Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Útoky na školy se daří. Dětem budou vymývat mozky za státní peníze Evropské hodnoty a novináři

$
0
0
22.2.2018  SvětKolemNás

O tom, že je mládež nejjednodušším cílem příznivců multikulturního uspořádání světa a vede přes ni nejsnadnější cesta k prosazení představ o světě bez hranic, jsme již na stránkách inadhledu několikrát psali.


Jako příklad jsme použili prestižní pražské gymnázium Na Zatlance velmi úzce spolupracující s neziskovou společností Člověk v tísni a s Aisecem, přiblížili jsme Vám kdysi i spor rodičů a pedagogů na základní škole v Brně-Bystrci. Nyní tu máme další bezprecedentní případ opět z Brna, nebuďme však naivní, že jde o lokální problematiku, byť Brno a Praha v této disciplíně excelují.

Česká nezisková organizace Člověk v tísni vedená Šimonem Pánkem a financovaná nejen naší vládou a drobnými dárci, ale i multimiliardářem a velkým světovým škůdcem Sorosem ovládajícím Open Society, jejíž česká pobočka je bohatě dotována i z Norských fondů, se krok za krokem snaží proniknout do všech škol se svým programem Edison a ovlivňovat tak výchovu našich dětí směrem k postupnému smíření se s přísunem neevropských migrantů. Smíření je však slabý výraz. Správnější je to nazvat nadšením z příchodu islám vyznávajících Afričanů. Pokud většina starších občanů České republiky nesouhlasí s autoritativním přístupem Evropské unie, na jejich děti je působeno tak, aby nebyly nijak vázané na staré tradice, zvyky a původní národní hodnoty. Je velmi snadné změnit učební osnovy, zneužít je k postupnému zapomnění na naši minulost. Už nyní mladá generace ví o historii daleko méně, než tomu bylo před čtvrtstoletím. Není-li možné k nám importovat inteligenčně nadprůměrné obyvatele Afriky, snaží se systém snížit vědomosti jejich budoucích hostitelů z důvodů vyrovnání možností v dalším uplatnění a ovladatelnosti. Jen upozornění. Role miliardáře Sorose ve světovém dění je obrovská, na posledním ekonomickém fóru v Davosu před cca měsícem prohlásil, že třetí světová válka je téměř nutností, i když může vypadat různě.

Do českých a moravských škol se chystá ,,komando´´ vyznavačů novodobé evropské víry podobojí, tedy soužití křesťanů a muslimů na evropském kontinentu. Členy této partičky jsou šéf naprosto scestných Evropských hodnot Jakub Janda, Marek Wollner z nekoukatelných Reportérů ČT, Filip Horký kdysi pracující na DVTV patřící Bakalovi, Bakalu zastupují ještě Josef Pazderka z Aktuálně cz. a Silvie Lauder z Respektu. Jak vidíte, nejenom Člověk v tísni, ale i havlista Bakala je velmi činným na poli zvaném multikulturní výchova mládeže. Kde jsou peníze, záměr a snaha, následuje často i odměna. Vynaložené úsilí bude ve finále korunováno z jejich pohledu úspěchem, neboť krásně znějící myšlenka o světu bez hranic se stává doktrínou, jejíž nebezpečí rozeznat prostě není v moci mládeže bez zkušeností . Zcela logicky jí chybí schopnosti vnímat realitu možných dopadů této nesmyslné iniciativy. Už nyní je většina aktivistů hájících imigrační rétoriku lidí typu Schulze a Merkelové mladších 30ti let, taktéž vzestup preferencí nyní již parlamentní Pirátské strany svědčí o tom, že se činnost neomarxistických*/ neziskovek multikulturistům vyplácí. Jejich ideology však zůstávají postarší naivisté a destruktivní elity známých jmen. Šiklová, Šabatová, Halík, Dienstbier, Schwarzenberg…dalo by se pokračovat velmi dlouho a většina z nich je spojována s Václavem Havlem. Otázkou tedy zůstává, zdali slovo humanista není pseudonymem slova na první pohled jiného významu. Napadnout nás může třeba šílenec, idealista, blázen, kolaborant. Rozhodně mají tito lidé daleko k realitě.

Další školou, která se již dříve naprosto podřídila zájmům Člověka v tísni a Aisecu (jde o největší světovou společnost údajně řízenou studenty), tedy propagátorovy projektu Edison, je brněnská ZŠ Jihomoravské náměstí 2. Jen pro infirmaci, o co jde. Vizí projektu je tolerance a příznivé společné soužití české společnosti s různými kulturami a národy, a to na základě jejich porozumění a omezení předsudků a stereotypů. Díky multikulturní atmosféře, vyvolané zahraničními stážisty, oživuje výuku a zvyšuje zájem o studium mezi žáky a studenty a učí je nebát se odlišného. Podpůrným projektem EDISONu je projekt zvaný Global HOST, díky kterému mohou rodiny a studenti ubytovat zahraniční stážisty přímo u sebe doma a poznat tak zahraniční zemi a kulturu o něco více. Kromě toho si procvičit angličtinu zdarma, získat přátelé a stát se ambasadorem české kultury. Je potom na dané základní/střední škole, kde projekt EDISON probíhá, jestli se rozhodne pomoct zařídit ubytování v hostitelských rodinách a nebo ne. K výše uvedenému je třeba připomenout, že finančně se na tomto projektu podílí řada společností s korporátním nebo státním vedením.

Na přiloženém obrázku pod článkem je prohlášení jedné z učitelek. Fanatismus a snaha zpolitizovat výuku patří k naprosto nepřípustnému přístupu k výuce mládeže. Ta má právo na vlastní názor vycházející z rodiny, ve které žije. Pedagogové mají právo a povinnost seznámit jim svěřené děti s učební látkou patřící do předmětů, jež jsou součástí výuky. Je však nepřípustné snažit se ovlivňovat politické názory, trestat za národní hrdost a povědomí. Díky Edisonovi nás nečeká osvícení, ale jde o předzvěst temna. Filosofie založená na úvaze, že integrace muslimů do našich poměrů je možná, se po zkušenostech z mnoha zemí, které jsou vedené stejně fanatickými šílenci vyznávajícími postupnou likvidaci nikoliv jen států, ale především vlastních občanů, je naprosto devastující a scestná. Navíc vede k rozmachu násilí a strachu. Copak inteligentní učitelé nevnímají aktuální zprávy ze Švédska, Francie, Německa a Rakouska? Jim nevadí násilí páchané na ženách, dětech a Evropanech? Je snad xenofobií obava o vlastní životy, o budoucnost našich blízkých či celé naší země?

Většina médií v Evropě se snaží působit v oblasti migrace na obyvatele pozitivně. Vyzdvihují jakoukoliv maličkost, která by snad svědčila o počínajícím procesu úspěšné integrace imigrantů, zatímco zamlčují naprosto devastující a dehonestující trestné násilné činy gaunerů. Jako ozubená kolečka hodinového strojku do sebe zapadají oficiální politika Evropského parlamentu, řízená migrace s otevřením hranic a nekontrolovaným pohybem nepracujících hord, přehlížení jejich kriminality, snaha nabídnout jim stejné sociální jistoty napříč Evropou, znovu objevená možnost přijmout Turecko do EU, cenzura na sociálních sítích a nabývání moci složek kontrolujících každý náš krok, přímo rozhazovačná podpora spolupracujícího neziskového sektoru a s tím spojená převýchova mládeže. Pokud se Vám to ještě nezdá být dostatečně průkazné, tedy připomeňme, že šéfem evropské Pirátské strany je muslim, sociální demokraté si zvolili do čela islám obdivujícího Hamáčka a velká část vládního ANO je výrazně proimigrační. Šimon Pánek by jednou byl rád prezidentem, Jakub Janda čímkoliv důležitým, páter Halík stojí za dopisem papežovi, mimochodem arcikacíři na stolci sv. Petra sedícím, po kterém chce odvolání český stát chránícího kardinála Duky, či množství umělců ohánějících se nedávno ,,proevropským´´ kandidátem na prezidenta Drahošem.

Jistě tedy chápete, že za těchto podmínek parazitovat ve školách je skutečně záměr vedoucí k naprosté změně chování mládeže a jde o totální indoktrinaci tam, kde má být naprostá sekularita a apolitičnost zajištěná zákony. Množství škol žijících pod vlivem programu Edison je alarmující a lze se obávat toho, že bude hůře. Možnost odejít z EU tak pomalu s blížící se plnoletostí nynějších studentů i při teoretickém schválení referenda mizí. Stáváme se tak pouhou součástí černající masy. Edison má ve znaku žárovku. Ta rozhodně není úsporná a až praskne, bude všude kolem nás opravdu solidní tma. Prostě již zmíněná doba temna.

(Redakčně upraveno NR)


*/ neomarxistické - toto označení je nesmyslné, nemá s marxismem a Marxem nic společného  (pozn.red.NR)

„Dosť bolo Havla!“

$
0
0

Zdeněk Hrabica
22. 2. 2018
Pod títmto titulkem „Dosť bolo Havla!“, napsaným mou rukou, vyšla v LUKu 8/2018 21.února 2018 moje fotografie z Bratislavy, kde jsem byl na služební cestě v roce 1989. Je z návštěvy Václava Havla v Bratislavě, kam přijel s prezidentskou vlajkou na mercedesu po návštěvě Bonnu, krátce po té, kdy se hanebně omluvil Němcům za zločiny Čechů při jejich „vyhánění“.


Bratislavské Náměstí Slovenského národního povstání burácelo. Havel se svou ochrankou, kterou mu sestavili z „práčat“, ze studentů pražského Institutu tělovýchovy a sportu běžel jako když do vrabců střelí pod lešením. Běžel přímo k autu, které mu dav poškodil. Snímek se podařil.

O léta později jsme si o tomto mém husarskému kousku povídali s Něžným barbarem, s Egonem Bondym, v bratislavské Laurinské ulici, když přijal slovenské státní občanství. A pozval mne písemně na návštěvu k sobě s oslovením „Milý soudruhu Zdeňku“, napsaného zeleným inkoustem.


 Ta fotografie je mým rodinným stříbrem.

Odehnala ode mne desítky mých někdejších přátel, i hodně blízkých lidí, mezi nimi i několik „ukomunistů“, kterým jsem v minulosti hodně pomohl k existenci. Nosili na klopách placky s fotografií a nápisem „Havel na Hrad“. Dneska sice už zase nadávají a závidějí jako včera, stačili si nahospodařit, ale Havla přesto nejenom orálně milují. Neberu jim to.

Čo bolo to bolo! Jsem skoro v exekuci.

Řádky píšu ne kvůli sobě; často dělám skoro dysgrafické chyby. To dobře vědí Karel Sýs, MUDr. Ivan David i Emil Polák. Stejně jako to vědí i jiní. Ale píšu to proto, že ta fotografie nyní vyšla v LUKu, jako by z objektivu Františka Dostála. Moc si Františka po desetiletí vážím, jako chodícího profesionála a kamaráda a dobře vím, že naše vztahy k Mesiáši, kterého si já ale vůbec ani za mák nevážím, se značně liší. Takže jsem si dovolil napsat, že fotografie s Václavem Havlem, když ho z Bratislavy hnaly „sametové“ davy jako kozu, utrženou z řetězu nebo po výprasku je z mého objektivu, nikoliv z jeho.

Foto autor

Inteligent nevěří spikleneckým teoriím (pokud je ovšem nesdílí)

$
0
0
22. 2. 2018    (zpráva kolující po internetu)
...Pokud jde o řetězovky druhu pošli dál a budeš zdráv, vyhraješ v lottu a pod., tak jsou neškodné a jen ztráta času. Daleko horší je to s různými spikleneckými teoriemi a podobným neřádstvem. Dostávám jich nemálo a odesilatelům vůbec nevadí, že jsou nejčastěji z dílny AE News, Aeronet, nebo přímo RT. Nejsou to blbci, jak by se dalo předpokládat, což horší, a argumenty na ně moc neplatí. Klasickým příkladem je Petr Šulc z áčka. Některé jsou plné nenávisti a vulgarismů, ale ani to nevadí.

Jak katastrofální důsledek to pak může mít na ty, co přemýšlí podstatně míň. Proto si myslím, že tady je osvěta nezastupitelná a je po viností nás, co víme, že 2+2=4 a ne 3, nebo 5 abysme se snažili dostat ty slabší výš. Tak nás to učili na fakultě. Přeci už víme, že nositelem pokroku není masa v duchu tatíčka Marxxe, ale inteligence. Tohle je je naše nezastupitelná povinost.

Již víc, jak 20 let tvrdím, že tenhle převrat byl dobře přípravenou akcí StB a dosud v její režii. Klaus byl evidentně tajná zbraň Moskvy, proto taky byl dvakrát odmítnut jeho pokus o vstup do KSČ. On byl připraven pro jiné, důležitější úkoly, kde by jeho členství zásadně vadilo. Dav řinčící klíčema na Letné byl jen kompars v prvním dějství. Za drátky stále tahají staré kádry, které pořád ještě nejsou zpuchřelé. Ani nebudou, dokud v jejich službách budou s pílí mravenců fungovat přeposílači jejich zaručeně pravdivých zpráv a informací. Divide et impera platí dodnes.

Olda

Hrdina, který se nehodí…

$
0
0
Přemysl Votava
22.2.2018 VašeVěc
Naši stateční předkové vytvářeli slavné dějiny naší země. Jejich činy i jména nám závidí celý svět, zapsali se do dějin obou světových válek. Českoslovenští legionáři bojovali na transsibiřské magistrále, naši letci trestali německé okupanty v bojích nad Británií, 1. československý armádní sbor v SSSR osvobozoval Kyjev a další města na Ukrajině, Polsku, Slovensku…, svět obdivoval naše výsadkáře, ti spolu s domácím odbojem, poslali do pekla R. Heydricha,… Naši vojáci a další vlastenci umírali za svou vlast, mnozí se vděku nedočkali.

V Čechách tradičně oslavujeme i kamenujeme, to vše bez dlouhých cavyků, k tomu připouštíme lži i polopravdy. Ty pak papouškujeme po desetiletí… sochy kácíme, ulice přejmenujeme, hrdiny v hrobech ještě po desetiletí kádrujeme. Láska k vlasti se nenosí.

Příkladem hrdinů ze té „špatné barikády“, je Julius Fučík (23.2. 1903 – 8.9.1943). D nes si připomínáme 115. výročí jeho narození. Pro ty školou povinné, …. Julius Fučík byl významný prvorepublikový novinář, spisovatel, divadelní kritik, hrdina protifašistického odboje, ale také přední komunista. A to je ten „škraloup“ na jeho kádrovém profilu. Jeho slavná „Reportáž…“ psaná za německé okupace ve věznici na Pankráci, byla přeložena do 90 jazyků světa. Také je nutno říci, že „Reportáž psaná na oprátce“, se stala naší nejvíce překládanou knihou. 167 motáků propašovaných z pankráckého vězení, je výpovědí o hrdinství i zbabělosti. Julius Fučík se stal po únorovém převratu symbolem nové moci, ale za to Julia Fučíka přece trestat nemůžeme ….

Julius Fučík je opět kádrován, má být vymazán z naší paměti. Jako další vlastenci věřil ve své ideály podobně, jako desetitisíce statečných z období německé okupace, kteří položili své životy za svobodu své vlasti. Byli mezi nimi národní socialisté, komunisté, sociální demokraté, sokolové a další bezejmenní hrdinové, ti všichni bojovali na jedné barikádě.

Fučíkovo jméno má být zapomenuto, nehodí se do polistopadové režie. Mizí z učebnic dějepisu, z české literatury i z historie protifašistického odboje. Jeho sochy byly odstraněny, roztaveny. Dnešní mladá generace, dostává nové vzory, často jen ty virtuální hrdiny, prostřednictvím médií či PC. Nekamenujme hrdiny…..

Fučík byl komunistou, ale i českým vlastencem. Zemřel na německém popravišti (8.9.1943). Fučíkovým odkazem nám budoucím, se stalo jeho známé "Lidé bděte!"

- - -

Kauza Duka a rozdělování společnosti

$
0
0
Radim Valenčík
22.2.2018 Blog autora

Z hlediska procesu probouzení, vyzrávání a dospívání společenského vědomí a sebevědomí (jehož součástí je i vznik potřeby perspektivní realistické vize a sdílení této vize) si pozornost zasluhuje sledování toho, kdo ve skutečnosti rozděluje společnost:


Moje životní zkušenost říká, že "před řadami" (cituji z Uhdeho oslavné básně na Gottwalda, což jen připomínám těm mladším, kteří někdy rozhodují bez dostatečného historického povědomí) v ROZDĚLOVÁNĺ SPOLEČNOSTI jsou práskači. Ano. Práskači, udavači, konfidenti. Tedy ne ti, kteří říkají tzv. "kontroverzní názory" a jsou ochotni o nich diskutovat, případně změnit pod vahou argumentů svůj názor, ale udavači. Jim v patách pak kráčí kádrováci-kráglováci. Opakuje se to znovu a znovu. Ty stejné příběhy, to stejné zlo, ty stejné tragédie.

Ať už je to 99 "pražských pragováků", nebo "99+1 signatářů dopisu do Vatikánu:
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/FOTO-VIDEO-Akce-proti-Dukovi-Vime-vice-Toto-vam-jina-media-neukazala-524372

Bonzáci, kteří nevěří v sílu myšlení, v sílu odhodlání lidí v naší zemi a hlavně sami sobě a svým schopnostem, proto se hodlají zavděčit cizí moci. (Tou mimo jiné není v jednom ze zmíněných příkladů Vatikán.) Ať už to byla 5. kolona Moskvy, která přitlačila naši zemi k procesům 50. let, nebo "hrdinové" mccarthyovské éry 50. let v USA (které skvěle zparodoval sám velký Charlie Chaplin ve slavném filmu "Král v New Yorku", viz:
https://www.youtube.com/watch?v=eHplJrjx9TY

nebo McCarthym posedlý Jakub Janda a jeho "Evropské hodnoty".

Protiváhou proti tomuto zlu je přirozený proces probouzení veřejného vědomí a sebevědomí, proces rozšiřování povědomí lidí o tom, o co jde, povědomí, že za normální lidi nikdo nic nevyřeší, ale že elity selhaly, že část z nich se na normálních lidech chce přiživit a pak je klidně i nechat zlikvidovat.

"Zloděj volá, chyťte zloděje!" Doplnil bych: Zloděj vždy volá, chyťte zloděje, aby dál mohl krást.

Pokud by ÚSTR (nebo jeho slovenská obdoba) byl k něčemu, tak se zabývá tímto fenoménem a nesnaží se studium totality využít k tomu, aby pokračoval ve šlépějích procesů 50. let

- - -


Lavrov a Dačič se vyjádřili ke Kosovu i výroku Thaciho

$
0
0
Ministři zahraničí Lavrov a Dačić
22.2.2018 messin
Ministr zahraničí Srbska Ivica Dačič se v Bělehradě setkal se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. V souvislosti s Thaciho prohlášením, že by se Srbsko po ruském uznání Kosova vzdalo „falešné mytologie“, dnes Lavrov důrazně odmítl, že by Moskva mohla změnit svůj negativní postoj k nezávislosti Kosova.
Dačič na tiskovce uvedl, že největší hrozbou pro region je rétorika o „Velké Albánii.“

„Bylo by logičtější, kdyby USA a Velká Británie odvolaly své uznání Kosova, než aby ho Rusko uznalo,“ řekl Dačič. Dále poděkoval Rusku za pokračující podporu Bělehradu ve sporných otázkách, včetně zachování územní suverenity a integrity země a otázky Kosova.
Lavrov reagoval na prohlášení Hashima Thaciho ohledně Kosova:

„Jako většina politiků v Prištině by se měl zabývat vlastními záležitostmi, zejména tím, že jsou obviněni z válečných zločinů“, uvedl Lavrov, a zopakoval, že na rozdíl od některých evropských zemí se Rusko zavázalo k rezoluci Rady bezpečnosti OSN č. 1244.

Šéf ruské diplomacie také řekl, že Rusko podporuje autonomní, nezávislou a multidimenzionální cestu Srbska, protože se při své zahraniční politice řídí stejnými principy.

„V Evropě vládne nezdravá situace, kvůli pokusům některých členů EU a NATO zesílit konfrontaci, tlačit NATO dále na východ bez ohledu názoru obyvatel – a to se týká toho, co se stalo v Černé Hoře a o co se nyní pokoušejí v Makedonii a dokonce i v Bosně a Hercegovině,“ řekl Lavrov.

Ministr uvedl, že Rusko dodržuje všechny dohody týkající se Kosova, ale také Bosny a Hercegoviny a dodal, že jeho země bude proti jakýmkoli pokusům tyto dohody porušovat a obcházet je.

Messin


Zdroj: https://www.b92.net/eng/news/politics.php?yyyy=2018&mm=02&dd=22&nav_id=103555

Stávající světový řád je odsouzen ke zkáze

$
0
0
Sergej Kuzněcov
22.2.2018  Zvědavec
Jaltská dohoda není jen symbolem rozdělení světa na sféry vlivu, ale také symbolem schopnosti soupeřících států vyjednávat a dodržovat dosažené dohody. Nicméně hluboké geopolitické změny ve světě se začaly projevovat okamžitě po objevení jaderných zbraní v USA a poté i v SSSR.


Tyto zbraně začaly ničit základní tektonickou desku, která se utvořila v Jaltě roku 1945 v důsledku rozdělení světa po druhé světové válce. Přesto dohoda z Jalty úspěšně fungovala až do kolapsu SSSR.

Odstraněním svého hlavního konkurenta SSSR z geopolitické arény dospěli Američané k závěru, že chytili Boha za pačesy, a v klidu začali dřímat ve víře ve vlastní budoucnost. Nikoliv náhodou se říká: „Pokud chcete rozesmát Boha, spravte Ho o vašich plánech.“

Podřimovat v jistotě, že Bůh stojí za vámi, je zaměstnání více než riskantní. Spojené státy a s nimi celý Západ „prospaly“ dovršení své nadvlády nad světem – v politice, v ekonomice, ve vojenské sféře i v ideologii.

Co umožnilo několika oddílům conquistadorů dobýt Severní Ameriku a Kozákům celou Sibiř? Převaha zbraní (ručnice a děla proti lukům a šípům domorodců) a vše, co nyní nazýváme ideologickou složkou: bojový duch, touha vojáků dobývat (byť i z kořistnických motivů), vůle k vítězství pro dobro své vlasti, žádostivost po osobní slávě atd.

Rozšiřování jaderných zbraní ve světě (SSSR, Čína, Indie, Pákistán, Izrael, KLDR) připravilo Západ o vojenskou dominanci. A co se týká ideologie, zbytek světa začal současnou (a ve skutečnosti už minulou) západní ideologii stále častěji vnímat výlučně se znaménkem mínus.

Odkud pochází anglosaská ideologie? Od antiky – starověkého Řecka a Říma. Zde se zrodila samotná idea demokracie a zde se i ztělesnila. V časech rozkvětu helénské civilizace. Existují ovšem dvě výhrady: demokracie může existovat pouze v ekonomických podmínkách otroctví a v přítomnosti silné armády schopné potlačit jakékoli povstání otroků a neustále doplňovat počet otroků na úkor sousedů. V procesu evoluce, počínaje týmž starověkým světem, se demokracie nevyhnutelně proměnila ve svůj opak – v impérium nebo diktaturu s jejich nejhoršími projevy.

Evropa a za ní i USA prošly v různých posloupnostech všemi těmito fázemi.

A nyní Západ, když ztratil monopol na jaderné zbraně a na ekonomickou výjimečnost v důsledku kolapsu koloniálního systému a výbušného růstu asijských ekonomik, ztrácí i svou ideologickou přitažlivost.

Posledním „záchranným kruhem“ mu byla ideologie společnosti bazírující na lidských právech. Nyní se však utápí pod vahou rouhačské a brutální zahraniční politiky, která porušuje všechny zásady lidských práv, včetně práva na život. O důstojném životě raději ani nemluvit.

Ukazuje se, že bez odpovídající ideologie nemůže v současném světě žádný stát ubránit vlastní celistvost a osvojené základy. V extrémních případech, kdy se blízkost zhroucení státu stává stále více zjevná, představuje poslední spásné stéblo trávy strašák vnějšího nepřítele, proti němuž je třeba se sjednotit. Funguje to, ale ne dlouho. Nejkřiklavějším příkladem je Ukrajina, kde za hlavního nepřítele a nejhoršího agresora na světě bylo označeno Rusko.

V poslední době se od Ukrajiny jen pramálo odlišují i USA, kde se ideologickým pilířem stala protiruská fobie, která se změnila v paranoidní hysterii. Bez ní je již nemožné udržet pohromadě společnost, která se rozpadá kvůli vnitřním různicím a neshodám.

Proč právě Rusko? Nuže proto, že Rusko v poslední době vykazuje trvalý růst tří aspektů, které svědčí o posílení moci státu na mezinárodní úrovni: ekonomiky, armády a ideologie.

Někdo by mohl říci, že ideologie není v post-sovětském období Ruska vůbec přítomna. V intelektuálních kruzích se pouze občas hledá nějaká „národní idea“.

Ale ideologie tu historicky existuje v hlubinách veřejného podvědomí a je založena na morálce venkovské občiny, která se zformovala v dějinných dobách Rusi pod vlivem takových faktorů, jako je potřeba přežít tváří v tvář vnějším hrozbám a společenské nespravedlnosti ze strany kolaborantské moci. Podložená je dvěma základními pojmy: vlastenectvím a sociální spravedlností. A všechny pokusy o deideologizaci ruské společnosti, aby ji přiblížily anglosaskému (liberálnímu) modelu, nevyhnutelně selhaly.

Ano, Rusko trpí nedostatečnou úrovní ekonomicky. Ale co se děje na Západě? Současně se ztrátou vojenské převahy se jeho globální liberálně ekonomický systém hroutí a je schopen efektivně fungovat pouze v podmínkách vnucování vlastních pravidel ostatním zemím. Nutnost udržovat tato pravidla sama o sobě vede k úpadku hospodářství západních zemí, a to vlivem ztráty konkurenceschopnosti. Dříve byla kompenzována velkými převisy v odměňování práce, jaké si mohly dovolit metropolitní země na úkor okrádaných kolonií (v přímém i přeneseném slova smyslu).

Zní to paradoxně, ale komunistická Čína je mnohem více přizpůsobena globalizaci než Spojené státy, které se již nemohou ekonomicky stabilně rozvíjet, aniž by používaly systém sankcí, čili aniž by hrubě porušovaly zásady volného obchodu v mezinárodních vztazích.

Formálně se sankce ukládají z politických důvodů, ale ve skutečnosti nejsou nic jiného než otevřená forma ekonomického protekcionismu.

Pokud se oprostíme od všeho slovního balastu, pak sankce proti Rusku jsou pokusem oslabit hospodářské vazby mezi EU a Ruskem v zájmu samotných Spojených států. Jasným důkazem je snaha Ameriky vnutit evropským zemím drahý zkapalněný plyn namísto levného ruského z plynovodů.

Jak dlouho budou Evropané ochotni tolerovat toto ekonomické vydírání, to ukáže blízká budoucnost.

Globalizace nejenže zasáhla americkou ekonomiku, ale také zcela neočekávaně se zhroutil jeden z pilířů americké demokracie, totiž ústavě zakotvený princip svobody projevu.

S příchodem internetu je stále obtížnější manipulovat veřejným míněním prostřednictvím poslušných masových médií, které jsou v rukou několika mediálních magnátů. To dokonale ilustrují nedávné prezidentské volby, kdy se tiskem „garantované“ vítězství Hillary Clintonové převrátilo v její zcela nečekanou porážku.

Zapůsobily informace šířené prostřednictvím sociálních sítí. Politické elity je mohou ovládat jen velmi obtížně. Ale musejí něco udělat, protože pokud to bude pokračovat, nebude možné udržet stabilitu domácí politické situace. Vše komplikuje skutečnost, že zahraniční politika založená na hrubé vojenské síle se rozpadá.

Rozšířením jaderných zbraní ve světě a vzestupem tzv. prahových zemí, mezi něž patří Írán, Jižní Korea, Japonsko, Egypt a Saúdská Arábie, ztrácejí Spojené státy globální nadřazenost založenou na silné ekonomice. K čemu jim je letadlová loď, na jejíž výrobu utratily mnoho miliard dolarů, když ji může poslat ke dnu jedna raketa s jadernou hlavicí vystřelená z paluby člunu pobřežní obrany, nebo z mobilní rampy malé země třetího světa?

Na co mají jaderné ponorky, jejichž rakety jsou zaměřeny na jednu zemi – Rusko, jestliže skutečná jaderná hrozba pro USA může pocházet z malé ponorky jiného státu? Nebo dokonce od teroristické organizace, která se nečekaně zmocní jaderného odpalovacího zařízení? Taková vyhlídka je docela reálná.

Tektonická zemětřesení v ekonomice, politice a zbraních současného světa způsobují rostoucí zmatek v hlavách příslušníků elit. Jedni se nechtějí vyrovnat se ztrátou navyklého vlivu na světové procesy, druzí nejsou ochotni zůstat v podřízené pozici, v níž se je snaží udržet země, které ztratily své dřívější ekonomické, vojenské a politické možnosti.

Z historického hlediska gradující procesy probíhají velmi rychle. A jejich současníci nejsou vždy schopni je správně vyhodnotit. Přičemž procesy jsou v chodu a mohou dospět k zásadním rozporům, které povedou k nové světové válce. Jediným řešením je uzavření nové společné smlouvy mezi státy založené na zásadách politické, ekonomické a morální rovnosti.

Nějaká nová Jalta, ale v širším měřítku s přihlédnutím k zájmům všech zemí světa, včetně těch nejmenších. Jde o zformování nových principů mezinárodních vztahů, které budou odpovídat současné úrovni morálního a intelektuálního stavu vývoje lidstva. Je to jediný způsob, jak se vyhnout Armagedonu, jehož hodinová ručička se nevyhnutelně blíží ke dvanáctce.


Существующий мировой порядок обречен на гибель vyšel 17. února 2018 na rusvesna.su. Překlad v ceně 549 Kč Zvědavec.

Poznámka redakce Nové republiky jako reakce na poslední odstavec článku:
Netřeba nějaké "nové Jalty", když tu máme Chartu OSN a další mezinárodní smlouvy a ujednání. Jde jen o to, přimět, či spíše přinutit administrativy zemí, které mezinárodní právo notoricky porušují, především členů NATO v čele s USA, aby se těmito závazky řídily. V.D.

Z toho se nevykecáte. Krysy vylézaly z kanálů a zabíjely s podporou USA. Tereza Spencerová doplňuje zprávy ze Sýrie a přirovnává Junckera k Brežněvovi... Protože zase navrhoval

$
0
0
rozhovor s Terezou Spencerovou
22.02.2018  ParlementníListy
Turci, naši spojenci z NATO, obsazují severozápadní cíp Sýrie a nejspíše se tam „potkají“ se silami Bašára Asada. Ten mezitím dle informací západních médií plení poslední kapsu odporu poblíž Damašku. Jak to je doopravdy? Odpovídá editorka Literárních novin a analytička Tereza Spencerová, která se v rámci pravidelného shrnutí týdenních událostí na ParlamentníchListech.cz věnuje též pravidelné bezpečnostní konferenci v Mnichově.

Tak prý Asad ve východní Ghútě, kterou jsme už rozebírali, spustil společně s Rusy hotové peklo. Nevládní organizace informují o rekordních civilních ztrátách a UNICEF tvrdí, že tam dochází k takovým zvěrstvům, že to slovy ani nelze popsat. BBC uvádí svědectví místních dobrovolníků, že z ruin vyhrabávají celé mrtvé rodiny. Jak se celá věc jeví z vaší perspektivy? A mimochodem jak je možné, že tuto oblast poblíž Damašku syrská vláda dosud nekontroluje?

Na první pohled vše připomíná „zpravodajství“, které dlouhé měsíce provázelo už osvobozování východního Aleppa: stovky mrtvých, zničené „poslední nemocnice“, i když nyní ve východní Ghútě se prý nemocnice naopak „topí v krvi“, a jak s příslušným patosem například hlásá titulek jednoho z českých zpravodajských portálů „ruské a syrské nálety mažou Ghútu z mapy, lidé čekají na smrt“. Nechci to nijak zlehčovat, protože je jasné, že ve válce lidé umírají, což je samozřejmě tragédie. Znovu ale připomenu, že na druhou stranu platí, že když útočí například Izrael, USA nebo třebas Saúdové v Jemenu, žádné „hrůzy“ se vlastně ani neodehrávají, naopak, civilní ztráty pro mainstream a západní politiky snad ani „nestojí za řeč“, a beztak za ně mohou tu Hamás, ondy Tálibán a pak zase jemenští rebelové, protože se přece mísí mezi civilní obyvatelstvo. Když útočí Rusové a Syřané, mohou za civilní oběti výhradně oni. Mimochodem, všiml jste si, že v televizi uvidíte kdejakou krvavou podrobnost z nějaké té další americké „školní střelby“, ale ani ťuk z amerického bombardování měst někde na Blízkém východě? Přitom irácký Mosul nebo syrská Rakká jsou dnes jedna velká ruina a těch lidí, co tam muselo zemřít… To je fakt paradox.

Nicméně, jak říkám, hodně to připomíná východní Aleppo. Informace na Západ znovu dodávají vesměs píárové a Západem placené neziskovky, které vystupují v roli humanitárních organizací po boku především syrské frančízy Al-Káidy. A počítám, že stejně jako po osvobození východního Aleppa od Al-Káidy a dalších džihádistů, nastane i po východní Ghútě ticho. Zprávy o masových obětech se „jaksi“ zase nepotvrdí... A bude trapné ticho.

Ve východní Ghútě už vlastně od počátku války operuje především Saúdy placená Islámská armáda, jejíž lídři se nikdy netajili svými kontakty a konzultacemi se CIA, a spolu s ní i koalice pod vedením Haját Tahrír aš Šám, což je nový název syrských kaidistů. Dlouhé roky podnikali výpady do Damašku, nejčastěji prostřednictvím kanalizační sítě, která vede pod městem, a tak jim místní říkají „krysy“ – vylézali totiž z kanálů a zabíjeli. V posledních třech čtyřech letech pak zintenzivnili granátometné a raketové ostřelování města. Většinou střílejí tak nějak nazdařbůh, aby zabili nebo zničili náhodné chodce nebo cíle, umějí ale zaměřovat i například ruskou ambasádu. Jejich oběti se už počítají na tisíce, ale náš mainstream o nich mlčí, neb by zrovna tihle mrtví kazili pracně vykreslovaný obrázek.

Hranice území, na které jejich granáty dopadají nejčastěji, pokrývá značnou část starého města; a musím říci, že sedět v některém z tamních skvělých baříků s vědomím, že na vás může kdykoli dopadnout granát a bude po všem, dodává vybranému panákovi podivný „tunning“… O to víc mě vždy fascinuje, když se třeba v těch staroměstských hospůdkách scházejí odredovaní vysokoškoláci, pijí, hrají na kytary, zpívají… Život v Damašku je fakt neuvěřitelný a ten noční obzvlášť.

Ale to trochu odbočuji. Ano, východní Ghúta a Idlíb na severu Sýrie jsou poslední dvě velká území, která džihád v Sýrii ještě ovládá. A dosavadní pokusy syrské armády vytlačit teroristy z Ghúty dopadaly vždy do ztracena. Zaútočili, něco rozbili, někoho snad i trefili, ale většina teroristů se rozptýlila do prostoru a mezi lidi, do tunelů a tak podobně. Teď ale režimní média ukazují, jak se u Ghúty řadí nejnovější ruské tanky, samohybné houfnice, jakési raketomety, koncentrují se tam elitní divize armády a k tomu všemu právě o chystané ofenzívě do východní Ghúty mluví jako o „nejdůležitější vojenské operaci roku 2018“. Čili dosáhnout toho, aby si Damašek po letech vydechl, vnímá režim podle všeho jako prioritu bez ohledu na to, co se odehrává jinde po Sýrii. A všechny ty zprávy o „mazání Ghúty z mapy“ a „čekání na smrt“ jen ze všeho nejvíc dokládají, že džihád u Damašku má na kahánku.

Samostatnou, ale o to výživnější kapitolou je Afrín na severozápadě Sýrie. Vtrhli tam nejen Turci, ale na cestě jsou i milice loajální Asadovi. Turci chtějí eliminovat Kurdy a prohlašují, že oblast za pár dní obsadí. Obsadí? A jinak, v čem spočívá změna vztahu mezi Kurdy a Asadovou vládou, která se na ně chystá prý být hodnější? Spadl už kurdský muž „přes palubu“ zájmů USA? A mimochodem, Turci jsou členy NATO a v oblasti mohou být i Američané. Co se stane, když se asadovci podporovaní Ruskem střetnou s Turky? Má to někdo pod kontrolou, nebo hrozí něco nepěkného z globálního hlediska?
Afrín se proměnil v živoucí paradox syrského konfliktu. Bašár Asad, kterého stále vykreslujeme v těch nejčernějších barvách, zachraňuje „naše“, tedy Západem protežované, Kurdy před Tureckem, které je taky „naše“, tedy je spojencem Západu v rámci NATO, zatímco USA, „ochránci Kurdů“, na ty afrínské kašlou. Fakt nevím, jak se z této situace chtějí všichni ti příslušní propagandisté „vykecat“.

Nicméně, vše je samozřejmě trochu složitější a podle všeho se „ďábel skrývá v detailech“. Turecko opravdu hrozí obsazením celé oblasti „během pár dnů“, ale vzhledem k tomu, že po měsíci invaze není jeho postup nijak přesvědčivý, tak bych na neočekávaný průlom moc nesázela. A Turecko taky hrozí, že pokud „syrská armáda“ v Afrínu začne tamní kurdské Lidové obranné jednotky (YPG) – v podání Turecka „komunistické teroristy“ – bránit, tak na ni zaútočí. Jenže do Afrínu nepřijely posily z řad syrské vládní armády, nýbrž Národních obranných sil z nedalekého Aleppa. Jsou to svého druhu polovojenské oddíly, které operují lokálně, a některé eufemistické zprávy je nyní popisují rovnou jen jako jakýsi „autobusový zájezd“ z Aleppa, jen s tím rozdílem, že tihle na výlet vyrazili s těžkými kulomety na korbách náklaďáků, obrněnými transportéry a tanky. A právě tito „výletníci“ už se nyní nechávají fotit rovnou na turecké hranici – a turecká armáda nic. Nejspíš proto, že Turecko ... .... ....


"Nemlčíme!" K 75. výročí úmrtí sourozenců Schollových

$
0
0

22. 2. 2018    zdroj
Patří k nejznámějším odbojářúm v době nacismu. Letáky a hesly proti Hitlerovi se sourozenci Hans a Sophie Scholl bránili proti nacistickému režimu. Za to museli studenti před 75 lety zaplatit svým životem.  " Svoboda", napsala Sophie Scholl na spodní stranu svého obžalovacího spisu. Slovo svoboda bylo i na letácích, které rozšiřovala společně se svým bratrem Hansem Schollem a dalšími spolubojovníky odbojového hnutí " Bílá růže" proti hrůzovládě Adolfa Hitlera. Oba studenti jsou za to odsouzeni k smrti a 22. února 1943 zavražděni nacisty. Je tomu právě 75 let.


Smrt gilotinou. Tak rozhodl předseda lidového soudního dvora Robert Freisler jen několik hodin před popravou sourozenců Schollových. Nejprve musela pod popravčí sekeru ve vězení v Mnichově -Stadelheim položit svou hlavu Sofie, pak její starší bratr. Své přesvědčení vyjádřil posledními slovy: " Ať žije svoboda", zvolá Hans Scholl krátce před popravou. Věta, která vešla do historie.

Školník prozradil sourozence

Jen čtyři dny předtím - ve čtvrtek ráno - je osud obou odbojářů zpečetěn. 18. února 1943 vstupují Hans a Sophie Scholl s kufrem plným letáků do Mnichovské univerzity, na které on studuje medicínu a ona biologii a psychologii. Je to šestý leták " Bílé růže."" Jménem celého německého národa žádáme od státu Adolfa Hitlera navrácení osobní svobody, cenného statku Němců", píše se v něm.

Školník Jakob Schmid pozoruje, jak sourozenci shazují letáky z balustrády ve foyer do dvorany univerzity a vydá je gestapu. Ještě tentýž den jsou Sophie a Hans Scholl zatčeni - tehdy je oběma 21 a 24 let. Věci se dají do pohybu.

Bratr se přizná jako první

O dva dny později je vzat do vazby i spolubojovník Christoph Probst / 23 let/, protože gestapo najde jeho návrh letáku u Hanse Scholla. Otec tří dětí zemře ve stejný den jako sourozenci. Později během roku zavraždí nacisté i další členy " Bílé rúže", Alexandra Schmorella, Williho Grafa a profesora Kurta Hubera. Ten byl autorem osudného šestého letáku.

Podkladem pro rozsudek smrti sourozenců kromě " rozložení obranyschopnosti" jsou vyslýchací protokoly gestapa. Komisař Anton Mahler a Robert Mohr vyslýchají oba sourozence celé dny odděleně. Teprve když se Sophie dozví o přiznání svého bratra, je sama ochotna vydat svědectví. " Nelituji svého způsobu jednání a chci nést důsledky", řekne.

Zamítnutí žádostí o milost

Zasazovat se o spravedlivou věc získali sourozenci Schollovi od svých liberálně-protestantských rodičů, říká teolog Robert Zoske, který se v právě vydané biografii " Být plamenem" věnuje Hansi Schollovi a " Bílé růži". Otec Robert v 1. světové válce nesloužil u zbraní, ale pracoval jako zdravotník. Matka Magdaléna byla evangelická zdravotní sestra, která chválila obětavost.

Krátce před popravou je rodičům povolena návštěva u jejich dětí. v 17 hodin jsou již sourozenci Schollovi a Christoph Probst popraveni gilotinou. Žádosti o milost jsou zamítnuty. Rozsudek byl již stanoven před soudním procesem: Vedoucí župy prosí, aby došlo k odsouzení zde v nejbližších dnech a poté co nejdřív k vykonání rozsudku, uvádí se v pokynu soudu, dříve než teatrální proces vůbec začal. " Zuřivě, s křikem a řvaním, až přeskakujícím hlasem , neustále výbušně a s vyskakováním ", tak vedl soudce proces, píše později jeden svědek.

Odpor proti nacistickému režimu

Až do zatčení a odsouzení sourozenců Schollových nemělo gestapo žádnou stopu, která by ho zavedla k oné utajené odbojové organizaci, která po nocích rozšiřovala v Mnichově letáky a po stěnách psala protihitlerovská hesla. " Bílá růže" zesílila své aktivity po ničivé bitvě u Stalingradu se statisíci mrtvými vojáky. Akcemi se pokoušeli vyvolat vlnu odporu proti nacistickému režimu. " My nemlčíme, jsme vaše špatné svědomí, Bílá rúže vás nenechá v klidu", uvádí se ve čtvrtém letáku. " A prosím množit a rozesílat dál."

Pro Novou republiku vybrala a přeložila Mgr. Zdenka Holešová
22. 2. 2018

Agent 25085 v éře politických kartelů

$
0
0

David Martínek
22.2.2018
Uveřejňujeme analytický rozbor filmového režiséra Davida Martínka, který v širokém záběru kriticky hodnotí současnou politickou situaci u nás, stav české občanské společnosti, aktuální stav demokracie, výkonnosti státu a činnosti jeho institucí.


Andrej Babiš má problém. A bratislavský rozsudek v kauze spolupráce Andreje Babiše s STB znamená problémy nejen pro něj, ale i pro českou vládu.
Připomeňme, že Andrej Babiš se soudně domáhal žalobou očištění jména od nařčení ze spolupráce s STB na slovenském Ústavu paměti národa (ÚPN) a postupně, rozhodnutím okresního, krajského a Nejvyššího soudu SR ve všech případech uspěl.

Teprve Ústavní soud SR v říjnu minulého roku rozsudkem revidoval předchozí tři rozhodnutí a s odkazem na porušení práva ÚPN na soudní ochranu a spravedlivé soudní jednání celou věc vrátil zpět, k dořešení na úroveň Krajského soudu.
Krajský soud nakonec rozhodnutí Ústavního soudu potvrdil.
A zamítl tak žalobu Andreje Babiše, že je evidován ve svazcích neoprávněně.

Podstatou Babišovy žaloby na ÚPN u všech tří předchozích soudů byla snaha prokázat, že byl ve svazcích STB evidován bez svého vědomí, neoprávněně a nebyl spolupracovníkem STB.
Babiš prošel přes tři soudní úrovně a pokaždé soud vyhrál.
Teď je ale zpět na začátku.

Neobvyklé vysvětlení
Ústavní soud v podstatě neřešil Babišovo postavení. Rozhodl o stížnosti ÚPN proti rozsudku Nejvyššího soudu na základě dvou právních argumentů.
Prvním je hodnocení svědků Andreje Babiše, bývalých agentů státní bezpečnosti a přímých účastníků dějů, kteří pod přísahou potvrdili, že Babiš s STB nespolupracoval vědomě. Pro Ústavní soud však byli tito svědci a přímí aktéři kauzy kvalifikováni jako nedůvěryhodní.
Druhou věcí je rozhodnutí, že samotné ÚPN není zodpovědné za evidenci svazků STB a Babiš instituci žaloval v podstatě neoprávněně.
To je právní merit věci.

Je to neobvyklé rozhodnutí. Žalobou na ÚPN ve věci neoprávněné evidence ve svazcích se dříve domáhaly výmazu stovky lidí. A často úspěšně. Odteď tato praxe už není možná.
ÚPN dosáhlo jen právního stavu, že žaloba na ÚPN je nyní bezpředmětná. Babiš tak vlastně žaloval nesprávnou instituci. A bude muset obrátit jinam, například na slovenské Ministerstvo vnitra.
Druhou věcí, kterou ÚPN dosáhlo je, že bývalí pracovníci STB jsou kauzálně do budoucna považováni za nedůvěryhodné svědky, byť jednají v soudních procesech pod přísahou. Je sice obvyklé, že je na protistraně, aby prokázala nedůvěryhodnost svědků v samotných soudních procesech. Odteď ale na Slovensku platí, že pokud člověk pracoval u tajných služeb, není důvěryhodným svědkem pro soudní instanci. V tomhle ohledu je rozhodnutí slovenských soudů v určitém ohledu zvláštním způsobem průlomové. A mělo by zajímat profesionály v oboru ústavního práva a lidských práv.
Také platí, že ÚPN potvrzení Babišova statutu spolupracující osoby nedosáhlo, protože v dokumentaci chyběl nejdůležitější důkaz o vědomé spolupráci a tím je vázací akt.


Ústřední důkaz celé kauzy chybí.

Zajímavé je zákulisí celé kauzy.
Ústředním důkazem kauzy je vázací akt. Tento hlavní a předmětný důkaz o spolupráci ale ve skutečnosti chybí. Podle ÚPN, vázací akt Andreje Babiše existoval. A spolu s dalšími klíčovými spisy byl skartován 4.12.1989 na příkaz šéfa tajné služby generála Lorence. To tvrdí jak Ondrej Krajňák, předseda správní rady ÚPN, tak i ředitel archivu ÚPN Ďurina.
ÚPN namísto přímých důkazů existenci vázacího aktu dokladuje z různě zachovalých záznamů v archivu ÚPN a tímto způsobem osvědčuje, že tento protokol skutečně existoval.
Nepřímé důkazy a indicie mohou v soudních sporech posloužit stejně, jako přímý důkaz, pokud jejich relevanci soud uzná.
A to je problém. Protože relevanci těchto nepřímých důkazů, z agenturních spisů, by museli potvrdit sami bývalí pracovníci STB. Kteří, nově, u slovenských soudů už nemají co pohledávat.

Ve skutečnosti je to v tuhle chvíli tak, že Babišovi se ze sebe nepodařilo setřást nálepku vědomého spolupracovníka STB a soudy mu naopak spolupráci s STB neprokázaly.
Andrej Babiš tak může oprávněně tvrdit, že s STB nespolupracoval a je ve svazcích neoprávněně.
A podle všeho je rozhodnutý v soudních sporech pokračovat a dosáhnout plného očištění svého jména.
Právo je založena na nevyvratitelných důkazech. A pokud neexistuje vázací akt, má právo se Babiš této věci soudně domáhat.
To je vlastně celé.

Ve skutečnosti tedy neplatí vyjádření komentátorů České televize, Hospodářských novin či politiků, kteří definují Babiše coby spolupracovníka STB. Tuhle vážnou věc musí potvrdit nebo vyvrátit až soud, na základě hodnověrných důkazů. Reportáž Reportéři ČT sice připustila, že vázací akt neexistuje. A na druhou stranu doložila, že jako doklad slouží ony sekundární archivy.
Pro tvrzení o Babišově spolupráci je ale nejlépe mít v ruce soudně potvrzený rozsudek. Nikoliv jen obrazovou sestavu, byť vážných a přesvědčivých indicií. Ale právně doložený fakt.
To je důležité. Zvlášť v tak závažné věci.


Co znamená kauza pro Česko?
Kauza má samozřejmě mnohem širší rozměr. Pokud by byl Babiš pouze například a pouze jedním z významných podnikatelů, šlo by o pikantní, nicméně rámcově méně třaskavou kauzu. Jestliže je v tuto chvíli Babiš premiérem České republiky, byť v demisi, situace je diametrálně jiná.

Kauza totiž úzce souvisí s přelomovým politickým děním na České politické scéně.
Andrej Babiš se po vstupu do české politiky prodral až na samotný vrchol politické moci. Vytvořil politickou strukturu, úspěšně oslovil podstatnou část populace a se svým politickým uskupením ANO vyhrál volby. Znamená to také, že přepsal dosavadní mapu české politické scény a do českého politického systému vnesl nový prvek. Skutečnou politickou konkurenci.

V Česku je realitou praxe polistopadových politických struktur, že namísto tvrdé politické soutěže o přízeň voličů partaje dospěly do podoby politického kartelu. A ve všech minulých politických zápasech dokázaly tyto politické kartely potenciálně nebezpečného politického konkurenta odstavit, nejdéle do půl roku od voleb. Stalo se to už dříve, typově například s Vítem Bártou a jeho stranou Věci veřejné. Polistopadová garnitura je v tomhle ohledu nesmírně schopná.

Tento způsob odstavování politických konkurentů přirozeně a úzce souvisí souvisí s politickými poměry a ruku v ruce i mediálními poměry v zemi. Zároveň souvisí se způsobem, jakým je veřejnost informována o průběhu klíčových kauz a jakou roli v ní sehrávají vlivová média.

Tento článek se věnuje, systematicky, praxi polistopadových politických kartelů. Promítá, jaký vliv má učinkování politického kartelu na stát, kvalitu a rozvoj státní infrastruktury.
Text také vysvětluje, že prohraný soud Babišovi, který trvale přisoudí nálepku agenta STB, bude mít důsledky.
Například v rovině možného poškození institutu a principu rovné politické soutěže a politické konkurence. Povede k možnému znovuposílení moci polistopadového politického kartelu. A v neposlední řadě k možnému zpoždění modernizace státní infrastruktury.

Pojďme dál
V předpokládaném sledu příštích událostí Babiše tato prohraná kauza postupně omezí.
Ne nutně hned. Zatím jeho tažení vypadá jako velmi silné. V tuto chvíli má reálnou možnost sestavit koalici a potenciálně velmi úspěšnou vládu. Ale půjde o vládu do velmi složitých časů, která potřebuje nejen potvrzení v podobě ústavní většiny, ale do značné míry i velkou podporu veřejnosti.
Babiš totiž bude tím člověkem a ANO tou stranou, která bude muset modernizovat stát. A která deklaruje, že je na podobný úkol připravena.
I když Babiš tvrdí, že kauza jej nepoškodí, je to spíš jeho zbožné přání. Řada médií, komentátorů i politických konkurentů mu už dávno přiřkla nálepku estébáka a rozhodnutí bratislavského soudu tuto argumentaci velmi podpoří.
A tohle mu řádně znesnadní pohyb v politice. Nebo ho v budoucnu rovnou odstaví.

Rozsudek bratislavského soudu je pro Česko špatná zpráva.

Věřím, že řada lidí ve skrytu duše jásá.

Ovšem k jásotu zrovna důvod není. Proč?



Česko nutně potřebuje update
Podívejme se na věc v širším kontextu.

Česko nutně potřebuje update, především v rovině modernizace státní správy.
Pro takový úkol je dobré mít po ruce člověka, který je schopen projektovat změny ve velkém měřítku, prosazovat je a dotahovat do konce. Mít vlastní nezávislé zdroje a nebýt vázaný, osobnostně i finančně.
Podobných lidí je v Česku odhadem asi padesát.
Do vcholné politiky se ale z tohoto typu lidí angažoval pouze Babiš. Dokázal vytvořit novou politickou strukturu, získat si pro ni přízeň voličů a nakonec i vyhrát volby. Pro politický zápas se dovybavil médii a vlivem, který mu umožňuje se dosavadním politickým hráčům vůbec se reálně postavit. To je realita.
V Česku podobní lidé existují. Ale veřejně a transparentně se angažoval pouze Babiš. Ostatní se věnují byznysu a v klidu řídí svá rozsáhlá impéria.
Jedna z tradičních pouček říká, že nejschopnější lidé se obvykle realizují obchodem.
Politice se věnují jiní. Babiš tuto pomyslnou čáru překročil. A jak zasel, tak i sklízí.

Také platí, že update a modernizace státu mohla a měla proběhnout už dávno.
Strany jako ODS, TOP 09, ale i ČSSD měly ve své době k dispozici dostatek času, zdrojů, politické moci. Ale neudělaly jí. A ve vzduchu se tedy vznáší spíše otázka, proč. A také, jestli stát a instituce modernizovat reálně uměly či nikoliv.
Centralizovaná struktura – osa státu
Babišova očekávaná hodnota spočívá ve schopnosti a ochotě pustit se do úkolu modernizace státu. Myslím, že je nutné vysvětlit pojem centralizované struktury výkonné moci, jako osy pro fungování státu.
Stát je struktura, definovaná parlamentními institucemi, které rozhodují o intencích fungování všech základních složek systému. Osa úřadů, vlády, parlamentu a institucí představuje jakousi páteř systému.

V detailu: Daňová správa. Armáda. Policie. Úřady. Nemocnice. Zdravotní pojišťovny. Sociální správa. Státní dopravní infrastruktura, silniční i železniční. Stát nastavuje pravidla pro energetickou politiku státu. Plyn, ropu, elektřinu. Telekomunikace a sítě. Financuje a provozuje státní kulturní instituce. Zašťiťuje chod veřejných médií.

Polistopadový systém zdědil vysoce centralizované instituce.
Úkolem nového, polistopadového režimu bylo vtisknout jim demokratičtější pravidla, optimalizovat jejich chod a vytvořit účelný, fungující a efektivní systém, sloužící občanům.
Nuže. Podívejme se na to, jak fungují tyto instituce, úřady a infrastruktura 28 let po polistopadovém převratu. Pro vysvětlenou, proč potřebujeme modernizovat.
Na několika výmluvných, jednoduchých a pochopitelných příkladech.

Příklady české infrastruktury
Vezměme si několik základních a snadno pochopitelných příkladů.
Kupříkladu dopravní infrastrukturu.

Dálniční síť. Komunistický stát zanechal v roce 1989 asi 550 kilometrů dálnic.
Po 28 letech jsme na čísle 1226 km. Potřebný stav kolem 2000 km bude při tomto tempu dostavěn zhruba za 40 let. Na výstavbu nové dálniční sítě byly vynaloženy astronomické sumy. V porovnání s Německem, Dánskem (150,6 mil. /km) nebo jinými západními státy, kde jde o veřejné zakázky pod nejpřísnějším dohledem institucí, veřejnosti i politiků, Česko staví kilometr za zhruba 416 milionů korun. Oproti zhruba tříčtvrtinovým nákladům na Západě.
Česko má zpoždění, stavělo neefektivně a draze a neradostný vývoj se podepsal na stavu fungování infrastruktury. Tento stav přímo podvazuje schopnost průmyslu a ekonomiky. Fungující dopravní infrastruktura je klíčem k rychlé výměně zboží, statků i lidí. Pokud ji stát nemá, jednoduše zaostává za vývojem. Prodražuje produkci. Podvazuje mobilitu.
V té souvislosti raději nemluvme o konceptech inteligentních dálnic, které prosazuje například Siemens, které představují novou dimezi pro plynulost, rychlost, úspornost a bezpečnost provozu.

Železnice. Podobně je tomu i s železnicí. Zatímco Evropa během posledních 28 let dostavěla zhruba 8300 km vysokorychlostních tratí (VTR) a například Čína, kde dopravu ještě v 80. letech minulého století obstarávaly parní lokomotivy, má dnes přes 24000 km vysokorychlostních tratí, Česko VTR nemá pro jistotu vůbec.
Situace je tak tristní, že Německé dráhy nařídily se vyhnout ČR při plánování spojení do Vídně a raději Česko objíždí.
VTR tratě s rychlostí od 200-500 km tvoří dnes základní prvek dopravní infrastruktury moderních států a má přímý podíl na mobilitě populace. Můžeme se sice tvářit, že Pendolinem z Prahy do Ostravy je cesta docela fajn, ale skutečnost je taková, že běžným standardem je dnes tuto cestu absovovat VTR vlaky za hodinu, nikoliv za tři a půl (sedm hodin tam i zpět). Zrychlená VTR doprava mezi metropolemi má přímý následek v podobě tisícovek realizovaných obchodních a pracovních příležitostí denně a má přímý vliv na hospodářský růst regionů.
Kolik km VTR tratí máme v ČR? Nula. Nic.
A to, opět, raději ani nemluvme o Hyperloopu, magneticky poháněných přetlakových kapslí v tunelu, s cestovní rychlostí od 300 po perpektivně až 1300 km/hodinu.
(Tj. Praha-Ostrava, 16,4 min při maximální rychlosti.)

Datová infrastruktura státu. Jiným příkladem potřebné modernizace infrastruktury je datová infrastruktura. Stát používá k zajištění chodu asi 15000 druhů software, které vznikly a vyvíjely se spolu s institucemi. Systémy povětšinou nejsou obvykle nijak navzájem propojeny. Namísto přehledné struktury infromací tvoří instituce vlastní autonomní ekosystémy, jejichž činnost, správa a údržba zaměstnává nekonečné množství lidí.
Je to možné ukázat na jednoduchém příkladu, který si umí představit každý. Občanka, pas, karta zdravotní pojišťovny, řidičský průkaz, karta sociální pojišťovny, trestní rejstřík, údaje o vzdělání a matrika. Základní parametry, definující vztah občana ke státu a opačně.
V zásadě na tohle stačí jediná, ústřední a funkční databáze. S přístupem institucí i občana k databázi, jejichž výsledkem by bylo, že má občan veškeré potřebné údaje na jediném místě.
A tak v každém okamžiku ví, jaký je jeho poměr se státem.
Výsledkem by mohla být i nejspíše i jediná karta, jakýsi „Multipas“, která v sobě může obsahovat občanku, řidičák, pas, karty pojišťoven, biometrické údaje a elektronický podpis občana.
Taková věc je možná. Ne úplně jednoduchá, ale možná zcela určitě. Zpřehlednila a zjednodušila by infrastrukturu a organizaci na skutečně praktickou a fungující úroveň.
Ale kdo podobnou věc dokáže nejen vytvořit, ale i politicky prosadit?
Jiný, poslední příklad: Veřejné zakázky. Stát ročně vypisuje desítky tisíc zakázek pro zajištění svého chodu.
S výjimkou zakázek, spadajících pod režim utajení, zakázky mohou a měly by být transparentní a veřejné, ať už jde o veřejné či sektorové zadavatele. Včetně hodnocení výsledku po skončení zakázky. Takto by bylo poměrně jednoduché specifikovat nejen objem a podmínky zakázek, ale i jejich průběh a výsledná hodnocení. Zpřehlednění zakázek na jediné adrese by samozřejmě podstatnou měrou kultivovalo prostředí, omezilo korupci a při nutné personalizaci by jednoznačně prokázalo schopnost jednotlivých dodavatelů realizovat zakázky v cenách a podmínkách, které jsou pro stát a občany výhodné.

Dá se pokračovat.. Prakticky v jakékoliv oblasti. V nastavení mobilních sítí, kde platíme o 47% více, než například ve vedlejším Polsku. Důvod pro to prakticky neexistuje. V oblasti zdravotnictví, nemocnic, systém zápasí s podměrečnými platy tvrdě pracujích lékařů a sester za současných astronomických výdajů za léky a plnění rozpočtů farmaceutických koncernů a dodavatelů lékařských technologií. A skandálů, spojených s korupcí, například IZIS nebo dodávek technologií.
Totéž je ve školství, které trpí prakticky nepřetržitou reformou a týmž nastavením. Chceme od učitelů a profesorů vzdělanou populaci, ale stát jim platí podměrečné platy. Na druhou stranu byly předchozí vlády ochotné vyhodit stovky milionů za zpackané projekty typu Internet do škol.
Můžeme si také probrat evergreen systému, kterým jsou vojenské zakázky. Odhadem by podrobná analýza znamenala tak 200 stránek textu. Stačí připomenout štábní informační systém, padáky Anex, MIGy, modernizace tanků, Pandury, letadla CASA a další. Následuje voda a neurvalé vytěžování ze strany korporací, naprosto šílený systém exekucí, nad kterým kroutí hlavou většina expertů EU, systém stavebních řízení, atd atd atd.

Co taková věc znamená? Extraktivní systém.
Instituce, které jsou v takovém stavu, vždy vypovídají o extraktivním politickém systému země.
Důvodem jsou politické struktury, které fungují bez skutečné politické konkurence.
Když nemusí soupeřit o moc v rovné a férové soutěži. A tím pádem nejsou nuceny v drsné konkurenci nacházet politicky průchodná a efektivní řešení v jednotlivých oblastech. Nemusí se prakticky nikomu zpovídat. Prostě jim stačí nějakým způsobem přežít volby.
Poté se rozhodují, zcela neomezeně, bez ohledu na vůli a potřebu lidí.
Tím pádem mohou naprosto nerušeně vyhovět vlastním představám, přáním, nebo potřebám korporací, nadnárodních institucí, prakticky komukoliv, kdo zažádá o vstup na daný trh.
A nerušeně vytěžovat systém.

Lze prosadit skutečně demokratický systém?

Prosadit modernější verzi politiky a návazně infrastruktury samozřejmě lze. Je to možné. Předpokládá to ovšem revoluci na politické scéně. V podobě skutečné politické konkurence.
Předpokládá to minimálně nejméně dva volební bloky, které si navzájem konkurují.
A které neprorostou ve vzájemném postavení v politický kartel.

Babiš samozřejmě nemusí být sympatický všem. Ostatně volilo ho jen 30% voličů.
Ale představuje potřebnou protiváhu politickému kartelu polistopadových stran.

Jako tým navíc jasně deklaroval, že státní správu má zájem modernizovat.
Dostal k tomu i vyjímečný mandát od prezidenta Zemana, ve snaze politickou konkurenci, reálnou politickou konkurenci, v českém prostředí vůbec zavést a potvrdit.
Ale s nálepkou spolupracovníka tajných služeb to bude skutečně složité.

Je možné, že projekty modernizace infrastruktury a potažmo i politiky mohou nabídnout i jiné strany, Babišův politický protipól a protistrana. Ale na místě je otázka, proč podobné věci dlouhodobě a intenzivně neprosazovaly partaje jako ODS, TOP 09, lidovci nebo ČSSD v minulosti. Mohly být dávno realitou.

Proč modernizace státu neproběhla už dříve?

Odpovědí je politický kartel.
Politický kartel představuje systém, kde strany místo vzájemně konkurenčního poměru v zastupování tříd a skupin občanů dojdou k jakési formě buď monopolní, nebo oligopolní konstelace. Jak k tomu došlo, si popíšeme dále v textu.
Výsledkem je prostředí, které vždy spolehlivě dospěje k extraktivnímu systému vlády. K vytěžování státu a lidí. A k zabránění změn, které by mohly potenciálně ohrozit existenci takového kartelu.
Politické prostředí, které je zaměřeno na vytěžování státu a vytěžování vlastních občanů, v podstatě změny nepotřebuje a vždy se jim brání.

Babiš opřel své politické účinkování o projekt změny. A v řadě případů o změnách a modernizaci ve státní správě hovořil. Nicméně, po bratislavském rozsudku, ve sledu předpokládaných událostí to znamená, že v Česku k nějakým významným změnám možná nedojde.
Stejně ale na druhou stranu hrozí a je to velmi nepříjemné, že Babiš si politický styl předchozího politického kartelů osvojí. Stejným způsobem, který tady fungoval doteď. Pak bychom přešli jen z bláta do louže.

PZO komunistické éry
Odbočím na okamžik zpět k Babišově bratislavskému případu. Pézetóčka, podniky zahraničního obchodu, byly za minulého režimu doménou vybraných kádrů. Režim potřeboval zajistit obchody a kromě tábora socialistických zemí pochopitelně usiloval i o limitovaný přístup na západní trhy nebo trhy středního východu či Afriky.
Pro zdejší nomeklaturu platila ale velmi přísná pravidla. Režim pochopitelně nedovoloval vycestovat soudruhům, kteří neměli příslušná pověření. A naopak, s lidmi, kteří zastupovali národní podniky při prodeji strojů, technologií, surovin a také zbraní (ČR patřila mezi nejvýznamnější producenty) měl režim poměrně komplikovaný vztah. Kdo chtěl dělat na PZO, musel mít vliv, kontakty, krytí, nejlépe rodinné vazby, úzce navázané na špičky tehdejšího režimu. To Babiš splňoval.
Další věcí byla praxe režimu, spočívající v nemilosrdném vytěžování. Obchodníci, zastupující Československo na trzích museli jednat i s příslušnou správou státní bezpečnosti, jejímž úkolem byl monitoring situace ve vzdálených zemích. Je otázkou, jestli se téhle věci dalo vyhnout, pokud člověk chtěl udělat kariéru v mezinárodním obchodu. Patrně nikoliv. Pak už šlo jen o formu spoluúčasti na podobné praxi.
Babiš svou obžalobu opřel o tvrzení, že pracovníci tajných služeb vedli spisy a evidovali jej bez jeho souhlasu a agendu vedli bez jeho výslovného podpisu a tzv. vázacího aktu. Obhajoba naopak tvrdila, že bez jeho souhlasu nic takového nebylo možné. Že STB byla profesionální služba, kde jak zpovídaný, tak i agenti museli vědět, že se jedná o vědomou spolupráci. To Babiš naprosto odmítá.
Praxe vytěžování obchodníků zapadá do rámce činnosti tehdejší tajné služby. Ta nepotřebovala nutně vázací akt. Potřebovala informace z mezinárodních trhů a zemí, kde se obchodníci pohybovali. A ze seznamu schůzek parta mladých právníků kolem Pavola Poláčka, zastupujícího ÚPN, (jako zajímavost – pochází z disidentské rodiny) usoudila, že se Babiš nutně aktivně podílel na spolupráci s bratislavskou pobočkou STB. Poláček popisuje, že se snažil proniknout do myšlení pracovníků tajné služby a pochopit rozměr jejich jednání.
No, tady ho má.
Na tom není nic složitého.
Režim si lidi z mezinárodního obchodu hlídal, šlapal jim na paty a snažil se je dostat do svých sítí.
Na druhou stranu obchodníci tohle velmi dobře věděli a také věděli, že spoluprací s tajnou službou mnoho nezískají. Obchody za ně estébáci nedělali.
Obvyklý postup obchodníků spočíval v podobě, kdy na dotírání příslušného estébáka vytěžovaný odvykládal nějaké nepodstatné historky, estébák si je zapsal, vykázal tak činnost a šel zase otravovat někoho jiného.
Ale pojďme zpět, k podstatě vládnutí.

ANO bude muset hledat jiné řešení

K vládnutí pochopitelně patří i nepopulární kroky. Jak ukázalo EET, což je jakási zárodečná forma digitalizace státní správy, pokud jde o zpřehlednění daňových toků, podobné věci si vyžadují pochopení a zřetelnou podporu veřejnosti.
Modernizace státní správy, příkladně digitalizace, prováděná člověkem, podezřelým ze spolupráce s STB přinese do společnosti jen další paranoiu. Kulaté razítko bratislavského soudu a nevyvrácená minulost spolupracovníka STB bude každý nepopulární krok Babišovy vlády násobit. Odpor vůči Babišovi i ANO přinese zbytečné další komplikace při nutné a velmi potřebné modernizaci.
Pro Česko je to špatná zpráva.
Možná by stálo za úvahu lidem kolem ANO začít hledat jiné řešení.
Když je víno kyselé, je třeba ho vylít.

Kartel.
Druhá rovina věci je podstatně problematičtější.
Babiš je výsledkem, důsledkem, mementem a zároveň okázalou obětinou politického kartelu.
Jen málokdo si plně uvědomuje, že v České republice vládne nejméně od doby uzavření opoziční smlouvy od roku 1998 regulérní politický kartel. Tahle někdejší Zemanova a Klausova politická dohoda nad rámec politické soutěže sebou nese neblahé dědictví. Dodnes.
A její původ je možné vystopovat až v privatizaci.
Jestliže tehdejší dohoda byla jakýmsi nutným vyústěním povolební situace a povolebního patu, ve skutečnosti tato dohoda zdeformovala politické prostředí víc, než si dokážeme připustit. Někdejší pragmatický komplot postupem času vyústil ve zvláštní podobu domácí politiky.
Po opoziční smlouvě se z někdejších konkurentů staly postupně úzce spolupracující a navzájem provázané partaje, které si v politickém zápase příliš nepřekážely. Z tvrdého politického zápasu o přízeň a zastupování voličů se stal pouze systém zákulisních povolebních politických dohod. Ze systému povolebních politických dohod postupně vzešla forma jakési iluzívní demokracie. Kde lidé sice volí, ale politika je výhradně předmětem pozdějších zákulisních jednání.

Přímým výsledkem tohoto procesu je politický kartel.
Jehož intence, i přes někdejší protesty, nakonec přijaly, jako svého druhu způsob nerušené vlády, všechny tradiční strany. A návazné struktury moci.

Teprve až povolební situace 2017-2018 ukázala, že regulérní politický kartel existuje a má spoustu dobrých důvodů udržet se u moci. Bez ohledu na volební výsledky.
Volby a především povolební tahanice totiž v plné nahotě ukázaly, kde je aktuální dělící čára politického zápasu.

Na jedné straně je ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a bývalé Sobotkovo křídlo ČSSD. Proklamativně tyto strany spolu soutěžily a nabízely jakési programy. Ve skutečnosti ale nabízely prakticky totéž, jen v různých marketingových obměnách totéž nic, určené voličským skupinám.

Babiš svou volební výhrou ale mapu české politiky skutečně přepsal a nabídl politickou konkurenci. Jeho volební výhrou zde nastartovala reálná možnost ustavit konkurenční politické prostředí. A do jisté míry i napravit škody, které vznikly někdejší opoziční smlouvou a následným vývojem.

Pro občany, voliče i Českou republiku by to byla dobrá zpráva. Kdyby se taková věc podařila.

Iluzívní demokraté
Je v zásadě nepodstatné, jestli volíte tu či onu stranu politického zápasu.

Pro konkurenci je potřeba mít nejméně dva reálně soupeřící bloky.
Nemá smysl přestírat, že zde máme demokracii, když zde po dlouhé roky vládnul jediný politický kartel. A také nemá smysl předtírat, že se situace změní, když jeden mocenský kartel nahradí bezezbytku druhý.

Pokud vaše srdce bije pro ODS, TOP09, KDU-ČSL, Sobotku, STAN, Zelené atd., je to samozřejmě v pořádku.

Je třeba si ale uvědomit, že tyto strany od roku 1998 neudělaly nic významného pro to, aby tato země patřila mezi prosperující státy. A k onomu vysněnému západu.

Polistopadová politická garnitura, fungující bez skutečné politické konkurence, vytvořila z Česka zemi montoven s nízkými platy lidí a nejjednodušší, prakticky východní a zaostalý model ekonomiky. Mimo Prahu, která je sama o sobě jediným prosperujícím regionem, státem ve státě. Mimo Prahu ale Česko nepatří a nebude patřit k tahounům prosperity a demokracie, pokud se strukturální model země nepodaří povýšit na průmyslově vyspělou ekonomiku, úspěšně a účinně integrující vědu, nové technologie, vysoké školství a průmyslovou výrobu na úroveň nejvyspělejších civilizačních enkláv.
V měřítku celé České republiky. Nikoliv jen prosperující Prahy.
Nestane se demokracií, pokud se zároveň nestane navzájem provázaným organismem, kde zdroje nejsou výrazně určeny v násobku příjmů pro ústřední metropoli, ale plynou do všech regionů země.

Příklad pro srovnání: Rozpočet Prahy versus rozpočty krajů, 2018, kategorie příjmy rozpočtů
Praha 70,3 mld. Kč | Moravskoslezský kraj 8,2 mld. Kč | Olomoucký kraj 4,9 mld. Kč | Zlínský kraj 10,5 mld. | Jihomoravský kraj 7,1 mld. Kč | Kraj Vysočina 10,7 mld. Kč | Středočeský kraj 23,3 mld. Kč | Ústecký kraj 16,8 mld. Kč | Karlovarský kraj 5,6 mld. Kč | Jihočeský kraj 15,2 mld. Kč | Plzeňský kraj 5,2 mld. Kč | Liberecký kraj 3,1 mld. Kč | Pardubický kraj 4,1 mld. Kč | Královéhradecký kraj 4,3 mld. Kč |
Ve srovnání počtu obyvatel, např: Praha 1,290 mil. obyvatel vs. Moravskoslezský kraj 1,206 mil. obyvatel

Jiný příklad: Rozpočet Prahy versus rozpočet metropolí krajů, 2018, kategorie příjmy rozpočtů
Praha 70,3 mld. Kč | Ostrava 8,3 mld. Kč | Olomouc 2,4 mld. Kč | Zlín 1,5 mld. Kč | Brno 11,7 mld. Kč | Jihlava 1,1 mld. Kč | Ústí nad Labem 1,68 mld. Kč | Karlovy Vary 1,4 mld. Kč | České Budějovice 2,06 mld. Kč | Plzeň 5,7 mld. Kč | Liberec 2,01 mld. Kč | Pardubice 1,9 mld. Kč | Hradec Králové 1,92 mld Kč |
Ve srovnání počtu obyvatel, např Praha 1,290 mil. obyvatel vs Brno 377. tis obyvatel ( v aglomeraci 609 tis.)

Česko se nepohne z místa, pokud se nestane zemí vědy, špičkových technologií, ekonomikou finálních výrobců, provázanou s rozvojem institucí, infrastruktury, domácí vědy, umění i kultury.
A kde práva a podíly na hospodářském výsledku země nebudou rozumně a rovnoměrně redistribuovány všem vrstvám společnosti.

Naopak, zůstane vytěžující ekonomikou, tyjící z drsného vytěžování vlastních občanů, a zároveň vytěžovanou, korporacemi a nadnárodními institucemi, které si ze zdejšího prostředí účinně odvádí pravidelný desátek.
Takhle je to teď. Nelakujme si to narůžovo.

Extraktivní systém vlády
Základ je v politice, v ničem jiném.
Platí, že v okamžiku, kdy si politické strany navzájem přestanou tvrdě konkurovat o přízeň voličských skupin a celých tříd, politika se jednoznačně propadne na úroveň extraktivního, vytěžujícího stylu vládnutí.
Jehož výsledkem je pozvolná devastace života celých skupin obyvatel a tříd.
Ruku v ruce s trvalým vytěžováním státu, brutální korupcí, za dokonalé dysfunkce složek, které tomuto dění dokáží nastavit alespoň mantinely v rovině veřejné debaty, nebo rovnou diskurzu.
Šance na změnu tady přišla. Ale až s Babišem.
Ale jak se ukazuje, systém skutečné poltické konkurence nebude vůbec jednoduché zde zavést.

Jde to změnit?
Jde extraktivní, vytěžující systém vládnutí vůbec změnit?
Kdo by dokázal nastavit mantinely pro takový vývoj?
V normální demokratické společnosti má vláda dostatek oponentních názorů, které dokáží smysluplně korigovat směr, který potenciálně vede k příštím problémům. Má dostatek pojistek, který vládnoucí moci dokáží nastavit určité mantinely.
Za předpokladu, že samy tyto pojistky fungují správně. Eticky nestranně, s jakýmsi cechovním, či institucionálním vědomím o roli, kterou mají ve společnosti mají plnit.
Pro stát jsou v této roli centrální banka, Ústavní soud, Nejvyšší kontrolní úřad, policie a soudy.
V rovině společenského a veřejného diskurzu média a mediální ekosystém.
V určité zástupné roli mohou zprostředkovat roli mluvčího umělci a na ně navázané aktivity.
Podstatnou roli by měly hrát odbory.
A v neposlední řadě mohou směřování institucí ovlivnit i neziskové organizace, které zastupují ty vrstvy a články společnosti, které se nemají v systému jak bránit a je potřeba jejich práva účinně hájit.
Ale co tu máme přesně?

Mediální ekosystém jako hračka miliardářů Mediální ekosystém České republiky je složen převážně z vlivových médií. Nikoliv funkčních, nezávislých a tvrdě kritizujících médií, které by dokázaly nestranně komentovat přešlapy jednotlivých epicenter moci.
Když se podíváme podrobně na vlastnickou mapu médií, snadno se dá zjisti, že prakticky všechny patří některé z domácích miliardářských part.

Existují pět nejvýznamnějších mediálních epicenter. Každé z nich patří některému z miliardářů.
Andrej Babiš, vlastnící Mladou frontu Dnes, iDnes, Lidové noviny, Metro, 5+2, Impulz a Óčko a další.
Zdeněk Bakala, vlastnící Hospodářské noviny, Aktuálně.cz, DVTV, Respekt.
Jaromír Soukup, který vlastní Týden, televizi Barrandov, Instinkt a Sedmičku.
Ivo Lukačevič, který vlastní Seznam, Novinky.cz a je provázán s vydavatelstvím Borgis, které vydává Právo.
Dan Křetínský a Patrik Tkáč, vlastnící Czech News Center, pod které spadá Blesk a Reflex.
Pětici nejvýznamnějších mediálních magnátů doplňuje Marek Dospiva, majitel Vltava Labe Media, Ivan Zach a Vladimír Komár, vlastnící televizi Prima a senátor Ivo Valenta, vlastnící Parlamentní listy.
Nejnověji se k miliardářům, vlastnícím média napřímo přidal i Petr Kellner, PPF, který se rozhodl koupit největší televizi v Česku, TV Nova od MTG.

Dalo by se očekávat, že rozsáhlá mediální síť bude poskytovat navzájem silný prostor pro soupeření. Obsahové, politické, společenské. A že podobně, jako u britských titulů, bude hlavním a ústředním bodem snažení účastníků mediálního provozu trvalá a neúprostná investigace patologických poměrů a kauz v zemi. Že kauzy, typově OKD, dotační kauzy, kauzy vytěžování státu, všemožného dobývání renty či jednání politických zákulisních lobby budou předmětem tvrdé, profesionální a nevybíravé investigace.
Takto nastavený mediální systém by měl nesmírnou hodnotu.

Kdyby mediální systém fungoval, ekonomicko-politické kauzy typu Casa, Pandury, OKD či nejnovější lithium a řada dalších by se jednoduše nestaly. A stejně tak by nenastal stav, kdy zde máme politický kartel.
Standardní mediální ekosystém, který měří všem stejně, by na existenci politického kartelu polistopadových stran dlouhodobě upozorňoval a upozorňoval by i na následky, které z tohoto faktu plynou. A v žádném případě by jej nepodporoval.
S největší pravděpodobností by potřebná korekce jednání stran neumožnila ani dlouhodobé fungování kartelu. A následné, podmíněné vynoření ANO, jako svého druhu protistrany a protiváhy tohoto kartelu. Jestliže by politické partaje, které samy sebe označují za demokratické, fungovaly standardními procedurami a stejně standardně by fungovala média, žádný Babiš by prakticky nevznikl.
Nebylo by jej potřeba.

Jenže.
Jestliže dnešní média jsou v postavení jakéhosi přívažku obchodních, nemovistostích, výrobních a čert ví jakých impérií, není zcela plně v zájmu jednotlivých stran navzájem se tvrdě napadat. Každá akce vyvolá přirozeně silnou protireakci.
Ne že by majitelé pobíhali po redakcích vlastněných titulů a tvrdě vyžadovali, zasahovali nebo nedejbože omezovali průběh jednotlivých možných kauz.
Stejně tak není jejich rolí tepat novináře, ať píší o rizicích politického vývoje, systémem padni komu padni.
Prostě si zdejší miliardáři koupili média, zainvestovali a očekávají dvě věci. Smysluplný ekonomický provoz. Čtenost, sledovanost, zájem publika. A pochopitelně to podstatné, potvrzení pozice ve společenském dění.

Šéfredaktoři mají pochopitelně plnou autonomii a stejně tak i samotní pracovníci médií.
Problém je jinde. Problém je v nastolování agendy, tzv. Agenda settings. Kauzy, které se nastolují, obvykle dosahují úrovně Dalíků, Rathů a podobných malých ryb. Které dokáží vytvořit dojem, že média plní svou funkci. V případě „nedotknutelných“, to jest lidí typově Bakala, kteří jsou zároveň ctihodnými podnikateli a zároveň vlastníky médií, tedy emitenty diskurzu a tak i zároveň jakýmisi opěrnými sloupy zdejšího systému, média mlčí.
Po dlouhou dobu totéž platilo i o Babišovi. Předmětem vytrvalého mediálního zájmu se Babiš stal výrazně v okamžiku, kdy se angažoval do politiky. A kdy začal být hrozícím nebezpečím pro politický kartel.

Příklad: Zdeněk Bakala. Zhruba před 5-6 lety začalo obcházet média malé Sdružení nájemníků byty OKD a dožadovalo se pozornosti médií ve věci vydání bytů OKD, které Bakala slíbil převést nájemcům. Naprosto nikoho tahle věc nezajímala. Šlo ale o iniciační bod, který upozorňoval na podivné čachry, které bublají pod ctihodnou fasádou Bakalou vlastněného obřího těžebního podniku. V normálním mediálním ekosystému by z toho byla okamžitě obří kauza.
Až teprve s pádem OKD se objevily nejprve pomalu, a později v celé nahotě rozměry Bakalova působení v největší těžařské české firmě. Podle veřejných odhadů Bakala a jeho společníci vyvedli z firmy prostředky v objemu přes sto miliard. Samotné byty, tj. 43.759 bytů, což je obrovské bytové impérium, se staly majetkem fondů, které byly kótovány jako majetek na třech burzách. Potenciálně silná kauza, určená k rozsáhlé investigaci je ideálním příkladem, kdy média selhala. A není divu. Bakala coby zastánce a donátor Havlova odkazu, majitel respektovaných médií typu Hospodářské noviny, Respekt, DVTD, Aktuálně.cz, které tvoří výkladní značku diskurzu coby loupeživý baron? No, ano, bohužel.

Jinou rovinou agenda setting je způsob, jakým jsou nastolována jak domácí, tak i podstatná mezinárodní témata. Ne, že by o nich média neinformovala. Důležitý je způsob, jakým se jednotlivé děje odehrávají v mediálním prostoru. Jde o diskontinuitu jednotlivých jevů. Kauzy se prezentují nikoliv jako souvislý proud dějů, s konkrétními příčinnými geopolitickými souvislostmi, ale jako události, které trvají týden a půl. Následuje pomýlený, nebo záměrně zkreslený výklad, poplatný veřejnému a odvisle politickému diskurzu.

Příkladů je nepočítaně. Rozpad Jugoslávie. Vzestup islámu. Lybie. Arabské jaro. Řecká krize. Ukrajina. Rusko. Trumpovo zvolení. Brexit.

V nastavení, kdy jsou média vlastně jen silovým prostředkem a prostředkem pojištěním vlivu rozsáhlých podnikatelských subjektů zásadní domácí kauzy typu Bakala jednoduše neprojdou. Projdou až teprve v okamžiku, kdy je vlastně pozdě. Kdy hrozí až například bankrot velkého hospodářského celku. Pak teprve se média s chutí pustí do jakési investigace.
A mezinárodní kauzy? Ty jdou jednoznačně s optikou zdejších elit. Nikoliv v její skutečné podobě.

Svou roli sehrává i autoregulace.
V běžných podmínkách jde o pozitivní etický parametr práce médií, kdy novinář například automaticky ověří zprávu z nejméně dvou nezávislých zdrojů. A pokud ji nemůže ověřit, zprávu odloží. V žádném případě se nepustí do spekulací a dohadů. Bohužel, tak častých a běžných, skrytých pod hlavičkou „komentář“.
Autoregulace ve vlivových médiích má však zcela jinou podobu. Tou je ohlížení přes rameno, zda-li sledovaná kauza nemá potenciál přerůst v problematickou soudní dohru, která by přinesla komplikaci jak titulu, tak i samotnému novináři. Jde o praxi, kdy prakticky s každou potenciálně konfliktní kauzou hrozí, že se nakonec obrátí proti samotným novinářům. A v náročném a silně konkurenčním prostředí médií dříve či později problematický novinář, ochotný jít proti politickému kartelu, nebo silné podnikatelské skupině, může snadno dojít k úhoně.
Praxe je jiná. Novináři píší a odvažují se psát nevybíravé komentáře. Ale pozice maistreamu je bohužel, z naprosté většiny orientovaná jednostranně. Nepřáteli jsou Zeman, Babiš, Okamura. Nebo menší ryby podnikatelského světa, které nemají vlastní média a potřebné zázemí.
O rozsahu kriminální činnosti vybraných politických špiček polistopadového režimu není jednoduše slyšet. Přestože reálně existovaly a existují.

Poslední věcí jsou peníze. Investigace je nesmírně nákladná. Jsou k ní potřeba velmi silně a velmi dobře sehrané novinářské týmy. V případě rozsáhlých kauz hrozí médiím nákladné žaloby a dlouhodobé soudní spory. Kdo by riskoval v tomto „domáckém“ nastavení rozsáhlou investigaci jako prováděl svého času například britský SUN, který dokázal držet v šachu prakticky celou politickou scénu?
Poznámka: A připomeňme, že SUN nakonec na tuto moc i doplatil. Ve snaze o nevybíravou investigaci překročil veškerá myslitelná pravidla. Sledováním, odposlechy politiků, nevybíravým nátlakem a zákulisními dohodami s politiky. To je zase druhá strana mince, když se média utrhnou z řetězu.

Společenská role médií je jiná.
Není jí jen výroba obsahu, zajišťujícího prodejnost a přijetí. Není jí výroba souhlasu. Není jí zachovávání pozic miliardářských zájmů v pozadí věci. A není ji nepsaná a tichá dohoda o neútočení pro propojená centra byznysu a médií.
Respekt a hodnota samotných médií se přímo odvíjí od schopnosti podávat nezkreslenou verzi reality. V opačném případě je hodnota médií bezvýznamná, jen stěží odlišitelná od produkce komerčních tiskovin.
Dnešní média v rukou miliardářských špiček, které o smyslu médií, odvážím se tvrdit, neuvažují, jsou do jisté míry problémem. Namísto role nestraného zprostředkovatele dění, jakéhosi úhelného kamene pro informování společnosti jde o vlivová média, jejímž hlavním cílem je poskytování pozic mediálního zázemí pro nerušený byznys, ruku v ruce s toporným udržování intencí a mytologie polistopadové diskurzu. Prostřednictvím obsahu, nejlépe nekonfliktního, topícího se v bezvýznamnosti a povrchnosti.

Roli nezávislého a nestranného pozorovatele mají v takovém systému mít především veřejnoprávní média. Jde o nejcennější prvek systému. Místo, odkud by měly proudit nestranné, věcné, přesné a naprosto korektní informace, podle kterých se společnost může a dokáže řídit.
Jestliže připustíme, že valná většina zdejšího mediálního ekosystému plní roli poskytovatele zábavného, nepodstatného a komerčního obsahu, s občasným politickým přesahem, pak role veřejnoprávních médií je úplně jiná. Jde o jediné místo v systému, které má být schopné plnit roli zprostředkovatele objektivní pravdy, bez ohledu na vnější vlivy.
Má pro tyto účely zajištěno dostatečné financování, právní ochranu a zákon, který vymezuje tuto roli dostatečně zřetelně.
Nicméně, není žádným tajemstvím, že veřejná média jsou prorostlá vlivem zvenčí a nepokrytě kooperují s vlivovými médii, soustředěnými například kolem Bakaly, politických neziskovek a politických stran.
A jestliže se kdokoliv pokusí o návrat k veřejnému standardu nestrannosti médií, tak, jak ukázala minikauza Kroupa-Zavoral, tyto metastáze prozatím spolehlivě dokáží případné reformátory rychle umravnit.

Česká veřejnoprávní média jsou do jisté míry i rukojmím politiků. O fungování instituce rozhodují mediální rady, v nichž převažují zájmy politiků. Jak má veřejnoprávní televize natírat politiky, když oni samotní rozhodují o jejím vedení, složení mediálních rad a případných investicích do provozu?
Toto nastavení je samozřejmě zničující a nebezpečné.
A v určité obdobě kopíruje a koreluje s nastavením politických kartelů.

Situaci pak do jisté míry mohou korigovat alternativní a nezávislá média. Existují. Řada z nich si již dokázaly najít publikum a řada z nich si dokázaly zjednat potřebný respekt. Ať již jde o !Alarm, Argument, Deník Referendum, Parlamentní listy a řadu dalších. Jen, většina těchto médií vzniká ve skutečnosti na koleně. Vytváří je malé skupinky lidí, kteří rozsahem kapitálu nebo technologickým vybavením mainstreamu dokáží v dlouhodobém měřítku jen velmi špatně konkurovat.
A na dovysvětlenou, zase, nebudu rozvádět fakt, proč řada alternativních médií pohotově schytala od politického kartelu odpudivé nálepky. Proruská média, dezinformační média, konspirační média etc. Jak jinak.

Existuje z tohoto nastavení cesta?
Prakticky nikoliv. Jediná cesta tkví v rovině politické kultury země. Etiky. Jestliže prostředí politické konkurence přirozeně přispívá k vyšším etickým požadavkům na provoz politiky a požadavkům na inkluzivní směřování institucí, toto směřování se v delším horizontu projeví i v jednání médií.
Myslím si, že přímo bytostným zájmem médií je politická konkurence.
Nikoliv příslušnost nebo sympatie k jednomu z politických kartelů.

Ve zdejším ekosystému citelně chybí ombudsman, zastupující účinně novináře ve střetech jak s politiky, tak i vlastními miliardářskými zaměstnavateli. Chybí zde profesní svazy, které by byly schopny účinně hájit novinářskou samostatnost a zároveň velmi tvrdě žádat po svých členech přísné dodržování etických regulí branže. A zoufale zde chybí novináři, kteří jsou schopni poznést se nad osobní angažovanost a vlastní vkus a chápat politiku jako zápas, kde jde o skutečné zájmy skutečných lidí. Kde média v tomto zápase hrají roli nestranného informujícího, který měří všem stejně tvrdě, nestranně a korektně.

S případným ne-vznikem politické konkurence se situace jednoduše nezmění.
Zůstane taková, jaká je.

Babiš nepředstavuje ani rozeného a bytostného demokrata, natož osvíceného mediálního magnáta s detailní znalostí principu médií a žurnalistiky. Babiš si média pořídil ze stejného důvodu, z jakých si je pořídili i ostatní miliardáři. Nákupem prestižních a čtených titulů si pojistil vliv. Do vlastních médií nezasahuje, předpokládám.
Jeho role pro rozvoj prostředí je v něčem jiném.

Je ve skutečné politické konkurenci.
Jestliže se Babiš dovybavil pro politický souboj mediálními tituly, jen srovnal laťku. A pořídil si tytéž zbraně, které měl dosud k dispozici politický kartel polistopadových stran.
Že to je nechutné? No ano, samozřejmě.
Ale nechutné je především fakt, že média nejsou nestranná a neplní roli, kterou mají ve společnosti mít.
Bez reálné politické konkurence neexistuje šance na změnu poměrů.
Politický kartel konzervuje podobu médií do role úslužné děvky mocných.
A to si média nezaslouží.
Myslím, že si teprve svou roli budou muset tvrdě vybojovat.

Instituce ve vleku politiky
V rovině institucí má existence politického kartelu důsledek tentýž, jako v případě mediálního ekosystému. Máme systém policie a soudů, které se chtě nechtě musí ohlížet na aktuální politické rozestavení, namísto, aby nestranně plnily roli arbitrů ve sporech. A dokázaly formovat prostředí autonomně, eticky a korektně.

Jak ukazuje řada obludných kauz, do kterých byli zapleteni jak soudci, tak i policisté, extraktivní forma vládnutí nalezne po čase neblahou odezvu i v těchto klíčových strukturách státu.
Nic na tom nezmění okázalé reformy policie nebo vznik speciálních útvarů, vyšetřujících korupci na nejvyšších místech. V extraktivním systému mají podobné útvary velmi neokázalé konce, obvykle v okamžiku, kdy dospějí ve vyšetřování až k samotným špičkám politiky a velkého byznysu.
Dnešní stav je přesně takový.

Volič na posledním místě
Stav médií a stav institucí se pochopitelně projevuje nejhůře na lidech, kteří v systému nemají zastoupení.
Výsledkem působení politické nekonkurence a následného vzniku politického kartelu je stav, kdy prakticky nemáme strany a politická uskupení, které zastupují zájmy části početných středních tříd, nižších středních tříd, důchodců, matek s dětmi, sociálně a společensky limitovaných, nebo lidí v neutěšené životní situaci.

Kdo hájí jejich práva?

Kdo účinně usiluje o zlepšení života a postavení milionů lidí v otázce platů, společenského uznání, reálné možnosti podílet se rostoucí ekonomice?

Nikdo. Tyto lidé nemají politický vliv. Nemají mluvčí. Nemají mediální vliv. Jejich schopnost se reálně bránit se scvrknul na možnost se vyjádřit prostřednictvím voleb. Případně kritice na sociálních sítích.

A lidé volí. Dávají jasně najevo, že potřebují změnit nastavení systému ve svůj prospěch.
Volební účast byla enormní. Vystavila praxi politického kartelu „demokratů“ jednoznačnou stopku.

Ale přestože je výsledek a volání po prosazení práv těchto lidí zřejmý a zjevný, praxe politického kartelu, fungujícího dosud naprosto autonomně a nezávisle na přáních voličů, si může toto volání naprosto s klidem dovolit ignorovat.

Třídy jsou zpět
Je potřeba si uvědomit, že s návratem kapitalismu se dostala zpět otázka zastupování tříd.
Ať už to jakkoliv političtí komenátoři označují za „rezavé vidle“, skutečností je, že někdejší nivelizovaná socialistická společnost, bez větších třídních a kastovních rozdílů, se dnes pozvolna vrací k uspořádání, které tady bylo do určité míry za první republiky. Jen situace je jiná.
Dnešní střední třídy, nižší střední třídy nepředstavují otroky, pracující v 18 hodinových směnách v buržoazních provozech, nemáme dětskou práci a bídu, jakou popisuje Marx ve své Kapitálu.

Dnešní dělníci, technici, inženýři tvoří sebevědomou a vzdělanou vrstvu lidí, kteří jsou schopni obsluhovat a provozovat rozsáhlé technologické parky a v nastavení systému jsou schopni si zajistit kvalitní životní standard.
Jiná věc je v samotné rovině zastupování.
Jak ukazuje příklad ze sousedního Německa, zápas o postavení těchto tříd je vnímán vládou s největším respektem. Jak ukazuje poslední vývoj, díky odborářskému gigantu IG Metal se vláda s pracujícími musela dohodnout na zcela novém nastavení systému. Jednak se německé odbory dohodly na 4 denním pracovním týdnu v kovodělném a elektrotechnickém průmyslu a navíc i s 4,3 % nárůstu platů, prémií a vyrovnání při zachování stávající úrovně platů.
Německá vláda prakticky odsouhlasila 4 denní pracovní týden, při zachování úrovně platů.
Stala se v Německu nějaká proletářská revolta?
Vůbec ne. Jen je zjevné, že zdejší třídy, organizované a vědomé si svého postavení dokáží vést s vládou smysluplný dialog. A rozhodně jim nikdo za to nenadává do hnědých a rudých prasat, jako zde v Česku. V tomto kontextu je také skoro až výsměchem, že čeští pracující pracují za zhruba třetinové platy za prakticky tutéž práci.
A že jejich postavení je v poměrně tristním stavu.
Za souběžného torpédování a popleskávání ze strany místních pseudoelit.

Popletení televizní revolucionáři. A salónní demokraté.
Kromě médií dokáže situaci změnit už jen jediná kasta. Umělci.
V české společnosti tvořili umělci vždy výraznou vrstvu, která dokázala formovat mínění většin.
Vzpomeňme Karla Čapka, Vladislava Vančuru, Jaroslava Haška. Škvoreckého, Kunderu, Hrabala.
A před nimi Tháma, Dobrovského, Jungmana, Erbena, Němcovou z generace národních buditelů, kteří v německém prostředí vytvořili prostor pro obnovu jazyka a pojmu české státnosti.

Lidé umělcům věří. Respektive, věřili.
Přiznejme si, že máme úspěšně etablovanou třídu umělců, kreativních tříd, společenských a kulturních elit, kterým tento extraktivní systém do jisté míry poskytuje jak společenské uznání, tak i jakési příležitosti. Omezené, osekané na nejnutnější formu, nicméně zaručující, že tyto úzké vrstvy aktivních a inteligentních lidí se nestaví na stranu, kdy by se začali dožadovat zlepšení situace nejen své, ale především svých spoluobčanů ze společensky a ekonomicky limitovaných tříd.
Je to jeden ze základních parametrů post-kapitalistické společnosti.
Platí, že systém přiznává spolupodíl na moci lidem, kteří jej mohou do jisté míry ohrozit. Umělci tuto schopnost skutečně mají. A režim se chová inteligentně. Potenciálně nebezpečným třídám poskytuje prostor pro uznání.
Zároveň jim poskytuje i do jisté míry nutnou podporu. V podobě všemožných dotací, subvencí, grantů, jež ale zakrývají podstatný fakt. Za všemi těmi dotacemi a subvencemi není nic jiného, než ruka, která drbe dobře krmeného psa za ušima. Dobře nakrmený pes totiž příliš neštěká a rozhodně nekouše.

Očekávat od umělců, že budou do krve kousat ruku, která je živí, je marnost.
Přitom je to přesně naopak.
Odmítnutí praxe jednostranného politického kartelu, jehož výsledkem je vytěžování v podmínkách celého státu, znamená možnost vzniku politické konkurence.

Proč?
Je to jednoduché. Politický boj sebou přinese zvětšený zájem o skutečné potřeby a účinné zastupování obyvatel. Postupně. Díky potřebě politiků hájit zájmy tříd postupně dojde k inkluzívnímu jednání politických stran a institucí. Jejímž následkem dojde k lepšímu provozu institucí. K investicím do infrastruktury. K růstu mezd. A následně ke zlepšení životní situace v řádech milionů lidí.
A teprve poté, kdy se razantně a rapidně zlepší životní situace lidí a dojde k podstatné změně v příjmech lidí, dojde zároveň i k naplňování potřeb jinými způsoby, než prostým základním plněním v podobě jídla, ošacení, školného a nájmu.
V okamžiku, kdy zbohatne společnost, projeví se v druhotném režimu i zájem o vyšší potřeby. Například kulturu, umění, kvalitní zážitky.

Zesláblá, trvale vytěžovaná společnost na kulturu nemá a nikdy mít nebude.
Je myslím v zájmu umělců samotných, kreativních tříd situaci změnit. Ve prospěch lidí.
Ne čekat na ohlodanou kost dotací a grantů, předhazovaných z jakýchci pofiderních epicenter diskurzu. Výměnou za podporu extraktivního, vytěžujícího režimu a politického kartelu. A je vcelku jedno, jestli se aktuálně jmenuje „Demokratický blok“ na straně jedné, ODS+TOP09+KDU-ČSL (+ část ČSSD, STAN, Zelení)(+ Piráti) a nebo, řekněme „Patriotický blok“ na straně druhé; Babiš+KSČM (+ SPD a případná levicovější část ČSSD)

Jak tohle ale vysvětlit lidem, kteří dosud zápasí s memy o „ohrožení demokracie“, „zavlékání na východ“, „poklonkování Číně“, „ohrožení ruskými tajnými službami“ a podobným nesmyslům, skutečně netuším.

Tito lidé by byli schopni kritikou médií, institucí a politiků, nastavení systému nastartovat očistný proces změny diskurzu, který by nakonec mohl vést ke skutečné politické konkurenci.
Ale tak to není.
Co dělají naši umělci?

Televizní revoluce.
Je to rok a nějaké čtyři měsíce od nejstupidnějšího, avšak do jisté míry ikonického projevu podpory polistopadového politického kartelu ze strany umjelců k národu. Mluvíme o Show Jana Krause, kde se sešla jakási reprezentativní sestava něčeho, co se v Česku označuje termínem „pražská kavárna“, aby vyjádřila svůj odpor vůči Zemanovi. A prostřednictvím jakéhosi uměle vyvolaného „Týdne neklidu“ spolehlivě označkovala terč všeobecné nespokojenosti se systémem, jak jinak než v podobě Zemana.
Samozřejmě, že šlo o naprosto průhlednou šaškárnu, která rychle odezněla a vzbudila u veřejnosti leda upřímné veselí a posměšky.
Není divu. Vzedmout jakousi vlnu „protestů“, díky které společnost vypustí nahromaděnou frustraci, nebylo chytré spojovat právě se Zemanem.
Zeman možná byl pro toto pokrytecké divadlo ideálním marketingovým terčem, ale tady se předpoklad míjel s podstatou dění. Lidi tlačí úplně jiné problémy než umělé peripetie kolem Bradyho.
Navíc lidé zřetelně chápou, že Zeman, který jedná s občany při přímých setkáních tváří v tvář, projevuje uznání lidem ze středních, nižších středních tříd, či důchodcům, představuje nepříjemnou komplikaci politickému kartelu.

Ukazuje, že povinností politika je jednat s lidmi. Nejlépe napřímo. To je pro kartel hrozivá představa. Navíc aktivně provádí ekonomickou diplomacii s cílem získat příležitosti pro české firmy na východě a boří tak řadu polistopadových mýtů. To je v přímém rozporu s polistopadovým diskurzem, který byl postaven na vehementním odmítání východu.
Zeman navíc neomylně pojmenovává hlavy kartelu a vysmívá se jim. S klidem nazval Sobotku šedivou osobností s charismatem od okurek, Kalouska špatným šaškem a zlodějem nebo Bakalu expertem na tunelování. Pojmenovává tyhle lidi přesně.
Pokus sestřelit Zemana nevyšel ani tehdy ani u současných voleb.
Jediným důvodem je, že Zeman představuje do jisté míry iluzi, že proti nenáviděnému politickému kartelu polistopadových stran vůbec někdo stojí. A že vůbec někdo v systému zastupuje početné třídy, které jinde oporu a podporu nemají.

Není nepochopitelné, že umělci podporují polistopadové politické kartely.
Dalo by se to vysvětlit animozitou proti někdejšímu komunistickému režimu. Žádný normální rocker, divadelník, muzikant, herec, režisér by nikdy nepřipustil návrat k předlistopadové komunistické šedi.
Jen, přátelé, proboha. Tenhle boj skončil v roce 1989, respektive 1993, kdy Jelcin poslal na vzbouřený komunistický parlament tanky a rozstřílel tak i poslední pokus o návrat k SSSR. Tím předlistopadový komunismus skončil celosvětově a je možné jej pustit z hlavy.
To, co řešíme, je stav, kdy je potřeba kapitalismus upravit na smysluplnou verzi.
Kdy je potřeba opustit mytologii o boji proti někdejšímu domnělému a dnes už mrtvému nepříteli, na kterém si zdejší politický kartel vystavěl chatrnou politickou legitimitu, jejímž výsledkem je ponižování a potlačování přirozených práv celých tříd.

Že zdejší 'umjelci' dokonale naskočili na jakousi chatrnou mytologii polistopadové moci také není divu.
Věcně vzato, od lidí typu Bára Štěpánová, snowborďáka Mádla anebo Vojty Dyka člověk nemůže očekávat nějaký širší politický vhled. Natož pochopení kontextu politiky, moderní ekonomie, práva, sociokulturních souvislostí a vývoje mediálního ekosystému, natož intenci proměn geopolitiky a posuny na tektonických deskách civilizačních konfliktů.
Jde o figury mediálního provozu, od kterých se očekává úspěšné naplnění jejich kariér. Ve kterých jim naprosto s klidem upřímně fandím a přeji.
Ale v okamžiku, kdy se z těchto figur stávají emitenti diskurzu a celospolečenských nálad, je namístě se optat, zda-li skutečně své postoje myslí vážně. Zda-li skutečně uvažují podobně, jako když významný pan režisér vynadá do hnědých a rudých prasat milionům lidí, kteří se pouze a velmi složitě snaží docílit uznání svých práv, zajistit si společenské uznání a statut a především spravedlivý podíl na ekonomickém provozu státu. (I když se později za svůj výrok omluvil.)
Pokud to vnímají takto, tak pro mě je možná namístě otázka, je-li skutečně nezbytně nutné, aby po sobě vůbec zanechávali uhlíkovou stopu.

Politické neziskovky jako nátlaková forma pro prosazování nebezpečných agend
Další možnou korekci systému může nastavit neziskový sektor.
Neziskový sektor má důležité poslání v systému.
Jeho smyslem je hájit a pomáhat napravovat nastavení systému, která se týkají lidí, kteří jsou jakýmkoliv způsobem limitovaní nebo omezovaní. Je to velmi důležité, velmi cenné a společnosti to pomáhá docílit kvalitního života i pro lidi, kteří vinou nemoci, úrazu, postižení mohou žít v obtížných životních podmínkách.
Typovým příkladem jsou například tělesně postižení lidé. Jiným příkladem jsou lidé stižení různými druhy duševních nemocí. Nebo děti ze sociálně složitých poměrů a děti z vyloučených rodin. Zde jsou neziskovky naprosto zásadním parametrem, který může změnit situaci těchto lidí v místech, kde centralizovaná struktura nedokáže tyto lidi účinně zastupovat. Tento typ neziskovek je nesmírně potřebný a důležitý.
Problémem je, že kromě těchto důležitých a cenných neziskovek se zde dokonale etablovaly různé typy politických neziskovek. A neziskovky, nepokrytě šířící nebezpečné a kontraproduktivní agendy. Problém je především ve financování. Politické neziskovky, podobně jako vybraní umjelci, aktivně podporující diskurz a zdejší politický kartel, skutečně nemají problém s financováním. Jejich financování je garantováno jak z vládních zdrojů, tak různých zdrojů mezinárodních organizací, jejímž smyslem je zde podporovat prostředí, které zaručuje jakýsi prozápadní směr, bez ohledu na to, že zdejší politika je nepokrytě extraktivního rázu.
Zatímco ředitelé běžných neziskovek zápasí každoročně o podporu a schválení prostředků na provoz, politické neziskovky tento problém obvykle nemají. Na jejich agendu je vždy dostatek prostředků.
Tedy, za podmínky, že bezvýhradně podporují polistopadové politické kartely.

Co s tím?
Je třeba si umět uvědomit, že tlak, vytěžující a silný, na nezastupované třídy, roste. I přes útěšné zprávy o tom, jak se tady máme všichni dobře a krásně. Není to pravda.
Systém začíná zaostávat. Do problémů se propadá stále více lidí. I když platy mírně poskočily, v kontextu zpráv z Německa se ukazuje, že změna v postavení celých tříd bude nesmírně potřebná a nutná. A že klíčem k této změně bude jak pochopení jednotlivých zúčastněných stran, tak i zvýšená aktivita samotných lidí, kteří si změnu přejí.
Volbou Miloše Zemana do prezidentského úřadu nic nekončí.
Ustavením Babišovy vlády také ne.

Znovuzvolení Miloše Zemana do prezidentské role poskytlo zdejšímu prostředí oddechový čas. Na vyřešení problémů. Zeman je svého druhu poslední velkou polistopadovou iluzí. Je člověkem, který dlouhodobě poskytuje uznání lidem v alespoň deklarativní a zástupné formě. Jeho pravidelné setkávání s lidmi na desítkách mítinků pomohlo udržovat představu, že tyto lidi alespoň někdo zastupuje. Že snaží se věci změnit. Tím, že aktivně jedná se všemi účastníky politického provozu.
Ale tahle iluze brzy přestane stačit.
Prezidentské volby byl jasný a zřetelný signál, co je ve společnosti potřeba změnit. Zeman vyhrál, protože byl jediný, kdo naslouchal a jednal s lidmi tváří v tvář.
Ale.

Přichází doba stávek?
Možná přichází doba, kdy tohle už nebude stačit. Patrně je potřeba začít studovat zvláštní úpravu českého zákona o stávce. A silně se zajímat o právo na stávku, coby základní ústavní právo.
Protože potřebné změny a update společnosti zjevně nevzniknou a nebudou iniciovány shora.
Namísto věcné debaty a rychlé změny kurzu směrem k moderní ekonomice je i několik měsíců po volbách situace patová.

Můžeme se bavit o tom, že Babiš se dohodne s obnovovanou ČSSD a dá dohromady úspěšnou vládu. Která nejenže přikročí k rozsáhlé a potřebné modernizaci státu, ale velmi efektivně začne pracovat na zlepšení života dosud opomíjených tříd. Ku prospěchu celé společnosti.
Ale.
Když to nepůjde po dobrém, bude to muset jít po zlém.
Ostatně, generální stávka není zločin.
Jen prostředek, jak změnit a zlepšit své postavení.

Otázka pro Babišovy oponenty
Je ale také možné, že Babiš ani napodruhé vládu nesestaví. A pak by bylo možná vhodné pověřit sestavením vlády například pana Fialu z ODS. S panem Fialou by se k moci úspěšně vrátila TOP 09, předpokládám STAN a tento typ vlády by nejspíše neměli problém podpořit jak Piráti, tak část ČSSD.
Návrat polistopadového politického kartelu by byl svého druhu požehnáním.
Protože lidé by si už skutečně a zřetelně uvědomili, že zdejší politický kartel je prakticky nezničitelný. Že má dostatek schopností udržet se u moci, bez ohledu na volební výsledky.
Návrat podobné vlády by byl sice naprostým výsměchem demokracii a volbám, ale přispěl by k odhodlání s tímhle extraktivním systémem jednou provždy skončit.
Předpokládám, že v dohledné době po ustavení takovéto vlády by se společnost začala skutečně tvrdě vymezovat vůči politice a situace by skončila obrovskými protesty.
Proč ne. Jsem pro.

Otázky k Babišovým oponentům
A nyní věcněji. Otázka směrem k Babišovým oponentům.
Babiš se nelíbí? Estébák. Lupič dotací. Ok. Jaké tedy máte jiné plány?
Máte vůbec nějaké plány? Nějakou smysluplnou vizi?
Cítíte potřebu modernizovat společnost? Jakým způsobem by jste to chtěli provést?
Co pro to jste ochotni podniknout?
Máte potřebné lidi?
Nebo prostě stačí dál přešlapovat na místě, cintat o demokracii a dojímat se u Havlova pomníčku?
Jsem zvědavý.

Čas běží.
Technologická revoluce mění společnost za pochodu.
 
Je nutné připomenout, že zatímco v Česku se řeší ustavení vlády, Babiš, Zeman, Okamura, triviality typu připustit veřejnost k přímé volbě, které budou v budoucnu naprosto samozřejmou součástí systému, světem probíhá silná a rázová vlna průmyslové revoluce 4.0.
Je to jediná skutečná revoluce, která probíhá. A od které se odvíjí všechny podstatné jevy.
Mrkněme na hrstku ikonických příkladů ze stovek tisíců běžících projektů.
Patrně nikomu neušlo, že Muskova raketa zvládla režim opakovaného přistání, což znamená nový implus pro dobývání vesmíru a rozvoj vesmírných technologií. Když se stalo něco podobného v minulém K-cyklu, počínaje Gagarinem a Neil Armstrongem, poskakujícím s golfovou holí na Měsíci, následný rozvoj technologií se promítl do intencí systému natolik razantně, že podnítil a dal vzniknout celému polovodičovému průmyslu, na jehož konci byly počítače a mobily, ze kterých čtete tento text. Plus rozvoj materiálových struktur, komunikačních zařízení, satelitů a dalších technologií, ze kterých civilizace těží dodnes.
Muskův příští atak Marsu znamená tentýž technologický impulz pro celou civilizaci.
Možná také lidé zaregistrovali, že čínská partička kolem Institutu neurověd Čínské akademie věd úspěšně naklonovala primáty, což znamená, že tento typ objevu přispěje k prodlužování života lidí, vytváření náhradních orgánů a prakticky neřízenému rozvoji genetických struktur, jejímž výsledkem může být v budoucnu i řekněme modifikovaný člověk.
Že parta lidí kolem Rory Aronsona vytvořila zárodečné stadium technologie pro domácí pěstění a úspěšný odlog od systému, a při bližším studiu lze zjistit, že jimi navržen model zásadně převrací stávají obchodní modely produkce i distribuce na hlavu. Namísto kapitalisty přebírají roli hybatele systému tvůrci technologií, se zřetelným příklonem k potřebám lidí. Namísto kapitál nastupuje kreativní sociál. Je to zásadní změna.
Nejméně tři vědecké ústavy ohlásily nové formy léčení rakoviny, ihned poté, co opustily dosavadní rigidní pravidla rakovinného léčebného průmyslu.
Automotive začalo vážně řešit otázku elektrických automobilů, což znamená zesílený tlak na levnou výrobu energie, čímž se otevírají pro společnost stavidla v podobě fúzních reaktorů nové generace a rozvoj kombinovaných lokálních energetických zdrojů, typově například nové formy lokálně dimenzovaných generátorů, solárních oken a střech, s výkonem do 10 kW, které změní způsob distribuce i výroby energie celkově.
Nebo si stačí povšimnout, že vláda v západní Indii (Maháráštra, Púne-Bombaj) podepsala předběžnou dodávku na dopravní systém Hyperloop, který nahradí dosavadní 3,5 hodinové železniční spojení 25 minutovým transportem a přepraví až 150 milionů lidí ročně.
To jen několik příkladů.

Jedinou skutečnou revolucí, která probíhá napříč světem je technologická revoluce.
Od ní se odvíjí veškeré dění a veškeré zápasy. Nové technologie mění svět za pochodu a pro malé Česko, které je bohužel až na výjimky na okraji tohoto procesu, znamená jediné.

Potřebujeme moderní stát. A moderní infrastrukturu.
Vědce, inženýry, technology, konstruktéry, vývojáře. Umělce, tvůrce, vizionáře. Nestranná a kvalifikovaná média. A v neposlední řadě alespoň normální politický systém, který není majetkem a doménou jediné vytěžují party. Ale normální prostředí politické konkurence, které ve snaze získat vliv vehementně podporuje rozvoj celé společnosti.
Takže. Co bude? ANO, ale bez Babiše? S Babišem a předpokládanými problémy?
Nebo si dáme repete Kalouska, pardon Pospíšila a Fialy? Kartelíček? Hm?

Čas běží.
Tik tak.

David Martinek
22.02.2018














Riziková společnost

$
0
0


Vlastimil Podracký
22. 2. 2018
Globalistická akce, která v současné době probíhá v celé západní civilizaci, se dostala do fáze, ve které už naráží na přirozený odpor konzervativně založených lidí. Vývoj ke globalizaci přestal být přirozený a je mocensky prosazován. Globalizace má svůj přirozený segment spojování a vzájemných styků lidí různých národů na základě obchodní výměny a cestovaní, a svůj segment ideologický, mocensky prosazovaný establishmentem, mající především prvky násilného prosazení směsice různých národů a ras za přítomnosti tlaku na odnárodnění původních etnik. Tento násilný segment má totalitní tendence: ideologickou výchovu a přesvědčování, bojůvky (Antifa), vytváření nepřítele (v Rusku), násilné vnucování cizích etnik (jakýchsi nositelů globalizace) a snahu o cenzuru psaného a mluveného slova.


Dokonalá individualizace jako první krok globalismu
  Ulrich Beck (viz 1) sice vidí prizmatem osmdesátých let krizi ekologickou a celého liberálního systému, což se k dnešku vztahuje jen okrajově. Nicméně při té příležitosti analyzoval velice dobře individualizaci společnosti. Píše: „V devatenáctém století probíhala modernizace na pozadí svého protějšku tradičního světa zvyklostí a přírody, kterou bylo nutno poznat a ovládnout. Dnes modernizace svůj protějšek ztratila, naráží ve svých premisách a funkčních principech sama na sebe. Ztratila se zodpovědnost, protože následek přesně nesleduje příčinu: lépe řečeno, příčin je tolik, že ani tu eminentní nelze izolovat a zjistit. Rizika jsou legitimizována tím, že nebyla ani viděna. Ani chtěna. Jsou vedlejším důsledkem. (pozn. autora: myšlena rizika ekologická a systémová)

   Osvobození individuí od třídy, sociální vrstvy, genderového statusu, nastalo prý tak, jak byli kdysi lidé propuštěni z panství církve do lůna společnosti. Žena potom přirozeně opouští svůj genderový status dokonale pouze, když rezignuje na mateřství. Místo rodiny a vzájemné závislosti jejích členů vzniká jen vzájemná emocionální výměna. (pozn. autora: výraz „osvobození“ nepovažuji za přesný, proto tento jev dále nazývám „odloučení“ – viz 2) 

  Individualismus je především přesvědčení, že si člověk může za všechno sám. Je vyžadován aktivní model jednání v každodenním životě, který klade do svého středu vlastní JÁ, jemuž poskytuje a otevírá možnosti jednání a dovoluje mu tak smysluplně propracovávat vznikající možnosti utváření a rozhodování spojené s vlastní biografií. To znamená, že pod povrchem individuálních iluzí je třeba pro vlastní přežití vytvořit obraz světa centralizovaný na JÁ, který tak říkajíc zcela převrací vztah mezi JÁ a společenstvem, který společenstvo myslí a realizuje jen jako nástroj pro utváření vlastní biografie.

  Důsledkem je to, že se otevírají stavidla subjektivizace a individualizace společensky a institucionálně produkovaných rizik a rozporů. Pro jednotlivce nejsou institucionální situace, jimiž je determinován, už jen událostmi a okolnostmi dopadajícími zvnějšku, ale přinejmenším také důsledky jeho vlastních rozhodnutí, které musí jako takové vidět a zvládnout ....... 

  Proto je svoboda nutný požadavek pro realizaci dokonalé individualizace a demokracie je argument, že každý může svůj osud ovlivnit i skrze instituce. Nicméně dobře fungující demokracie vyžaduje kolektivní myšlení, riziko nastává tím, že individualista není ochoten ke kolektivní vzpouře, protože se domnívá, že všechno zvládne sám.“ 

  K tomu dodávám, žeúpadek demokracie vlastně nastává dokonalou individualizací, v okamžiku, kdy se jednotlivci už neangažují pro celek, protože k němu ztratili niterný vztah a zůstává jen vztah účelový. To vidíme dnes, kdy občané mají politiku jen za supermarket, ve kterém vybírají politiky jako zboží podle líbivého obalu. Strany už členové většinou opustili, zůstávají jen ubohá rezidua někdejších monumentálních stran, využitá potom bohatými donátory jako nástroj svých zájmů. Dnes žijeme tedy v této evoluční fázi paradigmatu, kdy už stranický systém nefunguje, je zneužíván oligarchy (a to nejen ANO, ale téměř všechny strany). Lidé to cítí, ale místo angažovanosti ve stranách chtějí rozhodovat přímo v jakýchsi referendech, což je samozřejmě nefunkční novotvar. 

  Zde je dobré poznamenat, že obyvatelstvo Východu ještě dobře nezpracovalo individualizaci, proto stále očekává, že stát za něj všechno vyřeší. Proto také zároveň existuje zbytkový vztah ke společnosti, kterou považují obyvatelé Východu za důležitou, jejíž osud není pro ně lhostejný a tak kritizují problém špatného vládnutí daleko více než obyvatelé Západu. To se projevilo zásadně při příležitosti uprchlické krize. To se projevuje ve stálé nedůvěře v instituce, volbě trestně stíhaného politika, v požadavku referend apod.

  Obyvatel Západu je individuum. Toto postavení jej zavazuje, aby věci řešil sám. Ale věci už přesahují jednotlivce, migranti se hrnou, zklamala schopnost integrace přistěhovalců, zklamalo spoléhání na trh, ideje neomarxismu se prokázaly jako zhoubné, staré metody nefungují a demokracie nefunguje mimo jiné proto, že globalizace vzala státům pravomoci a tím i možnosti občanům demokraticky ovlivnit svůj osud. Stačí na to jednotlivec svojí snahou? Nestačí! A je z toho flustrován, pokud si to uvědomuje, pokud ne, potom stále spoléhá jen na svoje JÁ a vzhlíží k politické reprezentaci, kterou zvolil, jako ke spáse, protože individualista si nemůže dovolit pochybovat o tom, že něco udělal špatně.

  Nejsou východní národy Evropy na tom lépe? Nejsou více sounáležití se svým národem a státem? Nejsou ochotnější se bránit? Není snad individualistický Západ už v takovém rozkladu, že individua jsou tak hluboce obrácena do sebe, že už vyprchal veškerý sociální kapitál? Ale hlavně, individualisté ideologicky zařazení nedovedou už chápat společenské problémy jako svoje, jsou natvrdo „odloučeni“ od společnosti, dovedou ji dokonce zrazovat v zájmu ideologií, skupinových zájmů, svého prospěchu. Má vůbec takto individualizovaná společnost šanci?

Globalismus jako výsledek dokonalé individualizace

  Člověk se nejprve individualizuje, ztratí tedy kolektivní myšlení, je „odloučen“ od druhých lidí a tím i od společnosti, kterou vnímá jen jako nástroj pro svůj prospěch. Odloučení se potom týká také partnerů, kteří jsou opět jen nástrojem prospěchu (sex a romantika), rodiny se rozpadají a nezakládají, dětí je málo. V případě obce a národa vzniká zhoubná situace ztrátou nezištné angažovanosti k těmto společenstvím, nutnost veškerou činnost zaplatit. Individualizace přecházející v „odloučení“ je tedy už sama o sobě zhoubný jev.


   Pro individualistu je kosmopolitismus jakýmsi východiskem z nihilismu, ke kterému vede život jen pro sebe. Proto se stává globalistou téměř okamžitě. Kosmopolitismus je vnějším  viditelným znakem, musí nutně dát globalistickým ideologiím přednost před zájmy domova. Multikulturalismus je součástí globalistické ideologie. Přijímání migrantů a postupné vytvoření multikulturní společnosti je potom akčním vyústěním globalismu.

   Globalisté, zvláště ve východních zemích, nemohou říci svoje názory. Lidé jim nerozumí. Jejich ideologie předpokládá individualismus a kosmopolitismus, tedy myšlení naprosto odloučené od domova a jeho zájmů. Proto se jeví jako marťani v prostoru, kde jsou lidé ještě s domovem, a jeho zájmy, spojeni. Přece neřeknou, že jim islamizace Česka nevadí, že rozhodování lidí v referendech nechtějí, že naše pravomoci Bruselu klidně předají, že vstoupí do eurozóny a dluhy Řecka klidně zaplatí (nikoliv ovšem z vlastní kapsy). Proto by raději zavedli cenzuru, a vůbec totalitní metody (některé snahy se už objevují). Jinak totiž globalismus neprosadí. Strašení Ruskem a vymýšlení nějaké informační války má jim dát pravomoci cenzuru vykonávat, samozřejmě, že ne jen na ruské weby, ale na všechny, které prý jsou „nenávistné“. Nenávistnými se stanou samozřejmě všechny, které budou proti přijímání migrantů, proti vstupu do eurozóny, zmíní nějakou myšlenku na základě odlišných antropologických znaků. Cenzura vzniká z nedostatku racionálních argumentů na straně establishmentu. Aby se prosadily věci lidem nechtěné, bez cenzury to nejde.

  Nicméně globalistické myšlení velmi postupuje. Výchova ve školách, na univerzitách, styky se zahraničím, stálé cestování, zájmy spojené se zahraničními firmami, vazby na západní instituce, práce v globalistických ideologických (vzdělávacích) neziskovkách. Proto je mladá generace spíše globalistická a konzervativci zůstávají ti starší nebo ti, kteří nebezpečí globalismu prohlédli, jsou spojeni s domovem, záleží jim na něm. Pro mladé lidi je přitažlivá globalistická vzpoura proti konzervativním poměrům, zvláště když jsou pomlouvány jako postkomunistické, zaostalé, umožňující korupci a jiné nepříznivé jevy.

Závěr:
  Cesta ke globalismu a postupnému zániku národů a evropských etnik je otevřena. Chování lidí, které k tomu vede, je otázkou víry v různé hodnoty: Dějiny od doby osvícenectví probíhají v čase asi takto:
1/ Víra v přirozené a duchovníhodnoty pomalu zanikající, avšak okrajově se udržující
2/ Víra v podstatné kolektivy– národ, obec, rodinu, stát, třídní kolektiv; války kolektivů
3/ Individualizace - víra v sama sebe (fenomén „odloučení“) a ztráta sounáležitosti s podstatnými kolektivy: ztráta identity s národem, rozklad rodiny a ztráta natality, nefunkční demokracie uchopená oligarchy; stát je jen nástrojem prospěchu jednotlivců a skupin.
4/ Globalizace – zánik svébytných kultur, nihilismus, fatalismus, nezájem o osud podstatných kolektivů, vznik převážně kosmopolitního myšlení na základě globalistických ideologií, multikulturní směsice a válka kultur; konečný zánik státu a jeho pravidel
5/ Nepředvídatelný vývoj anarchistické situace založené na neschopnosti vymáhat pravidla v dokonale otevřeném světě sobeckých individualistů; nejspíše příchod jiné civilizace na základě zcela jiných hodnot (islám, Čína).

  Protože většina lidí se nachází ještě v bodě 2 v přechodu k bodu 3 (ještě mají kolektivní sounáležitost), tzv. elity se už nachází v bodě 3 a 4 (kolektivní sounáležitost necítí), nemohou si rozumět. Signifikantní byla diskuse s Cyrilem Hoschlem a Tomášem Halíkem v nedělním pořadu Václava Moravce (18.2.2018). Podle nich jsou politici populističtí, když se staví proti přijetí migrantů a proti vstupu do eurozóny, přestože tento odpor je v souladu s převažujícím míněním lidu. V diskusi převládaly viditelné rozpaky, co dělat proti tomuto prý populismu (ve skutečnosti sounáležitosti se zájmy národa), nejspíše zavést totalitní metody, nějakou cenzuru apod., hlavně ovšem vyloučit rozhodování lidu. Že je demokracie především plnění vůle lidu, jim jaksi uniká (a to si říkají demokraté). Pro většinu konzervativců ještě existují hodnoty - národ a stát, které je nutno hájit, čemuž globalisté už rozumět nemohou.

  Glabalisté jsou aktivisté a určují směr vývoje, chtějí měnit svět, oni musí zavést diktát, aby svoje myšlenky oproti konzervativcům uplatnili, když to nepůjde po dobrém. V západních zemích už je cenzura na kritiku islámu a chování migrantů. Jak by jinak mohli uskutečnit shora naznačený vývoj ke konečnému zániku evropské civilizace?

Litaratura.
1/ Ulrich Beck – Riziková společnost - Sociologické nakladatelství 2011
2/ Vlastimil Podracký – Návrat k domovu – Centrum české historie 2016

Rusko posílilo leteckou jednotku v Sýrii. Do Sýrie přiletěly i letouny Su-57

$
0
0
22. 2. 2018        zdroj a zdroj
Syrští aktivisté oznámili přílet dvou nejnovějších ruských stíhacích letounů páté generace Su-57 do republiky. Podle jejich informací přistála tato letadla 21. února na letecké základně Hmeymim. "Snímek byl pořízen při jejich přistávání v Hmeymim", upřesnil autor záběru, na němž jsou stíhačky zaznamenány. 21.února do Sýrie rovněž přiletěly čtyři stíhačky Su-35C a letoun dálkové radiolokační včasné výstrahy A-50U. Vedl je Tu-154. Trasa do blízkovýchodní republiky vedla nad vodami Kaspického moře a vzdušným prostorem Íránu a Iráku.


8. února náměstek ministra obrany Jurij Borisov oznámil, že armáda začala zkušební bojový provoz Su-57. "První etapa státních zkoušek byla završena", citovala jej agentura RIA Novosti. Jak psala Izvestija, zkušební bojový provoz znamená, že na nových stíhačkách se bude propracovávat taktika jejich bojového použití, v této fázi mají být však letadla převedena do Lipeckého leteckého střediska, kde se provádí rekvalifikace posádek.

V prosinci loňského roku provedl jeden z letounů Su-57, které byly dříve označovány jako T-50, první let s novým motorem a v lednu 2018 s novou výzbrojí. Na Ministerstvu průmyslu Ruska byl vyjádřen názor, že letové zkoušky stíhačky s novou pohonnou jednotkou budou trvat asi tři roky. Kontrakt na dodávku těchto letadel armádě zatím nebyl podepsán, ale očekává se, že k tomu dojde v roce 2018 a že první dávka bude zahrnovat letku 12 letounů.

Su-57 je první ruská stíhačka páté generace. Stroj je vyzbrojen 30-ti milimetrovým automatickým dělem, může nést střely "vzduch-vzduch" a "vzduch-země" a také různé bomby.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Krutá a zbytečná chudoba

$
0
0
Tribun
23.2.2018

Česká republika, Evropa, nejbohatší region světa na počátku 21. století. A přesto jsou zde ke slyšení příběhy, jako ty z reportáže o lidech žijících pod hranicí chudoby, kterou zveřejnil server SeznamZprávy.cz. I kdyby ty tři příběhy byly všecky, které by ke slyšení byly, je to o tři víc, než je nezbytně nutné a slušné.


Ale ony nejsou, to jen tito lidé a jejich trápení nikoho nezajímají, protože kazí povinný narativ o dobrém demokratickém dnes a zlém totalitním kdysi. Chudáci, socky, lidé, které nikdo nechce vidět a nikomu na nich nezáleží, protože to jediné, na čem záleží – přesněji má záležet – je, že už nejsou u moci komunisti. Nejsou. Zato jsou tu místo nich podmínky, které je k moci vynesly, abych parafrázoval spisovatele Vaculíka.

Někdo – a vsadím klidně svoje poslední boty, že mezi takovými bude spousta těch, kteří sami sebe prohlašují za slušné, vzdělané a inteligentní – bude určitě ukázané živoření kvitovat s povděkem, protože na chudé musí být přísnost, dluhy se mají platit a chudoba je jen spravedlivý trest za nemravný život a hloupá rozhodnutí. Společným jmenovatelem vší té bídy jsou totiž půjčky, dluhy a exekuce. Ovšem co je hloupého či nemravného na tom, že někdo onemocní? Co je hloupého a nemravného na tom, že někdo chce bydlet, že chce ochránit svoje děti před posměchem a vylučováním jenom proto, že nemají mobilní telefon? To není jeho chyba, že ho koupí, to je chyba společnosti, která ho vyžaduje a jeho nevlastnictví sociálně trestá.

Když někoho zavraždíte, zavřou vás do vězení. Nezničí vás, jenom vás zavřou. A možná vás časem podmínečně předčasně propustí za dobré chování. A zavřou jenom vás, ne vaše děti. A celou dobu, co budete zavřený, budeme pořád mít svá lidská práva a lidskou důstojnost a budete se moci dovolávat jejích ochrany. Ale když šlápnete vedle, uděláte chybu, hloupě si půjčíte, nebo jen onemocníte či narazíte na neseriózního podnikatele, který vám nevyplatí mzdu a spadnete do exekucí, tak vás exekutor zničí. Do konce života se z dluhů nevyhrabete a „spravedlnost“, která dopadla na vás, dopadne stejně nemilosrdně i na vaše děti. Chudoba plodí chudobu, jak vysvětluje Daniel Prokop zhruba od 18. minuty. A vaše lidská důstojnost? Systém vás donutí nepracovat (protože když bude pracovat, budete živořit ještě víc) a část sociálních dávek – protože pro vás jako pro chudého platí presumpce viny, že peníze propijete, prokouříte a prohrajete – dostanete vyplaceno ve stravenkách. Když pak jdete na nákup, všichni vidí, že jste „socka“ a začnou se vás štítit, odtáhnou se od vás a vaše už tak těžká cesta zpět ze dna se ještě ztíží až k nemožnosti.

Ale hlavně, že už nejsou u moci komunisti. Proč by mělo záležet na lidech, když může záležet na ideálech? A to další poselství té reportáže, stejně nenápadné, jako zrůdné. Zhruba v polovině totiž přijde řeč na to, že s rostoucí mírou chudoby klesá podpora demokratického konsensu. Jinými slovy – která ovšem nikdo v reportáži nevyřkne – lidé odmítají podporovat systém, se kterým nemají dobrou zkušenost, který jim nic nedává, jen bere, a na jehož – z pohledu jejich životní zkušenosti fiktivních – výhodách nemají sebemenší podíl. A já se trochu bojím, jestli právě jen toto není ten důvod, proč se o problémech spojených s chudobou a exekucemi začíná v poslední době víc mluvit? Totiž starost ne o lidi, ale o systém. Ale kdyby jim to mělo pomoci, byť jako vedlejší efekt, proč ne? Jenže je tu ještě ta možnost, že to někdo „vyřeší“ tím, že zavedete majetkový census a sebere chudým volební právo. Pak už ovšem nebudeme mít ani demokracii, ani sociální spravedlnost (ne, že bychom ji kdy měli kdovíjakou).

Nu což, problém bychom měli – a buďme za to rádi, ještě před pár lety tento problém „neexistoval“ (a jenom proto je teď mnohem větší, než kdy musel být) – teď ještě nějaké to řešení. Nemuselo by to být zase tak těžké, nejsme první země v Evropě, která podobný problém řeší (jsme ale asi jediná, která ho vyřešit zdá se nechce). Jen upozorňují, že tento typ problémů žádné liberální tržně konformní řešení nemá, přinejmenším žádné takové, které by se nedotklo majetku a privilegií lichvářů a exekutorů. Pro začátek bychom si však měli ujasnit alespoň to, jestli všechny ty řeči o lidských právech a humanitě, které tu posledních třicet let vedeme, bereme alespoň trochu vážně, a nebo jestli jsou to jenom kecy. Podle této reportáže, ale nejenom já, soudím, že spíš ty kecy.

Čuba nebo Štěch? Po staru se přece žít nedá.

$
0
0

Zdeněk Hrabica
23. 2. 2018
Před nynějším Domem odborových svazů (nepotvrzeně jsem slyšel, že je tento architektonický skvost na prodej) stávala socha Antonína Zápotockého, kterou „ tátové dělníků“ a jiní záhy po majetkovém převratu vyvrátili z piedestalu a postavili tam sochu Winstona Churchilla.
Jeden z „tátů dělníků“ Milan Štěch tuhle prohlásil, že druhou světovou válku vyhrál Winston Churchill. Kdepak nějaký Stalin! Také se hlasitě ozval, že Zeman na sjezdu ČSSD pronesl svůj nejhorší projev.


A já bych si zase dovolil poznamenat – trochu na jiné téma – že své výroky „táta dělníků“ na adresu doc. Ing. Františka Čuby, CSc si mohl nyní po jeho demisi na funkci senátora přinejmenším odpustit.

Dobře všichni víme, jaký ryk a jakou kanonádu všichni narození 17.listopadu 1989 spustili na Františka Čubu – po Havlově veskrze špinavém projevu ze Špalíčku na Václavském náměstí o estebáckých slušovických nitkách.

Štvanice střídala štvanici. Nakonec zakotvil i na Slovensku.

Po štvanicích, které zažil si zdraví ani sebelepší a sebezdravější senátor nemohl příliš uchovat.

Kladu si otázku, co kdyby se tato nenávistná karta proti Františku Čubovi vytáhla k několika – ne ke všem – „tátům dělníků“? A kdyby vyžadovala i od nich hlasitou odpověď, jak odbory pod jejich vedením zacházely s tím gigantickým odborovým majetkem – s rekreačními zařízeními, kulturními domy, zařízeními dětských táborů ROH, knihovnami ZV ROH? Jak se jejich nástupníci dělili v aukcích o díla českých a slovenských výtvarných umělců, když se na minutu zhaslo.

Jak a proč i oni zcepeněli, když se v rozvalinách nacházely průmyslové závody – mezi nimi SONP Kladno, OP Prostějov, OKD, zbrojařské slovenské podniky. Když se státní a národní majetky prodávaly a někdy i bouraly – jako třeba stranický Hotel Praha. Do něhož vložili um i čeští a slovenští inženýři a stavební dělníci. Stoprocentně i někdejší odboráři. Pravda, ten zbouraný hotel nepatřil odborům, ale patřil vládnoucí straně. Přisouzený však do rukou všeho lidu.

I své vlastní životopisy si po americkém vzoru ráčili upravovat, když pak vstupovali většinou do ČSSD. Myslím tím „táty dělníků“. Nemyslím je však ani zdaleka všechny. I ta někdejší odborářská zařízení si pro sebe a pro svá ministerstva a instituce, do nichž se přesunuli zachovali, když je nejprve přejmenovali na školící zařízení.

Pro parlament a senát si jedno takové zařízení dokonce i na zelené louce po převratu sami v Lipnici nad Sázavou postavili. I pivo v tamních hospodách, v nichž sedával Jaroslav Hašek, bylo pro ně moc drahé.

Abych se vrátil k počátku, k tomu co v České televizi nyní snad nahlas připomněl jedině senátor Jaroslav Doubrava, takové zacházení si František Čuba nezasloužil.

Myslím, že jméno Milana Štěcha, jenž se nakonec o takové zacházení s Františkem Čubou jako předseda Senátu nyní měrou vrchovatou zasloužil, bude zapomenuto.

Čuba už navždycky zůstane Čubou.

Tím, co pro tuto vlast a hlavně pro zemědělství jako zcela ojedinělý zemědělec a podnikatel vykonal! Ať se na jeho kroky můžeme dívat z různých stran, bude to určitě záslužný a spravedlivý pohled; dokonale jsem Františka Čubu poznal jaký byl a jakým je. Byl opravdovým stoupencem myšlenky, že po staru se žít nedá!

Štěch bude ve srovnání s Čubou už zítra ničím a zcela určitě nikým.

Foto autor

Jen dvěma větami Putin 21.2.2018 přivodil pokles dolaru a eura

$
0
0

Táňa Četveriková
23. 2. 2018 zdroj
Putin se vyjádřil k návrhu na uložení nových sankcí Rusku. Iniciátorem protiruských opatření se tentokrát stal ministr zahraničí Spojených států Rex Tillerson. Na otázku novinářů odpověděl Vladimír Putin zřetelně a jasně. "Ano, sankce škodí našemu hospodářství, bylo by hloupé to popírat. Ale ještě hloupější by bylo si myslet, že se neadaptujeme. V tomto okamžiku probíhá aktivní reorganizace ekonomiky na vnitřní trh a budování vztahů s našimi asijskými partnery. Zapamatujte si moje slova. Přijde čas, kdy USA budou litovat své volby, to není hrozba, ale připomínka".


Doslova během jedné hodiny po rozhovoru začaly euro a dolar výrazně kolísat. Dolar klesl o 3,5 rublu, s eurem je situace méně žalostná, 1,2 rublu. Na pozadí cizích měn začal rubl výrazně posilovat.

To opět dokazuje, že Putin je nejvlivnějším člověkem nejen v Rusku, ale i na celém světě.

Bílý dům k tomu neposkytl žádné komentáře...

V sociálních sítích se objevil velký počet sporů. Někteří lidé silně podporovali ruského prezidenta, zatímco jiní hodnotili jeho odpověď jako příliš agresivní.

Známý politický blogger Rick Journey řekl:"Putinova reakce je docela jasná, lze ji chápat. Když na tvou zemi útočí, tak jako skutečný vůdce ji musíš ochránit. A on to udělal. Vladimír Putin je silný vůdce, Rusko má štěstí, že má takového prezidenta".

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Lepší jeden den lvem než sto let ovcí? Zůstat nebo odejít z EU?

$
0
0
Adam Mikulášek
23.2. 2018   Rukojmí
Asi jako rozhodnout se, zda zůstat v upadající a chátrající zoo, kde máte zajištěné žrádlo (byť jeho kvalita jde dolů…), ale žádnou svobodu, a volnou přírodou, kde máte svobodu, ale sehnat žrádlo je kapánek náročnější.
Já volím svobodu ve volné přírodě. Jak to říkal ten Donald? Lepší jeden den lvem než sto let ovcí? No já nepotřebuju být zrovna šelmou, raději volný jako pták…, ale furt lepší lev než euro-ovečka.

Proto na mě ekonomické strašení eurofanatiků neplatí, i kdyby bylo stokrát pravdivé, jsem totiž za svobodu ochoten platit! Radši běloruský důchod než cenzuru, islamizaci, gender a multikulturní vymývání mozků na školách!

Patřím ještě ke generaci, mající základní povědomí o biblických příbězích. Starověcí Izraelité, když žili v egyptském otroctví, také měli dvě možnosti. Mohli zůstat, životní úroveň pro ně až tak špatná nebyla…, ovšem být dál v otroctví…, nebo odejít, byť je poté čekala ekonomická nejistota, symbolizovaná pověstnými čtyřiceti lety na poušti.

Takže nemá smysl se handrkovat, jak moc nás odchod z EU ekonomicky zasáhne. Mnohem podstatnější je otázka: Český národe, jsi ochoten za svou svobodu platit, bude-li to nutné, nebo chceš raději zůstat v cizím područí, aby sis udržel ekonomické jistoty, třeba nevalné, ale přece jen jistoty? Já za sebe říkám: raději být chudý, ale svobodný, než být otrokem všech možných eurozákazů, euroregulací, euromultikultury…, a to ani kdyby mi nabízeli trojnásobek německého průměrného platu! Nejsem kšeftman, který je ochoten prodat svou důstojnost za jidášských „třicet stříbrňáků“…, bohužel si tímto vůbec nejsem jistý např. u Babiše, obchodníka tělem i duší.

Je potřeba si uvědomit, že ne jen konzumem živ je člověk, že existují mnohem důležitější hodnoty, jež si za eura ani za dolary nekoupíte…, jako je vlastní důstojnost, hrdost, sebeúcta, úcta k tradicím, rodině, předkům…, na což bohužel čím dál víc lidí vlivem konzumní propagandy až příliš zapomíná a vše přepočítává na výši platu/důchodu či cenu másla, které ovšem k životu až tak nutně nepotřebujeme.

Mimoděk jsem si vzpomněl na tu pohádku, kterak jakýsi nemocný král hledá košili šťastného člověka, která jediná ho může uzdravit. Hledá, hledá, zkouší košile různých lidí…, ale stále nic. Až posléze narazí na skutečně šťastného člověka. Poprosí jej tedy o jeho košili. A co mu onen šťastlivec odpoví: „Nemám žádnou.“

Probuzené vlastenectví a olympijská moudrost

$
0
0

Patrick Ungermann
23. 2. 2018
Před třemi lety jsme zažili americký týden, vzpomínáte? Těžší válečná technika Spojených států neminula naši zemi a mnoho lidí plesalo. Znám paní, zklamanou z toho, že „ta výstava tanků“, jak příjezd amerického konvoje do Pardubic nazvala, nebude ve městě napořád. Vím, že hromadné sdělovací prostředky spolu s policií bděly, aby projevů nesympatií s průjezdem těžkých mašin bylo co nejméně. Přesto jsem se neubránil dojmu, že pro mnohé z nás šlo o přitakání jakémusi westernovému povyražení při dobré náladě, která se od nás nakonec očekávala.


Docela jiné ovzduší zavládlo ve stejném roce při domácím mistrovství světa v ledním hokeji. Pravda, odnesli jsme si bramborovou medaili. Nu, je to sport, tak zase za rok, chlapci. Když měla po naší porážce v klání zaznít z beden americká hymna, něco technicky zahaprovalo a v té chvíli mnozí naši fanoušci zajásali, veřejně a nahlas. Nemyslím si, že šlo o škodolibé zajásání. Jistě jsme se stali svědky projevu sounáležitosti.

Pravda, jedno slůvko na mě při hokejovém nadšení působilo rušivě. Slůvko ČEŠI. Ne snad proto, že zní trochu jako věc: Hrnce, pokličky a ČEŠI… Starší ČECHOVÉ se víc podobá živým bytostem. Ale, po celou dobu se po ledě klouzali s nádhernými výkony nějací Češi, a my jsme je pozorovali a přáli jim a volali: Češi! Češi! Kdo jsme my? Šmoulové, co drží palce hrajícím Čechům? Národy nazývám jménem, když mluvím o těch druhých, o Polácích, Rusech, Finech a tak dále. Ale, hovořím-li o nás (Češích), tak prostě mluvím o nás. Fandím našemu mužstvu. My jsme hráli krásně a ta naše bramborová medaile koneckonců znamená, že jsme se v hokeji umístili v nejsilnější čtveřici borců.

Viďte, že slyšíte ten citový rozdíl? Když Čech volá: ČEŠI, DO TOHO!, jako by se z něj stal Šmoula s jistým odstupem od Čechů, co se na ledě snaží do roztrhání těla. Když při probuzeném vlastenectví skanduji: KLUCI, DO TOHO!, to už je jasné, že stojím za těmi svými, že jsem se s nimi ztotožnil. „Ty ale přece nehraješ,“ slýchal jsem. Jistě, já mezi hokejové špičky nepatřím, ale, krucinál, já přece hraju! To mě cákají nervy, to já zaříkávám brankáře Pavelce, aby střely na bránu vychytal. To já se potím s Jágrem. To se mnou hovořil duch času a duch národa, když jsem se, jako živá duše, ubíral na vezdejší svět.

Letošní zimní olympijské hry se nám, nechci zakřiknout, celkem daří i v ledním hokeji. I jinak jsme zase dál a víc poznáme, co se na světě s čím sčítá a co od čeho odečítá… Už ve starověkých obcích existovali špióni tajně vysílaní na vojenské přehlídky do zahraničí. Už tenkrát lidé věděli, že parádní marše s odznaky neporazitelné síly k míru nevedou. A stejný starověk přišel s protiváhou vojenské slávy, s olympijskými hrami, které se pořádaly pod svrchovaným sídlem antických bohů. Olympiáda dala světu dvě důležitá poselství: Během olympiády se nevedou války. A tak, jako sláva patří vítězům, patří poraženým čest.

Mojmír Grygar: Politická prestiž a hrozba války

$
0
0
Mojmír Grygar
Mojmír Grygar
23.2.2018
(volně navazuje na předchozí autorův text ZDE)
Platí lidská práva v Severní Koreji? Rétorická otázka – samozřejmě že neplatí, zejména ne v pojetí, jaké prosadily revoluce (francouzská a americká) popírající principy režimů založených na dědičných privilegiích a tuhé centrální moci. Ale lidská práva nejsou obecným a nadčasovým pojmem, mají konkrétní obsah, vztahují se k daným historickým a lokálním poměrům. Mají Spojené státy a jejich stoupenci brát při řešení dnešní krize v úvahu lidská práva 23 milionů obyvatel Severní Koreje?


Jinými slovy: mají je američtí stratégové považovat en gros za nepřátele, kteří musí být v případě války zničeni, zlikvidováni, zpopelněni? Situaci komplikuje také otázka lidských práv 50 milionů obyvatel Jižní Koreje, kteří by se v případě války nevyhnutelně stali terčem masivních vojenských úderů ze severu. Rozumnému řešení krize brání politická prestiž předáků Severní Koreje i Spojených států. Po nehorázných slovních přestřelkách mezi Kim Čong-ilem a Donaldem Trumpem by pro oba vrcholné představitele nebylo snadné nasadit najednou vlídnější tvář a sednout si za vyjednávací stůl. Diktátor má bezpochyby jiný manévrovací prostor než volený prezident: v žádném případě nemůže dát najevo slabost, na druhé straně však může za určitých podmínek rychle změnit názor – dokonce i ochotu k jednání může prezentovat jako své vítězství.

V obou případech Trumpovo heslo America first! má svůj zrcadlový obraz v heslu North Korea first! Uvážíme-li, co všechno tento režim přežil – válku na začátku 50. let, kdy ztratil 2 – 3 miliony obyvatel a utrpěl nevyčíslitelné škody; rozpad sovětského impéria; změnu ideologie, kdy marxismus nahradil čučche, princip naprosté soběstačnosti; hladomor 90tých let, kterému padlo za oběť 600 000 lidí; převratné změny v Číně – , vezmeme-li tedy v úvahu sedmdesát let trvající drama Severkorejců, pak jejich státu nemůžeme upřít tuhý život, schopnost zabetonovat se v obklíčení, vybudovat čtvrtou největší armádu světa, dosáhnout hospodářského růstu 3,9 %, uskutečnit první mírné zavádění principů volného trhu, který (snad) umožní vznik dosud neexistující střední třídy. Také způsob, jak se Severokorejci dostali k tajemství výroby atomové zbraně, vzbuzuje údiv i respekt. Byl to Kim Čong-il, syn zakladatele dynastie Kim Ir-sena a otec dnešního šéfa Kim Čong-una, kterému se podařilo v roce 2000 koupit jadernou technologii od mezinárodního strojírenského koncernu ABB. Nedivím se, že se o této neuvěřitelné věci taktně mlčí, protože u této mamutí transakce byl sám pozdější ministr obrany USA Rumsfeld.

Buď jak buď, existenci tohoto monstruózního státu nelze bagatelizovat, a pokud USA a okolní státy mohou něčím přispět k jeho pozitivním změnám, nemůže se tak dít s použitím výhrůžek a sankcí. Ve hře je paradoxní faktor – čím víc je režim vystaven hrozbám, tím víc se zatvrzuje, tím víc posiluje ideologii držitelů vojenské moci, tím víc občany nutí podřizovat své osobní zájmy příkazům shora. Nedovoluje-li režim žádné odchylné názory, neznamená to, že občany žene do stáda jen a jen byrokratická knuta a vojenská moc. Působí tu drastická historická zkušenost země: lidé si po generace pamatují hrůzy japonské okupace a americké války. Privilegovaná mocenská vrstva záměrně a obratně využívá tyto resentimenty k upevňování jednoty země odkázané jen a jen na své vlastní síly. Syndrom obklíčení je, jak známo z dějin, neobyčejnou sjednocující silou: lidé jsou ochotni k nejvyšším obětem a jejich předáci toto odhodlání využívají a zneužívají k upevňování vlastní moci. (Před několika dny jsem četl o pouličních válkách dvou pařížských gangů; nepřátelství mezi předměstskými tlupami nezletilých výrostků se dědí z generace na generaci; příčiny srážek bývají nicotné a skoro směšné, vezmeme-li v úvahu, že při nich teče krev a padají mrtví; všechny mívají jediný motiv – chránit „své“ teritorium, nedopustit, aby byla porušena čest tlupy a místa. Vím, že je těžké nacházet analogii v sociálně i geograficky odlišných oblastech a konfliktech, ale přece jen některé rysy a projevy nepřátelského jednání obyvatel sousedících komunit a teritorií mívají obecnou platnost.)

Trumpovo tvrzení, že nedopustí, aby tak zlotřilý režim, jakým je Severní Korea, ohrožovat území Spojených států, bychom mohli brát za bernou minci, kdyby existovalo reálné nebezpečí, že Kim Čung-il skutečně zamýšlí ostřelovat New York nebo Washington atomovými raketami. V Bílém domě a v Kongresu se už delší dobu vedou diskuse o tom, zda ten podivný mužík v Pchjongjangu je s to posuzovat věci aspoň s minimem rozvahy, nebo zda už zcela nepropadl šílenství – u diktátorů to nebývá tak nezvyklé. Nejsem si jist, zda představa o tom, že severokorejský diktátor už docela propadl chorobné mánii, nevychází spíš z mentality jeho sebevědomých nepřátel, nesnášejících žádný odlišný názor, natož pak provokační vychloubání po zuby ozbrojeného blázna. Také si dovedu představit, že všemocní politici a generálové na druhé straně zeměkoule by neslýchané urážky nejraději vyřešili jednou ranou – už je nebaví párat se nějakými slovními přestřelkami. Severokorejští vládci raket bezpochyby trpí větší nebo menší ztrátou soudnosti, ale toto zjištění platí z pohledu zvenčí – z vnitřní perspektivy jsou jejich činy včetně vojenských provokací a nabubřelé propagandy užitečné a funkční. Posílení vojenské moci, především však vlastnictví atomové zbraně, má odstrašující charakter. V říší přírody se některé druhy brání silnějším predátorům tím, že vylučují jed, který je před nimi chrání. Také severokorejští „šílenci“ vědí, že jejich přebujelá vojenská síla je chrání před útoky, a nejen zvenčí, ale i zevnitř, před vnitřní opozicí – je to mince o dvou stranách. Představa, že by se jim zachtělo ukázat svou sílu raketovým útokem proti Spojeným státům nebo Japonsku, je stejně absurdní, jako kdybychom jim přisoudili herostratovské přání sejít ze světa okázalou sebevraždou. Netrpí komplexem džihádistů.

Stará dobrá zásada hlásá, že moudřejší ustoupí. Nad každým, kdo jedná pudově – ať již proto, že ho mimořádné okolnosti zahnaly do kouta, nebo že z těch či oněch důvodů propadl nebezpečnému stihomamu –, má člověk širšího rozhledu, nedeterminovaný neblahými okolnostmi, převahu. Moudřejší člověk by měl mít proto iniciativu při řešení konfliktního stavu se zoufalým protivníkem, který všechno sází na jednu kartu a není s to se oprostit od svých vlastních démonů. Tím největším je touha po přežití a neomezená moc jako jeho záruka.

Trumpa omezuje fixní vize vrátit Americe starou slávu, kdy se jí nemohla vyrovnat žádná jiná velmoc a kdy o nadvládě a svrchovanosti vyvoleného amerického národa nikdo ve světě si netroufal zapochybovat. Rozumí se, že chvíle, kdy nový prezident chce svou Ameriku opět dosadit na první místo na jevišti dějin a světa, není zrovna vhodná k ústupkům, zejména když jde o takový obskurní a zlotřilý stát, za jaký považují Severní Koreu. Přesto nebo právě proto je na místě s nekonečnou trpělivostí hledat kompromisní, nenásilné, mírové východisko z nebezpečného konfliktu. Jaký zásadní důvod brání USA, Spojeným národům a všem zainteresovaným zemím zasednout za jednací stůl a zahájit se Severokorejci diplomatická jednání? Co brání politikům a vojákům ukončit konečně po sedmdesáti letech válku mezi Severem a Jihem mírovou smlouvou? Je prestiž zúčastněných zemí opravdu tak ohrožena, že se jejich mluvčí nemohou dohodnout na vzájemných ústupcích a kompromisu? V těchto dnech se v televizi promítají otřesné filmy z první světové války, kdy zákopová válka, která si vyžádala milionové ztráty, vedla velitele obou armád k závěru, že další prolévání krve nemá smysl, protože vojenské řešení konfliktu ztroskotalo. Řešení měli dohodnout politikové, ale ti z obav, že ztratí důvěru svých národů, nařídili generálům pokračovat v masakru. Nehrozí dnes něco podobného?

Nebudou se politici a stratégové do té míry cítit být vázáni svou prestiží, svými výhrůžnými slovy, že zapomenou na elementární lidská práva milionů lidí a bez váhání je poženou do nových jatek?

Zdeněk Zbořil, politolog a znalec korejské otázky, před časem navrhl konferenci 4 + 2 (Spojené státy, Čína a Rusko plus obě Koreje), která by urovnala dávno rozehranou a nedokončenou vojenskou partii v regionu, rozbořila by příkrov ledu bránící spolupráci členů rozděleného národa a zahájila novou politickou éru, éru porozumění a míru. Jací démoni brání uskutečnit tento plán, který by roku 2018 propůjčil aureolu příznivého dějinného obratu?


- - -





Potvrzeno: Su-57 jsou v Sýrii a budou nasazeny v boji. Zde jsou podrobnosti

$
0
0
23.2. 2018   Eurasia 24
Napsal/přeložil: Geo

Ruské zdroje ve čtvrtek 22. února potvrdily přílet nejméně dvou bojových letounů páté generace Su-57 do Sýrie. O den dříve o události jako první médium v České republice informovala Eurasia24.cz.
Vysoce postavený manažer z ruského obranného průmyslu a současně nejmenovaný člověk z velení ruských ozbrojených sil listu Kommersant potvrdili informaci o přeletu nejnovějších ruských bojových letadel na základnu Hmímím v Syrské arabské republice.
Nyní je také zřejmé, že se počítá i s bojovým nasazením letounů: podle jednoho ze zdrojů byly do Sýrie vyslány v rámci programu zkoušek zbraňových systémů. Přesný počet Su-57 přesunutých do Sýrie zdroje neuvedly, na fotografiích a videích (viz níže) z Hmímím jsou zachyceny dva prototypy. Samotné ruské ministerstvo obrany přesun letadel oficiálně nijak nekomentovalo.

Počátkem února letošního roku náměstek ministra obrany Jurij Borisov prohlásil, že ozbrojené síly zahájily zkušební bojový provoz Su-57, kdy současně byla završena první etapa státních zkoušek prototypů.

Znamená to, že do aktivní fáze vstoupil vývoj taktiky bojového nasazení nových letadel. S novou výzbrojí (a tedy s kompletní avionickou a zbraňovou výbavou na úrovni sériových strojů) začaly prototypy Su-57 létat letos v lednu. Jak jsme již informovali, takto připraveny jsou dva poslední letové prototypy (T-50-9 a T-50-11), přičemž je pravděpodobné, že právě o těchto strojích je v souvislosti se Sýrií řeč.

Od samotného počátku programu na přelomu tisíciletí, tedy od definování úkolů a parametrů PAK FA, je Su-57 (prototypové označení T-50) vyvíjen jako víceúčelový, tedy schopný napadat a ničit vzdušné, pozemní i námořní cíle. Pro letoun je vyvíjena celá sada protizemních zbraní, určených jak k likvidaci stacionárních, tak pohyblivých cílů.

Dá se předpokládat, že v Sýrii budou testovány zbraně určené pro externí závěsníky a především pro vnitřní zbraňové šachty Su-57 (na spodku trupu mezi motorovými gondolami) – jejich vypouštění v různých výškách, odolnost naváděcích systémů a datalinkového spojení v podmínkách silného radioelektronického boje, při působení protivzdušné obrany (zde nejsou myšleny poměrně primitivní přenosné protiletadlové komplety, nýbrž sofistikovaná PVO Izraele, protivzdušné komplexy amerických plavidel ve Středozemním moři apod.) a při permanentní vzdušné přítomnosti potenciálního protivníka („koalice vedená USA“).

Typickými zbraněmi PAK FA, využitelnými v konfliktech typu syrského, jsou malorozměrné řízené pumy KAB-250 (viz foto níže) s laserovým nebo satelitním naváděním nebo „rodina“ modulárních řízených střel Ch-38. Tyto supermoderní a vysoce přesné zbraně mohou být odpalovány z vnitřních zbraňových šachet Su-57 a díky rozličným typům navádění mohou ničit širokou škálu cílů na vzdálenost až 40 kilometrů.

Ačkoliv na Západě taková praxe není obvyklá, nebude to poprvé, kdy ruské (sovětské) letouny budou vyzkoušeny v boji ještě před přijetím do výzbroje. Podobně byly na přelomu 70. a 80. let minulého století testovány v Afghánistánu ušební exempláře bitevních Su-25 či vylepšených kolmostartujících Jak-38M.
Geo, Eurasia24.cz
Foto: YouTube.com, Geo

Otevřený dopis, adresovaný panu prezidentovi České republiky

$
0
0

24. 2. 2018

Vážený pane prezidente,

tento rok bude rokem závažných rozhodnutí pro náš stát, a to s obrovskými dopady nejen pro jeho obyvatele, nýbrž i pro národ jako takový. Má být totiž projednána a podepsána smlouva Dublin IV. a následně i smlouva OSN tzv. Globální kompakt.
Naprosto převažující většina národa má oprávněné obavy o další existenci našeho státu, jazyka, kultury a způsobu života. Má obavy z plánované islamizace Evropské unie a tedy i ČR. Na rozdíl od zemí západní Evropy jsme však neměli nikdy žádné kolonie, vždy jsme žili jen ze své vlastní práce, ze které navíc spíše profitovali ještě i cizí. Nevidíme tedy sebemenší důvod k tomu, abychom k nám zvali masově migranty z jiných zemí.


Dle dostupných informací má být smlouva Dublin IV. projednávána na nejvyšší úrovni v červnu t.r.., přičemž tato smlouva mj.:
a/  omezí zodpovědnost prvních států za migranty a přenese ji na jiné státy EU, tedy i na ČR;
b/  k tomuto účelu zřizuje trvalý alokační mechanismus, který má fungovat permanentně a rozdělovat rovnoměrně migranty do všech členských zemí EU, a to i nad rámec dosud stanovených kvót, tedy i do ČR;

c/  umožní rozložit narůstající počty migrantů legálně rozdělovat mezi všechny členské země EU, včetně těch, které na hranicích Schengenu svá území nemají. Tito migranti budou tak přednostně přerozdělování do čtyř zemí (V4), které zatím přijaly nejméně migrantů. Jednou z přednostních destinací pro migranty se tak stane i ČR;

d/  obsahuje i tzv. reformu evropského azylového práva s tím, že cílem je zajistit ochranu migrantů již v regionu jejich původu. Migranti budou tak zlegalizováni ještě před odjezdem z domovské země. Jejich přepravu do Evropy budou zajišťovat neziskovky.

To znamená, že členské země (a tedy i ČR) budou muset přijímat trvale migranty, které jim bude přidělovat evropská agentura pro azyl nebo platit miliardové pokuty (EUR 250 tis./1 migranta v případě jejich odmítnutí).

Dále to znamená, že budeme muset předat evropské agentuře pro azyl a neziskovkám pravomoci k povolování pobytu migrantů na našem území. Tyto „instituce“ tak mají nahrazovat rozhodování vlád jednotlivých členských zemí EU.

Podle dalších navrhovaných smluvních dokumentů má dojít ke sjednocení sociální politiky a dávek v rámci EU s cílem zabránit dalšímu přesunu migrantů ze země, do níž byli přerozděleni. Měsíční příspěvek na 1 migranta přitom činí v Německu EUR 700,-, tj. cca 21.000 Kč. Dojde tak k obrovskému jednostrannému a ničím nezdůvodněnému zvýhodňováni migrantů oproti českým občanům a nejvíce seniorům, kteří si na důchod platili celý život. Rozdíly budou doslova propastné.
Na podzim r. 2018 má být v návaznosti na smlouvu Dublin IV. projednána na půdě OSN a následně i podepsána smlouva pod názvem Globální kompakt k migraci, a to mezi OSN a Evropskou komisí, která hodlá uzurpovat si právo podepsat tuto smlouvu za členské země EU jako akt společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU, a to i bez jejich souhlasu. 

Podle této smlouvy:
a/ má vzniknout občanům třetích zemí právo na migraci a to z kategorie občanských práv;
b/ státy, které tuto smlouvu podepíší a ratifikují, by se tímto krokem měly vzdát úplné kontroly svých vlastních státních hranic. Organizování migrace by tak mělo přejít z rukou orgánů jednotlivých států na Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a na neziskovky;
c/ podpisem této smlouvy Evropskou komisí by se tato smlouva měla stát závaznou pro všechny členské země EU a její případné neplnění má být vymahatelné a sankcionovatelné Evropským soudním dvorem.  

Význam a dopady na další vývoj v jednotlivých zemích z titulu obou shora uvedených smluv si uvědomují představitelé některých zemí, a proto vyjádřili nesouhlas s takovým postupem na úrovni Výboru stálých zástupců – jedná se o Polsko a Maďarsko. Od smlouvy Globální kompakt již odstoupily USA, dále pak Dánsko a Švýcarsko. K nim se dle posledních zpráv přidalo i Maďarsko.

S ohledem na uvedené skutečnosti obracíme se tímto na Vás, vážený pane prezidente, jako na nejvyššího představitele našeho státu, s žádostí:

a/ ponechat si řešení shora uvedené agendy v plném rozsahu ve svých rukou;

b/ odmítnout podpis smlouvy Dublin IV.;

c/ vyjádřit zásadní nesouhlas s případným vytvářením finančního tlaku na ČR ze strany vedení EU v této souvislosti, a to včetně zvážení účinných protiopatření ze strany našeho státu;

d/ vyjádřit zásadní nesouhlas s tím, aby jakýkoliv orgán EU podepisoval za ČR Globální kompakt či jiný typ smlouvy a odstoupit od smlouvy Globální kompakt podobně, jak to již učinily shora uvedené země.

Nepochybujeme o tom, že tímto dopisem vyjadřujeme zájem většiny obyvatel našeho státu, a to i nad rámec Vašich voličů v nedávné prezidentské volbě, neboť jde nyní o vše. Schyluje se k recidivě Mnichovské smlouvy z r. 1938 (o nás bez nás) a je jistě v zájmu nás všech již poučených historií této recidivě a tím i nejhoršímu pro náš stát Vaším osobním zásahem a naší podporou zabránit.

Praha 21. 2. 2018
 
S pozdravem

Ing. Jaroslav Tichý / Aliance národních sil, www.aliancens.cz
PhDr. Vladimíra Vítová, Ph.D. / Aliance národních sil a České mírové fórum
Petr Schnur, MA / České mírové fórum, www.ceskemiroveforum.com
Miroslav Starý / Aliance národních sil a Severočeská pravda, www.severoceskapravda.cz/
PhDr. Zdeněk Soukup / Platforma evropské civilizace, www.platformaec.cz
Ing. Karel Janko / Česká strana národně socialistická, www.csns2005.cz
Ing. Ivan Kratochvíl / Českoslovenští vojáci v záloze za mír, www.csvvz.cz
Ludvík Adámek / Občané 2011 – Spravedlnost pro lidi, www.obcane2011.eu
Ing. Marie Paukejová / Jihočeská růže, www.jihoceskaruze.estranky.cz
JUDr. Ogňan Tuleškov / České národní listy, www.ceskenarodnilisty.cz
Martin Marcikán / Svobodný vysílač, www.svobodny-vysilac.cz
JUDr. Karel Hais / Český ombudsman, www.ceskyombudsman.webgarden.cz
Zdeněk Chytra / Freedom for Europe / www.facebook.com/groups/wtoreality
PhDr. Ivan Müller, BA, MA, Ph.D. / historik
Ing. Jiří Oberreiter / ekonom zahraničního obchodu
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live