Quantcast
Channel: Nová republika
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live

Ukrajinský politolog vyvolal masovou rvačku na NTV.

$
0
0

24. 2. 2018       zdroj a zdroj 
V živém vysílání pořadu Místo setkání na kanálu NTV se odehrála masová rvačka. Informace o tom byla na internetové stránce kanálu. Zpočátku vznikl konflikt mezi německým poslancem Andreasem Maurerem a ukrajinským politologem Dmitrijem Suvorovem. Maurer hovořil o smrti stovek dětí na Donbasu, načež Ukrajinec začal křičet a požadovat, aby byly poskytnuty jako důkazy fotografie. Moderátor pořadu Andrej Norkin, ve snaze uklidnit hosta, ho uchopil za rameno, načež se rozpoutala rvačka. K bitce se připojila ještě více než desítka osob, některé z nich se v průběhu mely ocitly na podlaze. Video je na internetu zablokováno NTV Broadcasting Company ZDE , ale je ZDE

Ukrajinský politolog okomentoval rvačku ve vysílání NTV 

Ukrajinský politolog Dmitrij Suvorov, který se popral s moderátorem NTV Andrejem Norkinem ve vysílání pořadu Místo setkání, okomentoval situaci na své stránce na Facebooku.

"Co se týká dnešního incidentu, rvačky, dokonce to rvačkou nazvat nemohu, prostě jsme se pošťuchali, tím to skončilo", řekl Suvorov.

Podle něj jím "zacloumaly emoce", když německý poslanec Andreas Maurer mluvil o genocidě obyvatel Donbasu ze strany ukrajinských vojáků.

"Tuto lež jsem nemohl strpět, zacloumaly mnou emoce, ale proč vybuchl Andrej Norkin, to nemohu pochopit, protože pravda je samozřejmě na mé straně", prohlásil politolog.

Dodal, že bránil zemi, ale moderátor neměl morální důvody se na něj vrhnout.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Mzdy a platy a financování veřejného zdravotnictví, důchodů a dávek

$
0
0

Josef Mrázek
24. 2. 2018
Tímto článkem chci upozornit, že nízká cena práce, která vznikla tím, že nebyl nijak kompenzován zánik benefitů poskytovaných za komunistů místo části mzdy, má za následek nejen špatné mzdy a platy, ale také nízké důchody, dávky v mateřství a potíže veřejného zdravotnictví. Uvádím také, jak se to dá napravit. Začínám od financování zdravotnictví jako příkladu, že místo hledání, jak zvyšovat spoluúčast v rozporu s Ústavou ČR, měly být už dávno zachyceny nevyplácené části mzdy, které unikají do zahraničí.


Článek 31 Listiny základních práv a svobod, nedílné součásti Ústavy ČR, zavazuje stát, aby zajistil financování veřejného zdravotnictví financovaného pomocí veřejného zdravotního pojištění a umožnil tak zdravotní péči o všechny občany placenou solidárně, nezávisle na jejím poskytnutí.

Jde tedy o veřejnou službu, takže stát také odpovídá za její hospodárné obstarávání. Z Ústavy ČR vyplývá, že je poskytována těm, kteří ji potřebují, bez přímé platby, a pojistné, z kterého je hrazena, zákon stanoví s přihlédnutím k příjmům pojištěného. Za pojištěnce, kteří nemají příjem, musí pojistné platit stát ze svého rozpočtu a toto pojistné by měl upravovat tak, aby bilance veřejného zdravotního pojištění mohla být vyrovnaná.

Podle vzoru jiných států bylo pojistné zaměstnaných občanů stanoveno ve výši 13.5 % příjmu pojištěnce a potíže byly zprvu způsobovány jen tím, že dorovnávání státním pojistným se opožďovalo a také tím, že kromě státní VZP bylo ještě více než 10 pojišťoven zřízených podle odlišného zákona. Některé hospodařily pochybně a jiné zase měly bohaté pojištěnce a přebytky si hromadily v naději, že se zprivatizují. Časem počet pojišťoven klesl, ale ústavou předpokládaná úsporná jedna pojišťovna, jakou mají třeba Francouzi, nebyla pro odpor kšeftařů zavedena.

Racionální upravování státního pojistného vázne a je nahražováno hloupými nesystémovými kroky, které nemohou vyhovět při měnících se podmínkách.

V dřívějších článcích jsem vysvětlil, proč v jiných státech stačí zmíněných 13.5 % příjmů pokrýt skoro všechny potřeby veřejného zdravotnictví a u nás ne. Je to způsobeno tím, že průměrné mzdy a platy, neboli cena práce v České republice je, z důvodů výše zmíněných asi o 30 % nižší, než by odpovídalo aktuální produktivitě práce. A navíc tato mzda je vyplácena v českých korunách a z ní odvozené zdravotní pojistné je používáno také na nákupy v eurech a dolarech, při čemž se místo kurzu stejné kupní síly uplatňuje kurz směnný, a to představuje velké znehodnocení, teď to je o více než jednu třetinu a bylo to ještě mnohem horší. Navíc se zde negativně projevily intervence ČNB.

Z uvedeného plyne, že dosažení spravedlivé úrovně mezd a platů by zvedlo příjmy veřejného zdravotního pojištění o 40 % i více, aniž by to znamenalo zatížení pro pojištěnce nebo státní rozpočet, protože nevyplácená část mezd odchází jako bezdůvodný zisk většinou do zahraničí.

Námitka, že nelze nařídit převážně soukromým firmám, aby zvýšily mzdy, je výmluvou. Stát může zvýšit hladinu mezd a běžných platů ve sféře svého vlivu a to přiměje soukromé zaměstnavatele, aby se přizpůsobili větší ceně práce, zvláště proto, že nezaměstnanost je velmi nízká. Intervence ČNB kromě škodlivých následků ukázaly, že není problém obstarat peníze potřebné na rozjezd zvyšování ceny práce ve státním sektoru. Jde hlavně o rozjezd. Rostoucí odvody na zdravotní a sociální pojištění a růst výnosu z daní brzo odlehčí státní pokladnu a zvýšené mzdy v soukromém sektoru budou financovány hlavně na úkor bezdůvodných zisků soukromé sféry.

Na setkání ministerstva zdravotnictví s pacientskými organizacemi jsem navrhl ministru Vojtěchovi, aby se prosazování takového projektu ujal. Jeho úkolem by bylo přesvědčit vládu, že zvýšení ceny práce na úroveň obvyklou v dobře hospodařících státech umožní udržet dostatek lékařů a sester potřebných pro řádné poskytování solidárně hrazené zdravotní péče garantované ústavou a odstranilo by i ostatní problémy s financováním úplné zdravotní péče. Musela by to vzít za své celá vláda.

Úkolem pro ministra financí by bylo připravit návrh na zvýšení mezd ve sféře státního vlivu a těch platů, které jsou podhodnoceny, a na zvláštní zdanění bezdůvodných zisků vzniklých nevyplácením části mzdové složky HDP. Měl by zdůraznit, že zvýšení ceny práce rozhodným způsobem posílí vydatnost zdrojů pro úhradu mandatorních výdajů státu, jako jsou různé sociální dávky a zdravotní pojistné.

Úkolem pro předsedu vlády je přesvědčit Parlament ČR, že zvýšení ceny práce je nutným opatřením, které odstraní nedostatečnost odvodů na zdravotní i sociální a důchové pojištění a které zásadně zlepší postavení všech občanů ve srovnání se zahraničím. Stane se to hlavně na úkor hodnot, které odcházejí bezdůvodně za hranice následkem nám vnuceného koloniálního postavení.

Parlament ČR by měl uvítat tento projekt jako příležitost ukázat občanům, že zastupitelé mohou, a většina z nich také chce, pracovat ve prospěch voličů.

Ještě, že se nás zastal šéf „fašistické“ Alternativy pro Německo. Hurá…

$
0
0

Jiří Vyvadil
24. 2. 2018
Začnu zdánlivě oklikou, ale pokládám za nezbytné na tomto místě poděkovat Václavu Klausovi, který jako jediný český politik a navíc bývalý premiér a prezident republiky věnoval nevšední osobní angažovanost ve volební podpoře Alternativy pro Německo. Zasloužil se tím o vyváženější politické uspořádání v Německu. A stoupenci Alternativy si jsou toho vědomi.
A k věci…Angela Merkelová vylezla se záhrobí a hned ve své první řeči v předvečer dnešního neformálního summitu lídrů EU opět vystartovala se starou písničkou o potřebě podporovat syrské uprchlíky, o masakrech, které uskutečňuje Asad proti civilistům a kterým Evropa musí pomáhat. A hovořila o povinnosti všech států EU, jmenovitě těch z východní Evropy podílet se solidárně na přerozdělení uprchlíků, protože jak říká solidarita není jednosměrná a když chce volně přeloženo někdo strukturální dotace, musí uprchlíky přijmout a nebo….utrum?


Na její slova skvěle zareagoval spolupředseda Alternativy pro Německo Alexander Gauland, který označil slova Merkelové jako vydírání. Prohlásil, že žádná země nemá povinnost přijímat závazky k přijetí uprchlíků a zatímco Merkelová zbaběle či teatrálně (vyberte si) během jeho projevu mizela ze svého kancléřského místa, dodal natvrdo :

„Několik východoevropských států jednoznačně nesouhlasí s přijímáním uprchlíků a nechce platit za výsledky osudné uvítací politiky Merkelové. Správně. Maďarsko, Polsko, Česko a další země se samy rozhodnou koho si vezmou. Z historických důvodů.Tyto národy byly obsazeny osmanskou říší, zotročeny Němci a potlačeny Sovětským svazem."

Tuto skutečnost zdůraznil šéf poslanců AfD Alexander Gauland během debaty. Následovalo ticho v Bundestagu. Ale tyto argumenty Merkelová nepočítá. Zpočátku to zní neškodné, "solidarita nemůže být jednosměrná ulice v EU". Ale za tím leží brutální oznámení, že východoevropské země jsou v nevýhodě v nadcházejícím přerozdělování strukturálních fondů.

I k nám do Česka dorazila známkovací móda, kdy každý, kdo nechce uprchlíky je fašista či rasista či neonacista. Těch blouznivců, kteří nechápou, že svět přešel z éry prozápadní euforie roku 1990 do postzápadní kritické reality je u nás víc než dost a předhánějí se, jak ostřeji například označit naši SPD. Nejpikantnější na tom je, že jsou to zpravidla právníci, a to význační, kteří by znát zásady volební demokracie postavené na rovnosti hlasů, spočívající v tom, že neexistuje žádný extremistický a tedy méně hodnotný volební hlas. Měli by vědět, že pokud dotyčný politický subjekt právně korektním způsobem není ze zákonných důvodů zrušen, jeho činnost je v pořádku. Slova Předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského, ministra spravedlnosti (a lidských práv) Roberta Pelikána, Jiřího Dienstbiera (bývalého ministra lidských práv) o fašistické či neonacistické SPD jsou proto zcela nepřijatelné.

Ale vraťme se k Merkelové a Německu. Místo toho, aby Angela Merkelová napomáhala odstranění příčin bombardování Dhůty, jež jsou jednoduché a spočívají v tom, že po více let džihádisté okupují oblast navazující na hlavní město Sýrie Damašek a činí tak mimo jiné proto, že mají jednoznačnou podporu Západu jako nástroj na odstranění legitimní a legální hlavy státu, přilévá benzín do ohně, vyzývá k ukončení útoků asadovské armády. Prostě jde jí o to, aby chaos a destrukce trvaly déle.

Kdepak, aby džihádisté, které opět jako kdysi označovala za oběti Asadova režimu, odešli. Asad nesmí zvítězit, protože by tím zvítězilo Rusko. Dovede si někdo představit, že by na Německu někdo požadoval, aby odmítalo útočit na Postupim sousedící s Berlínem, kdyby ho na několik let obsadili teroristé a denně vysílali rakety na Berlín? Nikdo. Často kritizují Právo, zejména kvůli jejich Mitrofanovi, který zjevně zešílel, ale dnes musím pochválit bravurní článek redaktora Miochala Mocka : „Už zase zabíjejí jen civilisty“ Skvělý popis pokrytecké morálky „naší západní“ propagandy.

Že USA v Mosulu či v Racce bylo mnohem brutálnější a navíc bez jakékoliv legitimity, protože v Sýrii nemají co dělat, Merkelová již nezmíní.

Je dobře, že „fašisistická a neonacistická“ Alternativa pro Německo posiluje. Je dobře, že tato jediná politická strana sdílí obavy a pocity minimálně většiny Čechů z hlediska aktivit Angely Merkelové. Je dobře, že již podle posledních průzkumů přeskočila SPD, je druhá v pořadí se svými 16% a CDU/CSU a SPD by se dnes již nepodařilo vytvořit velkou koalici.

Vývoj nezastavíš. Na konci 19. a počátku 20. století za extremisty byly pokládány sociálnědemokratické strany. Dnes jsou často paběrkujícím odvarem politického mainstreamu a s výjimkou revolucionáře Corbyna, jehož předpokládané premiérství by bylo peckou, nelze od nich očekávat nic podnětného. Vlastenecké – protiemigrační – postzápadní – podle jiných populistické strany nabírají na síle.

Za několik týdnů to jistě zažijeme Itálii, kdy uskupení velkého přítele Vladimíra Putina, ostrého kritika migrace Silvia Berlusconniho má velkou naději na úspěch. Bude dobré vidět, jak se EU dál v dosavadní tupé zahraniční politice hroutí.

Dnes se tedy bude konat ono neformální setkání šéfu státu a vlád osmadvacítky. Andrej Babiš by si měl více přisednout k Sebastiánu Kurzovi či Viktoru Orbánovi. A mimochodem, jde mu také o to, zda je schopen nikoliv jen přísliby, ale bojem hájit většinové představy nás Čechů, Moravanů a Slezanů.

Podle této logiky by ale Německo na tom mělo být špatně už od začátku uprchlické krize, protože od podzimu roku 2015 je Evropa hluboce rozdělena. Už na to zapomíná, a proto asi minulý rok na podzim byly na volebních plakátech CDU slogany o Německu, "ve kterém žijeme dobře a šťastně".

Article 1

$
0
0

Campbell: Konec standardního myšlení

© Fotolia/ Alexlukin
Jan Campbell
24.2.2018 Sputnik


Neočekávám, že se místní, euro-unijní a podobná média zmíní o tom, že 23. Února se v Ruské federaci připomíná Den obránců vlasti, do roku 2002 znán jako Den Rudé armády. Také den chlapů. Je to státní svátek. Proto blahopřeji všem, kteří plní své povinnosti, dodržují přísahu a jsou věrni své zemi, zdraví a radost.




Tu musely mít tento den v roce 1918 oddíly Ruské gardy, když zvítězily nad vojsky císařského Německa u Narvy a Pskovu. Na skutečnosti nemění nic propaganda, zmiňující se o mýtu, ani přepisovatelé historie. Radost z vítězství měla dalekosáhlé následky i pro vznik RČS. To je správný název první republiky: Republika Československá. 23. únor byl proto označován jako den narození Rudé armády. Rok 1918 jako rok narození RČS a 25. únor 1948 dnem pochodu na hrad. Pochod studentů neovlivnil nástup komunistického režimu. Vítězství nepřichází bez boje. Vítěze nesoudí. Státní svátky si určuje každý stát sám, transformace státu ne. Přesto, nebo i proto, se budou konat v současné ČR oslavy založení státu, který již neexistuje. V rámci oslav se budou udržovat mýty spojené s jeho založením a osobnostmi, aniž by se někdo veřejně a vážně zamyslel nad transformací státu založeného na dogmatickém racionalismu do společnosti ničící veřejnou i privátní sféru (soukromí). Výsledkem uvedené transformace a ničení se tak stává společnost osamocených a atomizovaných občanů, spěchajících do totalitarismu, znajícího pouze zákon pohybu, neznajícího consencus juris, a svou historii v kontextu dějin.

Transformace postihla i spojence současné ČR, EU a USA. Samozřejmě i nové nepřítele: Teroristy, Ruskou federaci a ČLR. Proto je možné slyšet po maskaru ve škole prohlášení prezidenta Trumpa: Kantor se střelnou zbraní by takový útok mohl velmi rychle ukončit. A kdo bude umět střílet, by měl být odměněn. Mně dříve stačilo sambo, abych i ozbrojence přesvědčil, že život je radost. Dnes, po transformaci terorismu do organizovaného zločinu na mnoha úrovních politického a hospodářského života, sambo samozřejmě nestačí. Stačí zatím v ruské státní TV. Ta platí ukrajinskému, polskému, ale i americkému provokujícímu novináři, nebo tzv. expertovi, 25 tisíc a více rublů za nestoudnou kritiku Ruska v pořadu, který se v poslední době obohacuje i fyzickými napadeními. V ČR a západních státech kritizujících svobodu slova v RF, je podobná kritika státu s fyzickým cvičením oponentů nepředstavitelná. Podobně nepředstavitelná je skutečnost, že tři čínské internetové koncerny Alibaba, Baidu a Tencet (známé také jako BAT) mohly využít anachronistickou ochranu osobních dat pro svoji obchodní strategii, aby zbytek světa mohl blábolit o Big Data. BAT shromáždil a dále shromažďuje obrovské množství dat, vykazuje nekřesťanský zisk a využívá pomalé reakce vlády, co se týče regulace. Mezitím se západní společnosti snaží najít díru v nové čínské Great Firewall, vědci pracují na robotu s UI mrtvých občanů, a sní o vítězství nad přírodou. Proto neškodí si připomenout, že všeho moc škodí. A většinou nic nekončí podle plánu, falešných ambicí, uměle vytvořených cílů a záměrů. To dokazují v USA množství zbraní, silný vliv NRA po masakrech ve školách a jinde, zneužívání tajných služ© AFP 2018/ HELENE LABRIET-GROSS
eb pro politické účely a moderní totalismus. Ten žije z politiky spiknutí. Tím trpí i EU, ve které nejednota v otázkách migrace, financí, bezpečnosti a asymetrická spojenectví představují opravdového nepřítele, který ji sráží na kolena. V RF lze vidět příliš mnoho trpělivosti se zrádci především bankéřů a finančníků, a jak bývá zvykem i inteligence, vlády a velké části médií. I proto se dostává Moskva do rozpaků při tvrdém postoji Turecka, zvoucí Irán do hry v Sýrii, nebo při pozorování, jak se západem (z)řízené instituce, včetně MOK, WADA, WTO, sami zabíjejí. V této situaci nabízí ČLR malé, ale mnou očekávané jarní překvapení: Čínští uživatelé různých IT aplikací (bez svědomí) se probouzí.

Doposud odevzdávají slepě a bez pomyšlení na následky všechny možné informace o sobě velké trojce. Baidu čelí kritice organizace, za kterou stojí provinční vláda Jiangsu.Tencent, vlastník aplikací QQ a Wechat, je na mušce kvůli zneužívání dat a kvůli cenzuře politicky citlivých diskuzí. Platební systém Alipay společnosti Alibaba, který používá finanční společnost Ant Financial, dovoloval automatickou účast v ratingovém systémuSesame Credit. To jest účast bez souhlasu klienta. Proto byla společnost nedávno vyzvána Národní bankou ČLR se omluvit u spotřebitelů. Ta samozřejmě rychle vyhověla prosbě. Své může říci i Starbucks. Protože jeden z investorů u Starbucks, Tencent, je konkurentem giganta Alibaba vlastnícího platební systém Alipay, trvalo to dlouho, do konce září minulého roku, než se konkurenti domluvili na používání kromě Alipay,Wechat a Tenpay. Při objednání skanuje obsluhující personál QR kód (Quick Response). Otiskem prstu nebo PIN kódem se v reálném čase provede platba z účtu a přípis věrnostních bodů. Protože tento způsob platby bez papírové účtenky je akceptován čínským finančním úřadem, mohu si představit potenciální zájem premiéra Babiše o takový systém. EETčeká na up-date.

Uvedené příklady indikují, že konec standartního myšlení v politice a hospodářství, konec standartních bank a peněz v hotovosti se neúprosně blíží. Korporace a jejich finanční instituce nahrazují banky a pomalu reagující vlády na rychlé technologické změny. Proto sny pana Jack Ma o velké části bezhotovostníČLR během čtyř nebo pěti let jsou reálné. Před rokem prohlásil na CNBC, že jeho rodné město Hangzhou, již prakticky dosáhlo status města bezhotovostních plateb. Z časových důvodů se nemohu podrobněji zmínit o zajímavéSuper-Apps, které vyvíjejí Alibaba a Tencent. Rozdíl ve zpracování a využití dat mezi Evropou a ČLR se tak stává téměř nepředstavitelným. Za to představitelnými, ve smyslu informačního prostředí, jsou ztráta opravdové informace, úpadek znalostí a nepřítomnost moudrosti. Nikdo totiž neví, jak bezpečně jsou data uchovávána, má-li vláda přístup k datovým bázím a odevzdají li koncerny data vládě, budou — li k tomu vyzvány. Probuzená válka bude totiž pětirozměrná: Nabízí se voda, vzduch, kosmos, IT a kybernetika s UI. Nevím, jak skončil případ odcizení dat v objemu 20 Gigabyte, který se udál před čtyřmi roky. Vím za to, že reálný svět představuje velké nebezpečí i pro svět virtuální. Oba světa se totiž usadily i v činnosti a nabídkách virtuálních bank.

Stojí za zmínku již zmíněná společnostAnt Financial Services. Ta vyvinula společně se společností Tianhong Asset Management peněžní fond nazvaný Yu'e Bao. Volně přeloženo: Peníze, které zůstaly. Nabídka je nasměrována na spotřebitele s nízkým příjmem. Yu'e Bao byl založen v roce 2013, dnes disponuje kapitálem ve výši 165 miliard USD, má cca 260 milionů spotřebitelů a nevylučuji, že je největším peněžním fondem na světě. Ve srovnání s ním, se jeví svět těch, kteří ovládají a jsou ovládáni penězi, jež nemají pro ně cenu, důkazem nepřítomnosti moudrosti. Pohled na jejich jídelníček a ceny, které platí většinou jejich slouhové v hotovosti, dovolují si uvědomit, že slova o pravdě a lásce, podobně jako sen o svobodě, rovnosti a bratrství, patří do kategorie mýtů a slouží k vědomému klamu. Uvádím pro zábavu a zajímavost několik dříve ověřených příkladů, které jsem používal na univerzitě v různých variacích. Například: Jaká je cena nejdražší pizzy, zvané Louis XIII, s krevetkami, langustou, mozzarellou Buffalo, třemi druhy kaviáru, růžovou australskou solí Murray River a kapkou koňakuRemy Martin Louis XIII? Správná odpověď zní: 8.300 Euro. Nebo: Jaká je cena salátuFlorette Sea & Earth v jednom Oxfordském hotelu? Správná odpověď zní: 800 Euro. Co stojí levný fast food, párek v rohlíku, zvaný Dragon Food, stejnojmenné sítě ve Vancouveru? Správná odpověď zní: 100 USD. Kolik zaplatím za omeletu v hotelu Le Parker Meridien v NY? Správná odpověď zní: 1.000 USD. A za zmrzlinu v restauraciSerependity 3? Ano, čtete správně, pouhých 25 tisíc USD. Kdo má rád kaviár a chce ho požívat doma, podobně jako já, může si koupit 1 kg diamantového kaviáru v obchoděCaviar House Prunier v Londýně za 50 tisíc USD. Kdo preferuje zdravé brambory, koupí siLa Bonnote z ostrova Nurmuate za pouhých 500 Euro kilogram. Kdo dodržuje dietu, zajde si na 8 kusů malých knedlíčků s masem ohnivé ryby. Knedlíčky stojí v Golden Gates směšných 2.400 USD. Při srovnání svého důchodu a uvedených cen nemám hlad, hlava se mi netočí, a spořím. Vím, že poslední košile nemá kapsu, vím, že vše je předem rozhodnuto. Vím také, že únorový výlet dovoluje výběr a vzpomínku na odkaz 23. 2. 1903 narozeného J. Fučíka: Lidé bděte! Souhlasu netřeba.

- - -

Pravdy a lži českých dějin

$
0
0
Stanislava Kučerová
24. 2. 2018
"K násilí, jímž byli a jsou lidé a národy ovládáni hmotně, přistoupila jako poslední vymoženost dvacátého století propaganda, která ovládla lidi a národy duševně. Násilí zbavuje lidi svobody vůle. Propaganda je zbavuje svobodného úsudku. Proti násilí se bojuje rukama a zbraní. Proti nepravdě a neprávu, proti fanatismu a demagogii se bojuje slovem a svědomím. Ve světové při o pravdu a právo asi neplatí přísloví, že moudřejší ustoupí" Karel Čapek


Od převratu 1989 nepřestáváme žasnout nad neutuchajícími proudy pohrdavého a nenávistného znevažování našich národních dějin a naší národní kultury, které chrlí většina tisku i televizních kanálů. Hledáme-li zřídla tohoto mediálně šířeného špinění, pomlouvání a tupení naší minulosti, které již patří na veřejnosti k „dobrému tonu“, najdeme objemnou knihu „Úloha Čechů v dějinách“ /Praha 1991,690 s./, kterou pod pseudonymem Podiven /jméno sluhy knížete Václava/ vydala trojice autorů P. Pithart, P. Příhoda a M. Otáhal /ten s některými výhradami/. Prý zrcadlo, nastavené českému národu.

Ve skutečnosti pomlouvačný pamflet, do něhož se promítl příkrý, odmítavý vztah těch německých analistů, kronikářů a historiků, kteří perem podporovali, zdůvodňovali a oslavovali expanzivní činy svých vládců. Historické děje se tu podávají bez lidské účasti a porozumění pro zápas napadeného, ale s povýšeným despektem a zlomyslným pošklebováním agresora. A přitom šlo o osudy generací na léta, staletí. Podiven pohrdá Čechy jako otroky, ale nechce jim dovolit, aby se osvobodili. Odsuzuje opovážlivé Přemyslovce, kteří nechtěli být vazaly římských císařů, pranýřuje troufalost husitů, kteří se opovážili „vykloubit z duchovních svazků Evropy“, tupí stavovské rebely, exulanty, tajné nekatolíky, buditele a obrodiče, austroslavismus, panslavismus, čechoslovakismus, Volnou myšlenku, legionáře, Masaryka, Beneše, první republiku…Nejde tu o historickou pravdu, ale o útok na historické vědomí českého národa.

Za cenu zamlžování, bagatelizování, překrucování ba i vysloveně neslušného pomlouvání řadí vybrané historické jevy tak, aby byla potvrzena apriorní ideologická konstrukce /čím se liší od rasistické?/, že Češi jsou živel zaostalý, primitivní, málo tvořivý, zatímco Němci jsou „státotvorné plemeno“ a nositelé „vyšší kultury“. Podřadní Češi se marně snaží překonat svou nezralost, přízemnost, odvozenost, malost, plebejství. Neprávem se prý dovoláváme slavné minulosti, velikosti svých předků, kulturního bohatství svého národa. Jsou to samé anomálie, kterými jsme uráželi universalismus a jiné vznešené ideje „svaté říše římské německého národa“, vlídnou monarchii habsburskou i právní cítění Němců v našem pohraničí. Nejvíce jsme se ovšem prohřešili tím, že jsme znovu – zcela nezaslouženě – prý lstí a podvodem získali a potom zas ještě obnovili samostatný stát, proti vůli těch, kteří si osobovali právo nám vládnout.

Podle Podivena se Češi od nejstarších dob pouštěli do pochybných dobrodružství proti ozbrojeným nositelům vznešené ideje „svaté říše římské národa německého“ a pokračovali v tom i v rámci c. a k. habsburského mocnářství. Zahazovali se s povrchními kacíři a neprozřetelnými stavovskými odbojníky, pořád si na něco neodpovědně hráli, pořád něco předstírali, vymýšleli si mýty a fikce o vlastní minulosti. Pokoušeli se o obrodu jazyka a kultury, ačkoli na to neměli, jsouce ducha nedostačivého. Jungmann /o té nepoctivosti!/ si vypůjčoval slova od jiných Slovanů, Hanka, kterému nestačily staré pověsti v Kosmově kronice, podvrhl „Rukopisy“ a Smetana, Mánes, Aleš, Myslbek, Zeyer, Fibich aj. /jaká hanba!/ nebádali o jejich historické věrohodnosti, ale inspirovali se ve své umělecké tvorbě poetickou krásou básní, které se tu náhle objevily. A Světlá byla nenadaná snaživkyně a Hálek, favorizovaný současníky před Nerudou, se měl stát českým Shakespearem /haha!/ a Neruda byl citový deviant, a proto tolik přilnul k národu. Mácha byl dobrý básník, ale to jen dík jakési barokní filiaci své poesie. A Palacký s celou politickou reprezentací šli manifestovat do carské Moskvy /taková ostuda!/ a Havlíček byl šovinista, Masaryk venkoncem povrchní myslitel a posléze podlý /!/ politik a všechny ty panslavismy, austroslavismy a čechoslovakismy byly jen provokací vznešených idejí německého hegemonismu, založeného přímo „plemenně“ „státotvorným géniem Germánstva“.Češi nedovedou vládnout /na rozdíl od Maďarů/. Nepřestajná nedostačivost české kultury a bažení po nedostižných vzorech se promítlo i do budování Národního divadla /Národ sobě? K popukání. Takový národ!/ A Sokolové byli paramilitantní organizace /!/ atd. atp.

V antiemancipačním zaujetí vadí autorům všechny projevy českého vlastenectví, nedbání „integrující role křesťanství a katolické církve“ a nerespektování „státotvorného génia německého národa“. A aby nás snad nenapadlo aspoň zčásti se státotvorně integrovat, shromažďují rozsáhlý aparát ideologické munice pro separatistické rozeštvávání nejen Čechů a Slováků, ale i Čechů a Moravanů.

Podle Podivena jsou si Češi svými osudy i v nové době sami vinni. Nemuselo se jim spolu se Slováky podařit národní obrození, úspěšné angažmá v 1 . světové válce, zřízení společného státu a vcelku zdařilé usilování o prosperitu, demokracii a humanitu. Hitler nemusel žehrat na „versailleského zmetka“, ujímat se svých soukmenovců, kteří si přece ČSR nepřáli, nemuselo být „Mnichova“ ani protektorátu. Ve střední Evropě mohl být klid. Jistě, naši předkové mohli jít dějinami i jinou cestou. Polabské a Pobaltské Slovany již hlava nebolí. Ba ani Lužické Srby pomalu také už ne.

Podle Podivena bychom konečně měli uznat „plemennou schopnost vládnout“, které se nám nedostává. Nezasloužili jsme si stejných práv a svobod. Kajme se v pokoře a podívejme se na sebe očima svých protivníků. Dáme Podivenovi za pravdu a rozloučíme se, parafrázujíce slova básníka „Zmoudření dona Quijota“: „Ach, teď konečně vidíme své bláznovství a hůře – svou moudrost. Jací jsme to byli blázni: Co jsme si toho navymýšleli! Neexistuje svět, o kterém jsme snili. Je nutno smířit se se skutečností a vidět věci, jak skutečně jsou. Celá naše minulost je jen hloupý a směšný sen. Nyní budeme bdít, o jak my budeme bdít! Není nic velkého v našich dějinách, že, Podivene? Není nic krásného v naší kultuře, že, Podivene? A láska k vlasti? Nemiluje se přece vůbec, jsme-li rozumní, viď, Podivene? Jsi spokojen ?

Můžeš teď začít tesat epitaf pro náš národ: „Uznal své chyby. Je dobrý. Je moudrý. Je mrtev.“ A všechno to mrzké, co méněcenný národ podnikal pro svou sebezáchovu a rozvoj, nezralý, neschopný a nízký od začátku až do konce, může být zapomenuto. Věnujme vděčnou vzpomínku svaté říši římské německého národa i dobrotivému mocnářství rakousko-uherskému. Jejich bohulibý odkaz znovu ožívá v nových strukturách.

Ale teď bez ironie. Zaráží, že renomovaní autoři nepřistoupili k tématice jinak, v rámci „Česko–německého porozumění“ nově, interkulturně, že se nepokusili paralelizovat nezrušitelné protivy a hledat integrující momenty na vyšší úrovni obecnějších, všelidských kulturních hodnot. Místo toho napsali jen pamflet, hanopis, sbírku pomluv a špinění v duchu nejhrubšího nacionalismu – arci, v tom lze spatřovat jisté novum – na domácí půdě a z českého pera – nepokrytě protičeského zaměření.

Znám reakce čtenářů, kteří nejsou dost imunní proti podobnému druhu „psychologické přípravy“: „To je hrůza, jak se nám lhalo! Už abychom fúzovali s Rakouskem nebo Bavorskem!“ Anebo: „Bylo nám toho obrození zapotřebí? Mohli jsme být dávno Němci a mít pokoj!“

Autorská trojice, politolog, psycholog a historik, dobře vědí, co dělají. Pod záminkou„léčení národní duše“ a „boření mýtů“ předvedli techniku totální destrukce sebedůvěry národa. Předvedli techniku ponižování, napadání a ničení sebeúcty člověka a jeho identity, založené na národní příslušnosti. Pokusili se znevážit, znehodnotit, znectít všechno, co se v našem vědomí váže k národní historii, národní tradici, národní kultuře. Pokusili se připravit nás o naše národní hodnoty a ideály. Bytost, která je zbavena vědomí svých hodnot, není schopna činu. Národ, zbavený sebeúcty, není schopen hájit své zájmy.

Ptáte se, co přivodilo ten nepochopitelný útok na naši historickou paměť, na naši národní identitu, na smysl našich dějin, na samu existenci národa? Trojice se jménem Podiven patří k odpůrcům předlistopadového režimu. Tito dříve disidenti, dnes příslušníci vlivných politických a kulturních elit, přijali v letech totalitarismu za svou perfidní zásadu „nepřátelé našich nepřátel jsou našimi přáteli“. Z nepřátelství k domácímu socialismu hledali a nacházeli oporu antisocialistických sil u našich sousedů v zahraničí, bohužel zhusta i protičeského revanšistického zaměření. Jejich tehdejší spolupráce se neomezila jen na /v té době aktuální/ „studenoválečné“ měření sil mezi Západním a Východním blokem. Disidenti převzali vstřícně i „nový“ pohled na naše národní dějiny – z dílny německé imperiálně nacionální historiografie.

Máme teď u nás dvojí pojetí společných dějin Čechů a Němců. Jsou to dvě vyprávění, která nemohou být odlišnější. Jejich různost je zakotvena již v dávných dobách. Rakušanka Barbara von Coudenhove-Calergi srovnává obě pojetí přehledně a věcně takto:

1. Podle Čechů přišli Němci do země jako kolonizátoři a dobyvatelé, v německém podání přišli jako nositelé a strůjci pokroku a činitelé vývoje.

2. Doba husitská – pramen demokratických tradic země a počátek evropské reformace podle Čechů, úděsné a hrůzostrašné barbarství podle Němců.

3. Baroko – pro Němce doba kulturního rozkvětu, pro Čechy „temno“, do kterého upadli po porážce stavovského povstání, ztrátě suverenity, triumfu habsburské protireformace a zničení protestantské elity.

4. Vznik Československé republiky r.1918 – pro Čechy spravedlnost, návrat suverenity po dlouhých třech stech letech nesvobody, možnost budovat s láskou nezávislý demokratický stát. Pro Němce zneuznání práva na sebeurčení a seberealizaci, až „Mnichov“ přinesl kýženou satisfakci. V očích Čechů rozbití Československa přičiněním „spoluobčanů“ ve službách Hitlera - zrada a zločin.

5. Protektorát – pro Čechy vyhánění z pohraničí, zatýkání, popravy, ponižování, pokořování, nejhlubší poroba, likvidace inteligence (zavřeny vysoké školy, popraveno 60 universitních profesorů a docentů ). A budoucnost? Po vítězství Říše realizace projektu germanizace, deportace, genocidy. Ve vlastní zemi neměl zůstat ani jediný Čech. Podle Němců se Čechům za války nežilo špatně. Nemuseli rukovat, měli co jíst, nebyli bombardováni.

6. Denacifikační odsun Němců z Československa – pro Čechy rozuzlení dávných i nedávných excesů, základ stability evropského poválečného uspořádání. Pro Němce katastrofa a zločin všech zločinů.

Autorka neskrývá podiv nad tím, jak po roce 1989 téma „odsunu“ ožilo. Dříve bylo jak v SRN tak v Rakousku (kromě spolků vysídlenců) „tabu“. Bylo nepohodlné, trapně spojené s nacismem. Věřilo se, že samočinně zmizí: staří odcházejí, mladí se již integrovali v nové domovině. Paradoxně jako by sjednocování Evropy probudilo démony minulosti. Objevila se „změna paradigmatu“ velikého rozsahu. Mnohým dělá dobře octnout se najednou v roli žalujících, nikoli již žalovaných. Ptají se: A co bude se „zločiny druhé strany“? O svých vlastních již nechtějí slyšet.

I na nás dolehla „změna paradigmatu“ velikého rozsahu. Mnozí „přepisují“dějiny a vykládají je podle německého vzorového schématu. Říká se tomu „demýtizace“ a ta postihuje všechna významná období naší minulosti. A není to nijak složité, všechno je prostě naopak.
Tak zrovna v těchto dnech přinesly „Parlamentní listy“ šokující názory údajného „historika“ T. Krystlíka. Historiografie zmíněného „experta“ sice postrádá odbornost (jak zdůraznila uznávaná historička prof. Věra Olivová), zato se honosí pozoruhodnými přepisovačskými „objevy“. Mezi takové „objevy“ patří i jeho tvrzení, že Češi si svůj stát rozbili sami, tím, jak utlačovali své menšiny. A tak i kdyby nebylo Hitlera, stát by se jim prý do roka rozpadl.

Jenže toto tvrzení není „objev“ zcela nový. Známe jej i z minulého díla T. Krystlíka. Ten před několika lety vydal jako novinář „Mladé fronty dnes“ pozoruhodný spis o dvou dílech ,„Zamlčené dějiny.“ Sestavil je věrně podle uvedeného protičeského schématu. Patrně z reklamně marketingových důvodů v předmluvě vyhlásil, že je „první“, kdo vybízí Čechy, aby skoncovali s překrucováním dějin, s kterým začal už Palacký a aby odmítli pajány o slavné české minulosti. Sám jim při tom chce být oporou, která dosud chybí, a která je nutná, aby se národ vyrovnal s minulostí, opustil falzifikace dějin a přestal dokazovat, že není méněcenný.
My ovšem víme, že „prvenství“ patří „Podivenovi“, a je neodůvodnitelné a neomluvitelné, že pan Krystlík „Podivena“ nepřipomíná. A jsou si přece tak blízcí!

Asi se nezmýlíme, když vyslovíme domněnku, že jak autorská trojice „Podiven“, tak unikátní T. Krystlík měli stejné poradce a stejné zdroje informací. Uznávaná historička prof.V.Olivová odmítla pojetí Krystlíkova spisu právem jako neodborné, které nadto souzní s německou účelovou antidemokratickou historiografickou publicistikou.

Mohli bychom nyní s tímto „demýtizátorem“ skončit, ale nechci čtenáře připravit alespoň o malou ukázku z jeho díla, aby mohl ocenit autorův vskutku „objevný“ výklad českých dějin. (Nijak se v tom ovšem od ostatních „demýtizátorů“ neliší.) Počínaje „Podivenem“ se u nás tisková i audiovizuální média (až na malé výjimky) předhánějí v horlivém šíření „nového pojetí“, a tak už dávno víme, co nám on také říká, že husitství bylo „běsnění, které vraždilo lidi a ničilo evropská města“, a že Žižka byl „masový vrah“, a že pobělohorská poroba je pouhý mýtus, protože „cizí nadvláda tu nebyla a vliv církve byl kladný a prospěšný“. Není novinkou ani Krystlíkovo opakované tvrzení, že „Československo vzniklo r.1918 jako „umělý, neorganický útvar, nedovedlo najít modus vivendi se svými menšinami a vlastní vinou se rozpadlo“. Usměvné fantazie, že protektorát „poskytl Čechům pracovní uplatnění, perfektně fungující trh, rozvoj porodnosti a rozkvět kultury“lze hravě korigovat autentickými vzpomínkami na skutečnost: násilné pracovní nasazení celých ročníků mladých lidí pro potřeby vojenského průmyslu převážně v Německu (ročník 1921, ročník 1924, koncem války šel na zákopy i ročník 1928), kvapné sňatky a účelová těhotenství na záchranu před nasazením, nedostatkový přídělový lístkový systém pokrývající jen minimální potřeby obživy a ošacení.

Následkem toho se rozvíjela intenzivní ilegální výměna všeho spotřebního zboží mezi městem a venkovem, kvetl „černý trh“ a šmelina nepředstavitelného rozsahu a spolu s tím se angažovaly obávané šťáry německé policie, např. na nádražích. A kultura? Cenzurou okleštěné skromné zbytky, pěstované ponejvíce v skrytu jako projev snahy po sebezáchově národa v smrtelném ohrožení. Pan T.Krystlík ovšem vskutku není ani první ani jediný „demýtizátor“. Nedávno mě jiný nadějný autor vlídně poučil, že výroky „zubožení“ a „bezpráví“ v souvislosti s pobělohorskou dobou patří „na smetiště dějin“. Nebylo prý bezpráví, nebylo zubožení. Šlo tehdy o „plodnou spolupráci, která dala Čechům vysoký standard, výrazně spoluutvářela jejich identitu a naučila je politické spolupráci na mezinárodní úrovni“. A celé obrození bylo scestné a zavádějící. O tom si mám přečíst novou literaturu, jsou jí plná knihkupectví a knihovny.

Co na to říci? Je pravda, že se po „Bílé hoře“ mnozí šlechtici získanými konfiskacemi celých panství velmi obohatili a měli „vysoký životní standard“, jako třeba Lichtenštejn, Dietrichštejn, Piccolomini, Coloredo a kohorta dalších dobrodruhů ze všech koutů Evropy, které panovník štědře odměnil za podporu proti odbojným stavům. Také církev se velmi obohatila. Jenomže to nebyli Češi. Počet obyvatel klesl téměř o polovinu. Doma zůstali převážně jen chudí nevolníci, kteří nesměli svou rolnickou práci opustit a víru museli změnit podle nařízení vrchnosti. Počet obyvatel klesl téměř o polovinu. Žádná barokní nádhera nemůže zastřít skutečnost, že došlo k zubožení českého etnika, které málem přestalo existovat a že arogantní triumf habsbursko-katolické protireformace vnímali mnozí /třeba i Komenský/ jako „temno“.

Součástí „demýtizační“ kampaně za diskreditaci Masarykovy první republiky a Benešova poválečného zákonodárství je trvale kritika tzv. „čechoslovakismu“. Masaryk si prý „vymyslel“ československý národ, aby mohl v jednání s presidentem Wilsonem prosadit ustavení nového státu na základě práva národů na sebeurčení. Výmysl? Společní předci ve Velké Moravě. Občas společní panovníci. Po staletí neomezený pohyb oběma směry přes řeku Moravu. Obyvatele na obou březích, byť administrativně oddělené, spojovalo vědomí příbuznosti, snadného dorozumění při malé jazykové odlišnosti, společné vysokoškolské studium, společná vojenská služba, vzájemní partneři. Od dob reformace po 400 let byla na Slovensku spisovnou řečí čeština (bibličtina). Ján Kollár mluví o českoslovanské větvi slovanské a soudí, že Češi, Moravané a Slováci mohou obstát jen pospolu. Palacký, Šafárik, Jungmann – ani jediný buditel nezapochyboval o jednotě a vzájemnosti. „Svoji k svému, paže k paži, od Šumavy za Pováží…“ Havlíček kritizoval, že třetina národa žije v maďarském područí a přál si spojení. Věřil, že právě ze Slovenska vzejde časem vůdcovství a síla celého kmene českoslovanského.

Ani štúrovci, přestože provedli jazykovou odluku, nepopírali jednotu. Při kladení základního kamene Národního divadla v Praze r.1868 vyhlašovali za Slováky J.M.Hurban a J.Novák: „Je to i náš den. Jsme příslušníky národa českoslovanského neb i my k vám náležíme. My vaši jsme, vy naši jste. Neb my všichni jsme Slované – českoslovanského národa“. Je přirozené, že kulturně prožívaná vzájemnost vedla postupně i k požadavku politicky se sjednotit v jednom státě. /Tendenční přetřásání Pittsburské dohody a údajné nedodržení Masarykova slibu o autonomii je, jak nedávno napsala bratislavská badatelka v oboru státu a práva, Katarína Zavacká, ahistorická dezinterpretace ve službách separatismu./

Ideu naší státnosti formuloval dlouholetý spolupracovník prezidenta T.G.Masaryka a náš dlouholetý ministr zahraničních věcí, dr. Edvard Beneš r. 1935, ještě před svým zvolením Masarykovým nástupcem, druhým prezidentem Československé republiky.

„Proti hrůzám války stavíme lidství a respekt k lidské osobnosti. Proti politickým doktrinám připouštějícím válku jako přirozený fatální stav společenský - soustavnou výchovu,ukazující, že takové názory jsou přežitkem minulosti a brbrství století předcházejících. Proti autoritativním a diktátorským koncepcím státních režimů – jedině správnou koncepci vývojové demokracie. Proti šovinismu – rozumný vřelý patriotismus. Proti mezinárodní anarchii, výlučnosti a egoismu národů a států – světovou organizaci mírovou, Společnost národů, a zásadu solidarity a spolupráce všech národů a států. Proti vyřizování mezinárodních sporů železem – mezinárodní soudnictví. Proti svévolnému rušení smluv a vyvolávání válek – společné zakročení a potrestání viníka sankcemi a tudíž vybudování kolektivní bezpečnosti, jejímž nástrojem má býti ui naše vlastní dobře vybudovaná a vyspělá armáda i celý náš systém spojeneckých smluv a paktů s našimi přáteli.“

V následujících třech letech se dařilo držet jednotu státu a jeho demokratický řád. Na podzim 1947, kdy Německo zahájilo přímý nástup k zničení Československa a našlo podporu u anglické politiky appeasementu, dařilo se prezidentu Benešovi v čele obrany republiky odrážet úspěšně jednotlivé fáze tohoto útoku. Zdálo se, že dík spojenectví se zeměmi na západě i na východě Evropy bude agresivita nacistického Německa zadržena. Mnichovskou dohodou čtyř velmocí – Německa, Itálie, Anglie a Francie koncem září 1938 však všechny naděje na udržení demokracie a míru padly. Československo bylo rozbito a ovládnuto Německem. R.1941 byla však protiněmecká fronta obnovena a dík Americe, Anglii a Sovětskému svazu nastal boj o nápravu a svět byl zaplaven hrůzami druhé světové války.

Tato historie vskutku nesvědčí o pravdivosti názoru pana Krystlíka o vnitřním rozpadu naší první republiky. Československo padlo jako oběť nacistické agrese a rozpínavosti, která existence německé menšiny bezostyšně pro své válečné cíle zneužila na základě vyprovokování jejího separatismu. Za rozbíjení Československa dostalo dokonce více než milion a půl Němců z našeho pohraničí medaile za zásluhy od A.Hitlera.
Československo padlo. Ale na rozdíl od většiny evropských států si uchovalo svůj politický štít čistý. Nikdy se nezkompromitovalo politickou dohodou s hitlerovským režimem nacistického Německa. (V.Olivová)

S uspokojením jsme našli ideové spojence v německých historicích Hansu a Evě Hahnových, kteří nejednou odhalili pravý smysl „nových pohledů“ na československé dějiny. „Nové pohledy“ jsou neseny snahou svalit odpovědnost za to, co se dělo v 30.letech z německého nacismu na – údajný český nacionalismus.

Novodobé české dějiny stojí přirozeně na tom, že vznik samostatného Československa z konflagrace válečných sil r. 1918 byl vyvrcholením snah celé řady generací, které od dob národního obrození hledaly cestu k svobodnému národnímu vývoji a k obnovení jeho ztracené státnosti. Připomeňme aspoň snahy Havlíčkovy, Palackého, Masarykovy. .

Vznik a existence Československé republiky jsou tak spojeny s historickými kořeny národa, že všechno pozitivní, co se na našem území událo, směřuje k nim jako svému cíli a všechno v nich ozřejmuje svůj smysl. Není divu, že i nepřátelské tendence mají stejný směr, ovšem s úmyslem rozbíječským. Přes svou novost a heterogennost i v neklidném meziválečném čase Československá republika si udržela svůj demokratický systém přes všechny i sílící nedemokratické tendence sousedních evropských států. Byl tu Masarykův demokratický program Washingtonské deklarace, byla tu angažovaná práce politických zakladatelů republiky, byly tu s úctou a láskou udržované a šíření kulturně historické tradice, představované Mistrem Janem Husem, Jiřím Poděbradským, Janem Amosem Komenským, a celou plejádou vědců, umělců, myslitelů, kteři pracovali nezištně pro blaho národa a nečekali „ni zisk ni slávu“. Bylo to přirozené, protože oni připravovali a pak udržovali stát novodobé emancipace Čechů a Slováků pro společně vyznávané hodnoty demokracie a svobody, vzdělanosti a kultury. A protože „Státy se udržují těmi ideály, z nichž se zrodily“, i proti jejich myšlenkám a dílům, proti jejich poctivému přesvědčení a nezištné práci se i dnes houfují síly nepřátel Hahnová našla nedávno podobný nepřátelský výklad i v anglosaském zámoří. Recenzovala knihu Američanky (patrně německého původu) Mary Heimannové, „Československo – stát, který selhal“. Ukázala na ní, že je to jen další varianta protičeské propagandy. Tak hned český národ pokládá Američanka za romantickou obrozeneckou fikci.

Není-li českého národa, nejsou ovšem ani Češi. A tak autorka mluví o Dobrovském jako o „maďarském rodáku“, o Palackém jako o „moravském protestantovi“ a o „rakouském Slovanu“ Dvořákovi soudí, že udělal kariéru jen dík českému nacionalismu. Kdyby toho nebylo, byl by prý odsouzen hrát ve své vesnické kapele polky, mazurky, pochody. Ale on se vyšvihl „směsí českých nacionalistických skladeb.“ (Tak tady si ho autorka asi trochu plete s Bedřichem . Smetanou, který její pozornosti kupodivu unikl, ačkoliv právě on byl autorem nádherných hudebních básní o lásce k národu a vlasti.)

A Henlein, podle M.Heimannové, prý chtěl jen demokracii pro své rodáky, kterou jim „utlačovatelská“ ČSR nechtěla poskytnout. Přitom zamlčuje, že jim dala, mimo jiné, i tři ministerstva ve vládě, prvotřídní školství a kvalitní kulturu. (Jen privilegia, jaká měli za Rakouska, o ta v demokratickém systému přišli.) Číst podobné výmysly by bylo k smíchu, kdyby to nebylo smutné svědectví o nepřestajných lživých útocích na naše dějiny. Proč? E.Hahnová ukazuje, že od svého vzniku stálo Československo v cestě organizaci přeshraničního hnutí, jehož cílem bylo nastolit místo Československé, Rakouské a Německé republiky jedinou - Velkoněmeckou říši.

Proti destrukci historické paměti vystupují odborní historikové, učitelé dějepisu, pamětníci, mluvčí vlasteneckých organizací. Ozývají se na stránkách několika málo tiskovin, které jsou jim otevřeny. Jejich hlas je slabý, jde o tiskoviny velmi nízkého nákladu. Většina tisku se octla v cizích rukou a cizí kapitál nemá zájem udržovat povědomí o českých národních dějinách. Přeje spíše „demýtizátorům“ v cizích službách. Před časem se Bořivoj Čelovský pokusil burcovat národ, který sice získal svobodu slova a tisku, ale ne už prostředky k tomu, aby jí mohl využívat. Vydal brožuru „Konec českého tisku?“S otazníkem na konci. Brožuru poslal politikům a jiným veřejným činitelům k vyjádření. Většina oslovených byla situací našeho tisku, který je z 80% v cizích rukou, nemile překvapena. Ale zároveň většina usoudila, že v době kapitalismu a volného pohybu kapitálu se nedá nic dělat. Někteří s daným stavem dokonce souhlasili, protože prý monopol kapitalistů je lepší než monopol stranických sekretariátů, ztratíme sice suverenitu, ale polepšíme si ekonomicky. A že to vlastnictví našeho tisku je většinou německé? To přece nevadí. Mladí již nemají potřebu bývalé spoluobčany démonizovat. Čelovský vydal brožuru znovu, rozšířenou o tyto a četné jiné podobné odpovědi našich vůdčích osobností. Titul, opět „Konec českého tisku.“ Tentokrát bez otazníku.

Když před 20 lety vyšel „Podivenův“ manuál „ demýtizace“, většina recenzentů reagovala na knihu silně kriticky. Ale oficiální mínění to přičetlo na vrub tradičnímu chápání českých dějin, „jiným“ vztahem k rozpadu Československa a k odsunu Němců po druhé světové válce. R. 2003 se dostalo knize dokonce reprezentačního vydání v nakladatelství Academia, garantovaném Akademií věd ČR. Milan Kundera kdysi napsal, že národy se likvidují tak, že se jim nejdříve vezme paměť. Zničí se jejich knihy, jejich vzdělanost, jejich historie. A někdo jiný jim napíše jiné knihy, dá jinou vzdělanost, vymyslí jinou historii…Bez odkazu předků a bez vlastní sebeúcty přestaneme být národ. Proměníme se v nevědomý, neodpovědný, manipulovatelný dav. Dopustíme to?

Ve veřejném prostoru jsme denně svědky tendenčního výkladu událostí. Společenské vrstvy, různé skupiny, strany i jednotlivci stylizují své zprávy o událostech tak, aby sloužily jejich potřebám a zájmům. Je to prastarý způsob, jak uplatnit svůj vliv a oslabit protivníka. Už sofisté ve starém Řecku věděli, jak se dělá z černého bílé, z většího menší a naopak. Učili tomu za peníze. Pro moderní dobu nezapomenutelně ukázal G.Orwell ve své satirické vizi „1984“, jak se bez přestání přepisují dějiny podle toho, jak se ustavičně střídají mocnosti v globální hegemonii, ve světovládě. Nad všemi manipulacemi světa však musí existovat historická pravda, nepřibarvená a nepřikrášlená. Pravda českých dějin je základem naší identity. Lživé podání dějin v imperiálním zájmu mocnějších sousedů ohrožuje samu naši existenci.

Polistopadový převrat přinesl nejen pád despotického režimu, ale i oživení rozmanitých společensky rozkladných sil. Ožili přátelé bývalého mocnářství i skrytí vyznavači nacismu. Využívají a zneužívají svobody projevu a tisku k šíření svých obskurních názorů a přpisují naše dějiny ze všech sil. Negují všechny historické tradice, kterých si vážíme a které milujeme.Ale zvláště si dávají záležet na tom, aby zpochybnili nutnost a oprávněnost vzniku ČSR, znevážili charakter meziválečné existence naší republiky a dehonestovali nový osvobozenecký boj a nové vítězství v době 2. světové války. Podle nich byl vznik ČSR vlastně neprozřetelný a hazardní experiment. A tak zvanou první republiku si prý bezdůvodně idealizujeme a vlastně jsme za ni ani nebojovali, když šlo o její existenci. A za protektorátu se nám vůbec nežilo špatně a celý náš odboj byl vlastně směšný. A neúnavní přepisovači dospěli posléze k tomu, že naše národní uvědomění je fikce, národ je vlastně přežitek a vlastenectví je zdrojem xenofobního nepřátelství.

Vlastenectví, láskyplný pocit domova, pocit silné sounáležitosti a odpovědnosti k vklastnímu národu a jeho zemi, jazyku a kultuře nabývá v procesech integrace v celoevropském a světovém měřítku nového významu. Má smysl bránit svůj národ a svou příslušnost k němu v době postupující globalizace?

Odpověď je jasná. Bez pocitu národní příslušnosti chybí jedinci společenská a kulturní sebejistota, bez takového pocitu je vykořeněný, sám a sláb, bez opory a záštity. Ani v globalizovaném světě nechceme ztratit svou národní identitu, věrnost tradicím a kulturnímu dědictví, které shromáždili naši předkové na své cestě dějinami. A protože musíme přemáhat mnoho sil opačného směru, je na čase znovu se zajímat o témata, která naši rodiče pokládali za jednou provždy uzavřená. Znovu se otvírají. Nastává čas nových obran národa a mateřského jazyka. Prof.Albert Pražák, čelný představitel Pražského povstání r.1945, vydal r. 1946 nádhernou kulturně historickou knihu, „Národ se bránil“. Sleduje v ní sebezáchovné boje našeho národa od dob Velké Moravy až do 2. světové války. Mysleli jsme si, že poválečným osvobozením doba pro sestavování takových „obran“ přestala, že ve svobodném demokratickém světě se již nikomu a před nikým bránit nebudeme muset.

Přesvědčujeme se však denně o opaku. Potřeba bránit se nejen že nevyhasla, ale že čelit znevažování našeho národa, jeho minulosti i budoucnosti, je stále naléhavější. Braňme se. Netrpme lži o českých dějinách, o české kultuře.

Literatura:
Parlamentní noviny, březen 2017
Albert Pražák: Národ se bránil. Praha 1946.
Coudenhove-Calergi,B.: Kein Stoff fur´s gemeinsame Schulbuch. Die Presse, 12.Okt 2002
Dyk,V.: Zmoudření dona Quijota. Praha 1957
Hahnová,E.: Úskalí jedné demytologizace. In: Lidové noviny, 23.1.2010
Olivová,V.: Destrukce historické paměti. In: Národní osvobození, 26.5.1998
Olivová,V.: Jak je možné psát české dějiny. In: Národní osvobození, 17.6.2011
Kálal,K.: Slovensko v české škole. Praha 1918
Pešek,J.: Matka vlast. Praha 1924
facebook490810227709170


Autorka Prof. PhDr. Stanislava Kučerová, CSc. je historička

P.C.Roberts: Americké elity se se svou „Russiagate“ dokonale zkompromitovaly

$
0
0
Vybral a přeložil Lubomír Man
24.2. 2018   Rukojmí
Stephen Cohen, emeritní profesor ruských studií a ruské politiky na newyorské a princentonské univerzitě ve své stati na webu The Nation konstatuje, že dalším rozmazáváním ničím neprokázané teorie Russiagate se její původci a rozšiřovatelé z řad demokratů a presstitutek dopouštějí následujícího: 
1) Ohrožují institut amerického prezidentství. 2) Obviňováním Ruska z „aktu války“ ohrožují bezpečnost USA. 3) Ponižují americké voliče. 4) Diskreditují americká média. 5) Činí z demokratické strany spolek, snažící se získat moc podněcováním a rozšiřováním konspiračních teorií. 6) Prokazují, že americké elity se skládají z lidí, postrádajících jak inteligenci, tak i mravní integritu a čest.

Profesor Cohen ve své stati k uvedenému dodává: „Už téměř dvouletá vyšetřování a tvrzení Russiagate vymysleli a k životu vyvolali nejpřednější američtí politikové, média a (pravděpodobně), i mozkové elity demokratů či prodemokratů. Ti všichni prokázali, že současný i budoucí institut amerického prezidenta je jim zcela lhostejný. Jejich tvrzení, že se Trump stal prezidentem díky svému spiklenectví s Kremlem, vyúsťuje totiž logicky v závěr, že je tento prezident v jistém smyslu loutkou či dokonce agentem Kremlu – čili zrádcem USA.

Takováto tvrzení nemají v americké historii obdoby. Nejen, že Trumpovo prezidentství


pošpinili do současné podoby, ale zanechávají skvrnu podezření i na všech prezidentech, kteří přijdou po něm. Jestliže se totiž má za to, že Trumpa ustavil prezidentem Spojených států Kreml – proč by to nemělo platit i pro prezidenty budoucí?

Čili: Jestliže fanatikové Russiagate dychtí po delegimitaci Trumpa prezidentem, vytvářejí svým dychtěním dlouhodobě působící mrak nad samotným institutem amerického prezidenta. A pozor! Nejen institutem prezidenta. Už nyní začínají tito blouznivci povykovat, že Kreml činí přípravy na ovlivnění tohoročních voleb do amerického Kongresu, čímž se mrak pochybností nad prezidentem rozšiřuje i nad budovu amerického Kongresu. Takže ti adepti, kteří ve volbách do Kongreasu neuspějí, už dnes mají v hlavě zformulovánu příčinu svého neúspěchu: „Zavinil to Putin“.

Nejde samozřejmě jen o tohle. Svými prohlášeními, že se Rusko „zamíchalo“ do amerických prezidentských voleb v r. 2016 a že toto „zamíchání“ bylo „útokem na americkou demokracii“ a tudíž „aktem války“ srovnatelným s Pearl Harborem či 11. zářím 2001, jak si to nedávno vymyslel Glen Greenwald, byl celé záležitosti nasazen válečnický slovník, nenaznačující nic menšího než to, že na ruský „akt války“ musí Amerika odpovědět svým „aktem války“. Namířeným pochopitelně tam, odkud ten první „akt války“ vyšel – čili proti Rusku.

Už to je strašné, ale existuje ještě něco strašnějšího. Svými útoky na Trumpa, kterého demokraté i presstitutky vytrvale vykreslují jako „prezidenta mentálně labilního“ se vytváří riziko, že prezidenta

mohou právě tyto vytrvalé útoky vyprovokovat k válce s Ruskem. A to proto, aby tak jasně zademontroval, že on žádnou kremelskou loutkou není.“

Jak Cohenova analýza dokazuje, je Russiagate a všichni její přívrženci nepřítelem nejen americké bezpečnosti, ale i Ruska, číslo jedna.


Prezident Miloš Zeman ,,Podívejte se, jsou dva typy politiků. Jeden typ se řídí tím evangelickým, řeč tvá budiž ano, ano, ne, ne. Cožpak nad to jest, od ďábla jest. A ti druzí, když to trošku přeženu, se řídí heslem, neříkám tak ani tak, ale na moje slova dojde. A ti druzí, ti mlží. Ti mnoha slovy neříkají nic. A naštěstí občané jim ve volbách nedají dost hlasů na to, aby mohli vládnout."

$
0
0
24.2. 2018   Hrad
Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“
Ptá se ředitel Vladimír Soukup

Dobrý večer, vážení diváci televize Barrandov. Vítejte u svého pravidelného čtvrtečního Týdne s prezidentem. Dobrý večer i Vám, pane prezidente.

Dobrý večer.

Pane prezidente, na začátek našeho rozhovoru si dovolím několik takových obecných otázek. Já když se podívám na politické strany a politické představitele po světě, tak mně přijdou, že jsou trochu extrémnější nebo vyhraněnější než dříve. Jeremy Corbyn v Británii, Donald Trump, Tomio Okamura u nás, který vzbuzuje velké emoce. Pokud trošku s nadsázkou chci říci Karel Schwarzenberg, který se proslavil tím, že v Parlamentu spal, a pak se nechal vyfotografovat s čírem na hlavě, byl také velmi výrazný politik. Co to znamená?

Já si myslím, že když studujete historii světové politiky, tak zjistíte, že například v Británii, ale ve Spojených státech, prostě tam, kde byla demokracie, tak aby se v té demokratické soutěži politici prosadili, tak museli být výrazní. Zatímco třeba v Rusku, kde byl car a autoritativní režim, tak i tak byl jeden politik, kterého jsem obdivoval. Jmenoval se Stolypin, ale toho pak v kyjevském divadle roku 1905 zastřelili.

Takže, abych odpověděl na Vaši otázku, podívejte se, jsou dva typy politiků. Jeden typ se řídí tím evangelickým, řeč tvá budiž ano, ano, ne, ne. Cožpak nad to jest, od ďábla jest. A ti druzí, když to trošku přeženu, se řídí heslem, neříkám tak ani tak, ale na moje slova dojde. A ti druzí, ti mlží. Ti mnoha slovy neříkají nic. A naštěstí občané jim ve volbách nedají dost hlasů na to, aby mohli vládnout.


A myslíte si, že pokud ještě zůstanu u toho tématu, že politik s takovými těmi velmi neutrálními, vyváženými, seriózními názory má v dnešní době šanci se prosadit, anebo ta doba jaksi přeje politikům, kteří trochu vychází vstříc té populistické, v uvozovkách, poptávce u obyvatelstva po těch vyhraněnějších, výraznějších a nekompromisnějších názorech, jestli mi rozumíte?


Ale Vy jste teď spletl, pane Soukupe, dohromady dvě věci. Řekl jste politik s neutrálními názory a vyváženými názory.

Dobře, tak možná je lepší říci střízlivými.

A to není jedno a totéž.

Ano, ano, máte pravdu.

Rozhodně to není jedno a totéž.

Ano, máte pravdu.

Já jsem proti politikům s neutrálními názory, protože ti vlastně neříkají nic. Naopak nemám nic proti politikům s vyváženými názory, kteří dělají něco, čemu se říká cost-benefit analýza. Tedy analýza nákladů a přínosů. Kteří říkají, jsem proto a proto, ale současně si uvědomuji i protiargumenty. To je vyvážený postoj.

Vaší odpovědi rozumím a máte pravdu, že slova, kterými jsem to uvedl, nebyla nejobratnější. To je pravda.


Pane prezidente, s tím souvisí ještě jedna otázka. V Německu se zdá, že přebírají vládu ženy. O Angele Merkelové jsme mluvili několikrát. Novou šéfovou SPD je Andrea Nahlesová, opět žena. Zmíním novou generální tajemnici Křesťanskodemokratické unie Annegret Krampovou. U nás žen moc v politice není, to je jedna poznámka. A druhá, nebude tedy platit to, běda mužům, kterým žena vládne?

Ne, samozřejmě, že ne. Já jsem si vážil, i když jsem s jejími názory nesouhlasil, ale velmi jsem si vážil Margarety Thatcherové. To je krásný příklad ženské političky. A jistě bychom našli mnoho ženských političek v Evropě. Já mám přátelské vztahy s chorvatskou prezidentkou a myslím si, že je velmi dobrá politička. A tak bych mohl pokračovat dál a dál. Ale podívejte se, to je v podstatě nahodilá vlna. Někdy je žen hodně, někdy je žen málo. Ono se to střídá a nemá to žádnou zákonitost.

Ale víte, už se po těch mnoha a mnoha desítkách rozhovorů známe. Já tohle téma otvírám poměrně často, protože se mi prostě zdá v české politice žen málo.

No ale za to si, nezlobte se na mě, mohou ty ženy samy. Když se v Británii dokázala propracovat Margaret Thatcherová anebo samozřejmě Kitarovićová v Chorvatsku, proč to nedokážou i ženy v České republice?

Dobře, pane prezidente, pojďme opustit ta filozofická témata a pojďme ke konkrétnostem minulého týdne. Andrej Babiš se se zástupci řemeslných spolků a cechů dohodl, že by bylo vhodné do školních osnov vrátit pozemky a dílny. My, kteří jsme do školy chodili za socialismu, si na to pamatujeme. Je to cesta, jak vrátit slávu řemesel, nebo je to slepá cesta?


Není to slepá cesta. To nemělo být nikdy zrušeno. To, co se teď s velkou slávou oslavuje jako německý duální systém, u nás existovalo. A byla to jedna z mála pozitivních stránek minulého školského systému, kde se lidi učili vztahu k půdě a také vztahu k těm řemeslům. Něco jiného bylo, že se třeba chodilo na brigády, a já jsem to sám zažil, kde místo, abyste se něco naučil, tak jste musel odrezovat trubky. Nevím, jestli se to dělalo i u vás. Já jsem si říkal, sakra, který blbec nechal ty trubky zreznout, a já je teď musím odrezovat. Tak to je samozřejmě naopak výchova k neúctě k práci těch, kteří vám tu práci přidělali. Ale obecně vzato, ano, naprosto s tím souhlasím. Ať se to vrátí, ale hlavně, ať se to dělá dobře.

No, jestli to není trochu idealismus, že řemesla se vrátí ve společenské důležitosti tam, kde byla, pokud zavedeme dílny a pozemky. Lidé si nebudou půjčovat, bezhlavě půjčovat, pokud zavedeme finanční gramotnost. Nebudou věřit fejkovým zprávám, falešným zprávám, když zavedeme mediální výchovu. Jestli to není trochu idealistické. Jestli to zase nebude stát jenom několik miliard na různé projekty, které pak neslavně skončí?

Já bych věřil zdravému rozumu lidí, kteří si ověří, že ty fejkové zprávy jsou nesmysl. Navážu na to, o čem jsme mluvili minulý týden. Když si na internetu přečtou několik fejkových zpráv, že jsem v nemocnici, a potom mě uvidí tady s Vámi v družné diskuzi, no tak si řeknou, že autoři těchto fejkových zpráv jsou podvodníci, a dál se jimi nebudou zabývat.

Poslední otázka k tomuto tématu. Rakouský filozof Wittgenstein už ve třicátých nebo čtyřicátých letech řekl, si tak posteskl, že děti chtějí to, aby je škola bavila, a nechtějí se tam učit. Má tedy škola děti bavit, nebo se máme vrátit tam…

Ale samozřejmě, že jo.

…že je to povinnost?


To byl Komenský, škola hrou. A já jsem třeba obdivoval, když nastupovaly počítače, to e-learning. To znamená, kdy se učíte vlastně také hrou, třeba jazyky pomocí počítače. Takže víte, když memorujete vzorečky nebo data, tak je to neschopnost vašich učitelů, případně neschopnost těch, kdo dělají jejich osnovy. A nejvyšší, nejvrcholnější stupeň opravdové výchovy je právě ten herní. Já bych tomu učeně říkal heuristický princip.

Událost, která rezonovala úplně celou zemí v posledních dnech, bylo olympijské vítězství Ester Ledecké. Viděl jste tu jízdu?


Neviděl, pokud vím, tak ji ani Česká televize nevysílala.

No, to je další otázka. Ona ji nevysílala, tedy přímým přenosem. Měli to naplánováno nějak do přestávky hokeje, místo toho vysílali hokej. To by se asi dalo pochopit.

Co bylo zvláštní, je, že ten komentář pana Vichnara a jakési expertky paní Hrstkové působil tak, že chtěli Ester Ledeckou vykoupat. Oni se vůbec nedívali, že jede svoji životní jízdu, a že pro Českou republiku vybojuje možná zlatou medaili. Všechny ty mezičasy svědčily o tom, že pravděpodobně vyhraje, protože byla prostě nejrychlejší. A já jsem si spočítal, že sedmkrát tam řekli chyba, a jejej, to je škoda, to je ztráta a tak dále. Já k tomu mám jednu poznámku a jednu teorii. Ten způsob komentáře byl takřka neuvěřitelný. Mimo jiné všichni z nás si hledali záznamy jízdy Ester Ledecké na internetu s cizími komentáři, protože Němci, Italové, Španělové si mohli jaksi hlasivky vykřičet. Český komentář byl opravdu ostudný. A podle mého názoru oni Ester Ledeckou chtěli vykoupat, protože odmítla dát rozhovor veřejnoprávnímu rozhlasu, což se setkalo, tedy mezi, v těch veřejnoprávních médiích s velmi ostrou reakcí a prostě ji chtěli vykoupat.

Tak zaprvé, já jsem včera podepsal blahopřání Ester Ledecké ke zlaté medaili. A bylo to velmi upřímné blahopřání. Zadruhé, dobře víte, že ten rozdíl byl jedna setina vteřiny, takže o to je to obdivuhodnější. Zatřetí, obvyklá česká závist a obvyklý komentátor, užvaněný komentátor, který sám by upadl na první překážce, ale o to raději poučuje ty, kdo to umí, jak by to dělal on, kdyby to taky uměl. Četl jsem, protože jsem se o to zajímal, že Ester Ledecká odmítá dávat rozhovory novinářům, a o to je mi sympatičtější.

No, je to naprosto pochopitelné. Tak pokud se soustřeďuje na životní závod, na který čeká celá zem, tak není přeci nikde psáno, že je povinná dávat rozhovory, pokud jí to prostě nevyhovuje. No, tak já myslím, že výsledky hovoří za vše.

A k té České televizi, pane prezidente, není to trochu symptomatické, tahle jejich arogance a určitá forma agresivity vůči zpovídaným a takováto pomstychtivost vůči špičkové sportovkyni? A můžeme to možná přesunout i na politiky nebo jiné lidi, pokud se ocitnou v jejich nemilosti.

Tedy s tím především musíme něco dělat. Ne jenom to kritizovat. A jedna z cest, jak s tím něco dělat, spočívá ve dvojím zamítnutí zprávy o hospodaření České televize. To už se ostatně jednou stalo. V takovém případě dochází k personálním změnám v České televizi. A já bych si samozřejmě tyto změny velice přál, i když je jako prezident nemohu vůbec ovlivnit. To mohou ovlivnit pouze poslanci, pokud dvakrát tu zprávu o hospodaření zamítnou. Tak uvidíme, jestli to udělají.


Víte, to hospodaření, my se hospodaření České televize budeme poměrně pečlivě věnovat v našem jiném pořadu Kauzy Jaromíra Soukupa. Ale zdá se, že ten současný ředitel je mimořádně neúspěšný ředitel. Oni vycházejí z toho, že hospodaření České televize je vyrovnané. Ale vyrovnané je pouze proto, že jej pravidelně doplňují z prostředků Fondu televizních poplatků, které zdědil tento ředitel z předchozích vedení. A vyrovnané tedy určitě není. Takže ono jim nestačí sto třicet pět korun od každé domácnosti. Oni několik set milionů korun každý rok musí brát z rezerv, a přesto se tváří, že je to úspěšný ředitel, úspěšná instituce. Mně to přijde úplně neuvěřitelné. Pokud jsem se do toho díval, tak podle mého názoru kauza OKD skoro bledne v tom, co se děje hospodářsky v České televizi.


Ale no tak. Kauza OKD neměla jenom těch sedm miliard neúspěšné privatizace. Ale měla zhruba sto miliard Bakalova vytunelování OKD v těch dalších letech. Čili srovnávat sto miliard…

Sto miliard ne, ale těch sedm miliard, víte, v tom Fondu poplatků bylo přes pět miliard korun. Už tam toho mnoho nezbylo.

To je pravda, ale srovnáváte pět miliard a sto miliard.

Pane prezidente, další aktualitou je, že včera soud definitivně zamítl všechny žaloby na platnost nebo neplatnost nebo respektive neplatnost prezidentských voleb. A Vaše inaugurace se tedy 8. března konat bude. Očekával jste jiný výsledek?

Upřímně řečeno ani ne, i když mám takový dojem, že byly snahy ještě mně trochu situaci znepříjemnit. Ale ty snahy by musely být motivovány nějakými konkrétními reálnými fakty. A žádná taková fakta tam nebyla. Takže dostáváme se k tomu, o čem jsme mluvili před chvilečkou. Opět typická závist. Závist poražených, kteří fňukají, že jejich kandidát neuspěl, místo, aby sportovně uznali svoji porážku a počkali si, co bude za pět let.

Jsou Češi tedy nepřející?

Ale jako každý národ.

Nevybočuje to.


Já bych negeneralizoval, protože si myslím, že jsou přející a nepřející.

Pane prezidente, na začátku jsme mluvili o extremistech, extrémních názorech, ale v zahraničním kontextu. Ministr spravedlnosti Pelikán včera řekl, že SPD, což je tedy parlamentní strana, která se účastní jednání o vládě, je fašistická strana. Co tomu říkáte?

No, tak zaprvé, je to historická neznalost, protože fašismus je v podstatě italská verze totalitního systému, která se od nacismu liší například tím, že nebyla vyhraněně antisemitská. A víte, proč se za minulého režimu u nás ujal termín fašismus? Z toho prostého důvodu, že když si rozklíčujete slovo nacismus, tak to je nacionální socialismus. No a minulému režimu, kde slovo socialismus bylo slovem erbovním, tohle vadilo, tak začal používat termín fašismus. Pan Pelikán by se měl naučit historii.

No, ono to vypadá trochu zvláštně, víte. Protože to, že SPD, KSČM, ANO a ČSSD se snaží najít nějaké vládní řešení, je známé. Takto vypálit ultimativní výrok vůči jedné z těch stran a doprovodit to rozhodnutím, že pokud by se vláda opírala o jakoukoliv formu podpory SPD, on v té vládě nebude, vypadá spíše tak, že je to muž na odstřel a hledá si únikovou cestu. Je to možné? To samé se týká ministra Ťoka, které…


Ano je to samozřejmě možné. Podívejte se, my se k tomuto tématu zřejmě ještě za chvíli vrátíme.

Nepochybně.

Víte, že já jsem podporoval tu variantu spolupráce hnutí ANO se sociální demokracií, s tolerancí komunistické strany. Jsem tedy rád, že tato varianta je na stole. Zda bude potřeba nebo nebude potřeba získat i hlasy SPD pro tuto toleranci, se uvidí. V každém případě je to jednorázová podpora. A jednorázová podpora by neměla nikomu vadit.

Další z aktualit minulého týdne je, že byl předložen vládní návrh zákona o lobbingu, který má zavést různou regulaci, hlášení jednání se skupinami nebo lidmi, kteří prosazují nějaké zájmy. Myslím, politici by měli vést tu evidenci a měl by se zavést registr lobbistů a tak dále. Myslíte si, že je to potřebné?


Ne. Já si myslím, že je to zbytečné papírování. A dnes jsem se v jedenáct hodin nula pět minut setkal s panem Soukupem, který lobboval, teď nevím za co, protože zatím jsem to nepochopil, ale to je jedno.

Možná proti České televizi.

A já si povedu nějaký deníček, milý deníčku, a v tom budou napsáni všichni lobbisté. Včera u mě byl pan Soukup, pardon pan Okamura, pan Filip. V úterý ke mně přijdou pánové Hamáček a Zimola. Tak si je mám taky zapsat do deníčku? Pane bože, proč bych to dělal? Zase si nějaký byrokrat vymýšlí práci.

Andrej Babiš protestoval ještě proti jednomu zákonu, což je zákon o státní službě. A řekl, že zabetonoval úředníky, a že teď nemůže dělat personální změny, a že by bylo potřeba zákon o státní službě výrazně změnit. Souhlasíte s ním?


Ano naprosto. Já jsem, jak víte, ten zákon vetoval ze stejného důvodu. A myslím si, že když ti úředníci mají větší pravomoc než například ministři, takže je něco špatně.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš se nechal slyšet, že by chtěl vymyslet způsob, jak by obyvatelstvo mohlo návrhy zákonů připomínkovat, a měla by se k tomu vyvinout nějaká webová aplikace, což jsem tedy, nebo internetový projekt, jestli jsem to dobře pochopil. Není té demokracie už trochu moc a nesměřuje to k trochu zvláštnímu systému?

Ale i dnes třeba formou petiční akce se mohou občané vyjadřovat k některým návrhům zákonů. Takže to není nic nového. Já obecně uvítám jakýkoli návrh, který povede ke zvýšené aktivitě občanů při posuzování věcí veřejných. A nemusí to být jenom zákony.

Já jsem četl nový výzkum o vztahu Čechů k Evropské unii a z něj vyplývá, že padesát čtyři procent lidí by hlasovalo pro, zcela určitě by hlasovalo pro setrvání České republiky v Evropské unii, a kategoricky proti by byla jen jedna třetina. To svědčí o docela pozitivním vztahu Čechů k Evropské unii. Tam to nevypadá, že by tedy většinová nálada byla proti Evropské unii.


Já bych taky byl mezi těmi padesáti čtyřmi procenty a doufám, že kdyby bylo vypsáno toto referendum, tak přesvědčím spolu s dalšími veřejnost, aby hlasovala proti vystoupení z důvodů, které jsme si říkali už minulý týden. A já bych opravdu nechtěl, aby z naší republiky odcházeli investoři. Nechtěl bych, aby docházelo k tomu, že budou zrušeny poměrně mohutné evropské dotace. A pokud se nám na Evropské unii něco nelíbí, tak pane bože, máme své zástupce, jsme členy nikoli pozorovateli, tak ať ti zástupci tam něco dělají.

Víte, před dvěma týdny jsem měl v Aréně Jaromíra Soukupa poslance za SPD pana Kobzu a toho jsem se ptal, jestli zákon o referendu chtějí, protože je to pro ně principiální záležitost, anebo jenom proto, že chtějí vystoupit z Evropské unie. Upřímně řečeno, z jeho odpovědi jsem moc moudrý nebyl. Podle mého názoru to byl asi mix obou dvou motivů. Ale on tam řekl jednu zajímavou věc, že pokud budeme mít zákon o obecném referendu, bude to velké kladivo na Evropskou unii a strašák, protože se budou bát, že vystoupíme.

Ne, já si myslím, že Evropská unie by se toho vůbec nebála, protože my na rozdíl od Velké Británie nejsme čistý plátce do rozpočtu Evropské unie, ale naopak čistý příjemce. Takže takzvaný czexit by Evropskou unii nebo její rozpočet odbřemenil od jistých částek, které teď České republice dává.

Pane prezidente, pojďme k dalšímu bloku otázek ke sjezdu ČSSD, kterého jste se zúčastnil. Konal se v Hradci Králové. Já jsem v jednom z komentářů, nebo ne v jednom, v několika komentářích k tomu sjezdu slyšel, že to byl sjezd, který hledá osobnost. No, mně to přišlo trochu protimluv. Tak buď osobnost existuje a my o ní víme, anebo neexistuje, a pak o ní nevíme, protože pokud ji máme složitě hledat, tak to pravděpodobně osobnost není. Nicméně, našel sjezd osobnosti v čele ČSSD?


Každá osobnost se musí projevit svými činy. A jak u Jana Hamáčka, tak u Jiřího Zimoly je ještě čas, abychom v jejich čele, tedy v čele sociální demokracie, poznali, jaké činy to budou. Já jim samozřejmě přeji vše nejlepší a doufám, že vyzrají do skutečných osobností.

No, uvidíme. Já jsem v televizi průběh toho sjezdu poměrně pečlivě sledoval. Sledoval jsem Váš projev a sledoval jsem ale i projev slovenského premiéra Fica, který řekl takový příměr, že když nefunguje bordel, je potřeba vyměnit holky, nebo tak nějak to řekl. S tím příměrem o výměně personálu tedy. Byl daleko od pravdy?


To je známá anekdota, která se v politických kruzích říká velice, velice často. Podívejte se, já jsem byl v pokušení odpovědět na otázku, proč je slovenská sociální demokracie úspěšná a naše ne, odpovědí, protože slovenská sociální demokracie má Roberta Fica. Hledejme tedy českého Roberta Fica.

Mluvili jsme o těch osobnostech, tak uvidíme, jestli někdo z vedoucích představitelů ČSSD se tedy stane českým Robertem Ficem. Vy jste se po pětadvaceti letech vrátil na místo činu. Tam jste byl zvolen, v Hradci Králové jste byl zvolen předsedou ČSSD a dovedl jste ji ke třiceti procentům. Jen tak z vizuálního pohledu v televizi na tom sále se mnoho nezměnilo. Ale myslíte si, že opravdu sociální demokracie má šanci nastoupit tu trajektorii, kterou jste tam nastavil Vy? Cestu vzhůru. Opravdu se to stane?

Tu šanci má, ale bude to o něco obtížnější, než to bylo v minulosti. Jednak je silnější konkurence a zadruhé chybí lidi. To už jsme si říkali. A nejde jenom o dva, tři významné vedoucí funkcionáře. Jde o desítky, možná stovky krajských a okresních funkcionářů, kteří jsou dnes otráveni tím minulým vedením, nechce se jim příliš pracovat. Odcházejí členové, a tak dochází k tomu, že ten restart bude o něco obtížnější, ale není nemožný.

Jedna věc na tom sjezdu mě zaujala. Já vím, že už jsme se dohodli, že o Bohuslavu Sobotkovi mluvit nebudeme, a jeho vládě.


Tak.

Ale on tam vůbec nebyl. Já nevím, jestli nebyl pozván, nebo se rozhodl tam nepřijet?


Byl pozván.

A jak to hodnotíte?

Ověřoval jsem si, že byl pozván. Jisto jistá nestatečnost, která ho provázela v těch krizových situacích. Ale stejně jako Vy, ani já bych o tom nechtěl mluvit. Konstatuji, pozván byl a nepřišel.

Ono se může zdát, že ten sjezd, jaksi se mu podařilo zakopat válečné sekery, nebo takovou tu mediální rozpolcenost. Ale když se na to dívám trošku podrobněji, tak se mně zdá, že se to moc nepovedlo, protože mimo jiné uložil předsedovi Hamáčkovi ve vládních jednáních z mého pohledu takřka nesplnitelné úkoly. Ve vládě nemůže být trestně stíhaná osoba. Přitom víme, že Andrej Babiš je jediný kandidát na premiéra ze strany ANO. Vláda se vůbec nijak nesmí opírat o podporu SPD a tak dále. Jak z toho pan Hamáček má vybruslit?

On už z toho do jisté míry vybruslil tím, že nechal zamítnout návrh Milana Štěcha, který byl daleko ostřejší a který mu opravdu svazoval ruce. Já nechápu, proč zrovna Milan Štěch, který byl členem politického grémia jako předseda Senátu, a jako takový se samozřejmě rovněž přičinil, že sociální demokracie utrpěla neúspěch, zrovna tohle, svazovat ruce a nohy novému předsedovi, navrhuje.

Nicméně kdybych já měl hodnotit svůj pohled na ten sjezd, tak bych řekl, že tam se utkaly zcela objektivně dvě skupiny. Do jedné z nich patřil již citovaný Milan Štěch, ale také například Milan Chovanec. Mně ho bylo trochu líto, protože on prohrál jednak kvůli tomu, že byl úzce spojen s Bohuslavem Sobotkou, ale také kvůli tomu, že se postavil do čela těch, kdo chtěli, aby sociální demokracie odešla do opozice. A jestli jste sledoval můj projev na sjezdu, tak já jsem říkal, když odejdete do opozice, budete ještě bezvýznamnější, než jste teď. Začněte jednat s hnutím ANO, nějak se dohodněte a všechno bude v pořádku.

Vy jste jim říkal, že nemají aspirovat na ministerská křesla. To znamená, logicky nemají tedy být v koalici a podpořit menšinovou...


Ale to není to principiální. Principiální bylo jít do opozice, anebo jednat se hnutím ANO. A jaký bude výsledek tohoto jednání, ví bůh. Kdyby měli nikoli politické náměstky, to si Jan Hamáček popletl, ale odborné náměstky na všech ministerstvech, tak by mohli vyhovět svým odborným komisím, které si stěžují, že vedení vlastně odborné komise vůbec nerespektovalo, a mohli by si budovat cosi jako stínovou vládu. Ale to je jejich věc. Pokud budou mít nějaké ministry, také se svět nezboří.

Já jsem zaregistroval vyjádření Jana Hamáčka, který říkal, že svoje kroky, jaksi dohody s Andrejem Babišem, s hnutím ANO, si nechají schválit ve vnitrostranickém referendu. Rozumím tomu tak, že vnitrostranické referendum by případně mohlo schválit Andreje Babiše jako trestně stíhanou osobu ve vládě nebo v koaliční vládě s ČSSD, i když sjezd to zakázal, že jednoduše, já neznám přesně právní sílu jednotlivých orgánů sociální demokracie a logicky referendum má větší váhu než rozhodnutí sjezdu. Je to tak, čtete to stejně?

To je otázka, protože sjezd bude teď zasedat někdy v březnu, pokud se nemýlím. Tak ten může revokovat toto usnesení. Na to má svaté právo. Zadruhé, já pochybuji, že by mohl diktovat hnutí ANO, koho má a koho nemá mít ve vládě. A domnívám se, že nakonec dojde k nějakému kompromisu, a ten kompromis bude spočívat právě v tom, že sociální demokracie bude mít vedle těch mnou doporučovaných odborných náměstků i nějaké ministry. Já si vzpomenu tak trochu na Martina Bursíka a jeho stranu Zelených,…

S šesti poslanci, čtyřmi ministry.

…ale budu přát sociální demokracii, aby nenásledovala tento osud.

Tak mají patnáct poslanců, to by mohli těch ministrů mít možná deset, protože Martin Bursík měl šest poslanců a čtyři ministry.


A nezapomeňte na jednu věc. Bohuslav Sobotka se podepsal na kandidátkách sociální demokracie do Parlamentu a z toho logicky vyplývá, že nemáte stoprocentní záruku,...

Že těch patnáct poslanců...

…že všech patnáct poslanců bude disciplinovaných, a pokud se vedení hnutí ANO a vedení sociální demokracie na něčem dohodne, tak že se tito poslanci nevzbouří. To je ještě to neblahé sobotkovské dědictví, ale já doufám, že k němu nedojde.

Já jsem podobnou otázku nebo pochybnost vyjadřoval ve svých pořadech k jednotlivým představitelům politických stran a všichni z toho tak nejistě ustoupili. Myslím, že jediný radikálnější názor měl Vojtěch Filip, předseda KSČM, který řekl, že pokud by to tak bylo, tak by poslanci měli rezignovat. Uvidíme.
Neznám poslance, který by rezignoval. A myslím si, že i když by to bylo čestné řešení, tak že každý poslanec je upoután velikostí svého platu a tím, že má, teď kolik, čtyři roky po volbách, zhruba čtyři roky teplé místečko v Poslanecké sněmovně. A nezapomeňte, že snad dvě třetiny, ne-li tři čtvrtiny, poslanců mají i nějakou funkci v různých výborech a podvýborech, takže tím se jim zvyšuje plat, a to je další bonifikace, kvůli které rezignovat nebudou.

Dobře. Pane prezidente, pokud byste měl říci ty hlavní důvody, proč nemáme vládu nyní. Jaké by to byly?


V Holandsku se jedná o vládě sedm měsíců.

My vládu máme, ale bez důvěry.

Ano, já vím, co myslíte. Tedy v Holandsku se jedná o vládě sedm měsíců, v Německu je teprve teď před podpisem koaliční dohoda, a ta ještě bude u SPD podrobena referendu. Taky vnitrostranickému referendu. Takže vidíte, že nejsme nijak originální. Já jsem řekl, že osobně bych si představoval, ale je to můj subjektivní odhad, že ten druhý pokus se může uskutečnit někdy na přelomu jara a léta. Ale je to můj subjektivní odhad a já Andreji Babišovi, pokud bude vyjednávat, nedávám žádný časový limit.

Mě zaujal jeden novinový titulek, který říká, ‚ANO, SPD a KSČM, odstrčení a ukřivdění se blíží k moci‘. Vidíte to také tak?

Odstrčení a ukřivdění?

Myslím, že tam bylo odstrčení, rozhořčení a ukřivdění.

A kým odstrčení?

Tak pravděpodobně veřejností nebo médii. To byl takový titulek v novinách.

Strana, která se nechá rozhořčit médii, není dobrá politická strana.

Vy jste včera přijal Vojtěcha Filipa a Tomia Okamuru z SPD tady na Pražském hradě a jednali jste o čem? O vládním uspořádání, co jste projednali?


Tak, jako jsem jednal s Andrejem Babišem na pracovní večeři, a když jsem mu dával pověření k jednání o vládě, tak jsem ho v tom dopise současně požádal, aby mě informoval, jak toto jednání probíhá, tak podobně jsem se ptal představitelů obou dvou těchto stran, jaký oni mají názor a pohled na toto jednání. Zdá se, že zejména v případě komunistické strany je to jednání téměř ve finální podobně. A poněkud opožděnější je to jednání se stranou Svoboda a přímá demokracie, kde existují některé neshody ohledně parametrů, ne obecně, ale parametrů zákona o referendu.

V úterý se máte setkat s Janem Hamáčkem a Jiřím Zimolou v Lánech. Budete pravděpodobně jednat o stejných tématech.

Jistě.

Zopakujete jim ještě silněji to, co jste jim řekl na sjezdu, nebo tam budou ještě jiná témata?

Já si myslím, že na sjezdu jsem řekl, že mají jít do jednání s hnutím ANO, což oni učinili, takže nevidím důvod, proč bych jim to znovu opakoval.

To ano, ale hned na sjezdu, nebo hned po sjezdu Jan Hamáček řekl, že by měli zájem o Ministerstvo práce a sociálních věcí například, na což Andrej Babiš hned zase měl repliku, že už ho měli a nic tam nepředvedli. Což znamená, že tedy Jan Hamáček se ne přesně řídí nebo nenaslouchá Vašim radám.


Moje rady se vůbec netýkaly konkrétních ministerstev, ale jednání těchto dvou politických subjektů, a k těmto jednáním, zaplať pán bůh, dochází. Já jsem vždy zdůrazňoval, že jednání o vládě vede premiér. A to je Andrej Babiš. Takže jsem rád, že tato jednání probíhají. A nechme tedy na Babišovi a Hamáčkovi, jak se dohodnou.

Dobře. Pojďme k ekonomickým tématům a nechme tedy téma sestavování vlády, sjezdu ČSSD, už být. Pane prezidente, já mám takové téma, které se přiznám, že mě trošku rozčiluje a přijde mi trochu nedůstojné. Pokud se podívám na seznam majitelů českých firem v daňových rájích, tak je tam více než třináct tisíc firem, které vlastní české průmyslové a obchodní podniky. To znamená, ty české firmy jsou vlastněny firmami v daňových rájích. Majitelé z daňových rájů kontrolují takřka pět procent české ekonomiky. Problém je v tom, že na konci majiteli zas těch firem v daňových rájích jsou dost často Češi. A obrovské množství peněz ve formě dividend nebo různých služeb odchází z České republiky do těchto daňových rájů. Není na čase proti tomuto trendu a faktu bojovat?

Dobře, ale vždycky musíte říci jak. Jedna z cest, kterou nastoupila například Evropská unie, ale nedotáhla ji do konce, byl tlak na zvýšení daňového zatížení v těchto daňových rájích. Ale výsledek byl, že například na Kypru korporátní zdanění se zvýšilo z pěti na deset procent, což je pořád daleko méně než je u nás. Takže buď to dotáhněme do konce a v tom případě v celé Evropské unii dosáhněme jednotné korporátní daně, já bych proti tomu vůbec nebyl, anebo druhé řešení je mít národní omezení, například sankcionování těch firem, které mají svá sídla jinde než na českém území.

No, víte, na světě tento tlak stoupá. V Americe Donald Trump vyhlásil boj proti americkým podnikům, jejichž zisky odtékají do zahraničí, a je úspěšný. Google například nebo Apple přesunuly svá sídla, nejmocnější americké firmy, přesunuly svá sídla zpět do Spojených států. V Itálii před časem provedli takovou amnestii na penále a trestní stíhání pokud firmy a lidé převedou prostředky, které mají ukryté v zahraničí zpátky do Itálie. Těch motivů je celá řada, ale tam jaksi nelze očekávat, že by země jako Kypr nebo Bahamy nebo Britské Panenské ostrovy, dobrovolně se vzdaly svých výhod, daňových. Tam asi ta cesta…


Lichtenštejnsko, ale ono se to týká například i Nizozemí, což se málokdy ví, že. Právě proto bych se spíše přimlouval, než čekat na nějakou evropskou jednotnou směrnici, pro opatření na národní úrovni. Něco podobného, jako udělal ten Trump.

Víte, třeba v tom Holandsku. Mě toto téma zajímá a začínáme se tomu pečlivě věnovat. Třeba v Holandsku má sídlo čtyři tisíce majitelů českých firem. My budeme zjišťovat, kolik z nich má konečného vlastníka Čecha. Ale to se týká i nejmocnějších finančních skupin v zemi. Nebylo by prostě dobré zvýšit tlak na tyto firmy, aby se chovaly třeba jako Andrej Babiš, který jako fyzická osoba, Čech, prostě vlastnil Agrofert bez nějakého mezičlánku na Kypru nebo v Holandsku nebo kdekoliv jinde. Upřímně řečeno i mně to přišlo celá léta nefér. Já prostě jsem Jaromír Soukup, který firmy vlastní jako Jaromír Soukup, daním tady a žádné firmy v Holandsku jsem si nikdy nezakládal.

Tak samozřejmě musíme pochopit, jaký je důvod. Důvod je naprosto evidentně nižší zdanění v těchto zemích. Chceme-li tomuto důvodu zabránit, máme dvě cesty. Přinutit ty země, aby zvýšily zdanění tam, což se hned tak nepovede, nebo také snížit daně u nás, což je cesta, kterou navrhuje Andrej Babiš.

Pane prezidente, k ekonomickým otázkám. Česká vláda schválila přistoupení k fiskálnímu paktu Evropské unie. Předpokládám, že to vítáte, nicméně je tam ještě dlouhá cesta. Musí tu smlouvu ratifikovat Parlament a tak dále. Jak se tváříte na fiskální pakt?

Takhle, je potřeba si uvědomit, že tam neratifikujeme tu část fiskálního paktu, která se týká vstupu do eurozóny.

To je ta třetí a čtvrtá hlava, ano.

Ano, přesně tak. Takže všechno ostatní je procházka růžovou zahradou, protože my ty požadavky na vyrovnaný rozpočet velice dobře splňujeme.

To znamená zbytek toho fiskálního paktu je pro Vás přijatelný?


Naprosto.

Ona se tam stala ještě změna, že dříve tam byla potřeba ústavní většina, teď bude prostá většina. Opozice proti tomu protestuje, ale…

Opozice je od toho, aby protestovala, ale v době, když byla u vlády, tak fiskální pakt docela podporovala.

Dalším mým tématem obvyklým jsou exekuce. České ekonomice se daří čím dál tím lépe, přesto počet exekucí stoupá. V roce 2007 to byly další desítky tisíc případů. V exekuci už je přes osm set tisíc lidí, přes čtyři sta tisíc lidí je v dluhové pasti, z které se takřka nemají šanci dostat. Ministr Pelikán předložil vládní návrh novely insolvenčního zákona, nebo zákona o oddlužení. Je to cesta správná?


Víte, já jsem ztratil doslova statisíce hlasů tím, že jsem se veřejně stavěl proti exekucím. Ne proti exekucím, naopak, proti přílišné toleranci vůči dlužníkům. Takhle bych to nazval. Ale myslím si, že je potřeba rozlišovat mezi těmi, kdo do dluhové pasti vstoupili vědomě, a mezi těmi, kdo se tam dostali nějakou nešťastnou náhodou. Takže já jsem teď četl docela zajímavý návrh, pane Soukupe. Zní na první pohled komicky, ale stojí za to o něm přemýšlet. Tady máte několik variant toho exitu. Máte osobní bankrot. Já jsem navrhoval prodloužení splátkového kalendáře až na třicet let. Ale mimo jiné, když už by došlo k tomu oddlužení, tak podmínka by byla, že ten dlužník si už nesmí vzít žádnou půjčku. Co tomu říkáte?

No nevím. Samozřejmě, že pokud by ten trh fungoval normálně, byl regulován, myslím trh půjčování peněz. Ten problém jsou spotřebitelské úvěry.
No jistě.

Kdy lidé si půjčovali buď na hlouposti, nebo si půjčovali na to, aby zaplatili tu předchozí půjčku. Ten problém je totiž jinde, pane prezidente, ten problém je s příslušenstvím těch dluhů. Ty úroky, poplatky, sankce, které...


Ano, samozřejmě. To jsou ty jízdy načerno, které vám narostou tím příslušenstvím.

…které ty lidi ničí.

Ano.


A já se snažím zjistit u mých hostů, včetně u Vás, jestli není cesta, aby stát zasáhl do toho příslušenství dluhů. Protože ty pohledávky se pak přeprodávají, přeprodávají a lidé se z toho už v podstatě potom nemají šanci dostat. To, co říkáte, by bylo naprosto v pořádku, pokud by příslušenství bylo přiměřené, pokud by exekuční náklady nepřesahovaly násobně částku dluhu. Pokud by lidé tedy věděli, co podepisují. Pokud by smlouvy, které podepsali, bylo možné zrušit, když se zjistí, že ten člověk tomu prostě nerozuměl. A celá řada takovýchto podmínek, které v minulosti prostě nebyly.

Víte, samozřejmě, že už teď existují omezení pro exekutory, což dříve nebylo. Stejně tak byly omezeny i odměny advokátům, také v pořádku. Ale to příslušenství, to je pouze vrcholek ledovce. Prostě jsou lidé, kteří si berou půjčku z nutnosti, a těm je potřeba pomoci. A jsou lidé, kteří si berou tu půjčku z nerozvážnosti, zejména ty spotřebitelské úvěry, které jste jmenoval. A tam upřímně řečeno nějaké příliš velké důvody k soucitu nevidím. Za hloupost, za hloupost, pane Soukupe, se má platit.

Dobře. Poslední otázka, pane prezidente. Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, řekla, že čeští politici se budou muset co nevidět vypořádat s tlakem Evropské unie na odstavení jaderné elektrárny Dukovany. Jak to budeme řešit?

Nijak. Pokud elektrárna Dukovany, a totéž se týká Temelína, má před sebou normovanou životnost, která je minimálně o deset let delší, než by si přála Evropská unie pro její uzavření, pak je zapotřebí dodržet tuto normovanou životnost a dohodnout se tak s Evropskou unií. Jak říká teta Kateřina, chtěl bych vidět toho smělce, který by nám v tom zabránil.

Pane prezidente, děkuji Vám za Vaše odpovědi. Já už více otázek připravených nemám.


Výborně. Budu se těšit na příští týden. Buď se tady objeví pozdní zima, anebo první jaro. A protože zima už téměř neexistuje a naše děti ani téměř nevědí, co to zima je, tak těšme se na to jaro.

Budu se těšit i já na Vás, pane prezidente.

Na shledanou.

Jen tumpachový hlupák nepochopí, proč Češi po mnoha potupných zradách Západu v čele s USA během Protektorátu Böhmen und Mähren nezabránili komunistickému puči 25. února 1948…

$
0
0
Břetislav Olšer
24.2. 2018     Rukojmí
Jasný vzkaz těch dávných let: Už si nenecháme srát na hlavu. A tento ponižující stav tři roky po zničující válce způsobilo bez skrupulí šest zásadních důvodů, jak jsem je již nedávno připomněl na stránkách internetových novin Rukojmi.cz, přičemž bylo nezbytné řešit napřed jejich příčiny a až poté z nich vygenerovat důsledky…
České pohraniční pevnosti:
Co se dělo před zradou západních mocností v Mnichově, když už tehdy v očekávání 2. světové války se Československo připravovalo na svoji obranu? Celkem mělo být na hranicích postaveno 1 276 těžkých a 15 463 lehkých bunkrů, pevností a tvrzí. Z důvodu nákladné investice, kterou si předválečné Československo nemohlo dovolit, byl projekt rozpracován na více jak 10 let. Náklady by dosáhly skoro jedenáct miliard korun. Suma na tehdejší dobu astronomická.
Do odstoupení pohraničí se stihlo proinvestovat pouze jednu pětinu částky. Postaveno tak bylo jen 226 pevností, mělo stát i 17 tvrzí, z plánovaných 15 463 objektů lehkého opevnění se podařilo dokončit necelých 10 tisíc, vydaných nakonec bez jediného výstřelu. Dne 23. září 1938 byla mobilizace, povoláno bylo 1 250 000 mužů do zbraně. Pevnosti obsadili sudetští Němci, které ještě dnes Daniel Herman, dokonce na postu bývalého ministra kultury Česka, oslovuje na sjezdech Landsmanšaftu jako "milé krajany"...

Rád bych zde opět připomněl Edvarda Beneše, když prorocky řekl: „Tato válka bude hrozná. Nakonec se u nás s Němci budou bít všichni, muži, ženy. Ale budeme se bránit do posledního dechu. Já zůstanu se svou vojenskou družinou stále u vojska. Ale budu ustupovat s vojskem jen po jistou dobu. Až se budeme muset zastavit, území už dál neopouštět a bít se až k smrti, to já jako prezident republiky nesmím být zajat. Zůstanu s těmi, kteří se budou bít doopravdy až do poslední chvíle, a padnu s nimi.“
Slova se však vedou, činy ovšem ne vždy odpovídají nastalé skutečnosti; o týden později jsme totiž byli donuceni po Mnichovské dohodě hraniční bunkry a obranné objekty odevzdat nacistům. „Máme doma hodně kolaborantů a náš průmysl je největším a nejhorlivějším dodavatelem zbraní do Německa. S tím je potřeba něco rychle udělat!“ řekl Jaromír Smutný, důvěrník prezidenta Beneše. A tak se také dělalo…

Londýnský alibismus Edvarda Beneše:
Nastala totiž další životní dimenze Beneše, tedy reakce psychicky znaveného politika, který sbalil "svých pět švestek", vlastní národ odevzdal na zlatém podnose Hitlerovi, aby sám uprchl do teplíčka Londýna. Tam se statečně pěkně za vodou postavil do čela exilové československé vlády. A přes protesty domácího odboje, tedy toho národa nechaného jím v hrůze Protektorátu Böhmen und Mähren, naplánoval v Anglii akci na Heydrichovu likvidaci – Anthropoid. Musel se přece nějak rehabilitovat za své plané řeči o svém válečnickém odhodlání a dokázat Spojencům odhodlanost a bojeschopnost Čechoslováků.
Nechal se údajně zlomit jen s podmínkou, že Francie a Británie odvolají své podpisy na Mnichovské dohodě, což se též stalo, ale obyvatelům v již několik let fungujícímu Protektorátu Böhmen und Mähren to bylo platné jako mrtvému zimník… Nejhorší bylo, že šlo jen o osobní účty Moravce, který se chtěl Heydrichovi pomstít na popravu svých kamarádů - českých generálů a vojáků; nepřipustil si, že každý voják jde do vojny s vědomím, že může padnout; to si však nemohly říct stovky českých civilistů, kteří byli umučeni následkem atentátu v rámci akce Anthropoid...
Naši generálové a exilová vláda se poplácávali po zádech, jak zachránili čest údajného kolaborantského Československa, kdy tak hrdinsky zlikvidovali strůjce židovského holocaustu, přičemž Heydrich s vyvražďováním židů plynovými komorami a krematorii neměl prakticky nic společného. Vše toto začalo i bez Heydricha v čele s hlavním vykonavatelem Adolfem Eichmannem… http://www.rukojmi.cz/clanky/1754-je-to-dvacet-let-kdy-americky-spisovatel-paul-berman-odhalil-pravdu-lasku-a-lzi-s-nenavisti-v-zivote-vaclava-havla
Novým zastupujícím říšským protektorem se totiž stal právě Kurt Daluege, který s Hermanem Frankem jako odplatu za Heydrichovu smrt vypálili české vesnice Lidice a Ležáky. Během Daluegeho vlády si Frank upevnil postavení do té míry, že byl fakticky nejmocnějším úředníkem v protektorátu, když byl jmenován německým státním ministrem pro Čechy a Moravu (Deutscher Staatsminister für das Protektorat) a byl povýšen do hodnosti SS-Obergruppenfuhrer und General der Polizei v Praze…
Vyhlazené Lidice a Ležáky, vraždy na Pankráci:

„Bylo to strašné, když přišli a pažbami pušek vyráželi dveře, noc opravdové hrůzy. V každém okně bylo vidět světlo, ačkoliv normálně by všude byla tma, protože se vypínala elektřina. Nahnali nás do budovy školy. Staré ženy a děti plakaly, když je uprostřed noci vzbudili. Ráno nás odvezli ve dvou nákladních autech. Byla to noc." Vzpomíná Anna Nešporová, pamětnice hrůz z Lidic…Lidičtí muži starší 15 let byli shromažďováni ve sklepě a chlévě Horákova statku. Všechny cennější věci, koně, dobytek, zemědělské stroje apod., byly shromažďovány a odváženy do sousedního Buštěhradu. Ráno 10. června 1942 se na místo osobně dostavil K. H. Frank, aby dohlížel na likvidaci obce. Ženy s dětmi byly nejprve nahnány do místní školy, za úsvitu pak autobusy převezeny do tělocvičny gymnázia.

Mezitím byly zdi stodoly v sousedství Horákova statku obloženy slamníky a matracemi (proti odraženým střelám) a přichystána popravčí četa. Lidičtí muži byli posléze vyváděni ve skupinách (zprvu po pěti, pak po deseti) na přilehlou zahradu a tam stříleni. Celkem přišlo o život 340 lidických obyvatel (192 mužů, 60 žen a 88 dětí). Nejstaršímu bylo 84, nejmladšímu 14 let. Všechny domy včetně školy, kostela a fary byly polity benzínem a podpáleny…

Mezitím byly zdi stodoly v sousedství Horákova statku obloženy slamníky a matracemi (proti odraženým střelám) a přichystána popravčí četa. Lidičtí muži byli posléze vyváděni ve skupinách (zprvu po pěti, pak po deseti) na přilehlou zahradu a tam stříleni. Celkem přišlo o život 340 lidických obyvatel (192 mužů, 60 žen a 88 dětí). Nejstaršímu bylo 84, nejmladšímu 14 let. Všechny domy včetně školy, kostela a fary byly polity benzínem a podpáleny…
A pak přišlo časné odpoledne 24. června, kdy obklíčilo Ležáky 150 mužů pardubické roty 20. záložního policejního pluku „Böhmen“ pod vedením gestapa. Němci shromáždili obyvatele Ležáků i z okolí, kde se právě zdržovali, a odvezli je do pardubické vily Zámeček, kde policejní pluk sídlil a za heydrichiády popravoval. Následně domy vyrabovali, a kolem páté zapálili; všech 33 obyvatel starších 15 let bylo po deváté hodině večer zastřeleno u Zámečku.
Vypálení Ležáků, podobně jako Lidic, v roce 1942 přišlo jako trest za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Všichni obyvatelé osady Ležáky byli popraveni, přežily jen dvě dívky, které nacisté poslali do Německa na převýchovu. Nacisté ztrestali vesnici proto, že podle zjištění gestapa měli parašutisté odtud udržovat vysílačkou spojení mezi domácím a zahraničním odbojem. Všechny naložili a odvezli je do Pardubic. V Pardubicích je postříleli a v krematoriu pak spálili. V Pardubicích v Zámečku se najdou sloupy, jak k nim byli uvazováni a jak je tam stříleli. Pět lidí střílelo do každého jednotlivce…
Proč bychom chtěli směřovat na Západ a k USA, které jen účelově vybombardovaly před koncem 2. sv. války naši republiku...? (že by humanitárně?)

Heč, budeme se vdávat za Toma a Jerryho… České lepé děvy, těšte se; opět k nám přijedou američtí osvoboditelé, jako kdysi do Plzně?
Jak psal v roce 1945 v Československu tehdejší tisk: „Vojáci USA u nás bojovali v rytmu swingu“; lidé je hostili pivem, Američané na oplátku rozdávali cigarety, čokoládu, konzervy a silonové punčochy a získali si obdiv hlavně paní a dívek svým dokonalým vybavením a skvělým zásobováním..." Pro USA byla zkrátka i 2. sv. válka velkým byznysem…
Mezitím Sověti, co přišli od Leningradu, Stalingradu a Kursu přes Duklu a celé Československo, měli 27 milionů padlých, z toho na 13 milionů vojáků. Kolik svých mrtvých amerických vojáků během téže války? Děsivě moc, něco přes 400 tisíc… Opravdu, jasné počty a argumenty. A kolik padlo amerických či sovětských vojáků při osvobozování Československa? Opět jsou zde zcela neoddiskutovatelná fakta: asi 110, slovy - sto deset - amerických vojáků proti téměř 150 tisícům Rudoarmějců…
Občané Chebu měli jen pár roků po skončení hrůzostrašné války v živé paměti, když jejich město americká letadla napadla 25. března 1945 a zničila i obytné domy v dnešní Žižkově, Havlíčkově, Riegrově a Palackého ulici. Při náletu bylo zabito na 800 osob, včetně mnoha politických vězňů. (Kdepak mají asi pomník?) Americké bomby zasáhly tábor, ve kterém byli u Chebu koncentrováni. Přes 70 francouzských antifašistů a nezjištěný počet sovětských zajatců při tom zahynulo.
Další velký nálet spojenců postihl Cheb 8. dubna 1945. Bylo při něm zničeno nejen nádraží, důležitý dopravní uzel, ale v troskách skončila odhadem asi třetina Chebu. Přestože již 18. dubna 1945 překročila americká vojska u Trojmezí české hranice a do Chebu to měla jen několik desítek kilometrů, o dva dni došlo k bombardování chrámu sv. Mikuláše v Chebu. Podle dobových svědectví po lidech, kteří chtěli lokalizovat vzniklý požár kostela, bylo údajně stříleno z palubních zbraní bombardéry doprovázejících amerických stíhaček...
Plzeň po spojeneckém náletu USA dva týdny před koncem války.,..Plzeň byla díky Škodovým závodům jedním z nejdůležitějších měst v Československu. Proč se však, pouhých dvacet dní po vyhlášení poválečného Košického vládního programu, 25. dubna 1945, stala plzeňská Škodovka terčem jednoho z posledních spojeneckých náletů, si lze jen těžko vysvětlit jinak, než jako snahu oslabit český poválečný průmysl. Několik set amerických bombardérů tehdy svrhlo přes pět tisíc tříštivých, fosforových a zápalných bomb, 29 objektů závodu bylo úplně zničeno, 21 velmi těžce poškozeno a 33 poškozeno těžce...
1945 – 25. dubna byla Škodovka těžce zasažena náletem 8. americké letecké armády; škody byly vyčísleny na dvě miliardy korun
Závod byl bez proudu, komunikační spoje prakticky neexistovaly. V té době, těsně před koncem války, nacisté nemohli z Plzně odvézt již ani šroubek pro frontu. Přesto byl tento průmyslový gigant fakticky zničen. Předtím (17. dubna 1945) americké bomby zabíjely v dělnických čtvrtích Škvrňany a Karlov, které byly téměř zničeny, fakticky zničeno bylo plzeňské seřaďovací nádraží.Byl to cílený a logický záměr proti strategické orientaci ČSR na SSSR v poválečném období. Americký generál Patton, když si později prohlížel ruiny Škodovky, prohlásil: „Dobrá práce, jsem spokojený!“ řekl sám veliký Patton, že konferenci v Jaltě a její rozdělení světa mazaně převezl...Pak přišlo totiž to „jediné a správné“ osvobození, když se 97. Infantry Divisions a 16. Armored Division vydaly směrem na Plzeň, v jejíchž ulicích se americké tanky objevily 6. května 1945 kolem 8. hodiny ranní. Jak to popsal plzeňský pamětník J. GROUŠL: „Němečtí starostové Wild a Sturm byli zajištěni našimi vlastenci, aby 6. 5. 1945 vstoupil do Plzně americký vojenský oddíl »B« 16. pancéřové divize pod velením plukovníka Nobleho. Ten měl nařízeno zastavit se na předměstí Plzně, ale vida příležitost, rozkázal svému oddílu, aby obsadil celou Plzeň. (Archiv JNV Plzeň, -7-1. plk. Noble).
A Revoluční národní výbor v Plzni zveřejnil 6. května 1945 výzvu „Na pomoc bojující Praze“. Občané Plzně na výzvu reagovali bleskově. Velení USA bylo Plzeňany požádáno o zapůjčení automobilů pro přepravu dobrovolníků do Prahy a také o některé zbraně. Velení americké armády nejenže takovou žádost odmítlo, ale odjezd dobrovolníků na pomoc Praze zakázalo.Po příchodu vojenských jednotek USA do Plzně totiž zrušilo jejich velení Revoluční národní výbor v Plzni a americké vojenské velení v Plzni nařídilo, že jen americký velitel má právo určovat strukturu města Plzně, její ulice musí být vyklizeny, obyvatelé mohou do ulic jen v rozsahu dvou hodin za den… Bylo zakázáno vydávat a rozšiřovat české noviny a české informační letáky, Američané plzeňským bojovníkům proti německému fašismu zabavili vysílačky, zbraně, fotoaparáty, a dokonce zabavili i zbraně československým důstojníkům a policistům.Veškerá písemná povolení, žádosti, stížnosti… prostě veškeré písemnosti musely být napsány v českém i anglickém jazyce. – Americké velení neustále opakovalo a kontrolovalo své nařízení, že zajatým německým důstojníkům se nesmí nic stát, protože jsou pod americkou kontrolou. – Občané Plzně se mohli vzdalovat z města jen do vzdálenosti šesti kilometrů… Americké velení zakazovalo činnost Národních výborů jako orgánů nové lidové moci….



Po americkém bombardování Prahy…
Americké pojetí svobody prozrazoval také politický obsah vyhlášky amerického velitelství ve Strakonicích ze dne 9. 5. 1945 (č.j. 6684): „Okresní hejtmani »budou provádět všechna nařízení amerického vojska a to do té doby, dokud nová česká vláda nebude uznána vládou USA…“ Přitom vláda ČSR byla v Košicích již 5. dubna 1945 uznána všemi antifašistickými velmocemi a dalšími zeměmi… http://www.rukojmi.cz/clanky/2096-nesmime-k-nam-pustit-nikoho-o-nemz-nevime-kdo-je-co-je-a-proc-chce-k-nam-rekl-po-nice-ministr-vnitra-chovanec-nemyslel-pane-zidku-na-pohranicni-straz-po-krachu-schengenuJak se Morgentauův plán změnil na ten Marshallův:
Po druhé světové válce byla Evropa v troskách. Hospodářská situace byla strašlivá. K tomu ještě přišlo hrozivé sucho v roce 1946 a nesmírně krutá zima v roce 1947. Ve zničené Evropě, kde byly desítky milionů lidí bez práce. Nejhorší situace byla v Německu. Miliony Němců dostávali pouze skrovné příděly k hladovění. Umíraly desítky tisíc lidí. Úmrtnost mezi německými dětmi stoupla desetkrát proti předválečné úrovni.Životní podmínky v roce 1947 byly považovány za horší, než v roce 1945. Průměrný příděl kalorií byl 1040 denně (norma je přes 2000 kalorií), z toho pocházela podvýživa nejhorší v poválečném Německu; takový příděl potravin odpovídal množství, jež dostávali vězni v nacistických koncentračních táborech. Kdo jinému jámu kopal, sám do ní pak spadl, aneb Boží mlýny mlely pomalu, ale jistě, přesto se stal zázrak; ekonomický…Marshall upíral pozornost k hospodářské situaci válkou zničené Evropy. Do Evropy, kde byly desítky milionů lidí bez práce a nálety zničená města. Uvědomoval si, že politická stabilita jde ruku v ruce s prosperujícím hospodářstvím. Nebylo možné do nekonečna posílat do Evropy nazdařbůh peníze, aniž by existovala nějaká širší koncepce...Napřed však v nastalé poválečné studené válce Spojenci dodržovali naoko tzv. Morgentauův plán na totální likvidaci Německa, aby už nebylo schopné vést třetí světovou válku. Cíl? Zničení německého zbrojního průmyslu, poté odstranění a zničení dalších klíčových odvětví, která jsou základem pro vojenskou sílu; bylo demontováno 1500 nejlepších továren a odvezeno ze země. Až si USA uvědomily sílu komunistických zemí a obavy ze SSSR, přestože byl vykrvácen ve 2. sv. válce nejen ekonomicky, ale i psychicky; 27 miliony zabitých ruských občanů, proti cca 420 tisícům zahynulých obyvatel Spojených států...Tak se Morgentauův plán změnil na ten Marshallův, oficiálně Plán evropské obnovy (European Recovery Program), přijatý Kongresem USA v dubnu 1948 s ohledem na sílu komunistických zemí a obavy ze SSSR. Cíl byl pokrytecký a jasný; pomoci poválečné Evropě. Proto snad totálně zničené Německo, jehož dluh z válečných reparací tvořilo 200 procent hodnoty jeho hrubého domácího produktu, nemuselo platit ani marku; nám např. nikdy nezaplatilo reparační povinnosti ve výši asi 360 miliard předválečných korun a ještě drze nás Němci požádali, abychom jim „předali bezplatně do vlastnictví“ palác na Malé Straně, v němž sídlilo velvyslanectví SRN.Varování ministra zahraničí Jana Masaryka: „Pokud Evropu rozdělí na ovce a kozly a budou mi říkat, že jsem kozel, tak já se přirozeně za kozla zatím nepovažuji…“Podmínky výše zmíněné americké lichvy byl jasný. Za každý půjčený dolar několik centů úroku; proto každý stát v programu Marshallův plán byl nucen odsuzovat komunismus a socialismus – což byl důvod, proč už opět Československo tento plán odmítlo. Jan Masaryk ještě doufal, že plán přijmeme, avšak nejistý řekl:„Pokud Evropu rozdělí na ovce a kozly a budou mi říkat, že jsem kozel, tak já se přirozeně za kozla zatím nepovažuji, takže pokud nebude nějaká jednotnost mezi státy, pak tedy to naše postavení bude velmi obtížné. Ale pokud jsem zahraničním ministrem, nemůže být nikdy diskuse o tom, že bychom se nějakým způsobem exponovali proti Sovětskému svazu…“Jan Masaryk se narodil 14. září 1886 jako třetí dítě profesora pražské filozofické fakulty Tomáše Masaryka a jeho ženy Charlotty Garrigue. Kromě hudebního talentu zdědil Jan po matce také dispozice k psychické labilitě. Nebyl v tom sám. Také jeho sourozenci museli během svého života vyhledávat odbornou psychiatrickou pomoc. Mladší syn Tomáše G. Masaryka byl přesto mužem mnoha talentů, ale zároveň i nevyrovnaná a psychicky labilní osobnost. Politická funkce, kterou přijal, jej nakonec zničila.
Jan se po nevydařeném manželství s dcerou amerického multimilionáře, filantropa a rodinného mecenáše Masarykových Charlese Cranea těšil pověsti playboye; jako „Američan“ měl s příklonem k východní velmoci zpočátku problém: nedoprovázel například Edvarda Beneše na historické cestě do Moskvy v prosinci 1943. Aby si udržel místo ministra zahraničí i v takzvané košické vládě, učinil ovšem na konci války obrat o 180 stupňů.
V klíčovém rozhovoru s Klementem Gottwaldem 21. března 1945 reagoval na slova vůdce komunistů, že „teď musíme zahraniční politiku naprosto a bez výhrad přizpůsobit politice sovětské“ slovy, že to chápe, je o tom hluboce přesvědčen, protože „nejužší spolupráce zahraničněpolitická se Sověty musí se stát naším nezměnitelným základním kamen pro budoucnost“. Své ministerstvo ale neřídil, to činil jeho komunistický zástupce Vladimír Clementis ve funkci státního tajemníka.
Masaryk se rozhodl setrvat ve vládě, která vznikla komunistickým pučem 25. února 1948, aby pomohl vytvořit zdání, že je tato vláda legitimní. Nestraníkem byl v Gottwaldově vládě i ministr obrany Ludvík Svoboda; (8. prosinec 1941 bylo datum, kdy se pod jeho vedením začal organizovat v Buzuluku 1. československý samostatný polní prapor, první samostatná československá jednotka na území Sovětského svazu. v Buzuluku vznikla Svobodova armáda…)

Atmosféra v únoru 1948
Atmosféra v únoru 1948...

Když za smrtí Jana Masaryka byla britská tajná služba SIS – Secret Intelligence Service:

Čas oponou trhnul a už se ví dozajista, že za smrtí Jana Masaryka byla britská tajná služba SIS – Secret Intelligence Service. A hned se našly omluvné hlasy análních presstitutů, že Jan Masaryk přece zradil ideály Západu, když se dal ke Gottwaldovi, a dostal tak zaslouženě, co proto; z okna Černínského paláce ho totiž patrně shodil úředník ministerstva zahraničních věcí Jan Bydžovský na příkaz britské tajné služby SIS. Bydžovský se k podílu na vraždě Jana Masaryka doznal v lednu 1950 poté, co byl pět měsíců vězněn.Výsledek obrázku pro foto jan masarykVýsledek obrázku pro jan masaryk foto
Jan Masaryk, zavražděn; z okna Černínského paláce ho shodil úředník ministerstva zahraničních věcí Jan Bydžovský na příkaz britské tajné služby SIS; jeho bezvládné tělo našli 10. března 1948 na nádvoří Černínského paláce v Praze. Mělo to vypadat jako sebevražda, ale podle archivů to byla vražda…

Veteráni "státu ve státě" nacházejí nové uplatnění v amerických masmédiích

$
0
0
Caitlin Johnstone 
23.2.2018 E-republika
Mediální kanál NBC News najal bývalého šéfa CIA Johna Brennana. Jedná se zatím o poslední osobnost z řad amerických zpravodajců, která byla najata pro práci v médiích. V souvislosti s tím rostou obavy z konfliktů zájmů.


 


“Bývalý ředitel CIA John Brennan se stal nejnovějším členem týmu NBC News a MSNBC, když s touto sítí oficiálně podepsal smlouvu, že bude pracovat jako její dopisovatel,” píše ve svém únorovém článku The Wrap, jako by se jednalo o naprosto běžnou věc, nikoli o strašlivý příznak orwellovské dystopie. NBC oznamuje, že bývalý šéf prohnilé, prolhané, mučící, propagandu šířící, drogy pašující, převraty osnující a války rozdmýchávající CIA “je teď jejím vedoucím analytikem pro národní bezpečnost a zpravodajské služby”.

Brennan, který hrál klíčovou roli při vytváření narativu elit o Rusku, jenž byl využit k fabrikaci veřejného konsensu pro novou studenoválečnickou eskalaci ohrožující celý svět, je jenom posledním z řady, který potvrzuje panující módní trend, v němž důvěru požívající mainstreamová média pohlcují jednu osobnost americké zpravodajské komunity za druhou. Brennan svým angažmá v NBC a MSNBC následoval náčelníka štábu CIA a ministerstva obrany Jeremy Bashe, který už tam pracuje jako analytik národní bezpečnosti, stejně jako reportér NBC v oblasti zpravodajských služeb a národní bezpečnosti a známý spolupracovník CIA Ken Dilanian.

Bývalý šéf Národní zpravodajské rady (National Intelligence Council - NIC), osnovatel Russiagate a známý rusofobní rasista James Clapper byl loni přivítán v “rodině” CNN Chrisem “Je-nezákonné-číst-WikiLeaks” Cuomem a teď se tam běžně vyskytuje jako analytik této mediální sítě. CNN loni také najala Michaela Haydena, který v minulosti vykonával funkce ředitele CIA, ředitele NSA, prvního náměstka NIC a generála letectva, jako nového analytika pro otázky národní bezpečnosti.

Phil Mudd, bývalý analytik CIA a v současnosti analytik na výplatní pásce CNN, který loni způsobil, že se Cuomův pořad musel omluvit a odvolat totálně nepodložené tvrzení šířené v celostátní televizi, že Julian Assange z WikiLeaks je pedofil, už zase vyrábí palcové titulky, které mají vzbudit dojem, že FBI bojuje se současnou administrativou ve věci Trumpova rozhodnutí odtajnit kontroverzní Nunesovu zprávu (Nunes Memo).

Stále více mediálních zdrojů, z nichž Američané čerpají své informace, je napájeno nejenom různými loajálními kvítky z establišmentových zahrádek, ale přímo dlouholetými příslušníky zpravodajské komunity Spojených států. Tito lidé se dostali do svých mocenských pozic uvnitř těchto vysoce psychopatických institucí založených na jejich ochotě spáchat jakoukoli nemravnost v úsilí podpořit tajnou agendu mocenských elit Spojených států, a teď jsou každodenně dáváni na odiv ve zprávách kabelovek Američanům konzumujícím mainstream. Slova těchto “expertů” jsou soustavně přebírána a komentována menšími zpravodajskými zdroji v tištěných i elektronických médiích způsobem, který jejich autoritativní sdělení ukládá do veřejného povědomí.

Termín “deep state” není z oblasti konspiračních teorií, ale jde o jednoduchý koncept politické analýzy, který poukazuje na nepopiratelnou skutečnost, že

a) plutokraté,
b) tajné služby,
c) vojensko-bezpečnostní složky a
d) mainstreamová média

mají v USA ohromný podíl na moci navzdory tomu, že nejsou součástí volené vlády. Nemusíme jít příliš daleko, abychom uviděli, jak se tyto skupiny různými způsoby kryjí a spolupracují v zájmu svých vlastních politických cílů.

Například šéf Amazonu Jeff Bezos, je velmi silně zainteresován ve všech výše uvedených skupinách:

a) jako pravděpodobně nejbohatší osoba vůbec je jasný plutokrat, jehož společnost se pokouší ovládnout základní infrastrukturu společnosti,
b) je smluvním dodavatelem CIA,
c) je členem poradního sboru Pentagonu a
d) jeho akvizice Washington Post v roce 2013 mu umožnila totálně ovládnout jedno z hlavních mainstreamových médií.

Bezos si nekoupil Washington Post proto, že moudře předvídal, že se tento deník ocitl těsně před ekonomickým zmrtvýchvstáním, koupil jej z toho samého důvodu, kvůli němuž se tak hluboce zavrtal do nikým nevolené mocenské infrastruktury Spojených států - zajistit si solidní základ pro obchodní impérium, které buduje. Potřebuje účinný propagandistický nástroj, jenž bude vytvářet podporu mocenskému establišmentu, který právě ovíjí svými chapadly. Je to přesně ten samý důvod, kvůli němuž i ostatní plutokrati ovládající média ládují do svých propagandistických hnojometů insidery z tajných služeb.

Stále znova můžete vidět vztahy mezi plutokratickou třídou, která vlastní zvolenou vládu USA, tajnými službami a vojensko-bezpečnostními složkami, jež vyvíjejí svoji činnost za neprodyšným závojem utajení ve jménu “národní bezpečnosti”, aby protlačily politické programy, které nemají nic do činění s tím, co si přejí voliči, a masmediálními hnojomety, které jsou používány, aby fabrikovaly souhlas lidí s ovládáním od těchto vykořisťovatelských mocenských struktur.

Amerika je ovládána elitní třídou, jež pomalu vytváří systém, v němž se peníze stále více přímo vměšují do politické moci a jenž je proto motivován k udržování ekonomické nespravedlnosti v zájmu toho, aby tyto elity mohly stále důkladněji ovládat masy. Čím větší je ekonomická nerovnost, tím větší je jejich moc. Nikdo by ochotně nesouhlasil s tak utlačovatelským systémem, v němž stále roste majetková nerovnost současně s tím, jak drahé bomby z drahých dronů padají na cizí lidi na druhé straně planety, takže je zapotřebí masivní propaganda.

A v tom právě spočívá nová práce Johna Brennana. Očekávejme soustavný potok lží, který se bude linout z jeho úst v NBC, a očekávejme, že všichni podpoří vykořisťovatelský mocenský establišment a podpoří jeho geopolitické záměry. A očekávejme všudypřítomné rebely s jasným viděním, kteří budou stále říkat, jak to ve skutečnosti funguje.




Caitlin Johnstone je neochočená novinářka, básnířka a utopistka, která pravidelně publikuje na webu Medium. Najdete ji na Facebooku, Twitteru nebo její webové stránce. Můžete si ji poslechnout na podcastu a vydala novou knihu Woke: A Field Guide for Utopia Preppers.’’

Zdroj: Consortiumnews.com
Překlad: Stan

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

Pithart? Protektorátní nástupce Moravce sprostě a lživě hanobí presidenta Beneše

$
0
0
Petr Pithard "Podiven"
Jiří Jaroš Nickelli
24.2.2018 ČerskéNárodníListy

Kpt. Žvanilkin českých politiků, nepřátel ČSR a české státnosti otírá svá nevymáchaná ústa o presidenta Budovatele, který dvakrát obnovil stát a zabránil občanským válkam. (Aktuálně,cz).


Pan Pithart, důstojný pokračovatel protektorátních lhářů Moravce, Lažnovského, Kožíška, Krychtálka, Vajtauera a dalších lžipisálků protektorátu, lže o roli našeho presidenta, pod jehož praporem bojovali západní i východní legie za svobodu ČSR a s jehož jménem umírali odbojáři na popravištích Reichu.

Pan Pithardt by měl zalézt do protektorátního kanálu, z něhož vylezl. ****

S Benešem je pravdou opak. Pana Havla bychom naopak neměli šetřit, byl to on, který nás zavedl do bažiny dnešní krize svým protektorátním jednáním od omluvy sudetům až po humanitární bomby a lokajství v NATO.

Voliči partaje, za kterou mluví stranický renegát dr. Pithart, by si měli uvědomit, jakého nepřítele československé a české státnosti dosazují opakovaně do parlamentu, kde neustále zrazuje české národní zájmy, pro které byl president Beneš prohlášen zákonem za zasloužilého o stát.

Bláboly a lžikvaky pana Pithardta o údajné roli dr. Beneše r.1938 jakoby vypadly z děl Moravce "O český zítřek",a ještě lépe z knihy "V úloze mouřenína". Jeho lhaní o roli dr. Beneše v roce 1948 naopak zamlčuje neschopnost ministrů v demisi, kteří sami přivodili neřiditelnou ústavní krizi, jež mohla vyústit v občanskou válku. O úloze politiků, kteří v dobách nejhorší krize jezdili na venkovské zabijačky, jako dr.Zenkl, Pithart sprostě mlčí. Vše končí hyenistickým napadáním těžce nemocného dr .Beneše a otíráním se dokonce i o Jana Masaryka! Hanba takovému postoji, nic jiného se nedá k věci říci.

Mouřenínem jako Moravec se vskutku stal právě pan Pithardt a jeho společníci, nepřátele dr.Beneše, ČSR, dekretů, odsunu a všeho toho, co postavilo po okupaci nacistické hydry Čechy na nohy. On naopak chválí a vyzdvihuje vše, co Čechy potápí do kanálů dějin poroby a poddanství cizí moci.

Nebýt Beneše a jeho národního odporu, Protektorát i Slovensko by patřily k poraženým státům Osy a dodnes by musely platit válečné reparace - ty reparace, které my jsme naopak nikdy neviděli od nástupníka poraženého Reichu. Pane Pitharte, přestaňte konečně lhát a žvanit o dr. Benešovi! Beneše mohou pomlouvat jen nepřátelé republiky a superlháři.



Jiří Jaroš Nickelli, ČSOL Brno I
Autor pozůstalý po legionáři,oběti gestapa
a členech Obrany národa, obětí Osvětimi

Co na to šaria? Ale šátek sedí...

Češi podpořili americký bojkot Světového poháru v biatlonuv Rusku. Gubernijev "poslal" biatlonisty týmů USA a České republiky

$
0
0
25. 2. 2018    zdroj a zdroj
Český tým biatlonu odmítl účast v závěrečné etapě Světového poháru v Ťumeni, která se bude konat v březnu 2018. Oznámil to prezident Českého svazu biatlonu Jiří Hamza. Informoval o tom sport.cz. "Bylo by špatné, kdybychom se zřekli naší pozice", řekl. Funkcionář dodal, že čeští sportovci se nechtějí ocitnout ve stínu dopingového skandálu jiné země, "která za něj dokonce netrestá". Odmítnutí účasti České republiky v soutěži může vést ke snížení její kvóty v příštím roce. Nicméně Hamza zdůraznil, že rozhodnutí o bojkotu bylo společné a že sportovci si chtějí "zachovat tvář".


Vyjádřil se také k odmítnutí bojkotu ze strany Francie. "Francouzi řekli, že pojedou do Ťumeni, protože Martin Fourcade spěje k vítězství ve Světovém poháru", řekl Hamza.

Gubernijev "poslal" biatlonisty týmů USA a České republiky

Známý sportovní komentátor Dmitrij Gubernijev oslovil biatlonisty týmů USA a České republiky, kteří odmítli jet na ťumeňskou etapu Světového poháru.

"Drazí biatlonisté USA a České republiky! Nechcete přijet do Ťumeni, nechcete přijet do Ruska? Moji milí, jděte do ř...! S horoucím biatlonovým pozdravem!", napsal Gubernijev v Instagramu.

Dříve bylo oznámeno, že norský biatlonista Emil Hegle Svendsen nepodpořil odmítnutí účasti USA a České republiky v Ťumeni.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Odešel ten, k němuž řada lidí chodila na sklenku dobrého vína.

$
0
0


Vladislav Černík
25. 2. 2018
Ta zpráva mne zastihla při prohlížení Facebooku.  Najednou se objevila celá řada krátkých reakcí, některé z autorů jsem znal, jiné nikoliv. Reakce vesměs pozitivní. Na sobotní pohřeb se pak někteří z nich dostavili osobně. Je to zvláštní, takřka 30let života v demokracii a lidé (zvláště v aktivním věku) musí mnohdy rozmýšlet, zda ono symbolické R.I.P. člověku nemůže přinést komplikace, třeba v pracovním životě, a zda by účast na pohřbu nemusela zamávat člověku s politickou kariérou. Za desítky let se člověk nesetká jen se samými anděli, příbuzenstvo si nevybírá a i o přátelích neví vždy všechno.


            Síň strašnického krematoria však i tak byla plná. Šlo o to dát poslední poctu člověku, který byl leckým. Svazákem, komunistou, politikem před r. 89 i po něm, sociálním demokratem, lobbistou, mužem jaksi ve stínu, ale takovým, který jednal s kdekým, pokud šlo o to, pro někoho dalšího něco dojednat. Měl svůj nemalý podíl na tom, že ČSSD vstoupila nejen do Strakovky hlavním vchodem, ale i „dojela“ i na Hrad. To se se v mediích dnes uznává, s sice jedním cílem: vzbudit negativní konotace, naroubovat občanům, ono, podívejte se s kým vším se socdem paktovala a jak taky může vypadat ten, kdo dnes sedí na Hradě.

Jistě, uvádí, že osobní podíl na hanopisu Olovo na Petru Buzkovou se dotyčnému neprokázal,
podle mne však spíše z důvodů, vzbudit jakési lepší zdání morální úrovně a důvěryhodnosti současných sdělovadel. 

U další, svého času velké kauzy, dvou přeběhlíků Melčáka a Pohanky se to však již nedodává. A expremier Jiří Paroubek v tomto mlčí, i když se kdysi zaklínal, že nepoleví, dokud se plně neobjasní, za jakých okolností byli „získáni“ coby konstruktivní topolánkovci.

Četl jsem někde, že s dotyčný jednal jen s těmi, které sám pro něco potřeboval. Lze dokladovat, že tomu tak není. Pár, z těch, kteří, v období od úmrtí do pohřbu promluvili, řeklo, že ho požádali o pomoc, v nějaké složitější situaci, např. zprostředkování pomoci dětem obětí občanské válce v bývalé Jugoslávii.  

Např. bývalé význačné funkcionářce ČSSD kdysi sice pomohl, s přikrytím před r. 89 nepovolených skautských aktivit, ale později ji poměrně striktně odmítl, když po odchodu z ČSSD chtěla pomoci při rozjezdu své nové politické strany. Jana na poslední rozloučení přišla. Možná, že ji s Mirkem pak také spojovalo, že nejdříve ona (byvší nejtěsnější spolupracovnice) byla současným hradním pánem zapomenuta, ale Mirek byl doslova z prezidentova okolí (i stranického) vystrnaděn, ba dokonce až vystrčen (ze sálu až na chodbu).

Prezidentův mluvčí sice avizoval, že prezident pošle kytičku, ale dostavivší se prezidentův poradce (s větší kyticí) při/po obřadu sdělil, že ta kytice je za něj.

Bývalí (spolu)svazáci až na jednoho nebyli zaznamenáni, třeba jim to nedovolil jejich nabitý podnikatelský program. Ten jeden však pronesl: "...Nicméně je prostým faktem, že těsně před volbou prezidenta se ho kandidát z ne zrovna ušlechtilých důvodů zbavil. Ano, takhle vypadá, jemně řečeno, nevděk."lidovkyA180224

Severočeský současný socdem poslanec prohodil, že autobus Zemák dovezl socdem do vládních lavic…. Tedy i bývalou chorvatskou turistku, dodávám já.

A dnes to zapomenutí připomíná socdemákům náš současný (někdy i ) demokratický, ale pravicový tisk. Levicový nemáme.

Trochu „mimoběžná“ vsuvka: před časem po saunování v odpočívárně, se začalo vzpomínat na berounského centrforwarda, pozdějšího předsedu KNV. Jaký-že to byl komouš, partajník, sekerník atd. Jeden můj známý tehdy dodal: … to všechno byl! Ale vy všichni jste za ním chodili a žádali ho o to, či ono, a říkali mu, že on to přece umí zařídit. A on to většinou také zařídil. Čili stěžujte si také na sebe.

Jednou jsem se ocitl ve Školské, nalil mi (jako řadě dalším) sklenku dobrého vína a zeptal se, co potřebuji. Řekl jsem, že nic, ale že jsem byl zvědav na inženýra Solferna české politiky. Odpověděl něco ve smyslu, že přece nejsme nějací karlínští kluci.
Po letech jsem se dozvěděl, že je velmi nemocen, takže např. výrok typu, že někdejší (spolu)svazák Vladimír Dlouhý by mohl být dobrým českým prezidentem jsem bral bohužel na margo zdravotního stavu a jeho frustrací s několika prezidentskými volbami.

R.I.P. Inženýr Miroslav Šlouf měl dnes 24. 2. 2018 pohřeb.

Ohrožení Ruskem? Ať hovoří fakta!

$
0
0
Jaroslav Loudil
25. 2. 2018
Státy NATO a EU neustále straší  -"ruskou hrozbou" . Rusko prý usilovně zbrojí, Rusko se nás chystá napadnout, naše jednotky jsou slabší a málo vycvičené, ...atd, atd.  Je však dobré  znát realitu. Proti Rusku stojí vojenský blok tvořený : USA, Kanadou, Japonskem a evropskými členy NATO. Jaký byl loni poměr velikosti ekonomik těhto soupeřů ?? Nominální HDP západního protiruského BLOKU byl asi 43 bilionů Dolarů  ,Rusko mělo HDP  jen 1,5 bil. USD a bylo na 12 místě na světě, až třeba za Indií, Itálií nebo Jižní Koreou.  
Obrázek: Rusko chce válku, podívejte se, jak blízko je jejich země našim vojenským základnám.


Ekonomika NATO a Japonska je dnes  28 krát větší jak HDP Ruska !! A jaký je poměr obyvatel ?? EU má 510 milionů, USA s Kanadou - 390  a Japonsko 126 , tedy více jak 1000 milionů ,Rusko má jen 146. BLOK Západu má 7 krát více obyvatel  jak samo Rusko.  A jaký je poměr vojenských výdajů ??  NATO s Japonskem vydává přes 1000 miliard Dolarů  ,Rusko jen 85 miliard, tedy  12 krát méně !!

P.S.  Západ má 28 krát větší ekonomiku, 7 krát více obyvatel   a vydává na zbrojení 12 krát více jak Rusko. Pokud bychom tedy měli uvěřit  oněm zoufalým nářkům o tom, jak nás všechny Rusko vojensky ohrožuje , nesměli bychom znát výše uvedená fakta. V jejich světle má ovšem pravdu Putin, když tvrdí, že RF ohrožuje stálé rozšiřování NATO na Východ  a že je Rusko pod tlakem. Má-li totiž někdo 28 krát !!! větší ekonomiku jak soupeř a  má přitom stále silně naděláno  v gatích, pak lze celé to slavné NATO považovat jenom za bandu  novodobých šašků. A nebo nám tu naše propaganda parádně lže! Jiná možnost není.



https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(nominal)

Americké noviny New York Post takto okomentovaly výhru Rusů v hokeji: „A team without a country wins hockey gold“

$
0
0
25.2. 2018   Leva-net

(Nějaký) tým bez země vyhrává zlato v hokeji. (neurčitý člen „a“ jsem přeložil).https://nypost.com/2018/02/25/a-team-without-a-country-wins-hockey-gold/

Termín „tým bez Země“ mi připomíná jiný termín – „pán nikdo“, kterým označujeme GP. A ten je pravým a skutečným výhercem zimních olympijských her v Pchjončchangu, který vytříská ze všeho politické dividendy pro sebe a své záměry. Ostatní země a sportovci mu posloužily jen, jako pouhý kompars. Protože přistoupili na falešnou hru. A s falešnými záměry nejde dosáhnout pozitivních výsledků ani pro sebe, ani pro svou Vlast.
Sám o sobě je tento titulek urážlivý, ale v určité míře vystihuje realitu.
Olympijské hry jsou o politice. Pojďme se podívat, jak výhra „nějakého týmu bez Země“ zamíchala s výslednou tabulkou Olympijských her 2018.

Do včerejší prohry v hokeji tabulku vedlo Německo. Ve finále ustoupilo 1. místo Norsku. Vyhráli astmatici, kteří „legálně“ používali drogy. Do budoucna to bude mít dohru takovou, že se zpochybní jak jejích vítězství, tak celé olympijské hnutí.

Německo, jakou tahoun EU, nedosáhlo vítězství ve finálním zhodnocení, protože narazilo na „olympijský tým z Ruska“, který ale Rusko nepředstavuje.

Na stejný „tým bez Země“ narazila Amerika a Kanada. Takže v tomto smyslu jejích ironie vyznívá potupně víc pro ně samotné. Amerika, na 4. místě nepotvrdila svůj status výjimečné země, přes veškeré své skandální snahy o vyloučení Ruska z olympijských her. I kdyby atleti z Ruska se vůbec neúčastnili olympiády, tak výsledek pro USA by se vůbec nezměnil. Falešná hra se ještě ozve „opičí prackou“ pro Ameriku, tak i jiné země, které tu falešnou hru podpořily.

Termín „tým bez Země“ mi připomíná jiný termín – „pán nikdo“, kterým označujeme GP. A ten je pravým a skutečným výhercem zimních olympijských her v Pchjončchangu, který vytříská ze všeho politické dividendy pro sebe a své záměry. Ostatní země a sportovci mu posloužily jen, jako pouhý kompars. Protože přistoupili na falešnou hru. A s falešnými záměry nejde dosáhnout pozitivních výsledků ani pro sebe, ani pro svou Vlast.
Více zde: http://leva-net.webnode.cz/news/americke-noviny-new-york-post-takto-okomentovaly-vyhru-rusu-v-hokeji/

USA doskákaly: Putin buduje sanitární kordón čili sanitární kordón naruby

$
0
0
Rostislav Iščenko
25. 2. 2018    zdroj a zdroj
Moskva a Ankara potvrdily, že obě větve Tureckého proudu s celkovou kapacitou až 33 miliard krychlových metrů plynu ročně začnou fungovat v roce 2019. Nejsou pochybnosti ani o termínu spuštění Severního proudu 2 - rovněž rok 2019. Znamená to, že pokud se během roku nic mimořádného nestane, Rusko a jeho spojenci definitivně vyhrají v globální konfrontaci nad USA, a to bez ohledu na to, jak dlouho budou ještě běhat po Sýrii a Ukrajině bandy proamerických teroristů. 



Washington nevzal v úvahu, že v politice, stejně jako ve fyzice, každá akce vyvolává stejnou co do síly a v opačném směru orientovanou reakci. Ve snaze vybudovat protiruský sanitární kordón ve východní Evropě a na Blízkém východě, Američané ve výsledku ztratili Blízký východ a sanitární kordón proti nim je již budován v západní a střední Evropě. A děje se to na velmi pevném základě - na finančních a ekonomických zájmech.

Rusko patnáctý rok (počítáno od prvního "barevného" převratu na postsovětském prostoru v roce 2004 v Gruzii) vytrvale bojuje se Spojenými státy. Během této doby se dokonce zrodil termín "hybridní válka": to je, když jako by zdánlivě mírové vztahy mezi státy nejsou narušeny, vojáci z kasáren nevycházejí, ale ve skutečnosti válka na zničení nevojenskými prostředky probíhá, příčemž je neméně efektivní než ta, která je vedena vojenskými prostředky.

Žádná válka nezačíná prostě tak. O to víc jsou důležité důvody pro tak dlouhý a zásadní střet. USA se přece nepokusily jen vynulovat Rusko jako faktor světové politiky. Když chystaly tuto hru, byť s dobrými pozicemi, riskovaly vlastní vynulování. Dnes jsou USA mnohem blíže ke konečné porážce v celé hře než k výhře. Přesto Washington odmítá jakékoli kompromisy a vytrvale se snaží bojovat až do konce.

O důvodech pro takové principiálnosti se v posledních letech psalo mnohé a mnohými. Máme-li to zformulovat stručně, Amerika se nebála ani tak vojenské a politické obnovy Ruska (v USA vládlo přesvědčení, že jejich absolutní vojenská převaha bude zachována nejméně do 50-tých let tohoto století), jako spíše vytvoření jednotného ekonomického a obchodního prostoru Velké Eurasie. Čína, Rusko, Evropská unie, jihovýchodní Asie a Blízký východ - to jsou 3/4 světové populace, obrovský trh, vysoké technologie, neomezené zásoby přírodních zdrojů.

Vznik všeeuroasijské obchodní a hospodářské unie by okamžitě marginalizoval Státy. To nejdůležitější přece je, že americké společnosti, rozpočet USA a američtí spotřebitelé by přišli o nevydělané příjmy ve stovkách miliard dolarů ročně. Bez nich systém nemůže existovat. Ve výsledku by se USA zhroutily bez vnějších sil, jen kvůli vnitřní destabilizaci.

Spojené státy bojovaly s myšlenkou jednotné Eurasie a pokusy o její uskutečnění dlouho a úporně. A tyto myšlenky byly tak zjevné a perspektivní, že vznikaly znovu a znovu. Vyjadřovali je i de Gaulle i Putin i Xi Jinping, a ostatně mnoho dalších také.

V konečném důsledku dospěl Washington k jednoduchému řešení, které je na stole již od poloviny 70-tých let minulého století. Aby se předešlo obchodnímu a ekonomickému sjednocení euroasijských zemí, je nutné zablokovat obchodní trasy, které je spojují.

Washington dobře věděl, že hlavní úlohu hrají v současné ekonomice nosiče energií. A snažil se kontrolovat většinu své světové těžby a také cesty dodávky. Od 70-tých let minulého století existovala jediná cesta dodávek energetických nosičů do Evropy, kterou USA nekontrolovaly - sovětský systém dálkových plynovodů.

USA se svého času pokusily blokovat sovětsko-evropskou transakci "plyn - roury" o nic méně aktivně a vytrvale, než bojovaly proti ruským projektům podmořských plynovodů, které dodávají plyn přímo západoevropským spotřebitelům, bez východoevropského tranzitu. Už tehdy si USA uvědomovaly, čím jim hrozí příchod levného (ve srovnání s blízkovýchodním) sovětského a posléze ruského plynu na evropský trh. Ale nepomohla ani atlantická solidarita, ani dokonce až do poloviny 80-tých let minulého století probíhající boj mezi dvěma systémy. Nabídka byla příliš lákavá a od té doby se podíl ruského plynu na evropském trhu neustále zvyšuje.

Bez nadsázky lze říci, že stabilita evropské ekonomiky je již dlouho závislá na ruských energetických dodávkách. Právě proto EU, když souhlasí s jakýmikoli sankčními mechanismy a v maličkostech nahrává Američanům v libyjské, syrské, ukrajinské krizi, kategoricky odmítá přehodnotit plány na vybudování podmořských plynovodů. Ani proamerické lobby v Evropské komisi, ani východoevropské členské státy EU, ochotné podléhat americkému tlaku, nebyly schopny prolomit tyto projekty. Německo potřebuje ruský plyn a Berlín byl ochoten za každou cenu zajistit jeho dodávky do Evropské unie v potřebném množství.

Chápajíc, že dosáhnout od evropských politiků (závislých na USA, ale na evropském obchodu také) zřeknutí se ruského plynu ve prospěch dražších nosičů energií ze zóny Perského zálivu, tou dobou kontrolované Washingtonem a jeho spojenci, je téměř nemožné, Státy se pokusily vytvořit pro rusko-evropskou spolupráci rádoby objektivní překážky.

O tom, konkrétně o polském projektu "Trojmoří", právem nazvaného novou podobou sanitárního kordónu, který měl oddělit Rusko od Evropy již ne ideologicky, ale hospodářsky, se také poměrně hodně psalo. Nápad, realizovaný Washingtonem, byl jednoduchý a efektivní. Mezi Ruskem a Evropou je nutno vytvořit pás nepřátelských zemí, uzavřít všechny stávající trasy dodávek, rozpoutat ekonomické války, které naruší rytmus dodávek, a přinutit Evropu hledat spolehlivějšího dodavatele nosičů energie.

Důležitým článkem tohoto projektu byla Ukrajina, jejímž prostřednictvím se do EU na začátku 90-tých let minulého století dodávalo až 80% veškerého ruského plynu. Polsko mělo blokovat výstavbu alternativních suchozemských potrubních plynovodů, s čímž se ku svému neprospěchu výborně vypořádalo, když odmítlo vést plynovod Jamal - Evropa 2 přes své území. Turecko bylo určeno pro dodávky středoasijského plynu do Evropy jako alternativy ruskému plynu. Sýrii, jak je známo, začali ničit proto, aby byl přes její území veden plynovod pro katarský plyn. Írán se USA chystaly zlikvidovat hned po Sýrii, aby si zajistily kontrolu nad dostatečnými zásobami plynu a trasami jeho dodávek.

Představíme-li si politickou mapu světa, je snadné pochopit, že sanitární kordón do Sýrie a Íránu by spolehlivě, s mnohanásobnou zárukou, odřízl od Evropy Rusko i Čínu. Rusko ztrácelo evropský trh s plynem, jeho rozpočet se začal propadat a Moskva byla vyloučena z vysoké politické hry z důvodu banálního nedostatku zdrojů. Čína nedostávala pro své výrobky alternativu trhu v USA v podobě evropského spotřebitele a upadala do úplné závislosti na USA. Problematika zachování a rozšíření americké hegemonie byla tak úspěšně řešena.

Proto bylo USA celkem jedno, zda budou v Sýrii a na Ukrajině vytvořeny stabilní proamerické režimy, nebo zda tam budou i nadále pobíhat gangy banderovců a barmalejů. Druhá varianta řeší problém blokace obchodních tras o nic méně spolehlivě, ale s mnohem nižšími náklady. Přes Somálsko vést obchodní cesty nikoho ani nenapadne, a platit za zachování místního režimu se nemusí vůbec nic...

Rusko však muselo získat nejen vojenské vítězství v Sýrii (aby se zbavilo případné hrozby výstavby katarského plynovodu a také případného útoku na Írán), ale také dosáhnout vytvoření podmořských plynovodů s dostatečnou kapacitou, aby většina dodávek plynu do EU nezávisela na východoevropském tranzitu.

Jakmile budou v roce 2019 zprovozněny obě větve Tureckého proudu a druhá fáze Severního proudu, bude možné tento problém považovat za vyřešený.

V důsledku syrské kampaně a také trpělivé diplomatické práce s Turky a Němci Rusko ponechalo Američanům jen cucky z jejich sanitárního kordonu. Nadarmo byly investovány desítky miliard dolarů do vytváření a podpory rusofobních režimů. Nyní Rusko a jeho spojenci nejen že kontrolují veškeré pozemní, ale také značnou část námořních obchodních cest mezi Evropou a Asií. Evropané a pak Američané, kteří je vystřídali, nedopouštěli ztrátu kontroly nad těmito cestami od konce 15. století.

A je zde ještě jeden příjemný bonus. Hlavní úspěch spočívá v samotných plynovodech. Jde o to, že Severní proud vede přímo k německému pobřeží, ale Turecký proud musí být připojen rozbočovačem plynu v Rakousku k plynovodu, vedeným po území Evropské unie přes Řecko a Itálii nebo po trase Bulharsko - Srbsko - Maďarsko.

V každém případě bude muset za tranzit tímto plynovodem odpovídat již Evropská unie. Ale osud samotného potrubí bude zcela záviset na Rusku. Protože, jak ukázala všem ukrajinská zkušenost, prázdné potrubí, bez plynu, to již není bohatství, ale břemeno. Znamená to, že všechny evropské země, které přijímají ruský plyn, všechny evropské společnosti, které jsou zapojeny do dodavatelského řetězce a vydělávají na tom, všechny státy, přes jejichž území vlastně povede evrounijní potrubí, všechny země, kde jsou zřízeny evropské plynové rozbočovače, určené k distribuci ruského zemního plynu, se mění na ruské partnery.

Není to nic osobního, je to podnikání. Do projektů bylo investováno příliš mnoho peněz a musí přinést evropskému podnikání zisk. Pokud by USA mohly nabídnout neméně lákavé společné projekty, byly by s to konkurovat. Ale nemají tuto možnost, protože nemají přístup k levnému plynu. Dokonce své pozice v oblasti Zálivu rychle ztrácejí. A tahat pro ně kaštany z ohně za děkuji Evropa (přinejmenším její západní část) nebude.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Desatero božích přikázání diskriminuje muže

$
0
0
Stanislav A. Hošek
25. 2. 2018
Přikázání desatera jsou vyjmenována ve dvou knihách Starého Zákona. V knize Exodus a v knize Deuteronomium. V obou je jeden zákaz, který říká, cituji: „Nebudeš dychtit po ženě svého bližního…“, konec citace . V druhé knize Mojžíšově jde o přikázání pod číslem deset, v páté knize Mojžíšově je tento zákaz už uveden pod číslem devět. 



V modlitbě podle katolického Katechismu jde o přikázání deváté a zní doslova, cituji: „Nepožádáš manželky bližního svého“, konec citace. Uvedené citace jsou podle českých ekumenických překladů Bible. Už dávno považuji uvedené přikázání za nerovnoprávné. A v současné době zostřené generové aktivity tvrdím, že jde o diskriminaci mužů. Uvedu to na příkladu z Katechismu. Muž nesmí požádat manželku bližního svého. To je v pořádku. Leč ženám není zakázáno požádat manžela bližní své. Což už v pořádku není. Takže žádám patřičné autority o přepracování desatera božího. Čím si samozřejmě nedovoluji Boha kritizovat.

Syrská operace jako výcvik. Část peněz na cvičení pokryla reálné bojové operace

$
0
0
25.2. 2018  Eurasia24
Překlad: mbi
Rusku se podařilo bez dalších nároků na rozpočet prověřit bojovou připravenost ozbrojených sil, neboť část prostředků plánovaných na provedení vojenských cvičení byla jednoduše převedena na operaci v Sýrii. Ruský prezident Vladimir Putin nazval syrskou operaci „výcvikem“.

Výsledky operace ruských Vzdušných a kosmických sil v Sýrii prokázaly, že připravenost armády je na potřebné úrovni. Do současné doby bylo do bojových operací zapojeno téměř sedmdesát letadel, zničeno bylo víc než dva tisíce objektů.


Rusko může podle Putina pokračovat ve „výcviku“ v Sýrii i v dalším období. „My jsme válku nezačali, ale tím, že v Sýrii uskutečňujeme jednotlivé akce s využitím Vzdušných a kosmických sil, rozvědky a systémů protivzdušné obrany, pomáháme Damašku.“

Vojenské operace syrské opozice proti „Islámskému státu“ bude přitom Rusko podporovat stejně jako operace armády Syrské arabské republiky ve snaze spojit vládní a opoziční síly k boji proti islamistům. Kontakty na představitele syrské ozbrojené opozice už Moskva našla.

Prokázala se také vynikající mobilita ruské armády. Na to, aby její útvary byly vyvedeny ze syrského území, by armáda potřebovala pouze dva dny.

Cíle vojenské operace Ruska v Sýrii bylo prakticky dosaženo: došlo ke stabilizaci legitimní syrské vlády a byly vytvořeny podmínky pro politický kompromis. Vlastní proces mírového urovnání syrského konfliktu byl zahájen. Rozmístění pozemních sil ruské armády (ve větších počtech) v této zemi tak již není nutné.

Islámský stát (IS) byl zasažen zničujícími údery, které existenci této teroristické organizace prakticky ukončily. Zbývají z ní již pouze početně malé a nekoordinované skupinky teroristů tvořené příslušníky IS, kterým se zatím podařilo uniknout. S těmi se momentálně vypořádávají vojáci vládní armády, kurdské oddíly Národní sebeobrany a jednotky ozbrojené opozice.

Vyjádření nejvyššího představitele Ruska nejenže srozumitelně vysvětluje postoj Moskvy k „syrské frontě“ v rámci mezinárodní politiky, ale současně i vyvrací fantazijní tvrzení USA o tom, že Sýrie se stane pro Rusko „druhým Afghánistánem“.


Pomoc Sýrii nebyla zdlouhavou vojenskou operací s velkými ztrátami a požadavky na státní rozpočet, ale výcvikem vojsk v reálných bojových podmínkách, který umožnil letcům a dalším ruským vojenským specialistům zdokonalit jejich dovednosti a návyky.

Zdroj: Politikus.ru

Kulatý stůl "Psychický stav české společnosti"

$
0
0
25. 2. 2018
Vzhledem k omezené kapacitě sálu je v případě zájmu o účast nutné se přihlásit tajemníkovi Institutu globálních studií Mgr. Jiřímu Víškovi na mailové adrese: visek.jiri@ujak.cz
S dotazy je možné se obracet na čísle: 602 431 021

OSR vyhrálo OH v Pchjongčchangu 2018 v hokeji, sankce na Rusko

$
0
0
Jaromír Petřík
25. 2. 2018      jaromirpetrik

Dle USA a západního mainstreamu se Rusko vměšuje absolutně do všeho. Do amerických voleb, do našich voleb, rozpoutalo válku na Ukrajině, za což jsme vyhlásili proti Rusku sankce, které stále stupňujeme. A jak s tím souvisí hokej? Západ, aby co nejvíce potupil Rusko, zakázal mu účast na olympijských hrách v Pchjongčchangu 2018 kvůlu dopingu údajně organizovaného státem.
Jen pro zajímavost: jiné státy prohlásily řadu svých sportovců za astmatiky a měly s dopingem vymalováno.


Obzvláštně v tom vynikají Norové, jejichž astmatici získávají zlaté medaile a celkově vyhráli olympiádu: norwaytoday,    sport.aktualne,    rehabilitace,    isport.blesk

Západ se ve svém rusofobním tažení prostřednictvím MOV a WADA snížil k tomu nejubožejšímu, co se kdy ve světě sportu událo (stejně jako to provádí ve světové politice), kdy o tom co je a není doping rozhoduje státní příslušnost.

Pro objektivitu samozřejmě uznávám pozitivní dopingové nálezy u ruských sportovců, ale je zajímavé, že nevadí „astmatikové“ z Norska a jiných zemí, či dopingové skandály cyklistů Tour de France.

Západ tedy prostřednictvím MOV zakázal na olympijských hrách používání ruských vlajek, zakázal ruskou hymnu... Aby Západ Rusko co nejvíce potupil, tak prostřednictvím MOV rozhodl, že někteří ruští sportovci smějí startovat na OH, ale jejich reprezentanti se smějí nazývat pouze "výběrem OSR."

Jenže, co se nestalo?
Výběr hokejistů "OSR" na OH zvítězil, když mimo jiné deklasoval USA 4:0 (Kanada a USA - hlavní strůjci zákazu účasti Ruska na OH v Pchjongčchangu): isport.blesk,    wikipedia,    wikipedia

Dnes ráno, když jsem přišel k internetu, a zajímal se o zpravodajství z OH, tak na titulcích mainstreamových vyhledávačů už nebyla jediná zpráva o výsledcích hokejového finále z OH, pouze o slavnostním ukončení OH. To už mi bylo jasné, že ve finále zvítězilo mužstvo „OSR.“ Kdyby totiž zvítězilo Německo, tak by to bylo na titulkách celý den s komentáři, jak Rusové dostali na frak, jak jsou Němci jedineční a Rusové nemožní.

Takže, co nám nyní zbude? Asi co nejvíce zpochybnit vítězství hokejistů "OSR." Jak?

Možnosti je několik:
-   Obvinit některého hokejistu z výběru "OSR" z dopingu
-   Obvinit hokejisty "OSR" z vměšování se do jednotlivých utkání

Při vyhlašování výsledků hokejisté i přes zákaz zpívali ruskou hymnu: sport.sme

Jsem zvědavý, zda například zdůvodnění o vměšování se Ruska do výsledků hokejových zápasů provedeme podobně hloupým způsobem, jako obviňováním Ruska z vměšování se do amerických či našich prezidentských voleb. Například, že porážkou USA "OSR" ovlivnilo hokejové výsledky... Že jde o naprostou stupiditu? Na tom přece nezáleží. Hlavně, když účelu bude dosaženo!

Vměšování Ruska do amerických, našich i jiných voleb je totiž ještě stupidnější nesmysl. Voliče snad zásadně ovlivňuje vystupování prezidentských kandidátů a politických stran a ne mimořádně agresivní protitrumpovské a protizemanovské tažení v celém západním i našem mainstreamu.

Uvedu konkrétní příklad: U nás BIS nezaznamenala žádné ruské „agenty“, kteří by agitovali mezi občany k nevolení Jiřího Drahoše. To jen Jiří Drahoš obvinil ty, kteří měli jiný názor z šíření dezinformací proti svojí osobě opírající se údajně o BIS.

A určitě, vážení čtenáři uznáte, že svoji neuvěřitelnou míru hlouposti Jiří Drahoš potvrdil tím, že na jeho údajných „dezinformačních webech“ figuruje i moje jméno: jiridrahos (pokud si čtenáři zadají do vyhledávače web „pravdive.eu,“ objeví se moje jméno přímo na první stránce)

Ale to jsem odbočil, tak, abych se vrátil zpět k hokeji.
Potupu, že byly vyřazené z boje o zlatou medaili mužstva USA a Kanady si přece nemůžeme nechat líbit. A nemůžeme si nechat líbit, že OSR dokonce získalo větší počet medailí než naše výprava: isport

Co tedy s tím? Další sankce na Rusko! Však již USA začaly se sankcemi proti Severní Koreji ještě před skončením olympijských her (proti nimž se však tvrdě postavila Čína): trump-vyhlasil,    novinky

A co my? My, obyčejní občané můžeme jen doufat, že se Západu nepodaří rozpoutat skutečnou válku, když už „totální válku“ naplno rozpoutal ve sportu. S Ruskem a Čínou by skutečná válka nedopadla dobře pro nikoho...
Viewing all 19126 articles
Browse latest View live