Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Gabriel Yücel a Süddeutsche Zeitung

$
0
0

Jana Maříková
19. 2. 2018
Poslední dobou se věnuju válce Turecka proti kantonu Afrín v severní Sýrii za hlasitého mlčení světových velmocí a většiny novinářů. U našich novinářů mě to nepřekvapuje vůbec, ti už novinařinu dělat neumí - čekají jen na zakázky. Ale i v Německu panuje ticho větší, než bychom čekali u země, které tak leží na srdci blaho kdekterého uprchlíka. Kauza novináře Denize Yücela, zadrženého rok bez soudu v Turecku, byla přece jen medializována - má dvojí občanství, německé a turecké. Včera byl propuštěn, slavnostně, německý ministr zahraničí za SPD, Sigmar Gabriel, si div nevložil na hlavu vavřínový věnec.


Zvědavý pozorovatel si ovšem všiml, že se tak stalo u příležitosti bezpečnostní konference NATO v Mnichově, kde se Turecku vpodstatě dostalo hlasité podpory při "ochraně jeho hranic". Jak špinavý kšeft propuštění Yücela bylo, se ptala i předsedkyně Národního výboru strany Die Linke, Sahra Wagenknecht, a představitelé kurdských obcí v Německu. Že poslanec za Zelené Cem Özdemir musel mít v době konání konference v Mnichově ochranku, protože turecká delegace mu projevovala "zjevné nepřátelství", ani nemluvě. Shromáždila jsem tedy nějaké informace a sepsala je - včetně překladu celého článku z webu Watch Media, který se dealem Gabriela a Turků za ostudné práce tisku zabývá podrobně.

Dnes jsem si přečetla další zprávu z těch, které čtu denně:
Kerem Schamberger napsal na svou fb stránku dne 18. 2. 2018:
"Šéfredaktorka tiskové agentury Mezopotamja Ajansi (MA), Elif Çetiner a novinářka MA Melike Ceyhan byly právě zatčeny v Istanbulu / Beyoğlu.
Přestože je Yücel naštěstí volný, základní postoj režimu se nezměnil".

Večer jsem si přečetla veřejný mail člena Kurdische Gemeinschaft e.v. Michaela Thiela televizi ARD, který přesně odkrývá celé nechutné pozadí slavného propuštění jednoho novináře - kvůli uvadající slávě ministra zahraničí - a uvěznění a odsouzení mnohých novinářů v Turecku k dlouholetým a doživotním trestům - za co? Inu, za kritiku Erdogana a jeho režimu. Korunu tomu nasadilo veřejné vyhrožování poslanci Bundestagu Cemu Özdemirovi, dlouholetému kritikovi Erdogana, přímo na "bezpečnostní" konferenci NATO v Mnichově. Michael píše v úvodu:

"Je špatné, jak postupuje fašistický stát proti svobodnému demokratovi (Cemu Özdemirovi, německá strana Zelených - Bündnis 90) a jak funguje spolková vláda jako hostitel se staženým ocasem. Hanba! Jak může člověk doufat v uvolnění napětí , pokud je alespoň půl tuctu tureckých novinářů odsouzeno k doživotnímu vězení současně s propuštěním Denize Yücela? Skutečnost, že spolková vláda a mnoho německých médií přiznávají Turecku právo na sebeobranu ve válce a agresi proti Afrínu, je víc než ubohé. Přítulná politika podpory kurzu fašistického a diktátorského režimu na úkor lidí v Afrínu je hanba......"

A nakonec článek od Michaela Meyena z webu http://medienblog.hypotheses.org/1304

Mediální realita

Sigmar Gabriel, Deniz Yücel a SZ

Autor: Michael Meyen · 17/02/2018
"Jedna fotografie místo tisíce slov. Ministr zahraničí v přátelském kruhu novinářů. Takže není pochyb, Süddeutsche Zeitung mu věnoval celou stránku a obětoval svou parádní stranu 3. Obrovská reklama pro Sigmara Gabriela. Ministr zaplatil několika insider informacemi a hned si koupil celou žurnalistiku.

"Dlouhá cesta k svobodě" je název tohoto příběhu. Jedná se o Denize Yücela, německého novináře, který byl v Turecku rok uvězněn bez obvinění a nakonec byl propuštěn. Ve skutečnosti je to o Sigmarovi Gabrielovi. Jaké štěstí, domnívali se redaktoři. Jaké štěstí, myslel si Gabriel taky. Momentálně je v Mnichově, v Bayerischer Hof, na události nazvané eufemisticky Bezpečnostní konference. Takže k Süddeutsche Zeitung, velké německé novinařině.

Wolfgang Krach a Heribert Prantl sedí u stolu v redakce společně s vedoucími strany 3 (Christiane Schlötzer, Alexander Gorkow) a investigativním novinářem Georg Mascolem. Svého návštěvníka mají exkluzivně jen SZ. A ony ho prodávají v balíčku s něčím, čemu říkají "měsíční rešerše", ve spojení s NDR a WDR. Panama Papers, Paradise Papers. Známe to. Make journalism great again. Podle SZ bylo novinářům vždy umožněno mluvit s lidmi, kteří byli "zapojeni do vyjednávání o propuštění". Cena: "Oznámit, až když bude (případ) vyřešen". Vysoká cena ve věku Twitter a spol.: "Diskrétnost - neohrožovat vydání Denize Yücela."

To, co vyšlo ven, zní tak, jako by celá debata o "embedded žurnalismu" neexistovala, kdy novináři, kteří chtějí být v předních liniích, musí psát to, co váleční lordi chtějí vidět. V tomto příběhu SZ není slovo válka. Také slovo mezinárodní právo chybí. Žádní Kurdové, žádný kanton Afrín, žádná Rojava, ačkoli Turecko je ve válce od 20. ledna v severní Sýrii, ve válce proti projektu, který Kurdové nazývají "demokratickým konfederalismem", s vlastní samosprávou, osvobozením žen a autonomií, která přesahuje národní stát a možná i kapitalismus. SZ naopak hovoří o "napětí v regionu" a o "nestálé situaci". Napětí. Brisantní výraz. Bitva o sestup v Bundeslize má větší grády.

Německé tanky se v tomto příběhu objevují, to ano. Koneckonců, spolková vláda "velmi dobře zvážila", jak se dočte příznivě nakloněný čtenář , a "vyhověla Turkům, co se týče znovuvybavení tanků Leopard podle potřeby". Zvážila, jak jsem řekl. Už se nejedná o problém "poté, co se tyto tanky převalily přes hranice Sýrie". O něco dál, tvrdí, že Turecko vniklo pomocí tanků Leopard "do severní Sýrie". Tak se skrývá slovo válka. Tak skrýváte oběti, mrtvé děti, mrtvé ženy. Tanky se valí. Jako na dálnici, přes špatnou čáru. Přijela vojska. Človek si přeje, aby nikdo nezažil, co to znamená, když se tanky "valí" vojska "vnikají" proti jeho vůli.

Süddeutsche Zeitung se v tomto příběhu několikrát zajímá o to, co stálo propuštění Yücela. Politicky, možná i jinak: První cenou je tato stránka 3. Óda na Sigmara Gabriela a obecně na velké muže, kteří dělají politiku - v době, kdy je jiný člen NATO ve válce. Gabriel v tomto příběhu je skromný člověk, který to prostě považuje za svůj úkol, politik, pro kterého je důležitější blaho Denize Yücela než jeho vlastní kariéra, ministr, jak lze shrnout, který chce bezpodmínečně zůstat ministrem.

Turečtí diplomaté by se divili, jak Gabriel žije doma v Goslaru ("podrážděně", zvláště kvůli podmínkám ve vyšších vrstvách turecké státní správy). Dne 7. února se Gabriel dozví, podle investigativních reportérů v berlínské kavárně od Martina Schulze, že na ministerstvu zahraničí již brzy skončí, "nejdůležitější zpráva dneška" ještě přijde: "Musí ven z Turecka “. Co je proti tomu osobní kariéra?
Osud novináře. Původní nahrávka, SZ: "Doufám, že ještě mám čas dostat Yücela ven." To je to, co jeho spolupracovníci slyší znovu a znovu. "I to, co kdysi Gerhard Schröder řekl o Recepu Tayyipu Erdoğanovi (kde byl jako bývalý kancléř dvakrát) se prezentuje, kdyby to novináři měli z první ruky (a nikoliv z druhé).

Důležité: Gabriel se zná s Erdoğanem a také s jeho ministrem zahraničí. Ten první se zřekl po rozhovoru s německým emisarem "hněvivých a dlouhých tirád" (pro který je zřejmě "známý") a ten druhý ho nazývá od návštěvy Goslaru "přítelem".

 Zatčené novinářky

Žurnalistika nepopisuje pouze "skutečnost" (ať už může být jakákoli). Žurnalistika vybírá, urovnává, žurnalistika poskytuje formy pro naše myšlení. Může nazývat válku válkou nebo mluvit o valících se tancích a vnikajících vojskách. Může také ignorovat válku nebo alespoň ty, kdo jsou napadeni. V demokratických společnostech je novinařině
přisuzována veřejná role a někdy se mluví o čtvrté mocnosti, kritice a kontrole jiných mocností. Pokud budou ale novináři sedět na klíně mocných, pokud budou pospíchat, jakmile nějaký ministr zazvoní, jestliže prostě převezmou jeho příběh a udělají reklamu cizí věci, jen aby měli exkluzivní story, pak o tom nemůže být ani řeči".

A u nás je to ještě horší....novináři se vrhají na své oběti, jen když k tomu mají pokyn, a ani jim to není trapné. Strašně jim leží na srdci osud ruských a čínských disidentů, ale o zabíjení kurdských civilistů ani nepinknou...nemají zakázku. Stejně tak je nechává v klidu osud katalánských "separatistů" ..... Řídí se jedinou myšlenkou - až na čestné výjimky, které se pak samy stávají obětí šikany - co jest z Bruselu, od Boha jest. Smutné, beznadějné.

Prolhat se až ke korporátní pravdě

$
0
0
Halbe Zijlstra
Václav Umlauf 
19.2.2018  E-republika
Když havaruje Černobyl nebo Fukušima, tak jsme ozářeni a lidé v okolí za 12 let zemřou. U prolhaných korporátek je to přesně opačně. Nejprve jsme 12 let ozařováni a pak to teprve bouchne.


Začněme fakty, pak přidejme komentář, ať nejsme jako korporátky. Nizozemský ministr zahraničí Halbe Zijlstra vydal v pondělí 12. 2. 2018 prohlášení, v němž přiznal, že lhal o účasti setkání s ruským prezidentem Vladimírem Putinem v roce 2006. Při několika příležitostech Zijlstra prohlásil, že byl přítomen na Putinově setkání před dvanácti lety, kdy byl zaměstnancem v energetické korporátce Royal Dutch Shell. Putin tehdy údajně na setkání v roce 2006 řekl, že považuje Bělorusko, Ukrajinu, Pobaltské státy a další země bývalých Sovětských republik za součást tzv. “velkého Ruska”. V písemném prohlášení vydaném pondělí Zijlstra připustil, že na tomto setkání vůbec nebyl. Příběh slyšel od třetí osoby a považoval Putinova slova za “geopoliticky důležitá”.

Takže k věci. Tento fejk vypustil před 12 lety (!) tehdejší korporátní poskok a dnešní politický pravdoláskař. Tento úředně usvědčený lhář je ministrem zahraničí Nizozemského království a je šéfem Lidové strany za svobodu a demokracii. Na Západě se klidně dá lhát asi tak 12 let v kuse. Ale pak je třeba jet ve funkci ministra zahraničí do Ruska. A Rusové dali tomuto prolhanci nejspíš nůž na krk a řekli mu, že mu udělají totální ostudu. V Moskvě po příjezdu tohoto lháře stačilo položit otázku, zda na Putinově dače opravdu byl. A on by musel říci, že ne. Ale tím by udělal značnou ostudu své rodné korporátce a potažmo také svému státu, který nyní placeně zastupuje jako ministr zahraničí. A teď už není doba na legraci a na pitomé lhaní, protože tato doba je, jak známo, dosti složitá. Takže bylo lépe říci před plánovanou cestou do Moskvy, že korporátní poskok a potažmo ministr zahraničí prostě a jednoduše sprostě lhal. Na prolhaném Západě se vlastně nic nestalo. My jsme se to v korporátkách ani nedozvěděli a politický vůdce a prolhanec Halbe Zijlstra pochopitelně zůstal šéfem své strany a ministrem zahraničí Nizozemského království. Balzac tomuto stavu světa dal název Lidská komedie. Jeden román z tohoto cyklu se jmenuje Lesk a bída kurtizán.

Rekapitulujme. Když havaruje Černobyl nebo Fukušima, tak jsme ozářeni a lidé v okolí za 12 let zemřou. U prolhaných korporátek je to přesně opačně. Nejprve jsme 12 let ozařováni a pak to teprve bouchne. Jenže za těch 12 let jsme už mohli být ve válce s Ruskem. Podle korporátních prolhanců jako Halbe Zijlstra a dalších se stal Putin zloduchem, který chce násilím obnovit zašlou slávu Sojuzu. K tomuto mechanismu jsem psal článek Lhát až do hořkého konce. Je to opravdu nebezpečná věc. Mnozí Němci nevěřili na vyhlazovací koncentrační tábory ani po prohrané válce. K tomu je článek Prolhat se až ke korporátnímu fašismu. Proto nevěřím nizozemské verzi o sestřelení civilního letadla na lince MH17, které měli sestřelit obránci Donbasu.



Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

Obří lež o tzv. českých četnících Protektorátu a její vyvrácení

$
0
0

Tábor v Letech u Orlíku
Jiří Jaroš Nickelli
19.2.2018  ČNL

V současnosti média šíří naprostou historickou lež o tzv. "českých četnících" v Protektorátu Böhmen und Mähren. Bezprostřední příčinu tomu zavdala takzvaná kauza Lety. 
 

Jak se to má s četnictvem a vládním vojskem za Protektorátu? A jak se vlastně má se samým tzv. Protektorátem?

Začněme od historického začátku. Po zradě spojence ČSR Francie, za přitakání Británie, byla bez ČSR uzavřena čtyřmi mocnostmi tzv. Mnichovská dohoda, 30.9.1938. ČSR musela Německu odstoupit pohraničí českých zemí a 40 procent všeho průmyslu plus obranná opevnění. Z pohraničí bylo vyhnáno 250 tisíc Čechů, skoro 800 tisíc zůstalo na uloupeném území (jakýsi předobraz dnešního Kosova).

7.10.1938 se ustavila I.slovenská "autonomní vláda".

11.10.1938 s ustavila "autonomní vláda Podkarpatské Rusi".

30.11.1938 byl zvolen presidentem dr. Hácha a nastoupila Beranova vláda, jež zahájila tzv. II. republiku s názvem "Česko-Slovensko" (na tento konstrukt po převratu 1989 později navázal president Havel a vyvolal tzv. "pomlčkovou válku).

14.3.1939 Slovenský sněm odhlasoval tzv."Samostatný Slovenský štát", od srpna 1939 s názvem Slovenská republika.

15.3.1939 Hitler po nátlaku na dr. Háchu a ministra zahraničí dr. Chvalkovského oznámil vojenskou okupaci českých zemí. S okupací vyslovil souhlas dr. Hácha a Beranova vláda (!).

16.3. 1939 vydal Hitler Výnos o zřízení Protektorátu Čech a Moravy - Böhmen und Mähren. I. protektorátní vláda byla Beranova a tzv."státní president" zůstal dr. Hácha. Výnos sice zaručoval (!) Protektorátu "vlastní správu i autonomii", ale žádné tamní rozhodnutí nesmělo ohrozit zájmy Říše. Protektorát neměl zahraniční suverenitu ani ministerstvo obrany. Neexistoval parlament ani politické strany,pouze tzv.Národní souručenství a trpěné fašistické organizace, např.Vlajka, Svatoplukovy gardy, Strana zeleného hákového kříže apod.Vládní vojsko smělo plnit jen pomocné úkoly. Totéž se vztahovalo na protektorátní orgány, zejména na četnictvo. Ve vládě v protektorátu neměl hlavní slovo ani president, ani vláda, nýbrž říšský protektor. Nejprve von Neurath, souzený válečný zločinec v Norimberku, jenž nastoupil 5.4.1939, poté Heydrich. Od 27.9.1941, pak Daluege. Heydrich vyhlásil "politiku cukru a biče", pak stanné právo od 28.9.1941. 28.9.1942 byl zatčen předseda protektorátní vlády gen.Eliáš, vyslaný jako odbojář do vlády, a poté popraven. Pak bylo rozpuštěno vedení NS a provedeny první transporty Židů do Terezína. Byly zakázány vlastenecké organizace Sokol a Orel a jejich příslušníci popravováni, nebo posláni do věznic a do Osvětimi a dalších koncentráků. 19.1.1942 byla jmenována nová protektorátní vláda v čele s Jaroslavem Krejčím. 1.5.1942 Hácha byl nucen rekonstruovat výbor NS. 27.5.1942 byl proveden vojenský akt atentátu na protektora Heydricha. 4.6.1942 nastoupil jako protektor generál policie Daluege a státní tajemník Frank získal další pravomoci. Došlo k aktivizaci fašistických korporací - Vlajky (Rys-Rozsévač, později zavřen), Národní obce fašistické, Českého svazu pro spolupráci s Němci, Svatoplukových gard, Národopisné Moravy (Úprkovo hnutí), Strany zeleného hákového kříže, Českého svazu arijců apod. Tyto organizace ovšem nehověly ani nacistům, většina z nich tíhla k mussoliniovskému vzoru a protektorátní vláda sama se je snažila eliminovat.

Významnou osobností III. protektorátní vlády byl E. Moravec, hlavní ideolog kolaborace s Říši. Pomocí kliky redaktorů (Lažnovský, Kožíšek, Krychtálek, Vajtauer atd.) ohlupoval smýšlení mládeže i mas a s Fr. Teunerem byl tvůrcem Kuratoria.

Jak se situace Reichu zhoršovala, byla zesílena propaganda, např. vytvořením Ligy proti bolševismu (dnes máme historickou analogii - inkarnáty pana Štětinu, madam Langlšádlovou atd.). Reich prosadil tzv. Technische Nothilfe a nasazení Čechů do říše na práce na obnovu bombardovaných měst. Roku 1943 Daluege uvolněn pro duševní chorobu, v říjnu 1943 nastolen nový protektor dr. Frick. K.H.Frank poté dostal titul říšského státního ministra pro Protektorát Čechy a Morava, přičemž mu patřil veškerý styk s Hitlerem a plná moc na území Protektorátu (což mělo za následek další vraždění po Lidicích a Ležákách, např. Ploština, Prlov, Javoříčko atd.).

O 5. výročí zřízení protektorátu Krejčí a Frank navštívili Hitlera v Obersalzbergu. Probrali možnou výměnu dr. Háchy Krejčím, což se však nestalo. Tam bylo stanoveno totální nasazení mládeže protektorátu na válečné práce - zákopy v protektorátu a v Ostmarce. Na přímý rozkaz Hitlera odjelo do Ostmarky (Rakouska) 10 tisíc mládežníku na zákopové práce,a v protektorátu mobilizováno 50 tisíc mládežníků.

V éře krachu III. Reichu Frank navštívil Hitlera 4.5.1945 v Berlíně. Jednal o případné nové vládě odsouhlasené Západem s proněmeckou orientací. Byla sestavena delegace velkoprůmyslníků a bývalého generála k jednání se Západem v Itálii. Tato snaha neuspěla pro kapitulaci Německa 8. a 9.května 1945. Do republiky se vrátil dr. Edvard Beneš, exilová vláda z Londýna a moskevské vedení odboje. Část území osvobodila s Rudou armádou Svobodova čs.armáda. Oblast západních Čech osvobodila Pattonova armáda. Národní a státní soudy odsoudily zrádce a kolaboranty, včetně R. Berana, R. Bienerta, člena protektorátní vlády, (příbuzného žalobkyně presidenta Zemana, paní Kaslové.) A zde začíná odpovědnost protektorátních četníků a vládního vojska za činnost v Protektorátu.

Jak jsme osvětlili, Protektorát neměl mezinárodně právní subjektivitu, byl plně podřízen III. Reichu. Protektorátní orgány tudíž neměly vlastní výkonnou moc, ale jen moc subordinovanou orgány říše. To se týkalo i zřizování represivních institucí uvnitř protektorátu. Zemské úřady neměly vlastní právní subjektivitu, byly podřízeny velení složek říše - landráty byl podřízeny např. SD, orgánům wehrmachtu (území tzv. střelnic - Neveklovsko, Sedlčansko, Berounsko, Drahanská vysočina, Vyškovsko), orgánům NSDAP,gestapa atd.

To se týkalo i zřizování sběrných táborů, jako byly Lety nebo Hodonín či Svatobořice. Zatímco Lety byly zřízeny v I.etapě z pracovních důvodů, ve II. etapě k tomu přistoupily nepřijatelné rasové diskriminace. Přitom Svatobořice na tom byly z hlediska ideologické mašinerie III.Reichu velice špatně - tam byl uplatněn systém fémového trestu - za tzv. nepřátele Říše trpěli jejich příbuzní včetně žen a dětí. Přitom ze všech těchto táborů se mohli věznění dostat do táborů vyhlazovacích.

Tábory ovšem nespadají na vrub iniciativy okupovaného českého národa! Tábory zřídila Velkoněmecká říše, nikoli protektorátní orgány, které dostaly vnucené příkazy od orgánů SD, gestapa a SS.

Každý protektorátní četník, který pokračoval ve službě Protektorátu Böhmen und Mähren, musel sloužit podle rozkazů a směrnic III.říše!

Proto president Beneš a po něm i další členové a spolupracovníci exilové vlády v Londýně, již nejméně od roku 1940 varovali všechny kolaboranty a zrádce - což se vztahovalo i na četnictvo a vládní vojsko! - že tito budou po osvobození postaveni před vyšetřovací orgány a souzeni pro zradu a kolaboraci! Po presidentu Beneši toto varování často opakovali další zástupci exilové vlády, Jan Masaryk, Pavel Svatý (Prokop Drtina), Jaroslav Stránský a další. Každý činovník protektorátní tzv. vlády a tzv.orgánů musel vědět a věděl,co bude následovat po osvobození státu ČSR! Proto výklady o nějakém "českém podílu na represích proti Romům, Židům" atd. jsou nejen zavádějící, ale i trestuhodnou lží.

Protektorátní četník nebo vládní voják měli po osvobození pouze jedinou možnost očištění od zrady a kolaborace - prokázat své vyslání do těchto protektorátních složek pomocí dokladů odbojářských a partyzánských složek nebo složek zahraničních vojsk. Anebo u tzv. vládního vojka prokázat vzpouru proti wehrmachtu, což se zdařilo například v Itálii vyslaným členům protektorátního vojska, kteří se spojili v r.1944 s italskými a jugoslávskými partyzány proti Němcům.

Po válce odbojářské a partyzánské organizace dle směrnic ministerstva vnitra a obrany utvořily komise, které byly tří a pětičlenné a dokládaly účast v odboji nebo vyslání do nepřátelských složek.

Po osvobození šetřily tři typy komisí všechny podezřelé z kolaborace takto:
  • Trestně nalézací komise šetřily případy zločinů a zrady podle dekr.16
  • Bezpečnostní komise šetřily kolaboraci podle dekr. 5, 12, 33, 100 a 108.
  • Očistné komise šetřily provinění proti národní cti a lehčí případy kolaborace.
Po vyšetření pak orgány státu konaly trestněprávní a majetkoprávní opatření, například konfiskace majetku, domácí internace nebo odebírání čestných občanství apod. provinilých osob. Okruh vyšetřovaných zahrnoval tyto kategorie:

Němce, Maďary, české i slovenské zrádce, kolaboranty, české i slovenské gardisty, české nositele Svatováclavské orlice. Takže naprosto padá neprofesionální blábol exministra Hermana o dekretech jakožto "etnické čistce ve stínu Moskvy". Mytický Poirot by pravil :"Pane ministře, o žádnou etnickou čistku nešlo!" U dekretů nešlo o etnickou čistku. U dekretů šlo o určení nepřátel a zrádců I. ČSR! I proto nemohla být obnovena například agrární strana - nešlo o žádný "antidemokratický bolševismus". Agrární strana prostě a jednoduše jako celek zradila I. ČSR, její hlavní představitel byl superkolaborant Beran, proslulý výrokem "Hitler mi prkenici nevezme, boševik ano". A řada aktivních činovníků agrární strany prokazatelně kolaborovala s hitlerovci, podobně jako na Slovensku představitelé Hlinkových gard nebo Hlinkovy luďácké strany. Při obnovení takových "stran" by nutně došlo k občanské válce - ani z těchto důvodů nemohlo dojít k jejich obnovení. Agrárníci a luďáci kolaborantsky dohráli svou roli. ČSR zde prostě řešila stejný problém, jako osvobozená Francie s vichystickými darebáky, Holandsko a Belgie se svými kolaboranty, a Norsko se svýmu Quislingy.

Počítat protektorátní četníky a vládní vojáky za nějaké "představitele českého národa utlačující Romy, Židy" apod. je stejný blud, jako onehdy paskvil Blesku o "českých dozorcích" v Osvětimi. Už führerovy zákony a zákony Reichu vylučovaly jakoukoli účast Čechů v represivních složkách říše. Pokud se u dozorců vyskytla nějaká česky znějící jména jako Nowak apod., šlo zásadně jen a jen o říšské občany, nikoli o etnické Čechy. Kdyby u nás byl parlament co k čemu, dávno by vydal nějaký zákon o nepřípustnosti ztotožnění Čechů s represivními složkami Reichu, jak dnes mají bratři Poláci zákon o neúčasti Poláků na holocaustu. Bohužel, zatímco bratry Poláky osvítil Duch svatý, u nás vládnou historičtí analfabeti. Ale lež o "českých četnících" Protektorátu jsme doufám vyvrátili. 
 


Srovnávací literatura:
  • Heinc Zd.,Kounovský J.,Baumruk Vl., Vyznamenání z doby nesvobody 1939-1945,Praha 1999.
  • Beneš E., Projevy a stati.
  • Kopřiva L. Jak soudí trestně nalézací komise
  • Stránský J., Projevy k domovu
  • Masaryk J., Volá Londýn

Jiří Jaroš Nickelli, ČSOL Brno I
Autor pozůstalý po oběti gestapa, příbuzný obětí Osvětimi


Osobní poznámka: Kdyby mi někdo do očí tvrdil, že mí dva strýcové v Osvětimi byli drženi pod dozorem "českých dozorců", musel bych mu naplít do obličeje. Redaktoři Blesku měli štěstí.
 
 
 
 
 

Vnitřní nepřítel

$
0
0

Pavel Letko 
19.2.2018 E-republika

Nejjednodušší a nejspolehlivější proměnu světa nezařídí nově zvolený prezident, parlament či nejnovější bojové vozidlo pěchoty, ale proměna vlastního nitra.

Bída a velikost. Vzestup a pád. Vášeň a nenávist. To jsou dějiny člověka, národa i celého lidstva.


Rusové jsou v tom s námi a my s nimi. Dělení na kulturní západ a barbarský východ je jen iluzí histriónů v prostoru bez hranic, v prostoru lidské duše zápasící o nalezení království pokoje, v němž vládne láska. Láska vanoucí jako vítr a padající jako déšť, láska zaplavující lidské nitro. Najde-li kdo takovou drahocennou perlu ve svém srdci, nedá se spoutat zlobou, závistí a záští, strachem a svárem, neboť bezpečně ví, že ty pominou. Ano, pominou. Stačí se jich zříci. Přestat pěstovat nenávist a strach.

Náš boj


I když to zní jednoduše, tak lehké to není. Denně jsme zaplavováni nesmyslnými zprávami po internetu, z nichž zlomek shromažďují ZDE v databázi tzv. hoaxů, čili poplašných zpráv. A dobří lidé si je přeposílají a nevědomky šíří zlo ve jménu dobra. Další strašení zní z televize. Kolikrát jsme již prakticky vymírali na různé nemoci od šílených krav po prasečí či ptačí chřipky? Utečeme-li virům, dostihne nás terorista a nakonec dorazí Kim Čon-ung či jiný Think Tank-kuňk. Už dobyli Tibet a 38. rovnoběžku, teď dobijí nás, bodré Čechy.

V Nizozemsku straší Putinem a ministr zahraničí pro svůj podíl na strašení lidí odstupuje. Více ZDE.

Televize BBC věnovala zneužití strachu k politické manipulaci i seriál, jehož název zní právem tak trochu hororově „The Power of Nightmares: Rise of the Politics of Fear“ a intelektuálové vedou debaty o “mocnostech operujících jako mafiáni”:

My píšeme články o válkách ZDE a ZDE

Komu slouží vojenský rozpočet?


K výše uvedenému lze dodat, že žádná fakta nenasvědčují invazi Číňanů, Korejců (těch severních pochopitelně, jižní by to jistě ani nenapadlo) či Rusů do České republiky. Zvýšení nebo snížení vojenského rozpočtu na tom nic změnit nemůže. Ostatně rozpočet slouží především zainteresovaným osobám, těm, kteří tento rozpočet konzumují. V případě vojenského rozpočtu tedy vojákům a výrobcům zbraní.

Mnohem důležitější boj se pro každého z nás ostatně nikdy nevedl na bojištích válek pro císaře, prezidenty či parlamenty, skutečný boj se odehrává, jak už bylo řečeno, v lidské duši a nikoliv na hranicích nakreslených nějakými potentáty. Jak řekl ve známém výroku T. G. Masaryk:

Ježíš, ne Caesar, toť smysl našich dějin a demokracie.

Proč se tedy vůbec zabývat celospolečenskými tématy? Odráží se v nich to, jací jsme. Jsou to kulisy v naší hře, a tak i ty kulisy mají svou důležitost. Proto bych doporučil všem, kdož se bojí Ruska či Číny, zamilujte se do nich. Ono křesťanské „milujte své nepřátele“ má svůj hluboký spirituální i psychologický smysl. A navíc je to často mnohem lehčí, než se původně zdálo. Jaká úžasná bohatá a dlouhá historie i podivuhodná současnost Číny! Mrkněte třeba na tento GEN architektky Evy Le Peutrec rozené Hendrychové z Hořic stavějící v Číně mrakodrapy a rodinná sídla rodiny Lamborghini ZDE.

Stejně tak můžete objevit úžasné Rusko i Ameriku. Nenávidíte-li Izrael, nezapomeňte, že knihu knih, Bibli, sepsali téměř výhradně Židé. Pohrdáte-li Palestinci, přečtěte si knihu Nebudu nenávidět nebo odjeďte do Palestiny a zkuste měsíc žít jako Palestinec. Bojíte-li se zklamání, vězte, že nemáte co ztratit, jen své okovy, strach, nenávist a frustraci. Pouta omezující naší svobodu nejsou jen ekonomická a vnější, mnohem horší otrokář se skrývá uvnitř nás. Právem ho nenávidíme v těch druhých, ale k naší škodě často nevidíme v sobě. O iluzi vnímání tohoto světa hovoří i PhDr. Miroslav Světlák, Ph.D. z Ústavu psychologie a psychosomatiky. ZDE

Nejjednodušší a nejspolehlivější proměnu světa nezařídí nově zvolený prezident, parlament či nejnovější bojové vozidlo pěchoty, ale proměna vlastního nitra. Hluboce pravdivé je ono „chceš-li změnit svět, změň nejprve sebe“. Až totiž změníš sebe, sejmeš brýle mámení, poznáš svou skutečnou svobodu a uvidíš svět jinak. Pak bude šťastnější nejen svět, ale i ty.



Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

Zdeněk Jemelík: K Otázkám Václava Moravce z 18.2.2018

$
0
0

Zdeněk Jemelík
19.2.2018 blogg autora (jemelikzdenek@gmail.com)
Již delší dobu jsem při sledování pořadu Otázky Václava Moravce přemýšlel, zda jeho moderátorovi nekřivdím, když mu stále „přišívám“ hanlivou přezdívku Vymývač mozků. Nevím, zda to je tím, že jsem stárnutím dospěl k větší smířlivosti, či zda Václav Moravec není vůči svým hostům tak agresivní jako dříve a nesnaží se je tolik tlačit do kouta jako v době, kdy jsem tyto články začal psát, v každém případě jsem se rozhodl   p o d m í n ě n ě   změnit název. Kdykoli se mohu vrátit zpět.


Sledování debaty Pavla Rychetského a Roberta Pelikána hodnotím jako příjemný způsob trávení kousku nedělního dopoledne. V ustálených poměrech České republiky, v nichž účastníci velké části veřejných debat se vzájemně napadají, překřikují se či zesměšňují, kultivovaný rozhovor dvou významných právníků působil přímo konejšivě. Dovolím si doprovodit jej nesouvislými variacemi na témata, jimiž se zabývali.

Udivilo mě, že redakce pořadu považovala za nutné znova vytáhnout poněkud obnošené téma výroků Andreje Babiše a pana prezidenta o možnosti objednat trestní stíhání. Kdyby „výtržníci“ uhlazeně řekli, že u nás a kdekoli ve světě lze občas účelově vyvolat trestní stíhání, bylo by to totéž a je to pravda. Použili zkratového vyjádření myšlenky a vyznavačům politické korektnosti naskočila kopřivka. Je to pořád jako v Andersenově bajce Císařovy nové šaty. Národ má takové představitele, jaké si zasluhuje. „Výtržníci“ Andrej Babiš a Miloš Zeman jsou svým vyjadřováním blízcí a srozumitelní velmi početné menšině národa, proto vyhrávají volby. Akademicky uhlazený Petr Fiala by se o stejné věci takto nevyjádřil, ale právě proto je předsedou trpasličí strany, která by kvůli intelektuálnímu potenciálu svého voličstva zasluhovala lepší místo na výsluní.

Pokud Miloš Zeman v této souvislosti hovořil o Aleně Vitáskové, jeho výrok měl dokonce racionální základ. Její trestní stíhání bylo jedním z více nástrojů k jejímu vytlačení z funkce, v které byla nepohodlná nejen části podnikatelů v solárním byznysu, ale také manažerům distribučních společností, které zastavením zvyšování cen energií připravila o obrovské peníze. Trestní řízení nevypuklo kvůli ní, ale není dodnes jasné, proč ji vyšetřovatel z postavení svědkyně nejednou převedl mezi obviněné, když proti ní neměl důkazy, a proč to toleroval dozorový státní zástupce a pojal její neprokázané provinění do obžaloby. Důkazy se nepodařilo dohonit ani dokazováním před soudem a soudce se nestyděl odsoudit ji s vědomím, že její vinu nemá čím prokázat. Pro absenci důkazů ji pak odvolací soud zprostil obžaloby. Chybí koncovka: tresty pro ty, kdo ji šikanovali bez důkazů. Té se ale nedočkáme.

Ještě více chtěnosti poznamenává další trestní stíhání proti ní, vyvolané udáním zaměstnance mocné obchodní společnosti ČEZ a.s., která také má důvod stěžovat si kvůli zastavení růstu cen energií. Zneužití pravomoci se měla dopustit obsazením funkce místopředsedy ERÚ, pověřeného řízením právního úseku, bývalou nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou. Aby bylo stíhání možné, musely jí orgány činné v trestním řízení prokázat způsobení škody. Šli na to od lesa: škodou má být mzda Renaty Vesecké, jejíž práce dle nich má pro nedostatek kvalifikace nulovou hodnotu. Tak komické odůvodnění způsobené škody je vskutku pozoruhodné. Kladu otázku, jaký je poměr odborné vyspělosti žalobce a Renaty Vesecké, která navzdory potížím v minulosti jistě stále patří k elitním právníkům? Toto trestní stíhání sloužilo jako nástroj psychologické války proti Aleně Vitáskové. Např. pro jmenovací dekret Renaty Vesecké přišlo třicet policistů do tří objektů úřadu v době, kdy probíhala porada vedoucích představitelů obchodu s energiemi. Následně pak policie předvolávala k výslechům úředníky ERÚ, požadovala další a další dokumenty, některé i duplicitně. Alena Vitásková tak byla spolehlivě pod psychologickým tlakem, i když zrovna nezasedal brněnský soud.

Mluví-li Andrej Babiš o objednaném trestním stíhání, má to také racionální základ. Nevím, zda se dopustil trestné činnosti. Zpráva OLAF jej neusvědčuje, jak tvrdí někteří opoziční politici. Ale načasování trestního oznámení ve staré věci právě do předvolební doby opravňuje k silnému podezření na účelovost a zlý úmysl.

Mnoho řečí se v pořadu vedlo o nezávislosti soudců a státních zástupců. Ani slovo nepadlo o tom, že soudy a státní zastupitelství jsou službami státu občanů a příslušníci obou stavů by měli nést odpovědnost, pokud způsobí škodu. Pokud na svých poradách mluví o stranách řízení jako o verbeži či lidském hnoji, měli by přijít o talár, protože jsou apriorně podjatí.

Pavel Rychetský překvapil politickými postřehy. Připomněl, že některé záležitosti našeho politického života, jako je trestně stíhaný předseda vlády nebo vystupování Tomio Okamury, může „cizina“ vnímat negativně. Jde o to, kdo je ta „cizina“, zda to není uzavřená „bublina“, v které žijí účastníci mezinárodních setkání, jichž se pan předseda zúčastňuje. A je otázka, zda se kvůli ohledům na „cizinu“ musíme vzdát práva řešit si domácí problémy co nejúčelněji. Jinak mám dojem, že zatím nikdo v „cizině“ neodmítl podat ruku trestně stíhanému českému předsedovi vlády v demisi.

Starosti dělá Pavlu Rychetskému začlenění státního zastupitelství do moci výkonné a jeho nedostatečně zabezpečená nezávislost. Namítám proti tomu, že v Evropě je jiný způsob začlenění státního zastupitelství či prokuratury do soustavy orgánů státní moci výjimečný a nenacházím důvod, proč právě u nás by měla být další výjimka. Hlavně postrádám vysvětlení, v čem se reálně a navíc škodlivě projevuje údajná závislost státního zastupitelství na moci výkonné. Uznávám, že jako laik a aktivista, podporující obhajobu obviněných převážně v „patologických“ procesech, mohu mít zkreslený pohled. Nicméně z této pozice se mi zdá, že státní zastupitelství je nezávislé až příliš a dopouští se až svévolných zásahů do osudů jedinců, ale i státu. Psal jsem nedávno o nezákonnostech, jichž se dopouštěli státní zástupci ve vazební kauze Shahrama Abdullaha Zadeha, jimiž se zabývala i Poslanecká sněmovna a kárný soud. Zde šlo pouze o jedince, ale dochází i na stát. Byl snad zásah policie pod dozorem olomouckého vrchního státního zastupitelství na Úřadě vlády 13.června 2013 projevem nedostatku nezávislosti státního zastupitelství ? Vždyť jeho nepřímým důsledkem byl pád vlády a rozpuštění Poslanecké sněmovny. Kdo zaručí, že ještě více nezávislé státní zastupitelství příště nesvrhne prezidenta republiky, s jehož zvolením nebude spokojeno?

Pozoruhodné byly i další politické postřehy Pavla Rychetského. Projevil vyhraněný názor na politické postoje Tomio Okamury, které označil za rasistické, xenofobní a neonacistické. Prohlásil, že je chybou, že se tento politik stal místopředsedou Poslanecké sněmovny. Sám názor mě nepřekvapil a chápu jej, spíše mě udivila otevřenost obvykle zdrženlivého předsedy Ústavního soudu. Zajímavý je i jeho pohled na taktiku Andreje Babiše, o němž si myslí, že neusiluje o vytvořené vlády s podporou SPD a KSČM.

Samozřejmě nezapomněl na „trvalku“ svých úvah: na názor, že začínající soudci se mají nejdříve učit soudit jako přísedící u vyšších soudů a teprve pak se mají ujmout funkce u nalézacího soudu.

V kritickém pohledu na Tomio Okamuru si s Pavlem Rychetským notoval i Robert Pelikán, který se okrajově přiřadil k hlasatelům zprávy, že „král je nahý“, když funkci místopředsedy sněmovny ohodnotil slovy, že to je člověk, který občas řídí schůzi. Jeho vystoupení bylo jinak klidné, věcné, zaměřené na vysvětlení některých spíše nedorozumění mezi ním a politizujícími představiteli justice. Stojí za zmínku, že kvůli metodice výběru soudců se do něj pustili tvrzením o její protiústavnosti stále stejní justiční funkcionáři, kteří jsou s ním nespokojení, protože nemá porozumění pro jejich touhu po zřízení samosprávného orgánu justice. Jejich touha mi je sympatická, ale také sdílím Pelikánovy obavy z prohloubení „zapouzdřenosti“ justice a soudím, že ustavení samosprávy by mělo být vyváženo zřízením orgánu vnějšího dohledu (po němž ostatně volala i parlamentní komise při vyšetřování nezákonností v kauze Shahrama Zadeha).

Pozastavuji se pouze nad přístupem pana ministra k přijetí nového zákona o státním zastupitelství. O jeho potřebnosti se zde mluví po řadu let a je dost možné, že už mohl být projednán, kdyby Pavlem Blažkem předložený návrh zákona nestáhla z Poslanecké sněmovny konzervativní ministryně Marie Benešová. Souhlasím s panem ministrem v tom, že by nebylo vhodné, aby o jeho přijetí Sněmovnou usilovala vláda v demisi. Nemohu ale přijmout názor, že nebude zákon prosazovat proti odporu státních zástupců, které pobouřilo zjištění, že by přijetí nového zákona vyvolalo „přesoutěžení“ všech vedoucích funkcí. Státní zastupitelství je podřízený subsystém státní správy a názor jeho zaměstnanců je v tomto ohledu bezvýznamný. Pokud se moc výkonná a moc zákonodárná dohodnou, že poměry v soustavě státního zastupitelství vyžadují zásadní změnu zákonem, státní zástupci sice mohou v průběhu tvorby zákona diskutovat o podrobnostech, ale ve výsledku jim nezbyde nic jiného než buď se přizpůsobit změnám, které zákon přinese, nebo jít dělat něco jiného.

Jsou přinejmenším tři důvody pro přijetí zákona. Prvním je potřeba zajistit jednotný výkon trestního řízení na celém území státu. Zatím jsou jiné poměry v obvodu Vrchního státního zastupitelství v Praze a jinak se chová Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Druhým je přílišná personální strnulost státního zastupitelství, jehož někteří vedoucí činitelé setrvávají ve funkcích mnoho let. Je ale známo, že vedoucí pracovník se časem opotřebuje, stane se netečným vůči poruchám chodu organizace a není způsobilý přinášet inovace. Pravidelná obměna vedoucích je základní podmínkou výkonného řízení organizace. Poslední důvod, který se bude státním zástupcům líbit nejméně, je zavedení systému vynucování odpovědnosti za odvedenou práci, či za zmetky, chcete-li. V tomto směru byl ovšem návrh zákona ve své poslední podobě, kterou znám, naprosto bezzubý, nepochybně proto, že na jeho utváření měli silný vliv státní zástupci : kapři si nikdy nevypustí rybník.

Na dnešním sjezdu jde nejen o ČSSD, ale i o další vývoj v republice

$
0
0
J. Kovář 
19.2.2018  ČeskéNárodníListy(vyšlo před začátkem sjezdu ČSSD)
Bude-li zvolen předsedou strany některý ze spolupracovníků B. Sobotky, např. Chovanec nebo Hamáček, strana pojede v zásadě stejným sobotkovským kurzem, který ji může dovést až k zániku.


Na druhé straně předseda ze Sobotkovo stáje může být velmi cenným spojencem stran dosud živořícího tzv. Demokratického bloku. Zvláště když vůči Babišovi a jím připravované vládě zaujme shodné stanovisko s nimi. Žádné jednání o vládě, když v jejím čele má být osoba trestně stíhaná. A všem politickým trpaslíkům pak bude úplně jedno, že sestavením vlády prezident republiky pověřuje zásadně předsedu strany, která vyšla jako nejsilnější z parlamentní voleb.

Jeden z našich nejvýznamnějších ústavních právníků, prof. Z. Jičínský jasně a opakovaně řekl, že předsedou vlády nemůže být z vítězné strany kdokoliv, ale právě jen její předseda, a proto zdůraznil, že na tomto požadavku ANO nevidí nic zvláštního, ale právě naopak je zcela pochopitelné. A že by „vynikajícím vůdcům“ stran sdružených v “Demokratickém bloku“ vadilo, že svým ultimatem určeným ANO, aby určilo někoho jiného jako kandidáta na funkci předsedy než právě A. Babiše, by porušilo i dosavadní ústavní zvyklosti, nelze se ani chvíli domnívat. Pánům jde o moc. Když se kácí les, létají třísky. A za to oni přece nemohou.

Pokud bude zvolen předsedou ČSSD někdo nezatížený sobotkovskou minulostí, pak strana může vykročit ke spolupráci s ANO. Její formy určí pak následné jednání. Vývoj v republice bude předvídatelný. Snad k tomu napomohou i slova prezidenta republiky, který na sjezdu bude také mluvit.

Jen strany z Demokratického bloku v tom případě zůstanou na ošklivci, bez moci, bez vládních křesel a dalších finančně zajímavých křesel. Bude to u nich jako o delším půstu. Chytily se na vlastní udici, budou to muset „přetrpět“.

Bude-li předsedou strany zvolen Chovanec nebo Hamáček, vše bude zřejmě zčásti jinak. ANO bude mít sice do určité míry ztíženou pozici, ale jednáním s dalšími politickými subjekty může dosáhnout dohody, která mu umožní vládnout. Je přece zcela pochopitelné, že strana, která zvítězila v parlamentních volbách, vládne. Jak bude vládnout, zda půjde jen o podporu při jednotlivých hlasování, či o nějakou formu jiné bližší spolupráce, závisí jen a jen na dohodě ANO a příslušných politických subjektů, mezi kterými nemusí být ani novosobotkovská ČSSD.

Připomeňme si ještě jednu velmi důležitou věc. Důvody toho, že ČSSD se stala téměř politickým trpaslíkem, především sobotkovci hledají všude jinde, nikoliv však ve své proněmecké a prosudetoněmecké politice. Jen si vzpomeňme na prohlášení B. Sobotky, že v landsmanech nemůžeme spatřovat pohrobky nacistů a že musíme hledat mezi Němci spojence a jimi, jak tvrdil pan Sobotka, mohou být i tzv. sudetští Němci. Vzpomeňme si i na tzv. strategický dialog mezi ČR a SRN, který údajně vyšel z myšlenkové dílny samotného velkého Sobotky. A bylo by toho ještě mnohem více. Německou kartou páni sobotkovci a kádeuáci dlouho hráli – a prohráli.
 
 
 
 
 
 



Český olympijský zázrak usvědčil média: Věří jim ještě někdo? Trapas odhalil mnohem více. Zdravý rozum žije. Hrdina americké NBC: Bruslit neumí, led však pod ním taje. Kterak Ester ublížila Českému rozhlasu

$
0
0
Karel Stryczek
19. 2. 2018 PortiProud
 

Karel Stryczek na příkladu velké americké televize komentuje globální mediální trapas okolo zázračného vítězství české sportovkyně na již tak neslýchaně zpolitizované olympiádě

Americká televize NBC ve svém přímém přenosu prohlásila Annu Veithovou za olympijskou vítězku a přepnula z probíhajícího superobřího slalomu na krasobruslení. Vítěznou jízdu Ester Ledecké později odvysílala potupně ze záznamu.

Olympijské vítězky, jmenovkyně Katie Ledecky (plavání) a Mikaela Shiffrin (obří slalom), na jejichž lyžích Ledecká zvítězila, sportovně pogratulovaly a zatleskaly. Katie žertem požádala o test DNA s tím, že jsou určitě příbuzné.

Demokraté na sněhu a ledě


Zato televize NBC už před jízdou Ledecké považovala závod za rozhodnutý a vyhlásila medailistky. Z probíhajícího superobřího slalomu přepla na volnou jízdu miláčka reportérů, homosexuálního krasobruslaře Adama Rippona, i když byl bez naděje na medailové umístění. Neumí čtverný skok. Ráno po závodu odvysílala rozhovor s Ripponem, jakoby byl králem her.

Při každé příležitosti NBC neúnavně kritizuje viceprezidenta Mika Pence za to, že nepovstal a netleskal Severokorejcům, když mašírovali při slavnostním zahájení a ignoroval sestru Kim Čong-una. Trapně sestru Kim Čong-una glorifikovali, že prý při zahájení her "okouzlila", kritizují vlastního představitele a ukazují výkony severokorejských sportovců.

V superobřím slalomu tlačili k vítězství jako obvykle svoji šampiónku Lindsey Vonnovou. Na tom není nic neobvyklého. Tento rok tlačí Vonnovou i proto, že otevřeně vystupuje proti Donaldu Trumpovi ("Když vyhraju, nepříjmu pozvání do Bílého domu."). Před opuštěním přímého přenosu ze Super G vyhlásili reportéři NBC výsledky v době, kdy se na start chystala olympijská vítězka a bylo jisté, že jejich Vonnová bude bez medaile.

Sama Ester Ledecká se o televizním trapasu dověděla a prohlásila, že asi "dostanou sprďáka"...

Dostala tedy NBC od fanoušků sprďáka? Tedy kromě toho, že ji pomalu, ale jistě přestávají sledovat?


Nechme americké fanoušky promluvit


Charles: Ukázala se arogance a ignorantství NBC a obecně amerického mediálního mainstreamu. Děkujeme Ester za nový pohled na americké zpravodajství.

Jehny: NBC propásla historickou sportovní událost jen proto, aby ukázala Rippona na desátém místě. Nechám vás jednou hádat, proč asi.

C M: Fake news NBC zase oznámila špatného vítěze.

Tim: Krásné. Další důvod nevěřit krajně levicovým liberálním médiím*/. Stejné jako když Donald porazil Hillary, NBC zase předpovídala špatně.

Wise: NBC je vždy sebevědomá v tom, o čem nemá tušení.

Calsurf: Koukám na záznam vysílání NBC, a směju se, jak vyhlašují Annu Veith vítězkou. Věří jim ještě někdo?

Anon: Epické selhání NBC.

Old Fred: Nemohli propásnout svého gaye z plakátu Rippona.

Cuda: Odkdy je v pracovní náplni NBC rozhodovat o tom, kdo vyhrál medaili?

Doug: Viděli jsme madam Ripponovou místo vítězky zlaté medaile. Hurá NBC!

Bill: Je fakt že takzvaní američtí "sportovní fanoušci" raději budou koukat na amerického kweera tančícího na bruslích než opravdové, ale neamerické, sportovce, kteří jdou za heslem "rychleji výše silněji".

David: Americká sportovní média jsou předpojatá a hloupá.

UraniumOne: Zatracení Rusové. Podle vyšetřovatele Mullera a špehů od Clintonové nám Rusové ukradli tento závod.

Louie: Jsem šťastný z toho, že nebudu koukat na reklamy s obličeji Vonnové a Rippona.

Andrew: Jak se vlastně ten Rippon dostal do týmu, když neumí čtverný skok? Aha, už vím, rozhodnutí na bázi diverzity.

Cameron: Nothing But Crap (NBC, překlad: nic než sračky). Musí ukazovat světu svého gay boye zatímco my jsme přišli o jedno z velkých finále těchto her.

Defender: Česká kuřátka jsou fajn. Gratulace ke zlatu.

YouToo: Liberální média se soustředí na lůzry, podporují je a sledují. Opouštějí vítěze.


Odplivnutí


Všichni zmínění sportovci, Ledecká, Shiffrinová, Veithová, Ledecky, Rippon, Vonnová zaslouží potlesk a podporu fanoušků za své sportovní výkony, za tvrdý trénink, za reprezentaci svých zemí. NBC zaslouží tak maximálně odplivnutí za to, že si vybírá své hvězdy podle jejich politických postojů a aktivismu.

Po bouři nevole a řádném sprďáku od fanoušků si druhý den v NBC sáhli do svědomí a na svém sportovním kanále v rozumném vysílacím čase připravili dojemný medailónek přirovnávající vítězství Ledecké k hokejovému zázraku amerických studentů proti Tichonovově sborné na olympiádě v Lake Placid v roce 1980. Nechali zahrát celou českou hymnu a ukázali dojatý realizační tým. To nedělají často.

Poznámka redakce: případů předčasné oslavy vítězky v médiích po celém světě se objevila celá řada. Bylo celkem zábavné sledovat, jak se každé z nich z této mystifikace upachtěně vyvlíkalo. Ester Ledecká má navíc podle všeho k médiím i svůj specifický vztah. Jak mediální mainstream vnímá, když mu někdo nejde na ruku podle představ, skvěle vykresluje ve svém vrcholně trapném a ukňouraném článku Miroslav Bureš z Českého rozhlasu.


*/ mnohé, co není právě pravicově konzervativní, nazývají pravicově kozervativní politici a fanoušci "levicovým"  a to i přesto, že zmíněná média a politici vykazují všechny znaky korporátního fašismu. Je to i příklad povzdechu tohoto amerického diváka nad clintonovským médiem NBC. Inu dokonalé postmoderní zmatení jazyků a názorů, druh politického zblbnutí jako výsledek demagogie. (pozn. red. NR - vd)






Takže ANO je teď pro euro?

$
0
0
Petr Robejšek
19.2.2018  PravýProstor
Mnoho lidí volilo ANO kvůli jeho kritickému postoji vůči EU a odmítání eura. Premiér Babiš sice i dnes mluví stejně jako před volbami, ale jeho ministři dělají kroky, které jsou s dřívějším eurokritickým postojem ANO neslučitelné.


Před několika dny schválila vláda, která nemá důvěru, přistoupení České republiky k fiskálnímu paktu EU. A ministryně Schillerová se nechala slyšet, že je „ostuda, že k tomu došlo tak pozdě“. Zřejmě vnímá pouze ekonomické ukazatele a to je špatně.

Ministři by se měli vyznat ve svém rezortu, ale hlavně musí umět politicky myslet. Dvojnásobně to platí o euru, protože to je především politický projekt.
Euro je nástroj k tomu, aby bylo co nejvíce zemí sešněrováno do centralistického molocha, známého jako Spojené státy evropské. Mocensko-politická funkce eura je vidět na tom, že evropské mocnosti eurozónu zachraňují doslova za každou cenu.

A proto by měl Andrej Babiš paní Schillerové vysvětlit, že přistoupení k fiskálnímu paktu EU má hlavně mocensko-politický význam. Proč? Již teď Česká republika spoluodpovídá za dluhy eurozóny. A fiskální pakt je lano, které nám na krk poutá mlýnský kámen zemí jako Řecko, Španělsko, Portugalsko, Itálie a Francie.

To vše zřejmě uniklo nejenom paní ministryni, ale i většině ministrů. Andrej Babiš jistě hlasoval proti, protože to slíbil voličům, ale zřejmě se neprosadil. A proto je na nás, obyčejných občanech, abychom naše „ne“ euru opakovali stejně vytrvale a hlasitě, jako naše „ne“ tzv. uprchlíkům. Pomůžeme tak premiérovi, aby splnil své předvolební sliby, ale hlavně pomůžeme sami sobě. Když se nám to nepodaří, tak do eura jednoho dne sklouzneme úplně a doplatíme na to jak my tak i naše děti. A děti našich dětí.
A ještě jedna poznámka na závěr. Jisté je, že by vláda za účasti Realistů k fiskálnímu paktu nikdy nepřistoupila. Odmítnutí eura je v našem programu. A my sliby plníme.



- - -


 

V hodině mezi vlkem a psem

$
0
0

Patrick Ungermann
19. 2. 2018
Proč je informace lepší než desinformace: Poslední měsíce se nesou ve znamení slova desinformace. Desinformace je nějak zašmodrchaná zpráva, která už nemá hodnotu pravdivé informace. Alespoň tak to chápu. Informovat nemusíme jen ze světa venku, lze informovat o tom, co se děje v nás, na co myslíme a co s tím uděláme. Aby ani to nebyla desinformace, má naše řeč být, jak praví Ježíš nazaretský: „Ano, ano; ne, ne.“ Čili, jak vysvětluje Karel Havlíček Borovský: „Toto chci, toto nechci.“ Potom opravdu o něčem informujeme. Stále cítíme, že informace a pravda, to by mělo jít do kupy.


Vyváženost a vyváženost na objednávku: Stejně čerstvý je požadavek na vyvážené komentáře. Vyváženost je prý součást slušnosti. Žádat vyváženost, to, myslím, vyjadřuje víru, že lidé, kdyby jen trochu chtěli, dokáží myslet a mluvit objektivně. Objekt je předmět. Mezi předměty obvykle počítáme kamení, kusy nábytku a tak podobně. Do předmluvy knihy Naše vlast – naše dědictví jsem napsal: „Nehledej neskutečnou objektivnost, ona nikdy nedýchala život.“ Subjekt je podmět. Někdo, kdo něco vědomě komentuje, tak činí ze svého hlediska, čili subjektivně. Vždycky, když čtu objektivní text, bývají to víceméně statistiky, návody na použití a vhodnou údržbu přístroje, přijdu si, jako bych se měl ukousat nudou. To není moje přednost, jen chci říct, že jsem duše planoucí a prahnoucí, nic víc. Může se do požadavku na vyváženost vejít celá pravda? Myslím, že ne. Pravda je opak lži, a ne vyvážený kompromis mezi pravdou a lží. Pravda se ale bez potíží vejde do uznalého stanoviska. Uznání je suběktivní, moudře odvedená myšlenková práce. Být uznalý a něco uznat, znamená připustit si více hledisek a bohatší smysl té věci. Kdyby šlo o akademickou rozpravu na téma vyváženosti, tady bych mohl příspěvek ukončit.

Ale neukončím, jestli se dovídám, že média mohou být souzena a pokutována za tzv. nevyváženost informací. Tohle už není jen akademická rozprava, viďte? Mám-li nějak početně porozumět pojmu vyvážené informování, asi to znamená padesát na padesát. Polovinou prostoru a názorů obhájím bod B, druhou polovinou proti bodu B vystoupím. A teď si představte, že bych tolik let po válce vyváženě veřejně promluvil o nacismu… To by bylo na zavření na pět let! Nebo o komunismu. To by se možná rychle našel žalobce i soudce a já bych vyvázl (při odhadnutí poměrů), řekněme, s podmínkou. Zrovna tady není vyváženost přípustná.

Po čtvrtstoletí výběrového sledování televize se mi zazdál zajímavý právě ten kanál, který pak čelil obvinění z nevyváženosti. Stačilo odvysílat, jak bohatý irácký migrant, navíc křesťan, odmítl městem nabízený byt. Byt byl podle migrantových slov hluboce pod jeho iráckou životní úrovní. Televizní redaktor se potom ptal na ulici domorodců, co by řekli oni takové nabídce od města. Lidé se vyjadřovali, že by to bylo od města hezké, takhle je nechat bydlet. Škoda, že si můj irácký souvěrec v tu chvíli neuvědomil, jak je důležité být potřebný, být předmětem dobrého skutku těch druhých.

Po pravdě nás uznávaná média hlavního proudu zpravují o současných migracích ohromně nevyváženě. Vyvážené by bylo ukázat kromě záběrů na slušně oděné ženy a jejich unavené děti i záběry na nekonečné řady mladých dobře situovaných mužů. Vyvážené by bylo ukázat, jak aktivisté vítají migranty v Mnichově, i dav migrantů (než se do Mnichova dostal), jak kamenuje kordon kryjících se makedonských policistů. Vyvážené by bylo nafilmovat unavené žíznivé migranty na bárkách v doprovodu humanitárních pracovníků i čilé migranty (většinou z černé Afriky), kteří v jihoitalských městech rozbíjejí výlohy, semafory a s klacky v rukou se lidem dobývají do domů.

Proč se tak neděje? Protože o vyváženost v pravém slova smyslu v nově připravovaných pravidlech nejde. Běží přeci o vyváženost na objednávku. Rozumějte: Co dělá koalice, je vyvážené, demokratické, civilizované, a tedy humánní (rovná se lidské). Co tropí opozice, je nevyvážené, nedemokratické, necivilizované, nehumánní (rovná se nelidské). V souvislosti s jazykem tzv. politické správnosti nemá ani slovo vyváženost svůj skutečný význam. Je to pouhé slovo vata, slovo vycpávka (se kterým ať se jdou vycpat…). Slovo beze slova. Slovo – normalizační ticho.

Nepohodlná a nevyžádaná pravda: Nedávno kdosi ve francouzské politice přirovnal Marine Le Penovou a její Národní frontu k Islámskému státu. Co udělala ta žena na svou obranu? Zveřejnila skutečná videa nasnímaná Islámským státem a objektivně k nim připsala: Toto je Islámský stát. Najednou už to nebyla „počítačová hra“. Radikální muslim nejenže nad zajatcem v oranžovém pronesl řeč, ale skutečně té oběti upižlal hlavu od krku. Nebo muž, shozený radikály z věže, opravdu dopadl až na zem. A do kozelce svázaným zajatcům opravdu po projevu jiného islámského teroristy začala tryskat krev z krčních tepen. Cílem zveřejnění skutečných videí z projekce Islámského státu bylo ukázat Francouzům pravdu o Islámském státu, aby už nikdo soudný nepřirovnával Národní frontu k Islámskému státu. Výsledkem ovšem bylo, že paní Le Penovou možná obviní za újmy způsobené ukazováním necitelných videí. Neměla by ta žaloba spíš padnout na hlavu Islámského státu? To by bylo logické, ale nebylo by to v souladu s vyvážeností na objednávku.

Tažení proti krajnostem v záři politické správnosti – korektnosti: O Národní frontě Marine Le Penové se v médiích mluví jako o krajní (extrémní) straně. Pozor, milí čtenáři! Jelikož nežijeme v zažité demokracii ale v plutokracii, kde vládne poměrně úzká skupina lidí, je zneužití boje proti krajním stanoviskům nasnadě. Zneužití ve smyslu zničit politického, nebo i občanského samorosta, který je nějak výrazný, přitom ale nezapadá do představ unitářství a ještě se proti těmto představám bouří.

Zkusme si společnost představit jako silnici, která má levý a pravý kraj. Umažeme-li vozovce levý a pravý kraj, co se stane? Vozovka se zúží, ovšem zase bude někde začínat a končit, okraje zůstanou. Vytáhneme tedy proti těmto novým „extrémům“ a umažeme je. Jak dlouho je budeme umazávat? Tak dlouho, až se vozovka promění v tenkou ostrou čáru jediného přípustného smýšlení? Té tenké čáře se říká totalita. Ztenčování vozovky je cílem oligarchie, která s rostoucí mocí touží po totalitě. Proto pozor, milí čtenáři, na vášnivý boj s „krajnostmi“. Může být veden nekalou pohnutkou a může pohltit i vás. Cesta k demokracii je naopak cestou rozšiřování vozovky tak, aby každý z nás mohl mít ve výsledku svůj vlastní jízdní pruh.

Touha po svobodě jako běžná potřeba: Nejsem zdaleka první, zdaleka ne poslední, kdo touží mít ve své zemi spolehlivou svobodu slova, i když uznávám, že něco tak daleko­sáhlého nelze zařídit ze dne na den. Však ani nemluvím o nějakém několi­kadenním ultimátu. Karel Havlíček Borovský před více než sto padesáti lety napsal: „Vlastně by mělo býti svobodno o všem mínění své přednésti, všechno posuzovati a za pouhé mínění své neměl by nikdo trestům podléhati jiným, než opět mínění veřejnému.“ A Platón před více než dvěma tisíci a třemi sty lety vyjádřil názor, že pravda se nejpravděpodobněji vyjeví v rozpravě. V listopadu před dvaceti devíti lety většina národa dveře do myšleného světa svobodné rozpravy značně pootevřela. Jenže právě s pootevřenými dveřmi se to má tak, že je silnější průvan buďto otevře dokořán, nebo znovu přibouchne. Záleží na tom, z které strany průvan zavane.

V hodině mezi vlkem a psem: Nechte si na závěr vyprávět krátký příběh. V místě, kde jsem se cítil velice bezpečně, se před několika lety objevili první vlci. Nejdřív se jako by vědělo, že základ smečky utekl z polské zoologické zahrady. To Poláci hlasitě popřeli. Další zaručená zpráva říkala, že vlčí cestovatelé dochvátali odněkud z Horní, nebo dokonce až z Dolní Lužice. To od nás není zrovna blízko. Až napotřetí, až když si smečka u nás zvykla a povila potomky, se napsalo, že ti vlci jsou z Lužice, ale rychle a pohotově dojeli v autech „ochránců“ přírody. Také se napsalo, proč bychom vlky měli chtít: Zbaví nás přemnožené černé a spárkaté zvěře. Nadto jsou vlci inteligentní a zásadoví a vlastně se nám docela podobají. S tím souhlasím. Inteligence vlky přiměla nehonit se za srnou a neprat se s divočákem, když je možné se najíst dosyta a pohodlně. Proto jim padlo za oběť přes sto ovcí a pět krav. Rozumářský předpoklad „ochránců“ přírody nevyšel. A dokud tu nějaký skot a ovce budou, nebude muset mít hbitá ostražitá srna, tím méně statný kňour, strach. Pastevci dali hlavy dohromady. My, lidé, se nesmíme vlkům bránit, nesmíme je střílet. Ale mohou nás bránit ovčáčtí psi. Jenže ti evropští už nejsou tak pudoví, aby se v nich naplno rozhořela touha dávit vlky. Takové echt ovčácké psy mají Turci. To jsou divocí psi. Pohladit se od vás nechá jen jejich náčelník. Ti psi neštěknou. Útočí bez varování, hned jdou po krku. Je velmi rozumné mít na divokého vlka takhle lítého psa. Ale i to je jenom rozumářství. Až tu ti psi budou, neprojdu se před soumrakem pod lesem, protože vlčí smečce bez ovcí a skotu vyhládne a ona inteligentně půjde po další snadné kořisti. Smrskne se i má vnitřní krajina, kde je spousta plochy věnovaná ovcím a do budoucna krvelačným psům, kteří před útokem nehlesnou. Dvojí rozumářství vytvoří mrtvičný stav, život terorizovaný každým dnem. Nejlépe a nejjednodušeji by zapracoval selský rozum: Tam, kde je dost lidí a ovcí, nevysadím vlky, že? Berme ten příběh i jako podobenství:

Do budoucna ještě posílí pravomoci a vliv úřadů. Jejich „potřebnost“ si vynutí západní formalismus a smysl pro metodiku v centralizované Evropě. Opodstatněnost takových institucí bude zdůvodňovaná velmi rozumně. Nařízení z těch úřadoven budou také rozumně vysvětlena. Opakovaně nám sáhnou na svobody, na možnost projevit se a na samotnou vůli projevit se. Nové totalitní rozumy budou logicky propracované a plně virtuální. Jejich rozumářství a ne rozumnost poznáme jedině na úrovni citu a selského rozumu.

Ako odtekajú zisky z východnej Európy

$
0
0
Ronald Ižip
19.2.2018  Aktuality.sk


Thomas Piketty je medzi modernými ekonómami roková hviezda. Pre niekoho je príliš ľavicový, avšak jeho postrehy o ekonomike a nerovnosti stoja za zmienku.



Jeden z nich prezentoval nedávno v Le Monde. Ukázal, prečo skepsa mnohých Východoeurópanov voči západu môže mať svoj racionálny základ.

Po páde komunizmu sa západné (najmä nemecké) korporácie stali vlastníkmi lacného kapitálu na východe. Západné firmy, ktoré u nás investovali nemalé prostriedky (najmä za pomoci vládnych dotácií), ich využívajú na vytváranie ziskov. A tie prúdia späť k zahraničným akcionárom, na západ.

V priemere medzi rokmi 2010 a 2016 z Poľska odišli zisky na úrovni 4,7 percenta HPD, z Maďarska 7,2 percenta HDP, Česka 7,6 percenta HDP a Slovenska 4,2 percenta HDP. Čo výrazne znížilo národný disponibilný príjem a zdroje v domácej ekonomike o miliardy eur.

Na druhej strane dostávame z EÚ dotácie v miliardách eur. Poľsko dostáva 2,7 percenta HDP, Maďarsko rovné 4 percentá HDP, Česko 1,9 percenta HDP a Slovensko 2,2 percenta HDP. Je to teda o dosť menej, ako zo slovenskej ekonomiky odchádza.

„Vývoz“ ziskov do zahraničia je politickou témou hlavne v Poľsku a Maďarsku.

Priložený graf porovnáva rozdiely v transférových tokoch medzi východnou a západnou Európou. Zelené sú prichádzajúce peniaze, červené odchádzajúce.


Zdroj: Le Monde

Treba priznať, že zahraničné investície vo východnej Európe pomáhajú všetkým. U nás dávajú ľuďom prácu a zvyšujú jej produktivitu, čo sa prejavuje vyššou životnou úrovňou. Graf však ukazuje, že v tomto vzťahu má navrch stále západná Európa. Najmä ak si uvedomíme, koľko z európskych dotácií sa skutočne využije zmysluplne.

Čiže keď sa nabudúce budú niektorí politici chváliť tým, koľko z EÚ získavame, treba im pripomenúť, že je to trochu zložitejšie.

Keď chcú niečo spraviť pre Slovensko, mali by prestať rozdávať štátne stimuly (dotácie) zahraničným korporáciám. Aktuálny príbeh Samsungu, ktorý zrazu končí vo Voderadoch, je len malým pripomenutím neefektívnosti stimulov. Koľko nás tieto dotácie stáli a komu najviac pomohli?

Autor je ekonomický a finančný analytik spoločnosti Trim Kapitál.

Našli ruskou stopu!

$
0
0
Zbyněk Fiala 
19.2.2018  VašeVěc

Američané už znají jména 13 Rusů, kteří jim roku 2016 levně ovlivnili prezidentské volby. Jejich seznam najdeme v obvinění zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, které bylo podáno k federálnímu soudu ve Washingtonu. Mueller si teď chce pozvat k výslechu prezidenta Donalda Trumpa, aby zjistil, jestli ke svému zvolení nějak nepřispěl. Z případu však lze vyvodit i pozitivní zkušenost. USA hájí svou suverenitu za pomoci zákonů vyžadujících otevřeně přiznat, že někdo u nich jedná za cizí peníze a v cizím zájmu.


Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller konečně nabídl konkrétní podobu ruské stopy při volbě prezidenta Donalda Trumpa. Před velkou porotou federálního soudu hlavního města Washingtonu přednesl důvodné obvinění (indictment) proti ruské agentuře internetového výzkumu Internet Research Agency LLC a jejím třinácti pracovníkům, jejichž skutečná činnost měla poškodit Spojené státy tím, že chtěli podvodem a klamem ochromit a obcházet zákonné orgány s cílem ovlivnit politický a volební proces, včetně prezidentských voleb roku 2016.

Nechtěl bych být v jejich kůži, z toho se jen tak nevylížou. Pravda, situace v USA je dost nepřehledná a působí dojmem, že tam zuří studená občanská válka udržovaná těmi, kdo se nesmířili s volební porážkou. Ne všechno, co jedna strana říká o té druhé, je proto úplně přesně tak, a ne vždy je to myšleno vážně. Na druhou stranu, Robert Mueller je bývalý ředitel FBI, a ten snad ví, co je to obvinění a s čím se dá jít k soudu.

Proto nemá smysl případ zlehčovat, jako že se tu honí bezvýznamná skupinka ruských trollů, jaké by si bez tajných služeb nikdo nevšiml. Tato skupina přece zmátla americkou veřejnost natolik, že voliči hlasovali v rozporu se svými vlastními zájmy a nezvolili Hillary Clintonovou, přestože všechny předpovědi a komentáře mainstreamových médií jasně říkaly dlouhé měsíce předem, komu je to třeba hodit.

Stejně nevhodné je přicházet s posměšky, co že je platná seriózní příprava voleb, když pak někdo plácne něco úplně jiného, doplní to ofenzívou pár levných reklam na facebooku, a je vymalováno. Případ je však příliš vážný. Některé z obviněných osob měly dokonce peníze, což zvýrazňuje nedemokratičnost jejich postupu.

Zmíněné obvinění rozebírá zločin na 37 stránkách, ale pro základní orientaci vystačíme s několika úvodními odstavci. Dozvídáme se z nich, že obviněné osoby soustředěné v organizaci ruského internetového výzkumu LLC rozvracely americký politický systém včetně prezidentských voleb 2016 tím, že podporovaly kampaň Donalda Trumpa a znevažovaly Hillary Clintonovou.

Že je nenapadlo, že se to nemá?

Článek 6 obžaloby jasně říká, že „obviněná organizace (internetová LLC) si vytkla strategický cíl zasít rozpory do politického systému Spojených států, včetně voleb prezidenta 2016. Obvinění šířili hanlivé informace o řadě kandidátů. Od počátku do poloviny roku 2016 pak činnost organizace zahrnovala podporu prezidentské kampaně tehdejšího kandidáta Donalda Trumpa a znevažování Hillary Clintonové. Obvinění měli s touto činností různé finanční výdaje, například kupovali jménem amerických osob a skupin politické inzeráty v sociálních sítích USA. Organizovali také politická setkání na půdě USA a vydávali se za skupinky občanských aktivistů, aniž by zveřejnili svou ruskou identitu a příslušnost ke své organizaci. Rovněž vyzývali osoby Spojených států k podpoře jedněch a odmítání jiných kandidátů a poskytovali na to peníze. Někteří obvinění se vydávali za americké osoby bez uvedení svého ruského napojení a jednali s nevědomými jednotlivci Trumpovy kampaně a s dalšími politickými aktivisty ve snaze jejich politické aktivity koordinovat.“

Pro upřesnění těchto strašných obvinění nahlédněme do článku 3 obžaloby, která uvádí, že „počínaje už rokem 2014 obviněná organizace (ono LLC) začala s činností, jejímž cílem bylo vměšování do politického systému Spojených států, včetně prezidentských voleb 2016.“ Financovat to měl jakýsi Prigožin, jehož peníze směřovaly organizacím se zlověstným názvem Concord Managment and Consulting LLC a ještě zlověstnějším Concord Catering.

To jsou opravdu vážná obvinění. Pokud je historie učitelkou moudrosti, jedinou možnou reakcí je úplné a včasné přiznání, doplněné případnou žádostí o co nejvyšší trest, ve snaze zmírnit hněv lidu a naznačit možnost polepšení. Ale s tím už si Američané poradí. Ostatně, nemuselo by nás to zajímat, kdyby se ruský vliv soustředil jen na Spojené státy a na to, že jim za pár šupů vnutil prezidenta podle vlastních představ a znehodnotil miliardy dolarů, které na to vynaložili američtí účastníci voleb. Jenže tak tomu není. Rusové nejsou sami. Demokracie si není jista nikde.

Soustřeďme se proto na situaci u nás. Také v Česku se našly osoby, které podporovaly Miloše Zemana a znevažovaly Jiřího Drahoše, a přitom odmítaly vzít na vědomí Drahošovo varování, že jsou pod ruským vlivem. Některé takové osoby dokonce Miloše Zemana volily, a co si budeme nalhávat, zašlo to tak daleko, že ho zvolili. Tady by se měly probudit české orgány, které marně hledají odvahu případ vyšetřit. Každému je přece jasné, kdo měl vyhrát.

Poučit by nás mělo i to, že Američanům se přestalo líbit, že se politických akcí zúčastňují cizí osoby a vydávají se za řadové členy různých hnutí. Avšak ani u nás nikdo nemůže říci, že neví, že se to nemá dělat. Před lety tu dokonce proběhla osvětová akce jistého velvyslanectví, které tu rozdávalo červené karty k pochodu na Hrad, aby si všichni uvědomili, co by se stalo, kdyby se nám Rusko začalo vměšovat do našeho politického boje.

Z obvinění, které zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller přednesl před velkou porotou u federálního soudu ve Washingtonu, je tedy zvlášť poučné, že v USA je trestné, když skupina cizinců zakrývá svoji identitu a vměšuje se do demokratických procesů v zemi. To musí odsoudit každý. Není možné, aby cizinci zasahovali ve skrytu nebo v zastoupení někým, koho skrytě platí. Svoboda a demokracie jsou příliš posvátné hodnoty, než aby se s nimi dalo kupčit za cizí peníze.

Ne všechno se povede. Američané se teď snaží zabránit tomu, aby si tam zas Rusové mohli levně zvolit prezidentem, kdo je napadne. Nemluvě o tom, že policie bezmocně přihlížela a zorientovala se až po roce, kdy už je pozdě. Vidíme mnohá zanedbání, ale v něčem mají Američané předstih. Narazíme na to hned v 1. článku zmíněného obvinění. Cituje zákony, které už existují na obranu demokracie v USA.

Zmíněný článek 1 uvádí, že „zákony Spojených států zakazují zahraničním státním příslušníkům hradit výdaje nebo poskytovat peněžní prostředky za účelem ovlivnění federálních voleb“. Otázka – Kde jste na ty červené karty vzali? – je tedy zcela legitimní.

Dále: „Zákony Spojených států zakazují jakýmkoliv agentům zahraničních sil účast v politických aktivitách ve Spojených státech bez toho, že by nejprve podstoupili registraci u ministerstva spravedlnosti.“ To nám chybí. Nestačí, že to někdo dělá dobrovolně, například, když si americký velvyslanec zve vedoucí české politiky na ambasádu, aby je informoval o potřebách své vlasti. To je v pořádku, všichni vidíme, kdo kam jde. Ale jsou spolky, u kterých to tak zřejmé není, a tam by měl zákon požadovat, aby to dali jasně najevo. Může to doplnit i barva košile, knír nebo označení na čepici, ale základem je podrobnější registrace u ministerstva vnitra, kde se uvádí, kdo je platí a proč.

Zmíněné obvinění ruské organizace u federálního soudu ve Washingtonu argumentuje také tím, že v žádosti o víza měli obvinění členové organizace pravdivě a úplně informovat vládu o účelech své cesty. Neuvedli však, že chtějí rozvracet USA a zvolit prezidenta. Pak se nesmí divit, že porušení zákona je trestně stíhatelné.Když to shrnu, události mohou být pomíjivé, ale zákony jsou v jistém smyslu zkušeností národů a jejich životnost neumírá se dnem. Když se chrání před cizím vlivem tak mocná země jako USA, měli bychom to dělat taky. Veřejná deklarace toho, čím jménem jednám a kdo mě platí, by měla být tím nejzákladnějším požadavkem. Jen v hospodě vystačíme s Palivcovým: Zaplať si pivo a žvaň si co chceš.

Jak a kam dále z dějinné křižovatky

$
0
0


Jaroslav Tichý
16.2.2018
Tak, jak jsme (jako ANS) upozorňovali již v loňském roce, dostali jsme se letos na dějinnou křižovatku a stojíme nyní před volbou, jak a kam z ní dále. Odklad v rozhodování již žádný nedostaneme, termíny jsou dány předpokládaným podpisem či odmítnutím podpisu smlouvy Dublin IV (další kolo jednání na nejvyšší úrovni má být v červnu 2018) a dále pak Globálního kompaktu (podzim 2018), kde si dokonce hodlá uzurpovat právo podpisu za členské země EU již samotné vedení EU bez ohledu na to, zda členské země souhlasí či nikoliv.
O co tedy jde v těchto smlouvách a co pro nás představují podmínky těchto smluv?


 
O naše další bytí či nebytí, posuďte sami:
- Smlouva Dublin IV:
Jedná se fakticky o revizi tzv. Dublinského protokolu. Jde přitom o to, že na přímořských státech EU, které nezvládají ochranu vnějších hranic schengenského prostoru, spočívá břemeno péče o uprchlíky a migranty, kteří se do těchto zemí dostanou přes moře. Toto břemeno s sebou nese nejen finanční, ale také administrativní a jinou zátěž, která plnou silou dopadá na bedra několika států, dnes je to hlavně Itálie.

Řešením podle Evropské rady má být nyní postup uvedený v tzv. Dublinu IV, který:
1/ omezí zodpovědnost prvních států za migranty a za pomoci automatického mechanismu ji přenese na jiné státy EU, které ale ochranu vnějších hranic zajistit ani ovlivnit nemohou. Tedy i na ČR;
2/ místo toho, aby EU udělala opatření na ochranu vnějších hranic schengenského prostoru, snaží se důsledky své záměrné nečinnosti rozložit rovnoměrně mezi všechny členské země EU, vč. těch, které na hranicích Schengenu svá území nemají. Tedy i na ČR;
3/ jde ale ve svých podmínkách ještě dále. Počítá totiž s trvalým alokačním mechanismem, který by se neaktivoval pouze v migrační krizi, jaká byla například v roce 2015, ale fungoval by permanentně. Tedy namísto ochrany hranic Schengenu bude EU pokračovat v organizování dovozu migrantů do Evropy a související problémy řešit tím, že se bude snažit migranty rovnoměrnější rozdělovat do jednotlivých členských zemí EU. Bez ohledu na dosud stanovené kvóty. Tedy i do ČR.

Podmínky smlouvy Dublin IV. obsahují tzv. reformu evropského azylového práva, kdy:
- jejím cílem je zajistit ochranu migrantů již v regionu jejich původu a zajistit odtamtud jejich přesídlení přímo do EU. Migranti budou tak zlegalizováni ještě před jejich odjezdem z jejich domovské země. Jejich přepravu do Evropy budou zajišťovat neziskovky, odpadnou tak oběti, k nimž docházelo v průběhu nelegálního přesunu migrantů;

- členské země (a tedy i ČR) budou muset přijímat trvale migranty, které jim bude přidělovat evropská agentura pro azyl nebo platit miliardové pokuty(EUR 250 tis./1 migranta v případě jejich odmítnutí). - podpisem této smlouvy ztratíme další část naší suverenity, neboť budeme muset předat evropské agentuře pro azyl a neziskovkám pravomoci k povolování pobytu migrantů na našem území.Tyto instituce tak mají nahrazovat rozhodování vlád jednotlivých členských zemí EU v této otázce;

- podpisem této smlouvy tak dojde ke zřízení kolektivního přerozdělovacího mechanismus tím, že pokud je některá evropská země vystavena nepřiměřenému počtu žádostí o azyl (přesahující 150 % referenčního počtu, který se stanoví podle rozlohy dotyčné země a její ekonomické situace), budou všichni další noví žadatelé o azyl v dotyčné zemi přerozdělováni do jiných zemí EU, dokud jejich počet opět nepoklesne pod stanovenou hodnotu;

- Nepůjde tedy již o požadavek na ČR a další členské země V4, aby odebíraly migranty podle stanovených kvót, nýbrž o to, trvale rozdělovat poměrným způsobem podle stanoveného klíče veškeré migranty, kteří budou dováženi neziskovkami do Evropy. Tito migranti budou tak přednostně přerozdělování do některé ze 4 zemí (V4), které zatím přijaly nejméně migrantů.Členské země EU, které se budou nadále bránit této praxi, budou odděleny od finančních zdrojů z EU. (Podle již dříve podepsané smlouvy Euro-Med půjde celkem až o 56 mil. migrantů do r. 2050);

- členský stát (tedy i ČR) bude mít povinnost při posuzování žádostí o azyl zkontrolovat, zda žadatel nepochází z tzv. bezpečné třetí země nebo zda již nepožádal o azyl v jiné zemi. A za tuto svoji povinnost bude též odpovídat;

- touto smlouvou se současně zavádí povinnost pro žadatele setrvat v členské zemi EU, odpovědné za jeho žádost;

- s cílem zabránit dalšímu přesunu migrantů ze země, do níž byli přerozděleni, do Německa, Švédska apod., má dojít ke sjednocení sociální politiky a dávek v rámci EU. Měsíční příspěvek na 1 migranta přitom činí v Německu EUR 700,- (cca 21.000 Kč). O tom, jak mají být zvýhodňováni migranti proti českým seniorům, kteří si na důchod platili celý život, nemůže být pochyb. Rozdíly budou doslova propastné.

dané situaci, kdy jde doslova a do písmene o další osud ČR, by na toto vrcholné jednání šéfů států a vlád jednotlivých členských zemí EU měl jet nejen nový premiér, nýbrž (a to především) i prezident ČR, který se může opřít o svoji přímou volbu občany tohoto státu. Při této příležitosti by z jeho strany mělo jasně zaznít, že smlouvu Dublin IV. ani další smlouvy podobného typu nepodepíše. Naplní tak naděje voličů, které do něj jeho volbou v právě skončené prezidentské volbě vkládali.

- Smlouva Globální kompakt k migraci:
Tato smlouva má být projednána na půdě OSN na podzim 2018.
Podle této smlouvy má na migraci vzniknout právo z kategorie lidských práv. Státy, které tuto smlouvu podepíší a ratifikují, by se tímto krokem měly vzdát úplné kontroly svých vlastních státních hranic. Organizování migrace by tak mělo přejít z rukou orgánů jednotlivých států na Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a na neziskovky. 

V situaci mnoha zemí světa jde o smlouvu, jejíž dodržování není v praxi vymahatelné. Odlišná situace je však v případě členských zemí EU, kdy Evropská komise se chystá podepsat tuto smlouvu s OSN jménem EU, tj. za všechny členské země, a to i bez jejich souhlasu jako akt společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU).Tímto krokem by se tato smlouva měla stát závaznou pro všechny členské země EU a její příp. neplnění vymahatelné a sankcionovatelné Evropským soudním dvorem. 

Jde o smlouvu prezidentského typu. Náš prezident by tedy měl s předstihem vedení EU připomenout, že Komise nemá mandát k podpisu této smlouvy jménem celé EU.
Nesouhlas s takovým postupem na úrovni Výboru stálých zástupců již vyjádřily Polsko a Maďarsko. Neměli bychom v této věci otálet ani my.

Je přitom v pravomoci prezidenta jednáním o takové smlouvě pověřit vládu či jejího premiéra nebo naopak takové jednání jménem ČR zastavit. Takový krok již udělal prezident USA D. Trump, z evropských zemí pak Švýcarsko a Dánsko.Jedním z důvodů podpory M. Zemana ze strany ANS při právě dokončené volbě prezidenta ČR je očekávání podobného postupu z jeho strany v této věci.

Stojíme tak na křižovatce, z níž vedou jen 2 cesty. Jedna sleduje cizí zájmy na úkor těch našich, českých (cesta A/), ta druhá pak české národní zájmy (cesta B/). Zastavme se tedy u každé z nich a popišme si blíže, co která z nich pro nás znamená a co nám přinese.

-  Cesta A/znamená:
1. připojit se ke snahám vedení EU o plnou islamizaci Evropy, usilovat o to, abychom se stali „pevným jádrem Evropy předurčené k její plné islamizaci, a to se všemi z toho plynoucími důsledky (rozvrat státu, kultury, náboženství, jazyka, zvyklostí a postupně i ekonomického a sociálního života, vznik a šíření no-go zón, ztráta bezpečí ve vlastní zemi atd.) tak, jak tento postupující proces známe např. z Francie, Švédska, Belgie ale již též i z Německa (a jak ho dnes prosazuje např. vedení ODS v čele s Petrem Fialou). Či minimálně se tomuto vývoji nebránit, což ve svých důsledcích vyjde nastejno;
2.  Naše setrvání v pozici kolonie (pokračující masový odliv zisku vytvářeného našimi pracovníky z ČR, montovny, nízká přidaná hodnota našich výrobků, jejich prodej ze zahraničí, kde zůstává zisk z jejich prodeje a z toho rezultující nízké mzdy a důchody), nemožnost realizovat potřebné systémové změny, postupný pokles životní úrovně u nás z důvodu výživy nejen obyvatel zemí našich kolonizátorů v zahraničí, nýbrž i migrantů u nás;
3.  Zvýšení daní na vytvoření dodatečných zdrojů k výživě nově příchozích migrantů, další pokles životní úrovně našich občanů;
4.  Vznik neřešitelné situace po příchodu průmyslové revoluce 4.0, která přinese obrovský úbytek pracovních míst pro naše zaměstnance, kteří nebudou mít z čeho vytvářet zdroje do fondu zdravotního a sociálního pojištění, naopak sami budou potřebovat podpory. Migrace tento problém u nás jen prohloubí do neřešitelné podoby. Sníží se totiž počet produktivních obyvatel a současně se zvýší počet uměle vyživovaných lidí u nás. Sociální výbuch ve státě, vyloučit nelze ani občanskou válku, a to nejen u nás (ačkoliv po ní nikdo nevolá, naopak před ní varujeme).
5.  V souladu se zaváděním robotizace výroby v souvislosti s průmyslovou revolucí 4.0 postupné nahrazování dražší pracovní síly roboty v zemích investorů a jejich odchod z ČR. Náš stát skončí bez majetku, s masami nezaměstnaných pracovníků vládě na krku (plus s dovezenými migranty), a to bez vytvořených finančních zdrojů potřebných k vyplácení minimálního garantovaného příjmu, To vše přitom nikoliv z důvodu našeho vystoupení z EU, jak jsme již nyní strašeni, nýbrž z důvodu našeho dalšího setrvání v EU.
6.  Urychlený přechod ČR na EURO jako součást této cesty zaktivuje náš závazek zaplatit náš příspěvek na dluhy jiných členských zemí v počáteční výši EU 380 mld. Kč do 3 dnů, další peníze pak na vyžádání (Troiky). Krom toho tento přechod z Kč na EURO způsobí okamžité a trvalé znehodnocení našich úspor zhruba o 40 %. Dále pak prodraží  zásadním způsobem nákupy nových technologií v zahraničí potřebných k zavedení robotizace u nás. Prohloubí a urychlí za těchto okolností celkový kolaps našeho hospodářství.
7.  Prudký růst našeho zadlužení, které umožní dočasně překlenout alespoň některé z uvedených problémů, a to za cenu našeho úplného podmanění cizím kapitálem a následování řecké cesty, byť z odlišných příčin.

-  Cesta B/ znamená:
1. odmítnout snahy vedení EU o islamizaci naší země, o rozvrat našeho státu, kultury, náboženství, jazyka, zvyklostí, přistoupit k obraně hranic naší země. Odmítnout pokusy o rozdělení naší země do několika euroregionů s cílem rozdrobit náš odpor proti islamizaci a současně zvrátit i výsledky 2 sv. války (ztráta našeho pohraničí a celého státu). Přidat se k požadavkům dalším evropských zemí na zaplacení válečných reparací ze strany Německa;
2. vymanit se z naší pozice kolonie, opustit praxi otrocké práce v cizích montovnách u nás, obnovit naši vlastní produkci výrobků s vyšší přidanou hodnotou a jejich prodej našimi vlastními silami s cílem zachovat zisk vytvářenými našimi pracovníky v naší zemi, vytvářet tak předpoklady ke zvyšování příjmů našich občanů a jejich životní úrovně;
3. zavést strukturované daně podle výše příjmů a dále sektorové daně v některých odvětvích (finančnictví, vodárny, supermarkety apod.) pro cizí kapitál u nás s cílem zamezit každoročnímu masovému odlivu zisku z ČR do zahraničí. Eliminovat nutnost vytvářet dodatečné zdroje k výživě migrantů u nás, kteří přicházejí pouze za účelem sociálních výhod, nikoliv za prací;
4.  Vytvářet předpoklady ke zvládnutí důsledků průmyslové revoluce 4.0, a to jak omezováním dočasného příjmu migrantů přicházejících k nám z jiných evropských zemí za prací na množství skutečně potřebné, tak i navyšováním finančních zdrojů pro pozdější vyplácení minimálního garantovaného měsíčního příjmu našim občanům na úrovni umožňující slušné živobytí a srovnatelné se zeměmi západní Evropy. Plně blokovat dovoz migrantů k trvalému pobytu v ČR se zřetelem k tomu, že ekonomické potřeby naší země na cizí pracovníky (z jiných evropských zemí) schopné potřebné práce vykonávat, budou pouze přechodného charakteru, tj. to náběhu průmyslové revoluce 4.0. O využitelnosti migrantů ze zemí 3. světa v průmyslové sféře nemůže být vůbec řeči.
5.  V souvislosti s trendem přechodu globalizace na glokalizaci ve světové ekonomice začít vytvářet nové pracovní příležitosti v ČR, a to zejména v krajích se stávajícím úbytkem pracovních příležitostí s cílem současně zamezit jejich postupnému vylidňování (zejmé-na pak v pohraničí). Vytváření nových pracovních míst spočívá v podpoře rozvoje družstevnictví (a to ve výrobě, řemeslech a službách, bytové výstavbě, ale i peněžnictví, nejen tedy v zemědělství), dále pak ve vytváření nových státních podniků s částí akcií pro zaměstnance a ve zrovnoprávnění 4 forem vlastnictví, tj. státního, soukromého, družstevního a veřejnoprávního. V praxi to současně znamená výběrem daní z těchto nově vytvořených zdrojů zvýšit příjmy pro naplňování fondu k výplatě minimálního měsíčního garantovaného příjmu (jako alternativy k fondu zdravotního a sociálního pojištění).
6. Odmítnout definitivně přechod ČR na EURO, které bylo postaveno na bázi německé ekonomiky či na úrovni ekonomik blížících se svojí úrovní té německé. Zachovat si tak nejen jeden z posledních nástrojů na ovlivňování české ekonomiky a možnost opětovného zhodnocení úspor našeho obyvatelstva, nýbrž i zdroj postupného bohatnutí našeho státu a jeho občanů prostřednictvím posilování kursu koruny. Snížit tak současně i náklady na pořízení technologií potřebných pro robotizaci naší ekonomiky v rámci průmyslové revoluce 4.0.;
7. Vyhledat zdroje k financování nákupu technologií potřebných pro zavedení průmyslové revoluce 4.0 do ČR, a to s důrazem na jejich diverzifikaci. Současně tak využít této zásadní změny k obnově českého průmyslu a jeho konkurenceschopnosti v mezinárodním měřítku.

Po dosavadních zkušenostech je třeba dodat, že:
- nechceme předem ovlivňovat naše spoluobčany/voliče v jejich rozhodnutí, považujeme však za seriózní a potřebné tyto občany včas informovat o dopadech jejich rozhodnutí, ať již pro jednu či druhou alternativu (suplujeme tak tímto náš stát, od něhož se podobného kroku bohužel nelze dočkat, a to ani v případě vyhlášení referenda o vystoupení ČR z EU);
- upozorňovali jsme v loňském roce na potřebu řešit tyto problémy zásadním způsobem a pojmout říjnové volby do Poslanecké sněmovny jako hlasování o vystoupení z EU (byť mar-ně), a to s poukazem na programy jednotlivých stran. Je skutečností, že ačkoliv bylo cca 90 % voličů zaměřeno proti islamizaci naší země, v těchto volbách volilo více než 70 % voličů strany přímo či skrytě pro migrantské. Čili zcela opačně. Volby se měly stát referendem o vystoupení z EU a z NATO, jak jsme k tomu vyzývali. Nestalo se tak. Přičemž již tehdy jsme upozorňovali na těžko schůdný postup týkající se hlasování o vystoupení z EU (a NATO) pomocí zavedení všeobecného referenda. Též marně. S důsledky toho jsme nuceni dnes se potýkat, vč. debat typu „všeobecné referendum možná, avšak bez vystupování z obou nadnárodních struktur“.
- tento článek tak představuje náhradní způsob, jak občanům (voličům) v této zemi srozumitelným způsobem ukázat, jaké možnosti řešení vzniklé situace u nás máme, Je však nesmyslné domnívat se, že k takovému řešení povedou polovičaté kroky typu „chceme řešit to či ono, ale v EU setrváme“ (ač právě EU usiluje o pravý opak a dělá pro jeho dosažení další postupné kroky. Klasickým příkladem je mylná představa, jak budeme moci bránit naše hranice před migranty, aniž bychom přitom opustili EU, která jejich přísun do Evropy organizuje). O tom, že neexistují polovičatá řešení, se již přesvědčili např. Řekové;
- zásadním momentem při tom je to, zda:
a/  chceme:
·       uchovat náš stát, národ, jazyk, způsob života či nikoliv;
·       stát se součástí evropského islámského chálifátu či nikoliv;
·       postavit náš stát ekonomicky a politicky na vlastní nohy či nadále setrvat v pozici kolonie a pracovat na jiné;
b/   jsme připraveni učinit pro to nezbytné kroky či nikoliv;
c/   chceme hájit naše vlastní národní zájmy či hájit cizí zájmy na úkor těch našich.

Odpovědi na tyto otázky nemohou být typu „ano, ale…..“. Jsme dnes v situaci „ano/ne“.

Jde tedy o další etapu tohoto zásadního střetu týkajícího se obrany českých národních zájmů a přežití našeho národa jako celku. Jeho předchozí etapou byla právě skončená prezidentská volba. Není (a ani to prvoplánově nebylo) o osobách, bylo a nadále to je a bude o českých národních zájmech a o jejich hájení.
Jsme tedy opět na oné osudné křižovatce, jako jsme byli v r. 1938. Jde opět o osud našeho národu.Neopakujme stejné chyby, v dnešním světě by měly ještě tragičtější následky, než tomu bylo v důsledku Mnichovské dohody. Nyní máme podepisovat smlouvu s ní srovnatelnou (Dublin IV.) a další taková smlouva (Globální kompakt) má být dokonce podepisována o nás a bez nás. Jako v Mnichově.

Tato problematika je natolik závažná, že si zaslouží samostatný pořad a debatu na internetovém Svobodném vysílači, který v brzké době připravíme

Svět ruskýma očima 441

$
0
0
zajoch
19.2.2018 Outsidermedia


Ruská společnost se musí sjednotit kolem silné myšlenky a nedopustit rozbití státního řízení **** Americký ani katarský LNG nemohou překazit dodávky ruského plynu do Evropy **** ISIS Hunters vlezli mimo svoji kontrolovanou zónu ****Andrea Nahlesová zajistí klid v SPD




Rusko není možné zavlékat do velké války, týl nás nezajistí

8. února 2018

Prezident Akademie geopolitických záležitostí, generálplukovník Leonid Ivašov vystoupil na zasedání „Konzervativní perspektiva“ dne 8. února v Petrohradu s projevem „Svět na prahu změn a postavení Ruska“.

Podle něho může současné Rusko opakovat cestu Ruského impéria ztracenou v roce 1917. Uvedl:„Čím více přemýšlíš, tím více přicházíš k závěru, že Rusko nemine neštěstí. Dnes je situace taková, že armáda a speciální služby jdou do útoku, ale týl se pohybuje v opačném směru. Země degraduje a pokud se zapojíme do velké a dlouhé války, nezajistí nás týl ani příděly, ani municí. Takže si velmi, velmi nepřejme bojovat.“

Ivašov poznamenal, že Rusko není ani schopno přejít na navrhovanou variantu nynější mobilizace, protože zemi chybí dostatek specialistů v odvětvích i ve vysokých orgánech moci, je také velmi málo lidí se skutečným státnickým myšlením. Řekl: „Prezident ustaví týmy a ty jen „klapou podpatky“. Někdy se dívám na naši vládu a táži se: co oni mohou organizovat? Řekněte kdo v naší vládě celkově přemýšlí o tom, jak se z této situace dostat? O čem přemýšlejí – o tom, kam se schovat? Kam utéci? Nebo o zemi? Dnes se v naší ekonomice šíří mrtvolnost. A co s tím, nikdo neví.“

Ve svém vystoupení se dotkl nadcházejících prezidentských voleb v březnu. Za nebezpečné pro celý stát považuje situaci, kdyby Západ prohlásil nového prezidenta za nelegitimního. Ohodnotil to takto: „Jdeme do voleb. Kdo vyhraje, je zde jedno, ale první věc, o kterou se Američané pokusí, je neuznat legitimitu volby občanů. A to tak jednoduše neodmávneme. Amerika jedná nepříjemně a bude nás chtít izolovat od celého světa. A ať přijde k moci kdokoliv, bude státní pokladna z poloviny prázdná a mnohé sociální a obranné projekty padnou.“ Co proti tomu dělat? „Stále máme speciální 'třídu', důstojnický sbor, jsou to výrobci a intelektuálové.“ Podle Ivašova se musí ruská společnost sjednotit kolem silné myšlenky a nedopustit rozbití systému státního řízení a nedovolit konkurentům Ruska „rozsáhlý chaos“ uvnitř země.

Převzato z Eadaily.com/ru

* * *


Generál Mráz nutí Evropu zamilovat si Gazprom


Ivan Danilov
11. února 2018

V zimě 2018 došlo k významné události: generál Mráz se dříve specializoval na obranné a partyzánské akce na území Ruska, od letoška diverzifikuje svoji činnost a své zájmy uplatňuje na evropském trhu s plynem.

Agentura Bloomberg informuje, že „zmrazené vztahy Evropy s Gazpromem začínají tát“ a samotný Gazprom mluví o rekordních dodávkách plynu do EU a o tom, že jeho podíl může být v roce 2035 více než čtyřicetiprocentní. Britský odborník v oboru přírodního plynu míní, že dnes, bez ohledu na rok 2014 a jeho následky, musejí obě strany urovnat své vztahy. Dnes mezi nimi tají ledy v souvislosti s tím, jak se korporace připravují finalizovat své strategické plynovody do Evropy.

Důležitým faktorem je evropské klima, které se odmítá řídit scénáři globálního oteplování. V podmínkách dosti drsné zimy (to podle evropských měřítek) se najednou ukazuje, že EU má celkem omezený seznam dodavatelů plynu, kteří by mohli v nezbytném případě významně zvýšit objem modrého paliva do mrznoucí Evropy. Ten seznam má jen jednu položku – prvním i posledním bodem je Gazprom.

Praxe ukázala, že ani americký, ani katarský LNG nemůže přes veškerá přání hrát roli záchranného kruhu. Na nedávné tiskové konferenci Gazpromu uvedlo jeho vedení pro Američany dosti zarážející analogii: americký zkapalněný plyn představuje pro evropský trh pouze několik kapek kávy a několik kapek evidentně nestačí k tomu, aby vyvolaly velkou bujarost.

V dohledné době se situace stane pro EU ještě horší. Norsko již nemůže zvyšovat objemy dodávaného plynu a Nizozemsko bude muset brzy těžbu na svém největším ložisku v EU snížit dvakrát. Podstata je v tom, že ložisko Groningen, které těží ročně průměrně 24 miliard kubíků paliva, je velmi staré a velice nevýhodně položené. Holandská vláda dospěla k závěru, že kdyby se vytěžily tyto strategické zásoby „do poslední kapky“, vyvolalo by se na severu země skutečné zemětřesení a pokud nebude rychle ukončeno čerpání suroviny z hlubin, může být výsledek nepředvídatelný a katastrofální.

Pro evropský trh s plynem bude mít snížení těžby na 50 % vážné následky. Ztratí se například takové množství plynu, které by stačilo Ukrajině na polovinu roční spotřeby. Obzvláště pikantní je, že zaměnit palivo za dodávky z EU nebo z Norska je silně problematické, až nemožné. Spolu s perspektivou studených zim v budoucnu je to závažný stimul ke změně vztahu mezi EU a Gazpromem. Funkcionáři se přesvědčili, že euroatlantická solidarita nenahradí palivo v bytech a surovinu pro chemický průmysl. Konkurenci ruskému plynu nepředstavují ani alternativní dálkové plynovody.

Před několika lety media, politici i experti byli nadšeni projektem Nabucco, který měl výrazně odsunout Gazprom z evropského trhu. Dnes je již mimo pozornost. Hlavní neuskutečněný projekt ke snížení podílu ruského plynu v Evropě je plynovod Katar – EU. K němu se vázaly velké naděje. Ty padly především zásluhou velkolepé práce ruské armády v Sýrii.

S ohledem na oznámení, že mezi EK a Gazpromem „tají ledy“ je možné považovat za příznačné prohlášení šéfa projekční skupiny Nord Stream 2 AG Matthiase Warniga, že bude-li EU měnit směrnice tak, aby blokovala Severní proud-2, podá na ni žalobu o náhradu škody způsobenou akcionářům projektu.

Nyní trvá na blokování projektu jen Polsko, ale s malou šancí na úspěch. Podmínky M. Warniga dávají další argument zastáncům Severního proudu-2 uvnitř samotné EK, která tak začíná chápat, že se bez Gazpromu neobejde.

Hlavními poškozenými jsou v této historii země a společnosti, které chtěly získat politický a finanční kapitál na snaze EU snížit závislost na ruském plynu. Polsko, Ukrajina a pobaltské země vsadily na to, že EU bude ochotna zaplatit jakoukoliv cenu a jít na jakékoliv oběti, jen aby uškodila Rusku a jeho plynovému gigantu. Tato sázka se ukázala být velkou chybou a její cena i rozměr ještě bude znát.

Převzato z Rusvesna.su

* * *



Kdo potřebuje ruské oběti Dajr az-Zauru

Ljubov Stěpušova
12. února 2018

Na sociálních sítích je informace, že se Washington mstí za útok Syřanů na štáb proamerických kurdských formací a v důsledku toho padli ruští občané ze soukromé vojenské skupiny Wagner. Jak je možno brát informaci vážně?


Vlezli mimo svoji kontrolovanou zónu

Útok na štáb takzvaných Sil demokratické Sýrie se udál v oblasti ropného pole Omar v provincii Dajr az-Zaur. V tuto dobu tam byli vojáci koalice, takže to vyvolalo velký odvetný úder Pentagonu za účasti letectva a vrtulníku. Takto popisují událost ISIS Hunters (syrští domobranci). Přiznávají, že při stíhání teroristů IS přešli na východní břeh Eufratu, tedy do zóny kontrolované Kurdy a Američany.

Američané ihned dodali údaje: 100 padlých domobranců. Nejprve se tvrdilo, že mezi nimi byli ruští vojáci. Ministerstvo obrany účast Rusů odmítlo a oznámilo, že incident se odehrál kvůli Ruskem neschváleným průzkumným a pátracím akcím syrských sil. Nepřímo to potvrdil i šéf Pentagonu Mattis: „když začala palba, zeptali se ruské strany na jejich přítomnost“ a dostali odpověď, že „tam Rusové nebyli“.


Ztráty v soukromé vojenské skupině Wagner

Avšak později jakési „zdroje“ trvaly na ruských ztrátách, ne sice v armádě, ale právě ve složkách soukromé vojenské skupiny Wagner, které byly v tentýž den účastny „lovu“ na členy IS. Přitom se údaje rozcházely – od 15 až 20 do 215 osob.

Prezident centra strategických výzkumů Rusko-islámský svět Šamil Sultanov řekl, že hlavním důvodem srážky bylo různé chápání konfliktu v Sýrii jednotlivými stranami. Podle Sýrie je Dajr az-Zaur územím svrchované Sýrie, „Syřané nepodepisovali nic, co by se týkalo zón deeskalace a ani Kurdy, ani nezvali USA do Sýrie“.

Podle Washingtonu zase „neformálně, po dohodě s Ruskem, odpovídají za toto území Kurdové a koalice USA“. Svoji pravdu má i Moskva, která podle experta vychází ze skutečnosti, že ve válečných podmínkách je potřeba zachovat rovnováhu – z jedné strany brát v úvahu sílu USA a mezinárodní charakter koalice šedesáti zemí a z druhé „Moskva nemůže nebránit Syřany, jejichž je spojencem“.

Sultanov říká: „Možná tam byly nějaké ruské oběti, ač o tom ministerstvo obrany nic neříká a ani není povinno říkat. Soukromé vojenské týmy (třeba Wagner) jsou soustředěny především k ochraně pro Rusko důležitých strategických objektů. Hmeimim, Tartus, jednotlivé závody na zpracování ropy, které zásobují také naše síly.“ Předpokládá, že jde o málo početné složky a o masových obětech ruských občanů, dokonce z těchto dobrovolnických týmů, není v podstatě možno uvažovat. Jde o prvek informační války.

Pro ukrajinskou propagandu je důležité šířit domněnku o zranitelnosti ruských vojáků a soukromých vojenských složek. To má „v obecném povědomí i v ozbrojených silách Ukrajiny podporovat patřičné napětí“, jak říká Sultanov.


Pochybování a výsledky

Co znamená sto až dvě stě mrtvých Rusů v Sýrii. Představuje to nejméně 4 až 5 letů Il-76 ministerstva pro mimořádné události. Zahrnuje i převoz raněných, kterých bývá dvakrát více. Dále jsou to přeplněné nemocnice a snímky z nemocnic na internetu, což je ve skutečnosti pohřeb v malých městech. Takže nic z toho.

Za druhé straně ISIS Hunters tvrdí, že ztratili 20 bojovníků oni a Kurdové více. Nebyl to, jak se říká „masakr z jedné vody načisto“ způsobený leteckou převahou. Proč mělo být zabitých ze soukromé vojenské skupiny o řád více než Syřanů? Znamená to jediné, že údaje o ztrátách jsou falešné.

Za další tam byli podle Vojenského zpravodajství vojáci sil speciálních operací RF, ti měli za povinnost poskytnout leteckou podporu, nebo zastavit útok Američanů. Nic takového nebylo. To opět potvrzuje falešnou zprávu.

Jaký je zájem na tvorbě falešných zpráv, jestliže lidé, kteří zastupují soukromou vojenskou skupinu Wagner nejsou (předpokládejme) falešní? Možná jsou to vnitřní neshody, možná se to děje proto, aby se kladly překážky zákonu o soukromých vojenských složkách, který se má projednávat v Dumě.

Závěr z celé této historie je jediný: na severu Sýrie není žádná deeskalace, je to řízená slepá ulička v příměří.

Soukromá vojenská skupina Wagner je neoficiální název ruské soukromé vojenské společnosti, která se prý zabývá ochranou objektů v Sýrii. Tvoří ji penzionovaní důstojníci různých ruských silových složek. V Dumě se o těchto společnostech projednává zákon, který má za účel legalizovat jejich činnost. Podle některých zdrojů podporuje věc podnikatel Jevgenij Prigožin.

Převzato z Pravda.ru

* * *


Zmatek v německé politice. Sociální demokraté pokračují v propadu

Dmitrij Sedov
15. února 2018

Strany, které v Německu nejsou schopny vytvořit koalici, začaly nečekaně ztrácet podporu voličů. CDU/CSU z 33,1 % na 29,5 % a SPD z 21 % na 16,5 %. Přitom Alternativa pro Německo (AfD) posílila na 15 %. Pokud bude vývoj takto pokračovat, může se vláda velké koalice změnit na menšinovou.

Velká koalice dosud není a voliči přitom ztrácejí v její efektivitu důvěru. Nejhůře si stojí SPD s jejími snahami „naskočit do cizí tramvaje“. Pokračuje v ní revolta mládežnického křídla. Sociálně demokratická mládež agituje bezpartijní vrstevníky ke vstupu do strany, aby se získalo co nejvíce hlasů proti dohodě s CDU/CSU. Hlasování uvnitř strany musí proběhnout korespondenčně počátkem března. Proti dohodě vystupuje i levicové křídlo strany, takže potvrzení dohody na mimořádném sjezdu strany je nejisté.

Zvláštní nevoli vyvolává rozporuplná politika bývalého předsedy SPD M. Schulze. Ten zpočátku nechtěl „nikdy více vstupovat do koalice s černými“ a poté najednou obrátil a dokonce chtěl v nové vládě křeslo vicekancléře a ministra zahraničí. Jenže reakce ve straně, zejména v zemských organizacích byla natolik odmítavá, že se okamžitě obou funkcí zřekl.

Nově jmenovaná předsedkyně SPD Andrea Nahlesová je osoba nevýrazná a v závažných politických střetech se neprojevila. Pro SPD by měla být poslední záchranou, ač důvody pro to nejsou vidět. Není to vůdce typu Williho Brandta. O její politické tváři není zatím co říci, mluví se o její schopnosti „pracovat v týmu“. Ve vládě Merkelové byla ministryní práce a sociálních věcí a po volbách 2017 vedla frakci SPD v Bundestagu. Pro její vedoucí funkci mluví heslo „Andrea Nahlesová zajistí klid ve straně“. Patrně se mezi vysokými stranickými funkcionáři nenašli takoví, kteří by byli ochotni nastoupit na místo Schulze. Problém velké koalice není ještě mimo hru a trvá riziko velkého fiaska. Potom bude přirozeně hlavním viníkem předseda strany. V takové situaci se objevila Nahlesová.

Dočasně jmenovaný předseda SPD Olaf Schulz, jehož mandát má trvat do sjezdu strany 22. dubna, říká, že osud dohody s „černými“ ještě není rozhodnut a „strana se hodlá po změně vedení vrátit k debatám o koaliční dohodě“. Prý to pomůže SPD získat zpět 30 % voličů. Takový stav lze považovat za chaos a ohledně velké koalice vyvolává skepsi.

Nový předseda bavorské vlády Markus Söder to vyjádřil: „Z jedné strany občané hledají úlevu při dosažení dohody mezi CDU/CSU a SPD. Z druhé strany však chaos u sociální demokracie vyvolává pochybnosti o tom, že se velká koalice udrží dlouhodobě.“ Své příznivce ztrácí i CDU/CSU, je potřeba si uvědomit, že ve prospěch AfD.

Německý Tagesspiegel píše, že strany kolem sebe chodí, jako by se nic nedělo. Uvádí: „Do kdy zůstane lidová strana lidovou? Průzkumy ukazují blížící se katastrofu. CDU/CSU a SPD neustále ztrácejí hlasy. Ale nejhorší teprve přijde. Relativně nejvíc ztrácí SPD se svými 460 tisíci členy, jíž brzy doženou pravicoví populisté AfD. Zde může být příkladem Itálie, kde k polarizaci již došlo dávno, a sociální demokraty tam je potřeba hledat se svíčkou. Zato pravicová i levicová populistická hnutí nabírají novou sílu. Pro naši zemi je to nové.“

Je zřejmé, že autor ví, že dřívější model německé demokracie s výraznými programy politických stran utrpěl fiasko. Realita v Itálii je taková, že různé politické síly jsou na jedné hromadě a nejsou orientované ani tak na programové cíle, jako na banální boj o moc. S takovými se „globálnímu řízení“ lehčeji pracuje.

Dosud není jasné, co se může stát, pokud se tradiční strany dostanou na druhou kolej. Zda se AfD v nejbližších letech stane druhou nejvlivnější stranou v zemi. Pokud sjezd SPD 22. dubna neukončí debatu o spolupráci s CDU/CSU, pravděpodobně ještě více klesne její vliv. K tomu, aby SPD ustoupila AfD, postačuje 1,5 % hlasů, o které přijde. Potom se AfD stane silou, bez které nebude možno dělat federální politiku. Stane se něco, co si federální politici nemohli představit ani v nejhorším snu. Budou muset spolupracovat s nenáviděnými a do včerejška marginálními pravicovými populisty. Situace připomíná závěrečný dokument Římského klubu pro rok 2017, který vyhlašuje potřebu změnit převládající způsob výroby ve světě i s jeho formující neoliberální ideologií. Není zde skutečná příčina chaosu v německé politice?

Převzato z Fondsk.ru

- - -

,, Milá Magdaléna, ako vždy sa mylíš. Slováci si vážia český národ, vrátane českého prezidenta a ak niekoho nemajú príliš v láske, potom sú to nafúkané a preafektované herečky, ktoré mudrujú o veciach, o ktorých nič nevedia a primitívne urážajú štátnikov bratskej krajiny kvôli ich veku."

$
0
0
19.2. 2018   Rukojmí
Slovenský poslanec za SMER-SD Luboš Blaha se vyjádřil k herečce a diplomatce Magdě Vášáryové. Ta v minulých dnech poskytla rozhovor serveru Seznam Zprávy, kde se mimo jiné vyjádřila k prezidentu Miloši Zemanovi.

„Starého pána třeba nechat, ať tam sedí, ... ať se léčí a uvidíme,“ shrnula v rozhovoru Vášáryová svůj názor na Miloše Zemana.

„Pamatuji si, když poslankyně Vášáryová se svým typickým afektovaným projevem, z něhož normálním lidem naskakuje husí kůže, každého v parlamentu varovala, ať nekritizuje Brusel nebo západní státy, neboť prý všechno sledují zahraniční diplomati a posílají zprávy domů,“ podotkl úvodem svého příspěvku Blaha.

„Smáli jsme se, že tetuška Magduška zůstala mentálně zaklesnutá v časech, kdy jako zasloužilá umělkyně podepisovala antichartu – její životní krédo zůstalo nezměněné: hlavně si nenaštvat soudruhy z Ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu, pardon, dnes už soudruhy z jiného svazu, z Evropské unie. Tiše, Velký bratr se dívá, předtím Sergej, nyní Jürgen, podstata však zůstává, Magduška se bojí. Kopec srandy s ní bylo, zejména když pateticky předstírala, že je socioložka a její největší vědecký výkon byly Postřižiny,“ dodal.

Následně pak podotkl, že teta Magdalénka se nejnověji angažuje v české politice. „Upřímnou soustrast, bratři,"řekl. „Co je nejhorší, její vyjádření k prezidentovi České republiky jsou na úrovni výčepní, jež si dodala kuráž alkoholem (poz. red. - v originále použil poslanec termín ,,podgurážená výčapníčka") – cituji: Starého pána třeba nechat, ať tam sedí. Ať se léčí a uvidíme. – A jak naše neskutečně moudrá a důvtipná socioložka dodává, Slováci prý nemají Zemana příliš v lásce. Propánajána. Tak Vášáryová roky všechny poučuje, že nemají kritizovat politiky z jiných států, ale potom sama nakládá české hlavě státu. A ještě si vymýšlí nesmysly o tom, co si Slováci myslí o Zemanovi. Vždyť ona se živým Slovákem naposledy mluvila v minulém tisíciletí,“ poznamenal Blaha.

„Slováci si váží českého národa, včetně českého prezidenta, a pokud někoho nemají příliš v lásce, pak jsou to nafoukané a afektované herečky, které mudrují o věcech, o nichž nic nevědí. A primitivně uráží státníky sousední země kvůli jejich věku,“ dodal Blaha.

Závěrem se pak Blaha za Vášáryovou omluvil a zároveň dodal, aby nic neříkala, neboť dělá ostudu celému Slovensku.

Celý příspěvek Luboše Blahy:


Pamätám si, keď poslankyňa Vášáryová so svojím typickým afektovaným prejavom, z ktorého normálnym ľuďom naskakujú zimomriavky, každého v parlamente vystríhala, nech nekritizuje Brusel či západné štáty, lebo vraj všetko sledujú zahraniční diplomati a posielajú domov správy. Bububu! Smiali sme sa, že tetuška Magduška ostala mentálne zakliesnená v časoch, keď ako zaslúžilá umelkyňa podpisovala antichartu - jej životné krédo ostalo nezmenené: hlavne si nepohnevať súdruhov z Ústredneho výboru Komunistickej strany Sovietskeho zväzu, pardon, dnes už súdruhov z iného zväzu, z Európskej unie. Tíško, Veľký brat počúva, predtým Sergej, teraz Jurgen, podstata však ostáva, Magduška sa bojí. Kopec srandy s ňou bolo, najmä keď pateticky predstierala, že je sociologička a jej najväčší vedecký výkon boli Postrižiny...

No a predstavte si, že teta Magdalénka sa najnovšie angažuje v českej politike (úprimnú sústrasť, bratia!) a čo je najhoršie, jej vyjadrenia k prezidentovi Českej republiky sú na úrovni podguráženej výčapníčky - citujem: "Starého pána třeba nechat, ať tam sedí, ... ať se léčí a uvidíme." A ako naša nekonečne múdra a dôvtipná sociologička dodáva, Slováci vraj nemajú Zemana príliš v lásce. Prepánajána. Tak Vášáryová roky všetkých poúča, že nemajú kritizovať politikov z iných štátov, lebo bububu, diplomati posielajú správy, no potom sama nakladá českej hlave štátu ako posledná sedlaňa. A ešte si aj vymýšľa nezmysly o tom, čo si Slováci myslia o Zemanovi. Haló, veď ona sa so živým Slovákom naposledy rozprávala v minulom tisícročí...
Milá Magdaléna, ako vždy sa mylíš. Slováci si vážia český národ, vrátane českého prezidenta a ak niekoho nemajú príliš v láske, potom sú to nafúkané a preafektované herečky, ktoré mudrujú o veciach, o ktorých nič nevedia a primitívne urážajú štátnikov bratskej krajiny kvôli ich veku.

Ospravedlňujem sa za Vášáryovú tým českým priateľom, ktorí ju náhodou berú vážne - my za ňu nemôžeme, my sme ju k vám do Česka neposielali, ale nie, naspäť ju nechceme, nechajte si ju prosím, my sme si jej už užili dosť ??

Magdalénka, prosím, prosím, už radšej mlč. Lebo robíš hanbu celému Slovensku.

Česko - srbské osmičky a Mnichov 2018

$
0
0
Mirko Raduševič
19.2.2018  Literárky

Ve vzájemných vztazích dvou zemí dochází v pohraničí k postupným změnám. Ze státu je podporována menšina k nesnášenlivosti k ostatním obyvatelům. Neustále se stupňují nejen požadavky menšiny, ale dochází k otevřeným formám nepřátelství. Spoluobčané jsou slovně i fyzicky napadáni. Je jim znemožňováno pracovat a hospodařit. Výrostci rozbíjejí okna a ničí majetek. Menšina má však za sebou politickou i morální pomoc sousedícího státu.

Shora uvedená část se neodehrála v Kosovu. Je tomu letos přesně osmdesát let, kdy se takto popisovaly a dodnes popisují události spojené s děním v Sudetech v roce 1938. Po těchto rozbrojích dochází v září téhož roku k uzavření Mnichovské dohody. Češi jsou ze svého území vyháněni. Vyhánění nebylo prováděno na základě žádného oficiálního dokumentu, ale realizováno bylo masově pod obrovským nátlakem a výhrůžkami. Utečenci nakládali svůj majetek a prchají do své zmenšené vlasti.

V roce 1938 se před Československým velvyslanectvím v Bělehradě konala velká demonstrace proti Mnichovské dohodě. Je to stejná budova, kde tehdy Josef Korbel, otec Madeleine Albrightové pracoval před odchodem do Londýna jako tiskový atašé a kde po válce byl dokonce československým velvyslancem. Heslo T. G. Masaryka a jugoslávského krále Petra znělo „Věrnost za věrnost. Ljubav za ljubav" a přátelství obou zemí vyústilo v roce 1920 ve smlouvu o spolupráci a obraně. Tato smlouva poté přerostla v Malou dohodu. V roce 1938 se padesát tisíc Jugoslávců hlásilo jako dobrovolníci na pomoc Československu.

Je šestnáctého února, je vlezlá zima a před „koněm“ na Václavském náměstí stojí hrstka asi šedesáti až nejvíce osmdesáti demonstrantů. Připomínají si deset let, co Kosovo prohlásilo svoji samostatnost. Cílem demonstrace, kterou organizovalo sdružení Přátelé Srbů na Kosovu, je požadavek, aby česká vláda odvolal svoje uznání samostatnosti Kosova, což učinila v roce 2008. Heslo „Kosovo patří Srbsku“ drží několik demonstrující v čele s poslancem Jaroslavem Foldynou, který je poloviční Srb. Poslanec čte projev, ve kterém k přítomným říká: „Vláda Mirka Topolánka uznala Kosovo a tím nás zařadila mezi země, pro které ve vzájemných vztazích platí zákon džungle. To je ale pro nás české občany naprosto nepřijatelné.

Asi měl také připomenout přítomným, že letos slavíme tzv. „osmičky“, a to oba národy. Všimněme si osudových náhod. Kosovo vyhlásilo svoji nezávislost v roce 2008, Mnichov byl v roce 1938 a v roce 1968 tisíce Čechoslováků prchá přes Jugoslávii na Západ, jsou zde vítáni a je jim poskytnuta pomoc.

Demonstrace po projevu končí a přítomní se schází u stolečku k podpisu petice pro odvolání uznání Kosova. Jaroslav Foldyna přiznává, že je to asi zbytečné. Den předtím vydává na dotaz agentury ČTK ministerstvo zahraničí prohlášení, které naše redakce obdrží v mailu:

Republiku Kosovo uznala Česká republika dne 21. 5. 2008 na základě usnesení vlády za stát (dle mezinárodního práva), se kterým jsme navázali diplomatické styky, podporujeme jeho členství v mezinárodních organizacích a uzavíráme s Kosovem bilaterální mezinárodní smlouvy.
Vzít zpět uznání státu je v mezinárodním právu zcela nestandardním a výjimečným krokem. V případě Kosova není k takovému kroku důvod. Navíc v roce 2010 vydal Mezinárodní soudní dvůr posudek, dle kterého byla jednostranná Deklarace nezávislosti Kosova v souladu s mezinárodním právem.
Česká republika by případným „oduznáním" Kosova ztratila v mezinárodním společenství značnou část své důvěryhodnosti. Došlo by tím i k vytvoření nežádoucí právní nejistoty, např. ve vztahu k platnosti a provádění Smlouvy mezi ČR a Republikou Kosovo o zpětném přebírání osob s neoprávněným pobytem, na které má máme svůj jednoznačný zájem.
S pozdravem
Michaela Lagronová
Ředitelka tiskového odboru MZV

U stolku se tlačí příznivci Srbska a shodou náhod jde kolem syndik českých novinářů Adam Černý. Zastavuje se, dívá se přes ramena podepisujících, co se vlastně děje. Možná si přečetl, že na prvním místě je podepsán bývalý ministr zahraničí Jan Kavan. Syndik Černý kroutí hlavou, pochopitelně, že se nepodepsal a dalo by se vsadit na to, že mu akce nebyla pochuti. Ostatně česká média o akci pomlčela.

Video z srbských médií před dvěma lety, kdy zde proběhla stejná demonstrace:



Příběh Arnauda Gouillona


Českou republiku od Srbska dělí necelých tisíc kilometrů. Francii dva tisíce. Francouzi Arnaudu Gouillonovi je dnes třiatřicet let a vystudoval v Grenoblu ekologii. Dnes již žije v Bělehradě, zároveň má srbskou státní příslušnost a vede organizaci „Pomoc Kosovu“. Jak se k tomu dopracoval?

Bylo mu třináct, když v roce 1999 došlo k bombardování Srbska a v rodině Gouillonů se o tom hodně mluvilo. „Otec je historik a v té době četl dokumenty z Rambouillet ( viz ). Zároveň se snažil dostat k dokumentům, které média neuváděla, neboť to co se psalo, bylo nadmíru jednostranné. Konstatovali jsme, že se vůči Srbům děje velká nespravedlnost a pociťovali jsme to, jakoby se jednalo o nás,“ vypráví Francouzi Arnaud Gouillon (viz ). Nicméně jejich rodina byla v menšině a většina Francouzů brala za fakt podávané černobílé vidění tehdejší situace. Arnaud Gouillon si také vzpomíná, jak se tehdy při hodině dějepisu o tom všem pohádal s učitelem.

Poprvé odjel do Kosova v roce 2004, a to na sever do Kosovské Mitrovice, kam jeho starší bratr odvezl náklaďák s humanitární pomocí pro Srby. Potom jsem v Paříži navštívil výstavu fotografií svého kamaráda a viděl jsem otřesné fotografie kostelů v plamenech a cítil jsem, jakoby někdo zapálil kostel v nějaké francouzské vesnici. Bral jsem to, jakoby tehdy byla ničena část evropské civilizace.“

Arnaudu Gouillonovi bylo osmnáct let a založil organizaci na pomoc Srbům v Kosovu.


Hlavní příběh


Ten se odehrál v listopadu 1995 na americké letecké základně Wright-Patterson poblíž Daytonu. Jeho hlavními aktéry byl Slobodan Milošević a jakýsi americký vyjednávač (nikoli v tomto případě hlavní vyjednávač Richard Holbrooke ). Byl zde i jugoslávský velvyslanec Nebojša Vujović, který celý příběh vypráví (viz) a sepsal také o tom knihu „Poslední let z Dytonu“.

Milošević dostal na stůl k přečtení dokument týkající se jednání, kde mimo jiné bylo uvedeno, že do programu daytonských rozhovorů se mimo Bosny zařadí navíc otázka Kosova. „Nešlo o ledajaký dokument,“ poznamenává Vujović a podle něj jej musel sepisovat buď sám prezident nebo jiný vysoce postavený činitel USA. Milošević si dokument přečetl, zčervenal a vztekle hodil papíry dokumentu po mně. Sebral jsem papíry z podlahy a Milošević zatím mluvil o tom, že by to před veřejností nepřežil,“ vypraví bývalý diplomat. V dokumentu bylo navrženo, aby se Kosovu dostalo vysoké autonomie a Albánci měli své instituce.

„Co si Američané vůbec myslí, že jsem padl na hlavu, jaképak Kosovo, to je vnitřní záležitost Srbska, vůbec to nepřichází do úvahy,“ křičel Milošević

„Dobře, budu informovat americkou delegaci… Ale myslím si, že nejspíše byla promarněná poslední příležitost,“ uvedl tehdy americký úředník.

„Na neštěstí došlo k tomu. Když jsem později a naposledy v roce 1998 mluvil s Henry Kissingerem a ptal jsem se ho, jaký bude další postup, odpověděl mi ´v Daytonu jste propásli svoji šanci. Teď půjdou po vás',“ vzpomíná bývalý jugoslávský velvyslanec Nebojša Vujović.

24. března v roce 1999 začalo bombardování Jugoslávie letectvem NATO a o devět let později 17. února 2008 vyhlašuje Kosovo svoji nezávislost.


Současná osudová osmička


V Kosovu se od soboty oslavuje desáté výročí, kdy tato oblast vyhlásila samostatnost. Oslava se však uskutečňuje v určitém prodloužení, neboť kosovští lídři by rádi na tuto oslavu přizvali a také některé evropské lídry z včera končící mnichovské mírové konference. Velmi se spoléhají na to, že se jim na konferenci v Mnichově podaří dohodnout pro Kosovo výhodnou pozicí k jednání s Bělehradem. Odehrála se o víkendu novodobá mnichovská dohoda velmocí tentokrát o Srbsku?


Nová zpráva:


Albánský premiér Edi Rama, který byl přitomný nedělním oslavám v Prištině mimo jiné prohlásil: "Albánie a Kosovo budou mít společnou zahraniční politiku a nejen společná zahraniční zastupitelství. Proč by ale také nemohli mít stejného prezidenta, jako symbol národní jednoty." Dodal, jestliže dnes není tato myšlenka proveditelná, to neznamená, že o čem sníme, není nerealizovatelné.


Fotografie z pražské demonstrace:






Určeno p. Schwarzenbergovi

$
0
0
19. 2. 2018
Pane čestný předsedo TOP 09, Karle Schwarzenbergu,
vzhledem k tomu, že jsme asi stejně staří, chápu, že nám už paměť tolik neslouží, ale já na rozdíl od Vás nežiji v politice, ale ve starobním důchodu. Zmiňuji to proto, že Vy jako politik máte (měl byste mít) jisté předpoklady a možnosti fakta, kterými se snažíte vyburcovat svědomí veřejnosti, si buďto ověřit, nebo mlčet. Vy říkáte, že jste celý svůj život bojoval za lidská práva, ale pravdou, kterou máte indiskrétně skrytou ve štítě své (bývalé) strany, (Pravdu a lásku ...) se účelově, nebo už vzhledem ke svému stáří, zabýváte jen okrajově. Jinak byste nemohl vytrubovat do světa takové nesmysly, jakými jste reagoval na vyjádření názoru pana Roznera, člena SPD, který údajně pronesl kacířská slova, když o táboru v Letech řekl, že je to neexistující pseudokoncentrák.

 
To je skutečně minimálně na pár roků do  „tepláků! Podobně také reagujete i na nicotné, nepřesně interpretované konstatování pana Okamury, předsedy SPD, který se zas pro změnu „těžce“ provinil tím, že se o táboru  v Letech vyjádřil, že tábor nebyl oplocený atd.  Hotová katastrofa!
      Jako letitému politikovi a především  celoživotnímu bojovníkovi za lidská práva Vám jaksi (zřejmě rovněž z důvodů stáří) uniká, že vyslovit svůj názor, byť je jiný než Váš, je také součástí demokracie a tudíž i  lidských práv. Jenže Vy jste se rozhodl, že výroky pánů z SPD jsou v rozporu s lidskými právy, že to tak nenecháte a jakkoli jde pouze o podstatu pravdy a ne popírání holocaustu a existence koncentráku v Letech, na pány hodláte podat trestní oznámení a budete požadovat odstoupení pana Okamury z funkce místopředsedy Sněmovny (možná s cílem, dosadit tam lumpa Kalouska). To je zřejmě  jednodušší, než se cílevědomě pídit po pravdě a skutečnostech a vycházet z nějakých veřejně dostupných  zdrojů, které o táboře v Letech  informují.
      Jak jsem zmínil, máte svoje požehnaná léta a HOSIP je součást stáří. Říká se, že nevědomost hříchy nečiní, ale také by neměla škodit, což však ve Vašem případě neplatí, neboť Vy máte se svým postojem tendenci uškodit, resp. znemožnit svého politického soupeře na základě svých subjektivních či pomstychtivých závěrů. Takže  pane Schwarzenbergu, pro opravení Vašich nesmyslných a mylných, pokud ne zrovna úmyslných rozporuplných názorů na  tábor v Letech,  Vám ve stručnosti předkládám  část odborných, fundovaných a historicky podepřených hodnocení na události v Letech, kterými se bezostyšně snažíte dehonestovat své politické soupeře. Prosím čtěte:

    Především nutno říct, že z odborně historického  pohledu diskutovaný  tábor v Letech nebyl koncentračním táborem, ale táborem pracovním, později se pak stal   specifickým  sběrným táborem. Vězeňských pracovních táborů tohoto typu pro potřeby válečného hospodářství s lacinou pracovní silou bylo na území protektorátu velké množství. Většina z nich, na rozdíl od tábora v Letech, není dnes nijak pietně  označena.Koncentrační vyhlazovací tábor ve výlučné správě SS mimo dosah trestního zákona s dokonale zpracovaným státním teroristickým  systémem mučení, resp. cíleného usmrcování vězňů v rámci tzv. zvláštního zacházení – sonderbehandlung, s jednotným modelem vnitřní organizace a režimu, s typickým způsobem ostrahy objektů ostnatým drátem, event. elektrickým plotem, se strážními jednotkami SS-Totenkopfverbände na území protektorátu nebyl ani jeden. V tom případě nemohl být ani v Letech.
     Vězeňský režim a organizace tábora v Letech byly nesrovnatelně volnější než v Dachau, Buchenwaldu, Mauthausenu, Sachsenhausenu, Ravensbrücku, Osvětimi (Auschwitz) a dalších ze 23 státních nacistických koncentračních táborů. Drastické a cílené mučení českých odbojářů v Mauthausenu však nelze stavět na roveň se šikanováním vězňů z řad Židů, cikánů a jiných živlů v Letechze strany některých protektorátních četníků, i když obojí jednání bylo zavrženíhodné. Za celou dobu existence tábora v Letech nebyl žádný z vězňů zastřelen nebo ubit. Někteří dozorci tábora podle dokumentů jednali s cikány hrubě a okrádali je (za to byl dokonce první velitel tábora odvolán), jiní však vězňům také pomáhali. Z tábora v Letech se na základě dobrých pracovních výsledků i propouštělo, což v případě koncentračních táborů se dělo jen zcela výjimečně.
     Vězeňský pracovní tábor v Letech byl podle vědecké interpretace místem utrpení a lidských tragédií, ale nebyl místem holocaustu. Jím  se pro některé vězně z Let stal až koncentrační vyhlazovací tábor např. v Osvětimi (Auschwitz-Birkenau), kam je pražská německá kriminální ústředna poslala jednotlivě za trest či ve dvou hromadných transportech „asociálů“ (4. 12. 1942, 7. 5. 1943). Zbylí vězňové byli při likvidaci infekcemi zamořeného tábora v Letech odesláni do moravského cikánského tábora v Hodoníně nebo do donucovacích pracovních míst v Praze-Ruzyni či Pardubicích. Část vězňů, převážně etnicky necikánského původu, byla propuštěna na svobodu.
      K výroku předsedy SPD a místopředsedy Sněmovny pana  T. Okamury, že tábor nebyl oplocený, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé se tam mohli volně pohybovat, je pravda  taková, že oplocení tábora bylo dřevěné, místy s laťkovým plotem, ostraha vězňů při pracích mimo tábor  však byla minimální a proto docházelo ke snadným a častým útěkům vězňů. Údajně uprchla čtvrtina z nich!  I když pan poslanec Tomio Okamura neinterpretoval technické zabezpečení tábora v Letech přesně, v každém případě měl částečnou pravdu, že z důvodů nedostatečné ostrahy tábora docházelo k častým  útěkům vězňů. Jenže panu Okamurovi bylo také vloženo do úst konstatování, kterým popírá holocaust v táboře Lety. Nic, co by nasvědčovalo popírání holocaustu v Letech panem Okamurou řečeno nebylo, nicméně, jak svědčí  vyjádření historika,tábor v Letech  holocaustem nebyl. Co s tím uděláte, pane Schwarzenbergu?
     Zkuste se prosím zamyslet nad těmito skutečnostmi a pouvažovat, (jste-li toho schopen), zda výše uvedené skutečnosti mohou být důvodem k tomu, aby kolem vyjádření pana poslance Okamury, potažmo pana Roznera, byl vyvolán takový mediální poprask, notabene, aby na ně bylo ukazováno prstem, bylo podáváno trestní oznámení a na oba bylo poukazováno jako na nějaké politické gangstery, které je nutné potrestat, event. zbavit funkce místopředsedy Sněmovny?
     Chci věřit, že toto malé objasnění situace v táboře v Letech Vám postačí k tomu, abyste přehodnoti své osobní rozhořčení nad vyjádřeními pánů poslanců Okamury a Roznera, kteří jen vyslovili svůj názor, což byste měl jako  letitý zastánce lidských práv pochopit. Jsem zřejmě naivní když si myslím, že se k výše uvedenému vyjádříte, i když si myslím, že  vzhledem k Vaší popularitě, byste tak učinil měl.  Apropó, také by nebylo od věci zmínit účast Vašeho otce na chodu tábora, resp. využívání vězňů k pracím na jeho (Vašich) majetcích a pozůstalým se hluboce  a lidsky omluvit. Chápu, že to může být pro Vás poněkud tristní  a ponižující přiznat, že jste se trapně unáhlil a pány poslance naprostobezdůvodně hrubě napadl a osočil, za  což byste se jim měl rovněž veřejně omluvit.
     V očekávání Vašeho brzkého a definitivního  ukončení (pro Vás zcela jistě) úspěšné politické kariéry v české havloidní politice, Vám k odchodu do knížecího  důchodu přeji  další plodná a spokojená léta na Vašich plodonosných majetcích.

S pozdravem
Jiří  B a ť a ,  důchodce

PS. Pro upřesnění sděluji, že jsem použil vyjádření pana profesora Jana Rataje, jednoho z nejpovolanějších historiků na dané téma, tedy tábora v Letech u Písku.(https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Tabor-v-Letech-ocima-profesora-Nebyl-mistem-holocaustu-Smrad-z-prasecaku-tam-necitim-Nekdo-schvalne-spini-nasi-zemi-452407). Zajímalo by mě, zda na základě  historických faktů, skutečností  a odborného pojednání (mj. některé viz výše), budete vůči profesoru Ratajovi postupovány stejně, jako pošetile postupujete vůči pánům Okamurovi či Roznerovi, tj. podávat trestní oznámení .

Petice - Výzva Vládě ČR, aby odvolala uznání samozvaného albánského kvazistátu na území jižního Srbska

$
0
0

PETICE – VÝZVA vládě České republiky



My, níže podepsaní, žádáme vládu České republiky, aby vzala zpět (odvolala) uznání tzv. Republiky Kosovo. Uznání samozvaného státu kosovských Albánců, ke kterému došlo v květnu 2008, bylo ze strany tehdejší české vlády hrubým porušením mezinárodního práva. Tímto jednáním tehdejší vláda České republiky ignorovala doporučení Sněmovny ČR a bezprecedentně porušila platné mezinárodní dohody a své mezinárodní závazky, jako jsou Charta OSN, Závěrečná ujednání z Helsinek z roku 1975, Kumanovskou smlouvu mezi státy NATO a Jugoslávií z června 1999 a rezoluci Rady bezpečnosti OSN č. 1244. Ze znění výše zmíněných dokumentů a mezinárodních úmluv je zřejmé, že jihosrbská provincie Kosovo a Metochija, na jejímž území vyhlásili předáci kosovsko-albánské menšiny samozvaný stát, je stále nedílnou součástí Republiky Srbsko. Proto žádáme, aby dnešní česká vláda napravila hanebnost tehdejší Topolánkovy vlády, která nás zařadila se mezi státy, nastolující ve vztazích států zákony džungle, což je pro nás, české občany, naprosto neakceptovatelné.


V Praze 16.2.2018


Přátelé Srbů na Kosovu, z.s.     Nezávislá média, z.s.     Geopolitikon, z.s.


(vzor podpisového archu ke stažení):

  1. strana:
  
2.strana:

Kdo víc těžil jako tzv. národní vdova a nositelka z odkazu svého manžela – Gusta Fučíková, nebo Dagmar Havlová...?

$
0
0

Břetislav Olšer
20.2. 2018 Rukojmí
A máme tady opět výročí Vítězného Února, tak schválně, která z těchto vdov z titulku si víc zasloužila žít z odkazu svého manžela – Gusta Fučíková, co přežila koncentrační tábor Ravensbrück a Terezín, nebo Dagmar Veškrnová, jenž se mj. polonahá producírovala ve filmu „Upír z Feratu“…?

Projděme si tedy životy těchto dvou manželských párů a co z toho následné vdovy vytěžily? Komunisté Julia Fučíka po převratu v únoru roku 1948 oslavovali jako národního i komunistického hrdinu. Gusta Fučíková se stala „národní vdovou“ a nositelkou odkazu svého manžela.

Oba byli vnímáni jako hrdinové protinacistického odboje i příkladní komunisté. Po druhé světové válce se Gusta stala redaktorkou nakladatelství Svoboda, ve svých článcích se věnovala zejména dílu svého mrtvého muže, protinacistickému odboji a válečné problematice. Sepsala také jakési paměti o svém životě s Juliem Fučíkem.

V roce 1953 vstoupila Gusta Fučíková do Výboru československých žen, a tak začala působit jako aktivistka na poli ženských organizací. Od roku 1969 působila jako předsedkyně Rady československých žen, také byla místopředsedkyní Mezinárodní demokratické federace žen. Stala se jednou z nejvýznamnějších komunistických funkcionářek v Československu. Komunisté z ní udělali vzor pro všechny komunistické československé soudružky.

Zdroj fotografií: Wikipedia

Nutno však zmínit, že se ve společnosti začaly o Gustě šířit posměšné vtípky. S trochou nadsázky by se dalo říci, že Gusta Fučíková byla profesí vdova. Na odkazu svého mrtvého manžela, komunistického hrdiny a vzoru, byla její kariéra vlastně založena.

A ejhle, máme tady i Dagmar Veškrnovou – Havlovou a její nový byznys se jménem Václava Havla. Na konto Nadaci Dagmar a Václavu Havlových Vize 97 obce a města platí 300 tisíc za lavičku se stromem. Za použití Havlova jména pro lavičku se platí bez daně 30 tisíc Kč; no, nekup to.

Dvě židle, kulatý stolek a jeho středem prorůstající kmen stromu. Takové lavičky Václava Havla navrhuje výtvarník Bořek Šípek. Vdova po exprezidentovi Dagmar Havlová se jejich odhalení účastnila v Praze a Karlových Varech, kde za lavičku zaplatili celkem 280 tisíc Kč. Částka zahrnuje i licenční poplatek za užití jména »Václav Havel«, tedy 30 tisíc korun bez DPH, jak uvádí Lidové noviny. Peníze vybírá nezisková organizace Knihovna V. Havla z pověření Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97.

Havlová se brání zprávám, že se na jméně svého muže snaží vydělat. Tvrdí, že většina z 36 tisíc korun za každou Havlovu lavičku končí v kapse umělce Bořka Šípka, který je navrhl. Nadace Vize 97 má prý jen tři procenta z částky, uvedla. „Za lavičky si nenechávám platit ani já, Dagmar Havlová Veškrnová, ani nikdo jiný ze správní rady. Pracuji pro charitu bezplatně již 19 let,“ tvrdila herečka Právu.

„Lavičky jsou projekt Knihovny Václava Havla, hlavní část výtěžku z tohoto projektu plyne jeho autorovi, profesoru Bořku Šípkovi, další část knihovně a nadaci z projektu patří jen tři procenta. Václav Havel nežije, ale jeho jméno může pomáhat dál. Naše správní rada je přesvědčena o tom, že bychom měli využívat jméno zakladatele naší nadace víc,“ dodala.


Jiří Lábus a Dagmar Veškrnová ve filmu „Upír z Feratu“…

Lavičky se nachází i ve světových metropolích – Washingtonu či Barceloně. Spory však nyní vznikly kvůli sumě 1000 eur (27 tisíc Kč), kterou má zaplatit české velvyslanectví v Izraeli, a to za pojmenování nového Havlova náměstí ve městě Haifa.


Též Svatá země si obstarala posezení v duchu milovníka humanitárního bombardování..



Účet „za posezení u Havla“ přistál na stůl českému velvyslanci v Izraeli Ivu Schwarzowi. Za reprezentaci České republiky se mu však platit nechce. Platbu bude řešit i české ministerstvo zahraničí. „Schůzka se zástupci Nadace Vize 97 už je naplánována a mohu to potvrdit. Jak se tam ale vyřeší problém, nemohu komentovat. Jde o to, že příští rok se bude slavit 80 let od narození Václava Havla a čekáme, že různé skupiny z různých zemí budou chtít jeho jméno nějak použít.

Aby se vneslo nějaké jasné světlo do toho, kdo má komu co zaplatit, odehraje se ta schůzka, na níž budou i právníci ministerstva, kteří k tomu vypracovali analýzu,“ sdělila mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/330896/30-tisic-jako-poplatek-za-havla-kde-stoji-jeho-lavicky-a-kdy-je-otevrela-havlova.html?utm_source=blesk.cz&utm_medium=cop

Značka Havel je dnes jako Adidas nebo Nike, proto s ní kšeftují též ti praví a čestní havloidní obchodnici. Miliardář Zdeněk Bakala koupil dům na Hradčanech, kde sídlí Knihovna Václava Havla; ředitelem knihovny je Martin C. Putna. V domě na Loretánském náměstí dříve žila manželka prezidenta Edvarda Beneše. Bakala je předsedou správní rady knihovny. Dům si osobně prohlédl i exprezident Havel, když režíroval svůj film Odcházení podle vlastní divadelní hry.

Bakala sponzoroval všechny tři strany bývalé vládní koalice. Je také koproducentem filmu, patří mezi spoluzakladatele diskusního sdružení Lípa, označovaného někdy za kruh Havlových příznivců. O blízkém vztahu Bakaly a někdejšího prezidenta svědčí i to, že Havel s chotí opustili večeři pořádanou britským princem Charlesem, aby mohli navštívit vyhlášení soutěže Česká Miss, kterou vedla Bakalova partnerka Michaela Maláčová. Bakala, který vlastní český i americký pas.

Knihovna Václava Havla, založená po vzoru prezidentských knihoven v USA, si klade za cíl dokumentaci, výzkum a propagaci života, díla a myšlenek někdejšího československého a českého prezidenta. Shromažďuje proto nejrůznější záznamy, které se tohoto politika, dramatika a někdejšího významného disidenta týkají.

V knihovně by také měla být pořádána různá diskusní setkání. V kostele sv. Anny na Starém Měst nadace Vize 97 Dagmar a Václava Havlových vytvořila „mezinárodní duchovní středisko“ Pražská křižovatka. Dnes na konto Nadaci Dagmar a Václavu Havlových Vize 97 obce a města platí 300 tisíc za lavičku se stromem. Kdo chce pojmenovat cokoli po Václavu Havlovi, musí zaplatit. Za použití Havlova jména pro lavičku se platí bez daně 30 tisíc korun, včetně daně z přidané hodnoty tedy necelých 37 tisíc korun.


Lavička Václava Havla v areálu Jihočeské univerzity

Vyšetřování začalo článkem Havlova lavička za 300 000 Kč, ve kterém jsem poukázal na zprávy z médií ohledně této lavičky a odeslal dotazy několika lidem z Magistrátu města Hradec Králové.

V článku Kauza Havlovy lavičky za 300 000 Kč pokračuje… byly uveřejněny odpovědi z magistrátu, zároveň byl odeslán e-mail Knihovně Václava Havla, o.p.s.

Zjistili jsme také, informaci o hlasování městské rady, viz následující obrázek:



Zde starý příběh končí a nový začíná. Knihovna Václava Havla na otázku ohledně ceny odpověděla:

„Vážený pane Schmiede,

děkuji za zájem. Přesný rozpočet zná město. Samotné pořízení Lavičky Václava Havla (bronzový patinovaný objekt, s týkovým dřevem a originálními skleněnými prvky podle návrhu Bořka Šípka) který vytváří pamětní místo, včetně licence na užití jména Václava Havla je 230 000,-Kč.

Na městě je, aby zajistilo místo, které je třeba osadit vzrostlou lípou, upravit toto místo pro umístění Lavičky, zajistit informační ceduli, někdo chce třeba i domontovat kamery, zorganizovat odhalení…. tedy tato cena není konečná a abych řekla pravdu, celkový rozpočet neznám.

Doufám, že takto informace postačuje, pokud by Vás ještě něco zajímalo, ráda se pokusím o odpověď.“ http://disidenti.org/schmied/havlova-lavicka-za-pouze-230-000-kc

Bývalý člen ČSSD Martin Koller a přehlížené věci o Janu Hamáčkovi: Nedostudoval, ale zato byl vysoká šajba ve světové organizaci multikulti mládeže

$
0
0
20.2.2018 ParlamentníListy
Analytik Martin Koller poznal zevnitř, jak funguje česká sociální demokracie. Proto může nabídnout velmi svěží pohled na dnešní dění v kdysi největší straně v zemi. Po zvolení Jana Hamáčka předsedou ČSSD hovoří o komedii pro hlupáky, při které byl Bohuslav Sobotka nahrazen svým ovlasatělým klonem Hamáčkem
.


Pravděpodobně nejsem sám, kdo má po volebním sjezdu ČSSD dne 18. 2. 2018 neradostný pocit. Nevýrazný Hamáček připomínající dobře živeného sedláka Lánského z prvorepublikových filmů mocně vykročil do světla ramp českého provinciálního politického divadla. Uvidíme, zda nedopadne jako režisér Kefalín a jeho ideologické vesnické divadlo či ráj socialistických vepřů. A právě o ten možná jde především. Když ne pod patronací likvidátorů českého zemědělství KDU/TOP a Drahoše, tak v zemědělském Agrofertu s požehnáním Zemana. Euromarxistický ráj je třeba zachovat pro věrchušku z ČSSD za každou cenu.

Co si o tom myslí řadoví členové a voliči neboli bahno, je v podstatě jedno. Ono je to socialistickému panstvu jedno už dlouhou dobu. Rozdíl je v tom, že pravicoví politici to říkají v podstatě narovinu, zatímco neméně pravicoví socialisté se pokrytecky tváří jako zástupci lidu. Bohužel v informačním věku je stále větší problém sedět jedním zadkem na dvou od sebe vzdálených židlích, tedy být zároveň levičák i pravičák. Je zajímavé, že tohoto problému sociální demokracie si mnozí všimli už před téměř sto lety. Socialistický vůdce Šmeral, pozdější komunista, hlasoval pro zachování Rakouska-Uherska ještě na podzim roku 1918. A situace se stále zhoršuje. Praxe je taková, že současný socialistický kádr je slovy levičák, činy pravičák, a v žádném případě vlastenec. Prostě euromarxista.

Pro Miloše Zemana muselo být vystoupení na socialistické slezině doslova multiorgastickým zážitkem. Vzhledem k tomu, že jej ve zdraví přežil, bude s velkou pravděpodobností uvádět pražskou havlérku v nekontrolované záchvaty zuřivosti z Hradu ještě pět let. S určitou nadsázkou bychom mohli konstatovat, že nejen vešel do lvího doupěte (i když v ČSSD se žádní lvi nevyskytují), ale ještě lva vykrákal za ocas. Ani k tomu nepotřeboval hůl. Po všem, co mu socialističtí přátelé provedli, mu sladkou pomstu ze srdce přeju. Po dlouhých letech musel se zadostiučiněním sledovat, jak přátelé závodí o to, kdo dříve a kdo hlouběji mu vleze tam, kam se ho ještě před pár týdny snažili nakopnout hlasitě oslavujíce Drahoše. Doufám, že k prezidentské výbavě patří plechové kalhoty, především v zadní části.

I to je ukázka té vyšší socialistické morálky. Nicméně v praxi se zase tak mnoho nestalo. Statečný euromarxista Sobotka na sjezd vlastní partaje vůbec nedorazil, což jen ukazuje, jaké ubožáky si socialisté dokážou zvolit a ještě jim léta podlézat. Poslanecká výplata mu zbývá, něco málo si určitě našetřil a přátelé z EU na něj jistě nezapomenou, když tak srdnatě hájil jejich zájmy. Špidlovi mohou být prezidentské řeči k smíchu. Eurokomisařský důchod a koryto šéfa socialistické akademie sponzorované z Německa mu zajišťují větší příjem, než má nějaký Zeman. Pokud se bude samou přepracovaností nudit, může běhat maraton v propocených trenkách. V tom je opravdu dobrý. Bohužel pouze v tom. Socialističtí hejtmani posluhující beze studu pražské havlérce potáhnou stejně při nejbližších volbách do historie. Pokud čeští voliči opět neprojeví pořádnou dávku stupidity.

Podíváme-li se na neúplný oficiální životopis Jana Hamáčka, nemůžeme čekat nic dobrého. Mladý sociální demokrat stejně jako Gross nebo Sobotka. V životě nic pořádného nedělal, zato dostával vysoce nadprůměrnou výplatu. Klasický podnikatel v politice parazitující na práci spoluobčanů. Ani jako protekční mládežník nedokázal dostudovat, což je u socialistů rovněž časté. Stačí si připomenout německého Schultze. Nicméně je o něm známo, že ví vše nejlépe s typickou arogancí profesionálního politika. Považuje se rovněž za experta v oblasti vojenství. Na vojně sice nebyl, ale za studijního pobytu v Anglii se účastnil jakéhosi branného kurzu pro civily. Takže ideální ministr obrany a pokračovatel tradice od roku 1990. Nicméně diletanti na obraně jsou v naší republice standard, který lze do určité míry eliminovat spoluprací s odborníky. Stropnického určitě nepředstihne.


Zdroj: Facebook Marka Wollnera


Horší je, že Hamáček byl viceprezidentem Světové organizace socialistické mládeže. To znamená, přeloženo do češtiny, světové organizace vítačů a multikulturalistů a samozřejmě neziskovkářů napojené na Brusel a Berlín a parazitující z našich daní. Ve zkratce je to organizace mladých euromarxistů, kteří podporují islámskou invazi do Evropy, programy OSN typu Agenda udržitelného rozvoje 2030 podporující migraci do Evropy, humanitární programy podporující povalečství a války v Africe a zlodějinu opírající se o ekologismus, včetně práva na migraci z hlediska klimatu. To znamená, že černoch se legálně přestěhuje do Evropy, protože je mu v Africe horko a Eskymák udělá totéž, protože je mu za polárním kruhem zima. Mladí euromarxisté jsou samozřejmě zásadně proti legálnímu držení zbraní. Mají velmi blízko k Zeleným a Pirátům, jen nenosí dredy. Jsou oporami EU a v podstatě i agresivních akcí a misí NATO v Asii a Africe, přestože jsou většinou v rozporu s Chartou OSN.

Z hlediska reálné politiky si musíme položit otázku, co zajímavého a přínosného udělal Hamáček jako předseda Sněmovny za Sobotkovy vlády, tudíž jako jeden z jeho nejbližších spolupracovníků. Vzorový mladý socialista nezkažený prací. Evidentně nic, takže se řadí mezi politiky typu ministra obrany Stropnického, kteří jsou dobří, protože nic nezkazí, neboť nic nedělají. Stropnický udělal pouze jeden politický tah, a to zásadně negativní tím, že předal polovinu našich pozemních sil německému Bundeswehru Merkelové. Doufejme, že Hamáček jim nedá druhou, aby mohli bojovat na východě za Drang nach Osten.

JAN HAMÁČEK NA WIKIPEDII

Velmi zajímavý bude svazek Hamáčka a Zimoly. Můžeme to označit za manželství z rozumu, kde chybí sexuální pojivo. ... .... .... .... ....

(celý text najdete zde)

Sjezd ČSSD a složitá cesta k vizi

$
0
0
Radim Valenčík
20.2.2018 blog autora
Od ČT 24 jsem si při komentování sjezdu ČSSD moc nesliboval. Ale takové prvoplánové cinknutí komentářů a takový diletantismus...

Stačí uvést příklad. První dva komentáře ke zvolení Hamáčka předsedou – první od Pospíšila, druhý od Gazdíka.


Evidentně zaskočení tím, jak dopadl Chovanec. Vyhořel už v prvním kole. Naopak Hamáček deklaroval společný postup se Zimolou.

Nakonec se celé jednání sjezdu v podstatě zredukovalo na to, s čím přišel Zeman: Podpořit Babiše ve vládě.

A tato výzva triumfálně vyhrála. Babiš má mandát tiché podpory ČSSD už nyní. A může aktivně vyjednávat a vyjednávat a vyjednávat, aby "zabránil nástupu těch zatracovaných (ČT a dalšími), tedy SPD a KSČM", kteří za této situace, pokud budou hrát vlastní hru, mohou posilovat a posilovat a posilovat.

Jak jsem řekl už před sjezdem ČSSD: Není to o ČSSD, ale o tom, jak se dění kolem sjezdu a na sjezdu promítne v probouzení a vyzrávání veřejného vědomí a sebevědomí. Viz:

http://radimvalencik.pise.cz/5456-co-ne-vyresi-sjezd-cssd.html

Ovšem ČSSD to bude mít ještě hodně složité. Hamáček je jen Sobotka II a bude se muset moc a moc snažit, aby dokázal víc, než politiku možného a zvládat standardní situace:

http://radimvalencik.pise.cz/5459-nejen-pro-cssd-jak-se-hleda-lidr.html

Ani Zimola ještě není ten pravý lídr, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/4650-cekas-na-zazrak-priteli-zimolo.html

Ale i tak (to říkám těm, kteří jsou zklamáni) sjezd dopadl mnohem lépe, než jsem čekal. A dopadl jinak, než chtěli manipulátoři.

Dovětek:
Ještě dovětek. Celou dobu jsem na to myslel a v tomto komentáři zapomněl. Já zapomněl, ostatní si ani nepovšimnuli. Ani v jednom z projevů, které jsem sledoval (a sledoval jsem ty nejdůležitější), se nikdo ani náznakem nezmínil o vzpouře odborného zázemí ČSSD, ke které došlo těsně před sjezdem!

Je to jednak ilustrací toho, jak odborné zázemí selhalo, jak pozdě a váhavě se snažilo dát o sobě vědět, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/5438-vize-110-vzoura-odborneho-zazemi-cssd.html

Na druhé straně je to dlouhodobá nemoc ČSSD (a nejen jejího vedení), že si neuvědomuje význam dobré teorie. Ta jako by pro ni ani neexistovala. Přitom bez dobré teorie je strana typu ČSSD nic. Nemůže nic ovlivnit. Potřebuje spojence v silné teorii, v zázemí kvalitního týmu schopného pracovat interdisciplinárně a navrhovat komplexní řešení.

Já vím. Kleště současné globální moci, do kterých je ČSSD sevřena i v lokálních českých podmínkách, se právě tomuto snaží zabránit. Ale to už snad ti rozumnější sociální demokraté, kterým jde opravdu o věc, mohli rozpoznat. Pokud budou chtít obnovit pozici své strany, měli by se vyrovnat i s tímto dluhem. A velkým dluhem.

(Pokračování dalším tématem)


Související články:



Komentáře:

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/5464-vize-118-sjezd-cssd-a-slozita-cesta-k-vizi.html
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live