti, kdo sem přišli dřív, si tu už vybudovali svůj vlastní oddělený svět s vlastními zákony, který štěpí tisíciletou strukturu Evropy. Je zakázáno upozorňovat, že to není nezamýšlený řetěz náhod, nýbrž předem plánovaná a sehraná operace v masách lidí namířená k nám,“ četl Kuras Orbánův projev, který označil za churchillovský.

„Je zakázáno říkat, že v Bruselu se spřádají plány přesunout sem cizince co možná nejrychleji a usadit je mezi nás. Je zakázáno upozorňovat, že účelem usazování cizinců zde je přetvořit náboženskou a kulturní krajinu Evropy a přeinženýrovat její technické základy a tím odstranit poslední bariéru internacionalismu – národní státy. Je zakázáno říkat, že Brusel ... ... ....

(celý text najdete zde)

Dilema uprchlíků - Německo se přetahuje se střední Evropou kdo z koho

$
0
0
William Engdahl
30.1.2018  Zvědavec
Německá sociálně demokratická strana a konzervativci (CDU/CSU) se nakonec dohodli na zapáchajícím kompromisu vytvořit ještě jednu, i když ne už tak velkou koalici se stále více nepopulární Angelou Merkelovou jako kancléřkou. Znamená to, že je Berlín automaticky nasměrován ke kontroverzní, výbušné linii na přijímání stovek tisíc nových uprchlíků z válečných zón na jihu jako Libye nebo Sýrie. 



V přímém kontrastu s vítačskou politikou Berlína projevují čtyři země ve střední Evropě – Polsko, Česká republika, Maďarsko a Slovensko – vytrvalost, pokud jde o odpor a odmítání bruselské politiky povinných uprchlických kvót a dostává se jim silněji artikulované podpory napříč EU v otázce národního rozhodování. V tomto ohledu Berlín není zcela pánem situace.


Rostoucí odpor těchto čtyř zemí sdružených ve Visegrádskou skupinu vytváří potenciál k možnému rozpadu Evropské unie za situace, kdy Brusel vytrvale odmítá odstoupit od své politiky a kdy obyvatelstvo celé EU jen nevěřícně přihlíží a ve volbách hlasuje pro více národně orientované kandidáty, jako je případ nově zvoleného rakouského kancléře Sebastiana Kurze z Rakouské lidové strany.

Soustředěné úsilí Bruselu a liberálních sdělovacích prostředků na démonizaci vůdců typu maďarského Viktora Orbána jako jakési moderní varianty fašistů jen z důvodu, že hájí suverénní právo svých zemí rozhodovat o tom, kdo je vítán, aby se stal jejich občanem, a kdo ne, zůstává stále častěji ignorováno obyčejnými občany EU, kteří jsou zmateni tím, proč jejich politici odmítají zanechat jasně kontraproduktivní uprchlické politiky.


Orbán přijíždí do Německa


Krátce před skončením německých koaličních rozhovorů uskutečnil maďarský premiér Orbán třídenní návštěvu, aby se v Bavorsku setkal s vůdci konzervativní strany CSU. Orbán tam prohlásil, že rok 2018 bude „rokem obnovení vůle lidu“. Vysvětlil, co má na mysli: „Je jasné, co je vůle lidu. Lidé nechtějí žít pod hrozbou terorismu; chtějí bezpečnost, chtějí, aby jejich hranice byly chráněny. Chtějí, aby jejich představitelé mohli ze schengenského prostoru vrátit ty lidi, kteří nemají důvod zde být.“

Dne 8. dubna bude Orbán ohajovat své znovuzvolení v celonárodních volbách za situace, kdy americký spekulant a manažér hedgeových fondů, organizátor politických NGO maďarského původu George Soros masivně financuje kampaň, aby porazil Orbána a jeho stranu Fidesz, i když opozice je v současnosti značně rozdělena.

V sousední České republice dali voliči 13. ledna stávajícímu prezidentovi a euroskeptikovi Milošovi Zemanovi, který se uchází o znovuzvolení, jednoznačně nejvyšší počet hlasů, i když nikoli potřebných 50%, aby se nemuselo konat 2. kolo. (článek byl napsán před 2.kolem českých prezidentských voleb - pozn.red. NR) Zeman vystupuje kriticky vůči protiruským sankcím EU a vyzývá k rozvoji ekonomických vztahů s Čínou obdobně, jako činí další středoevropské státy. Ostře také kritizuje uprchlickou politiku EU. Nehledě na silný tlak Evropské komise Praha se společně s Maďarskem a s Polskem odmítla podílet se na realizaci povinných kvót na přesídlení uprchlíků.

Třetím silným zastáncem práva zemí, aby si v rámci svých hranici mohly určit, kdo se stane jejich občanem, je Polsko.

V prosinci Evropská komise oznámila, že zažaluje Polsko, Maďarsko a Českou republiku u Evropského soudního dvora (ESD) za jejich odmítání přijímat uprchlíky. EU také podá na Maďarsko žalobu z důvodu, že přijalo nový zákon o vysokých školách, který pravděpodobně přivede k uzavření Středoevropské univerzity podporované Georgem Sorosem, čímž se nachází v rozporu s maďarským zákonem vyžadujícím, aby se nevládní organizace podobny těm, které podporuje Soros, zaregistrovaly jako „financované ze zahraničí“. Nevládní organizace v zemích EU, které podporuje Soros, vystupují jako hlavními zastánci masového přílivu uprchlíků do EU.

Vedle toho Evropská komise, v návaznosti na změnu polské ústavy v oblasti soudnictví, uplatnila proti Polsku možnost využít kontroverzního postupu podle článku 7 (Lisabonské smlouvy), který hrozí pozastavením jeho hlasovacích práv v Evropské radě, a to poté, co polský prezident Andrzej Duda nevyslyšel varování Bruselu a soudní reformu podepsal. Pozastavení hlasovacích práv je však málo pravděpodobné vzhledem k tomu, že článek 7, který dosud nebyl nikdy aktivován, vyžaduje jednomyslnou podporu všech zemí EU, a kdy Orbánovo Maďarsko otevřeně prohlásilo, že se za Polsko postaví. To ponechává Bruselu, který je stále více vnímán jako autokratický a zoufalý, jen jedinou možnost – zastavit polskému hospodářství pomoc ze strany EU. Pokud by k tomu došlo, někteří polští pozorovatelé hovoří o možnosti či dokonce pravděpodobnosti vystoupení Polska z EU, o tzv. Polexitu. Také prezident EU, bývalý polský předseda vlády Donald Tusk varoval, že Polsko by mohlo opustit EU, pokud by bylo odstaveno od finančních prostředků z Bruselu.


Přetahování kdo s koho


Politické přetahování mezi domnělými neopeřenci a mezi Bruselem, podporovaným zejména Francií a Německem, ohledně povinných uprchlických kvót členských států východní Evropy, by se mohlo ukázat jako velmi riskantní především pro Německo, nejsilnější ekonomiku v EU. Ty země, které Berlín tlačí k tomu, aby akceptovaly uprchlickou politiku – Maďarsko, Polsko, Slovensko a Česká republika – totiž zdaleka nejsou bezmocné banánové republiky nebo ekonomicky na kolenou. Jako skupina, Visegrádská skupina, jsou větší než Francie nebo Čína (??-pozn.red.NR).

S britským odchodem z EU dojde k zásadnímu posunu v hlasovacích právech zbývajících členských států EU. Nejvíce z tohoto posunu vytěží Visegrádská čtyřka, zejména Polsko. Pokud se těmto zemím podaří udržet společnou opozici vůči Bruselu v klíčových politikách, jako jsou uprchlické kvóty, jejich politický vliv by mohl vzrůst jako nikdy předtím.

Podle německého Federálního statistického úřadu dosáhl v roce 2016 zahraniční obchod se zeměmi Visegrádské čtyřky 4 256 miliard EUR, a překročil tak obchodní obrat mezi Německem a Čínou o více než 86 miliard eur a německo-francouzský obchod o více než 90 miliard EUR. Jak zdůrazňuje nedávná analýza nizozemské ekonomické skupiny GEFIRA, střední Evropa se stala hlavním příjemcem německých výrobních investic a také místem, kam se německé společnosti často stěhují a zaměstnávají již více než půl milionu pracovníků. Náklady na práci ve střední Evropě jsou mnohem nižší než v západní Evropě a vzdělání je mnohem vyšší, což je odkaz komunistického důrazu na vzdělávání.

Z hlediska objemu dodávek pro německé vývozce jsou země Visegrádské skupiny hned na druhém místě po Spojených státech, což podtrhuje jejich význam z hlediska udržení konkurenceschopnosti německé ekonomiky.

Země V4 mají společný HDP stejně velký jako Turecko; ekonomicky jsou nepostradatelné pro „starou“ EU včetně Německa, které ale se zeměmi střední Evropy zachází blahosklonně a povýšeně.

Bruselská byrokratická elita a západní média zobrazují Středoevropany jako prosté fašisty, což je ovšem vážný omyl vycházející ze zvláštností arogance byrokratů. Předtím, než události dospějí k rozpadu EU z východního směru, zvláště když se nová rakouská vláda Rakouské lidové strany Sebastiana Kurze rovněž jasně vymezila proti uprchlické politice osy Soros-Merkelová-Brusel, určitě by mělo smysl zmírnit intenzitu konfrontace v otázce uprchlíků se zeměmi Visegrádské čtyřky. Pokud Německo svůj postoj nezmění, mohlo by se ono a jeho pozice v Evropě ocitnout na lavici poražených i spolu se samotnou EU.


The Refugee Dilemma–Germany Plays Economic Chicken with Central Europe vyšel 24. ledna 2018 na katehon.com. Překlad v ceně 434 Kč Zvědavec.

Dobrovolníci jsou vyzváni k odchodu

$
0
0

Genadij Petrov
30. 1. 2018      zdroj
Tiše, bez velkého rozruchu v médiích, běží na Ukrajině významný proces: mizí fenomén zrozený válkou na Donbasu - takzvané dobrovolnické prapory, které se postupně stahují z fronty. Prezident Petr Porošenko shromažďuje všechny ozbrojené formace do jednoho úderného seskupení. A aby šlo do boje, toto právo se tvrdě rozhodl ponechat si jen pro sebe.


Tento týden byl z fronty na západ země, do místa trvalé dislokace odsunut takzvaný Zakarpatský legion - 128. horská pěší brigáda. Je to jeden z největších a nejbojeschopnějších útvarů Ozbrojených sil Ukrajiny. Je v něm hodně "uvědomělých" dobrovolníků a celá dobrovolnická jednotka - prapor Zakarpatsko, sestavený převážně z obyvatel Užhorodu a jeho okolí.

17. ledna byl stažen z fronty a poslán do týlu nejznámější ukrajinský dobrovolnický prapor Ajdar. Podle některých zpráv je na řadě přemístění praporu Donbas. Bylo by obtížné nevidět v tomto přemísťování souvislosti se zákonem o reintegraci Donbasu, nedávno přijatým Nejvyšší radou. Vždyť tento dokument fakticky likviduje jakoukoli autonomii jednotlivých ukrajinských ozbrojených formací. Všechny z nich se dostávají pod přísnou kontrolu ukrajinského prezidenta, jehož pravomoci ohledně řízení "lidí se zbraněmi" na ukrajinské straně výrazně rostou.

Co to jsou dobrovolnické prapory?

Mezi jevy současného ukrajinského zmatku má dobrovolnické hnutí zvláštní postavení. S dobrovolníky, kteří šli do boje na Donbas, tak říkajíc, od srdce, je neoddělitelně spojena první fáze války. Do určité míry byli schopni nahradit pravidelné ukrajinské jednotky, které se nacházely ve stavu chronické nebojeschopnosti. Na papíře byly dobrovolnické prapory podřízeny nějakým ukrajinským silovým strukturám a byly součástí státní mašinérie. V praxi se často formovaly na základě krajanského nebo ideologického principu, nebyly financovány ze státního rozpočtu a byly velmi úzce spojeny se svými sponzory - vlivnými osobnostmi v ukrajinské politice.

Nebyly například pro nikoho žádným tajemstvím zvláštní vazby oligarchy Igora Kolomojského s praporem Dněpr-1 nebo blízkost ministra vnitra Arsena Avakova k praporu Donbas. V ukrajinských médiích byly dobrovolnické prapory určitou dobu obklopeny aureolou romantiky, pro jejich velitele (nebo častěji pro ty, kteří se tak polohovali) bylo vedení těchto jednotek úspěšným odrazovým můstkem do vysoké politiky. Pro nepřátele byly dobrovolnické prapory neustále na přetřesu. Byly obviňovány z válečných zločinů, byly ztělesněním obrazu nepřítele - ukrajinského nacionalismu, příslušníci praporů často nebyli bráni do zajetí.

S odměřenou nelibostí se na aktivitu dobrovolníků dívalo vedení ukrajinských pravidelných ozbrojených sil. Mnoho ukrajinských vojenských velitelů neskrývalo, že dobrovolnické prapory jsou z jejich pohledu destruktivní silou, která komplikuje zmatek na frontové linii i mimo ni. Zvláště silné byly tyto nálady po Ilovajském kotli, kdy mediálně nejpodporovanější velitelé praporů (Semjon Semenčenko a Jurij Berjoza) strávili hodně času ve vysílání ukrajinských televizních kanálů a obviňovali z porážky vedení ozbrojených sil a osobně náčelníka generálního štábu Viktora Muženko.

Svého času se příspěvky ukrajinských médií o Ilovajsku zřetelně dělily na dvě části: jedny hledaly viníky ve vedení armády, ty druhé u dobrovolnických praporů. Ale viditelně nesnížily sympatie k dobrovolnickému hnutí v ukrajinské společnosti porážky. Jeho představitelé se stali aktivními účastníky ukrajinské politiky a samotné dobrovolnické prapory se ocitly v centru různých nechutných událostí: sponzoři (tentýž Kolomojský) je aktivně používali ve svých obchodních válkách, samotní velitelé praporů měli a mají dalekosáhlé obchodní zájmy.

A konečně se projevil vliv velkého počtu osob s kriminální minulostí v dobrovolnických praporech, a ostatně i s kriminální současností. Mezí, která přiměla ukrajinskou společnost trochu přehodnotit roli dobrovolnických praporů v novodobé historii země, se stal patrně případ roty Tornádo, která byla, jak se ukázalo, utvořena ze zločinců a vedl ji mnohokráte odsouzený kriminální "znalec".

Tečka na závěr

To všechno usnadnilo Porošenkovi postupný proces "zkrocení" dobrovolnických praporů a jejich sponzorů. Zákon o reintegraci Donbasu bude pravděpodobně poslední tečkou v tomto procesu. Je v něm jasně stanoveno, že dobrovolnické prapory, stejně jako všechny ostatní ukrajinské ozbrojené formace, které vedou bojové aktivity na Donbasu, jsou podřízeny veliteli Společného operačního štábu ozbrojených sil země, jmenovanému prezidentem. S finanční autonomií "dobrovolníků" bude také skoncováno: byli postaveni na roveň s běžnými vojenskými jednotkami.

Je pravda, že válkou podporované "značky" - Donbas, Ajdar, Azov atd. - je sotva nutno pohřbívat, a to i v případě, že na Donbasu nastane klid (a vše k tomu směřuje). Tento zákon o reintegraci počítá s tím, že otázka o tom, kde budou použity ozbrojené formace, je čistě v kompetenci prezidenta. Má právo vydat rozkaz k použití síly na Donbasu, ale možná ... i v Kyjevě. Za těchto podmínek mohou přijít lidé s ne nevinnou reputací, kteří umí střílet (tedy ti, jichž je stále v dobrovolnických praporech mnoho), státním orgánům náramně vhod.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Selský rozum zvítězil…..

$
0
0
Přemysl Votava
30.1.2018   ČeskéNárodníListy
Poděkováni patří Vám občanům z českého a moravského venkova. V této bitvě o Pražský hrad jste svedli tu rozhodující bitvu… Vaše „statečné šiky“, které přišly ze všech koutů české země, v této bitvě obstály. Tolik očekávaná bitva skončila jejich vítězstvím, nad bojištěm stále stoupá dým,… elitní šiky Pražanů a jejich spojenců, byly rozprášeny prostými „venkovskými sedláky“. 



Stalo se tak navzdory očekávání téměř celé západní Evropy. To pomyslné bitevní pole, po dvoudenním klání, ovládli „prostí sedláci z českého a moravského venkova“, kteří tu bitvu vybojovali pod prapory zemanskými. Vítězi se stali ti často vysmívaní a podceňovaní občané venkova, kteří měli být jen těmi pouhými figurkami v tomto klání o prezidentský stolec. Přesto dokázali zvítězit.

Ke korunovaci byl již připravený i nový panovník, on stál v plném lesku a ve své kráse uprostřed svých rádců. Před bitvou i během ní, přijímal hold a podporu všech těch mocných, kteří si přáli porážku nenáviděného českého zemana z Vysočiny. Dle plánů bitva o prezidentský stolec měla být rychlá a hlavně vítězná, počty i procenta tomu nasvědčovala…. Všichni byli již natěšeni z blížícího se podílu na moci. I hostiny byly pro vítěze připraveny, muzikanti, klauni i herci, byli k pobavení vítězů pozváni….. Dopadlo to ale jinak, než očekávali, ti prostí venkované, ti občané z malých i větších měst, městeček, vesniček se spojili pod praporcem svého panovníka a zvítězili, proto oni, místo nich slaví.

Toto vítězství nám v mnohém připomíná naše slavné husitské tradice, také naši předci v době ohrožení se sjednotili proti škůdcům země.

V táboře těch poražených dnes vládne panika, nenávist i strach. Svou porážku nechtějí přiznat podobně, jako před pěti lety, při první přímé volbě prezidenta. Také podzimní parlamentní volby skončily jejich porážkou, dnes prohráli i ty volby prezidentské. Dle prvních ohlasů cítíme, že budou chtít rychle zapomenout na tuto porážku, tedy jít cestou odvety, opět útočit, škodit, chodit žalovat do Bruselu, Paříže, Vídně, do Berlína….. Za každým svým neúspěchem budou hledat ruského či čínského agenta. Místo nenávisti by však měli respektovat výsledek voleb. Sláva vítězům, čest poraženým…

Vítězem těchto voleb jsou řadoví občané, zejména z těch zapomenutých českých a moravských měst, či z malých obcí. K vítězství nás dovedla jejich rozhodnost a jednota, s jakou vyslyšeli hlas svého prezidenta a přišli ho podpořit do volebních místností. Díky jim barva Miloše Zemana ovládla mapu České republiky. Selský rozum zvítězil …!


Přemysl Votava 
Národní socialisté - místopředseda

Zeman opět na koni

$
0
0

Jiří Paroubek
30.1.2018 VašeVěc

Miloš Zeman obhájil pozici prezidenta republiky. Celkem podle očekávání. Vítězství však bylo těsnější, než by se očekávalo, s ohledem na jeho dobrý výkon v průběhu pětiletého mandátu. 51,3% voličů, kteří jej volili, je méně, než by se dalo čekat u obhajujícího prezidenta. Do volebního výsledku se však promítly některé chyby, které v průběhu funkčního období prezident udělal. Byly to chyby, ale i pseudochyby, které byly pouhými mediálními konstrukcemi.


Vykreslovat prezidenta Zemana jako jakési monstrum, které táhne republiku východním směrem, jak to činí přátelé pražské kavárny a část zahraničních médií, není ani pravdivé a už vůbec není v zájmu země. Pokud bude nesena odveta pražské kavárny v duchu toho, jak o tom dnes hovořil ve svém rozhovoru pro E15 Petr Pithart, poškodí to především republiku a budoucím občanským kandidátům ani občanským (tedy pravicovým) stranám v nejrůznějších typech voleb to vůbec nepomůže.

Jaké jsou příčiny Zemanova vítězství?


Zeman pracoval usilovně po celých pět let, jezdil vytrvale mezi občany, stýkal se s nimi a ukazoval, co je klasická kontaktní kampaň. Nepolevil, i přes stále se zvětšující zdravotní handicap, který omezoval jeho přímý fyzický kontakt s lidmi. M. Zeman, a to často i na úkor vlastních názorů, říkal lidem to, co chtěli slyšet, o imigraci, o euru, o EU a dalších otázkách. Také jeho spojenectví s Andrejem Babišem je zcela nepochybně účelové a nic víc. Ale bez tohoto spojenectví by A.xBabiš nebyl tam kde je a M. Zeman by nejspíš nebyl zvolen prezidentem. M.xZeman pro své znovuzvolení plně využil veškerého potenciálu levice, včetně těch voličů, kteří při sněmovních volbách volili nejen ČSSD s KSČM, ale také ANO či Okamurovu SPD, anebo kteří zůstali doma. Po prvním kole prezidentské volby správně vsadil na svou účast v televizních debatách.

Účast ve čtyřech předvolebních debatách v týdnu před 2.kolem mu umožnila získat strategickou iniciativu, z čehož vyplynuly především dvě věci:

1. M. Zeman dokázal galvanizovat občany, kteří zůstali v prvním kole prezidentské volby doma, k účasti a převážně ke své volbě.

2. M. Zeman dokázal v těchto debatách získat na svou stranu větší část voličů v 1.kole neúspěšných kandidátů Horáčka a Hilšera, než-li tomu mohlo být, kdyby J.xDrahoš zvolil v závěrečných čtrnácti dnech (tedy mezi první a druhou volbou) jinou taktiku.

M. Zemana volila především Morava a podle očekávání lidé v menších obcích, lidé v průměru s nižším vzděláním a lidé z problémových regionů, kterých je ve státě stále ještě většina.

A kdo byl poražen? Jiří Drahoš dosáhl maxima možného. Nebyl to vůbec špatný volební výsledek. Kdyby měl kolem sebe lepší tým poradců, mohl i zvítězit.

Byla poražena celá nenávistná česká pravice Kalousků, Schwarzenbergů, Halíků, Fialů. Ale také ti, kteří se vydávají za obhájce levicových názorů, jako například A. Mitrofanov. Poraženi byli také „Zemanofobové“ v sociální demokracii. Například pro pražskou ČSSD je to po uzavření Libeňského mostu další srovnatelný úder na plexus solaris, který negativně ovlivní její výsledek v podzimních komunálních volbách. Vydat se na sobotkovské vlně na jednoznačnou podporu J. Drahoše v hlavním městě, kde se bojovalo o každý hlas voličů, je politická neprozíravost a ukázka toho, že lidé kteří fakticky vedou pražskou organizaci ČSSD, se povezou na negativní emoci (a je jedno zda je proti Zemanovi nebo třeba proti mé osobě) třeba i za cenu svého vlastního sebezničení.

V Praze M. Zeman získal přes 31% hlasů. To je zřejmě veškerý voličský potenciál klasické levice a „národoveckých sil“, které v Praze jsou. ČSSD v tuto chvíli má v Praze mezi 3-4% voličů a upřímně, její potenciál je 7-8 x menší než-li voličský potenciál M. Zemana. A po deklaraci podpory výrazně pravicového kandidáta podpořeného občanskou pravicí si dovolím tvrdit, že je to další negativní signál pro levicové voliče v Praze před podzimními volbami.

Stejně tak by se měli nad svým postojem před prezidentskou volbou zamyslet někteří hejtmani za ČSSD v čele s Netolickým. Nevím, zda tito lidé dost dobře chápou, kdo je vlastně volí, jaký typ voličů je může volit. Jedna věc je, co by oni rádi viděli, druhá věc je, co je realita. V každém případě se sociální demokracie nachází v nejsložitějším okamžiku svých 140letých dějin. Přispělo k tomu také stanovisko části vedoucích osobností ČSSD podpořit v prezidentské volbě miláčka české pravice J.Drahoše.

Jiří Paroubek

Surkov informoval o misi OSN na Ukrajině

$
0
0

29. 1. 2018       zdroj
Nové návrhy USA k ruské iniciativě ohledně nasazení na jihovýchodní Ukrajině mise OSN vypadají proveditelně. Agentuře TASS to sdělil asistent prezidenta Ruska Vladislav Surkov na základě výsledků jednání se zvláštním zástupcem ministerstva zahraničí USA Kurtem Volkerem. "Američané tentokrát přivezli mnohem konstruktivnější návrhy. "Dubajský balíček" amerických podkladů, na rozdíl od "bělehradského", vypadá celkově vcelku proveditelně. Alespoň na první pohled", řekl Surkov.


Obzvláště poukázal na dost podrobný plán postupného rozmístění mise v návaznosti na realizaci politických bodů Minských dohod. "Je to vyvážený přístup, o nějž stále usilujeme", zdůraznil a dodal, že ruská strana pečlivě prostuduje návrhy a odpoví, a poté se bude konat další setkání s Volkerem.

Surkov také poznamenal, že postoje Ruska a USA se zcela shodují co do řešení řady humanitárních problémů Donbasu, jako je výměna zajatců, otevření dalších přechodů, zajištění obyvatelům komunikačních služeb

Dříve se asistent ruského prezidenta a zvláštní vyslanec amerického ministerstva zahraničí setkali třikrát k jednání o situaci na jihovýchodní Ukrajině: 21. srpna 2017 v Minsku, 7. října a 13. listopadu v Bělehradě.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Pozor na vaše peníze! Nová směrnice Bruselu vám šmátrá do peněženky. Přímo vám

$
0
0
30.1.2018  ParlamentníListy
Velké nadnárodní firmy mají další způsob, jak z občanů „vytěžit“ co nejvíce peněz. Dala jim jej EU spolu s možností ukrást nám bankovní tajemství. Náš národní Parlament tomu jen tiše přihlížel.

Německý deník Berliner Morgenpost upozornil, že od 13. ledna každého z nás dělí od vzdání se bankovního tajemství jediné kliknutí počítačové myši. Při nákupu zboží na nadnárodních internetových portálech jako Amazon, Google, nebo E-bay vám může být podstrčen k odsouhlasení formulář, kterým těmto firmám dáte právo k nahlížení do vašich bankovních účtů. Nejde přitom o podvod. Zákon č. 370/2017 Sb., o platebním styku, tuto možnost připouští. Do českého zákona se dostala zapracováním druhé směrnice Evropského parlamentu a Rady o platebním styku, která má číslo 2015/2366/EU. Uzákoněním této možnosti skončila doba, kdy zprostředkovatelské portály jako Booking.com přinášely zákazníkům lepší, levnější nebo pohodlnější služby, upozorňuje ekonom a publicista Martin Kunštek. Směrnice EU jim otevřela prostor pro tzv. „nové dynamické určování cen“. Internetoví zprostředkovatelé nákupů, kteří budou mít souhlas kupujícího k nahlížení do bankovních účtů, budou moci – „díky“ takto získaným informacím o klientovi a jeho spotřebitelském chování a prostředcích na účtech – manipulovat cenami tak, aby mu mohli prodat už ne nejlevnější nebo nejlepší zboží nebo službu. Ale aby za tu službu mohli naúčtovat spotřebiteli co nejvyšší částku. Jejich ziskem je totiž procentní provize z transakce.


Doposud bylo tzv. „staré“ dynamické určování cen známé z praxe aerolinií. Letenka již mnoho let nestojí každého stejnou částku. Ceny stejné služby – např. letu z Prahy do Londýna – se mění v čase. A nejen sezónně, jako tomu bylo před desetiletími, kdy nejdražší letenky byly v prázdninových termínech. Donedávna platilo, že ten, kdo si letenku kupuje mnoho měsíců předem, nebo je ochoten na letišti čekat i několik dní na poslední volnou sedačku v letadle, může letět i za desetinu ceny, kterou zaplatil kupující několik dní nebo den před letem. Podle aktuální poptávky se v poslední době mění i ceny ubytování v hotelech nebo v apartmánech. Klidně z hodiny na hodinu. Toto chování aerolinek nebo hoteliérů nelze odsuzovat. Jde samozřejmě o snahu vydělat co nejvíce peněz – což je ostatně smyslem každého komerčního podnikání – ovšem čistě za použití tržních principů. A mnoha spotřebitelům to umožňuje dosáhnout na lepší ceny. Takže jde o v podstatě férový obchod.

Nové dynamické určování cen


Tzv. „Nové dynamické určování cen“ je však zneužitím informační asymetrie mezi poskytovatelem a spotřebitelem. Když poskytovatel služby zprostředkování nákupu letenky či ubytování vidí na to, kolik máte peněz, kolik a za co utrácíte, jaká vám chodí výplata a od jakého zaměstnavatele, tak si vás může určitým způsobem „zaškatulkovat“ a na základě sofistikovaných matematicko-sociálních modelů vám zpřístupnit pouze určitou část dostupné nabídky. Nebo cenu upravit tak, aby nebyla nejvýhodnější pro spotřebitele, ale aby z ní měl co nejvyšší provizi. Což znamená, aby byla co nejdražší.

Totéž prakticky může fungovat i v případě velkých nadnárodních firem nebo jejich skupin, které provozují jak internetové vyhledávače, tak i obří e-shopy nebo porovnávače cen. Tyto firmy mají o spotřebitelích dlouhodobě uložená data o tom, co každý z nich ze svého počítače vyhledával. A nyní k tomu budou moci získat údaje o tom, co pak následně koupil a za kolik. A opět budou moci upravovat ceny. Jde o klasickou ukázku informační asymetrie a jejího zneužití, jak ji ve své práci popsal americký ekonom George Akerlof, který za výzkum a popsání tohoto jevu v roce 2001 získal Nobelovu cenu za ekonomii.

Úplný laik by si mohl myslet, že jde o omyl, nedopatření nebo legislativní nešikovnost nějakého bruselského eurokrata. O politickém procesu napůl informovaný laik by si mohl myslet, že tuto nehoráznou možnost do zákona nebo směrnice vložil nějaký poslanec nebo europoslanec, zkorumpovaný těmito obřími nadnárodními firmami. Podle Berliner Morgenpost však šlo o záměr Evropské komise – tedy nejvyšších představitelů EU – kteří vydali v tomto směru politické pokyny k vypracování tohoto ustanovení. Oficiálně je politicky zdůvodňují snahou zvyšovat konkurenci mezi bankami. Od zadání zvýšit konkurenci, s cílem aby profitoval spotřebitel, má však výsledek stejně daleko, jako v případě směrnice EU o zbraních, která měla původně cíl zvýšit bezpečnost uživatelů, harmonizovat technické předpisy pro výrobu a znehodnocování ručních zbraní v civilním sektoru. A jejímž výsledkem je místo toho směrnice, která má odzbrojit bezúhonné občany v době rostoucí kriminality imigrantských zločineckých gangů.

Legislativní proces národního zákona a směrnice EU, umožňujících nadnárodním korporacím prolomit bankovní tajemství spotřebitelů, v sobě nese dva hlavní motivy. Selhání všech kontrolních mechanismů, kterými jako občané disponujeme prostřednictvím svých volených zástupců. Ukazuje však zejména na to, že systém rozhodování v EU je nastaven tak, aby ony kontrolní mechanismy byly co nejvíce oslabeny. Zkrátka a dobře, aby důležité věci vznikaly rukou nevolených eurokaratů. O jejichž nezkorumpovatelnosti si nedělám žádné iluze. A aby volení zástupci – europoslanci, národní poslanci a ministři – měli minimální šance z návrhů vyškrtat schované „miny“ zaměřené na další ukrácení práv občanů členských států EU.

Příběh ztráty práva na bankovní tajemství


Příběh ztráty práva na bankovní tajemství, které některé státy měly donedávna zakotveny v ústavě – u nás je zahrnut v rámci článku 10 Listiny základních práv a svobod pod právem na soukromí – je dlouhý mnoho let.

Jeho kořeny sahají do roku 1991, kdy prezident USA George Herbert Bush senior vyhlásil tzv. válku proti drogám. V jejím rámci byla na půdě Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) připravována mezinárodní smlouva o opatření k zabránění legalizace výnosů z trestné činnosti. Smlouva vycházela z principů obsažených v americkém federálním zákoně proti praní špinavých peněz z počátku 80. let. Smlouva OECD byla podepsána v roce 1999 v Paříži. Signatářské země ji postupně ratifikovaly a různým tempem její text zapracovávaly do národní legislativy.

Některé státy, jako je Francie nebo Německo, ji použily kromě boje proti organizovanému zločinu typu obchod s drogami a zbraněmi, vydírání, organizace násilné prostituce – i jako „beranidla“ k získání nástrojů ke zvýšení svých daňových výnosů formou potlačování daňových úniků. Při praní špinavých peněz dochází k předstírání legální ekonomické činnosti, při níž jsou peníze „prohnány“ normálním podnikem. A po zaplacení daní se z nich stávají „čisté peníze“. Podobné nástroje a trasy však v rámci finančního systému používají i pachatelé určitých typů nelegálních daňových úniků. Sem nepatří obchody typu korunové dluhopisy, které využil mimo jiné současný český premiér Andrej Babiš, nebo převádění peněz ze státu do státu v rámci struktur nadnárodních firem, s cílem dosáhnout na co nejmenší daně. Tyto operace jsou v podstatě legální formou daňových úniků. Proti nimž se ani EU nesnaží nijak bojovat.

Tehdy některé západní země zajímaly peníze, které poplatníci schovávali v rámci různých operací na finančních trzích s cílem vyhnout se zdanění. Státy tehdejší EU se k praní špinavých peněz v podstatě postavily metodou „chceme svůj podíl v podobě daní“. Některé země, jako jsou Holandsko a Lucembursko, k aplikaci principů smlouvy i tak přistupovaly velmi laxně. Situace se prudce změnila po útocích na newyorská dvojčata 11. září 2001. Legislativní opatření dostala nový impulz v rámci boje proti terorismu a jeho financování. Do té doby procházelo i vybírání tzv. „zakátu“, neboli příspěvku na džihád, jakoby bez povšimnutí státních orgánů. (Takto probíhaly i zakát-sbírky na iredentu kosovských Albánců v letech 1997-99- pozn.red.NR)

 

Zakát, neboli příspěvek na džihád


Zakát je původně slovo označující v Koránu daň pro nemuslimy. Prorok Mohamed v Koránu nařídil kromě jiných věcí vybírat pouze tři druhy daně. Daň z příjmů a daň z majetku – pro muslimy. Ostatní daně, poplatky a cla považoval jako obchodník za nemravná a postavil je mimo zákon.

Pro nemuslimy Mohamed zavedl ještě zvláštní „daň z hlavy“ označovanou právě tímto slovem – zakát. Křesťanům a židům sice umožnil na dobytých územích žít. Pokud však nepřestoupili na islám, tak pro ně byla zavedena povinnost platit zvláštní „daň z míru“.

V Evropě byla tato daň označovaná jako „tributum pacis“, nebo zkráceně „tribut“, známá od dob starého Říma. Platili ji příslušníci národů, které si Řím vojensky nebo „diplomaticky“ či obchodně podrobil. Z naší historie je znám tribut, k jehož placení do Německa císaři se zavázal kníže sv. Václav v podobě poplatku 300 volů a 10 hřiven stříbra. Šlo o formu výpalného. Poplatku za to, že se na nás nebude útočit a drancovat. Tribut pak pro změnu Turkům platil i císař Rudolf II.

Dnes je zakát vybírán i od neislámských firem, pokud své zboží chtějí prodávat na muslimských trzích. Což je v podstatě přímo v rozporu s textem Koránu. Kromě jiných jej platí i Agrofert za různé certifikáty na „halal“ původ vyráběného zboží, které je určeno na prodej muslimům. V poválečné éře vybírají různé islámské organizace zakát paradoxně i od muslimů. Platí jej mnoho desetiletí muslimští přistěhovalci v západoevropských zemích. Jako „dobrovolný“ příspěvek. Islám totiž muslimovi krom jiného ukládá povinnost dobročinnosti. V dnešní době však už nemá jen podobu darů chudým, ale i jakési zvláštní daně. Muslimové platí na islámské organizace obdobu středověkého křesťanského desátku.

Z části peněz, která je posílána do islámských zemí, je muslimskými charitativními organizacemi financována výstavba a provoz nemocnic a sociálních zařízení pro chudé. Část však jde i na financování výzbroje a provozu teroristických organizací jako Tálibán, Al-Káida či Islámský stát. Samozřejmě, že i forma výběru zakátu od řady evropských muslimů má spíše charakter výběru výpalného. Jejich výběrčí by zřejmě prorok Mohamed hnal bičem. I když jde o trestnou činnost, tak státní orgány západoevropských zemí nad ní mnoho let zavíraly oči. Situace se změnila až po 11. září. Tehdy i západoevropské země v legislativě i v praxi přitvrdily. V zemích EU tehdy vznikly poměrně přísné zákony na sledování bankovních a finančních systémů. Policie a zpravodajské služby získaly více pravomocí k nahlížení do bankovních účtů. V závěsu za nimi je získaly i orgány daňové správy. Až potud by bylo možné brát snahy národních orgánů jako legitimní. Proti boji s organizovaným zločinem nebo daňovým únikům nelze nic namítat.

Na průšvih se začalo zadělávat v okamžiku, kdy se do věci vložila EU


Na průšvih se začalo zadělávat v okamžiku, kdy se do věci vložila EU. Eurokraté se také chopili klávesnic počítačů a dali se do „společného evropského díla“. Do té by si totiž každý stát opatření dělal podle toho, aby to bylo přijatelné domácí veřejností. Všichni sice přistoupili k omezení hotovostních plateb nad částku 15 tisíc eur, zrušili anonymní bankovní účty apod., ale to většina normálních lidí nepovažovala za nějak velký problém. Národní státy totiž tato omezení vždy nějak kompenzovala. Francie schválila zákon, podle něhož je vedení bankovních účtů, vklady a výběry a převody z nich bezplatné. Neboli zakázala bankovní poplatky zákonem. Některé země zakázaly zpoplatňovat platby kartou v obchodech. Jestli však bruselským úředníkům něco opravdu „leží v žaludku“, tak je to různost. V roce 2003 – oficiálně v rámci reakce na útoky z 11. září – Evropská komise začala připravovat první směrnici o platebním styku. Před tím eurokaraté vyrobili několik nařízení a směrnic proti praní špinavých peněz. Ale ty vesměs vycházely z Pařížské dohody sjednané na půdě OECD. V roce 2003 se však Komise chopila příležitosti k harmonizaci národních zákonů o bezhotovostních platbách. Po několikaletém projednávání v Evropském parlamentu a radě vznikla směrnice 64/2004. V ní EU zavedla všechny definice pojmů užívaných běžně v bankovnictví a finančních službách a stanovila pro ně evropská pravidla. Postupovalo se metodou od každého něco. A schválilo se v podstatě jen to, co nikomu moc nevadilo. Žádné novinky to do práva prakticky nepřineslo. Ve směrnici byl v podstatě popsán legislativními termíny stav, který tehdy v praxi platil podle soukromého práva.

Bankovnictví, jak jsme jej donedávna znali, se vyvíjelo mnoho staletí. První zárodky bankovních a platebních služeb v Evropě známe už do křižáckého řádu templářů. Od 11. století poskytovali napřed poutníkům do Svaté země a později i obchodníkům službu vkladu a výběru peněz. A to napříč křesťanským světem. Účtovali si za to poplatky. Později se ve středověké Itálii rozvinulo i komerční bankovnictví v podobě úvěrů. Úrok tehdy zakazovala jako lichvu křesťanská víra. Na židy se zákaz nevztahoval. Křesťané ovšem mohli obchodovat s měnami za poplatky a brát si podíl z úvěrovaných obchodů. Investiční bankovnictví se zrodilo v rámci koloniální éry v 15. století. Zákonodárství do této sféry dlouho regulací nezasahovalo. První zákony upravující tuto činnost jsou až z přelomu 18. a 19. století. Výjimku tvoří Švýcarské smlouvy, které později vytvořily federální Ústavu, v nichž je bankovní tajemství zakotveno od 14. století.

Až donedávna se mělo za to, že vztahy mezi bankou a klientem jsou výhradně soukromou věcí. Vše se řídilo smlouvami mezi bankou a klientem. V případě trestného činu spor řešil soud v rámci trestního řízení, nebo i civilních žalob. Celkem snadno šlo poznat, kdo se dopustil porušení a komu za to náleží odškodné. Změnu přinesla Velká hospodářská krize v 30. letech minulého století. V jejím rámci byly zavedeny předpisy s cílem chránit vklady střadatelů. Později přibyly i státní instituty na odškodňování střadatelů zkrachovalých bank. Mezinárodními smlouvami byly upraveny podmínky pro vydávání mezinárodních platebních nástrojů jako šeky, cestovní šeky, směnky apod.

Ještě v 90. letech minulého století však řada nástrojů používaných v bankách ke svému fungování nepotřebovala zákon. Např. platební karty byly od jejich vynálezu v 70. letech téměř třicet let používány na základě smluv mezi klientem a bankou. Ve smlouvě byly vymezeny podmínky použití, způsoby ochrany proti zneužití apod. Klient buď kartu chtěl a podmínky přijal – nebo si vyjednal lepší – nebo si kartu nevzal. Spory z podvodů a zneužití karet soudy dlouho uměly řešit v civilním nebo trestním řízení a poškozené odškodňovat i bez zvláštního zákona či směrnice.

Vlak regulace se rozjel na plné obrátky


V roce 2003 si však eurokraté předsevzali udělat velký kodex. Do první směrnice o platebních službách všechny do té doby známé postupy ze smluvního práva přepsali do psaného právního předpisu. Členské státy to pak od EU převzaly. Tehdy ještě nešlo o žádnou praktickou revoluci. EU se jen zmocnila další pravomoci. Tehdy to nikomu nevadilo, protože to v praxi jakoby nic neudělalo. Pro příběh končící legální možností ukrást nám bankovní tajemství je důležitý pouze jediný článek tehdejší směrnice. A to ten poslední, který... ... ....

(celý text najde zde)

Malé podivení nad tím, proč zrovna předseda EU musí skládat hold Karlu Marxovi

$
0
0
Leoš Prušvic
30.1.2018  blog autora

Dne 4. května 2018 předseda EU pan Jean-Claude Juncker vystoupí na slavnosti v Trevíru při příležitosti oslav dvoustého narození Karla Marxe. (Welt.de, 17.01. 2018)
Během uplynulé volební kampaně i v průběhu volby prezidenta ČR probíhala nejen ze strany mainstreamových médií téměř nepřetržitá masírka, která voličům vysvětlovala rozdíly mezi oběma kandidáty na nejvyšší politickou funkci v tomto státě. 

Jeden z nich byl podáván jako nejvhodnější kandidát pro naše úspěšné členské pokračování v EU, která je garantem našeho směrování na západ a nikoliv na východ, jako tomu prý by bylo v případě druhého kandidáta, jehož volbou by byl náš stát ohrožen pádem do postsocialistického marasmu, ruského marxisticko-leninského vlivu a země by se také stala nejzápadnějším poklonkujícím členem čínského pašalíku.

Čas trhl oponou, voliči vhodili své obálky a vítězem se stal mainstreamem neoblíbený, pražskou kavárnou nenáviděný a zahraničím údajně zcela přehlížený dosavadní prezident.

Když média rozdýchala povolební šok, byla spuštěna další kampaň, tentokrát vysvětlující, proč volby vyhrál ten, jehož jméno by bylo lepší vůbec nevyslovovat. Média se několikrát mimo jiné shodla na tom, že stávajícímu prezidentovi pomohli k vítězství lidé starší a méně vzdělaní. No nic nového pod sluncem, ti z pohledu novinářů mohou téměř za každý volební průser, který není po chuti šéfům z Bruselu. Zdůrazněn v tisku byl i fakt, že blahopřání přišlo z nejvyšších míst Ruska a Číny. Z Bruselu prý přišlo jen mrazivé mlčení. No aspoň nějaká malá změna, ten mráz totiž dříve chodívával z Kremlu.

Ve kvasu uplynulých volebních dní však téměř zcela zanikla zpráva, která se několikrát objevila spíše v zahraničních médiích a s děním na české politické scéně nemá na první pohled vůbec nic společného. Nicméně opravdu jen na první pohled. Podle ní, pan Jean-Claude Juncker, úřadující prezident EU, dne 4. května 2018 vystoupí na slavnostním ceremoniálu v německém Trevíru. Ceremoniál bude součástí oslav ku příležitosti dvoustého výročí narození Karla Marxe. Při této příležitosti bude tomuto vizionáři socialismu odhalena 5,5 metru vysoká bronzová socha, kterou Trevíru věnovali čínští soudruzi. Trevírská radnice se sice trochu kroutila, jestli to přece není trochu přes čáru, ale nakonec, aby čínské soudruhy neurazila, sochatý dar přijala.

Nemohu si pomoci, ale když Česká republika vstupovala do Evropské unie, tak scénka jak čelní představitel tohoto evropského uskupení vzdává hold Karlu Marxovi za radostného potlesku čínských soudruhů, by suverénně vyhrála soutěž o nejabsurdnější klip v České sodě. A v dnešní době by byla peckou i v sitcomu Teorie velké třesku. A pokud by se o něco podobného pokusil současný prezident, zřejmě by pražská kavárna vyvolala v Praze obdobu ukrajinského Majdanu.

Takže se tímto ptám členů pražské kavárny, jurodivých vizionářů budoucí Evropské unie a zpovykaných politických komentátorů lkající nad tragickým výsledkem posledních prezidentských voleb. Komu že se v Evropě stýská po socialismu? Kdože tady poklonkuje čínským soudruhům? A kdože tu je ohrožen ruským ideologickým vlivem?

Ptát se musím, jsem totiž z pohledu dnešních eurohujerů nedovzdělaný senior. Akorát nevím, jaká škola mi to vlastně chybí. Zkusím se zeptat pana Junckera. Třeba mi napíše, že po doporučení jeho čínských přátel bych měl v prvé řadě začít studovat Rudou knížku citátů velkého Maa. Jeho sochu totiž možná bude odhalovat v době zas ne tak příliš vzdálené....

Leoš Prušvic


Viewing all 19126 articles
Browse latest View live